Vikipedi:Köy çeşmesi (tümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara

Nedir?[kaynağı değiştir]

Ab-ı Hayat çeşmesi tembels touch.jpg

Köy çeşmesine hoş geldiniz! Bu sayfalar, Vikipedi'deki teklifler, teknik hususlar, politikalar ve işlemleri tartışma amacıyla kullanılmaktadır ve dört alt bölüme ayrılmıştır. Lütfen gönderinizi ekleyeceğiniz en uygun bölümü bulmak için yukarıdaki bağlantılardan yararlanın. Tüm bölümleri aynı anda görmek isterseniz, bu bağlantıyı kullanabilirsiniz. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak ya da değişiklik araç çubuğundaki imza kutucuğundan yararlanarak gönderilerinize imza ve tarih eklemeyi unutmayınız.

Şu anda görmekte olduğunuz sayfanın tartışmalar için kullanılmadığını lütfen unutmayın. Bunun için dört alt bölümden birini kullanmanız gerekmektedir.

Genel[kaynağı değiştir]

Eğer bir kullanıcı ile ilgili şikâyetiniz varsa şikâyet sayfasında belirtmeniz gerekmektedir. Hizmetlilerle ilgili şikâyetleri ise bu sayfaya yapabilirsiniz.

Tartışma ve oylamalarda katılımcılar üzerine yapılan yorumların yasak olduğunu, görüşlerinizi bildirirken iyi niyetli bir tutum sergilemek gerektiğini unutmayın.

Köy çeşmesi bölümlerinde görüş bildirdikten sonra iletinizin sonuna imzanızı atmayı unutmayın.

Bağlantılar[kaynağı değiştir]

Kısayol:

Arşiv[kaynağı değiştir]

Arşivdeki tartışmalara referans vererek devam edebilirsiniz. Bunun dışında arşiv dosyalarında değişiklik yapmak Vikipedi politika ve yönergelerine uygun değildir.


Teklifler[kaynağı değiştir]

VP:Müzik hakkında[kaynağı değiştir]

Şuradaki tartışmada da bahsedildiği gibi VP:Müzik ve VP:MÜZİK kısayolları farklı sayfalara yönlendiriliyor. Bir tanesi vikiproje müzik sayfasına diğeri ise kayda değerli (müzik) sayasına gidiyor. Bu anlam karışıklığını gidermek gerekir. İkisinin de vikiprojeye yönlendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

VP ön eki "Vikipedi" ad alanı için kullanılmakta olduğundan, ilgili kısayolların Vikipedi:Kayda değerlik (müzik) sayfasına yönlendirilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Vikiprojeler artık ayrı bir ad alanı altındalar. --Superyetkinileti 08:51, 11 Ağustos 2017 (UTC)
@Superyetkin o zaman hepimiz hata yapıyoruz şu an VP:SSCB, VP:İZMİR, VP:İNTERNET, VP:DİN var. Acep Vikiprojeler için VR felan mı uygulansa? chanseyMesajYaz 09:56, 11 Ağustos 2017 (UTC)
VPR:İZMİR veya??? chanseyMesajYaz 09:58, 11 Ağustos 2017 (UTC)
Kısayol "Proje:İzmir" veya "Proje:İZM" gibi olabilir? --TmѰ e12 21:19, 14 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek ve Pictogram voting question-blue.svg Öneri VPR kısayol kodu bence uygun. VPR:İZMİR gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:24, 14 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek VP:Vikipedi kısaltması olması dolayısıyla tüm Vikiproje kısayollarının VPR olmasını destekliyorum. chanseyMesajYaz 09:25, 21 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek VPR uygun olur, katılıyorum. iazak (mesaj) 11:21, 23 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek VPR uygundur --By erdo can • msj 06:47, 24 Ağustos 2017 (UTC)
  • Sadece PR yapsak ya? Zaten ilk başta neden yalın proje yerine vikişablon, vikiportal, vikikategori varmış gibi vikiproje adı koyduk ki? --Cobija (mesaj) 09:26, 24 Ağustos 2017 (UTC)
   "Vikipedi:Vikiproje" isminden "Vikipedi" kısmını çıkarttık yeni bir isim düşünmedik oylamada öneri olarak sunsaydınız keşke --By erdo can • msj 09:31, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Ben de onu diyorum zaten, hiçbirimizin de aklına gelmedi bu ama kısaltmasını seçerken göz önüne alabilirz. --Cobija (mesaj) 10:23, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Destek Destek Katılıyorum sadece "Proje" olması daha mantıklı. Kısaltma içinde "PR" uygun.- SunSoldiers  ✉  23:26, 6 Eylül 2017 (UTC)

Ana sayfaya Vikiprojeler[kaynağı değiştir]

Anasayfanın en altında yer alan Şablon:Anasayfa metakutu şablonuna 3. sekme olarak Vikiprojeler sekmesini ekleyelim mi? Köy çeşmesinde tartışılıp daha sonra buraya aktarılan tartışma sonrası projeler bir yola girdi ve Vikiprojelere ilgi arttı. Katılımcıların ana sayfadan da yönlendirilmesini ve teşvik edilmesini öneriyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:55, 19 Ağustos 2017 (UTC)

 • Destek Destek --TmѰ e12 14:44, 19 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yanlış hatırlamıyorsam daha önce bu yahut benzer bir konu gündeme gelmişti ve ya Vijiprojelerin olmaması ya da içerik geliştirme ile alakalı kısımlara ana sayfada yer verilmemesi fikri ağırlık kazanmıştı. Ana sayfamız bizim sergi sayfamız, yazarlardan ziyade okurlara yönelik bir sayfa. Bu sebepten ötürü"katkı verme" ile alakalı kısımların ana sayfada olmaması taraftarıyım.--RapsarEfendim? 15:23, 19 Ağustos 2017 (UTC)
 • Vikipedi ile münasebeti yalnızca madde okumak olan ve Vikipedi'yi yalnızca maddelerden oluşan bir içerik bankası olarak bilenlerin bu gibi farklı alanlardan haberdar olabilmesi adına olumlu bir adım olur. Vikipedi'nin bu gibi eğlenceli ve etkileşime dayalı kısımlarını öne çıkarmak ansiklopedinin sıkıcı ve gri olduğu algısını bir nebze arka plana iterek ilgi uyandırıcı olabilir. Vikipedi'deki maddelerin gökten zembille inerek değil kendileri gibi insanlar tarafından önemli bir emek sarf edilerek yazıldığını da gösterme şansımız olur. Portaller de aynı şekilde öne çıkarılabilir. (Hoş bana kalsa tamamen kaldıralım şu portalleri 👌)--Cobija (mesaj) 15:44, 19 Ağustos 2017 (UTC)
Ben de nice zamandır genel olarak bilginin ve ansiklopedik kültürün "çok okumaktan kalın gözlükler takmış sıkıcı insanların işi" algısını kırmak için bu amaçla projeler, etkinlikler, oyunlar gibi öğelerle nasıl eğlenceli ve dayanışmaya dayalı kolektif bir yer yapabilir diye düşünüyordum. Vikiprojeler bunu için güzel bir başlangıç olur. Wikipedia:Wikipedia games da aynı kapsamda incelenebilir, bir sürü eğlenceli iş var :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15:50, 19 Ağustos 2017 (UTC)
 • İnsanlar telefonda beni Vikipedi'de dolaşırken gördüğünde ne yapıyorsun o sitede bu kadar gibi bir yaklaşımları oluyor. Çoğu kişi Vikipedi'deki maddelerin sadece site yönetimi tarafından yazıldığını falan düşünüyor. Bu durumu değiştirmek için Vikipedi'de herkesin değişiklik yapabileceğini gözlerine sokarak belirtmemiz gerek bence. Aynı zamanda projelerde çok fazla eksik sayfa ve aktif olmasına rağmen iş birliği projeleri ilgi görmeyen birçok proje var.-SunSoldiers (mesaj) 15:55, 19 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Ana sayfanın hakkını verebilecek aktiflik ve kalitede bir kaç Vikiprojemiz var. Örneğin benim sorumlu olduğum VP:İZMİR'i şahsen ben anasayfaya taşımak istemem, henüz yeterli değil. Bunun gibi bir çok proje var. Bu bir teşvik olur proje sorumlusu kullanıcılar için derseniz; kişi kendinden bilir işi diyerek ona da kısmen katılırım. Emin değilim... Bu noktada bu teklif kısa vadede hayata geçirilirse başta SSCB, Siyaset, Türkiye ilk aklıma gelenler olmak üzere hep aynı Vikiprojeleri ana sayfaya taşımak durumunda kalabiliriz. Bu da itirazlara yol açar. Bu kapsamda teklifin bir kaç ay sonra görüşülmesini uygun buluyorum. Bu zamana dek projeler de gelişebilir.
Ayrıca şu da var, nasıl bir şey yazılmalı ki anasayfaya gelen kullanıcı Aaa burada böyle bir şey de varmış. dedirtsin, dikkat ve ilgi çeksin... Her proje için bir şablon mu olacak, farklı mı tasarlanacak? Bunun belirlenmesi ve oylamaya sunulması lazım. Anasayfadaki bir değişiklik bence ciddi bir olaydır ve nitelikli oranda topluluk kararı gerektirmekte. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 16:15, 19 Ağustos 2017 (UTC)
Aslında öneri bu kadar karmaşık değil. Diğer sekmeler gibi vikiprojeleri isimleriyle birlikte basitçe koymak ve kullanıcıları teşvik etmek. @Rapsar sadece okunma odaklı olması yönünde görüş bildirdi fakat ben buna katılamayacağım. En azından artık pek çok konuyla olgunlaşan ansiklopedinin barındırdığı yeniliklerle kullanıcılara kendini aktarılmasının daha doğru ve daha interaktif olduğunu düşünüyorum. Üstelik halihazırda portal linkleri anasayfada zaten mevcut. Kardeş projeler de öyle. Bir şekilde madde yazıcılığı teşvik etmemiz gerekiyor, bu bilgiler vahiyle gelmiyor. Akademik kültürde bilgiyi ürettiğin kadar bunu insanlara yaymak da önemlidir örneğin. Yoksa kanun olacak dahi doğru olsa dahi yaygınlığı az olduğu ve kitlelere ulaşamadığı için önemsiz bir hale gelir. Bu da buna benziyor. İleri bir hamle yapmamız ve yenilikler getirmemiz adına birşeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum. Şayet Vikiprojelerin yetersiz olduğunu düşünüyorsak öneriyi reddetmek yerine yine ana sayfaya çıkararak hep birlikte eksiklikleri gidermek suretiyle geliştirmemiz daha mantıklı. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:52, 19 Ağustos 2017 (UTC)
Portal (belli konudaki ana sayfa) ile kardeş projeler de sergileme sayfaları zaten. Bunlar ile Vijiprojeler kıyaslanamaz. Ekranın sağ kısımdaki menüde yer alan son değişiklikler, topluluk portali gibi sayfalar ise içerik üretmekle alakalı sayfalar. Ana sayfa vitrin, mutfakla iç içe girmemesi gerektiğini düşünüyorum ki zaten bu aslında yapılan ve yapılması gereken uygulama.--RapsarEfendim? 22:14, 19 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Vikipediye giriş amacı yalnız madde okumak olanların ana sayfaya girenlerinin, iş birliği projelerinden haberdar olmalarının bir zararı yok, yararı da olur. Ana sayfaya girenlerin çoğunun tek bir maddeyi okuyup çıkmak yerine bir süre zaman ayırabilecek olduklarını varsayalım. Bunların içinde yalnız "okur" olanların da projelere yönlenebilmelerini kolaylaştırmak, onların proje içeriğinden haberdar olarak farklı maddeleri okumalarına kolaylık sağlayacaktır. Aynı portallerde olduğu gibi. Nasılsa projeleri de derleyip toplamaya başladık, yakında daha okunur hale gelecekler. Bu arada "yazar" da kazanabilirsek ne mutlu. Ancak @Chansey çok doğru demiş, tüm projeleri değil de aktif olarak yönetilmekte olan ve görece hazır bulunan projeleri tanıtmak şimdilik daha doğru olur. Hepsine link vermek imaj sarsıcı olabilir. Bana kalırsa oylama yapılmadan ana sayfanın altından erişim sağlanması uygun ve mümkün. Politika değişikliği gibi ciddi bir konu olarak görmüyorum. Ama çoğunluk olmasa da, ana sayfaya bu linklerin konmasını çok kritik bulup topluluk onayına sunmak isteyenler varsa oylamaya açalım elbette. Aslında asıl oylanması gereken, basitçe tek bir link ile (3. sekme olarak) Vikipedi:Vikiproje sayfasına yönlendirmeyi mi, yoksa seçilmiş 5-10 projeyi Şablon:Vikiprojeler şablonunun bir alt kümesi olacak Şablon:Aktif vikiprojeler içine yerleştirerek bu şablonu mu eklemeyi seçeceğimiz olmalı. Şu an 2.sini desteklemekle birlikte, ilkindeki basitlik de çekici. (Benim gibi öneriyi geç farkedenleri birkaç gün daha bekleyip, ondan sonra oylamaya sunalım.) iazak (mesaj) 11:20, 23 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Yeni sayfa tasarımı önerilerini bile karar verip de hayata geçiremedik, projelere sıra gelene kadar :) Öneriye sıcak bakmıyorum çünkü Chansey'in ve Rapsar'in yorumlarına aynen katılıyorum. Anasayfa'nın bir nevi tanıtım sayfası olduğunu ve görsel olarak okuyucuyu okumaya, okuduktan sonra meraka, merak ile de nasıl madde düzenlenir ve değiştirilir'e yönlendirdiğini düşünüyorum. Henüz madde yazmasını, Vikipedi'nin işleyişini bilmeyen ve politikalardan bihaber yeni kullanıcıları nasıl proje sayfalarına davet edebiliriz ki? Bence bunun yerine ilgili kutuya Vikipedi:Deneme tahtası sayfasını koymak daha mantıklı. Anasayfada yeteri kadar Lenin maddeleri, komünizm içerikleri ve SSCB ile ilgili madde, olay, kişi görüyoruz, bir de dahil oldukları projeleri görmek ansiklopedinin genel itibarına zarar verir. --Maurice Flesier message 12:31, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Anasayfada yeteri kadar Lenin maddeleri, komünizm içerikleri ve SSCB ile ilgili madde, olay, kişi görüyoruz, bir de dahil oldukları projeleri görmek ansiklopedinin genel itibarına zarar verir. Bu ne demek? --Ahmet Turhan (mesaj) 12:48, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Sayın Turhan, sorunuzun karşılığı yukarda yaptığım ilk yorumdadır. Bu kadar erken olacağını bende beklemesem de bu tepki kaçınılmazdı. Katılırım/katılmam ayrı konu ama bu tepkilerin geleceği belliydi. Çünkü en gelişmiş proje sizin (tebrik ederim, gıpta ediyorum) ve anasayfa hakkındaki teklif sizin... chanseyMesajYaz 15:14, 24 Ağustos 2017 (UTC)
Chansey'e +1 --Maurice Flesier message 22:36, 25 Ağustos 2017 (UTC)
Ben bu cümleyi kurandan kendi ifadeleriyle olan yanıtı bekliyorum aslında. O ifadeler ne demek açıklanması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:13, 27 Ağustos 2017 (UTC)
@Maurice Flesier bunun sebebi @Ahmet Turhan'ın Vikipedi:Günün maddesi kısmına yoğun ilgisi olabilir. 40+ madde eklemiş.-SunSoldiers (mesaj) 22:03, 6 Eylül 2017 (UTC)

Ek: Tüm maddeleri Vikiprojelere ekleme[kaynağı değiştir]

Bu mesajı yazdığım an itibariyle Türkçe Vikipedi'de yer alan madde sayısı 297.541 madde. Bu kararlı sürümden görüleceği üzere de 62.848 madde Vikiprojeler bünyesine eklenmiş. Yani yaklaşık %21.12'si. Geri kalan 234.693 madde projeler bünyesinde değil. Tüm bu maddelerin Vikiprojeler kapsamına bir kampanya ve işbirliği dahilinde kapsamlı bir şekilde eklenmesi son derece yararlı olur. Genişliği, benzer olarak Vikiproje:10K gibi bir projenin yaptığı etkiye benzetilebilir. Tüm Vikipedistlerin katılımıyla bir gelişme elde edilebilir. Böyle bir projeye destek verir misiniz? Böylelikle yukarıdaki ifadesi geçen projeler arasındaki gelişmişlik dengesi bir nebze de olsa giderilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:14, 2 Eylül 2017 (UTC)

 • Destek Destek İngilizce Vikipedi'ye baktığımızda çoğu sayfa VikiProje'ye eklenmiş durumda. Türkçede neden olmasın? --Евунтиаmesaj 11:57, 10 Eylül 2017 (UTC)

Online Vikipedi gazetesi[kaynağı değiştir]

Birçok dilde kendi dillerindeki Vikipedi'den haberler sunan Online Vikipedi Gazetesi mevcut. 24 dilde ayrı ayrı interwiki bağlantısı var. Türkçe Vikipedi'de yok. İngilizce sürümü şurada. Biz de böyle bir şeye girişebilir miyiz, Türkçe Vikipedi'den haberleri oluşturmak ve bu yolla bir referans kaynak oluşturmak hiç de fena fikir gibi gözükmüyor. Kendi kadromuzu da oluşturabiliriz derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:40, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Gezinirken Vikipedi:VikiHayat adında bir gazete denemesine denk geldim, buraya ekleyeyim. Yazı stilinden aynısının kurulmaya çalışıldığı görülüyor. Bu daha çok teknik anlamda amatörce hazırlanmış bülten benzeri bir çalışma sanırım. Ben daha profesyonel bir yayından bahsediyorum aslında. Topluluk onayıyla röportajlar yayınlayan, gerçek basın kuruluşlarıyla iletişime geçen, gönüllü kullanıcılarla görüşmeleri derleyen gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:53, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Böyle bir şey yapılsa ziyaretçileri vs. geçelim, düzenli bir şekilde Vikipedi'ye katkı veren kaç kullanıcı bunun takipçisi olur? Taş çatlasa yirmi kişiyiz, bu yirmi kişiden kaçı bu gazetenin güncellenmesi için katkı verir? Fikir olarak güzel olsa da bizim gibi çok kısıtlı sayıda bir topluluk için uygulanabilir olacağını sanmıyorum. SSCB projesi gibi tek kişinin sırtlanacağı bir proje görünümünde olur gibi duruyor. --Cobija (mesaj) 15:54, 19 Ağustos 2017 (UTC)
@Cobija'nın tespitlerine kesinlikle katılıyorum. Yorumu okuyunca bir şarkı sözü aklıma geldi: Teoride desen zehir gibi, pratik dersen sallanmakta... (Ali Desidero'dan) :) chanseyMesajYaz 16:17, 19 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı mesaj sayfası[kaynağı değiştir]

