Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Dyrrhachium Muharebesi (1081)[kaynağı değiştir]

KM olan İngilizce Vikipedi'deki sayfadan çevirdim ve yeni maddeler açarak kırmızılıkları giderdim.Yzkoc (mesaj) 10:08, 30 Aralık 2016 (UTC)

Sovyet Savaş Anıtı (Treptower Parkı)[kaynağı değiştir]

Madde hakkındaki bilgilerin yeterli olduğunu, iyi bir şekilde dizayn edildiğini, görsellerle zenginleştirildiğini ve kaynaklandırıldığını düşünüyorum. Bu tür bir madde için bundan fazlası olur mu bilemiyorum ama kaliteli madde kriterlerini sağlıyor gibi görünüyor. Görüşlerinizi bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:19, 5 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. İlk bakışta açılmamış kritik kırmızı bağlantılar mevcut. Alıntılar tırnak içinde yazılmalı (italik değil), web kaynakları arşivlenmeli ve kaynaklar, kaynak gösterme şablonlarıyla düzenlenerek standart hâle getirilmeli. Ondan sonra okumaya geçeceğim.--RapsarEfendim? 09:31, 31 Aralık 2016 (UTC)

Kiraz Mevsimi[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini taşıdığını düşünüyorum. Belki dizinin yapımcı ve yönetmeninin maddelerinin olması bir sorun oluşturabilir. Ama o kişiler henüz KD olmadığından maddelerini de oluşturmak pek de doğru olmaz. Onun dışında bir sorun olmadığı kanaatindeyim... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:01, 24 Kasım 2016 (UTC)

Divine (oyuncu)[kaynağı değiştir]

Verilen kaynaklara bağlı kalarak birkaç küçük ekleme ya da çıkarma da yaparak elimden geldiğince İngilizce Vikipedi'deki maddesinden çevirmeye çalıştım. Çevirisinin yanlış olduğunu düşündüğünüz ya da Türkçe sentaksa uygun bulmadığınız noktaları belirtir/değiştirirseniz sevinirim...Donnadasher (mesaj) 18:47, 13 Kasım 2016 (UTC)

Anavatan Çağırıyor[kaynağı değiştir]

Maddede konusu geçen heykel hakkındaki bilgilerin yeterli olduğuna inanıyorum. Madde içerisinde kırmızı bağlantı olan maddeler oluşturuldu, madde iyi bir şekilde dizayn edildi, görsellerle zenginleştirildi ve kaynaklandırıldı. Kaliteli madde kriterlerini sağlıyor gibi görünüyor. Madde seçkin madde adayı değil, o sebeple tüm bilgiler eksiksiz mevcuttur dememeliyiz elbet ama varsa eksiklikler adaylık sürecinde giderilmeli diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:54, 24 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Maddeyi incelemedim henüz de, kaliteli ile seçkin madde arasındaki temel fark seçkinin uzun maddeler, kalitelinin ise kısa maddeler için olması. Buradaki uzun-kısa ayrımı "İstanbul maddesi kısa o zaman kaliteli olabilir" değil, "bu köy maddesinin gelişebileceği son aşama bu ama İstanbul'a göre kısa" benzeri. Yani "daha da uzayabilir ama bu aşamada bu kadar çıktı, o hâlde kaliteli olabilir" denemez. Benim de sonradan fark ettiğim ve yıllarca buna göre aday gösterdiğim, değerlendirme yaptığım bir husus ne yazık ki :( Dediğim gibi maddeyi hiç incelemedim, tekrardan emeklerinize sağlık.--RapsarEfendim? 17:51, 24 Ekim 2016 (UTC)

Sagopa Kajmer[kaynağı değiştir]

