Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Adem20[kaynağı değiştir]

Ya, aslında bu işlerle uğraşmam ama garip bir şekilde dikkatimi çekti. İftira olarak algılanmasın iki kullanıcı tarafından da, yalnızca politikaları uygulamaya çalışıyorum. Böyle bir şey yoksa ikisinden de özür dilerim.

 1. Katkıları bazı yönlerde benzerlik gösteriyor iki kullanıcının. Misal, ikisi de hoşgeldin mesajı atıyor yeni kullanıcılara sık sık (Adem 20 v. YerelDahi~~trwiki.
 2. İki kullanıcı da kullanıcı sayfasında orta veya üst düzey İngilizce, düşük seviyede Almanca bildiğini beyan etmiş.
 3. Katkı saatleri çok dikkatimi çekti. 21 Mayıs'ı ele alalım mesela (Adem20 v. YerelDahi~~trwiki). 07:41'de katkılarına başlıyor YerelDahi ve 10:02'ye kadar kesintisiz devam ediyor. Aynı gün 10:33'te katkılarına başlıyor Adem20. 10:36'da Adem20 Lockport, Illinois maddesini açıyor. 10:02'den sonra katkıları duran YerelDahi tekrar aktif oluyor ve 10:37'de bu maddede ufak bir değişiklik yapıyor. Bu noktadan sonra YerelDahi değişikliklerine devam ederken Adem20'ninkiler duruyor. Gün içinde biraz daha ilerlersek, 14:30'da tekrar katkı yapmaya başlayan Adem20 15:18'e kadar devam ederken, bu süreçte YerelDahi'nin katkısı yok. 15:39'da YerelDahi katkılarına başlıyor ve 15:51'e kadar devam ediyor, bu süreçte ise Adem20'nin katkısı yok. 17:00'de YerelDahi bir kez daha katkıya başlıyor ve 19:05'e kadar sürekli katkısı var (bu süreçte Adem20'nin katkısı yok). 19:42'de Adem20 geliyor ve 19:50'ye kadar katkı yapıyor. Bu noktadan sonra, 19:55'te YerelDahi geliyor. Aynı günün devamına bakıldığında da sanki sıra sıra katkı yapılmış gibi geliyor.
 4. Adem20 genelde ABD'deki yerleşim birimleri üzerine maddeler açmakta peşisıra. YerelDahi bu maddelere genelde elini sürmese de şunun gibi değişiklikleri mevcut arada.
 5. YerelDahi 20:00'da yaptığı devriyelik başvurusu sonrasında 20:03'e kadar katkıları sürdürürken, o zamana kadar aktif olmayan Adem20 20:08'de aktif oluyor ve 1-2 katkıdan sonra 20:17'de bu başvuruya destek olduğunu beyan ediyor. O zamana kadar yalnızca kendi başvurusunu yapmak üzere bu sayfaya uğramış olan Adem20... 20:19'da ise bu desteğe teşekkür eden YerelDahi katkılarına devam ediyor. Bahsettiğim tüm zaman aralıklarında iki kullanıcıdan yalnızca birinin aktif olduğunu da not düşeyim.
 6. İki kullanıcının da hizmetlilik başvurumda 3 dakika arayla olumlu yönde görüş bildirdiğini de üzülerek belirteyim :P
 7. Toparlarsam, daha çok madde açmaya odaklı Adem20 ile diğer alanlarda değişiklik yapan YerelDahi kullanıcıları aynı şahsa ait görebildiğim kadarıyla. Neden böyle bir şey yapma gereği duyuluyor -aynı kişilerse eğer- anlamış değilim. Farklı kişi gibi davranıyorlar ve birbirlerini destekliyorlar. Hayırlısı...

RapsarEfendim? 17:57, 26 Mayıs 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Eğer öyle bir durum varsa üzücü olur. İki kullanıcı/hesap da aktif şekilde katılım yapan hevesli kullanıcılar. Umarım böyle bir durum yoktur ve katkılarına aralıksız devam ederler. --Kudyaz 18:09, 26 Mayıs 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Farklı kişi değilim,ayrıca Adem20 katkılarımdan dolayı destek vermiştir.Adem20'nin nerede yaşadığını bile bilmiyorum.Ayrıca hizmetlilik başvurunuza gelince orası tesadüf olmuş.Okulum var benimde o yüzden farklı saatlerde katkı yapıyorum..--YerelDahi evet? 18:23, 26 Mayıs 2016 (UTC)

Edit:Adem20 hesabıyla bağlantılı olmam için ~~trwiki uzantısı lazım.2 hesabım var.İlki Kapıyıaç~~trwiki onu yeniden başlamak istediğim için bıraktım.+Bazı hoşgeldin mesajı gönderilmeyen eski kullanıcılarada hoşgeldin mesajı gönderiyorum.Adem20 bunu yapmıyor.+Vandalizmleri daha çok geri alıyorum Adem20 pek vandalizmleri geri almıyor.+IP'lerimiz aynı değil,oturduğumuz yer aynı değil.+Kullanıcı kutularımın İngilizce tarafını değiştirdim.(Davadan kurtulmak için değil,gerçekten)--YerelDahi evet? 18:33, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Şeb[kaynağı değiştir]

İki kullanıcın da ilgili oldukları maddeler ve üslupları benzerlik gösteriyor. Özellikle dikkatimi çeken, Şeb'in kuklası olduğu gerekçesiyle engellenen Kemal60'ın bana attığı mesaj ile BurakOtto'nun bir maddenin tartışma sayfasına yazdıklarının içerik ve üslup yönünden aynı olması. Yine Kemal60 ile BurakOtto'nun içerikleri kopyalamak yoluyla aynı maddeleri taşımaları şüphe çekici.[1][2] Ek olarak BurakOtto'nun köy çeşmesine süresiz engellenen kullanıcılar ile ilgili olarak yazdıkları akla kim(ler)in kastedildiği sorusunu getiriyor.-B.S.R.F. 💬 05:52, 26 Nisan 2016 (UTC)


Zohak 5[kaynağı değiştir]EK:Yukarıdaki kullanıcı ve iplerin aslında Zohak olduğu düşüncesindeyim. Önceki davada benzer kullanıcı adları vardı ve sonucunda da 5.47 ile başlayan IP'lerin zohak'ın kuklası olduğu söylendi, bu İplerde 5.47 ile başlıyor. Kullanıcıların Eğitmen ve Jumpeax'ın mesaj ve kullanıcı sayfalarında yaptığı değişiklikler bende şüphe uyandırdı. Bunlar yeterli diye düşünüyorum.--İnternionmsj 11:56, 16 Nisan 2016 (UTC)
Bir yandan Hakan Balamir, Yawsaq King ve Rettelo ile 91.109.30.120 IP'sinin eklediği cinsel içerikler bende şüphe uyandırdı.91.109.30.120 IP'si kullandığı bir özette Zohak'ın kuklalarının kullandığı KEL MAHMUT ifadesi yer alıyor. Bunların da Zohak olduğunu düşünüyorum --İnternionileti 19:40, 7 Mayıs 2016 (UTC)
@İnternion , gösterdiğin duyarlılık ve harcadığın emek için çok teşekkür ederim. Benim bildiğim bu kadar ahlâksızca, fütursuzca kullanıcı sayfalarına çirkin saldırılarda bulunan ve bu yönü ile adeta 'kaşarlaşmış bir kukla' olup da süresiz engellenmeyen herhangi bir kullanıcının olmadığıdır. Bu sebeple kullanıcı Zohak'ın, süresiz engellenmemesinin mantığını anlamakta gerçekten güçlük çekmekteyim. Saldırılarını, vandal değişikliklerini dinamik IP üzerinden yapan bu kullanıcıya, topluluğu bu kadar germesine rağmen, her zaman maalesef ceza da verilemiyor. Kaldı ki IP lere uygulanan ceza sadece '1 gün'. Fazlasını verseniz ne olacak, modemi açıp-kapatmakla yeni bir kullanıcı halini alıyor Zohak. Bu kullanıcıya esas verilmesi gereken ceza, süresiz olarak engellenmesi olmalıdır. Dediğim gibi bu şekilde kukla olduğu anlaşılıp da süresiz engel almayan bir kullanıcı olduğunu/olacağını sanmıyorum. Bilen varsa lütfen burada açıklasın..--Eğitmenmsj 18:02, 16 Nisan 2016 (UTC)
@Eğitmen haklısınız bence. Zohak'ın zamanında ben Vikipedi'ye kayıtlı değildim. Önceki davada görülen 5.47 ile başlayan adresler Zohak'ın mış. Bunlarda Zohak'ın olabilir bana göre çünkü onlarda 5.47 ile başlıyor.Durmadan mesaj sayfanıza küfür ve hakaret yazıyor. Geri alanında değişikliklerini hemen geri alıyor. Kullanıcıya süresiz engeli bastırmak gerekiyor, tek bir kukla kullananlar süresiz engelleniyor. Zohak'ın 10'larca kuklası var. Nasıl oluyor da halen süresiz engelli değil şaşırtıcı bence. --İnternionmsj 18:17, 16 Nisan 2016 (UTC)
 • Olsa da olmasa da fark etmez zaten engelleniyorlar...--RapsarEfendim? 16:26, 16 Nisan 2016 (UTC)
Bu kukla hesapların/IP adreslerinin hiçbirinin Zohak'a ait olduğunu düşünmüyorum. Daha önce Aguzer'in kullanıcı adımla benzer hesap açıp üslubumu taklit ederek kullandığı kukla hesap (Eldarion tarafından tespit edilmiş). Diğer açtığı kukla hesaplar ise başıma kalmıştır (hatta bu yüzden engel sürem baştan başlatılmıştı, yani kabak başıma patladı :) Diğer kukla hesaplar başıma kaldı.:) Bu ıplerin/kukla hesapların Zohak'a ait olduğunu düşünmemekteyim. Kanaatimce. Jumpeax (mesaj) 14:53, 20 Nisan 2016 (UTC)
 • Belirtilen kullanıcı uygunsuz kukla kullanımı yüzünden hizmetliler tarafından süresiz uzaklaştırılmıştır. --Niveles (mesaj) 14:57, 20 Nisan 2016 (UTC)

