Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Şablon içerme büyüklüğü sınırı aşılan sayfalar[kaynağı değiştir]

Bu sayfalar için yapılabilecek bir şey yok mu içeriği bölmekten başka? Mesela Türkiye'nin uluslararası çok taraflı sözleşmeleri listesini Türkiye'nin antlaşmaları listesi için hazırlamıştım fakat şablonlar görülmeyince ayrı bir liste olarak açtım, buna rağmen hala aynı. Sıradan şablonlarla ilgili olsa neyse de kaynaklar da görülmüyor bu şekilde. --Cobija (mesaj) 15:05, 23 Nisan 2017 (UTC)

Kaynakların görünmesini sağlamak için {{kaynakça}}'yı <references /> ile değiştirdim. Ancak 300 küsür kaynak olunca ve önceki sürümünde olduğu gibi sütunlar hâlinde yapılandırılmayınca sayfa biraz ağladı. Zaten {{web kaynağı}} kullanılanlar da görünmüyor aynı nedenden dolayı.
Yapacak bir şeyimiz yok, şablon kullanımını azaltmak tek çare. O yüzden {{dts}}'lerden kurtulup düz metne döndürmek gerekiyor gibi içeriklerini.
Vito Genovese 19:18, 23 Nisan 2017 (UTC)
Bu konu birçok kez gündeme getirildi. Şu tartışmaları inceleybilirsiniz: 1, 2 ~ Z (m) 22:33, 23 Nisan 2017 (UTC)
  • Aslında @Vito Genovese, bu şablon aşma sınırını biraz daha gevşetme imkanımız var. Ben Bones bölümleri listesi maddesini aynı şekliyle ingilizceden çevirdim orada sınırı aşmamışken burada aşma hatası verdi. Çünkü buradaki kaynak şablonlarımız çok ağır. Çok fazla parametre barındırıyorlar. O durumda şöyle çözmüştük kaynak şablonlarının bazılarını kaldırıp daha küçük şablonlar oluşturup yerleştirildiler ve işe yaradı. Acaba bu kaynak şablonlarında bir parametre azaltmaya yönelsek mi biraz? İki dilli olması isteniyorsa bile her parametrenin bir Türkçesi bir İngilizcesi olsun bir tarih için binbir türlü parametre türü var mesela. Bu teke indirilebilir. ~ Z (m) 23:04, 28 Nisan 2017 (UTC)
  • Kullanımdan kaldırılmış parametreler için kategorilendirme yapıyoruz ya, aslında kaynaklandırma şablonları gibi önemli şablonlarda, geçici olarak, birçok parametre için böyle kategorilendirme yapsak ya. Hem hangileri ne kadar kullanılıyor onu görürüz, hem de (yarı-)otomatik olarak değiştirebiliriz. Sonra da şablonları hafifletiriz. subst sayesinde hafifletmek kolay oluyor. Şimdi tam hatırlayamadım ama cite web'te önemli sorun parametre derinliği değildi. O şablonda da bir sürü parametre alternatifleri var. En güzel çözüm, böyle sık kullanılan şablonları neredeyse sadece invoke etmenin yeteceği şekilde modüller üretmek, {{Bilgi kutusu}} gibi. Dediğim alternatif kategorilendirmelerin yapılması da daha bariz olur. --Deniz (mesaj) 22:13, 8 Mayıs 2017 (UTC)

İmzalardaki zaman damgası[kaynağı değiştir]

Şu aracı buraya aktarabilir miyiz? Ben kendimce denedim ama tercihlerimde ilgili zaman dilimi seçili olmasına rağmen +3'e uyarlanmadı bir türlü. --Cobija (mesaj) 16:11, 23 Nisan 2017 (UTC)

Şimdi fark ettim de bazı yerlerde oluyor bazı yerlerde olmuyor? --Cobija (mesaj) 21:35, 23 Nisan 2017 (UTC)
Bu konu her zaman kafamı karıştırdı, birkaç defa birilerine danıştım ama verimli bir karşılık alamayınca ben de saatleri umursamamaya başladım. Ama sanırım bu şöyle bir şey: Vikipedi'de herkesin saat ayarı +3'e ayarlı değil. İlk üye olduğumda benim değildi. Uzunca bir süre de öyle kullandım farkında olmadan. Yani kullanmayanlarda bu sorun oluyor olabilir. ~ Z (m) 22:36, 23 Nisan 2017 (UTC)
Mesela şu görüntüye bakar mısınız, şu an saat 1.39 ama böyle gösteriyor tercihlerimden +3 yapmama rağmen. :S ~ Z (m) 22:39, 23 Nisan 2017 (UTC)

Zaten imzalardaki zamanlar değişmiyor ki tercihlerimden +3'ü seçsen bile. İmzalar standart olarak UTC'ye ayarlı, tercihlerim kısmındaki seçim madde geçmişlerindeki zamanı değiştiriyor. Bu bahsettiğim araç ise imzalardaki zamanları da tercihlerimdeki seçili saat dilimine aktarmaya yarıyor ama nasıl işlevsel hale getirilecek bilemedim. --Cobija (mesaj) 22:46, 23 Nisan 2017 (UTC)

