Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.


İmzalarda Freestyle Script yazı fontunun artık kullanılamaması[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba herkese, ben uzun süredir imzalarımda Freestyle Script yazı fontunu kullanıyordum. Hafif eğik biçimdeki bu yazı fontu hoşuma gidiyor. Ancak birkaç haftadır gözlemlediğim kadarıyla bu font artık imzalarımda görünmüyor. Hâlbuki imzamın kodlarında hiçbir değişiklik yapmadım. Bunun sebebi ne olabilir? Freestyle Script'i tekrar kullanabilecek miyim? Kullanamayacaksam eğer, kullanabileceğim alternatif yazı font listesine nasıl ulaşabilirim? Yardımlarınız ve cevaplarınız için çok teşekkürler.--Amillians (mesaj) 00.34, 14 Temmuz 2019 (UTC)
 • Cevap Cevap

Türkçe olmayan, başka dillerde yönlendirme sayfaları[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Şu yönlendirme sayfalarını ilk defa görüyorum, bunlar normal mi: 1, 2, 3 Hepsi aynı kullanıcı tarafından eklenmiş, 3 tane değil dahası da var.--Selahattin ilhan (mesaj) 03.50, 10 Ağustos 2019 (UTC)
 • Cevap Cevap

Are there PDF scans of the Düstur and Mecelle (Ottoman legal codes) in Ottoman Turkish available online?[kaynağı değiştir]

Hi again! I found PDF scans of the en:Düstur and the Mecelle in French and Greek, but so far haven't found any in Ottoman Turkish. Do you know if these have been posted online?

Thanks, WhisperToMe (mesaj) 04.45, 14 Eylül 2019 (UTC)

@WhisperToMe: I think these (1 and 2) are what you need. I will download the source images and make HQ pdfs out of them for the Commons in a few days. -- Meisam (mesaj) 22.02, 14 Eylül 2019 (UTC)
Thank you so much! I really appreciate it! WhisperToMe (mesaj) 03.12, 15 Eylül 2019 (UTC)
The scans have been posted to the Commons! It's very much appreciated and now people can see the documents in their original form as well as multiple translations. WhisperToMe (mesaj) 17.38, 15 Eylül 2019 (UTC)

Aynı maddeye farklı dil ekleme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Interpret Europe" Maddesi için Türkçe içerik gireceğim. Aynı maddenin farklı dil seçeneklerinde görünmesi için nasıl içeriği ekleyebilirim?--Evinc Dogan (mesaj) 07.14, 16 Eylül 2019 (UTC)
 • Cevap Cevap @Evinc Dogan, çeviri yaptığınız dildeki Vikipedi sayfasında, ekranın sol kısmında diğer diller bölümü mevcut. Oranın en altında bağlantı eklemek için bir buton var, oradan yapabilirsiniz.--NanahuatlEfendim? 07.17, 16 Eylül 2019 (UTC)

Uploading draft comments on the Ottoman Constitution of 1876?[kaynağı değiştir]

Hi, TRwiki users! Does anyone have access to high quality scans of the draft comments on the Ottoman Constitution?

Much appreciated! WhisperToMe (mesaj) 06.56, 22 Eylül 2019 (UTC)

Madde isteği[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Sorry I've been out of the loop a bit. I have an idea for an article about an Ottoman woman, en:Madame Bey. I wonder if there's a place where I can post an article request.

Thanks WhisperToMe (mesaj) 17.07, 12 Ekim 2019 (UTC)

How can Turkish speakers in Turkey apply for a local IP block exemption on Turkish Wikipedia?[kaynağı değiştir]

Firstly sorry for being lazy and asking in English.

"The local IP block exemption on the English Wikipedia allows editors to edit from any IP address, even if it is subject to a global block."

Is it also true that "The local IP block exemption on the Turkish Wikipedia allows editors to edit from any IP address, even if it is subject to a global block."?

If so how do Turkish speakers in Turkey apply for a local IP block exemption on Turkish Wikipedia? No need to reply in English - just write the answer in Turkish here and in  Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi please.Chidgk1 (mesaj) 17.39, 8 Kasım 2019 (UTC)

 • Cevap Cevap

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Esra Kızıldoğan 2007 senesinde boşandığı için ve oyuncunun kendisi de Esra Kızıldoğan ismini kullandığı için. Esra Kızıldoğan Uygur sayfasını Esra Kızıldoğan olarak taşımaya çalışıyorum. yardım edebilir misiniz lütfen?.--Mavciefendi (mesaj) 10.29, 25 Kasım 2019 (UTC)
 • Cevap Cevap

sayfa taşıma konusunda yardım[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Esra Kızıldoğan 2007 senesinde boşandığı için ve oyuncunun kendisi de Esra Kızıldoğan ismini kullandığı için. Esra Kızıldoğan Uygur sayfasını Esra Kızıldoğan olarak taşımaya çalışıyorum. yardım edebilir misiniz lütfen?.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Esra_K%C4%B1z%C4%B1ldo%C4%9Fan_Uygur--Mavciefendi (mesaj) 10.30, 25 Kasım 2019 (UTC)

