Vikipedi:Köy çeşmesi (tümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara

Nedir?[kaynağı değiştir]

Ab-ı Hayat çeşmesi tembels touch.jpg

Köy çeşmesine hoş geldiniz! Bu sayfa, Vikipedi'deki teklifler, teknik hususlar, politikalar ve işlemleri tartışma amacıyla kullanılan dört alt bölüme ayrılmıştır. Lütfen gönderinizi ekleyeceğiniz en uygun bölümü bulmak için yukarıdaki bağlantılardan yararlanın. Tüm bölümleri aynı anda görmek isterseniz, bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Dört adet tilde (~~~~) kullanarak ya da değişiklik araç çubuğundaki imza kutucuğundan yararlanarak gönderilerinize imza ve tarih eklemeyi lütfen unutmayın.

Şu anda görmekte olduğunuz sayfanın tartışmalar için kullanılmadığını, tartışma başlatmak için yalnızca dört alt bölümden birini kullanmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Genel[kaynağı değiştir]

Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz varsa şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir. Hizmetlilerle ilgili şikâyetleri ise bu sayfaya yapabilirsiniz.

Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemek gerektiğini unutmayın.

Bağlantılar[kaynağı değiştir]

Arşiv[kaynağı değiştir]

Arşivdeki tartışmalara referans vererek devam edebilirsiniz. Bunun dışında arşiv dosyalarında değişiklik yapmak Vikipedi politika ve yönergelerine uygun değildir.


Teklifler[kaynağı değiştir]

Köy çeşmesi ikonlarının yenilenmesi[kaynağı değiştir]

Geçenlerde hatırladığım kadarıyla bu konu açılmıştı fakat anasayfa tasarımı belli değil diye kapatılmıştı konu. Anasayfa'nın tasarımı kararlaştırıldığına göre konuyu açabiliriz. Hatta tasarımlar yapılmıştı. Arşivden bulursam aşağıya bağlantısını eklerim. Ornek11222mesaj 18.02, 4 Şubat 2021 (UTC)

Buldum, burada. Ben 1. öneri uygun diye düşünüyorum. Bu konu hakkında @Jelican9'a sesleneyim. Ornek11222mesaj 18.05, 4 Şubat 2021 (UTC)
Destek Destek Evet bu konuda girişimim olmuştu ancak bir sonuç alamadık. Jelican9💬 19.32, 4 Şubat 2021 (UTC)

Anasayfa tasarımı kararlaştırılmadı, hâlen geçiş dönemindeyiz. Değişecek.

Vito Genovese 20.53, 4 Şubat 2021 (UTC)

@Vito Genovese, anasayfa tam belli olmasa da bunun köy çeşmesi ikonlarının yenilenmesine engel değil diye düşünüyorum. Ornek11222mesaj 17.06, 6 Şubat 2021 (UTC)
Değil şüphesiz ki. Ancak nihayetinde seçilecek tasarımla çok ilgisiz bir KÇ tasarımı biraz garip duracak, KÇ tasarımına uygun bir anasayfa tasarım adayı seçilsin düşüncesiyle hareket edilmesi de diğer adaylara haksızlık olacaktır.
Vito Genovese 17.14, 6 Şubat 2021 (UTC)

Anasayfada teşvik edici düzenleme[kaynağı değiştir]

Anasayfada bulunan "Cesur ol! Madde Oluştur" kısmına "Çeviri yap!" veya benzeri bir bölüm eklenebilir. Yeni maddeler için araştırma yapmak ve zaman ayırmak yerine sadece yabancı dilini kullanmak isteyenler için teşvik edici olabilir. Uçüncü Ulus (mesaj) 21.24, 25 Şubat 2021 (UTC)

Şuan bozuk çeviriler ile karşı karşıya olduğumuz için eklenmemesi daha doğru olacaktır. Robingunes 21.32, 25 Şubat 2021 (UTC)
UcuncuUlus: Bir zamanlar çeviri yapılması özellikle teşvik ettiğimiz bir şeydi. Vikipedi:Çeviri grubu adıyla bir organizasyon çabası vardı. Belli dil çiftlerinde çalışabilecek kullanıcılar listeleniyor, isteyen bu kullanıcılardan yardım isteyebiliyordu. Elbette o dönemde çeviri yapmak için ham metni alıp Türkçe Vikipedi'ye yapıştırmak ve metni manuel yollarla düzenlemek gerekiyordu. Ne Görsel Düzenleyici ne de İçerik Çevirmeni vardı.
Son dönemde ise İçerik Çevirmeni ve desteklediği Google Translate temelli makine çevirisi özelliği bazı tartışmalara neden oldu. Bu konuda endişelerini dile getiren kullanıcılar, bu yolla oluşturulan metinlerin çoğu zaman doğal Türkçe akıcılığında olmadığını, ciddi çeviri sorunları barındırdığını dile getiriyorlar. Bu nedenle bazı önlemlerin alınması da gündeme geliyor. Yine bu doğrultuda, özellikle işbirliği projelerinde yeni madde oluşturmanın teşvik edilmemesi, farklı türde işbirliklerine ağırlık verilmesi gibi çözümler de tartışıldı. Bu nedenlerden dolayı, konuşulan önlemler devreye girmeden insanları çeviri yapmaya çağırmak Türkçe Vikipedi topluluğunun an itibarıyla sıcak bakacağı bir yöntem gibi görünmüyor. İçerik Çevirmeni özelliğinin daha sağlıklı sonuçlar ürettiğine kanaat getirildikten sonra düşünülebilir.
Vito Genovese 02.56, 26 Şubat 2021 (UTC)

Kaliteli madde kriterlerinde güncelleme teklifi[kaynağı değiştir]

Birkaç ay önce kaliteli madde kriterlerinin güncellenmesine dair bir teklifi topluluğa sunmuştum. Gelen geri bildirim doğrultusunda güncellenmiş bir teklif metni (kalıcı bağlantı) ile bu teklifi tekrardan topluluğun gündemine getiriyorum. Mevcut kaliteli madde kriterlerimiz anlamlı olamayacak kadar eskimiş ve ciddi sorunlara sahip. Özellikle anasayfada günün kaliteli maddesine yer vermeye başladığımız bu dönemde KM kriterlerinin güncellenmesi, bu alanda ilerleyebilmemiz adına önem arz ediyor. İlgi gösterilirse faydalı olacaktır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.00, 25 Şubat 2021 (UTC)

Maddelere defaultsort ekleme/düzeltme[kaynağı değiştir]

Merhaba, yabancı dilden çeviri yapılan biyografi maddeleri ve kullanıcıların elle eklemesi ile alfabetik listelemede sorun yaratan bir durumu çözmek için bot isteğinde bulunmak istiyorum. Öncelikle uygulanabilirliği ve politikalara uygunluğunu tartışmaya açmak istedim. Şablon DEFAULTSORT, Türkçe Vikipedi'de sayfası olmadığından İngilizce Vikipedi'den şablon açıklaması ekliyorum. İngilizce Vikipedi'de kullanımı "DEFAULTSORT:Surname, Forename", bunu Türkçe Vikipedi'ye taşıdığımızda ya da bazı kullanıcıların yaptığı gibi elle eklediğimizde Kategori indexlerinde biyografiler soyadlarının olduğu harflerde listeleniyorlar. Örnek; Türk kadın şarkıcılar altında "Gaye Su Akyol", "Hülya Avşar", "Tuğba Altıntop" A harfinin altında listelenmiş. Tuğba Altıntop için şuradaki değişiklikte şablonun eklendiğini görebilirsiniz. Bu değişiklikleri doğrusu ile değiştirmek, değiştirme botla yapılmıyorsa en azından olmayan maddelere "DEFAULTSORT:Adı, Soyadı" olarak eklemek gerektiğini düşünüyorum. Başka bir açıdan düşünerek şablonun çalışma prensibini Türkçe Vikipedi için tersine çevirmek de çözümlerden biri olabilir. Yapılabilirlik durumunu bilmiyorum. Eğer fikir birliği sağlanırsa yapılması gerektiğini düşünüyorum. İyi çalışmalar. --BirazdangelicemMsj 14.01, 26 Şubat 2021 (UTC)

Vikipedi tarihinde çeşitli noktalarda gündeme gelmiş bir konu:
Son tartışmada eğilim DEFAULTSORT olayının tamamen kaldırılmasından yanaymış. Karar buysa, değişiklik yerine tamamen kaldırma yönünde bir işlem yapılabilir ve süzgeçle de yeniden eklenmesini önleriz.
Vito Genovese 16.26, 26 Şubat 2021 (UTC)
Sürekli gündeme geliyor ama ne hikmetse sadece 0-1 ikili ihtimali olan bir konuda karar verilemiyor ve kategorilerde yarısı adına, yarısı soyadına göre sıralamaya devam ediliyor. Son tartışmadaki (defaultsort kullanılmalı ve soyadına göre sıralanmalı) görüşümü koruyorum. En önemli konu, bir sonuca ulaşılıp ikiliğin giderilmesi.--Sayginerv-posta 18.19, 26 Şubat 2021 (UTC)
 • Daha önce konuşuldu mu hatırlamıyorum ama aklıma gelen bir fikir, defayltsort Özelliğini wiki veriye bağlamak mümkün olur mu acaba? Mevcut sihirli kelime yerine botla bir şablon koyarız, ((defaultsort|Soyadı, Adı)) gibi olur, parametre varsa gösterir yoksa Wiki veriden ad soyad kısımlarını çeker. Daha sonra bu şablon olmayan biyografi maddelerini de botla düzenleriz. Sırasını da kafamıza göre yaparız, her şey şablonda olursa bir hafta ad-soyad ertesi hafta soyad-ad koyabiliriz :)) Yazılımsal sebeple bunun uygun olmama olasılığı yüksek tabii. mobilden yazıyorum , hatalar için kusura bakmayın. —Khutuckmsj 18.28, 26 Şubat 2021 (UTC)
  Ad bazlı bir kültürden geldiğimiz için ben hiç kullanılmamasından yanayım.
  Vito Genovese 19.10, 26 Şubat 2021 (UTC)
+1 --kibele 19.27, 26 Şubat 2021 (UTC)
Aslında ikimiz de aynı şeyi istiyoruz Vito Genovese. Ben de ada göre sıralanması gerektiğini düşünüyorum. Mesaj sayfanızdaki konuşmamızda belirtmiştim. Hiç kullanılmaması sorunu kökten çözecektir. Ben şablonu kullanarak yapalım istedim ama sizin teklifiniz daha yerinde kesinlikle. --BirazdangelicemMsj 11.26, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Metinlerde hiçbir zaman adla yazmıyoruz maddeleri. Albert, Fatih, Hakan, Recep gibi... Ansiklopediler de keza soyadlara göre sıralama yapıyor. Soyadlara göre olmalı. Türkçe Vikipedi, Türkiye'deki kültürün yansıtıldığı bir ortam değil, olmamalı da. Türkçe Vikipedi, var olan evrensel bilgiyi, evrensel nitelikte ve Türkçe dilinde sunan bir ortam. Türkiye'deki kültür "Büyük Hakan, Küçük Hakan, Hakan (III)" diyordu zamanında, soyadları kullanmak yerine...--NanahuatlEfendim? 19.40, 26 Şubat 2021 (UTC)
  Türkiye'deki kültür demedim, demem zaten. Türkçe konuşanların kültürü, diyorum. Dilden bunu ayırmak mümkün değil. Yani bu Türkçe konuşucusu Almanya'da yaşasa da Bulgaristan'da yaşasa da geçerli olan bir durum, ülkeden bağımsız. Bu bağlamda çoğumuzun Türkiye'de yaşıyor olması bir tesadüf sayılabilir yalnızca. Örneğin Rusça Vikipedi'de madde adları soyadla başlıyor. Kategori sıralaması değil, doğrudan madde adı (örneğin ru:Эрдоган, Реджеп Тайип). Dolayısıyla bu konu evrenselliğin kapsamında olan bir durum değil.
  Ben kategori yapılarını elimize aldığımız matbu ansiklopedi ciltleri gibi göremiyorum açıkçası.
  Vito Genovese 20.17, 26 Şubat 2021 (UTC)
  Maddeler kategoride "Aniston, Jennifer" diye görünebiliyor olsaydı yine çok büyük bir sorun değildi de; Jennifer Aniston, Lawrence, Lopez diye maddeleri bulmak Anerka'nın altta örneklediği senaryodan çok daha kolay kategori içinde de.
  Vito Genovese 20.20, 26 Şubat 2021 (UTC)
 • Her türlü kişi hakkındaki her internet aramamda isim soyad kullanıyorum. Ek olarak kategorilerde tüm maddeler isim soyad olarak yazılıyorken, soyada göre sıralama yapmak kişiyi bulmayı çok zor kılıyor.
Örnek;
Sébastien Pocognoli
Lukas Podolski
Amy Poehler
Rydell Poepon
Clémence Poésy
Gözle hızlı tarama yapmak imkansıza yakın hale geliyor, liste uzadıkça da durum kötüleşiyor. Maddeleri kategorilerde soyadlarına göre dizeceksek maddeleri soyadı, adı şeklinde açmamız bence şart, zaten basılı ansiklopedilerdeki girdiler de soyadı, adı şeklinde olduğu için onlardaki bu şekilde kullanım orası için doğru. Ancak bu bizim madde adı kurallarımıza tamamen ters ve tüm maddelerimiz yaygın kullanım olan "Adı Soyadı" şeklinde. Dolayısıyla ad soyad olarak kalsın.----anerka'ya söyleyin 19.59, 26 Şubat 2021 (UTC)
en.wiki soyadına göre sıralıyor (madde adları da adı soyadı şeklinde) ama bir kez olsun zorlandığımı hatırlamıyorum. Mesele kolaylık-zorluktan çok buradaki alışkanlık gibi o yüzden. Ada göre sıralama, işin doğası gereği yan yana bulunması daha makul maddeleri birbirinden ayırıyor; Pierre Curie ile Marie Curie'yi, Necmettin Erbakan ile Fatih Erbakan'ı, Filippo Inzaghi ile Simone Inzaghi'yi aynı kategorinin ayrı uçlarına atıyoruz. İki Curie'nin arka arkaya sıralanması, iki Pierre veya Marie'nin alt alta olmasından çok daha mantıklı ve faydalı.--Sayginerv-posta 05.07, 27 Şubat 2021 (UTC)
Ayrıca "bana daha kolay" gibi sübjektif gerekçelerden ziyade Türkçe ansiklopedilerde nasıl kullanıldığına bakmak uygundur. Türkçe ansiklopedilerden TDV İslam Ansiklopedisi, Temel Britannica (Gustav Mahler), İstanbul Ansiklopedisi, Ana Britannica, Meydan Larousse (üçüne illegal link veremiyorum, arayan bulabilir) hep soyada göre sıralamış. Kaynak gösterirken "soyad, ad" formatını benimsiyoruz. Aslında öyle bir "kültür" olmadığı görülebiliyor. NanahuatlEfendim? 07.09, 27 Şubat 2021 (UTC)
Erişim kolaylığı sübjektif bir gerekçe olarak kabul edilemez, temel bir önceliktir. Sözünü ettiğim kültür, toplumsal iletişim kültürü, ansiklopedi pratiklerinden farklı bir şey bu. İnsanlar birbirine Bayan Yılmaz, Bay Demir diye değil, Ayşe Hanım, Ahmet Bey diye hitap eder Türkçe konuşulan toplumlarda. Ansiklopedi pratikleri ise bambaşkadır. Örneğin yine ansiklopedi pratikleri uyarınca BEK:DIR kabul edilebilir bir şey değildir. Basılı ansiklopedilerde ister İngilizce olsun ister Türkçe olsun hepsinde sıfır koşaç kullanılır, yani "İngiliz oyuncu ve yönetmendir" diye bir şey olmaz, hepsi "İngilizce oyuncu ve yönetmen" biçiminde düzenlenir. Ancak Vikipedi kendi pratiklerini geliştirmiştir. İngilizce Vikipedi ne Larousse'larda ne Britannica'larda olmayan bir biçimde "was an actor and director" tanımlaması yapar. Bu iki basılı ansiklopedinin çevrimiçi sürümleri bile hâlen sıfır koşaç kullanıyorken hem de. Dolayısıyla biz basılı ansiklopedi pratiklerinden ayrı bir yerde duruyoruz.
Kategori içerisinde maddeleri
 • Inzaghi, Filippo
 • Inzaghi, Simone
diye görüntüleyemiyoruz. Böyle bir teknik olanağımız yok. O yüzden DEFAULTSORT kullandığımızda maddeler yine Anerka'nın örneklediği gibi
 • Sébastien Pocognoli
 • Lukas Podolski
 • Amy Poehler
biçiminde görünüyor. Basılı ansiklopedilerin soyadı, ad sıralamalarındaki espri, aynı aileden olanlara kolay erişim olsa gerek. Çünkü 24 ciltlik bir ansiklopedide Filippo belki 8. cilde, Simone ise 17. cilde düşecek aksi takdirde. Biz ise dijital bir ansiklopediyiz. Filippo'yu bulan da maddesini açıp anında Simone'ye ulaşabiliyor, aynısı Curieler için de benzer örnekler için de geçerli.
Çift sözcüklü soyadları, unvanlı soyadları filan derken hiçbir zaman DEFAULTSORT sistemini kusursuz tutamayız, dolayısıyla kategori içinde aranan maddelerin bulunması bu doğru yerde bulunmayan maddeler nedeniyle iyice kaotikleşir. Maddelerin Özel:ÖnekDizini'nde olduğu gibi sıralanması ise her zaman yalın ve nettir; adapte olan herkesin kolay erişimini sağlayacaktır. Bu nedenle DEFAULTSORT'a kesin olarak karşıyım, diyerek görüşlerimi de toparlamış olayım.
Vito Genovese 08.48, 27 Şubat 2021 (UTC)
İyi madem, kabul oluyorsa "bana da bu kolay geliyor" diyeyim ve bırakayım burada gerekçemi. NanahuatlEfendim? 09.23, 27 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl, anlaşılan o ki gerekçemi bana kolay geliyor'a indirgiyorsunuz. Olay bana kolay gelmesi değil tabii ki.
Basılı kaynaklarda verdiğiniz örneğe karşılık argümanımı tekrarlıyorum, kişilerin soyadı, adı kullanımı ansiklopedi maddesi için de geçerli örnek verdiğiniz İslam Ansiklopedisi'ndeki madde zaten soyadı, adı olarak geçiyor tabii ki o şekilde dizinlenmesi çok normal. Kategoride hali hazırda DEFAULTSORT'la sıralanmış bir parçayı size alıp kopyaladım, kendim yarattığım bir durum değil. Gözle tarama yapmak çok zor, çünkü sıralı gitmiyor, çünkü dizilim soyadıyla başlamıyor. Bu kişisel bir şey değil, sıralama alfabeden kaynaklı ve belli, hızla göz gezdirdiğinizde kategoriyi soyadına göre sıralayıp başlangıcı ada göre gözle taramak kategorinin "sıralılığına" engel teşkil ediyor. --anerka'ya söyleyin 11.10, 27 Şubat 2021 (UTC)
Estağfurullah @Anerka. Yukarıda denilen "erişim kolaylığı sübjektif bir gerekçe olarak kabul edilemez" argümanı için demiştim onu. Kategorilerde dolaşan biri de soyadına göre arar ve bulur kanaatindeyim. Einstein'ı arayan kullanıcı E'ye gider, orada görür. Evet anlıyorum, kategorilerde ad-soyad formunda listeleniyorlar ama önemli olan göze hoş gelmesinden ziyade okurların aradığına kolayca erişmesi diye düşünüyorum. NanahuatlEfendim? 22.22, 27 Şubat 2021 (UTC)
Erişim kolaylığı gayet de öznel bir gerekçe. Yıllardır en.wiki kullanıyorum ve bir kez bile, buradaki düzene göz aşinalığı olmasına rağmen, "Yahu bu ne şimdi böyle?" demedim. Resmi bir konuşmada-metinde her zaman soyadıyla hitap vardır. Arkadaş arasındaki muhabbetin değil formel bir metnin nasıl olması gerektiğini dikkate almanız gerekir. Kimsenin basılı ansiklopediler nasıl yapıyorsa biz de öyle yapalım dediğini düşünmüyorum; orada öyle olmasının sebeplerinin, burada da geçerli olduğu anlatılmak isteniyor. Yoksa zaten bu kadar tartışmaz, basılı ansiklopedilerde böyle deyip uygulardık. Sadece DEFAULTSORT sistemini değil neredeyse hiçbir sistemi kusursuz tutamazsınız. Yani bu da geçerli bir gerekçe değil. DEFAULTSORT kullanmadığınızda şu an, olması gerektiği gibi, Soyadı-Ad şeklindeki Koreli biyografilerini nereye koyacaksınız mesela? Soyadına göre mi sıralayacaksınız yoksa bu sefer Korelilere DEFAULTSORT koyup adına göre mi sıralayacaksınız? Bu sizin bahsettiğiniz kusursuz düzeni bozmayacak mı? --Sayginerv-posta 04.48, 28 Şubat 2021 (UTC)
Güzel bir nokta yakalamış Sayginer. Bu gibi durumlar her daim olacaklardır maalesef... İsmin önünde lakap olan Osmanlı paşalarında da olacaklar mesela. Keza Brezilyalılar, Portekizliler, soyadı olmayan Araplar falan derken bir ton istisna çıkıyor ortaya. Ciddiyetin, resmiyetin korunması daha sağlıklı bence de. Anerka'nın gerekçelerini bir kenara bırakırsam, daha çok "sürekli bu şablonu ekleyemeyiz" argümanı biraz akıl çeliyor gibi geliyor bana. Aslında bakılırsa hiçbir türlü kusursuzluk yakalanamaz. Botları da kullanamayız mesela, III. Mehmed gibi maddelerde bu şablon gerekli (M harfinde sıralaması için). Bir ton istisna var, kullansak da kullanmasak da. NanahuatlEfendim? 05.30, 28 Şubat 2021 (UTC)
Şirket içi yazışmalarda ve şirket çalışanlarına dışardan gelen tüm e-postalarda "Ad Bey/Hanım" şeklinde hitap ediliyor. Şirket dışına yazılan tüm resmi yazılardaysa "Sayın Ad Soyad". Sadece yabancılara e-posta atarken İngilizce yazdığımız için Mr. Mrs. Ms. yazıp soyadlarını kullanıyoruz, İngilizce'nin yapısı gereği o da. Devletten gelen yazılarda daima Adım Soyadım oluyor. İş yerinde yanıma gelip benden bir talebi, isteği olan kişiler önce ismimi sonrada uygun unvanı (Bey/Hanım) kullanıp nazikçe soruyorlar. Kısaca, tüm resmi yazışmaları ve görüşmelerimi baz aldığımda İngilizce yazılan metinler dışında hiç sadece soyadımla hitap edilmedi bana, belkide ben denk gelmedim, ama çok çeşitli kesimlerden insanlarla muhattap olmuşluğum da var. Yukarıda yazdığım kategori konusunda madde adı nasılsa öyle dizinlenmesi gerektiği noktasında fikrim değişmedi. O konudaki argümanımı tekrar tekrar yazmama gerek yok.----anerka'ya söyleyin 07.32, 28 Şubat 2021 (UTC)

