Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Destemora[kaynağı değiştir]

Kanıt: Tipik Niveles/Ali Haydar hareketleri. Nedir bu hareketler? Durmadan kışkırtıcı şekilde başka kullanıcıları zorlayan cümleler, SAS'larda Ali Haydar gibi vakit geçirip kayda değer maddeleri SAS'a taşıyıp nezaketsiz cevaplar ve başka kullanıcıları birbirlerine düşürmek gibi atraksiyonlarda bulunuyor. Destemora ile Ali Haydar arasında olan davranışsal iz görülmekte.

Teknik iz bulunabilir mi bunu ben denetçilere bırakıyorum :) SAS'larda çoğu kullanıcı da şikayet ediyor zaten. Yaptığı değişikşikler ve açtığı saslarda çıkardığı tartışmalardan görebilirsiniz. Ayrıca en son şu davada @Elmacenderesi Niveles ile de davranışsal iz olduğunu aktardi hatirlarsaniz:

"katkılarına negatif olmayacak şekilde devam edeceğine dair teminat vermesi, teminatını bozması dahilinde de yaptırım uygulanmasını öneriyorum. Engel sonrası bu durumu tekrar görüşmek üzere davayı kapatıyorum. Sevgiler"

Şeklinde yazmıştı. Ayrıca kendisinin Yurttaş Tete yani Kostantinopulos ile yakından alakası yok, boşuna o davayla vakit kaybetmeyin derim bittabi sizin bileceğiniz iş sayın denetçiler:) yani fazla uzatmadan söz sırasını denetçilere bırakıyorum, iyi vikiler herkese. Can Je suis là 21.36, 17 Eylül 2020 (UTC)

Anladığım kadarıyla herkes beni birine benzetiyor. Bense kendimi kimseye benzetmiyorum. Benim adım Destemora doğru bildiğimi söyler kimseden çekinmem. Ünvanlara ihtiyacım yok. Burada kalbimin sesini dinliyorum. Saygılar --Destemora (mesaj) 21.45, 17 Eylül 2020 (UTC)
Ayrıca köksal baba ve Jahrein haricinde bir maddeyi, Sasa taşimadım. Sevgili Can @Can taşıdığım Jahrein iletisini hızlı silinsin olarak işaretlemiştir. Şimdi burada ne maksatla denetçi istediğini anlayamadım. Şahsıma bkz. Mobbing uygulanmaktadır. Saygılarımla konuyu incelemenizi rica ederim. Sevgiler... --Destemora (mesaj) 22.00, 17 Eylül 2020 (UTC)
Son kararı denetçiler verecektir. İyi vikiler tekrardan.--Can Je suis là 22.02, 17 Eylül 2020 (UTC)
Elbetteki kuşkun olmasın... Sevgiler --Destemora (mesaj) 22.05, 17 Eylül 2020 (UTC)
:) Artık bunlara cevap vermiyorum. Demekki burada herkesin benim gibi sıradan ünvansiz bir üyeye ihtiyacı varmış. @Kadıköylü sensiz olmaz :)--Destemora (mesaj) 22.57, 17 Eylül 2020 (UTC)
Davayı kısa süre içerisinde kapatacağım. Sevgiler. e.c. 12.18, 18 Eylül 2020 (UTC)
@Elmacenderesi: sonuçlandırılabilir mi? teşekkürler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.27, 21 Eylül 2020 (UTC)
Yakın ilginiz için teşekkürler @Evrifaessa--Destemora (mesaj) 20.41, 21 Eylül 2020 (UTC)
size özel bir ilgim yok. sadece muhtemel kuklaların aramızda bu kadar rahat gezmesinden rahatsızım ve bu tip davaların olabildiğince hızlı bir şekilde kapatılması için uğraşıyorum. dava sonucuna göre size bakış açım şekillenecektir zaten, denetçilere güveniyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.27, 22 Eylül 2020 (UTC)

@Evrifaessa Merhabalar, bazı davalar teknik detayların izlenmesi için uzun sürebilmekte, davalarla tüm ayrıntılarına kadar ilgileniyoruz. e.c. 21.26, 21 Eylül 2020 (UTC)

Merhaba, davamda öne sürülen kişilerle en ufak bir temasım olmadı. Bu anlamda davayı izleyen meraklı izleyicilere şunu söyleyebilirim. İçim oldukça rahat. Bu şahıslarla sizin hayal gücünüz dışında herhangi bir ortamda/boyutta bir araya gelmiş olmam mümkün değil. Denetim makamına güveniyorum. Saygılarımla --Destemora (mesaj) 22.12, 21 Eylül 2020 (UTC)


