Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Cahit Sıtkı Tarancı[kaynağı değiştir]

Madde KM kıstaslarını karşıladığını düşünüyorum. Tarancı'nın hayatı ve sanatı hakkında genel bilgileri içeriyor. --Hedda Gabler (mesaj) 10.56, 20 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emei geçenlerin emeğine sağlık. @Kingbjelica; Gündüz ve İnkılapçı Gençlik dergilerinin maddeleri ilgini çeker mi (kayda değer iseler elbet)? Kaliteli madde olmasının önünde engel olduklarını düşünmesem de daddede kırmızı bağlantı kalmaması göze daha hoş gözükecektir yalnızca :)--RapsarEfendim? 07.26, 26 Temmuz 2018 (UTC)
Maalesef vaktim ve enerjim yok. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 21.17, 26 Temmuz 2018 (UTC)

Cemal Süreya[kaynağı değiştir]

Maddenin KM kriterlerini karşıladğını düşünüyorum. SM olabilecek durumda değil. İkinci Yeni ya da şiirlerine, sanatına dair pek ayrıntılı bilgi yok. Bunun dışında Süreya'nın hayatını ve sanatını genel itibariyle anlatmaktadır. Birkaç kırmızı bağlantı kaldı, onları da bulamadım. --Hedda Gabler (mesaj) 09.23, 27 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık, en kısa sürede okuyup değerlendirmemi yapacağım. "Kırmızı bağlantıları bulamadım" kısmını anlayamadım. Kayda değer değilse bağlantı verilmese de olur, kayda değer olanların ise şöyle genel bir baktığımda, maddenin anlaşılabilirliğine gölge düşürmediğini düşündüğüm için açılmalarının bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum (bazı ödüller yönlendirme yapılıp, ilgili kurumun maddesinde bahsedilebilecek nitelikte olabilir mesela).--RapsarEfendim? 18.02, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • @Hedda Gabler, kırmızıları mesele ediyorsan ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Sen de odaklanırsan, hatta @Kingbjelica da el atarsa birkaç güne hallederiz ve aradan çıkar.--RapsarEfendim? 05.56, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Benim gördüğüm üç bağlantı varmış zaten, Yeni Dergi maddesinin geri getirilmesini talep ettim, onunla ben ilgileneceğim.--RapsarEfendim? 06.00, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Yeni A Dergisi (derginin adı Yeni A değil de bu şekilde geçiyor yanlışım yoksa), @Kingbjelica'nın ilgisini çekebilecek bir konu gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 06.29, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Yeni A veya Yeni A Dergisi adlandırması tartışılacak cinsten, sondaki -si'lerin kullanılmadığını çoğu okumalarımda gördüm. Ayrıca Yeni a Dergisi kullanımı da mevcut. Bu sade ad proje için daha sağlıklı bence. Yönlendirme yapmak yeterli bence. Pek de önemli bir tartışma olmasa gerek.--Kingbjelica (mesaj) 12.19, 15 Temmuz 2018 (UTC)
@Kingbjelica ve @Rapsar açtığınız maddeler için teşekkürler. --Hedda Gabler (mesaj) 12.55, 17 Temmuz 2018 (UTC)
Estağfurullah, Vikipedi için emek veriyoruz hepimiz :) Maddeyi de en kısa sürede inceleyip görüşlerimi belirteceğim.--RapsarEfendim? 17.29, 17 Temmuz 2018 (UTC)
 • Destek Destek %80'lik kısmını okudum, kaliteli madde standartlarına fazlasıyla uyduğunu düşünüyorum. Emeğine sağlık Hedda Gabler.--Kingbjelica (mesaj) 13.03, 15 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Olması gerektiği gibi maddenin tamamını okudum, gözüme çarpan hususlar şu şekilde:
 1. "Cemal Süreya" adını kullanmadığı dönemde kendisinden Cemal Süreya olarak bahsetmek doğru mudur? Aklıma Lady Gaga geldi mesela, o maddede böyle kullanılmamış.
 2. Kronolojik olarak birtakım problemler gözüktü. Mesela "ailesi ve çocukluğu" başlığının son paragrafında, son eşinin desteğiyle Kürtçe öğrendiğinden bahsediliyor. Ne ailesi ne de çocukluğu kapsamında.
 3. Maddenin çeşitli yerlerinde, kendisinin bulunduğu makamların büyük harfle başladığını gördüm. Büyük yazılması için bir neden yok. Dikkat ettiklerimi düzelttim ama burada da belirtmek istedim.
 4. "Süreya'nın anne ve baba tarafının Kürt olmasına rağmen evde Türkçe konuşmaları onun bu dile ne derece önem verdiğinin göstergesidir" çok fena bir çıkarım (sayfayı yazanın değil, kaynağın yazarının). Belki mecburdu? Belki başka sebepler vardı? Her Kürt evinde Kürtçe mi konuşmak zorunda? Bu, yazarın yorumu olarak gösterilecekse kalmalı aksi hâlde bir ansiklopedi maddesinde yeri yok (çıkarım yapma, subjektif yorum olma sebebiyle).
 5. Vikipedi'de kullandığımız bazı madde adlarının, madde içinde farklı biçemlerde kullanılmasını anlamlandıramadım. Madde adı Osmanlı Türkçesi, bu maddeye bağlantı verilerek maddede Osmanlıca denmiş. Madde adı divan edebiyatı, yine bağlantı verilerek eski edebiyat denmiş. Bu kavramların en uygun adları bunlar, o yüzden madde adları bu şekilde zaten.
 6. "Büyük bir keyif alması" gibi kişinin kendi duygularını tanımladığı kısımlar tırnak içinde yazılmazsa, yanlış anlam çıkar. Zaman zaman tırnaklar kullanılmış ama zaman zaman kullanılmamış. Ben de gördüklerimi ekledim.
 7. "Sanat hayatı" başlığı neden "hayatı" başlığında değil anlam veremedim. Tarzı, takma adı gibi kısımlardan bahsetmiyorum; faaliyetlerinden bahsediyorum. Bunlar hayatının bir parçası değil midir? Öyledir. Ayrı şekilde işlenmesinin nedeni nedir? Diğer sanatçı maddelerinde bu durumu göremiyoruz.

