Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


Buffyverse[kaynağı değiştir]

Yönetmen bilgi kutusu eksikliği[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Bilgi kutusu şablonlarında yönetmenler için ayrı bir bilgi kutusu mevcut değil. Yönetmenlerin sayfalarına baktığımda bazılarında Şablon:Oyuncu bilgi kutusu bknz, bazılarında da Şablon:Sanatçı bilgi kutusu bknz kullanılmış. Ortada bir karışıklık mevcut. Bu durumu düzeltmek için yönetmenler için ayrı bir bilgi kutusu şablonu hazırlanmasında fayda var. Biraz araştırdım yapamacağımı düşünerek buradan destek almak istedim. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey olabilir mi?--Pragdonmesaj 20:13, 13 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Selam Pragdon, Vikipedi:Köy çeşmesi (teknik) kısmına da yazarsan yardımcı olacak kişiler çıkabilir. İyi çalışmalar.--Kingbjelica (mesaj) 20:16, 13 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Selam Kingbjelica, Çok teşekkür ederim bilgi için. Konuyu oraya da taşıyorum. İyi çalışmalar Pragdonmesaj 20:20, 13 Temmuz 2016 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru kullanıcı adımı değiştirmek istiyorum ismimi google ye yazdığımda ilk 2 de vikipedi çıkıyor ama boş olarak bu yüzden ismimin googlede gözükmesini istemiyorum--Gledath (mesaj) 18:20, 14 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Gledath, Meta'da bulunan bu sayfadan kullanıcı adınızın değiştirilmesini talep edebilirsiniz. --Üçüncü Adam (mesaj) 21:08, 14 Temmuz 2016 (UTC)
Gledath Google'da gözükmemesi için __NOINDEX__ sözcüğünü sayfanızda kullanınız. --evolutionoftheuniverse mesaj 02:24, 9 Ağustos 2016 (UTC)

Özel sayfalar[kaynağı değiştir]

Alper Yeşileker[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Alper Yeşileker aramalarında,kullanıcı Alper Yeşileker neden çıkıyor yardımcı olabilir misiniz ? . 4 tane ~ ile imza eklemenize gerek yok. İmza otomatik ekleniyor.--Alper Yeşileker 06:46, 19 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Çünkü Alper Yeşileker adında bir madde mevcut değil. Sadece viki kullanıcı sayfası mevcut.Pragdonmesaj 13:55, 19 Temmuz 2016 (UTC)

Silinen sayfa[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Altınordu FK Başkanı Seyit Mehmet Özkan adına oluşturduğu sayfa silindi. Ne yapmam gerekiyor, biri yardımcı olabilir mi? Ancak lütfen anlayabileceğim bir dille açıklama yapın. Teşekkürler. --Altinordu35 (mesaj) 07:37, 23 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Altinordu35, Kayda değer olmadığı için silinmiş (Silinmeden önceki içerik). Vikipedi'de bulunan maddelerin belirli kayda değerlik kriterlerini sağlaması gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz. --Üçüncü Adam (mesaj) 09:34, 23 Temmuz 2016 (UTC)

ALAMETİFARİKA SAYFASININ İSMİNİN DEĞİŞMESİ GREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM ANCAK YETKİM YOK[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Eski terim kullanılan bu sayfanın ismini değiştirme yetkim bulunmuyor. Bana kalırsa ismi Tescilli marka, Ticari marka veya Amblem olmalıdır. Toplumun tyamamına hitap eden bir sitede toplumun anlayamayacağı dil veya bilgi vermek gereksizdir. Bu bilgiler ancak daha yüzeysel blgiler verildiyse verilebilir. Ben bir vikipedist olarak bu sayfanın ismini önerdiğim isimlerden biriyle değiştirmenizi talep ediyorum. Yardımcı olabilir misiniz?--Adriano1006 (mesaj) 12:07, 29 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap

YouTube CC[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru YouTube'daki bu gibi Creative Commons Atıf lisansı ile lisanslanan orijinal içerikli videoları ya da alınan ekran görüntülerini Commons'a aktarabiliyor muyuz? --cobija 18:58, 30 Temmuz 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Eğer videonun yaratıcısı o hesap ise (resmî hesap olması lazım kurum falan ise) evet. Şurada bana gerekli bilgilendirme yapılmıştı. O mesajda bahsettiğim videoları da incelemek gerekiyor aslında hesaplar resmî hesaplar mı ve gerçekten o videoların yaratıcıları mı diye.--RapsarEfendim? 20:38, 30 Temmuz 2016 (UTC)

Sayfa taşıma isteği[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Dr. Dinçer Atlı" https://tr.wikipedia.org/wiki/Dr._Din%C3%A7er_Atl%C4%B1 adlı maddemin sadelik ve kullanıcıların yaptığı aramalarda sonuca daha kısa yoldan ulaşması açısından "Dinçer Atlı" olarak değiştirilmesinin daha sağlıklı olacağını düşünüyor ve bu konuda sizden yardım istiyorum.

