Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

"Viki biçimlendirmesi içermeyen yeni madde oluşturmaya çalıştığınız için değişikliğiniz engellenmiştir. Lütfen Vikipedi:İlk maddeniz sayfasını okuyunuz"yeni uyeyim yeni olusturdugum madde icin boyle bir hata aliyorum ne yapmam gerekiyor. kullanici:zeytinci82

kategori:74 yaşındaki vikipedistler sayfası hk. yardım[kaynağı değiştir]

"Kategori:74 yaşındaki Vikipedistler" sayfasını açtım ama adımın görünmesini sağlayamadım. Yaş ilerleyince işler biraz zorlaşıyor da... Bir ilgilinin düzeltmesini bekliyorum. --M. Yalçın Yalhı ileti 12:22, 11 Mayıs 2016 (UTC)

Provelt çalışmıyor[kaynağı değiştir]

Kaynak düzenlerken kullandığım Provelt eklentisi çalışmıyor. Tercihler seçeneğinde işaretli ancak değişiklik yaparken eskisi gibi ekranın sağ altında gözükmüyor. Sebebi nedir? --Niveles (mesaj) 03:30, 12 Mayıs 2016 (UTC)

Ben de dün ve bugün aynı sorun ile karşılaştım. Halihazırda sorun devam ediyor. Maurice Flesier message 05:32, 12 Mayıs 2016 (UTC)
An itibari ile araç kutusundaki Provelt simgesine tıkladığımda ekranın sol üst köşesinde Vikipedi simgesinin arkasında garip bir arayüz belirmekte. --Niveles (mesaj) 05:50, 12 Mayıs 2016 (UTC)
Normalde ekranın alt köşesinde olan provelt şimdi ekranın sol üst köşesine geçiş yapmış, üstelik çalışmıyor. Kullanmaya kalktım, yazılar birbirine girdi. Şurda ekran görüntüsünü verdim. — OkanfanEvet benim? 06:14, 12 Mayıs 2016 (UTC)
Teknisyenlerden bir kullanıcı bu konunun çözümü konusunda yardımcı olursa iyi olur Maurice Flesier message 16:00, 15 Mayıs 2016 (UTC)

Mobil Vikipedi Sorun[kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye çoğunlukla mobil olarak katkı yapıyorum.Yine bir sorunlar karşılaştım şöyle anlatayım:

Herhangi bir kullanıcı maddede biri değişiklik yapmış ama bu kullanıcının kişisel sayfası yok(boş).Direk düzenlemeye yönlendiriyor.Kullancıya mesaj göndermek veya katkılarına bakmak zor (işkence :( ) oluyor.Buna bir çözüm getirilmeli.--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 12:45, 15 Mayıs 2016 (UTC)

Ve kullanıcı sayfasında Member since July, 2015 Talk Contributions Uploads gibi bir yazı oluyor mobil viki'de bunlar türkçeleştirilmeli.--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 12:53, 15 Mayıs 2016 (UTC)
Gelecek, bu sorunu ben de farkettim. Bilgisayardan girmeyince/giremeyince sayfanın alt kısmındaki masaüstü yazısına tıkla. Böylece web görünümüne kavuşacaksın. Gerektiğinde ben böyle hallediyorum — OkanfanEvet benim? 15:42, 15 Mayıs 2016 (UTC)
Okanfan böyle bir işlevin (masaüstü sürüme geçme) olduğunu biliyorum.Ama madem bizi masaüstü sürümüne yönlendirecek ne gerek mobil sürüme?Yani acil değil ama düzeltilmesi gerek bir hata.Cevap verdiğiniz için teşekkürler,iyi günler--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 16:02, 15 Mayıs 2016 (UTC)
Valla benim için farketmez, bilgisayardan giriyorum bi sorun, mobilden giriyorum başka sorun. Bazısı bilgisayardan, bazısı da böyle mobil sürümden kaynaklanıyor. (Şablon ve kategorilerin gözükmemesi gibi mesela) Sana en rahatı hangiyse onu kullan. — OkanfanEvet benim? 16:30, 15 Mayıs 2016 (UTC)
  • Yorum Yorum Mobil sürümde bilgisayarda bulunan bir çok özellik bulunmamaktadır. Mobil sürüm sıradan ziyaretçilere göre dizayn edildiğini için içerik ekleyen kimseler işlerini mobil sürümden iyi yapamamaktadır. Mobil sürümde olmayan özellikler yüzünden içerik ekleyen kimseler masaüstü görünümünü kullanarak özelliklerden istifade etmeye çalışmaktadır. Bu yöntem interneti ve düşük model telefonu olan yavaş imkanlara sahip üyeler zorlanmaktadır

Daha geniş özelliklerle donatılmış bir mobil sürüm işinizi kolaylaştıracaktır. --Okyanus Hıdır (mesaj) 01:10, 18 Haziran 2016 (UTC)

Şablon:Çoklu resim[kaynağı değiştir]

Bu şablon da niye bilmem bozulmuş. Ay'a hiç gidilmediği iddiası, İkinci Meşrutiyet, Onur Anıtı maddelerinde görebilirsiniz. --cobija 22:46, 15 Mayıs 2016 (UTC)

Kutu içi arkaplan rengini değiştirme[kaynağı değiştir]

Selam millet!

Portal:İnternet'te yer alan kutuların arkaplan renk değerlerini bir türlü değiştiremedim. Portalın alt bileşenlerine baktım ancak söz konusu bileşene ve CSS değerine erişemedim.

