İçeriğe atla

Vikipedi:Cesur ol, geri al, tartış döngüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi ortak bir projedir ve herhangi bir konuda fikir birliği sağlanması Vikipedi'deki bilgilerin oluşumunda önemli yer tutar. Cesur ol, geri al, tartış döngüsü iyi kullanıldığında fikir birliğine ulaşmada önemli derecede yol alınır.

Cesur ol, geri al, tartış döngüsü (CGT), herhangi bir konuda fikir birliğine ulaşmada bir yöntem seçeneğidir. Bu yöntem Vikipedi politikaları açısından zorunlu değildir, ancak itirazları belirlemek, tartışmayı ilerletmek ve çıkmazları aşmaya yardımcı olmak için yararlı olabilir. Diğer durumlarda, bu yaklaşıma alternatif yöntemlerle de olumlu sonuç elde edebilirsiniz. Bu döngüde özen ve diplomasi dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Bazı yazarlar herhangi bir geri dönüş hareketi gördüklerinde bunu olumsuz bir meydan okuma olarak da görebilir, bu yüzden düşünceli ve sabırlı olun.

Cesur ol: Vikipedi'nin temel bir ilkesidir. Tüm yazarlar olumlu katkılarda bulunabilir ve Vikipedi'ye yeni bilgiler ekleyebilir. Şüpheniz olduğunda, değiştirin! Benzer şekilde, maddenin tartışma sayfasında konuyu tartışarak devam edebilirsiniz ve makul bir süre içinde hiçbir yanıt gelmezse, katkılarınızı yapmaya devam edebilirsiniz. Bazen diğer yazarlar meşguldür veya maddeyi kimse izlemiyor olabilir. Değişikliğiniz madde ile ilgilenen kullanıcıların dikkatini çekecektir veya maddenin gelişmesini sağlayacaktır. Her ikisi de iyi bir sonuçtur. Cesur bir değişikliğin tartışmalı olabileceğini düşünüyorsanız, diğer yazarları uyarmak için değişiklik özetine not ekleyin.

Geri al: Bir katkının maddeyi geliştirmediğini veya düzeltilemeyeceğini düşünüyorsanız geri alın. Sadece gerektiğinde geri almayı düşünün. CGT, geri almayı daima tavsiye etmez, ancak geri almanın gerçekleştiğini kabul eder. Geri alırken değişiklik özetinde nedenleriniz hakkında net olun ve gerekirse bağlantıları kullanın. Daha önce bir tartışmanın başlayıp başlamadığını görmek için maddenin geçmişine ve tartışma sayfasına göz atın. Böyle bir tartışma yoksa bir katkıyı rahatlıkla geri alabilirsiniz.

Tartış: Geri almaya katılmıyorsanız, kişiyle yaptığınız cesur katkıyı ve katkı nedenlerini tartışın. Bu süreçte geri alınan katkıyı yeniden geri yüklemeyin veya üst üste geri alma işlemlerine girmeyin. (Üç geri dönüş kuralına göz atın.)

Döngü: Değişiklik savaşlarını önlemek için, geri alan kişinin endişelerini daha iyi anlayabiliyorsanız, bu endişelerin bir yönünü makul bir şekilde ele alan yeni bir değişiklik girişiminde bulunabilirsiniz.

Genel bakış[kaynağı değiştir]

