Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

Sonuç: Başarılı. HakanIST'in hizmetli olması yönünde görüş birliğine varılmıştır. --Superyetkinileti 11:35, 8 Temmuz 2016 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 16
 Destek: 15
 Karşı: 1
 Tarafsız: 0
 Oran: % 93,75

HakanIST[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 11:34, 8 Temmuz 2016 (UTC)

HakanIST (MesajKatkılarİstatistikler) – Hizmetlilik fonksiyonları gerektiren ve birikme olan konularda yardımcı olmak istiyorum.(Vandalizm amaçlı hesapları engelleme ve bu hesapların açtığı sayfaları, yüklediği dosyaları silme) Topluluğun görüşüne sunuyorum. -- Hakan·IST 11:34, 24 Haziran 2016 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Vikiveri projesinde hizmetli seçilmiş. Fazladan gelecek 3 özelliği, tarafsız bir şekilde kullanacağına inanıyorum. Eldarion 20:24, 26 Haziran 2016 (UTC)
 2. İngilizce'sinin oldukça iyi olması, teknik konularda oldukça fazla bilgisinin bulunması ve sürekli yardımsever, sakin yapısı ile Vikipedi'ye hizmetli olarak oldukça fazla katkısının olacağını düşünüyorum.--İnceleme Elemanı (mesaj) 23:53, 26 Haziran 2016 (UTC)
 3. Herhangi bir çekincem yok. Yetenekleri ortada, faydalı olacağına inanıyorum. --Gökhan (mesaj) 00:15, 27 Haziran 2016 (UTC)
 4. Hizmetliliği yapabileceğini düşünüyorum --Adem20mesaj 06:21, 27 Haziran 2016 (UTC)
 5. Gayet çalışkan kullanıcı.Hizmetli olmasında bir engel yok.--Yaratmayıcı evet? 06:24, 27 Haziran 2016 (UTC)
 6. Arkadaşımız her zaman çalışkan ve yardımsever. ie'nin söylediği gibi sakin ve ayrıca TBA konusunuda özümsemiş birisi. Ayrıca Vikidata gibi bir projede hizmetli olması Türkçe Vikipedi'ye fayda sağlayacaktır. iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 14:47, 28 Haziran 2016 (UTC)
 7. Değerli kullanıcı Hakan'ın, yaz aylarında tenha olan Vikipedi'de en azından bu yaz nöbetçi olması şartıyla, hizmetli olmasını destekliyorum. Şaka bir yana teknik bilgin sayesinde Vikipedi'ye çok katkın var. Deneyimin ve yardımseverliğine ilave 3 özellik sana daha da yardımcı olacaktır. Umarım görevinde başarılı olursun. Bora_mesaj gönder 15:43, 28 Haziran 2016 (UTC)
 8. Bence bu görevi başarıyla yapabilecek bir arkadaşımız. Hayırlısı olsun. --Dekolteli Kefen 18:24, 28 Haziran 2016 (UTC)
 9. Türkçe Vikipedi'ye fayda sağlayacağını düşünüyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 10:24, 29 Haziran 2016 (UTC)
 10. Görüşlere katılıyorum.--MerhabaNe yapabilirim? 12:33, 29 Haziran 2016 (UTC)
 11. Hizmetlilik fonksiyonlarını yerine getirebileceği daha önceden ispatlanmış kişilere mutlaka fırsat vermeliyiz. Yoğun vandal saldırılarında belli başlı sayfaların korumaya alınmasında biraz daha cesur olunması dileğiyle bu adaylığa da evet.--Alperen (mesaj) 20:55, 29 Haziran 2016 (UTC)
 12. Yorumlara katılıyorum --Toppolila 09:54, 30 Haziran 2016 (UTC)
 13. Kullanıcının katkıları ortada. Fazladan bir aktif hizmetlinin bize bir zararı olmayacaktır. --Turgut46 20:29, 2 Temmuz 2016 (UTC)
 14. Tartışmalara ve anlaşmazlıklara ne şekilde müdahale edeceğini kestiremesem bile hizmetli olmasını destekliyorum. Sakin bir kullanıcı olması ve gün içinde aktif olması bizim yararımıza olacak. Başarılar diliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 14:04, 3 Temmuz 2016 (UTC)
 15. Bot sahibi olması, yabancı dil uzmanı olması, teknik bilgileri.--Shinobi19mesaj için 14:14, 3 Temmuz 2016 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Osman Gazi Köprüsü maddesinin geçmişini incelemenizi tavsiye ederim. Kullanıcı ile alakalı şu şikayette bulundum. Bu kullanıcı Hizmetli değilken, önce bir IP aracılığı ile sonra da kendi "ciddiyet lütfen" deyip bir cümleyip kaynaksız bilgi adı altında etiket koymadan siliyorsa, bu kullanıcının varolan yetkilerinin bile fazla olduğunu düşünüyorum. MEOGLOBALBana mesaj atın 10:03, 3 Temmuz 2016 (UTC)
  Şikayet sayfasında da kanıtlanmış bir IP kullanımı var gibi bir savunmanız var. Hiçbir denetçi başvurusu yapmadan böyle bir suçlamada bulunmayınız lütfen! Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 10:34, 3 Temmuz 2016 (UTC)
  Müsade edin kullanıcı kendini savunsun, şikayet sayfasında kullanıcıyı savunan bir kullanıcıya ait soruyu nasıl sildiğini görüyoruz. MEOGLOBALBana mesaj atın 17:52, 3 Temmuz 2016 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

