Vikipedi:Danışma masası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi Danışma Masası
Bu sayfa Vikipedi'nin kullanımı ile ilgili sorular içindir.
Ansiklopedik sorular için, Arama kutusunu veya Bilge sayfasını kullanın.
1
Soru sormadan önce yardım sayfalarına, sıkça sorulan sorulara ve danışma masası arşivine bakabilirsin.
2
Yeni bir soru sormak için buraya tıkla. Konu satırını doldurmayı unutma.
3
Verilen yanıtı görmek için bu sayfaya tekrar uğramayı unutma.
Kısayol:


Mitoloji ile ilgili kategorileri taşıma isteği.[kaynağı değiştir]

"Şeytanlar" ı "demonlar" a taşımak isterim, çünkü "şeytanlar" kelimesi ingilizcedir ve Zerdüştlük ve Hıristiyanlık için uygun olan "kötü ruh" dışında net bir tanımı yoktur. İngilizce Vikipedi'den kopyalanmış gibi görünüyor, çünkü Gnostisizm gibi bir demon olmayan dinler bile "Demon" kategorisine girdi. Bu yüzden "şeytanlar" ı "şeytanlar" olarak değiştirmeyi ve "gnostisizmdeki demonlar" ve "Yahudilikte demonlar" kategorilerini silmeyi ve "Hıristiyanlıktaki demonlar" değiştirmeyi "hıristiyan şeytanlar" e, hıristiyanlıkta "demons" olarak değiştirmeyi talep ediyorum.

İçerik reddi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba, Cüneyt Şentürk isimli bir müzik sanatçısının menajeri olarak onun adına Wikipedia'da biyografi sayfası yaratmak istiyorum, fakat sistem reddediyor. Red nedenleri ile ilgili yardım yazılarını da okudum, fakat yine de nedenini çözemedim. Sizden detaylı yardım rica ediyorum, hangi metnin yerine ne tür bir çalışma yapmalıyım? --Workmedya (mesaj) 12.20, 7 Mayıs 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap @Workmedya, kişinin kayda değerlik ölçütlerini sağlandığından emin olun. Ayrıca reklam içerikli kullanıcı adları Vikipedi'de yasaktır. --Turgut46 13.26, 7 Mayıs 2018 (UTC)

Yene Tek[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Yene Tek" şarkı sayfası türkçe "Yine Tek" olmalı. Lütfen sayfayı "Yine Tek" olarak değiştirimisiniz.--Xeyal Azerbeyli (mesaj) 12.34, 19 Mayıs 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap

Şehitler[kaynağı değiştir]

Merhaba. Ben azerice vikipedideki şehit maddelerini türkçeye çevirmek istiyorum. Acaba ensiklopedik sayılırlarmı?-- Nəriman  Müzakirə  16.24, 5 Haziran 2018 (UTC)

Merhaba @Neriman2003. Somut örnekler gerekiyor, direkt hepsi kayda değerdir ya da değildir diyemeyiz. Maddelerin Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) sayfasına uygun olması lazım.--RapsarEfendim? 17.09, 5 Haziran 2018 (UTC)

Taslak halinde bir makalenin taşınması[kaynağı değiştir]

Merhaba ingilizce bir makale yazıyorum , makale şu anda taslak halinde bu makaleyi diğer sekmesinden taşı alanından taslaktan çıkartıp ana sayfaya eklenmesini talep etmem herhangi bir soruna sebep olurmu. Teşekkürler. --Anilaydin (mesaj) 22.13, 29 Mayıs 2018 (UTC)

Merhaba @Anilaydin. İngilizce ya da başka bir dilde içerik barındırmıyoruz Türkçe Vikipedi'de. İyi günler.--RapsarEfendim? 17.10, 5 Haziran 2018 (UTC)

albüm ismi değiştirme[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru "Adı Yok (Güney Zeynalova albümü)" sayfasını "Adı Yok (Günel albümü)" sayfasına taşırmısınız.--Xeyal Azerbeyli (mesaj) 18.42, 22 Haziran 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Selamlar @Xeyal Azerbeyli. Talebinizi buraya yapabilirsiniz. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 12.52, 19 Temmuz 2018 (UTC)