Fikir birliği oluşturmak için kiminle konuşacağınızı bulmak genellikle zordur. Cesur bir değişiklik yaparak, bir maddeye gerçekten ilgi duyan kişilerin dikkatini çekersiniz ve maddenin onların izleme listesine girmesini sağlarsınız. Ardından sorunlarınızı onlarla tartışabilirsiniz.
Ne zaman kullanılır?
Birçok yazarın tartıştığı, ancak çok az ilerlemenin görüldüğü veya henüz bir ilerlemenin sağlanamadığı maddelerde ya da bir yazarın endişelerini makul bir çaba gösterdikten sonra tartışma sayfasında ele almadığı durumlarda kullanılmalıdır.
Nasıl devam eder?
Madde ile ilgilenen VIP kullanıcıları keşfedin ve tek tek her biriyle uzlaşmaya veya fikir birliğine varmayı deneyin.
 1. Cesur olun ve en iyi çabanıza dayanan en iyi değişiklikler olduğuna inandığınız katkıyı sağlayın. Değişikliğiniz yeniden yazma, yeniden değiştirme, bilgi ekleme veya çıkarma işlemlerini içerebilir.
 2. Birisi değişikliğinizi geri döndürene kadar bekleyin. Şimdi madde ile ilgilenen bir VIP keşfettiniz.
 3. Bu VIP ile yapmak istediğiniz değişiklikleri tartışın, diğer anlaşmazlıkların giderilmesi yollarını gerektiği gibi kullanın ve görüş birliğine varın. Geri dönüşler durduğunda ve tarafların tümü aynı fikirde olduğunda, işiniz bitmiş demektir.

Olgu kullanımı[kaynağı değiştir]

Fikir birliği sıkışmış durumda. CGT ile kurtar!

Başka uygun yöntemler olsa da hangi yazarların sayfayı izlediği veya yeterince ilgi duyduğu belli olmaması sebebiyle, CGT cesur değişiklikler öncesinde fikir birliğine ulaşmanın zor olabileceği sayfalar için kullanışlıdır. CGT, bir konuyu iyi kavramış olan yazarların hızla tartışmaya girmelerine yardımcı olur.

Kullanım örnekleri aşağıdakiler gibi olabilir:

İki fraksiyon bir değişiklik savaşı yapıyorsa, cesurca bir değişiklik yaparak uzlaşının veya orta yol bulunmasının teşvikini sağlayın.
Bir değişiklik savaşı sırasında cesurca bir değişiklik, savaşın sürmesini veya engellenmesine yararlı bir değişiklik olmalıdır, asla başka bir geri dönüş olmamalıdır. Bir değişiklik savaşı sırasında bir katkıyı geri alarak benzer davranışlarda bulunmak rahatsız edici görülebilir ve yaptırımlara neden olabilir. Bir değişiklik savaşını daha da çözümsüz bir hale getirecek değişikliklerden kesinlikle kaçının.
Tartışmaları anlaşmaya varılmadan sona erdirmeyin.
Tartışma kültürü CGT'nin önemli bir parçasıdır ve asla atlanmamalıdır. Tartışılan herhangi bir konuya ilişkin olarak cesurca bir değişiklik yapıyorsanız, ancak tartışma sayfasına girmiyorsanız CGT'yi düzgün şekilde uygulamıyorsunuz demektir. Cesurca bir değişiklik daha fazla tartışma ortamı oluşturmayı teşvik etmek için yapılır, ancak değişikliğiniz sorgulanana kadar, geri almaya eşlik eden bir değişiklik özetinde veya tartışmanın kendisinde gerekli değildir.
Aktif tartışma sonuç üretmiyorsa cesur değişiklik yapın.
Bir tartışmanın hiçbir yere gitmediği yerlerde cesur değişikliklerin yapılması tavsiye edilir. Katkınızı ekleyin ve ne olduğunu görün. Eklemeniz kaldırılırsa işbirliği yapmaya ve daha fazla tartışmaya gayret edin.
Görüşler bir maddedeki kaba bir fikir birliğinden farklı olabilir, çözüm için sakince tartışın.
Yeni yazarlar tartışmalı maddeleri sık sık ziyaret eder ve iyi niyetle katkıda bulunurlar. Çoğu zaman bu maddeler belli süre zarfında yazarlar kaba bir fikir birliğine varmıştır. Yeni bir değişiklik, belirli bir tarafı desteklemesi için az ya da çok sayıda yazarı teşvik edebilir. Bu tartışmalı bir hareket olabilir ve anlaşmazlıklar yaratabilir. Sakin bir şekilde tartışılması ve değişikler yapılması tavsiye edilir.
Yerel fikir birliği herhangi bir değişiklik yapılmasına karşı çıkabilir veya sayfalar korumaya alınabilir, böyle olsa bile tartışmaya devam edin.
Bir madde, bir editör grubu tarafından korumaya alınmışsa, maddenin eksiksiz olduğu ve başka değişikliğe gerek olmadığı izlenimini yaratabilir. Ancak Vikipedi böyle çalışmaz. Yerel bir fikir birliği sonucu oluşan koruma statüsü değişiklik politikasını geçersiz kılamaz.