Ahmet Turhan[kaynağı değiştir]

Yukarıdaki anonim IP'lerin Ahmet Turhan tarafından bilinçli olarak kullanıldığını düşünüyorum. Söz konusu adreslerin Ankara merkezli olması, hepsinin sadece Turhan'ın mesaj sayfasına yönelik katkıları olması bende şüphe uyandırdı. Bunun vandalizme ve saldırıya uğramış mağdur kullanıcı izlenimi uyandırmak için sistematik olarak yapıldığını düşünüyorum. İkinci IP'nin yorumu Kıbrıs Ulusal Muhafızları maddesindeki tartışmadan sadece birkaç dakika sonra yapılmasi ve benim etnik kökenim hakkında bilgi sahibi olması da dikkat çekici. Üçüncü IP'nin SAS'taki Turhan'ın açtığı Bern Konferansı maddesindeki yorumu. Beşinci IP konusunda Elmacenderesi'nin 17 Mart tarihli Turhan'ın masaj sayfasına yönelik cevap niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Umarım bu konuda ben yanılırım. Maurice Flesier msj 16:05, 28 Mart 2016 (UTC)

Sonuncu IP'in yine Ahmet Turhan'ın açmış olduğu bir maddenin SAS'taki oylamasında yapılmış bir yorumu Maurice Flesier msj 15:46, 2 Nisan 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Tabiki, şüphe varsa gönül rahatlığı ile tüm IP'lere ve hatta şüphe duyulan kayıtlı kullanıcılara gereken denetimler yapılabilir, nitekim bu tür yöntemlere hiç bir zaman başvurmaya gerek duyacağımı sanmıyorum. Bununla birlikte gerek kullanıcı sayfama, gerek mesaj sayfama gerekse arşiv sayfalarıma IP vandalizmi faaliyetleri mevcut, üstelik yukarıdan da görüleceği üzere aynı İP'ler benim katkılarımı takip etmekte ve oralara da aynı trolleme faaliyetlerini yürütmekte. Zaten bu yüzden sayfalarıma koruma işlemi gerçekleştirildi. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:22, 3 Nisan 2016 (UTC)
 • Symbol delete vote.svg İlgisiz Yapılan denetlemede, herhangi bir ilişki görülmemiştir. --Eldarion 07:08, 22 Nisan 2016 (UTC)

GökçeAkyıldız[kaynağı değiştir]

Öncelikte ana bir hesabın olmadığını 4 veya daha fazla hesabın tek bir kişi tarafından kontrol edildiğini düşünüyorum. Şüpheli kişi açmak istediği ünlü maddelerini açmadan önce açacağı maddenin isminde bir kullanıcı ismi seçiyor. Sayfaları oluşturuyor, siliniyor, ısrarla tekrar açmaya devam ediyor.

Sayfa açılıyor, hizmetliler tarafından siliniyor ardından tekrardan oluşturuluyor.

Aynı şey bir kez daha tekrarlanıyor. Sayfa açılıyor, hizmetliler tarafından siliniyor ardından tekrar sayfa açılıyor.

Yine aynı madde adıyla maddeyi başlatan kullanıcının adı aynı.

Yine madde ismiyle aynı isme sahip bir kullanıcı.

 • Belirtilen kullanıcı: Kullanıcı:AnılAltan
 • Belirtilen kullanıcının silinen katkıları ve son katkıları. Yukarıda ki 3 hesabın benzeri değişiklikler.

Sayfa ismiyle sayfayı oluşturan kullanıcının ismi aynı.

Yukarıdaki hesapların yapmak istediği işlemler çok benzer. Yukarıdaki hesaplardan daha fazlasının çıkacağını umuyorum çünkü bu tür benzer girişimlere birden fazla kullanıcıda rastladım. Üstteki kanıtlara dayanarak hesapların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. Niveles (mesaj) 00:13, 19 Nisan 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Herhangi bir hizmetli ile iletişime geçerek, gerekli işlemlerin yapılmasını talep edebilirsiniz. --Eldarion 07:06, 22 Nisan 2016 (UTC)

Badursun[kaynağı değiştir]


 • 1. Kanıt:Kullanıcı:Odunluzikkim en son 2014 yılında katkı yapmış ve sayfa silinmeye aday gösterilince birden dönmüş ve kalsın oyu vermiş. Katkı sayısı ise çok az.

İki kullanıcıda cümleye küçük harfle başlama alışkanlığına sahip ve katkı verdiği alan şirket maddeleri.

Yazı cinsleri aynı, katkı alanları aynı, diğer kullanıcının aktif olmayıp birden SAS oylamasında oy kullanması sunacağım kanıtlar arasında.

Yukarıda ki gerekçelerle iki kullanıcının denetçi kontrolünden geçmesini talep ediyorum. Niveles (mesaj) 10:21, 19 Nisan 2016 (UTC)


Aynı madde de Niveles ve VikiMemur un da denetimden geçmesi lazım bu durumda. Aynı hesap olduğu için kanıta gerek yok, profilinde yazıyor. Üstelik kişisel tutkuları görevinin önüne geçiyor. Takını obsesyon yüzünden reel hayatında ki kişisel sorunlarını ve hırslarını burada ki ciddi yapılması gereken hizmetli kurallarına uymadan kötüye kullanmaktadır. Maddeyi VikiMemur ile açıp, Niveles ile oylamaktadır. Odunluzikkim kullanıcısının ise benimle hiç bir bağlantısı olmadığı gibi burada suçlu olan ve aldığı yetkileri kötüyr kullanarak maddelere silinme başlığı açan, kişilere denetleme talep ederek sistemin içinde vandallık yapan bu iki hesabın yetkilerinin alınarak uzaklaştırılmasını talep ederim. --» Badursun 04:31, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Hatta bence denetçiler lütfe şu konuyu da kontrol edebilir; Niveles hesabının ilk açtığı kitap ve yazarı maddesi siliniyor. Ne hikmetse bundan sonra kişisel arzuları ile genellikle sadece kitap ve yazar maddelerine hızlı silinme talebi ekliyor. Katkılarından rahat bir şekilde bu davranışının sebebi gözüküyor. Sistemi kişisel sorumsuz davranışları için kullanarak, kurallara uygun bir şekilde davranıyormuş gibi görünmenin cezası yoksa, Niveles ile aynı yetkilere sahibiz. Kurallar çerçevesinde bizimle aynı yetkilere sahip herkes böyle davransın o zaman.--» Badursun 04:40, 23 Mayıs 2016 (UTC)

GökçeAkyıldız 2[kaynağı değiştir]

Kullanıcı GökçeAkyıldız daha önce denetçi tarafından onaylanmış kendisine ait 7 adet kukla hesabıyla birlikte engellenmişti. Kullanıcının aynı işlemleri tekrarladığını düşünerek 2. kez denetçi isteğinde bulunuyorum.

 • 1. Kanıt

Çağla Şimşek maddesi. Sayfayı oluşturan kişi: Kullanıcı:ÇağlaŞmsk Daha önce yapılan işlemler gibi açacağı ünlü hakkında bir kullanıcı adı seçiyor ve maddeyi açıyor. Madde silinse bile art arda açmaya devam ediyor.

