Vikipedi:Köy çeşmesi (politika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır

Kullanıcı:Kingbjelica/Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır politikasını topluluğun onayına sunuyorum.--Kingbjelica (mesaj) 00:10, 21 Haziran 2016 (UTC)

İlgili teklif konusunda yürütülen ve Temmuz 2016'da duran tartışmalar Kullanıcı mesaj:Kingbjelica/Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır sayfasına taşınmıştır. Topluluğun ilgi göstermesi rica olunur.--Vito Genovese 06:30, 4 Şubat 2017 (UTC)

Hizmetlilik seçimleriyle ilgili yeni politika teklifi

Herkese merhaba. Vikipediyi daha iyi bir yere getirebileceğini düşündüğüm bir politika teklifi ile karşınızdayım.

Öncelikle 7-8 aydır aktif değilim ve bir süre de aktif olmayacağım. 1 Ocak 2016'da hizmetli seçildim ve yaklaşık 3 ay boyunca aktif bir şekilde hizmetlilik yaptım. Halihazırda 27 hizmetlimiz var ve sadece 8 tanesi aktif. Bazı hizmetlilerin sadece adını biliyorum. Uzun süre önce Vikipediyi terk etmişler. Benim aktif olduğum sırada daha az hizmetli aktifti. Aktif olmayanların yanı sıra aktif olup da silme, koruma, engelleme gibi hizmetlilik fonksiyonlarını kullanmayanlar hizmetliler de vardı. Yani tüm yük bazen 2-3 hizmetliye kalabiliyor. Diğer yandan gözlemlediğim kadarıyla hizmetli olmak epey zor. Hizmetli olabilecek birçok kullanıcı defalarca aday olup seçilemediler. Bence hizmetliliğe girmek ve çıkmak bu kadar zor olmamalı.

Tüm bu sebeplerden dolayı aşağıdaki politikayı öneriyorum:

  • Mevcut tüm hizmetliler devriye statüsüne düşürülecek.
  • Her yıl ocak ayında (veya başka herhangi bir ayda) hizmetlilik seçimleri yapılacak. Seçilen hizmetliler 1 yıllığına (bu süre tartışılabilir) göreve gelecek.

Eğer bu teklif bir politika haline gelirse hizmetli adayı olmayacağımı da bildirmek isterim. --Zaitsév 18:14, 21 Kasım 2016 (UTC)

Bu konudaki tartışmalar Vikipedi tartışma:Hizmetliler sayfasına aktarılmıştır. Topluluğumuzun sayfayı izleme listesine alması ve tartışmaya katılması son derece yararlı olacaktır.--Vito Genovese 06:41, 4 Şubat 2017 (UTC)

Biçem el kitabı (kısaltma)

Değerli kullanıcılar, Vikipedi tartışma:Biçem el kitabı (kısaltma) sayfasında bir yönerge teklifine ilişkin tartışma sizleri beklemekte. Şimdiden teşekkürler. --Yabancım 12:36, 12 Şubat 2017 (UTC)

Yargı Mensupları Hakkında

Değerli topluluğumuza; henüz yeterince ilgi görmeyen ve değerli Vikiçizer'in hatalar olduğunu belirttiği bu politika taslağı hakkında görüşlerinizi istirham ediyorum... Düzeltildiği takdirde oylamaya sunacağım. Saygılarımla... chansey Mesaj 20:41, 17 Şubat 2017 (UTC)

Bilimsel terimler

Adlandırma kurallarının terimler boyutunda ne durumdayız? Arşivlerde pek kayda değer bir şeye denk gelemedim. Yaygınlığı mı, TDK ne derse onu mu, yoksa alanın kendi terminolojisini mi kullanıyoruz şu anda?

Vito Genovese 15:47, 25 Şubat 2017 (UTC)

Rapsar: Senin bir bilgin var mı bu konuda?
Vito Genovese 10:31, 27 Şubat 2017 (UTC)

Vito Genovese, Akademide yaygınlık kıstas olsa da; makale yazımlarında ve derin yazışmalarda işin hukuki lideri (yani burada TDK) baz alınıyor. New York Times Wikipedia için yaptığı bir haberde basılı olandan daha basılı hissi taşıyan ansiklopedi kurgulamasını kullanmıştı. Bu nedenle net bir karara varılmalı diye düşünüyorum. Kitabi görüşüm bu yöndedir. --Sidney Eric Wolf (mesaj) 11:44, 27 Şubat 2017 (UTC)

Yanıt için teşekkür ederim Sidney Eric Wolf.
Geçmişte gökada mı galaksi mi diye bir tartışma yaşamıştık ve orada yaygınlık gerekçesiyle galaksi adında karar kılınmıştı. TDK ise gökada (hatta "gök ada") adlandırmasını öneriyor. Diğer yandan, alan kendi içinde neyi kullanıyor ve öneriyor, onu hiç bilmiyorum. Üçlü bir değişken var ortada.
Bu konu bir yerde konuşulduysa veya konuşuluyorsa onu yoksayıp bir tartışmaya başlatmaya kalkmak istemedim, ancak bir kararımız yoksa konuşup karar almamızda yarar var. Ben, bilimsel terimler özelinde 1) yaygın olarak kullanılan terim, 2) TDK'nın önerdiği terim, 3) ilgili alanda kullanılan terim arasından (3) numaralı alanın kullandığı terimi kullanmamızdan yanayım. Bunu da "X terimleri sözlüğü" gibi eserlerden rahatlıkla doğrulayabileceğimiz kanısındayım.
Vito Genovese 12:01, 27 Şubat 2017 (UTC)
  • Terim kullaniminda direkt TDK´yi baz almiyoruz, Ingilizce Vikipedi gibi de "ne olursa olsun once yayginlik" da demiyoruz. Bunlar yaziya dokulmus seyler degil ama pratikte durum boyle. Once secenekleri bir mantik suzgecinden gecirip, ondan sonra yayginliga bakiyoruz. Gokada da galaksi de Turkce mesela, dolayisiyla bu asamada yayginliga baktik. Tekli Turkce single degil, ama o kadar yerlesmis ki dile burada da yayginliga baktik. Gibi-----RapsarEfendim? 17:51, 14 Mart 2017 (UTC)

İnternet ünlüleri kayda değerlik politikaları

Herkese merhaba, televizyon ünlülerinin (aktörlerin) maddeleri için bir KD politikası var. İnternet ünlüleri içinde olması gerektiğini düşünüyor. Sizin de politika tasarı ve fikirlerinizi almak istiyorum --TmѰ e12 14:33, 27 Şubat 2017 (UTC)

Anket şirketleri

Öncelikle herkese merhaba..Yaklaşan seçim havası gereği anketler ve anket şirketleri gündemi yoğunca meşgul etmekte..Sizce bu anket şirketleri "Kayda Değer Madde" değeri taşımış mıdır? Sayfaları hazırlanıp çeşitli seçimlerde saptadıkları tahminler yer almalı mıdır? Önerilerinizi, katkılarınızı ve eleştirilerinizi saygıyla kabul eder tüm Vikipedistlere teşekkürlerimi sunarım ---Emreculha (mesaj) 16:09, 15 Mart 2017 (UTC)

Anket tahminlerini eklemenin futbol maçından önce skor tahminlerini madde olarak eklemekten farklı görmüyorum. Bu yüzden benim açımdan kayda değer değil. Kodvizit (mesaj) 16:38, 15 Mart 2017 (UTC)