Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


Başakşehir Fatih Terim Stadyumu sayfasında bilgi eksikliği[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Başakşehir Fatih Terim Stadyumu ismi 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı olarak değiştirildi, ilgili kaynak; http://www.tff.org/Default.aspx?pageID=394&stadID=5720 bu değişimin içerik üzerinde ve başlıkta yapılması konusunda yardımlarınızı bekliyorum.--Asistans (mesaj) 09:08, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap

Jûpiter ile ilgili keşfedilmeyen şeyler nelerdir lûtfen sôylermisiniz


 • Pictogram voting question.png SoruVikipedi sayfamda yayınlanmış kitaplar bölümüme iki kitap daha ekletmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

1) II. ABDÜLHAMİD EFSANESİ / Yıldız İstihbarat Teşkilatı TARİH-ARAŞTIRMA İSBN 978-605-9844-87-1 2) Şehzade'nin Şehrazat'ı TARİHİ ROMAN İSBN 978-605-9844-84-4

Mail adresimden iletişim kurabiliriz. MAİL: naksi40@hotmail.com Şükrü Altın (Araştırmacı-Tarihçi Yazar) -176.239.93.13 17:00, 3 Aralık 2016 (UTC)

 • Cevap Cevap

Papa II. Marcellus ve Papa IV. Pius maddelerinin metinlerinin bulunmaması ve acayip yönlendirmeler[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Yukarıda ismini verdiğim iki maddeye tıklayınca hatalı acayip sonuç doğmakta ve bu hatalı sonucun değiştirilmesi gerekmektedir. Şöyleki Papalar listesi adlı listede bu iki madde ismi mavi olarak gösterilmiştir; yani bu maddelerin metin içeriği hazırlanmış olarak görülmekte. Ama şu anda bu iki maddedeki papa isimlerine tıklanınca madde metini verilmemekte ve onun yerine "Papalar_listesi#16._y.C3.BCzy.C4.B1l"' şeklinde yönlendirme ortaya çıkmaktadır. Aynı acayip durum III. Julius maddesi ve IV. Paulus maddesi altlarında bulunan "Önce gelen" kutusundaki ve IV. Paulus ve V. Pius maddeleri "Sonra gelen" kutusundaki girilmiş isimler tıklanınca da ortaya çıkmaktadır.

a) Eğer II. Marcellus ve IV. Pius madde metinleri hazırlanmışsa (listede ve kutularda mavi olarak ve bakin bu soruda bile bunlar mavi olarak hazırlanmış olarak gösterilmekte) o zaman bu isimler gösterdiğim yerlerde tıklanırsa bu bir acayip yere yönlendirilmeyip, hazırlanmış metinlere gidilmesini sağlarmısınız.
b) Eğer II. Marcellus ve IV. Pius madde metinleri hazırlanmamışlarsa, liste ve kutularda kırmızı olarak görülmelerini ve bu kırmızı renkli madde isimlerine tıklanınca "madde oluşturunuz" şekilinde bir istek ortaya çıkması gerekmektedir. Eğer bu yapılırsa ben bu maddeler için metin yazmaya hazırım. (Noyder) 11:02, 5 Aralık 2016 (UTC)

 • Pictogram voting question.png Soru Verdiğiniz cevap için teşekkürler ama özür diliyorum bu cevap benim yeni maddeler yazabilmem için yeterli değil. Lütfen yukarıdaki ve burada mavi olarak verilen II. Marcellus ve IV. Pius madde isimlerini siz kendiniz tıklayın; bakın ne oluyor. Eğer yönlendirme komutasını bulabilseydim ben kendim onu silerdim. Ama bu "yönlendirme" komutası bulunan maddeyi çok aradım bulamıyorum! Mavi renkli isimler bana sadece yönlendirilen acayip Papalar Listesi'ni vermekte ve burada da "yönlendirme" komutası yok!!! Lütfen, bu "yönlendirme" kumutası bulunabilmesinde ve silinmesinde bana yardımcı olabilir misiniz? Bu maddeleri bulabilen bir idareci bana yardımda bulunabilirse ve bu maddeleri bulup silinmesini sağlarsa çok memnun olacağım. (Noyder) 11:31, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Ben bu vazifeyi üstlenebilirim. Şimdi o yönlendirme sayfalarını lağvediyor bağlantılarını size atıyorum. --II. Niveles 11:44, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Çok teşekkürler. Ben bu maddeleri yazmaya başladım. (Noyder) 22:48, 6 Aralık 2016 (UTC)

