Deniz tarağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deniz tarağı
Veneridae familyasındaki yenilebilir deniz tarakları
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Mollusca
Sınıf: Bivalvia

Deniz tarağı bazı bivalvia yumuşakçalarının ortak adıdır. Bu kelime, çoğu zaman sadece yenilebilir ve infauna formunda yaşayan türleri tanımlamakta kullanılır. İnfauna formunda yaşayan türler, hayatlarının çoğunu kısmen okyanus tabanındaki kumda gömülü olarak geçirirler. Deniz tarakları, yaklaştırıcı kas ile birbirine bağlanan eşit büyüklükte iki kabuğa ve güçlü bir kazıcı ayağa sahiptir.[1] Deniz tarakları alt katmana bağlı olarak yaşamazlar (buna karşılık istiridye ve midyeler alt katmana bağlı olarak yaşarlar). Ayrıca dibe yakın da yaşamazlar. Deniz tarakları kazılarak deniz tarağı çorbası yapımında kullanılır. Palourde tarağı gibi birçok yenilebilir deniz tarağı oval veya üçgen şeklindeyken,[2] solinyalar (denizçakısı) uzatılmış paralel yüzlü kabuğa benzer.[3]

Bazı deniz tarakları 1 yıl yaşayabilirken, en az 500 yaşında olduğu tespit edilen bir tür de vardır.[4]

Bir deniz tarağı (Spisula solidissima) kabuğu, New Jersey

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Clam". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica. 2016. 2 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2019. 
  2. ^ "Clams recipes". BBC. 30 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Şubat 2017. 
  3. ^ "Clam". Oxford Dictionaries – Dictionary, Thesaurus, & Grammar. 20 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2019. 
  4. ^ Danielle Elliot (14 Kasım 2013). "Ming the Clam, World's Oldest Animal, Was Actually 507 Years Old". CBS News. 20 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2013.