Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Blair Cadısı[kaynağı değiştir]

Maddeyi, İngilizce Vikipedi'den çevirdim. Çeviriyi birkaç kez kontrol ettim. Yine de hatalar varsa burada belirtilebilir ya da madde üzerinde düzenlenebilir. Ayrıca madde kırmızı bağlantılarla doluydu ve yanlış saymadıysam 55 tane madde açmak zorunda kaldım. Elimden geldiğince tüm maddelere bağlantı verdim. Bir de "Mirası" başlığında 2. paragraf Michael Dodd tarafından söylenen cümleyi ne kadar doğru çevirdim bilemiyorum. Biri o cümleyi gözden geçirirse sevinirim. Teşekkürler şimdiden. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:29, 3 Ekim 2017 (UTC)

 • Emeğinize sağlık. Dikkatimi çekti ve çok gözüme battı, çok fazla motomot çeviri var (bunları okurken duzeltirim elimdeb geldiğince elbette, sıkıntı değil). Prodüksiyon var mesela, yapımcı kullanırken ve yaygın kullanımı yapım iken bunu kullanmak anlamsız. Keza "film öğrencileri" denmiş, sinema olmalı. "Pencere-kutulu" motomot bir çeviri örneği yine, böyle bir terim Türkçede kullanılmıyor (ek olarak aradaki tire İngilizce İngilizce bir kuralı, Türkçenin değil). "Filmin arkasındaki mitolojiyi" kısmı yine motomot, Türkçede bunu "filmdeki" olarak kullansak yeterli, "arkasında" o anlamda bir kullanıma sahip değil. "Ticari başarı" var, neye göre başarı? Başarılı olup olmama ayrımı subjektiftir, nesnel bir kullanım olmaz o. Sizin gibi tecrübeli bir kullanıcıdan ben, birebir çeviri beklemem, eklemeler ya da çıkarmalar yapılmış bir çeviri beklerim :) Bunları dediğim gibi okudukça düzeltmeye çalışırım -ki anlaşmazlık durumunda hrmen tartışalım, el elden üstündür. Emeğinize sağlık tekrar.--RapsarEfendim? 02:56, 4 Ekim 2017 (UTC)
@Rapsar, öncelikle "filmin arkasındaki mitoloji" tabirinin uygun olduğunu düşünüyorum. "Olayın ardındaki/arkasındaki giz çözüldü" gibi kullanımlar Türkçede var. Pencere-kutulu kavramı Türkçeye çevirdiğim sırada bulamadım. Hatta DVD'lerin özelliklerini araştırdım ama kimse yazmamış. Direkt çeviri yapmadım, araştırdım da. Yine de o kısmı düzelttim. Maddenin çeviri koktuğunu ya da mot a mot bir çeviri olduğunu düşünmüyorum çünkü birebir çeviri yapmamaya çalıştım. Zaten zorlandığım kısmı belirttim. Film öğrencilerine gelirsek ülkemizde film tasarımı gibi bölümler var, bunlar sinema öğrencisi olmuyor. Bir de "prodüksiyon-yapım" olayına hiç girmek istemiyorum. Vikipedi, "Türkçesini kullan" yeri değil. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 13:43, 4 Ekim 2017 (UTC)
 • Maddeyi okumayı hemen hemen tamamladık, birkaç değişiklik de yaptım dediğim gibi. Bahsettiğiniz çeviri kısmının anlaşılması hakikaten zordu (son kısım özellikle), anvak dikkatli okuyunca anlayabildim ama bu sefer de bunu çevirmek zorladı :) Ama şu an iyi bir şekilde aktarıldı diye tahmin ediyorum. Maddede filmden hiç kare yok, iki kritik ve önemli görsel olursa süper olur. Mirası kısmındaki en iyi film listeleri de aslında birer tepki, bu bölümü "en iyi film listeleri" gibi bir başlıkta (tepkiler başlığını alt başlığı olarak) incelesek? Mirasını da "etkileri" yapabiliriz gibi geliyor, bir yolu açması mirasından ziyade etkileri gibi sanki. Bu bağlamda imtiyaz başlığını da oradan ayırıp, devam filmi başlığıyla birleştirerek organik bağ bulunan yapımları bir başlıkta, etkilerini ise başka başlıkta toplamış oluruz.--RapsarEfendim? 22:26, 4 Ekim 2017 (UTC)
 • Bir de maddenin neden seçkin değil de kaliteli madde adayı olduğunu anlayamadım, bir eksisi yok bana kalırsa.--RapsarEfendim? 23:18, 8 Ekim 2017 (UTC)

Aşk Kaç Beden Giyer?[kaynağı değiştir]

Hadise'nin bir albümü. Başta böyleydi şimdi böyle oldu. -MHIRM. 09:01, 15 Eylül 2017 (UTC)

