Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Şablon yardımı[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Erkinalp9035/SUL için yardım gerek. Şu an düzgün çalışmıyor. Erkinalp9035 (mesaj) 10:52, 1 Şubat 2017 (UTC)

Bu değişiklik sorunu çözmüştür umarım?
Vito Genovese 10:58, 1 Şubat 2017 (UTC)

merhabalar[kaynağı değiştir]

"postmodern trol - yeni" nedir? tartışmalara ve konuşmaya uygun olmasına rağmen yazı ekleyemiyorum, yardımınızı rica ederim, teşekkürler.HardMental (mesaj) 17:19, 4 Şubat 2017 (UTC)

profil sayfası oluşturulmadığından kaynaklanmaktaymış, teşekkürlerHardMental (mesaj) 17:26, 4 Şubat 2017 (UTC)
Merhaba HardMental: Vandalizme karşı aldığımız bir güvenlik önlemimize takılmışsın. Önlemler kusursuz değil, iyileştirmesi için sürekli çalışılıyor. Şu anda aynı değişikliği engellenmeden yapabiliyor olman gerekir.
Vito Genovese 17:28, 4 Şubat 2017 (UTC)
Vito Genovese Superyetkin Değişiklik filtresi genel görünümden gizlenmiş ve kullanıcı tesadüfen aşmanın yolunu bulmuş, revizyon gizlemesi iyi olabilir.--evolutionoftheuniverse mesaj 20:56, 4 Şubat 2017 (UTC)
Süzgeci ben devre dışı bıraktım geçici olarak.
Vito Genovese 20:57, 4 Şubat 2017 (UTC)

Şablon Yardımı[kaynağı değiştir]

Merheba, arkadaşlar, hepinizi selamlıyorum, benim şablon yaratma konusunda sizin yardımınıza ihtiyacım var. Ben şablon yaratmak istiyorum, normal şablon oluyor, sadece şablonun görüntülenmesinde sorun yaşanıyor, örneğin Şablon:İPhone modelleri gibi. Bu şablonda herhangi bir sorun yok, ancak şablonu görüntüle butonuna vurdukda tam başka şablona gidiyor. Ben bu şablonu başka dilden türkçeye geçirttim. Madde içinde şablonu açmak imkansız, açarken dediğim şablona gidiyor. Kendi fikrime göre, sorun benden kaynaklanmıyor. Bu sorunla hepimiz karşılaşabiliriz. Başka hangi yolla şablon kurabilirim? Lütfen arkadaşlar, Sakhalinio,, Vikiçizer, Kibele, Bdscvr lütfen,yardım edermisiniz?.- Aktivadam (mesaj) 21:10, 4 Şubat 2017 (UTC)

Sorun tam olarak anlaşılamıyor bu yazıdan, Aktivadam. Bu şablonu başkası oluşturmuş, tek değişikliğini yaptığın Şablon:OS X'te de belirttiğin türde bir sorun görünmüyor. Hangi şablondan, hangi maddeden söz ediyoruz, örneklendirerek anlatabilir misin?
Vito Genovese 21:17, 4 Şubat 2017 (UTC)
Öncelikle teşekkürler yorumunuza göre, sayın Vito Genovese. Örnek veriyim. Mesela Mac Pro sayfasında sonda "Apple donanımı 1998'den beri" şablonuna tıklayın, "Apple" şablonu açılıyor. Yani, böyle bir yanlışlık. Ben de yeni şablon yaratmak isterken her hangi bir şablonun temelinden kullanmak istiyorum, ancak temel kullandığım şablon açılıyor (verdiğim örnek gibi). Bu nedenle şablonu kaydetmiyorum. Bu sorunu kaldırmak mümkün mü? Aktivadam (mesaj)Aktivadam (mesaj) 20:36, 5 Şubat 2017 (UTC)
"|ad=" parametresine "Apple" girilmiş, ondan oluyordu, düzeltildi. Genel olarak bu parametre şablonun "G" düğmesine basıldığında şablondan farklı bir yere gitmesi için düşünülmüş, yani o parametreyi kullanmama durumunda otomatik olarak şablona gider bağlantı, başka yere gidemez.
Vito Genovese 20:43, 5 Şubat 2017 (UTC)

Developer Wishlist Survey: Vote for Proposals[kaynağı değiştir]

Almost two weeks ago, the Technical Collaboration team invited proposals for the first edition of the Developer Wishlist survey!

