Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Authority Control[değiştir | kaynağı değiştir]

Hi, Please excuse me for writing in English.

Please can someone import and translate en:Template:Authority control (and its subtemplates and Lua module) from the English Wikipedia? The template uses identifiers such as en:Virtual International Authority File (VIAF), en:ORCID & en:Library of Congress Control Numbers (LCCN) (and several others) to diambiguate people with similar names. It imports such data from Wikidata.

Once the template is working, a bot can add it to all the articles about people who have one or more of the relvant ideniftiers, in Wikdiata.

The template can also be used to display ORCID identifiers on user pages, which is particlarly useful for those who edit in relation to their professional or academic research. See en:WP:ORCID for more information. See my en.WP user page for an example.

Please let me know if you have any concerns or questions, or if you can help. Pigsonthewing (mesaj) 13:58, 21 Nisan 2015 (UTC)

  • Şablonu ve gerekli modulleri oluşturdum. Türkçeleştirma konusunda karasız kaldım. Orhan Pamuk üzerinde şablon görülebilir. --Mavrikantmsj 15:37, 21 Nisan 2015 (UTC)
    • @ Kullanıcı:Mavrikant Thank you! I now have it on my user page. It seems that the category names also need to be translated. Pigsonthewing (mesaj) 17:42, 20 Mayıs 2015 (UTC)
      • İstek yapıldı Yapıldı Bütün herşeyi yaptığıma inanıyorum. 56+ kategori açtım. Bunları birbirleri ve enwiki ile bağladım. Bizde olan maddeleri şablona bağladım, eksikleri taslak olarak oluşturdum. --Mavrikantmsj 07:15, 7 Haziran 2015 (UTC)

Topluluk onayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Topluluk onay verirse eğer Vikiler arası çalışan bir bot ilgili maddelere şablonu ekleyecekmiş. Topluluk hızlıca bir fikir belirtebilir mi? --Mavrikantmsj 11:09, 7 Haziran 2015 (UTC)

  • Biraz inceledim ama tam anlamadım. Bu otorite kontrolü Ne işe yarıyor acaba?--Zaitsév 11:47, 7 Haziran 2015 (UTC)
Zaitsév,Otorite kontrolü sayfasında gerekli açıklama var. --Mavrikantmsj 00:19, 22 Haziran 2015 (UTC)
  • Evet, iyi olurdu gerçekten. Otorite kontrol işini bir ara gündeme getirmiştim ama vaktim olmadığı için uğraşamadım. Eline sağlık sayfalar için Mavrikant. - Seyit mesaj 19:10, 8 Haziran 2015 (UTC)
  • Evet, iyi olur. Bu arada "Otorite kontrol" çevirisi anlamı karşılamıyor gibi ama başka bir çeviri de bulamadım, ne tureng'de ne de başka bilinen çeviri sitelerinde bu çeviriyi bulamadım. --Sadrettin mesaj 21:02, 8 Haziran 2015 (UTC)
Sadrettin, Çeviri konusunda uzun süre bekledim. Cevap gelmeyin bildiğim kadar ile bir çeviri yapmak zorunda kaldım. Doğru çeviri için kütüphancilik yapan birisi bize bu konuda yardımcı olabilir. Görüş birliğine varıldığında gerekli düzenlemeleri bot gibi araçlarla yapabilirim. --Mavrikantmsj 00:19, 22 Haziran 2015 (UTC)
Öncelikle Mavrikant, eline sağlık. Sayfanın hali bana da eksik gibi gelince eklemelerde de bulundum ama öncelikle kütüphanecilik ve belgebilim'den anlayan birilerinin kavramın adını kaynağıyla düzeltebilir. Nette tabire rastladım (ama rahat da değilim açıkçası) Şablon konusunda olumluyum.~Tarkovsky~ 21:10, 22 Haziran 2015 (UTC)

Enerji bilgi kutusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Enerji santrali bilgi kutusunda sıkıntı yaşıyorum. Şu an bilgi kutusundaki alt başlıkları (header/üst) göremiyorum. Sanırım bu decat ve child =yes yazısından kaynaklı. Bizim vikide başka türlü galiba. Kısacası, bilgi kutusundaki nükleer, jeoloji santraller gibi alt başlıkları gösteremedim. Yardım edebilecek var mı? Alexandre M. 19:27, 30 Nisan 2015 (UTC)

