Yurttaş Hareketi (Meksika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Yurttaş Hareketi
Movimiento Ciudadano
Genel başkan Luis Walton Aburto
Kuruluş tarihi 1 Ağustos 1998 (Birlik)
31 Temmuz 2011 (Yurttaş Hareketi)
İdeoloji Sosyal Demokrasi
Siyasi pozisyon Merkez Sol
Ulusal üyelik İlerici Hareket (PRD+PT+MC)
Resmî renkleri Turuncu ve Mavi
Meclis
20 / 500
Senato
0 / 128
Valilikler
1 / 32
İnternet sitesi
http://www.convergenciamexico.org.mx

Yurttaş Hareketi (İspanyolca: Movimiento Ciudadano), Meksika'da politik bir partidir. Kuruluşta adı "Demokrasi İçin Birlik" (İspanyolca: Convergencia por la Democracia) idi.Ağustos 2002'de adı "Birlik" (İspanyolca: Convergencia) olarak kısaltıldı. Temmuz 2011'de ise adı "Yurttaş Hareketi" olarak değiştirildi.

Yurttaş Hareketi, 1997 yılında "ulusal siyasi gruplaşma" olarak kurulmuştur. 1999 yılında kayıtlı parti statüsü kazanmış ve (Alianza por México) "Meksika için İttifak"ın bir üyesi olarak 2000 genel seçimlerinde federal seçimlere katılmıştır. Başarısız olan başkan adayı Cuauhtémoc Cárdenas idi. Bu seçimde ittifak payının bir parçası olarak Senato'da 1 Mecliste 2 koltuk kazandı.

Bağımsız bir parti olarak 2003 Orta Vadeli Kongre Seçimleri'nde savaştı ve oyların %2.3'ünü alarak Mecliste beş koltuk kazandı. 2004 yılı itibarıyla ülkenin çeşitli yerlerinde 28 belediyenin yönetimini kazandı.

2006 Genel Seçimlerinde, Yurttaş Hareketi, Demokratik Devrim Partisi (PRD) ve İşçi Partisi (PT) ile birlikte "Herkesin İyiliği İçin Koalisyonu" nu oluşturdu. Başkan adayı Andrés Manuel López Obrador'du. Parti Meclis'te 17, Senato'da 5 koltuk kazandı.

Yurttaş Hareketi kendini Sosyal Demokrat parti olarak tanımlamaktadır. Seçim renkleri mavi ve turuncudur. Parti logosunda mavi bir daire, turuncu bir kartal ve Convergencia kelimesi üst üstedir. Parti 31 Temmuz 2011'de Yurttaş Hareketi olarak isim değişikliğine ve uğradı ve reforme oldu.

CON logo (Mexico).svg