Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, hizmetlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. Resmî bir anlamı yoktur ve el ile düzeltme yapıldığından güncel olmayabilir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zohak 3[değiştir | kaynağı değiştir]

68.100.160.250 No'lu IP 'nin, 6 ay süreyle engellenen kullanıcı Zohak'a ait olduğunu düşünüyorum. Adı geçen kullanıcının gerek engel aldıktan sonra bir kaç defa engel delmesine istinaden tekrar engellenmesi hususu ve gerekse eklenti yaptığı maddeler /üslubu dikkate alındığında, söz konusu IP kullanıcısının kullanıcı Zohak olduğu kanaati hasıl olmaktadır. Gereği arz olunur...- Eğitmenmahmut msj 21:28, 5 Ocak 2014 (UTC)

Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz IP adreslerini incelemek çoğu zaman sağlıklı sonuçlar vermiyor. Özellikle üzerinden uzun süre geçmişse kesin kanaate ulaşmak mümkün olmuyor. Burada da aynı durum söz konusu. Vikipedi:Kukla şüphelileri sayfası kullanılabilir. --Sadrettin mesaj 23:10, 16 Şubat 2014 (UTC)

Görkem7[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonraki iki kullanıcı da son bir hafta içerisinde kayıt olup, önce dizi ve televizyon ile ilgili maddelere katkı yapmış; sonrasında direkt olarak seçkin ve kaliteli içerik adaylıklarına yönelmiş. Kullanıcı:Görkem7'nin adaylıklarında direkt olarak destek oyu vermiş ikisi de.
 • Üç kullanıcı sayfası da birbiriyle büyük benzerlikler göstermektedir. Umarım yanılıyorumdur da Görkem7'nin günahını alıyorumdur. Ancak bu tip durumların önüne zamanında geçilmezse, ileride daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Üç kullanıcı arasında bir denetleme yapılması ve durumun aydınlatılması iyi olacaktır bence.RapsarEfendim? 10:35, 16 Şubat 2014 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Zamana göre kullanılan IP adresleri aynıdır. --Sadrettin mesaj 23:02, 16 Şubat 2014 (UTC)

Şeb[değiştir | kaynağı değiştir]

Mutlu3 adlı kullanıcının 1) Vikipedi:Portal adayları sayfasında Şeb'in aday gösterdiği portale ben somut gerekçelerle karşı çıktıktan sonra gerekçe bile göstermeden destek oyu vermesi (zaten Şeb'in aday gösterdiği her portal teklifine destek oyu veriyor), 2) Vikipedi:Kaliteli madde adayları/NATO sayfasında, Şeb var olmayan devrik cümleleri bahane ederek karşı oy verdikten sonra "NATO'nun kanlı tarihinden bahsedilmediği" gerekçesiyle karşı oy vermesi, 3) telifli resimleri "tamamen kendi çalışmam" açıklamasıyla yüklemesi nedeniyle Yabancı tarafından engellenmesinden sonra[1] Şeb'in aynı tarihte başka bir resmi aynı açıklamayla eklemesi[2], 4) Şeb gibi adaylıklarda seri oy kullanması 5) Şeb ne oy vermişse aynı oyu vermesi bende bu iki hesabın aynı kişi tarafından kullanıldığı izlenimini uyandırdı. Umarım yanılıyorumdur ama bir denetleme yapılsa iyi olur.--B.S.R.F. 💬 16:19, 9 Nisan 2014 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Kullanıcı:Şeb'in kukla politikasına aykırı davranarak kullandığı farklı hesaplara sahip olduğu tespit edilmiş ve aşağıda verilen kukla listesinde yer alan kullanıcılar ile beraber süresiz engellenmesine karar verilmiştir.

Kukla listesi:

Saygılarımla. e.c. 22:14, 10 Nisan 2014 (UTC)

Reddedilmiş istekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[değiştir | kaynağı değiştir]