Vikipedi:Gönüllü iletişim ekibi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Gönüllü İletişim Ekibi (diğer adıyla VRT, Volunteer Response Team), Vikipedi ve Wikimedia Vakfı'na gelen e-postaların büyük çoğunluğunu cevaplayan bir gönüllü grubudur. Ekip, gönderilen e-postaların organizasyonu ve işleme alınması için VRT adı verilen açık kaynaklı bir sistemden yararlanmaktadır.

VRT yazılımı, birden fazla kişinin gelen e-postaları kategorize ederek cevaplandırabilmesi için organize bir sistem sunmaktadır, bu nedenle ekibin Wikimedia çapında faaliyet gösteren bir tür müşteri hizmetleri e-posta ekibi olarak düşünülmesi mümkündür. Gönüllülerin Wikimedia projelerinde özellikle başarılı bir geçmişe sahip olmaları gereklidir ve Wikimedia Vakfı'na kimlik bilgilerini bildirmeleri gerekebilir.

Gönüllü ekibine ulaşmak için birçok farklı e-posta adresi bulunmaktadır. Eğer "VRT ekibi ile irtibata geçmeniz için" bu sayfaya yönlendirildiyseniz, lütfen belirli problemler için kiminle irtibata geçmeniz gerektiği ve sorunlarını çözmek için başka hangi alternatif yollara başvurabileceğiniz gibi çeşitli konulardaki bilgilerden yararlanmak için Vikipedi:Bize ulaşın sayfasını okuyun.

Ekip faaliyetleri[kaynağı değiştir]

Gönüllü iletişim ekibi, çok çeşitli alanlardaki e-postaları cevaplandırmaktadır. Bu konulardan bazıları şunlardır:

 • Vikipedi ve diğer Wikimedia Vakfı projeleri hakkındaki sorular
 • bağışlanan ortam dosyaları için lisans izinleri
 • madde hata bildirimleri
 • yaşayan insanların biyografileri ile ilgili sorunlar
 • bariz vandalizm şikayetleri
 • metin veya ortam dosyalarının yeniden kullanımı ile ilgili sorular
 • tebrikler ve geribildirim
 • bilgi istekleri

Vikipedi'nin içeriği ile çözümlenmesi gereken isteklerin sahipleri, genellikle Vikipedi süreçlerine yönlendirilmektedir. Gönüllüler, karalama ve gizlilik sorularının yanı sıra, maddelere konu olan kişilerin istekleri söz konusu olduğunda daha etkin bir destek sağlayabilmektedir. Gönüllü iletişim ekibi, ayrıca Vikipedi'yi maddelerle ilgili bir hata veya endişe konusunda bilgilendirmek isteyen, ancak Vikipedi'de değişiklik yapma sürecine aşina olmayan üçüncü kişiler adına irtibat görevlisi olarak da hizmet verebilmektedir.

Kullanıcılar, e-postalar ve adresler[kaynağı değiştir]

Ana sayfa, e-posta adreslerinin tam listesi ve gönüllülerin bilgileri için meta:VRT sayfasını ziyaret edin

E-postalar ve adresler

Wikimedia'nın VRT sistemine gelen e-posta istekleri, orijinal adlarıyla "ticket" olarak anılmakta ve numaralarıyla ayrılmaktadır. E-postalar, daha gelişmiş bir hizmet sunulabilmesi amacıyla dillerine ve içeriklerine göre kategorize edilmektedir.

Ekip üyelerine, VRT yöneticileri tarafından belirlenen e-posta kategorilerine (orijinal adıyla "queue") erişim hakkı verilmektedir. Wikimedia Vakfı'nın Türkçe projeleri için iki e-posta adresi mevcuttur:

 • info-tr@wikimedia.org, Türkçe dilinde gönderilen e-postaları yönetmektedir. İlgilendiği konular arasında telif hakkı problemleri, içerik ve ortam dosyalarının lisans izinleri, maddelere konu olan kişilerin endişeleri ve diğer hukuki problemler yer almaktadır.
 • permissions-tr@wikimedia.org, Türkçe Vikipedi'deki lisans izinleri ile ilgilenmektedir.

