Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Citation Hunt[kaynağı değiştir]

Kaynaksız maddeleri göstermek için şurada basit bir araç buldum: https://tools.wmflabs.org/citationhunt/en?id=fa60dbdc&cat=all. Eğitim Programında Kaynak ekleme hakkında sınıf uygulaması yapma, atölye çalışması vb. sırasında işe yarayacağını düşündüm. Türkçe dil sürümünü için de kullanabilmek için ne yapmak gerekir? Bununla ilgilenen olur mu?--Başak (mesaj) 13:34, 8 Eylül 2016 (UTC)

 • Daha detaylı açıklamak gerekirse ilgili aracı, Türkçe Vikipedi'de "kaynak gösterilmeli" ibaresi eklenmiş rastgele bir ifadeyi karşımıza çıkaran bir araç bu. İlgili ifadeyi gördükten sonra "bunu hallederim" ya da "sıradaki" seçenekleri mevcut. İlkine tıkladığımızda bizi o maddedeki ilgili kısma yönlendiriyor, sıradaki butonuna tıkladığımızda ise başka bir ifade çıkarıyor karşımıza. Bence Vikipedi'yi kaynaklandırarark daha güvenilir bir bilgi kaynağı hâline getirmenin gayet eğlenceli bir yolu :) Wikitech'ten çevirisi yapılıp, yerel Vikilere uyarlanıyor sanırım. Ben izin başvurusunda bulundum uyarlamak için. Zaten 3-5 cümlelik bir şey çevirisi :)--RapsarEfendim? 16:53, 8 Eylül 2016 (UTC)
Kullanıcı:Basak, Wikitech izni aldım ama bu sefer de nereden eriştiğimi unuttum ve bulamadım :(--RapsarEfendim? 11:04, 22 Eylül 2016 (UTC)

Uygulamanın Türkçe uyarlaması geliştirilmiş ve Kaynak Avcısı adıyla şurada sunulmuştur. --Superyetkinileti 16:54, 9 Ekim 2016 (UTC)

ISSN sorgulama sayfası[kaynağı değiştir]

Dergi kaynağı şablonunda kullanılan ISSN parametresine girilen numaraya tıklandığında direkt olarak worldcat.org'da sorgulama ekranına gidiyoruz fakat birçok dergi burada listelenmemiş olabiliyor ve dolayısıyla boş sayfayla karşılaşıyoruz. Kaynakçalarda "ISSN 2148-306X" şeklinde bağlantı oluşuyor fakat tıkladığınızda görebileceğiniz gibi bir sonuç bulunamıyor. Aynı ISSN buradan sorgulandığında sonuç veriyor. Daha yararlı olması açısından ISSN sorgulamasını da direkt olarak worldcat.org'a yönlendirmek yerine "ISBN 9786056469909" örneğinde olduğu gibi Vikipedi içerisinde seçenek sunacak bir hale getirebilir miyiz? --Cobija (mesaj) 23:39, 18 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı:Cobija, ben şöyle değişiklik yaptım ve olumlu sonuç verdi sanıyorum ki. Bir de sen kontrol edebilir misin? Bildirim ve uyarın için ayrıca teşekkürler :)--RapsarEfendim? 11:09, 22 Eylül 2016 (UTC)

ISSN numarasını ISBN sorgulama sayfasında sorgulatır hale getirmişsin ama Bu şekilde hiçbir sonuç getirmiyor ki? Misal: . ISSN 1300-7874.  --Cobija (mesaj) 11:35, 22 Eylül 2016 (UTC)

Oradan sorgulandığını sanıyordum ben, olmamış. Geri alıyorum o vakit, üzgünüm..--RapsarEfendim? 11:43, 22 Eylül 2016 (UTC)

Yeni kategori oluştururken...[kaynağı değiştir]

Yeni kategori oluştururken, ""Kategori:1988'de Afganistan" sayfasını oluşturmaktasınız" kategorisindeki sayfalar şeklinde bir yazı yazıyor. Doğrusu "Kategori:1988'de Afganistan" sayfasını oluşturmaktasınız" olması gerekmiyor mu?--RapsarEfendim? 11:00, 22 Eylül 2016 (UTC)

Kaynakça şablonu[kaynağı değiştir]

