Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu kullanınız.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.


Yardım[kaynağı değiştir]

Merhaba, dün 1 tane yeni sayfa ekledim ve 1 tane sayfayı da değiştirdim fakat hala onaylanmadı. Ne zaman onaylanır? Ayrıca yetkili bir vikipedist olmam için ne yapmam gerekir? Yani bir gereklilği var mıdır? Şu kadar içerik girme, konu düzenleme gibi? Teşekkürler Bu imzasız yazı Mert8989 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Cevap Cevap Merhaba @Mert8989. İnceleme bekleyen değişiklikler/sayfalar devriyeler tarafından sürüm kontrolünden geçirilmektedir ve bu kontrol için belirli bir zaman verilememekte. Değişiklikler/sayfa oluşturmalar onaylanır,geri alınır ya da silinebilir. Vikipedi'de bulunan kullanıcı gruplarına Vikipedi:Kullanıcılar sayfasından ulaşabilirsiniz. İyi vikiler--GelecekGecmisteGizlidir Mesaj 23.26, 5 Ağustos 2020 (UTC)

Lütfen burayı silip konu başlığınızı giriniz[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru mehaba ben birkaç sayfa yaptım ama hep siliniyor mesela Staggering Beauty adında bir sayfa açtım anında silinmeye aday oldu ne yapmalıyım..--Yigitali 1 (mesaj) 16.29, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap - Oluşturduğunuz maddeye konu olan web sitesi kayda değer değildir. Lütfen VP:KD ve VP:VND sayfalarına bakınız. İyi vikiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 16.31, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soruha bu arada benim çok yakınımdaki biri wikipedide çalışıyordu o bu guruba nasıl girdi--Yigitali 1 (mesaj) 16.31, 7 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap @Yigitali 1, Staggering Beauty ansiklopedik açıdan değer taşımıyor ve yazım dili reklam gibi görünüyor. O düşünceyle yazdığınızı düşünmüyorum, sadece Vikipedi'de ansiklopedik değer taşıyan maddeler açılabilir, sevgiler. Ha birde "Kim o yakınınızdaki biri?"--Madrox❯❯❯ mesaj? 16.34, 7 Ağustos 2020 (UTC)

Destek[kaynağı değiştir]

Merhaba, bir kişiyi eklemek istiyorum. Bir estetik firmasının sahibi televizyonda bazı programlara konuk olmuş, bazı gazetelerde röportajları hem dijitalde hem de baskıda yayınlanmış uzman estetisyen. Özellikle Instagram üzerinde 100 bini geçkin takipçisi olan tanınmış bir kişi. Sizce bu sayfayı oluştursam silinir mi? TeşekkürlerBu imzasız yazı Limrenc (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

@Limrenc, ekleyeceğiniz kişi bu sayfadaki kriterlere uymalıdır. Aksi taktirde silinir. İyi vikiler.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 20.30, 7 Ağustos 2020 (UTC)

Madde başlığındaki hatanın düzeltilmesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Solaris Güneş Enerjili Arabaları Ekibi" adlı oluşturduğum maddenin başlığı "Solaris Güneş 'Enerjili' Arabaları Ekibi" olarak, tarafımca hatalı girilmiştir. Bu hatanın fark edilmesi üzerine (Ekip üyeleri tarafından), hızlıca maddede gerekli düzenlemeler yapılmıştır ve sıra maddenin uygun başlığa taşınmasına gelmiştir. Ancak yeni kullanıcı olmamdan ötürü bu işlemi gerçekleştiremiyorum. Dolayısıyla tecrübeli bir kullanıcının maddenin başlığını "Solaris Güneş Arabaları Ekibi" olarak güncellemesi için yardım talep ediyorum. (Kaynak: https://teamsolaris.com/site/tr/)--Squieler (mesaj) 09.00, 14 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Selamlar @Squieler talebinizi VP:STT sayfasından yaparsanız ilgili taşıma gerçekleştirilecektir. İyi vikiler.----anerka'ya söyleyin 11.15, 14 Ağustos 2020 (UTC)
 • İstek yapıldı Yapıldı Squieler, teşekkürler. Dr. Coalmesaj 11.20, 14 Ağustos 2020 (UTC)