 • Destek Destek Maddeyi okudum ve ellerinize sağlık cidden. Güzel bir madde olmuş, tek eleştirim şu:
"2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden ve aynı yıl peş peşe iki stüdyo albümü çıkaran şarkıcı" bu kısım giriş için gereksiz. Hatta girişteki ilk paragraf çok "magazinel" durmuş. Akçıl'la ayrılmaları filan ilerideki alt başlıklarda yer alması yeterli ki birkaç yerde tekrarlanmış. Girişe bunların eklenmesine gerek yok. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 10:44, 15 Eylül 2017 (UTC)
Teşekkür ederim, girişte küçük bir değişiklik yaptım. Magazinel olmaması için elimden geldiğince uğraştım ama kaçmış olabilir @Hedda Gabler (eski), beğenmediğiniz kısımlarda düzenleme yaparsanız sevinirim. Akçıl ayrılığına (sayfadaki albüm eleştirilerinde bile bahsedilmesine ve albümle ilgili haberlerde hep bir şekilde yer bulmasına rağmen) hiç girmemeyi düşünüyordum ancak albüme daha önceden 4 şarkı verdiğini, bu şarkıları geri çekince albümün çıkışının ertelendiğini görünce bahsetmek durumunda kaldım. -MHIRM. 11:08, 15 Eylül 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Öncelikle ellerinize sağlık, çok güzel bir çalışma olmuş. Fakat maddede gördüğüm birkaç sorun var: "Kapak ve yayımlanma" bölümündeki "Şarkıcının saç rengine de uyumlu bir şekilde kahverengi leopar desenli bir elbise giydiği fotoğraflarda düz petrol yeşili bir arka plan tercih edildi ve bu renk albüm kitapçığında da ana renk olarak kullanıldı." cümlesinin "saç rengine de uyumlu" kısmı öznel durmuş. Ayrıca "Video klipler" kısmındaki "Şarkının ["Superman"] kendisi ise Türkiye Resmî Listesi'nde beş numaraya kadar yükseldi." cümlesinde "video klipler" konusunun dışına çıkılmış gibi. Dediğim sorunlar giderilirse maddenin KM olması için bir sorun kalmayacaktır benim açımdan. Tekrardan ellerinize sağlık.--Emir Özen mesaj 22:07, 15 Eylül 2017 (UTC)
teşekkürler @Emir Özen, şarkının listede 5 numara olmasından bahsedebileceğimiz en uygun yer o kısım. genel bir uygulama ve benim de katıldığım bir uygulama, bu yüzden bu hususta bir şey yapamayacağım. saç rengi kısmında ise kıyafet kahverengi saç kahverengi olduğundan "uyumlu" dedim, bir yargı belirtmeyi amaçlamamıştım aslında. ikisi de aynı renk olduğundan uyum sözcüğünü tercih etmiştim ancak yine de öznel duruyor derseniz, uyum sözcüğü yerine "benzer" sözcüğünü kullanabilirim. -MHIRM. 22:28, 15 Eylül 2017 (UTC)
@MHIRM, Bu anlamda düşününce "benzer" sözcüğü "uyumlu"dansa anlatılanı daha iyi yansıtıyor gibi. Açıklamanızdan sonra da benim için maddenin KM olması için bir engel kalmadı, Destek Destek. Tekrardan ellerinize sağlık.--Emir Özen mesaj 20:44, 16 Eylül 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı -MHIRM. 20:32, 17 Eylül 2017 (UTC)
 • Destek Destek Ufak dokunuşlar yaptım, kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum. Ama neden seçkin madde adayı olmadığını anlayamadım.--RapsarEfendim? 23:26, 8 Ekim 2017 (UTC)

Save as Draft[kaynağı değiştir]

Maddeyi İngilizce Vikipedi'de kaliteli madde olan Dressin' Up ve Walking on Air maddelerini örnek alarak yazdım. Maddenin kaliteli madde kriterlerini sağladığını ve daha fazla geliştirilemeyeceğini düşünüyorum.--Emir Özen mesaj 14:44, 9 Eylül 2017 (UTC)

 • Destek Destek --Евунтиаmesaj 20:45, 9 Eylül 2017 (UTC)
 • Emeğinize sağlık. Giriş kısmı, tüm maddenin özeti niteliğinde olmalı, ancak burada olup da alt kısımlarda olmayan bilgiler mevcut. Bu bilgiler alt kısımda da yer aldığı takdirde, giriş kısmında kaynak kullanmaya da lüzum kalmıyor. Öte yandan "güç baladı" nedir?--RapsarEfendim? 21:38, 13 Eylül 2017 (UTC)
  • @Rapsar Maddede sizin belirttiğiniz sorunu düzelttim ve birkaç ekleme yaptım, şarkının John Mayer'a ithafen kaleme alındığı spekülasyonu da dahil, maddeye tekrar göz atabilir misiniz? Bu arada "güç baladı" ile ilgili: Balad müzikte bir terim, "power ballad" [1] ise bir balad türü. Türkçeye İngilizceden birebir "power baladı" olarak mı yoksa "güç baladı" olarak mı çevireceğime tam karar veremedim ilk başta, sonra "güç baladı" daha doğru geldi. "Power balad"ın daha doğru olduğunu düşünüyorsanız değiştirebilirsiniz.--Emir Özen mesaj 17:56, 14 Eylül 2017 (UTC)
 • Destek Destek Emeğinize sağlık. Birçok şarkı, albüm maddesinde denk geldiğim zorlama çeviriler (güç baladı dışında) burada mevcut değildi. Birkaç ufak düzeltme yaptım. Güç baladı gibi bir tabir Türkçe kaynaklarda geçmediğinden power olarak bıraktım orayı. Bir de şarkı sözünün Türkçe çevirisi şurada olduğu gibi eklenirse bir problem kalmayacaktır benim gördüğüm kadarıyla.--RapsarEfendim? 19:28, 14 Eylül 2017 (UTC)
  • @Rapsar: Sözün Türkçe çevirisi de İstek yapıldı eklendi. Yalnız "I don't fuck with change," bölümünü birebir "Değişimle uğraşmıyorum," şeklinde mi ya da biraz değiştirerek "Değişimle sorunum yok," şeklinde mi çevirmenin uygun olduğuna tam karar veremedim. İlk çeviriyi kullandım, fakat ikinci çeviriyi daha uygun bulduysanız değiştirirseniz mutlu olurum.--Emir Özen mesaj 22:58, 14 Eylül 2017 (UTC)
Doğru çeviri, ancak flipping coin "yazı tura atmak" (aslında "işimi şansa bırakıyorum" demek anlamsal açıdan daha doğru olsa da şarkı sözünde böyle bir müdahale doğru olmaz) anlamına geliyor, not düşeyim :)--RapsarEfendim? 23:26, 14 Eylül 2017 (UTC)
Düzeltme için teşekkür ederim :)-Emir Özen mesaj 23:54, 14 Eylül 2017 (UTC)
 • Perry'nin Witness: The Tour adlı konser turnesinin başlaması ve turnenin seçili tarihlerinin set listesine "Save as Draft"in eklenmesi nedeniyle maddeye bir "Canlı performanslar" bölümü eklenmiştir.--Emir Özen mesaj 22:43, 9 Ekim 2017 (UTC)

