Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Commons'taki altyazılı videolar[kaynağı değiştir]

Sorunum şu: Commons'taki bazı videoların Türkçe altyazısını hazırlıyorum (örneğin şu video) Sonra bu Türkçe altyazılı videoları bilgisayarıma indirmek, Facebook sayfasına yüklemek vs. istiyorum. Bunun yolunu bulamadım. Sadece videonun kendisini indirebiliyorum (altyazısız olarak). O zaman altyazıları çevirmenin bir anlamı kalmıyor... Derdime çare olarak şunu yaptım: Commons'taki altyazılı videoyu ekran görüntüsü alma programı ile kaydedip o ekran görüntüsünü bilgisayarıma indirip kullandım. Ama her zaman başarılı olmuyor, üstelik de zahmetli bir iş... bir altyazı için çevirmenin dışında bu kadar zahmetli bir uğraşa girmeliyim gerçekten? Yok mu başka yolu? --Başak (mesaj) 11:30, 30 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı:Basak en:Camtasia Studio adlı program ekrandaki videoyu kaydetmene yardımcı olabilmektedir. --II. Niveles (mesaj) 11:35, 30 Eylül 2016 (UTC)
Basak, Pinnacle Studio 16 isimli bir uygulama sayesinde yapabilirsin bunu. — OkanfanEvet benim? 17:17, 4 Ekim 2016 (UTC)
Teşekkürler... Facebook'a video ve altyazı (.srt) dosyalarını ayrı ayrı yükleyerek hallettim... Böyle kolay oldu. Yalnız Türkçe karakter sorunu var; Türkçe karakterleri değiştirmek zorunda kaldım.--Başak (mesaj) 17:29, 4 Ekim 2016 (UTC)
Altyazı dosyasının karakter kodlaması UTF-8 mi? Değilse bir de öyle dene? --Cobija (mesaj) 17:57, 4 Ekim 2016 (UTC)

Toplu mesaj gönderimi yetkisi[kaynağı değiştir]

İşbirliği projeleri ve bunun gibi periyodik duyuru gerektiren veya belirli bir listeye yapılacak duyuruların tek tek gönderilmesi yerine, mediawiki'nin 'toplu mesaj gönderim' özelliği ile gönderilmesine imkan sağlamak için 'Toplu mesaj göndericisi' kullanıcı grubunun kurulmasını öneriyorum. Bu gruba katılım hizmetli onayıyla olacak. Bu şekilde,

 • Toplu mesaj gönderimi yapacak kullanıcı, bir hizmetliden bu yetkiyi talep edecek.
 • Toplu mesaj göndericisi grubundaki kullanıcılar, alıcı listeleri oluşturacak
 • Kullanıcılar toplu mesajın alıcı listesinden kendini çıkarabilecek veya ekleyebilecek.

Topluluğun onayına sunuyorum. -- Hakan·IST 14:16, 2 Ekim 2016 (UTC)

 • Destek Destek --II. Niveles (mesaj) 14:17, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Mesajları biz görebilecek miyiz yoksa grup kendi içinde mi görebilecek sadece?--Locos Turcos (mesaj) 14:18, 2 Ekim 2016 (UTC)
Mesajlar el ile gönderilenden pek de farklı olmayacak, göndericisi 'MediaWiki message delivery' adlı bot olacak, şu örnekte olduğu gibi olacak , mesajın en altında gönderen ile ilgili bilgi yer alacak.-- Hakan·IST 14:52, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Böyle bir yetki kullanışlı olacaktır. Zira benim Vikipedi:VikiProje Siyaset/İşbirliği Projesi ve kişisel projem kaynaklı birçok defa ilgili kullanıcılara toplu mesaj göndermem gerekebiliyor. Ve daha önce çok defa, tek tek kullanıcılara aynı mesajı kopyala-yapıştır yöntemiyle gönderdim. İlgili kişilere kolay ulaşma imkanı verecek bu uygulama yerinde olur. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:58, 2 Ekim 2016 (UTC)
Vikipedi:VikiProje Veteriner Tıp projesini oluşturdum. Bu projeyi tamamladığımda yeni projeler oluşturmayı hedefliyorum. Bu proje özelinde diğer tüm projelerinin büyümesi ve ansiklopedinin gelişmesi için de bu mesaj yetkisi uygun olacaktır. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:58, 6 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Özellikle proje, iş birliği gibi işlerle uğraşan, ama her başvurana değil de gerçekten ihtiyaç duyanlara verilirse yerinde olacaktır.--RapsarEfendim? 15:03, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Benim işime yarayacağından şüpheliyim fakat ilerleyen zamanlarda veya şu aralarda diğer kullanıcıların işine yarayabilir --Erdo Can 15:22, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Vikipedi kullanıcılarının vakitleri değerli. Zaten mesajları herkes görebiliyorsa sorun yok. Vakit kaybı olmasın. Tam destek.--Locos Turcos (mesaj) 18:06, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Potkal 21:33, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Çeşitli projeler gereği toplu mesaj gönderimine zaten ihtiyaç duyuluyordu. Öte yandan zaman açısından da tasarruf sağlayacağını düşünüyorum. --Ravages (mesaj) 11:32, 3 Ekim 2016 (UTC)

Yorum Sonuç Tartışma sonucu kullanıcı grubu oluşturma işlemi başlatıldı.-- Hakan·IST 09:00, 9 Ekim 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı , toplu mesaj kullanıcısı yetkisi Türkçe Vikipedide tanımlanmıştır, uzantı ile ilgili çevirilerin düzenlenmesi gerekmekte. Toplu mesaj gönderecek kullanıcıların, hizmetli duyuru panosunda talep yapmaları uygun olacaktır.--08:48, 13 Ekim 2016 (UTC)

Çeviri Sorunları[kaynağı değiştir]

