Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Küçük araç isteği[kaynağı değiştir]

Screenshoot of Search Gadget.png

Vikiveri'de Improved search adlı bir küçük araç bulunuyor. Etkinleştirildiğinde arama kutusunun yanında beliriyor. Tıklandığı zaman arama kutusunun orada ekstra bir kutu çıkıyor. Türkçe Vikipedi'de kullanılmak üzere, o kutu yerine şuradaki arama kutusunun yerleştirildiği bir küçük araç yapılabilir mi? Varsayılan arama kutusundan ne farkı var derseniz, arama sonuçlarında resimler ve Vikiveri'de mevcut ise Türkçe açıklamalar da çıkıyor. --Selahattin ilhan (mesaj) 03.17, 26 Şubat 2018 (UTC)

Aslında bu istediğiniz şey direkt olarak "Dosya:" alan adında özel arama yapabilmek. Öncelikle soracağım soru şu olacak: onca alan adı varken ("şablon", "kategori" ?) neden böyle bir eklenti sadece dosyaları aramak için eklensin ki? Yapılıp yapılmayacağından emin değilim, ama eğer mümkünse acaba oraya önce alan adı seçip daha sonra arama yapma gibi bir şey eklenebilir mi merak ediyorum doğrusu. Çok mu şey istedim? :) ~ Z (m) 20.43, 26 Şubat 2018 (UTC)
Yanlış anlaşıldı sanırım. Bahsettiğim arama kutusu şu: https://prnt.sc/ikhwcg (maddelerdeki dosyaları gösteriyor, dosya ad alanında arama yapmıyor. Vikiveri'de mevcut ise altta açıklama da gösteriyor.) --Selahattin ilhan (mesaj) 16.20, 27 Şubat 2018 (UTC)

Maçkolik vb. site verilerini tabloya dönüştürme[kaynağı değiştir]

Merhabalar, on binlerce futbolcu maddesinin istatistik kısımları güncellenmeyi bekliyor, manuel olarak tek tek güncellemeye çalışmak aylarımızı alabilir. Bu yüzden Maçkolik vb. sitelerdeki istatistikleri çok kısa süre içinde Wikipedia standartında tabloya dönüştürebilecek bir araç yapılabilmesi mümkün müdür? --Bir Zamanlar Fırtınalar Estirirdim (mesaj) 20.54, 26 Şubat 2018 (UTC)

Yurttaş Tete süzgeci[kaynağı değiştir]

Bilmeyenler için Yurttaş Tete, taslak seviyesinde, yeni ölmüş kişilerin maddesini açan biri. Bir Yurttaş Tete maddesini ansiklopedik olmayan dilinden, özensiz düzeninden, yeni ölü şablonundan kolaylıkla saptayabiliriz. Süzgeç ünlüdür, başarılıdır, odur, budur, şudur gibi şişirme cümleleri ve yeni ölüm şablonunu otomatik olarak saptayabilir ve Yurttaş Tete'ye engel olabilir. Yurttaş Tete süzgeci sayesinde başta @Sabri76 Bey olmak üzere tüm üyelerin zamanından çalmamış oluruz. --Ali Haydar (mesaj) 11.36, 14 Nisan 2018 (UTC)

Küresel dosya adlandırmaları[kaynağı değiştir]

Commons'ta bulunan bir dosyanın adı değiştirildiğinde, bilindiği gibi dosyayı kullanan bütün wikilerde dosya adı otomatik olarak değişiyor. Süzgeç yardımıyla bu değişiklikleri yerelde etiketlemek mümkün mü? --Selahattin ilhan (mesaj) 10.33, 17 Mayıs 2018 (UTC)

Çalışmayan küçük araçlar[kaynağı değiştir]

 • Merhaba,
 • Son dönemde "tercihlerim>küçük araçlar" kısmındaki bazı araçlar çalışmaz oldu. Kaynak yardımcısı, Değişiklik özeti gibi. Özellikle kaynak yardımcısı kısmı onarılırsa iyi olur, kaynak eklemede çok faydalıydı. --Hedda Gabler (mesaj) 10.51, 13 Temmuz 2018 (UTC)

Çalışmayan küçük araçlar sıralı tam liste[kaynağı değiştir]

 1. Boş özet
 2. Commons'ta saklanan resimlere direkt link
 3. Değişiklik özeti
 4. Giriş değiştirme
 5. Hızlı bilgi (Ara ara gidip geliyor sanki.)
 6. Kaynak yardımcısı
 7. ProveIt
 8. wikEd (Vector'de çalışmıyor sanırım sadece.)

Bir de eskiden bağlantı kontrolü (User:Splarka/dabfinder.js) vardı. Sol tabloya iki tuş ekleyip yönlendirme ve anlam ayrımı sayfalarına giden bağlantıların kontrolünü sağlardı. İsteğe bağlı olarak sorgulama yaptığı için şimdiki kontrolcüler gibi göz tırmalamazdı.