Bekleyen değişiklikler[kaynağı değiştir]

Son değişikliklerde, izleme listesinde vs. bekleyen değişiklik olduğunda görünen bekliyor yazısı görünmüyor. --Selahattin ilhan (mesaj) 05:18, 28 Nisan 2017 (UTC)

Ek olarak sormak istediğim bir konu var. Tıkladığımızda önümüze rastgele bekleyen değişiklik getiren bir araç var mı? (incelenecek değişiklikleri gösterecek, sayfayı değil) Yoksa yapılması mümkün mü? --Selahattin ilhan (mesaj) 05:33, 28 Nisan 2017 (UTC)
Alternatif son değişiklikler takibi için şu tool'u öneririrm.-- Hakan·IST 09:33, 28 Nisan 2017 (UTC)

@Selahattin ilhan, bekleyen değişiklikleri belirli koşullara göre (bekleme süresi, değişiklikteki +/- farkı, vb.) listeleyebilecek bir araç oluşturulabilir. Konu netleştiğinde geliştirme sürecini başlatabiliriz. --Superyetkinileti 11:55, 29 Nisan 2017 (UTC)

Superyetkin, inceleme bekleyen değişiklik sayısı da (her madde için ayrı ayrı) dahil edilebiliyor mu? Yukarıda bahsettikleriniz artan / azalan şeklinde sıralanabilir mi olacak? --Selahattin ilhan (mesaj) 12:14, 29 Nisan 2017 (UTC)
  • @Vito Genovese, bende de gözükmüyormuş... İncelenmeyenler de gözükmüyor, ter temiz bir sayfa var sadece.--RapsarEfendim? 15:50, 29 Nisan 2017 (UTC)
FlaggedRevs eklentisini kullanan tüm vikilerde aynı sorun var şu an. phab:T164049'dan takip edebilirsiniz. Bir güncellemede hata yapılmış, düzeltilmek üzere.
Vito Genovese 16:00, 29 Nisan 2017 (UTC)
Quarry'nin faydası oluyor. Bekleyen değişikliklerle ilgili birkaç Quarry sorgum var, henüz kendime göre, çok açıklaması yok, birazdan yaparım. Arada bir güncelliyorum. Eğer fork ederseniz, hem modifiye edebilir, hem de istediğiniz zaman koşturup en güncel durumu görebilirsiniz. Bunları (download data kısmından) wikitable olarak indirip Vikipedi sayfası da oluşturabiliriz. Onu düşünerek bir iki modifikasyon yapacağım.
1) Tek bekleyen değişikli maddeler, en hızlısı bu olur, tek değişiklik kabul veya ret, sonrasında gerekli düzeltmeler. Şu an 3077 madde (toplamın %54'ü)
2) En çok işi olan 500 madde, kendimce bir parametre oluşturup ona göre sıraladım.
3) Birden çok bekleyen değişikliği olup ilk yapan kullanıcı ile son yapanın aynı kullanıcı olduğu maddeler. Yüksek ihtimalle arada başka kullanıcı değişiklik yapmamış olacaktır. O zaman da 1) gibi kolayca değişiklik kontrol edilebilecektir. Henüz bunun için verimli bir sorgu oluşturamadım. Ayrıca anonim ve kayıtlı kullanıcılara göre ikiye de ayırmayı düşünüyorum.
--Deniz (mesaj) 17:41, 29 Nisan 2017 (UTC)

Düzeltme: Düzeltilmek üzere değilmiş, Mayıs ortasını bulabileceği söyleniyor. Trafiğin azalmasını da fırsat bilip bekleyen değişikliklere girişmemizde fayda olabilir. Sıfırlarsak çok rahat ederiz önümüzdeki günlerde.

Vito Genovese 20:49, 29 Nisan 2017 (UTC)

Düzeldi sanırım. Hâlen sorun yaşayan?
Vito Genovese 05:02, 4 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler, düzelmiş. --Selahattin ilhan (mesaj) 09:49, 4 Mayıs 2017 (UTC)

Çalışmayan araçlar[kaynağı değiştir]

Vikipedi engellendiğnden beri VPN ile değişiklik yapıyorum. Fark edebildiğim kadarıyla kaynak yardımcısı, hızlı bilgi ve katalitik hiç çalışmıyor. Değişiklik özeti yardımcısı da gidip geliyor. Bu engelin ne kadar süreceği belli değil, neden çalışmıyor olabilir bunlar? --Cobija (mesaj) 17:31, 29 Nisan 2017 (UTC)

VPN engeli vardır sanırım. --Deniz (mesaj) 18:28, 29 Nisan 2017 (UTC)

