Vikipedi:Köy çeşmesi (politika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

İçindekiler

Vikipedi:Kayda değerlik (video oyunları) yönerge teklifi[kaynağı değiştir]

Tanım cümlesi[kaynağı değiştir]

Herkese selam.

Bunu köy çeşmesinin politika bölümüne yazmakla hata mı ettim bilmiyorum. Artık çorbaya dönen şu "tanım cümlesi" veya "dır,dir meselesi" ya da her neyse bir açığa kavuşsun istiyorum. Viki alışkanlıklarından birisi de giriş cümlelerinde -dır, -dir gibi isimden fiil üreten eklerin kullanılmamasıdır. yazısını gördüğüm günden, bir IP nin (gerçekten IP mi yoksa tecrübeli biri mi bilemem) şekil A daki değişikliğine kadar hiçbir sorun yoktu. Ancak şu an geçmişte defalarca tartışılmış olan (Örnekler 1,2,3,4,5,6 daha var mı bilmiyorum) konuyu bir halledelim de değişiklik savaşları yaşanmasın --Zaitsév 18:52, 14 Temmuz 2015 (UTC)

Tartışmaları okudum da bu tür eklerin olmaması daha doğru sanırım. --KediÇobanıİleti 19:32, 22 Ağustos 2015 (UTC)
Aynı fikirdeyim, genel bir eğilim olarak -dir, -dır ekini kullanmamayı tercih edelim. --Yesevi (mesaj) 08:45, 17 Kasım 2015 (UTC)
Fakat şöyle de bir durum var, düzenlediğim Oktay Sinanoğlu sayfasındaki örneğe bakarsak;
Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, (d. 25 Şubat 1935, Bari, İtalya - ö. 19 Nisan 2015, Florida, ABD) Türk kimyacı, moleküler biyofizikçi ve biyokimyacı.[1]

Türkiye'de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır.

Burda ilk tanım cümlesinde, -dir -dır eki olmaması daha doğru gibi gözüküyor. Ancak ikinci cümlede, -dır eki olduğu taktirde daha iyi bir cümle oluyor. Tabi bu görecelidir fakat bence -dir -dır eki eklenmesin dersek, bu gibi ikinci cümlelerdeki eklerin de kaldırılabilecek olması beni endişelendiriyor. Durumu "ilk cümle için olacak şekilde" netleştirmek lazım. --Yesevi (mesaj) 09:08, 17 Kasım 2015 (UTC)
Zaten sadece ilk cümleden bahsediyoruz. Tanım cümlesi = İlk cümle --Zaitsév 10:24, 17 Kasım 2015 (UTC)
Zaitsév, Vikipedi genelinde "tanım cümlesi" olarak geçiyor diye düşünmüştüm, fakat senin mesajının ardından Yardım:Sayfa nasıl yazılır (biçem)'nı kontrol ettiğimde "maddenin ilk cümlesi" olarak ifade edildiğini gördüm. Yeterince net üstteki önerim gözardı edilebilir. --Yesevi (mesaj) 12:06, 17 Kasım 2015 (UTC)
 • Bu konuda şimdi gösteremeyeceğim fakat zaman, zaman tartışmalar yapıldı. -dir, -dır şeklinde arama yapılabilir. Fakat, bu ekin kullanılması taraftarı olduğu kadar sizin gibi kullanılmaması taraftarı da var. Bu nedenle bir ara köy çeşmesinde kullanılsın gibi bir ortam belirmişti. Benim açımdan ise çok büyük bir sorun değil. Ben bazen kullanıyor, bazen kullanmıyorum. Ayrıca bunun için değişiklik savaşı yapılması ise hoşuma gitmez. Kimsenin de hoşuna gideceğini sanmıyorum. Fakat, değişiklik savaşı uzadığı takdirde önlem alınır. Bu konuda tam bir fikir birliğine varacağımızı sanmıyorum. Bunun yanı sıra bu değişikliklere başlayacak birisinin eklerin kullanım oranının maddelerde yarı yarıya kadar olduğunu ve en azından 100.000 değişiklik yapacağını unutmamalı. Vikipedi'ye ilk girişimde 2005 yılında camii değişikliklerini yapmaya başlamıştım. Benzer bir durum. Fikirlerimi belirtmek için yazayım dedim. Kolay gelsin. --i.e.msj 21:21, 17 Kasım 2015 (UTC)
 • Kendi yazdığım maddelerde kullanmıyorum, bana dir-dır ekleriyle kurulan bir giriş cümlesi çok garip geliyor nedense. Bu konuda bir karar, politika mevcut olmadığı için kullanıcıların inisiyatifinde tamamen. Ben kullanılmaması taraftarıyım. Çünkü dır-dir eki olmadığı takdirde daha bir ansiklopedik hava katıyor gibi sanki :) Sait71 22:39, 17 Kasım 2015 (UTC)

Genel Seçimler[kaynağı değiştir]

Öncelikle herkese merhaba..Malumunuz seçimlerin tekrarı kararı alındı ve Kasım ayında bir daha sandık başına gideceğiz..Buda wiki de iki farklı madde olmasını gerektiriyor.7 Haziran seçimlerinden kalan 81 il + yurtdışı + gümrük oyları sayfasının yeniden isimlendirilmesi gerekiyor.Maddelerin uygun bir biçimde isimlendirilip usulünce taşınması Kasım'daki maddelerin yazımına başlamam için önemlidir..İyi wikiler..--Emreculha (mesaj) 21:37, 25 Ağustos 2015 (UTC)

Bu işlerde genelde Cobija'dan iyi fikiler çıkmakta. benim düşüncem ana maddeye paralel olarak Kocaeli'de Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri ve Kocaeli'de Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri kullanımının doğru olacağı yönündedir.
Ana madde neyse alt maddeleri de ona göre taşımak lazım. Siftahı yaptım. --cobija 07:58, 26 Ağustos 2015 (UTC)
Ellerinde Sağlık Cobija..Zahmet olmazsa alt maddeleride "Haziran" kelimesi geçecek şekilde düzenleyebilir misin? Kasım maddelerine başlayacağım..--Emreculha (mesaj) 21:37, 25 Ağustos 2015 (UTC)

Vikipedi:Yaşayan insanların biyografileri ve Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler)[kaynağı değiştir]

 • Bu konuda aşılması gereken sorunların olduğunu düşünmekteyim. Az önce Kaan Yıldırım ve Ezgi Eyüboğlu maddelerinde yapılmış bir düzenlemeyi onayladım. İlgili düzenlemeler bilgi kutusundaki "ilişki" başlığına yapılan eklemelerdir. Şimdi soruyorum bunun neresi ansiklopedik? Ansiklopedikliğini geçtim bilgi kutusundaki bu bilginin kayda değerliği nedir? Hayır ben bu kişilerin dahi ansiklopedik maddesi açılacak türden kayda değer olduklarını düşünmüyorum. Türkiye'de her yayına giren dizinin, filmin, yarışmanın oyuncularını, sunucularını kayda değer mi sayacağız? Burası bir IMDb, sinemalar.com, beyazperde vb. siteler değil ki herkesin maddesini açalım. Katılmayabilirsiniz ancak alt tarafı klasik bir yaz dizilerinde oynamışlar. Ansiklopedik olacak kayda değerliklerinin olduğunu göremiyorum. Buraya sadece bu kişileri ispiyonlamak için gelmedim elbet. Bu örneklerden giderek genele vuralım ve kişilerin kayda değerliği için yeni şartlar getirelim. Bu şartları karşılamayan tüm yaşayan insanların sayfalarını silelim. Ne dersiniz?  McAang 22:48, 22 Eylül 2015 (UTC)
Bilgi kutularındaki -ekstrem bir durum yoksa- attığı gol sayısı, kişinin boyu/kilosu/dini gibi bilgilerin de ansiklopedide yer alacak bilgiler olduğunu düşünmüyorum.  McAang 22:52, 22 Eylül 2015 (UTC)
 • "İlişki" aslında "ilişkili hareketler" demek ve daha önceleri bir yerlerde belirtildiği gibi oyuncu bilgi kutusunda değil müzisyen bilgi kutusunda yer alması gereken bir parametre. Diğer kısımlara ise katılmıyorum.--RapsarEfendim? 08:10, 23 Eylül 2015 (UTC)

Hizmetli yetkilerinin geri alınması[kaynağı değiştir]

Şuradaki tartışmada konunun bir politika olup olmaması için burada tartışılması topluluk tarafından desteklenmiş. Şartlar (şimdilik) aşağıdaki gibidir:

 1. Hakları alınacak hizmetlinin durumu öncelikle Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli sayfasında tartışılmalıdır. Yeterince tartışıldıktan sonra haklarının alınmasını gerektiği düşünülüyorsa, oylama başlatılabilir.
 2. Oylama süresi iki haftadır. Bu iki hafta içinde topluluğun %75'i hizmetliliğin kaldırılması yönünde oy verirse, bir kahya ile iletişime geçilerek ilgili hizmetlinin haklarının alınması talep edilir.

Konunun değerlendirilmesi ve bunun bir politika olması için tartışmayı burada açıyorum. Her türlü görüş ve önerinin bu aşamada açıkça belirtilmesi yarar sağlayacaktır. --Diyapazon, 15:53, 1 Kasım 2015 (UTC)


 • Yorum Yorum Aslında etkin olmama durumunu yazmayı unuttum. --Turgut46 17:03, 1 Kasım 2015 (UTC)
oy simgenizi çıkartmıştım 'oy verme tartış' diye. 'zaten tartışıldı, o da deneme yazısı' diye geri getirmişsiniz. tartışılan ve netleştirilen 'Vikipedi:Köy çeşmesi (politika) sayfasında bunun bir politika olması için tartışmak' idi. aşağıda gördüğünüz gibi konu konuşulmaya devam ediliyor. şimdi siz tam olarak neye destek vermiş oluyorsunuz bu durumda? bir de o deneme yazıları vikipedinin teamüllerini ve bel kemiğini oluştururlar onu da akıldan çıkartmamak gerekir. --kibele 19:58, 1 Kasım 2015 (UTC)
Politika olmasına destek veriyorum. --Turgut46 21:47, 1 Kasım 2015 (UTC)
anladım. bu durumda 'detayın bir önemi yok, yetkiler geri alınsın da nasıl alınırsa alınsın' demiş oluyorsunuz sanırım. --kibele 08:52, 2 Kasım 2015 (UTC)
Genel olarak 2 yılın çok olduğu düşünülüyor sanırım. --Diyapazon, 17:07, 1 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum %75 gibi kesin bir oran yerine Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfasına uyumlu olarak "Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle % 80 düzeyinin üzeri başarılı, % 70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir." gibi bir kriter mi getirilse? Yahut bu daha iyi diyorsanız, orayı da o şekilde yapalım mı?--RapsarEfendim? 18:43, 1 Kasım 2015 (UTC)
Bence hizmetlilik başvurusu sayfası gibi olsun: % 80 düzeyinin üzeri başarılı, % 70 düzeyinin altı da başarısız. Ayrıca toplam kaç oy olursa geçerli sayılacak? --Diyapazon, 18:57, 1 Kasım 2015 (UTC)
 • Hizmetli statüsü verirken farklı, bu statüyü alırken farklı uygulamalarda bulunmamız için bir sebep göremiyorum şahsen.--RapsarEfendim? 20:20, 1 Kasım 2015 (UTC)
Katılıyorum --Diyapazon, 08:51, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • En son Ocak 2013'te bu konu hakkında görüş bildirmiştim ve halen aynı düşüncedeyim. Hizmetli yetkilerinin oylama ile geri alınmasına ilişkin sorunları geçmişte bir kaç kez dile getirmiştim. en:Wikipedia:Removing administrator rights politikasının burada uygulanmasını destekliyorum ama sunulan taslağa karşıyım. — Pınar (mesaj) 05:10, 2 Kasım 2015 (UTC)
@Pınar, verdiğin bağlantıda da 2012 Mart'ındaki tartışmada gerekçeni sunduğunu belirtmişsin :P Oraya bakınca da sunduğun çoğu gerekçe, oradaki politika taslağı için sunduğun gerekçeler ve o politika taslağı ile bunun arasında ciddi farklılıklar mevcut. Burada çekincen anladığım kadarıyla topluluk kararıyla hizmetlilik hakları geri alınması konusunda istismar yaşanabileceği. Ancak hizmetli seçerken uygulanana sistemin hizmetlilik haklarının geri alınması için uygulanmamasının bir açıklaması var mı? Bu suistimal, seçerken de yaşanabilir zira.--RapsarEfendim? 07:41, 2 Kasım 2015 (UTC)
@Rapsar Bu konu zaman zaman gündeme geldiğinden dolayı daha önce söylediklerimi tekrarlamamak için geçmiş tartışmalara bağlantı veriyorum. Mart 2012'de sadece o politika taslağı hakkında görüş bildirmedim. Hatta orada da bağlantısını verdiğim Ağustos 2011 tartışmasında topluluk kararıyla hizmetlilik haklarının geri alınması konusunda çekincelerimi dile getirdim. Aslında her seferinde anlatmak istediğim şey şu: ek yetkileri olmayan bir kullanıcının hizmetliliğe aday olması ile, yıllardır hizmetlilik yapan ve yüzlerce kişiyi kural ihlali yaptığı gerekçesiyle uyaran/engelleyen, oluşturduğu sayfaları silen/koruma altına alan bir kullanıcının topluluk kararıyla hizmetlilik haklarının geri alınmasının tartışılması aynı şey değil. İlk bahsettiğim kullanıcı hiç kimse hakkında negatif bir yorumda veya davranışta bulunmayabilir ve hizmetli seçilebilir ama hizmetliler için bu geçerli değil. Bahsettiğim durum düşük bir olasılık değil. Vikipedi'de benim gibi yıllardır katkıda bulunanlar geçmişteki hararetli tartışmaları hatırlayacaktır. Bazı kullanıcılar gerçekten de belirli hizmetlilere karşı son derecede negatif duygular beslediklerini açıkça ifade ettiler ve bunlar unutulup giden şeyler değil. Eminim ilk fırsatta bazı hizmetlilerin yetkilerinin geri alınmasını desteklerler. Topluluk kararıyla hizmetlilik haklarının geri alınması konusu en.wiki'de de tartışılan fakat destek bulmayan bir öneri. Sonuç olarak topluluğun herhangi bir kesimini kızdırmamak için yetkilerini kullanmaktan çekinen, korkak hizmetliler istemiyorum. Hizmetlilerden bağımsız bir Hakem Kurulu'nun bu konuda daha tarafsız olacağına inanıyorum. — Pınar (mesaj) 12:24, 2 Kasım 2015 (UTC)
Hatta burada taze bir örnek var mesela. Kibele'nin sana verdiği engele itiraz ediyorsun ve "hizmetlilik statüsünün topluluk tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini" söylüyorsun. İşte ben de tam bundan söz ediyorum. — Pınar (mesaj) 12:35, 2 Kasım 2015 (UTC)
Pınar, bu biraz önyargılı bir yaklaşım değil mi? Burada her kullanıcı politikalara göre hareket etmek "zorunda", olayları kişiselleştirmek bu politikalar dahilinde olmayan bir şey. Eğer bir hizmetli hakikaten politikalara uygun olmayan hareketler yapıyorsa (yaptığı düşünülüyorsa), mantıklı gerekçeler sunularak bunlar hakkında tartışmalar yapılabilir. Öte yandan uyarı mesajı göndermek hizmetlilerin "sorumluluğu" veya hizmetli olmanın getirdiği ek fonksiyonlardan biri de değil. Hizmetli olmayan kullanıcılar da uyarı mesajı atabiliyor -ki benim gördüğüm kadarıyla hizmetlilerden daha çok atıyorlar genel toplama vurduğumuzda. Dolayısıyla aktif olarak bu tip konularla ilgilenen kullanıcılar da en az hizmetliler kadar diğer kullanıcılarla haşır neşir oluyorlar ve bu durumun, senin bahsettiğin gibi olayların kişiselleşip hizmetli başvurusuna yansıması gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Hatta oluyor da. Aynı şey, senin çekince duyduğun gibi ne yazık ki hizmetli fonksiyonlarını geri alma başvurularında da yaşanacak, ben yaşanmayacak demiyorum. Ancak çoğu kararlarda olduğu gibi bu kararı da topluluğun kendisinin vermesi taraftarıyım. Verdiğin örnekle alakalı ise yorum yapmamak istiyorum.--RapsarEfendim? 16:10, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Olayın suistimal edileceğine katılmıyorum bürokrat takdiri denen bir gerçek var, yetkilerin alınmasına dair oylamada önemli bir faktör olacaktır. Sudan sebeplerle bir hizmetliye linç girişimi başladıysa noktayı koyacak bürokratlar var elbet. --bermanya 20:33, 2 Kasım 2015 (UTC)
Hizmetlilik yetkilerinin iadesini hizmetliliği belli bir süreye bağlayarak da bir şekilde sağlayabiliriz. Süresiz görev ve sorumluluk yönetim biliminde de çağdışıdır. Özel ve kamu sektöründe bile birçok görev ve sorumluluk ömür boyu verilmez. Hizmetliliği çeviremeyen bir kullanıcıyı hizmetli olarak tutmanın ne avantajı olabilir? İlla Levent gibi büyük bir hatası mı beklenmeli, yoksa sürekli yalan yanlış icraatına tahammül etmeli mi? Vikipedinin en temel ilkelerini bile anlamakta zorlanan hizmetliler görüyorum. Biz seçtik ama böyle olacağını bilseydik seçer miydik? Seçmezdik ama geçmiş olsun, artık kendisi ne zaman bırakırsa, bu adil mi? doğru mu? Subjektif yaklaşım nasıl seçerken oluyorsa olduysa ve olacaksa, sorumluluğun iadesi istenirken de olur, olacaktır. Makul bir süre ile engelleme/koruma/silmeden ibaret yetkiler verilir ve vikipedinin ilkelerine uygun hareket edilmesi beklenir. Hizmetlilik sadece üç fonksiyon değildir dendiğini hatırlıyorum. Süre sonunda sürenin uzatılması veya mecburi bir dinlenme müddeti konabilir, tartışılır, bulunur. Bir tane olsun değişiklik yapmayı, madde açmayı, yeni fikirleri takip etmeyi, vikipedi gündemini, bir işbirliği projesini, bir portali incelemeyen, madde silme kriterlerinin değişimini gelişimi bile takip etmeyen, iki maddeyi korumaya almayı öğrenmeyen hizmetli olur mu? Oluyor. Hep kullanıcılar subjektifdir, hizmetlileri yerler, bitirirler önyargısını bir köşeye bırakalım. Sorumluluğun iadesinin bir düzene bağlanması Türkçe vikipedinin gelişimini ilerlemesini destekler. İşini yapan, sorumluluğunu öğrenen, vikipedi kurallarını objektif yorumlayabilen hizmetlilere de hiç birşey olmaz. Yapmayan yapamayan da hizmetlilik dışında katkısına devam eder. Yine isterse uyarısını yapar, tartışmalarına katılır. Bu konuyu konuşmamız, laf geveleyip neticesiz bırakmamamız, bir yönerge taslağı ortaya çıkartmamız lazım. Herkes yavaş yavaş buyursun görüşünü bildirsin lütfen. Hiçbir görüş bildirmeyerek akamete uğratmayalım bu sefer. Vikiçizer (mesaj) 21:34, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Daha önce tüm hizmetlilerin yeniden seçilmesi fikrini ortaya atmıştım. Pek sıcak bakılmadı. Yukarıda Diyapazon un belirttiği taslak iyi gibi. %70-80 gibi bir oranın memnun olmadığı bir hizmetlinin yetkilerinin alınması bana makul geliyor. Çünkü zaten seçilirken de aynı oran var. Ayrıca yetkileri alınan hizmetli sonsuza kadar bu görevden yoksun kalmayacak. Tekrar hizmetliliğe başvurabilir (Devriyelik gibi yani) --Zaitsév 22:16, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Topluluğun oyu ile gelen, topluluğun oyu ile gitsin. Pardon, topluluğun oyu ile yetkilendirilen, yine topluluğun oyu ile yetkisiz kılınsın, demek istedim :) Ne var bunda tartışılacak? Demokrasinin tam tecellisi.. Aslında, hizmetli yetkisi alanların yılda bir veya 2 yılda bir oylama sürecine tabi tutulmalarında yarar olacağı şüphesiz. Güven tazelemeleri gerekir. Mesela aramızda öyle hizmetli(ler) var ki, kendilerine hizmetli olmaları yönünde geçmişte oy veren kullanıcılardan, an itibariyle bir kişi dahi yok aramızda. Ama onların seçtiği hizmetli tam gaz aktif. Bir kullanıcıya hizmetli olması yönünde destek oyu verilirken, o güne kadar ki performansı göz önüne alınarak hizmetli yetkisi verilmiyor mu? Evet..Yetki alınırken de yine aynı şekilde ilgili hizmetlinin performansı göz önünde bulundurularak, doğrudan oylama yapmak suretiyle, ya yetkisinin devamına veya yetkisinin alınmasına topluluk karar verebilir. Belirlenecek kural ilgili politikaya da eklenir. Diğer vikilere de Türkçe vikipedi bu anlamda öncülük etmiş olur...-Eğitmenmahmut msj 22:49, 2 Kasım 2015 (UTC)
 • Şimdi söyleyeceğim hizmetlilik yetkilerinin geri alınması ile alakalı değil. Hizmetli seçerken belirli bir süre için seçsek. Mesela 2 yıl. Halihazırdaki hizmetlilerin çoğu inaktif. Aktif olanların bir kısmı da hizmetlilik işleriyle ilgilenmiyor. --Zaitsév 14:44, 3 Kasım 2015 (UTC)
 • Konuya dahil oluyorum. Geçenlerde köy çeşmesinin ilginize bölümünde görüş beyan etmiştim. Oylama ile hizmetli yetkilerinin alınması kurala bağlanmalı. 4-5 yıl gibi periyotlarda güven oylaması yapılabilir. Fakat daha dün seçilen birinin adlandırma tartışması gibi nedenler yüzünden şikayet edilip bunun ardından oylamaya geçilmesi... McAang 14:48, 3 Kasım 2015 (UTC)
 • Merhaba Vikidostlar, ben de konu hakkındaki düşüncelerimi yazmak istedim.
Öncelikle Vikipedi topluluğun oluşturduğu bir projedir ve topluluk kararları ile yoluna devam etmektedir, önemli konularda topluluk kararlarına başvurduğumuz gibi hangi kullanıcıların hizmetli olmaya devam edeceği konusunda da bu kararları referans almalıyız.
Hizmetli şikayet sayfasının sadece şikayet sayfası olarak kalmasından yanayım. bunun sebebi, şikayet konularının küçük bir bölümü hizmetli haklarının geri alınmasıyla ilgili (genel olarak silinen sayfalarla ilgili şikayetler var). Bu sayfada şikayet sahibi kullanıcı ile şikayet edilen hizmetli arasında orta yol bulunabilir veya şikayet eden haksız ise topluluk gereken cevabı verebilir (Böylece direkt olarak oylamaya da geçilmemiş olur, oy verme tartış).
Bir hizmetlinin haklarının geri alınmasını talep etmek isteyen bir kullanıcı öncelikle şikayet sayfasına sıkıntı yaşadığı konu hakkında şikayette bulunur ve konu burada tartışılır. Tartışma sonucunda çözüm bulunabilir ya da çözüm bulunamayabilir, uzlaşılamayabilir, şikayet unsuru konu hizmetli haklarının geri alınmasını gerektirebilir veya şikayet eden kişi ikna olmayabilir (tartışmanın taraflı yürüdüğünü düşünüyor olabilir).
Hakların geri alınmasını isteyen kullanıcı, bunun için oluşturulmuş sayfaya başvuruda bulunur ve şikayet sayfasını referans gösterir. Bu sayfada oylama yapılarak sonuca göre hakların geri alınması tartışmasına geçilir veya geçilmez.
Yapılan oylamalarda belli bir süre olabilir, asgari katılım sayısı ve asgari bir yüzde belirlenebilir.
Süreler konusunda ise şuraya bakmakta fayda görüyorum. Bence aktif olmama (hareketsizlik) konusunda iki yıl fazla.
Bu politikanın amacı birilerini köşeye kıstırmak değildir, Bu politikanın gerekli olduğunu bildiği kadar, hizmetlilerin Vikipedi açısından ne kadar önemli görevleri yürüttüğünü de topluluk zaten biliyor. Saygılarımla.
--KediÇobanı🐈 15:05, 8 Kasım 2015 (UTC)
Şuradaki kriterler iyi gibi ama aktif olarak oylamalara katılan kullanıcı sayısı az. Mevcut oylamalarda bile 3-5 kişinin verdiği oyla tartışmalar sonuçlandırılıyor. Uygulanabilir mi emin değilim. --Diyapazon (mesaj) 08:39, 2 Aralık 2015 (UTC)
Demek ki insanlar bu durumdan memnun ya da fikir belirtecek kadar önemli bulmuyorlar, belki de çekiniyorlardır. Sebebi ne olursa olsun bu sorun yine halının altına süpürülecek sanırım. --KediÇobanı🐈 07:02, 3 Aralık 2015 (UTC)
 • Politika fikrini kesinlikle desteklesem de bu kadar kısa ve açık/eksik noktalar olan bir politikaya sıcak bakmıyorum. Mesela burada -ki ben hazırlamadım bunu, tekrar belirteyim- daha detaylı bir taslak mevcut. Uygundur veya değildir, ama daha net noktalar ortaya koyuyor.--RapsarEfendim? 10:32, 3 Aralık 2015 (UTC)
Rapsar ben oluşturduğunuz politika taslağına baktım, üzerinde tartışılmaya değer bir çalışma olmuş. Aklıma şu konu takıldı, mesela bir hizmetlinin davranışları hizmetli yetkilerinin alınması kadar ağır bir ceza gerektirmiyor olabilir, ancak ona bir uyarı göndermek gerekebilir. Bunu da taslağa dahil edebilir miyiz? "Hizmetliye uyarı verilmesi kararlaştırılşmıştır" gibi." Yani bu politikanın yanında bu konuyu da gündeme getirmek istiyorum, gerekirse örnek veririm. ama konuyu dağıtmak ya da kişileri konuşmak istemiyorum. --KediÇobanı🐈 13:44, 3 Aralık 2015 (UTC)
Ben oluşturmadım üstte dediğim gibi :) Ortak karar vermek en iyi yöntem. Bunu yaparken de benim görebildiğim en iyi yol, maddeleri tek tek öneri olarak sunmak ve kim hangisine olumlu bakıyor, hangisine olumsuz bakıyor görmek. Topluca sunulunca herkes ayrı ayrı "şuna katılmıyorum, buna katılıyorum" diyor ve iş çok karışıyor.--RapsarEfendim? 14:15, 3 Aralık 2015 (UTC)
O kısmı en az üç kere okudum ve her seferinde "ben hazırladım" gibi gördüm Şaşkın Dediğiniz nedenden dolayı tek tek bakmak daha mantıklı sanırım. --KediÇobanı🐈 14:27, 3 Aralık 2015 (UTC)
 • O zaman ben aşağıda, hem benim çalışma sayfamda yer alsa da benim hazırlamadığım hem de Vikipedi:Hizmetli haklarının geri alınması sayfasında belirtilen yöntemlerden yola çıkarak bazı maddeleri yazıyorum. Görünüşe göre bu süreçte izlenecek iki kaba yol var. Aşağıda bunları belirtiyorum (taslak sayfalarında yazanlara göre) ve şimdilik, bir sayı veya oran belirten kısımları x olarak yazıyorum. Aşağıdaki olay, kesinlikle oylama olarak düşünülmesin ancak herkesin düşüncesini net bir şekilde göstermesi adına Destek Destek, Karşı Karşı veya Çekimser Çekimser şablonlarını eklemesini rica ediyorum.--RapsarEfendim? 14:39, 3 Aralık 2015 (UTC)
 • Topluluğa bir kez daha duyuru yapmak istiyorum bu tartışmalara katılınması için.--RapsarEfendim? 09:41, 9 Ocak 2016 (UTC)

