Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Yurttaş Tete 8[kaynağı değiştir]

Daha önce açtığım davalardan da bildiğim Yurttaş Tete, eylemlerine devam etmektedir. Sonu 3 nokta ile biten, değişik değişik kullanıcı adları seçen zaman zaman ali acer kod adıyla kullanıcı adları açan, açtığı her kullanıcı hesabında yeni ölmüş kişilerin maddesini açan bu zat, zaman zaman zürriyetimize sövmekte, bayan üyelerimize ve bayan maddelerine ağza alınmayacak şeyler yazmaktadır. Tam 141 kuklası bulunan bu zatın aktif hesapları kısa sürede denetçi tarafından onaylanmalı ve hizmetliler tarafından engellenmelidir. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep olunur. II. Niveles 23:53, 8 Temmuz 2017 (UTC)


Mutlutopuz[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının IP numarasının kontrolü, kendi isteği üzerine suçsuzluğunu kanıtlamak amacıyla da yapılabilir. (VP:DE)

Haksız yere yapılan kukla damgası adına bu denetçi isteğini yazmaktayım. Ben, Mutlutopuz adlı kullanıcının kuklası olma gerekçesiyle süresiz engellendim. Daha önce bu durumların Bermanya ve Turgut46 adlı kullanıcılara da yapıldığını öğrenmiş bulunuyorum. Yapılan bu haksız engellemenin düzeltilmesi için denetçi isteği oluşturmaktayım.

Eğer siz yanlışlıkla "kukla kullanıcı" olarak suçlandıysanız, bunu kişisel olarak algılamayın. Yeni kullanıcıların sayısı bilinmemektedir. Ortamda biraz bulunun, olumlu katkılarda bununun ve kayıtlarınız sizin yerinize konuşacaktır. (VP:K)

Belirtmek isterim ki Mutlutopuz adlı kullanıcı ile hiç bir alakam, ilişkim bulunmamaktadır. Mutlutopuz'un değişiklikleri ile benim değişikliklerimin hiçbir benzerliği yoktur. İncelediği vakit bu durum gözle görülebilir.

Her hangi bir tartışmada veyahut oylamada kişiyle aynı konuda ve ortamda bulunmadım. Görkem Sala maddesi ile alakalı olarak, bu şahıs benimle iletişime geçti ve maddesini yazmam için ricada bulundu. Ancak hiç bir ticari kar gütmedim. Google'da Görkem Sala ile ilgili bir çok kaynak gördüm ve maddeyi oluşturdum. Ancak bu şahsın benden önce Mutlutopuz ile iletişime geçtiğinden ve Wiki Commons üzerine dosyasının yüklendiğinden haberim yoktu. Daha sonra bir kullanıcının maddeye sil şablonu eklemesi üzerine kaldırarak SAS'a taşımasını rica ettim, o da taşıdı. Kendi sınıf arkadaşım olan Tr Alperen17'e oylamaya katılması için ricada bulundum. Fakat SAS'da oylama bile yapılmadan madde silindi. Aradan bir müddet zaman geçtikten sonra Mutlutopuz'un şahsa ait fotoğraf yüklemesi, benimde maddeyi SAS'ta kalması için kişisel arkadaşıma ricada bulunmamdan dolayı kişiye kukla olarak etiket edildim.

Mutlutopuz, 10 yıl 6 ay önce üye olmuş ben ise 4 yıl 6 ay önce üye oldum. Ben daha önce Omerfaruk16 hesabım ile değişiklik yapmaktaydım ve o hesap üzerinden yaptığım katkılar ile Mutlutopuz'un değişiklikleri uyuşmuyor bile. Daha sonra OmerFarukDemir adında yeni bir hesap oluşturunca ona benim botum olduğuna dair etiket koydum ve eğer sorun teşkil ederse zaten engellenebileceğini eklediğim şablonda belirtmiş bulundum. Bir sorun görülmedi ki o bot bu zamana kadar engellenmedi. Diyeceğim o ki, kişinin yaptığı ve katıldığı oylamalar ve tartışmalar ile benim katıldığım tartışmalar birbirinin yakınından bile geçmiyor. Son olarak ben, her gün Vikipedi'de değişiklik yapmaya özen gösteriyorum. Mutlutopuz ise aydan aya Vikipedi'ye girmekte. Benim yazmış olduğum maddeler ile onun yazmış olduğu maddeler benzemiyor.

Delil olarak;

 1. Mutlutopuz'un tüm katkıları
 2. OmerFarukDemir'in tüm katkıları
 1. Mutlutopuz'un katıldığı tartışmalar (2014)
 2. Mutlutopuz'un katıldığı tartışmalar (2015)
 3. Mutlutopuz'un katıldığı tartışmalar (2016)
 4. OmerFarukDemir'in katıldığı tartışmalar (2015)
 5. OmerFarukDemir'in katıldığı tartışmalar (2016)

Onun ve benim katıldığım tartışmalar birbirine benzemiyor bile. Ayrıca sadece attığım senelerde değil, Mutlutopuz'un diğer tüm, bütün katıldığı tartışmalara, birde benim katılmış olduğum tüm tartışmalara bakabilir ve neticeyi görebilirsiniz. Şayet ortada bir IP çakışması varsa Dinamik IP kullanımından kaynaklanıyor olabilir. Son olarak 4 yıllık Vikipedi hayatımda 3 yıldır devriyelik yapmaktayım, ancak 3 yıl önce devriyelik hakkını almadan önce açmış olduğum ve telif ihlali nedeniyle silinen Bayburt Kalesi ve Çocukluk aşkı maddelerinden dolayı devriyelik hakkım da elimden alındı. Bu durumun yanında devriyelik hakkımın da iade edilmesini talep ediyorum.

OmerFarukDemir. 95.10.180.232 18:36, 3 Mayıs 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Daha önce de söylemiştim, yine söylüyorum: Mutlutopuz'un fotoğraflarına ve OmerFarukDemir'in fotoğraflarına bakacak olursak ikisinin farklı kişiler olduğunu söylemek mümkün. OmerFarukDemir genç bir lise öğrencisi, Mutlutopuz ise yetişkin. Ayrıca Mutlutopuz, OmerFarukDemir'e göre daha tecrübeli davranışlar sergiliyor. Üstelik iki hesap kullanmak Vikipedi'de suç değil. Hesapla farklı 2 kullanıcıymış gibi davranıp kişisel çıkar kazanmak suç. Ayrıca kayda değer olmayan bir maddeyle bağlantıları var diye de kimseyi kukla diye suçlayamayız. Piyasada popüler olan ancak kayda değer olmayan kişilerin biyografileri farklı kişiler tarafından kayda değer olarak düşünülüp açılabilir. Üstelik bir kullanıcının IP çakışması yaşaması dinamik IP kullanan biri için şaşırtıcı bir durum değil. Yine de son sözü denetçiler söyleyecek. Eğer bir hata varsa bir an önce çözülür inşallah. --Turgut46 21:01, 3 Mayıs 2017 (UTC)
Yorumun için çok teşekkür ederim @Turgut46. Hala bekliyorum, umarım yakın zamanda çözülür bu problem. --OmerFarukDemir 20:12, 8 Mayıs 2017‎ (UTC)
Bende OmerFarukDemir'in haksız yere engellendiğini düşünmekteyim. Turgut46'nın açıklamalarına katılmaktayım. OmerFarukDemir'in üye oluş tarihinde [1] Mutlutopuz'da dikkat çeken olay yok. OmerFarukDemirde Mutlutopuzda kullanıcı sayfalarına fotoğraflarını yüklemiş ve farklı kişi olduklarını kanıtlıyor. Bir kişi eklediği insanın fotoğrafı yüklemiş diye kuklacılıkla suçlanamaz. --Toppolila 4 (mesaj) 19:50, 10 Haziran 2017 (UTC)

Yorum Yorum Burada yapılan yorumlar ve ayrıntıları gösteren dava içeriği için teşekkürler. Kullanıcılar canlı kuklacılık sonucu engellenmiş durumdalar, maddeyi SAS'ta kalması için kişisel arkadaşıma ricada bulunmamdan dolayı tarzı yaklaşımlar da kullanıcının canlı kuklacılık konusunda itkileyici olduğunun göstergesi. İyi niyetli durumlarda, hiç çekinmeden engel açılması konusunda hassas davrandığımı herkes bilir ancak bu durumda gerçekleşen durumlar çok fazla spesifik. İyi çalışmalar. --e.c. 21:43, 29 Haziran 2017 (UTC)

@Elmacenderesi, bu onun Mutlutopuz kuklası olduğunu göstermez ki. Canlı kuklacılığı onayladığımı söylemiyorum, bu olayın kullanıcının Vikipedi:Kukla politikasına hakim olmamasından kaynaklandığını ve kullanıcının Mutlutopuz kuklası olmadığını söylemeye çalışıyorum. --Turgut46 23:28, 29 Haziran 2017 (UTC)

Zohak 5[kaynağı değiştir]

Ne yazık ki Zohak'ın yeni bir kuklasıyla karşılaştığımızı düşünüyorum. Bu kullanıcı da tıpkı onun gibi sayfaları kendi mitolojisine göre düzenliyor. ÖÇS kullanıcısının hem katkı (Zohak'ın da ilgi alanı dini sayfaları mezopotomya mitolojileri ile doldurmaktı) hem de davranışını (tartışmaya kapalı) incelediğimde Zohak'ın bir kuklası olduğu kanaatine vardım. Bir Denetçiden incelemesini rica ediyorum. Saygılar| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 07:54, 12 Nisan 2017 (UTC)Waxt[kaynağı değiştir]

Kullanıcı Waxt daha önce kuklacılıktan yasaklanmış diğer iki kullanıcının yeni hesabı olup, benzer taraflı, vandalizm içerikli davranışları sergilemeye devam etmektedir. Belli maddeleri kopyala-yapıştır ile tahrip etmeye devam emektedir. Ayrıntısı şuradaki davada mevcuttur. İncelemenizi talep ediyorum. Neribij (mesaj) 11:52, 27 Mart 2017 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcı için yapılan detaylı incelemede kukla oldukları açık şekilde görülmektedir. Gerekli işlem için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --e.c. 19:27, 29 Mart 2017 (UTC)

Sonerturhan081994 3[kaynağı değiştir]


"Daha önceki denetçi davasından görülebileceği gibi Soner Turhan da oynadığı kariyeri de Vikipedi'yi vandallayan çoklu hesap kullanan vandallardan biridir. Bu kullanıcılar genellikle oynadığı video oyunlarının sonuçlarını Vikipedi:Deneme tahtası'na yazmaktadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. " @Adem20'nin şuradaki isteği üzerine açılmıştırBy erdo can • msj 18:37, 28 Şubat 2017 (UTC)

Davranış izi açık olduğu için yarısı zaten engellenmiş bu hesapların kalan yarısını da ben engelledim ve kullanıcı sayfalarına not düştüm. Şuradaki başvurudakiler de bu kapsamda engellendi.--Vito Genovese 10:30, 2 Mart 2017 (UTC)

Ryan O'Reily[kaynağı değiştir]

21 Şubat 2017 Salı gecesi etkin devriyelerimizden Ryan O'Reily katkılarını sürdürürken bir şey olmuş ve birden sayfaları boşaltmaya ve hizmetlilere engellenmek istediğine dair mesajlar atmaya başlamış. Katkılarından görülebilir. Son yapıcı değişikliği ile sayfa boşaltmaya başlaması arasında 1 dakika var. Kâhya Vituzzu da hesap çalınması şüphesiyle hesabı küresel olarak kilitlemiş.