Merhabalar AlexandreManette yazınızı yeni gördüm. Bunu herhalde başka bir dilden aldınız. O hangisidir? Linkini verirseniz bi yardımcı olmaya çalışayım. Ayrıca şablon çok kalabalık gibi :) Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 10:36, 5 Mayıs 2015 (UTC)

Teşekkürler Fenerli1978. İngilizce vikipediden alıntı en:Template:Infobox_power_station. Sorunu anabaşlık= etiketini kullanarak çözdüm. Çevirisine devam ediyorum. Şimdi başka ufak bir sıkıntı var. Bilgi kutusunun içerisine bilgi kutusu koymuşlar. child ve decat etiketlerine yes demişler. Anabaşlıkbiçimi için verdiğim altın rengini diğer bilgi kutuları kabul etmiyor.

Şablona bakarsanız daha anlaşılır olur. Örneğin: Altın rengi artalanla yazılan Akkuyu Nükleer Santrali şablonun üst ismi olsa, alt başlıklardan biri Nükleer enerji santrali olacak. Ya da artık ne koyarsanız. Jeotermal santral veya solar santral de diyebilirsiniz. Bu alt başlıklar için artalan rengini göstermiyor. Çünkü bilgi kutusu içinde başka bir bilgi kutusu var. Çeviri bitince toptan bir kontrol edeceğim. Uzun ve teknik bilgi isteyen bir şablon. Alexandre M. 00:47, 6 Mayıs 2015 (UTC)


Yıl, ay, hafta ve güne göre zaman[değiştir | kaynağı değiştir]

Birisi bu şablona göz atabilir mi? Bir tutarsızlık var. Örneğin 12 Kasım 2014 ve 27 Aralık 2014 tarihlerini uyguladığımda geçen süreyi 1 ay, 1 gün olarak hesaplıyor. --cobija 16:44, 3 Mayıs 2015 (UTC)

Enflasyon şablonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu şablona Türk lirasını ekleyebilecek olan biri var mı? (http://www3.tcmb.gov.tr/enflasyoncalc/enflasyon_anayeni.php sayfasından dönüşüm yapıp maddelere eklemek mümkünse de elle sürekli güncellenmek külfet yaratıyor.) Hatta İngilizcedeki orijinal şablonda sekiz para birimi için dönüştürme yapılabilirken bizimkinde yalnızca ABD doları bazlı dönüşüm yapılıyor, buna da bir el atılsa iyi olurdu. --cobija 19:04, 31 Mayıs 2015 (UTC)

ProveIt[değiştir | kaynağı değiştir]

Aracı aktifleştirdiğimde düzenleme ekranı şu şekilde birbirine giriyor. Önbellek sorunu yok ama ne sorunu var anlamadım. Kaynak yardımcısıyla çakışıyordur diyerek KY'yi kapatarak denedim ancak bir şey değişmedi. Bir tek bende mi böyle bu? --cobija 17:15, 9 Haziran 2015 (UTC)

need revision[değiştir | kaynağı değiştir]

Dear all

I am translating this site

https://en.wikipedia.org/wiki/University_of_Information_Science_and_Technology_%22St._Paul_The_Apostle%22

Please find the translation in the following link and correct any mistakes

https://tr.wikipedia.org/wiki/The_University_of_Information_Science_and_Technology_(UIST)_%22St._Paul_The_Apostle%22

Regards,

--Jovanuist (mesaj) 07:44, 12 Haziran 2015 (UTC)

VisualEditor News #3—2015[değiştir | kaynağı değiştir]

10:44, 13 Haziran 2015 (UTC)

Şablon:TDD Sözlüğü[değiştir | kaynağı değiştir]

dildernegi.org.tr'nin yapısının değişmesi nedeniyle şablon şu anda işlevsiz durumda. Sitenin sözcük sorgulama yapısı da karışık olduğundan güncelleyemedim. Teknisyenlerimiz şu şablona bir el atarsa hoş olur yoksa şablonun durmasının bir manası yok. --cobija 11:36, 19 Haziran 2015 (UTC)

