Kullanıcı mesaj:Seksen iki yüz kırk beş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İlgilenilmesi gereken sayfalar

2012 ve öncesi üzerine: Türkçe Vikipedi topluluğuna

Ocak-Eylül 2017


Günün maddeleri[kaynağı değiştir]

Merhaba. Günün maddeleri sayfasında yapılan önerileri zamanla eritmeyi amaçlıyorum, bu önerilerin önemli bir kısmı da size ait. Bunun için çok teşekkürler öncelikle. Yalnız maddelerin bazıları net biçimde anasayfaya çıkacak içeriğe sahip değil. Geliştirmeyi düşünürseniz oluşturulan şablonların boşa gitmemesi için bunları şuraya alacağım; zira o sayfada çok sayıda madde için teker teker pinglemenin verimli olacağını düşünmüyorum. Elinize sağlık çalışmalarınız için, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:42, 6 Eylül 2017 (UTC)

Tabiki, karşılıklı olarak maddeleri bu şekilde geliştirebiliriz. Taslak kriterleri Vikipedi:Taslak madde maddesinden kontrol edilebilir fakat somut olarak bir karşılığa tekabül etmiyor aslında. Örneğin en az 5.000 bayt + 2 kaynak tarzında bir yol mu izlesek bilemedim? @Seksen iki yüz kırk beş. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:00, 7 Eylül 2017 (UTC)
Geç cevap için kusura bakmayın @Ahmet Turhan. Genelgeçer bir sınır belirlemek böyle bir durumda pek mümkün görünmüyor bana maalesef; iki farklı unsurun önemli olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri anasayfaya çıkacak maddenin az da olsa konusu hakkında "doyurucu" olması, bu da maddelerin uzunluktan bağımsız olarak en azından başlangıç sınıfında olmasını gerektiriyor. Bu biraz öznel bir kriter, farkındayım; ancak örneğin Moskova maddesi Subbotnik maddesinin şu an olduğu uzunlukta olsa anasayfaya çıkmaması gerektiğini düşünürüm. Kriterin öznelliğinden dolayı genelde madde yazarlarının sınıflandırması doğrultusunda hareket edilmelidir bence burada, sonuçta onlar maddenin potansiyelini daha iyi bilecektir. Maddelerde taslak şablonu olması burada önemli bir gösterge. İkinci kriter, konunun doğasından bağımsız olarak okunacak uzunluk. Günün maddesi olarak çıkardığımızda "devamı..." deyip maddeye bağlantı veriyoruz; bu durumda okuyucuya maddede okunacak kayda değer miktarda ek içerik sunulması gerekir. Ben en az birkaç paragraf daha olması gerektiğini düşünmekteyim; örneğin diyelim ki İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği maddesi çıktı, biz bunun ilk üç paragrafını zaten anasayfaya koyacağız, bu defa okuyucu maddeye girdiğinde sunulacak pek bir ek bilgi olmayacak, "devamı" ibaresi biraz abes kalacak. Umarım biraz netleştirebilmişimdir düşüncelerimi. Katkılarınız için tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:23, 20 Eylül 2017 (UTC)

12 Eylül için günün maddesi[kaynağı değiştir]

İyi Vikiler, 12 Eylül günü için günün maddelerinin bir bölümüne sırada ki maddeyi koymak yerine 12 Eylül Darbesi maddesini koyma fikri geldi aklıma en son 2009'da günün maddesi olarak çıkartılmış. Siz ne düşünüyorsunuz?≈ SunSoldiers  ✉  10:46, 11 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @SunSoldiers, kusura bakmayın, buradaki öneri için biraz geç bir cevap oluyor. En az 3-4 yıl önce anasayfaya çıkmış maddelerin, özellikle de yıl dönümü gibi durumlarda tekrar çıkarılmasına sıcak bakıyorum. Bu gibi durumlarda, eğer o günün maddelerini ben belirlemişsem uygun gördüğünüz biçimde danışmadan dahi değiştirmeniz kesinlikle sorun oluşturmaz. Genel olarak da zaten hepimizin politikalar ve yönergeler dahilinde uygun gördüğünüz biçimde oluşturma hakkımız var :) İlginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:09, 20 Eylül 2017 (UTC)

Vikiproje Sovyetler Birliği İşbirliği Gelişmiş Madde Yıldızı[kaynağı değiştir]


GDBarnstar1.png
VikiProje Sovyetler Birliği Ödüllü İşbirliği Projesi Gelişmiş Madde Yıldızı
Tebrikler. VikiProje Sovyetler Birliği kapsamındaki projede en az 20.000 bayt büyüklüğünde madde açan kullanıcı olmanız şerefine Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünü kazandınız. Gelecekteki iş birliği projelerine katılımınızın devamını bekleriz.

--Ahmet Turhan (mesaj) 13:34, 15 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi Yeni Katılımcı Yıldızı[kaynağı değiştir]


Kindness Barnstar Hires.png
VikiProje Sovyetler Birliği Ödüllü İşbirliği Projesi Yeni Katılımcı Yıldızı
Tebrikler. VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında bir projeye katılmanız şerefine Yeni Katılımcı Yıldızı ödülünü kazandınız. Gelecekteki iş birliği projelerine katılımınızın devamını bekleriz.