Bu engelin ne kadar süreceği belli de değil ki. @Vito Genovese, IP muafiyetinin küresel çapta verilmesi mümkün mü? Kaynak yardımcısı ve katalitik olmadan olmuyor ciddi ciddi. --Cobija (mesaj) 19:04, 30 Nisan 2017 (UTC)

Hakan verdi şu an sana küresel muafiyet.
Vito Genovese 19:09, 30 Nisan 2017 (UTC)

Teşekkür ederim ikinize de yalnız durum araçların VPN tarafından engellenmesiyle ilgili değilmiş sanırım, değişen bir şey olmadı çünkü. BTK'yı bekliyorum artık :/ --Cobija (mesaj) 19:26, 30 Nisan 2017 (UTC)

  • Engel uzadıkça uzadı, devlet buna bir şey yapsın 🤢 --Cobija (mesaj) 08:06, 13 Mayıs 2017 (UTC)

Kısaltılmış dipnot şablonu[kaynağı değiştir]

{{kdş}} güncellenmiş olsa gerek ki son zamanlarda görünümü şu şekilde değişti. Aslında güzel de oldu fakat karakteri aynı şablonun tekil kullanımında görünen ^ karakteriyle değiştirilebilir mi? Adı dipnot olsa da yaygın olarak kaynak göstermek için kullanıyoruz, kaynak şablonlarıyla aynı olsun. --Cobija (mesaj) 20:44, 30 Nisan 2017 (UTC)

Bu kısaltılmış dipnot şablonları nasıl değişti bir fikri olan var mı? Eski hâli daha uygun. @Vito Genovese, @Superyetkin, @HakanIST nereden kaynaklandığını bulabilir misiniz acaba ? Ben anlamadım da... --Mskyrider ileti 07:51, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Eski hâli nasıldı ki?
Vito Genovese 09:12, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Galiba sorun kısaltılmış kaynak şablonu ile ilgili değil. Sorun şu @Vito Genovese : Maddede aynı kaynak birkaç kere verilince kaynakçada önce bir careme işareti yanında da superscript olarak a b c etc çıkyordu. Şimdi ise yukarıya ok işareti ile birlikte kaynak numarası 55.0 55.1 55.3 falan çıkıyor. Örnek olarak Vincent van Gogh maddesinin 4 ve 6 nolu kaynakçası şimdiki hâli, en:Vincent van Gogh maddesinin de 9 ve 14 nolu kaynakçası eskiden çıkan hâli. --Mskyrider ileti 09:28, 11 Mayıs 2017 (UTC)
İşlem tamam.
Vito Genovese 09:42, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Sağolasın İzocam da bende hâlâ değişmedi, alıcılarımın ayarlarıyla da oynadım tazeledim de tazeledim ama değişmedi, gecikmeli mi oluyor düzelmesi ? Yöneticimiz uyuyor mu ? --Mskyrider ileti 10:11, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Ben de bunu soracaktım ne zamandır :) Bende de değişmedi.--RapsarEfendim? 15:26, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Yok, ben yanlış görmüşüm. Devam ediyor durum. Bu sene bulacağım umarım ki neyden kaynaklandığını.
Vito Genovese 15:27, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Hepten bozuldu :/ --Cobija (mesaj) 15:31, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Hmm, evet. Lua modülü p ve s ayrımını yapamıyor (yani sayfa farklarını algılayamıyor) ve ikidilli parametre tanımlamayı öğrenip şuraya yazan henüz olmadı. :) Kdş'nin modül kullanımını geri aldım. Lua olmadan da eski sisteme tabiyiz. Neyse, araştırmaya devam şimdilik.
Vito Genovese 15:42, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Lua ne?--RapsarEfendim? 19:34, 11 Mayıs 2017 (UTC)
Programlama dili. Şurada bir demosunu görebilirsin. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:43, 11 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, or kullanarak olmadı mı? Mesela local sonuc = args.["argen"]; yerine local sonuc = args.["argen"] or args.["argtr"]; yazınca olması lazım. İngilizce karakterlilerde tırnak işaretleri olmayabilir (local sonuc = args.argen or args.argtr;). --Deniz (mesaj) 15:22, 12 Mayıs 2017 (UTC)
@Bulgu: Henüz denemeye fırsatım olmadı ama modüller herkesin düzenlemesine açık. Sen bir dene istersen?
Vito Genovese 05:08, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Modülde değişikliği yaptım. Üst kısımda p yerine s yazdım (pp yerine ss mi yazılıyordu Türkçe kaynaklandırmada?). Altta da sfn fonksiyonunda yeni parametre seçenekleri ekledim. {{sfn}} şablonunu modül kullanan {{kdş/2}} şablonuna yönlendirecektim, baktım kdş kullanımının neredeyse hepsi sfn üzerinden. O yönlendirmeyi yaparsak sfn kullanan maddelerde kontrolü yapabiliriz @Vito Genovese. --Deniz (mesaj) 07:40, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Eline sağlık, en kısa sürede geri döneceğim konuya.
Vito Genovese 09:49, 17 Mayıs 2017 (UTC)
  • Bu {{kdş}} şablonunu bir türlü kullanmayı beceremedim. Şimdi, {{kdş|Yazar|varsa yıl|p=sayfa numarası}} yapıyorum ama kaynakçada tıklayınca refere edilen kaynağa gitmiyor. Sorunun kaynağını biri yazabilir mi? --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:06, 21 Mayıs 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski), gösterilen kaynağa gitmesi için {{kitap kaynağı}} gibi özelleştirilmiş şablonları değil direkt {{kaynak}} şablonunu kullanmak gerekiyor. --Cobija (mesaj) 13:09, 21 Mayıs 2017 (UTC)
Öyle yaptım ama şurada çalışmıyor @Cobija. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 13:24, 21 Mayıs 2017 (UTC)
İki şablonda da aynı yılı kullanmak gerekiyor yoksa KDŞ ana şablon ile bağlantı kuramıyor. Şöyle yapınca düzeldi. --13:35, 21 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler. Şimdi anladım. tarih yerine yıl ve özel kaynak şablonları yerine de {{Kaynak}} kullanmak gerekiyor sanırım. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 13:43, 21 Mayıs 2017 (UTC)

