Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Sovyet Savaş Anıtı (Treptower Parkı)[kaynağı değiştir]

Madde hakkındaki bilgilerin yeterli olduğunu, iyi bir şekilde dizayn edildiğini, görsellerle zenginleştirildiğini ve kaynaklandırıldığını düşünüyorum. Bu tür bir madde için bundan fazlası olur mu bilemiyorum ama kaliteli madde kriterlerini sağlıyor gibi görünüyor. Görüşlerinizi bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:19, 5 Aralık 2016 (UTC)

Kiraz Mevsimi[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini taşıdığını düşünüyorum. Belki dizinin yapımcı ve yönetmeninin maddelerinin olması bir sorun oluşturabilir. Ama o kişiler henüz KD olmadığından maddelerini de oluşturmak pek de doğru olmaz. Onun dışında bir sorun olmadığı kanaatindeyim... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:01, 24 Kasım 2016 (UTC)

Divine (oyuncu)[kaynağı değiştir]

Verilen kaynaklara bağlı kalarak birkaç küçük ekleme ya da çıkarma da yaparak elimden geldiğince İngilizce Vikipedi'deki maddesinden çevirmeye çalıştım. Çevirisinin yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da Türkçe sentaksa uygun bulmadığınız noktaları belirtir/değiştirirseniz sevinirim...Donnadasher (mesaj) 18:47, 13 Kasım 2016 (UTC)

Anavatan Çağırıyor[kaynağı değiştir]

Maddede konusu geçen heykel hakkındaki bilgilerin yeterli olduğuna inanıyorum. Madde içerisinde kırmızı bağlantı olan maddeler oluşturuldu, madde iyi bir şekilde dizayn edildi, görsellerle zenginleştirildi ve kaynaklandırıldı. Kaliteli madde kriterlerini sağlıyor gibi görünüyor. Madde seçkin madde adayı değil, o sebeple tüm bilgiler eksiksiz mevcuttur dememeliyiz elbet ama varsa eksiklikler adaylık sürecinde giderilmeli diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:54, 24 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Maddeyi incelemedim henüz de, kaliteli ile seçkin madde arasındaki temel fark seçkinin uzun maddeler, kalitelinin ise kısa maddeler için olması. Buradaki uzun-kısa ayrımı "İstanbul maddesi kısa o zaman kaliteli olabilir" değil, "bu köy maddesinin gelişebileceği son aşama bu ama İstanbul'a göre kısa" benzeri. Yani "daha da uzayabilir ama bu aşamada bu kadar çıktı, o hâlde kaliteli olabilir" denemez. Benim de sonradan fark ettiğim ve yıllarca buna göre aday gösterdiğim, değerlendirme yaptığım bir husus ne yazık ki :( Dediğim gibi maddeyi hiç incelemedim, tekrardan emeklerinize sağlık.--RapsarEfendim? 17:51, 24 Ekim 2016 (UTC)

Sagopa Kajmer[kaynağı değiştir]

Aylardan beri üzerinde çalışıyordum. Maddeyi kaynaksızlıktan kurtarıp biçem el kitabına göre düzenledim. Olabildiğince içerik eklemeye ve tarafsız bir şekilde yazmaya gayret ettim. Bunu başardığımı düşünerek ve maddenin kaliteli madde seçileceğine inanarak aday gösteriyorum. Yanlışım varsa bildirmekten veya düzeltmekten çekinmeyin. Teşekkürler. --Turgut46 13:56, 22 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaliteli madde olan şarkıcı sayfalarını inceleyerek düzeltmeler yapabilirsiniz, mesela Hande Yener. En basitinden diskografi kısmında sadece stüdyo albümleri olmalı. -seyit. 14:28, 22 Ekim 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Hande Yener kaliteli değil, seçkin madde. Ben kaliteli madde olan No Doubt ile kıyasladım. --Turgut46 15:27, 22 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Pop kültürüne diss teranesi bile yazıyor diskografisinde. İyi çalışılmış maşallah Kullanıcı:Turgut46 kardeş.Bu imzasız yazı II. Niveles (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık; ancak kaliteli madde olmasını şu an için uygun bulmuyorum. En büyük sorun kaynaklandırma. "2016'nın Mart ayında DJ Tarkan ile yaptığı "Tecrübe" adlı çalışmasını yayınladı ve şarkıya bir de klip çekti" cümlesi için klip videosu kaynak gösterilmiş mesela. Kaynakta verilen bilgilerin yer alması lazım, "klip budur" denerek kaynak gösterimi hatalı. Bu uygulama maddenin her yerine yayılmış ve uzun çalışmalarla giderilecek bir konu. Bu giderildikten sonra diğer noktaları konuşuruz, şu an için görüşüm olumsuz. SeyitA'nın çokça benzer madde yazmışlığı var, çalışmaları fikir verebilir.--RapsarEfendim? 18:31, 26 Kasım 2016 (UTC)
Ben kaynak olarak klibi göstermenin neresinin yanlış olduğunu anlayamadım. Zaten şarkıyı YouTube üzerinden dinleyicileri için paylaştı. Başka nasıl kaynak gösterebilirim? --Turgut46 19:03, 26 Kasım 2016 (UTC)
İlgili kaynakta bu bilgi yer almıyor. Problem burada. Kaynak veriliyorsa "2016'nın Mart ayında DJ Tarkan ile yaptığı "Tecrübe" adlı çalışmasını yayınladı ve şarkıya bir de klip çekti" bilgisine ulaşmak gerekir.--RapsarEfendim? 19:11, 26 Kasım 2016 (UTC)
Rapsar, verdiğim link Sagopa Kajmer'in (daha doğrusu Kolera'nın) resmî YouTube kanalı. Klip de şarkı da ilk kez orada yayımlandı. Orada videonun yüklendiği tarih aynı zamanda şarkının da klibin de yayın tarihi. Şarkının ilk yayımlandığı yeri kaynak olarak göstermek yerine bir yerlerden "şu şarkı şu tarihte sanatçının YouTube resmî kanalı üzerinden yayımlandı" gibi içeriğe sahip bir kaynak mı aramalıyım? --Turgut46 19:16, 26 Kasım 2016 (UTC)
İşte bu bilgiler bu videoda "sunulmuyor". İlk orada yayınlandığı, esas yayınlanma tarihi falan bu videoda yazmıyor. Kaynağın "şu tarihte şu yayınlandı" demesi lazım.--RapsarEfendim? 19:38, 26 Kasım 2016 (UTC)
O sorunu düzeltebilirim sanırım Rapsar. Onun dışında sorunlar varsa söylersen düzenlemeye çalışırım. --Turgut46 00:44, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Maddede emeği olan herkesin eline sağlık, ama giriş paragrafında tek bir kaynak bulunuyor. Ve bu sanatçı için eleştiriler bölümünün yetersiz olduğunu düşünüyorum. Daha çok eleştiri bulunabilir. Ayrıca Rapsar'a da katılıyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 18:34, 26 Kasım 2016 (UTC)
Kaynaklar alt başlıklarda gösterildi zaten. Halen seçkin madde olan Hande Yener'in giriş cümlesinde hiçbir kaynak yok. --Turgut46 19:06, 26 Kasım 2016 (UTC)
Aynı bilgiler alt kısımlarda varsa ve orada kaynak gösterilmişse, girişte veya bilgi kutusunda bir kez daha kaynak göstermemek doğru olan. Buralar tüm maddenin özeti niteliğinde zaten :)--RapsarEfendim? 19:10, 26 Kasım 2016 (UTC)
Bu durumu İngilizce vikide incelediğim adaylıklarda çok fazla gördüğüm için belirtmek istedim. Giriş paragrafında kaynak yok diye birçok adaya karşı çıkılıyor orada. Sanırım Türkçe vikide böyle bir şey yokmuş. :) ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:18, 26 Kasım 2016 (UTC)
İngilizcede de yok, lakin orada da bazen yapabiliyorlar. Orası da mükemmel değil, çok da şey yapmamak lazım :)--RapsarEfendim? 19:38, 26 Kasım 2016 (UTC)

