Vikipedi:Denetçi isteği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wikipedia Checkuser.svg
Burası kukla kontrolü veya Denetçi gerektiren diğer durumlar için istekte bulunma yeridir.

Politika


 1. İçerdiği emek, sonuçların elden geçirilmesindeki zorluklar ve çıkabilecek mahremiyet meseleleri sebebiyle, denetçiler ve denetleme isteği zor durumlarda başvurulacak son çare olmalıdır. Önce diğer metodları kullanınız.
 2. Bariz kuklalar için denetçi gerekmeden gerekli uygulamalar yapılabilir.
 3. Lütfen sadece birkaç değişiklik için kullanılmış terk edilmiş hesaplar içeren vakaları listelemeyiniz.
 4. Açık tahkim işlemleri: Olaya bağlantı veriniz ve sonucun önemini açıklayınız. Çok sayıda hesap dahilse, bunlardan sadece hakkında en çok delil bulunan üç veya dört tanesini listeleyiniz.
 5. Engelleme ve diğer tahkim gereklerinden kaçınmak: Sorunun devam ettiği yere listelenebilir. Kapanmış davaya bir bağlantı koyun.
 6. Rutin 3GD ihlalleri: Eğer (a) devam eden bir sorun (b) kuklaların kullanılıp kullanılmadığına dair makul şüphe ve (c) başka bir yolla belirtilemeyecek şekilde değişiklik müdahalesi yoksa listelemeyiniz.
 7. Vandalizm: Sadece devam eden ciddi, düzenli vandalizmlerde.
 8. Oy Dolandırıcılığı: Sadece (a) oyların geçerli olup olmadığına dair makul bir şüphe olduğu (b) oy veya tartışma süresi kapanmış, ve (c) olası kukla oyların oylama sonucu varılan kararı etkilediği durumlarda.


Prosedür


 • İsteği lütfen aşağıdaki girdi kutusunu kullanarak listeleyiniz.
 • Şüphelendiğiniz kullanıcı adları ve IP adreslerini açıkça belirtiniz. Burası denetlemenin sonucuna dair uzun tartışmaların yapılabileceği bir yer değildir.
  • Lütfen tüm hesaplar için {{checkuser}} ve tüm IP'ler için de {{checkip}} kullanın, fakat lütfen bu şablonları bölümün başlığında kullanmayın (Hesap isimlerini okumayı zorlaştırıyor.).
 • Araştırma sebebini, tahkim davalarına veya diğer tartışmalara bağlantılarla birlikte, ekleyiniz.
 • Kuklacılık üzerine açıkça delil sunmalısınız.
 • İsteğinizin yukarıdaki politikayla ne açıdan uyumlu olduğunu açıklamalısınız.
 • İsteğinizi imzalayın.
 • Dİ için, arşivleme, yanlış biçimlendirilmiş isteklerini düzenleme&düzeltme, denetçi isteğinde özetleme gibi gerekli bakım işlerini yapan yazmanlar vardır. Yazmanlar denetçi değildirler ve hiçbir özel yetkileri yoktur; denetleme yapamazlar veya isteklere karar veremezler, bu sebeple onlardan bu tip şeyler yapmaları istenmemelidir.
 • Büyümüş tartışmalar yerine sayfa geçmişindeki tartışmaya bir bağlantı konabilir.


Sonuç


 • Yanıtlar Vikipedi gizlilik politikasına uyacak şekilde biraz baştansavma olacaktır; destekleyici veriler açıklanmayacaktır.
 • Bazı ISS'lerin iç örgütlenmesi ve teknik beceriye sahip kullanıcıların bazen ilgisiz IP'lerden değişiklik yapması sebebiyle sonuçlar her zaman açık ve net olmayabilir.
 • Denetçi yetkisine sahip kullanıcılar birbirlerinin çalışmalarını sık sık doğrulamak için denetlerler. Lütfen belirli bir dava için doğrulama denetlemesi istemeyiniz.


