Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.

Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Aybarsibak1[kaynağı değiştir]

Aybarsibak1, Emametin ve Emhrayn kullanıcıların açtığı maddelere bakılırsa kullanıcıların ortak bir paydada buluştuklarını görebiliriz. Temel politikaların ısrarlı ihlali, ihlal sırasında açılan maddeler üzerinde ısrarlı vandalizm yapmak ve engel süresi dahilinde başka hesap açmak kullanıcıların belirgin özellikleri arasında öne çıkan detaylar. Ali Haydar (mesaj) 13.13, 12 Şubat 2019 (UTC)

23 Şubat 2019, benzer maddeleri açan Mhowst ve MuratKıvanç davaya eklendi. --Ali Haydar (mesaj) 15.23, 23 Şubat 2019 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Gerçekleştirdiğim incelemede, belirtilen hesapların kukla olduğunu tespit ettim. Etkin bir hizmetli ile engel hususunda iletişime geçmenizi öneririm. Sevgiler. e.c. 21.09, 4 Mart 2019 (UTC)

Kostantinopolisli Kostantinopulos[kaynağı değiştir]

Kostantinopolisli Kostantinopulos, diğer adıyla Yurttaş Tete, daha önce uygunsuz kukla kullanımı, telif hakkı ihlali, küfürlü değişiklik, nezaket ihlali ve benzeri nedenlerle yüzden fazla kez engellendi. Yılın başında kendisine 3. kez şans tanındı ve daha önce yaptıklarını yapmayacağı konusunda sözü alınarak engeli kaldırıldı. Kendisinin Vikipedi'ye kazandırılması sürecinde kendisine birçok konuda yardımda bulundum ancak son yaptığı davranışla verdiği sözleri hiçe sayarak eski davranışlarına geri döndüğünü gördüm.

Yurttaş Tete, Homili'de Gırtlak Tufidi Gandi Tumba Yatar... adında bir hesap açıp Azerice Vikipedi'de küfürlü değişiklik yapmış, aynı hesapla Kazuo Koike maddesinin wikidata bağlantısını yapmış, şu an sahip olduğu Kostantinopolisli Kostantinopulos hesabıyla ise Kazuo Koike maddesi üzerinde değişiklik yapmış. Altta verdiğim bağlantılarda kullanıcının yaptıkları görülmektedir. Kanıtlar;

 • Azerice Vikipedi'de küfürlü değişiklik yapması burayı bağlamıyor (kişisel bir hakaret yok ortada), burada yaptığı katkılar var ve burayı geliştiriyor. Aynı kişi oldukları bariz, neden böyle saçma sapan aksiyonlara girer mantıklı hiçbir açıklaması da yok. Zaten bu şahsın hiçbir hareketinin mantıklı açıklaması yok, anlamak mümkün değil. Buraya herhangi bir zararı yok şimdilik, dolayısıyla bir müdahale olmasa da olur. Uyarı da yapılsa zaten anlamıyor ya da anlayamıyor, yapacak bir şey yok.--RapsarEfendim? 21.59, 23 Nisan 2019 (UTC)

Ben herhangi birşey yapmadım sayın Rapsar ben sadece denk geldi açıkmış olan Kazou Kouke maddesine ekleme yaptım... Açan ben değilim onu... Metin Akpınar gibi aynı düşüncelerde olduğum bir sanat emekçisine saygısızlık edecek kadar basit değilim...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 08.29, 24 Nisan 2019 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların Yurttaş Tete'nin kukla hesapları olduğu oldukça bariz şekilde belli. Engel bu kullanıcı için bir çözüm yolu oluşturmuyor, hepimiz görüyoruz. Engel ile birlikte yeni hesaplar açarak tekrar harekete geçiyor. Ben dürüst olmasını ve kendisi olduğu bariz olan bu kullanıcıları kabullenmesini beklerdim. Zira dürüst olmaması, kendisine şans vermek için bizleri ikilemde bırakıyor. Şu hali ile engel yerine izlememizi öneriyorum, ilk hatası ile birlikte engel uygulanabilir. Sevgiler. e.c. 19.55, 28 Nisan 2019 (UTC)

 • Sayın @Elmacenderesi, ilk hatası ile birlikte engel uygulanabilir demişsiniz, hatırlarsanız Yurttaş Tete, yapmaması gereken şeylerin sözünü vermiş, aksi durumda engelle karşı karşıya gelebileceğini kabullenerek topluluğun onayını almıştı. Ancak yukarıdaki olanlara ek olarak bugün şuradan görüleceği üzere kullanıcı silinen maddesini geri getirilmesi için yoğun bir çaba harcamakta. Yani verdiği sözlerden cayıp hala hata yapmaya devam etmekte.
Kullanıcının engelinin kaldırılması sürecinde görüş bildiren sayın @Sakhalinio, sayın @Superyetkin, sayın @HakanIST, sayın @Sabri76 ve kullanıcının bir daha hata yapması konusunda somut bir şey elde edilmesi durumunda kullanıcıyla doğrudan mücadele etmeyi öneren sayın @Vikiçizer'i nihai kararı vermeleri için görüş bildirmeye davet ediyorum. --Ali Haydar (mesaj) 20.41, 28 Nisan 2019 (UTC)
Elmacenderesine izlenmesi konusunda katılıyorum. Küfürlü değişiklikler Azerice Wiki'de yapılmış ve Wiki politikalarına göre başka dilde engele konu olmuş bir hareket diğer diller için geçerli değildir. Israr konusunda ben kendisine gerekli mesajlarıda bugün yazdım. Ben aştada söylediğim gibi izlenmesi taraftarıyım ki hala kendisini beyaz listeye almadık. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20.58, 28 Nisan 2019 (UTC)