Kategori[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Wikimedia Commons'ta hayvanların üreme organları diye bir kategori var mı?--Lemon tart (mesaj) 13:27, 5 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap

Konu_başlığını_fenomen Aziz Yildirim be liderlik iletisimi kits I hakkinda[kaynağı değiştir]

Bu Kitap tanitiminin yetersiz ve sizin-Vikipedin- kriterlerine uygun degil seklinde bir ifade var .Gelistirebilir ya da katki saglayabilirsiniz diyor mesajiniz. Ben kitabin yazariyim nasil bir katki Hülya Coskun (mesaj) 18:39, 5 Ağustos 2016 (UTC) saglamam uygun olur bilgi verirseniz sevinirim. Saygilar iyi calismalar.

Prof. Dr. Zafer Gören özgeçmiş güncelleme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Prof. Dr Zafer Gören özgeçmişinde güncelleme yapmak istiyoruz. Nasıl ilerlememiz gerekiyor ? Yeni kullanıcı oluşturmadan yapamıyor muyuz ?--88.235.181.178 13:50, 6 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Değişikliklerinizin onaylanmadan daha hızlı geçmesi için kullanıcı oluşturmalısınız. Belli kriterleri sağladıktan sonra da beyaz listeye dahil olabilirsiniz. Böylece onay ihtiyacı olmadan değişikliklerinizi rahatça yapabilirsiniz. Aklınıza takılan başka sorular olursa çekinmeden kullanıcı mesaj sayfalarımıza da mesaj bırakabilirsiniz. İyi vikiler --Pragdonmesaj 14:11, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Sapfo başlıklı sayfa Sappho olarak değiştirilmeli[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Sapfo adlı sayfanın adının Sappho olarak değiştirilmesi gerekiyor. Son değiştiren kişi okunuşunun böyle olduğu gerekçesiyle değiştirmiş ama okunuşu böyle değil, kaldı ki okunuşa göre düzenlenmemesi lazım. Doğru yazımı Sappho'dur. Yeni kullanıcı olduğum için değiştiremiyorum,ne yapacağım?
 1. YÖNLENDİRME Sapfo--KolDüğmeleri (mesaj) 19:01, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru iyi akşamlar. yeni bir tanıtım sayfası oluşturmak istiyorum fakat reklam içeriği belirtildiğinden dolayı sayfa kapatılmıştır. bana bu konu hakkında detaylı bir şekilde yardımcı olabilir misiniz?--Çağlar SEZİŞ (mesaj) 18:29, 14 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba, vikipedide reklam ya da tanıtım yapılmamaktadır. Kolay gelsin. --KediÇobanı🐈 06:24, 15 Ağustos 2016 (UTC)

Sayfa başlığı nasıl oluşturulur[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İyi Günler tekrardan kolay gelsin. Sayfa oluşturduğum zaman kullanıcı adı altında bir sayfa oluşturuluyor. Fakat ben bunu düzeltemiyorum. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz.--Çağlar SEZİŞ (mesaj) 09:52, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap-- Merhaba, Vikipedi'ye özgeçmişinizi eklemeyiniz. Bu durum Vikipedi'de hoş karşılanmaz ve biyografiniz silinebilir. Kayda değerlik kriterlerini sağlaması halinde, biyografiniz başka kullanıcılar tarafından eklenecektir. Ayrıca, mesaj sayfanıza bırakılan Hoşgeldin! mesajındaki mavi renkli bağlantıları tıklayarak vikipedi kullanımı ve politikaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bunlar dışında aklınıza takılan her türlü soru için aktif kullanıcıların mesaj kutusunu veya yine danışma masasını kullanabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 10:18, 15 Ağustos 2016 (UTC)

