Hollanda Senatosu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Senato
Eerste Kamer
Hollanda Meclisi
Arma veya logo
Tür
Tür
Başkanlık
Başkan
Jan Anthonie BruijnVVD
2 Temmuz 2019 tarihinden beri
Yapı
Sandalye75
Siyasi gruplar
Hükûmet (24)
  •      VVD (10)
  •      CDA (6)
  •      D66 (5)
  •      CU (3)

Muhalefet (51)

Görev süresi
4 yıl
Seçimler
İki dereceli seçim - Parti listesi orantılı temsil
Toplantı yeri
Senate Chamber
Binnenhof
Lahey, Hollanda
Website
eerstekamer.nl


Hollanda Senatosu (FelemenkçeEerste Kamer der Staten-Generaal Felemenkçe telaffuz: [ˈeːrstə ˈkaːmər dɛr ˈstaːtə(n) ˌɣeːnəˈraːl] veya kısaca FelemenkçeEerste Kamer Felemenkçe telaffuz: [ˈeːrstə ˈkaːmər], anlamı "Birinci Daire", veya FelemenkçeSenaat Felemenkçe telaffuz: [səˈnaːt]) Hollanda yasamasının üst meclis yapısını oluşturur Hollanda Genel Devletleri. 75 üyesi, eyalet seçimlerinden sonra üç ay içinde her dört yılda bir 12 eyalet tarafından seçilir.

Senato üyeleri genellikle başka pozisyonlarda bulunan yarı zamanlı kişilerdir. Temsilciler Meclisi üyelerinin maaşlarının yaklaşık çeyreğinde bir ödenek alıyorlar. Siyasi açıdan en üst önemde olan Temsilciler Meclisi'nden farklı olarak, haftada yalnızca bir defa toplanır. Üyeleri ulusal düzeyde kıdemli politikacılar ya da yarı zamanlı politikacılar olma eğilimindedirler ve çoğu zaman başka görevler de almaktadırlar.

Yasa tekliflerini kabul etme veya reddetme, ancak bunları tadil etme veya mevzuatı başlatma hakkı vardır. Temsilciler Meclisi tarafından bir tasarı geçtikten hemen sonra senatoya gönderilir ve bir parlamento komitesine gönderilir. Komite, tasarının derhal oda genelinin gündemine alınıp alınmayacağına karar verir. Öncesinde tasarının hazırlık çalışması yapması gerektiğine karar verir. Bir kanun tasarısı derhal oda genelinin gündemine alınırsa, tartışma yapılmaksızın bir formalite kabul edilir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Senato, 1815 yılında Kral I. Willem tarafından kuruldu. 1815'te Hollanda ve Belçika birleşince, Belçikalılar özellikle iki meclisli bir sistemin kurulması için baskı yaptılar. Senatonun ilk yıllarında Kral'ı hoşnut etmeyen faturaları engelleyebildiği için Crown'un (kral ve bakanları) bir kalesi olarak görev yaptı. Bu tür fatura, genellikle Temsilciler Meclisinin özel üyelerinin faturalarıydı. O zaman Temsilciler Meclisi üyeleri de dolaylı olarak seçilmekteydi.

Seçimle gelmeyen ama kralın güvendiği senato üyeleri, hayat boyu atandılar. Senato, 1830 yılında Hollanda Belçika'dan ayrıldıktan sonra da varlığını sürdürdü.

1848 yılında yeni bir anayasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte politik alanda çok şey değişti. Senatonun konumu ve seçime katılma kriterleri değişiklikler arasında yer aldı. Yasaların kalitesinin izlenmesi, 1848'den sonra Senatonun temel işlevi haline geldi.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Der Staten Generaal". Eerste Kamer (İngilizce). 5 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]