HS etiketi filtresi[kaynağı değiştir]

Serdar Kılıç (eğitmen) maddesine eklediğim HS etiketini geri alırken filtreye takıldım, bu nedenle rollback yapmam gerekti. Bu filtreyi düzenlemek mümkün mü?--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:24, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Gördüğün bir uyarı mesajıydı yalnızca @Evolutionoftheuniverse. Otomatik onaylı olmayan kullanıcıların sil şablonlarını kaldırmasına hiç izin vermiyor, otomatik onaylı kullanıcıların kaldırması durumunda ise yalnızca bir ileti görüntüleyerek hatırlatma yapıyoruz. Temel düşünce, sil şablonunun bir hizmetli değerlendirene kadar maddede kalması. Uyarı sonrasında yine sayfayı kaydetmen mümkündü. Kaydetseydin, sonrasında yaptığın değişiklik daha sonra gözden geçirilmek üzere etiketlenecekti. Amaç, gözden herhangi bir şeyin kaçmasını önlemek.
Vito Genovese 19:32, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler @Vito Genovese. Yeri gelmişken şunu da sorayım, bazen hizmetli olmayan deneyimli kullanıcıların HSleri kaldırdığını görüyorum, hatta çok uzun zaman önce kategoride birikme olduğu bir zaman ben de yapmıştım, hizmetlilerin işyükü azalsın diye. Bunu cesur ol ile değerlendirebilir miyiz? Testi kırılmasın ileride, şimdiden sorayım. --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:40, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Tüm kullanıcılar doğru olduğunu düşündüğü her şeyi yapmakta özgür. Bir şeyin hızlı silinemeyeceğini düşünüyorsan etiketi kaldırmak elbette en doğal hakkındır. Bu süzgeç ve sonrasındaki etiketleme, uygunsuz şablon kaldırma durumlarının gözden kaçmamasını amaçlıyor yalnızca. Uzun süre önce üye olmuş (dolayısıyla otomatik onaylı kullanıcı statüsü kazanmış) ama çok az değişikliği olan, deneyim düzeyi olarak bir saat önce üye olmuş bir kullanıcıdan farksız olan ve uygunsuz maddesine konan sil şablonunu kaldırmaya çalışan olası bir kullanıcıyı tespit etmek için koydum bu süzgeci.
Vito Genovese 19:47, 6 Mayıs 2017 (UTC)
Merci. :) --[evolutionoftheuniverse] @trwiki 19:54, 6 Mayıs 2017 (UTC)

Değişiklik ekranındaki İngilizce kalan kısımlar[kaynağı değiştir]

  • "Cite your resources"
  • "Vikiveri entities used in this page"

Yukarıdaki kısımlar İngilizce kalmış, düzeltilebilir mi? Buna ek olarak, yıllar yıllar önce yapılan tartışma sonucunda sayfaların tepesindeki "edit" kısmı "değiştir" olarak belirlenmişti ki her yerde de "değişiklik" kavramı kullanılıyor zaten ("madde düzenleme" kavramıyla karışmaması, yapılan her değişikliğin düzenleme olmaması gibi sebeplerden ötürü). Buna karşın sayfa değiştirme ekranında yer alan "bu sayfada kullanılan şablonlar" kısmında, şablonların yanında "değiştir" olması gerekirken "düzenle" yazmakta. Bunu da "değiştir" olarak değiştirebilir misiniz?--RapsarEfendim? 22:58, 6 Mayıs 2017 (UTC)

  • "Lua time usage" ve bu kısımdaki "seconds" yazısı
  • "Lua memory usage"