Ben bir maddeyi İngilizce'den Türkçe'ye çevirirken kaynakça gözükmüyor. Sonra da çevirilerime kaynak belirtilmedi deniyor. Yardım... --Hakan Duran (mesaj) 17:16, 4 Ekim 2016 (UTC)

 • Şimdi hiç çeviri yapamıyorum ama eskiden metini, bağlantı ve kategorileriyle çevirtip, kaynakları kendim ekliyordum ("cite web-> web kaynağı" gibi değişikliklerle). Benim bildiğim yol bu. Kaynaklandırma, iyi+ maddelerde hep Murasaki Shikibu maddesindeki gibi olsa çok rahat olur. --Deniz (mesaj) 20:39, 14 Kasım 2016 (UTC)

The Wikimedia Developer Summit wants you[kaynağı değiştir]

The Wikimedia Developer Summit is the annual meeting to push the evolution of MediaWiki and other technologies supporting the Wikimedia movement. The next edition will be held in San Francisco on January 9–11, 2017.

We welcome all Wikimedia technical contributors, third party developers, and users of MediaWiki and the Wikimedia APIs. We specifically want to increase the participation of volunteer developers and other contributors dealing with extensions, apps, tools, bots, gadgets, and templates.

Important deadlines:

 • Monday, October 24: last day to request travel sponsorship. Applying takes less than five minutes.
 • Monday, October 31: last day to propose an activity. Bring the topics you care about!

More information: https://www.mediawiki.org/wiki/Wikimedia_Developer_Summit

Subscribe to weekly updates: https://www.mediawiki.org/wiki/Topic:Td5wfd70vptn8eu4

MKramer (WMF) (talk) 19:07, 14 Ekim 2016 (UTC)

Editing News #3—2016[kaynağı değiştir]

17:49, 15 Ekim 2016 (UTC)

Şablon hatası[kaynağı değiştir]

Kullanıcı profilimde yer alan şablonlarla ile ilgili bir sorunum var. Sayfadaki görseller ve çalışma özetlerimin bulunduğu mavi renkli kutucuk şablonları, sayfayı aşağı yukarı ilerlettiğimde en alt sayfadaki proje göstergelerinin önünü kapatıyor. Bu durumu nasıl önleyebilirim? Diğer yazı şeklindeki içeriklerde ve sağdaki "göster" ikonuna tıklandığında sorun yok, en alttaki şablonlar yine bunların üstte görünüyor fakat, diğer türlü hep altta kalıyor. Sayfanın en alttaki şablonların her zaman üstte olmasını istiyorum, bunu nasıl yapabilirim? --Ahmet Turhan (mesaj) 20:54, 17 Ekim 2016 (UTC)

Çözümü basitmiş gerçekten, teşekkür ederim :) Fakat şablonlardaki durum hala devam ediyor, özellikle "Vikipedi'ye eklediğim maddeler" şablonunun yanındaki göster ikonuna basınca durum net belli oluyor. Diğer alttakilerde de aynı durum mevcut. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:52, 19 Ekim 2016 (UTC)
O kadarı beni aşıyor malesef. --KediÇobanı🐈 12:48, 19 Ekim 2016 (UTC)

Başka bir şablon sorunu daha mevcut. Vikipedi:VikiProje Sovyetler Birliği'da her sayfaya koyduğum üst bannerlar farklı tarayıcılardan monitör çözünürlüklerine göre ince uzun kısa falan görünüyor. Hatta telefondan bağlanınca masaüstü görünümde çok uzun görünüyor. Bunu nasıl sabitleyebilirim? Yani ekranın sağlı sollu dengesi farklı yerlerden giriş yapıldığında banner da yok. Hatta şu an bende sayfalarda normal görünüm olmasına rağmen, yani banner ile alt içeriğin sağ sol dengesi olmasına rağmen, ekrana yakınlaştır-uzaklaştır yaptığımda yine alt bağlantılardan farklı büyüklükte görünüyor. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

Şuradaki örnekte, asıl üst banner sağa doğru daha uzun farklı tarayıcılarla girildiğinde sağa doğru olan kısım farklı görünüyor. Örneğin PC'den girdiğimde mavi hücreler en sağda iken, telefondan girdiğimde çene altında kırmızı bant olan insan figürü en sağda görünüyor. Fakat bu görselde sağa doğru bir kayma yok. Bizim Sovyet projesinde ise bu görsel sağa doğru kayıp sayfa düzenini bozuyor. İşin içinden çıkamadım, yardım edebilecek konuya hakim bir kullanıcı arıyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:20, 19 Ekim 2016 (UTC)

 • Ne demek istediğinizi anladım Ahmet Turhan. İngilizce Vikipedide oluyor ancak Türkçe Vikipedide Script error: No such module "random". uyarısı veriyor. --KediÇobanı🐈 11:29, 19 Ekim 2016 (UTC)
Bu verdiğiniz örnekte de çözünürlükten kaynaklı bende sağ taraf gözükmüyor örneğin. Dördüncü görsel sonrası yok. Tüm altsayfalarda tüm bannerların hatasız görünmesini istiyorum da bir türlü beceremedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:47, 19 Ekim 2016 (UTC)
O kadarı beni aşıyor malesef. --KediÇobanı🐈 12:48, 19 Ekim 2016 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı İlgilenenlere teşekkür ederim.