Soru[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Devriye ve Beyaz Liste gruplarına katılımın prosedürü nedir?--Nairili (mesaj) 07:34, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Kesinlikle "daha özenli" çalışmak bunun temelinde yatıyor. --E4024 (mesaj) 07:35, 17 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Kriterler bu sayfada bulunuyor. --Turgut46 08:17, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Açıklanmayan sayfa silinmeleri[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İçinde hiçbir negatif öge barındırmayan, bir yıldan fazla süredir pek çok kez değişiklik onayı alan, iki yıldır süren TTF'nin resmi bir ligi olduğu için kayda değer olan (tabi ki tartışılabilir ve eksikleri giderilebilir) bir sayfanın hiçbir açıklama yapılmadan, SAS'a alınmadan ve haber verilmeden "kayda değer değildir" şeklinde silinivermesi geçerli bir Vikipedya uygulaması mıdır? Sonuçta bunlarda da emek var ve keyfi kararlar (ya da olmadığı konusunda iletişimi dahi yapılmayan) sonucu bu emekler bir kişi tarafından siliniveriyorsa hiç üretim yapmaya gerek yok, Vikipedya'ya başarılar dilerim.--Nairili (mesaj) 07:04, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayfanın adı nedir acaba? --KediÇobanı🐈 07:07, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum İstanbul Minik Kız Futbol Ligi. Aynı kişi tarafından daha önce de İstanbul Kadın Futsal Ligi aynı şekilde silinmişti --Nairili (mesaj)
 • Cevap Cevap Bu kriterlerin Ticari olmayan örgütler başlığını okumanız faydalı olur. --KediÇobanı🐈 08:08, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Teşekkür ederim yardımınız için. Bu madde açısından bakarsak ve Türkiye Futbol Federasyonu'nu ticari olmayan örgüt, düzenlediği ligleri de ürettiği ürün olarak alırsak Türkiye SüperLigi'nden Kadınlar 3.Ligi'ne kadar onlarca sayfanın sadece TFF sayfasında listelenmesi, ayrı sayfa olmaması gerekmez mi? Bu ligin de diğer ligler gibi kayda değer özelliği vardır. TFF sitesindeki lig referansı bağlantıdadır. http://www.tffistanbul.org/puantajvefikstur.aspx?ligid=151&haftaid=14&sezon=19 --Nairili (mesaj)
 • Yorum Yorum Benim yorumlamam şöyle Nairili. İlgili kriterin birinci maddesine göre Türkiye Süper Ligi kaydadeğerdir, birinci ve ikinci maddesine göre ise İstanbul Minik Kız Futbol Ligi listede olabilecek türdendir. İsterseniz Sakhalinionun görüşlerine de başvurabilirsiniz. --KediÇobanı🐈 09:03, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yedi yıllık sayfa https://tr.wikipedia.org/wiki/İstanbul_Süper_Amatör_Ligi --Nairili (mesaj)
 • Yorum Yorum Örneğinizi kötü manada bir örnek olarak kabul ettiğinizi varsayarak "kötü örnek, örnek değildir" diyebilirim. Eğer bu sayfanın ilgili kriterleri karşılamadığını düşünüyorsanız silinmeye aday sayfalara taşıyabilirsiniz. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 12:14, 18 Ağustos 2016 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Necati Kola ben. Wikipedia'daki Necati Kola sayfasını başka bir kullanıcı adı ve mail adresiyle oluşturmuştum. Kullanıcı adımı unuttum. Ayrıca eski mail adresini iş değişikliği sebebiyle artık kullanamıyorum. Dolayısıyla yeni bir kullanıcı adı ve mail adresiyle yeniden üyelik oluşturdum. Yeni kullanıcı adımla Necati Kola sayfasını güncellemek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.--Necati Kola (mesaj) 18:29, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap

Kendi oluşturduğum Necati Kola sayfasını güncelleyemiyorum[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Necati Kola ben. Wikipedia'daki Necati Kola sayfasını başka bir kullanıcı adı ve mail adresiyle oluşturmuştum. Kullanıcı adımı unuttum. Ayrıca eski mail adresini iş değişikliği sebebiyle artık kullanamıyorum. Dolayısıyla yeni bir kullanıcı adı ve mail adresiyle yeniden üyelik oluşturdum. Yeni kullanıcı adımla Necati Kola sayfasını güncellemek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.--Necati Kola (mesaj) 18:32, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Maddenin üst kısmında yer alan Kaynağı Değiştir butonuna basarak güncelleme yapabilirsiniz. --Turgut46 18:36, 18 Ağustos 2016 (UTC)

O şekilde yaptığımda şu uyarı çıkıyor: "Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Özet kutusu kullanılmadan uzun bir metin parçasının çıkartılması."

