Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

NonFreeImageResizer[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki DatBot büyük boyutlu adil kullanım görsellerini küçültüyor, sonra da o görselin eski büyük boyutlu halini başka bir bot siliyor. Bize de kazandırılabilir mi bu işlevler? Örnek bir davranışı şurada görülebilir. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.49, 4 Ağustos 2020 (UTC)

DatBot'a henüz bakmadım, ama şunu söyleyeyim, "sonra da o görselin eski büyük boyutlu halini başka bir bot siliyor" olayını sanırım sadece hizmetli yetkisi olan botlar (adminbot olarak geçiyor İngilizce Vikipedi'de) yapabiliyor. Bizde adminbot'un politikası bile yok, getirmeyi planlıyordum ama getirsem de ben bir adminbot yönetemem. Adminbot oluşturup yönetmenin ön şartı İngilizce Vikipedi'de bot operatörünün hizmetli olması olarak belirlenmiş. Politikayı getirirsem @Khutuck ya da @ToprakM (veya başka bir hizmetli) üzerinden bir bot oluşturulabilir, ben de onlara teknik olarak yardımcı olurum. Ama tek başıma politikadaki engel dolayısıyla bir adminbot yönetemem. DatBot'a gelelim şimdi. Sanırım kaynak kodu açık. Referans olması açısından kodunu inceleyip büyük boyutlu adil kullanım görsellerini küçülen bir bot yazabilirim sanırım. Sonra da hizmetlilerden bir tanesinin oluşturacağı adminbot (ki önce politikasını getirmemiz gerek) gelip benim botun arkasından siler. Sevgiler--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.52, 4 Ağustos 2020 (UTC)
Politika olmadan da Şubat ayında buna benzer (yarı otomatik) bir bot üzerine çalışıyordum, ama sadece görselleri yeniden boyutlandırma kısmı otomatikti, elle yükleme yapıyordum. Biraz üzerine düşüneyim; hizmetli yetkisi olmadan nasıl çalıştırırım bakayım. --Khutuckmsj 15.26, 4 Ağustos 2020 (UTC)
Ben de bunu ya görmemiş ya da görüp unutmuşum, şöyle bir BOTİS açmıştım. Belli telif etiketleri için belli boyut standartları var, örneğin albüm kapağıysa 300px, afişse filan px, ne olursa olsun maksimum falan px diye. Bunları netleştirdikten sonra bot bu etiketlerin ya da kategorilerinin kullanıldığı dosyaları gezecek, yeni küçültülmüş sürüm ekleyecek. Bundan sonrası için iki olasılık var. Ya botun hizmetlilik yetkisi olacak ve yeni sürüm yüklediği adil kullanım dosyalarının eski sürümlerini gizleyecek ya da bot bu sürümleri özel oluşturacağımız bir sayfaya rapor edecek, Twinkle'a filan bir "toplu gizle" sürümü yazılacak (wink wink, @Evrifaessa, wink wink), sonra bot o sayfayı düzenli temizleyecek.
Vito Genovese 09.33, 14 Eylül 2020 (UTC)

Kullanıcı isim alanındaki sayfaların bakım kategorilerinde yer almaması[kaynağı değiştir]

Teknik olarak böyle bir şey mümkün müdür? Mesela şuradaki bakım kategorisinde birçok kullanıcının deneme sayfası yer alıyor, aslında yer almasa ve esas çalışma alanlarımız için bu bakım kategorilerini kullansak daha uygun olacaktır.--NanahuatlEfendim? 19.30, 22 Ağustos 2020 (UTC)