Fethullah Gülen[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Google aramalarında Vikipedi kaynaklı aramalarda 13 Nisan 2017 ölüm tarihi gözüküyor. Ancak sayfaya baktığımızda ve geçmişide kontrol ettiğimizde böyle bir değişiklik olmadığını görüyoruz bunun sebebi ne olabilir?--Lucky Lucianom 06:48, 21 Ekim 2016 (UTC)

Vikipedi'de kayıtlı olsun yada olmasın, herhangi bir kullanıcı değişikliği yayınlamasa da, "önizlemeyi göster" diyerek o içeriği elde edebilir. Ama değişiklik Google'da nasıl görünebilir dersek, en basitinden direk o Google sayfasında "öğeyi denetle" üzerinden içeriğini değiştirdikten sonra, ekran görüntüsünü alarak da o değişikliği sosyal medyada yayınlayabilir.--MerhabaNe yapabilirim? 06:56, 21 Ekim 2016 (UTC)
Aramalarda kaç saattir o şekilde gözüküyor --Lucky Lucianom 07:07, 21 Ekim 2016 (UTC)
Google'da geri bildirim özelliği vardır. Bir ara Google'da Fethullah Gülen'in fotoğrafı ünlü birisinin annesi olarak yer almıştır. Durum Vikipedi'den kaynaklanmamaktadır. Nitekim Google sayfaları da değiştirilebilinmektedir. Sorunun Google geri bildirim özelliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Medya'da Vikipedi hakkında yer alan ithamlar giderek ne kadar çok magazinsel bir hal alsa da; Vikipedi'de Fethullah Gülen sayfasında yayınlanmış "kararlı sürümleri" esas almaları daha doğru olacaktır. Bu yönüyle Vikipedi tamamen masumdur.--MerhabaNe yapabilirim? 07:23, 21 Ekim 2016 (UTC)
Google aramalarda çıkan şunun gibi verileri Vikipedi'den çekmez. Veri çekecek olsa bile Vikiveri'den çeker. Üst tarafta Vikipedi bağlantısı bulunması böyle bir algı oluşmasına neden olmuş olabilir. Örneğin "Sarımsak" yazdığımızda sağ tarafta "Besin Değerleri" çıkıyor. Vikipedi maddesinde o tür bilgiler mevcut değil. --Üçüncü Adam (mesaj) 13:31, 21 Ekim 2016 (UTC)

"Şablon içeriği çok büyük" sorunu[kaynağı değiştir]

Şu maddede görülebileceği gibi bazı şablonlar "Şablon içeriği çok büyük. Bazı şablonlar eklenemeyecek." uyarısıyla maddede gözükmüyor. Sebebi nedir, nasıl çözülür bilen var mıdır? Superyetkin? HakanIST?--RapsarEfendim? 21:12, 26 Ekim 2016 (UTC)

Şablon:Navboxes içinde çok fazla dolaşım şablonu kullanılınca post-expand include size olarak verilen sınırları aşıyor. Navboxes kaldırılırsa çözülür ama bu sefer de o kadar dolaşım şablonu estetik sorun çıkarır. Kaldırmadan çözülebilir mi emin değilim.--Sayginerv-posta 09:46, 27 Ekim 2016 (UTC)
Düzeltildi. --Superyetkinileti 15:14, 29 Ekim 2016 (UTC)

Revizyon Değişikliklerini Kabul Etme/Reddetme ve Değişikliği Eski Haline Getir hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba. Ne zamandır merak ettiğim iki sorum var. Bir konu hakkında ödev yaparken Vikipedi'yi örnek göstereceğim bu sayesinde belki sorularıma cevap bulabilirim.

İlki; bazı sayfalarda birden fazla sayıda değişiklik bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla hepsi bir arada onaylanıyor veya ret ediyor. Diyelim ki A sayfada 5 tane değişiklik var bunların 3 tanesi doğru değişiklikler, 2 tanesi yanlış. Şimdi ben doğru olanları nasıl onay olacağım ve nasıl reddedeceğim?

İkincisi; Sayfalarda geçmiş değişikliklerine baktığım zaman 1 değişikliği eski haline getir ifadesi oluyor. Bazı sayfalarda 3 değişikliği eski haline getir bazılarında 2 değişikliği eski haline getir oluyor. Bu neye göre belirlenmekte? Sanırım belli bir süresi var --Hancer i figan (mesaj) 19:57, 10 Kasım 2016 (UTC)

Birinci soruya cevap: Sayfa geçmişinden seçilen sürümler karşılaştırılarak ara revizyonlar tek tek kontrol edildi olarak işaretlenebilir. Ayrıca bakınız: geri döndürme
İkinci soruya cevap: A kullanıcısı 3 değişiklik yapmış. B kullanıcısı ondan sonra 2 değişiklik yapmış. Sayfa geçmişinde 2 değişikliği eski haline getir yazar. Eski haline getir butonu sadece son kullanıcıyı ve değişikliklerini kapsar. --Selahattin ilhan (mesaj) 20:15, 10 Kasım 2016 (UTC)

Şablonlardaki ingiliz birim sistemlerinin kaldırılması (mil, feet vb)[kaynağı değiştir]

Yerleşim yerlerini düzenlerken bir şey dikkatimi çekti. {{Yerleşim bilgi kutusu}} ve {{Türkiye ilçe bilgi kutusu}} nda alanlar hem kilometrekare hem de milkare şeklinde çıkıyor. Büyük ihtimalle ingilizce wikideki şablon çevrildiğinden böyle. Almanca ve Fransızca wikilere baktığımda ise milkare kullanılmıyor. Türkçe Vikipedi'de ingiliz birim sisteminin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Ceas08 (mesaj) 20:44, 14 Kasım 2016 (UTC)

