Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Yurttaş Tete 8[kaynağı değiştir]

Daha önce açtığım davalardan da bildiğim Yurttaş Tete, eylemlerine devam etmektedir. Sonu 3 nokta ile biten, değişik değişik kullanıcı adları seçen zaman zaman ali acer kod adıyla kullanıcı adları açan, açtığı her kullanıcı hesabında yeni ölmüş kişilerin maddesini açan bu zat, zaman zaman zürriyetimize sövmekte, bayan üyelerimize ve bayan maddelerine ağza alınmayacak şeyler yazmaktadır. Tam 141 kuklası bulunan bu zatın aktif hesapları kısa sürede denetçi tarafından onaylanmalı ve hizmetliler tarafından engellenmelidir. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep olunur. II. Niveles 23:53, 8 Temmuz 2017 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların tamamı Yurttaş Tete'nin kuklası konumundadırlar. Gerekli işlem bir hizmetli tarafından sağlanabilir. --e.c. 20:28, 19 Eylül 2017 (UTC)

Zohak 5[kaynağı değiştir]

Ne yazık ki Zohak'ın yeni bir kuklasıyla karşılaştığımızı düşünüyorum. Bu kullanıcı da tıpkı onun gibi sayfaları kendi mitolojisine göre düzenliyor. ÖÇS kullanıcısının hem katkı (Zohak'ın da ilgi alanı dini sayfaları mezopotomya mitolojileri ile doldurmaktı) hem de davranışını (tartışmaya kapalı) incelediğimde Zohak'ın bir kuklası olduğu kanaatine vardım. Bir Denetçiden incelemesini rica ediyorum. Saygılar| ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 07:54, 12 Nisan 2017 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan teknik analizde, iki kullanıcının kukla oldukları anlaşılmıştır. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvuru yapabilirsiniz. --e.c. 22:39, 19 Eylül 2017 (UTC)

Limon bulut[kaynağı değiştir]

Fazla söze gerek yok. Aynı vandal olduklarını tek şu değişiklikten gözlemleyebiliriz. Daha fazla taviz verilmeden topluca engellensin. --Hasan Cemal Bey (mesaj) 10:55, 10 Aralık 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan incelemede, belirtilen kullanıcıların kukla oldukları sonucuna varılmıştır. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvuru yapabilirsiniz. --e.c. 20:33, 19 Eylül 2017 (UTC)

Volkan1a[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Volkan1a, Ferhat Akın adlı maddeyi başlatan üyedir, aynı madde silinmeye aday gösterilince adaylık sayfasında şüpheli bir davranışta bulunmuştur. Önce IP ile sonra kendi hesabına giriş yapıp kendi kalsın oyu kullanarak oylamada kukla kullandığı düşünülmektedir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 07:06, 7 Aralık 2016 (UTC)


Eren.duzgun27[kaynağı değiştir]

Her iki kullanıcının da ortak değişiklik alanı Çağla Şimşek maddesidir. Kıymetli hizmetli Sakhalinio'nun dikkati üzerine kullanıcıların benzer oldukları tespit edilmiş, Eren.duzgun27 hesabında engelli iken başka bir hesapla engel süresini delip yine aynı madde üzerinde değişiklik yapmıştır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 17:23, 5 Aralık 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan teknik analizde, belirtilen kullanıcıların kukla oldukları anlaşılmıştır. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --e.c. 22:42, 19 Eylül 2017 (UTC)

Buqrakral 2[kaynağı değiştir]

Şurada görüleceği üzere kullanıcıların ortak çalışma alanının aynı olduğu görülebilir. Yeni bir kullanıcı olan Monsters60'ın yeni kayıt olur olmaz şablon üzerinde değişiklik yapması şüpheleri üzerine çekmiştir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 09:05, 5 Aralık 2016 (UTC)


Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

88.247.186.208[kaynağı değiştir]


İki kullanıcının da yaptığı katkı tarzları ve dil kullanımları (Osmanlıca ve Arapça) çok benziyor. Verdiğim İP adresinin bir vandallığı yok fakat bu bir suçlama değildir sadece denetlenmesini rica ediyorum By erdo can • msj 12:55, 19 Kasım 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Fuzuli denetçi taleplerine cevap ne olur ben diyim. Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. hani IP'de vandalın bayrak taşıyanı olsa.

