Hollanda Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hollanda Genel Meclisi
Staten-Generaal
Arma veya logo
Tür
Tür
Alt meclisler Senato
Temsilciler Meclisi
Başkanlık
Jan Anthonie BruijnVVD
2 Temmuz 2019 tarihinden beri
Vera BergkampD66
7 Nisan 2021 tarihinden beri
Yapı
Sandalye 225
75 Senatör
150 Milletvekili
Senato siyasi grupları

Hükûmet (24)

  •      VVD (10)
  •      CDA (6)
  •      D66 (5)
  •      CU (3)

Muhalefet (51)

Dutch House of Representatives, 2021.svg
Temsilciler Meclisi siyasi grupları

Hükûmet (77)

  •      VVD (34)
  •      D66 (24)
  •      CDA (14)
  •      CU (5)

Muhalefet (72)

Seçimler
Temsilciler Meclisi son seçimleri
17 Mart 2021
Toplantı yeri
Den Haag Binnenhof & Skyline 2.jpg
Binnenhof
Lahey, Hollanda
Website
www.staten-generaal.nl


Hollanda Krallığı Genel Meclisi (Felemenkçe: Staten-Generaal) Hollanda Krallığı'na ait bikameral yasama organı. Birinci Kamara (Eerste Kamer) adı verilen Senato ve İkinci Kamara (Tweede Kamer) adı verilen Temsilciler Meclisi'nden oluşmaktadır. Her iki meclis de Lahey'deki Binnenhof'ta toplanmaktadır.

Genel Meclis'in geçmişi 15. yüzyıldaki Burgonya Hollandası eyalet sistemine dayanmaktadır. 1579 'da gerçekleşen Felemenk Ayaklanması sırasında Genel Meclis, II. Filip'i destekleyenlerle ona isyan edenler olarak ikiye bölünmüştür. Genel Meclis, 1795 yılında lağvedilerek yerine Batavya Cumhuriyeti Millet Meclisi (Assemblée nationale de la République batave) kurulmuş, 1814 yılında bağımsızlığın kazanılmasıyla yeniden kurulmuştur.

Genel Meclis 1815 yılında Hollanda Birleşik Krallığı'nın kurulmasıyla Senato (Eerste Kamer) ve Temsilciler Meclisi (Tweede Kamer) olarak iki kanada ayrılmıştır. 1848 yılında yazılan anayasaya Genel Meclis'in yetkileri genişletmiş, Temsilciler Meclisi'nin doğrudan seçimle belirlenmesini gerektirmiş ve Hollanda demokrasisinin temelini oluşturmuştur.

1918 yılından bu yana Temsilciler Meclisi'ne seçilen milletvekilleri oransal parti listesi temsili ilkesine göre dört yılda bir, Senato'ya seçilen 75 üye ise Eyalet Meclisleri (Provinciale Staten) tarafından dört yılda bir, seçimle belirlenmektedir.

İstisnai durumlarda Birleşik Oturum adı verilen her iki kanadın ortak oturumları gerçekleştirilebilir. Bu ortak oturuma Senato başkanı (voorzitter van de Eerste Kamer) başkanlık etmektedir. Bu görevi 2019 yılından bu yana, iktidardaki Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD)'ne mensup, Jan Anthonie Bruijnyürütmektedir.