Kullanıcı mesaj:Seksen iki yüz kırk beş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İlgilenilmesi gereken sayfalar

2012 ve öncesi üzerine: Türkçe Vikipedi topluluğuna

Türkiye'de olmadığımdan erişim engelinden etkilenmemekteyim. Etkilenenlere elimden geldiğince yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Ocak-Eylül 2017


Günün maddeleri[kaynağı değiştir]

Merhaba. Günün maddeleri sayfasında yapılan önerileri zamanla eritmeyi amaçlıyorum, bu önerilerin önemli bir kısmı da size ait. Bunun için çok teşekkürler öncelikle. Yalnız maddelerin bazıları net biçimde anasayfaya çıkacak içeriğe sahip değil. Geliştirmeyi düşünürseniz oluşturulan şablonların boşa gitmemesi için bunları şuraya alacağım; zira o sayfada çok sayıda madde için teker teker pinglemenin verimli olacağını düşünmüyorum. Elinize sağlık çalışmalarınız için, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:42, 6 Eylül 2017 (UTC)

Tabiki, karşılıklı olarak maddeleri bu şekilde geliştirebiliriz. Taslak kriterleri Vikipedi:Taslak madde maddesinden kontrol edilebilir fakat somut olarak bir karşılığa tekabül etmiyor aslında. Örneğin en az 5.000 bayt + 2 kaynak tarzında bir yol mu izlesek bilemedim? @Seksen iki yüz kırk beş. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:00, 7 Eylül 2017 (UTC)
Geç cevap için kusura bakmayın @Ahmet Turhan. Genelgeçer bir sınır belirlemek böyle bir durumda pek mümkün görünmüyor bana maalesef; iki farklı unsurun önemli olduğunu düşünüyorum. Bunlardan biri anasayfaya çıkacak maddenin az da olsa konusu hakkında "doyurucu" olması, bu da maddelerin uzunluktan bağımsız olarak en azından başlangıç sınıfında olmasını gerektiriyor. Bu biraz öznel bir kriter, farkındayım; ancak örneğin Moskova maddesi Subbotnik maddesinin şu an olduğu uzunlukta olsa anasayfaya çıkmaması gerektiğini düşünürüm. Kriterin öznelliğinden dolayı genelde madde yazarlarının sınıflandırması doğrultusunda hareket edilmelidir bence burada, sonuçta onlar maddenin potansiyelini daha iyi bilecektir. Maddelerde taslak şablonu olması burada önemli bir gösterge. İkinci kriter, konunun doğasından bağımsız olarak okunacak uzunluk. Günün maddesi olarak çıkardığımızda "devamı..." deyip maddeye bağlantı veriyoruz; bu durumda okuyucuya maddede okunacak kayda değer miktarda ek içerik sunulması gerekir. Ben en az birkaç paragraf daha olması gerektiğini düşünmekteyim; örneğin diyelim ki İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği maddesi çıktı, biz bunun ilk üç paragrafını zaten anasayfaya koyacağız, bu defa okuyucu maddeye girdiğinde sunulacak pek bir ek bilgi olmayacak, "devamı" ibaresi biraz abes kalacak. Umarım biraz netleştirebilmişimdir düşüncelerimi. Katkılarınız için tekrardan teşekkürler, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:23, 20 Eylül 2017 (UTC)

12 Eylül için günün maddesi[kaynağı değiştir]

İyi Vikiler, 12 Eylül günü için günün maddelerinin bir bölümüne sırada ki maddeyi koymak yerine 12 Eylül Darbesi maddesini koyma fikri geldi aklıma en son 2009'da günün maddesi olarak çıkartılmış. Siz ne düşünüyorsunuz?≈ SunSoldiers  ✉  10:46, 11 Eylül 2017 (UTC)