Emeğini geçenlerin tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 03.32, 27 Temmuz 2018 (UTC)

@Rapsar, uzun bir süre giremeyeceğim. Yorumların için teşekkürler. Elimden geldiği kadar düzeltmeye çalışacağım birazdan. --Hedda Gabler (mesaj) 13.51, 27 Temmuz 2018 (UTC)
{{yapma ya @Hedda Gabler :/ Zaten kaliteli içerik yazan az....--RapsarEfendim? 17.17, 27 Temmuz 2018 (UTC)

Kiraz Mevsimi (dizi)[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini taşıdığını düşünüyorum. Belki dizinin yapımcı ve yönetmeninin maddelerinin olması bir sorun oluşturabilir. Ama o kişiler henüz KD olmadığından maddelerini de oluşturmak pek de doğru olmaz. Onun dışında bir sorun olmadığı kanaatindeyim... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:01, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynaksız kısımlar kaynaklandırılmalı. İlk bölümde var mesela birçok kaynaksız yer, ödüllerde var vs. Kırmızı bağlantılar giderilmeli, kişiler KD değilse eğer verilen bağlantılar kaldırılmalı; ama KD ise bağlantılar açılmalı. Kültürel tepki'de çok uzun alıntılar var; doğrudan anlatımdan kaçınılarak bunlar dolaylı anlatım şekline getirilmeli ve tek paragrafa maksimum iki paragrafa düşürülmeli. Kaynakça Chicago Manual Style vb. kullandığımız kaynakça yöntemlerine göre düzenlemeli/gözden geçirilmeli; gazete isimleri hem kaynakçada hem de madde içinde italik olmalı. -MHIRM. 22:42, 15 Şubat 2017 (UTC)
  MHIRM, gazete isimlerini italik yaptım. Kültürel tepki'deki alıntıların uzun olanlarını dolaylı anlatıma çevirdim ve iki paragrafa düşürdüm. Kaynakça düzenlemeleri derken ne dediğinizi anlamadım, bütün kaynaklar kaynak şablonları ile yapıldığı için düzenleme yapılmasına pek gerek yok gibi. Kırmızı bağlantılar ile ilgileneceğim. Karakterlere bir kaynak ekledim karakterlerin açıklamalarının bulunduğu. Ama ben karakter açıklamalarını ve hikaye özetini kendim yazdığım için daha önce kaynak göstermemiştim. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:28, 19 Şubat 2017 (UTC)
Gazeteciler.com ve haberler.com gibi sitelerin çok mecbur kalınmadıkça kullanılmaması gerekiyor çünkü bunlar haber üreten değil haber kopyalayan siteler. Haberlere Milliyet, Hürriyet her neyse gibi görece daha güvenilir kaynaklardan ulaşmak gerek. İç bağlantı kuralları gereğince Türk, müzisyen gibi sayfaya herhangi bir şey katmayan iç bağlantılar kaldırılmalı. Aynı şekilde Mynet de. "İkinci sezonun geri kalan bölümleri ise yine İstanbul'da çekilmeye devam etmiştir." diye bir kısım var mesela kaynak gösterilmemiş. Daha böyle çeşitli kaynaksız yerler mevcut, gözden geçirilse iyi olur. -MHIRM. 14:48, 24 Şubat 2017 (UTC)
@MHIRM, maddenin şu anki hali hakkında fikir belirtir misiniz acaba? ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:53, 26 Mart 2017 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yapım kısmında diğer ülkelerle alakalı içerik var, o içerik uluslararası dağıtım kısmında yer alsa daha uygun olmaz mı?--RapsarEfendim? 18:18, 22 Ağustos 2017 (UTC)
