Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Yaratmayıcı[kaynağı değiştir]

Kanıt: Bu IP adreslerinin Yaratmayıcı'nın kuklaları olduğunu düşünüyorum. Deliller aşağıdadır:

 • @Yaratmayıcı'ya Uncitoyen tarafından yan iplerle trollük yaptığı gerekçesiyle 1 yıl engel verilmiştir. Yaratmayıcı'nın engel süresi 13 Temmuz 2021 tarihinde dolmuştur. Yaratmayıcı da 14 Temmuz'da hesabına erişerek birkaç değişiklik gerçekleştirmiştir. En son değişikliği budur. Bugün de Huluxsi'nin not defterine vandalizm yapan ip adresleri ortaya çıkmıştır. Bu IP'ler Yaratmayıcı'nın söylediği ifadeyi kullanıp vandalizm yapmaktadırlar. Bu ip adreslerinin önceden de bu nedenle engellenmiş olan Yaratmayıcı'ya ait olduğunu düşünmekteyim. Yukarıda adı geçen kullanıcıların denetlenmelerini saygılarımla talep ederim.--Kadıköylümesaj 17.06, 18 Temmuz 2021 (UTC)

Merhaba,IP’lerden 5.176.130.197’yi benle ilişkili olmadğını düşünüyorum,zira değişikliklerinde argo kelime bulunuyor ve ben Vikipedi’de hiç argo kelime kullanmadım.188.58.54.121 hakkında da bir fikrim yok.--Yaratmayıcı (mesaj) 07.28, 19 Temmuz 2021 (UTC)

Nanahuatl[kaynağı değiştir]

Bu davayı kendim için, Meta politikasında belirtilen "masumiyetin ispatı" gerekçesiyle açıyorum.

Okumaya üşendim diyenler için özet: 2013'ten itibaren onlarca hesap açıp aynı tip vandalizmi yapan biri var. Tüm hesapları birbirleriyle bağlantılı, teki hariç ve o hesap da benimle bağlantılı deniyor. Ya 2013'ten beri onlarca hesap açıp da vandalizm yapan benim ya da benim bir bağlantım yok.

Her şey, K:Esc2003'ün 9 Haziran 2016'da yaptığı denetçi isteği ile başladı (bilmeyenler için, eski kullanıcı adım orada geçendir). Nelerin iddia edildiği görülüyor zaten, bunları burada tekrar etmiyorum. K:Soner Turhan 0202 adlı kullanıcının kuklası olduğum iddiası geldi. İlk başta zaten bayağı sakin kalıyorum (ileride ne olacağını kestiremiyorum tabi), zira böyle bir şey yapmadım. Bununla birlikte, 28 Ocak 2016'da ülkeden ayrılıp yurtdışına (hangi ülke olduğunu bilen biliyor da sürekli dile getirmek istemiyorum) hareket ettiğim, katkılarımdaki 28 Ocak-2 Şubat arasındaki boşluk görülebilir kolayca. Türkiye'ye dönüşüm için ise 1 Haziran 2016'da yola çıkmışım, yine o dönemki katkılarımda 1-3 Haziran arasındaki boşluk görülebilir. Benzer şekilde bu tarihler öncesi ve sonrasındaki katkı saatlerim arsındaki net fark da görülebiliyor, sonuçta 8-9 saatlik (Türkiye'de yaz saati uygulaması kalktığından dolayı değişiyor, çok önemli değil) fark var iki yer arasında. Ek bir bilgi olarak sunmak lazım belki de, Türk vatandaşlarına 6 aylık vize veren bir ülke ve 4 aydan biraz fazla süre kaldım. Gerek Facebook gönderilerimden gerek uçak bileti kayıtlarından (şimdi bakmadım uğraşıp ama Air France sitesinden erişilebilir muhtemelen) gerekse (hatta en garantisi) pasaportumdaki giriş ve çıkış tarihlerinden, arzu eden kullanıcılara bunu kolaylıkla doğrulayabilirim. Dolayısıyla 28 Ocak-1 Haziran 2016 tarihleri arasında Türkiye'de olmadığım bilgisi kalsın kenarda.

Denetçi isteğine gelirsem, 3 farklı çalışma sayfamda, kimisi günlerce kimisi haftalarca süren (sayfa geçmişleri kontrol edilebilir) ve henüz tamamlanmamış çalışmalarım mevcut o esnada. Soner Turhan 0202, 26 Mart 2016'da kayıt olmuş ve aynı gün değişiklik yapmaya başlamış, sırf vandalizm. O gün K:Sakhalinio tarafından 1 günlüğüne engellenmiş ve 29 Mart'ta dönüp, ilk işi benim 3 çalışma sayfamdaki maddeleri birebir kopyalayarak bu çalışmaları yeni madde olarak açmak olmuş. Hemen ardından da benim kullanıcı sayfama bir Vikisevgi mesajı gönderip "helal koçum" başlığıyla içerikte de "ohohh - helal olsun" yazmış. O sıralarda ben de aktifmişim, 3 dakika sonra geri almışım bunu direkt. Burada ince bir nokta var. O zaman ne yaptım elbette hatırlamıyorum 5 yıl geçmiş aradan, ancak bu üç maddenin açıldığından habersizim. Peki nasıl ispat edebilirim habersiz olduğumu? Buradan görülebileceği üzere 13 Nisan'da, yani hemen hemen 2 hafta sonra bunların üçünü de tespit edip sırayla onaylamışım (anında, gün içinde, iki gün sonra onaylama gibi bir durum da söz konusu değil). Onaylamakla da kalmayıp, her üç maddeye de çeşitli katkılar yapmışım, zira çalışmalarım tamamlanmamıştı ve yarım yamalak kopyalanmışlardı (maddelerde ne kadar mükemmeliyetçi ve eksiksiz çalışma yapmaya özen gösterdiğim çoğunuzun malumu). Bu kısım da cepte kalsın.

Kullandığım cihazlar hakkında bilgi vereyim. Türkiye'deyken masaüstü bir bilgisayar kullanıyordum ve işletim sistemim Windows XP (evet :) iken tarayıcım Google Chrome'du. Yurt dışına giderken, evdeki bir çalışmayan dizüstü bilgisayarı tamir ettirdim ve son gece, yola çıkacağım gece elime geçti. Dolayısıyla seyahat öncesinde, Türkiye'de o cihazı hiç kullanmadım, ülkeye ulaştığımda ve orada geçirdiğim sürenin tamamında onu kullandım. İşletim sistemi Windows 10 (yanlışım olabilir, 8 de olabilir, hatırlamıyorum o kadarını) iken tarayıcım her zamanki gibi Google Chrome'du. Dolayısıyla, yıllardır Vikipedi'ye katkı için kullandığım cihaz, ilk kez bu dönemde değişti (mobilden de neredeyse hiç değişiklik yapmıyordum, arada yapmışlığım da olabilir). Türkiye'ye döndükten sonra ise hafızam beni yanıltmıyorsa belli bir süre kadar iki cihazı birlikte kullandım, bir süre sonra dizüstü bilgisayarı komple bırakıp masaüstü bilgisayarı kullandım. Ocak 2017 sonuna kadar da aynı cihaz, aynı tarayıcı ve işletim sistemiyle devam ettim. Bu da cihaz bilgisidir.

Denetçi isteğine dönelim tekrar. Burada yazanları tekrarlamıyorum, zaten görülebilmekte orada. Soner Turhan 0202'nin benimle etkileşimi, dediğim gibi 29 Mart 2016. Ben o sırada yurtdışındayım. Ancak ilk olarak denetçi K:Sadrettin, "Şu 3 hesapta ip adresleri ve teknik diğer bazı bilgiler kesişmiştir" diyerek benimle, adı geçen kullanıcının yanı sıra K:N.N P&S (katkıları) diye bir kullanıcıyı gösterdi. Buradaki "IP adresi" detayı önemli, zira ben yurt dışındayım, o dönem hangi ülkede olduğumu, yanlışım yoksa ilgili denetçi isteğine kadar belirtmemişim (ve orada belirtiyorum), VPN kullanılarak erişilmesi tercih edilen bir ülke de değil (VPN uygulamalarında atıyorum Almanya olur ABD olur Singapur olur vs ama bu ülke olmaz). Dolayısıyla bu işte bir yanlışlık var dedim ve bunu da ifade ettim.

Soner Turhan 0202'ye tekrar dönelim. Saf vandalizm faaliyeti göstermiş kendisi burada olduğu süre boyunca. Değişiklikleri zaten kolayca görülebiliyor ama asıl maden, kendisinin açıp da silinen sayfalarında. Sırf kayıt olduğu gün, "Soner Turhan" ya da buna atıfta bulunan ("S. Turhan" gibi) 40 kadar madde açmış! Ve bunları açmaya o gün 01.54'de başlamış ve 02.28'e kadar sürmüş bu durum. Ardından madde açmayı bırakıp değişiklik yapmaya başlamış (vandalizm) ve 04.01'de başlayan bu durum 04.56'ya kadar devamlı olarak sürmüş (o gün 09.56'da Sakhalinio'nun engeli geliyor). O dönemde benim katkılarıma bakıyoruz, 25 Mart'ta 19.04'te uğrayıp 20.12'ye kadar takılıyorum. 26 Mart'ta 03.20'de bir değişikliğim oluyor (SAS tartışmasında laf yetiştirme :P), devamında ise 18.48'de tekrar etkin olmaya başlıyorum. Aradaki saat farkını da göz önüne alınca, buradan yola çıkarak, tüm gün uyumamış olmam lazım ve kendi hesabımla katkı yaptıktan sonra vandal/kukla hesaba geçip seri bir şekilde önce vandalizm amaçlı 40 madde açıp sonra yine seri bir şekilde onlarca değişiklik yapmış olmam lazım. Bunu yaparken de tabi "IP çakışması var" denildiği için aynı IP adresiyle yapmış olmam lazım. Bunu da kenara koyalım.

Soner Turhan 0202'nin ve benim, 29 Mart'a kadarki faaliyetlerini irdeledik. Şimdi ilk bombaya geliyorum. Bu denetçi isteğinden yalnızca 4 gün önce, 5 Haziran 2016'da köy çeşmesine şöyle bir mesaj bırakılıyor. Tekrar etmiyorum, görülebilir. Orada kullanılan ifadelere göre "birkaç aydır İstanbul'a gidiyorum" ve "geçen hafta da gelmişim". Evet, dünyanın diğer ucunda bulunduğum tarihleri tekrar hatırlatayım, 28 Ocak-1 Haziran 2016. Yani iki ülke arasında mekik dokuyacak kadar varlıklıyım, ancak bu mekik dokuma işi Vikipedi'de ücretle madde yazma konusunda oluyor. Pire için yorgan yakıyorum yani :) Bu hamle sonrasında denetçi isteği geliyor. Bu IP adresi kime ait? Bu, büyük bir soru işareti (Esc2003'ü işaret ettiğim algılanabilir bu noktada, etmiyorum, zira basit bir şekilde bilmiyorum kime ait bu IP adresi, fikrim de yok açıkçası). Bunu da koyalım kenara.

Denetçi isteğine dönüyorum. 11 Haziran günü K:Elmacenderesi, ilk defa yorumda bulunuyor, yine aynen kopyalamıyorum. "Geçmişte yaptığım denetlemelerde kullanıcılar ile defalarca çakışmasını gözlemledim" demiş, nerede bunlar? Hangi çakışmalar? Defalarca derken? Kullanıcı zaten iki gün değişiklik yapmış, nasıl defalarca? "IP adresini değiştirsen de, bilgisayarını değiştirsen de, VPN kullansan da kukla olduğunu anlıyor, biliyor, görüyoruz" demiş. Bilgisayarımı zaten doğal olarak değiştirdiğimi burada ifade etmiştim de, hem bilgisayarı hem IP adresini değiştirip de kukla olduğunun anlaşılması? Bir dakika ya. O zaman hepimiz kuklayız, farklı bilgisayar ve farklı IP adreslerine sahibiz... Devamında gelen "Rapsar'a dönecek olursak; başka kullanıcılara IP ile yorum yapan kukla kullanıcıları kendi hizmetli seçiminde haklı IP olarak gösterirken, burada yorum yapan ve kukla olan (ki engelledik) kişilerin yorumlarını kaldırırken vandalizmle mücadelenin devam edeceğini belirtmek taraflı değil mi?" ifadelerini şimdiye, şu ana dek anlayamamıştım. Şimdi anladım :) Evet, orada atıfta bulunulan şey şurası. Herhangi biri yapsa anında engelleneceği bu skandal ifadeleri kuran Elmacenderesi, bu ifadeleri nedeniyle hiçbir uyarıyla karşılaşmadı. Asla ama asla kabul edilmeyecek ifadeler bunlar, skandal ifadeler. Ve aynı kullanıcı, aynı kişi, denetçilik başvurumda "Denetçiliğin insanlarla ihtilaf yaşamayan ve açıklarını aramayan kişiler tarafından icra edilmesi gerekir" ifadelerini kurabiliyor. Öte yandan aynı yorumda "global denetçilerle teyit ettirdim" ve "global denetçilere de danışacağım" ifadelerini de kullanmış kendisi. Bizzat bir kâhyaya danıştım, kendisi böyle bir kavramın olmadığından bahsetti. Belki de kâhyaları kastetti kendisi, ancak "global denetçi" diye bir kavram söz konusu değil.

