İlham Aliyev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İlham Aliyev
Azerbaycan Cumhurbaşkanı
Görevde
Makama geliş
31 Ekim 2003
Başbakan Artur Rasizade
Yerine geldiği Haydar Aliyev
Azerbaycan Başbakanı
Görev süresi
4 Ağustos 2003 – 4 Kasım 2003
Devlet Başkanı Haydar Aliyev
Yerine geldiği Artur Rasizade
Yerine gelen Artur Rasizade
Kişisel bilgiler
Doğum 24 Aralık 1961 (1961-12-24) (54 yaşında)
Bakü, Azerbaycan SSC, SSCB
Partisi Yeni Azerbaycan Partisi
Eşi Mehriban Aliyeva
Çocukları Arzu, Leyla, Heyder
İmzası
Resmî site İlham Aliyev

İlham Haydar oğlu Aliyev (Azerice: İlham Heydər oğlu Əliyev d. 24 Aralık 1961; Bakü, Azerbaycan SSC), Azerbaycan'ın dördüncü ve bugünkü Cumhurbaşkanı. Önceki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in oğludur. Ayrıca Yeni Azerbaycan Partisi'nin başkanıdır.[1]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1967 – 1977 tarihleri arasında Bakü'de ilk, orta ve lise eğitimi aldı. 1977'de Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nü kazandı. 1982'de Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nü başarıyla bitirerek aynı okulda doktoraya başladı. 1985 yılında doktorasını başarıyla tamamlayarak tarih doktoru ünvanı aldı. 1985 – 1990 tarihleri arasında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990-1994 tarihleri arasında iş hayatına atıldı. Birtakım ithalat- ihracat şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Siyasal yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1994 -2003 Ağustos tarihleri arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi'nin başkan yardımcılığını yaptı. Haydar Aliyev'in yeni petrol stratejisinnin hayata geçirilmesinde önemli bir rol üstlendi. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin petrol politikasının jeopolitik yönleriyle ilgili birçok araştırması bulunmaktadır. Bilimler doktorudur.

İlk olarak 1995 yılında daha sonra ise 2000 yıllında Azerbaycan Millî Meclisi'na yapılan seçimlerde milletvekili seçildi. 2003 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından Başbakanlık görevine tayin edilmesiyle milletvekilliğine son verildi.

1997-1999 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılından itibaren Azerbaycan Milli Olimpiyat Komitesi başkanlığını yürütmektedir. Sporun gelişmesinde büyük hizmetler gösterdiği için Uluslararası Olimpiyat Komitesi Şeref Madalyası'yla taltif edilmiştir. İktidar partisi; Yeni Azerbaycan Partisi'nin 1990'da başkan yardımcılığına, 2001 tarihinde birinci yardımcılığına, 2005 yılında ise başkanlığına seçilmiştir.

2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

2001-2003 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Azerbaycan Cumhuriyeti parlamento delagasyonunun başkanı oldu ve Ocak 2003 tarihinde Avrupa Parlamenterler Asamblesi’nin başkan yardımcısı ve Büro üyesi seçildi. Avrupa Parlamenterler Asamblesi'nin çalışmalarına aktif katılımı ve Avrupa ilkelerine sadıklığından dolayı Avrupa Parlamenterler Asamblesi'nin fahri üyesi diploması ve Avrupa Parlamenterler Meclisi madalyonuyla Nisan 2004 tarihinde taltif edildi.

Cumhurbaşkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

4 Ağustos 2003 yılında parlamento tarafından onaylandıktan sonra Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Başbakanı tayin edilmiş, 15 Ekim 2003 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı seçildi. Resmi sonuçlara göre oyların %76'sını topladı.[kaynak belirtilmeli] 31 Ekim 2003 yılında görevine başladı.

15 Ekim 2008 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçildi. Resmi açıklamaya göre seçimlere katılan halkın yüzde 85’inden fazlası İlham Aliyev’e oy verdi. 24 Ekim 2008 yılında görevine başladı.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vladimir Putin ile birlikte

İtirazlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülkenin ana muhalefet partileri 2003, 2005 (parlamento seçimleri), 2008 seçimlerinde yolsuzluk yapıldığını iddia etmektedir. 2003 cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını tanımayan muhalefet, seçim sabahı kitlesel gösteriler düzenlemiş, çok sayıda protestocu tutuklanmıştır.

WikiLeaks[değiştir | kaynağı değiştir]

WikiLeaks tarafından açıklanan Amerika Birleşik Devletleri diplomatik belge sızıntısında eşi Mehriban Aliyeva ile ayrıntılı bilgiler yer almakta, ülkeyi yöneten az sayıda güçlü ailenin Orta Çağ'daki gibi feodal bir biçimde ülkeyi yönettiği iddia edilmektedir.[2]

Ayrıca İlham Aliyev'in Türkiye'nin bölgedeki enerji merkezi olmasını istemediği ve bunu engellemek için Rusya ile gaz anlaşması yaptığı da Wikileaks belgelerinde ileri sürülen iddialar arasındadır.[3]

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mehriban Aliyeva ile evlidir, üç çocuk babasıdır ve üç torun sahibidir. Çok iyi derecede Rusça, İngilizce, Türkçe ve Fransızca bilmektedir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta İlham Aliyev ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Haydar Aliyev
Azerbaycan Cumhurbaşkanı
2003-
Sonra gelen:
Sonra gelen yoktur.
Önce gelen:
Artur Rasizade
Azerbaycan Başbakanı
2003
Sonra gelen:
Artur Rasizade