Vikipedi:Köy çeşmesi (tümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara

Nedir?[kaynağı değiştir]

Ab-ı Hayat çeşmesi tembels touch.jpg

Köy çeşmesine hoş geldiniz! Bu sayfalar, Vikipedi'deki teklifler, teknik hususlar, politikalar ve işlemleri tartışma amacıyla kullanılmakta olup dört alt bölüme ayrılmıştır. Lütfen gönderinizi ekleyeceğiniz en uygun bölümü bulmak için yukarıdaki bağlantılardan yararlanın. Tüm bölümleri aynı anda görmek isterseniz, bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Dört adet tilde (~~~~) kullanarak ya da değişiklik araç çubuğundaki imza kutucuğundan yararlanarak gönderilerinize imza ve tarih eklemeyi lütfen unutmayın.

Şu anda görmekte olduğunuz sayfanın tartışmalar için kullanılmadığını, tartışma başlatmak için yalnızca dört alt bölümden birini kullanmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Genel[kaynağı değiştir]

Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz varsa şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir. Hizmetlilerle ilgili şikâyetleri ise bu sayfaya yapabilirsiniz.

Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemek gerektiğini unutmayın.

Bağlantılar[kaynağı değiştir]

Kısayol:

Arşiv[kaynağı değiştir]

Arşivdeki tartışmalara referans vererek devam edebilirsiniz. Bunun dışında arşiv dosyalarında değişiklik yapmak Vikipedi politika ve yönergelerine uygun değildir.


Teklifler[kaynağı değiştir]

VP:Müzik hakkında[kaynağı değiştir]

Şuradaki tartışmada da bahsedildiği gibi VP:Müzik ve VP:MÜZİK kısayolları farklı sayfalara yönlendiriliyor. Bir tanesi vikiproje müzik sayfasına diğeri ise kayda değerli (müzik) sayasına gidiyor. Bu anlam karışıklığını gidermek gerekir. İkisinin de vikiprojeye yönlendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

VP ön eki "Vikipedi" ad alanı için kullanılmakta olduğundan, ilgili kısayolların Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına yönlendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Vikiprojeler artık ayrı bir ad alanı altındalar. --Superyetkinileti 08:51, 11 Ağustos 2017 (UTC)
@Superyetkin o zaman hepimiz hata yapıyoruz şu an VP:SSCB, VP:İZMİR, VP:İNTERNET, VP:DİN var. Acep Vikiprojeler için VR felan mı uygulansa? chanseyMesajYaz 09:56, 11 Ağustos 2017 (UTC)
VPR:İZMİR veya??? chanseyMesajYaz 09:58, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Kısayol "Proje:İzmir" veya "Proje:İZM" gibi olabilir? --TmѰ e12 21:19, 14 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek ve Pictogram voting question-blue.svg Öneri VPR kısayol kodu bence uygun. VPR:İZMİR gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:24, 14 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek VP:Vikipedi kısaltması olması dolayısıyla tüm Vikiproje kısayollarının VPR olmasını destekliyorum. chanseyMesajYaz 09:25, 21 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek VPR uygun olur, katılıyorum. iazak (mesaj) 11:21, 23 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek VPR uygundur --By erdo can • msj 06:47, 24 Ağustos 2017 (UTC)
  • Sadece PR yapsak ya? Zaten ilk başta neden yalın proje yerine vikişablon, vikiportal, vikikategori varmış gibi vikiproje adı koyduk ki? --Cobija (mesaj) 09:26, 24 Ağustos 2017 (UTC)
   "Vikipedi:Vikiproje" isminden "Vikipedi" kısmını çıkarttık yeni bir isim düşünmedik oylamada öneri olarak sunsaydınız keşke --By erdo can • msj 09:31, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Ben de onu diyorum zaten, hiçbirimizin de aklına gelmedi bu ama kısaltmasını seçerken göz önüne alabilirz. --Cobija (mesaj) 10:23, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek Katılıyorum sadece "Proje" olması daha mantıklı. Kısaltma içinde "PR" uygun.- SunSoldiers  ✉  23:26, 6 Eylül 2017 (UTC)
 • @Cobija'nın yorumu genel olarak mantıklı olsa da halihazırda Vikiproje dediğimiz için VPR uygun gözüküyor.--RapsarEfendim? 02:02, 23 Ekim 2017 (UTC)
Projenin Vikipedi kapsamında olduğunu ifade eden Vikiproje kısaltması hiç kötü gelmiyor, aksine yararlı geliyor. Vikiproje ifadesi kalmalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:54, 23 Ekim 2017 (UTC)

Günün maddesi sorumluluğu[kaynağı değiştir]

Kısa süre önce dile getirilmişti, ana sayfadaki günün maddesi bölümü zorlukla ilerliyor. Bugün için maddeler az önce belirlendi, birkaç dakika öncesine kadar yoktu. Madem böyle bir problemimiz var, günün maddeleri ile ilgili sorumlu olmak istiyorum. BSRF (MesajKatkılarİstatistikler) de bu görevi gayet iyi yürütecektir, hatta benden daha iyi. O olmak isterse önceliği ona devredebilirim anında :) Yahut başka ilgili olan var mı?--RapsarEfendim? 17:11, 10 Ekim 2017 (UTC)

Destek Destek Bir süreliğine verilmesi yerinde olabilir--❣Paseyn ileti 19:20, 10 Ekim 2017 (UTC)

Destek Destek Ana sayfada sıkıntı olduğu aşikar. Sorumluluk almak isteyen tecrübeli arkadaşlara elbette destek.--Potkal (mesaj) 20:28, 10 Ekim 2017 (UTC)

 • Ara sıra ilgilenmeye çalışsam da böyle bir sorumluluğu üstlenecek şekilde düzenli vakit ayıramıyorum Vikipedi'ye. Bir sorumlu olacaksa Rapsar'ın buna uygunluğu tartışılmaz benim için. Yalnız bu sorumluluk, özellikle bir olası etkin olamama durumu hâlinde topluluğun diğer üyelerinin katılımını engellemeyecek şekilde olmalı. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:47, 10 Ekim 2017 (UTC)
 • Güvenilir 2-3 kullanıcıya verilsin bu yetki. Birisi olmazsa birisi düzeni sağlar mutlaka.Sait71 06:29, 11 Ekim 2017 (UTC)
 • Seksen iki yüz kırk beş'e aynen katılıyorum. Rapsar'a ek olarak Sait'in de önerdiği gibi birden fazla kullanıcıya sorumluluk verirsek devamlılık açısından sorun yaşama olasılığımız azalır. Ben yeteri kadar zaman ayıramayacağım için sorumlu olmayı düşünmem.--BSRF 💬 18:43, 11 Ekim 2017 (UTC)
 • Günün Maddesi, Haftanın Seçkin Maddesi ile birlikte Vikipedia'ya girdiğimde göz ucuyla baktığım bir alan. Zaman zaman maddelere baktığım da oluyor. Daha önce birkaç defa günün maddesinin anasayfada çıkmadığını görmüştüm. Düzeltmek için biraz bakmıştım ama yetkim olmadığından, günün maddesinin işleyişi hakkında bilgimin olmaması ve başka konuları öncelik verdiğimden dolayı üstünde durmadan öylece bırakmıştım. Günün Maddesini seçme sorumluğunu bir taraftan almak istiyorum fakat kendi adıma sürekliliği sağlayacağımdan pek emin olamadım.--Hancer i figan (mesaj) 07:04, 19 Ekim 2017 (UTC)
 • Sorumlu seçilmesi konusunda hemfikir sanırım herkes. Ben gönüllü olduğumu belirttim, karşı çıkan da olmadı :) Başka kimler gönüllü olmak ister?--RapsarEfendim? 01:54, 23 Ekim 2017 (UTC)

Kenar şablonları[kaynağı değiştir]

Kenar şablonlarının dolaşım şablonlarından farkını, hangi durumlarda hangisini kullanmamız gerektiğini, neden bir durumda dolaşım şablonu kullanırken benzer başka bir durumda kenar şablonu kullandığımızı bilen var mı? Şablon:Anarşizm ile Şablon:Anarşizm kenar diye neden iki farklı şablon var mesela? Kenar şablonunu devreden çıkarıp, bunları var olan dolaşım şablonları ile birleştirsek veya o şekle dönüştürdek daha faydalı ve sağlıklı olmaz mı?--RapsarEfendim? 04:16, 20 Ekim 2017 (UTC)