@Nanahuatl, madde ad alanı için ek olarak Kırmızı bağlantıya sahip ana madde şablonu içeren maddeler‎ kategorisi oluşturulmuş. Oraya bakman gerekiyor.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 19.45, 22 Ağustos 2020 (UTC)
Demek istediğim o değil :) Buna benzer bakım kategorileri var onlarca ve kullanıcıların deneme sayfalarının burada yer alması bir şey kazandırmıyor. Mesela şurada, "Kullanıcı mesaj:Nanahuatl/Ekim 2011-Aralık 2011" sayfası gözüküyor. Halbuki burada olmaması lazım, kullanıcı mesaj sayfası ve kaynaksız bir anlatım yok ortada.--NanahuatlEfendim? 19.53, 22 Ağustos 2020 (UTC)
@Nanahuatl, eğer itiraz gelmezse yarın fact şablonu için de sadece maddeleri kapsayan bir kategori oluşturayım. İyi geceler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 19.55, 22 Ağustos 2020 (UTC)
Onu da kastetmiyorum... Kullanıcı isim alanında kaynak bulunması gereken bir şey yok. Çalışma yaparken bazen bu tarz uyarı şablonları çalışma sayfalarında kalabiliyor, ama bunların bakım kategorilerinde yer almaması gerekiyor. "Kaynak gereken yerler" kategorisine gidip, kullanıcı deneme sayfalarına kaynak ekleyecek değiliz :)--NanahuatlEfendim? 01.41, 23 Ağustos 2020 (UTC)
Kaynak şablonu konusunda son derece haklısın. Bakım kategorilerinin şablona eklenme biçiminde sorun var. Şu değişikliği şu arkadaşların hepsine uygulamak gerekiyor. Önceki sürüm, bu sayfa nereye eklenirse eklensin bakım kategorisine ekle, diyor. Yeni sürüm ise ancak madde ad alanındaysa bunu yapıyor.
Kırmızı bağlantı ile ilgili bakım kategorisinde ise bir sınıflandırma var, Modül:Ana_madde'den geliyor. Modül diyor ki, sayfa kategoriyse "...içeren kategoriler" kategorisine at, maddeyse "...içeren maddeler" kategorisine at, ikisi de değilse "...içeren sayfalar" kategorisine at. Enwiki sürümünde yok, @Superyetkin eklemiş. Güzel bir sınıflandırma, gerekirse ek olarak kullanıcı ad alanı değeri tanımlayıp kategorisini boş bırakarak istediğin gibi bir sonuç elde edebiliriz.
Vito Genovese 02.27, 23 Ağustos 2020 (UTC)

yerlerin koordinatları maddede görünmüyor[kaynağı değiştir]

Fark ettim ki Türkiye köy bilgi kutusu şablonu kullanan maddeler yerinin koordinatları artık maddede göremiyorum - eskiden sağ üst köşesinde ve/veya bilgi kutusunda gözüküyordu. OSM haritacı olduğum için zaman zaman lazım bana. Örnek olarak Çatalağaç, Adıyaman maddesine koordinatları ekledim fakat kaydettikten görünmüyor. Kontrol ederseniz sevinirm ;) --katpatuka (mesaj) 18.17, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Koordinat bilgilerinin Vikiveri'ye girilmesi gerekmekte. --Superyetkinileti 20.29, 27 Ağustos 2020 (UTC)
Peki, fakat Çatalağaç (Q4821508) maddesinde zaten girildi... --katpatuka (mesaj) 05.23, 28 Ağustos 2020 (UTC)
Maddede harita görünüyor @Katpatuka. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 09.22, 28 Ağustos 2020 (UTC)
OSM'dan gelen harita da ben de görüyorum (OSM'de haritacıyım) fakat şikayet ettiğim şey şu: maddede kopyalabilir şeklinde koordınatları göremiyorum... ;) Koordinatlar kolayca kopyalayıp Google Earth'de veya bambaşka yazılıma yapıştırmak istiyorum... --katpatuka (mesaj) 09.37, 28 Ağustos 2020 (UTC)
Selam @Katpatuka. Badajoz (il) sayfasında olduğu gibi sağ üstte koordinatın gözükmesini mi kastediyorsun? Bunu yapabiliriz. Ben de OSM'de baya katkı sağladım biliyorsun. @Evrifaessa ile ortak bir fikrimiz var. Yerleşim yerleri için bot ile Wikidata-Vikipedi-OSM entegrasyonu sağlamak istiyoruz. Eksik koordinat bilgileri bu 3ü arasında paylaşılacak. Koordinatlar arasında tutarsızlıklar varsa mesela aradaki mesefa 500m den fazla ise bunları sonra elle kontrol edilmesi için raporlamak istiyoruz. Ayrıca OSM'ye bot ile yerleşim yerlerinin Viki sayfaları ve Wikidata ID bilgilerini de ekleyebiliriz. OSM'de bot işleri ile ilgilenen kişilerle beni tanıştırabilir misin? --Mavrikantmsj 17.02, 11 Eylül 2020 (UTC)
Selam @Mavrikant ve @Evrifaessa; osm'un IRC kanalında soracağım... Böyle bir fikir için sadece vikiveri'de bir bot oluşturulabilir sanırım cünkü osm'de öyle bir bot-özelliği yok ;) Ben sadece maddelerde eğer bir yerinin koordinatları varsa koordinatları o maddede görünür şeklinde görmek isterdim. --katpatuka (mesaj) 17.39, 11 Eylül 2020 (UTC)
Maalesef: No diyorlar: because it effectively licence washes ODbL data - yani sebep lisans çakışması mış :[ --katpatuka (mesaj) 18.14, 11 Eylül 2020 (UTC)