--Ahmet Turhan (mesaj) 13:39, 15 Eylül 2017 (UTC)

Proje ödülü[kaynağı değiştir]

Selamlar. Katıldığınız Vikiproje Sovyetler Birliği Ödüllü İş Birliği Projesi'nde ödül dağıtımı için, ödülün gideceği adı soyadı ve açık adresini bana e-posta yoluyla yollayabilir misiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 15:47, 15 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ekim 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ekim 2017'nin işbirliği, aşağıdaki 4 şablonun "kırmızı bağlantılı" maddelerinin açılmasıdır.
Şablon:Çift meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Tek meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Ulusal alt meclisler, Şablon:Ulusal üst meclisler

  • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef: Eksik 350 maddeden 100 adedinin açılması.

Siyaset alanına odaklanan işbirliği projelerinin bu dönemkine siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli.

Herkese verimli çalışmalar dilerim.

İmparatorluk[kaynağı değiştir]

Selamlar. Maddedeki katkılar için teşekkürler öncelikle :) İngilizcesinde o kadar eksik var ki ekle ekle bitmiyor. İnan defter kalem aldım, hangi yer hangi dönemde hangi devletin olmuş, liste oluşturup, maddede bahsedilenleri eliyorum :) Şablon geçmişine bakarsan ve İngilizcesi ile kıyaslarsan zaten fark edersin bu büyük eksik ve hataları. Neyse, bu süreçte iki ricam var. Birincisi, ekleme yaptığın vakit kafam karışıyor, bu eklemeleri kontrol etmek durumunda kalıyorum ki yapılması için sırada olan eklemelerle çakışma olmasın. Şu an toprak alıp verme konusunda çalışmalarım olduğundan yaptığın eklemelerin çoğu problem yaratmıyor aslında ama belirteyim :) İkincisi de kaynaklı bir cümleye ekleme yaptığında, yaptığın bu ekleme o kaynakta olmuyor ve bu değişikle sanki bu ekleme de bu kaynakta varmış gibi gözüküyor. Somut örnek üzerinden gidersek, burada Mısır-Kıbrıs kısmında bir ekleme var ama ilgili kaynak, bu kısmın önceki sürümü için geçerli, bu sürümü için geçerli değil. Bu gibi durumlarda kaynak(lar) da eklersen bu sorunu da aşmış oluruz :) Son olarak, kırmızı bağlantılar git gide çoğalıyor, burada da birtakım destekler yaparsan ve benim eklediklerimj de kontrol edersen sevinirim :) İyi günler.--RapsarEfendim? 22:07, 14 Ekim 2017 (UTC)