Kapanmış İstekler


 • Kapanmış davalar ile ilgili kayıtlara Arşiv kısmından ulaşabilirsiniz.


Denetçiler 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem Etkin Değil, 5-49 işlem Yarı Etkin, 50 ve üzeri işlem ise Etkin ile ifade edilmiştir.


Gösterge
Symbol keep vote.svg Onaylanmış
Symbol support vote.svg Olası
Sembol olanak.png Olanaklı
Symbol unsupport vote.svg Sonuçsuz
Symbol delete vote.svg İlgisiz
Symbol question.svg Daha fazla bilgi gerekiyor.
Symbol opinion vote.svg Not:
Symbol oppose vote.svg Reddedildi.
Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır.
Symbol merge vote.svg Yazman yardımı isteniyor:
Symbol comment vote.svg Yazman notu:


Not: İstekte bulunan bireyler sık sık burayı kontrol etmelidirler. Denetçilerin görevi bulguları rapor etmektir; uygun önlem ve eylemin gerçekleştirilmesini sağlamak istekte bulunan bireyin görevidir.
Denetleme isteği için:
Davalar bu sayfanın alt sayfalarında yaratılır. Böyle yapmak için, kuklacının ismini (ana hesap, kukla değil!) aşağıdaki kutuya yazın (kutunun içindeki yazıyı silmeyin sadece sonuna ekleme yapın) ve "Denetçi isteği" düğmesine tıklayın. İsteği yapabileceğiniz bir sayfaya gideceksiniz. İşiniz bittikten sonra yeni sayfayı istek sayfasının bu bölümünün en üstüne eklemeyi unutmayınız.

Güncel istekler[kaynağı değiştir]

Ureticy[kaynağı değiştir]

Kullanıcılar sadece Selçuk Bayraktar ve ilgili maddelere telif hakkı ihlali yaratan görsel ve bilgiler eklemekte. Üye oldukları andan itibaren bu ilgili sayfalar dışında hiç katkıları yok. Pragdonmesaj 16.46, 2 Haziran 2020 (UTC)


Selçuk Bayraktar ile ilgili ne eklesek sebepsiz yere kaldırıyorsunuz. Kaynak gösteriyoruz yine kaldırıyorsunuz. (...) Ureticymesaj 00:05.46, 3 Haziran 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Verilen kanıtlar üzerine yapmış olduğum denetleme sonucu Ureticy, Oeozkan1, Serkancakmak1986, Korogli, Baybarann, Samoayenigine kullanıcıları arasında ip ve teknik çakışmalar mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliyle iletişime geçebilirsiniz. --Uğurkentmesaj 00.27, 3 Haziran 2020 (UTC)

Reddedilmiş istekler[kaynağı değiştir]

Tamamlanmış istekler[kaynağı değiştir]

Tolgayus34[kaynağı değiştir]

Kanıt: Pasif kukla fakat şimdiden aynı kişinin 4 hesap açması kişinin vikipedi kurallarını bilmeden account trolling yaptığını ve potansiyel kukla master olabileceğini gösterir. Hesaplara geçici ban uygulanabilir? K a h v e 6buyrun? 07.06, 19 Nisan 2020 (UTC)

Pictogram voting question.png Soru aynı kişi tarafından açıldığı için bariz kukla olmaz mı? Ya da denetçi isteği için kesinlikle meatpuppet mı olması lazım? Şu hesapların hepsi aynı yerden çıkma ve nasıl bir prosedür gerektiğine dair fikirlere ihtiyacım var. Random sayılardan dolayı username block mu yapılmalı sadece yoksa bu hesapları açan IP ban mı gerekir? K a h v e 6buyrun? 07.11, 19 Nisan 2020 (UTC)

