Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve kaliteli içerik sorumlusu Ahzaryamed tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Stephanie McMahon[kaynağı değiştir]

Geçen yıl bu maddeyi seçkin madde adayı olarak göstermiştim ve orada aceleci davranmıştım. Madde o zaman, tam olarak hazır değildi. Maddeye baktığımda, bu maddenin SM olamayacağını o zaman anladım. Aradan bir yıl geçti ve aktif olamadığım zamanlar da oldu. Bir yıl boyunca; kaç tane dikkatimi çeken yazım ile çeviri hataları varsa, hepsini ayrıntı üzerine ayrıntıyla inceleyip düzelttim ve hepsini düzelttiğimi umuyorum. Birkaç yönlendirmeyi hallettim, birkaç tane kırmızılı yazılı olanları yok ettim, biraz daha fazla bilgi ekledim ve birkaç kaynak daha bularak kanıtları iyice güçlendirdim. Mutlaka benim gözümden kaçan bir/birkaç hata vardır. Bu adaylık, bu kez ne kadar sürede sonuçlanır bilmiyorum ama benim en çok istediğim; maddenin düzenli ve kaliteli bir şekilde olması (illa KM olmasından bahsetmiyorum). Bütün görüşlerinizi bekliyorum ve adaylığın en kısa sürede sonuçlanmasını diliyorum. --Ozankra (mesaj) 15:32, 30 Kasım 2015 (UTC)

 • Destek Destek Eline sağlık. Üzerinde epey çalışılmış, iyi bir iş ortada. --►Cekli829 07:47, 1 Aralık 2015 (UTC)

Russell Westbrook[kaynağı değiştir]

Herkezin bildiği gibi daha önce Kevin Durant maddesini seçkin maddeliğe kavuşturmuştum. Şimdi aynı takımda basketbol oynayan Westbrook maddesinide elimden geldiğince geliştirmeye çalıştım. Maddenin şahsi kanaatımca güzel bir hal aldığını düşünmekle beraber kaliteli madde kıstaslarınıda karşıladığını düşünüyorum ve bu sebeple kaliteli madde olması için aday gösteriyorum. Objektif yorumları ve oyları bekliyorum saygılarımla. Gençfenerbahçeli98 22:19, 24 Kasım, 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum yazım problemleri çok fazla göze çarpıyor. konuyla ilgili vikipedistlerden maddeyi okumalarını ve düzeltmelerini isteyebilirsiniz. --kibele 21:48, 25 Kasım 2015 (UTC)

Aşk (film, 2013)[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki maddeyi çevirerek başladığım çalışma, düşünceme göre onu da geçti ve daha iyi bir iş çıktı ortaya. Maddeyi okuyan birinin "bunları okumadan olmaz" diyebileceği maddeleri açtım, eleştirmenlerin biyografisini okumanın, bu maddenin anlaşılabilirliğine gölge düşürmediğini düşünerek bazı maddeleri açmadım. "Şunu okumazsam olmaz" denen maddeler varsa açabilirim, problem değil. Kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:17, 23 Kasım 2015 (UTC)

İngilizce Vikide maddeleri çok çabuk parçalıyorlar bana göre. Şu an aman aman bir uzunlukta olduğunu düşünmüyorum, bu yüzden ayrı bir madde olmasını da doğru bulmuyorum. Maddeyi de zamanında tıkladığım için rengi farklı gözüküyor, gözden kaçmış. Açarım en kısa zamanda.--RapsarEfendim? 16:11, 23 Kasım 2015 (UTC)
Maddeyi açtım, not düşeyim.--RapsarEfendim? 21:52, 23 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Üzerinde epey çalışılmış, iyi bir iş ortaya çıktı bence. Destekliyorum. --Diyapazon, 16:45, 23 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum düşük giriş cümlesi ve ardından üç satırda üç 'sonrasında' ve devamında yine bozuk cümleler görünce gerisini okuyamadım, kusura bakmayın. bir son okuma gerekiyor buraya getirmeden önce. --kibele 22:20, 23 Kasım 2015 (UTC)
Estağfurullah, okumayın isterseniz, benim için hiç sıkıntı değil.--RapsarEfendim? 22:34, 23 Kasım 2015 (UTC)
nezaketle aranızın iyi olmadığını biliyoruz. benim okumam gerekmeyebilir ama sizin okumanız gerekiyor. madde çeviri kokan yanlış cümlelerle dolu zira. bir de 'Maddeyi okuyan birinin "bunları okumadan olmaz" diyebileceği maddeleri açtım' diyerek başkaları adına da karar vermeniz ilgimi çekti. bırakın o tür yorumları başkaları yapsın. --kibele 22:38, 23 Kasım 2015 (UTC)
Nezaket öyle mi? Ortada günler, haftalar ayrılarak karşılıksız olarak yapılan iyi ya da kötü bir çalışma varken, emeğinize sağlık gibi bir laf etmeden direkt olarak "okuyamadım" ve "bir son okuma gerekiyor buraya getirmeden önce" gibi ifadeler kullanılıyor. İster okuyun ister okumayın ister eksiklikleri belirtin ister şu şu sebeplerle olumsuz bakıyorum deyin ama önce bir emeği takdir edin, takdir etmeseniz de "nezaketle aranızın iyi olmadığını biliyoruz" gibi konuyla alakasız ve tamamen şahsımla alakalı bir ithamda bulunmayın. Bunları emeğe saygısızlık olarak algılıyorum "şahsen". Konuyu da kendi adıma burada kapatmak istiyorum, zira adaylıkla hiçbir alakası yok. Yalnızca bunu sürekli olarak hissettiğimden dile getirmek istedim.--RapsarEfendim? 00:03, 24 Kasım 2015 (UTC)
vikipedi'de her gün onlarca kullanıcı yüzlerce katkı yapıyor karşılıksız olarak. bu tip kişisel beklentilerimizle değil, vikipedi'nin kurallarıyla konuşuyor, iletişim kuruyoruz. ve de burada yapmadıklarımızla değil ('eline sağlık demedin') yaptıklarımızla ('okumazsan okuma') nezaket ilkesine uygun davranıyor ya da davranmıyoruz. daha önce pek çok maddeyi düzelttim, yorum yaptım. bu yorumlara uyarak düzeltmeler yaptığınız hâlde bir teşekkür etmeden ve yorum yapmadan geçtiğinizi de unutmayın, madem emeğe saygıdan söz ettiniz. konu şu: çalıştığınız maddeleri bir an önce seçkin içerik adaylığına getirmekte acele ediyorsunuz. bu nedenle çoğu zaman aynı sorunla karşılaşıyoruz. çalışmanın, çevirinin biraz demlenmesini beklemek ve bu okumaları yapmak gerekiyor. --kibele 15:20, 24 Kasım 2015 (UTC)

Juche Kulesi[kaynağı değiştir]

Madde gerekli kaynaklar verilerek düzenlendi, görseller ve bilgi kutusu eklenerek düzgün bir biçime kavuşturuldu. Ayrıca internette yüksek sayıda aratılması nedeniyle bu maddenin önemli olduğunu düşünmekteyim. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:24, 12 Kasım 2015 (UTC)

Diyapazon, bahsettiğiniz maddeler yaratıldı, --Ahmet Turhan (mesaj) 16:44, 15 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Açıkçası bu tür anıtlarla ilgili maddelerin (bence) zaten oluru bu kadar olmalı. Yanlış anlamayın maddeye yaptığınız katkılar gayet iyi. Lakin o gerekli değeri aşmadı gibi. Belki biraz daha geliştirilmeli. Ha şimdi diyeceksiniz ne ekleyeyim? Açıkçası bilmiyorum. Sonuçta ben bu madde de yeteri kadar bilgiye sahip değilim. Bir de şu ücret yazısı var bence onda TL'ye çevirme kısmını kaldırmalıyız. Her ne kadar yaklaşık değer olduğunu belirtsenizde uygunsuz gibi. Malum bu fiyatlar bir krize göre artış gösterir eski kalır. Hoş durmaz.
  Beyaz Deriili (mesaj) 16:00, 15 Kasım 2015 (UTC)
Ücret kısmının kaldırılmasına katılıyorum. Ayrıca seçkin madde seçmiyoruz, maddenin kısa olması (ki çok kısa değil) sorun olmamalı. --Diyapazon, 17:00, 15 Kasım 2015 (UTC)
Haklısınız, söyledikleriniz gayet mantıklı geldi, o kısım çıkarıldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:29, 16 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Aslında doğru. Kaliteli madde seçkin madde değil. Bu ücret kısmı kaldırıldığına göre ben destek veriyorum.
  Beyaz Deriili (mesaj) 17:11, 16 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Şöyle bir bakınca İngilizce ve hatta Korece Vikipedi'deki maddelerden daha iyi duruyor, ancak kaliteli madde olamayacak seviyede. Arka plan başlığında Juche anlatılmış, heykel ile alakalı hiçbir bilgi yok. Geriye iki başlık kalıyor yapıyla alakalı olan. Onur Anıtı ile kıyaslanırsa görece zayıf kaldığını düşünüyorum. Maddede şunun, şunun ve şunun gibi (ve diğer bazı kaynaklar) daha akademik/güvenilir kaynaklar tercih edilmeli. Şahsen bu tip maddelerden uzak durmamın sebebi yerel dilde kaynaklara erişme sıkıntısı. Maddede hiç Korece kaynak yok, yakın coğrafyadaki dillerden Rusça, Çince, Japonca kaynak yok. Bu dillerdeki kaynaklar bir şekilde taranırsa çok daha ileri seviyede bir madde olabileceği kanaatindeyim.--RapsarEfendim? 23:25, 21 Kasım 2015 (UTC)
Rapsar, yorumunuz için teşekkürler. Maddeye birtakım yeni bilgiler ve kaynaklar ekledim. Bununla birlikte heykelleri tablo şekline getirdim. Daha fazla ne yapılır emin olamıyorum, zira anıtla ilgili (ve yapılmasına neden olan fikirler) çokça bilgi verildi, etrafında hangi ünlü anıtların ve binaların olduğu dahi şu an yazılı. Başka ne tür bilgiler eklenebilir bilemiyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 02:30, 23 Kasım 2015 (UTC)
Dediğim gibi başka dildeki kaynaklar gereken bilgileri verecektir diye düşünüyorum, Kore'deki bir yapı için Korece hiçbir kaynak kullanılmamış olması sorun teşkil ediyor, bence.--RapsarEfendim? 10:18, 23 Kasım 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Rapsar, yapılan taramalar sonucu maddeye birçok Korece ve Çince kaynaklar eklendi. Dediğiniz gibi kaliteli, şık ve içerik bakımından kapsamlı durdu. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:26, 23 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Elinize sağlık Ahmet Turhan. Gayretlerinizle çok güzel bir madde olmuş. Bana göre kule hakkında Türkçe bilgi almak için internetteki en iyi kaynak olmuş. Görülebilecek tüm kusurları ortadan kaldırmışsınız. Ben destekliyorum. - OkanfanEvet benim? 13:57, 23 Kasım 2015 (UTC)

