Vikipedi:Botlar/Başvurular

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Vikipedi'de bot kullanmak isteyen kullanıcıların ilk olarak bu sayfada botlarını duyurmaları ve tanıtmaları gerekmektedir. Botun neler yapacağını detaylıca anlatması ve mümkünse örnek birkaç sayfada test edip sonuçlarına bağlantı vermesi önemlidir. Bu sayede Vikipedistler botu tanıyıp gerekli olup olmadığına karar vererek görüşlerini belirtebilirler. Bot statüsü alması topluluk tarafından onaylananlara bir bürokrat tarafından bot statüsü verilir. (bkz:Bot statüsüne sahip botlar)

Başvurmadan önce[kaynağı değiştir]

Bot başvurusunda bulunmadan önce Bot politikasına göz atarak bot seçilmek için gerekli koşulların neler olduğuna ve seçim sürecinin nasıl işlediğine bakmanızı öneririz.

Eski bot başvuruları[kaynağı değiştir]

Eski botluk başvurularına arşivden ulaşabilirsiniz.

Bot başvurusu yapmak[kaynağı değiştir]


 1. Global botların Türkçe Vikipedi'de kullanımına izin verilmiştir.
 2. Aşağıdaki kutudaki ROBOT_ADI yerine robot hesabının kullanıcı adını yazın ve butona tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan sayfayı düzenleyerek ([[Kullanıcı:''Bot'']] yerine botunuzun adını yazın), bot başvurunuzu yapın ve imzanızı atarak sayfayı kaydedin.
 4. Bu sayfaya, botluk başvurusu alt sayfanızı (en alta gelecek şekilde) ekleyin. (ROBOT_ADI kısmına kendi kullanıcı adınızı yazın):
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/ROBOT_ADI}}

 1. Global bot use has been opted in for Turkish Wikipedia.
 2. This page allows bot owners to ask the authorization to use it on the Turkish Wikipedia. To make a request for bot status, write the account name of the bot instead of ROBOT_ADI.
 3. Complete the request (replace [[Kullanıcı:''Bot'']] with the name of your bot.) English translation of the form is included in the template, with HTML comments.
 4. To the bottom of this page, add your bot application subpage as follows by replacing ROBOT_ADI with your bot's name:
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/ROBOT_ADI}}

 1. Les bots globaux sont permis dans le Wikipédia turc.
 2. Cette page permet aux dresseurs de bots de demander l'autorisation de l'utiliser sur le Wikipédia turc. Pour ajouter une demande de bot, mettez le nom de votre bot à la place de ROBOT_ADI dans la boîte ci-dessous et poussez le bouton.
 3. Completez votre demande (remplacez [[Kullanıcı:''Bot'']] avec le nom de votre bot.) Traduction en français est mise dans le modèle avec des commentaires en HTML.
 4. A la fin de cette page, ajoutez votre page de demande comme ci-dessous en remplaçant ROBOT_ADI avec le nom de votre bot:
  {{Vikipedi:Botlar/Başvurular/ROBOT_ADI}}Bot başvuruları / Bot requests / Demande de bot[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:İyi aile botu Babür[kaynağı değiştir]

 • Bot'un sahibi :Selahattin ilhan
 • Bot'un amacı :Kullanıcı hesabım ile AWB'yi aktif olarak kullanmaktayım. Son değişikliklerin, katkı geçmişimin bot değişiklikleri ile daha fazla dolmaması ve AWB ile yapılabilecek bot isteklerini yerine getirebilmek için başvuru yapıyorum. Daha önce AWB ile yaptığım değişiklikler buradan görülebilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 14:48, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • Kullandığı betik :AutoWikiBrowser
 • Bot statüsüyle çalıştığı vikiler :
 • Bot statüsüz çalıştığı vikiler :tr
 • Not :Yapılan değişiklikler: Özel:Katkılar/İyi aile botu Babür
 • Gün ve saat : 14:48, 19 Şubat 2017 (UTC)

Destek Destek[kaynağı değiştir]

 1. Güzel bir fikir olmuş, destekliyorum. Fakat ayrıca bir hesap açmanın ne gereği vardı acaba? Normal hesabınızdan da yapabilirdiniz değişiklikleri.--By erdo can • msj 16:54, 27 Şubat 2017 (UTC)
  Yukarıda yazdıklarıma ek olarak şunu belirteyim: AWB yi zaman zaman bot modunda kullanacağım. Daha önce birkaç kez kullanmıştım. Bot modu otomatik kaydetmeye izin veriyor. Bunun için de en doğrusunun, yeni hesap açıp başvuru yapmak olduğunu düşündüm. --Selahattin ilhan (mesaj) 17:46, 27 Şubat 2017 (UTC)
 2. -esc2003 (mesaj) 21:14, 2 Mart 2017 (UTC)
 3. İsim Babürbot olabilir bence. ☺ --Sadrettin 18:12, 4 Mart 2017 (UTC)
 4. Destek. (Babürbot olabileceği gibi Bot-ül Babür de düşünülebilir :) ) chansey Mesaj 19:05, 7 Mart 2017 (UTC)
 5. --TmѰ e12 19:19, 7 Mart 2017 (UTC)

Karşı Karşı[kaynağı değiştir]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

Tartışma Tartışma[kaynağı değiştir]

 • Şu değişiklikleri geri mi alsam? Bazı sayfalarda "İlgili maddeler" bölümü "Ayrıca bakınız" olarak kullanılmış. Bu sebeple değiştirmiştim. Buradaki tanımlamaya göre bazı sayfalarda bu başlık kalabilir. Biçem el kitabı'ndaki ilgili kısmı değiştirip hepsini "Ayrıca bakınız" mı yapalım, yoksa değişiklikleri geri mi alayım? --Selahattin ilhan (mesaj) 20:20, 4 Mart 2017 (UTC)
 • Bence hepsi "ayrıca bakınız" şeklinde olsa daha iyi olur. --KediÇobanı🐈 12:32, 5 Mart 2017 (UTC)
Sayfalara rastgele göz attım. "Ayrıca bakınız" kısmına yazılması gerekenler, "İlgili maddeler" olarak listelenmiş. Doğru biçimde kullanılan az sayfa var gördüğüm kadarıyla. Ben de hepsinin "Ayrıca bakınız" olmasından yanayım.--Selahattin ilhan (mesaj) 14:18, 5 Mart 2017 (UTC)

Sonuç Sonuç[kaynağı değiştir]