Vikipedi:Botlar/Başvurular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Botlar

Bot başvurusunda bulunacakların botun neler yapacağını detaylıca anlatması ve mümkünse örnek birkaç sayfada test edip sonuçlarına bağlantı vermesi önemlidir. Bu sayede Vikipedistler botu tanıyıp gerekli olup olmadığına karar vererek görüşlerini belirtebilirler. Bot statüsü bir bürokrat tarafından verilir (bkz:Bot statüsüne sahip botlar). Bot başvurusunda bulunmadan önce Bot politikasına göz atarak bot statüsünün verilmesi için gerekli koşulların neler olduğuna ve başvuru sürecinin nasıl işlediğine bakmanızı öneririz.

Topluluk, bot başvuruları konusunda bürokrata destek vermek için bilgi ve bulgularını 14 gün içerisinde paylaşabilir ve bu süre sonunda bürokratın kararıyla başvuru sonuçlandırılır. Eski bot başvuruları ve tartışmalara arşivden ulaşabilirsiniz.


 1. Küresel botların Türkçe Vikipedi'de kullanımına izin verilmiştir.
 2. Aşağıdaki kutudaki BOT_ADI yerine bot hesabının kullanıcı adını yazın ve butona tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan sayfayı düzenleyerek ([[Kullanıcı:''Bot'']] yerine botunuzun adını yazın), bot başvurunuzu yapın ve imzanızı atarak sayfayı kaydedin.
 4. Bu sayfaya, botluk başvurusu alt sayfanızı (en alta gelecek şekilde) ekleyin. (BOT_ADI kısmına kendi kullanıcı adınızı yazın):
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/BOT_ADI}}

 1. Global bot use has been opted in for Turkish Wikipedia.
 2. This page allows bot owners to ask the authorization to use it on the Turkish Wikipedia. To make a request for bot status, write the account name of the bot instead of BOT_ADI.
 3. Complete the request (replace [[Kullanıcı:''Bot'']] with the name of your bot.) English translation of the form is included in the template, with HTML comments.
 4. To the bottom of this page, add your bot application subpage as follows by replacing BOT_ADI with your bot's name:
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/BOT_ADI}}Bot başvuruları / Bot requests

Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmesine karar verilmiştir.--Vito Genovese 07.12, 2 Aralık 2020 (UTC)

Kullanıcı:ListeriaBot[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi : Magnus Manske
 • Bot'un amacı : Vikipedi ve Wikidata'daki listeleri güncellemek
 • Kullandığı betik : SPARQL
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler : arwiki, bnwiki, cawiki, cswiki, cywiki, dawiki, dewiki, enwiki, eswiki, etwiki, euwiki, fawiki, fiwiki, frwiki, frbooks, gvwiki, hywiki, iawiki, idwiki, itwiki, lvwiki, meta, nnwiki, plwiki, rowiki, ruwiki, sqwiki, srwiki, ttwiki, utwiki, urwiki, wikidata, yowiki.
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler : trwiki dahil çok sayıda
 • Not : Son değişikliklerde sıkça rastladığım statüsüz çalışan bir bot. Uzun süredir Türkçe Vikipedi'de çalışıyor. Şu an itibariyle trwikide 5339 (küresel olarak 12 milyon üzeri) değişikliğe sahip. Sorunsuz gözükmekte, aslında emin olamadım doğrudan bir bürokrata mı yazsam diye ama prosedürün takip edilmesinin daha uygun olacağını düşündüm. Bot statüsünün verilmesi uygun olacaktır.--chansey mesaj? 18.41, 16 Kasım 2020 (UTC)
 • Gün ve saat : 18.40, 16 Kasım 2020 (UTC)

Yüksek değişiklik sınırlarından etkilenmemesi gerekiyorsa verelim. Bot politikası §Onay gerektirmeyen işlemler kapsamında değerlendirilebilecek bir bot. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.06, 16 Kasım 2020 (UTC)

Magnus Manske, this page is a bot flag application for ListeriaBot. Are you okay with a bot flag for ListeriaBot? Do you need high-volume editing on Turkish Wikipedia? [evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.11, 16 Kasım 2020 (UTC)

TR: Bot onaysız olarak günde 100 değişikliği geçer duruma geldiği için şimdilik engellendi. Onay alırsa kaldırılabilir.