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler! Bdscvr (mesaj) 11:09, 23 Mayıs 2016 (UTC)

CSS kodları şurada. --Superyetkinileti 17:25, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Şarkı bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Merhabalar. Şablon:Şarkı bilgi kutusu önceden bizde de böyleydi ancak şimdi böyle oldu. Muhtemelen basit bir nedenden ötürü olmuştur. Düzeltebilecek var mı? -seyit. 16:47, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Düzeltildi. --Superyetkinileti 17:33, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Düzelmemiş gözüküyor, şarkı adının falan ilk yazıların ortada olmamasından bahsediyorum. -seyit. 17:46, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Önbelleği boşaltmak gerek. --Superyetkinileti 17:49, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Pardon :) -seyit. 18:12, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Bot isteği[kaynağı değiştir]

Merhaba, Müsait olan birisi şu bot isteğine bakabilir mi? Teşekkürler. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 19:22, 23 Mayıs 2016 (UTC)

Mesaj sayfası arşiv botu hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba, mesaj sayfalarını arşivleyen botu (pywikibot archivebot) devreye aldım. Aynı botun Köy çeşmesi ve benzeri tartışma sayfalarını arşivleme özelliği de var. Eğer uygun görülürse deneme yapabilirim.-- Hakan·IST 16:02, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Arşivleme işlemi ayda bir mi yapılacak? Danışma masası da dahil edilebilir. --Üçüncü Adam (mesaj) 16:12, 29 Mayıs 2016 (UTC)
İşlem aralığı parametrik, kendi kullanıcı sayfama 7 gün ayarladım, bu sayfalara 1 ay olarak ayarlanabilir.-- Hakan·IST 16:34, 29 Mayıs 2016 (UTC)

Milli takım kadrosu şablonu[kaynağı değiştir]

Şablon:2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, Türkiye şablonunu En wikideki gibi nasıl ortalayabiliriz? Şablondaki bayrak resmi yarısını kaplıyor. Sorun {{Dolaşım}} gövdebiçimi ile ilgili sanırım ama ben bulamadım. Bilen biri ilgilenebilir mi lütfen. --Teacher0691 (mesaj) 22:38, 31 Mayıs 2016 (UTC)

Yorum Yorum Bozuk bu şablon;
Resim için resmin boyutu kadar yer ayırması gerekirken fazladan genişlik vermiş. Bunun esas kodlardan kurcalanması lazım, css midir nedir? :) Milli takım kadrosu şablonunda geçici çözüm yapmıştım, arkadaş beğenmemiş. Kökten düzeltilsin bari. --88.236.53.183 01:24, 4 Haziran 2016 (UTC)

İntihal botu[kaynağı değiştir]

Merhaba, İngilizce Vikipedi'de şahane bir intihal botu var, Türkçe Vikipedi'deki intihalleri, telif ihlâllerini araştırmada yardımcı olacağını düşünüyorum. en:User:EranBot. Kim devreye alabilir? --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 21:00, 1 Haziran 2016 (UTC)


Ayrıca Copyvio Detector'ün de API'ı varmış. --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 18:47, 4 Haziran 2016 (UTC)

Yavaşlık[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de bir yavaşlık var. Diğer sitelerde bir sorun yok ama herhangi bir wiki sayfasını açtığımda sayfa yüklenmiyor. Bazen yüklemeyi durdurmak için çarpıya basınca sayfanın düz HTML hali geliyor. Bu yeni sunuculardan kaynaklanıyor olabilir mi? --Zaitsév 16:55, 2 Haziran 2016 (UTC)

Dolaşım şablonu[kaynağı değiştir]

Dolaşım şablonunda resim kısmı doldurulduğu zaman dolaşım şablonundaki metin sola doğru kaymaktadır. Bu sorunu İngilizce Vikipedi'deki Navbox şablonuna uygun olarak düzeltebilir misiniz? Teşekkürler.--88.228.123.238 20:37, 4 Haziran 2016 (UTC)

İki hesabının şifresini unuttum[kaynağı değiştir]

1 saat kadar Niveles ve VikiMemur adlı hesaplarımın şifresini aynı yapmak maksadıyla şifrelerini değiştirdim. Uykulu ve yorgun olmam sebebiyle şifreleri unuttum. Ne yazık ki e posta adresleride yoktur bu hesaplara tekrar nasıl erişim sağlayıcağım yardım ederseniz sevinirim. Okyanus Hıdır (mesaj) 01:33, 6 Haziran 2016 (UTC)

Content Translation - Community consultation[kaynağı değiştir]

Content Translation is an article creation tool that has been in use since January 2015. Content translation helps users translate existing articles from one Wikipedia into languages on other Wikipedias where the article does not exist. It is used by editors to write many new articles, increasing participation by new users and also renewing active editing in many Wikipedias. Translated from existing articles, 88000 new articles with considerably rich content have been written using this tool. Content Translation is an opt-in beta feature. We are now preparing to take Content Translation to a bigger group of users by taking the tool out of beta feature on a few Wikipedias. We prepared a preliminary list with the following wikis: Arabic, Catalan, Chinese, Hebrew, Indonesian, Japanese, Norwegian (Bokmal), Persian, Portuguese, Punjabi, Russian, Spanish, Turkish, and Ukrainian. This set of wikis were selected to create variations in size, language groups, and usage patterns of Content Translation.

Based on an earlier consultation with the editors of the Catalan Wikipedia, the earliest adopter of this tool, the Content Translation team have prepared a preliminary set of requirements that we consider should be fulfilled before the tool is ready for use outside of beta. To focus on the features and concerns that are most important for users of Content Translation, we would like to get more feedback. We are hosting a consultation from June 8, 2016 to June 22, 2016 on this village pump.