Pillars of Eternity[kaynağı değiştir]

Madde, İngilizce Wiki'de kaliteli madde ve Türkçe'ye İngilizce'den tamamen çevrilmiş. Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kaliteli madde olması gerektiğini düşünüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:32, 31 Ağustos 2017 (UTC)

 • Destek Destek Aday gösteren kişi olarak. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:32, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi oluşturan ve çevirisini yapan olarak. --Wakeup12 (mesaj) 15:05, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Üstü kapalı kontrol ettim de noktadan hemen önce verilen kaynakları noktadan hemen sonraya taşısanız iyi olur. --Turgut46 17:41, 31 Ağustos 2017 (UTC)
@Turgut46 Evet Yapıldı-SunSoldiers (mesaj) 18:33, 31 Ağustos 2017 (UTC)
Face-smile.svg Teşekkürler--Wakeup12 (mesaj) 08:03, 1 Eylül 2017 (UTC)
 • Destek Destek-SunSoldiers (mesaj) 18:33, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Seçkin madde olan The Last of Us ile kıyasladım ister istemez. Ödüller kısmında boraz düzenleme şart, verilmesi gereken iç bağlantılar verilmemiş, İngilizce kategori adları olmamalı. Devam oyunu, genişleme paketi gibi açılması elzem olan maddeler mevcut. Görsel yönden çok yetersiz, tanıtım resmi gibi oyina dair bir bilgi sunmayan görsel kaldırılmalı. Oynanışa dair, grafiklere dair görsel olarak hiçbir bilgi alamıyoruz. Telaffuz kısmı bu şekilde değil, IPA alfabesine uygun şekilde olmalı, yoksa kaldırılmalı. Biraz daha işi varmış adaylık öncesinde.--RapsarEfendim? 18:48, 4 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, telaffuz kısmı Evet Yapıldı. --Евунтиаmesaj 13:45, 9 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar Selam. Yorum icin tesekkurler. Bahsettiginiz madde seckin madde olarak isaretlenmis. Kaliteli madde adayliginin daha esnek oldugunu düsünüyordum. Ingilizce ve Türkce'deki kaliteli madde adaylik kosullari farkli mi? Cünkü ilk mesajda da belirtildigi gibi, Ingilizce madde kaliteli olarak isaretlenmis. Ingilizce kategori sorunuzu anlayamadim. Bunlar sanirim düzeltilmisti. Ayrica tanitim resmi zaten gelistirilme sirasinda yayin öncesi resmi. --Wakeup12 (mesaj) 14:59, 5 Ekim 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin konusu cidden çok ilginçmiş, bilim kurgu filmi yapılabilirmiş. Maddenin çevirisi iyi fakat kırmızı bağlantılar açılırsa tadından yenmez. 26. 27. 28, 29, 47, 48, 49 vs. açıklamalı kaynakların çevirisinin yapılması taraftarıyım. Ellerinize sağlık. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:31, 18 Eylül 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski) Teşekkürler. Kırmızı bağlantıların tamamını açtım. Wakeup12 (mesaj) 08:49, 12 Ekim 2017 (UTC)
@Wakeup12, pingin gelmemiş. Yeni gördüm yorumu. Ellerine sağlık. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 12:19, 14 Ekim 2017 (UTC)

Alan Wake[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini sağladığını düşünüyorum. Görsel destek çok fazla yok ama bu kaliteli madde olmasına engel değil. -SunSoldiers (mesaj) 14:17, 3 Ağustos 2017 (UTC)

 • Karşı Karşı Aday gösterilecekse, en azından 1-2 basit değişiklik yapılmasını beklerdim ancak onlar dahi yapılmamış. "Bu başlığın geliştirilmeye ihtiyacı var" şablonu dahi mevcut maddede. The Last of Us ile kıyaslanırsa ne kadar geride olduğu görülebiliyor, tek tek bunları yazmaya gerek yok. İyi yazılmış, ancak kaliteli madde olacak seviyede değil.--RapsarEfendim? 16:32, 3 Ağustos 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Mevzu bahis madde Rapsar'ın da dediği gibi henüz KM seviyesinde gözükmüyor... chanseyMesajYaz 18:23, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Rapsar'a katılarak. Emek için teşekkürler, potansiyeli olan ve ciddi miktarda bilgi içeren bir madde; ancak henüz gereken noktada değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 10:57, 27 Ağustos 2017 (UTC)
Tekrar değerlendirene dek karşı "oy"umu kaldırıyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:20, 3 Eylül 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Eksikleri belirttiğiniz için teşekkürler. Maddeyi kaliteli madde statüsüne yükseltmek için çalışmalara başladım. Bu tartışma arşivlenmeyip madde düzenlemesi bittikten sonra tartışma devam edebilir. Görüşler değişebilir. -SunSoldiers (mesaj) 14:49, 27 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum @Rapsar, @Chansey, @Seksen iki yüz kırk beş. Maddede bazı düzenlemeler yaptım tekrar inceleyip yorumlarsanız sevinirim.-SunSoldiers (mesaj) 15:28, 31 Ağustos 2017 (UTC)
Hiçbir eleştiri, inceleme sonucu yok maddede. Baştan aşağı kontrol ve hatta yeniden yazım gerekiyor. Bu tip işler adaylık öncesinde olmalı, adaylık sırasında ufak dokunuşlar yapılmalı, madde baştan aşağı değişmemeli.--RapsarEfendim? 18:38, 4 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar "Hiçbir eleştiri, inceleme sonucu yok maddede." anlamadım. Burada neyi kast ettiniz?-SunSoldiers (mesaj) 18:45, 4 Eylül 2017 (UTC)
Oyuna yönelik eleştiriler, inceleme sonuçları. The Last of Us maddesinde görülebilir.--RapsarEfendim? 18:49, 4 Eylül 2017 (UTC)