İngilizce vikide, şöyle bir yönerge sayfası var. Burada dolaşım kutuları va kenar şablonlarının farklarından bahsetmiş. Ama yine de ikisi arasında çok büyük farklar olduğu söylenemez. Orada da zaten şu durumda bu kullanılmalı diye bir yönergede bulunmamışlar, sanırım bu seçim şablonun içeriğindeki madde sayısına ve oluşturan kullanıcıya bağlı. ~ Z (m) 05:03, 20 Ekim 2017 (UTC)
Teşekkürler. Bizim yönergemiz olmadığından orayı izleyemeyiz tabi, ama oradan fikir alabiliriz :) Orada sunulan tek bir fark var, o da şu: "uzayan listeler için yatay konumdaki dolaşım kutusu daha iyidir, kısa listelerde ise metnin yanında duran kenar çubuğu kullabmak daha iyidir". Bu yalnızca. Ayrıca, burada şunu kullanin ya da kullanmayın gibi net bir kısıtlama da söz konusu değil. Buradan yola çıkarak, kenar çubuklarının kaldırılması fikri, en üstte yazdıklarımdan ötürü mantıklı gözüküyor.--RapsarEfendim? 05:34, 20 Ekim 2017 (UTC)
 • Katılmıyorum. Orada kenar şablonlarının "doğrudan alakalı az sayıda bağlantı için kullanışlı" olduğu söylenmiş, ki buna katılmaktayım. Her durumda olduğu gibi kenar şablonlarının da uygunsuz kullanılacağı durumlar olacaktır tabii, bu yüzden sadece burada veya İngilizcede normal dolaşım şablonuna göre avantajlı gördüğüm durumlara dikkat çekeceğim. Bu gibi şablonlar konuyla ilgili ön bilgisi olmayan okuyucu için çok yararlı olabiliyor bence. Benim gözlemlediğim dolaşım şablonlarının belli bir niteliğe sahip madde gruplarını bir araya getirmek için tasarlanırken (Şablon:Türkiye'deki saat kuleleri), kenar şablonlarının tasarımı daha ziyade ön bilgisi olmayan okuyucuya geniş bir konu çerçevesinde genel bir madde listesi (bir nevi okuma listesi) verebilme yönünde (Şablon:Türkiye'de mimarlık). İkinci verdiğim örnek özellikle mimarlık akımı gibi maddelerde sıradan bir dolaşım şablonunun katabileceğinden çok daha fazla değer katıyor. "Klasik" kenar şablonlarından güçlü örnekler olarak şunu (bu gibi genel kavramlara dair serileri özellikle beğeniyorum), şunu ve şunu verebilirim. Şu şablonla şu şablon aynı konuda oldukları için ikisinin farkını çok iyi yansıtıyor, navbox'ta olup (en azından teamül gereği dışında bırakılamayanlar, veya Trump gibi biyografi maddeleri) sidebar'da olmayan maddelerin doğası, sidebar'ın maddelere katkısı falan gözlenebilir. İkisinin kullanımını genelgeçer kurallarla sınırlamak zaten pek mümkün görünmüyor, neden illa ki kısıtlamamız gerektiğini de çözemedim. Vikipedi bürokrasi değil, "kural uydurup bağlayamıyoruz" yasak için gerekçe değil. Potansiyel yararı olan bir uygulama, aman aman zararını göremedim, göstermek de kısıtlamayı önerenin sorumluluğu. Farklı yerlerde de tekrar ettiğim gibi, siyah-beyaz olmayan alanlar mutlaka olacaktır, grilere savaş açmayalım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:31, 21 Ekim 2017 (UTC)
Dediğin durumun pratikte geçerliliği, uygulandığı ve uygulanabilirliği yok. Film yönetmeni dolaşım şablonları aklıma gelen ilk örnek. 4+1 madde var, buna rağmen kenarda durmuyor. Neden? Hiçbir açıklama, ayrım yapılamaz. İngilizce Vikipedi'de var diye bizde olmak zorunda değil. Kafa karışıklığı yaratmak, şablon enflasyonu yaşamak gereksiz.--RapsarEfendim? 21:24, 21 Ekim 2017 (UTC)
Önce şunu netleştireyim: "İngilizce Vikipedi'de olduğu için bizde de olmak zorunda" diye bir argüman ortaya koymadım zaten, bu şekilde basite indirgememek gerek. Bunun muadili benim "İngilizce Vikipedi'de var diye bizde olmaması gerekmiyor" demem olurdu :) Oradaki uygulamalara ve maddelere eleştirel yaklaşmak gerekli elbet; ancak oradaki birikimden de yararlanmalıyız. İngilizce Vikipedi'den örnek vermemin nedeni orada bu uygulamanın daha düzgün oturduğunu ve yararlı olduğunu gözlemlemem; verdiğim örnekler kenar çubuğunun okuyucuya ek olarak sağlayacağı "okuma listesi" özelliğini gösteriyor. Özellikle 2016 başkanlık seçimi şablonu hem standart dolaşım şablonu, hem kenar şablonu şeklinde olduğu için çok hoş bir örnek, yorum yapacaklara kesinlikle aradaki farkı incelemelerini öneririm. Film yönetmeni şablonlarından kastın filmografi, ödül listeleri falan oluşturacak şablonlarsa, bunların hepsi zaten yönetmenin maddesinden bağlantı verilen maddeler olduğu ve çok az sayıda bahsettiğimiz için gereksiz (şurada Reywas92'nin yorumu mantıklı). Benzer bir mantıkla orada 6-7 maddeden oluşan X kültürü sidebar'larını da gereksiz buluyorum; ama tabii bazı kenar şablonlarının gereksiz olması ciddi yarar potansiyeli sağlayacak olanları silmemize gerekçe değiç. Eğer yönettiği filmlerin olduğu şablonlarsa kastın genel bir konu hakkında okuma listesi sunmaktan ziyade yukarıda saat kuleleriyle örneklediğim duruma denk geliyor. Pratikte ben bu uygulamayı şöyle anlıyorum: mesela Woody Allen'ın yönettiği filmler, Allen'ın biyografisinin alt konusu değildir, Allen tarafından yönetilmeleri ortak özellikleridir ve dolayısıyla altta yer alır. 2016 cumhurbaşkanlığı seçimi için Cumhuriyetçi, Demokrat, Liberal, Yeşil ön seçimleri, kampanyaları, anketler, seçim dönemindeki tartışmalar hep seçim sürecinin alt konularıdır ve dolayısıyla bir okuma serisi olarak kenar şablonuyla okuyucuya sunulur. Benzer durum yukarıda verdiğim diğer örneklerde de söz konusu. Uygulandığı, uygulanabilirliği, pratikte geçerliliği yok ifadesine kocaman bir "kaynak belirtilmeli" eklemek gerekli. "Kafa karışıklığı", "şablon enflasyonu" yaşandığına doğrusu ben ne Türkçe ne de İngilizce Vikipedi'de şahit oldum. Bu kadar sakıncalıysa örnek gösterebilmek gerekli. Sıkı kurallarla bunların sınırlanamaması buna yol açılacağı anlamına gelmez, non sequitur. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13:19, 23 Ekim 2017 (UTC)
Taşındı @HastaLaVi2, fikrini de duymak isteriz ayrıca :) @Cobija, @Sakhalinio, @Teacher0691, @Vikiçizer gibi sablonlarla ilgili kullanıcılar da fikir belirtebilir.--RapsarEfendim? 01:52, 23 Ekim 2017 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikikaynak'taki djvu destekli sistem[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki sistemi Türkçe Vikikaynak'a da kazandırabilir miyiz diye bir başlık açmıştım projenin köy çeşmesinde. Teknik konulardan anlayanlar bir göz atabilir mi? --Cobija (mesaj) 00:25, 22 Ekim 2017 (UTC)

İki teknik düzeltme[kaynağı değiştir]