Sayfa başlığı[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru merhaba Convolvulaceae sayfa başlığına türkçesi olan Kahkahaçiçeğigiller veya Tarlasarmaşığıgiller adıyla birlikte görünmesi için ne yapmak gerekiyor? BySterio (mesaj) 14.43, 20 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba @BySterio. Convolvulaceae sayfasının ismini, Kahkahaçiçeğigiller veya Tarlasarmaşığıgiller isimlerine taşımak için Vikipedi:Sayfa taşıma talepleri sayfasından talepte bulunabilirsiniz. İyi vikiler--GelecekGecmisteGizlidir Mesaj 23.46, 20 Ağustos 2020 (UTC)

kendimi nasıl tanıtıcam[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Sorunuzu bu satırın yerine yazınız. 4 tane ~ ile imza eklemenize gerek yok. İmza otomatik ekleniyor.--Vahram Ferdi Agakay (mesaj) 21.31, 25 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Kullanıcı mesaj sayfasında yanıtlandı. Dr. Coalmesaj 21.32, 25 Ağustos 2020 (UTC)

Şirket[kaynağı değiştir]

Wikipedia'da şirketin yer alması gereken şartları nedir ? Saygılarımla Muratback (mesaj) 17.29, 26 Ağustos 2020 (UTC)

Muratback, bkz. VP:ŞİRKET. -- Dr. Coalmesaj 17.35, 26 Ağustos 2020 (UTC)

Madde taşımak için yardım[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar. Bir süredir kendi kullanıcı alanımda üzerinde çalıştığım bir madde var. Bu maddeyi bitirdim, ve Vikipedi'ye taşımak istiyorum. Tecrübesiz olduğum için taşıyamadım. Rica etsem birisi lütfen "Kullanıcı:Valienne/Mansur, Kıbrıs" maddesini "Mansur, Lefkoşa" maddesine taşıyabilir mi?--Valienne (mesaj) 18.21, 26 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap İstek yapıldı Yapıldı ancak bundan sonra çalışma sayfanızda oluşturduğunuz maddeleri "kaynağı değiştir"e tıklayıp yazar gibi kopyalayarak madde adına yapıştırabilirsiniz @Valienne, sayfa taşıma yapmanıza gerek yok :) kullanıcı adınızın altında oluşturduğunuz sayfaya yani Kullanıcı:Valienne/Mansur, Kıbrıs'a {{sil|G6}} şablonunu koyarsanız bir hizmetli sayfayı silecektir. Ben çalışma sayfalarıma Kullanıcı:Anerka/ÇalışmaSayfası/Madde gibi genel isimler koydum, işim bittiğinde kopyala yapıştır yapıyorum ve çalışma sayfamı boşaltıyorum.----anerka'ya söyleyin 19.37, 26 Ağustos 2020 (UTC)

Yeni bir madde eklemek için deneme tahtasında hazırladığım yazıyı taşıma[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Op. Dr. Yasir Gözü ismindeki yeni vikipedi maddesini kendi deneme tahtası panelimde oluşturdum. Fakat yeni üye olduğum için maddeyi taşıyamıyorum. Paylaşılabilir bir madde olup olmadığına moderatörler bakıp sonrasında maddeyi dolaşıma sokabilirler mi acaba?--Bridaofern (mesaj) 14.05, 27 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Maddenin kullanıcı ad alanından çıkarılması konusundan bağımsız olarak maddede kullanılan kaynaklar dikkatimi çekti, yarısı zaten ilgili kişinin büyük ihtimalle çalıştığı yer ve sağlık bakanlığı. Açıkçası eğer daha doğru kaynaklandırma yapılmazsa kayda değer bir madde olarak gözükmüyor. Bkz. VP:KG, VP:KD @Bridaofern -Caskination ? 19.15, 27 Ağustos 2020 (UTC)

