Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Wikipedi Aş[kaynağı değiştir]

Kullanıcının son olarak oluşturduğu kullanıcı sayfasında Yağmur: Kıyamet Çiçeği filminde oynadığı bilgisi bulunmakta! Eski kullanıcı sayfasında da benzer bilgiler şurada bulunmakta. Bu nedenle artık bunun bir sonuca ulaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 19:53, 22 Eylül 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan davranış, yazım, ve iz analizinde kullanıcıların kukla oldukları anlaşılmıştır. Gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Kucak dolusu sevgiler. --e.c. 21:49, 22 Eylül 2015 (UTC)

Tubay Fırat[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcılar Tubay Fırat kullannıcısının kuklası. Oluşturduğu kendi maddesine ve kayda değer olmayan "Çarıklı Oğlu İsmail Efendi" maddesine sil şablonu eklediğim için mesaj sayfamı ve bu konu hakkında yazıştığım Diyapazonun mesaj sayfasını her üç hesap aracılığıyla da siliyor. Kullanıcı sayfalarını madde gibi işliyor ve ilgili kaydadeğer olmayan maddeleri açmya devam ediyor.--DemirciMehmedİleti 19:56, 1 Ağustos 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Bence denetçiye gerek yok. Denetçi isteği sayfasının politika kısmında "Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde." deniyor. Bu kullanıcıyı da vandal olarak değerlendirebiliriz. Ama şuan için, devam eden ciddi, düzenli vandalizm yok. Birkaç hesap engellenmiş zaten. Vandalizme devam ederse "Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir." kriteri gereği kullanıcının engellenebileceğini düşünüyorum. --Diyapazon, 05:51, 2 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum İletişime geçmeye çalıştım ama nafile. --DemirciMehmedİleti 06:02, 2 Ağustos 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Adam bildiğim bütün börek çörek isimlerini kullandı, sırada kurabiyeler var galiba Face-smile.svg.--DemirciMehmedİleti 16:52, 2 Ağustos 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların kukla oldukları yapılan denetleme ile anlaşılmıştır. Gerekli engelleme işlemleri için bir hizmetliye başvurabilirsiniz, sevgiler. --e.c. 22:22, 10 Ağustos 2015 (UTC)

Eren Bülbül TR[kaynağı değiştir]

Kukla oldukları çok açık. Genelde kullanıcı Vikipedi'ye kendi özgeçmişini ekliyor. Kullanıcının mesaj sayfasında diğer 2 kullanıcının yıldızları var. Bu kullanıcılar birbirlerine yıldız ekliyor. Vikipedi'de kendi özgeçmişini yazdığı sayfalar ekliyor. Bu sayfa 8 kere silinmiş. Zaten kullanıcı sayfaları da hemen hemen aynı.--HeraklesKakashi mesaj atın 11:22, 7 Temmuz 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Ben kuklacılık falan göremedim. Herhangi bir oylamada veya tartışmada birbirini destekleme durumu var mı? --Turgut46 12:07, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap Hayır. Genelde biri engellenince diğeri değişiklik yapmaya başlıyor. Sürekli yukarıda belirttiğim sayfayı açıp duruyorlar.--HeraklesKakashi mesaj atın 12:10, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Engel delme varsa o zaman kuklacılığa girer. --Turgut46 12:25, 7 Temmuz 2015 (UTC)
 • Eren bulbul'un hayatı, ErenKodları, Erenn com gibi hesaplarla listeyi uzatmak mümkün. -- Supermæn (mesaj) 17:45, 23 Temmuz 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Supermæn'in belirttiği kullanıcılar da ek olarak yukarıda belirtilen bütün kullanıcılar kukla hesap olarak kullanılıyor, gerekli engelleme işlemi için bir hizmetli ile iletişime geçebilirsiniz, sevgiler. --e.c. 00:07, 11 Ağustos 2015 (UTC)

Sonerturhan081994[kaynağı değiştir]


Adsız081994, son zamanlarda Soccer Manager 2015 Teknik Direktörü adı altında Soner Turhan'ın kişisel ve oyun bilgilerini ekliyordu, 2 Temmuz 2015, 17:33'te beşinci engelini aldı. Sonerturhan00 adlı hesap 2 Temmuz 2015, 22:47'de kaydoldu ve ilk hesabın maddesi gibi oyun bilgileri ve Soner Turhan'ın aynı kişisel verilerini içeren Cyberfoot 2015 Oyunu Teknik Direktörü ve Cyberfoot 2015 Oyunu Teknik Direktörü - 2 maddelerini açtı. 2013 yılında açılmış, kullanıcı adı ile belirtilen maddelerdeki kişisel bilgilerin örtüştüğü Sonerturhan081994 adlı bir hesap da bulunuyor.