Robotla açılabilecek maddeler[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'da gezerken çoğu dilde olup Türkçede olmayan maddeler gözüme çarpıyor. Mesela bu çiçek,bilimsel adıyla, 50 farklı dilde var, Türkçede yok. Sanırım robotla kazandırılabilir. Ayrıca, İngilizce Viki'de en çok dilde olup da İngilizcede olmayan maddeler diye bir sıralama mevcut. Türkçede böyle bir şey yapabilir miyiz? --Kafkasmurat- 15:33, 20 Haziran 2015 (UTC)

İstenen sayfalar için şöyle bir araç mevcut. --Superyetkinileti 15:42, 20 Haziran 2015 (UTC)
Sanırım sizin hazırladığınız bir liste. Kullanışlı olacak. Acaba İngilizce Viki'de yapılan telifi olmayan ansiklopedi alıntıları(Brittanica gibi) bizde de bir robotla yapılamaz mı? Osmanlı alfabesindeansiklopediler mevcut ancak Latin alfabesi 1928'den itibaren var. 100 yıl şartı bizde de aynen geçerli mi?--Kafkasmurat- 20:03, 20 Haziran 2015 (UTC)

Şablon:Fotomontaj[değiştir | kaynağı değiştir]

en:Template:Photomontage şablonunu bize uyarlayabilecek biri var mı acaba? Şehir maddeleri için kullanışlı olabilirdi.--B.S.R.F. 💬 06:43, 21 Haziran 2015 (UTC)

Bizdeki anlamı çok farklı o kelimenin :P--RapsarEfendim? 11:59, 21 Haziran 2015 (UTC)
TDK şöyle tanımlamış: Bir konu üzerindeki eksik bölümleri tamamlamak veya daha çok konuyu bir araya toplamak için birkaç fotoğrafın birleştirilmesi. Eğer şablonu oluşturacak biri çıkarsa ad üzerinde ayrıca tartışma yapılabilir.--B.S.R.F. 💬 12:09, 21 Haziran 2015 (UTC)

Değişiklik sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün ilgimi çeken bir farklılıktan söz edeceğim. "Tercihlerim>Kullanıcı Bilgileri" bölümünde 8.000 (küsuratlı değil tam 8.000) değişiklik görünüyor. "Hızlı bilgi" özelliği sayesinde ise sayfamda şu yazı çıkıyor "Bu devriye, 1 yıl önce üye oldu ve toplam 8,000 değişikliğe sahip. Son değişikliğini 11 dakika önce yaptı. Vikipedi, özgür ansiklopedi.". Buraya kadar sorun yok. Ancak xtools ve supercount sayaçlarında -silinen katkılar hariç- 7,811 değişiklik görünüyor. Hangisi hatalı acaba diye düşünürken Şurayı saydım. 7,811 çıktı. Neden kaynaklanıyor acaba?--Zaitsév 08:44, 24 Haziran 2015 (UTC)

Başvurularda sayaçlara bakılır. Sayaçlarda 8500 küsur (silinin katkılar da dahil) katkın var diye gözüküyor. Silinen katkıları hizmetli, bürokrat, denetçi, gözetmen haklarına sahip kullanıcılar görebilir. Katkılarındaki değişikliklerini görememen normal. Değişikliklerine bakınca sayaçlar doğru söylüyor gibi geliyor. --Uğurkentmesaj 10:39, 25 Haziran 2015 (UTC)
Öyleyse "Tercihlerim>Kullanıcı Bilgileri" ve "Hızlı bilgi" neye dayanarak belirliyor değişiklik sayısını. Çok önemli bir konu değil aslında ama kafama takıldı işte. Ben de 200 civarı bir fark sözkonusu. Başkalarında daha fazla ya da daha az olabilir --Zaitsév 10:44, 25 Haziran 2015 (UTC)

Kategori:Sabancı ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu Kategoride hangi problem var ki, solda dil keçidlerinde Azerice yıldızlı (yani, Seçkin) gösteriyor. --Araz Yaquboglu (mesaj) 06:17, 30 Haziran 2015 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı - Bildiriminiz için teşekkürler Araz Yaquboglu. İyi vikiler. --Ömer Berkaymesaj 10:19, 30 Haziran 2015 (UTC)