Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Authority Control[değiştir]

Hi, Please excuse me for writing in English.

Please can someone import and translate en:Template:Authority control (and its subtemplates and Lua module) from the English Wikipedia? The template uses identifiers such as en:Virtual International Authority File (VIAF), en:ORCID & en:Library of Congress Control Numbers (LCCN) (and several others) to diambiguate people with similar names. It imports such data from Wikidata.

Once the template is working, a bot can add it to all the articles about people who have one or more of the relvant ideniftiers, in Wikdiata.

The template can also be used to display ORCID identifiers on user pages, which is particlarly useful for those who edit in relation to their professional or academic research. See en:WP:ORCID for more information. See my en.WP user page for an example.

Please let me know if you have any concerns or questions, or if you can help. Pigsonthewing (mesaj) 13:58, 21 Nisan 2015 (UTC)

 • Şablonu ve gerekli modulleri oluşturdum. Türkçeleştirma konusunda karasız kaldım. Orhan Pamuk üzerinde şablon görülebilir. --Mavrikantmsj 15:37, 21 Nisan 2015 (UTC)
  • @ Kullanıcı:Mavrikant Thank you! I now have it on my user page. It seems that the category names also need to be translated. Pigsonthewing (mesaj) 17:42, 20 Mayıs 2015 (UTC)
   • İstek yapıldı Yapıldı Bütün herşeyi yaptığıma inanıyorum. 56+ kategori açtım. Bunları birbirleri ve enwiki ile bağladım. Bizde olan maddeleri şablona bağladım, eksikleri taslak olarak oluşturdum. --Mavrikantmsj 07:15, 7 Haziran 2015 (UTC)

Topluluk onayı[değiştir]

Topluluk onay verirse eğer Vikiler arası çalışan bir bot ilgili maddelere şablonu ekleyecekmiş. Topluluk hızlıca bir fikir belirtebilir mi? --Mavrikantmsj 11:09, 7 Haziran 2015 (UTC)

 • Biraz inceledim ama tam anlamadım. Bu otorite kontrolü Ne işe yarıyor acaba?--Zaitsév 11:47, 7 Haziran 2015 (UTC)
Zaitsév,Otorite kontrolü sayfasında gerekli açıklama var. --Mavrikantmsj 00:19, 22 Haziran 2015 (UTC)
 • Evet, iyi olurdu gerçekten. Otorite kontrol işini bir ara gündeme getirmiştim ama vaktim olmadığı için uğraşamadım. Eline sağlık sayfalar için Mavrikant. - Seyit mesaj 19:10, 8 Haziran 2015 (UTC)
 • Evet, iyi olur. Bu arada "Otorite kontrol" çevirisi anlamı karşılamıyor gibi ama başka bir çeviri de bulamadım, ne tureng'de ne de başka bilinen çeviri sitelerinde bu çeviriyi bulamadım. --Sadrettin mesaj 21:02, 8 Haziran 2015 (UTC)
Sadrettin, Çeviri konusunda uzun süre bekledim. Cevap gelmeyin bildiğim kadar ile bir çeviri yapmak zorunda kaldım. Doğru çeviri için kütüphancilik yapan birisi bize bu konuda yardımcı olabilir. Görüş birliğine varıldığında gerekli düzenlemeleri bot gibi araçlarla yapabilirim. --Mavrikantmsj 00:19, 22 Haziran 2015 (UTC)
Öncelikle Mavrikant, eline sağlık. Sayfanın hali bana da eksik gibi gelince eklemelerde de bulundum ama öncelikle kütüphanecilik ve belgebilim'den anlayan birilerinin kavramın adını kaynağıyla düzeltebilir. Nette tabire rastladım (ama rahat da değilim açıkçası) Şablon konusunda olumluyum.~Tarkovsky~ 21:10, 22 Haziran 2015 (UTC)

Enerji bilgi kutusu[değiştir]

Şablon:Enerji santrali bilgi kutusunda sıkıntı yaşıyorum. Şu an bilgi kutusundaki alt başlıkları (header/üst) göremiyorum. Sanırım bu decat ve child =yes yazısından kaynaklı. Bizim vikide başka türlü galiba. Kısacası, bilgi kutusundaki nükleer, jeoloji santraller gibi alt başlıkları gösteremedim. Yardım edebilecek var mı? Alexandre M. 19:27, 30 Nisan 2015 (UTC)

Merhabalar AlexandreManette yazınızı yeni gördüm. Bunu herhalde başka bir dilden aldınız. O hangisidir? Linkini verirseniz bi yardımcı olmaya çalışayım. Ayrıca şablon çok kalabalık gibi :) Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:36, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Teşekkürler Fenerli1978. İngilizce vikipediden alıntı en:Template:Infobox_power_station. Sorunu anabaşlık= etiketini kullanarak çözdüm. Çevirisine devam ediyorum. Şimdi başka ufak bir sıkıntı var. Bilgi kutusunun içerisine bilgi kutusu koymuşlar. child ve decat etiketlerine yes demişler. Anabaşlıkbiçimi için verdiğim altın rengini diğer bilgi kutuları kabul etmiyor.

Şablona bakarsanız daha anlaşılır olur. Örneğin: Altın rengi artalanla yazılan Akkuyu Nükleer Santrali şablonun üst ismi olsa, alt başlıklardan biri Nükleer enerji santrali olacak. Ya da artık ne koyarsanız. Jeotermal santral veya solar santral de diyebilirsiniz. Bu alt başlıklar için artalan rengini göstermiyor. Çünkü bilgi kutusu içinde başka bir bilgi kutusu var. Çeviri bitince toptan bir kontrol edeceğim. Uzun ve teknik bilgi isteyen bir şablon. Alexandre M. 00:47, 6 Mayıs 2015 (UTC)