As we work on the tool it is being improved every day, but we are particularly looking to better understand the issues in Content Translation that make the tool unusable or add extra workload for our editors. Please let us know on this topic thread. During the conversations, we may point you to Phabricator tickets for ongoing work, so that you can track the status of work. For new issues we will create new Phabricator tickets to help the development team keep the details documented. After June 22, 2016 we will go through all the feedback and follow up with a summary, and an updated plan for Content Translation’s move out of beta.

This message could only be written in English. We will be grateful if the message can be translated for other users of the Wikipedia. Thank you for your support for Content Translation. We look forward to hearing from you! On behalf of the WMF Language team: —Runab WMF (mesaj) 17:23, 8 Haziran 2016 (UTC)

Hello, the consultation on this thread is now closed. Thank you for your participation. However, please feel free to leave any further feedback at the project talk page. We are currently going through the comments and discussion, and will post the summary on July 4, 2016. Please watch this page for updates. On behalf of the WMF Language team: —Runab WMF (mesaj) 09:42, 23 Haziran 2016 (UTC)
The summary is now available on this page. Thank you.--Runab WMF (mesaj) 04:02, 5 Temmuz 2016 (UTC)

Milliyet arşiv[kaynağı değiştir]

VikiProje Sinema'da önerilen internet arşivlerinden olan Milliyet gazete arşivine ulaşamıyorum. Arşivdeki herhangi bi haberi açmak için üyelik gerekiyor. Üye olmama rağmen "Hesabınız onaylanmamış. Aktivasyon için e-posta adresinize yolladığımız maildeki linke tıklayın" gibi bi uyarı çıkıyor. Lakin bana mail falan gelmiyor. Başka bir yolu var mı haberlere ulaşmamın? Yardımcı olursanız çok iyi olur — OkanfanEvet benim? 09:58, 12 Haziran 2016 (UTC)

Ben mail olarak atayım bendeki hesabı istersen? Hesap alımı ücretsiz zaten, sıkıntı değil ;)--RapsarEfendim? 13:53, 12 Haziran 2016 (UTC)

Çok makbule geçer valla. Ücretsiz biliyorum da yukarda da anlattığım gibi aksilikler beni bulur :) Kaç kez denedim olmadı. Yardım için teşekkürler — OkanfanEvet benim? 17:24, 12 Haziran 2016 (UTC)

Bir de şimdi aklıma geldi, gmail hesabın varsa onunla deneyebilir misin? Tabi hotmail kullandıysan :) Bazen hotmail'e böyle aktivasyon mailleri gelmiyor. Olmazsa yine dönüş yap.--RapsarEfendim? 19:04, 12 Haziran 2016 (UTC)
Gmail'i de denedim. 2 tane mail hesabım var. İkisi de mail.ru. Hepsi normal çalışısa da hiçbirine gelmedi bu aktivasyon iletisi. Ama bi arkadaşımın hotmail'inden de girdim. Yine aynı sonuç maalesef. Aktivasyon maili nereye gidiyor anlamıyorum, yada hiç yollanmıyo.— OkanfanEvet benim? 06:09, 13 Haziran 2016 (UTC)
Tamam o zaman mail atıyorum :)--RapsarEfendim? 07:02, 13 Haziran 2016 (UTC)
Ulaştı. Sağol. — OkanfanEvet benim? 08:34, 13 Haziran 2016 (UTC)

Resim[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar şu resim [1] sanırsam vandallık üzere yüklenmiş.Bu resmi Kullanıcı:LPfi adlı vikiyazar Köy Çeşmesinin girişine yazmış.Kategorisi yanlış diye.Bir hizmetli ilgilenmeli...--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 12:57, 13 Haziran 2016 (UTC)

Tamamdır. Bu başlığın yeri burası değil gerçi ama silinmeye aday gösterdim Commons'ta, buradaki değişikliği de not düşerek geri aldım. Bu tip "kullanılmayan" kişisel dosyaları da "unused personal image, out of project scope" gerekçesiyle silinmeye aday gösterebilirsiniz bu arada, onu da not düşeyim. En geç bir haftaya da silinir aksi görüş olmazsa.--RapsarEfendim? 13:09, 13 Haziran 2016 (UTC)

Süzgeç 57 ve v etiketleri nedir?[kaynağı değiştir]

Merhaba, değişiklik etiketlerinden Süzgeç 57 ve v ne anlama geliyor? --evolutionoftheuniverse mesaj 15:33, 14 Haziran 2016 (UTC)

Değişik süzgeçlerini şurada görebilirsiniz (belki size görünmez, ben teknisyen olduğumdan görülüyor olabilir). 57. süzgeç "tanım değiştirme süzgeci" olarak tanımlanmış ve "Metin içindeki tanım cümlesinde yer alan metin başlığını değiştirerek uygulanan vandalizmle ilgilidir." şeklinde açıklama yapılmış. Metnin girişindeki "Türkiye, ...." kısmını değiştirirseniz süzgeç devriyeye girer.--RapsarEfendim? 16:26, 14 Haziran 2016 (UTC)

Yazar bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Yazar bilgi kutusuna "eğitimi" kısmı eklenebilirse faydalı olur. --Kingbjelica (mesaj) 21:27, 14 Haziran 2016 (UTC)

Zaten varmış ama belgeleme kısmında belirtilmemiş, ekledim oraya da.--RapsarEfendim? 22:07, 14 Haziran 2016 (UTC)

Görsel düzenleyici ve çakışma[kaynağı değiştir]

