Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Avcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.svg Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Manyayranpour[kaynağı değiştir]

 • 1 seneden fazla süredir yoğun bir sinsi vandalizm yapan biri var. IP'leri hep İran'dan. Mobil kullanıyor, çoğunlukla Android app. Şurada köy çeşmesinde bir IP aralığını bildirmiştim. Daha sonra Blue800'ün mesaj sayfasında şuradaki tartışmada o raporladığım IP aralığının Manyayranpour kullanıcısı ile aynı kişi olduğunun farkına vardım. Zar zor Manyayranpour'a 24 saat engel verildi ancak anında çeşitli İran IP'leri ile kendisi vandalizme devam etti. Bu noktada Manyayranpour'un süresiz engellemesi gerekiyordu bu sebepten açıkçası. Sonra ‎RakanQRt321 hesabı ile döndü, o da burada raporlandı ancak bir şey yapılmadı, IP'lerine geri döndü zaten sonra. Lindi1998 de karakteristik olarak benzerlik taşıyor, o da daha önce ben ve başka bir kullanıcı tarafından sinsi vandalizm sebebiyle raporlanmıştı yaptığı bariz vandalizmlerden sonra ancak hiçbir aksiyona gerek görülmedi nedense. Mobil kullanması, kimseye cevap vermemesi, değişiklik özeti kullanmaması, geri alındıkça vandalizmi tekrarlaması, benzer başlıklarda aynı tarz şeyler yapması benziyor. Belli ki 1 seneden fazladır garip bir vandalizm yapan bu İran kaynaklı IP'nin birçok hesabı var kenarda. Açığa çıkarılması iyi olur. Tehonk (mesaj) 00.16, 13 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • ‎RakanQRt321 aynı tarz vandalizm yapan başka biri olabilir gibi de geldi. Arapça viki'de süresiz engellenmiş, benim de kullanıcı sayfama arapça bir şey yazdı. Diğerlerinin İran IP'si olduğunu düşünürsek, Farsça değil de Arapça yazması başka biri olabileceğini düşündürdü. Bir de İran'lı olan hiçbir şeye cevap vermiyor ve kullanıcı sayfası açmıyor, ‎RakanQRt321 kullanıcı sayfası açmış bir de bir şekilde tepki verdi. Ancak yine de İranlı IP'lerden birinin başka bir maddeye eklediği uydurma bilgiyi ‎RakanQRt321'in başka bir maddeye eklemesi soru işareti uyandırıyor. Aynı tarz vandalizm yaptıklarını da göz önüne alırsak aynı kişi değilse bile birbiriyle bağlantılı olabilirler. İran'da yaşayan bir Arap olması da ihtimal dahilinde gerçi. Tehonk (mesaj) 16.08, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]


İŞimşek 3864689ak[kaynağı değiştir]

Kanıt: Üslup ve katkı örüntülerindeki benzerlik. Spesifik olarak Ulaş jesus ile benzerlik göstermekte. — 07 💬 12.58, 11 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Görüş: @İsmail 244. ile aynı kişiler muhtemelen. Ayrıca, İ.Şimşek'in beni takip etmesi (Kullanıcı sayfası, mesaj sayfasındaki resimler) Ekrex ile benzerlik göstermekte. Dava için @07'ye teşekkürler, @Elmacenderesi'ne kolaylıklar. Kadıköylü Mesaj 17.40, 14 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Tüm katkıları inceledim, %1'lik bir hata payı bırakarak kullanıcıların aynı kişi olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca aşağıda listelediğim kullanıcılar ise teknik anlamda Kullanıcı:İŞimşek 3864689ak'ın denetçi arayüzü ile tespit edilmiş kuklalarıdır:

Bu bilgilerle birlikte yukarıda Kullanıcı:Kadıköylü'nün belirttiği Kullanıcı:İsmail 244.'de kukla listesine eklenebilir. Değerlendirme ve işlemler için bir hizmetli ile iletişime geçebilirsiniz. e.c. 13.27, 19 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

 Ping: @Vincent Vega
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 15.06, 19 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

@Vikipolimer Kullanıcı:Şimşek3637 hesabı İsmail'in 2.hesabıdır. sanırım İsmail detaylı açıklama yapmamış. Sayfasında yönlendirme yapmış bakarsanız.

Modern primat[kaynağı değiştir]

Kanıt: Bu kullanıcı Cedreon'un kuklasıdır. Trol amaçlı arka arkaya fevri bir şekilde adaylıklara yazı yazması, yazım tarzı, madde açmaması, tartışma ve mesaj sayfalarına odaklanması, uyarıldığı halde bu davranışları sistematik olarak devam ettirmesi bu iddiayı doğrulamaktadır. Commons'taki adaylığa bakılabilir, mesaj sayfamın geçmişine bakılabilir. Denetçilerin inceleme yapması talebinde bulunuyorum. Kadıköylü Mesaj 15.31, 4 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

buraya hiçbir şey yazmıyorum. kendimi de savunmuyorum. yalnızca sinirli olduğumu yazmak isterim. ----Modern primat ඞඞඞ İLETİ 16.08, 4 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
@Kadıköylü ekrex'in tam kendisiyim fakat modern primat benim adıma kukla değildir. Trol amaçlı değişiklik değildir. Beni suçlamakla kalmadınız, adımı karaladınız. Vikipedi yi bilmeyen insan kuklacılık yapar mı yapar, normal karşılanması lazım. Her insanın kendi tavrı farklıdır. Vikipedi demek sadece madde açmakla yetinmiyor. Bilgi kaynağı olan bir yerdir Vikipedi Sayın Kadıköylü, yok senden bilecek değilim vay Ekrex in kuklasısın diyorsan engelleyin hatta beni süresiz. 88.236.191.170 20.40, 4 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
Cedreon un yaşındayım ama fakat tavırlarımız aynı olabilir. Her insan farklıdır. Benzer de olabilir. Bu sanal ortamda kime güvenilir?
Cedreon 6 davasında ilk katkının mesaj olması sağlam kanıttı fakat vikipedi yi bir kaç gün önceden denemiştim ip adresimle. İmza atmayınca uyarı geldi ve imza attım.

bu arada modern primat, neden sinirlisiniz? Yoksa Cedreon değilde başka bir kuklacımısınız?

Symbol opinion vote.svg Not: Davayı inceliyorum, en kısa zamanda sonucu bildireceğim. e.c. 21.34, 4 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Ekrex[kaynağı değiştir]

Kanıt: Huluxsi'nin Ekrex/Ekrexso/Cedreon ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Ekrex'in ilk katkısı şu. Huluxsi'ye devriyelikle ilgili danışma modülünü kullanmadan bir soru sormuş. Nereden buldu Huluxsi'yi? Ardından Ekrex/Ekrexso Huluxsi'ye "Naber" tarzında mesajlar atmaya başlamış. Ekrex'in kullanıcı sayfası da Huluxsi'ninkine çok benziyordu, geri getirilirse görülebilir. Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Cedreon 6 davasında da Huluxsi'nin Ekrex'i savunduğu görülebilir. Vikipedi'nin ana telegram grubundaki yazışmaların da incelenmesi iyi olacaktır. Ekrex'in Huluxsi ile aynı anda aktif olup benzer bir üslupla mesajlaşmaları şüpheleri artırmaktadır. Mesajların ekran görüntülerini buraya eklemeyeceğim, isteyen "Ekrem" diye aratıp okuyabilir. Ben bu davada teknik iz bulunamasa bile canlı kuklacılık olduğunu düşünüyorum. Adı yukarıda bulunan tüm kullanıcıların denetlenmesini talep ederim. Dava "İlgisiz" olarak sonuçlanırsa da Huluxsi'den bu sayfada özür dileyeceğimi de bildirmek isterim. Kadıköylü Mesaj 14.50, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Ekrem zaten cedreonun kendisi değil mi? Cedreon'u zaten çooook zamandır tanıyorum. Büyük ihtimalle oradan. İkincisi, ben ekrex olsam kendime niye naber yazayım? Cedreon 6 davasında sırf biraz Ekrex lehine yorum yaptım diye onun kuklası olmuşum. Yazışmaları da inceleyebilirsiniz. Bir şey çıkmayacak. Kullanıcı sayfaları da bence kanıt olamaz. Sırf o kullanıcı sayfamı beğendi ve kopyaladı diye ben kuklamı oluyorum? hulusi bey hadi bana mesaj at 15.58, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor. Kullanıcıların arasında teknik bir bağ bulunmamakta, canlı kuklacılığa dair daha fazla bilgi gerektiren bir süreç gerekebilir. Dava ile ilgilenen ve daha fazla detaya hakim olan kullanıcılar mevcut ise tarafıma ulaşabilir ya da aşağıda gerekçelerini belirtebilir. Sevgiler. e.c. 23.41, 5 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Benim başka ekleyecek delilim yok. Diğer kullanıcıların varsa eklemelerini rica ederim. Başka delil eklenmezse VP:İNOV’u uygulayarak davayı ilgisiz olarak kapatabileceğimizi düşünüyorum. @Elmacenderesi @Huluxsi Kadıköylü Mesaj 11.44, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Ufukart, senin şüphelerin vardı. Ekleyeceğin bir şey var mı? Kadıköylü Mesaj 19.08, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Elmacenderesi, 6 Aralık 2021'den beri kimse başka bir delil eklemiyor ve eklemeyecek, belli. Bence Kadıköylü'nünde dediği gibi, artık VP:İNOV kapsamında ilgisiz olarak kapatılabilir dava. hulusi bey hadi bana mesaj at 19.54, 17 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Kuklacının sahibinden Gerçekler (Ekrex/Ekrexso)[kaynağı değiştir]

Sayın @Kadıköylü, Uzun süre gerçekleri sakladım. Saklamanın nedeni vardı. Huluxsi hakkında konuştuklarını kesinlikle yanlış buluyorum. Cadreon olayına geçersek bir ip çakışması olabilir. {{Kullanıcı çoklu ağ}} koymamışım kullanıcı sayfama. Cadreon un da değişikleri mobilden yapması tuhaf değil mi? sana hak veriyorum. Bu konularda şüphen olabilir, benim burda yazmam bile ip adresimin engellemesi bile sebebiyet olacaktır. Cadreon un tam kendisi değilim. Cadreon a dava açtınız ve sonuçlanınca cadreon olarak varsaydınız. Ama aslında cadreon değilim. Diyeceksin şimdi yalan diyorsun inanmadım. Olabilir, merak etmeyin. Bu kelimeleri söylemek için gerçekten çok geç kalmışım. Vikipedi de katkı yapmadığımı ve bu mesajla kuklacılık faaliyetimi sonlandırdığını belirtmek isterim. Cadreon davasını sonuçlandıran @Elmacenderesi e de teşekkür ederim. Ulaş jesus konusuna gelirsek ulaş jesus başka bir insandır. Ekrex olarak ben diyorum bunu. Başkası olsa zaten ne farkedecek ki? engellendi bitti. Huluxsi nin kullanıcı sayfasını kopyaladım doğru kuklacı gösterebilmen normal ama huluxsi de değilim, Cadreon da ben başka bir kuklacıyım. Vikipedi de katkı yapmadım, katkılarımın çoğu Kullanıcı sayfalarında. İnsan hangisini yapacağım diye düşünebilir. Geri mi alsam ne etsem diye. Kısaca; Huluxsi Kesinlikle Cadreon Kuklası değildir, Ekrex olarak ta başka bir kuklayım. İnanmazsın belki kendi tercihin ama Huluxsi ye hak vermelisin. Çünkü adama ben mesaj yazdım kendi kuklası naber diyemez. Huluxsi yi böyle bir iftirayla karşı karşıya bıraktığım için özür dilerim. Engellerseniz Vikipedi de daha bu mesajdan sonra katkı yapmayacağımı belirtmek isterim. Engelimin açılmamasını talep ederim. (Zaten açılmayacak) o yüzden bir kuklacı kalmam en doğrusu olacaktır. Hakkımda açılan davalarım ise de asılsız olduğunu belirtmek isterim. Belki adıma başkası kukla taklidi yapabilir mi bilmiyorum. Sizi yorduysam kabul. Beni Engelleyeceklere söylüyorum, lütfen bu engellenmiş olarak diyin, kukla olarak değil. Hoşçakalın. 78.190.28.61 15.37, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Ping attığınız için yazıyorum. Denetçiler gereken incelemeleri yapacaklardır. Teşekkürler. Kadıköylü Mesaj 15.45, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Rica ederim, @Kadıköylü. yeni hizmetlilik başvurunda hayırlı olması dilerim. 78.190.28.61 16.07, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Cedreon kuklacılık olayını Müge Anlı takip eder gibi merakla takip ediyorum açıkçası, mutlaka benim gibi düşünenler de vardır. Hakkında 6 kere denetçi isteği açılan ve hiç durmayan bir kukla ustası. Halbuki kuklacılığı kabul etse ve ikinci bir şans talep etse olaylar farklı gelişecekti ancak her geçen gün olaylar sarpa sardı. Aylar sonra gelen itiraflar, vicdani muhasebeler, "kuklacılık" kavramının ifade ettiği anlamı değiştirmeye çalışmalar vs. Oldukça ilginç bir olay.--Śαвяí¢αи76ileti 17.28, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Kostantinopolisli Kostantinopulos 7[kaynağı değiştir]