Kullanıcı:AlexandreManette son durum nedir? Kumul (mesaj) 18:41, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Çeviri bitmedi. Kumul tüm enerji çeşitlerini içerdiği için bazı kavramların karşılığını bulmak zor. Çünkü yeterli Türkçe kaynak yok. Ancak bir iki tane. İsterseniz şablondaki koordinatlar kısmına yardım edebilirsiniz. Alexandre M. 20:30, 17 Ağustos 2015 (UTC)
[1] Bu şekilde bir görüntüsü var. Alt başlıklara renk vermiyor. Aslında bu şablonlardan anlayan bir arkadaş yardımcı olsa çok kısa bir işi var. Alexandre M. 16:17, 18 Ağustos 2015 (UTC)
Sanırım yaptınız, AlexandreManette. -- Galaksidekiotostopcuefendism 16:56, 18 Ağustos 2015 (UTC)
Şimdi alt başlıklara renk geldi. İkimizin değişiklikler birleşince. Ama nasıl oldu hangi komutlar fazla bilmiyorum. Koordinatlar acaba (lat_deg lat_sec) şeklinde mi yoksa Türkçe kullanımları var mı? Köy maddelerinde İngilizce kullanılmış. Şu haliyle şablonda da çalışıyor. Bir iki çeviri daha sonra yardım bilgilerinin yer aldığı /belge kısmını yazacağım. Alexandre M. 17:03, 18 Ağustos 2015 (UTC)
lat_deg gibi değişkenler standart olarak İngilizce kullanılıyor. Bu arada teknisyen arkadaşlarla bu Modül:Infobox hakkında bir konuşmamız lazım. Çünkü eski kodlarla yaptığımızda hem sınırlanıyoruz hem de boşa vakit harcıyoruz. -- Galaksidekiotostopcuefendism 17:10, 18 Ağustos 2015 (UTC)
Kullanıcı:AlexandreManette başka bir iş ile ilgilendiğim için şuan için bakabilirim dersem yalan olur. Daha sonra bakabilirim. Kumul (mesaj) 22:27, 18 Ağustos 2015 (UTC)

Yıl, ay, hafta ve güne göre zaman[değiştir]

Birisi bu şablona göz atabilir mi? Bir tutarsızlık var. Örneğin 12 Kasım 2014 ve 27 Aralık 2014 tarihlerini uyguladığımda geçen süreyi 1 ay, 2 hafta ve 1 gün olarak hesaplıyor. --cobija 16:44, 3 Mayıs 2015 (UTC)

Afrikaanca ile Hintçe Vikipedi'de normal çalışıyor. Fakat diğer vikipedilerde aynı Türkçe Vikipedi'de olduğu gibi yanlış çalışıyor. -- Galaksidekiotostopcuefendism 23:22, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Peki neden? --cobija 01:04, 10 Temmuz 2015 (UTC)

Bilmiyorum. Kullanılan bütün şablonları karşılaştırdım fakat hepsi aynı. Bir teknisyen arkadaşın bakması lazım. -- Galaksidekiotostopcuefendism 12:24, 10 Temmuz 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Kullanıcı:Cobija, Kullanıcı:Galaksidekiotostopcu Şuan sorunsuz görünüyor. Örnek: 1 ay, 2 hafta ve 1 gün Kumul (mesaj) 19:52, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Çok teşekkür ederim. --cobija 19:53, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Fakat "hafta" ve "gün" arasındaki "ve" ye karar veremedim, "ve" kaldırılabilir aslında. Kumul (mesaj) 19:54, 17 Ağustos 2015 (UTC)
Opsiyonel bir değer ve varsayılanı olarak 've' olursa bu sorun çözülür, sanırım. Bu arada sağol. -- Galaksidekiotostopcuefendism 20:10, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Enflasyon şablonu[değiştir]

Bu şablona Türk lirasını ekleyebilecek olan biri var mı? (http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/enflasyon_anayeni.php sayfasından dönüşüm yapıp maddelere eklemek mümkünse de elle sürekli güncellenmek külfet yaratıyor.) Hatta İngilizcedeki orijinal şablonda sekiz para birimi için dönüştürme yapılabilirken bizimkinde yalnızca ABD doları bazlı dönüşüm yapılıyor, buna da bir el atılsa iyi olurdu. --cobija 19:04, 31 Mayıs 2015 (UTC)

Şablon:Enflasyon kullanıldığı bir maddenin linkini atarsanız ben ilgilenmeye çalışırım. -- Galaksidekiotostopcuefendism 21:06, 9 Temmuz 2015 (UTC)

En pahalı filmler listesi mesela. --cobija 21:14, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Sanırım İngilizce Vikipedi'ye Template:Inflation/TRY, Template:Inflation/TRY/dataset ve Template:Inflation/TRY/startyear maddelerini açtığımızda Türk lirasını kullanabiliriz. Ben herhangi bir iktisat eğitimi almadığımdan kafam karıştı. Verdiğiniz linkteki enflasyon hesaplamasında başlama yılı olarak 1969 seçilmiş Fakat Merkez Bankası'nın arşivlerine baktığımda[1] başlama yılını 1964 olarak seçmişler. Bu konuda herhangi bir eğitimi veya bilgisi olan arkadaş hangisini seçmemizi söylerse Türk lirasını kolaylıkla ekleyebiliriz. -- Galaksidekiotostopcuefendism 22:09, 9 Temmuz 2015 (UTC)

 1. ^ http://evds.tcmb.gov.tr/yeni/esk_fiy_end/endeksSeri_TUFE.pdf

ProveIt[değiştir]

Aracı aktifleştirdiğimde düzenleme ekranı şu şekilde birbirine giriyor. Önbellek sorunu yok ama ne sorunu var anlamadım. Kaynak yardımcısıyla çakışıyordur diyerek KY'yi kapatarak denedim ancak bir şey değişmedi. Bir tek bende mi böyle bu? --cobija 17:15, 9 Haziran 2015 (UTC)

need revision[değiştir]

Dear all

I am translating this site

https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Information_Science_and_Technology_%22St._Paul_The_Apostle%22

Please find the translation in the following link and correct any mistakes

https://tr.wikipedia.org/wiki/The_University_of_Information_Science_and_Technology_(UIST)_%22St._Paul_The_Apostle%22

