Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin kaliteli madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki kaliteli madde adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski kaliteli madde adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, kaliteli içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Kan kültürü

İnebolu Bombardımanları[kaynağı değiştir]

Maddeyi son 1-2 gün içinde yaptığım kaynak taramasıyla son haline getirdim, konu hakkında yazılabilecek her şeyi yazdım. Şartları da karşıladığını düşünüyorum. Emre Güneş123 (mesaj) 19.06, 13 Ocak 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Çok güzel bir çalışma. Yorumlarım: Giriş bölümünü maddenin genelini özetleyecek şekilde genişletebilir miyiz? Alt başlık sayısı çok fazla geldi, tek paragraf için başlık açmadan düzenleyebilir miyiz? "İngiltere" yazan kısımları da "Birleşik Krallık" olarak güncellemek gerekli, aslında gemiler ve görevliler Birleşik Krallık'ı temsil ediyor. Bir de kaynaklar uygun olsa da buradaki gibi kdş şablonunu kullanarak daha da iyi hale getirebiliriz. --Khutuckmsj 00.36, 14 Ocak 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Khutuck'a katılıyorum. Maddenin KM olması için kendisinin zaten belirttiklerinden başka bir engel göremedim. ---ǿtura Flag of Turkey.svg 11.42, 14 Ocak 2021 (UTC)
  Hepsi halledildi. Emre Güneş123 (mesaj) 13.27, 14 Ocak 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Elinize sağlık. Madde adında "Bombardımanları" B ile mi, b ile mi olmalı kısmı aklıma takıldı, @Nanahuatl Seksen iki yüz kırk beş'e de soralım. --Khutuckmsj 13.35, 14 Ocak 2021 (UTC)
Bir de "en:Greek destroyer Panthir (1912)" gemisinin Türkçesi "Panter" mi "Pantir" mi başka bir şey mi olmalı? Madde içinde adı bir çok kez geçiyor, doğru ismi kullanmamız iyi olur. --Khutuckmsj 13.57, 14 Ocak 2021 (UTC)
Kaynaklara tekrardan baktım hepsinde "Panter" şeklinde kullanmışlar. "Pantir" olarak kullanan bir kaynağa rastlamadım. Biz de Panter olarak kullanabiliriz. Emre Güneş123 (mesaj) 14.08, 14 Ocak 2021 (UTC)
Panter (muhrip) maddesi de benden :) --Khutuckmsj 16.13, 14 Ocak 2021 (UTC)

En İyi Enstrümantal Performans Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

Bulabildiğim bütün kaynakları kullanarak maddeyi km düzeyi getirdiğimi düşünüyorum. Maddedeki bütün kırmızıları adaylık sürecinde açacağım (ki zaten uzuuuun bir süre yorum gelmiyor). Bu da maddenin enwiki'deki hali --Elenktra (mesaj) 18.34, 13 Ocak 2021 (UTC)

Kahkahaçiçeğigiller[kaynağı değiştir]

BySterio (mesaj) 00.57, 11 Ocak 2021 (UTC)

Tiger 131[kaynağı değiştir]

Günümüzde çalışan son Tiger I tankı, ayrıca Fury filminde de rol aldı. Geçen sene yazıp, sonra unuttuğum bir madde :) İngilizcedeki madde temel alınarak hazırlandı, üzerine çeşitli eklemeler yapıldı. --Khutuckmsj 09.56, 10 Ocak 2021 (UTC)

En İyi Solo Erkek Rap Performansı Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

enwikiden çeviri ama bu sefer En İyi Solo Kadın Rap Performansı Grammy Ödülü adaylığı sürecindeki feedbackleri iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Maddedeki bütün kırmızılar ve arşivleme işleri adaylık sürecinde halledilecektir.--Elenktra (mesaj) 16.23, 8 Ocak 2021 (UTC)

En İyi Enstrümantal Aranjör, Besteci, Orkestra ve/veya Koro Lideri Pop Performansı Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

Bulabildiğim bütün kaynakları kullandım, ödül sadece bir kez verildiği için maddesi de kısa oldu ama kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Ben düzenleme yapmadan önce, enwiki'deki hali--Elenktra (mesaj) 11.09, 8 Ocak 2021 (UTC)

 • Bu maddenin bir liste olduğunu düşünmüyorum. SM veya KM adaylığı daha uygun olacaktır. Robingunes 16.33, 8 Ocak 2021 (UTC)
@Elenktra Oh, Grammy Ödülü ile karıştırdım galiba. Kusura bakmayın, hiç görüşümü bildirmemiş gibi varsayalım :) Robingunes 16.44, 8 Ocak 2021 (UTC)

İntibah (mayın gemisi)[kaynağı değiştir]

Uzun süredir KM yazmamışım, yeni bi gemiyle karşınızdayım. Kaynaklara dayanarak hazırladığım, tercüme olmayan bir madde. Nusret kadar önemli ama onun kadar tanınmayan, Çanakkale'deki 11 mayın hattının 5'ini döken, Nusret'in dökeceği mayınları da taşıyan gemi. Bir de anekdot ekleyeyim; bir kaynakta 1994'te hala aktif hizmette olduğunu okuduktan sonra gemiyi araştırmış ama akıbetini bulamamıştım, belki bir umut hala bir yerlerdedir diye konuyla ilgili bir uzmana danıştığımda sağ olsun akıbetini bulup getirdi (sürprizi kaçmasın, maddede yer alıyor). Büyük olasılıkla gemi hakkında yazılacak çok fazla ek bilgi yoktur ama kaynaklar sınırlı olduğu için içeriğin SM olacak derinlikte olmadığını düşünüyorum. --Khutuckmsj 09.12, 5 Ocak 2021 (UTC)

 • Destek Destek İlk inceleme benden olsun, maddeyi baştan sona okudum ve akıcı bir anlatıma sahip. Bir hata gözümden kaçmadıysa kaynaklandırma doğru yapılmış ve (bu bir kriter olmasa da bildiğiniz gibi bazen maddenin anlaşılabilirliğini etkiliyor) hiç kırmızı link yok. Böyle bir gemi hakkında verilebilecek her bilginin verildiğini, yeterince ayrıntılı olduğunu düşünüyorum. Maddenin var olduğu tek Vikipedi sürümünün Türkçe olması da bir kriter değil ancak diğer Vikipedilerden önde olduğumuzu gösterdiği için benim hoşuma giden bir şey :) Sonuç olarak çok güzel bir madde olmuş, ellerinize sağlık. -ǿtura Flag of Turkey.svg 15.56, 6 Ocak 2021 (UTC)
 • Külfetli bir çalışma olmuş ve gördüğüm kadarıyla kriterlerimizi karşılıyor. Eline sağlık @Khutuck, sağlam bir geri dönüş! --Victor Trevor (mesaj) 14.56, 7 Ocak 2021 (UTC)

Destek Destek Gayet güzel olmuş. Cedreon (mesaj) 14.58, 7 Ocak 2021 (UTC)

Uyuşmazlık Mahkemesi[kaynağı değiştir]

Elimde var olan kaynaklar, internetten ulaştığım kaynaklar ve tabi kanunlar ile madde içeriğini elimden geldiği ölçüde toparladım ve zenginleştirmeye çalıştım. Maddedeki kırmızı bağlantıların anlaşılmayı engellediğini düşünmüyorum fakat aksi kanaat hasıl olursa gereken maddeleri açarım. BEK ve diğer KM kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 22.57, 1 Ocak 2021 (UTC)

Şişli Camii[kaynağı değiştir]

