Sahur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Türkiye'de sahurlar genelde kahvaltıya benzer şekilde yapılır.

Sahur yani imsak öncesi yemek, sabahın erken saatlerinde Müslümanlar tarafından, özellikle Ramazan ayında veya diğer aylarda, bir ibadet olan oruç başlamadan imsak vaktinden önce tüketilmesi sünnet olan son yemektir.[1] Sahur akşam yemeği olarak iftarla eşleşir, Ramazan ayında normal günlerdeki geleneksel üç öğünün yerini alır (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği).

Musaharati[değiştir | kaynağı değiştir]

Ramazan ayında Müslüman ağırlıklı ülkelerde görevi insanları gece sahur için uyandırmak olan kişiler bulunur. Bu kişiler davul vb. aletler ve maniler ile sokaklarda gezerek insanları uyandırır.

Musaharati, Ramazan ayında sahur ve imsak vakti için insanları uyandıran kişilere denmektedir. Tarih kitaplarına göre, Bilal bin Rebah, insanları uyandırmak için gece boyunca sokaklarda ve yollarda dolaşarak İslam tarihinin ilk musaharati olmuştur.[2]

Eski Şam kentindeki bir mahallede musaharati olan Ebu Rebah musaharat hakkında şöyle söylemiştir: "Ramazan ayında görevim, insanları eski Şam şehrinde ibadet ve sahur yemeği için uyandırmak." Sayda'nın en iyi musaharati olarak kabul edilen Abbas Qatish'e göre, her musaharati'nin sahip olması gereken özellikler fiziksel uygunluk ve iyi sağlıktır, "çünkü her gün uzun mesafeler yürümek zorunda. O da yüksek sese ve iyi akciğerlere sahip olmalı. Bir musaharati, uyuyanları uyandırmak için gece boyunca Allah'a dua etmelidir."

Gelenek Mısır, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Ürdün, Pakistan ve Filistin gibi ülkelerde uygulanmaktadır. Bununla birlikte, musaharati'nin sesini duymayı zorlaştıran daha yüksek ve daha büyük evler ve şehirler, çalar saatler vb. şeyler nedeniyle musaharati geleneği kademeli olarak ortadan kalkmıştır. Ancak, eski şarkı söyleme geleneği hala Bangladeş'teki Dakka sokaklarında bulunabilir.[3] Benzer şekilde, Endonezya ve yakın ülkelerde, kentongan olarak bilinen bir yarık davul, haneleri sahur yemeğine uyandırmak için kullanılır.

Hadisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amr bin el-Âs'ın rivayetine göre sahur hakkında bir hadis şöyledir;

Bizim orucumuzla Ehl-i Kitab'in orucunu ayıran fark sahur yemeğidir.

İslam Peygamberi Muhammed[4][5]

Enes bin Mâlik'in rivayetine göre sahur hakkındaki diğer bir hadis şöyledir;

Sahur yemeği yiyin, zira sahurda bereket vardır.

İslam Peygamberi Muhammed[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/464/sahur-yemeginin-dindeki-onemi-nedir-
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2020. 
  4. ^ Müslim, Sıyâm: 46
  5. ^ Tirmizî, Savm: 17
  6. ^ Buhari, Savm 20
  7. ^ Müslim, Sıyam 45, (1095)