Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hizmetlilik başvuruları, Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır (esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır). Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği %85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.

Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Vikiçizer[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 20:17, 29 Ocak 2020 (UTC)

Herkese merhaba. 2016-2019 yılları arasında bir süre bürokratlık yapmıştım. Şu an mümkün mertebe hizmetlilik işlerine yoğunlaşmaya çalışıyorum. Vikipedi'nin engelinin kalkması ile daha ileri bir Topluluk bilincine ulaşabileceğimizi umuyorum, kayıtlı kullanıcıların çoğalması hizmetlilerin/bürokratların artması ihtiyacını getirebilir. Şu an tek bir bürokratımız (Superyetkin) aktif. Topluluk tarafından kabul görürse tekrar bürokratlık işlerine de bakmayı çok isterim. Hatırlatma amacıyla bahsetmek gerekirse, Bürokratların hizmetlilerden fazla olarak iki fonksiyonu daha oluyor. Birincisi hizmetli oylamalarını/tartışmalarını sonuçlandırma ve oylama sonucuna göre kullanıcı haklarını hizmetli/bürokrat olarak değiştirme (hizmetliliği/bürokratlığı geri alma yetkisi yok), ikincisi aynı şekilde bot oylamalarını/tartışmalarını sonuçlandırma ve oylama sonucuna göre kullanıcıya bot statüsü verme. Hizmetlilik sorumluluğunda, elimden geldiğince; tartışma, oylama veya şikayette objektif karar vermeye ve Vikipedi işleyişine katkı sunmaya çalışıyorum. Topluluk isterse, bu fonksiyonlar için de yine en iyi şekilde emek vermeye çalışacağım. --Vikiçizer (mesaj) 17.17, 16 Ocak 2020 (UTC)


Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Aslında öyle aman aman ihtiyacımız olan bir şey gibi gözükmese de, diğer aktif bürokratımızın aktif olmadığı durumlar için bu sorumlulukların altından kalkabilecek kapasitede ve tecrübede birisine ihtiyacımız var. Nadir de olsa bürokrat kararının gerektiği durumlar da ortaya çıkıyor, bunu atlamış kendisi gerekçesinde :) Neyse, kendisi de bu tanıma uyan bir kullanıcı diye düşünüyorum. Hayırlısı olsun.--NanahuatlEfendim? 19.06, 16 Ocak 2020 (UTC)
 2. Vikiçizer'e olan güvenim tam. --Ali Haydar (mesaj) 19.39, 16 Ocak 2020 (UTC)
 3. Hizmetli başvurusunda ne yazdıysam aynıları geçerli. Bittabi sadece bu değil kendisinin bu yoğunlukta kendisi gibi aktif birine ihtiyacımız olduğundan ve tek bürokrat olduğundan destekliyorum adaylığını. Başarılar.--Nystaléos benim? 19.45, 16 Ocak 2020 (UTC)
 4. Her türlü adaylığına tam destek.--Teacher0691 (mesaj) 21.04, 16 Ocak 2020 (UTC)
 5. Hem gerekcesine, hem de daha onceki performansina bakarak destek veriyorum. Gerek hizmetlilik, gerekse burakratlik yipratici gorevler, herkesin mutlu edilmesi zor. Eminim gorus ayriliklari yasanacaktir ancak Vikicizer'in objektif olmak icin capa gosterecegine inaniyorum. Basarilar, Citrat (mesaj) 21.18, 16 Ocak 2020 (UTC)
 6. Diğer yorumlara katılarak oyum kesinlikle olumlu.--KevinselfNR 21.45, 16 Ocak 2020 (UTC)
 7. Tecrübeli ve çok aktif, yetkiyi doğru şekilde kullanacağından şüphem yok. Destekliyorum. --Khutuckmsj 15.39, 17 Ocak 2020 (UTC)
 8. Geçtiğimiz bürokratlık döneminde bu yetkiyi son derece başarılı kullandığını gözlemlememe istinaden... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.49, 17 Ocak 2020 (UTC)
 9. Görevi başarıyla yerine getireceğine inanıyorum. Cem 53 mesaj 15.52, 17 Ocak 2020 (UTC)
 10. Dün uzun uzun gerekçelerimi ekleyerek yazdığım mesaj şimdi görünmüyor. Son değişikliklerde de görünmediğine göre, sistemsel bir hata yoksa, demek ki kaydet butonuna basmamışım. Nasıl olur ki bu? Kaydettiğime de kayıtlı ekran görüntüsünü gördüğüme de eminim... Neyse, konuyu bağlamı dışına çıkarmayayım. Kendisini destekliyorum. Uzun uzun gerekçeler eklemeye gerek dahi duymuyorum. Bu işi layıkıyla yapacak birkaç kullanıcıdan birisidir kendisi. Kendisinin, arada sırada benim aleyhime olacak şekilde gerçekleşse de, adaleti tesis etmeye çalışacağına inancım çok yüksek (tam diyemiyorum - o kadar kusur kadı kızında da olur diyeyim :) ). Politikalara hakim, anlayışlı, iletişim kabiliyeti yüksek. Adaylığı olumlu kapatmak için neyi bekliyoruz ki?-thecatcherintheryemesaj 16.02, 17 Ocak 2020 (UTC)
 11. Sizin zamanında yaptığınız birçok çalışmayı görmüşlüğüm var ve erişim engeli süresince Türkiye'den Vikipedi'ye dolaylı yollardan erişim sağlanıyorken de aktif kalmaya devam ettiniz. Ayrıca sizin de yukarıda belirttiğiniz gibi etkin bir bürokrat olarak @Superyetkin'den başka kimse yok ve bu sebepten ötürü sizin adaylığınızı gayet mantıklı buluyorum. Aynı şekilde Vikipedi'nin birçok politikası hakkında da tam anlamıyla bilgi sahibi olduğunuz için bürokratlık gibi yönetimsel konularda hizmetliliğinizdeki kadar güzel işler yapacağınızdan eminim. Kolay gelsin :) •SuperiorFast• ileti 02.54, 18 Ocak 2020 (UTC)
 12. Daha önceki hizmetlilik ve bürokratlık sürecinde gösterdiği emek ve sağduyuya göre Vikiçizer'in bu görevi yapmak için uygun bir aday olduğunu düşünüyorum. --Uğurkentmesaj 19.16, 18 Ocak 2020 (UTC)
 13. Çok önceden tanıdığım ve olmasında bir zarar göremdiğim bir vikipedist :) -Man•Ca 13.43, 21 Ocak 2020 (UTC)
 14. Yeterince tecrübeli ve bugüne değin aldığı yetkileri suistimal ettiği tek bir örneğe rastlamadım. Bürokratlık faaliyetlerinde de aynı kararlılıkla hareket edeceğine güvenim tam. --Théoden ileti 13.55, 21 Ocak 2020 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

 • "Hizmetlilik sorumluluğunda, elimden geldiğince; tartışma, oylama veya şikayette objektif karar vermeye ve Vikipedi işleyişine katkı sunmaya çalışıyorum." Bu görüşe katılamıyorum. E4024 (mesaj) 18.11, 16 Ocak 2020 (UTC)
Üçüncü göz olarak bu görüşünüz için birtakım somut örnekler sunmanızı rica edeceğim @E4024.--NanahuatlEfendim? 19.07, 16 Ocak 2020 (UTC)

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

[... Standart hizmetlilik soruları çıkarıldı ...]

Burada yer alan soruları hizmetlilik başvurumda yanıtlamıştım. Vikipedi topluluğunun bana yönelteceği ek sorular varsa cevaplamaya hazırım.--Vikiçizer (mesaj) 17.17, 16 Ocak 2020 (UTC)

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]