Kullanıcı mesaj:Seksen iki yüz kırk beş

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Arşivler:

Değişikliğin geri alınması[kaynağı değiştir]

Merhaba, uzun zamandır Vikipedi'den uzaktım. Yaptığım değişikliği geri almışsınız. Bu gerekçelendirmeler her zaman vardı. SAS geçmişine bakarsanız görebilirsiniz. Ben yokken böyle bir karar mı alındı? Bu arada değişikliği mobilden yaptım kapatması hatalı olmuş. Düzeltmeler için teşekkür ederim. Kolay gelsin. - - Bora (mesaj) 17.13, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Bora, mesajınız için teşekkür ederim. Öncelikle tekrardan hoş geldiniz. Doğrudur, eskiden bu yönde bir uygulama vardı, bu da SAS sürecinin oylama olarak yanlış algılanmasından kaynaklanan bir durumdu. Herhangi bir spesifik karar söz konusu değil ama zaman içerisinde toplulukta bunların birer tartışma olduğuna; dolayısıyla şablon kullanılsın-kullanılmasın, argümanların özüne bakarak fikir birliği aranması gerektiğine dair bir anlayış gelişti. Sonuçta Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir ve fikir birliğiyle ilerler. Tabii böyle olunca kuklaları gözardı etmek de çok kolay oluyor. Hakeza artık herhangi bir gerekçe belirtmeden sadece şablon kullanılarak kalsın veya silinsin denilen durumlar olursa, herhangi bir argüman sunulmadığından büyük ölçüde gözardı ediyoruz. Katkılarınızı daha uzun süreler görmek dileğiyle, iyi çalışmalar dilerim. :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.21, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Hoşbuldum, sağolun. Bu durumda geri almanız isabetli olmuş. Bilgilendirmenizi dikkate alacağım. İyi çalışmalar dilerim.--Bora (mesaj) 17.27, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Bu bir revonzy team'i tanıdan konudur geri gelmesini talep ediyorum Revonzy (mesaj) 17.19, 23 Mayıs 2021 (UTC)

bingöl[kaynağı değiştir]

bingöl sayfasında pek bir eksik göremedim. sayfada tam olarak ne eksik söyleyebilirmisin --ulaş jesus'tan mesaj var 17.46, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Selam @Ulaş jesus. Samsun maddesiyle karşılaştırırsan, neyi nasıl yazabileceğine dair fikir edinebilirsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.47, 1 Mayıs 2021 (UTC)

vaay baya bi emek gösterilmiş. bingöl sayfasına baştan bir düzenleme yapılmalı bugün meşgulüm ama yarın düzenlerim bi sıkıntı olurmu --ulaş jesus'tan mesaj var 17.50, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Ne zaman istersen. :) Dediğim gibi, eklediğin bilgilerin Samsun maddesindeki gibi kaynağını göstererek eklemeye ve eklerken hiçbir şekilde kopyalamayıp, tamamen kendi cümlelerinle yazmaya özen göstermen gerekiyor @Ulaş jesus. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.51, 1 Mayıs 2021 (UTC)

kaynağa ihtiyacım yok zaten. kaynak benim. bingöl ile ilgili tüm bilinenleri toplayacağımda böyle uzun vir boş vaktimin olmasını bekliyorum çok yakın bir arkadaşımın problemi oldu yarın kendisiyle iletişime geçeceğim için pek aktif olmayacağım ama yarına kadar biter. en kısa zamanda yapacağım bu işi merak etmeyin --ulaş jesus'tan mesaj var 20.08, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Yok @Ulaş jesus, kaynağa ihtiyaç var. Vikipedi:Doğrulanabilirlik ve VP:ÖAYV sayfalarını okumanı rica ederim. Buraya eklediğin tüm bilgileri, güvenilir bir kaynaktan yararlanarak, o kaynağı burada da göstererek eklemen gerekiyor ki, bu bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek isteyenler bunu yapabilsin. Yoksa herkesin elbette iyi bildiği bir alan var, ama burada kişisel bilgilerimizi değil, kaynaklarda yer alan bilgileri paylaşıyoruz. Onun dışında, neden buraya yazamadığın gibi kişisel bilgilerini burada paylaşmana gerek yok, paylaşmamanı da tavsiye ederim. Devamlı Vikipedi'de olma gibi bir zorunluluğumuz yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.34, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Onun dışında @Ulaş jesus, kişisel bilgilerini kullanıcı sayfandan paylaşmamanda da fayda var, bu nedenle bunları kullanıcı sayfandan çıkardım ve senin için de uygunsa sayfa geçmişinden de silebilirim. Hoş geldin mesajında da denildiği üzere, Vikipedi:Çocuk koruma politikasını okumanı rica ediyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.39, 1 Mayıs 2021 (UTC)
anladım hocam silebilirsiniz ben silmeyi bilmiyorumda inan bilseydim sizi yormazdım --ulaş jesus'tan mesaj var 10.19, 2 Mayıs 2021 (UTC)
hocam baktım şimdi bingöl küçük bir yer hocam yazan arkadaş bilinen her şeyi yazmış. kutlama festival hiçbiri yok bizim buralarda yani eklenec bilgi olduğunu düşünmüyorum --ulaş jesus'tan mesaj var 14.55, 2 Mayıs 2021 (UTC)

soru[kaynağı değiştir]

herhangi bir vikipedi ortamında (wikipedia,wikimedia commons falan.) kahya olan kişiler her vikipedi ortamında görev yapıp birilerini denetçi veya gözetmen yapabiliyor çıkarabiliyormuş diye duydum doğruluk payı nedir ulaş jesus'tan mesaj var 18.34, 2 Mayıs 2021 (UTC)

Doğru değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.59, 2 Mayıs 2021 (UTC)

hocam sırf dikkatimi çekti diye soruyorum yanlış anlamayın: kahya denetçi gibi kullanıcı hakları için en az 18 yaşında olmak gerekiyormuş.

peki neden 18? 18 yaş altının çocuk olduğunu biliyorum ama çocukların kötü bi yanı yok bence. yani kusura bakmazsanız bana ayrım gibi geldi ( sadece merak ettiğim bir soru beni engellemeyiniz :) ulaş jesus'tan mesaj var 17.16, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Bu kullanıcı gruplarının Wikimedia Vakfıyla anlaşma imzalaması ve dolayısıyla da reşit olması gerekiyor @Ulaş jesus. Engelleyeceğim yok ama maddelere daha fazla katkılarını görmeyi tercih ederim. :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.19, 3 Mayıs 2021 (UTC)

anladım hocam. yazacak madde bulsam yazacamda aklıma bir şey gelmiyorki ulaş jesus'tan mesaj var 17.21, 3 Mayıs 2021 (UTC)