2015 Türkiye Süper Kupası[kaynağı değiştir]

4.932 bayt büyüklüğünde bir maddeyken, yaptığım eklemeler ile şuanda 34.397 bayt içeriğe sahip. Hali hazırda KM statüsündeki 2013 Türkiye Süper Kupası ve 2014 Türkiye Süper Kupası emsal kabul edebileceğimiz maddeler. O iki madde de Galatasaray ve Fenerbahçe karşılaştıkları için bir nebze daha içerik geniş. Şu haliyle KM olabilecek kapasitede madde bence.Sait71 13:28, 18 Mayıs 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Niye seçkin değil de kaliteli? Bence seçkin seviyesinde gayet. Yayın bilgisi eklenebilirse ve raying, daha da iyi olacaktır.--RapsarEfendim? 20:14, 7 Haziran 2017 (UTC)
 • Gözüme biraz kısa geldi madde. Geliştirmek istedim de ancak bu kadar büyüdü. O sebeple Km adayı olarak çıkardım sanırsam. Reytingi felan bir araştırıyım, bulursam ekleyim. :) Sait71 10:01, 8 Haziran 2017 (UTC)
 • Destek Destek Şu aşamada maddenin KM olmaması için bir sorun tespit edemedim. Uygundur. chanseyMesajYaz 16:25, 21 Ağustos 2017 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek @SAİT71, yayın bilgisi de eklenirse sorun kalmayacak benim açımdan.--RapsarEfendim? 18:20, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Pek firsat bulamasamda ansiklopediye girmek icin cakit buldugumda istekleri arastirip eklemeye calisacagim.☺Sait71 19:00, 2 Eylül 2017 (UTC)

Dressin' Up[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde olan İngilizce sürümünden çeviri.--Emir Özen mesaj 09:05, 18 Nisan 2017 (UTC)

 • Destek Destek Okumuştum, bir sorun göremedim.--RapsarEfendim? 20:03, 7 Haziran 2017 (UTC)
 • Destek Destek Daha önceden okumuştum maddeyi ama oylamayı unutmuştum. KM olabilir kanımca. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 16:22, 16 Eylül 2017 (UTC)
 • Destek Destek Bir takım yanlış/eksik çevirileri düzelttim. Şu an uygun olduğunu düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16:52, 11 Ekim 2017 (UTC)

Adolf Hitler'in 50. doğum günü[kaynağı değiştir]

-MHIRM. 22:14, 15 Şubat 2017 (UTC)

 • Destek Destek Elinize sağlık. Okudum, bir takım düzeltmeler yaptım, akıcılaştırmaya çalıştım. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim; KM olmasını engellemeyecek birkaç ufak nokta:
  • Miami Daily News kaynağına ulaşamadım. Bir bakmalı ulaşabilir miyiz diye; olmadı çevrimdışı kaynak diye kullanırız.
  • O dönemde yayımlanmış kaynakları "The Miami Daily News 2015" değil de "The Miami Daily News 1939" diye belirtmek daha doğru olmaz mı? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:31, 11 Mart 2017 (UTC)
Değişiklikler için teşekkürler kaynakları arşivledim, Miami Daily News'e ulaşabilirsiniz. Sanırım kitap kaynaklarında yayımlanma yılını, çevrim içi kaynaklarda erişim yılını yazıyoruz. Yanlış da biliyor olabilirim. Chicago Manuel Style'ı kontrol etmem lazım, onun için şu an ikinci noktayı değiştirmedim. -MHIRM. 12:27, 11 Mart 2017 (UTC)
Tamamdır, kontrol edecek olursanız sesleniverin lütfen, ilginiz için teşekkürler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:09, 12 Mart 2017 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Böyle bir maddede Almanca kaynaklar görmek isterdim, bölgesel Amerikan gazetelerinden ziyade.--RapsarEfendim? 05:01, 12 Nisan 2017 (UTC)
doğru, bu önemli bir eksiklik. -MHIRM. 05:24, 12 Nisan 2017 (UTC)
 • O hâlde? :) Görebilir miyiz biraz?--RapsarEfendim? 16:33, 28 Nisan 2017 (UTC)
Rapsar çok doğru bir noktaya dokundu aslında. Konuyla ilgili tarihçi Armin Fuhrer'in araştırmalarını özetleyen bir Die Welt makalesi buldum. Bizim maddede anlatılanlardan farklı şeyler söylüyor, hatırı sayılır birkaç eksiklik de var maddede. İncelenebilir. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23:52, 28 Nisan 2017 (UTC)
Bir miktar entegre etmeye çalıştım, daha da edilebilir. Tabii bu kaliteli madde olması için kriter bazlı bir zorunluluk değil (hatta KM kullanıcıların anadilde kaynağa ulaşmadan da yazabilecekleri bir maddedir gözümde, sistemden yararı böylece maksimize ederiz); ama dediğim gibi Rapsar'ın bu konudaki isteği iyi oldu. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:06, 29 Nisan 2017 (UTC)
Bir de Armin Fuhrer'in konuyla ilgili 172 sayfalık kitabını ek okuma olarak ekledim. Bulunduğum şehirdeki kütüphanede var mı diye baktım; nafile. British Library'de varmış, oradan edinmek kolay bir süreç değil, zamanım yok. Baktım biraz bunun dışında Almanca basılı kaynaklara, pek kayda değer bir şey göremedim Google Books üstünden (50. Führergeburtstag araması işinize yarayabilir); ama tabii dil bilgimin yetersizliğinden olabilir bu. Benden bu kadar, benim görüşüm Die Welt kaynağı üzerine ekleyebileceğimiz fazla Almanca kaynak bulamayacağımız yönünde kitabı edinmedikçe @Rapsar; Die Welt kaynağını entegre etme konusunda daha fazla çalışma yürütmek isteyen varsa şimdiden teşekkür ederim. O kitabın edinilmesi de makul bir talep olmadığından bu noktada bu pürüzü aştığımızı düşünüyorum kendim adıma. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00:36, 29 Nisan 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Böyle bir kitap var ve kaynak kullanılmıyor... Büyük eksikleri olduğunu buradan yola çıkarak söyleyebiliriz. Söyle düşünelim, Ecevit ile alakalı bir madde yazılıyor ve kitap kaynağı hemen hemen hiç yok, yine Türkçe kaynak hemen hemen hiç kullanılmamış. O madde tam diyebilir miyiz? Benzer mantık burada da var. Bu tabi bizim ya da buradadaki maddeye emek veren kullanıcıların değil bu kadar kolay karar veren İngilizce Vikipedi kullanıcılarının kabahati.--RapsarEfendim? 18:24, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin km olabileceğini düşünüyorum. Yazımı da iyi. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 16:20, 16 Eylül 2017 (UTC)

