Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Çeviri aracı çalışmaması[kaynağı değiştir]

  • Google chrome'da çeviri aracımı kullanmaya çalıştığımda, solda ingilizce sayfayı görüyorum. Fakat bu sayfadan çeviriyi yapmam gereken sağ menüye herhangi bir şekilde yazı yazılamıyor. Daha önce gayet düzgün çalışıyordu... Bununla ilgili bir çözüm önerisi rica ederim. --Yesevi (mesaj) 20:49, 20 Ekim 2015 (UTC)

Şablon Çeviricisi[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, bilgi kutusu şablonlarını çevirirken vakit kaybedenler, bana ilgili şablondaki parametreleri listeyebilirse, o parametrelerin çevrilmesini sağlayan bir araç yapabilirim. Apar topar yaparız hem de, fast food gibi :D Mesela en çok basketbolcu ve makam sahibi şablonlarının kullanıldığını görüyorum. Bu veya benzerlerinin parametrelerini İngilizce ve Türkçe olarak liste halinde vermeniz yeterli. Örn: Ad|İsim, Team|Takım vs. Dikey bir liste olması daha iyi olur.--Alperen (mesaj) 19:51, 14 Ekim 2015 (UTC)


Portal:Bilim-Kırmızı arka plan[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Az önce Portal:Bilim sayfasına ilk kez bir göz atma şansım oldu. Doğrusu, kırmızı arka plan üzerindeki yazıları okumakta güçlük çektim. Őzelikle linklerle ilişkilendirilmiş sözcükler, sanırım oldukça okunaksızlar. O bölümler, daha okunaklı hale getirilemez mi? Esenlikle, --Canudo (mesaj) 20:35, 30 Ekim 2015 (UTC)

Söz konusu sayfayi tamamen yenilemeniz için bir neden göremiyorum. Ama, dikkatinizi çekmeye çalıştığım noktaya gerekli ilgiyi gösterdiğiniz için teşekkürler. Size de iyi vikiler! --Canudo (mesaj) 21:34, 30 Ekim 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı -- Galaksidekiotostopcuefendism 22:04, 30 Ekim 2015 (UTC)

sfn şablonu[kaynağı değiştir]

Birincisi; İngilizce Wikipedia'da sfn adlı bir şablon var. Bu şablon anladığım kadarıyla, bir maddenin içinde aynı referansı kaynakça bölümünde her defasında tam referans şeklinde yazarak kaynakça bölümünde aynı referansın kalabalık yapmasını engellemek için kullanılıyor. Türkçe Vikipedi'de bu şablon ya yok, ya da başka bir şablon bu görevi görüyor. <ref name> kodu, eğer referans verilecek kaynak, aynı bilgi ise veya aynı kitabın aynı sayfasındaki başka bir bilgi ise kullanılabiliyor. Ama aynı kitabın farklı bir sayfasındaki bir bilgi için sfn şablonunu kullanmak gerekiyor. İsa Miti teorisinde bu şablonu kullanmak istiyorum. Bu konuda bilgili birisi şablonu doğru bir şekilde çevirebilir mi?
İkincisi;şu iki madde adından hangisinin son kelimesi doğru; Serdar Ortaç diskografi ve Candan Erçetin diskografisi?-- İskenderBalas💬 15:48, 7 Kasım 2015 (UTC)