bi sorum daha var hocam wikipediada ingiliz bir kahya ile sohbet ettim. küresel sitem çalışmaları, ve global hesaplardan bahsetti bunlar nedir rica etsem anlatırmısınız ulaş jesus'tan mesaj var 17.33, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Sevgili @Ulaş jesus, genel bir not düşmek isterim. Bu mesajları bana veya herhangi başka bir kullanıcıya yazdığında, mesajlarına cevap vermek için vakit harcıyoruz. Vikipedi'ye ilgi duymak ve burada işlerin nasıl yürüdüğünü merak etmen çok değerli, bu yüzden sorduğunda seni bilgilendirmek, cevap vermek bir sorun değil. Ancak bu cevapları verirken, genel olarak tecrübe kazanmakta olan yeni bir Vikipedist'e yardımcı olma hedefiyle bunu yaptığımızı bilmen lazım. Vaktimiz sınırlı ve buraya ayırabildiğimiz vakit daha da sınırlı. Katkılarına baktığımda, son değişikliklerinin tamamen farklı kullanıcılara bu tarz sorular sormaktan oluştuğunu görüyorum. Bu sorunu cevaplayabilirim, ama cevapladığımda bu bilgiyle şu anda senin için önem arz eden bir konuda kafanı netleştirmek veya katkılarına yardımcı olmak gibi bir sonucu olmayacağını düşünüyorum, muhtemelen denetçi-kahya tarzı kullanıcı gruplarıyla ilgili başka bir soruyla geri geleceksin. 11 senedir Türkçe Vikipedi'deyim, henüz burada kahyaya işim düşmedi. Denetçiler, gözetmenler, küresel hesaplar; bunların hepsinin buranın işleyişinde bir rolü var zaten ama hepsini bir anda sormak yerine, zaten burada katkı sunup biraz vakit geçirdiğinde bunları öğrenebileceğin sayfalara denk geleceksin. Dolayısıyla net bir şekilde katkı vermene yardımcı olmayacak sorularına cevap vermeyeceğimi bilmeni isterim, diğer kullanıcıların da zamanını sadece gerçekten sana yardımcı olacak konularla almanı rica ederim.
Yazacak madde bulamadığını söylemişsin. Sorun değil, Vikipedi'de yapılacak hâlen çok fazla iş var. Vikipedi:Topluluk portali sayfasından bazılarını görebilirsin. Örneğin düzenlenmesi gereken maddeleri düzenleyebilirsin. Şu anda olduğu gibi iş birliği projesine yardımcı olabilirsin. Madde isteklerini açabilirsin. Kaynakları olmayan maddelere kaynak ekleyebilirsin. İş birliği projesine katılabilirsin. Kısaca yapılacak ve senin de bir ucundan tutabileceğin çok iş var. Biraz katkılarını göreyim, sonrasında sana yardımcı olmak için her sorunu seve seve yanıtlarım. :) Sevgiler.
--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.59, 3 Mayıs 2021 (UTC)
özür dilerim hocam bu kadar kızacağğınızı bilmiyordum. yeni gelen bir kullanıcının aklındaki sorular diye düşünün. bir daha sormam. iyi vikiler (2 haftadır tek burdayım bilmediğim çok şey var sadece öğrenmek için daha iyi kavrayabilmek için yapıyorum) ulaş jesus'tan mesaj var 19.28, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Neribij[kaynağı değiştir]

İyi günler Neribij adlı kullanıcı Zazalar, Zazaca, Zaza Milliyetçiliği, Deylemliler ve Büveyhiler sayfalarında hukuksuz değişiklikler yapıyor kaynak gösterildiği (kaynak tarafsız) halde çalışmaları sabote ediyor rica etsem Neribij adlı kullanıcıyı engelleyebilirmisiniz. FurkG (mesaj) 12.41, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Birde rica etsem sayfaları koruma altına alabilirmisiniz. FurkG (mesaj) 12.42, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Sayfaları koruma altına almak için bir neden yok @FurkG. Genel olarak yapılan değişiklikleri evveliyle birlikte inceleyip detaylı ilgilenecek vaktim şu an yok ama örneğin şu değişiklikte bir sorun göremiyorum, VP:ÖAYV ve VP:D politikalarını size hatırlatırım. Son engel açıklamasında belirttiğim üzere mümkün mertebe tartışma sayfalarının kullanılması gerekiyor. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.22, 3 Mayıs 2021 (UTC)

Oraya daha sonra kaynak ekledim bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim iyi çalışmalar. FurkG (mesaj) 20.08, 3 Mayıs 2021 (UTC)

kolaylıklar dilerim[kaynağı değiştir]

  • Sevgili Seksen iki yüz kırk beş, yeni sorumluluklar aldığını yeni gördüm, geç olsun ama güç olmasın, sana kolaylıklar dilerim. --Mskyrider ileti 10.20, 4 Mayıs 2021 (UTC)
Çok teşekkür ederim sevgili @Mskyrider. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.21, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Değişiklik savaşı ve nedensiz biçimde içerik silinmesi[kaynağı değiştir]

@Delbatros, hem Fuat Ergin hem de Ofspor maddelerine ısrarla eklemekte olduğunuz metinler, kaynaklarla birebir aynı veya çok benzer ifadeler içermektedir ve bu nedenle telif hakkı ihlali teşkil etmektedir. @Tehonk'un yaptığı geri alma işlemleri uygundur. Mesaj sayfanıza telif haklarıyla ilgili daha detaylı bir uyarı göndereceğim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.16, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz liste talebi[kaynağı değiştir]

Merhaba, Vikipedi'ye uzun süredir katkıda bulunuyorum ve artık alıştım, değişikliklerimin bekletilmemesi gerekildiğini düşünüyorum. Uygun görürseniz beyaz listeye dahil olmak istiyorum. İyi çalışmalar. Ata Barış (mesaj) 14.47, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Tamamdır @Ata Barış. Katkılarınızın devamını dilerim, iyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.48, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Furkan Bayraktar[kaynağı değiştir]

Selam Seksen, son zamanlarda buraya çok geliyorum. :D FurkanBayraktar adında yeni bir madde oluşturulmuş. Sayfayı Furkan Bayraktar'a taşımaya çalışınca oluşturma koruması olduğunu fark ettim. Merak ettiğim şey aynı kişi olup olmadıkları. Eğer aynı kişi ise G4'ten silinebilir. Şimdilik Furkan Bayraktar (yazar)'a taşıdım. Teşekkürler. ~Styyx Evet? 14.57, 4 Mayıs 2021 (UTC)

Bunu biraz geç görmüşüm K:Styyx ama bildirim için teşekkürler. Çok ısrarlı bir PR çalışması olduğundan açılan bu diğer kombinasyonları da oluşturma korumasına alacağım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.33, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Bağlanacak maddeler[kaynağı değiştir]

İyi günler yazdığım ve uzun süredir bağlanmamış maddeler var onları rica etsem bağlayabilirmisiniz. Sih Konfederasyonu İngilizce Misl sayfasına Vietnam halk dini İngilizce Vietnamese folk religion İkarya Devleti İngilizce Free State of İcaria Kamboçya Ulusal Birleşik Cephesi National United Front of Kampuchea Tsat dili Tsat language Çamca Cham language Çampa Champa sayfalarına bağlayabilirmisiniz FurkG (mesaj) 13.27, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Birde Volhinya Prensliği sayfasını Principality of Volhynia sayfasına bağlayabilirmisiniz FurkG (mesaj) 13.31, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Hesap taşınması isteği.[kaynağı değiştir]

Merhabalar öncelikle iyi akşamlar. Bir şekilde etliye sütlüye karışmadan 2. defa global lockun tadına Tr vikide dahil olmak üzere baktım ve sizden bu doğrultuda son kez bir istekte bulunmak üzere yazmaya karar verdim. Geçen sefer ki gibi sayfaları taşıyıp beyaz listeyle beraber diğer eski iki hesabıma bağlantı verebilir misiniz? Bir de bu global locku Ebedi Barış (1686) maddesini yazarken yedim bu sebepten de sayfayı onaylarsanız çok iyi olur. İyi çalışmalar, iyi geceler. Kiziloksea (mesaj) 21.39, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Mesajınızı okudum @Kiziloksea, ama an itibarıyla maalesef durumu tekrardan hakkını vererek inceleyecek zamanım olmadığını not düşmek istedim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.32, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Global locku tekrar eski bir olaydan yedim pek bir olayı yok aslında ama yine de sağolun. Kiziloksea (mesaj) 19.21, 6 Mayıs 2021 (UTC)

beyaz liste talebi[kaynağı değiştir]

kullanıcı mesajları azalttım geri alma işlemlerine yavaş yavaş başladım sizden ricam tekrardan beyaz liste olmak ulaş jesus'tan mesaj var 22.37, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Eski göreve geri dönüş[kaynağı değiştir]