Hakem Kurulu oluşturularak hizmetliliğin geri alınması süreci[kaynağı değiştir]

Hakem Kurulu, Vikipedi'deki anlaşmazlıklara bağlayıcı çözümler üretmek için kurulmuş olan ve süresiz engelleme de dahil olmak üzere bir çok yaptırım yetkisi olan bir kuruldur. Kurul tarafından yapılan tartışmalar sonucunda hizmetlilik hakları geri alınabilir.

Görüşler
 • Karşı Karşı Nasıl ki hizmetli seçerken topluluğun verdiği karara göre hareket ediyoruz, bu yetkileri geri alırken de aynı şekilde topluluğun kararlarına göre hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. İngilizce gibi dünyanın her yerinden yüzlerce aktif kullanıcısı olan projede, hizmetli olmadığı hâlde oldukça tecrübeli olan birçok kullanıcı var. Bu kurulun üyeleri hizmetlilerden oluşmayacağına göre mantık olarak, hizmetli olmayan, tarafsızlığına ve tecrübesine inandığımız kullanıcılar bulmamız gerekli. Türkçe gibi görece küçük bir proje için bu sıkıntı, bence. Hem belli bir grubun karar vermemesi hem de bu kurulun aldığı kararların dahi muhtemelen sorgulanacak olması sebebiyle sıcak bakmıyorum.
 • Karşı Karşı Ben de topluluk kararını destekliyorum. --KediÇobanı🐈 11:07, 4 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Topluluğun karar vermesi gerektiğini düşünüyorum --Yesevi (mesaj) 14:51, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Kararı topluluk vermelidir. --Turgut46 20:37, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Bir kaç kişiden oluşacak hakem kurulu bir kaç bin kişi adına karar vermemeli.Sait71 08:53, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Hakem Kurulu elbette oluşturulmalı. Fakat VikiMedya Türkiye'nin maddî ve manevî iş ve işlemlerinin yanı sıra, çok büyük boyuttaki kullanıcı tartışmalarında veya hizmetliliğin geri alınması sürecinde, subjektif olarak yapacağı inceleme neticesinde alacağı kararı açıklamalı. (bir tür taraflı ama tarafsız bakış açısı getirme gibi düşünün.) Gerisini toplululuğun takdirine bırakmalı.--i.e.msj 12:37, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Hakem kurulu üyeliğine seçme/seçilme esaslarının belirlenmesi ile ilgili olarak, seçilecek hakem kurulunun bir yandan 'hizmetliliğin geri alınması' konusu ile yetkilendirilmesi, öte yandan kurul üyeliğine seçilmiş olanlardan sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeyenlerin, hakem kurulu üyeliğinden düşürülme şekli/kıstasları gibi konuların da belirlenmesi gerekecektir. Kurulun güncellenmesi, vs.. gibi hususlar da cabası. Sonuçta, topluluk seçecektir/yetkilendirecektir ya da yetkiyi sonlandıracaktır. Hakem Kurulu yerine topluluk 'hizmetliliğin geri alınması' işlemini yapsın dediğimizde de (bu konuda önceden görüş bildirmiştim) belki en doğru olanı söylüyoruz ama, topluluğun önüne söz konusu olacak hizmetli ile ilgili/alâkalı doneleri kim getirecek? Kim araştırma/hazırlık yapacak? Kimlerin görevi ne olacak? Aksi takdirde, topluluğun oylama işlemleri dışında pek fazla detaylı işlere eğilmediğini SAS/SMA/KMA/.. vs..den biliyoruz. Kısacası işlemin ortada kalacağı endişesini taşıyorum. Dilerim güzel bir şey ortaya çıkar...Herkese iyi çalışmalar..--Eğitmenmahmut msj 20:13, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Dinamik bir topluluğun, kemikleşmiş bir kadrodan daha nitelikli karar verebileceği inancıyla. Dr. Coalmesaj 21:20, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Topluluğun verdiği yetkileri topluluğun geri alması daha adil olur. Sonra bir de hakem kuruluna kimleri seçeceğimizi tartışmk zorunda kalabiliriz. -- OkanfanEvet benim? 13:26, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı --Mavrikantmsj 15:44, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek Gerekçelerimi daha önce defalarca dile getirmiştim (örneğin [1] [2] [3]). — Pınar (mesaj) 23:11, 29 Ocak 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı gerek yok bence --Doruk455 13:21, 7 Şubat 2016 (UTC)

Hakem Kurulu oluşturulmadan hizmetliliğin geri alınması süreci[kaynağı değiştir]

Hizmetliliğin geri alınması istenirken öne sürülebilecek olası gerekçeler şunları içerir (bunlar kabul edilen bazı sebepler olsa da genel olarak kullanıcının hizmetli olmasının Vikipedi'yi olumsuz yönde etkilediğine dair herhangi bir gerekçe kabul edilebilir):

Öneriler
 • Destek Destek Kesinlikle hizmetlilik yetkilerini veren topluluğun aynı şekilde bu yetkileri geri almasından yanayım.--RapsarEfendim? 14:58, 3 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Bu konuda topluluğun karar vermesinden yanayım. --KediÇobanı🐈 11:38, 4 Aralık 2015
 • Destek Destek --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Topluluk kararı alınırsa daha iyi olur. --Turgut46 20:43, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Her kararda olduğu gibi bunda da topluluğun fikri önemli.Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Olması gerektiği gibi. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek..--Eğitmenmahmut msj 17:44, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Hizmetlilik yetkisini veren topluluk almasında da kesin söz sahibi olmalı.--Muratero 18:09, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Yorumlara katılarak... Dr. Coalmesaj 21:21, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Yorumlara katılıyorum. Fikir birliğinin sağlanması iyi olmuş --Zaitsév 15:40, 21 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Diğer vikipedistlere katılıyorum. Topluluğun kararıyla fikir birliği sağlanmalı. -- OkanfanEvet benim? 13:26, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Mavrikantmsj 15:44, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Gerekçelerimi daha önce defalarca dile getirmiştim (örneğin [4] [5] [6]). — Pınar (mesaj) 23:12, 29 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek yukarıdaki yorumlara katılıyorum --Doruk455 17:10, 25 Şubat 2016 (UTC)
Yetkilerin suistimali (örneğin tartışmalarda üstünlük sağlamak için engelleme yapma)[kaynağı değiştir]
Görüşler
 • Destek Destek--KediÇobanı🐈 11:38, 4 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Yesevi (mesaj) 15:02, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Yetkinin kötüye kullanımına yönelik bir hareket. --Turgut46 20:43, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Olması gerektiği gibi. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek..--Eğitmenmahmut msj 17:44, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek destekliyorum.--Muratero 18:10, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Vikiçizer (mesaj) 21:39, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek E bi zahmet! McAang 20:58, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. "Tartışmada üstünlük sağlama"nın sınırları net çizilmeli bence. Zira bir hizmetli, girdiği bir tartışma kapsamında aldığı cevaplarda politika ihlâli görmesi durumunda da engelleme yetkisini kullanabilir. Uygulanan engelin nedeninin ve amacının herkes tarafından açıkça anlaşılamayacağı durumlar da olabilir. Tabii ki burada bir altbaşlık olarak kısaca yer verilse de yeterince açıklanmamış, açıkça belirtilmemiş bir kapsamın hizmetlileri de baskılayabileceğini, hatta ihtilaflı hâllerde yanlış kararlar verilmesine ve topluluğun gereksiz yere vakit kaybetmesine yol açabileceğine dikkat çekmek isterim. Kısaca hangi yetki, nasıl kullanıldığında "suistimal" sayılır, büyük bir dikkatle hazırlanmalı. Dr. Coalmesaj 21:28, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Zaitsév 15:40, 21 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- OkanfanEvet benim? 13:26, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Mavrikantmsj 15:44, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek--Doruk455 16:50. 27 Ocak 2016
İspatlanmış kuklacılık[kaynağı değiştir]
Görüşler
En az x aydır aktif olmama (kullanıcının bu süre içerisinde az miktarda, örneğin x değişiklik yapması aktif olmama durumunu değiştirmez)[kaynağı değiştir]
Görüşler
 • Yorum Yorum Burada "hizmetli yetkileri" açısından aktif olamama durumu mu söylenmek istenmiş?. --KediÇobanı🐈 11:38, 4 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Makul bir neden. --Turgut46 20:43, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --KediÇobanı🐈 12:18, 13 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek (x) 1 yıl olmalı X süresi için Vikiçizer'in teklifini destekliyorum. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek..--Eğitmenmahmut msj 17:44, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Süre belli değil gibi ama 8-12 ay arası bir süre olması iyi olur gibi.--Muratero 18:35, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek 1 yıl. 1 yıl + 3 ay gibi formüller değil. Bu yılın son 6 ayında her ay çağrı yapılır. 6 çağrıya da yanıt vermeyip 1 yılı tamamlarsa buraya kadarmış denir. kaldı ki 6 çağrı dışında onlarca çağrıyı da sevenleri sayanları yapacaktır zaten. --Vikiçizer (mesaj) 21:39, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek 1 yıl az 2 yıl fazla... Hah 1 yıl 3 ay bence çok hoş :) McAang 21:04, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Bu gerekçenin nedenini gerçekten merak ettim. Belirli bir süre aktif olmamış hizmetlinin bir zararı olur mu? Yani 1-1,5 yıl aktif olmayan bir hizmetlinin, hizmetli kalmasındaki sakınca nedir? Eğer mesele "Katkı sağlamıyorsa hizmetli yetkilerinin olmasına da gerek yok." ise eyvallah, yalnızca fark edemediğim başka bir neden var mı diye soruyorum. Dr. Coalmesaj 21:34, 16 Aralık 2015 (UTC)
  Cevap Cevap Bu zaten Meta tarafından tüm vikilerde yapılann bir uygulama. Süreler ve katkı yapmana durumu ile ilgili bilgi şurada var. Bence yetkilerini kullanmayan-kullanmayacak kişi hizmetli veya devriye olmasın çünkü bunlar sorumluluk gerektiren hakları içeriyorlar. Bu imzasız yazı KediÇobanı (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
  Cevap Cevap Yani bahsettiğim varsayım ve başka bir nedeni yok, teşekkürler KediÇobanı. Dr. Coalmesaj 23:46, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek--Dr. Coalmesaj 23:46, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Zaitsév 15:40, 21 Aralık 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. son x ayda y adet hizmetli yetkisi gerektiren işlem yapılmış olması şeklinde. -- Hakan·IST 10:21, 26 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- OkanfanEvet benim? 13:26, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek 1 yıl uygun bir süre bence. --Mavrikantmsj 15:44, 11 Ocak 2016 (UTC)
 • Destek Destek bencede 1 yıl daha uygun 2 yıl çok Doruk455 (mesaj) 16:54, 27 Ocak 2016 (UTC)
Herhangi bir sebepten dolayı engellenme (yanlışlıkla yapılan engellemeler dahil değildir) - engellemenin son üç ay içerisinde olması şarttır[kaynağı değiştir]
Görüşler
 • Destek Destek Kullanıcıların/kullanıcının, engelleme gerektirmeyen bir sebepten dolayı engellenmesi hakların geri alınması sebebi olmalı. Sanırım ilk başta yanlış anladım, ben hizmetli tarafından yapılan engellemlerden bahsedildiğini düşünmüştüm ancak hizmetlinin engellenmesi ile ilgiliymiş. Engellenme de nedenina bağlı olarak hakların geri alınmasını gerektirebilir. --KediÇobanı🐈 11:38, 4 Aralık 2015 (UTC) (Düzeltme:--KediÇobanı🐈 14:57, 23 Aralık 2015 (UTC))
 • Destek Destek 'engellemenin son 3 ay içinde yapılmış olması'na, 'uzun dönemde sürekli olarak benzer sebeple şikayete konu olma'nın da eklenmesi gerekir. --Yesevi (mesaj) 14:55, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Tarafsız Tarafsız Hatalardan ne ölçüde ders aldığına bağlı. --Turgut46 20:43, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Yanlışlıklı yapılan engellemeler dahil değildir, güzel bir terim. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek..--Eğitmenmahmut msj 17:44, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Yesevi' nin açıklamasına katılıyorum.--Muratero 18:40, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Üç ay meselesini tartışmak lazım, bence üç aydan fazla olması çok tutarsız olmaz. --Vikiçizer (mesaj) 21:39, 14 Aralık 2015 (UTC)
  • Vikiçizer, acaba senin söylediğin gibi mi, yoksa herhangi bir nedenle engellenen hizmetlinin yetkilerinin geri alınması konusu mu? Bana ikincisi gibi geldi. Dr. Coalmesaj 21:37, 16 Aralık 2015 (UTC)
   • Dr. Coal Evet, haklısınız. Kafa karıştırmayalım diye yukarda yazdıklarımı değiştiriyorum...TeşekkürlerVikiçizer (mesaj) 18:10, 17 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Tam 3 aylık engel alırsa? ~~
 • Pictogram voting question.png Soru Ben engellemenin son üç ay içerisinde olması konusunu anlamadım. Bu politika devreye girdiğinde, geriye dönük olarak işletilmesi için eklenen bir ibare midir? Eğer öyle değilse, niçin ihtiyaç duyulmaktadır? Dr. Coalmesaj 20:26, 17 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Zaitsév 15:40, 21 Aralık 2015 (UTC)
Birden fazla örneği sunulabilen politika veya yönerge ihlalleri[kaynağı değiştir]

"Politika veya yönerge" ifadesi tarafsız bakış açısından iyi niyet varsaymaya kadar tüm politika veya yönerge kapsar) - son üç ay içerisinde farklı sayfalarda veya aynı sayfada ama birbirinden en az 36 saat arayla yapılmış en az iki ihlal gösterilmesi şarttır, aynı şekilde bu ihlallerden önce veya ihlaller arasında politikaların bir şekilde (ihlalin yapıldığı sayfada, mesaj olarak vs.) kullanıcıya hatırlatılması gereklidir.

Görüşler
 • Destek Destek --KediÇobanı🐈 11:38, 4 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Açıklamanın bu kadar uzun olmasına gerek olmadığını düşünüyorum, 36 saati kriter olarak koymaya gerek var mı sizce? --Yesevi (mesaj) 14:58, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Turgut46 20:43, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Olması gerektiği gibi. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek..--Eğitmenmahmut msj 17:44, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Muratero 18:42, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Çekimser Çekimser niye üç ay, niye 36 saat, niye birden fazla ihlal. --Vikiçizer (mesaj) 21:39, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikiçizer İki ihlali anlayabiliyorum, hatta bence daha fazla ihlal olmalı şikayet için. Sebep: Her insan hata yapar ve iyi niyet varsaymalıyız. 3 ay ve 36 saati ben de merak ediyorum. Rapsar'a sormuş olalım. --Yesevi (mesaj) 08:15, 15 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Yesevi, Rapsar bu taslağı kendinin oluşturmadığını belirtmişti. --KediÇobanı🐈 08:39, 15 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum KediÇobanı, Rapsar ah doğru okumuştum aslında fakat yazarken gözden kaçırdım demek. Topluluktan birileri sanırım fikir verebilir. --Yesevi (mesaj) 09:19, 15 Aralık 2015 (UTC)
  Cevap Cevap Yesevi, aynısı yukarıda benim de başıma gelmişti :) -KediÇobanı🐈 14:02, 15 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek "Hatasız kul olmaz" yaklaşımı dolayısıyla elbette destekliyorum fakat süreler ve sayılar ayrıca tartışılabilir sanırım. Dr. Coalmesaj 21:39, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Zaitsév 15:40, 21 Aralık 2015 (UTC)

Yöntem 1[kaynağı değiştir]

Aşama 1: x devriyenin imzası[kaynağı değiştir]

Hizmetliliğin alınmasına yönelik oylamanın başlaması için öncelikle bu görüşteki bir kullanıcının, aşağıdaki "öneriler" bölümüne neden hizmetliliğin alınması gerektiğine dair detaylı ve gereken yerlere bağlantı verilen bir yazı yazması gerekmektedir. Bu yazı x gün boyunca orada kalacaktır. Bu süre içerisinde x devriyenin de kullanıcının hizmetliliğinin alınması gerektiğine yönelik görüş bildirmesi şarttır, bu şart sağlanamazsa öneri geçerliliğini yitirir. Bu süre içerisinde devriyelerin bu yöndeki yorumlarının bulunduğu bölüme herhangi başka bir yorum yazmak yasaktır, bunun yerine "tartışma" bölümü kullanılmalıdır. x devriye bu yönde görüş bildirdiği an bir sonraki aşamaya geçilir.

Görüşler
 • Yorum YorumKarşı Karşı : Yöntem 2'deki gibi değiştirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. --Yesevi (mesaj) 15:57, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Bu süre elzemdir. Aksi takdirde hizmetliliğin geri alınması süreci uzayacak ve uzayan her şeyde olduğu gibi topluluğun ilgisi, bu tartışmaya yoğunlaşmayacaktır. Sonuç olarak katılımın da az olması nedeniyle tartışma Vikipedi'de gördüğümüz diğer tartışmalar gibi sonuçsuz kalacaktır. Bu nedenle sürenin Türkçe Vikipedi'deki aktif kullanıcıların tartışmalara katılımlarının bile (kabaca ve kişisel ön görümdür) en az bir ay sürdüğü göz önüne alındığında, sürenin 1 ay olması gerektiğini öneririm. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek i.e. 'a katılarak..--Eğitmenmahmut msj 20:15, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Yukarıdaki gerekçelere katılarak... Sait71 20:21, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek İncelemeelemanına katılarak --Zaitsév 15:41, 21 Aralık 2015 (UTC)
Aşama 2: x devriyenin onayı[kaynağı değiştir]

Bunun ardından, x günlük bir süre içerisinde üç devriyenin daha hizmetliliğin alınmasına yönelik kullanıcıların görüşlerinin kabul edilebilir olduğuna dair onay vermesi gerekmektedir. Bu devriyeler hizmetliliğin alınması gerektiğini düşünmek zorunda değildirler, sadece bir bakış açısına göre bu argümanların hizmetliliğin alınması için öne sürülebileceğini onaylarlar. x gün içinde bu şart sağlanamazsa öneri geçerliliğini yitirir.