  • Az önce görsel düzenleyiciyi kullanarak yaklaşık 10 kitap kaynağı olan eklediğim bir içerik sayfayı kaydet dedikten sonra çakışma nedeniyle yok oldu, ne yaptıysam geri gelmedi. Daha önce de başıma gelmiş, "neyse" diyerek geçmiştim. Bu seferki gerçekten yıpratıcı oldu... Buna bir çözüm bulunursa çok iyi olur... Vitruvian (mesaj) 15:42, 16 Haziran 2016 (UTC)
Bu benim de başıma geldi bir kez. O kadar zahmetle hazırladığım madde yok oldu. Moralim bozuldu ve o maddeyi yeniden yazamadım. Benim buna bulduğum çare çalışmalarımı yedeklemek. Kendi bilgisayarımda veya telefonumda mutlaka bir kopyasını tutuyorum hazırladığım maddelerin. Eğer bunu yapmadıysanız kaydet e tıklamadan önce tüm içeriği kopyalayın. Olası sorunlardan korunmak için bunlar işe yarıyor. Ama bunu otomatik yapan bir sistem yok vikipedi'de. Sunucu değişiklileri yapılırken de benzer uyarılar yapılıyordu kullanıcılara. — OkanfanEvet benim? 17:02, 17 Haziran 2016 (UTC)

Tarihte bugün, 20 Haziran[kaynağı değiştir]

Merhaba, ana sayfadaki tarihte bugün sayfasında ve genişletilmiş sayfasında Eureka ile ilgili kısımda asteroitin adı 5261 Eureka olmalı ve bağlantı da bu isimle düzeltilmeli. Şu anki isim hatalı ve bağlantı ise ünlü eureka sözüne gidiyor. Ekstra olarak kısaca "keşfedilen ilk Mars trojanı" olduğu için önemli olduğu yazılabilir. --evolutionoftheuniverse mesaj 16:03, 20 Haziran 2016 (UTC)

en:5261 Eureka adlı maddemiz bulunmuyor. Oluşturabilirseniz, Şablon:Tarihte bugün/20 Haziran şablonunda değişiklik yapması için bir hizmetliye mesaj yazabilirsiniz. Kolay gelsin.--İnceleme Elemanı (mesaj) 19:29, 20 Haziran 2016 (UTC)
Teşekkürler, yakın zamanda ilgilenirim.--evolutionoftheuniverse mesaj 21:10, 20 Haziran 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Maddeyi taslak seviyesine getirip açtım, bilgiler eklenebilir/ekleyebilirim. --evolutionoftheuniverse mesaj 17:56, 23 Haziran 2016 (UTC)

Başka dildeki Vikipedi'ye iç ya da dış bağlantı bulunduran maddeler listesi[kaynağı değiştir]

Başka bir Vikipedi'deki maddeye iç ya da dış bağlantı bulunduran maddelerimiz var, kırmızı bağ kalmaması ya da çevirilerde doğrudan tek kaynak gösterme amacı taşıyan bağlantılar. Bunların olduğu bir liste en kolay nasıl edinilir? --evolutionoftheuniverse mesaj 18:06, 20 Haziran 2016 (UTC)

Bu bağlantıların kırmızı kalmasını yeğliyoruz. Fakat dediğiniz gibi kırmızı bağlantı kalmaması adına bu şekilde bağlantılar verilmiş. Bunların bir listesine ulaşabilmeniz için araç bulunmuyor diye biliyorum. Maalesef vikipedi'de [[:en: veya :en: araması istenilen sonucu vermediği gibi arama motorlarında da böyle bir arama sonuç vermiyor. Muhtemelen dış bağlantı olarak görmediğinden dolayı Özel:BağArama aracı da sonuç vermiyor. Bu tür bağlantıları gördüğünüzde siz kırmızılaştırabilirsiniz. Belki böyle bir araç var ise bilen de çıkabilir. --İnceleme Elemanı (mesaj) 19:44, 20 Haziran 2016 (UTC)
Aynen, niyetim o yönde. Diğer yönden de çeviri maddelerin kaynak Vikipedi'den referanslarının olduğu gibi alınması ve tartışma sayfasına nereden ve hangi sürümden çeviri olduğunu belirten şablon konulması gerekli, madde açılırken açıklama satırı da bu yönde kullanılmalı. Google'da site:tr.wikipedia.org link:en.wikipedia.org araması sonuçları verebilse de Vikipedi tarafında en güncel sonuca ulaşmak faydalı olabilir. --evolutionoftheuniverse mesaj 21:07, 20 Haziran 2016 (UTC)
Şu query kabaca tüm diğer dil viki bağlantılarını listeliyor.-- Hakan·IST 22:46, 20 Haziran 2016 (UTC)

Age in years and days şablonu[kaynağı değiştir]

Yine bir şablon sorunu. Örnek için Samsunspor bilgi kutusuna göz atabilirsiniz. --cobija 23:01, 20 Haziran 2016 (UTC)

  • Şablon:Age in days/day yönlendirme ve sil şablonu konulmuş, sorun buradan kaynaklanıyor. İlgili arkadaşları konuya davet ettim. Kolaylıklar. --85.107.74.105 15:04, 22 Haziran 2016 (UTC)
Unutmadan Şablon:Age in years and days/out oluşturmuştum, Türkçeleştirme gerekebilir. --85.107.74.105 15:07, 22 Haziran 2016 (UTC)

Bilgi kutusu sorunu[kaynağı değiştir]

Şu şablondaki saat ve saat dilimi parametreleri karşılandığı halde maddelerde görünmüyor. Bu konuda bir teknisyenimiz yardımcı olursa minnettar kalırız. Bunun yanında bu şablona location map türünde bir parametre eklenebilir mi? Maurice Flesier message 00:22, 29 Haziran 2016 (UTC)

Bilgilendirme için teşekkürler. Düzeltildi.--İnceleme Elemanı (mesaj) 06:53, 29 Haziran 2016 (UTC)
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim İncelemeelemani -- Maurice Flesier message 07:04, 29 Haziran 2016 (UTC)

orjinal vs orijinal :)[kaynağı değiştir]

Selamlar, anladığım kadarıyla AutoWikiBrowser ile "orjinal", "orijinal" olarak değiştiriliyor ama aşağıdaki örnekte kaynak URL'sinde yer alan "orjinal" de değiştirilmiş; link çalışmaz hale gelmiş. Bunu önlemenin bir yolu var mıdır?

