Vikipedi:Araçlar/Katalitik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
< Vikipedi:Araçlar(Vikipedi:KATA sayfasından yönlendirildi)

Katalitik, kategoriler arasında sayfa/dosya taşımak ve arama sonuçlarına kategori eklemek için kullanılan bir JavaScript aracıdır.

Şekil 1: Katalitik adımları:
1. Dosyaları seçin
2. Hedef kategoriyi seçin
3. İşlemi gerçekleştirin
Şekil 2: Katalitik kutusu
Şekil 3: İlk kutu
Şekil 4: Katalitik kutusunun kategori seçiminden sonraki görünümü

Etkinleştirme[kaynağı değiştir]

Aracı etkinleştirmek için

Tercihler → Küçük araçlar menüsünde Katalitik seçeneğini işaretleyip ayarlarınızı kaydedin.

Kategorilerde toplu taşıma ve kaldırma işlemleri[kaynağı değiştir]

 • Küçük aracı açın: Etkinleştirme sonrasında, tüm kategori sayfalarında sağ alt köşede "Katalitik" yazılı küçük bir kutu göreceksiniz. Bu kutu, sayfanın neresinde olursanız olun, yerinde kalacaktır. Kutuyu göremiyorsanız, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeyi deneyin. Aracı başlatmak için kutuya tıklayın. Sonrasında Şekil 2'dekine benzer bir kutu göreceksiniz.
 • Sayfa/dosya seçin: Alt açıklamadaki beyaz alana tıklayarak da seçim yapabilirsiniz. Açıklama zemini yeşil rengine dönecek ve seçimin gerçekleştiğini gösterecektir. Bir daha tıklarsanız, seçiminiz kaldırılacak ve arka plan beyaza dönecektir. Katalitik kutusundaki "seç tümü/hiç biri" seçeneğiyle toplu işlem de yapabilirsiniz. "Arka arkaya" birden fazla dosya seçmek için, ilk önce A sayfası/dosyasını seçin, ardından klavyenizin "Shift" tuşuna basılı tutarak B sayfası/dosyasının beyaz alanına tıklayın. A ila B arasındaki tüm sayfalar/dosyalar da B'nin durumuna gelecektir.
 • Hedef kategoriyi seçin: Araç, ilk olarak mevcut kategoriyi (→), bunun üst kategorisini (↑) ve alt kategorilerini (↓) yükler. Bir kategori adına tıklayarak kategori ağacında gezinebilirsiniz. Yalnızca kutudaki kategori listesi değişecek ve özgün sayfada kalacaksınız. Tıklamayla gezinme yerine, listenin üzerindeki beyaz metin alanına bir kategori adı da girebilir ("Kategori:Aslanlar" değil, "Aslanlar" şeklinde girmelisiniz) ve klavyenizdeki "Enter" tuşuna basabilirsiniz. Bu durumda belirttiğiniz kategori alttaki ağacın ortasında görünecek ve üst ve alt kategorileri de listelenecektir.
 • İşlemi gerçekleştirin: Hedef kategorinin yanındaki "Taşı" veya "Kopyala" seçeneklerine tıklayın. Seçilen sayfalar/dosyalar, o anki kategorilerinden hedef kategoriye taşınacak ya da kopyalanacaktır. "Taşı" ve "Kopyala" arasındaki fark, "kopyala" seçeneğinin kaynak kategoride bir kopya bırakmasıdır. Bunlar yerine "Bu kategoriden kaldır" seçeneğiyle mevcut kategorideki tüm seçili dosyaları kaldırabilirsiniz. İlerlemeyi gösteren bir bildirim göreceksiniz. Tüm işlemler bittikten sonra, olası problemleri de gösteren bir rapor görüntülenecektir.

Arama sonuçlarını kategorileme[kaynağı değiştir]

 • Aramayı gerçekleştirin. Örneğin "Seneca Rocks" terimini aratın.
 • Aracı açın: Arama sonuçları sayfasının sağ alt köşesindeki "Katalitik" etiketli küçük kutuya tıklayın. Şekil 3'tekine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız.
 • Hedef kategoriyi seçin: Katalitik kutusunun üzerindeki beyaz metin alanına bir kategori adı girin ve klavyenizdeki "Enter" tuşuna basın. Şekil 4'tekine benzer bir ekranla karşılaşacaksınız.
 • İşlemi gerçekleştirin: Hedef kategorinin yanındaki "Ekle" bağlantısına tıklayın. Seçilen sayfalar/dosyalar, eğer önceden bu kategoride değillerse, komutunuz sonrasında bu kategoriye ekleneceklerdir.

Tercihler[kaynağı değiştir]

Katalitik aracının bir tercihler menüsü bulunmaktadır:

 • İzleme listesi
 • Değişiklikleri küçük olarak işaretleme olanağı
 • Dosya ya da galeri kutusu olmayan sayfalarda değişiklik yapıp yapmama seçeneği
 • Temizlik yapıp yapmama seçeneği