Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]


Zohak[kaynağı değiştir]

Bu trollerin aynı kişi olmadıklarına dair bir kanıt sunmam gerekir mi? Zohak'ın onaylanmış IP vandalizmleri, II. Nivelesin engellendikten sonra vandalizmleri ve II. Nivelesin dini konularda dalga geçer tutumu Zohak ile benzer. Hepimiz yeni üye olduk hangimiz 8 ayda +30 bin değişiklik yapacak kadar profesyonelleştik? 8 ayda kaç hesabına engelleme geldi hangisi ansiklopedik içerik hatasından? Varsa yoksa kişisel saldırılar buda bana ağır troll vakası olduğunu gösteriyor. Herkese iyi çalışmalar. --Hasan Cemal Bey (mesaj) 11:02, 10 Aralık 2016 (UTC)

Buraya şuradaki konuya ilişkin Kullanıcı:Ryan O'Reily de eklenmiştir. SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:06, 20 Aralık 2016 (UTC)
Sakhalinio, verdiğiniz bağlantıda herhangi bir kullanıcının ismi geçmemekte. O bağlantıyı buraya verip, bu kullanıcıyı buraya eklemek Kingbjelica adlı kullanıcının değil, direkt sizin yorumunuz, keşke kendi yorumunuz olarak ekleseydiniz. Daha sağlıklı olurdu.--Locos Turcos (mesaj) 18:57, 21 Aralık 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Siz yeni kullanıcı olarak nasıl eski kullanıcılar hakkında bu kanılara varıp dava açma cesaretinde bulunabiliyorsunuz? --Pragdonmesaj 13:11, 10 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Devriyelik başvurumda ki yoruma cevap verecektim ancak neyle karşılaştığımı bilmediğim için konu hakkında konuşmadım. Önce eşim ile aynı hesabı kullanmanın sakıncalı olduğunu düşündüğüm için ayrı bir hesap açtık kendisine. Kullanıcı adı Boşluk'tur. İlk olarak bundan bahsettiğini düşündüm, fakat şuan sn. Sakhalinio tarafından adımın iki değişik kullanıcının yanına yazılması gerçekten beni şaşırttı. Bu kullanıcılarla ne gibi bir alakam olduğunu bana mesaj yolu ile izah edecek biri varsa gelip mantıklı bir şekilde anlatsın... İstemeden bir hata yaptıysam bilmek isterim. --Ryan O'Reily (mesaj) 20:16, 20 Aralık 2016 (UTC)
Vikipedi hakkında kendimi geliştirmeyi çalışıyorum. Politikaları okuyor, bir işlem yapmadan doğruluğunu sorgulamak için bilen birilere danışıyorum. Buraya neden eklendim gerçekten sormak istiyorum. Bu iki kullanıcı kuklacı oldukları için bende mi eşim için farklı hesap açmam yüzünden aynı sınıfa giriyoruz yoksa ben bunlar mıyım? Bu bir toplu dava ise eşimle hesabımı ortak kullanabiliriz diğer hesabını kapatabilirsiniz... Eğer değilse ne alakam var anlamış değilim. --Ryan O'Reily (mesaj) 20:22, 20 Aralık 2016 (UTC)
 • Ryan O'Reily buraya neden eklenmiş anlamak olanaksız, bu iki kullanıcı ile ilişkisi olduğuna dair bulgu varsa belirtilmeli. Aksi durumda ayrıca ele alınmalı, bulgularla birlikte. --evolutionoftheuniverse mesaj 19:39, 24 Aralık 2016 (UTC)
Kaç yeni kullanıcının ilgisiz kuklacılık ithamları sonucu Vikipedi'yi bıraktığını gördü bu gözler, Ryan O'Reily de bırakmış durumda. --evolutionoftheuniverse mesaj 21:37, 24 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Hizmetlilerin basiretsizliği mi desem denetçilerin hantallığı mı desem ne desem bilemiyorum. Şu ikisi gerçekten aynı kişiyken amortiden hızlı sil etiketi koyarken bile izin alan adamı buraya eklemek hangi mantık? --88.202.186.208 06:47, 31 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Niveles benden Şu bağlantıyı vermemi istedi bağlantıda zaten yer alıyor fakat genede yazayım kendisinin "suçlamalara" tam olarak cevabı:
"Suçlamalara cevabım: Ben ki gecesini gündüzüne katmış emektar bir üye olarak Vikipedide sayısız işlem yapmış, en saldırgan vandallara karşı savaş vermiş bir üye olarak bu suçlamaları komik bulmaktayım. Daha önce adıma açılan 3 davada sonuçsuz kalmış kıymetli denetçilerimiz asılsız suçlamalara gereken cevabı vermiştir. Bu dava açıldıktan sonra sözde kimliğimi ifşa etmek maksadıyla ağır flood saldırılarda bulunan şahıs şüphesiz ki IP ile üyelerimize söven kişiyle aynıdır. Benim bu zat ile bağlantıda olduğumu iddia etmek komik bir durumdur. Davayı açan kişininde uygunsuz kukladan engellenmiş olması tesadüfi değildir. Niveles'in varlığı olay olduğu gibi yokluğuda büyük olaylar yaşatabilmektedir. Bu vecizeyle engellenmemi fırsat bilen bu odaklara cevabım bu oyunların hiç bir zaman başarılı olamayacağıdır. Cümle aleme şiddetle duyurulur." --II. Niveles (müzakirə) 06:40, 2 yanvar 2017 (UTC) --By erdo can • msj 13:59, 2 Ocak 2017 (UTC)