Merhaba @Seksen iki yüz kırk beş, geçtiğimiz günlerde geçici bir talihsizlik oldu listeden çıkartılmıştım 48 saat içerisinde eskisi gibi olumlu değişiklikler yapmaya devam etmekteyim. Beni Beyaz listeye geri alabilirmisiniz yada eğer kabul edilme şansım var ise devriyelik başvurusunda bulunabilirmiyim? İyi Çalışmalar. Delbatrosmesaj 12.42, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Delbatros. Gerek mesajlarınızın gerek son katkılarınızın telif hakkına dair bir anlayış konusunda daha olumlu bulgular içermesi nedeniyle beyaz liste hakkınızı iade ettim. Ancak devriyelik başvurunuzun olumlu sonuçlanabilmesi için bir müddet daha telif haklarına hâkim olduğunuzu gösterecek şekilde faaliyet göstermeniz gerekecektir. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.31, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Original Barnstar Hires.png Özgün Yıldız
Merhabalar, BL başvurusu yaptım, fakat dönüş alamadım. Uzun zamandır Vikipedi'de üyeliksiz yazıyorum. Fakat üyelik oluşturdum ve 1 günde vandallarla yaptığım savaşı görebilirsiniz. Çok katkı sağlayacağımı düşünüyorum. 34dockers (mesaj) 14.12, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Selamlar @34dockers, mesajınızı okudum ama an itibarıyla bunun düzgün incelemesini yapıp dönüş yapacak vaktim bulunmuyor maalesef, not düşmek istedim. Başka arkadaşlara da yazmışsınız nitekim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.50, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Merhabalar @Seksen iki yüz kırk beş, yine de zaman ayırıp bana cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. 34dockers (mesaj) 20.55, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Merhaba, sağduyulu çalışmalarınız ve maddelere olan olmuş, olmayana olmamış diye tarafsız bir gözle yaklaştığınız ve az evvel Hilmi Develi maddesi için yaptığınız katkı için çok teşekkür ederim.--SarvSarv 17.36, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Çok naziksiniz, ancak teşekkür edilecek bir durum yok @Sarv, zaten trollük maksatlı konulmuş bir etiketti. İyi çalışmalar dilerim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.39, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba, Kullanıcı:Mind is Supreme1 adlı kullanıcıya siz mi beyaz liste yetkisi verdiniz? Bu imzasız yazı Nushirevan11 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 13.41, 7 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Nushirevan11. Hayır, ben vermedim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.11, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz Liste[kaynağı değiştir]

Sevgili Hizmetli, Şahsım sanatçı Hakkı Bulut'un sosyal medya uzmanı bulunuyorum. Kendisiyle yaptığım röportajlar neticesinde wikipedia'ya bilgiler ekliyorum fakat onaylanma süresi vb. gibi durumlardan dolayı gecikmeler, bilgisiz kullanıcılardan ötürü yanlış bilgilendirmeler ortaya çıkıyor. Sizden şahsıma beyaz liste yetkisi verilmesini talep ediyorum. Şimdiden anlayışınızdan dolayı teşekkür ederim. Semih Okan ÖZCAN (mesaj) 20.08, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Semih Okan ÖZCAN. Vikipedi temel olarak tanıtım amaçlı kullanılabilecek bir platform değil, bu nedenle sizi beyaz listeye eklememeyi daha doğru buluyorum. Hakkı Bulut ile profesyonel ilişkinizi Tartışma:Hakkı Bulut sayfasında belirtmeniz, kullanım koşulları gereği önem arz etmektedir. Yapmakta olduğunuz katkıların da gönüllü Vikipedistler tarafından kurallarımıza uygunluk çerçevesinde değerlendirilmesi gereklidir. Anladığım kadarıyla daha önce yayımlanmamış bilgiler de eklemektesiniz, özgün araştırmalara yer vermeme politikamız doğrultusunda bunlara yer vermemiz mümkün değildir. Anlayışınız için teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14.06, 10 Mayıs 2021 (UTC)

Amacım kesinlikle bir şahsı tanıtmak değildir ve wikipediaya'nın da amacının bu olduğunu düşünmüyorum. Amacım sadece kişiler hakkında doğru bilgiler ve eksikleri tamamlamaktır. Kaynaksız hiçbir bilgiye yer vermemeye çalışıyorum. Toplum standartlarına aykırı bir eylemde bulunmayacağımı garanti ederim. Anlayışınız için teşekkür ederim. İyi günler. Semih Okan ÖZCAN (mesaj) 12.04, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Kadınlar Ligi[kaynağı değiştir]

Selamlar, nasılsın? Bir şey soracaktım. Kadınlar Ligi'nin akıbeti hakkında bir bilgin var mı? Hakkında yıldan fazladır hiçbir bilgi yok. Ne KTFF ne haber sitelerinde, en azından görebildiğim kadarıyla. 𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.48, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @𐰇𐱅𐰚𐰤. Pandemi döneminde spor camiası hiçbir zaman tam normalleşmedi, Kadınlar Ligi de zaten daha arka plandaki bir organizasyon olduğundan muhtemelen arada kaynamış olabilir. 2020 yazından şöyle bir haber var, bu pandeminin başından. Bu Haziran 2020'den karar, temmuzda zaten dışa açılımla tekrardan Covid vakaları görülmeye başlamıştı, dolayısıyla herhâlde açılmamıştır. Milliler CONIFA Dünya Kupası'na katılacaklarmış ama. Sosyal medyadan da bakındım, pandeminin başından beri bir paylaşım göremedim (tabii herkese açık olmayan paylaşımlar varsa bilemem). Yine de bir ara bilebilecek arkadaşlara sorarım. Bu arada ama KKTC'de kadın futboluyla ilgili karşılaştığım birkaç kaynağı bırakayım: [1] [2] (burada alt fotoğraflarda gazete küpürleri de var, tarihsiz maalesef) [3] [4] [5]. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.51, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Hızlı cevap için teşekkür ederim. Bunları değerlendirip maddeye ekleyeceğim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.05, 9 Mayıs 2021 (UTC)

Teşekkürler[kaynağı değiştir]

Bugünkü SAS tartışmasında fazla hevesliydim, kargaşa için sizlerden ayrıyetten özür dilemek istedim. Kendisi sevdiğim birisi. Ancak herhangi bir ücret almadığımı tekrar tüm içtenliğimle bildirmek isterim, gönüllü giriştiğim bir şeydi. Yanlış anlaşılsın istemem. Tartışmaya kattığınız değer için tekrardan teşekkürler, müzikle yakından ilgilenen birisi olarak tamamen haklı olduğunuzu söylemek isterim. Bu ortamı gördükten sonra ben vazgeçiyorum, madde ileride umarım size nasip olur. Kolay gelsin. --Palaangelino (mesaj) 23.08, 8 Mayıs 2021 (UTC)

Madde çeviri hakkında soru[kaynağı değiştir]

Selamlar Seksen iki yüz kırk beş kullanıcı müsaitseniz bir soru soracağım ingilizce vikipedi'deki maddeleri nasıl türkçe'ye çevire biliriz pek fazla bilgim yok daha yeniyim yardımcı olursanız bir soru daha sora bilirmiyim. geri al butonu ne işe yarıyor neyi geri al demek istiyor bunuda cevaplarsanız mutlu olurum biraz yönergeleri inceledim ve vikipedi kaynak gösterilmesi önemli olduğu yazıyor neden önemlidir iyi geceler başınızı şişirdim Kılıç ustası (mesaj) 21.20, 11 Mayıs 2021 (UTC)

Imhh[kaynağı değiştir]

Son devriyelik başvurusunda bir yorum yapmıştım, kullanıcı kukla çıktı. Burada yazayım madem ([gülücük]):

  • Öncelikle Vikipedi'ye katkıda bulunmaya karar verdiğiniz ve düzenleme yaptığınız için teşekkürler. Bu, oldukça iyi bir fikir. Vikipedi içerisinde çeşitli kullanıcı grupları var ve bu gruplara bir yetki, bir makam gözüyle bakılmamaktadır. Herkes eşit bir şekilde düzenleme yapıyor, sorumluluk almaya karar veren kullanıcıların hakları ise yalnızca teknik anlamda farklı. Devriyelik için başvuru yapan kullanıcıların vandalizm ile mücadelede sundukları katkılara bakılmaktadır. Katkılarınıza baktığımda, vandalizmi anlayıp anlamamanıza ilişkin bir örnek göremiyorum. Vandalizm içeren değişiklikleri geri alarak veya düzelterek katkılarınıza devam etmeniz durumunda bu haklara sahip olabilirsiniz. Şu an için bu biçimde düzenlemeniz olmamasından ötürü değerlendirme yapamıyorum. --Victor Trevor (mesaj) 21.41, 11 Mayıs 2021 (UTC)
Bu aralar bayağı ördek sesleri duyuyoruz Victor Trevor, gayet de güzel yorummuş hâlbuki ama ileride başka başvurulara da iyi gidecektir, tekrar kullanılabilir sanki. :) İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.44, 11 Mayıs 2021 (UTC)
Maalesef. Teşekkür ederimm. İyi çalışmalar sana da. --Victor Trevor (mesaj) 21.45, 11 Mayıs 2021 (UTC)