Seçkin madde çalışması diye başlamıştım ancak tüm mimari detaylarını, "tam anlamıyla" inceleyen (Anıtkabir örneği gibi) kaynaklar yok gördüğüm kadarıyla. Bu tip detaylardan üstünkörü bahsedilince de o "seçkinlik" kriterini karşıladığına dair beni tatmin etmedi. Her neyse, kaliteli madde olması için ise yeteri kadar detay olduğunu düşünüyorum. Madde içindeki kırmızılıkların "tamamını" adaylık sürecinde gidereceğim, o konuda bir endişe olmasın :)--NanahuatlEfendim? 22.26, 1 Ocak 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum http://dergi.mo.org.tr/dergiler/2/204/2733.pdf buradaki kubbe görselini kullanabilme şansımız var mı? Madde için önemli. Robingunes 22.37, 1 Ocak 2021 (UTC)
  Hangi kubbe görseli? Kamu malı değiller henüz buradaki görseller. NanahuatlEfendim? 02.29, 2 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin akıcı bir anlatıma sahip olduğunu söyleyebilirim. Umarım gözümden bir şey kaçmamıştır, ancak kaynaklarda ve kaynaklandırmada bir hata görmedim ve okuyucunun konuyu anlamasına yardımcı olacak, hoş görseller eklenmiş. Caminin çok uzun bir tarihi olmadığını, 20. yüzyılın ortalarında inşa edildiğini de düşünürsek bu cami hakkında verilebilecek tüm bilgilerin verildiğini düşünüyorum, Ayasofya gibi bir yerden bahsetmiyoruz sonuçta. Ellerinize sağlık. -ǿtura Flag of Turkey.svg 11.51, 6 Ocak 2021 (UTC)

Zamanda sonlu farklar yöntemi[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Anten mühendisliği ve fizikte sıklıkla kullanılan FDTD yöntemi ile ilgili içerik ekledim. İngilizce Vikipedi'deki maddeyi bazı kısımlarda referans alsam da madde içeriğini direkt konuyla ilgili önemli kitap kaynakları ve akademik makaleler üzerinden düzenledim. Aşırı teknik formülleri eklememeye özen gösterdim; bunun dışında bazı ilgili görselleri ve Türkçe yazılı grafikleri ekledim. Ayrıntıların yeterli seviyede olduğunu ve ilgili temel konseptlerin büyük bir çoğunluğunun linklendiğini düşünüyorum. Görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Myxomatosis57 21.01, 1 Ocak 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Ellerinize sağlık. Sanki İngilizce Vikipedi'deki maddede bizimkinden çok bilgi var, özgün araştırma vs. olduğu için bilinçli olarak mı eklemediniz? Eğer öyle değilse içeriğin geliştirilmesi adına biraz çeviri yaparsanız iyi olur, ve oyumu desteğe çeviririm. Bundan başka bir şey göremedim. -ǿtura Flag of Turkey.svg 12.00, 6 Ocak 2021 (UTC)
  • Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Açıkcası İngilizce makaleyi bazı açılardan sorunlu ve eksik bulduğum için giriş bölümü dışında direkt bir çevirisini yapmak istemedim; örnek olarak kronoloji tablosu ve "popularity" bölümü her ne kadar maddede referans gösterilse de kelimesi kelimesine Taflove ve Hagness'in konu ile ilgili kitabından alınmış ve bazı kısımlarda bahsettiğiniz gibi özgün araştırma ile kaynaksız ifadeler var. Bu ifadeleri daha çok özet bir şekilde uygulama ve yöntem bölümlerine yedirmeye çalıştım; buna karşın yöntemin avantaj ve dezavantajları ile ilgili daha detaylı içerik ekleyebilirim ve uygulama kısmını fazla teknik detaya girmeden daha genişletebilirim. Myxomatosis57 18.05, 6 Ocak 2021 (UTC)
  Myxomatosis57 Kusuruma bakmayın, yazdığınızı şimdi görüyorum. Bir dahakine beni pinglerseniz bildirim gelir, hızlı bir yanıt veririm. Biraz içerik eklemişsiniz zaten, ama şuanki yorgunluğumla gözümden kaçırmıyorsam dediklerinizi henüz yapmamışsınız. İngilizce Vikipedi'deki maddeye de bir göz gezdirdim, eğer dediğiniz gibi yöntemin avantaj ve dezavantajları ile ilgili daha detaylı içerik ekler ve uygulama kısmını genişletirseniz maddenin KM standartlarına ulaşacağına inanıyorum. Bu durumda ben de maddeye hakettiğini düşündüğüm destek oyunu vereceğim. -ǿtura Flag of Turkey.svg 18.12, 8 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Maddede daha sonra yapılan gelişmeler neticesinde artık KM standartlarını karşıladığını düşünüyorum. Ellerinize sağlık. -ǿtura Flag of Turkey.svg 19.18, 9 Ocak 2021 (UTC)

En İyi Solo Kadın Rap Performansı Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

enwikiden çevirdim, toplamda iki kez verilmiş bir ödül. --Elenktra (mesaj) 18.18, 28 Aralık 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynakça birebir ingilizceden kopyalanmış. Erişim tarihleri, arşiv tarihleri Türkçeleri ile değiştirilmeli. Robingunes 18.56, 28 Aralık 2020 (UTC)

@Nanahuatl bu maddeyi örnek alarak başka Grammy maddeleri oluşturacağım, rica etsem inceler misin?--Elenktra (mesaj) 07.10, 5 Ocak 2021 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık diyeyim öncelikle. Bu tip maddelerde standart bir tablo oluyor, adayları ve kazananları gösteren. Gözüm onu aradı, zira ilk bakışta bu kazananları ve adayları görmek zor. İkinci olarak, diğer adaylıklarda görülen "birebir İngilizce Vikipedi metnine sadık kalma ihtiyacı duyma" sıkıntısı burada da var. "Kaliteli rap solo performansları sergileyen" diyor mesela, biz kaliteli diye tanımlamış oluyoruz bu şekilde, olmaz. "Yılın en iyi solo rap performansına sahip olduğu belirlenen" desek on numara olur misal. Yahut Grammy'nin 1958'de kurulması, ilk adı falan... Bu maddeyle tamamen alakasız. Onlarca kategori var, hepsinin girişine aynı şeyi vermek... Buraya gelen kullanıcı, "En İyi Solo Kadın Rap Performansı Grammy Ödülü neymiş ya?" diye öğrenmeye girer ama biz "Grammy Ödülleri" ile alakalı bilgi sunuyoruz :) Mesela 91'den beri benzer ödülün olması ve 2003'te bunun ayrılması, burada olması gereken bir bilgi. Elliot'un diğer adaylıkları, hatta MTV ödülleri falan... Maddenin konusunun çok dışına çıkılmış. Bunların ayıklanmaları gerektiğini düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 20.51, 5 Ocak 2021 (UTC)

Gutiler[kaynağı değiştir]

