Benito Juárez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Benito Pablo Juárez García
26. Meksika Devlet Başkanı
Kişisel bilgiler
Doğum Benito Pablo Juárez García
21 Mart 1806
San Pablo Guelatao, Oaxaca, Meksika
Ölüm 18 Temmuz 1872 (66 yaşında)
Meksiko, Meksika
Partisi Liberal Parti
Mesleği Hukukçu, siyasetçi

Benito Pablo Juárez García (İspanyolca: [beˈnito ˈpaβlo ˈxwaɾes garˈsi.a] ( dinle))(21 Mart 1806 - 18 Temmuz 1872)[1], Meksikalı hukukçu ve siyasetçi. Juárez, Amerika kıtasının orta kesiminde yer alan Meksika'da 1858 ile 1872 yılları arasında devlet başkanlığı makamında bulunmuştur. Juárez, Meksika'ya Fransız müdahalesi sırasında ülkesinde direnişe liderlik etmiş ve ülkesinin modernleşmesi yolunda önemli adımlar atmıştır.

Erken yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerli kökenden olan Juárez fakir bir aileden geliyordu. Erken yaşta ebeveynlerini kaybeden Juárez bir Fransisken rahibinin yardımları vasıtasıyla eğitimini tamamlayabildi.

1834-1852 yılları arasında hakimlik ve Oaxaca eyaleti başkanlık görevlerini yerine getiren Juárez, 1853 yılında Antonio López de Santa Anna'nın askeri diktatörlüğüne karşı çıktığı gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri'ne sürgüne gönderildi. Santa Anna'nın 1855 yılındaki istifasından sonra ülkesine döndü.

Başkanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Reform Savaşı sonrasında, 1861 yılında başkan seçilişinin ardından Muhafazakarlarla - Liberaller arasındaki çatışmalar Juárez'i çok kötü duruma soktu. Savaş yüzünden iyice bozulan ekonomik durum sonucu dış borçlarını ödeyemeyeceğini dünya kamuoyuna duyurdu. Bunu mazeret olarak kullanan Fransa, Meksika'yı işgale başladı. Fransızlar 1863'te Meksiko'yu ele geçirdi ve I. Maximilian Meksika İmparatoru ilan edildi. Juárez ile kabinesi Ciudad Juárez'a çekilmek zorunda kaldı.

Amerikan İç Savaşı'nın bitmesinin ardından Amerika Birleşik Devletleri Juárez ve cumhuriyetçilere yardıma başladı. Aynı zamanda Prusya'nın güçlenmeye başlamasıyla Avrupa'da dengeler değişti ve III. Napolyon dikkatini Avrupa'ya çevirmek zorunda kaldı.Sonuç olarak Fransa'dan destek alamayan I. Maximilian ve monarşistler savaşı kaybetti. Juárez ve kabinesi tekrar iktidarı ele geçirdiler.

1872 yılında devlet başkanıyken geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Liberal görüşlere sahip bir siyasetçi olan Juárez ülkesinde demokratik reformlar gerçekleştirdi. Orduyu sivil denetimi altına soktu, yerli halka eşit haklar verdi ve Katolik kilisesinin devlet ve toplum üzerindeki otoritesini kırmaya çalıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]