Lama (hayvan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lama
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Takım: Artiodactyla (Çift toynaklılar)
Familya: Camelidae (Devegiller)
Cins: Lama
Tür: L. glama
Lama glama
Linnaeus, 1758
Lama'nın vücut kısımlarının adları: 1 Kulaklar - 2 Kelle - 3 Omuz kökü - 4 Sırt - 5 Kalça - 6 Kıç - 7 Kuyruk kökü - 8 Kuyruk - 9 But - 10 İç diz - 11 Metatarsal gland - 12 Ökçe - 13 İncik kemiği - 14 Bacak - 15 Diz eklemi - 16 Böğür - 17 Karın - 18 Dirsek - 19 Bilek - 20 Topuk eklemi - 21 Diz - 22 Göğüs - 23 Omuz başı - 24 Omuz - 25 Boğaz - 26 Yanak ya da çene kemiği - 27 Burun

Lama (Lama glama), devegiller (Camelidae) familyasından Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan Guanako’dan evcilleştirilmiş gevişgetiren bir otobur hayvan türüdür. Yük taşımak için İnka Medeniyeti tarafından eğitilmiştir. Ve devenin yakın akrabası olduğu bilinmektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lama genel olarak 1–2 m boyunda olup 15 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Omuzları yerden 1-2 metre yüksektir. Ağırlığı 70–140 kg civarında olup, narin bir vücudu, uzun bir boynu ve uzun ince bacakları vardır. Develerden farklı olarak sırtında hörgüç bulunmaz. Başı küçüktür, uzun bir çene kısmı, uzun kulakları ve fırlamış gözleri vardır. Postu kaba ve yünlüdür. Dişilerde tüyler boyun ve ayaklarda kısadır.

Savunma sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Her hayvanda olduğu gibi lamaların da bir savunma sistemi vardır. Lamaların savunma sistemi; fazla yaklaşıldığında tükürmeleridir. Tehdit hissettiği anda karşı tarafa tükürerek oradan hızla uzaklaşır. Ayrıca, büyüdükleri çevreden de fazla uzaklaşmazlar.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağustos ve eylül aylarında çiftleşirler. Gebelik 11 ay sürer. Yeni doğan yavru anne tarafından dört ay emzirilir. Lama 2,5 - 3 yaşlarında üremeye başlar.

Günbatımında lamalar. Fotoğraf, San Pedro de Atacama'da (Şili), 2400 metre yükseklikte çekilmiştir.