DEFAULTSORT'un topluca kaldırılması gerektiği yönündeki argümanların (Türkçe konuşucuların ad kullanımına öncelik vermesi, madde adının ad-soyad şeklinde olmasının doğurduğu sorunlar) çok daha ikna edici olduğunu söylemem lazım. BEK:DIR gibi başka konularda da basılı ansiklopedilerden ayrışırken, bu konuda neden ayrışmamamız gerektiğine dair ikna edici bir argüman göremiyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11.13, 27 Şubat 2021 (UTC)

Pek çok kez bahsedilmiş. Ben de Türkçedeki kullanımın "ad soyad" sıralaması olmasından ötürü DEFAULTSORT kullanımının tamamen kaldırılmasından yanayım. Dr. Coalmesaj 22.27, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Türkçe kullanan toplulukta kullanımın “ad-soyad” şeklinde kullanımının yaygın olduğu kanaatiyle şablonun kullanımdan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz, çeşitli şekillerde (Türkçe’de) soyadının önce kullanımı bir istisna olduğu kanaatindeyim. chansey mesaj? 07.48, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Şablonun tamamen kaldırılması yönündeki tüm görüşlere katılıyorum. --Esmer Günler (mesaj) 12.38, 1 Mart 2021 (UTC)

Bu tartışmanın başlangıç noktası, az önceki faaliyetlerini Özel:Katkılar/2003:D6:A74E:77DB:145E:C612:CC34:F6C1 sayfasından görebileceğiniz kullanıcıydı. DEFAULTSORT ve kategoriler üzerinden süregelen olumsuz değişiklikler bu tartışmayı doğurmuştu. Tartışmaya göz gezdirdiğimde sıralama ayarlarının kaldırılması yönünde erken bir fikir birliği oluştuğunu görüyorum. Elbette nihai bir şey söylemek için erken. Ancak bu sorunlu değişikliklere de müdahale olması açısından maddelere DEFAULTSORT ve türevlerinin eklenmesini az önce eklediğim geçici nitelikteki Özel:İstismarSüzgeci/106 ile durdurdum. Bu tartışmanın durumuna, fikir birliği dengesinin değişip değişmemesine göre bu süzgecin kalıcı olup olmayacağı belli olacaktır. Elbette mevcut DEFAULTSORT kullanımlarının temizliği de tartışmadan çıkacak nihai sonucun şu anki duruma paralel olması hâlinde atılacak bir adım.

Vito Genovese 18.40, 2 Mart 2021 (UTC)

 • Herkes kullanılmamasından yanaysa -ve teknik olarak mümkünse- DEFAULTSORT sihirli kelimesini direkt vikiden kaldıralım derim. Böylece süzgece falan da ihtiyaç kalmaz. ‒ToprakM  18.55, 2 Mart 2021 (UTC)
  Hepsini botla kaldırmak uygunsuz, yukarıda zaten belirttik :) Benzer şekilde eklenmesi de uygunsuz İstisnalar hep oluyor ve olacak da. Herkes kullanılmamasından yana değil bu arada, ben değilim. Sayginer değil, Khutuck alternatif bir çözüm sundu mesela... NanahuatlEfendim? 19.23, 2 Mart 2021 (UTC)
  @Nanahuatl Not düşeyim, benim önerim sadece karar sürecinde göz önünde bulundurulabilecek teknik bir noktaydı. Kategorilerde "Soyadı, Adı" şeklinde gösterip, aynı zamanda "Soyadı, Adı" şeklinde dizmediğimiz sürece defaultsort faydalı bir özellik değil. Benim görüşüm nasıl gösteriyorsak öyle dizmemiz / neye göre diziyorsak ona göre göstermemiz yönünde. Özetle şu ikisinden biri olmalı ama bizde durum ikisinin karışımı:
Defaultsort kullanmadan:
 • Amy Poehler
 • Clémence Poésy
 • Lukas Podolski
 • Rydell Poepon
 • Sébastien Pocognoli
veya Defaultsort olması gerektiği gibi çalışırsa:
 • Pocognoli, Sébastien
 • Podolski, Lukas
 • Poehler, Amy
 • Poepon, Rydell
 • Poésy, Clémence
Soyada göre dizersek kategorilerdeki bütün bağların "[[Amy Poehler|Poehler, Amy]]" gizli formatında olması, arama kutusunun buna göre çalışabilmesi gerekiyor. Tartışmadaki görüşler ve teknik sebepleri göz önünde bulundurunca ilk versiyonun daha uygun olacağını düşünmeye başladım. İnternet üzerinde her türlü arama "Ad, Soyad" şeklinde yapılıyor, buna uygun bir yapı sunmamız ve bu konuda basılı ansiklopedi formatından uzaklaşmamızın kullanıcılar açısından herhangi bir sorun yaratmayacağını düşünüyorum. --Khutuckmsj 17.51, 6 Mart 2021 (UTC)
 • Ad-soyad önceliğinde zaten bir standartı yoktu maddelerde, karma şekilde kullanıldı. İçerik çevirmeni öncesinde İngilizceden çevirilen maddeler haricinde kimsenin kullandığına pek şahit olmadım. Ekleyenler "ya bunu neden ekliyoruz" diye pek düşünmemiş olsalar gerek, bilinçsiz bir eklemeyle ana metinde olduğundan buraya çekilmiş gibi geliyor bana. Benzer görüşler daha ikna edici olduğundan kaldırabilir bence de--Kingbjelica (mesaj) 21.34, 2 Mart 2021 (UTC)
 • Uzun vadede kategorilerde aynı ad ile yer alacak çok kişi olacağından soyadına göre dizmek ve bulmak benim için daha mantıklı. Tartışmada adı geçtiği için değinmek istedim. İngilizce wikide tüm Koreliler de soyadına göre kategoride dizilirler. Madde soyadı ile açılmışsa sayfa başına "In this Korean name, the family name is ..." diye bir ifade eklenir. Kategori sayfalarında kısaca düzen açısından "soyad, ad" dizilimini daha uygun buluyorum.. --Kemalcan (mesaj) 07.32, 30 Mart 2021 (UTC)
 • Açıkcası ben de Nanahuatl'ın, Sayginer'in ve Kemalcan'ın sunduğu gerekçelere katılıyorum ve kişi maddelerinin soyadına göre dizilmesini daha mantıklı buluyorum. Buna karşın kişi maddelerinin isme göre dizilmesi konusunda karar kılınsa bile DEFAULTSORT'ın kaldırılmasının kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu şablon yukarıda bahsedilen istisnai kişi maddeleri dışında birçok diğer maddede de kullanılıyor. Buna örnek olarak İsmi "The" ile başlayan müzik grupları var; başka bir örnek de Tarzlarına göre Türk yazarlar'ın (ya da diğer benzeri kategorilerin) alt kategorileri. Myxomatosis57 14.30, 15 Nisan 2021 (UTC)

Kullanıcı sayfalarının otomatik olarak korunması[kaynağı değiştir]

Şimdiye kadar gördüğüm kullanıcıların hiçbiri kullanıcı sayfasında başka bir kullanıcının değişiklik yapmasından hoşlanmadı ve değişiklikleri geri aldı. Henüz iyi amaçlı olanlardan bahsediyorum. Bunu vandalizm amaçlı olarak yapanlar da var. Vandalların bazıları yaptıkları sayfaları silen/sildiren, kendilerini uyaran kullanıcıların sadece mesaj sayfalarına değil, kullanıcı sayfalarına da saldırıyorlar Kimi vandallar var ki, sadece kullanıcı sayfalarına saldırıyorlar. Bunlarla uğraşmaya ne gerek var? Kendi .css veya .js sayfamızda sadece biz ve arayüz yöneticileri değişiklik yapabiliyor. Neden kullanıcı sayfalarını da sadece o kullanıcının ve hizmetlilerin değiştirebileceği şekilde otomatik olarak korumuyoruz? Bu imzasız yazı Prof.Bilmiş (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 08.01, 1 Mart 2021 (UTC)

Yeni eklediğim Özel:İstismarSüzgeci/104; Onaylı veya Otomatik Onaylı olmayan kullanıcıların başka kullanıcıların sayfalarında değişiklik yapmasını varsayılan olarak önleyecek. Bundan daha yüksek düzeyde bir kısıtlama için topluluk kararı alınması gerekir. Ancak genel olarak vandalizm ve yanlışlıkla mesaj durumlarına da etkisi olacaktır.
Bu arada süzgecin kısıtlamasını atlatmak için, değişikliğe izin vermek isteyen kullanıcıların sayfalarına {{açık kullanıcı sayfası}} şablonunu eklemeleri yeterli. Ancak "açık"ın "a"sı mutlaka küçük olmalı ve şablon adının solunda sağında boşluk bırakılmamalı.
Vito Genovese 12.38, 2 Mart 2021 (UTC)

Devam edilmeyen çevirilere zaman aşımı getirilmesi[kaynağı değiştir]

Son zamanlarda oldukça şikayet edilen bir mesele olan, bazı hesapların bir maddenin çevirisine başlamaları fakat daha sonra devamını getirmeyip ortadan kaybolmaları ve başka aktif kullanıcıların o maddelerin çevirisini (çeviri aracıyla) yapmalarının engellenmesi. Bu konudaki önerim: başlanan bir çeviri için 3 ay gibi bir sürenin verilmesi (süre tartışılabilir) ve süre sonunda madde yayınlanmamış olursa çevirinin silinerek diğer kullanıcıların çeviri yapmasının önünün açılması. Uçüncü Ulus (mesaj) 20.11, 13 Mart 2021 (UTC)

İçerik Çevirmeni'nin kendi içinde saklanan çevirilere müdahale şansımız yok diye biliyorum.
Vito Genovese 20.25, 13 Mart 2021 (UTC)
Eğer bu konu, Vikinin başka dil sürümlerinde de çokça şikayet ediliyorsa orada da dillendirip bir değişikliğe gidilmesini talep edebiliriz. Uçüncü Ulus (mesaj) 21.35, 13 Mart 2021 (UTC)
Her halükarda, üste yazmak mümkün diye biliyorum. thecatcherintheryeileti💬 18.22, 14 Mart 2021 (UTC)

İngilizce wiki'deki Split templateini Türkçe Vikipedi'ye koyabilir misiniz?[kaynağı değiştir]

[[1]] Gözden kaçırdıysam lütfen gösterin. Şimdiden teşekkürler. Tarik298 (mesaj) 12.31, 14 Mart 2021 (UTC)

Şablon:Ayır.
Vito Genovese 13.16, 14 Mart 2021 (UTC)
Teşekkürler.
Tarik298 (mesaj) 17.22, 14 Mart 2021 (UTC)
Dil bağlantılarını değiştirdim. thecatcherintheryeileti💬 18.21, 14 Mart 2021 (UTC)

"Ülkelere göre Covid-19 aşısı" ve "...'de Covid-19 aşısı"[kaynağı değiştir]

Merhabalar,

COVID-19 testi sayfamızı herkes biliyordur. Testlerin ve pik'lerin gündem olduğu her dönemde vikipedinin okunmasına katkı sağlayan maddelerden birisi. İçinde, henüz İngilizce viki'de bile olmayan, otomatik güncellenen Ülkelere göre COVID-19 testi gibi bir şablonumuz var. Gerçekten kaliteli bir iş olduğunu düşünüyorum. COVID-19 pandemisi, COVID-19 testi derken şimdi trend COVID-19 aşısı. Türkçe vikimizin bu alanda da diğer vikilere öncü görevi görerek bu maddenin sürekli güncellenmesi, "test" şablonunda olduğu gibi içine yeni oluşturulacak ve mümkünse yine otomatik güncellenen bu ve şu örnekte olduğu gibi Ülkelere göre Covid-19 aşısı şablonu eklenmesi çok iyi olur diye düşünüyorum. Tabi bu sayfanın otomatik güncellenmesi için test örneğinde olduğu gibi sayfanın verileri çekebileceği bir sayfa gerekli. Bunun için de iki yol var gibi görünüyor:

 • "...'de Covid-19 pandemisi" sayfalarına aşı alt başlığı ve aşılama tablosu eklenebilir.
 • İngilizce viki örneğinde olduğu gibi ülkeye özel "..."de Covid-19 aşısı" sayfaları açılabilir.

- Ben, ülkelerin pandemi sayfalarının yeterince uzun olduğunu düşünerek; gereksiz uzunluktan kaçınmak, maddelerin okunabilirliğini artırmak ve istenen bilgiye ulaşımı kolaylaştırmak adına ikinci yolun daha iyi olacağını düşünüyorum. Sizin de görüşlerinizi bekliyorum. Nevmit ☛☛ mesaj 23.13, 16 Mart 2021 (UTC)

Yönderlik (mentorluk) programına hazır cevaplar eklenmesi hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba, yönderlik (mentorluk) programıyla aramıza yeni katılan Vikipedistlerin sorularını büyük bir memnuniyetle yanıtlıyoruz. Ancak her defasında gelen klasik sorulara cevap yazarken bir hayli zaman kaybedebiliyoruz. Teklifim, kullanıcı sorularını yanıtlarken hazır yanıtları seçebilmemiz. Böylece daha hızlı ve doğru bilgi sağlamış olabiliriz. --Jelican9💬 21.22, 18 Mart 2021 (UTC)

Bir mentor olarak katılıyorum ve destekliyorum @Jelican9. Hep aynı tarz sorular geldiği için sisteme hazır yanıtların eklenmesi elzemdir ve işimizi kolaylaştıracaktır. Kadıköylümesaj 21.25, 18 Mart 2021 (UTC)

Yönlendirme[kaynağı değiştir]

Bir çağrım olacak. Biyografi maddelerinde ya iyi bilinen isimleri kullanalım ya da yönlendirmeler yapalım. Biraz önce bir bakan listesi oluşturdum. Bakanların çoğu kırmızı linkti. Oysa tanınmış kişilerdi ve VP de maddelerinin olmaması mümkün değildi. Araştırdığım zaman bu kişilerin maddelerinin olduğunu, fakat isimlerinin genellikle kamuoyunca pek bilinmeyen göbek adlarıyla yazıldığını gördüm. Üstelik yönlendirme de yapılmadığı için VP de bu isimleri arayan bir kullanıcı aradığını kolay kolay bulamaz. (mesela Nebil Oktay yerine Mehmet Nebil Oktay maddesi var. ) Bu sebepten lütfen yönlendirmeleri ihmal etmeyelim. İyi vikiler Nedim Ardoğa (mesaj) 19.45, 26 Mart 2021 (UTC)

MediaWiki logosu güncellemesi[kaynağı değiştir]

Merhaba, MediaWiki gün itibariyle logosunu güncellemiş. Biz de Türkçe Vikipedi'de eski logonun yer aldığı yerleri yavaş yavaş güncellemeye başlasak mı? Bu bağlantıda yeni logonun yönergeleri mevcut.

--Jelican9💬 06.01, 1 Nisan 2021 (UTC)

 • destekliyorum. yeni bir logoda anlaşamazsak muhtemelen türkçe çevrilmiş sürümü kaldırıp ingilizce olanı geri koyacaklar. bu arada buradan çıkan kararın diğer vikilerdeki footer logolarını da etkileyeceğini hatırlatmakta fayda var, bu yüzden diğer türkçe projelerin köy çeşmelerinde tartışma başlatmak ya da buradaki tartışmayı o topluluklara da duyurmakta fayda var. hepsi aynı dosyayı temel alıyor çünkü.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.29, 1 Nisan 2021 (UTC)
Geçtiğimiz yıl zaten footer kısmındaki butonları kendi diline çeviren sayılı Vikilerden olmuştuk. Bence hali hazırda yerelleştirme kabul görüldüğü için direkt değiştirilebilir. --Jelican9💬 06.33, 1 Nisan 2021 (UTC)
 • Anasayfa'ya da yeni logonun konulmasi lazim, MediaWiki'de butun Viki'lerin yeni logoyu kullanmasini rica etmisler. --Betseg (mesaj) 19.21, 2 Nisan 2021 (UTC)
Muhtemelen en hızlı ve tam yenilemeyi yine biz yaptık :) --Jelican9💬 13.07, 11 Nisan 2021 (UTC)

Taslak/Editöryal değerlendirme[kaynağı değiştir]

Gelişmekte olan bir topluk olarak İngilizce Vikipedi'de yer alan bu uygulamanın bize çok şey katacağı düşüncesindeyim. Bekletmeli sil ya da hızlı sile nazaran daha yapıcı bir uygulama. Makine çevirisi ya da kötü çeviriler için de bir alternatif olabilir. Örneğin hiçbir şey anlaşılmayan ama gözden kaçan maddeleri buraya alabiliir ve düzenleme bekleyebiliriz. Deneme sayfasına taşımaktan daha farklı bir süreç. Buraya alınacak maddeler M6 çizgisinden de uzak olmalı tabi, taşıma motivasyonu "belki bir ihtimal" ya da SAS'larda çok dillendirilen "sınırdan kd" seviyesi olabilir. Açık söylemek gerekirse yeni bir kullanıcının açtığı maddeye hemen HS/BS ekleyince bir afallama durumu oluyor. Chansey beni kesinlikle destekleyecektir. Tam olarak ne zaman kullanabilirize bir örneği ondan vereyim: Sis (Tevfik Fikret şiiri) maddesi geçmişi.. Maddeyi açan kullanıcının mesaj sayfasına bakılırsa iletişime açık, yardımcı olunsa maddeye el atacak gözüküyor. Böyle bir uygulama olsa Chansey kesinlikle BS yerine bunu tercih ederdi. Keza Seksen iki yüz kırk beş'in bunu informel olarak uygulamışlığı vardır. Yukarıdaki afallama örneğine Satirdan kahraman'ı örnek vereyim: Tartışma:Oğlak Yayınları. Birçok HS etiketlemesi sonrasında doğal olarak kullanıcı tepkileri doğuyor. Bu yapıcı süreç bunun önüne de geçecektir. Bu uygulama sadece yeni açılmış maddelere uygulanmıyor ve draft'a alınanlar Google'da indekslenmiyor not etmiş olayım. Hatırlayanlar olacaktır Vito Genovese biriken revizyon ve yeni maddeleri inceleme girişimi başlatmıştı. O aralıkta incelenmeyen [görüldü olarak işaretlenmeyen] epey bir yeni sayfa vardı.. Belki de birçoğu kayda değer değildi ama uzun bir süre projede kendine yer bulabilmişti. Bu uygulamanın önemli artıları arasında buna imkân tanımaması da var. Bizde de olması projeyi geliştirecektir.--Kingbjelica (mesaj) 23.21, 3 Nisan 2021 (UTC)

sistemi inceleyemedim, madde kurtarmaya ve yeni kullanıcıları ürkütmemeye yönelik her çabayı desteklerim. ama şairinin bile onun adıyla anıldığı, üzerine tezler yazılan sis şiirinin sınırda imiş gibi değerlendirilmesine gönlüm razı olmadı, sen ona örnek vermemiş olsan da.. not edeyim. --kibele 09.03, 4 Nisan 2021 (UTC)

Dolaşım şablonları[kaynağı değiştir]

Renkli dolaşım şablonlarının sadeleştirilmesi ile ilgili bir öneride bulundum. Şablon tartışma:Dolaşım İyi vikiler... Sadrettin 12.48, 4 Nisan 2021 (UTC)

Müzisyenlerin madde adında bulunan müzik tarzı hakkında[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Standartlaştırma amacıyla madde isminde isim (rapçi) yazan maddeleri, madde boş ise isim, aksi halde isim (müzisyen) olarak taşıdım. (rapçi) yazanların tümünü. madde adında müzik tarzı kullanımı olmaması gerektiğini düşünüyorum. (rockçı), (arabeskçi) gibi. Ansiklopedik açıdan doğru gelmedi bana. Bununla birlikte yine benzer olarak (şarkıcı) (besteci) vb. şekilde kullanımlar da var. Konu hakkında iki farklı yerde (1, 2) görüş belirtildi. Konuyu topluluğun görüşlerine sunmak icab ediyor sanırım. Görüşlerinize sunuyorum. Selamlar. Ufukart (mesaj) 16.29, 4 Nisan 2021 (UTC)

 • Benzer başlıklarda kişinin yaptığı işe değinen "X (siyasetçi)", "Y (futbolcu)", "Z (oyuncu)" gibi doğrudan mesleğe atıfta bulunan başlıklandırmalar tercih ediliyor. Anlam ayrımı açısından rapçi olduğunu belirtmeye gerek olmadıkça başlıklandırmada müzisyen ibaresini kullanmanın da amacımıza uygun olduğunu düşünüyorum. --justinianus | mesaj 18.08, 4 Nisan 2021 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

Küresel şablonlar / Global templates[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

MediaWiki'de bir grup kullanıcı/geliştirici, Commons'ın görsel içerikleri, Vikiveri'nin ise verileri bir araya toplamasına benzer şekilde şablonlar ve modüllerin tek bir merkezde toplanıp, isteyen Vikilerde kullanılabilmesine olanak sağlayacak bir sistem üzerine fikir çalışması yaptı. Bu sistemin Wikimedia Vakfı'nın yıllık planlamasına girmesi ve geliştirme için bütçe alması üzerine bir teklif mevcut. Yerel Vikilerin desteği olursa Vakıf'ın bu projeyi gelecek yıl planlarına dahil etmesi söz konusu olabilir. @Ad Huikeshoven'ın mesajı üzerine konuyu buraya taşıyorum.