Neye göre gereksiz? Türkçe bilen ve imparatorluk birimlerine alışkın birisinin kendisine daha pratik gelen milkare bilgisini görmesinin neresi gereksiz? --Cobija (mesaj) 20:49, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • sanırım Türkçe bilen ve imparatorluk birimlerine alışkın birisi muhtemelen ingilizce de biliyordur enwikiden bakar çok merak ediyorsa. --Mskyrider ileti 20:52, 14 Kasım 2016 (UTC)
Türkçe bilen ve imparatorluk birimlerine alışkın birisi bilgiyi Türkçe Vikipedi'den almak istiyorsa bu bilgiyi alma hakkını engellemek kimin haddine? İsteği yapan kullanıcının nedenini az çok anlıyorum fakat neden sorusuna mantıklı bir cevap veremeyince olmuyor işte. --Cobija (mesaj) 20:57, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • "bilgiyi engellemek" tabiri biraz ağır kaçmış sanırım. bilginin engellendiğini nereden çıkarıyorsunuz? Hem imparatorluk birimlerine alışkın olacak hem Türkçe bilecek hem de bilgiyi Türkçe vikipedide arayacak, bir de 1 inçin 2,54 santimetre olduğunu bilmeyecek, enwikiye gitmeyecek kadar da inatçı olacak ve burada mil bilgisi verilmediği için bilgi almasını engellemiş olacağız. faraziyenin biraz ekstrem durumu gibi geldi bana. --Mskyrider ileti 21:08, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Bildiğim kadarıyla Türkçe konuşan insanların olduğu herhangi bir ülkede ingiliz birim sistemi kullanılmadı. Türkçe Vikipedi'de metre'nin yanına arşın yazmak mil yazmaktan daha mantıklı. Ceas08 (mesaj) 21:12, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Kıbrıs ? --Mskyrider ileti 21:14, 14 Kasım 2016 (UTC)
Mskyrider, evet isterse öyle yapar. Ceas08, İngiltere'de Türkçe konuşan insanlar var ve orada bu birimleri kullanıyorlar? Türkiye Vikipedi değil Türkçe Vikipedi olduğunu bir kez daha hatırlatayım. --Cobija (mesaj) 21:17, 14 Kasım 2016 (UTC)
Cobija zaten o yüzden Türkiye değil Türkçe konuşan insanların olduğu herhangi bir ülkede diye dedim. Konuyu açma nedenim Türkçe ve İngilizce Vikipedi dışında başka bir Vikipedi'de bu tarz ikili kullanımı görmemiş olmam. Ceas08 (mesaj) 21:23, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Türkçe Vikipedi, mevcut bilgiyi nesnel olarak Türkçe dilinde sunmakla yükümlüdür. "Türkler kullanmıyor" ya da "Türkiye'de kullanılmıyor" gibi gerekçeler uygunsuz. Ha ama bana derseniz ki "neden İngiliz kullanıyoruz da Hint kullanmıyoruz?", öyle donup kalırım :) Sahi?...--RapsarEfendim? 21:20, 14 Kasım 2016 (UTC)
Mesela bir kullanıcı {{Yerleşim bilgi kutusu}} şablonunu değiştirip hem Hint sistemini hem de Osmanlı sistemini eklese karşı çıkma gibi bir durum olamayacak anladığım kadarıyla.Ceas08 (mesaj) 21:25, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Kalmalı. Mil/feet muhtemelen Türkçe kaynaklarda metreden sonraki en yaygın ölçü. Bu açıdan da bakabiliriz. -seyit. 21:31, 14 Kasım 2016 (UTC)
"İmparatorluk sistemi yalnızca Commonwealth ülkelerinde kullanılıyor ve bu ülkelerden hiçbirinde Türkçe konuşan bir topluluk yoğun nüfusa sahip değil. Türkçenin en yoğun konuşulduğu yer olan Türkiye de İngiliz kültürü etkisindeki bir ülke değil. Bu nedenle Türkçe Vikipedi'de bu sistemin ek olarak görüntülenmesi pratik değil." gibi içi dolu ve mantık dahilinde bir fikir ortaya konduğunda konuyu oturup konuşuruz fakat "gereksiz", "Yav İngilizce Vikipedi'ye baksınlar burada işleri" ne derseniz o iş sıkıntılı. Bir de Kıbrıs'ta halen yeri var mı bu sistemin? Varsa burada da bulunması gerekir eğer yoksa tartışılır. --Cobija (mesaj) 21:34, 14 Kasım 2016 (UTC)
Hindistan'daki 1,5 milyar insan yabana atılmasın bence. Dünyanın 7'de birinden fazlasına tekabül ediyor.--RapsarEfendim? 21:35, 14 Kasım 2016 (UTC)
Myanmar , Liberya ve ABD dışındaki tüm ülkeler metrik sistemi kullanıyor.Ceas08 (mesaj) 21:38, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • İngiliz birimlerinin bilimsel geçerliliği yok. İngiltere'de de resmi olarak metrik sisteme geçildi. Metrik sisteme geçmeyen tek ülke ABD kaldı. (Belki bir iki Afrika ülkesi de vardır.) Orada bile bilimsel sebeplerden ötürü okullarda metrik sistem de öğretiliyor diye biliyorum. Yanlışsam düzeltin. Gerek duyulduğu düşünülüyorsa kalabilir tabii. Fazla bilgi göz çıkarmaz. --Neolegen (mesaj) 21:37, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Cobija madem sorunun cevabını biliyorsun neden soruyorsun? Ayrıca burada işleri ne mi dedim ki? İmparatordan fazla imparatorcu olmaya gerek yok.--Mskyrider ileti 21:38, 14 Kasım 2016 (UTC)
Sakin Mskyrider. -seyit. 21:40, 14 Kasım 2016 (UTC)
Neolegen, İngiltere'nin sistemi değiştirmesi ne zaman oldu ya? Şaşırdım. Eğer bilimsel olmadığına dair ciddi eleştirel kaynaklar var ise buradan da kaldırılması mantıklı. Mskyrider, ben biliyorum da sen bilmiyorsun, biliyorsan da gidiş yolun yanlış. Bir de cidden sakin, zaten kraliçe var günümüzde. --Cobija (mesaj) 21:43, 14 Kasım 2016 (UTC)
Metrication_in_the_United_Kingdom burdan bakabilirsin ayrıntılarına. Ceas08 (mesaj) 21:46, 14 Kasım 2016 (UTC)
Cobija, tam tarih bulamadım; ama İngilizce Vikipedi şurada ve şurada resmi olarak değiştiğini doğruluyor. Halk arasında eski birimlerin kullanımı hala devam ediyormuş. Günümüzde bütün bilimsel çalışmalar SI birimleriyle yapılıyor; ama ciddi eleştiriler yazılmış mıdır bilmiyorum. Araştırmak gerek. --Neolegen (mesaj) 21:54, 14 Kasım 2016 (UTC)
Mesela 2009'dan şöyle bir haber buldum: NASA criticised for sticking to imperial units Bilmiyorum, ciddi bir eleştiri olarak kabul edilir mi.
İngiltere'nin sistemi kullanıp kullanmaması bir şey ifade etmiyor bizim için ama kimse de dememiş ki "kardeşim adamlar 50 yıldır resmen metrik sistem kullanıyor ne İngilteresi?" diye. Bir de bilimsellikten çok pratik nedenlerle metrik sistem terk edilmiş gibi. Kaldı ki ortada halen kaldırılmasına dair somut bir neden yok gibi görünüyor. --Cobija (mesaj) 21:58, 14 Kasım 2016 (UTC)
 • Bildiğim kadarıyla araçların gösterge tablosu hâlâ mph ve mil gösterir. Yol tabelaları da. Onlar da değişmediyse son zamanlarda. --Mskyrider ileti 22:02, 14 Kasım 2016 (UTC)
Mskyrider İngilizce Vikipedi'deki maddelere göre tonaj uyarılarını gösterenler hariç trafik tabelaları değişmemiş. --Neolegen (mesaj) 22:07, 14 Kasım 2016 (UTC)
UK'de kullanılıp kullanılmadığını diye bu kadar irdeledik ki? :) Olması veya olmaması gerektiğini düşünenler neden böyle düşünüyor? Bir de üçüncü bilinmeyen olarak neden diğer sistemler yazılmıyor? Benim aklıma şey geldi. Hicri takvim, Çin takvimini falan yazmıyorsak mesela bunu da yazmayalım?--RapsarEfendim? 22:10, 14 Kasım 2016 (UTC)
Mantıklı bir argüman. Ayrıca uluslararası geçerliğini yitirmiş durumda. Bilimsel geçerliliği de yok. --Neolegen (mesaj) 22:13, 14 Kasım 2016 (UTC)