Kostantinopolisli Kostantinopulos[kaynağı değiştir]

Kanıt: Daha dün kayıt olmuş olmasına rağmen SAS'ı biliyor. Ve SAS adaylıklarında oy kullanıyor. Kuklacılık hakkında önceden de uyarılmış. Yurttaş Tete'nin davranışlarıyla benzerlik gösteriyor. Denetçilerin inceleme yapmasını talep ediyorum. Kadıköylümesaj 19.41, 9 Eylül 2020 (UTC)

 • Hakkımda her türlü inceleme yapılabilir. Teşekkürler. --Destemora (mesaj) 19.49, 9 Eylül 2020 (UTC)
 • @Kadıköylü, henüz katkıları incelemediğimden yorum yapmak istememekle birlikte meraktan bir şey sormak istiyorum. konstantin olduğu kanısına nereden vardınız?--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 20.02, 9 Eylül 2020 (UTC)
@Evrifaessa Selam, kullanıcı hep SAS'larda oy kullanıyor. Daha dün kayıt olmuş ve SAS'ı biliyor. Malum Tete'de SAS'lara takıntılı...--Kadıköylümesaj 20.04, 9 Eylül 2020 (UTC)
@Uncitoyen @Elmacenderesi

Şahsıma sürekli mobing yapan, devriyelik görevlerini kötüye kullanan @Nanahuatl ve @Kadıköylü Den şikayetçiyim. Gereğinin yapılmasını arz ederim. --Destemora (mesaj) 20.31, 13 Eylül 2020 (UTC)

@Destemora Çok yeni bir kullanıcının pinglemeyi, devriyeliği ve denetçi isteğini bilmesi normal değil.--Kadıköylümesaj 21.57, 13 Eylül 2020 (UTC)
 • Kullanıcı ne hikmetse yeni olmasına rağmen mesaj arşivlemeyi, SAS'larda görüş bildirmeyi, pinglemeyi, cevap vermek için : koymayı ve politikaları yarım yamalakta olsa çok iyi biliyor. Bu sırada uyarıları "mobbing" olarak algılamayı da ihmal etmiyor. Gerçekten hayret verici bir durum, hayran kaldım açıkçası, kullanıcının bir tekniği varsa herkesle paylaşsın, yeni gelen kullanıcılara karşılama mesajında bu teknikleri anlatalım, çok yararlı olur. -Caskination ? 13.47, 17 Eylül 2020 (UTC)
Bkz. Mobbing @Caskination @KadıköylüBu imzasız yazı Destemora (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
hadi canım ya..--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.19, 17 Eylül 2020 (UTC)
 • @Uncitoyen, 8 gün olmuş. ilgilenmek ister misin? kuklaysa engellensin, değilse de rahatsız edilmesin. herkesin vakti harcanıyor.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.21, 17 Eylül 2020 (UTC)
Cidden çok rahatsızım bu konunun çözülmesini istiyorum. Saygılar @Uncitoyen--Destemora (mesaj) 14.23, 17 Eylül 2020 (UTC)
Denetim makamına;
Kostantinopolisli Kostantinopulos kullanıcı adlı kişi 20 eylül tarihinde 6 kez, 19 eylül tarihinde ise 2 kez hesabına giriş yaparak mesaj kutusuna erişmiştir. Kişi sürekli mesaj kutusuna erişmeye devam etmektedir.bkz. İlgili davanın ip incelemesi yapıldıktan sonra uygun görülmesi halinde düşürülmesini saygılarımla talep ediyorum. --Destemora (mesaj) 07.28, 22 Eylül 2020 (UTC)
inceleme yapılıyor zaten. yıllardır denetçilik yapan kişilerden bahsediyoruz, bir sıkıntı olmayacaktır.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 07.31, 22 Eylül 2020 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Kastamonu Vehicle 4[kaynağı değiştir]

Kanıt: Surekli dizi maddelerinde yapilan sinsi vandalizmler. Kendisi bu konuda ustadir. Delil olarak yapilan israrli degisiklikleri ozellikle dizi maddelerinde gorebilirsiniz. Bu sefer hep engellendiginden olsa gerek farkli sekilde donus yaparak baska maddelerde de degisiklikler yapiyor hep degisiklik sayisini artirarak ilerliyor. Ozellikle yukarida dedigim gibi dizi maddelerinde kendisinin yaptigi sinsi vandalizm ve troll degisiklikleri gorebilirsiniz. Gecmisteki davalarda bol bol ornek kanit sundugumdan bu sefer ayni seyleri tekrarlamayacagim, check yapildigi takdirde kuklasi oldugu gorulecektir diye dusunuyor ve davayi alacak denetciye basarilar diliyorum. Can Je suis là 23.00, 13 Eylül 2020 (UTC)