 • Cevap Cevap İstek yapıldı Yapıldı --Ravages (mesaj) 15.43, 19 Ocak 2020 (UTC)

İstek[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Hesabımın silinmesini istiyorum. Lütfen yardımcı olunuz.--Alptug08 (mesaj) 17.46, 8 Aralık 2019 (UTC)
 • Cevap Cevap @Alptug08 Vikipedi'de hesap silme seçeneği mevcut değil. --Ali Haydar (mesaj) 18.59, 2 Ocak 2020 (UTC)

Wikipedi Logosunun Üstündeki 2 Yıldır Özlüyoruz Yazısının Değişimi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Artık Türkiye Cumhuriyetinde Wikipedia kullanılmaya açıldığından 2 yıldır özlüyoruz başlığı ne zaman değişecektir?Önerim yazının yeniden hoş geldiniz şeklinde değişmesidir saygılarımı arz ederim.--Ek876 (mesaj) 14.00, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Burada konuşulduğu üzere yakında değiştirilecek. --Khutuckmsj 14.09, 16 Ocak 2020 (UTC)

Silinen değişikliklerle ilgili[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Vikipedi'de eklemeler yapmak için ilk çabalarım.

Yaptığım değişikliklerin silinmsini uygun gören devriye görevlisine nasıl ulaşabilirim? Teşekkürler--ASEDATC (mesaj) 19.41, 17 Ocak 2020 (UTC)

 • Cevap Cevap
Merhaba @ASEDATC. Down sendromu ile ilgili değişikliklerinizden mi bahsediyorsunuz? Bu içeriği olduğu gibi bir siteden alıntıladığınız için telif hakkı ihlali teşkil ettiğinden dolayı geri almıştım. Daha detaylı ve yönlendirici bir açıklamayı mesaj sayfanızda yapmıştım, buradan erişebilirsiniz. Katkılarınız için teşekkür ediyorum, devamını da diliyorum, sorunuz olursa mesaj atmaktan çekinmeyiniz. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.01, 17 Ocak 2020 (UTC)

Tanıtım mesajımızı yükleme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Kuruluş sürecindeki partimizle ilgili tanıtıcı mesajı yüklememiz engelleniyor. Bu sorunu aşma konusunda desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.--Yeni İnsan Partisi (mesaj) 20.13, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap CevapMerhaba @Yeni İnsan Partisi Vikipedi herhangi bir kuruluşun tanıtımı için kullanılamaz. (Eğer partinizin maddesini oluşturmak istiyorsanız maddenin Vikipedi kayda değerlik standartlarını karşılaması gerekir.--≈ SunSoldiers  ✉  23.38, 17 Ocak 2020 (UTC)

ARİF YILDIRIM MUSIC[kaynağı değiştir]

Wikipedia Yazarı Olma[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben Wikipedia'ya 23 tane katkı sağladım. Wikipedia yazarı nasıl olabilirim?--94.121.168.110 13.51, 19 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, @94.121.168.110! Masaüstü sitesinin sağ üst kısmında bulunan "Hesap Oluştur" yazısına tıklayarak kendi hesabını oluşturup katkılarına kendi hesabın ile devam edebilirsin.--≈ SunSoldiers  ✉  14.46, 19 Ocak 2020 (UTC)

Ağır Vandalizm?[kaynağı değiştir]

Merhabalar, George MacDonald sayfasında yaptığım değişiklikler kabul edilmiyor ve ağır vandalizm uyarısı çıkıyor. Neyi yanlış yapıyorum acaba? Leon1919 (mesaj) 21.40, 19 Ocak 2020 (UTC)