Glee (dizi)[kaynağı değiştir]

Kriterleri sağladığını ve kaliteli madde olmayı hak ettiğini düşünüyorum... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:36, 5 Ekim 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı İlk gözüme çarpan, konuyla direkt alakalı olan ve açılmaması durumunda maddenin tam olarak anlaşılamamasına yol açan kırmızı bağlantılar oldu. Dizi sezonları, oyuncular, diziyle bağlantılı diğer madde ve listeler vs.--RapsarEfendim? 20:40, 6 Ekim 2016 (UTC)

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde olması için gereken kriterleri karşıladığını düşünüyorum yinede sizlerin de görüşünüzü almak isterim--Krystal. ? 09:07, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Destek Destek Gayet iyi hazırlanmış, bazı biçim düzenlemeleri ve kaynak eklemeleri gerekiyor biraz. Yine de olumlu bakıyorum. İlk sürümüyle bu hâlini düşünürsek bayağı bir ilerleme kat etmiş diyebilirim. Emeği geçen herkese teşekkürler. --Turgut46 10:37, 24 Eylül 2016 (UTC)

Exo[kaynağı değiştir]

--Krystal. ? 09:00, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Aşağıdaki sorunlar büyük, dolayısıyla şu an için karşıyım:
 1. Vikipedi:Biçem el kitabına göre bolca düzenleme yapılması lazım. Verilmeyen iç bağlantılar, sık sık tekrar eden iç bağlantılar, şarkı adlarının tırnak içinde, albümlerin ise eğik yazılmaması gibi çeşitli sorunlar mevcut.
 2. Kaynak hataları mevcut maddede.
 3. Paragraflandırma hataları mevcut. Çoğu paragraf 1-2 cümle, böyle olmamalı. Diğer maddeler incelenmeli.
 4. "XOXO" başlığı, "Tanıtım" (?) başlığı komple kaynaksız.--RapsarEfendim? 18:35, 26 Kasım 2016 (UTC)

2012 Sultangazi saldırısı[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Kaliteli madde nedir? sayfasındaki kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Madde şu an, konusuyla ilgili ansiklopedik olan tüm içerikleri barındırıyor, bundan öteye gidemez. Aday gösterip göstermeme konusunda kararsız kaldım, bu kadar kısa maddelerin KM/SM seçilmesine olan yaklaşım nasıldır diye. Şöyle bir deneme sayfası buldum İngilizce Vikipedi'de. Hem bizim Vikide olmaması hem de bir deneme olması sebebiyle bağlayıcılığı yok tabi, ama orada diyor ki "görece kısa maddelerin seçkin seçilmesi konusunda görüş ayrılıkları vardır (...) kaliteli maddeler, esasında bu kısa maddeler için oluşturulan bir sistem olsa da bu konseptin ötesine geçmiştir". Birkaç da örnek sunmuşlar, en kısası da şu madde. Bu maddeye dönersem, kriterleri karşıladığını ve kaliteli madde olması gerektiğini söyleyebilirim.--RapsarEfendim? 12:12, 21 Ağustos 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Konu anlatımının ve dolayısıyla maddenin daha kaliteli hale gelebilmesi için, bu tür tarihi maddelerde arkaplan kısmının daha genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece olan olayı anlatmak sınırlı bir bilgi vermek oluyor. Örneğin arkaplan adında açılacak bir altbaşlıkta maddede bahsi geçen olaya neden olarak gösterilen karakolun durumu, örgütün açıkladığı ve saldırıya neden olarak gösterilen bahsi geçen şahsın ölümüne ve o olaya dair kısa bir önbilgi, bu örgütün neden hep bu tür eylem biçimlerini seçtiği vb. gibi durumlar aktarılabilir. Maddede buna dair tek bilgi "tepkiler" kısmında modası geçen bir ideoloji uğruna yapıldığı.. Bu durumu engellemek için madde genişletilmesi. Simdilik karşıyım. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:56, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Ayrıca maddeye bir görsel de eklenebilirse kalite açısından olumlu olacaktır, binaya veya bölgeye ait saldırı öncesi-sonrası şeklinde bir kolaj veya sadece sonrasına ait bir görsel. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:08, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Doğrudur. Bu olaya yol açan diğer olay hakkında bilgi verildi. Ne yazık ki görsel mevcut değil (saldırı için adil kullanım resmi de eklenemez). Şu anki hâlini gösteren bir fotoğraf eklenebilir en fazla.--RapsarEfendim? 14:19, 21 Ağustos 2016 (UTC)
17 Ağustos 2016 Van saldırısı, 2016 Hakkari çatışmaları veya 12 Eylül 2016 Van saldırısı maddeleri gibi lisanslı görseller bulabilsek uygun olurdu. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:03, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Dediğim gibi özgür lisanslı bir görsel olsa sence de daha uygun değil mi? Şu an ki görsel spesifik değil, örneğin yine aynı yerde kayda değer bir cinayet vakası olsa, biz bu görseli onda da kullanacaktık. Zorunluluk açısından değil ama maddeye özel bir görsel olmasının KM için gerekli olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:42, 26 Kasım 2016 (UTC)
Bana kalırsa direkt olay sonrası görüntü olsun hatta. Ama serbest lisanslı bir fotoğraf olmadığından yüklenemiyor -ki kaliteli maddelerde de görsel olması zorunluluk değildir ("Görsel öğelerin kullanılmaması bir maddenin “Kaliteli Madde” olma hakkını yitirmesine sebep olmaz"). Karakolun bir fotoğrafını çekmek normalde zaten zor, bir de OHAL eklenince daha da zor. Sonra gidip de şunun için çekiyordum da diyemezsin. Belediyeye bir mail attım, belki bir OTRS izni alırız.--RapsarEfendim? 18:49, 26 Kasım 2016 (UTC)