Limon bulut[kaynağı değiştir]

Fazla söze gerek yok. Aynı vandal olduklarını tek şu değişiklikten gözlemleyebiliriz. Daha fazla taviz verilmeden topluca engellensin. --Hasan Cemal Bey (mesaj) 10:55, 10 Aralık 2016 (UTC)


Volkan1a[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Volkan1a, Ferhat Akın adlı maddeyi başlatan üyedir, aynı madde silinmeye aday gösterilince adaylık sayfasında şüpheli bir davranışta bulunmuştur. Önce IP ile sonra kendi hesabına giriş yapıp kendi kalsın oyu kullanarak oylamada kukla kullandığı düşünülmektedir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 07:06, 7 Aralık 2016 (UTC)


Eren.duzgun27[kaynağı değiştir]

Her iki kullanıcının da ortak değişiklik alanı Çağla Şimşek maddesidir. Kıymetli hizmetli Sakhalinio'nun dikkati üzerine kullanıcıların benzer oldukları tespit edilmiş, Eren.duzgun27 hesabında engelli iken başka bir hesapla engel süresini delip yine aynı madde üzerinde değişiklik yapmıştır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 17:23, 5 Aralık 2016 (UTC)


Buqrakral 2[kaynağı değiştir]

Şurada görüleceği üzere kullanıcıların ortak çalışma alanının aynı olduğu görülebilir. Yeni bir kullanıcı olan Monsters60'ın yeni kayıt olur olmaz şablon üzerinde değişiklik yapması şüpheleri üzerine çekmiştir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 09:05, 5 Aralık 2016 (UTC)


GökçeAkyıldız 6[kaynağı değiştir]

Daha önce görülen 5 davada öne sürülen isimler için ileri sürülen deliller bu kullanıcılar içinde geçerlidir. Kullanıcı adlarına ve açtıkları sayfalara bakarsak önceki davada yazılan kullanıcılarla aynı olduğu görülebilmektedir. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 08:50, 5 Aralık 2016 (UTC)


Yurttaş Tete 8[kaynağı değiştir]

Bu kuklacının davranış kalıpları artık o kadar biliniyor ki, buraya yazacağım herşey denetçilerin vaktini çalmak. Yine de, KD'liği şüpheli, çoğu hiç tanınıp bilinmeyen yabancı sanatçıların maddelerinin ya makine çevirisi ile ya da aleacele ve alelusul açılıp, bir daha o maddeye dönülmeden başkasına atlanması, böylece geride gariban VP emekçileri tarafından temizlenmesi için bolca pislik (kaynakça yerine "başvurular", bozuk ve yanlış cümleler, bir kısmı artık ulaşılamayan, süs olsun diye yabancı VPlerden aktarılmış kaynaklar, bunlarda -elbette- yabancı sözler "filed" vb.) bırakılması. Elbette kuklaların büyük efendisi küçük temizlik işleri ile uğraşacak değil. Yoksa sinirlenir ve alter ego'su olan Çetin Çiftçioğlu halinde geriye döner, herkese ve herşeye ağza alınmayacak küfürler saçar. İsim seçimleri bile agresiftir ve sinirlenince herkese hakaret eder, dışkı ve başka resimler ekler. Kullanıcı:Neolegen'e "Ne o leğen" demek en az saldırgan halidir. Ancak kişisel saldırılarını yaparken "beyaz liste" filan gibi aklınca kolay lokma sandığı kullanıcıları hedef alır, başına iş çıkarabileceğinden korktuklarından nispeten uzak durur. (Bkz kendi açtığı maddelerin SAS'larındaki trollüklerine, sadece iki-üç kullanıcı hedef alınır, oysa silinsin diyen başkaları da vardır.) Bu kişinin kuklacıiığı bir yana, sadece dinmeyen vandalizmi dolayısıyla bile aramızdan ebediyen çıkartılması gerekir. E4024 (mesaj) 16:01, 29 Kasım 2016 (UTC)

 • Son eklediğim IP'si ile yaptığı, ki bu ilk kez olmuyor, kuklacının büyük bir yüzsüzlükle kuklacılık yapmaya devam edeceğini, kendisini engellenemez gördüğünü ve sistemle alay ettiğini gösteren sayısız örnekten sadece biri. Elbette kukla adlarına eklemeye başladığı "31" ile ne kastettiği de muamma değil, muhtemelen VP ekranına bakarak yapılan bir uygulamaya atıf. Ne demişler, katkı katkıdır. --E4024 (mesaj) 08:18, 30 Kasım 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Yurttaş Tete kıymetli projemize bela olmuş tecavüzkâr bir vandaldır. Ara ara zuhur etmekte, kısa sürede engellenmektedir. Açtığı maddelerle çalışkan bir Vikipedi yazarı maskesi taksa da çok farklı şekillerde vandallık yapan biridir. Bir gün bayan azalara ağza alınmayacak kelimeler kullanır, ertesi gün uyanıklık yapıp kıymetli bir üyemizin kullanıcı adını kullanarak oymuş gibi davranır kötü bir intiba uyandırmaya çalışır, fuzuli kayda değer olmayan yerli maddeler hızlı silinince derhal IP'den kullanıcılara SAS'a taşımaları için yalvarır. SAS işlemine geçilince silinsin oyu kullananları saldırılarına hedef seçer. Geçende ibretlik bir şekilde birden fazla IP değiştirerek rastgele yüzlerce maddeye dışkı resmi koydu, kullanıcı özetlerine kapkara bir şerit koyup gözlerimizi bozdu çok değişik şekillerde zararı olan bu vandalın en hızlı şekilde projeden uzaklaştırılması, tekrar zuhur etmesini engelleyecek önlemlerin alınması elzemdir. --II. Niveles 08:40, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Sayın denetçiler, bu kişi ile uğraşmak zor, biliyorum, ama işi artık "evet ben oyum" diye açıktan meydan okumaya vardırdı ise... Vikipedi "yıpranmakta" demektir. --E4024 (mesaj) 08:06, 15 Aralık 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Kuklacılık Oscar'ını almayı hak etti değil mi? Yazık değil mi şu sayfalara? Bir insanda biraz onur ve haysiyet olsa idi; burada görünen sayfaları küçük yaşta okuyan çocuklar olduğunu, okullardaki akıllı tahtalarda açılan maddeler olduğunu, idealleriyle meslek edinmek için tez yazan bir masumun açacağı sayfalarda o küfürleri, görüntüleri görebileceğini hesap ederdi. Bu kişi/kişilerin hayatlarında ne gibi bir eziklik meydana geldi? Kimler tarafından aldatılıp kimlerden zarar gördüler de bu kadar kötü olabildiler anlayamıyorum! Yazık... --e.c. 20:40, 15 Aralık 2016 (UTC)