Görüşler
 • Karşı Karşı : Bu maddenin direkt kaldırılması gerektiğini ve birinci aşama değiştirilerek ikinci aşamayı da içerir hale getirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum. 1. maddedeki yorumumu inceleyebilirsiniz. --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Nasıl diğer oylamalarda ve oy politikamıza göre kelle sayımı yapmıyor isek, yine bunu da bu oylama politikasına dayandırmamız da çok daha yerinde olur. Elbette bu kadar detaya inilmesi istemezdim. Fakat politikalar zaten kabul görmüş değerler ve oylama politikalarını kullanıyoruz der iken, birden bu aşama ile politikaya alternatif başka bir yol çizmiş gibi oluyoruz. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı ..--Eğitmenmahmut msj 20:17, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Bu seçenek zorlama olmuş biraz. Gereksiz. Yöntem 2'de bu seçenek oldukça iyi özetlenmiş.Sait71 20:21, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı ne gereği var acaba --Doruk455 07:00, 18 Şubat 2016 (UTC)
Aşama 3: Oylama[kaynağı değiştir]

x devriyenin onayı sağlanamazsa "öneriler" bölümündeki öneri "hizmetliliği alınsın", "hizmetliliği alınmasın" ve "geçersiz" bölümleri açılarak oylamaya dönüştürülür ve "oylamalar" bölümüne taşınır. Oylama x gün boyunca açık kalır. Oylamada hizmetliliğin alınmasına yönelik %x oy oranı sağlanırsa hizmetlilik alınır. Oy kullanmak için kullanıcılar oylama kriterlerini karşılamak ve son bir ayda en az x, son üç ayda en az x değişiklik yapmış olmak zorundadırlar. Hizmetliliğin alınmasına yönelik görüş bildiren x devriyenin oyu aksi belirtilmediği sürece "hizmetliliği alınsın" olarak sayılır. Tüm oylar kabul edilebilir şekilde gerekçelendirilmek zorundadır. Gerekçesiz oylar geçersiz sayılacaktır.

Görüşler
 • Yorum Yorum 1. maddedeki yorumuma paralel olarak, yöntem 2'deki şekilde değiştirilmesini öneriyorum.--Yesevi (mesaj) 15:55, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıda belirttiğim gerekçe bunun içinde geçerli. İki aşamalı yapalım. Bunu kabul ederim ama devriye değil de, bu aşama işlemini hakem kuruluna bırakmak çok daha yerlice olacaktır. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı İki aşamalı yapılması fikrine katılıyorum..--Eğitmenmahmut msj 20:20, 14 Aralık 2015 (UTC)
Aşama 4: Hizmetliliğin alınması[kaynağı değiştir]

Eğer %x oy oranı sağlanırsa bir bürokrat oylamayı hizmetliliğin alınmasına yönelik karar alındığını belirterek kapatır. Bunun ardından herhangi bir kullanıcı Meta Viki'deki "Steward requests/Permissions" sayfasında durumu belirterek hizmetliliğin alınmasını talep edebilir.

Görüşler
 • Destek Destek mevcut haliyle kalsın. --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Bunu kabul etmez isem, zaten yukarıdaki maddelere verdiğim destek oylarım da bir nevî geçersiz konuma düşer. Ama bunu da oylamaya gerek var mı? Elbette var. Teşekkürler. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sait71 20:21, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Eğitmenmahmut msj 20:21, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Doruk455 18:44, 8 Şubat 2016 (UTC)
Aşama 5: İtiraz (zorunlu değil)[kaynağı değiştir]

Hizmetliliğin alınmasına yönelik oylamanın kapatılmasının ardından en az bir hafta, en fazla x gün sonra hizmetliliği alınan kullanıcı veya herhangi bir diğer kullanıcı karara itiraz edebilir. Bu itiraz aşağıdaki "itirazlar" başlığı altında yapılır. Eğer itiraz konusunda x devriyenin imzası toplanırsa hizmetliliğin geri verilmesine yönelik oylama açılır. Bu oylamada %x oranında hizmetliliğin geri verilmesine yönelik oy verilirse hizmetlilik geri verilir. Aynı şekilde bu oylamada da tüm oylar gerekçelendirilmek zorundadır ve gerekçesiz oylar geçersiz sayılacaktır.

Görüşler
 • Karşı Karşı itiraz mekanizması yerine, yeniden başvuru mekanizması daha doğru olur, ayrıca bürokrasi ve kurallar ne kadar az olursa o kadar iyi işler. --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı İtiraz kısmı pek mantıklı olmaz. Zaten topluluk tarafından bir fikir birliği oluşmuş ve hizmetlilik yetkisi alınmışsa, hizmetli olmak isteyen kişi yeni bir başvuru yapmalı.Sait71 08:51, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Hizmetli olmaya devam etmek istiyorsa itiraz yerine tekrar başvuru yapması bence de daha uygun. --KediÇobanı🐈 12:26, 13 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Umarım ben bunu yanlış anlamıyorumdur. Şöyle açıklayayım. Hizmetliliği geriye alınmış bir hizmetli, zaten hizmetliliğin geriye alınması ü süreci kabaca en az iki ay süreceğinden dolayı itirazını oylama esnasında yapabilir. Tamam bu durum belki bu kişiyi kızdırıcak ve hatalar yapmasına bile neden olabilecek bir süreç olacaktır. Fakat, itirazını bu süreçte düzgün yapamadığı takdirde, ona ayrıca ek bir süre vermek, mantıksız olacaktır. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Süreci baştan başlatmaya bence de gerek yok, tekrar başvuru yapar olur biter.--Muratero 18:46, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Hizmetli iken, hizmetliliği alınan bir kullanıcıya, yaptırım da uygulanması gerektiğine inanıyorum. Mesela, x süre sonra yeniden hizmetlilik başvurusunda bulunabilir veya hizmetliliği alınan yeniden hizmetliliğe başvuramaz veya hizmetli olup da hizmetliliği alınanlara doğrudan devriyelik verilir/verilmez vs.. gibi..--Eğitmenmahmut msj 20:27, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Tekrar başvurabilir --Zaitsév 15:42, 21 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı evet herkesin başvurma aday olma hakkı var tekrar başvura bilir --Doruk455 13:25, 7 Şubat 2016 (UTC)

Yöntem 2[kaynağı değiştir]

Aşama 1: Öneri ve x devriyenin onayı[kaynağı değiştir]

Hizmetliliğin alınmasına yönelik oylamanın başlaması için bu görüşteki bir kullanıcının, aşağıdaki "öneriler" bölümüne neden hizmetliliğin alınması gerektiğini açıklayan detaylı ve gereken yerlere bağlantı veren bir yazı yazması gerekmektedir. Bu yazı 1 ay boyunca orada kalacaktır. Bu süre içerisinde x devriyenin, gerekçelerin (x) yönergesine'ne uygun olduğu yönünde görüş bildirmeleri durumunda oylama aşamasına geçilir. Bu şart sağlanamazsa öneri geçerliliğini yitirir. Devriyelerin oylamaya onay vermesi, "hizmetliliğin alınması" oyu olarak sayılmaz. --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)

Görüşler
 • Destek Destek-- Yöntem 1'e göre daha sadeleştirilmiş. Bence bu yöntem daha iyi gibi. Burada oylamanın başlaması için her hangi bir kayıtlı kullanıcının yeterli argüman sunarak bir yazı yazması yeterli olacak. Onun ardından en az 14 gün süreyle açık kalacak bu yazı en az 10 devriye yetkisine sahip kullanıcı tarafından da bu politikada belirlenen, hizmetli yetkisi alınmasına sebep olan yönergelerle desteklenmeli. Bence detayları da belirlemeliyiz Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek--KediÇobanı🐈 12:39, 13 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Süre olarak 1 ay, gerekçelerin yönergeye uygunluğunu onaylayacak devriye sayısı olarak da 4-6 civarında bir rakam öneriyorum. (--Yesevi (mesaj) 21:15, 13 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Öneride süre belirtilmemiş ama bu sürenin 1 ay olması gerektiği kanaatindeyim. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum KediÇobanı, Sait71, i.e.'nin bir üst satırda yazdığı yorumun ardından 1 ay olarak güncelledim. Bu şekilde de destekliyorsanız 1 ay olarak koruyacağım. --Yesevi (mesaj) 13:46, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum 1 ay uygun bir süre bence. --KediÇobanı🐈 14:02, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Burada olabildiğince katılım sağlanması için 1 aylık süre bence de yeterli ve uygundur.--Muratero 18:48, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben süre kısmında zaten en az 14 gün olmalı demiştim. 1 ay makuldür bence de. :)Sait71 20:12, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek 1 aylık süre yeterli ..--Eğitmenmahmut msj 20:29, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru tartışmaya yeni katıldığım için sorduğum soru için affola. Böyle bir bildiri yapılacakda şikayetlere ne olacak? Şikayet sayfasına şiksyet bırakılır ve ına göre oylamaya geçilmesi daha mantıklı değil mi? Yoksa aynı şeyi mi diyoruz? McAang 21:18, 16 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Ben daha önce böyle bir öneride bulunmuştum. Her şikayet hakların geri alınmasını gerektirmeyebilir diye. Hakların geri alınmasını gerektirmeyen şikayetler için Vikipedi:Şikayet ve geri alınması taleplerinde Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli kullanılabilir mi? Hizmetli yetkileri ile ilgili her şikayette yetkilerin geri alınması talep edilmeyebilir aslında, bu durumda Vikipedi:Şikayet/Hizmetli haklarının geri alınması gibi bir sayfa gerekebilir. Topluluğun bu konudaki görüşleri önemli. --KediÇobanı🐈 14:44, 23 Aralık 2015 (UTC)
Aşama 2: Oylama[kaynağı değiştir]

Bu aşamada öneri "hizmetliliği alınsın", "hizmetliliği alınmasın" ve "geçersiz" bölümleri açılarak oylamaya dönüştürülür ve "oylamalar" bölümüne taşınır. Oylama sıfır oyla başlar ve 1 ay boyunca açık kalır. 1 ayın sonunda hizmetliliğin alınmasına yönelik %70 oy oranı sağlanırsa hizmetlilik alınır. Oy yüzdesinin hesaplanmasında yalnızca "hizmetliliği alınsın" ve "hizmetliliği alınmasın" oyları dikkate alınır. Oy kullanacak kullanıcılar oylama kriterlerini karşılamak ve son bir ayda en az x, son üç ayda en az x değişiklik yapmış olmak zorundadırlar. --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)

Görüşler
 • Destek DestekYine 14 gün süre en az açık kalma süresi olmalı. Bu süre içerisinde en az %70 oy oranı sağlanırsa hizmetli yetkileri alınabilmeli.Sait71 09:05, 12 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek --KediÇobanı🐈 12:39, 13 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sürekli takıldım kaldım, 1 aya fakat sürenin 1 ay olması çok daha yerinde olacaktır diye düşünüyorum. --i.e.msj 13:06, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum i.e. hem devriye onayı(aşama 1) için hem de oylama için(aşama 2) 1'er ay mı olsun diyorsun. Ben de aynı fikirdeyim. Diğer arkadaşlara da soralım. KediÇobanı, Sait71, oy oranını yukarıdaki tartışmaları ve Sait71'nin önerisini dikkate alarak %70, süreyi de 1 ay yaptım. Gelen yorumlara göre şekillendirelim bu noktaları. --Yesevi (mesaj) 14:01, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum 1 ay iyi bence. Oy oranı konusunda çeşitli görüşler vardı. Bazı kullanıcılar, hizmetli olurken aldığı oy oranıyla aynı oranda olması gerektiğini düşünmekteydiler, ben böyle düşünmüyorum. %70 yüksek ya da düşük olabilir mi? Bundan emin olamadım. Daha önce oylamalara şahit olmuş ya da katılmış tecrübeli arkadaşların bu konudaki fikirleri nelerdir. --KediÇobanı🐈 14:20, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Ancak anlamadığım şu. "Bu aşamada öneri "hizmetliliği alınsın", "hizmetliliği alınmasın" ve "geçersiz" bölümleri açılarak oylamaya dönüştürülür" denilmiş. Geçersiz oy nasıl oluyor ki? "Kararsız" olabilir de geçersiz oy nasıl olacak anlamadım--Muratero 18:53, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum oy kullanma yeterliliğine sahip olmayan kullanıcıların oyu "geçersiz"e dönüştürülür. --Yesevi (mesaj) 19:45, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek ..--Eğitmenmahmut msj 20:32, 14 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek -- OkanfanEvet benim? 07:17, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek 14 Gün daha uygun bence adaylıkta açık kalma süresi 14 gün zaten 14 gün daha iyi --Doruk455 18:47, 8 Şubat 2016 (UTC)
Aşama 3: Hizmetliliğin alınması[kaynağı değiştir]

Eğer %x oy oranı sağlanırsa bir bürokrat oylamayı hizmetliliğin alınmasına yönelik karar alındığını belirterek kapatır. Bunun ardından herhangi bir kullanıcı Meta Viki'deki "Steward requests/Permissions" sayfasında durumu belirterek hizmetliliğin alınmasını talep edebilir. --Yesevi (mesaj) 15:50, 11 Aralık 2015 (UTC)

Görüşler

Çocuk koruma politikası teklifi[kaynağı değiştir]

 • Merhaba, İngilizce Vikipedi'deki politikayı esas alarak, VP:ÇOCUK ve VP:PEDOFİLİ kısayollarıyla "Vikipedi:Çocuk koruma" politikasının taslağını tamamladım. Özellikle İngilizce Vikipedi'nin trafiği göz önünde bulundurulduğunda, böyle olayların ne yazık ki meydana gelebildiği ve bu yönde uygulama esaslarına ihtiyaç duyulduğu görülüyor. Bugüne kadar Türkçe Vikipedi'de böyle bir duruma rastlamadım, rastlanıldığını da duymadım, umarım hiçbirimiz de duymayız. Yine de bunun ihtimali karşısında dahi başvurulması gereken bir politika olması gerektiği düşüncesiyle yorumlarınıza sunuyorum. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 15:48, 4 Ocak 2016 (UTC)
Elinize sağlık. Bu konuda bir politikaya sahip olmamız gerektiği fikrine katılıyorum ve önerinizi destekliyorum.--B.S.R.F. 💬 16:36, 4 Ocak 2016 (UTC)
 • Hassas bir konu, her ne kadar Vikipedi'nin bu amaçla kullanılacağını zannetmesem de olması faydalı.--RapsarEfendim? 17:11, 4 Ocak 2016 (UTC)
 • Politika olması her zaman iyidir. --KediÇobanı🐈 07:27, 5 Ocak 2016 (UTC)
 • yıllar önce çocuklara abi, amca modunda yaklaşan, e-postalarını, telefonlarını isteyen biri vardı. (dişi olduğunu düşündüklerine yaklaşımı konusunda da bizzat deneyimim var, başka kullanıcılardan da benzer şeyler duydum.) daha sonra başka nedenlerle süresiz engellendi. farkettiğim kullanıcılara e-posta atıp yetişkinlerini haberdar etmelerini söylemiştim. daha çok ideolojik bir görüntü vardı ama bunun bir önemi yok. bu tür her türlü yaklaşım konusunda, hem kullanıcıyı püskürtmek hem de çocukları uyarmak konusunda dikkatli olmak gerek. şimdi yoğun olarak kullanılmıyorsa henüz keşfedilmediği içindir. hâlâ çok kalabalık olmadığı için farkedilmesi de kolay olur. çocuk pornosu aramakta dünya sıralamasına giren bir yerde bunun olmayacağını sanmak fazla iyi niyet olur ve iyi niyetin kesinlikle hiç kullanılmaması gereken bir alandır. teşekkürler Dr. Coal.. --kibele 10:02, 9 Ocak 2016 (UTC)
 • Asıl ben teşekkür ederim kibele, tecrübeni paylaştığın için. Peki deneyimin doğrultusunda, politika içeriğinde geliştirilmesini gerekli gördüğün veya vurgulanmasında fayda olacağını düşündüğün birtakım spesifik şeyler var mı? Veya "Şunu farklı bir dille anlatmak daha iyi olur." diyebileceğin?.. Zira tekrar tekrar okudukça benim aklıma şu takıldı: Özellikle ergenlik çağının başındaki çocuklar "kendileriyle uygunsuz ilişki kurulması" veya "kişisel güvenliklerinin tehdit edilmesi" gibi ifadelerden, yetişkinlerin anlatmak istediklerini kavrayabilirler mi? Bundan emin olamadım. Yani bu bağlamda anlaşılırlığı arttırmak üzere (ancak tabii ki abartmadan) politika içeriğine birkaç mesaj örneği vs. eklemek gerekir mi?.. (@ BSRF, Rapsar, KediÇobanı) Dr. Coalmesaj 10:21, 9 Ocak 2016 (UTC)
 • Emeğinize sağlık. İngilizcesinde bulunan bir kısmı buraya uyarlayarak politika teklifine ekliyorum. Eksik veya fazlaysa düzeltebilirsiniz. Amaç kısaca; özel bir bilgi konusunda şüphe varsa, (birisi sormasa bile) bunu kullanıcı sayfana ve/veya başka bir yere dahi ekleme/paylaşma tavsiyesi. Vikiçizer (mesaj) 14:46, 9 Ocak 2016 (UTC)
 • Ellerinize sağlık. Olması gereken bir politika kesinlikle. Politika şablonundaki diğer kırmızı sayfalarında tamamlanması dileğiyle. :) Sait71 10:03, 12 Ocak 2016 (UTC)
 • Elinize sağlık. İngilizce çevirisiyle karşılaştırınca bir eksiği kalmamış gibi görünüyor. Yukarıda bahsettiğiniz gibi "Genç kullanıcılara tavsiyeler" bölümünde "kişisel güvenliğinizi tehdit ettiğini" ifadesini çocukların anlayacağından benim de şüphem var; parantez açıp "size zarar vermeye çalıştığını" gibi bir ifade eklenebilir. Bir politika sayfası olduğu sonuçta dil doğal olarak çocuklar için biraz zor; Guidance for younger editors sayfasındaki gibi bir makale hazırlanıp politika sayfasından link vermek faydalı olabilir. Makalede güvenlik konusunda "Şifrenizi kimseye vermeyin", "Fotoğrafınızı yüklemeyin" şeklinde kısa, net ifadeler kullanılabilir, "uygunsuz ilişki kurma" konusu daha açık anlatmaya çalışılabilir.Dr. Coal,--Başak (mesaj) 08:19, 25 Ocak 2016 (UTC)
 • Sonuna kadar destekliyorum. Bu haysiyetsiz şerefsiz sapık hastalıklı insanlar her yerde var VP:KET geçmişinden bazı nicklere şuradan bakabilirsiniz. Burada K-pop hayranı olan ve bu konu hakkında çalışmalar yapan onlarca kız tanıyorum çoğunun yaşı 15'i geçmez bu konularda hassas olmak gerekli. Ιβο (mesaj) 10:37, 25 Ocak 2016 (UTC)
 • Dr. Coal, emeklerin için teşekkür ederim. Bence gerekli bir politika. Başak'ın dediklerine de katılıyorum. Bu hassas bir konu. Çocukların sanal alemde güven altında olması gerek. Şimdi ismini hatırlamıyorum ama çocuklar için bir arama motoru bile oluşturulmuştu. Vikipedi'de de çocuk yaştaki üyleri bilgilendirme amaçlı bir politika olması güzel tabi. - OkanfanEvet benim? 12:24, 25 Ocak 2016 (UTC)
 • Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Daha önce cevapsız kaldığından dolayı benim de emin olamadığım "açıklık" konusunda bir değişiklik yaptım Basak ve Okanfan. Pedagojik anlamda kayda değer bir öğrenim ve çalışmam yok, fakat örnekler bana yeterli ve ayarında göründü. Tekrar teşekkürler vakit ayırdığınız için. Dr. Coalmesaj 13:01, 25 Ocak 2016 (UTC)
 • Ellerinize sağlık Dr. Coal. Sayfada bu konuyla ilgili yazılması gereken her şey mevcut, kısa ve öz bir şekilde anlatılmış. Kesinlikle Vikipedi'de bulunması gereken bir politika. Maalesef böyle insanlara karşı çocuklar internet üzerinde çok savunmasız. Bu politika Vikipedi'ye katkı yapan her çocuk tarafından olası bir tacizden önce bir şekilde okunmalı ki böyle bir durumda ne yapacaklarını bilsinler. Çocuk yazarların politika sayfalarını okuduklarını düşünmüyorum belki bu konuda da bir şeyler düşünülebilir. --Pinkmlover - mesaj 21:08, 25 Ocak 2016 (UTC)
  • Açıkçası hiç aklıma gelmeyen bir noktaya değinmişsiniz Pinkmlover, çok teşekkürler! Üyelik sırasında doğum tarihi sorulmadığından dolayı bu konuda kesin bir bilgi edinmemiz mümkün görünmüyor fakat kullanıcı sayfalarında {{User yaş|gün= |ay= |yıl= }} şablonunu kullananlar var ve bu şablon dolayısıyla "X yaşındaki Vikipedistler" gibi kategoriler doluyor. Bu kategoriler veya davranışsal çıkarımlar üzerinden hareketle mesaj sayfalarına politikayla ilgili bir not gönderilebilir, kabul edildikten sonra. Belki yine kabul edildikten sonra bir süre anasayfa üzerinde banner olarak da tutulabilir ama başka bir çözüm gelmiyor şu an aklıma maalesef. Dr. Coalmesaj 21:16, 25 Ocak 2016 (UTC)
 • @Dr. Coal, kimin dikkatini çeker gerçi ancak en altta "Gizlilik politikası Vikipedi hakkında..." diye giden bağlantılar kısmı var. Oraya eklenebilir. Ama nasıl? McAang 23:54, 25 Ocak 2016 (UTC)
 • Politikayı destekliyorum. Emeğine sağlık Dr. Coal --Zaitsév 22:26, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • Bir ay sonunda hiçbir olumsuz yorum olmadığına ve olmayacağı yönünde kuvvetli bir izlenim edinildiğine göre kabul edilmiş midir artık?.. Bununla birlikte "X yaşındaki Vikipedistler" kategorilerinin -18 olanlarına (doğrudan kategori sayfalarına) ve yeni kullanıcıların mesaj sayfalarına eklenilen tüm hoşgeldin şablonlarına bu politikaya ilişkin bir ibare eklenmesinde de sakınca yoktur sanıyorum? Vikiçizer ve diğer bu konuda bilgili Vikipedistler, bahsetmiş olduğum "yaşa göre Vikipedist" kategorilerindeki kullanıcıların mesaj sayfalarına bot aracılığıyla otomatik mesaj gönderilmesi mümkün müdür? Dr. Coalmesaj 10:30, 4 Şubat 2016 (UTC)
 • Hoşgeldin şablonlarına eklenmesi uygun olur, bunun yanında gizlilik ilkesi ve kullanım koşulları da eklense daha iyi olur. --KediÇobanı🐈 10:52, 4 Şubat 2016 (UTC)
 • Dr. Coal, bence kabul edilmiştir, fikir birliği açıkça ortada. Zaman içinde üzerinde tadilat gerekirse yapılır, diğer politikalarda olduğu gibi. 18 yaş altı kategorilerde 50-55 kullanıcı var, manuel olarak da rahatlıkla ibare eklenebilir, hoşgeldin şablonlarına eklemek daha etkili olur diye düşünüyorum. Vikipedide beyan esas olduğundan 25 yaşa kendini ekleyen 15 yaşındakiler, ya da tam tersi mevcut olabilir, hoşgeldinlere eklemekte büyük fayda var. Yaş beyan edenlerin, etmeyenlerin yanında çok çok az olduğunu düşünüyorum...Vikiçizer (mesaj) 14:43, 4 Şubat 2016 (UTC)

Bu maddeler hangi kaynaklara göre yazıldı bilmiyorum. Mesela “Internette olan sonsuza kadar internette kalır” mesajını vermemiz gerekiyor. Sadece biri kişisel bilgilerini sorduğunda değil. İngilizce vikipedide bu konuda fotoğraf, kişisel bilgileri paylaşımı ve kullanıcı sayfasını doğru kullanması hakkında politika yazıları var. Gençler, biri sormadan da ne paylaştığına dikkat etmeli. Mesela başlıca tehlikeler pornografi, uyuşturucu kullanımı, sanal zorbalık (cyber-bullying) ve sahte kimlikle kendini tanıtanlar varmış. Bunlardan hangileri Vikipedi'de yaşanabilir. Ona göre politikaya bilgilendiri satır araları konulabilir. Ailelere tavsiyeler diye bir başlık eklenebilir. Burada ek olarak kimi filtre programlarından örnekler verilebilir. (Windows Live Aile Koruması, Mac OS Aile Koruması, TTNet Aile Koruma Şifresi). Vikipedist olursa büyük ihtimalle öğrenecektir. Fakat internette gördüğü ve okuduğu her şeyin gerçek olmayabileceği eklenebilir. Çok yaşanan bir durum değil ama şüpheli linklere tıklamaması ve dosyaları açmaması söylenebilir.