Selamlar @Rapsar, ben de aslında sana yazmayı düşünmüştüm bir ara, erken davranmışsın benden, iyi olmuş :) Beğeniyle ve takdirle takip ediyorum maddedeki çalışmalarını, çok ciddi bir emek, takipçilik söz konusu, emeğine sağlık. Aslında da sen çalışırken uzak durmayı düşünüyordum maddeden; ancak geçenlerde kütüphaneden Britain since 1707 kitabını edindim. Detaylı olarak toprak değişikliklerini vermekten ziyade genel bir jeopolitik çerçevede yaklaşıyor imparatorluğun gelişimine ve dağılmasına, yaklaşımı ve özetleyici üslubu çok hoşuma gitti, var olan içeriğe yeni bir perspektif eklemek istedim. İngilizce maddede toprak değişimleri yönündeki eksiklik dışında yer yer okuyucu neyin neden nasıl olduğunu da anlamıyor, kuru bir anlatım söz konusu. Şöyle yapalım, sen maddenin üstünden geç, zaten kitapta başka maddeler için yararlanmak istediğim çok geniş başka bölümler de var, sonra ben maddeye dönüp oradan uygun gördüğüm kısımları eklerim. Kusura bakma kafa karışıklığı için, herhangi bir noktada da ek basılı kaynağa başvurmak istersen seslen :) Kaynaklar konusunda dikkatli olduğuma emin olabilirsin. Kaynakların genel olarak bir önceki kaynaktan itibaren olan kısmı desteklediği bir şekilde kaynaklandırıyorum, neyin nerede olduğunu önemsiyorum. Bazı bilgiler zaten birden fazla kaynakta geçiyor (Abdünnasır'ın iktidara gelişi, Kıbrıs'la ilgili detaylar vs.). Eklediğim kaynaklarda sadece eklediğim kısımlar yok yani, diğer kısımlar da oralardan doğrulanabilir; eğer kaynaklı bir cümleye başka bir yerden bilgi ekliyorsam da gerekeni yapıyorum. Özellikle Sudan hakkındaki cümle için geçerli galiba dediğin ki burada ikinci kısım zaten ikinci kaynaktandı, ilk kısmı ilk kaynaktan aldım. Kırmızılarla da ilgileneceğim elbet :) İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:26, 14 Ekim 2017 (UTC)
Heh, o bahsettiğin alan hakkında da katkıların çok iyi :) Toprak kısmını ben zaten, cok da aşırı detaya girmeden ve alakasız bir yere ekleme yapmadan eklemeye çalışıyorum. Kalan kısımda ise maddenin gelişimi iyi olacaktır. Toprak kısmı dışındaki kısımlarda katkıya devam yani :) İngilizce Vikipedi'de büyük eksiklikler söz konusu dediğim gibi, Fransa ile çekişme başlığı mesela, İspanya da dahil aslında. Devrim Savaşlarından hiç bahsedilmemişti, ufak ekledim (gelişmeli). Şu çok basit ve saçma bir hataydı mesela. Zaten şu an İngilizcesinden eksiği yok, üzerinden geçmiştim (nüfus kısmı yok ama tartışma sayfasında bu kısmın hatalar içerdiğinden bahsetmişler artı mirası kısmının üzerinden geçmedim yalnızca). Neyse, daha çok iş var ama zamanla çok iyi bir hâle gelecektir mutlaka :) Kaynak ihtiyacında derim, iyi günler :)--RapsarEfendim? 22:36, 14 Ekim 2017 (UTC)
Kolay gelsin tekrardan @Rapsar. Bir de, tarih yazımı bölümü dahil etsek mi, ne dersin? İngilizce Vikipedi'de bu konuyla bilgili ve o maddeyle ilgilenmiş Rjensen adlı profesyonel bir tarihçi var, "British Empire" maddesinin eksiklikleri ve olası bir tarih yazımı bölümü hakkında ondan da görüş alabiliriz belki eklemeye karar verirsek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:57, 14 Ekim 2017 (UTC)
Bunu maddeye eklemek değil de ayrıca bakınız olarak vermek lazım diye düşünüyorum. Bunu özet geçemeyiz mesela, uzar da uzar :) Ülke maddeleri için düşünüyorum, bu tip içerikleri eklemiyoruz. Düşüncem, ana maddede yalnızca ayrıca bakınız olarak verilmesi, aynı zamanda bu maddeye de değer katacaktır. Tabi onca içeriği kazandıracak bir babayiğit lazım :)--RapsarEfendim? 23:06, 14 Ekim 2017 (UTC)
Mantıklı :) Belki de özetlenebilir tarih yazımı kısmı, bilemiyorum; ama özetleyecek yetkinliği kendimde görmüyorum doğrusu, dediğin şu an en doğru yol gibi geldi bana. Önce bunun kırmızılarını bir halledelim, sonra tarih yazımına bakarım konuyu tamamlamak adına belki. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:08, 14 Ekim 2017 (UTC)
  • Tekrar selam. Üzülerek söylüyorum ki bu maddeyi tamamlayamayacağım :( Çok fazla eksik mevcut ve bunları tespit edip düzenlemek ve eklemek gerçekten çok zor. İngilizce Vikipedi'deki madde zaten çok eksik, oradaki diğer maddelerden takip edip kaynaklarla doğrulamaya çalışıyorum ancak çok fazla ve karmaşık. İşin içinden çıkmak için ufaktan başlayıp maddeleri yazmak ve onlarla paralel içerik oluşturmak lazım. Bu da çok fazla, aylarca sürecek bir çalışma demek. İçime sinmeden de, seçkin olan İngilizceden çevrildi diyerek aday göstermek de istemiyorum :/ Daha ufak kapsamlı maddelerden gidilirse daha iyi olur. İyi günler.--RapsarEfendim? 07:45, 17 Ekim 2017 (UTC)
Selam @Rapsar. Üzüldüm bunu duyduğuma. Bunca zaman gösterdiğin emek, büyük çalışman için teşekkür ederim. Rica etsem bana nerenin ne kadar ilerlemiş olduğunu, bitmiş herhangi bir bölüm olup olmadığını (kanınca) söyler miydin lütfen? Gün içinde düşündüm biraz en iyi nasıl yapılabilir bu iş diye. Britanya İmparatorluğu hakkında hazırlanmış en kapsamlı ve saygıdeğer kaynak beş ciltlik The Oxford History of the British Empire serisidir. Zaten bu seride olmayan bir bilginin bizim maddede olmasının aşırılık olacağı da bellidir :) Birkaç tanesini kontrol ettim, onlardan eminim, sanırım beşine de kütüphane sistemi aracılığıyla online erişimim var (veya kütüphanede basılı olarak da erişebilirim elbet). Bunun üzerinden gitmek sanırım daha basit bir süreç aracılığıyla benzer kalitede bir iş çıkaracaktır. Yine de tabii beş ciltlik bir eserin üstünden geçmek kolay iş değil :) Yine de ilgilenme ihtimalim var, hangi noktada olduğunu bildirirsen sevinirim, tekrardan çok teşekkürler, kolay gelsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:38, 17 Ekim 2017 (UTC)
Aslında şöyle diyeyim, bu konu dahilinde katkılarım devam ediyor ama odak noktam bu madde değil artık, genel olarak katkı vermeye çalışacağım. Net olarak şu noktada kaldım diyemem ne yazık ki. Özellikle şablon geçmişini incelersen ne kadar karmaşık olduğunu göreceksin mutlaka.--~£~~