Sayfa ilişkilendirmesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Ben şurada bir hata yaptım. Wall25.gif Mutsu (vilayet) sayfası ingilizce vikipedi'deki Mutsu Province -yazarken görünmedi- sayfasıyla ilişkilendirilmeli. Birisi düzeltebilir mi?--Lemon tart (mesaj) 19:09, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Hata yok. Düzgün olmuş. Bir müddet tarayıcının kendini yenilemesini beklemeniz veya sayfayı tekrar yüklemeniz gerekiyor, yani siz hemen bakınca interviki işlemedi gibi görmüşsünüz, ben bakınca bir sorun göremedim. İyi çalışmalar...Vikiçizer (mesaj) 20:18, 18 Ağustos 2016 (UTC)
Sayın Vikiçizer, maddelere bakarsanız farklı yerler olduğunu göreceksiniz. --Lemon tart (mesaj) 20:19, 18 Ağustos 2016 (UTC)
Mutsular karışmış, düzeltildi. Kolay gelsin...Vikiçizer (mesaj) 20:23, 18 Ağustos 2016 (UTC)

Dirk Advocaat[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Gerçek ismi bu şekilde teknik adamın. "Dick" demesinin sebebi lakabı olmasıymış. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün açıklaması. Dick Advocaat sayfasını Dirk Advocaat sayfasına taşıyabilir misiniz? Zaten ilk cümlede adı belirtilmiş. Benim yetkim yok. Kolay gelsin herkese, saygılar...--Locos Turcos (mesaj) 21:12, 18 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Diğer dillerde sayfa adları:

Taşınacaksa bunlar da taşınmalı. --Lemon tart (mesaj) 10:33, 19 Ağustos 2016 (UTC)

Dediğiniz gibi yaptığımda uyarı çıkıyor[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Necati Kola ben. Wikipedia'daki Necati Kola sayfasını başka bir kullanıcı adı ve mail adresiyle oluşturmuştum. Kullanıcı adımı unuttum. Ayrıca eski mail adresini iş değişikliği sebebiyle artık kullanamıyorum. Dolayısıyla yeni bir kullanıcı adı ve mail adresiyle yeniden üyelik oluşturdum. Yeni kullanıcı adımla Necati Kola sayfasını güncellemek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.--Necati Kola (mesaj) 18:32, 18 Ağustos 2016 (UTC)

Maddenin üst kısmında yer alan Kaynağı Değiştir butonuna basarak güncelleme yapabilirsiniz. --Turgut46 ✉ 18:36, 18 Ağustos 2016 (UTC)


O şekilde yaptığımda şu uyarı çıkıyor: "Bu eylem otomatikman zararlı olarak tanımlanmıştır, ve bu nedenle izin verilmemektedir. Eğer değişikliğinizin yapıcı olduğuna inanıyorsanız, lütfen bir yönetici ile irtibat kurun, ve ne yapmaya çalıştığınız hakkında bilgilendirin. Eyleminizin eşleştiği suistimal kuralının kısa bir açıklaması: Özet kutusu kullanılmadan uzun bir metin parçasının çıkartılması."

Sayfa ilişkilendirmesi[kaynağı değiştir]--82.222.229.57 06:59, 19 Ağustos 2016 (UTC)

 • Cevap Cevap

Dolaşım şablonları[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Açtığım dolaşım şablonunun (Şablon:Süt) sol üst kısmında [[Şablon:{{{ad}}}|g]] t [{{fullurl:Şablon:{{{ad}}}|action=edit}} d] yazıyor nasıl düzelteceğimi bilmiyorum.--Lemon tart (mesaj) 23:34, 25 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Düzeltildi. İsim yerine ad yazıldı. --KediÇobanı🐈 07:33, 26 Ağustos 2016 (UTC)

Yeni madde yaratırken sorun: Viki biçimlendirmesi içermeyen yeni madde[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İyi günler,

Yeni bir madde yaratırken yukarıda belirttiğim "viki biçimlendirmesi içermeyen yeni madde" sorunuyla karşılaştım. Bunun üzerine maddeme birkaç biçimlendirme eklendim fakat hala bu mesajı almaya devam ediyorum. Aşağıda eklemek istediğim maddeyi görebilirsiniz:

Prof. Dr. Ayten Arcasoy (15-9-1929 / 16-7-2016)[kaynağı değiştir]