Maddenin daha önce Seçkin Madde ve Kaliteli Madde adaylıkları olmuş. Gutiler konusu ile ilgili son bir kaç ayda (okulum için) yaptığım çalışmalar ile maddeyi yeniden düzenledim ve Kaliteli Madde Kriterlerini sağladığını düşünüyorum. Sefa Sungur ✉ Mesaj 15.37, 27 Aralık 2020 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kaynak gösterimi nizami yapılmış, öncesine göre önemli bir gelişme. Ancak maddede hâlâ kaynaksız birçok ifade var, paragraf sonları var (bunları taşımayayım tek tek, zaten görülebiliyorlar kolayca). VP:BEK ile uyumsuz çok kısım var, görsel boyutları ve konumları, başlıkların imla kurallarına uygun olmadan yazılmaları, italik yazılan alıntılar, kayda değer olmalarına karşın bağlantı verilmemiş maddeler (özellikle krallar önemli=, uygunsuz paragraf ayırmaları vs. Bunlar önemli sıkıntılar. Dolayısıyla görece iyi yazılmış bir madde olsa da kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünmüyorum.--NanahuatlEfendim? 06.33, 3 Ocak 2021 (UTC)
@Nanahuatl maddeyle ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. "Kaynaksız ifadeler" eleştirinizi biraz daha açmanızı rica ederim. Çünkü Gutiler ile ilgili neredeyse tüm literatürü taradım. Bu incelemedeki amacım sadece bir Vikipedi maddesi oluşturmak değil aynı zamanda yüksek lisans tezi hazırlığımdır. Ne yazık ki Gutiler ile alakalı tarafsız kaynak hatta kaynak bulmak çok zor. İnanın yüzden fazla makale ve onlarca kitabı kapsayan yaklaşık bir yıllık bir araştırma süreci. Ayrıca Gutilerin gerek kökenleri gerekse günümüzdeki devamı konusu "siyasal" bir tartışmaya neden olduğundan "öznel" bir ifade kullanmamaya ve kaynaksız bilgi vermemeye özellikle dikkat ettim. Biçem ile ilgili eleştirilerinize katılmakla beraber bazı düzenlemeler yapıldı. Madde ile alakalı başta krallar olmak üzere toplamda 26 madde açtım. Kırmızı bağlantıları gidermek için çalışmalar yaptım ve devam edeceğim. Adaylığa direk "karşı" olmak yerine diğer maddelerdeki gibi yapıcı yorumlarınızla destek olmanızı rica ederim. Saygılar. Sefasungur (mesaj) 23.38, 4 Ocak 2021 (UTC)
Biraz geciken yanıt için özür dilerim. Maddedeki kaynaklar gerçekten güzel, akademik (detaylı ve derinlemesine incelemedim, üstünkörü bakınca zaten akademik kaynaklar gözüküyor). Kaynaksız paragraf sonlarından bahsettim, "Yaşadıkları Bölge" başlığı mesela, köken başlığının ilk paragrafı mesela. Maddenin ciddi bir VP:BEK uyumluluk sorunu mevcut kesinlikle. Öte yandan "ünlü general" gibi, "ilişkilendirmek zordur" gibi ifadeler de yoruma kaçmakta. NanahuatlEfendim? 09.18, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum @Sefasungur, kaynaksız bilgi yorumu şöyledir; siz bir paragrafı kaynaktan/kaynaklardan faydalanarak yazmışsınızdır fakat o paragrafta bir dipnot görmediğimiz zaman haliyle "bu bilginin/paragrafın kaynağı ne" sorusunu sorabiliyoruz kendimizce. Zira çalışmaya katılmayan kullanıcılar olarak bu çalışmanın nasıl hazırlandığını bilmiyoruz. Siz birçok kaynaktan istifade etmişseniz bile bu kaynakları dipnotlar yoluyla belirtmelisiniz ki gerektiğinde bu kaynaklara ulaşıp o kaynakların güvenilirliğini ve kaynaktan alınan bilgilerin doğruluğunu kendimiz kanıtlayabilelim. Bunu yapamazsak, dışarıdan bakan bir göz olarak bu bilgilerin özgün araştırma olduğunu bile düşünebiliriz. Kaliteli madde kriterleri bu konuda açık. Bizler de maddenin aday olarak sunulduğu andaki haliyle yorum yapmak durumunda olduğumuz için durum bu maalesef.
Benim de yorumum genel hatlarıyla Nanahuatl'in düşüncelerine paralel. Kaynak (dipnot) eksikleri ve buna bağlı yorum/özgün araştırma olarak görülebilecek ifadeler şu an için kaliteli madde olmasının önünde bir engel. Bu yüzden şu andaki değerlendirmem olumsuz ama dile getirdiğimiz noktalar düzeltilirse tekrar değerlendirilebilir. Emekleriniz için teşekkür ederim. Sevgiler. --justinianus | mesaj 05.49, 6 Ocak 2021 (UTC)
Destek Destek Madde içerik ve kaynak açısından oldukça iyi olmuş, tebrik ederim. Bu arada üsluba dair 1-2 küçük düzeltmede bulundum. Yalnız, köken kısmında Guti dili (Kut dili) maddesine ayrıca bakınız şablonu koyulması iyi olabilir, eğer madde içinde dil için ayrı bir başlık açılırsa oraya da koyabilirsiniz. Emre Güneş123 (mesaj) 19.37, 13 Ocak 2021 (UTC)

Adriana Ocampo[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'den çevrilmiş bir maddedir. Oradaki standartları karşıladığı için KM olarak seçilmiş. Metnin akıcılığını bozmaması için kırmızı bağlantıları olabildiğince azaltmaya çalıştım. Kriterlerimizi karşıladığını düşünüyorum. --Victor Trevor (mesaj) 21.12, 20 Aralık 2020 (UTC)

Yorum Yorum eklenen alttaki iki görselin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Robingunes 21.17, 22 Aralık 2020 (UTC)
Merhaba, @Robingunes. Yorumun için teşekkür ederim. Maddeyi En Wiki'den çevirdiğim için oradaki yazarlar tarafından ekleme yapılmış. Ocampo'nun Galileo ve Viking 2 programlarında olduğu için -bir diğer anlatımla: bu programlarla ilişkisi olduğu için- eklemişler sanırım. Maddeyi zenginleştirdiği için kalmasının yarar sağlayacağını düşünüyorum. --Victor Trevor (mesaj) 13.33, 23 Aralık 2020 (UTC)
Viking 2 ile bir fotoğrafı olsa vs. tamam fakat konuda ismi geçiyor diye Mars'ın fotoğrafını koymak alakasız gibi. Robingunes 16.27, 23 Aralık 2020 (UTC)
@Robingunes, işlem tamamdır. Bu işlemin beraberinde @Nanahuatl'ın ilgili değişiklikteki "giriş kısmında" kaynak gerek yok yazısını hatırladım ve şu değişiklikle beraber düzeldiğini umuyorum. Giriş bölümünde bıraktığım kaynakların nedeni, metin içerisinde tekrar edilmemesinden dolayı. --Victor Trevor (mesaj) 16.47, 23 Aralık 2020 (UTC)
@Victor Trevor, giriş bölümünde özgün bir içerik yer almaması lazım (alternatif madde adı olabilir, o ayrı) zira giriş bölümü, tüm maddenin özeti niteliğinde. Giriş bölümünde olup da altlarda yoksa, "özet" olmamış oluyor :) Maddeye bakmadım ama durum bu şekilde olmalı. NanahuatlEfendim? 22.26, 23 Aralık 2020 (UTC)
@Nanahuatl: Haklısın. İlgili şekilde düzenlemeye çalıştım. Geri bildirim için teşekkürler. --Victor Trevor (mesaj) 11.17, 24 Aralık 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum İngilizce Vikipedi'deki kaliteli/seçkin içeriklerde bazen öznel ifadeler ve yorumlar yer alabiliyor. Madde özelinden gidersek; "önemli ölçüde katkı sağladı", "önemli rol oynadı" gibi ifadeleri bu kapsamda sayabiliriz. Bu ifadeler aynen kaynakta da geçiyor olabilir ama neticede öznel ifadedir ve bilgiyi yazan kişinin görüşüne dayanır. Bu ifadeleri cümlelerin akışına göre nesnel bir şekle çevirmek veyahut ifadeyi ilgili kaynağa/kişiye dayandırmak gerekir.
Bununla birlikte maddenin çeviri koktuğunu düşünüyorum. Mesela girişteki bağlantılardan biri "Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Northridge" olarak görünüyor. Bu üniversite, Kaliforniya'daki eyalet üniversitesi sisteminin Northridge şehrinde/kasabasında (?) bulunan bir kampüsü (?) imiş. Bu başlıklandırma biçiminin bizim genel başlıklandırma yapımıza uygun olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında, "...14 yaşındayken, fizik ve matematik eğitimi alabileceği Pasadena'ya göç etti." ifadesini örnek verebilirim. Gramer açısından düşünüldüğünde doğru bir çeviri ancak cümlenin içinde değerlendirdiğimizde, Ocampo'nun Pasadena'ya göç edince fizik ve matematik eğitimi alma fırsatı bulduğunu anlayabiliyoruz. Yine devamındaki "Daha sonra ana dalını değiştirdiği Kaliforniya Eyalet Üniversitesi'ne geçiş yaptı." ifadesi mevcut. Mesela bundan da anladığımız şey, üniversiteye geçiş yapınca ana dalını değiştirmiş olduğu. Bunu kabaca üniversiteye geçiş yaptığı ve akabinde ana dalını değiştirdiği şeklinde toparlamak mümkün.
Yine İngilizce asıl metne sadık kalınması nedeniyle bazı yerlerde ani kip değişimleri mevcut. Geçmiş zaman kipiyle yapılan anlatılarda bir anda şimdiki zamana, ya da tam tersine bir değişim yaşanabiliyor. Özellikle anlatımı güçlendirmek ve akıcı bir okuma sağlayabilmek için genel olarak tüm maddenin baştan aşağı düzenlenmesini gerekli görüyorum.
Giriş bölümü tüm maddeyi özetleyecek şekilde biraz daha genişletilebilir diye düşünüyorum. Naçizane önerim, ilgili başlıklar elden geçirildikten sonra girişin sıfırdan yazılması. Bu şekilde daha derli toplu bir özet oluşturulabilir.
Genel hatlarıyla kaliteli olmaya yakın ama birtakım eksiklikleri bulunan bir madde. Üstte bahsedilen yorumlar doğrultusunda değişiklikler yapılırsa kaliteli olabileceğini düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler. --justinianus | mesaj 08.04, 8 Ocak 2021 (UTC)
@Justinianus: İnanılmaz önemli noktalara değindiğin, değerlendirmede bulunduğun ve yerinde tespitlerin için çok teşekkürler. Bahsettiğin şekilde düzenlemelerde bulundum, tekrar bakabilme şansın varsa sevinirim. Giriş bölümü için ayrı parantez açmak istiyorum: sevgili @Nanahuatl'ın dediği gibi girizgâh, tüm maddenin özeti şeklinde olmalı, bu minvalde kusursuz göründüğünü söyleyebilirim.
Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, New York'ta ve New York'un bir mahallesinde varmış, ayrı ayrı iki farklı okul oldukları için farklı yazılmalarında bir sakınca görmüyorum. Şu anki hâliyle bir sıkıntı var mı bilmiyorum, düzeltilmesi gerekiyorsa nasıl düzeltilmeli onu da bilmiyorum. --Victor Trevor (mesaj) 21.21, 8 Ocak 2021 (UTC)