 • İnternet üzerinden biriyle yüz yüze buluşma ayarlamamaları
 • Kendi resimlerini internete ya da tanımadıkları kişilere yollamamaları
 • İsim, ev adresi, okul ismi veya telefon numarası gibi kişisel bilgileri paylaşmamaları.
 • Bilmedikleri kaynaklardan resim indirmemeleri
 • Açık seçik, kavgacı, rahatsız edici mesajlara cevap vermemeleri
 • İnternette okudukları ya da gördükleri her şeyin gerçek olmayacağı.

Eksik kısımlara bu tarz bir güncelleme eklenebilir. Ben kısa bir araştırmadan bunları çıkarabildim. Alexandre M. 18:05, 4 Şubat 2016 (UTC)

 • Öncelikle herkese yorum ve destekleri için teşekkür ederim. Politika sayfasındaki "teklif" ibaresini görüş ve yorumlarınızı dikkate alarak kaldırdım. AlexandreManette, bu başlıktaki ilk yazımda vurguladığım ve politika sayfasının özet (ceviz kabuğu) kısmında belirtildiği gibi, politikanın çıkış noktası; hem dünyada, hem de Türkçe Vikipedi'nin en çok kullanıldığı coğrafya bağlamında Türkiye'de özellikle de çocuğun cinsel istismarı suçunun 2000'li yılların başından bu yana artış eğilimini sürdürmesi ve bu suça internet ortamlarının alet edilmesi. Sunduğunuz önerilerin çoğu politikada zaten mevcut olmakla birlikte, geri kalan çok küçük bir kısmı da yine çocukların güvenli yaşam kültürü içinde yetişmeleri için önem taşıyor. Bununla birlikte, politikada verilen örneklerden yola çıkılarak zaten internette okunulan her şeyin gerçek olmadığı mesajı çıkarsanabilir. Ayrıca, bu politikayı özellikle -18 yaş grubunun okuması hedeflendiğinden, mümkün olduğunca kısa ve öz tutulması gerektiğine inanıyorum. Zira ister 12, ister 16 yaşında birisi olsun, dallandırılıp budaklandırılmış çok uzun bir metnin okunacağını sanmıyorum. Bu bağlamda politikanın sadece içerik yönüne değil, şekil yönüne de (üslup, uzunluk, seçilen kelimeler gibi) dikkat etmek gerekiyor. İnternetteki her şeye inanılmaması, bilinmeyen kaynaklardan dosya indirilmemesi gibi konulara girilecek olursa, şifre belirlenirken göz önünde bulundurulması gerekenleri anlatırken de bulabiliriz kendimizi. Yine politikada değinilen konuların, bahsetmiş olduğunuz uyuşturucu kullanımı veya sanal zorbalık konularına karşı da çocukları bilinçlendireceği ve koruyacağı kanaatindeyim. Dr. Coalmesaj 00:29, 5 Şubat 2016 (UTC)
 • Hoş geldin, Hoşgeldin ve Hoşgeldiniz şablonlarına, şablonda yazılanların üslubu gözetilerek politika bağlantısı eklendi. Dr. Coalmesaj 00:45, 5 Şubat 2016 (UTC)

Dosya indirme, her şeye inanılmaması, internette olanın internette kaldığı, kullanıcı profillerine kişisel bilgi girdileri veya kendi fotoğraf yüklemeleri bunlar politikada mevcut değil. Bu hususlar FBI, Microsoft, Habertürk, Guardian farklı kaynaklarda uzmanlar tarafından tekrar tekrar anlatılan başlıklar. Bunları eklemeden politikayı hayata geçirmenizi yanlış buluyorum. Yine de siz daha deneyimlisiniz siz böyle daha iyi olur diyorsanız, belki de böylesi daha güzel. Bu güzel çalışmanız için tebrik ederim. Alexandre M. 01:22, 5 Şubat 2016 (UTC)

 • Estağfurullah, öyle bir iddiam yok, yanlış anlamayın lütfen AlexandreManette. İnternetteki her şeye inanılmaması gerektiği, politikada verilen örneklerden ilk ikisi bağlamında çıkarsanabilir, diye düşünüyorum sadece. Politika her ne kadar yürürlüğe girse de değişmez değil, onun için bir yanlış olduğunu düşünmüyorum. Topluluk bu yönde uzlaşı sağlarsa, politika da gerekli biçimde değişebilir elbet. Söylemek istediğim şey yalnızca politika metninin uzamasının, okunurluğu azaltacağı hususu. Ayrıca "Size yardım edilmeye çalışıldığı söylenilse bile adres, telefon numarası ve bunun gibi kişisel bilgilerinizi veya fotoğrafınızı paylaşmayın." ibaresi bulunuyor politikada. Dr. Coalmesaj 01:42, 5 Şubat 2016 (UTC)

Politika tartışmaları fazla uzun sürebiliyor. Burada, topluluk onayı alınmış sıkıntı yaratmama gerek yok. Anladığım kadarıyla kısa olmasına özen gösteriliyor. İngilizce Vikipedi'de ayrı bir kılavuz en:WP:GFYE olarak geniş ele alınmış. Belki ileride bu sayfanın yansımasını açtığımızda oraya ekleriz. Dediklerim şimdilik ciddi bir sıkıntı değil. Alexandre M. 17:54, 5 Şubat 2016 (UTC)

 • Ayrı ve daha geniş kapsamlı bir deneme de mutlaka faydalı olur, katılıyorum. Dr. Coalmesaj 20:17, 5 Şubat 2016 (UTC)

Kişilerin Sayfalarındaki Doğum ve Ölüm Bilgileri Hakkında[kaynağı değiştir]

Kişilerin sayfalarındaki doğum ve ölüm bilgileri https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Biçem_el_kitabı_(Tarih_ve_numaralar) linkindeki açıklama ile bildirilmiştir.

Bu yazıda bildirildiğine göre

Doğum ve ölüm tarihleri

Doğum ve ölüm tarihlerinin başına d. veya ö. kısaltmaları getirilmez. Aşağıda farklı bilgilere sahip kişilerin çeşitli varyasyonlarda gösterim şekilleri yer almaktadır. Örnekler;

 • Koca Yusuf (1857 – 1898), Doğduğu ve öldüğü yer bilinmiyorsa, Doğum ve ölüm tarihleri tam olarak bilinmiyorsa
 • Koca Yusuf (1857, Şumnu, Bulgaristan – 4 Temmuz 1898, İstanbul), Farklı ülkeyse şehride yazılmaya çalışırlır.
 • Koca Yusuf (1857, Bulgaristan – 4 Temmuz 1898), Şehir yoksa ülkesi yazılır.
 • Koca Yusuf (1857 – 4 Temmuz 1898),
 • Koca Yusuf (1857),
 • Koca Yusuf (10 Ocak 1857)

Fakat yaptığım kontrollerde d. ve ö. kısaltmalarının çoğunda olduğu ve tarih bilgileri ise link şeklinde olduğudur. Fikrimi söylemek gerekirse d. ve ö. kısa yollarının olmasında bir mahsur olmayacağı, bunun yanında doğum ve ölüm tarihlerinde yer alan link ([[ ]]) parantezlerinin de belirtilen tarihlere gitmekte çabukluk sağlayacağı kanısındayım. Kurallarda bir değişiklik yapılarak d. ve ö. kısaltmalarının kullanıma açılması aynı zamanda tarih bilgilerindeki kısaltmaların belirtilen tarihlere çabuk ulaşılması açısından kullanılmaya devam edilmesi uygun olacaktır.

Sizlerinde fikirlerini merak ediyorum. İyi günler dilerim.

YALIN BALTAmsj 09:11, 09 Ocak 2016 (UTC)

 • "Koca Yusuf (10 Ocak 1857)" şeklinde tek bir tarih yazıldığında belirtilen tarihin doğum tarihi mi yoksa ölüm tarihi mi olduğunu okuyucu nasıl anlayacak? Bu yüzden özellikle sadece doğum veya sadece ölüm tarihinin bilindiği durumlarda "d." veya "ö." kısaltmalarının gerektiğini düşünüyorum.--Başak (mesaj) 07:33, 9 Ocak 2016 (UTC)
Pratikte durum (en azından İngilizce Vikipedi'yi örnek alarak bolca kullanılanı) d. ve ö. getirilmemesi, ikisinden teki varsa getirilmesidir (Başak'ın belirttiği gibi).--RapsarEfendim? 09:37, 9 Ocak 2016 (UTC)

Kişi hayatta ise doğum tarihinin yanında d. kısaltması getirilmesi, fakat kişi ölmüş ise ve her iki tarih biliniyor ise kısaltmaların kullanılmaması şeklinde mi uygulanmalı. Çok nadiren kişinin doğum tarihinin olmadığı durumlara rastlanabilmekte. Bu durumda da ölüm tarihinin yanına ö. kısaltması eklenmesi. Fakat kişi sayfalarının çoğunda yüzde vermek garip olabilir ama çoğunda desem yeterli olur sanırım. Hem d. kısaltması hem de ö. kısaltması yer almaktadır. Tüm sayfalardaki bu durumu düzeltmek yerine öyle bir kural değişikliği yapmak daha pratik olacağı kanısındayım.

Tarih bilgilerindeki [[ ]] parantezleri hakkındaki düşüncelerinin nedir?

Katılımın daha yüksek olmasını bekliyordum. Sadece 2 kişi fikrini bildirmiş. YALIN BALTAmsj 08:21, 13 Ocak 2016 (UTC)

 • Kısaltmalarla ilgili olarak yukarıda belirtilen görüşlere katılıyorum. İki tarih de biliniyorsa kısaltma olmaması gerekir. Tarihlere iç bağlantı verilmesinin gereksiz olduğunu, okuyucuya bir yararı olmadığını düşünüyorum. Girişte doğum/ölüm yerinin yazılmasını da gereksiz buluyorum. Bilgi kutusunda ve giriş bölümünden sonraki ilk alt başlıkta zaten belirtiliyor.--B.S.R.F. 💬 11:11, 13 Ocak 2016 (UTC)
 • Günümüzde veya yakın geçmişte değil ama daha eskiye gittikçe kişinin doğum tarihinin bilinmediği, sadece ölüm tarihlerinin yazdığı durumlar ortaya çıkıyor. Bence her iki tarihin de bilindiği durumlarda da kısaltmaların kalmasında bir sakınca yok. Tarihlere iç bağlantı vermek konusunda ise maddeye konu olan kişinin doğduğu/öldüğü yıl gerçeklemiş olayları veya aynı yılda/günde doğmuş/ölmüş olanları merak edenler için kolaylık sağladığını düşünüyorum ama madde içinde sürekli tarihlere bağlantı verilmiş maddeleri rahatsız edici buluyorum. Benim tercihim, sadece ismin yanındaki parantez içinde doğum-ölüm tarihi yazarken tarihlere iç bağlantı vermek, maddenin başka bir yerinde tarihlere bağlantı vermemek oluyor.--Başak (mesaj) 11:52, 13 Ocak 2016 (UTC)
 • d. ve ö. kısaltmalarının kullanılmasının bir zararı olduğunu düşünmüyorum. İki tarih bilinse bile bir arada kullanılmasında sakınca görmüyorum. Tarihlere iç bağlantı verilmemesi gerektiğine katılıyorum.Sait71 08:42, 5 Şubat 2016 (UTC)

Kullanıcı sayfaları[kaynağı değiştir]

Herkese selam. Son zamanlarda rastladığım şurada ve şurada gördüğüm tartışmalar sebebiyle kullanıcı sayfası politikasının yeniden değerlendirilmesini öneriyorum. Politikayı biraz daha net ifadelerle değiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Buyrun burada tartışalım --Zaitsév 18:56, 9 Ocak 2016 (UTC)

Özgür ansiklopediye yakışan şey bazı siyasi görüşleri ve benzeri unsurları kısıtlamak değildir. Herkes yasalarca suç teşkil etmeyen görüşlerini ister gerçek hayatında isterse internet profilinde dilediği gibi belirtip sevdiği sözleri paylaşmakta özgürdür. Sansürün her türlüsüne karşıyım ancak ırkçılık ve siyasi propaganda olmadığı sürecek herkes özgürce kullanıcı sayfasını düzeltebilmelidir. Ιβο (mesaj) 19:03, 9 Ocak 2016 (UTC)

burada değil ilgili politika sayfasında konuşulsun. ancak şu andaki uygulamaların mevcut politikaya göre yapıldığını da hatırlatalım. --kibele 19:04, 9 Ocak 2016 (UTC)

Şimdi ki politikayı çok kısıtlayıcı buluyorum Ιβο (mesaj) 19:11, 9 Ocak 2016 (UTC)
(...) Taraflılık bu kullanıcı sayfası yanında hiç kalır. Ben kendi görüşümü söyleyeceğim. Öncelikle böyle bir uygulama için, benim dediğim olacak demediği bu olayı herkese sunduğu için Zaitséve teşekkür ederim. Kullanıcı sayfasına söz, fotoğraf vs vs eklemek bana göre suç değil. Kendi görüşümü söylüyorum. Başka insanların haklarına zarar vermeden, ki ben böyle bir hata yapmıştım, beni uyarmıştınız. Bir daha yapmamaya özen gösteriyorum, doğru bir uyarıydı. Belirttiğim gibi başka insanların rahatını bozacak tarzda şeyler yazmadan, başka insanların görüşlerine saygı gösterilerek kullanıcı sayfası düzenlenmesi, özgür olması bana göre en normalidir. Herkes görüşlerini kendi kullanıcı sayfasında rahatça belirtebilmelidir. Tabii ki başka insanlara saygı göstererek. Eğer bir yanlışlık varsa da, kendisinin hoşuna gitmeyen kullanıcı sayfalarını insanlar, bunu sil bu şöyle şöyle olmuş demek yerine, şu şu yerinde şu şu şekilde ihlal vardır derse, olay kısa yoldan zaten çözülür.Urungu97 (mesaj) 19:13, 9 Ocak 2016 (UTC)
 • Kullanıcı sayfalarında hakaret, reklam, insanları yanlış yönlendirme, vandalizm, trollük veya ansiklopediyle çelişen her hangi bir içerik olmadığı sürece düşünce özgürlüğünden yanayım. Politiya kullanıcı alt sayfalarını da eklemek gerek diye düşünüyorum. (örneğin Kullanıcı:habib.ustun) --KediÇobanı🐈 13:16, 10 Ocak 2016 (UTC)
 • @Kullanıcı:KediÇobanı "insanları yanlış yönlendirme" ifadesinin içi doldurulması lâzım. Tartışmayı açan arkadaşımız Kullanıcı:Zaitsév'in kullanıcı sayfasından ele alacağım. Bir kişi "bu kullanıcı muhafazakâr" der bir kişi "bu kullanıcı terörist ve onun propagandasını yapıyor" der. Kullanıcı:Zaitsév lütfen yanlış anlamayınız sizi herhangi bir kategoriye alacak değilim ancak böyle şeyler olabiliyor. O yüzden ifadelerin doldurulması gerekiyor. Fikrime gelecek olursak; kullanıcı kutuları "şablon" adıyla açıldığı için en azından sadece dil, konum, meslek gibi genel kullanıcı kutuları dursun gerisi silinsin. Kullanıcı kendi sayfasında ne yapıyorsa yapsın beni ilgilendirmez pek. Kullanıcı sayfası kişisel alan sonuçta. McAang 18:04, 11 Ocak 2016 (UTC)
McAang yanlış yönlendirmeden kastım, yazılan bilgilerin insanları yanıltması ile ilgili. Mesela bir kullanıcı küresel Viki sayfam diye bir bağlantı vermiş ve aynı vikipedi sayfasına benzeyen ama vikipedi olmayan (kullanıcıyla ilgili) bir internet sayfasına gidiyor. Onun dışında insanları etiketlemek isteyen birisi elbet kendine göre bir kanıt bulur, ben bundan bahsetmemiştim. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 18:55, 11 Ocak 2016 (UTC)

Hizmetliler artık iki defa düşündükten sonra silsinler[kaynağı değiştir]

Aslında bu düşünce çok önceden bu yana kafamda vardı. Bu nedenle SAS'ları takibi bıraktım. Fakat KD politikamız olsun, özellikle bazı kullanıcıların (hatta geçmişte buna bende dahilim) ve yine özellikle bazı (hatta çoğu ama bazı diyelim) hizmetlilerin önüne geleni silme huyları olsun, bunların Türkçe Vikipedi'yi bitirdiğini hem İngilizce Vikipedi'deki Erdem Gündüz makalesini görünce hem de hissiyatımı düz dile getiren Diyapazon kullanıcısının şu sildiği yorumunu görünce daha fazla fark ettim. Kim hızlı silinmesini ister veya biz sadece en iyi makaleleri istiyoruz diye bir yarıştayız sanki. Bize göre her şey kayda değer değil. Yok o, yok şu, yok bu. Yok kısa, yok uzun, yok yorum içeriyor. Tamam kabul ediyorum. Örneğin bugün vefat eden Mustafa Koç makalesinde kullanıcıların yeni eklemelerinde, hataların bini bir para. Fakat şu gözle bakamıyoruz. Adam iki kelam bilgi ediniyor. Kah Vikipedi'ye, kah bir arama motoruna Mustafa Koç yazıyor. Karşısına Vikipedi çıkıyor. Düzenleyebildiğini ya bildiği için veya düzenleyi görünce merakını gidermek amacıyla ya da başka amaçlar için (örneğin Fenerbahçeli olduğunu yazmak için) düzenleye basıyor ve yazıyor. Nasıl yazılacağını millet olarak bilmiyor olabiliriz ama en azından yeni maddelerde buna kısıtlamalar getirmeliyiz. Elbette bu tür maddeler istisnalar. Bu tür maddelerde anında büyük değişiklik yapıldığını hepimiz biliyoruz. Fakat ya bilinmeyenler. Ben artık bu konuya bir dur demek amacıyla Diyapazon'un da belirttiği gibi; hizmetlilerin sil değişikliklerini yalnızca ilk inceleme ise (şayet doğrudan vandalizm içeriği değil ise) silememelerini ve başka bir hizmetliye pas geçmelerini öneriyorum. Ayrıca bununla birlikte SAS'a taşınacak içeriğin aktif başka bir devriyeye (veya anonim kullanıcıya) daha danışılarak en az iki devriyenin (veya anonim kullanıcının) görüşü ile SAS'a aktarılabileceğine dair SAS politikasına madde konulmasını talep ediyorum. Tartışmalar sonrasında bunun oylamaya gelmesini ve oylama sonrasında uygun görülür ise gerekli düzenlemenin yapılmasını istiyorum. Ana amaç makalelerin (maddelerin) kolay bir şekilde zart diye silinmesini önlemek. Oy politikası doğrultusunda tartışma süresinin bir ay, oylamanın da tartışma sonrasında bir ay olmasını önerilerinize sunuyorum.