HS etiketli yönlendirme sayfaları[kaynağı değiştir]

Merhaba Seksen iki yüz kırk beş. Geri alma işlemi yaptığın 2 değişiklikle ilgili yazmak istiyorum. Öncelikle her iki sayfada da G8 ile silme talep ediliyor, Y2 ile ilgili değil. Bunlardan biri Özel:Fark/25465112. Burada sadece bir sayfaya bağlantı var, bu bağlantıyı kaldırmak yerine geri alma işlemi yapılmasını doğrudan yapıcı olarak değerlendirmek güç. HS etiketlenen sayfalara bağlantıları "değiştir, bağ" özetiyle kaldırdığım görülebilir, bunun yanında süregelen şekilde çoğunlukla Superyetkin'le bu işlemleri uyumlu olarak sürdürüyoruz ki kendisi bağlantı olan sayfaları silme işlemini doğrudan birçok kez uyguladığında tarafımca geridönüşle bağlantılar kaldırıldı. Diğer biri Özel:Fark/25465104. Burada uygulanan taşıma işlemi VP:ADKF yönergesine göre yapılıyor ve her değişiklik özetinde bildiriliyor. Yapım adlarının varsa Türkçe kullanımı IMDb ya da MUBI gibi kaynaklar üzerinden VP:D kapsamına göre doğrulanıyor. Ayrıca orijinal ad ve diğer çok kullanılan adlarına yönlendirme yapılıyor. Bunların dışında ek olarak silme işlemi sonradan uygulanmış Twitter.com sayfasındaki hs şablonunu kaldıran değişikliği onaylamış olman üzerine de gelecek için dikkat bildirimi yapmış olayım. Son olarak, belirttiğim sayfalardaki hs etiketli sürümü geri getirmeni ya da temizlik işlemini uygulamanı bekliyorum. abc 18.45, 14 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar Abecesel. Yönlendirmelerin silinmesinin ne gibi bir faydası olduğunu açıklaman mümkün mü? Genel olarak yönlendirmelerin varlığının varsayılan olarak bir zararı yok ve eğer silineceklerse de herhangi bir şekilde maddeye erişimi güçleştirmemeleri gerekiyor. Varlığı zarar teşkil etmeyen sayfaların silinmesine dair şu anda yapmakta olduğumuz bu konuşma dahi dolayısıyla aslında vakit israfına giriyor, silinmesindeki ısrarı anlamlandıramadığını belirtmem lazım. Taşımalarda elbette bir sorun yok, ancak örneğin Macar filminin isminin Türkçe karşılığı, bu filmi arayacak biri tarafından makul olarak arama terimi olarak kullanılabilir ve maddeye erişimi sağlayabilir, bu nedenle silinmesi yersizdir. Aynı şekilde Twitter.com yönlendirmesi de makul olarak Twitter maddesine erişim maksatlı kullanılabilir, dolayısıyla HS etiketi kaldırılmamış olsaydı da ben kaldıracaktım. Bunları G8 çerçevesinde değerlendirilmesinin de mümkün olmadığını düşünüyorum, zira yönlendirme silinmesi bir "bakım ve temizlik" işlemi değildir. Parantez bulunan yönlendirmeler elbette ki Y2'deki "uygun olmayan yönlendirme" açısından değerlendirilebilir; ancak bu yönlendirme üzerinden maddeye bağlantı veriliyorsa, maddeye erişimi sağlama görevi öncelikli olur ve yönlendirme silinemez. Belirttiğim üzere yönlendirmelerin silinmesi herhangi bir fayda getirmediğinden, yönlendirmenin silinmesini talep eden kullanıcı olarak verilen bağlantıların bakımını yapma ve silinme anında herhangi bir kullanışlılığı olmadığından emin olma sorumluluğu da sendedir ve bunu talep etmeden önce temizliği yapmış olman gerekir, değerlendirmede bulunan hizmetlinin böyle bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Superyetkin'in değerlendirmesi elbette benden farklı olabilir, duymak isterim, ancak faydalı olabilecek yönlendirmelerin etiketlendiğini gördüğümde kendi adıma müdahalede bulunmamak için neden görmüyorum, koordine bir çalışma olması diğer kullanıcılara kapalı olduğu anlamına gelmiyor. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.58, 14 Mayıs 2021 (UTC)
Geridönüş için teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş. Yönlendirmeler kullanışlılık sağlar elbette, ancak burada doğrulanmamış bir kullanım aykırılıklar ortaya çıkarır. Uyguladığım yönlendirmeler için yönergelere dayandırarak izlediğim yolu yukarıda açıklamıştım. Macar filmi örneğinden yola çıkıldığında, bir ad için birçok Türkçe karşılık getirilebilir. Bu da doğrulanabilirlik dışında kalan varolmayan adlandırmalar gibi bir yığın oluşturur. Yönlendirmeler de yönergeler kapsamındadır. Bu nedenle G8 ile etiketleme gereği doğuyor. Alanadlarıyla ilgili de, örneğin Google sadece .com değil birçok alan adı kullanır, buradan bakıldığında da bir temizlik işlemi gereği oluşuyor ki alanadları içinde doğrudan adı bulunduruyor. abc 19.30, 14 Mayıs 2021 (UTC)

bir soru[kaynağı değiştir]

merhaba seksen. bir süre köydeydim bu sabah yeni geldim. bilgisayarım yanımda olmadığı için başka bir cihazdan hesabıma girip küçük bir değişiklik yaptım kendi cihazım yanımda olmadığı için. bir sıkıntı olurmu (hesap güvenliği falan demiştiniz eskiden. ulaş jesus'tan mesaj var 16.21, 16 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Ulaş jesus. Hesap detaylarını paylaşmadığın sürece sorun yok, herhangi bir cihazdan girebilirsin. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.22, 16 Mayıs 2021 (UTC)
tamam o zaman sıkıntı yok zaten geçirdiğim 2 dakkaydı pek bişey yapmadım ulaş jesus'tan mesaj var 16.24, 16 Mayıs 2021 (UTC)

telif sorunu çözüldü[kaynağı değiştir]

telif sorununu çözdüm peki şimdi devriye olmamda bir sakınca varmı ulaş jesus'tan mesaj var 14.32, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Var @Ulaş jesus. Henüz erken. Herhangi bir başvuruda bulunmadan katkıda bulunmaya devam etmeni rica ediyorum. Uygun gördüğümüzde ben veya başka bir hizmetli arkadaşım beyaz liste yetkisini tanımlayacağız, bunun için de mesaj atmamanda fayda var, çünkü zaten ben kendi adıma katkılarını izliyorum. Devriyelik ondan sonra düşünülebilir. Ancak bu noktada katkı sunmaya harcadığın vakit kadar devriyelik başvurusu, beyaz liste talebi vs. için vakit harcadığını gözlemliyorum. Devamlı olarak benim, diğer hizmetli arkadaşlarımın sayfalarında, panolarda ve başvuru sayfalarında vakit harcıyorsun. Bunların özel bir statü olmadığını defalarca konuştuk. Bu noktada artık uyarıda bulunmam lazım, bu konularda ısrarla talepte bulunursan yaptırım için tahammül eşiğimin düşük olacağını bilmeni isterim. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.45, 17 Mayıs 2021 (UTC)
vikipedideki telif sorunu olan maddeleri sorun olmayacak şekilde düzeltirsem bir sorun olurmu? ulaş jesus'tan mesaj var 07.02, 18 Mayıs 2021 (UTC)
Elbette sorun olmaz @Ulaş jesus. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.00, 18 Mayıs 2021 (UTC)