Dolaşım şablonlarındaki ekstra boşluk[kaynağı değiştir]

Şu ve aynı şablonun İngilizce Vikipedi'deki şu sürümünü kıyaslarsanız, bizdeki şablonda var olan ekstra boşlukların şablonu gereksiz yere büyülttüğü görülüyor. Benzer sorun tüm dolaşım şablonlarında olan bir sorun. Sorun diyorum zira satır aralığı olması gerekenden fazla. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar düzeltme yapabilir mi?--RapsarEfendim? 08:18, 18 Kasım 2016 (UTC)

Dolaşım kutularında listeler için "hlist" parametresini kullanınca ortaya çıkıyor, hatta bu yüzden nerede flatlist şablonu kullansam bu durumla karşılaşıyorum. Uzun zaman önce ben de belirtmiştim ama ilgi olmamıştı... -seyit. 09:41, 18 Kasım 2016 (UTC)
İncelemeelemani, Superyetkin, buraya bakmanız mümkün müdür acaba?--RapsarEfendim? 11:24, 3 Aralık 2016 (UTC)
Cidden buradaki şablonlar göze hiç hitap etmiyor. İlgilenilse çok iyi olur :/ --Cobija (mesaj) 22:11, 4 Aralık 2016 (UTC)

Şu değişikliğin ardından düzelmiş olmalı. --Superyetkinileti 12:44, 5 Aralık 2016 (UTC)

Teşekkürler Superyetkin. Dolaşım şablonlarındaki boşluk gitmiş. Bir de flatlist şablonu kullanınca bilgi kutusunda oluşan boşluğu gidermen mümkün mü? Buradan görebilirsin. -MHIRM. 07:30, 16 Aralık 2016 (UTC)

Kaynak şablonu hatası[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar merhaba, Bones bölümleri listesi'nde kaynaklar kısmında bir problem var. Kaynakça kısmında bir kısmı Şablon:Web kaynağı olarak gözüküyor. Bu sebeple "Şablon:Bones" şablonu da madde de yer alamıyor. Yani sanırım bu sebeple. HastaLaVi2 mesaj olarak durumu bana iletti ancak benim de çözebildiğim bir şey değil. Konuya hakim bir arkadaş ilgilenebilir mi? --Pragdonmesaj 15:28, 23 Kasım 2016 (UTC)

