Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köy çeşmesi bölümleri
Teklifler.svg Teknik.svg Politika.svg İlginize.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Yeni Vector sekmeleri ve Twinkle[kaynağı değiştir]

Şu anda yeni Vector kullanıcıları sistem varsayılanı olan Daha Fazla sekmesi, Pratik Menü'nün Sayfa ve Kullanıcı sekmeleri ve Twinkle'ın TW sekmelerini kullanırken bir fark görüyor sanırım. Normalde üzerine fare imleciyle gelince hızlı menü olarak açılan bu sekmeler şu anda tıklama ile açılır durumda. Buna ek olarak Twinkle tıklasanız dahi açılmıyor görebildiğim kadarıyla. Bu sorun yeni Twinkle için geçerli değil ama şu anda onu genel kullanıma açmaya hazır değiliz maalesef. Twinkle'a düzenli ihtiyaç duyuyorsanız ve bu sorundan olumsuz etkileniyorsanız, Eski Vector görünümünü kullanabilirsiniz tercihleriniz üzerinden. Sorunu Phabricator'a bildirdim, hızlıca sonuç alırız diye umuyorum. Gelişmeleri bildireceğim.

Vito Genovese 17.51, 12 Mart 2021 (UTC)

Phabricator sayfasında son mesaj 15 Mart tarihli gözüküyor, başka yerde bir gelişme var mı? Yeni Vector'e dönmek istiyorum ama Twinkle'sız da olmuyor :) --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.25, 8 Nisan 2021 (UTC)
Kaç ay geçti :/ --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.40, 24 Mayıs 2021 (UTC)
Bu sorun bende de mevcut, bir çözüm bulunabildi mi? 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 ❯❯ 𝗠𝗲𝘀𝗮𝗷 01.22, 10 Ağustos 2021 (UTC)
Yanıt Yanıt Bu sorunu kendi özel CSS kodlarımı yazarak çözdüm, dileyen olursa çözümü paylaşabilirim. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 ❯❯ 𝗠𝗲𝘀𝗮𝗷 07.30, 10 Ağustos 2021 (UTC)
@Vikipolimer, bana da uygular mısın? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.45, 11 Ağustos 2021 (UTC)
Cevap Cevap @𐰇𐱅𐰚𐰤 Bana bir e-posta gönderirseniz sizinle kodları paylaşabilirim. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 ❯❯ 𝗠𝗲𝘀𝗮𝗷 20.58, 11 Ağustos 2021 (UTC)
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 ❯❯ 𝗠𝗲𝘀𝗮𝗷 21.02, 11 Ağustos 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş siz de yukarıdaki geçici çözüme bakabilirsiniz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 ❯❯ 𝗠𝗲𝘀𝗮𝗷 21.20, 11 Ağustos 2021 (UTC)

Nowiki[kaynağı değiştir]

Görsel düzenleyici değişşikliklerinde bağlantı eklendikten sonra bir "nowiki" etiketi getiriyor. Bunu neden yapıyor ve engellenmesi mümkün mü acaba?--Sayginerv-posta 07.53, 11 Nisan 2021 (UTC)

örnek belirtebilir misiniz? teşekkürler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 08.37, 11 Nisan 2021 (UTC)
Yanlışım yoksa bir iç bağlantı verdikten sonra bitişik bir şekilde metin geliyorsa koyuyor. kamyon</nowiki>cu şeklinde mesela. NanahuatlEfendim? 08.43, 11 Nisan 2021 (UTC)
Aynen. Örneğin şu değişiklik Evrifaessa.--Sayginerv-posta 09.04, 11 Nisan 2021 (UTC)
 • Yok mudur bir bilgisi olan? --Sayginerv-posta 16.12, 15 Mayıs 2021 (UTC)
 • Şuraya göz atmakta fayda var. -- Sadrettin 16.40, 15 Mayıs 2021 (UTC)
 • Konu şurada tartışılmakta. Mevcut hatalar ise botla düzeltildi. --Superyetkinileti 15.58, 29 Mayıs 2021 (UTC)
 • Ben de Çeviri Aracı'nın bu kodu eklediği notunu düşeyim. Kodu, iç bağlantıdan sonra ek varsa ortaya çıkıyor. Mesela, Adana'da yazarken çeviri aracı Adana kelimesinden sonra nowiki ekliyor. Sebebini hiç bilemedim.-thecatcherintheryeileti💬 16.17, 29 Mayıs 2021 (UTC)

İçerik eksilten değişikliklerdeki *minus* meselesi[kaynağı değiştir]