 • 2.Kanıt

Seren Deniz Yalçın maddesi. Sayfayı oluşturan kişi: Kullanıcı:Seren Deniz Yalçın

Diğer isimdeki kullanıcılarında işlemleri aynı. Açacağı madde isminde kullanıcı adı seçiyor, sayfayı açıyor, sayfa silinmesine rağmen ısrarla sayfaları açmaya devam ediyor. Bu gerekçelerle yukarıdaki 5 kullanıcının denetçi kontrolünden geçmesini talep ediyorum. --Niveles (mesaj) 07:45, 27 Nisan 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kullanıcı:BatuhanEksi ve Kullanıcı:ÇağlaŞmsk'in sayfalarındaki yazılar ile Niveles'in de belirttiği davranışsal benzerlikler bariz biçimde kuklacılık faaliyetini işaret ediyor. Az önce son değişikliklerde oluşturulan maddeleri incelerken dikkatimi çekmişti, gündeme getirdiğiniz için teşekkürler. Dr. Coalmesaj 07:53, 27 Nisan 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Meslek edinmiş gibi kukla açıyor, kullanıcıların tamamını engellemesi için bir hizmetliye başvuru yapabilirsiniz Dr. Coal. --e.c. 20:24, 11 Mayıs 2016 (UTC)

Sevimleribo 2[kaynağı değiştir]

Kukla ustası şüphelisi: Sevimleribo (mesajkatkılarkullanıcıyı engelleengelleme kaydıdenetle)

Canlı kukla şüphelisi: Niveles (mesajkatkılarkullanıcıyı engelleengelleme kaydıdenetle)

Kullanıcı:Kingbjelica'nın Niveles'in devriyelik başvurusundaki iddiası şu yöndedir: Benimde birkaç sorum var, burada bir arkadaşa sayfa nasıl açılır demişsiniz, arkadaş iki dk sonra cevap vermiş. Arkadaşın cevabından iki dk sonra ise burada tekrar birisine sayfa nasıl açılır diye sormuşsunuz. Neden beş dk içinde iki kez aynı soruyu sordunuz üstelik ikinci sorudan önce, birinci sorunuza verilen cevabı görmeme ihtimaliniz yokken. Üye olduktan 3 gün sonra açtığınız Napolyon kompleksi maddesinde bu şekilde bir kaynak gösterme yetkinliğini nasıl gösterdiniz? Hangi 3 günlük kullanıcı bu şekilde kaynak gösteriyor? Üye olduktan 6 gün sonra burada bir talepte bulunmuşsunuz, yeni katılan bir kullanıcının bu taleplerin köy çeşmesi teknik kısmında yapıldığını nereden öğrenmiş olabilir? İlk on günlük katkılarınızda commons'a yüklemeleriniz olmuş. İlk yüklemeniz üye olduktan 5 gün sonra bu içerik olmuş.. Hangi yeni kullanıcı commons'a fotoğraf yüklüyor? Yeniden kastım sizin beş günlük bir kullanıcı iken bunları yapabilme yetinizdir. Bunları bu kısa süre içerisinde nasıl öğrendiniz? Neleri okudunuz? Mesaj arşivinizi devriyelik başvurunuzdan önce silme sebebiniz nedir.Bu başvuruya yorum yapacak arkadaşlar lütfen Rapsar'ın şuradaki denetçi isteğine, Kudelski'nin yorumlarına, aynı sayfada kukla Lemy Kont'un Vikipedi'yi kısa süre içerisinde çözme yetisine dair açıklamalarına ve kısa süre içerisinde süper derece düzenleme yapmış şu kuklaya: Aranan Kan baksın... Eğer yazdıklarıma mantıklı cevaplar verirse ben özür dilerim.. Kingbjelica 22:05, 30 Nisan 2016 (UTC)

Bu gerekçelerle denetçi kontrolünden geçmeyi talep ediyorum. Niveles (mesaj) 22:04, 30 Nisan 2016 (UTC)

Kukla Aranan Kan'a yazdığım şu mesajlar da önemlidir. Lütfen sadece IP'lere bakarak bir kontrolde bulunmayın. --Kingbjelica (mesaj) 22:11, 30 Nisan 2016 (UTC)
Hatalı açtığım denetçi isteği sayfasını silerek buraya eklemiştir, kendisine teşekkür ediyorum, fakat burada psikolojik açıdan bir üstünlük kurma amacı vardır. Teşekkürler. --Kingbjelica (mesaj) 22:15, 30 Nisan 2016 (UTC)
Cevap Cevap Ben dahil kişilerin siteye girdiği her bir veri incelenmeye tabi tutulsun. Benim her görüşe hürmetim vardır ancak işimi yapmam karşılığı bu tür iftiralara maruz kalmak hiç hoş değil. İşte meydan dileyen görüşünü ortaya koysun ak koyun kara koyun seçilsin. Elhamdülillah ben kendimden eminim. Bizim böyle Ali Cengiz oyunlarına aklımız ermez. Ayak oyunlarıyla kişilerin aklını çelmek kimin görevidir herkesçe bilinir--Niveles (mesaj) 22:22, 30 Nisan 2016 (UTC)
Niveles şüphe ettiğim şeylere bir cevap vermekten çok, devriyelik başvurunuzun heba edileceğinden bahsetmişsiniz.(Bkz.) Devriyelik başvurularında amaç şüpheleri veya iyi yanları ortaya koymak değil midir? Ben sizden özür dileyebileceğimi de yazdım. Sizin üslubunuz ise şu şekilde: Bkz. 1, 2 (Buralardaki özet kısımları zaten her şeyinizi gösteriyor) --Kingbjelica (mesaj) 22:33, 30 Nisan 2016 (UTC)

Yorum Yorum Buradaki tartışmaları sonuçlandıracak İLGİLİ KİŞİLER'den ricamdır: Yeni bir kullanıcı nasıl olur izlenimi olan şu sayfa ile bu arkadaşı kıyaslayın. Sadece IP'ler ile olsaydı kukla Aranan Kan asla bilinmeyecekti.(kendisini ifşa etti).. Kukla Aranan Kan ile bu arkadaşın göze çarpan (sayıca çok olan) değişiklikleri de paraleldir. Saygılar --Kingbjelica (mesaj) 00:33, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Cevap Cevap Beni karşılaştırmaya çalıştığınız üyeyi daha dikkatli seçin. Sevgili Kullanıcı:Dr. Coal ile karşılaştırılacak bir şahıs değilim zira kendisi büyük katkıları olan bir kullanıcı ben yanında sıradan bir üyeyim. Elbette IP adresiyle olmayacaktır o yüzden kendim hakkında genel bir denetçi isteği talep ettim vakit ayıracak kıymetli denetçilerimiz her bir veriyi karşılaştırsın. Yapılacak her türlü testi kabul ediyorum kelimesi kelimesine her bir şey araştırılsın. (Kıymetli denetçilerin bu talebi kabul etmelerini rica ediyorum) Delilleriniz çok iç açıcı biraz daha detaylı araştırma yapın isterseniz? --Niveles (mesaj) 00:42, 1 Mayıs 2016 (UTC)
Kendiniz yazdiniz, Dr Coal "sevgili" ve "büyük katkıları olan biri".... Bu övgüleri hakeden kişinin ilk deneyimleri ortadayken, sizin tabirinizle "siradan bir kullanici" olan sizin onun yasadigi sorunlari yasamamaniza/ustaliginiza ne demeli? Kingbjelica (mesaj)
Onun ustalığı benim ustalığımdan elbette çok iyidir. Elbette onun yanında sıradan bir üyeyim çünkü kendisi büyük katkıları olan biridir tekrarlıyorum onun katkılarının yanında benim katkılarım sıradan üye seviyesinde. Allah başımızdan eksik etmesin Dr Coal gibi devriyelerimizi. --Niveles (mesaj) 01:02, 1 Mayıs 2016 (UTC)
Burada nasil bi ikilem var anlamadım :) Son cevabınızla bana yazacak bi şey bırakmadınız sn Niveles, görüşmek üzere ne diyeyim :d Kingbjelica (mesaj)
Görüşeceğiz bir gün. --Niveles (mesaj) 01:08, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Diğer eklemeler: Kukla Aranan Kan burada tekrar gelebileceğinden bahsediyor. Rapsar'ın denetçi isteği sayfasında Sevimleribo'nun "Türk Milliyetçiliği" üzere bir görüntü verdiğinden bahsediyor, defalarca kullanıcı sayfasını sildiren bu kişi de "Türk Miliiyetçiliği" üzerine bilgi kutuları kullanmıştır. Üstelik bu bilgi kutularını "tarafsızlık politikasına uyum" gibi bir ifadeyle silmiştir. (Sayfasını sildirdiği için bağlantı veremiyorum.. Aranan Kan'ın bu ifadeleri de önemlidir. Bu iki hesap arasında özellikle sas şablonu ekleme, engeleme talebinde bulunma gibi bir sürü "paralel" değişiklik mevcut. Saygılar. --Kingbjelica (mesaj) 09:57, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Kingbjelica kullanıcının vandalizmle olan mücadelesini izliyoruz. Niveles'in Kukla olup olmayacağı hakkında benim bir fikrim yok, aranan kan engelleneli 1 buçuk ayı geçti.Kullanıcı Sevimleribo idi, o engelleneli ise 2 ayı geçti. Zaten Lemy Kont'u açtı ve ordan devam etti sonradan Aranan Kan'ı açtı. Aranan Kan engelleneli 4 gün geçti 20 Mart'ta Niveles açıldı, sanırım görünmemek için alternatif de açtı VikiMemur adında. Sanırım görünmemek için yapmış da olabilir. Bu davadaki gerekçedeki şu madde sevimleribo'nun ilgi alanlarından birisi gerçi, yeni gelen bir kullanıcı ne çabuk 4 günde tecrübe kazanmış anlamış değilim. Şurada da Lemy Kont'un direkt tecrübesi görülüyor, Aynamahruti ise Sevimleribo'nun kuklası değil. Ben görüş bildirmeden önce şunları söyliyim. Eğer Niveles kukla değilse kendisinden özür dilerim --İnternionileti 09:56, 1 Mayıs 2016 (UTC)