İlişkilendirilen IP ile aynı tarih ve saatte yaptığımız değişikliğe göz atın. Ne değişik bir iştir ki bir yanda geri alma yaparken diğer yanda IP'den iç bağlantı düzenliyormuşum vallahi buna çocuk bile güler.

Aynı tarih ve saatlerde değişiklik yaptığımıza göre o zamanki ait olduğum IP ile karşılaştırılsın. Niveles güneş gibidir üflemekle sönmez elhamdülillah. --II. Niveles (mesaj) 13:08, 19 Kasım 2016 (UTC)

 • Sizi söndürmeye çalışan yok zaten arkadaşım. --By erdo can • msj 13:11, 19 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcı:By erdo can Elbette kıymetli Erdoğan kardeşim. Bir husus dikkatiniz celp etmiş usulüne uygun davranmışsınızdır saygıyla karşılıyorum. --II. Niveles 19:56, 22 Kasım 2016 (UTC)

Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Bu bir dinamik ip. Bariz bir sebep yoksa denetleme gerekli değil. --Sadrettin 14:11, 27 Kasım 2016 (UTC)


Vikipedi:Kukla şüphelileri/Kibele

Kibele[kaynağı değiştir]

Eskiden oluşturulmuş şu dava sonuçsuz olarak kalmıştı.Bu davanın tekrardan ivedilikle incelenmesini talep ediyorum. 151.135.94.96 07:27, 14 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum "davayı açan" kullanıcının kuklacılıktan engellenmiş olması ayrı bir ironi tabi! Şimdi de geçmişte davayı takip etmiş anonim bir kullanıcı da yeniden inceleme istiyor. --Pragdonmesaj 12:51, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir kukla ve trol tarafından oluşturulan sayfayı buraya tekrar getirmek nedendir? En basitinden, bakın en basitinden Burada Yezîdilik diyen Hannahannah ile burada Ezidilik diyen kibele'nin aynı kişi olduğunu savunmak nedir? Bu sayfa ne zaman silinmiştir, hangi gerekçeyle geri getirilmiştir? Trolleri beslemediğini her fırsatta dile getiren @Eldarion'un bu söylemlerini pratiğe de dökmesi gerekmektedir.--RapsarEfendim? 13:55, 16 Kasım 2016 (UTC)

Sonuç[kaynağı değiştir]

Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. Eldarion 17:09, 16 Kasım 2016 (UTC)

 • İyi de kibele kullanıcısının kuklası/kuklaları olduğu en üstte yer alan bağlantıdan da bal gibi anlaşılabiliyor. O halde?? Niçin bu kullanıcıya Bu tolerans hakkını tanıyorsunuz? Saygılar. 151.135.56.149 21:16, 4 Aralık 2016 (UTC)

Rapsar[kaynağı değiştir]

Edemirors, Buzutku ve Anonim IP, Bengisu (şarkıcı) sayfasında değişiklik yapan kullanıcılar. Üçü de 1 Şubat 2017 saat 19 civarı aynı madde üzerinde değişiklik yapıyor. Şurada oy da kullanmışlar. İlgili sayfa oluşturulurken Rapsar'ın çalışma sayfasına bağlantı verilmiş. Rapsar'ın bu konuda çalışma yaptığı nereden biliniyor da bağlantı veriliyor? Üç ihtimal geliyor aklıma:

Birincisi, bu değişiklikleri yapan Rapsar.
İkincisi, Rapsar'ı zan altında bırakmak için özellikle yapılmış bir şey. (Niye birileri bunu yapmak istesin, anlamlandıramıyorum.)
Üçüncüsü, ilgili bağlantıyı vermek için arama motoru kullanıldı. Vikipedi'de var mı diye bakıldı ve karşılarına tesadüfen Rapsar'ın çalışma sayfası çıktı. (İç bağlantı vermek için bu uğraş niye?)

Yanılıyorsam özür dilerim ama birinci ihtimal daha akla yatkın geldiği için denetçi talebinde bulunuyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:01, 2 Şubat 2017 (UTC)

 • Söz konusu linki ben de fark ettim ancak üçüncüsüne yordum. Vikipedi içi bağlantıyı dış bağlantı gibi verirken editör iç bağlantı olsun mu diye soruyor. Deneyimli bir kullanıcı çalışma sayfasına maddeden link verilmeyeceğini bilir, bu durum eşyanın tabiatına aykırı. Yukarıda sorulduğu için —soru yalnızca soru cümlesi formunda olmaz— soralım: @Edemirors Neden Rapsar'ın KASDAV çalışma sayfasına link verdiniz? Yoksa siz Rapsar mısınız?--evolutionoftheuniverse mesaj 09:24, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Şu dava da buna benzer sebeple açılmıştı. Ayrıca Rapsar'ın farklı isimle madde başlatıp sonra maddeye kendini ele verecek bir iç bağlantı eklemesi mantıklı gelmedi. --Turgut46 09:54, 2 Şubat 2017 (UTC)