Eğer bir sayfadan içerik eksiltirsek parantez içerisinde "−karaktersayısı" görünüyor değişiklik zamanıyla birlikte bildiğimiz gibi. Eskiden bu simge − değil - idi ama bir süre önce değişti. Eskisi gibi yapamıyor muyuz? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.52, 15 Temmuz 2021 (UTC)

Ödül şablonu[kaynağı değiştir]

Merhabalar,

@Nanahuatl bana bahsettikten sonra, {{Ödül}} şablonuna ve şurada mevcut olan birçok kullanılmayan ödül şablonlarına göz attım. Bunları tek bir modülde toplama fikrini ortaya atmıştı Nanahuatl. Ben de Modül:Ödül modülünü oluşturdum ve {{Ödül}}'e entegre ettim. Hem eski parametreleri tanıyacak şekilde ayarladım, hem de yeni bir otomatik ödül adı tanıma ve dosya ekleme sistemi getirdim.

Şu anda şablonu aktive ettim, eski şablonlarda sorun yaratmadığı için güncellemekte bir sakınca görmedim. @Melissadilara ise bana paylaştığı kullanıcı sayfasında bulabildiği yıldızları topladığını belirtince ben de bunları Modül:Ödül/veri sayfasında topladım. 700'den fazla ödül adı ile dosya eşleştirmesi yapıyor modül şu anda.

Bir örnek şu şekilde:

{{ödül|alaska yıldızı|açıklamanız (imzanızı isterseniz buraya ekleyin)}}

The Alaskan Barnstar.png
Alaska Yıldızı
açıklamanız (imzanızı isterseniz buraya ekleyin)

Buradaki örnekte gördüğünüz gibi küçük harf/büyük harf girilmesi fark etmiyor, isterseniz "aLaSkA yIlDıZı" şeklinde bile girseniz ödülü saptayacaktır ve Modül:Ödül/veri sayfasındaki yazımı başlık yerine koyacaktır.

Tabi ki yine kişiselleştirilebilir ekstra parametreler mevcut. Bunları {{Ödül}} sayfasında açıkladım.

Şu anda, diğer tüm ödül şablonlarının silinip bu şablonun tek kalmasını öneriyorum. Eğer hala Modül:Ödül/veri sayfasında eksikler varsa da zamanla tamamlanabilir diye düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin. ~ Z (m) 16.44, 10 Ağustos 2021 (UTC)

Pictogram-voting-question.svg Soru Merhaba @HastaLaVi2, alternatif gösteriminde bir sorun mu var?, Şablon:İskandinav Yıldızı içerisine alternatif barnstar ekledim fakat alternatif görünmüyor, en:wiki'de bunu görebilirsiniz, sanırım "alt" fonksiyonu yeni modülde yok. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 14.36, 13 Eylül 2021 (UTC)
@Vikipolimer, alternatif dosya gösterimi bu şablonda da mevcut. Yani aslında |alt= parametresi ile kullanılabiliyor. Eğer {{ödül|alaska yıldızı|metin|alt=1}} şeklinde kullanırsanız şablonu, Modül:ödül/veri sayfasından "alaska yıldızı" için tanımlanmış birinci alternatifi çekiyor. Yani bir alternatifin çalışması için önce veri sayfasına dosyanın eklenmesi gerekli. Kolay gelsin. ~ Z (m) 17.53, 15 Eylül 2021 (UTC)
@HastaLaVi2 Tamamdır teşekkür ederim, rica etsem şu şablona uygular mısınız bir Şablon:İskandinav Yıldızı 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.09, 15 Eylül 2021 (UTC)
@Vikipolimer, kontrol edebilir misiniz? ~ Z (m) 18.41, 15 Eylül 2021 (UTC)
Yanıt Yanıt @HastaLaVi2 düzelmiş görünüyor, eline sağlık. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.49, 15 Eylül 2021 (UTC)

Yorum Yorum Çok güzel olmuş, hem öneren @Nanahuatl'a, hem de emek verip hayata geçirdiğin için sana teşekkür ederim. Melissadilara (mesaj) 16.57, 10 Ağustos 2021 (UTC)

Yorum Yorum Elinize sağlık, gerçekten göze hoş gözüken bir tasarım olmuş! --Jelican9💬 19.45, 24 Ağustos 2021 (UTC)

 • Emeği geçenlere çok teşekkürler. İnanılmaz bir çalışma olmuş. Parçaları birleştirdiğin için ayrıca teşekkürler, HastaLaVi2. --Victor Trevor (mesaj) 14.42, 13 Eylül 2021 (UTC)

