Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, arama kutusunu kullanınız.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsiniz.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıklayın. Konu satırını doldurmayı unutmayınız.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutmayınız.Twinkle[kaynağı değiştir]

Pictogram-voting-question.svg Soru Merhaba, ben Vikipedi'yi tablet/telefon'dan masaüstü görünüm ile kullanıyorum. Küçük araçlardan TW'yi seçip onayladığımda sağ üstte TW yazıyor ama üzerine bastığımda altına bir şey gelmiyor yani kullanamıyorum. Bunu kullanabilmemin bir yolu var mıdır? Çünkü ben de Twinkle'daki araçları kullanmak istiyorum :( Efe7961 (mesaj) 18.53, 3 Eylül 2021 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba @Efe7961 yeni vektör arayüz kullandığınız için bu sorunu yaşıyorsunuz. TW aracı şu anda yeni vektör arayüzü için güncellenmektedir, eğer eski görünüme geçerseniz TW aracını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yeni vektör arayüzde kullanmak için; Tercihler kısmında küçük araçlar bölümünde ilk sıradaki Twinkle aracını kapatın, sayfanın en altında test aşamasında olan Twinkle aracını göreceksiniz, onu seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. İyi Vikiler! 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 23.54, 6 Eylül 2021 (UTC)
Teşekkürler. Dediğiniz gibi yaptım ve açıldı:) Efe7961 (mesaj) 13.55, 7 Eylül 2021 (UTC)

Değişiklik özetleri[kaynağı değiştir]

  • Pictogram-voting-question.svg Soru Neden bir kullanıcıyı aşağılama amacı güden değişiklik özetlerini gizletmeye hakkımız yok?--Güherçile (mesaj) 16.24, 6 Eylül 2021 (UTC)
  • "Okuma mokuma" bir alaydır, aşağılamadır. en:Wikipedia:Further reading'i bize uyarlanması gerektiğini düşünüyordum, belki başkası uyarlayacak, olursa bu değişiklik özeti neye yaramış olacak? Neden kullanıcıların birbirlerine bu kadar rahat laf sokmasına izin veriliyor? 951, "dokuz yüz elli bir" maddede, tamamına yakını alt başlık olarak geçen bir kullanım için, karşılığında 83 maddede, ayrıca kaynakça'nın "yararlanılmayan" kaynaklar olduğu anlamına gelen yanlış bir kullanım için, bir kullanıcının kalıcı bir aşağılayan değişiklik özetine maruz bırakılması kabul edilemez, 1,5 yıl geç bildirmem bunu daha fazla sineye çekebilmek zorunda olduğum anlamına gelmez, bu talebimde de yazdım, adalet arıyorum. --Güherçile (mesaj) 10.37, 9 Eylül 2021 (UTC)

Fotoğraf Değiştirme[kaynağı değiştir]

  • Pictogram-voting-question.svg Soru Merhaba, Wikipedi'de yer alan fotoğrafımı değiştirmek istiyorum fakat bir türlü resim onay sürecine giremedim. Yardımcı olur musunuz ?
  • Cevap Cevap — Bu imzasız görüş Vuslatds (mesajkatkılar) tarafından 12.49, 7 Eylül 2021 (UTC) (UTC) tarihinde eklenmiştir.

Bir şablon hakkında yardım[kaynağı değiştir]

  • Pictogram-voting-question.svg Soru Merhaba, Sultan Mahmud Elektrik Santrali maddesine baraj bilgi kutusu ekledim ve şablondaki bilgileri doldurdum. Ancak bilgi kutusuna girdiğim bilgilerin yarısı görünmüyor, ne yapabilirim acaba yardımcı olursanız çok sevinirim. — Bu imzasız görüş Cahilipedya (mesajkatkılar) tarafından 10.55, 9 Eylül 2021 (UTC) (UTC) tarihinde eklenmiştir.
  • Cevap Cevap Baraj bilgi kutusunu kopyaladığınız şablondaki örnek bilgi kutusu parametreleri arasındaki alt çizgiler (_) boşluk anlamına gelir. Bazı durumlarda parametrenin çalışmasını engelleyebiliyor sanırım. Bu düzeltmeyi yapınca doldurduğunuz tüm bilgiler kutuya yansıdı. Nevmit ☛☛ mesaj 22.04, 14 Eylül 2021 (UTC)

Yerleşim yeri ekleme[kaynağı değiştir]

Pictogram-voting-question.svg SoruMerhabalar Vikipediye kendi köyümü eklemek istiyorum ve doğru yanlış ekledim fakat silme uyarısı gelmiş nasıl bir yol izlemem lazım köyümü eklemek için birde çok karışık geldi bana — Bu imzasız görüş İlyaskaragoz (mesajkatkılar) tarafından 19.48, 9 Eylül 2021 (UTC) (UTC) tarihinde eklenmiştir.

Cevap Cevap Maddenin Türkiye yerleşim birimleri projesi standartlarına uygun şekilde düzenlenmesiyle sorun ortadan kalkmış sanırım. İyi çalışmalar. Nevmit ☛☛ mesaj 22.32, 14 Eylül 2021 (UTC)

Google de arama yaptığımda neden vikipedi sayfası başka başlık altında çıkmaktadır.[kaynağı değiştir]

  • Pictogram-voting-question.svg Soru Merhaba ben google de bir yerleşim yeri olan (Boğazköy Simav) Araması yaptırdığımda Gümüşsu Simav vikipedi sayfası çıkmaktadır. — Bu imzasız görüş Erdem66 (mesajkatkılar) tarafından 19.42, 14 Eylül 2021 (UTC) (UTC) tarihinde eklenmiştir.
  • Cevap Cevap Bu olay, aradığınız kelimelerin -bunlara etiket diyelim- arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgili bir durum. Etiketlerin aranma ve görüntülenme durumuna göre arama motorlarında üst sıralara çıkacaktır veya alt sıralara gerileyecektir. Nevmit ☛☛ mesaj 22.30, 14 Eylül 2021 (UTC)