Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Vikigezgin'de sorun[kaynağı değiştir]

Kullanıcı sayfamı oluşturmaya çalışırken karşıma bu çıktı. Nasıl düzelir?--Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 13.54, 20 Ocak 2021 (UTC)

Benzer sorunu görsel düzenleyiciye geçtiğimde ben de yaşıyorum. --Veselov350💬 19.45, 20 Ocak 2021 (UTC)
Phabricator bağlantısını ekliyorum, birçok nedeni olabiliyor görünüşe göre. İlk aklıma gelen, projenin yeni açılmış olması ve Incubator'dan aktarılan sayfalarla filan projenin kendine gelmesi için bir süre gerekmesi, ama bu düşünce yapısı "Have you tried turning it off and on again?" düzeyinde tabii. Gelişme olursa ses edin.
Vito Genovese 19.54, 20 Ocak 2021 (UTC)
Vikigezgin'in içeriğini kuluçkadan yeni vikiye aktaran Sotiale mesaj sayfama "Visual editor doesn't work properly yet – you can use it to create new pages, but if you try to use it to edit existing pages, it may fail or just show a blank page. In those cases, use the source editor instead." şeklinde not düşmüş. ‒ToprakM  20.07, 20 Ocak 2021 (UTC)

Küresel şablonlar / Global templates[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

MediaWiki'de bir grup kullanıcı/geliştirici, Commons'ın görsel içerikleri, Vikiveri'nin ise verileri bir araya toplamasına benzer şekilde şablonlar ve modüllerin tek bir merkezde toplanıp, isteyen Vikilerde kullanılabilmesine olanak sağlayacak bir sistem üzerine fikir çalışması yaptı. Bu sistemin Wikimedia Vakfı'nın yıllık planlamasına girmesi ve geliştirme için bütçe alması üzerine bir teklif mevcut. Yerel Vikilerin desteği olursa Vakıf'ın bu projeyi gelecek yıl planlarına dahil etmesi söz konusu olabilir. @Ad Huikeshoven'ın mesajı üzerine konuyu buraya taşıyorum.

Kısa özet (asansör) şu şekilde:

 • Wikimedia sitelerinin işlevlerinin büyük bir kısmı şablonlar ve Lua modülleri ile sağlanmaktadır. Bunlar hâlihazırda, farklı vikiler ve diller arasında ortak kullanılamazlar. Bu nedenle, madde oluşturmanın ve düzenlemenin Görsel Düzenleyici, Vikiveri ve İçerik Çevirmeni gibi modern yollarıyla entegre edilmeleri zordur. Ayrıca mobil cihazlara uyum sağlamaları da zordur. Bu, katkıda bulunanların boşa emek harcamasına; gerek yeni editörler, gerekse küçük projeler için zorluklara neden olur. Tıpkı Commons görüntüleri gibi bunları wiki sitelerinde paylaşmak mümkün olmalıdır. Bu, yazılım geliştirmeyi hızlandırıp daha sağlam hale getirecek ve editörlerin içerik üretmeye daha fazla odaklanmalarını sağlayacaktır.
Bağlantılar

Bu sisteme Türkçe Vikipedi'nin destek verip vermeyeceğini burada tartışalım. Bu bir oylama değildir ancak görüşlerin dağılımının Türkçe bilmeyenler tarafından da anlaşılabilmesi için tartışmada destek/karşı şablonlarını kullanabilirsiniz. --Khutuckmsj 14.11, 25 Ocak 2021 (UTC)

