Yasemin çayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yasemin Çayı (Çince: 茉莉花茶; pinyin: mòlìhuā chá), yasemin çiçeği kokusundan aromalı bir çaydır. Genel olarak yasemin çayı, yeşil çay temelli olsa da temel olarak beyaz çay ve siyah çay da kullanılır. Yasemin çayının sonuçtaki tadı çok incedir ve hoş kokuludur. Çin'deki en ünlü kokulu çaydır.[1]

Yasemin bitkisinin, Han Hanedanı döneminde Hindistan'dan Güneydoğu Asya üzerinden Çin'e getirildiği[2] ve 5. yüzyıl boyunca çaya koku eklemek için kullanıldığı düşünülmektedir.[2] Ancak çay, büyük miktarlarda Batı'ya ihraç edilmeye başlandığı Qing Hanedanı'na kadar yaygın değildi. Günümüzde, hala dünyadaki çay dükkanlarında servis edilen ortak bir içecektir.

Yasemin bitkisi yüksek rakımlı dağlarda yetiştirilir. Çin'in Fujian eyaletinde üretilen yasemin çayı en ünlü olanı olup[1] ayrıca Hunan, Jiangsu, Jiangxi, Guangdong, Guangxi ve Zhejiang eyaletlerinde de üretilmektedir.[1] Vietnam ve Japonya da yasemin çayı üretimi ile bilinir.

Modern biyolojik araştırmalar yasemin çayı içmenin sağlık ve bağışıklık yararlarına sahip olabileceğini göstermiştir. Yasemin çayı, kırmızı kan hücrelerinin zarlarına koruma sağlayan birçok farklı türde antioksidan içerir. Bu ilave koruma, kırmızı kan hücrelerinin serbest radikal kaynaklı oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur.[3]

Hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çay yaprakları çiçeklenme döneminde ilkbahar başlarında toplanıp yaz sonuna kadar saklanır. Yasemin çiçekleri günün erken saatlerinde yaprakları sıkıca kapalıyken toplanır. Çiçekler serin bir ortamda karanlık çökene kadar bekletilir. Gece olduğunda çiçekler açılır ve kokusunu yayar. Çaya aroma katmanın iki yolu vardır[4]: İlki yasemin çiçekleri ve çayın katmanlar halinde dizilmesi sayesinde[5]; ikincisi ise çayın çiçeklerle harmanlanıp gece boyunca bekletilmesiyle elde edilir[2]. Çayın yasemin aroması ve kokusuyla bütünleşmesi 4 saatten fazla sürer. Aromalandırma süreci Yin Hao gibi yüksek kalitedeki çayların eldesinde 6 hatta 7 defa tekrarlanabilir[2]. Çay taze yasemin çiçeklerinden nem çekeceği için çürümeyi engellemek amacıyla tekrar kurutulmalıdır.

Kültürel Kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuzey Çin kültüründe misafirlere iyi niyet göstergesi olarak yasemin çayı ikram edilir.[1] Yasemin çayı yasemin çiçekleriyle ünlü Fuzhou 1 Ocak 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. şehrinin yöresel çayıdır.

Yasemin, Çin kültüründe sembolik anlamlar taşımaktadır. Sonsuz sevginin sembolü olmasının yanı sıra, Budizm'deki kutsal çiçeklerden biri sayılmaktadır. Ajanta Mağaraları duvar resimlerindeki Budist'in tacı altın yasemin çiçekleriyle donatılmıştır. Yasemin çiçeğinin kokusu cennetin kokusu olarak düşünülmekteydi. Geçmişte Fuzhou'da yaşayan insanlar yasemin çayını birçok zehre karşı antidot olarak kullanmıştır. Fuzhou dilinde ilaç almak, çay almak; ilaç yapmak, çay yapmak; ilaç içmek, çay içmek anlamına gelmektedir.[6]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Yasemin çayında yaygın olarak kullanılan yasemin türleri:

Jasminum officinale (Hakiki Yasemin)

Jasminum sambac

Çin Çayları Listesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d Gong, Wen. Lifestyle in China. 五洲传播出版社, 2007. 16 Ocak 2019 tarihinde erişilmiştir, from [1] 24 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ a b c d Ron Rubin, Stuart Avery Gold (2002). Tea Chings: The Tea and Herb Companion. Newmarket Press. s. 101. ISBN 9781557044914. 9 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2019. 
  3. ^ Zhang, Anqi; Zhu, Qin Yan; Luk, Yan Shun; Ho, Ka Yan; Fung, Kwok Pui; Chen, Zhen-Yu (20 Haziran 1997). "Inhibitory effects of jasmine green tea epicatechin isomers on free radical-induced lysis of red blood cells". Life Sciences. 61 (4). ss. 383-394. doi:10.1016/S0024-3205(97)00395-0. 
  4. ^ "What Is Jasmine Tea?". Lindsey Goodwin. 4 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020. 
  5. ^ "The Tea Book". Dawn Campbell. 1 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020. 
  6. ^ "Fuzhou Jasmine and Tea System". FAO. 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020.