"Fil Adam (oyun)" sayfasının sürümleri arasındaki fark --Başak (mesaj) 08:00, 3 Temmuz 2016 (UTC)

Bul değiştir işleminde URL'leri dışta bırakacak bir regex kullanılabilri ya da daha basitçe, kelimenin başına boşluk konularak ayrım yapılabilir. Fakat AWB de test etmedim.-- Hakan·IST 10:13, 3 Temmuz 2016 (UTC)
Kullanıcı:Basak Ayrıca veritabanından şimdi tarama yaptım, tek hatalı değişiklik o gözüküyor. Bu arada AWB ile bağlantısız olarak hatalı yazılmış şu ve şu hatalı url leri de düzeltmiş oldum.-- Hakan·IST 10:59, 3 Temmuz 2016 (UTC)
Şu resimde sol üstte "ignore templates, refs, links..." seçeneği var. Kod yazmak hataya daha açık olduğu için genelde bu seçeneği kullanıyorum. Sadrettin 19:12, 4 Temmuz 2016 (UTC)

Editing News #2—2016[kaynağı değiştir]

m:User:Elitre (WMF), 17:20, 3 Temmuz 2016 (UTC)

Nobots şablonu ile botların değişiklik yapmasını engellemek[kaynağı değiştir]

Merhaba. Botların bazı sayfalarda değişiklik yapması problem olabiliyor. Kullanıcı alt sayfaları olsun veya bilerek yanlış yazılmış sözcük içeren sayfalar olsun, bu vb. gibi durumlarda lütfen sayfaya {{Nobots}} şablonu ekleyelim. Not düşeyim, aklımızda bulunsun. --Sadrettin 08:40, 6 Temmuz 2016 (UTC)

Buryatça[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Dil bağlantılarında Buryatça dil bağlantısı (Буряад) üzerine imleç ile gittiğimde diğer dillerde olduğu gibi o dilin Türkçe adı (Buryatça) gösterilmiyor, Kiril alfabesi ile dil adı görünüyor. Örneğin İstanbul maddesinin dil bağlantılarına bakınız: Dil bağlantılarındaki অসমীয়া linkine gittiğimde "ইষ্টানবুল-Assamca" yazısını görüyorum ve en azından Assamca Vikipedi'deki İstanbul maddesine yönlendirildiğimi anlıyorum ama Буряад bağlantısı üzerine imleci götürdüğümde "Истанбул-Buryatça" yerine "Истанбул-Буряад" yazısını görüyorum. Буряад 'nın Türkçe karşılığının Buryatça olduğunu bir yere eklemek gerekiyor sanırım, bilgisi olan var mıdır?--Başak (mesaj) 23:18, 9 Temmuz 2016 (UTC)

Merhaba, Başak. Aslında bu durum, köy çeşmesi ilginize bölümünde çevirisini yaptığınız Daraltılmış Dil Bağlantıları ile ilgili bir durum. Normalde beta ayarlardan Compact language links seçeneğini aktif etmeyen hiç kimse dillerin adını Türkçe olarak görmüyor. Ve bu seçenek çevirdiğiniz gibi artık anonimlere de açılıyor. Ben bu durumun, yani dillerin farklı harf karakterlerinde gösterilmesinin nedenini kullanım kolaylığı olarak değerlendiriyorum. Ancak derinlemesine araştırmadım. Bu bilgiden yola çıkarak bir araştırma yapabilirsiniz. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 05:36, 10 Temmuz 2016 (UTC)

Şablonda bozuk Türkçe[kaynağı değiştir]

Bkz. Herhalde "Silmeye aday sayfanın oylama sayfasını oluşturuldu" değil "Silinmeye aday sayfanın oylama sayfası oluşturuldu" denilmek isteniyor. Dilbilgisi hatalarının düzeltilmesi yetmez; ayrıca, buradaki "oylama" kelimesi de "tartışma" olarak değiştirilmeli. Teşekkürler ilgiinize. --E4024 (mesaj) 13:14, 11 Temmuz 2016 (UTC)

Şu değişikliği yapınca düzelmiş olması lazım. "Oylama" değil "tartışma" amacı güden bir sayfa olduğundan oylama>tartışma değişikliği de yaptım ayrıca.--RapsarEfendim? 15:01, 11 Temmuz 2016 (UTC)

Basketbolcu bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Selam, vakti olan Şablon:Basketbolcu bilgi kutusuna göz atabilir mi? Su anki bilgi kutusu oyuncularin güncel takiminin yazilmasina izin vermiyor saniyorum. Eger oyuncunun forma numara belirtildiyse onu yazip geciyor, takimi yazilmamis varsayiyor.