VPN kullanımı konusuna gelelim. Bunu ispatlayabilmemin bir yolu yok ama ister inanılsın ister inanılmasın, "VPN" kavramından o dönem haberdar değildim. Zenmate kullanıyordum malum sitelere girmek için Türkiye'deyken ara ara, ancak bilinçli olarak Vikipedi'de kullanmadım ve bu tür uygulamaya "VPN uygulaması" denildiğini bilmiyordum. Kullanırken açık kalmış olabilir mi? Evet olabilir. Türkiye dışındayken kullanmış olabilir miyim? Hayır, zira gerekmiyordu. Muhtemelen uzun süre devam eden katkılarım varsa ve incelenirse (tamamen atıyorum, 6-7 Haziran 2016 günlerindeki seri katkılarım), VPN kullanımı olmuşsa dahi belli bir noktaya kadar olduğu ve fark eder etmez bunu kapattığım muhtemelen görülecektir (tamamen tahminî konuşuyorum, hatırlayabilmem mümkün değil). Her neyse, bana bir "VPN kullanma" uyarısı yapılıyor -ki bilinçli olarak kullanmış olsa idim gayet yerinde bir uyarı/hatırlatmadır, zira kullanılması için bir gerekçe de yoktur. İşin ilginç yanına geliyorum. 18 Haziran'da Elmacenderesi "karar"ı açıklıyor. VPN uyarısı yaptığından sonraki iki gün, 12-13 Haziran'da VPN kullandığımı ifade ediyor. Şimdi, böyle bir uyarı olmasının ertesi günü gidip de bunu tekrar etmek ne kadar akla mantığa sığar? Açık kalmış da kullanmış olabilir miyim? Elbette olabilir, nereden bileyim 5 yıl önceki şeyleri -ki devamında da "dediğim gibi ilgili konular hakkında hiçbir bilgim yok, geçenlerde de bu uygulama açıkken farkında olmadan birkaç değişiklik yapmışım ve hemen ardından dikkat edilirse bu uygulamayı kapattım" demişim zaten o zaman da. Ancak bilinçli olarak kullanmak için en hafif tabirle gerizekalı olmak lazım sanırım.

Karara gelelim. "on birkaç geceyi Kullanıcı:Rapsar'ın katkılarını dikkatli şekilde incelemek, ve Vakıf'dan da yardım alarak teknik incelemeleri yaparak" geçirmiş kendisi. Ancak Soner Turhan 0202 ile benim değişikliklerim arasındaki sıfır benzerliği görememiş. "Canlı kuklacılık olayında vandalizm yapan kullanıcılar ile aynı teknik verilerin çakışması çok çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen tesadüf olabilir" demiş sonrasında. IP çakışması vardı hani? Olay canlı kuklacılığa nereden geldi? Canlı kuklacılık demek, "ya şurada şunu yapsana, bana destek versene, şuna karşı olsana" demek, bir kişinin farklı hesaplar kullanması değil de farklı kişilerin aynı amaç doğrultusunda kendi hesaplarını kullanması demek. Pardon? IP çakışması var denilmemiş miydi? Şimdi canlı kuklacılığa döndü olay :) "Buraya doluşan ve kim olduklarını bildiğim (hepsini tespit ettik) kuklaların adice sözlerine bakarak kimseyi engellemeyeceğimizi bilmenizi isterim" denilmiş. Kim o kuklalar? Tespit edildilerse onlar niye engel falan almadı yahut ifşa edilmedi? Açık açık bana iftira atılmış "ofisimizi ziyaret etti" diye, kim o?

18 Haziran'da yaptığı ikinci yorumunda kendisi "Yetki değerlendirmesi VPN kullanmanla alakalı değil, kullanmanı da tavsiye etmiyorum" demiş. O zaman VPN değil sorun, bunu koyduk kenara. VPN'den neden o kadar bahsedildi anlamadım o hâlde, hadi diyelim uyarıydı ("tavsiye etmiyorum" diyor şimdi de mesela). E bu olayda ne var? Canlı kuklacılık dendi, IP çakışması dendi, VPN dendi. Hangisi var? Ben diyeyim, yanlışlıkla VPN kullanımları dışında -ki kolayca görülebilir o dönem nerede kullandığım- hiçbir şey yok :)

Şimdi ikinci bombaya geliyorum müsaadenizle. Denetçi isteği sayfasında K:Toppolila, 12 Haziran'da bir yorum yapıyor. Orada bir kullanıcının adını geçiriyor: K:Hakan Balamir. Hemen katkılarına bakıyoruz, 18 Mart 2016'da kayıt olmuş ve ilk değişikliği de aynı gün gelmiş (Soner Turhan 0202 de öyleydi). İlginç kısma geliyorum. Kullanıcının açtığı maddelere bakıyoruz ve bingo! Aynen Soner Turhan 0202 gibi seri olarak birkaç dakika içinde vandalizm amaçlı maddeler açmış. O gün tam 24 madde açmış ve açtığı maddelerin adları "Soner Turhan" isminin türevleri (yukarıda da benzer değişiklik örüntüsünden bahsetmiştim)! Bu kullanıcı, K:Vikiçizer'in 6 saatlik engeliyle dahi durmamış ve devam etmiş aynı şeylere. Sırf madde açmak değil, Soner Turhan 0202 ile benzer vandalizm faaliyetleri de görülebilir kolayca, sayfa boşaltmalar, anlamsız içerik eklemeler vs. Açtığı maddelere ve değişikliklerine bakılsın lütfen, seri bir şekilde bam bam bam vandalizm var. Ve bu vandalizm örüntüsü tamamıyla Soner Turhan 0202 ile örtüşmekte. Toppolila'nın dikkat çektiği bu kullanıcı ile ilgili en ufak bir tespit ve işlem yapılmıyor o gün. Kullanıcı da farklı dönemlerde, 6 aylara kadar varan sürelerle, farklı hizmetliler tarafından devamlı olarak engelleniyor. Sıfır katkı, sırf vandalizm. Bu kullanıcı, net olarak Soner Turhan 0202. Ortada benim denetçi isteğim yokken bu ikisi aynı tipte vandalizm yapıyorlarmış. Soner Turhan 0202 benim kukla hesabım, ancak Hakan Balamir değil yani. Soner Turhan 0202 bana aitse, Hakan Balamir de olmalı, değilse diğeri de olmamalı. Bunu da bir kenara bırakalım.

Şimdi, üçüncü bombaya geliyorum. 10 Temmuz 2016'da (bana açılan denetçi isteğinden birkaç hafta sonra) K:II. Niveles tarafından Hakan Balamir için bir denetçi isteği başlatılıyor. Gayet net bir şekilde değişiklik örüntülerindeki benzerlikleri ortaya koyuyor (bir üst paragrafta net bir şekilde görülebilmekte). Ancak 15 Ağustos'ta Elmacenderesi bu isteği "olası" diye kapatarak "Belirtilen kullanıcılar arasında teknik bir bağ bulunmuyor, ancak farklı IP adresleri kullanarak profesyonel kuklacılık söz konusu olabilir" yorumunu ekliyor. Ya hu daha ne olsun hocam? Adamlar birebir aynı vandalizmi yapmış hem de uzunca bir süre!

Dördüncü bombaya geliyorum şimdi ve biraz daha geriye gidiyorum. 2 Temmuz 2015'te K:Supermæn, 5 kullanıcı hesabı ve tam 12 anonim hesapla ilgili bir denetçi isteğinde bulunuyor. Peki kullanıcı adları ne? K:Sonerturhan081994, K:Adsız081994, K:Sonerturhan00, K:Gsli soner ve K:Sonerturhan156. Bunlardan Sonerturhan081994 dışındaki kullanıcıların değişiklikleri gözükmüyor, silinmiş. Dolayısıyla açtıkları maddelere bakmak lazım. Tek tek bağlantı ekleyip de burayı şişirmiyorum. Bunların hepsinin, birbirleriyle bağlantılı ama anlamsız, tamamen saçma, futbol ile alakalı(!) maddeler açtığı görülebiliyor. Sonerturhan081994'ün değişiklikleri incelenirse, Temmuz 2013'te bu faaliyetlere başladığı görülebilmekte. İlk katkısında "Soner Turhan" yazmış mesela. Bu denetçi isteği, 15 Ağustos 2015'te Elmacenderesi tarafından "onaylanmış" olarak kapatılmış ve "Belirtilen kullanıcı hesaplarının kukla oldukları yapılan denetleme ile tespit edilmiştir" notu düşülmüş. Tamamı bağlantılı ve bu "Soner Turhan" muhabbeti, Temmuz 2013'e kadar uzanan bir muhabbet.

Denetçi istekleri kronolojik sırayla Sonerturhan081994 (Temmuz 2015); Rapsar-Soner Turhan 0202 (Haziran 2016) ve Hakan Balamir (Temmuz 2016) şeklinde. Buradaki vandalların tamamında aynı değişiklik örüntüsü var, taaa 2013'ten beri! Bunların hepsi birbiriyle bağlantılı, hepsi aynı ismi kullanıyor, hepsi aynı şeyleri yapıyor. Hepsinin birbiriyle bağlantılı olduğu tespit ediliyor, gayet de açık; ancak bir istisna var: Soner Turhan 0202. Onun ise benimle ilişkili olduğu öne sürülüyor :) Gerçekten inanılmaz. 2013'ten beri süregelen bir vandalizm ile vandal bir şahıs var ve hep aynı şeyleri yapıyor, onlarca IP adresi ve kullanıcının hiçbiri benimle alakalı değil ama tek hesap benimle alakalı. Hem de ülke farklılıkları göz önüne alınınca :) Hatta 15 Kasım 2016'da bir denetçi isteği daha geliyor ve 4 kayıtlı kullanıcı ile 3 anonim daha çıkıyor. Bunlar yine birbirleriyle bağlantılı ama bir tek Soner Turhan 0202 ile bağlantılı değil, zira o benimle bağlantılı :) Neden? Çalışma sayfalarımdan içerik kopyalayıp madde açtıktan sonra bana mesaj attığı için.

Şimdi, 2020 yılına hızlı bir geçiş yapıyoruz. Kullanıcı:Parayla Madde Yazan PaRapsar diye bir kullanıcıya denk geliyorum ve 4 Mart 2020'de, Telegram üzerinden Elmacenderesi'ne mesaj göndererek durumu bildiriyorum hızlıca çözüm üretmesi için. Sonrasında ise denetçi isteğinde bulunuyorum. Dediğim gibi "Kim olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok, ancak ya günümüzde aktif ya da önceleri aktif olan bir kullanıcının trol hesabı olduğunu düşünüyorum. Eski kullanıcı adımı kullandığına göre en azından birkaç ay/yıl öncelerinden birisi", şimdi de bilmiyorum kim olduğunu. Birkaç dakika sonra Elmacenderesi tarafından bu istek "onaylanmış" diye kapatılıyor ve yine bingo! Şimdi de karşımıza Hakan Balamir çıktı yine. Hani şu Soner Turhan'ın kuklası olduğu "olası" olarak işaretlenmişse de tüm katkı örüntüsü örtüşen Hakan Balamir, hani şu benim kuklam olan Soner Turhan olan Hakam Balamir. Yani sonuç ne? Son son şikayet ettiğim ve bana alenen zarar veren kukla hesap, aslında yine benim kukla hesabım olan Soner Turhan 0202 ile bağlantılı :) Yani 2013'ten beri onlarca hesap açıp sürekli olarak hem Vikipedi'ye zarar veren hem de kendi itibarımı zedeleyen kişi, aslında benim :) Oldu mu şimdi bu?..NanahuatlEfendim? 19.46, 5 Temmuz 2021 (UTC)

8 Temmuz 2021 tarihli ek bulgu ve kanıtlar

Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Sonerturhan081994 sayfasında bulunan ve ilgili kullanıcıyla ilişkili olan diğer IP adreslerini de inceledim. Alttaki tesadüflerden ötürü hatta kendim bir anonim değişiklik yaparak kendi IP adresimi de, son değişiklikler sayfasından birkaç rastgele anonim kullanıcının IP adreslerini de kontrol ettim, belki o sayfada bir sıkıntı vardır diye. Yok sıkıntı, doğru sonuç veriyorlar :) IP adreslerini, yanlarındaki "WHOIS" bağlantısına tıklayarak incelediğimizde sırasıyla şu konumlar çıkıyor karşımıza:

 1. Providence, Utah, ABD
 2. Providence, Utah, ABD
 3. Birleşik Krallık
 4. Türkiye
 5. Türkiye
 6. Türkiye
 7. Türkiye
 8. Türkiye
 9. Türkiye
 10. Türkiye
 11. Birleşik Krallık
 12. Birleşik Krallık