Hesabın çalınıp çalınmadığına dair inceleme yapmanızı rica ediyorum. Eğer çalındıysa sistem yöneticileri tarafından parola sıfırlama olanağı varmış. Eğer çalınmadıysa da Ryan ile konuşup ne olup bittiğini anlamaya çalışalım. Şimdilik hesabın kontrolünün onda olup olmadığını bilebilecek durumda değiliz.

Vito Genovese 08:54, 22 Şubat 2017 (UTC)

Konunun hassasiyetinden dolayı acil durum olarak değerlendirilmesi ricasıyla denetçilerimizi etiketliyorum: @Eldarion, @Elmacenderesi ve @Sadrettin.
Vito Genovese 10:50, 22 Şubat 2017 (UTC)

Yorum Yorum @Vito Genovese, selamlar, yaptığım ayrıntılı teknik incelemede, şifre çalınma olasılığının (eğer aynı evde başka birisi tarafından bilgisayar ele geçirilmediyse) sıfır olduğunu gördüm. Aynı IP üzerinden; 11:57, 17 Şubat 2017 - 00:08, 22 Şubat 2017 tarihleri arasında katkıda bulunulmuş. Ayrıca kullanıcı sayfasında belirttiği eşi de aynı IP üzerinden katkıda bulunmuş durumda. Bu bilgi de şifrenin başka bir lokasyondan ele geçirilme ihtimalini ortadan kaldırmakta. Bu durumda eşi olduğunu belirttiği Boşluk kullanıcı hesabını da kilitlemek gerekiyor. Kullanıcı ile iletişime geçerek durum öğrenilebilir. Şu durumda iki hesabın da kilitli kalması önemli. İyi çalışmalar, --e.c. 18:28, 22 Şubat 2017 (UTC)

Sağol @Elmacenderesi. Diğer hesap zararlı değişiklik yapmadıkça kâhyalar kilitleme işlemi yapmayacaktır. Ben Vituzzu ile görüşeyim, kilidi kaldırmasını rica edeyim. Yerel bir engel vererek tartışma sayfası değişikliğini açık bırakalım ve sorun nedir oradan konuşalım diyorum. Ne dersin?
Vito Genovese 18:40, 22 Şubat 2017 (UTC)
@Vito Genovese, bence şu an için en iyi fikir bu, neden aniden bu şekilde bir sürece girildi bakalım öğrenebilecek miyiz? Sevgiler --e.c. 18:42, 22 Şubat 2017 (UTC)
Sorun çözülmüş, kullanıcı Vikipedi'ye dönmüştür. Dava kapatılabilir.
Vito Genovese 10:31, 2 Mart 2017 (UTC)

Zohak[kaynağı değiştir]

Bu trollerin aynı kişi olmadıklarına dair bir kanıt sunmam gerekir mi? Zohak'ın onaylanmış IP vandalizmleri, II. Nivelesin engellendikten sonra vandalizmleri ve II. Nivelesin dini konularda dalga geçer tutumu Zohak ile benzer. Hepimiz yeni üye olduk hangimiz 8 ayda +30 bin değişiklik yapacak kadar profesyonelleştik? 8 ayda kaç hesabına engelleme geldi hangisi ansiklopedik içerik hatasından? Varsa yoksa kişisel saldırılar buda bana ağır troll vakası olduğunu gösteriyor. Herkese iyi çalışmalar. --Hasan Cemal Bey (mesaj) 11:02, 10 Aralık 2016 (UTC)

Buraya şuradaki konuya ilişkin Kullanıcı:Ryan O'Reily de eklenmiştir. SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:06, 20 Aralık 2016 (UTC)
@Sakhalinio, verdiğiniz bağlantıda herhangi bir kullanıcının ismi geçmemekte. O bağlantıyı buraya verip, bu kullanıcıyı buraya eklemek Kingbjelica adlı kullanıcının değil, direkt sizin yorumunuz, keşke kendi yorumunuz olarak ekleseydiniz. Daha sağlıklı olurdu.--Locos Turcos (mesaj) 18:57, 21 Aralık 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Siz yeni kullanıcı olarak nasıl eski kullanıcılar hakkında bu kanılara varıp dava açma cesaretinde bulunabiliyorsunuz? --Pragdonmesaj 13:11, 10 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Devriyelik başvurumda ki yoruma cevap verecektim ancak neyle karşılaştığımı bilmediğim için konu hakkında konuşmadım. Önce eşim ile aynı hesabı kullanmanın sakıncalı olduğunu düşündüğüm için ayrı bir hesap açtık kendisine. Kullanıcı adı Boşluk'tur. İlk olarak bundan bahsettiğini düşündüm, fakat şuan sn. Sakhalinio tarafından adımın iki değişik kullanıcının yanına yazılması gerçekten beni şaşırttı. Bu kullanıcılarla ne gibi bir alakam olduğunu bana mesaj yolu ile izah edecek biri varsa gelip mantıklı bir şekilde anlatsın... İstemeden bir hata yaptıysam bilmek isterim. --Ryan O'Reily (mesaj) 20:16, 20 Aralık 2016 (UTC)
Vikipedi hakkında kendimi geliştirmeyi çalışıyorum. Politikaları okuyor, bir işlem yapmadan doğruluğunu sorgulamak için bilen birilere danışıyorum. Buraya neden eklendim gerçekten sormak istiyorum. Bu iki kullanıcı kuklacı oldukları için bende mi eşim için farklı hesap açmam yüzünden aynı sınıfa giriyoruz yoksa ben bunlar mıyım? Bu bir toplu dava ise eşimle hesabımı ortak kullanabiliriz diğer hesabını kapatabilirsiniz... Eğer değilse ne alakam var anlamış değilim. --Ryan O'Reily (mesaj) 20:22, 20 Aralık 2016 (UTC)
 • Ryan O'Reily buraya neden eklenmiş anlamak olanaksız, bu iki kullanıcı ile ilişkisi olduğuna dair bulgu varsa belirtilmeli. Aksi durumda ayrıca ele alınmalı, bulgularla birlikte. --evolutionoftheuniverse mesaj 19:39, 24 Aralık 2016 (UTC)
Kaç yeni kullanıcının ilgisiz kuklacılık ithamları sonucu Vikipedi'yi bıraktığını gördü bu gözler, Ryan O'Reily de bırakmış durumda. --evolutionoftheuniverse mesaj 21:37, 24 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Hizmetlilerin basiretsizliği mi desem denetçilerin hantallığı mı desem ne desem bilemiyorum. Şu ikisi gerçekten aynı kişiyken amortiden hızlı sil etiketi koyarken bile izin alan adamı buraya eklemek hangi mantık? --88.202.186.208 06:47, 31 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Niveles benden Şu bağlantıyı vermemi istedi bağlantıda zaten yer alıyor fakat genede yazayım kendisinin "suçlamalara" tam olarak cevabı:
"Suçlamalara cevabım: Ben ki gecesini gündüzüne katmış emektar bir üye olarak Vikipedide sayısız işlem yapmış, en saldırgan vandallara karşı savaş vermiş bir üye olarak bu suçlamaları komik bulmaktayım. Daha önce adıma açılan 3 davada sonuçsuz kalmış kıymetli denetçilerimiz asılsız suçlamalara gereken cevabı vermiştir. Bu dava açıldıktan sonra sözde kimliğimi ifşa etmek maksadıyla ağır flood saldırılarda bulunan şahıs şüphesiz ki IP ile üyelerimize söven kişiyle aynıdır. Benim bu zat ile bağlantıda olduğumu iddia etmek komik bir durumdur. Davayı açan kişininde uygunsuz kukladan engellenmiş olması tesadüfi değildir. Niveles'in varlığı olay olduğu gibi yokluğuda büyük olaylar yaşatabilmektedir. Bu vecizeyle engellenmemi fırsat bilen bu odaklara cevabım bu oyunların hiç bir zaman başarılı olamayacağıdır. Cümle aleme şiddetle duyurulur." --II. Niveles (müzakirə) 06:40, 2 yanvar 2017 (UTC) --By erdo can • msj 13:59, 2 Ocak 2017 (UTC)

Symbol delete vote.svg İlgisiz Belirtilen kullanıcılar arasında teknik bir ize rastlanamamıştır. İyi çalışmalar. --e.c. 21:46, 29 Haziran 2017 (UTC)

Limon bulut[kaynağı değiştir]

Fazla söze gerek yok. Aynı vandal olduklarını tek şu değişiklikten gözlemleyebiliriz. Daha fazla taviz verilmeden topluca engellensin. --Hasan Cemal Bey (mesaj) 10:55, 10 Aralık 2016 (UTC)


Volkan1a[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Volkan1a, Ferhat Akın adlı maddeyi başlatan üyedir, aynı madde silinmeye aday gösterilince adaylık sayfasında şüpheli bir davranışta bulunmuştur. Önce IP ile sonra kendi hesabına giriş yapıp kendi kalsın oyu kullanarak oylamada kukla kullandığı düşünülmektedir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 07:06, 7 Aralık 2016 (UTC)


Eren.duzgun27[kaynağı değiştir]