Arz ederim. --Cobija (mesaj) 22.58, 20 Temmuz 2018 (UTC)

@Cobija, o son dediğin bağlantı kontrolü aracı değişti, tıklama olmadan direkt olarak gösteriyor anlam ayrımı veya yönlendirme sayfasına verilmiş bağlantıları.--RapsarEfendim? 00.15, 21 Temmuz 2018 (UTC)
Ben de onu diyorum ya işte. Şimdikiler otomatik olarak renklendiriyor bağlantıları. Bir de çeşit çeşit renk yapmışlar gökkuşağı gibi oluyor bazı sayfalar. Eskiden lazım olduğu zaman tıklar kullanırdık. Hey gidi. --Cobija (mesaj) 00.21, 21 Temmuz 2018 (UTC)
Common.css sayfanıza ekleyeceğiniz şunun gibi bir kod yardımıyla bağlantıların rengi özelleştirilebilmekte:
.mw-disambig {
 color: #00ff00; /* yeşil */
}
--Superyetkinileti 12.46, 21 Temmuz 2018 (UTC)

PNG dosyalarındaki beyaz arka plan[kaynağı değiştir]

Bilgi kutularında kullanılan şeffaf arka planlı PNG dosyalarında son zamanlarda beyaz arka plan oluşuyor. Eskiden böyle değildi. Fark ettiğim kadarıyla da yeni eklenen dosyalarda oluyor bu, eski dosyaların arka planı halen şeffaf görünüyor. Tarayıcıdan kaynaklı da değil.

Birçok küçük aracın çalışmadığı ortamda birinci dünya sorunlarından biri olsa da nedenini bilsek iyi olurdu. --Cobija (mesaj) 18.08, 8 Ağustos 2018 (UTC)

Bende hala şeffaf görünüyor. (bakınız) ~ Z (m) 21.11, 8 Ağustos 2018 (UTC)
 • Bende de şeffaf görünüyor her ikiside.SAİT71* 21.19, 8 Ağustos 2018 (UTC)
 • @Cobija bende senin gibi ikinci dosya arka plan olarak beyaz gözüküyor. --Uğurkentmesaj 21.51, 8 Ağustos 2018 (UTC)
Chrome, Edge ve Firefox'ta belirttiğim gibi. Anlamadım. --Cobija (mesaj) 23.38, 8 Ağustos 2018 (UTC)
 • Bende de Cobija gibi durum, not düşelim (Windows 10, Chrome, Monobook tema).--RapsarEfendim? 23.46, 8 Ağustos 2018 (UTC)
 • Aynen, Chrome'da açtım söylediğiniz gibi durum. Ancak ben Opera kullanıyorum ve bu tarayıcıda sıkıntı yok. Kendi VPN'si felan da var.SAİT71* 06.30, 9 Ağustos 2018 (UTC)
 • Ben de hem Opera hem Firefox kullanıyorum, ama ikisinde de şeffaf görünüyor. Attığım ekran görüntüsü de Firefox'tan. Burada da görebildiğiniz gibi evet, arkaplan olarak beyaz renk verilmiş, ama Common.css dosyasında böyle bir stile rastlamadım ve nedense bendeki Firefox bu rengi yoksaymış. Hemen üzerinde "none" girilmiş. Acaba sorunu yaşayan arkadaşlar da css kodu gönderebilir mi? ~ Z (m) 21.34, 9 Ağustos 2018 (UTC)
Bendeki durum da aynı.[3] --Cobija (mesaj) 21.53, 9 Ağustos 2018 (UTC)

Twinkle[kaynağı değiştir]

Merhaba, @By erdo can isteği üzerine Twinkle dosyalarını incelemeye başladım. Ama bu araçla çok iç içe olmadığım için tam olarak çevrilmesi gereken kısımları bilmiyorum. Şu anda yaptığım şey şu; İngilizce vikideki Twinkle dosyalarını alıyorum ve onları şu anki çevrilmiş dosyalar ile karşılaştırıp zaten çevrilmiş kısımları tekrar ekliyorum. Yani kodları direk oradan alıyorum. Ama şu anki halde de sanırım çevrilmemiş kısımlar mevcut. Gözüme çarpanları çevirerek gidiyorum. Bütün dosyaların çevirisi bitince burada yayınlayacağım. Parça parça gidersem, aracın kullanımında hatalar olacağı için henüz güncellemiyorum sayfaları. Bu yüzden bana hata/çevrilecek kısımları bildirirseniz sevinirim. ~ Z (m) 20.31, 13 Ağustos 2018 (UTC)

@HastaLaVi2, emeğine sağlık. Translatewiki'den yapılması gereken çeviriler olursa bana da haber verilebilir (senin üyeliğin var mı bilmiyorum, gerek bu araç gerekse genel olrak konuşuyorum).--RapsarEfendim? 21.01, 13 Ağustos 2018 (UTC)
 • Merhaba, Twinkle'ın çevrilmesi gerektiği sonucuna ilk önce /Preferences sayfasında varmıştım o yüzden için çevrilecek kısımları direk size bildirmem biraz zor olabilir /Preferences sayfası haricinde açılır menüdeki şu kısım da çevrilmemiş. Kolay gelsin. Saygılar --By erdo can • msj 11.01, 14 Ağustos 2018 (UTC)

Yeni gelen kullanıcılara hoş geldin mesajı[kaynağı değiştir]

Selamlar, daha önce bu konu tartışılmıştı yanlış hatırlamıyorsam(başka proje ile karıştırıyor olabilirim). Yeni kayıt olan ve katkı gerçekleştiren kullanıcıların mesaj sayfasına otomatik hoş geldin şablonu yapıştıracak bir bot/eklenti falan oluşturabilir miyiz? Saygılar --By erdo can • msj 20.39, 14 Ağustos 2018 (UTC)

Çoook tartışıldı, destek görmedi :)--RapsarEfendim? 21.12, 14 Ağustos 2018 (UTC)

Hoşgeldin şablonu[kaynağı değiştir]