Kısa özet (asansör) şu şekilde:

 • Wikimedia sitelerinin işlevlerinin büyük bir kısmı şablonlar ve Lua modülleri ile sağlanmaktadır. Bunlar hâlihazırda, farklı vikiler ve diller arasında ortak kullanılamazlar. Bu nedenle, madde oluşturmanın ve düzenlemenin Görsel Düzenleyici, Vikiveri ve İçerik Çevirmeni gibi modern yollarıyla entegre edilmeleri zordur. Ayrıca mobil cihazlara uyum sağlamaları da zordur. Bu, katkıda bulunanların boşa emek harcamasına; gerek yeni editörler, gerekse küçük projeler için zorluklara neden olur. Tıpkı Commons görüntüleri gibi bunları wiki sitelerinde paylaşmak mümkün olmalıdır. Bu, yazılım geliştirmeyi hızlandırıp daha sağlam hale getirecek ve editörlerin içerik üretmeye daha fazla odaklanmalarını sağlayacaktır.
Bağlantılar

Bu sisteme Türkçe Vikipedi'nin destek verip vermeyeceğini burada tartışalım. Bu bir oylama değildir ancak görüşlerin dağılımının Türkçe bilmeyenler tarafından da anlaşılabilmesi için tartışmada destek/karşı şablonlarını kullanabilirsiniz. --Khutuckmsj 14.11, 25 Ocak 2021 (UTC)

Tartışma
 • Uzun zamandır takip ettiğim, fikir üzerine çalışanlarla çeşitli kanallardan görüştüğüm bir konu. Şablonlar, madde tercümelerinde en çok uğraştıran kısımlardan biri. Hepsinin commons gibi ortak bir yerde olması ve sadece parametrelerini tercüme ederek Lua, bağlı şablonlar vb. ile Türkçede kullanabilmemiz verimliliğimizi arttıracak, özellikle teknik kullanıcılarımızın iş yükünü azaltacaktır. Bu sebeplerle Destek Destekliyorum. --Khutuckmsj 14.11, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Harika bir düşünce, ortak bir havuzda toplanırsa hem her türlü modül ve şablona erişim imkanımız olur hem de zamandan kazanmış oluruz.Sait* 16.12, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Commons örneğindeki gibi şablon + modül içeriklerini ortak bir havuzdan kullanmak, doğrudan destekliyorum. abc, 16.18, 25 Ocak 2021 (UTC)
Khutuck: Aşina olduğun için sana sorayım şimdiden verimsiz sorular varsa içinde affola :) Şunların cevaplarını biliyor muyuz?
Bunu desteklememiz halinde herhangi bir şablonu/modülü ilgili ortak yerde mi açmamız gerekecek? Yoksa bir yandan oradan alırken bir yandan yerelde çalışan şablonlar/modüller de olacak mı? (hedefi %90 taşımış olmak gibi algıladım ama)
Bir şablonun/modülün kalma/silinme kararını kim verecek ortak bölgede katkı sağlayanlar mı?
Renk/görünüm vb. tasarımsal şeyleri tüm vikiler için tek şekle mi getirecekler yoksa commonstaki gibi aynı şablon ya da modülün birbirinden farklı pek çok versiyonunu barındıracaklar mı?
Desteklenmesi durumunda yerelden globale göç ederken şablon yapılarımızda (iç içe geçen şablonlarda/tasarlanış biçiminde falan) büyük değişimler beklemek mümkün mü? Bu konuda yerelden verilmesi gereken destek miktarı ne kadar olabilir bir öngörün var mı? --anerka'ya söyleyin 17.31, 25 Ocak 2021 (UTC)
Aşağıda belirttiklerim planlardan anladığım ve geliştiricilerle konuştuklarımdan hazırladığım özet. Burada tam teklif var.
 • Temel amaç şablonların ve modüllerin merkezi bir yerde tutulup bakımının/tercümesinin kolaylaştırılması ve diller arasında kolayca tercüme edilebilmeleri. Twinkle gibi bazı araçları güncellemek için çok çaba sarf etmek gerekebiliyor.
 • Şablonların ortak yerde olması ve parametrelerin birbirine bağlanması sayesinde örneğin İngilizcede "name" yazan alanlar İçerik Çevirmeni gibi araçlar tarafından kolayca "ad" olarak tercüme edilecek. Bir bakıma şablonların her parametresi için İnterwiki bağı veya Vikidata girdisi gibi düşünebiliriz; her parametrenin diğer dillerdeki tercümeleri bir arada olacak. Şu anda bunları sadece TemplateData kullanarak bağlanmış şablonlarda yapabiliyoruz.
 • Şablonların ortak depoda tutulmaları zorunlu değil. Yerel şablonları istediğimiz gibi kullanmaya devam edebiliriz. Bir bakıma Commons'a dosya yükleme ile yerelde dosya tutma işlevleri ile benzer olacak. Dilersek hiçbir şablonu ortak alana taşımama kararı da alabiliriz.
 • Global şablonların belli özelliklerini, renklerini ve tasarımını yerelde değiştirebileceğiz. Tüm parametreler ve metinler tercüme edilebilir olacak.
 • İlk aşamada kalması kesin olan ve Vikiler arası kullanılacak şablonların aktarılması planlanıyor. Silinmeleri ile alakalı bilgim yok.
 • Şablonların bağlı olduğu modüller de ortak depoda yer alacak, bu sayede teknik detaylar (Lua modülleri vb) için global topluluğun tüm işgücüne erişimimiz olacak.
 • Yerel şablonların globale aktarılması için araçlar yazılması planlar arasında.
 • Önce modüllerin, sonra şablonların ortak yapıya alınması planlanıyor.
 • Yeni şablonların botlar tarafından düzenlenmeye/taşınmaya uygun olması planlanıyor. --Khutuckmsj 18.24, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Modül, şablon, Lua, -if, bla bla işlerine kafa patlatmış birisi olarak teklifi getirenin şukusunu veriyor ve öneriyi destekliyorum. Bazı modülleri çalıştırmak işkence. Birçok şablonumuz M.Ö. 3500 yılında yazılmış. Bu işleri kolaylaştıracak her türlü teklife varım.-thecatcherintheryeileti💬 09.20, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destekliyorum. Çok iyi olur. --LostMyMind (mesaj) 10.03, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Geçenlerde benim de aklıma "Neden böyle bir havuz yok?" diye bir şey gelmişti :) İnşallah bu proje başarılı şekilde oluşturulur. -- Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 10.30, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Nihayet geldi beklenen teklif. :) ~ Z (m) 12.33, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Açıklamalar için ayrıca teşekkürler Khutuck ----anerka'ya söyleyin 19.39, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek İşimizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. ‒ToprakM  17.54, 27 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek, deneyebiliriz.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.10, 28 Ocak 2021 (UTC)
 • Maddenin doğrudan ilişki özelliklerinden biri diye düşünüyorum, "Kategori"lerin de benzer biçimde global olarak ele alınması kolaylık sağlamaz mı? Yönetimi çok zor olabilecek bir şey midir? EnformatikOgrenci (mesaj) 07.49, 15 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek. Malikxan mesaj 15.45, 16 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek --Victor Trevor (mesaj) 13.45, 24 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek --Jelican9💬 09.05, 9 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek Güzel olur. OvaThunder9💬 18.52, 2 Nisan 2021 (UTC)

Opera (tarayıcı) oturum sorunu[kaynağı değiştir]

Opera'da Vikipedi'ye giriş yaptıktan sonra herhangi bir sayfaya tıkladığımda oturumdan atıyor. Aynı şey atmadığı zaman Tr wikiden farklı bir wikiye geçtiğimde de oluyor sizce bu hatayı neden dolayı alıyor olabilirim? --Tekask1903mesaj 15.25, 15 Şubat 2021 (UTC)

Sayfa taşıyamıyorum[kaynağı değiştir]

Merhaba. İngilizceden Constituent state maddesini çevirirken adını değiştirmeyi unuttum ve "kaydet"e bastım. Madde aynı adla Türkçe Vikipedi'de yer aldı. Şimdi sayfayı Kurucu devlet maddesine taşımak istiyorum ancak daha fazla sekmesi yok. İlginç olan ise, kullanıcı sayfalarında bu sekmenin görünmesi. Lütfen işi bilen biri bunu düzeltsin veya en azından neden olduğunu söylesin. (Mereyü (mesaj) 12.30, 24 Şubat 2021 (UTC))

Mereyü: "Sayfa" sekmesi var mı?
Vito Genovese 12.33, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese maalesef o da yok. (Mereyü (mesaj) 12.35, 24 Şubat 2021 (UTC))
Mereyü: Bu sekmelerin olduğu yerin nasıl göründüğünü gösterebilir misin bir bana ekran görüntüsü alarak? Şöyle bir platforma yükleyerek hemen paylaşabilirsin.
Vito Genovese 12.38, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese herhangi bir maddede böyle, kullanıcı sayfalarındaysa şöyle görünüyor. (Mereyü (mesaj) 12.46, 24 Şubat 2021 (UTC))
Taşımayı yaptım. Diğer maddelerde görünüyor mu peki?
Vito Genovese 13.38, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese hayır. Hiçbir maddede o sekmeyi göremiyorum. Sanırım yetkilerim kısıtlandı. (Mereyü (mesaj) 14.03, 24 Şubat 2021 (UTC))
Senle ilgili değil, hata var. Phabricator'e bildirilmiş başka viki kullanıcıları tarafından, ben de ekleme yaptım. An itibarıyla devriye veya hizmetli olmayan sayfa taşıyamıyor görünüşe göre.
Vito Genovese 14.29, 24 Şubat 2021 (UTC)

Görsel düzenleyici ile tablolardaki düzenleme olanaklarının çoğaltılması[kaynağı değiştir]

Merhaba, görsel düzenleyici kullanarak katkılarımı sürdürmekteyim ve zaman zaman özellikle tablolarla ilgili sorunlar yaşıyorum. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti madenî paraları maddesinde paraların arka plan renklerini görsel düzenleyici ile siyah yapamazken, kaynak düzenleyici ile kod yazarak yapıyorum. Bu da doğal olarak zaman alıyor. Görsel düzenleyiciye hücre içerisindeki yazıyı ortalama, hücre arka plan rengi değişimi gibi çeşitli özellikleri getirme imkanımız var mıdır? Eminim görsel düzenleyici kullanan diğer arkadaşlar da bana hak vereceklerdir. --Jelican9💬 18.05, 7 Mart 2021 (UTC)

Yeni Vector sekmeleri ve Twinkle[kaynağı değiştir]

Şu anda yeni Vector kullanıcıları sistem varsayılanı olan Daha Fazla sekmesi, Pratik Menü'nün Sayfa ve Kullanıcı sekmeleri ve Twinkle'ın TW sekmelerini kullanırken bir fark görüyor sanırım. Normalde üzerine fare imleciyle gelince hızlı menü olarak açılan bu sekmeler şu anda tıklama ile açılır durumda. Buna ek olarak Twinkle tıklasanız dahi açılmıyor görebildiğim kadarıyla. Bu sorun yeni Twinkle için geçerli değil ama şu anda onu genel kullanıma açmaya hazır değiliz maalesef. Twinkle'a düzenli ihtiyaç duyuyorsanız ve bu sorundan olumsuz etkileniyorsanız, Eski Vector görünümünü kullanabilirsiniz tercihleriniz üzerinden. Sorunu Phabricator'a bildirdim, hızlıca sonuç alırız diye umuyorum. Gelişmeleri bildireceğim.

Vito Genovese 17.51, 12 Mart 2021 (UTC)

Phabricator sayfasında son mesaj 15 Mart tarihli gözüküyor, başka yerde bir gelişme var mı? Yeni Vector'e dönmek istiyorum ama Twinkle'sız da olmuyor :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.25, 8 Nisan 2021 (UTC)

Girizgâha eklenen parantezlerin sonuna virgül[kaynağı değiştir]

Selamlar. Özellikle biyografi maddelerinde sıkça görülen, parantez sonlarına eklenmesi gereken virgül bazen eklenmeyebiliyor veya olması gerektiği gibi olmayabiliyor. Örnekler üzerinden daha iyi açıklayacağımı düşünüyorum.

Red x.svg Victor Trevor, (d. 11 - ö. 23), bilmemne.
Red x.svg Victor Trevor, (d. 11 - ö. 23) bilmemne.
Green check.svg Victor Trevor (d. 11 - ö. 23), bilmemne.

...olmasını sağlayan Regex kodu üretebilecek var mı? Bazı maddelerde çift parantez olduğunu unutmamak gerek. --Victor Trevor (mesaj) 17.18, 14 Mart 2021 (UTC)

Bu konuyu şurada (kalıcı bağ) konuştuk ve ben bunun standartlaştırılamayacağını savundum, ortada kaldı konu. Hâlen aynı fikirdeyim.
Vito Genovese 10.19, 15 Mart 2021 (UTC)

Doğrusunun Şöyle olması gerekmiyor mu? "Victor Trevor (19-23), bilmemne" doğum ölüm tarihleri yazılırken başına "d." ve "ö." konulmaz diye biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Dr. Vikipedist (mesaj) 10.31, 14 Nisan 2021 (UTC)Dr. Vikipedist

Uzay uçuşu bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

...nu geliştirecek cengâver var mı? DearMoon projesi adlı maddeyi çevirdim ve şablonu donatayım dedim, Enwiki'ye göre oldukça az sütun doldurdum ve içime pek sinmedi açıkçası. Şablonun yaratıcısına haber vereyim, geliştirmek ister belki. --Victor Trevor (mesaj) 16.19, 19 Mart 2021 (UTC)

Madem ikisi de aynı şablon, neden vikidataları ayrı olsun ki dedim ve bağlantıyı İngilizce olan sürüme çevirdim. thecatcherintheryeileti💬 19.07, 19 Mart 2021 (UTC)
Ben de ToprakM'a sesleneyim. Kendisi havacılık konularına ilgilidir. Şablonlara da hakimdir. thecatcherintheryeileti💬 19.09, 19 Mart 2021 (UTC)
Thecatcherintherye, ikisi aynı şablon değiller aslında. En.wikide tek şablon var de.wiki ve fr.wikide çift.----anerka'ya söyleyin 19.12, 19 Mart 2021 (UTC)
Sonuç olarak bizdeki enwikidekine denk mi? Yani taşıma işlemim doğru mu? Eğer yanlışsa geri alayım. thecatcherintheryeileti💬 19.18, 19 Mart 2021 (UTC)
@Thecatcherintherye ben şimdi istenen şablonu Şablon:Uzay yolculuğu bilgi kutusu adı altında oluşturdum, çevirmeye devam ediyorum. Aslında iki şablonun birden kalması gerekli mi bilmiyorum, bizde var olan ilk şablon diğer vikilerde insanlı uzay uçuşu kavramı için oluşturulmuş, en.wiki ayırmamış. İçeriği de birebir gibi görünüyor. Geri alsan iyi olur bence. Ama iki ayrı şablonun gerekli olmadığına kanaat getirilirse o zaman hangisine bağlayacağımızı konuşmak gerek ayrıca. @ToprakM çeviremediğim yerler var aşinaysan aslında bakabilirsen harika olur. --anerka'ya söyleyin 19.35, 19 Mart 2021 (UTC)
Nanahuatl'a da seslenelim :) thecatcherintheryeileti💬 19.46, 19 Mart 2021 (UTC)
@Anerka, uzay konusuna pek hakim değilim. Ben de çeviremedim maalesef. ‒ToprakM  20.46, 19 Mart 2021 (UTC)
Kelime çevirilerini değil de şablonu çalışabilir duruma getirebilir misin? Sanırım şablon çalışmıyor. thecatcherintheryeileti💬 21.22, 19 Mart 2021 (UTC)
@Thecatcherintherye çalışıyor aslında ama, parametrelerde sorun çıkmış olabilir parantezlerden ötürü, bir örneğin var mı? --anerka'ya söyleyin 22.08, 19 Mart 2021 (UTC)
Aslında birkaç düzenleme yapmayı denedim ama işin içinden çıkamadım. Belki şöyle yapabiliriz, .217'nin başlattığı şablonu aynen kopyalayıp daha sonra veri parametrelerini elle değiştirmeyi deneyebiliriz. thecatcherintheryeileti💬 13.41, 20 Mart 2021 (UTC)
Afedersin :) Belgeleme sayfasını oluşturmamız gerekiyor, şablon tabii ki çalışıyor. thecatcherintheryeileti💬 15.00, 20 Mart 2021 (UTC)

Futrue of FlaggedRevs (Pending Changes) extension[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hello, I’m posting this here because this wiki has FlaggedRevs (Pending Changes) enabled.

This extension is one of the oldest extensions we have in production and currently does not have a maintainer. FlaggedRevs has been the cause of several incidents and visible regressions, especially because software decays and our technology constantly changes.

Another problem with this extension is its scope. While most of its functionalities are not enabled at Wikimedia, or are enabled on a very small set of wikis only (e.g. "multiple dimensions" was enabled only on Hebrew Wikisource, and they agreed to disable it). This has made maintaining the extension a tall order (more of a nightmare). In other words, this extension does too many things, and none well.

To move forward, barely used functionalities of this extension will be removed. Such as: support for multiple dimensions (like “style” and “tone”), multiple tiers (“quality” and “pristine”), several one of its special pages (ProblemChanges, ReviewedPages, ReviewedVersions, QualityOversight), and more. This will make it less of a burden to start maintaining and improving the main functionalities. The user interface will have only one mode in the future (currently it has four).

You can check this Phabricator ticket for more information about functionalities being removed: phab:T277883

These removals would simplify its logic drastically, and enable us to rework its old interface, fix several deprecated dependencies that this extension is the last to block their removal of (like the "action=ajax" API), and reduce the number of issues/incidents/regressions that can be caused by this extension.