Regards,

--Jovanuist (mesaj) 07:44, 12 Haziran 2015 (UTC)

VisualEditor News #3—2015[değiştir]

10:44, 13 Haziran 2015 (UTC)

Şablon:TDD Sözlüğü[değiştir]

dildernegi.org.tr'nin yapısının değişmesi nedeniyle şablon şu anda işlevsiz durumda. Sitenin sözcük sorgulama yapısı da karışık olduğundan güncelleyemedim. Teknisyenlerimiz şu şablona bir el atarsa hoş olur yoksa şablonun durmasının bir manası yok. --cobija 11:36, 19 Haziran 2015 (UTC)

3 saattir uğraştım fakat olmuyor.
var a = $get("hfSozluk")
a.value = "Ara:panter"
_DP()
Sitenin yeni yapısındaki sözcük aramasını az çok çözdüm. Yukarıdaki kodları teknisyen arkadaşlara bir yardımı dokunur diye paylaştım. E-posta atıp yardım mı istesek eğer teknisyen arkadaşlardan bir sonuç çıkmassa. -- Galaksidekiotostopcuefendism 16:59, 9 Temmuz 2015 (UTC)

Robotla açılabilecek maddeler[değiştir]

İngilizce Wikipedia'da gezerken çoğu dilde olup Türkçede olmayan maddeler gözüme çarpıyor. Mesela bu çiçek,bilimsel adıyla, 50 farklı dilde var, Türkçede yok. Sanırım robotla kazandırılabilir. Ayrıca, İngilizce Viki'de en çok dilde olup da İngilizcede olmayan maddeler diye bir sıralama mevcut. Türkçede böyle bir şey yapabilir miyiz? --Kafkasmurat- 15:33, 20 Haziran 2015 (UTC)

İstenen sayfalar için şöyle bir araç mevcut. --Superyetkinileti 15:42, 20 Haziran 2015 (UTC)
Sanırım sizin hazırladığınız bir liste. Kullanışlı olacak. Acaba İngilizce Viki'de yapılan telifi olmayan ansiklopedi alıntıları(Brittanica gibi) bizde de bir robotla yapılamaz mı? Osmanlı alfabesindeansiklopediler mevcut ancak Latin alfabesi 1928'den itibaren var. 100 yıl şartı bizde de aynen geçerli mi?--Kafkasmurat- 20:03, 20 Haziran 2015 (UTC)

Şablon:Fotomontaj[değiştir]

"Húsares de Junín" avenue "Caballitos de totora" in Huanchaco
Chan Chan, capital of Kingdom Chimu "El Libertador" Hotel in Main Square of the city

en:Template:Photomontage şablonunu bize uyarlayabilecek biri var mı acaba? Şehir maddeleri için kullanışlı olabilirdi.--B.S.R.F. 💬 06:43, 21 Haziran 2015 (UTC)

Bizdeki anlamı çok farklı o kelimenin :P--RapsarEfendim? 11:59, 21 Haziran 2015 (UTC)
TDK şöyle tanımlamış: Bir konu üzerindeki eksik bölümleri tamamlamak veya daha çok konuyu bir araya toplamak için birkaç fotoğrafın birleştirilmesi. Eğer şablonu oluşturacak biri çıkarsa ad üzerinde ayrıca tartışma yapılabilir.--B.S.R.F. 💬 12:09, 21 Haziran 2015 (UTC)
Şablonu oluştururken orijinaldeki değişkenleri Türkçeleştiriceksem, ben gönüllüyüm. Hem biraz daha material design'a benzetirim. -- Galaksidekiotostopcuefendism 14:22, 9 Temmuz 2015 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı, Parametreleri Türkçeleştirmedim. Diğer dillerde şablon adını bile tercüme etmemişler. Enwiki'den kopyala-yapıştır içerik alındığınıda vakit kaybetmemek için sanırım. İsim olarak {{Fotokolaj}} koydum ama {{Photomontage}} da yönlendirme var. --Mavrikantmsj 15:51, 11 Temmuz 2015 (UTC)

Değişiklik sayısı[değiştir]

Bugün ilgimi çeken bir farklılıktan söz edeceğim. "Tercihlerim>Kullanıcı Bilgileri" bölümünde 8.000 (küsuratlı değil tam 8.000) değişiklik görünüyor. "Hızlı bilgi" özelliği sayesinde ise sayfamda şu yazı çıkıyor "Bu devriye, 1 yıl önce üye oldu ve toplam 8,000 değişikliğe sahip. Son değişikliğini 11 dakika önce yaptı. Vikipedi, özgür ansiklopedi.". Buraya kadar sorun yok. Ancak xtools ve supercount sayaçlarında -silinen katkılar hariç- 7,811 değişiklik görünüyor. Hangisi hatalı acaba diye düşünürken Şurayı saydım. 7,811 çıktı. Neden kaynaklanıyor acaba?--Zaitsév 08:44, 24 Haziran 2015 (UTC)

Başvurularda sayaçlara bakılır. Sayaçlarda 8500 küsur (silinin katkılar da dahil) katkın var diye gözüküyor. Silinen katkıları hizmetli, bürokrat, denetçi, gözetmen haklarına sahip kullanıcılar görebilir. Katkılarındaki değişikliklerini görememen normal. Değişikliklerine bakınca sayaçlar doğru söylüyor gibi geliyor. --Uğurkentmesaj 10:39, 25 Haziran 2015 (UTC)
Öyleyse "Tercihlerim>Kullanıcı Bilgileri" ve "Hızlı bilgi" neye dayanarak belirliyor değişiklik sayısını. Çok önemli bir konu değil aslında ama kafama takıldı işte. Ben de 200 civarı bir fark sözkonusu. Başkalarında daha fazla ya da daha az olabilir --Zaitsév 10:44, 25 Haziran 2015 (UTC)

Kategori:Sabancı ailesi[değiştir]