Usame bin Ladin[kaynağı değiştir]

Uzunca bir süredir üzerinde çalıştığım madde. Birçok kaynak inceledim, onlarca madde oluşturdum (başka arkadaşların da desteğiyle) ve şu anki hâline geldi. İngilizce Vikipedi'deki maddeyle kıyaslanacaktır, orada daha uzun, daha çok kaynak kullanılmış denecektir muhtemelen. Ancak her iki madde biraz vakit ayrılıp okunursa, aradaki farklar net olarak görülecektir diye düşünüyorum. Güvenilir olmayan kaynaklar eklenmesi, maddenin farklı aynı bilgiler için farklı kaynaklar kullanılması, bin Ladin ile alakası ve bağlantısı olmayan içeriklerle doldurulması, bazı önemli konulara değinilmemesine karşın (örnekse Mogadişu Muharebesi, örnekse el-Şifa fabrikasının bombalanması vs) burada olması gereksiz aşırı detayların yer verilmesi (arandığı dönemdeki hemen hemen tüm iddialara yer verilmiş olması -bunun için ayrı madde varken ve aynı içeriğe sahipken-, 11 Eylül için aşırı detaya girilmesi, saklandığı dönemde Pakistan tarafından desteklendiği iddiaları vs) gibi olaylarla madde şişirilmiş ve kontrolden çıkmış. Hatta şurada "uydurma" bir alıntı, şurada alakasız bir kıyaslama da benim tarafımdan kaldırılmıştı. Halihazırda kaliteli madde olan İsveççe ve seçkin madde olan adını bilmediğim şu dildeki sürümü ile kıyaslarsam, şahsi fikrime göre bunlardan da ileri seviyededir. Hemen hemen her olay, bazı başlıklar için alt maddeler de oluşturulduğundan aşırı detaylara girilmemiş ve yalnızca bin Ladin ile alakalı olan kısımlar ele alınmaya çalışılmıştır. İşin özü, maddenin kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:10, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Pictogram voting question-blue.svg Öneri Emeklerinize sağlık, uzun zamandır maddeye olan katkılarınızı görüyorum, çok emek sarf ettiğiniz belli. Maddenin kaliteli madde olması ile ilgili kararımı detaylı incelemelerimle birlikte en son açıklayacağım ama, aklıma gelen şöyle bir katkı var. Ladin'in vatandaşlıktan çıkartılması ayrı bir alt başlık olarak ele alınmalı ve bu konuya değinilen paragraftaki bilgiler bu alt başlığa aktarılmalı. Bu haliyle 1994 yılına kadarki yaşamı aktarılıp sonunda "Kraliyete karşı söylem ve davranışları ile Arap ülkelerindeki İslamcı köktendinci hareketlere olan desteği sebebiyle Nisan 1994'te Suudi Arabistan vatandaşlığından çıkarılarak vatansız kaldı ve bu ülkedeki mal varlıklarına el konuldu." şeklinde özet olarak anlatılıyor. Ben bu durumun bir alt başlık olarak hazırlanmasının daha güzel olacağını düşünüyorum. Katılır mısınız bilmem. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:51, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Teşekkürler. "Suudi Arabistan dönemi ve vatandaşlıktan çıkarılması" diye başlık ekledim araya. "El-Kaide'nin kuruluşu ve yapılanması" başlığında bahsedilemeyecek bir kısımmış, dediğine katılıyorum.--RapsarEfendim? 16:44, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Beni Durdursan mı?[kaynağı değiştir]

-seyit. 10:38, 6 Haziran 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Eline sağlık. Bazı yerlerde ansiklopedik dilden uzaklaşılmış ve subjektif olunmuş, mesela uğruna 300.000 dolar harcamak, binlerce kişiye konser vermek gibi. Sürekli geçen "hit" kelimesi de biraz rahatsız edici ve subjektif kalıyor yine bazı yerlerde. Sözlükte yalnızca liste başı olarak geçiyor ama normalde bizim daha geniş anlamda kullanmamızdan kaynaklı sanırım. Kardan Adam'dan bahsederken "slogan sözler içeren" diyor, burada da aynı sorun var, Yavuz Hakan Tok bu yorumu yapmış bu belirtilerek cümle düzenlenmeli.--Merve (mesaj) 20:33, 10 Haziran 2016 (UTC)
Teşekkürler, düzenledim. Eleştirilerde hit vurgusu hakim olunca bende de yazarken hit hit hit olmuş biraz. Beğenmediğin yer varsa belirt lütfen tekrar. -seyit. 09:07, 12 Haziran 2016 (UTC)
 • Destek Destek Teşekkürler düzenlemeler için ben de birkaç değişiklik yaptım. Başka sıkıntı göremedim. --Merve (mesaj) 13:39, 12 Haziran 2016 (UTC)
 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık. SeyitA, yalnızca Gülşen'in bir resmini de maddeye eklemek fena olmayacaktır :)--RapsarEfendim? 18:44, 26 Kasım 2016 (UTC)
Ah, yokmuş ama. Ben var diye tahmin etmiştim. Neyse o zaman.--RapsarEfendim? 18:45, 26 Kasım 2016 (UTC)

Çin-Sovyet ayrılığı[kaynağı değiştir]

20. yüzyılda önemli bir yer tutan bu tarih konusunun gerekli kaliteli içeriklere sahip olduğunu düşünmekteyim. Varsa eksikleri de el birliği ile düzenleyebiliriz. (Düzenleme öncesi hali şuydu) --Ahmet Turhan (mesaj) 19:36, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Ancak kaynak bakımından çok esik diye düşünüyorum. Böyle bir madde için 20 kaynak yeterli değil kesinlikle (sırf 3 kaynak maddedeki son cümlede mesela). Bunun yanında kaynakların, kaynak gösterme şablonlarıyla düzenlenmesi lazım. Yıllara verilen bağlantılar, aynı maddeye defalarca verilen bağlantılar gibi teknik problemler de mevcut. Kaynak sıkıntısı var diye işaretlenen İngilizce madde dahi daha gelişkin, hem içerik hem kaynak bakımından. Orada konuyla ilgili yayınlar mevcut bolca mesela. Bu hâliyle kaliteli madde olmaması gerektiğini düşüyürorum, saygılar.--RapsarEfendim? 20:04, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Ray of Light[kaynağı değiştir]