Her iki kullanıcının da ortak değişiklik alanı Çağla Şimşek maddesidir. Kıymetli hizmetli Sakhalinio'nun dikkati üzerine kullanıcıların benzer oldukları tespit edilmiş, Eren.duzgun27 hesabında engelli iken başka bir hesapla engel süresini delip yine aynı madde üzerinde değişiklik yapmıştır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 17:23, 5 Aralık 2016 (UTC)


Buqrakral 2[kaynağı değiştir]

Şurada görüleceği üzere kullanıcıların ortak çalışma alanının aynı olduğu görülebilir. Yeni bir kullanıcı olan Monsters60'ın yeni kayıt olur olmaz şablon üzerinde değişiklik yapması şüpheleri üzerine çekmiştir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 09:05, 5 Aralık 2016 (UTC)


GökçeAkyıldız 6[kaynağı değiştir]

Daha önce görülen 5 davada öne sürülen isimler için ileri sürülen deliller bu kullanıcılar içinde geçerlidir. Kullanıcı adlarına ve açtıkları sayfalara bakarsak önceki davada yazılan kullanıcılarla aynı olduğu görülebilmektedir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 08:50, 5 Aralık 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcılara dair incelemeleri gerçekleştirdim ve listenin tamamının adı geçen kullanıcıya ait olduğunu teknik olarak gördüm. Gerekli işlem için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. İyi çalışmalar --e.c. 21:33, 29 Haziran 2017 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

88.247.186.208[kaynağı değiştir]


İki kullanıcının da yaptığı katkı tarzları ve dil kullanımları (Osmanlıca ve Arapça) çok benziyor. Verdiğim İP adresinin bir vandallığı yok fakat bu bir suçlama değildir sadece denetlenmesini rica ediyorum By erdo can • msj 12:55, 19 Kasım 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Fuzuli denetçi taleplerine cevap ne olur ben diyim. Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. hani IP'de vandalın bayrak taşıyanı olsa.

İlişkilendirilen IP ile aynı tarih ve saatte yaptığımız değişikliğe göz atın. Ne değişik bir iştir ki bir yanda geri alma yaparken diğer yanda IP'den iç bağlantı düzenliyormuşum vallahi buna çocuk bile güler.

Aynı tarih ve saatlerde değişiklik yaptığımıza göre o zamanki ait olduğum IP ile karşılaştırılsın. Niveles güneş gibidir üflemekle sönmez elhamdülillah. --II. Niveles (mesaj) 13:08, 19 Kasım 2016 (UTC)

 • Sizi söndürmeye çalışan yok zaten arkadaşım. --By erdo can • msj 13:11, 19 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcı:By erdo can Elbette kıymetli Erdoğan kardeşim. Bir husus dikkatiniz celp etmiş usulüne uygun davranmışsınızdır saygıyla karşılıyorum. --II. Niveles 19:56, 22 Kasım 2016 (UTC)

Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Bu bir dinamik ip. Bariz bir sebep yoksa denetleme gerekli değil. --Sadrettin 14:11, 27 Kasım 2016 (UTC)


Vikipedi:Kukla şüphelileri/Kibele

Kibele[kaynağı değiştir]

Eskiden oluşturulmuş şu dava sonuçsuz olarak kalmıştı.Bu davanın tekrardan ivedilikle incelenmesini talep ediyorum. 151.135.94.96 07:27, 14 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum "davayı açan" kullanıcının kuklacılıktan engellenmiş olması ayrı bir ironi tabi! Şimdi de geçmişte davayı takip etmiş anonim bir kullanıcı da yeniden inceleme istiyor. --Pragdonmesaj 12:51, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir kukla ve trol tarafından oluşturulan sayfayı buraya tekrar getirmek nedendir? En basitinden, bakın en basitinden Burada Yezîdilik diyen Hannahannah ile burada Ezidilik diyen kibele'nin aynı kişi olduğunu savunmak nedir? Bu sayfa ne zaman silinmiştir, hangi gerekçeyle geri getirilmiştir? Trolleri beslemediğini her fırsatta dile getiren @Eldarion'un bu söylemlerini pratiğe de dökmesi gerekmektedir.--RapsarEfendim? 13:55, 16 Kasım 2016 (UTC)

Sonuç[kaynağı değiştir]

Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. Eldarion 17:09, 16 Kasım 2016 (UTC)

 • İyi de kibele kullanıcısının kuklası/kuklaları olduğu en üstte yer alan bağlantıdan da bal gibi anlaşılabiliyor. O halde?? Niçin bu kullanıcıya Bu tolerans hakkını tanıyorsunuz? Saygılar. 151.135.56.149 21:16, 4 Aralık 2016 (UTC)

Rapsar[kaynağı değiştir]

Edemirors, Buzutku ve Anonim IP, Bengisu (şarkıcı) sayfasında değişiklik yapan kullanıcılar. Üçü de 1 Şubat 2017 saat 19 civarı aynı madde üzerinde değişiklik yapıyor. Şurada oy da kullanmışlar. İlgili sayfa oluşturulurken Rapsar'ın çalışma sayfasına bağlantı verilmiş. Rapsar'ın bu konuda çalışma yaptığı nereden biliniyor da bağlantı veriliyor? Üç ihtimal geliyor aklıma:

Birincisi, bu değişiklikleri yapan Rapsar.
İkincisi, Rapsar'ı zan altında bırakmak için özellikle yapılmış bir şey. (Niye birileri bunu yapmak istesin, anlamlandıramıyorum.)
Üçüncüsü, ilgili bağlantıyı vermek için arama motoru kullanıldı. Vikipedi'de var mı diye bakıldı ve karşılarına tesadüfen Rapsar'ın çalışma sayfası çıktı. (İç bağlantı vermek için bu uğraş niye?)

Yanılıyorsam özür dilerim ama birinci ihtimal daha akla yatkın geldiği için denetçi talebinde bulunuyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:01, 2 Şubat 2017 (UTC)

 • Söz konusu linki ben de fark ettim ancak üçüncüsüne yordum. Vikipedi içi bağlantıyı dış bağlantı gibi verirken editör iç bağlantı olsun mu diye soruyor. Deneyimli bir kullanıcı çalışma sayfasına maddeden link verilmeyeceğini bilir, bu durum eşyanın tabiatına aykırı. Yukarıda sorulduğu için —soru yalnızca soru cümlesi formunda olmaz— soralım: @Edemirors Neden Rapsar'ın KASDAV çalışma sayfasına link verdiniz? Yoksa siz Rapsar mısınız?--evolutionoftheuniverse mesaj 09:24, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Şu dava da buna benzer sebeple açılmıştı. Ayrıca Rapsar'ın farklı isimle madde başlatıp sonra maddeye kendini ele verecek bir iç bağlantı eklemesi mantıklı gelmedi. --Turgut46 09:54, 2 Şubat 2017 (UTC)


 • Oluşan durum üçüncüsü, yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerim. --Edemirors 14:35, 2 Şubat 2017 (UTC)
Edemirors, bahsedilen diğer kullanıcı (Buzutku) ile bir bağlantınız var mı? --Selahattin ilhan (mesaj) 15:06, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Ya Allah Allah Turkce klavyem yok ve katki yapamiyorum siz bana kuklaci diyorsunuz yine... Pes yani bu kadar mi guven vermiyorum? Neden yapayim yani cok basit bir soru. Madde acmak istesem acarim. Kaldi ki benimle bu kullanicilar arasinda kukla politikasina gore cakisan bir yer yok. Nereden tutsak elimizde kaliyor.--RapsarEfendim? 16:49, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Sevgili Rapsar, oncelikle ozur dilerim seni boyle bir ithama maruz biraktigim icin. Diger soru icin ise Selahattin ilhan, hayir diger kullanici ile bir baglantim yok --Edemirors 17:39, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • SAS tartışmasında ı harfini kullanan Edemirors, Rapsar'ın İngilizce klavye kullandığını belirtmesinden sonra ı harfini kullanamamaya başlamış. Selahattin ilhan'ın bu denetçi isteğinden önce, böyle bol ihtimalli bir durumda, Rapsar ile konuyu konuşmasını, sonra da gerektiğini hâlâ düşünüyorsa "Üçüncü Adam"dan değil de üçüncü bir kişiden bu denetçi isteğini açmasını umardım. Burada ister istemez art niyet görüyorum, bu da Selahattin ilhan'ın yaptığı nice güzel katkıyı ve şu zamana kadarki tutumunu ciddi bir şekilde gölgeliyor. Umuyorum ki biraz sakinleşir. Hizmetlilik tartışması iki hafta daha uzatıldı. Rapsar'ın tutumu saldırı olarak değerlendiriliyorsa (ki bence saldırı değil), bunun cevabı bir 'saldırı' olmamalı. --Deniz (mesaj) 19:48, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Davaların olumsuz olarak görülmesini doğru bulmuyorum. Şöyle ki kullanıcının denetmen kontrolünden geçerek aklanmış olması onun için artı puandır. Bu durum meyve veren ağacı taşlarlar sözünü aklıma getirmiyor da değil. Her kullanıcı bir diğeri hakkında şüpheye düşerse dava açma yoluna gidebilir bu doğal ama sayın İlhan gibi bir kullanıcımızın biraz daha empati yapmasını, öncelikle iletişime geçmesini beklemek, tecrübesine binaen en doğal hakkımızdır. Hizmetlilik gibi önemli bir sorumluluğu üstlenmeye yakın bir kullanıcımızdan biraz daha dikkatli olmasını, daha doğrusu aceleci olmamasını talep edebiliriz. Bütün tartışmalarda olduğu gibi burada da herkes için sağduyu çağrısı yapıyorum. Saygılarımla chansey Mesaj 20:43, 2 Şubat 2017 (UTC)

Selamlar, : dediğiniz terimlere aşina değilim. Bengisu arkadaşım ve albümü çıkacağınsan sayfasını oluşturdum

