Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin kaliteli madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki kaliteli madde adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski kaliteli madde adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, kaliteli içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

2018 Kış Olimpiyatları'nda Nijerya[kaynağı değiştir]

KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum ve KMA'ya veriyorum. Eğer madde de bir sıkıntı/hata varsa lütfen belirtin. hulusi bey hadi bana mesaj at 09.16, 18 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek bir kırmızı bağlantı vardı, nihayet kırmızı bağlantıdan kurtardım.--zemheri'ye yaz 19.49, 18 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Teşekkürler sayfayı açtığın için. Aslında maddede 2 kırmızı bağlantı daha var ama bence onlar bir sorun teşkil etmez. hulusi bey hadi bana mesaj at 20.10, 18 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Halo (sistem)[kaynağı değiştir]

Maddenin iskeletini maddenin Almanca'daki KM ve İngilizce versiyonlarından alarak üzerine eklemelerde bulundum. KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. — 07 💬 15.32, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Destek Destek Maddeyi okudum. Eksik bir kaç bağlantıyı ekledim. Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Emeği geçenlerin eline sağlık. ×Elvorixmesaj 10.43, 16 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Lewis Hamilton[kaynağı değiştir]

Madde iskeleti İngilizce'deki KM'den alındı, üstüne fazlasıyla düzeltme ve ekleme yapıldı. Yaklaşık 4 ayda tamamladığım bu maddenin artık KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. — 07 💬 20.33, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek Kaynak ve içerik bakımından yeterince zengin. Tek göze batan kısım "Ödülleri ve başarıları" başlığındaki kırmızı bağlantıların fazla olması. Yine de KM olmasına bir engel değil diye düşünüyorum. stdoggo (mesaj) 21.42, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • İçerik KM düzeyinden ziyade SM düzeyinde ama ilk bakışta dikkat çeken eksiklikler var, kısaca şöyle listeleyeyim: Açılması gerektiğini düşündüğüm bağlantılar var. Bazı kısımlarda ufak da olsa yorum içeren ve tarafsızlık şüphesi uyandıran ifadeler mevcut. Genel F1 dereceleri başlığındaki sonuçlar için kaynak gösterilmemiş (yanlış görmüyorsam). Arşivlenmemiş bağlantılar ve yanlış görmediysem bir tane de ölü bağlantı var. Geçen hafta sonu yapılan Meksika GP sonuçları da girilmemiş (çok önemli değil ama belirtmek istedim yine de). Kaynak olarak Motorsport.com sitesinin Türkçe versiyonu kullanılabilir, naçizane tavsiye ederim. Detaylı bir inceleme yapmadım ama ilgilendiğim bir alana ilişkin olduğu için ufak bir not düşmek istedim. Zira eksiklikleri giderilirse seçkin olabilecek bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkürlerimle. --justinianus | mesaj 08.52, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  • İstek yapıldı Yapıldı Meksiko Grand Prix
   • Grand Prix'nin resmî adı bu sene Gran Premio de México 'dan (tr. Meksika Grand Prix), Gran Premio De La Ciudad De México 'ya (tr. Meksiko Grand Prix) çevrildi. Gözlemlediğim kadarıyla İspanyolca ve İngilizce hariç tüm dillerin maddelerinde Meksika olarak kullanılmaya devam etmiş, Türk motor sporları basını da Meksiko/Mexico City ifadesi yerine Meksika Grand Prix ifadesi ile devam etmiş. Şimdilik Meksiko adı ile ekledim ancak gelecekteki tartışmalar ışığında sanırsam Meksika'ya çevrilebilir.
  • İstek yapıldı Yapıldı Sonuç tablosunun kaynaklandırılması
  • Yapılıyor... Önemli kırmızı bağlantıların bakımı
   • Burada belirtmek istediğim durum şahsi kanaatimce ilk etapta Formula 3.5, Formula 4 vb. fazlasıyla alt klasmanların veya GP2, F3 vs. etaplarının tamamının maddelerinin açılması yerine madde bütünlüğünü koruyabilecek önemli kırmızı bağlantıların açılması yeterli gibi. Bu bakımı en kısa sürede tamamlayacağım.
  • Yapılıyor... İstek yapıldı Yapıldı TBA temizliği
   • Yazarken mümkün mertebe dikkat ettiğim bir konu olsa da gözümden kaçan ifadeler olabileceğini düşünüyorum, benzeri bir ifade gördüğünüzde belirtir/düzeltirseniz çok sevinirim.
   • Maddeyi iki kez daha tekrardan okudum ve fark ettiğim TBA ihlâli yaratabilecek ifadeleri düzelttim. (— 07 💬 16.53, 10 Kasım 2021 (UTC))[yanıtla]
  • Yapılıyor... İstek yapıldı Yapıldı Arşiv/kırık bağlantı bakımı — 07 💬 12.08, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
   • Maddedeki 31 kırık bağlantıdan 2'si değiştirildi, kalan 29'una ait hâli hazırda arşiv bağlantısı mevcut. 500 kaynaktan yaklaşık 350 tanesi arşivli, kalanlarıyla ilgileniyorum. (— 07 💬 14.22, 10 Kasım 2021 (UTC))[yanıtla]
   • Kırık bağlantı bakımı yapıldı, kaynaklar arşivlendi. — 07 💬 16.29, 17 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, TBA sorunlarının düzeltilmesinden sonra KM olabilir, SM olması da muhtemel, çok fazla kırmızı bağlantı var, taslak olarak oluşturulabilir. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 12.58, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Esat Oktay Yıldıran[kaynağı değiştir]

Maddeyi tarafsız bakış açısı politikasına uygun olarak hazırladım. Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 16.59, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Maddede ilk gözüme çarpan şey kitap kaynağı veya akademik kaynak kullanılmamış olması. Buna bağlı olarak maddede birçok eksik var. Denk geldiğim bazı eksiklikler şu şekilde:
 • Spesifik olarak 24 Şubat 1981-1983 tarihleri arasında hapishanede görev yaptığı maddede mutlaka yer almalı. [1] İstek yapıldı Yapıldı ×Elvorixmesaj 13.23, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Kendisinin "Kadınlara işkence yapmaktan zevk alıyorum , kadın çığlığı benim için en güzel müziktir" isimli sözü maddede yer alabilir.[2]
 • Uçak kaçırdığı için Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu kalan 4 Hizbullah militanının Esat Oktay Yıldıran ile arkadaş olduğu için işkencelerden muaf olduğu maddede belirtilebilir. [PDF] Şiddetin Eleştirisi: Diyarbakır Askeri Cezaevi (1980-1984)
 • Kendisi hakkında şikayetler olmasına rağmen hiçbir soruşturma veya dava isteğinin kabul edilmemesi madde yer alabilir.[3] İstek yapıldı Yapıldı ×Elvorixmesaj 13.23, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Esat Oktay Yıldıran'ın Kürt tutuklu ve hükümlüler için geliştirdiği iddia edilen hapishane kuralları maddede yer alabilir.[4] İstek yapıldı Yapıldı ×Elvorixmesaj 13.23, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Mevlüt Akkoyun'un yerine göreve geldiği belirtilmeli.[5] İstek yapıldı Yapıldı ×Elvorixmesaj 13.23, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Esat Oktay Yıldıran’ın 1980 sonrasında Diyarbakır Cezaevine atanmasıyla, cezaevinde Foucault'cu anlamda disipliner tekniklerin uygulanmaya başlandığı yazılabilir. [PDF] » Total kurum, disipliner cezaevi, kamp: Goffman, Foucault ve Agamben'in kavramlarıyla Diyarbakır Askeri Cezaevi (1980–84).« İstek yapıldı Yapıldı ×Elvorixmesaj 15.38, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Esat Oktay Yıldıran'ın cezaevinde uyguladığı iddia edilen işkencelerin Latin Amerika’da Kontra Gerillanın uyguladıkları aynı olduğu belirtilebilir. [PDF] Terörle Mücadelede Paradigma Değişimi S ZENGİN, İ Demir
 • Diyarbakır'a Ankara'dan gönderildiği belirtilmeli.[6] İstek yapıldı Yapıldı ×Elvorixmesaj 13.23, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Tutuklulara insan dışkısı yedirdiğiyle ilgili iddialar maddede yer alabilir.[PDF] Kürt Hareketi'ni Diyarbakır Cezaevi'ne 'hapsetmek': İktidar, özne ve siyaset üzerine eleştirel bir deneme
 • Esat Oktay Yıldıran'ın köpeği Co'nun Alman kurt köpeği olduğu ve çıplak mahkumların mahrem yerlerine ısırması üzere eğitildiği maddede belirtilebilir.[PDF] Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde İşkence ve Türkleştirme1
İkinci olarak maddede iki tane adil kullanım dosyası var. Vikipedi:Adil kullanım yönergesinin 3. bendinde belirtildiği üzere, maddede aynı işlevi yerine getiren birden fazla adil kullanım dosyası kullanılmamalı.
Ayrıca kişinin çocukluk, gençlik yılları ve nerede doğduğuna dair maddede bir bilgi yok. Bunlarla ilgili İnternet kaynağına denk gelmediğimden kaliteli madde için şart olduğunu düşünmüyorum ama madde yazılırken yazılı kaynaklardan yararlanılsa iyi olurdu. Belki bazı kitaplarda konuyla ilgili bilgi olabilirdi. Maddede kullanılabilecek bazı kaynakları cümle sonlarına ekledim.Ⓛⓐⓩ mesaj 12.53, 13 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Laz Kaynaklar ve görüşünüz için teşekkür ederim. 1. kaynak taraflı, kitabın yazarına üçüncü bir gözle bakınca anlayabilirsiniz. Onun dışındaki kaynaklar kullanılabilir inceleyip maddeye ekleyince seslenirim. ×Elvorixmesaj 10.23, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
İlk çıkan akademik kaynak sonuçlarını eklerken arada kaynayan taraflı kitap kaynağı (1. kaynak) kaldırdım. O kaynağın yerine Esat Oktay Yıldıran'ın göreve geliş tarihini tam olarak veren kaynağı ekledim. Ⓛⓐⓩ mesaj 10.38, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Laz Yapıldı olarak işaretlemediğim kaynaklara ulaşamadım. 2. kaynaktaki sayfayı tam olarak okuyamıyorum, sayfayı tam görmemin bir yolu var mıdır? Birde 2 adil kullanım resminin olmasının sebebi, iki resmin farklı işlevleri olması. ×Elvorixmesaj 13.25, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Maddede gözüme çarpan bir eksik veya KM olmasını engelleyecek bir durum olmadı. Üç link anlam ayrımı sayfalarına yönlendiriyordu, onları da düzelttim. Emeği geçen herkesin eline sağlık. — 07 💬 16.15, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, kaliteli madde kriterlerini sağladığını düşünüyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 03.58, 23 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Türk siyaset tarihinde böyle tartışmalı biri için içeriğin az/yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ele alınan cezaevindeki işkenceler bile yeterli değil. --Hedda Gabler (mesaj) 08.53, 30 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Hedda Gabler Seçkin madde adayı değil bu kaliteli madde adayı. Bir km için içeriğin yeterli olduğunu düşünüyorum. Güvenilir olmayan kaynaklarla evet daha fazla içerik eklenebilir fakat güvenilir ve bağımsız kaynaklarla ancak bu kadar içerik çıkıyor. (...) ×Elvorixmesaj 09.54, 30 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
(...) KM olacak diye 2-3 kaynak eklenen her madde bu sınıfa mı girecek? Cemal Süreya, Cahit Sıtkı Tarancı gibi gibi birçok madde KMA sürecinden geçemedi. Başarısız sayıldı. (...) Maddeye mevzubahis kişi, tartışmalı biridir ve yazılabilecek çok fazla içeriğe sahiptir. Bu yüzden içerik yetersizdir. Siz kaynak bulamıyorsunuz diye yazılamaz diye bir şey yok. Madde bu haliye “başlangıç” statüsündedir. C sınıf bile değil. — Hedda Gabler (mesaj) 20.03, 30 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Hedda Gabler Yalnız madde de 2-3 tane değil 19 tane kaynak var. Maddeyi okuduğunuza emin misiniz? ×Elvorixmesaj 03.29, 1 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
lafın gelişi. — Hedda Gabler (mesaj) 04.11, 1 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Hedda Gabler (...) Lütfen yapıcı yorumlar yapın. ×Elvorixmesaj 05.42, 1 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]
@Hedda Gabler Bana içerikte hangi konuların eksik olduğunu söyler misiniz? Bende genişletip size sesleneyim. ×Elvorixmesaj 07.02, 1 Aralık 2021 (UTC)[yanıtla]