 • Oluşan durum üçüncüsü, yanlış anlaşılmadan dolayı özür dilerim. --Edemirors 14:35, 2 Şubat 2017 (UTC)
Edemirors, bahsedilen diğer kullanıcı (Buzutku) ile bir bağlantınız var mı? --Selahattin ilhan (mesaj) 15:06, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Ya Allah Allah Turkce klavyem yok ve katki yapamiyorum siz bana kuklaci diyorsunuz yine... Pes yani bu kadar mi guven vermiyorum? Neden yapayim yani cok basit bir soru. Madde acmak istesem acarim. Kaldi ki benimle bu kullanicilar arasinda kukla politikasina gore cakisan bir yer yok. Nereden tutsak elimizde kaliyor.--RapsarEfendim? 16:49, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Sevgili Rapsar, oncelikle ozur dilerim seni boyle bir ithama maruz biraktigim icin. Diger soru icin ise Selahattin ilhan, hayir diger kullanici ile bir baglantim yok --Edemirors 17:39, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • SAS tartışmasında ı harfini kullanan Edemirors, Rapsar'ın İngilizce klavye kullandığını belirtmesinden sonra ı harfini kullanamamaya başlamış. Selahattin ilhan'ın bu denetçi isteğinden önce, böyle bol ihtimalli bir durumda, Rapsar ile konuyu konuşmasını, sonra da gerektiğini hâlâ düşünüyorsa "Üçüncü Adam"dan değil de üçüncü bir kişiden bu denetçi isteğini açmasını umardım. Burada ister istemez art niyet görüyorum, bu da Selahattin ilhan'ın yaptığı nice güzel katkıyı ve şu zamana kadarki tutumunu ciddi bir şekilde gölgeliyor. Umuyorum ki biraz sakinleşir. Hizmetlilik tartışması iki hafta daha uzatıldı. Rapsar'ın tutumu saldırı olarak değerlendiriliyorsa (ki bence saldırı değil), bunun cevabı bir 'saldırı' olmamalı. --Deniz (mesaj) 19:48, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Davaların olumsuz olarak görülmesini doğru bulmuyorum. Şöyle ki kullanıcının denetmen kontrolünden geçerek aklanmış olması onun için artı puandır. Bu durum meyve veren ağacı taşlarlar sözünü aklıma getirmiyor da değil. Her kullanıcı bir diğeri hakkında şüpheye düşerse dava açma yoluna gidebilir bu doğal ama sayın İlhan gibi bir kullanıcımızın biraz daha empati yapmasını, öncelikle iletişime geçmesini beklemek, tecrübesine binaen en doğal hakkımızdır. Hizmetlilik gibi önemli bir sorumluluğu üstlenmeye yakın bir kullanıcımızdan biraz daha dikkatli olmasını, daha doğrusu aceleci olmamasını talep edebiliriz. Bütün tartışmalarda olduğu gibi burada da herkes için sağduyu çağrısı yapıyorum. Saygılarımla chansey Mesaj 20:43, 2 Şubat 2017 (UTC)

Selamlar, : dediğiniz terimlere aşina değilim. Bengisu arkadaşım ve albümü çıkacağınsan sayfasını oluşturdum