We collected around 77 proposals that were marked as suitable for the developer wishlist and met the defined scope and criteria. These proposals fall into the following nine categories: Frontend, Backend, Code Contribution (Process, Guidelines), Extensions, Technical Debt, Developer Environment, Documentation, Tools (Phabricator, Gerrit) and Community Engagement.

Voting phase starts now and will run until February 14th, 23:59 UTC. Click here on a category and show support for the proposals you care for most. Use the 'Vote' and 'Endorse' buttons next to a proposal to do so.

What happens next?
Proposals that will gather most votes will be included in the final results which will be published on Wednesday, February 15th. These proposals will also be considered in the Wikimedia Foundation’s annual plan FY 2017-18 - SSethi_(WMF) (talk) 04:41, 6 February 2017 (UTC)

Değişiklik süzgeci önerisi: Spam link ekleme/yeni kullanıcının link eklemesi[kaynağı değiştir]

Bu şekilde çok değişiklik var, en:Special:AbuseFilter/80 filtresini buraya da taşıyabiliriz.--evolutionoftheuniverse mesaj 16:53, 6 Şubat 2017 (UTC)

Biraz eskimiş bir süzgecimiz vardı, güncelledim. Sağolasın.
Vito Genovese 17:07, 6 Şubat 2017 (UTC)

Interviki bağlantıları kullanarak kategori çevirisi yapma aracı[kaynağı değiştir]

Selamlar. Ben böyle bir şey arıyorum. Belki vardır diye sorayım dedim... Eğer varsa bana mesaj yoluyla iletsin. Eğer yoksa yapılmasını lütfen ama lütfen bilen kişilerden bunu yapmasını rica ediyorum.

Misal şöyle bir maddeyi çeviriyorum diyelim. Maddede şöyle kategoriler mevcut:

  • [[Category:1993 births]]
  • [[Category:Living people]]
  • [[Category:Argentine footballers]]

Araca bunları yapıştırdığım da araç Interviki bağlantılarını kullanarak hızlı bir şekilde bana şu sonucu versin:

  • Kategori:1993 doğumlular
  • Kategori:Yaşayan insanlar
  • Kategori:Arjantinli futbolcular


Teşekkürler... --Ryan O'Reily (mesaj) 02:06, 8 Şubat 2017 (UTC)

Çok teşekkür ederim sayın Selahattin ilhan... --Ryan O'Reily (mesaj) 05:59, 8 Şubat 2017 (UTC)

Kaynak LUA[kaynağı değiştir]

Merhabalar, kaynak şablonumuzda script title, via gibi eksik parametreler var şu an. Modül:Citation'ı ve Modül:Citation/CS1'i nasıl kullanmaya başlayabiliriz? Nasıl düzenlenir bilmediğim için el atamıyorum. -MHIRM. 22:39, 9 Şubat 2017 (UTC)

Ben o kaynak şablonlarının hepsini ikidilli yaptım Lua öncesi dönemde. Yani hem "author" değiştirgenini hem de "yazar" değiştirgenini kabul edebilir durumda şu an. Lua modüllerinde bu ikidillili sağlayabiliyor muyuz, bilen var mı? Eğer sağlayamıyorsak, o eksik değiştirgenleri elle sokalım gerekli yere. Çünkü hem önerilen Türkçe değiştirgenlerle hem de en.wiki'den kopyalanan değiştirgenlerle çalışabilir durumda olması önemli şablonların.
Vito Genovese 08:23, 10 Şubat 2017 (UTC)
local sonuc = args.["argen"]; yerine local sonuc = args.["argen"] or args.["argtr"]; yazarak yapabiliriz. Üst kısımda dönüşüm parametreleri konup kullanılabiliyordur (Modül:Convert/text). Ayrıca mw.ustring.gsub gibi fonksiyonlarla modifiye edebiliyoruz. Biraz Lua çalışıp modüller kullanarak şablonları vs. hem hızlandırabilir hem de daha düzgün hale getirebiliriz. Bence bilgi kutularında görece bağımsız (başlık, renk vs.) gruplar oluşturup, parametrelerin bilgi kutusu içindeki değil de ilgili grup içindeki sırası verilecek ve kullanılacak şekilde yapsak daha iyi olacak. --Deniz (mesaj) 12:27, 11 Şubat 2017 (UTC)