Revizyon inceleme bölümü[kaynağı değiştir]

Selamlar, bir teklifim var. Belki bu önceden beri var, belki de kaldırılmıştır veya teklif edilmiştir bu konuda hiç bilgim olmadığı için bilmiyorum. Şimdi size de anlatabilecek miyim orası daha da sıkıntılı :) Şimdi revizyonları incelerken mesela orada vandalizm amaçlı değişiklik veya nedensiz içerik silinmesi gibi hazır yazılar bulunuyor. Ben bu kutucukların yanına örnek: + kaynak gerektiren bilgi veya + kaynak gerektiren bilgi eklentisi bu tarzda hazır bir yazının eklenmesini teklif ediyorum. Belki gereksiz görülebilir ancak Vikipedi'de geri alınan değişikliklerin bir kısmı belki de yarısı bu yüzden geri alınıyor. Teklifim budur. --ChiefBeramesaj 00.04, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Sayın Vito Genovese'yi kürsüye davet ediyorum. Dr. Coalmesaj 00.49, 27 Ağustos 2020 (UTC)
Şurada aynısının tıpkısı var, ama asıl şurada biraz devamı var, daha doğrusu olacak. Uzun bir yanıt yazacağım umarım yarın bu bekleyen soruya.
Çok kaba bir özet yapmak gerekirse, Sürüm Kontrolü vandalizm için, Gerekçe Yardımcısı (orada gördüğünüz gerekçeleri sağlayan betiğin adı) varsayılan küçük araç olduğu için Sürüm Kontrolü kapsamı (genişlemedikçe) dışına çıkamaz, ama bu tür talepleri olanlar için varsayılmayan bir çözüm daha üreteceğim. Neticede her tarafı modüler bir yazılımdayız. Yanıtımı yazınca buraya da not düşerim.
Bu arada şurada da "Sürüm Kontrolü kalksa mı artık acaba?" fikri zikredildi. Sürüm Kontrolü, dolayısıyla devriyelik ret arayüzü ve doğal sonuç olarak Gerekçe Yardımcısı olmazsa ne yapacaksınız çok merak etmiyor değilim. :)
Vito Genovese 02.10, 27 Ağustos 2020 (UTC)
Yazdım. Konuya ilgi duyanların sıkılmazlarsa ilgilenecekleri bir şey bulabileceklerini umduğum bir yazı. Son iki paragrafı özellikle bu konuyla ilgili. Eğer istiyor ve Sürüm Kontrolü, vandalizm ve devriyeliğin ne olup ne olmadığı konusundaki deneyiminize güveniyorsanız, Küçük Araçlar'daki Gerekçe Yardımcısı betiğini devre dışı bırakıp şuraya aşağıdaki kodu ekleyerek Sürüm Kontrolü kapsamında olmayan gerekçeleri de içeren sürümü kullanabilirsiniz. Ancak yeni bir devriyeyseniz kesinlikle önermem, zira buradaki her şey gerçek bir ret gerekçesi değil. Sürüm Kontrolünü ve vandalizmin niteliğini yanlış öğrenmenize neden olabilir ve belki de devriyeliğinizi kaybetmenizle sonuçlanır hazır olmadan bu sürümü kullanmanız. Neyse, kod şöyle:
// Gerekçe Yardımcısı genişletilmiş sürümü
mw.loader.load('//tr.wikipedia.org/w/index.php?action=raw&ctype=text/javascript&title=Kullan%C4%B1c%C4%B1:Sadrettin/Gerek%C3%A7e_yard%C4%B1mc%C4%B1s%C4%B1.js');
Buna ne isterseniz eklenebilir. Ek gerekçe taleplerini şuraya yazabilirsiniz dilerseniz. Arayüz Yöneticileri ve müsaitse @Sadrettin ilgilenecektir.
Vito Genovese 11.09, 28 Ağustos 2020 (UTC)
Kulaklarım çınladı, hemen geldim. Bu sayfaları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yeni fikirlere ve çalışmalara ön ayak oluyorsa ne mutlu. Viki dediğimiz de böyle bir kültür değil mi. Vakit ayıramadığım için üzgünüm. Sevgiler. İyi vikiler Twemoji12 263a.svg Sadrettin 12.51, 6 Eylül 2020 (UTC)