{{Kaynakça|2}} ve {{Kaynakça|3}} şablonunda bir sorun var sanırım. Sütunlarda kaynak numaraları yanlış yazıyor. Örnek için: Okan Yalabık. Aynı sorun şablonun kullanıldığı diğer maddelerde de mevcut. Düzeltebilir miyiz? — OkanfanEvet benim? 16:56, 22 Eylül 2016 (UTC)

Commons'taki altyazılı videolar[kaynağı değiştir]

Sorunum şu: Commons'taki bazı videoların Türkçe altyazısını hazırlıyorum (örneğin şu video) Sonra bu Türkçe altyazılı videoları bilgisayarıma indirmek, Facebook sayfasına yüklemek vs. istiyorum. Bunun yolunu bulamadım. Sadece videonun kendisini indirebiliyorum (altyazısız olarak). O zaman altyazıları çevirmenin bir anlamı kalmıyor... Derdime çare olarak şunu yaptım: Commons'taki altyazılı videoyu ekran görüntüsü alma programı ile kaydedip o ekran görüntüsünü bilgisayarıma indirip kullandım. Ama her zaman başarılı olmuyor, üstelik de zahmetli bir iş... bir altyazı için çevirmenin dışında bu kadar zahmetli bir uğraşa girmeliyim gerçekten? Yok mu başka yolu? --Başak (mesaj) 11:30, 30 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı:Basak en:Camtasia Studio adlı program ekrandaki videoyu kaydetmene yardımcı olabilmektedir. --II. Niveles (mesaj) 11:35, 30 Eylül 2016 (UTC)
Basak, Pinnacle Studio 16 isimli bir uygulama sayesinde yapabilirsin bunu. — OkanfanEvet benim? 17:17, 4 Ekim 2016 (UTC)
Teşekkürler... Facebook'a video ve altyazı (.srt) dosyalarını ayrı ayrı yükleyerek hallettim... Böyle kolay oldu. Yalnız Türkçe karakter sorunu var; Türkçe karakterleri değiştirmek zorunda kaldım.--Başak (mesaj) 17:29, 4 Ekim 2016 (UTC)
Altyazı dosyasının karakter kodlaması UTF-8 mi? Değilse bir de öyle dene? --Cobija (mesaj) 17:57, 4 Ekim 2016 (UTC)

Toplu mesaj gönderimi yetkisi[kaynağı değiştir]

İşbirliği projeleri ve bunun gibi periyodik duyuru gerektiren veya belirli bir listeye yapılacak duyuruların tek tek gönderilmesi yerine, mediawiki'nin 'toplu mesaj gönderim' özelliği ile gönderilmesine imkan sağlamak için 'Toplu mesaj göndericisi' kullanıcı grubunun kurulmasını öneriyorum. Bu gruba katılım hizmetli onayıyla olacak. Bu şekilde,

 • Toplu mesaj gönderimi yapacak kullanıcı, bir hizmetliden bu yetkiyi talep edecek.
 • Toplu mesaj göndericisi grubundaki kullanıcılar, alıcı listeleri oluşturacak
 • Kullanıcılar toplu mesajın alıcı listesinden kendini çıkarabilecek veya ekleyebilecek.

Topluluğun onayına sunuyorum. -- Hakan·IST 14:16, 2 Ekim 2016 (UTC)

 • Destek Destek --II. Niveles (mesaj) 14:17, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Mesajları biz görebilecek miyiz yoksa grup kendi içinde mi görebilecek sadece?--Locos Turcos (mesaj) 14:18, 2 Ekim 2016 (UTC)
Mesajlar el ile gönderilenden pek de farklı olmayacak, göndericisi 'MediaWiki message delivery' adlı bot olacak, şu örnekte olduğu gibi olacak , mesajın en altında gönderen ile ilgili bilgi yer alacak.-- Hakan·IST 14:52, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Böyle bir yetki kullanışlı olacaktır. Zira benim Vikipedi:VikiProje Siyaset/İşbirliği Projesi ve kişisel projem kaynaklı birçok defa ilgili kullanıcılara toplu mesaj göndermem gerekebiliyor. Ve daha önce çok defa, tek tek kullanıcılara aynı mesajı kopyala-yapıştır yöntemiyle gönderdim. İlgili kişilere kolay ulaşma imkanı verecek bu uygulama yerinde olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:58, 2 Ekim 2016 (UTC)
Vikipedi:VikiProje Veteriner Tıp projesini oluşturdum. Bu projeyi tamamladığımda yeni projeler oluşturmayı hedefliyorum. Bu proje özelinde diğer tüm projelerinin büyümesi ve ansiklopedinin gelişmesi için de bu mesaj yetkisi uygun olacaktır. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:58, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Özellikle proje, iş birliği gibi işlerle uğraşan, ama her başvurana değil de gerçekten ihtiyaç duyanlara verilirse yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 15:03, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Benim işime yarayacağından şüpheliyim fakat ilerleyen zamanlarda veya şu aralarda diğer kullanıcıların işine yarayabilir --Erdo Can 15:22, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Vikipedi kullanıcılarının vakitleri değerli. Zaten mesajları herkes görebiliyorsa sorun yok. Vakit kaybı olmasın. Tam destek.--Locos Turcos (mesaj) 18:06, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Potkal 21:33, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Çeşitli projeler gereği toplu mesaj gönderimine zaten ihtiyaç duyuluyordu. Öte yandan zaman açısından da tasarruf sağlayacağını düşünüyorum. --Ravages (mesaj) 11:32, 3 Ekim 2016 (UTC)

