Vikipedi:Botlar/Başvurular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısayol:

Vikipedi'de bot kullanmak isteyen kullanıcıların ilk olarak bu sayfada botlarını duyurmaları ve tanıtmaları gerekmektedir. Botun neler yapacağını detaylıca anlatması ve mümkünse örnek birkaç sayfada test edip sonuçlarına bağlantı vermesi önemlidir. Bu sayede Vikipedistler botu tanıyıp gerekli olup olmadığına karar vererek görüşlerini belirtebilirler. Bot statüsü alması topluluk tarafından onaylananlara bir bürokrat tarafından bot statüsü verilir. (bkz:Bot statüsüne sahip botlar)

Başvurmadan önce[kaynağı değiştir]

Bot başvurusunda bulunmadan önce Bot politikasına göz atarak bot seçilmek için gerekli koşulların neler olduğuna ve seçim sürecinin nasıl işlediğine bakmanızı öneririz.

Eski bot başvuruları[kaynağı değiştir]

Eski botluk başvurularına arşivden ulaşabilirsiniz.

Bot başvurusu yapmak[kaynağı değiştir]


 1. Global botların Türkçe Vikipedi'de kullanımına izin verilmiştir.
 2. Aşağıdaki kutudaki ROBOT_ADI yerine robot hesabının kullanıcı adını yazın ve butona tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan sayfayı düzenleyerek ([[Kullanıcı:''Bot'']] yerine botunuzun adını yazın), bot başvurunuzu yapın ve imzanızı atarak sayfayı kaydedin.
 4. Bu sayfaya, botluk başvurusu alt sayfanızı (en alta gelecek şekilde) ekleyin. (ROBOT_ADI kısmına kendi kullanıcı adınızı yazın):
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/ROBOT_ADI}}

 1. Global bot use has been opted in for Turkish Wikipedia.
 2. This page allows bot owners to ask the authorization to use it on the Turkish Wikipedia. To make a request for bot status, write the account name of the bot instead of ROBOT_ADI.
 3. Complete the request (replace [[Kullanıcı:''Bot'']] with the name of your bot.) English translation of the form is included in the template, with HTML comments.
 4. To the bottom of this page, add your bot application subpage as follows by replacing ROBOT_ADI with your bot's name:
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/ROBOT_ADI}}

 1. Les bots globaux sont permis dans le Wikipédia turc.
 2. Cette page permet aux dresseurs de bots de demander l'autorisation de l'utiliser sur le Wikipédia turc. Pour ajouter une demande de bot, mettez le nom de votre bot à la place de ROBOT_ADI dans la boîte ci-dessous et poussez le bouton.
 3. Completez votre demande (remplacez [[Kullanıcı:''Bot'']] avec le nom de votre bot.) Traduction en français est mise dans le modèle avec des commentaires en HTML.
 4. A la fin de cette page, ajoutez votre page de demande comme ci-dessous en remplaçant ROBOT_ADI avec le nom de votre bot:
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/ROBOT_ADI}}Bot başvuruları / Bot requests / Demande de bot[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu tartışması sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmesine karar verilmiştir.

--Superyetkinileti 16.18, 18 Eylül 2018 (UTC)

Kullanıcı:BotHorizon[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi : SkyHorizon
 • Bot'un amacı : tr:Kategori:KB1 hataları: tarihler kategorisindeki hatalı formatta olan tarihleri düzeltmek.
 • Kullandığı betik : Python (pywikibot)
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler :
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler :
 • Not : Örnek değişiklikler: Özel:Katkılar/BotHorizon
 • Gün ve saat : 09.21, 30 Ağustos 2018 (UTC)

Destek Destek[kaynağı değiştir]

 1. Deneme yaptığı değişikliklerde bir sorun görmedim. --Uğurkentmesaj 14.16, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 2. birkaç katkıya baktım, gayet güzel. —Hedda Gabler (mesaj) 15.16, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 3. İhtiyacımız olan bir alanda çalışacak bir bot, bir hatası gözükmüyor. chanseyMesajYaz 15.25, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 4. Test değişiklikleri inceledim, bir hataya rastlamadım. İyi çalışıyor ve genel olarak süregelerek devam edebilecek bir durum diye düşünerek botu destekliyorum. ~ Z (m) 18.56, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 5. Bu tip faydalı botlara daha fazla ihtiyacımız var, kullanıcı da konu hakkında bilgili ve deneyimli gözüküyor. Hem bot hem kendisi aramıza hoş geldi, kendilerini daha çok görme dileğiyle :)--RapsarEfendim? 19.09, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 6. Değişiklikleri inceledim sorun yok gibi görünüyor, destekliyorum. Kolay gelsin --By erdo can • msj 19.53, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 7. fazlasıyla işe yarar bir bot. — HazanEvet benim? 17.24, 31 Ağustos 2018 (UTC)
 8. Vikipedi'ye katkısı olacaksa neden olmasın? --TmѰ e12 18.06, 31 Ağustos 2018 (UTC)
 9. Sağlıklı gözüküyor. --Pragdonmesaj 19.42, 31 Ağustos 2018 (UTC)
 10. Bu tip otomatik değişikliklere çok ihtiyacımız var. SakhalinioBuyrun beniiiim? 09.06, 10 Eylül 2018 (UTC)

Karşı Karşı[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Tartışma Tartışma[kaynağı değiştir]