Teknisyenlik başvurusu: Euvonia[kaynağı değiştir]

Herkese selamlar. Çok uzatmadan neden teknisyenlik başvurusu yaptığımı yazayım :) Bildiğiniz üzere teknisyenlerin süzgeçlere erişimi var, ve teknisyenlik yetkisi ile süzgeçleri geliştirip aralarına yenilerini ekleyebileceğimi düşünüyorum. Eğer isterseniz bu yetkiyi kısa bir süreliğine kullanabilirim, süre bitince de tekrardan başvurabilirim. Arayüz yöneticiliğine ise daha sonra başvuracağım ve o yetki ile de küçük araçları yenileyeceğim diğer arkadaşlar ile. Görüşlerinizi bekliyorum Face-smile.svg --єυνσηια / mesaj 10.39, 9 Eylül 2020 (UTC)

 • Destek Destek. arayüz yöneticiliği için niteliklerini tam kestiremesem de bir bot operatörünün en azından süzgeçleri yönetebilen grup olan teknisyenlerden biri olabilecek niteliklere sahip olduğunu düşünüyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 12.46, 9 Eylül 2020 (UTC)
 • Mesela ne gibi geliştirmeler, ne gibi yeni süzgeçler eklenecektir? Kendisinin botu da son değişikliklerini 3 ay önce yapmış ve 89 değişikliği var toplamda.--NanahuatlEfendim? 18.45, 9 Eylül 2020 (UTC)
  • kendisinin botu son değişikliği 1 saniye önce olup şu anda 70.000'den fazla değişikliği olan Karşılayıcı, @Nanahuatl. bilgin olsun diye diyorum hani..--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 19.17, 9 Eylül 2020 (UTC)
Kullanıcı:Euvonia Bot'u görmüştüm ben. Ayrıca yeni kullanıcılara otomatik olarak hoş geldin mesajı atmak, bana yeterli teknik kapasitesi olduğu izlenimi vermedi, şahsen.--NanahuatlEfendim? 19.30, 9 Eylül 2020 (UTC)
70.000 değişikliğin içinde 1 adet bile hatanın olmaması teknik yeterlilik açısından ne düşündürüyor peki? --єυνσηια / mesaj 19.55, 9 Eylül 2020 (UTC)
Yeni kullanıcılara hoşgeldin mesajı atmanın karmaşık bir şey olduğunu düşünmüyorum, hata ortaya çıkacak bir konu da değil zira "bir kullanıcı kayıt olduysa/ilk değişikliğini yaptıysa mesaj sayfasına şu şablonu koy" komutu var yalnızca :) Ben teknik açıdan yetersiz olduğunu öne sürmüyorum, elimde bir veri olmadığından bahsediyorum. Hani herhangi X bir kullanıcı aynı gerekçeyle aday olmuş olsa, ondan ne farkı olduğunu anlayamadım. Şimdiye kadar, bu bot dışında teknik olarak neler yapılmış?--NanahuatlEfendim? 02.37, 10 Eylül 2020 (UTC)
İşte bunu öğrenebilmek için yetkiyi isterseniz kısa süreli olarak kullanayım, sonuca göre tekrardan başvuru yaparım. --єυνσηια / mesaj 06.38, 10 Eylül 2020 (UTC)
 • Mesela, genelde Ahmet Davutoğlu maddesine dadanıp sürekli aynı cümleyi yedi yüz elli milyonkere yazan anonim vandal arkadaş var ya, onun genelde yaptığı değişikliklere bakarak onun bunları yapmasını engelleyecek bir süzgeç aklımda ilk olan şey. K-pop sanatçılarına girip instagram adresi koyan, değişik şeyler yazanlar da geliyor aklıma... Bunlar sadece vandallar ile alakalı olan süzgeçler, fikir üretebiliriz bol bol, yapması kolay. --єυνσηια / mesaj 19.25, 9 Eylül 2020 (UTC)
Mesela nasıl? Önemli olan o :)--NanahuatlEfendim? 19.34, 9 Eylül 2020 (UTC)
Pek zor olmasa gerek. Vandal genellikle Devlet Bahçeli'ye atıp tutuyor, MHP'yi ve köpek kelimesini oldukça kullanıyor. Hatta bu vandal yazdığını özete de yazıyor. Örnek olarak:

! ("confirmed" in user_groups) & (page_title irlike "Ahmet Davutoğlu|Recep Tayyip Erdoğan|Türkiye cumhurbaşkanı") &
summary irlike "FETULLAH|FETHULLAH"

gibi 2 satırlık bir kod ile bile engellenebilir. --єυνσηια / mesaj 19.55, 9 Eylül 2020 (UTC)
biz bu tip tek vandala yönelik süzgeçleri o vandal olayı kavramasın diye gizli tutuyoruz genelde. teknisyen olursan bunları paylaşmama konusunda özen göstermeni öneririm.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 06.41, 10 Eylül 2020 (UTC)
 • Bot operatörü olarak bu yetkiyi Vikipedi'nin faydasına kullanabileceğine dair yeterli güveni veriyor. Uygundur. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.19, 9 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Ornek11222mesaj 19.54, 9 Eylül 2020 (UTC)
 • destek, yeterliğe sahip görünüyor. Kolay gelsin. --Sezgin İbiş (mesaj) 14.03, 10 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Teknisyen zannediyordum, başarılar.--Can Je suis là 14.10, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek İstekli bir kullanıcı, kendisini daha da geliştireceğine eminim. Vito, Evrifaessa, Mavrikant gibi kullanıcılarla daha fazla görüş alışverişi yapmasını önererek kolaylıklar diliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 16.05, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destekliyorum. Genç yaşına rağmen muazzam istikrarının sürmesini diliyorum. Şöyle VandalBot üretsen, süper olur. Bir gün o bot üretilecek, belki de gelecekteki sahibi sensindir.-thecatcherintheryeileti💬 16.11, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Arkadaşın süzgeçlere erişip onları yanlışlıkla bozmasından endişelenmemize gerek yok. Aklınıza gelen yeni bir süzgeç önerisini Özel:İstismarSüzgeci/test üzerinden hiçbir yeri etkilemeden test edebiliyorsunuz. Bu süzgeç vandalın kötü niyetli değişikliklerini algılayabiliyor mu yoksa yanlışlıkla iyi niyetli insanları da kapsayıp onları da engelliyor mu hemen gösteriyor.Özel:İstismarSüzgeci/history üzerinden Teknisyenleri son yaptığı süzgeç değişlikleri gözüküyor. Son zamanlarda @Vito Genovese,@Evrifaessa,@Goktr001 ve @Dr. Coal değişiklik yapmış. (Teşekkürler.) Ben de son zamanla neler olmuş diye bakarken yıllardır var olan 5. numaralı süzgeçte küçük bir eksikliği fark edip düzelttim.
Belki insanların aklına yeni fikirler gelebilir diye süzgeçler hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Süzgeçte bir kural tanımlıyorsunuz. Bu kural maddeye eklenen/çıkartılan içerik şunları içeriyor/içermiyor şeklinde olabiliyor. Ayrıca bunu yapan kullanıcı hakkında da kurallar eklenebiliyor. Mesela yeni kullanıcı mı yoksa tecrübeli bir devriye mi? vs. Bir değişlik bu kurallara takılmış ise isterseniz bu değişliği etiketliyebilir, bunu yapan kullanıcıya istediğiniz uyarı mesajını gösterebilirsiniz, yapılan değişikliğin kayıt edilmesinini önleyebilirsiniz, zaman ayarlı filtre de olabilir(1 saate 5 kere kurallara takılırsa ..) eğer kullanıcının sadece kötü niyetli olduğunu düşünüyorsanız hesabını da süreli/süresiz engelleyebilirsiniz (anonim ve kayıtlı hesaplar için farklı süreler tanımlanabiliyor) Bunları yazarken şimdi aklıma gelen bir süzgeç fikri var. Mesela Şablon:Düzenle yanında tarih ile beraber kullanılması gerekiyor.Bazen bunu unutabiliyoruz. Süzgeç bunu yakalayıp kullanıcıya 1 seferliğine uyarı mesajı gösterebilir, değişikliğe etiket de ekleyebilir. Ama illa da tarihsiz kullanacağım diyorsanız tekrar kaydet tuşuna bastığınızda süzgeç uyarı vermeyip sayfayı kaydetmenize izin verebilir.
Her şeyin açık ve denetlenebilir olduğu, yapılan yanlışın kolayca düzeltilebilir, Vikiye kalıcı hasar vermediği bir ortamda iyi niyet ve öğrenme isteği dışında endişelenmemizi gerektirecek hiçbir şey yok.
Ben arkadaşın iyi niyetine güveniyorum. Vikipediyi geliştirmek için şimdiye kadar maddi bir çıkar gözetmeden karşılıksız feda ettiği zaman için teşekkür ederim. Süzgeçler ile daha fazla ilgilenmek isteğini de takdir ediyorum.
@Euvonia Süzgeçlerle ilgilenirken en çok regex ile uğraşmak zorunda kalacaksın. Eğer bilmiyorsan şimdiden tavsiye edeyim regex101.com sitesi hayat kurtarıyor. --Mavrikantmsj 16.29, 11 Eylül 2020 (UTC)
@Mavrikant, oyun için ve bu uzun yazın için çok teşekkür ediyorum :) --єυνσηια / mesaj 16.45, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Şu ana dek bot ve diğer teknik alanlardaki çalışmaları sebebiyle düşüncem, bu yetkiyi olumlu kullanacağı yönünde. --Khutuckmsj 16.50, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Kendisinin bu yetki için yeterli olduğunu ve iyi işlere imza atacağını düşünüyorum. ----anerka'ya söyleyin 17.30, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Süzgeçleri değiştirebilecek deneyime ve bilgiye sahip olmasından dolayı destekliyorum.. --ToprakM  17.47, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Bu göreve seçilmesi halinde, görevi süresince kendisini de geliştirerek önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.--Muratero 14.56, 12 Eylül 2020 (UTC)