Bu Kategoride hangi problem var ki, solda dil keçidlerinde Azerice yıldızlı (yani, Seçkin) gösteriyor. --Araz Yaquboglu (mesaj) 06:17, 30 Haziran 2015 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı - Bildiriminiz için teşekkürler Araz Yaquboglu. İyi vikiler. --Ömer Berkaymesaj 10:19, 30 Haziran 2015 (UTC)

Katalitik[değiştir]

Bende çalışmıyor birkaç gündür, aynı sorunu yaşayan başkası var mı?--RapsarEfendim? 18:09, 6 Temmuz 2015 (UTC)

İşlem yapılıyor ekranında takılı kalıyor. İlgileniyorum. --Mavrikantmsj 18:55, 6 Temmuz 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Rapsar, güncel kodu aktardım. Şuan çalışıyor. Türkçeleştirme işlemi kaldı sadece. --Mavrikantmsj 19:26, 6 Temmuz 2015 (UTC)
Eline sağlık, teşekkürler.--RapsarEfendim? 19:30, 6 Temmuz 2015 (UTC)
Şu an yine çalışmıyor ben de. İngilizce ve takılıp kalıyor. --Teacher0691 (mesaj) 20:42, 6 Temmuz 2015 (UTC)
Teacher0691, bir şey deniyordum o araya denk gelmiş olmalı. --Mavrikantmsj 21:21, 6 Temmuz 2015 (UTC)
 • Rapsar, Türkçeleştirme işlemini bitirdim. Bende çok güzel çalışıyor. Tarayıcını önbelleğini temizleyerek ya da başka bir tarayıcıda deneyerek beni onaylabilir misiniz? --Mavrikantmsj 21:21, 6 Temmuz 2015 (UTC)
 • Commons üzerindeki Katalitik'e de Türkçe çevirinin eklenmesin için istekte bulundum. Dil Türkçe seçili ise Katalitik'in Türkçe gözükmesi lazım. TRwiki'deki yabancı kullanıcılar için de diğer dil seçenekleri(İngilizce kendi içinde var) kolayca eklenebilir. --Mavrikantmsj 21:48, 6 Temmuz 2015 (UTC)

Kaynak yardımcısı[değiştir]

Yardımcının İngilizce Vikipedi'deki versiyonunda erişim tarihi parametresinin yanında günün tarihini pratik olarak eklemeye yarayan bir ikon var. Eskiden bizde de vardı ama uzunca süredir yok. Eklense çok iyi olurdu. --cobija 22:12, 6 Temmuz 2015 (UTC)

Şu işe bir el atın yahu. --cobija 21:17, 8 Ağustos 2015 (UTC)

Şablon:Konum haritası'nı Modül:Location map'e bağlamak[değiştir]

McAang şablonun kullandığı modülü düzenlememi istedi. Herhangi bir hata olmadan düzenledim fakat diğer önceden eklenmiş şablonlar hata vermiş. Neyse ki Supermæn şablondaki değişikliği geri aldı. Teknisyen arkadaşlara bir önerim var Şablon:Konum haritası'nı Modül:Location map'e bağlasak mı ki? Modül:Location map'i elimden geldiğince Türkçeleştirdim. Geriye Türkçe Vikipedi'deki Şablon:Konum haritası kullanan maddeleri yeni modüle uygun hale getiren bir bot yapmak kalıyor. Şu günlerde bir bot yazdım ve bunu gerçekleştirebilir sanırsam, fakat halen onay aşamasında. Yorumlarınızı bekliyorum. -- Galaksidekiotostopcuefendism 21:56, 10 Temmuz 2015 (UTC)

Yeni modülü aktifleştirdim. Kategori:Pages_with_script_errors sayfasındaki Şablon:Konum haritası ile ilgili sorun oluşturanları düzelttim. İki özellik çalışmıyor şu an için. Onları da yakında halledicem. Hata bulduğunuz sayfa olursa bana mesaj atın lütfen. -- Galaksidekiotostopcuefendism 15:38, 11 Temmuz 2015 (UTC)
Şablon:Konum haritası+ ile Şablon:Konum haritası~'yi Modül:Location map/multi ile Modül:Location map'e bağladım. Eski şablonu kullananlarda sorun çıkmadı. Yakında relief ve diğer haritalarını da ekleyeceğim. -- Galaksidekiotostopcuefendism 20:32, 11 Temmuz 2015 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı en:Template:Location map/List'deki bütün şablonları Türkçe Vikipedi'ye aktardım. -- Galaksidekiotostopcuefendism 13:34, 3 Ağustos 2015 (UTC)

Dolaşım şablonu[değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Lütfen biri dolaşım şablonunu güncelleyebilir mi? Dolaşım şablonunda en son düzenleme 2013'te yapılmış. Ya bu sayfanın engelini kaldıralım hizmetliler dışındaki üyeler de değiştirebilsin ya da lütfen en azından altı ayda bir güncelleme falan yapılsın. Dolaşım şablonunun güncellenmemesi birçok şablonda görüntü bozuklukları falan ortaya çıkarabiliyor. Örneğin dolaşım şablonları ya da bilgi kutusu şablonları hazırlanarak kullanılan şablonlarda flatlist şablonu kullanmak istediğimiz zaman görüntü bozuluyor (ki bu benim müzik maddelerinde sık sık kullanmak durumunda olduğum bir sıralama şablonu). Albüm maddesine ekstra single parametresi eklediğimizde single tarihleri ve isimleri iç içe geçmiş gibi duruyor. (Örneğin burada olduğu gibi) Ayrıca en.wikide önemli şablonlarda Lua kullanılıyor. Bunun da bir yararı olacaksa bunu biz de dolaşım şablonunda bilgi kutusu şablonunda kullanalım. (Nasıl olduğunu bilsem hemen kullanacağım ama henüz çözemedim). Superyetkin'in bu işi halledebileceği kanısındayım. Anlayan diğer hizmetliler de bakarsa sevinirim. - Seyit mesaj 14:06, 17 Temmuz 2015 (UTC)