 • Kimseyi suçlamak ya da zan altında bırakmak istemiyorum ama belki bu ı harfini kullanmamaya başlayan kişi Soner Turhan kuklası olabilir. Daha önce de Rapsar'ın çalışma sayfasını kopyalayarak madde açmıştı, yine yapmış olabilir. --Turgut46 20:58, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Sevgili arkadaslar, yazdiginiz seyleri tam anlayamasam da sanirim burada benim hesabimin bir baskasi tarafindan kullanildigi gibi bir itham anliyorum. Ben amerika birlesik devletlerinde yasiyorum ve Bengisu'yu buradan tanidigim ve albumlerini dinledigim icin olusturulan sayfaya katkida bulunmak istedim. Bunu yaparken de turkce harfleri genelde koplayip yapistirarak kullandim (örneğin bu şekilde) cunku malumunuz buralarda turkce klavye bulmak o kadar da kolay bir is degil. Gel gelelim bu sabah beni direk olarak adresleyen bir mesaj olunca da turkce harflere dikkat etmeden cevap verdim. Buradan nasil bir anlam cikarabildinizi pek anlayamadim gercekten. Tek yaptigim kasdav' i internetten aratmakti ve buldugum wiki sayfayisini linklemek oldu. Wikipedia'ya yeni oldugum icin calisma sayfasi ayrimini bilemiyorum o nedenle de boyle bir durum olustu. Bunun icinde ozur dileyip zaten gerekli duzeltmeleri yaptim. Bahsettiginiz kullanicilarin hicbirini tanimiyorum ve konunun buralara gelmesinden de cok ama cok rahatsizim. --Edemirors 22:54, 2 Şubat 2017 (UTC)
 • Neler konusuluyor ya cidden yazik. Hatta yazik ki ne yazik. Elimizdeki verileri soyleyeyim mi?
300 bin kadar katki yapmis ve tek amaci buraya bir seyler katmak olan Rapsar var elimizde.
Yine iyi niyetle (ya da niyetini gectim hadi) buraya bir madde kazandirmaya calisan yeni bir kullanici var.
Bu ikisi, benim calisma sayfam kullanildi diye "ayni kisi mi acaba?" sorusunun ortaya cikmasina sebep olmus.
Kukla politikasini okumamissiniz, kukla kavraminin ne oldugunu bilmiyorsunuz ve bir tek yukaridaki tesaduften bunlar ayni kisi diyorsunuz. Ayni kisi olsak dahi kuklacilik yapmis olmuyoruz. Bakin bir daha diyeyim, o kullaniciyi da ben yonetsem dahi kuklacilik yapmis olmuyoruz. Yasakli bir hareket yok. Ek olarak ben o kadar aptalim ki baska hesapla actigim maddeye kendi calisma sayfami ekliyorum. 7-8 yildir bunu ogrenememisim yani. Ya da belki de bilerek ekliyorumdur tecrubesiz goruneyim diye he? Yahu hic eklemem o zaman benim hesabimla baglantili gozukmesin diye. Cok basit mantik gerektiren seyler bunlar. IP denetlemesi yapilinca da farkli ulkelerde cikacagiz zaten (Allahtan Amerikadaymis kendisi, kazara az guneye inse buyuk sikinti). Bu kukla merakini kukla avciligini sizlere kim bulastirdi bilmiyorum ama suraya katki vermeye calisanlarin yakasindan bir dusulsun artik.--RapsarEfendim? 23:16, 2 Şubat 2017 (UTC)
Bu sözü bana mı söyledin? Ben ı harfini kullanmayan kişi derken Edemiros'u kastetmiştim, seni değil. --Turgut46 08:08, 3 Şubat 2017 (UTC)

(...) Siliyorsanız silin. Gereksiz insanları itham altında bıralıyorsunuz. Kalsın mı diye oylama açıyorsunuz kalsın oyu kullanıyoruz yorum diye siliyorsunuz. İngilizcesini wikipediaya ekleriz, kabul edilince vikipediye ekleriz. Yeni albüm çıkınca kaynakları ekleriz. Basit şeyler peşinde koşmayı bırakın - (imza eklemeyi bilmeyen buzutku) ek: bu arada bir arkadaş başka ödüllerini de eklemiş. Bilmediğimden öğrenip eklerim de ama erken dönem olduğundan eklemedim Bu imzasız yazı Buzutku (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. Sevgili rapsar bu dava hikayesi nedir bilmiyorum ama anladığım mükerrer kayıt açıp kendi içeriklerini geliştirmekle suçluyorlar. Bir dava olduğundan ip, daha önceki ip'ler incelenip görülecek ve arkadaşlar gerçeği anlayacaktır. Kusura bakma - buzutku Bu imzasız yazı Buzutku (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Selam iki yüzlü tartışmalarınıza son verin. Böyle ucuz işler peşinde koşmayın. Tüm sayfaları sildim