Marksizm-Leninizm[kaynağı değiştir]

20. yüzyıldan itibaren tarihinde son derece önemli bir yer tutan ve halen genel dünya politikasında etkin politik bir ideoloji olan bu konu, gerekli kaliteli içeriklere sahip olduğunu düşünmekteyim. --Ahmet Turhan (mesaj) 02:33, 22 Ekim 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğinize sağlık. Henüz detaylı okumadım, kabaca baktım. Tarihçe kısmı yok, günümüzdeki durumu yok. Kaynaksız ve kişisel yoruma dayalı ifadeler var, "Sömürgecilik ile ilgili ortaya koyduğu düşünceler Marksizm-Leninizm ideolojisinin temel taşını oluşturacak ve günümüzde de güncelliğini koruyan bir çok partinin programı olacaktır." gibi "Bu noktada Marx'ın saptaması, partinin sosyalist devrim için bir aygıt ve proleteryanın örgütlenmiş bir biçimi, onun buluşma alanı olmasıdır." gibi "Devrimi yapansa, proletaryanın bizzat kendisidir." gibi vs. "Büyük", "çokça" gibi sıfatlar çok kullanılmış, "neye/kime göre?" sorusu sorulabiliyor, nesnel kavramlar değil. Kaliteli madde olması için erken olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 08:01, 22 Ekim 2015 (UTC)
Sayın Rapsar, cümleleri daha bilimsel kaynaklara oturtmak ve ilgili kaynakları eklemek suretiyle maddede birtakım değişiklikler yaptım. Ayrıca birtakım görseller de ekledim. cümle hakimiyetinin oluşması bakımından, bir göz atar mısınız? Bu maddenin kaliteli bir madde olmasını istemekteyim, bunun için bana yardımcı olursanız ve neler yapmam gerektiğini belirtirseniz sevineceğim, çünkü baştan bu maddeyi oluşturmak için epey emek harcadım. Bu sebeple kaliteli olması için elimden geleni yapmak istemekteyim.--Ahmet Turhan (mesaj) 05:39, 25 Ekim 2015 (UTC)
Bununla birlikte olaylar nesnel kavramlarla ile açıklanarak, ilgili kişilerden verilen alıntılar dışında, kişisel yorum olarak algılanabilecek cümleler çıkartıldı. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:05, 25 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Ahmet Turhan'a emeği için teşekkür ediyorum. Gayet güzel olduğunu düşünmekteyim. Lakin şu KDHC hakkında benim bildiğim KDHC'de Marksizm-Leninizm+Juche yoktu. 1992'de Kore İşçi Partisi Marksizm Leninizmi tamamıyla çıkarıyordu. Oraya bir açıklık getirmemizin gerekli olduğunu düşünmekteyim.
  Beyaz Deriili (mesaj) 20:57, 26 Ekim 2015 (UTC)
Yorumlarınız için teşekkür ederim Beyaz Deriili. Benim bilgim şu yönde: Juche ideolojisi Marksizm-Leninizm teorilerini reddeden bir felsefe değil, tam aksine değişen dünya şartlarında, ülkenin ve sistemin hayatta kalabilmesi için geliştirilen bir teori. Yani "Biz artık Marksist-Leninist değiliz, bu teori yanlıştı, bizim ürettiğimiz Juche doğrudur" gibi bir konu söz konusu değil. Hatta teoriye büyük katkılarda bulunan Kim İl-sung durumu şu şekilde açıklamıştır;
Kim İl-sung, Juche'yi şu şekilde tarif etmektedir; (Kaynak: Kim İl Sung, Kore Devrimi Üzerine, "Juche ve Devrimci Dayanışma", Teori Yayınları, s. 13-15)
« "Savaş sonrası yıllarda Parti içinde ideolojik cephede verilen başlıca mücadeleler; klikçiliğe karşı ve Parti birliğini güçlendirmek için mücadele, dogmatizme karşı Juche'yi yerleştirmek için mücadele ve modern revizyonizme karşı, Marksizm-Leninizmin arılığını korumak için verilen mücadele idi. Parti birliği ve tutkunluğu için mücadele, Juche'nin yerleştirilmesi çalışmaları olmaksızın düşünülemezdi. Partimiz her zaman Marksizm-Leninizm'in temel ilkelerine sıkı sıkıya sarıldı ve aynı zamanda dogmatizmi reddeden yaratıcı tavra bağlı kaldı, Marksizm-Leninizm'i kendi tarihsel koşullar ve ulusal özelliklerimize uygun olarak uyguladı. Parti başkalarına dayanmayı reddeden, kendi gücüne dayanma ve kendi sorunlarını tamamen kendisi tarafından çözümlenmesi ruhuyla hareket ederek ve bu arada da uluslararası devrimci güçlerle olan işbirliği ve dayanışmasını sürekli olarak güçlendirerek bağımsız tavrını daima sürdürmüştür. Parti'nin değişmeyen tutumu ve çizgisi şöyledir; İdeolojide Juche (Kendi gücüne güven), politikada bağımsızlık, ekonomide kendi güçlerine güven, ulusal savunma kendini-savunma." »
Burada teorisyenin kendi ağzından görüldüğü üzere ve kendi okuduklarımdan analiz ettiğimden yola çıkarak, durumun Marksizm-Leninizm'i reddetmek değil, üstüne çeşitli fikirler koyarak bir sahiplenme olduğunun gayet açık olduğunu düşünmekteyim.--Ahmet Turhan (mesaj) 21:23, 26 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek

Emeklerinize sağlık titiz bir çalışma olmuş Dikkatinizden kaçan bir eksiklik olduysada onuda el birliği ile düzeltebiliriz--Lucky Lucianom 19:49, 10 Kasım 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Bu madde yeterince uzun ve detaylı bilgiler içermekte. Üstelik birçok kaliteli maddeye göre de daha içerikli. Bu sebeple Kaliteli Madde değil de Seçkin Madde adayı olsa daha uygun olmaz mı?--Ahmet Turhan (mesaj) 11:21, 14 Kasım 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Geçmişinden görülebileceği gibi maddede sürekli bir çalışma mevcut. Önce çalışmanın tamamlanması, her şeyin tamam olduğu düşünüldüğü zaman aday gösterilmesi gerekiyordu. Adaylık sürecinde yapılacak ufak değişiklikler istisna elbet. Kalıcı değil.--RapsarEfendim? 15:29, 15 Kasım 2015 (UTC)
Haklısınız, yalnızca tarafımdan bu zaman zarfı içerisinde okuduğum bazı kaynaklardan ekleme yapılması uygun görüldü. Ancak son tahlilde şu an çalışmanın son halidir (ufak küçük istisnai değişiklikler hariç). --Ahmet Turhan (mesaj) 16:01, 15 Kasım 2015 (UTC)

FIFA Dünya Kupası (kupa)[kaynağı değiştir]