Kaynak[kaynağı değiştir]

https://starwars.fandom.com/tr/wiki/Maul Kaynak kullanırken bunun gibi kaynaklar kullanabilir miyiz? TÜRKBEY KASTAMONU (mesaj) 18.28, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @TÜRKBEY KASTAMONU. Bahsettiğiniz konu telif hakları açısından birebir kopyalanabilirlik ise, içerik Vikipedi ile aynı şekilde CC-BY-SA lisanslı olduğundan yasal olarak madde metninde her kopyalanan metinde spesifik olarak referans vererek kopyalamak mümkün. Bununla birlikte, Wiki altyapılı, kullanıcıların yazdığı bir site bu; Vikipedi:Güvenilir kaynaklar sayfasında okuyabileceğiniz güvenilirlik kriterlerini karşılamadığından kullanımı tavsiye edilmez. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.13, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Beyaz Liste[kaynağı değiştir]

Merhabalar uzun süredir wikipedia kullanıyorum ve kitaplar,astronomi,fizik ve bilim hakkında wikipedia'ya katkı sağlamaya çalışıyorum.Eğerki uygun görürseniz beyaz liste haklarına sahip olmak isterim.Şimdiden Teşekküler. TigerRiven (mesaj) 19.30, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @TigerRiven. Katkılarınız için teşekkürer. 10 Mayıs tarihli aldığınız telif uyarısını ve bunun ardından etkinliğinizi değerlendirdiğimde, bir müddet daha beyaz liste dışında katkılarınıza devam etmeniz daha sağlıklı olacaktır. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.16, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Madde açmak istiyorum[kaynağı değiştir]

Madde açmak istiyorum nasıl yapabilirim ünlü kişilerin Halitağa (mesaj) 21.28, 17 Mayıs 2021 (UTC)

bkz. Yardım:Sayfa nasıl yazılır? @Halitağa. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.30, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Teşekkürler inceledim ve şimdi ilk maddemi yazmadan önce deneme tahtasında hazırlayım maddeyi yayınlayınca size bildirebilirmiyim Halitağa (mesaj) 21.38, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Ne hakkında yazdınız? @Halitağa --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.42, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Oyuncu Simge Selçuk hakkında yazıcam Halitağa (mesaj) 21.44, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Kukla[kaynağı değiştir]

Merhaba! Emin olmak için vereceği yanıtı görmek istemiştim, daha erken görsem yapacağım şey aynı olurdu benim de. Eline sağlık, iyi çalışmalar! Dr. Coalmesaj 22.31, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Teşekkürler @Dr. Coal, hepimiz bir ucundan tutuyoruz işte. İyi çalışmalar! --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.00, 18 Mayıs 2021 (UTC)

vandalizm[kaynağı değiştir]

merhaba seksen iki yüz kırk beş.vikipedide vandalizm gerçekten çok arttı. önüne gelen ansiklopediyi kirletmeye çalışıyor. bildiğiniz üzere bu dönem hizmetliler veya denetçiler artık eskisi kadar aktif değil. bizde elimizden geldiğince çalışıyoruz. yetkili kişilere seslenip bir şeyler yapabilirmisiniz (ben vikipedide bunu yaparsam kimse karışamaz vikipedinin kalitesi düşer bende bunla övünürüm diye bir düşünce var malesefki. birilerinin yardımcı olması lazım. artık kullanıcılardan çok ip adresleri katkıda bulunuyor.evet herkes katkıda bulunabilir ama vandalizm yaparak katkı yapmamalılar. vikipedinin vandalizmden tamamen kurtulması ve insanlara katabileceği kadar bilgi katmaları için bir çalışma başlatamazmısınız) ulaş jesus'tan mesaj var 11.23, 19 Mayıs 2021 (UTC)

Aksine, geçmişe kıyasla vandalizmde azalma var ve anonim katkılar ekseriyetle olumlu nitelikte. Vikipedi’de “yetkili” kavramının olmadığını tekrardan hatırlatalım. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12.48, 19 Mayıs 2021 (UTC)
eskileri bilmediğim için bilgim dahilinde bir açıklama yapmıştım. o zaman iyi. ulaş jesus'tan mesaj var 17.03, 19 Mayıs 2021 (UTC)

teşekkürler[kaynağı değiştir]

Merhaba, bugün telif konusunda yardımlarınız için teşekkürler. ---- (mesaj) 22.05, 19 Mayıs 2021 (UTC)

Merhaba @Viegrad. Memnuniyetle, katkılarınızın devamını görmeyi dilerim. --[[Kullanıcı:Seksen iki

yüz kırk beş|Seksen iki yüz kırk beş / GGT]] (mesaj) 22.07, 19 Mayıs 2021 (UTC)

Bu arada kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama beyaz liste ne demek?---- (mesaj) 22.12, 19 Mayıs 2021 (UTC)
Beyaz listede olmayan kullanıcıların katkıları ancak devriyeler tarafından onaylandığında görünür oluyor. Beyaz listede olmak, katkılarınız anında görünür olacak, bir devriye tarafından onaylanması gerekmeyecek demek @Viegrad. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.21, 19 Mayıs 2021 (UTC)
Çok teşekkürler tüm yardımlarınız için.---- (mesaj) 22.23, 19 Mayıs 2021 (UTC)

Graham's hierarchy of disagreement[kaynağı değiştir]

Merhaba Seksen. İngilizce Vikipedi'deki bir tartışmada Graham'ın anlaşmazlık hiyerarşisine atıfta bulunmuştun ve Enwiki'deki birkaç yardım sayfasını okuduğum sırada bu hiyerarşiye tekrar denk geldim. Anlamaya çalıştım, biraz başarılı da oldum. Bu fotoğrafı, inanılmaz kötü Paint yeteneğimle araklamaya karar verdim ve kutucuk içlerine yazılan yazılarda hatalı çeviri olmaması adına, hatırı sayılır bir süre Enwiki'de vakit geçirmiş olan sana danışmak isterim. Çeviriyi bu şekilde yaptım, bakabilir misin?

Ana argümanların çürütülmesi --------------------- Önemli argümanların çürütülmesi

Aksinin ispatlanması --------------------- hataların bulunması ve vurgulanarak açıklanması

Karşı argüman sunulması --------------------- argümanların çeliştiğinden bahsedilmesi ve bu fikri destekleyen kanıtların ileri sürülmesi

??? --------------------- sunulan argümanların az ve/veya destekleyici nitelikte olmamasının öne sürülmesi

Üsluba odaklanılması --------------------- argümanların temeline girmeden karşıdaki kullanıcının üslubunun eleştirilmesi

Ad hominem --------------------- argümanları göz ardı ederek karşıdaki kullanıcıya saldırılması

Lakap takma --------------------- kulağa "senin aptal olduğun" geliyor

Victor Trevor (mesaj) 16.27, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Gayet iyi etmişsin @Victor Trevor. Birkaç değişikliğim olacak, yazacağım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.59, 20 Mayıs 2021 (UTC)
@Victor Trevor Lakap takma da karşıdakine bir saldırı çeşididir. Ad hominem ise karşıdakinin karakterine odaklı bir saldırıdır. Örneğin "Sen Russun. Amerikan İç Savaşı'ndan ne anlarsın ki?" gibi. Çeviride bunun vurgulanması daha uygun olacaktır.--V. E. (mesaj) 22.57, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Temel dayanağı çürütme--Belirgin bir şekilde iddianın temel dayanağının çürütülmesi

Aksini ispatlama--hataların tespit edilmesi ve alıntılarla açıklanması

Karşı iddia--aksini iddia edip mantık veya kanıtla desteklenmesi

Tezat--yetersiz kanıtla zıttının iddia edilmesi

Üsluba tepki--İddianın özüne değinmeden karşıdakinin üslubunu eleştirilmesi

Ad hominem--İddianın özüne değinmeden karşıdakinin karakterine veya konu hakkındaki yetkinliğine saldırılması

Lakap takma--"Salaksın ki..." demekten farksızdır.