Tartışma
 • Uzun zamandır takip ettiğim, fikir üzerine çalışanlarla çeşitli kanallardan görüştüğüm bir konu. Şablonlar, madde tercümelerinde en çok uğraştıran kısımlardan biri. Hepsinin commons gibi ortak bir yerde olması ve sadece parametrelerini tercüme ederek Lua, bağlı şablonlar vb. ile Türkçede kullanabilmemiz verimliliğimizi arttıracak, özellikle teknik kullanıcılarımızın iş yükünü azaltacaktır. Bu sebeplerle Destek Destekliyorum. --Khutuckmsj 14.11, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Harika bir düşünce, ortak bir havuzda toplanırsa hem her türlü modül ve şablona erişim imkanımız olur hem de zamandan kazanmış oluruz.Sait* 16.12, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Commons örneğindeki gibi şablon + modül içeriklerini ortak bir havuzdan kullanmak, doğrudan destekliyorum. abc, 16.18, 25 Ocak 2021 (UTC)
Khutuck: Aşina olduğun için sana sorayım şimdiden verimsiz sorular varsa içinde affola :) Şunların cevaplarını biliyor muyuz?
Bunu desteklememiz halinde herhangi bir şablonu/modülü ilgili ortak yerde mi açmamız gerekecek? Yoksa bir yandan oradan alırken bir yandan yerelde çalışan şablonlar/modüller de olacak mı? (hedefi %90 taşımış olmak gibi algıladım ama)
Bir şablonun/modülün kalma/silinme kararını kim verecek ortak bölgede katkı sağlayanlar mı?
Renk/görünüm vb. tasarımsal şeyleri tüm vikiler için tek şekle mi getirecekler yoksa commonstaki gibi aynı şablon ya da modülün birbirinden farklı pek çok versiyonunu barındıracaklar mı?
Desteklenmesi durumunda yerelden globale göç ederken şablon yapılarımızda (iç içe geçen şablonlarda/tasarlanış biçiminde falan) büyük değişimler beklemek mümkün mü? Bu konuda yerelden verilmesi gereken destek miktarı ne kadar olabilir bir öngörün var mı? --anerka'ya söyleyin 17.31, 25 Ocak 2021 (UTC)
Aşağıda belirttiklerim planlardan anladığım ve geliştiricilerle konuştuklarımdan hazırladığım özet. Burada tam teklif var.
 • Temel amaç şablonların ve modüllerin merkezi bir yerde tutulup bakımının/tercümesinin kolaylaştırılması ve diller arasında kolayca tercüme edilebilmeleri. Twinkle gibi bazı araçları güncellemek için çok çaba sarf etmek gerekebiliyor.
 • Şablonların ortak yerde olması ve parametrelerin birbirine bağlanması sayesinde örneğin İngilizcede "name" yazan alanlar İçerik Çevirmeni gibi araçlar tarafından kolayca "ad" olarak tercüme edilecek. Bir bakıma şablonların her parametresi için İnterwiki bağı veya Vikidata girdisi gibi düşünebiliriz; her parametrenin diğer dillerdeki tercümeleri bir arada olacak. Şu anda bunları sadece TemplateData kullanarak bağlanmış şablonlarda yapabiliyoruz.
 • Şablonların ortak depoda tutulmaları zorunlu değil. Yerel şablonları istediğimiz gibi kullanmaya devam edebiliriz. Bir bakıma Commons'a dosya yükleme ile yerelde dosya tutma işlevleri ile benzer olacak. Dilersek hiçbir şablonu ortak alana taşımama kararı da alabiliriz.
 • Global şablonların belli özelliklerini, renklerini ve tasarımını yerelde değiştirebileceğiz. Tüm parametreler ve metinler tercüme edilebilir olacak.
 • İlk aşamada kalması kesin olan ve Vikiler arası kullanılacak şablonların aktarılması planlanıyor. Silinmeleri ile alakalı bilgim yok.
 • Şablonların bağlı olduğu modüller de ortak depoda yer alacak, bu sayede teknik detaylar (Lua modülleri vb) için global topluluğun tüm işgücüne erişimimiz olacak.
 • Yerel şablonların globale aktarılması için araçlar yazılması planlar arasında.
 • Önce modüllerin, sonra şablonların ortak yapıya alınması planlanıyor.
 • Yeni şablonların botlar tarafından düzenlenmeye/taşınmaya uygun olması planlanıyor. --Khutuckmsj 18.24, 25 Ocak 2021 (UTC)
 • Modül, şablon, Lua, -if, bla bla işlerine kafa patlatmış birisi olarak teklifi getirenin şukusunu veriyor ve öneriyi destekliyorum. Bazı modülleri çalıştırmak işkence. Birçok şablonumuz M.Ö. 3500 yılında yazılmış. Bu işleri kolaylaştıracak her türlü teklife varım.-thecatcherintheryeileti💬 09.20, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destekliyorum. Çok iyi olur. --LostMyMind (mesaj) 10.03, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Geçenlerde benim de aklıma "Neden böyle bir havuz yok?" diye bir şey gelmişti :) İnşallah bu proje başarılı şekilde oluşturulur. -- Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 10.30, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Nihayet geldi beklenen teklif. :) ~ Z (m) 12.33, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Açıklamalar için ayrıca teşekkürler Khutuck ----anerka'ya söyleyin 19.39, 26 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek İşimizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. ‒ToprakM  17.54, 27 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek, deneyebiliriz.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 15.10, 28 Ocak 2021 (UTC)
 • Maddenin doğrudan ilişki özelliklerinden biri diye düşünüyorum, "Kategori"lerin de benzer biçimde global olarak ele alınması kolaylık sağlamaz mı? Yönetimi çok zor olabilecek bir şey midir? EnformatikOgrenci (mesaj) 07.49, 15 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek. Malikxan mesaj 15.45, 16 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek --Victor Trevor (mesaj) 13.45, 24 Şubat 2021 (UTC)