VikiProje Siyaset Kasım 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Kasım 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

  • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 5 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 21:13, 2 Kasım 2017 (UTC)

++[kaynağı değiştir]

Selamlar.. Rica etsem sona kalan diğer değerlendirmeleri 17 Kasım 17 cuma gününe kadar yapabilir misiniz? Bu tarihten sonra küçük bir boşluğum var. Bu arada ilgilebilirim diye düşündüm. Sevgiler. Kingbjelica (mesaj) 06:36, 8 Kasım 2017 (UTC)

Tabii ki @Kingbjelica, bilgilendirme için teşekkürler. Tekrardan ilginiz ve maddeye olan emeğiniz için de teşekkür ederim, kolay gelsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16:57, 8 Kasım 2017 (UTC)

İlaç bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selamlar. İlgili bilgi kutusu çok eski zamandan kalmış, İngilizce Vikipedi'deki şablon gayet gelişmiş ve kullanılabilir durumda gözüküyor. Ben teknik terimlere pek girmek istemiyorum. Vakit bulduğunda güncellemeyi düşünürsün belki :) İyi günler.--RapsarEfendim? 05:58, 9 Kasım 2017 (UTC)

Selam @Rapsar. İlaçlar konusunda zaten fark etmiş olduğun üzere çok ciddi derecede yetersiz hâlde içeriğimiz. Önümüzdeki belli bir süreçte Türkçe katkılarımın daha büyük bir kısmını tıpla ilgili konulara odaklayacağım, bu süreçte ihtiyaç hasıl olacaktır elbet, üstünden bir geçerim. Sağol çalışmaların için, kolay gelsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01:21, 10 Kasım 2017 (UTC)

Selamlar![kaynağı değiştir]

Selamlar seksen iki. Şunu bir türlü bağlayamadım. Çeşitli tecrübeli kullanıcıların görüşlerine ihtiyacım var. Yardımcı olur musun rica etsem? İyi vikiler! chanseyMesajYaz 15:32, 15 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba @Chansey. Öncelikle eline sağlık politika taslağı ve aylardır gösterdiğin hassasiyet için. Bakmıştım ve değerlendirmiştim bir miktar maddeleri; ancak konuyla ilgili görüşlerimi biraz toparlamam gerekiyor sağlıklı bir değerlendirme yapmadan önce, hukuk hiç alakam olan bir alan değil zira... Yine de ilgilenmeye çalışırım elbet. @Pinar hukukla yakından ilgilenen bir kullanıcımız, kendisinin görüşünün tartışmaya değer katacağını düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17:55, 15 Kasım 2017 (UTC)
Nazik cevabınız için teşekkürler Seksen İki. Benden ziyade topluluğun katkıları bu taslağın şekillenmesinde önemli oldu. İnşallah kısa sürede bağlarız... Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 18:10, 15 Kasım 2017 (UTC)
@Chansey Ping gözümden kaçmış. Doğrusunu söylemek gerekirse ben Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) politikası dışında, belirli meslek grupları için oluşturulan kayda değerlik politikalarına karşıyım. Genel VP:KİŞİ kriterlerimizin yeterli olduğunu düşünüyorum ve toplu halde belirli grupları (üst düzey yargıçlar vs.) kayda değer varsaymayı doğru bulmuyorum. — Pınar (mesaj) 09:44, 20 Kasım 2017 (UTC)
@Pinar efendim bence de bu noktada hakkınız var. Ama özellikle SAS adaylıklarında sıkça karşılaştığımız bu konu hakkında mevcut kriterlerin yetersiz kaldığını düşünüyorum. chanseyMesajYaz 12:40, 20 Kasım 2017 (UTC)

SM çalışması[kaynağı değiştir]

Selamlar Rapsar. Son değişikliklerde rast gelmişsindir, bu aralar Kamran Aziz maddesini SM statüsüne getirmek için çalışma yürütüyorum. Daha aklımda olan eklenecek içerik, göz atmak istediğim kaynak, giriş bölümü vs. gibi eksiklikler var; ama maddenin ana hatları yavaş yavaş ortaya çıktı. Bu noktada başlık organizasyonu konusunda biraz kararsız kaldım, fikrini almak istedim. Öncelikle birbiriyle paralel süren eczacılık ve müzik kariyerleri nedeniyle standart dışı bir şekilde ele almak zorundayız bence biyografiyi. Bununla beraber, Sosyal Sigortalar Kurulundaki rolü ve henüz eklemediğim birkaç sivil toplum kuruluşundaki etkinliği (Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu) bu ayrıma uymamakta. Bununla beraber özel hayatına ilişkin üç-dört cümle çıkacak en fazla. "Diğer etkinlikleri ve özel yaşamı" başlığı biraz eğreti geldi; ama daha iyi nasıl yapılır şu an aklıma gelmiyor. Sen ne dersin? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:22, 22 Kasım 2017 (UTC)

