Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.

Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Sarv[kaynağı değiştir]

Sarv Bey'in Scaptor86 hesabı ile kuklacılık yaptığını düşünüyor, bu savımı destekleyecek kanıtları herkese sunmak istiyorum.

 1. Sarv Bey ve Scaptor86'ın katkı alanlarının ortak olduğu Scaptor86'nın açmış olduğu Rockefeller Cumhuriyetçisi maddesi ve Yargıtay maddesi Ramazan Özkepir maddelerinden bellidir.
 2. Çeşitli görevlerdeki bürokratların kayda değer olduğunu savunmak her iki kullanıcının ortak bir noktası. Scaptor86'nın attığı mesajda Vikiçizer'e Yargıtay ile ilgili maddesinin kayda değer olduğunu savunmakta. Sarv Bey'in ise Yargıtay maddeleri hakkındaki görüşleri güncel tartışmaları takip eden herkesin bildiği bir gerçek. Yinede birebir denetlemek isteyenler için silinmeye aday sayfalarındaki tartışmaları buraya bırakayım. Lütfen CTRL+F yaparak Sarv ve Yargıtay kelimelerini aratın, Ocak 2018, Şubat 2018, Mart 2018, Nisan 2018, Haziran 2018 CTRL+F yaparak Sarv ve Yargıtay kelimelerini aratıysanız Sarv Bey ile Scaptor86 hesaplarının aynı düşündüğünü görebilirsiniz.
 3. Sarv Bey 23.19, 10 Haziran 2018 tarihinde Vikiçizer tarafından engellendikten tam 18 dakika sonra Scaptor86 hesabından Vikiçizer'e 23.37, 10 Haziran 2018 tarihinde bu mesaj atılmış. Mesajda Sarv Bey'i öven mesajlar içermesinin yanında sıkça kullandığı belirtmek isterim cümlesini geçirmiş. Bu cümle Sarv tarafından Vikiçizer'in META mesaj sayfasında tam 7 kez kullanılmış. Vikiçizer'in Meta sayfasında ve Türkçe Vikipedi mesaj sayfasında Sarv tarafından kaç kez belirtmek isterim cümlesini kullandığını CTRL+F yaparak bulabilirsiniz.
 • Özetlemek gerekirse, Sarv Bey ile Scaptor86'nın katkı alanlarının ortak olduğu, katkı alanları dahilinde açtıkları maddelerin kayda değerliğini savunurken aynı görüşleri sunmaları, kurulan diyaloglarda hep belirtmek isterim cümlesinin kullanımı, 2010'dan bu yana katkı vermeyen bir hesabın birden ortaya çıkıp Sarv Bey'in engellenişinden 18 dakika sonra engeli yanlış bulduğuna dair mesaj atması, Sarv Bey'i övmesi bir tesadüf değil.

Sarv Bey'in engellenişinden hemen sonra başka bir hesapla kuklacılık yaptığını somut delillerle kanıtladığımı düşünüyorum. Ali Haydar (mesaj) 17.54, 29 Haziran 2018 (UTC)

