Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Vikiçizer[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 20:02, 3 Aralık 2016 (UTC)

Vikiçizer (MesajKatkılarİstatistikler) – Mevcut Hizmetlimiz olan ve Vikipedi ye çok yardımı dokunan sevgili Vikiçizerin Tarafsızca Bürokrat olabilecegini düşündüm neden mi çünkü katkılarıyla vikipediye yardım etmeye calistigi için ve Burada vede Şuradaki gibi hizmetli secildiginden ve bir cok kullanıcıdan daha tecrubeli oldugu tarafsizca ve layıkıyla bu görevi yerine getirecigini düşündüm bu görevin ağır olduğunu biliyorum ve üstesinden geleceğine inanıyorum Doruk455 12:03, 18 Kasım 2016 (UTC)

Doruk455'e iyi düşünceleri ve adaylığa vesile olduğu için teşekkür ederim. Bürokratların hizmetlilerden fazla olarak iki fonksiyonu daha oluyor. Birincisi hizmetli oylamalarını/tartışmalarını sonuçlandırma ve oylama sonucuna göre kullanıcı haklarını hizmetli olarak değiştirme (hizmetliliği geri alma yetkisi yok), ikincisi aynı şekilde bot oylamalarını/tartışmalarını sonuçlandırma ve oylama sonucuna göre kullanıcıya bot statüsü verme. Hizmetlilik sorumluluğunda birçok tartışma, oylama veya şikayette objektif karar vermeye ve Vikipedi işleyişine katkı sunmaya çalışıyorum. Şu an 5 bürokrattan Superyetkin, Elmacenderesi ve Mskyrider'ın etkin olduğunu görüyorum. Topluluk isterse, bu fonksiyonlar için de en iyi şekilde emek vermeye çalışacağım. Vikiçizer (mesaj) 20:02, 19 Kasım 2016 (UTC)


Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Kullanici Hizmetlilik gorevini şüphesiz hakkı ile yapiyor ben arkadaşimizin Bürokratlık görevini de kuşkusuz, tarafsız ve en iyi şekilde yapacağina inaniyorum--By erdo can • msj 20:25, 19 Kasım 2016 (UTC)
 2. Bürokratlık görev ve sorumluluklarını okudum. Adayın da belirttiği aralarındaki farkı özellikle inceledim. Kendisinden hizmetli olma sürecindeki beklentilerimin fazlasıyla karşılandığını memnuniyetle görmekteyim (en önemli kriterlerimden birinin ulaşılabilirlik olduğunu ayrıca belirteyim). Aynı ciddiyet, iyi niyet, saygı ve en önemlisi adalet çerçevesinde yeni başvurduğu görevinde de başarılı olacağına inandığım için görüşüm olumlu.--Teacher0691 (mesaj) 22:17, 19 Kasım 2016 (UTC)
 3. Hizmetlimizin gerek farklı görüşteki kullanıcılar arasındaki tartışmaları tarafsızlıkla sakinleştirme çabalarını, gerekse SAS ve HS hususlarında tarafsız ve politikalara uygun yaklaşımına defalarca şahit oldum. Ayrıca herhangi bir konuda yardım istendiğinde de çabaları takdire şayan. Tüm bunları linklerle ispata gerek dahi duymuyorum. Hizmetlilik sorumluluğunun gerektirdiği inisiyatifi başarıyla kullanan Vikipedist'in Bürokratlık sorumluluğunun getirdiği iki ek görevi de başarıyla icra edeceği kanaatindeyim. Görüşüm olumlu. Başarılar dilerim. chansey Mesaj 22:35, 19 Kasım 2016 (UTC)
 4. Yukarıdaki açıklamalarîma katılarak --Doruk455 07:44, 20 Kasım 2016 (UTC)
 5. Bürokratlığı başarıyla yapabileceğine inanıyorum --Adem20ileti 12:06, 20 Kasım 2016 (UTC)
 6. Vikiçizer'in bugüne kadar Vikipedi'de göstermiş olduğu özveri -sanıyorum- herkesin malûmudur. Tarafsız ve akılcı yaklaşımlarının, Vikipedi'ye bürokrat olarak daha fazla katkısı olacağı inancıyla adaylığını destekliyorum. Dr. Coalmesaj 19:08, 20 Kasım 2016 (UTC)
 7. Kesinlikle bu sorumluluk için doğru kişi olduğunu biliyorum. Hayırlı olsun. --İnceleme Elemanı (mesaj) 20:11, 20 Kasım 2016 (UTC)
 8. Yakışır başkanıma. --II. Niveles 21:15, 20 Kasım 2016 (UTC)
 9. Vikipedi ile ilgili bilgisi ve tecrübesine güveniyorum. Başarılı işler yapabileceğini düşünüyorum. --taysin (mesaj) 07:42, 22 Kasım 2016 (UTC)
 10. Devriyelikten tutalım da bürokratlığa kadarki yetkilerin tamamı sorumluluk işi. Daha önce de dedim, kimse bu yetkiler için kimseyi zorlamıyor, o kullanıcılar kendi istekleri ve gönüllülükleriyle bu yetki ve sorumlulukları almak istiyor, topluluk da uygun görüyorsa alıyorlar. Bu yüzden "hizmetlilik yapmayacağım ama cebimde bulunsun" tarzı bakış açısıyla da "ağır bir kullanıcı, hizmetli olsun başımızda bulunsun" açısıyla da hareket edilmemeli. İki husus için de aday olanlar/gösterilenler ve hatta seçilmiş olanlar var. Vikiçizer öyle değil, o sorumluluğu daha önce istedi, topluluk verdi; sonra daha fazla yürütmek istemediğini belirterek de çekilmesini bildi (birçoğunuz bilmez muhtemelen). Bunun ben örneğine rastlamadım burada. Gerçekten takdire şayan bir hareket. Hizmetlilik tam olarak da budur, sorumluluktur ve Vikipedi'deki faaliyetlerinin odak noktasını bu işler oluşturmalıdır. Buradaki sorumluluk, 7/24 burayı kollayacağı anlamı da taşımasın, makul seviyede burada vakit geçirmesi ve yalnızca hizmetlilerin yapabileceği işlerle ilgilenmeye öncelik vermesi yeterlidir. Kendisi bunları çok iyi yapabilen 5-6 hizmetliden birisi benim gözlemlediğim kadarıyla. Son zamanlarda ise ek bir sorumluluk alarak tartışmalarda arabuluculuk yapmaya başladı ki bunda da kullanıcı kaybetmeden çok kazanmaya yönelik hareketler sergilediğinden kişisel takdirlerimi ayrıca iletiyorum. Bürokratların ek yetki ve sorumlulukları üstte belirtilmiş zaten. Hizmetli-bürokrat farkı, devriye-hizmetli farkından çok daha az ve bana kalırsa hizmetliliği uzun süre yapmış olmak ve görece tecrübe kazanmak, bu süreçte de minimal seviyede kusurlu harekette bulunmuş olmak benim için bir hizmetlinin bürokrat olması için yeterli olacaktır. Kendisi bu "kendimce belirlediğim" şartları da fazlasıyla karşılıyor gözüküyor. Engel teşkil edecek hiçbir durum görmüyorum. Hayırlısı olsun.--RapsarEfendim? 08:47, 22 Kasım 2016 (UTC)