Mavrikant Bot[kaynağı değiştir]

Böyle bir bot var ve kendisi Dead & Gone (EP) sayfasını tamamen içeriğini boşaltıp rastgele bir sayfaya yönlendirme yapıyor. Bu botta bir hata var sanırsam. Sayfanın geçmişine bakarsanız demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Çözülebilir mi bu sorun? hulusi bey hadi bana mesaj at 10.16, 8 Şubat 2021 (UTC)

Mavrikant Bot ve Mavrikant hesaplarını etiketlersen çözülme olasılığını artırabilirsin.
Vito Genovese 10.26, 8 Şubat 2021 (UTC)
Tamam o zaman onlara da sesleneyim. @Mavrikant. hulusi bey hadi bana mesaj at 10.27, 8 Şubat 2021 (UTC)
 • Huluxsi Durumu fark edip yazdığın için teşekkürler. BU aralar iş yüzünden yoğun olduğum bot neler yapmış kontrol edemiyorum. Sorunun kaynağını buldum. Bot "&" işaretini işleyememiş ve [Dead ] sayfasını okuyup oradan işlem yapmış nedense. Şimdilik botu kapatıyorum. Kesin olarak sorunu çözdükten sonra tekrar çalıştıracağım. --Mavrikantmsj 08.44, 9 Şubat 2021 (UTC)
  Mavrikant: Elin değmişken kategorisiz şablonunu da sayfaların en tepesine ekletebilir misin? Bakım etiketleri (bir bölüme özel olmadıkları sürece) VP:BEK uyarınca tepede olmalı. Altbaşlık olmadığında hele, sırıtıyor.
  Vito Genovese 12.50, 12 Şubat 2021 (UTC)

Opera (tarayıcı) oturum sorunu[kaynağı değiştir]

Opera'da Vikipedi'ye giriş yaptıktan sonra herhangi bir sayfaya tıkladığımda oturumdan atıyor. Aynı şey atmadığı zaman Tr wikiden farklı bir wikiye geçtiğimde de oluyor sizce bu hatayı neden dolayı alıyor olabilirim? --Tekask1903mesaj 15.25, 15 Şubat 2021 (UTC)

Sayfa taşıyamıyorum[kaynağı değiştir]

Merhaba. İngilizceden Constituent state maddesini çevirirken adını değiştirmeyi unuttum ve "kaydet"e bastım. Madde aynı adla Türkçe Vikipedi'de yer aldı. Şimdi sayfayı Kurucu devlet maddesine taşımak istiyorum ancak daha fazla sekmesi yok. İlginç olan ise, kullanıcı sayfalarında bu sekmenin görünmesi. Lütfen işi bilen biri bunu düzeltsin veya en azından neden olduğunu söylesin. (Mereyü (mesaj) 12.30, 24 Şubat 2021 (UTC))

Mereyü: "Sayfa" sekmesi var mı?
Vito Genovese 12.33, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese maalesef o da yok. (Mereyü (mesaj) 12.35, 24 Şubat 2021 (UTC))
Mereyü: Bu sekmelerin olduğu yerin nasıl göründüğünü gösterebilir misin bir bana ekran görüntüsü alarak? Şöyle bir platforma yükleyerek hemen paylaşabilirsin.
Vito Genovese 12.38, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese herhangi bir maddede böyle, kullanıcı sayfalarındaysa şöyle görünüyor. (Mereyü (mesaj) 12.46, 24 Şubat 2021 (UTC))
Taşımayı yaptım. Diğer maddelerde görünüyor mu peki?
Vito Genovese 13.38, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Vito Genovese hayır. Hiçbir maddede o sekmeyi göremiyorum. Sanırım yetkilerim kısıtlandı. (Mereyü (mesaj) 14.03, 24 Şubat 2021 (UTC))
Senle ilgili değil, hata var. Phabricator'e bildirilmiş başka viki kullanıcıları tarafından, ben de ekleme yaptım. An itibarıyla devriye veya hizmetli olmayan sayfa taşıyamıyor görünüşe göre.
Vito Genovese 14.29, 24 Şubat 2021 (UTC)