 • Kimseyi suçlamak ya da zan altında bırakmak istemiyorum ama belki bu ı harfini kullanmamaya başlayan kişi Soner Turhan kuklası olabilir. Daha önce de Rapsar'ın çalışma sayfasını kopyalayarak madde açmıştı, yine yapmış olabilir. --Turgut46 20:58, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Sevgili arkadaslar, yazdiginiz seyleri tam anlayamasam da sanirim burada benim hesabimin bir baskasi tarafindan kullanildigi gibi bir itham anliyorum. Ben amerika birlesik devletlerinde yasiyorum ve Bengisu'yu buradan tanidigim ve albumlerini dinledigim icin olusturulan sayfaya katkida bulunmak istedim. Bunu yaparken de turkce harfleri genelde koplayip yapistirarak kullandim (örneğin bu şekilde) cunku malumunuz buralarda turkce klavye bulmak o kadar da kolay bir is degil. Gel gelelim bu sabah beni direk olarak adresleyen bir mesaj olunca da turkce harflere dikkat etmeden cevap verdim. Buradan nasil bir anlam cikarabildinizi pek anlayamadim gercekten. Tek yaptigim kasdav' i internetten aratmakti ve buldugum wiki sayfayisini linklemek oldu. Wikipedia'ya yeni oldugum icin calisma sayfasi ayrimini bilemiyorum o nedenle de boyle bir durum olustu. Bunun icinde ozur dileyip zaten gerekli duzeltmeleri yaptim. Bahsettiginiz kullanicilarin hicbirini tanimiyorum ve konunun buralara gelmesinden de cok ama cok rahatsizim. --Edemirors 22:54, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Neler konusuluyor ya cidden yazik. Hatta yazik ki ne yazik. Elimizdeki verileri soyleyeyim mi?
300 bin kadar katki yapmis ve tek amaci buraya bir seyler katmak olan Rapsar var elimizde.
Yine iyi niyetle (ya da niyetini gectim hadi) buraya bir madde kazandirmaya calisan yeni bir kullanici var.
Bu ikisi, benim calisma sayfam kullanildi diye "ayni kisi mi acaba?" sorusunun ortaya cikmasina sebep olmus.
Kukla politikasini okumamissiniz, kukla kavraminin ne oldugunu bilmiyorsunuz ve bir tek yukaridaki tesaduften bunlar ayni kisi diyorsunuz. Ayni kisi olsak dahi kuklacilik yapmis olmuyoruz. Bakin bir daha diyeyim, o kullaniciyi da ben yonetsem dahi kuklacilik yapmis olmuyoruz. Yasakli bir hareket yok. Ek olarak ben o kadar aptalim ki baska hesapla actigim maddeye kendi calisma sayfami ekliyorum. 7-8 yildir bunu ogrenememisim yani. Ya da belki de bilerek ekliyorumdur tecrubesiz goruneyim diye he? Yahu hic eklemem o zaman benim hesabimla baglantili gozukmesin diye. Cok basit mantik gerektiren seyler bunlar. IP denetlemesi yapilinca da farkli ulkelerde cikacagiz zaten (Allahtan Amerikadaymis kendisi, kazara az guneye inse buyuk sikinti). Bu kukla merakini kukla avciligini sizlere kim bulastirdi bilmiyorum ama suraya katki vermeye calisanlarin yakasindan bir dusulsun artik.--RapsarEfendim? 23:16, 2 Şubat 2017 (UTC)
Bu sözü bana mı söyledin? Ben ı harfini kullanmayan kişi derken Edemiros'u kastetmiştim, seni değil. --Turgut46 08:08, 3 Şubat 2017 (UTC)

(...) Siliyorsanız silin. Gereksiz insanları itham altında bıralıyorsunuz. Kalsın mı diye oylama açıyorsunuz kalsın oyu kullanıyoruz yorum diye siliyorsunuz. İngilizcesini wikipediaya ekleriz, kabul edilince vikipediye ekleriz. Yeni albüm çıkınca kaynakları ekleriz. Basit şeyler peşinde koşmayı bırakın - (imza eklemeyi bilmeyen buzutku) ek: bu arada bir arkadaş başka ödüllerini de eklemiş. Bilmediğimden öğrenip eklerim de ama erken dönem olduğundan eklemedim Bu imzasız yazı Buzutku (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. Sevgili rapsar bu dava hikayesi nedir bilmiyorum ama anladığım mükerrer kayıt açıp kendi içeriklerini geliştirmekle suçluyorlar. Bir dava olduğundan ip, daha önceki ip'ler incelenip görülecek ve arkadaşlar gerçeği anlayacaktır. Kusura bakma - buzutku Bu imzasız yazı Buzutku (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selam iki yüzlü tartışmalarınıza son verin. Böyle ucuz işler peşinde koşmayın. Tüm sayfaları sildim

 • Yukarıda 3 ihtimal sıraladım. Rapsar öyledir, böyledir demedim. Birileri benim çalışma sayfama bağlantı verse, yukarıdaki tartışma büyük ihtimalle benim için de başlatılacaktı. Denetçi kontrolünden geçmek kötü bir şey değildir. Böyle bir şey yapmadığınızdan eminseniz endişe etmenize gerek yok zaten. Kukla olayını anlamadığım söylenmiş. Edemirors, 10-15 dakika önce açılmış yeni bir maddeyi alıyor geliştiriyor. Aynı tartışmada 10 dakika ara ile kalsın diye oy kullanıyorlar. Tamam şimdi verdikleri oy geçersiz ama bu kullanıcıların aynı kişi olması, ileride sorun çıkarabilir. Politikalara göre, aynı kişinin farklı hesaplar kullanarak oy kullanması kuklacılık sayılmaz mı? Sayılır. Şu anda aynı kişi olduklarını bilmiyoruz. Farklı kişiler de olabilir. Bu sebeple denetçi isteği hâlen geçerli. Burada Rapsar'ın olayla tek bağlantısı çalışma sayfasına bağlantı verildiği için 3 ihtimalden birine konu olması. Tartışmayı Rapsar'a kızgın olduğum için veya saldırı yapmak maksadıyla başlatmadım. İhtimal dahilinde olduğu için ismi burada. Denetçi talebinde bulunmak kötü bir şey gibi değerlendirilmesin lütfen. --Selahattin ilhan (mesaj) 04:13, 3 Şubat 2017 (UTC)
Denetciler rastgele, kafadaki soru isaretleri gitsin diye denetleme yapamiyorlar, Denetci sayfasi bunu diyor. Yani siz burada bir iddia ortaya atiyorsaniz kanit sunmak "zorundasiniz". Bakin bu bir tercih meselesi degil, bir zorunluluk. Benim calisma sayfama her baglanti veren icin bir denetci istegi baslatalim o zaman. Olur mu? Akla mantiga sigiyor mu? Kaldi ki zaten daha en bastan, kukla kavramini yanlis anlamaktan kaynaklanan bir sikinti mevcut. Bu kullanici benim tarafindan kullanilsa dahi kuklaciliga girmiyor olay. Politikaya gore 50 tane hesap acip ellisiyle de katki verebilirim kusurlu hareketleri yapmadigim surece. Bu olmasin bunu yapmasinlar diye bir tartisma baslatildi. Hem de kim tarafindan biliyor musunuz? Benim tarafimdan. Kisilerin birden fazla hesap kullanabilecegi durumlari daha da azaltmak icin tartismayi baslatan benim zaten. Burada boyle "kukla olabilir" deyince bana camur atilmis oyle bir izlenim olusmus oluyor. Sizin haberiniz yok belki ama ilk denetci isteginden sonra "zaten kuklacisin" diyenler oldu. Benzer sey kibelenin de basina geliyor hala. Ben bunca yil buraya emek vermis biri olarak hala bu guveni veremediysem zaten benim burada isim yoktur...--RapsarEfendim? 05:02, 3 Şubat 2017 (UTC)
Politikaya göre farklı hesap açılabilir ama bunlarla oy kullanılamaz. Size karşı herhangi bir çamur atma da söz konusu değil şu durumda. Ayrıca, benim elimde kesin kanıt nasıl olacak? Eldeki verilere bakarak bunlar ihtimal dahilinde diyebiliyorum ancak ve denetçi talep ediyorum. Kesin kanıtım olsa, engel talebinde bulunurdum, orada tartışılırdı. Bu sayfaya ihtiyaç olmazdı. --Selahattin ilhan (mesaj) 05:26, 3 Şubat 2017 (UTC)
@Selahattin ilhan kukla davası açmak iftira atma amaçlı olmayabilir fakat dava açmak için kötü niyetli kuklacılık olması beklenir. Bu dava özelinde değerlendirirsek, kukla ihtimali gördüğünüz kullanıcıların oy kullanma yetkisi dahi yoktur, dolayısıyla kötü niyetli kukla kullanımının gerçekleşmesi oy dolandırıcılığı kapsamında mümkün değildir. Ayrıca yıllara bölünmüş istikrarlı katkılar yapan kullanıcıları zan altında bırakmanın emsal teşkil etmesi açısından tehlikeleri olduğunu düşünüyorum. Sonuçta denetçi arayüzü sihirli bir araç değil, birçok teknik nitelikleri çakışan kullanıcılar olabilir, yeterli davranış/yazım eğilimi incelenmediğinde hatalı sonuçlara sebep olabilir. Hakan·IST 08:53, 3 Şubat 2017 (UTC)
Şu an bir sıkıntı yok ama ileride çıkabilir. Yine de denetlenmesi gerekmiyor mu? Bence gerekiyor ama yukarıdaki yorumlardan anladığım kadarıyla konuyu açmam kötü bir durum olarak algılandı. Denetçi isteğimi geri çekiyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:30, 3 Şubat 2017 (UTC)
 • Bence bu bilerek Rapsar'ı zan altında bırakmak için bir oyun olabilir (yani 2. seçenek). Edemirors 2 Şubat saat 14:35'te Türkçe klavyeyle bir cevap yazmış, Rapsar 16:49'da yabancı bir dilin klavyesiyle yazı yazıyor ve saat 17:39'da Edemirors ingilizce klavyeyle yanıt veriyor. Bence normal bir durum değil, dalga geçmek amacıyla yapıyor olabilirler.--Uchiha Itachimesaj için 13:01, 4 Şubat 2017 (UTC)
 • Belirli bir amaç doğrultusunda Rapsar'ın hedef gösterilmesi olasılığı
Giriş ve muhtemel bulgular
Denetçi isteğinin geri çekildiği belirtilmiş, ancak yukarıda bunun Rapsar'a ikinci bir denetçi isteği açılması için yapılmış olması ile ilgili kuvvetli olasılıklar değerlendirilmiş. Özellikle şu klâvye konusu ve Bengisu (şarkıcı) maddesinde ilgili kullanıcıların katkıları arasındaki zamanın çok kısa olduğu, hiçbir zaman a, b, c, b, c, a, c, c, b, a gibi rastgele sıralanmayıp a,a,a,a,a,a,b,b,b,c,c,c,c,c gibi sıralanması, hiçbir zaman tekrarın tek değişiklikle kesilmemesi nedeniyle kuklacılık olasılığı değerlendirilmelidir. Yâni, sıralı login logout login ya da sıralı browser ve/ya da IP değiştirme olasılığı gözüküyor. Sunulan olasılıklardan en ciddisi, klâvye konusu göz önüne alındığında Soner Turhan 0202 veya diğer kötü amaçlı kukla ve trol hesaplarla bir eşleşmenin söz konusu olması. Bu durumda Rapsar'ı karalama amaçlı bir girişimden söz edilebilir.
İddiaların gerçekliği
Konuyu bilmeyenler tarafından "Vikipedi veya herhangi bir kullanıcı ne sanılıyor ki, karalama kampanyası güdülsün? İnsanların işi gücü mü yok?" gibi sorular haklı olarak sorulabilir, ancak daha önceden bu durum yaşanmıştır. Uzun süredir Vikipedi veya herhangi bir kullanıcısını bir şey sanan kullanıcılar tarafından vandalizm, trol, kötü amaçlı kukla faaliyeti yürütülmektedir, hatta bu kullanıcıların iki yıl önceye varan çeşitli zamanlarda yeni hesaplar aldıkları ve bunları iki yıl sonraya varan çeşitli zamanda kullandıkları gözlemlenmiştir.
Diğer bir olasılık
Bir diğer olasılık Bengisu (şarkıcı) maddesini geliştirmek için yürütülen bir kukla faaliyeti.
Yalnızca burada listelenen son iki kullanıcı ve bir IP arasında bir eşleşme bulunursa bu mekân paylaşımı ile değerlendirilebilir belki. Mekân paylaşımı ile değerlendirilemese de iki kullanıcı SAS'ta maddenin akıbeti ile ilgili değerlendirmede bulunmuştur ve Edemirors açıkça Buzutku ile bir ilişkim yok demiştir, bu nedenle "kötü amaçlı kukla" olasılığı düşünülebilir. Bu iddialar çok ciddi bir durum gibi gözükmüyor. Bu faaliyet Rapsar tarafından mı yürütülüyor, hayır. Daha önceden dile getirilen nedenlerle. Deneyimli bir kullanıcının maddeden kendi çalışma sayfasına iç bağlantı vermesi eşyanın tabiatına aykırı.
Sonuç
Denetçilerimiz tüm bunları değerlendirerek, aşağıdaki kullanıcılar hakkında denetleme yapmalıdır.
--evolutionoftheuniverse mesaj 15:49, 4 Şubat 2017 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Denetlemeyi gerektirecek bir durum olmaması sebebiyle, istek reddedilmiştir. --Eldarion 12:08, 8 Şubat 2017 (UTC)