Onu bilmem ama başka birkaç şeyi haketmiş olabilir. Siz kukla olduğunu belirtiyorsunuz, Elmacenderesi, Vikiçizer engelliyor, Kullanıcı:Abramovski... adlı hesabı, ama kuklacı tek harfini değiştirip geri dönüyor. "Ski" bölümünde değil yaptığı değişiklik, zira o kimseyi ski'lemediğini vurguluyor. Ayrıca, yine birinizin saptayıp ötekinizin engellediği Kullanıcı:Ali ACER de Kullanıcı:Ali ACER - 2 olarak geri dönüp, daha önceki kukla faaliyetlerini sürdürüyor. Hayırlı uğurlu olsun, yetkili ve yetkisiz hepimize. 11 yaşında kullanıcımız varmış (Tom Evuntia), umarım onun sayfasına da saldırmaz bir dahaki engellenmesinde. Ben onlar varken dönmeyeceğim. Hoşçakalın. --E4024 (mesaj) 08:27, 22 Aralık 2016 (UTC)

Adem20 2[kaynağı değiştir]

Adem20 farklı sebeplerden ötürü denetçi tarafından süresiz engellenmiş, karar kullanıcılar arasında ihtilafa sebebiyet vermiş ve engeli tekrar değerlendirilmek üzere kaldırılmıştır. Kullanıcının engelli kaldığı süre içinde başka bir IP ve kullanıcı adıyla tekrardan faaliyette bulunduğu kuvvetli delillerle sabittir. Kullanıcı:Fenerbahçeli ve Kullanıcı:88.225.253.155'de görüldüğü üzere Birleşik Devletler şehir, eyalet maddeleri açma işleminde bulunmaktadır. Bu işlem Adem20'nin en sık yaptığı işlemlerden biridir. O sebeple engelden bir süre sonra bu maddeleri açan kişilerin Adem20 olması daha olasıdır. Bu gerekçelerle kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles (mesaj) 13:38, 15 Kasım 2016 (UTC)

İtiraf gelmiştir:Ben yaptım diyor. --II. Niveles (mesaj) 15:43, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba II. Niveles evet ben yaptım yaptığım için çok özür dilerim bir daha yapmamak için söz veriyorum. Bu yüzden dolayı da "kuklacılık"tan engellenmek istemiyorum --Adem20ileti 15:47, 15 Kasım 2016 (UTC)

Valla mübarek son pişmanlık faide etmiyor. Hani bende sana karşı uyuzluk olsun diye açmadım bu davayı mes ele yanlış perspektiften dikize alınmasın. Bu güne kadar onlarca dava açtım elhamdülillah hepsi doğru çıktı. Özrünü kabul edecek, konu hakkında hüküm koyacak bir merci bulunmamaktadır o sebeple kuklacılığa giriyorsa verirler cezayı. --II. Niveles (mesaj) 15:52, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Nivelese katılıyorum eğer gerçekten yapmışsa ki itiraf etmiş ve bunu sürekli tekrarlıyor cezası çekmeli burayı hukuk mahkemesi gibi düşünün nasıl hukuki suçların cezası varsa bunun da cezası var gerçekten üzgünüm tebrik ettiğim bir insanın bunu yapması beni üzdü keşke iftira olsa ama değil malesef cezanızı çekmek zorundasınız sevgili Adem 20 gerçekten üzücü--Doruk455 16:03, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba doruk455 yaptığım için çok pişmanım, çok özür dilerim bir daha yapmamak koşuluyla "söz" veriyorum bu yüzden cezasını çekmek de istemiyorum affedin beni :( --Adem20ileti 16:05, 15 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Etkin katkılar yapan bir kullanıcının tamamen engellenmesini Vikipedinin gelişimi için uygun görmüyorum. Yukarıda verilen bağlantıda Kullanıcı:Fenerbahçeli90 kullanıcısının da kendisi olduğunu kabul etmiş ve gerekçesini de belirtmiş. Gerekli özrünü de dilemiş. Ortada bir vandalizm veya trollük yoksa özrü kabul edilebilir. Kötü amaçlı değil tamamen katkı amaçlı bir girişim.--Pragdonmesaj 15:54, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba II. Niveles, Pragdon'un dediği gibi benim amacım trollük yapmak kullanıcılara zarar vermek ve kuklacılık yapmak değildi, bu yüzden dolayı bu hesabıma (Adem20) verilmesini istemiyorum :( --Adem20ileti 15:56, 15 Kasım 2016 (UTC)