 1. Şablon sayfalarında, ekranın sol kısmında yer alan menüde "print/export" seçeneği görüyorum. İngilizce olmasının yanı sıra, şablon sayfalarındayken yazdırma seçeneği olmaması gerekmez mi?
 2. Değişiklik ekranında, alt kısımda yer alan "değişiklikleri yayımla" butonunun olduğu bölümde, "İptal" yazısından sonra bir düz çizgi (|) var ve devamında bir şey yok. İngilizce Vikipedi'den hareketle orada "Değişiklik yardımı (yeni pencerede açılır)" yazısı olması lazım. Parantez içindeki kısma gerek var mı ondan da emin değilim aslında :)--RapsarEfendim? 22:17, 24 Ekim 2017 (UTC)
Bende bu çizgi gözükmemekte, İngilizce vikinin düzenleme sayfasına da şimdi siz deyince bir daha baktım da bir değişiklik, ekstra bir buton yok. ~ Z (m) 22:59, 24 Ekim 2017 (UTC)
Sadece yazdırma olsa belki de dışa aktar da olduğu için kalmalı. Translatewiki'den Türkçeleştirmeye çalıştım. Diğeri içinse, wikied açıkken çizgi ve wikied help bağlantısı var; kapalıyken hiçbir şey yok bende de. Eklentilerden birinden kaynaklı olabilir mi? --Sayginerv-posta 08:44, 25 Ekim 2017 (UTC)
İlk madde tamam, ikinci madde için @Superyetkin, @HakanIST ve @Mavrikant'ı bilgilendirmekte fayda var.--RapsarEfendim? 21:53, 31 Ekim 2017 (UTC)

Politika[kaynağı değiştir]

İdari birimlerdeki adlandırma sorunları[kaynağı değiştir]

Bayağıdır aklımda olan bir konu ve şu sıralar üzerinde çalıştığım maddelerle de alakalı olduğundan bu konuyu gündeme getirme ve çözüme bağlama zamanı gelmiş gibi gözüküyor. Şimdi, idari bölümler ya da yapılanmalar için Türkçe Vikipedi'de çeşitli adlandırmalar mevcut. Bu çeşitleri aşağıdaki örneklerde görebilirsiniz:

Yukarıdaki örneklerden görülebileceği üzere bizim kullandığımız en az 3,5 (ileride değineceğim) adlandırma yöntemimiz var. "Türkiye'nin illeri" için oluşturulan yönerge sayfası şuradan görülebilir. Yıllardır öneri halinde ne yazık ki, yani bu adlandırmaları dayandırabileceğimiz bir yönerge ne yazık ki bizde yok. Bu yönerge sayfası fena olmasa da neden yalnızca Türkiye için hazırlandığı konusu cevapsız. Şimdi gelelim benim önerilerime. Bunları başlık başlık yazacağım, olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi ilgili başlığa, destek ya da karşı şablonları kullanarak belirtmenizibrica edeceğim. Bu kesinlikle oylama amacı gütmüyor, yalnızca fikirlerin olumlu ya da olumsuz olduğunu kolayca görmemiz açısından lazım. O zaman önerileri sıralıyorum:

Her yerleşim yeri veya idari birim maddesi, aynı adı taşıyan başka madde olmadığı sürece yalın ada sahip olur.
Örnek: Antalya
Eğer bir yerleşim yeri veya idari birimin adını taşıyan başka bir madde varsa ve bu madde, adını ilgili yerleşim yeri veya idari birimden almıyorsa, ilgili madde yalın ada sahip olur.
Örnek: Ankara (Ankara (anlam ayrımı) sayfasında diğer maddeler görülebilir)
Eğer bir yerleşim yeri veya idari birimin adını taşıyan başka bir madde varsa, akla gelen ilk kavram hangisi ise o madde yalın ada sahip olur ve diğer madde, o maddenin ne hakkında olduğuna göre yanına parantez içerisinde bir kavram getirilerek adlandırılır. Eğer iki arasında yalın ada sahip olması gerekenin hangisi olduğuna dair bir seçim yapılamıyorsa, yalın ada sahip madde anlam ayrımı sayfası olur ve her iki maddenin adlandırılmasında da parantez kullanılır.
Örnek: Türkistan-Türkistan (şehir)
Örnek: Pire (anlam ayrımı sayfası)-Pire (şehir)
Eğer aynı ada sahip bir yerleşim yeri veya idari birim varsa ve her ikisi arasında, akla gelen ilk kavramın hangisi olduğuna dair seçim yapılamıyorsa, yalın ad anlam ayrımı sayfası yapılır. Bu ada sahip olabilecek maddeler, önce yerleşim yeri veya idari bölüm olmalarına göre parantezli adlara sahip olur. Parantez kullanımı yeterli olmazsa, madde adı sonrasında virgül konularak; ilgili yerleşim yeri veya idari bölümün bağlı olduğu ülke adı, ülke adının ayrım yapmak için yeterli olmaması durumunda bağlı olunan en üst seviye idari birim, onun da yeterli olmaması durumunda ise bağlı olunan bir alt seviyedeki idari birim adı eklenir.
Örnek: Edremit (anlam ayrımı sayfası)-Edremit, Balıkesir ve Edremit, Van
Örnek: Kars-Kars (il)
 • Atladığım bir nokta yoksa, yukarıda tüm olası madde adlandırmalarını belirttim. Buradan yola çıkarak en üstte verdiğim örnekleri tekrardan, bu kurallara uyarak vermek gerekirse:
 • Ontario (aynı kalıyor)
 • Karaman (il) (Karaman adı ile akla gelen ilk kavram şehir ve il, adını bu şehirden aldığına göre aynı kalıyor)
 • Karaman (eyalet) (idari birim ve adını Karaman şehrinden alıyor, akla gelen ilk anlam da Karaman)
 • Narın (il) (idari birim ve adını Narın şehrinden alıyor)

Burada akla şu soru gelecektir: "Neden 'Karaman ili/İli' şeklini değil de parantezli kullanımı benimsiyoruz?" Hemen yanıtlayayım, bu idari birimin adı "Karaman", il kısmı özel ada dahil değil. Bu sebeple "ili" kısmının büyük harfle başlamaması lazım. Küçük harfle kullanılması doğru, doğru olmasına karşın Vikipedi'de biz, aynı ada sahip maddeleri ayırmak için parantez kullanıyoruz ("Bor madeni" ve "Bor ilçesi" formunda değil). Bu sebeplerden ötürü doğru ad, genel yönergelere göre de bu şekilde zaten. Umarım atladığım nokta yoktur, varsa belirtiniz lütfen.--RapsarEfendim? 04:06, 19 Eylül 2017 (UTC)

Türkistan (şehir) değil de Türkiye, ABD yerleşimlerinde kullandığımız gibi eğer o birimin bir üst idari birimi varsa Türkistan, Güney Kazakistan şeklinde yapsak daha iyi olur. Edremit, Van yaparken bu gibi örneklerde de bir üst idari birim varken neden parantez kullanalım? Bir de hazır yeri gelmişken bu yerleşim yerlerinin Türkçeleştirilmesi konusuna da değinsek. Rus yerleşim yerlerinde oblast kelimesi olduğu gibi kullanılırken mesela Kazakistan için eyalet karşılığı uygun görülerek (kaldı ki oblast kelimesinin Türkçe bir karşılığı da yok, olduğu gibi bırakılması lazım) Güney Kazakistan Eyaleti gibi maddeler açılmış. Brazos İlçesi, Teksas gibi hepten yanlış (County kelimesinin Türkçesinin kontluk olmasının yanı sıra özel adın çevrilmesi bir hata, idari bölümlerin Türkiye'deki birimler ile özdeşleştirerek ona göre adlandırılması ayrı bir hata.) adlandırmalar da var. --Cobija (mesaj) 13:16, 19 Eylül 2017 (UTC)
@Cobija, Vikipedi'de kullandığımız ilk ayrım şekli parantezli kullanım malum. Türkistan adına sahip iki şehir varsa, senin dediğin şekil zaten. Bu yüzden senin verdiğin örnekler farklı durumlar oluşturuyor. İkinci dediğin konu ise oldukça uzun bir tartışma konusu, defalarca konuşulmaya çalışıldı ancak her ülke için ayrı ayrı değerlendirme yapmak gerektiğinden toplu bir tartışma imkansız. Orada iki değil, çok fazla bilinmeyenli denklemler mevcut.--RapsarEfendim? 16:59, 19 Eylül 2017 (UTC)
Eğer bir idari birim salt madde adını alamıyorsa hiç parantezi işin içine sokmadan hazır yapıyorken tam bir standarda oturtalım. Edremit (Balıkesir) ve Edremit (Van) şeklinde de kullanabiliriz yoksa. Aynı adda birden çok yerleşim varsa virgüllü, diğer türlü parantezli ad vermenin arasındaki farkı anlamadım ben. --Cobija (mesaj) 17:11, 19 Eylül 2017 (UTC)
Parantezi biz, ilgili maddenin hangi alanda ya da ne olduğunu belirtmek için kullanıyoruz. Edremit (Van) değil, Edremit (Van'ın ilçesi) olur yani ki bu da oldukça anlamsız olacaktır. X isminde yalnızca bir yerleşim yeri varsa bunu virgülle ayırmak anlamsız zira o virgülü biz aynı adlı yerleşimleri ayırmak için kullanıyoruz, aynı adlı maddeleri değil :) Aslında burada bizim pratikte uygulanmadığımız tek nokta idari birimlerin adlandırılması kısmı.--RapsarEfendim? 23:20, 19 Eylül 2017 (UTC)
 • Yerinde bir öneri olmuş, genel hatlarına katılıyorum. Tabii "tüm genellemeler yanlıştır" düsturunu unutmamak lazım; ABD'deki "county" isimleri örneğin özgün dillerinde hiçbir zaman "county" kelimesi olmadan kullanılmıyor, dolayısıyla Brazos County'ye "Brazos" demek uygunsuz olacaktır; bunun gibi başka örnekler de eminim vardır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:56, 8 Ekim 2017 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, aslında İngilize Vikipedi de bir standartlaştırma yapmış, hepsi "... County" şeklinde adlandırılmamakta (bkz. Los Angeles County, California maddesinin giriş kısmı). İlgili kuralları ise şurada, "Articles on counties and parishes are typically titled [[X County (or X Parish), State]]." (County ve parish adları [[X County (ya da X Parish), Eyalet]] olarak adlandırılır) diyerek bir standart yakalanmasını amaçlamışlar ve buna göre adlandırmışlar tüm maddeleri. Yani aslında "Los Angeles County, California" şeklinde kullanımın, yani virgülle anlam ayrımı yapmanın bir sebebi yok (aynı ada sahip başka madde yoksa anlam ayrımı yapılmaz ki). Burada dikkat çekmeye çalıştığım husus bu adı kullanmalarının sebebi kendilerince bir standart yakalama çabası -ki başka yönergelerle çelişkili bir yaklaşım olmuş-, başka bir şey değil.--RapsarEfendim? 07:27, 30 Ekim 2017 (UTC)

