Michael D. Higgins

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Michael Daniel Higgins
9. İrlanda Cumhurbaşkanı
Görevde
Makama geliş
11 Kasım 2011
Yerine geldiği Mary McAleese
Kişisel bilgiler
Doğum 18 Nisan 1941 (83 yaşında)
Limerick, İrlanda
Partisi Bağımsız,
İşçi Partisi (1968-2011)
Evlilik(ler) Sabina Coyne
Dini Roma Katoliği
İmzası

Michael Daniel Higgins (İrlandaca: Mícheál D. Ó hUiginn; d. 18 Nisan 1941, Limerick), İrlanda'nın dokuzuncu ve mevcut Cumhurbaşkanı. Higgins İrlandalı bir siyasetçi, şair, sosyolog, yazar ve yayıncıdır. Higgins, başarılı bir insan hakları savunucusu olarak tanınmaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında istifasına kadar İşçi Partisi'nin Başkanıydı. 1993 yılından 1997 yılına kadar Gaeltacht Kültür, Sanat Bakanı olarak görev yaptı.

St. Flannan College, Ennis;; University College Galway (UCG), Indiana Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi Ballycar Ulusal Okulu, County Clare eğitim gördü. UCG az bir lisans olarak, 1963-1964 Koleji Edebiyat ve Münazara Derneği Denetçi Yardımcısı olarak görev yaptı, 1964-1965 eğitim-öğretim yılında Denetçi konumuna yükseldi. Ayrıca 1964-1965 UCG Öğrenci Birliği Başkanı olarak görev yaptı.

Higgins, sosyoloji alanında yüksek lisans derecesi aldı. Akademik kariyerinde University College Galway, Siyaset Bilimi ve Sosyoloji Bölümü'nde Öğretim Üyesi ve Southern Illinois Üniversitesi'nde misafir profesör oldu.

Michael D. Higgins, her iki resmi dil olan İrlandaca ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmektedir.

Michael D. Higgins ilk kez 1981 yılında İşçi Partisinden milletvekili seçildi. İrlanda genelindeki 43 seçim bölgesinden gelen sonuçlara göre, Higgins, oyların yüzde 39,6'sını aldı. 11 Kasım 2011 tarihinde İrlanda Cumhurbaşkanı oldu.[1]

Higgins, Filistin, Irak, Somali ve Şili'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede barış ve adalet için yürütülen kampanyalara destek vermesiyle tanınıyor. Şairliğiyle de tanınan Higgins, siyaset ve felsefe dergilerinde çeşitli konularda makaleler yayımladı. Sporla yakından ilgilendiği bilinen Michael D. Higgins'in film ve belgesel çalışmaları da bulunuyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İrlanda'da yeni cumhurbaşkanı belli oldu". 6 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]