Gece modu[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de gece modu tarzı bir özellik yapabilir miyiz? Malum her taraf bembeyaz olunca gözü çok yoruyor. Arkaplanı hafif mavi yapılabiliyor ama bu yetmiyor. Twitter'daki gece modu gibi bir mod olsa çok güzel olur. --Zaitsév 04:49, 10 Şubat 2017 (UTC)

Böyle bir şey mi? :)
Vito Genovese 08:21, 10 Şubat 2017 (UTC)
Bir şey değişmedi. Kodun içinde 2 tane hata var. Ondan olabilir mi? --Zaitsév 10:00, 10 Şubat 2017 (UTC)
Belki tarayıcıdandır?
Vito Genovese 13:19, 10 Şubat 2017 (UTC)
mw.loader.load('//meta.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Evolutionoftheuniverse/Gadgets/Nightbird.js&action=raw&ctype=text/javascript');
Browser saatiyle 22'den 8'e kadar çalışacak şekilde ayarladım. Sorun olursa söyleyin, ilgileneyim.
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 04:54, 11 Şubat 2017 (UTC)
Eline sağlık. CSS dosyasını boşaltıp JS dosyasına ekledim kodu. Geribildirimde bulunması senden Zaitsév? :)
Vito Genovese 17:02, 11 Şubat 2017 (UTC)
Ben de yine hiçbir değişiklik olmadı. Her yer hala aydınlık. Sıkıntı nerde anlamadım. --Zaitsév 18:21, 11 Şubat 2017 (UTC)
Şu an saat 18.29 (UTC). 22'de etkin hâle gelecek, sabah 8'de balkabağına dönüşecekmiş. Tam bir gece kuşu işte.
Vito Genovese 18:29, 11 Şubat 2017 (UTC)
Zaitsév Vito Genovese Betik, sunucu değil kullanıcının saatini kullanmaktadır. 22 ve 8 arasında otomatik etkinleşir. Tabii, deneme aşamasında görmek gerek, düzenlenebilir. Eksiklikleri söylerseniz geliştirilebilir.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:33, 11 Şubat 2017 (UTC)
"Browser saati" denir mi yahu o zaman ona? :) İlahi! :) Eline sağlık tekrar.
Vito Genovese 18:34, 11 Şubat 2017 (UTC)
Şimdi test etmek için tercihlerden saati değiştirip Tokyo'ya göre ayarladım. Gece 3 ama değişiklik yok. --Zaitsév 18:39, 11 Şubat 2017 (UTC)
Zaitsév Betik bende şimdiye kadar sorun çıkarmadı. Tarayıcınız ve işletim sisteminiz neydi—sorun bunlardan kaynaklı olabilir? Bir de yerel saatiniz 10 olduğu zaman son durumu söyler misiniz?--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 18:46, 11 Şubat 2017 (UTC)
İşletim sistemi macOS Sierra 10.12.3 tarayıcım da Google Chrome. Gerçi Safari'de de denedim ama çalışmadı. --Zaitsév 18:55, 11 Şubat 2017 (UTC)
Hatta şimdi windowsta da chrome ile denedim olmadı. Sanırım tercihlerde veya kodlarda bir sıkıntı var. --Zaitsév 18:58, 11 Şubat 2017 (UTC)
  • Yukarıdaki mesajı yazdıktan 2 dk sonra çalıştı. Demek ki saat tam 22:00de devreye giriyormuş. --Zaitsév 19:02, 11 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için. :) İşletim sistemlerinde değişiklik yaptıktan sonra bilgisayara reset atmak gerekebiliyor, Tokyo saati yaptıktan sonra o nedenle çalışmamış olabilir. Ama çalışıyorsa şu an için sorun yok.
Kendime not: İleride çıkabilecek Internet Explorer sorunları için şu linkler göz önünde dursun, çözüm burada olabilir: [1] [2]
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:20, 11 Şubat 2017 (UTC)