Bahsettiğiniz şablon bizde de mevcut. Doğru adlandırma ise Candan Erçetin diskografisi şeklinde, diğeri hatalı. --cobija 18:27, 7 Kasım 2015 (UTC)
Template:Sfn sayfasına Türkçe'nin interwikisi eklenmemişti bu yüzden Türkçe Vikipedi'de yoktur diye hiç aramadım. Olmasaydı sayfanın hata vereceğini de hiç düşünmemişim. Ancak şablonu istediğim gibi kullanamadığım için, istediğim şablonun var olmadığını düşündüm. Birisi, neyi yanlış yaptığımı gösterebilir mi? İsa Miti teorisinde, 24 no.lu dipnota gidin meselâ.. İstediğim dipnota götürüyor. Ancak, o dipnotun içine gömülü olan iç bağlantı, istediğim tam referansa götürmüyor. Ne yapmam gerekiyor? -- İskenderBalas💬 22:29, 7 Kasım 2015 (UTC)
Çalışan örnek için de Christ myth theory maddesinin 24 no.lu dipnotu incelenebilir (Voorst).-- İskenderBalas💬 23:04, 7 Kasım 2015 (UTC)
Düzeltildi. --Superyetkinileti 11:33, 8 Kasım 2015 (UTC)
Superyetkin'in yaptığı gibi şablon ile verilmeli kaynak kitap bilgileri. Yapılan düzeltme sonrasında sorun istediğiniz gibi olmuş durumda. --cobija 18:11, 8 Kasım 2015 (UTC)

Pavlus maddesinde Yahudilikte başlığı altında Daniel Langton'ın 2010'da yayımlanan eserine birkaç defa referans verilmiş. Aynı kitabın farklı sayfalarına referans verildiği için harvnb şablonunu kullandım. Ama Kaynakça bölümündeki Langton referanslarını Bibliyografya bölümündeki tam referansa bağlayamıyorum (Daniel Langton, 2010). Daha önceden gösterdiğiniz yolları denedim ama ne sfn şablonunu kullanarak ne de harvnb şablonunu kullanarak istediğim gibi iç bağlantı oluşturamıyorum. Yardımcı olursanız müteşekkir olurum.-- İskenderBalas💬 04:54, 25 Kasım 2015 (UTC)

İsa Miti teorisi maddesinde Tom Harpur'un aynı eserinin farklı sayfaları için sfn şablonunu kullanmak istediğimde şablonu kullanamıyorum. Bir kitabın aynı sayfasına referans vermek istediğimde şablon çalışıyor (Örneğin; Weaver) ancak Tom Harpur'un kitabında olduğu gibi, aynı kitabın farklı sayfalarına birkaç kere referans vermek istediğimde sfn'yi kullanamıyorum. Yardımcı olursanız müteşekkir olurum.-- İskenderBalas💬 19:31, 25 Kasım 2015 (UTC)

Problemimin ne olduğunu anladım. <ref>{{harvnb|Langton|2010|s=23-56}}</ref> şeklinde, harvnb şablonunu kullanırken hiçbir karakter ve kod arasında boşluk bırakmamam gerekiyormuş. -- İskenderBalas💬 05:00, 1 Aralık 2015 (UTC)

İncelenmemiş sayfalar[kaynağı değiştir]

Özel:İncelenmemişSayfalar da yönlendirmeleri göstere bastıktan sonra bir harfe -örneğin N harfine- basınca. Yönlendirmeler tekrar gizleniyor. Yani ben N harfi ile başlayan yönlendirmeleri göremiyorum --Zaitsév 09:25, 10 Kasım 2015 (UTC)

Shift + N olarak dener misiniz? --85.108.5.59 12:31, 10 Kasım 2015 (UTC)

İzleme Listem[kaynağı değiştir]

İzleme listemdeki sayfalarda diğer üyelerin değişiklik yapması durumunda, kullanıcı adımın yanındaki "uyarılarınız" "mesajlarınız" bölümlerinden bildirim almam mümkün müdür? Manco nun hayali (mesaj) 17:01, 17 Kasım 2015 (UTC)manco nun hayali