"Kadın oyuncu"[kaynağı değiştir]

Oyuncu maddelerinde erkek oyuncular için "oyuncu", kadın oyuncular için ise "kadın oyuncu" deniliyor. Oyunculuk erkeklere özgü müdür ki kadınlar bu mesleği icra ederken cinsiyetleriyle yâd ediliyorlar? Erkeklere aktör, kadınlara aktris denildiğini biliyorum lakin bahsettiğim ayrımın ortadan kaldırılması gerektiği kanısındayım. - Ullierlich 19:22, 17 Kasım 2017 (UTC)

Çok dikkatimi çekmedi ama olan maddelerde kesinlikle hatalıdır. Tabir aktör, aktris şeklinde düzenlenebilir. chanseyMesajYaz 19:28, 17 Kasım 2017 (UTC)
Bu konuda chansey′e katılıyorum. --►Cekli829 19:33, 17 Kasım 2017 (UTC)
Böyle bir uygulama yok ki? Kategoriler zaten erkek ve kadın olarak ayrılmakta. Bir kullanıcı var Avrupalı oyuncu maddeleri açan, onun yaptığı hatalı kullanımlar var arada yalnızca. Yine nadir de olsa "kadın" vurgusuna denk geldim maddede, onlar da kaldırılmalı ve cinsiyet belirtilmeden "oyuncu" kullanılmalı. Sporcularda var, "kadın basketbolcu" ve "basketbolcu" deniyor, hatalı elbet bu da.--RapsarEfendim? 20:35, 17 Kasım 2017 (UTC)

İlginize[kaynağı değiştir]

Mecnun'dan Ücretsiz VPN Hizmeti[kaynağı değiştir]

Merhabalar Sevgili Vikidaşlar.

"Kötü komşu insanı ev sahibi yapar!" diye güzel bir atasözümüz var bilirsiniz. Malum bende bu esef verici erişim engelinden ötürü çok sıkıntı çektim ve uzunca bir zaman Viki'mizle ilgilenemedim. İnternette dolaşan vekil sunucuların, VPN'lerin pek çoğu vandallardan dolayı meta'dan engelli durumda olduğu için işe yaramıyor. DNS değiştirme işleminin de bazı ISS'lerde işlevsiz kalması da cabası.

Sözü fazla uzatmadan ilan edeyim. Kıymetli arkadaşar Vikipedi'mize sorunsuz bir şekilde erişebilmeniz adına kendi VPN sunucularımı kurdum. 1 TB internet hattı bulunan süper hızlı VPN sunucularımla Vikipedi'ye girmek işkence olmayacak. Hayet hızlı çalışıyor ve kesinlikle ücretsiz ve reklamsız. Hem sizlere minik de olsa bir ikramda bulunmak hem de yeni kullanıcıları katkı yapmaya sevk etmek için her hafta şartları taşıyan 2 kişiye çekilişle VPN hizmeti hediye edeceğim.

Çekilişe Katılma Şartları

 • En az 1.000 (BİN) değişiklik yapmış olmak.
 • Son 30 gün içinde en 100 değişiklik yapmış olmak.

1 Ekim 2017 Saat 23:00'a (TSİ) kadar bu ileti altına imzanızı atarak çekilişe katılabilirsiniz. Çekiliş aynı gün 23:45'te (TSİ) internet ortamında yapılacak olup, hesaplarınız ertesi gün teslim edilecektir. Çekiliş nefes alıp verebildiğim sürece her hafta yapılacaktır.

Not: Çekilişin yapılabilmesi için en az 15 kişilik katılımın olması gerekmektedir. Vikipedistlere mesaj göndererek teşvikte bulunmanız güzel olur.

Sonsuz Sevgilerimle... --Mecnun (mesaj) 10:29, 21 Eylül 2017 (UTC)

Katılımcılar

 1. (Katılmak için imza bırakınız.)

--Mehmet Ali Acar 11:58, 21 Eylül 2017 (UTC)

 • @Vikiçizer, böyle bir uygulama buradan yapılabiliyor mu?--RapsarEfendim? 06:34, 24 Eylül 2017 (UTC)
  • @Rapsar, malum erişim problemi kişileri değişik erişme yöntemlerine itebiliyor. @Mecnun112, buradan duyurusunu yapıp geri kalan organizasyonu mesaj sayfanızdan veya kullanıcı sayfanıza ek açacağınız bir sayfadan yapabilirsiniz. Vikiçizer (mesaj) 18:00, 30 Eylül 2017 (UTC)

Kültürlerarası Köprü değişiklik yarışması[kaynağı değiştir]

Selam herkese. Latin Amerika ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika kültürleri arasında bir köprü kurmayı amaçlayan Kültürlerarası Köprü adlı ödüllü değişiklik yarışması, 15 Ekim'de başlayacak ve 15 Kasım'a kadar sürecek. Bu süreçte Türkçe Vikipedi'de katkı yapacak kullanıcılar, yalnızca Latin Amerika ile ilgili katkı yapmak zorunda. Yarışmaya katılım, kurallar, ödüller, diğer bilgiler ve kaydolmak isteyenler Meta'daki sayfayı inceleyebilir.--RapsarEfendim? 00:48, 13 Ekim 2017 (UTC)

Güzel etkinlik, katılmayı düşünüyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:31, 13 Ekim 2017 (UTC)

Güzel bir etkinlik. Ben de katılmayı düşünüyorum. --►Cekli829 08:45, 14 Ekim 2017 (UTC)

Katkı sunacağım. Fakat konu kapsamına bir açıklık getirmemiz gerek, "Önerilen" maddeler kısmında "Yarışmada, daha önce bahsedilen ülkeler ile ilgili olmak koşuluyla aşağıdaki kategorilere dahil olan maddeler dikkate alınmaktadır: Edebiyat, Müzik, Görsel sanatlar, sinema ve televizyon, Mutfak ve gelenekler, Anıtlar" yazıyor. Bu ülkelerin tarihine dair maddeler açmak istiyordum ama şimdi proje kapsamında olmayacak mı? @Rapsar --Ahmet Turhan (mesaj) 02:48, 15 Ekim 2017 (UTC)
Maalesef :( Yalnızca bu alanlarda yapılan katkılar geçerli.--RapsarEfendim? 03:56, 15 Ekim 2017 (UTC)
Anıtlar daha önce tecrübeli olduğum bir konu, oradan başlayalım madem :) --Ahmet Turhan (mesaj) 10:40, 15 Ekim 2017 (UTC)
 • Bu yarışma duyurusunun sitenin üstündeki duyuru kısmına ekleyebilir miyiz? Hem daha çok kişinin haberi olur. Katkılar artar. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:26, 15 Ekim 2017 (UTC)
İlgili dillerde gözükecek bir banner hazırlandı :) Bende devre dışı olduğu için gözükmüyor zaten de, devreye girmemiş mi? Sorarım gün içerisinde.--RapsarEfendim? 13:58, 15 Ekim 2017 (UTC)
Banner devreye girmiş. ~ Z (m) 16:55, 15 Ekim 2017 (UTC)
Teşekkürler bildirim için :)--RapsarEfendim? 17:43, 15 Ekim 2017 (UTC)