Sovyet Savaş Anıtı (Treptower Parkı)[kaynağı değiştir]

Madde hakkındaki bilgilerin yeterli olduğunu, iyi bir şekilde dizayn edildiğini, görsellerle zenginleştirildiğini ve kaynaklandırıldığını düşünüyorum. Bu tür bir madde için bundan fazlası olur mu bilemiyorum ama kaliteli madde kriterlerini sağlıyor gibi görünüyor. Görüşlerinizi bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:19, 5 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. İlk bakışta açılmamış kritik kırmızı bağlantılar mevcut. Alıntılar tırnak içinde yazılmalı (italik değil), web kaynakları arşivlenmeli ve kaynaklar, kaynak gösterme şablonlarıyla düzenlenerek standart hâle getirilmeli. Ondan sonra okumaya geçeceğim.--RapsarEfendim? 09:31, 31 Aralık 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Web kaynakları arşivlendi ve uygun şablonlarla standartlaştırıldı ve tüm kırmızı bağlantılı maddeler açıldı @Rapsar. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:16, 21 Ocak 2017 (UTC)
@Rapsar maddede bir eksiklik görüyor musunuz? --Ahmet Turhan (mesaj) 17:42, 20 Şubat 2017 (UTC)
En kısa zamanda okuyacağım.--RapsarEfendim? 17:51, 20 Şubat 2017 (UTC)
@Rapsar fikriniz ne yönde? 6 ay geçmiş :) --Ahmet Turhan (mesaj) 22:56, 6 Ağustos 2017 (UTC)
 • Halihazırda KM için uygun olduğunu düşündüğüm Anavatan Çağırıyor ile benzer bir başlık düzeni yaptım. Ancak o eski "hakkında" başlığı (maddedeki her şey anıt hakkında öyle değil mi?) uygun şekilde bölünmeli, diğer madde gibi. Keza tarihçe başlığına eklenecek şeyler var, Ahmet Turhan maddelerinde çok denk geldiğim yanlış başlıkta yanlış içerik, çok fazla dağılımış içerik sorunu burada da var :P--RapsarEfendim? 18:01, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 :)) Genelde çeviri yaparken karşıma çıkan bilgiler bazen orada kalıyor ondan heralde, ya da başka dillerde yanlış yerlerde oluyor :) Şu an düzenlemeniz sonucu bir sorun görünüyor mu? --Ahmet Turhan (mesaj) 05:44, 23 Ağustos 2017 (UTC)
Anavatan Çağırıyor ile aynı olursa daha iyi olacak, ben kabaca toparladım ama farklılıklar söz konusu.--RapsarEfendim? 18:11, 25 Ağustos 2017 (UTC)
 • @Ahmet Turhan, giriş cümlesi çok uzun olmuş ve anlam karışıklığı/aynı kelimelerin tekrarı filan meydana gelmiş. Bir de görsel olarak resimler çok düzensiz yerleştirilmiş. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 16:10, 16 Eylül 2017 (UTC)
Dilerseniz bahsettiğiniz sorunlarla ilgili sorunları giderici değişikleri yapın ve ortaya çıkan yeni durum üzerinden önümüzü görelim @Hedda Gabler (eski). --Ahmet Turhan (mesaj) 16:20, 16 Eylül 2017 (UTC)