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Yurttaş Tete 7[kaynağı değiştir]

Daha önce görülen onlarca davada öne sürülen deliller bu dava içinde geçerlidir. Taslak seviyesinde biyografi maddeleri açmakta, yer yer trollük faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 20:56, 26 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Sadrettin 13:51, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Afedersiniz, Sadrettin, onaylandıktan sonra buraya yazmam doğru mu, bilemiyorum; yanlışsa lütfen bağışlayın. Ancak kuklacının Kullanıcı:Ali ACER şeklinde geri döndüğü, bunu herhalde ilgili herkes tahmin etmekle birlikte ancak ben açığa vurunca bu kez 195.142.246.186 IP adresinden devam etmeye başladığını görüyor ve bunların WP:Duck çerçevesinde değerlendirilip engellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne dersiniz, siz veya başka bir hizmetli bunun gereğini yapabilir mi acaba? Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 12:49, 28 Kasım 2016 (UTC)

Setenay EKŞİĞLU[kaynağı değiştir]

Kullanıcıların ortak özelliği Hakim Setenay Ekşioğlu'nun biyografisini kullanıcı sayfalarına eklemeleridir. Buda uygunsuz kukla kullandıklarını işaret eder. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 03:51, 26 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Zaten belli. Ama engellesek ne olur bilemiyorum :) --Sadrettin 14:02, 27 Kasım 2016 (UTC)

Ceylan2002[kaynağı değiştir]

Kullanıcıların katkılarına ve kullanıcı adlarının benzerliğine bakıldığında aynı kişi oldukları ortadadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. II. Niveles 20:52, 21 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış İp kontrolü yapmadım ama aynı kişi oldukları açık. Peki bu bir kuklacılık mıdır? --Sadrettin 14:06, 27 Kasım 2016 (UTC)

Sonerturhan081994 2[kaynağı değiştir]

Soner Turhan, oyunları da ki kariyerini Vikipedi'ye kaydeden çok hesaplı vandallardan birisidir. Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Sonerturhan081994 davasında görüleceği üzere genelde Gslisoner veya Sonerturhan içeren kullanıcı adları seçip, fuzuli, içi boş maddeler açarak vaktimizi çalmaktadır. Delil olarak kullanıcı adları benzerliği, açılan sayfa isimleri ve değişikliklerin birbirine olan benzerliğidir. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. II. Niveles (mesaj) 23:19, 15 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış --Sadrettin 14:16, 27 Kasım 2016 (UTC)

Buqrakral[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Buqrakral 12 Ekim 2016 tarihinde 1 hafta engellenmiştir. Ancak kullanıcı 13 Ekim 2016 tarihinde yani engelinin 1. gününde Kullanıcı:Bugrakekec hesabında bir değişiklik yaparak engel süresini delmiştir. Kişi engellendikten 1 gün sonra, 13 Ekim 2016 tarihinde yapılan bir değişiklik

Yukarıda verilen örnekte görüleceği üzere kullanıcı 1. hesabının engellenmesinden bir süre sonra başka bir hesapla değişiklik yapıp uygunsuz kukla kullanımında bulunmuştur. bu gerekçeler ile yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. II. Niveles 19:54, 22 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan denetlemede kullanıcıların kukla oldukları tespit edilmiştir. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --e.c. 19:30, 24 Kasım 2016 (UTC)

Yurttaş Tete 6[kaynağı değiştir]

Daha önce görülen 5 davada öne sürülen deliller bu dava içinde geçerlidir. Kişi engellendikten sonra değişik nickler almakta kişi maddeleri açmaktadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles (mesaj) 13:26, 15 Kasım 2016 (UTC)

Not: Özellikle son eklediğim kırmızı kullanıcının dikkatle incelenmesini rica ediyorum. Zira, bu davaları ısrarla açan ve izleyen kullanıcıyı zora düşürüp "kuklacı" gibi göstermek amacıyla, kendisinden en çok muzdarip olan Yurttaş Tete tarafından yaratıldığından şüpheleniyorum. Kim tarafından yapılmış olursa olsun, bu "kötü niyetli" bir girişimdir ve sessiz geçiştirilemez. (Kimlik sahtekarlığı.) Gerekiyorsa ayrı bir konu olarak denetçiler tarafından ele alınmasını rica ediyorum. --E4024 (mesaj) 15:57, 17 Kasım 2016 (UTC)

III Niveles, Yurttaş Tete başlığıyla başlayan kukla denen hesaplar bana ait değildir... Redediyorum alakam olmayan hesaplar ile beraber göstermeyin--195.142.6.103 05:56, 19 Kasım 2016 (UTC) bu IP sadece Ormanlar Kralı Aslan vb. kapsar ne Yurttaş Tetedir, Ne Niveles III tür nede başkasıdır alakam olmayan hesaplar bana ait değildir, başka IP den açılan hesaplarda benim hesabımı ilişkilendirmeyin lütfen...--195.142.6.103 06:00, 19 Kasım 2016 (UTC)

Son Eklediğim Kullanıcı hakkında Vandalizm sebebiyle şikayette bulunulmuş bu listede adı geçen bir kullanıcıyla aynı adı taşıdığı için şüphe duydum bilginize sunuyorum --Doruk455 11:53, 19 Kasım 2016 (UTC)

Yukarıya önemli bir nokta daha ekledim. --E4024 (mesaj) 09:06, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Son eklediğim IP (195.142.6.116) Tartışma:Ida Levin sayfasını amacı dışında kullanıyor, bana kişisel saldırıda bulunuyor (umarım bunlar bir hizmetlimizin dikkatini çeker) sonra da "şu şu kuklalar ben değilim, birisi IP adresimi kullanıp filan..." diyor. Burada birkaç konu var: 1) "Ben şu şu kuklalar değilim, sadece şu şu şuyum" demek "Ben kuklacıyım" anlamına gelir. Öyleyse bunların ardındaki kukla oynatıcısının engellenmesi gerekir. 2) Orada başka kuklacı varsa bunu ancak denetçilerimiz bulup çözebilir. Kullanıcı:III. Niveles kuklasını kim yarattı ise bunun özellikle araştırılması gerekir. Sadece üç denetçimiz var, üçüne de ping yapacağım. Vikipedide pek yoğun görünmüyorlar. Gerçek hayattaki işlerini kolaylayıp dönünce bakarlar umarım. @Elmacenderesi @Eldarion @Sadrettin Ayrıca, bu yazdığımı okuduklarına emin olduğum diğer -en az beş- hizmetlinin (ping ister misiniz?) yanı sıra her üç denetçimizin de hizmetli olarak silme, engelleme vb düğmelerine basma yetkileri var. Şimdilik bu kadar. Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 12:26, 24 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan denetlemede, belirtilen kullanıcılarla beraber farklı kullanıcı isimleri de edinerek kuklacılık faaliyetlerine katılan hesaplar tespit edilmiştir. Gerekli işlemi gerçekleştirdim. İyi çalışmalar. --e.c. 19:27, 24 Kasım 2016 (UTC)

Yurttaş Tete 8[kaynağı değiştir]