Selam, bilmem fark ettiniz mi kullanıcı mesaj sayfası butonun üzerine imleci getirince "İçerik ile ilgili tartışma" yazıyor (anlatamadım biliyorum şu resme bakarsanız anlayacaksınız). Bu metnin mümkünse "Kullanıcı mesaj sayfası" gibi bir şeyle değiştirilmesini öneriyorum. --TmѰ e12 18:09, 24 Ağustos 2017 (UTC)

Bide "Portal:" ad alanındakilerde "Portal ile ilgili tartışma", "Vikiproje:" ad alanındakilere "Vikiproje ile ilgili tartışma" vs yapılabilirse güzel olur --TmѰ e12 18:26, 24 Ağustos 2017 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

Commons[kaynağı değiştir]

Küçük araçlardaki "Commons'ta saklanan resimlere direkt link" seçeneği niye bilmem ama çalışmıyor. --Cobija (mesaj) 21:34, 6 Eylül 2017 (UTC)

Vikisözlükte araç yardımı[kaynağı değiştir]

Merhaba, vikisözlük köy çeşmesinde tartışma olmuyor pek kullanıcı olmadığı için. Bu nedenle de bu durumu burada paylaşayım dedim. Vikipedi'deki Twinkle, HotCat ve Katalitik araçlarını Vikisözlük'e aktarabilmemiz mümkün müdür? Birisi yardımcı olabilir mi? ~ Z (m) 16:24, 7 Eylül 2017 (UTC)

Katılıyorum, ayrıca Vikisöz'e de uyarlanırsa güzel olur --TmѰ e12 16:43, 7 Eylül 2017 (UTC)
Vikisöz'e de kaynak şablonları eklenmeli bence. Burada yapıp oraya kopyalıyorum. Belki vardır ama ben göremedim. Direk kaynağı değiştir ile yapılan düzenlemelerde olduğu gibi üst bantta olmalı.--Kingbjelica (mesaj) 16:47, 7 Eylül 2017 (UTC)
@HastaLaVi2, örneğin HotCat için tam anlamıyla bir kurulum değil de Commons vs. deki versiyon kullanılsın isteniyorsa, Vikisözlükte teknisyen+ (MediaWiki isim alanında düzenleme yapabilen) bir kullanıcı MediaWiki:Gadget-HotCat.js sayfasının içeriğini wikt:tr:MediaWiki:Gadget-HotCat.js sayfasına kopyalayıp özellikle yorum kısmını düzenleyebilir. c:Help:Gadget-HotCat#Installing_HotCat_on_another_wiki. Yerel metinler vs. için birkaç sayfayı daha kopyalayamak gerekebilir.
Diğerleri, özellikle Twinkle, biraz daha uğraştırır. Twinkle için @Vito Genovese yardım etse daha iyi olur. En azından sayfaların bağlantısını yazayım: trwiki Twinkle js sayfası, vikisözlük Twinkle js sayfası . Katalitik yerel sayfası ve Katalitik vikisözlük --Deniz (mesaj) 20:56, 8 Eylül 2017 (UTC)
@Sabri76 ve @Turgut46'ya da birer ping atalım, Vikisözlük'te hizmetliler ve isterlerse o sayfaları ekleyip düzenleyebilirler. --Deniz (mesaj) 21:08, 8 Eylül 2017 (UTC)
İşe yaramadı @Bulgu,. --Turgut46 08:59, 9 Eylül 2017 (UTC)
Bu tarz talepleri phabricator üzerinden takipe etmekte fayda var.-- Hakan·IST 13:14, 9 Eylül 2017 (UTC)

Şablon:Arkeolojik sit bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablondaki harita özelliğini işlevli hâle getiremedim. Biri göz atabilir mi? --Cobija (mesaj) 15:58, 11 Eylül 2017 (UTC)

Nerik maddesinde sorun yok gibi. --Superyetkinileti 17:56, 11 Eylül 2017 (UTC)

[kaynağı değiştir]

Özel:Tercihler sayfasında neden bantsız logo çıkıyor? (Böyle) --TmѰ e12 21:38, 11 Eylül 2017 (UTC)

Diğer özel sayfalarda çıkmıyor, gördüğüm kadarıyla. O sayfada purge de yaptım, gene devam ediyor gibi. Belki bir hizmetli purge yapsa oluyordur. --Deniz (mesaj) 13:01, 14 Eylül 2017 (UTC)
 • Aynı sorun Vikisözlük'te de bulunmaktaydı ve şuradaki tartışmadan da görebileceğiniz üzere Phabricator'a başvuru yapıldı. Sorun şu ki bu tür değişiklikler "Mediawiki" sayfaları üzerinden yapılmaması gerekiyormuş, bazı sayfalarda sorunlar yaratabiliyormuş. Zaten logomuzu yıllardır kalitesiz görmemizin sebebi de bu. Hala pikselleri görebiliyoruz. Ama "Tercihlerim" sayfasında logo gayet de net. Logo değişimi yapmak için Vikipedi'nin de Phabricator'a başvurması gerekiyor topluluk kararında. MediaWiki:Common.css sayfasında bulunan background-image: url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/b/bc/Wiki.png") !important; satırı doğru bir çözüm değil ve zaten geçici bir şey, yapılan Phabricator başvurusunda da bunun cevabı verilmiş. ~ Z (m) 23:10, 16 Eylül 2017 (UTC)
 • So… what is the point of the blacked-out logo? - dcljr (mesaj) 21:05, 17 Eylül 2017 (UTC)
  @Dcljr, it's because of the block we have in Turkey to access Wikipedia. But didn't really understand what you're trying to say. ~ Z (m) 21:23, 17 Eylül 2017 (UTC)
  That answered my question. Thanks. - dcljr (mesaj) 17:08, 18 Eylül 2017 (UTC)

Improvements coming soon to Recent Changes[kaynağı değiştir]

Rc-beta-tour-welcome-ltr.gif

Hello

Sorry to use English. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.! Thank you.

In short: starting on 26 September, New Filters for Edit Review (now in Beta) will become standard on Recent Changes. They provide an array of new tools and an improved interface. If you prefer the current page you will be able to opt out. Learn more about the New Filters.

What is this feature again?

This feature improves Special:RecentChanges and Special:RecentChangesLinked (and soon, Special:Watchlist – see below).

Based on a new design, it adds new features that ease vandalism tracking and support of newcomers:

 • Filtering - filter recent changes with easy-to-use and powerful filters combinations, including filtering by namespace or tagged edits.
 • Highlighting - add a colored background to the different changes you are monitoring. It helps quick identification of changes that matter to you.
 • Bookmarking to keep your favorite configurations of filters ready to be used.
 • Quality and Intent Filters - those filters use ORES predictions. They identify real vandalism or good faith intent contributions that need help. They are not available on all wikis.

You can know more about this project by visiting the quick tour help page.

Concerning RecentChanges

Starting on 26 September, New Filters for Edit Review will become standard on Recent Changes. We have decided to do this release because of a long and successful Beta test phase, positive feedback from various users and positive user testing.

Some features will remain as Beta features and will be added later. Learn more about those different features.

If your community has specific concerns about this deployment or internal discussion, it can request to have the deployment to their wikis delayed to October 1, if they have sensible, consistent with the project, actionable, realistic feedback to oppose (at the development team's appreciation).

You will also be able to opt-out this change in your preferences.

Concerning Watchlists

Starting on September 19, the Beta feature will have a new option. Watchlists will have all filters available now on the Beta Recent Changes improvements.

If you have already activated the Beta feature "Değişiklik incelemesi için yeni süzgeçler", you have no action to take. If you haven't activated the Beta feature "Değişiklik incelemesi için yeni süzgeçler" and you want to try the filters on Watchlists, please go to your Beta preferences on September 19.

How to be ready

Please share this announcement!

Do you use Gadgets that change things on your RecentChanges or Watchlist pages, or have you customized them with scripts or CSS? You may have to make some changes to your configuration. Despite the fact that we have tried to take most cases into consideration, some configurations may break. The Beta phase is a great opportunity to have a look at local scripts and gadgets: some of them may be replaced by native features from the Beta feature.

Please ping me if you have questions.

On behalf of the Global Collaboration team, Trizek (WMF) 15:27, 14 Eylül 2017 (UTC)


Politika[kaynağı değiştir]

Sakınılacak kelimeler[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba,

Son değişikliklerde gördüğüm bir mesaj üzerine küçük bir araştırma yapayım dedim. Yaptıkça işler karmaşık bir hal aldı. İngilizce Vikipedi'de konu ile ilgili bir yönerge olduğunu gördüm. Benzer bir yönergenin bizde olmadığını görünce de 'Bizim niye yok, keşke bizim de bir yönergemiz olsa! dedim. Sonra ortaya böyle bir şey çıktı. Topluluğun işine yarar mı bilemiyorum. Bir yönerge teklifi olarak, görüşlerinize sunuyorum. Eğer, gözden kaçırdığım, yanlış ya da hatalı olduğum bir nokta varsa, düzeltmekten çekinmeyin. thecatcherintheryemesaj 17:33, 24 Nisan 2017 (UTC)

elinize sağlık.. ingilizce yönergenin linkini paylaşabilir misiniz? --kibele 17:53, 24 Nisan 2017 (UTC)
@Kibele: en:Wikipedia:Manual of Style/Words to watch
Eline sağlık @Thecatcherintherye. Bazı çeviri müdahalelerinde bulunacağım izninle?
Vito Genovese 18:02, 24 Nisan 2017 (UTC)
Elbette @Vito Genovese. thecatcherintheryemesaj 18:15, 24 Nisan 2017 (UTC)
 • Ellerinize sağlık. Kesinlikle ansiklopediye katkısı olacak bir yönerge. Ben son düzenlemelerden sonra uygulanmasını destekliyorum.Sait71 19:41, 24 Nisan 2017 (UTC)
 • Gerçekten elinize sağlık. İngilizce Vikipedi'de nispeten sıkça atıfta bulunma ihtiyacı duyduğum, bu nedenle faydalılığına kişisel olarak tanık olduğum bir yönerge bu, burada da çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bir göz gezdirdim, ileride daha detaylı incelemesini de yapmak isterim; prensipte destekliyorum. Tek bir nokta var şimdilik aklıma takılan: İngilizcedeki "words to watch" ifadesinde "kullanılmasın" olduğu kadar "dikkatle kullanılsın" anlamı da var; ancak bizdeki "sakınma" kelimesinin çağrışımı daha çok "kullanılmasın" yönünde. Bu nedenle birkaç noktada "sakınma" kelimesinin fazla güçlü kaçtığını düşünüyorum; özellikle "ancak" yaygın kullanılabilecek bir kelime (nargile maddesinde örneğin, "Nargilenin sigaraya göre sağlığa daha az zararlı olduğu nargilenin yaygınlaşmasında önemli bir etkendir; ancak bu yönde bir bilimsel kanıt yoktur" demenin herhangi bir sakıncası yok). Buralarda "sakınılacak kelime" yerine "dikkatle kullanılması gereken kelime" diye ifade etsek daha uygun olur kanımca. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:47, 24 Nisan 2017 (UTC)
Güzel olmuş, hoşuma gitti. Emeğiniz için teşekkürler, hemen uygulamaya koymak lazım.--Kingbjelica (mesaj) 20:56, 24 Nisan 2017 (UTC)
Buna ihtiyacımız vardı. Uygulanması dileğiyle, tamamen destekliyorum... chansey Mesaj 06:54, 25 Nisan 2017 (UTC)
@Thecatcherintherye birşey dikkatimi çekti, "Sakınılacak kelimeler ...ancak, buna rağmen, buna karşın, yine de." Yazılı. Karşıt öğeleri ifade etmek için bu kelimeler makale yazımında oldukça kullanışlı terimler. Örneğin bir olayın akıcı açıklanışını ele aldığımızda bu olay hakkındaki karşıt iddiaları bu kelimelerle açıklarız. "Bunun yanında, bununla birlikte, buna karşın, fakat, ancak" gibi ifadelerin olması bir makaleye anlatım açısından zenginlik katar. En azından benim tecrübe ettiğim akademik makalelelerde bu hep mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:43, 25 Nisan 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan, bu madde, sakınılmaktan çok, kullanımında dikkat edilmesi gereken bir madde olarak anlaşılabilir. Gerçekten de, üzerinde düşününce, bir cümlede ancak kelimesini kullanmak, ilk cümleyi zayıflatıyor. Örnek olarak, şöyle bir arama yaptım. Çıkan üçüncü madde, Türkiye'nin idari bölünüşü. Bu maddede şöyle bir cümle var: İl ve ilçelerin belli bir sınırı vardır. Ancak belde, bucak, köy gibi yerleşim birimlerinin belli sınırı yoktur. Burada ancak kelimesini kullanmasak anlam değişir mi? Dördüncü madde, Gönüllü. Cümlenin başı görünmüyor, ancak şu şekilde devam ettiği görünüyor: "..genellikle bu tür aktivitede bulunan sivil toplum kuruluşlarında çalışırlar. Ancak birey olarak gönüllü aktivitelerinde bulunan kişiler de vardır.". Şahsen, buradaki kelimenin de gereksiz kullanılmış olduğunu düşünüyorum. Başlık: Film. Cümle: "hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Ne dersiniz, ilk cümleyi zayıflatmıyor mu? Sonuçlardaki diğer maddelere de hızlı bir şekilde göz atınca, gerçekten de bazı maddelerde, ilk cümlenin — sanki — aleyhine bir şeyler söyleme eğilimi güdülmüş gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu nedenle, ilgili başlıktaki kelimelerin — ille de kullanılması gerekiyorsa — çok daha dikkatli ve seçici olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum. thecatcherintheryemesaj 16:43, 25 Nisan 2017 (UTC)

Kullanıcı:Thecatcherintherye. Bilmiyordum bunu. Yeni bir şey öğrendim sayende. Teşekkürler. --Sadrettin 19:08, 25 Nisan 2017 (UTC)

Buna karşın ifadelerinin geçtiği maddelere epey göz attım, göze batan bir sorun yok gibi geldi. Eğer bir önceki cümlede bir olgu sunulduysa, bunun aksi ya da karşıtı andıran olguyu bu gibi ifadelerle bağlamak olumlu bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:34, 26 Nisan 2017 (UTC)
elinize sağlık @Thecatcherintherye. Uygulamaya konulursa oldukça faydalı bir politikamız olur. Ayrıca tartışmalı sıfatlara "devrimci" de eklenmeli. Malum çok tartışmalı ve göreceli bir ifade. Bir de birçok oyuncu, yazar vs. biyografi maddelerinde "usta oyuncu", "usta yazar" gibi sıfatlar yer alabiliyor. Bu nedenle usta sözcüğünün de şişirme kısmına dahil edilmesi iyi olur. --Maurice Flesier message 23:04, 28 Nisan 2017 (UTC)
 • bunu politika yapalım mı artık? oylamamı mı yapmalıyız? -MHIRM. 17:19, 19 Ağustos 2017 (UTC)
@Vikiçizer politika olması için ne yapılmalı? yeterince beklemiş burada. -MHIRM. 19:32, 7 Eylül 2017 (UTC)
 • "Sakınılacak kelimeler ...ancak, buna rağmen, buna karşın, yine de ..." bu kısımda ki "ancak" kelimesinin kişisel bir yorum kattığını pek düşünmüyorum. Bazı durumlarda kullanmak zorunda kalınabiliyor. Bunun dışında "öldü" veya "gözlerini yumdu" şeklinde de kullanılabilir ama "öldü" tarafsızlık açısından daha iyi.≈ SunSoldiers  ✉  19:41, 7 Eylül 2017 (UTC)
zaten politika önerisinde de sakınalım diyor, durması faydalı diye düşüyorum. mecbur kalınca kullanılabilir elbet. -MHIRM. 20:01, 7 Eylül 2017 (UTC)
 • Genel kabul görmesi ve uzlaşmanın oluşması durumunda ayrıca bir oylamaya gerek bulunmuyor. Zaten politika belirlenmesi işlerinde oy sayımı yoktur, kabule/uzlaşıya bakılır. Ben, Topluluk olarak bu yönergeye olumlu bakıldığı izlenimi edindim. Son dakika "yürürlüğe" ilişkin bir itirazı olan yoksa, teklifi "kullanıcı adı alanı"ndan çıkarıp "Vikipedi alan adı"na alarak yürürlüğe koyarak yönerge olarak etiketlendirebiliriz. İleride yönergeye dair eleştiri, itiraz ve sorular olursa, yönergenin tartışma sayfasından tartışma açarak dile getirilebilir; eğer tartışma sonucu uzlaşı olur da bir karar alınırsa, müstakbel kararlar da yönergeye eklenebilir. @MHIRM, @Thecatcherintherye. Biraz bekledikten sonra yürürlük işini halledebilirim. Vikiçizer (mesaj) 19:57, 7 Eylül 2017 (UTC)
tamamdır, teşekkürler. -MHIRM. 20:01, 7 Eylül 2017 (UTC)
Yönerge Vikipedi:Sakınılacak Kelimeler adıyla yürürlüğe girmiştir. İlgili kullanıcılardan yönlendirme/kategorilendirme/şablona ekleme vs. eksiklikler gördüğünde düzeltmelerini rica ederim, geliştirmeye devam edeceğiz. @Thecatcherintherye, size ayrıca teşekkür ederim, faydalı bir metni Türkçeye kazandırdığınız için, ellerinize sağlık. @MHIRM, @Kibele, @Sadrettin, @Ahmet Turhan, @Maurice Flesier, @SunSoldiers, @Vito Genovese, @Kingbjelica, @Chansey, @Seksen iki yüz kırk beş, @SAİT71. --Vikiçizer (mesaj) 14:20, 8 Eylül 2017 (UTC)
@Vikiçizer "buna karşın, ancak, buna rağmen" gibi olgularda karşıtlık bildiren ifadelerde sorun olabilir. Örneğin maddelerdeki karşıtlık bildiren olgu sunumlarında bu bağlaçları sıklıkla kullanmaktayız. Akademik kullanım olarak da yaygın ifadeler. Anlık aklıma gelen bir konudan örnek vermek gerekirse, bir dönemdeki idam kararlarını ele alan bir maddeyi veya alt-başlığı konu alalım: "Kral V. Henry döneminde idam sıklıkla kullanılmasına karşın VI. James döneminde kullanılmamıştır." Burada "buna karşın" sıfatını kullanmaktan sakınırsak epey bi hata yapmış oluruz. Burada bir sorun var gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:49, 8 Eylül 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan, artık bunları yönergenin tartışma sayfasından tartışalım. Vikiçizer (mesaj) 18:18, 8 Eylül 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Teklifin yönerge haline gelmesinde emeği geçenlere teşekkürler. Düzeltmelere açık bir politikamız var, zamanla çok daha iyi bir hal alacaktır. Herkese iyi vikiler :) thecatcherintheryemesaj 20:05, 8 Eylül 2017 (UTC)

Silinmeye aday sayfaların bekletileceği gün sayısının arttırılması[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Vikipedi'nin Türkiye'den erişimini engellenmesi üzerine gelen trafik anlamlı bir şekilde düştü. Kaynak-1. Bu nedenle silinmeye aday sayfaların en az bekleme süresi olarak belirlenen beş günün, engel sonrası daha az sıklıkla Viki'ye giren bir kesim varsa onların da inceleyebilmesine ve katkı yapmasına olanak sağlayabilceği düşüncesiyle arttırılmasının yapıcı olacağını düşünüyorum.--❣Paseyn ileti 20:08, 18 Haziran 2017 (UTC)

O pratikte uygulanmıyor zaten. Yeri gelmişken onu arttırabiliriz, Türkçe Vikipedi'nin şartları göz önüne alındığında. Engel olsa da olmasa da 5 günde karara bağlamamız çok zor.--RapsarEfendim? 21:01, 18 Haziran 2017 (UTC)

Yargı Mensuplarının KD'liği Hk.[kaynağı değiştir]

Burada benimde dahil olduğum tüm kullanıcılarımızın ilgisizliğinden mahzun kalmış bir politika teklifi taslağımız bulunmakta. Bir göz atmak istermiydiniz? Teşekkürler. chansey Mesaj 08:46, 18 Temmuz 2017 (UTC)

Olay maddelerinde "tepkiler" altbaşlığı[kaynağı değiştir]

Olay maddelerindeki "tepkiler" altbaşlığı bir olayın haklılığını veya yanlışlığını dolaylı olarak dile getirmekte ve kullanıcıların olayı burada haklı ya da haksız çıkarma çabasını akla getiriyor. Normalde tarafsız yaklaşılması gerekirken "şu şu kınadı" deyip bir nevi alttan alttan bir görüş hakim kılınmaya çalışılıyor. Bu yüzden genel anlamda bu katkı türünün ansiklopedik olduğunu düşünmüyorum.