Emir kipinde cümle kurmak iş birliğine açık bir yaklaşım değil. Teknik bilginiz yeterli olmadığı için şablonların güncellenmesine katkı yapamıyorsanız, en azından çözüme yönelik üslup geliştirmelisiniz. Şablonların niçin güncel olmadığı herkesin malumu: Şablonlar karmaşık olduğu için her kullanıcı istese de katkı yapamıyor. Ben bir seneden fazla süre önce lua kodlarını çevirmeye başlamıştım ama yarım kalmıştı maalesef. --Sadrettin mesaj 14:45, 17 Temmuz 2015 (UTC)
Kusura bakmayın gerçekten direkt emir veren cümleler olmuş. Aceleyle yazmıştım, tekrar okuyup düzenledim. - Seyit mesaj 16:03, 17 Temmuz 2015 (UTC)

{{Bilgi kutusu}}nu güncellemek isteyenler var ise şu sayfaları çalışma/deneme amacıyla kullanabilir. Devamını getiremedim ben.

Sadrettin mesaj 18:59, 17 Temmuz 2015 (UTC)

Bu modül işlerine Mavrikant başlamıştı. 50 kadar bi modül oluşturdu idi galiba bi aralar. Son durum nedir bilmiyorum belki bize bilgi verir. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 13:07, 18 Temmuz 2015 (UTC)

Küçük araçlar çalışmıyor[değiştir]

Hotcat gibi bazı araçlar çalışmıyor bende sabahtan beri, nedeni nedir?--RapsarEfendim? 17:41, 7 Ağustos 2015 (UTC)

Değişiklik reddederken otomatik gerekçeler de gözükmüyor.--RapsarEfendim? 18:12, 7 Ağustos 2015 (UTC)

 • Aynı zamanda toolsdaki sürüm geçmişi istatistikleride çalışmamakta. Ömer Berkaymesaj 21:01, 7 Ağustos 2015 (UTC)

Hotcat bende de çalışmıyor. Alexandre M. 03:23, 8 Ağustos 2015 (UTC)

MediaWiki'de güncelleme olmuş galiba. Bu sayfanın değiştirilmesi gerekiyor. Açıklama da şurada -- Galaksidekiotostopcuefendism 15:23, 8 Ağustos 2015 (UTC)
Rapsar, gözün aydın. --Uğurkentmesaj 20:26, 8 Ağustos 2015 (UTC)
Etiket koymayı yarayan araç da çalışmıyor. -- Galaksidekiotostopcuefendism 18:32, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Şablon:MotoGP takımları hk.[değiştir]

Herkese merhaba,

Şablon:MotoGP takımları'nı güncellerken fark ettim ki satır hücreleri 1'er sağa kaymış. Bir dolaşım kutusu içine 2 dolaşım dikeç kutusu kullanarak oluşturduğum şablonu nasıl satır hücrelerini yerli yerinde görünmesini sağlayabiliriz? Bdscvr (mesaj) 15:59, 10 Ağustos 2015 (UTC)

dikeç değişkenlerindeki sayı değerlerini bir arttırdım, düzeldi. -- Galaksidekiotostopcuefendism 16:35, 10 Ağustos 2015 (UTC)
Eline sağlık, Galaksidekiotostopcu! Bdscvr (mesaj) 19:38, 10 Ağustos 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Galaksidekiotostopcuefendism 19:44, 10 Ağustos 2015 (UTC)

Kopyalanamaz metin[değiştir]

Bilgi kutusu şablonlarının belgeleme sayfalarında, bazı girdilerin yanına <!-- Şu işe yarar --> şeklinde bilgi notları bırakılabiliyor. Şablonu madde içerisinde kullanmak için kopyalarken, bırakılan bu bilgi notunun kopyalanmamasını istiyorum. Bunun için bir çözüm var mı acaba? Örneğin <nocopy>Bilgi notu</nocopy> gibi bir şey olabilir mi? --85.108.207.117 16:40, 10 Ağustos 2015 (UTC)

 • <noinclude>...</noinclude> kullan. --Mavrikantmsj 17:59, 10 Ağustos 2015 (UTC)
 • Denedim ancak olmuyor. Benim istediğim şablon oluşturmakla ilgili değil esasen, sadece sayfada yazan metni fare ile kopyalarken bazı kısımların kaynak kodla engellenmesi ve kopyalanamaması. Misal şablonun sayfasına girdiğimizde maddedeye kopyalanmak üzere şu bölüm verilmiş diyelim:
| geliştirici   = Yapımcı şirketlerin bilgisi
| yayımcı     = Ana dağıtımcı
| dağıtıcı     = Yerel distribütörler
| yapımcı     = Yapımcı kişilerin bilgisi 

Bunu kopyalarken, açıklamalar engellensin, sadece şu kısmı kopyalasın istiyorum.

| geliştirici   = 
| yayımcı     = 
| dağıtıcı     = 
| yapımcı     = 

<!-- --> benzeri bir kodla bunu mümkün kılan bir sistem var mı diye merak ediyorum. --85.108.207.117 19:33, 10 Ağustos 2015 (UTC)

Kes-kopyala-yapıştır bir bilgisayar özelliği. Ne görüyorsanız onu kopyalar. Bazı kısımları dışarıda bırakamaz. Vikipedi kodlarıyla alakalı bir durum değil. Ancak, ctrl+mouse tuşlarıyla tek tek seçebilir ya da hepsini seçtikten sonra bazı kısımları silebilirsiniz.Alexandre M. 20:41, 10 Ağustos 2015 (UTC)
 • Anladım. Benim aklıma istediğiniz gibi bir çözüm gelmiyor. Ama Notepad++ gibi Regex bul-değiştir özelliği olan programlarla istemediğiniz yerleri silebilirsiniz. \=[\=^]*\n ---> \=\n gibi bir şey ile =ten satır sonuna kadar silinebilir. --Mavrikantmsj 20:47, 10 Ağustos 2015 (UTC)
 • Esasında bir boş şablon kullanımı örneği bir de parametrelerin açıklandığı bir örnek kullanmak gerekir. Şuradaki şablonları boş olarak düşünün, alt kısımda gerekli açıklamalar mevcut.--RapsarEfendim? 20:54, 10 Ağustos 2015 (UTC)
Özel:Tercihler#mw-prefsection-rendering'deki Custom CSS'inize [data-non-copy-content]::after{content: attr(data-non-copy-content);} kodunu ekleyin. Sonra kopyalanmasını istemediğiniz metni <span data-non-copy-content="şuraya">&silin#9;</span> şeklinde yazın ('silin'i silin). -- Galaksidekiotostopcuefendism 21:03, 10 Ağustos 2015 (UTC)
 • Vermiş olduğunuz kıymetli cevaplar için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. --85.108.207.117 00:07, 11 Ağustos 2015 (UTC)