Most users of wikis that have this extension enabled (including English Wikipedia and German Wikipedia) won't see any difference. Wikis will still be able to use multiple "levels" (but not multiple "tiers") and will still be able to enable pending changes for whole namespaces, or on a group of pages only (otherwise known as “protect mode”). Those features will not be removed.

To follow the discussion around this, take a look at T185664.

Thank you for understanding and sorry for any inconvenience. Ladsgroup (talk) 17.17, 23 Mart 2021 (UTC)

Milliyet gazete arşivi[kaynağı değiştir]

Flash player sorunları nedeniyle Milliyet arşivine erişimde sorunlar yaşıyordum. Tarayıcı olarak Maxthon'un eski sürümü olan beşinci sürümü Milliyet arşivini görüntülemeye izin veriyor. Erişimde sorun yaşayanlar varsa tavsiye ederim. İyi Vikiler... Sadrettin 17.45, 24 Mart 2021 (UTC)

Bu sorun yeni değil. Şu an Chrome, Safari ve Edge ile görüntülenemiyor. 2 sene önce mail attığımda Internet Explorer'la girin dendi ve işe yaradı. Windows kullananlar bunu da deneyebilir. Mac'te ise Edge sonuç vermiyor. Teşekkürler bilgilendirme için.--Kingbjelica (mesaj) 17.53, 24 Mart 2021 (UTC)
Ben de mobilden Puffin Browser aracılığıyla giriyordum. Paylaşım için teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.57, 24 Mart 2021 (UTC)
Chrome, chromium, safari, firefox, internet explorer, edge, opera gibi herkesçe bilinen ve şu an ismini hatırlamadığım 2-3 tane daha tarayıcıda denedim. Hiçbiri açmadı. Maxhton'da da güncel sürüm olan 6. sürüm açmıyor. 5. sürüm açıyor sadece. Hem Windows hem de Macos iki sürümü de var. -- Sadrettin 18.25, 24 Mart 2021 (UTC)
İndirip denedim, maalesef yarısını kesiyor haberin, okuması zorlaşıyor ama hiç yoktan iyidir :) Teşekkürler @Sadrettin --anerka'ya söyleyin 18.37, 24 Mart 2021 (UTC)
Bende öyle bir problem olmuyor ama flash kullanan diğer bazı sitelerde çözüm olarak tarayıcıyı gizli modda açıyorum. Bazı sitelerde işe yarıyor. -- Sadrettin 19.06, 24 Mart 2021 (UTC)
Ben de önerilerimi şurada yazdım: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:K%C3%B6y_%C3%A7e%C5%9Fmesi_(ilginize)#Milliyet_ar%C5%9FivTehonk (mesaj) 18.20, 20 Nisan 2021 (UTC)

Kırşehir Türkiye'de bir köy![kaynağı değiştir]

Sayın Vikipedi yetkileri Kırşehir ili hakkında google aramasında çıkan Kırşehir Türkiye'de bir köy ibaresinin en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Google ile yaptığım yazışmalarda üçüncü taraf web sayfalarından içerik kaldıramayız web site yönecisiyle görüşün diye cevap alıyorum sayfa içeriğini paylaştığım linkten görüldüğü üzere sizden aldığını düşünmekteyim. Bu konuda yardımlarınızı bekliyoruz. --Acaki40 (mesaj) 08.39, 31 Mart 2021 (UTC) (mesaj) 08.34, 31 Mart 2021 (UTC) [url=https://hizliresim.com/dhQ3Dn][img]https://i.hizliresim.com/dhQ3Dn.jpg[/img][/url]

Kendiniz değiştiribilirsiniz.--85.98.18.218 04.19, 9 Nisan 2021 (UTC)

Symbiote başlığı[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki Symbiote başlığının Türkçe karşılığı olarak Siyah örümcek adam başlığı verilmiş ancak bu ikisi birbirinin karşılığı değil. Symbiote, Marvel evrenindeki bir ırktır ve Spider Man 3 filminde Peter Parker'a bulaşmıştır. Bunun yanında pek çok diğer Symbiote ırkına mensup karakter vardır. Symbiote siyah örümcek adam demek değildir. İngilizce veya başka bir dilde de siyah örümcek adam'a karşlılık gelecek başka bir başlık yok. Başlık 10 yıl önce oluşturulurken yanlış oluşturulmuş. Başlıkların ayrılmasını öneriyorum. Daha sonra Wikipedia'daki Symbiote başlığının karşılığı olarak yeni bir sayfa oluşturulur. Bu imzasız yazı Ledmelon (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 16.33, 31 Mart 2021 (UTC)

Hükümet maddeleri[kaynağı değiştir]

Bazı bakanlıklarla ilgili maddeler yazdım. Ancak bağlantı yaparken ilginç bir sorunla karşılaştım. Metin içinde Türkiye Hükümeti yazdığım zaman link kırmızı oluyor ve "sayfa yok" yanıtını alıyorum. Buna karşılık arama yaparken sorun yok. Araştırdım. Madde başlığı Hükümet değil, Hükûmet . Arama yaparken Viki otomatik olarak yönlendirme yapıyor. Ama bağlantı için yönlendirme yapmıyor. Mesela metinde 1. Türkiye Hükümeti yazdığım zaman link kırmızı. Nasıl çözüm yolu bulabiliriz? Nedim Ardoğa (mesaj) 14.26, 7 Nisan 2021 (UTC)

Arama yaparken sorun olmaz ama bağlantı verirken gerekli yönlendirme oluşturulmadığı için kırmızı görünecektir. Hepsi için tek tek yönlendirme oluşturmaktan başka çare yok.
Bunun için ayıracak vaktim yok derseniz de, tercihler'den görsel düzenleyiciyi aktif ederseniz, sayfa düzenlerken bağlantı oluşturmayı denediğinizde öneriler çıkmaya başlar ve mevcut maddeye bağlantı sağlayabilirsiniz. -- Sadrettin 16.23, 8 Nisan 2021 (UTC)
İyi de yönlendirme yapmak ta neredeyse imkansız. Yönlendirme yapmak için önce yönlendirilecek maddeyi aratmanız lazım. Bulamayınca yönlendirmeyi yaparsınız. Oysa, burada durum farklı "hükümet" yazınca otomatikman bağlantı oluyor, yani yönlendirme yapacak imkan yok. Nedim Ardoğa (mesaj) 07.00, 10 Nisan 2021 (UTC)
Konuyu anladığımı sanmıyorum :( Sadrettin 11.10, 10 Nisan 2021 (UTC)
@Nedim Ardoğa, arama yaparken Özel:Ara yı kullanırsanız ya da yukarıdaki çubuğa tamamını yazdıktan sonra önerilerin en altında çıkan "içeren sayfaları ara" ya basarsanız yeni pencerede arama çubuğunun altında
"XXXXX" sayfasını açabilirsiniz fakat konunun üzerinde daha önce durulmuş olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki arama sonuçlarına bir göz atınız."
kısmından XXXXX e tıklayıp yönlendirme oluşturabilirsiniz.
Yeni arama çubuğunda öneriler daha isabetli, bu nedenle ihtimali en yüksek sayfaları da listeliyor sanırım. --anerka'ya söyleyin 12.03, 10 Nisan 2021 (UTC)

Yönlendirmeleri botla oluşturabiliriz. --Superyetkinileti 12.08, 10 Nisan 2021 (UTC)

Nowiki[kaynağı değiştir]

Görsel düzenleyici değişşikliklerinde bağlantı eklendikten sonra bir "nowiki" etiketi getiriyor. Bunu neden yapıyor ve engellenmesi mümkün mü acaba?--Sayginerv-posta 07.53, 11 Nisan 2021 (UTC)

örnek belirtebilir misiniz? teşekkürler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.37, 11 Nisan 2021 (UTC)
Yanlışım yoksa bir iç bağlantı verdikten sonra bitişik bir şekilde metin geliyorsa koyuyor. kamyon</nowiki>cu şeklinde mesela. NanahuatlEfendim? 08.43, 11 Nisan 2021 (UTC)
Aynen. Örneğin şu değişiklik Evrifaessa.--Sayginerv-posta 09.04, 11 Nisan 2021 (UTC)

Line numbering coming soon to all wikis[kaynağı değiştir]

-- Johanna Strodt (WMDE) 15.09, 12 Nisan 2021 (UTC)

15 Nisan'dan itibaren bazı vikimetin editörlerinde -şimdilik sadece şablon ad alanında geçerli, diğer ad alanlarında daha sonra aktif olacak- satır numaralandırmayı aktif hale getirebileceksiniz. Böylece satır sonlarını tespit etmek ve tartışmalarda belirli bir satıra atıfta bulunmak kolaylaşacak. Bu numaralar, 2010 ve 2017 vikimetin editörlerinin desteklediği sözdizimi vurgulama eklentisini (CodeMirror eklentisi) aktif ederseniz görünebilecek.

Daha fazla bilgi proje sayfasında bulunabilir. Herkes bu özelliği test etmeye ve şu tartışma sayfasında geri dönüş bildirmeye davetlidir.

About deploying StructuredCategories in the Turkish Wikipedia[kaynağı değiştir]

Hello,

I developed a Gadget that generates a link to a structured description of a given Wikimedia category based on the commonly used Wikidata statements to efficiently define its direct members. Please find the description of the Gadget at https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Structured_Categories and its JavaScript source code at https://www.wikidata.org/wiki/User:Csisc/StructuredCategories.js. I ask how to deploy this tool in the Turkish Wikipedia so that it can be featured in the Preferences for users.

Yours Sincerely,

--Csisc (mesaj) 15.19, 16 Nisan 2021 (UTC)

Make working with templates easier: Does Turkish Wikipedia want to have early access to several improvements?[kaynağı değiştir]

I love templates hexagon.png

// Apologies for writing in English. //

Hello! Our team, Wikimedia Germany’s Technical Wishes project, is developing a series of improvements to make working with templates easier. Maybe you’ve already heard of some of the projects that have recently been deployed: [2] [3] [4]. We plan to release more improvements to make working with templates easier over the course of this year:

Now we’re looking for a few wikis who want to be the first to benefit from these changes. And we were thinking of Turkish Wikipedia because most of the projects we are working on benefit from TemplateData and it seems that there's quite a lot of use of TemplateData on Turkish Wikipedia. If your wiki community is interested, all the improvements listed above would be deployed to your wiki in a series of releases, likely between May and July 2021. Of course, each deployment would be announced beforehand.

If Turkish Wikipedia is interested to have early access to these improvements, give me a ping here, or let me know on my talk page. It would be great to have Turkish Wikipedia on board! -- Best, Johanna Strodt (WMDE) (talk) 15.44, 19 Nisan 2021 (UTC)

Şablon iyileştirmeleri istiyor muyuz ey Türkçe Vikipedi topluluğu? Ben olumlu bakıyorum. Birkaç görüş gelirse dönüş yapalım en kısa sürede.
Vito Genovese 14.13, 21 Nisan 2021 (UTC)
Ben istiyorum. -- Sadrettin 14.16, 21 Nisan 2021 (UTC)

Politika[kaynağı değiştir]

Kayda Değerlik(Müzik) Şartları Hakkında Öneri[kaynağı değiştir]

Metakafa'nın Vikipedi:Kayda_değerlik_(müzik) ile ilgili önerisi Vikipedi_tartışma:Kayda_değerlik_(müzik)#Öneri (kalıcı bağ) başlığına taşınmıştır.

Vito Genovese 08.17, 2 Mart 2021 (UTC)

Kitap maddelerine standart[kaynağı değiştir]

Kitap maddeleri için kendimce gelmesi gereken bazı politikaları yazacağım;

1. Madde kitabın orijinal dilinde ilk yayımlandığı ismi ile veya Türkçe olarak yayımlanan ilk ismiyle açılmalı. Sebep: Çünkü bazı kitapların ismi yayınevinden yayınevine değişebiliyor.
2. Kitap kapağı orijinal dilinde yayımlanan ilk kitabın kapağı veya Türkçe olarak ilk yayımlandığında kullanılan kapak olmalı. Sebep: Belirli bir yayınevinin kapağını kullanmak reklam gibi olabilir ayrıca telifi geçmiş eserler onlarca yayınevi tarafından basılıyor. Hangisini eklemeliyim diye ikilemde kalmaya gerek kalmayacak.
3. Kitap bilgi kutusundaki sayfa sayısı, ISBN, çevirmen, yayımcı kitabın orijinal dilinde ilk yayımlandığı hâlinden veya Türkçe olarak yayımlandığı ilk hâlinden alınmalı. Sebep: Yukarda belirttiğim gibi bazı kitapların farklı yayınevleri tarafından birçok defa basılması. Hepsinde sayfa sayısının, çevirmenin farklı olması vs.
Görüşlerinizi bekliyorum. Robingunes; 06.58, 13 Nisan 2021 (UTC)

-Mantıklı 🤔 10.25, 14 Nisan 2021 (UTC)Doktor Buyrun Benim

İlginize[kaynağı değiştir]

Feminism & Folklore 1 February - 31 March[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Greetings!

You are invited to participate in Feminism and Folklore writing contest. This year Feminism and Folklore will focus on feminism, women's biographies and gender-focused topics for the project in league with Wiki Loves Folklore gender gap focus with folk culture theme on Wikipedia. folk activities, folk games, folk cuisine, folk wear, fairy tales, folk plays, folk arts, folk religion, mythology, etc.

You can help us in enriching the folklore documentation on Wikipedia from your region by creating or improving articles centered on folklore around the world, including, but not limited to folk festivals, folk dances, folk music, women and queer personalities in folklore, folk culture (folk artists, folk dancers, folk singers, folk musicians, folk game athletes, women in mythology, women warriors in folklore, witches and witch-hunting, fairy tales and more. You can contribute to new articles or translate from the list of suggested articles here.

You can also support us in translating the project page and help us spread the word in your native language.

Learn more about the contest and prizes from our project page. Thank you.

Feminism and Folklore team,

Joy Agyepong (talk) 02.40, 16 Şubat 2021 (UTC)

Vikişlev logo yarışması[kaynağı değiştir]

01.47, 2 Mart 2021 (UTC)

Yeni kullanıcılar için bazı özlü sözler[kaynağı değiştir]

Angelou at Clinton inauguration (cropped 2).jpg

Bir vandala yapabileceğiniz en büyük iyilik, ona ilgi göstermektir.

Angela Merkel 2019 cropped.jpg

Vandalın ekmeği ilgi, trolün katığı gözyaşıdır.

(Tansu Çiller) Rueda de prensa de Felipe González y la primera ministra de Turquía. Pool Moncloa. 16 de noviembre de 1995 (cropped).jpeg

Vandal gördün mü üç şeye dikkat edeceksin hemşehrim: ❶ Prim verme, ❷ hakaret etme, ❸ yoksay!

Vito Genovese 13.39, 2 Mart 2021 (UTC)

Çok güldüm! Bunu bir deneme sayfası mı yapsak? :D ----anerka'ya söyleyin 15.40, 2 Mart 2021 (UTC)
@Anerka: Vikipedi:Geri döndür, engelle, yoksay fırından yeni çıktı. Eklediğim söze kaynak da gösterilse tadından yenmez (Öhm, öhm: Vito). Victor Trevor (mesaj) 13.35, 15 Mart 2021 (UTC)
Eline sağlık. Revert = Geri Al; Rollback = Geri Döndür yalnızca (çok eskilerde şöyle bir şey de konuşmuşuz; sonrasında eski hâline getir -> geri döndür değişimi yaşandı). "Üç Geri Döndürme Kuralı" olayının adını da bu karmaşaya katkıda bulunmaması için bir ara düzeltmek lazım.
Vito Genovese 13.50, 15 Mart 2021 (UTC)

Four panel discussions - Call for Feedback: Community Board seats final sprint[kaynağı değiştir]

The final sprint

The Facilitation team invites you to a round of panel sessions next week, in the last days of the Call for feedback: Community Board seats.

We are confirming guests and times, and we are updating the wiki pages accordingly. Expect 90-minute sessions with video recording: 45 minutes for a panel to dive deep into possible scenarios followed by 45 minutes to continue the conversation with open mic for all participants. You can share your questions and comments now on the panel Talk pages. Kindly, --Mehman (WMF) (mesaj) 21.27, 6 Mart 2021 (UTC)

Digital preservation idea: The French language media documents at SALT Research[kaynağı değiştir]

Hi! I've found a cache of French language media documents in Istanbul's SALT Research, which has copies of Ottoman era French newspapers, magazines, and other periodicals. https://archives.saltresearch.org/handle/123456789/1372

I wonder if some enterprising Wikipedia editors are interested in backing these files up on archive.is or the Wayback Machine? That way there is not just one place these documents are in... And they can be up if anybody wants to use them as citations on any edition of Wikipedia.

There's hundreds of pages, or in a few cases, over 1,000 for one collection, so it would be a bit of effort... WhisperToMe (mesaj) 06.08, 8 Mart 2021 (UTC)

Yeni Vector yayında![kaynağı değiştir]

Yukarıda duyuruları yapılan Yeni Vector görünümü kullanıma girmiştir. Şuradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Vito Genovese 19.45, 8 Mart 2021 (UTC)

Sanırım yeni resimli arama işlevselliği yalnızca oturum açmamış kullanıcılarda görünüyor şu an. Ayrıntılı incelemek isterseniz oturumu kapatarak yapmanızı öneririm.
Vito Genovese 19.53, 8 Mart 2021 (UTC)
@Vito Genovese, bende görünüyor şuan, ancak bu arama barındaki resimli arama yerine, bundan bir önceki arama ayarlarını geri getirebilmem mümkün mü? Arama seçeneklerinden felan ayarlama yapınca gelecekse diğerini tercih etmek isterim. Mesela onda kelimeyi yazınca kullanıcı veya şablon/modüldeki gelişmiş arama sonuçlarını getiriyordu ve çok kullanışlıydı benim açımdan.Sait* 19.55, 8 Mart 2021 (UTC)
Bildiğim kadarıyla hayır, ama gelişmiş arama sonuçlarından kastını da gözümün önüne getiremedim açıkçası?
Vito Genovese 20.01, 8 Mart 2021 (UTC)
@Vito Genovese, hani örneğin "futbolcu" yazıyorsun maddelerin haricinde Şablon:Futbolcu bilgi kutusu seçeneğini de orada listeliyordu, veya "Vi" yazınca; Vikipedi, Viber gibi madde bağlantıları haricinde Kullanıcı:Vito Genovese seçeneğini de gösteriyordu. Arama seçeneklerinde yokmuş maalesef. :(Sait* 20.04, 8 Mart 2021 (UTC)
Ha tamam, anladım. Değişiklikler henüz benim hesabıma yansımadığı için örneğini kanlı canlı olarak görebiliyor ve kapalı oturumdaki durumla karşılaştırabiliyorum. Bunu muhakkak iletelim geribildirim olarak, pratik bir özellik dediğin gibi.
Vito Genovese 20.07, 8 Mart 2021 (UTC)
Karşılaştırmalı ekran görüntülerini aldım, mutlaka ileteceğim.
Vito Genovese 20.09, 8 Mart 2021 (UTC)
Çok makbule geçecektir. Klasik ön ek girmeden, en azından belli bir kelimeden sonrasında şablon veya kullanıcı sayfaları da orada çıkmalı. İleri düzey kullanıcılar için, özellikle madde yazarken şablonlara falan ulaşmak adına çok pratikti. İlgin için teşekkür ederim. Sait* 20.10, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Arama kutucuğu İngilizce ve diğer vikipedilerdeki çoğunlukta olduğu gibi sağ tarafta kalsa olmaz mı?! Değişiklik içerik olarak işlevsel olabilir ama tasarım olarak alışlanlıklarımıza ters. Topluluğa da sorulmamış; acaba arama kutucuğunun ortalanmasından benim gibi rahatsız olan başkaları da var mı? Kolaylıklar. --85.104.200.47 09.45, 9 Mart 2021 (UTC)
  Türkçe Vikipedi ve buradaki vikiler beta olarak kullanılıyor şu anda, birkaç ay içinde bütün Vikipedi'ler bu tasarıma geçecek. --Betseg (mesaj) 10.51, 9 Mart 2021 (UTC)
  Bilgilendirme için teşekkürler. Her güzel şeyin bir sonu varmış; desenize yeni tasarıma alışmak durumundayız bundan sonrasında.--78.174.65.53 16.45, 10 Mart 2021 (UTC)

Arama değişiklikleri benim hesabıma henüz yansımadı ama oturum kapatarak yaptığım testler doğrultusunda ileteceğim bir diğer geribildirim de, arama sonucunun altında görünen açıklamalarla ilgili. m:Reading/Web/Desktop Improvements/Features/Search sayfasında "Page descriptions will be either local descriptions or wikidata descriptions, depending on the policy of the individual wiki." deniyor, yani açıklamanın Vikiveri'den mi geleceği yerel olarak mı sağlanacağı topluluğa bırakılmış açıklamaya göre. Bunun için aramaya Çarpışma yazarak bu adı taşıyan üç filmin nasıl listelendiğini inceledim:

Beklentim, sonuçların bu açıklamalarla birlikte görüntülenmesiydi, bunun için üç maddeye de yerel {{kısa açıklama}} şablonları ekledim. Ancak hiçbiri etki etmedi. Yalnızca Vikiveri ögesine açıklama yazdığım 2004 filmi için açıklama görüntüleniyor şu an. Yakın dönemde yaşanan Süleyman Soylu'ya yönelik Vikiveri vandalizmi gibi örnekler nedeniyle varsa yerel açıklama yoksa o zaman Vikiveri ögesinin görüntülenmesinin gerekli olduğunu düşünüyorum ve bu doğrultuda bir geribildirimde bulunacağım.