Örnek vermek gerekirse dünyanın bir yerinde faaliyet yürüten siyasal bir yapın (sıklıkla Türkiye oluyor :) ) bir patlama olayı gerçekleştiginde vakit geçmeden derhal tepkiler kısmı oluşturulup "saldırıyı kınıyoruz" açıklamaları iliştiriliveriyor. Dengelemek için sessiz kalan veya "saldırıyı kınamıyoruz, arkasındayız" gibi tepkiler olmadığından bu ifadeler dengelenemeyeceği için öylece kalıyor. Bereket ki, bazen aksi iddialar da ortaya çıkıyor ki 2017 İdlib kimyasal saldırısı maddesinde olduğu gibi "kınıyoruz" gibi ifadelerden farklı iddiaları dile getirebiliyoruz. Ama maalesef bu nadir oluyor. Örneğin; Özgür Suriye Ordusu Suriye hükümetine yönelik bir saldırı düzenlese, müttefikleri olan ülkeler veya "rejim" olarak tanımlayan Esad karşıtı organizasyonlar saldırıyı kınayıcı açıklamalar yapmamaktalar. Ya da Hizbullah yaptığında İran kınamaz. Ya da PKK yaptığında Çin. ÖSO'da Rusya'nın, PKK ve Hizbullah'da batılı ülkelerin tepkilerini sıralayacağız ama dengelenme olayı olamayacak çünkü belki de perde arkasında açıklama yapmayan ülkeler bile vardır. Aklıma 1980'li yıllarda furya şeklinde olan İranlı suikastçıların Avrupada yaptığı pek çok bombalama, sabotaj ve suikast eylemleri geldi mesela. Şii örgütler ve kurumlar bizzat arkasındaydı.

Tepki sıralama eğilimlerinin kullanıcıların genelde görüş iliştirme çabasıyla bunu yaptığını düşünüyorum ve gözlemliyorum. Sonra da karşıt cenahtan içerik çıkarma durumları ortaya çıkıyor. Uludere olayı buna örnek. Bence genel olarak bu kurgu kaldırılmalı. TBA, kaynak üreten tarafların kaynaklarını dengeli şekilde vermekten geçiyor, fakat bu durumda kaynakları dengeleyemiyoruz ve tepkiler kısmından Vikipedinin bu görüşte olduğu izlenimi ağır basıyor.

Olay maddelerinden "tepkiler" kısmının kaldırılmasını yönergeye bağımlı kılınmasını talep ediyorum. 2016 Türkiye askerî darbe girişimine uluslararası tepkiler gibi ayrı bir madde şeklinde oluşturulması da ayrıca tartışılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:33, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Bir yerde patlama olduğunda bunu kınamak o patlamanın gerçekleştiği devlete bir nevi "geçmiş olsun arkanızdayız" mesajı verir, aynı şekilde kınamak yerine saldırıyı destekleyici bir açıklama yapılırsa(örn. Yunanistan Türkiye'de gerçekleşen bir saldırıyı desteklerse siyasal yaptırımlardan başlar askeri yaptırımlara kadar gider) bu devletler açısından iyi olmaz yani biz başlığı kaldırmayalım başlık zaten "Tepkiler" olduğundan doğal olarak aşağısında tepkiler yer alır fakat "Destekler" gibi bir alt başlık açabiliriz ama bazen yüzlerce insanın öldüğü saldırıları da kimse desteklemeyebilir. Saygılar --By erdo can • msj 06:24, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Tersten bakabiliriz, birileri destekliyor ki bu tür olaylar oluyor. Sadece ülke bazında bakmayalım, ülkeler de birer organizasyon sonuçta, her organizasyon buna dahil. Hatta sadece örgütsel faaliyet olarak da bakmayalım, 2015 Yemen askerî müdahalesi gibi bir devlet teşkilatları kaynaklı çatışmalar da olabilir. Yani 1-2 akli dengesi bozuk kişinin yapması ile siyasal odakların bunu yapması arasında fark var, siyasal müttefikler (bazen ülke, bazen başka kurum) destek verebilir. Örneğin Suudi Arabistan Husileri bombardımana tuttuğunda bu devletin müttefiklerinden tepkisel açıklamalara rastlayamıyoruz, bu da ansiklopedik bir maddede yanıltıcı bir algıya neden oluyor. Savaş, çatışma gibi durumlar zaten taraf olma işi, taraflar var ki bunlar meydana geliyor. Tarih bu taraflara zaten şahit. Hatta yakın geçmiş Soğuk Savaş'ı yaşadı. Örneğin Esenboğa Havalimanı saldırısında desteği ilk akla gelen Ermenistan hükümetinin bir açıklaması neden maddede verilmemiş? Bir açıklama yok ise sadece ona karşıt tepkileri maddeye iliştiriveriyoruz. Nitekim sadece Kenan Evren'in tepkisi konu edilmiş, yani bu saldırıya karşı olan. Halbuki ASALA müttefiklere sahip ve uluslararasında başka organizasyonlarca destek gören de bir yapı. Bu kısmı dengeleyemiyoruz çünkü ortada açıklama yok. Açıklama olmaması hiç kimseden destek görmediği anlamına gelmiyor, çünkü siyasal müttefiklik olayı insanlık tarihi kadar eski. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:47, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Netice itibariyla bu tepkiyi kullanıcı olarak bizler veya Vikipedi değil devletler veriyor. Devletlerin örgütlerle ilişkisi ise bizi bağlamıyor. Bu kapsamda Terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler listesinin de TBA'fan silinmesi gerekirdi, oysa ki alakası olmadığı kanaatindeyim. Tepkiler bölümü kaynaklandırılırsa bir sorun olacağını düşünmüyorum. chanseyMesajYaz 06:36, 3 Ağustos 2017 (UTC)
kısacası tüm terör saldırılarından tepkiler başlığı altında bulunan resmi hükümet ve uluslararası örgütlerin açıklamalarını ve kınamalarını kaldıralım diyorsunuz. enwiki'de bir bombalı saldırıya, bir askeri darbeye, uçak kazasına, iç savaşa, bir işgale, bir kimyasal saldırıya ya da devlet başkanlığı seçimlerine dahi uluslararası olumlu veya olumsuz tepkilere yer verilebilirken ve hatta belirli olgunluğa ulaşmış maddelerde bu başlıklar ayrı maddelere dahi çıkarılırken burada ise kaynaklı reaksiyonların kaldırılması teklif edilebiliyor. Resmi veya gayriresmi bir organın, bir devlet yetkilisinin, uluslararası bir örgütün, suçu işleyen örgütlerin açıklamaları kaynaklarla ispatlandığı sürece ansiklopediktir. Fakat Uludere olayı maddesindeki gibi Daily Mail'in, CNN'in veya The Wall Street Journal'ın kendilerine ait gazete manşetleri ansiklopedik bilgi değildir. Teklifin mantıklı bir izahını göremedim. Uygulanabilir bir tarafı bulunmuyor. --Maurice Flesier message 07:09, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Terör saldırısı? Suç işleyen örgütler? Bunlar kime göre olan tanımlamalar? Ansiklopedik bir madde olay sadece olaydır, terör saldırısı veya suç değildir. Ayrıca bahsini geçirdiğiniz enwiki bizi ilgilendirmiyor. Tıpkı ruwiki'nin veyha zhwiki'nin ilgilendirmediği gibi. Ben de burada örneğini verdiğiniz madde özelinde durumun ansiklopedik olmadığını belirtiyorum, zira yukarıda belirttim.
Açıkçası tam da bizzat yukarıdaki tanımlamalar için bu tepkiler kısmının kaldırılması talep ediliyor da denilebilir. Belli bir organizasyonun, devletin, kurumun, kişinin suç, terör vb. olarak gördüğünü diğeri görmeyebilir. Hatta bir ülkede iktidar değiştiğinde, ülkenin bu görüşleri bile değişebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:03, 3 Ağustos 2017 (UTC)
bir saldırı olur ve onun bir suçlusu olur değil mi. Bombalı intihar saldırıları doğal afet değildir, kendiliğinden vuku bulmazlar. Oldu olacak saldıran örgütlerin isimlerini de kaldıralım tam olsun. Neyse konu terör tanımı değil, bu konuyu kısa zamanda zaten uzun uzatıya konuşacağız. --Maurice Flesier message 08:24, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Bakış açısına göre değişir. Bir saldırı olur ve bir kahramanı da olabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:24, 3 Ağustos 2017 (UTC)
hemen araya gireyim, Vikipedi bir şeyin tanımını konuşamaz. kimin nasıl tanımladığını yazar. saygın akademilerde de bu böyledir, hatta haber ajanslarında bile böyledir. mesela BBC Türkçe'nin dili pek çok madde için ulaşmamız gereken dil olabilir. -MHIRM. 22:10, 6 Ağustos 2017 (UTC)
İşte Vikipedi gönüllüsü olarak bizler; A ülkesindeki A1 olayı sonucunda; B ülkesi olayı kınamış ve olayla ilgili yetkili BA .... demiş olup; diğer yandan C ülkesi olayla ilgili CA'yı kahraman ilan ederek ... yapmıştır. diyebilmeliyiz. Tabi tüm bunları kaynaklandırarak ve ansiklopedik ifadelerle. İçimizden gelmiyor olabilir ama demek zorundayız TBA bunu gerektirir. TBA'yı bilgi silerek değil, karşıt görüşleri ve durumları madde içinde harmanlayarak sağlamalıyız, korumalıyız. Çeşitliliğe saygı, farklı fikirlere hürmet ancak bu şekilde sağlanabilir. chanseyMesajYaz 09:45, 3 Ağustos 2017 (UTC)
Ne güzel de demişsiniz Sayın Turhan bakış açısına göre değişir diye... TBA bu bakış açılarının tamamıdır, maddeye bu bakış açılarının istisnasız hepsinin yansıtılmasıdır. Eğer biri eksik kalırsa işte bin TBA ihlali olacaktır. Tabi tüm bilgiler VP:D uygun olarak. chanseyMesajYaz 09:57, 3 Ağustos 2017 (UTC)

dış bağ. sosyal medya[kaynağı değiştir]

Vikipedi tartışma:Dış bağlantılar#Sosyal medya başlığı altında yönerge olmaksızın genelde uyguladığımız bir durumun yönergeleşmesi için teklifte bulundum. Sosyal medya sitelerine dış bağlantı verilmesinin önüne geçmek adına bu maddeyi yönergeye eklememiz gerekiyor. Sevgiler. -MHIRM. 12:11, 18 Ağustos 2017 (UTC)

Yargı Mensuplarının KD'liği Hk. - 2[kaynağı değiştir]

Kısa süre sonra buradaki taslağı oylamaya sunacağım. Son görüş, öneri ve isteklerinizi Son yorumlar başlığı altına eklemenizi rica ediyorum. chanseyMesajYaz 21:31, 22 Ağustos 2017 (UTC)

Katılımın artmasıyla teklifimiz de şekillenmeye başladı. İlgili tüm kullanıcılarımızın katılımlarını rica ediyorum. chanseyMesajYaz 22:12, 30 Ağustos 2017 (UTC)

İlginize[kaynağı değiştir]

Vikiprojeleri ve işbirliği projelerini canlandırmak üzere öneri[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Ahmet Turhan'ın Vikiprojeleri canlandırmak üzere teklif ettiği öneriler ve diğer kullanıcıların yorumları için lütfen ilgili sayfaya göz atınız ve fikirlerinizi belirtiniz. --Maurice Flesier message 22:14, 13 Ağustos 2017 (UTC)


VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla ödüllü işbirliği projesi[kaynağı değiştir]


State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg RedSquare SaintBasile (pixinn.net).jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla
Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu ilk ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının Ağustos 2017'de Ankara merkezli Rus Kültür Derneği ile yaptıkları görüşme neticesinde periyodik olarak ortaklaşa ödüllü projeler gerçekleştirme kararı alındı. Bu kapsamda ilk proje olarak Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu bir ay süreli işbirliği projesi düzenlenmesi kararlaştırıldı. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 14 Eylül 2017 Cumartesi günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan bir aylık süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara Rus Kültür Derneği tarafından imzalı olarak verilecek hediyeler:
  • Birinci: Toplam 1000 ruble (yaklaşık 60 ) değerinde üç kitap ödülü;
   • 650 ruble (yaklaşık 39 ₺) değerinde Aleksandr Soljenitsin'nin Gulag Takımadaları adlı eserinin Rusça basımı (Александр Солженицын - Архипелаг Гулаг)
   • 220 ruble (yaklaşık 13 ₺) değerinde Boris Pasternak'ın Doktor Jivago adlı eserinin Rusça basımı (Борис Пастернак - Доктор Живаго)
   • 130 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Cengiz Aytmatov'un Gün Olur Asra Bedel adlı eserinin Rusça basımı (Чингиз Айтматов - И дольше века длится день)
  • İkinci: Toplam 500 ruble değerinde (yaklaşık 30 ₺) değerinde iki kitap ödülü;
   • 360 ruble (yaklaşık 22 ₺) değerinde Joseph Brodsky'nin Küçük Toplu Eserler adlı eserinin Rusça basımı (Иосиф Бродский - Малое собрание сочинений)
   • 140 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Mihail Bulgakov'un Usta ile Margarita adlı eserinin Rusça basımı (Михаил Булгаков - Мастер и Маргарита)
  • Üçüncü: Toplam 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde bir kitap ödülü;
   • 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde Ilf ile Petrov'un Altın Buzağı ve On İki Sandalye adlı eserlerinin toplu Rusça basımı (Илья Ильф, Евгений Петров - Двенадцать стульев. Золотой телёнок)
 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 15:26, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Vikiproje:Edebiyat[kaynağı değiştir]

Merhaba, edebiyata ilgi duyan herkesi edebiyat projesine bekliyorum. Elimden geldiği kadar projeyi düzenlemeye çalıştım. Daha aktif olması için tartışma sayfasında görüşlerinizi yazabilirsiniz ya da madde istekleri kısmına madde ekleyebilirsiniz., proje sayfasında değişiklik yapabilirsiniz. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:29, 12 Ağustos 2017 (UTC)

İlgi[kaynağı değiştir]

Uludere olayı maddesine eklenen gazete manşetlerinin ansiklopedik içerik olduğu öne sürülüyor. Bağımsız yargıda bulunabilecek kullanıcıların görüşlerine ihtiyaç bulunuyor. Lütfen ilgili tartışmaya katılınız. --Maurice Flesier message 12:54, 15 Ağustos 2017 (UTC)

bağımsız yargıda bulunabilecek kullanıcılar diye bir liste yayımlayın da kullanıcılar ona göre yorum yapsın ya da yapmasın. bağımsız yargıda bulunamayanlar ve halihazırda tartışma sayfasına yorum yapan bağımlı yargılılar da böylece haddini bilsin. sevgiler... -MHIRM. 16:31, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Kısacası söz konusu tartışmada {...} ihtiyaç var da diyebiliriz :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17:24, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Evet yukarıdaki sansürle birlikte çok anlamlı bir cümle yapısı oluştu :)
... Her neyse. Bu esprili dili biraz olsun bırakırsam, sizin görüşlerinize katılan yorumları bağımsız gösterip, görüşlerinize karşı olanları ise taraflı etiketiyle yargılamamayı artık gerçekleştirmeniz gerek. Lütfen bunu kullanıcıları iğleneyerek yapmamanız gerektiğini ve bunu farklı kullanıcılarla tekrar tekrar söyletmemeniz gerektiğini de rica ediyorum. Her maddede aynı tartışma ve aynı terane çünkü. Görüyorsunuz çünkü görüş farklılığı bitmiyor, ve bitmez de. Gerginlik oluşmasın diye müdahale etmemekten yana tavır koyuyoruz fakat ansiklopediye yeni başlamamış yeterli tecrübeyi almış kullanıcıların görüş bildiren sözcüklerini sırf beğenmiyoruz veya bizi eleştiriyor diye de böyle silmemelisiniz. Yönteminiz veya şu görüşünüz hatalı dediğimizde "aa kişisel yorum yaptı, sileyim" gibi bir yaklaşım her zaman gerginlik ve sorun çıkarır. Hatırlatalım; ansiklopediye gönüllü olarak katkı veren katılımcılarız, cümlelerimizi herhangi bir kâr ya da çıkar amacıyla yazmıyoruz. İfadelerimiz bu yüzden kutsaldır, böyle dokunulacak kadar basit değildir. Hele ki kullanıcı sayımızın bu kadar azaldığı engelleme döneminde. Yapmayınız efendim. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:16, 16 Ağustos 2017 (UTC)
 • Şu bağımsız kullanıcı ya da bağımsız görüş söylemlerini bırakmamız lazım. Burada herkes tartışmalara katılabilir ve görüş bildirebilir. Ayrıca kelimelerin sansürlenmesine de karşıyım. --KediÇobanı🐈 19:46, 16 Ağustos 2017 (UTC)
 • "Vikipedi:Tartışma sayfası#Kabul edilemez davranışlar: Diğerlerinin yazılarını değiştirmeyin" -MHIRM. 09:51, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Wikimania 2017[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Bildiğiniz üzere bu yılki Wikimania'ya Türkiyeden ben, Basak ve HakanIST katıldık. Vito vize sorunu nedeniyle katılamadı. Ancak bu yıl vize alamayanların gelecek yıl Cape Town'a burslu gidecekleri söylendi. Bu demektir ki Wikimania 2018'de de bir temsilcimiz olacak. Etkinlik genel anlamda güzeldi. Benim açımdan eğitici de geçti. Türkçe Vikipedi'de de hayata geçirebileceğimizi düşündüğüm birkaç proje gördüm. Uygun bir zamanımda bunları detaylı olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