Yorum Sonuç Tartışma sonucu kullanıcı grubu oluşturma işlemi başlatıldı.-- Hakan·IST 09:00, 9 Ekim 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı , toplu mesaj kullanıcısı yetkisi Türkçe Vikipedide tanımlanmıştır, uzantı ile ilgili çevirilerin düzenlenmesi gerekmekte. Toplu mesaj gönderecek kullanıcıların, hizmetli duyuru panosunda talep yapmaları uygun olacaktır.--08:48, 13 Ekim 2016 (UTC)

Çeviri Sorunları[kaynağı değiştir]

Ben bir maddeyi İngilizce'den Türkçe'ye çevirirken kaynakça gözükmüyor. Sonra da çevirilerime kaynak belirtilmedi deniyor. Yardım... --Hakan Duran (mesaj) 17:16, 4 Ekim 2016 (UTC)

The Wikimedia Developer Summit wants you[kaynağı değiştir]

The Wikimedia Developer Summit is the annual meeting to push the evolution of MediaWiki and other technologies supporting the Wikimedia movement. The next edition will be held in San Francisco on January 9–11, 2017.

We welcome all Wikimedia technical contributors, third party developers, and users of MediaWiki and the Wikimedia APIs. We specifically want to increase the participation of volunteer developers and other contributors dealing with extensions, apps, tools, bots, gadgets, and templates.

Important deadlines:

 • Monday, October 24: last day to request travel sponsorship. Applying takes less than five minutes.
 • Monday, October 31: last day to propose an activity. Bring the topics you care about!

More information: https://www.mediawiki.org/wiki/Wikimedia_Developer_Summit

Subscribe to weekly updates: https://www.mediawiki.org/wiki/Topic:Td5wfd70vptn8eu4

MKramer (WMF) (talk) 19:07, 14 Ekim 2016 (UTC)

Editing News #3—2016[kaynağı değiştir]

17:49, 15 Ekim 2016 (UTC)

Şablon hatası[kaynağı değiştir]

Kullanıcı profilimde yer alan şablonlarla ile ilgili bir sorunum var. Sayfadaki görseller ve çalışma özetlerimin bulunduğu mavi renkli kutucuk şablonları, sayfayı aşağı yukarı ilerlettiğimde en alt sayfadaki proje göstergelerinin önünü kapatıyor. Bu durumu nasıl önleyebilirim? Diğer yazı şeklindeki içeriklerde ve sağdaki "göster" ikonuna tıklandığında sorun yok, en alttaki şablonlar yine bunların üstte görünüyor fakat, diğer türlü hep altta kalıyor. Sayfanın en alttaki şablonların her zaman üstte olmasını istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? --Ahmet Turhan (mesaj) 20:54, 17 Ekim 2016 (UTC)

Çözümü basitmiş gerçekten, teşekkür ederim :) Fakat şablonlardaki durum hala devam ediyor, özellikle "Vikipedi'ye eklediğim maddeler" şablonunun yanındaki göster ikonuna basınca durum net belli oluyor. Diğer alttakilerde de aynı durum mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:52, 19 Ekim 2016 (UTC)
O kadarı beni aşıyor malesef. --KediÇobanı🐈 12:48, 19 Ekim 2016 (UTC)