Çesma[kaynağı değiştir]

Bu haftaki İBP kapsamında İngilizce Wiki'deki kaliteli maddeden tercüme edildi, ek kaynaklarla desteklendi. Ufak tefek eksikleri olabilir, bildirirseniz hızlıca düzelteyim. --Khutuckmsj 06.31, 11 Aralık 2020 (UTC)

Yorum Yorum Maddenin kaynakçası dikkatimi çekti. Tek bir kaynağın (McLaughlin) her sayfasını farklı kaynak gibi gösterilmesi kaynakların daha fazla göstermek niyeti mi anlamadım. İngilizcesini de kontrol ettim orada da aynı ama bence yanlış ve hoş durmuyor. İngilizcede bibliyografya kullanılmış. Ayrıca Türkçe maddede ise "özel" ve "genel" diye kaynakça ayrılmış bunun mantığını anlamadım. Sefasungur (mesaj) 02.32, 30 Aralık 2020 (UTC)
Kitap kaynakları bu şekilde gösterilir, sayfa sayfa... NanahuatlEfendim? 06.26, 30 Aralık 2020 (UTC)
Nanahuatl'ın açıklamasına ek olarak, özel genel ayrımı ile ilgili olarak yanlış bilmiyorsam, özel dediğimiz kaynaklar, bazı cümle ve paragrafların yanında [1], [2] şeklinde görünen, <ref> ile belirttiğimiz ve kaynakça bölümünde sergilenen, ilgili bölümü doğrulayan kaynaklardır; genel kaynaklar ise belirli bir cümle/paragraf içinde kaynak gösterilmemiş, genel olarak maddenin bahsettiği konularla ilgili olan kaynaklardır; özel ve genel diye ayrılması bundandır. --LostMyMind (mesaj) 23.13, 1 Ocak 2021 (UTC)
Not aldım, Sinop'u da KM yapmayı düşünüyorum. Belki gaza gelirsem en:Template:Ekaterina II class battleship komple Kaliteli Konu da yapabilirim, 5 madde alt tarafı :) --Khutuckmsj 00.22, 3 Ocak 2021 (UTC)
İncelemeyi tamamladım, bu kırmızılar dışında ufak noktalar dikkatimi çekti. Bilgi kutusunda bahsedilen zırh özelliklerinden maddede bahsedilmiyor galiba, onlar da eklenirse iyi olur :) Birleşik zırh maddesinin açılması da bence, işbu maddenin anlaşılabilmesi adına önemli. Bunlar dışında dikkatimi çeken bir husus olmadı.--NanahuatlEfendim? 06.24, 3 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Ellerine sağlık. Çok ufak bir değişiklik yaptım, umarım doğru tahmin edip yapmışımdır, kontrol edersen harika olur Khutuck. "Yekaterina II sınıfı zırhlı" ve Birleşik zırh maddeleri kısa da olsa açılırsa iyi olur, anlaşılmasına etkisi var. Zaten not almışsın, açarsın diye düşünüyorum. Diğer kırmızıları şart bulmuyorum. ----anerka'ya söyleyin 11.07, 10 Ocak 2021 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Yukarıdaki maddelerin açılması kaydıyla kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 00.07, 14 Ocak 2021 (UTC)

Antarktika Antlaşması (posta pulu)[kaynağı değiştir]

Elenktra'nın önerisiyle İngilizcesinden çevirdim. İngilizce ve Vietnamca'da kaliteli madde, zaten madde başka dilde de bulunmuyor; Bizimki neden olmasın? / Caskination ? 19.47, 3 Aralık 2020 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. "İlişkili pullar" kısmının bu maddede olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu pulların herhangi bir ilişkisi bulunmuyor, yalnızca ilgili anlaşma ile alakalı başka pullardan bahseden bir bölüm. Maddenin konusu, 1971'de ABD'de basılan pul. Maddenin konusu "Antarktika Antlaşması pulları" olsaydı, orada bahsedilebilirdi. "1938 tarihli Atatürk pulu" diye bir madde açıp da gelmiş geçmiş tüm Atatürk pullarından bahsedilmesine benzer bir durum :)

İkinci olarak, maddenin kayda değerliğinden emin değilim açıkçası. "Arka plan" kısmının çoğunluğu zaten anlaşmayla alakalı ve yalnızca son kısım, ilgili pulu ilgilendiriyor. 130 milyon pul basılmış, ama "orijinal nüshalar" diye bir başlıkta iki üç nüshasından bahsedilmekte. "İlişkili pullar" zaten olmaması gereken bir kısım, e geriye elimizde ne kalıyor ki?