Politika değişikliğinde tartışılacak konular;[kaynağı değiştir]

Vikipedi Hızlı Silme politikasının başlangıç bölümünün altına şu ibare eklenecek;
Vikipedi Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar politikasının başlangıç bölümüne şu ibare eklenecek;

Ahhh, ahh. Bu duruma gelmemize başta ben olmak üzere tüm anonim, kullanıcı ve diğer yetkilere sahip kullanıcılar gelmektedir. Hep birlikte hayıflanalım. Fakat şunu belirtmeliyim ki, yeni maddelerin oluşturulmasında sadece bu engel değildir. Lütfen konuya sahip çıkınız ve tarafsız şekilde yorumlarınızı belirtiniz. Bir ay sonra, tartışmalarımız sonrasında, tartışmalara uygun olarak öneriler üzerinde son düzenlemeler yapılacak ve tartışmadan ayrı olarak bir aylık süre ile oylamaya sunulacaktır. --İnceleme Elemanı (mesaj) 01:37, 22 Ocak 2016 (UTC)

İlgili tartışma ve oylama, tartışmanın başladığı 26 Ocak tarihinden iki ay sonra 26 Mart 2016 tarihinde sonuçlandırılmış olacağından, Köy Çeşmesi politika arşivinde saklanmak ile birlikte, VP:HS ve VP:SAS sayfalarının tartışma sayfalarına da aktarılacaktır. --İnceleme Elemanı (mesaj) 18:01, 22 Ocak 2016 (UTC)

Tartışmalar (Başlangıç 22 Ocak 2016)[kaynağı değiştir]

 • Konu ile ilgili olarak başka bir çözüm şekli çok düşündüm ama bulamadım. Çok etkisi olmasa da; madem kullanıcılar için pek çok kısıtlama getiriyoruz. Bu kısıtlama Türkçe Vikipedi'ye özgü olsa da, bize uygun şekilde kısıtlanmalar olmalıdır. Bu durum diğer Vikipediler için de bir uyanış olabilir. (Ben bir memur olarak her zaman bana sicil verene sicil vermeyi desteklemişimdir ki, mantığa uygun olan davranış budur.) Bir hizmetli günde en fazla 5 katkı yapıyor. Ancak günde 300 değişiklik incelemesi yapanın, uğradığı psikolojiyi görmezden geliyor. Kendi 5 katkısı ile 150 katkıyı bir tutuyor. Bu hizmetlinin 5 katkı sonrası yaptığı ise sadece izlediği kullanıcıların katkılarını takip etmek. Ayrıca bu esnada zaten Vandalizm olduğu açık ve seçik olan 5 katkıya denk gelmiş oluyor. Yaptığı hizmetli eylemi ise bu katkıları silmek. Bu kısır döngü yaratıyor. Elbette herkes, herkesin katkılarını takip edebilir. Ancak bu durum sadece bazı kullanıcılara özgüye döndüğünde, durum damak tadı veriyor. Sonrasındaki durum ise senin geçmişin var, dur ben sana bir uyarı daha göndereyim'e dönüyor. Ben önerimi sonuna kadar destekliyorum. Hizmetliler için klavyenin tuşlarına daha fazla basma yükümlüğü (sonuç olarak kafasına göre silememe) ve kullanıcılar ile anonimlere ise makalelerin SAS'a aday gösterilmesinde ek bir yükümlülük getiriyor. Fakat maddelerimizin (makalelerimizin kafalarına göre) silinmesinin de önüne geçilmiş oluyor. Gece saat geç oldu. Aklıma bunlar geldi. Her yönden ve her kapsamdan değerlendirmek istedim. Lütfen bu kıt aklıma nazaran politikaya eklemek istediğiniz ve aklınıza gelen öneriniz var ise, kopyalayıp gerekirse yeniden yazarak bana yol gösteriniz. Teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 02:24, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Yapılan katkıların ve verilen emeklerin birilerinin kafalarına göre silinmesine ben de üzülüyorum. Mesela Linea interspinalis maddesi silinmeye aday gösterildi, gerekçesi ise aday gösteren kullanıcının anlaşılır bulmamasıydı, bunun yanında reklam amaçlı maddeler ya da silinmesi gereken maddeler de çok oluyor. Türkçe Vikipedide hizmetlilerin ve kriterlerin önemli olduğunu düşünüyorum, diğer Vikipedilerde daha mı az vandallık veya reklam oluyor da kriterler daha hafif bilemiyorum. Mevcut oylamalara bile katılım az, yeni yeni oylamalar ilgisiz kalabilir, soruna uygun bir çözüm bulunmalı. Şu anda uygun bir önerim yok. --KediÇobanı🐈 07:00, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • İnceleme Elemanı'nın eline sağlık, emek vermiş. Bence önemli bir hususu gündeme getirmiş. Hizmetlilerin içinde gerçekten SAS nedir, hızlı sil nedir, madde nasıl ve neden silinir konularını pek düşünmemiş olanlar var. Ciddi anlamda bu politikaları özümsemeleri gerekirken, kendi kendilerine politikalar türettiklerini görüyorum. Belki de kendi kendine politika üretme değil de kendi hatasını kapatmaya çalışma çabası da diyebiliriz. Hizmetli olunca farklı bir havaya bürünmenin anlamı yok, kurallar açıktır. Ama maalesef uygulamada kurallara uyulmadığını görüyoruz. Hizmetlilerin çoğuna uyarı, hatırlatma, tavsiye, mavsiye kar etmiyor, sonu engele ve kendi sinirlerinizin bozulmasına giden bir süreç başlıyor. Bendeniz yıllardır vikipedideyim, 1000 civarında da kılı kırk yarıp açtığım taslaklarım vardır. SAS'da oldu, hızlı sil de oldu. Yanlışlıkları hep söylemeye çalıştım, karşılığında hakarete de uğradım, şikayet ettim, şikayetim bile silindi, madde silmeyi ısrarla öğrenememiş, madde açmış diye kullanıcılara hakaret eden hizmetli gene hizmetli. Neler neler... Sonuçta ne oldu, hiç bir şey, o hizmetliler yine arada sırada uğrayıp, kullanıcıları fırçalıyor, gene yalan yanlış işler yapıyor. İnceleme Elemanı'nın fikirleri güzel, geliştirilebilir. Madde silmeyi öğrenememiş, ayda yılda bir madde silen hizmetliye karşı, sürekli madde silen ama SAS ile Hızlı sil kavramını özümsememiş hizmetliye karşı çok güzel tedbirler. Üstelik bu tip davranışlarda olmazsa olmaz, iletişime kapalılık-diyalogsuzluk-üstten bakmacılık-ego gibi sıkıntılara da çare olur...Vikiçizer (mesaj) 10:23, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Şunu da ilave edeyim. Hizmetli haklarının geri alınması diyoruz, hizmetliler tartışmaya katılmıyor. Silme diyoruz bakalım ne olacak. Buyurun tüm hizmetliler tartışalım. Kenardan seyretmenin anlamı yok. Sonuçta bu İncelemeelemani'nin aklına durup dururken gelmedi. Varsa bir itirazınız, veya n'oldu durup dururken diyorsanız. Daha çok sizin burada politika çerçevesinde tartıştığınızı görmek isterim...Vikiçizer (mesaj) 10:29, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Vikiçizer teşekkürler. Dediğin gibi biraz geliştirilse iyi olacak gibi duruyor. Bu hali ile biraz sert mi olmuş ne? :) Bu nedenle süreleri bir aya çıkartmama ne dersin? --İnceleme Elemanı (mesaj) 10:32, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • İncelemeelemani Tartışmayı süreye bağlamak da sorun. Bağlamazsan sürüncemede bırakılıyor, politika üretemiyorsun. Bağlasan, yalan yanlış silip sağa sola hakaret eden hizmetli zaten ayda yılda bir uğruyor, uğradığında ona baştan politikaları öğreteceksin. Zaten "6 aydır yoktum bir politikalara göz atayım önce" yok, hemen eli "sil" tuşunda, "engelle" tuşunda. Olmuyorsa bir yolunu bulup hakaretini edip yine kendileri rahatlıyor. tartışma süresi biraz esnek olsun tabi. Gidişata göre esnetilebilir. 2 hafta değil de 1 ay mı olsa? Aslında süreden çok tartışmanın içeriği, sonuca odaklılık, netice alabilme önemli. Zaten göreceksin, tartışma senin öngördüğün bir sonuca doğru gidiyorsa, aaa o da ne aylardır uğramayan bürokrat ve hizmetlilerimiz uzun uzun niye olmayacağına dair yazılar yazıyorlar. Yani kendi kendine kadük kalmazsa, kadük bıraktırma çabası da olabilir. Ama bu sefer takipçisiyim hadi bakalım.Vikiçizer (mesaj) 10:47, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Tartışmaya bir süre koyulması iyi olmuş. Öncelikle bunu belirteyim. Tartışmalar aylarca açık kalıyor ama gerek ilgi azlığından, gerekse fikir birliği oluşmamasından dolayı bir sonuca varılamıyor genelde. Yorumu silmemin sebebi bu aslında. Yine tartışılacak tartışılacak ama bir sonuç çıkmayacak "boşverin" dedim. Umarım süre işe yarar. Konuya dönersek, hızlı silme hususunda maddelerde sadece M6 kriteri için uygulansa yeterli bence. Diğer kriterler için tartışma oluşturacak bir duruma daha önce rastlamadım. Rastlayan varsa örnek ile açıklasın ve bu konuda düşünelim. Dosyalarda ise daha önce şöyle bir duruma denk geldim: Kullanılmayan bir (adil kullanım) logo var diyelim. Normalde Kullanılmayan dosya şablonuyla etiketlenip dosyayı yükleyen kullanıcıya haber verilmesi gerekiyor. Haber verildikten 1 hafta sonra silinebiliyor dosya. Bir hizmetlinin bu dosyaları haber vermeden hızlı bir şekilde sildiğini gördüm. Bir mekanizma var ama işlemiyor, suistimal ediliyor. Dosyalarda olduğu gibi kayda değer olmayan maddelerde de benzer bir "haber ver - 1 hafta sonra sil" durumunu önerecektim ama zaten mevcut olan kurallara uymayan 1-2 hizmetlinin varlığı ile ne kadar başarılı olur bu durum bilemiyorum. Burada tüm hizmetlileri zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok. Görevini layıkıyla yapan hizmetliler var. Yanlış anlaşılmasın... Toparlayacak olursak, kayda değer olmayan maddelerde en az iki kişinin onayı olması durumunu veya belli bir süre sonunda sayfayı oluşturan kullanıcıya haber verdikten sonra silme durumunu destekliyorum. Hatta ikisi bir arada olursa daha iyi olur. (tartışmalara son zamanlarda katılmıyorum ama) Silinmeye aday sayfalarda (Anonim bir kullanıcıyı saymazsak) pek birşeye rastlamadım. İki kişinin onayı olması çok da gerekli değil bence. --Diyapazon (mesaj) 10:48, 22 Ocak 2016 (UTC)
  • M6 gibi diğerleri de önemli ve yeterli, Vikipedi:Hızlı silmede bence değişikliğe acil bir ihtiyaç yok...Mesele yorumda, keyfiyette. Hizmetliyi kurala uymaya zorlayacak mekanizma yok, bu yüzden kuralları keyfiyetten uzaklaştırmak çözüm olabilir. Denemek faydalı olur. Mevcut durumdan iyidir, tartışalım. Vikiçizer (mesaj) 11:00, 22 Ocak 2016 (UTC)
Vikiçizer Kesinlikle size katılıyorum. Aslında, öneri değil de uyarı şeklinde yapılabilirdi. Ancak uyarı ile her şeyin normal düzende ilerleyeceğini biliyoruz. Burada yapılacak tartışma ve oylama neticesinde en azından, hem silme yetkisi bulunanlara, kullanıcıların bu konuya ne kadar önem verdiğini göstermek hem de kısa bile olsa bir içeriğin veya dosyanın silinmesini zorlaştırılması için müşterek akıl birliğinin önemli olduğunu göstermek istiyorum. Tartışma sonrasında, önerim çok kısaltılmış olacaktır. Yalnızca tartışılmasını ve bir fikir birliği oluşmasını istiyorum. Teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 17:30, 22 Ocak 2016 (UTC)
@Vikiçizer himzetli haklarının geri alınması tartışmasına da mı süre verilse? McAang 11:41, 22 Ocak 2016 (UTC)
@:Mc, niye olmasın, ben desteklerim. Tabi şunu da söyleyeyim süre sonunda tartışmaya katılım bilinçli bilinçsiz kısır bırakılırsa, tartışmanın sübuta ermediği bir-iki kullanıcının fikriyle hareket edilemeyeceği gibi argümanlarla başlayan bir fikir ortaya atılıp tartışma kadük bırakılır. Tabi bu fikri ortaya atan kullanıcı-hizmetli-bürokrat ile sıkı bir mücadele etmek gerekir, tartışma kısır kalırken sen nerdeydin diye? tabi herkes her tartışmaya katılacak diye bir kural yok, saygı duyarım. Ama hizmetlilerin kendilerini yakından ilgilendiren bu tartışmalardan uzak kalmasını kabul edemem. Tartışmayı uzaklardan seyredeceksen bile, hiç olmazsa "boynum kıldan incedir, topluluk ne derse kabulümdür" demeliler. Yani orada ve burada hizmetlilerin görüşleri büyük önem taşıyor ya da ben mi gereksiz önem atfediyorum. Ya da aslında çok önemsememek ve politikayı oluşturup, politikanın usulüne göre uygulanmasını beklemek, uygulayamayana da hak ettiği prosedürü uygulamak gerek. Topluluğun politikaları sürekli değiştirmekte canlı olması lazım...Vikiçizer (mesaj) 12:32, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Öncelikle tartışmanın süre ile kısıtlanması iyi olmuş. Ama 1 ay olsaydı daha iyi olurdu gibi geliyor. Ayda bir uğrayan kullanıcılar var çünkü. Konuya gelirsek M6 önemli bir kriter. SAS'ın büyük çoğunluğunu teşkil ediyor. Kayda değerliğinden emin olamadığımız maddeleri hızlı silmek ya da hızlı silinmesi için işaretlemek yerine SAS'a taşırsak, daha doğrusu SAS'ı daha aktif bir şekilde kullanırsak soruna bir parça çözüm olabilir. Mesela devriyelik dönemimde birçok KD maddeyi SAS'a taşımıştım. Sonuç olarak SAS'tan kalsın kararı çıktı ve oldu bitti. Bir zararı da olmadı. Dediğim gibi M6 konusunda SAS'ı daha aktif kullanırsak sorun büyük ölçüde çözülür. --Zaitsév 12:24, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Politika teklifi biraz karışık geldi ama şu anki durumdan iyi olacağına inanıyorum. Ben de şu şekil bir çözüm önerisi düşünmüştüm: Hizmetliler hızlı sil etiketi koyulmuş bir maddenin kayda değerliğinden emin değilse SAS'a taşısın veya başka bir hizmetliye bıraksın. (Zaten böyle olması gerekiyor ama son zamanlarda bir hizmetli, HS etiketi koyan devriyeyi bilgilendirmeden HS etiketini kaldırmış. Ona binaen söyledim.) Eğer KD olmadığını düşündüğü bir madde görürse de HS etiketi koysun. Başka bir hizmetli o maddeyi silsin. Ancak bu sadece M6 kriterinde olmalı. --Zaitsév 12:24, 22 Ocak 2016 (UTC)
Zaitsév fikirleriniz için teşekkür ederim. Bir iki fikir daha gelirse, benimde aklımda birer aylık süreler var. Ayrıca tartışma sonrasında, yeniden bir düzenleme ve anlaşılır hale getirme yapacağım.--İnceleme Elemanı (mesaj) 17:25, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Eğer kabul edilirse hızlı silme prosedürü şu şekilde değişebilir: Bir kullanıcı, hızlı silinmesi gerektiğine inandığı maddeyi uygun biçimde etiketler. Bu kullanıcı, hızlı silme etiketinde gerekçenin ardından imzasını atar. Eklenen etiketi bir başka kullanıcı daha inceler, yerinde görürse o da imzalar. Bunun üzerine hizmetli, iki kullanıcının imza koyarak mutabık olduğu hızlı silme talebini uygun bulduğu takdirde gerçekleştirir. Bu basamaklarda bir anlaşmazlık olması durumunda öncelikle maddenin tartışma sayfasında, burada da uzlaşma olmazsa SAS'ta görüşülür. Hızlı silme etiketinde imzası bulunan iki kullanıcıdan birisi veya ikisi de hizmetliyse, o hizmetliler, silme işlemini gerçekleştiremez. Böylelikle bir hızlı silme işlemi, üç kişinin katkı ve kontrolünde gerçekleşeceğinden, hata ve keyfiyet ihtimali düşer. Bununla birlikte bürokrasinin artacağı ve işlemlerin yavaşlayacağını göz önünde bulundurmak gerek. Tabii çok açık biçimde görünen telif hakkı ihlâlleri, reklamlar, deneme amaçlı oluşturulan maddeler ve ayrıca küfürlü içerik gibi vandalizm unsurları bu uygulamadan muaf tutulabilir. Dr. Coalmesaj 14:17, 22 Ocak 2016 (UTC)
Dr. Coal Bunlar yalnızca bir öneriden ibaret. Kesinlikle, tartışma sonrasında sizinde eklemenizi göz önüne alarak yeni bir düzenleme yapacağım. Tek isteğim, bu bölümü takip etmeniz. Akıl, akıldan üstün. Kullanıcıların canı gönülden, fikirlerini beyan etmelerini istiyorum. Teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 17:25, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Bu tür bir politika değişikliği sadece vakit kaybına sebep olacaktır. Bu tür bir yönergenin herhangi bir pozitif katkısını göremiyorum. "Hatalı silinmiş" dediklerinizi başka bir hizmetliye söylemeniz geri getirilmesi için yeterli, ikinci hizmetli de "silelim" diyorsa zaten silinecektir. --Khutuckmsj 18:49, 22 Ocak 2016 (UTC)
  • O kadar basit değil. Şimdi olay olay tek tek burada yazalım mı? Mevcut duruma göre hizmetlilerin madde silme kurallarını yorumlamalarından memnun olduğunu ve hiç bir değişikliğe ihtiyaç olmadığını söylediğini anlıyorum. Burada sadece hatalı silinmiş maddeden söz edilmiyor. İki satırla geçiştirmeyelim. Burada diğer kullanıcılar da var. İnternet ortamında kısaca yazıp fikir beyan etmeyi, düşünce aktarmanın zorluğunu anlayabiliyorum. Ama burada vikipediye yabancı kişiler yok. O yüzden buyrun tartışalım. Hele de hizmetlilik sorumluluğu üstünde olanlar. Yerde "taş yok mu taş" diyen sorumluluk sahibi hizmetli varsa ona da razıyım, buyursun. Taşını alsın gelsin. Şimdi burada bu tartışma yine itelenirse başta İncelemeelemani olmak üzere vikipediyi düşünen kullanıcıların emeğine üzülürüm. Bir bildiğiniz varsa zaman ayırıp etraflıca açıklamak zorundasınız. Vikiçizer (mesaj) 19:02, 22 Ocak 2016 (UTC)
   • Bir ay öncesine kadar 100 küsur gün beklemiş değişiklikler bulunuyordu, şu anda 33 gündür bekleyen değişiklikler var. Çift anahtar mantığı temelde gayet güzel, ancak kısa vadede iş gücümüzü arttırmadan iş yükümüzü arttırmak, yetişemememize ve bekleyen değişikliklerin artmasına, çöp maddelerin silinmeyip birikmesine sebep olacaktır. Bunları az aktif ve pek işe yaramayan bir hizmetli olarak söylediğimin farkındayım, "biz" diye yazdıklarımı "siz" diye de düşünebilirsiniz :( --Khutuckmsj 09:31, 26 Ocak 2016 (UTC)
    • Değişiklikler tamam nitelikli kullanıcının azlığı veya ilgisizliğinden olabilir. Silinecekler beklerse, hizmetlilerin etkinliği veya azlığı buna sebepse; hizmetli sayısı arttırılır. Veya sistem tıkanırsa bu sistemden vazgeçilir. Vikipedinin kurallaşma ve politika tayini konusunda dinamik ve pratik olması gerektiğini anlatmaya çalışırken demek istediğim işte bu; olmazsa başka bir yeni sistem, en doğrusunu bulana kadar...Vikiçizer (mesaj) 20:07, 26 Ocak 2016 (UTC)
 • M6 kriteri oldukça hassas ve önem gerektiren bir kriter. M6'ya tabi tutulan HS etiketli maddelerin bir çoğu bence biraz tartışılarak silinmeli. Aralarında bariz KD olmayanlar çıksa da genel anlamda ince bir çizgide olan bu kriter kapsamında HS ile etiketlenecek olan maddelerin teklifteki usule uygun olarak silinme işlemine tabi tutulmasını destekliyorum bende. Ek olarak bende kafamda oluşan bir yöntemi paylaşayım. Her hangi bir devriye tarafından M6 kriteriyle etiketlenen hızlı silinmeye aday madde, hizmetliler tarafından silinmeden bekletilmeli. İlk etiketi yapan devriyenin ardından maddeyi ikinci bir devriyenin de inceleyip M6 kriterine uygun olduğunu onaylayıp imzalamasının ardından madde silinebilir. Yani M6 kriteriyle işaretlenmiş maddelere girince 2 devriyenin imzası olmadan madde silinmez, bekletilir. Tabi örneğin, ben bir devriye olarak M6 ile bir maddeyi işaretledim. İkinci incelemeyi ise bir hizmetli de yapıp imzalayabilir. Bu durumda o maddeyi o hizmetli değil, bir başka hizmetli siler. Buda farklı bir yöntem olabilir.Sait71 21:36, 22 Ocak 2016 (UTC)
  • SAİT71, keşke kısaca bana katıldığınızı söyleseymişsiniz. :) İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 23:27, 22 Ocak 2016 (UTC)
   • Dr. Coal, mesajımı yazdıktan sonra yorumunuzu okudum, aslında tam tekrar düzenliyordum geri vazgeçtim. Bence bana en mantıklı bu şekilde geliyor. :) Sait71 00:38, 24 Ocak 2016 (UTC)
 • Yetkili bir hizmetli hernangi bir maddeyi kayda değerli değil gerekçesiyle silmeden önce, o maddeye katkıda bulunan üyeler ile iletişime geçse, bu sorunun aşılması konusunda iyi bir yol katedilebilir. Hizmetlilerin maddenin silinmesine dair kişisel yorumu böylece kolektif bir hal alır ve tartışmaya açılır. Bu konuda en son örneği Vladimir Lenin bibliyografyasındaki maddelerde yaşamıştım. Almanca'da var olan Neue wirtschaftliche Vorgänge im bäuerlichen Leben maddesinin Türkçe hali olan madde kayda değer değil gerekçesiyle silinmişti. Buna benzer maddeler de (ilgili konu başlığında belirtildiği üzere) hala geri silinme kaydı alınmak suretiyle katkı sunulmayı beklemekte. Bana kalırsa var olan politika "Maddeye katkı sunan tüm kullanıcılarla iletişime geçme zorunluluğu olarak" güncellenmeli. Böylelikle ilgili kullanıcılara kayda değerlik hakkında kanıt sunmaya fırsat verilebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:49, 22 Ocak 2016 (UTC)
 • Eğer kabul edilirse bu imza olayı "sil" yerine başka bir şablon kullanılarak yapılmalı --Zaitsév 10:18, 23 Ocak 2016 (UTC)
Mevcut şablonu çok değiştirmeden basitçe şöyle bir şey olabilir: http://i.hizliresim.com/dkN32n.png . Yalnız bir sorun var. Şablon şu anda yeni kullanıcılar tarafından kaldırılamıyor ama içeriği değiştirilebiliyor. Örneğin "neden" kısmını silip başka bir şey yazabiliyorlar. İmza kısmını da silebilirler --Diyapazon (mesaj) 11:02, 23 Ocak 2016 (UTC)
 • Hayır karşıyım yetkililerin bu tür şeylerle uğraşmasının gerekmediğini, silinmesi veya silinmemesi gereken maddeleri ve bu maddelerin ne şartlar altında hangi kriterlerde sileceğini bildiklerini hepimiz biliyoruz. Kısaca silinmesi gereken şey silinir asıl maddeyi açan kişi KD kriterlerini iyi okumalı taslak kriterlerine uygun olarak madde başlatmalıdır. Ιβο (mesaj) 10:59, 23 Ocak 2016 (UTC)
Fakat geçmişte de görüldüğü üzere bir sürü hatalı durum ortaya çıkmakta, bunları nasıl bertaraf edeceğiz Sevimleribo? Kolektif görüş olsa daha iyi olmaz mı? --Ahmet Turhan (mesaj) 14:58, 23 Ocak 2016 (UTC)
Tabi ki de daha iyi olmaz daha önce yaşanan olaylar sizin kişisel görüşünüz. Bu yaptığınız olay tamamen Eldarion gibi VP:KD ve VP:BTT,VP:5TT,VP:5 ilke ve kurallarına bağlı bir yetkilinin yaptığı işlemlere itiraz niteliğinde. Ιβο (mesaj) 15:05, 23 Ocak 2016 (UTC)
Ben kendi ifademi değil, gerek yukarıda, gerek "ilginize" kısmında gerekse "meta" da onlarca kullanıcının belirttiği ifadeleri kastettim. Bunca kişinin görüşünü almadan ansızın politika uygulamak doğru mudur? Üstelik diğer görevliler de bazen diğer yetkilerin uygulamalarını hatalı bulabilir. Ve hatta diğer kullanıcılar da. Geçmişteki bazı uygulamaların yanlış olduğunu düşünen birçok kullanıcı mevcut, yetkileri tek kişiye katışıksız vermek daha önce çözüm üretmedi. Mesela siz de herhangi bir uygulamanın haklı olduğunu da aynı yere yazabilirsiniz. Siz "kimse karışmasın" diyerek kendi söz söyleme hakkınızı da elinizden alıyorsunuz bana kalırsa. Herhangi bir durumda diğer yetkililerin ve kullanıcıların görüşlerinin olması sizce uygunsuz mudur? --Ahmet Turhan (mesaj) 15:12, 23 Ocak 2016 (UTC)
Sevimleribo, Eldarion gibi ilke ve kurallara bağlı (?) bir yetkilinin yaptığı işlemlere siz neden itiraz ettiniz: Özel:Diff/15668167, Özel:Diff/15491342 --Diyapazon (mesaj) 15:39, 23 Ocak 2016 (UTC)
Diyapazon Tabi ki de öyle biri Vikipediyi çöplük olmaktan kurtaran vandallığa karşı büyük mücadeleler veren muazzam bir yetkilidir kendisi. [...] olayı kişisel tartışmaya çekme orada ki olay benim telifli resim yükleme girişimlerimde beni engellemesi ve sonrasında telif kurallarını tamamen öğrenmeme sebep olması tamamen benim bilgisizliğimden kaynaklanan bir itiraz. Sonrasında yaptığı her eylemi her zaman desteklemiş birisiyim. Ιβο (mesaj) 15:54, 23 Ocak 2016 (UTC)
Sevimleribo, istiyorsanız engelletin beni umurumda değil, ama aynen böyle düşünüyorum: taam taam Face-smile.svg--Diyapazon (mesaj) 16:03, 23 Ocak 2016 (UTC)
Ancak düşünürsünüz zaten Vikipedi'nin politikalarını ihlal ettiğin zaman sadece sen değil her kim olursa olsun engellenmeniz veya ceza için ilk ben adımı atarım o konuda şüpheniz olmasın ama şimdi engellenmen için bir sebep yok. Hitler icon.gif
VP:İÜYYKÜD: İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil Kişisel kavga için bu kışkırtmanıza karşılık vermeyeceğim. Ιβο (mesaj) 16:40, 23 Ocak 2016 (UTC)
Hizmetlilerin adını yöneticiden hizmetliye çevirdik, neden? Vikipedinin yönetilmeye değil hizmet edilmeye ihtiyacı vardı. Motivasyona yönelik bir değişiklikti. Zamanla vikipedinin hizmetli-yönetici profili de değişti. Ama isim değişikliğinin sadece isinm değişikliğinde kaldığını gördük. Hala yeni fikirlere direnen ve ayak uyduramayanlar da var. Az da olsa yeniliklere açık fikirle yaklaşan da. Hizmetlilerin maalesef SAS olsun, silme olsun, hızlı silme olsun hatalarını hatta kronikleşmiş hatalarını görüyoruz. İnsandır sonuçta elbette hata olacak. Amacımız bu hataları en aza indirecek mekanizmaları tartışmak olmalı. Vikipedi için, başka fikirler diğer saikler kimsenin umrunda değil. Mesele hizmetliler de değil, mesele kural yapmak, kuralı uygulatmak konusu. Bir taraftan istediğiniz politikayı değiştirin, istediğiniz kuralı yerleştirin, ama uygulamayana, dalgasını geçene yaptırımımız yok. Bu yüzden vakti olanın "hizmetli haklarının geri alınması" tartışmasında da görüşlerini belirtmesi önem taşıyor.Vikiçizer (mesaj) 19:05, 23 Ocak 2016 (UTC)
Aslında bence konu, hizmetli kişileri kutsal yapmakta. Yani bence sorun, bir üstteki yorumda görülebildiği gibi, "yanılmaz" olarak tanımı yapılan hiyerarşik yapı. "XX gibi ilke ve kurallara bağlı biri" olarak tanımlamaya başladığımızda sorunun başlangıcı zaten orada şekillenmiş oluyor. Aslolan ilkeler ve kurallar olmalı, bu sebeple kurallar konusunda herkes kolektif bir şekilde görüşlerini ifade edebilmeli. Kimse yanılmaz bir düşünceye sahip değildir ve bu sebeple bir yetkili, bir kuralı uygulamak üzere bir eylem gerçekleştirdiğinde, tüm kullanıcılar o gelişmeye dair fikrini söyleyebilmeli. Böylece kural şeffaf bir biçimde ortaya çıkar ve ilgili kişinin hatalı olup olmadığı daha basit ortaya çıkar. Aksi taktirde biz kurallara değil kişilere güvenmiş oluruz bu da Ein Volk, ein Reich, ein Führer olarak tanımlanabilecek bir durumu kendiliğinden ortaya çıkarır. Neden hizmetli adı altında kişilik olarak tekliğe bağlı kalalım ki, yazılı olan Viki kuralları neden var? Ben ilgili politikanın "Maddeye katkı sunan tüm kullanıcılarla iletişime geçme zorunluluğu" konusunda güncellenmesi taraftarıyım.. Böylelikle Vikipedi'nin olmazsa olmazı olan kolektif bilincin açığa çıkacağını düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:54, 23 Ocak 2016 (UTC)
 • Ekşi'de bir kaç yorum okudum. Özellikle bir yorum dikkatimi çekti. Hem bağlantısını paylaşayım hem buraya ekleyeyim dedim.