 11. Kendisinin yıllar boyunca Vikipedi'ye sağladığı katkılar Türkçe Vikipedi'yi geliştirdi.Şu ana kadar hiç tarafsızlık politikasından ayrılmadığını görerek kendisinin bürokrat olmasında sakınca görmüyorum King EdizS! Efendim? 20:25, 23 Kasım 2016 (UTC)
 12. Bana söyleyecek pek bir şey bırakmamış arkadaşlar. :) Tıpkı hizmetlilik görevi gibi bürokratlık görevinin de üstesinden geleceğinden hiç şüphem yok.--Pragdonmesaj 21:16, 23 Kasım 2016 (UTC)
 13. Diğer yorumlara katılıyorum. --Zaitsév 12:19, 26 Kasım 2016 (UTC)
 14. Hayırlı olsun, söylecek birşey kalmamış Face-smile.svg --Toppolila 13:50, 26 Kasım 2016 (UTC)
 15. Kendisi tarafsız şekilde tüm kullanıcılara yardım etmeyi kendisine görev edinmiş iyi bir kullanıcı. Başı sıkışan her kullanıcı Vikiçizer'e gidiyor ben dahil. Kendisine olumsuz oyu verebilmek için hiçbir sebep yok ama olumlu oyu verebilmemiz için binlerce sebep var. Vikiçizer için değil Vikipedi için hayırlı olsun. Çünkü, Vikiçizer'in bürokrat olmasından sonra Vikiçizer değil, Vikipedi kazandı. Tekrardan tüm topluluğa hayırlı olsun. Vikiçizer'e de, bir diğer görevinde kolay gelsin dileklerimi iletiyorum. Bol bol sabırlar. --Locos Turcos (mesaj) 22:17, 27 Kasım 2016 (UTC)
 16. Tecrubeli bir Kullanici. Iyi sanslar. Mona778 (mesaj) 06:53, 30 Kasım 2016 (UTC)
 17. Aktif, tecrübeli, tarafsız, sağduyulu ve yardımsever...Vikiçizer'i bu özelliklerle ile anlatmak yeterli değil elbet fakat daha fazlasını yazmaya kalksak ucu bucağı görünmez adaylığın. Neyse. Hizmetlilik yetkilerinin yanısıra bürokratlık yetkilerini hakkıyla yerine getireceğinden hiç şüphem yok. Şimdiden tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum Vikiçizer. --Maurice Flesier message 21:35, 1 Aralık 2016 (UTC)
 18. yukarıdaki yorumlara katılıyorum.--Dekolteli Kefen 19:35, 2 Aralık 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 • Umarım ne aday ne de aday gösteren kırılır ama ben bu adaylığın gerekliliğini anlayamadım. Eğer bürokratın ilave yetkisi/sorumluluğu sadece Vikiçizer'in belirttiği o iki husus ise, neden üçü aktif beş bürokrat yeterli olmuyor? Botlar konusunu bilemiyorum, pek ilgilendiğim birşey değil, bir yerlerde mevcut bürokratların çözmeye yetemediği bot kullanım tartışmaları mı var? Birisi link verip gösterirse sevinirim. Hizmetli seçimlerini ise elimden geldiğince izlemeye çalışıyorum. Ortada kapatılması gereken/geciken hizmetli adaylıkları da göremiyorum. Öyleyse bürokrat ihtiyacımız nereden kaynaklanıyor? Fazlası göz çıkartmaz diye düşünen varsa onlara da şunu söyleyeyim: Vikipedideki özgür ve gönüllü çalışma ortamının en büyük düşmanlarından biri gereksiz hiyerarşik düzendir. Hernekadar buradaki görevler hiyerarşi deği işlev deniyorsa da ben herkesin bunu anladığını sanmıyorum. Bir beyaz liste üyesi olarak birkaç kez devriyelerin "sen onbaşısın ben çavuş" türü yaklaşımları ile karşılaştım. Haklı olduğum açık olan içerik anlaşmazlığında, tartıştığım X hizmetlisinin arkadaşı/meslektaşı Q hizmetlisi geldi sadece beni engelledi. Dahası: Sizler başkası yapınca bir ay engel alınan konularda aynı işleri yapan hizmetliye kimsenin dokunmadığını görmedi iseniz ben başka bir evrende yaşıyorum, Buffy Empire. :-) Bakın daha dün bir "büyüğümüzün" açtığı maddeyi SAS'a sunmak istedim; ama çekindim. (Sonra oturup kendim maddeyi geliştirdim, iyi oldu. Her işte bir hayır vardır ilkesi çalıştı. :) Vikiçizer'den asla beklemem ama, şimdi dün bana onbaşı muamelesi yapan "çavuş" yarın Vikiçizerle karşılıklı editlerimizi geri alsak, "yahu sen ne etine buduna bakmadan benim generalimle değişiklik mücadelesine giriyor, onun editini geri alıyorsun" deyip karşıma dikilemez mi? (Hipotetik olarak soruyorum.) Ben bir küçük esnaf çocuğu olarak "devlet memuru" denilince hizaya giriyorum, hele de "bürokrat" kelimesini duyunca tir tir titrerim. Neyse...