Üçüncü olarak, çeviri hatalarının yanı sıra anlaşılmaz bir dil söz konusu. "Resmi açıklamaya, ABD Dışişleri Bakanı William P. Rogers, Postmaster General Winton M. Blount ve Antarktika Antlaşması'na taraf devletlerin ABD büyükelçilerinin katıldığı Washington, D.C.'de düzenlenen ilk gün töreni eşlik etti" cümlesini anlamlandırabilen birisi bana da açıklayabilirse sevinirim. "Pulların bir albümü" mesela? Böyle bir kullanım olmaz, "pul albümü" olur en basitinden. "Postmaster General's">"Postmaster General" diye çevrilmiş, oradaki general, "genel" anlamında (yanlışsam linç yemeye hazırım :) Önce kayda değerliğin bir kesinleşmesi lazım, kayda değer ise eğer, düzgün bir şekilde yazılması gerekiyor.--NanahuatlEfendim? 08.04, 8 Aralık 2020 (UTC)

Birinci ve ikinci yorumlar katılmıyorum. Antarktika Antlaşması'na taraf olan tüm devletlerin aynı sene içinde aynı temada pullar çıkartması, bu pulla da bağlantılı bir konu. Atatürk örneğinden ziyade Lozan'ın 10. yılında anlaşmayı imzalayan tüm ülkelerin Türkiye pulları çıkartması gibi. Bu kısma bağlı olarak "Arka plan" da anlam kazanıyor.
"Orijinal nüshalar" kısmı enwiki'de de çok net yazılamamış, daha açık yazılması iyi olur. Burada (8 numaralı kaynağın güncel bağı da burası) üstte Description kısmında proof'un ne olduğuna dair güzel bir paragraf var, maddeye eklenebilir. Proof'un "klişe baskı" diye tercüme edilip edilemeyeceğinden emin değilim, ilk aramamda karşılaştığım eşdeğer terimler prova baskı, deneme baskısı, tecrübe baskısı ama matbaacılıkla daha alakalı olanlardan doğrusunu duymak isterim.
"Postmaster General" aşağı yukarı "Posta İdaresi Başkanı" veya "PTT Genel Müdürü" ediyor. Bunun bir değişiği de en:Surgeon General of the United States, buradaki "general" de genel anlamında ama buraya gelenlerin rütbesi de general/amiral oluyor, okuması çok eğlenceli ve kafa karıştırıcı bir konu.
İlgili cümle "Pulun resmen dolaşıma girdiği gün Washington, D.C.'de düzenlenen ilk gün törenine ABD Dışişleri Bakanı William P. Rogers, USPS İcra Kurulu Başkanı (Postmaster General) Winton M. Blount ve Antarktika Antlaşması'na taraf devletlerin ABD büyükelçileri katıldı." şeklinde yazılabilir, parantez opsiyonel. İngilizce Wiki'den tercüme yaparken cümleleri aynen çevirmeye fazla enerji harcıyoruz, önemli olan bilgileri doğru tercüme edebilmek. Eğer cümleler karışıksa veya Türkçesi çok tercüme hissi veriyorsa cümle yapısını Türkçeye uygun şekilde değiştirmemiz, gerekirse cümleyi bölmemiz daha iyi bir yol. --Khutuckmsj 09.04, 8 Aralık 2020 (UTC)
Khutuck: "The correct alignment of the plates in four-color printing" diye bir cümle buldum. Buradaki plate'in çevirisi "klişe" oluyor. "Klişe baskı"yı ise Ingilizceye çevirdiğimizde yine plate oluyor. Ayrıca maddeyi yazarken, 8 numaralı kaynakta sitenin diğer dillerdeki sürümlerine de baktım, en son klişe baskıda karar kıldım. Madde İngilizcesiyle birebir aynı değil bazı yerlerde ekleme-çıkarmalar bulunuyor Nanahuatl, nerelerde çeviri hataları var? Postmaster General karışıklığını önlemek için direkt aynı adda maddesini açmıştım, bu nedenle bu madde içinde de bu şekilde kullandım. - Caskination ? 19.54, 8 Aralık 2020 (UTC)
Khutuck: Maddeye bahsettiğin kısmı ekledim. Ek olarak şurada "plate proof"un ne olduğu ile ilgili bilgiler yazıyor. "Klişe deneme baskısı" veya "deneme klişe baskısı" gibi çevirdim ben. Şurada ise bir matbaa sözlüğü bulunuyor. - Caskination ? 20.51, 8 Aralık 2020 (UTC)
Teşekürler @Caskination. Üstte verdiğim linkte de "Description" kısmında benzer bilgiler var, eksik varsa onu da kullanabilirsin. --Khutuckmsj 23.06, 8 Aralık 2020 (UTC)
Sanırım yanlış anlamışsın Khutuck :) Maddeye "Description" başlığındaki bilgileri ekledim. - Caskination ? 23.20, 8 Aralık 2020 (UTC)
Katılan katılır katılmayan katılmaz tabi :) X olayı için çıkarılan Y pulunda, yalnızca Y pullarından bahsedilmesi gerektiğini düşünüyorum, zira Vikipedi maddemizin konusu Y pulları. X yönetmenin Y filmini konu alan bir maddede, yönetmenin diğer filmlerinden bahsedilmez misal. Maddenin konusu "Antarktika Antlaşması için yayımlanan pullar" olsaydı, hepsinden doya doya bahsedilebilirdi (böyle bir madde mi olsa yoksa?). Çeviri hatalarından zaten bahsetmiştim ilk yorumumda, "nerede hata var?" sorusunun yanıtı olarak tekrar ilk yorumumu işaret edeyim :) Az önce, diğer kaliteli madde adaylıklarında yaptığım yorumu yinelemek isterim, kaynak kullanımı bir külfet olarak değil "nizami bir şekilde olması geren bir zorunluluk" olarak algılanmalı. The Daily Courier diye bir gazete kaynak gösteriliyor, kaynak yayımcısı "Newspapers.com" yazılmış (İnternet siteleri eğik yazılmaz, ayrı bir konu), kaynak başlığı belirsiz, tarih belirsiz, gazete sayfası belirsiz. "President Praises Antarctic Treaty on its Anniversary. Department of State Newsletter" diye bir kaynak var, ne olduğu belirsiz. "Si.edu" diye bir yayımcının olduğu kaynak var, nedir "si.edu"? Var da var. Kaynak kullanımlarına özen göstermek lazım. 15 numaralı kaynakta sayfa bilgisi yok, tüm kitabı mı okuyayım bilgiye ulaşmak için mesela? Gibi gibi... NanahuatlEfendim? 17.07, 27 Aralık 2020 (UTC)

Zinfandel[kaynağı değiştir]