VisualEditor News #4—2015[değiştir]

Elitre (WMF), 22:28, 14 Ağustos 2015 (UTC)

Kopyala yapıştır metinler[değiştir]

Merhaba, Vikipedi'nin en can alıcı sıkıntılarından biri telif ihlali içeren kopyala yapıştır metinlerin katkıcılar tarafından girilmesi. Bunun için sayfa değiştirmek isteyen IP ve yeni kullanıcıların karşılaşacağı bir uyarı yazası koyulamaz mı? Küçük bir önlem ama katkı yapanları doğru yönlendirecektir. Devriyelerinde iş yükünü azaltacaktır. Çok basit ve kısa bir yazı. Kamu malı değilse kopyala yapıştır metin eklemeyin. Kendi cümlelerinizle kaynaklarınızı düzenleyin. Bu tarzda bir mesaj. Aynı yere detaylı bilgi almak isteyenler için iç bağlantı da verilebilir. Genel hatalar aynı. Ama vikipedide yeniler için kısa ve basit yardım uyarıları yok. Mevcut sayfalar uzun. Yapılan hatalar hep aynı. Bu hataların düzeltilememesi, gelişme ve ilerleme gösteremememiz üzücü. Alexandre M. 12:22, 16 Ağustos 2015 (UTC)

Hâlihazırda böyle bir yazı / uyarı mevcut zaten: http://i.imgur.com/l95TcrQ.png --Diyapazon, 13:02, 16 Ağustos 2015 (UTC)
Beta görsel düzenleyici de ilk aşamada göremiyorsunuz. Ancak sayfayı kaydetmeye kalkıştığınızda gözüküyor :S Alexandre M. 21:37, 16 Ağustos 2015 (UTC)

Dağ Bilgi Kutusu[değiştir]

Bu şablonda kullanılmayan satır boş bırakılsa da maddede görünmeye devam ediyor. Bu sorunu çözebilecek biri var mı?--Ghetto (mesaj) 11:46, 20 Ağustos 2015 (UTC)

Yapı bilgi kutusu[değiştir]

Şablonu bilgi kutusu şablonu ile İngilizce Vikipedi'den alarak güncelledim fakat bilmediğim bazı terimleri olduğu gibi bırakmak zorunda kaldım. Birisi göz atabilirse çok iyi olur, yarım yamalak kaldı böyle. --cobija 14:22, 20 Ağustos 2015 (UTC)

Parametrelere bakıldığında birkaç İngilizce kısım var. Bir de teknik anlamda genel olarak denetlenirse tam olur. --cobija 11:56, 21 Ağustos 2015 (UTC)

Twinkle neden çalışmaz?[değiştir]

Merhabalar. Uzun zamandır stabil çalışmayan Twinkle şimdi hiç çalışmaz oldu. Aktif-deaktif ettim, ön belliği boşalt yaptım ama olmadı. Sizce ne yapmalıyım? (Kullanıcı sayfalarında çıkıyor ama madde sayfalarında çıkmıyor TW ikonu.) --Mecnun (mesaj) 17:45, 22 Ağustos 2015 (UTC)

Sorun büyük ihtimak betiklerin çakışmasından oluyordur. Tüm common.js yi silin ve tercihleri->küçük araçlarda sadece TW yi açın çalışıyor mu? (daha önce konuşmuştur bir başka betik daha açık olunca çalışmıyor en yakın zamanda düzeltiriz umaraım) Kumul (mesaj) 17:49, 22 Ağustos 2015 (UTC)
YesY Tamamdır. Önce tüm araçları deaktif ettim ve sonra teker teker aktif ettim sorun çözüldü. Teşekkür ederim Kumul, sizi tanıdığıma memnun oldum. --Mecnun (mesaj) 18:58, 22 Ağustos 2015 (UTC)
Kullanıcı:Mavrikant hangi betik ile çakıştığını bulmuştu. Ben hatırlamayadım (nerde konuştuğumuzu da hatırlamayadım ). Eğer sadece onun söyleyeceğini kapatırsanız diğerlerini kullanabilirsiniz. (hepsini kapamaya gerek yok) Kumul (mesaj) 19:00, 22 Ağustos 2015 (UTC)
Kullandıklarımın hepsini tek tek aktif ettim zaten Kumul. Sorun yok. Bir taşla iki kuş vurmuş gibi oldum; kaynak şablonu yardımcısı da çalışmıyordu o da çalıştı. --Mecnun (mesaj) 19:05, 22 Ağustos 2015 (UTC)

Birde HotCat konusunda bir sıkıntı var şuanda. Deaktif ve aktif ettikten sonra bir süre çalışıyor, daha sonra pasif duruma geçiyor. Maurice Flesier msj 19:09, 22 Ağustos 2015 (UTC)

Maurice Flesier, Bende sorunsuz çalışıyor sıkıntı yok. --Mavrikantmsj 20:44, 22 Ağustos 2015 (UTC)

Vikipedi:Araçlar/Bağlantı kontrolü de çıldırdı. Sol tabloda seçim yapmadan tüm anlam ayrımı ve yönlendirme bağlantılarını işaretliyor. --cobija 19:37, 22 Ağustos 2015 (UTC)