Merhaba @SunSoldiers, kusura bakmayın, buradaki öneri için biraz geç bir cevap oluyor. En az 3-4 yıl önce anasayfaya çıkmış maddelerin, özellikle de yıl dönümü gibi durumlarda tekrar çıkarılmasına sıcak bakıyorum. Bu gibi durumlarda, eğer o günün maddelerini ben belirlemişsem uygun gördüğünüz biçimde danışmadan dahi değiştirmeniz kesinlikle sorun oluşturmaz. Genel olarak da zaten hepimizin politikalar ve yönergeler dahilinde uygun gördüğünüz biçimde oluşturma hakkımız var :) İlginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:09, 20 Eylül 2017 (UTC)

Vikiproje Sovyetler Birliği İşbirliği Gelişmiş Madde Yıldızı[kaynağı değiştir]


GDBarnstar1.png
VikiProje Sovyetler Birliği Ödüllü İşbirliği Projesi Gelişmiş Madde Yıldızı
Tebrikler. VikiProje Sovyetler Birliği kapsamındaki projede en az 20.000 bayt büyüklüğünde madde açan kullanıcı olmanız şerefine Gelişmiş Madde Yıldızı ödülünü kazandınız. Gelecekteki iş birliği projelerine katılımınızın devamını bekleriz.

--Ahmet Turhan (mesaj) 13:34, 15 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi Yeni Katılımcı Yıldızı[kaynağı değiştir]


Kindness Barnstar Hires.png
VikiProje Sovyetler Birliği Ödüllü İşbirliği Projesi Yeni Katılımcı Yıldızı
Tebrikler. VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında bir projeye katılmanız şerefine Yeni Katılımcı Yıldızı ödülünü kazandınız. Gelecekteki iş birliği projelerine katılımınızın devamını bekleriz.

--Ahmet Turhan (mesaj) 13:39, 15 Eylül 2017 (UTC)

Proje ödülü[kaynağı değiştir]

Selamlar. Katıldığınız Vikiproje Sovyetler Birliği Ödüllü İş Birliği Projesi'nde ödül dağıtımı için, ödülün gideceği adı soyadı ve açık adresini bana e-posta yoluyla yollayabilir misiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 15:47, 15 Eylül 2017 (UTC)

VikiProje Siyaset Ekim 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]


Society.svg
Bu ayki işbirliğine katılın!

Ekim 2017'nin işbirliği, aşağıdaki 4 şablonun "kırmızı bağlantılı" maddelerinin açılmasıdır.
Şablon:Çift meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Tek meclisli ulusal yasama organları, Şablon:Ulusal alt meclisler, Şablon:Ulusal üst meclisler

  • Puanlama sonunda ilk üçe giren katılımcılar ödül alacaktır.
Hedef: Eksik 350 maddeden 100 adedinin açılması.

Siyaset alanına odaklanan işbirliği projelerinin bu dönemkine siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli.

Herkese verimli çalışmalar dilerim.

İmparatorluk[kaynağı değiştir]

Selamlar. Maddedeki katkılar için teşekkürler öncelikle :) İngilizcesinde o kadar eksik var ki ekle ekle bitmiyor. İnan defter kalem aldım, hangi yer hangi dönemde hangi devletin olmuş, liste oluşturup, maddede bahsedilenleri eliyorum :) Şablon geçmişine bakarsan ve İngilizcesi ile kıyaslarsan zaten fark edersin bu büyük eksik ve hataları. Neyse, bu süreçte iki ricam var. Birincisi, ekleme yaptığın vakit kafam karışıyor, bu eklemeleri kontrol etmek durumunda kalıyorum ki yapılması için sırada olan eklemelerle çakışma olmasın. Şu an toprak alıp verme konusunda çalışmalarım olduğundan yaptığın eklemelerin çoğu problem yaratmıyor aslında ama belirteyim :) İkincisi de kaynaklı bir cümleye ekleme yaptığında, yaptığın bu ekleme o kaynakta olmuyor ve bu değişikle sanki bu ekleme de bu kaynakta varmış gibi gözüküyor. Somut örnek üzerinden gidersek, burada Mısır-Kıbrıs kısmında bir ekleme var ama ilgili kaynak, bu kısmın önceki sürümü için geçerli, bu sürümü için geçerli değil. Bu gibi durumlarda kaynak(lar) da eklersen bu sorunu da aşmış oluruz :) Son olarak, kırmızı bağlantılar git gide çoğalıyor, burada da birtakım destekler yaparsan ve benim eklediklerimj de kontrol edersen sevinirim :) İyi günler.--RapsarEfendim? 22:07, 14 Ekim 2017 (UTC)