-seyit. 23:16, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Genel olarak çok zorlama ve motomot çeviri hakim, beni çok rahatsız etti okurken. Daha önceki adaylıklarda bunu birçok kez belirttim, birçok kez tüm madde genelinde değişikliler de yaptım. Ancak aynı şey sürekli olarak karşım(ız)a çıkıyor. Biraz daha dikkat edilse, o kadar emek heba olmasa... Girişte düzenleme yaptım, orada bile bunlar var. Mesela "maceraperest" yerine "maceracı" gibi bir zorlama ifade kullanılmış. "Donanım"lı cümle, ille İngilizcedeki cümle yapısına sadık kalmak zorunluluğumuz yok, daha rahat bir cümle yapısı kurulabilir. "Kaydı olarak gelişti" yine birebir bir çeviri, zorlama duruyor ve rahatsız edici, gerek yok. "Albüm yayımlandıktan sonra, şarkıcının yeni müzikal yönüyle birlikte dünya genelinde takdir edildi." mesela, "müzikal yönü" kısmı birebir çeviri ve Türkçede pek bir şey ifade etmiyor. "Ticari anlamda Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık ve Kanada gibi birçok ülkede bir numaraya yükseldi", yine birebir çeviri. "Ticari anlamda"? "Satış rakamları göz önüne alındığında" dedim, daha iyi bir anlam veriyor. Birebir çeviri olması zorunlu değil dediğim gibi. Maddenin tamamında bu hava hakim. Neyse, gözüme çarpan diğer husus da ambient müzik Türkçede kullanılan bir kavram mı? Ambiyans (ya da doğru yazımı nasıl ise o) kullanılıyor olmasın? Son olarak kaynakların arşivlenmesi lazım. Tekrar tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 19:13, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yine mi gol olmadı be... -seyit. 21:24, 30 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek. Kapsamlı ve düzenli bir madde olmuş. Kaliteli madde olması önünde bir engel göremiyorum. --esc2003 (mesaj) 23:02, 31 Ekim 2016 (UTC)

Vefa Lisesi[kaynağı değiştir]

Sayfayı WikiProject Schools/Article guidelines'daki esaslara göre düzenledim. WikiProject Schools'da gösterilen seçkin ve kaliteli lise maddelerini inceleyerek çeşitli tabloları uyarladım. Girilen bilgilerin kaynakları belirtilmiş durumda ve web kaynaklarını arşivlemeye özen gösterdim. Sayfa için ilgili şablonu oluşturdum, maddede atıfta bulunulan Kemal Sunal Kültür ve Sanat Ödülü maddesini düzenleyip gerekli kaynakları ekledim. Maddede bahsi geçen Vefa Lisesi Bahar Festivali ve Şehit Ali Paşa Kütüphanesi'nin Vikipedi'de maddeleri bulunmamaktaydı, onları da oluşturarak içeriği zenginleştirmeye çalıştım. Türkçe Vikipedi'nin lise kategorisindeki sayfaları inceledim ve Vefa Lisesi maddesinin lise kategorisindeki diğer maddeler için iyi bir kaynak olabileceği kanaatindeyim. Bud mcfadin (mesaj) 22:41, 22 Mart 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğinize sağlık öncelikle. Madde, VP:BEK'e uygun yazılmamış, sık tekrarlanan bağlantılar, italik ve kalın yazıların hatalı kullanımı, başlıklandırma sorunları mevcut. "Tanınmış", "ünlü" gibi kavramlara maddelerde yer vermiyoruz, kime, neye göre tanınmışlar? Zaten seçmece içeriklere de (kulüpte oynayan bazı oyuncular, bazı mezunlar gibi) "İngilizce Viki'nin aksine" yer vermemekteyiz. "Vefa Marşı"nın telif hakları saklı olduğundan kaldırdım. Büyük düzenlemeler lazım maddede.--RapsarEfendim? 19:35, 21 Nisan 2016 (UTC)

The Pilot (Friends)[kaynağı değiştir]

İngilizce sürümünde çeviri bir madde. KM olmak için yeterli düzeyde olduğunu düşünüyorum. --Merve (mesaj) 13:25, 4 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Maddeyi henüz okumadım, ilk dikkatimi çeken noktalar kaynakların arşivlenmesi gerektiği, "Dizi başlamadan önce Courteney Cox kadrodaki en meşhur oyuncuydu" yorumunun kişisel ve doğrulanamaz olduğu, bölümden bir ekran görüntüsünün olmayışı oldu.--RapsarEfendim? 20:45, 11 Şubat 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar ekran görüntüsü ekledim, görüntünün altından yazıyı kaldırdım ve kaynaklar aşivlendi.--Merve (mesaj) 15:07, 12 Haziran 2016 (UTC)
 • Kullanıcı:Yelester, emeğine sağlık; ancak çoğu kaynak, kaynak gösterme şablonları kullanılarak oluşturmamış. Bu sıkıntı yaratan bir durum, düzeltilmeleri lazım. Onun dışında birkaç ufak hatayı da düzeltmeye çalıştım.--RapsarEfendim? 09:12, 2 Ağustos 2016 (UTC)

İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli[kaynağı değiştir]

Madde gerekli kaynaklar verilerek düzenlendi, görseller ve bilgi kutusu eklenerek düzgün bir biçime kavuşturuldu. Maddenin düzenleme öncesi hali şuydu. Ayrıca internette yüksek sayıda aratılması nedeniyle bu maddenin önemli olduğunu düşünmekteyim. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:18, 5 Aralık 2015 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğinize sağlık öncelikle. Kaynak gereken kısımları işaretledim maddede, işaretlemediğim ve kaynak gereken kısımlar da var (genel bilgiler başlığının ilk paragrafında bolca var mesela). Bir yerde mimarlar sayılmış, bunlar kimdir, kayda değer olanlar var mıdır belli değil. Yorumlar kısmı olmaması gereken bir kısım, illa sözlere yer verilecekse bunun yeri Vikisöz'dür, Vikipedi değil. Bu bir film veya dizi değil ki bu tip övücü sözler verilsin. Halihazırda seçkin madde olan Onur Anıtı maddesinde heykel en ince ayrıntısına kadar incelenmişken, bu heykelin incelenmesi (sembolik ve sanatsal açıdan) 4 cümle (genel bilgiler[?] başlığının ilk cümleleri). Görece iyi bir madde mi? Evet. Şu hâliyle kaliteli olabilir mi? Bence hayır.--RapsarEfendim? 17:27, 7 Ocak 2016 (UTC)