Kullanıcı:Cobija, BK değişti. Artık otomatik çalışıyor. Bu bir sorun mu? --Mavrikantmsj 20:44, 22 Ağustos 2015 (UTC)

O iş için Renkli Yönlendirme 2 var. --cobija 21:04, 22 Ağustos 2015 (UTC)

 • TW konusu açılmışken dile getireyim. Sayfalara hızlı sil etiketi koyunca otomatik olarak kullanıcıya haber vermesini (SAS'ta olduğu gibi) istiyorum --Zaitsév 11:15, 23 Ağustos 2015 (UTC)

Mavrikant, bağlantı kontrolünü renkli yönlendirme 2 ile birleştirip eski kodlarını atar mısın? --cobija 12:30, 23 Ağustos 2015 (UTC)

Kaynak yardımcısı da çalışmıyor. --cobija 12:43, 23 Ağustos 2015 (UTC)

Sil şablonu koyduğum sayfaları listeleme[değiştir]

Merhaba. Profilimde sil şablonu koyduğum sayfaların çetelesini tutuyorum. Bu işlemi otomatik olarak yapmam mümkün olabilir mi? Yani sil şablonu eklediğim sayfaları (silindikten sonra bile) listeyebileceğim bir parametre var mıdır? --Mecnun (mesaj) 21:01, 22 Ağustos 2015 (UTC)

@Mecnun112: böyle bir istatistiğe gerek varmı? Fenerli1978Buyrun beniiiim? 07:07, 23 Ağustos 2015 (UTC)
HS etiketi kullanma durumumun isabet kaydını ölçebilmem adına gerek duydum Fenerli1978. --Mecnun (mesaj) 08:39, 23 Ağustos 2015 (UTC)

E-posta arşivleme[değiştir]

E-postaları kaynak olarak göstermenin bir yolu var mı? Örneğin bir kuruma bilgi edinme başvurusu yapıyorum ancak gelen e-postayı nasıl kaynak göstereceğimi bilemiyorum. Aklıma yalnızca ekran görüntüsü almak geliyor. Daha uygun bir kaynak gösterme yolu mevcut mu? --cobija 14:08, 23 Ağustos 2015 (UTC)

 • İletiyi .html formatında çıkart. HTML-CSS-JS preview sitelerine bu iletinin HTML kodunu yapıştır, linkini bu adresdeki URL to Archive [url]'nın kutusuna yapıştır ve geri kalan kutuları doldur. -- Galaksidekiotostopcuefendism 15:22, 23 Ağustos 2015 (UTC)

HTML'yi direkt archive.org'a yükleyip onu da WebCite ile arşivledim. Kıyamete kadar artık bir şey olmaz ona. Ancak e-posta kaynağı gibi bir şablon olsaymış iyi olurmuş, web kaynağı ile saçma oldu bu iş: "Bartın Saat Kulesi bilgi edinme başvurusu". archive.org. 23 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6b07AY31i. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2015. : Bu imzasız yazı Cobija (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • Eğer hangi parametreleri kullanıcağımıza karar verirsek Şablon:Web kaynağı'nı düzenleyerek Şablon:E-posta kaynağı tarzında bir şey oluşturabiliriz. -- Galaksidekiotostopcuefendism 17:00, 23 Ağustos 2015 (UTC)
  • JPG veya PNG tarayıp görsel biçiminde Vikipedi'ye eklemek daha mantıklı sanırım. Doğrulanabilmesi açısından dilekçe tarihi ve sayısı barındırmalı. Kullanıcı:Cobija --Mecnun (mesaj) 17:28, 23 Ağustos 2015 (UTC)
 • Bende onu düşünüyordum. Genelde resmi kurumlar e-posta ile cevap verdiklerinde gerçek bir dilekçeyi taratıp PDF olarak gönderiyorlar. Bence BİMER ya da Cumhurbaşkanlığı gibi daha üst bir makama dilekçe verilmeli. Böylece gelen cevap daha çok bilgi içerir hemde dilekçe numarası olur. --Mavrikantmsj 17:47, 23 Ağustos 2015 (UTC)

Mecnun, çok haklısın fakat bilgi edinme başvurusu yapıldığında cevap e-postasında başvuru numarası oluyorsa da bilgi edinme başvurusu yapılamayan il kültür müdürlüğü ve müze müdürlükleri gibi kurumlara (bunlarda direkt Kültür Bakanlığına başvuru seçeneği var. Teker teker müdürlük ve müzelere e-posta yoluyla yaptığım başvurular neredeyse tamamen cevaplanmışken Kültür Bakanlığına yaptığım bilgi edinme başvurusuna bir aydır cevap bekliyorum) direkt e-posta attığım için doğal olarak numara vesaire olmuyor. BİMER başvuruları da nihayetinde ilgili belediye ve kültür/müze müdürlüğüne yönlendirildiği için sonuç değişmiyor yalnızca cevap süresi ve prosedürler uzuyor. Hatta Kuşadası Belediyesine yaptığım bilgi edinme başvurusuna e-posta ile cevap verilsin seçeneğini seçmeme rağmen adresime posta yollamışlar, daha bugün elime ulaştı. Enteresan işler.