Şu anda kaliteli madde olan İngilizce Vikipedi'deki maddeden daha düzenli, derli toplu, doyurucu olduğunu düşünüyorum. Orada blog kaynakları, güvenilir olmayan kaynaklar mevcut, onlar yerine daha iyi kaynaklar kullandım, kaynak bulamadıklarımı kaldırdım. İtalyanca, İspanyolca ve Fransızca Vikipedilerdeki maddelerin kaynaklarını da kullandım az çok. Kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 20:57, 27 Eylül 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Madde güzel olmuş ama, hala bazı noktalarda eksiklikleri var. Mesela kırmızı maddeler var. Kırmızılar mavileşsin o zaman tam olacak. Başka bir yorumum yok, hazırlayan arkadaşın ellerine sağlık.--Fikirmsj 12:34, 4 Ekim 2015 (UTC)
Teşekkürler yorum için. Yıllardır dediğim gibi "kırmızı bağlantıların olması" kriterlerimiz arasında yer almamakta. "Şu maddeyi okumazsam bu maddeyi anlayamam" dedikleriniz varsa -ki benim için yok şu an- onları belirtirseniz açarım.--RapsarEfendim? 14:26, 4 Ekim 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı vikipedi'de iç bağlar maddelerin daha iyi anlaşılması için verilir. dolayısıyla tamamı maddelerin anlaşılması için gereklidir. 'seçkin içerik' elden gelenin en iyisinin yapılması anlamına gelir ve bu da kriterler arasındadır. kırmızı bağları olan maddelerin aday gösterilmeden önce bu sorundan kurtulması gerekiyor. --kibele 18:15, 6 Ekim 2015 (UTC)
 • Seçkin değil, kaliteli içerik adayı olan maddedeki kırmızı bağlantıların tamamı açıldı.--RapsarEfendim? 10:33, 23 Ekim 2015 (UTC)
seçkin içerik meselenin tamamına verilen bir çatı isimdir. seçkin maddeler, listeler, resimler ve kaliteli maddeler alt başlıklardır. ve ' 'seçkin içerik' elden gelenin en iyisinin yapılması anlamına gelir' de bu nedenle söylenmiş bir cümledir. --kibele 11:00, 23 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Emeğine sağlık. Daha önce belirtilen eksiklikler zaten giderilmiş. Şu an hiçbir sıkıntı yok. --Ozankra (mesaj) 18:25, 30 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Ellerine sağlık, oldukça akıcı bir üsluba sahip madde. Bir iki yazım hatası dışında bir eksiklik göremedim. İngilizce versiyonuna da göz gezdirdim ve maddenin aşağı kalır bir yanı yok gibi. Kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum. Madde de yer alan Maradona'nın fotoğrafı silinmiş galiba, onu yeni bir fotoğrafla değiştirebilir miyiz.Sait71 07:42, 16 Kasım 2015 (UTC)
Teşekkürler yorum için. Başka bir resim ekledim, tamamdır.--RapsarEfendim? 08:45, 16 Kasım 2015 (UTC)
 • Destek Destek Emeğine sağlık, madde kaliteli madde olmaya uygun diye düşünüyorum. Kupayı kazananlar ülkeleri tablo halinde yapsak nasıl olur Rapsar? --Uğurkentmesaj 21:33, 29 Kasım 2015 (UTC)

Slav Thomas[kaynağı değiştir]

KM olan İngilizce Vikipedi'deki sayfadan çevirdim ve yeni maddeler açarak kırmızılıkları giderdim. Yzkoc (mesaj) 12:05, 21 Eylül 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık, maddeyi okudum. Kaynak bakımından sıkıntı yok, gayet güvenilir ve konunun uzmanlarınca yazılan kaynaklar kullanılmış. Birkaç düzeltme yaptım, bazı bağlantılar verilmemişti onları verdim. Bu kırmızı bağlantıların birçoğunun, maddenin anlaşılması için açılması şart diye düşünüyorum. Öte yandan bazı Yunanca özel adların yazımında sıkıntılar var, Echimos, Choireus gibi. Bunların Viki maddelerini bulamadığımdan Yunanca yazılışlarını kontrol edemedim.--RapsarEfendim? 19:40, 28 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar, kırmızı bağlantıların hepsini açtım.Yzkoc (mesaj) 21:33, 5 Ekim 2015 (UTC)
Merhaba, Ehimos olarak düzelttim ama "İkonium'un kuzeybatında Kaballa'da yerleşik Choireus" olarak geçiyor. Bu isim bence şimdilik kalsın.Yzkoc (mesaj) 07:42, 8 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum teşekkürler.. okuduğum kısımlarda bazı ifade sıkıntıları var. bir ara tamamını okumaya çalışırım ama eğer maddeden yeterince uzaklaştıysanız siz de bir son okuma yaparsanız iyi olur. bir örnek olarak Erken dönem hayatı ve kariyeri bölümünün ilk cümlesini söyleyebilirim. --kibele 18:22, 6 Ekim 2015 (UTC)
Kullanıcı:Kibele, ben belirtilen yeri elden geçirdim. Kalan kısmın üzerinden geçiyorum. Ancak üzerinde çok çalışılınca körlük oluşuyor. Tamamını okuyacak zaman bulursan çok sevinirim. Yzkoc (mesaj) 13:50, 8 Ekim 2015 (UTC)
bilirim o körlüğü, 'maddeden yeterince uzaklaştıysanız'ı o yüzden söylemiştim. zaman bulmaya çalışırım. teşekkürler. --kibele 14:16, 8 Ekim 2015 (UTC)
 • Destek Destek Emeğinize sağlık, şu an için bir sıkıntı göremiyorum.--RapsarEfendim? 10:22, 23 Kasım 2015 (UTC)

Ersan İlyasova[kaynağı değiştir]

İlgili maddenin içeriği oyuncunun profesyonel kariyer öncesi ve devamını bir bütün halinde kronolojik olarak ve gerekli kaynak bilgileri eklenmek suretiyle detaylandırılmış ve içeriği oldukça zengin hale getirilmiştir. Dolayısıyla kaliteli madde olabilmek için gerekli nitelikleri haiz duruma gelmiştir. Yusuf Alpay (mesaj) 23:15, 17 Eylül 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık. NBA kariyeri çok detaylıyken özellikle Türkiye kariyeri çok zayıf kalmış. Aynı maddelere tekrar tekrar bağlantı verilmesi, tarihlere bağlantı verilmesi, NBA dışındaki kariyerinin istatistiklerinin olmaması eksik noktalar. 33 kaynak da bu madde için yetersiz; 2011-12 sezonu, 2012-13 sezonu, 2013-14 sezonu başlıklarında hiç kaynak yok mesela.--RapsarEfendim? 21:14, 27 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Birkaç hafta önce Rapsar'ın dediklerine katılıyordum. Ama şu an sayfada çalışma var, çalışma bittikten sonra ben de değerlendirmemi yapacağım. --Ozankra (mesaj) 18:27, 30 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum "Türk" ile "NBA", her adı geçtiğinde tekrarlayan iç bağlantısı var. Bir-iki tekrar iç bağlantı yeterli olacaktır. Yani, dediğim kelimelerin sadece ilk geçtiği yerde iç bağlantı olması yeterlidir. --Ozankra (mesaj) 23:38, 11 Kasım 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı Madde'yi ben düzenleyip aslında daha sonra kaliteli madde adaylığına göstermeyi planlıyordum. Fakat yusuf kardeşim önce davranmış neyse canı sağolsun. Müsait olduğum zamanda benim yada başkasının maddeyi yeniden düzenlemesi sezon kısımlarının kısaltılıp kaynaklandırılmasının yanında düzenli bir hale gelmesiyle birlikte kaliteli madde adayı olarak düşünülebilceğini zannediyorum. Ancak şu haliyle kaliteli madde olması imkansız. Gençfenerbahçeli98 22:33, 24 Kasım, 2015 (UTC)

Sustuysam[kaynağı değiştir]

- Seyit mesaj 08:08, 2 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerinize sağlık. Baştan sona yapılan eklemeler için gayet başarılı bir madde. --Ozankra (mesaj) 01:41, 4 Eylül 2015 (UTC)
seçkin içerik tartışmaları bir oylama değildir. "Ellerine sağlık" demek yerine, maddenin ve seçkin içeriğin ve dolayısıyla vikipedi'nin gelişmesine katkıda bulunmak gerekir. --kibele 09:04, 4 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Ozankra, maddeyi okuyup hiçbir sorun görmemiş olabilirsin. Bu şekilde "oyumu geri çekiyorum" demek, maddeyi okumamış olduğunu göstermez mi?--RapsarEfendim? 17:11, 5 Eylül 2015 (UTC)
Tabi ki de maddeyi okumadığımı göstermez, eskisi gibi 5 saniye bakıp geçmiyorum ama "ellerine sağlık" cümlesi oylamada kabul edilmeyince ben de çare olarak oyumu geri çekmek zorunda kaldım. --Ozankra (mesaj) 17:15, 5 Eylül 2015 (UTC)
Kabul edilmez diye bir şey yok elbette. Aday gösteren kullanıcıya göre şu an hiçbir kusur yok ya hani, demek ki sana göre de hiçbir kusur yok. Seri bir biçimde, maddeleri okumadan desteklemekse mevzu, her daim olduğu gibi buna karşıyım (bunu yaptın demiyorum).--RapsarEfendim? 17:22, 5 Eylül 2015 (UTC)
Zamanında eklemeler yapıp SM haline getirdiğim Jérôme Rothen maddesini biliyorsundur. O madde de buna benzer eklemeler yapılmış (yani baştan sona tamamen eklenmiş bir madde). Ben de o yüzden "ellerine sağlık" dedim ve maddede herhangi bir hata görmeyip destek oyunu kullandım, o kadar. Başka bir sebebi yok. --Ozankra (mesaj) 17:28, 5 Eylül 2015 (UTC)