YENİ YAZI YAZMA[kaynağı değiştir]

muaythai[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru: iyi günler muaythai branşı olimpiyatın tanıdığı spor dalları arasına girmiştir resmi spor sayfalarında bu bilgi mevcuttur acaba bunu ne zaman olimpiyatın tanıdığı spor dalları arasına yazılacak Bu imzasız yazı 88.226.154.232 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap: Bunu kendinizde ekleyebilirsiniz. --II. Niveles 13:16, 7 Aralık 2016 (UTC)

Viki Biçimlendirmesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Viki biçimlendirmesi içermeyen yeni madde başlıklı bir uyarı alıyorum. Ne anlama gelir? Nasıl kurtulurum?--BozalpAlp (mesaj) 13:55, 11 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Başlatmak istediğiniz sayfa sadece düz metinden oluşuyor. Başka sayfalara verilen bağlantılar, alt başlıklar, kalın ya da eğik yazılar da olmalı. Bakınız: Vikipedi:Biçem el kitabı. --Turgut46 14:06, 11 Aralık 2016 (UTC)

Yol gösterir misiniz?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Luigi Galleani hakkında türkçe kaynak bulamadım. Yardım eder misiniz ?--VEGOR (mesaj) 18:44, 12 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Google aramasında ne web sitesi ne de kitap olarak bulabildim ben de VEGOR. Yabancı diliniz varsa, bu kaynakları kullanarak ilgili maddeyi oluşturabilirsiniz. Kaynakların dilleri önemli değildir :)--RapsarEfendim? 20:40, 12 Aralık 2016 (UTC)

Extended play[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Extended play" sözcük öbeğine getirilen bir ek ayrılır mı, ayrılırsa nasıl ayrılır? —CosmosAwaymesaj 15:26, 13 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Türkçede karşılığı olmayan yabancı kelimelere gelen hem yapım hem çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılır ve gelen ek okunuşa göre gelir diye biliyorum. İkincisinden eminim, TDK'da öyle görmüştüm. İlkinin ise yapım eki kısmında %100 emin olmasam da öyle diye aklımda kalmış.--RapsarEfendim? 16:54, 13 Aralık 2016 (UTC)

Değişiklik onayı[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba benim izomorfizma konusunda minik bir katkım oldu ama 3 haftadır onaylanmadı acaba bir yanlışlık mı yaptım yardımcı olursanız çok sevineceğim.--Ironman110 (mesaj) 17:52, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba Ironman110. Bazı değişiklikler, kullanıcı azlığından ötürü bu şekilde uzunca süre beklemede kalabiliyor ne yazık ki. Eninde sonunda onaylanır/geri alınır ama :) İlgili değişiklikleri onayladım, ancak katkılarınızda biraz daha az kişisel yorum, göreceli ifadelerden kaçınıp, kaynak gösterimine dikkat ederseniz daha iyi olacak :) İyi çalışmalar.--RapsarEfendim? 10:57, 26 Aralık 2016 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Çok büyük bir değişiklik yapmadım sadece konuyu açıklayan 3 paragraf ekledim.--Ironman110 (mesaj) 17:54, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Vikipedi'de değişiklikler biraz geç onaylandığı için bu tür durumlar normaldir.Beyaz listeye yada değişikliklerinizin onaylanmasını bekleyebilirsiniz.--Yaratmayıcı evet? 17:55, 14 Aralık 2016 (UTC)

Taşıma[kaynağı değiştir]

Bug bildirimi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Çeviri yaparak bir sayfayı çevirdiğimde bilgi kutuları işlenmiyor, gözükmüyor. Bu bugu bildirmek istedim. ----Tomasson Evuntiamesaj ♫ 17:44, 23 Aralık 2016 (UTC)

Bulunma eki[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Müzik tarzı bilgi kutusu şablonunu düzenlemekteyim. Bigi kutusunu rock müzik maddesinde kullandığımızı varsayalım. Bilgi kutusunun en altında 2017'da rock müzik maddesine bir bağlantı verilecek. Ancak rakamlara getirilen ekler rakamdan rakama değiştiği için ne 'da ne de 'te yazabiliyorum. Bu sorunu nasıl aşacağım? Bir yolu var mı? --CosmosAwaymesaj 17:53, 23 Aralık 2016 (UTC)

Murder-suicide[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Murder-suicide'ı madde adı için nasıl tercüme etsek? "Cinayet ve intihar" uygun mu?--Lemon tart (mesaj) 10:27, 26 Aralık 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Lemon tart, cinayet-intihar, literatürde kullanılan bir kavram gibi gözüküyor (arada "ve" anlamı veren tire işaretiyle birlikte). Bunu yanında bazı kaynaklar parantez içinde "ikili ölüm" kavramını da vermiş, ilkini madde adı seçip, giriş kısmını "İntihar-cinayet veya diğer kullanımıyla ikili ölüm" şeklinde yapabilirsiniz gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 10:54, 26 Aralık 2016 (UTC)

Neden siliniyor?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Özgeçmişin neden silindiğini anlamıyorum.