Montreal'de ayrıca Wikimedia Vakfının yöneticisi ve hukukçusu ile bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmede Vikipedi'nin engelinin kalkması için yapılanları ve yapılması gerekenleri konuştuk. Vakıf, Türkçe konuşan Vikipedistlere desteğini yineledi. En kısa zamanda bu konuda bir destek mektubu yazılacağını öğrendik. Ayrıca sosyal medyada Vikipedi'nin ne olduğu, Vikipedi'ye kimler tarafından ve nasıl katkı sunulduğu ile ilgili video(lar) paylaşılması kararlaştırıldı. Son olarak da, eğer aramızda gönüllü olmak isteyen varsa, Türkçe Vikipedi'den kullanıcılar ile İngilizce Vikipedi'den deneyimli gönüllüler arasında "güvenilir kaynaklar" konusunda bir görüşme ayarlanabileceği belirtildi. İlgilenenler bana, Basak'a veya HakanIST'e ulaşarak mail adreslerini bildirebilirler.--B.S.R.F. 💬 16:13, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Bahsettiğiniz uygulanabilir projeler başta olmak üzere edinim ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim @BSRF :) Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 16:24, 17 Ağustos 2017 (UTC)


Engel[kaynağı değiştir]

Vikikaynak şu an erişime açık. Hep mi açıktı yoksa engel mi kalktı bilmiyorum. Vikipedi ise hâlâ engelli. — OkanfanEvet benim? 18:21, 18 Ağustos 2017 (UTC)

Yalnızca Vikipedi kapalı. --Cobija (mesaj) 19:28, 19 Ağustos 2017 (UTC)
Bi ara Vikisözlük'e de erisimemiyordum da ben ondan... — OkanfanEvet benim? 17:19, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Engel kalkmış gibi gözüküyor. Wikipedia'da bir sayfaya Google önbelleğinden tıklarken yanlışlıkla direkt bağlantıya tıkladım ve açıldı. Sonra da Vikipedi'ye bir bakayım dedim. Bir yenileme oldu. Sizde de Vikipedi'ye girerken sayfa yenilemesi oldu mu? --Deniz (mesaj) 14:21, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Şimdi gene direkt bağlanamadım. Yarım saat önce, açıldığını düşündüğüm anda Google'da IP'me bakmıştım, TR tabanlı idi. --Deniz (mesaj) 14:51, 21 Ağustos 2017 (UTC)

AWB ve Bot[kaynağı değiştir]

AWB ve Bot ile ilgili bir konuyu Topluluğa danışmak istiyorum. Kabaca söylersek, Türkçe Vikipedide isteyen her kullanıcı AWB yükleyip istediği gibi kullanabilir, sınırlama yoktur, tek yapması gereken adını listeye yazmaktır. Bot için en az 10 oy gereken bir başvuru sürecimiz varsa da Babürbot başvurusunda bürokratlar olarak 5 oyla inisiyatif alma ve bot statüsü verme konusunda uzlaşıyor ve deneme değişikliklerine izin vermişken, Selahattin ilhan'ın başvurusundan vazgeçmesiyle o iş, o noktada kalmıştı. Aktif bir bürokrat olarak "bot statüsü" verme sorumluluğumuzun da varlığıyla; seri AWB kullanıcıları hakkında bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha önceden Rapsar defalarca bunu söylemesine rağmen, bendeniz AWB katkılarının daha özel olacağını hep öngörerek serbest kalması taraftarı olmuş ve kendim de seri AWB kullanmaya başlamıştım. Ama zaman içinde AWB ile yaptığım işlerin çoğunun "düzeltme"ler olduğunu gördüm. Gerrek kendi hedeflediğim gerekse standart typo hataları hep bunun üzerine oldu. Aynı şekilde azimli AWB kullanıcısı Teacher0691'in de bu yönde gittiğini ve gideceğini görmekteyim. Daha evvel Rapsar'ın da söylediği bazı durumların da varlığını devam ettirdiğini ve botla yapılması gereken işin botla yapılması gerektiğini ben de görmüş oldum. Yani zamanında Rapsar'ı daha iyi dinlemeli ve daha iyi ne olduğunu/olacağını anlamalıydık. Bu sebeplerle aylık belli bir değişiklik sayısı üzerinde ve küçük değişiklikler olarak tabir edilen değişiklikler üzerinde AWB ile yoğunlaşan kullanıcıların bot kullanması hem kendileri için hem Vikipedi işleyişi için elzemdir. Bot statüsü verildiği zaman kullanıcılar istediği gibi seri değişikliklerini yapacak ve tıpkı diğer botlar gibi küçük değişiklikler ve düzeltme/düzenlemeler sessiz ve görünmez olarak olması gerektiği yerde olacaklardır. Diğer Vikipedi'lerde de durum böyledir. Bu sebeple kendim başta olmak üzere AWB değişikliğini küçük değişikler ve seri değişikliklere bağlamış kullanıcılara bot statüsü vermek üzere bot başvurusu yapmalarına, bunu planlayıp da kullanıcı azlığından destek görmeyen Babürbot gibilere -ben bürokrat olduğum için oy verememiştim, Vito'nun ilgileneceğinden haberim olsa ben de olumlu oy verirdim- bu kez mutlaka oy sayısını buldurmaya uğraşmalıyız. Bot politikamızda çok eksiklikler var, çevrilmemiş veya üstünde düşünülmemiş boşluklar var. Topluluğun; kendi adına bu sıkıntıları ve durumları düşünmesi için sorumluluk verdiği için elimden geldiğince durumu düşünüyor ve diğer Vikipedi'lerdeki uygulama ve politikaları da araştırıyorum. İnsan eliyle ve yarı otomatik yapılan bu tip değişiklikler için İngilizce Vikipedi'de "Bot-like editing" diyorlar ve "high-speed or large-scale edits" olarak tarif ediyorlar. Yani "bot gibi değişiklik" ve "çok hızlı veya çok sayıda değişiklik" olarak çevrilebilir. Hatalı bir değişiklik varsa zaten bunu durdurmak üzere hizmetlilerin bunları engellemesi gerekiyor. Peki değişiklikler makul ama bahsettiğim gibi küçük değişiklikler ise ama "bot-like" ve "high-speed" ile "large-scale" içeriyorsa? İngilizcede bunun tek başına yıkıcı olmadığını söylüyorlar, ancak bunun kısa süreli olması kaydıyla. Yani bir kullanıcı günlerce, aylarca, yıllarca sadece ve sadece bu işe yoğunlaşmışsa artık ona "bot" açmak yolu görünüyor. Yani hızlı ve çok sayıda değişiklik yapmak tek başına yıkıcı değil, yanında negatif etkiler olması lazım, burada süreklilik bir negatif durum olarak algılanıyor, çünkü bu değişiklikleri takip etmek oldukça zor, üstelik orada 2000 civarında AWB kullanıcısına 1500 civarında hizmetli düşüyor. Onlar yaşaya yaşaya bu politikaları üretmişler, biz de yaşadıkça kafayı kaldırıp sağa sola bakıyoruz, görüyoruz, takip ediyoruz. Uzatmayayım, velhasılı kelam, İngilizce bot politikası ve sürekli "bot-gibi" kullanıcılara yaklaşımları hakkında anlattığım hususlar ve Rapsar'ın ileri sürdüğü/süreceği argümanlar "bot-gibi" kullanıcıları "bot"a kaydırmaya yeter mi? Buna zorlamak üzere Topluluk yeterli bir fikre sahip mi? "Bot-like" kullanıcıların "bot"la çalışması bir zulüm değildir, şu an uğraştığından daha kolay ve diğer vikiler gibi olması gerekendir, Vito'nun da söylediği gibi ne yaptığını/yapacağını bildiğimiz kullanıcılardan AWB ile bot kullanacaklara statü vermekte kolaylık yapacağız. Lütfen görüşlerinizi yazarsanız, "bot-gibi" ve "bot oylaması" konularında ilgili politika eklemesini/değişikliğini yapmadan önce fikir teatisinin yerinde olacağını düşünüyorum. Malum erişim sıkıntısı nedeniyle kullanıcı azlığı sebebiyle buraya yazmayı uygun gördüm. Belli bir olgunluğa ulaşırsa ilgili yere de tartışmayı kaydırabiliriz. Saygılar.Vikiçizer (mesaj) 19:38, 20 Ağustos 2017 (UTC)

Eğer bu AWB işlemleri rutin bakım faaliyetleri ise (birçoğunda açıklayıcı değişiklik özeti olmadığı için belli olmuyor), alternatif hesap açılıp bu hesaplarla bot başvurusu yapılması ve kullanıcı sayfalarında bu botların AWB ile hangi rutin bakım faaliyetlerini yazılması yönünde. Eğer süreli görevlerse, flooder gibi bir kullanıcı grubu tanımlayıp, bürokratların insiyatifinde -oylamasız- talep üzerine bu gruba ekleme çıkarma yapılabilir.-- Hakan·IST 20:34, 20 Ağustos 2017 (UTC)
Yönlendirmeyi değiştirmek rutin bakım faaliyeti midir? Yani mesela 40bin yerde geçen Türk yönlendirmesini Türkler sayfasına, 20bin yerde geçen Alman yönlendirmesini Almanlar sayfasına -bir zorunluluk olmamasına rağmen- değiştirmek bu rutin bakım faaliyetlerden midir? Ya da siz örnek verirseniz "rutin bakım faaliyetleri" şunlar gibidir diye. "Süreli görev" şunlar gibidir diye, anlamamız lazım. Vikiçizer (mesaj) 20:47, 20 Ağustos 2017 (UTC)
Bu örnekler üzerinden gidersek, 40bin yerde geçen Türk yönlendirmesini Türkler sayfasına değiştirilmesi, bir defalığına yapılacaksa süreli bir görevdir. Eğer daha sonra tekrar aynı işlem yapılma ihtimali varsa bu rutin bir bakım faaliyetidir.-- Hakan·IST 20:54, 20 Ağustos 2017 (UTC)
"Yönlendirmeyi asıl sayfayla değiştirmek" gibi bir rutin bakım faaliyeti olduğu ve bot gerektirdiği konusunda hemfikiriz o zaman. Bu iş rutin bir şekilde yapılıyor ve binlerce maddede milyon tane aynı şekilde yönlendirme mevcut, süreli görev değiller. Vikiçizer (mesaj) 21:03, 20 Ağustos 2017 (UTC)
 • Öncelikle estağfurullah. Konunun tekrar gündeme gelmesine sevindim. Daha önce savunduğum ve hâlâ da savunmakta olduğum görüş, bot ile yapılabilecek ve insan zekasi gerektirmeyecek değişikliklerin bot ile yapılması gerektiğidir. Kaybak göstermeden önceki boşluğu kaldırma, cümlede art arda iki boşluk varsa tekini silme, üstte dendiği gibi yönlendirme şeklindeki bağlantıları düzeltme gibi işlemler botla yapılması daha mantıklı gözüküyor, başka bir deyişle bunların botla değil de adı geçen araçla yapılması için bir gerekçe bulunmuyor (benim görebildiğim bir gerekçe yok ama varsa gerekçesi öğrenmek isterim, geçen tartışmada da "ben bu şekilde katkı yapmak istiyorum" gibi argümanlar ortaya atılmıştı). İlgili aracın kullanılması gerektiği durumlar elbette ki vardır, olacaktır. Bir anlam ayrımı sayfasına (Edremit diyelim ki) verilen bağlantıları düzeltmek için bot kullanamayız örneğin, orada bir insanın devreye girip uygun olan maddeye bağlantı vermesi gerekir. Ama geri kalan her şey için bot:) Yani benim düşüncem ve mantıklı gördüğüm sistem bu yöndedir.--RapsarEfendim? 21:16, 20 Ağustos 2017 (UTC)

AWB'de değişikliklerin minor major diye işaretlenip, "skip if no minor" kullanılmasını öneriyorum. Bu dediğimi, AWB içinde modül ekleyince, tam olarak işe yaratamadığım oluyordu ama zaten AWB'yi modüllü kullanan çok kullanıcı yoktur. Bunun dışında bot ve AWB ikisi birlikte kullanılabilir. Bazı diğer kullanıcılar tarafından rutin diye değerlendirilen değişiklikleri AWB ile kontrollü bir şekilde yapan kullanıcılarımız var; bot ile yapılandan daha az hata yaparlar. Ben olumlu buluyorum.

AWB kullanırken bazen bir hedefim oluyordu (Vikiveri'yi kullanarak resim eklemek, yinelenen parametre düzeltmek gibi), o zaman da yüz küsür maddeyi AWB ile değiştirdikten sonra kontrol yapıyordum. Maddelerin tümüne yakınında bir sorun olmuyordu (kendim yeni regexp ekletme yerine sonradan elle değiştirmeyi tercih etmemişsem), ama gene de kalanlar göze batardı, bazı değişiklikler de ben kontrol edemeden geri alınırdı. Bu da çok normal.

AWB Typo'ları da düzeltiyor (bazıları botla da halledilebilecek türde). Hangimizin düzelttiği, doğru kontroller olduktan sonra, önemli mi? Çoğunun aynı kişiler tarafından düzeltilmesinde de bir sorun olmasa gerek, hatta tecrübe edinmiş olmaları dolayısıyla bence yerinde.

Sonuçta, AWB kullanımının ve yarı(msı) otomatik değişikliklerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında, elbette botlar da kalsın ve yapabildikleri değişiklikleri yapabilsin.

Bürokrat ve hizmetli arkadaşlar, yetkileri dahilindeki konuları, belki de kendi aralarında tartışarak, yapabilsinler. Bazı çok sayıda yarı otomatik katkı yapan kullanıcıları, teknisyenlere verilen türde yetkilerle donatabiliriz.

Eğer sorun bazı kullanıcıların AWB'yi yanlış kullanmasıysa, bunun AWB'den çok daha fazla o kullanıcılarla ilgisi var. Bir yaptırım olursa, AWB'cilerin tümüne değil de, o kullanıcılara olsun. AWB ile yapılabilen, çoğu zaman AWB ile de geri alınabiliyor. Biraz kafa yormak lazım. Bazı kullanıcılar bu kafa yorma konusunda erken pes ettiği için, AWB ile yaptıkları hatalı değişiklikler uzun süreli kalıyor. --Deniz (mesaj) 14:49, 21 Ağustos 2017 (UTC)