Ampirik sosyoloji[kaynağı değiştir]

Sosyoloji tarihinde önemli bir yeri olduğu için KM olabileceğini düşünüyorum.𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 10.42, 30 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

 • @Vikipolimer "bilgi veya kanıtların toplanmasıdır[[6][7] ] ve sosyoloji alanlarının belirlenmesindeki" kısmındaki 6. ve 7. kaynaklar köşeli parantezde bilerek mi bırakıldı yoksa bir anlamı var mı ×Elvorixmesaj 19.33, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Selam @Elvorix uyarın için teşekkür ederim Word'de düzenleme yapıyordum, düzelttim şimdi. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 19.36, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Destek Destek Rica ederim, maddeyi okudum bir hata göremedim elinize sağlık. Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 19.45, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Vikipolimer tek kafamı karıştıran husus "Gelişimi" alt başlığında neden sadece Hindistan ve Türkiye'den özel olarak bahsediliyor, zira bu ülkelerin konuya ekstra katkı veren özel bir çalışması olduğuna rastlamadım madde içerisinde. — 07 💬 16.19, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Selam @07 bulabildiğim örnekler ile başlığı geliştirmeye çalıştım. Üst başlıkta yer alan kısım ülkelere göre bölünebilir ya da alttaki kısımlar üst paragrafa dahil edilebilir. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.32, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Vikipolimer Kanımca ülkelere bölmeden iki ülkedeki gelişimleri gelişimi alt başlığında eritmek daha doğru gibi duruyor, aksi takdirde her ülke için olmasa da en azından konuya katkıda bulunmuş başlıca ülkeler için geliştirilmesi gereken birçok boşluk oluyor; bu da maddenin tam teşekküllüye yakın bir hâlde sayılmasını engelleyeceği için kanımca nispeten olumsuz bir izlenim oluşturur. — 07 💬 16.35, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt @07 Doğru bir bakış, şimdi tekrar bakar mısın. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.38, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Destek Destek07 💬 16.42, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Jansügirov[kaynağı değiştir]

Madde tekrardan düzenlendi, kaynaklar arttırıldı, resmi yüklendi. Ornek11222mesaj 20.24, 23 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Kaynaksız kısımlar var. Robin 05.54, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Robingunes; İstek yapıldı Yapıldı, ek olarak 2 kaynak daha eklendi. Ornek11222mesaj 15.40, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
15. kaynakta bu ifade hangi kısımda geçiyor tam olarak Kiril alfabesini bilmediğim için doğrulayamıyorum. Birde 7. kaynakta da nerede böyle bir ifadenin geçtiğini görmedim. Robin 16.01, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
@Robingunes, aslında kaynakların çoğunu Rusça Vikipedi'den ve Kazakça Vikipedi'den aldığım için kaynağı kelimesi kelimesine kadar bilmiyorum. Şimdi inceleyip bilgi veririm. Ornek11222mesaj 19.27, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Yanıt Yanıt; @Robingunes, 7. kaynak NASA'nın coğrafi bilgileri içeren bir url'si. Sanırsam asıl bağlantı kırık olduğu için genel url kaynak olarak gösterilmiş. Onun hakkında pek bir bilgim yok. 15. kaynak ise Kazakistan Ulusal Ansiklopedisi'nin Rusça dilinde yayımlanmış bir makalesi. Fakat pek Rusça bilgim olmadığı için ne yazdığı hakkında çok bir bilgim bulunmamakta maalesef. Ornek11222mesaj 19.54, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Gizemli Sihir Numarası[kaynağı değiştir]

Yaklaşık bir haftada Enwiki'de olan kalite maddeden çevirip, bu ayın başında madde ad alanına taşımıştım. Defalarca kez üzerinden geçtikten sonra ufak tefek problemleri düzelttim. Burada da KM olmak için hazır olduğunu düşünüyorum. ~StyyxEvet? 19.04, 16 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek Öncelikle eline sağlık @Styyx, madde gayet iyi görünüyor, çok ufak bir değişiklik yaptım, bunun dışında da tek bir sorum olacak, "Ev sürümü" başlığı sanırım "Ev ortamı" ya da "Ev medyası" şeklinde de olabiliyor, tam olarak o kısma ne deneceğini bilmiyorum ama çok uzun yıllar önce Windows bu terimi "Ev medya" olarak kullanıyordu diye hatırlıyorum, hatta "Home media server" diye bir şey vardı, her neyse Ev sürümü dediğimiz şey dağıtımı evde kullanılmak üzere olan ortam medyalarına verilen bir isim galiba orada, eğer karşılık yoksa özgün ad daha doğru olur diye düşünüyorum. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 14.38, 20 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Vikipolimer Bu tür bölümleri ilk Nisan'da çevirmeye başladığımda beni çok düşündüren bir başlıktı. Diğer KM bir bölümde (Moaning Lisa) "Ev sürümü" olarak adlandırıldığı için ben de bunu kullandım. ~StyyxEvet? 14.45, 20 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Yanıt Yanıt Eğer daha önce kullanımı onaylanmış bir terimse sorun yok, sadece sormak istemiştim, o halde başarılar! :) 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 14.47, 20 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 19.27, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek, kriterler karşılanıyor.--Kadıköylü Mesaj 20.47, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek KM düzeyinde bir madde olduğuna inanıyorum, emeği geçen herkesin eline sağlık. — 07 💬 16.29, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Yatay hareketlilik[kaynağı değiştir]

Madde sosyolojide toplumsal hareketlilik içinde gruplar arasındaki statü farkı olmadan gerçekleşen yer değişimlerini konu alıyor, kaliteli madde adayı olabileceğini düşünüyorum.𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 22.51, 5 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Ne sosyoloji ne KM ile aram iyi, fakat gözüme çarpan birkaç şeyi listeleyeceğim.

 • İlk cümlede "veya" neden italik yazılmış pek anlam veremedim.
 • Bazı yerlerde aşırı bağlantı verilmiş:
  • Giriş kısmında Toplumsal hareketlilik maddesine iki bağlantı verilmiş.
  • "Tanım" başlığında Sosyolog maddesine iki bağlantı var.
  • Aynı başlıkta, Sosyal statü maddesine bağlantı verildikten sonra hemen sonraki cümlede yine bağlantı verilmiş.
  • "Gelişimi" başlığının ilk cümlesinde Pitirim Sorokin'e bağlantı verilmiş. Yine hemen sonraki cümlede bir bağlantı var.
 • "Gelişimi" başlığında "Weber'e göre...." yazıyor. Burada Weber'e ilk (ve son) kez atıfta bulunulmuş. Direkt tam adının (Max Weber) yazılması daha mantıklı.
 • Dış bağlantının önünde * yok. A'nın küçük harfle yazılması gerek. Ayrıca sadece "Yatay Hareketliliğin Açıklaması" yazıyor, nerede açıkladığı ve dil belirtilmemiş (X'te Yatay Hareketliliğin açıklaması (İngilizce) yazmalı). ~StyyxEvet? 14.40, 18 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
İstek yapıldı Yapıldı @Styyx 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 08.07, 19 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Destek Destek Styyx (mesaj) 12.58, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Destek Destek Yukarıdaki sorunların düzeltilmesinin ardından daha farklı bir sorun gözüme çarpmadı. KM olmasında sıkıntı yok gibi. — 07 💬 17.50, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 10.56, 16 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Boerehaat[kaynağı değiştir]