Sanat eserlerinin telif hakları hakkında[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Soracağım sorunun cevabını Commons'ta aramak belki daha yerinde bir hareket olacaktı fakat ülkeden ülkeye bu tarz kanunların değişebileceğini düşündüğüm için yine en doğru cevabı buradan alırım diye düşündüm. Ben özellikle Türkçe Viki'de sayfaları bulunan fakat Commons kategorisi mevcut olmayan veya içerik bakımından zayıf durumdaki müze maddelerini geliştirmek amacıyla elimdeki fotoğrafları Commons üzerinden yayımlamak istiyorum. Fakat doğrudan müzede sergilenen eserlerin de yer aldığı fotoğrafların paylaşılması konusunda tereddüte düştüm. Bildiğim kadarıyla Türkiye'de, her türlü sanat eserinin yaratıcısının ölümünden sonraki 70 yıla kadar telif haklarının geçerliliğini koruduğu kabul ediliyor. Bu bağlamda yuvarlak bir hesapla en az 1950 ve öncesine tarihlenen eserleri dijital ortamda serbestçe paylaşabiliyoruz. Fakat müzede sergilenen eserlerin bir istisnası olup olmadığını merak ediyorum. Sanatçılar tarafından müzelere devredilen veya bir şekilde müzelerin koleksiyonlarına dahil edilen eserler üzerinde herhangi bir telif hakkı var mı? Bunlarla alakalı görseller Commons'a yüklenip Vikilerde kullanılabilir mi? Bilgi sahibi Vikipedistler beni aydınlatırsa ona göre hareket edeceğim. :) Herkese iyi Viki'ler. --Gargarapalvin (mesaj) 21.57, 11 Ağustos 2021 (UTC)

Geç mi oldu bilmiyorum Gargarapalvin ama cevaplayayım. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu 40. maddesi uyarınca, bu eserlerin fotoğraf vasıtasıyla yayımlanması serbest. Dolayısıyla burada bir telif hakkı ihlali söz konusu olmaz. Dilediğiniz gibi Commons'a yükleyebilirsiniz. --justinianus | mesaj 13.40, 21 Ağustos 2021 (UTC)
Cevap için teşekkürler @Justinianus. Ben 40. madde dolayısı ile daha çok sokaklardaki grafiti, sanat eserlerini vb. özgürce paylaşabileceğimizi düşünüyordum. Bu konuda müzelerde sık sık eserlerin yanındaki fotoğraf çekmek yasaktır yazıları da mevcut olunca bir tereddüt yaşıyorum. Madde 41 ise daha çok hangi konuda bir hak tanıyor. Bu, madde 52'ye de atıf yapmış da. Bu konularda açıklık getirebilirseniz daha iyi olur. --Uncitoyenmesaj 13.55, 21 Ağustos 2021 (UTC)
Bahsettiğiniz maddenin başlığı "Plak, video kasetleri ve ses kasetlerinin umumi mahallerde kullanılması" @Uncitoyen. Telif hakkı saklı olan eserlerin (şarkılar, filmler) girişi ücretli/ücretsiz olan umumi mahallerde (kafe, bar, sinema vs) kullanımına ilişkin düzenlemeler içeriyor. Atıfta bulunduğu 52. madde ise bu eserlerin kullanımı için sözleşme şartı öngörüyor. Fotoğraf çekme yasağı bildiğim kadarıyla telif ile alakalı bir sebepten değil. Eserlerin flaşın yaydığı ışınlardan etkilenip zarar görmemesi için oluyor (yanlışsam düzeltin). --justinianus | mesaj 18.06, 21 Ağustos 2021 (UTC)
Karışıklıkları ayrıntılı bir şekilde açıkladığınız için teşekkür ederim. --Uncitoyenmesaj 18.11, 21 Ağustos 2021 (UTC)
 • @Justinianus, ilgili kanunun 40. maddesinde müze binalarının içi ile ilgili bir atıf bulunmamakta. Maddede yalnızca umumi yollar, caddeler ve meydanlar özelinde bir düzenleme mevcut. @Gargarapalvin, elinizdeki fotoğraflar örneğin bir Roma dönemi heykeline ilişkinse bunu Commons'a yüklemenizde bir sıkıntı olmaz. Zira eser sahibinin ölümünün üzerinden 70 yıl geçtiği için koruma süresi sona ermiştir. Ancak hayatta olan veya ölümünün üzerinden 70 yıl geçmemiş bir kimsenin eserine ait bir fotoğrafsa Commons'a yüklememeniz gerektiğini düşünüyorum.--BSRF 💬 06.05, 22 Ağustos 2021 (UTC)
 • Koruma süresi devam eden eserlerin fotoğrafları elbette çekilemez, ben yalnızca koruma süresi sona ermiş eserlerden bahsediyordum BSRF. Yasal koruma süresi başlamamış (alenileşmemiş) ya da henüz bitmemiş olan eserler için bulundukları yer hangi kamu kurumuna aitse oradan izin alınması ve belirli miktarlarda ücret ödenmesi gerekiyor. Bu fotoğrafları kullanırken de ilgili kurumun adını belirtmemiz gerekiyor. Onun haricinde, koruma süresi dolmuş olan eserler konusunda sizin de vurguladığınız gibi bunların fotoğrafını çekmek serbest. Fakat bahsedilen eser Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca korunması gereken bir eser ise, bu durumda ilgili müze yönetiminden izin alınarak ve yine ücret ödenerek fotoğrafının çekilmesi gerekiyor. Bunun için eserin ilgili Kanuna göre koruma kapsamında olup olmadığının tespit edilmesi gerekiyor. --justinianus | mesaj 08.14, 22 Ağustos 2021 (UTC)
 • Merhaba @Justinianus ve @BSRF. Ben aslında normal şartlar altında telif hakları devam eden eserlerin müzeler gibi kamuya açık mekanlarda sergilenirken telif haklarının aynen geçerli olup olmadığını merak etmiştim. Elbette ki ortalama olarak bir asırdan daha eski eserlerin fotoğraflanabileceğini biliyordum. Sadece müzelerde sergilenen ve yasal koruma süreleri devam eden eserlerle alakalı bir esneklik söz konusu olup olmadığından emin olmak istedim. İkinize de zaman ayırıp detaylı açıklamalar yaptığınız için teşekkür ederim. İyi Viki'ler! --Gargarapalvin (mesaj) 10.37, 26 Ağustos 2021 (UTC)

