Sagopa Kajmer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sagopa Kajmer
Sagopa Kajmer
Genel bilgiler
Doğum adı Yunus Özyavuz
Unvanı DJ Mic Check (1996–günümüz)
Silahsız Kuvvet (1998–2002)
Sagopa Kajmer (2000–günümüz)
Doğum 17 Ağustos 1978 (1978-08-17) (37 yaşında)
Samsun, Türkiye
Köken  Türkiye
Tarzlar Rap
Meslekler DJ  · müzisyen  · yapımcı  · söz yazarı
Çalgılar Turntable  · bateri  · piyano
Etkin yılları 1996–günümüz.
Plak şirketi Hammer Müzik (2002-2004)
İrem Records (2005)
Melankolia Müzik (2006-günümüz.)
İlişkili hareketler Kolera (eşi)
Birol Giray (halen)
Ceza (eskiden)
Dr. Fuchs (eskiden)
Fuat (eskiden)
Sahtiyan (eskiden)
Abluka Alarm (eskiden)
Mirac (eskiden)
Resmî sitesi melankolia.com.tr
Kramar sagopa.jpg

Yunus Özyavuz veya bilinen adıyla Sagopa Kajmer, (d. 17 Ağustos 1978; Samsun, Türkiye), Türk rap sanatçısı, müzik yapımcısı ve DJ.

Kariyeri

Aslen Samsun'lu olan Yunus Özyavuz, müzik yaşamına memleketi Samsun'da yerel bir radyoda DJ'lik yaparak başlamıştır. O sırada Dj Rapper M.C. (Dj Rapper Mic Check) mahlasını kullandı. 1998'de yeraltı rap dünyasında temmuz 2013'te varlığı son bulan bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurmuştur. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlâsıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de Silahsız Kuvvet mahlasıyla peş peşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mâhlasını bırakıp Sagopa Kajmer mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2002 yılında Ceza 'nın Med Cezir albümünün; 2004 yılında ise Rapstar albümünün prodüktörlüğünü yapmış, daha sonra ise bu iki sanatçının arası açılmıştır. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları (2004) ve Romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004'te Cem Yılmaz'ın G.O.R.A filmi için de müzikler hazırlamıştır. Al 1'de Burdan Yak şarkısına klip çekilmiştir.

Sagopa Kajmer, hem albümlerini kendi plâk şirketinden çıkartmak, hem de yeni yeteneklere kapı açmak amacıyla 11 Ağustos 2005'te eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurmuşlardır. Sagopa Kajmer, bunu bir röportajında Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım dedik. şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira'da yer alan diğer rap sanatçıları 2006 yılında Melankolia Müzik'in, ilk albümü Kafile'yi çıkarmışlardır. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey'i dinleyicileriyle buluşturmuştur. 2008 yılında 'En iyi albümüm' dediği Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümünü piyasaya sunmuştur. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından Avrupa Müzik Ödüleri'nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye'de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur ve EMA Party'deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı DJ Benim yarışması ve 2010 yılında çıkardığı Yeraltı Kafilesi albümü ile rap müzikte genç yeteneklere önem verdiğini göstermiştir.

2010 yılında eşi Kolera ile '"Bendeki Sen" albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 yılında ilk kez düzenlenen TRT müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla belirlenen Yılın Albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. Ayrıca yine 2010 yılında yayınlanan Yeraltı Kafilesi (Kafile 2) nin yapımcılığını yapmıştır. 2011 yılı içerisinde Saydam Odalar albümü piyasaya sürülmüştür. 2012 yılında ise Istakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır. 2013 yılı içerisinde yeni bir albüm çıkaracağını resmi Twitter hesabından duyurmuştur. Sagopa Kajmer, kendi orkestrası olan Pesimist Orkestra ile birlikte 2013 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bir turne düzenlemiş ve turne kapsamında 15 tane şehirde konser vermiştir.[1]