Bir süredir yeni kullanıcılar için kullanılan Hoşgeldin şablonu otomatik imza eklemiyor. Bir teknisyenimiz göz atabilir mi acaba? chanseyMesajYaz 22.01, 22 Ağustos 2018 (UTC)

Kusura bakmayın, sorun çözüldü... chanseyMesajYaz 23.06, 22 Ağustos 2018 (UTC)
Ben Hoşgeldiniz şablonu şablonunu yeğlerim, daha derli toplu duruyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.24, 26 Ağustos 2018 (UTC)
Tabii ki, kullanıcıların tercihine göre ikisi de kullanılabilir @Ahmet Turhan. chanseyMesajYaz 10.25, 26 Ağustos 2018 (UTC)

İki şablon hakkında[kaynağı değiştir]

Tartışma sayfaları pek göz önünde olmuyor, hele şablonların tartışmaları hiç olmuyor. İki şablonda teknik görüş gerekli, ilgi çekmesi adına buraya ekliyorum.

Kaynakça şablonlarındaki tarih biçimleri[kaynağı değiştir]

Merhabalar herkese. Son zamanlarda çoğu kullanıcının da bildiği üzere kaynak gösterme şablonlarını modüle aktardık. Ama şöyle bir durum oluştu, en başından beri bu başlığı açmak istiyordum ama bir türlü fırsatım olmuyordu. Şimdi, yeni modülde bütün parametrelerin gözden geçirilme yan kontrol edilme özelliği var. Mesela bir isbn= parametresi girildiği zaman o değerin gerçekten bir isbn olup olmadığını kontrol ediyor ve değilse hatayı gösteriyor ki düzeltilsin diye. Aynı şekilde tarihlerde de bu durum var. Şu anda çoğu maddede tarih parametresinde şu gibi değerler mevcut: "1-12-2018" veya "5.7.2017" vs.. Bu kullanımların Vikipedi'de kullanılmaya devam edilmesi mi doğrudur, yoksa bunların "1 Aralık 2018" ya da "5 Temmuz 2017" şekline çevrilmesi mi? Çünkü ilk örnekteki gibi girildiğinde şu an modül hata veriyor, çünkü bu kullanımı yanlış olarak görüyor. Eğer bu kullanım doğru kabul görecekse bu biçimi modüle tanımlayacağım, ama yanlış olduğu düşünülüyorsa bu tarz tarih biçimlerini düzeltmek gerekir. Benim düşüncem bu kullanımların ikinci şekle değiştirilmesi yönündedir. Herkese iyi çalışmalar. ~ Z (m) 09.02, 29 Ağustos 2018 (UTC)

 • Bence tek tip tarih kullanılmalı ve gün rakamlar ile ay harfler ile ve yıl rakam ile yazılmalı.SAİT71* 10.04, 29 Ağustos 2018 (UTC)
 • Standart olması iyi ama bu kadar çok maddeyi kim nasıl düzeltecek? Ayrıca ek sorunlar da oluşmakta sadece tarih gösterimi yok. Onları da Modül tartışma:Kaynak/KB1 sayfasında dile getireceğim sırayla :) --Hedda Gabler (mesaj) 15.31, 29 Ağustos 2018 (UTC)
SAİT71'e katılıyorum. Maddeler bir şekilde zaman içinde düzelir diye düşünüyorum. Vikiçizer (mesaj) 15.50, 29 Ağustos 2018 (UTC)
 • Sait'e katılmakla birlikte uygunsuz şekilde verilen tarihler bot yardımıyla düzeltilebilir diye düşünüyorum. Olmadı denk geldikçe elle değiştiririz. Konuyla ilgili değil ama bir kez de burada belirteyim yeri gelmişken. Tarih kısmında özellikle üç aylık dergilerde tire işareti, mevsimlik dergilerde ise mevsim adını kullanmak gerekiyor (Mart-Nisan-Mayıs 2018 ya da Güz 2011 gibi) ancak kullanınca şablon hata veriyor. O da aradan çıkarılsın. --Cobija (mesaj) 17.23, 29 Ağustos 2018 (UTC)
 • Ben de tarihlerin tek tip olmasının taraftarıyım "29 Ağustos 2018" gibi. Ayrıca tarihlerinin düzenlenmesi gereken sayfaları çokta uzakta aramaya gerek yok eğer yanlış anlamadıysam KB1 hataları: tarihler bu işe yaramıyor mu?. Saygılar --By erdo can • msj 20.06, 29 Ağustos 2018 (UTC)

Citenotice[kaynağı değiştir]

Citenotice'i bir kere kapatınca bir daha görüntülenmezdi. Tarayıcı veya çerez ayarı değişikliği yapmamama rağmen şu an her sayfada karşıma çıkıyor. Aynı sorunu yaşayan, çözüm önerisi olan var mı? --Sayginerv-posta 17.44, 29 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @Sayginer. Bu citenotice tam olarak nedir? ~ Z (m) 12.47, 31 Ağustos 2018 (UTC)
Sitenotice şurada. CSS ile geçici olarak devredışı bırakılabilir. --Superyetkinileti 17.15, 31 Ağustos 2018 (UTC)
Kişisel CSS sayfasıyla diyorsun değil mi? @Superyetkin --Sayginerv-posta 08.17, 2 Eylül 2018 (UTC)
Evet. --Superyetkinileti 16.31, 7 Eylül 2018 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Selamlar. Geliştirmeye çalıştığım bu şablonda bir sorun var. Normalde imleci noktaların üzerine getirdiyimizde resim eseri belirmeli. Ama imleci 7-8 kere böyle kullandıktan sonra bu fonksiyon çalışmıyor. Acaba Graph uzantısında hatamı var? İngilizce versiyonunda böyle hata olmuyor.--White DemΩn (el psy congroo) 06.34, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba, kodları incelediğimde hata veren kısımların Wikimedia Commons'da mevcut olmayan resimlerden kaynaklandığını buldum. Mesela bu dosya mevcut iken bu dosya yalnızca enwiki'de bulunmakta. filepath şablonu ulaşamadıdğı resimlerde boş çıktı veriyor. ~ SkyHorizonmsj 17.21, 3 Eylül 2018 (UTC)