Merhaba. Ben Serhat (şarkıcı) maddesini oluştururken ayrı ayrı ele almıştım; ancak sonradan Rihanna gibi maddeleri görünce bu şekilde meslek meslek ayırmanın doğru olmadığına kanaat getirdim. Bahsettiğin madde daha da aykırı, zira bu kariyerlerin birbirleriyle alakası hiç yok. Ama meslek meslek ayrım yapınca (ya da uğraş desek daha doğru olacak) hem kopuk oluyor hem de bir şekilde diğer uğraşlara atıf yapmak zorunda kalıyorsun yer yer (atıyorum, şarkıcılıpğa ara verip eczacılığa devam etti gibi). Meslek olmayan faaliyetleri için de "diğer faaliyetleri" denebilir bana kalırsa.--RapsarEfendim? 03:07, 22 Kasım 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Aralık 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Aralık 2017'nin işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

  • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

--MediaWiki message delivery(mesaj) 12:20, 1 Aralık 2017 (UTC)

Alumni/mezun[kaynağı değiştir]

Selamlar. İngilizce Vikipedi'de sıkça kullanılan alumni kavramını biz mezun olarak uyarlamışız (kategorilere özellikle). Ancak o maddeye bakarsan "former student, and commonly a graduate of a university" ifadesini görebilirsin. Özellikle birden fazla üniversitede okuyan ve birini tamamlayan yahut herhangi bir üniversiteyi tamamlayamayan kişiler için de bu kategorileri ekliyor onlar, biz eklemiyoruz. Birçok kişi için de gerçekten mezun olup olmadığını tespit etmek de zor :) Bu kategorileri "mezunları" değil de "öğrencileri" ya da daha uygun bir şekilde değiştirmek gerekmez mi?--RapsarEfendim? 04:57, 14 Aralık 2017 (UTC)

Tespitin için eline sağlık @Rapsar, aydınlandım cidden, bunca yıldır kafamda "alumnus/a = graduate" diye oturmuştu, şimdi bakınca cidden "alumnus/a" olmak için mezun olmak gerekmiyormuş :) Mesela Cambridge Üniversitesinin de Alumni Card'ını almak için mezun olmak değil sırf üniversiteye kaydolup eğitim görmüş olmak yeterliymiş. Şimdi düşününce Latince kökene baktığımızda "alma mater"i tarafından "beslenmiş" herkes "alumnus" veya "alumna" oluyor mantıken. Bu aslında çeviri hatası olmuş o zaman, dediğin sorunlar da doğal olarak ortaya çıkmış. İngilizce Vikipedi'de de tam bu sebepten "graduates" değil de "alumni" olduğunu düşünüyorum. Taşıma yapılmalı, "X öğrencileri" anlamı istediğimiz gibi karşılıyor (Malala gibi hâlen eğitim görenler de girecek işin içine tabii ama onu ayıracak kadar kasmaya gerek yok). --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:28, 14 Aralık 2017 (UTC)
Hemfikir olduğumuza sevindim :) Bu oldukça geniş kapsamlı bir tartışma olduğundan köy çeşmesine taşıyorum konuyu.--RapsarEfendim? 23:49, 14 Aralık 2017 (UTC)

Tekirdağ[kaynağı değiştir]

Maddedeki tümce yanlışını düzelttiğiniz için teşekkürler. İyi vikiler. Cem Altınel (mesaj) 19:51, 24 Aralık 2017 (UTC)

Sovyetlerdeki Çeçen sürgünü[kaynağı değiştir]

Selamlar, nasılsın? 1944 Sürgün Mağdurlarına Anıt'ndaki bu değişikliğin üzerine görüş alışverişi yapalım istedim. II. Dünya Savaşı'ndan sonra Sovyetler Birliği'nde nüfus göçü genellikle Nazilere destek veren otonom halklara, ailelere yapılmış bir durum. Yani benim okumalarım böyle, Sovyet yönetimi, ve SBKP hep bu yönde kararlar almış. Bu basite indirmegemek değil ki? Örneğin Kırım'daki Tatarlar, Kafkasya'daki Kürtler, Çeçenistan'daki Çeçenler vb. bir sürü halk, aile, aşiret gibi. Bunların tamamı Sovyet raporlarında Nazilere ve "gerici" olduğu belirtilen ayaklanmalara destek verdiler şeklinde geçiyor. Yani sebebi böyle. Hatta bu sürgün edilen ailelerin çocuklarının devlet üniversitelerine girişi bile yasaklandığı bilgileri ansiklopedik kaynaklarda var. Dolayısıyla Çeçen sürgünü 1940-1944 Çeçenistan Ayaklanması ve Kafkas Müslüman Lejyonu ile birebir ilişkili. Bu basit indirgemek değil ki, bu olayı aktarmak. Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir merak ettim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:26, 28 Aralık 2017 (UTC)