Vito Genovese 11.23, 9 Mart 2021 (UTC)

@Vito Genovese. Şunu Türkçeye çevirelim mi, ne dersin. -- Sadrettin 20.31, 28 Mart 2021 (UTC)
Sadrettin, güzelmiş gayet. Sen el atmamış olursan ben önümüzdeki 1-2 hafta içinde bakarım.
Vito Genovese 21.33, 28 Mart 2021 (UTC)
 • @Vito Genovese; eğer iletme imkanın varsa bu arama kutucuğu İslam Ansiklopedisi'ndeki gibi olabilir. Orada metni yazınca arama kutucuğunda Madde, yazar vb. sekmelerde ayrı sonuçlar vermekte. Bizde de o şekilde şablon, madde vs. hepsi ayrı olarak listelenebilir. Aklıma geldi, eğer iletebilme imkanın varsa iletmen yararlı olabilir.Sait* 19.16, 10 Mart 2021 (UTC)
  Güzel bir uygulama kesinlikle. İletilecekler listesine ekleyelim. Şimdilik biriktiriyorum, görüşü olan paylaşsın lütfen.
  Vito Genovese 20.00, 10 Mart 2021 (UTC)

Bekleyen değişiklikleri bitirme[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Geçtiğimiz haftalarda, şurada görülebilecek bir girişim yaparak, ama botlarla ama elle ama başka tarz düzenlemelerle en az 10404 hatayı, sorunu, uyarı şablonunu, eksikliği, üç hafta gibi kısa bir sürede gidermiştik. Bu verimli çalışmayı bu kez, an itibarıyla bende 4.688 olarak görülen bekleyen değişikliklerin bitirilmesi için başlatmak istiyorum. Bu sayı hiçbir şey inanın, 20 devriye günde 30 değişiklik kontrol etse, günde 600; haftada 4.200 eder. Bunun çok daha iyisini yapabiliriz. En fazla 2 haftada, birbirimizin yaptıklarını da gördüğümüz için, daha motive bir şekilde çalışabiliriz. Bu haftayı ve yetmezse, önümüzdeki haftayı, değişiklik kontrolü yapmaya adamak istiyorum. Kontrol etmiş olmak için değil, doğru ve temiz, güvenilir bilgiyi sunma adına kontrollerimizi yapalım, emin olmadıklarımızı atlayalım, hiç problem değil :)

Bu girişim kapsamında, geçen çalışmanın 3. haftasında çağrıda bulunduğum @Dr. Coal, @Sayginer, @EmreOsm95, @Khutuck, @Elenktra, @Prof.Bilmiş, @İazak, @Vito Genovese, @Robingunes, @Justinianus, @Teacher0691, @Satirdan kahraman, @Anerka, @Thecatcherintherye, @Jelican9, @Kibele, @Maurice Flesier, @Abecesel, @Can, @ToprakM, @Saotura, @YALIN BALTA, @Huluxsi, @Birazdangelicem ve @Ufukart'a tekrar bir çağrı yapmak istiyorum (ara ara çağrıyı yenileyebilirim, bildirim almak istemeyenler adını kaldırabilir, katılmak isteyenler de adını ekleyebilir). Hep birlikte, günde en az 30 kontrolle işe başlayalım! NanahuatlEfendim? 08.49, 11 Mart 2021 (UTC)

Her gün 30 olurmu bilmemde ben varım :) ~Styyx Evet? 14.15, 11 Mart 2021 (UTC)
çok istiyorum şu sayıyı düşürmeyi. ben de varım, bildirim almak da istiyorum zemheri 'ye yaz 18.04, 11 Mart 2021 (UTC)
 • Devriyelerin çabuk erişimi için şu sayfayı buraya bırakıyorum. 14 Mart 2021, 13.03 itibarıyla 4.111 sayfa incelenmeyi bekliyor. Üç gün içerisinde yaklaşık 500 madde incelenmiş durumda. Emeği geçen herkesin emeğine sağlık. Herkese iyi çalışmalar. --justinianus | mesaj 11.33, 14 Mart 2021 (UTC)

Adını andığım @Dr. Coal, @Sayginer, @EmreOsm95, @Khutuck, @Elenktra, @Prof.Bilmiş, @İazak, @Vito Genovese, @Robingunes, @Justinianus, @Teacher0691, @Satirdan kahraman, @Anerka, @Thecatcherintherye, @Jelican9, @Zemxer, @Maurice Flesier, @Abecesel, @Can, @ToprakM, @Saotura, @YALIN BALTA, @Huluxsi, @Birazdangelicem, @Ufukart ve @Styyx'e teşekkürler. Tam 5 gün geçti girişimin üzerinden, kısa bir bilgilendirme yapayım, çaba gösterenlerin de yalnız olmadıklarını gösterelim, birçoğumuz elimizden geleni yapıyoruz :)

Girişime başladığımız an itibarıyla 4.688 olan bekleyen değişiklik sayısı, şu an itibarıyla 4.150 olarak gözükmekte. 5 günde 538 azaltmışız bu sayıyı. Elbette daha çok kontrol yapılmış, zira yeni eklenenler de var ama en azından toplam sayıda bir indirme sağlamışız. Yukarıda belirtmeyi unutmuşum, en eski bekleyen değişiklik 52 gün öncesindeydi, şu an bunu da 44 güne çekmiş bulunmaktayız. 5 günde 500 küsür ise, çok basit bir mantıkla bunu 40 gün gibi bir sürede bitirmemiz lazım. Ancak bu sayı azaldıkça göreceksiniz ki hızımız da artacak, zira daha da motive olacağız :) Bu hafta biraz 3.000'ler seviyesine düşürebilirsek çok iyi olacak, bir düzene gireriz en azından bir süreliğine.

Bu kontrolleri yapanlara bir ipucu da vereyim, "ctrl+sol tıklama" kombinasyonuyla hızlıca yeni sekmede açabilirsiniz sayfaları, 5-10 tane açıp tane tane inceleyebilirsiniz :)--NanahuatlEfendim? 05.20, 16 Mart 2021 (UTC)

Yavaş ve emin adımlarla hedefe ulaşmayı öneriyorum. Bilindiği gibi Pandemi dönemindeki Türkiye'de karantina tedbirleri giderek azalıyor. Bu da bilgisayar başında geçirdiğimiz süreyi azaltıyor. İnsanlar daha fazla gezmeye ve sosyalleşmeye başlıyor. Aynı benim gibi fırsat buldukça ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir. Herkese iyi vikiler. Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 06.28, 16 Mart 2021 (UTC)
Ben bir tek dün çok yoktum siz ne yaptınız :D Bi aralar 4200 olmuştu. ~Styyx Evet? 08.58, 24 Mart 2021 (UTC)
Maddede bekleyen değişiklik sayısı çok ise nasıl başediyorsunuz, halen anlayamadım. Madde 20 küsur bekleyen değişiklik var. Aralarında illa ki vandalizme uğramış revizyon da var. Ne yapacağımı bilmiyorum. 44 gün olmasının en önemli nedeni belki de budur. Ben 1 ya da 2 bekleyen değişikliği olan maddelere bakıyorum bu yüzden. Ufukart (mesaj) 16.32, 24 Mart 2021 (UTC)
@Ufukart, değişiklikleri teker teker kontrol edebiliyorsun. Değişiklikleri kontrol ettiğin ekranda "etkileşimli olarak geçmişe göz at" yazısının altında sadece mavi noktayı oynatarak tek tek bakabilirsin. İlk bekleyen değişiklikten başlayıp kabul edebileceklerini edip vandalizme denk geldiğin andan sonrasını geri alman lazım ama. Vandalizm sonrasında bu tanıma uymayan yapıcı değişiklikleri elle geri eklemek gerekiyor. Ben çok karışık değişiklikleri bazen bu yöntemle tek tek bakıp onaylıyorum. --anerka'ya söyleyin 17.02, 24 Mart 2021 (UTC)
Çok teşekkür ederim @anerka. etkileşimli olarak geçmişe göz at farketmiştim ama hiç tıklamamıştım. :/ Hiç değilse daha pratik hale geliyormuş. Tekrar teşekkürler. Ufukart (mesaj) 17.30, 24 Mart 2021 (UTC)
Bir de uzun zamandır aklımın ucunda olan bir şeyi dile getirmek istedim. Kağıt üzerinde 391 devriyemiz var, fakat bunların kaçı aktif ve devriye olmayı hak ediyor diye merak ediyorum. Sonuçta bunların yarısı aktif olsa çoktan bekleyen değişiklikleri silip süpürmüştük.... ~Styyx Evet? 16.36, 26 Mart 2021 (UTC)

Sözdizim vurgulama özelliği[kaynağı değiştir]

Merhaba! Wikimedia DE'den aşağıdaki mesaj geldi :

« Umarım parantez eşleştirme özelliğini beğenmişsinizdir, Köy Çeşmesindeki pozitif yorumlar çok güzeldi. Eğer ilginizi çekerse diye, editördeki parantez vurgulama renginin çok koyu olduğu ve bunun fare imlecini kapamasıyla ilgili aldığımız geri dönüşler üzerine, tahminen bu hafta içinde buradaki renkleri geliştirmeyi planlıyoruz ve bunu size bildirmek istedim. Buna istinaden, ‘Sözdizim vurgulama’ özelliğimiz ile ilgili de bir sorum var. Tahminen Mart 22’de, sözdizim vurgulama özelliğindeki bazı renkleri geliştirdiğimiz yeni bir güncelleme yayınlayacağız. Bu sefer de, Vikipedi Türkiye’nin bu yeni özelliğimizi deneyen Dünyadaki ilk Vikilerden biri olmasından mutluluk duyarız. Buradaki linkten proje sayfasını ve planlanan gelişmeleri öğrenebilirsiniz: https://meta.wikimedia.org/wiki/WMDE_Technical_Wishes/Improved_Color_Scheme_of_Syntax_Highlighting  »


Bu mesaja istinaden Sözdizimi vurgulama özelliğinde renklerle ilgili güncellemeyi gelecek hafta başı Türkçe Vikipedi'de aktif ederek onaylama konusunda fikir bildirmek isteyen var mıdır? --Başak (mesaj) 17.08, 11 Mart 2021 (UTC)

sözdizimi vurgulama özelliği gayet hoş bir özellik. yalnız yazı yazarken imlecini görmede sorun çıkartıyor. bu da içerik yazarken bazen zorlanmaya yol açıyor. renklerin biraz daha açılması işe yarar diye umuyorum zemheri 'ye yaz 17.53, 11 Mart 2021 (UTC)
Olumlu bakıyorum bu projeye. Türkçe Vikipedi'de olmasını ve devamında güncellemelerin gelmesi güzel olur. -- Sadrettin 18.12, 11 Mart 2021 (UTC)
 • Notepad++'ı yâd ediyorum. Özelliğin gelmesine itirazım yok, ek olarak küçük araçlara "söz dizimi vurgulama özelliği" kutucuğu eklenip dileyenin eski versiyona geçebilme opsiyonu iyi olabilir. Zira burada uzun zamandır düzenleme yapan kullanıcılar var ve göz aşinalıklarını bozmak istemeyiz. :) --Victor Trevor (mesaj) 18.21, 11 Mart 2021 (UTC)
Türkçe Vikipedi'de sözdizimi vurgulama özelliğini aktif etmeleri konusunda topluluğun görüşünün olumlu olduğunu bildiriyorum o zaman.--Başak (mesaj) 16.36, 15 Mart 2021 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içeriklere ilişkin adaylıklar[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar herkese merhaba.

Seçkin ve kaliteli içeriklere ilişkin adaylık sayfalarının epeyce bir ilgiye ihtiyacı var. 2019'dan beri bekleyen adaylık bile var içlerinde. İnceleyip yorum yapacak vakti olan, seçkin/kaliteli içeriğe ilgi gösteren herkesi ilgili sayfalara görüş bildirmeye davet ediyorum: VP:SMA, VP:SMİ, VP:SLA, VP:SLİ, VP:KMA, VP:KMİ, VP:SKA, VP:SRA

Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 09.00, 12 Mart 2021 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içeriklerle ilgilenen arkadaşlar, şurada 2019'dan beri bekleyen bir inceleme adayı var, kalsın gitsin diyen de olmamış, ilgilenebilecek olan varsa yorumlarınızı almak isterim. Sevgilerimle, --LostMyMind (mesaj) 09.16, 31 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı:Odaxre'nin yüklediği gerekçesiz adil kullanım dosyaları hk.[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Umarım her şey yolundadır. Topluluğu bir konu hakkında bilgilendirmem gerekli. Bugün Odaxre'nin 2013'ten beri gerekçesiz adil kullanım dosyaları yüklediğini tespit ettim. Hizmetlilerimize bu durumu bildirdim. Bütün dosyaların tek tek inceleme altına alınıp eğer dosya gerekçesizse {{yk:Gerekçesiz dosya}} kodunun ilgili adil kullanım dosyalarına eklenmesi gerektiği bilgisini aldım. Hepsini topluca varsayarak silemiyormuşuz. Sizlerden ricam vakit buldukça buradan kullanıcının yüklediği dosyaları inceleyip etiket eklemek. Bunu sizlerden rica ediyorum çünkü tek başıma 400 dosyayı inceleyebileceğimi sanmıyorum. El ele vererek telifli gerekçesiz dosyaları temizleyebiliriz. Kullanıcının "silebilirsiniz" yazarak sorumluluktan kaçındığı ve dosyaları gerekçelendirmeyeceği açıktır. Ek olarak buradan Dr. Coal ile yazışmamı okuyabilirsiniz. Kendisi ilgili kullanıcıyı engelledi ve devriyelik haklarını askıya aldı. Hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum. İyi vikiler diliyorum. Kadıköylümesaj 18.53, 14 Mart 2021 (UTC)

Niteliksiz makine çevirisi yapan yeni kullanıcılar[kaynağı değiştir]

Merhabalar. İçerik çevirmeni her ne kadar oldukça gelişmiş olsa da özensiz kullanıldığında fark edilmeyen (örneğin her 3 cümlede 1 cümle) birçok anlatım bozukluğu içeren katkılara ev sahipliği yapmakta. İyi niyetli katkılarından ötürü kısa sürede beyaz listeye eklenmiş bir kullanıcının 10.000 baytı aşan birçok katkısında makine çevirisi saptayınca ve daha önce 2 kez makine çevirisinden ötürü uyarıldığını görünce, 3. uyarıyı da ben yapıp beyaz liste haklarını geri aldım. Beyaz liste başvurularında kullanıcının içerik çevirmenini kullanıp kullanmadığının ve kullanıyorsa birkaç ufak değişiklikle mi eklediğinin yoksa uğraşıp anlatım bozukluklarına mahal vermeyecek bir biçimde mi eklediğine en azından rastgele birkaç maddede bakılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim kullanıcının az sayıda katkısı olduğu için birçok katkısını geri almak suretiyle erken müdahale edebildim ancak binlerce katkısı olsaydı nasıl yapardım bilemiyorum. Zira hiçbir vikipedistin başka bir vikipedistin 5-6 dakika uğraşarak içerik çevirmeni vasıtasıyla eklediği 10.000 üzeri baytlık bir içeriği 20-25 dakika harcayarak anlatım bozukluklarını gidermesini vicdanen doğru bulmuyorum meğerki anonim bir kullanıcı olup düzenlenmesi gereken bir içerik eklesin.--Śαвяí¢αи76ileti 19.03, 14 Mart 2021 (UTC)

Niteliksiz çeviri vandalizm kapsamında olmadığı için, yalnızca vandalizmle ilgili olan Sürüm Kontrolü uygulaması kapsamındaki beyaz listelik yetkisinin buna göre verilmemesi veya alınması kesinlikle kabul edilemez.
Vito Genovese 19.11, 14 Mart 2021 (UTC)
+1 ve bu hizmetli haklarının kötüye kullanımıdır. --kibele 19.19, 14 Mart 2021 (UTC)
bir de şöyle geri almalar var bolca. sürüm kontrolünün bu şekilde kullanılması da doğru değil. --kibele 19.35, 14 Mart 2021 (UTC)
Konuyu Sabri'nin haklı olarak sorun olarak görüp altını çizdiği bir durumdan bireysel işlemlerin uygunluğuna çekmek bize bir çözüm getirmez. Bir uygunsuzluk olduğunda bunları mesajla paylaşmak daha verimli sonuçlar getirecektir. Buradaki konunun özü İçerik Çevirmeni'nin yarattığı sorunlarla nasıl başa çıkılabileceği, benim yaptığım vurgu da bu başa çıkma yönteminin doğru seçenek olmadığınaydı.
İçerik Çevirmeni'ndeki durum bir sistem sorunu. Bunun için yakın zamanda makine çevirisinin zorunlu değiştirme yüzdesinin aşağı çekilmesi konusunu şurada ve şurada konuştuk. Ay sonu gibi kapsamlı testler yapıp durumu bir yakından görmeyi ve makul bir rakamı topluluğun önüne teklif olarak getirmeyi umuyorum.
Vito Genovese 19.47, 14 Mart 2021 (UTC)
konuşmamız ve çözmemiz gereken konunun makine çevirisi olduğu doğru ama bence buradaki başlığın özü 'makine çevirisi yapan kullanıcıları beyaz listeye almayın, görürseniz haklarını geri alın'. bu da, yanlış bir bireysel işlem ve buraya böyle getirildiğine göre konuşmayı gerektiriyor. --kibele 20.34, 14 Mart 2021 (UTC)
Bu şekildeki kullanım da doğru değil diye biliyorum, ancak benzer uygulamalardaki doğru kullanım oranını görünce bir yorum katıldığını ve o yorumu uygun görmek gerektiğini düşünüyorum. Arada birkaç kez elin kasten ya da sehven geri döndürme butonuna değmesi görmezden gelinebilir zannımca... thecatcherintheryeileti💬 21.11, 14 Mart 2021 (UTC)
Mesajı mobilden yazarken yanlış yere yanıtlamışım, çok önemli değildir diye düşünüyorum. thecatcherintheryeileti💬 21.12, 14 Mart 2021 (UTC)
onlarca bytelık içeriklerin ve bir kullanıcının onlarca değişikliğinin bir düğmeyle geri alınmasına karşılık dehlizlerden bulunup çıkartılan örnek ki esasen kişisel yorumdur buz gibi.. --kibele 22.11, 14 Mart 2021 (UTC)
Tartışmaya girmeyeceğim. Maurice Flesier bu yüzden yetkisini kaybetmişti. Bu değişiklik yapıldığında da farkındaydım, ilgili tartışmaların yoğun olarak gerçekleştiği zaman yapılan bir değişiklikti. Butonu kimler nasıl kullanıyor diye takipteydim. Uzatmayacağım. Bir eski hizmetli olarak geri döndürme butonunu amacı dışında kullanmanızın sonuçları konusunda uyarılmıştınız. İçerik üzerine yorum yapmanızı tavsiye ederim. Haklı olduğumu biliyorsunuz. Kişisel yorumda bulunduğum iddianız konusunda, şikayet edebilirsiniz beni. thecatcherintheryeileti💬 03.53, 15 Mart 2021 (UTC)

bugünlerin hazırlığını o günden söylemiştim.. :).. --kibele 10.09, 15 Mart 2021 (UTC)

Yani uyarıların umrunuzda olmadığını, kendi bildiğinizi yapmaya devam edeceğinizi mi söylüyorsunuz Kibele? Bir sorun oluşturmayacağından eminseniz bunu teyit edebilir misiniz? Ben de daha rahat davranabilir miyim? (çünkü ben korkumdan geri döndürme butonunu kullanmıyorum da) thecatcherintheryeileti💬 12.21, 15 Mart 2021 (UTC)

yukarıda bağlantı verdiğim yerde ve şimdi burada, bir boşluğu geri aldığım için haklarımın geri alınması gündemi yaratma çabası üzüm yemeye evrildiği noktada cesur olmak konusunda yardımcı olabilirim. --kibele 08.23, 16 Mart 2021 (UTC)