TW SAS Aracı Hatası[kaynağı değiştir]

Maddeyi SAS'a göndermek için kullandığım sağ köşede bulunan TW alt menüsünde bulunan araç düzgün çalışmıyor. Maddenin SAS tartışmasını oluştursa da tartışma listesine düzgün ekleyemiyor. Bkz. Yedi İklim maddesi. Neden olabilir? --Mecnun (mesaj) 09.50, 2 Eylül 2018 (UTC)

Kaynak gösterme şablonlarındaki "sayfa" ve "sayfalar" parametreleri[kaynağı değiştir]

Şuradaki tartışmayı da bırakarak konuya gireyim, bu durumdan daha öncesinde hiç haberim yoktu, rastlamamıştım ama sanırsam bazı kullanıcılar bu parametrelerin kullanımını yanlış anlamışlar. İazak'ın bana yazmasıyla anladım ki, sayfa parametresini toplam sayfa sayısı olarak kullanıyormuş şu ana kadar hep. Halbuki şablonun belgelemesinde özellikle belirtilmiş böyle kullanılmaması gerektiği: sayfa veya sayfalar: Kaynakta içeriği destekleyen sayfa. Öncesinde sırasıyla s. veya ss. yer alır. Birden fazla sayfa varsa sayfaları tire (-) ile ayırın. Sıralı olmayan sayfaları virgül (,) ile ayırın. Kaynaktaki toplam sayfa sayısını göstermek için kullanmayın. Bildiğiniz üzere de Lua'ya geçildi bu şablonlarda ve parametrelerde yapılan hatalar saptanıyor artık ve izleme kategorileri ekleniyor (bakınız: Kategori:Gereksiz parametre içeren kaynak kullanan sayfalar), şu anda bu kategoride 1281 madde varmış. Bunların hepsi "sayfa" ve "sayfalar" parametresi için olmayabilir, çünkü bu kategori aynı değeri sağlayan iki farklı parametre girilmiş şablonları listeliyor. Aynı anda "erişimtarihi" ve "erişim-tarihi" kullanmak gibi yani. Ne kadar maddede bu sorun var kestiremiyorum şu anda. Ama bu durumu direk olarak sayfa ve sayfaların aynı anda kullanıldığı zaman hatayı göz ardı ettireyim mi yoksa bir çözüm mü üretelim? ~ Z (m) 14.29, 9 Eylül 2018 (UTC)

Geçen sene ss ve s aynı şey sanıldığı için belgeleme sayfasını daha netleştirmeye yönelik ufak bir çabam olmuştu ama bu sefer bambaşka bir yerden sorun patlak vermiş. Hatanın üretilmesini önlemek sağlıklı olmaz diye düşünüyorum. Mecburen elle düzelteceğiz ya da botçulardan dahiyane bir fikir bekleyeceğiz. Şimdilik MediaWiki:Recentchangestext'e ekledim takip kategorisi olarak, belki ilgi çeker de biri ilgilenir. Gerçi kaynağa erişim olmadan böyle bir sorun nasıl düzeltilebilir onu da kestirmek güç.
Vito Genovese 11.07, 10 Eylül 2018 (UTC)

O değil de, yukarıdaki kategoriden birkaç maddeye baktım da, archivetarih, accesstarih nedir ya. Ya da url/arşivurl kullanmışken, tekrar URL/archiveurl girmek neden? Bunları kim yaptı bilmiyorum ama (kullanıcılar veya botlar) bu kadar fazla olmasına şaşırdım.— HazanEvet benim? 14.20, 12 Eylül 2018 (UTC)

Timeline[kaynağı değiştir]

Adour gibi <timeline> etiketinin kullanıldığı sayfalar, otomatik olarak "Pages using Timeline" kategorisine ekleniyor. Bu kategori adını nerede değiştirebiliriz acaba? — Pınar (mesaj) 10.27, 10 Eylül 2018 (UTC)

MediaWiki:Timeline-tracking-category
Vito Genovese 10.59, 10 Eylül 2018 (UTC)
Sağol Vito :) Bir zahmet Türkçe'ye çevirebilir misin? Ben sadece kaynağı görebiliyorum. — Pınar (mesaj) 11.04, 10 Eylül 2018 (UTC)
Timeline İngilizce mi kalmalı kestiremediğim için not düşüp yapmak isteyene bırakayım dedimdi. :) Var mı bir çeviri önerin?
Vito Genovese 11.08, 10 Eylül 2018 (UTC)
Timeline İngilizce kalabilir bence. "Timeline kullanan sayfalar" diyebiliriz. — Pınar (mesaj) 11.43, 10 Eylül 2018 (UTC)
Kategori:Timeline kullanan sayfalar servise hazır.
Vito Genovese 11.45, 10 Eylül 2018 (UTC)

Bilgi kutularındaki kullanılmayan parametreler[kaynağı değiştir]