Üzülme kardeşlik engellensen ne olacak yav? Hani buradan engellenmek adamı ne fakir yapar nede zengin yani sana ne eksisi olabilir. Diğer dillere, projelere yönel. Ne bileyim git haber yaz, söz diz, efendime söyleyim commonsda resimleri düzenle bak hem buraya benzer orada fuzuli resimlere etiket basarsın. Olmadı VikiKitap var bak oraya da adam lazım. --II. Niveles (mesaj) 16:08, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kullanıcı, böyle bir politikanın varlığından dahi haberdar değil belli ki. Bir engel veriliyorsa kullanıcının da bilgilendirilmesi gerekmektedir. Kullanıcı kaybetmeye değil, kazanmaya çalışmalıyız. Ben %100 eminim ki kendisinin en ufak kötü niyeti yoktur. Neden engellendiğinin dahi farkında olmadığı görülmektedir.--RapsarEfendim? 16:11, 15 Kasım 2016 (UTC)
Beni niye kimse kazanmadı o zaman? Ben karı dedim diye 1 ay yedim halbuki kardeşlik bak karı demek uygun düşmez sen bayan de diyen olmadı? Bu mes ele adam kayırmaya kayıyor ben diyim. --II. Niveles (mesaj) 16:14, 15 Kasım 2016 (UTC)
Üslubunuzu düzeltirseniz ilk destekçiniz ben olurum. Bu üslupla devam ederseniz karşınızda olan ilk kişilerden olurum.--RapsarEfendim? 16:18, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sevgili Pragdon öylede olsa suçunun cezasını çekmeli sorun burada kukla olup olmaması değil kullanıcıları trollemek de suçtur kullanıcıları trollemek bir nevi kötülemektir kötülük de en büyük suçtur iyi niyetli olabilirsiniz ama ne olursa olsun cezanızı çekmelisiniz tarafsızlık ilkesine dayanarak hüküm elbet verilecektir ya lehinize yada aleyhinize saygılar --Doruk455 16:24, 15 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba Rapsar sizin dediğinize katılıyorum ben iyi niyetli bir kullanıcıyım benim amacım katkıda bulunmaktı. Kuklacılık yapmak değildi. Bu yüzden "kukla" diye belirttiğiniz Fenerbahçeli90 kullanıcısını kukla değil "alternatif hesap" olarak açtım --Adem20ileti 17:00, 15 Kasım 2016 (UTC)