Merhaba, önemli şaraplık üzüm çeşitlerinden birisi olan "Zinfandel" üzümünü bu maddede detaylı bir şekilde ele almaya gayret gösterdim. Kaliteli madde olan İngilizce sayfası temel alınarak madde çevirisi, tüm kaynaklar tekrar taranarak ve ek kaynaklar, bilgiler eklenerek genişletilmiştir. Madde'de kullanılan veriler mümkün olduğunca en güncel veriler kullanılarak yenilenmiştir. Görüşlerinize saygılarımla sunulur. --Kemalcan (mesaj) 11.42, 22 Kasım 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. İlk bakışta, giriş kısmı gözüme çarptı. Giriş kısmı, maddenin tamamının bir özeti niteliğinde olmalı, dolayısıyla burada yer alan bilgilerin alt kısımlarda da yer alması lazım, kaynak gösterimi olmaması lazım. 3 numaralı kaynak mesela sadece girişte var, ilerleyen kısımlarda yok. VP:BEK'e göre bağlantı düzenlemeleri yapılmalı (bağlantı verilmeyen maddeler var, sık tekrarlanan bağlantılar var). Bunların yanı sıra, kaynaksız kısımlar göze çarpıyor, zaten kolayca görülebilir bu kısımlar. Özellikle aromalar ve tatlardan çokça bahsedildiği için kullanılan dilin, ifadelerin özenle seçilmesi ve subjektiflikten kaçınılması lazım. Kısacası, bilen birisi ya da birilerinin tedrisatından geçmesi şart diye düşünüyorum maddenin :)--NanahuatlEfendim? 08.09, 8 Aralık 2020 (UTC)
Nanahuatl Yorum ve değerli değerlendirmelerin için çok teşekkürler. İlk fırsatta bahsettiğin noktaları iyileştirmeye çalışacağım. --Kemalcan (mesaj) 08.41, 8 Aralık 2020 (UTC)
Arkadaşlar, Nanahuatl'un bahsettiği değerlendirmeler üzerine bazı iyileştirmeler yaptım. 5 yeni kaynak, kaynaksız yerlere kaynak ekleme, girişi biraz toplama madde içi bağlantıları düzenleme vs... Okuyan arkadaşlar lütfen değişiklik yapmakta çekinmesinler. Diğer dillerden daha kapsamlı ve güncel bir madde oluyor. Şimdiden Herkesin emeğine sağlık.--Kemalcan (mesaj) 13.54, 11 Aralık 2020 (UTC)
Teşekkür ediyorum. Giriş kısmı aynı, oraya dokunulmamış. Bazı kaynaklandırmalar var, kaynak biçimlerinin standart bir şekilde düzenlenmeleri gerekiyor yalnız, kaynak gösterimi bir "külfet" olarak değil, "nizami gösterilmesi gereken bir zorunluluk" olarak algılanmalı (yayımcı "web.archive.org" denilmiş, yazar bilgileri, sayfa bilgileri girilmemiş çoğu yerde vs). NanahuatlEfendim? 16.59, 27 Aralık 2020 (UTC)
Haklısın Nanahuatl, kaynak biçimlerini yarın halledeceğim. Çok teşekkürler. Değişiklikleri yapınca tekrar bilgilendirme yaparım. --Kemalcan (mesaj) 16.59, 28 Aralık 2020 (UTC)
Nanahuatl Kaynakçayı düzenledim ve girişi biraz topladım. Müsait bir zamanda inceleyebilirsen çok sevinirim. Teşekkürler. --Kemalcan (mesaj) 10.13, 30 Aralık 2020 (UTC)

Palanka[kaynağı değiştir]

Daha önceden de aday göstermiştim ancak palanka kelimesini sözlüklerin çoğu genel anlamda "ahşap kale" olarak tanımlarken akademik kaynaklarsa özellikle Osmanlıya ait bir kaleden bahsetmekteydi. Bu yüzden maddeyi akademik kaynaklara uyacak şekilde değiştirdim, diğer bilgileri ise kazıklı çit maddesine taşıdım. Ayrıca telif hakkı ortadan kalkmış resimler de ekledim. Literatürde palankayla ilgili başka kaynak bulmakta zorluk yaşıyorum. Siz bulabilirseniz benimle paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla --Visnelma (mesaj) 23.19, 19 Kasım 2020 (UTC)

Yorum Yorum "Nehir kenarı" maddesinin açılmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.
Yorum Yorum "Nehir kenarı" sözcüğüyle neyin kastedildiği yeterince açık bence. İngilizce sayfayı çevireyim dedim ancak tarih öğrenirken faydası olmayacak terimler ve bilgilerle dolu. Bunun yerine "seğirdim yolu" "perde duvar (tahkimat)" ve "gözetleme kulesi" gibi konuyla daha ilgisi olan maddelerini açacağım. --Visnelma (mesaj) 19.47, 20 Kasım 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Madde şu an başlangıç, zorlarsak C seviyesinde diyebilirim. "Havale ve Parkan" başlığı zaten "palanka" ile ilgili dahi değil, başka türdeki tahkimatlar. Giriş kısmı şu yönergeye (teklif aşamasında ama zaten çok detayları konuşuyoruz şu an, geneli uygulanan şeyler) uygun değil.--NanahuatlEfendim? 20.07, 20 Kasım 2020 (UTC)
 • Bu tahkimat türleri birbirlerinin kardeşi sayılırlar. Örneğin "The period of Ottoman-Turkish Reign at Nove Zamky" makalesinde "In the place of Kakat they built a "palanka" which they called Ciğerdelen Parkanı" yazmakta. Konu hakkında en çok atıf yapılan makalelerden biri olan "The Palanka: A Characteristic Building Type of the Ottoman Fortification"da bu üç tahkimat birbirleriyle çok yakından alakalı oldukları için hepsi bir arada anlatılmakta, nitekim bu tahkimatlar arasındaki tek fark inşaat edilmelerinin amaçlarının farklı olmasıydı. Akademik kaynaklar bu tahkimat türlerinden bir arada bahsederken, bizim bunları ayırmamızın pek iyi olacağını düşünmüyorum. Zaten parkan ve havale hakkında kendi başlarına yeterince kaynak olmadığı için bunlardan palanka maddesinde bahsetmek en uygunu olacaktır. Bundan başka makalenin giriş kısmını düzenliyorum. Kontrol edebilirsiniz, saygılarımla --Visnelma (mesaj) 22.09, 20 Kasım 2020 (UTC)
 • @Nanahuatl, seslenmeyi unutmuşum. --Visnelma (mesaj) 13.34, 21 Kasım 2020 (UTC)
  Bahsedilmesin demedim zaten de, hani o kısım "palanka" konusu kapsamında değil bile :) Hani etrafından dolanan bir konu. Onu çıkarınca zaten geriye elle tutulur, "konusunu yeterince iyi anlatıyor" diyebileceğimiz bir içerik kalmıyor. NanahuatlEfendim? 22.04, 1 Aralık 2020 (UTC
 • @Nanahuatl, parkan kelimesini biraz yanlış aktarmışım, yeni kaynakla bunu güncelledim. Ayrıca sadece 1 paragraf, 4 satır havaleden bahsetmekte. Umarım hala bu 4 satırı geriye çıkarınca konuyu iyi anlatamıyor dediğiniz bir kısım kalmaz. Derseniz de geliştirmek için uğraşırım--Visnelma (mesaj) 18.59, 2 Aralık 2020 (UTC)
  Anlatmaya çalıştığım şey şu: maddenin konusu "palanka" adı verilen tahkimat türü. Etimolojisi, inşaatı -ki aslında mimarisi gibi bir başlık olmalı- ve işlevi (nasıl işlevi? İçerikle uyumsuz bir başlık tercihi) dışında bir başlık bulunmuyor. "Havale" kavramı, "palanka" denilen tahkimat türünün bir parçası değil, ilgili bir konu yalnızca. Öte yandan maddedeki kaynak kullanımı uygunsuz, kaynaklar için bir standart yok, sayfa numarası yok. Verilen bilgiye ulaşmak için tüm kaynağı incelemem gerekiyor, "PDF Free Download" kısmı bile verilmiş kaynak başlığında... NanahuatlEfendim? 16.56, 27 Aralık 2020 (UTC)

Prososyal davranış[kaynağı değiştir]