Selamlar @Rapsar, ben de aslında sana yazmayı düşünmüştüm bir ara, erken davranmışsın benden, iyi olmuş :) Beğeniyle ve takdirle takip ediyorum maddedeki çalışmalarını, çok ciddi bir emek, takipçilik söz konusu, emeğine sağlık. Aslında da sen çalışırken uzak durmayı düşünüyordum maddeden; ancak geçenlerde kütüphaneden Britain since 1707 kitabını edindim. Detaylı olarak toprak değişikliklerini vermekten ziyade genel bir jeopolitik çerçevede yaklaşıyor imparatorluğun gelişimine ve dağılmasına, yaklaşımı ve özetleyici üslubu çok hoşuma gitti, var olan içeriğe yeni bir perspektif eklemek istedim. İngilizce maddede toprak değişimleri yönündeki eksiklik dışında yer yer okuyucu neyin neden nasıl olduğunu da anlamıyor, kuru bir anlatım söz konusu. Şöyle yapalım, sen maddenin üstünden geç, zaten kitapta başka maddeler için yararlanmak istediğim çok geniş başka bölümler de var, sonra ben maddeye dönüp oradan uygun gördüğüm kısımları eklerim. Kusura bakma kafa karışıklığı için, herhangi bir noktada da ek basılı kaynağa başvurmak istersen seslen :) Kaynaklar konusunda dikkatli olduğuma emin olabilirsin. Kaynakların genel olarak bir önceki kaynaktan itibaren olan kısmı desteklediği bir şekilde kaynaklandırıyorum, neyin nerede olduğunu önemsiyorum. Bazı bilgiler zaten birden fazla kaynakta geçiyor (Abdünnasır'ın iktidara gelişi, Kıbrıs'la ilgili detaylar vs.). Eklediğim kaynaklarda sadece eklediğim kısımlar yok yani, diğer kısımlar da oralardan doğrulanabilir; eğer kaynaklı bir cümleye başka bir yerden bilgi ekliyorsam da gerekeni yapıyorum. Özellikle Sudan hakkındaki cümle için geçerli galiba dediğin ki burada ikinci kısım zaten ikinci kaynaktandı, ilk kısmı ilk kaynaktan aldım. Kırmızılarla da ilgileneceğim elbet :) İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:26, 14 Ekim 2017 (UTC)
Heh, o bahsettiğin alan hakkında da katkıların çok iyi :) Toprak kısmını ben zaten, cok da aşırı detaya girmeden ve alakasız bir yere ekleme yapmadan eklemeye çalışıyorum. Kalan kısımda ise maddenin gelişimi iyi olacaktır. Toprak kısmı dışındaki kısımlarda katkıya devam yani :) İngilizce Vikipedi'de büyük eksiklikler söz konusu dediğim gibi, Fransa ile çekişme başlığı mesela, İspanya da dahil aslında. Devrim Savaşlarından hiç bahsedilmemişti, ufak ekledim (gelişmeli). Şu çok basit ve saçma bir hataydı mesela. Zaten şu an İngilizcesinden eksiği yok, üzerinden geçmiştim (nüfus kısmı yok ama tartışma sayfasında bu kısmın hatalar içerdiğinden bahsetmişler artı mirası kısmının üzerinden geçmedim yalnızca). Neyse, daha çok iş var ama zamanla çok iyi bir hâle gelecektir mutlaka :) Kaynak ihtiyacında derim, iyi günler :)--RapsarEfendim? 22:36, 14 Ekim 2017 (UTC)
Kolay gelsin tekrardan @Rapsar. Bir de, tarih yazımı bölümü dahil etsek mi, ne dersin? İngilizce Vikipedi'de bu konuyla bilgili ve o maddeyle ilgilenmiş Rjensen adlı profesyonel bir tarihçi var, "British Empire" maddesinin eksiklikleri ve olası bir tarih yazımı bölümü hakkında ondan da görüş alabiliriz belki eklemeye karar verirsek. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:57, 14 Ekim 2017 (UTC)