Bu kuklacının davranış kalıpları artık o kadar biliniyor ki, buraya yazacağım herşey denetçilerin vaktini çalmak. Yine de, KD'liği şüpheli, çoğu hiç tanınıp bilinmeyen yabancı sanatçıların maddelerinin ya makine çevirisi ile ya da aleacele ve alelusul açılıp, bir daha o maddeye dönülmeden başkasına atlanması, böylece geride gariban VP emekçileri tarafından temizlenmesi için bolca pislik (kaynakça yerine "başvurular", bozuk ve yanlış cümleler, bir kısmı artık ulaşılamayan, süs olsun diye yabancı VPlerden aktarılmış kaynaklar, bunlarda -elbette- yabancı sözler "filed" vb.) bırakılması. Elbette kuklaların büyük efendisi küçük temizlik işleri ile uğraşacak değil. Yoksa sinirlenir ve alter ego'su olan Çetin Çiftçioğlu halinde geriye döner, herkese ve herşeye ağza alınmayacak küfürler saçar. İsim seçimleri bile agresiftir ve sinirlenince herkese hakaret eder, dışkı ve başka resimler ekler. Kullanıcı:Neolegen'e "Ne o leğen" demek en az saldırgan halidir. Ancak kişisel saldırılarını yaparken "beyaz liste" filan gibi aklınca kolay lokma sandığı kullanıcıları hedef alır, başına iş çıkarabileceğinden korktuklarından nispeten uzak durur. (Bkz kendi açtığı maddelerin SAS'larındaki trollüklerine, sadece iki-üç kullanıcı hedef alınır, oysa silinsin diyen başkaları da vardır.) Bu kişinin kuklacıiığı bir yana, sadece dinmeyen vandalizmi dolayısıyla bile aramızdan ebediyen çıkartılması gerekir. E4024 (mesaj) 16:01, 29 Kasım 2016 (UTC)

 • Son eklediğim IP'si ile yaptığı, ki bu ilk kez olmuyor, kuklacının büyük bir yüzsüzlükle kuklacılık yapmaya devam edeceğini, kendisini engellenemez gördüğünü ve sistemle alay ettiğini gösteren sayısız örnekten sadece biri. Elbette kukla adlarına eklemeye başladığı "31" ile ne kastettiği de muamma değil, muhtemelen VP ekranına bakarak yapılan bir uygulamaya atıf. Ne demişler, katkı katkıdır. --E4024 (mesaj) 08:18, 30 Kasım 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Yurttaş Tete kıymetli projemize bela olmuş tecavüzkâr bir vandaldır. Ara ara zuhur etmekte, kısa sürede engellenmektedir. Açtığı maddelerle çalışkan bir Vikipedi yazarı maskesi taksa da çok farklı şekillerde vandallık yapan biridir. Bir gün bayan azalara ağza alınmayacak kelimeler kullanır, ertesi gün uyanıklık yapıp kıymetli bir üyemizin kullanıcı adını kullanarak oymuş gibi davranır kötü bir intiba uyandırmaya çalışır, fuzuli kayda değer olmayan yerli maddeler hızlı silinince derhal IP'den kullanıcılara SAS'a taşımaları için yalvarır. SAS işlemine geçilince silinsin oyu kullananları saldırılarına hedef seçer. Geçende ibretlik bir şekilde birden fazla IP değiştirerek rastgele yüzlerce maddeye dışkı resmi koydu, kullanıcı özetlerine kapkara bir şerit koyup gözlerimizi bozdu çok değişik şekillerde zararı olan bu vandalın en hızlı şekilde projeden uzaklaştırılması, tekrar zuhur etmesini engelleyecek önlemlerin alınması elzemdir. --II. Niveles 08:40, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Sayın denetçiler, bu kişi ile uğraşmak zor, biliyorum, ama işi artık "evet ben oyum" diye açıktan meydan okumaya vardırdı ise... Vikipedi "yıpranmakta" demektir. --E4024 (mesaj) 08:06, 15 Aralık 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Kuklacılık Oscar'ını almayı hak etti değil mi? Yazık değil mi şu sayfalara? Bir insanda biraz onur ve haysiyet olsa idi; burada görünen sayfaları küçük yaşta okuyan çocuklar olduğunu, okullardaki akıllı tahtalarda açılan maddeler olduğunu, idealleriyle meslek edinmek için tez yazan bir masumun açacağı sayfalarda o küfürleri, görüntüleri görebileceğini hesap ederdi. Bu kişi/kişilerin hayatlarında ne gibi bir eziklik meydana geldi? Kimler tarafından aldatılıp kimlerden zarar gördüler de bu kadar kötü olabildiler anlayamıyorum! Yazık... --e.c. 20:40, 15 Aralık 2016 (UTC)

Onu bilmem ama başka birkaç şeyi haketmiş olabilir. Siz kukla olduğunu belirtiyorsunuz, @Elmacenderesi, @Vikiçizer engelliyor, Kullanıcı:Abramovski... adlı hesabı, ama kuklacı tek harfini değiştirip geri dönüyor. "Ski" bölümünde değil yaptığı değişiklik, zira o kimseyi ski'lemediğini vurguluyor. Ayrıca, yine birinizin saptayıp ötekinizin engellediği Kullanıcı:Ali ACER de Kullanıcı:Ali ACER - 2 olarak geri dönüp, daha önceki kukla faaliyetlerini sürdürüyor. Hayırlı uğurlu olsun, yetkili ve yetkisiz hepimize. 11 yaşında kullanıcımız varmış (Tom Evuntia), umarım onun sayfasına da saldırmaz bir dahaki engellenmesinde. Ben onlar varken dönmeyeceğim. Hoşçakalın. --E4024 (mesaj) 08:27, 22 Aralık 2016 (UTC)

Adem20 2[kaynağı değiştir]

Adem20 farklı sebeplerden ötürü denetçi tarafından süresiz engellenmiş, karar kullanıcılar arasında ihtilafa sebebiyet vermiş ve engeli tekrar değerlendirilmek üzere kaldırılmıştır. Kullanıcının engelli kaldığı süre içinde başka bir IP ve kullanıcı adıyla tekrardan faaliyette bulunduğu kuvvetli delillerle sabittir. Kullanıcı:Fenerbahçeli ve Kullanıcı:88.225.253.155'de görüldüğü üzere Birleşik Devletler şehir, eyalet maddeleri açma işleminde bulunmaktadır. Bu işlem Adem20'nin en sık yaptığı işlemlerden biridir. O sebeple engelden bir süre sonra bu maddeleri açan kişilerin Adem20 olması daha olasıdır. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles (mesaj) 13:38, 15 Kasım 2016 (UTC)

İtiraf gelmiştir:Ben yaptım diyor. --II. Niveles (mesaj) 15:43, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba II. Niveles evet ben yaptım yaptığım için çok özür dilerim bir daha yapmamak için söz veriyorum. Bu yüzden dolayı da "kuklacılık"tan engellenmek istemiyorum --Adem20ileti 15:47, 15 Kasım 2016 (UTC)

Valla mübarek son pişmanlık faide etmiyor. Hani bende sana karşı uyuzluk olsun diye açmadım bu davayı mes ele yanlış perspektiften dikize alınmasın. Bu güne kadar onlarca dava açtım elhamdülillah hepsi doğru çıktı. Özrünü kabul edecek, konu hakkında hüküm koyacak bir merci bulunmamaktadır o sebeple kuklacılığa giriyorsa verirler cezayı. --II. Niveles (mesaj) 15:52, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Nivelese katılıyorum eğer gerçekten yapmışsa ki itiraf etmiş ve bunu sürekli tekrarlıyor cezası çekmeli burayı hukuk mahkemesi gibi düşünün nasıl hukuki suçların cezası varsa bunun da cezası var gerçekten üzgünüm tebrik ettiğim bir insanın bunu yapması beni üzdü keşke iftira olsa ama değil malesef cezanızı çekmek zorundasınız sevgili Adem 20 gerçekten üzücü--Doruk455 16:03, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba doruk455 yaptığım için çok pişmanım, çok özür dilerim bir daha yapmamak koşuluyla "söz" veriyorum bu yüzden cezasını çekmek de istemiyorum affedin beni :( --Adem20ileti 16:05, 15 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Etkin katkılar yapan bir kullanıcının tamamen engellenmesini Vikipedinin gelişimi için uygun görmüyorum. Yukarıda verilen bağlantıda Kullanıcı:Fenerbahçeli90 kullanıcısının da kendisi olduğunu kabul etmiş ve gerekçesini de belirtmiş. Gerekli özrünü de dilemiş. Ortada bir vandalizm veya trollük yoksa özrü kabul edilebilir. Kötü amaçlı değil tamamen katkı amaçlı bir girişim.--Pragdonmesaj 15:54, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba II. Niveles, Pragdon'un dediği gibi benim amacım trollük yapmak kullanıcılara zarar vermek ve kuklacılık yapmak değildi, bu yüzden dolayı bu hesabıma (Adem20) verilmesini istemiyorum :( --Adem20ileti 15:56, 15 Kasım 2016 (UTC)

Üzülme kardeşlik engellensen ne olacak yav? Hani buradan engellenmek adamı ne fakir yapar nede zengin yani sana ne eksisi olabilir. Diğer dillere, projelere yönel. Ne bileyim git haber yaz, söz diz, efendime söyleyim commonsda resimleri düzenle bak hem buraya benzer orada fuzuli resimlere etiket basarsın. Olmadı VikiKitap var bak oraya da adam lazım. --II. Niveles (mesaj) 16:08, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kullanıcı, böyle bir politikanın varlığından dahi haberdar değil belli ki. Bir engel veriliyorsa kullanıcının da bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kullanıcı kaybetmeye değil, kazanmaya çalışmalıyız. Ben %100 eminim ki kendisinin en ufak kötü niyeti yoktur. Neden engellendiğinin dahi farkında olmadığı görülmektedir.--RapsarEfendim? 16:11, 15 Kasım 2016 (UTC)
Beni niye kimse kazanmadı o zaman? Ben karı dedim diye 1 ay yedim halbuki kardeşlik bak karı demek uygun düşmez sen bayan de diyen olmadı? Bu mes ele adam kayırmaya kayıyor ben diyim. --II. Niveles (mesaj) 16:14, 15 Kasım 2016 (UTC)
Üslubunuzu düzeltirseniz ilk destekçiniz ben olurum. Bu üslupla devam ederseniz karşınızda olan ilk kişilerden olurum.--RapsarEfendim? 16:18, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sevgili Pragdon öylede olsa suçunun cezasını çekmeli sorun burada kukla olup olmaması değil kullanıcıları trollemek de suçtur kullanıcıları trollemek bir nevi kötülemektir kötülük de en büyük suçtur iyi niyetli olabilirsiniz ama ne olursa olsun cezanızı çekmelisiniz tarafsızlık ilkesine dayanarak hüküm elbet verilecektir ya lehinize yada aleyhinize saygılar --Doruk455 16:24, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba Rapsar sizin dediğinize katılıyorum ben iyi niyetli bir kullanıcıyım benim amacım katkıda bulunmaktı. Kuklacılık yapmak değildi. Bu yüzden "kukla" diye belirttiğiniz Fenerbahçeli90 kullanıcısını kukla değil "alternatif hesap" olarak açtım --Adem20ileti 17:00, 15 Kasım 2016 (UTC)