Bilgi kutuları hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, geçtiğimiz günlerde Üsküdar Üniversitesi'nde gerçekleştirdiğimiz Wikimedia Türkiye toplantısında bu konuya değinmiştik. Azerbaycan dili ve birkaç farklı sürümde daha bilgi kutularındaki veriler Vikiveri aracılığı ile dolduruluyor. Bizim bilgi kutularımızı da Vikiveri'ye bağlayabilir miyiz? Örneğin makam sahibi bilgi kutularında makamları, dönemlerini vs. eklemek çok uzun zaman alıyor. Vikiveri ile çekilirse birkaç saniyede bilgileri elde etmiş olacağız. --Jelican9💬 19.43, 24 Ağustos 2021 (UTC)

Yapılır. Hatta eswiki gibi bunları direkt Vikiveri'den alan vikiler var ama bu sefer Vikiveri'de vandalizm yapılırsa farkına varıp düzeltmesi daha zor olur kanımca. --Hedda Gabler (mesaj) 19.55, 24 Ağustos 2021 (UTC)
Evet maalesef vandalizm söz konusu olabilir, bunun da önüne sürekli takiple geçebiliriz. Aksi taktirde bir makam sahibinin makamlarını aktarmak veya yerleşim biriminin istatistiklerini yansıtmak oldukça zahmetli. --Jelican9💬 22.30, 24 Ağustos 2021 (UTC)
eswiki'deki bu şablonun çok benzeri Şablon:Kişi bilgi kutusu/Vikiveri adıyla bizde de var. Bizdeki de tamamen verileri Vikiveriden çekecek şekilde çalışıyor. Örnek olarak: Cecilia Payne-GaposchkinToprakM  00.15, 25 Ağustos 2021 (UTC)
Destek Destek Ayrıca bu gibi durumlarda vikiveriden bazı kategoriler de direkt aktarılıyor. Çok verimli bir uygulama - Dr.Wiki54 (mesaj) 20.04, 24 Ağustos 2021 (UTC)
Ben bu olayı eswiki'de görüp çok beğenmiştim, sonra enwiki'de bir sayfaya uygulamak istemiştim üstüme çullanmışlardı, orada sevmiyorlar bu uygulamayı. Tehonk (mesaj) 00.28, 25 Ağustos 2021 (UTC)
 • Yıllardır bu konuda bir görüş sahibi olamadım henüz. Olumlu yönleri de var olumsuz da. O yüzden bir yorum yapamayacağım. Sağlıklı bir tartışma yapabilmek için eksi ve artı yönlerin sıralandığı bir liste hazırlayıp bunun üzerinden gitmek gerek. Yoksa burada bir oy sayımı yapmıyoruz zira. -- Sadrettin 19.03, 25 Ağustos 2021 (UTC)
Flat minus icon - red.svg
Eksi yönleri
Antu vcs-added.svg
Artı yönleri
Yorum Yorum
Vandalizm Olası vandalizm potansiyeline karşı Vikiveri'yi de daha aktif olabiliriz. Gerekirse orada da görevli olabiliriz.
Hızlılık Bilgileri her dilde tek bir yerden hızlı dakikalar içinde güncelleyebiliriz.
Güncel bilgi ve kapsayıcılık Her dilde oluşabilecek değişkenlikleri minimuma indirebiliriz (nüfus, piyasa değeri, resmî rakamlar vb.)
Merhaba, kendimce olabilecek olumlu ve olumsuz yönlerin bulunduğu bir tablo yaptım. Diğer arkadaşlar da gerekli gördüklerini ekleyebilirler. Böylece dediğiniz gibi tüm yönleriyle konuyu ele almış oluruz. --Jelican9💬 22.46, 28 Ağustos 2021 (UTC)
 • Gidişat bunun kaçınılmaz olacağını gösteriyor. Bizde (ve İngilizcede de) {{video oyunu bilgi kutusu}} da kullanıyor Vikiveri'yi. Ben çok memnunum, şimdiye kadar olumsuz bir durum görmedim. Ön taraftan yerimizi alıp, Vikiveri üzerindeki vandalizmle nasıl başa çıkacağımızı çözmek, tecrübe kazanmak lazım. 70-80 maddelik dolaşım şablonlarındaki maddeleri Vikiveri'ye aktarıp yalnızca şablon adını çağırarak tüm vikilerde aynı içeriğin kullanılacağı günler pek uzakta değil. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.33, 25 Ağustos 2021 (UTC)