 • Ayrıca bot otomatik mi yarı-otomatik mi, nasıl çalışıyor, açıklayabilir misiniz? --Uğurkentmesaj 14.18, 30 Ağustos 2018 (UTC)
Otomatik çalışıyor, deneme yaptıkça hatalar gördükçe geliştiriyorum. ~ SkyHorizon 14.30, 30 Ağustos 2018 (UTC)
Naçizane bir hatırlatma olarak; seçim süreci boyunca bot üzerinde değişiklik yapılmaması gerekmektedir, aksi halde süreç olumsuz sonuçlanabilir. Bilgilerinize sunarım değerli @SkyHorizon. chanseyMesajYaz 15.28, 30 Ağustos 2018 (UTC)
Hatırlama için teşekkürler, şu an hatasız gibi görünüyor, testleri bitirdim. ~ SkyHorizon 15.48, 30 Ağustos 2018 (UTC)
 • Bot sayfadaki tüm hataları düzeltecek değil mi? Çünkü test değişikliklerinden birinde, sayfadaki hatalardan sadece birini düzeltmiş. — HazanEvet benim? 17.34, 31 Ağustos 2018 (UTC)
Şöyle ki, eğer tarih kısmına kullanıcı hatası yüzünden eksik değer girilmişse yazılım bunu algılamayabilir. Örneğin ay, gün ya da yıl kısımlarından birinin eksik olması ya da bunlardan birisinin eksik karakter içermesi gibi. Onun dışında tarihlerin her türlü kombinasyonunu algılayıp çevirebiliyor. ~ SkyHorizonmsj 08.17, 1 Eylül 2018 (UTC)

20 adet deneme değişikliği yapabilir misiniz? --Superyetkinileti 19.26, 17 Eylül 2018 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı ~ SkyHorizonmsj 19.46, 17 Eylül 2018 (UTC)

Sonuç Sonuç[kaynağı değiştir]

Onaylandı Onaylandı --Superyetkinileti 16.18, 18 Eylül 2018 (UTC)


Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.
Aşağıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bot başvurusu tartışması sonucunda kullanıcıya bot statüsü verilmemesine karar verilmiştir.

--Superyetkinileti 15.55, 16 Ağustos 2019 (UTC)

Kullanıcı:Texvc2LaTeXBot[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi : Debenben (and Salix alba, responsible for English speaking projects)
 • Bot'un amacı : Replace depricated math syntax
 • Kullandığı betik : pywikibot sourcecode
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler : dewiki, enwiki, eswiki, frwiki, nlwiki, plwiki
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler : itwiki, svwiki
 • Not : See w:en:WP:Bots/Requests_for_approval/Texvc2LaTeXBot, phab:T197925, mw:Extension:Math/Roadmap and phab:T195861 for a more detailed description of the bot and the associated migration project. Unfortunately we do not speak Turkish, so it would be nice if we could get some help in translating the edit summary and userpage. Also feel free to join our commission to discuss the proposed improvements to the math extension. Since there are only few pages with the most problematic depricated syntax $ % \or, I would let it also run on pages that just contain less problematic depricated syntax (around 50 pages) --Debenben (mesaj) 20.27, 2 Kasım 2018 (UTC)
 • Gün ve saat : 20.27, 2 Kasım 2018 (UTC)

Destek Destek[kaynağı değiştir]

 1. Faydalı bir bota benziyor, birçok büyük dilde de etkin. Zararı olacağını düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 18.51, 21 Aralık 2018 (UTC)
 2. --Hedda Gabler (mesaj) 10.14, 6 Ocak 2019 (UTC)
 3. --KevinselfNR 11.22, 1 Şubat 2019 (UTC)

Karşı Karşı[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Tartışma Tartışma[kaynağı değiştir]

@Superyetkin Since there were not objections for almost two months now, can I just run the bot? And is "Kullanımdan kaldırılan matematik sözdizimini değiştirin mw:Extensions:Math/Roadmap" OK as edit-summary?--Debenben (mesaj) 15.13, 21 Aralık 2018 (UTC)

Yes, you can run a test with the edit summary "Matematik sözdizimi hatası düzeltildi". --Superyetkinileti 17.20, 21 Aralık 2018 (UTC)
Thanks. With the test edits the replacements are basically done. We just need one more bot run for pages where the deprecated syntax is introduced afterwards or where syntax like {{#tag: math|formula}} is used.--Debenben (mesaj) 17.41, 21 Aralık 2018 (UTC)

Debenben, are you still interested in this? --Superyetkinileti 17.31, 14 Ağustos 2019 (UTC)

Yes, however the necessary replacements are done already except for pages that slipped through our algorithm or where the bot was unable to edit or those where the deprecated syntax was introduced after the botrun. Currently the project is stuck because we have to create a database with all formulas to find them all before we can do the switch. And the other plans could also need some help, see [1].--Debenben (mesaj) 19.59, 14 Ağustos 2019 (UTC)
So, would that be okay to close the voting now and wait for you (or the math team) to come up with a more robust solution and perhaps a new bot request later? --Superyetkinileti 20.11, 14 Ağustos 2019 (UTC)
I would like to be able to do small follow-up runs when we discover more pages that need editing. It should not affect more than 20 additional pages and in my view it would create a lot of useless work to open another botrequest for that. From our point of view there is no advantage of having a botflag. Therefore I am not sure if this request is needed at all or if people here are happy for us to do the few remaining edits also without botflag.--Debenben (mesaj) 20.32, 14 Ağustos 2019 (UTC)
Making minor edits to fix bugs is always welcome Face-smile.svg You may go ahead with follow-up runs whenever needed. --Superyetkinileti 15.55, 16 Ağustos 2019 (UTC)

Sonuç Sonuç[kaynağı değiştir]

Kullanıcının bot statüsü alması konusunda gerekli topluluk desteği sağlanamamıştır. --Superyetkinileti 15.55, 16 Ağustos 2019 (UTC)


Yukarıdaki bot başvurusunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.