Ama engellendikten sonra açtın o alternatife girmiyor ki. --II. Niveles (mesaj) 17:01, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcı bunu kuklacılıktan engellendiği için açtığını söyledi. Yaptığı yanlış olsa da bilmeyerek yaptığını düşünüyorum. Eğer kukla engeli yanlış ise bu hesabı açtığı için engellenmesi doğru olmaz. --Turgut46 17:05, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum VP:K sayfasını rica etsem bir okunsa? Kuklasıyla zararlı bir faaliyette bulunduysa, örneğin Adem20 hesabıyla birlikte çift oy kullandıysa engellensinler. Engel bir ceza olmamalıdır öğretme ve öğrenme amacı taşımalıdır. Burada kasıt olduğunu da düşünmüyorum. Adem20 kendi halinde sessiz, sakin, katkısını yapan bir kullanıcımız, trol veya vandal olmadığı net. Toplasak 30'u geçmeyecek aktif kullanıcılarımızdan birini daha neden kaybedelim? Pişman olduğunu beyan ediyor, uyarılsın, bu çeşit ilk ihlalinde engellensin... Şu tartışmanın bazı kısımları VP:İNV o kadar ters ki... chansey Mesaj 18:13, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ek olarak sayın @II. Niveles dikkatinizden dolayı tebrik etmeden geçemeyeceğim... Saygılarımla. chansey Mesaj 18:15, 15 Kasım 2016 (UTC)
Çok doğru yere parmak bastın Chansey. "Kukla" tanımı öyle yanlış yerleştirilmiş ki kafalara. Daha da kötüsü "kuklacılık yapan sonsuza kadar buradan uzaklaşır" gibi yanlış bir uygulama da yerleşmiş. Ana hesabın engeli "hizmetli takdirine bırakılır" kısmında takdir nedense hep engelden yana kullanılmakta.--RapsarEfendim? 18:48, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sayın @Rapsar, bu hususta hizmetlilerimizden değerli @Vikiçizer'in yaklaşımını doğru buluyorum. Engel ceza olarak algılanmamalıdır. Engel öğretme ve öğrenme aracı olmalıdır. Yoksa açık konuşuyorum üst üste hesaplar edinmek zor değil. Yurttaş Tete örneğini hepimiz görüyoruz. Kanaatimce adalet herkese eşit davranmakta değildir. Asıl herkese eşit davranılırsa adaletsizlik olur. Bence Adem20 şu aşamada süresiz engeli hak etmiyor. chansey Mesaj 19:37, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu durum olağanüstü bir durum açıkçası. "Mes ele kuklacılık" diyip geçilecek bir durum değil. Adem20 kendi kafasına göre bu hesapları açıp "Şöyle de 2-3 hesaptan değişiklik yapayım" dememiş. Kuklacılık suçuyla elle tutulur bir delil göstermeden engellenmiş, sonra katkılarına devam etmek için iyi niyetle, kötü niyet olmaksızın buraya gönülden bağlı bir şekilde, küsmeden değişiklik yapmaya devam etmiştir. Ben şu durumda Adem20'nin suçsuz olduğunu düşünüyorum. Olaylara bakılırken bir yerden cımbızlarsanız, herkesi suçlu çıkarmak mümkün olacaktır. Ama genel olarak bakarsanız neden-sonuç ilişkisi kuracak, bu hareketin neden yapıldığına cevap bulacaksınızdır. Adem20'nin burada bunu yapmasının sebebi elle tutulur bir delil olmadan engellenmesidir. Benim de aklıma yatmayan konu tam olarak burada başlıyor. Soruyorum size @Adem20, madem engellediniz, gelir buraya detaylı bir savunma yapardınız, bu hesaplardan veya başka hesaptan veya IP'den, neden yapmadınız da direkt olarak bunu kabullenip başka hesaptan değişiklik yapmaya gittiniz? 1 yıl 5 aylık emeğiniz bir taraftaydı çünkü. 32 bin değişiklik, binlerce sayfa. Neden suçunuzu kabul eder bir tavır sergilediniz? Tamam, bilmediğimiz şeyler olabilir. Hizmetlilere ulaşmışta olabilirsiniz, böyle bir durumda suçsuz olduğunuzun anlaşılacağını bilmeniz gerekiyordu. Suçsuzsanız bu eninde sonunda ortaya çıkacaktı. Ki, burada hizmetlilere ulaştığınızı varsayıyoruz. Yani, temas halindesinizde. Neden beklemediniz de bu hesapları açtınız? (Tabii bunlar kullanıcı hizmetlilere ulaşmışsa geçerli.) Açıkça söylemeliyim ki, Fenerbahçeli90 konusunda herhangi bir art niyetinizin olduğunu düşünmüyorum. Yenilenebiliradam konusunda ise bu suçluluğu kabul etme durumu çok kafamı karıştırdı. @Doruk455 çok haklı, hukuk kurallarını uygulamak gerekir fakat hukuğa göre de adam öldüren iki kişi asla aynı cezayı almıyor. Öncesinde ne olmuş, sonrasında ne olmuş buna bakılıyor. Birisine müebbet bile verilebilirken, diğeri tahliye bile olabiliyor. Örnek verecek olursak, üst komşumuzun askere gitmiş olan oğlunun üstünün sırtına 1 şarjör G3 mermisi boşaltması ve buna rağmen mahkemeden beraat etmesi. Sebep şudur, hemen söyleyeyim. Nişanlısından fotoğraf istiyor, nişanlısı da mektupla gönderiyor. Mektuplar incelenirken, mektubu inceleyen üst, fotoğrafa bakıp ahlaksızca konuşuyor ve odada bulunan başka bir erbaş, durumu üst komşumuzun oğluna bildiriyor. Nöbet zamanını üstü ile aynı ana denk getiren komşumuzun oğlu da, üstünün sırtına bir şarjör G3 mermisi boşaltıyor. Durum anlaşılınca da beraat ediyor. Bakınca, bunu sokağın ortasında başkası yapsa ne olurdu? Bu örneği vermemin sebebi bu. Olayları incelerken öncesine, sonrasına bakmak zorundasınız. Neden-sonuç ilişkisi kurmak zorundasınız. Madem hukuğa vuruyoruz işi. Bunlar şarttır. Bu durum için, Adem20'nin suçsuz olduğunu düşünmek zor değil. Sorun yenilenebiliradam olayı. Burada da Adem20'den bir açıklama bekliyorum açıkçası. --Locos Turcos (mesaj) 19:48, 15 Kasım 2016 (UTC)

Evet, Locos Turcos, doğru söylüyorsunuz, ben suçsuzum, benim amacım sadece Vikipedi'ye katkı sağlamaktı. Bu yüzden engellenmek istemiyorum --Adem20ileti 09:34, 16 Kasım 2016 (UTC)