Bunlar da İngilizce kalmış. Aynı zamanda, değişiklik yaparken önizleme yaptığımızda "düzenlemeye devam et" yazısı var. Bunun da üstte dediğim gerekçelerden ötürü "değiştirmeye devam et" olması gerekiyor.--RapsarEfendim? 02:37, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Hepsini düzelttim. Değiştir olması gereken yerlerin Düzenle olarak kalmış olması benim hatam. Hepsini ayarladım sanıyordum ama fark ekranında Twinkle'ın yarattığı kalabalıktan gözümden kaçmış ["her değişiklik düzenleme değildir" savın yanlış bu arada ama ona girmiyorum şimdi :)].
O Lua serisinde epey bir çeviri var ama göz önünde olanlar bunlarmış, iki tarafta da düzelttim. Tek bir şeyin nerede olduğunu bulamayıp düzeltemedim, o da "Cite your resources". Acaba betiklerden mi geliyor? Nerede gördün bunu tam olarak, @Rapsar?
Vito Genovese 06:58, 7 Mayıs 2017 (UTC)
Teşekkürler öncelikle. "Düzenlenmeye ihtiyaç duyan maddeler" tabiri bize çok yerleşmiş ya... Neyse :) "Cite your resources" kısmı her zaman çıkmıyor, şu an yazdığım ekranın sonunda, değişiklik özeti kısmının üstünde çıkıyor karşıma. Bir daha karşılaşınca ekran görüntüsü alayım.--RapsarEfendim? 23:56, 7 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, şuradaki ekran görüntüsünden görebilirsin.--RapsarEfendim? 03:01, 8 Mayıs 2017 (UTC)
@Rapsar: Tahmin ettiğim gibi betikten geliyormuş onlar, tamamı Türkçeleştirildi.
Vito Genovese 06:25, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Vikikaynak'taki sayılmayan maddeler[kaynağı değiştir]

Daha göz önünde olması adına @Seksen iki yüz kırk beş'in köy çeşmesinde dikkat çektiği bir konuyu buraya taşımak istedim.Teknisyenlerimiz bir çözüm sunabilir mi? --Cobija (mesaj) 12:41, 7 Mayıs 2017 (UTC)

Beta Feature Two Column Edit Conflict View[kaynağı değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:41, 8 Mayıs 2017 (UTC)

İngilizce kategoriler[kaynağı değiştir]

Selamlar, trwikide bulunan:


Kategorilerinin Türkçeleştirilmesi mümkün müdür? Türkçe vikipedide İngilizce tuhaf kaçıyor bence. Saygılar--By erdo can • msj 17:24, 9 Mayıs 2017 (UTC)

İlgili şablonun kendisine ya da çağırdığı modüle bakmak lazım. Örneğin Modül:Video_game_release sayfasında duruma göre üç tane İngilizce kategori çağırılıyor. Yeni kategori isimlerinin ne olacağına karar verdikten sonra orada değişiklik yapılabilir. Pages with graphs gibiler için teknisyenlerin yardımcı olması lazım. Şu MediaWiki: sayfasında değişiklik yapmak lazım: MediaWiki:Graph-tracking-category. MediaWiki yazılımı, bu adlandırmaları yaparken buralara ya da translatewiki'ye bakabiliyor. --Deniz (mesaj) 08:34, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Pages with syntax highlighting errors: MediaWiki:Syntaxhighlight-error-category --Deniz (mesaj) 08:37, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Viki dili metinleri[kaynağı değiştir]

Selam, metin editörünün hemen altında yer alan Viki dili son zamanlarda değiştirilmiş ve bazı özellikleri eskiden Türkçe iken şu an İngilizce durumunda. [[Category:]], #REDIRECT [[]], {{Reflist}} gibi. Bunların Türkçelerini tekrar ekleyebilir mi bir hizmetli. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 10:17, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Mavrikant geçen ay sonunda betiği güncellemiş, İngilizceler o işlemden kalma. Sanırım temizledim söylediklerini şu an.
Vito Genovese 10:37, 11 Mayıs 2017 (UTC)

Editing News #1—2017[kaynağı değiştir]

18:05, 12 Mayıs 2017 (UTC)

İnceleme günlüğünün Türkçeleştirilmesi[kaynağı değiştir]

İnceleme Günlüğü sayfasınının türkçeleştirilmesi mümkün müdür? Mümkün ise Türkçeleştirilmesi gereken bir sayfa. Saygılar --By erdo can • msj 17:03, 13 Mayıs 2017 (UTC)

Hallettim ben, bir müddet sonra yansır. Unutulan, çevrilmemiş varsa yazın buraya lütfen.--RapsarEfendim? 18:07, 13 Mayıs 2017 (UTC)
  • @Mavrikant, çok ufak bir şey, değişiklik ekranında, alt kısımda sayfada kullanılan şablonları görüntülerken "yarı-koruma" yazıyor. Aradaki tire, Türkçenin değil İngilizcenin bir kuralı, tirenin Türkçede böyle bir görevi yok. Kaldırabilir misin?--RapsarEfendim? 19:13, 13 Mayıs 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=MediaWiki%3ATemplate-semiprotected&type=revision&diff=18645686&oldid=1014316 --Mavrikantmsj 21:23, 13 Mayıs 2017 (UTC)
@Mavrikant acaba Resimde işaretlediğim yerleri Türkçeleştirmenin yolu var mıdır peki? --By erdo can • msj 10:06, 14 Mayıs 2017 (UTC)