EN: The bot has been blocked for now for a level of activity that exceeds 100 edits per day. It can be revoked upon approval.

Vito Genovese 09.43, 17 Kasım 2020 (UTC)

Vito Genovese, bu şekilde mevcut bir uygulama varsa karmaşayı önlemek ve bilgi vermek açısından politikaya işleyelim. Politika metninde eksiklik kalmasın. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 10.37, 17 Kasım 2020 (UTC)
Evolutionoftheuniverse, onaysız bot çalıştırma konusu metinde zaten zikredilen bir şey, ek bir ibareye gerek yok gibi görünüyor. Magnus birkaç gündür etkin değil gibi, o yüzden de 24 saatlik prosedürsel bir engel yerine iş görecek bir işlem yapma gereği duydum.
Vito Genovese 11.06, 17 Kasım 2020 (UTC)
Vito Genovese, "günde 100 değişiklik" kısmı politikada eksik. O konuda ortada bir karmaşa var. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.14, 17 Kasım 2020 (UTC)
Ha, o somut bir ölçüt değil. Öyle bir uygulama yok, psikolojik sınırı o noktada çektim yalnızca.
Vito Genovese 11.18, 17 Kasım 2020 (UTC)
direkt olarak "X değişiklik" diye belirtilmiş bir alt limit yoksa neden engel verildi vito? bürokratlarla aranızda bir sayıda anlaşıp politikalara eklerseniz kafa karışıklığını önlemiş oluruz.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.22, 17 Kasım 2020 (UTC)
Alt limit olması gerekmiyor esasında. Onaysız değişiklik yasağı demek 1 değişiklik yapsan da uygunsuz demek. Elbette proje yararı gözetilerek her onaysız değişikliğe engel yağdırılmıyor, ancak bu hesabın etkinlik düzeyi aşırı arttığı için bir noktada sınır çizmek gerekti, o kadar. Standart bir sayıya ihtiyaç yok, her durum kendi özelinde değerlendirilir. Her gün olan bir şey değil zaten. Örneğin sen toplu açtığın mahalle maddeleri için ön denemeler yaparken, Evrifaessa, seni engelleyen olmadı. Gerek de yoktu, bir hedefe yönelik denemeler yapıyordun. Burada ise rutin etkinliğin düzeyinin son 3-4 günde aşırı artışı söz konusu.
Vito Genovese 11.35, 17 Kasım 2020 (UTC)
Onaysız değişiklikler için sayfa sayısı (alt sayfalar hariç) ya da değişiklik sayısı temelinde bir sınır belirlemesi iyi olacaktır. "Bu türden değişikliklerin sayı veya hacimce aşırı olduğunun bürokratlarca değerlendirilmesi hâlinde bot başvurusunda bulunulmalıdır." gibi bir ifade ise diğer alternatif. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 12.38, 17 Kasım 2020 (UTC)
Vito Genovese günde >100 oluyor mu? Sanki daha az. chansey mesaj? 12.18, 17 Kasım 2020 (UTC)
Chansey, 16 Kasım değişiklikleri 250, 15 Kasım değişiklikleri 150 civarı. 17 Kasım değişiklikleri de 100'e yakın.
Vito Genovese 12.38, 17 Kasım 2020 (UTC)

yıllardır sorunsuz çalışan bir bota botflag verilmesinde herhangi bir sakınca görmüyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 11.23, 17 Kasım 2020 (UTC)

 • Botlara bot statüsünün verilmesi veya alınmasında (?) inisiyatif kullanıldığına dair bir sayfada yazı okumuştum sanırım, eğer bahsettiğim şey varsa bu bot engellenmemeliydi bence. Onlarca vikide bot statüsünde, bizim burada da olsun yani, ne olacak ki. --Victor Trevor (mesaj) 17.40, 17 Kasım 2020 (UTC)
  İzinsiz çalışan botların engellenmesi ve botun genel katkıları birbiriyle ilgisiz. Şu enwiki örneği verilebilir örneğin bu konuda.
  Vito Genovese 18.12, 17 Kasım 2020 (UTC)
  Bot ile ilgili tek sorun, yaptığı değişiklik sayısının yüksek olması Victor Trevor. Sunucu kaynaklarının verimli kullanılması ve son değişikliklerde müdahâle gerektiren değişikliklere daha verimli odaklanılması için buna ihtiyaç var. Vito Genovese, engel ile bot operatörüne devam etmek istiyorsa bot grubuna girmeyi isteyip istemediğini soruyor aslında. Burada engel, cihazın kapatma düğmesine basmaktan farksız. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 18.15, 17 Kasım 2020 (UTC)