Çevirisini öneriyorum.--V. E. (mesaj) 23.09, 20 Mayıs 2021 (UTC)

bir bakabilirmisin[kaynağı değiştir]

merhaba seksen. kullanıcı sayfamdaki yazıların boyutu değişmiş yardım edebilirmisiniz ulaş jesus'tan mesaj var 20.11, 20 Mayıs 2021 (UTC)

Maalesef sorunu göremiyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.14, 20 Mayıs 2021 (UTC)
Zannederim bu meseleyi diyorsun @Ulaş jesus? Buna dair bilgim yok maalesef, beni aşan işler. :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.17, 20 Mayıs 2021 (UTC)
evet ondan bahsediyorum. peki sorabileceğim biri yokmu? ulaş jesus'tan mesaj var 20.20, 20 Mayıs 2021 (UTC)
Fikri olabilecek arkadaşlar çeşmeye yazabilirler, bekleyelim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.20, 20 Mayıs 2021 (UTC)
arayüz yöneticileri birşey yapabilirlermi? (arayüz yöneticilerinin ne yaptığını bilmiyorum ama isimleri aynı bu durumlar için gibi duruyor :) ulaş jesus'tan mesaj var 20.24, 20 Mayıs 2021 (UTC)

alfa kuşağı[kaynağı değiştir]

merhaba seksen. alfa kuşağı 2012 yılında başlıyor diye biliyorum.siz değişikliğinizde tarihe 2010 yazıp en büyüğe 8 yaş yazmışsınız ama o zaman en büyüğü 11 yaşında olmak zorunda? bu yüzden düzeltme yaptım sizce sorun olurmu? ulaş jesus'tan mesaj var 12.59, 21 Mayıs 2021 (UTC)

Jön Türkler sayfası.[kaynağı değiştir]

Kullanıcı Visnelma henüz tartışma bitmeden veya sonuçlanmadan istediği bilgiyi maddeye eklemiş ikili atışmaya girmemem sebebiyle sizden rica ediyorum tartışma bitene kadar tartışmalı içeriği eski haline getirirseniz mutlu olurum. 𝑯𝒆𝒛𝒂𝒓𝒔 (mesaj) 14.57, 23 Mayıs 2021 (UTC)

Bildirim için teşekkürler @Hezars, anlaşmazlık öncesi sürüme döndürüldü. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.40, 23 Mayıs 2021 (UTC)

Oluşturabilecek bir konu mu?[kaynağı değiştir]

Merhaba hocam. Öncelikle tekrardan verilen devriye yetkileri için teşekkür ederim. Sormak istediğim bir soru olacak. Bana göre çok 50/50 konu olduğundan size danışmak istedim. IMDB de Sedat Peker in youtube üzerinden yayınladığı videolar mini seri halinde olarak yüklendi. Birçok haber siteleri de haber yaptı. Şimdi bu açıdan bakarsak kayda değer bir madde gibi görünüyor, ancak videoda bahsettiği şeyler vb. iddia olarak kabul edildiği için ve IMDB deki dizinin adı tartışılır bence. Oyuncular olarak ise Pekerin videolarındaki bahsettiği siyasi kişiler gösterilmiş. Sizce bu madde kayda değer mi değil mi oluşturulabilir bi madde mi. İyi vikiler. Άήμεδ Ήάλιλ ➲ Mesaj bırak 18.21, 23 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Ahmedhalil1222. Geçen gün @Nanahuatl da tam bu konudan bahsetmişti. IMDb zaten güvenilir bir kaynak değil, dolayısıyla kayda değerliğinin de mini dizi falan olmasıyla ilgisi yok (ki ansiklopedik açıdan dizi olarak ele alınmaması lazım), zaten konu hakkında herhangi bir mini dizi için olacağından çok daha fazla kaynak üretilmiş. Türkiye ve ötesinde yaratmakta olduğu etkiler ve medya ilgisi son derece yeterli. Mutlaka açılması gereken bir madde, hatta vaktim ve enerjim olsa ben de ilgilenirdim. Sırf bugünkü açıklamaların Kıbrıs'taki etkileri dahi hakkında paragraflarca yazılacak nitelikte. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.58, 23 Mayıs 2021 (UTC)
IMDb dediğimiz yere isteyen istediğini girebiliyor, şurada da görmüş olduk zaten. Usame bin Ladin'in ses kayıtları ve videoları gibi bir madde oluşturulması gerektiğini de tartışma sayfasında bahsetmiştim, çok uzadı bu konu ve daha da uzayacak gözüküyor. Ben maddeyi açmıştım hatta ama şimdi buna vakit ayıramam diye bıraktım. Hakkını vererek açılması gerekiyor.--NanahuatlEfendim? 20.10, 23 Mayıs 2021 (UTC)

ket[kaynağı değiştir]

merhaba seksen şuan aktif olduğunu gördüm kete bir bakabilirmisin. bir kullanıcı durmadan maddelere telefon numarasını ekliyor böyle giderse durduramayacağım sanırım şuan aktif olan tek hizmetlisiniz. yardım edebilirmisiniz ulaş jesus'tan mesaj var 20.00, 23 Mayıs 2021 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Merhaba Seksen iki yüz kırk beş. Bir devriye olarak bir sorum var. Kaynakçası kaynak gösterme kurallarına uygun olmayan sayfaları, kullanıcı düzeltene kadar bekletsek (10 gün içinde düzeltmezse sayfa HS ile silinir) daha sonra sayfayı onaylasak olur mu? Yoksa birisi ileride düzeltir deyip şablon koymaktansa bu daha mantıklı geldi bana. Aynısı biçem sorunu olan maddeler için de uygulanabilir. Sence mantıklı mı? Köy çeşmesinde politika olarakta sunmak istiyorum. Robingunes; 23.08, 24 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Robingunes. Devriyelik yalnızca ve yalnızca vandalizmin önlenmesiyle ilgili bir uygulama. Dolayısıyla vandalizm bulgusu olmayan herhangi bir sayfayı onaylamakta hiçbir sakınca yok. Sorun kaynak gösterme biçemine uymama gibi görece ufak bir sorunsa etiketlenmemesi de sıkıntı değil. Kaynak gösterme kurallarına uygun olmama, maddenin silinmesi için bir gerekçe de olamaz, zaten prensip gereği buranın taş üstüne taş konulan yapısına aykırı olur. Etiketlenmesi gerektiği düşünülüyorsa etiketlenir, gerekirse biri 15 yıl sonra gelir, biçemi düzenler, kaynakları toparlar, bunlar sorun teşkil etmeyen durumlar. Doğrudan madde silinmesine yol açabilecek politika ve yönergeler yalnızca vandalizm, telif, kayda değerlik ve VP:YİB. Biçeme uymamak da kendi başına bir silme gerekçesi değil; öncelikle herhangi bir biçem sorununda M8 uygulanamaz, tamamen Viki kodu kullanılmamış olması lazım; buna ek olarak politikaya göre "taraflı veya yanlış" bir içerik barındırması veya içeriğin en az %30'unun yabancı dilde olması gerekiyor. M8 kriterini karşılamayan azımsanamayacak sayıda etiketlemeye denk gelip kaldırıyorum ve düzenle şablonu ekleyip bırakıyorum. Bu konuda aslında genel olarak bir farkındalık çalışması yapmak lazım zira M8 tam gözükmeyen maddelerin genel olarak silinebileceği bir kriter gibi algılanabiliyor, bir dönem ben de öyle gördüğüm için kendimden biliyorum. Hâlbuki aksine son derece sıkı bir kriter. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.44, 24 Mayıs 2021 (UTC)

Uyarı isteği.[kaynağı değiştir]

Şu kullanıcıya üslubu sebebiyle bir uyarı verilirse sevinirim. 𝑯𝒆𝒛𝒂𝒓𝒔 (mesaj) 22.55, 28 Mayıs 2021 (UTC)

Bir müddet etkin olamadım @Hezars, kusuruma bakmayın, zannediyorum ki konuyla ilgilenilmiş. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.01, 4 Haziran 2021 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