CGT, en deneyimli Vikipedi yazarlar tarafından kullanılır. Diğer yöntemlerden daha başarılı bir şekilde kullanmak için daha fazla diplomasi ve beceri gerektirebilir ve başarısızlık potansiyeli daha yüksektir. Cesaretin kırıldığı durumlarda CGT kullanımı önerilmez.

Genel olarak, CGT aşağıdaki durumlarda başarısız olur:

 • Toplulukta, yapmak istediğiniz belirli bir değişikliğe karşı fikir birliği vardır.
 • Sayfada, maddeye yoğun katkı sağlayan yazarlar arasında anlaşmazlıklar vardır ve görüş birliği olmadan çıkmaza giren bir tartışmayı yeniden değiştiriyorsunuzdur.
 • Sayfa korunuyordur. (korumayı kaldırmayı veya değişiklik yapmayı talep edebilirsiniz.)
 • Sayfa başka bir erişim iznine sahiptir.
 • Temponuzu kaybetmişsinizdir.
 • Bir veya birkaç yazar değişikliklerinizi geri alıyor ve mülkiyet tutumları sergiliyordur.
 • İlgisiz kişiler cesur değişiklikleri geri döndürürler.

CGT özellikle şu durumlarda başarılı olur:

 • Yerel fikir birliği küresel fikir birliğinden farklıdır ve amacınız küresel fikir birliğini uygulamaktır.
 • İnsanlar konu hakkında henüz pek bir şey düşünmemişlerdir.
 • İnsanlar sadece politika veya teorileri tartışıyorlardır, muhakeme uygulamıyor veya fikir birliğini müzakere etmeye çalışmıyorlardır.
 • İnsanlar somut öneriler konusunda aynı şey hakkında konuştuğuna inanırken farklı konular hakkında konuşuyorlardır.

Kısaca: Daha önce kimsenin tartışmadığı yerde cesurca tartışmalar gerçekleştirin.

CGT ne değildir[kaynağı değiştir]

 • CGT, kendi görüşünü dayatmak veya belirli bir tarafın görüşünü tek doğruymuş gibi aktaran değişiklikler yapmak için bir gerekçe değildir.
 • CGT, bir sayfadaki gelişmeleri beğenmediğiniz gerekçesiyle iyi niyetli çabaları geri almak için bir bahane değildir (bakınız: Vikipedi:Maddelerin mülkiyeti).
 • CGT, asla geri almak için tek bir neden değildir. Bir değişiklik politikalar, yönergeler ve sağduyu kuralları ile desteklenmiyorsa, CGT döngüsünün bir parçası değildir.
 • CGT, herhangi bir değişikliği birden fazla kez geri döndürmek için bir bahane değildir. Eğer tersine dönmeniz başka bir cesur çaba ile karşılanıyorsa, geri dönmemeyi, tartışmayı düşünmelisiniz. Tartışma sayfası, sadece cesur olanlara değil, tüm yazarlara açıktır. Bir tartışma başlatan ilk kişi CGT'yi en iyi takip eden kişidir.
 • CGT zorunlu değildir. Hiç kimse bu döngüyü başlatmak zorunda değildir ve hiç kimse biri bu döngüyü başlattığı zaman buna bağlı kalmak zorunda değildir. Aşağıda verilen alternatiflerden birini, hatta burada belirtilmeyen alternatifleri deneyebilirler.
 • CGT, maddelere şablon ekleme yöntemiyle kullanılacak bir işlem değildir, çünkü bu yöntem gerginliğin artmasına yol açmakta ve "yasak şablonlarının" yaygın olarak kullanımının önünü açmaktadır.
Bu hiyerarşinin ilk üç bölümünde kalmaya çalışın. Ayrıca bakınız: Vikipedi:Anlaşmazlıkların giderilmesi.

