Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.

Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Mecnun112 2[kaynağı değiştir]

Daha önceki Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Mecnun112 ve Vikipedi:Kukla şüphelileri/MakulDüşünce sayfalarında denetçiler tarafından doğrulanmış iddialar Kullanıcı:Tembelpanda için de geçerli olabilir. Kendisinin değişikliklerini uzun süredir takip ediyorum ve görüyorum ki kendisi güvenilir olmayan, bağımsızlığı şüpheli, reklama yönelik kaynaklar/linkler ekliyor. Önceki görülen davalarda da aynı davranışın sergilendiği gözlenenebilir. Kendisinin eklediği linkleri buraya sıralıyorum, dikkatli incelerseniz maddeyle alakasız reklam içerikli bağlantıları görebilirsiniz.

Ali Haydar (mesaj) 22.51, 7 Aralık 2019 (UTC)


Merhaba,

Yaklaşık 1 aydır (belki bir süre daha fazla olabilir) Vikipedia üyesiyim. Mümkün olduğunca içerik ekleyerek, içeriği eklediğim site adreslerini de kaynak olarak göstermekteyim. Bildiğim kadarıyla eklenen içeriğe kaynak göstermek gerekiyor.

Şikayet konusu olan Kukla şüphelileri kavramını bugün öğrenmiş bulunmaktayım. Tembelpanda kullanıcısı dışında başka aktif bir kullanıcı hesabım bulunmamaktadır. Şuana kadar yaptığım değişikliklerde bütün odak noktam bilgi eklemek ve bilginin kaynağını göstermek olmuştur. İzlediğim yol konusunda hatalarım var ise art niyetli olmadığımın bilinmesini isterim.

Değerlendirmenize sunarım. Bu imzasız yazı Tembelpanda (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Anahtar "başka aktif bir kullanıcı hesabım" ifadesinde. Daha önce yasaklanmış bir hesabınız varsa onun aktif olup olmaması (zaten mümkün de değil ama neyse) önem taşımıyor. E4024 (mesaj) 14.48, 8 Aralık 2019 (UTC)

Tekrar merhaba,

Gördüğüm kadarıyla yaptığım değişiklikler geri alındı. Bu uygulamada bana hatalarımı göstermenizi rica ederim. Burada olma amacımın katkı yapmak olduğunun altını tekrar çizmek istiyorum. 1-2 örnek ile yanlış yaptığım detayların gösterilmesini rica ederim. Devamında daha doğru bir şekilde katkı yapmaya devam edeceğim.

Hangi hatalarınız mı? İşe konuşmalarınıza imza atarak başlayabilirsiniz. Kuklacılık iddiasına da yanıt verin. E4024 (mesaj) 12.06, 21 Aralık 2019 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]