Brabant Dükalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brabant Dükalığı
Hertogdom Brabant
Duché de Brabant
Ducatus Brabantiae
1183–1794
Brabant Dükalığı bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma (1459)
Aşağı Ülkelerin On Yedi İl'ndeki Brabant Dükalığı ve Kutsal Roma İmparatorluğu'nun sınırları (kalın çizgi)
Aşağı Ülkelerin On Yedi İl'ndeki Brabant Dükalığı ve Kutsal Roma İmparatorluğu'nun sınırları (kalın çizgi)
BaşkentBrüksel
HükûmetFeodal Dükalık
Brabant Dükü 
• 1183/1184–1235
I. Henry (ilk)
• 1792–1793
II. Franz (son)
Tarihî dönemOrta Çağ
• Kuruluşu
1183
• Dağılışı
18 Eylül 1794
Öncüller
Ardıllar
Brabant Lordluğu
Birleşik Hollanda Cumhuriyeti
Birinci Fransız Cumhuriyeti

Brabant Dükalığı, 1183'te kurulan Kutsal Roma İmparatorluğu'nun bir devletiydi. Brabant Lordluğu'ndan gelişti ve 1430'dan Burgonya Hollandası'nın ve 1482'den Habsburg Hollandasının bir parçası olan tarihi Alçak Ülkelerin kalbini oluşturdu. Hollanda isyanından sonra bölündü.

Bugünkü Kuzey Brabant (Staats-Brabant) 1648 Vestfalya Barışına göre Hollanda Cumhuriyeti Genel Toprakları'na devredilirken, indirgenmiş dükalık 1794'te Fransız Devrimci güçleri tarafından fethedilene kadar Güney Hollanda'nın bir parçası olarak kaldı. Bugün ekslavlar dışında dükalığın tüm eski toprakları, Hollanda'nın Kuzey Brabant eyaleti dışında Belçika'dadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

1477 yılında Brabant Dükalığı

Brabant Dükalığı tarihsel olarak her biri kendi başkenti olan dört kısma bölünmüştür. Dört başkent Leuven, Brüksel, Anvers ve 's-Hertogenbosch'du. 'S-Hertogenbosch kurulmadan önce Tienen dördüncü başkentti.[1]

Toprakları esasen Flaman Brabant, Valon Brabant, Anvers, Brüksel Başkent Bölgesi ve modern Hollanda'nın ili olan Kuzey Brabant'tan oluşuyordu. Dört ana şehri Brüksel, Anvers, Leuven ve 's-Hertogenbosch'du.

Brabant aslanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Belçika'nın modern bayrağı, renklerini Brabant'ın armasından almaktadır: (kırmızı pençeleri ve dili olan siyah bir alanda altın bir aslan).

Muhtemelen ilk olarak Louvainli Kont I. Albert tarafından kullanılan (1003–1015 arasında hüküm sürmüştür) aslan, Limburg'un kırmızı aslanı ile birlikte 1306'da Kerpen kasabasının mühründe belgelenmiştir. Günümüzde, Brabant aslanı, hem Flaman hem de Valon Brabant'ın ve Hollanda'nın Kuzey Brabant eyaletinin armalarındaki birincil hanedan yükü olarak öne çıkıyor.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgenin adı ilk olarak braec "bataklık" ve bant "bölgesi"nden Scheldt ve Dijle nehirleri arasında bulunan Karolenj eyaleti pagus Bracbatensis olarak kaydedildi. 843 Verdun Antlaşması üzerine, kısa ömürlü Orta Frankia içinde Lotharingia'nın bir parçasıydı ve 880 Ribemont Antlaşması'na göre Doğu Frankia'ya devredildi.

Daha erken Roma dönemlerinde, bir Belçikalı kabile olan Nervii aynı bölgede yaşıyordu. Roma eyaleti Belgica'ya dahil edildiler ve hem Kelt hem de Cermen kültürel bağları olduğu düşünülüyordu. Roma döneminin sonunda bölge Cermen Frenkleri tarafından fethedildi.

Leuven Kontları[değiştir | kaynağı değiştir]

Brabant Aslanı, Floris de Merode, Leefdael Baronu, Avusturya Arşidükü VII. Albert'nin cenazesi sırasında

959'da Almanya'nın Doğu Frank kralı I. Otto, Jülich Kontu Godfrey'i Aşağı Lorraine Dükü rütbesine yükseltti. 962'de düklük, Kutsal Roma İmparatorluğu'nun ayrılmaz bir parçası haline geldi ve burada Godfrey'in Ardennes-Verdun hanedanının halefleri de Brabant'ı yönetti. Burada, Leuven'in kontları iktidara geldi, yaklaşık 1000 yılında Kont I. Lambert, Aşağı Lorraine Dükü Charles'ın kızı Gerberga ile evlendi ve Brüksel Kontluğunu elde etti. Yaklaşık 1024 yılında en güney Brabant, Monslu Kont V. Reginar'a (Bergen, daha sonra Hainaut) düştü ve batıdaki Schelde nehrine kadar olan imparatorluk toprakları, 1059'da Flanders'li Fransız Kontları V. Baldwin'in egemenliğine girdi. 1085 yılında Lotharingia Kralı II. Herman'nın ölümü üzerine, İmparator IV. Heinrich, Dender ve Zenne nehirleri arasındaki tımarını, Brabant Lordluğu olarak Leuven ve Brüksel'deki Kont III. Henry'ye atadı.