2013 yılının Temmuz ayında Kalp Hastası adlı albümünü satışa sunmuştur. Albümde 3 tanesi daha önceden yayınlanmış 19 şarkı bulunmaktadır. İster İstemez adlı şarkıda kendisine eşi Kolera eşlik etmiştir. Bu albüm çıkmadan 2 gün önce Sagopa Kajmer, Düşünmek İçin Vaktin Var adlı şarkısını internet üzerinden yayınlamış ve şarkıya bir de klip çekilmiştir. Bu şarkı Sagopa Kajmer'in Kalp Hastası adlı albümünde de yer almıştır.[2]

2014 yılının başlarında "Pesimist Ep 6" isimli EP'sini yayınlayacağını duyurmuştur. İnternete ücretsiz olarak sunulan ve isteyen herkesin dinleyebildiği ve indirebildiği bu EP, 20 Mart 2014 tarihinde yayınlanmıştır ve toplam 9 şarkıyı kapsamaktadır.

7 Mayıs 2014'te Birol Giray (BeeGee) ile birlikte Abrakadabra adlı parçayı ücretsiz olarak dinleyicileriyle paylaşmıştır. Son olarak Cem Adrian'ın Artık bitti şarkısının Scratch kompozisyonlarını yazıp şarkıya back vokalde bulunmuştur.

2015 yılının başlarında ise önceden çıkardığı bazı albümlerin beatlerini YouTube üzerinden paylaşmakta ve 1998-2001 yılları arasındaki beatlerini Underground Years isimli bir kaç bölümden oluşan toplama albümleri yine YouTube aracılığıyla ücretsiz bir şekilde piyasaya sürmektedir.

17 Haziran 2015 tarihinde Bilmiyorum adlı parçasını Youtube üzerinden ücretsiz olarak dinleyicileriyle paylaşmıştır.

Ailesi

Babasının adı Mehmet Özyavuz, annesinin adı ise Serpil Özyavuz'dur. Emre Özyavuz adında erkek kardeşi vardır. Ayrıca Emre Özyavuz, Sagopa Kajmer ve Kolera'nın konserlerinde sahnede kameramanlık yapmaktadır.

DJ'lik Hayatı

1992 yılının Şubat ayından beri radyo dj'liği yapan Yunus Özyavuz, dj ismi olarak "Dj Mic Check" ismini kullanmaktadır. 2002 yılından itibaren Power FM adlı radyoda "Dj Mic Check" adını kullanarak 11 yıl boyunca çalışmış, 2013 yılında ise bu radyo ile yolları ayrılmıştır. Ceza'nın Med Cezir ve Rapstar albümünün ve 2004'te Ceza'nın Nefret'teki grup arkadaşı Fuchs'un Huzur N Darem albümünün yanı sıra daha pek çok rap müzisyeni ve grubunun prodüktörlüğünü yapmıştır. Yunus Özyavuz, Turntablizm'in Türkiye'deki öncüsü olarak kabul edilir. Ayrıca Özyavuz, Türkiye'nin köklü radyolarında DJ'lik ve müzik direktörlüğü de yapmıştır.H2000 ve J&B festivallerinde ve yurt dışında çeşitli yerlerde DJ'lik yapmıştır.

Önemli müzik birikimi ve geniş bir müzik arşivine sahip olan Yunus Özyavuz, Sagopa Kajmer kimliğiyle Karamsar yeraltı rap tarzını oluşturmuş, müzik kalitesi, söz zenginliği ve etkileyici sesiyle kendisini birçok değişik kitleden insana kanıtlamıştır. Yurt dışından sanatçılara da altyapı müzikler hazırlamıştır.

Bir yandan DJ'lik diğer yandan sanatçı olarak sürekli çalışmalarını sürdüren Sagopa Kajmer, 2004'te Türkiye'nin en çok izlenen filmlerinden olan G.O.R.A'ya müzikler hazırlamıştır. Al Bir de Burdan Yak isimli parçasına video klip çekilmiştir. Bu gelişme Sagopa Kajmer'i tarzının dışındaki dinleyici kitlesine ulaştırmayı başarmıştır. 2005'te Kolera'nın Karantina Embriyo albümünün prodüktörlüğünü yapan Sagopa Kajmer yine aynı yılda İrem Records'tan çıkardığı Romantizma isimli albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmıştır. Bu albümün ilk video klibi olan Vasiyet, Kral Tv Video Müzik Ödülleri'de 2005 yılının En İyi Klip ödülüne layık görülmüştür. [kaynak belirtilmeli]

Özel hayatı

  • Sagopa Kajmer, 1 Ağustos 2006 tarihinde kendisi gibi rap şarkıcısı olan Kolera ile evlenmiştir.