 • Yukarıda 3 ihtimal sıraladım. Rapsar öyledir, böyledir demedim. Birileri benim çalışma sayfama bağlantı verse, yukarıdaki tartışma büyük ihtimalle benim için de başlatılacaktı. Denetçi kontrolünden geçmek kötü bir şey değildir. Böyle bir şey yapmadığınızdan eminseniz endişe etmenize gerek yok zaten. Kukla olayını anlamadığım söylenmiş. Edemirors, 10-15 dakika önce açılmış yeni bir maddeyi alıyor geliştiriyor. Aynı tartışmada 10 dakika ara ile kalsın diye oy kullanıyorlar. Tamam şimdi verdikleri oy geçersiz ama bu kullanıcıların aynı kişi olması, ileride sorun çıkarabilir. Politikalara göre, aynı kişinin farklı hesaplar kullanarak oy kullanması kuklacılık sayılmaz mı? Sayılır. Şu anda aynı kişi olduklarını bilmiyoruz. Farklı kişiler de olabilir. Bu sebeple denetçi isteği hâlen geçerli. Burada Rapsar'ın olayla tek bağlantısı çalışma sayfasına bağlantı verildiği için 3 ihtimalden birine konu olması. Tartışmayı Rapsar'a kızgın olduğum için veya saldırı yapmak maksadıyla başlatmadım. İhtimal dahilinde olduğu için ismi burada. Denetçi talebinde bulunmak kötü bir şey gibi değerlendirilmesin lütfen. --Selahattin ilhan (mesaj) 04:13, 3 Şubat 2017 (UTC)
Denetciler rastgele, kafadaki soru isaretleri gitsin diye denetleme yapamiyorlar, Denetci sayfasi bunu diyor. Yani siz burada bir iddia ortaya atiyorsaniz kanit sunmak "zorundasiniz". Bakin bu bir tercih meselesi degil, bir zorunluluk. Benim calisma sayfama her baglanti veren icin bir denetci istegi baslatalim o zaman. Olur mu? Akla mantiga sigiyor mu? Kaldi ki zaten daha en bastan, kukla kavramini yanlis anlamaktan kaynaklanan bir sikinti mevcut. Bu kullanici benim tarafindan kullanilsa dahi kuklaciliga girmiyor olay. Politikaya gore 50 tane hesap acip ellisiyle de katki verebilirim kusurlu hareketleri yapmadigim surece. Bu olmasin bunu yapmasinlar diye bir tartisma baslatildi. Hem de kim tarafindan biliyor musunuz? Benim tarafimdan. Kisilerin birden fazla hesap kullanabilecegi durumlari daha da azaltmak icin tartismayi baslatan benim zaten. Burada boyle "kukla olabilir" deyince bana camur atilmis oyle bir izlenim olusmus oluyor. Sizin haberiniz yok belki ama ilk denetci isteginden sonra "zaten kuklacisin" diyenler oldu. Benzer sey kibelenin de basina geliyor hala. Ben bunca yil buraya emek vermis biri olarak hala bu guveni veremediysem zaten benim burada isim yoktur...--RapsarEfendim? 05:02, 3 Şubat 2017 (UTC)
Politikaya göre farklı hesap açılabilir ama bunlarla oy kullanılamaz. Size karşı herhangi bir çamur atma da söz konusu değil şu durumda. Ayrıca, benim elimde kesin kanıt nasıl olacak? Eldeki verilere bakarak bunlar ihtimal dahilinde diyebiliyorum ancak ve denetçi talep ediyorum. Kesin kanıtım olsa, engel talebinde bulunurdum, orada tartışılırdı. Bu sayfaya ihtiyaç olmazdı. --Selahattin ilhan (mesaj) 05:26, 3 Şubat 2017 (UTC)
@Selahattin ilhan kukla davası açmak iftira atma amaçlı olmayabilir fakat dava açmak için kötü niyetli kuklacılık olması beklenir. Bu dava özelinde değerlendirirsek, kukla ihtimali gördüğünüz kullanıcıların oy kullanma yetkisi dahi yoktur, dolayısıyla kötü niyetli kukla kullanımının gerçekleşmesi oy dolandırıcılığı kapsamında mümkün değildir. Ayrıca yıllara bölünmüş istikrarlı katkılar yapan kullanıcıları zan altında bırakmanın emsal teşkil etmesi açısından tehlikeleri olduğunu düşünüyorum. Sonuçta denetçi arayüzü sihirli bir araç değil, birçok teknik nitelikleri çakışan kullanıcılar olabilir, yeterli davranış/yazım eğilimi incelenmediğinde hatalı sonuçlara sebep olabilir. Hakan·IST 08:53, 3 Şubat 2017 (UTC)