Kullanıcı kategorisinden Madde kategorisine taşıma işlemi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba ben geçenlerde bir biyografi eklemiştim fakat kullanıcı olarak eklenmiş. Ben bu biyografi geçmişini kullanıcı kısmından madde kısmına taşımak istiyorum fakat böyle bir hakkınız yok diyerek. Bir uzmandan yardım alın şeklinde bir uyarı aldım. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz teşekkürler.--İnsideplay (mesaj) 19.20, 22 Temmuz 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Selam @İnsideplay. Hangi bölümden veri alarak hangi maddeyi oluşturmak istiyorsunuz acaba? İlgili sayfaların (veri kaynağı ve oluşturulmak istenen madde) isimlerini [[MADDE ADI]] şeklinde buraya yazarsanız yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 20.35, 22 Temmuz 2018 (UTC)
Sayın @İnsideplay e-postanızı aldım. Siz maddeyi kendi kullanıcı sayfanıza oluşturmuşsunuz. Kullanıcı sayfanızda Kaynağı Değiştir bölümüne tıklayarak bulunan tüm içeriği KESİP; buradaki Ali Mutlu kırmızı bağlantısına tıklayarak tüm içeriği YAPIŞTIRIRSANIZ maddeyi açmış olursunuz. Ama bir refleks olarak maddeyi kontrol ettiğimde Kayda değerlik yönünden sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Lütfen yukarda belirttiğim şekilde maddeyi açmadan önce VP:KD ve VP:KİŞİ kriterlerini okuyup maddeyi bu kriterler doğrultusunda oluşturmanız. Aksi halde madde silinebilir. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 22.28, 22 Temmuz 2018 (UTC)

Interface administrators[kaynağı değiştir]

Teknisyenle arayüz yöneticisinin (interface administrator) farkını anlayan bana anlatabilir mi? Anladığım kadarıyla yetkiler hizmetliden alınıp arayüz yöneticisine verilecekmiş. Bazı vikilerde bu görev için teknisyen var ama. Rica etsem anlayan varsa açıklayabilir mi --TmѰ e12 10.42, 5 Ağustos 2018 (UTC)

Veronique Mueller[kaynağı değiştir]

Merhaba Veronique Mueller sayfasının Veronique Müller olarak değiştirilmesini istiyorum. İyi Vikiler.--On 15 (mesaj) 07.47, 10 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba @On 15. İsteğinizi buraya belirtebilirsiniz. Kolay gelsin. chanseyMesajYaz 16.30, 10 Ağustos 2018 (UTC)

Hakan Atabaş adlı sayfa hakkında.[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Bir çok haber sitesinde adım olmasına, Blockchain hakkında kitap yazmış olmama ve Geliyoo şirketinin sahibi olmama rağmen bir wiki sayfam yoktu, bu neden kendi adıma belli açıklamalar ile bir Wiki sayfası oluşturdum. Bir çok kaynağa konu olmuş çalışmam makalem ve yayınım mevcut. neden silme talep edildiğini anlamadım. Yabancı şirketlerin kişileri kayda değer olarak kabul ediliyor ülkemizde neden şirket yöneticileri yazar kimliği olan ve sektöre 20 yılını vermiş bir kişi kayda değer olarak kabul edilmiyor? Lütfen sorumu siz profesyonel olduğunuz için sorduğumu unutmayın. Sanırım silme talebini siz değiştirdiniz sadece lütfen eğer sayfada yapılması gereken bir şey var ise bana bildirin ona göre düzenleyelim. Teşekkür ederim.--Hakan Atabaş (mesaj) 13.45, 19 Ağustos 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba Sayın @Hakan Atabaş! Öncelikle hoşgeldiniz. Yaptığınız çalışmalardan ve Vikipedi’mize katkı verme isteğinizden ötürü şahsi tebriklerimi sunarım. Umarım ülkemiz ve şahısınız adına çalışmalarınız artarak devam eder. Elbet Vikipedi’de de aktif olmanızı bekleriz:) Bu noktada sizden ricam Genel kayda değerlik, kişiler için kayda değerlik ve otobiyografi bölümlerini incelemenizdir. Estağfurullah biz profesyonel kullanıcı değil, siz gibi sadece kullanıcıyız. Saygılarımla... chanseyMesajYaz 14.42, 19 Ağustos 2018 (UTC)

Site kullanımı[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Siteyi kullanmak neden bu kadar zor? Sadece bir özel mesaj göndermek bile mümkün değil. Vikipedi terminolojisi tıp kadar karışık bence. 4 tane ~ ile imza eklemenize gerek yok. İmza otomatik ekleniyor.--Cons419 (mesaj) 00.41, 9 Eylül 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhaba. Siteyi kullanmak zor değil @Cons419. Tam olarak ne yapmak istediğinizi yazarsanız yardımcı olunabilir. ChanSey 05.59, 9 Eylül 2018 (UTC)

İyi bir vikipedist olmak[kaynağı değiştir]

İyi bir Vikipedist olmak - 2[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İyi bir vikipedist olmak için kaç değişiklik yapmam gerekiyor? Bu imzasız yazı Serkan DEĞER (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Cevap Cevap Üste sorduğunuz soruya ilave edilecek bir cümle yok. Ama yine de sorunuzu cevaplandırayım. Sayıların bir önemi yoktur. Yani bizim şu kadar değişiklik yapan kullanıcılar iyi Vikipedist'tir gibi bir kıstasımız yoktur. Vikipedi'ye olumlu katkılar sağlayan herkes iyi Vikipedist'tir. Sadece olumlu katkılar vermeye çalışın. Ayrıca aynı soruyu tekrar tekrar sorup kullanıcıları meşgul etmeyin. Teşekkürler. --Turgut46 09.56, 17 Eylül 2018 (UTC)