Açıklama: Ozankra şurada belirtilen şekilde hareket edildiği sürece seçkin içerik sorumlusu olarak tüm yorumları dikkate alacağım. Yorumunuzun üzerini çizmeniz gerekmemekte ve pek bir şey ifade etmemekte. Size uyarıda bulunan kullanıcının birkaç gün önce başka seçkin içerik tartışmalarında seri ve gerekçesiz oylar kullandığını da hatırlatayım.[1][2][3][4]--B.S.R.F. 💬 17:45, 5 Eylül 2015 (UTC)

B.S.R.F.; Sanırım çizgiyi geri alıp oyumu kullanmamda sakınca yok. Doğru mu anladım? --Ozankra (mesaj) 17:52, 5 Eylül 2015 (UTC)
Ozankra VP:OY politikasındaki kriterleri sağladığınız için oy kullanmanızın önünde bir engel yok.--B.S.R.F. 💬 17:57, 5 Eylül 2015 (UTC)
BSRF; ben de doğru kriterleri sağladığımdan eminim. Fakat kibele uyarınca şaşırdım, çünkü "ellerine sağlık" cümlesini birçok kez kullandım, Rapsar'ın aday gösterdiği maddelerde bile ve kimseden böyle bir uyarı almamıştım. Şaşırdım doğrusu ama size teşekkür ederim. Doğru olanı yaptığımı öğrendim sayenizde. --Ozankra (mesaj) 18:00, 5 Eylül 2015 (UTC)

doğru olan seçkin ve kaliteli maddelerin geliştirilmesi yönünde yorum yapmaktır. yorumunuzun geçersiz olduğunu söylemedim, ortada bir yorum yok çünkü. maddelerin kusursuz olduğunu söylemek çoğu zaman zordur. okuduysanız en azından bir çift lafınız olmalıdır. tıpkı 'eline sağlık' deyip geçtiğiniz şu adaylıkta olduğu gibi yazım hataları, ifade yanlışları her zaman mevcuttur ve seçkin içerik adaylıklarında bunların düzeltilmesi ve 'vikipedistlerin elinden gelenin en iyisi' olan maddeler ortaya çıkartılması gereklidir. seçkin resim adaylıklarındaki oylarımı 'seri ve gerekçesiz oylar' olarak belirten kullanıcı yanlış yönlendirme yaparak kendi seçkin içerik sorumluluğunu da şaibeli hâle getiriyor. seçkin resimler madde içeriklerinden farklıdır, hele de önceden şöyle bir göz attıysanız ve belirgin bir kusur görmüyorsanız destek oyu verirsiniz. tıpkı onlarca kullanıcının yaptığı gibi. destek verirken yorum yapan kullanıcı sayısı çok azdır ki kimlerin olduğunu görmek için geçmişteki seçkin resim oylamalarına göz atabilir merak eden. ayrıca 'tüm yorumları dikkate alacağım' denmiş de bir eline sağlık da ben diyeyim uğramışken. kolay gelsin herkese. --kibele 12:35, 7 Eylül 2015 (UTC)

Yorum Yorum bir iki yazım düzeltmesi yaptım. "yaşadığı haksızlıklar yüzünden depresyona girdi", "Türkiye'de gündem olmuştu." gibi ansiklopedik olmayan ifadeler düzeltilse iyi olur. 'kendi', 'kendisi' 'kendisinin' kullanımlarını ayıklamak gerekiyor. --kibele 13:08, 7 Eylül 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Şöyle bir değişiklik yaptım kibele. - Seyit mesaj 19:34, 8 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum
 1. TDK'nin sitesine baktım ve orada sadece "Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 28 Aralık 1982’de göreve başladı. Lale Festivali 25 Haziran’da başlayacak./Belirli bir tarihi belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar: Okullar genel­likle eylülün ikinci haftasında öğretime başlar. Yürütme Kurulu toplantı­larını perşembe günleri yaparız." açıklaması var. Maddedeki "Aralık 2003, Kasım'da" gibi kullanımlar belirli bir tarih ifade etmiyor, küçük harfle yazılmalı.
 2. Olayların sıralanmasında bir problem var, madde karmaşık. Mesela girişte " Mankenliği bırakarak 2003 sonunda çıkardığı Sonunda adlı EP ile müzik kariyerine adım atan Önal, bu çalışmasının ardından uzun yıllarını yeni albümünü hazırlamak için harcadı. Ortaya çıkardığı ilk albümü beğenmeyince yayımlamaktan vazgeçti ve çalışmalara yeniden başladı, daha önceden albüm anlaşması yaptığı Universal Müzik'in 2004'te iflas etmesi yüzünden bir dönemini de yeni bir plak şirketi aramakla geçirdi. Ayrıca depresyona girdi ve bir mali kriz atlattı. Bu sebeplerden dolayı albümün çıkış süresi birkaç yıl uzadı." bölümünde ilk albümünün yapımına uzun yıllar harcaması şirketin iflas etmesi, depresyona girmesi vs yüzünden mi yoksa bu sebepler o ilk albümü çöpe atıp baştan başladığı yeni albüm hakkında mı?
 3. Video Klip başlığında "2008'den sonra altı yıl kendisine ait bir şarkı çıkarmadı ve 2014'te "Çak Bir Selam" single'ı ile tekrar müziğe döndü." cümlesi de sıkıntılı. Sadece "Bu albümden sonra 2014'e kadar kariyerine ara verdi." desek daha iyi olmaz mı? --Merve (mesaj) 10:48, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap
 1. Öncelikle değerlendirme için teşekkürler. Ancak burada belirttiğimiz kasım, bir önceki cümleyle bağlantılı olduğu için yıl anlaşılıyor ve bu yüzden büyük harf kullanmak gerekiyor.
 2. Yeni albüm hakkında. Yeni albüm dediğimiz de Sustuysam oluyor. Şöyle bir değişiklik yaptım, olmamışsa yeniden düzenlemeler yaparım.
 3. Kurduğunuz cümle daha güzel ancak 2012'nin sonunda BeeGee ile yaptığı bir düet var [5]. Bu yüzden müziğe ara verdi ifadesini kullanmadım. - Seyit mesaj 19:31, 18 Eylül 2015 (UTC)
Eylül 2015 yazınca belli bir günden bahsedilmiyor, net bir tarih değil o yüzden maddede cümle içinde 21 Eylül gibi net bir tarih belirtmeyen yerlerde ayın baş harfi küçük olmalı. Öyle bir düet varsa "tekrar müziğe döndü" demek de doğru olmuyor? :) --Merve (mesaj) 10:00, 21 Eylül 2015 (UTC)
Düzelttim. - Seyit mesaj 16:49, 21 Eylül 2015 (UTC)

Estergon Kuşatması[kaynağı değiştir]

Daha önceki adaylık ilgi azlığı sebebiyle olumsuz sonuçlandırılmıştı. Herhangi bir ekleme yapmadım, çok çok ufak dokunuşlar yaptım yalnızca. Tekrar aday göstermek istiyorum.--RapsarEfendim? 22:03, 25 Ağustos 2015 (UTC)

 • Ellerine sağlık. Boş günümde biraz KM ve SM adayı maddeleri inceleyim dedim ve ilk sırada bu çıktı. Giriş kısmı güzel olmuş. Özellikle bir tarih maddesi için "tarafsız" bir dile yakın. Örneğin, "... kuşatma sonrasında şehir Osmanlı egemenliğine girdi." cümlesi yerine fethetti veya işgal etti tarzı bir cümle de kullanılabilirdi. :) Bunun dışında "İspanyolların başlarında Martín Lascano ve Francisco Salamanca, Almanların başında Tristan Vierthaler ve Michael Regensburger, İtalyanların başında ise Torielli ve Vitelli isimli komutanlar vardı" cümlesinde ismi geçen komutanlardan kayda değer olanlara iç bağ verilebilir. Ayrıca kuşatma başlığına eklenecek biraz daha ayrıntı bulunursa çok daha güzel olur madde için. Bir yazım hatası dışında gözüme bir şey çarpmadı. Ellerine sağlık. 2 hafta süren bir kuşatma için yeterli ve açıklayıcı olmuş.Sait71 08:43, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Değerlendirme için teşekkürler. O komutanların kayda değer olduğunu zannetmiyorum, adlarını dahi zar zor buldum :) Bulabildiğim kaynaklar bunlar ve içerisinde kuşatmaya dair anlatılanlar bu kadar. Yine de bir kez daha kontrol edeyim.--RapsarEfendim? 08:59, 29 Ağustos 2015 (UTC)