Cesur değişiklikeler yapmak, kimi zaman izleme listelerinde maddeye sahip olan ilgili bir yazardan yanıt alabilir. Kimse cevap vermezse, değişikliğe devam etmek için sessiz bir fikir birliğine sahipsiniz. Değişikliğiniz geri alınırsa, CGT döngüsü geri döndüren kullanıcı tarafından başlatılmıştır.

Birisi değişikliğinizi geri aldıktan sonra, mevcut sürümün devamına veya değişime karşı düşüncelerinizi maddenin tartışma sayfasına aktararak yazar ile fikir birliğine ulaşmaya çalışın. Hiçbir yazar tartışmalı içerik tartışılırken bir uzlaşma sağlanana veya fikir birliğine ulaşılana kadar tartışılan içeriği geri döndürmemeli veya değiştirmemelidir. Her döngüde konuyla ilgili veya bir yazar veya yeni bir katılımcı bulunabilir. Süreci her zaman planlandığı şekilde uygularsanız, sonunda tüm taraflarla uzlaşmaya varacaksınızdır. Bu nedenle CGT genel olarak başlı başına bir amaç değildir; süreçle birlikte tıkanıklıkların aşılmasını sağlar ve insanların işbirliği ile değişikliğe geri dönmelerine yardımcı olur.

Eğer CGT süreci ideal çalışıyorsa (bazen işe yaramaz), insanlar bir süre sonra tartışmasız geri alma işlemlerinden kaçınmaya başlayacak ve değişiklikler daha doğal bir şekilde devam edecektir.

Döngüdeki her adım için, hatırlanması gereken bazı noktalar vardır.

Cesur olma[kaynağı değiştir]

 • Odaklanın: Yalnızca kesinlikle yapmanız gereken değişiklikleri yapın. Cesur bir değişiklik çok büyük bir değişiklik olmak zorunda değildir. Hedefe odaklanan bir değişiklik yapmanın, kapsamlı bir değişiklik yapmaktan daha fazla sonuç vermesi daha olasıdır.
 • Daha sonra ne olacağını görün: Herhangi birinin itiraz edip etmediğini görmek için sayfayı değişikliği bırakın. Değişikliğinizin yapısına ve sayfadaki trafiğe bağlı olarak bu işlem birkaç dakika ile bir haftadan daha uzun sürebilir.
 • Direniş bekleyin, hatta düşmanlık bile: Birinin itiraz ettiğini fark eder etmez bir tartışma başlatmaya hazır olun. İsterseniz, ne olacağını görmek için beklerken cevabınızı bile hazırlayabilirsiniz.
 • Saygılı olun: Başkalarının söylediklerinden bağımsız olarak, sakinliğinizi koruyun, nezaketli yanıtlar verin.

Geri alma[kaynağı değiştir]

 • Geri almadan önce, orijinal metnin farklı bir şekilde daha iyi geliştirilip geliştirilmediğini, maddenin başka bir bir kısmını korumak diğer bir bölümünün düzeltilip düzeltilemeyeceğini veya bunun yerine cesur bir değişiklik yapmak isteyip değişiklik düşünün. Diğer itiraz sahibi, başka bir cesur değişiklikle ya da geliştirmenizi düzeltme yolu ile cevap verebilir. "Cesur olma - iyileştirme" işlemi ideal işbirlikçi değişiklik döngüsüdür. Sayfaları ortak değişiklik yoluyla geliştirmek idealdir. Bununla birlikte, kendinizi geri döndürme işlemine daha yakın bulursanız, değişikliği durdurun ve bir sonraki aşamaya gidin: "Tartışma"
 • Geri almadan önce, açık bir fikir birliğinin olmadığı bir maddede değişiklik yaparken, sadece bir başkasının değişiklikle aynı fikirde olmayacağı endişesiyle değil, cesur değişikliğin içeriğiyle gerçekten bir uyuşmazlığınız olduğundan emin olun. (ve bu uyuşmazlık ifade edilebilir). Bir geri dönüşün, değişikliğin kendisinin içeriğiyle ilgili bir endişeyi ifade etmesi veya önceki bir tartışmaya işaret ederek ileriye dönük bir yol göstermesi gerekir.
 • Geri almanın değişiklik özetinde, neden geri döndüğünüzü kısaca açıklayın (VP:CGT sayfasına bağlantı vermek de bir seçenektir) ve cesur değişiklik yapan yazarı, neden geri aldığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlarsa maddenin tartışma sayfasında bu bilgilendirmeyi yaptığınızı ve orada tartışmaya devam edilmesi gerektiğini söyleyin. Konuyla ilgili maddenin tartışma sayfasında kendiniz bir tartışma başlatmaya gayret edin. İnsanlar, yapılan değişikliklerde düşüncelerinin önemsendiği bildirildiğinde kendilerini daha işbirlikçi hissederler. Aksi takdirde geri alma işlemi kaba görünebilir.
 • İki kez geri alma işlemi uyguladıysanız, artık CGT döngüsünü takip etmiyorsunuzdur: Geri alma işleminiz başka bir yazar tarafından geri döndürülürse, yazarın bunun için iyi bir nedeni olabilir. Neden geri alındığını öğrenmek için tartışma sayfasına gidin.
 • İnsanlar tekrar geri alma işlemi olmayan değişiklikler yapmaya başlarlarsa, sonuç olumludur: Normal CGT döngüsü geri gelmiştir.