 • Daha önce 2 kez makine çevirisi kullanımından uyarı alan kullanıcının üçüncü uyarıyla birlikte beyaz liste grubundan çıkarıldığını görüyorum. Makine çevirisinin Vandalizm kapsamına girdiği yönünde bir bilgi yok sanırsam. Bu nedenle Vito'ya katılıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 20.22, 14 Mart 2021 (UTC)
 • Teşekkürler Vito, bahsettiğin tartışmaları okumuştum umarım en kısa zamanda sorunu çözeriz. Açıkçası halk nezdinde "Türkçe vikipediye salt google translate'ten çevirip bilgi ekliyorlar" gibi bir algının yerleşecek olmasından endişeleniyorum. Bireysel işlem konusunu ise burayı amacı dışında meşgul etmemek adına şurada açıkladım.--Śαвяí¢αи76ileti 20.38, 14 Mart 2021 (UTC)

Mevcut kurallarımıza göre makine çevirisi eklemenin beyaz liste üyeliğiyle ilgisi olmayacağı tespiti elbette haklı. Ancak "olmalı mı?" sorusunu sormamızda bir sakınca görmüyorum. Malum, hâlihazırda telif hakkı sorunu yaşayan kullanıcıların da, vandal olmasalar dahi sıkça beyaz liste dışında tutulduğuna veya bu sorun üzerine beyaz listeden çıkarıldıklarına şahit oluyoruz. Makine çevirisi sorununu Türkçe Vikipedi için varoluşsal seviyede önemli bir sorun olarak görüyorum. Bununla ilgili getirilebilecek teknik kısıtlamaları konuştuk, ama sorun burada bitmiyor. Bu yeni bir davranışsal sorun türü ve teoride gerek engelleme politikasında, gerek başka şekilde bu duruma karşı net bir yaptırımımız yok. Israrlı makine çevirisi ekleyerek Vikipedi'ye zarar veren kullanıcılara uygulanabilecek olan, üzerinde uzlaştığımız yaptırımlar lazım. Beyaz listeden çıkarılmak da bu kapsamda tartışılabilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.50, 14 Mart 2021 (UTC)

Şuradaki son paragrafımı da ilişkili olduğu için buraya not olarak düşeyim o hâlde.
Vito Genovese 20.52, 14 Mart 2021 (UTC)
Hızlandırabileceğim bir noktası varsa bir email uzaklıktayım. Öte yandan, kapsamlı bir teklifi değerlendirene kadar, pansuman niteliğinde, örneğin VP:EP#12'nin böylesi durumlarda kullanılacağına dair bir karar alsak fena olmaz sanki. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.59, 14 Mart 2021 (UTC)
Şahsen, "değişikliklerinin sürüm kontrolüne tabi tutulması gerekli görülen kullanıcı"ların beyaz listeden çıkarılmasında sakınca değil, bilakis pratik bir yarar gördüğümü ifade etmeliyim. Bu bağlamda Seksen iki yüz kırk beş'in görüşüne katılıyorum. Ek olarak, diğer türlüsü beyaz liste haklarına da aşırı önem yükleyip kutsallaştırıyor diye düşünüyorum. Böylesi durumların vandalizm teşkil edip etmemesi elbette ayrıca tartışılması gereken bir konu. Dr. Coalmesaj 21.02, 14 Mart 2021 (UTC)
 • Olayın davranışsal bir sorun olduğu kanaatindeyim ve endişeleri paylaşıyorum. İletiye yönelik sorun oluşturacak potansiyele sahip bir konu. Sürüm kontrolü kısmında beyaz listeler için “değişikliklerinin kontrolü otomatik olarak gerçekleşen ve vandal olmadığı bilinen/varsayılan güvenilir kullanıcılardır” ibaresi mevcut. Evet belki bu durumun şu an için vandalizm ile bir alakası yok lakin sürüm kontrolünün amacı olarak algıladığım “maddelerin güvenilirliğinin arttırılması ve okuyucuya madde kalitesi ile ilgili daha fazla bildirimde bulunulması” hususunu da sekteye uğratmakta. Bir kural belirlemek en iyisi. chansey mesaj? 21.17, 14 Mart 2021 (UTC)
  Şunu da not düşeyim, ilgili olduğu yerde bulunsun. Hep benim işlerim işte. :)
  Vito Genovese 21.24, 14 Mart 2021 (UTC)
  Yorum üzerine içerik değiştirme Vito Genovese, üzerine yorum yap :) Şaka bir yana bence örnek alınırsa tehlikeli sonuçları olası bir hareket, en azından bu tartışma neticelenene dek atfedilen ilgili hiç bir kısım değişmemeli. Oradaki metnin üzerinden gidiyorum/gidecekler olacaktır aksi halde fikir yürütemem, bu şekilde bir kısmın (burada senin) dediği(n) olacaktır, tartışmaya gerek kalmaz. Aklıma buna %100 uyan bazı güncel veya yakın geçmişten örnekler geldi şimdi ama bende kalsın :) chansey mesaj? 22.00, 14 Mart 2021 (UTC)
  Ozman ben seni bir nostalji turuna çıkarayım [hah açtı yine çenesini işimiz var, sesleri] :)
  Ocak 2011'de yaptığım Sürüm Kontrolü teklifi, aslında sinyalleri ta Ekim 2009'da yazdığım şu serzenişten verilmiş bir soruna yönelikti. Bu konuya birkaç ay önce mesaj sayfamda da ayrıntılı değinmiştim sanırım. Teklife şimdi açıp baktığımda "madde kalitesi" vurgusunu birden fazla kez yaptığımı görüyorum, dolayısıyla Vikipedi:Sürüm kontrolü sayfasını yazarken metne de koymuş olmam bu yönüyle tutarlıymış aslında. Buradaki kalite ise aslında bambaşka bir şeye vurgu yapıyor.
  O günlere yetişememiş olanlar için ben durumu size bir betimleyeyim: Tipik Türkçe konuşan internet kullanıcısı için Türkçe Vikipedi her zaman küçümsenen bir proje oldu. İnternetin en önemli Türkçe bilgi kaynağı sanırım yine Ekşi Sözlük filandı. Trwiki'ye gelip sayfa vandallayıp bunu orada burada paylaşmak çok sıklıkla karşılaşılan bir hobiydi. İşin kötüsü, birçok maddedeki vandalizmden haberimiz dahi olmuyordu bazen. Şu anda yaşayan bir insanın biyografisinde bir küfrün yazılı olduğunu ve bunun 3-4 yıl boyunca fark edilmeden kaldığını hayal edebiliyor musunuz? Sürüm kontrolü yok, süzgeçler yok, devriyeler basit bir "kontrol edilmiş olarak işâretle" onayı veriyor, somut bir etkisi yok, yok da yoktu. Vandalın biri gelip maddelerin içeriğinin 4-5 paragrafını uçuruyor, bunun üzerine maddelerin üzerinden 8-10 tane interviki botu geçiyor ve kaybettiğimiz içerikten dahi haberimiz olmuyordu. Biçem kurallarımız da zaten çok daha primitif düzeyde olduğu için geçilen dalgaların konusu oluyorduk sıklıkla. Yine oluyoruz yeri geldiğinde, anca içeriğimizin güvenilirliği görece arttı kesinlikle o günden bu güne. Elbette enwiki ile bizi haksız bir şekilde kıyaslayıp bizi kötüleyenler her zaman olacak, ancak olumlu yönde yürüdüğümüz sürece yürüme hızımız ikincil bir konu olarak kalıyor.
  Yeniden okuyunca görüyorum ki, madde kalitesini korumaktan kastım maddelerin kaybediverilen paragrafların, araya sıkıştırılan küfürlerin olmadığı bir hâlde tutulması imiş. Teklifin özü, neye yönelik olarak getirildiği gibi temellerde hiçbir değişiklik yok yine. Niteliğe yönelik çabamızın giderek öne çıktığı şu 10 yıl sonraki noktada ise, ilgili metinlerde yaptığım terminolojik seçimin uygunsuzluğu kalıyor yalnızca geriye. Şu an tartıştığımız temel nokta Sürüm Kontrolü'nün kapsamı olmadığı, hatta SK burada dolaylı bir rol oynadığı için bu değişikliği maç yapılırken kuralları değiştirmek gibi göremiyorum doğal olarak. Geçenlerde şurada yaptığım politika düzeltmesinde de olduğu gibi, bazen bazı yanıltıcı metinler mevcut uygulamalar ışığında kadük durumuna düşüyor ve teamüllerin, topluluğun kolektif birikimlerinin bu metinlere daha iyi yansıtılması için adımlar atmak gerekebiliyor, hepsi bu.
  Vito Genovese 22.40, 14 Mart 2021 (UTC)
  Açıklama için teşekkür ederim Vito, lakin ben zaten SK’nin ne olduğunu ve ne maksatlı konulduğunu biliyorum, son zamanlarda SK devriyelik alınıp verilmeleri hızlarınca gayet popüler bir konuya dönüştü. Burada benim sitemim yorum devam ederken atfedilen içeriğin değişmesi üzerineydi. Hala da o noktadayım, ayrı. Gerek belirttiğin üzere teklifte, gerek metinde bu ibare var mı evet var. Bitti gitti. (Ha şu anda yok, benim yorumum da dolayısıyla artık havada, herhangi bir anlamı kalmadı.) Sitemin diğer bir boyutu da örnek teşkil edebilmesi. Sadece bu sayfa bazında düşünmemek lazım, SP, KP veya dayanak alınabilecek diğerlerinde sen veya bir başka kullanıcı bir atıf üzerine; “ben teklifte bunu kastetmemiştim”, “konsept o zaman ayrıydı, şu an farklı şunu değiştireyim”, “teklifte bu böyle konuşulmadı, değiştirelim” derse halimiz nice olur? Olay bu yani.
  Diğer taraftan benim ilk yorumumda atladığım nokta kullanıcının çoklu ikaza rağmen tutumunu değiştirmemesi ve makine çevirilere devam etmesi hususu. Bu gayet tabi vandalizm olarak değerlendirilebilir ve BL/devriyelik alınabilir. Vandalizm yalnızca orada yazıldığı şekilde mi yapılır? Görüşüm hayır, kasıtlı zarar verme eylemlerinin tümü vandalizmdir. Bu davranışın da ikaza rağmen sürüyor olması İNOV’u aşıyor ve kastı işaret ediyor. Yukarıda belirtilen “Vikipedi’nin madde kalitesinin düşürülmesi”, “Vikipedi’nin toplum gözünde itibarsızlaştırılması” temelli endişeleri de benim nazarımda haklı kılıyor. chansey mesaj? 22.59, 14 Mart 2021 (UTC)
  İşte zaten senin yorumunun havada kalmaması için o fark bağlantısını da hemen altına iliştirme gereği duydum.
  Diğer yandan, "çoklu ikaza rağmen tutumunu değiştirmemesi ve makine çevirilere devam etmesi" vandalizm olarak değerlendirilebilir, demişsin. Salt bu temelde kesinlikle vandalizm olarak değerlendirilemez. Yukarıda Seksen'in yorumunun sonuna ilintilediğim şu mesajımın bağlantısını burada yine ilgili olduğu için yeniden vereyim izninle, burada ayrıntısına girmiştim. Bununla birlikte, bir sonraki tümcende söylediğin "kasıtlılık" vurgusunu elbette çok önemli (ki vandalizmi vandalizm yapan bu) ve işin kilidi olarak görüyorum ama mesajımda da yazdığım gibi kapasite boyutunu göz önünde bulundurarak ortada bir kastın, bir kötü niyetin olduğundan emin olmak ve İşleyişi Aksatıcı Değişiklik ile Vandalizm arasındaki ayrımı (daha doğrusu V'nin İAD'nin bir alt türü olduğunu ama tüm İAD değişikliklerinin V olmadığını) oturtmamız gerekiyor.
  Sorunlara doğru tanı koymak ve tanıya uygun tedaviyi uygulamak nihayetinde her türlü endişeleri ortadan kaldırmaya gidecek doğru yol; farklı nedenlerle yapılan hataları uygunsuz potalarda eritmek ise insangücümüze vurulmuş bir darbe olur yalnızca.
  Vito Genovese 23.12, 14 Mart 2021 (UTC)
  Bunu (kötü niyetin kesinlikle olduğunu veya olmadığını) şu aşamada bilmek gerçekten çok zor. Bunu anca senin reddettiğin, benim desteklediğim “bilgilendirmelere rağmen devam etme” hususundan çıkarabileceğimizi düşünüyorum. Hani bir söz var “bir şey bir defa oluyorsa şanstır, iki defa oluyorsa tesadüftür, üç defa oluyorsa istikrardır” diye, bu durum o hesap. Eğer kullanıcı TR-0 ise (bu da ayrı bir problem) veya tek bir bilgilendirme yapılsa amenna lakin bilinen değil. Bahsettiğim kapasite hususunda ben çıtayı daha alçak koyuyorum.
  Dolayısıyla bunu ne hizmetlileri şaşırtacak veya zorlayacak, ne kullanıcılara ağır gelecek, ne de makine çevirilerine bel bağlayarak katkı yapacak kullanıcılara prim verecek bir politikaya bağlamak gerekiyor. chansey mesaj? 05.18, 15 Mart 2021 (UTC)
 • Temelde çeviri aracıyla yapılan çevirilerde uyarılara rağmen niteliksiz çeviri yapmakta ısrar eden kullanıcıları doğrudan vandalizm kapsamında değerlendirmeyi yanlış buluyorum. Kullanıcının davranış örüntüsünün vandalizm kapsamında olup olmadığını bu yolla değerlendirmek, doğru veya yanlıştan ziyade eksik bir yaklaşım teşkil edecektir. Çünkü kullanıcının kasıtlı olarak kötü çeviriler yoluyla Vikipedi'ye zarar verdiğini tespit edemeyiz. Yapacağımız şey her hâlükarda niyet okumadan başka bir şey olamaz. Zira bu durum bir maddeye "djslvdslv" yazmak gibi açık ve net bir vandalizm değil. Kullanıcının dil bilgisi o ölçüde çevirmeye uygun olabilir. Bu yüzden o çevirinin doğru olduğunu sanıyor olabilir (biliyorum bunlar düşük ihtimalli şeyler -hatta ne diyorsun diye de düşünebilirsiniz ama bu da bir ihtimal-). Bu yüzden bu açıdan niteliksiz çeviriyi doğrudan vandalizm olarak sayıp vandalizme bağlı Sürüm Kontrolü kapsamında kullanıcılara verilen yetkileri geri alma sebebi olarak değerlendirmenin yanlış olacağı görüşüne katılıyorum. Vito'nun önerdiği disruptive editing meselesini bir görmek ve ona göre bir yaptırım üzerinde genel uzlaşı sağlamakta fayda var. Geçici olarak ise, açıkladığım gerekçelerden ötürü beyaz liste ya da devriyelik haklarının alınması fikrine karşıyım. --justinianus | mesaj 10.30, 15 Mart 2021 (UTC)
 • @Sabri76'ya katılmak durumundayım. Kaynaksız bir şekilde seri olarak eklemeler yapanları zararlı olarak tanımlıyoruz, güvenilir olmayan kaynaklarla ekleme yapanları, telif hakkı ihlali yapanları da öyle. Bunların hiçbiri, Vikipedi'de kabul etmediğimiz, çözülmesi gereken birer sorun olarak gördüğümüz değişiklikler. Kötü/hatalı çeviriyi de ben aynı klasmanda görüyorum, zararlı olarak algılıyorum. Kimse kimsenin seri olarak zararlı değişikliklerini toparlamak, takip etmek, bir nevi arkasını toplamak zorunda değil. O kullanıcının amacı ansiklopedi geliştirmek mi yoksa seri bir şekilde "bir şeyler eklemek" mi? İlkiyse, kurallara uygun bir şekilde niye geliştirmiyor? Niye zorluyor? İlla çevirmek mi zorunda? İngilizceyi geçtim, Urduca Viki'yi eciş bücüş çevirmeye başlarsa biri? Onu da geçtim, botla madde açılıyor, e botla açmaya başlasa "ya kötü çeviri zararlı değil, kalsınlar" denilebilecek midir?--NanahuatlEfendim? 07.48, 16 Mart 2021 (UTC)
Ayrıca dikkat çeken oldu mu göremedim, İngilizce Vikipedi'de "tamamen ya da kısmen makine çevirisi içerik, hiçbir şey olmamasından daha kötü" kabul edilmekte. Ben %100 hemfikirim, makine çevirisine hayır!--NanahuatlEfendim? 07.55, 16 Mart 2021 (UTC)
 • Bir bot maddeleri tarasa, robot çeviri oranını hesaplasa ve belli bir orandan yukarı olanları M9 kapsamında hızlı silme etiketini eklese nasıl olur?
Bu düşüncenin önüne geçen şey, robot çevirinin nitelikli çeviri yapma ihtimali mi? Vlyalcin (mesaj) 20.59, 18 Mart 2021 (UTC)
 • Makine çevirisi oranını ölçen bir bot değil de (kısa maddelerde sorun çıkarabilir), belki de maddenin çevrilmesinde harcanan zamanı kaydeden ve eğer belirli bir süre harcanmamışsa çeviriyi geçersiz kılan bir bot mümkün olabilir. Bu şekilde, kimse kötü çeviri yapmak üzere zamanını harcamaz. Hazır konu açılmışken, neredeyse bir ay olmuştur "Yaşam İstenci" sayfasını çevirmemin ardından, hâlâ değişiklikler onaylanmadı sanırsam. Felsefe gibi bazı "lüks" konularda madde eksikliğinin yanı sıra denetleyici eksikliği de mevcut. emred (mesaj) 13.17, 19 Mart 2021 (UTC)
 • İçerik Çevirmeni aracını ve makine çevirisini sıklıkla kullanan bir kullanıcı olarak bu araçların çeviride destek amaçlı kullanılmasını ve gerekmediği sürece kısıtlanmamasını savunuyorum. Bu araçların kötü kullanımı (kötü amaçlı değil, kötü kullanımı) vandalizm çerçevesinde değerlendirilemez. Bir değişikliği ne kadar vandalizm olarak değerlendirebilmemiz için kötü niyetli olduğuna emin olmamız lazım. Eğer bir kullanıcı bilerek, isteyerek yüzlerce makine tercümesi madde açıyorsa buna önlem alınmalı; İçerik Çevirmeni gibi araçlarla makine destekli tercüme yapan ama ortaya iyi bir iş çıkartamayan kullanıcılara ise yol gösterilmeli.
Ayrıca doğal dil işleme her geçen gün hızla gelişen bir teknoloji, 10 yıl önceki Google Translate ile bugünkü arasında dağlar kadar fark var. Makine çevirisinin başarı oranı yıldan yıla, maddeden maddeye, dilden dile değişen bir şey. Bugün Simple English Wiki'den tercüme yapınca cümleler yüksek doğrulukta ve dilbilgisine uygun şekilde tercüme edilebiliyor, bazı paragrafları insan mı makine mi tercüme etti anlamak imkansız oluyor. Azerbaycancadan da çok çok iyi tercümeler yapmak mümkün. Yine de şu anda tercüme ederken her beş paragraftan birinde "Yeni York Zamanları ve Tilki Haberleri'nin dediğine göre Charlotte Eşek Arısı noktasının gardiyanı Mil Köprüler, Vaşington'lu büyücüler tarafından yasak şekilde avlandı." (The New York Times and Fox News says Miles Bridges, the point guard of Charlotte Hornets, was poached by Washington Wizards.) falan gibi şeylere rastlamak da olası.
Vurgulamak istediğim nokta, gelecek yıllarda işimize git gide daha çok yarayacağını düşündüğüm bu araçları hem kullanırken, hem de kısıtlarken dikkatli olmamız gerektiği. Avcumuzda serçe tutar gibi tutalım, ne sıkıp öldürelim ne de elimizden kaçıralım. --Khutuckmsj 00.36, 20 Mart 2021 (UTC)
 • Çok yanlış (!) yapmışsın Sabri76, ilgili kullanıcının sırtını sıvazlayıp teşvik etmen gerekirdi. Yakında robot çeviri metinlerden KM/SM de seçeriz; yakışır.--Sayginerv-posta 17.32, 20 Mart 2021 (UTC)
Aa polemik var! Hem de sevdiğim bir konuda... Şaka bir yana, makine çevirisinde toptancı yaklaşım doğru değil. Makine çevirisinin iyi yapabildiği konular, diller ve stiller vardır. Yapamadıkları vardır. Bahsedildiği gibi yakın diller arasındaki çeviri gayet iyi olabiliyor. Örneğin Azerbaycan Dilinden Türkçeye, İngilizceden Franszıcaya çeviri gayet makul oluyor. Benim kişisel gözlemim Ansiklopedi formel bir yazım formatına sahip olması nedeniyle nispeten yine de iyi taraftadır. Özellikle biyografiler ve bilgisayarla ilgili teknik konularda, kelime derinliği olmayan olay ve hikaye ağırlıklı içerikte makine çevirisi son derece faydalı. Bu nedenle birisi sadece vikileştirilmiş makine çevirisini çok uzun olmamak kaydıyla, başlangıç seviyesinde bir iki paragraf düzeltmeden bile olsa eklediği zaman bu davranışı kınamanın bence bir anlamı yok. "Ben başkasının pisliğini temizlemek zorundayım" gibi bir yaklaşımla işbirliğine dayalı bir projede ilerlenemez. Zaten Wikipedia kimsenin bir şey yapmak zorunda olmadığı, gönüllü katılıma dayalı bir proje. Şu an bütün Makine çevirisi sistemleri tek bir cümlenin çevrilmesine dayalı. Önümüzdeki yıllarda bütün bir paragrafı yapay sinir ağından geçiren sistemlerin geleceğini öngörüyorum. Bu durumda sistemin tek bir cümleden çıkaramadığı anlam paragrafla birlikte değerlendirilince ortaya daha da iyi sonuçlar çıkacak. Zamanla çok daha iyi olacağından denildiği gibi kapıları tamamen kapatmak çok yanlış olur.--Alperen (mesaj) 17.55, 22 Mart 2021 (UTC)

Dernek üyesi olmaya var mısınız?[kaynağı değiştir]

Merhaba Arkadaşlar!