Yaklaşık yüz yıl sonra, 1183/1184'te, İmparator I. Friedrich, Brabant Dükalığı'nı resmen kurdu ve Leuven Kralı III. Godfrey'in oğlu Brabant'lı I. Henry lehine Brabant Dükü'nün kalıtsal unvanını yarattı. Orijinal vilayet hala oldukça küçük olmasına ve Brüksel'in batısında yer alan Dender ve Zenne nehirleri arasındaki bölge ile sınırlı olmasına rağmen, 13. yüzyıldan itibaren adı düklerin kontrolü altındaki tüm bölgeye uygulanmaya başladı.

1190'da III. Godfrey'in ölümünden sonra I. Henry de Aşağı Lotharingia Dükü oldu. O zamana kadar unvan, bölgesel otoritesinin çoğunu kaybetmişti. Protokole göre, tüm halefleri bundan sonra Brabant ve Aşağı Lotharingia Dükü (genellikle Lothier Dükü olarak anılır) olarak adlandırıldı.

1288'deki Worringen Muharebesi'nden sonra Brabant dükleri, Limburg Dükalığı'nı ve Overmaas topraklarını (trans-Maas) satın aldı. 1354'te Brabant Dükü III. John, Brabant'ın kuklalarına özgürlük şartı verdi.

Burgonya ve Habsburg Hollandası[değiştir | kaynağı değiştir]

1430'da Aşağı Lotharingia, Brabant ve Limburg, Burgonyalı Philip tarafından alındı ve Burgonya Hollandası'nın bir parçası oldu.

1477'de Brabant Dükalığı, Burgonyalı Mary'nin çeyizinin bir parçası olarak Habsburg Hanedanı'nın bir parçası oldu. O zamanlar Dükalık, Nivelles'in güneyindeki Luttre'den başkent Leuven olmak üzere 's Hertogenbosch'a kadar uzanıyordu. Brabant'ın müteakip tarihi, Habsburg Onyedi Eyaleti'nin tarihinin bir parçasıdır.

Seksen Yıl Savaşı ve Brabant'ın bölünmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Seksen Yıl Savaşları (1568-1648) devletin kuzey kısımlarını (esasen şu anki Hollanda eyaleti Kuzey Brabant) kuzeyli isyancıların askeri kontrolü altına aldı. 1648'deki Vestfalya Antlaşması'ndan sonra, Birleşik Eyaletler'in bağımsızlığı onaylandı ve kuzey Brabant, federal olarak yönetilen bir bölge ve Hollanda Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Staats-Brabant olarak resmi olarak Birleşik Eyaletler'e devredildi.

15. yüzyılda Brabant Dükalığı
Novissima et Accuratissima Brabantiae Ducatus Tabula (Brabant Dükalığı'nın çok yeni ve en doğru haritası); Hendrik Hondius tarafından, 1629

Güney kısım, Güney Hollanda'nın bir parçası olarak İspanyol Habsburg ellerinde kaldı. 1714'te Habsburg monarşisinin Avusturya parçasına devredildi. Brabant, imparator II. Joseph'e karşı kısa süreli isyan sırasında Ocak-Aralık 1790 arasında var olan tanınmayan Belçika Birleşik Devletleri'ne dahil edildi, ta ki imparatorluk birlikleri, kardeşinin yerine geçen II. Leopold için Avusturya Hollanda'sını geri alana kadar.

Bölge, 1794'teki Fransız Devrimi sırasında istila edildi ve 1795'te Fransa tarafından resmen ilhak edildi. Brabant Dükalığı feshedildi ve bölge Deux-Nèthes (şimdiki Anvers ili) ve Dyle (daha sonra Brabant eyaleti) départements'ında yeniden düzenlendi.

Bonaparte'ın 1815'te yenilmesinden sonra, Hollanda Birleşik Krallığı Viyana Kongresi'nde kuruldu. Üç eski eyalet Kuzey Brabant, Anvers ve Güney Brabant olarak restore edildi. Son ikisi 1830'da yaratıldığında modern Belçika'nın bir parçası oldu, Güney Brabant sadece Brabant eyaleti oldu.