Sevgili Locos Turcos sizde haklısınız doğru söylüyorsunuz görüşünüze saygı duyuyorum size Gelince Sevgili Adem20 Ben Size Kukla demiyorum halbuki siz 32 Binden Fazla Değişiklik yaptınız önemli katkılarınız var bunu herkes yapamaz saygı duyuyorum sizi ne destekliyorum nede aşalıyorum kötüluyorum burada hakkınızda açılmış bir dava var er yada gec sonuçlanacak ya lehinize yada aleyhinize ancak benim temennim adaletli ve tarafsız bir hukum ben sizin kukla olup olmadığınızı bilemem sadece sunu bilirim ki adalet her zaman önemlidir adeletli bir hukum olmasını temenni ediyorum ve buna inanıyorum adaletli bir karar olacagından eminim saygilar --Doruk455 10:41, 16 Kasım 2016 (UTC)
Ayrıca İnsan ölene kadar hatalarından donme sansi vardır adam öldürse bile ve eger gerçekten pişmansa ve bidaha yapmicaksa değerlendirilmeli son pismanlik fayda etmez diye bir şey yoktur ha bu onu desteklediğim anlamına gelmesin sadece değerlendirilmeli insan oldum olası uzuluyor elbet iyi insanlar kalbinde iyilik olan insanlar nefret ettiği bir insanda olsa üzülür bende üzülüyorum kullanıcıların bu sayfada adının geçmesine ama bu destekledigim anlamina gelmesin ben bu sayfada adı geçen kukla şüphesiyle adı geçen sineği bile desteklemem bu böyle bilinsin saygilar --Doruk455 11:04, 16 Kasım 2016 (UTC)
*Yorum Yorum Biz Vikipedistler olarak politikaları ve yönergeleri okumuyoruz, hakim değiliz. Katıldığım bir çok tartışmadan sonra ben buna inanıyorum. VP:KUKLA politikasında der ki; "Kuklaların hoş karşılanmama nedeni, bir oylamada birden fazla oy kullanma veya Vikipedi ilkelerini aldatmaya yönelik suistimallerden dolayıdır. Kimi kullanıcılar ikinci bir kullanıcı hesabının kullanılmasına karşıdır; kimileri ise düzgün davrandıkları müddetçe zararsız olduklarını düşünür." J. Wales'in de bu konudaki görüşü; "Bunun (çoklu hesap kullanımı) için belirli bir politika yok, fakat genelde geçerli bir sebebiniz olmadıkça hoş karşılanmaz. Benim söyleyeceğim, birden fazla kullanıcı adını aynı anda kullanan kullanıcılar sadece bu şekilde bir çeşit huzursuzluk veya bela yarattıklarında sorun olurlar: Örneğin, bir konuda fikir birliği varmış intibaı oluşturmak, birden fazla oy kullanmak veya topluluğun tetkikinden kaçmak." Unutmamak lazım her kukla kullanan kötü değildir, her kuklacıya aynı mualmeleyi göstermekte adalet değildir. Evet, bir suistimal varsa sonuna kadar gereği yapılsın, yoksa takdir hakkı zaten hizmetlilere bırakılmış. Eminim ki gereğini yapacaklardır. Saygılarımla. chansey Mesaj 11:43, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Süreli kısıtlama getirilsin, örneğin isim alanlarına göre. Katkılarının yüzde 2.4'ünü Vikipedi: alanında yapmış, bunlardan belli bir süre (2 ay?) feragat etsin, dolayısıyla SAS tartışmalarına ya katılmasın ya da yanlışlıkla katılmışsa oyları geçersiz sayılsın. Kendi kullanıcı sayfa ve alt sayfaları (mesela CSD log) hariç otomatik ya da manuel olarak kullanıcı: alanında bir süreliğine değişiklik yapmasın. Kullanıcı_mesaj: hariç tüm tartışma alanlarında tamamıyla serbest olsun. Kullanıcı_mesaj: alanında, (şablonlu) vandalizm uyarısı yapmasın; dosya/madde silme bildirileri, iyi niyet (hoş geldin, ödül vs.) mesajları ve kullanıcılar arasındaki muhabbetler ve kendi sayfası serbest elbette. Modül:, Şablon: alanları serbest olsun (hatta buralarda daha çok katkı verirse şahsen mutlu olurum). Dosya: alanında değişiklik (adil lisans vs.) yapmadan bir iki gün önce dosyanın tartışma sayfasında durumu belirtsin. Kategori: ve diğerleri de serbest olsun. Yani yüz katkıdan üçünde ekstra dikkatli olsun. --Deniz (mesaj) 00:22, 17 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcının adı geçen diğer kullanıcı ile aynı kişi olduğunu belirlemek için denetçi sistemlerini kullanmaya gerek yok, ancak ben bu kullanıcının bir yandan Vikipedi için içerik yazan, diğer yandan da kullanıcı hesabını kapatarak gün içerisinde eğlenen birisi olduğunu açıkça görebiliyorum, yaptığım teknik denetlemeden iki örnek vereceğim, küfürlü ve sürüm gizlemesine maruz kalmış olanları vermiyorum, bu ve bu gibi onlarca örnek mevcut. Topluluk eminim karar verecektir. Sevgiler. --e.c. 20:00, 9 Aralık 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Kullanıcı 6 ay süre ile engellendi. Fenerbahçeli90 süresiz, IP ise yine 6 ay. Adem20'nin kuklacılığı ve engellenmesi ile ilgili birçok fikir ileri sürüldü malumunuz, ilgilenen kullanıcılar bunlara ulaşabilecektir. Ben vakit almamak adına kısaca burada açıklamak isterim; kullanıcının katkı yapmaya çalışan bir kullanıcı olduğu açıksa da katkılarının niceliğinden çok niteliğinin eleştiri alması, buna rağmen kukla hesaplarla aynı katkılara devam etmesi iyi niyetli davranışlar değildir ama öte yandan kuklacılığın ağır bir örneği de değildir. Ancak Elmacenderesi'nin işaret ettiği küfürlü ve sürüm gizlemesine maruz kalmış olan katkılar ve teknik inceleme değerlendirmesini göz ardı edemeyiz. Bu yüzden genellikle süresiz engel verilen kuklacılık durumunun; bir tartışmada veya oylamada üstünlük sağlamak, yoğun vandalizm ve trol faaliyetlerini kapsamadığını değerlendirdiğimden süreli bir engel vermeyi uygun gördüm ama Elmacenderesi'nin işaret ettiği noktalar diğer birçok kullanıcının Adem20'nin kendine çeki düzen vermekte başarılı olamadığı yönündeki değerlendirmeleri bu sürenin en az 6 ay olması gerektiğini düşündürdü. Bu süre kullanıcının durumu değerlendirmesi ve hiç tasvip etmediğimiz kuklacılık işlerinden uzak durması gerektiğini anlaması ve kavraması için yeterli bir süre olacaktır diye düşünüyorum. Vikimedya'nın diğer projelerinde vaktini değerlendirip tekrar bir kukla hesapla gözükmemesini tavsiye ederim. IP'nin 6 aylık engeli ise teknik olarak gereksiz ve kullanışsız olduğu düşünülürse değişiklik yapabiliriz. Adem20'nin bu engel süresi bittiğinde aynı davranışlarına devam etmesi durumunda durumu hızlıca tekrar değerlendirelebilir.Vikiçizer (mesaj) 18:34, 10 Aralık 2016 (UTC)

Adem20 3[kaynağı değiştir]

Adem20 bildiğiniz gibi buradan 6 ay engellendikten sonra en.wiki'de Türk bürokratların maddelerini google translate aracılığıyla en.wiki'ye girmeye başlamıştı. Ancak son zamanlarda IP vasıtasıyla burada yeniden faaliyete başladığını düşünüyorum. Yukarıda yazdığım ve son birkaç günde kısa bir süreliğine orataya çıkıp madde açan IP'lerin ortak noktası, Adem20 gibi Şu sayfadaki maddeleri açmaya devam etmesi ve yerleşim yeri maddeleri girmesi. Ancak futbolcu maddelerinde Adem20'nin aksine futbolcu bilgi kutusu aracını kullanmayıp Adem20'nin Nisan 2016'da açtığı maddelerde kullandığı "uluslararası" yerine "uluslarası" ibaresini son günlerde açtığı maddelerde tekrar kullanmasının onu ele verdiğini düşünüyorum. Çünkü bu çok da yaygın yapılabilen bir imla hatası değil. Adem20 normalde ABD'nin eyaletleri maddelerini kopyala yapıştır yaparak çoğu zaman yanlış maddelere sebebiyet verse de hep kaynakçalı açardı ancak bu kullanıcılar kategorisiz açıyor ve bu yönüyle tanınmamak için maddeleri böyle açtığını düşünüyorum ancak düşünmediği bir ayrıntı onu ele veriyor zira aylar önce Şu maddeyi açtıktan hemen sonra wikidata'ya kendisi eklemiş. Dün ise açılan Ainaro adlı maddenin wikidatası açıldığı dakika içerisinde direkt Adem20 tarafından eklenmiş. Adem20 geçenki denetçi isteğinde kuklacılığın ne olduğunu bilmediğinden dem vurup kaldırılmasını istiyordu. İyi niyetli bir kullanıcı olabilirdi geçmişte ancak artık kuklacılığı bilerek ve gizleyerek yaptığı ortaya çıkarsa iyi niyet arayamam. Kendisi zaten robot çeviriler ve özensiz kopyala-yapıştır maddeler açması sonucu çok dikkatimi çekmeye başlamıştı.--Śαвяí¢αи76ileti 21:47, 18 Şubat 2017 (UTC)

Ek olarak:

-- Curious (mesaj) 22:23, 18 Şubat 2017 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan denetlemede, belirtilen tüm IP adreslerinin Adem20 tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir. İyi çalışmalar. --e.c. 10:20, 19 Şubat 2017 (UTC)

 • İstek yapıldı Yapıldı Vikipedi'de 6 aylık kuklacılıktan ötürü engeli olan ve bunu bilmeyip yeni öğrendiğini iddia eden Adem20, 6 aylık engel süresinin dolmasını yalnızca 2 ay bekleyebildi, bu nedenle süresiz olarak engellendi.--Śαвяí¢αи76ileti 10:55, 19 Şubat 2017 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı Adem20 ile olan istişare sonucu kendisinin bu davranışını olumlu ve faydalı katkılar yapabildiğini göstermek olarak gördüğüm için ve katkı yapmak isteyen iyi niyetli bu kullanıcıyı kaybetmemek için engelini bugünden itibaren tekrar 6 aya çıkardım. Ancak sözünde durmayıp 6 ay beklemeden yeniden katkı yapmaya başlarsa bu kez hiçbir şekilde gerekçe dinlemeyi düşünmüyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 13:45, 19 Şubat 2017 (UTC)
"Katkı" yapmaya çalıştığı için mi engelliyoruz şimdi kendisini? Yoksa zarar mı veriyor?--RapsarEfendim? 20:59, 19 Şubat 2017 (UTC)
Engellenme sebebi kendini ispatlamaya çalışıp yaptığı bilinçli kuklacılık. Sadece bu davranışından ötürü ilk başta süresiz engellesem de kullanıcının iyi niyetini ve verdiği görmezden gelemedim, engel süresini uzatmakla yetindim. Ancak engelinin dolmasını beklemeden katkı yapmaya başlarsa o zaman süresiz engellenmesi gerekebilir. Yani kuklacılık faaliyetini, "Vikipedi'ye zarar vermek yerine sadece sabırsız davranıp iyi bir şekilde katkı yaparak kendini kanıtlama amaçlı yaptığı" şeklinde yorumlayarak süreli engelin biraz daha uzayarak devam etmesi daha uygun geldi.--Śαвяí¢αи76ileti 14:57, 20 Şubat 2017 (UTC)
Sabri, kendisinin yaptığı yanlış ne onu anlamaya çalışıyorum. Amacı "katkı" vermek olan kullanıcıları "ama engel deliyor" diye şey yapmayalım ki o engel dahi en başta doğru değildi. Kendisini savunmaya çalıştım, ama kendisi bunun için bir çaba göstermediği için uzatmamıştım konuyu. Kukla kullanımının yasak olduğu ve olmadığı durumları bir incelemek lazım. Bu kullanıcının verdiği zarar var mı? Benim gözlemlediğim, daha çok katkı verme adına aceleci davranıp hatalar yapması. Bu hatalar konusunda kendisi defalarca uyarıldı, bunları da düzeltmeye çalıştı hatta. Yine hata olursa yine uyaralım, yine düzeltsin, düzeltmezse birkaç günlük ufak engellemeler verelim. Yani amacı katkı vermek olan kişileri buradan uzaklaştırmayalım, kazanalım.--RapsarEfendim? 16:38, 20 Şubat 2017 (UTC)
Aynı fikirdeyim, ben de o kullanıcıyı kaybetmek istemem ancak bu yaptığını da görmezden gelemeyeceğim için engel süresinde ufak bir uzatma yaptım ve engel süresini bekleyeceğine dair söz aldım. Mevcut engeli veren ben olmadığım için bunu azaltmamın imkanı yoktu. Ayrıca her ne kadar iyi niyetli de olsa bu engel delmesini de görmezden gelseydim, ileride başka kuklacıların iyi niyetli gözüküp engel almama ihtimalini göz önünde bulundurdum. Yoksa benim için4 ay ya da 6 ay beklemesi çok da önemli olmayacak, önemli olan beklemesi...--Śαвяí¢αи76ileti 07:10, 21 Şubat 2017 (UTC)