Merhaba, Şablon:Uluslararası Antalya Film Festivali bilgi kutusuna açılış ve kapanış parametrelerini ekledim ancak 53. Uluslararası Antalya Film Festivali maddesinde görüleceği üzere maddede bu parametrelerin kullanılmaması rağmen başlıklar görünür vaziyette. Yine benzer bir durum aynı bilgi kutusunun "Akılda kalanlar" kısmı için de geçerli. Bu parametreleri kullanılmadıkları zaman görünmez hale getirmenin bir yöntemi elbet vardır diye düşünüyorum ama ben bilmiyorum bunu :) Bilen bir arkadaşımız varsa bu sorunu çözebilir mi rica etsem. --Pragdonmesaj 11.36, 13 Eylül 2018 (UTC)

@Pragdon, sizin eklediğiniz şekilde olmaz çünkü bu şablon normal bilgi kutusu şablonu ile oluşturulmamış. Öyle olsaydı dediğiniz otomatik hallolurdu. Ama direk html eklediğiniz için her sayfada tabi ki çıkacak. Bütün parametrelere tek tek if kodu yazdım. Halloldu. Herhangi bir hata oluştuysa haber veriniz. İyi çalışmalar. ~ Z (m) 13.33, 13 Eylül 2018 (UTC)
@HastaLaVi2 eline sağlık ama bilgi kutusunda lüzumsuz boşluklar oluştu böyle. En iyisi ben bu şablonu en baştan yapayım. Şablon:Film festivali bilgi kutusu örneğindeki gibi yapacağım ama bu şablonda renk kodunu nereye nasıl ekliyoruz çözemedim. Bilgilendirebilirsen sevinirim. :) --Pragdonmesaj 13.51, 13 Eylül 2018 (UTC)
biçim= parametresini kullanarak background: #KOD; şeklinde girebilirsiniz. ~ Z (m) 13.59, 13 Eylül 2018 (UTC)

Kötüye kullanım süzgeci 64[kaynağı değiştir]

{{Sil}} şablonunun kaldırılmasını engelleyen bu süzgeç biraz esnetilemez mi? Kendi kullanıcı alt sayfamdan bile şablonu kaldırmam engellenmişti. Süzgece takılanlara baktığımızda da deneyimli kullanıcılar karşımıza çıkıyor. Bu kullanıcılar neyi kötüye kullanmayı denemiş olabilirler de değişiklik yapmalarına izin verilmemiş? Vito Mart 2017'de süzgece şu notu düşmüş: "50'den az değişiklik yapanların sil şablonunu kaldırmasına izin vermiyor. Bunu geçen ise şablonu kaldırabiliyor. Bu süzgeç, şablonu kaldıran hizmetli dışı tüm kullanıcıları uyaracak, ancak engellemeyecek. Sonrasında da değişikliği etiketleyecek." 50'den fazla değişikliğim olduğuna eminim ancak beni engelliyor :) Mavrikant Mayıs 2017'de süzgeci değiştiren son kişiymiş. Acaba o değişiklikten sonra mı bu kadar katı bir uygulamaya geçildi?--BSRF 💬 07.16, 22 Eylül 2018 (UTC)

@BSRF, yanlış hatırlamıyorsam bir kez uyarıyor bizi, sonra tekrar sayfayı kaydete tıklayınca değişiklik gerçekleşiyor. Deneyebilir misin?--RapsarEfendim? 07.44, 22 Eylül 2018 (UTC)
Haklısın uyarı veriyormuş. Ancak uyarı metni biraz ürkütücü.[4] Yine kullanıcı alt sayfamdan sil şablonunu çıkardım ve "otomatik süzgeç bu değişikliği zararlı olarak tanımladı" dendi. Nesi zararlı, kime ne zararı var? "Lütfen maddelerden hızlı silme etiketlerini çıkarmayınız" diye de kesin bir talimat veriyor. Gerektiğinde pekala sil şablonu da çıkarılabilir. Ne zaman çıkarılacağına karar verebilecek kapasitede görülmüyor muyuz? Süzgeçte yapılacak bir değişiklikle devriyelerin de hizmetliler gibi uyarılmadan şablonu çıkartabilmeleri sağlanamaz mı?--BSRF 💬 09.23, 22 Eylül 2018 (UTC)
Bu süzgeç sonradan mı oluşturuldu? Başta 8 numaralı süzgeç 150'den az değişikliğe sahip kullanıcıları kapsıyordu. Yine değişiklik sınırlaması getirilebilir bence. Otomatik özet girme seçeneği de eklenebilir: "Sil şablonu çıkarıldı." gibi. --Turgut46 11.11, 22 Eylül 2018 (UTC)

Kaynakça[kaynağı değiştir]

Eskiden kaynaklı sayfalara kaynakça şablonu eklenmediğinde <ref> etiketleri var ama ... yok gibisinden bir uyarı çıkardı. Şimdi ise hiçbir şey konulmasa bile sayfanın en sonuna kaynakları listeliyor (yani dış bağlantılar gibi bir bölüm yoksa kaynakça şablonu boşa çıkıyor) gibi. Teknik bir değişiklik mi oldu yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum? --Sayginerv-posta 18.11, 2 Ekim 2018 (UTC)

Kaynakça şablonunun sayfalara otomatik olarak eklenmesi birkaç ay önceki Mediawiki güncellemelerinin biriyle gelmişti. Bilginize. --Superyetkinileti 19.07, 2 Ekim 2018 (UTC)
Evet bayadır var bu özellik. En altta listeliyor kendisi.Sait* 21.24, 2 Ekim 2018 (UTC)