Kanıt: İki kullanıcı da yeni ölmüş kişilerin maddelerini açmakta, VP:ÖRDEK o kadar bariz olmadığı için KET yerine Dİ açmanın daha doğru olduğuna inanıyorum. — 07 💬 16.01, 28 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Yorum Yorum Madde eklemek suçsa buyurun bu hesabıda ekleyin extra hesap açmadım kapandıktan sonra Kostantin hesabı doğrudur IP üzerinden madde açmaya devam ediyorum saklayacak değilim ama kimseyi böbürlenme yada kibirlenmede bulunmadım hakkında ne karar çıkarsa sağlık olsun--46.106.45.247 22.42, 6 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Goldenglobalbank[kaynağı değiştir]

Kanıt: Golden Global Yatırım Bankası'nın sayfa oluşturma günlüğü abc 16.50, 26 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Assyrtiko[kaynağı değiştir]

Kanıt: @41.223.53.150 adlı IP tarafından belirtilen bulguların hepsini inceledim. Gösterilen delillere katılıyorum. Ayrıca, Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Leaply davasında da Destemora ve Assyrtiko arasında net bir IP çakışması olduğu ifade edilmişti. Daha sonra ortak Wi-Fi olasılığı göz önünde bulundurulmuş ve iyi niyet varsayılmıştı. Assyrtiko'nun Destemora'nın ilgilendiği konularla ve maddelerle ilgilendiği açıkça görülmektedir. Savunmasını sunması için Assyrtiko'ya bildirimde bulunuyorum. Gerekli incelemelerin yapılması talep olunur. Kadıköylü Mesaj 15.27, 8 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

41.223.53.150 anonim kullanıcısı tarafından VP:Ş'de 8 Ekim 2021 14.33 UTC zaman damgalı şikâyette dillendirilen bulguları buraya indirmek isterim:
Assyrtiko Nivelesin kuklasıdır. Kanıtlarını söylüyorum şimdi. İlk olarak Assyrtiko hesabının önceki ismi Kemalcan. Hesap 2007 yılında oluşturulmuş. Birsürü telif uyarısı almış. Ve genellikle aktif değilmiş. En son değişikliğini 2013 yılında yapmış ve 2020 yılında Kemal Can Ocak maddesini açıp geri dönmüş. Sonra yine kasım 2020 ye de kadar aktif olmamış sonra geri dönmüş. Nivelesin kuklası olan rahmigula Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kemal Can Ocak sayfasında sayfanın kalması gerektiğini savunmuş. Ve bakın bakalım İngilizce Vikipedi’deki Kemal Can Ocak sayfası kimin tarafından açılmış :) Destemora tarafından :) sizce bunlar tesadüf mü? Değil. Daha fazla kanıt sunacağım. Birsürü telif uyarısı alan, 6 yıl boyunca (2007-2013) arasında toplam 50 değişikliği bile bulunmayan Assyrtiko, Kasım 2020 de geri dönüyor ve tecrübeli bir kullanıcıymış gibi bir sürü madde açıyor. Assytriko kelimesi şarap ile ilgili birşey. Kemal Can Ocak kişinin şarap üreticisi olduğu söylenmiş, Destemora adlı kullanıcıda şarap ile ilgili maddeler açmış. Örnek olarak Karasakız, Karalahna ve Buzbağ maddeleri gösterilebilir. Ve Assytriko da şarap ile ilgili maddeler oluşturuyor. Sizce bunlar tesadüf mü? Bence değil :)07 💬 15.36, 8 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Kadıköylü, bir yerde bir tartışmada ben de Leaply ile Niveles arasında bağ gördüğümü düşündüğümü ifade etmiştim, bir hizmetli adaylığı idi sanıyorum. Onu da buraya bağlantı olarak bırakabilir misin? Ayrıca, Kemalcan adlı kullanıcının çektiği fotoğraflarla ilgili görüşlerini paylaştığı SRA'larla kendisine saygı duymuştum. Son derece isabetli, kaliteli yorumları vardı. Böyle bir durum söz konusu ise, bu kuklacılık iddiası gerçek çıkarsa büyük bir hayal kırıklığına uğrayacağım. Beklediğim bir durum değildi. thecatcherintheryeileti💬 18.00, 8 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
[1] ve [2]. thecatcherintheryeileti💬 18.26, 8 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Herkese merhaba, ilk ve son açıklamam olacak zira daha önce belirtmiştim. Paylaşımlara başlamadan önce tüm denetçilere bir hizmetlimiz aracılığıyla bazı kişisel bilgiler ulaştırdım. Bu kapsamda açıkçası içim rahat. Mısır üzerinden bir ip'nin bu söylemlerini son dönemde kritik tartışmalardaki aktifliğime bağlıyorum. Kim olduğunu da tahmin edebiliyorum, ancak konumuz değil. Niveles ve Ali Haydar kimdir, necidir bilmem, tanımıyorum. Sevgiler. --Assyrtiko (mesaj) 21.29, 11 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Assyrtiko, II. Niveles'in kuklaları Destemora ve Rahmigula ile olan benzerliklerinize ne diyeceksiniz? Kadıköylü Mesaj 19.04, 12 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Merhaba, @Elmacenderesi bu davaya da bakabilirseniz sevinirim.--Kadıköylü Mesaj 11.02, 4 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Victor Trevor uyarınca mevzubahis davaya karışan hesaplar ekleniyor. — 07 💬 16.06, 4 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yukarıda sonuçlanan dava ile birlikte bazı konuların altını çizmek için kısa bir ekleme yapmak istiyorum. Victor Trevor'a hizmetli yolunu kapatan, hizmetli adaylığında olumsuz oy kullanan kullanıcılardan biriyim, öncelikle belirteyim. Bu kullanıcılar aktifken paylaşım yaptığımı, bazı yerlerde aynı saniyelerde hatta değişiklik çakışması bile yaşadığımın altını çizerim. Herkese mutlu bir haftasonu dilerim. --Assyrtiko (mesaj) 19.20, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Assyrtiko, 1 ay önce sormuştum ama cevap vermediniz. Kemal Can Ocak maddesiyle ilgili olan deliller hakkında ne düşünüyorsunuz? Kadıköylü Mesaj 21.05, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Selamlar Kadiköylü, aslında bahsetmiştim ancak tekrar edeyim. Denetçilerin elinde tarafımdan bu davalardan çok önceleri gönderilmiş bu iddiaları çürüten bilgilerin hepsi mevcut. Sevgiler. --Assyrtiko (mesaj) 21.43, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Teşekkürler, @Assyrtiko. Denetçi kararını bekliyorum. İyi çalışmalar. Kadıköylü Mesaj 21.47, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Elmacenderesi, Kemal Can Ocak işine daha da girmek istiyorum. Niveles'in kuklası olan Rahmi1980, aynı maddenin silinmesini önlemek için Hollandaca Vikipedi'ye bile gelmiş. Silinme tartışmasında kendisine bunun bir Vikiler-arası reklam olup olmadığı sorulunca, verdiği cevapta "Ik voegde toe. Ik ben een fan van hem", yani [bariz bir makine çevirisi ile] "Ekledim. Ben onun hayranıyım" ifadelerini kullanmış. Assyrtiko'nun, bu sayfada "gereksiz açıklama" diye sildiği bölüm ile karşılaştırılınca, bir şeyler tanıdık geliyor... ~StyyxEvet? 17.08, 4 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Herkese selamlar, dava ile ilgili Kullanıcı:Assyrtiko'nun geçmişte tarafımıza gönderdiği bazı belgeler mevcuttu. Bu bilgilendirmne ve belgeleri tekrar inceledim. Bu belgeler benimle beraber Kullanıcı:Uncitoyen tarafından da incelenmişti. Tarafımıza gönderilmiş belge ve bilgilendirmelerde kullanıcının Niveles olmadığını anlıyoruz. Kullanıcı:Assyrtiko'nun tarafımıza gönderdiği bilgilendirmeleri mahsuru bulunmazsa burada da açıklaması (kişisel bilgiler dışındakileri) oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede kullanıcılar tarafından şüpheler giderilebilir. Bir miktar detaylı açıklama ile davayı sonuçlandırabiliriz. e.c. 21.47, 5 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Merhaba @Elmacenderesi, benim anlamadığım bazı noktalar var. Bu belgeler nedir? Bakınca nasıl Niveles olmadığını anlıyorsunuz? Davada birçok benzerliği listeledim. Belgenin doğru olduğuna nasıl karar veriyorsunuz? Niveles çok sinsi bir troll, bir belgeyle, beyanla bu tür davaların kapatılmaması gerektiğini düşünüyorum zira örneğini çok yakın zamanda yaşadık. Cevabınızı bekler iyi çalışmalar dilerim. Kadıköylü Mesaj 09.15, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko‘yu da iddiaları çürüten belgeleri açıklamaya davet ediyorum. Kadıköylü Mesaj 09.19, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Kadıköylü, farkındaysanız davayı sonuçlandırmadım, gönderilmiş belgelere göre bir karar vermek yerine adı geçen kişiden buradaki insanları ikna edecek bilgiler talep ediyoruz. Bu esnada, durum ile ilgili başka kullanıcıların gözlemleri, tespitleri var ise onları da değerlendirebiliriz. Böylelikle davayı birlikte çözme noktasında güzel bir adım atmış olacağımızı düşünüyorum. Teknik izlerin olmadığı durumlarda deneyimli ve güvenilir topluluk üyelerinden tespitler dinlemek ve değerlendirmeye katmak oldukça önemlidir. Sevgiler. e.c. 11.11, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Pardon @Elmacenderesi. Açıklamanızdan sonra davayı kapattığınızı zannettim. O halde beklemedeyiz. İyi çalışmalar. Kadıköylü Mesaj 11.39, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Arkadaşlar tekrar merhaba, bundan bir yıl kadar önce o zamanki tüm denetçilerimize bir word dosyası ulaştırdım. Dosya içerisinde öncelikle kişisel bilgilerim, yıllara yayılmış resmi/gayri resmi görevlendirmeler, uçak biletleri, rezervasyonlar, bulunduğum ülkeler, katıldığım etkinlikler gibi özel belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin bir açıklama değil kanıt niteliğinde belgeler olduğunu belirtmek isterim. Kısaca, gönderdiğim bu belgeler incelendiğinde Niveles/Ali Haydar, henüz engellenmemiş ve normal kullanıcılar olarak yoğun olarak paylaşım yaptığı anlarda, benim bu paylaşımları yapıyor olmamın fiziken mümkün olmadığı ve hayatın olağan akışına aykırı olduğu açıkça görülmektedir. Elmacenderesi açıklamamı daha detaylandırmamı isterseniz detaylandırabilirim. Teşekkür ederim. --Assyrtiko (mesaj) 11.51, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, bu açıklamalarınız yeterli değil. Elimde belgeler var ben Niveles değilim diyorsunuz, kuklacıyla olan benzerliklerinize dair açıklama yapmıyorsunuz. Önceden de Destamora ile çakışma yaşamıştınız. Siz Kasım’da Vikipedi’de katkı yapmaya başladınız, Destamora Ekim’de engellendi. Ayrıca, uçak bileti vs diyorsunuz Destamora ile nasıl çakışma yaşadınız? Milyon tane ip adresi var. Ben bu çakışmanın benzerliklerle beraber değerlendirildiğinde tesadüfen olmadığını düşünüyorum. Yukarıda listelenen benzerliklere dair açıklama yapmanızı bekliyorum. Kadıköylü Mesaj 12.14, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Denetçilere gönderdiğim mailde destemora hesabının benim olduğunu bildirdim zaten. Destemora hesabının üzerindeki engel kaldırılıp alternatif hesabım olarak tanımlanabilir. --Assyrtiko (mesaj) 12.42, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Hayır, yalan söylüyorsunuz @Assyrtiko. Denetçi kararında Destemora’nın siz olduğu açıklanmadı, ortak WiFi dendi. Destemora = Niveles olduğuna göre siz de Niveles’siniz. Lütfen aklımızla oynamayın. Kadıköylü Mesaj 12.55, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Elmacenderesi, size e postada böyle bir beyanda bulunuldu mu? Kadıköylü Mesaj 12.57, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Ek delil, Bir tutarsızlık var. Bu davadan sonra Assyrtiko kullanıcı sayfasına çoklu ağ şablonu eklemiş. Bugün de "Ben Destemora'yım." diyor. Bunu da lütfen göz önünde bulundurun.--Kadıköylü Mesaj 16.29, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
kadiköylü, denetçilerden Destemora isminin çok yıpratıldığını belirterek, trollerin üzerime gelmemesi için rica da bulundum. O konu benim yapmış olduğum kullanıcı adı değişikliği sonrası denetçimizin bir anlık dalgınlığı ki çok normal hepimizin özel hayatı var.--Assyrtiko (mesaj) 16.59, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, "denetçilerin dalgınlığı" şeklinde ifade ettiğiniz durumu buradan detaylıca açıklamanızı istiyorum. Kadıköylü Mesaj 17.03, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
basitçe şöyle izah edeyim, bir sene önce ben denetçilerle eski kullanıcı adım ile irtibat kurdum. 3 ay önce kadar ise kullanıcı adımı Assyrtiko olarak değiştirdim. Denetçimiz bunu takip etmemiş olabilir. Yahut benim dosyamı o tarihte sadece Uncitcoyen incelemiş de olabilir. Elmacenderesi açıklaması sonrası kendisine mail attım. Kendimi tanıttım, oda– sonrasında kullanıcı haklarımı iade etti. --Assyrtiko (mesaj) 17.17, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, bu dava konusunun sizin KA değişikliğinizle ilgisi yok. Elmacenderesi'nin Destemora davasında hatası da yok zira benzerlikler apaçık ortada.
Destemora = Niveles
Assyrtiko = Destemora (Beyanınız ve IP çakışması)
O halde eşitliğimiz şöyle olacak Destemora = Assyrtiko = Niveles.
Açıklamalarınız ve argümanlarınız gerçekten temelsiz ve kafa karıştırmak amaçlı. Kadıköylü Mesaj 17.23, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
sadece Leaply davasındaki durumu izah ettim. --Assyrtiko (mesaj) 17.50, 6 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Symbol opinion vote.svg Not: Selamlar, dava ile ilgili eskiden tarafımıza gönderilmiş yazışmalar ve belgeleri teker teker inceledim. Bu yazışma ve belgeler ben, Kullanıcı:Uncitoyen, Kullanıcı:Eldarion tarafından incelenmişti. Bu bilgiler içerisinden kişisel verileri bir kanara bırakırsak:

 • Kullanıcı:Assyrtiko, Kasım 2020'de tarafımıza bu dava sonucuna cevap olarak bazı belgeler göndermişti. Dava içeriğini incelediğinizde denetçilerin teknik iz sonucunda işlem gerçekleştirdiğini görebilirsiniz.
 • Belge içeriklerinde kullanıcının kişisel bilgileri, katıldığı etkinlikler, bu etkinliklere dair resmi belgeler, görevlendirme yazıları, uçak biletleri gibi bilgiler yer almaktadır.
 • Bizimle iletişime geçtiği hesap Kullanıcı:Kemalcan'ı, Kullanıcı:Destemora hesabına gerçekleştirilen işlemi netliğe kavuşturmak adına aktifleştirdiğini, üniversite yıllarında açmış olduğu bu hesabı kullanmak zorunda olduğunu,
 • Katkılarına sessiz sedasız devam edebilmek adına 16 Ekim 2020'de sonuçlanan bu dava sonrasında 18 Ekim 2020 tarihinde Kullanıcı:Bacaisi hesabını açtığını,

Tüm bu detayların sonucunda:

 • Sürekli seyahat ettiği için IP çakışması gerçekleşmiş olabilir,
 • Çeşitli yarışmalarda ödül kazandığı için kendisini Vikipedi'ye ekleme/eklettirme konusuna eğilerek farklı hesaplar açmış olduğu ağırlık kazanmakta,
 • Zaman zaman agresifleştiği için Niveles/Ali Haydar yapısına davranışsal olarak benzetilmiş olabilir,
 • Belgelerin niteliği, kanıtlanabilir olmaları nedeni ile Niveles/Ali Haydar bağlantısının oldukça zayıfladığı görülebilir.

Denetçi olarak önerim, Kullanıcı:Rahmigula, Kullanıcı:Rahmi1980, Kullanıcı:Destemora hesaplarının Kullanıcı:Assyrtiko'ya ait alternatif hesaplar olarak işaretlenip engellerinin devam etmesi, iyi niyet varsayarak Kullanıcı:Assyrtiko hesabı ile katkılarına devam etmesi olacaktır. Kullanıcının, Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesini dikkatle incelemesini, heyecanına yenilerek başka hesaplar açarak (Kullanıcı:Rahmigula), bu sayfadaki gibi yorumlar yapmayacağına dair söz vermesini temenni ediyorum.

Son zamanlarda dava sonuçlarında belirttiğim gibi aşağıda fikirlerinizi belirtebilir ve sonucu zenginleştirebilirsiniz. Sevgiler. e.c. 10.20, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

@Elmacenderesi, Destemora davasında verdiğiniz karar şimdiki söylediklerinizden çok farklı. Bunları sizin daha önceden ifade etmeniz gerekirdi. Verdiğiniz kararda Destemora’nın Niveles olduğu yazıyor. Şimdiki kararda ise durum farklı. Assyrtiko’da denetçilerin dalgınlığı şeklinde bir ifadede bulundu. Destemora davasında hatalı karar verdiniz yani. Ben bu şekilde anlıyorum. Bu hatayı Temmuz ayında düzeltmeliydiniz Elmacenderesi. Bunlara ek olarak Destemora davasındaki kararın da iptal edilmesi gerekiyor. Cevabınızı bekliyorum. İyi çalışmalar. Kadıköylü Mesaj 12.34, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Kullanıcı:Kadıköylü, farkındaysanız yukarıda bu kişi %100 Niveles değildir demiyorum/diyemiyorum. İyi niyet varsayarak daha fazla alternatif hesabın açılmasının önüne geçiyor ve Vikipedi'yi korumaya çalışıyoruz. Bunca çabanın üzerine sanki bariz bir hata varmış gibi ifadelerinizde bunu belirtmenize kırılıyorum. Denetlemelerde IP çakışması oldukça net ve tekrarlayan cinstendi, bu teknik detay üzerine yoğunlaşıldı ve karar verildi. Bu karar benim tek başıma aldığım bir ifadeyi de ihtiva etmemektedir. Bu tarz davalarda denetçilerle görüş birliği ararız. Kullanıcının isim değişikliği takip edilememiş olabilir, ancak denetçi araştırmasında kişinin halen Niveles olabilme ihtimaline karşı geçmiş düzeltilmemiştir. Yukarıda kendi şahsi görüşümde "kişinin çabaları göz önünde bulundurulduğunda" Niveles bağından uzaklaşıldığı, bu dava ile Kullanıcı:Rahmigula, Kullanıcı:Rahmi1980, Kullanıcı:Destemora hesaplarının Kullanıcı:Assyrtiko'ya ait alternatif hesaplar olarak işaretlenerek engellerinin devam etmesi, iyi niyet varsayarak Kullanıcı:Assyrtiko hesabının engelden muaf tutulmasını önerdim. Bu kişi Niveles değildir demedim. İfadelerinizden "yapılan her işlemde hata varmış" izlenimi oluşabilir. Umarım ayrıntıları dikkatle okuyarak tekrar yorumlarsınız. İyi çalışmalar. e.c. 13.03, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Elmacenderesi, uğraştırıyorsam kusura bakmayın, zamanınızı almak istemem ama belgeler Kasım 2020’de bize verildi diyorsunuz. Leaply davasında belgelerden bahsetmeyerek kullanıcıdan cevap istiyorsunuz, o da size mail attım diyor tarih ise Temmuz 2021. Bunu açıklığa kavuşturmanızı rica ediyorum. Kadıköylü Mesaj 13.08, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Davayı takip ediyorum. Herhangi bir işlem takdir etmek için ilgilenen hizmetlilerimiz varsa fikir teatisi için sair yollarla bana ulaşmasını rica ediyorum. Ayrıca bir yaptırım takdir etmeden veya gerek bulunmadığını beyandan önce tüm tartışmanın tamamlanmasını ve konu halkında Assyrtiko’nun söyleyeceklerini duymak isterim. Vincent Vega mesaj? 13.26, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Kullanıcı:Kadıköylü, yıl içerisinde tarafımıza çok fazla kukla bilgisi, belge ve şikayet geliyor. Kullanıcının isim değişikliği yapması nedeni ile belirttiğiniz davada gözümüzden kaçmış olabilir.

 • Temmuz 2021'de açılan dava esnasında çıktıdaki çakışmanın Kullanıcı:Kemalcan olduğu, isim değişikliğinden dolayı fark edilemeyerek dava içerisinde konu olmuştur. Kullanıcı:Kemalcan'ın isim değişikliği sonrasında kullandığı Kullanıcı:Assyrtiko hesabı ile tarafımıza Kasım 2020'de gönderdiği belgeleri hatırlatmıştır. Bu hatırlatma sonucunda hakları iade edilmiştir.

Yukarıdaki tüm işlemler iyi niyet varsayarak yapılmıştır. Kişinin %100 Niveles olmadığını belirtmez. Yukarıda denetçi olarak şahsi görüşümü de ekleyerek bir öneride bulundum. Başka kullanıcılar eğer kişinin Niveles olduğuna/olabileceğine dair su götürmez örnekler verebilirlerse önceki durum mevcudiyetini koruyabilir. Ben, denetçi olarak kronolojik çaba sonucunda bağın zayıf olduğunu belirttim. Açık arama niyetinizi anlayabilmiş değilim, böyle bir düşünceniz mevcutsa tarafımı Meta'ya şikayet edebilirsiniz. İyi çalışmalar. e.c. 13.46, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Sayın @Elmacenderesi, lütfen alınganlık göstermeyin, kimsenin açığını aramıyorum. Benim aklıma yatmayan konular var bu kararlarla ilgili. Vikipedi'nin sağlıklı bir şekilde işlemesi için benim size bu soruları sormam gerekiyor. İsimler karıştı demişsiniz. Assyrtiko'nun Kemalcan olduğunu algıladıktan sonra yazdıklarınız:
İlgili belge tarafıma ulaştırılmıştır. Çakışma net olduğundan dolayı üniversite/kafe/sosyal alan tarzı bir yerde ortak modeme bağlanmış olabilirsiniz. Bu vesile ile tüm kullanıcılara ortak alanlarda katkı verirken dikkatli olmaları gerektiği, bu tarz uzun süreli kullanımlara zorunlu kaldıklarında sayfaları ya da mesaj sayfalarına "bu kullanıcı ortak bağlantı alanlarında katkı sağlamaktadır" tarzı ibareler eklemesi ya da daha garantili olması açısından biz denetçilere küçük bir bilgi vermesi çok iyi olacaktır. Bilgilendirmeler için teşekkürler Kullanıcı:Assyrtiko, iyi çalışmalar. e.c. 19.48, 5 Temmuz 2021 (UTC)
Belgelerle birlikte Destemora'nın Assyrtiko olduğu belgelerin değerlendirilmesi sonucunda Niveles olma ihtimalinin azaldığını ifade ettiniz. Ama yukarıda kalın fontla eklediğim paragrafta ortak Wi-Fi demişsiniz. Yani o tarihte (2021) dediklerinize göre Destemora hâlâ kukla ve Assyrtiko ile ayrı kişiler. Kasım 2020'de belgeleri gördüğünüze ve bu paragrafın isim karışıklığının giderilmesinden sonra yazıldığını anlayarak açıklamalarınızın çeliştiği kanaatindeyim. Başka kullanıcıların yorumlarını bekleyeceğim. İyi çalışmalar dilerim. Kadıköylü Mesaj 14.27, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Ortada bir çelişki bulunmuyor Kullanıcı:Kadıköylü. Kullanıcı:Assyrtiko, temiz bir başlangıç talebinde bulunmuş, bu talebi sonrasında demek ki biz farkında olmadan kullanıcı adını değiştirmiş, bu değişim sonrasında da bu dava ile bir çakışma yaşamış. Biz de temiz bir başlangıç talep eden kişiyi hedef göstermek yerine genel bir uyarı ile ortak alanlara dikkat edin uyarısı eklemişiz. Denetçiler kullanıcıların haklarını korumakla ve ifşa etmemekle de sorumludur. Burada bizim tek hatamız kullanıcının isim değişikliğini takip etmemiş olmamız. Yukarıda tarafıma atfettiğiniz "algıladıktan sonra" ifadenizi çok kırıcı buluyorum. Ben bir robot değilim ve kullanıcılar hakkında kötü niyet besleyecek çeteleler tutmuyorum. Kullanıcının isim değişikliğini takip edemediğim için topluluktan özür dilemesini bilirim ancak çeliştiğim ifadesini asla kabul etmiyorum. İyi çalışmalar. e.c. 14.48, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

@Elmacenderesi, Algılamak kelimesinin tanımı: "bir nesnenin varlığını ya da bir olayı duyum yoluyla yalın bir biçimde bilinç alanına almak, onu sezip anlamak, onun bilincine varmak." bu kelimenin sizi neden kırdığını anlamamakla birlikte başka kullanıcılarımızın yorumlarını beklemek isterim. Sevgiler. Kadıköylü Mesaj 14.53, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Konuyla ilgili dikkat çekici bazı hususlar var. K:Elmacenderesi'nin kendisine iletildiğini beyan ettiği belgelerin bahsi ilk olarak Leaply'nin davasında geçiyor. K:Assyrtiko bu verileri Elmacenderesi'ne e-posta yoluyla ulaştırdığını beyan etmiş. Elmacenderesi ile çakışmanın ortak wi-fi kullanım alanlarından kaynaklanabileceğini belirterek ve (zannımca) iyi niyet varsayarak Assyrtiko hakkında bir işlem yapılmasına gerek görmemiş. Temmuz 2021'de yer alan bu davanın öncesinde, Eylül 2020'de açılan Destemora'nın davasında ise (ki Elmacenderesi'nin bahsi geçen belgelerin ilk olarak kendisine ulaştırıldığını beyan ettiği dava) bu belgelerin bahsi geçmiyor. Hatta onu geçtim, Assyrtiko'nun bahsi dahi geçmiyor (o dönem eski kullanıcı adını -Kemalcan- kullanıyordu).