Sosyolojik bir konuyu ele alan bu maddeyi KMA olarak sunuyorum 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 20.15, 27 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Maddeyle oluşturulma sürecinde de ilgilendiğim ve üzerinde değişiklikler yaptığım için maddeye aşinayım. Geliştirilme sürecinde var olan bazı eksiklikler giderilmiş görünüyor. Özet kısmı kısa gibi görünse içeriği özetlemek açısından yeterli. Bazı cümleler için 3-4 ayrı kaynak gösterilmiş, bunlar bence fazla. Bazıları temizlenebilir. Fakat adaylığı desteklememin önünde bir engel de değil, o yüzden bence kriterleri sağlıyor. Başarılar. --justinianus | mesaj 12.15, 6 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Maddeyi tamamen okudum ve gözüme en çok çarpan durumlar şunlardı:
  • Öncelikle Boer ile Afrikaner'in yaklaşık olarak benzer halkları ifade etse de tam olarak aynı olmadığını ve Boer maddesinin -bence- taslak olarak da olsa açılması gerektiğini belirteyim.
  • İlk cümledeki "Boerehaat, Boer etnik nefreti veya Afrikanerler anlamına gelen Afrikaans kökenli bir kelimedir." cümlesi mantıksal olarak doğru gelmiyor. Bu noktada İngilizce Vikipedi'deki virgül anlam kargaşasına yol açmış ancak Afrikanerler zaten zamane Boerlerinin günümüzdeki torunlarına verilen isim. Anlayabildiğim şekilde bulabildiğim cümleleri düzeltmeye çalıştım ancak özellikle "Boer etnik nefreti ve Afrikanerler anlamına gelen" vb. gibi kısımlar fazlasıyla anlam karmaşası yaratıyor.
  • Maddede dipnot ile "enterne etmek" kelimesinin tanımlanması biçem sınırlarında ne kadar doğru emin değilim, her komplike kelimenin anlamını açıklayacaksak VP terimler sözlüğüne döner. Daha basite indirgenmek istiyorsa başka sözcük seçilebilir ama çözüm bu değil gibi gözüküyor.
  • Çevirideki bazı yerlerdeki yanlış anlaşılmalar bilgiyi tamamen yanlış kılmış. Örneğin "Post-apartheid dönemi" başlığında Afrikaans dili yerine Afrikalıların dili terimi kullanılmış, bu tamamen bilginin yanlış olmasına yol açıyor zira Afrikaans, Afrika'daki beyazların konuştuğu dil, yerlilerin değil. Boerehaat ise bu beyazlara yapılan ırkçılık, yerli "Afrikalıların" diline neden bir yerli "Afrikalı" ırkçı davranışta bulunsun, hatta bu "Boerehaat" olarak değerlendirilsin.
  • Özet geçmek gerekirse bazı yerlerde terimlerin yerine Türkçede yanlış karşılıklarının kullanımı söz konusu gibi, özellikle Afrikaans, Afrikaner, Boer vs. terimlerin kullanıldığı yerlerde Türkçe karşılıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini, konuyla ilgili kullanıcılar tarafından İngilizcedeki KM madde ile Türkçe KMA'nın tabiri câizse terazi ile kıyaslanmasını, süzgeçten geçirilmesini yeğlerim ve isterim ki bu potansiyelli madde bir KM olarak kabul edilsin. — 07 💬 19.52, 8 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Selam @07 öncelikle tespitlerin ve yorumun için çok teşekkür ederim.
  • Belirttiğin üzere fark ettim ki Boerler maddesi Afrikaner maddesine yönlendirilmiş, bu durumu Boerler maddesini taslak olarak oluşturarak düzelttim.
  • Düzeltmelerin doğru, Boerler cape colony'deki bir soyu ifade etmek için kullanılan bir kelime.
  • Enterne kelimesini dipnot olarak eklememin sebebi; ilgili kelime için herhangi bir madde bulunmaması.
  • 4. yorumunu tam olarak anlayamadım, fakat Güney Afrika Parlamentosundaki resmi dil kısmını düzenledim, sanırım gözümden kaçmış orası.
  • Mümkün olduğunca boer ve diğer tanımları zaten en başta düzeltmeye çalışmıştım fakat eğer eksik ya da hatalı gördüğün yer olursa, müdahale edebilirsin tekrar.
  Yukarıda belirttiğin düzenlemeler yapıldı. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 00.11, 9 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Vikipolimer Son alt başlıkta "1995 yılında Afrika Ulusal Kongresi'nde politikacı Zola Skweyiya, Die Burger tarafından Afrikalıların Parlamentodaki resmi diline saygısızlık ettiği için Boerehaat ile suçlandı." cümlesi mevcuttu, biraz düzeltmiştim anlam tamamen yanlış bilgiye sürüklediği için, şu an daha doğru gibi. — 07 💬 11.51, 9 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Teşekkür ederim @07 cümleyi tekrar düzeltmiştim :) 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 13.15, 9 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Maddedeki bir yere hangi şablonunu ekledim. Onun dışında birkaç imlâ ve biçem düzeltmesinde bulundum. Belirttiğim sorun da çözülürse KM adaylığına destek verebileceğim bir madde, başarılar :) — 07 💬 04.14, 13 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Merhaba @07 {{hangi}} şablonu ekli olan yer giriş özeti, maddenin ilerleyen kısımlarında akademisyenler ve aktivistler ile ilgili olarak kaynak içeren bölümleri görebilirsin. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 04.21, 13 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Son düzenlemelerle beraber KM olma kapasitesine sahip bir madde gibi görünüyor, adaylığa başarılar dilerim. — 07 💬 04.22, 13 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek, çok iyi bir çalışma olmuş. Kriterler sağlanıyor.--Kadıköylü Mesaj 20.43, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Bir-iki aşırı bağlantıalrı çıkardıktan sonra BEK'e uygun hale geldi. Olmasına karşı bir sorun göze çarpmıyor. Styyx (mesaj) 13.11, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Uğraşılmış bir çalışma olduğunu belli ediyor. Kriterleri sağladığını düşünüyorum. Efekan buyroon 17.02, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Bence KM olabilecek düzeyde. --Jelican9💬 22.06, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Öncelikle emeği geçenlerin ellerine sağlık. Madde KM olabilir ancak benim fazlasıyla dikkatimi çeken bir sorun bunun ötesine bakmamı engelliyor. Maddede anlatılan iki farklı kavram var ve bunlar birbirleriyle ilişkili olmasına karşın kopuk anlatılmış, bunu yazarken değerlendirdiğim sürümde giriş bölümünde 3 cümle Boerehaat terimini, 2 cümle Boerehater terimini ve 1 cümle ise hemen arkasından "bu terim" diye başladığından yine Boerehater terimini anlatıyor ancak bunlar arasındaki ilişki doğru şekilde verilmemiş. Teoride ilişkili olduklarını biliyoruz, ancak aralardaki boşlukları okuyucunun doldurması doğru değil, madde çift terimle ilerliyorsa maddenin kendisi bu ilişkiyi verecek şekilde yazılmış olmalı. Bunu yapmak için yazım tarzında bazı değişiklikler yeterli, şu an buna vaktim olmadığı için düzenleme yapamıyorum. Bahsettiklerim hakkında bir düzenleme yapılmamış olursa birkaç güne yardımcı da olabilirim, ancak bu haliyle "anlaşılabilir" ve "takip edilebilir" konumda değil, dolayısıyla "iyi yazılmıştır" kriterine uyduğunu düşünmüyorum. ----anerka'ya söyleyin 00.22, 12 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Selam @Anerka sorunlu kısımlara dikkat çektiğin için teşekkür ederim, giriş kısmında ufak bir düzenleme yapmıştım, önümüzdeki günlerde yeniden gözden geçirebilirim ya da birkaç gün sonra birlikte düzenleyebiliriz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 00.39, 12 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Düzenleme için teşekkürler Vikipolimer, ben de biraz araştırma ve düzenleme yaptım, itirazın ve/veya hatalı bir düzenlemem varsa geri alabilirsin. Düzenlemelerden sonraki halinin KM olmaya uygun olduğunu düşünüyorum.----anerka'ya söyleyin 01.20, 25 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Eline sağlık Anerka ben de son bir kez üstünden geçeceğim.
  𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 01.23, 25 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

1994 Kış Olimpiyatları'nda Ermenistan[kaynağı değiştir]

Maddeyi yazdım ve artık km olabileceğini düşünüyorum ve kma'ya veriyorum. Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler. hulusi bey hadi bana mesaj at 10.51, 11 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek @Huluxsi maddenin bilgi kutusunda yer alan dolaşımı da bir ara belki tamamlarsın :) 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 11.48, 13 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Yorum Yorum Katkılarınız için teşekkürler ancak; "1994 Kış Olimpiyatları, Ermenistan'ın Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra katıldığı ilk Olimpiyat Oyunları idi" ifadesini kaynak doğrulamıyor. "Ermenistan 1994 Kış Olimpiyatları'ndan beri neredeyse her Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları'na katılıyor." cümlesi ise konuyla alakasız olmuş. Giriş cümlesinde madalya kazanamadığı yazıyor ancak alt başlıklarda bundan bahsedilmemiş. Bu sorunlar düzeltilebilirse tekrar değerlendirebilirim. Şimdilik görüş bildirmiyorum. --Turgut46 15.04, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46. "1994 Kış Olimpiyatları, Ermenistan'ın Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra katıldığı ilk Olimpiyat Oyunları idi" ifadesini doğrulamak için başka bir kaynak ekledim. Bence artık doğruluyor. "Ermenistan 1994 Kış Olimpiyatları'ndan beri neredeyse her Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları'na katılıyor." cümlesinin ise konuyla alakasız olduğunu belirtmişsiniz. Bence alakasız değil çünkü bu cümle "arka plan" başlığına yazıldı. Ermenistan'ın madalya kazanamadığını ise bobsled başlığında belirttim. hulusi bey hadi bana mesaj at 15.15, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
1994 Olimpiyatları'nın Ermenistan'ın katıldığı ilk olimpiyat olduğu yazıyor ancak "Ermenistan'ın Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra katıldığı ilk Olimpiyat Oyunları" olduğu hâlâ yazmıyor. Ayrıca bu madde 1994 Olimiyatlarıyla ilgili bir madde, diğer olimpiyatlara katılımının bununla ilgisi yok. Bu bilgi Olimpiyat Oyunları'nda Ermenistan maddesinde yer alırsa sıkıntı yok ancak yeri burası değil. --Turgut46 15.30, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
"Ermenistan'ın Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettikten sonra katıldığı ilk Olimpiyat Oyunları" kısmını tekrar bi gözden geçirdim ve bence haklısınız. Sovyetler kısmını kaldırayım olmasa. Ama diğer olimpiyatlara katılımını kaldırmaya hiç gerek yok bence. 1994 Kış Olimpiyatları'nda Fiji, 1994 Kış Olimpiyatları'nda Türkiye gibi kaliteli maddelerde de ülkenin ilk katıldığı olimpiyat vb. konu alınmış arka plan başlığında. hulusi bey hadi bana mesaj at 15.34, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Burada kastettiğim ilk katıldığı olimpiyat olması değil. Daha sonraki katıldığı olimpiyatlar hakkında bilgi vermek. Daha sonraki olimpiyatlar hakkında başka yerlerde bilgi verelim, ha? --Turgut46 15.44, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Burada başka olimpiyatlar hakkında bilgi yok ki zaten. Sadece "Ermenistan 1994 Kış Olimpiyatları'ndan beri neredeyse her Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları'na katılmaktadır." ifadesi var. Bu da doğru bir şey zaten. Kaldırmaya gerek yok. hulusi bey hadi bana mesaj at 15.46, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek Kriterleri karşılıyor. Turgut46 16.23, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Destek Destek Kriterleri karşılıyor, emeği geçen herkesin eline sağlık. — 07 💬 16.30, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Robinson Kemeri[kaynağı değiştir]

İçerik bakımından kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum ve topluluğa sunuyorum. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 09.36, 9 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Karşı Karşı Giriş cümlesinde yer alan "Son bulgular, ölümünden en az 20 yıl sonrasına kadar tamamlanmamış olabileceğini göstermektedir." Son bulgulardan kasıt nedir? VP:SAKINILACAK gibi geldi. "dönüm noktası çalışması" ne demek mesela? "Varlığının Kudüs Surları'nın antikliğini kanıtladığı sonucuna varıyor." cümlesinden hiçbir şey anlamadım. "Bugün, antik üst geçit kompleksinin ayakta kalan önemli bölümleri, halk tarafından Kudüs Arkeoloji Parkı içinde görülebilir. Önemli derken, hangi yönden önemli? "Tarihçe" bölümünde yer alan "antik kavşak" ne anlama gelmektedir? "olağanüstü büyük bir bazilika kompleksi" ifadesi ise bariz bir şekilde VP:TAVUSKUŞU. Daha sayamayacağım anlayamadığım ve tarafsız bakış açısıyla çelişen ifadelerden dolayı görüşüm olumsuzdur. --Turgut46 15.22, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Yanıt Yanıt Girişteki cümleyi kaldırdım, kavşak bildiğiniz kavşak, olağan üstü ifadesi de kaldırıldı, dilerseniz madde üzerinde VP:TBA değişikliklerini siz de yapabilirsiniz. Yazan ve aday gösteren olarak maddeyi sahiplenmek istemiyorum. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 15.44, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Maddelerin buraya hazır veya hazıra yakın gelmesi geliyor @Vikipolimer. O yüzden hazıra yakın gelse maddeler üstlenmeniz gereken bir şeye dönüşmez bu. İyi vikiler. Robin 17.12, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Yanıt Yanıt @Robingunes Tabi ki düzenlenmesi gereken şeylere yardımcı olurum, ilgili düzenlemeleri yaptım zaten ama tarafsızlık olduğu düşünülen yerler belirtilmediği tam kestiremedim, bu yüzden "siz düzenleyebilirsiniz" demiştim, tarafsızlık bu olsa gerek :) 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 17.14, 24 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Zaten Vikipolimer'in yaptığı da maddenin tam anlamıyla hazır olmadığına dair bir vurgulama değil -ki madde neredeyse hazır ya da zaten hazır durumda-, ufak bir hatırlatma gibi sanki Robin. — 07 💬 18.21, 12 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Yanıt Yanıt Merhaba @Turgut46 biraz düzenleme yaptım rica etsem bir göz atar mısın. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.12, 25 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Öncelikle bu çalışma için Vikipolimer'e teşekkürler. Hangi adaylık olduğunu hatırlamamakla beraber eski bir kaliteli/seçkin içerik adaylığında Nanahuatl (?) tarafından "-mıştır" geçmiş zaman ekinin kullanımına dair bir yorum yapılmıştı. Her ne kadar günlük hayatta öyle kullanmasak da "-mıştır" eki öğrenilen geçmiş zamanın bir türevi, bu da rivayet anlamı oluşturuyor. Bu ek yerine "-dı" ekinin kullanımı daha doğru geliyor gibi. Onun dışında adaylıkta göze çarpan bir problem göremedim, başarılar dilerim. — 07 💬 18.21, 12 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Kısa bir bilgi yorumu düşeyim sevgili 07, -miş li geçmiş zaman bahsettiğin üzere, bir olay olduğunda anlatan kişinin konuya şahit olmadığında ve geçmişte yaşanmış olduğunda veya kesinlik olmadığında yani hayali de olabileceğinde kullanılırken (bakınız: Öğrenilen geçmiş zaman), -di li geçmiş zaman ise kişinin konuya şahit olsa da/olmasa da duyduğunda gördüğünde veya bildiğinde ve önceden olduğunda kullanılır (bakınız: Bilinen geçmiş zaman). Bu sebeplerle, geçmişte olup bilinmeyen şeylerde -miş li geçmiş zaman kullanılması, bilinen geçmiş maddelerde de -dili geçmiş zaman kullanılması gayet olağan ve doğrudur bana göre. İyi Vikiler :) Melissadilara (mesaj) 18.38, 12 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Nótt[kaynağı değiştir]