Sait71 23:38, 26 Ocak 2016 (UTC)

 • Dikkatimi çeken kısım kanunların telifli olması kısmı. Gerçekten kanunlar telif kapsamında mı? McAang 10:22, 27 Ocak 2016 (UTC)
  • Kanun metinlerinin telifli olmadığından bahsediyor McAang, ben de öyle biliyorum. Dr. Coalmesaj 10:26, 27 Ocak 2016 (UTC)
Başlıktan bağımsız olacak fakat burada bazı şeyleri hatırlatan yorum var: "isteyenlere ısmarlama madde açabileceğine dair mailler atan şöyle editörlere sahip oluşum. hayaller herkesin katkı yapabileceği özgür ansiklopedi, gerçekler 50 tl'ye madde açarım abi. yazık." McAang 10:28, 27 Ocak 2016 (UTC)
   • s:Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Madde 31 - Resmen yayımlanan veya ilan olunan kanun, tüzük, yönetmelik, tebliğ, genelge ve kazai kararların çoğaltılması, yayılması, işlenmesi veya her hangi bir suretle bunlardan faydalanma serbesttir. — Pınar (mesaj) 10:29, 27 Ocak 2016 (UTC)
İnceleme Elemanı'nın önerisi güzel. Hizmetlilerin her önüne geleni silmemesi için böyle ilgili politika sayfalarına böyle bir eklenti yapılabilir elbette. Daha önce şimd ismini hatırlamadığım bir madde silindi. Halbuki gayet KD maddeydi. Sadece ufak eksikleri vardı. Ben de maddeyi silmeden oluşturan kullanıcı ile iletişime geçme taraftarıyım. - OkanfanEvet benim? 13:29, 27 Ocak 2016 (UTC)
 • İyi niyetli bir teklif. Ama önerinin bu sıkıntıyı aşabileceğine veya uygulanabilir olacağına inanmıyorum. Şu an devriyeler zaten sayfa inceleme yükü altında eziliyor. Ek yük çıkaracak. İnsanlar bunlarla uğraşmak yerine pozitif katkılar yapmak istiyor. Bence, sıkıntı KD silinmeleri ise, asıl çözüm KD politikalarını yenilenmesi ve çevrilmesi. Hizmetlileri KD ve silme politikalarına hakim olduğuna inanarak seçiyoruz. Olaya hakimler. KD olayı için SAS sürecini bu öneriden daha faydalı buluyorum. Bu tarz büyük öneriler muhtemelen iki aylık tartışma ve oylamayla çözümlenmeyebilir. Henüz olaya yorum yapmış hizmetli sayısı az. Fikir birliğinin oluştuğunu onaylamak için bir bürokrat tartışmayı inceleyebilir.Alexandre M. 00:07, 28 Ocak 2016 (UTC)
  Elbette, içiniz rahat olsun. Benim teklifim hem burada tartışma yapılsın ve hizmetliler görsün. Hem de bu konuda topluluğun fikirleri nelerdir? Bunları topluluk bilsin. Zaten, tüm fikirleri bir araya toplayacağım. Sonra tekrar tartışırız. Fikir birliği oluşturacak bir şey üretene kadar. AlexandreManette --İnceleme Elemanı (mesaj) 19:41, 3 Şubat 2016 (UTC)
 • Bir süredir varlığını hissettiğim ve bir çok olumlu katkılarda bulunan kullanıcı için şevk kırıcı etkisi olduğunu düşündüğüm bir problem. Bu duruma çözüm aranmasına gerçekten çok sevindim. Bana göre problemin sebebi sistemden çok kişilerin kendisinde. Aynı kişilerin başka bir sistem kurulduğunda da kendi bildiklerini yapmaya bir yol bulacaklarına eminim. Sorun sadece hizmetliler de değil, SAS'a bakıldığında bir çok yeterince incelemeden verildiği anlaşılan silinsin oyu mevcut. SAS'da maddenin neden silinmesi gerektiğini tartışmak yerine çoğu zaman niteliksiz bir oy çokluğu oluşturularak maddeler siliniyor. Başta hizmetliler olmak üzere herkesin ilk önce buna dikkat etmesi lazım. M6 kriterinin kullanımında bir muğlaklık varsa, bu kriteri daha kesin hatlarla sınırlandırabiliriz. Genel olarak problemin oluşturduğu sorunun çözümü için değil, problemi oluşturan sorunun çözümü için uğraşmalıyız bence. Şu an hali hazırda bir sistem mevcut bu sistemi daha da karmaşıklaştırarak herkesin iş yükünü artırmak mantıklı gelmiyor. Kaç kişi olduğumuz belli, bu durum baştan savma yapılan işleri artıracaktır ya da ansiklopedik gelişimi yavaşlatacaktır. Bunun yerine sisteme uymayarak silme işini tekrarlayan hizmetlilerin yetkilerinin alınması taraftarıyım --Pinkmlover - mesaj 18:44, 29 Ocak 2016 (UTC)

Süresiz engellenmiş kullanıcılara ikinci bir şans verilmesi için yönerge çalışması[kaynağı değiştir]

Süresiz engele ikinci şanş[kaynağı değiştir]

Engelin üzerinden 5 yıl süre geçtikten sonra engellenmiş olan kullanıcının ikinci bir şansı hak edip hak etmediğini değerlendirmek üzere;

 • Kullanıcının tartışma sayfasını değiştirmesine müsaade verilir.
 • Kullanıcı isterse bu süre zarfında pişmanlık duyduğunu ifade eder ve engelinin kaldırılması talebinde bulunabilir.

Engellenmiş olan kullanıcıdan ikinci şans için talep gelmesi halinde:

 1. Engeli veren hizmetli halen aktif olarak görevini yürütüyorsa kendisi;
 2. Engeli veren hizmetli görevinden ayrılmışsa, dava esnasında aleyhte görüş bildiren ve halen aktif olarak görevini yürüten (herhangi) 1 hizmetli;
 3. İlk iki koşul sağlanamadığı takdirde davaya iştirak edip, aleyhte görüş bildiren (herhangi) 2 kayıtlı kullanıcı;
 4. Üçüncü koşul da sağlanamadığı takdirde talep geldikten sonra aktif olan (herhangi) 2 hizmetli;

davanın arşivlenmiş sayfasını detaylıca inceledikten sonra şu koşullar üzerinden değerlendirme yapar:

Engellenmiş olan kullanıcı daha önce;
 • Nezaket kurallarını yoğun bir şekilde ihlal etmemişse,
 • Ad hominem tavırlar sergilemeyi alışkanlık edinmemişse,
 • Yasal tehditlerde bulunmamışsa,

sadece davada aleyhte görüş belirten kullanıcıların katılımını öngören 45 günlük bir ikinci şans tartışması başlatılır. Bu tartışmada;

A. Katılım %50'den az olmamak koşulu ile;

 • Kullanıcıya ikinci şans verilmesi yönünde oylama yapılır.
 • Oylama kapatılır ve çıkan karar bir daha değişmemek üzere uygulanır.

Not: İkinci tartışmasını başlatan hizmetli veya kullanıcılar, dava aleyhinde görüş bildiren kullanıcıları, mesaj sayfalarına yazmak suretiyle haberdar etmek zorundadır.

B. Katılımın %50'den düşük olması halinde;

B1. 15 günlük ilave süre verilir.
 • 15 günlük ilave süre sonunda, %50'lik katılım oranı sağlanmışsa; oylama kapatılır ve çıkan karar bir daha değişmemek üzere uygulanır.

Not: İkinci şans tartışmasını başlatan hizmetli veya kullanıcılar, dava aleyhinde görüş bildiren kullanıcıları, mesaj sayfalarına yazmak suretiyle haberdar etmek zorundadır.

B2. 15 günlük ilave süre sonunda %50'lik katılım oranı sağlanamamışsa;
 • Oylama tüm kullanıcıları kapsayacak şekilde genişletilir ve 30 günlük ilave süre verilir.
 • 30 günlük ilave süre sonunda, oylama kapatılır ve çıkan karar bir daha değişmemek üzere uygulanır.

Not: İkinci şans tartışmasını başlatan hizmetli veya kullanıcılar, Köy Çeşmesi'nde tüm kullanıcıları davet eden genel bir duyurudan başka kullanıcı mesaj sayfalarından özel davetlerde bulunamaz.

Bu yönergeyle ikinci bir şans için talepte bulunan kullanıcıya getirilen mecburiyetler[kaynağı değiştir]

Oylama neticesinde engellenmiş olan kullanıcıya ikinci bir şans verilmesi halinde;

 • Kullanıcı 5 yıl süreyle tartışmalarda oy kullanamaz, hizmetlilik başvurusu yapamaz.
 • Kullanıcı, tekrardan bir süresiz engel alması halinde, Süresiz engele ikinci şans yönergesinden tekrar yararlanamaz.

Oylama neticesinde engellenmiş olan kullanıcıya ikinci bir şans verilmemesi halinde;

 • Kullanıcı, Süresiz engele ikinci şans yönergesinden tekrar yararlanamaz.

Yorum Yorum Çok fazla dillendiriliyor ama hiçbir somut adım atılmıyor. Bu yönergeyle; engelin uygulanmasına temel teşkil eden dava ve bu davaya yön verenlere öncelik tanımak suretiyle, ayrıca bazı genel kriterlerle, ikinci şansa olanak sağlanabilir. Görüşlerinizi belirtebilirsiniz. --85.108.245.125 03:11, 6 Şubat 2016 (UTC)

 • Kim, nerede, nasıl dillendirmiş, onu da deseydiniz tam olsaydı. Arife tarif gerekmez hesabı, Levent'in engelinin kaldırılması sanırım. Anonim kullanıcı; burada kaş yapayım derken göz çıkarma durumu da var. Yukarda yazılı teklifte tadilat isteyen o kadar yer var ki, topluluğa bıraksaydınız, bu el yordamı ortamında Levent daha kısa sürede dönerdi:) Ciddi ve objektif hazırlanmış bir yönergede dönüş o kadar basit olmayacaktır. Levent'in durumu Levent'in mesaj sayfasında tartışılması gerekti ki Levent'te güzelce orada tartışmaya katılsın. Şimdi Levent bu politikaya dair bir fikir ileri sürse bir türlü sürmese bir türlü. Elma'ya sormak lazım sadece mesaj sayfasına olan engeli mi kaldırmıştı? Yoksa buraya yazabiliyor muydu? Neyse, hep ne dedik; Levent başka, süresiz engel dönüş politikası başka dedik. Levent'ten ayrı değerlendirelim, Levent de bu işe vesile olmuş olsun. Teklifte bir defa kuklacılıktan hiç bahsedilmemiş ki, vikipediye en büyük zararları veren bu davranışın bu teklife katı bir şekilde serpiştirilmesi kaçınılmaz. Kuklacılıktan süresiz engellenmiş bir kullanıcının bu yönergeden yararlanıp yararlanmayacağı başta olmak üzere, engele giden suçun/kabahatin affedilebilir olup olmadığı kararlaştırılmak zorunda. Bir de sistem olarak temelden tartışmalı bir husus olarak, geçmiş tartışmaya katılan kullanıcılara ayrı bir ehemmiyet verilmesidir. Aleyhte veya lehte görüş verenlerin ayırdedilmesi doğru değil. Sıcağı sıcağına destek verenler, zamanla bu fikrinden vazgeçmiş olacağı gibi, sıcağı sıcağına aleyhte olanlar da lehe dönmüş olabilirler. Bu ayrım olmaz. Yönerge geçmişe yürür mü yürümez mi tartışmasına girmek bile istemiyorum, onlara olmuş bitmiş diyeceğiz belki. Ama genel anlamda bu konunun bir politikaya bağlanması; desteklediğim ve elden geldiğince oluşmasına katkı vermeye çalışacağım bir meseledir...Tartışırız, tartışalım. Vikiçizer (mesaj) 14:45, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Öncelikte bu çalışma zaten nihai bir yönerge teklifini içermiyor ve bu yönerge için oylama açılmasını talep etmeyeceğim. Ki etmek istesem bile anonim olduğum ve değişken bir ip'ye sahip olduğum için bunu gerçekleştiremeyeceğim malumunuz. O nedenle "topluluğa bıraksaydınız" şeklindeki siteminizin pek bir geçerliliği yok diyebilirim. Ayrıca bu söyleminizden anonim kullanıcıları topluluktan ayrı tuttuğunuz anlamı da çıkarılabilir, ki öyle bir düşüncede olduğunuzu zannetmiyorum. Çalışmanın politika için atılmış bir adım olarak görülmesini ve yorumlanmasını istedim sadece. Ben de politikaların kişilerin değil, topluluğun yararına gelişecek şekilde hazırlanması ve kişilerin bu tartışmalardan ayrılması taraftarıyım. Ki sizin tahmin ettiğinizin aksine bu çalışma herhangi bir kullanıcının dönüşünü kolaylaştırmak için yapılmadı. Çoğu yerde dillendiriliyor derken kastettiğim şey, süresiz engelden dönüş konusunu irdeleyecek, topluluğu kapsayacak bir politikanın gerekliliği. Bunu kişilerden bağımsız gerçekleştirmek isteyip, belli bir kişinin tartışma sayfasına bağlantı vermek olmazdı. Ki aslında aynı hassasiyeti paylaşırken, sizin farklı yönde algılayıp yine kişilerden birinin durumunu yorumunuza dahil etmeniz tartışmanın gelişimi önünde engel olabilecekken, sonrasında içerik üzerine yorum yapmanız ve tartışmaya hazır olduğunuzu belirtmeniz olumlu bir durum yaratmış. Bu nedenden ötürü size teşekkür ediyorum. --88.236.26.216 12:55, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu çalışmada amaç bir af kampanyası oluşturmak değil, geri dönüş ihtimalinin değerlendirilmesi konusunda yöntem geliştirmek. Şahsen böyle bir ihtimal oluşacaksa, öncelikle görülmüş olan davaya ve o davada aleyhte görüş bildirenlere ehemmiyet verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Lakin dediğiniz doğru. "Talebi inceleyen kişi davaya iştirak etmiş tüm kullanıcılara bildirim yapar" ve "Davada lehte görüş belirtmiş olanlar, aleyhte görüş belirtmek isterlerse geri dönüş tartışmasında yer alabilir." şeklinde ilave yapılabilir. --88.236.26.216 12:55, 7 Şubat 2016 (UTC)
O bir sitem değil, olsa olsa latife denebilir. Bıraksaydınız; son derece objektif bir oylama, ya da yanılmaz bir bürokrat iradesiyle; bu konuyla tam da bu anda hiçbir ilgisi olmadığından, Levent demeyelim de o zaman, artık kim içinse bu çabanız o kimse, kolayca geri dönebilirdi. Dönen de dönmüştür, örneği de var. Süresiz engellenmiş kullanıcıların anonim katkıları meselesine girmek istemiyorum, bunlar yakalanınca en basitinden dikkat çekilerek afişe ediliyor. Madem bu kadar vikipedi ile alakadarsınız buyrun kayıt olun, oy da kullanırsınız. Anonimler elbette candır ama politika oluşturmaya kadar alakalı olanlara şüpheyle bakılmasını hoş görmek zorundasınız. Kediçobanı'na katılıyorum, daha geri dönüş olsun mu bile denmemiş, öncelikler gözden geçirilmeli...Bir politika ortaya çıkarılacaksa kullanıcılara/görevlilere subjektif ve kişiye göre davranma imkanı vermeden, net kriterlerle belirlenmiş ve son derece kısıtlı geri dönüşlere imkan veren bir politika olmalı. Vikiçizer (mesaj) 15:57, 7 Şubat 2016 (UTC)
İki defadır, "bıraksaydınız" şeklinde bir ifadede bulunuyorsunuz, sanki bir şeylerin önünü kesiyormuşum gibi konuşuyorsunuz, kırılıyorum. Ben burada topluluk yararına olduğuna inanarak, iyi niyetle hazırlamış olduğum çalışma için içerik üzerine yorum yapılmasını beklerken, siz şüphelerinizden hareketle bana herhangi bir kullanıcı için çaba harcadığım konusunda imalarda bulunuyorsunuz. Ayrıca aşağıda yazmış olduğunuz bir diğer yorumda da "ısrarla politika oluşturmaya çalışıyor" şeklinde bir ifadede daha bulunmuşsunuz. Affedersiniz ama hangi konuda ısrarımı gördünüz? Üstelik Kullanıcı:KediÇobanı'na öncelik konusunda haklı olabileceğini söyledikten sonra. Açıkçası bu ifadelerinizden fazlasıyla rencide oldum. Acaba iyi niyetimi ispatlamak için benim fazladan bir çaba sarf etmem mi gerekiyor, bilemedim. Çalışmam eksik olabilir, hatalı olabilir ve güdük kaldığı vakit arşive taşınabilir. Şu an için tartışmanın biriken yorumlarla birlikte kendi yönünü çizip yeni bir yola çıktığını görebiliyorum. O yol geniş çaplı bir katılımla sizin altını çizdiğiniz kriterlerde bir politikaya da çıkabilir ya da hiçbir yola çıkmadan tıkanabilir. Bu tamamen topluluğun elinde. Kırıldığım noktalar hariç size kızgınlık duymuyorum. İsimlerin değil tarafsız fikirlerin yön verdiği bir Vikipedi görmeyi hayal ediyorum. Anonim olarak burada olmaya devam edeceğim. --85.108.249.119 11:08, 8 Şubat 2016 (UTC)
Kırıldıysanız üçüncü sefer farklı söyleyeyim; "bırakmayınız". Kayıt olmamayı bırakmayınız, her söze "ısrarla" cevap yazmayı bırakmayınız. Yazdıklarım açıktır, tam da bu anda bir anonimin ortaya çıkıp siz yapamıyorsunuz ben yapayım şeklinde politika oluşturmaya çalışması çok normaldir, hep böyle olur, hiç yadırgamadık, ne münasebet, müthiş zamanlama, müthiş destek. Vikipedi objektif kurallar oluşturamaz, duyarlı bir anonim kullanıcı ortaya çıkmalı. Burada olun tabi, biz de buradayız...Politika oluşturmaya devam edin, daha çok eksiğimiz var. İyi ki varsınız. Kuklacılığa karşı da müthiş politika önerilerinizi ve kayıtlı kullanıcıları harekete geçirmenizi bekliyorum. Kuklacılığın en büyük düşmanı olsa olsa bir anonim kullanıcı olur değil mi? Siz kırılmayın, üzülmeyin. Vikipediye bir şey olmaz. Vikiçizer (mesaj) 20:26, 9 Şubat 2016 (UTC)
Süresiz engel ile ilgili fikirlerinizi çok yalın, çok net şekilde ifade ettiniz. Teşekkür ediyorum. Zaten tartışmanın gerektirdiği de buydu. Onun dışındaki tavrınızı her ne kadar yakışıksız bulsam da sütten ağzınız yanmış, yoğurdu üfleyerek yemek istiyor olabilirsiniz diye sineye çekiyorum. Oysa ben ne o sütüm, ne de o yoğurt. Bunun aksi ancak sizin zannınız olabilir. Sevgilerimle. --85.108.210.178 02:19, 10 Şubat 2016 (UTC)
Ne yakışıksız ne de sineye çekmek zorunda olduğunuz bir şey var. Süt müsünüz, yoğurt musunuz, kimsiniz, kim için uğraşıyorsunuz, bilmiyoruz. Açık olun, kimseniz/kiminseniz/kiminleyseniz söyleyin, sineye çekmeyin. Vikiçizer (mesaj) 12:01, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Bir kullanıcının süresiz engel cezası alabilmesi için zaten yeterince çaba göstermiş olması gerekiyor, uygunsuz kullanıcı adı alanlar dışında süresiz engel cezası alan kullanıcılar için yeterince ve fazlasıyla tartışmalar/davalar yapılıyor. Keşke yönerge çalışmasından önce ikinci şans verilsin mi verilmesin mi oylaması yapılsaydı, büyük ihtimalle verilsin kararı çıkacaktır --KediÇobanı🐈 20:05, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Öncelik konusunda haklı olabilirsiniz. --88.236.26.216 12:55, 7 Şubat 2016 (UTC)