Yine bu yukarıdaki IP adreslerini "Stalk toy" adlı araçla incelediğimizde ise (mesela ilk IP adresi için şu, sonuncusu için şu diye gidiyor) bunların açık vekil olduğu, hatta bazı Vikilerden engellendiği görülebiliyor. Ben ise, Türkiye'de bulunmadığım süre içerisinde açık vekil kullanmadığımı, Türkiye'de olduğum sürede ise açık kalması, unutmam sebebiyle "kazara" kullanma ihtimalimin olduğunu, yine incelenirse son birkaç yıldır zaten şurada not düştüğüm tek istisnai durum dışında, kazara dahi kullanmadığımı beyan ediyorum açık açık. İlgili kullanıcıyı benimle eşleştirmek için hiçbir veri bulunmamakta. Artık bu mevzunun da kapanmasını istiyorum.--NanahuatlEfendim? 00.16, 9 Temmuz 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Paylaştığın politikada bazı vikiler diyor. Bizde daha önceden Kullanıcı:Huluxsi'nin kendine açtığı denetçi davası reddedilmişti.--V. E. (mesaj) 22.10, 5 Temmuz 2021 (UTC)
  Masumiyetimin kanıtlanması için kanıtlar sunarak açıyorum, öyle basitçe "bir bakın hızlıca" şeklinde değil. Yıllardır sürekli olarak "kuklacı" diye önüme çıkmasından sıkıldım zira bu durumun. Burada olmazsa Meta'da açarım, masumiyetin ispatlanması önemli olan. NanahuatlEfendim? 22.19, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Eğer kendine dava açamıyorsan sana karşı senin yerine ben açabilirim Nanahuatl. Robingunes; 22.40, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Aynı şeyi Huluxsi için ben de söylemiştim ancak sebep aynı, ilişki belli olacağı için ne kadar geçerli olacağı meçhul.--V. E. (mesaj) 22.42, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Ben ne istediğinizi anlayamadım. Kuklacı diye yapıştı üzerime, bunun olmadığının ispatlanmasına uğraşıyorum, ne yapayım? Eyvallah mı diyeyim? Yukarıda kanıtlar ortada ve gayet de açık, sürekli önüme ısıtılıp ısıtılıp koyuluyor aynı şeyler. Yazıyı yazıp atıyorum Robingunes'e ulaştırsam elden daha mı iyi olacak? Bir bırakın da masumiyetimi ispatlayayım lütfen. NanahuatlEfendim? 22.45, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Ben şahsen adı geçen trolle @Nanahuatl arasında bağlantı olduğunu düşünmüyorum. Engelli olduğum dönemde benim adımı kullanarak vandallık yapan kullanıcılar vardı. Benmiş gibi davranarak Telegram grubuna da girip insanları taciz ediyordu devamlı. Burada benimle ilgisi olmadığı kanıtlanmıştı. Soner Turhan, Hakan Balamir tablolara takıntılı vandallar, Kullanıcı:Jay Jay O Kadar, Kullanıcı:JohnAzizali, Kullanıcı:Kamiltolon001, Kullanıcı:Kamiltolon002 kullanıcıları da benim adımı kullanarak sayfalara tablolar ekliyorlardı. Kullanıcı adlarının sonuna 00 koyulması da ayrı bir delil zira Soner Turhan'ın 00'a olan ilgisi açtığı hesaplardan görülebiliyor. Bu iki durum birbiriyle muhtemelen ilişkili. Denetçilerden bütün bu kullanıcıların verilerinin karşılaştırılmasını rica ederim. İyi çalışmalar dilerim. Kadıköylümesaj 08.49, 6 Temmuz 2021 (UTC)
Bunlar da büyük ihtimalle aynı vandala ait. Kullanıcı:Kamil Tolon Mucittir Kabul Edin, Kullanıcı:Kamil Tolon Girişimci ve İş adamı, Kullanıcı:Oynat uğurcum, Kullanıcı:ToprakW. Kadıköylümesaj 20.15, 11 Temmuz 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Bunca seçkin ve kaliteli maddeye imza atmış bir kullanıcıyı uygunsuz maddeler açan bir vandalla aynı kişi olmakla itham etmek nereden baksan tutarsız. Gerek bu davada gerekse önceki davada yazılanları tekrarlamanın anlamı yok. Hâl böyleyken arkadaş kendini ispatlamak zorunda hissediyor. Ne kadar utanç verici. Bu konu neden bu kadar uzadı? Ne zamandan beri bir vandalın faaliyetleri topluluğu bu denli meşgul eder oldu? Üstteki yazdıklarının üzerine daha ne konuşulabilir bilmiyorum. Bu projeye sayısız seçkin ve kaliteli içerik kazandıran bir kullanıcının farklı bir hesapla vandalizm yapabileceğine inanmak gülünç gerçekten. Bir de arkadaşın kendini topluluğa vandal olmadığına ispatlamak için vaktini harcayıp oradan buradan bağlantı bulup bu koca yazıyı yazmasına da topluluk adına ben utandım. ~~Turgut46 04.44, 6 Temmuz 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Yetkilerin kötüye kullanımı ve politika ihlali gibi ciddi sonuçlar doğurabilecek, önemli bir dava. Müdahil olmuş olması nedeniyle Elmacenderesi dışındaki diğer iki denetçimiz, Eldarion ve Uncitoyen bu davayı inceleyebilirse daha sağlıklı olacaktır. --justinianus | mesaj 07.15, 6 Temmuz 2021 (UTC)
 • @Mskyrider, @Superyetkin ve @Vikiçizer; denetçilik başvurum hakkında karar verirken burayı da göz önünde bulundurmanızı rica edebilir miyim? "Gerekirse" burası sonuçlandırılana kadar dondurulması gibi bir seçenek varsa o da düşünülebilir. Öte yandan etkin denetçi olan @Uncitoyen'den bakmasını rica ederim konuya mümkün olan en kısa zamanda.--NanahuatlEfendim? 19.17, 6 Temmuz 2021 (UTC)
 • Pardon ben bir karar alındığını görmemiştim :) @Vito Genovese ile @Yabancı da dahil olmuşlar, onları da bilgilendirmiş olayım. Karşı yorumlarının bir bölümü "kuklacılık yaptı"ya dayandırıldığı için bunun olmadığının ispatlanması, direkt olarak başvuruyu etkileyen bir konu.--NanahuatlEfendim? 19.27, 6 Temmuz 2021 (UTC)
 • Gözümle kulağımla takip ediyorum burayı. Mademki Nanahuatl hakkında böylesi şüpheler yorumlar vb. söylemler var taraflar ne biliyorsa alenen söylemeli ve bu konu kapanmalı. Satırdan Kahraman (mesaj) 21.22, 6 Temmuz 2021 (UTC)
  @Satirdan kahraman, bu vesileyle, Soner Turhan 0202'nin kayıt olup ilk değişikliğini yaptığı 26 Mart 2016 ile denetçi isteğinde @Sadrettin'in "IP adresi çakışması var" ifadelerini kullandığı tarih olan 11 Haziran 2016 (gerçi Soner Turhan 0202'nin bundan önceki son değişikliği 29 Mart 2016'da ve 2 Haziran 2016 benim Türkiye'ye dönüşüm ama ben garantiye alıyorum) arasında kullandığım IP adreslerinin, cihaz ve tarayıcı bilgilerinin, herhangi bir bilginin Vikipedi üzerinden şeffaf ve güvenilir bir şekilde paylaşılmasına izin verdiğimi beyan ediyorum. Nasılsa şu an farklı bir cihaz ve IP adresine sahip olduğumdan benim için bir sorun teşkil etmemektedir. Yapabileceğim her şeyi yaptım, herhangi bir bilgi talebi gelirse de paylaşmaya hazır olduğumu belirteyim. NanahuatlEfendim? 09.15, 7 Temmuz 2021 (UTC)
  Bu beyanın sonrasında somut/nicel verilerle konuşulmaması bizleri olduğu kadar projeyi yıpratacak artık ve sanırım bunu kimsenin istemeyeceğini de tahmin edebiliyoruz. Birbirimiz için hayatı ve burayı güzelleştirelim, kolaylaştıralım. Satırdan Kahraman (mesaj) 10.41, 7 Temmuz 2021 (UTC)

Maphistopheles[kaynağı değiştir]

Kullanıcının tecrübeli bir kullanıcı olduğu bariz. İncelenmesinde fayda var. Robingunes; 20.22, 24 Haziran 2021 (UTC)


Halimetopdemir[kaynağı değiştir]

Kanıt: Neymar sayfasında iki kullanıcıda ağır vandalizm yapıyor. Üstelik sadece bu kullanıcıyı uyarmama rağmen diğer (kukla) hesaptan Neymar sayfası üzerinde adımı kullanarak vandalizm yapıyor. Ata Barış (mesaj) 13.04, 7 Haziran 2021 (UTC)

 • Eren456123 tarafından futbolcu sayfalarına yapılan vandalizm nedeni ile VP:KET'e taşınan bütün kullanıcıların ve IP'lerin aynı çeteden olduğunu düşünüyorum. Sanırsam bir "saldırı" ile karşı karşıyayız. ~StyyxEvet? 15.32, 7 Haziran 2021 (UTC)
 • Bende Styyx ile aynı görüşteyim, hesapların çoğu yakın bir zamanda açılmış ve ortada bir saldırı olduğu besbelli. --Eren💬 15.35, 7 Haziran 2021 (UTC)
 • İlk başta basit bir kukla durumu gibi gelmişti. Ancak tüm bu neredeyse aynı anda yapılan değişikliklerin aynı kişi tarafından yapılması imkansız. Bence bunu yapan kişiler birbirini tanıyor olmalı. Bunun bir saldırı olduğu kesin. Ata Barış (mesaj) 15.45, 7 Haziran 2021 (UTC)

Kölscher[kaynağı değiştir]

Hezars ve Tout'un engellenmesinden kısa süre sonra İngilizce Vikipedi'de bana karşı saldırıda bulundu. Hesap da bugün açılmış zaten. Tarik289'un kuklası olmasından şüpheleniyorum.V. E. (mesaj) 22.58, 4 Haziran 2021 (UTC)

İngilizce Vikipedi'de CheckUser tarafından engellendi bu arada.--V. E. (mesaj) 10.52, 5 Haziran 2021 (UTC)


Yalan söylüyor. O hesapların kim olduğuna dair bir fikrim yok. IP kontrol edebilirsiniz. Sadece bir yorum yaptım diye ortalığı ayağa kaldırmaya çalışıyor, ne alaka anlamadım. Bu imzasız yazı Kölscher (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Geri alıcı[kaynağı değiştir]

Biraz önce @Sakhalinio'nun bana Telegram'dan haber vermesiyle olayı öğrendim. Yukarıda adı geçen kullanıcı, sayfasına "Bu kullanıcı Kadıköylü'nün botudur." şeklinde ifade ekleyip değişiklik yapmaya başlamış. Bu trolün kim olduğunun tespit edilmesini denetçilerimizden talep ediyorum.--Kadıköylümesaj 20.38, 23 Nisan 2021 (UTC)

İsmail Kendir[kaynağı değiştir]


Kanıt: Kuklacı olduğu iddia edilen kullanıcının Porçay değişiklikleri ve ayrıca diğer değişikliklerin nitelik ve içeriği itibariyle "FreePorçay" kullanıcısının, "İsmail Kendir" kullanıcısının sadece vandalizm amacıyla oluşturduğu kukla hesap olduğu kanaatindeyim. Dr. Coalmesaj 13.59, 27 Şubat 2021 (UTC)

 • Kullanıcı:Dr. Coal Bende yorum yapmak istiyorum. Bu hesabın İsmail Kendire ait olmadığını düşünüyorum. Ben iki kullanıcı arasında hiçbir benzerlik göremiyorum. 194.71.126.123 14.06, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Dr. Coal, aldığım bildirim sebebiyle işin ciddi olduğunu anladım ve kafa tatiline küçük bir ara verdim. Porçay sayfasını "Vandalizm" amacıyla açmadığımı, kayda değerlik kriterlerini (son iki hafta itibariyle) karşıladığını düşündüğüm için oluşturduğumu hatırlatmak isterim. Kaldı ki, FreePorçay hesabı Porçay ile alâkalı bir vandalizmde bulunmamış, sadece hizmetliler kısıtlamasını delmeye dâhi çalışmamış. Binaenaleyh, ben zaten vandalizm yapacak olsaydım sırf bunun için kafa tatiline çıkmazdım, zira bilirim ki bu şüpheleri daha da çok üstüme çekerdi. Ben gerçekten aylar boyunca, hatta birkaç yıl vikipediden uzak durmayı planlanmıştım. Kaldı ki oturduğum yerden itham ediliyorum. Son olarak değinmek isterim ki Vikipedi'ye katkı sağlanabileceğini bilecek seviyede pek çok Porçay takipçisi mevcut, mesela onlardan birisi bu şahıstır. Herkese iyi günler dilerim. İsmail Kendir (mesaj) 14.27, 27 Şubat 2021 (UTC)
  • İsmail Kendir, kullanıcının başkaca katkıları da sizle ve önceki kuklalarınızla benzerlikler taşıdığından şüphemin makul olduğu kanaatindeyim. Nitekim, sonucu denetçiler açıklayacaktır elbette. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 14.57, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Yeni dava açmak yerine bu davaya @Ayaz bebek'i Cedreon'un davasından aktarıyorum. Delil olarak kullanıcı Şablon:Kullanıcı kuş'u oluşturmuş. İsmail Kendir de böyle bir şablon oluşturmuştu yanlış hatırlamıyorsam. Commons'a muhabbet kuşu resmi yüklemiş ve bunu kullanıcı sayfasında kullanmış. İsmail Kendir'in de muhabbet kuşlarına ilgisi vardı. İki kullanıcı arasında davranışsal iz görülmekte. Ayaz bebek'in de bu davada inceleme altına alınmasını talep ediyorum.--Kadıköylümesaj 15.51, 17 Mart 2021 (UTC)
 • @Giriş Yapıyom Çünkü Bişeyi Değiştircem adlı kullanıcı eklendi. Muhammed sayfasındaki yazıları Hz.Muhammed yönlendirme sayfasına kopyalaması şüphe uyandırıyor.--Kadıköylümesaj 11.05, 20 Mart 2021 (UTC)
İlgili kullanıcı Dr. Coal tarafından engellendiği için davadan çıkarılmıştır. Bilgilerinize.--Kadıköylümesaj 13.42, 20 Mart 2021 (UTC)

FreePorçay, buradaki açıklama gereği geri çekildi. Dr. Coalmesaj 14.08, 29 Nisan 2021 (UTC)


Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Hyios monogenes 2[kaynağı değiştir]

İki kullanıcı arasında ilgi alanları, katkı biçemi, katkı örgüsü, konuşulan diller de dâhil olmak üzere geniş çaplı ve zamana yayılan davranışsal benzerlikler bulunmaktadır. K:Elmacenderesi'nin bilgilendirmesinde iki kullanıcı ve daha önce denetçi isteğiyle incelenmiş bir diğer hesap arasında IP çakışması olduğu ifade edilmiştir. Bu doğrultuda gerekli tüm şartların var olduğu kanaatiyle Erman Kuzu hesabı kuklacılık gerekçesiyle engellenmiş, konunun istişare edilebilmesi için mesaj sayfası açık bırakılmıştır. Mesaj sayfasında Erman Kuzu tarafından IP çakışmasını açıklayabilecek detaylı bilgiler sunulmuştur. Bu açıklamalar ışığında detaylı bir denetçi incelemesinin ivedilikle yapılması ve bulguların uygun görülen şekilde açıklanması, topluluğun da takip ettiği sürecin kısa sürede açığa çıkarılabilmesi açısından faydalı olacaktır. Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.55, 15 Haziran 2021 (UTC)

Daha önce de mesaj sayfasındaki pinglemelere cevap alamadığımdan, bu konuyla etkin olarak ilgileniliyorsa buraya not düşülmesini rica edeceğim. Daha detaylı bilgi istendiğinden zaman alabileceğinin farkındayım ancak devriyelik başvurusu sonlandırıldıktan sonra dokuz dakika içerisinde bilgi paylaşımı yapılıyorsa, ek bilgi istenilen beş günlük süre içerisinde sürecin takip edildiğine dair bir bildirim beklemek sanıyorum ki fazla değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.13, 17 Haziran 2021 (UTC)