İskandinav mitolojisi'nin önemli karakterlerinden biri olan Nótt maddesinin içerik açısıdan KM olabileceğini düşünüyorum.𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.36, 2 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Yorum Yorum BEK yönünden bir eksiği görünmemekle birlikte çeviri açısından kulak (ya da göz mü demeliyim bilemedim Face-smile.svg) tırmalayan bazı yerler gördüm. İlki "Tasdikler" başlığı. Anladığım kadarıyla bu karakterin varlığına ilişkin kaynakları aktaran bu başlık için "Tasdikler" uygun bir başlık olarak görünmüyor. Daha net açıklaması için "Varlığına dair kaynaklar" denebilir (öneridir, farklı bir şey de düşünülebilir). Bunun yanı sıra, özellikle kaynaklardan alıntılanan dörtlüklerin çevirilerini gösterebilirim. "Günün babası kim olursa olsun, Nörvi'nin doğduğu gece; hayırsever güçlerin yarattığı yeni ve azalan aylar, erkeklere yılları saymak için." bu dörtlükten bir şey anlayamadım mesela. "Æsir'e selam olsun! Achlys'e selam olsun! Cömert yeryüzüne selam olsun! Kelimeler ve bilgelik bize asil bir ikili verir. Ve yaşarken şifalı eller!" bu dörtlükte de açık bir çeviri hatası var. "Bir özel isim olan nótt kelimesi eski İskandinav edebiyatında sıklıkla görülür." de yorum içeren bir ifade. Her ne kadar kaynakta böyle geçiyor denilebilirse de, kaynağın yaptığı yorumu "-e göre" kalıbıyla vermemiz, yorumu kaynağa, kararı okuyucuya bırakmak açısından dikkat edilmesi gereken bir şey. Çeviri konusunda maddenin baştan aşağı elden geçmesinin, hatta biraz Can Yücel'vari bir yaklaşımla, cümle yapılarını dilimizin dinamiklerine göre uyarlamanın iyi olacağını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 14.46, 23 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yanıt Yanıt Eline sağlık @Justinianus, değerli yorumların için ayrıca teşekkür ederim, ilgili düzenlemeri ve kontrolleri gün içinde tamamlayacağım, eğer bir sorun olmazsa sen de katkıda bulunabilirsin. Sevgilerimle! 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 14.51, 23 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Karşı Karşı Maddeyi inceledim, çok sayıda anlaşılmayan ifadeler mevcut. Örneğin "Thor'un büyükannesi olarak da bilinir." olarak bilinme nasıl oluyor? Thor'un ya büyükannesidir ya da değildir, bu bir takma ad falan olmadığı için olarak bilinemez. "Narfi adında bir figürün kızı olarak geçer" figür değil de karakter desek? "Nótt, ilk evliliğini Naglfari, ikinci evliliğini Ánar, üçüncü evliliğini ise Dellingr ile yaptı, bu evlilikten Dagr adında bir erkek çocuğu oldu" Çocucuğun hangi evlilikten olduğu anlaşılmıyor. Üç evlilik sıralanmış ancak çocuk bu evliliklerin hangisinden meydana gelmiş? "Bir özel isim olan nótt kelimesi eski İskandinav edebiyatında sıklıkla görülür." cümlesi önceki cümlelerle hem alakasız olmuş hem de belgisiz zarf kullanılmış. Sıklık derken ne sıklıkla? Ve özel ad maddesine neden bağlantı verilmiş? "Tanrı Odin ("Gagnráðr" kılığına girmiş) jötunn Vafþrúðnir'e günün nereden geldiğini, geceyi ve gelgitlerini sorar." cümlesinden mantıklı bir anlam çıkaramadım. "Günün babası kim olursa olsun, Nörvi'nin doğduğu gece; hayırsever güçlerin yarattığı yeni ve azalan aylar, erkeklere yılları saymak için" cümlesinden de keza aynı şekilde... "Vafþrúðnismál'ın 14. bölümü, Hrímfaxi'nin (at) asil tanrılara geceyi getirdiğini ve her sabah geminden düşen terin sabah çiyini oluşturduğunu söyler." Bu da aynı şekilde anlamsız. Tüm bunların dışında ise çok sayıda paragrafların olması maddenin görüntüsünü bozmuş. Tüm bunlar ışığında maddenin kaliteli madde olması uygun görünmüyor. --Turgut46 08.33, 25 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Yanıt Yanıt Merhaba @Turgut46 biraz daha düzenleme yaptım, rica etsem inceler misin, özel isim iç bağlantısını tanımı görmek isteyenler için vermiştim, eğer olumsuz bir şeyse onu kaldırabiliriz, şiir çevirilerinde gerçekten zorlanmıştım, eğer bir sorun varsa o konuda da yardımını rica ederim :) Face-smile.svg Teşekkürler 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 19.34, 25 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Five Nights at Freddy's[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. --Turgut46 15.44, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum. Belli ki şu "point-and-click" kelimesini çevirememişsiniz, direkt cümle içinde öyle kullanılmış. Bu kelime Tureng'de "üzerine tıklamalı" olarak çevrilmiş. O kelime belki böyle çevrilebilir. Ayrıca legacy kelimesi "miras" diye çevrilmiş. Bence o başlığın ismi miras yerine "sonrası" olarak yeniden adlandırılmalı. Zira o başlıkta bu oyun çıktıktan sonrası ele alınıyor. Birde en wiki'deki gibi bir tane oyun içi ekran görüntü alınıp, yüklenip oynanış başlığında kullanılabilir. Kırmızı bağlantılarda açılmalı. hulusi bey hadi bana mesaj at 21.09, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Düzeltildi ancak kırmızı bağlantıların az olmasından dolayı sıkıntı olacağını düşünmüyorum. --Turgut46 16.14, 2 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Metnin anlaşılmasını engelleyecek bir kırmızı bağlantı göremiyorum ben. Robin 08.51, 4 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Yorum Yorum. Konu kısmını ele alacağım bu sefer. "The Bite of '87" yi "87 ısırığı" olarak çevirdim. Çünkü türkiyedeki fnaf fanları buna 87 ısırığı diyor genellikle. Eğer yanlışım varsa düzeltebilirsiniz. Ve "Dördüncü gecede eski çalışan, mesajı kaydederken mesaj yarıda kesilir. Beşinci gecede ise sadece bozuk bir sesten ibaret olan mesaj çalar. Beşinci ve altıncı geceden sonra Mike maaş çeklerini alır. Yedinci geceyi (özel gece) tamamladıktan sonra kovulur." diye bir cümle var. Bu cümle biraz yanlış bence. Dördüncü gecede "phone guy" dediğimiz adamın mesajı kesilmiyor. Bir animatronik tarafından öldürülüyor. Yani mesaj yarıda kesilmiyor, adam ölüyor. Beşinci gecede o "bozuk ses" herhalde onu öldüren animatroniğin sesi. "Beşinci ve altıncı geceden sonra Mike maaş çeklerini alır. Yedinci geceyi (özel gece) tamamladıktan sonra kovulur." cümlesinde de bir sıkıntı göremedim ben. Ama bu cümle az önce dediklerim doğrultusunda biraz düzenlenebilir bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 15.15, 10 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Öldürüldüğünü bilmiyoruz. Sadece müzik sesi sonunda telefon konuşması yarıda kesiliyor. Öldürüldüğünü anlayamıyoruz. Kaçmış da olabilir. Sonuçta, öyle ya da böyle, telefon konuşması tamamlanamıyor. --Turgut46 16.11, 15 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek. Artık kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 13.05, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Dejan[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde adayı olarak sunuyorum.𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 12.22, 30 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Karşı Karşı Maddeyi inceledim ancak önceki adaylıklardan olduğu gibi yine çeviri yapılırken cümlelerin kaşı gözü kırılmış. Mesela "Başlangıçta Žegligovo ve Preşova'nın (Sredorek, Kozjačija ve Pčinja İlçesi'nin büyük bölümü ile modern Kumanova bölgesi) eski župe'yi (ilçeleri) içeriyordu." cümlesinden mantıklı bir şey anlamak mümkün değil. "Dejan, diğerlerinin yanı sıra Zemen Manastırı'nı ve eyalet boyunca birkaç kilise binasını da yeniden inşa etti." Cümlesi önceki cümlelerden tamamen bağımsız yeni bir cümle olmuş ve metnin akışını bozmuş. Ayrıca diğerleri derken ne kastedildiği de muamma. "Dejan, Dušan saltanatının sona ermesi ve Dušan'ın ölümünden sonraki Sırp İmparatorluğu'nun çöküşü sırasında önde gelen isimlerden biriydi. Dejan, iki oğlu despot Jovan ve Gospodin Konstantin Dragaš ile birlikte, Sırp İmparatorluğu'nun çöküşü ve ardından gelen Osmanlı döneminde de güçlenen Dejanović Hanedanı'nın atasıdır." cümlesinden de pek bir şey anlamadım. "Stefan Dušan'ın 10 Ağustos 1354 tarihli Arhiljevica tüzüğüne göre, kardeşi Rusça: брат царства ми севастократор Дејан adını verdiği sebastokrator Dejan" de anlamsız bir cümle. Arhiljevica, bir yerde kilise olarak geçerken bir yerde manastır olarak geçmiş. "Dejan'ın Arhiljevica Manastırını yenilemek yerine yeniden inşa etmesi onun sahip olduğu ekonomik gücü de gözler önüne sermektedir." ifadesinde manastır olarak bahsedilmiş. Ayrıca "gözler önüne sermek" ifadesi VP:DEYİM kapsamında. Benim gözümün önüne bir şey sermedi açıkçası. "Sırp İmparatorluğu'nun müteakip düşüşü ve Dušan'ın İmparator Dušan yönetimindeki ölümünden sonra despot Jovan Oliver, kardeşi Bogdan ve sebastokrator Dejan ile birlikte tüm Doğu Makedonya'ya hükmetti." müteakip düşüş derken? "Dušan'ın İmparator Dušan yönetimindeki ölümünden sonra" Sanki iki farklı Duşan varmış gibi bir cümle kurulmuş. Daha fazla okumadım ama bu kadarı bile kaliteli madde olmaması için yeterli bence. --Turgut46 08.58, 25 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Yanıt Yanıt Yorumların için Face-smile.svg Teşekkürler @Turgut46, bu ve diğer maddeler için yaptığın yorumlar için ilgili maddeleri tekrar gözden geçirip düzenlemeleri yapacağım. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.17, 25 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Tarihî İsa[kaynağı değiştir]

Maddeyi 5 günde tamamladım gerek tarihsel açıdan gerek ise araştırmalar açısından kaliteli madde olacağını düşünüyorum𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 15.02, 29 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum 5 gün bir kaliteli madde için çok kısa bir süre değil mi?