Aylardan beri üzerinde çalışıyordum. Maddeyi kaynaksızlıktan kurtarıp biçem el kitabına göre düzenledim. Olabildiğince içerik eklemeye ve tarafsız bir şekilde yazmaya gayret ettim. Bunu başardığımı düşünerek ve maddenin kaliteli madde seçileceğine inanarak aday gösteriyorum. Yanlışım varsa bildirmekten veya düzeltmekten çekinmeyin. Teşekkürler. --Turgut46 13:56, 22 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaliteli madde olan şarkıcı sayfalarını inceleyerek düzeltmeler yapabilirsiniz, mesela Hande Yener. En basitinden diskografi kısmında sadece stüdyo albümleri olmalı. -seyit. 14:28, 22 Ekim 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Hande Yener kaliteli değil, seçkin madde. Ben kaliteli madde olan No Doubt ile kıyasladım. --Turgut46 15:27, 22 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Pop kültürüne diss teranesi bile yazıyor diskografisinde. İyi çalışılmış maşallah Kullanıcı:Turgut46 kardeş.Bu imzasız yazı II. Niveles (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık; ancak kaliteli madde olmasını şu an için uygun bulmuyorum. En büyük sorun kaynaklandırma. "2016'nın Mart ayında DJ Tarkan ile yaptığı "Tecrübe" adlı çalışmasını yayınladı ve şarkıya bir de klip çekti" cümlesi için klip videosu kaynak gösterilmiş mesela. Kaynakta verilen bilgilerin yer alması lazım, "klip budur" denerek kaynak gösterimi hatalı. Bu uygulama maddenin her yerine yayılmış ve uzun çalışmalarla giderilecek bir konu. Bu giderildikten sonra diğer noktaları konuşuruz, şu an için görüşüm olumsuz. SeyitA'nın çokça benzer madde yazmışlığı var, çalışmaları fikir verebilir.--RapsarEfendim? 18:31, 26 Kasım 2016 (UTC)
Ben kaynak olarak klibi göstermenin neresinin yanlış olduğunu anlayamadım. Zaten şarkıyı YouTube üzerinden dinleyicileri için paylaştı. Başka nasıl kaynak gösterebilirim? --Turgut46 19:03, 26 Kasım 2016 (UTC)
İlgili kaynakta bu bilgi yer almıyor. Problem burada. Kaynak veriliyorsa "2016'nın Mart ayında DJ Tarkan ile yaptığı "Tecrübe" adlı çalışmasını yayınladı ve şarkıya bir de klip çekti" bilgisine ulaşmak gerekir.--RapsarEfendim? 19:11, 26 Kasım 2016 (UTC)
Rapsar, verdiğim link Sagopa Kajmer'in (daha doğrusu Kolera'nın) resmî YouTube kanalı. Klip de şarkı da ilk kez orada yayımlandı. Orada videonun yüklendiği tarih aynı zamanda şarkının da klibin de yayın tarihi. Şarkının ilk yayımlandığı yeri kaynak olarak göstermek yerine bir yerlerden "şu şarkı şu tarihte sanatçının YouTube resmî kanalı üzerinden yayımlandı" gibi içeriğe sahip bir kaynak mı aramalıyım? --Turgut46 19:16, 26 Kasım 2016 (UTC)
İşte bu bilgiler bu videoda "sunulmuyor". İlk orada yayınlandığı, esas yayınlanma tarihi falan bu videoda yazmıyor. Kaynağın "şu tarihte şu yayınlandı" demesi lazım.--RapsarEfendim? 19:38, 26 Kasım 2016 (UTC)
O sorunu düzeltebilirim sanırım Rapsar. Onun dışında sorunlar varsa söylersen düzenlemeye çalışırım. --Turgut46 00:44, 30 Kasım 2016 (UTC)
 • Karşı Karşı Maddede emeği olan herkesin eline sağlık, ama giriş paragrafında tek bir kaynak bulunuyor. Ve bu sanatçı için eleştiriler bölümünün yetersiz olduğunu düşünüyorum. Daha çok eleştiri bulunabilir. Ayrıca Rapsar'a da katılıyorum. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 18:34, 26 Kasım 2016 (UTC)
Kaynaklar alt başlıklarda gösterildi zaten. Halen seçkin madde olan Hande Yener'in giriş cümlesinde hiçbir kaynak yok. --Turgut46 19:06, 26 Kasım 2016 (UTC)
Aynı bilgiler alt kısımlarda varsa ve orada kaynak gösterilmişse, girişte veya bilgi kutusunda bir kez daha kaynak göstermemek doğru olan. Buralar tüm maddenin özeti niteliğinde zaten :)--RapsarEfendim? 19:10, 26 Kasım 2016 (UTC)
Bu durumu İngilizce vikide incelediğim adaylıklarda çok fazla gördüğüm için belirtmek istedim. Giriş paragrafında kaynak yok diye birçok adaya karşı çıkılıyor orada. Sanırım Türkçe vikide böyle bir şey yokmuş. :) ~ HastaLaVi2 (mesaj) 19:18, 26 Kasım 2016 (UTC)
İngilizcede de yok, lakin orada da bazen yapabiliyorlar. Orası da mükemmel değil, çok da şey yapmamak lazım :)--RapsarEfendim? 19:38, 26 Kasım 2016 (UTC)