Cevap Cevap Dilediğiniz kadar kanıtlarınızı sunun her türlü testi kabul ediyorum. O şüphelendiğiniz işlemleri son sürat ardı ardına yapmaya devam edeceğim sizde ekleyecek yeni şeyler bulun ansiklopedimizi geliştirin. Kendi hakkımda denetçi talebinde bulundum ancak sayfa buraya taşınmış usulüne göre yapılması gerekli olduğu için sayfanın taşınmasına diyeceğim bir şey yok. --Niveles (mesaj) 10:17, 1 Mayıs 2016 (UTC)


Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Kukla şüphelileri/Kibele

Kibele[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcının son değişikliklerinden şüphelendiğim için ilk değişikliğine kadar baştan aşağıya inceleme yaptım, inceleme sonuçlarımı topluluk ile paylaşıyorum;

 • [4] Kibeleyi savunmuş kendisi, ayrıca Kibelenin olumsuz görüş bildirdiği yerde herhangi bir bağlantı gösteremeden kayda değer olmayan olumsuz yorumlar yapmış, gramer vs vs. Kibelenin yazı tarzını örnek gösterince de belirttiğim gibi savunmuş hemen.
 • [5] Kibele gibi Sevimleriboyu engelletmek için uğraşmış, anladığım kadarıyla, epey karışıktı dava tam çözemedim ama Kibele ile yine önemli bir konuda aynı görüşte.
 • [6] Yine önemli bir konu, Kibele'nin sevimleribo kullanıcısının engelini her yere taşıdığını gözlemledim, sonra ki gözlerlerimde sorun yaşadıklarını gördüm. Sevimleribonun katkılarına baktığım zaman özellikle madde açısından böyle bir karar verilmesi imkansız, Birçok maddesi var. Yine Kibele ile aynı safta, önemli bir konu.
 • [7] Burada Ermeniler hakkında ki değişikliğini görüyoruz, Kibele'nin de Ermeniler hakkında ilgili olduğunu biliyoruz. (Tek değişikliği değil, katkılarından bakılabilir.)
 • [8] Burada Kürtler hakkında ki değişikliğini görüyoruz, Kibele yine aynı şekilde ilgili bu konuyla.(Yine tek değişikliği değil.)
 • [9] Burada açık bir hedef şaşırtma var. Önemsiz bir konu Kibele için ve karşı karşıya geliyorlar sözde, Hannahannah kullanıcısı çok geçmeden cevap veriyor.
 • [10] yine Kibele kokan bir değişiklik, aynı ilgi alanı.
 • [11] Aynı ilgi alanı
 • [12] Sona konan üç nokta, e-postayı bilmesi filan kullanıcının. Kibele acaba o zaman kimi engelledi o tarihte hizmetliymiş çünkü bakılabilir. Yol yapmış olabilir. Normal beyaz liste veya kayıtlı kullanıcının böyle e-postayı bilmesi bana garip geldi, bakın edin diye hizmetliye yol gösteriyor bide.
 • [13] Yine hedef şaşırtma, yine birini engellemeye yol yapma. Saçma sapan olaylar, hesabıma birisi girmiş diye. Böyle bir şey mümkün mü? Adam müneccim mi sizin şifrenizi tahmin edip girsin. Eğer tahmin etmese şifreyi değiştirmesi gerekir ve sizde giremezsiniz. Şifreyi değiştirmesi gereken kişi de e-postasınızı çalması gerekir. İmkansız ötesi yine. E-postanıza bakın diyerekte yine kayıtlı kullanıcı veya beyaz listenin Kibeleye yol göstermesi, yine mümkün olmayan bir şey.
 • [14] Yine kibele kokan değişiklik, Şırnak Çatışmaları maddesi detaylı incelenir ise Kibele'nin bu şehir ile ilgisi daha net ortaya çıkar. Değişiklik hem kaynaksız hem taraflı zaten.
 • [15] Ermenilerin yaptığı bir suikast, yine Kibele ilgisi.
 • [16] Yine Kibele kokan değişiklikler.
 • Burada yazım yanlışlarına çok dikkat eden birisi, Kibele gibi cümleye küçük harfle başlıyor ve Türkçe'nin T'sini küçük yazıyor.

Ayrıca kullanıcının ilk değişikliklerine bakılınca çok bilgili olduğu açık gerçek. Esc2003 kullanıcısı sanırım, onunla da tartışmaları olmuş. Aguzer vardı bir de, detaylı inceleme yaptığımda Kibele ile aralarında ki olayları görmüş oldum. Kibele ile de sorun yaşamışlar sanırım bu kullanıcılar. Onlara da mesaj atmış, yıldırma işlemi uygulamış. Ayrıca Virtuvian ile de mesajlaşmaları mevcut değişikliklerinde. Bu hesaptan da bu kullanıcılar ile tartışma konularına girilmiş. Kısaca Kibele kendisine gelen tepkileri azaltmak için adeta bir yan çar oluşturmuş ve değişikliklerini oradan yapmış. Çoğunluğu etnik gruplar zaten değişikliklerin. Hedef şaşırtmalar yapmış ve büyük küçük harf ile kendisini kamufle etmiş fakat bir kez dalgınlığına gelmiş, her türlü dil bilgisi kuralı olan Hannahannah hesabından Türkçeyi bile küçük yazmıştır, hemde bunu iki kez tekrarlamıştır, üslup olarakta çok benziyor, şöyle kullanılır, böyle yapıyoruz vs vs. Bazen de kendisinden uzak değişiklikler yaparak kamufle olunmak istemiş. ( Fakat bunlar kurallara ve düzene uygun değil. Kabul edilmeyecek şekilde, yani tamamen bir hedef şaşırtma.) Gereğinin yapılmasını denetçilerimizden arz ediyorum. Görüşüm direkt kukla oldukları yönündedir. İkisi de kibele şahsının kuklasıdır, şahsi düşünceme göre bu şekilde. --Kür Şadmesaj 20:12, 4 Mart 2016 (UTC)

Görüş[kaynağı değiştir]