Artık önümüzdeki yıl açıklanır... NanahuatlEfendim? 20.46, 17 Haziran 2021 (UTC)
preliminary olarak "çakışan" IP ile şu an kullandığım IP adresi aynı mı değil mi? Biri ABD'den biri Türkiye'den geldiği için bunun çok uzun tutmayacağını düşünmekteyim. What is my IP adreste -- ISP: Comcast Cable; City: Philadelphia; Region: Pennsylvania; Country: United States çıkmakta. Çakışan IP adresi bu mu? Çok kolay bir soru. Bu adres dışında sadece Kaliforniya'da kullandım. Onda da ISP: FiOS/Verizon; City: Santa Barbara/Montecito; Region: California; Country: United States çıkması lazım. 2601:42:800:5C30:A4C3:C42C:8D72:3C59 06.11, 19 Haziran 2021 (UTC)
 • Suçsuz bir kullanıcının engellenmesi söz konusu olabileceğinden, çok beklememek adına küresele mi sorsak? Veya şu anda durumla ilgilenen bir denetçimiz var mı? ~StyyxEvet? 14.50, 19 Haziran 2021 (UTC)
  Styyx'e katılıyorum, zira konu davranış izleriyle çözülemeyecek teknik tesadüflere kaymaya başladı. Olayı daha da düğümlememek hem Vikipedi, hem de Erman Kuzu'nun masumiyet ihtimali açısından en iyisi. — Pamfilyalı 💬 18.31, 19 Haziran 2021 (UTC)
 • Bugün biraz boş kaldığımdan azıcık iki kullanıcının davranışlarına bakayım dedim. Hem ayni kişi olduklarını destekleyen, hem de desteklemeyen kanıtlar buldum.
 • Kullanıcıların en büyük farkı Türkçe seviyeleri. Hyios monogenes’in Türkçesi, mesaj sayfasında yaptığı bir iki değişikliğe bakılırsa, iyi bir düzeyde. Erman Kuzu'nun ise biraz daha düşük. Not etmek istediğim şey, Erman Kuzu sadece engellendikten sonra Türkçe cümlelerin içine arada İngilizce kelimeler ekleyip Türkilizce konuşmaya başlamış: 1, 2. Philadelphia'dan gelen bu IP'nin Erman Kuzu olduğu bence açık.
 • Mesajlara cevap verirken kodlamada "::Metin" değil, ":: Metin" (":" ile metin arasında boşluk) yazması, tesadüf olabilir. EK: 1, 2, 3, 4. HM: 1, 2, 3, 4.
 • Mesaj içerisinde "--" kullanımı. EK: 1, 2, 3, 4. HM: Yok.
Göründüğü gibi, davranış analizinden pek anlaşılamayacak bir durum. Tek çözüm, denetçi arayüzü ile bakmak @Seksen iki yüz kırk beş, Nanahuatl, Pamfilyalı. ~StyyxEvet? 18.33, 19 Haziran 2021 (UTC)
 • Az önce Erman Kuzu ve Hyios monogenes'in enwiki'deki katkılarında biraz karşılaştırmada bulundum.
 • Hyios'un enwiki son katkısı, trwiki'den kuklacılık nedeniyle yasaklanmasının 5 gün ardından profiline Retired şablonu yerleştirmesi. Erman Kuzu'nun ise trwiki'den yasaklandığı gün yine profiline Retired şablonu yerleştirmesi.
 • Erman Kuzu'nun katkı yaptığı 5 madde var. Bunlardan üçü, Erman Kuzu'nun aksine enwiki'de aktif sayılabilecek Hyios monogenes'in aktif şekilde katkı yaptığı Türkiye ve KKTC'de COVID-19 pandemileri ve Türkiye'nin dış ilişkileri. Türkiye'de COVID-19 pandemisi maddesine Erman Kuzu 1, Hyios 232 kez; KKTC'de COVID-19 maddesine Erman Kuzu 4, Hyios 82 kez; Türkiye'nin dış ilişkileri maddesine ise Erman Kuzu da Hyios da 7 kez katkıda bulunmuş.
 • Hyios monogenes, deneme tahtasında Erman Kuzu gibi gey olduğunu belirtmiş. Ayrıca Erman Kuzu böyle bir bilgi belirtti mi bilmiyorum fakat Aşkenazi olduğunu ve ana dil seviyesinde Yidiş bildiğini belirtmiş. Erman Kuzu gibi Hyios monogenes'in de ana dili Amerikan İngilizcesi, katkı verebilecek düzeyde Türkçe biliyor ikisi de. Hyios monogenes Yidiş'i de ana dili seviyesinde bildiğini belirtirken Erman Kuzu'nun profilinde orta düzeyde Yidiş bildiği, buna ek olarak iyi seviyede Judeo-Spanish (Ladino) bildiği belirtiliyor. Bunun dışında iki kullanıcı da Çince (Erman Kuzu zh-3, Hyios monogenes zh-4) ve aynı düzeyde Almanca biliyorlar. Fakat Erman Kuzu'nun eski profilinde bolca bulunan İspanyolca ve Arjantin ile alakalı içeriklerden Hyios monogenes'de hiçbir şekilde bulunmuyor.
 • İki kullanıcı da sık şekilde -bazıları Hyios monogenes tarafından açılan- Türkiye ve Kuzey Kıbrıs ile alâkalı COVID-19 şablonlarını (test, ölüm, vaka sayısı vb.) güncellemiş.
 • Hyios monogenes'in eswiki'deki Türkiye'nin İGE'sini güncellemek dışındaki tek katkısı, trwiki'de de kendisinin açtığı Arjantin'deki Cristina Fernández de Kirchner'ın kabinesi maddesinde. Trwiki'deki aynı maddeye katkı yapan Hyios'tan başka tek insan kullanıcı Erman Kuzu.
Sonuç olarak iki kullanıcı arasında enwiki'de de davranışsal benzerlikler mevcut fakat yine de kesin karar verilmesi zor olduğundan @Styyx'e katılıyorum. — Pamfilyalı 💬 19.05, 19 Haziran 2021 (UTC)
Cyberduck icon.png Bana ördek gibi geliyor @Pamfilyalı ~StyyxEvet? 20.20, 19 Haziran 2021 (UTC)
Türkçe seviyeleri arasındaki farkın önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü birimiz liseye kadar Türkiye'de okumuş (Hyios), ben ise en son anaokulunda Türkiye'de okudum. İsteseniz de bu farkı kapatamazsınız -- en azından kısa bir dönemde. Mesaj sayfası değilde açılan maddelerin Türkçe seviyelerine bakılırsa, fark çok açık. Keşke o kadar iyi Türkçe yazabilsem. 2601:42:800:5C30:45AB:ABB1:1CE5:B440 21.52, 19 Haziran 2021 (UTC)
Ayrıca ikinci ve ilkinden bağımsız bir argümanım var -- ki bunu yapabilecek standingim var mı yok mu bilmiyorum -- Hyios'un engellenmesi hatalıydı. Hyios'un "ısrarli telif ihlalleri" yaratan maddelerinin hepsi ilk uyarı tarihi olan 18 Mart 2021'deki uyarıdan önce açılmış. Hyios'un engellenmesi tamamiylen bir house of cards üstüne kurulu. 18 Mart 2021'den sonra gördüğüm kadarıyla telif ihlali yaratan bir madde olmamış. Bu konu üzerinde büyük bir sessizlik var. 2601:42:800:5C30:45AB:ABB1:1CE5:B440 01.39, 20 Haziran 2021 (UTC)
Maddeler içerisinde olan cümle kurumu gibi şeylere bilerek bakmadım, bakma gereği duymadım. İki hesapta çoğunlukla kendi kelimeleri kurmuyor: bir tanesi içeriği başka bir siteden alıyor, diğeri makine çevirisi kullanıyor. Onu bunu şunu falan her şeyi geride bırakalım. Aslında sadece buraya ve buraya bakınca biraz durum belli oluyor. ~StyyxEvet? 17.05, 20 Haziran 2021 (UTC)
Kangaroo and joey03.jpg bana da kanguru gibi geliyor. 2601:42:800:5C30:8D8:A3C4:BB91:7A50 22.46, 20 Haziran 2021 (UTC)
If you can properly explain why, go for it. ~StyyxEvet? 23.27, 20 Haziran 2021 (UTC)

Genel bir not düşeyim, iki sürecin karıştırılmamasında fayda var. Bu bir kukla şüphelileri davası değil, dolayısıyla topluluk tartışması sonrası alınacak bir karar yok. Yalnızca denetçilere inceleme talebinin resmen iletilmesi için oluşturulmuş teknik bir sayfa. Yukarıda sunulan bilgiler elbette incelenmeye değer ve kıymetli veriler. Ancak davranışsal iz açısından bakacak olursak, zaten iki kullanıcı arasında Occam’ın usturası doğrultusunda IP çakışmasıyla birleştiğinde süresiz engelleme gerektirecek derecede benzerlik olduğu tespit edildiğinden harekete geçilmiştir. Yukarıda bahsedilen hususlar ötesinde de benzerlikler mevcuttur. Bunlara rağmen kullanıcının mesaj sayfasında ifade edilenler, tekrar bir denetçi kontrolünün faydalı olacağı düşüncesini uyandırmıştır. Erman Kuzu burada tam olarak hangi verilere bakılmasını istediği gibi konularda bahsedebilir. Ancak karşılıklı tartışmaya girmenin sürece bir getirisi olmaz. —Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.35, 20 Haziran 2021 (UTC)


Symbol keep vote.svg Onaylanmış Oldukça detaylı bir teknik analiz ve davranışsal iz takibi ile iki kullanıcının da aynı IP, aynı bilgisayar kullandığı tartışmaya açık olmayacak şekilde nettir. e.c. 10.07, 1 Temmuz 2021 (UTC)

@Seksen iki yüz kırk beş Gyulyumser davasının gölgesinde bu da sonuçlanmış. ~StyyxEvet? 12.21, 2 Temmuz 2021 (UTC)
@Styyx, bildirim için teşekkürler, hâlihazırda takipteydim. Varılan sonucu elbette ki not düştüm, ancak davanın sonuçlanmasıyla mevcut durumda değişecek bir şey yok. Erman Kuzu şu veya bu şekilde Hyios monogenes hesabının yapmış olduğu ihlallerin sorumluluğunu almış ve bunun tekrarlanmayacağını beyan etmiş durumda. Katkıları da bu konuda güven veren cinsten. Engizisyon mahkemesi değiliz, maksadımız kimsenin "günahlarını itiraf etmesi" değil, ansiklopediye zarar gelmemesi için politikaların da ışığında elimizden geleni yapıyoruz. Ansiklopediye zarar verici davranış örgüsünün devam etmeyeceğine dair şu anda yeterince güvence verilmiş durumda ve kullanıcının son derece üretken katkıları da bunu doğrular nitelikte. Bir olumsuzluk riskini düşük olarak değerlendiriyorum. Yalnızca bu bulgular ışığında kullanıcı devriyelik yetkisini tekrar edinmek isterse tekrar başvuru yapması gerekecektir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.27, 2 Temmuz 2021 (UTC)

Leaply[kaynağı değiştir]

1 ve 2 yorumlarında kullandığı üslup, bu üslubun benim bir denetçi adaylığımda gelmesi (kendisinin trol olduğunu aylarca bas bas bağırmış, sosyal medyada kendisinin tacizlerine uğramış biri olarak) tesadüf değil, aklımızla dalga geçmektir. 3, 4 gibi yorumlarda benzer üslup gözükmemekte, oldukça uzak bir üslup kullanılmakta. İkinci değişikliği seslen şablonunu kullanmak olan birisinin yan hesap olduğu ortada, son üslubuyla da bilinçli olarak bu mesajı bizzat bana vermekte zaten, bunun için Einstein olmaya da gerek yok. Dolayısıyla...NanahuatlEfendim? 16.58, 4 Temmuz 2021 (UTC)

İnceleme yapılırken buradaki konuşmanın da incelenmesini rica ederim. Kadıköylümesaj 07.55, 5 Temmuz 2021 (UTC)
İnceliyorum, bugün sonucu açıklamayı umuyorum. e.c. 08.49, 5 Temmuz 2021 (UTC)

Yorum Sonuç Yapılan teknik analizde iki kullanıcı arasında teknik bağ bulunamamıştır ancak bana da ilginç gelen bir sonuçla karşı karşıya kaldık. Kullanıcı:Destemora ile Kullanıcı:Assyrtiko arasında oldukça net bir IP çakışması durumu mevcut. Bu durumda kendisinin bu dava sayfasında bir açıklama yapması gerekecek. Ve bu açıklama ben o kişi değilim demekle yetinilecek bir durum değil. Dilerse bana e-posta yoluyla da ulaşabilir. Ayrıca bu davaya konu olan Kullanıcı:Leaply'de kullanıcılar tarafından gözlem altında tutulabilir, ben kendisini takip ediyor olacağım. e.c. 15.12, 5 Temmuz 2021 (UTC)