Bir de şunu eklemek istiyorum, yukarıdaki başlıkta bazı arkadaşlar da aynı sorunu yaşamışlar ve düzeltilmiş ama onların sorunu dolaşım şablonundan kaynaklı, burada sorun başka bir şablondan kaynaklanıyor sanırım. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 15:30, 23 Kasım 2016 (UTC)
Vikipedi:Köy_çeşmesi_(teknik)#.22.C5.9Eablon_i.C3.A7eri.C4.9Fi_.C3.A7ok_b.C3.BCy.C3.BCk.22_sorunu. Bunu denedim ama daha öncesinde kaynak şablonlarını da en:Wikipedia:Template limits nedeniyle tanımıyor. Superyetkin --İnceleme Elemanı (mesaj) 16:24, 23 Kasım 2016 (UTC)
Aynı sorunu Nüfuslarına göre ABD şehirleri listesinde yaşamıştım. Onu halletmiştim buna da bakayım.Ceas08 (mesaj) 18:44, 23 Kasım 2016 (UTC)
Uğraştım ama yapamadım maalesef.Ceas08 (mesaj) 17:48, 24 Kasım 2016 (UTC)
Web kaynağındaki şablonları iyice azaltarak Kullanıcı:Bulgu/webk diye temizce bir şablon oluşturdum (şablon içinde çalışan şablonlar da limite sayılıyor sanırım). O şablona erişim tarihi parametresini koymadım; hele hele arşiv tarih/linkleri varken gereksiz olduğunu düşünüyorum. Şimdilik ISBN vs. de koymadım, koymakta sorun yok. {{ana}} şablonunu ve tarih şablonlarını da temizleyip subst yaptım (ayadı tek tek). Bulgu/webk şablonunu subst/safesubst yapamadım. Bilen değiştirebilir. Görebildiğim kadarıyla sorun düzeldi. Bulgu/webk'yı subst yaparsak tam olacak. Bu temiz dediğim şablonlar orijinallerine göre daha az parametre içeriyor, kategorilendirme de yok. --Deniz (mesaj) 22:58, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Maddelerde kaynak gösterilirken ilgili kaynak şablonları ile gösterilir, kullanıcıların kendilerine ait sayfalarda alternatif şablonlar kanalıyla bunu yapması doğru değil. Sadrettin, Mavrikant, Alperen, Superyetkin bir göz atabilir misiniz? --Cobija (mesaj) 23:41, 25 Kasım 2016 (UTC)

Kaynaklar gözükmüyor[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar tekrardan, İstanbul Kürt Enstitüsü sayfasına bilgi kutusu ekledikten sonra kaynak görünürlüğünde bir problem yaşamaya başladım. İşlemi geri alsam da düzelmedi ve kaynaklar gözükmüyor. Sebebini çözemedim biriniz ilgilenebilir mi rica etsem? --Pragdonmesaj 12:40, 24 Kasım 2016 (UTC)

Problem kendiliğinden çözülmüş sanırım. Şu an herhangi bir eksiklik gözükmüyor. --Pragdonmesaj 13:11, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şablon:Kaynakça çalışmamaktadır. Sn. Kullanıcı:Pragdon'un açmış olduğum maddede bir denemesi üzerine bunu gözlerimle gördüm. Bunun düzeltilmesi gereklidir. Şablon:Kaynakça sıkça kullanılan bir şablondur o sebeple kısa sürede tamiri gerekir. --II. Niveles 00:41, 25 Kasım 2016 (UTC)

Youtube ve Benzeri Siteleri Kaynakça Olarak Kullanma[kaynağı değiştir]

Youtube ve benzeri siteleri kaynakça olarak kullanmak ne kadar doğru? Gün içinde Steven Gerrad sayfasında değişiklik yaparken dikkatimi çekmişti, Youtube linki vardı. Az önce ilgili linke tıklayınca Bu videoyla ilişkilendirilen YouTube hesabı feshedildiğinden bu video artık kullanılamıyor uyarısı verdi.

Bazı durumlar açısından belki Youtube ve benzeri siteler belki kaynakça kullanabilir fakat genel olarak kullanılmaz diye düşünüyorum. --Hancer i figan (mesaj) 18:52, 24 Kasım 2016 (UTC)

Resmî hesaplar dışında kaynak olarak kullanılamaz. PewDiePie'nin videoları kendi maddesinde kullanılabilir misal. --Cobija (mesaj) 22:01, 24 Kasım 2016 (UTC)
Böyle bir genelleme yapılamayacağını düşünüyorum ben. Bazı videolar yalnızca YouTube'da yüklü olabiliyor ve kaynak alacağımız bilgi yalnızca o videoda olduğundan onu kaynak göstermek zorunda kalınabiliyor (kendi yazdığım Angela Sarafyan maddesinde rastlamıştım). Ha ama Cobija deyince düşündüm, resmî olmayan hesaplar tarafından yüklenen videolarda manipülasyon/oynama yapılma ihtimali çok az olsa da var.--RapsarEfendim? 22:08, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Mesela İlber Ortaylı'nın Youtube'daki bir videosunu bir tarih sayfasında kaynak olarak gösteremez miyiz? Bu konuda bir sınırlama var mı? Ceas08 (mesaj) 21:42, 26 Kasım 2016 (UTC)
Kişisel hayat, dünya görüşü gibi daha hafif konularda video kaynaklarının (resmî hesaplardan olması tercih sebebi tabii) kullanılmasında yarar var. Hele tarih gibi çetrefilli bir alanda kaynak gösterirken birçok eleştirel aşamadan geçerek basılan akademik kaynakları kullanmak daha doğru bir yaklaşım olur. Tabii gösterilemez diye bir şey yok ama sağlıklı bir madde ortaya koyulması açısından düşüncem bu. --Cobija (mesaj) 22:14, 26 Kasım 2016 (UTC)
Benim açımdan problem; videonun paylaşımdan kaldırılması ki sıklıkla karşılanan bir durum. Bu zamanda yazılan bilgi havada kalıyor. --Hancer i figan (mesaj)

Vikipedi'ye ait hiçbir türkçe ve yabancı dilli sayfalara ulaşılamaması[kaynağı değiştir]