Sosyal Psikoloji alanında önemli bir kavram. Vikipedi Eğitim Programı kapsamında Teknolojik İletişim ve Sosyal Davranış konulu bir dersin öğrencisi doktora adayı tarafından hazırlandı, yetmişten fazla kaynak kullanıldı. Dersi veren öğretim üyesi tarafından incelendi. Daha zevkli bir okuma ve kavrama için kuramsal maddelerde genellikle görülmeyen şekilde görsellerle zenginleştirildi.--Başak (mesaj) 11.01, 30 Mayıs 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Vikipedi'ye bu tip programlarla kazandırılan kullanıcıların böyle güzel içerikler hazırlaması ve hatta bunları kaliteli/seçkin içerik adayı olarak göstermeleri gerçekten bizleri mutlu eden hareketler. Bu anlamda, maddenin yazılmasından buraya getirilmesine kadar emeği geçen herkese bir teşekkürü naçizane borç bilirim.
Maddede ise kaliteli madde kriterleri açısından baktığımda, detaylı okuma yapmadan yaptığım incelemeler sonucunda tespit ettiğim bazı eksiklikler bulunmakta. Bunları izninizle şöyle sıralamak isterim. İlk olarak, maddenin giriş bölümünde kaynak kullanılmaması ve maddenin kalanının özetlenmesi gerekmekte. Bu açıdan giriş bölümünde bazı eksiklikler bulunmakta. İkinci olarak, maddede bazı kırmızı bağlantılar var ve bunların açılması gerekebilir. Üçüncü olarak ise bazı kaynaksız ya da yorum içeren ifadeler gözüme çarptı. Dördüncü olarak ise kaynakçada bazı dipnotların kullanımında kaynak hatası görünmekte. Benim görebildiğim kadarıyla 58 ve 65 numaralı dipnotlarda böyle bir sorun görünmekte. Son olarak ise kaynakçada gösterilen kitapları dipnot olarak göstermek yerine, yararlanılan kaynakları ";Kitaplar" gibi bir başlığın altına alıp {{kitap kaynağı}} şablonu ile belirtsek, dipnot olarak ise bu kitaplardan madde içerisinde {{Kdş}} şablonuyla atıf göstersek daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Böylece diğer kaliteli maddelerle de bir standardizasyon sağlamış oluruz diye düşünüyorum. Detaylı okumanın ardından tespit ettiklerim olursa da bunları yine belirtmeye çalışacağım. Saygılarımla. --justinianus 11.19, 30 Mayıs 2020 (UTC)
 • Madde adındaki ikinci kelimenin küçük harfle başlaması gerekmiyor mu? Sait* 12.19, 30 Mayıs 2020 (UTC)
Prososyal davranış olarak taşınmış. --Khutuckmsj 18.28, 31 Mayıs 2020 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Kaynaklandırma ilk bakışta düzgün ve güzel gözükse de içeriğe girince subjektif yorumlar ile özgün araştırmalara denk geliyorum. "Çalışmalar, gönüllülük faaliyetlerine katılan bireylerin işgücü piyasasında işe alım fırsatları ve ücretler açısından daha iyi sonuçlar elde ettiklerini göstermektedir" diyor mesela, hangi çalışmalar? Başlık, tek cümleden meydana geliyor ayrıca. "Öğrenme ortamlarında öğrencilerin izole bir durumda olmaları öğrenme motivasyonlarını ve eğitim hakkındaki tutumlarını olumsuz yönde etkileyebilmektedir" diyor, kaynak yok. Mesela devamında "Yeager ve arkadaşları tarafından yürütülen bir çalışma öğrenme için kişinin başkalarına yardım etmek, sosyal adalet ya da manevi değerler gibi kendisinin ötesinde bir amaca sahip olmasının etkilerini test etmiştir" diyor, bu kullanım uygun olanı. Bu durumlar maddenin geneline yayılmış. Buna ek olarak biçem bakımından sorunlar mevcut: uygun olmayan kalın yazılar, kaynakların noktadan önce kullanılması, verilmeyen iç bağlantılar, karmaşık başlıklandırma yapısı vs. Bu gibi durumlar göz önüne alındığında kaliteli madde olmaya uygun olmadığını, özel bir çalışmadan geçmesi gerektiğini düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 07.18, 20 Haziran 2020 (UTC)
 • Zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumladığınız için çok teşekkürler. Yorumlardan yararlanarak maddede bazı değişiklikler gerçekleştirdim. Öncelikle alt başlıkları yeniden organize ettim. Maddenin girişini sadeleştirdim ve ayrıntılı, referans isteyen kısımları "Kavram" altbaşlığına taşıdım. Formattaki hataları düzelttim, noktadan önce verilmiş kaynakları noktanın arkasına taşıdım. Öznel gibi görünen cümleleri kaldırdım ya da kaynakçayla bağlantılandırılacak şekilde yeniden düzenledim. Bilgilerin yetersiz olduğu alt başlıkları yeniden düzenledim, iç bağlantıların sayısını arttırdım ve kırmızı görünen bağlantılar için taslak düzeyinde de olsa sayfalar oluşturdum, . İfadelerde kaynakların eksik göründüğü yerlere gerekli kaynakları yerleştirdim. "Araştırmalarda" ya da "çalışmalarda" diye geçen kısımların her birinin sonunda 2 ya da 3 adet kaynak belirtiliyor, bunları referanslar kısmından çıkarıp APA formatı gibi metnin içine ekleyebilirim ancak bu okunurluğu zorlaştırır gibi göründü. Örneğin "Bazı çalışmalar, prososyal davranışlar ile dini inanç arasında pozitif ilişki olduğu yönünde bulgular elde etmiştir" yazıyor ve ardından yanında üç tane kaynağa atıf yapılıp sonra ayrıntılar bir sonraki cümlede açıklanıyor. Ya da "Araştırmacılar ayrıca, sosyal dışlanmanın prososyal davranışların ortaya çıkma olasılığını azalttığını bulgulamıştır." deniyor ve paragrafın devamında bu araştırmalara örnekler veriliyor. Bu eğer hatalı bir kullanım ise bu kısımları kaldırıp yeniden düzenleyebilirim. Tüm yorumlar için yeniden teşekkür ederim. --Balikagaci (mesaj) 11.40, 1 Temmuz 2020 (UTC)
 • Elinize emeğinize sağlık. Maddeyi çok beğendim, yazım ve biçeme dair birkaç düzenleme yaptım, birkaçını da buraya yazacağım izninizle:
 1. Kavram kısmında,
  1. Prososyal davranışlar, empati duygusuyla ya da başkalarının refahını ve haklarını önemseme gibi motivasyonlarla gerçekleştiriliyor olabileceği gibi; kişinin kendi sosyal statüsünü ve itibarını arttırma isteği, doğrudan ya da dolaylı bir karşılık alma beklentisi, davranışın yöneldiği kişiye duyulan bağlılık ya da kişinin kendi adil insan olma anlayışına uygun davranışlarda bulunma isteği gibi benmerkezci ya da pratik kaygılarla da gerçekleştiriliyor olabilir. (Cümle şu haliyle çok uzun, kısaltılması okunurluluğu artıracaktır.)
  1. Öğrencilerin öğrenme motivasyonlarıyla sınıf ve daha geniş topluma katkı yapma motivasyonlarına olumlu etki ettiği bulgulanmıştır. (kavram karmaşası yaşıyor olabilirim ancak toplum ya da topluluk sözcüklerinin birbirinin yerine yanlış kullanımı mı var?)
  1. kavramlar başlığının üçüncü paragrafında bulgulanmıştır yüklemi sürekli tekrarlanmış.
  1. çocuklarda arzu edilen özelliklerin geliştirilmesi... arzu edilen özelliklerin ne olduğu paragrafla, tamlama öncesinde sıfatla vb. biçimde açıklanmalı. arzu edilen anlatılmak istenileni anlamadım.
 1. Prososyal davranışlara aracılık eden etkenler başlığında,
  1. "beş unsuru şu şekilde sıralamaktadır:" (beş unsur denilmiş ancak sıralama dörde kadar)
 1. bireysel faktörler başlığında " pozitif olarak pekiştirmiş olacaktır." pozitif olarak pekiştirmek çok yabancı bir kavram gibi geldi.
 1. iç grup bağlantısını merak ettim. çok elzem bir şey değil ama ayrıca merak ettim.
 • bir iki yere kaynak belirt koydum.
 • madde çok güzel, çok doyurucu. bir iki ufak dokunuş gerekebilir, onlar da yapılabilir şeyler. Şimdillik bunları halledelim, bittiğinde ayrıca ele alınır madde. Satırdan Kahraman (mesaj) 20.09, 9 Ağustos 2020 (UTC)