Tartışma[kaynağı değiştir]

 • Cesur değişikliğiniz geri alındıysa, sürümünüze geri dönmeyin. Geri alma işleminiz başka bir yazar tarafından geri alındıysa, sürümünüze geri dönmeyin. Tekrar geri alırsanız, artık CGT'yi takip etmiyorsunuz demektir.
 • Nezaket ve görgü kurallarına uyun. Bu döngüyü kullanışsız hale getirmenin en kolay yolu kaba olmaktır. Karşıdakine örnek olmaya ve tartıştığınız kişiyi aynı yapıda tutmaya çalışın.
 • Aynı anda en fazla iki katılımcıyla konuşun. Tartışma ileriye gittiği sürece herkese cevap verme gereğini hissetmeyin, çünkü bu tartışma şekli odak noktasını kaybetme ve konudan uzaklara gitme şansını artırır. Konuda kalın ve cevaplarınızı seçin. Tartışma bitse bile her zaman geri dönebilir ve diğer ilgili tarafları bulmak (veya hatırlatmak) için tekrar tartışmaya katılabilirsiniz.
 • Politika", "fikir birliği" veya "prosedür" içeriklerinde geri alma işlemini geçerli kılacak nedenler olup olmadığını dikkatlice düşünün: Bazen daha önce oluşan fikir birliği zamanla değişebilir. Öte yandan, eski argümanları yeni bir gerekçeye gerek duymadan defalarca yeniden şekillendirmek bazı yazarları rahatsız edebilir. Geçmiş bir fikir birliğine katılmamak sorun değildir, ancak ancak bu gibi konulara tekrar bakmak istediğinizde makul takdir yetkisi kullanın. Hemen geri çekilmemeyi seçerseniz, aşağıdaki durumlar yardımcı olacaktır:
  • Dikkatlice dinleyin: Değişikliğinize yönelik tartışmaya katılmaya yeterince önem verenlerin görüşlerini değerlendirmeye çalışıyorsunuz. Dinlemez ve fikir birliği sağlamaya çalışmazsanız, herkesin zamanını boşa harcıyorsunuz demektir. "Politika bu, ona uy." şeklinde bir yaklaşımda bulunmamalısınız.
  • Uzlaşmaya hazır olun: Değişikliklerinizin kabul edilmesi için birini yıldırmaya çalışıyorsanız, fikir birliği yapmıyorsunuz ve düşmanlık yaratıyorsunuz demektir. Bu döngü, güçlü şekilde karşıt pozisyonları vurgulamak için tasarlanmıştır, bu nedenle iki tarafın beraberce çalışabilmesi için her iki tarafın da belli konularda geri adım atması gerekecektir, muhtemelen de atılacaktır. Ne zaman ödün vereceğiniz konusunda net olmalı ve karşılığında başkalarının ödün vermesini beklemelisiniz, ancak tam olarak eşit olmasını beklemeyin.
 • Tartışma sayfasında tartışın: Bir değişiklik özetinin "tartışma" oluşturabileceğini varsaymayın, başkalarının yanıt vermesi için herhangi planlı bir yol yoktur. Maddenin tartışma sayfasını veya tercihen ilgili yazarın mesaj sayfasını kullanabilirsiniz, bu yöntemler CGT döngüsünün tartışma bileşeni için uygun forumlardır.