Vava Cars sayfasının VavaCars sayfasına marka adı gerçekte bitişik yazıldığı için taşınması gerekmektedir.[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Makale içinde firma adını "Vavacars" mı "Vava Cars" mı olarak yazmalıyız? Firma adı bitişik yazılıyor ve her zaman medya kuruluşları VavaCars olarak yazmışlar ancak bu kullanım Ansiklopedi yapısına uygun değil ve "branding" amacı taşıyor, emin olamadım. Bir diğer konu ise marka adı bitişik yazıldığı için, sayfanın "Vavacars" olarak veya "VavaCars" olarak yeni sayfasına taşınması gerekiyor.--VikiBuffer (mesaj) 21.38, 27 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap İstek yapıldı Yapıldı Olaya şirket adı değilde özel bir ad olarak bakmak gerek, bu nedenle VavaCars yazımı daha uygun olacaktır. Reklam içerik olma konusu ise bu konudan bağımsız olarak ayrı tartışılmalıdır, gerekli şablonu maddeye ben eklemiştim zaten, önemli olan maddenin kayda değer olup olmadığı. İyi çalışmalar. @VikiBuffer -Caskination ? 21.58, 27 Ağustos 2020 (UTC)

deneme tahtası maddesinin incelenmesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Kullanıcı:Bridaofern/deneme tahtası sayfasında hazırladığım taslak maddenin yayınlanmaya uygun olup olmadığını söyleyebilir misiniz? https://en.wikipedia.org/wiki/Korhan_Taviloğlu maddesine benzer olarak düzenlemeye çalıştım. Eksikler hakkında bilgilendirirseniz sevinirim, iyi çalışmalar.--Bridaofern (mesaj) 09.58, 28 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Maddenin yukarıda da belirttiğim üzere kayda değer olduğunu düşünmüyorum. Verilen kaynaklar yetersiz; söylediği sözlerden oluşuyor. Kaynak taraması yaptığımda ise uygun kaynaklara ulaşamadım. Bu kişi siz misiniz? @Bridaofern -Caskination ? 10.11, 28 Ağustos 2020 (UTC)

Başka bir kullanıcıya nasıl mesaj gönderebilirim?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Başka bir kullanıcıya nasıl gönderebilirim? Ayrıca bir mesaj gönderip ardından başka bir mesaj göndermek istersem farklı bir şey yapmama gerek var mı veya karşı tarafın cevap vermesi mi lazım?--Eren Ulu (mesaj) 16.02, 28 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Mesaj göndermek istediğiniz kullanıcının sayfasına gelip sol kısımdan mesaj bölümüne / veya yollayacağınız kişinin imzasındaki mesaj kısmından mesaj sayfasına gelin ve kaynağı değiştirin yanında + işaretine tıklayıp başlık ve mesajı girip normal değişiklik yapar gibi kaydedin. Mesaj gönderdiğiniz kişi size cevap verirken bir kopyasını mesaj sayfanıza bırakabilir veya size seslenip bildirim aracılığıyla mesajınıza cevap verdiğini belirtir, sevgiler.--Madrox❯❯❯ mesaj? 16.07, 28 Ağustos 2020 (UTC)

Fatih Kemal Doğan[kaynağı değiştir]

Yanlış Bilgilendirme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru --5.46.143.83 11.05, 30 Ağustos 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Ansiklopedinizde Hz Yusuf’un İlk eşi olan

Asenath İkinci eşi olan Züleyhanın kızı olarak bildirilmiş ayrıca Asenath dan olan iki çocukda Züleyhanın torunu olarak belirtilmiş. Bilgi paylaşımında yapılan yanlışlık çok kötü sonuçlara neden olabilir bu bağlamda yapılan hatalı bilgilendirilmenin düzeltilmesini rica ediyorum.