Eğer bürokrat sayımız yeterli ise, neden ortamda bir "omzukalabalık" daha arzu edelim? bence biri aktif biri pasif iki bürokrat kalana kadar, mevcut düzenimizde, bir bürokrat eksikliği sorunumuz yok. O dediğim varsayımsal aşamada ise, aktif olan tek bürokratın bir hatasını görürsek pasif olanı göreve çağırırız. Gelmezse bir bürokrat daha seçeriz. Ha, bir gün "o ihtiyaç doğarsa", Vikiçizer benim de muhtemelen ilk aklıma gelen aday olur. O başka...

Şu anda bir adaya, seçime, ilave bürokrata gerek görmediğimi saygılarımla arzederim efendim. --E4024 (mesaj) 08:08, 22 Kasım 2016 (UTC)

Sayın E4024 yorumunuz benimde aklıma gelmedi değil. Oyumu kullanmadan önce bende sizin gibi düşündüm, çünkü bürokratlığın şu an için yoğun bir iş yükü mevcut değil. Topluluğun şu aşamada bürokrattan çok, hizmetliye ihtiyacı var. Lakin bürokrat seçimi malumunuzdur ki uzun bir süreç ve aday gösterilen hizmetlimiz gerçekten çoğu açıdan topluluğumuzun takdirini kazanmış bir kullanıcı. Bu kapsamda aktif bürokratlarımıza bir yenisinin eklenmesindeki mahzuru ben sizin gibi değerlendirmiyorum. Şu an sadece süreci hızlandırmış bulunuyoruz. Aktif ve işine hakim bir bürokratın Vikipedi'mize zararı olmayacaktır.
İkinci savınıza gelince; devriye, hizmetli, bürokrat vb. bu görevlerin hiyerarşik bir düzen içinde değerlendirilmesine ben karşıyım. Bunları emir-komuta zinciri gibi değil; tecrübe derecesine göre değerlendirilmesiniz. Bu ilişkiyi bilmeyen kullanıcılarımız elbette bu durumu bir dikey hiyerarşi olarak görecektir, lakin malumunuzdur böyle bir durum yok. Tespitlerinizi ilgili sayfada belirtirseniz eminim ilgilenen ve yorumlayan birileri olacaktır. Kısacası herhangi bir bürokratın karşısında titremenize gerek yok :) Daha üst bir sorumluluk olan Kahyalık bile yapsa Sayın Vikiçizer'in belirttiğiniz kapsamda hareket edeceğini, hatta başka kullanıcıların kendi üzerinden (dediğiniz 'sen generalime nasıl yaparsın' gibisinden) hareketlere izin vereceğini sanmıyorum. Müsterih olunuz.
Efendim merak etmeyin hepimiz biliyoruz bürokratlık görevinin yoğun olmadığını. Hatrlatmanız için teşekkür ediyorum. Saygılarımla. chansey Mesaj 09:38, 22 Kasım 2016 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

[... Standart hizmetlilik soruları çıkarıldı ...]

Burada yer alan soruları hizmetlilik başvurumda yanıtlamıştım. Vikipedi topluluğunun bana yönelteceği ek sorular varsa cevaplamaya hazırım. --Vikiçizer (mesaj) 20:02, 19 Kasım 2016 (UTC)

Pictogram voting question.png Soru Ben sizi aday gosterdim bunu yapacaginiza inandığım için peki siz inanıyor musunuz yani zor gelirmi sizce zorlanir misiniz hizmetlilik te hic zorlandınız mart ayindan beri lütfen yanlış anlamayın ikiside zor çünkü ben sahsen bu gorevleri yapabilmem için en az 1 sene 1.5 sene gerek tabi siz benden daha tecrübelisiniz ama sonuçta insansınız hic zorlanir misiniz lütfen yanlış anlamayin bu arada cok uzattım kusura bakmayın saygilar --Doruk455 07:54, 20 Kasım 2016 (UTC)

Cevap Cevap Kolay bir sorumluluk yok, her sorumluluğun zor tarafları tabi ki var, ben topluluğu hep yanımda yardım ederken gördüm. Karmaşık bir hizmetli oylaması veya bot oylaması ile karşılaşırsam topluluğun yol göstereceğine ve yalnız bırakmayacağına inanıyorum.Vikiçizer (mesaj) 18:53, 20 Kasım 2016 (UTC)

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

cagan12[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 04:30, 16 Aralık 2016 (UTC)