Anonim kendi dönüşüne özel poltika hazırlamış. Hizmetliler için hazırlananla benzerliğide dikkat çekiyor. --85.103.54.165 07:49, 7 Şubat 2016 (UTC)

 • Aslına bakılırsa bu geri dönüşlere karşıyım ancak daha önce haksız yere süresiz engelleme cezası almış kullanıcılar olmuş onların durumunu düşününce de geri dönüş politikası olmalı diyorum. Haksız yere ceza almış kullanıcılar için beş yıl sonra başvurma kuralı da adil değil. Yani bu yönerge kişiye özgü ve kapsayıcı değil. --KediÇobanı🐈 09:45, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Daha önce de birkaç kez belirttim, süresiz ve sonsuz engel arasında fark var. Süresiz demek sonsuz demek değil, süresi belli olmayan demek. Yani zaten olması gereken şey bu engelin kaldırılmaya müsait olması :) Bu kadar karmaşık politikaya gerek olduğunu düşünmüyorum. İnsan elbette hata yapabilir, politika ihlali yapabilir. Hata var hata var, ihlal var ihlal var. Herhangi bir ihlal sebebiyle bir kişiyi tamamen buradan uzaklaştırmak -ki o kişi faydalı kullanıcıysa elbette ki- bana biraz sert geliyor. Bu olay özelinde değil, genel konuşuyorum.--RapsarEfendim? 17:22, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Kuklacılık başta olmak üzere her türlü kabahate teşvik edici olur, gelişigüzel yapılırsa. Bir de "bir kabahati meslek edinmek" diye bir tabir vardır, burada bile bir anonim kullanıcının ısrarlı bir şekilde politika oluşturmaya çalışması ve hatta "Çok fazla dillendiriliyor ama hiçbir somut adım atılmıyor" demesi, affedilirliği bile antipatik hale getiriyor. Meslek edinmişlerin vikipedide yeri olmamalı. Hata var hata var ama meslek edinenin vikipedide yeri yok...Vikiçizer (mesaj) 18:05, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Bence gelin 'Geri dönüşe dair bir politika hazırlansın mı?' sorusu üzerinden oylama yapalım. Zira geri dönüş mümkün olacak mı olmayacak mı, o bile kesin değil, ciddi ölçüde itirazlar varken buna dair politika hazırlamak mantıksız olur. Bir oylama yapalım, orada tartışalım, dile getirilen görüşlere göre fikrini değiştiren olacaktır muhakkak. Sonucu olumlu çıkarsa politika için kolları sıvayalım, olumsuz çıkarsa bu meseleyi tamamen kapatalım. --bermanya 19:14, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Her şeye politika isteği sonuca varmayacaktır vikipedi bürokrasi değildir. Bermanya'ya kısmen katılıyorum, oylamanın sonucu belliymiş gibi davranılıyor. Ayrıca, denk geldiğim Kullanıcı:Nedim Ardoğa Kullanıcı:Türk Süvarisi Kullanıcı:Levent Kullanıcı:Aguzer aynı kategoride değerlendirilebilecek gibi gözükmüyor. Engeli veren hizmetli ikna olmadan engel kaldırılmayacağına göre, kullanıcıların vikipediye olan faydası/zararı üzerinden tartışma yapılmasında sakınca görmüyorum. -- Hakan·IST 08:21, 8 Şubat 2016 (UTC)

Geri dönebilme politikası[kaynağı değiştir]

Süresiz engel sonsuz engel demek değil ise, engellenen kullanıcı engelleyen hizmetli tarafından geri döndürülebilir. Ancak süresiz engellenen kullanıcı, hakkında açılan dava sonucunda engellendiyse, engelleyen hizmetli engeli kaldırma kararını tek başına alabilir mi ya da bu karar için topluluğa veya politikaya mı başvurulmalı? --KediÇobanı🐈 12:05, 8 Şubat 2016 (UTC)

Süresiz engellenen kullanıcıların geri dönebilmelerine yönelik politika oluşturulsun mu, oluşturulmasın mı?[kaynağı değiştir]

(Oluşturulsun=Destek, Oluşturulmasın=Karşı)


 • Karşı Karşı Caza (dava sonucu) haklı yere verilmiş ise ve ilgili davranış süresiz engellemeyi gerektiriyorsa, kullanıcının geri dönmesine karşıyım. Ceza haksız yere verilmiş ise tekrardan soruşturma yapılabilir, ilgili davranışın gerektirdiği ceza süresiz engelleme değilse ceza düzeltilebilir veya bu cezayı öngören politika değiştirilebilir. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 12:05, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Bence bu durum Vikipedi'nin katı kurallarından daha önemli bir yere değmekte: Vikipedistlerin katkıları sonucu oluşan bilgi derlemelerinin kullanıcılara ulaşması durumu. Asıl hedefimiz vandalizm/tehdit/ırkçılık/küfür vb. olmadığı sürece insanlara ansiklopedik bilgi aktarmak olduğuna göre, daha önce geçmişte bu tür saldırı hatalarını yapmayan kişilerin (bu hatalara göre belki politika kategorize edilebilir, bu ayrı bir tartışma konusu. Yani söz konusu kullanıcının gelecekte katkı yapıp yapamayacağının tahlili konusu) Vikipedi'ye olan/olacak katkıları ve bu katkılarının bilgi olarak yansıyarak insanlara ulaşması, katı bürokrasi kurallarından bence daha önemli. Bunu göze alarak, ben destek veriyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:53, 8 Şubat 2016 (UTC)
Ve ayrıca gerek engelleme politikası gerekse engeli kaldırma politikasında "Engelleme/engeli kaldırma üzerine varılacak kararda toplulukla iletişime geçme zorunluluğu" olarak güncellenmeli. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:04, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Uygunsuz kullanıcı adları ve kukla hesaplar (ana hesap hariç), dışında geri dönmesi taraftarıyım. Vandalizm dışında hiçbir kullanıcının engellenmesini desteklemedim, özellikle de süresiz engeli. Daha önce süresiz engellenen kullanıcılar oldu, bu kararı bazen bir hizmetli tek başına verdi. Hiç münakaşa edilmedi veya diğer hizmetlilere ya da topluluğa danışılmadı. Hizmetlinin tek başına bir kullanıcı hakkında, özellikle de süresiz engeller söz konusu olduğunda, böylesine ciddi bir karar alması doğru gelmedi. Kullanıcıya süresiz engeli verirken hiç sorduk mu acaba kaç seçkin madde kazandırdı diye? Kaç kaliteli madde üretti diye. Kaç madde başlattı ya da kaç vandalizmi önledi diye? Herkes burada gönüllü olarak bulunuyor ve hiçbir tartışma olmaksızın bir hizmetli kullanıcıyı süresiz engelleyebiliyor. Sanki o kullanıcı hakkında karar almaya hakkı varmış gibi. Ben sadece engelin kaldırılması konusunda değil, süresiz engeli verirken bile hizmetlinin tek başına karar alması yerine topluluğa danışması taraftarıyım. Hizmetlileri topluluk seçiyor, bürokratlar tek başına karar alabiliyor mu? Ya da silinmesi tartışmalı konularda maddeyi SAS'a taşıyoruz. Neden? Sağlıklı kararlar alabilelim diye. Peki, Vikipedi'ye gönüllü olarak katılmış ve emek vermiş bir kullanıcıyı süresiz engellerken neden hiç bu konuyu diğer kullanıcılarla tartışmıyoruz? --Turgut46 12:56, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Altını çizmek istediğim nokta, burada sadece politikanın oluşturulup oluşturulmayacağını tartışmamız; oylamadan güçlü biçimde görüş birliği çıkarsa politikanın kıstasları tartışılır. Oylamanın bir hizmetli oylaması gibi ciddiyetle yürütülmesi ve bir bürokrat tarafından gerekirse kendi takdirini kullanarak kapatılmasını umuyorum, bu sayede kafa sayımının önüne geçmiş oluruz. --bermanya 16:12, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı KediÇobanına katılıyorum --Doruk455 18:52, 8 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Politika eksiğimiz çok. Bu konuda da eksiğimiz çok. Bir üstte bir anonimin tam da "bir dönüş kampanyası"na dönüştürülmüş politika taslağını, karşılıklı yazdıklarımızı okuyunuz. Süresiz engel ile sonsuz engel farklıdır diyenler de olacak ama bendeniz kuklacılık gibi kabahatlerin çok tehlikeli ve çok yanlış işler olduğunu düşündüğümden dönüşün mümkün olmamasını tercih edenlerdenim, sonsuz engelin abartılmaması gerektiğini düşünüyorum. Ben de 5000 madde açtım, hep didindim, 550 bin değişikliğim var; şimdi güzel bir kuklacılık yapabilir miyim? Yakalanırsam süresiz engel de yok, affedilme imkanım var. Üstünde düşünmeye ve politika incelemeye fırsatım oldu. Keskin ve kısıtlı bir politika oluşturulabilirdi ki hatalı olarak engellenmişler veya suçsuzluğu sonradan ortaya çıkmış olanlar geri dönsün. Ama zaten bu durumlar için KediÇobanı'nın kısaca bahsettiği yöntemler var. O zaman neyi tartışıyoruz, faydalı kullanıcı dönsün dönmesin. Kuklacılık veya vandalizm nedeniyle engellenen isterse 10bin 50bin madde açmış olsun, 1 milyon değişikliği olsun ne fark eder, zararı daha çoktur. Yeni kullanıcıları kazanmak, vikipediye iyi bir kullanıcı olarak katılmasını sağlamak daha elzemdir, daha faydalıdır. Başak'ın duyurduğu, aktif olarak yer aldığı projelere bakınız, bu projeler bize en faydalı kullanıcıları kazandırabilir. Eğer bir kullanıcı vikipediye çok katkıda bulunmuş ise bu ancak takdir edilir, kendisi süresiz engele giden bir kabahat işlemişse kusur kendinde aramalıdır. Cebren aranıza döneceğim diye bir şey yok, 6 ay engellenmiş kullanıcı da aynı mantıkla "3 ay geçti, akıllandım, bakın bu kadar da katkım var" diyebilir. Zaten yeterince bu işlerin tartışması, teknik takibi vs. yapılıyor. Geri dönüp aynı kabahatlerin tekrar yapılması için mi affedeceğiz? Süresiz engellerin yine hepsi zaten aramızdalar. Bir şekilde yaptıkları ettikleri sezilebiliyor. Bazen yakalanıyorlar, bazen yakalanmıyorlar. Hizmetli ve bürokratların "süresiz engel verme meraklısı" olduklarını düşünmüyorum, onlar da vermemek için şartları zorluyor, diğer kullanıcılara danışıyorlar, tartışmalar sonucunda engel verilmek zorunda kalınıyor. Homonihilis'in Levent'in mesaj sayfasına yazdıklarını okuyunuz. Gerçekten o sebeplerle ayrılışların yaşandığını ben de düşünüyorum. Bu tip kabahatleri işleyip de süresiz engellenenler sadece kendilerine etmiyor, zararları büyük oluyor. Geri dönüş politikası ortaya koymak, süresiz engelleri de arttırabilir, geri dönüşün bir sigorta vazifesi gördüğü düşünülebilir. Oysa bu bir sigorta olamaz, süresiz engele giden yolda diğer kullanıcılara söz hakkını genişçe tanımaya özen gösterilmesi; süresiz engele giden yolda kullanıcıya kendini ifade etme, savunma aşamasında destek olabilir. Bu konuda yukarda duyarlı anonim kullanıcının hazırladığı politika teklifine bakarsanız, geri dönüşün ne kadar subjektif bir hal alacağını, kişiye göre karar verme tehlikesi bulunduğunu, aktif kullanıcılar ile süresiz engel verildiğinde aktif bulunan kullanıcıların farkını göreceksiniz. Velhasıl bu konuda objektif ve gerçek bir politika yapmak basit bir iş değildir. Rahatlıkla kaş yapayım derken göz çıkarılabilir. Neticede, zaten binbir tartışma sonucu büyük kabahatler için verilen süresiz engellenmeden dönüş politikası oluşturulmasına, suistimale son derece açık olması, dava sürecinde yeterince tartışıldığı, süresiz engelin amacına aykırı olduğu, subjektif bir politikanın kuklacılık gibi büyük kabahatlerin işlenmesini teşvik edici olabileceği gerekçeleriyle destek vermiyorum. Aklıma gelenler bunlar, tartışmak isteyen olursa, soru sormak isteyen olursa, konu üzerinde yine tartışırız, cevaplarız...Saygılar. Vikiçizer (mesaj) 21:12, 9 Şubat 2016 (UTC)
Siz benim taslak çalışmamı ne yazık ki yanlış değerlendirdiniz. Şimdi de propagandanızı o yanlış algı üzerinden yürütüyorsunuz. Ben o taslağı topluluğun katılımıyla şekillensin diye hazırladım. Öncelik bu olmamalı dediniz, bıraktım. Benimle fazlasıyla alay ettiniz, lütfen bu tavrınızdan vazgeçin. Şu zamana kadar yeterince sabır gösterdim fakat artık VP:LYKI, VP:İNV, VP:GK, VP:GÖRÜŞ gibi bazı politikaları bir kez daha okumanızı önermek durumundayım. Hazırladığım taslak ise özetle şunu öngörüyordu: Süresiz engel (ki taslağı oluşturduğum sırada bunu kalıcı engel zannediyordum) için; 5 yıl sonunda engellenmiş kullanıcıdan talep geldiği takdirde; engeli veren hizmetli bir değerlendirme yapar. Engellenme nedenini, davayı ölçüp biçer kararını verir. Talebi reddetmek istiyorsa reddeder. Hizmetli; nazik olma, ad hominem olmama ve yasal tehdit yöneltmeme kriterlerine uyan kullanıcıya ikinci şans için onay verirse, oylamayı topluluğun tümüne değil, davada (ki taslağı oluştururken dava olmadan da engel olabileceğini düşünmemiştim) kullanıcı aleyhine görüş belirtenlere açar. Doğrudan topluluğa açılmamasının temel dayanağını "Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir" ilkesine oturtmuştum. Onların tavrına göre, karar olumlu ya da olumsuz açıklanır diye düşünmüştüm. Tabii burada hizmetlinin görevini bırakmış olma, davada görüş bildiren kullanıcıların aktif olmama ihtimallerini de taslağın içine kattım. Kullanıcının dönüşüne onay verilse dahi 5 yıl süreyle belli kısıtlamalar getirdim ki bu da önleyici bir tedbir olsun istedim. Durum bundan ibaret. İçerik üzerine yorum yapılabilseydi bunları taslak tartışmasında da belirtmek isterdim ancak olmadı. Taslağımı objektif olmamakla itham ettiniz ancak yorumlarınızda daha önce dönen olmuştur, bıraksanız daha kısa sürede dönebilir gibi ifadeler kullanıyorsunuz. Asıl bu öngörünüz subjektif durumu özetliyor bana kalırsa. Sizin düşündüğünüzün aksine ben o taslağı "dönüşleri sağlamak, kolaylaştırmak" için değil, hakkaniyet gözeterek 5 yıl sonunda her kullanıcıya bir "talep fırsatı tanınabilsin" diye hazırlamıştım. --85.107.83.182 18:07, 11 Şubat 2016 (UTC)
Asıl siz bizle dalga geçip alay ediyorsunuz. Hangi propaganda, nerede? Başka bir anonim sizin için "kendi dönüşüne özel politika hazırlamış" diyor yukarıda. Bu mudur? Cebren ve hile ile yani. Bize politika öğretmeyi bırakın, kör değiliz. Etrafta bu aralar yoğun yeni kullanıcılarımız var, onları mı kandırmaya çalışıyorsunuz? Bu girişiminiz de tutmayacak diye mi sinirleniyorsunuz? Artık vaktimizi boşa harcattığınızı düşünüyorum. Buyursun sizinle denetçiler uğraşsın. Ama bir dakika, kısa süre önce bir denetçi başlatmamış mıydı, bu dönüş tartışmalarını. Özür dilerim, siz vikipediyi herkesten daha iyi biliyorsunuz, biraz daha uğraşırsanız merasimle dönersiniz...Vikiçizer (mesaj) 20:08, 11 Şubat 2016 (UTC)
"Kötü amaçlı kukla kullanımı" desek şuna? Her ikinci hesabı engellemenin abes olduğunun tespitini bir yapabilir miyiz? Bazen bazı noktalarda faydalı ara notlar paylaşılması gerektiğinde, engelli olduğu hâlde Viki'yi takip eden ve bu noktalarda belki de fayda sağlayanlara da aynı pencereden mi bakılacak? Kukla politikasının sertliğinin nerden ortaya çıktığını unutmayın: Hizmetli oylamaları. Buralarda avantaj elde etmekle ilgili bir gayreti olmayan, kuklasıyla kimseye zarar vermemiş, basit birtakım notlar yazmış, ve hatta genel olarak katkı yapmış, Viki'yi geliştirmiş biri de aynı potada mı eritilmeli? "Kimsenin ikinci hesabı olamaz, olmamalı" diye bir kaide olabilir mi? Çeşitli sebeplerden insanlar ikinci kullanıcı hesapları kullanabilirler, hepsine "kötü kukla" deyip geçmek doğru mu? Başka sebepten süresiz engellenip (üstelik topluluk buna canhıraş itiraz etmişken) buna itiraz ederken kukla kullanmak zorunda kalanlar ne olacak? Kukladan dolayı süresiz engelli mi sayılacak, kukladan önceki süresiz engeli mi gözönüne alınacak? Teşekkürler. Kullanıcı:Stultiwikia (Evet kukla IP. Fesupanallah.) 88.227.55.182 09:16, 19 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Topluluğun bu yönde bir uzlaşısı olduğu takdirde kişilerin münferit olarak geri dönmesindense, bu sürecin bir politikayla standartlaştırılması gerektiğine ilişkin görüş belirtmiştim fakat Vikiçizer'in yukarıda açık ve net biçimde anlattığı nedenlerle, ben de geri dönüş uygulamasını faydalı veya gerekli görmüyorum. Dr. Coalmesaj 18:31, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Vikiçizere katılarak.Destek Destek Tekrar düşündüm belirli şeyleri başarmış kişilerin çokta katı olmayan kriterlerle geri dönebilmesinin Vikipediye faydalı olacağını düşünüyorum. Türkçe Vikipedinin hali malumunuz aktif kullanıcı sayısı diğer vikipedilere göre çok düşük düzeylerde desteklemem için en büyük sebeplerden biride bu. Yılmaz Özdil'in şöyle bir alıntı yapayım Bu topraklardaki ilk Türkçe mizah dergisi Diyojen’di. Teodor Kasap tarafından yayınlanıyordu. Saray’ın emriyle yasaklandı, 1873’te kapatıldı. Teodor pes etmedi, Diyojen kapatılınca Çıngıraklı’yı çıkardı. O da kapatılınca Hayal’i çıkardı. O da kapatılınca İstikbal’i çıkardı. Baktılar ki, adam olmaya niyeti yok. Teodor’u kapattılar! Tutuklayıp, hapse attılar. Yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. anlatmak istediğim bir şeyler yapmak isteyen kişileri engellersek elimize bir şey geçeceğini sanmıyorun biz bu alıntıda ki Teodor Kasabız neden saraymışız gibi davranalım ki ? Sevimleribo (mesaj) 18:38, 10 Şubat 2016 (UTC)
 • Sevimleribo kararınıza saygı duyuyorum. Ancak verdiğiniz örnek tam olarak bu durumu karşılamamktadır, burada ifade özgürlüğünün kısıtlanmasından bahsedilmemektedir, süresiz engellemelerde kuklacılık ve kişlere yapılmış hakaretler söz konusudur. Ben yazdıklarınızdan, "Vikipediye önemli katkılarda bulunan kullanıcıların kuklacılık yapabileceklerini ve başka kullanıcılara küfür edebileceklerini; katlım olmamasından dolayı ve kullanıcıları kaçırmamak için bu tür kullanıcılara müsamaha gösterilmesi gerektiğini" çıkarıyorum, yanlış anlamışsam kusura bakmayın, saygılarımla. --KediÇobanı🐈 15:03, 11 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Süresiz engelin kaldırılması konusu daha öncede bir kaç kez tartışılmıştı: mesela Süresiz engeli süresiz kaldıralım (Arşiv Ocak 2013). Bu durum Vikipedi topluluğunca süresiz engelin kaldırılmasının gerekliliğini gösteriyor. Bugün sonuç alınmazsa, bu konu ileride tekrar karşımıza çıkacaktır.
 • Bugün hangi durumlarda süresiz engel veriliyor diye Engelleme politikasına baktım, bu sayfada bir defa bile "süresiz engelleme"den bahsedilmemiş.
 • Geri dönme politikası diye yeni bir politika yapmak yerine Engelleme politikasında "Engelleme kaldırılması"nın nasıl olacağı daha açık belirtilmesi yeterli olacaktır.
 • Mesela VP:EP'de engele itiraz olması durumunda "Engelleme nedeninin artık var olmaması." engelin kaldırılması için bir sebep olarak belirtilmiş. Bu durum hizmetli tarafından nasıl tespit edilebilir bilemiyorum.