 1. Biz kullanıcıların daha fazla yardıma ve doğal olarak hizmetli arkadaşa ihtiyacımız var. Bence iyi bir hizmetli harika bir destek. Gayet olumluyum. Olumlu görüşlere katılıyorum. Başarılar diliyorum. Yeni bir vikiyim inanın yardımın ne kadar kıymetli olduğunu tarif edemem. Umut oluyor ve yolumuza ışık tutuyor. Özellikle bekleme sürelerinin kısalması için çok olumlu olacağını düşünüyorum. Umarım kullanıcı olarak görüş ve oy hakkım vardır. Böyle bir şeyi ilk kez yapıyorum. Tecrübesizliğimi bağışlayın. Teşekkür ederim. Oznurkazanci (mesaj) 17:55, 29 Haziran 2016 (UTC) VP:OY gereği Maurice Flesier message 18:25, 29 Haziran 2016 (UTC)

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C:Silme, engelleme , sayfa koruma işlemleri dışında, silinmeye aday sayfalar tartışmaları ve devriyelik başvuruları ve dolayısıyla beyaz liste yetkilendirmeleri konusunda yardımcı olabilirim.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C:Ağırlıklı olarak sayısız vandalizm ve reklam amaçlı içeriklerle boğuştuğum için özel bir madde veremiyeceğim.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C:Bir süredir temizlenmesi gereken tartışma sayfaları ve kategoriler ile ilgili çalışma yapıyorum, dosyalar ile devam edeceğim. Hizmetlilik görevleri bu temizlik işlemi için zaten tamamlayıcı olacaktır.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C:Hatırladığım bir anlaşmazlık yok.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C:Süresiz engelin işlevsel olmadığını düşünüyorum fakat politikalar gerektirdiği sürece engeli vermekten çekinmem.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C:Türkçe Vikipedide kayıtlı kullanıcı vandalizmi anonimleri aratmıyor, o yüzden iddiadan ibaret olmayan mantıklı gerekçeli anonim kullanıcıyı da hizmetli kadar önemserim.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C:Tüm türkçe wikimedia projelerini takip etmeye çalışıyorum ayrıca diğer dillerde birçok vikide ve tabiki Vikiveride hizmetli olarak aktifim. Bu Türkçe Vikipedi'ye %100'ümü vermediğim anlamına gelebilir, fakat buradaki çalışmalarımın Türkçe Vikipediye faydası daha çok.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C:İnsanların rahat katkı yapmasına engel olduğunu düşünüyorum, çok yoğun vandalizm olmadıkça koruma işlemi kullanılmamalı.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:Bu politikaları ihlal edenlere karşı birçok kez uyarıda bulundum. Tekrar etmesi durumunda caydırıcı olması açısından engel uygulayabilirim.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C:Güncelliğini yitirmiş ve eksik olan yönerge/politikalar dışında herhagi bir endişem yok.
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C:Böyle bir beklentim yok, olursa da vakfın dinamiklerinin bu şansı zaten bana verdiğine inanıyorum, yerel veya uluslararası bağlamda her türlü değişiklik talebini duyurma imkanı mevcut.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C:Dikkat çekmeye çalışan ve bunu zarar vererek veya saldırarak yapan kullanıcılar trolldür. Dikkate almayıp engel/sürüm gizleme gibi tedbirlerle topluluğun huzurunu kaçırmalarını engellerim.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C:Çokça faydalandığım ve benden hiçbir karşılık beklemeden bilgi paylaşılan bu platforma elimden geldiğince katkıda bulunmak istiyorum.

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.