Gönüllü iletişim ekibi üyeliği

Ekip üyeliği, VRT yöneticilerinin direkt denetimi altındadır (yöneticiler de Wikimedia Vakfı'nın Gönüllü Koordinatörü tarafından atanmaktadır). Yöneticiler, gereken üslup ve bilgilendiriciliğe sahip yanıtları vermeleri konusunda kendilerine makul ölçüde güvenilen tüm bireyleri ekip üyesi olarak seçebilmektedir. İletişim ekibinin çalışmalarının bir parçası olabilmek için, Wikimedia Vakfı'na gönderilen zorlu, hassas ve bazen düşmanca mesajlara hazırlıklı olunması, üçüncü kişilerin ihtiyaçları konusunda duyarlı olunması ve başarılı bir muhakeme yeteneği gereklidir. Yeterli bir deneyime sahip olan kullanıcıların meta:VRT/volunteering sayfasından gönüllülük başvurusunda bulunmaları mümkündür. VRT yöneticileri başvuruyu inceleyerek ve tüm faktörleri dikkate alarak başvurunun olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesi konusunda kararlarını vereceklerdir.

Ekibin Türkçe Vikipedi'de yapacağı işlemler[kaynağı değiştir]

Ekip üyeleri gizli nitelikte bilgileri işleme almaktadır ve Wikimedia Vakfı'nın gizlilik politikası, bilgiyi asıl verenin özel izni olmadan herhangi bir bilginin ifşa edilmesini kesinlikle yasaklamaktadır. Bu nedenle belirli bir VRT e-postasına dair bilgi verirken, ekip üyelerinin e-posta sahibinin gizliliğini koruma amacıyla kısıtlı bilgi vermeleri ya da hiç bilgi vermemeleri mümkündür.

Ekip üyeleri, gönüllü iletişim sistemi üzerinden gelen isteklerle ilgili olarak işlem yaparken, işlemi gerçekleştirdikleri vikilerin yerel politika ve yönergelerine uymak zorundadır. Türkçe Vikipedi'de gerçekleştirilen ekip işlemleri genellikle Vikipedi:Telif hakları ve Vikipedi:Yaşayan insanların biyografileri politikaları ile ilgili konularda olmaktadır.

Anlaşmazlıkların çözümü[kaynağı değiştir]

Ekip üyeleri tarafından gerçekleştirilen işleme itiraz

Özet veya kayıtlarında VRT sistemine gelen bir e-postanın numarasına atıfta bulunulan bir değişiklik/işleme itiraz ediyorsanız, geri almadan önce gönüllü iletişim ekibinin söz konusu değişikliği/işlemi gerçekleştiren üyesi ile irtibata geçin. Zira değişiklik/işlem sahibinin konu ile ilgili gizli bir bilgiye sahip olma ihtimali vardır ve Vikipedi gibi kamuya açık bir sitede söz konusu bilgilerin paylaşılmasının sakıncaları olabilir. Böyle bir durumda aşağıdaki prosedürün izlenmesi gerekmektedir:

 1. Değişikliği/işlemi yapan ekip üyesi ile, tercihen e-posta yoluyla, irtibata geçin. Özel yazışmalar, ekip üyesine gizliliğe ilişkin sorunları daha rahat bir şekilde görüşme imkanı sağlayacaktır.
 2. İlgili ekip üyesi ile yazışmalarınızda çıkan sonuçtan memnun olmazsanız, hizmetlilerden konuyla ilgili görüş bildirmelerini isteyebilirsiniz.
Bir ekip üyesinin üyeliğine itiraz

Gönüllü iletişim ekibi, vikiler arası bir oluşumdur ve tüm Wikimedia projeleri için bir kaynak olarak hizmet görür. Bu husus uyarınca, gönüllü iletişim ekibine üyelik belirli bir Wikimedia projesinin, topluluğunun ya da denetim/hakem kurulunun kontrolü altında değil, VRT yöneticilerinin tasarrufu altındadır. Ekip üyeleri, sistem kullanımına ilişkin işlemleri ile ilgili olarak VRT yöneticilerine karşı sorumludur. Sistemde çok geniş çapta e-postalar işleme alındığı için, bir Wikimedia projesinde herhangi bir ceza almak kullanıcının VRT sistemine erişimini otomatik olarak sona erdirmemektedir. Ancak VRT yöneticileri böyle bir durumda olayı incelemekte, bir ekip üyesinden beklenmeyecek hareketlerin varlığını araştırmakta ve bu analizi baz alarak bir karara varmaktadır. Böyle bir sorun veya konuyu VRT yöneticilerinin dikkatine sunmak isterseniz, lütfen ilgili sayfada listelenen yöneticiler ile e-posta yoluyla irtibat kurun. Halihazırda meta:VRT/volunteering sayfasında sonuç bekleyen bir gönüllü adaylığı ile ilgili bir yorumunuz varsa, lütfen ilgili bölüme bir mesaj yazarak VRT yöneticilerinin dikkatine sunun.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]