Saygılar.| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 13:47, 11 Şubat 2016 (UTC)

 • Verilen cezanın haklı olup olmadığı konusuna kafam takıldı, haksız bir cezaysa engelleme kaldırılır derken çok ucu açık bırakılmış sanki. Ben bir politikanın oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Orada bazı şeylerin altı çizilmeli, hangi kullanıcıların, hangi ceza sonucu engel alanların kısacası bu geri dönüşten kimin nasıl faydalanabileceğini yazmalıyız. Sait71 15:10, 11 Şubat 2016 (UTC)
 • SAİT71 bazı kullanıcıların beyanına baktım da bi tanesi Bermanya idi, sanırım haksız yere engellenmiş ama sonrasında gerçek anlaşılıp engel kaldırılmış. Benim demek istediğim, bu gibi durumlarda kullanıcıların geri dönmesi ancak verilen ceza doğru ise ya cezayı kaldırmamalıyız veya ilgili davranışın cezasını değiştirmeliyiz. Yakamoz51in de engelleme kaldırılmasının nasıl olacağının belirlenmesi gerektiği yönündeki fikrine katılıyorum. Bu imzasız yazı KediÇobanı (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Karşı Karşı Kediçobanı ve Vikiçizer'e katılıyorum. Ayrıca bu politikanın ileride bir çok suistimale yol açabileceğini düşünüyorum, şimdiden hayır diyorum. Politikaları karmaşıklaştırıp boşuna enerji harcamaya gerek yok. Süresiz engelden rahatsızlık duyuluyorsa, o tartışılabilir. Süresiz engele evet deyip, böyle bir politika oluşturmak çelişkili geliyor. Ayrıca teklifi getiren anonim kullanıcın kim olduğunu bende merak ettim, Vikipedi'ye hakim bir kullanıcı olduğu ortada. --Pinkmlover - mesaj 16:08, 11 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Levent'in mesaj sayfasında dönen tartışmada olumlu görüş bildirmiştim; ancak tartışmayı okudukça görüşüm biraz bulanıklaştı. Bir yandan süresiz engelin kullanıcıları kuklacılığa yönlendirdiğini ve dolayısıyla çok da işlevsel olmadığını düşünüyorum, diğer yandansa yukarıda verilen olumsuz görüşlerin, özellikle de Vikiçizer'in gerekçelerine büyük oranda katılıyorum. --Kudyaz 16:19, 11 Şubat 2016 (UTC)
 • Burada bir kargaşa var. Politika teklifi yapılmasın diye oylama olmaz. Burası özgür ansiklopedi. İsteyen istediği politikayı teklif edebilmeli. Konuya dönersek, bu konu gereksiz yere uzuyor artık ilgili arkadaşlar ciddi bir politika teklifleri olmadan tekrar tekrar gündeme getirmezse daha faydalı olacağını umuyorum. Çünkü vakit ve enerji kaybediyoruz. Varsa bir teklif oylayıp sonuçlandıralım. Önümüze bakalım. Bence büyük ihtimalle olumlu bir sonuç çıkmayacaktır. Çünkü bazı zararların hala ilk günkü gibi hatırlandığını gözlemliyorum. Elmacenderesi süresiz engele karşıyım dedi. Bence demek istediği süresiz engel bir ceza değil, ilerideki oluşacak zararları önleme yoludur. Herhangi bir kullanıcı affedildiğinde tekrar zarar verirse tekrar engellenebilir. Bu kolay. Topluluğun burada karar vermesi gereken eğer oluşursa o ara zamanda oluşabilecek zararlara karşı koyabilir miyiz? Vikiçizer o kullanıcılar aramızda diyor. O halde affedelip gözetim altında tutulmaları daha kolaydır. Olayın iki karşıt tarafının da hak verilecek fikirleri var. Çözüm ise topluluğa bağlı.Alexandre M. 18:26, 13 Şubat 2016 (UTC)
 • Tarafsız Tarafsız Bu kadar üstünde fırtına koparılacak bir mevzu olduğunu düşünmüyorum bunun. Engellenen kişi isterse başka bir adla Vikipedi'ye dönüp iyi niyetli ise sadece katkı yapma yolunu seçebilir.--Alperen (mesaj) 19:32, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Tarafsız Tarafsız Alperen'in yazdıklarını az önce köy çeşmesinin ilginize bölümünde belirtmiştim. Bu konunun bir politika haline bile getirilmesine artık karşıyım. Buna hiç gerek yok. Adı geçen veya benzer şekilde engellenmiş tüm kullanıcılar zaten kişisel tartışmalarda geçmişten bahsetmedikleri sürece yeni bir kullanıcı adı alıp, yollarına devam edebilirler. Durumun çözümü bu kadar basit ki, bu konu konuda zaten İngilizce politika mevcut. Belirtmeleri gereken tek şey kullanıcıların yok olmak istediklerini açıklamaları veya açıklamamaları. Biz neyin tartışmasını ve oylamasını yapacağız ki? Hatta Levent, Levent abi, aguzer aguzer 1 kullanıcı adını alıp, katkılarına devam edebilir. Bunun önünde engel yok ki..!--İnceleme Elemanı (mesaj) 20:53, 23 Şubat 2016 (UTC)
Alperen'le İncelemeelemani; başa tarafsız demişsiniz ama içeriğiniz politikaya karşı. Öyleyse niye karşı demiyorsunuz. Politika oluşturulmasına karşı olduğunuz açıkça belli oluyor ama tarafsızlığınız neye-nasıl anlayamadım. Siz ikiniz de aslında karşısınız karşı:) Vikiçizer (mesaj) 20:57, 23 Şubat 2016 (UTC)
Bu politikanın oluşturulması ya da oluşturulmaması kişinin bize hiç sormadan geri dönebilme ihtimalini ortadan kaldırmıyor.--Alperen (mesaj) 20:10, 24 Şubat 2016 (UTC)
Oluşturulursa ihtimali ortadan kaldırır. Dönen döner. Oluşturulmazsa o dönüş değildir, kaçak giriştir. Bence. Vikiçizer (mesaj) 20:14, 24 Şubat 2016 (UTC)
O yüzden tarafsız kalmak bana tuhaf geldi, yoksa başka birşey yok. Vikiçizer (mesaj) 20:15, 24 Şubat 2016 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Kullanıcı:İncelemeelemani, bahsettiğiniz yok olma politikası nedir? Ayrıca İngilizce Vikipedi'de olması burası için bağlayıcı olabilir mi? Benim çeviri motoruyla görebildiğim; temiz bir başlangıç gibi bir politika var fakat o da engellenmiş kullanıcıları içermiyor. Bir de bahsettiğiniz şey çelişkili gibi. Hem yok olma hakkını kullansınlar diyorsunuz hem de benzer kullanıcı adıyla dönebilirler diyorsunuz. Açıklayabilirseniz sevinirim. --85.108.239.74 01:31, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şimdi bana hem yukarıda hem de özelden sorular neticesinde yok olma hakkı ile ilgili olarak geçenlerde yapmış olduğum araştırmayı tekrarladım ve bu konuda edindiğin bilgileri paylaşmak isterim. Öncelikle Türkçe Vikipedi olarak politikalarımız ne kadar geniş olmalıdır? Buna gerek var mıdır? şeklinde tartışmalara girmeden derinlik olarak Vikipedi'ler arasında 13'ncü sıralarda yer alsak da politika ve yönergelerimizin yetersizliği görecelidir. Meta, Türkçe Vikipedi için bağlayıcı olup; meta'da yok olma veya gözden kaybolma hakkı bulunmaktadır. (Bkz.) Ancak bu hak MeatBall'da önerildiği kadar geniş kapsamlı değildir. Bu doğrultuda isteyen herkes Vikipedi'ye katkı yapmayı bırakabilir. Ancak gizlilik politikasında da belirtildiği gibi katkıları asla silinmez/silinemez. İngilizce Vikipedi'de ise bu politika Courtesy vanishing adıyla yani nazik bir şekilde ya da nezaketle yok olma (kaybolma) olarak geçer. Bir miktar daha bilgi vereceğim bu konu hakkında diğer politika ise Clean start (temiz bir başlangıç) ile buna bağlı Editing restrictions (düzenleme kısıtlamaları) politikalarıdır. Ancak bilmeniz gerekir ki, Wikimedia Vakfı her Viki'nin kendi kurallarına bağlı olduğunu kabul eder. Bu nedenle söz konusu Temiz bir başlangıç hakkının İngilizce Vikipedi'de ve yok olma hakkının ise yalnızca meta'da anıldığını belirtelim. İçerik olarak ilgili politikalarda, düzenleme hakları kısıtlanmış olan kullanıcılar ile kukla kullanıcıların temiz bir başlangıç yapma ya da kaybolma hakkını kullanamayacağı hususunda net bir ifade kullanılmamıştır. Ayrıca bir kullanıcının kukla hesabı için yapılan inceleme esnasında temiz bir başlangıç yapamayacağı belirtilmiştir. Dikkat edilmesi gereken nokta İngilizce Vikipedi'de bu hakkında tahkim kurulu tarafından kontrol edilebileceği konusudur. Yine de konuyu uzatmadan, temiz bir başlangıç yapacak kullanıcıların ne yapması gerektiğine değineyim. Kullanıcı sayfasına bu kullanıcı emekli olmuştur (Vikipedi'de artık aktif değildir) yazdıktan sonra kullanıcı sayfalarının alt sayfaları var ise bunların da silinmesini talep eder. Yeni bir kullanıcı adı oluşturur, bu durumu tahkim kuruluna bildirir. Yine kullanıcılar birden fazla alternatif hesabı aynı anda kullanamazlar. Her iki politikada da hem kullanıcı adı değişikliği yapılabildiği hem de bu politikanın genellikle toplulukta anlaşmazlıkları ya da saygı normlarına aykırı davrananlarca kullanıldığı açıklanmıştır. Politika ve yönerge olarak durum bundan ibaret. İnceleme neticesinde yapacağım değerlendirmeye gelir isek; herkes Vikipedi'de katkı yapmayı bırakabilir ve yeni bir hesap oluşturabilir. Bunun için engellemelerde verilen IP adresinizin (eğer statik IP sahibi iseniz internet kafe veya farklı internet kullanan bilgisayardan ya da mobil cihazınızdan) yeni hesap oluşturma engeli bittiğinde (genelde bir kaç gün) yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Özellikle hata yaptığından dolayı engellenmiş ve yaptığı hatanın farkına vararak pişman olmuş kullanıcıların artık kapanan hesapları ile hiçbir bağlantılarının bulunamayacağını akıldan çıkarmamak gerekir. Denetçilerin de belirttiği gibi CheckUser (yani denetçi) yalnızca IP adresi çakışmalarını görür. Bu nedenle denetçilik kolay bir iş değildir. Denetçiler kararlarını IP adresi çakışması olan kullanıcıların katkılarını takip ederek vermek zorunda kalırlar çünkü günümüzdeki DNS teknolojisinin gelişkinliği oldukça yüksek düzeydedir. (Bundan sonrası kişisel fikrimdir) Bu nedenlerle yeni kullanıcı hesabı açarak Vikipedi'ye katkı yapmayı sürdürecek kullanıcılar kafalarında önceki yalnızca kullanıcı hesaplarında yaptıkları her şeyi değil tamamen o hesaplarını bir kenara koymalı ve unutmalıdır. En az altı ay kadar tartışma sayfalarından ve oylamalardan uzak durmalıdır. (Ne var ki, çoğu kişinin psikolojik olarak geçmişteki kullanıcı hesapları ile bağlarını koparamayacaklarını düşünsem de, mantıklı olarak düşündüğümüzde bu uygulanabilirdir.) Ne Türkçe Vikipedi'de ne de başka bir dil Vikipedi'sinde ya da meta'da veya vakıf sayfalarında kukla kullanıcıların yeni hesap oluşturarak (bu bakımdan yukarıdaki tarafsız yorumumda hatalı yorumum olmuş) katkılarına devam edebileceğine dair bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak bu yeni bir hesap oluşturamayacakları anlamı da taşımaz ki, İngilizce Vikipedi'de de yapamaz, edemez gibi net ifadeler yerine olmayabilir, yapamayabilir, bulunamayabilir şeklinde ifadeler kullanılmıştır. 1997 yılından bu yana internet ile ilgileniyorum. Aslında bu konuyu bu kadar çok uzatmamam gerekir fakat merak edenler veya bilmeyenler var. Bu kadar uzatmamın tek nedeni budur. Kısaca pişman ve buraya katkıda bulunmaya aşikâr olmuş, katkı yapmaya devam etmek istediği halde yaptığı hata nedeniyle engellenmiş her kullanıcı, sanki başka birisi imiş gibi etliye, sütlüye 6 ay veya 1 yıl kadar dokunmadan, gelecekte de diğer kullanıcı adını ifşa etmeden, unutarak yeni bir kullanıcı adı alıp katkılarına devam edebilir. Bu yasak mıdır? Elbette yasaktır. Fakat bir başkası bilmediği sürece ne önemi olabilir? Uyarı: Bu anlattıklarım her ne kadar bir yol gösterme gibi gözükse de yalnızca iyi niyet varsayılmalı ve kesinlikle böyle bir yol izlenmesi gerektiği gibi algılanmamalıdır. Umarım verdiğim bilgilerin, Türkçe Vikipedi'ye katkıları olur. Ek olarak; Keşke söz konusu polikitaları Türkçe'ye aktarabilsek. Teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 07:54, 9 Mart 2016 (UTC)

Türkçe Vikipedi için mühim bir fikir.[kaynağı değiştir]

Merhaba. İngilizce Vikipedi'nin 5 milyon, Almanca Vikipedi'nin ise 1 milyonu aşan bilgi içeriği Türkçe Vikipedi ile kıyas edildiğinde ne denli fena bir durumda olduğumuz göze çarpıyor. Vietnamca Vikipedi'nin bile 1 milyonu aşan maddeye sahip olduğu Vikipedi evreninde bizimkisi bilhassa içerik kalitesi yönüyle berbat bir halde. İnternet'te Türkçe Vikipedi'ye ilişkin yazılan yorumları okursanız, halimize ilişkin gerçekleri görürsünüz/görürüz. Pek çok kimse, maddelerin çoğundaki bilgilerin uzun olmayışından şikayet eder fakat ondan da kötü olan hususlar: 1) Türkçe dil bilgisinden haberi olmayan insanlar. Kendi dillerinin nasıl yazıldığını bilmiyorlar. Ben bir maddeye girdiğim vakit mutlaka imla hatalarını düzeltirim. Maalesef dil bilgisi konusunda epey zırcahil var. 2) Yeni sayfalar açarak veya mevcut sayfaları değiştirerek vandalizm yapan psikopatlar Türkiye yurttaşlarının bilgi inşasına ne derece katkı yapabilecek düzeyde olduğunu bize gösteriyor. 3) Vicdanlarının sesine uyarak yanlış bilgileri düzeltmek isteyen yahut ayrıntılı bilgiler ekleyen insanların yazdıkları bazen "telif hakkı" sebebiyle geri alınıyor veya beğenilmeyip siliniyor. İnsanlar bundan şikayetçi.
Şimdi, esas meseleye geliyorum. Bizim umudumuz "vicdanlarının sesine uyanlar". Biliyorsunuz, aylar önce şu bildiri ana sayfada ve sitenin diğer sayfalarında en üstte görünür haldeydi. Benim fikrim şu: Ana sayfada ve diğer sayfalarda görünecek bir ilan yayınlayacağız, bu ilanda Türkçe Vikipedi'nin başta İngilizce ve Almanca olmak üzere diğer dillerden Türkçeye çeviri yapacak gönüllüler aradığı yazılacak. İlan için yakın zamanlarda belli bir süre konmayacak, uzun yıllar orada kalabilir çünkü bu Türkçe Vikipedi'nin bir politikası olacak. Türkçe Vikipedi'ye katkı yapmak isteyen insanlar var, onları bu yolla teşvik etmeliyiz. Hele ki yurt dışında yaşayan Türkiye uyruklular bir avantaj. Sırf madde sayısı artsın diye Google Çeviri'ye metin yapıştırıp onun Türkçesini buraya koymak ancak ve ancak Türkçe Vikipedi'nin aleyhinedir.
Bu önerimin hayata geçirilmesinin Türkçe Vikipedi'ye olumlu etkileri olacağına inanıyorum. Buna ihtiyacımız var. Ullierlich 15:45, 14 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu öneriye kesinlikle katılıyorum. Hatta daha değişik bir fikrim var, Ipad ödüllü çeviri yarışması yapalım. Yarışmaya katılacak kişilerden bir seçkin maddeyi dilimize kazandırmasını ve Creative Commons ile lisanslamasını isteyebiliriz. Böyle bir motivasyon koyduğumuz taktirde bir hafta içinde 3-5 bin seçkin maddenin çevrildiğini görebiliriz :) Ödül bütçesini 20-30 kişi kendi bütçemizden karşılayabiliriz ya da vakıftan temin edebiliriz.--Alperen (mesaj) 19:00, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu tür bir katkı için bende katkıda bulunabilirim. Fakat bu bizi birazda, insanların yıllardır sorduğu; Vikipedi'nin para ile işlediğine inanan insanları yönlendirenlere koz olmaz mı? Böyle projelerde her zaman ödüllerin küçük tutulması kanaatindeyim. Bunun dışında Alperen'in sürekli katkı verdiği kısa maddelerin bot yardımı ile oluşturulmasına da her zaman olumlu gözle baktım. Ama Vietnam Vikipedisi ile Türkçe Vikipedi'nin karşılaştırılmasını tuhaf buldum. Bu konuda listede derinlik diye bir bölüm mevcut. Bu nedenle, takıntı haline getirmeden hem çeviri için ödül hem de bot ile kısa maddeler oluşturulmasını gerçekleştirebiliriz. Fakat bunda Vietnam Vikipedisi gibi Vikipedi'lere atıfta bulunmaya gerek yok. Bu başlığa özel olarak tekrarlıyorum. Hiç bir zaman ödülleri büyük tutmamalıyız. Emin olun parasından değil. Sadece WMTR üyeleri ile bile bu tür paraları kısa sürede toplarız ama bunun bu şekilde önünü açmamamız lazım.

(Bu alan ben ile ilgilidir ve bir miktar argüman sunmayı Vikipedi camiasına borç bilirim.) Unutmayın ben bir webmaster'ım ve ülkemizdeki içerik üretenlerin çoğu Vikipedi'ye yalnızca para vermediği için katkıda bulunmuyorlar. MediaWiki konusunda webmaster forumlarında sürekli aktif haldeyim. İsteyen tüm kullanıcılara bu konuda ücretsiz yardımcı olabilirim. --İnceleme Elemanı (mesaj) 21:03, 23 Şubat 2016 (UTC)

İncelemeelemani ülkemizde insanlar maalesef maddi bir motivasyon olmadan bir şey üretmeyi pek sevmiyor. Adı Anadolu Lisesi olan okullarda okuduğu halde katkı yapmak yerine Pazar günleri İnci Sözlük üzerinde toplanarak burayı vandallemeyi tercih eden binlerce genç insan var. Bu enerjiyi doğru şekilde kanalize etmemiz lazım. Bunu en güzel başarabilecek olan ödül ise bu nesil için bir cep telefonu veya tablettir. Eğer maddeler çok uzun gelir denecekse mesela iki kişilik gruplar halinde katılımı zorunlu tutabiliriz. Böylece gençleri hem birlikte çalışmaya hem de katkı yapmaya motive etmiş oluruz. Bu şekilde toplamda belki de 100 bin TL'ye mal olacak bir çıktıyı yalnızca 1000-2000 TL gibi bir bedelle elde etmiş oluruz.--Alperen (mesaj) 21:40, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Ödül fikri bence olumlu şekilde dönecektir bize. Bu konu masaya yatırılabilir. Ek olaraksa diğer maddeler içinse bot projesini tartışmalıyız.Sait71 23:22, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Merhaba arkadaşlar. Türkçe Vikipediyi vaşka Vikilerle karşılaştırırken derinliğe de bakmakta fayda var. Dil bilgimizin sınırlı olduğuna kendimi de dahil ederek katılıyorum. Telifli içeriklerin silinmesi normaldir ancak beğenmedim diye içerik silinmemeli. Çeviri için banner oluşturulmasına karşıyım çünkü prensip olarak başka Vikilerdeki bilgilerin yüzde yüz doğru olmayabileceğini kabul etmekteyiz ve sürekli Türkçe Vikipedinin başka dillerdekilerin ucuz tercümesi olduğu söyleniyor banner bu görüşteki insanların dayanaklarından biri olabilir gerçi ben de bir çok maddeyi tercüme yoluyla oluşturdum. Ödül olacaksa ödülün sembolik olması gerektiğini düşünüyorum. Bot projesine bazı şartlar ile beraber sıcak bakıyorum. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 07:23, 24 Şubat 2016 (UTC)
Türkçe Vikipedi'deki sayfa sayısının yetersiz olduğu aşikar. Ama maddelerin kaliteleri açısından, İngilizce dâhil neredeyse tüm sürümler sıkıntılı. Az önce İngilizce Viki'de random (rastgele) madde seçimini kullandım. Karşıma çıkan maddelerin çoğunluğu en fazla 3 cümlelik maddelerdi. Bunların birçoğu Türkçe Vikipedi'de olsa silinirdi belki de. Diyeceğim odur ki, çok kötü durumdayız diye düşünmektense katkı yapmaya yoğunlaşmalıyız. Herkes kendi alanında katkıyı artırırsa önemli oranda iyileşme sağlanabilir. Bunun için eskiden çokça yapılan kırmızılık giderme çalışmaları yararlı olabilir.--Çalıştayileti 20:22, 8 Mart 2016 (UTC)
Bütün kaliteli maddelerin uzun olduğu, olacağı; bütün kısa maddelerin kalitesiz veya yetersiz olduğu çok yanlış varsayımlardır. Bütün maddelerin aynı uzunlukta olabileceği ihtimali son derece geçersiz, yersiz bir yaklaşım. Charles Darwin maddesi ile geçen sene keşfedilen bir böcek türünün maddesi asla aynı uzunlukta olmayacaktır. İstanbul maddesi ile Afganistan'ın köyü maddelerini karşılaştırıp ikincisinin yetersizliğini nasıl iddia edebiliriz?--Alperen (mesaj) 19:58, 11 Mart 2016 (UTC)
 • Üstte destek görüşünü belirten kullanıcıları ve temelinde Ullierlich fikrini destekliyorum. - Burak 10:19, 15 Nisan 2016 (UTC)

Tartışma yönergesine eklenti talebi[kaynağı değiştir]

Vikipedi_tartışma:Tartışma_sayfası#Eklenti zaman ayırıp fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Alexandre M. 12:29, 17 Şubat 2016 (UTC)