Vikipedi:Köy çeşmesi (politika)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır

Kullanıcı:Kingbjelica/Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır politikasını topluluğun onayına sunuyorum.--Kingbjelica (mesaj) 00:10, 21 Haziran 2016 (UTC)

İlgili teklif konusunda yürütülen ve Temmuz 2016'da duran tartışmalar Kullanıcı mesaj:Kingbjelica/Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır sayfasına taşınmıştır. Topluluğun ilgi göstermesi rica olunur.--Vito Genovese 06:30, 4 Şubat 2017 (UTC)

Yargı Mensupları Hakkında

Değerli topluluğumuza; henüz yeterince ilgi görmeyen ve değerli @Vikiçizer'in hatalar olduğunu belirttiği bu politika taslağı hakkında görüşlerinizi istirham ediyorum... Düzeltildiği takdirde oylamaya sunacağım. Saygılarımla... chansey Mesaj 20:41, 17 Şubat 2017 (UTC)

Yayımlanmamış materyaller için kayda değerlik

Vikipedi tartışma:Kayda değerlik (müzik) sayfasında yayımlanmamış materyallerin kayda değerliğiyle ilgili bir öneride bulundum. İlgilenen arkadaşlar da görüş bildirirlerse sevinirim.--Emir Özen mesaj 12:23, 19 Mart 2017 (UTC)

Sakınılacak kelimeler

Herkese merhaba,

Son değişikliklerde gördüğüm bir mesaj üzerine küçük bir araştırma yapayım dedim. Yaptıkça işler karmaşık bir hal aldı. İngilizce Vikipedi'de konu ile ilgili bir yönerge olduğunu gördüm. Benzer bir yönergenin bizde olmadığını görünce de 'Bizim niye yok, keşke bizim de bir yönergemiz olsa! dedim. Sonra ortaya böyle bir şey çıktı. Topluluğun işine yarar mı bilemiyorum. Bir yönerge teklifi olarak, görüşlerinize sunuyorum. Eğer, gözden kaçırdığım, yanlış ya da hatalı olduğum bir nokta varsa, düzeltmekten çekinmeyin. thecatcherintheryemesaj 17:33, 24 Nisan 2017 (UTC)