Galaksidekiotostopcu, e-posta kaynağı için nasıl bir şablon oluşturulmalı yönünde kafamda hiçbir şey yok. Muhatap diye parametre oluşturup oraya e-posta adresini yazabiliriz belki. --cobija 10:59, 24 Ağustos 2015 (UTC)

 • Şu tarzda olabilir bence.
{{E-posta kaynağı|url= |başlık= |soyadı= |ad= |muhatap= |muhatapbağı= |soyadı2= |ad2= |muhatap2= |muhatapbağı2= |tarih= |ay= |yıl= |kurum= |dil= |çeviribaşlık= |tip= |biçim= |arşivurl= |arşivtarihi= |ölüurl= |erişimtarihi = |alıntı= |ref= |ayırıcı= |postscript=}}
Şablon:Web kaynağı'nın parametrelerinden örnek alarak yaptım. -- Galaksidekiotostopcu (mesaj) 12:17, 24 Ağustos 2015 (UTC)

{{E-posta kaynağı|url= |başlık= |muhatapsoyadı= |muhatapadı= |muhatapepostaadı= |muhatapepostaalanadı= |muhatapbağı= |muhatapsoyadı2= |muhatapadı2= |muhatapepostaadı2= |muhatapepostaalanadı2= |muhatapbağı2= |tarih= |kurum= |edilekçeno= |ebilgiedinmeno= |arşivurl= |arşivtarihi= |erişimtarihi = |dil= |ölüurl= |çeviribaşlık=}}

daha uygun olur gibi. muhatapepostaadı @ işaretinden önceki kullanıcı adı, |muhatapepostaalanadı da gmail.com gibi alan adları için. Bu ikisini ayrı ayrı doldurunca şablon bu iki bilgi arasına otomatik olarak kopyala-yapıştır yapılamayan bir @ işareti koyarsa daha düzgün iş yapmış oluruz. Web'i tarayıp e-posta adresi depolayan spammer'lara karşı bir önlem. edilekçeno ve ebilgiedinmeno parametreleri zaten malum. Sildiğim parametreler de e-posta için gereksiz olanlar. Ad ve soyaddan kasıt zaten muhatap olunan kişi, postscript vs web kaynaklarıyla alakalı, ay ve yıl da gereksiz zira zaten e-posta atılan tarih açık açık belirtiliyor. Bu uygun mudur? --cobija 14:06, 24 Ağustos 2015 (UTC)

 • Benim için uygun. Eğer topluluktan birisi karşı çıkmazsa şablonu oluşturmaya başlayayım. -- Galaksidekiotostopcuefendism 14:12, 24 Ağustos 2015 (UTC)

İhtiyaç duyulan bir şablon olduğundan sanmıyorum karşı çıkılacağını, ancak -/+ parametre önerisi gelir. Sen oluştur şablonu ama seni de fazla yormayayım, belgeleme sayfasını ben hazırlarım. --cobija 14:20, 24 Ağustos 2015 (UTC)

  • Kullanıcı:Cobija 4982 sayılı Bilgi Edinmme Hakkı Kanunu, 3071 sayılı Dilekça hakkı kanunun vatandaşlara verdiği hak doğrultusunda A'dan Z'ye her kuruma talepte bulunabiliyoruz. Her ne kadar e-posta istiyorum desende matbu evraklar üzerinde işlem yapıldığı için posta ile gönderiliyor. Yasal süre 30 gün fakat bazı durumlarda posta gecikmesi ile beraber 60-90 günü bulabiliyor. Geç olsun güç olmasın. Biz işimizi sağlama alalım, resmi evrakları kaynak olarak gösterelim. Sayısı olmayan e-posta iletilerinin kaynak değeri taşıdığını düşünmüyorum. Nitekim sahte e-mailler oluşturmak zor değil, e-maillerin doğrulamasını yapmak mümkün değil. Benim fikrim bu yönde, BİMER kullanmak en mantıklısı. Hem Viki'ye katkı yapmış oluruz hemde toplumsal bir hizmet olur. --Mecnun (mesaj) 15:39, 24 Ağustos 2015 (UTC)

Galaksidekiotostopcu, şurada, şurada, şurada, şurada ve şurada h) Kişisel iletişim: başlığında e-postaların APA formatında nasıl kaynak gösterileceği anlatılmış. Ayrıca şurada da otomatik oluşturucu var. Ben hiç sanmıyordum e-posta için bir APA formatı olduğunu ancak hiç yoktan iyidir. Biz de buna uyalım ve görünümü buna göre ayarlayalım. --cobija 21:06, 24 Ağustos 2015 (UTC)

 • Hepinizin dediklerini dikkat aldım ve şablonu (örnek için tıklayın) bitirdim. İçinde parametre olarak e-Bilgi Edinme numarası, e-Dilekçe numarası ve BİMER başvuru sayısı var. Fakat şurada kafam karıştı. Kişilerin e-postalarını nereye koyacağım? -- Galaksidekiotostopcuefendism 19:31, 25 Ağustos 2015 (UTC)

E-posta adresini mi kastediyorsun? Kastın oysa onu koymayalım. APA'da yer almıyor. --cobija 20:18, 25 Ağustos 2015 (UTC)

Onu ben hazırlarım, eline sağlık. --cobija 21:40, 25 Ağustos 2015 (UTC)

#invoke kullanımı[değiştir]

Arkadaşlar özellikle tablolarda İngilizce'den çeviri yaptığım zaman #invoke:xxxx şeklinde başlayan bir kod oluyor. Bu olayı çözemedim. Mesela burada görülebilir. Bu tabloyu nasıl çevirebiliriz yardım edebilecek birisi var mıdır?Sait71 08:12, 29 Ağustos 2015 (UTC)

Modüle bağlantısı o. Örneğin ilgili şablon en:Module:Sports table kullanıyor. Bunu da aktarmalısın. --Mavrikantmsj 10:53, 29 Ağustos 2015 (UTC)
İşte ben olayı çözemedim. Invokeden sonra sports table demiş ama öyle bir şablonu arıyorum fakat bulamıyorum. Bir örnek olsa gerisini getirebilirim muhtemelen. Sait71 15:35, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Kullanıcı:SAİT71, Yukarıda link vermiştim ama gözükmemiş. en:Module:Sports table --Mavrikantmsj 15:42, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Tamam şimdi çözdüm olayı, teşekkürler yardımın için:)Sait71 15:57, 29 Ağustos 2015 (UTC)
 • Mavrikant, Modülleri oluşturdum ama burada olduğu gibi tablo başlıkları ve alttaki açıklamaları bir türlü Türkçe'ye çeviremedim. Viki'de çok aktif olamıyorum ama zaman buldukça uğraşabilirim. Vaktin olursa sorunun kaynağını açıklarsan çok sevinirim. :)Sait71 17:51, 29 Ağustos 2015 (UTC)