 1. Sarv Bey, buradan itiraf etmesi üzerine daha önce Sarven Uluk, Sarven7390 ve Sarv90 hesaplarını kullandığını söyledi. İncelemelerim sonucunda aktif kullandığı Sarv hesabıyla 8 Eylül 2012 tarihinde 1 ay engellendikten 2 gün sonra 10 Eylül 2012 tarihinde Sar90 hesabından engeli deldiği gözükmektedir.
 1. Sarv Bey'in birden fazla hesap kullanma alışkanlığı olduğu gibi engellendikten sonra başka hesaplarla engeli değildiği hem geçmişte hemde günümüzde açıkça gözükmektedir. --Ali Haydar (mesaj) 20.23, 30 Haziran 2018 (UTC)
 1. Merhaba, öncelikle tahminim o ki @Elmacenderesi etkin denetçi olduğu için kendileri beni denetleyecek, şunu belirtmek isterim Sarven Uluk hesabı ilk açtığım hesap adım soyadım olduğu için buradan da göreceksiniz sadece tek bir gün ve neredeyse yarım saat değişiklik yapmışım ve korkup kimliğimden girip bir şekilde kötü amaçlar için kullanılabilir endişesiyle o hesabı kapatmıştım daha doğrusu öyle biliyordum Scaptor86'nın benim kuklam olduğu iddiası gündeme gelinceye dek, ki o hesap asla benim hesabım değil nasıl kanıtlayabilirim bilmiyorum ama o hesap benim değil, ve ben kullanıcılar listesine girip ismimle alakalı araştırmalara bakınca yukarıda belirtilen hesapların varlığını gördüm ve böylelikle hesapların kapatılmadığını öğrendim. Sarven7390 hesabımında katkıları buradan göreceğiniz üzere sadece 5 saat açık kalmış 2011'de, Sar90 ve Sarv90 o zamana kadar küresel hesap diye bir hesap olmadığı için Sarv hesabım ve ben frankofon olarak Fransızca'daki Wikipédia'da kayıtlı değişiklikler yapmak için bu iki hesabı dikkat ederseniz katkılardan birisi 2012-2014 diğeri 2014'ten 2015'e kadar kullanmışım en büyük hatam hesapların nasıl kapandığını, kapatıldığını bilmemem bu iki hesabı da global hesap haline gelince hesabım hiç kullanmamışım başka hesaplardan Türkçe Vikipedi'de ise 2014'ten bu yana değişiklik yapmıyorum benim tek ve gerçek hesabım şu an yazdığım hesaptır zaten 2015'e kadar dediğimi de kanıtlamak isterim burada son mesaja bakarsanız DerHexer adlı kahya hesabımı Wikimedia'nın bütün alanlarında geçerli kılmış ve küreselleştirmiştir ben de böylelikle diğer iki hesabımı da kullanmadığım için öyle ilgilenmeyip bırakmıştım dolayısıyla kapandığını sanmıştım. Özetle ben hesap kapatılmasının nasıl olduğunu bu zamana kadar bilmiyormuşum bunun için özür dilerim ama Scaptor86 hesabının benimle hiçbir alakası yoktur evet Ramazan Özkepir maddesi ile ilgilenmiş önceden de buna dair Kibele'ye mesaj atmış Vikiçizer'e de mesaj atmış ama benim denetimimde değil ki 9 Haziran'da Vikiçizer'e attığı mesajdan sonra ben kendisinin varlığını öğrendim. Hatta bu zamana kadar ki hesaplarımın hepsi Sar, Sarv, Sarven adıma dair referanslar vermişim, Scaptor İngilizce'ye benziyor ben hatta İngilizcem o kadar kötü ki Scaptor kelimesinin İngilizce'de ne anlama geldiğine bakmak için internetten sözlüğe baktım ve halen anlamını bilmiyorum kendilerinin ilk maddesi ise Rockefeller cumhuriyetçisi imiş benim Anglosakson kültürü ile alakalı hiçbir bilgim yok ki, Sadece Birleşik Krallık ve ABD üzerine büyükelçiler ve bakanlar kategorileri oluşturmuş birisiyim hani büyükelçi değişikliği yapmış olsa o zaman ben bile kendimden şüphe ederdim oysa ilk değişikliği böyle bir şey. Bütün kutsallarım üzerine yemin ederim bu önceki hesaplar benim ama Scaptor86 benim hesabım değildir ben 2015'te hesabım küreselleşince o zamandan itibaren kuklacılık konusunda daha dikkatli olmaya başladım. Özetle Scaptor86 ben değilim benimle bağlantısı yoktur. Tek hatam önceki hesaplarımı nasıl kapatacağımı bilmiyormuşum 12 yıllık kullanıcıyım ama gerçekten hep kendimi çevremdekilere bahsederken acemiliğime vurgu yapardım ama bu kadar acemi olduğumu bilmiyordum bu anlamda kendimi eleştiriyorum ve şimdi zahmet olmazsa @Elmacenderesi o Sarven Uluk, Sarven7390, Sarv90 ve Sar90 hesaplarımın kapatılması için sizin yardımınızı bekliyorum. Ama Scaptor86 altını çize çize yineliyorum benimle alakalı değildir. Kolaylıklar diliyorum. --SarvSarv 23.09, 3 Temmuz 2018 (UTC)
Denetleme sonrası açıklamamı gerçekleştireceğim. Engel nedeni ile teknik işlemlerde biraz daha zamana ihtiyacımız olabiliyor. Sevgiler. --e.c. 12.52, 8 Temmuz 2018 (UTC)

Symbol delete vote.svg İlgisiz Yapılan teknik ve davranışsal iz değerlendirmesi sonucunda, kullanıcıların kuklacılık faaliyetinde bulunmadıkları gözlenmiştir. Herkese iyi çalışmalar. --e.c. 22.25, 3 Ağustos 2018 (UTC)

GFB Mete 34[kaynağı değiştir]


GFB Mete 34, 2 ay kadar önce kendisi hakkında kuklacılık iddialarında bulunduğum için bana yasal tehditte bulundu ve süresiz engellendi. GFB Mete 34, çoğunlukla çizgi film maddeleri üzerine katkılar yapan biri. SBoX AwaLaNCe adıyla bilinçli bir biçimde kullanıcı sayfası dizayn ederken süzgece takılmış, katkılarını incelemem sonucunda GFB Mete 34 ile aynı katkılarını yaptığı görmüş oldum. Vikipedi:Kukla şüphelileri#Kullanıcı:GFB Mete 34 sayfasında öne sürdüğüm iddiaları da buraya bırakıyorum. Teşekkürler. Ali Haydar (mesaj) 18.04, 3 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Sayın @Elmacenderesi Bey, gün itibariyle şüpheli kişi beyaz listeye alınmış. Acaba kısa süre içinde davaya göz atmanız mümkün müdür? --Ali Haydar (mesaj) 09.17, 9 Aralık 2018 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcı ile ilgili gerçekleştirdiğim davranışsal iz süreci, kuklacılık faaliyetinin gerçekleştiği sonucunu doğurmuştur. Gerekli işlemler için bir hizmetli ile iletişime geçebilirsiniz. Sevgiler. e.c. 20.24, 9 Aralık 2018 (UTC)

Aybarsibak1[kaynağı değiştir]

Aybarsibak1, Emametin ve Emhrayn kullanıcıların açtığı maddelere bakılırsa kullanıcıların ortak bir paydada buluştuklarını görebiliriz. Temel politikaların ısrarlı ihlali, ihlal sırasında açılan maddeler üzerinde ısrarlı vandalizm yapmak ve engel süresi dahilinde başka hesap açmak kullanıcıların belirgin özellikleri arasında öne çıkan detaylar. Ali Haydar (mesaj) 13.13, 12 Şubat 2019 (UTC)

23 Şubat 2019, benzer maddeleri açan Mhowst ve MuratKıvanç davaya eklendi. --Ali Haydar (mesaj) 15.23, 23 Şubat 2019 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Gerçekleştirdiğim incelemede, belirtilen hesapların kukla olduğunu tespit ettim. Etkin bir hizmetli ile engel hususunda iletişime geçmenizi öneririm. Sevgiler. e.c. 21.09, 4 Mart 2019 (UTC)