Selamlar @Ahmet Turhan, ilgin için teşekkürler. Peşinen konuyla ilgili arka planımın İngilizce Vikipedi'deki Kırım Tatar sürgünü maddesini eski versiyonunu yazmaktan oluştuğunu söyleyeyim (sonraları başka bir arkadaş benim yazdığımdan çok daha kaliteli bir hâle getirdi maddeyi). Belirtilen tür ayaklanmalar ve iş birlikleri Sovyetlerin resmî gerekçesi olsa da, bu gerekçelerin tahlili başlı başına ufak bir tarihsel alt disiplindir. Jeopolitik ve stratejik nedenler, uzun süreçlere yayılan etnik temizlik politikalarıyla oluşan bir zihniyetin devamı gibi farklı açıklamalar da mevcut tarih yazımında; bu resmî gerekçeleri sadece bahane olarak gören tarihçiler var. Vaktim olan en kısa sürede literatüre atıfta bulunarak daha detaylı bir açıklama yazacağım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 11:32, 30 Aralık 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ocak 2018 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ocak 2018'in işbirliği üç maddeden oluşmaktadır.
(a) "Siyaset proje şablonu" bulunan maddelerde sınıf ve önem değerlerinin birinin veya ikisinin tamamlanması veya düzeltilmesi, siyaset proje şablonu olmayan ilgili maddelere (sınıf ve önemi belirtilerek) eklenmesi.
(b) Taslak sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek Başlangıç sınıfına yükseltilmesi.
(c) Taslak veya Başlangıç sınıfındaki siyaset maddelerine katkı vererek C sınıfına yükseltilmesi.

  • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedefler: (a) kısmı için 50, (b) kısmı için 10 madde, (c) kısmı için 3 maddedir.

MediaWiki message delivery(mesaj) 14:33, 1 Ocak 2018 (UTC)

KKTC[kaynağı değiştir]

Merhaba Seksen245. KKTC'nin diğer ülkelerce tanınmaması konusunda kişisel görüşlerinizi merak ediyorum doğrusu. Bugün (4 Ocak) bu konuyu içeren bir araştırmayı saat 9.00'a (utc 3) kadar halletmem gerekiyo. Tarihsel geçmiş tamam, burada bir sorunum yok fakat günceli toparlayamadım. Umarım bu mesajımı erkenden görürsünüz :) Kolay gelsin. Kingbjelica (mesaj) 22:12, 3 Ocak 2018 (UTC)

Selamlar @Kingbjelica, umarım çok geç görmemişimdir :) İngilizce Vikipedi'den bir e-posta attım. İlginçtir ki tanınmamışlık her zaman yakınılsa da KKTC'de pek değiştirilebilir olarak görülen, dolayısıyla gündem olan bir mesele değil... E-postada belirttiğim güncel veya tarihsel meselelerle ilgili sıkıntı olursa yardımcı olmaktan memnuniyet duyarım. Kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:50, 4 Ocak 2018 (UTC)

Helencenin transliterasyonu[kaynağı değiştir]

Mereba. Iskenderiye rum patrikhânesindeki reverte binâen sualim olucak. Transliterasyon diger lisanlarda tercih edilirken turkce okur icin niye transkripsiyon ozendiriliyo merak ettim. Transkripsiyonunu ogrenen okuyucunun mu trl ogrenen okuyucunun mu burdan daha cok faydalanacagini bir ornekle izah ediyim. Trk ogrenen okuyucu sadece konu hakkinda konusurken patrikhanenin helencesini telaffuzda kayda degmiyen bi fayda saglarken yazili aktarimda cok daha kapsamli ve muteber bir bilgi dolanimi bahis konusu olucaktir. Hem google aramalarinda hem de interaktif bilgi paylasimlarinda trl tercume yaninda tercih edilirse iki baslilik ortadan kalkicaktir. Konuya dair kararin ciktigi tartisma sayfasina yonlendirin lutfen. Tesekkurler. Manaviko (mesaj) 22:45, 6 Ocak 2018 (UTC) Manaviko (mesaj) 22:45, 6 Ocak 2018 (UTC)

Bu sıralar pek aktif olamıyorum @Manaviko, affınızı dileyerek detaylı cevabı hakkını vererek yazabileceğim bir zamana erteleyeceğim. Vikipedi:Köy çeşmesi arşivlerinde arama yaparsanız sanırım 2011 veya 2012'de bir tartışma vardı, başka bir yerlerde de olabilir ek tartışmalar ama şu an hatırlayamıyorum, benim buralarda olmadığım dönemde de yaşanmış tartışmalar olabilir (2012-16). Konuyla ilgilenen diğer kullanıcılardan @Rapsar, @Esc2003 ve @Cobija ben detaylı olarak dönene dek size daha sağlıklı cevaplar verebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:04, 10 Ocak 2018 (UTC)
Kullanıcı defalarca, farklı kullanıcılar tarafından bilgilendirildi, hatta faaliyetleri sebebiyle engeller aldı. Ancak konuyu anlatamıyoruz sanırım Seksen.--RapsarEfendim? 07:40, 11 Ocak 2018 (UTC)

(...)