Bu belgelerin o dönem Assyrtiko tarafından denetçilere gönderilmesinin sebebi bu noktada biraz açıkta kalıyor. Kararın verildiği tarihte, Assyrtiko hesabında bir hareketlilik gözükmüyor. Karardan sonraki tarihlerde yeniden aktif olarak değişikliklere başlıyor ve kuvvetle muhtemel bu süreç içerisinde denetçilere ilgili belgeleri ulaştırıyor. O zaman bu durumda ya Elmacenderesi ve Assyrtiko 2020 yılı Kasım ayında gönderilen belgeleri açıklamamışlar, ya da Temmuz 2021'de gönderildiği gerçeğini gizlemektedirler.

Şimdi diğer bulgulara geliyorum. Destemora davasında, Destemora ve Ali Haydar'ın II. Niveles'in kuklaları olduğu tespit ediliyor ve engelleniyorlar. Bu davada ayrıca Elmacenderesi tarafından Rahmigula ve Rahmi1980 kullanıcılarının da bağlantısı tespit ediliyor. Destemora (II. Niveles/Ali Haydar) tarafından bu iki hesabın kendisine ait, kullanılmayan hesaplar olduğu ikrar ediliyor. Yani şu anda; II. Niveles/Ali Haydar/Destemora kullanıcılarının aynı kişiler olduğu hususu bizzat Elmacenderesi tarafından da tespit ediliyor.

Leaply'nin davasına geri dönüyorum. Bu davada Elmacenderesi, Leaply ve II. Niveles arasında bağ bulunmamakla birlikte, Destemora ve Assyrtiko arasında çakışma olduğunu tespit ediyor. Assyrtiko konuya dahil olarak Elmacenderesi'ne e-posta yoluyla ulaştığını beyan ediyor. Elmacenderesi de e-postayı aldığını teyit ediyor. Bu çakışmanın (zannımca) iyi niyetli yorumlanarak ortak wi-fi alanlarında bulunmadan kaynaklanacağı yorumuyla Assyrtiko hakkında bir işlem yapılmıyor.

Leaply'nin bu davasının ardından bu sefer Victor Trevor'un davası geliyor. Bu davada, Victor Trevor ile birlikte Leaply'nin II. Niveles/Ali Haydar/Destemora'nın kuklası olduğu sonucuna varılıyor. Bu davada Assyrtiko'nun yalnızca birkaç yerde bahsi geçiyor ve davayı açan kullanıcılarca kukla olabileceği belirtiliyor. Bunun dışında bir bahis yok kendisi hakkında.

İşbu davada ise Elmacenderesi, Assyrtiko'nun önceden gönderdiği belgeler ışığında kullanıcının Niveles olamayacağını karar açıklanmadan önce belirtmiş. Assyrtiko da yaklaşık bir yıl kadar önce (Aralık 2021'de yazdığına göre kuvvetle muhtemel 2020'nin sonları) denetçilere ilgili belgeyi gönderdiğini beyan ediyor. Ayrıca açıkça Destemora hesabının da kendisine ait olduğu ikrar ediyor.

Toparlayalım. Assyrtiko, Destemora hesabının kendisine ait olduğunu ikrar ederken (ki yukarıda Destemora'nın II. Niveles'in kuklalarından biri olduğu denetçi incelemesiyle tespit edildiğini izah etmiştim) Elmacenderesi ise Assyrtiko'nun gönderdiği belgeler nedeniyle Assyrtiko'nun II. Niveles olamayacağına ilişkin bir beyanda bulunuyor. Bu durumda ya Assyrtiko ya da Elmacenderesi yanlış beyanda bulunuyor.

Elmacenderesi'nin, II. Niveles'e ait olduğunu belirttiği, yani kukla oldukları tespit edilen hesapların Assyrtiko'nun alternatif hesabı olarak işaretlenmesine dair önerisi ve Assyrtiko'nun iyi niyet varsayılarak engellenmemesine dair kişisel yorumları mevcut. Bu yorumları, yukarıda detaylıca izah etmeye çalıştığım bulgularla birlikte değerlendirdiğimde şu sonuçlara varıyorum:

 1. Assyrtiko'nun, II. Niveles ile bağlantılı olduğu tespit edilen hesapları alternatif hesapları olarak işaretlenmesi demek, açıkça Assyrtiko'nun bu hesaplarla bağlantısı olduğunun kabulü anlamına geliyor. Bu durumda Assyrtiko hakkında da diğer kullanıcılara yapılan işlemlerin aynen uygulanması gerekiyor. Aksi durumun kabulü politikaların ihlali ve tabi ayrımcılık olarak yorumlanabilir
 2. Victor Trevor'un, kendi adına açılan davasında Niveles ile bağlantılı olabileceği yönündeki bulgular değerlendirilerek kukla veya canlı kukla olabileceği değerlendirilmişti. Benzer bir değerlendirmenin burada Assyrtiko için de yapılabilmesi mümkün. Kaldı ki, benim fikrimi soracak olursanız ben bu yönde bir değerlendirme yapılması gerektiğini düşünüyorum.
 3. Elmacenderesi'nin kendisine iletilen belgeler nedeniyle Assyrtiko'nun neden II. Niveles olamayacağına ilişkin bulgularını gerekçeli bir şekilde açıklaması gerekiyor. Zira şu anda yetkilerinin uygunsuz kullanımına ilişkin bir şüphem mevcut. Nitekim bu durumda denetçilik yetkilerinin geri alınması için bir tartışma başlatılması gerekebilir. Bunun öncesinde gerekli açıklamaların yapılmasını beklemekte fayda var.

Tespitlerim bunlar. Şu anda konuyla ilgili, yetkilerin uygunsuz kullanımına ve politikalara aykırı işlemler yapıldığı/gerekli işlemlerin yapılmadığı noktalarında ciddi şüpheler taşıyorum. Bu nedenlerle topluluğun yeterli açıklıkta ve gerekçeli bir açıklamayla aydınlatılmasının gerekli ve hatta zaruri olduğunu düşünüyorum. --justinianus | mesaj 14.58, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Arkadaşlar, atladığınız bir nokta var, ben bu davayı onaylanmış, olanaklı gibi bir ifade ile kapatmadım. Sadece bir görüş bildirdim ve Vikipedi'de halen var olma çabasından dolayı geçmişte gönderilen belgelerle kişinin Niveles olma bağından uzaklaştığı ifadesini kullandım. Ki bu belgeler sadece bende bulunmuyor, yukarıda bahsettiğim diğer denetçilerde de bulunuyor. Görevi kötüye kullanmak çok ağır bir ifade, bunca yıllık görev geçmişimde gelinen noktanın bu olmaması gerekir. Yeterince adil ve kullanıcıların haklarını koruma odaklı davrandığımı düşünüyorum. Ki bu dava sonunda da olası sonucu birlikte bulalım ve değerlendirelim istedim. Bu durum beni çok yordu emin olun. e.c. 15.26, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Assyrtiko bugün 18.21’de bana gönderdiği maille bildirimimi aldığını, ilerleyen saatlerde cevabi yazısını yazacağını belirtti. Takip ediyorum. Vincent Vega mesaj? 15.33, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Kadıköylü Acilen WP:STICK uygulamanız gerektiğini düşünüyorum.--85.99.20.217 16.27, 7 Aralık 2021 (UTC) (Anonim kullanıcı tarafından yazılan ve benim tarafımdan eklenen mesajla yaşanan değişiklik çakışması nedeniyle silinen mesaj, tarafımca manuel olarak geri getirilmiştir. — 07 💬 16.37, 7 Aralık 2021 (UTC))[yanıtla]
 • Öncelikle davanın sonuçlanmasında emeği geçen tüm denetçilere teşekkürlerimi bildirmek isterim. Lâkin yukarıdaki kullanıcıların belirttiği gibi benim açımdan da muâllak kalan, açığa kavuşturulması gereken hususlar mevcut.
  • Ekim 2020'de Niveles kuklası olduğu tespit edilen, şimdi ise Assyrtiko'nun alternatif hesabı olduğu ileri sürülen Destemora'nın dava kapanışında kuklaları olarak zikredilen Rahmigula ve Rahmi adındaki bir diğer hesap hakkında sarf ettiği cümlelerden alıntı yapmak istiyorum: "İsmimi içerdikleri için mevcut kullanıcı adımı açtım ve diğer iki hesaba da bir daha erişmedim." Binaenaleyh -gerek yukarıda sarf edildiğinden, gerekse açık bilgi olduğundan dolayı burayı ekliyorum, eğer kullanıcı açısından bir problem oluşturmaktaysa bu bilgi kaldırılabilir- Destemora hesabının sahibi olduğunu iddia eden Assyrtiko'nun gerçek adının Kemal Can Ocak olduğunu, isminin Rahmi vs. olmadığını gerek eski kullanıcı adından gerekse kendi hk. açtığı maddeden biliyoruz. Assyrtiko ve Destemora'nın "Niveles kuklası olmayacak şekilde" aynı kişi olma ihtimâlinin bu çelişkide bana kalırsa azaldığını belirtebilirim.
  • Yukarıda Justinianus'un da belirttiği gibi yukarıda Kemalcan tarafından Kasım 2020'de denetçilere ulaştırıldığı iddia edilen belgelerin âkıbeti, Temmuz 2021 Leaply davasında Assyrtiko davasında Bundan yaklaşık 8-9 ay önce yıllardır kullanmadığım bu hesabım üzerinden bir hizmetlimizle irtibata geçtim. Daha sonra kendi isteğimle oluşturduğum çeşitli kişisel bilgi ve belgeleri içeren bir dosyayı sağ olsun bu hizmetlimiz vasıtasıyla tüm denetçilerimize ulaştırdım. ifadeleriyle açıklıyor. Yani anladığım kadarıyla bu belgeler o zamanın üç denetçisi dışında bir hizmetlide de mevcut. Fakat madem ki bu belgeler bu üç denetçi ve hizmetliye Destemora davasının akabinde Kemalcan tarafından ulaştırıldı ve Destemora-Kemalcan bağının Niveles zincirinden bağımsız olduğu denetçilerce belirlendi, yine Leaply davasında Elma tarafından neden Çakışma net olduğundan dolayı üniversite/kafe/sosyal alan tarzı bir yerde ortak modeme bağlanmış olabilirsiniz. ifadeleriyle iki hesabın tesadüfi şekilde çakışma yaşayan iki farklı kişi olduğunun üzerinden geçildi?
Lafı toparlamak gerekirse Niveles zinciri ve Destemora-Assyrtiko bağı arasında şeffaf olmayan, kamuoyunca çözülemeyecek ve tabiri câizse düğüm şeklinde bir bağ mevcut, ve -subjektif olarak- bu bağ, teknik bağ bulunmamasına rağmen canlı kukla varsayılarak engellenen Victor Trevor'dan bile daha karışık bir hâlde. Umarım bu konuda topluluk aydınlatılır. İyi çalışmalar. — 07 💬 16.33, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]