IMDb sitesini Kaynakça olarak kullanmak[kaynağı değiştir]

Imdb'de bir film ve yönetmen hakkında bilgi verilmiş. Vikipedi'de bu kaynak olarak kullanabilir mi? Az önce Uwe Boll başlığında IMDb'yi kaynakça olarak kullandım ama emin olamadım. --Hancer i figan (mesaj) 14:24, 11 Şubat 2017 (UTC)

Merhaba, IMDB'de kullanıcıların girdiği veriler yayınlanıyor, kontrolden geçip geçmediği belli değil, fakat kullanılabileceği yerler ile ilgili şurada detaylı bir açıklama yapmışlar.-- Hakan·IST 14:49, 11 Şubat 2017 (UTC)
İMDb de kontrol mekanizması bulunmakta. Her üye olan kullanıcı katkı sağlasa da bu katkılar editör kontrolünden geçiyor. Bu sebeple kaynak olarak kullanılmasında bir sakınca görmüyorum ben. --Pragdonmesaj 14:56, 11 Şubat 2017 (UTC)
Trivia bölümünden aldım bilgiyi. HakanIST'in verdiği linke göre de trivia uygun bir yer değilmiş. Az önce başka bir kaynakça daha ekledim her ihtimale karşı. Imdb'deki kullandığım kaynakçayı silmedim. Eğer uygun görülmediği takdirde silinir.--Hancer i figan (mesaj) 15:09, 11 Şubat 2017 (UTC)
Katkınızı incelememiştim ama trivia bölümü sıkıntılı olabilir. IMDb maddenin ana konuları üzerinde eidtöryal bir mekanizmaya sahip. Trivia bölümü yoruma açık bir halde. Ben ana konularla ilgili bir kaynaklandırmaya gittiğinizi düşünmüştüm. Bahsi geçen yer ile ilgili daha sağlıklı kaynaklar bulabilirsek çok daha iyi olur. Elinize sağlık iyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 15:31, 11 Şubat 2017 (UTC)
HakanIST'in verdiği linki incelikten sonra ana konu ile ilgili kaynaklandırma yaptım. Imdb Trivia Mtv'nin haberinden söz ediyor. Aratınca ilk sayfada bahsi geçen haberi buldum ve ekledim. Biraz daha bakınca diğer sitelerde Mtv'i haberini referans almış. Sonuç olarak Imdb'deki Trivia kaynakçası siliyorum. --Hancer i figan (mesaj) 16:14, 11 Şubat 2017 (UTC)

Müze bilgi kutularındaki gariplik[kaynağı değiştir]

İstanbul Deniz Müzesi maddesinden de görebileceğiniz gibi bilgi kutusuna girilmeyen görseller görünüyor. Vikiveri'den mi çekiyor ne yapıyor bilmiyorum ama düzeltilmesi lazım. --Cobija (mesaj) 09:20, 12 Şubat 2017 (UTC)

Dediğin gibi Cobija, Modül:InfoboxImage bilgi kutularına Vikiveri'den görüntü çağırıyordu görünüşe göre. Şu anda bunun kalkmış olması lazım.
Vito Genovese 13:59, 12 Şubat 2017 (UTC)

Düzelmiş, teşekkür ederim. --Cobija (mesaj) 14:17, 12 Şubat 2017 (UTC)