Şablonda karşılaştığım Basketbol Puanlama Sistemi hakkında[kaynağı değiştir]

Uzun bir aradan sonra merhaba. 2018-19 Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin grup tablolarını düzenlerken puanlamada bir hata ile karşılaştırdım. Şablonda A grubu puanlama galibiyet 3 puan, yenilgiye 0 puan yazıyor. Diğer 3 grupta olması gerektiği gibi puanlama 2 puana, 1 puana. O kadar baktım da nerede yanlış/eksik olduğunu göremedim bir türlü. Nasıl düzeltebilir bu durum?--Hancer i figan (mesaj) 06.19, 12 Ekim 2018 (UTC)

Küçük bir değişiklik yaptım, sanırım oldu. --CosmosAwaymesaj 13.51, 12 Ekim 2018 (UTC)
Teşekkürler --Hancer i figan (mesaj) 08.33, 15 Ekim 2018 (UTC)


Şablon Hakkında[kaynağı değiştir]

Purity Ring sayfası için Yeni bir şablon oluşturdum. Şablonun en üst kısmında G * T * D olması yerine [[Şablon:|G]] T [[[:Şablon:Fullurl:Şablon:]] D] şeklinde duruyor. Bu nasıl düzeltebilir? --Hancer i figan (mesaj) 05.52, 2 Kasım 2018 (UTC)

Editing News #2—2018[kaynağı değiştir]

14.17, 2 Kasım 2018 (UTC)

Düzenleme Haberleri #2—2018[kaynağı değiştir]

14.17, 2 Kasım 2018 (UTC)Çeviri: --ToprakM 19.49, 2 Kasım 2018 (UTC)

Şablon düzenleme[kaynağı değiştir]

Şablon:Suç örgütü bilgi kutusu düzgün çalışmıyor hatanın neyden kaynaklandığını çözemedim birisi yardımcı olabilir mi? Saygılar --By erdo can • msj 14.14, 3 Kasım 2018 (UTC)

Bahsettiğiniz şey bu muydu? ~ Z (m) 14.58, 3 Kasım 2018 (UTC) 
Teşekkürler bilgi kutusu sayfasını düzgün okumamışım. --By erdo can • msj 15.09, 3 Kasım 2018 (UTC)

AWB Yardım[kaynağı değiştir]

Son 1 Haftadır AWB kullanmak istiyorum ama sayfaları nasıl arayacağım bilmiyorum Bana yardım edebilir misiniz nasıl madde listesi yapacağım? Saygılar iyi vikiler--Doruk843 17.52, 23 Kasım 2018 (UTC)

 • Onlarca hatalı değişiklik yapmışsınız ve bunları seri olarak yapmışsınız. Anlam ayrımı sayfalarına öksüz ve taslak etiketi eklemek, taslak seviyesini çoktaaaan aşalı maddelere taslak şablonu eklemek gibi. Elli defa dedim, bu araç, böyle rastgele kullanılmaya açık olduğu sürece, bilinçli ya da bilinçsiz, Vikipedi'ye zarar verme potansiyeli olan bir araçtır ve bir an önce hizmetlilerimizin bir şeyler yapması gerekmektedir.--RapsarEfendim? 21.18, 23 Kasım 2018 (UTC)
 • Evet zararlı değişiklik yapma potansiyeli çok yüksek AWB herkesin kullanımına açık sonuçta. Ama Kullanıcıları ayıramayız ki. AWB'yi isteyen tüm kullanıcılar kullanabilmeli. Yalnızca kullanıcıların daha hiçbir şey bilmeden atlamaması gerekiyor. Belki listeye kullanıcı adını ekleyen tüm kullanıcılar için bir kontrol yapılıp, onlara önce programı öğrenme süresi verilebilir. ~ Z (m) 07.30, 28 Kasım 2018 (UTC)

Eski ülke bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablonun tartışma sayfasında yazdığım üzere, "Bayrak ve armanın kendileriyle altlarındaki yazılar yamuk duruyor. Şablonun soluna meyilliler. Bunların ortalanması gerekiyor. Kodlarda bir hata var sanırım." Ayrıca devletlerin Türkçe adlarıyla kendi dillerindeki adları sola hizalı duruyor. Bence bunun korunması sağlanmak istenebilir ama bayrakla arma ve altlarındaki yazılar sorunu çözülmeli. - Ullierlich 09.06, 25 Kasım 2018 (UTC)

@Ullierlich, sorun düzelmiş herhalde. ~ Z (m) 07.27, 28 Kasım 2018 (UTC)
Yeniden yamuk gözükmeye başladı, @HastaLaVi2. - Ullierlich 10.34, 12 Aralık 2018 (UTC)

mw.util.jsMessage[kaynağı değiştir]

Hi, the mw.util.jsMessage() function was deprecated in 2012, and will soon not be working. According to phab:P7840 there's at least one gadget using this function on your wiki, but it is likely it won't cause much of a problem anyway. We don't see this function being used much and this message is mainly to be on the safe side. There's a migration guide that explains how to use mw.notify instead. See phab:T193901 for more information. /Johan (WMF)

09.39, 26 Kasım 2018 (UTC)

mw.util.jsMessage[kaynağı değiştir]

Selam, mw.util.jsMessage() işlevi 2012 yılında kullanımdan kaldırıldı ve yakında çalışmamaya başlayacak. phab:P7840'e göre, vikinizde bu işlevi kullanan en az bir gadget var, lakin büyük olasılıkla bir sorun oluşturmayacaktır. Bu fonksiyonun çok az kullanıldığını görüyoruz ve bu mesaj esas olarak güvenli tarafta. Bunun yerine mw.notify'in nasıl kullanılacağını açıklayan bir geçiş kılavuzu var. Daha fazla bilgi için bakınız phab:T193901. /Johan (WMF)