 • "Giriş" diye bir başlık uygunsuz. Başlığın içeriğin ne olduğuna dair bilgi vermesi lazım. "Giriş" yazısı başlığın içeriği hakkında bir şey çağrıştırmıyor.
 • Maddede iki üç bazen tek cümlelik paragraflara bölünmüş. Sıkıntılı. Paragrafların daha fazla cümleden oluşması lazım.
 • "Dördüncü İncil olan Yuhanna İncili, Sinoptik İncillerden büyük ölçüde farklıdır." derken? Ne yönden farklı? Kaynak yok mu bu cümle için? --Turgut46 16.10, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Yanıt Yanıt Merhaba @Turgut46 gerekli düzenlemeleri yaptım rica etsem gözden geçirir misin. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.30, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Bu arada giriş bölümü çok kısa olmuş. Maddenin bir özeti şeklinde olmalıydı. --Turgut46 16.37, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Yanıt Yanıt @Turgut46 Maddelerde giriş bölümünü uzun tutmayı pek sağlıklı bulmadığım için o şekilde düzenledim, tabi bu konuda tamamlayıcı bir fikre sahip diğer kullanıcılar da düzenleme yapabilirler, giriş kısmını madde başlığının özeti olarak bıraktım. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 16.41, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Evleviyetle selamlar, giriş bölümü @Turgut46'nın bahsettiği gibi, kısa olmuş. Bu sorunu şu şekilde çözmek maddenin yararına olacaktır: Giriş bölümündeki kaynakları kaldırmak ve kaynaklarda belirtilenleri, başlıklarda uygun yerlere yerleştirmek. Maddenin giriş kısmı bu hâlde iken madde, taslak gibi duruyor. İkinci ve son çözümüm; giriş kısmının, tüm metni niteleceyecek şekilde yazılması. Bu iki sorun dışında, herhangi bir sorun görmüyorum, zati madde ilk açıldığında da birkaç değişiklik yapmıştım. Giriş sorunu dışında maddenin, KM olmaması için herhangi bir neden göremiyorum. İyi çalışmalar : ) Leaply 💬 17.07, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Merhaba @Leaply @Turgut46 Rica etsem son revizemi kontrol eder misiniz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 19.02, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

2013 Emirates Cup[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde olan 2017 Emirates Cup ile benzer yapıda.Sait* 12.02, 22 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Gazi Yaşargil[kaynağı değiştir]

Tıbbın "yaşayan efsane" olarak adlandırılabilecek önemli isimlerinden Gazi Yaşargil'in sayfası ilk kez 2005 yılında açılmış ancak son derece atıl ve güncel dışı kalmış bir durumdaydı. Tüm kaynaklarını yeniden elden geçirip güncelleyerek maddeyi hem Vikipedi'ye hem Hoca'ya yakışır bir hale getirmeye çalıştım. Metin gözden geçirmeleri için de YZCTEK'e teşekkür ederim. "Kaliteli Madde" olması açısından görüşlerinize sunarım. --Tanyel (mesaj) 06.46, 21 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin eline sağlık. İçeriğin doyurucu olduğunu düşünüyorum fakat maddede anlatım ve imla bozuklukları mevcut. Gözüme çok çarpan birkaç tanesini düzelttim. Bazı tam oturmayan kısımlar var. Bunların elden geçmesi halinde tamam olacaktır. Vincent Vega mesaj? 22.47, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Giriş bölümü genişletilmeli. --Victor Trevor (mesaj) 22.42, 27 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, KM kriterlerini sağlıyor. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 12.12, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

2014 Emirates Cup[kaynağı değiştir]

Hali hazırda kaliteli madde olan 2017 Emirates Cup ile benzer bir içeriğe sahip. Kaliteli madde kriterlerini karşıladığına inanıyorum.Sait* 13.16, 19 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Pictogram-voting-question.svg Soru Bilmediğimden soruyorum neden "cup" diye kullanıyoruz? Baktım da cup da kupası da kullanılıyor. --Hedda Gabler (mesaj) 20.09, 19 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
  Yarışma adlarını özgün adıyla kullanıyoruz, Mesela Premier League gibi, eskiden Emirates Kupası adı ile kullanıyorduk, ancak adlandırma tartışması sonucu özgün adların kullanılmasında karar kılındıktan sonra orjinal dilindeki adıyla kullanmaya başladık. Mesela, 2011 Emirates Cup maddesinin giriş ve bilgi kutusunda İngilizce kullanımı yazılmış, madde eskide kalmış. :)Sait* 22.27, 19 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
  Şurada sevgili @Nanahuatl taşımayı yapmış zamanında. :)Sait* 22.32, 19 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

2015 Emirates Cup[kaynağı değiştir]

Daha önce kaliteli madde olarak seçilen 2017 Emirates Cup ile benzer bir yapıda. Kaliteli madde kriterlerini karşıladığına inanıyorum.Sait* 11.31, 17 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Eline sağlık SAİT71. Maddede kendimce 2 sübjektif ifade içermekte. Bunlar dışında maddeyi okuduğumda ve kaynakları incelediğimde bir sorun ile karşılaşmadım.
 1. Karşılaşma ilk 15 dakikada atılan iki golle hareketli başladı.
 2. Karşılaşmanın ikinci yarısı da, bir kaç gol pozisyonu dışında sakin geçti. Robin 15.31, 17 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

@Robingunes, kafana takılan kısımları düzelttim. Değerlendirmen için teşekkür ederim.Sait* 07.52, 18 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Sagopa Kajmer[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Turgut46 05.29, 17 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Kaynakça'da üç madde de dış kaynak hatası gözüküyor. Bunlar düzelir ve sadece kişinin kendi düz fotoğrafına dayanmayan (albüm fotoğrafı, ödülünün veya ödül töreninin fotoğrafı gibi...) görseller de eklenebilirse iyi olacaktır. Emeğinize sağlık--Tanyel (mesaj) 12.24, 22 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Başka fotoğraflar da var. Bilgi kutusundaki albüm fotoğrafı değil bu arada. Turgut46 15.29, 22 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
@Tanyel O 3 kaynak hatası başlıkta dış bağlantı bulunduğundan oluyor. Yoksa bir hata yok. --Turgut46 14.46, 23 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Turgut46 marhaba; bilgilendirme için yazıyorum. Onlar "kaynak hatası" grubunda yer alıyor. Bu [[7]]linkte maddede yer alan 40-49 ve 69'daki kaynak başlıklarında bağlantı linki olduğu ve "Parametre değeri dış bağlantıdan arındırılmalıdır." uyarısı nedeniyle çıktığı yazıyor. Kaynaklamada web bağlantılarının başlık parametresi içinde yer alması istenmiyor. Ben demo olarak 40 no'lu kaynakta başlıkta yer alan bağlantıyı silerek bu kırmızı uyarıyı yok ettim. Ama sen hala hata olarak kabul etmiyorsan bu uyarılı sürümü geri getirebilir ve diğer iki kaynaktaki uyarıyı da tutmaya devam edebilirsin. Lakin elbet bir başka kullanıcı da benzer uyarıyı yapacaktır, hele ki KMA olunca. İyi vikiler--Tanyel (mesaj) 10.14, 24 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
@Tanyel Düzeltildi. --Turgut46 14.30, 25 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

*Maddede kullanılan görsel telifli. Commons'ta silinmesi için işaretledim. Bilgilerinize. Kaynak... Vincent Vega mesaj? 23.03, 27 Ağustos 2021 (UTC) [yanıtla]

@Vincent Vega Burası maddenin kaliteli olup olmadığını tartıştığımız yer. Turgut46 05.14, 31 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Bu nedir Turgut46? Maddenin resmî telifliyken KM seçilmeli miydi? Bu bir engel değil midir? Seçildikten iki gün sonra silinince o kısmın boş kalması hoş mu olurdu? Yakıştıramadım size bu tepkiyi. Buyrun kendi içinizde tartışın. Benim yorumlarımı dikkate almayın/çizebilirsiniz. Vincent Vega mesaj? 08.32, 31 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vincent Vega Sözlerimden ne anladınız bilmiyorum ama fazla alınganlık gösterdiniz. Turgut46 09.53, 31 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Kolay gelsin Turgut46, teşekkür ederim. Vincent Vega mesaj? 10.26, 31 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek Maddenin geliştirilmesine katkıda bulunanların eline sağlık, kaliteli madde kriterlerini sağladığını düşünüyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 03.27, 23 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Hızır Reis (gambot)[kaynağı değiştir]

Aylar evvel yazıp aday göstermeyi unuttuğum bir diğer madde. Osmanlı donanmasından günümüze ulaşan Nusret dışında tek gemi, 2018'de halen kullanımdaydı. Şu anda da hala aktif görünüyor.

Hafif konu dışı ve maddenin adaylığıyla alakası yok ama ilginç bir anı paylaşayım, geminin kayıtlarına bakarken 1980'lerdeki sahiplerini buldum, sosyal medya üzerinden ulaşıp 2 saat kadar telefonda konuştum. Gemiyle ilgili anılarını dinledim, geminin Osmanlı dönemi tarihçesi hakkında sohbet ettik. Viki hayatımda en güzel anlardan biriydi. --Khutuckmsj 00.34, 13 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Destek Destek Eline sağlık. Ancak bu haliyle madde 4 yıl öncede kalmış gözüküyor (2018'de halen nakliye gemisi olarak kullanılmaktaydı). Güncel durumunu net tespit edebiliyorsak o şekilde yazarak maddeyi KM yapmak daha şık olacaktır.--Tanyel (mesaj) 04.57, 16 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek Öncelikle maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, kaliteli madde kriterleri sağlanıyor.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 02.59, 23 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Vücut zırhı[kaynağı değiştir]

Uzun zaman önce yazdığım bir madde. Madde, konuyu genel kapsamıyla ele alıyor. Herhangi bir taraf içerebilecek bir içerik olduğunu zannetmiyorum. Görsel ögeler de bulunmakta. Görüşlerinize sunuyorum.--🍒 🍎ileti 07.29, 9 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum Visnelma eline sağlık. Görüşüm, özellikle tarihçe kısmının genişletilmesi yönünde olacak; "Miğferler ve gövde zırhları 17. yüzyılda kullanılmaya devam etse de 18. yüzyılda maliyeti, modern silahlara karşı etkisizliği ve fazla ağırlığı sebebiyle büyük ölçüde tedavülden kalktı." Halbuki 19. yüzyıldan sonra, hatta şimdi bile vücut zırhları kullanılmıyor mu? En azından en.wiki'de ilgili maddede buna ait bilgiler var. Ayrıca konunun anlamını güçlendirecek, anlaşılmasını kolaylaştıracak mavileşememiş kırmızı madde de biraz fazla gibi geldi bana. Örneğin; deri maddemiz yok mu acaba? Ya da "..bazinete evrildi" yazıyor ki bazinet nedir bilsek daha iyi olur sanki zırh kavramını daha iyi anlamak için. Ama halen güncellemeler yaptığını görüyorum. Düzenlemelerin bitişi ile iyi bir KMA olacağını düşünüyorum.--Tanyel (mesaj) 07.34, 23 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Haklısınız, ben ilgili düzenlemeleri yapana kadar adaylık beklemede kalsa iyi olacak.--🍒 🍎ileti 23.37, 25 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Türk fındığı[kaynağı değiştir]