Size bir davetim var. Gayri-resmî bir sivil oluşum olan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye'yi resmî bir yapı ile desteklemek için Dijital Bilgi Derneği'nin kuruluşu buradan duyurulmuştu. Derneğin henüz üye sayısı çok az, ben de çok az üyeden birisiyim. Genel Kurul vakti geldi. Üye olarak katılmak isteyen var mı diye tekrar buradan hatırlatmak istiyorum. Derneğin merkezi İstanbul'da. Derneğe üye olmak isteyenler veya soruları olanlar wmtr@wikimedia.org.tr adresine mesaj gönderebilir. --Başak (mesaj) 15.54, 15 Mart 2021 (UTC)

İsterim tabiki Arhavi'den sevgilerle YALIN BALTA (mesaj) 17.16, 16 Mart 2021 (UTC)

400.000 madde logosu[kaynağı değiştir]

Bugün (veya dün) itibariyle 395.000 maddeye ulaştık. Yeni vektör ile beraber nasıl olmalı emin değilim ancak 400.000 maddeyi kutlamak için logo yapmanın vakti geldi diyorum. ‒ToprakM  19.53, 15 Mart 2021 (UTC)

Hyios monogenes'in performansından ötürü yeni bir logo için tahminen 10 günümüz olduğunu düşünüyorum. Eğer Adem20 3 gündür inaktif olmasaydı 5-6 günde rahatlıkla 400.000'e ulaşacağımızı söyleyebilirdim.--Śαвяí¢αи76ileti 20.36, 15 Mart 2021 (UTC)
Grafik tasarım programları kullanabilen arkadaşların önerilerini bekliyoruz 😊 Sadrettin 04.46, 16 Mart 2021 (UTC)
 • Grafiker olarak konuya dahil olmak isterim.H.H ✉  06.50, 16 Mart 2021 (UTC)
 • Şu anda madde sayısı 396.151 olarak gözüküyor. Birkaç haftaya 400.000'e ulaşırız. Ayrıca mobil sürüm için de 400.000 maddeye özel logo yapılsa? Ornek11222mesaj 19.36, 23 Mart 2021 (UTC)
  İyi olabilir, mobille masaüstü görünüm arasında çok fark oluyor. Malum mobilden giren kullanıcı sayısı da günümüzde çok. --anerka'ya söyleyin 19.38, 23 Mart 2021 (UTC)
  Hem mobil hem de masaüstünde kullandığımız logo görsellerini birisi verebilirse onun üzerinden bir şeyler yapmayı deneyebilirim. En azından .svg formatta bir kaç tane alternatif hazırlarımSait* 19.46, 23 Mart 2021 (UTC)
  @SAİT71:
  Bu eski vektör logosunu düzenleyebiliriz, ancak yeni logoya nasıl bir şey yapabiliriz pek emin olamadım. Fikir verilirse iyi olur.Sait* 15.25, 24 Mart 2021 (UTC)
  Şöyle, şöyle ve şöyle alternatifler üretmek mümkün. Galiba yeni vektörde küre, Vikipedi ve slogan ayrı ayrı kullanılıyor. O durumda da sadece küreyi değiştirirsek yeterli olur. Sait* 21.18, 24 Mart 2021 (UTC)
  Birinci versiyon güzelmiş, @SAİT71. Eline sağlık. --Victor Trevor (mesaj) 21.28, 24 Mart 2021 (UTC)
 • Mobil yazısında yer olmadığı için şöyle ufak bir ekleme yaptım, pek bir alternatif yok gibi.Sait* 22.06, 24 Mart 2021 (UTC)
 • Eski vektörde özgün bir şeyler yapılabilir mobilden bağımsız olarak, eğer mümkünse "sadece" yeni vektördeki küreyi değiştirebiliriz. Mobil ile aynı logoyu barındırdığı için sadece "Vikipedi" yazısını değiştirirsek pek bir tasarım uygulayamayız. Eğer mobil ile yeni vektörün ortak kullandığı "Vikipedi" yazısını bu süre boyunca ayrı tutabilirsek (2 farklı logo şeklinde) ayrı ayrı tasarım uygulayabiliriz. Ancak hem masaüstü hem de mobilde kullanılan küçük bir logo fazla oynamaya müsait değil gibi. Yanlışım varsa veya öneriler varsa lütfen paylaşınSait* 22.21, 24 Mart 2021 (UTC)
 • Eski vektör logosu için yukarıdaki örneklerden çalışmalar çıkarılabilir (1, 2, 3), bunun dışında hem yeni vektörde hem de mobilde kullanılan şu minik logo için dün şöyle bir çalışma olabilir diye örnek sunmuştum. Dünkü çalışmada logonun şeklini şemalini bozmamaya dikkat ettim. Bugünde daha değişik örnekler sunmak istiyorum: 1, 2, 3, 4 Sait* 20.16, 25 Mart 2021 (UTC)

Madde içerisinde alakasız yerde "... tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi" yazısı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Madde içerilerinde yanlış dış bağlantı kullanımı sonucu (kaynakça, dış bağlantı vb. bölümleri haricinde) "... tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi" şeklinde yazılar beliriyor. Örnek: İnternet değişim noktası, Firefox Send, Monte Carlo moleküler modelleme yazılımlarının listesi

Bu durum ne sıklıkta mevcut diye arama yaptığımda ilk 500 sonuçta hemen hemen tüm maddelerde karşılaştım diyebilirim. 500 sonuçtan sonrakilerde yanlış kullanıma pek rastlayamadım. Alaka düzeyine göre aratma yaptığımız için, ilk sıralarda hep sorunlu maddeler çıkıyor diye anladım. Arama sonucu bir noktadan sonra doğru kullanımları listeliyor.

@Nanahuatl'ın bakım çalışmalarından feyz alıp ve gaza gelip benzer formatta ben de bir çalışma başlatayım mı düşündüm fakat organizasyonda başarılı olabilecek miyim emin olamadım :). Bunun yerine dikkatinizi çekmek istedim.

Üzerinde çalışmak isteyen olursa bir konuya değinmek isterim. Bu durum blog yazma kültüründen gelme, kelime(ler) üzerinden kaynak verme alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir. Yani bakımı yapılırken, arşivlenen bağlantıların sorgulanmadan temizlenmesi yerine, kaynak olarak eklenmesi düşünülebilir. Buna dikkat etmekte fayda var. -- Vlyalcin (mesaj) 19.23, 16 Mart 2021 (UTC)

Temizlik gerektiren bir durum değil bu. Modül:Webarşiv'i kullanan Şablon:Webarşiv'den kaynaklanıyor ve Kategori:Webarşiv şablonu wayback bağlantıları'ndan anlaşıldığı kadarıyla an itibarıyla 79.817 sayfada kullanım söz konusu. Modülü değiştiririz, ne istersek o görünür hepsinde. KB1 serisinin varsayılan arşivleme metniyle eşlenebilir.
Vito Genovese 22.17, 16 Mart 2021 (UTC)
Aslında şu örnekteki gibi kullanımlardan bahsetmiş kullanıcı. Kaynakların "ref" etiketleri içinde kullanılmamasından ötürü böyle sorunlar ortaya çıkmakta maalesef. NanahuatlEfendim? 22.24, 16 Mart 2021 (UTC)
Hennn. Webarşiv şablonunun açılıp kapandığı yerin yanına yurduna (yoksa) ref etiketlerini botla iliştirdik mi hâllolur o vakit. VP:BOTİS'ten ilgilenirler hemen.
Vito Genovese 22.36, 16 Mart 2021 (UTC)
Kaynakça, Dış Bağlantılar vs gibi bölümler dışında kalan yerleri otomatik ref'e çevir diyebiliriz. Fakat şöyle bir sorun çıkabilir; her dış bağlantı referans olmayabilir. Mesela:
Şenol_Sak maddesinde, Fransızca viki'de ART RESILIENCE maddesine dış bağlantı verilmiş.
Burada da 2-3 yerde diğer dillerdeki vikilere bağlantılar verilmişti.
Bu durum münferit mi bilmiyorum ama botun çalışması wikipedia içerisindeki diğer dillere verilen bağlantıları arşivlemesi, referansa çevrilmesi gibi absürtlükler doğurabilir. Ama şimdikinden daha iyi olacağı kesin. Düşüncem, bot çalıştırsak bile mümkünse insan gözünün de üstünden geçmesinde fayda var. -- Vlyalcin (mesaj) 06.52, 17 Mart 2021 (UTC)

Sayfa metni içinde dış bağlantı verilmesi zaten doğru değil. Arşivleme yapan bot, sadece ref etiketi içindeki ve sayfa sonundaki dış bağlantıları arşivlemesi gerekirken, metin içindeki dış bağlantıyı da arşivlemiş ve böyle bir problem çıkmış. Doğru anladım sanırım. -- Sadrettin 20.57, 17 Mart 2021 (UTC)

Aynen, çok doğru bir tespit. Arşivleme botu salt ref etiketini tanıyarak çalışabişir mi; ya da Arşiv modülüne ref etiketi eklenirse cümleden kelime kaybı olur mu gibi sorular geldi aklıma. Yanlış dış bağlantı kullanımını ortaya çıkarmış bot, sorun aslında kullanıcı kaynaklı. Metin içinde bir İngilizce wiki maddesine dış bağlantı verilmiş, bot da gelmiş bunu eski tarihli sürüm olarak arşivlemiş; özellikle bu çok gereksiz. İç bağlantı verilerek vikipedi zenginleştirilmesi gerekirken, metin içi dış bağlantı kolaycılığı ile yanlış yapılmış, bunlar da gereksiz. Açıkçası sayfalar bakım gerektiriyor gibi. Kolaylıklar. --85.107.109.223 07.02, 18 Mart 2021 (UTC)

Politik Maddeler Üzerine[kaynağı değiştir]

Daha az önce rastladım şuna, İngilizce Vikipedide çok yaygın bu "veba"! Faşizm ve nasyonal sosyalizm maddeleri, "aşırı sağ" olarak nitelendirilmişler. Ancak sonra, "totaliter" denip kendileriyle çelişmişler! Bu sorun, "iyinin ve kötünün ötesini göremediğimizden" kaynaklanıyor. Her politik sayfada, "geleneksel siyasal yelpazeye" göre sınıflandırmayı deniyoruz ideolojileri. Ama bu yetersizdir, ideolojiler sağ ve sol değildir. Sağ ve sol ekonomik terimlerdir. Bir de toplumsal eksen vardır, "political compass"tır bunun İngilizcesi. Diyorum ki, şu "geleneksel siyasi yelpazeyi" ortadan kaldırıp dünyanın tüm dillerdeki Vikipedilerine örnek olarak ideolojilerimizi politik pusulaya göre sınıflandırsak? Örneğin, Faşizm maddesinde faşizme "Faşizm, geleneksel siyasal yelpazede genelde aşırı sağa konulsa da, siyaset bilimciler tarafından bu tanımın yeterli olmadığı tartışılmaktadır." demek yerine; "Faşizm, politik pusulada otoriter sol köşede bulunur." desek, çok daha iyi olacaktır. Politik pusula hakkında daha fazla bilgi için şu (https://www.politicalcompass.org) internet sitesini ziyaret edebilir veya eklediğim resmi inceleyebilirsiniz, lütfen düşüncenizi belirtin.

Bu imzasız yazı Emre Dokur (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 17.18, 17 Mart 2021 (UTC) Ne yazık ki imzalamayı unuttum! emred (mesaj) 17.19, 17 Mart 2021 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2021[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Selamlar herkese. İlk olarak 2015 yılında düzenlenen, Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı Vikibahar adlı madde açma/geliştirme yarışmasının 2021 sürümünün sayfası hazırlandı! Buradan Türkçe Vikipedi'deki sayfaya, buradan ise Meta üzerindeki İngilizce sayfaya ulaşabilirsiniz.

Her kullanıcı, proje sayfasından gerekli bilgileri alabilse de burada da projenin ne olduğundan kısaca bahsetmek isterim. Vikibahar, üstte de belirttiğim gibi yalnızca Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı uluslararası bir madde açma ve geliştirme projesidir. İsteyen her kullanıcı, proje sayfasında belirtilen kurallara uygun bir biçimde, Türkiye dışındaki herhangi bir ülke, bölge ya da toplulukla alakalı maddeler açabilir. Projeye 21 Mart 2021 0.00 OAZD ve 31 Mayıs 2021 23.59 OAZD tarihleri arasında projeye katılım mümkündür.

Son birkaç yılda olduğu gibi bu sene de sorumluluk alacak bir gönüllü çıkmadı ve yöne geçen sene gibi, birkaç hafta önce bana gelen "geçen sene sen organize ettin, yine düşünürsen şunları yap" tarzı bir mesajla benim haberim oldu ve bu kez erkenden hazırlandık. Geçen yılın yarışması fena geçmemiş, niceliğin yanında niteliğe yönelik de puanlama sistemi yapmış ve "daha çok emek, daha çok puan" prensibi ile mümkün mertebe daha nitelikli katkıya teşvik etmeye çalışmıştım. O yıl elde ettiğim tecrübelerle bu yıl biraz daha ufak dokunuşlar yaptım kurallara. Geçen sene olduğu gibi bu sene de yarışmaya, görsel açıdan katkı yapmak mümkün. Bununla birlikte geçtiğimiz sene, hem niteliği düşük içerik oluşturulduğu hem de haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle makine çevirisiyle yapılan katkılar kabul ediliyordu. Bu sene artık bu da kabul edilmeyecek. Bunun yanında diğer kullanıcılar veya botlar tarafından yapılan değişikliklerle ilgili de bir netleştirme getirdim, bu konu da geçen yıl gündeme gelmişti. Yerel organizatör olarak yarışma boyunca hiçbir kural hatırlatması ya da uyarısı yapmayacağımı, herhangi bir kuralı karşılamayan maddelerin de puanlandırmaya dahil edilmeyeceğini belirttim, dolayısıyla katılımcıların kuralları net bir şekilde okumasını isterim.

Türkiye madde listesine, önemli olduğunu düşündüğünüz maddeleri ekleyebilirsiniz ya da bana mesaj atarsanız ben eklerim.

Proje sona erdiğinde organizatör(ler) tarafından yapılan puanlama ve değerlendirmeler sonrasında ilk beş sırayı alan katılımcının yanı sıra görsel alanda birinci olan kullanıcılar, D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir. Projeyle ilgili herhangi bir önerisi ya da görüşü olan varsa, projenin Türkiye/Türkçe Vikipedi organizatörü olarak bana ulaşabilir :) Herkese başarılar diliyorum.--NanahuatlEfendim? 06.11, 18 Mart 2021 (UTC)

Vikikaynak bot başvurusu[kaynağı değiştir]

Kayda değerliği belirsiz maddelerin kategorize edilmesi[kaynağı değiştir]

Kategorideki maddeleri konusuna göre bir listemeye tabi tutsak isteyenler kendi ilgi alanlarında olanların durumunu bir bakabilirdi. Sayfalardaki alt kategorilerden genel bir listelemeye gidilse harika olur: "kayda değerliği belirsiz kitaplar/filmler/yazarlar/akademisyenler/spor konulu olanlar/tarih konulu olanlar" vs. gibi. Şu an 1300 kadar sayfanın içinde dolaşmaktansa sınırlı listelerde kullancılar kurtarabildiklerini kurtarabilirlerdi. Belki özel bir ilgili çıkar diye buraya yazıyorum.--Kingbjelica (mesaj) 17.51, 22 Mart 2021 (UTC)

Çok büyük iş yükü oluşturacaktır diye düşünüyorum. Sırf bu değil, kaynaksız, düzenle gibi etiketleri de işin içine katınca, onlarca kombinasyon çıkıyor ortaya. "Belli kategorilerdeki x etiketli sayfaları listele" diye bir şey vardır illa ki. Edebiyat kategorisinde yer alan kayda değerlik etiketli maddeleri listelemek gibi :) NanahuatlEfendim? 07.26, 23 Mart 2021 (UTC)
Petscan var. İstenilen kombinasyonları listeleyebiliyor.--Sayginerv-posta 08.37, 23 Mart 2021 (UTC)

Listelerle ilgili bir hatırlatma[kaynağı değiştir]

Kategori:Türkiye'deki yapı listeleri kategorisinde dolaşırken fark ettim. Şu örnekte görülebildiği gibi birçok listeye, kayda değer olup olmamasına bakılmaksızın her şey eklenmiş. Bu listelerde yalnızca kayda değer öğeler yer almalı. "Türk mimarlar listesi" gibi bir listede mesela kayda değer mimarlar yer alır, her yıl yüzlerce mimar eklemeyiz oraya :) Yapı listelerinde özellikle buna hiç dikkat edilmemiş. Ufak bir hatırlatma amacıyla yazmak istedim :)--NanahuatlEfendim? 10.06, 27 Mart 2021 (UTC)

Bana kalırsa hem geçerli hem de geçersiz örnekler sunularak kafa karışıklığı olmuş yukarıda, yorumumu okuyunca belki aradaki örnekler arasındaki nüans farkını görmen mümkün olur veya daha netleştirirsin yazdıklarını Nanahuatl. Vito Genovese bu geri almayı yapınca ilgi görmeyen bu başlığın aslında önemli bir tartışma konusu olduğunun farkına vardım. Hem Vito'nun hem de senin "Türk mimarlar listesi" gibi bir listede mesela kayda değer mimarlar yer alır, her yıl yüzlerce mimar eklemeyiz oraya" örnekleri doğru. Kişi temelli listelerde bu yaklaşım doğru ve net ancak yapı veya benzeri listelemelerde durumun öyle olmadığını ve VP'de bu konuda bir standart olmadığını düşünüyorum. Gargarapalvin yazımı harika listelerimizden biri olan Türkiye'deki herbaryumlar listesi örneğin, birçok herbaryum tek göz odadan oluşur ve bunları ayrı ayrı ele alacak olsak kayda değer olduklarını ispatlayacak yeterince kaynak ve veriye ulaşamayız. Yine senin de katkıda bulunduğun İstanbul'daki çeşmeler listesi maddesinde de durum aynı, eğer sadece kayda değer çeşmeler listelenecek olsa madde adı İstanbul'daki kayda değer çeşmeler listesi olması gerekirdi ya da girişte listelemenin usulü yazılmalıdydı. Madde adı genel iken ve içeriğinde çoğu zaman bir tanım ve filtreleme yokken biz "sadece kayda değer olanları listeleyelim" şeklindeki bir sınırlandırmaya gidemeyiz. Kayda değerliğin tanımı bu kadar özelken bu liste maddelerine (kişi eksenlileri dahil etmiyorum) ekleme yapacak kişilerden bizim kayda değerlik ölçütlerimize göre ekleme yapmasını isteyemeyiz. Bizdeki liste anlayışı bir çeşit "bibliyografya" olarak görülmekte, yani bir konu hakkında doğrulanabilen içerikler dahil edilir listeye. Önceliğimiz kayda değer olanları listelemek değil, bir konuda doğrulanabilir içeriklerin listelenmesidir, öyle de olmuştur ve genele hakim olan da budur. Yekûnu göstermeyi amaçlayan listelerde kayda değer olanlara ve bu potansiyelde olduğu düşünülenlere bağlantı verilir. Türkiye'deki herbaryumlar listesi böyle oluşmuş bir seçkin listedir çünkü dediğim gibi amaç bibliyografik bir liste (doğrulabilir tüm) sunmaktır sadece kayda değer olanları listelemek (doğrulanabilir sınırlı) değildir. Samsun'daki müzeler listesinin girişi böyle olanlar için uygundur. Bu nedenle Türkiye'deki deniz fenerleri listesi örneğini yanlış buluyorum. Bunun gibi listeler bibliyografik listelerdir ve kayda değer olmayanlar da dahil doğrulanabilen içerikleri kapsaması normaldir. Listelerin türüne göre değerlendirme yapılmalı ya da maddenin yazarı bu listenin kapsamı hakında girişte bir kapsam/nitelik (filtre) sunmalıdır. 𐰇𐱅𐰚𐰤 yazımı Türkiye'deki saat kuleleri listesi girişi buna bir örnek. Ben kalkıp da bu listeye herhangi bir meydanda yer alan saat kulesini eklemiyorum çünkü girişte bir filtre var, kayda değerliğini doğrulayabilirsen ekleyebilirsin. (Burada kayda değerliğin öznelliği ve maddeye ekleme yapacak bir anonimle VP editörünün değerlendirme farklılıkları ayrıca tartışma konusudur tabi.) Bir de filtrelemeye gidip "kayda değer olanlar" şeklinde girişe ekleme yapınca "geneli kapsar bir madde adı varsa" madde adı-metin içeriği arasında bir uyumsuzluk (çok rahatsız edici olmayan) ortaya çıkıyor, o başka bir tartışma konusu. Özetle tüm listeleri kayda değer olanlarla sınırlama VP için uygun değil, ütopik bir şey denebilir :) Listeleri bibliyografik liste - sınırlı/filtreli liste olarak kategorize edip değerledirme yapmakta fayda var. Ayrıca listelerin oluşturulma usul ve kapsamına da girişte mutlaka yer verilmeli, bu konuda da bir standart oturmuş değil.--Kingbjelica (mesaj) 17.26, 30 Mart 2021 (UTC)

Aslında verdiğim deniz feneri örneği, temizlenmesi ve yalnızca kayda değer maddelerin bırakılması gereken bir liste @Kingbjelica :) Çeşmeler de aynı keza, yapılar için yalnızca kayda değer olanlar listelenmeli. Bazı konular ise listelerde bahsedilenden fazlası olmayan konular, herbaryumlar mesela ya da Türkiye'deki intihar saldırıları listesindeki bazı saldırılar. NanahuatlEfendim? 18.45, 30 Mart 2021 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içerik adaylıkları takibi[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Birçok kullanıcının kullandığı, birçoğunun ise haberdar olmadığı {{Kullanıcı VH}} diye bir şablon var. Temel amacı aslında tartışmaları takip etmek sanıyorum ki. Ancak seçkin/kaliteli içerik adaylıkları/incelemeleri bu şablonun yaklaşık %70'ini kaplarken kıyıda köşede başka tartışmaların döndüğü yerlere bağlantılar var. Bu şekilde, yapmak istediği "pratiklik ve kolayca ulaşım" amacından bence uzaklaşmakta. Şablona bakan, oldukça karmaşık bir düzenle karşılaşıyor ve kendi adıma konuşursam, amacından sapıyor.