Selam[kaynağı değiştir]

Selamlar 145! Bu uygulamadan neden vazgeçtiniz? Moral motivasyon açısından faydalı olabilirdi... chanseyMesajYaz 16:03, 10 Ocak 2018 (UTC)

Merhaba @Chansey, sanırım uygulamayı başlattıktan hemen sonra engel olayı olmuş, onun üstüne de kişisel mecburiyetten dolayı pek aktif olamadığım bir döneme girmiştim, sonrasında da kalmıştı. Bu sıralar yine ayırabileceğim vakit biraz sınırlı; ama proje her zaman aklımın bir köşesinde kalmadı değil :) Tam anlamıyla tekrar dönünce devam edebilirim, siz veya başka bir kullanıcı da devam ettirmek isterse çok sevinirim :) İlginiz için teşekkürler, kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:07, 10 Ocak 2018 (UTC)
Engel hemen bu projenin akabinde gerçekleşti, bu engel döneminden sonra devam edelim derim. Şu an zaten bir avuç kullanıcıyız :) vazgeçilmesin de :) chanseyMesajYaz 05:03, 11 Ocak 2018 (UTC)

++++[kaynağı değiştir]

Merhaba, "bu kadar ısrarcı olacak ne vardı ki?" ne demek? Değişikliği bir kez geri almak mı ısrarcı olmak? Lütfen ithamda bulunmayın. Ayrıca madde eğer kayda değer ise maddede kaynakları işleyin. Arama yapıldığında kayda değer kaynak çıkmıyor. Kolay gelsin.--Nushirevan11 19:23, 17 Ocak 2018 (UTC)