Ama engellendikten sonra açtın o alternatife girmiyor ki. --II. Niveles (mesaj) 17:01, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcı bunu kuklacılıktan engellendiği için açtığını söyledi. Yaptığı yanlış olsa da bilmeyerek yaptığını düşünüyorum. Eğer kukla engeli yanlış ise bu hesabı açtığı için engellenmesi doğru olmaz. --Turgut46 17:05, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum VP:K sayfasını rica etsem bir okunsa? Kuklasıyla zararlı bir faaliyette bulunduysa, örneğin Adem20 hesabıyla birlikte çift oy kullandıysa engellensinler. Engel bir ceza olmamalıdır öğretme ve öğrenme amacı taşımalıdır. Burada kasıt olduğunu da düşünmüyorum. Adem20 kendi halinde sessiz, sakin, katkısını yapan bir kullanıcımız, trol veya vandal olmadığı net. Toplasak 30'u geçmeyecek aktif kullanıcılarımızdan birini daha neden kaybedelim? Pişman olduğunu beyan ediyor, uyarılsın, bu çeşit ilk ihlalinde engellensin... Şu tartışmanın bazı kısımları VP:İNV o kadar ters ki... chansey Mesaj 18:13, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ek olarak sayın II. Niveles dikkatinizden dolayı tebrik etmeden geçemeyeceğim... Saygılarımla. chansey Mesaj 18:15, 15 Kasım 2016 (UTC)
Çok doğru yere parmak bastın Chansey. "Kukla" tanımı öyle yanlış yerleştirilmiş ki kafalara. Daha da kötüsü "kuklacılık yapan sonsuza kadar buradan uzaklaşır" gibi yanlış bir uygulama da yerleşmiş. Ana hesabın engeli "hizmetli takdirine bırakılır" kısmında takdir nedense hep engelden yana kullanılmakta.--RapsarEfendim? 18:48, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sayın Rapsar, bu hususta hizmetlilerimizden değerli Vikiçizer'in yaklaşımını doğru buluyorum. Engel ceza olarak algılanmamalıdır. Engel öğretme ve öğrenme aracı olmalıdır. Yoksa açık konuşuyorum üst üste hesaplar edinmek zor değil. Yurttaş Tete örneğini hepimiz görüyoruz. Kanaatimce adalet herkese eşit davranmakta değildir. Asıl herkese eşit davranılırsa adaletsizlik olur. Bence Adem20 şu aşamada süresiz engeli hak etmiyor. chansey Mesaj 19:37, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu durum olağanüstü bir durum açıkçası. "Mes ele kuklacılık" diyip geçilecek bir durum değil. Adem20 kendi kafasına göre bu hesapları açıp "Şöyle de 2-3 hesaptan değişiklik yapayım" dememiş. Kuklacılık suçuyla elle tutulur bir delil göstermeden engellenmiş, sonra katkılarına devam etmek için iyi niyetle, kötü niyet olmaksızın buraya gönülden bağlı bir şekilde, küsmeden değişiklik yapmaya devam etmiştir. Ben şu durumda Adem20'nin suçsuz olduğunu düşünüyorum. Olaylara bakılırken bir yerden cımbızlarsanız, herkesi suçlu çıkarmak mümkün olacaktır. Ama genel olarak bakarsanız neden-sonuç ilişkisi kuracak, bu hareketin neden yapıldığına cevap bulacaksınızdır. Adem20'nin burada bunu yapmasının sebebi elle tutulur bir delil olmadan engellenmesidir. Benim de aklıma yatmayan konu tam olarak burada başlıyor. Soruyorum size Adem20, madem engellediniz, gelir buraya detaylı bir savunma yapardınız, bu hesaplardan veya başka hesaptan veya IP'den, neden yapmadınız da direkt olarak bunu kabullenip başka hesaptan değişiklik yapmaya gittiniz? 1 yıl 5 aylık emeğiniz bir taraftaydı çünkü. 32 bin değişiklik, binlerce sayfa. Neden suçunuzu kabul eder bir tavır sergilediniz? Tamam, bilmediğimiz şeyler olabilir. Hizmetlilere ulaşmışta olabilirsiniz, böyle bir durumda suçsuz olduğunuzun anlaşılacağını bilmeniz gerekiyordu. Suçsuzsanız bu eninde sonunda ortaya çıkacaktı. Ki, burada hizmetlilere ulaştığınızı varsayıyoruz. Yani, temas halindesinizde. Neden beklemediniz de bu hesapları açtınız? (Tabii bunlar kullanıcı hizmetlilere ulaşmışsa geçerli.) Açıkça söylemeliyim ki, Fenerbahçeli90 konusunda herhangi bir art niyetinizin olduğunu düşünmüyorum. Yenilenebiliradam konusunda ise bu suçluluğu kabul etme durumu çok kafamı karıştırdı. Doruk455 çok haklı, hukuk kurallarını uygulamak gerekir fakat hukuğa göre de adam öldüren iki kişi asla aynı cezayı almıyor. Öncesinde ne olmuş, sonrasında ne olmuş buna bakılıyor. Birisine müebbet bile verilebilirken, diğeri tahliye bile olabiliyor. Örnek verecek olursak, üst komşumuzun askere gitmiş olan oğlunun üstünün sırtına 1 şarjör G3 mermisi boşaltması ve buna rağmen mahkemeden beraat etmesi. Sebep şudur, hemen söyleyeyim. Nişanlısından fotoğraf istiyor, nişanlısı da mektupla gönderiyor. Mektuplar incelenirken, mektubu inceleyen üst, fotoğrafa bakıp ahlaksızca konuşuyor ve odada bulunan başka bir erbaş, durumu üst komşumuzun oğluna bildiriyor. Nöbet zamanını üstü ile aynı ana denk getiren komşumuzun oğlu da, üstünün sırtına bir şarjör G3 mermisi boşaltıyor. Durum anlaşılınca da beraat ediyor. Bakınca, bunu sokağın ortasında başkası yapsa ne olurdu? Bu örneği vermemin sebebi bu. Olayları incelerken öncesine, sonrasına bakmak zorundasınız. Neden-sonuç ilişkisi kurmak zorundasınız. Madem hukuğa vuruyoruz işi. Bunlar şarttır. Bu durum için, Adem20'nin suçsuz olduğunu düşünmek zor değil. Sorun yenilenebiliradam olayı. Burada da Adem20'den bir açıklama bekliyorum açıkçası. --Locos Turcos (mesaj) 19:48, 15 Kasım 2016 (UTC)

Evet, Locos Turcos, doğru söylüyorsunuz, ben suçsuzum, benim amacım sadece Vikipedi'ye katkı sağlamaktı. Bu yüzden engellenmek istemiyorum --Adem20ileti 09:34, 16 Kasım 2016 (UTC)