  Yapıldı. ~ Z (m) 21:02, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kırmızı bağlantıların kişilerin KD olmadığını düşününce pek bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:37, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Uluslararası dağıtım kısmında çelişkiler ve hatalar var. Metni bölüp, tabloyu araya koymak doğru değil. Malezya, Vietnam gibi ülkeler Uzak Doğu değil. Orada Pakistan demiş, Vietnam demiş ama tabloda bu bilgiler yok. Rusya, Bulgaristan, Polonya vs yayınları hakkında kaynak yok.--RapsarEfendim? 21:35, 13 Eylül 2017 (UTC)
  @Rapsar, o başlık gerçekten de bir karmaşa içerisindeymiş. Ama gerekli düzenlemeleri hem metinde hem de tabloda yaptım. Ülkelerde yayınlanma kaynakları olarak Türkçe yazılı kaynak bulamadığım için her diziyi yerel adıyla o dilin Google'ında arattım ve yerel kaynaklardan ekledim. Yani orada bulunan kaynaklar hep farklı dillerde. Zaten tek baktığım şey yayınlanma tarihi ve kanalı olduğu için Google çeviri yardımcı oldu. ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Maddeki bilgiler ile kaynaklar uyuşmuyor gibi. Mesela dizinin saatinin 9 olacağı kaynağında yazmıyor. Ayrıca yazım dili de ansiklopedik gelmedi bana. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:24, 16 Eylül 2017 (UTC)
  @Hedda Gabler (eski), orada öyle bir sorun varmış. Zaten dizi 9'da yayınlanmıyordu ki. Aynı saatte devam etti. Tam olarak nerelerde tam olarak ansiklopedik olmamış yazım dili birkaç örnek verebilir misiniz acaba? ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
  Kusura bakmayın ancak cevap verebildim. Öncelikle şunu söyleyeyim "Ellerinize sağlık." Madde gerçekten gelişmiş durumda. Maddeyle çok haşır neşir olunca insan bazen yinelenen kelimeleri, anlam düşüklüklerini filan fark edemiyor. Mesela:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'de yayınlanmaya başlamıştır.[12] "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra ise Cumartesi günleri yayınlanmaya başlamıştır.[13] Bunun sebebi ise 2 sezondur sürmekte olan Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayına dönmesidir. Karagül dizisinin asıl yayın günü cuma olduğu için Kiraz Mevsimi cumartesi gününe taşınmıştır.[14] Dizinin ikinci sezonu, Milliyet'in yazdığına göre 12 Eylül'de,[15] Sözcü'nün yazdığına göre 19 Eylül'de başlaması bekleniyordu.[16] Ama sezon 3 Ekim 2015 Cumartesi 20.15'te yayınlanmaya başlamıştır. 59. bölümde final kararı alınmıştır. Dizi, eski reytinglere ulaşamadığı için 59. bölümü ile kanal yönetimi tarafından yayından kaldırılma kararı alınmıştır.[17] Dizinin ilk sezonundaki reyting ortalaması 5.9 iken bu sezonda 3.11'e düşüş yapmıştır. Final bölümü 28 Kasım 2015 Cumartesi günü yayınlanmıştır.[18]