Merhaba, aktif gördüğüm için sesleniyorum.Superyetkin. Konu ile ilgili geçici olarak devriye haklarımın alınmasını talep ediyorum. Konu ile ilgili Elmacenderesi'ne e-mail yolu ile ulaşılmıştır. --Assyrtiko (mesaj) 17.42, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Herkese tekrar merhaba, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına konu ile ilgili küçük bir açıklama ihtiyacı oluşmuştur. Bundan yaklaşık 8-9 ay önce yıllardır kullanmadığım bu hesabım üzerinden bir hizmetlimizle irtibata geçtim. Daha sonra kendi isteğimle oluşturduğum çeşitli kişisel bilgi ve belgeleri içeren bir dosyayı sağ olsun bu hizmetlimiz vasıtasıyla tüm denetçilerimize ulaştırdım. O günden beri de gönül rahatlığı ile paylaşım yapmaktayım. İtibarımın iadesini talep ediyorum. Selamlar... --Assyrtiko (mesaj) 19.31, 5 Temmuz 2021 (UTC)
İlgili belge tarafıma ulaştırılmıştır. Çakışma net olduğundan dolayı üniversite/kafe/sosyal alan tarzı bir yerde ortak modeme bağlanmış olabilirsiniz. Bu vesile ile tüm kullanıcılara ortak alanlarda katkı verirken dikkatli olmaları gerektiği, bu tarz uzun süreli kullanımlara zorunlu kaldıklarında sayfaları ya da mesaj sayfalarına "bu kullanıcı ortak bağlantı alanlarında katkı sağlamaktadır" tarzı ibareler eklemesi ya da daha garantili olması açısından biz denetçilere küçük bir bilgi vermesi çok iyi olacaktır. Bilgilendirmeler için teşekkürler Kullanıcı:Assyrtiko, iyi çalışmalar. e.c. 19.48, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Teşekkürler, ilgili konu ile geçici olarak iade ettiğim devriyelik haklarımın sizin gibi değerli bir denetçi tarafından iade edilmesi uygun olacaktır. Umarım bu isteğimi kırmazsınız.Elmacenderesi Saygılarımla. --Assyrtiko (mesaj) 19.54, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Devriye haklarınız iade edilmiştir. Sevgiler. e.c. 20.14, 5 Temmuz 2021 (UTC)

Gyulyumser[kaynağı değiştir]

Kıymetli kardeşlerim (:P) Dün gece yatmadan önce tamamen şans eseri bir madde gözüme takıldı, oradan tutup devam ettikçe geldi de geldi ve benim gözlemime göre bir kukla ağı, zararlı bir kukla ağı ortaya çıktı. Yukarıda sıraladığım hesapların birçoğu tek değişikliğe sahip. "Tek değişiklik yapan iyi niyetli olmayan kukla olur mu?" demeyin, olur :) Başlayalım:

Yıkıcı/reklam faaliyetleri
 1. Buradaki ana kullanıcımız Kullanıcı:Gyulyumser. Kendisi Mayıs 2021'de kayıt olup ilk değişikliğini 5 Mayıs'ta gerçekleştirmiş. Ertesi gün açtığı On-Page Seo (Site İçi SEO) maddesi, birkaç gün sonra @Sakhalinio tarafından kayda değer olmadığı gerekçesiyle hızlı silinmiş. Aslında bu madde, birazdan tespit ettiğim ve kullanıcının Vikipedi'deki etkinliklerinin de bir nevi bir kanıtı niteliğinde.
 2. Şuradaki gibi bir kişi maddesine sosyal medya hesapları eklemesi sonrasında devriyelik başvurusunda bulunmuş, ancak reddedilmiş. Devamında ise şurada görülebileceği gibi benzer sosyal medya hesabı eklemelerine devam etmiş.
 3. Kendisinin ilk açtığı madde, Djordan maddesi, bir Bulgar şarkıcı, kayda değerliği belirsiz bir madde (ben işaretlemiştim). Bunu kenara koyalım.
 4. İkinci maddesi, Emin Uyar maddesi. Maddede anlamsız bir şekilde duran "İtalya ve Türkiye" ifadesi için 7 kaynak var ve isterse @Styyx anlatabilir bu maddenin neden kayda değer olmadığını uzun uzun. Kayda değerliği şüpheli bir madde yine. Bunu da bir kenara koyalım.
 5. Arada şöyle bir eklemesi var "Gerekli dış bağlantılar eklendi" özetiyle, "biletbayi" diye bir blogun da yer aldığı ama hemen ardından geri almış kendisi. Sehven olabilir, yalnızca not düşmek istedim. Ancak ertesi gün yaptığı şu değişiklikle "petibom" diye bir blogu, şöyle bir ölü bağlantı eklemesini (ölü diye de yazmış zaten, şurada @Vikiçizer'e danışmış ama Vikiçizer yanlış anlamış konuyu, daha doğrusu bir iletişim sorunu olmuş zira yapılan şeyle yazılanlar arasında ufak bir farklılık söz konusu, olabilir), şurada, şurada ve şurada yine Bodrum maddesine eklenen bilet sitesi (araya nasıl sıkıştırıldığına dikkat) benim açımdan bunların sehven olmadığı ve bilinçli yapıldığını anlamak için yeterli. En başa, kullanıcının ilk açtığı maddeye ve şuradan "arama motoru optimizasyonu", "R10.net", "müşteri odaklılık" gibi maddeler ile sürekli sosyal medya hesabı eklemeleri de göz önüne alınınca taşlar biraz daha yerine oturmakta.
 6. Kullanıcı, 11 Mayıs'ta devriyelik başvurusunda bulunuyor ve 14 Mayıs'ta bu başvuru kabul edilerek kendisi devriye oluyor. Yukarıdakiler fragmandı, esas film şimdi başlıyor, dikkat :)
Devriyelik/Kuklacılık faaliyetleri
 1. Devriye olduktan sonra "ilk" faaliyeti, 88.244.90.205 anonim kullanıcısı tarafından 12 Mayıs'ta yapılan şu değişiklik ile sonrasındaki 88.244.93.122 anonim kullanıcısının düzeltme değişikliğini onaylamak oluyor. Bu değişiklikteki "biletbayi" adlı blog ile genel yapısı tanıdık geldi mi? :)
 2. Devamında kendi açtığı Emir Uyar maddesini kontrol edildi olarak işaretlemiş -ki normal bir davranış. Bunu bir kenara bırakıyorum.
 3. Kişi maddelerine sosyal medya hesaplarını eklemeye devam ediyor.
 4. Kendi açmayıp da ilk onayladığı madde, 88.241.207.183 anonim kullanıcısının "tek değişikliği" olan ve 18 Şubat 2021'de açılan Youth Projects Group maddesi. Madde düzeninden bu anonim kullanıcının yeni biri olmadığı belli. Bu onay işlemi 17 Mayıs'ta, 3 ay sonra gerçekleşiyor :)
 5. Yukarıdaki bilet blogu, 78.166.241.12 tarafından birkaç farklı maddeye ekleniyor. Bunları onaylayanlar arasında K:Tanyel, K:Pamfilyalı, K:Fatih Demirci gibi devriyeler de mevcut; ancak bu blog bağlantısı araya titizlikle sıkıştırıldığı için kendilerinin aldanması normal (bu vesileyle de biraz daha dikkatli olmalarını rica edeyim). Diğer değişikliklerini de zaten bizim esas kullanıcımız onaylıyor.
 6. Artık anonimleri geçip, kayıtlı kullanıcı hesapları faslına giriş yapıyoruz :) 24 Mayıs 2021, saat 20.54'de oluşturulan Kullanıcı:Babi5834, aynı gün saat 21.10'da Mehmet Hanifi Kutlar maddesini açıyor. Emin Uyar maddesine benzer şekilde bir "kaynak yığma" durumu burada da var. Aynı kullanıcı birkaç gün sonra Commons'a bu şahsın bir görselini yüklemiş ve diğer katkısı da bunu maddeye eklemek. Başka da bir katkısı yok, misyonu bu. Bu madde, açıldıktan tam 1 dakika sonra onaylanmış işbu denetçi isteğine konu olan kullanıcı tarafından. Ne tesadüftür ki (!) eklenen resim de yine 1 dakika sonra kendisi tarafından onaylanmış :) Varan bir bu.
 7. Burada yine artık alıştığımız bilet blogu eklenmiş, yine kendisi onaylamış. Hafif kalıyor bu artık :)
 8. Bir de şurada var, güvercin maddesine eklenen bir site, yine kendisi iş başında :)
 9. Burak Önal diye bir maddeyi onaylamışsa da K:Sakhalinio tarafından kayda değer olmadığı gerekçesiyle hızlı silinmiş. Onu kim açmış bulamadım, ama durum aynı.
 10. Bu esnada Ordu, Kocaeli, Datça, Nevşehir, Alanya, Afyonkarahisar, kedilerde şeker hastalığı, Bolu maddelerine de aynı spam bağlantılar, farklı IP adreslerinden eklenmeye, işbu kullanıcı tarafından da onaylanmaya devam etmiş.
 11. Bu aşamada yeni karakter açılmış: Kullanıcı:Zashto2. 5 Haziran 2021 saat 08.47'de kayıt olan Zashto2, aynı gün 09.01 itibarıyla Eofis maddesini açmış. Yine biçem bakımından yeni olmayan bir kullanıcı olduğu bariz. Gyulyumser de durur mu, iki dakika sonra onaylamış :) Zashto2'nin tek değişikliği de bu zaten, devamı yok.
 12. Devamında başka bir karakter: Kullanıcı:SevgiEkiyor1987. 5 Haziran 2021 saat 17.26'de kayıt olan kullanıcının tek değişikliği, aynı gün saat 17.47'de Sevgi Ekiyor maddesini açması. Sistem aynı, tam bir dakika sonra yine Gyulyumser'den bir onay.
 13. Sonrasında artık klasikleşen blog, Çanakkale'ye eklenmiş, yine kendisi onaylamış.
 14. Pusholder maddesini 7 Haziran'da onaylamış ama madde silinmiş, dolayısıyla kimin açtığını göremiyorum. An itibarıyla bu madde mevcut, ama şimdiki maddeyi açan kullanıcı oluşturmamış. Burada bir kukla hesap daha var.
 15. Anonim kullanıcılarla blog eklemeleri ve Gyulyumser'in onaylamaları Didim, Dalaman Havalimanı -ki artık burada abartmış, gizlemeye gerek bile duymamış- ve Denizli ile devam etmekte.
 16. Biletbayi.com kendisi tarafından onaylansa da K:Vincent Vega tarafından hızlı silinmiş. Yine göremediğim bir kukla hesap var.
 17. TVNET, Albayrak Medya Grubu ve Yeni Şafak maddelerindeki onaylar sıkıntılı, büyük sıkıntılı hem de. Bunu yapan K:Eyupmerdasi, yukarıdaki profillere uymuyor, dolayısıyla eklemiyorum ama kontrol de edilebilir.
 18. K:DemetAkbal, Çağatay Özdemir maddesini açmış, ancak öncesinde şurada birtakım bilgilendirmeler yapmıştı. Bilgilendirme yapılması, iyi niyetli kukla kullanımını meşrulaştırmaz, yanlış yanlıştır. Bu maddenin onayı da Gyulyumser'den gelmiş. Buradaki kişinin bir hükûmet mensubu olması ve diğerlerinin aksine yalnızca bu maddede böyle bir bilgilendirme olmasının altını özellikle çizmek isterim.
 19. K:Muslumtemizel'in tek değişikliği, Kadir Mert maddesini açması. Kimin onayladığını tahmin edebiliyoruz zaten artık.
 20. K:Csknctn-Coşkun Çetin olayı, üsttekinin kopyası.
 21. 45.10.58.190-Efe Bezci olayı da keza kopyası. Burada kayış tam anlamıyla kopuyor. Neden? Bezci'nin fotoğrafını Commons'a yükleyen kullanıcı, K:Mavzercan. Bu kullanıcı kim? K:Vincent Vega'nın buradaki duyurusuyla engellenen organize tahribat yapan grubun bir parçası. Dolayısıyla tüm bu yukarıdaki hesaplar, o grupla bağlantılı.
 22. Yukarıda belirttiğim Albayrak MG, Yeni Şafak gibi maddelerdeki benzer değişikliklerin tekrar tekrar onaylanmaları söz konusu yine.
 23. Artık silinmiş ama Galip Aksular maddesinin onayı da kendisinden, yine bir kukla var.
 24. Blog reklamı, Artvin, Yalova, Erzurum, Karabük, Trabzon Havalimanı, Büyükada ve Kars ile devam etmekte.
 25. K:Edaerdim-Tuğçe Şen Baş, K:Ahmetuzunlar-Hakan Gürsoy, K:Remziye1006-Buğra Adil Buyrukçu, 91.217.246.19-Gökhan Doğan, K:Demliha-Ayşen Bilge Sezgin (ayrı bir parantez açayım, Şafak Sol'u onaylayan olmuşsa ona da bakmak lazım), 178.246.70.68-Turhan Güldaş, K:Tarikkara7-Mammad Gulmammadov, K:Csknctn-Coşkun Çetin (artık burada aşmış ve Commons'a görseli de kendisi yüklemiş), K:Serkanaygin-Serkan Aygın, K:Pacimuu-Ali Ertuğrul Öztarsu, K:Bakubizem-Pusholder, K:Okansebil-178.246.31.43-Weepay, K:Okansebil-Umut Önder Altıntaş, K:Cpthcaslvr-Uraw, 178.246.61.83-Olcay Kutluca ve son olarak K:Magazino2-Sinan Tuna olaylarında da aynı durumlar söz konusu.
 26. Şuradaki ufak anonim reklamını da ekleyelim.
 27. Şu geri alma, Albayrak maddeleriyle birlikte değerlendirildiğinde aslında bu grubun müşterilerinden birisinin kim olduğuna dair ipucu vermekte.
Önceki muhtemel faaliyetler
 • Yukarıda onlarca bağlantı koymama, Mayıs 2021 başında bu gruba karşı bir hamlede bulunulmasına karşın, bunun öncesine uzanan faaliyetler de söz konusu olduğu kanaatindeyim. Bu fikre nereden kapıldım? Yukarıda anılan "Uraw" maddesi, daha önce "Uraw Kozmetik" adıyla açılmış ve şu tartışma sonrasında silinmişti. Bu madde, Kullanıcı:Berkesolmaz tarafından açılmış ve yukarıdaki hesaplara bakarsanız ad-soyad şeklinde kullanıcı adları var, yani ilişkili olması ve bu faaliyetlerin daha önceki dönemlere ulaşması çok olası. Bu Uraw Kozmetik ile ilgili olan kişi, Vikipedi'nin Telegram grubunda bulunmakta ve sürekli aynı şeyi sorup durmakta: "Uraw Kozmetik artık kayda değer midir?". Kendisi, bu oluşumun bir parçası belli ki.
 • K:Hakan acay-İdris Özbir olayının da olması muhtemel ve bu durum, Gyulyumser'in öncesine dayanmakta. Hızlı silinmesi için işaretlense de geri alınmış.
Sonuç
 1. Beyaz liste ve devriye yetkileri verirken daha dikkatli olmamız, daha ince eleyip sık dokumamız ve güven çemberini korumamız gerektiğinden aylarca, yıllarca bahsettim. Ancak aşırı iyi niyet, "öyle olmaz ama"larla bunlar uygulanmadı, uygulanmıyor bazıları tarafından. Güven çemberi aşıldığında yaşanılan tahribat ortada. Bu yalnızca tespit edebildiğimiz kısım, Gyulyumser'in bir üstünde, daha eskiye dayanan bir devriye yahut iki gün boyunca üç beş değişiklik geri alarak beyaz liste hakkı verilmiş hesaplar muhtemelen vardır. Umarım bu durum, yıllardır dile getirdiğim bu hususun ciddiyetini artık göz önüne serer.
 2. İşbu dava kapandığında, yukarıdaki tüm maddelerin silinip süresiz tam korumaya alınması elzemdir. Üzerinde çalışmak isteyen olursa çalışır, hizmetlilerle iletişime geçerek açılmaları talebinde bulunur. Bununla birlikte, reklam amacıyl eklenen bağlantılar da spam listesine alınır ve eklenmeleri önlenir. Benden bu kadar, iyi niyetle katkı yapmaya çalışan herkese iyi katkılar dilerim.NanahuatlEfendim? 22.44, 30 Haziran 2021 (UTC)

Safranbolu maddesi 25703460 sürümü uyarınca 188.58.88.58 eklendi. — Pamfilyalı 💬 23.23, 30 Haziran 2021 (UTC)

46.1.109.219, Dalyan maddesindeki değişikliği uyarınca eklendi. — Pamfilyalı 💬 23.28, 30 Haziran 2021 (UTC)

Titiz ve detaylı çalışma için teşekkürler, yukarıdaki örnekler net bir şekilde devriyelik yetkisinin uygunsuz kullanımını ortaya koymakta; yetkileri de bu vesileyle geri aldım.