Uyuşturucu iddiaları

17 Temmuz 2013 akşamı Sagopa Kajmer'in Birleşik Krallık'tan uyuşturucu sipariş ettiği, kargodan şüphelenen görevliler tarafından polise ihbar edildiği iddia edilmişti. Twitter hesabından "Gümrük, ithali yasak eşya getirdiğim için beni şu an misafir ediyor. Birlikte iftar yapıyoruz. Birçok et yiyen çiçek, birçok biber türü tropikal bitki tohumu netten sipariş ettim, başıma bela oldu. Gümrük yasasını okumadan sipariş etmeyin." açıklamalarında bulundu. Evinden gözaltına alınan sanatçı sağlık kontrolünün ardından geceyi Sirkeci'de bulunan Gümrük Müdürlüğü'nde geçirdi. Ertesi gün ise sevkedildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Nöbetçi mahkeme tarafından kendisine yurtdışına çıkma yasağı konuldu.[3]

Bugün mahkemece serbest bırakıldım. Kalbim rahat, ruhum rahat, eminim ki sizler de ferahladınız. Muhteşem insanların bir arada bulunduğu Gümrük Muhafaza ve İstihbarat ekibine sonsuz sevgiler ve teşekkürlerimi sunuyorum. Harika insanlar. Ayrıca dünden bu yana beni merak eden siz sevgili sevenlerim, var olun. Hakikaten bana güvenen ve inananlara selam olsun. Hakkımda ileri geri küfürler eden, aşağılık cümleler kuran fesat ve kalbi kirli insanlar, ne oldu? Yine olmadı değil mi? Olmayacak da... Bu arada dünden bu yana kapı kapı dolaşıp beni bekleyen medya mensubu arkadaşlara da selamlar. Onların da koca kameralarla işi zor sahi. Şimdilik benden bu kadar.

Sagopa Kajmer

Diskografi

Albümler

Yapımcılığını Üstlendiği Albümler

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2002 Hammer Music Albüm Med Cezir
2004 Bilinmiyor Solo Albüm Huzur N Darem
2004 Hammer Müzik Albüm Rapstar
2010 Bilinmiyor Albüm Kafile 2

Silahsız Kuvvet ismiyle çıkardığı albümler

Yıl Plak şirketi Türü Adı
1999 Bilinmiyor Albüm Yeraltı Operasyonu Turbo, Silahsız Kuvvet, Nefret, Yener, Ses, Susturucu, Statik
1999 Bilinmiyor Albüm Gerilim 99 (Promo) Silahsız Kuvvet
2000 Bilinmiyor Mini Albüm Toplama Kampı Asya Sentez (Silahsız Kuvvet, Ceza)
2001 Hammer Müzik Albüm Sözlerim Silahım Silahsız Kuvvet
2002 Hammer Müzik Albüm İhtiyar Heyeti Silahsız Kuvvet

Sagopa Kajmer ismiyle çıkardığı albümler

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2000 Bilinmiyor Albüm One Second Sagopa Kajmer
2001 Bilinmiyor Albüm On Kurşun Sagopa Kajmer
2002 Hammer Müzik Albüm Sagopa Kajmer Sagopa Kajmer
2004 Hammer Müzik Albüm Bir Pesimistin Gözyaşları Sagopa Kajmer
2005 İrem Records Albüm Romantizma Sagopa Kajmer
2006 Melankolia Müzik Albüm Kafile Kuvvetmira
2007 Melankolia Müzik Albüm İkimizi Anlatan Bir Şey Sagopa Kajmer, Kolera
2008 Melankolia Müzik Albüm Kötü İnsanları Tanıma Senesi Sagopa Kajmer
2009 Melankolia Müzik Albüm Şarkı Koleksiyoncusu Sagopa Kajmer
2010 Melankolia Müzik Albüm Bendeki Sen (Sagopa Kajmer, Kolera
2011 Melankolia Müzik Mini Albüm Saydam Odalar Sagopa Kajmer
2013 Melankolia Müzik Albüm Kalp Hastası Sagopa Kajmer