Vikipedi,ye ilk defa kullanıyorum ve burada fazla deneğinim yok ve kendimi burada geliştirmeye çalışıyorum beni böyle yargılayamassınız. Siz Başkaların Dizi film sayfalarını düzenliyor diye insanları şikayet edip hesaplarını kapattırmaya çalışıyorsunuz ve her dizi film sayfasını ben düzenliğim diye uğraşıyorsun burada herkes katkıda bulunabilir ve vikipedi,de herkes yanlışlar hatalar yapar ve senin gibi insanlarda düzgün şekilde katkı sununca şikayete başvuruyorsun tabi sende devriyelik özelliği var diye yrni katılan insanları hor görüyorsun Bu imzasız yazı Garip Bir Çocuk (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Az sakin olalım lütfen. Eğer siz kuklası değilseniz zaten gerçek ortaya çıkar. Diğer suçlayıcı ifadeleriniz hakkında yorum yapmayacağım ve kınıyorum. Lütfen kişisel yorumlarda bulunmayın.--Can Je suis là 23.43, 13 Eylül 2020 (UTC)
Garip Bir Çocuk; eğer siz, olduğu zannedilen kişi değilseniz, bu durum zaten denetçi incelemesinde ortaya çıkacaktır. O nedenle talepte bulunan kullanıcıya karşı kişisel yorumlarda bulunmanın hiçbir gereği olmadığı gibi bu davranış aslında bir politika ihlali de teşkil ediyor. İlgili kişi olmadığınızı iddia ediyorsunuz, o hâlde lütfen gönül rahatlığıyla katkılarınıza devam ediniz. İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 23.31, 13 Eylül 2020 (UTC)
Bu bilgileri benimle paylaşdığınız için teşekkürler
Teşekkürler kesinlikle kişisel bir sorunum yoktur bunları öğrendiğim iyi oldu teşekkürler Bu imzasız yazı Garip Bir Çocuk (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Katkılarından anlaşılacağı üzere aralarında bir bağlantı olduğu görülüyor. Yaptığım denetleme sonucu teknik olarak bazı çakışmalar tespit ettim. Bir hizmetliye gereken işlemler için haber verebilirsiniz. --Uncitoyenmesaj 18.33, 14 Eylül 2020 (UTC)

Merhabalar Uncitoyen Kesinlikle O bahsettiğiniz kişi ile bir alakam yoktur ve burada herkes katkı yapamaz mı anlamadım belki bazı şeyler benzeyebilir bunda ne var anlamdım iyi çalışmalar

Ben burada katkı yaparak bilgiler öğrenmek istiyorum ve bunun engellenmesini istemiyorum İyi çalışmalar Garip bir çocuk

Uncitoyen'in denetlemesini etkilemek istemediğim için yazmamıştım fakat adli dilbilim de ilerledi artık, kasten yapılan yazım yanlışları da anlaşılıyor. Dr. Coalmesaj 19.17, 14 Eylül 2020 (UTC)


Berkkurt124[kaynağı değiştir]

Kanıt: Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilenler listesi. Ortak ilgi ve ikisi de yeni hesap. Farklı saatlerde düzenleme yapılıyor ahmetlii mesaj katkılar 08.32, 31 Ağustos 2020 (UTC)Safavidian[kaynağı değiştir]

Kanıt: Aynı ilgi şekli, aşağı yukarı yine benzer sayfalarda benzer şekillerde düzenlemeler mevcut. ahmetlii mesaj katkılar 16.37, 14 Eylül 2020 (UTC)

 • Sembol olanak.png Olanaklı @Safavidian kullanıcısı ile @Ben.okucu arasında teknik veriler uyuşmaktadır. @Ahmetlii Safavidian hesabı için izlenmesi gereken durumları bir hizmetliye danışabilirsiniz. Lakin diğer belirtilen hesap ile bir aralarında bir bağlantı elde edemedim. Belki bu tür maddeler için eş-dost çağrılmış olabilir. Diğer kullanıcıyı izlemeye almakta şimdilik fayda var. --Uncitoyenmesaj 19.33, 14 Eylül 2020 (UTC)