Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayollar:

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği % 85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.


Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Selahattin ilhan[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 13:33, 1 Şubat 2017 (UTC)

Selahattin ilhan (MesajKatkılarİstatistikler) – Daha önce farklı bir kullanıcı adıyla aday olmuştum. Sonrasında kendi isteğimle çekildim. Yeniden aday olmayı düşünmüyordum. Şu değişiklik özetine küfür yazan vandal IP nin engellenmesi için birkaç defa kâhyalara haber verdim (aktif hizmetli bulamadığım için). Onlar da bana istersem adaylığa başvurabileceğimi söylediler. Biraz düşündüm. Her seferinde onlara haber vermektense, hizmetli olmam yarar sağlayacaktır dedim ve başvurmaya karar verdim. Görüşlerinizi bekliyorum. Selahattin ilhan (mesaj) 13:33, 18 Ocak 2017 (UTC)Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Bu görevin gereklerini yerine getireceğine inanıyorum. -- Hakan·IST 14:02, 18 Ocak 2017 (UTC)
 2. Çok çalışkan ve buraya hakim bir kullanıcı, iş yükünü azaltacağına eminim.--Kingbjelica (mesaj) 14:56, 18 Ocak 2017 (UTC)
 3. Diyapazon olarak aktif bir şekilde katkıda bulunuyordu. --Turgut46 16:52, 18 Ocak 2017 (UTC)

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Hizmetli olan kullanıcıların, hizmetlilerin yaptığı işlerle haşır neşir olmasını, kullanıcılara uyarılar yapmasını, vandalizmle mücadele etmesini falan beklerim. Öncelik, madde yazımından ziyade bu işlerle uğraşmak olmalı bana kalırsa. Şuradan silinen katkılarına baktım. 332 adet, yani en iyi hesapla 332 adet sayfaya sil şablonu eklemiş. Mesela bu sayı bende 29.237 imiş, Vikiçizer'de 14.783 (+60.087 silinen sayfa), Superyetkin'de 7.166 (+109.568 silinen sayfa) diye gidiyor. Son ciddi hizmetlilik başvurusunu yapan Chansey'de -ki ben karşı idim orada da- dahi bu sayı 1.049. Buradan kullanıcı, yalnızca hizmetlilerin yapabildiği madde silme işlemleriyle pek haşır neşir değil yorumu yapılabilir -ki herkes olmak zorunda değil, iyidir ya da kötüdür de demiyorum. Şuradan silinmeye aday sayfalarla alakalı faaliyetlerine baktım. Hizmetli olan bir kullanıcıdan, bu sayfalarda biraz faaliyet beklerim, zira hizmetlilerin buralarda sağlıklı kararlar vereceklerden olması, sayfa silme gibi işlerle ilgili olması gerekiyor (yoksa niye hizmetli olmak istesin ki?). Daha öncesinde pek yok ama Eylül 2016'dan beri görece yoğunlaştırdığı görülebiliyor. 5 ay, bence çok uzun bir süre değil. Son aday göstermesinde yanlış anlamışım kendisini, "dan dun" cevap vermemiş :) İyi bir şey elbet. Şurada, eskiden ben de dahil çokça kişi tarafından yapılan "tartışmada kaynak sıralama" olayını yapmış. Bir hizmetlinin -en azından son birkaç ayda yaşanan tartışmaların ardından- bunu yapmaması gerekiyor. Kayda değerliğin, madde içerisinde yapılacak çalışmalarla ispat edilmesi gerektiğini bilmesi gerekiyor. Bunları toparlarsam, özellikle son birkaç ayda kendisinin daha nitelikli ve faydalı bir kullanıcıya dönüştüğü net bir biçimde gözlemlenmekte. Ancak bu birkaç ay yeterli midir? Bence bu ivmeyle en az birkaç ay daha katkı vermesi lazım. Diğer taraftan, kullanıcı hizmetlilik yetkilerine (sayfa silme, kullanıcı engelleme ve sayfa koruma) ihtiyaç duymakta mıdır? Pek duymamakta, zaten değişiklik profili de hizmetli (hizmet eden) profili değil pek. Tüm politikaları tam olarak özümsemiş, bunları tarafsız bir şekilde kullanabilir mi? Bunu anlamak için elimizde yeteri kadar tartışma katkısı gözükmüyor. Naçizane tavsiyem, hizmetli olmak istiyorsa katkılarını buna göre şekillendirmesidir. Şekillendirmezse -ki dediğim gibi bu iyi ya da kötü bir şey değil, hizmetli olmamayı ve yalnızca sayfa yazmayı isteyenler de var- devriye olarak zaten oldukça nitelikli ve faydalı bir kullanıcı, hizmetli olmasına gerek yok. Hizmetliliğin "hani kullanmayacağım ama elimde dursun, denk gelir kullanırım" gibi bir bakış açısıyla alınmaması taraftarıyım (kendisi öyle dememiş, ancak hizmetli olsa da bu yetkileri sürekli ve öncelikli kullanacağına dair izlenimim de olmadı). Hayırlısı olsun.--RapsarEfendim? 17:04, 18 Ocak 2017 (UTC)
  Rapsar, görüşlerinizi dikkate alacağım. Açıklık getirmek istediğim küçük bir konu var. Köy çeşmesine eklediğim mesajı silmişsiniz. Hizmetli başvuru sayfası herkesin izleme listesinde olmayabilir. Sonra ben duymadım demesinler diye oradan duyurmuştum. Niye sildiğinizi de anlamadım. -Selahattin ilhan (mesaj) 18:48, 18 Ocak 2017 (UTC)
  Benim dediklerim, sizin hatalı faaliyetlerde bulunduğunuz değil, yanlış anlaşılmasın. İki argümanım var, birincisi, katkı profilinize bakınca hizmetliliğe zaten ihtiyacınız yok, ikincisi ise hizmetlilerde görmek istediğim politika ve yönergeleri tam olarak özümsenmesi kavramının olduğuna dair yeteri kadar veri yok :) Hizmetli olmadan da gayet verimli ve kaliteli bir kullanıcısınız zaten. İyi günler.--RapsarEfendim? 19:58, 18 Ocak 2017 (UTC)
  Köy çeşmesinden neden kaldırdığımı yanıtlamamışım. Tartışma başlar başlamaz değil de, birkaç gün geçmesine rağmen ilgi olmaması durumunda köy çeşmesinden çağrı yapmak daha uygundur. Herkes her tartışmanın çağrısını oradan yaparsa olmaz. Çağrı yapılacaksa da yeri Şablon:Kullanıcı VH.--RapsarEfendim? 20:09, 18 Ocak 2017 (UTC)
 2. Geçmişte olumlu oy verdiğim ve hizmetli seçilen bazı hizmetlilerin (elbette bu bir zorunluluk değil fakat yapmıyorum artık bu yetki bana lazım değil, katkılarımı artırınca yeniden aday olurum demek lazım) günümüzde katkı sayfalarında yeller estiğini, kiminin ona kimini buna kızıp uzaklaştığını fakat yetkilerini de delikanlı gibi (mecazidir alınmayınız) bırakmadıklarını gördüğüm, üzerine alınmasın (katkıları artarak devam etsin istediğim) fakat başvuruda bulunan kullanıcıda da benzer bir durum algıladığımdan dolayı bu başvurusu için olumsuz görüş bildiriyorum. --İnceleme Elemanı (mesaj) 16:32, 19 Ocak 2017 (UTC)

