Hollanda Altın Çağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rembrandt'ın kendi yaptığı portresi

Hollanda Altın Çağı, Hollanda tarihinde 1585-1702 yılları arasındaki döneme verilen ad. Bu dönemde Hollanda bilim, ticaret ve sanat dallarında dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Hollanda'nın Altın Çağı 1585 yılında Anvers'in İspanya'nın eline geçmesi sonucu güneydeki zengin Kalvinci (Protestan) tüccarların ve aydınların kuzeye sığınmalarıyla başladı. Ayrıca İspanya'daki Engizisyon'dan kaçan Sefarad Yahudiler, Fransa'dan kaçan Protestan Huguenotlar da Hollanda'ya sığındı. Böylece Avrupa'nın en zengin ve aydın insanları Hollanda'da toplanmış oldu.

XVII. yüzyıl boyunca Hollandalılar dünyanın her bölgesiyle ticarete girdiler. Kuzey Amerika'da Nieuw Amsterdam gibi koloniler kurdular. 1602 yılında kurulan 'Hollanda Doğu Hindistan Şirketi (Vereenigde Oostindische Compagnie) Asya'da koloniler kurdu. Bu koloniler zamanla Endonezya ülkesini oluşturdu. İlk olarak Osmanlı Devleti'nden ithal edilen laleler Hollanda'da bir tutku haline geldi. Ünlü Hollandalı ressamlar Rembrandt (1606-1669) ve Rubens (1577-1640) bu dönemde sanatlarını doruğa çıkardılar.

Ayrıca Hollandalılar köle ticaretinden büyük bir kâr sağladılar. 1650 yılında Hollanda Avrupa'da köle ticaretinin merkezi haline geldi. Amsterdam limanında kayıtlı köle gemilerinin sayısı 10.000'i aşıyordu.

Resim[değiştir | kaynağı değiştir]

Johannes Vermeer'in İnci Küpeli Kız tablosu

Hollanda Altın Çağı resmi Barok sanatı Avrupa'nın diğer bölgelerinde egemen olan Karavagizm ve natüralizm gibi birçok eğilimi takip etti ancak lider natürmort, manzara ve tür resmi konularıydı. Portre de popülerdi ancak tarih resmi en yüksek tür olarak alıcı bulmakta zorlandı. Kilise sanatı neredeyse yoktu ve her türden küçük heykeller üretildi. Açık pazar için sanat koleksiyonculuğu ve resim başka yerlerde de yaygın olsa da, sanat tarihçileri, bazı resimsel konuların popülaritesinde itici güçler olarak artan sayıda zengin Hollandalı orta sınıf ve başarılı ticari patronlara işaret eder.[1]

Bu eğilim, Katolik Avrupa'da sanata egemen olan Karşı Reformasyon kilise himayesinin yokluğuyla birlikte, çok sayıda "günlük yaşam sahneleri" veya tür resimleri ve diğer laik konular sonuçlandı. Örneğin, manzaralar ve deniz manzaraları, denizden geri kazanılan araziyi ve Cumhuriyet'in Altın Çağı'nı belirleyen ticaret ve deniz gücü kaynaklarını yansıtır. Hollanda Barok resminin oldukça karakteristik bir konusu, büyük grup portresidir, özellikle sivil ve milis guilds Rembrandt van Rijn 'ler Gece Nöbeti. Natürmort 'un özel bir türü pronkstilleven denilen (Hollandaca 'gösterişli natürmort') idi. Bu süslü natürmort resim tarzı 1640'larda Anvers'de Frans Snyders, Osias Beert, Adriaen van Utrecht gibi Flaman sanatçılar tarafından geliştirilmiştir. Hollandalı Altın Çağ ressamları çoğunlukla yaşayan insanları ve hayvanlarla birlikte çeşitli nesneleri, meyveler, çiçekleri ve ölü av hayvanları betimleyerek bolluğu vurgulayan natürmortları resmettiler. Tarz kısa süre sonra Hollanda Cumhuriyeti 'nden sanatçılar tarafından benimsendi.[2]

Bugün Hollanda Altın Çağı'nın en tanınmış ressamları dönemin en baskın figürü Rembrandt, Delft tür ustası Johannes Vermeer, yenilikçi manzara ressamı Jacob van Ruisdael ve portreye yeni bir hayat aşılayan Frans Hals. Bazı önemli sanatsal tarzlar ve eğilimler arasında Haarlem Mannerism, Utrecht Caravaggism, Delft okulu, Leiden fijnschilder ve Dutch klasisizm sayılabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Helen Gardner, Fred S. Kleiner, and Christin J. Mamiya, Gardner's Art Through the Ages, Belmont, CA: Thomson/Wadsworth, (2005): 718–19.
  2. ^ "Answers - The Most Trusted Place for Answering Life's Questions". Answers. 13 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.