Enstrümental Albümler

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2015 Melankolia Müzik Albüm Underground Years Vol 1
2015 Melankolia Müzik Albüm Underground Years Vol 2

Derleme Albümler

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2002 Bilinmiyor Derleme Tek Hayalim [Konser Kaydı Efekti Verilmiştir BPG Albümünde Hidden-track'tir.]
2006 Bilinmiyor Derleme Kuvvetmira Mixtape Vol.1
2007 Bilinmiyor Derleme Compilation Vol. 1
2007 Bilinmiyor Derleme Compilation Vol. 2
2007 Bilinmiyor Derleme Compilation Vol. 3
2007 Bilinmiyor Derleme Kuvvetmira Megamix-Tape [Live]

EP'ler

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2000 Bilinmiyor Albüm Pesimist Ep 1
2002 Bilinmiyor Albüm Pesimist Ep 2
2005 Bilinmiyor Albüm Pesimist Ep 3
2005 Bilinmiyor Albüm Disstortion Ep
2006 Bilinmiyor Albüm Pesimist Ep 4 - Kurşun Asker
2008 Melankolia Müzik Albüm Pesimist Ep 5 - Kör Cerrah
2009 Melankolia Müzik Albüm Saykodelik Ep
2014 Melankolia Müzik Albüm Pesimist Ep 6 - Ahmak Islatan

İnternet Single'ları

Yıl Plak şirketi Türü Adı
2008 Bilinmiyor Single Bu Şarkıyı Zevk İçin Yaptık Sagopa Kajmer, Kolera
2009 Melankolia Müzik Single Beslenme Çantam Sagopa Kajmer, Kolera
2009 Melankolia Müzik Single Hain Sagopa Kajmer, Kolera
2010 Melankolia Müzik Single Ardından Bakarım Sagopa Kajmer (2011 yılında çıkmış olan Saydam Odalar albümüne eklenmiştir.)
2012 Melankolia Müzik Single Istakoz Sagopa Kajmer (2013 yılında çıkmış olan Kalp Hastası albümüne eklenmiştir.)
2012 Bilinmiyor Single 40 Sagopa Kajmer
2012 Bilinmiyor Single Ultimate Sagopa Kajmer, Shi 360
2014 Bilinmiyor Single Abrakadabra Sagopa Kajmer, Birol Giray
2014 Bilinmiyor Single Artık Bitti Sagopa Kajmer, Cem Adrian
2015 Bilinmiyor Single Bilmiyorum Sagopa Kajmer
2015 Bilinmiyor Single Naber Sagopa Kajmer, Birol Giray
2016 Bilinmiyor Single Tecrübe Sagopa Kajmer, Tarkan Örs[4]

Videografi

Şarkı - Videografi Yıl
Maskeli Balo 2003
Karikatür Komedya 2003
Neyim Var Ki feat. Ceza 2004
Al 1'de Buradan Yak 2004
Bebeğim Öldü 2005
Vasiyet 2005
Baytar 2006
Kırık Çocuk 2007
Monotonluk Maratonu feat Kolera 2007
Kendim İçin 2007
Ben Hüsrana Komşuyum 2008
Düşersem Yanarım 2008
Muamma (2012 yılında yayınlanmıştır.) 2008
Ateşten Gömlek 2009
Unut Dedi Hatıram feat Abluka Alarm 2010
Bir Dizi İz feat Kolera 2010
Merhametine Dön feat Kolera 2010
Galiba 2011
Kaç Kaçabilirsen feat Kolera 2012
Düşünmek için Vaktin Var 2013
Uzun Yollara Devam 2013
Abrakadabra feat Birol Giray 2014
Naber feat Birol Giray 2015
Tecrübe 2016[5]
Benim Hayatım çekilecek[6]
Meftun çekilecek[6]

Not: "Kaç Kaçabilirsen" şarkısının video klibi Kolera ve Sagopa Kajmer tarafından hayranlarına hediye olarak çekilmiş amatör bir video kliptir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Dış bağlantılar