Mehmet Gölbaşı Mehmt6513@icloud.com

Azerbaycan[kaynağı değiştir]

Merhaba, bir sorum olacaktı. Azerbaycanlı kişilerle ilgili sayfalar ingilizceden uyarlanmış olarak mı isimlendirilmeli , yoksa Türkçe’ye mi uyarlanmalı? Mesela: Ali Esedov. Başbakanın gerçek adı “ Əli Əsədov”, ingilizcesi “Ali Asadov”. Türkçeye uyarlanırsa “Ali Esedov” oluyor. CavidRasul (mesaj) 13.26, 8 Eylül 2020 (UTC)

@CavidRasul, Türkçe uyarlama bir şekilde isimlendiriyoruz, iyi çalışmalar.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.30, 8 Eylül 2020 (UTC)
@Evrifaessa peki siyasi parti veya kuruluşlarda da mı uyarlama şeklinde isimlendiriliyor? CavidRasul (mesaj) 14.29, 8 Eylül 2020 (UTC)

Faruk Pekin maddesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, faruk pekin maddesini değiştirdim yani düzelttim kendi isteği ile. Uzun makale listesini gereksiz bulduğu için kaldırdım.

Ancak bunu onaya yollayamıyorum. Ne önerirsiniz?--ZSSen72 (mesaj) 05.27, 9 Eylül 2020 (UTC)

 • Cevap Cevap Nasıl bir hata alıyorsunuz @ZSSen72? chansey mesaj? 06.00, 9 Eylül 2020 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Çok büyük değişiklik yaptığınız için bunun doğru olmadığını kabul ederek değişikliklerimi kabul etmiyor. ZSSen72 (mesaj) 09.53, 18 Eylül 2020 (UTC)

Lütfen burayı silip konu başlığınızı giriniz[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Biriniz şu maddenin ismini Tümen tacı yapabilirmi ? Neden diye sorarsanız maddeyi Türkçeleştirelim.

Sorunuzu bu satırın yerine yazınız. 4 tane ~ ile imza eklemenize gerek yok. İmza otomatik ekleniyor.--Tavukluköy 2 (mesaj) 15.46, 10 Eylül 2020 (UTC)

Wrong language name in left-side column[kaynağı değiştir]

In the left-side column there is a list of language names. Italian is not "İtaliano". The correct name is "Italiano". I already know the different pronunciation between "İ" and "I" on Turkish. --2001:B07:6442:8903:D5B:D1DB:4677:E14C 09.44, 11 Eylül 2020 (UTC)

Cevap Cevap @Evrifaessa -Caskination ? 12.26, 11 Eylül 2020 (UTC)
Cevap Cevap @Vito Genovese--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 12.30, 11 Eylül 2020 (UTC)
Cevap Cevap @Superyetkin ve @HastaLaVi2 :) Ben İnterviki Çevirmeni kullanıyorum, orada da İtalyanca olarak değil İtaliano olarak görünür hâle gelmişti, ek bir satır tanımlayıp düzelttim. Büyük harf/küçük harfle ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Genişletilmiş interviki listelerinde İngilizce, İsveççe ve İzlandaca da I ile görüntülenir durumda, o da düzelmeli.--Vito Genovese 12.38, 11 Eylül 2020 (UTC)
@Vito Genovese Caskination Yerele şöyle bir kod ekleyerek bu sorunu çözdüm. Şu anda düzelmediyse, değişikliğin yansıması biraz vakit alabilir. Adında yazım hatası olan başka dil varsa da düzeltebiliriz. Yalnız, bu sorun yerel bir sorun değil, küresel bir sıkıntı. Tüm vikilerde var, sorunun asıl kaynağı nerede biraz araştırdım fakat bulamadım. ~ Z (m) 16.32, 14 Eylül 2020 (UTC)
@HastaLaVi2: Eline sağlık. Oturum kapatarak en çok intervikiye sahip sayfa olacağından emin olduğum Anasayfa'dan diğer diller seçeneğine (yani "301 tane daha" düğmesine) tıkladım. Görebildiğim kadarıyla Latin ile yazılıp kendi dilinde I ile başlayan sekiz dil var. Bunlardan dördü I, dördü İ olarak görünür hâle gelmiş.
İ ile görünenler şunlar: İnterlingua (ia), İsiXhosa (xh), İsuZulu (zu), İtaliano (it) [sonuncusu elbette düzelmiş müdahalenden sonra].
I ile görünenler ise şunlar: Ido (io), Interlingue (ie), Igbo (ig), Ilokano (ilo).
Sorunun kaynağını aramak konusunda belki ipucu verir bize diye bu bulgumu paylaşmak istedim. Senin müdahalen sonrasında toplam 5'i düzgün, 3'ü İ'li görünüyor.
Tüm bu cenderenin içinde bizim gariban İnterviki Çevirmeni betiği de ciddi bir kafa karışıklığı içerisinde. I/İ ile başlayıp orada varsayılan olarak görünen tek dil olan İngilizce hiçbir şeye tıklamazsan İ ile görünüyor. "301 tane daha" düğmesine basıyorsun, önerilen diller grubunda I ile, dünya çapında grubunda İ ile çıkıyor. Tamamen kaos. Neyse, sorunun kaynağını bulalım, onu da çözeriz. Önemli olan okuyucunun gördüğü sorunlar zaten, betik önemli değil.
Vito Genovese 16.54, 14 Eylül 2020 (UTC)