InfoboxImage'da varsayılan olarak Vikipedi'den verileri otomatik çekmese daha iyi olabileceğine katılıyorum; belki vv ya da wd gibi bir iki değer belirleyip parametre değeri o olduğunda çektirebiliriz. Örneğin bazı bilgi kutularında, InfoboxImage'ı çağırırken {{{resim|}}} yerine {{{resim|vv}} ya da {{{resim|wd}}} kullanırız ve InfoboxImage modülünde parametre değeri vv ya da wd olunca Vikiveri'den çekecek şekilde ayarlama yaparız. InfoboxImage'da dosya uzantısı olmama durumuna göre de birşeyler yapalım bence.
Ayrıca bence Bilgi kutusu şablonlarında {{Wikidata image}} şablonunu kullanalım. Kategori:Türkçe Vikipedi üzerinde resmi olmayan ama Vikiveride resmi olan maddeler‎ kategorisi dolup taşacaktır. Bir sürü özgür alternatifli adil kullanım iddialı dosyayı da tespit etmiş oluruz. --Deniz (mesaj) 10:45, 17 Şubat 2017 (UTC)

HotCat[kaynağı değiştir]

HotCat'te "Kategori:iOS yazılımları" kategorisini ekleyemediğimi fark ettim. i veya ı harfinden kaynaklanıyor olabilir. --Zaitsév 18:09, 15 Şubat 2017 (UTC)

"iOS yazılımları" yerine "İOS yazılımları" yazarsanız kategori ekleniyor. Yani "i"yi büyük yazarsanız sorun çözülüyor. --CosmosAwaymesaj 14:57, 16 Şubat 2017 (UTC)

Relief map[kaynağı değiştir]

Şablon:Ada bilgi kutusu'nun raptiye harita kısmınnda Şablon:Dağ bilgi kutusu'ndaki gibi fiziki haritanın kullanılmasını nasıl sağlayabiliriz? Ada maddelerinde fiziki haritalar siyasi haritalara göre daha aydınlatıcı olabiliyor. Bu konuda yardımcı olabilecek bir teknisyen var mı? --Maurice Flesier message 19:33, 17 Şubat 2017 (UTC)

Bunu yapmıyor mu zaten? Vilsandi maddesi örneğin.
Vito Genovese 10:57, 18 Şubat 2017 (UTC)
Yüksek yerlerin kahverengi ile, deniz seviyesindeki yerlerin yeşil ile betimlendiği haritalardan bahsediliyor. Modül:Location map/data/Dünya, koordinatlar açısından düzenlenirse, ya da o modülde yapıldığı gibi ilgili modüllerde ve şablonlarda Dosya:Earthmap1000x500compac.jpg yı kullanmaya başlarsak olur gibi geliyor. --Deniz (mesaj) 21:19, 18 Şubat 2017 (UTC)
Tam olarak Bulgu'nun güzel bir şekilde izah ettiği durumdan bahsediyorum. buradaki bilgi kutusunda yer alan Tanzanya kabartma haritası gibi. FrWiki'nin ada şablonunda sadece bu fiziki haritalar bulunuyor. Yapılabilir bir işlemse gerçekten çok iyi olacak. --Maurice Flesier message 21:56, 18 Şubat 2017 (UTC)

Kategoride Sİ vurgusu[kaynağı değiştir]

Acaba kategorilerde gezinirken madde adlarının yanında seçkin içerik ya da kaliteli madde olduğuna dair simgenin görünmesi mümkün bir şey mi? Özellikle kalabalık kategorilere göz atarken hangi maddenin seçkin olduğunu görmek çok büyük kolaylık olurdu. --Cobija (mesaj) 17:32, 21 Şubat 2017 (UTC)

Şablonlar için sıralamada sigma ya da tau harflerini kullandığımız oluyor. Seçkin içerik için bir ASCII/UTF-8 karakteri belirleriz, {{Seçkin madde}} şablonuna includeonly kısmına DEFAULTSORT'u bu belirlenen karakter ve peşinden madde ismi olacak şekilde ekleriz. Aynı kategori bir maddede farklı sıralama anahtarı ile iki kez eklenince, sonraki eklendiği sıraya yerleşiyor. Seçkin madde şablonu da en üstte yer aldığı için, altta ikinci bir kategori sıralaması olursa, o geçerli olacaktır. Bir sayfada birden çok defaultsort olunca hata mesajı çıkıyor, halihazırda içinde defaultsort olan seçkin maddelerde defaultsort kısmını temizlersek bu sorun da kalkar. Ayrıca birçok şablon, sıralama anahtarı olarak madde adını koyuyor, dolayısıyla bu şablonlar tarafından eklenen kategorilerde sadece madde adına göre sıralanmış olmaya devam edecektir. --Deniz (mesaj) 07:03, 22 Şubat 2017 (UTC)