IP block exemption[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı grubu oldukça garip durumda. Kendi kullanıcı sayfama girdiğimde "IP block exemption" yazısını görüyorum. İstatistikler sayfasında "IP engelleme muafiyetleri" yazıyor. Şuradaki listede ise hiçbir şey gözükmüyor. İsmimin karşısında boşluk var daha sonra virgül daha sonra devriye yazıyor. Bu isimlerin görünümlerini düzeltmenin bir yolu yok mu? Ve hepsini aynı ada (Türkçe adına) getirmenin? ~ Z (m) 09:41, 14 Mayıs 2017 (UTC)

O liste günde bir kere güncelleniyor olmalı, zaten şu an güncellenmiş durumda. Ayrıca şu sayfada da ip block kısmını değiştirince diğeri de hallolacaktır sanırım: Gadget-HizliBilgi.js. @Vito Genovese, @Mavrikant, @HastaLaVi2. --Deniz (mesaj) 07:06, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Betikteki yerelleştirmeleri yaptım. Sorun görünüyor mu şu an?
Vito Genovese 09:50, 17 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, çok teşekkür ederim :) Bilmiyorum benden başka buna takılan var mıydı ama şu an çok rahatladım. ~ Z (m) 19:25, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Prototype for editing Wikidata infoboxes on Wikipedia[kaynağı değiştir]

Hello,

I’m sorry for writing in English. It’d be great if someone could translate this message if necessary.

One of the most requested features for Wikidata is to enable editing of Wikidata’s data directly from Wikipedia, so the editors can continue their workflow without switching websites.

The Wikidata development team has been working on a tool to achieve this goal: fill and edit the Wikipedia infoboxes with information from Wikidata, directly on Wikipedia, via the Visual Editor.

We already asked for feedback in 2015, and collected some interesting ideas which we shared with you in this thesis. Now we would like to present to you our first prototype and collect your feedback, in order to improve and continue the development of this feature.

We present this work to you very early, so we can include your feedback before and all along the development. You are the core users of this feature, so we want to make sure that it fits your needs and editing processes.

You will find the prototype, description of the features, and a demo video, on this page. Feel free to add any comment or feedback on the talk page. The page is currently not translated in every languages, but you can add your contribution by helping to translate it.

Unfortunately, I won’t be able to follow all the discussions on Wikipedia, so if you want to be sure that your feedback is read, please add it on the Wikidata page, in your favorite language. Thanks for your understanding.

Thanks, Lea Lacroix (WMDE)

RevisionSlider[kaynağı değiştir]

Birgit Müller (WMDE) 14:44, 16 Mayıs 2017 (UTC)

Özet geçiyorum: Fark sayfalarında sürümlerde yapılan ekleme çıkarmaları gösteren RevisionSlider bugün itibarıyla varsayılan özellik oldu. Performans sorunları yaşamanıza neden olursa Özel:Tercihler#mw-prefsection-rendering sayfasındaki "RevisionSlider gösterme" seçeneğini işaretleyerek devre dışı bırakabilirsiniz.
Vito Genovese 20:08, 17 Mayıs 2017 (UTC)

translatewiki.net[kaynağı değiştir]