Onaylandı Onaylandı--Vito Genovese 07.12, 2 Aralık 2020 (UTC)

Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmesine karar verilmiştir.--Vito Genovese 22.46, 28 Şubat 2021 (UTC)

Kullanıcı:Teacher0691 Bot[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi : Teacher0691
 • Bot'un amacı : AWB yardımı ile (kategori, imla, kodlar, anlam ayrımı gibi) genel düzenlemeler yapmak.
 • Kullandığı betik : AWB
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler :
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler :
 • Not : VP:BOTYARDIMLI politikası uyarınca şurada da tavsiye edildiği üzere AWB değişikliklerimde kullanılmak üzere bu hesabım için bot statüsü talep ediyorum
 • Gün ve saat : 22.10, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Ya ama ben birinci olacaktım :( --Khutuckmsj 22.29, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Kesinlikle. Kolaylıklar dilerim. chansey mesaj? 22.33, 28 Şubat 2021 (UTC)
 • Kaçınılmaz. --Victor Trevor (mesaj) 22.41, 28 Şubat 2021 (UTC)

Onaylandı Onaylandı - Çok deneyimli bir AWB operatörü, sınanacak herhangi bir şey yok. Kolaylıklar.--Vito Genovese 22.46, 28 Şubat 2021 (UTC)


Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmesine karar verilmiştir. --Superyetkinileti 15.22, 8 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı:VT Bot[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi : Victor Trevor
 • Bot'un amacı : AWB aracılığıyla maddelerde şablon (ör. parametre güncelleme ve Türkçeleştirme), biçimsel (ör. boşluk kaldırma, yazım düzeltme, aynı kaynakları birleştirme, kategorileri en alta taşıma, eksikse kaynakça ekleme vb.) düzenleme yapmak; Türkçede sıkça yapılan hataları düzeltmek, fikir birliği sağlanmış düzenlemeler yapmak (ör. BEK:DIR uyarınca anlam karmaşası yapmayacak şekilde cümlelerin sonuna -dır eklemek (ör. oyuncudur, basketbolcudur, yazardır vs.) veya aynı konu için sonrasında fikir birliğinin sağlanmaması durumunda yapılan düzenlemeleri geri almak, BEK'e göre sakınılacak kelimeleri -eğreti olmayacak şekilde- düzeltmek (ör. "vefat etmiştir" -> "ölmüştür") ve genel düzenleme (ör. İngilizce ifadeleri Türkçeleştirmek: "== Filmography ==" -> "== Filmografi ==") yapmak.
 • Kullandığı betik : AutoWikiBrowser
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler :
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler :
 • Not : Yardımlı değişiklikler uyarınca ve bahsi geçen başlıkta önerildiği üzere AWB değişiklerim için bot başvuru yapıyorum. Önceki AWB değişikliklerime kıyasla tartışmaya mahal vermeyecek düzenlemeler yapmak için büyük bir özen göstereceğim.
 • Gün ve saat : 14.12, 1 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek İletişimi güçlü bir kullanıcı, özen göstereceğine inanıyorum, destekliyorum. --Vikiçizer (mesaj) 16.43, 1 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek (Kullanıcının daha önce AWB ile yaptığı değişiklikleri de göz önünde bulundurarak) Vikipediye yararlı olacağını düşündüğüm için destekliyorum. --Veselov350💬 17.41, 1 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek Güvenilir kullanıcı. Leaply (mesaj) 19.19, 1 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek Yeterince deneyimli bir kullanıcı, botu hakkıyla işletebileceği kanaatimle. --justinianus | mesaj 07.54, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Faydalı olacaktır. chansey mesaj? 15.14, 8 Mart 2021 (UTC)

Onaylandı Onaylandı --Superyetkinileti 15.22, 8 Mart 2021 (UTC)


Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmesine karar verilmiştir.--Vito Genovese 12.00, 9 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı:Justinianus Bot[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi: Justinianus
 • Bot'un amacı: AWB yardımı ile (kategori, imla, kodlar, anlam ayrımı gibi) genel düzenlemeler yapmak. Özellikle AWB yoluyla yapılması istenen değişiklikleri yapmak.
 • Kullandığı betik: AutoWikiBrowser
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler :
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler :
 • Not : Yardımlı değişiklikler uyarınca ve bahsi geçen başlıkta önerildiği üzere AWB değişiklerim için bot başvuru yapıyorum. Vikipedi ile birlikte Vikikaynak'ta da AWB'yi aktif olarak kullanıyorum, yeterli ölçüde deneyimli olduğumu düşünüyorum. Takdir topluluğundur.
 • Gün ve saat : 11.40, 7 Mart 2021 (UTC)
 • Destek Destek Faydalı olacağına inanıyorum, destekliyorum. --Vikiçizer (mesaj) 14.24, 7 Mart 2021 (UTC)
 • Güçlü bir destek! Araca hâkim bir kullanıcı ve AWB'yi öğrenme sürecimde büyük bir yardımı dokunmuştu. --Victor Trevor (mesaj) 22.05, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Kendisinin otomatik değişiklik araçlarına aşinalığına şahitlik ettim. Faydalı bir operatör olacaktır. chansey mesaj? 11.45, 9 Mart 2021 (UTC)

Onaylandı Onaylandı - Şuradaki AWB düzenlemelerini incelediğimde genel olarak başarılı bir performans görüyorum. Ancak son iş kümesinde yer alan ve özeti yalnızca "dz." olarak girilmiş düzenlemelerin daha açıklayıcı özetlere sahip olması gerektiğini vurgulamak istiyorum. Bot grubundaki değişikliklerde bu konuya özen rica ederek yetkiyi veriyorum.--Vito Genovese 12.00, 9 Mart 2021 (UTC)


Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmemesine karar verilmiştir.--Vito Genovese 11.56, 9 Mart 2021 (UTC)

Kullanıcı:HalaxsiBot[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi : Huluxsi
 • Bot'un amacı : Kaynakları Türkçe yapmak ve bazı yazım yanlışlarını düzeltmek
 • Kullandığı betik : AutoWikiBrowser
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler :
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler :
 • Not : Bu ilk bot başvurum. Yani pek bilmediğim için kötü olmuş olabilir bu başvuru. Lütfen anlayışla karşılayın sadece böyle bir girişimde bulunmak, Türkçe Vikiye katkım olsun istedim.
 • Gün ve saat : 14.32, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Geçen günlerde yaşanan AWB izin başvurusunda geçen konuşmalara göre kullanıcı ne AWB ne bot kavramına (kullanımına demiyorum bakın, kavramına) aşina. Herkes bot kullanmak zorunda değil, ben de aşina değilim mesela. Geri döndürülmesi zor sorunlara yol açma ihtimalinden ötürü net karşıyım.--NanahuatlEfendim? 22.32, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Geçtiğimiz günlerde, yeterli tecrübesi olmaması nedeniyle ilgili bot operatörünün AWB programına erişim talebi reddedildi. Operatörünün AWB üzerinde deneyim elde etmesi ve bunu otomatik bir şekilde bota uygunluğunu ayarlaması gerekmekte. Şu an için Nanahuatl ile benzer endişeye sahibim. --Victor Trevor (mesaj) 22.55, 8 Mart 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıda yazılanlara katılarak. --Veselov350💬 11.42, 9 Mart 2021 (UTC)

Symbol oppose vote.svg Reddedildi. - Şu başvuru başarısız olmuşken bu bot başvurusunun başarılı kapatılması tutarlı olmayacaktır. Önce manuel kullanımda deneyim kazandıktan sonra bot başvurusu yapılması daha uygun olur.--Vito Genovese 11.56, 9 Mart 2021 (UTC)


Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Kullanıcı:Tam Otomatize Taşeron Değişiklik İşçisi[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi: 𐰇𐱅𐰚𐰤
 • Bot'un amacı: Küçük değişiklikler
 • Kullandığı betik: AutoWikiBrowser
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler:
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler:
 • Not: Şu ve bu gibi niteliksiz, el ile yapmanın zaman kaybı yaratacağı değişiklikleri bota vermek istiyorum. Kendi kullanıcı hesabımın katkı geçmişini de temiz tutmak istiyorum bu vesileyle. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.58, 1 Mayıs 2021 (UTC)
 • Gün ve saat: 16.58, 1 Mayıs 2021 (UTC)