Sevgili Locos Turcos sizde haklısınız doğru söylüyorsunuz görüşünüze saygı duyuyorum size Gelince Sevgili Adem20 Ben Size Kukla demiyorum halbuki siz 32 Binden Fazla Değişiklik yaptınız önemli katkılarınız var bunu herkes yapamaz saygı duyuyorum sizi ne destekliyorum nede aşalıyorum kötüluyorum burada hakkınızda açılmış bir dava var er yada gec sonuçlanacak ya lehinize yada aleyhinize ancak benim temennim adaletli ve tarafsız bir hukum ben sizin kukla olup olmadığınızı bilemem sadece sunu bilirim ki adalet her zaman önemlidir adeletli bir hukum olmasını temenni ediyorum ve buna inanıyorum adaletli bir karar olacagından eminim saygilar --Doruk455 10:41, 16 Kasım 2016 (UTC)
Ayrıca İnsan ölene kadar hatalarından donme sansi vardır adam öldürse bile ve eger gerçekten pişmansa ve bidaha yapmicaksa değerlendirilmeli son pismanlik fayda etmez diye bir şey yoktur ha bu onu desteklediğim anlamına gelmesin sadece değerlendirilmeli insan oldum olası uzuluyor elbet iyi insanlar kalbinde iyilik olan insanlar nefret ettiği bir insanda olsa üzülür bende üzülüyorum kullanıcıların bu sayfada adının geçmesine ama bu destekledigim anlamina gelmesin ben bu sayfada adı geçen kukla şüphesiyle adı geçen sineği bile desteklemem bu böyle bilinsin saygilar --Doruk455 11:04, 16 Kasım 2016 (UTC)
*Yorum Yorum Biz Vikipedistler olarak politikaları ve yönergeleri okumuyoruz, hakim değiliz. Katıldığım bir çok tartışmadan sonra ben buna inanıyorum. VP:KUKLA politikasında der ki; "Kuklaların hoş karşılanmama nedeni, bir oylamada birden fazla oy kullanma veya Vikipedi ilkelerini aldatmaya yönelik suistimallerden dolayıdır. Kimi kullanıcılar ikinci bir kullanıcı hesabının kullanılmasına karşıdır; kimileri ise düzgün davrandıkları müddetçe zararsız olduklarını düşünür." J. Wales'in de bu konudaki görüşü; "Bunun (çoklu hesap kullanımı) için belirli bir politika yok, fakat genelde geçerli bir sebebiniz olmadıkça hoş karşılanmaz. Benim söyleyeceğim, birden fazla kullanıcı adını aynı anda kullanan kullanıcılar sadece bu şekilde bir çeşit huzursuzluk veya bela yarattıklarında sorun olurlar: Örneğin, bir konuda fikir birliği varmış intibaı oluşturmak, birden fazla oy kullanmak veya topluluğun tetkikinden kaçmak." Unutmamak lazım her kukla kullanan kötü değildir, her kuklacıya aynı mualmeleyi göstermekte adalet değildir. Evet, bir suistimal varsa sonuna kadar gereği yapılsın, yoksa takdir hakkı zaten hizmetlilere bırakılmış. Eminim ki gereğini yapacaklardır. Saygılarımla. chansey Mesaj 11:43, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Süreli kısıtlama getirilsin, örneğin isim alanlarına göre. Katkılarının yüzde 2.4'ünü Vikipedi: alanında yapmış, bunlardan belli bir süre (2 ay?) feragat etsin, dolayısıyla SAS tartışmalarına ya katılmasın ya da yanlışlıkla katılmışsa oyları geçersiz sayılsın. Kendi kullanıcı sayfa ve alt sayfaları (mesela CSD log) hariç otomatik ya da manuel olarak kullanıcı: alanında bir süreliğine değişiklik yapmasın. Kullanıcı_mesaj: hariç tüm tartışma alanlarında tamamıyla serbest olsun. Kullanıcı_mesaj: alanında, (şablonlu) vandalizm uyarısı yapmasın; dosya/madde silme bildirileri, iyi niyet (hoş geldin, ödül vs.) mesajları ve kullanıcılar arasındaki muhabbetler ve kendi sayfası serbest elbette. Modül:, Şablon: alanları serbest olsun (hatta buralarda daha çok katkı verirse şahsen mutlu olurum). Dosya: alanında değişiklik (adil lisans vs.) yapmadan bir iki gün önce dosyanın tartışma sayfasında durumu belirtsin. Kategori: ve diğerleri de serbest olsun. Yani yüz katkıdan üçünde ekstra dikkatli olsun. --Deniz (mesaj) 00:22, 17 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcının adı geçen diğer kullanıcı ile aynı kişi olduğunu belirlemek için denetçi sistemlerini kullanmaya gerek yok, ancak ben bu kullanıcının bir yandan Vikipedi için içerik yazan, diğer yandan da kullanıcı hesabını kapatarak gün içerisinde eğlenen birisi olduğunu açıkça görebiliyorum, yaptığım teknik denetlemeden iki örnek vereceğim, küfürlü ve sürüm gizlemesine maruz kalmış olanları vermiyorum, bu ve bu gibi onlarca örnek mevcut. Topluluk eminim karar verecektir. Sevgiler. --e.c. 20:00, 9 Aralık 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Kullanıcı 6 ay süre ile engellendi. Fenerbahçeli90 süresiz, IP ise yine 6 ay. Adem20'nin kuklacılığı ve engellenmesi ile ilgili birçok fikir ileri sürüldü malumunuz, ilgilenen kullanıcılar bunlara ulaşabilecektir. Ben vakit almamak adına kısaca burada açıklamak isterim; kullanıcının katkı yapmaya çalışan bir kullanıcı olduğu açıksa da katkılarının niceliğinden çok niteliğinin eleştiri alması, buna rağmen kukla hesaplarla aynı katkılara devam etmesi iyi niyetli davranışlar değildir ama öte yandan kuklacılığın ağır bir örneği de değildir. Ancak Elmacenderesi'nin işaret ettiği küfürlü ve sürüm gizlemesine maruz kalmış olan katkılar ve teknik inceleme değerlendirmesini göz ardı edemeyiz. Bu yüzden genellikle süresiz engel verilen kuklacılık durumunun; bir tartışmada veya oylamada üstünlük sağlamak, yoğun vandalizm ve trol faaliyetlerini kapsamadığını değerlendirdiğimden süreli bir engel vermeyi uygun gördüm ama Elmacenderesi'nin işaret ettiği noktalar diğer birçok kullanıcının Adem20'nin kendine çeki düzen vermekte başarılı olamadığı yönündeki değerlendirmeleri bu sürenin en az 6 ay olması gerektiğini düşündürdü. Bu süre kullanıcının durumu değerlendirmesi ve hiç tasvip etmediğimiz kuklacılık işlerinden uzak durması gerektiğini anlaması ve kavraması için yeterli bir süre olacaktır diye düşünüyorum. Vikimedya'nın diğer projelerinde vaktini değerlendirip tekrar bir kukla hesapla gözükmemesini tavsiye ederim. IP'nin 6 aylık engeli ise teknik olarak gereksiz ve kullanışsız olduğu düşünülürse değişiklik yapabiliriz. Adem20'nin bu engel süresi bittiğinde aynı davranışlarına devam etmesi durumunda durumu hızlıca tekrar değerlendirelebilir.Vikiçizer (mesaj) 18:34, 10 Aralık 2016 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