Tam şu ara çökmüş durumda; belki de bakımdadır, daha önce denk gelmedim. Neyse, daha çok kişinin katılım sağlamasına yönelik önerilerim var. Bu çevirilerin daha rahat oluşması için ya bir çevrilmesine öncelik verilmelik metinli kısımların translatewiki sayfalarını listeleyen bir sayfa oluşturalım. Ayrıca Vikipedi: isim alanındaki uygun sayfalarda (Gadget: isim alanımız yok) ve MediaWiki: yorumlarında, gene bu çevirilerin Viki'ye kısa zaman sonra yansıyacağı ilgili sitelerde linkler verelim. Translatewiki.net vs.'nin doğru kullanımını yaygınlaştıralım. Kötüye kullanım olmayacağını umuyorum. --Deniz (mesaj) 06:56, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Valla pek sıcak bakamıyorum. Çok kötü çeviriler yapılmış geçmişte, bunları düzeltmek için 1-2 aydır yana yakıla sistem iletisi arıyorum sağda solda. Düzelt düzelt bitmiyor. Tümİletiler özel sayfasından TranslateWiki'ye bağlantıların düzgün verilmemesi konusunda da bir Phabricator kaydı oluşturdum ama çok acil olarak ilgilenmeyecekler belli ki. İletilerin WMF projelerine yüklenmesi (deployment) için de standart bir süre yok. Geçen Zazaca çevirmeni bir arkadaş Türkçe için April çevirilerini Nisane olarak değiştirmiş. Aynı gün buraya yansıdı, ben de aynı gün geri aldım ama düzelmesi 4-5 günü buldu. Sözün özü, şu anda "Şurası İngilizce kalmış" diye buraya (yani VP:KÇ/TN'ye) not düşülmesi ve bunun üzerine gerekli düzeltmeleri yapmamız daha iyi diye düşünüyorum. Sayginer gibi bilinçli kullanıcılarımız düzenli olarak orada çalışmalarını yürütüyor zaten.
Vito Genovese 09:55, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Böyle bir projenin varlığından henüz haberim oldu ve hemen üye olup katıldım. Bundan sonra düzenli olarak ben de katkı sağlamayı planlıyorum ama şu an tam olarak neler nasıl çevriliyor onu çözme aşamasındayım. Arayüz de diğer projelerden oldukça farklı. Ama kısa sürede alışır ve seri katkı yapmaya başlarım. Ama merak ettiğim, orada da beyaz liste, devriye vs. gruplar var mı? Bunu nerede sorsam bilemiyordum ben de bu tartışmayı görünce araya atlayayım dedim. Konu dışına çıktıysam özür dilerim. ~ Z (m) 19:30, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Hayır, yok. Saydığın gruplar vandalizm mücadelesine yönelik gruplar. İçerik projelerinde ihtiyaç oluyor o gruplara (ve o grupları getiren FlaggedRevs gibi eklentilere). Translatewiki'de çevrimdışı çeviri yapmaya yarayan çevrimdışı çevirmen gibi gruplar var yalnızca.
Vito Genovese 20:05, 17 Mayıs 2017 (UTC)

New notification when a page is connected to Wikidata[kaynağı değiştir]

Hello all,

(Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.)

The Wikidata development team is about to deploy a new feature on all Wikipedias. It is a new type of notification (via Echo, the notification system you see at the top right of your wiki when you are logged in), that will inform the creator of a page, when this page is connected to a Wikidata item.

You may know that Wikidata provides a centralized system for all the interwikilinks. When a new page is created, it should be connected to the corresponding Wikidata item, by modifying this Wikidata item. With this new notification, editors creating pages will be informed when another editor connects this page to Wikidata.

Screenshot Echo Wikibase notification.png

This feature will be deployed on May 30th on all the Wikipedias, excepting English, French and German. This feature will be disable by default for existing editors, and enabled by default for new editors.

This is the first step of the deployments, the Wikipedias and other Wikimedia projects will follow in the next months.

If you have any question, suggestion, please let me know by pinging me. You can also follow and leave a comment on the Phabricator ticket.

Thanks go to Matěj Suchánek who developed this feature!

Teşekkürler! Lea Lacroix (WMDE) (talk)

Özet geçiyorum: 30 Mayıs itibarıyla oluşturduğumuz sayfalar Vikiveri ögelerine bağlandığında bildirim gelecekmiş. Eski kullanıcılar için manuel etkinleştirmek gerekecekmiş bu seçeneği, yeni kullanıcılarda varsayılan özellik olacakmış.
Vito Genovese 20:07, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Twinkle çevrilmemiş metinleri[kaynağı değiştir]

Selamlar, şu sayfalar çevrilmemiş metinler içeriyor:


Kendim çevirmeye çalıştım fakat yetkim olmadığı için izin vermedi sayfalar, Hizmetli, Teknisyen ve Arayüz editörleri değişiklik yapabilirmiş sayfalarda. İlgilenirseniz iyi olur. Saygılar. --By erdo can • msj 15:25, 17 Mayıs 2017 (UTC)

@By erdo can, aslında ben böyle hem javascript dosyaları hem de lua dosyalarını çevirmeye girişmek istiyordum. Çeviriden kastının şu açıklama kısımları da dahil olduğunu varsayıyorum. Aslında o açıklama alanları bütün diğer yabancı dili olmayan kullanıcıları altın bilgi gibi gelebileceğini düşünüyorum. Ama tek başına olacak iş değil. Bir grup oluşsa (vikiproje gibi) kesinlikle tam destek veririm. Lakin dediğim gibi tek başıma gözüm kesmiyor. ~ Z (m) 19:33, 17 Mayıs 2017 (UTC)
Onların kodları baştan alınacak, sıfırdan yerelleştirilecek, ihtiyaçlarımıza göre modifiye edilecek. Uzun vadeli bir iş, peyderpey yapıyorum. 6 ay ila 1 yıl arası sürer ama, o net.
Vito Genovese 20:01, 17 Mayıs 2017 (UTC)
@Vito Genovese, böyle bir şey yapılırken ben de yardımcı olmak isterim, bir sakıncası yoksa tabi. ~ Z (m) 20:51, 17 Mayıs 2017 (UTC)

Otomatik koruma[kaynağı değiştir]