Cesur olma (tekrar)[kaynağı değiştir]

 • Diğer kullanıcının üzerinde anlaşmaya varılan değişiklikleri uygulamasına izin verin. Eğer istemiyorlarsa bu bir sorun teşkil etmez, ama siz teklif ettiğinizden emin olun. Teklif etme işlemi memnuniyet verir ve saygı belirtisidir. Eğer yazar kabul ederse, madde geçmişi değişikliğin kimin tarafından yapıldığını gösterecek ve diğer yazar ifadeler üzerinde kontrol sahibi olacaktır (bu durum aynı zamanda sizi kararlaştırılandan farklı bir değişiklik uygulamanızdan alıkoyacaktır. Ayrıca bu uygulama üç geri dönüş kuralının ihlal edilmesini de önler.
 • Söz konusu değişikliğin son sürüm olmayacağını bilin. Tüm aklınızdaki tek bir değişiklikte yapmanız gerekmez. Bazı bölümlerde fikir birliği bulabilirseniz, bu değişiklikleri yapın ve yazılmalarına izin verin. Bu durum, herkese bilginin yeniden inşa edilmesi için yeni bir nokta verecektir. Başarılı bir döngüyü tamamladıktan sonra daha fazla değişiklik için girişim yapmak daha kolay olabilir veya makul bir uzlaşmaya ulaşabildiğinizi ya da durdurabileceğinizi görebilirsiniz.

Değişiklik savaşları[kaynağı değiştir]

 • Değişiklik savaşı yapmayın. Tartışma başladıktan sonra, diğer kullanıcıların kaygılarını dikkate almadan birinin orijinal değişikliğini geri yüklemek rahatsız edici olabilir. Bu sözde "geri dönüşler" işbirlikçi değildir ve engelleme gibi yaptırımlara yol açabilir. Temel amaç, diğer yazarlara kendi fikirlerini zorla kabul ettirmek değil, fikir birliği sağlamaktır. Birkaç geri dönüşle karşılaşırsanız, tekrar geri döndürmeyerek durumu tırmandırmamak en iyisidir. Bunun yerine, ek çözümler arayarak fikir birliği oluşturmaya çalışın. Bunun için çeşitli yöntemler Vikipedi:Anlaşmazlıkların giderilmesi politikasında listelenmiştir.
 • Tartışma üzerinde sıkışıp kalmayın. Hangi tarafta olursanız olun tartışmadaki karşıtlık noktalarını belirleyerek tartışmayı fikir birliğine doğru ilerletmeye çalışın, böylece yeni değişikliklerle girişilmesi mümkün olduğunca hızlanır. Yeni değişiklik, karşıt yazarların kaygılarını bir dereceye kadar yansıtıyorsa, tartışma sırasında yeni ve cesur bir değişiklik denemekten çekinmeyin. Bu yaklaşım, önemli sorunların çözülüp çözülmediğini hızlı bir şekilde belirler; değilse, ana konulara odaklanılmasını sağlar. Uyarı: Bunu tekrar tekrar yapmak, 3GK politikasını kolayca ihlal edebilir ve iyi niyetli yazarların verimli katkıları sırasında bile engellenmesini sağlayabilir. Bu tür değişikliklerin, diğer yazar açıklamalarının bir kısmını yansıtan değiştirilmiş bir çözümü denemek için açık bir girişim olmalıdır. 24 saatlik bir sürede (3GK kuralı) üç geri döndürmeye ulaştıysanız, herhangi bir içeriği geri döndürecek şekilde değiştirmeyin, tamamen veya kısmen olması fark etmeksizin, tek bir kelime bile olsa, 24 saat sonrasını bekleyin. İlgili değişikliği 24 saatlik süreyi hemen geçtikten sonra hızlıca yapmak sistemi kötüye kullanıyor gibi görülebilir ve yaptırımlar hala uygulanabilir.