09.39, 26 Kasım 2018 (UTC)

Çeviri: --ToprakM 19.34, 26 Kasım 2018 (UTC)

Advanced Search[kaynağı değiştir]

Johanna Strodt (WMDE) (talk) 11.03, 26 Kasım 2018 (UTC)

Geliştirilmiş Arama[kaynağı değiştir]

Johanna Strodt (WMDE) (mesaj) 11.03, 26 Kasım 2018 (UTC)Çeviri: --ToprakM 19.30, 26 Kasım 2018 (UTC)

Kişi bilgi kutusuna ses modülü eklemek[kaynağı değiştir]

Kişi bilgi kutusuna ses kaydı eklemek istiyorum. Şuradaki gibi: Michael Sheen Örneğin Türkçe Vikipedi'de Florence_Nightingale maddesine Commons'taki ses kaydını ekleyeceğim (Nightingale ses kaydı) Ses modülü kişi bilgi kutusuna nasıl eklenir, yardımcı olur musunuz?--Başak (mesaj) 23.43, 2 Aralık 2018 (UTC)

Bilgi kutusundaki "ek bilgi" parametresine Dinle şablonunu kullanarak ekleyebilirsiniz dosyayı. {{Dinle | dosyaismi = Florence Nightingale voice - 1576A 2nd Rendition Crop.ogg | başlık = | açıklama = }} gibi. @BasakHazanEvet benim? 08.53, 3 Aralık 2018 (UTC)

Dolaşım şablonlarındaki sorun[kaynağı değiştir]

Şablon:En İyi Yabancı Film Ödülü için Oscar'da Türkiye'yi temsil eden filmler şablonunda taşma sorunu var. Şuan hatırlayamadığım bir kaç şablonda daha denk geldim bu duruma. Sorunun çözümünü bilen arkadaş ilgilenebilir mi rica etsem. --Pragdonmesaj 13.27, 9 Aralık 2018 (UTC)

Düzeltildi. --Superyetkinileti 13.32, 9 Aralık 2018 (UTC)
Eline sağlık @Superyetkin. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 14.13, 9 Aralık 2018 (UTC)

Metin editörü altındaki simgeler[kaynağı değiştir]

Metin editörü altında eskiden ref, blockquote, nowiki, code vs. gibi simgeler vardı ve bende şu an yok. Kaldırıldı mı yoksa sorun bende mi? --Hedda Gabler (mesaj) 16.27, 9 Aralık 2018 (UTC)

 • @Hedda Gabler, birkaç haftadır bende de yok. En azından yanıtsız kalmasın, sorun sende değil yani sadece :/--RapsarEfendim? 20.04, 12 Aralık 2018 (UTC)
  • Superyetkin'in dediğine göre MediaWiki yazılımından kaldırılmış bu kısım. --Hedda Gabler (mesaj) 17.28, 15 Aralık 2018 (UTC)
Yok artık! Amaç? Muhtemelen geri gelecektir de...--RapsarEfendim? 18.55, 15 Aralık 2018 (UTC)
Ama bu kısım Vikisözlük'te hala bulunmakta. Neden burada gözükmüyor ki? ~ Z (m) 23.47, 22 Aralık 2018 (UTC)
Geri getirme durumumuz yok mu? Kategori, şablon, kaynakça gibi ögeleri eklerken çok zorlanıyorum. --Hedda Gabler (mesaj) 01.37, 22 Ocak 2019 (UTC)

Bilgi kutularındaki bozukluklar[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Gördüğüm kadarıyla bilgi kutularında bozukluklar meydana gelmiş. Kiminde soldaki kısımlar ortalanmış, kiminde ortalanan kısımlar sola kaymış filan. Bu durum sadece tek bir bilgi kutusunda değil çoğunluğunda böyle. --Hedda Gabler (mesaj) 17.27, 15 Aralık 2018 (UTC)

Kontrol edilmiş olarak işaretle[kaynağı değiştir]

Son değişikliklerde, yeni bir sayfa açılmışsa ve bu sayfaya gittiğimizde; sayfanın sağ alt köşesinde "Kontrol edilmiş olarak işaretle" diye bir bağlantı çıkıyor. Benzer şekilde yine son değişikliklerde, yeni açılmış maddelerin yanında kırmızı bir ünlem işareti var. Bunlar, bizim sürüm kontrolü uygulamasına geçince terk ettiğimiz hususlar. Kaldırılmaları mümkün müdür?--RapsarEfendim? 02.26, 27 Aralık 2018 (UTC)

Sivillere karşı saldırı bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

İlgili şablonda yapılan son revizyonların ardından "işleyenler/failler" parametresi bilgi kutularından kayboldu. Tartışma sayfasında iki kez rica ettim ama geri dönen olmadı. Bilgisi olan bir teknisyen bununla ilgilenirse sevinirim. --Maurice Flesier message 08.34, 27 Aralık 2018 (UTC)

Bu sorun yukarıda da belirttiğim gibi bilgi kutularında bozukluklar meydana gelmiş ve onun bir parçası gibi gözüküyor. Aynı durum başka şablonlarda da var: Parametresi olup da bilgi kutusunda gözükmüyorlar. Şablonda sorun yok gibi neredeyse. --Hedda Gabler (mesaj) 13.45, 27 Aralık 2018 (UTC)

