Zoran Milanović

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Zoran Milanović

Zoran Milanović (d. 30 Ekim 1966, Zagreb, Yugoslavya (Şimdi Hırvatistan)'da, Hırvat bir politikacı, merkez-sol Hırvatistan Sosyal Demokrat Partisi (SDP) Lideri ve Hırvatistan eski Başbakanı. 23 Aralık 2011 tarihinde göreve başlamıştır. Milanoviç, aynı zamanda Hırvatistan'ın en genç Başbakanı olarak tarihe geçmiştir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zoran Milanoviç 1986 yılında, Yargı'da Zagreb Üniversitesi'ne girdi. Hırvatça, İngilizce, Fransızca ve Rusça bilmektedir. Üniversiteden sonra, Hırvat Ticaret Mahkemesi'nde stajyer oldu ve 1993 yılında, gelecekteki siyasi rakibi Ivo Sanader tarafından kabul edilmeden, Hırvat Dışişleri Bakanlığında işe başladı. Bir yıl sonra, Dağlık Karabağ'a, bir Birleşmiş Milletler barış misyonunun parçası olarak gitti. 1996 yılında Brüksel'de Avrupa Birliği ve NATO'da Hırvat heyetinin bir danışmanı oldu. Görev süresinin sonunda, 1999 yılında Dışişleri Bakanlığı'na döndü.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Milanoviç, 2007 yılında Sosyal Demokrat Parti başkanlığına seçildi. 2007'deki seçimlerde Hırvatistan parlamentosuna milletvekili olarak giren Milanoviç, 2008 yılında SDP başkanlığına yeniden seçildi. 2010 yılının Aralık ayında kurulan ve başkanlığını yaptığı SDP'nin etrafında toplanan Hırvat Halk Partisi (HNS), Istra Demokrat Meclisi (IDS) ve Hırvat Emeklileri Partisi'nden oluşan Kukuriku koalisyonunun da lideridir.

Milanoviç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti siyasi görevi
Önce gelen
Željka Antunović
Geçici
Sosyal Demokrat Parti Başkanı
2007–2016
Sonra gelen
Davor Bernardić
Siyasi görevi
Önce gelen
Željka Antunović
Geçici
Muhalefet Lideri
2007–2011
Sonra gelen
Jadranka Kosor
Önce gelen
Jadranka Kosor
Hırvatistan Başbakanı
2011–2016
Sonra gelen
Tihomir Orešković