Örnek olarak bilgi kutusu sablonuna numara = 23 ve takim = Cleveland Cavaliers yazdik diyelim. Görünen bilgi kutusunda ilk satirda, oyuncunun resminin hemen altinda No. 23 - Cleveland Cavaliers yazisini görmemiz gerekirken sadece No. 23 - yazisini görüyoruz.

Saniyorum sablonda baslik1 satirindaki if-then-else komutlarinin sirasinda bir problem var lakin bu popüler sablonu kendim düzeltmekten cekindim. Tesekkürler. Coriolis (mesaj) 01:17, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Selam. Şu değişiklikle sorun hallolmuş olmalı. Birkaç maddeye baktım, bir problem göremedim. Bu şablonu neden futbolcu bilgi kutusuna benzer şekilde yapmıyoruz onu da anlamadım gerçi...--RapsarEfendim? 08:11, 12 Temmuz 2016 (UTC)
Tamamdir, cok tesekkürler. Coriolis (mesaj) 22:42, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Çeviri aracı[kaynağı değiştir]

Çeviri aracına ulaşamıyorum, nereye kayboldu?--evolutionoftheuniverse mesaj 17:23, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Şablon BS[kaynağı değiştir]

Bekletmeli sil şablonunda geliştirerek diye bir kırmızı bağlantı var. Bunu (kırmızılığı) ya o sayfayı oluşturarak ya da başka bir şekilde ortadan kaldırsak iyi olmaz mı? BS şablonu eklerken acaba bu maddeyi korumak ve geliştirmek isteyebilecek sıradan kullanıcı (IPli ya da ipsiz) anlar mı diye tereddüde düşüyorum. Teşekkürler ilginize. --E4024 (mesaj) 08:20, 13 Temmuz 2016 (UTC)

Kategori:Pages using invalid self-closed HTML tags[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar merhaba, bir çok sayfada bunun gibi kategori çıkıyor ortaya teknik bir problem var sanırım. Bu imzasız yazı Pragdon (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Bu tür kategoriler, sistem tarafından oluşturulan otomatik kategorilerdir. Aynı türde kategorilere Special:TrackingCategories sayfasından bakabilirsiniz. Vaktim olursa bu izleme kategorilerine bir el atacağım. Çevirisini yaptım fakat, muhtemelen sayfaların Türkçe kategoriye geçmesi zaman alacaktır. Bu nedenle her iki kategoriyi de ekledim ve takibini yapıyorum. Kolay gelsin.--İnceleme Elemanı (mesaj) 14:00, 15 Temmuz 2016 (UTC)
Sayfaları bu gizli kategoriden kurtarmak için şu örnekte olduğu gibi <div id="..."/> ve <span id="..."/> vb. şablon değişiklikleri gerekiyor. <b/> yerine <br/> de sorunu çözebilir. Ayrıntılar En wikide var.--Teacher0691 (mesaj) 00:24, 23 Temmuz 2016 (UTC)

İncelemeelemani hazır burdayken, şu en alttaki mesajla ilgilenebilir misiniz. Selamlar.--Kingbjelica (mesaj) 14:05, 15 Temmuz 2016 (UTC)

Bildirimler-uyarılar[kaynağı değiştir]

Yeni mesaj aldığımızda ekranın üstündeki bildirimler kısmında yer alması gerekirken uyarılar kısmında yer alıyor. Yahut diğer taraftan bakarsak kullanılan logolar ters :) Bir bilen el atarsa iyi olur.--RapsarEfendim? 16:38, 19 Temmuz 2016 (UTC)

Neyin nerede görüneceğine dair şöyle bir bölüm var.--Sayginerv-posta 17:13, 19 Temmuz 2016 (UTC)
Ben de ekleme yapayım. Butonların üzerinde imleci bekletince ikisinde de bildirimleriniz balonu çıkıyor.[2][3] --cobija 18:01, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Translate'teki bir çeviri problemidir muhtemelen [4] --Sadrettin 18:47, 20 Temmuz 2016 (UTC)
Cobija'nın bahsettiği çeviri eksikliğini/hatasını giderdim ama hâlâ ters gözüküyorlar. Mesaj bildirimlerinin olması gereken yerde uyarılar var.--RapsarEfendim? 19:57, 21 Temmuz 2016 (UTC)
Bende bir sorun gözükmüyor. --İnceleme Elemanı (mesaj) 00:45, 22 Temmuz 2016 (UTC)

Kaydırmalı galeri şablonu[kaynağı değiştir]

Şablon bozuk galiba, kaymıyor. Örnek: Türkiye'deki adalar listesi. --cobija 10:52, 20 Temmuz 2016 (UTC)

Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 17:49, 20 Temmuz 2016 (UTC)

Şöyle oldu ama? --cobija 17:58, 20 Temmuz 2016 (UTC)

https://web.archive.org[kaynağı değiştir]

Merhaba, anladığım kadarıyla web.archive.org sitesi https:// 'e geçmiş ve vikipedi maddelerindeki web.archive.org'da arşivlenmiş kaynaklara tıklayınca http://'li çalışmayan adreslere yönleniyoruz. Yok mudur bir çare? ( Bknkz: Kolonya maddesi kaynakça ) --Başak (mesaj) 15:17, 26 Temmuz 2016 (UTC)

Basak Bende çalışıyor. --evolutionoftheuniverse mesaj 15:28, 26 Temmuz 2016 (UTC)
Bende "404" çıkıyor. --E4024 (mesaj) 15:32, 26 Temmuz 2016 (UTC)
VPN ile bağlanınca bir sorun olmuyor, demokrasi timsali Türk kurumlarından birinin engeli nedeniyle açılmıyor. --cobija 16:32, 26 Temmuz 2016 (UTC)