Politika ve yönerge sayfalarında İngilizce Vikipedi'ye verilen bağlantılar[kaynağı değiştir]

Bazı politika ve yönerge sayfalarında, "daha fazla bilgi için bakınız" gibi ifadelerle İngilizce Vikipedi'de yer alan politika ve yönergelere (zaman zaman deneme yazılarına) bağlantı verilmekte. Bildiğiniz üzere her dildeki Vikipedi'nin politika ve yönergeleri kendine özgüdür, yalnızca orayı bağlar ve diğer dillerde bağlayıcılığı bulunmamaktadır (elbette beş temel taş başta olmak üzere bazıları büyük oranda benzerlikler gösterebilir). Türkçe Vikipedi'de katkı yapanlar yahut bu sayfalarda dolaşarak tecrübe edinmek isteyenler, İngilizce bilmek zorunda da değildir. Bunun yanında İngilizce Vikipedi'deki politika ve yönergelerle buradakiler arasında çelişki ve tutarsızlıklar olabilir -ki var- bu da kullanıcıları yanlış yönlendirir. Diyeceğim o ki, bunları gördüğümüz yerde kaldıralım, bizde denk bir sayfa varsa o bağlantı yerine bizdeki sayfaya bağlantı verelim.--RapsarEfendim? 21:50, 31 Ekim 2017 (UTC)

'bizde denk bir sayfa varsa o bağlantı yerine bizdeki sayfaya bağlantı verelim' kısmı tamam ama 'gördüğümüz yerde kaldıralım' konusu tartışmalıdır. zararı olmayan konularda vikipedi sayfalarını eksiltmiyoruz, kullanıcıların o çelişki ve tutarsızlıkları görmesi açısından da yararlıdır. --kibele 08:48, 1 Kasım 2017 (UTC)

Sistem veya farklı yaklaşımlara hâkim olmak adına faydalı olabilir. Ama usülde geçerli olamaz. Uülde etkisi yoksa, o zaman kaldırımalı. Eğer bir denemeye bağ veriliyorsa, bu zaten tezattır. Projenin sınırsal kuralları bellidir. Farklı bir konuya da değinmek gerek. Mesela Rapsar kendi denemesini kayda değerlik gibi yaygın kullanımı olan bir şablona eklemişti. Önceleri defalarca Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum yönerge olarak dikte edildi. Flesier İngilizce Viki'den bağ vererek -ona bunu Vito öğretmişti- birkaç SAS kapattı. Hatta ben de bir tane kapattım. Yanlıştı. İngilizce Viki esaslı yaklaşımları her zaman kabul edemeyiz, katî geçerliliği vardır da diyemeyiz. Bu sebepten daha özerk bir yapıdaki Vikipedi'yi destekliyor ve her bir usülün tartışılarak buraya entegre edilmesi gerektiğini zaruri görüyorum. Her ne kadar buradaki işleyişi kolaylaştırsa bile tartışalım diyorum. Bu gerekli. Ana konuya dönecek olursak, "bizim kurallarımız bu ama şunlarınki de geçerliliği olmamasına rağmen aklında bulunsun, bir göz atıver" der gibi bir durum var. Bunun pratikte fayda sağladığını düşünmüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 18:49, 1 Kasım 2017 (UTC)

Oldukça doğru noktalar... Bizde geçerliliği olmayan sayfalara bakınız demek kafa karışıklığından başka bir şey yaratmayacaktır. Ek olarak böyle, İngilizce Vikipedi en iyi, en üstün Vikipedi'dir, oraya da bakın demiş oluyoruz. Mesela neden Almanca ya da İspanyolcaya bağlantı verilmiyor?--RapsarEfendim? 01:01, 2 Kasım 2017 (UTC)

Adlandırma kuralları politikasında değişiklikler[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Adlandırma kuralları politikasında bariz bir şekilde var olan eksiklikleri gidermek adına, %90'dan fazlasını İngilizce Vikipedi'deki denk politikadan çevirerek oluşturduğum Kullanıcı:Rapsar/Adlandırma kuralları sayfasına tüm kullanıcıları beklerim. İlgili sayfa henüz politika teklifi değildir, ön tartışmaları yaapmak içindir. Orada gerekli bilgiler mevcut zaten. Buradan @Vikiçizer, @Superyetkin, @Sakhalinio, @Sayginer, @Sabri76, @Basak, @Cobija, @Ahmet Turhan, @MHIRM, @Maurice Flesier, @Nushirevan11, @Chansey, @Kingbjelica ve konuyla ilgili diğer kullanıcıları, görüşlerini bildirmek üzere ilgili çalışma sayfasının tartışma sayfasına davet edeyim.--RapsarEfendim? 08:09, 1 Kasım 2017 (UTC)

Eline sağlık @Rapsar, gerçekten ihtiyaç vardı. Ben de; @Vito Genovese, @HakanIST, @Kibele, @Teacher0691, @Esc2003, @Yzkoc, @Sarv, @Thecatcherintherye, @Kemal K., @Akil13, @Bulgu, @BSRF, @Hedda Gabler (eski), @Cekli829, @Bambi'nin annesi, @Seksen iki yüz kırk beş, @Pragdon, @Okanfan, @Ertly, @Turgut46 ve yakında döneceğini söyleyen @Docbaba'ya ping yazayım. --Vikiçizer (mesaj) 08:35, 1 Kasım 2017 (UTC)
@Rapsar teşekkürler ben de olumlu düşünüyorum, gayet açıklayıcı ve üslup açısından da gayet öğretici olarak düşünüyorum. --SarvSarv 19:10, 1 Kasım 2017 (UTC)
@Sarv ve @Vikiçizer, görüşlerinizi ilgili sayfanın tartışmasında paylaşmanızı rica ediyorum :) Daha çok kullanıcı, daha rahat fikir birliği demek.--RapsarEfendim? 00:09, 2 Kasım 2017 (UTC)

Vikiproje Sinema İBP daveti[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba, Vikiproje sinemada yeni bir işbirliği projesi başladı. Katılmak, destek olmak isteyen kullanıcıları proje sayfasına bekliyoruz. --Pragdonmesaj 12:31, 1 Kasım 2017 (UTC)

Küresel engel[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar VPN nedeniyle commons başta olmak üzere vikidata ve benzeri projelerde engelim var. Dolayısı ile açtığım maddelere dil bağlantıları ekleyemiyorum. Commons'a fotoğraf yüklemek istiyorum yine engelle karşılaşıyorum. Sürekli bir çözümü var mıdır bunun?Sait71 19:47, 3 Kasım 2017 (UTC)