 • Öncelikle katkıları ve değerlendirmeleri için herkese teşekkür ederim. Vincent Vega çağrısı üzerine bu açıklamayı yapıyorum. Katkı yapan arkadaşlara öncelikle şunu hatırlatmak isterim. Bu davanın öznesi denetçiler yahut hizmetliler değil, ben ve yapmış olduğum adelet arayışıdır. Lütfen yorumlarımızı bu kapsamda yapalım. Destemora hesabım, hepinizin bildiği bir dava neticesinde engellendiğinde moral olarak oldukça yıkılmış bir durumdaydım. Kendimce nasıl olur bu? diyerek öncelikle engel işlemini uygulayan Vincent Vega'ya mail gönderdim. Elbette kendisi kararın denetçi kararı sonrası verildiğinden bahsederek bu engelin şu an için açılmasın mümkün olmadığını bana bildirdi. Ben elbette o zamanlar kendimce bir çıkış yolu aradım. Politikaları da o tarihte çok bildiğim söylenemez. Neyse Bacaisi diye bir hesap açtım, bu isim 1997 yılında o zamanlar Mirc kullananlar bilir Dalnet serveri üzerindeki ilk kullanıcı adımdı. Sessiz sedasız kısa bir süre paylaşımlarıma devam ettikten sonra açmış olduğum bu hesabımda altını çizmekde fayda var Elmacenderesi tarafından engellendi. Özetle bu Niveles bataklığı beni tamamen sarmış, bu döngüden çıkmam mümkün gözükmüyordu. Peki ne yapabilirdim? Kendimi nasıl aklayabilir? Bu çıkmaz döngüden çıkabilirdim?. Bir süre düşündükten sonra aklıma üniversite yıllarında açtığım aktif olmayan bu hesabım geldi. Bu hesap evet çok parlak bir hesap değildi ancak, Niveles vebasından 10 yıl kadar önce bir geçmişe dayanıyordu. Gerek mail adresi, gerek üniversitem, ilk açılmış madde olan değerli hocam vs. nedeniyle kendimce bir açıklamada bulunabiliyordum. Peki ne mi yaptım? Bir süre düşündükten sonra topluluğun saygı duyduğu hizmetlilerden Vito Genovese'ye durumumu özetleyen bir mail gönderdim. Kendisi, konu ile ilgili bir yetkisinin olmadığını ancak benimle paylaştığın bu bilgileri uygun görmem halinde tüm denetçilerle paylaşabileceğini söyledi. Bu benim masumiyetimi göstermem açısından oldukça önemli bir fırsattı. Değerli dostlar, insanın özel bilgilerini tanımadığı kişiler ile paylaşması inanın hiç çok kolay değil, ancak masumiyetimi göstermem için bunu yapmam lazımdı. Öylede yaptım... İşim gereği sık seyahat etmekteyim. Resmi görevler, farklı etkinlikler, uzun uçak seyahatleri vs... Kendimce dedim ki eğer bu Niveles ve Ali Haydar'ın paylaşımlarını yaptığı sırada benim resmi görevli olduğum yerleri, paylaşım yapamayacağım durumları gösterebilirsem suçsuzluğumu ispat edebilirim. Öylede yaptım Niveles ve Ali Haydar'ın paylaşımlarını didik didik inceleyerek onların paylaşım yaptığı anlarda kronolojik olarak bu paylaşımları benim yapamayacağıma dair kanıt niteliğinde tartışmaya kapalı belgeleri toparladım ve hizmetli Vito, aracılığıyla tüm denetçilerimize incelemeleri için Kasım 2020 tarihinde gönderdim.
Peki gelinen bu noktada ne denmek isteniyor, istiyorum? Denetçimiz bu dava sonucunda şunu diyor. Tarafımıza ulaştırılan bu belgeler incelendiğinde, kişinin Niveles ile bağı oldukça zayıflamıştır. Bakın değerli dostlar Elmacenderesi Niveles'in tüm hesaplarını inceleyen denetçidir. Denetçimiz bu belgeleri inceledikten sonra Destemora/Assyrtiko'nun Niveles olduğunu hem onaylayamıyorum hem de olanaklı gözükmemekte demektedir. Bu bir hata değil büyüklüktür. Yeni belgeler neticesinde kendi verdiği kararı gözden geçirme büyüklüğünü göstermiştir. Ayrıca bu belgelerin diğer tüm denetçiler tarafından da incelendiğini hatırlatmak isterim.
Müsaade ederseniz yukarıdaki bazı kullanıcıların yorumlarında gözüme çarpan konulara da kısaca değinmek isterim. Victor Trevor, denetçilere Leaply'i tanıdığını, onun arkadaşı olduğunu söyleyerek Niveles ile alakası olamayacağını beyan etmiş, denetçileri kandırmaya teşebbüs etmiştir. Bu nedenle kendisi bir canlı kukladır. Ben ise tüm beyanlarımda gerek Destemora gerek Assyrtiko, Niveles ile bir alakam olmadığını ve bir adalet arayışında olduğumu belirtmişimdir. Niveles ve kuklaları ile ilgili hiçbir olayda onlara üstünlük sağlayacak bir konumda bulunmadım. Bilakis hizmetli adaylıkları incelendiğinde Victor Trevor'a hizmetli yolunu benim kapadığım açık bir şekilde görülmektedir. Mesela Thecatcherintherye adaylığında benim olumlu oyuma karşı Niveles Kuklası Leaply olumsuz oy kullanmıştır. Bunun yanında şu küçük detay kesinlikle atlanmamalıdır. Thecatcherintherye beyanında Niveles ile telegram üzerinden konuştuğunu bir çeşit özel ilgiye ihtiyaç duyduğunu söylemiştir. Benim ise böyle bir özel ilgiye ihtiyaç duymadığım denetçilere gönderdiğim belgelerde oldukça açıktır. Bütün olaylar bir bütün olarak değerlendirildiğinde benim Niveles'in bir tarafı değil bir mağduru olduğum belgelere bile ihtiyaç duyulmadan görülmektedir. Sorumluluk alarak bu davayı kapatan denetçimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimi sunarım. Herkese sevgiler.--Assyrtiko (mesaj) 21.00, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, siz bu belgeleri Kasım 2020’de ulaştırmışsınız, Destamora olduğunuzu söylemişsiniz. Ama Temmuz 2021’deki davada farklı bir karar görünüyor (Ortak Wi-Fi), Destemora’nın sayfasındaki Niveles şablonu da değiştirilmemiş bu süre içerisinde. Bu durumu lütfen detaylıca açıklar mısınız, kısa kısa cevap vermeden? Bu husus çok önemli zira. Kadıköylü Mesaj 04.07, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Günaydın Kadiköylü, şu konu sizin açınızdan önemli olabilir. Kasım 2020 tarihinde ben bu belgeleri denetçilerimize ulaştırdıktan sonra tarafıma başvurunuzu inceledik ve bir sonuca vardık geri dönüşü olmadı. Ben e-mail adreslerine sahip değilim ve ikili iletişimim yok. Yukarıda anlattığım gibi e-mailimi wikipedia üzerinden Vito’ya gönderdim, o ise önce e-mailime cevap yazdı ve daha sonra hizmetli olarak talebimi ve belgeleri denetçilere ulaştırdı. Denetçilerin nasıl çalıştığı ile ilgili bir tecrübem yok. Ancak olaya benim açımdan bakarsanız, yani sizin önemli dediğiniz Temmuz’a dönersek benim açıklamalarımda çelişen bir nokta yok çünkü Kasım 2020 ayında Destemora olduğumu söylemiş, ve adalet arayışında olduğumu yetkililere bildirmişim. Temmuz 2021 ayında görülen Leaply davasında Destemora ile ip çakışması yaşadığım yazılınca (önce şaşırdım, zaten e-mail olarak bildirmiştim Destemora hesabının bana ait olduğumu dedim kendi kendime) öncelikle devriye haklarımı hemen iade ettim. Dava da şu açıklamayı yaptım. “ Herkese tekrar merhaba, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına konu ile ilgili küçük bir açıklama ihtiyacı oluşmuştur. Bundan yaklaşık 8-9 ay önce yıllardır kullanmadığım bu hesabım üzerinden bir hizmetlimizle irtibata geçtim. Daha sonra kendi isteğimle oluşturduğum çeşitli kişisel bilgi ve belgeleri içeren bir dosyayı sağ olsun bu hizmetlimiz vasıtasıyla tüm denetçilerimize ulaştırdım. O günden beri de gönül rahatlığı ile paylaşım yapmaktayım. İtibarımın iadesini talep ediyorum.” Daha sonra ise wikipedia üzerinden Elmacenderesine, e-mail göndererek eski kullanıcı adımın Kemalcan olduğunu ve kullanıcı adımı Assyrtiko olarak değiştirdiğimi kendilerine incelemeleri için bir dosya gönderdiğimi bildirerek bir hatırlatma yaptım. Bu noktadan bakıldığında olayın benim açımdan bir tutarsızlığı bulunmuyor. Ayrıca senin açtığın bu resmi dava ile birlikte artık bir denetçi kararı bulunuyor. Konuyu ele alacak hizmetli gerekli işlemleri gerçekleştirecektir. Sevgiler.--Assyrtiko (mesaj) 07.47, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, teşekkür ederim. Denetçilerin kararlarında hata ya da başka bir şeyler var. Kasım 2020’de demek ki senin Destemora olduğunu biliyorlardı. Temmuz 2021’deki karara bakarsak Destemora hala Niveles kuklası, sen de Destemora değilsin, ortak WiFi nedeniyle çakışmışsınız. Ad değişikliğini hatırladıktan sonra da ortak WiFi denmiş. Ben bundan bahsediyorum. Sizin bu duruma ilişkin bilginiz var mıdır? Kadıköylü Mesaj 07.54, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Bilgim yok ancak yorumlayabilirim. Yorumlama mı ister misiniz?--Assyrtiko (mesaj) 08.10, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, Tabii. Buyrun. Fikir belirtmek için sormanıza gerek yok. Kadıköylü Mesaj 08.24, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Kadiköylü, dediğim gibi bilgim yok, fikir yürütüyorum. Temmuz ayındaki görülen Leaply davasında benim adım kullanıcı adımı değiştirdiğim için geçti. Bunu denetçimiz de bildirdi. Elmacenderesi ince eleyip sık dokuyan bir denetçi. Konu Niveles olunca ise herkesten daha tecrübeli ve daha temkinli, haklarımı iade ederek o tarihte hakkımda genel bir kanaat oluşturduğu açık, katkı profilimi bir müddet daha gözlem altında tutmak istemiş olabilir. O yüzden benim rahat davranmam ve kendisinin beni daha iyi gözlemlemesi için böyle bir yöntem izlediğini düşünüyorum. --Assyrtiko (mesaj) 12.47, 9 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Assyrtiko, sorularıma tam olarak yanıt alamadım. Tekrar yanıt vermenizi istemeyeceğim. Teşekkür ederim. Kadıköylü Mesaj 13.52, 9 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Yukarıdaki husus önemli olduğu için bu ifadelerimi ayrı bir mesajda ele alacağım. Victor’a hizmetlilik yolunu siz kapatmadınız zaten sizin görüşünüzün bir etkisi yoktu, yüzde 70’in üstünde değildi oran. Bunlara ek olarak Victor’a olumsuz vermeniz güçlü bir delil değil. Birçok kullanıcı olumlu verdi Victor’a. Olumlu diyen kullanıcıların hepsi Niveles mi yani? Bu argümanınızı bu şekilde elemiş olduk. Kadıköylü Mesaj 04.15, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Teşekkürler Kadıköylü, haklısınız, ben sadece Victor’un adaylığında olumsuz oy kullanan kullanıcılardan bir tanesiyim, ancak gene de o bulguyu altını çizmekde fayda gördüğüm için belirtmek istedim. Niveles ve kuklalarının ortak özelliği (Niveles, Ali Haydar, Leaply) AWB denilen bir otomatik sistem kullanmalarıdır. Kullanıcı kendini ne kadar gizlemeye çalışsa da alışkanlıklar nefes almak gibidir, gizlenemez. Mesela benimle aynı dönemde paylaşımlarını yapan kukla Leaply 2000 kadar sınırlı bir değişiklik yapmış olsa da bu uygulamayı kullanma ihtiyacı duymuş. Ben yine altını çiziyorum, böyle bir sistemi hiç kullanmadım. Leaply ile aynı saniyelerde paylaşım yapıp da zaten ip çakışmaması yaşamamak da başlı başına çok güçlü bir donedir. Bu kişilerin ingilizcelerinin başlangıç seviyesinde olduklarını ekleyebilirim. Ali Haydar mesela meta’ya şöyle bir talepte bulunmuş. “Your current username is too long. I want to use my real name, Ali Haydar”. Kişi burada your ile my arasındaki farkı ayırt edemeyecek seviyede. Bağlamam gerekirse gerek Destemora davası, gerek o davadaki yorumlarım, gerek Kasım 2020’de tüm denetçilere gönderdiğim kanıt niteliğindeki belgeler ile açıklamalarımda hiçbir çelişki bulunmamaktadır. Ben adalet arayışında olan bir kişiyim. Niveles’in tarafı değil, mağduruyum. Sevgiler.--Assyrtiko (mesaj) 12.24, 10 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Dava hakkında görüş alışverişinde bulunmak isteyen hizmetlimiz bulunuyorsa lütfen mesaj sayfam, bu davanın tartışma sayfası, e-mail, Telegram sair suretle bana ulaşabilirse sevinirim. Çok uzun ve denetçi Elmacenderesi haricinde diğer kullanıcılarımızın yorumlarını da göz önüne alarak incelenmesi zaman alacak bir dava karşımızda; ilgilenen olursa birlikte karar vermeyi tek kişinin incelemesine yeğlerim. Kullanıcılarımızdan da bu süreçte birazcık sabırlı olmalarını, her yorumun tek tek inceleneceğini ve kararın gerekçeli olarak verileceğini bilmelerini rica ediyorum. Elbette bu tartışma burada devam edebilir, görüşler sunulabilir ve Assyrtiko’dan bazı soruları cevaplaması istenebilir. Vincent Vega mesaj? 23.17, 7 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Yapmış olduğum tüm okumalar sonucunda şu tespitlere ulaşmış durumdayım:

