Kullanıcı:Vikiolog

Bu kullanıcı bir VikiCüce.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Blaulicht.gif
Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Roodlicht (reversed timing).gif

Her birimiz burada gönüllü olduğumuz, farklı zaman aralıklarında çalıştığımız, ilgi alanlarımız veya o anlık işlem yapma isteğimiz değişkenlik gösterdiğinden dolayı, hepimiz kendimizce bir ucundan tutuyoruz konuların. Ben biraz kendi kafamdaki plan aşamasından bahsetmek istiyorum zira hepimiz kafamızda kendi anımıza, isteğimize veya işleyiş düzenimize göre bir plan veya işleyişle ilerliyoruz. Bu da tezcanlı veya kafasında soru işareti olan arkadaşlara bir bilgi notu gibi olmuş olur diye umuyorum :)

 • İvme kazandırdığından dolayı ilk aşamam seri işlemlerden oluşuyor ve şu an için şöyle:
  • Mümkün olduğunca listelenmiş tüm organizmaların maddelerini açmak ve otomatik taksonkutu yerleştirmelerini yapmak
  • Açılan organizmaları kategorilerine ayırmak (hiyerarşik düzen)
  • Tartışma şablonlarına proje taslağını eklemek (ki kaydı elimizin altında liste şeklinde olsun son aşama için, bu yüzden herşey taslağa gidiyor)
  • Açılan maddelerin sınıflandırmalarının otomatik taksonkutu ile çağırılabilmesi için şablonlarını oluşturmak (hiyerarşinin en önemli olduğu kısım)

Bu 4 kısımda aynı anda ilerliyorum. Bazı arkadaşlar bunların hepsinde aynı şey olduğunu düşünse de aksine içleri belirli bir hiyerarşik düzene göre değişkenlik gösteriyor ve ayarlanıyor. Sürekli aynı şeyler yazılı değil. O yüzden her seferinde 4 kısım hiyerarşiye göre yapılıp sonrasında yeni hiyerarşik 4 kısım yapılıyor. (Ayarlanmazsa tamamen hatalı madde olur zira tek bir sınıflandırma hatası bitkiyi hayvana, hayvanı mantara veya da ebeveyni çocuğa, çocuğu farklı bir sıralamaya koyabilir gibi detayları var.) Yani gelişigüzel bir düzen değil taklit açısından.

 • 2. aşama:
  • Açılmamış kategorileri oluşturmak ve düzene koymak aynı zamanda (bir yandan bunlar için kafamda düzenlemelerde bulunup denemelerini hazırladım yukarıdaki işlemleri yaparken. Bunda da yine hiyerarşi var yukarıdaki gibi)
 • 3. aşama (bu aşamada artık bilen bazı kullanıcılar etkileşimde olabilecek):
  • Yukarıdaki açılanların Wikidata bağlantılarını eklemek (biraz zorlu bir iş olacak çünkü hem aynı adlı maddeler mevcut, hem de otomasyon şeklinde ilerlemeyecek, burada da hatalı madde bağlaması çok farklı bilgilere yol açabilir)
  • Aynı adla açılmış/açılmamış maddeler, anlam ayrımları, farklı ada yönlenmesi gereken maddelerin düzenlenmesi

Bu iki aşama beraber işleyecek zira bağlantı yapılırken tüm maddelere dokunulmuş olacak.

 • 4. aşama (yine bu aşamada da diğer kullanıcılar etkileşimde olabilecek):
 • Sonraki aşama artık final öncesi aşama. Bakım kategorilerinde bulunan maddelerle birlikte bütünü az çok düzenleme, eksikleri giderme, kontroller vs. burada daha çok işlem var tahmin edersiniz ancak bir çok şey oturmuş olacak aynı zamanda kullanıcılar da etkileşimde olabilecek.

Bu aşamalar farklı şekilde ilerletilebilir mi? Tabi ki, yukarıda da bahsettiğim gibi hepimizin işleyiş kolaylığı farklı olsa da amacı aynı sonuçta. Böyle bir yol izlemeyi, projeyi hızlandırma açısından daha seri ilerletebileceğimi düşünüyorum kendi açımdan. Sorularınız olursa ne yapacağınızı biliyorsunuz. Sevgiler :)


green
Öncelikle Biçem el kitabını ve Yardım sayfasını mutlaka okuyun. Görgü kurallarını unutmayın. Mümkün olduğunca Nezaket gösterin ve Sakınılacak kelimelerden kaçının. Karşınızdakileri iyi niyetli varsayın, Vandalizm yapıyor sanıp özellikle yeni kullanıcıları ısırmayın. Zira dünyayı iyilik kurtaracak :) 
Maddeleri okur/yazarken Kayda değerliğine (KD) ve kaynakların güvenilirliğine dikkat edin. Değişiklik savaşına girmeyin.
Unutmayın ki bizler gönüllülerden oluşuyoruz. Arada destekleyen ve motive eden mesajlar veya ödüller vermek gibisi yoktur. Bir de tartışmalarda aklınızda bulunsun, yazıların mimikleri yoktur. Karşınızdaki farklı okuyabilir. Bu yüzden ifadelerinize dikkat edin ve İmza atmayı unutmayın. Haydi şimdi Cesur olun ve Suya atlayın. Sevgiler ve iyi Vikiler :)
Ataturk1930s.jpg Bu kullanıcı Atatürkçüdür.
Wikipedia Reviewer.svg Bu kullanıcı Türkçe Vikipedi'de devriye haklarına sahiptir. (doğrula)
İnceleme günlüğü.


Chevalier belg.png Bu kullanıcı, değişiklik değerine göre en fazla katkıda bulunan 500 kullanıcı arasındadır. (doğrula)


DNAsmall.gif
Bu kullanıcı
Yaşam Ağacı üyesidir
Magnolia soulangiana scanned leaves.png
Bu kullanıcı
Viki Bitkiler üyesidir
WikiProject Fishes
Bu kullanıcı
Vikiproje Balıklar
üyesidir


Nisse d apres nature ill jnl fal.svg Bu kullanıcı bir VikiCüce'dir.


Sorgulayıcı soru işareti.gif Bu kullanıcı her bilginin sorgulanması gerektiğini savunur, "doğru" bilgiye sorguyla ulaşılabileceğine inanır.
Dinoproject-icon2.png
Bu kullanıcı
Vikiproje Dinozorlar
üyesidir.
TARDIS2.jpg Bu kullanıcı bir Doctor Who hayranı.


Crystal Clear app Community Help.png Bu kullanıcı Vikiproje Kurgusal karakterler üyesidir.


Face-angel.svg Bu kullanıcı doğru şeyleri yapmaya çalışır. Eğer bir hata yaparsa, lütfen bildirmekten çekinmeyin.
tr Bu kullanıcının ana dili Türkçedir.


en-4 This user speaks English at a near-native level.


WMTR logo.svg Bu kullanıcı WMTR üyesidir.


Wikipedia laurier W.png
Bu kullanıcı Vikipedi'yi geliştiren ve düzenleyen Vikipedi vikiproje editörüdür.Ohh my precious shiny things :)