Bu şablonu, @LostMyMind ile konuşarak, yalnızca seçkin/kaliteli içerik adaylıkları/incelemelerini listeleyecek bir şekilde toparlama çalışmasına giriştik. Mümkün mertebe sade bir görünümle, yalnızca amacına uygun öğelerin yer aldığı, bakan kişinin içinde kaybolmayacağı bir şablon oluşturmaya çalıştık. Elbette burada "zevkler-renkler" muhabbeti devreye giriyor, herkesi memnun etmek mümkün değil :) Lafın kısası, ortaya şu çalışma çıktı:

 1. Renkler, VP:SM ile uyumlu seçildi.
 2. Gereksiz, konusundan uzaklaşan tüm öğeler kaldırıldı. Bu SAS, kategori tartışmaları gibi bağlantılar zaten Vikipedi:Topluluk portali sayfasında listeleniyor. Burada bunları yer vermeye gerek var mı? Daha doğrusu, bu şablondan bu sayfalara ulaşan var mıdır?
 3. Yeteri kadar boşluklar verilerek daha ferah bir görünüm elde edilmeye çalışıldı.

Sonuç olarak, uygun görülürse bu şablonu bahsettiğim şekilde değiştirmeyi öneriyorum. Yeni şablon olarak da oluşturulabilir ancak bu kadar dağıtmaya, herkesin kendi zevkine göre, çok az farklılıklar içeren şablonların oluşturulmasına sıcak bakmıyorum şahsen.--NanahuatlEfendim? 07.09, 1 Nisan 2021 (UTC)

@Nanahuatl, burada ismimi zikrederek beni de konuya dahil etmişsin ama hepsi senin emeğin, eline sağlık.
Bence bu haliyle eskisinden çok daha güzel ve kullanışlı oldu. Seçkin/kaliteli içeriğe ilgi gösteren kullanıcıların da bu şablonu kullanıp bekleyen adaylıkları bir arada görebilmeleri sayesinde adaylık süreçlerimize çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum, sonuna kadar destekliyorum.
Ayrıca yukarıda bir yerlerde duyuru yapmıştım adaylıklara görüş bildirilmesi için ve her sayfaya ayrı bağlantı vermem gerekmişti, kullanıcıların da tek tek sayfaları gezip ilgi gösterdikleri maddeleri bulmaları çok vakit alıyordu. Bu şekilde tek şablonda topluca görülebilmeleri harika. --LostMyMind (mesaj) 12.01, 2 Nisan 2021 (UTC)
Öncelikle önerilen şablon temiz görünüyor, ellerinize sağlık. Ben {{Kullanıcı VH}} şablonunu şu an olduğu haliyle de çok kullandım. Yapılan düzenleme kapsamını daraltıyor diye düşünüyorum ya da olumlu ifade kullanmak istersek bir yere odaklıyor da denebilir. "Vikipedi Haber" adı altındaki bir şablonda sadece seçkin ve kaliteli içerikleri listelemek kapsam açısından doğru olur mu sorusunu kendime sorduğumda cevabım hayır oluyor. Benim için ideal durum, bu oluşturulanın bir alt şablon olması; silinme adaylıklarının bir başka alt şablon olması ve kalan kısımlarda (VP, Madde tartışmaları vs.) son 1 hafta içerisinde en fazla değişiklik yapılmış (ki bununla hararetli olduğunu varsayıyorum o tartışmaların) 20-25 tartışmanın başka bir alt şablon olması ve hepsinin bir şablonda yansıtıldığı versiyonun Vikipedi Haber olması. Tüm tartışmalardan haberdar olunacak bir toplama yeri gibi. 3 = 1 yani.
Ancak kişisel olarak diğer konuların takibini oradan yapma zorunluluğunda değilim. Kendime bir alt sayfa/şablon vb. bir şey yapar oradan takip ederim. :) Kısaca seçkin/kaliteli içerik için iyi olacak, atılım sağlayacak diyorsanız, böyle olmasına ciddi bir itirazım yok. ----anerka'ya söyleyin 17.00, 2 Nisan 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Şablonun yapısı seçkin/kaliteli içeriklere ilişkin adaylıkları toplu olarak listelerken diğer tartışmaları ise yalnızca sayı olarak göstermekte. Bence bu seçkin/kaliteli içeriklere ilişkin adaylıkları da bu şekilde (sadece sayılarla) gösterip hepsini tek bir şablonda tutmak daha faydalı olur. Bu şablon ayrıca hizmetli/bürokratlık başvurularını falan da gösteriyor, bunun için hepsinin derli toplu bir arada göründüğü bir şablon yapısının daha doğru olacağını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 11.14, 3 Nisan 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct – 2021 consultations[kaynağı değiştir]

Universal Code of Conduct Phase 2[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

The Universal Code of Conduct (UCoC) provides a universal baseline of acceptable behavior for the entire Wikimedia movement and all its projects. The project is currently in Phase 2, outlining clear enforcement pathways. You can read more about the whole project on its project page.

Drafting Committee: Call for applications[kaynağı değiştir]

The Wikimedia Foundation is recruiting volunteers to join a committee to draft how to make the code enforceable. Volunteers on the committee will commit between 2 and 6 hours per week from late April through July and again in October and November. It is important that the committee be diverse and inclusive, and have a range of experiences, including both experienced users and newcomers, and those who have received or responded to, as well as those who have been falsely accused of harassment.

To apply and learn more about the process, see Universal Code of Conduct/Drafting committee.

2021 community consultations: Notice and call for volunteers / translators[kaynağı değiştir]

From 5 April – 5 May 2021 there will be conversations on many Wikimedia projects about how to enforce the UCoC. We are looking for volunteers to translate key material, as well as to help host consultations on their own languages or projects using suggested key questions. If you are interested in volunteering for either of these roles, please contact us in whatever language you are most comfortable.

To learn more about this work and other conversations taking place, see Universal Code of Conduct/2021 consultations.

-- Xeno (WMF) (talk) 22.09, 5 Nisan 2021 (UTC)

Global bot policy changes[kaynağı değiştir]

Taha Toros Arşivi[kaynağı değiştir]

Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasını takiben erişilemeyen arşiv, alan adının değişmesiyle yeniden açık erişimde. Buradan araştırma yapılabilir.--Kingbjelica (mesaj) 22.52, 7 Nisan 2021 (UTC)

Bu durumu Taha Toros maddesine de ekledim, bilginize...эртлй ილეტი იაზ 05.43, 15 Nisan 2021 (UTC)

vikipedi podcast[kaynağı değiştir]

şöyle bir şeye rastladım. daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama.. --kibele 16.01, 13 Nisan 2021 (UTC)

12 Nisan'da paylaşılmış. Bkz: wmtr:T Cetveli'ne konuk olduk. --Sezgin İbiş (mesaj) 10.30, 14 Nisan 2021 (UTC)
Diğer WmTR haberlerine de şuradan ulaşılabilir. Bkz. wmtr:Haberler. --Sezgin İbiş (mesaj) 10.32, 14 Nisan 2021 (UTC)

Başvuru (aday gösterme)[kaynağı değiştir]

Şurda Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Nanahuatl 6 bir kullanıcımızı hizmetli adayı gösterdim. Oylama devam etmekte. Görüş bildirmek isteyenlere duyrulur. --Kemalcan (mesaj) 11.20, 16 Nisan 2021 (UTC)

WMTR Etkinlikleri[kaynağı değiştir]

Wikimedia CUG Turkey Logo in Turkish.svg

Merhaba Vikipedi halkı! Son dönemde WMTR etkinliği arttı, bu sebeple topluluğumuza grup ve ilgili kaynaklarla ilgili bir kez daha paylaşım yapmanın iyi olacağını düşünüyorum :) Hepsi daha önce bir çok kez paylaşılan ve herkese açık bilgiler ancak daha kolay erişilmesi için bir araya toplamak iyi olacaktır.

Kısaca "WMTR" dediğimiz Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye, Wikimedia Vakfı'nın tüm dünyadaki 133 kullanıcı grubundan birisi. Bu oluşumlar dünyanın her yerinde Vikipedi ve diğer kardeş projelerin gönüllüleri tarafından kurulmakta. Grupların amacı projelerdeki gönüllü editörlük çalışmalarını hem Wikimedia Vakfı projeleri üzerinde hem de Wiki dışında düzenlenen toplantılar, eğitimler, yarışmalar, kurumsal işbirlikleri ile desteklemek, yeni gönüllüler kazandırmak, projeleri tanıtmak ve zenginleştirmek.

Türkçe Vikipedi'deki gönüllülerin bir araya gelme ve beraber Vikipedi'yi ileri taşıma çabaları Vikipedi'nin ilk kurulduğu günden beri mevcut. Türkçe Vikipedi için de diğer Vikilerdeki gibi bir kullanıcı grubu oluşturulması fikri, 2015 yılında şuradaki tartışmamız ile başladı. Ortaya çıkan topluluk, 9 Şubat 2016'da Wikimedia Vakfı'nın bir bağlı kuruluşu ("affiliate") olarak tanındı ve bu karar burada resmen duyuruldu.

Gelelim neler yaptığımıza :) WMTR topluluğunun etkinliklerine ilişkin kronolojik listeye Kronoloji sayfasından ulaşabilirsiniz. Kronolojide görüldüğü gibi topluluk 5 yıl kadar önce kuruldu ama malum sebeplerden ötürü 15 Ocak 2020'ye dek faaliyetler sınırlı kaldı.

WMTR 2020'de neler yaptı?

Engel kalktıktan sonra faaliyetlerimiz ciddi oranda arttı. 2020 yılı etkinlikleri yandaki videoda görülebilir. Ocak ayında Vikipedi'nin yeni yaşını kutlamak için parti düzenlemek de etkinlikleri arasında, partiye katılanlar videoyu hatırlayacaktır. Etkinliklerin finansal ihtiyaçları, Wikimedia Vakfı'ndan sağlanan proje hibesi ile sağlandı. 2020 yazında Vakıf'a sunulup onaylanan projenin bir parçası da Türkiye'de resmi bir dernek kurmaktı. İşte daha önce buradan duyurup, üyeliğe davet ettiğimiz Dijital Bilgi Derneği 2020 Temmuz'unda böylece kuruldu. Bu proje kapsamında yapılan tüm etkinlikler aylık raporlar halinde şurada paylaşılıyor (kırmızı oklara basarak ay ay ilerleyebilirsiniz): Aylık raporlar (İngilizce)

Yapılan tüm etkinliklere dair detaylı bilgiler için topluluk sitesini ziyaret edebilir, oradaki sayfaları izlemeye alabilirsiniz: Anasayfa. Anasayfadan Haberler, Albüm, Vikisalı Buluşmaları, Eğitim Programı, Raporlar, Uluslarararası toplantılar gibi tüm etkinliklere ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya kullananlar, WMTR etkinliklerini sosyal medyadan da takip edebilirler (sosyal medya kullanıcısıysanız kesinlikle tavsiye ederim). Etkinliklerimiz sosyal medya kanallarından da düzenli olarak duyuruluyor: Instagram, Twitter, Facebook

Son olarak da ara ara buradan da çağrısı yapılan VikiSalı toplantılarına katılım çağrısını bir kez daha yinelemek istiyorum: Lütfen VikiSalı toplantılarına katılın :) Pandemi öncesi yüz yüze gerçekleşen toplantıları, pandemi başladığından beri çevrimiçi olarak iki haftada bir Salı akşamları video konferans ile yapıyoruz. Toplantılar hem Vikipedistlere, hem de Vikipedi ile ilgilenen herkese açık. Toplantıda kameranızı/mikrofonunuzu açmanız zorunlu değil. Toplantı linklerini düzenli olarak almak için Sakhalinio'ya e-posta göndermeniz yeterli, sizi ilgili e-posta listesine ekleyecektir.

Yapılan ve yapılması planlanan etkinlikleri düzenli olarak toplantılarda konuşuyor, yeni önerileri tartışıyor ve şekillendiriyoruz. Yakında gerçekleşmesi planlanan etkinlikleri merak edenler için en son toplantının notlarına 13 Nisan 2021 toplantı notları sayfasından ulaşabilirsiniz. Diğer toplantıların notları da burada yer alıyor.

Grubun kurulmasında ufak da olsa bir katkım olduğu için çok mutluyum, grubun Vikipedi'yi tanıtmak için yaptığı çalışmalarla çok gurur duyuyorum. Vikipedi dışarıdan bakanlar için zaman zaman anlaması zor bir kapalı kutu olabiliyor. Basak, Sakhalinio ve HakanIST'e gösterdikleri efor ve yaptıkları tüm çalışmalar için bir kez de buradan teşekkür edeyim :) Viki dışı erişim (outreach) çalışmaları projemizin önemli bir eksiği olan hissettiği tanıtım ve yeni kullanıcı kazanma alanlarında önemli katkı sağlıyor. Vikipedist olmayanların Vikipedistlerle tanışması ve Viki'yi tanımasının projemizin gelişmesi açısından katkısı büyük. Bu sayede daha anlaşılır olduğumuzu, Vikipedi'ye duyulan güvenin ve Vikipedi içeriğini oluşturan kullanıcılarımıza saygının arttığını çok net hissedebiliyorum. Buradaki içeriği geliştirmek için emek vermiş herkesi bir kez daha yürekten kutluyorum.

Gruba üye olmak veya aklınıza takılan her türlü soru için bana veya WMTR'de yer alan Vikipedistlere bir mesaj göndermeniz yeterli! Sevgiler. --Khutuckmsj 01.42, 17 Nisan 2021 (UTC)

Milliyet arşiv[kaynağı değiştir]

Merhaba. Adobe Flash Player kaldırıldıktan arşivdeki haberlere erişebilmek pek mümkün değil, telefonla ulaşılabiliyor ama o da çok kullanışsız. Bilgisayardan okuyabilmek için herhangi bir yöntem bilen ya da program öneren var mı acaba? Teşekkürler. Esc2003 (mesaj) 21.08, 19 Nisan 2021 (UTC)

merhaba @Esc2003, eğer bahsettiğin site milliyet gazete arşivi sitesi ise ben internet explorer ile rahatlıkla girebiliyorum. google chrome'da uzun zamandır açılmıyor maalesef (hatta flash player aktifken bile açamıyordum ben). en iyisi internet explorer gibi görünüyor. daha iyi yöntemini bilen varsa yazmasını rica ederim, ben de sıklıkla kullanıyorum bu siteyi benim için de iyi olur. Diyot 08.29, 20 Nisan 2021 (UTC)
Cevap Cevap Merhabalar. Diyot haklı. İe ile sorunsuz kullanım sağlayabilirsiniz. --Mecnun (mesaj) 13.36, 20 Nisan 2021 (UTC)
Teşekkürler @Diyot, @Mecnun112. Sürüm fark ediyor sanırım. Edge buna dahil değil herhalde, açılmıyor çünkü. Esc2003 (mesaj) 17.44, 20 Nisan 2021 (UTC)
Bu arada köy çeşmesinin teknik bölümünde başlık varmış, yeni gördüm kusura bakmayın. Esc2003 (mesaj) 17.51, 20 Nisan 2021 (UTC)

Tavsiyem; Pale Moon ya da Basilisk tarayıcılarından biri (ben Pale Moon kullanıyorum, Portable sürümleri de var)
Ondan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta Flash Player'ın 32.0.0.363 sürümünü kurmanız, çünkü bundan sonraki sürümler için Adobe 2021 yılından sonra çalışmayacak şekilde kod koymuştu. O yüzden 363'ten sonraki bir sürüm kullanılmaması lazım hala çalıştırmaya devam edebilmek için.

Ben Pale Moon ile bu şekilde her gün giriyorum Milliyet Arşiv'e sorunsuz. Ekstra öneri, bir de şuradan uBlock Origin'in Pale Moon destekleyen versiyonunu kurmayı ihmal etmeyin bence: https://github.com/gorhill/uBlock-for-firefox-legacy/releases
Çünkü fark ettim ki Milliyet arşiv sitesinde çok fazla analytics ve reklam servisi ve scripti koymuşlar çok fazla yavaşlatıyor siteyi, işlemciyi gereksiz yere çok fazla kullanıyor. İşlemcim çok ısındığında fark ettim meğer Milliyet arşiv sitesinden kaynaklanmış. uBlock origin onları engelleyeceği için böyle bir sorun yaşamazsınız.
Sorun yaşarsanız yazın yardımcı olmaya çalışırım.Tehonk (mesaj) 18.09, 20 Nisan 2021 (UTC)

Çin işbirliği projesi[kaynağı değiştir]

Wikimedia Çin, OTRS sistemine bir mesaj gönderdi. 2021'in ikinci yarısında Türkçe Vikipedi ile işbirliği yapmak istiyorlar. Daha önce Şubat ayında Sırbistan ile bir "Çin_Sırbistan Kültürel Değişim Programı" başlıklı bir çalışma yapılmış. Sırbistan ile ilgili Çince Vikipedi maddeleri oluşturulmuş, Çin ile ilgili Sırpça Vikipedi maddeleri oluşturulmuş. Çince Vikipedi'de Türkiye ile ilgili birlikte belirlenecek 5-10 kaliteli madde geliştirmek, vb. farklı şekillerde de çalışma yapılabilir diyorlar. Böyle bir işbirliği projesinin organizasyonunda yer almak, yazışmak için gönüllü var mıdır? --Başak (mesaj) 14.40, 20 Nisan 2021 (UTC)

Alışkınım @Basak, ver bana, mucizevi bir şekilde başka gönüllü çıkmazsa tabi. Çıkarsa da buyursun önden :) NanahuatlEfendim? 21.23, 20 Nisan 2021 (UTC)
Ben zaten hep Çin hakkındaki maddeler üzerinde çalışıyorum :). Böyle bir kültürel değişimin olması çok iyi olur bence! Bambi'nin annesi (mesaj) 22.26, 20 Nisan 2021 (UTC)
@Nanahuatl @Bambi'nin annesi; Wikimedia-Çin'le sizi buluşturacağım:) --Başak (mesaj) 08.53, 21 Nisan 2021 (UTC)