Asıf Ali Zerdari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Asıf Ali Zerdari
آصف علی زرداری
آصف علي زرداري
Pakistan Cumhurbaşkanı
Görev süresi
9 Eylül 2008 – 8 Eylül 2013
Başbakan Yusuf Rıza Gilani
Yerine geldiği Pervez Müşerref
Kişisel bilgiler
Doğum 26 Temmuz 1955
Karachi, Pakistan
Eşi Benazir Bhutto (1987–2007)
Çocukları Bilawal
Bakhtawar
Asifa
Bitirdiği okul Cadet Koleji, Pakistan
Dini İslam

Asıf Ali Zerdari (26 Temmuz 1955), Pakistan'ın 11. cumhurbaşkanı. Aynı zamanda Pakistan Halk Partisi'nin eş-başkanı ve Pakistan eski başbakanlarından Benazir Butto'nun dul eşi.

Sindh eyaletinde toprak sahibi bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 1987'de Benazir Butto'yla evlendi. Serdari, eşi Benazir Butto'nun II. başbakanlık döneminde çevre bakanı (1993-1996) ve yatırımlardan sorumlu devlet bakanı olarak (1995-1996) atandı. Görevi sırasında karıştığı yolsuzluk skandalları yüzünden dünya basınında Bay yüzde 10 diye anıldı. 1999 yılında, General Pervez Müşerref düzenlediği askeri darbeye kadar da senatörlüğünü sürdürdü. Serdari, yolsuzluk suçlamalarından dolayı toplam 11 yıl hapis cezası çekti. 2004 yılında kefalet karşılığında serbest bırakıldı.

2008 seçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Aralık 2007'de, sürgünden dönen eşi Benazir Butto'nun uğradığı suikastte yaşamını yitirmesinden sonra Pakistan Halk Partisi'nin başına oğlu Bilavel Serdari Butto ile birlikte eş başkan olarak geçti. 18 Şubat 2008'de yapılan parlamento seçimlerinde Navaz Şerif'in lideri olduğu Pakistan Müslümanlar Birliği-N'nin (PML-N) önünde zaferle çıktı. Pervez Müşerref'in desteklediği Pakistan Müslümanlar Birliği-Q ise üçüncü oldu.

Seçimlerden hemen sonra hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle aday olamayan Serdari'nin eş-başkanı olduğu Pakistan Halk Partisi ile Pakistan Müslümanlar Birliği-N'nin arasında koalisyon görüşmeleri başladı. 9 Mart 2008'de iki lider koalisyon hükümetinin temeli sayılan sözleşmeyi imzaladılar, buna göre başbakanlık Pakistan Halk Partisi'ne bırakıldı.

Bu sırada iki parti de cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in azil sürecini başlattı.

Cumhurbaşkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Ağustos 2008'de Pervez Müşerref, Parlamento'da çoğunluğu oluşturan Pakistan Halk Partisi ve Pakistan Müslümanlar Birliği-N'nin azil baskısıyla görevinden çekildi. 7 Eylül'de, Zerdari'yi aday gösteren Pakistan Halk Partisi'nin parlamento ve eyalet meclislerindeki desteğiyle salt çoğunluğu sağlayarak 5 yıllık dönem için devlet başkanlığına seçildi.

Parti siyasi görevi
Önce gelen
Benazir Butto
Pakistan Halk Partisi Eş Başkanı
2007–günümüz
Yanındaki aynı görevliler: Bilawal Bhutto Zardari
Görevde
Siyasi görevi
Önce gelen
Muhammad Mian Soomro
Vekaleten
Pakistan Cumhurbaşkanı
2008–2013
Sonra gelen
Memnun Hüseyin