 • Cumhuriyetin ilk yıllarında, 1929 yılında Isparta'da dünyaya gelir. Babası İsmail Hakkı Akyurek İstiklal Savaşına katılarak, istiklal madalyası almaya hak kazanmıştır. ilkokula Erzurum’ da başlar. Babanın tayini Bursa'ya çıkınca, Ortaokula Bursa Kız Öğretmen okulunda başlar, Türk Eğitim Derneği lisesine devam eder, son sınıfta babanın tayini Edremit’e çıkınca, büyük emeği olan Mudire Mesadet Hanimin sağladığı burs ile, Bursa’da liseyi bitirerek Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girer.
 • Çocuklara olan sevgisi onu çocuk doktoru olmaya yönlendirir. Numune Hastanesinde başlayan asistanlık eğitimi, 1963 yılından itibaren Cebeci Çocuk Kliniğinde devam eder. Kliniğin ilk kuruluş ve yerleşim aşamasında Ayten Arcasoy çok çalışarak, en fazla katkıda bulunan kişi olur. Hematoloji ve Onkoloji bölümünde hasta sayısı artınca 25 yataklı bölüme dönüştürülür. Bilimsel araştırmayı bir yasam biçimi ve bir tutkusu haline getirmiş olan Ayten Arcasoy, bir Hematoloji araştırma laboratuvarı kurma düşüncesi üzerinde yoğunlaşır. Hemoglobin konusunda dünyaca tanınmış bilim insanlarından biri olan Washington Üniversitesinden Prof. Dr. Virginia Minnich bir yıllığına ülkemize davet edilir.
 • Hematoloji laboratuvarı 1964 yılında kurulur ve klinikte yatan hastaların rutin hematolojik testleri yanında, o zamanlarda ülkemizde yeni yapılmaya başlanmış olan elektroforetik, spektorofotometrik ve biyokimyasal testlerin de yapılması sağlanır.
 • Bu çalışmalar sonunda kurulan laboratuvarda hematoloji başta olmak tüm çocuk hastalıkları kliniğinde araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Aynı zamanda bu araştırma laboratuvarı bir referans laboratuvarı düzeyinde işlev görmüş ve profesörlük çalışmalarına esas teşkil eden çok sayıda artırmanın testleri yapılmış ve çok sayıda öğretim elemanı yetişmiştir.
 • Bu araştırma laboratuvarı Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma (TUBITAK) kumrunca da desteklenmiştir. Bu sayede ilk defa 1975 yılında, "Pediatrik Hematoloji ve Onkoloji Ünitesinin kurulması sağlanmıştır. Daha sonra eser elementler ve çinko üzerine yoğunlaşan çalışmalar nedeniyle pediatrik hematoloji ve onkoloji konularında çinko araştırmalarını esas alan ve yine TUBİTAK tarafından desteklenen “Çinko Eksikliği ve Tedavisi Araştırma Ünitesi” Prof. Dr. Ayten Arcasoy Başkanlığında kurulmuştur.
 • Yine ilklerden biri olarak, Prof. Dr. Ayten Arcasoy'un kurucu üye olarak yer aldığı, “Ankara Üniversitesi Hematoloji - Onkoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi” 1987 yılında kurulmuştur.
 • Prof. Dr. Ayten Arcasoy, ülkemizin en önemli sorunu olan Talasemi ve Hemoglobinopatilerin önlenmesi konusunda, 1993 yılında TBMM den “Kalıtsal Kan Hastalıkları ile mücadele” kanunun geçmesini sağlamış, böylece Antalya, Antakya, Mersin ve Muğla’da Talasemi merkezlerinin kurulmasına öncülük etmiştir.
 • Prof. Dr. Ayten Arcasoy, 1998 yılında emekli olmuştur. Aynı yıl kendisine Türkiye’de Talasemi ve Anormal Hemoglobin sıklığı, Geophagia'da (Toprak ve Kil Yeme Alışkanlığı) Anemi Mekanizması, Talaseminin moleküler yapısının anlaşılması, Kalsitoninin Talasemili Hastalardaki Osteoporaz'a ve Çinko eksikliğinin talasemili hastalarda fiziksel gelişimine etkileri konularındaki uluslararası üstün düzeydeki nitelikli çalışmaları nedeniyle TUBİTAK tarafından 1998 yılı BILIM ODULU verilmiştir.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.--Ayse1960 (mesaj) 10:29, 26 Ağustos 2016 (UTC)

 • Cevap Cevap

Sayfalarımın Silinmesi Hk.[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Antalya Otellerinden bir kaçının tanımını ve açıklamasını yapmak istiyorum ancak her seferinde reklam içerikli olduğu söylenilerek sayfam siliniyor. Vikipedi de bunların örnekleriyle karşılaştım bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Mardan_Palace ki sadece bununla değil tur şirketinin kendi vikipedi sayfasıyla bile karşılaştım bkz: https://tr.wikipedia.org/wiki/Etstur Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim her seferinde silinmesi emeğime yazık. Eğer ki benim sayfalarım reklamsa bunlar ne bunlar reklam sayfası değilse benim sayfam neden siliniyor. Çözümcü yaklaşımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.--Utopia World (mesaj) 14:42, 26 Ağustos 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap