İçeriğe atla

Hollanda Meclisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hollanda Genel Meclisi
Staten-Generaal
Arma veya logo
Tür
Tür
Alt meclislerSenato
Temsilciler Meclisi
Başkanlık
Jan Anthonie BruijnVVD
2 Temmuz 2019 tarihinden beri
Yapı
Sandalye225
75 Senatör
150 Milletvekili
Senato siyasi grupları
Hükûmet (30)
  •   BBB (16)
  •   VVD (10)
  •   PVV (4)

Muhalefet (45)

Temsilciler Meclisi siyasi grupları
Hükûmet (88)

Muhalefet (62)

Seçimler
Temsilciler Meclisi son seçimleri
22 Kasım 2023
Toplantı yeri
Binnenhof
Lahey, Hollanda
Website
www.staten-generaal.nl


Hollanda Krallığı Genel Meclisi (Felemenkçe: Staten-Generaal) Hollanda Krallığı'na ait bikameral yasama organı. Birinci Kamara (Eerste Kamer) adı verilen Senato ve İkinci Kamara (Tweede Kamer) adı verilen Temsilciler Meclisi'nden oluşmaktadır. Her iki meclis de Lahey'deki Binnenhof'ta toplanmaktadır.

Genel Meclisin geçmişi 15. yüzyıldaki Burgonya Hollandası eyalet sistemine dayanmaktadır. 1579 'da gerçekleşen Felemenk Ayaklanması sırasında Genel Meclis, II. Filip'i destekleyenlerle ona isyan edenler olarak ikiye bölünmüştür. Genel Meclis, 1795 yılında lağvedilerek yerine Batavya Cumhuriyeti Millet Meclisi (Assemblée nationale de la République batave) kurulmuş, 1814 yılında bağımsızlığın kazanılmasıyla yeniden kurulmuştur.

Genel Meclis 1815 yılında Hollanda Birleşik Krallığı'nın kurulmasıyla Senato (Eerste Kamer) ve Temsilciler Meclisi (Tweede Kamer) olarak iki kanada ayrılmıştır. 1848 yılında yazılan anayasaya Genel Meclisin yetkileri genişletmiş, Temsilciler Meclisinin doğrudan seçimle belirlenmesini gerektirmiş ve Hollanda demokrasisinin temelini oluşturmuştur.

1918 yılından bu yana Temsilciler Meclisine seçilen milletvekilleri oransal parti listesi temsili ilkesine göre dört yılda bir, Senatoya seçilen 75 üye ise Eyalet Meclisleri (Provinciale Staten) tarafından dört yılda bir, seçimle belirlenmektedir.

İstisnai durumlarda Birleşik Oturum adı verilen her iki kanadın ortak oturumları gerçekleştirilebilir. Bu ortak oturuma Senato başkanı (voorzitter van de Eerste Kamer) başkanlık etmektedir.