 • Tam da şu değişikliği yapıyordum: [17]. Umarım kukla ilan edilmem. :) Kolay gelsin, iyi geceler. --Kudyaz 20:21, 4 Mart 2016 (UTC)
Tarihten kullanıcıları kukla diye suçlayan, yazım kurallarından kullanıcıları kukla diye suçlayan Kudelski, kendince espriler ile sabote etmeye çalışıyor olayı. Ciddiyetsizlik hat safhada. Lemy Kont'a bunu herkes yapabilir demişsiniz mesaj sayfasında ama şimdi nedense bir anda kitlenin bir üyesi olarak sabote etme çabalarına giriştiniz. --Kür Şadmesaj 20:27, 4 Mart 2016 (UTC)
anlaşılan benim hakkımda da araştırma yapılmış ancak en ufak bir şey çıkmayınca denetçi isteği açılmamış. cidden yatmam gerek, size kolay gelsin. imla için özür dilerim. --Kudyaz 20:30, 4 Mart 2016 (UTC)
Doğrudur Kudelski, sizin hakkınızda da araştırma yaptım fakat bir şeye ulaşamadım çünkü böyle şeylerle ilginiz yok. İlgisi olan kişiyi de buraya bildirdim. İmla benim için sorun olmaz sizi yansıtır. Günümüzde birinci sınıf çocuğunu boşverin kreşte öğretiyorlar noktadan sonra büyük harfle başlanacağını. İyi geceler dilerim. --Kür Şadmesaj 20:33, 4 Mart 2016 (UTC)
Şurası da. Yorumsuz. Sanırım herkes anlar. Jumpeax (mesaj) 21:01, 4 Mart 2016 (UTC)
Jumpeax hizmetli gibi konuşmuş. Ne denir ki? Bir de sağa sola kukla diye saldırıyor bu şahıs. --Kür Şadmesaj 21:45, 4 Mart 2016 (UTC)
Kürşad Avan, “Minareyi çalan, kılıfını hazırlar.” demiş büyüklerimiz. Bilmem anlatabildim mi... Jumpeax (mesaj) 21:49, 4 Mart 2016 (UTC)
Neyse denetçilerimizin kararını bekleyelim bakalım ne çıkacak IP boyutu da var sanıyorum işin. --Kür Şadmesaj 21:57, 4 Mart 2016 (UTC)
 • * Birilerini gruplaşmakla suçlayanların zaman zaman koperatif birliktelikle çok kıymetli kullanıcıları saf dışı bırakma gayret ve çabaları hiç de hoş olmasa gerek. Özellikle kullanıcı kibele 'nin hizmetlilik hakkı alındı mı yoksa kendisi mi istifa etti/bıraktı. Bir kullanıcı olarak bunu bilmek hakkına sahibim. Şahsen açıklama bekliyorum bu konuda. Kendisinin bırakacağını hiç mi hiç sanmıyorum. Şayet hizmetlilik fonksiyon yetkisi META 'ya uzanan şikayetler silsilesi nedeni ile alında ise, devriyelik hakkının niçin alınmadığının da açıklanması hatta açıklanmayacaksa derhal geri alınması gerekiyor. Ayrıca, bu kullanıcının bürokratlarca ve denetçilerce engellenmesi akabinde, kendi engelini kaldırmasının, elinde hukuksuzca bulunduğunu tahmin ettiğim yetki yani başka bir üst hesap sahibi olduğu endişemi güçlü kılmaktadır. İnanıyorum ki, şimdi dahi engellense, engelini kendi başına kaldırabilecektir. İsterseniz deneyin de hep birlikte görelim. Artık bir şeylerin açığa çıkarılması, vikipedi önündeki engel ve gölgelerinin saf dışı bırakılmaları gerekmektedir. Şimdilik bu vesile ile söyleyeceklerim bu kadar.. Herkese iyi çalışmalar dilerim..--Eğitmenmsj 13:54, 5 Mart 2016 (UTC)
 • kibele'nin savunma yapacağını sanmıyorum. tıpkı eğitmen hakkında açılan denetçi isteği gibi saçma bir denetçi isteği daha. arkadaşlarım, kardeşlerim, abilerim, ablalarım. buradaki amacımız birbirimizi istenmeyen adam ilan etmek değil, saygı ve sevgi çerçevesinde, ülkemize faydalı bireyler olmak adına katkılar yapmaktır. çok üzülüyorum gerçekten, bana göre ne eğitmen kukla olabilir ne de kibele. bunu sizler de biliyorsunuz. ama gruplaşma olmuş ya, a grubu b'yi, b grubu a'yı suçlayacak. çok üzgünüm.--Fikirmsj 19:50, 5 Mart 2016 (UTC)
Kullanıcı:Kibele galiba Vikipedi Yönetim Kurulu Başkanı, gitti kendi engelini kaldırdı, kimse dur kardeşim sen ne yapmaya çalışıyorsun demedi. Jumpeax (mesaj) 22:42, 5 Mart 2016 (UTC)
"ülkemize faydalı bireyler olmak adına katkılar yapmak" ne demek? hangi ülke? - Seyit mesaj 18:50, 8 Mart 2016 (UTC)
türkiye. topraklarımız. ana vatanımız. vikipedi ne kadar Amerikan menşeili olsa da buradaki format Türkçe.--Dekolteli Kefenmsj 05:59, 14 Mart 2016 (UTC)
Formatin Türkçe olması Türkiye için vatanımız ülkemiz vs. ibareler kullanmanizi doğrulamiyor. Buraya bir yerin vatandaşı olarak katkı yapmıyoruz. Vikipedi'nin ne olduğunu anlamanız dileğiyle. Burası bir ülkeye ait değildir, bir dile aittir. Neyse konu başka burada, uzatmaya gerek yok. - Seyit mesaj 08:31, 14 Mart 2016 (UTC)
bu biraz da benim dünya görüşümle ilgili. görüşüme saygı duymanızı beklerdim. burada amacımızın ne olduğunu gayet iyi biliyorum.--Dekolteli Kefenmsj 16:08, 15 Mart 2016 (UTC)
 • Dün yazacaktım ama fırsat bulamadım. Bu akşam sonucu yazarım. Sadrettin 07:51, 10 Mart 2016 (UTC)

Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz Birkaç konudan bahsetmek istiyordum ama buna gerek olmadığını düşünüyorum. Kanaatim kısaca bu. Sadrettin 08:09, 8 Nisan 2016 (UTC)

Eğitmen[kaynağı değiştir]

Eğitmen Kibele'yi Caps Lock tuşunu açık unutan bir kukla olmakla suçlayıp bilgi toplayacağını söylemiş: [18], arkasından gelen yorum da Kibele'yi büyük harf kullanan bir kuklayla ilişkilendirmiş: [19]. Henüz 3 haftalık üye bu yeni kullanıcı ne ara Vikipedi'yi bu kadar kavradı, Kibele'yi gözlemledi, troll/vandal IP'leri gözlemledi de bu yakıştırmayı yaptı merak konusu. İki kullanıcı birbirlerini oldukça yakın takipteler: [20], [21], [22], birinin şikayetinin mürekkebi kurumadan öteki diğer 'karşı' bulduğu kullanıcıyı şikayet edip bir gruplaşma içine girmişler: [23]. Ek olarak üslup kullanımı ve ilgi alanları da bir hayli benzer. Sonuç olarak görüşüm kullanıcıların kukla ya da canlı kukla olduğu yönündedir. Kudyaz 17:17, 4 Mart 2016 (UTC)

Kürşad Avan'ın ilk katkılarının 11 adet kullanıcı sayfası denemesi olması dahi kukla olduğu yönünde büyük bir bilgi bence. Bir şekilde Vikipedi'yi deneye yanıla öğrendiğine dair bir izlenim yaratmak istemiş olabilir. Ek olarak diğer ilk katkıları da şurada görüleceği üzerine tarafsızlık ilkesinin uygulanması olmuş; ancak daha sonra bu konuda (benim görüşüme göre) fire vermiştir. Kullanıcı ilk katkılarında kimliğini gizlemek için bu yönde katkılar yapmış olabilir. --Kudyaz 17:30, 4 Mart 2016 (UTC)
Eğitmen'in her koşulda destek verdiği bilinen kullanıcıları tanımadığını iddia eden Kürşad Avan'ın tanımadığı insanlar için uzunca bir mesajla savunması şuradadır. Bana ilginç geldi belki bürokratlara ve diğer kullanıcılara da ilginç gelir. Şurada da Jumpeax ve Urungu ile diyalogu görülebilir: [24] --Kudyaz 17:50, 4 Mart 2016 (UTC)

kudelski izninle meselenin şu konuyla ilgisini de buraya not edelim: Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Sevimleribo --kibele 18:32, 4 Mart 2016 (UTC)

Şimdi farkettim Kibele, engelletmişiniz zaten üç kullanıcıyı da, ne ilgisi var konumuzla anlamıyorum. --Kür Şadmesaj 18:39, 4 Mart 2016 (UTC)
Sahi ben de anlamıyorum. Kibele , en iyisi sen şurada hakkında yazılanlara cevap versen bence daha iyi olur. Hatta istersen, tutar alanı olarak neredeyse ansiklopedinin çeyreğine denk gelebilecek, hakkındaki kullanıcı yakınmalarını/şikâyetlerini buraya taşıyabilirim desem de inanma çünkü zamanım kıymetli, israf etmek istemem. Ama söz veriyorum topluluğumuza senin hakkında güzel bilgiler sunmaya gayret edeceğime dair..--Eğitmenmsj 08:15, 5 Mart 2016 (UTC)

Görüş[kaynağı değiştir]

Ben dünde Kibeleye kendisinin küçük harf kullanmasının nedeniyle ilgili bir mesaj atmıştım. Kaldırdı kendisi mesajımı. Keşke biraz daha iyi araştırsaydınız. Ayrıca verdiğiniz linklerde sadece sayın Eğitmen ve ben yokum, malum kişi(ler) ve bir kitle var. Eğitmen'i kendime örnek alıyorum Vikipedi konusunda, dediğiniz gibi yeniyim. Bu yüzden onun değişiklik sayfasından çıkmıyorum. Kendisi bu Vikipedinin en iyi yazarlarındandır. Bu yüzden yaptığı değişikliklerden haberim oluyor. 3 Haftada Vikipediyi kavramak zor değil. Geldiğim ilk günden itibaren bazı kişiler tarafından kukla muamelesi gördüğüm için, tarihten bile kukla muamelesi yapıldığı için ne olduğunu öğrendim. Nelere dikkat edildiğini öğrendim. Kibeleye kukla ustası olmanız ile ilgili araştırmalarımı sunacağım dememden sonra tutuşup böyle bir çalışma yapmanız bile burada bir kitle olduğunun en büyük kanıtıdır. Vikipedi hizmetlilerine güvenimiz sonsuz. Gerekli şeyleri göreceklerdir. Görüş olarak buraya belirtiyorum. Savunma yapmıyorum. Savunmayı suçlular yapar. İyi çalışmalar. --Kür Şadmesaj 17:24, 4 Mart 2016 (UTC)