Yaklaşık olarak iki gündür Wikimedia ya ait hiçbir kaynağa vpn yada proxy kullanmadan ulaşılamıyor bunun hakkında bir bilgisi olan, aynı sorunu yaşayan herkesi aydınlatabilir mi ʔ 16 Kasım 2014 tarihinde Türkçe Vikipedi'de yer alan vajina, insan penisi, testis torbası ve kadın üreme organları maddelerinin üzerinden vikipedinin engelenmesini sağlayan zihniyet acaba gene bir çalışma ortamı mı buldu. Endişe içerisindeyim. Mslost 07:22, 3 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kullanıcı:Mslost ben kendi tanıdığım bakanlıktaki inceleme kurulu üyesi arkadaşlara Vikipedi'deki küfürlü içeriklerden bahsetmiştim belki böyle bir karar almış olabilirler. Ben demiştim küfürlü içerik projemize zarar verir diye. Not: Şahsi tahminimdir hiç bir kurul ve kişiye ithamda bulunulmamıştır. --II. Niveles 07:35, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Aynı sorun 2 gündür bende de vardı. Çok yavaş açılıyor veya hiç açılmıyordu. Modemi kapatıp açınca düzeldi. Şimdilik bir sorun yok görünüyor. --Selahattin ilhan (mesaj) 07:42, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Sorun yaşayan bir tek biz değilmişiz: Vikipedi Neden Açılmıyor? Vikipedi'ye Erişim Engeli --Selahattin ilhan (mesaj) 09:33, 5 Aralık 2016 (UTC)
 • (Üzgünüm bu İngilizce) Hi, we are trying to determine what is happening. Can Kullanıcı:Mslost, Selahattin ilhan, --II. Niveles contact me at zzhou@wikimedia.org about this? Thank you --ZZhou (WMF) (mesaj) 00:07, 8 Aralık 2016 (UTC)

Vandalizm filtreleri[kaynağı değiştir]

SAS'lardaki ip vandalzmini geri almak ve bir hizmetliye mesaj gondermek Agir vandalizm filtresine takiliyor.--88.246.163.40 19:49, 3 Aralık 2016 (UTC)

Bilgi kutusuz sayfalar ve VikiProjeler[kaynağı değiştir]

Selam,

Gördüğüm kadarıyla "Bilgi kutusuz" şablonu silinmiş ve bunun yerine şablonun eskiden bulunduğu tüm sayfalar Kategori:Bilgi kutusu bulunmayan sayfalar kategorisine eklenmiş.

İngilizce Vikipedi'de gördüğüm kadarıyla VikiProje şablonlarında (ör. en:Template:WikiProject China) bir maddenin bilgi kutusuna ihtiyacı olduğunu gösterme seçeneği varmış ("This template has been marked as needing an infobox"), bu seçeneğin etkinleştirildiği maddeler de en:Category:China articles without infoboxes kategorisine ekleniyor. Böyle bir seçeneği Şablon:VikiProje Çin'e de eklemek istiyorum ki bilgi kutusu olmayan Çin maddeleri hepsi bir kategoriye toplansın. VikiProje Çin şablonunu bunu yapmak için değiştirmeye çalıştım ama bu işi maalesef bir türlü çözemiyorum Face-smile.svg. Sanırım bunu yapmak için Şablon:WPBannerMeta'daki kaynak kodunun değiştirilmesi lazım, ama bir kodlama Muggle'ı olduğum için bunun nasıl yapıldığını açıkçası hiç bilmiyorum Face-smile.svg.

Lütfen biri bana bu konuda yardımcı olabilir mi Face-smile.svg? Thank you!

Bambi'nin annesi (mesaj) 21:35, 8 Aralık 2016 (UTC)

Bana bu konuda yardımcı olabilecek hiç kimse yok mu? Face-smile.svg Bambi'nin annesi (mesaj) 19:58, 13 Aralık 2016 (UTC)

Single bilgi kutusundaki tırnak hatası[kaynağı değiştir]

Single bilgi kutusundaki tırnak işareti sorunundan daha önce şurada bahsetmiştim. Eğer başka bir yolu yoksa —ki bildiğim kadarıyla yok— SeyitA'nın da dediği gibi bu sorunu halletmek için şablonun değiştirilmesi ve bir bot yardımıyla eski şablonların güncellenmesi gerek. Bu tip işlerden anlayan birisi şablonu uygun biçimde değiştirir ve eski şablonları güncellerse çok sevinirim. Son olarak, sorunu daha net anlamak için şurayı inceleyebilirsiniz. Kronoloji bölümüne dikkat edin. —CosmosAwaymesaj 19:26, 9 Aralık 2016 (UTC)

Şu değişiklik işe yarayacaktır. --Superyetkinileti 20:35, 9 Aralık 2016 (UTC)
Teşekkürler. —CosmosAwaymesaj 13:31, 11 Aralık 2016 (UTC)

Vikihaber[kaynağı değiştir]

Kullanım koşulları Vikihaber ile uygun olan haber sitelerindeki içeriklerin RSS yardımıyla siteye otomatik olarak eklenmesi mümkün mü? Tesnim, Sputnik, VOA gibi sitelerden yararlanılabilir aslında. Oradaki köy çeşmesine yazacaktım aslında ama görülsün diye burada paylaşıyorum. --Cobija (mesaj) 13:05, 11 Aralık 2016 (UTC)

Şablon isimlendirmesi[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'den Uses Wikidata şablonunu Türkçe Vikipedi'ye uyarlayacağım. Şablon Vikiveri'den veri alıp bunu, yer aldığı Vikipedi maddesinde kullanan şablonların belgeleme sayfasında kullanılıyor. Şablonun isminin Türkçe karşılığının ne olacağına karar veremedim. Bu şablon, Tracks Wikidata şablonu ve bu şablonların kategorileri —Templates using data from Wikidata ve Templates tracking Wikidata— için Türkçe karşılıklar önerirseniz sevinirim. —CosmosAwaymesaj 14:19, 11 Aralık 2016 (UTC)

"Vikiveri kullanır/takip eder" vs yeterli gibi.--RapsarEfendim? 14:27, 11 Aralık 2016 (UTC)

Kişi bilgi kutusu şablonları[kaynağı değiştir]

Merhaba, şuradaki tartışma dolayısıyla kişi bilgi kutularının çok karmaşık bir hal aldığı net bir durum. Orada da belirttiğim üzere bütün bu şablonların tek bir yerde toplanmasını uygun görmekteyim. Örnek olarak buradaki bilgi kutusu kodlarını ve buradaki şablonların kullanımlarını inceleyebilirsiniz. Eğer genel olarak bütün bu kategorideki şablonların birleştirilmesi kararı alınırsa projeyi geliştirmeyi amaçlıyorum. Fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:10, 15 Aralık 2016 (UTC)