Küresel IP Engelleme muafı diye bir grup var sanırım --TmѰ e12 19:59, 3 Kasım 2017 (UTC)
Var, var da pek işe yaramıyor. Çoğu zaman İngilizce Viki'de düzenleme yapamıyorum. Commons, vikidata, vikisoz vb. icin de engel yok galiba. Sahiden bu projenin önemsendigini mi dusunuyorsunuz? 300 bin olduk, aferin mi dediler? 1 milyon olsak da demezler. Pekala gerekli mi bu? Hayir. Yaninizdayiz gibi ici bos, pratige dokulemeyen seylerin benim icin onemi yok. Proje kurucusu mesajlara cevap bile vermiyo. Biz de 300 bine gorsel seciyoruz. Arkadaslar su kadar dilde projemiz var deniyo. Projeyi bilmeyenlerin vay canina dedigi bu mottoya ancak nitelik sorgulamayanlar inanir. Demem su ki kac ay olmus, ne bir haber, ne de bir bilgilendirme var. Booking.com kendi engelini asmak icin neler yapiyoken, ve de bunda ilerleme kaydedemiyoken; engelin kaldirilmasi icin hicbir sey yapmayan; kendi topluluguna bile aciklama yapmayi zul gorenlerin iyimser olmasini beklemiyorsunuz degil mi? Bilgisayardan giremedigim icin maddeyi pcde yazip, sonra drivea kaydedip gelip mobilden aciyorum. Ve artik farkina vardim ki bu boyle uzunca devam edecek. Bu engelin kaldirilmasi biraz zor bana gore. Insanlarin bir anda insafa gelmesi bekleniyor galiba. Eleştiri hakkimizin bir kismini da kendimize saklyalim. Mesela otrs ekibi proje arkasinda bu konuda neler oluyo? Bircok proje odagi olan @Basak, @Elmacenderesi, @Taysin, @Vito Genovese, biraz da @Vikiçizer, @Sakhalinio ve de son olarak destekledigimiz kazanilmis haklara sahip @HakanIST bir seyler soylemeyi dusunuyorlar mi? Veya cesitli sehirlerde burayi temsil etmis @Rapsar ve @BSRF ??? Ben sadece merak ediyorum.--Kingbjelica (mesaj) 21:18, 3 Kasım 2017 (UTC)
 • Birkaç saat önce yetkili birisine sordum ne yapılması gerektiğini kullanıcı grubu yazışma ortamında, cevap gelince ekleyeceğim buraya.--RapsarEfendim? 00:24, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Bir kaç kez engelin kalktığına denk gelip dil bağlantısı eklemişliğim oldu ama çok nadir oluyor bu. Sürekli bir engel var.Sait71 07:51, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • @SAİT71 , hesabına küresel muhafiyet verdim. Yerel bir engel yoksa sorunsuz çalışacaktır, yerel engellerde ilgili vikilerdeki prosedür işlemek zorunda.-- Hakan·IST 08:00, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • @HakanIST teşekkürler. Şuanda engel kalkmış görünüyor. Sait71 08:07, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Diğer projelerde de bu yönde bir talepte bulunmak gerekiyormuş. Sıkıntı yaşayan olursa @HakanIST yardımcı oluyor, ona mesaj atabilirsiniz. @Cobija da bu durumdan muzdaripti.--RapsarEfendim? 09:05, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Arkadaşlar, engelin kaldırılması hakkında söylenenlere bilebildiğim bir kaç şey eklemek isterim. Türkiye'deki engelin kaldırılması Vakıf için sadece Türkçe VP'ye verilen önemle ilgili bir durum değil; böyle bir engelin ileride başka hükumetlere örnek teşkil etmesi bakımından yani tüm projelerin geleceği açısından bu konuda gelişme sağlayabilmek çok önemli. O yüzden gerçekten de konunun birincil öncelikte bir mesele olarak ele alındığına kesinlikle eminim; bence bu konuda kimsenin endişelenmesine gerek yok. Ancak şu da var: Vakıf yetkilileri, bu konuda yapılan görüşmelerin ve çalışmaların kamuoyunda duyulmasının sürece zarar vereceğinden endişe ediyor ve gizliliği tercih ediyor. Topluluğa sadece "Sizinleyiz" şeklinde destek mesajı verilmesinin, başka bilgilendirme yapılmamasının sebebi bu. Ayrıca kullanıcıların zarar görmesi, baskıya uğraması endişesinden ötürü de sürece topluluktan hiçbir kullanıcının dahil olması istenmiyor; bilgi paylaşılmıyor. Vikipedi engelinde durum, Booking.com veya diğer engellenen sitelerdeki durumdan farklı. Bu, maalesef daha yavaş işleyen bir durum. Herhangi birimizin gelişmeler hakkında başka bir bilgiye ulaşma şansı olursa bunu topluluğun tamamıyla paylaşır. Ben, çözüme ulaşılacağından umutluyum. Lütfen moralimizi yüksek tutalım.--Başak (mesaj) 10:31, 4 Kasım 2017 (UTC)

şurada da güncel bir açıklama var. özetle 'ben yapmadım, miki yaptı!' denmiş. --kibele 11:09, 4 Kasım 2017 (UTC)

 • şu ayrıntıyı herkes ile (bilakis ne olduğunu anlamayanlar için) hatırlatmak isterim;
wikipedia.org alan adına yönelik erişimin engellenmesi ya da var olan engelin kaldırılması hususunda; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun yapabileceği herhangi bir şey yoktur. Vikipedi Türkçe sürümü/Vikimedia Türkiye Topluluğu olarak da muhatabımız değildirler. Hiç bir şekilde de müdahil olamazlar. Çünkü bu bahsi geçen kurumlar; Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mahkemelerince verilen kararları uygulamada birer aracı, işleme koymada birer emir kulu konumundadırlar. İsmini zikrettiğimiz ilgili kurumlar; isteseler de bizlere yardımcı olmazlar, olamayacaklardır. Bu yüzden Sn. Bakanın söylemi makul ve anlaşılır bir cevaptır. Bu süreçte bizlerin asıl muhatabı, bu kararı veren mahkemedir, mahkemelerdir. Şimdilik bizlere düşen, bu konunun çözümünde çalışan arkadaşların çalışmalarını sonuçlandırmasını beklemek olacaktır. Ayrıca ilgili kurumların, kendi kendilerine yaptığı iç yakınmaları, aslında önemli adımlar atıldığını göstermektedir.
Şu an için Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumları ile Vikimedia Türkiye arasında kaynana-gelin gibi bir küsmüş rolü oynansa da, mesela bütün bu sorunlar bittiğinde; Wiki Anıtları Seviyor projesi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müşterek bir çalışma olacağına ve herkesin o masadan memnun olarak kalkacağına kesinlikle eminim.
Hem, @Kingbjelica arkadaşımızın dediği gibi; ya bizlerin hukuki yeterliliği olmadığından yahut kişiler olarak doğrudan davaya müdahil değil olmadığımızdan ötürü, gerçekten de yaşananları iyi bir şekilde inceleyemiyor ve istesek de yardımcı olamıyoruz. Bu da, bazılarımızda motivasyon eksiliğine götürmüş. Bu çok normal. Böyle bir durumda bireyler olarak birbirimize asıl yardımı, kendimizi biraz şımartarak yapabiliriz. @Başak Hocam, bahsedeceğim konuda çok büyük bir emek sarf ettiniz. Gerçekten de pek çoğumuz yanınızda olamadık. Ancak öğrenmek isterim; acaba bu eğitim programlarına, davetlere ne oldu? Sorum biraz garip karşılanabilir ama; görünür de herhangi bir etkinlik var mı?
İnanıyorum ki; karşılaştığımız tüm problemlerimizi en güzel şekilde aşacağız. Çünkü geçmişe baktığımızda şu anlarımız, sadece birer dinlenme aramız olmuş olacak. Hem bir yönden de, tekrardan sahneye çıkmaya hazırlık yapmamız hepimize iyi gelecek.--MerhabaNe yapabilirim? 14:55, 4 Kasım 2017 (UTC)
siyaset-hukuk ilişkileri bilgilendirmesi için teşekkürler, cidden çok aydınlatıcı oldu.. @Merhabaviki --kibele 17:10, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Selamlar. Köy Çeşmesi ahalisi için Vakıf'tan Asaf Bartov da bir şeyler yazmak istedi ama Abusefilter yüzünden siteye yazamayıp şuraya yazmış, bir kaç saat offline olacakmış paylaşmamı rica etti: https://meta.wikimedia.org/wiki/User:Asaf_(WMF)/tmp
Yes, we (the Wikimedia Foundation) are actively working on it. We invest a significant amount of time and effort to end the government ban. As you can imagine, we will not compromise our principles, so it takes time and repeated explanations of how Wikipedia works (which is strange and new to the government) to move closer toward a possible unbanning. As Basak says, at this point, we ask for your trust and further patience; we are working on it, we haven't forgotten the serious impact of denying 80 million people access to free knowledge, and we will keep on fighting for free knowledge in Turkey.
(translation appreciated!)
Evet bizler (Wikimedia Vakfı) bunun üzerinde aktif olarak çalışmaktayız. Engeli sonlandırmak için büyük zaman ve çaba harcamaktayız. Tahmin edebileceğiniz gibi, ilkelerimizden taviz vermeyeceğiz; bu yüzden engelin kaldırılması olasılığına doğru giden süreç zaman alıyor ve Vikipedi'nin nasıl işlediği konusunda (hükümet için çok garip ve yeni olan bir konuda) defalarca açıklama yapmak gerekiyor. Basak'ın dediği gibi bu noktada sizlerin güvenine ve sabrına ihtiyacımız var; bizler bu konu üzerinde gerçekten çalışmaktayız; 80 milyon kişinin özgür bilgiye erişiminin engellenmesinin ciddi sonuçlarını unutmuş değiliz ve Türkiye'de özgür bilgi için mücadele etmeye devam edeceğiz.
(çeviriniz!)
 • @Kingbjelica, yukarıda Basak'ın da belirttiği gibi vakıf bu konuya önem veriyor ve mümkün olan çözüm yollarını deniyor. En son paylaştıkları yazıda Anayasa Mahkemesi'ne başvurdukları bilgisi yer alıyor. İç hukuk yolları tükendiğinde AİHM başvurusu da söz konusu olabilir. Geçmişte AİHM, YouTube yasağından sonra verdiği Cengiz ve diğerleri kararıyla hak ihlali olduğu sonucuna varmıştı. Vikipedi engeliyle ilgili olarak da benzer bir kararın çıkması çok olası.--BSRF 💬 12:09, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Bilgilendirmeler icin tesekkurler: Basak, BSRF, Rapsar vd. Engelin kalktigi gun ortaya cikacak istatistikler simdiden ilgi uyandiriyo bende. Umarım her sey umdugumuz gibi kisa surede duzelir. Iyi vikiler herkese.--Kingbjelica (mesaj) 22:19, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Konuşulan her şeyi okuyacak kadar vaktim yok ama aynı engele bende takılıyorum maalesef Türkçe Vikipedi dışında değişiklik yapamıyorum Commons'da da engelli gözüküyorum bazen. Sıkıldım bu durumdan.≈ SunSoldiers  ✉  15:07, 4 Kasım 2017 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Ayrıca bilgilendirme yapmış olayım, küresel engeller Meta'yı kapsamıyor. Muafiyet talepleri meta üzerinde SRGP sayfasından yapılan başvurular üzerine sonuçlandırılıyor. Türkiye için geçici olduğunu umduğumuz özel bir durumu söz konusu olduğu için Meta'da benim veya herhangi bir kahya'nın mesaj sayfasına yazarak, stewards@wikimedia.org'a email göndererek ya da IRC üzerinden talep ederek hızlı bir şekilde hesabınıza muafiyet tanımlattırabiliriz.-- Hakan·IST 19:25, 4 Kasım 2017 (UTC)