Doğum tarihi ve yaşı[kaynağı değiştir]

{{Doğum tarihi ve yaşı}} ve {{Ölüm tarihi ve yaşı}} şablonlarının birlikte kullanıldığı maddeleri tespit etmek mümkün mü? Şurada kullanıcının düzelttiği soruna sebep oluyor. Ölüm tarihi varsa sadece {{Doğum tarihi}} şablonunun kullanılması gerekmekte. Aksi durumda, günümüze kadar olan kısmı hesaplıyor. Aynı durum {{Doğum yılı ve yaşı}} ve {{Ölüm yılı ve yaşı}} için de geçerli sanıyorum. --Üçüncü Adam (mesaj) 15:05, 27 Temmuz 2016 (UTC)

2 şablonu birden barındıran maddeleri Petscan ile şu örnekteki şekilde tespit edilebiliyor.-- Hakan·IST 15:21, 27 Temmuz 2016 (UTC)
HakanIST, çok teşekkürler. Uygun bir zamanda gerekli düzenlemeleri yapacağım. --Üçüncü Adam (mesaj) 15:24, 27 Temmuz 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Üçüncü Adam (mesaj) 18:01, 27 Temmuz 2016 (UTC)

Oylama[kaynağı değiştir]

SAS oylamalarında kriterleri sağlamayan kullanıcıların oy kullanımını engelleyen bir süzgeç hazırlansa nasıl olur? Kriterleri sağlamayan kullanıcının değişikliği süzgeç tarafından engellenebilir ve oyunu {{yorum}} şekline çevirmesini söyleyen bir mesaj çıkabilir. --Turgut46 23:12, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Mobil uygulama hk.[kaynağı değiştir]

Android 4.4.2 versiyon telefonun mobil uygulamasında bildirimler bölümü bulunmuyor. Elimden geldiğince yaptığım (genelde imla ve yazım hataları) düzeltmelerin akıbetini öğrenmek için tarayıcı üzerinden giriş yapmak zorunda kalıyorum. Bu bildirimlerin uygulamaya entegre olması daha cazip olacaktır diye düşünüyorum. Bu imzasız yazı Cergezer (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şablon:Kardeş proje bağlantıları[kaynağı değiştir]

Kardeş proje bağlantıları şablonu yalnızca parametresi girilen projelerin bağlantısı gösterilecek şekilde düzeltilebilir mi? Mevcut durum için bir örnek: Nasreddin Hoca --Cobija (mesaj) 21:15, 20 Ağustos 2016 (UTC)

Noktalama İşareti[kaynağı değiştir]

Selamlar; Türkçe Vikipedi'mizde malumunuzdur ki pek çok yerde saat ibareleriyle karşılaşmaktayız. Şu anki yazılış şu biçimdedir;

Görüldüğü üzere imzalarda dahi saatler : (iki nokta) işaretiyle 12:10, 00:45 şeklinde yazılıyor.

Oysa ki dilimizde saatler iki noktayla değil yanlızca noktayla ayrılır. Türk Dil Kurumu'nun aşağıda verdiğim linkinde hem nokta, hemde iki nokta kullanım alanlarını görebilirsiniz; [5]

Bu kapsamda -eğer mümkünse- bu küçük hatanın düzeltilmesini siz değerli yetkililerin tensiplerine arz ederim. Chansey (mesaj) 09:22, 29 Ağustos 2016 (UTC)

Hmm, doğrudur. Kullanıcı:Superyetkin, imza, son değişiklik zamanı gibi yerlerdeki kullanımları düzeltebilir misin?--RapsarEfendim? 10:31, 29 Ağustos 2016 (UTC)
Böyle bir değişikliğin gerekli olduğunu düşünmüyorum, zaman damgasının kullanım amacı ansiklopedik metinler oluşturmak değil, ayrıca google aramaları, bu konuda TDK'nın çokca dikkate alınmadığını gösteriyor.-- Hakan·IST 11:27, 29 Ağustos 2016 (UTC)
* Yorum Yorum Değerli Rapsar ve HakanIST; nazik cevaplarınız için teşekkür ederim. Belirtmeliyim ki benim bu maddeyi buraya yazarken dikkat ettiğim şey, kullanıp kullanılmadığı, TDK'nın dikkate alınıp alınmadığı değildi. Naçizane gördüğüm bir hatanın düzeltilmesi hususunda münazarada bulunmaktı. Madde tartışmalarında dediğimiz bir cümle aklıma geldi... "Bir maddenin popüler olup olmamasıyla, KD olup olmaması farklı şeylerdir." Burada da bir şeyin kullanılıp kullanılmamasıyla, doğru olup olmaması farklı şeylerdir diye düşünüyorum. Saygılarımla. Chansey (mesaj) 12:09, 29 Ağustos 2016 (UTC)
Ansiklopedik metin oluşturmak ile iki nokta arasında bir bağlantı kuramadım? Dilimize uygun bir kullanımın önerilmesi niçin ansiklopedik metin oluşturma ile ilişkilendiriliyor? Amaç ansiklopedik metin oluşturmak değilse rastgele olabilir yani her şey? Ağustos'u da August yazalım tam olsun bari. Google aramalarının TDK'nın pek dikkate alınmadığını göstermesi hiç ama hiçbir şey ifade etmez. Ayrıca "let me google that for you" sitesi ile google bağlantısı vermek diğer kullanıcılarla alay etmektir. Burası sizin birileri ile dalga geçme mecranız değil.-- s a y z ' ı nu s u 12:17, 29 Ağustos 2016 (UTC)
Yorum Yorum Değerli Sayz, göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkür ederim, dilimin dönmediği konulara açıklık getirdiğiniz için de müteşekkirim. Üzerime vazife olmayarak bir konuya açıklık kazandırmak istiyorum, sayın HakanIST'in de tıpkı biz gibi Vikipedi'nin gelişimine katkı sağlamak maksadıyla yorumda bulunduğunu değerlendiriyorum. Eminim belki talebime belki şahısıma bir katkıda bulunmayı istemiştir. Bu kapsamda konuya odaklanmamızı ve birbirimizi üzmememizi istirham ediyorum. Hem VP:İNV'de bunu gerektirmez mi? Saygılarımı sunuyorum. Chansey (mesaj) 13:09, 29 Ağustos 2016 (UTC)
Konuyu tekrar canlandırma gereği duydum. Aradan 20 güne yakın bir süre geçti. Bu önerinin olumlu veya olumsuz bir dönüşü olmadı. Bir oylama mı gerekiyor veya yeterince yorum yapılmadığı için mi beklemede bir hizmetlimizin aydınlatmasını saygılarımla istirham ediyorum. chansey Mesaj 10:42, 18 Eylül 2016 (UTC)