cagan12 (MesajKatkılarİstatistikler) – Uzun Süredir Vikipedi'de büyük - küçük bir çok katkı yapmış biri olarak hem en büyük sorunlarımızdan biri olan Vandallığa karşı çözüm üretmek, hem de kullanıcılarımıza daha özgün, anlaşılır ve bilgiye kolay ulaşılabilen bir ansiklopedi sunmak adına göreve talibim. Devriyelik döneminde pek çok saldırının önlenmesine yardımcı oldum. Şimdi bu Görevi kendim gerçekleştirmek isterim. Cagan12 (mesaj) 04:30, 2 Aralık 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Çok karşinas bir devriye olduğuna şahidim. Amirlik vazifesini de aynı karşinaslık ile yapacağına eminim. --II. Niveles 15:17, 2 Aralık 2016 (UTC)
Amirlik vazifesi?? Mukaddimeileti 16:18, 2 Aralık 2016 (UTC)
Evet amirim. Amirlik vazifesi bildiğimiz hizmetlilik vazifesi. --II. Niveles 17:54, 2 Aralık 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Şaka mı bu? Beş dakika önce bana gönderdiğiniz e-postayı buraya koyayım mı? "Kaynaksız" diye etiketlediğim maddedeki bilgileri bir kişiden bizzat dinlediğinizi, kaynaksız diyemeyeceğimi söylüyorsunuz. Burada "sözlü tarih" yapmıyoruz. Vikipedinin doğrulanabilirlik ilkesinden, güvenilir kaynakların ne olup olmadığından emin misiniz? Siz gerçekten devriye misiniz? --E4024 (mesaj) 12:25, 2 Aralık 2016 (UTC)
 2. Devriyelik hakları bile sorgulanması gerekir. Kaldı ki hizmetlilik haklarına sahip olacak. --Pragdonmesaj 14:21, 2 Aralık 2016 (UTC)
 3. Biraz daha Vikipedi kodları hakkında bilgisini artırmalı. --İnceleme Elemanı (mesaj) 15:10, 2 Aralık 2016 (UTC)
 4. E4024, Pragdon, genç arkadaşın şevkini kırmamak, doğruları göstermek daha iyi olabilir sanki? Kullanıcının yeteri tecrübesi yok gördüğüm kadarıyla, ileride umarım...--RapsarEfendim? 17:46, 2 Aralık 2016 (UTC)
 5. yeterli bir tecrübeye sahip olduğunu düşünmüyorum.--Dekolteli Kefen 19:34, 2 Aralık 2016 (UTC)
 6. Şuan hizmetlilik için erken 1500 değişiklikte hizmetli olmak biraz fazla erken. Belki ilerleyen zamanlarda tecrübesi artarsa olabilir. Şu anda olumsuz. --Toppolila 00:37, 3 Aralık 2016 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C:
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C:
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C:
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C:
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C:
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C:
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C:
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C:
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C:
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C:
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C:

chansey[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 20:42, 16 Aralık 2016 (UTC)

chansey (MesajKatkılarİstatistikler)
Değerli topluluğumuza;