Karşı Karşı bir ekleme yapılmadığı için önceki adaylıktaki yorumlarım geçerlidir. adaylık 'Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.' diye kapatılmış, ilgi azlığından söz edilmiyor. --kibele 12:45, 1 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. Bu arada Rapsar'ın dediği gibi; her ne kadar 'Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.' diye yazsa da, katılımcı az. Görüşe katılma açısından "destek" ile "karşı" oyun hiç olmadığı bir adaylık olmuş daha önceki. --Ozankra (mesaj) 01:44, 4 Eylül 2015 (UTC)
seçkin içerik tartışmaları bir oylama değildir. geçen tartışmada söylenenler konusunda hiç bir şey yapılmamış, madde aynen yeniden buraya getirilmiştir. o zaman 'karşı' denmemesi bu geleneğe saygıdandır. oradaki tartışmalara ilişkin hiç birşey söylemeden "Ellerine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş.". demek yerine, maddenin ve seçkin içeriğin ve dolayısıyla vikipedi'nin gelişmesine katkıda bulunmak gerekir. --kibele 08:26, 4 Eylül 2015 (UTC)

Edirne'nin Fethi[kaynağı değiştir]

Farklı kaynaklar farklı şeyler söylediği için madde yazımı oldukça zor oldu. Konuyla ilgili güvenilir diyebileceğimiz kaynakların tamamına eriştim zannediyorum ki. Kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:41, 25 Ağustos 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerine sağlık, güzel olmuş. Bu arada madde son anda 20 KB olmuş, yoksa adaylığa alınmama ihtimali yüksekti. --Ozankra (mesaj) 01:40, 4 Eylül 2015 (UTC)
seçkin içerik tartışmaları bir oylama değildir. "Ellerine sağlık. Güzel olmuş.". demek yerine, maddenin ve seçkin içeriğin ve dolayısıyla vikipedi'nin gelişmesine katkıda bulunmak gerekir. --kibele 09:02, 4 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum halil inalcık büyük tarihçidir ama bir tarih maddesinin büyük oranda ondan aktarılması seçkin içerik açısından sorunludur. büyük ölçüde ondan kaynaklandırıldığı gibi madde içinde de referans verilmiş. maddede hiç görsel olmaması da kaliteli madde olmanın önündeki engellerden biri. bunun dışında yazım kontrolü gerekiyordu.. ayrıca pek çok yüklemsiz/zamansız cümle, iç bağ verilmesi ya da açıklanması gereken tanım mevcut..
" Olayın gerçekleştiği yıl ve fethi gerçekleştiren isimler, kaynaklara göre 1361-1371 yılları arasında farklılık göstermektedir." düzeltilmeli. sonraki cümle de sıkıntılı..
'paşa sancağı', açıklanmalı.
'Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki fetihlerini gerçekleştiren kuvvetlerin başında, Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin en büyük oğlu Süleyman Paşa bulunmaktaydı.' ne zaman?
'1357 yazında, 11 yaşındaki oğlu Halil'in Foçalı korsanlara esir düşmesinin ardından' nerede? nasıl?
'Rumeli'deki uç bölgesine' neresi orası?
'imparator tahtına geri döndü' tahtına mı döndü?
'Osmanlı gazileri' kim bunlar?
türkçede 'tekrardan' diye bir kelime yok. 'yeniden' ya da 'tekrar' denmeli..
'uc kumandanı' diye bir şey yok, uç beyi olmalı..
'Sırp kronikleri' ?
'Çeşitli Bizans kısa kroniklerinde verilen tarihi de göz önüne alarak şehrin 1369 yılında Osmanlı yönetimine girdiğini belirtmektedir.' kim? (önceki ve sonraki cümlelerle organize edilmeli.)
'Hatalı olarak Murad'ın tahta çıkışından sonra gerçekleşmiş gibi eklemiştir.' ? --kibele 20:02, 4 Eylül 2015 (UTC)

Mükemmel (albüm)[kaynağı değiştir]

- Seyit mesaj 18:36, 23 Ağustos 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum
 1. Bu adaylıkta olduğu gibi yine belli bir tarih ifade etmeyen ayların baş harfi küçük olmalı.
 2. Müzik ve görsel başlığı "şu şarkıdan sonra şu geliyor ondan sonra da bu geliyor" gibi albümün şarkı listesine bakılınca görülecek bilgilerle dolu, biraz düzenlenmesi lazım buranın. Bir de albümün kliplendirilmiş bir şarkısı yerine neden "Yangın"dan ses örneği konulmuş?
 3. Olcay Tanberken, Emre Toprak kimdir?
 4. Kliplendirilen şarkılar single olarak sayılmıyor mu? Bilgi kutusunda single olarak Alt Dudak var sadece.
 5. Albümün aldığı ödüller Tanıtım başlığında değil de Eleştiriler ya da Müzik ve görsel başlığında olsa daha iyi olur.--Merve (mesaj) 10:37, 21 Eylül 2015 (UTC)
@Kullanıcı:Yelester, 2003 Kasım'ı, yalnızca o yılın kasım ayını belirttiğinden büyük harfle başlamalı. İngilizce üzerinden anlatmak daha rahat gibi, "The November" deyince belli bir kasım ayı kastediliyor ya hani :)--RapsarEfendim? 12:00, 21 Eylül 2015 (UTC)
KD olmayan sitelerdeki eleştirilerin maddede yer almaması lazım Merve'nin de dediği gibi.--RapsarEfendim? 12:01, 21 Eylül 2015 (UTC)
@Kullanıcı:Rapsar Yazım kılavuzunda verilen açıklamaya göre bence hala net değil böyle bir kullanım ama TDK'nin sitesinde biraz gezindim ve makalelerde ve sözlük tanımlarında maddedeki gibi kullanımlar varmış. --Merve (mesaj) 17:22, 21 Eylül 2015 (UTC)
Aynen. Ben de 1-2 yıl öncesine kadar senin dediğin gibi yazıyordum, sonra fark ettim :)--RapsarEfendim? 17:24, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap
 1. Tarihler konusunda Rapsar açıklama yaptı, ben de sizin dediğiniz gibi yapıyordum ancak yine bir adaylıkta Rapsar'ın uyarısı üzerine bu şekilde kullanmaya başladım.
 2. Bu kısmı şarkılar hakkında bilgiler olması için yazmıştım, yine Rapsar'ın bir başka madde adaylığındaki eleştirisi üzerine. Düzenleyecek bir şey bulamadım beğenmediklerinizi siz düzeltirseniz sevinirim. Ses dosyası yüklemek için ogg olması gerekiyor biliyorsunuz. Ben de maddeyi yazarken "Naber" yerine "Yangın"ı kesip ogg'ye çevirmişim. Hâl böyle olunca "Yangın"ı yükledim, albümün genel havasını da yansıttığını düşündüğüm için. Ama isterseniz klip şarkılarıyla ya da övgüler toplayan "Karar Ver" ile değiştirebilirim.
 3. Tanberken yıllardır eleştiri paylaşan bir isim ve yazdığı sitenin de çeşitli sanatçılarla yapılmış röportajlar yayımladığını görünce KD olduğunu düşünerek ekledim. Emre Toprak'ın sitesi de düzenli paylaşım yapan bir Türk müzik sitesi. Yapılan olumsuz eleştiri bulamadığım için eklemiştim ama kaldırabilirim.
 4. Ödülleri taşıdım. - Seyit mesaj 16:41, 21 Eylül 2015 (UTC)
şöyle değiştirdim, sence bir sorun var mı? --Merve (mesaj) 18:13, 21 Eylül 2015 (UTC)
Albüm maddelerinde benden daha çok vakit geçirmişsindir, en çok hangi şarkılardan örnek koyuluyor? Tanberken belki kabul edilebilir ama ikisi de sonuçta blogger. Çok takip edilen herkesin yorumlarını buraya koyamayız. Türkçe müzikte eleştiri yazan kişi pek olmaması maddeleri eksik bırakıyor böyle. --Merve (mesaj) 18:20, 21 Eylül 2015 (UTC)
Eline sağlık ancak tüm şarkıların adı geçse daha güzel olurdu sanki :) Neyse başka kullanıcılardan yorum bekleyeceğim. Emre Toprak eleştirisini çıkardım, Tanberken'i bıraktım. Genelde klip şarkıları konuluyor "Naber"i koydum, o daha büyük bir hit diğerlerine göre. Bu arada single olarak niye sadece "Alt Dudak" var demiştin çünkü diğerleri single olarak yayımlanmadı. iTunes'a falan bakabilirsin. - Seyit mesaj 20:02, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Merve (mesaj) 19:14, 23 Eylül 2015 (UTC)

Medcezir (dizi)[kaynağı değiştir]

Sayfayı ilk oluşturduğum zamandan beri üzerinde çalıştığım bir madde oldu. Çok sevdiğim ve gerçekten de efsane bir diziydi. Eksik veya yanlışları belirtirseniz düzeltmeye çalışırım ː) -Görkem mesaj 16:30, 28 Temmuz 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum İlk dikkatimi çekenler:
 1. Konu başlığı daha az detaylı ve daha ansiklopedik yazılmalı.
 2. Karakterler başlığında dizideki baş karakterler hakkında alt başlıklar yapılıp bilgi verilebilir. Ayrıca kırmızılıkların da giderilmesi lazım.
 3. Prodüksiyon başlığı en başa alınmalı. --Merve (mesaj) 10:55, 21 Eylül 2015 (UTC)
Birkaç örneğe baktım konu başlığı sezonlara ayrılıyormuş genelde. --Merve (mesaj) 08:26, 22 Eylül 2015 (UTC)

Cevap Cevap Öncelikle uzuun süre sonra gelen bir yorumu görünce çok sevindim, teşekkürler. Karakterlerle ilgili bilgi listede mevcut. KM dizi maddesi olarak İngilizce Viki'deki The Walking Dead maddesini baz almaya çalıştım. Konu başlığını iki sezon olduğu için ayırmamaya karar vermiştim ama birkaç gün içerisinde düzenleyerek ayırmış olurum. Bilgisayarım bozulduğu için tabletten düzenlemek uzun sürüyor maalesef. Ayrıca kırmızıları KD olmadığını düşündüğüm için açmadım. Açtıklarımda bu sebeple kapatılmıştı çünkü. Ama bazılarını açmaya çalışırım yine. -Görkem mesaj 23:22, 22 Eylül 2015 (UTC)

"Beat Goes On"[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki KM'den çeviri. Hard Candy ile ilgili maddelerin kaliteli konu olması için eksik olan tek madde buydu. Bu da KM olursa Vikipedi'nin bir kaliteli konusu daha olacak.--B.S.R.F. 💬 09:37, 19 Haziran 2015 (UTC)

 • Destek Destek - Seyit mesaj 09:00, 20 Haziran 2015 (UTC)
 • Destek Destek - Görkem7 mesaj 17:41, 4 Temmuz 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Birkaç değişiklik yaptım, gözüme çarpan noktalar ise şu şekilde:--RapsarEfendim? 19:08, 8 Temmuz 2015 (UTC)
 1. "nakarattaki Bee Gees izleri taşıyan falsettolar" nesnel değil sanırım, "izler taşımak" birinin düşüncesi olmalı. Başka bir yere aktarılabilir -tercihen- veya kimin yorumu olduğu belirtilebilir tırnak işaretleriyle birlikte.--RapsarEfendim? 19:08, 8 Temmuz 2015 (UTC)
 2. "Idolator'dan Maura Johnson'a göre "Williams'ın arka plandaki nidaları parça boyunca serpiştirildi"." kısmı bir anlam ifade etmedi bana.--RapsarEfendim? 19:08, 8 Temmuz 2015 (UTC)
 3. Geçmiş zaman kullanımından "...söylüyor" denerek şimdiki zamana, sonra tekrar geçmiş zamana geçilmiş, çok göze batıyor.--RapsarEfendim? 19:08, 8 Temmuz 2015 (UTC)
 4. "sözler, insanları istediklerini söylemeye ve içlerinden geleni yapmaya itmektedir" de aynı şekilde birinin yorumu.--RapsarEfendim? 19:08, 8 Temmuz 2015 (UTC)
 5. "genel olarak karışık ve olumlu değerlendirmeler aldı", hem karışık hem olumlu nasıl oluyor? Böyle genellemeleri ben uygunsuz buluyorum açıkçası, yarıdan fazlası olumlu olsa atıyorum "genel olarak olumlu" mu diyoruz? İkinci paragrafta hiç de yabana atılmayacak olumsuz eleştiriler var.--RapsarEfendim? 19:08, 8 Temmuz 2015 (UTC)
Cevap Cevap Değerlendirme ve değişiklikler için teşekkürler Rapsar.
 1. Bee Gees ile ilgili ifadenin hemen ardında kimin yorumu olduğu yazıyordu. Yaptığım değişiklikle yorumcuyu ifadenin başına getirdim.
 2. Şarkıyı dinlersen bir anlam ifade eder belki :) Williams şarkı boyunca "get down, beep beep" gibi şeyler diyor. Yorumcu da bunu ifade etmiş.
 3. "Söyledi" olarak değiştirdim.
 4. Yorumdan ziyade bir tespit aslında. Şarkının sözlerinde "say what you like, do what you feel" deniyor. Bu da onun çevirisi.
 5. Hem karışık hem olumlu aynı anda olmuyor. Atıyorum 10 eleştirinin beşi karışıktır, dördü olumludur, sadece biri olumsuzdur. Bu durum "genel olarak karışık ve olumlu değerlendirmeler aldı" denerek ifade edilebilir. Yine de cümleyi kaldırdım. Çok da gerekli değildi.--B.S.R.F. 💬 20:42, 8 Temmuz 2015 (UTC)
 • Destek Destek Değişiklikler ve açıklamalar için teşekkürler. Şu an için bir engel göremiyorum kaliteli madde olmasının önünde.--RapsarEfendim? 22:41, 25 Ağustos 2015 (UTC)
 • Destek Destek Sanırım yorum yapmama gerek yok diye düşünüyorum. --Ozankra (mesaj) 16:38, 17 Eylül 2015 (UTC)

Usame bin Ladin'in Abbottabad'daki kompleksi[kaynağı değiştir]

Bir süredir üzerinde çalıştığım bir madde, şu anki hâliyle kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum. Durumu itibarıyla geçmişi hakkında nesnel bilgi edinilmesi zor, yine de farklı kaynaklarda alan ifadeleri o kaynakları da belirterek maddeye ekledim. İngilizce Vikipedi'de, giriş kısmında bol kaynak kullanarak ve madde içine ansiklopedik olmayan ifadeleri bolca koyarak maddeyi şişirmişler adeta. Harekâtla birlikte yerleşke hakkında veriler ortaya çıkmış olduğundan, yerleşkeden çok harekâtla alakalı içeriği de bol tutmuşlar. Bu maddede ise harekât kısmı mümkün olduğunca özet geçilmeye çalışıldı (yerleşkeyle ilgili en kritik olay bu, ancak çok fazla detay vermek, mimari bir yapı için gereksiz). Benim gördüğüm kadarıyla taraflı bir nokta yok, kaynaklardan derlediğim için içeriği kaynaksız bir veri de yok (İngilizce Vikipedi maddesinde var). Şu an ben bir sıkıntı göremiyorum, görenlerin belirtmesini rica ederim.--RapsarEfendim? 09:17, 26 Mayıs 2015 (UTC)

Yorum Yorum şu 'yerleşke' ismi netleşip madde de buna göre düzenlenirse iyi olur. --kibele 18:44, 12 Temmuz 2015 (UTC)
"Kompleksi" olarak değiştirdim.--RapsarEfendim? 10:44, 23 Temmuz 2015 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek. Maddede dört tane kırmızılıklar giderilirse neden KM olmasın ki? --Ozankra (mesaj) 16:41, 17 Eylül 2015 (UTC) Destek Destek --Ozankra (mesaj) 08:26, 25 Ekim 2015 (UTC)
Kullanıcı:Ozankra, bu maddeleri okumak, yerleşke maddesindeki konuyu tam olarak kavramanı sağlayacak mı? Demek istediğim, "Usame bin Ladin maddesi açılsın" desen anlarım, o maddeyi okumamış biri bu konuyu anlamaz. Ancak bir saç boyası üreticisinin maddesini okumak, bu maddeyi anlama konusunda nasıl bir katkı sağlayacak?--RapsarEfendim? 11:40, 21 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Rapsar; eğer bir saç boyası markası, sana göre maddeyi anlama konusunda gerçekten katkı sağlamayacaksa, o zaman o yazıyı italik veya "iki tırnak" arasına alacak bir şekilde yazmanı tavsiye ederim. Yani asıl demek istediğim; anlam açısından katkı sağlamayacak kırmızı yazıları kaldır veya siyah yazıya dönüştürerek değerlendir. Eğer bu maddeyi ben geliştirip, sonrasında adaylığa koysaydım emin ol, o maddeyi de açardım. Anlam katsın veya katmasın. --Ozankra (mesaj) 11:55, 21 Eylül 2015 (UTC)
Özel isimlere her türlü bağlantı vermek durumundayız, ek olarak biçem el kitabına göre bağlantı verilmese de dahi (KD olmadığını farz edersek) italik veya tırnak içinde yazılmaması gerekir. Bunları açsam dahi tek bir cümle ile açacağım, onu da yapmak istemiyorum açıkçası.--RapsarEfendim? 11:59, 21 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Ozankra, maddede tek kırmızı bağlantı kaldı ve o da bir kullanıcı tarafından açılacak.--RapsarEfendim? 20:36, 21 Ekim 2015 (UTC)

Galata Mevlevihanesi[kaynağı değiştir]

Madde bir önce de kaliteli madde adayı olmuş; ancak seçilememişti. Belirtilen sorunlardan biri kayda değer olduğu düşünülen bazı maddelere neden bağlantı verilmediğiydi. Adaylık sırasında bazı maddeler bazı kullanıcılar tarafından açılmış ve onlara bağlantı verilmişti. Bunlara ek olarak ben de kayda değer olarak gördüğüm maddelere bağlantı verdim ve bu maddeleri açtım. Önceki adaylıkta belirtilen birkaç ufak hata ve eksikliğin de giderildiğini düşünüyorum. Bu noktalara ek olarak çok az bilgi eklemesinin yanında, kaynak eklemesi ve kontrolü, resim eklemesi, adaylık sayfasında belirtilmeyen bazı ufak noktaların düzeltilmesi gibi geliştirmeler de yapıldı (aradaki farklar şuradan görülebilir). Kayda değer olduğu halde benim atladığım şeyler de olabilir, bunlar belirtilirse bu konuyu da tartışırız. Şu an kaliteli madde olabilecek kapasitede olduğunu düşünüyorum.--RapsarEfendim? 19:34, 9 Aralık 2014 (UTC)

Karşı Karşı önceki adaylıkta belirtilen noktaların bir kısmı dikkate alındığı için teşekkürler. ancak yapılanların büyük ölçüde kozmetik olduğunu ve şu yorumumdaki durumun sürdüğünü gördüğüm için kaliteli madde olarak görmüyorum: "'Çoğu kaliteli maddeye göre gelişkin bir madde', çünkü adaylık başvurusundan da görebileceğin gibi, seçkin madde olması amacıyla başlanıp bence yarıda kalmış bir çalışma. bu nedenle de kimi yerleri fazla gelişmiş, kimi yerleri yok ya da zayıf.. oysa kaliteli madde demek, seçkin madde olamayan yarı gelişmiş madde demek değildir. maddenin iskeletinin tam olması, önemli noktalara eşit ölçüde yer verilmesi gerekir." --kibele 14:58, 20 Mayıs 2015 (UTC)

Nelerin eksik olduğu belirtilirse daha verimli olur. Ona göre çalışma yaparız.--RapsarEfendim? 16:29, 20 Mayıs 2015 (UTC)
ilk adaylıkta ayrıntılı olarak okumuş, incelemiş ve yorumlar yapmıştım. yapılan değişiklikler bu kapsamda olmadığı için, oradaki yorumlarıma göz atılabilir. --kibele 21:20, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Birtakım hataları işaretlediğini belirtmişsin, elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım. Verilen bağlantıların kaldırılmasından bahsedilmiş, bağlantılar eklendi ve bazı maddeler açıldı. Onun dışında senin veya diğer kullanıcıların bahsettiği eksiklik göremedim ben. Ben görememişsem bir kez daha belirtebilir misin? Daha verimli bir adaylık süreci olsun.--RapsarEfendim? 21:32, 20 Mayıs 2015 (UTC)
vakit bulunca yeniden bakarım o zaman. kolay gelsin. --kibele 08:46, 21 Mayıs 2015 (UTC)

Yorum Yorum önceki adaylıkta da biraz söz edilmişti. bu sadece bir bina değil, istanbul mevleviliğinin sembolü sayılabilecek bir mekân. oysa maddeye baktığımız zaman, sürekli değişen şeyhler ve bir bina görüyoruz. bu konuma ilişkin ve mevlevilik konusunda bir içeriğe ihtiyaç var. * tarihi başlığı, hem okuma kolaylığı, hem de bu tarihin daha net görülebilmesi için ve geçirdiği değişimleri göz önünde bulundurarak bölümlere ayrılmalı. bu değişimlerin arka planına ilişkin içerik eksiği giderilmeli. beş yüz yıllık bir tarihten söz ediliyor, dile kolay. * istanbul'un en eski mevlevi tekkesi olduğu bilgisi eklenmeli * avludaki yapılar ayrı başlıklar altında ele alınmalı. * hamuşan ayrı bir maddeyi hak ediyor olabilir. * popüler kültüre etkisi kısmında da tek bir içerik var. oysa çok sayıda atıftan söz etmek mümkün. şimdilik bu kadar.. --kibele 17:33, 21 Mayıs 2015 (UTC)

İnsanların toplandığı bir kurum hakkında ne gibi şeyler eklenebilir tarihçe kısmına bilemiyorum. Kullandığım kaynakları bir kez daha gözden geçirdim (her iki adaylık için ayrı ayrı birer kez okumuştum zaten), ancak yine de kaynaklara yansıtılan ek şeylere rastlayamadım. Tarihçe kısmını başlıklandırmak için önemli dönüm noktaları tespit edemedim. Tespit eden varsa önerilerini sunabilir. Tarihçe kısmındaki "Şehirdeki ilk mevlevihane olma niteliği taşıyan bu ilk yapıdan yalnızca Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme'sinde bahsedilmekte olup; esere göre İskender Paşa, yüz derviş odası ile çevreye hâkim ve manzaralı bir avlu yaptırmıştı." cümlesinde "istanbul'un en eski mevlevi tekkesi olduğu bilgisi" sunulmuştu, girişe de eklenmesi gereken önemli bir bilgi olduğunu düşündüğümden girişe de ekledim. Avludaki yapılar ayrı bir başlıkta toplanıyor zaten, birkaç cümlelik daha alt başlıklar oluşturulması için bir sebep göremiyorum ben. Hamuşan ayrı maddeyi hak ediyor mu bilmiyorum, bilgi varsa açılabilir. Şu anda eksik yok gibi, varsa belirtilsin. Popüler kültüre başka etkisine rastlamadım, "çok sayıda atıf" gösterilirse somut olarak ekleyebilirim.--RapsarEfendim? 19:41, 21 Mayıs 2015 (UTC)
mevleviliğin merkez mekânına sıradan bir bina gibi yaklaşılmasının yanlışlığını/eksikliğini açıkça söyledim. buna rağmen 'Şu anda eksik yok gibi' deniyorsa ekleyecek bir şeyim yok. popüler kültür için ekşi sözlükte bile malzeme bulunuyor, biraz araştırmak gerekir. --kibele 19:49, 21 Mayıs 2015 (UTC)
Hamuşan kısmı için eksik bir şey yok gibi demiştim, akış o yöndeydi. Elimdeki kaynakları değerlendirince eklenecek bir şey göremedim. Dediğim gibi kaynak sunarsan veya mesnetli konuşursan, ona göre eklemeler yapabilirim.--RapsarEfendim? 15:08, 22 Mayıs 2015 (UTC)
seçkin içerikte yorum yapan kullanıcılar, kaynak bulmak, somut atıf göstermek için değil, yorum yapmak için buradalar. mesela, 500 yıllık böylesine önemli bir binanın popüler kültürdeki etkisinin tek bir kitapla sınırlı olduğunu düşünüyor ve bunu yeterli sanıyorsanız diyecek bir şey yok. araştırma yapmak istemediğiniz konularda seçkin içerik adaylığı yapmasanız daha iyi olur. elinizdeki ana kaynak bir doktora tezi olduğu için bulamamanız doğal ama bu seçkin içeriği ilgilendiren bir durum değil. bunun için tartışma sayfasına şöyle bir not düşmüştüm geçmişte: " bu arada server dayıoğlu bir sanat tarihçisi olarak nasıl oluyor da 'tek kaynak' olabiliyor, güvenilir tarihçi midir sorularını da soralım.."önceki adaylıkta havada karada kayda değer şeyhlerin böyle olduğunu anlamanız ve kabul etmeniz için uğraşıldı, şimdi de bu. uğraşıp yol göstermeye çalışanları bu şekilde püskürterek nereye kadar. kolay gelsin. --kibele 15:37, 22 Mayıs 2015 (UTC)
Bakın, ben diyorum ki görebildiğim tüm kaynakları inceledim, çıkan sonuç da bu. Siz bana diyorsunuz ki "daha fazlası olmalı". Ben de diyorum ki gösterin daha fazlasına nereden erişilebileceğini, ben gerekli eklemeleri yapayım. Yani "araştırma yapmak istemediğiniz konularda seçkin içerik adaylığı yapmasanız daha iyi olur" gibi cümlelerle olayı kişiselleştirmenin gereği yok, burada verimli bir tartışma yapmaya çalışıyoruz. Dediğim gibi, bana kaynak gösterin, ben gerekli eklemeleri yaparım. Mesnetsiz söylemler bir şey katmıyor maddeye çünkü.--RapsarEfendim? 16:24, 22 Mayıs 2015 (UTC)
 • Destek Destek Gerçekten kendi emekleriyle oluşturulmuş olan maddelerin %90'ının kötü olma ihtimali yoktur. Emeğine ve ellerine sağlık Rapsar. Ben bu maddeyi "özellikle" dikkatli bir şekilde okudum ve şu ana kadar hiçbir sorun göremedim. --Ozankra (mesaj) 16:19, 17 Eylül 2015 (UTC)

Sticky & Sweet Tour[kaynağı değiştir]

KM olan İngilizce Vikipedi'deki sayfadan çevirdim ve onlarca yeni madde açarak kırmızılıkları giderdim.--B.S.R.F. 💬 05:53, 25 Temmuz 2014 (UTC)