Bot zaten AWB ile çalışacak. AWB ile elle yaptığını botla yapacak sadece, görünmeyecek, isteyen görecek. AWB kullanımına filan değil itiraz. Bot-like kullanıcıların durumunu soruyoruz. Gereksiz ve rutin; milyonları bulacak görünür bot işinin botla yapılması gerektiğini söylüyoruz. Yoksa bahsettiğiniz üç beş değişikliğe kimsenin birşey dediği yok. Üçbeşin üstünde bot-like olana bot dışında başka bir alternatif de yok. Botluk iş yapılıyorsa bot yapacak, dediğimiz bu kadar basit. Vikiçizer (mesaj) 19:35, 21 Ağustos 2017 (UTC)
Botla yapılabilecek (AWB, pywikipedia vs), pek kontrolsüz de hatasız gibi gerçekleşecek işlemlerin botla yapılmasına karşı olan var mı ki? Bırakılsın, yapılsın, bir bot oluşturulsun, siz bürokratlar kontrol edin ve faaliyete geçsin (en azından AWB Typo'lar için böyle bir botu oluşturmak kolay olsa gerek). Bu arada da, AWB ile düzeltmeleri (üç beş ya da 3000 5000) kontrollü bir şekilde yapmayı isteyen kullanıcılar da istedikleri ve pozitif niyetli oldukları sürece devam etsinler. Temel olarak bu şekilde katkı yapmayı tercih ediyorlarsa, biz de bu tarz katkıları engelliyorsak, onları engellemiş oluyoruz. Yerinde bir engelleme mi bu?
Ek hesaba burada genelde karşıyız ama eğer o kullanıcılar da bu konuda istekliyse bir ek hesap açıp bunlara botluk verilebilir, ki anladığım kadarıyla yukarıda çözüm diye önerilen bu. Zannedersem sorun, son değişiklikler listesinin bu değişikliklerle doluyor olması ve botluk da bu yüzden öneriliyor. Bu, düşünülen 'çarenin' oldukça olumsuz sonuçlarına değer bir semptom mu? Son dönemde, son değişiklik diye bir şey de kalmadı. AWB'siz yapılan seri seri katkılar da öcüleştirilecek mi? ORES'e ben güveniyorum. Trollerimiz pek becerikli değil. Süzgeç 57 gibi süzgeçler de biraz daha sıkıntılı durumları halledebiliyor. Bu değişiklik süzgeçlerine yenilerini ekleyebiliriz. Bekleyen değişiklik uygulamamız var, bunun sonucunda ziyaretçiler de saçmalıkları genelde görmüyorlar.
Botlarda açma kapama düğmesi oluyor, bir panik butonu oluyor, ama bot-gibi kullanıcılar zaten her katkıda durumu kafalarında bir elekten geçiriyorlar. Böyle istekli kullanıcıları nimet olarak görmek lazım. Bırakın çekindirmeyi, Dünya vatandaşı/Erasmus ve Teacher0691 için bence yetki eklenmesi opsiyonunu düşünelim; en azından teknisyenlere verilen bazı ayrıcalıklar verilebilir. Teknisyenlerin bazı yetkilerine (hız vs. konusunda imtiyazlar gibi) haiz bir kullanıcı sınıfı oluşturup, bu kullanıcıları (ya da ek hesapları) isterlerse bu sınıfa aktaralım derim. Artık eski olması gereken uzun zamandır inaktif olan hizmetlileri de devriye+bu sınıf yapabiliriz (emekli sınıfı). --Deniz (mesaj) 06:30, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Yaklaşık 1 yıldır açılmıyordu konu geç kalındı demiştim ben de:) Üstelik de en büyük destekçim tarafından açılmış. Açıkçası çok ta anlayamadım yukarılardan iyi bir şey mi kötü bir şey mi bu kadar değişiklik yapmış olmak. Neyse ki hiç kimse AWB ile yaptığınız şu değişiklik hatalı diyemiyor. Konuya gelecek olursak ben hala o zamanki fikrimdeyim. AWB ile yaptığım/yapabileceğim her şeyi kopyala yapıştır ile de yapmış olabilirdim/yapabilirim. Evet bot statüsü alırsam 50-100 değişikliği tek tuşla da yapabileceğimi biliyorum. Ancak ben AWB başında her bir değişikliği kontrol ederek tek tek enter tuşuna basarak yapmayı tercih ediyorum. Çünkü böylesi daha kontrollü ve her bir maddeden bir cümle bile okusam genel bilgim artar diye düşünüyorum. Ayrıca belirteyim bir bot çıktı ve tüm yukarıda yaptığım değişiklikleri yaptı da biz hayır mı dedik. Kimse oturup yapmadığı için ben yapıyorum. Aslında onlara yol gösteriyorum değişikliklerimi takip etseler de bana AWB ile iş kalmasa keşke. Aynı şey sizin için de geçerliydi Vikiçizer. Keşke bir bot çıksaydı da ekonomi yerine Türkiye ekonomisi yazsaydı ya da rakam ile birim arasına non-breakable işaretini koysaydı değil mi. MKE Ankaragücü bağlantılarından hangilerinin MKE Ankaragücü (futbol takımı) olması gerektiğini de bilebilen bir bot var mıdır acaba? --Teacher0691 (mesaj) 11:25, 22 Ağustos 2017 (UTC)
@Teacher0691. 1 yıl, bayağı olmuş:) Tartışıyoruz yanlış bir iş yapmayalım diye, diğer vikilerde olanı biteni buraya taşıyıp zaman zaman konuşmaktan zarar gelmez, isimlerle/senle/benle ilgisi yok, Topluluk derse ki "iyisiniz, hoşsunuz", gider öyle, no problem. Vikiçizer (mesaj) 11:59, 22 Ağustos 2017 (UTC)
@Teacher0691, yanlış algılama bu ifademi ama bir tartışmaya katılım sağlarken daha önce yazılanları okumak, daha verimli tartışmaların dönmesine yol açar. Belki okudun da dikkat etmedin ya da aklından çıktı, sana saygım var ve seviliyorsun :) Üstteki yorumunda zaten dedim ki, senin verdiğin örnekteki gibi değişiklikleri botların yapması mümkün değil, bunlara tamamız saten. Ama paragraf sonundaki boşluğu silme gibi işlemleri botlar yapmalı, yapmamasi için bir sebep yok. @Vikiçizer, bu görüşü paylaşıp bir bot girişiminde bulunmaman da ilginç gözüktü :) Bilmiyorum tecrüben var mı bu konuda, yoksa tecrübesi olan bir kullanıcıyla iletişime geçip bir bot oluşturman faydalı olacaktır. Aynı şey Teacher için de geçerli. Oluşturun birer bot, neyin ısrarı bu anlamadım gitti.--RapsarEfendim? 16:04, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Bu benimle onunla ilgili birşey değil, görüşümü zaten bir Topluluk meyli oluşsun diye yazdım zaten. Yoksa ben bot açmışım, başkası bot açmış Topluluk ilgilenmedikten sonra bir tek seni memnun etmiş oluruz:) Ben Topluluğun ne dediğini anlamaya çalışıyorum, seni anladım, Bulgu'yu, Teacher0691'i anladım, başka varsa görüş bildirmek isteyen onu da anlamaya çalışacağız. Görüntü ise sıkıntı; bir keşfim daha var; AWB değişikliklerini görmek istemiyorsan İngilizcede çok basit bir uygulama var, bunda aynen "bot görmek istemiyorum" gibi "awb görmek istemiyorum" tuşu ekleniyor, böylece awb görünmüyor, awb'yi unutyorsun, o da neymiş diyorsun bir zaman sonra. Vikiçizer (mesaj) 19:52, 22 Ağustos 2017 (UTC)
"Bu benimle onunla ilgili birşey değil" :) Botlarin bur amacı var ve bot değisikliklerini botsuz yaparsak sıkıntı değil mi?--RapsarEfendim? 20:02, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Sıkıntı değil diyorlar, Teacher0691, Bulgu. Ben öyle anladım. Elle de alırım boşluğu deniliyor değil mi? Vikiçizer (mesaj) 20:04, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Benim şahsi sıkıntım değil işte. Vikipedi:Bot politikası diyor ki "Yüksek hızlı yarı-otomatik botlar veya yüksek hızda yapılacak değişiklikler, bir insan kullanıcı tarafından yapılıyorsa bile, bazı durumlarda bot gibi değerlendirilebileceği için dikkatle değerlendirilmelidir." Bot statüsü almadan bot gibi faaliyetler zaten burada belirtiliyor. Bot başvurusu olmadan da bot gibi davranmak doğru mudur? O zaman bot başvurusu reddedilenler bot gibi davranmaz mı?--RapsarEfendim? 20:20, 22 Ağustos 2017 (UTC)
En baştaki görüşte yazdım. Topluluğa bunları sormaya çalışıyorum. Vikiçizer (mesaj) 20:25, 22 Ağustos 2017 (UTC
Okunmamış olacak ki "Bilmem kaç sayıda değişiklik yapacaksanız bot kullanmak zorundasınız diye bir kural var da ben mi göremiyorum" diye çıkışlar oluyor ve okunmamış deyince de tepkilerle karşılaşıyoruz.--RapsarEfendim? 20:28, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Ne güzel söylemiş işte bak Yüksek hızlı yarı-otomatik botlar veya yüksek hızda yapılacak değişiklikler, bir insan kullanıcı tarafından yapılıyorsa bile, bazı durumlarda bot gibi değerlendirilebileceği için dikkatle değerlendirilmelidir. Yüksek hızla diyor ben de yukarıda açıkladım ben yüksek hızla yapmıyorum ki. Tek tek her maddeyi inceleyerek yapıyorum. Ayrıca diyor ki dikkatle değerlendirilmelidir evet buna da varım dikkatle değerlendirilsin kimin kaç tane AWB değişikliği yanlış olduğu için geri alınmış bulunabilir heralde. Sürekli yanlış yapan biri varsa da vandaldır zaten normal yoldan engellensin.--Teacher0691 (mesaj) 21:16, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • @Rapsar ne alakası var okumamakla. Ona bakarsan sen de benim yazdığım hiçbir şeyi okumamışsın. Cevap göremedim. Bu tartışma sonunda AWB kullanımı engellenecekse sen de Katalitik kullanıp maddelere kategori ekleme. Teorik olarak hiç bir farkı yok. Bilmem kaç sayıda değişiklik yapacaksanız bot kullanmak zorundasınız diye bir kural var da ben mi göremiyorum. Vikimiz engellenmiş, sayfaları okuyan sayısı (sayfa izleme istatistikleri ile 29 Nisan öncesini ve sonrasını karşılaştırın) minimum seviyede, vikiye girmek için cebimizden para ödüyoruz ve elde kalan kullanıcı sayısı belli bizim tartıştığımız şeye bakın. Önemli olan değişikliğin doğru olup olmaması değil midir bir türlü anlamıyorum. Bırakın hangi yöntemle değiştirirse değiştirsin. Boşluk silmek işi gerekli ise de biri yapacak. Kaç kere yazdın hiç bir bot görmüyor mu peki veya sen bir bot isteğinde bulunsaydın bu konuda. AWB istekleri (sen de dahil) ortada. Elimden geldiğince onları da yapmaya çalışıyorum.--Teacher0691 (mesaj) 17:05, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Anlatamadik yine. Bot ile yapılabilecek otomatik değişiklikler, insan zekası gerektirmeyenler bot ile yapılsın, ama senin de dediğin tarzdaki insan zekasına ihtiyaç duyan işler için yine bu AWB kullanımı devam etsin. Ne öneride ne de yorumlarda "kullanım yasaklansin" gibi bir ifade geçmemesine rağmen "bu tartışma sonunda AWB kullanımı engellenecekse" yorumunu yapıyorsun. "Bilmem kaç sayıda değişiklik yapacaksanız bot kullanmak zorundasınız diye bir kural var da ben mi göremiyorum" demişsin, zaten biz de burada bu ve benzeri konulara bir açıklık getirmek icin toplanmış bulunuyoruz :) Benim bu tarz değişikliklere ilgim yok, ama bot olmasının ve botların son değişimlerde falan görülmesinin sebepleri var. Hala neyin ısrarı inadı anlayamiyorum, tek argüman "ben böyle istiyorum" argümanı ki bu Vikipedi'de işe yaramıyor. O yüzden politika ve yönergelerimiz var topluluk tarafından oluşturulan. AWB isteklerinin -tekrar tekrar söylüyorum- bir kısmı bot ile yapilabilir, bir kısmı da yapılamaz.--RapsarEfendim? 17:24, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Herkes aynı şeyleri derken, anlaşamıyor muyuz acaba?
 1. İstekli bir teknisyen+ kullanıcı (@Superyetkin, @Mavrikant ?) ilgili bir botu tasarlayıp faaliyete geçirirse çok güzel olur.
 2. Yapay zeka sistemleri gelişmiş ve günden güne daha da gelişmekte olsa da insan kontrolü iyidir. Kaç değişiklik yapılırsa yapılsın.
 3. Bekleyen değişiklik/sayfa incelemesi sisteminin (FlaggedRevs) aktif olduğu ve şu dönemde, incelemelerde bir saat gibi kıpkısa beklemelerin olduğu bir Vikipedi'yiz. Beyaz liste altı kullanıcıların değişiklikleri ve yeni sayfaları burada açıkça gözüküyor. Beyaz liste ve üstü kullanıcılar, nispeten az sayıda ve (neredeyse) hepsi güvenilir.
 4. Son değişiklikler incelemesi, ORES sayesinde, vandallara karşı daha etkin hâle gelmiş durumda. ORES'i kullanalım derim. Ayrıca kullanıcıların olası niyeti, Vikipedi yaşı ve katkı sayısına göre daha iyi bir ayrım var şu anda. Tek opsiyonumuz bot olup olmaması değil.
 5. Katkı ve ziyaretçi sayılarımız diplerde, birkaç kullanıcı olmasa neredeyse sıfırlanacak.
 6. Hoax türü vandalizmler de dahil olmak üzere, genelde basit vandalizmin olduğu bir Vikipedi'yiz. Değişiklik süzgeçleri ve diğer araçlar sayesinde birkaç tanesi (ve onlar da uzmanlık gerektirebilir, dolayısıyla son değişiklik devriyelerinin gözlerinden kaçması olası) hariç bunları tespit edebiliyoruz. Bir saat içinde tespit edilemeyen vandalizm, aylarca kalıyorsa, bu önemli bir sorun. Değişiklik süzgeçleri, ToolForge araçları, Quarry, WD sorguları ve botlar konusunda daha çok kullanıcıyı katkı sağlayabilecek seviyeye getirebilirsek, buna yönelik yardım vs. sayfaları oluşturabilirsek, olanları daha da iyileştirilebilirsek çok iyi olacak. Huggle'ı pek kullanmadım, onda da çok sayıda özellik olsa gerek. Bazı kullanıcıların katkıları gizlenebiliyordur sanırım. Öyle ise, iyi niyetinden emin olduğumuz kullanıcıların katkılarını, vandalizm kontrollerinde es geçebiliriz.
 7. AWB'deki belki de en önemli kısım, SQL sorgu ve yerine koyma (replace) kısmı. Burada sorguları minor diye seçebiliyoruz. AWB seçenekleri arasında da sadece typo düzeltmesi olunca, ya da sadece minor düzeltmeler olunca sayfayı es geç (skip) seçenekleri var. En başta bunların öneminin farkında değildim ve dolayısıyla birilerinin basit diyebileceği katkıları yaptığım oluyordu, çünkü pozitif ve bir tuşla yapılabiliyor. Diğer AWB kullanıcıları için de bu geçerli sanırım. AWB otomatik olarak her uğraştığı sayfada belirli düzenlemeler yapıyor (boşluk vs), başka düzenleme de olmayınca sadece bu düzenlemeler katkıda yer alıyor, eğer es geçme olmazsa. Basit denilen katkılar, benim için hiç bir zaman sorun olmasa da, diğer kullanıcılar için oldu ve bunu görmezden gelmek önemli bir sorun olur. Bunların yanında şahsen, nbsp değişikliklerini basit ya da gereksiz katkı olarak görmüyorum. İsterse KB ve görsel olarak pek bir değişiklik yaratmasın. Dil bilgisi ve yazım düzeltmeleri de (typo) elzem.
 8. Bir yönde iyice uzmanlaşmış iyi niyetli kullanıcıların o yönde katkı yapmaya devam etmeleri olsa olsa teşvik edilmeli. Herkes akıl yürütebiliyor, ve bu akıl yürütmeler, yerinde bir şekilde onları katkı yapmaktan vazgeçmeye yönlendiriyorsa, bu hiç iyi değil.
Kolay gelsin. İyi çalışmalar. --Deniz (mesaj) 10:54, 24 Ağustos 2017 (UTC)

Kardeş projelere olan ilgisizlik[kaynağı değiştir]

Gördüğüm kadarıyla başka dillerde de en çok aktif kullanıcı Vikipedi'de mevcut. Ama İngilizce sürümünde (diğerlerini bilmiyorum) kardeş projelerde de aktif kullanıcılar var. Bizde kurtarılabilir durumda olan 2 proje var gibi görünüyor: Vikisöz ve Vikisözlük. Diğerleri çok büyük çabalarla düzelebilecek durumda. Gerçekten Vikipedi kadar kardeş projelerin de biraz ilgiye ihtiyacı var. İsmi belli birkaç kullanıcı dışında kardeş projelerle ilgilenen kullanıcı sayısı bir elin parmağını geçmiyor.

Vikisöz[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki madde sayısı: ~29.957
Türkçedeki madde sayısı: ~3.253
Aradaki fark: - ~26.704

Neredeyse 9 katı... Gerçi Vikipedi'de de durum farklı değil. Gördüğüm kadarıyla kardeş projeler içinde Vikipedi'den sonra en iyi durumda olan proje bence bu. Kabaca tanımlayacak olursak özlü sözlerin yer aldığı proje. Saatler önce yapılmış bir vandalizmi son değişikliklerden görerek geri alabileceğimiz kadar aktif değil. Son çalışmalarla kaynaksız sözlerle yoğun bir şekilde mücadele ettik. Şu an burada yapılacak 2 şey var:

 1. Kaynaklı olmak şartıyla yeni maddeler açmak.
 2. Kaynaksız sözleri kaynaklandırmak veya yeni kaynaklı sözler eklemek.

Vikisözlük[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki madde sayısı: ~5.327.770
Türkçedeki madde sayısı: ~327.911
Aradaki fark: - ~4.999.859

Kardeşler projeler içinde kurtarılabilir olan en iyi durumdaki 3. proje bence. Kabaca tanımlayacak olursak: Hemen hemen her dildeki sözcükler hakkında bilgi veren, sözcüklerin sadece anlamlarına yer vermekle kalmayıp eş veya zıt anlamlarına ve de köken bilgilerine de yer veren bir sözlük projesi. Bu yönüyle diğer sözlük sitelerinden farklı bir proje. Aynı zamanda eksikliklerin ve düzensizliğin yoğun olduğu bir proje. Aktif olan 4-5 kullanıcı dışında ilgilenen yok ne yazık ki. Aktif kullanıcının az olması proje ile ilgilenmeyi zorlaştırıyor. Şablon bazlı bir proje olduğu için zaman zaman teknik bilgilerden anlayan kullanıcılara ihtiyaç oluyor. @HastaLaVi2 ve @Superyetkin'e sonsuz teşekkürler... Projenin ilerlemesinde çok büyük emekleri var. Biraz daha aktif kullanıcımız olsa keşke. En azından köy çeşmesinde yazdığım yazılar havada kalmasa bari, bir karar alınacağı zaman ping atmak zorunda kalmasam.

Birkaç tavsiye[kaynağı değiştir]

 1. Vikipedi sekmesinin yanında Vikisöz ve Vikisözlük sekmelerini her zaman açık bulunduralım.
 2. En azından önümüzdeki 1 hafta kadar kardeş projelere (özellikle bu 2 projeye) bir göz atıp katkı sağlamayı, projelere ısınmayı deneyelim.
 3. Köy çeşmesindeki tartışmalarda fikir belirtmeye çalışalım.
 4. Son değişiklikleri kontrol edelim.
 5. Herkes en az 1 tane yeni madde başlatmayı denesin.
 6. Belki de en önemlisi: deneyelim, deneyelim, deneyelim. Sadece deneyelim.

