Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Altering the 'technician' permission[kaynağı değiştir]

→ Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin..

Dear Turkish Wikipedia community,

I am writting to you with regards to this Phabricator ticket in which we plan to rename the 'technician' group to 'interface-editor' so it's name in the configuration files is the same across Wikimedia projects.

This change does not affect the users already in the group, as they'll continue to hold the rights, however mentions to Special:ListUsers/technician will have to be done to Special:ListUsers/interface-editor.

After the name in the database for this user group is renamed you can continue naming it locally as "technician" modifying the relevant MediaWiki pages so that the appearance is the same.

This change is endorsed by the Wikimedia Security team as a way to group sensitive permissions, so new security features can be deployed for the groups affected.

I plan to do this in about two weeks from now. If someone has questions or concerns I'd appreciate if you could please raise them at the Phabricator ticket so we can consider them.

Thank you for your time. With best regards, MarcoAurelio (mesaj) 17:00, 1 Mart 2017 (UTC)

  • Türkçe

Sayın Türkçe Vikipedi topluluğu,

'Teknisyen' grubunu 'arayüz editörü' olarak tekrar adlandırmayı planladığımız bu Phabricator etiketi hakkında size yazıyorum, yani grubun ismi Wikimedia projelerinin bulunduğu konfigürasyon dosyalarının içerisinde.

Bu değişiklik zaten gruba dahil olan kullanıcıları etkilemeyecektir ve sahip oldukları haklar aynı şekilde devam edecektir, ama Özel:KullanıcıListesi/technician sayfasının Özel:KullanıcıListesi/interface-editor sayfasına değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu grubun isminin veritabanından ismi güncellendikten sonra yerel olarak ilgili MediaWiki sayfalarını düzenleyerek bu gruba yine "teknisyen" demeye devam edebilirsiniz, böylelikle görünüm aynı kalabilir.

Bu değişiklik Wikimedia Güvenlik ekibi tarafından hassas izinleri gruplandırmak amacıyla uygun görülmüştür, yani yeni güvenlik özellikleri etkilenen gruplar için uygulanabilir.

İki hafta içerisinde bu işlemi gerçekleştirmeyi planlıyorum. Eğer sorunuz ya da şikayetiniz varsa, Phabricator etiketi sayfasında belirtirseniz iyi olur, böylelikle onları değerlendirebiliriz.

Zaman ayırdığınız için teşekkürler. Saygılarımla, MarcoAurelio (mesaj) 17:00, 1 Mart 2017 (UTC)

~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:49, 1 Mart 2017 (UTC)

Thank you MarcoAurelio for the heads-up. I don't think there will be any concerns. BTW, I'll try to translate the message some time today.
Vito Genovese 17:12, 1 Mart 2017 (UTC)
Sistemde <technician> olarak tanımlı teknisyen grubunun adı resmen <interface editor> olarak değiştirildi az önce. Türkçesi de otomatik olarak "arayüz editörü" olarak güncellendi, ancak bu kullanımları yeniden "teknisyen" olarak düzelttim. Görünürde hiçbir etkisi olmayan bir değişiklik, ancak ben yine arşivler için bir not düşmüş olayım.
Vito Genovese 19:55, 6 Mart 2017 (UTC)

CSS değişikliği ve etkileri[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Az önce HastaLaVi2'nin üzerinde çalıştığı televizyon portali için hazırladığı CSS kodlarını test ettikten sonra site genelini etkileyen MediaWiki:Common.css sayfasına ekledim. Bilmeyenlerimiz vardır, CSS dosyaları görünümü etkileyen kod dosyalarıdır. Portal de bu değişiklikle amaçlanan görünüme kavuşmuş oldu.

Normalde bu tür kodları enwiki veya dewiki gibi büyük vikilerden alırız, ancak bu kod oralardan değil, yanlış bilmiyorsam eğer. Bir şeylerin görünümünün bu değişiklikten etkilenmesi her zaman olasılık dâhilinde tabii. Önce hemen Ana Sayfa'ya baktım, yerinde duruyor şu an için. :) Ancak olur da herhangi bir yerdeki alıştığınız bir görünümün bozulduğunu fark ederseniz, lütfen bildirin, hemen gerekli düzeltmeler yapılır.

