Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.


Güncel istekler[kaynağı değiştir]

İsmail Kendir[kaynağı değiştir]

Kanıt: Kuklacı olduğu iddia edilen kullanıcının Porçay değişiklikleri ve ayrıca diğer değişikliklerin nitelik ve içeriği itibariyle "FreePorçay" kullanıcısının, "İsmail Kendir" kullanıcısının sadece vandalizm amacıyla oluşturduğu kukla hesap olduğu kanaatindeyim. Dr. Coalmesaj 13.59, 27 Şubat 2021 (UTC)

 • Kullanıcı:Dr. Coal Bende yorum yapmak istiyorum. Bu hesabın İsmail Kendire ait olmadığını düşünüyorum. Ben iki kullanıcı arasında hiçbir benzerlik göremiyorum. 194.71.126.123 14.06, 27 Şubat 2021 (UTC)
 • Dr. Coal, aldığım bildirim sebebiyle işin ciddi olduğunu anladım ve kafa tatiline küçük bir ara verdim. Porçay sayfasını "Vandalizm" amacıyla açmadığımı, kayda değerlik kriterlerini (son iki hafta itibariyle) karşıladığını düşündüğüm için oluşturduğumu hatırlatmak isterim. Kaldı ki, FreePorçay hesabı Porçay ile alâkalı bir vandalizmde bulunmamış, sadece hizmetliler kısıtlamasını delmeye dâhi çalışmamış. Binaenaleyh, ben zaten vandalizm yapacak olsaydım sırf bunun için kafa tatiline çıkmazdım, zira bilirim ki bu şüpheleri daha da çok üstüme çekerdi. Ben gerçekten aylar boyunca, hatta birkaç yıl vikipediden uzak durmayı planlanmıştım. Kaldı ki oturduğum yerden itham ediliyorum. Son olarak değinmek isterim ki Vikipedi'ye katkı sağlanabileceğini bilecek seviyede pek çok Porçay takipçisi mevcut, mesela onlardan birisi bu şahıstır. Herkese iyi günler dilerim. İsmail Kendir (mesaj) 14.27, 27 Şubat 2021 (UTC)
  • İsmail Kendir, kullanıcının başkaca katkıları da sizle ve önceki kuklalarınızla benzerlikler taşıdığından şüphemin makul olduğu kanaatindeyim. Nitekim, sonucu denetçiler açıklayacaktır elbette. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 14.57, 27 Şubat 2021 (UTC)

Aamir Khan Lepzerrin[kaynağı değiştir]

Amir Khan Lepzerrin'in geçtiğimiz aylarda VP:BEK standartlarına uygun olmayan maddeleri, kaynak gösterme türleri, kullandığı kaynaklar ve bu kaynakların kullanıldığı maddeler neredeyse aynı. Amir Khan Lepzerrin'in özellikle Kürtler ile ilgili konularda ulaşılamayan kaynaklar kullanılması ve bu kaynakların tartışmaya açık olması Corduene7221 ile aynı. Patlat Gitsin kullanıcısının Gurlular [1] maddesinde 11 Ocak 2021 tarihinde yaptığı düzenleme ise Corduene7221 kullanıcısının değişikliklerinin geri alınmasından hemen sonra nerdeyse aynı değişiklikleri yapıyor. Key Xusrew kullanıcısının Med İmparatorluğu maddesi ile yaptığı düzenlemeler ve sonrasında madde ile ilgili devriye ve hizmetlilere yaptığı "darlamalar" ve ithamlar Aamir Khan Lepzerrin ile neredeyse aynı. Kürt Tarihi, Kayusiler, Med İmparatorluğu, özellikle Kürt devletleri ve hanedanlıkları listesi, Kürtlerin kökeni, Serab Hanlığı, Kürtler, Kürt aşiretleri ve aşiret konfederasyonları listesi, Zend Hanedanı maddelerinin ve bahsedilen kullanıcılarının değişiklik geçmişlerinin kontrol edilmesi ve maddelerde kullanılan kaynakların büyük çoğunlukla Mehrdad R. İzady adlı yazara ait olması tespit için yeterli olacağı düşüncesindeyim. Sefasungur (mesaj) 23.42, 3 Şubat 2021 (UTC)

Bence de kontrol edilmeli artık, 1 ayı aşkındır kontrol edilmeyi bekliyor bazı Kürt sayfaları ve ayrıca kaynakçalar sadece Mehrdad R. İzady'e ait değil, bence bakış açınızı değiştirin, fazla "darlama" bir yazı olmuş. Med sayfasına gelince, Selahaddin Eyyubi sayfasına Libyalı tarihçi Ali Muhammed es-Sallabi'den kaynakçalı bilgi ekleyişim, Nushirevan11 tarafından "Kürtlüğüne dair yeteri kadar bilgi var" gibi bireysel yorumla gerekçelendirip ısrarla geri alıp silinip değişiklik savaşı çıkarıldı. Onaylanması için kitap içeriğinin göründüğü bir twitter linki vermek zorunda kaldım ve onaylanmak durumunda kaldı ancak hemen sonra Med sayfasındaki katkılarıma döndü ve İzady'nin İ'si olmayan kaynakçaları bir çırpıda sildi (hem olsa ne olur?) ; https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Med_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu&diff=24584176&oldid=24583744 , neredeyse hepsi linkli, gerektiğinde linke tıklayıp okuyup kontrol edilebilecek yabancı kaynaklardı. Ayrıca sadece benim eklediklerimi değil, benden önce zaten var olan devriye Laz tarafından onaylanmış Heyton'lu bilgiyi dahi sildi ; (Heytonlu bilgi, Kürtler ve Kürdistan, Minorsky, T.Bois, D.N Mac Kenzie, s.70, Doz Yayınları 2.baskı, 4.Eyyubiler 1.paragraf kitabında kaynakçalıdır) ; https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Med_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu&diff=24492243&oldid=24492158 , en son değişikliğe bakacak olursak da bu defa Heytonlu kaynakçalı cümle ile (bu defa kaynakçaları silmeden ama) birlikte Wadie Jwaideh'in kaynakçalı cümlesini de silip, "rivayetler" diye yazdığı cümlesine monte etti, kaynakçaların ne diye verildiğinin anlaşılması için yazılan cümleleri, kaynakçalarda yazıp belirtmeyerek ; https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Med_%C4%B0mparatorlu%C4%9Fu&diff=24750149&oldid=24729134 Göründüğü gibi burda yapıcı olmayan değişikliklerin kim tarafından yapıldığı bellidir. Kürt sayfalarında ben dahil bir kaç kişinin yaptığı katkılardan dolayı bizi neyle itham ediyorsun tam anlayamadım, kuklacılıkla mı? Bahsettiğiniz konulara baktım da, Corduene7221'nin eklediği şeyleri geri almışsınız, ancak Zend Hanedanlığında eklenen Minorsky'li kaynakçalı bilgiyi bile silmişsiniz (V. Minorsky, "Kurdish Lak", Encyclopaedia of Islam.), bahsedilen kaynakçanın özgün adı ; "The encyclopaedia of islam, Kurds, Kurdistan.", kitabın 97. sayfasında Zend'lerin ikinci dereceden bir Kürt aşireti olduğu yazmaktadır. Ve geri alıp onayladığınız Lek adına kaynakçalandırılmış kaynakçalarda da zaten Kürt orjinli oldukları yazıyor. Diğer bahsettiğiniz sayfalara bakmaya gerek duymuyorum, buna yeterince zamanım da yok, muhtemelen orda da bahsettiğiniz durum yok. Bu yazıyı yazmakla uğraşmadan önce keşke biraz daha iyi kontrol etseydiniz, ithamlarınızın içi boş. Ancak eğer gönlünüz rahat edilmek istiyorsa, denetçi arkadaşlar bence de kontrol etsinler, bu tartışmalar yeterince uzadı çünkü. Kürt sayfalarındaki değişikliklere tahammül etsek, kaynakçalara rağmen darlamasak Wikipedia için daha hayırlı olur bence. Anlaşılan o ki, Kürt sayfalarını daha objektif bakabilen devriyeler kontrol etmeli. Hadi kolay gelsin. --Key Xusrew (mesaj) 07.02, 4 Şubat 2021 (UTC)
Yaptığınız açıklamaya baktım da "Kürt sayfalarında ben dahil bir kaç kişinin yaptığı katkılardan dolayı bizi neyle itham ediyorsun tam anlayamadım, kuklacılıkla mı?" ibaresi dışında konuyla ilgili bir ifadeye rastlayamadım. Diğer konular için ilgili maddelerin tartışma sayfalarını kullanabilirsiniz. VP:KUKLA sayfasında yer alan bu ve bu başlık altında yer alan açıklamalara göre denetçi isteği oluşturdum. Ayrıca Kullanıcı:Corduene7221 ile aranızdaki en büyük benzerliklerden biri de ilgili maddelerde yapılan her değişiklik karşısında diğer Vikipedistleri "vandallık" ve "ırkçılık" ile itham etmeniz. Bu durumunda Vikipedi'nin nezaket politikası ile uyuşmadığını hatırlatmak isterim. Sefasungur (mesaj) 22.52, 4 Şubat 2021 (UTC)

Merhaba sefa sungurun açmış olduğu denetçi isteği tamamen objektiflikten uzak ve kişisel görüş içermektedir. Nedense sadece kürt tarihi ile ilgili bilgi ekleyen arkadaşlarımız listelenmiş Buda sefa sungurun nasıl bir zihniyette olduğunun delilidir herhalde, yapmış olduğum kaynakçalı değişiklikleri hiç bir sebep olmadan silmesi ve Kaynaklarda lekleri kürt olarak nitelendirilmesine rağmen Kürt seçeneği silinerek, lek yazılmıştır. Ancak objektif ve tarafsız bilgi paylaşım azmimin yok edilemiyecek kadar yoğun olduğunu belirtmek isterim Denetçi arkadaşlardan ricam sadexe bizi değil inceleme bekleyen sayfalarıda denetlemeleri Belkide wikipediya gerçekten karkı sunmuş oluruz, bu şekilde... Bu imzasız yazı Corduene7221 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kaynakçalı bilgilerin silinmesinin en büyük nedeni, daha önce eklenmiş kaynaklı bilgileri silmeniz, eklediğiniz kaynaklı bilgilerin yanında kaynaksız bilgileri de ekleyip arka arkaya çok fazla düzenleme yapmanızdan kaynaklıdır. Konu hakkında VP:DŞ sayfasından daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Sizden ricam insanların niyetlerini okuma tutumunuzdan ve sürekli "ırkçılık", "vandal" ithamlarından vazgeçin. Konu ile alakalı olarak VP:İNV sayfasını incelemenizi öneririm. Hiç bir yerde ben sizi "kürt ırkçılığı" itham etmedim. Siz de diğer Vikipedistleri "kürt karşıtı" olarak itham etmeyi lütfen bırakın. Sefasungur (mesaj) 22.52, 4 Şubat 2021 (UTC)
Rastlaman gerekirdi oysa, Izayd'yi gerekçe yapıyorsun ya hani :d Güldürdün gerçekten. Yani Kürt sayfalarında bir kaç kullanıcının gelip değişiklik yapması kuklacılık ile itham edilmesine neden olabiliyormuş, ne yapalım acaba, sadece 1 kullanıcının değişiklik yapmasına mı izin verilsin, kuklacılıkla itham edilmeme olayı olmasın diye? :d Ayrıca benim şu zamana gelen tartıştığım kullanıcılara bakarsan eğer, adresime gelip Kürtlere küfredenden tut, sayfaların içeriklerinde Kürt adlarını silip Türkmen yapanlarla tartıştığımı ve bunun da vandalizm olduğunu dile getirmişimdir. Şayet kimseye direkt ırkçısın diye bir şey yazmam, şayet yazmışsam eğer, muhtemelen sayfaya gelip bilgi eklemek yerine aşağılayıcı ifadeler eklemiştir. Yaptığım değişiklikler de kaynakçalıdır. Kendini boşuna yormuşsun. Ama anlıyorum ben seni ;) Denetçi arkadaşlar denetlesinler, sorun yok. --Key Xusrew (mesaj) 04.22, 5 Şubat 2021 (UTC)
Merhaba, Corduene7221 için yazdığım mesajı bile üzerinize almışsınız. Ben Kürtler ile ilgili maddelerde yaptığınız değişikliklerden değil, yukarıda da bahsettiğim üzere, üslubunuzun, tavrınızın, yazım yanlışlarınızın, kaynaklarınızın, referans gösterme tarzınızın, insanlara ithamlarınızın, uzlaşmak yerine sorunu büyütmeye çalışma tarzınızın geçmişteki Aamir Khan Lepzerrin'e ve Corduene7221'e çok fazla benzemesindendir. Mihrdad İzedi konusunun tartışma yeri de burası değil düşünüyorum. Ben kendimi boşa yorduğumu düşünmüyorum. Benim gördüğüm bu benzerlikleri açıklamak yerine hala Kürtler hakkında demogoji yapma peşinde olan sizsiniz. Eğer böyle bir durum yoksa neden bu kadar tepki gösterdiğiniz de benim açımdan merak konusu. Sefasungur (mesaj) 06.11, 5 Şubat 2021 (UTC)
Beni de buraya etiketlediğin için cevap veriyorum, algı yapmayı bırak. Denetçiler kontrol ederler, İP adres bilgilerine bakabiliyorsalar eğer zaten aynı kişi olmadığımızı göreceklerdir. Birden fazla kullanıcı Kürt sayfalarına katkıda bulunmak isteyebilirler, kolaycılığa kaçıp direkt kuklacılıkla suçluyorsunuz. Izady'nin tartışma yeri burası değilse, ne diye ilk cümlelerinde Izady'den bahsediyorsun? Yaptığınız tahammülsüzten başka bir şey değil. Konuyu denetçilere havale ediyorum. --Key Xusrew (mesaj) 06.23, 5 Şubat 2021 (UTC)
Sizi, size yakışan üslubunuz ve ısrarlı anlamama gayretinizle baş başa bırakıyorum :) Sefasungur (mesaj) 06.27, 5 Şubat 2021 (UTC)
Gayet iyi anlıyorum merak etmeyin ;) İthamlarınız temelsiz. Denetçiler kontrol ederler, sıkıntı yok. --Key Xusrew (mesaj) 06.34, 5 Şubat 2021 (UTC)


Cedreon[kaynağı değiştir]

Kanıt: Cedreon olduğunu iddia eden Mopalo adlı hesap Kadıköyden Kalkan Vapur ve Benim Köylüm Kadıdır kullanıcılarının kendisi olmadığını ve bu kişilerin kendisini taklit eden bir trol olduğunu beyan ediyor. Bu olaylara kendisi mi yoksa başka bir trol mü sebep oldu bu ortaya çıkarılmalıdır. Kullanıcıların ilişkisi sorgulanmalı denetçi kontrolünden geçmelidir diye düşünüyorum. Kadıköylümesaj 16.47, 3 Şubat 2021 (UTC)

Cedreon[kaynağı değiştir]

Davranışsal biçimde izler olduğunu düşünüyorum. Hesaplarda tipik Cedreon'un yapacağı türden Vandalizm bulunuyor, diğerinde de internet sonuçlarında olmayan birisi iddia edilerek bu minvalde profil oluşturulmuş. Üç hesabın da ortak özelliği: yaptıkları değişikliklerin geri alınması ve (Cedreon'un onlarca kukla hesabında olduğu gibi) değişikliklerin mobilden yapılması. Victor Trevor (mesaj) 20.32, 28 Ocak 2021 (UTC)

Yetkinarslan eklendi. Kullanıcının ilk değişikliği mesaj sayfam üzerinde ve beni nereden, nasıl biliyor? --Victor Trevor (mesaj) 12.44, 24 Şubat 2021 (UTC)

176.234.227.90 eklendi. Aktif olarak düzenleme yapan kullanıcılara mobilden aynı mesajı, Vito'ya da farklı bir mesaj göndermiş. --Victor Trevor (mesaj) 19.14, 24 Şubat 2021 (UTC)

Ben de @Vipikedi kullanıcısını ekledim @Victor Trevor. Bilgine Kadıköylümesaj 17.44, 30 Ocak 2021 (UTC)
@Kadıköylü: Eklenen kullanıcı farklı birisinin kuklası çıkmış. :D Dolayısıyla burada kalmasına gerek yok. --Victor Trevor (mesaj) 08.07, 31 Ocak 2021 (UTC)

Umargu97 eklendi. Kullanıcı sayfamdaki mesaj 1 --BirazdangelicemMsj 09.01, 1 Şubat 2021 (UTC)