Son sürüm[kaynağı değiştir]

"Özel:Katkılar/X" türü sayfalarda, değişikliklerin hâlen son sürüm olduğunu belirten uyarı ( (son)) şeklinde şu an. translatewiki'den düzeltme gerekiyor galiba deyip baktım ama ilgili bölümü bulamadım. Düzeltebilen olursa iyi olur.--Sayginerv-posta 14.43, 2 Ocak 2019 (UTC)

Düzeltildi. --Superyetkinileti 15.17, 2 Ocak 2019 (UTC)
Aynı anda bakıyormuşuz galiba, pardon. Ben de Translatewiki'den güncelleyip buradaki sürümü sildim, etki etmesi uzun sürmez. Yalnız orijinali Current olduğu için Güncel hâline getirdim. Recent'tır Last'tır bir sürü şeye Son diyoruz zaten.
Vito Genovese 15.29, 2 Ocak 2019 (UTC)

FileExporter beta feature[kaynağı değiştir]

Johanna Strodt (WMDE) 09.41, 14 Ocak 2019 (UTC)

Dosya görüntüleme sorunu[kaynağı değiştir]

Anal seks maddesinde bir png dosyası güncellemesi yaptım fakat görüntülemede bir sorun oluştu. İlgilenen arkadaş olursa memnun olurum. --Maurice Flesier message 21.27, 21 Ocak 2019 (UTC)

Dosya şu sayfada bulunduğu için görüntülenmiyor. O sayfaya ilgili kısma bir hizmetli tarafından "exept on Anal seks" diye yazılırsa muhtemelen sorun çözülür. -- Curious (mesaj) 21.44, 21 Ocak 2019 (UTC)
aktif yakalayabildiğim @Sakhalinio ve @Vito Genovese rica etsem üstte belirtilen listedeki hizmetli müdahalesini yapabilir misiniz. --Maurice Flesier message 19.12, 22 Ocak 2019 (UTC)
Hizmetlilerimiz "Wiki-pegging.png" dosyasını Köpek pozisyonu maddesinden hariç tutabilirlerse iyi olur galiba liste ingilizceden direkt olarak copy-paste yapılmış. Saygılar --By erdo can • msj 18.49, 23 Ocak 2019 (UTC)

AWB ile yapılan değişiklikleri gizleme[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar AWB ile yapılan değişiklikleri izleme listemde nasıl gizlerim? İzleme listemin çoğu Vikiçizer ve Teacher'in yaptığı AWB değişiklikleri ile doluyor, bu değişiklikleri gizlemem mümkün mü, beni ilgilendiren diğer değişiklikler. Bot değişikliklerini ve küçük değişiklikleri de gizledim ama yine de görünüyorlar. Mukaddimeileti 10.29, 5 Şubat 2019 (UTC)

By erdo can AWB değişikliklerini gizlemek için şöyle bir kolaylık oluşturmuş. --Théoden ileti 12.24, 5 Şubat 2019 (UTC)
İşe yaradı sanırım, teşekkürler Theoden. Mukaddimeileti 12.34, 5 Şubat 2019 (UTC)
Bu kullanılınca da hem awb kullanan kullanıcının katkıları gözükmüyor hem son değişiklikler sağlıklı sonuç vermiyor. --Hedda Gabler (mesaj) 19.12, 6 Şubat 2019 (UTC)
@HakanIST'in bir fikri vardı, bot-gibi (bot-like) kullanıcılara bir kullanıcı grubu tanıma ile ilgili. Nedir son durum diye kendisini pingliyorum, burada uygulanabilirliği var mı? --Vikiçizer (mesaj) 19.16, 6 Şubat 2019 (UTC)
 • Yeri gelmişken, neden bot hesabı alınmadığı sorusunu de sorayım bari. Malum, bu değişiklikler insan ilgisi gerektirecek değişiklikler değil (şablon yönlendirmelerini giderme mesela).--RapsarEfendim? 20.14, 6 Şubat 2019 (UTC)
Acaba bu değişikliklikleri etiketlersek ayarlardan da etiketi belirtirsek filtrelenmez mi? --Hedda Gabler (mesaj) 20.51, 7 Şubat 2019 (UTC)
Ben de Rapsar gibi düşünüyorum. Eskiden bot hesabı alınıyordu, o zorunluluk kaldırılmış tamam, ama böyle çokça kullanılan botlar için bot hesabı alınabilir bence. Mukaddimeileti 12.21, 8 Şubat 2019 (UTC)
Hedda Gabler'in dediği gibi belki bu değişiklikler küçük değişiklik olarak kaydedilirse görülmez belki. Mukaddimeileti 12.27, 8 Şubat 2019 (UTC)
@Mukaddime, daha önce bu soruyu yönelttiğimde "bu değişiklikler insan kontrolüne muhtaç" deniyordu. Şu anda AWB değişikliklerinin yarısından fazlası, insan kontrolüne muhtaç olmayan değişiklikler. Bot kullanma yetkisini herkese vermiyoruz ama bot gibi hareket eden AWB kullanma yetkisi herkese açık. Bot başvurusu rededdilen bir kullanıcının AWB kullanarak gayrıresmî bir bot işletmesinin önünde hiçbir engel yok mesela. Yahut hiç bor başvurusunda bulunmadan, bot gibi hareket edilmesinin önünde de hiçbir engel yok. Bir tek ben mi burada bir sorun olduğunu düşünüyorum?--RapsarEfendim? 19.49, 8 Şubat 2019 (UTC)