Kiraz Mevsimi (dizi)[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini taşıdığını düşünüyorum. Belki dizinin yapımcı ve yönetmeninin maddelerinin olması bir sorun oluşturabilir. Ama o kişiler henüz KD olmadığından maddelerini de oluşturmak pek de doğru olmaz. Onun dışında bir sorun olmadığı kanaatindeyim... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:01, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynaksız kısımlar kaynaklandırılmalı. İlk bölümde var mesela birçok kaynaksız yer, ödüllerde var vs. Kırmızı bağlantılar giderilmeli, kişiler KD değilse eğer verilen bağlantılar kaldırılmalı; ama KD ise bağlantılar açılmalı. Kültürel tepki'de çok uzun alıntılar var; doğrudan anlatımdan kaçınılarak bunlar dolaylı anlatım şekline getirilmeli ve tek paragrafa maksimum iki paragrafa düşürülmeli. Kaynakça Chicago Manual Style vb. kullandığımız kaynakça yöntemlerine göre düzenlemeli/gözden geçirilmeli; gazete isimleri hem kaynakçada hem de madde içinde italik olmalı. -MHIRM. 22:42, 15 Şubat 2017 (UTC)
  MHIRM, gazete isimlerini italik yaptım. Kültürel tepki'deki alıntıların uzun olanlarını dolaylı anlatıma çevirdim ve iki paragrafa düşürdüm. Kaynakça düzenlemeleri derken ne dediğinizi anlamadım, bütün kaynaklar kaynak şablonları ile yapıldığı için düzenleme yapılmasına pek gerek yok gibi. Kırmızı bağlantılar ile ilgileneceğim. Karakterlere bir kaynak ekledim karakterlerin açıklamalarının bulunduğu. Ama ben karakter açıklamalarını ve hikaye özetini kendim yazdığım için daha önce kaynak göstermemiştim. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:28, 19 Şubat 2017 (UTC)
Gazeteciler.com ve haberler.com gibi sitelerin çok mecbur kalınmadıkça kullanılmaması gerekiyor çünkü bunlar haber üreten değil haber kopyalayan siteler. Haberlere Milliyet, Hürriyet her neyse gibi görece daha güvenilir kaynaklardan ulaşmak gerek. İç bağlantı kuralları gereğince Türk, müzisyen gibi sayfaya herhangi bir şey katmayan iç bağlantılar kaldırılmalı. Aynı şekilde Mynet de. "İkinci sezonun geri kalan bölümleri ise yine İstanbul'da çekilmeye devam etmiştir." diye bir kısım var mesela kaynak gösterilmemiş. Daha böyle çeşitli kaynaksız yerler mevcut, gözden geçirilse iyi olur. -MHIRM. 14:48, 24 Şubat 2017 (UTC)
@MHIRM, maddenin şu anki hali hakkında fikir belirtir misiniz acaba? ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:53, 26 Mart 2017 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yapım kısmında diğer ülkelerle alakalı içerik var, o içerik uluslararası dağıtım kısmında yer alsa daha uygun olmaz mı?--RapsarEfendim? 18:18, 22 Ağustos 2017 (UTC)
  Yapıldı. ~ Z (m) 21:02, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kırmızı bağlantıların kişilerin KD olmadığını düşününce pek bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:37, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Uluslararası dağıtım kısmında çelişkiler ve hatalar var. Metni bölüp, tabloyu araya koymak doğru değil. Malezya, Vietnam gibi ülkeler Uzak Doğu değil. Orada Pakistan demiş, Vietnam demiş ama tabloda bu bilgiler yok. Rusya, Bulgaristan, Polonya vs yayınları hakkında kaynak yok.--RapsarEfendim? 21:35, 13 Eylül 2017 (UTC)
  @Rapsar, o başlık gerçekten de bir karmaşa içerisindeymiş. Ama gerekli düzenlemeleri hem metinde hem de tabloda yaptım. Ülkelerde yayınlanma kaynakları olarak Türkçe yazılı kaynak bulamadığım için her diziyi yerel adıyla o dilin Google'ında arattım ve yerel kaynaklardan ekledim. Yani orada bulunan kaynaklar hep farklı dillerde. Zaten tek baktığım şey yayınlanma tarihi ve kanalı olduğu için Google çeviri yardımcı oldu. ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Maddeki bilgiler ile kaynaklar uyuşmuyor gibi. Mesela dizinin saatinin 9 olacağı kaynağında yazmıyor. Ayrıca yazım dili de ansiklopedik gelmedi bana. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:24, 16 Eylül 2017 (UTC)
  @Hedda Gabler (eski), orada öyle bir sorun varmış. Zaten dizi 9'da yayınlanmıyordu ki. Aynı saatte devam etti. Tam olarak nerelerde tam olarak ansiklopedik olmamış yazım dili birkaç örnek verebilir misiniz acaba? ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
  Kusura bakmayın ancak cevap verebildim. Öncelikle şunu söyleyeyim "Ellerinize sağlık." Madde gerçekten gelişmiş durumda. Maddeyle çok haşır neşir olunca insan bazen yinelenen kelimeleri, anlam düşüklüklerini filan fark edemiyor. Mesela:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'de yayınlanmaya başlamıştır.[12] "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra ise Cumartesi günleri yayınlanmaya başlamıştır.[13] Bunun sebebi ise 2 sezondur sürmekte olan Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayına dönmesidir. Karagül dizisinin asıl yayın günü cuma olduğu için Kiraz Mevsimi cumartesi gününe taşınmıştır.[14] Dizinin ikinci sezonu, Milliyet'in yazdığına göre 12 Eylül'de,[15] Sözcü'nün yazdığına göre 19 Eylül'de başlaması bekleniyordu.[16] Ama sezon 3 Ekim 2015 Cumartesi 20.15'te yayınlanmaya başlamıştır. 59. bölümde final kararı alınmıştır. Dizi, eski reytinglere ulaşamadığı için 59. bölümü ile kanal yönetimi tarafından yayından kaldırılma kararı alınmıştır.[17] Dizinin ilk sezonundaki reyting ortalaması 5.9 iken bu sezonda 3.11'e düşüş yapmıştır. Final bölümü 28 Kasım 2015 Cumartesi günü yayınlanmıştır.[18]

Düzelterek yazayım paragrafı:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'te yayınlandı. Cuma günleri gösterilen Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayınlanmasıyla dizinin yayın günü "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra cumartesiye alındı. Dizinin ikinci sezonu 3 Ekim 2015'te Cumartesi 20.15'te başladı ve 28 Kasım 2015'te 59. bölüm ile final yaptı. Dizi, ilk sezonda 5.9; ikinci sezonda 3.11 reyting ortalamasına sahiptir.

--Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:20, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • Geç olsa da cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Şu anda hatamı çok net görüyorum. Bu maddeyi kaliteli hale getirmek için bayağı uğraştım ve kaynak bulmaya çalıştım. Çok da fazla yerde bahsi geçen bir dizi değildi yani kaynak bulma sorunu da vardı benim için. Ama en kısa zamanda bütün maddeyi baştan sona tekrar okuyup düzenlemeler yapmaya başlayacağım. Tekrar hatamı gösterdiğiniz için teşekkürler. ~ Z (m) 18:37, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • @Hedda Gabler (eski), @Rapsar. Maddenin şu anki hali ile ilgili fikirleriniz neler? ~ Z (m) 23:25, 4 Ekim 2017 (UTC)

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde olması için gereken kriterleri karşıladığını düşünüyorum yinede sizlerin de görüşünüzü almak isterim--Krystal. ? 09:07, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Destek Destek Gayet iyi hazırlanmış, bazı biçim düzenlemeleri ve kaynak eklemeleri gerekiyor biraz. Yine de olumlu bakıyorum. İlk sürümüyle bu hâlini düşünürsek bayağı bir ilerleme kat etmiş diyebilirim. Emeği geçen herkese teşekkürler. --Turgut46 10:37, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. O seviyeye yaklaşmış, ancak tam hazır gözükmüyor. İlk bakışta gözüme çarpan noktalar şu şekilde:
 1. Kaynaklar, kaynak gösterme şablonlarıyla düzenlenmeli.
 2. Motamot çeviri çok fazla. Başlıklarda dahi görülebiliyori "Devam serileri" motomot bir çeviri, "Resepsiyon" motamot bir çeviri.
 3. Ödüller kısmı detaysız, eksik. Mulholland Çıkmazı gibi yapılması gerek.
 4. Maddesi olmadığı için verilmemiş birçok bağlantı var.--RapsarEfendim? 09:28, 31 Aralık 2016 (UTC)
"Resepsiyon" kısmını düzelttim ödüllerin hepsi hakkında tam bilgi yok o yüzden o şekilde yapmak biraz sıkıntı olabilir.--Krystal. 14:00, 18 Şubat 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıda bahsettiğim hususlar sebebiyle. "Bilgi yok" gibi bir durum söz konusu olamaz, muhakkak ki var.--RapsarEfendim? 21:47, 20 Şubat 2017 (UTC)
  Rapsar, Kaynaklar, şablonlar ile düznelendi. Motamot çeviriler kaldırıldı (Devam serileri motomot bir çeviri değil?). Ödüller kısmı detaylandırıldı. Verilmemiş iç bağlantılar verildi. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 13:39, 25 Şubat 2017 (UTC)
Teşekkürler geliştirmeler için. Alt kısımlarda kaynaklı bir şekilde var olan bilgiler için giriş kısmında kaynak göstermeye lüzum yok. Giriş kısmındaki kırmızı bağlantıların yanı sıra, oyuncular da açılmalı. Ödüller kısmında yine verilmemiş bağlantılar çok fazla.--RapsarEfendim? 19:58, 7 Haziran 2017 (UTC)