--Turgut46 11:37, 22 Ağustos 2017 (UTC)

Yorum Yorum@Turgut46 öncelikle çağrınızın doğruluğu konusunda takdiri hak ediyorsunuz, projelere ilgi az, sizin emeğinize sağlık. Ben Vikisöz hakkında naçizane yorumda bulunmak istiyorum. Hatırlarsınız burada görebileceğiniz üzere benim de katkı verme girişimim olmuştu. Lakin şu değişimden sonra doğrusunu söylemek gerekirse hevesim kalmadı ve katkılarım sonlandı. Bir çok madde de bir çok söz halihazırda kaynaksız dururken Vikisöze eklenecek sözler için kaynak politikasını ve katkı veren kullanıcıların yönlendirilmesini projeden aktif bir kullanıcı olarak yeniden gözden geçirmenizi siz ve @Vitruvian'dan temenni ve tavsiye ederim. Yok kaynak politikasında bir revizyon olmayacak ise kaynağı belli olmayan tüm sözlerin silinmesi gerekli; bu da Vikisöz için esaslı bir kayıp anlamına gelecektir. Vikisözlük için ise hemen bir göz atıp ısınma turlarına başlayabilirim:) Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 11:50, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Ben soğutmuşum yani :). Kaynaksız sözler Viksöz'ün temel problemiydi. Son yapılan çalışmalarla azaltıldı. Bu gibi işlemler tamamen Vikisöz'ü yanlış içeriklerden korumak içindi. Maddeye başka kaynaklı sözler de eklenebilir. --Turgut46 12:43, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Estağfurullah:) Yapıcı maksatla yönelttiğim eleştirim umarım kırmamıştır @Turgut46. Bahsettiğiniz problemin az önce rasgele seçerek baktığım bir kaç maddede daha olduğunu görmekteyim. Sözler için böyle bir handikap var, kaynak bulması biraz zor bir süreç. Umarım Vikisöz de layık olan aktif katılımcı sayısına ulaşır... Teşekkürler. chanseyMesajYaz 12:47, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Size bir tüyo vereyim: Bu gibi maddelerde İngilizce Vikisöz'e bakılabilir. Çünkü İngilizce Vikisöz'de kaynaksız madde sayısı yok denecek kadar az. Çünkü İngilizce Vikisöz'de kaynaksız maddeler silinme sürecine giriyor. Benim de amacım bu standardı yakalamaktı. Vikisöz'ün diğer özlü söz ekleyen sitelerden farkı olsun istedim. Kırılmadım. Face-smile.svg --Turgut46 12:53, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Bazen Vikisöz'e eklemelik içerik ile karşılaşıyorum. Bunu herkes biliyordur, yazılmıştır deyip bakma gereği duymuyordum fakat durum öyle değilmiş. Bundan sonra daha sık uğrasam iyi olacak galiba. Bu arada seyyar ateist oldum sanırım Face-smile.svg --Selahattin ilhan (mesaj) 18:43, 22 Ağustos 2017 (UTC)
Vikisözlük'e de bekliyorum. Face-smile.svg --Turgut46 19:36, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Başka Vikipedi'lerde milyonlarca madde varsa, Türkçe Vikipedi'de de olabilmesine katılırım; örneğin kayda değerlik dilden dile çok da değişmemeli ama Vikisözlükler arasında madde sayısını karşılaştırmak yerinde değil bence. Üç yüz küsür bin Vikisözlük maddesi varsa, bu gene iyiymiş. TDK Büyük Türkçe Sözlük'te (BTS) "söz, deyim, terim ve ad" olmak üzere 616 bin "söz varlığı" varmış. Bunların hepsi Vikisözlük'e uygun olur mu bilmem ama bot kullanmadan yüz binlerce madde oluşturmuşsak çok çok çok aferin Vikisözlük katılımcılarına. BTS'den bot ile aktarma yapabilir miyiz acaba? Bu arada, tabii ki her yerde katkılara devam. Burada çeşitli terim kategorileri var. Edebiyat terimleri gibi kategorilerdeki maddelerin birçoğu Vikisözlük'e taşınmalık durumda idi, en son baktığımda. Onları taşımak bile güzel bir katkı olabilir. --Deniz (mesaj) 10:03, 24 Ağustos 2017 (UTC)

İşbirliği projesi[kaynağı değiştir]

Haftanın ortasını da geçtik. Ama hala projeye hiçbir katılım olmamış. Bütün kullanıcıları bu haftaki projeye en azından küçük de olsa katkılar yapmaya davet ediyorum. ~ Z (m) 22:13, 23 Ağustos 2017 (UTC)

Vikipedi:Devriyelik başvurusu[kaynağı değiştir]

Bir hizmetli lütfen Vikipedi:Devriyelik başvurusu maddesindeki adaylıkları artık kapatabilir mi? Son yorum 1 ay önce yazılmış.
@Vikiçizer @Superyetkin @Sabri76 @Sakhalinio @HakanIST --TmѰ e12 09:48, 25 Ağustos 2017 (UTC)

Seçkin ve kaliteli içerik adaylıklarına ilgi[kaynağı değiştir]

Aylardır, hatta yıllardır sonuçlanmayı bekleyen adaylıklar mevcut. Bu içerikler bizim en iyi, en okunası sayfalar olarak sunduğumuz içerikler, kalitemizin, niteliğimizin göstergeleri. Ancak ilgi çok az. Birkaç dakikanızı ayırıp bu sayfaları ojur ve değerlendirme yaparsanız çok faydalı olacaktır. Ama lütfen okuyun, destek olmuş olmak için olmayın :) Teşekkürler şimdiden.--RapsarEfendim? 18:17, 25 Ağustos 2017 (UTC)

Wikipedia yasağının kaldırılması için imza kampanyası[kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye erişimin tekrar sağlanması amacıyla imza kampanyası başlatılmış[1], ilginize. İşe yarayacağı konusunda pek ümitli değilim fakat rahatsızlığın boyutunu göstermesi açısından imza sayısının artmasının faydalı olacağını düşünüyorum. 2606:F180:2:1DA:1DA:C91A:7ECE:4245 10:59, 31 Ağustos 2017 (UTC)

 • bu arada Commons da engellenmiş sanırım. -MHIRM. 11:13, 31 Ağustos 2017 (UTC)

Change.org da yasaklamasın da.. Gözü kara bir şekilde bilgiyi yasaklıyor lar çünkü. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:51, 31 Ağustos 2017 (UTC)

 • Desteklemediğim kampanya. Hepimiz biliyoruz ki change.org sitesine boşu boşuna imza atacaz hiç kimsenin umrunda olmayacak. O malum sayfa düzeltilmeden bu engel kalkmaz keşke kalksa ama kalkmaz.--Hile19 16:56, 31 Ağustos 2017 (UTC)
@Hile19 "malum sayfa" derken neyi kastettiğinizi öğrenebilir miyim? Vikipedi yasağının kaldırılması için bir maddenin düzeltilmesi gerekiyorsa maddeye erişim engellenebilirdi. Tıpkı İnsan penisi maddesinin erişime engellenmesi gibi.-SunSoldiers (mesaj) 17:03, 31 Ağustos 2017 (UTC)
@SunSoldiers engellemeler nasıl oluyor tam bilmiyorum. Ben şunu demek istedim. Bizim imzalamamızla olacak iş değil. Vikipedia yönetimi ile hükümetin çözeceği iş. Yani bunlar boş kampanyalar.--Hile19 17:23, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Vikipedi'nin Türkiye'de engellenme sebebi Türkiye'de temsilcilik açmaması ve devlete vergi vermemesi. Bahsi geçen sayfa (İngilizce Wikipedia'da) sadece bir bahane oldu.Cem 53 (mesaj) 17:27, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • İmza kampanyasının işe yaramayacağı konusunda ben de aynı fikirdeyim fakat yukarda da belirttiğim gibi, toplumdaki rahatsızlığın boyutunu göstermesi açısından faydalı olabilir. Ayrıca, herkes durumu kabullenmiş görünüyor, ne acı...Bu engellerin sonunun olmadığının ne zaman farkına varacağız? En sık kullanılan VPN servisleri geçtiğimiz yıl engellenmişti ve bu engel genişletilebilir. Yani, ilerde VPN'ler de işlevsiz kalabilir ve hiçbir şekilde giremeyebiliriz. Bakınız: "Erişim Yasaklarını Aşmak Artık Daha Zor: BTK, VPN Servislerini Engelleme Kararı Aldı!". Ne yazık ki bu "kabullenmişlik" ve "tepkisizlik" ilerde yapılacak olan diğer engellemelere ve yasaklara davetiye çıkarıyor. Wikipedia her alanda yararlandığım bir kaynaktı ve ne yazık ki porno sitelere girer gibi VPN ile giriş yapmak zorunda kalıyorum. Utanç verici. Kullanıcı SunSoldier'a katılıyorum, sadece problemli görülen maddeler engellenebilirdi erişimi tamamen kesmek yerine. Dolayısıyla, keyfi bir engel olduğu konusunda sanırım herkes hemfikir. 2606:F180:2:1DF:1DF:AC37:3113:1094 18:49, 31 Ağustos 2017 (UTC)
Teknik bakımdan artık belli sayfaların engellenmesinin mümkün olmadığı gerçeği bir kenara bırakılırsa, bir cümlenin dahi sansürlenmesi ile tüm sitenin sansürlenmesinin aynı olduğunu düşünüyorum. Bir cümleyi kabullenen, ikincisine de bir şey diyemez, zira ilkini kabul etmiştir. Böyle gider, keyfe keder "sakıncalı" bulunan yerler sansürlenir. Daha önce ben de yalnızca bu sayfaların engellenmesink, ancak bunun kabul edilemez bir durum olduğu gerçeğinin farkında olunarak hukuki mücadelenin en azından kısmi sansür/engel varken sürdürülmesini dile getirmiştim. Ancak orada da gelen "bu durumda yeteri tepki oluşmayacak" görüşü bana da mantıklı gözüktü. Konuyla ilgili olarak bir alt başlıkta yer alan mektubun okunması da tavsiye edilir.--RapsarEfendim? 19:30, 31 Ağustos 2017 (UTC)

Wikimedia Vakfı'nın Türkiye'deki engel hakkında bilgilendirmesi[kaynağı değiştir]

Görmeyenleriniz, bilmeyenleriniz vardır diyerek buraya ekliyorum; Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher, Türkiye'deki kullanıcılar için son gelişmeler ile ilgili bir bilgilendirme mektubu yayınladı. Aşağıya bırakıyorum mektubu :)

--Pragdonmesaj 17:42, 31 Ağustos 2017 (UTC)

Wikimania 2017 Notları[kaynağı değiştir]

Herkese İyi bayramlar!

Wikimania 2017 hakkında notlarımı şurada bulabilirsiniz: Başak Wikimania notları. Ayrıca toplantıdan tüm dünya vikipedistleri ile vakıf yetkililerinin destek mesajlarını getirdik. Katherine Maher, engel konusunda gelişmeler hakkında bilgilendirme yapmak üzere Türkçe Vikipedi kullanıcılarına yönelik bir mesaj yayımlamak istedi. Masajı Pragdon'un da yukarıda paylaştığı gibi burada: Engel hakkında bilgilendirme. --Başak (mesaj) 11:24, 1 Eylül 2017 (UTC)

BSRF'nin notlarını da burada bulabilirsiniz: BSRF Wikimania Notları--Başak (mesaj) 08:18, 8 Eylül 2017 (UTC)

Günün maddeleri[kaynağı değiştir]

Günün maddeleri birkaç gündür saatlerce oluşturulmuyor. Lütfen bir hizmetli 1 hafta önceden oluşturmaya başlayabilir mi??? Bugünün günün maddesi saat 16:16 (UTC+3)'de oluşturulmuş ve bu durum birkaç gündür böyle. --TmѰ e12 20:23, 1 Eylül 2017 (UTC)

 • Bunun normalde sorumlusu ya da sorumluları olurdu, şu anda bildiğim kadarıyla yok ve 2-3 kullanıcının kişisel çabalarıyla yürütülüyor bu iş. İşlerden anlayan, takip eden sorumlu (lar) belirleyelim. Var mıdır gönüllü olan? @Sakhalinio bir ara yapıyordu ve güzel işliyordu Keza @BSRF de bu konuda iyiydi. Son zamanlarda da @Mavrikant ilgili gördüğüm kadarıyla. Üç arkadaşımız da bana göre bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilir.--RapsarEfendim? 20:28, 1 Eylül 2017 (UTC)
  Vikisöz'de günün sözü oluşturulmamışsa ‎Mavrikant Bot arşivden eski bir günün sözü seçip günün sözünü oluşturuyor. Mavrikant Bot buraya da uyarlanabilirse güzel olur? --TmѰ e12 20:37, 1 Eylül 2017 (UTC)
  Günün maddesi için birtakım kurallar var, benzer alanlardan iki madde aynı gün ya da yakın tarihlerde çıkarılmamalı mesela. Botlar bunu ayırt edebilecek kapasitede değil.--RapsarEfendim? 20:41, 1 Eylül 2017 (UTC)
  Günün maddeleri çok sık aralıklarla ana sayfaya çıkıyor. Hatta sablondaki iki madde hiç değiş tokuş yapılmadan. Daha önce ideolojik ve Türkiye merkezli maddelerin aşırı derecede ana sayfadaki GM bölümünde yer aldığını birkaç yerde eleştirmiştim. Çok şükür ki bu azaldı ve umarım böyle devam eder. Yetkili arkadaşların belirlenmesi sürecini destekliyorum. --Maurice Flesier message 20:49, 1 Eylül 2017 (UTC)
Sorumluların yanında hepimize iş düşüyor. Daha çok madde önerisinde bulunarak seçenek sayısını arttırmamız lazım. Yanlışım yoksa ana sayfaya çıkmayan kaliteli maddelerimiz dahi mevcut.--RapsarEfendim? 20:59, 1 Eylül 2017 (UTC)
Ben yalnızca haftanın seçkin maddelerini belirliyorum. Günün maddeleri ile Sakhalinio ilgileniyordu diye hatırlıyorum. Günün maddelerini teke indirirsek ve Vikipedi:Günün maddesi sayfasında anasayfaya çıkmaya uygun maddeleri aday gösterirsek sorumlu kişinin işi kolaylaşabilir.--B.S.R.F. 💬 06:26, 2 Eylül 2017 (UTC)
 • Bence bir tanesi kaliteli maddelerden seçilmeli, çok sayıda madde var ve bunlar ana sayfada yayınlanmali. Digeri ise baska yeterli kalitedeki maddelerden seçilmeli.Sait71 18:55, 2 Eylül 2017 (UTC)
 • Öncelikle, tarihte bugünden farklı olarak günün maddelerinde çıkacak maddeler içerik üretimimize bağlıdır. Haklı olarak sistemik yanlılık sorunları gözleniyor olabilir, bunun nedeni de örneğin Türkiye veya ABD veya SSCB hakkında daha çok içerik üretilmesidir. Sürdürülebilir biçimde düzeltmenin tek yolu topluluğun içerik üretim örgüsünün değişmesidir.
 • Günün maddelerini belirlemek için (eğer içinde bulunulan günün maddesi söz konusu değilse) hizmetli veya sorumlu olmaya gerek yok; herkes cesur olup birkaç günü oluşturabilir en azından... Oluştururken tek önemli olan, maddelerin taslak olmaması, ciddi bir kaynak sorunu bulunmaması ve yazım kontrolünden geçirilmesi. Kaliteli maddelerden gerçekten çıkmamış çok sayıda var. VP:BMD ve VP:BMD2 depolarından faydalanılabilir. Bunun dışında yardımcı olması için Kullanıcı:Seksen iki yüz kırk beş/GM sayfasında bir miktar potansiyel madde biriktirdim. VP:GM sayfasında aday gösterilmesi için şablon kullanılması az da olsa vakit istediğinden belki soğutuyor olabilir, ancak herkes yazdığı/bulduğu uygun maddeleri en azından bu sayfaya yerleştirirse elimizde iyi bir depo olur. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18:31, 3 Eylül 2017 (UTC)
Ben kendi ilgi alanıma dair oluşturduğum maddeleri yeri geldikçe VP:GM'ye ekliyorum, fakat benzer konulu maddelerin ana sayfaya çıkarılmaması sebebiyle olduğunu düşündüğüm gerekçeyle epey bi uzun süre aralıklarla ana sayfada çıkıyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:57, 3 Eylül 2017 (UTC)
Planlama yaptığımda çıkmamış kaliteli maddelere ve günün maddesi sayfasındaki önerilere öncelik vermeye çalışıyorum; bununla beraber konu yelpazesini de geniş tutmaya çalıştığımdan belirttiğiniz üzere aralıklı olarak serpiştiriyorum benzer konuları (son yaptığımda araya üç-dört gün koymaya çalıştım mesela). Bununla beraber ilgi alanınıza giren maddeleri önermekten çekinmeyiniz, er ya da geç çıkacaklardır. İlgi duyan kullanıcılar kendileri de günün maddelerini cesur olup belirleyebilirler, bunu da tekrarlamakta yarar var. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:09, 7 Eylül 2017 (UTC)
 • Oturum açınca çıkan günün maddeleri, oturum açmadan çıkanlardan farklı oluyor. Bu önbellek ile mi alakalı yoksa teknik bir sorun mu? --KediÇobanı🐈 17:49, 8 Eylül 2017 (UTC)

Vikiproje istatistikleri şablonunun düzenlenmesi gerek.[kaynağı değiştir]

Herkese iyi Vikiler. Vikiproje istatistikleri şablonunun İngilizce Vikipedi'de ki gibi düzenlenmesi ve gereksiz kategorilerin silinmesi için şurada görüşlerinizi belirtebilir misiniz?-SunSoldiers (mesaj) 16:46, 6 Eylül 2017 (UTC)

İşbirliği[kaynağı değiştir]

Sİyasetle ilgilenen kullanıcıları bu haftanın işbirliğine davet ediyorum. ~ Z (m) 06:09, 7 Eylül 2017 (UTC)

300.000 madde[kaynağı değiştir]

Sayıya ulaşmamıza 2.000 küsür madde kaldı ki bu da demek oluyor ki birkaç hafta içerisinde (en fazla iki ay ben tahimim) bu sayıya ulaşmış olacağız. Bunun için bir logo koyalım diyorum. Yine sansürlü kısım kalsın -ki burada siyah şeridin daha ince olması ve arkadaki "özgür" yazısı görülebilir şekilde yalnızca bu kısma çekilmesi de konuşulabilir- yahut yaratıcı bir şekilde sansürü de göz önüne alarak (belki üzerinde anlaşacağımız "özgür bilgi durdurulamaz" temalı bir metin de oluşturarak) bir logo tasarlayalım.--RapsarEfendim? 08:10, 7 Eylül 2017 (UTC)

Destek Destek Katılıyorum logonun yenilenmesi gerektiğini düşünüyorum. "Özgür" kısmının üstüne çizgi çekilsede olur.≈ SunSoldiers  ✉  08:18, 7 Eylül 2017 (UTC)
Destek Destek Şimdiden tüm kullanıcılarımıza ve ziyaretçilerimize tebrikler. --Deniz (mesaj) 08:53, 7 Eylül 2017 (UTC)
 • Mevcut siyah bandın üzerine klasik bir yazı tipiyle 300000 yazıp önü demir parmaklık şeklinde çizgilerle kapatılabilir. Klişe ama olsun. --Cobija (mesaj) 09:19, 7 Eylül 2017 (UTC)
  Sevdim. Mevcut siyah bandın biraz daha inceltildiği ve bu önerinin uygulandığı bir sürüm görebilir miyiz?--RapsarEfendim? 17:43, 7 Eylül 2017 (UTC)
  Destekliyorum. Güzel bir kilometre taşını daha geride bırakacağız. chanseyMesajYaz 20:47, 7 Eylül 2017 (UTC)
  Bu öneriyi ben de destekliyorum. --KediÇobanı🐈 15:39, 8 Eylül 2017 (UTC)
  Elimden geldiği şekilde talep edildiği logoyu oluşturdum. Umarım güzel olmuştur :) @KediÇobanı @Chansey @Rapsar @Cobija
Üzerine "arial rounded mt bold" fontuna sahip beyaz renkli "300.000" yazılmış Türkçe Vikipedi logosu tasarımı 
Üzerine "arial rounded mt bold" fontuna sahip beyaz renkli "300.000" yazılmış ve demir parmaklık eklenmiş Türkçe Vikipedi logosu tasarımı 
Üzerine "arial rounded mt bold" fontuna sahip beyaz renkli "300.000" yazılmış ve bandın üstüne gelecek şekilde demir parmaklık eklenmiş Türkçe Vikipedi logosu tasarımı 