 • Çok teşekkürler hem düzenlemeler hem de inceleme ve önerileriniz için. Eksik olan kaynakçaları ekledim ve uyardığınız konularda düzenlemeler yaptım. Anlaşılmayan kısımlarda alternatif ifadeler kullandım. Şu an madde daha anlaşılır oldu ve kaynakçası genişledi. İç grup kırmızı kalmıştı, bugün iç grup kavramını yönlendirmek için İç grup ve dış grup sayfasını oluşturdum. --Balikagaci (mesaj) 14.55, 5 Eylül 2020 (UTC)
Destek Destek çok güzel olmuş, başka adaylıklarınızı heyecanla bekliyorum. :) Satırdan Kahraman (mesaj) 14.13, 17 Eylül 2020 (UTC)

@Justinianus Nanahuatl, maddeye tekrar bakabilir misiniz, kaldıysa eksik kısımlarını tamamlayabilirim, esenlikler.Satırdan Kahraman (mesaj) 00.01, 9 Ekim 2020 (UTC)

 • Yukarıdaki talep üzerine bir kez daha inceleme fırsatı buldum. Subjektiflik görece azalmış, "şuna, şuraya göre" tarzı ifadelerle daha iyi bir metin yakalanmış. Ancak maalesef VP:BEK ile ilgili sorunları var. Yazım tarzı, Vikipedi maddesinden ziyade daha özgün bir metin tarzında. Parantez içinde yayın yılıyla birlikte ifadelerin yer alması (Penner ve arkadaşlarının (1995), Simpson ve Willer (2008) gibi), bu kişilerin kim olduklarını bilememimiz (adı belli değil, bağlantı verilmemiş, kimdir necidir bilmiyoruz) gibi sorunlar var. İçerik kapsamlı, ancak üstte belirttiğim gibi Viki dilini bilen kullanıcı(lar)ın elinden kesinlikle geçmesi lazım kesinlikle. Girişte bile mesela olmaması gereken italik metin, verilmemiş iç bağlantılar, giriş kısmının metnin tamamını özetleyici nitelikte olmaması gibi sorunlar mevcut.--NanahuatlEfendim? 05.47, 12 Ekim 2020 (UTC)
 • neticede sm değil km seçiyoruz. maddenin mevcut hali ile km olmasını destekliyorum. Biçemle ilgili sorunlar gözardı edilebilecek düzeyde diye düşünüyorum. Mükemmeli arayacak olsak bu sayfada değil sm sayfasında olurduk herhalde.-thecatcherintheryeileti💬 20.27, 31 Ekim 2020 (UTC)
Biçem konuları kaliteli madde kriterlerinin bir parçası... SM ile KM'yi ayıran tek şey, konunun ne kadar kapsamlı ve derinlemesine işlendiği -ki burada kimse bu açıdan bir değerlendirmede bulunmamış...--NanahuatlEfendim? 03.37, 1 Kasım 2020 (UTC)
 • Geç geri dönüş için kusuruma bakmayın. Madde ilk yorumumun ardından biraz daha toparlanmış ve eksikliklerin bir kısmı giderilmiş olsa da, hâlen ufak tefek birkaç eksiklik var. Bazı yorum içeren (örnek: "Bu bulguların ışığında, kültür, cinsiyet, dini inanç unsurlarının prososyal davranışlar üzerinde hem bireysel hem de gruplar arası ilişkiler düzeyinde etkili olduğunu söylemek mümkündür.") cümleler, kaynaksız ifadeler var. Ayrıca Nanahuatl'in de belirttiği bazı biçem eksiklikleri var. Bunlar ilgili ve tecrübeli kullanıcıların el atmasıyla çözülebilecek şeyler. İçeriğe ilişkin noksanlıklar giderildiği takdirde madde kaliteli madde olabilecek düzeyde diye düşünüyorum. --justinianus | mesaj 11.26, 1 Kasım 2020 (UTC)
 • maddeyle ilgilendim ve daha da ilgileneceğim ancak bazı yükümlülüklerim sebebiyle ister istemez uzak kaldım. adaylık biraz daha açık kalırsa ilgili tüm sorunları gidereceğim. --Satırdan Kahraman (mesaj) 12.27, 1 Aralık 2020 (UTC)


 • Yorum Yorum Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Madde gün geçtikçe daha iyi bir duruma geliyor olsa da hâlen eksiklikler görüyorum maalesef. Kanaatimce en önemli eksiklik, her ne kadar kaynağa dayandırılmış olsa da yorum içeren ifadelerin bulunuyor olması. Kaynakta o ifadenin geçiyor olması o durumun öyle olduğu anlamına gelmemelidir. Bunun için bu ifadeleri "-e göre" kalıbıyla vermek gerekir, zira tarafsız anlatım bunu gerektirir. Bu ifadelerden gözüme çarpanları örnek olarak şöyle sıralayayım:
"Örneğin empati, prososyal davranışı ortaya çıkarmada güçlü bir güdüdür ve derin evrimsel kökenlere sahiptir"
"Duygusal uyarılma, prososyal davranış için önemli bir başka motivasyon kaynağıdır."
"İnsanların genellikle kamusal alanlarda, kendi kişisel alanlarına kıyasla prososyal hareket etme olasılıkları daha yüksektir."
"Çocukluktaki prososyal davranış genellikle paylaşım ve adalet üzerine sorgulamalarla başlar."
"Kadınlarda erken olgunlaşma, bu farklılık için olası bir açıklama olabilir."
Bu tip ifadeler kullanılan kaynağa ait ifadelerdir, bu nedenle bunları nesnel bir yargı kalıbından çıkarıp öznel bir tespit olduğuna vurgu yapılması gerekir. Aksi takdirde tarafsız bakış açısından uzaklaşmış olunur ki bu da kaliteli madde seçilmeye bir engel oluşturur.
Bunun yanı sıra bazı kaynaklarla ilgili sıkıntılar görüyorum. Mesela PsychWiki diye bir site kullanılmış. Bu site Vikipedi altyapısına benzer bir altyapıya sahip ama güvenilir bir kaynak mı? Bunun dışında "kişinin fayda üretmeye yönelik aktif eylemlerine ek olarak kurallara uymak ya da sosyal beklentilere uyum göstermek gibi davranışlarını da kapsayan tanımlar yapılmıştır." cümlesi için "Roy Baumeister (2007). Social Psychology and Human Nature (İngilizce)." kaynağı kullanılmış ama ne bir URL mevcut, ne de bahsedilen eserin (türü ne ise) hangi sayfasında bu bilginin yer aldığı belirtilmiş. Hemen ardından gelen dipnotun da hangi çalışmaya ait olduğunu tespit edemedim çünkü Google Scholar arama sayfasına yönlendiriyor ama hangi çalışma olduğu belli değil. Benzer şekilde "Latane, B., & Darley, J. 1970. The unresponsive bystander: Why doesn't he help? New York: Appleton-Century-Crofts." kaynağı da belirsiz bir kaynak ve hangi sayfalarından yararlanıldığı belli değil. Bu haliyle dipnot kullanımına uygun olduğunu düşünmüyorum.
Bununla birlikte konuya ilişkin bazı tespit içerikli cümleler var ve kaynaklı da değiller. Mesela "...konuyla ilgili literatür 1980'lerin sonlarından itibaren yetişkin davranışlarını da içerecek şekilde genişlemiştir." Bu haliyle cümle özgün araştırma olarak anlaşılabilir.
Bahsettiğim hususların ilgili ve deneyimli kullanıcıların müdahalesiyle giderilebilecek eksiklikler olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle şimdilik kaliteli madde olmaya uygun olmadığını söyleyebilirim. --justinianus | mesaj 10.49, 10 Ocak 2021 (UTC)