Sayfanın kaliteli madde kriterlerini sağladığı görüşünde olduğum için aday göstermek istedim.--E-OS (mesaj) 21.58, 6 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

 • @E-OS Ufak tefek düzenlemeler yaptım, kontrol ederseniz sevinirim. Madde çok güzel yazılmış, tebrik ederim. Sadece biraz kısa gibi geldi, ilgi alanım olmadığı için diğer dillerdeki benzer KM'ler ile kıyasladım. Bu maddeyle kıyaslayınca Taksonomi, varsa Ekolojik bağlantılar (kuşlar yer, yrapraklarında tırtıl yetişir vb) başlıkları eksik göründü. Burada kıyaslamak için ek örnekler bulunabilir. Bir de ticari olarak tarımı yapılıyor mu, o kısmı netleştirebilir miyiz? --Khutuckmsj 17.27, 8 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
  • Yaptığınız eklemeler ve geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Yaptığım araştırma sonucunda bulduğum kaynaklarda Türk fındığının bulunduğu fauna ve flora ile etkileşimi üstüne bir çalışma bulamadım. Kullanım alanı olarak da sadece başta Avrupa ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelerde park ve peyzaj çalışmalarında kullanıldığı bilgisine ulaştım. Bunun dışında okuduğum kadarıyla ticari olarak değeri olmasına rağmen tarımı yapılmadığı sonucuna ulaştım. IUCN Kırmızı Liste'de yer alıyor olması bunu destekler nitelikte olabilir. Taksonomi başlığı da bu maddede eksik kalmış durumda ama incelediğim kaynakların herhangi birinde Latince adın nereden geldiği veya bu adın kim tarafından hangi tarihte verildiği belirtilmiyordu. Bu tarz bitki sayfaları yazma konusunda daha deneyimli bir kullanıcı bu bilgileri ulaşabilir belki.--E-OS (mesaj) 13.57, 10 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
@Melissadilara Bu konu ilgi alanınıza girer mi? --Khutuckmsj 02.32, 14 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Adlandırmaların dilimizdeki tarihçesi pek kolay bulunmasa da, ilgilenirim müsait olduğumda elimden geldiğince Khutuck. Melissadilara (mesaj) 10.17, 14 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Bir kaç şey ekleme çıkarma yaptım Khutuck, E-OS, düşük cümle vs genel bir göz atarsanız iyi olur. Ahşap dışında ticareti yapılmaz denen kısımda kaynak ihtiyacı veya sadece ağacın odunundan bahsedilmesi netleşmeli zira genel anlamda sadece ahşap için değil fındık ticareti ve peyzaj amaçlı yetiştirme yapılmaktadır. Belki benim algımdan kaçan bir durum söz konusu diye size bıraktım o kısmı. Biraz daha genişletilebilir sanki satış istatistikleri, ağaç istatistikleri, dağılım haritası gibi ama pek kafamı toparlayamadım açıkçası. Belki ilerleyen zamanlarda yine eklemeler yapabiliriz. Melissadilara (mesaj) 20.32, 15 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Yapabileceğim eklemeler bu kadar Khutuck, eksik veya devriklik varsa bildirebilirsiniz. Sanırım yeterince oturdu madde. Sevgiler :) Melissadilara (mesaj) 17.13, 25 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yapılan bütün eklemelerle sayfa ilk haline göre çok ilerlemiş. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Şu anda sayfaya eklenen kaynakların kaynak şablonlarına sokulması üstüne çalışıyorum.--E-OS (mesaj) 09.52, 27 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek İçeriği genişleten tüm katılımcıların eline sağlık, "Yaprakları genel olarak 6-15 cm uzunluğunda" olarak geçen kısmı "Yaprak uzunlukları 6-15 cm olarak değişmektedir" şeklinde düzeltebilir miyiz? 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 10.25, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Nemmersdorf Katliamı[kaynağı değiştir]

maddeyi bir süre önce almanca vikipedi'yi esas alarak yazmıştım. daha sonra @Robingunesin de yardımı ile kaynaklardan kontrol ederek bütün cümleleri yeniden yazdım ve olay hakkında bulabildiğim tüm bilgileri kaynaklı bir şekilde ekledim. KM olabilecek düzeyde olduğunu düşünüyorum.---ǿtura Flag of Turkey.svg 15.14, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum; İkinci Dünya Savaşı'nın önemli ve halen tartışılan olayını kaliteli madde yapma çabası için Saotura'ya teşekkürler. Ben de geçen haftalardaki İBP kapsamında bu maddeye ait bazı kırmızı bağlantıları mavileştirerek destek vermeye çalışmıştım. Madde de.wiki'deki Almanca orjinalinden çevrilerek geliştirilmiş gözüküyor. Ama çeviri de yanlış gözükmese de anlam olarak "sırıtan" bazı ifadeler var. Örneğin ilk paragrafta "sığınakta sığınmaya çalışırken" şeklinde ifade var. "Sığınaktayken" ya da "sığınmaya çalışırken" yeterli tanımlama olurdu. Yine aynı paragrafta "köyün Kızıl Ordu tarafından ele geçirilmesi sırasında en az 8 diğer Nemmersdorflu ve köyden olmayan bazı silahsız yabancılar da başka olaylarda öldürüldü" cümlesinde de.wiki'de 6 kişiden bahsediyor, burada 8 olmuş. Bu düzelir ama cümlede yine birebir tercümeden çıkmak lazım gözüküyor, zira karışık bir ifade olmuş. Köyden olmayan silahsız yabancılar muğlak bir tabir olarak duruyor. Yerine daha güzel anlamlandırılabilecek şekilde ; "köyün Kızıl Ordu tarafından ele geçirilmesi sırasında köy halkından olmayan bazı kişiler ve en az 6 Nemmersdorflu daha öldürüldü." gibi. Çevirinin yarattığı bu cümlelerin daha iyi bir ifade şekline dönüştürülmesi için metnin yeniden gözden geçirilmesi uygun olacaktır düşüncesindeyim. --Tanyel (mesaj) 13.36, 22 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

selamlar. değerlendirmeniz için sağolun; kaynakların herhangi birinde 6 yazmıyor, almanca vikidekiler onu nereden çıkarmış bilmiyorum. direkt olarak "X diğer nemmersdorflu öldürüldü" tarzında bir ifade yok, ancak maddede de yer verdiğim fisch'in listesi var. ben de bunu kullanarak oraya 8 yazdım. cümleleri çevirerek yazarken tek tek kaynaklardan da kontrol ettim.---ǿtura Flag of Turkey.svg 17.04, 22 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Saotura merhaba, bilgi mahiyetinde yazıyorum; 6 rakamı yine Fisch'in bir kitabında (FISCH, Bernhard. Nemmersdorf, Oktober 1944: was in Ostpreußen tatsächlich geschah. Berlin: Edition Ost, 1997) geçiyor; Metnin özet kısmına şu linkteki pdf'in 48.sayfasından ulaşılabilir; [[8]]. Belki de başka baskılarında veya eserlerinde rakamı kendi değiştirmiş de olabilir tabi.--Tanyel (mesaj) 13.58, 23 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Tanyel İlginç bir durum, sizin yaptığınız açıklama mantıklı görünüyor. Eserlerinde verilen ayrıntıları incelediğimde bu anlam karmaşıklığının sebebinin aynı sığınakta sığınmaya çalışan ve daha önce öldürülenlerle bağlantısı bulunmayan 2 sivil olduğunu görüyorum. Bir yerde onları sığınaktaki katliama dahil edip bir yerde etmeyince böyle bir karmaşıklık oluşmuş, burada değinmemiz iyi oldu. Bunun ışığında maddede ufak değişiklikler yapıyorum.-ǿtura Flag of Turkey.svg 14.39, 23 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

1994 Kış Olimpiyatları'nda Meksika[kaynağı değiştir]

Merhaba. Yine bir adaylıkla karşınızdayım. Maddeyi yazarken 1988 Kış Olimpiyatları'nda Fiji maddesinde de yaptığım gibi, bu sayfayı da yazarken 1994 Kış Olimpiyatları'nda Fiji maddesini baz aldım. Yani 1994 Kış Olimpiyatları'nda Fiji maddesindeki tüm içeriği kopyala yapıştır yapıp düzenledim de denilebilir. Zaten "1994 Kış Olimpiyatları'nda Fiji" maddesinin kma'sında Nanahuatl da söylemişti böyle maddelerden baz alınarak kısa kısa km'lerin oluşturulabileceğini. Bende öyle yaptım. Kırmızı bağlantılar açılmıştır. Kaynaklar güvenilir (yani öyle olduğunu düşünüyorum). Bende artık km kriterlerini karşıladığını düşünüyorum ve adaylığa veriyorum. Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler. hulusi bey hadi bana mesaj at 10.07, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Maddede kaynakların url'si kısmına arşiv linkleri verilmiş. url kısmına kaynağın asıl url'sinin girilmesi gerekiyor. Arşiv linkleri arşiv url parametresine eklenmeli. Bunun dışında metin noktalama işaretleri (; ve ,) yanlış kullanılmış. Bunların düzeltilmesi gerekiyor.--V. E. (mesaj) 14.42, 29 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Visnelma. O arşiv şeysini yaptım sanırım tüm kaynaklarda düzelttim. Noktalama işaretlerini de düzelttiğimi düşünüyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 15.01, 29 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Benim gözüme çarpan başka bir sıkıntı yok Destek Destek diyorum.--V. E. (mesaj) 15.40, 29 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Askr ile Embla[kaynağı değiştir]

Maddeyi uzun zaman önce en.wiki'den çevirmiştim. KM olabilecek düzeyde. Tüm kırmızı bağlantılar açıldı. --Hedda Gabler (mesaj) 07.59, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Kapsam açısından kaliteli madde olabileceği kanaatindeyim. Biçem ve anlatım/çeviri açısından ise birtakım değişiklikler gerçekleştirdim, uygunsuz olanlar belirtilebilir, gerekirse konuşulur.
Kötü niyetli algılanmasın, çeviri yaptıktan sonra metni cahilmişçesine bir okumak fena olmayacaktır. Aksi takdirde "yangın talimi" ve "matkap" gibi anlamsız iki çeviri ortaya çıkıyor. İki yerde de aslında drill kullanılmış, yani aynı kavramlar. "Matkap ne alaka?"/"Sert odundan yapılmış matkap nedir?" ya da "yangın talim nereden çıktı?" olmalı insan metni okuyunca :) Oradaki anlam aslında "ateş kuyusu" gibi bir anlam (ufak bir kuyu/çukur kazarak ateş yakma) taşıyor (yanlışım yoksa). Mesela bir sonraki cümlede "ateş yakma" deniyor, üç kavram aslında birbirleriyle birebir ilişkili olmalıyken yangın, matkap, ateş yakma derken okur hâliyle hiçbir anlam çıkaramıyor. Benzer şekilde, "Ask ve Embla ile Vandal kralları Assi ve Ambri arasında bağlantılar olduğu ileri sürülmüş ve Diyakoz Paul'ün MS 7. yüzyıla ait Origo Gentis Langobardorum adlı çalışmasında bu durum kanıtlanmıştır." denilen kısımda aslında, adı geçen eserdeki Assi ve Ambri'nin Askr ile Embla olabileceği görüşü anlatılmak isteniyor. "Kanıtlanma" durumu söz konusu değil :) Bunların yanı sıra birçok yerde çeviri hatasına rastladım ve elimden geldiğince düzeltmeye çalıştım. K:Seksen iki yüz kırk beş de bakabilirse müsait olduğunda iyi olur.
"Etimoloji" başlığındaki Almilōn kısmında bir çeviri hatası vardı yanlış anlamadıysam. Onu düzelttim ama ben yanlışsam tekrar düzeltilebilir. Bu arada oradaki (*) işaretlerinin anlamlandıramadım.
"Kadın kâhin" kullanımından emin değilim, zaten bağlantısız bırakılmıştı ben ekledim. Şu kaynakta (ve diğer çeşitli Vikilerde) völva kullanımını gördüm. "Kadın kâhin" biraz daha kelime çevirisi gibi oluyor, belki bu kullanımdan daha yaygın bir kullanım varsa o kullanılabilir ama völva bir nebze de olsa yaygın gözüktü.
Benzer şekilde Şiirsel Edda yerine Nesir Edda daha yaygın gözüküyor. Daha da yaygını varsa onu kullanabiliriz, maksat terminoloji uyumlu ve metin daha anlaşılır olsun :)
İngilizce metinde birebir alıntılar biraz fazla, ancak burada direkt bu alıntılara yer vermeye çalışırken, alıntıya sadık kalma mecburiyeti olduğundan oldukça zor oluyor aktarımı. Dolayısıyla elimizde, anlaşılmazı oldukça güç ve karmaşık yapıdaki alıntılar kalıyor. Birebir alıntı yerine, bazı kilit noktaları ve sübjektif görüşleri birebir aldıktan sonra kalan kısmı değiştirerek aktarabiliriz.--NanahuatlEfendim? 21.49, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, Nors mitolojisi çok sevdiğim bir konu, bu yüzden severek okudum ve yukarıda belirtilen sorunlar büyük ölçüde düzeltilmiş olduğu için KM olabileceğini düşünüyorum, bu arada Nesir Eddda ve Şiir Edda farklı eserlerdir. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 03.23, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Alan Moore (savaş ressamı)[kaynağı değiştir]