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki sorular 2006 sonundan beri hizmetli adaylarına topluluğun kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olabilmek için sorulmakta. Cevaplayıp cevaplamamakta serbestsiniz.

1. Hizmetlilerin üzerinde işyükü olarak bir yoğunluk olduğu malum. Bu işyükünün hangi kısımlarını paylaşmayı düşünüyorsun en çok? Vandalların engellenmesi dışında hizmetlilere has işlemlerin hangilerinde katkının olması muhtemel? Hangileriyle boğuşmaya sıcak bakmıyorsun?
C: Sıcak bakmadığım konu yok. Hizmetlilerin yaptığı her işte destek olabilirim.
2. Bugüne kadar yazdığın maddeler içinde en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Ayırmak pek mümkün değil. Genel olarak burada yapıp ettiklerimden hoşnutum.
3. Hizmetlilik görevleriyle şu anda Vikipedi'de eğildiğin işler arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Vikipedi'de eğildiğim özel bir alan/konu yok. Bu sorumluluğu alarak aksatacağım bir iş bulunmuyor.
4. Daha önce herhangi bir kullanıcıyla değişiklik yüzünden anlaşmazlık yaşadın mı? Neden? Geçmişe baktığında aynı durumda farklı bir şey yapar mıydın?
C: Ufak tartışmalar hep oluyor. Tartışmaların aynı zamanda ilerlememize yardımcı olduğunu düşünüyorum. Yaşadığım büyük bir anlaşmazlık yok.
5. Bir kullanıcının süresiz engellenmesi konusunda ne düşünüyorsun? Politikalara göre bunu haketmişse, gerekli engeli verir misin yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Süresiz engele genel olarak karşıyım. Uygunsuz kullanıcı adları dışında.
6. Anonim kullanıcılar hakkında ne düşünüyorsun? Sıcak bir tartışmada bir hizmetlinin fikrini mi yoksa anonim bir kullanıcın fikrini mi daha çok önemsersin?
C: Konuya odaklanırım. Kişilere değil.
7. Özeleştiri yapman gerekse, hangi alışkanlık/huylarının Vikipedist olarak verimini düşürdüğünü söyleyebilirsin?
C: Verimimi düşüren bir alışkanlık/huy yok.
8. Sayfaları sürekli yarı-koruma veya tam koruma altında tutmaya nasıl bakıyorsun?
C: Çok gerekli değilse alınmamalı. Alındığı zaman süre kısa tutulmalı.
9. Vikipedi'nin değişmeyen üç içerik politikası (VP:D, VP:TBA ve VP:ÖAYV) hakkında ne düşünüyorsun? Bu politikaları ihlal edenlere karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Bunlar olmazsa olmaz politikalar. Bir ansiklopedi oluşturmaya çalışıyorsak bu konular önemli. İhlal hâlinde önce uyarmalı, ısrarla devam ediyorsa gerekli engel verilmelidir.
10. Vikipedi'de bugüne kadar doğru olduğu kabul edilip uygulanmış olan kararlar arasında kesinlikle karşı olduğun herhangi biri var mı? Neden?
C: Şimdilik yok.
11. Viki işleyişindeki ana faktörlerden birini değiştirme şansın olsa hangisini değiştirirdin ve bunun neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?
C: Değiştirmek istediğim bir ana faktör yok.
12. Troll sence nedir? Nasıl başedilmelidir? Müdahale edemeyeceğin (Kişisel tartışmaya girmiş olmanız nedeniyle) bir troll'e karşı nasıl bir tutum izlersin?
C: Aceleci davranmamak ve "beslememek" gerekir. Yaptığı her değişikliği anında geri almak onları daha da hırslandırıyor.
13. Vikipedi'ye neden katkıda bulunduğunu ve bulunmaya devam edeceğini söyleyebilir misin?
C: İyi kullanılır, değeri bilinirse müthiş bir proje. Kimi zaman iyi ki var dedirtiyor.