Manco nun hayali İzleme listeni ya da sayfa geçmişi RSS beslemesi olarak alınabilir. Çeşitli programlar( Karşılaştırmalı liste ) ya da tarayıcı eklentileri(Örnek1 Örnek2) ile güncelleme olduğunuda bildirim gelebilir. RSS beslemesinde güncelleme olduğunda mail atan sistemler de var. (Örnek). Bu seçeneklerden birini kullanbilirsiniz. RSS besleme linkine sayfaların geçmişinde sol menüden(Atom yazıyor) ulaşabilirsiniz. İzleme listesinin RSS linki ise sayfada yine sol menüde mevcut. --Mavrikantmsj 18:00, 17 Kasım 2015 (UTC)
Merhaba, mesajınız için teşekkürler. Bahsettiğim bildirim türü, "mavrikant köy çeşmesinde ilgili başlıkta sizden bahsetti" türünden bir bildirim.. Bildirim kısmı "1" olarak beliriyor yukarıda. "izleme listenizdeki bir başlıkta değişiklik yapıldı" şeklinde bir bildirim hazırlamak site altyapısında mümkün müdür? E posta ile bildirimi geliyor ancak site içerisinde bir bildirimi bulunmuyor izleme listesinin. Siz teknisyensiniz, eğer sitenin altyapısında bu işlem mümkünse, bununla ilgili bir düzenleme yapabilir misiniz? Teşekürler. Manco nun hayali (mesaj) 19:12, 17 Kasım 2015 (UTC)manco nun hayali
Manco nun hayali Dediğinizi zaten anlamıştım. Mümkün değil. --Mavrikantmsj 19:24, 17 Kasım 2015 (UTC)

Twinkle[kaynağı değiştir]

Twinkleda hızlı silme seçeneklerinde G11 kriterinde

"Yoğun reklam içeren sayfalar silinebilir." yerine "Reklam amaçlı sayfalar silinebilir" yazabilir miyiz? --Zaitsév 12:20, 20 Kasım 2015 (UTC)

Kategori:Resim aranan mankenler[kaynağı değiştir]

Bu katerogide bulunan bazı sayfalarda resim mevcut: Maria Perrusi, Karolína Kurková, Kseniya Suhinova, Candice Boucher, Cara Delevingne, Claudia Ciesla, Claudia Schiffer... Kategori sayfadan kaldırılamadığına göre sorun bilgi kutusunda. Birileri test wikiye süzgeç eklemeyi akıl ettiği için orada deneme yapamadığımdan (birkaç sayfa oluşturmadan nasıl test edeceğim ki?), ilgili şablon üzerinde diğer bilgi kutularına bakarak birkaç deneme yaptım, fakat başarılı olamadım. Daha fazla deneme yapmamak için, hatayı düzeltebilecek kişilerden yardım bekliyorum --Diyapazon, 08:01, 21 Kasım 2015 (UTC)

Yeni sayfalar[kaynağı değiştir]

Kullanıcı ad alanındaki yeni sayfaları bir yere kadar görebiliyorum. Limit belirlenmiş sanırım. İngilizce wikide epeyce geriye gidebiliyorum. Bu limiti nasıl aşarım, daha eski sayfaları nasıl görürüm? Kullanıcı sayfalarına bakarak şunu söyleyebilirim: Vikipedi reklam ve kişisel biyografi alanı gibi olmuş. Bu sayfaların çoğunun silinmesi gerekmekte. (VP:VND sayfasında açıkça belirtildiğine göre: Vikipedi, "kişisel sayfalar oluşturma yeri değildir. Vikipedi bünyesinde yer alan Vikipedistlerin kullanıcı sayfalarının amacı kişinin Vikipedi bünyesindeki çalışmalarına yönelik bilgi içermesidir. Eğer ansiklopedik çalışma ile ilgili olmayan ve kendiniz ile ilgili bilgi vermeye yönelik (örnek: özgeçmiş) sayfaya ihtiyacınız var ise, lütfen internetteki bedava kişisel sayfa sağlayan siteleri deneyiniz." yazılmış.)