 • Mevcut hâlde örneğin ülke veya şehir bilgi kutularında çeşitli parametrelerin düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor. Bunun her Vikipedi'de yerel olarak yapılması ciddi bir angarya iş, doğal olarak tr.wiki olarak yetişemiyoruz ve ciddi sayıda maddemizde Büyük Larousse'tan hâllice 10-15 yıllık bilgi kutularıyla okuyucumuzu karşılıyoruz. Bunların güncellenmesi için İBP önerisi yapmıştım ancak o zaman da Vikiveri üzerinden otomatik güncellenebileceğini konuşmuştuk, ne yapılacaksa daha fazla ertelememekte fayda var. Varsın arada gözden kaçırdığımız Vikiveri vandalizmi olsun, güncelliğimizi sağlayabilmemizin başka bir yolu yok. Bu şekilde mesela Türkiye köyleri için tr.wiki'den de güncelleme yapıldığında diğer dillerde otomatik güncellenmiş olur, sonuçta aynı maksada hizmet ediyoruz. Tabii buradaki kullanıcı ilgisinin yoğun olduğu maddelerde, seçkin maddelerde vs. Vikiveri'ye bağlanmayan, yerel bilgi kutusu kullanımı her zaman daha avantajlı olacaktır. Bu nedenle de her bilgi kutusunun bir Vikiveri'yle bağlantılı olacak olan, bir de yerel versiyonunu oluşturursak en optimal sonucu elde ederiz sanki. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12.39, 27 Ağustos 2021 (UTC)
Destek Destek @Seksen iki yüz kırk beş'in altını çizdiği noktalara ben de katılıyorum, vandalizm olur ve olacakta elbet, fakat bunun için gerekirse vikiveri'de de mücadele ederiz. Global verileşme ve paylaşma anlamında bu kesinlikle üstüne düşülmesi gereken bir teklif. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 12.45, 27 Ağustos 2021 (UTC)
Vandalizm konusuna dolu kısımdan da bakabiliriz. Biz burada yalnız bir vikinin devriyeleri olarak vandalizmle mücadele ediyorken Vikiveri'de mücadele eden kişi sayısı çok çok daha fazla. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.57, 29 Ağustos 2021 (UTC)
 • Üstte de yazdım, bu konuda kararsızım. Olumlu veya olumsuz bir görüş belirtmek istemiyorum. Ancak yine de teknik konularda katkı sunmaya çalışırım. Elini taşın altına koymaktan çekinmeyen her pozitif çalışmayı prensip olarak desteklemek gerek. -- Sadrettin 20.43, 2 Eylül 2021 (UTC)
 • Ben olumsuz bakıyorum. Bilgi kutusunda vandalizm yapıldığında neden Vikiveriye girip geri almakla uğraşalım? Yukarıda ki tabloda Vikiveride de aktif oluruz yazılmış, fakat burada aktif olunduğu kadar olunmayacak. Burada son değişikliklere bakıldığı kadar bakılmayacak. Evet Vikiveride vandalizm ile mücadele eden kullanıcı sayısı fazla fakat hepsi Türkçe bilmiyor, vandalizmleri yapıcı değişiklik olarak görüp geçebilirler, çünkü dili bilmiyorlar. Destek oyu verilmeden bahsettiğim hususların tartışılması gerekiyor. Kullanıcı:Seksen iki yüz kırk beş'in bahsettiği bazı noktalara katılıyorum, yerleşim yeri bilgi kutularının sürekli güncellenmesi lazım, bazı bilgileri vikiveriden çekebiliriz (örneğin nüfus, belediye başkanı, valisi vb.) ×Elvorixmesaj 11.17, 4 Eylül 2021 (UTC)
İlla Türkçe bilenlerin aktif olması gerekmiyor Vikiveri'de. Her kullanıcı verileri kendi seçtiği dilde görüntülüyor, işin esprisi de o zaten. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.49, 6 Eylül 2021 (UTC)