destek diğer teknisyenlerle birlikte çalışarak kendini geliştireceği umuduyla.. --kibele 16.13, 12 Eylül 2020 (UTC)

Destek Destek ahmetlii mesaj katkılar 07.02, 15 Eylül 2020 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 07.18, 16 Eylül 2020 (UTC)

Arayüz yöneticiliği başvurusu: Mavrikant[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Bildiğiniz gibi uzun süredir Teknisyenim. Benim Teknisyen olduğum ve aktif olduğum dönemde Arayüz yöneticiliği yetkileri Teknisyen grubuna dahildi. Daha sonra güvenlik nedeniyle bu yetkiler ayrılmış. Hatta Arayüz yöneticisi hesapların hacklenip ele geçirilmesini önlemek için 2 Faktörlü Kimlik Doğrulama zorunlu hale getirilmiş.

Twinkle hepimizin kullandığı işleri kolaylaştıran güzel bir araç. MediaWiki yazılımı değiştikçe/geliştikçe, İngilizce Viki'deki Twinkle aracı da geliştiriliyor. Bu süreçte bizdeki Twinkle güncelliğini yitirip artık çalışamaz hale gelebiliyor. 2009 yılında @Vito Genovese'nun yerelleştirdiği araç 2015 yılında çalışmaz hale gelmişti. O dönem ben Twinkle'ı İngilizce Viki'den kopyalayıp tekrardan yerelleştirmiştim. Üzerinden 5 yıl geçmiş. Doğal olarak bazı sorunlar oluşmuş. Şuan @Vito Genovese, @Evrifaessa ve @ToprakM aracı tekrar çalışır hale getirmek için uğraşıyor. Evrifaessa özelden ulaşarak yardım etmemi istedi.

Twinkle, MediaWiki ad alanında bulunan JavaScript ile yazılmış bir araç. Buraya Twinkle gibi faydalı araçlar ekleyebileceğiniz gibi Virüs de eklenebilir. Zaten bu yüzden yetkilendirme ile ayrılmış. Bu sayfaları değiştirebilmek için Arayüz yöneticiliği yetkisine ihtiyacım var. İyi Vikiler. --Mavrikantmsj 14.09, 11 Eylül 2020 (UTC)

 • Destek Destekliyorum. Şu ana dek teknik katkıları, bu teknik yetkiyi de iyi kullanacağına dair son derece ikna edici. --Khutuckmsj 14.13, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Ultra mega destek. Mavrikant'a davetimi kabul ettiği için çok teşekkür ediyorum. Kendisinin deneyimli olduğu ve bu sorumluluğun altından süper bir şekilde kalkacağından eminim.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 14.13, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek --ToprakM  14.22, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Sonsuz destek --єυνσηια / mesaj 14.59, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Yetkinliğini kanıtlamış bir kullanıcı, daha fazla etkin olabilmesi dileğiyle.--Kingbjelica (mesaj) 16.02, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek yönündeki görüşlere katılıyorum.-thecatcherintheryeileti💬 16.13, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Arayüz yöneticiliği için gerekli olan teknik niteliklere sahip olduğuna inanıyorum, ek olarak iyi niyetine de güveniyorum. ----anerka'ya söyleyin 17.35, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Yapılması elzemdir.--Can Je suis là 17.43, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek benden de... --katpatuka (mesaj) 17.44, 11 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.11, 11 Eylül 2020 (UTC)

destek elbette.. --kibele 16.08, 12 Eylül 2020 (UTC)