Stephanie McMahon[kaynağı değiştir]

Geçen yıl bu maddeyi seçkin madde adayı olarak göstermiştim ve orada aceleci davranmıştım. Madde o zaman, tam olarak hazır değildi. Maddeye baktığımda, bu maddenin SM olamayacağını o zaman anladım. Aradan bir yıl geçti ve aktif olamadığım zamanlar da oldu. Bir yıl boyunca; kaç tane dikkatimi çeken yazım ile çeviri hataları varsa, hepsini ayrıntı üzerine ayrıntıyla inceleyip düzelttim ve hepsini düzelttiğimi umuyorum. Birkaç yönlendirmeyi hallettim, birkaç tane kırmızılı yazılı olanları yok ettim, biraz daha fazla bilgi ekledim ve birkaç kaynak daha bularak kanıtları iyice güçlendirdim. Mutlaka benim gözümden kaçan bir/birkaç hata vardır. Bu adaylık, bu kez ne kadar sürede sonuçlanır bilmiyorum ama benim en çok istediğim; maddenin düzenli ve kaliteli bir şekilde olması (illa KM olmasından bahsetmiyorum). Bütün görüşlerinizi bekliyorum ve adaylığın en kısa sürede sonuçlanmasını diliyorum. --Ozankra (mesaj) 15:32, 30 Kasım 2015 (UTC)

 • Destek Destek Eline sağlık. Üzerinde epey çalışılmış, iyi bir iş ortada. --►Cekli829 07:47, 1 Aralık 2015 (UTC)
 • Destek Destek Eline sağlık. Gördüğüm bir iki yazım hatasını düzelttim. Bence kaliteli madde olabilecek duruma gelmiş. Gayet anlaşılır bir madde olmuş. --akil13ileti 17:00, 25 Aralık 2015 (UTC)
 • Karşı Karşı
 1. "Fairfield County Business Dergisi'nin "40 dalda 40 ödül" ödülünü kazandı" yanlış, dergi 40 Under 40 adıyla 40 yaşın altındaki işinde en başarılı 40 kişiyi seçmiş ve o da bu listede yer almış.
 2. "Cable dergisinin düzenlediği "En Güçlü Kadın" ödüllerini de 2009, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında kazandı." bu bir ödül sayılmaz bir seçim. Ayrıca televizyon showlarında görülen en güçlü kadın olarak seçilmesinden bahsediliyor direkt en güçlü kadın değil.
 3. Ödülleri ve başarıları başlığında eklenmemiş şeyler var.
 4. Business career-iş kariyeri diye çevirmek pek doğru gelmedi ama buradaki anlamını karşılayan Türkçe kelimeyi bilmiyorum.
 5. Ayrıca bu başlık altında çeviri yanlışları var. "2002 yılından itibaren senaryo yönetmenliğine başlayan McMahon,[18] 2006 yılında ise WWE'nin "Kıdemli Başkan Yardımcısı" görevine getirildi." şirketin senaryo kolunda bu rütbeye çıkmış. Aynı şekilde terfisi direkt WWE şirketinin yönetici başkan yardımcılığına değil senaryo kolunda bu rütbeye olmuş.
 6. "Vince McMahon, 1999 yılında Armageddon'da Triple H yüzünden sakatlansa da 2000 yılının başlarında geri döndü. WrestleMania 2000'den sonra onunla birlikte iş yapmaya başladı ve "McMahon-Helmsley dönemi" olarak da bilinen o zamanlarda, "McMahon-Helmsley Faction" grubunu kurarak hakimliği ele geçirmeye başladılar." burada Mchahon Vince mi yoksa Stephanie mi net değil.
 7. McMahon-Helmsley dönemi ne anlatılmak istediğini tam olarak anlayamadım. Maçlar çok detaylı, bir sürü isim, bir sürü hareket adı...
 8. Güreş kariyerinde genel olarak hangisi senaryo hangisi gerçek anlamadım. Mesela Stephanie ECW'yi satın aldı diyor bu senaryo mu yoksa gerçek? Bir sürü şey var böyle.

Elinize sağlık ama şu an çeviri yanlışları olan, gereksiz detaylı, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birinin anlayamayacağı karışık bir madde. Düzenlemeler yapıldığında tekrar değerlendirilebilir. --Merve (mesaj) 13:26, 30 Ocak 2016 (UTC)