Katılış tarihimin eski olmasına rağmen aktif katılıma başladığım tarihe itibaren Vikipedi'mize bu süreçte gerek mesleki yaşantım, gerek özel hayatımdaki gelişmeler dolayısıyla aktif katılım sağlayamadım. Genel anlamda okumak ve araştırmak amacıyla Vikipedi'de bulundum. Durgunluk sürecini aşmamdan sonra Vikipedi'mize son dönemlerde aktif olarak katılım sağlamaktayım. Bir iki ay önce de topluluğumuz devriyelik görevini bana teveccüh ederek bu sorumluluğu verdi.
Şu an itibariyle HS işaretli maddelerde 13, SAS işaretli maddelerde 105 ve BS işaretli maddelerde 5 sayfa beklemekte. Daha öncede bir kaç yerde dile getirdiğim şekilde 27 hizmetlimizden takribi 20 tanesi aktif değil hatta 1 hizmetlimizin azledilmesi gerekmekte. Yukarıdaki verilerin ışığında mevcut hizmetlilerimizin iş yükü altında çoğu şeye yetişemediğini değerlendiriyorum. Bu duruma etken olan şey hizmetlilerimizin nitelik olarak değil (zaten nitelik sorunu olsa topluluğun müdahalesi kaçınılmaz), nicelik olarak azlığıdır. Bu husus bir kaç ortamda daha belirtilmiş ve topluluğumuza yeni hizmetliler kazandırılması, bu sorumluluğun bir veya daha fazla kullanıcımıza daha verilmesi gerekliliği de konuşulmuştu.
Bu eksiklik dolayısıyla Vandalizme yönelik madde ve kullanıcı sayfalarını korumak için hizmetlilerimizin yetişemediği, kimi zaman kullanıcı engelleme taleplerinin beklemede kalması mecburiyeti oluştuğu, kayıtlı veya anonim bir Vandalın topluluk ve genel ahlak kurallarıyla bağdaşmayan fiillerinin sürdüğü, sürüm gizlemenin mücbir sebeplerle geciktiği durumlar yaşanabilmektedir.
Bu duruma ivedilikle müdehale edilmelidir. Kendisini anti-vandal olarak tanımlayan ben tüm bunların topluluğumuz adına üzücü ve yeni aramıza katılmış kullanıcılarımızın Vikipedi'yi yanlış tanıyarak soğutacak etkilere sahip olduğu kanaatindeyim.
Katıldığım günden bugüne (pasif dönemimde az olmak kaydıyla) politikalarımızı ve yönergelerimizi incelemekteyim. Takıldığım noktalarda ise hizmetlilerimiz ve konuya ilgili kullanıcılarımıza görüşlerini sormaktayım. Her fırsatta da bu konuda yorumlama ve örneklendirme şeklinde gelişime önem vermekteyim.
Bir Vikipedist için mutlak suretle gerekli olduğunu düşündüğüm işbirliğine ve yardımlaşmaya yatkın olduğumu düşünüyorum.
Tartışmalarımıza mümkün mertebe katılmaya özen göstermekteyim. Yorum yapmadan önce bir süre gözlem yapmayı faydalı görüyorum. İki karşıt görüşün çatışarak ve münazara yolu ile doğruya ulaşılabileceğine inanıyorum. Bu hususa istisna bilgimin olmadığı veya kısıtlı olduğu konulardır.
Zayıf olduğumu değerlendirdiğim husus ise SM, KM ve dengi adaylıklardır. Bu oylamalara istediğim seviyede ve layıkıyla aktif katılım sağladığımı söyleyemem.
Yukarıda arz ettiğim tespitlerin bir kısmı topluluğumuzun tümünü ilgilendiren hususlardır. Benim için geçerli olduğu kadar başka kullanıcılarımız içinde geçerlidir. Bu sebeple bir kullanıcımıza hizmetlilik adayı gösterme için teklifte bulundum, kendisi fikirlerini beyan ederek nazikçe kabul etmemiştir.
Arşiv kısmından örnekleme usulü ile yaklaşık 10 adaylık sürecini kontrol ettim. Soruların cevaplarını, olumsuz oyların gerekçelerini inceledim. Topluluğumuzun beklentilerini ve ihtiyaçlarını karşılayabileceğimi düşünüyorum.
Kendimle ilgili durumları, yetkileri veya sorumlulukları talep etmekte bazen sorun yaşayabiliyorum. Bundan dolayı kullandığım hatalı cümleler veya kendim ile ilgili belirttiğim hususlarda narsist değerlendirebileceğiniz ifadelerim olduysa topluluğumuzun affına sığınarak hizmetlilik sorumluluğuna adaylığımı açıklıyorum. Topluluğumuzun adaylığım hakkındaki görüşlerini arz ediyorum.
Elbetteki bu başvurunun olumlu sonuçlanması gönülden temennimdir. Lakin olumlu veya olumsuz her ihtimalle topluluğumuzun hizmetlilik başvurusu yapma veya aday gösterme hususlarında dikkatini çekeceğini düşündüğüm için faydalı olacağını düşünüyorum.
Açıklamamın uzunluğu dolayısıyla özür dilerim. Topluluğumuzun soruları varsa cevaplamaya hazırım.