 • Destekliyorum. ~ Z (m) 17.44, 12 Eylül 2020 (UTC)
 • Destek Destek Mavrikant oldukça bilgili ve yararlı bir kullanıcı. Destekliyorum.Sait* 13.19, 13 Eylül 2020 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı--Vito Genovese 13.51, 18 Eylül 2020 (UTC)

Teknisyenlik geri alım[kaynağı değiştir]

Merhaba, daha öncesinde Süzgeç 73 için görev istemiştim. Hem geçici olarak ardında da kalıcı olarak teknisyenlik yetkisi verildi. Süzgeç belli bir noktaya geldi ve sorunsuz olarak çalışmakta. Benim bu süzgeç dışında pek katkım olmayacak hissindeyim. Bu dediklerim yetki isterken yazdıklarımla çelişiyor. Yetkilerimi de aktif olarak kullanacağımı düşünmüyorum. İlgili süzgecin düzenleme sayfasında her alanı açıklamalı olacak şekilde yazdım, o yüzden yetkilerimin alınması süzgeci öksüz bırakmayacaktır. Teknisyen grubunda olmak istemediğim için yetkilerimin geri alınmasını istiyorum, bürokratları rahatsız ediyorum. @Mskyrider, Elmacenderesi, Yabancı, Vito Genovese, Superyetkin, Vikiçizer Goktr 04.11, 16 Eylül 2020 (UTC)

Süzgeçleri yazması hazırlaması bir yana, VP:DS/H'deki birikmelerle ilgilenmen dahi oldukça yararlı oluyor. Ancak elbette karar senin. İstifalarda biraz süre vermek adettendir. Eminsen yarın işlemi gerçekleştiririm.
Vito Genovese 07.17, 16 Eylül 2020 (UTC)
Başvurumda en-wiki'den filtre getirebileceğimi söylemiştim. Bunu yerine getiremeyeceğim. Filtre 73'e destek olmak benim için sıkıntı olmaz. Ana ilgi alanım da Filtre 73 ve hatalar sayfasındaki reklam içerikleri olur. Ben bunları yapabilirim, şu an için böyle; çok sık da girememeye başladım. Bu durumun şu anla tezatlık yarattığı düşünülüyorsa haklarım alınabilir. Yoksa yetkinin kalmasında mahsur yok ama yalan da söylememin anlamı yok. Bu şekilde sorun yoksa kalabilirim. Yoksa, şimdi veya ileride, bu argümanlar ortaya atılırsa haklarım alınabilir. Goktr 08.05, 17 Eylül 2020 (UTC)
Yetkilerin kalmasında bir sakınca görmüyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.11, 17 Eylül 2020 (UTC)
Küçük bir değişiklik bile katkı sağlıyor. Yetkiler kalsa güzel olur. --Sadrettin 10.35, 17 Eylül 2020 (UTC)
Az ya da kısıtlı alanda kullanıldığı için bir yetkinin alınması bence gerekli değil. Sebep buysa kalsın derim. Azar azar da olsa katkı katkıdır.----anerka'ya söyleyin 12.50, 17 Eylül 2020 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Konu hakkındaki kaygılarımı giderici yorumlarınız için teşekkürler. O halde azar azar da olsa devam edebilirim. Goktr 14.24, 17 Eylül 2020 (UTC)

 • Kullanıcı kısaca "çok aktif olamıyorum/olamayacağım, bunları kullanamayacağım, işiniz düşünce yazarsanız yokum" diyor, gayet olgun bir davranış. Bu gibi yetkiler bir nevi "aradığımızda bulalım kendilerini" olarak da değerlendirilebilir. Sonra "şu kadar teknisyen/hizmetli var, dahasına gerek yok" diye seçmiyoruz ya da aday çıkmıyor mesela :) Keşke kendisinin gösterdiği bu olgun davranışı gösteren daha çok kişi olsa da "sorumluluğu yerine getirir" diye seçtiklerimiz, yerine getir(e)medikleri bu sorumluluklarından çekilebilseler kendisi gibi kolayca. Kendisi böyle bir bakış açısına sahipse yetkileri alınabilir, yok eğer ara ara buralarda olurum ve işiniz düşerse bakabilirim derse kalsın tabi, ama illa da kal diye baskı yapmaya gerek yok bence kendisi istemiyorsa :)--NanahuatlEfendim? 23.43, 17 Eylül 2020 (UTC)

[geri döndür] düğmesi için onay istemi[kaynağı değiştir]

Onay istemi böyle çalışıyor. Teşekküre çok benzediğini hemen fark edeceksiniz.