Ek olarak, burada Vitruvian şikayetime bakarsanız verdiğim bağlantılarda kullanıcının kullanıcı mesaj sayfamda vandallık yaptığını, art niyetle 2 kez uyarıyı ısrarla sayfama atarak (kaldırmama rağmen) trollük yaptığını bu yüzden şikayet ettiğimi görebilirsiniz. Tarihleri ile saatleri birlikte oradadır şikayetimde verdiğim bağlantılarda, Kudelski demiş ki üslup ve ilgi alanları da benziyor. Üslup olarak benziyor olmamız anormal değil bence, herkes burada noktayı virgülü nerede kullanacağını iyi biliyor, ayrıyetten ilgi alanlarımız nasıl benzer? Ben futbolcu düzenliyorum film ekliyorum. Eğitmen kullanıcısı ise bunlardan bir hayli uzak. Benim ilgi alanlarımı çözmeniz için bir konu üstünde yeteri kadar yoğunlaşmam gerek. Benim yoğunlaştığım şuana kadar iki konu var biri sinema biri futbol. Bu ikisi de gözlemlediğim kadarıyla Eğitmenin katkı verdiği konular değil. Onun dışında ben hep vandalizmi geri alarak değişiklik yaptım. Asılsız suçlamalarla bir yere gelemeyeceksiniz. --Kür Şadmesaj 17:35, 4 Mart 2016 (UTC)
Ek olarak 2, Vikipediye yeni gelmiştim ve rehbere ihtiyacım vardı. burada gözükeceği gibi denedim bir süre nasıl yapılır. Doğru mudur nasıldır diye. Sonrasında sol tarafı inceledim ve son değişiklikleri buldum. Burada açıklama kısmına birçok kişi tarafsızlık vs vs yazıyordu. Araştırma yaptığım zaman Yaygın itirazlar ve açıklamalar kısmında Dinle ilgili şeylerin yazılmayacağını görüp kavradım. Sonra değişikliklere döndüğümde Fark sayesinde değişiklikleri daha net biçimde incelemeye devam ettim. Gerekçe:Tarafsızlık politikasına aykırı gibisinden şeyler ile terör örgütü, Hz. gibi şeylerin yazılmayacağını kavradım. Zaten bu konuda en çok bu konuda değişiklik yapılıyordu. Diğer kullanıcılar sayesinde kavradım bunu. Zor olmadı. --Kür Şadmesaj 17:43, 4 Mart 2016 (UTC)
Ek olarak 3, değerli Kudelski tanımadığım kullanıcılar ile ilgili yorumumu sunmuş. Sevimleriboyu tanımadığım doğrudur. Aynamahruti ise sizin diğer saldırdığınız kişi bu yüzden savundum. Masum çünkü. Lemy Kont'u da neden savunduğumu orada dile getirdim sanırım. Kendisi İngilizce Vikipedi kullanıcısıdır. Buraya katkı sağlıyordu. Son olarak engellenen kullanıcılar ile konuştuğumu iddia etmişsiniz. Erdemsenol bir değişiklik yapmıştı sanıyorum köpekle ilgili IP'den yaptı bunu. Bende geri aldım, kendisi mesaj atıp neden aldınız dedi bende açıkladım. Yanlış bir durum vardı ortada, silme gibi algılamıştım dalgınlıkla açıkladı bana bende düzelttim. Kendisiyle direkt bu konular hakkında konuşmam olmadı. Kendisi bana bu değişikliği geri alıp özür diledikten sonra kendisi yazdı bakın böyle böyle diye, bende kendisine teşekkür ettim. Urungu97 ise aynı şekil yanımda olan diğer kullanıcı, kendisine cevap veremedim ama mesajını okudum. O da Erdem Şenol'a yakın bir şey yazmıştı. Nasıl konuşmuşum bu kişilerle? Yine asılsızlık. --Kür Şadmesaj 18:00, 4 Mart 2016 (UTC)
Savunmanız için teşekkürler. Kullanıcılar ve hizmetliler değerlendirecektir. İyi çalışmalar. --Kudyaz 17:37, 4 Mart 2016 (UTC)
Kudelski savunma yapmadığımı söyledim. Şöyle savunma yapmıyorum diyeyim de algılayabilin. Sizin suçlamalarına görüş bildiriyorum. Kolay gelsin :)--Kür Şadmesaj 17:54, 4 Mart 2016 (UTC)
 • Kalın kalın yazmalar mesela, bana oldukça tanıdık geliyor. Aynı kişi olup olmadıklarını bilmiyorum ancak birlikte hareket ettiklerini düşünüyorum, daha önce de söylediğim gibi Kullanıcı:Jumpeax da dahil bu gruba. Bu grup öyle bir grup ki, mesajlaşmalardan ve sürekli tartışma ve kaos ortamı yaratmaktan arta kalan vakitlerinde maddelerde manipülasyonlar yapmakta, bilinçli olarak taraflı bilgiler girmekte. Gerçi "katkı"ları incelenirse madde alanında "görece" pek de katkı sağladıkları söylenemez. Katkılarını ve yarattıkları kaos ortamını bir teraziye koyarsak, kesinlikle verdikleri zarar ve hasar çok büyük. Daha önce Kibele tarafından Eğitmen'e verilen engelin hatalı olduğunu belirtmiştim ve hakikaten de veriliş yöntemi bakımından hatalıydı. Kibele ile daha önce yaşadığımız, Kudelski ile daha önce yaşadığımız anlaşmazlıklar ortada. Kibele'nin hizmetlilik yetkilerinin alınması için Meta'da tartışma başlatma girişiminde bulundum, daha ne olsun? Herhangi bir kullanıcının tarafında değilim, yalnızca Vikipedi'nin geliştirilmesi tarafındayım. Çok açık ve net söylüyorum, benim gözlemlediğim kadarıyla bu üç kişi net bir biçimde birlikte hareket ediyor ve buraya zarar veriyor. Diğer taraftan, her fırsatta "Kibele'nin kuklası olduğunu" iddia eden kullanıcı(lar) olduğunu biliyorum eskilerden kalma, Kürşat Avan adlı kullanıcı da bunlardan biridir muhtemelen. Denetçiler incelemelerini detaylı bir şekilde yaparsa doğru karar ne ise verecektir.--RapsarEfendim? 17:38, 4 Mart 2016 (UTC)
Öncelikle değerli görüşleriniz için teşekkürler Rapsar, burada kitleyi kabul ettikten sonra böyle orada değilim burada değilim demek yanlışlık olacaktır sanırım. Ayrıca şurada Vitruvian ile tartışmamdan sonra mesajınız durmakta. Kesinlikle bir grup, kitle var, haklısınız. --Kür Şadmesaj 17:53, 4 Mart 2016 (UTC)