Burada esasen önerilen ve olumlu-olumsuz baktığımız konu ne? Tüm bilgi kutularının yerel versiyonlarını ortadan kaldırıp Vikiveri'ye bağlamak önerilmiyor anladığım. Kişi bilgi kutusunda olduğu gibi her bilgi kutusunda Vikiveri versiyonu oluştursak ve yavaş yavaş, kontrollü bir şekilde kullanıma soksak çok daha doğal ve sağlıklı bir süreç olmaz mı? Mesela ben yeni oluşturduğum uluslararası kişi maddelerinde Vikiveri bilgi kutusu ekliyorum, bunları takip ederek tecrübe edinmeyi öngörüyorum. Dolayısıyla toptan olsun mu olmasın mı diye bir tartışma yapmak yerine, teknik bilgisi olan arkadaşlara bu alternatifleri sağlama yönünde bir çağrı yapsak daha doğru olacak gibi.

Bu arada hazır konuya girmişken, daha felsefi-uzun vadeli taraftan bir yorum yapayım. Vikiveri üzerinden otomatik oluşturulmuş maddelerin her dilde yer alacağı Soyut Vikipedi projesi, burada yaşamaya başladığımız ikilemin bir 5-10 yıla geleceği noktayı bize gösteriyor. Katherine Maher'ın açıklamasında dediği gibi, her Vikipedi topluluğunun burada sağlanacak imkanlardan ne kadar faydalanacağını seçmesi gerekiyor. Uzun vadeli düşünmek ve bu geleceğe şimdiden hazırlanmak bence önemli. Burada orta hâlli bir Vikipedi olarak en zor kararı verecek olanlardanız. Bir Almanca Vikipedi gibi "ne gerek var böyle atraksiyonlara" diyecek güce sahip değiliz ama Kıbrıs köylerini Vikiveri'ye "outsource" yapmaya başlayan Yunanca Vikipedi kadar da teslimiyetçi olmamıza gerek yok (Yunanistan'da İngilizce Vikipedi zaten Yunanca Vikipedi'den fazla görüntüleme alıyor, Türkiye'de en.wiki-tr.wiki görüntüleme oranı 1/3 şeklinde). İnsan gücü olarak büyüyen bir profile sahibiz: Ayda 100+ değişiklik yapan kullanıcı sayısında 160-180 bandında stabil gidiyoruz kaç aydır ki bu 2020 öncesi görülmüş bir seviye değil, ayda 25-99 değişiklik yapan kullanıcı sayısında ise mayıs ayında rekor kırmışız. Ekşi Sözlük gibi geçmişte alternatif Türkçe bilgi kaynağı olarak görülen internet mecralarının yaşadığı kimlik değişimi, kullanıcı çekme açısından nişimizi genişletiyor. Tüm bunları değerlendirdiğimde ben Türkiye (+Kıbrıs) üzerine yoğunlaşacağımız ama bunun dışındaki çoğu konuyu Vikiveri üzerinden yürüteceğimiz bir gelecek öngörüyorum ve kendi katkılarımı da buna göre odaklı olarak veriyorum. Topluluk olarak oturup bir SWOT analizi yapmamızın zamanı geldi gibi kısacası.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.37, 6 Eylül 2021 (UTC)

Özel kaynak gösterme şablonları[kaynağı değiştir]

{{adn}} şablonu ile gösterilen notlar madde içinde küçük harflerle [a] gibi çıkarken, aşağıya Notlar kısmına {{Not listesi}} şablonu ile yazıldığında yine sırasıyla "a" olarak çıkardı. Ancak bu özellik bir şekilde ortadan yok olmuş. Örnek için Vincent van Gogh sayfasına bakabilirsiniz. Orada madde içinde [a] olarak gözükmesine rağmen Notlar kısmında 1. olarak gözüküyor. en:Abraham Lincoln sayfasında enwikide nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Konudan anlayan bir uzman durumu izah edip çözüm önerebilir mi? --Mskyrider ileti 14.24, 25 Ağustos 2021 (UTC)

Şablonlarda bir sorun yok. Şablon yerine ref etiketi kullandım, yine harf değil sayı olarak göründü. Muhtemelen MediaWiki:Common.css'de çözülecek. -- Sadrettin 16.42, 25 Ağustos 2021 (UTC)