88.247.186.208[kaynağı değiştir]


İki kullanıcının da yaptığı katkı tarzları ve dil kullanımları (Osmanlıca ve Arapça) çok benziyor. Verdiğim İP adresinin bir vandallığı yok fakat bu bir suçlama değildir sadece denetlenmesini rica ediyorum By erdo can • msj 12:55, 19 Kasım 2016 (UTC)


 • Yorum Yorum Fuzuli denetçi taleplerine cevap ne olur ben diyim. Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. hani IP'de vandalın bayrak taşıyanı olsa.

İlişkilendirilen IP ile aynı tarih ve saatte yaptığımız değişikliğe göz atın. Ne değişik bir iştir ki bir yanda geri alma yaparken diğer yanda IP'den iç bağlantı düzenliyormuşum vallahi buna çocuk bile güler.

Aynı tarih ve saatlerde değişiklik yaptığımıza göre o zamanki ait olduğum IP ile karşılaştırılsın. Niveles güneş gibidir üflemekle sönmez elhamdülillah. --II. Niveles (mesaj) 13:08, 19 Kasım 2016 (UTC)

 • Sizi söndürmeye çalışan yok zaten arkadaşım. --By erdo can • msj 13:11, 19 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcı:By erdo can Elbette kıymetli Erdoğan kardeşim. Bir husus dikkatiniz celp etmiş usulüne uygun davranmışsınızdır saygıyla karşılıyorum. --II. Niveles 19:56, 22 Kasım 2016 (UTC)

Symbol oppose vote.svg Reddedildi. Bu bir dinamik ip. Bariz bir sebep yoksa denetleme gerekli değil. --Sadrettin 14:11, 27 Kasım 2016 (UTC)


Vikipedi:Kukla şüphelileri/Kibele

Kibele[kaynağı değiştir]

Eskiden oluşturulmuş şu dava sonuçsuz olarak kalmıştı.Bu davanın tekrardan ivedilikle incelenmesini talep ediyorum. 151.135.94.96 07:27, 14 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum "davayı açan" kullanıcının kuklacılıktan engellenmiş olması ayrı bir ironi tabi! Şimdi de geçmişte davayı takip etmiş anonim bir kullanıcı da yeniden inceleme istiyor. --Pragdonmesaj 12:51, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir kukla ve trol tarafından oluşturulan sayfayı buraya tekrar getirmek nedendir? En basitinden, bakın en basitinden Burada Yezîdilik diyen Hannahannah ile burada Ezidilik diyen kibele'nin aynı kişi olduğunu savunmak nedir? Bu sayfa ne zaman silinmiştir, hangi gerekçeyle geri getirilmiştir? Trolleri beslemediğini her fırsatta dile getiren Eldarion'un bu söylemlerini pratiğe de dökmesi gerekmektedir.--RapsarEfendim? 13:55, 16 Kasım 2016 (UTC)

Sonuç[kaynağı değiştir]

Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. Eldarion 17:09, 16 Kasım 2016 (UTC)

 • İyi de kibele kullanıcısının kuklası/kuklaları olduğu en üstte yer alan bağlantıdan da bal gibi anlaşılabiliyor. O halde?? Niçin bu kullanıcıya Bu tolerans hakkını tanıyorsunuz? Saygılar. 151.135.56.149 21:16, 4 Aralık 2016 (UTC)

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Yurttaş Tete 7[kaynağı değiştir]

Daha önce görülen onlarca davada öne sürülen deliller bu dava içinde geçerlidir. Taslak seviyesinde biyografi maddeleri açmakta, yer yer trollük faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 20:56, 26 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Sadrettin 13:51, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Afedersiniz, Sadrettin, onaylandıktan sonra buraya yazmam doğru mu, bilemiyorum; yanlışsa lütfen bağışlayın. Ancak kuklacının Kullanıcı:Ali ACER şeklinde geri döndüğü, bunu herhalde ilgili herkes tahmin etmekle birlikte ancak ben açığa vurunca bu kez 195.142.246.186 IP adresinden devam etmeye başladığını görüyor ve bunların WP:Duck çerçevesinde değerlendirilip engellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne dersiniz, siz veya başka bir hizmetli bunun gereğini yapabilir mi acaba? Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 12:49, 28 Kasım 2016 (UTC)

Setenay EKŞİĞLU[kaynağı değiştir]

Kullanıcıların ortak özelliği Hakim Setenay Ekşioğlu'nun biyografisini kullanıcı sayfalarına eklemeleridir. Buda uygunsuz kukla kullandıklarını işaret eder. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles 03:51, 26 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Zaten belli. Ama engellesek ne olur bilemiyorum :) --Sadrettin 14:02, 27 Kasım 2016 (UTC)

Ceylan2002[kaynağı değiştir]

Kullanıcıların katkılarına ve kullanıcı adlarının benzerliğine bakıldığında aynı kişi oldukları ortadadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. II. Niveles 20:52, 21 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış İp kontrolü yapmadım ama aynı kişi oldukları açık. Peki bu bir kuklacılık mıdır? --Sadrettin 14:06, 27 Kasım 2016 (UTC)

Sonerturhan081994 2[kaynağı değiştir]