Buradan baktım ama süzgeçe neden takıldığını tam anlayamadım. @Superyetkin nedendir? --Khutuckmsj 03.53, 20 Ocak 2020 (UTC)
Düzeltildi. --Superyetkinileti 15.39, 20 Ocak 2020 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba , Burada Editor olmak istiyorum İllerde eksik bilgiler ve kırık bağlantılar mevcut nasıl olabilirim ? bu şekilde düzenleme yapabiliyormuyum--İrfanakmehmet53 (mesaj) 22.37, 23 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, @İrfanakmehmet53! Burada "Editör"'den çok "Vikipedist"'i kullanıyoruz. Vikipedi'de herhangi bir maddenin sağ üst kısmındaki "değiştir" ya da "kaynağı değiştir" butonlarını kullanarak değişiklik yapmaya, eksiklikleri gidermeye başlayabilirsiniz. Değişiklikleriniz güvenilir Vikipedist (beyaz liste üyesi) olana kadar devriye grubu tarafından incelenip, onaylanacaktır ya da onaylanmayacaktır. Unutmayın herhangi bir web kaynağından direkt olarak kopyalanan metinler telif hakkı ihlali yaratabileceğinden onaylanmaz.--≈ SunSoldiers  ✉  22.46, 23 Ocak 2020 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru merhaba, wikipedia kurumsal firma eklemek istiyorum. yadımcı olur musunuz--Emin kalkan (mesaj) 09.28, 28 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba. Vikipedi'ye reklam amaçlı içerik eklenmesi yasaktır. Bu yüzden firmanızla ilgili Vikipedi'ye bu amaçla içerik eklemeniz mümkün değildir. Vikipedi ile ilgili daha fazla bilgi almak için şu sayfaya ilgili diğer sayfalara bir göz atabilirsiniz. – ravages | mesaj 17.51, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Bu arada, eğer firmanızdan bahseden gazete, dergi, kitap gibi kaynaklar varsa açabilirsiniz. Bu nedenle kayda değerlik ile ilgili sayfayı da okumanızı tavsiye ederim.-thecatcherintheryemesaj 17.55, 29 Ocak 2020 (UTC)

Köy’ümün sayfasını açamıyorum[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İlceye bagli köy sayfasini aciyorum sonra hemen tekrar iptal ediliyor nerede hata neden kabul edilmiyor?--Güvencelik.tr (mesaj) 18.23, 28 Ocak 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Köyünüzün maddesini tekrar açıp bana mesaj gönderir misiniz? Böylece, sorunun nerede olduğunu anlayabilme imkanı elde edebiliriz.-thecatcherintheryemesaj 17.54, 29 Ocak 2020 (UTC)

Sayfa Başlığını Değiştirme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru yeni bir başlık açtıktan sonra başlığı yanlış yaptığımı fark ettim. sayfayı başka bir isme taşımak istediğimde yetkim olmadığı ile ilgili bir bildiri geldi. bu sorunu nasıl çözeceğimi bilin varsa yardımcı olabilir mi ?

Teşekkürler..--Resneli 19.44, 30 Ocak 2020 (UTC)

 • Cevap Cevap Merhabalar. Hangi madde olduğunu ve hangi adla değiştirmek istediğinizi bildirirseniz yardımcı olabilirim. İyi çalışmalar. – ravages | mesaj 10.17, 1 Şubat 2020 (UTC)

Başlık taşıma[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba,

Deneysel Nöropsikoloji başlığının içeriği Bilişsel Nöropsikoloji ile ilgili. Başlığın Bilişsel Nörosikoloji olarak değiştirilmesi gerekir.

İlginize,--Ozkarabasak (mesaj) 18.09, 4 Şubat 2020 (UTC)

 • Cevap Cevap İstek yapıldı Yapıldı -- Curious (mesaj) 20.18, 4 Şubat 2020 (UTC)

Nereden yardım alabilirim?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba,

Türkmence Vikipedi'de 2 tane admin var. Biri neredeyse hiç uğramıyor. İkincisi ise 2 hafta da bir online oluyor. Girse bile hiç bir yardımı yok, kodlama bilmiyor. Vandalizm at koşturuyor, artık makale değil blog yazıları yazılmaya başladı diyebilirim. Acaba adminin değiştirilmesini nasıl sağlayabiliriz veya kimden yardım alabiliriz.

Yardımınızı bekliyorum -- GaraňkyMode (mesaj) 12.26, 6 Şubat 2020 (UTC)

 • Cevap Cevap Merhabalar. İlgili Vikipedi sürümünde siz veya uygun bir kullanıcı, Hizmetli'lik başvurusu yapabilir ya da bir Kahya'dan da yardım alabilirsiniz. --KediÇobanı🐈 11.41, 6 Şubat 2020 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Yapılan değişikler neden kaldırılıyor?--Murat Kuş 21.25, 8 Şubat 2020 (UTC)Bu imzasız yazı Muratkus34 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Merhaba @Muratkus34. Vikipedi'de vandalizm yapan, ansiklopedik olmayan, kaynaksız, kaynağı güvenli olmayan, yorum içeren değişiklikler devriyeler ve hizmetliler tarafından yayınlanmadan geri alınır. Veya bu sorunlar sonradan farkedilirse o zamanda geri alınırlar. Hangi değişikliklerinizin geri alınmasından şikayetçi olduğunuzu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz. --GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj

Kaynak yetersiz & Ek kaynak gerekli şablonları[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Şablon:Kaynak yetersiz ve Şablon:Ek kaynak gerekli şablonları arasında bir fark var mı? İlk şablonda Vikiveri'den herhangi bir dil bağlantısı yok, silinip ekli olduğu maddelerdekilerin ek kaynak gerekli şablonuyla değiştirilmesi uygun olur mu?--Esmer Günler (mesaj) 19.14, 12 Şubat 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap
  • "Ek kaynak gerekli" için Vikiveri bağlantısı var. Esasen "güvenilir kaynaklar" diye bir şablon olarak açılmıştı ama anlatılmak istenen bu olduğu için bu isme taşımıştım, diğer şablondan haberdar değildim. Amaçları aynı görünüyor, birleştirilebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.30, 12 Şubat 2020 (UTC)

Başlık değiştirme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi sayfasının İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi şeklinde adının değiştirilmesi gerekiyor. Üniversitelerin bölünmesi (2018) kanunundan sonra Fakülte yeni açılan üniversitenin bünyesine girdi.--Electricalgorithm (mesaj) 09.11, 13 Şubat 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap @Electricalgorithm VP:STT üzerinden sayfa taşıma taleplerinizi belirtebilirsiniz.--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 14.13, 14 Şubat 2020 (UTC)

Airport Time Capsule sayfasının taşınması[kaynağı değiştir]

Airport Time Capsule isimli sayfanın AirPort Time Capsule sayfasına taşınmasını talep ediyorum. Sayfa markanın ticari ismiyle anıldığında arama sonuçlarında kesin sonuç olarak gösterilecektir.

Örnek: iPhone, AirPods, AirPlay vb. Oguzhan620 (mesaj) 17.41, 13 Şubat 2020 (UTC)

Cevap Cevap İstek yapıldı Yapıldı @Ozcalibur VP:STT üzerinden sayfa taşıma taleplerinizi belirtebilirsiniz.--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj

assassin's creed kitap serisi[kaynağı değiştir]

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Rönesans_(roman) seriye yeni kitaplar eklendi ama siteye eklemediniz. Bu imzasız yazı Sincar4757 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. 05.50, 20 Şubat 2020

 • Cevap Cevap Selamlar @Sincar4757, ben anerka. Öncelikle Vikipedi'ye ilgi gösterdiğinizi görmek harika :) Hoşgeldiniz, sefa getirdiniz. Assassin Creed kitaplarıyla ilgili bilginiz var gibi görünüyor ve insanların da haberdar olmasını istiyorsunuz. Bu bilgileri kaynaklı ve ansiklopediye uygun şekilde tarafsız olarak siz yazmaya ne dersiniz? İlk defa madde yazarken buraya bakabilir ya da madde sihirbazını kullanabilirsiniz. Yolunuzu kaybederseniz ya da sormak istediğiniz bir şeyler olursa mesaj sayfam aracılığıyla benimle iletişime geçebilirsiniz. İyi vikiler! ----anerka'ya söyleyin 14.35, 31 Ocak 2020 (UTC)

Bir yazarın konusu açıyorum lakin siliniyor neden?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir kişiyi wikipediya eklemek istiyorum lakin sayfayı açınca kayda değerlilikten siliniyor. Kişi yazar, birçok sitede ve haber sitelerinde tarih ile ilgili yazılar yazmıştır. Vikisözde konusu bulunmaktadır. Ayrıca şiir kitabı çıkartmıştır, konuyu açarken hatamız nerede anlamadım, yardımcı olabilecek var mı? İsteyen olur ise yazılarını yazdığı haber sitesini ve site linklerini atabilirim, kolay gelsin.--08.32, 23 Şubat 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Değerli kullanıcı; Vikipedi’de bilgiler gelişigüzel bulunmaz. Lütfen kişiler için kayda değerlik politikasına göz atınız. Chansey 09.27, 23 Şubat 2020 (UTC)

Oluşturduğum şablon kategoride gözükmüyor[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, yaklaşık 1 ay önce oluşturduğum Şablon:Kas bilgi kutusu'nun belge sayfasına kategori bağlantılarını ekliyorum ve sayfanın altında da kategoriler olması gerektiği gibi gözüküyor. Ancak kategori sayfalarında nedense şablon gözükmüyor. Bu durumun sebebi nedir? TheNoob1234 (mesaj) 13.30, 25 Şubat 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, şablon kategori sayfalarında da görünüyor. Herhangi bir problem yok gibi. --Gökhan (mesaj) 20.46, 25 Şubat 2020 (UTC)
  • Selam, @TheNoob1234. <includeonly> veya <noinclude> gibi etiketlerin hemen bitişiğinde boşluk ya da yeni satır bulununca sorun çıkabiliyor. Sanırım düzeltildi. -- Curious (mesaj) 21.08, 25 Şubat 2020 (UTC)