Kategori:Osmanlıca medya ve alt kategorileri[kaynağı değiştir]

Merhaba Kategori:Osmanlıca medya kategorisi ve alt kategorilerinde neden "Osmanlı Türkçesi" değil de "Osmanlıca" kullanılmış? Belli bir nedeni mi var yoksa yanlış adlandırma mı? ~ Z (m) 21.51, 17 Eylül 2018 (UTC)

@HastaLaVi2, Vikipedi:Danışma masasına taşıyalı mı? Maddenin eski adından kalma diye tahmin ediyorum, ana maddeye uyum açısından taşıma yapılabilir.--RapsarEfendim? 06.45, 18 Eylül 2018 (UTC)

Vandal devriye[kaynağı değiştir]

Merhaba, daha önce bir site üzerinden parayla revizyon onaylayan Kullanıcı:Hasmetlihasmet'in yüzünü Vikipedi:Şikâyet/Arşiv/2016#Kullanıcı:Hasmetlihasmet konusunu açarak ortaya çıkartmıştım. Demin bu değişikliğe rastlayıp bunu onaylayan kişinin malum kişi olduğunu doğru tahmin etmiştim. Bu kişinin reklamlı değişiklikleri araya kaynaması için onaylanmaması gereken değişiklikleri onayladığı ve halen de mevcut sürümde olan bunun gibi değişiklikleri duruyor. Vikipedi'nin kalitesi için, onayladığı tüm değişikliklere göz atmanızda fayda var. İmza: Bir vikipedist. 46.154.0.23 20.46, 15 Ekim 2018 (UTC)

ːːHiçbir revizyonu para karşılığıyla onaylamadım, yanlış anlaşılmalar bulumakta.Hasmetlihasmet--Msj✔ 10.51, 16 Ekim 2018 (UTC)

Tiyek isimli sayfanın Üzüm Tiyeği olarak değiştirilmesi talebi:[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar.Tiyek isimli iki sayfanın bulunmasından dolayı üzüm ile ilgili sayfanın adının Üzüm Tiyeği olarak değiştirilmesini talep ediyorum.Saygılar dilerim.--Ahmet498812 (mesaj) 11.22, 3 Kasım 2018 (UTC)

Konu_başlığını_giriniz![kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Üzüm ile ilgili olan"Tiyek" sayfasının karışıklık olmaması için adının "Üzüm Tiyeği" olarak değiştirilmesi talep ediyorum.--Ahmet498812 (mesaj) 20.13, 26 Kasım 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Merhabalar Ahmet Bey. Araştırma yaptım ve TDK (Türk Dil Kurumu) Resmi Web Sitesi' nde de Tiyek olarak geçtiğini gördüm. Bence değiştirilmemesi daha iyi olacaktır. Teşekkürler. Mehmet İlkman (mesaj) 19.46, 27 Kasım 2018 (UTC)Mehmet İlkman

Beyaz Listeli Kullanıcı nasıl olabilirim?[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Merhaba değerli Vikipedistler uzatmaya gerek yok. Başlığımda da gördüğünüz üzere Beyaz Listeli Kullanıcı nasıl olabilirim? Rica etsem yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.--Mehmet İlkman (mesaj) 19.43, 27 Kasım 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın @Mehmet İlkman katkılarınıza devam ediniz; bir hizmetlimiz konuyla ilgilenecektir. Kolay gelsin. ChanSey 20.38, 6 Aralık 2018 (UTC)

"Dil" şablonu[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru İngilizce Vikipedi'deki {{Lang}} şablonundaki özelliklerden çoğu {{Dil}} şablonunda bulunmuyor. Türkçe Vikipedi'deki şablonu güncellemeyi denedim ancak {{Lang}} şablonu bir modül kullanıyor ve modüllerle aram pek iyi değil. Daha bilgili birisi Türkçe Vikipedi'deki {{Dil}} şablonunu güncelleyebilirse çok sevinirim. --CosmosAwaymesaj 17.26, 6 Aralık 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap Sanırım @HastaLaVi2 bir göz atabilir @CosmosAway... ChanSey 20.39, 6 Aralık 2018 (UTC)

Wikipedia Sayfasının Google'da Gözükmesi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question.png Soru Google'da biri aratıldığı zaman Wikipedia sayfası resim, önerilenler vs. şeklinde çıkarken bazı kişileri arattığımızda bu bilgiler gözükmüyor. Bu neye göre oluyor ?. 4 tane ~ ile imza eklemenize gerek yok. İmza otomatik ekleniyor.--Hellespontes (mesaj) 21.08, 6 Aralık 2018 (UTC)
 • Cevap Cevap