Brabant Şehirleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Brabant surlarla çevrili şehirleri ve duvarsız şehirleri güçlendirdi. Duvarsız şehirlerin duvar inşa etme hakkı yoktu. Duvarlarla çevrili alanlarda ticarete izin verildi ve bu hak genellikle daha büyük bir nüfusla ve büyük köylerin ve sonraki şehirlerin gelişmesiyle sonuçlandı. Duvarsız şehirler ayrıca büyük pazar meydanlarında tuttukları pazarları tutma hakkına da sahipti. Bu onları pazar kurmalarına izin verilmeyen ve pazar meydanlarına sahip olmayan çevre köylerden ayırır. Duvarsız olmak aynı zamanda bu yerlerden bazılarının savaşta ve Hollanda İsyanı sırasında ağır şekilde acı çektiği anlamına geliyordu.

Leuven Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Surlu Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Leuven: Brabant'ın büyüdüğü orijinal bölgenin başkenti. 1425'ten beri bir üniversite şehri.
 • Tienen: Leuven'in doğusunda. Tarihsel olarak, Lier ve Diest ile birlikte, dört bölgesel şehir başkentinden sonra en büyük şehirlerden biriydi.
 • Zoutleeuw: Tienen'nin doğusunda. Brabant sınırına yakın. Zamanında zengin bir ticaret kasabasıydı. Aynı zamanda Liege sınırına yakın en büyük garnizon alanıydı. Zoutleeuw'u Liège'den bir bataklık ayırır.
 • Landen: Zoutleeuw'un güney doğusunda; küçük bir garnizon kasabası.
 • Hannut: Landen'in güneyinde. Landen gibi, küçük bir garnizon kasabasıydı.
 • Aarschot: Leuven'in kuzey doğusunda. Bir zamanlar Aarschot Dükalığı'nın başkentiydi.
 • Scherpenheuvel: Aarschot'un doğusunda. Alçak Ülkelerdeki tek barok şehirdi ve öyle.
 • Zichem: Scherpenheuvel'in kuzeyinde. Şehir, o zamandan beri 'kırsal gelişmemiş bir karakter' bırakan Hollanda İsyanı sırasında yıkıldı.
 • Diest: Scherpenheuvel'in doğusunda. Dört başkentten sonra Brabant'ın en büyük şehirlerinden biriydi ve önemli bir bira fabrikasıydı.
 • Halen: 1. Dünya Savaşı sırasında "Gümüş Miğferler Savaşı" nın yapıldığı küçük bir garnizon şehri.
 • Jodoigne: Tienen'in güneyinde. Şehir ve çevresi, tüm kırsal bölgeye pitoresk bir karakter veren beyaz taşlarıyla tanınır.
 • Gembloux: Jodoigne'nin güney batısında. Gembloux Abbey'deki güzel binalarıyla tanınır.

Sursuz Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dormaal: Zoutleeuw'un güneyinde. Şehir haklarına sahip olmasına rağmen, asla bir şehre dönüşmedi ve bir köy olarak kabul edilebilir.

Brüksel Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Surlu Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Brüksel: Brabant'ın bu kısmının başkenti. Ayrıca Onyedi Eyaletin ve Onyedi Eyaletin Güney kısmının eski başkenti; bugün Belçika Krallığı'nın başkentidir.
 • Vilvoorde: Brüksel'in kuzeyinde. Avusturya Hollanda'nın ilk modern amaca yönelik inşa edilmiş hapishanesi 1779'da burada açıldı.
 • Nivelles: Brüksel'in güneyinde bir şehir.

Sursuz Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Braine-l'Alleud: Brüksel'in güneyinde. Büyük Britanya Wellington Dükünün Fransa İmparatoru I. Napolyon'u mağlup ettiği ünlü Waterloo Savaşı, bu küçük şehrin yakınında gerçekleşti.
 • Genappe: Nivelles'in doğusunda bir şehir.
 • La Hulpe: Braine Alleud'un kuzey doğusunda. Pazarları elinde tutmasına ve kendi küçük alanında adaleti sağlamasına rağmen bir köy olarak kabul edilebilir.
 • Overijse: Brüksel'in güney batısında. Kendi ticaret pazarı Béguinage ve kumaş salonuna sahip olduğu için tarihsel olarak daha önemli; ancak şehir hiçbir zaman büyük pazar meydanının ötesine geçmedi.
 • Tervuren: Brüksel'in doğusunda. Tervuren, Brabant Düklerinin kır ikametgâhıydı ve Habsburglular devraldığında da böyle devam etti.
 • Duisburg: Tervuren'in güney doğusunda; Coudenberg Manastırı tarafından yönetildi. bir şehre dönüşmesine asla izin vermedi.
 • Merchtem
 • Asse
 • Wavre

Anvers Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Surlu Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sursuz Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

's-Hertogenbosch Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Surlu Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sursuz Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Salmon, Thomas (1745). Modern History Or the Present State of All Nations. s. 222.