  • Yorum Yorum Değerlendirmelerin için teşekkür ederim Yelester. Değerlendirecek olursam;
 1. İstek yapıldı Yapıldı kaldırma gereği duydum.
 2. İstek yapıldı Yapıldı kaldırma gereği duydum.
 3. İstek yapıldı Yapıldı Başlığı sadece "başarıları" olarak değiştirdim ve başlığı bir kademe daha düşürdüm.
 4. İstek yapıldı Yapıldı Onu "kariyeri" olarak değiştirdim.
 5. İstek yapıldı Yapıldı "2002 yılından itibaren senaryo yazmaya başlayan McMahon, 2006 yılında ise, senaryo mesleğinde "Kıdemli Başkan Yardımcısı" görevine getirildi." olarak değiştirdim. "Rütbe" kelimesi biraz aşırıya kaçıyordu.
 6. İstek yapıldı Yapıldı Bu cümle, Stephanie ile alakalı olmayan bir durumdu ve cümlede düzenlemeler yaparak biraz daha anlaşılır hale getirdiğime inanıyorum; "Vince McMahon, 1999 yılında Armageddon'da sakatlansa da 2000 yılının başlarında geri döndü. WrestleMania 2000'den sonra Triple H ile birlikte iş yapmaya başladı ve "McMahon-Helmsley dönemi" olarak da bilinen o zamanlarda, "McMahon-Helmsley Faction" grubunu kurarak hakimliği ele geçirmeye başladılar."
 7. İstek yapıldı Yapıldı Maçlar konusunda %100 haklısın. Fazlaca abartmışım onu. Hepsini düzelttim. / İstek yapılmadı Yapılmadı "McMahon-Helmsley dönemini" doğru bir şekilde anlattığımı düşünüyorum. O konuda bence herhangi bir hata yok.
 8. İstek yapıldı Yapıldı.
Değerlendirmelerini gözden geçirdim ve gerekenleri hallettim. Top senindir. :) --Ozankra (mesaj) 12:16, 31 Ocak 2016 (UTC)
Maddede çalışma şablonu var hala? --Merve (mesaj) 14:36, 2 Şubat 2016 (UTC)
Yelester: Tekrar değerlendirmene göre duruyor. Eğer hala bir sorun varsa şablon durmaya devam edecek ve ben de yine madde üzerinde çalışmaya devam edeceğim. "Tamam" dersen şablonu kaldıracağım. --Ozankra (mesaj) 18:57, 2 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum
 1. Yukarı yazdığım 1. ve 2. maddeleri kaldırman için söylememiştim çevirisi yanlış olduğu için söyledim. 3. madde için ise İngilizce sürümdeki Awards and honors başlığı eklenmemiş hala.
 2. Sadece kariyer demek de doğru değil aslında ya çünkü güreşte de bir kariyeri var. Birebir Türkçe çeviri yapamıyoruz burada. "WWE şirketindeki kariyeri" nasıl olur sence?
 3. Senaryo yazımıyla ilgili değişikliklere baktım ama yine yanlış olmuş. Bahsedilen şey 2002 yılında şirketin senaryo yazım departmanın başına geçmesi yani bu departmanın müdürü olması, 2006'da ise bu departmanın kıdemli başkan yardımcısı olması.
 4. Ara sözler için uzun çizgiler arasında değil, virgül veya kısa çizgiler arasında olmalı.
 5. Sen olayları belki biliyorsundur diye sana karmaşık gelmiyor olabilir ama ben daha Test ile birlikteliği başlığında tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için İngilizce maddeye bakmak zorunda kalıyorum. O başlığın ilk paragrafından itibaren başlıyor bu. Yukarıda hangisi senaryo hangisi değil anlayamıyorum demiştim ve sen de bazı yerlere ara sözler ekleyip belirtmişsin ama KM olan İngilizce'sinde bunlar paragraflara güzelce yedirilip yapılmış. Dediğim başlığın ilk paragrafı: "Stephanie, 26 Nisan 1999 tarihinde ekranlara ilk kez; babası Vince ile The Undertaker arasında geçen bir hikaye sırasında çıktı.[24][25] Undertaker, onu gizlice takip etti ve kaçırıp bağlanmış halde ringe getirdi fakat Stone Cold Steve Austin, Stephanie'yi, Undertaker'ın elinden kurtarmayı başardı.[26]" İngilizce sürümdeki: "In early 1999, at the suggestion of WWF writer Vince Russo[25] McMahon debuted as the sweet daughter of Vince McMahon during an on-screen storyline involving Vince and The Undertaker.[26] The Undertaker stalked and abducted McMahon at the end of the April Backlash pay-per-view, which almost culminated in almost marrying her in the middle of the ring the next night on Raw, before being rescued by Stone Cold Steve Austin.[27]" Orada Backlash: In Your House'a iç bağlantı verilmiş olayın detaylarını öğrenebiliyorsun. Burada da birkaç kelimeyle The Undertaker'la Vince arasında geçen olayın nasıl Stephanie'ye bağlandığı açığa kavuşturulabilir. Sonraki paragrafın ilk cümlesi: "Stephanie, güreşçi Test ile birlikte olmaya başladı ve bu birliktelik, Test ile erkek kardeşi Shane arasında kıyasıya bir rekabeti de başlatmış oldu." Neden, niye kıyasıya rekabet? Bunu anlatırken güreşteki feud kavramına iç bağlantı vermişler daha anlaşılabilir olmuş mesela.
 6. The İnvasion ilk paragrafta "Stephanie, 2001'in ortalarında —senaryo gereği— Extreme Championship Wrestling (ECW)'i satın aldı ve WWF'i iflas ettirmek istemekteydi (gerçekte ECW'un devam edip etmediği çokça tartışıldı). Kardeşi Shane, —senaryo gereği— World Championship Wrestling (WCW)'in sahibi olmuştu ve bu iki şirket birleşince The Alliance adında "süper grup" olarak da anılan bir grup ortaya çıktı.[27][45] Bu iki takım; 18 Kasım 2001 tarihinde Survivor Series'te karşılaştılar." The Alliance ortak grup değil mi? Kim kimle karşı karşıya geliyor?
 7. "17 Mart 2002 tarihinde, WrestleMania X8'de WWF Şampiyonluğu mücadelesinde Jericho'nun köşesinde ona destek verse de; Triple H, Jericho ile Stephanie'nin hilelerine maruz kalmasına rağmen kemerin yeni sahibi oldu.", "Stephanie, Ocak 2002'de sakatlıktan dönen eşi Triple H ile birlikte WWF'e geri döndü ve geri dönerken iyi karakterli birisi olarak döndü", "Sonrasında maskeyi çıkardı ve ikisi birlikte öpüştü", "Bu kahveyi içen Stephanie, birkaç dakika sonra kusmaya başladı, ardından Vickie'nin üzerine kustu ve Triple H, onu hastaneye götürdü." gibi bozuk cümleler var hala.
 8. Maçlar düz mü italik mi yazılıyor? Bir standart yok maddede bu konuda.
 9. Aralıklı görünüm 2010-13 ilk paragraf karışık, zaman kipleri, alıntılar...
 10. Puding maçı, puding havuzu? Çamur değil mi o? :) --Merve (mesaj) 16:48, 3 Şubat 2016 (UTC)

Sustuysam[kaynağı değiştir]

- Seyit mesaj 08:08, 2 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerinize sağlık. Baştan sona yapılan eklemeler için gayet başarılı bir madde. --Ozankra (mesaj) 01:41, 4 Eylül 2015 (UTC)
seçkin içerik tartışmaları bir oylama değildir. "Ellerine sağlık" demek yerine, maddenin ve seçkin içeriğin ve dolayısıyla vikipedi'nin gelişmesine katkıda bulunmak gerekir. --kibele 09:04, 4 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Ozankra, maddeyi okuyup hiçbir sorun görmemiş olabilirsin. Bu şekilde "oyumu geri çekiyorum" demek, maddeyi okumamış olduğunu göstermez mi?--RapsarEfendim? 17:11, 5 Eylül 2015 (UTC)
Tabi ki de maddeyi okumadığımı göstermez, eskisi gibi 5 saniye bakıp geçmiyorum ama "ellerine sağlık" cümlesi oylamada kabul edilmeyince ben de çare olarak oyumu geri çekmek zorunda kaldım. --Ozankra (mesaj) 17:15, 5 Eylül 2015 (UTC)
Kabul edilmez diye bir şey yok elbette. Aday gösteren kullanıcıya göre şu an hiçbir kusur yok ya hani, demek ki sana göre de hiçbir kusur yok. Seri bir biçimde, maddeleri okumadan desteklemekse mevzu, her daim olduğu gibi buna karşıyım (bunu yaptın demiyorum).--RapsarEfendim? 17:22, 5 Eylül 2015 (UTC)
Zamanında eklemeler yapıp SM haline getirdiğim Jérôme Rothen maddesini biliyorsundur. O madde de buna benzer eklemeler yapılmış (yani baştan sona tamamen eklenmiş bir madde). Ben de o yüzden "ellerine sağlık" dedim ve maddede herhangi bir hata görmeyip destek oyunu kullandım, o kadar. Başka bir sebebi yok. --Ozankra (mesaj) 17:28, 5 Eylül 2015 (UTC)