Citation Hunt[kaynağı değiştir]

Kaynaksız maddeleri göstermek için şurada basit bir araç buldum: https://tools.wmflabs.org/citationhunt/en?id=fa60dbdc&cat=all. Eğitim Programında Kaynak ekleme hakkında sınıf uygulaması yapma, atölye çalışması vb. sırasında işe yarayacağını düşündüm. Türkçe dil sürümünü için de kullanabilmek için ne yapmak gerekir? Bununla ilgilenen olur mu?--Başak (mesaj) 13:34, 8 Eylül 2016 (UTC)

  • Daha detaylı açıklamak gerekirse ilgili aracı, Türkçe Vikipedi'de "kaynak gösterilmeli" ibaresi eklenmiş rastgele bir ifadeyi karşımıza çıkaran bir araç bu. İlgili ifadeyi gördükten sonra "bunu hallederim" ya da "sıradaki" seçenekleri mevcut. İlkine tıkladığımızda bizi o maddedeki ilgili kısma yönlendiriyor, sıradaki butonuna tıkladığımızda ise başka bir ifade çıkarıyor karşımıza. Bence Vikipedi'yi kaynaklandırarark daha güvenilir bir bilgi kaynağı hâline getirmenin gayet eğlenceli bir yolu :) Wikitech'ten çevirisi yapılıp, yerel Vikilere uyarlanıyor sanırım. Ben izin başvurusunda bulundum uyarlamak için. Zaten 3-5 cümlelik bir şey çevirisi :)--RapsarEfendim? 16:53, 8 Eylül 2016 (UTC)
Kullanıcı:Basak, Wikitech izni aldım ama bu sefer de nereden eriştiğimi unuttum ve bulamadım :(--RapsarEfendim? 11:04, 22 Eylül 2016 (UTC)

ISSN sorgulama sayfası[kaynağı değiştir]

Dergi kaynağı şablonunda kullanılan ISSN parametresine girilen numaraya tıklandığında direkt olarak worldcat.org'da sorgulama ekranına gidiyoruz fakat birçok dergi burada listelenmemiş olabiliyor ve dolayısıyla boş sayfayla karşılaşıyoruz. Kaynakçalarda "ISSN 2148-306X" şeklinde bağlantı oluşuyor fakat tıkladığınızda görebileceğiniz gibi bir sonuç bulunamıyor. Aynı ISSN buradan sorgulandığında sonuç veriyor. Daha yararlı olması açısından ISSN sorgulamasını da direkt olarak worldcat.org'a yönlendirmek yerine "ISBN 9786056469909" örneğinde olduğu gibi Vikipedi içerisinde seçenek sunacak bir hale getirebilir miyiz? --Cobija (mesaj) 23:39, 18 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı:Cobija, ben şöyle değişiklik yaptım ve olumlu sonuç verdi sanıyorum ki. Bir de sen kontrol edebilir misin? Bildirim ve uyarın için ayrıca teşekkürler :)--RapsarEfendim? 11:09, 22 Eylül 2016 (UTC)

ISSN numarasını ISBN sorgulama sayfasında sorgulatır hale getirmişsin ama Bu şekilde hiçbir sonuç getirmiyor ki? Misal: . ISSN 1300-7874.  --Cobija (mesaj) 11:35, 22 Eylül 2016 (UTC)

Oradan sorgulandığını sanıyordum ben, olmamış. Geri alıyorum o vakit, üzgünüm..--RapsarEfendim? 11:43, 22 Eylül 2016 (UTC)

Yeni kategori oluştururken...[kaynağı değiştir]

Yeni kategori oluştururken, ""Kategori:1988'de Afganistan" sayfasını oluşturmaktasınız" kategorisindeki sayfalar şeklinde bir yazı yazıyor. Doğrusu "Kategori:1988'de Afganistan" sayfasını oluşturmaktasınız" olması gerekmiyor mu?--RapsarEfendim? 11:00, 22 Eylül 2016 (UTC)

Kaynakça şablonu[kaynağı değiştir]

{{Kaynakça|2}} ve {{Kaynakça|3}} şablonunda bir sorun var sanırım. Sütunlarda kaynak numaraları yanlış yazıyor. Örnek için: Okan Yalabık. Aynı sorun şablonun kullanıldığı diğer maddelerde de mevcut. Düzeltebilir miyiz? — OkanfanEvet benim? 16:56, 22 Eylül 2016 (UTC)