Gelinen noktada bir konuyu net olarak tekrarlamakta fayda var, zira bulguların sunulmasının yanında beyaz liste ve devriyelik hakkıyla ilgili birtakım görüşler hiç şık olmayan bir şekilde "ben dememiş miydim size" edasıyla aktarılıyor. Sürüm kontrolünü Vikipedi'nin tüm sorunlarına genel bir çare olarak görmekten acilen vazgeçmemiz gerekiyor. Buraya organize, sistematik ve profesyonel bir şekilde saldırı yapılıyorsa, bunun önüne geçecek mekanizma sürüm kontrolü değildir. Önerildiği gibi çıta yükseltme söz konusu olursa, zaten burada varlığı önerilen gibi bir sistemli çalışmada bu daha yüksek çıtaya da ulaşmak için gerekenler yapılacaktır. Devriyelerde olan, sayfanın herkese görünür versiyonunu belirleme hakkı, sürüm kontrolü olmayan veya olsa da bizdeki gibi uygulamayan yüzlerce Wikimedia Vakfı projesinde kayıtlı-kayıtsız tüm kullanıcılar için varsayılan bir haktır. Beyaz liste ve devriye haklarının zor verilmesi ve geri alınmasına dair öneriler de dolayısıyla burasının açık yapısı ve felsefesine doğrudan karşıtlık oluşturmaktadır.

Vikipedi'nin temel prensiplerinden biri kullanıcılarda iyi niyet olduğunun varsayılmasıdır. Bu prensip, kötü niyetli kişilerin olabileceği ve iyi niyetle sağlanan imkânların istismar edilebileceği bilinciyle ortaya konulmuştur. Sürüm kontrolünün kendisi Türkçe Vikipedi tarihinde gözlemlediğimiz yüksek seviye vandalizm için istisnai bir önlemdir, Vikipedi'nin esası sürüm kontrolü olmamasıdır, dolayısıyla sürüm kontrolünün bariyerlerini aşmaya dair de olumlu katkılar gösteren kullanıcılara İNOV çerçevesinde imkân tanımak esastır. Aksi takdirde uzayan onay listeleriyle birleştirdiğimizde karşılaşacağımız sonuç yeni kullanıcıların ciddi anlamda ısınamadığı, kapalı bir ansiklopedi olacaktır. Burasının açık ve iyi niyet varsayan yapısını istismar eden kullanıcıların olması, içimize kapanık ve "ince eleme sık dokuma" ismi altında savunulan seçici bir yapıya bürünmemiz için asla geçerli bir gerekçe olamaz. Olumsuz örneklerle genelgeçer yorumlar yapılıyorsa olumlu örnekleri de hatırlatmakta fayda vardır, bir kullanıcı bir ayda neredeyse hizmetli seçilebiliyorsa, bundan çok daha kısa bir sürede devriyelik alabilmesi çok normaldir. Herkesin buraya katkı sunmaya yeni başladığı dönemi düşünüp empati kurması önemlidir, özellikle de benim gibi sürüm kontrolü öncesi, bariyersiz bir ortamda başlamış eski kullanıcıların.

Nihayetinde, devriyelik ve beyaz liste kolay verilen ve burada görüldüğü üzere kolay alınan bir haktır. Devriyelik için gereken bilgi, vandalizme hâkimiyettir ki bu esasen bir-iki günde edinilebilecek bir bilgidir. Vikipedi'de hiçbir zarar geri döndürülemez değildir, bariyerlerimizi yüksek tutarak buraya ısınmalarını engellediğimiz yeni kullanıcıları kaçırarak verdiğimiz zarar dışında.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.46, 30 Haziran 2021 (UTC)

İki göstermelik geri almayla devriye olunabileceğinin farkına varıldı artık, ondan diyorum :) İleride bir tık da titiz olmak Vikipedi'ye kaybettirmez, kazandırır. Devamlı bir tahribat vandalizme girer, işbu örnekte olduğu gibi. Devriyelik yetkisi verirken de göz boyama katkıları değil de nitelikli katkılar aranabilir, zaman tanınabilir :) Dediğin gibi herkes ilk geldiğinde bocalayabiliyor, ama o bocalayana "al sana yetki" demek için biraz zaman tanımak fena olmaz. NanahuatlEfendim? 23.52, 30 Haziran 2021 (UTC)
Farkına varılmış olması, bizim standartlarımızı değiştirmemiz için bir sebep değil. Kurallarımız, aldığımız tüm kararlar ve bunların gerekçeleri kamuya açık, nitekim bu tartışma da kamuya açık, dolayısıyla ne yaptığını iyi bilen birisi her zaman o çıtanın üzerine çıkmanın bir yolunu bulacaktır, bizim titizliğimizle ilgisi yok konunun, o kişinin titizliğiyle ilgisi var. Dediğim gibi, devriyelik deyip bazen fazla ciddiye aldığımız bu yetkinin esası (burada rollback gibi sonradan içine eklenmiş ve belki de eklenmemiş olması daha doğru olacak detayları dışarıda tutuyorum), Vikipedi'nin esasında kayıtlı-kayıtsız tüm kullanıcıların sahip olduğu bir hak. Başvuru yapıldığında "bu geri alma göstermelik olabilir, beklesek mi acaba" diye düşünerek hareket etmek de, İNOV'a son derece uygunsuz bir niyet okuma oluyor. "Titizlik" adıyla savunulan veya bunun gelebileceği nokta Vikipedi'ye öyle bir zarar verir ki (özellikle beyaz liste verme aşamasında), bu zararı burada olduğu gibi bağlantılar veya istatistiklerle ortaya koymak mümkün olmadığından haberimiz dahi olmaz. Ha bu bulgularda elbette kıssadan çıkaracak bir hisse var, bu da özellikle tecrübeli kullanıcılar olarak denk geldiğimiz konularda her daim eleştirel yaklaşmak ve daha büyük resme bakıp araştırmaktan çekinmememizi hatırlatmak. Organize faaliyetlerin önüne geçmenin tek yolu bu. Gerçekten örnek bir çalışma, tebrik ediyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.02, 1 Temmuz 2021 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Denetlemeler esnasında açık bir kuklacılık faaliyeti olduğu görülmüş ve teknik olarak aşağıda listelenen kullanıcılar ile organik bağlar bulunmuştur:

Son aylarda ücretli faaliyetlerin yoğun şekilde gerçekleştirildiği hepimiz tarafından rahatlıkla gözlemlenebilir. Muhtemelen bu ek hesapların da devamı gelecektir. Şüphelendiğiniz tüm durumlarda hızlıca aksiyona geçmeliyiz. Teşekkürler. e.c. 09.50, 1 Temmuz 2021 (UTC)

Diğer kullanıcılardan ayrı olarak Dilasariman hâli hazırda "Şahinler Holding" ile bağlantılı şekilde madde yazdığını @Seksen iki yüz kırk beş'e belirtmişti sanırım VP:HDP'de. — Pamfilyalı 💬 10.18, 1 Temmuz 2021 (UTC)
Herkese merhabalar, üstteki yazıları 2 kere okudum, fakat olaylarda benim de adım geçmekte. İlk başvurularımı yaparken durumumu gizlemeden başvuru yaptım ve çoğu devriyeyle başlarda iletişimim oldu, yardım istediğim konular oldu. Üstteki yazıda sadece Galip Aksular maddesiyle ilgili bir yetkiliye mesaj atıp sayfaları incelediğimi ve bu sayfanın neden Hızlı Sil ile etiketlendiğini sordum ve açıklama yaptı. Çoğu zaman bir işlem yaptığımda ya da yapacağımda eğer Vikipedi içinde kaynak veya açıklama bulamıyorsam mesaj atıyorum. Bu olaylardaki bağlantılı olduğum kısmı anlayamadım, yanlış yaptığım durum nedir?--Dilasariman (mesaj) 10.26, 1 Temmuz 2021 (UTC)
Listede yer alan üç kullanıcı ile IP adresi çakışması yaşıyorsunuz. Bu konu ile ilgili detaylı açıklama yapmak zorundasınız. e.c. 10.53, 1 Temmuz 2021 (UTC)

İsteğin sonuçlandırılması üzerine Vincent Vega, sağolsun, gerekli engellemeleri uygulamış. Ben de az önce kullanıcı sayfalarına ilgili şablonları ekledim. (Birisi hariç; bu hesap, Uncitoyen tarafından başka bir kuklacıyla ilişkilendirilmiş.) Eğer yukarıda Elmacenderesi'nin belirttiği türden bir açıklama yapmak isteyen kullanıcı varsa bunun için mesaj sayfalarını kullanabilirler. Nanahuatl'ı da dikkati ve titiz çalışması için tebrik ediyorum. Dr. Coalmesaj 11.35, 1 Temmuz 2021 (UTC)

