Sahur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sahurlar, genellikle kahvaltıya benzer şekilde yapılır.

Sahur, İslâm dininin inancına göre sabahın erken saatlerinde Müslümanlar tarafından, özellikle Ramazan ayında veya diğer aylarda, İslâm'ın bir ibadeti olan orucun başlamasından önce, yani imsak vaktinden önce tüketilmesi sünnet olan son yemektir.[1] Sahur, Ramazan ayında normal günlerdeki geleneksel üç öğünün yerini alır (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği).

Musaharati geleneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Ramazan ayında Müslüman nüfusunun çoğunlukta olduğu ülkelerde, görevi insanları gece vakti sahur için uyandırmak olan kişiler bulunur. Bu kişiler genellikle davul ve maniler ile sokaklarda gezerek insanları uyandırırlar.

Musaharati, Ramazan ayında sahur ve imsak vakti için insanları uyandıran kişilere denmektedir. Tarih kitaplarındaki bilgilere göre Bilâl-i Habeşî, insanları sahura uyandırmak için gece boyunca sokaklarda ve yollarda dolaşarak İslam tarihinin ilk musaharati olmuştur.[2]

Eski Şam kentindeki bir mahallede musaharati olan Ebu Rebah, musaharat hakkında şöyle söylemiştir: "Ramazan ayında görevim, insanları eski Şam şehrinde ibadet ve sahur yemeği için uyandırmak."

Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinin en iyi musaharati olarak kabul edilen Abbas Qatish'e göre, her musaharatinin sahip olması gereken özellikler fiziksel uygunluk ve iyi sağlıktır, "çünkü her gün uzun mesafeler yürümek zorunda. O da yüksek sese ve iyi akciğerlere sahip olmalı. Bir musaharati, uyuyanları uyandırmak için gece boyunca Allah'a dua etmelidir."

Bu gelenek Mısır, Suriye, Sudan, Pakistan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Filistin gibi ülkelerde uygulanmaktadır. Bununla birlikte, musaharati'nin sesini duymayı zorlaştıran daha yüksek ve daha büyük evler ve şehirler, çalar saatler vb. gibi şeyler nedeniyle musaharati geleneği kademeli olarak ortadan kalkmıştır. Ancak, eski şarkı söyleme geleneği hâlâ Bangladeş'teki Dakka sokaklarında bulunabilir.[3] Benzer şekilde, Endonezya ve yakın ülkelerde kentongan olarak bilinen bir yarık davul, haneleri sahur yemeğine uyandırmak için kullanılır.

Hadisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amr bin el-Âs'ın rivayetine göre, sahur hakkında bir hadis şöyledir:

Bizim orucumuzla Ehl-i Kitab'ın orucunu ayıran fark, sahur yemeğidir.

İslam Peygamberi Muhammed[4][5]

Enes bin Mâlik'in rivayetine göre, sahur hakkındaki diğer bir hadis şöyledir:

Sahur yemeği yiyin, zira sahurda bereket vardır.

İslam Peygamberi Muhammed[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/464/sahur-yemeginin-dindeki-onemi-nedir-[yalın URL]
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2020. 
  4. ^ Müslim, Sıyâm: 46
  5. ^ Tirmizî, Savm: 17
  6. ^ Buhari, Savm 20
  7. ^ Müslim, Sıyam 45, (1095)