Düşük Düzeyde Bilinen Sanatçı Maddesi Hazırlama[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhabalar, düşük düzeyde bilinen bir müzisyenin sayfasını hazırlayıp Vikipedi'ye katkıda bulunmak istiyorum. Gördüğüm kadarı ile Spotify hesabında gerekli bilgi bulunuyor. Spotify, bir kaynak olabilir mi? Düşük düzeyde bilinen bir sanatçısının sayfasını hazırlamak uygun olur mu?--Electricalgorithm (mesaj) 09.53, 15 Eylül 2020 (UTC)
 • Cevap Cevap Maalesef @Electricalgorithm. VP:KİŞİ'yi okumanızı tavsiye derim, ansiklopedik açıdan güvenilir kaynaklar ile kayda değer kişileri barındırmaktayız.--Madrox❯❯❯ mesaj? 16.27, 15 Eylül 2020 (UTC)

Lütfen burayı silip konu başlığınızı giriniz[kaynağı değiştir]

{{kopyala:Vikipedi:Danışma masası/Önyükleme-şablon |1=

Tarih haritalarını hangi kaynaklardan kullanıyorsunuz ve telif haklarını ödemenin prosedürü nedir? Bilgi verebilirmisiniz?

Cevap Cevap Selamlar, istediğiniz herhangi bir resmi telif hakkı bulunmadığı sürece ekleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için VP:Resim ve VP:Telif sayfalarına bakınız. -Caskination ? 08.28, 19 Eylül 2020 (UTC)

Sayfa taşımak[kaynağı değiştir]

1950 den 2021 e kadar Dünya melodilerini Hafızada tutmak ve bu melodileri ORG vasıtası ile çalabilmek[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Sorunuzu bu satırın yerine yazınız. 4 tane ~ ile imza eklemenize gerek yok. İmza otomatik ekleniyor.--176.88.143.150 19.45, 23 Eylül 2020 (UTC)

Ben eski bir ŞLarkıcıyım maalesef Kanser ameliyatı neticesinde Sesimi kaybettiğimden şarkı okuyamıyorum

ancak Binlerce Melodi var hafızamda ve bunları ORG ile çalabiliyorum Amaç hafıza genişliği konusu böyle bir yarışma veya düzenleme varmı yaklaşık 1200 Türkçe harici Dünyaca HİT olmuş melodiler ve 1500 civarı TÜRK SAnat müziği Aranjman TÜRKÜ vs Hafızamda ve çalabiliyorum EZBERE yaklaşık 4000 yakın melodi konu bu . 2 aydır çalışimalara başladım 2021 sonunda tam olarak hazır olmayı hedefliyorum

nasıl bir yöntem uygulamalıyım bilgi vermenizi rica edecektim. Teşekkür ederim

Turgay Tezcanlı 1945 doğumluyum

 • Cevap Cevap Selamlar Tuncay bey, sorunuzun cevabı için burası pek doğru bir yer değil gibi gözüküyor. Fakat VPR:Müzik sayfası işinize yarayabilir. -Caskination ? 19.58, 23 Eylül 2020 (UTC)