@Birazdangelicem: Süzgeç tarafından yasaklanmış, dolayısıyla buradan siliyorum. --Victor Trevor (mesaj) 10.43, 1 Şubat 2021 (UTC)
TigerRiven eklendi. 23 saat önce üye olan birinin devriye adaylığı, sonrasında beyaz liste başvurusu... İncelenmesinde yarar var. --Kemalcan (mesaj) 16.27, 1 Şubat 2021 (UTC)
Zaxron kullanıcısı eklendi.--Kadıköylümesaj 14.22, 16 Şubat 2021 (UTC)
Zaxron bariz kukla olduğu için listeden çıkarıldı. KET'e başvuruldu.--Kadıköylümesaj 14.26, 16 Şubat 2021 (UTC)


Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Cedreon[kaynağı değiştir]

Davranışsal iz olduğunu zannediyorum.
28.01.2020: şüphelendiğim bir kullanıcı daha eklendi. Victor Trevor (mesaj) 11.59, 28 Ocak 2021 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Yenimaddeci49 kullanıcısı için de herhangi bir hizmetliyle yapılacaklar için iletişime geçebilirsiniz. --Uncitoyenmesaj 12.14, 28 Ocak 2021 (UTC)


Cedreon[kaynağı değiştir]

Kanıt: 27 dakika önce üye olan bir kullanıcının Huluxsi'nin devriyelik görevinde başarılar dilemesini garipsedim. Cedreon'un kuklası olduğunu düşünüyorum. Saygılar. Kemalcan (mesaj) 07.40, 28 Ocak 2021 (UTC)

Kendim söyledim zaten Cdreon olduğumu hsabın msj sayfasına bkabilirsiniz Sn. Kemalcan Hadi bana eyvallah. 165.22.111.4 07.44, 28 Ocak 2021 (UTC)

Ben talep oluştururken bot görevini yapmış talep kapatılabilir.--Kemalcan (mesaj) 07.45, 28 Ocak 2021 (UTC)
 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Zaten ilgili hesaplar engellenmiş. Kısa sürede tek tek dava açmak yerine direkt hizmetliler ile iletişime geçmeniz veya diğer açık davalar altına şüphelerinizi eklemeniz daha iyi olacaktır. --Uncitoyenmesaj 12.16, 28 Ocak 2021 (UTC)


Tirgil34[kaynağı değiştir]

Kanıt: Şuradan da görülebileceği üzere tıpatıp aynı davranış biçimini sergiliyor. ahmetlii mesaj katkılar 14.09, 27 Aralık 2020 (UTC)

@Uncitoyen, bakabilir misiniz?ahmetlii mesaj katkılar 08.15, 4 Ocak 2021 (UTC)
@Ahmetlii Biraz gerçek hayattaki yoğunluklara rağmen bununla ilgileniyorum. Ama daha sonra bu davaya ilgili bir not düşerim. --Uncitoyenmesaj 17.57, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz İki kullanıcı arasında bu vikide teknik iz benzerliği belirleyecek bir veri yok. Lakin katkılarına baktım ve bunlar direkt yüzde yüz kukla hesaplardır diyebileceğim bir benzerlik bulamadım. Daha güçlü kanıtlarınız varsa kendisi Meta'da kahyalar tarafından küresel olarak kilitlenmiş bir hesap olduğu için belki Meta'dan yardım talep edebilirsiniz m:Steward requests/Global. --Uncitoyenmesaj 19.34, 13 Ocak 2021 (UTC)


İsmail Kendir[kaynağı değiştir]

Kanıt: Bu kullanıcı ilk değişikliğini Ermeni Kırımı sayfasında süresiz engellenen İsmail Kendir'in yorumunun altına benzer bir üslupla yorum yaparak gerçekleştiriyor. Elinde bir videosu olduğunu söylüyor. İsmail Kendir de böyle bir videoyu farklı mecralardan bizlere iletmişti. Denetçi lerin inceleme yapmasını talep ediyorum. Kadıköylümesaj 14.26, 10 Ocak 2021 (UTC)