Merhaba @Nushirevan11, itham olarak anlaşılmışsa kusura bakmayın. Sanırım yanlış anlaşıldım, ısrar dediğim madde üzerinde son iki günde olan olaydan ibaret değildi. Madde geçmişine baktığımda, 18 Mart 2017 tarihinde kayda değerlik etiketi eklemişsiniz. Bu ekleme Kibele tarafından geri alınmış. Siz bunu geri alarak ikinci kez eklemişsiniz. Kibele bunu da geri almış. Sonra 16 Ocak 2018 tarihinde üçüncü kez etiket eklemişsiniz. Bu da Kibele tarafından geri alınınca siz de tekrar geri alıp dördüncü kez eklemiş olmuşsunuz. Bir maddeye dört kez kayda değerlik şablonu ekleyip tartışma sayfasında hiçbir açıklamada bulunmamanın ısrar olarak değerlendirilmesinin son derece makul olduğunu düşünüyorum. Tecrübeli bir kullanıcısınız, stabil sürüm uygulamasına hakim olduğunuza eminim, burada stabil olan sürümün kayda değerlik şablonu olmayan olduğu, geri eklenecekse bile tartışma sayfasına not düşülmesi gerektiği apaçık ortada. Burada sergilenen aksi yöndeki yaklaşım yapıcı değildi.
Defalarca söylediğim ve Vito'nun da söylediği üzere "madde eğer kayda değer ise maddede kaynakları işleyin" gibi bir yaklaşım kabul edilebilir değil. Bu herhangi bir şekilde kayda değerlik yönergesiyle bağdaşmıyor, kaynakların mevcut olması yeterli, maddede olması kayda değerlikle alakasız. Şu an hele SAS'ta 100'den fazla madde, kayda değerlik etiketine sahip yüzlerce başka madde varken böyle bir talep makul, yapıcı veya büyük ölçekte uygulanabilir de değil.
Kaldı ki, yaptığınız yorumda size gösterdiğim kaynakları incelememişsiniz. Ben Google Haberler aramasını göstermemiştim, kaldı ki herhangi bir tecrübeli kullanıcının kayda değerliğe yaklaşımının basit bir Google Haberler aramasından ötede olmasını da beklerim. 1990'larda yayımlanan bir kitaptan bahsediyoruz. 1990'larda yayımlanan kaynakların çoğunun internet ortamında olmadığını, mümkünse ek kaynakların taranması gerektiğini siz de ben de biliyoruz. Satış rekorları kırdığı, tartışmalı bir kitap olduğu söylenmiş, bu zamanında hakkında haberler yapılmış olması olasılığını arttırıyor. Bu noktada en azından ücretsiz olan Milliyet gazete arşivinde bir tarama yapılmasını beklerim.
Bakınız, bir maddeye kayda değerlik şablonu eklemek hafif bir iş değildir. "Kuyuya atılan taşın çıkarması zordur" mantığıyla işler bu süreç. Kayda değerlik ispatı yapacak herhangi bir kullanıcının zaman ayırıp ciddi bir çalışma ortaya koyması gerekir genelde. Dolayısıyla etiket ekleyen, SAS'a çıkarana düşen, hele de tecrübeli bir kullanıcıysa, elinden gelen en detaylı taramayı yapmaktır. Bu yapıldığı takdirde eklenen etikete son derece saygı duyar, ilgi duyuyorsam bir de ben incelerim. Mesela @Rapsar Kıbrıs'la ilgili çok sayıda maddeye bir geceye kayda değerlik etiketi eklemişti. Bunların bir kısmını birleştirmiş, bir kısmının da ilgili kaynaklarla kayda değerlik ispatını yapmıştım (hiçbiri henüz SAS'a gitmedi). Sapla samanı ayıklattığı için de kendisine buradan teşekkür ederim hatta. Benim için burada önemli olan, samimiyet göstergesi nokta şu: eklediğim, kayda değerlik ispatı olan kaynakların önemli bir kısmı internet ortamında erişilemeyen, benim şahsi erişimimin olduğu basılı kaynaklardı. Arada internette olsa da zor ulaşılan kaynak olur, onlara ulaşamadıkları için kimseyi suçlamam tabii. Ama burada bahsettiğimiz gazete arşivi çok temel bir kaynak. Üstelik işaret ettiğim hâlde belli ki incelememişsiniz, yine de gelip "maddeye ekleyin" talebinde bulunuyorsunuz. Bu noktada dediğim gibi, size düşen bu gösterdiğim kaynağı incelemenizdir. Erişim sıkıntınız olursa mesaj atmaktan çekinmeyiniz. İncelediğiniz ve tatmin olmadığınız takdirde de her türlü istişareye açığım. Kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:42, 17 Ocak 2018 (UTC)
Merhaba. Kitaplar için oluşturulan kayda değerlik yönergeleri belli, bunun dışında genel bir kayda değerlik ispatı tanımımız da var. Bunlar maddede "ispatlanmadıkça" hiçbir madde kayda değer değil. Bu demek değildir ki kaynak olmayan maddeler kayda değer değildir. Bir üniversite maddesi kaynaksız olsa dahi kayda değer, zira tüm üniversiteler kayda değer. Olimpik bir atlet, kaynaksız olsa dahi kayda değer zira kriterlerimize göre Olimpik olması kendisini kayda değer yapmak için yeterli. Ancak kitaplar? Hiçbir kaynak yok, ispat yok, kriterleri karşıladığına dair bir veri yok. Dolayısıyla kayda değerliği "belirsiz" şablonu eklemek hem doğru hem doğal. Siz bilebilirsiniz, B kullanıcısı bilebilir, ben bilebilirim ama önemli olan bunu ispat edilmesi ve herkes tarafından bilinmesi. Bir maddeyi okuyan kişi, o maddenin kayda değer olup olmadığını araştırmak zorunda değil, hazır bir şekilde ispat edilmiş olmalı. Bu şablonun amacı da kayda değer "olmayanları" işaretlemek değil (kayda değer olmayanları ya hızlı ya bekletmeli siliyoruz yahut silinmeye aday gösteriyoruz), kayda değer olduğu "ispatlan(a)mamış" olanları işaretlemek. Bu da kötü bir şey değil, "kayda değer olduğunu ispat edebilecek olan varsa lütfen konuyla ilgilensin" demek. Dolayısıyla burada eklenen kayda değerlik şablonunun hatalı bir değişiklik olmadığını düşünüyorum. Eklenen bu şablonun "her kaynaksız maddeye kayda değer etiketi eklemiyoruz" gerekçesiyle kaldırılmasına ne demeli? Bu bir gerekçe midir? Kayda değer olup olmadığı belirsiz bir madde ise "kayda değerliği belirsiz" şablonu eklenmeli, yapılan da bu. Bu şablon kaldırılırken ne bir gerekçe sunulmuş ne bir yönergeye dayandırılmış ne de maddede bir geliştirme yapılmış. İlerleyen dönemde yine bu şablon "satış rekorlarına ilişkin onlarca kaynak mevcut" gerekçesi sunularak geri alınmış. O "onlarca" kaynak maddeye eklenip, kayda değer olduğu ispat edilirse zaten bu şablonun eklenmesi için bir sebep kalmayacaktır. Ki buna rağmen bu şablonun bir kez daha eklenmesi de bir yönergeye dayandırılarak "böyle bir kritermiz yok" deniyor. Evet, "satış rekorları kırması" (ne rekoru gerçi?) bir kriter değil. Ama buna dair bilgi ve kaynak eklenir, birbirinin tekrarı olmayan 2-3 kaynak daha eklenir, o zaman ispat edilmiş olur. Bu konuda ilgili kullanıcının hiçbir hatalı değişikliği olduğunu düşünmüyorum, hatta kendisine karşı takınılan tavrın işi şahsileştirmek olduğunu düşünüyorum. @Vikiçizer, @Superyetkin'in bu tarz konularda tavrı bellidir, görüşlerini paylaşabilirler.--RapsarEfendim? 21:57, 17 Ocak 2018 (UTC)
@Rapsar, söylenecek bir şey bırakmamışsın:) daha önce de KD etiketiyle ilgili aynı şeyleri yazmış paylaşmıştık. Bu şablonun kullanılması ile ihtilaflarda uygulanması gereken süreci çok güzel ifade etmişsin, ben de bu şablonun olumsuz değil ama harekete geçmeyi talep eden bir işlevi olduğunu hep söylüyorum. Vikiçizer (mesaj) 18:35, 18 Ocak 2018 (UTC)
@Kibele'nin de burada yazılanları okumasını isterim, o yüzden pingliyorum. Vikiçizer (mesaj) 18:31, 19 Ocak 2018 (UTC)
Değerli görüşlerini paylaşan kullanıcılara teşekkür ederim. Kesinkes üslupla söylenenlere katılmadığımı tekrardan belirteyim, mutlaka yapacağım detaylı açıklama detaylı açıklama şimdilik başka bir güne kalsın. Kusuruma bakmayınız şimdilik, kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01:59, 20 Ocak 2018 (UTC)