Düzelterek yazayım paragrafı:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'te yayınlandı. Cuma günleri gösterilen Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayınlanmasıyla dizinin yayın günü "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra cumartesiye alındı. Dizinin ikinci sezonu 3 Ekim 2015'te Cumartesi 20.15'te başladı ve 28 Kasım 2015'te 59. bölüm ile final yaptı. Dizi, ilk sezonda 5.9; ikinci sezonda 3.11 reyting ortalamasına sahiptir.

--Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:20, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • Geç olsa da cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Şu anda hatamı çok net görüyorum. Bu maddeyi kaliteli hale getirmek için bayağı uğraştım ve kaynak bulmaya çalıştım. Çok da fazla yerde bahsi geçen bir dizi değildi yani kaynak bulma sorunu da vardı benim için. Ama en kısa zamanda bütün maddeyi baştan sona tekrar okuyup düzenlemeler yapmaya başlayacağım. Tekrar hatamı gösterdiğiniz için teşekkürler. ~ Z (m) 18:37, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • @Hedda Gabler (eski), @Rapsar. Maddenin şu anki hali ile ilgili fikirleriniz neler? ~ Z (m) 23:25, 4 Ekim 2017 (UTC)
 • Bir türlü içime sinmedi madde :( Adam akıllı bilgi sunan kaynak azlığı doğrudur, katılmamam mükün değil; ancak maddede de detaylı bilgi sunulduğunu söyleyemem. Mesela yayından kalkış kısmı detaylandırılmış iyice, ama genel olarak yapım kısmı zayıf kalmış. Yine de kaliteli madde olamaz diyemem, okumam lazım bir kez daha.--RapsarEfendim? 06:48, 24 Ekim 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlere teşekkürler. Madde oldukça doyurucu içeriğe sahip. Kaynak kullanımı ise süper. Okurken hayran kaldığımı itiraf ediyorum. Ancak "Karakterler" başlığında “Öykü, hayata hep iyi tarafından bakmaktadır ve hiç pes etmeyen bir kişiliği vardır.” gibi bir ifade var ancak kaynakta böyle bir bilgi yok. "Hikâye" başlığında ise “İstanbul'un tipik orta hâlli bir mahallesi, baş karakterlerin çıkış noktası olmanın ötesinde direnmekte olduğu değişim ile olayların merkezindedir. Öykü'nün çocukluk aşkı Mete ve onun ortağı Ayaz arasında yaşadığı aşk ikilemi, yakın arkadaşı Şeyma'nın gizli oyunları ile iyice içinden çıkılmaz bir hâl alır. Çapkın bekâr Ayaz için ise Öykü'nün dünyasına girmesi gönlünü kaptırma riski de taşıyan eğlenceli bir oyun hâlini almıştır.” gibi madde yazarının kişisel değerlendirmesi olarak algılanabilecek ifadeler bulunuyor. Bu gibi sorunlar halledildiğinde kaliteli madde olmaması için engel göremiyorum. --Turgut46 01:43, 4 Şubat 2018 (UTC)
 • @Seksen iki yüz kırk beş, yıllardır çok sürüncemede kaldı bu adaylık, düzelt düzelt bitmiyor, başladığı yer ile şu anki aşama arasında aşırı fark oluştu. Aday gösteren kullanıcı dışında bir kullanıcının desteği var zaten. Kapatılsa mı?--RapsarEfendim? 05.51, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Aday gösterildiğinde 32 bin küsür bayt olan madde şu an 75 küsür. İki katından fazla büyüme olmuş, not düşelim.--RapsarEfendim? 05.53, 15 Temmuz 2018 (UTC)
 • @Rapsar, maddeyle ilgili son görüşünü netleştirmemişsin, son görüşün "kaliteli madde olamaz diyemem" şeklinde. Net olarak olumlu veya olumsuz olmasına gerek yok; ancak netleştirebilir misin? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.46, 25 Ağustos 2018 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, başından beri bir türlü içime sinmedi açıkçası :/--RapsarEfendim? 21.51, 25 Ağustos 2018 (UTC)