--TmѰ e12 18:38, 9 Eylül 2017 (UTC)

Demir parmaklığın doğru bir çağrışım olduğunu düşünmüyorum. vikipedi hâlâ özgür.. bant yeterlidir kanımca.. kibele 18:51, 9 Eylül 2017 (UTC)
Küre değil de alt kısımda olsa parmaklıklar, iyi olur bence. Elinize sağlık. --Deniz (mesaj) 20:08, 9 Eylül 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Bulgu lakin biraz kalabalık olmadı mı? --TmѰ e12 20:28, 9 Eylül 2017 (UTC)
Kalabalık olmadı mı derken? Parmaklıklı olacaksa 300000'i farklı bir renkte mi yapsak (kırmızı hariç), belki daha belli olur. Sadece vakfın Türk devlet kurumları ile iletişimini değil de, bu sansür sürecini, sebeplerini, sürülen herhangi bir mantıklımsı argüman varsa onu, yapılanları, halkın az da olsa tepkisini, televizyonda arada sırada değinseler de, kendi geleceklerini en ufak bir riske atmamak için belki de, bazı basın medya kuruluşu olduğu iddia edilen yer çalışanlarının önde gelenlerinin ve diğerlerinin tepki(sizlik)lerini vs. yazacağımız bir sayfa da oluştururuz belki de. Vikihaber şeklinde de olabilir. Bu sansüre yol açan malum cümleler Türkçe Vikipedi'de sansürlenmiş durumda zaten, ne yazık ki. Ziyaretçilerimize Vikipedi'nin ne olduğunu aktaramadık. Vurabildiler abalıya. --Deniz (mesaj) 20:50, 9 Eylül 2017 (UTC)
Kalabalık derken slogan kısmı çok karmaşık oldu demeye çalıştışmıştım :) --TmѰ e12 21:07, 9 Eylül 2017 (UTC)
 • Parmaklık fazla gözüktü bana da pratikte, siyah bant üstüne 300.000, daha iyi bir fontla tabi gayet iyi.--RapsarEfendim? 21:09, 9 Eylül 2017 (UTC)
  Aklınızda hangi font var @Rapsar? --TmѰ e12 21:14, 9 Eylül 2017 (UTC)
  Fontu "arial rounded mt bold" yaptım --TmѰ e12 21:42, 9 Eylül 2017 (UTC)
 • Siyah font üzerine yazılmış 300.000 yazısı siyah fontun amacını gizlemiş gibi. Sanki 300.000 yazısı daha iyi görünsün diye siyah font kullanılmış gibi anlaşılabilir. En azından ben böyle düşünüyorum. --Turgut46 21:52, 9 Eylül 2017 (UTC)
Ben de tam Turgut'un yazdığını yazacaktım. Sansür bandının işlevini maalesef devre dışı bırakıyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 22:06, 9 Eylül 2017 (UTC)
 • @TmY e12 öncelikle elinize sağlık. Bant hakkında Turgut46'ya katılıyorum. Halihazırdaki logoyu hiç değiştirmeden, kürenin üzerine ve küreye paralel olarak yarım çember şeklinde 300.000 yazsak nasıl olur acaba? chanseyMesajYaz 22:16, 9 Eylül 2017 (UTC)
  İstek yapıldı Yapıldı @Chansey
Tepesinde yarım daire şeklinde "arial rounded mt bold" fontuna sahip siyah renkli "300.000" yazılmış Türkçe Vikipedi logosu tasarımı 
Tepesinde yarım daire şeklinde "arial rounded mt bold" fontuna sahip siyah renkli "300.000" yazılmış ve "V"ye bağlı gibi görünecek şekilde siyah balon eklenmiş Türkçe Vikipedi logosu tasarımı 

--TmѰ e12 22:52, 9 Eylül 2017 (UTC)


Ortada sayaç şeklinde "300.000" yazılmış alt kısım aynı şekilde sansürlü şekilde bırakılmış Türkçe Vikipedi logosu tasarımı @Mavrikant'ın 250.000 için tasarladığı logoyu düzenleyerek böyle bir logo hazırladım. Telif hakkı sorunu olabileceği düşünülürse yeni bir sürümü yüklenebilir veya dosya kaldırılabilir.≈ SunSoldiers  ✉  03:57, 10 Eylül 2017 (UTC)

Bu da güzel olmuş, yukarıdakiler de. Başka bir sayfaya seçenekleri aktarıp birini seçelim mi? --Deniz (mesaj) 09:35, 10 Eylül 2017 (UTC)
Bence başka logo yapacaklar varsa diye bir hafta bekleyip, 1 veya 2 hafta sürecek bir oylama yapalım. --TmѰ e12 08:46, 11 Eylül 2017 (UTC)
Ben oylama sayfası için bir taslak oluşturdum, taslak hakkında bir istek vs. olursa lütfen sayfanın tartışma sayfasında belirtiniz. Taslağın kullanılmasına karşı çıkan olmazsa kullanırız. Bu arada logo yapacaklar, düşünenler veya yapanlar varsa haber verse olur mu? Ona göre oylamayı başlatalım --TmѰ e12 20:31, 11 Eylül 2017 (UTC)
 • Biz 300000'inci maddemizi kutlarken, sansür nedeniyle bu bilgiye erişemeyen insanlar için üzülüyoruz. 


Öneriler doğrultusunda renklerde ya da büyüklükte değişiklik yapabilirim. --KediÇobanı🐈 21:21, 12 Eylül 2017 (UTC)

 • Eğer topluluğun bir itirazı yoksa bu oylamayı 18 Eylül 2017 - 03:00 (UTC+3) tarihinde başlatıp, 25 Eylül 2017 - 03:00 (UTC+3) tarihinde bitirelim --TmѰ e12 13:32, 15 Eylül 2017 (UTC)

Klasik müzik eserlerinin adları[kaynağı değiştir]

Bir süredir uğraştığım klasik müzik maddelerindeki eser adları çok problemli. Bir çoğu Türkçe'ye çevirilmeden yabancı dilde kopyalanıyor. Örnek olarak bunları 1, 2, 3, 4 verebilirim. Çevrilenler de belli bir standarda göre değil. Bunun yanında madde adlarında da problem var. En basitinden bazı eserlerde eser numarası başta (örnek: 5. Senfoni (Beethoven)) bazılarında ise sonda (örnek: Piyano Konçertosu No.2 (Rahmaninov)). Bu durum bunun gibi adı için iki varyasyon olan bazı maddelerde yönlendirmelerle çözülmeye çalışılmış ancak daha karışık adlar için sorunu çözmüyor. (Örnek; 1, 2. Konu daha önce tartışıldı mı bilmiyorum ancak tartışıldıysa bile tekrar hatırlanmasında fayda var gibi. --Pinkmlover - mesaj 13:53, 8 Eylül 2017 (UTC)

Eğer 5. senfoni denince (ya da beşinci senfoni), akla iki üç şey geliyorsa ve biri de Beethoven'ın eseri ise isim (yani Vikiveri Türkçe etiketi) yukarıda yazıldığı şekilde kalabilir. Sıra numaralı eserlerin çoğu için şu şekilde standartlaştırmanın taraftarıyım: Rahmaninov'un İkinci Piyano Konçertosu. Sayı büyükse rakamlar kullanılır, ayrıca iyelik eki atılabilir. Bence özel ad oldukları için sözcükleri büyük harfle başlattım. BWV gibi durumlarda, bence ya sadece BWV+numara şeklinde olsun, ya da BWV kısmı olmadan olsun. Deniz (mesaj) 20:07, 8 Eylül 2017 (UTC)

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Vikiproje:Cartoon Network[kaynağı değiştir]

Bu isimde yeni bir VikiProje açma planım var. VikiProje, İngilizce versiyonunun Türkçesi gibi olacak. Sizce açmalı mıyım? --Евунтиаmesaj 11:31, 10 Eylül 2017 (UTC)

Birkaç kişi var bu maddelere katkı yapan. Katılım gösterebilirler. --Turgut46 11:35, 10 Eylül 2017 (UTC)
Proje, sadece Cartoon Network ile sınırlandırılmasa daha iyi olur gibi. VikiProje çizgi diziler gibi bir projeye katılım daha yüksek olur, diye düşünüyorum. --CosmosAwaymesaj 13:35, 10 Eylül 2017 (UTC)
Destek Destek --Евунтиаmesaj 15:18, 10 Eylül 2017 (UTC)

Vikiproje:İzmir İBP[kaynağı değiştir]

Çok mütevazı bir hedefi olan Eylül İş birliği projesine katılımlarınızı bekleriz :) Herkese iyi vikiler! chanseyMesajYaz 20:05, 10 Eylül 2017 (UTC)

Ülke adlandırmaları[kaynağı değiştir]

Beyaz Rusya ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği maddelerinin adlandırilmaları ile ilgili tartışma sayfalarında başlıklar açtım fakat bir iki kullanıcı dışında pek ilgi görmedi. Bir itiraz yoksa sırasıyla Beyaz Rusya→ Belarus ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği→Sovyetler Birliği olarak taşıyaçağım. Topluluk olarak genelde bir action sonrası hareketlediğimiz için son olarak bir de burada belirteyim dedim. Bilgilerinize dostlar. --Maurice Flesier message 21:31, 10 Eylül 2017 (UTC)

Destek Destek --Евунтиаmesaj 22:38, 10 Eylül 2017 (UTC)

Vikiproje:Çizgi film konusunda yardım[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de tasarım konusunda çok kötüyüm, Vikiproje:Çizgi film için tasarım yapabilecek var mı? --Евунтиаmesaj 22:40, 10 Eylül 2017 (UTC)

Diğer projelerden kopyala-yapıştır yapıp düzenleyebilirsiniz. --Turgut46 23:21, 10 Eylül 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Ben genel tasarımı hazırladım @Tom Evuntia. Tasarım hakkında başka yardıma ihtiyaç duyarsanız yardım isteyebilirsiniz. Kolay gelsin --TmѰ e12 09:22, 11 Eylül 2017 (UTC)
Böyle durumlarda menü oluşturmak için {{sekme başlat}} şablonunu kullanmak oldukça pratiklik sağlıyor. Örnek kullanım. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 09:27, 11 Eylül 2017 (UTC)
Face-smile.svg Teşekkürler --Евунтиаmesaj 12:13, 11 Eylül 2017 (UTC)

Draft strategy direction. Version #2[kaynağı değiştir]

In 2017, we initiated a broad discussion to form a strategic direction that will unite and inspire Wikimedians. This direction will be the foundation on which we will build clear plans and set priorities. More than 80 communities and groups discussed and gave feedback[strategy 1][strategy 2][strategy 3]. We researched readers and consulted more than 150 experts[strategy 4]. We looked at future trends that will affect our mission, and gathered feedback from partners and donors.

A group of community volunteers and representatives from the strategy team synthesized this feedback into an early version of the strategic direction that the broader movement can review and discuss.

The second version of the direction is ready. Again, please read, share, and discuss on the talk page on Meta. Based on your feedback, the drafting group will refine and finalize the direction.

 1. ^ Cycle 1 synthesis report
 2. ^ Cycle 2 synthesis report
 3. ^ Cycle 3 synthesis report
 4. ^ New Voices synthesis report

SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 10:12, 11 Eylül 2017 (UTC)

İl maddelerindeki spor tabloları[kaynağı değiştir]

Merhaba,

İl maddelerinde spor takımlarının tabloları renkli renkli ve büyük harflerle eklenmiş durumda. Rastgele birkaç ilin maddesine baktım bu tablolar vardı, galiba tüm illerin maddelerinde mevcut. Bu tablolardaki renkler neye göre ayarlanmış, neden takımlar büyük harfle yazılmış belli değil. Ben bu tabloların maddelerden çıkarılmasından yanayım. Maddeye şehrin takımları şunlardır, denilerek özetlenebilir. Ayrıca görsel açıdan da tablolar felaket. Sayfalar renk cümbüşüne dönmüş durumda. Örnek: İstanbul, Eskişehir, Diyarbakır, Erzurum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 09:56, 14 Eylül 2017 (UTC)

@Mehmet Ali Acar tarafından eklenmiş tüm maddelere. Yararlı olduğu aşikâr fakat belirtildiği gibi karman çorman bir hâlde, sadeleştirilmesi gerekiyor. --Cobija (mesaj) 10:01, 14 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Hedda Gabler, Cobija, İl maddelerindeki spor tablolarını ben hazırladım. Amacım, o il'e ait, o yılın spor kulüplerini ve sezon sonunda da elde ettikleri sonuçları toplu olarak göstermek. Bunu yapabilmek için federasyonları yayınlarını kaynak olarak izliyorum ve güncel bilgilerle tabloları değiştiriyorum. Tablolarda , eğer kulüp Avrupa'daki bir kupaya katılmışsa, gelişmeler güncel olarak işlenmektedir. Renkler kulübün tabloya girişindeki durumunu, sezon sonunda ise başarısını gösteriyor. Renklendirme ilk bakışta durumunu göstermek için. Bir renk curcunası gibi görülebilir. Ancak yeşil başarıyı, kırmızı başarısızlığı gösteriyor. Sarı durağan, mavi alt başarıyı gösteriyor. Takımların harflerinin büyük oluşu kabul ettiğim biçim hatası. Maddeye yalnızca "şehrin takımları şunlardır" diyecek olursak, o takımların başarı süreci izlenemez. Tabloların görsel açıdan 'felaket' ya da 'karman-çorman' oluşu benim biçim bilgimin eksikliğinden kaynaklanıyor. Yardımınızı severek kabul ederim. 'Yararlı bilgiler' olarak nitelendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Tabloları çok zaman harcayarak, zevkle hazırlıyorum, yararlı olduğunu düşünüyorum. Biçim değişiklikleriyle devam ettirilmesini isterim. Eleştiri ve önerileriniz doğrultusunda 'Samsun İl' sayfasında değişiklikler yaptım. İncelerseniz sevinirim. Saygılar.Mehmet Ali Acar 19:09, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Bu tablolara ben de takılmıştım. Vakit bulup buraya taşıyayım konuyu derken gelmiş zaten :). Tabloların yararlı olduğu su götürmez bir gerçek ama sayfaların genel anlamda yapısını da bozmakta. Bunları iller bazında yeni maddelere (İstanbul'da spor, Eskişehir'de spor, Manisa'da spor gibi) taşısak, ilin ana maddesinde de sadece üst liglerdeki takımları bırakıp bu maddelere bağlantı versek nasıl olur? --Pragdonmesaj 10:48, 14 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Pragdon, 'Spor' ana başlığı altındaki '...Spor Kulüpleri' başlıklı tabloların, sayfanın genel yapısını bozduğunu sanmıyorum. Çünki sayfada her zaman son iki sezona ait iki tablo bulunacaktır. Bu sayfalarda çok daha yer kaplayıcı, daha az önemli ve hiç güncellenmemiş tablolar da bulunmaktadır. Belirttiğiniz gibi iller bazında, kulüp ismine göre, üst liglerdeki takımlardan bu maddelere bağlantı yapmanın daha zor ve anlaşılamaz olduğunu düşünüyorum. Öyleki, İstanbul'un liglerde yer alan değişik branşlardaki 95 kulübüne karşılık, Karaman, Kilis gibi illerin Futbol Bölgesel Amatör ligdeki tek takımı vardır. Eleştiri ve önerileriniz doğrultusunda 'Samsun İl' sayfasında değişiklikler yaptım. İncelerseniz sevinirim. Katkıda bulunursanız, sevinirim. Teşekkürler, saygılar.Mehmet Ali Acar 19:09, 15 Eylül 2017 (UTC) Sayın @Mehmet Ali Acar tabloların üstüne renklerin neleri temsil ettiğini eklerse bir sorun kalmaz bence --By erdo can • msj 10:50, 14 Eylül 2017 (UTC)

Sayın ,By erdo can, renkler aslında çok önemli değil. Kulübün tabloya girişindeki durumunu, sezon sonunda ise başarısını gösteriyor. Renklendirme ilk bakışta durumunu göstermek için. Bir renk curcunası olduğu gerçek. Yeni düzenlemeyle yeşil başarıyı, kırmızı başarısızlığı, mavi Avrupa kupalarıyla ilgisini gösteriyor. Eleştiri ve önerileriniz doğrultusunda 'Samsun İl' sayfasında değişiklikler yaptım. İncelerseniz sevinirim. Saygılar.Mehmet Ali Acar 19:09, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Seçkin madde olan Ankara'daki spor başlığı dikkatimi çekti, bu nedenle görüşümü belirtmek istedim. Maddelerde renkli halde tablo halinde yer alması düzeni ve genel görünüşünü olumsuz etkilemiş. Her başlıkta olduğu gibi satır satır hangi takımın hangi yıl şampiyon olduğu vs. yazılabilir. Tabii kaynakları ekleyerek. Bu tabloların kaldırılması gerekiyor çünkü Vikipedi:Biçem el kitabı'nı ihlal ediyor. --Maurice Flesier message 22:17, 17 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Maurice Flesier, Son düzenleme ile (Örnek Ankara ili)renk sayısı 3'e indirildi. Tümüyle kaldırılabilir. Ancak ilk bakışta bilgi vermesi de önemli. Satır satır Hangi takımın hangi yıl şampiyon olduğundan çok takımın güncel durumu ilgi çekecektir. Biçem el kitabını ihlal eden hususlar düzeltilebilir.--Mehmet Ali Acar 12:16, 18 Eylül 2017 (UTC)

@Mehmet Ali Acar, takımların hangi yıl şampiyon olduğu veya hangi lige yükseldiği kayda değer olduğu sürece yazı olarak da yazılabilir. Bunun için illa tablo olacak diye bir şey yok. Diğer kullanıcıların da görüşleri doğrultusunda maddelerin spor başlıklarındaki güncelleme ve yenilerini eklemeye bir son vermeniz gerekiyor. --Maurice Flesier message 11:57, 19 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Maurice Flesier, Ağrı (il) sayfasını inceleyin lütfen. Sayfada kayda değer yalnızca 'Tarihçe' vardı. Bir de 2015'de kalmış bir 'Nüfus tablosu'. Ben bu sayfaya (diğer bütün illere de) 'Genel Nüfus Değerleri Tablosu', 'Konum' tablosu ve 'Ağrı'nın Spor Kulüpleri' tablolarını ekledim. Yeni tabloları eklemeyi sürdüreceğim, eğer tutarsız gerekçelere dayalı engelleme olmazsa. Amacım sayfaları öylesine doldurmak değil, Vikipedi'den yararlanmak isteyenlerin taleplerini karşılayabilmek. Başkaları tarafından hiç tablo kullanılmamış olsa, haklısınız. Ancak tabloların özetleyici ve vurgulayıcı olduğu bu konu uzmanlarınca söylenir. Bunları daha önce Milli Eğitim Bakanlığı için hazırlanmasına katkıda bulunduğum 9 kitaptaki deneyimlerime dayalı söylüyorum. Değerli Kullanıcı arkadaşların renk, büyük harf gibi biçime dayalı eleştirilerini haklı bularak, düzeltmeye başladım. Ancak sizden gelen "güncelleme ve yenilerini eklemeye bir son verin" 'komutu'na üzüldüm. Tamam, tablolar kaldırılsın, ancak yerine önerilen "hangi yıl şampiyon olduğu veya hangi lige yükseldiği" ni yazı ile ifade etmek, hiç işe yaramayacak ve ilgi görmeyecektir.

