Kaitenzushi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaitenzushi

Kaitenzushi (Japonca回転寿司), suşi yerleştirilmiş tabakların dönen bir konveyör bant üzerinden her masa, tezgah ve oturacak yerlerden geçtiği bir suşi restoranıdır. Müşteriler özel sipariş verebilirler. Son fatura, tüketilen suşi tabaklarının sayısına ve türüne dayanmaktadır. Bazı restoranlar küçük kanallardan geçen minyatür ahşap suşi tekneleri veya minyatür lokomotif trenler gibi ilgi çekici bir sunum kullanırlar.

Kaitenzushi, Yoshiaki Shiraishi tarafından icat edilmiş olup 1970 yılında Osaka World Expo'da dönen bir konveyör bant üzerinden suşi servis edilmesi ile birlikte bu tür restoranlar yaygınlaşmaya başladı.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "JAPAN: Traditional sushi specialties fall prey to changing tastes". The Asahi Shimbun Company. The Asahi Shimbun GLOBE. 24 Ocak 2014. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 
  2. ^ Magnier, Mark (2 Eylül 2001). "Yoshiaki Shiraishi; Founded Conveyor Belt Sushi Industry". Los Angeles Times. 4 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]