Başka bir şablon sorunu daha mevcut. Vikipedi:VikiProje Sovyetler Birliği'da her sayfaya koyduğum üst bannerlar farklı tarayıcılardan monitör çözünürlüklerine göre ince uzun kısa falan görünüyor. Hatta telefondan bağlanınca masaüstü görünümde çok uzun görünüyor. Bunu nasıl sabitleyebilirim? Yani ekranın sağlı sollu dengesi farklı yerlerden giriş yapıldığında banner da yok. Hatta şu an bende sayfalarda normal görünüm olmasına rağmen, yani banner ile alt içeriğin sağ sol dengesi olmasına rağmen, ekrana yakınlaştır-uzaklaştır yaptığımda yine alt bağlantılardan farklı büyüklükte görünüyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Şuradaki örnekte, asıl üst banner sağa doğru daha uzun farklı tarayıcılarla girildiğinde sağa doğru olan kısım farklı görünüyor. Örneğin PC'den girdiğimde mavi hücreler en sağda iken, telefondan girdiğimde çene altında kırmızı bant olan insan figürü en sağda görünüyor. Fakat bu görselde sağa doğru bir kayma yok. Bizim Sovyet projesinde ise bu görsel sağa doğru kayıp sayfa düzenini bozuyor. İşin içinden çıkamadım, yardım edebilecek konuya hakim bir kullanıcı arıyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:20, 19 Ekim 2016 (UTC)

 • Ne demek istediğinizi anladım Ahmet Turhan. İngilizce Vikipedide oluyor ancak Türkçe Vikipedide Script error: No such module "random". uyarısı veriyor. --KediÇobanı🐈 11:29, 19 Ekim 2016 (UTC)
Bu verdiğiniz örnekte de çözünürlükten kaynaklı bende sağ taraf gözükmüyor örneğin. Dördüncü görsel sonrası yok. Tüm altsayfalarda tüm bannerların hatasız görünmesini istiyorum da bir türlü beceremedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:47, 19 Ekim 2016 (UTC)
O kadarı beni aşıyor malesef. --KediÇobanı🐈 12:48, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı İlgilenenlere teşekkür ederim.

Fethullah Gülen[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Google aramalarında Vikipedi kaynaklı aramalarda 13 Nisan 2017 ölüm tarihi gözüküyor. Ancak sayfaya baktığımızda ve geçmişide kontrol ettiğimizde böyle bir değişiklik olmadığını görüyoruz bunun sebebi ne olabilir?--Lucky Lucianom 06:48, 21 Ekim 2016 (UTC)

Vikipedi'de kayıtlı olsun yada olmasın, herhangi bir kullanıcı değişikliği yayınlamasa da, "önizlemeyi göster" diyerek o içeriği elde edebilir. Ama değişiklik Google'da nasıl görünebilir dersek, en basitinden direk o Google sayfasında "öğeyi denetle" üzerinden içeriğini değiştirdikten sonra, ekran görüntüsünü alarak da o değişikliği sosyal medyada yayınlayabilir.--MerhabaNe yapabilirim? 06:56, 21 Ekim 2016 (UTC)
Aramalarda kaç saattir o şekilde gözüküyor --Lucky Lucianom 07:07, 21 Ekim 2016 (UTC)
Google'da geri bildirim özelliği vardır. Bir ara Google'da Fethullah Gülen'in fotoğrafı ünlü birisinin annesi olarak yer almıştır. Durum Vikipedi'den kaynaklanmamaktadır. Nitekim Google sayfaları da değiştirilebilinmektedir. Sorunun Google geri bildirim özelliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Medya'da Vikipedi hakkında yer alan ithamlar giderek ne kadar çok magazinsel bir hal alsa da; Vikipedi'de Fethullah Gülen sayfasında yayınlanmış "kararlı sürümleri" esas almaları daha doğru olacaktır. Bu yönüyle Vikipedi tamamen masumdur.--MerhabaNe yapabilirim? 07:23, 21 Ekim 2016 (UTC)
Google aramalarda çıkan şunun gibi verileri Vikipedi'den çekmez. Veri çekecek olsa bile Vikiveri'den çeker. Üst tarafta Vikipedi bağlantısı bulunması böyle bir algı oluşmasına neden olmuş olabilir. Örneğin "Sarımsak" yazdığımızda sağ tarafta "Besin Değerleri" çıkıyor. Vikipedi maddesinde o tür bilgiler mevcut değil. --Üçüncü Adam (mesaj) 13:31, 21 Ekim 2016 (UTC)