elinize sağlık.. ingilizce yönergenin linkini paylaşabilir misiniz? --kibele 17:53, 24 Nisan 2017 (UTC)
@Kibele: en:Wikipedia:Manual of Style/Words to watch
Eline sağlık @Thecatcherintherye. Bazı çeviri müdahalelerinde bulunacağım izninle?
Vito Genovese 18:02, 24 Nisan 2017 (UTC)
Elbette @Vito Genovese. thecatcherintheryemesaj 18:15, 24 Nisan 2017 (UTC)
  • Ellerinize sağlık. Kesinlikle ansiklopediye katkısı olacak bir yönerge. Ben son düzenlemelerden sonra uygulanmasını destekliyorum.Sait71 19:41, 24 Nisan 2017 (UTC)
  • Gerçekten elinize sağlık. İngilizce Vikipedi'de nispeten sıkça atıfta bulunma ihtiyacı duyduğum, bu nedenle faydalılığına kişisel olarak tanık olduğum bir yönerge bu, burada da çok faydalı olacağını düşünüyorum. Bir göz gezdirdim, ileride daha detaylı incelemesini de yapmak isterim; prensipte destekliyorum. Tek bir nokta var şimdilik aklıma takılan: İngilizcedeki "words to watch" ifadesinde "kullanılmasın" olduğu kadar "dikkatle kullanılsın" anlamı da var; ancak bizdeki "sakınma" kelimesinin çağrışımı daha çok "kullanılmasın" yönünde. Bu nedenle birkaç noktada "sakınma" kelimesinin fazla güçlü kaçtığını düşünüyorum; özellikle "ancak" yaygın kullanılabilecek bir kelime (nargile maddesinde örneğin, "Nargilenin sigaraya göre sağlığa daha az zararlı olduğu nargilenin yaygınlaşmasında önemli bir etkendir; ancak bu yönde bir bilimsel kanıt yoktur" demenin herhangi bir sakıncası yok). Buralarda "sakınılacak kelime" yerine "dikkatle kullanılması gereken kelime" diye ifade etsek daha uygun olur kanımca. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20:47, 24 Nisan 2017 (UTC)
Güzel olmuş, hoşuma gitti. Emeğiniz için teşekkürler, hemen uygulamaya koymak lazım.--Kingbjelica (mesaj) 20:56, 24 Nisan 2017 (UTC)
Buna ihtiyacımız vardı. Uygulanması dileğiyle, tamamen destekliyorum... chansey Mesaj 06:54, 25 Nisan 2017 (UTC)
@Thecatcherintherye birşey dikkatimi çekti, "Sakınılacak kelimeler ...ancak, buna rağmen, buna karşın, yine de." Yazılı. Karşıt öğeleri ifade etmek için bu kelimeler makale yazımında oldukça kullanışlı terimler. Örneğin bir olayın akıcı açıklanışını ele aldığımızda bu olay hakkındaki karşıt iddiaları bu kelimelerle açıklarız. "Bunun yanında, bununla birlikte, buna karşın, fakat, ancak" gibi ifadelerin olması bir makaleye anlatım açısından zenginlik katar. En azından benim tecrübe ettiğim akademik makalelelerde bu hep mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:43, 25 Nisan 2017 (UTC)
@Ahmet Turhan, bu madde, sakınılmaktan çok, kullanımında dikkat edilmesi gereken bir madde olarak anlaşılabilir. Gerçekten de, üzerinde düşününce, bir cümlede ancak kelimesini kullanmak, ilk cümleyi zayıflatıyor. Örnek olarak, şöyle bir arama yaptım. Çıkan üçüncü madde, Türkiye'nin idari bölünüşü. Bu maddede şöyle bir cümle var: İl ve ilçelerin belli bir sınırı vardır. Ancak belde, bucak, köy gibi yerleşim birimlerinin belli sınırı yoktur. Burada ancak kelimesini kullanmasak anlam değişir mi? Dördüncü madde, Gönüllü. Cümlenin başı görünmüyor, ancak şu şekilde devam ettiği görünüyor: "..genellikle bu tür aktivitede bulunan sivil toplum kuruluşlarında çalışırlar. Ancak birey olarak gönüllü aktivitelerinde bulunan kişiler de vardır.". Şahsen, buradaki kelimenin de gereksiz kullanılmış olduğunu düşünüyorum. Başlık: Film. Cümle: "hareketli resimlerin kaydı ve gösterilmesi için kullanılan bir terimdi. Ancak daha sonra genelleştirilmiştir. Ne dersiniz, ilk cümleyi zayıflatmıyor mu? Sonuçlardaki diğer maddelere de hızlı bir şekilde göz atınca, gerçekten de bazı maddelerde, ilk cümlenin — sanki — aleyhine bir şeyler söyleme eğilimi güdülmüş gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. Bu nedenle, ilgili başlıktaki kelimelerin — ille de kullanılması gerekiyorsa — çok daha dikkatli ve seçici olarak kullanılması gerektiğini düşünüyorum. thecatcherintheryemesaj 16:43, 25 Nisan 2017 (UTC)

Kullanıcı:Thecatcherintherye. Bilmiyordum bunu. Yeni bir şey öğrendim sayende. Teşekkürler. --Sadrettin 19:08, 25 Nisan 2017 (UTC)

Buna karşın ifadelerinin geçtiği maddelere epey göz attım, göze batan bir sorun yok gibi geldi. Eğer bir önceki cümlede bir olgu sunulduysa, bunun aksi ya da karşıtı andıran olguyu bu gibi ifadelerle bağlamak olumlu bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:34, 26 Nisan 2017 (UTC)
elinize sağlık @Thecatcherintherye. Uygulamaya konulursa oldukça faydalı bir politikamız olur. Ayrıca tartışmalı sıfatlara "devrimci" de eklenmeli. Malum çok tartışmalı ve göreceli bir ifade. Bir de birçok oyuncu, yazar vs. biyografi maddelerinde "usta oyuncu", "usta yazar" gibi sıfatlar yer alabiliyor. Bu nedenle usta sözcüğünün de şişirme kısmına dahil edilmesi iyi olur. --Maurice Flesier message 23:04, 28 Nisan 2017 (UTC)

Silinmeye aday sayfaların bekletileceği gün sayısının arttırılması

Merhaba,

Vikipedi'nin Türkiye'den erişimini engellenmesi üzerine gelen trafik anlamlı bir şekilde düştü. Kaynak-1. Bu nedenle silinmeye aday sayfaların en az bekleme süresi olarak belirlenen beş günün, engel sonrası daha az sıklıkla Viki'ye giren bir kesim varsa onların da inceleyebilmesine ve katkı yapmasına olanak sağlayabilceği düşüncesiyle arttırılmasının yapıcı olacağını düşünüyorum.--❣Paseyn ileti 20:08, 18 Haziran 2017 (UTC)

O pratikte uygulanmıyor zaten. Yeri gelmişken onu arttırabiliriz, Türkçe Vikipedi'nin şartları göz önüne alındığında. Engel olsa da olmasa da 5 günde karara bağlamamız çok zor.--RapsarEfendim? 21:01, 18 Haziran 2017 (UTC)