Bilindiği üzere devriye ve hizmetlilerin kullanımına açık olan [geri döndür] düğmesi tek tıklamayla değişiklikleri geri alan çok güçlü bir vandalizmle mücadele aracı. Tek tık özelliğinden dolayı son değişiklikler, izleme listesi ve sayfa geçmişi gibi yerlerde kaza eseri tıklama durumu sık oluyor. Bu yüzden bu düğmeleri CSS ayarları ile gizleme yoluna gidiyor bazılarımız.

Eğer şuraya girip en altlarda bulunan "Geri döndür bağlantısına tıklanınca bir onay istemi göster" seçeneğini seçerseniz, düğmenin tek tıklama özelliğini kaldırmış olursunuz ve her tıkladığınızda "Lütfen onaylayın: Geri döndür - İptal" biçiminde bir onay istemi görürsünüz.

Düğmeye çok ihtiyaç duymamasına rağmen sürekli kaza yaşayanlar için işe yarar diye düşünüyorum.

Vito Genovese 22.44, 17 Eylül 2020 (UTC)

Harikulade olmuş, az önce denedim ve işe yaradı dediğiniz gibi, ellerinize sağlık.--Can Je suis là 22.47, 17 Eylül 2020 (UTC)
Yok, bunu ben eklemedim. MediaWiki'nin kendi özelliği. Mart 2019'da etkinleştirilmiş, hatta Almanca Vikipedi bunu varsayılan yapmış. Yani tek tık olması için gidip ayarı değiştirmek gerektirir hâle getirmiş.
Vito Genovese 23.02, 17 Eylül 2020 (UTC)
Biz de varsayılan yapsak ya? Hem kaza oranını hem de hatalı kullanımı düşürecektir, zararını pek düşünemiyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.15, 17 Eylül 2020 (UTC)
Konuyla ilgili m:WMDE Technical Wishes/Rollback'te epey bir bilgi var. Dewiki'de otomatik terfi varmış bu istek ilk ortaya çıktığında, özellikle vandalizmle savaşmak gibi bir gayesi olmayan birçok insan birden bu düğmeye sahip oluveriyormuş. Sonra da tatsız durumlar ortaya çıkıyormuş.
Bizde devriye ve hizmetlilik bilinçli olarak girilen kullanıcı grupları. Ben şahsen [geri döndür] düğmesini vandalizm için ve bazen de kendimi geri almak için sık kullanıyorum. Ben varsayılanı ne olursa olsun kendim için etkin olmasını tercih ederim. Ancak genel eğilim varsayılan olarak onay istemli olması olursa elbette ona da uyar, gerekirse gider ayarımı bireysel olarak yaparım.
Vito Genovese 23.28, 17 Eylül 2020 (UTC)

Hızlı silme gerekçelerinde beliren "Neden ?" ibaresi[kaynağı değiştir]

Teknik bir sorun varsa buraya not düşmek en mantıklısı. @Chansey ile şurada konuştuğumuz bir sorun vardı. Silme arayüzünde "Diğer/ilave neden: kısmında "Neden ?" diye bir varsayılan yazı çıkmaya başlamıştı. O gün geçici bir hata varsayıp geçtik, ancak sıklıkla tekrarlanmaya başladı. Müdahale edilmezse de sayfanın şöyle silinmesine yol açıyor.

MediaWiki yazılımının varsayılanı orada sayfanın eski içeriğinin görülmesidir. Wikimedia Türkiye vikisinde silinmiş olan şu sayfadan örneğini görebilirsiniz. Ancak biz bunu MediaWiki:Excontent ile baskılıyoruz ve yalnızca nokta olarak çıkmasını sağlıyoruz o seçimlik alanın (nedeni vandalizmin kalıcı olmasını önlemek). Çoğu zaman öyle de çıkıyor, ama bazen de bu istisnai durum yaşanıyor. Sistem iletilerinde çok aradım ama bu "Neden ?"in nedenini bulamadım henüz. Buraya da not düşmüş olayım, belki başkası bir çözüm bulabilir.

Vito Genovese 15.57, 22 Eylül 2020 (UTC)

Belki @Superyetkin bir göz atabilir. chansey mesaj? 09.02, 23 Eylül 2020 (UTC)