(Not:Bu metin yazıldıktan sonra Sayın Maurice Flesier'in Köy Çeşmesindeki tartışmayı başlatması ve durumun düşündüklerimle paralellik göstermesi beni çok mutlu etmiştir.) chansey Mesaj 20:42, 2 Aralık 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Çok babacan bir zat tam bir vazife adamı. Amirlik vazifesi kendisine yakışacaktır. --II. Niveles 04:34, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın II. Niveles iyi düşünceleriniz ve olumlu oyunuz için teşekkür ederim. Lakin belirteyim ki hizmetliliği ben amirlikten çok, bir sorumluluk olarak görmekteyim. Saygılarımla. chansey Mesaj 07:31, 3 Aralık 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: HS, SAS ve sayfa koruma talepleri üzerinde aktif olmayı planlıyorum. Vandal engellenmesinin hizmetli iş yükündeki küçük lakin önemli bir faktör olduğu kanaatindeyim. Ayrıca BS kuralını aktif şekilde uygulamanın SAS şişkinliğini engelleyeceği kanaatindeyim. Bu yönde çalışmayı düşünüyorum.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Kendimi iyi bir madde yazarı tanımlamam güç. Vikipedi hayatımın büyük bölümü düzenleme ve Vandalizm mücadelesi ile geçmekte. Ama bir ilk olduğu için Kalpana Chawla maddesini gösterebilirim.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Paralel işler yaptığım kanaatindeyim. Sürüm kontrolü ve Vandalizm mücadelesi benim vazgeçilmezlerim arasında. Katılmaktan hoşlandığım İBP'lerle hizmetlilik arasında denge kurabileceğime inanıyorum.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Kayda değer anlaşmazlığım yoktur.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Bu konuda takdir yetkisinin dikkatli kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Politikaları sert uygulama eğilimim olsa da her kullanıcıya şans tanınması gerektiği kanaatindeyim. Asıl önemli nokta iyi niyettir. Niyet iyi ise inisiyatif kullanmaktan çekinmem.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Anonim kullanıcıların Vikipedi'de kısmen önemli bir yeri olduğu kanaatindeyim. Elbetteki topluluğum hizmetli sorumlusunu yüklediği bir kullanıcının görüşleri kıymetlidir, bu bende olumlu önyargı yaratır. Lakin topluluğun ortak eğilimi, Vikipedi politikaları nettir. Vicdanıma dönerim ve doğru olduğunu düşündüğüm fikri önemserim.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: SM ve KM oylamalarına gerekli önemi göstermediğimi düşünüyorum. Bu durum bizi SM adına diğer Viki'lerden geri düşürüyor.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Bu durumun her ne kadar "Özgür Ansiklopedi" ruhuna aykırı olduğunu düşünsem de özellikle yoğun vandalizme uğrayan maddelerin koruma altına alınması gerektiği kanaatindeyim. Yarı veya tam uğranan vandalizme göre değişiklik gösterecektir.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Vikipedi'nin doğru bilgilerle donatılmasını isteyen her Vikipedist'in bu üç politikayı ezbere bilmesi gerektiği kanaatindeyim. Beş temel taşın üçlü saç ayağı benzetmesini yapsam yanlış olmaz...
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Genel anlamda bakarsak hizmetliliğin azli hususunun tekrar gözden geçirilmesi taraftarıyım. Yoksa kesin karşı olduğum bir karar yoktur.
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Aklıma gelen bir faktör yoktur.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Sözlük tanımını bir kenara bırakırsak bence trol zaman kaybıdır, motivasyon eksikliğidir, moral bozmaya birebirdir. Trolü aç bırakma yoluna gitmeyi uygun buluyorum. Lakin bir kullanıcımıza doğrudan "Sen trolsün" denilmesini de pek yakışır bulmuyorum. Troller de zaman içinde faydalı birer Vikipedist'e dönüşebilir.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: Bilginin özgürce paylaşılması hoşuma gidiyor. Ayrıca ucu bucağı olmayan bir derya Vikipedi'ler. Türkçe Vikipedi'nin hak ettiği konumda olmadığını düşünüyorum ve bu projede olabildiğince katkım olsun istiyorum.
 • Pictogram voting question.png Soru Öncelikle aday olduğunuz için tebrik ediyorum. Eğer hizmetli seçilirseniz ne kadar süre aktif olabileceğinizi düşünüyorsunuz? Uzun bir süre bu işlerle ilgilenebilir misiniz? --Turgut46 22:50, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Turgut46; nazik tebriğiniz için teşekkürlerimi sunarım. Belirttiğim üzere Vikipedi bir derya. Yapacak iş bitmiyor. Başta sağlık olmak üzere ailevi yaşantı ve mesleğim elverdiği ölçüde aktif olacağım. Karakterim gereği boş durmaktan hoşlanmıyorum. Boş vakitlerimi kısmen Vikipedi'ye harcayarak faydalı bir iş yaptığımı düşünüyorum. Bu durum beni canlı ve aktif tutuyor. Uzunluk kısalık göreceli bir kavram olsa da kendi çapımda uzun bir süre Vikipedi'ye faydalı olmak istiyorum. Somut bir süre vermeyi samimi bulmuyorum. Eğer hizmetlilik sorumluluğunun hakkını veremediğimi düşünmeye başlarsam veya topluluğumuzdan bu tip serzenişlere muhatap olursam; gerekli gördüğüm yerde bayrağı teslim etmekten çekinmeyeceğimden emin olabilirsiniz. Saygılarımla. chansey Mesaj 23:01, 2 Aralık 2016 (UTC)