Pablo Gómez Álvarez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pablo Gómez Álvarez (Doğum: 1946, Meksiko) Meksikalı siyasetçidir. Senatörlük ve Demokratik Devrim Partisi'nin (PRD) başkanlığını yapmıştır.

1968 öğrenci hareketine katıldı. 2 Ekim 1968'de Tlatelolco Katliamı'nda Plaza de las Tres Culturas'da yetkililer tarafından gözaltına alındı ve 1971 yılına kadar hapsedildi. Hapisten çıktıktan sonra öğrenci hareketine geri katıldı ve 10 Haziran seferberliğinin organizatörlerinden biri oldu. 1976'da iktisat derecesini aldı.

Gómez, Meksika Komünist Partisi'nin ulusal yönünü belirledi ve daha sonra 1979 yılında federal milletvekili seçildi. Sol koalisyonda yer aldı. 1982'den 1988'e kadar Meksika Birleşik Sosyalist Partisi'nin başkanlığını yaptı. Daha sonra 1988 yılında, yine federal milletvekili olarak görev aldı ve Meksika Kongresi'ndeki ilk parlamenter grup olan Demokratik Devrim Partisi'ne dahil oldu ve burada koordinatör yardımcısı olarak atandı.

1992'den 1995'e kadar, Gómez Federal Bölgesi Yasama Meclisi'nde temsilcilik görevini yürütmüştür. 1993 yılına cumhuriyetin başkentinde hükümet karşıtı bir erken seçimin ana organizatörü oldu. 1992-1994 yılları arasında PRD tarafından basılan haftalık bir derginin kurucu müdürü oldu.

Coyoacán ve XXIII Federal Seçim Bölgesinden iki kez federal milletvekili seçildi. Seçildiğinde kendini bankaları kurtarmak adına karşı çıkarılan FOBAPROA'ya (Tasarruf Koruma Bankacılık Fonu) karşı konumlandırdı ve PRI ve PAN partileri tarafından destek aldı. Yeni kurulan IPAB'dan (Bağımsız Ödeme Danışma Kurulu) olumlu ya da olumsuz bir sonuç almamasına rağmen Sonunda FOBAPROA'dan yararlananların listelerinde bir açıklık buldu. PRD meclis grup koordinatörü olarak, Meksika'da ilk defa federal kuruluşlara verilen 15 milyar pesoluk bütçeyi, yüksek eğitim bütçesi ve emeklilik fonlarını değiştirmek için çalıştı.

1999'da Pablo Gómez kısa bir süreliğine PRD'nin başkanı oldu. 2000 yılından 2003 yılına kadar, Federal Seçim Enstitüsü nezdinde PRD temsilcisi oldu. Bir soruşturmadan sonra cumhurbaşkanı Vicente Fox'a karşı bir "Amigos de Fox" (Fox Dostları) aracılığıyla kaynakların iddia edilen yasa dışı işlerde kullanılması iddiasıyla -yolsuzluk skandalı-, ayrıca Pemexgate soruşturmasını (yolsuzluk) yaptığı iddiasıyla dava açtı. Sonuç olarak bazı PRI üyelerine karşı milyonlarca peso cezasını onaylattı.

Federal Bölgs Hükümet Başkanlığı için iki kez aday oldu: 2000'de Andres Manuel Lopez Obrador'a kaybetmeden önce ve 2006'da, 2006 yılında adaylığını geri çekerek Marcelo Ebrard adaylığına karşı TUCOI (Herkes Solda Birleşsin) adayı Jesus Ortega'yı destekledi.

Aynı zamanda "Los gastos secretos del Presidente" gibi birçok kitabın yazarıdır. Yazarı olduğu bir diğer önemli kitap ise "México 1988: Disputa por la presidencia y Lucha Parlamentaria"dır.

Demokratik Devrim Partisi'nin kendi iç siyasi akımının Movimiento por la Democracia'nın (Demokrasi Hareketi) lideridir. İçinde birçok PRD üyesini barındırır; Inti Muñoz Santini, Alfonso Ramirez Cuellar, Clara Brugada, Javier Gonzalez Garza, Jorge Martinez Ramos, Juan N. Guerra Ochoa, Salvador Martinez della Rocca gibi.