İngilizce versiyondan çevirdim ancak o metne bağlı kalmadığım yerler oldu (olması gereken zaten bu bence). Tüm kaynakları teker teker inceledim (ücretli olanlar dahil), gerekli gördüğüm şeyleri ekledim. Belki Avrupa'daki yılları hakkında 1 satırlık şey daha yazılabilir ancak Kaliteli Madde olduğu için fazla detaya girmedim. Görüşlerinizi bekliyorum. Robingunes; 13.55, 14 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Sonradan ekleme: J.S. Watkins'in kim olduğu tam belli değil ancak yüksek ihtimalle John Samuel Watkins ancak VP:ÖAYV nedeniyle maddede kaynakta geçtiği şekliyle eklemem gerekti. Giriş kısmında kaynak olmasının sebebi Bergen-Belsen çizimleriyle bilindiğini maddeye yediremem. Belki kaynakları bilgi kutusundaki "Tanınma nedeni" kısmına taşıyabilirim. Ayrıca mezuniyeti vs. hakkında daha detaylı bilgi için Australian Curatorial and Library Department ile iletişime geçtim. Victoria'da karantina olduğu için karantina bittikten sonra arşivde bilgi varsa gönderecekler bana. Birde "Battle lines: Australian artists at war" kitabını bekliyorum onada eriştikten sonra madde daha iyi olacaktır ancak büyük değişiklikler olmayacağı için adaylık devam edebilir. Robin 09.07, 18 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Selamlar Robingunes, bu yazıyı madde incelemesi başlığına yazmıştım lakin KM adaylığı açtığını gördüm, o yüzden yazımı buraya taşıma gereksinimi hissettim : ) Şu an maddeye bakacak olursak maddede kırmızı bağlantılar çok fazla, kırmızı bağlantıları açabilirsen madde için faydalı olur. Bazı kısımlarda ise alt satıra geçip devam etmişsin, o cümlelerin diğer cümlelerle birleştirilmesi anlam bütünlüğü açısından yararlı olacaktır ve giriş kısmında bulunan ()'li kısma doğum ve ölüm yerini de yazarsan şahane olacaktır. Ayrıca "Kariyeri" başlığı altındaki alt başlıkların şu anki hali "Savaş sırasında" ve "Savaş sonrası" şeklinde, bunlardan "Savaş sonrası" olanını "Savaş sonrasında" olarak değiştirirsen iki başlık arasındaki bütünlüğü de sağlamış olursun. İyi çalışmalar. Leaply 💬 14.14, 14 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Değerlendirmen için teşekkürler, İstek yapıldı Yapıldı. Robingunes; 14.50, 14 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Görece kısa bir madde olmasından ötürü okurken düzeltmeler yapacağım ama çok fazla çeviri hatası var. "Altında çalışmaya başladı" denilmiş mesela, aslında "kendisinden dersler almaya başladı" olmalı. "Çıplak figürler çizmesi" gibi bir anlatım yerine Türkçede yerleşmiş kullanım olan "nü" kullanılmalıydı. Doğum yılı dahi 1994 idi :) "18 yaşına geldiğinde eğitimine geri döndü" denilmiş lakin aslında burada "okula girişi"nden bahsediliyor, eğitime ara verdiğinden bahsedilmiyor. "Bünyesindeki ilk ataması" mesela, aslında "sevkiyat" olmalı vs. Yanlışım yoksa K:Robingunes'in daha önce böyle bir KMA'sı olmamıştı, böyle adaylar gelince de direkt karşı veriyorum şahsen artık. Ancak bu defaya mahsus olmak üzere naçizane düzeltmeleri yapacağım. Mükemmel seviyede İngilizce'm yok, hatalarım olabilir, ancak şu an çok fazla hata söz konusu zaten ve en azından birçoğunu gidermiş olmayı umuyorum.--NanahuatlEfendim? 09.19, 18 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Kusura bakılmasın, kırıcı olma amacı taşımıyorum ama çeviri kabul edilemez düzeyde ne yazık ki. Kısacık bir kısımda bile bu kadar çok hata olması kabul edilemez. Sehven yapılan "1994 doğumlu", "resam" gibi hataları görmezden geliyorum, olur onlar. Ancak en basitinden "leg"i "ayak" olarak çevirmek, "koy" (bay) kelimesinin dahi çevrilmeden bırakılması, "yağlıboya" için "yağ" denilmesi, "tropik" kullanımı (tropik ile tropikal iklim ayrı kavramlar), "teknoloji üniversitesi" (bunun maddesine bile bakılması yeterliydi aslında, "teknik üniversite" kullanılmakta Türkçede aşırı yaygın bir şekilde), "Moore 95 yaşına kadar, görme kaybı ve artrit hastalığından muzdarip olana kadar gibi birçok hatalı ya da uygunsuz çeviri söz konusu. Official bir yerde "resmî" olarak çevrilmiş ama bu bana doğru gelmedi, "yetkili" gibi bir anlamı olabilir, K:Seksen iki yüz kırk beş veya K:Dakmor Tojira bakabilirse fena olmaz. Dediğim gibi düzenliyorum bunları elimden geldiğince, ancak Vikipedi'ye katkı yapmanın tek yolu çeviri yapmak değil. Türkçe kaynaklar değerlendirilerek bir madde yazılabilir, belli ki İngilizce seviyesi böyle bir çeviri için yetersiz. Normal bir şey, utanılacak bir şey de değil bu. Olmuyorsa, yetersizse üstelememek lazım, zira böyle olunca herkese vakit kaybı oluyor. Bu madde yazılmış, ama ben şu an baştan yazıyorum adeta, böyle çifte vakit kaybı oluyor, artı kontrol eden diğer kullanıcılara da vakit kaybı olacak... Anlayış rica ediyorum.--NanahuatlEfendim? 20.26, 18 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • merhaba K:Nanahuatl, umuyorum her şey yolundadır... :) sorduğun şey bilmediğim bir şeydi, fakat biraz baktım ve sanıyorum İngilizlerin sırf bu şekilde özel bir görevi var. Yeni bir şey öğrenmiş oldum sayende, bence resmî olarak kalması daha uygun. Maddeye el atıyorsun galiba, kolay gelsin.--Dakmor Tojira 05.08, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Nanahuatl, KM adayı maddeler yazmak her kullanıcı için kolay bir şey değil. İlk birkaç adaylık zorlu geçse de ilerleyen zamanlarda çok daha iyi maddeler çıkacağından eminim. İlk yazdığım kaliteli maddenin adaylığı ile son yazdığımın adaylığı arasındaki fark bariz. Robingunes tercüme biraz zor bir iş, Nanahuatl’ın eleştirilerini yapıcı olarak değerlendirdiğinden emin olmanı rica ediyorum. Bir çözüm, maddeyi yazıldıktan sonra bir süre “demlenmeye” bırakıp 2-3 hafta sonra yeniden okumak. Bu sayede basit hataları ve anlatım hatalarını tespit etmek daha kolay oluyor.—Khutuckmsj 21.26, 18 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
"Official" subay anlamına da gelebilse de burada "resmî" çevirisi en doğrusu diye düşünüyorum, çünkü ordu tarafından resmî savaş resimleri çizmek için tutulan ve her zaman orduda bir rütbesi olmayan ressamlar söz konusu. Genele dair ise Khutuck'e +1 diyorum. Çeviriden sonra aşinalığı biraz yitirene dek bekleyip tekrar bir okumak mutlaka faydalı olacaktır. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.33, 18 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Officer değil miydi "subay"? K:Dakmor Tojira'nın dediği gibi İngilizcede bir kalıp var gözüküyor. NanahuatlEfendim? 19.05, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
evet burayı görmedim.Officer Subay demek, official’ın öyle bir anlamda (subay olarak) kullanıldığını görmedim doğrusu.—Dakmor Tojira 19.08, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • İlginç; mobilden yazıyorum detaylı bakamadım ama:

“he was commissioned as an official war artist attached to the army, and given the rank of lieutenant.”

“orduya (kara kuvvetlerine) bağlı (daha doğru kelime olması lazım ama aklıma gelmedi. Ordunun organik parçası değil ama orduyla beraber görev yapıyor) resmî savaş ressamı olarak atandı (commission denilen şey bir bakıma subaylık beratı/atama belgesi) ve teğmen rütbesi verildi.”