Açıklama: Ozankra şurada belirtilen şekilde hareket edildiği sürece seçkin içerik sorumlusu olarak tüm yorumları dikkate alacağım. Yorumunuzun üzerini çizmeniz gerekmemekte ve pek bir şey ifade etmemekte. Size uyarıda bulunan kullanıcının birkaç gün önce başka seçkin içerik tartışmalarında seri ve gerekçesiz oylar kullandığını da hatırlatayım.[1][2][3][4]--B.S.R.F. 💬 17:45, 5 Eylül 2015 (UTC)

B.S.R.F.; Sanırım çizgiyi geri alıp oyumu kullanmamda sakınca yok. Doğru mu anladım? --Ozankra (mesaj) 17:52, 5 Eylül 2015 (UTC)
Ozankra VP:OY politikasındaki kriterleri sağladığınız için oy kullanmanızın önünde bir engel yok.--B.S.R.F. 💬 17:57, 5 Eylül 2015 (UTC)
BSRF; ben de doğru kriterleri sağladığımdan eminim. Fakat kibele uyarınca şaşırdım, çünkü "ellerine sağlık" cümlesini birçok kez kullandım, Rapsar'ın aday gösterdiği maddelerde bile ve kimseden böyle bir uyarı almamıştım. Şaşırdım doğrusu ama size teşekkür ederim. Doğru olanı yaptığımı öğrendim sayenizde. --Ozankra (mesaj) 18:00, 5 Eylül 2015 (UTC)

doğru olan seçkin ve kaliteli maddelerin geliştirilmesi yönünde yorum yapmaktır. yorumunuzun geçersiz olduğunu söylemedim, ortada bir yorum yok çünkü. maddelerin kusursuz olduğunu söylemek çoğu zaman zordur. okuduysanız en azından bir çift lafınız olmalıdır. tıpkı 'eline sağlık' deyip geçtiğiniz şu adaylıkta olduğu gibi yazım hataları, ifade yanlışları her zaman mevcuttur ve seçkin içerik adaylıklarında bunların düzeltilmesi ve 'vikipedistlerin elinden gelenin en iyisi' olan maddeler ortaya çıkartılması gereklidir. seçkin resim adaylıklarındaki oylarımı 'seri ve gerekçesiz oylar' olarak belirten kullanıcı yanlış yönlendirme yaparak kendi seçkin içerik sorumluluğunu da şaibeli hâle getiriyor. seçkin resimler madde içeriklerinden farklıdır, hele de önceden şöyle bir göz attıysanız ve belirgin bir kusur görmüyorsanız destek oyu verirsiniz. tıpkı onlarca kullanıcının yaptığı gibi. destek verirken yorum yapan kullanıcı sayısı çok azdır ki kimlerin olduğunu görmek için geçmişteki seçkin resim oylamalarına göz atabilir merak eden. ayrıca 'tüm yorumları dikkate alacağım' denmiş de bir eline sağlık da ben diyeyim uğramışken. kolay gelsin herkese. --kibele 12:35, 7 Eylül 2015 (UTC)

Yorum Yorum bir iki yazım düzeltmesi yaptım. "yaşadığı haksızlıklar yüzünden depresyona girdi", "Türkiye'de gündem olmuştu." gibi ansiklopedik olmayan ifadeler düzeltilse iyi olur. 'kendi', 'kendisi' 'kendisinin' kullanımlarını ayıklamak gerekiyor. --kibele 13:08, 7 Eylül 2015 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Şöyle bir değişiklik yaptım kibele. - Seyit mesaj 19:34, 8 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum
 1. TDK'nin sitesine baktım ve orada sadece "Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 28 Aralık 1982’de göreve başladı. Lale Festivali 25 Haziran’da başlayacak./Belirli bir tarihi belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar: Okullar genel­likle eylülün ikinci haftasında öğretime başlar. Yürütme Kurulu toplantı­larını perşembe günleri yaparız." açıklaması var. Maddedeki "Aralık 2003, Kasım'da" gibi kullanımlar belirli bir tarih ifade etmiyor, küçük harfle yazılmalı.
 2. Olayların sıralanmasında bir problem var, madde karmaşık. Mesela girişte " Mankenliği bırakarak 2003 sonunda çıkardığı Sonunda adlı EP ile müzik kariyerine adım atan Önal, bu çalışmasının ardından uzun yıllarını yeni albümünü hazırlamak için harcadı. Ortaya çıkardığı ilk albümü beğenmeyince yayımlamaktan vazgeçti ve çalışmalara yeniden başladı, daha önceden albüm anlaşması yaptığı Universal Müzik'in 2004'te iflas etmesi yüzünden bir dönemini de yeni bir plak şirketi aramakla geçirdi. Ayrıca depresyona girdi ve bir mali kriz atlattı. Bu sebeplerden dolayı albümün çıkış süresi birkaç yıl uzadı." bölümünde ilk albümünün yapımına uzun yıllar harcaması şirketin iflas etmesi, depresyona girmesi vs yüzünden mi yoksa bu sebepler o ilk albümü çöpe atıp baştan başladığı yeni albüm hakkında mı?
 3. Video Klip başlığında "2008'den sonra altı yıl kendisine ait bir şarkı çıkarmadı ve 2014'te "Çak Bir Selam" single'ı ile tekrar müziğe döndü." cümlesi de sıkıntılı. Sadece "Bu albümden sonra 2014'e kadar kariyerine ara verdi." desek daha iyi olmaz mı? --Merve (mesaj) 10:48, 18 Eylül 2015 (UTC)
 • Cevap Cevap
 1. Öncelikle değerlendirme için teşekkürler. Ancak burada belirttiğimiz kasım, bir önceki cümleyle bağlantılı olduğu için yıl anlaşılıyor ve bu yüzden büyük harf kullanmak gerekiyor.
 2. Yeni albüm hakkında. Yeni albüm dediğimiz de Sustuysam oluyor. Şöyle bir değişiklik yaptım, olmamışsa yeniden düzenlemeler yaparım.
 3. Kurduğunuz cümle daha güzel ancak 2012'nin sonunda BeeGee ile yaptığı bir düet var [5]. Bu yüzden müziğe ara verdi ifadesini kullanmadım. - Seyit mesaj 19:31, 18 Eylül 2015 (UTC)
Eylül 2015 yazınca belli bir günden bahsedilmiyor, net bir tarih değil o yüzden maddede cümle içinde 21 Eylül gibi net bir tarih belirtmeyen yerlerde ayın baş harfi küçük olmalı. Öyle bir düet varsa "tekrar müziğe döndü" demek de doğru olmuyor? :) --Merve (mesaj) 10:00, 21 Eylül 2015 (UTC)
Düzelttim. - Seyit mesaj 16:49, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek --Merve (mesaj) 20:09, 17 Ocak 2016 (UTC)