Glee (dizi)[kaynağı değiştir]

Kriterleri sağladığını ve kaliteli madde olmayı hak ettiğini düşünüyorum... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 17:36, 5 Ekim 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı İlk gözüme çarpan, konuyla direkt alakalı olan ve açılmaması durumunda maddenin tam olarak anlaşılamamasına yol açan kırmızı bağlantılar oldu. Dizi sezonları, oyuncular, diziyle bağlantılı diğer madde ve listeler vs.--RapsarEfendim? 20:40, 6 Ekim 2016 (UTC)

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde olması için gereken kriterleri karşıladığını düşünüyorum yinede sizlerin de görüşünüzü almak isterim--Krystal. ? 09:07, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Destek Destek Gayet iyi hazırlanmış, bazı biçim düzenlemeleri ve kaynak eklemeleri gerekiyor biraz. Yine de olumlu bakıyorum. İlk sürümüyle bu hâlini düşünürsek bayağı bir ilerleme kat etmiş diyebilirim. Emeği geçen herkese teşekkürler. --Turgut46 10:37, 24 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. O seviyeye yaklaşmış, ancak tam hazır gözükmüyor. İlk bakışta gözüme çarpan noktalar şu şekilde:
 1. Kaynaklar, kaynak gösterme şablonlarıyla düzenlenmeli.
 2. Motamot çeviri çok fazla. Başlıklarda dahi görülebiliyori "Devam serileri" motomot bir çeviri, "Resepsiyon" motamot bir çeviri.
 3. Ödüller kısmı detaysız, eksik. Mulholland Çıkmazı gibi yapılması gerek.
 4. Maddesi olmadığı için verilmemiş birçok bağlantı var.--RapsarEfendim? 09:28, 31 Aralık 2016 (UTC)

Exo[kaynağı değiştir]

--Krystal. ? 09:00, 24 Eylül 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Aşağıdaki sorunlar büyük, dolayısıyla şu an için karşıyım:
 1. Vikipedi:Biçem el kitabına göre bolca düzenleme yapılması lazım. Verilmeyen iç bağlantılar, sık sık tekrar eden iç bağlantılar, şarkı adlarının tırnak içinde, albümlerin ise eğik yazılmaması gibi çeşitli sorunlar mevcut.
 2. Kaynak hataları mevcut maddede.
 3. Paragraflandırma hataları mevcut. Çoğu paragraf 1-2 cümle, böyle olmamalı. Diğer maddeler incelenmeli.
 4. "XOXO" başlığı, "Tanıtım" (?) başlığı komple kaynaksız.--RapsarEfendim? 18:35, 26 Kasım 2016 (UTC)