Öncelikle merhabalar, ben şu an beyaz listedeyim ancak bazı değişikliklerim anında kabul olmuyor nedeni nedir ? Kolay gelsin. Haktan58 mesaj 06.33, 1 Haziran 2021 (UTC)

Selamlar @Haktan58. Hâlihazırda bekleyen bir değişikliğin üzerine değişiklik yaptığınızda o da beklemeye giriyor maalesef. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.00, 4 Haziran 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş Teşekkürler anladım. Kolay gelsin. Haktan58 mesaj 19.13, 4 Haziran 2021 (UTC)

Büveyhîler sayfasında yapılan vandalizm[kaynağı değiştir]

İyi günler Neribij Büveyhîler sayfasında vandallık yapıyor tam dört kaynaklı bilgiyi siliyor aynı zamanda Deylem sayfasındada Deylemliler Zazaların atalarıdır yazıyor kaynakta var buna rağmen siliyor kürtçülük yapıyor rica etsem sayfayı koruma altına alıp Neribiji uyarabilir ya da engelleyebilirmisiniz FurkG (mesaj) 12.10, 2 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba, Büveyhiler maddesinin tartışma sayfasına gerekçesini yazdım. Asıl uyarılması gereken kişinin "FurkG" olduğunu zannediyorum. 4 aylık yeni bir kullanıcı olmasına rağmen defalarca uyarılmış ve 6 kez engellenmiş. Sürekli kişiselleştirme dememe rağmen, belli bazı etiketlemelerde ısrar ediyor. Şimdi şuradaki değişiklik özetine bakabilir misiniz? Nezaketsizlik bir yana, bu ırkçı-nefret dilini kullanan birinin Vikipedi'de yeri olabilir mi? Şurada hakeza nezaketsiz ve yaftalayıcı dili sürdürüyor. Bu ilk değil üstelik. Neribij (mesaj) 17.58, 3 Haziran 2021 (UTC)

4 aylık yeni bir kullanıcıyım ama 4 ayda 1000 i aşkın katkıda bulundum ne alakası var dersen bu Vikipedi'ye tartışma çıkarmaktan ziyade katkı yapmaya geldiğimi gösteriyor bu 1 6 engellendim doğru sizede kuklacılıktan dava açıldı ve hala aklanmadınız bu eğer bundan konulacak olursak bu 2 ve son olarak şunu ekleyeyim ben asla ırkçı değilim her kavmin kendine has kültürü ve tarihi vardır bir kişinin ırkına bakmam iyi mi kötü mü buna bakarım ve bana ırkçı diyecek en son kişi sizsiniz çünkü Deylem sayfasında açıkça Deylemliler Zazaların atalarıdır yazıyor ve Büveyhîler'i de Deylemliler kuruyor Deylemliler Zaza olduğu için dolayısıyla Büveyhîler Zaza devleti olmuş oluyor buna rağmen siz bu gerçekleri siliyor ve Zazalara karşı ırkçılık yapıyorsunuz Zaza kelimesini kaldıramıyorsunuz bence bir özeleştiri yaparsanız sizin için faydalı olur. FurkG (mesaj) 18.53, 3 Haziran 2021 (UTC)

Ben kendim Zazayım, kendimle gayet barışığım, sadece yanlış ve kaynaksız bilgiler eklenmesine itiraz ediyorum; bunu tartışma sayfasına yazdım özgün araştırma ile madde düzenlenemiyor. Ayrıca hakkımda kuklacılıktan şikayet yok, tersine benim kuklacılıktan şikayet ettiğim kullanıcılar mevcut. Kürd kelimesini K*rd diye yazarak, sanki müstehcen bir kelime imiş gibi göstermek ırkçılıktır. "Kürdistan diye bir yer yok" deyip, resmi Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin ismini ısrarla Kuzey Irak'a çevirmek de inkardır, Kurdofobia'dır. Kişisel saldırılara ve kriminalize etme çabalarına son verin. Neribij (mesaj) 04.57, 4 Haziran 2021 (UTC)
Selamlar @Neribij, çok etkin olamadığım günlere denk geldiği için ilgilenemedim, kusura bakmayın. Önceden da radarımda olan bir kullanıcıydı ancak bu denli nefret söylemine alçalma noktasına gelmemişti. Bu noktada engellendikten sonra bir müddet olumlu katkılarda bulunup sonra tekrardan saldırganlaşma örgüsü iyice ortaya çıkmış durumda @Chansey gerekeni yapmış, kendisine teşekkür edelim, ben de değişiklik özetlerinden nefret söylemi teşkil edenleri sileceğim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.59, 4 Haziran 2021 (UTC)

Beyaz liste[kaynağı değiştir]

Merhaba Seksen, Hantpc adlı kullanıcının son değişikliklerini inceleme fırsatım oldu. Beyaz listeye alınabileceğini düşünüyorum, inceleyebilir misin rica etsem. Selamlar :) --Furkan 💬 08.36, 5 Haziran 2021 (UTC)

Teşekkür ederim :) hantpc; 09.29, 5 Haziran 2021 (UTC)
Selamlar @Furkan, @Hantpc. Geç cevap için kusuruma bakmayınız. Telif haklarıyla ilgili gerekli dikkatin gösterildiği kanaatiyle hakkı tekrardan tanımladım. İyi çalışmalar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.35, 10 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkür ederim @Furkan sayende beyaz liste haklarımı geri alabildim. Haklarımı geri verdiğin için teşekkür ederim @Seksen iki yüz kırk beş Bu imzasız yazı Hantpc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 19.27, 10 Haziran 2021 (UTC)

Borough[kaynağı değiştir]

Selamlar. Borough maddesinin bizde bir karşılığı bulunmamakta. Giriş "English-speaking countries" diye olsa da, maddedeki örneklerden görülebileceği (benim ise Meksika'dan aşina olduğum) üzere başka dillerde de karşılığı olan ve kullanılan bir kelime. Buradaki anlamı üzerinden konuşacak olursam, bildiğimiz ilçe anlamında kullanılıyor aslında. Yalnız buradaki nüans farkını ben şöyle algıladım:

Kars'ın ilçelerini incelediğimizde, aynı adı taşıyan bir merkez ilçe var ve bunun yanı sıra, farklı merkez kasabalara sahip farklı ilçeler var.
Ancak İstanbul'un ilçelerine baktığımızda; örneğin Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş gibi ilçeler, herhangi bir merkez kasabası olmayan ilçeler. "Meksika'daki kullanımıyla" borough terimi ise, benim anladığım kadarıyla bu tip ilçelere denk gelen bir kullanım. Şu haritadan görebileceğin gibi Meksiko (eskiden federal district idi) dediğimiz idari birim, aslında Meksiko şehrinin bir bölümünü içine alıyor. Bunu Türkiye'den örnek verirsem, İstanbul'u Beşiktaş'tan ikiye bölüp kuzeyini başka bir il güneyini başka bir il olarak ayırmak gibi düşün. Dolayısıyla Meksika'daki borough kavramı, İstanbul'un Beşiktaş ya da Ankara'nın Çankaya ilçesine denk gelen bir kavramken; İstanbul'un Çatalca ya da Ankara'nın Nallıhan ilçelerinden farklılık gösteren bir anlam taşımakta.