Değişiklikleri tek tek kontrol ediyorum. Silme işlemlerini ve spam-blacklist'e ekliyorum. IP ve yeni kullanıcılar tamam ama katkısı çok olan iki kullanıcı az zaman alabilir. Vincent Vega mesaj? 11.36, 1 Temmuz 2021 (UTC)
 • Not: Yapılan işlemleri gözden kaçan olmaması ve tarihe kayıt olması açısından belirtiyorum. Kullanıcı hesapları engellendi, IP'lerin tüm katkıları kontrol edilerek backlink bağlantılar çıkartıldı, tüm bağlantılar spam-blacklist'e eklendi, kullanıcı hesaplarının oluşturdukları sayfalar kontrol edilerek silindi ve silinen sayfaların SS alınarak ileride muhtemel yeniden oluşturmalar için kayıt altına alındı. Gözden kaçanlar varsa kullanıcılarımızdan ricam beni veya diğer hizmetlileri ikaz etmeniz, ping göndermenizdir. Vikipedi bu gibi ücretli katkılarla her dönem karşılaştı, ileride de karşılaşacaktır ama biz buna müsade etmemeliyiz. Nanahuatl çalışma için tebrik ve teşekkürlerimiz sunarım. Vincent Vega mesaj? 11.53, 1 Temmuz 2021 (UTC)
 • Vincent Vega ve Dr. Coal'a çalışmaları için teşekkürler. Ben de silinen maddelerin tekrar bir üzerinden geçip özellikle birden fazla defa oluşturulanlara önerildiği üzere buraya bağlantı vererek süresiz tam koruma uyguladım. Normalde ısrarlı oluşturma durumlarında uyguladığımız bir yıllık korumanın da üzerinde bir süreden fazladır oluşturulmaya çalışılan maddeler var, dolayısıyla maalesef bu sürenin de yeterli olmayacağı görüşü ve maddelerin kayda değer olup oluşturulamamasının zararının, buradaki gibi organize reklam faaliyetlerinin zararından az olduğu düşüncesiyle süresiz korumayı tercih ettim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.00, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  @Elmacenderesi, Vincent Vega, Dr. Coal, Seksen iki yüz kırk beş, teşekkürler. K:Dilasariman'ı da dün gece yatmadan önce tespit etmiştim ve biraz incelemiştim. Bu hesap bir tık bana değişik gözüktü, zira şu, şu gibi geri almaları söz konusu. Dün gece, K:Mehmetakbolat2'nin açtığı Halil İbrahim Yılmaz maddesini anında onaylayınca dikkatimi çekmiş ve biraz detaylı incelemek istemiştim kendisini (bu maddeyi de siliniz, kayda değer değil). Gerek burada gerekse Telegram grubunda da tek tepki gösteren Dilasariman oldu, o da ilginç. Burada ben kendisini anmadan onun ismi çıktığına göre demek ki ileride ekstra, ekstra dikkatli olmamız lazım inceleme yaparken. NanahuatlEfendim? 18.44, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  Nanahuatl; kullanıcı engellendi, madde silindi ve süresiz oluşturma koruması uygulandı. Dr. Coalmesaj 19.07, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  Devriyelik başvurusu yapabilmek için "en az 3 aylık aktif üye olmalı" şartının yürürlüğe alınması elzemdir. Böylelikle, ilgili kriterle bu tip olayların önüne geçmiş oluruz. Kısacası, elimizde elle tutulur veri bulunur, 10-15 geri alma yaptı diye devriyelik vermeyiz. Kadıköylümesaj 19.05, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  Kukla ustası kullanıcı kayıt olduğu gün beyaz liste, 4 gün sonra da devriye yapılmış. Kadıköylümesaj 19.08, 1 Temmuz 2021 (UTC)
  Biz bunlara dair şüphelerimizi Kullanıcı:Dilasariman'ın sayfasında yapmıştık. Devriyelik yetkisini iki günlük kullanıcılara vermezsek bence böyle sorunlar yaşamayız. thecatcherintheryeileti💬 04.58, 2 Temmuz 2021 (UTC)*
  Kadıköylü Katılıyorum :) başvurularda bunu dile getirdiğidimde zaman zaman bazı kullannıcıların hızlı öğrenmesi normal gibi cevaplar görüyorum. Neyse, köy çeşmesinde bununla ilgili bir öneride bulunmuştum. Okumamış olabilirsin, istersen bu görüşlerini oraya da ekle. Selamlar. --Assyrtiko (mesaj) 08.57, 2 Temmuz 2021 (UTC)
 • D.Ç. Kadıköylü, Thecatcherintherye lütfen elma ile armutu karıştırmayalım. Yukarıda da Seksen iki yüz kırk beş tarafından izah edilmiş. Bu şekilde hem BL, hem devriyeliği bir makam olarak yüceltiyoruz. Bu kullanıcılar vandal değil, vandalizmden de engellenmedi. Şu BL ve devriyeliğin özellikle BL’nin kuklacılıkla alakası yok biliyorsunuz. Ayrıca Gyulyumser devriye olmasaydı bu ağı ortaya çıkartmak imkansız olurdu. Evet daha çok inceleyelim, daha detaya bakalım haklısınız lakin durumda illa bir kabahatli aranmasına gerek bulunmuyor. Vincent Vega mesaj? 08.57, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  İtiraz ediyorum @Vincent Vega. Gluyumser'in yaptığı vandalizmdir. Para karşılığında yan hesaplarıyla göze batmamak için KD olmayan maddeler açıyor daha sonra devriye olan ana hesabıyla onaylıyor. Bu da Vikipedi'ye zarar veriyor. Vandalizm sadece maddelere "uhfghfıhıpj" gibi şeyler yazmaktan veya küfür etmekten vs. ibaret değildir. Bu nedenle devriyelik vermeden önce kullanıcının katkıları detaylıca incelenmelidir. Elimizde veri olması için aday kullanıcı en az 3 aylık aktif üye olmalı görüşünü savunuyorum. Benim amacım burada kimseyi yargılamak değil, suçlu da aramıyorum (çoğul 1. şahıs ekiyle yazdım düşüncelerimi) zira burası ceza mahkemesi değil ben de hâkim değilim. Gluyumser'in de yaptığı ağır bir vandalizm örneğidir, sağolsun @Nanahuatl tespit etti. Tekrar teşekkür ediyorum kendisine. Kadıköylümesaj 13.29, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  Kadıköylü siz vandalizm politikasını okudunuz mu? Okumadıysanız lütfen okuyun ve hatta rica ediyorum herhangi bir konuda itirazda bulunmadan önce ilgili yerleri tekrar okuyun ve bana gösterin işte burada diye. Bende tüm toplum nazarında sizden özür dileyeyim. Birkaç seferdir aynı şey oluyor, politikaları normalin dışında geniş yorumluyorsunuz. Bu tür bir yorum bizim zaten hassas olan iyi niyet ve dolayısıyla adalet terazimizin bozulmasına sebep olur. Vandalizm "ansiklopediyi bozmak amacı ile ve kasıtlı olarak içerik ekleme, silme veya değişiklik yapma eylemidir", burada amaç ansiklopediyi bozmak mı yoksa maddi çıkar sağlamak mı? Olsa olsa bu durum zorlayarak (KD olmayan maddeleri ücreti mukabilinde açmak) TBA ihlaline girer ki bu da vandalizm değildir. Vikipedi'deki vandalizm çoğunlukla şu kategorilerden birine veya birkaçına girer demek herseyi vandalizm kapsamında değerlendirmek olarak algılanmamalıdır. Vandal vandaldır, kuklacı ise kuklacı. Zaten Vikipedi'de her türlü katkıya "aha vandal!" demek gibi hiç hazzetmediğim bir alışılagelmişlik söz konusu, birde bunun üzerine bunu eklemeyelim lütfen. Vincent Vega mesaj? 13.55, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  Tamam @Vincent Vega. Ben sanırım kendimi yanlış ifade ettim. Kusura bakmayın, iyi çalışmalar. Kadıköylümesaj 14.10, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  Ben de bu dava kapsamındaki değişikliklerin en azından bir kısmının en azından bir yerlerde bahsi geçen Ansiklopedi Yazmak İçin Burada Değil kapsamında olduğunu düşünüyorum. Daha açık ifade edeyim yukarıdaki cümlemi, ki akıllarda soru işareti kalmasın. Mesela, kaç devriye benim katkılarımı, değişikliklerimi kontrol ediyor? Hiç kimse. Bir devriye olduğum için de otomatik olarak istediğim değişiklikleri onaya takılmadan yapabiliyorum. Burada amaç VP:V politikası ise, tamam, daha da öncesinde BL haklarını sorguluyorum. İki günde devriyelik vermekten de önce iki günde BL hakkını mı vermesek diye sorsam daha mı doğru olurdu, bilemiyorum. Ayrıca, VP:VANDALİZMTÜRLERİ'nde listelenen reklam neden konumuzu tam olarak yansıtıyor olmasın ki? Dava içinde benzer argümanları görmüştüm sanki (5. madde olarak bahsedilmiş, örneğin: "Arada şöyle bir eklemesi var "Gerekli dış bağlantılar eklendi" özetiyle..." ya da şu değişiklik (tamam bunu yapan anonim ama kuklası devriye) Ben, konunun devriyelikle alakası olduğunu da düşünüyorum. thecatcherintheryeileti💬 16.08, 2 Temmuz 2021 (UTC)
 • selamlar reklam açık bir vandalizmdir. Maddelere uygun olmayan bağlantı eklemesinden tutunda, kişilerin reklamına kadar, her türlü yıkıcı faaliyet gerçekleştirilmiş, devriyelik görevi kötüye kullanılarak bu oluşum kendini gizlemeye çalışmıştır. Kadıköylü bu değerlendirmesinde politikayı geniş değil, olduğu gibi yorumlamıştır... --Assyrtiko (mesaj) 15.46, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  Thecatcherintherye ve Assyrtiko "bu oluşum kendini gizlemeye çalışmıştır" cümlesinin karşılığı net bir şekilde kuklacılıktır. Yazılan maddelerden bir tanesi dahi KD olsa, ücretli olmasından ötürü silinmeyecekti dolayısıyla yıkıcı bir faaliyet söz konusu değil? Ki bakınız bunu %100 ücretli editörlüğe karşı, kırmızı çizgileri olan bir kullanıcı olarak söylüyorum. Bir kullanıcı dahi vandalizmden veya reklamdan engel talebinde bulunmamış, ortaya çıktıktan sonra mı vandalizm diyeceğiz? Bir olay olduktan sonra yorumun pek bir anlamı yok madem vandalizmdi neden zamanında başvurulmadı? Değil başvurulması vandalizmle mücadele eden bir devriyenin dahi dikkatini çekmedi, tespit eden Nanahuatl dahi tesadüfi olduğunu söylüyor? Garip değil mi bir kullanıcının dahi rahatsız olması söz konusu değil bu oluşturulan maddelerden? Eklenen bağlantıları geri almalar (hatta birkaçını dahi ben almışım Backlink diyerek) mevcut lakin büyük çoğunluk durmakta. Herşeyi olduğu gibi vandalizme sokarsak burada (bende listenin başlarından dahil olmak üzere) herhangi birimize vandal diyebiliriz. Thecatcherintherye şu reklam hususunda dedikleriniz bir yere kadar kabulüm ama reklam dilinde yazılmamış maddeleri, üstelik bir organize çaba içerisinde vandalizm diyerek geçiştiremeyiz. Reklamı burada az buçuk tecrübeli herkes bilir, dolayısıyla bu yüzden reklam vandalizmi olarak değerlendiremiyorum. Ben yine tekrarlıyorum her tür katkıya "işte bu vandalizm!" denilemez, denilmemeli. Dolayısıyla yukarda yazdıklarımın noktasından virgülüne kadar arkasındayım. Ha devriye grubuna alınma kriterleri hususu tartışılabilir (ki bir teklif şu an var bence tartışılmalı) o ayrı bir husus. Devriyelik burada vandalizm maksatlı değil, sürüm kontrolünün atlatılması, politikanın ve teknik gerekliliklerin etrafından dolanılması için kullanılmış ve yetki suistimal edilmiş durumda. Tıpkı kuklaların yeni hesap açarak engelin etrafından dolaşmaları gibi. Vincent Vega mesaj? 16.39, 2 Temmuz 2021 (UTC)
  "Devriyelik burada vandalizm maksatlı değil, sürüm kontrolünün atlatılması, politikanın ve teknik gerekliliklerin etrafından dolanılması için kullanılmış ve yetki suistimal edilmiş durumda. Tıpkı kuklaların yeni hesap açarak engelin etrafından dolaşmaları gibi." ~~~~ (imzamı atıyorum babında) thecatcherintheryeileti💬 16.43, 2 Temmuz 2021 (UTC)
Kuklacılık olması, organize olması vandalizm yapılmadığı anlamına gelmez. Tekrar ediyorum burada açıkça reklam yapılmıştır. Dolayısıyla vandalizm politikası ihlal edilmiştir. Kukla kullanılması, ücret alınması vandalizm yapılmadı demek değildir. --Assyrtiko (mesaj) 18.05, 2 Temmuz 2021 (UTC)
Pekala siz öyle yorumlayın Assyrtiko. Daha net ifade edebileceğimi düşünmüyorum kendimi, kapanmış bir dava sonucu için kısır döngüye giren bunca çaba benim açımdan fazla ve lüzumsuz. Vincent Vega mesaj? 18.45, 2 Temmuz 2021 (UTC)

Cedreon[kaynağı değiştir]

Kanıt: Ekrex ve Ekrexso kullanıcılarının Cedreon'un kuklaları olduğunu düşünüyorum. Deliller aşağıdadır:

1. Ekrex kullanıcısının ilk değişikliği Huluxsi'ye nasıl devriye olurum şeklinde soru sormak olmuş. Yeni bir kullanıcının devriyeliği bilmesi normal değil.

2. Ekrexso ve Ekrex'in çoğu değişiklikleri Cedreon gibi mobilden gerçekleştiriliyor.

3. Türkçeyi kullanım biçimleri de Cedreon ile benzerlik göstermekte.

4. Bütün bu kullanıcılar mesajlarında "xd" ifadesine yer vermekte.

5. Cedreon'un kullanıcı ve mesaj sayfalarında 1000'den fazla değişikliği bulunmakta, Ekrex ve Ekrexso'nun çoğu değişikliği de kullanıcı ve mesaj sayfaları üzerinde gerçekleşmiş.

6. Cedreon'un Vikipedi'yi bırakacağını söyleyip kısa bir süre sonra geri dönmesi ve Ekrex'in de bu tip davranışlarda bulunması şüpheleri arttırmaktadır.

Kısacası benim gözlemlediklerim bunlar. Yukarıda adı geçen tüm kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmesini talep ediyorum. Kadıköylümesaj 08.58, 14 Nisan 2021 (UTC)