2012 Sultangazi saldırısı[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Kaliteli madde nedir? sayfasındaki kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Madde şu an, konusuyla ilgili ansiklopedik olan tüm içerikleri barındırıyor, bundan öteye gidemez. Aday gösterip göstermeme konusunda kararsız kaldım, bu kadar kısa maddelerin KM/SM seçilmesine olan yaklaşım nasıldır diye. Şöyle bir deneme sayfası buldum İngilizce Vikipedi'de. Hem bizim Vikide olmaması hem de bir deneme olması sebebiyle bağlayıcılığı yok tabi, ama orada diyor ki "görece kısa maddelerin seçkin seçilmesi konusunda görüş ayrılıkları vardır (...) kaliteli maddeler, esasında bu kısa maddeler için oluşturulan bir sistem olsa da bu konseptin ötesine geçmiştir". Birkaç da örnek sunmuşlar, en kısası da şu madde. Bu maddeye dönersem, kriterleri karşıladığını ve kaliteli madde olması gerektiğini söyleyebilirim.--RapsarEfendim? 12:12, 21 Ağustos 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Konu anlatımının ve dolayısıyla maddenin daha kaliteli hale gelebilmesi için, bu tür tarihi maddelerde arkaplan kısmının daha genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sadece olan olayı anlatmak sınırlı bir bilgi vermek oluyor. Örneğin arkaplan adında açılacak bir altbaşlıkta maddede bahsi geçen olaya neden olarak gösterilen karakolun durumu, örgütün açıkladığı ve saldırıya neden olarak gösterilen bahsi geçen şahsın ölümüne ve o olaya dair kısa bir önbilgi, bu örgütün neden hep bu tür eylem biçimlerini seçtiği vb. gibi durumlar aktarılabilir. Maddede buna dair tek bilgi "tepkiler" kısmında modası geçen bir ideoloji uğruna yapıldığı.. Bu durumu engellemek için madde genişletilmesi. Simdilik karşıyım. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:56, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Ayrıca maddeye bir görsel de eklenebilirse kalite açısından olumlu olacaktır, binaya veya bölgeye ait saldırı öncesi-sonrası şeklinde bir kolaj veya sadece sonrasına ait bir görsel. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:08, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Doğrudur. Bu olaya yol açan diğer olay hakkında bilgi verildi. Ne yazık ki görsel mevcut değil (saldırı için adil kullanım resmi de eklenemez). Şu anki hâlini gösteren bir fotoğraf eklenebilir en fazla.--RapsarEfendim? 14:19, 21 Ağustos 2016 (UTC)
17 Ağustos 2016 Van saldırısı, 2016 Hakkari çatışmaları veya 12 Eylül 2016 Van saldırısı maddeleri gibi lisanslı görseller bulabilsek uygun olurdu. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:03, 21 Ağustos 2016 (UTC)
Dediğim gibi özgür lisanslı bir görsel olsa sence de daha uygun değil mi? Şu an ki görsel spesifik değil, örneğin yine aynı yerde kayda değer bir cinayet vakası olsa, biz bu görseli onda da kullanacaktık. Zorunluluk açısından değil ama maddeye özel bir görsel olmasının KM için gerekli olduğunu düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:42, 26 Kasım 2016 (UTC)
Bana kalırsa direkt olay sonrası görüntü olsun hatta. Ama serbest lisanslı bir fotoğraf olmadığından yüklenemiyor -ki kaliteli maddelerde de görsel olması zorunluluk değildir ("Görsel öğelerin kullanılmaması bir maddenin “Kaliteli Madde” olma hakkını yitirmesine sebep olmaz"). Karakolun bir fotoğrafını çekmek normalde zaten zor, bir de OHAL eklenince daha da zor. Sonra gidip de şunun için çekiyordum da diyemezsin. Belediyeye bir mail attım, belki bir OTRS izni alırız.--RapsarEfendim? 18:49, 26 Kasım 2016 (UTC)

Usame bin Ladin[kaynağı değiştir]