2012 Sultangazi saldırısı[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Kaliteli madde nedir? sayfasındaki kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Madde şu an, konusuyla ilgili ansiklopedik olan tüm içerikleri barındırıyor, bundan öteye gidemez. Aday gösterip göstermeme konusunda kararsız kaldım, bu kadar kısa maddelerin KM/SM seçilmesine olan yaklaşım nasıldır diye. Şöyle bir deneme sayfası buldum İngilizce Vikipedi'de. Hem bizim Vikide olmaması hem de bir deneme olması sebebiyle bağlayıcılığı yok tabi, ama orada diyor ki "görece kısa maddelerin seçkin seçilmesi konusunda görüş ayrılıkları vardır (...) kaliteli maddeler, esasında bu kısa maddeler için oluşturulan bir sistem olsa da bu konseptin ötesine geçmiştir". Birkaç da örnek sunmuşlar, en kısası da şu madde. Bu maddeye dönersem, kriterleri karşıladığını ve kaliteli madde olması gerektiğini söyleyebilirim.--RapsarEfendim? 12:12, 21 Ağustos 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Konu anlatımının ve dolayısıyla maddenin daha kaliteli hale gelebilmesi için, bu tür tarihi maddelerde arkaplan kısmının daha genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece olan olayı anlatmak sınırlı bir bilgi vermek oluyor. Örneğin arkaplan adında açılacak bir altbaşlıkta maddede bahsi geçen olaya neden olarak gösterilen karakolun durumu, örgütün açıkladığı ve saldırıya neden olarak gösterilen bahsi geçen şahsın ölümüne ve o olaya dair kısa bir önbilgi, bu örgütün neden hep bu tür eylem biçimlerini seçtiği vb. gibi durumlar aktarılabilir. Maddede buna dair tek bilgi "tepkiler" kısmında modası geçen bir ideoloji uğruna yapıldığı.. Bu durumu engellemek için madde genişletilmesi. Simdilik karşıyım. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:56, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Ayrıca maddeye bir görsel de eklenebilirse kalite açısından olumlu olacaktır, binaya veya bölgeye ait saldırı öncesi-sonrası şeklinde bir kolaj veya sadece sonrasına ait bir görsel. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:08, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Doğrudur. Bu olaya yol açan diğer olay hakkında bilgi verildi. Ne yazık ki görsel mevcut değil (saldırı için adil kullanım resmi de eklenemez). Şu anki hâlini gösteren bir fotoğraf eklenebilir en fazla.--RapsarEfendim? 14:19, 21 Ağustos 2016 (UTC)
17 Ağustos 2016 Van saldırısı, 2016 Hakkari çatışmaları veya 12 Eylül 2016 Van saldırısı maddeleri gibi lisanslı görseller bulabilsek uygun olurdu. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:03, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Dediğim gibi özgür lisanslı bir görsel olsa sence de daha uygun değil mi? Şu an ki görsel spesifik değil, örneğin yine aynı yerde kayda değer bir cinayet vakası olsa, biz bu görseli onda da kullanacaktık. Zorunluluk açısından değil ama maddeye özel bir görsel olmasının KM için gerekli olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:42, 26 Kasım 2016 (UTC)
Bana kalırsa direkt olay sonrası görüntü olsun hatta. Ama serbest lisanslı bir fotoğraf olmadığından yüklenemiyor -ki kaliteli maddelerde de görsel olması zorunluluk değildir ("Görsel öğelerin kullanılmaması bir maddenin “Kaliteli Madde” olma hakkını yitirmesine sebep olmaz"). Karakolun bir fotoğrafını çekmek normalde zaten zor, bir de OHAL eklenince daha da zor. Sonra gidip de şunun için çekiyordum da diyemezsin. Belediyeye bir mail attım, belki bir OTRS izni alırız.--RapsarEfendim? 18:49, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Destek Destek - Maddeyi gözden geçirdim. Kriterler bazında değerlendirme yapacak olursam: 1) Yazım üslup ve akıcılık açısından uygun. Biçem el kitabına riayet edilmiş, giriş bölümü yeterli, maddenin anlaşılmasına önemli katkısı olacak maddeler mevcut ve bağlantı verilmiş (F Tipi Cezaevlerine bir bağlantı da ben ekledim). 2) Tüm bilgiler güvenilir kaynaklarla doğrulanabilir, bonus olarak kaynaklar arşivlenmiş ve kaynak çeşitliliği açısından farklı gazetelere yer verilmiş. 3) Verilen bilgiler olay için kesinlikle KM olmaya yeterli. Maddede neden böyle bir eylem gerçekleştirildiğinin veya eylem biçiminin seçim nedeninin kafi derecede yer aldığı kanaatindeyim. 4) Tarafsızlık çok iyi kotarılmış. Devlet yetkililerinin açıklamalarının yanında DHKP-C'nin de bakış açısı doğru üslupla aktarılmış. 5) Bu kritere uygun. 6) Bir fotoğraf veya olay yerinin bir krokisi (?) yararlı olacaktır; ama bunların eksikliğine rağmen maddenin yeterli olduğu görüşündeyim. Özellikle Rapsar'ın değindiği gibi konunun doğası göz önünde bulundurulduğunda bunun KM olmasını engellememesi gerek kanımca. Genel olarak iyi bir çalışma, eline sağlık Rapsar. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 14:09, 21 Ocak 2017 (UTC)
 • Destek Destek @Rapsar, ben karakolun haritasını çıkarayım dedim ama böyle bir polis merkezini bulamadım? Madde KM kriterlerini karşılıyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:11, 16 Eylül 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski), ilgili polis merkezi şurada görülebilir, şu ve devamındaki görsellerden de teyit edilebilir. Bunu yaparken bir de koordinat bilgisi ekler misin rica etsem? Teşekkür ederim.--RapsarEfendim? 15:21, 16 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, teyit için soruyorum. Galiba resmi adı Gazi Polis Merkezi Amirliği. Fotoğrafları karşılaştırdım. İki karakol birbirine uyuyor. Doğru mu? --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:29, 16 Eylül 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski), dönemin haberlerinin tamamında bu şekilde anıldığı için bu ismi kullandım maddede. Daha sonradan adı değişmiş olabilir ya da ajanslar bir hatadan kaynaklanan şekilde yanlış bilgi servis etmiş olabilir, orası hakkında bir bilgim yok. O dönem çekilen fotoğraflarda da binaya dair bir tabelaya da rastlayamamıştım.--RapsarEfendim? 15:36, 16 Eylül 2017 (UTC)

Ray of Light[kaynağı değiştir]

-seyit. 23:16, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Genel olarak çok zorlama ve motomot çeviri hakim, beni çok rahatsız etti okurken. Daha önceki adaylıklarda bunu birçok kez belirttim, birçok kez tüm madde genelinde değişikliler de yaptım. Ancak aynı şey sürekli olarak karşım(ız)a çıkıyor. Biraz daha dikkat edilse, o kadar emek heba olmasa... Girişte düzenleme yaptım, orada bile bunlar var. Mesela "maceraperest" yerine "maceracı" gibi bir zorlama ifade kullanılmış. "Donanım"lı cümle, ille İngilizcedeki cümle yapısına sadık kalmak zorunluluğumuz yok, daha rahat bir cümle yapısı kurulabilir. "Kaydı olarak gelişti" yine birebir bir çeviri, zorlama duruyor ve rahatsız edici, gerek yok. "Albüm yayımlandıktan sonra, şarkıcının yeni müzikal yönüyle birlikte dünya genelinde takdir edildi." mesela, "müzikal yönü" kısmı birebir çeviri ve Türkçede pek bir şey ifade etmiyor. "Ticari anlamda Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık ve Kanada gibi birçok ülkede bir numaraya yükseldi", yine birebir çeviri. "Ticari anlamda"? "Satış rakamları göz önüne alındığında" dedim, daha iyi bir anlam veriyor. Birebir çeviri olması zorunlu değil dediğim gibi. Maddenin tamamında bu hava hakim. Neyse, gözüme çarpan diğer husus da ambient müzik Türkçede kullanılan bir kavram mı? Ambiyans (ya da doğru yazımı nasıl ise o) kullanılıyor olmasın? Son olarak kaynakların arşivlenmesi lazım. Tekrar tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 19:13, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yine mi gol olmadı be... -seyit. 21:24, 30 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek. Kapsamlı ve düzenli bir madde olmuş. Kaliteli madde olması önünde bir engel göremiyorum. --esc2003 (mesaj) 23:02, 31 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Maddeye daha önce bakmıştım, KM olabilir. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:54, 13 Nisan 2017 (UTC)