 • Aslında türkçesi bozuk diye cedreon olacak diye bir şey yok. Dünyada ve vikipedide dili bozuk olan bir sürü kullanıcı var. "xd" ifadesini kullanmasında da bence pek bir sakınca yok. 1. delile katılıyorum ama diğer deliller çoğunlukla bana saçma geldi. hulusi bey hadi bana mesaj at 09.06, 14 Nisan 2021 (UTC)
  @Huluxsi: Kullanıcıların kendilerini ifade etme şekilleri aynı kişi olup olmadıklarının tespitinde önem taşımaktadır. Bununla ilgili olan bölüm de adli dilbilimdir. İkinci olarak ben Vikipedi'de çoğu mesajında "xd" ifadesini kullanan kullanıcılara çok rastlamadım. İyi çalışmalar. Kadıköylümesaj 09.11, 14 Nisan 2021 (UTC)
  Konu ne zaman Ekrem olsa Huluxsi'nin de bir şekilde konuya dahil olması da oldukça ilginç. Hem Wikipedi'de, hem bu denetçi isteğinde, hem farklı bir platformda. Geçen ay bu konuyu Nanahuatl farklı platformda delilleriyle dile getirmişti. Ben Kadıköylü'nün isteğiyle bağlantılı olarak Huluxsi'nin de dahil edilmesini öneriyorum. Ufukart (mesaj) 09.41, 14 Nisan 2021 (UTC)
  Tamam @Ufukart. İzin veriyorum beni de ekle oraya senin inadına kanıtlayacağım onun kuklası olmadığımı. Ekle istersen benim ismimi. hulusi bey hadi bana mesaj at 09.52, 14 Nisan 2021 (UTC)
  Lütfen alınganlık göstermeyin Huluxsi. AWB, Bot ve wmtr başvurusu yapmış bir devriyenin tertemiz olması hepimizin beklentisidir. Hem fena mı, Bu sayede bu iddiaların tümünden kurtulmuş olursunuz. Ufukart (mesaj) 10.12, 14 Nisan 2021 (UTC)
  Birisi adli dilbilim mi dedi? Bireydil bakımından iddiayı hem destekleyen hem de iddiaya karşı bulgular mevcut doğrusu. Dr. Coalmesaj 20.18, 17 Nisan 2021 (UTC)
 • İlk kayıt olduğu günde direkt daha vandalizme uğramadan ("Merhaba, Kendim sayfamı vandalizm e uğramak için sayfamı kilityebilirmiyim?") kullanıcı sayfalarına vandalizm yapıldığını bilmeside şüphelendirici. Robingunes; 10.01, 14 Nisan 2021 (UTC)
  Ben imzayı başarıyla atabilmesine bile şaşırırken. Başarıyla ilk mesajında imza atabilmiş. Halen unutuyorum imzayı. Ufukart (mesaj) 10.12, 14 Nisan 2021 (UTC)
 • @Ufukart, bir şeyi netleştirmek isterim. Şöyle bir ilk değişiklik şüphelidir. Yeni gelen bir kullanıcı, devriye nedir daha bilmeden bunun aday olunabilecek bir şey olduğunun farkında, mesajına imza atması gerektiğinin farkında. Yeni bir isim olmadığı konusunda önemli bir bulgu bence. Üçüncü değişikliği şu, kullanıcı sayfası silinmiş olduğundan geçmişi gözükmüyor ama Huluxsi'ninkinden alıntıydı. Öte yandan kendisinin gerek burada gerekse Telegram'da Huluxsi ile olan konuşmaları incelenirse, genel olarak anında soru-cevap şeklinde olduğu görülebiliyor. Şans eseri aynı dakikalarda mı aktif oluyor ikisi sürekli? Bunun gibi birçok işaret mevcut. Vikipedi:Kukla politikası açık, iki farklı kişiymiş gibi davranırlarsa politika ihlalidir. Ben şahsen aynı kişi olmasalar dahi ortada bir canlı kukla durumu olabileceğini düşünüyorum. Huluxsi'nin iyi niyetli katkıları varken diğer kullanıcılar katkı yapmaktan ziyade başka şeylerle meşgul oluyorlar. @Elmacenderesi inceleyebilirse açıklığa kavuşacaktır.--NanahuatlEfendim? 06.09, 15 Nisan 2021 (UTC)
 • @Nanahuatl düzeltme için teşekkürler. Aynı dönemde sen bu iddiayı dillendirdiğinde savunan taraf hep Huluxsi oldu. Ekrem hiç cevap vermedi grupta olduğu halde. Dediğiniz gibi, iyi niyetli katkılarına sağlıklı şekilde devam edebilmesi için Huluxsi'nin de denetlemeye dahil edilmesi kendisi açısından da faydalı olacaktır. İleride sıklıkla karşısına çıkabilir bu konu. Yine vurgulamak isterim ki, AWB ve Bot başvurusu var Huluxsi'nin. Temiz olsun ki herkesin gönlü ferah olsun. İddia asılsız çıkarsa ben Huluxsi'den birebir açık platformda özür de dilerim haksızlık ettim derim. Sorun değil. Ufukart (mesaj) 11.59, 15 Nisan 2021 (UTC)
  @Ufukart: Eğer Huluxsi'den şüpheleniyorsanız delillerinizle birlikte davaya kullanıcının adını eklemenizin önünde herhangi bir engel bulunmamakta. İyi çalışmalar. Kadıköylümesaj 14.37, 15 Nisan 2021 (UTC)
Dava üzerinde çalışıyorum. En kısa sürede sonuçlandıracağım. Sevgiler e.c. 10.33, 16 Nisan 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum İleri sürülen iddialar arasında kullanıcının ilk değişikliğinin "nasıl devriye olurum" sorusuyla birlikte deneyimli bir kullanıcı olduğu görülüyor. Cedreon'un yasaklandığı ve durmaksızın kukla hesabı oluşturduğu süreçteki izlenimime göre kullanıcıların mesaj sayfalarına odaklanmasını "birincil amaç" olarak görüyorum. Şüpheli tarafta yer alan kullanıcının amacının da bu yönde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bununla birlikte, 1, 2 ve 5. bulguların oldukça kuvvetli olduğunu düşünüyorum. Elmacenderesi'ne kolaylıklar, --Victor Trevor (mesaj) 10.39, 18 Nisan 2021 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Kukla listesine Kullanıcı:EkremBey58444'ü de ekleyerek engel işlemlerini uygulaması için bir hizmetliye danışabilirsiniz. e.c. 09.32, 3 Haziran 2021 (UTC)

Arturo Ungaro[kaynağı değiştir]

Kullanıcının değişikilkleri süresiz engellenmiş olan Arturo Ungaro'ya çok benzemesi ve vandalizm içeren değişiklikleri yapması nedeniyle incelenmesinin uygun olacağını düşünüyorum. Saygılarımla, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 17.19, 4 Mart 2021 (UTC)

Emir Enver ÖZKAN kullanıcısı, açıkça başka kuklalar kullandığı için 4 Nisan 2021 tarihinde süresiz engellendi. Dr. Coalmesaj 19.01, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Cedreon[kaynağı değiştir]

176.234.227.90 eklendi. Aktif olarak düzenleme yapan kullanıcılara mobilden aynı mesajı, Vito'ya da farklı bir mesaj göndermiş. --Victor Trevor (mesaj) 19.14, 24 Şubat 2021 (UTC)

85.99.23.58 eklendi. Uncitoyen'a gönderdiği mesajın onunla ilişkili olduğunu düşünüyorum. --Victor Trevor (mesaj) 10.59, 3 Mart 2021 (UTC)

Kiraz Çiçeği Sakura eklendi: İlk değişikliklerini kullanıcı sayfasında yapması, akabinde tipik olarak -mobilden- mesaj göndererek yardıma ihtiyacı olan bir kullanıcı imajı çizmeye çalışmasından ötürü. --Victor Trevor (mesaj) 09.55, 19 Mart 2021 (UTC)

Küçük büyük eklendi: Kiraz Çiçeği Sakura ile aynı gerekçeden. --Victor Trevor (mesaj) 10.54, 18 Nisan 2021 (UTC)

Ben de @Vipikedi kullanıcısını ekledim @Victor Trevor. Bilgine Kadıköylümesaj 17.44, 30 Ocak 2021 (UTC)
@Kadıköylü: Eklenen kullanıcı farklı birisinin kuklası çıkmış. :D Dolayısıyla burada kalmasına gerek yok. --Victor Trevor (mesaj) 08.07, 31 Ocak 2021 (UTC)

Umargu97 eklendi. Kullanıcı sayfamdaki mesaj 1 --BirazdangelicemMsj 09.01, 1 Şubat 2021 (UTC)

@Birazdangelicem: Süzgeç tarafından yasaklanmış, dolayısıyla buradan siliyorum. --Victor Trevor (mesaj) 10.43, 1 Şubat 2021 (UTC)
TigerRiven eklendi. 23 saat önce üye olan birinin devriye adaylığı, sonrasında beyaz liste başvurusu... İncelenmesinde yarar var. --Kemalcan (mesaj) 16.27, 1 Şubat 2021 (UTC)
Zaxron kullanıcısı eklendi.--Kadıköylümesaj 14.22, 16 Şubat 2021 (UTC)
Zaxron bariz kukla olduğu için listeden çıkarıldı. KET'e başvuruldu.--Kadıköylümesaj 14.26, 16 Şubat 2021 (UTC)
 • @Melis ramazanoğlu eklendi. Yeni bir kullanıcı olmasına rağmen Vito'ya ilk değişikliğinde toplu mesaj gönderici olmak istediğini söylemesi ve maddelere bakım ve HS şablonları eklemesi şüpheleri arttırmaktadır.--Kadıköylümesaj 16.53, 18 Nisan 2021 (UTC)
  • Kadıköylü, kullanıcı beyaz liste için iletişime geçtikten sonra kendisini gruba dahil edip tüm katkılarını anlık olarak takip ettim. Buraya eklenmesi hakkında bana gönderdiği mesaj ile beklediğim davranışsal bulgular (bireydil dahil) tamamlanmış oldu ve uygunsuz kukla kullanımı nedeniyle süresiz engel uyguladım, bilgine. Dr. Coalmesaj 23.41, 18 Nisan 2021 (UTC)
 • @Bear crocodile eklendi. 15 dakika önce üye olmasına rağmen sayfa korumasını, hizmetlileri ve metadan sayfa oluşturmayı bilmesi şüpheleri arttırmaktadır. İncelenmesinde yarar var. İyi çalışmalar.--Kadıköylümesaj 14.59, 19 Nisan 2021 (UTC)
Bear crocodile Chansey tarafından süresiz engellendiğinden dolayı davadan çıkartılmıştır. Bilgilerinize.--Kadıköylümesaj 17.21, 19 Nisan 2021 (UTC)
 • @Dropiux eklendi. 1 gün önce üye olmuş olmasına rağmen beyaz listeyi ve KET'i biliyor olması, renkli imza oluşturması ve değişikliklerini mobilden gerçekleştirmesi şüpheleri arttırmaktadır. İnceleme altına alınmasını talep ediyorum.--Kadıköylümesaj 18.12, 20 Nisan 2021 (UTC)

1 gün önce katılmış olmamız beyaz liste talebinde bulunamazmıyız anlamadım 200 yakın değişikliğim bulunuyor ve vikipediye katılmadan önce tüm bilgileri öğrendim ondan sonra katkı sunmaya başladım katkılarıma bakabilirsiniz ve mobilden değişıklik yapamazmıyız değişiklik yapmak için bilgisayar mı almak lazım anlamadım iyi çalışmalar

Dropiux (mesaj)

@Dropiux Mesaj sayfanızdan da 1 günlük kullanıcı olarak 7 saatlik bir kullanıcıya politikaları öğretmeye çalıştığınız rahatça anlaşılabiliyor. Aklımızla alay etmeyin artık istirham ediyorum sizden.--Kadıköylümesaj 18.22, 20 Nisan 2021 (UTC)
 • @Puwcon eklendi. 6 saat önce üye olmuş olmasına rağmen HS'yi, M6'yı, silme talebi kodlarını, kısaltmaları ve bakım etiketlerini bilmesi şüpheleri arttırmaktadır. Ek olarak da değişiklikler yukarıda adı geçen kuklacı gibi mobilden gerçekleştirilmektedir. İnceleme yapılması gerekmektedir.--Kadıköylümesaj 19.04, 21 Nisan 2021 (UTC)
 • @Uçurumlar eklendi. Kayıt olur olmaz kullanıcı sayfası oluşturması, değişikliklerin mobilden gerçekleşmesi ve HS eklemeleri yapması şüpheleri arttırmaktadır. İnceleme altına alınsın.--Kadıköylümesaj 18.09, 22 Nisan 2021 (UTC)
 • @100GB eklendi. 3 gün önce üye olmuş olmasına rağmen deneyimli Vikipedistler gibi katkı yapması ve değişikliklerinin mobilden gerçekleşmesi şüpheleri arttırmaktadır. Gerekli incelemeler yapılsın.--Kadıköylümesaj 07.59, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Sayın Kadıköylü'nün endişesi anlamıyorum Cedreon kim tanımıyorum karşınızda bir kadınla konuştuğunuzu unutmayın inceleme yapılabilir tabiki bahsendiğiniz kişinin kuklası olmadığımı kanıtlamak isterim iyi vikiler 100GB mesaj ve ileti 08.04, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Ben o resimdeki bayanın siz olmadığını da düşünüyorum zira Commons'a yüklediğiniz fotoğrafın teknik verileri bulunmamakta @100GB. Kadıköylümesaj 08.07, 6 Mayıs 2021 (UTC)

İsterseniz sosyal medya üzerinden iletişime geçebilirsiniz ozaman anlarsınız kadın olduğumu bir kere bayan değil kadın demeniz gerek 100GB mesaj ve ileti 08.10, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Benim Vikipedi kullanıcılarıyla iletişime geçtiğim tek yer burasıdır @100GB. Denetçi incelemesi sonucunda kim olduğunuz ortaya çıkacaktır. Kolay gelsin, Kadıköylümesaj 08.17, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Sizede kolay gelsin yetkiler inceyebilir ozaman anlarsınız tek iletişim geçdiğiniz yer burasıyla ozaman suç atmayın kimseye her katkı yapanı kuklacımı sanıyorsunuz iyi vikiler herkese 100GB mesaj ve ileti 08.22, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Kullanıcının 4. değişikliğinin bir geri alma olması, seslen komutunu bilmesi, imzasını özelliştirmesi, değişikliklerin deneyimli kullanıcı gibi Vikipedi biçemine uygun olması şüpheleri artırıyor. Robingunes; 09.57, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Bunları bilmek suç mu anlamadım ne takdınız bana kendi imkanlarımla vipedi'ye katkı sağlamaya çalışıyorum iyi günler 100GB mesaj ve ileti 10.02, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Sayın @Elmacenderesi sesleniyorum lütfen yardım efendim kimsenin kuklası değilim kanıtlamak için burdayım iyi günler dilerim 100GB mesaj ve ileti 10.44, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Köy çeşmesinden bizlere seslenmesi peki?, son değişiklikleri eritiniz vs... ?--Kemalcan (mesaj) 10.50, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Böyle düşünmenize üzüldüğümü bildirmek isterim orada sadece ne kadar değişiklik sayısı göstermek içindi belki motive olur diye sevgili Kemalcan

Denetçimize hem buradan hemde e-posta ile seslendim kuklası olmadığım ortaya çıkmasını istiyorum artık katkıları mı inceleyebilirsiniz herhan gibi zararlı katkıda bulunmadım ve yapdığım değişikliklerimin çoğu hizmetliler tarafından incelenmiştir. İyi günler dilerim 100GB mesaj ve ileti 11.28, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Kulakları sağır edercesine ördek sesi duyulan bunun gibi durumlarda buraya yazıp karşılıklı konuşarak trolü beslememek, hizmetlilere özelden veya en kötü KET'ten yazmak, yeterli bulunmuyorsa denetçi isteğine o zaman getirilmesi faydalı olacaktır, not düşeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.23, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Selamlar @Seksen iki yüz kırk beş, engelleme için teşekkürler. Bu dakikadan itibaren karar aldım, bu tip bir kullanıcıya rastlarsam direkt davayla falan uğraşmadan KET'e raporlayacağım. İyi vikiler! Kadıköylümesaj 18.09, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz Burada defalarca adı söz edilen hesaplardan bazılarının kukla hesapları çıkabilmekte fakat yapılan çapraz denetleme ve katkı analizinde bunlar birbirinin kukla hesaplarıdır diyebileceğimiz bir veri elde edilememiştir. Hizmetlilerimiz zaten burada yorum yapan, adı bahsedilen bazı hesapları engellemiş ve bu yapılan işlemlerin doğru olduğunu da söyleyebilirim. --Uncitoyenmesaj 13.59, 20 Haziran 2021 (UTC)