Birde şunun bizde de olması mümkün mü? --Diyapazon, 20:45, 21 Kasım 2015 (UTC)
Limit 1 ay. İngilizce vikide de 1 ay. 1 ay içinde ne kadar sayfa açılmışsa hepsi listelenebiliyor. --Sadrettin 22:28, 23 Kasım 2015 (UTC)
Feed sayfası bir eklentiydi yanlış hatırlamıyorsam. Onu talep etmek gerek. --Sadrettin 22:31, 23 Kasım 2015 (UTC)
Anladım, ingilizce vikide çok sayfa olunca bana epey geri gidebiliyorum izlemini vermiş olmalı. Bu eklentiyi nereden talep etmek gerek? --Diyapazon, 22:48, 23 Kasım 2015 (UTC)

Ana sayfa günün maddesi problemi[kaynağı değiştir]

Selamlar arkadaşlar, ana sayfada günün maddelerinin değişimi ilgili problem bir süredir devam etmekte. Maddeler şablonlar vasıtası ile UTC 00:00 da otomatik olarak değişmesi gerekmekte fakat bazen aynı kalıyor. Örnek olarak Sovyetler Sarayı 20'sinde yer alan bir madde idi, ama 20, 21 ve hatta 22sinde bile çok tıklama almış. 21.deki iki madde Özgürlük Heykeli ve Isoroku Yamamoto ise her zaman aldıkları sayılara yakın tıklama almış (Isoroku Yamamoto 33 Özgürlük Heykeli 120). Bu konu ile ilgili daha önceden Mavrikant, Superyetkin, HakanIST ve Rapsar la konuştuk. Sorunun kaynağı ne olabilir fikri olan varmı?

Bu arada her kullanıcı eski maddeyi görmeyebiliyor. Önbelleği boşaltırsanız kesinlikle yeni maddeyi görüyorsunuz ama boşaltmazsanız eski maddenin çıkma olasılığı çok yüksek oluyor ki istatistiklere bakılırsa zaten bu anlaşılacaktır. Selamlar ve iyi vikiler, Eski KA Fenerli1978 SakhalinioBuyrun beniiiim? 04:55, 23 Kasım 2015 (UTC)

İlgili değişiklikler[kaynağı değiştir]

Son değişikliklerde üst tarafta ilgili değişiklikleri takip edebilmemiz için bazı kısayollar konmuş: Seçkin maddeler – Kaliteli maddeler – Yaşayan insanlar. Bunlardan seçkin ve kaliteli kısımlarına tıkladığımızda alakasız içeriği de (örneğin: deneme tahtası, danışma masası vs.) gösteriyor. Sadece ilgili değişiklikleri takip etmek için bir yol buldum. Seçkin maddelere tıkladığımızda halihazırda "Vikipedi:Seçkin maddeler" ile ilişkili değişiklikleri gösteriyor. Bunu "Kategori:Vikipedi seçkin maddeler/Sayı" ile ilişkili değişiklikleri gösterecek şekilde ayarlarsak sorun kalmıyor gördüğüm kadarıyla. Aynısı kaliteli maddeler için de geçerli. Dediğim anlaşıldı mı bilmiyorum, zaman zaman ne söylediğim anlaşılmıyor Face-smile.svg. Anlatmak istediğimi anlatamıyorum vs. o yüzden yapılması gereken değişikliği göstereceğim:

Mevcut durum Yapılması gereken
{{Özel:İlgiliDeğişiklikler/Vikipedi:Seçkin maddeler}} {{Özel:İlgiliDeğişiklikler/Kategori:Vikipedi seçkin maddeler/Sayı}}
{{Özel:İlgiliDeğişiklikler/Vikipedi:Kaliteli maddeler}} {{Özel:İlgiliDeğişiklikler/Kategori:Vikipedi kaliteli maddeler/Sayı}}

Bunu nasıl yaparız, yapabilecek olan var mı? --Diyapazon, 03:25, 24 Kasım 2015 (UTC)

Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 20:17, 24 Kasım 2015 (UTC)