Ülke veri şablonları[kaynağı değiştir]

Bu şablonlarda bayrağı değiştirebildiğimiz gibi bağlantıyı da değiştirebilmemiz mümkün mü? {{bayrakülke|Brezilya|1889}} yazdığımızda ilgili dönemin bayrağı görünüyor ya, {{bayrakülke|Brezilya|1889|Vargas Brezilyası}} yazdığımızda Brezilya'ya değil de Vargas Brezilyası maddesine bağlantı versin ya da {{bayrakülke|Brezilya|Vargas Brezilyası}} yazalım bayrağı da bağlantıyı da ona göre değiştirsin mesela? --Cobija (mesaj) 09:42, 22 Şubat 2017 (UTC)

En son denilen bir sürü ek iş getirir, ama ilk denilenin yapılmasına karar verilirse, tahminimce {{bayraksimge/core}} değiştirilerek kolayca yapılabilir. Şu şekilde olabilir mesela, {{bayrakülke|Brezilya|1889|Vargas Brezilyası}} yazıldığında Vargas Brezilyası maddesine, {{bayrakülke|Brezilya|1889}} yazıldığında 1889 yılında Brezilya maddesine (ki bu madde de Vargas Brezilyası maddesine yönlendirilebilir) bağlantı kondurulabilir. bayraksimge/core'u değiştirmezsek {{Ülke veri Vargas Brezilyası}} gibi şablonlar açarak yapabiliriz, bu da çok iş olur. bayraksimge/core'da |link={{{alias-{{{variant}}}|{{{alias}}}}}} kısmı var, alias-1889 parametresi ile bu iş olur diye düşünüyordum, ama olmadı. Oraya yeni bir dış parametre ekleyebiliriz. |link={{{bağ|{{{alias-{{{variant}}}|{{{alias}}}}}}}}} gibi. Sonra da bağ parametresini kullanırız. --Deniz (mesaj) 14:01, 22 Şubat 2017 (UTC)

1889 yılında Brezilya maddesi yerine direkt ilgili devlet maddesine yönlenebilmesi (ya da değişken girilmediyse şimdiki gibi günümüzde devletin maddesine), öncül-ardıl devletlerin ayrı ayrı değil de tek şablonda listelenebilmesi güzel olurdu. --Cobija (mesaj) 14:08, 22 Şubat 2017 (UTC)

Değişiklik ekranındaki küçük değişiklik kısmı[kaynağı değiştir]

"Bu bir küçük değişikliktir" yazması gereken yerde yalnızca "bu" yazıyor. Bilgili kullanıcıların düzeltmesini rica ediyorum.--RapsarEfendim? 15:46, 24 Şubat 2017 (UTC)

Bende sorunsuz görünüyor: http://i.hizliresim.com/P0Er46.png .Düzeltildi mi yoksa? --Selahattin ilhan (mesaj) 17:02, 24 Şubat 2017 (UTC)
Bende durum şu. Monobook temasını kullanıyorum bu arada.--RapsarEfendim? 17:40, 24 Şubat 2017 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar/common.css sayfandaki şu satırı silersen düzelir Rapsar:
span#minoredit_helplink { display:none; }
Vito Genovese 18:46, 24 Şubat 2017 (UTC)
Düzeldi :) Teşekkürler yardım için.--RapsarEfendim? 18:47, 24 Şubat 2017 (UTC)
Ne demek. :) Bu arada son verdiğin İBP ödüllerinin kodunun içinde CURRENTYEAR sihirli sözcüğü olduğu gibi gidiyor. 2018 gelince o bağlantılar da bozulmuş olacak. Yk'lamak çözüm olabilir.
Vito Genovese 18:53, 24 Şubat 2017 (UTC)