Yorum Yorum Suçlamaları ve kararı kabul etmiyorum efendim yapan ben değilim Metin Akpınar maddesine falanca dilde yapılmış ben daha önce belirttiğim sayın Vikiçizere ve sayın Sakhalinio dahilindeki kakarımın arkasındayım... madde eklemeye devam ediyorumn olumsuz bir harekette bulunmayacağıa and içtim kesinlikle küfür yada vandalizm asla amacım katkı sağlamak zarar vermek değil saygılar iyi sabahlar herkese...--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 04.57, 29 Nisan 2019 (UTC) Ben kabul etmiyropum atfedilen kişi ben değilim ben verdiğim sözün farkındayım ortamı ve topluluğu zora sokacak bir oluşum yapmdım bu sürede benim hatam yoktur silinen maddelerin geri getirilmesini oluşturan her kullanıcı ister ben değilim sadece önemli olan nazik istekle bulunmaktır orada verdiğiniz örnekte ısrar edip arkasından vandalizm dediğimiz kötü oluşumlarda bulunmadım aslada yapmama sayın Sakhalinio'da Rusçayı atkipe delim duruma göre bakarız dedi bitti sayın Ali Haydar'ın alıp veremediği durum nedir ben yapmıyorum herhangi birşey burada sayın yetkililer görülen üzere madde açıyorum sadece açılmöış bir IP tarafından maddeye katkı verdim diye bana dönüyor tüm oklar lütfen ben değilim Metin Akpınar gibi değerli birine asla saygısızlık edemem..--Kostantinopolisli Kostantinopulos (mesaj) 07.56, 29 Nisan 2019 (UTC)

Elmacenderesi ve Sakhalinio'ya uyarak, durumun izlenmesi fikrini denemekte fayda görüyorum. --Vikiçizer (mesaj) 13.35, 1 Mayıs 2019 (UTC)

GFB Mete 34 2[kaynağı değiştir]

İlk davada adı geçen GFB Mete 34 ve SBoX AwaLaNCe kullanıcı hesaplarının Mirela63 ile bağlantısı olduğunu düşünmekteyim. Her hesapta benzer katkılar bulunmakta. Bölüm listeleri ağırlıklı katkılar aşağıdan görülebilir. Her geçmişte GFB Mete 34, SBoX AwaLaNCe ve Mirela63 isimleri görülebilir.

Ali Haydar (mesaj) 20.11, 9 Mayıs 2019 (UTC)

 • VP:KUKLA politikası, art niyetli bir eylem olmadığı sürece kukla hesap kullanımını yasaklamıyor. Herhangi bir zarar verme, oradaki koşulları ihlal etme durumu var mı?--RapsarEfendim? 20.36, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Sayın @Rapsar, GFB Mete 34 1.5 yıl kadar önce yasal tehditten dolayı süresiz engellendi. Bundan önce ise 2017'de YouAreMyCure adıyla vandalizmden engellenmişti. Daha ayrıntılı bilgi için Vikipedi:Kukla_şüphelileri/Arşiv/2018#Kullanıcı:GFB Mete 34 sayfasını inceleyebilirsiniz. Kullanıcı:YouAreMyCure vandalizm, Kullanıcı:BurnWithMyFlame ve Kullanıcı:Devil Of THE kullanıcı adlarıyla uygunsuz kukla kullanımı, Kullanıcı:GFB Mete 34 yasal tehdit, Kullanıcı:SBoX AwaLaNCe ile kuklacılık olmak üzere toplam 5 süresiz cezalandırılması var. --Ali Haydar (mesaj) 20.49, 9 Mayıs 2019 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların aynı kişiler olduğunu tespit ettim. Ancak bu durumun Vikipedi'ye zararının tam olarak ne olduğunu da izlememiz gerekli. Yasal tehdit Vikipedi için kırmızı çizgilerden birini oluşturuyor. Bu nedenle bu dava metnini bir hizmetli ile de paylaşarak görüş alabilirsiniz. Ben engellenmesi tarafındayım. Eğer danışacağınız hizmetli de engel tarafında ise işlem gerçekleştirilebilir. Bir şans daha verilmek istenirse bu karara da saygı göstereceğimi bilmenizi isterim. Sevgiler. e.c. 22.46, 19 Mayıs 2019 (UTC)