Kullanıcı mesaj:𐰇𐱅𐰚𐰤

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İmla hatası[kaynağı değiştir]

Yapılan güncellemede (sayısız) imla hatası yoktur. Ya imla hatası kavramının ne olduğunu tam bilmemektesiniz veya kelimelere konulan ayraçları imla hatası sanıyorsunuz. Ayraçlar önemli kelimelere bilerek konuldu ve bazı kelimeler kalın harf olarak değiştirildi, Yazıda kesinlikle imka hatası bulunmamaktadır. Üstelik sayısız imla hatası hiç yok. Harf hatası belki lakin oda yok. Sırf maksat yapılan değişikliğe bahane aramak ise evet hata çok olur. 1923 TC (mesaj) 23.59, 23 Ocak 2020 (UTC)

Şuradaki her değişiklikte istisnasız ya imla ya da biçem hatası mevcut. Hatada ısrar etmemeniz tavsiye olunur. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.06, 24 Ocak 2020 (UTC)

şapka[kaynağı değiştir]

merhabalar 𐰇𐱅𐰚𐰤, şapka kullanımı ile ilgili bir yönerge ya da daha önceden bildiğin bir tartışma yaşandı mı? varsa bana atabilir misin? eyyûbîler gibi isimlendirmeler için. şahsen bu şapkaları kaldırıyorum madde isimlerinden eğer yaygın kullanımda yoksa. ya da kar-kâr gibi anlam karışıklığı yaratmayacaksa. eyyubilerde herhangi bir anlam karışıklığı olmuyor, şapka olsa da olmasa da. İslami madde olmadığına göre İslam ansiklopedilerini kaynak almaya gerek var mı bilemiyorum şapka vs konusunda.

eğer kapsamlı bir tartışma varsa ona göre hareket edelim diyorum. iyi çalışmalar. -MHIRM. 11.59, 25 Ocak 2020 (UTC)

Selam. Bu mesele Türkçedeki kar-kâr ayrımı ile ilgili değil yani o kural ile işlem yapmak pek de doğru değil. Bir de buradaki odak nokta İslami olup olmamasından ziyade Arapçadan aktarım konusu. İslâm Ansiklopedilerini burada temel almamı(zı)n amacı bu ansiklopedilerin Arapçadan Türkçeye aktarım yaparken belli kuralları takip etmesi. Türkçede Arapça romanizasyon konusunda bu kadar kurallı ve metodolojiyi takip eden başka bir yayın ya da kaynak yok. Bir diğer artısı da çok yazarlı bir oluşum olması ve bu kuralların bir kişinin değil bir ekibin ortaya koymasıyla hata oranının en aza indirgenmiş olması. Otuz yılı aşkın bir çabanın sonucu olması da bir diğer yönü. Bir diğer taraftan hangi ama hangi kelime olursa olsun şapkasız kullanımı şapkalı kullanımına nazaran daha fazla sonuç verecektir aramalarda. Geçenlerde STT'de Yunanlar maddesini Yunanlılar adına taşımak için istek yapılmıştı mesela. Böyle bir gariplik yaşanacağını kırk yıl düşünsem akıl edemezdim. Şu durumda ve böyle bulanık bir konuda yaygınlığı temel almak bizi doğru yere ulaştırmıyor maalesef. Dil kurallarını temel almak lazım.
Şurada dil kurallarını göz ardı ederek tamamen pratik nedenlerle şapkaların kullanılmaması fikri ortaya atılmıştı. Nihayete eremedi maalesef. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 12.45, 25 Ocak 2020 (UTC)

Neden siliniyor?[kaynağı değiştir]

Merhaba 𐰇𐱅𐰚𐰤; Mersin Büyükşehir Belediyesi maddesi neden hızlı silinmeye aday gösterildi? Eğer bu kadar silmek istiyorsanız sayfayı taşıyın, Mersin maddesine ekleyin çünkü ben o maddeye saatlerimi verdim. HalukMeltem (mesaj) 22.16, 25 Ocak 2020 (UTC)

Selamlar. Sil şablonundaki neden kısmında şu bağlantıyı verdim: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Ankara Büyükşehir Belediyesi. Belediye maddeleri için emsal bir karar var burada, okumanızı öneririm. Öte yandan madde oluşturmadan önce de daha önce silindiğine dair bir uyarı vardı. Keşke dikkate alsaydınız o uyarıyı, zamanınız boşa gitmezdi. İyi akşamlar. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.19, 25 Ocak 2020 (UTC)

T̃arsus Ulu Cami[kaynağı değiştir]

Ulu Cami başlığını silip Ulu Camii yapmışsınız. Niçin? Cami bir isim ulu ise bir sıfattır. Ulu cami de bir sıfat tamlamasıdır ( Büyük cami, Yeşil cami vb. ) İsimde ikinci bir i ye niçin gerek görüyorsunuz? Selamlar Nedim Ardoğa (mesaj) 09.58, 26 Ocak 2020 (UTC)

Selamlar. Nedenini yazmıştım zaten. Şurada birkaç yıl önce aynı değişiklik için STT'ye gidilmiş, itirazlar üzerine işlem yapılmamış. Benzer işlemleri yapmadan önce tartışmakta fayda var. Bütün maddeler ulu camii şeklinde iken bir tanesinin ulu cami olması bütünlüğümüzü bozuyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.21, 26 Ocak 2020 (UTC)

Ulucamii Türkçe kurallarına aykırı. TDK sozlüğune bakınız Bütünlük sağlamak gerekiyorsa yanlış değil doğru esas alınmalı. Nedim Ardoğa (mesaj) 13.15, 26 Ocak 2020 (UTC)

İlgili yerde tartışmaya açabilirsiniz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.04, 26 Ocak 2020 (UTC)