 • Tablo olmamalı, kulüp performansları il maddesinde yer alacak kadar ansiklopedik değil. Ayrıca amatör ligler de dahil edilmemeli. Burada metin şeklinde, şu şu kulüpler vardır, şu liglerde mücadele etmektedir gibi bilgiler yeterli. O başlık sadece kulüpler için değil, illerdeki sportif faaliyetler için de var. Her detaydan bahsedersek komple il maddesi kadar içerik çıkar.--RapsarEfendim? 22:22, 17 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Rapsar, tablolar kulüp performansının yanı sıra güncel durumunu da gösteriyor. Yerel amatör ligler değil, bölgesel amatör ligler alınmıştır. Profesyonel liglerde takımı olan il sayısı yarıdan az. Tek takımı bölgesel amatör ligde olan il var. 'Her detay' olarak nitelendirilen, bir tablodan ibaret; bazı iller için 3-4 satır. İl büyüdükçe sayfası da bilgileri de zaten büyüyor, hedef kitlesi de.. Şu anda bazı il sayfalarının 'Spor' başlığı altında 3-5 yıl önce girilmiş, güncelliği kalmamış eksik ve yanlış bilgiler var. Bu tablolar onların hepsini güncelleyerek düzeltmiş oluyor.Onlar dururken neden sürekli güncellenen tablo kaldırılmak isteniyor?--Mehmet Ali Acar 12:16, 18 Eylül 2017 (UTC)

ayrı maddelerde değerlendirilecekse ne âlâ.. bu şekilde il maddelerinde kalması son derece sorunlu, kaldırılsın. kibele 08:26, 18 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Kibele, 'ayrı madde' olarak, il sayfası dışında bir başlıktan mı söz ediyorsunuz? İl sayfalarında olması o ilin spor etkinliklerini ortaya koymaktadır. O zaman, iklim, kültür, nüfus vb. başlıklı sayfaları da mı ayrılmalı?--Mehmet Ali Acar 12:16, 18 Eylül 2017 (UTC)

 • Diğer illerde var mıdır bilmiyorum ama Ankara'da sezonlara da ayrılmış durumda. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu kadar ayrıntıyı illerin spor maddelerini açıp orada değerlendirmek gerekir.--Pragdonmesaj 09:42, 18 Eylül 2017 (UTC)

Sayın Pragdon, İlin Spor ana başlıklı sayfasında yalnızca son iki sezonun bilgileri yer almaktadır. Çünkü, geçen sezon olan 2016-17 için değişiklikler sürmektedir. Yani henüz sonuçlanmamıştır. Başlamayan ligler için lige katılmak istemeyen takımlardan durumunu belirtmeyen vardır. Tablolar zaten illerin spor maddesi içindedir.--Mehmet Ali Acar 12:16, 18 Eylül 2017 (UTC)

Tablolar illerin "spor maddeleri" içerisinde değil "spor başlığı" içerisinde. Geçmiş sezondaki hareketliliğin ana maddeyi pek alakadar etmediğini ansiklopedik açıdan bir getirisi olmadığını düşünüyorum. Spor sitesi değil ansiklopediyiz. Bu katkılar değerli kesinlikle onu görmezden gelmiyorum ama görsel olarak bir fazlalık, madde genelinde gözü yoran bir hal almış durumda şu an. --Pragdonmesaj 12:32, 19 Eylül 2017 (UTC)
Konu anlaşıldı. Fazlaca bilgi girilmiş özellikle büyük il sayfaları için spor tabloları gereksiz yer kaplıyor. Küçük il sayfalarında ise yalnızca bu tablolar var zaten. Siz değerli Kullanıcıların önerilerine, özellikle Sayın Cobija'nın güzel açıklamalarına uyarak, 'Samsun'da Spor' vb yeni maddeler açarak bu bilgileri o sayfalara aktaracağım. Aktarırken renkle ilgili önerilerinizi uyguluyacağım. Aktarma işlemi bittikten sonra il sayfalarındaki '..Spor Kulüpleri' tablolarını sileceğim. İlgilerinize teşekkürler..--Mehmet Ali Acar 20:02, 19 Eylül 2017 (UTC)

Denetçi istekleri[kaynağı değiştir]

Hâlâ sonuçlanmamış istekler var. Aktif bir denetçi yoksa yeni birilerini seçelim. --Turgut46 21:23, 14 Eylül 2017 (UTC)

Başkurdan ve Tataristan ayı[kaynağı değiştir]

Azerice Viki'de "Başkurdan ve Tataristan ayı" konulu projeye denk geldim. ba.wiki, uk.wiki ve ru.wiki'de de interwiki projeleri mevcut. Az.wiki de oluşturulan banner sayesinde gördüm. (biz de projeleri banner ile duyursak ya!) Büyük ihtimal ba.wiki başlatmıştır. Azerice linki burada. Katılmak isteyenlere duyurulur. Türkçe ayağını da oluşturabiliriz. Hatta ben kendi adıma Başkurdistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Tataristan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adına VP:SSCB kapsamında bir destek projesi oluşturabilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:26, 15 Eylül 2017 (UTC)

Azerice ve Gürcüce her ay bir ülke seçip, bizdeki haftanın iş birliği projesi gibi bir proje düzenliyor. Yeni bir durum değil yani :)--RapsarEfendim? 19:00, 15 Eylül 2017 (UTC)
O zaman Azerice ve Gürcüce Viki'den epey bir geri ve onlara göre örgütsüz bir haldeyiz diyebiliriz.. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:03, 15 Eylül 2017 (UTC)
Bizde de Vikiproje:Konulu Ay girişimi olmuştu. Normal bir iş birliği projesi, özel bir şey ya da büyük bir olay değil:)--RapsarEfendim? 20:45, 15 Eylül 2017 (UTC)
Ayrıca İngilizce Vikipedi'de de günün geliştirilecek maddesi seçiliyor her gün ve bu maddenin kalitesinin artırılması hedefleniyor. Bizde bence bu tür şeylerin olmamasının sebebi yeterince katılım olmaması. Haftalık işbirliği projesine bile en fazla 5-6 kişi katılım gösteriyor ortalama. ~ Z (m) 14:47, 18 Eylül 2017 (UTC)

Seçkin madde çalışması - Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği[kaynağı değiştir]

"George Koval maddesini Türkçe Vikipedi'ye seçkin madde olarak kazandırma" konulu VikiProje Sovyetler Birliği'nin ikinci Eylül 2017 işbirliği projesi belirlendi. Daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

Red Star Emblem.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu George Koval maddesini Türkçe Vikipedi'ye seçkin madde olarak kazandırmaktır.

Her iki haftada bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 10:04, 16 Eylül 2017 (UTC)

RfC regarding "Interlinking of accounts involved with paid editing to decrease impersonation"[kaynağı değiştir]

There is currently a RfC open on Meta regarding "requiring those involved with paid editing on Wikipedia to link on their user page to all other active accounts through which they advertise paid Wikipedia editing business."

Note this is to apply to Wikipedia and not necessarily other sister projects, this is only to apply to websites where people are specifically advertising that they will edit Wikipedia for pay and not any other personal, professional, or social media accounts a person may have.

Please comment on meta. Thanks. Send on behalf of User:Doc James.

MediaWiki message delivery (mesaj) 21:06, 17 Eylül 2017 (UTC)

Oylama[kaynağı değiştir]

İdari birimlerdeki adlandırma sorunları[kaynağı değiştir]

Bayağıdır aklımda olan bir konu ve şu sıralar üzerinde çalıştığım maddelerle de alakalı olduğundan bu konuyu gündeme getirme ve çözüme bağlama zamanı gelmiş gibi gözüküyor. Şimdi, idari bölümler ya da yapılanmalar için Türkçe Vikipedi'de çeşitli adlandırmalar mevcut. Bu çeşitleri aşağıdaki örneklerde görebilirsiniz:

Yukarıdaki örneklerden görülebileceği üzere bizim kullandığımız en az 3,5 (ileride değineceğim) adlandırma yöntemimiz var. "Türkiye'nin illeri" için oluşturulan yönerge sayfası şuradan görülebilir. Yıllardır öneri halinde ne yazık ki, yani bu adlandırmaları dayandırabileceğimiz bir yönerge ne yazık ki bizde yok. Bu yönerge sayfası fena olmasa da neden yalnızca Türkiye için hazırlandığı konusu cevapsız. Şimdi gelelim benim önerilerime. Bunları başlık başlık yazacağım, olumlu ya da olumsuz görüşlerinizi ilgili başlığa, destek ya da karşı şablonları kullanarak belirtmenizibrica edeceğim. Bu kesinlikle oylama amacı gütmüyor, yalnızca fikirlerin olumlu ya da olumsuz olduğunu kolayca görmemiz açısından lazım. O zaman önerileri sıralıyorum:

Her yerleşim yeri veya idari birim maddesi, aynı adı taşıyan başka madde olmadığı sürece yalın ada sahip olur.
Örnek: Antalya
Eğer bir yerleşim yeri veya idari birimin adını taşıyan başka bir madde varsa ve bu madde, adını ilgili yerleşim yeri veya idari birimden almıyorsa, ilgili madde yalın ada sahip olur.
Örnek: Ankara (Ankara (anlam ayrımı) sayfasında diğer maddeler görülebilir)
Eğer bir yerleşim yeri veya idari birimin adını taşıyan başka bir madde varsa, akla gelen ilk kavram hangisi ise o madde yalın ada sahip olur ve diğer madde, o maddenin ne hakkında olduğuna göre yanına parantez içerisinde bir kavram getirilerek adlandırılır. Eğer iki arasında yalın ada sahip olması gerekenin hangisi olduğuna dair bir seçim yapılamıyorsa, yalın ada sahip madde anlam ayrımı sayfası olur ve her iki maddenin adlandırılmasında da parantez kullanılır.
Örnek: Türkistan-Türkistan (şehir)
Örnek: Pire (anlam ayrımı sayfası)-Pire (şehir)
Eğer aynı ada sahip bir yerleşim yeri veya idari birim varsa ve her ikisi arasında, akla gelen ilk kavramın hangisi olduğuna dair seçim yapılamıyorsa, yalın ad anlam ayrımı sayfası yapılır. Bu ada sahip olabilecek maddeler, önce yerleşim yeri veya idari bölüm olmalarına göre parantezli adlara sahip olur. Parantez kullanımı yeterli olmazsa, madde adı sonrasında virgül konularak; ilgili yerleşim yeri veya idari bölümün bağlı olduğu ülke adı, ülke adının ayrım yapmak için yeterli olmaması durumunda bağlı olunan en üst seviye idari birim, onun da yeterli olmaması durumunda ise bağlı olunan bir alt seviyedeki idari birim adı eklenir.
Örnek: Edremit (anlam ayrımı sayfası)-Edremit, Balıkesir ve Edremit, Van
Örnek: Kars-Kars (il)
 • Atladığım bir nokta yoksa, yukarıda tüm olası madde adlandırmalarını belirttim. Buradan yola çıkarak en üstte verdiğim örnekleri tekrardan, bu kurallara uyarak vermek gerekirse:
 • Ontario (aynı kalıyor)
 • Karaman (il) (Karaman adı ile akla gelen ilk kavram şehir ve il, adını bu şehirden aldığına göre aynı kalıyor)
 • Karaman (eyalet) (idari birim ve adını Karaman şehrinden alıyor, akla gelen ilk anlam da Karaman)
 • Narın (il) (idari birim ve adını Narın şehrinden alıyor)

Burada akla şu soru gelecektir: "Neden 'Karaman ili/İli' şeklini değil de parantezli kullanımı benimsiyoruz?" Hemen yanıtlayayım, bu idari birimin adı "Karaman", il kısmı özel ada dahil değil. Bu sebeple "ili" kısmının büyük harfle başlamaması lazım. Küçük harfle kullanılması doğru, doğru olmasına karşın Vikipedi'de biz, aynı ada sahip maddeleri ayırmak için parantez kullanıyoruz ("Bor madeni" ve "Bor ilçesi" formunda değil). Bu sebeplerden ötürü doğru ad, genel yönergelere göre de bu şekilde zaten. Umarım atladığım nokta yoktur, varsa belirtiniz lütfen.--RapsarEfendim? 04:06, 19 Eylül 2017 (UTC)

Türkistan (şehir) değil de Türkiye, ABD yerleşimlerinde kullandığımız gibi eğer o birimin bir üst idari birimi varsa Türkistan, Güney Kazakistan şeklinde yapsak daha iyi olur. Edremit, Van yaparken bu gibi örneklerde de bir üst idari birim varken neden parantez kullanalım? Bir de hazır yeri gelmişken bu yerleşim yerlerinin Türkçeleştirilmesi konusuna da değinsek. Rus yerleşim yerlerinde oblast kelimesi olduğu gibi kullanılırken mesela Kazakistan için eyalet karşılığı uygun görülerek (kaldı ki oblast kelimesinin Türkçe bir karşılığı da yok, olduğu gibi bırakılması lazım) Güney Kazakistan Eyaleti gibi maddeler açılmış. Brazos İlçesi, Teksas gibi hepten yanlış (County kelimesinin Türkçesinin kontluk olmasının yanı sıra özel adın çevrilmesi bir hata, idari bölümlerin Türkiye'deki birimler ile özdeşleştirerek ona göre adlandırılması ayrı bir hata.) adlandırmalar da var. --Cobija (mesaj) 13:16, 19 Eylül 2017 (UTC)
@Cobija, Vikipedi'de kullandığımız ilk ayrım şekli parantezli kullanım malum. Türkistan adına sahip iki şehir varsa, senin dediğin şekil zaten. Bu yüzden senin verdiğin örnekler farklı durumlar oluşturuyor. İkinci dediğin konu ise oldukça uzun bir tartışma konusu, defalarca konuşulmaya çalışıldı ancak her ülke için ayrı ayrı değerlendirme yapmak gerektiğinden toplu bir tartışma imkansız. Orada iki değil, çok fazla bilinmeyenli denklemler mevcut.--RapsarEfendim? 16:59, 19 Eylül 2017 (UTC)
Eğer bir idari birim salt madde adını alamıyorsa hiç parantezi işin içine sokmadan hazır yapıyorken tam bir standarda oturtalım. Edremit (Balıkesir) ve Edremit (Van) şeklinde de kullanabiliriz yoksa. Aynı adda birden çok yerleşim varsa virgüllü, diğer türlü parantezli ad vermenin arasındaki farkı anlamadım ben. --Cobija (mesaj) 17:11, 19 Eylül 2017 (UTC)
Parantezi biz, ilgili maddenin hangi alanda ya da ne olduğunu belirtmek için kullanıyoruz. Edremit (Van) değil, Edremit (Van'ın ilçesi) olur yani ki bu da oldukça anlamsız olacaktır. X isminde yalnızca bir yerleşim yeri varsa bunu virgülle ayırmak anlamsız zira o virgülü biz aynı adlı yerleşimleri ayırmak için kullanıyoruz, aynı adlı maddeleri değil :) Aslında burada bizim pratikte uygulanmadığımız tek nokta idari birimlerin adlandırılması kısmı.--RapsarEfendim? 23:20, 19 Eylül 2017 (UTC)

Discussion on synced reading lists[kaynağı değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 20:35, 20 Eylül 2017 (UTC)

Mecnun'dan Ücretsiz VPN Hizmeti[kaynağı değiştir]

Merhabalar Sevgili Vikidaşlar.

"Kötü komşu insanı ev sahibi yapar!" diye güzel bir atasözümüz var bilirsiniz. Malum bende bu esef verici erişim engelinden ötürü çok sıkıntı çektim ve uzunca bir zaman Viki'mizle ilgilenemedim. İnternette dolaşan vekil sunucuların, VPN'lerin pek çoğu vandallardan dolayı meta'dan engelli durumda olduğu için işe yaramıyor. DNS değiştirme işleminin de bazı ISS'lerde işlevsiz kalması da cabası.

Sözü fazla uzatmadan ilan edeyim. Kıymetli arkadaşar Vikipedi'mize sorunsuz bir şekilde erişebilmeniz adına kendi VPN sunucularımı kurdum. 1 TB internet hattı bulunan süper hızlı VPN sunucularımla Vikipedi'ye girmek işkence olmayacak. Hayet hızlı çalışıyor ve kesinlikle ücretsiz ve reklamsız. Hem sizlere minik de olsa bir ikramda bulunmak hem de yeni kullanıcıları katkı yapmaya sevk etmek için her hafta şartları taşıyan 2 kişiye çekilişle VPN hizmeti hediye edeceğim.

Çekilişe Katılma Şartları

 • En az 1.000 (BİN) değişiklik yapmış olmak.
 • Son 30 gün içinde en 100 değişiklik yapmış olmak.

24 Eylül 2017 Saat 23:00'a (TSİ) kadar bu ileti altına imzanızı atarak çekilişe katılabilirsiniz. Çekiliş aynı gün 23:45'te (TSİ) internet ortamında yapılacak olup, hesaplarınız ertesi gün teslim edilecektir. Çekiliş nefes alıp verebildiğim sürece her hafta yapılacaktır.

Not: Çekilişin yapılabilmesi için en az 15 kişilik katılımın olması gerekmektedir. Vikipedistlere mesaj göndererek teşvikte bulunmanız güzel olur.

Sonsuz Sevgilerimle... --Mecnun (mesaj) 10:29, 21 Eylül 2017 (UTC)

Katılımcılar

 1. (Katılmak için imza bırakınız.)

--Mehmet Ali Acar 11:58, 21 Eylül 2017 (UTC)