Vito Genovese 23:02, 13 Mart 2017 (UTC)

  • Eline sağlık Vito. Aynı zamanda tarayıcıdan, tarayıcıya fark edebileceğini de eklemiş olayım. --İnceleme Elemanı (mesaj) 15:37, 15 Mart 2017 (UTC)
    Televizyon portalinde kullandığım kodlar şu anda her türlü tarayıcıda çalışmakta. Sadece IE 7 ve altında bozukluk çıkıyor. Zaten onlarda da birçok şeyin desteği yok. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:40, 15 Mart 2017 (UTC)

İmzadaki zaman damgası[kaynağı değiştir]

Daha önce şurada dile getirilen ancak bir karara bağlanamayan bu konuyu bir kez daha köy çeşmesine taşıyorum. Türkçe kurallarına göre saat ve dakika gösteren sayıları birbirinden ayırmak için iki nokta değil, nokta konulmalıdır. Ancak imzalarda bu iki sayının arasında iki nokta bulunmakta. İmzanın bu kurala göre düzenlenmesi mümkün müdür? --CosmosAwaymesaj 19:34, 23 Mart 2017 (UTC)

Bu yerel olarak yapabileceğimiz bir ayar değil, geliştiricilerin yapabileceği bir şey. IRC'de sorduk, yapılabileceği söylendi.
Önemli bir değişiklik söz konusu, o yüzden ay sonuna kadar bu tartışma açık kalsın. Ay sonunda farklı bir noktaya gitmemişse tartışma, başvuruda bulunacağım. Topluluk kararı gibi bir şey istenmedi, ancak itirazı olan yine de dile getirirse yararlı olur. İlgili kural da şuradaki Nokta bölümünün 7. kuralı bu arada, notunu düşeyim.
Vito Genovese 20:13, 23 Mart 2017 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

<ref name=> seçeneği tanımlanmamış bir kaynak adıyla kullanıldığında "Cite warning: <ref> tag with name [kaynak adı] cannot be previewed because it is defined outside the current section or not defined at all." diye uyarı veriyor. Bunu Türkçeleştirsek? --Cobija (mesaj) 13:32, 26 Mart 2017 (UTC)

Muhtemelen buradaki eksik çeviriler tamamlanınca düzelecektir.-- Hakan·IST 13:38, 26 Mart 2017 (UTC)
Yapıldı şimdilik. Translatewiki ile senkronizasyonumuza bilahare bakarım.
Vito Genovese 13:39, 26 Mart 2017 (UTC)

Teşekkürler Vito Genovese. Cite warning: kısmı da düzeltilebiliyor mu? Bir de çünkü kelimesinden önceki virgülün kaldırılması lazım, bağlaçlardan önce ve sonra virgül gelmiyor. --Cobija (mesaj) 17:56, 26 Mart 2017 (UTC)

Cobija: MediaWiki:Cite warning de tamam. Bağlaç kuralını bir gösterebilir misin rica etsem?
Vito Genovese 18:22, 26 Mart 2017 (UTC)

Şurada ve, veya, yahut, ya ... ya bağlaçlarıyla sınırlı tutulmuş ama bildiğim kadarıyla fakat, ile, ama, ancak, lakin vb. bağlaçlar da bu kurala dahildi. Ben mi yanlış hatırlıyorum bilemedim. --Cobija (mesaj) 18:31, 26 Mart 2017 (UTC)

Yok, bildiğim kadarıyla onlar hiçbir zaman dâhil olmadı, olması da anlamsız olurdu zaten; çünkü bir grup tümce bağlıyor, bir grup öbek bağlıyor.
Vito Genovese 18:36, 26 Mart 2017 (UTC)
Evet, İmlamız lisanımız düzelince, lisanımız da kafamız düzelince düzele­cek çünkü o da ancak onlar kadar bozuktur, fazla değil! (Yahya Kemal Beyatlı) örneğinde de görüldüğü gibi çünkü'den öce virgül kullanılmamış. Ama bunu belirten bir ibare bulamadım. İnternette biraz araştırdım. Bazı yerlerde 2011'den sonra TDK'nın bu kurala bahsedildiği gibi tüm bağlaçların eklendiği yazılmış, ne kadar doğru bilemiyorum. Yine de bu örneği TDK'nın verdiğine bakarak karar veremeyiz. Bir ibare olması gerekiyor. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:22, 26 Mart 2017 (UTC)