Momo (yemek)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Momo-cha: Nepal hamur köftesi
Domatesli et sulu çorbayla birlikte sunulan momo

Momo (Tibetçe:མོག་མོག་, Wylie: mog mog, Nepali: म:म:, ayrıca momo-cha) bir tür Tibet hamur köftesidir. Yiyecek, Moğol buuzu, Çin jiaozisi, Orta Asya mantısı, Rus pelmenisi ve İtalyan raviolisine benzemekte ve tüm Güney Asya'da sevilmektedir.

Tibetçe momo sözcüğü, Çince mómo 馍馍 sözcüğünden gelmektedir.[1]

Momolar, un ve suyun katıldığı hamurdan yapılır ve zaman zaman maya ya da soda da kullanılır. Hamur aşağıdaki biçimlerde doldurulur.

  • Et: Hangi et türünün kullanılacağı bölgelere göre farklılık göstermektedir. Tibet, Nepal ve Kuzeydoğu Hindistan'da keçi, bufalo, tavuk, yak ve domuz eti kullanılırken Ladakh'ta kuzu ve yak en yaygın kullanılan et türleridir. Guwahati gibi bazı Hint kentlerinde ise keçi ve tavuk eti birlikte kullanılır. Kıyılmış et; soğan, yeşil soğan, sarımsak ve kişnişle karıştırılır. Karışım; tuz, biber ve kimyonla tatlandırılır.
  • Tümüyle sebzeden yapılan momolar Hindistan ve Nepal'de popülerlik kazanmaktadır.
  • Patates: Hint samosasında olduğu gibi papatesler, domates sosuna katılır.
  • Peynir: Bhutan ve Sikkim'de yaygın olarak kullanılan taze peynir momoları doldurmak için kullanılır.
  • Snickers ya da Mars Bar: Nepal'in turistik bölgelerinde satılan tatlı momoları hazırlamak için kullanılır.[kaynak belirtilmeli]

Hamur, küçük yuvarlak dilimlere bölünür. Dolgu, yarım ay ya da hilal biçiminde çevrelendikten sonra köfteler yüksek ateşte pişirilir. Köfteler pişirildikten sonra tavada da kızartılabilirler. Hint turşusu, köfte ile birlikte sunulur.

Momo; Tibet, Nepal, Bhutan, Sikkim ve Ladakh'ın geleneksel tatlarındandır. Nepal'deki Kathmandu Vadisi'nin en beğenilen yemeklerinden olan momo, Tibetlilerin varlıklarını sürdürdüğü Assam, Manipur, Nagaland, Meghalaya, Himachal Pradesh ve Batı Bengal gibi yerlerde de tüketilmektedir. Momo, son yıllarda Kalküta, Siliguri, Guwahati, Delhi ve Chandigarh gibi Hint kentlerinde sokaklarda da satılmaya başlamıştır.

Momonun C-momo, Kothey momo, Momo çorbası ve kızartılmış momo gibi farklı türleri bulunur. C-momo; soğan ve kırmızı biber kullanılarak hazırlanan, genellikle kasede sunulan sıcak bir momo türüdür. Kızartılmış momo, momonun pişirildikten sonra kızartılmasıyla elde edilirken momo çorbası, momoların et sulu çorba içinde pişirilmesiyle hazırlanır. Burada adı geçenler, Tibet ve Nepal restoranlarında en yaygın bulunan türlerdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jīn Péng 金鹏: Zàngyǔ jiǎnzhì 藏语简志. Mínzú chūbǎnshè 民族出版社, Pekin 1983, sf. 31.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]