@Mskyrider İmroz Deniz Muharebesi (1912) buradaki gibi mi? Bizde de “((efn|not metni))” ve sona “((not listesi))” şeklinde çalışıyor. Bende mobilde düzgün görünüyor. —-Khutuckmsj 20.04, 25 Ağustos 2021 (UTC)

 • Gerçekten de mobilde harf şeklinde gözükürken masaüstü görünümde sayı şeklinde gözüküyor. Biraz kurcaladım ama nedenini bulamadım. ‒ToprakM  01.37, 26 Ağustos 2021 (UTC)
İlginç, mobilde [a] görünen not masaüstünde [1] görünüyor. Gizli pencereden baklınca da [1] görünüyor, kullanıcı hesabı ile ilgili değil gibi. --Khutuckmsj 05.43, 26 Ağustos 2021 (UTC)
 • Normalde MediaWiki:Cite link label group-lower-alpha sayfası hangi sıra ile kullanılacağını tanımlıyor. Ama şablon ile bu sayfanın bağlantısı bir şekilde kopmuş gibi. Ya Türkçeleştirme çalışmaları sırasında, ya da başka bir işlem yaparken olmuş olabilir. Neden mobilde çalışıyor da masaüstünde çalışmıyor onu da çözemedim.--Mskyrider ileti 06.21, 26 Ağustos 2021 (UTC)
 • phabricator'da şunu buldum, template/module uygulaması birbirine uyumlu mu eğer öyle ise MediaWiki:Common.css'e şunu ekleyin diyorlar:

div.reflist ol.references { list-style-type: inherit; /* Enable custom list style types */ } --Mskyrider ileti 06.34, 26 Ağustos 2021 (UTC)

Ekledim ama olmadı sanırım. ‒ToprakM  16.44, 27 Ağustos 2021 (UTC)
 • Ctrl+F5 yapınca bende olması gerektiği gibi görünüyor şimdi. Teşekkürler @ToprakM --Mskyrider ileti 16.49, 27 Ağustos 2021 (UTC)

Feedback on improved template search needed[kaynağı değiştir]

// Apologies for writing in English. Please help translate this message if you can.


Hello! The Technical Wishes team kindly asks for your feedback on a specific part of an improvement we’re working on. Please take a minute to let us know what you think:

We are currently implementing several improvements regarding templates. As part of this, the search in the “add a template” dialog has been changed to make finding relevant templates easier. Before, you had to know the exact title of the template you wanted to add – now you can search for keywords within the whole template name and template documentation pages. This change is already deployed on a few wikis, and our plan is to deploy it on all other wikis by the end of 2021.

The question: The improved template search currently also returns subpages of templates (that include the keyword) in the results, but we have received individual feedback that this is not wanted. Before we change this behavior, we want to ask a broader audience: Can and should subpages of templates be ignored in this search? Or are there cases in which a subpage of a template may host a template, and is therefore a relevant result?

In cases where a template’s subpages are relevant to the search, examples are very much appreciated. More info about the feature can be found on this page. You can leave comments and share your thoughts until September 8th here below or on this talk page. Thanks for your help! For the Technical Wishes team, --Timur Vorkul (WMDE) (mesaj) 12.12, 26 Ağustos 2021 (UTC)

Gerekçesiz yüklenen adil kullanım dosyaları[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar!

1 Ekim 2008'den sonra gerekçesiz yüklenen birçok adil kullanım dosyası mevcut, bunları tespit ederek gerekçesiz dosya şablonuyla işaretleyecek bir bot yapılsa nasıl olur? Teknik konulardan anlamadığım için buraya yazıyorum. Görüşlerinizi bekliyorum, sevgiler.

Kadıköylü Mesaj 19.00, 31 Ağustos 2021 (UTC)

Arapça metinler[kaynağı değiştir]

Merhabalar, madde içerisindeki Arapça metinler çok küçük göründüğünden okuması hayli zor. Teknik bir ayarla yazıların fontlarını biraz büyütsek? --Turgut46 16.05, 4 Eylül 2021 (UTC)

Teknisyen başvurusu (Vikipolimer)[kaynağı değiştir]

ölüurl=hayır[kaynağı değiştir]

Kaynak şablonlarında ölüurl parametresine hayır değeri girildiğinde çalışmıyor oysa no değeri girildiğinde çalışıyor. Çalışmaktan kasıt hayır değeri girildiğinde varsayılan olarak arşivli olmayan linke bağlantı vermesi gerekiyor. no yapınca bu oluyor ancak. Ama no yapınca da khutuckbot gelip hayır'a çevireceği için yine çalışmaz duruma geliyor. Tehonk (mesaj) 07.46, 9 Eylül 2021 (UTC)