 • @Kullanıcı Kudelski, Burada şu an yazma sebebim topluluğa karşı olan saygımdandır, öncelikle bunu belirteyim. Yoksa şuradaki başvurunda takındığım tavrımı burada da sürdürmek niyetindeydim. Ama birkaç kelam etmekte yarar var. Her zaman olduğu gibi, hemen durumdan/durumlardan vazife üstlenip harekete geçiyorsun. Yani kendin yazıyor, pardon çalışıyor ve yine kendin oynuyorsun. İnancım olan Allah'a yemin ederim ki, buraya kadar yazdıklarının hepsini okumadım ve okumaya değer de bulmuyorum. Sadece üst başvuru kısmının yarısına yakınını okuduktan sonra buraya yazıyorum. Bunu bilmeni isterim. Yani yazdıklarını KD bulmuyorum. Devam et/edebilirsin, bence bir mahsuru yok. Yalnız size bir önerim var: İleri sürdüğün, kuklası olduğumu iddia ettiğin, ilişkilendirmeye çalıştığın kullanıcı ile bir ilgim, özel bir irtibatım şuana kadar olmuş ise ya da onun kuklası isem kendimi topluluğun huzurunda müptezel ilân ediyorum. Zaten denetçi sayfasındayız, inanıyorum ki kısa sürede kıymetli denetçilerimiz gereğini yapacaklardır. Şayet hakkımdaki iddianız 'fos' çıkarsa sanırım aynı kararlılığı siz de benim gibi gösterir, yürekli bir şekilde durumunuzu siz de ilân edersiniz. Yukarıda okuduğum kısımda, bağlantısını verdiğiniz devriyelik başvuru sayfasında da belirttim. Vikipediye zarar veriyorsunuz. Madem burada tartışma başlattınız söylemek durumundayım: (Yazacaklarımdan karşıtı olduğum anlamı peşin hükümle çıkarılmasın lütfen.) Varsa yoksa ısrarla 'Ermeni' lehtarlığı/savunuculuğu her fırsatta yapmanız tarafsızlığınızı bozuyor. Bu durumunuza karşı çıkanlar ise sizin için hedef oluyorlar. Ayrıca sizin gibi davrananlar olmakla birlikte, İslam ilintili maddelerle ilgili olarak; maddeleri bozmaya, asılsız içerik eklemeye, v.b., yani Türk ve İslamiyet karşıtlığı görünüm veren tutum ve davranışlar sizin gibi düşünmeyenlerin ister istemez fikir/görüş birliği çerçevesinde bir araya gelmesine neden oluyor. Bundan doğal ne olabilir ki? Nitekim maddeler ve tartışma sayfaları her kullanıcıya açık. Hal böyle olunca o kullanıcıları kendi dünyanızda bir kalıba sokup, iftiralarınızı dizmeye başlıyorsunuz. Az önce söylediğim gibi sizin yaptığınız/düşündüğünüz gibi yapan ve düşünenler var.
Yukarıda yazdığı için onun yazdıklarını da kısmen okudum. Geçmişten beri aynı tutumunu devam ettiren kullanıcı Rapsar. Aynı önerim onun için de geçerli. Zaten bugüne kadar kesin bir dille ortaya attığı iddiaları hakkında bir şey ortaya koyamayan rapsar daha önceden de bahsettiğim gibi an itibariyle müfteri konumundadır. Bu nasıl deneyimli bir kullanıcı olma halidir: "Kalın kalın yazmalar.." deyip bunu ortak suçluluk hali dolayısı ile kukla ispat unsuru olarak nitelendirmek ne denli doğrudur. Kuklası olduğum iddia edilen kullanıcı sinema ile futbolla ilgili maddelerle ilgilendiğini/katkı sağladığını söylüyor. Ey Rapsar, bu kullanıcı daha yeni. Ben ise dört yıldır buradayım. Sinema ile ilgili tek bir cümle katkımı bul, dünyanın neresinde isen seni bulup ödüllendireceğim. Ama bulamaz isen ( buna futbol da dahil), yukarıdaki sıfatlandırmalarımın tam ortasındasın bilmeni isterim. Sana özellikle ve defaatle doğruluğu bugüne kadar öğütledim ama görüyorum ki nafile. Kullanıcı Jumpeax, iyi niyetli bir kullanıcı. Sağ olsun, Vikipedi çatısı altında kendince hakkımdaki kanaati doğrultusunda sizin yaptığınızın tam tersi bir tutumla burada benimle ilişkilerini soru-cevap tarzında sürdürmekte. Bundan rahatsızlık duymanızın nedeni nedir? Kendisi ilâhiyatla alâkadar olan ve o doğrultuda eğitimli olan bir kullanıcı. Yani dinle ilgili Vikipedi maddelerindeki harabiyeti giderecek/önleyecek/düzenleyecek kapasitedeki bir kullanıcı. Yanılmıyor isem üç yıla yakın bir süredir aramızdaki kullanıcılardan. Tarafınızdan, maddelere yeterince içerik ekleme anlamında eksikliği iddiası ile eleştirilen bir kullanıcı. Beyaz liste üyeliğine bile karşı çıkmanızdan şahsen sizin yerinize ben mahçubiyet duymaktayım. Yazık..Yeri gelmişken belirtmekte yarar var. Sizin gibi kullanıcılar yüzünden, şu an benim de yaptığım gibi zamanımızı israf ediyoruz, tartışma ortamlarında size laf yetiştirmek için. Bu sebeple yine benim durumumda olanlar içerik eklemeye vakit bulma sıkıntısı mutlaka yaşıyorlar.
Özetliyorum: Kullanıcılar; @ Kibele , Rapsar, Kudelski, Vitruvian Türkçe Vikipediye zarar veriyorsunuz...--Eğitmenmsj 19:01, 4 Mart 2016 (UTC)
Özellikle dini maddelerde yaptığımız katkıları takip edip bozan kullanıcılar olarak kudelski ve kibele kesinlikle haklı değildir.. "bir bir kitleyiz" veya "biz daha çok katkı yaptık, onların beyaz liste hakkı yok" gibi bir takım lafların vikipedi mecrasında kesinlikle yeri yoktur. Gerekli değişiklikleri nedenini de belirterek defalarca yapmış olmama rağmen. Kullanıcı Kullanıcı:Kibele-Kullanıcı:Kudelski-Kullanıcı:Rapsar ittifakı her seferinde başına buyruk bir şekilde eski haline döndürmesi/yaptığımız değişiklikleri hiçe sayması nezaket kuralları çervesinde değerlendirilemez. Yukarıda ismi geçen 2 kullanıcının uyarılarına aldırmayan bu üçlü ittifak, mecbur kalan kullanıcıların şikayetine karşılık olarak bu kukla iftirasını başlatmıştır. üçlü mobbing ittifakının önerilere yapılan tepkisi ve "biz bir kitleyiz" itirafı ilgili sayfadan görülebilir. Bana göre burada cezalandırılması gereken kişiler varsa bu Kullanıcı:Kibele-Kullanıcı:Kudelski-Kullanıcı:Rapsar ittifakının ta kendileridir. Jumpeax (mesaj) 12:02, 5 Mart 2016 (UTC)

Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz Sadrettin 08:05, 8 Nisan 2016 (UTC)

Zohak 4[kaynağı değiştir]


20 Kasım 2014 tarihinde topluluğun sabrını zorladığı gerekçesiyle bir yıl süreli olarak engellenen Kullanıcı:Zohak, engelli olduğu dönemde 'uygunsuz kukla kullanımı' gerekçesiyle 29 Nisan 2015 tarihinde yeniden engellenmiş ve engel süresi baştan başlatılmıştı. Adı geçen kullanıcı sık sık farklı adlarda kullanıcı hesapları oluşturarak veya kullandığı dinamik IP adresi üzerinden vandallık yaparak, beni rahatsız etmektedir. Zaman zaman baş vurduğum hizmetli aracılığıyla silinen kullanıcı sayfa geçmişinden , kullunıcı mesaj sayfama yazdığı içeriklerden, yine kullanıcı mesaj sayfamın geçmişinden yapılan vandal saldırıları görmek mümkün.Ayrıca oluşturduğu kukla hesap üzerinden diğer kullanıcıları da rahatsız etmektedir. Zaman zaman takiye yapmaktadır. Topluluğu yanıltmaya çalışmaktadır. Bu durum gerçekten çekilmez bir hal almıştır. Söz konusu kullanıcının Onaylanmış daha önceki kukla hesaplarının da göz önünde bulundurularak, kapsamlı bir inceleme yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinize gereği için sunulur..--Eğitmenmsj 11:44, 28 Aralık 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Eğitmen'in talebi üzerine yapılan incelemede, Kullanıcı:Teyyareci Fethi Bey IP olarak Kullanıcı:Donkey And Monkey 2, Kullanıcı:Serkan Kaplan Paradigma kullanıcıları ile çakışmakta, bu kullanıcılar ise Kullanıcı:Yurttaş Tete kullanıcısının kuklaları. Kullanıcı:Egitimsiz kel mamut, Kullanıcı:Cilgin bedevi kel mahmut ve 5.47 ile başlayan IP adresleri ise Kullanıcı:Zohak'ın kuklaları. Diğer kullanıcı ve IP adresi kukla hareketinden bağımsız vandalizm izleri taşıyor. Belirttiğim kullanıcılar için gerekli işlemleri bir hizmetliye başvurarak tamamlayabilirsiniz. --e.c. 10:23, 2 Mart 2016 (UTC)

Mehmetermiş[kaynağı değiştir]

Mehmetermiş sadece Kurtlar Vadisi Pusu maddesinde editörler tarafından onaylanan sürümleri geri alıyor. Diğer alanlarda katkıları yok denecek kadar az. Kullanıcının 3GD engeli yememek için kullandığı bir kukla olma olasığı denetlenebilirse güzel olur.

Davranışsal izler.