Asya ve Avrupa konusu[kaynağı değiştir]

Asya konusu ve Avrupa konusu şablonlarında Dağlık Karabağ'a gelen ekler hatalıydı, düzelteyim dedim şimdi ekler hiç görünmüyor. Biri el atabilir mi? --Cobija (mesaj) 14:55, 21 Aralık 2016 (UTC)

Birkaç düzeltme yaptım şimdi. Artık çalışması lazım. Bambi'nin annesi (mesaj) 15:02, 21 Aralık 2016 (UTC)

Olmuş, teşekkür ederim. --Cobija (mesaj) 15:59, 21 Aralık 2016 (UTC)

Ana sayfa[kaynağı değiştir]

Anonim kullanıcı olarak giriş yaptığımda geçen haftaki ana sayfa görünüyor. Kullanıcı girişi yaptıktan sonra düzeliyor. Bunun özel bir sebebi var mı?--Potkal 16:37, 22 Aralık 2016 (UTC)

Yeni suistimal filtresi önerisi[kaynağı değiştir]

En yaygın vandalizm türlerinden biri, zıt anlamlı ifade ile değiştirme. -Ir → -mAz gibi. Çok karşılaşıyorum. Bunun için filtre yapabilir miyiz? --evolutionoftheuniverse mesaj 00:18, 28 Aralık 2016 (UTC)

Süzgeci uyarı (engelle değil) kipiyle kullanabiliriz. İstisnai durumlar çıkarılabilirse uygun bir kurallı ifade yazma olanağımız var. --Superyetkinileti 17:06, 29 Aralık 2016 (UTC)

Football team[kaynağı değiştir]

Hello. Sorry for writing in English. Is the article Futbol takımı in the correct wikidata item? Please check d:Q15944511 and d:Q476028. Xaris333 (mesaj) 01:53, 1 Ocak 2017 (UTC)

Futbol kulübü ile futbol takımı Türkçe Vikipedi'de aynı yere yani futbol takımına yönlendiriliyor. Wikidata'da ayrı belirtilmiş. İkisine de aynısını yani tr:Futbol takımı mı desek bilemedim; d:Q15944511 d:Q476028. association football club and association football team is same in Turkish Wikipedia. Look: Futbol takımı, Futbol kulübü. Kulüp is clup in Turkish.--HKN DRN MesajKatkılar 22:09, 8 Ocak 2017 (UTC)
Yönlendirmeye sil etiketi koydum ve Futbol takımı Wikidata'da d:Q15944511 sayfasına yerleştirildi.--HKN DRN MesajKatkılar 13:00, 9 Ocak 2017 (UTC)

2000–01 FIBA SuproLeague[kaynağı değiştir]

2000–01 FIBA SuproLeague sayfası için diğer diller ile bağlantısını bir türlü oluşturamadım, sürekli uyarı veriyor. Uyarı da tam anlayamadım maalesef. Bağlantı nasıl oluşturabilirim bu durumda?

Uyarı şu biçimdedir.

The page you wanted to link with is already attached to an item on the central data repository which links to SuproLeague on this site. Items can only have one page per site attached. Please choose a different page to link with.

--Hancer i figan (mesaj) 13:04, 14 Ocak 2017 (UTC)

Uyarının nedeni bağlantının SuproLeague sayfası tarafından kullanılması. Lig ve sezon maddeleri birleştirilebilir. --Superyetkinileti 14:10, 14 Ocak 2017 (UTC)
Bağlantı zaten doğru bir şekilde oluşturulmuş durumda. İlgili kavram, Vikiveride d:Q1124407 maddesi ile eşleştirilmiş. 15 tane yerel viki versiyonu var, beş tanesinin adında "2000-01" var, 10 tanesinde yok. Yanlış eşleştirme olsaydı, Vikiveri'de düzeltilebilirdi (sayfada Wikipedia 15 entries/Vikipedi 15 giri yazan yerde "edit"/"düzenle"ye tıklayarak yapılabilir). Suproleague bir sezondan fazla bir süre oynanmış olsaydı, sezonluk madde genel madde ile birleştirilmezdi. --Deniz (mesaj) 18:49, 15 Ocak 2017 (UTC)

Developer Wishlist Survey: propose your ideas[kaynağı değiştir]

At the Wikimedia Developer Summit, we decided to organize a Developer Wishlist Survey, and here we go:

https://www.mediawiki.org/wiki/Developer_Wishlist

The Wikimedia technical community seeks input from developers for developers, to create a high-profile list of desired improvements. The scope of the survey includes the MediaWiki platform (core software, APIs, developer environment, enablers for extensions, gadgets, templates, bots, dumps), the Wikimedia server infrastructure, the contribution process, and documentation.

The best part: we want to have the results published by Wednesday, February 15. Yes, in a month, to have a higher chance to influence the Wikimedia Foundation annual plan FY 2017-18.

There's no time to lose. Propose your ideas before the end of January, either by pushing existing tasks in Phabricator or by creating new ones. You can find instructions on the wiki page. Questions and feedback are welcome especially on the related Talk page.

The voting phase is expected to start on February 6 (tentative). Watch this space (or even better, the wiki page) - SSethi_(WMF) January 21st, 2017 3:07 AM (UTC)

Kaynak düğmesi[kaynağı değiştir]

Bir maddede "Kaynağı Değiştir"e basınca üstte Gelişmiş, Özel karakterler, Yardım, Kaynak gibi düğmeler çıkıyor ya hani. Vikisöz'de Kaynak düğmesi yok. Vikisöz'de de bu düğmenin çıkması için ne yapmalıyım? Kaynak şablonu eklerken zorluk yaşıyorum. --Turgut46 11:41, 21 Ocak 2017 (UTC)