Estergon Kuşatması[kaynağı değiştir]

Daha önceki adaylık ilgi azlığı sebebiyle olumsuz sonuçlandırılmıştı. Herhangi bir ekleme yapmadım, çok çok ufak dokunuşlar yaptım yalnızca. Tekrar aday göstermek istiyorum.--RapsarEfendim? 22:03, 25 Ağustos 2015 (UTC)

 • Ellerine sağlık. Boş günümde biraz KM ve SM adayı maddeleri inceleyim dedim ve ilk sırada bu çıktı. Giriş kısmı güzel olmuş. Özellikle bir tarih maddesi için "tarafsız" bir dile yakın. Örneğin, "... kuşatma sonrasında şehir Osmanlı egemenliğine girdi." cümlesi yerine fethetti veya işgal etti tarzı bir cümle de kullanılabilirdi. :) Bunun dışında "İspanyolların başlarında Martín Lascano ve Francisco Salamanca, Almanların başında Tristan Vierthaler ve Michael Regensburger, İtalyanların başında ise Torielli ve Vitelli isimli komutanlar vardı" cümlesinde ismi geçen komutanlardan kayda değer olanlara iç bağ verilebilir. Ayrıca kuşatma başlığına eklenecek biraz daha ayrıntı bulunursa çok daha güzel olur madde için. Bir yazım hatası dışında gözüme bir şey çarpmadı. Ellerine sağlık. 2 hafta süren bir kuşatma için yeterli ve açıklayıcı olmuş.Sait71 08:43, 29 Ağustos 2015 (UTC)
Değerlendirme için teşekkürler. O komutanların kayda değer olduğunu zannetmiyorum, adlarını dahi zar zor buldum :) Bulabildiğim kaynaklar bunlar ve içerisinde kuşatmaya dair anlatılanlar bu kadar. Yine de bir kez daha kontrol edeyim.--RapsarEfendim? 08:59, 29 Ağustos 2015 (UTC)

Karşı Karşı bir ekleme yapılmadığı için önceki adaylıktaki yorumlarım geçerlidir. adaylık 'Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.' diye kapatılmış, ilgi azlığından söz edilmiyor. --kibele 12:45, 1 Eylül 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş. Bu arada Rapsar'ın dediği gibi; her ne kadar 'Bu madde, Vikipedi topluluğunca, Kaliteli Madde olmaya uygun görülmemiştir.' diye yazsa da, katılımcı az. Görüşe katılma açısından "destek" ile "karşı" oyun hiç olmadığı bir adaylık olmuş daha önceki. --Ozankra (mesaj) 01:44, 4 Eylül 2015 (UTC)
seçkin içerik tartışmaları bir oylama değildir. geçen tartışmada söylenenler konusunda hiç bir şey yapılmamış, madde aynen yeniden buraya getirilmiştir. o zaman 'karşı' denmemesi bu geleneğe saygıdandır. oradaki tartışmalara ilişkin hiç birşey söylemeden "Ellerine sağlık. Güzel bir çalışma olmuş.". demek yerine, maddenin ve seçkin içeriğin ve dolayısıyla vikipedi'nin gelişmesine katkıda bulunmak gerekir. --kibele 08:26, 4 Eylül 2015 (UTC)
 • Destek Destek Emek varsa ve eskiye nazaran çok daha iyi bir haldeyse karşı olmak için bir gerekçe görmüyorum. - Burak 20:54, 30 Mayıs 2016 (UTC)

Edirne'nin Fethi[kaynağı değiştir]

Farklı kaynaklar farklı şeyler söylediği için madde yazımı oldukça zor oldu. Konuyla ilgili güvenilir diyebileceğimiz kaynakların tamamına eriştim zannediyorum ki. Kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 15:41, 25 Ağustos 2015 (UTC)

 • Destek Destek Ellerine sağlık, güzel olmuş. Bu arada madde son anda 20 KB olmuş, yoksa adaylığa alınmama ihtimali yüksekti. --Ozankra (mesaj) 01:40, 4 Eylül 2015 (UTC)
seçkin içerik tartışmaları bir oylama değildir. "Ellerine sağlık. Güzel olmuş.". demek yerine, maddenin ve seçkin içeriğin ve dolayısıyla vikipedi'nin gelişmesine katkıda bulunmak gerekir. --kibele 09:02, 4 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum halil inalcık büyük tarihçidir ama bir tarih maddesinin büyük oranda ondan aktarılması seçkin içerik açısından sorunludur. büyük ölçüde ondan kaynaklandırıldığı gibi madde içinde de referans verilmiş. maddede hiç görsel olmaması da kaliteli madde olmanın önündeki engellerden biri. bunun dışında yazım kontrolü gerekiyordu.. ayrıca pek çok yüklemsiz/zamansız cümle, iç bağ verilmesi ya da açıklanması gereken tanım mevcut..
" Olayın gerçekleştiği yıl ve fethi gerçekleştiren isimler, kaynaklara göre 1361-1371 yılları arasında farklılık göstermektedir." düzeltilmeli. sonraki cümle de sıkıntılı..
'paşa sancağı', açıklanmalı.
'Osmanlı Devleti'nin Balkanlardaki fetihlerini gerçekleştiren kuvvetlerin başında, Osmanlı Padişahı Orhan Gazi'nin en büyük oğlu Süleyman Paşa bulunmaktaydı.' ne zaman?
'1357 yazında, 11 yaşındaki oğlu Halil'in Foçalı korsanlara esir düşmesinin ardından' nerede? nasıl?
'Rumeli'deki uç bölgesine' neresi orası?
'imparator tahtına geri döndü' tahtına mı döndü?
'Osmanlı gazileri' kim bunlar?
türkçede 'tekrardan' diye bir kelime yok. 'yeniden' ya da 'tekrar' denmeli..
'uc kumandanı' diye bir şey yok, uç beyi olmalı..
'Sırp kronikleri' ?
'Çeşitli Bizans kısa kroniklerinde verilen tarihi de göz önüne alarak şehrin 1369 yılında Osmanlı yönetimine girdiğini belirtmektedir.' kim? (önceki ve sonraki cümlelerle organize edilmeli.)
'Hatalı olarak Murad'ın tahta çıkışından sonra gerçekleşmiş gibi eklemiştir.' ? --kibele 20:02, 4 Eylül 2015 (UTC)