Şu an bir sıkıntı yok ama ileride çıkabilir. Yine de denetlenmesi gerekmiyor mu? Bence gerekiyor ama yukarıdaki yorumlardan anladığım kadarıyla konuyu açmam kötü bir durum olarak algılandı. Denetçi isteğimi geri çekiyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:30, 3 Şubat 2017 (UTC)
 • Bence bu bilerek Rapsar'ı zan altında bırakmak için bir oyun olabilir (yani 2. seçenek). Edemirors 2 Şubat saat 14:35'te Türkçe klavyeyle bir cevap yazmış, Rapsar 16:49'da yabancı bir dilin klavyesiyle yazı yazıyor ve saat 17:39'da Edemirors ingilizce klavyeyle yanıt veriyor. Bence normal bir durum değil, dalga geçmek amacıyla yapıyor olabilirler.--Uchiha Itachimesaj için 13:01, 4 Şubat 2017 (UTC)
 • Belirli bir amaç doğrultusunda Rapsar'ın hedef gösterilmesi olasılığı
Giriş ve muhtemel bulgular
Denetçi isteğinin geri çekildiği belirtilmiş, ancak yukarıda bunun Rapsar'a ikinci bir denetçi isteği açılması için yapılmış olması ile ilgili kuvvetli olasılıklar değerlendirilmiş. Özellikle şu klâvye konusu ve Bengisu (şarkıcı) maddesinde ilgili kullanıcıların katkıları arasındaki zamanın çok kısa olduğu, hiçbir zaman a, b, c, b, c, a, c, c, b, a gibi rastgele sıralanmayıp a,a,a,a,a,a,b,b,b,c,c,c,c,c gibi sıralanması, hiçbir zaman tekrarın tek değişiklikle kesilmemesi nedeniyle kuklacılık olasılığı değerlendirilmelidir. Yâni, sıralı login logout login ya da sıralı browser ve/ya da IP değiştirme olasılığı gözüküyor. Sunulan olasılıklardan en ciddisi, klâvye konusu göz önüne alındığında Soner Turhan 0202 veya diğer kötü amaçlı kukla ve trol hesaplarla bir eşleşmenin söz konusu olması. Bu durumda Rapsar'ı karalama amaçlı bir girişimden söz edilebilir.
İddiaların gerçekliği
Konuyu bilmeyenler tarafından "Vikipedi veya herhangi bir kullanıcı ne sanılıyor ki, karalama kampanyası güdülsün? İnsanların işi gücü mü yok?" gibi sorular haklı olarak sorulabilir, ancak daha önceden bu durum yaşanmıştır. Uzun süredir Vikipedi veya herhangi bir kullanıcısını bir şey sanan kullanıcılar tarafından vandalizm, trol, kötü amaçlı kukla faaliyeti yürütülmektedir, hatta bu kullanıcıların iki yıl önceye varan çeşitli zamanlarda yeni hesaplar aldıkları ve bunları iki yıl sonraya varan çeşitli zamanda kullandıkları gözlemlenmiştir.
Diğer bir olasılık
Bir diğer olasılık Bengisu (şarkıcı) maddesini geliştirmek için yürütülen bir kukla faaliyeti.
Yalnızca burada listelenen son iki kullanıcı ve bir IP arasında bir eşleşme bulunursa bu mekân paylaşımı ile değerlendirilebilir belki. Mekân paylaşımı ile değerlendirilemese de iki kullanıcı SAS'ta maddenin akıbeti ile ilgili değerlendirmede bulunmuştur ve Edemirors açıkça Buzutku ile bir ilişkim yok demiştir, bu nedenle "kötü amaçlı kukla" olasılığı düşünülebilir. Bu iddialar çok ciddi bir durum gibi gözükmüyor. Bu faaliyet Rapsar tarafından mı yürütülüyor, hayır. Daha önceden dile getirilen nedenlerle. Deneyimli bir kullanıcının maddeden kendi çalışma sayfasına iç bağlantı vermesi eşyanın tabiatına aykırı.
Sonuç
Denetçilerimiz tüm bunları değerlendirerek, aşağıdaki kullanıcılar hakkında denetleme yapmalıdır.
--evolutionoftheuniverse mesaj 15:49, 4 Şubat 2017 (UTC)
 • Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Denetlemeyi gerektirecek bir durum olmaması sebebiyle, istek reddedilmiştir. --Eldarion 12:08, 8 Şubat 2017 (UTC)

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]