Статус Автодосматривающего[kaynağı değiştir]

Пожалуйста снимите с меня флаг автодосматривающего. Я языка не знаю и мои правки лучше проверять. Да! И пользуясь случаем поздравляю с 300.000! Молодцы. --Schekinov Alexey Victorovich (mesaj) 01:13, 8 Kasım 2017 (UTC)

ideoloji[kaynağı değiştir]

Şablon tartışma:Siyasi parti bilgi kutusu şurada, bütün parti maddelerini ilgilendiren bir konu var. --kibele 20:07, 8 Kasım 2017 (UTC)

Changes to the global ban policy[kaynağı değiştir]

Hello. Some changes to the community global ban policy have been proposed. Your comments are welcome at m:Requests for comment/Improvement of global ban policy. Please translate this message to your language, if needed. Cordially. Matiia (Matiia) 00:34, 12 Kasım 2017 (UTC)

Bilim Fotoğrafları Yarışması Devam Ediyor..[kaynağı değiştir]

2015 Mikroskop kategorisi birincisi

Kasım ayı boyunca, Vikipedi maddelerinde kullanılmak üzere çektiğimiz "bilimsel" fotoğrafları Commons'a yükleyip Viki-Bilim Yarışması'na katılmaya davetlisiniz. İster laboratuvarda mikroskop altında çekilmiş fotoğraflar, ister biliminsanlarının görüntüleriyle hatta istenirse bir araştırma sonucunu gösteren ses kaydı veya videoları paylaşarak yarışmaya katılmak mümkün.

Astronomi, zooloji, X-ışını görüntüleri, arkeoloji...her bilim alanında katkı yarışmaya dahil.

Yarışmaya katılım için kendi çektiğiniz "bilimsel" fotoğrafları özgür kullanım lisansı (veya kamu malı) lisansı ile ve detaylı bir İngilizce açıklama ile (nasıl, nerede çekildi, fotoğrafta dikkat edilmesi gerekenler nedir) Wikimedia Commons'a yüklemeniz yeterlidir.

Terminoloji[kaynağı değiştir]

Aramızda İngilizce'den çeviri yapan arkadaşların ilgisini çekebilir diye düşündüm. T.C. Dışişleri Bakanlığı Tercüme Dairesi Başkanlığı'nın terminoloji kaynaklarından faydalanabiliyoruz:

Pınar (mesaj) 03:08, 14 Kasım 2017 (UTC)

SAS'lar ve kayda değerlik[kaynağı değiştir]

Son 15 gün içindeki hizmetlilerce kapatılan birkaç adaylık dikkatimi çekti. Tarafımca açılan Hatice Karahan maddesi SAS süreci sonucu ilk önce @Vikiçizer tarafından silindi. Bugün izleme listeme baktığımda başka bir kullanıci tarafından yeniden açılmış. Onu da @Eldarion telif hakkı ihlali gerekçesi ile siliyor. Sorum şu. Telif hakkı ihlali olmasaydı madde kalacakmıydı? İkinci olarak benzer bir madde Şebnem Günaydın fikir birliği yok diye kalmasına karar verildi. Yani bir iki kaynakta atanma haberi dışında hiçbir kaynağı olmayan madde ansiklopedide. Bu çelişkiyi ne yapacağız şimdi? Ne zaman bu adaylkılarda kafa sayma yerine politikalar gözetilerek kararlar verilecek? Ne zaman 9 silinsin, 1 kalsın değerlendirmesi yapılan bir sayfaya "kalması" yönünde; 9 kalsın, 1 silinsin olan bir adaylıkta silinmesi yönünde karar verilecek? Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Amedspor Direniş Taraftar Grubu gibi süreçlerde konuşulan bir ton laf, taraflılığın verilen örneklerle ayaklar altında olduğu bariz ortada iken basit bir "fikir birliğine varılamadı" kararı yeterli olabiliyor. Oradaki bir yardım kampanyası ansiklopedik olabilirken, burada olamıyor? --Maurice Flesier message 16:52, 14 Kasım 2017 (UTC)

