Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.
Kısayollar:

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Zohak 4[kaynağı değiştir]


20 Kasım 2014 tarihinde topluluğun sabrını zorladığı gerekçesiyle bir yıl süreli olarak engellenen Kullanıcı:Zohak, engelli olduğu dönemde 'uygunsuz kukla kullanımı' gerekçesiyle 29 Nisan 2015 tarihinde yeniden engellenmiş ve engel süresi baştan başlatılmıştı. Adı geçen kullanıcı sık sık farklı adlarda kullanıcı hesapları oluşturarak veya kullandığı dinamik IP adresi üzerinden vandallık yaparak, beni rahatsız etmektedir. Zaman zaman baş vurduğum hizmetli aracılığıyla silinen kullanıcı sayfa geçmişinden , kullunıcı mesaj sayfama yazdığı içeriklerden, yine kullanıcı mesaj sayfamın geçmişinden yapılan vandal saldırıları görmek mümkün.Ayrıca oluşturduğu kukla hesap üzerinden diğer kullanıcıları da rahatsız etmektedir. Zaman zaman takiye yapmaktadır. Topluluğu yanıltmaya çalışmaktadır. Bu durum gerçekten çekilmez bir hal almıştır. Söz konusu kullanıcının Onaylanmış daha önceki kukla hesaplarının da göz önünde bulundurularak, kapsamlı bir inceleme yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinize gereği için sunulur..--Eğitmenmsj 11:44, 28 Aralık 2015 (UTC)

Mehmetermiş[kaynağı değiştir]

Mehmetermiş sadece Kurtlar Vadisi Pusu maddesinde editörler tarafından onaylanan sürümleri geri alıyor. Diğer alanlarda katkıları yok denecek kadar az. Kullanıcının 3GD engeli yememek için kullandığı bir kukla olma olasığı denetlenebilirse güzel olur.

Davranışsal izler.

 • İki kullanıcı da değişikliklerini Kurtlar Vadisi Pusu ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz (dizi) olmaz maddeleri üzerine yoğunlaştırmış.
 • Editör mesaj uyarılarına cevap yazmıyorlar.
 • Genelde değişikliklerinde (Etiket: Görsel Düzenleyici değişikliği) etiteki var.
 • Değişiklik özetlerinde tüm harflerin büyük olması göze çarpıyor.
 • Cümle öğelerinde benzerlik. Fiil sonrası ve bağlacı kullandıktan sonra tekrar fiil ile bitirme. Sık rastlanıyor. Bir örnek. [1] [2] Alexandre M. 22:01, 24 Kasım 2015 (UTC)

Kullanıcı:Eldarion, Kullanıcı:Elmacenderesi ve Kullanıcı:Sadrettin. İsteğin üzerinden bir ay geçti. Vikipedi IP adresi katkılarını özel bir durum olmadıkça sadece 3 ay saklıyor. Lütfen denetleme gerekli mi gerekli değil mi, zamanınız olunca bir ilgilenin. Alexandre M. 16:08, 20 Aralık 2015 (UTC)

Sembol olanak.png Olanaklı Kullanıcılar arasında bir IP çakışması görülmemektedir, davada belirtilen izler dahilinde kukla olma ihtimalleri var ancak emin olmak için yeterli değil, devamı dahilinde davranışsal iz bakımından işlem yapılabilir. Sevgiler. --e.c. 22:54, 20 Aralık 2015 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]