 • Bende bir şey demek istiyorum. Bu kullanıcının adı KuşumVarAdıZakir. İsmail Kendir'inde bir kuşu vardı sanki. İsmail Kendir'in Telegram'daki profil fotoğrafı bir kuştu. Bu da beni şüphelendirdi. Huluxsi (mesaj) 14.32, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Büyük bir ihtimalle aralarında bir bağlantı bulunuyor. İsmail kendirin muhabbet kuşlarına olan ilgisi kullanıcı sayfasının eski sürümlerinden görünebilir. Zaten KuşumVarAdıZakir adlı kullanıcının ilk değişikliği Ermeni Kırımı sayfasının tartışma sayfası. Burada ismail kendir yasal tehdit yapmış ve süresiz engellenmişti. Büyük İhtimalle aralarında bir bağlantı var.Cedreon (mesaj) 15.42, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Kullanıcının değişikliğime yazdığı cevapta ":" yazarak boşluk bırakması, "{{ping|Visnelma}}" yazarak bana mesaj göndermesi ve ilk değişikliği olarak kullanıcı sayfasına "Bu kullanıcı daha çok tartışma sayfalarında takılmakta. Belki karşılaşabilirsiniz." yazması beni de şüphelendirdi.--Visnelma (mesaj) 17.04, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Ek: Kullanıcı bana bu şablonları kullanarak gönderdiği mesajı sayfanın değişikliğinden de anlaşılabileceği üzere ilk denemede göndermiş. Bu da şablonların ne işe yaradığını önceden bildiğini gösterir.--Visnelma (mesaj) 17.09, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Zaten yeni kaydolan bir kullanıcının pinglemeyi bilmesi normal değil. Cedreon (mesaj) 17.10, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Büyük ihtimalle İsmail Kendirin kuklası. Cedreon (mesaj) 17.11, 10 Ocak 2021 (UTC)

KuşumVarAdıZakir adlı Kullanıcı an itibariyle uygunsuz kukla kullanımı nedeniyle Dr. Coal tarafından süresiz olarak engellendi. Cedreon (mesaj) 17.49, 10 Ocak 2021 (UTC)

 • Zaten İsmail Kendirin kuklası olduğu açık bir şekilde ortada. Kullanıcıların sayfalarına Kuklacı ve Kukla|İsmail Kendir şablonlarını koydum. İyi vikiler herkese. Cedreon (mesaj) 17.54, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Symbol support vote.svg Olası Çapraz denetleme sonucu verilerine göre sadece teknik cihaz bilgileri birbirine yakındır. KuşumVarAdıZakir kullanıcısının VPN kullandığını söylemeliyim. Benzer katkılarına (@Dr. Coal'un mesaj sayfası veya benzer sayfalardaki) ve bu hesapla daha sonra VPN kullanıp teknik izleri biraz gizlenmeye çalışılmasına göre de büyük ihtimalle aynı kişi olduklarını söyleyebilirim. Zaten gerekli işlem de tahsis edilmiş. --Uncitoyenmesaj 19.32, 15 Ocak 2021 (UTC)

İsmail Kendir 2[kaynağı değiştir]

Benim Qullanıcı Adım adlı kullanıcı kayıt olduğu gibi İsmail Kendirin bir kuklası olan KuşumVarAdıZakir gibi hemen hesabı açtıktan sonra Muhammed adlı maddenin tartışma sayfasına KuşumVarAdıZakir gibi benzer bir yazım şekliyle birşey yazıyor. Ve burdada Hz. Veya sav gibi ifadeler kullanırsa nolur kullanılmassa nolur gibi bir yorum yapıyor. Başlığın adı da Hazret ve Salavat getirmek tarafsızlığa aykırımı. İsmail Kendir tarafsız bakış açısı politakasını bir çok kez ihlal etmiş bir kullanıcı. Zaten Bundan önce İsmail Kendir Salavat maddesinde Hz. ve sav gibi şeyler ekliyor. Ve BenimQullanıcıAdım adlı kullanıcı KuşumVarAdıZakir gibi tartışma sayfasına yazdığını yazdıktan hemen sonra kullanıcı sayfasını açıyor. Bunlar beni şüphelendirdi. Denetçilerin inceleme yapmasını talep ediyorum. Cedreon (mesaj) 08.59, 21 Ocak 2021 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Katkı analizlerinden sonra yaptığım teknik inceleme sonucunda verileri aynı çıkmıştır. Gerekli engel işlemi yapılmıştır. --Uncitoyenmesaj 09.21, 21 Ocak 2021 (UTC)