Teğmen olduğu için de subay (officer) oluyor :) —Khutuckmsj 19.59, 19 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, Öncelikle yukarıdaki yorumlarda yer alan sorunların büyük çoğunluğu düzeltilmiş gibi görünüyor, bunun dışında görece kısa bir maddeye göre çok fazla kırmızı bağlantı içeriyor @Robingunes belki en azından bu maddeleri taslak olarak oluşturabilirsiniz. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.08, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Adriana Ocampo[kaynağı değiştir]

İlk adaylığı başarısız olarak geçmiş olan bu maddede, adaylık sayfasında dile getirildiği üzere pek çok sorun vardı. Zaman içerisinde düzeltmeye çalıştım ve yapılan son düzenlemelerle birlikte standartlarımızı karşıladığını düşünüyorum. --Victor Trevor (mesaj) 14.18, 12 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

 • İlk adaylıktaki yorumlarımda dikkat çektiğim bazı eksiklikler halen devam ediyor. Belli başlı noktalara müdahale yapıldığını görmekle birlikte, yine de bazı noktalarda çeviriden kaynaklı sıkıntılar, ani kip değişimleri, yorum içeren ifadeler halen mevcut. Bu aşamada kriterleri karşılamadığını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 10.42, 3 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Justinianus: İnceleme için teşekkür ederim. Öznel ifadeler kaldırıldı, anlatımlar iyileştirildi ve kip değişimleri düzeltildi. Anlaşılmayan veya düzeltilmesi gereken noktaların belirtilmesi faydalı olacaktır. --Victor Trevor (mesaj) 11.51, 3 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Erken modern İskoçya’da cadı mahkemeleri[kaynağı değiştir]

Edinburgh Üniversitesi'nin düzenlediği etkinlik kapsamında çevirmenlik öğrencileri tarafından açılmış bir madde. Ufak tefek düzenlemeler yaptım bence kriterlerimizi karşılıyor. Adaylıkta gelen görüşlere göre Seçkin Madde adaylığına bile çıkarılabilir. Robingunes; 19.25, 10 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Edinburgh Üniversitesi'nin etkinliğinde Türkçe olarak mı açıldı? Anlayamadım 😅--NanahuatlEfendim? 06.51, 12 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Tam açıklayamadım galiba :) burada detayları var. Robingunes; 08.46, 12 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Başlığın anlaşılabilirlik ve yaygınlık açısından "Yeni Çağ'da İskoçya cadı mahkemeleri" olması gerektiğini düşünüyorum.--🍒 🍎ileti 23.04, 20 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Maddeyi geliştirenlerin eline sağlık, "...büyücülük ile oluşturdukları zarar nedeniyle çeşitli insanların mahkemeye verildiğinin kanıtları mevcuttur..." gibi birkaç cümlenin düzeltilmesi (kaynak eklenmesi de) gerektiğini düşünüyorum. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 17.54, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü[kaynağı değiştir]

Bu maddeyi 'Kaliteli Madde' olmaya aday olarak sunuyorum. İngilizce Wikipedia'da da kaliteli madde olarak yer alıyor. Aktarmamda sorun varsa, bunu kaynaklara bağlı kalarak düzeltebilirsiniz. Bilgi kutusu eksik gibi görülebilir. Ben daha fazla düzenleme yapamayacağım. Ömerbysl (mesaj) 10.29, 26 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Karşı Karşı Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim fakat sayfa liste olarak değerlendirilmeli, İngilizce'de de belirttiğiniz gibi kaliteli madde değil seçkin liste statüsünde. Ayrıca liste olarak değerlendirildiği zaman enwiki'deki maddenin aksine senelik ödül maddeleri kırmızı gözüküyor, maddenin seçkin liste olarak değerlendirilmesi için bu maddelerin açılması gerekiyor. Seçkin liste adayı olarak kırmızılar düzeltilirse destekleyebilirim fakat kaliteli madde adayı olarak görüşüm olumsuz çünkü sayfa bir liste. — Pamfilyalı 💬 11.02, 26 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
Evet, haklısın. Vikipedi:Seçkin listeler'de yer alabilir. Ama sayfa, sadece bir tablodan ibaret değil. Kısa tarihçeden grev kesintilerine, "Tanımlama"'da yer alan alıntılardan çok sayıda iç bağlantılara geniş sayılabilecek bir madde olduğuna inanıyorum. Son kararı tabi ki topluluk olarak alacağız. İyi wikiler..Ömerbysl (mesaj) 11.40, 26 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Hazır KMA şablonu oluşturulmamışken burası buraya aktarılabilir. Bağlantı verilmesi gereken tonla madde var, eğer liste adayı olacaksa da önemli görülen kısımların açılması gerekmekte. Bu haliyle maalesef KM ve SL adaylığına uygun görünmüyor. Aday göstermeden evvel KM ve SL'leri incelemenizde fayda var.--Madrox❯❯❯ mesaj? 14.50, 26 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Entwicklung serisi[kaynağı değiştir]

Geçen sene bir ara yazmıştım, bugün canım KMA yazmak isteyince eksikleri tamamladım :) Tanklar hakkında kaynaklar kısıtlı, konu hakkında yazılmış kitap sayısı çok az. İskeleti İngilizceden aldım, kaynakçadaki kitapları okuyup mümkün olan en iyi maddeyi hazırlamaya çalıştım. --Khutuckmsj 23.46, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

Destek Destek Kapsam yazım dili ve benzeri KMA kriterlerini sağlıyor, ellerine sağlık. --anerka'ya söyleyin 11.41, 25 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Destek Destek KM kriterlerini sağlıyor, eline sağlık @Khutuck, Panzer IV maddesini de görmek isteriz :) 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 11.53, 5 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Yukarıdaki yorumların üzerine eklenebilecek fazla bir şey olmadığını düşünüyorum, benden de Destek Destek. — 07 💬 16.43, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Palanka[kaynağı değiştir]

@Nanahuatl önceki adaylıkta giriş kısmının sorunlu olmasından ve alt başlık seçimlerinin garipliğinden bahsetmişti. Başlıkları İngilizce Vikipedi'de seçkin madde olan Castle maddesinden esinlenerek yeniden düzenledim ve giriş kısmının maddenin önemli noktalarını özetlemesini sağlamaya çalıştım. Değerlendirmenize sunarım.--Visnelma (mesaj) 19.15, 28 Mart 2021 (UTC)--Visnelma (mesaj) 14.30, 28 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]

Karşı Karşı Madde fena değil ancak bilgilerin yinelendiğini düşünüyorum. Ayrıca bir anda geçmiş zamanlı cümle kurarken şimdiki zamana geçilmiş, dolayısıyla bu da akıcılığı etkilemiş. Başka bir düşüncem ise etimoloji başlığının altında fransızca da bilmem ne diye yazılan yer, bana kalırsa gereksiz ayrıntı en nihayetinde olabildiğince duru bir anlatım olması gerekiyor. Şimdilik kararım karşı. Başkalarının kararını merakla bekliyorum. Leaply 💬 21.57, 30 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
Hangi bilgilerin yinelendiğini, hangi kısımda geçmiş zaman hangi kısımda şimdiki zaman kullanıldığını yazarsanız gerekli düzeltmeyi yapabilirim. Fransızca ile başlayan kısıma diğer kullanıcılarda itiraz ederse kaldırılmasında bir sakınca görmüyorum. Yahut gerekli gördüğünüz düzenlemeleri siz de yapabilirsiniz. Teşekkür ederim.--Visnelma (mesaj) 17.26, 1 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Visnelma Öncelikle giriş kısmını ve sonda gördüğüm yazım hatalarını elimden geldiğince düzelttim. Sen bakabilirsin hoşuna gitmeyen yerleri düzeltebilir veya hepsini geri alabilirsin... Ayrıca terminoloji kısmında örnek olarak gösterdiğin kişilerin kim olduğunu kısaca belirtebilirsin. Terminloji kısmında Radushev kişisinin düşüncesi yer alıyor, internette net bir kaynak bulamasam da sanırım bir yazar. Sen bunun doğrusunu kısaca belirtebilirsin. Mesela bunu son satırda "Türk öykü yazarı" diye belirtmişsin. İyi çalışmalar dilerim. Leaply 💬 19.01, 1 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Hem Vikipedi'de gördüğüm diğer maddelerde hem aldığım derslerde, hem de okuduğum makalelerde genellikle atıfta bulunulan yazarlarının soyadının verildiğini görüyorum. Ömer Seyfettin ise maddede kaynak olarak atıfta bulunulan birisi değildi. Yine de isteğiniz üzerine daha detaylı bilgi vermek için kişilerin tam adıyla unvanlarını ekledim.--Visnelma (mesaj) 10.11, 2 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
@Leaply Başka gözüne çarpan bir sıkıntı var mı?--V. E. (mesaj) 17.07, 13 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Göremiyorum @Visnelma. Diğer kişilerin yorumlarını bekleyeceğim. İyi çalışmalar. Leaply 💬 19.49, 14 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Yorum Yorum Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık.
 • "Osmanlı İmparatorluğu ve hasımları tarafından yaygın olarak kullanılmıştır..." kısmındaki hasımlar kim? hasımlar kelimesi uygun mudur? VP:TBA sorunu oluşturabilir.
 • Terminoloji başlığı altındaki Evliya Çelebi'nin yapmış olduğu tanıma dair kaynak belirtilmemiş.
 • "Burada camiye çevrilen bir kilisenin mahzeni içi boşaltıldıktan sonra zahire ambarı olarak kullanılabilirdi" kısmı için ek kaynakların gerekli olduğunu düşünüyorum. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 12.53, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Stilianos Zaucis[kaynağı değiştir]

Maddeyi KM olan ingilizce Vikipedi'den çevirdim. Maddenin akışını etkileyebilecek iç bağlantılar tanımlandı.--Yzkoc (mesaj) 11.35, 18 Ocak 2021 (UTC)[yanıtla]

Bu sayfa için bir çağrı geçeyim, şimdiden teşekkürler: @Nanahuatl, Seksen iki yüz kırk beş, Satirdan kahraman, SAİT71, Can, Robingunes, Khutuck, İazak, Madrox, Gogolplex--Yzkoc (mesaj) 09.59, 9 Şubat 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Yalnız maddede, biraz fazla sübjektif ifade ve sıfatların varlığı söz konusu. "Önemli"ler, "ön plana çıkma"lar gibi basit ifadelerin yanında birçok yerde aslında bu durum göze çarpmakta. Tarihî kaynaklar, yazarlarının kendi bakış açılarını sunduğundan bunları biraz titiz işlemek gerekiyor. Örneğin maddede geçen "Böylece Vita Euthymii, Zaucis'i, başarılı general olan Nikiforos Fokas'ın ordudan görevden alınmasının yanı sıra Bulgaristan ile 893'te meydana gelen düşmanlıklardan sorumlu olmakla suçlar [...]" gibi bir ifade gayet uygun, tarihî kaynak verilmiş ve o kaynağın nasıl bir yorum yaptığını aktarmış. Ancak "Samonas cömertçe ödüllendirildi" derken bu hususa dikkat edilmiyor mesela, yahut "Bununla birlikte, tüm bunlar, Zaucis yönetiminin dış ve askeri işlerde etkisiz kaldığı algısının kalıcı olmasına yol açtı" derken. Genel anlamda bu noktalara dikkat edilerek düzenlemeler yapılmasında (yalnızca verdiğim örnekler değil, maddenin genelini kastediyorum) fayda var.--NanahuatlEfendim? 19.23, 9 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Değerlendirmelerimle ilgili herhangi bir şey yapılmaması yahut yanıt verilmemesi nedeniyle şu hâliyle kriterleri sağlamadığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 09.37, 16 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Karşı Karşı Maddeyi geliştiren tüm katılımcıların eline sağlık, notlarım şunlardır.
 • "Stilianos Zaucis'in güzel kızı Zoi Zaucena ile beraberliği tercih ediyordu"... "güzellik" göreceli bir kavramdır, bu da VP:TBA teşkil eder.
 • "O tarihlerde Basileios hastalıklıydı" hasta mıydı? hastalıklı mıydı? hastalık hakkında bir detay var mı?
 • "Vita Euthymii'de verilen anlatım yüzünden az bir zaman geçerli olabilir, ancak ikisi arasındaki gerçek ilişki tamamen farklı olabilir" kısmında alıntılanan kaynağın yazarının görüşlerine yer verilmiş.
 • "Böylece Vita Euthymii, Zaucis'i, başarılı general olan Nikiforos Fokas'ın..." tarafsız bakış açısına aykırı. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 12.37, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

 SİS notu: @Yzkoc, yukarıdaki değerlendirme ile ilgili olarak bir cevabın veya düzeltmen olacak mı? Aylardır burası böyle kalmış. Sevgiler, --LostMyMind (mesaj) 18.39, 20 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

@LostMyMind Ben bazı düzeltmeler yatım ama yeterli katılım olmadı. Bu noktadan sonra başka bir değerlendirmem yok. Teşekkürler.--Yzkoc (mesaj) 14.36, 3 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]