Değişiklik özetinde aynı gün içinde 3 defa (sayı duruma göre değiştirilebilir) "Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik" yazısı görülünce sayfayı otomatik olarak korumaya almak mümkün mü? Süzgeçler kullanılarak yapılabilir gibi geldi. Neden böyle bir şeye ihtiyaç olduğu buraya bakılarak anlaşılabilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 20:43, 18 Mayıs 2017 (UTC)

Verdiğiniz örnekte birden fazla hesabın vandalizmi söz konusu, bu durumda maddenin yarı korumaya alınması uygun. Ancak tek bir hesabın vandalizmi halinde de "aynı gün içinde 3 defa "Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik"" özetiyle değişikliklerin geri alınması mümkün. Halbuki bu ikinci durumda maddenin korunmaya alınması gereksiz. Zira sadece vandalizm yapan hesabın engellenmesiyle sorunun çözülebilir. (Korumanın son çare olması gerektiğini hesaba katmalıyız.) Dolayısıyla süzgeç kullanmanın koruma gibi hassas denge gözetilmesi gereken durumlarda yararlı olabileceğinden emin değilim. --Yabancım 09:18, 19 Mayıs 2017 (UTC)
AbuseFilter eklentisinin yalnızca Uyar, İzin Verme ve Engelle işlevleri var. Korumayı süzgeçle uygulamak mümkün değil. Bunu, süzgeç verilerinden veya değişiklik verilerinden yararlanan ve hizmetli yetkisi verilmiş bir bot yapabilir ya da bu bot VP:SKT'ye bildirimde bulunacak şekilde programlanabilir. Ancak Sürüm Kontrolü geldiğinden bu yana yazılımın koruma işlevine olan gereksinimimiz önemli ölçüde azaldı. Gördüğü vandalizm hiçbir zaman sona ermeyecek olan belli maddeleri ve VP:YİB sorunlarını saymazsak, eski dönemlerle kıyaslanamayacak bir azalma olduğu belirgin. Bunun yerine CVNBot'ta olduğu gibi, botların vandalizmi algılayarak otomatik geri alması asıl ihtiyaç duyduğumuz şey kanımca. ORES bu konuda büyük umut vaat ediyor. @Mavrikant bu konu üzerine çalışıyor. Umuyorum ki yakında ORES tarafından zararlı olma olasılığı %90-95 üzeri olarak belirlenen değişiklikleri otomatik geri alan botlarımız olacak ve böylelikle Sürüm Kontrolü'ndeki birikmenin önüne geçebileceğiz biraz da olsa.
Vito Genovese 10:42, 19 Mayıs 2017 (UTC)
Şu ara belki de sansür engelinden dolayı denilen özelliklere sahip tek bir madde var, Apple (hatta süreyi 30 güne çıkarsak bile tek madde oluyor (o zaman 5 katkı ile)). Koşulları hafifletirsek, son 30 günde, devriye veya hizmetliler tarafından yapılmış, konu kısmında "gerekçe" geçen en az dört katkının olduğu madde sayısı 7, en az üç katkının olduğu madde sayısı da 17.[15] İncelemek çok zor olmaz. Gün sayısını 30'dan yukarı çıkarırsak recentchanges tablosu yetersiz hale gelir, revision tablosuna geçmek gerekir. Değişiklik sınırını 1'e çekip biraz inceledim, 728 madde oluyor. Bazı devriye arkadaşların geri almalık geri almaları haricinde temel sorun, (yeni ölümler ve şu ara Kırşehir gazetecisi hariç) hz. şehit gibi ifadeler. Sadece bunlar için değil, daha önce de konuşulmuş olan 'weasel' tarzı kaçınılması gereken ifadeler için değişiklik süzgeci yapabiliriz diye düşünüyorum. Genel ve etkin süzgeçlerde böyle bir süzgeç göremedim; eklenen metinde irlike'la yapabiliriz, sanırım.
Sonradan fark edilmesi zor bir problem, sayıların (özellikle doğum yılları, bazen de yerleşim yerleri vs. arasında mesafeler) kötü niyetli değiştirilmesi. Bunun gibi değişiklikler için şöyle bir regexp uygun olabilir: [1-9]\d{3,4}\s*(&\w+;)?\s*km. Sonuçta şehir merkezine 1000+ km mesafesi olan yerleşim yeri herhalde yoktur (en azından Türkiye ilçe, köy ve mahalleleri için böyle). Doğum yılları için de, ya 57'deki gibi üç kesme işaretine ama tek taraflı baktırabiliriz, ya da belki de sonradan gelecek parantezlerle halledebiliriz. Yanlış pozitifler çok çıkarsa biraz daha düşünmek gerekecek. 1453 ve 1071 (hatta 1938) sayıları da weasel kontrolünde değerlendirilebilir.
Olağan şüpheli maddeler (Ermeni Kırımı, Kutlu Doğum Haftası, IŞİD, HDP ve bazı kişilerin maddeleri) zaten sıkı kontrol altındadır. --Deniz (mesaj) 02:52, 21 Mayıs 2017 (UTC)