Daha önce öğrencilerimin yüklemeye çalıştığı özgeçmişim telif haklarından dolayı silinmiş. Benden eklememi istediler. Yine olmadı. Acizane 12 kitabı olan, 150 seminer vermiş ve yurtiçi ve yurtdışında pekçok bilim fuarına destek olmuş birini yayımlamayı uygun bulmuyorsanız siz bilirsiniz. Ancak ülkeye hiç bir katkısı ve faydası olmayan insanların özgeçmişini burada görmek de bizi üzüyor. Pekçok gazete ve dergide makalelerim yayımlandı. Matematik tarihinde ilkleri yapıp paradokslar üzerine dünyada ilk büyük araştırmayı yaptım. Biraz araştırılırsa çok sayıda bilgiye ulaşılır. Her neyse vaktinizi aldım, takdir sizin... İyi çalışmalar.. --Sbuyukkececi (mesaj) 19:58, 1 Ocak 2017 (UTC)

Harf hatası yaptım[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Madde oluştururken ad ve soyadı küçük yazdım. Değişmeme yardımcı olur musunuz?--Marmara 23:57, 6 Ocak 2017 (UTC)
 • Cevap Cevap Madde silinmiş sanırım, Mistekci'nin katkılarında böyle bir katkı gözükmüyor.--RapsarEfendim? 19:47, 14 Ocak 2017 (UTC)

Animanga şablonu[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Animanga şablonun bu maddede en başta olması gerekiyor. Biraz aşağıda. Daha önce açtığım maddede böyle bir sorunla karşılaşmadım.--Lemon tart (mesaj) 09:18, 11 Ocak 2017 (UTC)
 • Cevap Cevap Kullanıcı:Vikiçizer halletmiş, teşekkürler. --Lemon tart (mesaj) 14:18, 12 Ocak 2017 (UTC)

2000-01 FIBA SuproLeague ve SuproLeague Maddeleri[kaynağı değiştir]

Gün içinde Köy Çeşmesi Teknik bölümünde 2000-01 FIBA SuproLeague için dil bağlantıları kuramadığımdan bahsetmiştim. Problem ise dil bağlantıların SuproLeagu maddesi için kullanılmasındanmış. Superyetkin, iki sayfanın birleştirilmesini önerdi çözüm olarak. 2000-01 FIBA SuproLeague maddesini oluştururken iki maddeyi birbirine bir şekilde bağlanması gerektiğini düşünüyordum fakat bir sayfada oluşturmak aklıma gelmemişti. Az önce biraz denemeye çalıştım ama tek bir sayfa haline getiremedim. İki sayfayı tek bir sayfa haline nasıl getirebiliriz? --Hancer i figan (mesaj) 19:28, 14 Ocak 2017 (UTC)

Hancer i figan, iki maddenin içeriğini uygun ada sahip olan maddede birleştirmek, sonrasında ise eski maddeye Şablon:Geçmiş birleştir eklemek yeterli. Bir hizmetli daha sonra gelip, bu iki maddenin geçmişini birleştirecektir.--RapsarEfendim? 19:46, 14 Ocak 2017 (UTC)

Modül testi[kaynağı değiştir]

{{Albüm derecelendirmesi}} şablonu için bir modül hazırladım ve modülü elimden geldiğince test ettim ancak yine de şablonu kullanan mevcut sayfalara zarar verip vermeyeceğini bilmiyorum. Bunu nasıl test edebilirim? Modüllerden anlayan biri, modülü gözden geçirebilir mi? --CosmosAwaymesaj 14:56, 15 Ocak 2017 (UTC)

Ali Çavuş maddesinin taşınması[kaynağı değiştir]

Ali Çavuş maddesinin "Ali Çavuş (kitap)" maddesine taşınmasının daha uygun olacağını düşünüyorum. Kişi gibi gözükmez, kitap olduğu belli olur. --Locos Turcos (mesaj) 15:57, 15 Ocak 2017 (UTC)