 • Destemora, kendi adına açılan davada Niveles ve Ali Haydar'ı tanımadığını beyan ediyor. Ancak sonuç olarak kuklacılık nedeniyle engelleniyor.
 • Destemora'nın engellenmesinin ardından, Kemalcan (yani Assyrtiko) Vito Genovese vasıtasıyla mevcut denetçilere belgeler gönderiyor. Bu belgeler ile birlikte, II. Niveles ile bir ilgisinin olmadığını beyan ediyor.
 • Assyrtiko, Leaply'nin davasında II. Niveles ile bağlantısı denetçi incelemesi ile tespit edilen Destemora ile IP çakışması yaşıyor ve neticeten, denetçilere göndermiş olduğu belgeler incelenerek ve iyi niyet varsayılarak kukla olmadığına ilişkin karar çıkıyor.
 • Assyrtiko, kendi adına açılan davada Destemora hesabının kendisine ait olduğunu beyan ediyor.
 • Elmacenderesi, tüm bu bulgular neticesinde Destemora, Rahmigula ve Rahmi1980 kullanıcılarının Assyrtiko'nun alternatif hesabı olarak etiketlenmesinin ve engellerinin de devam etmesi yönünde görüş bildiriyor (kendisinin de vurguladığı üzere, karar değil).
 • Elmacenderesi'nin önerisi kabul edilecek olursa, II. Niveles ile bağlantısı tespit edilmiş olan hesapların Assyrtiko ile de bağlantılanması söz konusu olacak. Sadece bu durum bile Assyrtiko'nun II. Niveles ile olan bağlantısını ispatlamak için yeterli bir done.
 • Assyrtiko tarafından açılan Kemal Can Ocak maddesi ve bu maddenin yabancı dil sürümleriyle ilgilenen (maddeleri açması, silinmemesi için görüş bildirmesi gibi yollarla) kullanıcıların II. Niveles ile ispatlanan bağlantısı, tespit edilen davranışsal iz açısından benzerlikler de gözetilerek Assyrtiko'nun II. Niveles'in kuklası olduğu sonucuna varmak yine mümkün hâle geliyor. Bu durumda, tüm bu olay örgüsü de birlikte değerlendirildiğinde Assyrtiko hakkında iyi niyet varsaymak maalesef mümkün hale gelmiyor.