Bunu maddeye eklemek değil de ayrıca bakınız olarak vermek lazım diye düşünüyorum. Bunu özet geçemeyiz mesela, uzar da uzar :) Ülke maddeleri için düşünüyorum, bu tip içerikleri eklemiyoruz. Düşüncem, ana maddede yalnızca ayrıca bakınız olarak verilmesi, aynı zamanda bu maddeye de değer katacaktır. Tabi onca içeriği kazandıracak bir babayiğit lazım :)--RapsarEfendim? 23:06, 14 Ekim 2017 (UTC)
Mantıklı :) Belki de özetlenebilir tarih yazımı kısmı, bilemiyorum; ama özetleyecek yetkinliği kendimde görmüyorum doğrusu, dediğin şu an en doğru yol gibi geldi bana. Önce bunun kırmızılarını bir halledelim, sonra tarih yazımına bakarım konuyu tamamlamak adına belki. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:08, 14 Ekim 2017 (UTC)
  • Tekrar selam. Üzülerek söylüyorum ki bu maddeyi tamamlayamayacağım :( Çok fazla eksik mevcut ve bunları tespit edip düzenlemek ve eklemek gerçekten çok zor. İngilizce Vikipedi'deki madde zaten çok eksik, oradaki diğer maddelerden takip edip kaynaklarla doğrulamaya çalışıyorum ancak çok fazla ve karmaşık. İşin içinden çıkmak için ufaktan başlayıp maddeleri yazmak ve onlarla paralel içerik oluşturmak lazım. Bu da çok fazla, aylarca sürecek bir çalışma demek. İçime sinmeden de, seçkin olan İngilizceden çevrildi diyerek aday göstermek de istemiyorum :/ Daha ufak kapsamlı maddelerden gidilirse daha iyi olur. İyi günler.--RapsarEfendim? 07:45, 17 Ekim 2017 (UTC)
Selam @Rapsar. Üzüldüm bunu duyduğuma. Bunca zaman gösterdiğin emek, büyük çalışman için teşekkür ederim. Rica etsem bana nerenin ne kadar ilerlemiş olduğunu, bitmiş herhangi bir bölüm olup olmadığını (kanınca) söyler miydin lütfen? Gün içinde düşündüm biraz en iyi nasıl yapılabilir bu iş diye. Britanya İmparatorluğu hakkında hazırlanmış en kapsamlı ve saygıdeğer kaynak beş ciltlik The Oxford History of the British Empire serisidir. Zaten bu seride olmayan bir bilginin bizim maddede olmasının aşırılık olacağı da bellidir :) Birkaç tanesini kontrol ettim, onlardan eminim, sanırım beşine de kütüphane sistemi aracılığıyla online erişimim var (veya kütüphanede basılı olarak da erişebilirim elbet). Bunun üzerinden gitmek sanırım daha basit bir süreç aracılığıyla benzer kalitede bir iş çıkaracaktır. Yine de tabii beş ciltlik bir eserin üstünden geçmek kolay iş değil :) Yine de ilgilenme ihtimalim var, hangi noktada olduğunu bildirirsen sevinirim, tekrardan çok teşekkürler, kolay gelsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:38, 17 Ekim 2017 (UTC)
Aslında şöyle diyeyim, bu konu dahilinde katkılarım devam ediyor ama odak noktam bu madde değil artık, genel olarak katkı vermeye çalışacağım. Net olarak şu noktada kaldım diyemem ne yazık ki. Özellikle şablon geçmişini incelersen ne kadar karmaşık olduğunu göreceksin mutlaka.--~£~~