Uzunca bir süredir üzerinde çalıştığım madde. Birçok kaynak inceledim, onlarca madde oluşturdum (başka arkadaşların da desteğiyle) ve şu anki hâline geldi. İngilizce Vikipedi'deki maddeyle kıyaslanacaktır, orada daha uzun, daha çok kaynak kullanılmış denecektir muhtemelen. Ancak her iki madde biraz vakit ayrılıp okunursa, aradaki farklar net olarak görülecektir diye düşünüyorum. Güvenilir olmayan kaynaklar eklenmesi, maddenin farklı aynı bilgiler için farklı kaynaklar kullanılması, bin Ladin ile alakası ve bağlantısı olmayan içeriklerle doldurulması, bazı önemli konulara değinilmemesine karşın (örnekse Mogadişu Muharebesi, örnekse el-Şifa fabrikasının bombalanması vs) burada olması gereksiz aşırı detayların yer verilmesi (arandığı dönemdeki hemen hemen tüm iddialara yer verilmiş olması -bunun için ayrı madde varken ve aynı içeriğe sahipken-, 11 Eylül için aşırı detaya girilmesi, saklandığı dönemde Pakistan tarafından desteklendiği iddiaları vs) gibi olaylarla madde şişirilmiş ve kontrolden çıkmış. Hatta şurada "uydurma" bir alıntı, şurada alakasız bir kıyaslama da benim tarafımdan kaldırılmıştı. Halihazırda kaliteli madde olan İsveççe ve seçkin madde olan adını bilmediğim şu dildeki sürümü ile kıyaslarsam, şahsi fikrime göre bunlardan da ileri seviyededir. Hemen hemen her olay, bazı başlıklar için alt maddeler de oluşturulduğundan aşırı detaylara girilmemiş ve yalnızca bin Ladin ile alakalı olan kısımlar ele alınmaya çalışılmıştır. İşin özü, maddenin kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 10:10, 2 Ağustos 2016 (UTC)

 • Pictogram voting question-blue.svg Öneri Emeklerinize sağlık, uzun zamandır maddeye olan katkılarınızı görüyorum, çok emek sarf ettiğiniz belli. Maddenin kaliteli madde olması ile ilgili kararımı detaylı incelemelerimle birlikte en son açıklayacağım ama, aklıma gelen şöyle bir katkı var. Ladin'in vatandaşlıktan çıkartılması ayrı bir alt başlık olarak ele alınmalı ve bu konuya değinilen paragraftaki bilgiler bu alt başlığa aktarılmalı. Bu haliyle 1994 yılına kadarki yaşamı aktarılıp sonunda "Kraliyete karşı söylem ve davranışları ile Arap ülkelerindeki İslamcı köktendinci hareketlere olan desteği sebebiyle Nisan 1994'te Suudi Arabistan vatandaşlığından çıkarılarak vatansız kaldı ve bu ülkedeki mal varlıklarına el konuldu." şeklinde özet olarak anlatılıyor. Ben bu durumun bir alt başlık olarak hazırlanmasının daha güzel olacağını düşünüyorum. Katılır mısınız bilmem. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:51, 2 Ağustos 2016 (UTC)
Teşekkürler. "Suudi Arabistan dönemi ve vatandaşlıktan çıkarılması" diye başlık ekledim araya. "El-Kaide'nin kuruluşu ve yapılanması" başlığında bahsedilemeyecek bir kısımmış, dediğine katılıyorum.--RapsarEfendim? 16:44, 2 Ağustos 2016 (UTC)

Çin-Sovyet ayrılığı[kaynağı değiştir]