Neticeten, yukarıda toparlayarak izah ettiğim üzere, somut bulgular Assyrtiko'nun II. Niveles'in kuklası olduğunu net bir şekilde ortaya koymakta. Nitekim ördek testi de kanaatimce aynı sonucu veriyor. Bu durumda denetçi tarafından yapılması gereken işlem, kullanıcının kukla olduğunun tespit edilerek gerekli işlemlerin yapılması için olayı bir hizmetliye havale etmek olmalıdır. Davanın neticesini ben de takip ediyor olacağım. --justinianus | mesaj 12.11, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Merhaba, elinde denetçi yetkileri ve Kasım 2020 yılında gönderilen kanıt niteliğinde belgeler olmadan denetçiye yapılması gerekenin söylenmesinin uygun bir yaklaşım olmadığını değerlendiriyorum. Denetçi verdiği kararın sorumluluğunu, öncelikle kendine ve sonrasında ise topluluğa karşı taşır. O yüzdendir ki kararlar verildiği gibi, gerektiğinde bozulur, gerekiyorsa tekrar verilir. Hayatın akışı ve yeni bilgiler ışığında oldukça olağan durumlar bunlar. Değişiklik özetinden ben davanın kapatıldığını anlıyorum, ama elbette bahsettiğim gibi kararlar kalıcı olmak zorunda değil. Denetçimiz Uncitoyen ve eski denetçimiz Eldarion’da ek görüş sağlayarak katkı sağlarlarsa sevinirim. İki denetçinin ve eski denetçinin ortak görüşü ile bu davanın sonuçlanması en büyük temennim olur. Vincent Vega ek bilgi talebi olursa sizden haber bekliyor olacağım. Herkese sevgiler. --Assyrtiko (mesaj) 15.02, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Assyrtiko, benim sorduğum sorunun cevabı bu değil. Açıklamalar için teşekkürler. @Elmacenderesi sizin bu yazışmalardan sonra ekleyeceğiniz bir husus bulunuyor mu? Kadıköylü Mesaj 15.26, 8 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Güncelleme: Dün itibarıyle incelemem tamamlanmış olup, nihai karar için ilgili hizmetlilere iletilmiştir. Vincent Vega mesaj? 17.48, 11 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Burada Kadıköylü ile birlikte Elmacenderesi hakkında denetçilik yetkileri ile ilgili bir tartışma başlatmıştık. Bu tartışma K:Seksen iki yüz kırk beş tarafından nihai karar verilmediği gerekçesiyle durduruldu. Bu davada nihai kararın verilmesini müteakip tartışmanın devamını isteme hakkımız saklı olup nihai kararı verecek hizmetlilere de durumu ihbaren bildiriyorum. --justinianus | mesaj 07.11, 13 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Neyi ihbaren bildiriyorsunuz Justinianus? Gerçi TDK’ya kadar gittim de “ihbaren” değil “ihtaren” olarak gördüm. Oldu da kapanmadı HayırSeverBirey davası gibi ne olacak? Kimse ilgilenemedi diyelim, bize de mi inceleme açacaksınız, bu metni bir tehdit olarak mi algılamalıyız? Kaldı ki gerek ben gerek Seksen iki yüz kırk beş söyledi işte ilgileniyoruz diye. Siz kadar bizler de gönüllüyüz değil mi? Biraz empati lütfen. İnsanların işi gücü yok buraya bağımlı olamazlar.
Bu arada gerek ilgili incelemedeki, gerek buradaki gibi adli/idari davalara has bir jargonla yazdığınızda alınacak kararın değişeceğini veya yapılacak işlemin hızlanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Burada ilam yazmıyoruz; istediğiniz gibi yazın ama açık, kısa ve net yazmanızı tavsiye ederim zira herkes sizle aynı bilgi seviyesinde olmayabilir. Bilgilerinize sunarım. Vincent Vega mesaj? 08.48, 13 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Hiçbir şekilde tehdit kastım yok K:Vincent Vega. Burayı takip edip çeşmeyi görmeyen kullanıcılar olabilir, bu yüzden buraya da yazmam gerektiğini düşündüm. İlgilendiğinizin farkındayım, acele edilmesi ve bir an önce karar verilmesine ilişkin bir imada da bulunmadım. Bu değişiklikle incelemenin sonuçlandırıldığını zannediyordum, yanılmışım. Madem sonuçlanmadı, o zaman bekleyeceğiz elbette. Yazım tarzlarının bir şeyleri değiştirmeyeceğini de biliyorum. Buraya neyi nasıl yazacağım hususuna ise hiç girmeyelim, zira bu yalnızca beni ilgilendirir. --justinianus | mesaj 09.31, 13 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
İletişimin iki yönlü olması dolayısıyla ne anlatmak istediğimizden çok ne anlaşıldığımız önem kazanıyor. Bu yaptığınız açıklamaya ihtiyaç vardı ve açıklamanız için teşekkür ederim. Diğer hususta ise madem öyle bir amacınız yok, ben size yapmış olduğum bir tespitte dostça bir tavsiyede bulundum varsayın yine yazıp yazmamak ve sonuçları elbette sadece sizi ilgilendirir ve bağlar. Ama güncel bir örnek vermek gerekirse bu son yazdığınız gayet net, açıklayıcı ve anlaşılır bir metin olmuş. Durum bu. İyi çalışmalar dilerim. Vincent Vega mesaj? Vincent Vega mesaj? 09.43, 13 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Symbol opinion vote.svg Not: Selamlar, bu davada kabul edebileceğim iki hatam mevcut; birincisi, sonucu birlikte değerlendirecek ve zenginleştirecek yorumlar talep etmeme rağmen değişiklik özetinde Dava Kapatıldı yazmam. Davalarda genel olarak son söz söyleyen ben olduğum için el alışkanlığından bu değişiklik özetini eklemişim. Bu durumun bazı kullanıcılar tarafından yanlış anlaşılabileceğini tahmin etmemiştim. Yine de bu durum için kendime kızıyorum. İkinci hatam ise kullanıcının isim değişikliğini, denetçi verileri ile boğuşurken fark edememiş olmam. Denetçi verilerinin bizi doğru yönlendirmekten uzaklaştığı zamanlarda tüm ayrıntıları incelemeye çalışırız. Bildiğiniz gibi Türkçe Vikipedi diğer tüm dillere göre yoğun bir kukla trafiğine sahip. Türkçe Vikipedi'deki kuklalar, çoğunlukla saplantılı ve Vikipedi politikalarına hakim kişiler. Eylemleri sonucunda uzaklaştırıldıklarında, Vikipedi kurallarına dair daha fazla bilgi edinerek kendilerini güçlendirir ve teknik olarak yakalanmayacak donanıma sahip olduklarında bu sayfalara geri dönerler. Eğer teknik veriler size yol göstermez ise davranışsal ize yönelirsiniz, bu durum da bir denetçiyi daha fazla şüpheci yapar. Bu davada adı geçen kullanıcıların geçmişte IP çakışması yaşaması bir denetçi için elmas niteliğinde bir bilgidir. Bu nedenle de sonradan gerçekleştirilen beyanların sonucunda kafanızda daima bir acaba sözcüğü kalır. Bu bir denetçi refleksidir. Hele ki tarayıcılar da aynı ise acaba sözcüğünü iki ile çarpabilirsiniz. Bu dava ile ilgili de acaba hislerim devam etmekle birlikte yukarıda sonuç olarak algılanan kısımda belirttiklerime halen katılıyorum. @Vincent Vega'nın bir pusula gibi özenli çalışması ve @Seksen iki yüz kırk beş'in gönderdiği değerli görüşler de oldukça kıymetli. Şu an görünen manzarada belirtilen kullanıcıların farklı kişiler olduğu ağır basmakta, ancak ben bir suçlama ile karşılaştığım için sonuca dair tüm fonksiyonumu bu dava için terk ediyor ve değerlendirmeyi hizmetli arkadaşlarıma bırakıyorum. Dava için çabalayan herkese, özellikle @Vincent Vega, @Seksen iki yüz kırk beş, @Kadıköylü ve @Justinianus'a teşekkür ederim. e.c. 21.36, 11 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Sonuç:
 • Elmacenderesi'nin davadaki vurgusu ve çekilmesiyle birlikte Seksen iki yüz kırk beş ile birlikte hayli uzun süren bir incelemede bulunduk. Denetçinin de davayı sonuçlanırken öngördüğünü düşündüğüm gibi ortak bir karar aradık ve davayı neticelendirdik.
Biz iki hizmetli teknik verilere sahip değiliz, olamayız da. Elde mümkün olan verileri değerlendirerek, her ikimizde ayrı ayrı yöntemler kullanarak incelemede bulunduk ve Assyrtiko ile Niveles kullanıcıları (ve her iki hesapların kuklaları) arasında davranışsal bir iz tespit edemedik. Dolayısıyla Assyrtiko'nun kendi içinde, kendi kuklalarıyla değerlendirerek fikir yürüttük.
Karşılıklı olarak iletişimimizin sonucunda her ne kadar kötü niyetli kukla kullanımı ile kukla politikasının ihlali hususunda ortak bir noktaya varmış olsak dahi bir bu dava neticesinde uygulanması düşünülen yaptırım konusunda bir fikir birliği sağlayamadık. Dolayısıyla bu konuda bir "oy birliği" veya "oy çokluğu" söz konusu değil.
Bu sonuca varılmasının temeldeki sebeplerini "ihlalin gerçekleşmesinin üzerinden kayda değer bir zaman geçmiş olması", "Assyrtiko'nun kukla kullanma motivasyonu ve bu sebebin ortadan kalkması", "Assyrtiko'nun ilgili ihlal döneminde kukla politikası hususundaki bilgisizliği", "Assytiko'nun kukla kullandığı dönemden sonra olumlu bir değişiklik örüntüsüne sahip olması" ve "o dönem bir engel uygulanmış olsa idi, samimi beyan ve açıklama ile şimdi kaldırılmaması için bir sebep bulunmaması" şeklinde sıralayabiliriz. Sonuçta şekilsel bir yaptırıma gerek olmadığı ve engelin cezalandırıcı değil, önleyici ve projenin korunması maksadıyla olduğunu unutmamak gerek.
Bizde tartıştık, fikir yürüttük; başka kullanıcı/hizmetlileri de davaya dahil etmeyi değerlendirdik fakat durumun daha da uzayarak sonuçsuz kalma ihtimalini öngördüğümüzden bir karar aldık; evet elbette bir yaptırım uygulamanın veya uygulamamanın hem olumlu hem olumsuz sonuçları olabilir lakin bir eşitlik halinde hakkında araştırma yapılan kullanıcının lehine bir karar vermemiz gerektiğini düşündüğümüzden Assyrtiko'nun kukla kullanımı, politika bilgisi ve ileriye yönelik konu hakkındaki düşünceleri/teminatını içeren bir metinle topluluğa bir açıklamada bulunmasını rica etmesini uygun gördük. Davanın nihai kapanışının bu açıklama sonrası yine tarafımdan yapılacağını bildiriyorum.
(Not : Bu metin üzerinde birlikte çalışılmış bir metin değildir, ifadelerimde yanlışlık ve/veya anlam bozukluğu, senin düşünceni karşılamayan bölüm varsa Seksen iki yüz kırk beş lütfen tekzip edelim.) Vincent Vega mesaj? 21.52, 15 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
Teşekkürler @Vincent Vega, yukarıda belirtilen hususlar isabetlidir. Birkaç noktada ekleme ihtiyacı duyuyorum:
 1. Netleştirme maksatlı olarak, Rahmigula, Rahmi1980 ve Destemora hesaplarının Assyrtiko kuklaları olduğuna ancak bunların Niveles ile bir bağlantısının tespit edilemediğine kanaat getirilmiştir. Bu da Assyrtiko'nun yukarıdaki beyanıyla uyumludur. Yukarıda kukla olduğu sonucuna varmak için ulaşılan "Niveles = Destemora, Destemora = Assyrtiko, o hâlde Assyrtiko = Niveles" fikir yürütmesinin bu nedenle gerçeği yansıtmadığı sonucuna varılmıştır. Mevcut durumda Niveles tarafından işletilen ve Assyrtiko tarafından işletilen iki hesap grubundan bahsetmek mümkündür. Bunun tespiti için kullanıcıların tüm projelerdeki neredeyse tüm katkılarını kapsayan son derece detaylı bir davranışsal iz incelemesi gerçekleştirilmiştir. Örneğin Destemora'yla ilgili o dönem açılan davada davranışsal iz olarak öne sürülen bulguların da daha detaylı incelendiğinde güçlü bir benzerlik taşımadığı, alternatif hipotez tarafından daha iyi açıklandığı görülmüştür.
 2. VP:KUKLA politikasındaki ilgili cümleyi topluluğa hatırlatma ihtiyacı duyuyorum: "Hizmetliler bu politikanın ihlali için kullanılan herhangi bir kukla hesabı zamansız engellerler ve ana hesabı da takdirlerine göre engelleyebilirler." Ana hesabın engellenip engellenmeyeceği hizmetli takdirine bağlı olan bir husustur. Yakın zamanda ana hesaplara engel uygulanmadığı veya kaldırıldığı çeşitli örnek mevcuttur ve topluluk tarafından hatırlanacaktır. Bu durumda hizmetli takdirinin engellememe tarafında kullanılmasına dair gerekçeler yukarıda Vincent tarafından açıklanmıştır.
 3. Bu kısmı yalnızca kendimi bağlayacak şekilde söylüyorum: Bu davanın açılmasına sebebiyet veren IP'nin kim olduğu, ne maksatla topluluğu yanlış yönlendirecek ve kaosa sebebiyet verecek bir iddiada bulunduğu üzerine herkes düşünmelidir. IP tarafından seçici ve kasıtlı olarak yanlış yönlendirici bilgi paylaşımı yapılmıştır. VPN üzerinden anonim olarak gelip seri mesaj atmanın, iyi niyetli bir kullanıcının sergileyeceği bir davranış olamayacağı ortadadır. Bu nedenle iyi niyetli olarak kendisini bu davanın savcısı olarak konumlandıran kullanıcılara trolleri beslememe konusunda hatırlatmada bulunma ve ileride bunun gibi paylaşımlara daha fazla şüpheyle yaklaşmayı tavsiye etme ihtiyacı duyuyorum.
--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 10.12, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
@Seksen iki yüz kırk beş, açıklama ve inceleme için teşekkür ederim. Destemora davası o dönem denetçi tarafından onaylanmış olarak kapatıldı. Siz bu mesajınızla kararın doğru olmadığını ifade ettiniz, doğru mu anladım? Ayrıca, ben bu davayı sadece IP'nin dediklerine göre açmadım, kendim de inceleme gerçekleştirdim. Bu dava Destemora davasındaki sonuç nedeniyle açılmıştır. Kadıköylü Mesaj 10.29, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
Selamlar @Kadıköylü. İlgili davayı sonuçlandıran @Elmacenderesi tarafından belirli teknik bulguların varlığı ifade edilmiştir. Bizim bu bulgulara erişimimiz olmamakla beraber, yine Elmacenderesi tarafından yukarıda yapılan açıklamalar, bunların ne yönde yorumlanacağıyla ilgili belirleyici hususun davranışsal iz olduğunu bize göstermektedir. Bu inceleme de elbette ki bağlamına göre değerlendirilmelidir. Eylül 2020'de bu incelemeyi yalnızca Destemora hesabının katkılarını inceleyerek yapmak mümkündü. Şu anda ise Assyrtiko hesabının binlerce katkısı bu konuda önemli bir ek bulgu sağlamaktadır. Elde ne kadar veri varsa, yapılacak olan değerlendirme de o kadar güvenilir olacaktır. Olgulardaki gelişim, davranışsal iz değerlendirmesinin farklı yönde yapılmasını beraberinde getirmiştir. Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 10.35, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Gerçekten aklım almıyor.. Kötü niyetli kukla kullanımı konusunda fikir birliği sağlayıp bunun politikalardaki karşılığını uygulamamak yetkilerinizin neresinde var bilmiyorum (hayır, açıklama da istemiyorum). Politikaların duruma göre eğilip bükülmesiyle proje zaten zarar görüyorken yangına körükle gitmeyi olumlu olarak değerlendiremiyorum. Ama madem ki "oyna, devam" diyoruz, o halde Elmacenderesi hakkındaki şikayetimiz de devam edebilir zannediyorum. Açıkça buradan da söyleyeyim: Verdiğiniz kararın yanlış olduğunu düşünüyorum, bu nedenle Elmacenderesi ile birlikte sizinle ilgili de bir şikayet süreci başlatmak niyetindeyim, bilginize.. --justinianus | mesaj 09.46, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
  Hiç zahmet etmeyin Justinianus doğrudan bırakabilirim. Vincent Vega mesaj? 11.07, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
  Görüldü. --justinianus | mesaj 12.42, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
  Elmacenderesi hakkındaki şikayetimiz de bu vesileyle kaldığı yerden devam ettirilmiştir. --justinianus | mesaj 12.43, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
  Orada bulunmuş olduğunuz Assyrtiko'nun Niveles ile aynı kişi olduğu iddianız devam etmekte mi? Yeni bir bulgu veya argüman ortaya koymadan bu iddianızda ısrarcı olursanız, bunun VP:İÜY/VP:GÖRÜŞ çerçevesinde değerlendirilmesi gerekeceğini hatırlatırım. Bu konu hakkında kapatma metninde uyarıda bulunmuştum. Vikipedi kullanıcılar hakkında farklı platformlarda serbestçe iddialarda bulunulabilecek özgür bir kürsü değildir. Eğer bu iddianız devam etmiyorsa, o yöndeki ifadelerinizin üstünü çizmeniz gerekmektedir. Davayı sonuçlandıran hizmetlilerden biri olarak, bu davayla ilgili devam ettirilen ihlalleri herhangi bir davada gerçekleşebilecek ihlallerle aynı seviyede değerlendirdiğimi not düşmek isterim. Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.14, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
  @Seksen iki yüz kırk beş, O ifadeler çıkarılır, doğruluğu tartışılabilir bir karar verdiniz sonuçta ancak ben bundan daha mühim konuların olduğunu düşünüyorum. İyi niyet varsaymaya çalışıyorum ama olmuyor. Israrla sistematik bir şekilde beni takip ediyorsunuz. Sadece bununla kalmayıp üzerimde üstü örtülü bir biçimde itibar kaybına yol açmak amacıyla oyunlar oynuyorsunuz. İngilizce Vikipedi’den politika devşirdiniz, itirazım olmadı zira benim karnım ağrımıyor. Fen liseleri SAS’larından bile beni takip ettiğiniz görülebilir, silinmesi yönünde kapatılan fen lisesi SAS’ı var, neden müdahil olmadınız? VP:Ş/H sayfasındaki @Justinianus’un şikayetine müdahil değilim. Metin hazırlıyorum, gün içinde sizinle ilgili başlık açacağım zira VP:ÇOCUK dahil olmak üzere ciddi politika ihlalleriniz mevcut ve buna artık dur demek gerekiyor. Kadıköylü Mesaj 01.21, 17 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
  Evet devam ediyor Seksen iki yüz kırk beş, gün içinde çeşmeye ek bir açıklama yapacağım. Bu açıklamayı kendi adıma yapacağım, Kadıköylü kendi görüşlerini ayrıca açıklayabilir veya katılıyorsa katıldığını beyan edebilir. --justinianus | mesaj 05.55, 17 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]
 • Herkese çok teşekkür ederim. Öncelikle politikalara hakim olmadan yapmış olduğum hatalar için topluluktan özür dilerim. Kasım 2020'den beri bu hesabımdan başka bir hesap kullanmıyorum. Topluluğun önünde bir kez daha o tarihten itibaren başka bir hesapla paylaşımda bulunmadığımı ve bundan sonra da bulunmayacağımı taahhüt ederim. Sevgiler Vincent Vega Seksen iki yüz kırk beş Elmacenderesi --Assyrtiko (mesaj) 12.49, 16 Ocak 2022 (UTC)[yanıtla]

Seyit12[kaynağı değiştir]

Kanıt: Kullanıcı M6 gerekçesiyle silinen maddeleri uzun açıklamalar yaparak tekrar açmış. Açtığı Samet Zili maddesi TrWikiPost tarafından açılmış silindikten sonra Seyit12 açmış. Açtığı bütün maddeler reklam tarzında ve Viki biçemine uygun olarak oluşturulmuş. Davanın ücretli editörlük ve kuklacılık hususlarında değerlendirilmesi talep olunur. Kadıköylü Mesaj 18.44, 18 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Denetlemeyi gerçekleştirecek denetçi şu sayfadan biraz daha genişletebilir davayı. Zira davranışsal bazı doneler var, teknik verilerle yorumlanırsa tam oturmuş olur. Vincent Vega mesaj? 19.01, 18 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  Engel işlemi @Vincent Vega tarafından uygulanmıştır. Teşekkürler. Kadıköylü Mesaj 19.59, 18 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  Engeli kukla hesap kullanımından dolayı uygulamadım. Viki dışı araştırma ve Viki içi gözlem dolayısıyla küresel kullanım koşullarının ihlali dolayısıyla gerçekleştirdim. Yol göstermemek namına detayları buraya yazamıyorum. Topluluğumuzun bilgilerine sunarım. Vincent Vega mesaj? 20.18, 18 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Yunusemrekelkitli, bu nedenle eklendi. Değerlendirilmesi rica olunur.--Kadıköylü Mesaj 20.09, 5 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Syrex0012 Katkı örüntüsü, oluşturduğu sayfaların PR amaçlı olma ihtimâli (bkz. 1 2), yeni kullanıcılara nispeten düzenli biçem profili, Burada Kadıköylü tarafından belirtilen endişe nedeniyle eklendi. — 07 💬 12.34, 27 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @07, Teşekkürler, BL haklarının iptal edilmesi de iyi olacaktır. Kadıköylü Mesaj 12.35, 27 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Elmacenderesi, bu davaya da rica etsem bakabilir misiniz? Berkkgun ile bağlantılı olabilir. Kadıköylü Mesaj 14.58, 25 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
Dava ile ilgileniyorum, kısa sürede sonucu açıklayacağım. e.c. 11.06, 30 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

CaptainAlatariste[kaynağı değiştir]

Kanıt: [1] [2] [3][[4]][[5]]𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 01.39, 13 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

CaptainAlatariste (mesaj) 04.13, 13 Eylül 2021 (UTC)BU NASIL OLUYOR BİLMİYORUM YENİYİM AMA BU GİRDİ'DEKİ HERŞEY DOĞRUDUR BU YAZIYI SİLMEK İSTEMEK TAMAMEN KİŞİSEL KÖTÜ NİYET BARINDIRIYOR DEMEKTİR. YAZIDA VERİLEN SİTE VAR KUZGUNAKADEMI.COM GİRİP SİTEYİ İNCELESENİZ ZATEN GÖRECEKSİNİZ. TÜRKİYE'DEKİ ELİNE KILIÇ ALMIŞ HER OYUNCU İLKER HOCAYLA ÇALIŞMIŞ DURUMDA.[yanıtla]

İSPAT İÇİN BUNLARI EKLEDİM BUYRUN.