 • İki kullanıcı da değişikliklerini Kurtlar Vadisi Pusu ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (dizi) olmaz maddeleri üzerine yoğunlaştırmış.
 • Editör mesaj uyarılarına cevap yazmıyorlar.
 • Genelde değişikliklerinde (Etiket: Görsel Düzenleyici değişikliği) etiteki var.
 • Değişiklik özetlerinde tüm harflerin büyük olması göze çarpıyor.
 • Cümle öğelerinde benzerlik. Fiil sonrası ve bağlacı kullandıktan sonra tekrar fiil ile bitirme. Sık rastlanıyor. Bir örnek. [25] [26] Alexandre M. 22:01, 24 Kasım 2015 (UTC)

Kullanıcı:Eldarion, Kullanıcı:Elmacenderesi ve Kullanıcı:Sadrettin. İsteğin üzerinden bir ay geçti. Vikipedi IP adresi katkılarını özel bir durum olmadıkça sadece 3 ay saklıyor. Lütfen denetleme gerekli mi gerekli değil mi, zamanınız olunca bir ilgilenin. Alexandre M. 16:08, 20 Aralık 2015 (UTC)

Sembol olanak.png Olanaklı Kullanıcılar arasında bir IP çakışması görülmemektedir, davada belirtilen izler dahilinde kukla olma ihtimalleri var ancak emin olmak için yeterli değil, devamı dahilinde davranışsal iz bakımından işlem yapılabilir. Sevgiler. --e.c. 22:54, 20 Aralık 2015 (UTC)

DeepFisher[kaynağı değiştir]

Şu sayfada geçen tartışmalar üzerine denetçi isteğinde bulunuyorum.

(Not: İlk defa denetçi isteğinde bulunduğum için bir şeyleri yanlış yere yazmış olabilirim. Gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz) --Zaitsév 23:48, 22 Şubat 2016 (UTC)

Ayrıca;
kullanıcılarının da denetlenmesinde fayda olabilir. Bayhaluk ile IP çakışması olur mu emin değilim, canlı kukla da olabilir, davranışsal benzerlik olduğuna inanıyorum ama Aykutfirat'ın üye olduktan sonraki tek katkısı Zaitsév'in belirttiği tartışma üzerine. Dr. Coalmesaj 10:18, 27 Şubat 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Zaitsév ve Dr. Coal tarafından iletilen bilgiler ışığında yapılan denetleme ve davranışsal iz takibinde, denetlenmesi istenen kullanıcıların tamamının kukla oldukları anlaşılmıştır, gerekli işlemler için bir hizmetliyle iletişime geçebilirsiniz, saygılarımla. --e.c. 08:20, 2 Mart 2016 (UTC)

Sevimleribo[kaynağı değiştir]

Şurada anonim bir kullanıcı böyle bir iddiada bulundu, ben de birkaç inceleme yaptım kendimce. Sevimleribo kullanıcı sayfasının tasarımıyla Lemy Kont kullanıcı sayfasının tasarımı hemen hemen aynı. Sevimleribo'nun "Türklük" kavramı üzerine sıkça katkı yaptığı, tartışmalarda özellikle bunu vurguladığı biliniyor. Lemy Kont da kullanıcı sayfasına "Hıristiyan", "Amerikalı" gibi şablonlar koyarak ilk etapta bunu gizlemeye çalışmış gibi, hatta ilk katkıları bunlar. Yeni gelen bir kullanıcı direkt olarak tecrübe kazanıp da böyle bir kullanıcı sayfası, kullanıcı kutuları oluşturabilir mi? Zannetmiyorum. Sevimleribo'nun engeli 12 Şubat'ta verilirken Lemy Kont 13 Şubat'ta katkı yapmaya başlamış. Yeni kaydolan bir kullanıcı buraya nasıl ulaşabiliyor mesela hemen? Bunlar yeterli diye düşünüyorum. Aynı kişi değilse, kukla değilse ikisinden de özür dilerim. RapsarEfendim? 16:05, 17 Şubat 2016 (UTC)

Rapsar, şunu şimdi gördüm: [27] --Kudyaz 16:41, 3 Mart 2016 (UTC)
Aynamahruti 1 ay önce Vikipedi'ye katılmış ancak ilk katkısından anlaşıldığı kadarıyla Vikipedi'yi önceden biliyor. 15 Ocaka kadar her gün onlarca değişiklik yapmış lakin katkılar bir anda durmuş ve sonraki ilk katkısını 3 şubatta vermiş. Yani Sevimleribo'nun engellendiği gün. Daha sonra birkaç katkı yapıp yine durmuş ve 4 gün katkı yapmayıp ilk katkısını Sevimleribo engellendikten sonra vermiş. İlgilendiği maddelere bakılırsa, Nazi Almanyası, İkinci Dünya Savaşı ve Ermeni Soykırımı Sevimleribo'nun da ilgi alanları. Ek olarak tartışmalarda kalın yazı kullanmayı iki kullanıcı da oldukça çok kullanıyor. Bir denetçinin incelemesinde yarar var. --Kudyaz 23:53, 22 Şubat 2016 (UTC)
Cevap Cevap Şahsımla ilgili yapılan bu mesnetsiz komplo ürünü suçlamayı kesinlikle kabul etmiyorum. Benim herşeyim AÇIK buyurun IP leri inceleyin. İlgi alanına göre suçlanacaksak, yazık, Vikipedi ne hale gelmiş Kudelski ? Aynamahruti (mesaj) 11:06, 3 Mart 2016 (UTC)
Tartışmalarda yazdığım her şey kaynaklıdır, tüm Topluluk'a bu kadar ihtilafın olduğu bir noktada açık açık herşeyi anlatıyoruz diye suçlanmak büyük haksızlıktır. Kudelski Aynamahruti (mesaj) 11:08, 3 Mart 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Dostum siz cidden şaka mısınız ? Dün kullanıcı şablonumu silmeye kalktınız bu gün ise beni böyle bir şey ile mi suçluyorsunuz ? Şöyle bir iddialar göz atalım. "Hristiyan", "Amerikalı" gibi şablonlar koyarak ilk etapta bunu gizlemeye çalışmış gibi Milliyet ve din şablonları bunda ne gibi bir sakınca var ? Neyi neyden gizlemeye çalışmışım biri lütfen açıklayabilir mi ? Yeni gelen bir kullanıcı direkt olarak tecrübe kazanıp da böyle bir kullanıcı sayfası, kullanıcı kutuları oluşturabilir mi? ve Vikipedi:Şikâyet sayfasına nasıl ulaşmış Beni geri zekalı olmakla mı suçluyorsunuz ? Bazı kişiler bazı şeyleri daha kolay kavrar ve öğrenir. Dostum bak hangi konuda haklısın biliyor musun ben cidden geri zekalıyım oturmuş ciddi ciddi laf anlatmakla uğraşıyorum size. Daha önemli planlarım ve projelerim var 100 film maddesini tamamlayıp bir diğer projeme geçmek istiyorum ve sen benim bir şeyler yapma hevesimi yerle bir ediyorsun. --Ľemý KontMesaj 16:47, 17 Şubat 2016 (UTC)

Symbol support vote.svg Olası Belirtilen kullanıcıların katkılarını yaklaşık 1 haftadır inceliyorum. Emin olabilmek için çapraz değerlendirmeler de yaptım, imla hataları, tartışma içerisinde yaşadıkları heyecan, savunma biçimleri ve katkı süreçleri birbirinin aynısı. Teknik bir iz bulunmuyor, ancak arayüz, Sevimleribo kullanıcısı ile Rapsar'ın çakışması olduğunu belirtti, hem de tarayıcı numarası ile beraber güçlü bir eşleştirme çıkarttı. Benim denetçi görüşüm ortada bir canlı kuklacılık faaliyeti olduğundan yana, heyecan ve hırs yapmış bir kişi de olabilir, bir grup da olabilir. Her iki durumda da kullanıcılar hakkında işlem yapmak gerekiyor. --e.c. 12:50, 2 Mart 2016 (UTC)

Karşı Karşı Ortada doğrudan bir kanıt yokken mesnetsiz, ilgi alanına yönelik suçlama kabul edilemez. Hizmetli olarak Kullanıcı:Kibele hakkındaki şikayet ve engelleme taleplerini incelemelisiniz. Bu gerçeklerin üstünü örtmek için onların girdiği bir çatışmadır. Adı geçen diğer şahısları hiç tanımıyorum ve birlikte bir değişiklik yapmadık. O halde karşı tarafta Kullanıcı:Tahtaciyik adamik ve Kullanıcı:Kibele nin de kukla olması gerekir ama ben böyle mesnetsiz suçlamalara girmem. Bundan sadece Vikipedi kaybeder.Aynamahruti (mesaj) 11:13, 3 Mart 2016 (UTC)

Üstelik ne tarayıcı numarasından bahsediliyor? Sizlere söylüyorum istediğiniz teknik incelemeyi yapabilirsiniz. Burada imla hatası demeniz bile saygısızlıktır, dedektifçilik mi oynuyorsunuz? Hangi imla hatasıymış, imla hatasından kuklacılık nasıl çıkar? Kaldı ki sayfalarca yazdığım açıklamalarda bu şikayeti yapan kullanıcılardan çok daha az imla hatası olduğunu söyleyebilirim.Aynamahruti (mesaj) 11:32, 3 Mart 2016 (UTC)