 1. türkçesi diye 'yapışkan ve tatlı' yazmaya gerek yok, turne bu adla anılmıyor çünkü..
 2. 'rock odaklı danstastik bir yolculuk'.. danstastik?
 3. 'biceps'e 'pazı' diyoruz türkçede..
 4. ardarda üç cümlede 'doğruladı', 'doğrulandı' iyi tınlamıyor.
 5. '1920'lerin deco tarzına ve günümüzün genç pezevenklerine bir saygı olan Pimp, 1980'lerin başındaki New York danslarını ölmüş sanatçı Keith Haring'in çalışmalarıyla betimleyen ve rap müziğin doğuşu dahil dönemin dans kültürünü anlatan Old School, Roman halk müziği ve dansından oluşan Gypsy ve son olarak Doğu etkileri taşıyan Rave.[2]' ?
 6. ' yeni pazarlarda konser vermek' pazar demiyoruz türkçede..
 7. 'Bu genişletme yeni ve farklı pazarlarda konser vermenin bir devamı oldu.' ve '2009 genişletmesi duyurulduktan sonra'..
 8. 'NME turnede 250 gezici işçi, 69 gitar, 12 trambolin ve 100 çift dizlik bulunacağını bildirdi.'.. işçilerle dizlikler aynı cümlede fena olmuş. bir de 'gezici işçi' mevsimlik işçi mi acaba?
 9. 'tekstil panel' ?
 10. 'Proscenium' un türkçede bir karşılığı var mı acaba?
 11. 'arka vokal' geri vokal daha çok kullanılıyor.
 12. 'fiyatları rekabetçi olduğundan seçtim.' ?
 13. '"4 Minutes"in hook bölümüne yer veren' ?
 14. 'cardiff', 'arcade', ' Auburn Speedster' iç bağ gerekiyor.
 15. '25. yılında müzikle olan ilişkisini ve baskınlığını' ?
 16. ' "Madonna Hard Candy'de üstünlük ve boyun eğme ile oyalanmış olabilir ' ?
 17. 'biz bunu dünyayla paylaşıyor olduğumuz için' bu yeni ve yanlış bir kullanım.. 'paylaştığımız için' yeterli..
 18. 'seyircilere onu sevdiğini söyledi.' sevdiği kim, seyirciler mi? eğer öyleyse 'onları' demek gerekiyor.
 19. 'Trajedinin ardından Madonna' trajedi fazla kaçmış bu durumda.
 20. 'Öngörülemeyen durumlar' derken?

eline sağlık. --kibele 10:40, 25 Temmuz 2014 (UTC)

Maddeyi bu kadar çabuk okuduğun ve değerlendirdiğin için çok teşekkürler.
 1. Ekleyen ben değildim ve kaldırdım.
 2. Madonna'nın sitesindeki açıklamada dancetastic denmiş. Onun çevirisi.
 3. Biceps kullanımı da yaygın. Ben de Türkçe konuşan bir kişi olarak biceps diyorum. Diğer kullanıcıların yorumlarına göre pazı da yapabiliriz sorun değil.
 4. Art arda kullanılan sözcüğü benzerleri ile değiştirdim.
 5. Turnenin bölümleri bunlar. Önceki cümlede "... dört bölüm yer aldı:" dedikten sonra sırasıyla bunlar sayılıyor. Her biri virgülle ayrılıyor. Sorun nerede?
 6. Değiştirdim.
 7. Turne 2008'de bitecekken 2009'da da devam ettirilmiş. Bunu genişletme dışında hangi sözcükle ifade etmemi istersin?
 8. Haber böyle ben ne yapabilirim :) Gezici işçi anladığım kadarıyla turne nereye uğrarsa oraya giden işçi. Yani her şehirde işçi aramıyorlar, kendi işçilerini taşıyorlar.
 9. Sahnedeki iki büyük M harfinin yanında bulunan dokuma malzemeden yapılmış panel. Başka bir ifade biçimi varsa aklında belirt lütfen.
 10. Sanırım yok. Maddesi de o adla açılmış.
 11. Maddesi arka vokal olduğu için böyle kullanmıştım.
 12. Değiştirdim.
 13. Hook bağlantısını verdim. Merak edenler okuyabilir.
 14. Hallettim.
 15. Müzikteki üstünlüğü şeklinde değiştirdim.
 16. Yazarın yorumu bu.
 17. Değiştirdim.
 18. Sarah Palin'i seviyor. Açıklığa kavuşturdum.
 19. Olay olarak değiştirdim.
 20. Bilet satışı çok düşük seviyelerde kalmış bildiğm kadarıyla. Ancak bu ifade Madonna'nın sitesindeki ifade.[6]--B.S.R.F. 💬 11:32, 25 Temmuz 2014 (UTC)

teşekkürler, düzelttiklerine madde içinde bakamadım ama..

2. danstastik diye bir şey yok. orijinalini kullanıp tırnak içine alabilirsin.
3. türkçe konuşanların ve hele de gençlerin kullanması yeterli olmaz. üstelik 'biceps' demiyosunuz, 'biseps' diyosunuz. kelimenin türkçesi var.
5. cümle de fena ama esas bold yaptığım tanım nedir allahaşkına?
7. 'turnenin genişlemesi, genişletilmesi' diye kullanabilirsin tek başına 'genişleme' diyeceğin yerde.
8. işçiler ile malzemeyi ayırabilirsin. şu kadar işçi çalıştı ve şunlar kullanıldı gibi..
9. basitçe kumaş denebilir.
11. maddeyi değiştirdim, yaygınlık o yönde.
16. yazarın yorumunu bilemem, çeviri kötü..
20. e hoşlanmamışlar bilet satılmamasından. biz yazabiliriz gerçek nedeni.

--kibele 12:01, 25 Temmuz 2014 (UTC)

 • Rica ederim.
2. Tırnak içine alıp orijinalini kullandım.
3. Pazı TDK tarafından "Kolun omuz ile dirsek arasındaki bölümünde bulunan, şişkince kas kitlesi." şeklinde tanımlanmış. Ancak bu bölgede sadece biceps yok, triceps de var. Yine de senin için önemliyse değiştiririm varsın genel bir ifade olsun.
5. Kalın yazdığın yer "modern-day gangsta pimp" ifadesinin çevirisi. Başka nasıl çevirebilirim bunu?
7. Değiştirdim.
8. Değiştirdim.
9. Değiştirdim.
11. Değiştirdim.
16. Madonna may have toyed with dominance and submission on Hard Candy ifade bu. Başka bir çeviri önerin var mı?
20. Sloven medyası öyle söylüyor, organizatörler yalanlıyor.[7] Ama değiştir diyorsan değiştiririm.--B.S.R.F. 💬 12:19, 25 Temmuz 2014 (UTC)
 • 20. düzeltmeyle ilgili olarak, değiştirilmesi taraftarı değilim sonuçta bir taraf yalanlamış. "Öngörülemeyen durumlar" yeterince tarafsız bir açıklamadır bence. Eğer bilet satılamaması dersek madonna tarafını haksız görmüş oluruz çünkü yalanlamışlar. Ama "bilet satmaması" da öngörülemeyen bir durumdur sonuçta. Yani herhangi bir tarafa kaymamış oluruz bence doğru bir kullanım. - Seyit mesaj 17:53, 25 Temmuz 2014 (UTC)
olabilir, sorun yok. bir de pazı yerine kısaca kol kasları da yazılabilir. anatomi maddesi değil sonuçta, madonna da sadee bir kası geliştirip öbürünü bırakmıyodur heralde.. :) --kibele 20:00, 26 Temmuz 2014 (UTC)
Pazı olarak değiştirdim. Sadece 5. ve 16. düzeltmeler kaldı fikrini rica ettiğim.--B.S.R.F. 💬 20:29, 26 Temmuz 2014 (UTC)
@Kibele, konuşmamızın üzerinden bir aydan fazla zaman geçmiş. Uygun olduğunda kalan yerler için görüş bildirebilir misin?--B.S.R.F. 💬 07:18, 1 Eylül 2014 (UTC)
 • Destek Destek Çok iyi. Emeğine sağlık. -Görkem7 mesaj 17:34, 25 Temmuz 2014 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Yanlış hatırlamıyorsam açılır-kapanır tabloların kapalı hâliyle maddelerde kullanılmaması gerekiyordu. Sayfayı yazdırırken problem çıkıyormuş falan.--RapsarEfendim? 07:58, 14 Eylül 2014 (UTC)
Teşekkürler Rapsar. Daha önce duymamıştım bunu ama açık kullanırsak madde gereksiz uzar. Ayrıca bu maddeyi kimsenin yazdıracağını sanmıyorum :) --B.S.R.F. 💬 08:45, 14 Eylül 2014 (UTC)
 • Destek Destek düzeltmeler için teşekkürler. 5 ve 16 ('genç pezevenkler' ile 'üstünlük ve boyun eğme') da düzeltilse iyi olur. tabloların açık kullanılması bence de daha iyi. --kibele 17:26, 27 Eylül 2014 (UTC)
Tekrar teşekkür ederim. O ikisini başka nasıl çevirebilirim bilemedim. Önerilere açığım ama :) --B.S.R.F. 💬 17:36, 27 Eylül 2014 (UTC)
 • Destek Destek Ellerine ve emeğine sağlık. Maddeyi kontrol ettim ve hiçbir sorun göremedim. --Ozankra (mesaj) 15:57, 17 Eylül 2015 (UTC)
Artık adaylık kapansa iyi mi olur? - Seyit mesaj 22:04, 5 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum B.S.R.F.; acaba bu adaylığın kapanma ihtimali var mı, yoksa biraz daha mı beklesin? --Ozankra (mesaj) 22:59, 13 Ekim 2015 (UTC)