Sorum, Türkçede bunun için kullanılan bir kavram var mıdır? Madde tanımı nasıl olmalıdır? Hatta buradan yola çıkarak soruyu genelleyeyim. İngilizce Vikipedi, idari birim kavramlarında "bence" uygunsuz bir kullanım benimsemiş. Şöyle ki, "district" kullanımına sahip tüm ülkelerin bu adı taşıyan idari birimlerini, birbirlerine denk olmasa dahi aynı maddede işliyorlar. Böyle olunca da, borough örneğinde olduğu gibi, taşıdıkları ad dışında birbirleriyle hiçbir özelliği örtüşmeyen idari birimleri aynı maddede listelemiş oluyorlar. Önerin nedir diye sorarsan:

"İl" gibi idari birim adlarını anlam ayrımı sayfası yapıp, bu adı taşıyan her ülkelerdeki iller için ayrı maddeler oluşturmak (bizdeki madde mesela Türkiye'deki kavramı anlatıyor yalnızca). Bu sayede, sırf aynı adı taşıyor diye alakasız idari birimleri tek bir maddeye sıkıştırarak okurların işlerini zorlaştırmaktan da kurtarmış oluruz. Senin fikirlerin nedir? NanahuatlEfendim? 07.11, 8 Haziran 2021 (UTC)

Selamlar @Nanahuatl. 10 yıl önce burada kafa yorduğumuz bu konular elbette genel bir çerçevede çözüm üretmedikçe önümüze gelmeye devam edecek. Biraz düşünmem lazım konu hakkında, örneğin borough kavramının Britanya'da gelebildiği anlamlar arasında senin bahsettiğin gibi bir anlam da olsa da (London boroughs, metropolitan boroughs) çok daha farklı anlamlara da gidebiliyor. Bir ülke içerisinde dahi farklı anlamlara gidebilen kullanımlar varken borough kelimesine tek bir Türkçe karşılık olduğunu iddia edebilmek mümkün değil elbette. Buradaki bir diğer sıkıntı, farklı dillerdeki kavramları İngilizce aracılığıyla kavramsallaştırmaya çalışıyor olmamız, Japonya'nın prefektörlükleri bu soruna çok iyi bir örnek. Meksika'da İngilizceye "borough" olarak çevrilen terimin İngilizce karşılığının nasıl olduğu aslında bizim için bir önem arz etmemeli, nasıl ki İngilizcede her şeye orijinal dil üzerinden uygun bir İngilizce karşılık bulunuyor veya bulunamıyorsa bizim de direkt İspanyolcasına bakıp, İngilizcede ne dendiğini dikkate almadan "buna karşılık bulabilir miyiz" diye düşünmemiz lazım. Öte yandan, "il nedir" sorusunun cevabını veren, terimin Türkçede kullanım tarihçesini vs. özetleyen genel bir ana madde olması gerektiğini de düşünüyorum. Genel olarak çetrefilli bir konu, biraz düşüneyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.27, 10 Haziran 2021 (UTC)
ABD ile BK'de bile farklı tip kullanımları var gördüğüm kadarıyla. Meksika'daki kullanımı da yine bambaşka -ki İngilizce konuşmuyorlar, borough da aslında birebir karşılığı olmayan alcaldía için kullanılıyor :) "Buradaki bir diğer sıkıntı, farklı dillerdeki kavramları İngilizce aracılığıyla kavramsallaştırmaya çalışıyor olmamız" tespitine katılıyorum. Genel anlamda çözüm önerim de her ülkenin idari birimleri için kendi maddelerini oluşturmak. Yerleşim yerleri (şehir, kasaba vs) zaten uluslararası, onlarca problem yok pek. NanahuatlEfendim? 18.10, 10 Haziran 2021 (UTC)

Mustafa Gözel[kaynağı değiştir]

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel hakkında sayfa oluşturma engeli koymuşsunuz. O hâlde sizden talebimiz bu ulusal siyasetçinin sayfasını oluşturmanız olacak. Teşekkürler. Arlega (mesaj) 13.10, 12 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Arlega. Silinmeye aday sayfalar tartışmasında kişinin kayda değerlik kriterlerimizi karşılamadığı Vikipedi topluluğunca değerlendirilmiş ve silinmesine karar verilmiştir. Dolayısıyla maddenin oluşturulması mümkün değildir. Vikipedi'nin tanıtım çalışmaları için kullanılabilecek bir platform olmadığına dikkat çekmek isterim. Bunun yanında, kurallarımız gereği hesapların kurumsal olarak kullanımı mümkün değildir ve tek bir hesap yalnızca tek bir şahıs tarafından kullanılabilir. Anlayışınız için teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.30, 12 Haziran 2021 (UTC)
Kayda değerlik kriterlerinde Kişiler İçin Kayda Değerlik Kriterleri bölümünde Siyasetçiler başlığı altındaki ulusal siyasetçiler kriterini nasıl karşılamadığını izah edebilir misiniz? Türkiye'de seçime giren 19 partiden birinin Genel Başkan Yardımcısı bu kritere uygun değil midir? Arlega (mesaj) 21.07, 12 Haziran 2021 (UTC)
Söz konusu kriter bakan, milletvekili, vali gibi pozisyonlarda olan kimseleri kapsamaktadır @Arlega. Parti genel başkanları veya başkan yardımcıları bu kriter kapsamında değerlendirilmez. Sayın Gözel herhangi bir seçimde veya hükûmette ulusal seviyede göreve gelirse, o zaman maddesi açılabilir. Zaten son karar hakkına sahip olan topluluğun da kararı silinmesi yönünde olmuştur. Bu nedenle ek bir tartışmaya mahal kalmamıştır. Yeni kaynaklarla zaman içerisinde kayda değer hâle gelmesi elbette mümkün olduğundan sayfaya yalnızca belirli bir süreliğine koruma uygulanmıştır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.22, 12 Haziran 2021 (UTC)

Kalbime Gömerim O Zaman sayfasındaki troll[kaynağı değiştir]

Kişi sayfayı mahvetti. Lütfen tüm düzenlemelerini silip, benim eklediğim son bilgilere geri alın. 151.250.246.47 ve 213.153.228.124 IP numarasına ait kullanıcılar aynı kişi. Ve ısrarla Gökçe Kırgız ve Kalbime Gömerim O Zaman sayfasında Vandalizm yapıyor. Bir kaynağı olmayan bilgiler ekliyor. Kalbime Gömerim O Zaman sayfasında İddialar kısmının Merve Doğan bölümünde bu kişinin En İyi Arkadaşım adlı dizide oynadığını ekliyor ve bunu bir oyuncuyu Merve Doğan'a azıcık benzettiği için yaptığını söylüyor. Ünlülere ilgiliyim, ve bu olay hakkında bilgileri kaynaklarıyla ekliyorum. Böyle bir şey olmamıştır. Ayrıca Merve Doğan'ın Gökçe Kırgız'ın ismini çalmasını buna bağlıyor. Ancak isim değiştirme belgesi bile yayınlandı bu olayla ilgisi yok. Kişi diğer sayfaları da sürekli değiştirip duruyor, küfür ediyor, hakaret vari şeyler yazıyor. Lütfen sayfayı düzeltin ve benim düzenlediğim son haline getirin. Gerçekten bıktım, uğraşamayacağım. Bu kişi sayfayı mahvedecek, iki IP kullandığı için birinden uçsa, diğerine gidecek. Tam 78 adet düzenleme onay bekliyor. Tam 78. Evet bu dün sadece 14 adetti. Asla pes etmiyor. Eminim gün içerisinde yeniden değiştirecek. Sayfayı en son düzenlediğim haline getirip korumaya alın lütfen. Gerçekten artık bilgi dahi ekleyesim gelmiyor. Kişiyi engeller misiniz lütfen? ExaholicPrerogative (mesaj) 14.25, 12 Haziran 2021 (UTC) Ne trolü ya? Merve Doğan kesinlikle o dizide oynadı %80! --195.142.166.95 16.24, 12 Haziran 2021 (UTC)

gerçekten teşekkür ederim. Kullanıcı bence süresiz engellenmesi lazım. Vandalizm e devam edebilir. @Seksen iki yüz kırk beş Utku580 (mesaj) 20.28, 12 Haziran 2021 (UTC)

Rica ederim @Utku580, teşekkürün bir kısmı da sayfayı korumaya alan @Chansey'e yönelik olmalı. Anonim kullanıcıları süresiz engellemek mümkün değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.16, 12 Haziran 2021 (UTC)
Evet, Anonim kullanıcılar süresiz engellenmiyor. Sürekli ip adresi değiştiğinden kaynaklı. Biz her Önleme karşı önleminizi alıyoruz. Bende alıyorum tabi. Birsey olursa yine burdan ihtibarta geçeriz. @Seksen iki yüz kırk beş Utku580 (mesaj) 06.34, 13 Haziran 2021 (UTC)