Dikkat edilecek diğer noktalar[kaynağı değiştir]

 • Vikipedi'nin doğası gereği, bir CGT döngüsü doğal olarak başlayabilir, hatta kimi zamanlarda herhangi bir yazar bile fark etmeden başlayabilir. Başladıktan sonra, amacı gereği, bir değişikliği geri alma işlemine karşı tekrar geri döndürme hareketi yapılmaması gerekir. Bu gerçekleşirse bir uçağın durdurulması benzeri bir durum gerçekleşir. Bunu yapmayı hissedemiyorsanız, bir süre uzaklaşmak en iyisi olabilir. Bir uçağın yere düşmesinden sonraki acil tehlikelerden farklı olarak, Vikipedi uzun zaman burada olacaktır, yani daha sonra tekrar gelebilirsiniz. Aksi takdirde zamanınız ve enerjiniz varsa, "çekilmek" için bu sayfadaki önerileri kullanın. Ardından fikir birliği oluştuğunda çalışmaya devam edin.
 • Eğer CGT'yi art arda iki veya daha fazla kez hızlı bir şekilde uygulamaya çalışırsanız, fikir birliği ilkesini ihlal etme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız ve ilk müdahaleyle değişiklik savaşına girebilirsiniz. CGT'yi her seferinde bir kere uygulayın.

Alternatifler[kaynağı değiştir]

CGT her durumda iyi çalışmaz. İdeal olarak, her biri yazarın olumlu ilerleme kaydetmek istediği ve genellikle az sayıda insanı içeren anlaşmazlıklar için uygundur. Başka birçok seçenek vardır ve bazıları tartışmalarda daha uygun olabilir.

 • Cesur ol, geri al, tekrar cesur ol: Değişikliği bırakma ve tartışma. Geri döndüren kişinin neden sizinle aynı fikirde olmadığını tahmin edin ve kabul edilip edilmeyeceğini görmek için farklı bir değişiklik deneyin. Bir sonraki çabanızın daha küçük olması genellikle yararlı olur, çünkü bu diğer yazarın neden değişikliğinize itiraz ettiğini anlamanıza yardımcı olabilir.
 • Cesur ol, geri al, geri al: Geri almanın bir hata olduğuna gerçekten inanıyorsanız, geri döndürmeyi geri alarak işleri hızlandırmayı deneyebilirsiniz, ancak değişiklik savaşını önlemek için diğer yazarın neden hata yaptığına dair düşüncelerinizi bir notta veya veya değişiklik özetinde açıklamalısınız. Böyle bir hatanın örneği, birisinin tekrarlanan bir içeriğin kaldırılmasını geri almasıdır, çünkü aynı cümlenin sayfada iki kez olduğu anlaşılmamıştır.
 • Değiştir, değiştir ve yeniden değiştir: "Cesur ol - değiştir" olarak da adlandırılır. Diğer değişilik yapan kullanıcılar sayfanın farklı bir bölümünü geliştirmek yerine sizin değişikliğinizi geliştiriyorsa, cesur olun. Bu doğru ve işbirliğine dayalı değişikliktir. Devam edin.
 • Önce tartışın: Muhtemel tartışmalı değişikliklerle çok da cesur olmayın; bunun yerine, önce tartışma sayfasında bir tartışma başlatın. Teklifiniz kabul görene kadar sayfada değişiklik yapmayın.
 • Bırakın gitsin: Başka bir maddeye geçin. Bu konuyu tartışmanız için gereken süre zarfında yüzlerce maddeyi geliştirebilirsiniz. Neden devam etmiyorsunuz ki?

Bir tıkanmayı çözmek için çeşitli anlaşmazlıkların giderilme süreçleri de yararlı olabilir.

Kullanıcı sayfanıza {{Kullanıcı CGT}} şablonunu ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki gibi görünür;

Bu kullanıcı fikir birliğine ulaşmak için Cesur ol, Geri al, Tartış döngüsünü uygulamaya gayret eder ve tüm kullanıcıların kullanmasını ister.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]