 • Crystal 128 babelfish.png Denetçiler rastgele bilgi aramak için size yardımcı olmayacaklardır. Hesap oluşturma günlüğünden de görüleceği üzere diğer hesaplar aynı kişi tarafından açılmıştır. Kullanıcıların da şu an halihazırda bir katkısı bulunmamaktadır. Şu anda kukla politikasının ihlalini gerektirecek bir durum görmüyorum. Ayrıca kullanıcı adları da sıkıntı yapmamaktadır. Bu yüzden şimdilik belirtilen hesaplara herhangi bir engel gerektirecek durum bulunmamaktadır. --Uğurkentmesaj 11.36, 1 Haziran 2020 (UTC)

Frat070699 (2)[kaynağı değiştir]

Tek katkısı engellenen Frat070699 kullanıcısının oluşturduğu sayfada yorum bırakması. euvonia mesaj 12.38, 22 Mayıs 2020 (UTC)

Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen ip ve AtenaAryen kullanıcısının çakışmaları mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 14.12, 22 Mayıs 2020 (UTC)


Sifrelimatematik[kaynağı değiştir]

Kanıt: Şüphelendim çünkü;

 • Sifrelimatematik engellendikten sonra ortaya çıkıyor
 • Aynı sayfada değişiklik yapmaya başlıyor (Aynı zamanda Sifrelimatematik’in oluşturduğu bir sayfa)
 • [1] burada yazdığı şey.
 • Yaratmayıcı evet? 10.21, 30 Mayıs 2020 (UTC)
 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Denetlemeye gerek kalmadan da kuklacılık olduğunu söyleyebilirim. Teknik çakışma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kullanıcı adını taşıyan bir internet sitesi de bulunmaktadır. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 16.01, 30 Mayıs 2020 (UTC)

Dollfaces[kaynağı değiştir]

Daha evvel Kukla hareketlerde bulunan kullanıcı adı Aleyna Akçay bu sabah Dollfaces adlı bir kullanıcıyla beraber ortak şekilde oluşturduğu Murat Ekşioğlu maddesinin tartışma sayfasında kukla hareketlerine devam etti. Daha önce de hizmetliler tarafından bir sürü uyarı ve engellemeler aldı fakat hareketlenirde herhangi bir değişiklik görülmüyor. Kukla hesaplarla manipülasyon da çabası. Dollfaces hesabıyla alakasız maddelerde yaptığı hareketler ve hizmetlilerin sayfalarını silmek gibi şüphe uyandıran hareketler ile birlikte bu sabah tartışma sayfasındaki kukla grubu incelenmelidir. Tartışma sayfası silindiği için ben göremiyorum. Sabah bu kullanıcıları tespit edip not etmiştim. Dollfaces ve özellikle eklediğim Aleyna Akçay incelenirse bir sürü kukla hesap daha çıkacaktır. Aktaracaklarım bu kadar. Kolay gelsin ve iyi denetlemeler.--Can Je suis là 16.52, 30 Mayıs 2020 (UTC)

 • Symbol keep vote.svg Onaylanmış Belirtilen kullanıcıların tartışmalarda aynı amaç için hesap açtığı görülebilir. Bunun sonucunda yukarıda belirtilen kullanıcılar arasında yaptığım denetleme sonrasında Erdinckahra kullanıcısı ile de teknik çakışmaları mevcuttur. Gerekli işlemler için bir hizmetliye danışabilirsiniz. --Uğurkentmesaj 17.05, 30 Mayıs 2020 (UTC)Kastamonu Vehicle[kaynağı değiştir]

Kanıt: [2][3] [evolutionoftheuniverse] @trwiki 01.38, 31 Mayıs 2020 (UTC)

 • Kullanıcının daha önce açtığı bazı sayfalar silinmiş olup daha sonra farklı kullanıcılar tarafından da defalarca açılınca tekrar silinmiştir. Yukarıdaki iki kullanıcının aynı kişiler vb. olduğunu söyleyebilirim. Diğer hesaplar da büyük ihtimalle benzer kişiler tarafından açılmıştır. Tekrardan benzer girişimleri görülürse gereken işlemlerin tahsis edilmesi fikrindeyim. --Uğurkentmesaj 11.29, 1 Haziran 2020 (UTC)