Tartışma sonucu "kayda değer olmadığı kararlaştırılarak silinen", ancak sonradan tekrar açılan maddeleri gösteren bir yol var, @Superyetkin yapmıştı bunu. Belli aralıklarla kontrol etmekte fayda var. Başka sebeplerden ötürü silinmişse, tekrar açılabilir ya da ilerleyen zamanda kayda değer olmuş olabilir. Tartışma sonlandırırken de Vikiçizer'in yaptığı gibi tek tek yorumları okuyup, değerlendirip ona göre geçersiz gerekçeye sahip olanları elemek. Bu adaylık özelinde veya bir hizmetliye yönelik konuşmuyorum, en kolayı "garanti" adaylıkları sonlandırmak ve uzun tartışmalar yaşananları "kararsız" olarak kapatmak.--RapsarEfendim? 17:27, 14 Kasım 2017 (UTC)
İlgili sorgu sayfasına şuradan ulaşılabilir. --Superyetkinileti 18:03, 14 Kasım 2017 (UTC)
Benzer meseleleri Rapsar'la bayağı konuşup, kurallara uygun bir sisteme de oturtmaya çalışmıştık, oy saymak yerine gerekçeyi değerlendirmek ve 40 kullanıcı silinsin derken 1 kullanıcı kalsın diyorsa ve haklıysa onu uygulamak, aslında bu Vikipedi'nin işleyiş temelinde var olan bir mantıktır ama zamanla zayıflamış ve unutulmuş, bir ara sıklıkla bu tip sonuçlandırmalar olunca kullanıcılardan gelen tüm tepkilere özenle ve ayrıntılı cevaplar verdim. Maalesef hizmetliler arasında mevcut kopukluk ve iletişimsizlik hatta üstü kapalı anlaşmazlık, SAS sonuçlarında herkesçe görülebiliyor. (Belki sadece ben kopuğumdur, onu da parantez olarak söyleyeyim) Ben kendi adıma kapanmış SAS tartışmasını da şüpheye yer vermemek adına tekrar açıyorum. Başka bir hizmetlinin inceleyip kapatması amacıyla Amedspor Direniş Taraftar Grubu tartışmasını da geri getirebilirim. Bu vesileyle, gerçekten aktif ve bu işlere kafa yorup mesai harcayacak hizmetliler seçip desteklememiz gerektiğini de araya sıkıştırayım. Neticede, Maurice Flesier'ın eleştirisi yeni veya çözüm aranmamış bir olay değil ama gündemde de tutulup ilgilenilmesi gereken bir arızadır. --Vikiçizer (mesaj) 20:32, 14 Kasım 2017 (UTC)
Estağfurullah, şüphe duymadım hiçbir zaman. Yeniden tartışmaya açılması yönünde bir talebim de olmadı. Böyle bir düşüncede olsaydım 2. adaylığı SAS'a taşırdım zaten. Benim burada adil bulmadığım nokta, Teksas (taraftar grubu) maddesinde "ansiklopedik değil" gerekçesi ile çıkarılan içeriğin adaylığı sonlandıran hizmetli tarafından kapatıldıktan sonra yapılacak ilk işlemin olması gerektigi idi. Hatice Karahan/Şebnem Günaydın maddeleri arasındaki çelişki zaten dediğiniz gibi kopukluğun, ne olup bittiğini bilmemekten ileri geliyor. Açtığım madde kayda değer de olmayabilir, her insan hata yapabilir. Bu kopukluk sizle alakalı değil, bu konuda müsterih olabilirsiniz Vikiçizer. Sizinle ve diğer tecrübeli kullanıcılar ile iletişimi asgari düzeyden sürdüren diğer hizmetliler ile alakalı. Soru sorarım yanıt vermez, bir maddeye müdahale etmesini rica ederim mesaj sayfasından yorum siler.. bunları geçmişte tecrübe ettik maalesef. Ama SAS adaylıklarında şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Karşılıklı olarak aleyhte veya lehte oy kullanan ve kişisel husumet yaşamış kullanıcılar var. Neye "kalsın" dediğini dahi bilmeyen, "hayır" için hayır oyu kullanan kullanıcıları hizmetliler yabana atmasın lütfen adaylıkları sonlandırırken. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:30, 14 Kasım 2017 (UTC)
O SAS için sonuçlandırma işlemlerimi geri aldım. Başka bir hizmetli tekrar bakıp değerlendirebilir, tekrar ben değerlendirmeyeceğim. Anlattıklarınızdan yine "süreli hizmetlilik" aklıma geliyor, başka bir yolu yok bu işleri düzeltmenin. --Vikiçizer (mesaj) 22:18, 14 Kasım 2017 (UTC)
 • Detaylı yorum yapmadım, incelemeye vakti olmadı da semantik şu karışıklığı düzeltmek isterim: "Şebnem Günaydın fikir birliği yok diye kalmasına karar verildi" denmiş. Silinmesine karar verilmediği gibi kalmasına da karar verilmedi. Silinmesine veya kalmasına dair fikir birliği yok. Fikir birliği olmadığı durumlarda standart olduğu üzere tartışma öncesi durum korunuyor. Karşılaştırmaya veya emsal yaratmaya mahal verecek bir durum yok yani. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:37, 14 Kasım 2017 (UTC)
Maalesef iki madde de aynı kapıya çıkıyor. "Fikir birliği yok" gerekçesi ile kapatılan bir adaylık dondurucuya konmuyor, tam aksine silinme etiketleri kaldırılıp eski SAS şablonu tartışma sayfasına konulup ansiklopediye dönüş yaptırılıyor. Yani pratikte "kalsın" oluyor o. Bir daha artık kim ne zaman aday gösterene kadar. Silinen maddenin içeriğinin ve kaynaklarınin ise bundan daha iyi olduğunu garanti edebilirim. Bu konuda ciddi bir çarpıklık var ve bunun adil olmadığı su götürmez. --Maurice Flesier message 23:01, 14 Kasım 2017 (UTC)
@Maurice Flesier, işte o yüzden bence de yukarıda belirtildiği üzere gerekçelendirmek önemli. Gerekçesiz yapılan yorumların dikkate dahi alınmamasın hakkı olduğunu düşünüyorum. Kararsız kapatılan SAS maddelerinin pratikteki durumunda ise haklısınız. Ama hizmetlilerimizi de anlayışla karşılamak lazım; bu engel hepimizi yordu, üzdü ve gerdi. Bir kullanıcıyla bu durum hakkında yaşadığım iki satırlık/sonuçsuz kalan diyaloğu buraya bırakayım. chanseyMesajYaz 05:06, 15 Kasım 2017 (UTC)

konu başlığı 'sas'lar ve kayda değerlik ve kibele'nin taraflı olduğu gerçeği' olmalıymış, gölgede kalmış o kısım.. bir allahın kullanıcısı da 'yahu arkadaş taraflılıkla sas kapamanın ne ilgisi var, her yerde bunu söylemen kişisel yorum oluyor' dememiş. yüz kere söyleyince gerçek olacağını sanıyorlarsa zahar.. her neyse hayırlı işler.. kibele 08:51, 15 Kasım 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği ikinci ödüllü işbirliği projesi[kaynağı değiştir]


State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg Roj emblem.svg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında
Sovyetler Birliği'nde Kürtler konulu 50 madde oluşturma konulu ikinci ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının periyodik olarak ödüllü projeler gerçekleştirme kararı sonrasında gerçekleşen birinci projenin ardından ikinci proje olarak "Sovyetler Birliğİ'nde Kürtler" konulu 50 madde oluşturma konulu 15 gün süreli iş birliği projesi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 16 Kasım 2017 Perşembe günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 1 Aralık 2017 Cuma günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan 15 günlük süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara proje sorumluları imzalı olarak verilecek hediyeler:
 • Birinci: Toplam altı adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Ehmed Huseyni - Berhemên Gıştî-I  • Ehmed Huseyni - Berhemên Gıştî-I  • Mela Bırhanê Tarînî - Medrese, Ji Her Aliyî Ve Medreseyên Me  • Newaf Mîro - Du Kes Yek Mırov  • Dilawer Zeraq - Nexşên Li Giyan  • Ahmedê Hepo - Bawerî

 • İkinci: Toplam beş adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Memo Şahin - Çîroka Koçberên Bêparêzer, Kurdên Elmanyayê  • Mahmut Baran - Êdî Navê Min Bêrîvane  • Sirri Ayhan - Dansa Berber  • Ali Yüzen - Dengê Felsfeyê  • Eküp Kıran - Pilingê Serhedê

 • Üçüncü: Toplam dört adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Şiwan Osman Mıstefa - Kurdistan Û Prosesa Îslamkırına Kurdan  • Lokman Ayabe - Gava Heyatê  • Özgür Kıyak - Rêwıyên Bê Welat  • Celadet Alî Bedirxan - Ferheng

 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz. Ayrıca açılacak maddelerde bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 14:07, 15 Kasım 2017 (UTC)

III. DARM Yarışmasına davet[kaynağı değiştir]

DARM logo

İlk ikisi geçen sene düzenlenen DARM (Makedonya Devlet Arşivi) yarışmasının üçüncüsü başladı. Yarışmacıların yapması gereken, 15 Kasım- 15 Aralık tarihlerinde Commons'ta şu iki kategorideki DARM 2016; DARM 2017 dosyaları vikipedide kullanmak.

Seçtiğiniz fotoğrafları örneğin şurada vikiveri ögesi listelenen maddelerde kullanılabilirsiniz. Uygun gördüğünüz başka maddelere de eklenebilir. Ayrıca yeni madde oluşturup orada da kullanabilirsiniz. Türkçe Vikipedi'de Makedonya arşivinden fotoğraflarla zenginleştirilebilecek çok madde bulunabileceğini/oluşturulabileceğini sanıyorum.

Katılım için şuraya adınızı ve katkılarınızı eklemek gerekiyor. Yarışmanın ödülü beş kitaplı bir kitap seti. Herkese kolay gelsin. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız...--Başak (mesaj) 07:37, 16 Kasım 2017 (UTC)

Mevcut madde listesine şuradan ulaşılabilir. Katkılarınız için teşekkürler. --Superyetkinileti 17:47, 16 Kasım 2017 (UTC)

Bilgi için teşekkürler, ben de katılmaya karar verdim. Arşivlerin bu tip uygulamalara katılması ne kadar güzel! Saitcank (mesaj) 12:00, 17 Kasım 2017 (UTC)

New print to pdf feature for mobile web readers[kaynağı değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20 Kasım 2017 (UTC)