20. yüzyılda önemli bir yer tutan bu tarih konusunun gerekli kaliteli içeriklere sahip olduğunu düşünmekteyim. Varsa eksikleri de el birliği ile düzenleyebiliriz. (Düzenleme öncesi hali şuydu) --Ahmet Turhan (mesaj) 19:36, 28 Mayıs 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Ancak kaynak bakımından çok esik diye düşünüyorum. Böyle bir madde için 20 kaynak yeterli değil kesinlikle (sırf 3 kaynak maddedeki son cümlede mesela). Bunun yanında kaynakların, kaynak gösterme şablonlarıyla düzenlenmesi lazım. Yıllara verilen bağlantılar, aynı maddeye defalarca verilen bağlantılar gibi teknik problemler de mevcut. Kaynak sıkıntısı var diye işaretlenen İngilizce madde dahi daha gelişkin, hem içerik hem kaynak bakımından. Orada konuyla ilgili yayınlar mevcut bolca mesela. Bu hâliyle kaliteli madde olmaması gerektiğini düşüyürorum, saygılar.--RapsarEfendim? 20:04, 28 Mayıs 2016 (UTC)

Ray of Light[kaynağı değiştir]

-seyit. 23:16, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Genel olarak çok zorlama ve motomot çeviri hakim, beni çok rahatsız etti okurken. Daha önceki adaylıklarda bunu birçok kez belirttim, birçok kez tüm madde genelinde değişikliler de yaptım. Ancak aynı şey sürekli olarak karşım(ız)a çıkıyor. Biraz daha dikkat edilse, o kadar emek heba olmasa... Girişte düzenleme yaptım, orada bile bunlar var. Mesela "maceraperest" yerine "maceracı" gibi bir zorlama ifade kullanılmış. "Donanım"lı cümle, ille İngilizcedeki cümle yapısına sadık kalmak zorunluluğumuz yok, daha rahat bir cümle yapısı kurulabilir. "Kaydı olarak gelişti" yine birebir bir çeviri, zorlama duruyor ve rahatsız edici, gerek yok. "Albüm yayımlandıktan sonra, şarkıcının yeni müzikal yönüyle birlikte dünya genelinde takdir edildi." mesela, "müzikal yönü" kısmı birebir çeviri ve Türkçede pek bir şey ifade etmiyor. "Ticari anlamda Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık ve Kanada gibi birçok ülkede bir numaraya yükseldi", yine birebir çeviri. "Ticari anlamda"? "Satış rakamları göz önüne alındığında" dedim, daha iyi bir anlam veriyor. Birebir çeviri olması zorunlu değil dediğim gibi. Maddenin tamamında bu hava hakim. Neyse, gözüme çarpan diğer husus da ambient müzik Türkçede kullanılan bir kavram mı? Ambiyans (ya da doğru yazımı nasıl ise o) kullanılıyor olmasın? Son olarak kaynakların arşivlenmesi lazım. Tekrar tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 19:13, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yine mi gol olmadı be... -seyit. 21:24, 30 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek. Kapsamlı ve düzenli bir madde olmuş. Kaliteli madde olması önünde bir engel göremiyorum. --esc2003 (mesaj) 23:02, 31 Ekim 2016 (UTC)

The Pilot (Friends)[kaynağı değiştir]

İngilizce sürümünde çeviri bir madde. KM olmak için yeterli düzeyde olduğunu düşünüyorum. --Merve (mesaj) 13:25, 4 Şubat 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Maddeyi henüz okumadım, ilk dikkatimi çeken noktalar kaynakların arşivlenmesi gerektiği, "Dizi başlamadan önce Courteney Cox kadrodaki en meşhur oyuncuydu" yorumunun kişisel ve doğrulanamaz olduğu, bölümden bir ekran görüntüsünün olmayışı oldu.--RapsarEfendim? 20:45, 11 Şubat 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı @Rapsar ekran görüntüsü ekledim, görüntünün altından yazıyı kaldırdım ve kaynaklar aşivlendi.--Merve (mesaj) 15:07, 12 Haziran 2016 (UTC)
 • Kullanıcı:Yelester, emeğine sağlık; ancak çoğu kaynak, kaynak gösterme şablonları kullanılarak oluşturmamış. Bu sıkıntı yaratan bir durum, düzeltilmeleri lazım. Onun dışında birkaç ufak hatayı da düzeltmeye çalıştım.--RapsarEfendim? 09:12, 2 Ağustos 2016 (UTC)