Soner Turhan, oyunları da ki kariyerini Vikipedi'ye kaydeden çok hesaplı vandallardan birisidir. Vikipedi:Denetçi isteği/Dava/Sonerturhan081994 davasında görüleceği üzere genelde Gslisoner veya Sonerturhan içeren kullanıcı adları seçip, fuzuli, içi boş maddeler açarak vaktimizi çalmaktadır. Delil olarak kullanıcı adları benzerliği, açılan sayfa isimleri ve değişikliklerin birbirine olan benzerliğidir. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. II. Niveles (mesaj) 23:19, 15 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış --Sadrettin 14:16, 27 Kasım 2016 (UTC)

Buqrakral[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Buqrakral 12 Ekim 2016 tarihinde 1 hafta engellenmiştir. Ancak kullanıcı 13 Ekim 2016 tarihinde yani engelinin 1. gününde Kullanıcı:Bugrakekec hesabında bir değişiklik yaparak engel süresini delmiştir. Kişi engellendikten 1 gün sonra, 13 Ekim 2016 tarihinde yapılan bir değişiklik

Yukarıda verilen örnekte görüleceği üzere kullanıcı 1. hesabının engellenmesinden bir süre sonra başka bir hesapla değişiklik yapıp uygunsuz kukla kullanımında bulunmuştur. bu gerekçeler ile yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmeleri talep olunur. II. Niveles 19:54, 22 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan denetlemede kullanıcıların kukla oldukları tespit edilmiştir. Gerekli işlemler için bir hizmetliye başvurabilirsiniz. --e.c. 19:30, 24 Kasım 2016 (UTC)

Yurttaş Tete 6[kaynağı değiştir]

Daha önce görülen 5 davada öne sürülen deliller bu dava içinde geçerlidir. Kişi engellendikten sonra değişik nickler almakta kişi maddeleri açmaktadır. Bu gerekçelerle yukarıdaki kullanıcıların denetçi kontrolünden geçmelerini talep ediyorum. II. Niveles (mesaj) 13:26, 15 Kasım 2016 (UTC)

Not: Özellikle son eklediğim kırmızı kullanıcının dikkatle incelenmesini rica ediyorum. Zira, bu davaları ısrarla açan ve izleyen kullanıcıyı zora düşürüp "kuklacı" gibi göstermek amacıyla, kendisinden en çok muzdarip olan Yurttaş Tete tarafından yaratıldığından şüpheleniyorum. Kim tarafından yapılmış olursa olsun, bu "kötü niyetli" bir girişimdir ve sessiz geçiştirilemez. (Kimlik sahtekarlığı.) Gerekiyorsa ayrı bir konu olarak denetçiler tarafından ele alınmasını rica ediyorum. --E4024 (mesaj) 15:57, 17 Kasım 2016 (UTC)

III Niveles, Yurttaş Tete başlığıyla başlayan kukla denen hesaplar bana ait değildir... Redediyorum alakam olmayan hesaplar ile beraber göstermeyin--195.142.6.103 05:56, 19 Kasım 2016 (UTC) bu IP sadece Ormanlar Kralı Aslan vb. kapsar ne Yurttaş Tetedir, Ne Niveles III tür nede başkasıdır alakam olmayan hesaplar bana ait değildir, başka IP den açılan hesaplarda benim hesabımı ilişkilendirmeyin lütfen...--195.142.6.103 06:00, 19 Kasım 2016 (UTC)

Son Eklediğim Kullanıcı hakkında Vandalizm sebebiyle şikayette bulunulmuş bu listede adı geçen bir kullanıcıyla aynı adı taşıdığı için şüphe duydum bilginize sunuyorum --Doruk455 11:53, 19 Kasım 2016 (UTC)

Yukarıya önemli bir nokta daha ekledim. --E4024 (mesaj) 09:06, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Son eklediğim IP (195.142.6.116) Tartışma:Ida Levin sayfasını amacı dışında kullanıyor, bana kişisel saldırıda bulunuyor (umarım bunlar bir hizmetlimizin dikkatini çeker) sonra da "şu şu kuklalar ben değilim, birisi IP adresimi kullanıp filan..." diyor. Burada birkaç konu var: 1) "Ben şu şu kuklalar değilim, sadece şu şu şuyum" demek "Ben kuklacıyım" anlamına gelir. Öyleyse bunların ardındaki kukla oynatıcısının engellenmesi gerekir. 2) Orada başka kuklacı varsa bunu ancak denetçilerimiz bulup çözebilir. Kullanıcı:III. Niveles kuklasını kim yarattı ise bunun özellikle araştırılması gerekir. Sadece üç denetçimiz var, üçüne de ping yapacağım. Vikipedide pek yoğun görünmüyorlar. Gerçek hayattaki işlerini kolaylayıp dönünce bakarlar umarım. Elmacenderesi Eldarion Sadrettin Ayrıca, bu yazdığımı okuduklarına emin olduğum diğer -en az beş- hizmetlinin (ping ister misiniz?) yanı sıra her üç denetçimizin de hizmetli olarak silme, engelleme vb düğmelerine basma yetkileri var. Şimdilik bu kadar. Teşekkürler. --E4024 (mesaj) 12:26, 24 Kasım 2016 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yapılan denetlemede, belirtilen kullanıcılarla beraber farklı kullanıcı isimleri de edinerek kuklacılık faaliyetlerine katılan hesaplar tespit edilmiştir. Gerekli işlemi gerçekleştirdim. İyi çalışmalar. --e.c. 19:27, 24 Kasım 2016 (UTC)