Steak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beef fillet steak with mushrooms.jpg

Bir steak (okunuşu: steyk [1][2]) genellikle bir kemik içeren potansiyel olarak kas lifleri boyunca dilimlenmiş bir ettir. Etin liflere paralel olarak dilimlendiği istisnalar, plakadan kesilmiş etek bifteğini, karın kaslarından kesilmiş böğür bifteğini ve belden kesilmiş gümüş renkli bifteği ve üç kaburga kemiğini içerir. Daha geniş bir anlamda, balık bifteği, kıyma bifteği, domuz bifteği ve daha birçok biftek çeşidi bilinmektedir. Özel olarak steakhouse restoranları vardır.

Biftek, genellikle ızgara yapılır, ancak tavada kızartılabilir. Açık ateşte parlayan kömürlerin üzerinde pişmiş bifteğin lezzetini çoğaltma çabasıyla ızgara yapılır.[3] Biftek ayrıca, biftek ve böbrek turtası gibi sosla da pişirilebilir veya kıyma ve hamburger gibi köfteler haline getirilebilir.

Biftek, genellikle bizon, deve, keçi, at, kanguru, koyun, devekuşu, domuz, ren geyiği, hindi, geyik ve zebu dahil, genellikle çiftçilikle beslenen hayvanlardan otlayan hayvanlardan kesilir. Çeşitli balık türleri, özellikle kılıç balığı, köpekbalığı ve merlin balığı gibi sombalığı ve büyük pelajik balıklar da vardır. Domuz eti, koyun eti ve kuzu eti, keçi eti ve dana eti gibi bazı etler için bu kesimlere sıklıkla pirzola denir. Gammon gibi bazı kurutulmuş etler, genellikle biftek olarak servis edilir.[4]

Izgara portobello agaricus bisporus mantarına mantar biftek denir ve benzer şekilde diğer vejetaryen yemekler içindir. Taklit biftek, çeşitli et parçalarından biftek şeklinde oluşan bir gıda ürünüdür. Karpuz gibi ızgara meyveler vejetaryen biftek alternatifleri olarak kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]