Bu üç hesap arasında kullanıcı adları ve değişiklikler bakımından davranışsal benzerlik bulunmaktadır. Sonerturhan081994 adlı hesap, 2013 yılında açılmış, 2014 yılında aldığı engelden sonra değişiklikte bulunmamıştır. Adsız081994 adlı hesap, 17 Haziran 2015'te açılmış, bugün bir aylık engel almıştır. Bu engelden sonra Sonerturhan00 adlı hesap açılmış ve benzer değişikliklere başlamıştır. -- Supermæn (mesaj) 21:27, 2 Temmuz 2015 (UTC)

Sonerturhan00 adlı hesabın süresiz engellenmesi sonrasında kullanıcı, giriş yapmadan benzer maddeleri seri şekilde açmaya devam etmektedir. -- Supermæn (mesaj) 22:18, 10 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum YorumBu kullanıcı vandallıklarıyla zamanımızı alıyor.--DemirciMehmedİleti 12:54, 5 Ağustos 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcı hesaplarının kukla oldukları yapılan denetleme ile tespit edilmiştir. Gerekli işlem için bir hizmetli ile iletişime geçiniz. Sevgiler. --e.c. 23:18, 15 Ağustos 2015 (UTC)

Tccbsarayi[kaynağı değiştir]

Bu hesap resmi mi, değil mi araştırılması gerek. TCCBsarayi - Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı kısaltması şeklinde hareket ediyor ve ağırlıklı olarak cumhurbaşkanlığı ile ilgili sayfaları değiştiriyor. Resmi yetkili olduğu iddiasındadır. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 20:56, 25 Haziran 2015 (UTC)

Resmi hesap olmadığı notunu düşmüş durumda. -- Bilinen Bir Beyaz Kedi çi? 07:56, 4 Temmuz 2015 (UTC)

Oğuzhan Taşçı[kaynağı değiştir]

İlgili oldukları maddeler, yaptıkları değişiklikler ve değişiklik özetleri büyük benzerlik taşıyor. Ayrıca kukla olduğundan şüphelenilen hesaplar, ana hesabın engellenmesinden sonra oluşturulmuş.-B.S.R.F. 💬 07:24, 25 Haziran 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yukarıda belirtilen kukla listesine ek olarak Kullanıcı:Rogerof kullanıcısını da bir hizmetli arkadaşa belirterek gerekli işlemin yapılmasını talep ediniz. Sevgiler. --e.c. 23:16, 15 Ağustos 2015 (UTC)

Fthylcn[kaynağı değiştir]

Ayrıntılı bilgi ve kanıtlar şurada: Vikipedi:Kukla şüphelileri/Zazayan Ayrıca kişi yazdığı mesajda canlı kuklacılığı itiraf etti, ama ben ikisinin aynı kişiye ait hesap olduğunu düşünüyorum. Neribij (mesaj) 21:54, 15 Mart 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan denetlemede belirtilen kullanıcı hesaplarının aynı IP adreslerine sahip olduğu anlaşılmıştır. Gerekli işlemi yapması için bir hizmetli ile iletişime geçebilirsiniz, sevgiler. --e.c. 22:01, 15 Mart 2015 (UTC)


Yaşılhan[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Yukarıdaki kullanıcıların Zohak adlı kullanıcının kuklası olduğunu düşünmekteyim.

Özellikle Yaşılhan adlı kullanıcı ile Zohak'ın yaptıkları birbirine benzemektedir. Zohak adlı kullanıcının daha önce de defalarca kukla kullandığı , vandalizm, politika ihlali ve topluluğun sabrını zorlama vb. sebeblerden defalarca engellendiği gerçeğini gözönüne alarak gerekli cezayı takdir etmenizi istiyorum. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 19:47, 11 Nisan 2015 (UTC)


Symbol keep vote.svg Onaylanmış --Eldarion 12:46, 29 Nisan 2015 (UTC)

Kemal60[kaynağı değiştir]

Kullanıcının konuşma tarzı ve katkıları Şeb'e (ve diğer kuklalara) çok benziyor. Seyyal Taner, LGBT ve Sezen Aksu maddelerine olan katkıları, şarkı/şarkı listesi maddeleriyle ilgilenmeleri davranışsal benzerlikler. Kullanıcı sayfasında gey olduğunu belirtmesini de not düşeyim.RapsarEfendim? 17:07, 26 Şubat 2015 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Eldarion 21:43, 29 Mayıs 2015 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]