Kutbul[kaynağı değiştir]

İki kullanıcı da Recep Terzi maddesi ile ilgileniyor. Tartışma sayfasında, sanki sayfanın silinmesine karşı bir grup varmış gibi gösteriliyor. İkiside hiçbir anlam taşımayan "Google bilgi paneline sahip" argümanını kullanıyor. Bariz bir sistemle oynama çabası. ~StyyxEvet? 17.08, 9 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

VP:ÖRDEK, @Styyx Kadıköylü Mesaj 17.10, 9 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Sanlorenzo102[kaynağı değiştir]

Kanıt:Birer saat arayla aynı tarih oluşumu ve aynı yapılan değişiklik içeriği diğer kullanıcı üzerindende aynı içerikten değişiklikler yaptığını ve bariz kötüye kullanımın mevcut olduğunu bazı maddeler içerisinde bir hesabından yaptığı değişiklikleri diğer hesabından vandalizmi gerekçe göstererek geri aldığını fark ettim [6] [7] kullanıcının kötü kukla ustası olduğunun kanaatindeyim. DelbatrosMesaj 07.56, 5 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Kostantinopolisli Kostantinopulos 6[kaynağı değiştir]

Delil: IP, Kostantin'in açtığı maddeyi SAS'a taşımış ve "kaydadeğerlik sorunu" demiş. Kostantin de IP'lerle bu şekilde SAS açıyordu. Ayrıca, ilgili IP Vincent Vega tarafından VP:ÖRDEK gerekçesiyle engellenmiştir. Kostantin'in kısmi engelini deldiğini düşünüyorum. Gerekli incelemelerin yapılmasını rica ederim.--Kadıköylü Mesaj 05.13, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Dün Rhonda Dent maddesini HS işaretlemiştim. Bugün ip kuklasıyla SAS'a çıkartıp devriyelere mesaj atmış. Hizmetliler, politikalardan taviz vermeyin zira taviz tavizi doğurur. Kullanıcı 10(?). şansını da bozuk para gibi harcadığına göre gereken işlemi gerçekleştirin. Bilgi: @Vincent Vega, @Elmacenderesi Uncitoyen--Kadıköylü Mesaj 08.37, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Daha öncede bu şekilde bir durum oluşmuş müdahalem sonucunda Vito Genovese ile münazara ederek sonuca varmıştık. Bu durum henüz incelemedim fakat doğru ise ikinci olacaktır. Vincent Vega mesaj? 20.07, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
O fikir teatisi yanlış hatırlamıyorsam Ip'den mesaj atmayla ilgiliydi. Burada ilgili kullanıcı SAS açmak için ip kullandı, engeli deldi. Bu nedenle sizlere ping attım. Cevabınız için teşekkür ediyorum Sayın @Vincent Vega. Sevgiler. Kadıköylü Mesaj 20.11, 1 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Burada kalması uygun olacaktır. Vincent Vega mesaj? 13.04, 5 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vincent Vega, keşke SAS'a çıkartmasaydınız. Kullanıcı ısrar ettiği zaman istediğinin yapılacağını öğrenmiş. Kullanıcı bizlerle dalga geçer gibi kuklalarıyla at koşturmaya devam ediyor. Alınan kararlar, kısmi engeller kullanıcıyı durdurmuyor. Davanın sonucu zaten belli, VP:ÖRDEK gereğince. Artık bu kuklacının istediklerini yapmamak gerekli diye düşünüyorum. Yukarıda da dediğim gibi bilmem kaçıncı şansını da harcayan bir kuklacıya hoşgörü gösterilmemeli. Kadıköylü Mesaj 13.59, 5 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Yukarda bahsettiğim durum için engeli ben değiştirmiştim, sonra yine kısmi engel uygulayan hizmetlinin talebiyle engeli kısmiye çevirdim. Bir kullanıcı, bir durum veya bir madde için imkan varsa tek hizmetli işleminden ziyade birden fazla hizmetli tarafından incelemelerin yapılması taraftarıyım zira benim birebir olarak kimseyle olumlu/olumsuz görüşüm söz konusu değil, öyle anlaşılmak da istemiyorum. Dolayısıyla bir başka hizmetlimiz veya denetçimiz ilgilensin, ben duruma bağımsız kalayım istiyorum. Bu duruma müdehale etmiyorsam sebebi budur. Bu sebeple SAS yaptım Kadıköylü. Kolaylıklar. Vincent Vega mesaj? 14.07, 5 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Açıklamanız için teşekkür ediyorum, @Vincent Vega. Saygılarımı sunarım. Kadıköylü Mesaj 14.10, 5 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Buradaki yazışmayı an itibariyle fark ettim, dolayısıyla son engel ayarını değiştirmiş olduğum için umarım kusuruma bakmazsın Vincent Vega - eğer ihtilaf mevcutsa eski ayara döndürebilirim veya sen de pekala yapabilirsin elbette. Ne var ki, az önce 176.55.18.235'in değişikliklerini geri döndürür ve silerken, benzer IP'lerden yapılan katkılara baktığımda pozitif kimlik eşleşmesi sağladım ve bunun üzerine politikanın öngördüğü işlemi gerçekleştirdim. Kadıköylü, senin de bilgine. Dr. Coalmesaj 00.47, 27 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Dr. Coal sen benim bir önceki işlemimi yinelemişsin. Dolayısıyla ben itiraz edemem. O dönemde kısmi engeli uygulayan Vito Genovese itiraz etmişti. Dilerse o da yorum yapabilir. Vincent Vega mesaj? 05.29, 27 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Öncelikle herkese selamlar saygılar ben Kostantinopolisli Kostantinopulos İP üzerinden katkı vermek yasak olmadığını sanıyordum SAS'a taşımış olduğum maddeler olmuş olabilir Rhonda Dent maddesinde sayın Vincent Vega'dan rica edildi doğrudur bu istediğimi yaptırdığım anlamı çıkarmasın lütfen yazmışsınız yukarda IMDb genelinde en az üç yapımda başrolü vardı bunlarda 5'in üzerinde puanlama verilmiş yapımlardı bunun için kendisine belirttim SAS'ta oylanması için sonuçta silindi sağlık olsun artı ben bu İP üzerinden madde açmanın yada birisine mesaj atmanın yasak olduğunu o hesaba girilmediği sürece yasak olmadığını sanıyordum SAS'a madde taşımak kaydadegerlik işareti var olan maddeler bunlar sonuçta eskiden olduğu gibi kukla hesap ile girip hile yoluyla oy kullanma yada mesaj atıp başka kullanıcılara oy avcılığı yapmadım kimsenin hesabına tacizde bulunmadım silme yapmadım pis içerik eklemedim hiç bir şablona müdahale etmedim sadece madde açıp buranın elimden geldiğince madde içerik eklenmesine katkı vermeye çalışmaya gayret sonucunda bana bu engeli vermişsiniz artık diyeceğim bişey yok bazı kullanıcıların istemediğini burda farkındayım sayın Vito Genovese'den ve diğer destek verenlerden Allah razı olsun herkese teşekkür ederim--176.55.78.96 02.35, 28 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Nazli12345cat[kaynağı değiştir]

Kanıt:Aynı tarih oluşumu ve aynı yapılan değişiklikler aynı zamanda kullanıcı yoğun geri dönüşlerden 24 saat engellendi diğer kullanıcı üzerindende aynı içerikten değişiklikler yaptığını fark ettim kullanıcının kötü kukla ustası olduğunun kanaatindeyim. DelbatrosMesaj 08.12, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Bu tür bariz kukla kanaatleri için denetlemeye gerek yoktur sanıyorum. Bir hizmetli ile iletişime geçilmesi yeterli. Turgut46 10.49, 20 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Uncitoyen rica etsem konuyla bi ilgilenebilirmisiniz? DelbatrosMesaj 14.44, 20 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Herhangi bir kötüye kullanım emaresi yok. Diğer hesap, biri 24 saat engelliyken kullanılmamış, yani engel delme gibi durum yok. Aynı güne denk gelen tek değişiklik var onda da 3GD atlatma gibi bir niyet yok zira zaten 4-5 geri dönüşe varmış halihazırda o sırada Tehonk (mesaj) 16.40, 20 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Eğer ihlal yoksa denetleme yapılamaz. Engel delme amacıyla kukla kullanımı varsa bu bir kural ihlalidir ve engel gerektirir. Turgut46 09.32, 24 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Emir Enver ÖZKAN 3[kaynağı değiştir]

Kukla ustası gibi belirli şirketlerin maddelerinde vandalizm. Şu değişiklikte "Serhat Enver Özkan" diye birinin eklenmesi. ~StyyxEvet? 19.00, 13 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Styyx Ördek vaklamaları bariz duyulurken Dİ'ye gerek yok gibi :D — 07 💬 19.04, 13 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
6 aydır gelip gelip sinirimi bozuyor adam. XD ~StyyxEvet? 19.09, 13 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Kurdish News 78[kaynağı değiştir]

Kanıt: Nanahuatl engelinin ardından topluluğu kışkırtmak amacıyla ortaya çıkan iki kukla hesap. Kuklaların herhangi bir kullanıcıyla ilişiklerinin tespiti amacıyla dava açılmıştır. — Pamfilyalı 💬 22.53, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Yaratmayıcı[kaynağı değiştir]

Kanıt: Bu IP adreslerinin Yaratmayıcı'nın kuklaları olduğunu düşünüyorum. Deliller aşağıdadır:

 • @Yaratmayıcı'ya Uncitoyen tarafından yan iplerle trollük yaptığı gerekçesiyle 1 yıl engel verilmiştir. Yaratmayıcı'nın engel süresi 13 Temmuz 2021 tarihinde dolmuştur. Yaratmayıcı da 14 Temmuz'da hesabına erişerek birkaç değişiklik gerçekleştirmiştir. En son değişikliği budur. Bugün de Huluxsi'nin not defterine vandalizm yapan ip adresleri ortaya çıkmıştır. Bu IP'ler Yaratmayıcı'nın söylediği ifadeyi kullanıp vandalizm yapmaktadırlar. Bu ip adreslerinin önceden de bu nedenle engellenmiş olan Yaratmayıcı'ya ait olduğunu düşünmekteyim. Yukarıda adı geçen kullanıcıların denetlenmelerini saygılarımla talep ederim.--Kadıköylümesaj 17.06, 18 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Merhaba,IP’lerden 5.176.130.197’yi benle ilişkili olmadğını düşünüyorum,zira değişikliklerinde argo kelime bulunuyor ve ben Vikipedi’de hiç argo kelime kullanmadım.188.58.54.121 hakkında da bir fikrim yok.--Yaratmayıcı (mesaj) 07.28, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Kölscher[kaynağı değiştir]

Hezars ve Tout'un engellenmesinden kısa süre sonra İngilizce Vikipedi'de bana karşı saldırıda bulundu. Hesap da bugün açılmış zaten. Tarik289'un kuklası olmasından şüpheleniyorum.V. E. (mesaj) 22.58, 4 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

İngilizce Vikipedi'de CheckUser tarafından engellendi bu arada.--V. E. (mesaj) 10.52, 5 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]


Yalan söylüyor. O hesapların kim olduğuna dair bir fikrim yok. IP kontrol edebilirsiniz. Sadece bir yorum yaptım diye ortalığı ayağa kaldırmaya çalışıyor, ne alaka anlamadım. — Bu imzasız görüş Kölscher (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]