Aynen sayın Khutuck; botunuzun bir kulağını çekin artık, böyle terbiyesizlikler yapmasın. :) Turgut46 07.52, 9 Eylül 2021 (UTC)
Şablon bozuk o zaman 🙂 “ölüurl=hayır” daha önce çalışıyordu; zaten hem Türkçe hem İngilizce parametrelerin çalışması lazım. @ToprakM Superyetkin bir ara bakabilir misiniz? —Khutuckmsj 14.46, 9 Eylül 2021 (UTC)
Vikipedi'de düzenleme yapmaya başladığım ilk aylarda sadece bu parametreyle ilgili binlerce düzeltme yaptığımı hatırlıyorum ve şu anda da VT Bot yapmaya devam ediyor. Geçmiş zamanda, Khutuck'ün, parametreleri Türkçeleştirmemiz ile ilgili küresel bir bot sahibine mesaj gönderdiğini sanıyorum. İlgili sorunların çözülmesi yeterli olabilir. Bilgi için teşekkürler, @Tehonk. --Victor Trevor (mesaj) 15.42, 9 Eylül 2021 (UTC)
:::function is_valid_parameter_value(value, name, possible)
:::if not is_set(value) then
:::return true;
:::elseif in_array(value: lower(), possible) then
:::return true;
:::else
:::if(value === 'hayır'){
:::table.insert(z.message_tail, { set_error('geçersiz-param-değeri', { name, value }, false) });
:::}else{
:::table.insert(z.message_tail, { set_error('geçersiz-param-değeri', { name, value }, true) });
:::}
:::return false
:::end
:::end
:::
Şeklinde bir dener misiniz? 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.06, 9 Eylül 2021 (UTC)

Düzeltildi. Bildirim için teşekkürler. --Superyetkinileti 19.34, 10 Eylül 2021 (UTC)

şablon birleştirme[kaynağı değiştir]

şu iki şablonun birleşmesi gerek, nasıl yapılabilir?
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eablon:Amg_movie
https://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eablon:AllMovie%27de_film Tehonk (mesaj) 22.35, 10 Eylül 2021 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 10.21, 11 Eylül 2021 (UTC)

VikiSevgi Hk.[kaynağı değiştir]

Selamlar, VikiSevgi ile ilgili değişikliklerin yapıldığı lokal bir betik modülü/şablonu var mı acaba, ekleme yapmak için, sanırım official olanda sadece "Hires" (kiralanan görseller) olan içerikler kullanılıyor, bu yüzden github üzerinden indirip düzenlediğim repo'yu push etmedim hiç. Geri dönüleriniz için şimdiden teşkkürler. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 13.30, 12 Eylül 2021 (UTC)

Ping: @Superyetkin 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 14.55, 12 Eylül 2021 (UTC)
Özelleştirme için şöyle bir sayfa mevcut. --Superyetkinileti 15.54, 12 Eylül 2021 (UTC)
Yanıt Yanıt Çok teşekkür ederim @Superyetkin fakat bu sayfada düzenleme yetkim bulunmuyor, rica etsem aşağıdaki satırı ekleyebilir miyiz?
:::$.wikiLoveOptions.types.barnstar.subtypes.botcreator = {
:::  fields: [ 'header', 'message' ],
:::  option: 'Devriye Yıldızı',
:::  title: 'Devriye Yıldızı',
:::  descr: 'Devriye Yıldızı, Vikipedi\'de devriye gezen editöre verilir.',
:::  header: 'Bir yıldız da sizin için!',
:::  image: 'The Patrol\'s Barnstar.png',
:::  imageSize: '120px'
:::};
:::
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.06, 12 Eylül 2021 (UTC)
Bu sayfayı yalnızca arayüz yöneticileri düzenleyebilir. --Superyetkinileti 17.07, 12 Eylül 2021 (UTC)
@Evrifaessa'ya seslenelim. Kadıköylü Mesaj 17.12, 12 Eylül 2021 (UTC)
Hizmetlilerin de değişiklik yapabileceği yazıyor, @Superyetkin. Kadıköylü Mesaj 18.46, 15 Eylül 2021 (UTC)
Ping: @HastaLaVi2 rica etsem burada da bir düzenleme yapabilir miyiz? 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.50, 15 Eylül 2021 (UTC)
@Vikipolimer, yapıldı. ~ Z (m) 22.27, 15 Eylül 2021 (UTC)
Yanıt Yanıt @HastaLaVi2 teşekkür ederim, elinize sağlık. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 22.28, 15 Eylül 2021 (UTC)
Ping: @ToprakM 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 10.39, 13 Eylül 2021 (UTC)