Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Candy Shop (Madonna şarkısı)[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki KM olan maddeden çevirdim. Bizde de KM olabileceğini düşünüyorum.--BSRF 💬 07.34, 19 Mart 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Seçkin madde adayı olabilirdi, ben bir engel göremedim.--RapsarEfendim? 19.54, 19 Mart 2018 (UTC)
Teşekkürler. SM olan 4 Minutes ile kıyasladığımda o maddenin gerisinde olduğunu düşünüyorum ancak topluluk aksini düşünürse tekrar değerlendirilir. Şimdilik KM kriterlerine göre değerlendirilmesinin önünde bir engel yok.--BSRF 💬 05.05, 20 Mart 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğine sağlık. Uzun süredir göremiyorduk müzik maddelerini, iyi oldu bu. :) Maddenin giriş cümlesi başta olmak üzere bir kaç yerinde İnternet'e şeklinde yazımının bir özelliği var mı, pek anlayamadım? Hem büyük hem kesme işareti var. Sait71 19.34, 23 Mart 2018 (UTC)
Teşekkürler @SAİT71. TDK internet sözcüğünü özel ad olduğu için büyük harfle kullanıyordu ama şimdi tekrar baktım küçük harfle vermiş :) Ama eş anlamlı genel ağ sözcüğünün tanımında yine büyük harfle kullanmış. Dil Derneği de küçük harfle kullandığı için şu aşamada maddedeki kullanımları değiştirdim.--BSRF 💬 05.38, 24 Mart 2018 (UTC)
 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeğine sağlık tekrardan. Maddeyi okudum, birkaç düzenleme yaptım. Kriterleri karşılıyor bana kalırsa, gözüme çarpan ufak hususlar şu şekilde:
 1. Gerek giriş kısmında olması gerekse maddenin anlaşılmasına katkıda bulunacağını düşündüğümden "Flamenko gitarı" maddesinin açılması gerektiğini düşünüyorum.
 2. Kaliforniya'daki Record Plant hangi şehirde? Eyalet yazmak yerine yerleşim birimi yazmak lazım.--RapsarEfendim? 19.03, 2 Nisan 2018 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı--BSRF 💬 05.47, 3 Nisan 2018 (UTC)
Teşekkürler @BSRF.--RapsarEfendim? 19.14, 3 Nisan 2018 (UTC)

Kurtuluş Savaşı'nda Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri[kaynağı değiştir]

 • Vikiproje Sovyetler Birliği Temmuz 2017 projesiyle oluşturulan madde, yoğun araştırmalar sonucu oluşan kaliteli içeriği sahip. Bu anlamda @İazak'a emekleri için bir kez daha teşekkür edelim. Maddenin kaliteli madde kriterlerine uygun olduğunu düşünüyor ve kaliteli madde adayı gösteriyorum --Ahmet Turhan (mesaj) 08:41, 25 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek KM olabilecek nitelikte. Teşekkürler @Ahmet Turhan. --iazak (mesaj) 20:09, 25 Kasım 2017 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Ancsk genel bir rica, bir madde bu tip adaylıklara gelecekse en azından bir okunsun, genel kontrolden geçsin. Yazılış amacı kaliteli madde olması değildi (neden seçkin madde adayı değil?) o zaman bir okunsa ve kontrol edilse fena olmazdı. Girişte kaynak var en basitinden, alt kısımlarda aynı bilgiler varken burada kaynağa gerek yok zira bu kısım zaten maddenin özeti ve girişi. Maddede olmayan içerik yer almıyor.--RapsarEfendim? 20:35, 25 Kasım 2017 (UTC)
 • Selam @Rapsar. İlgine teşekkürler. Madde gövdesinde kaynağı belirtildiğinde girişteki özette aynı kaynağın yazılmaması gerektiğini belirtiyorsun sanırım. Halbuki kendi oluşturduğum maddeler de dahil hep tersine örnekler var. Böyle bir politika var ise, hem haberim yok, hem de pek mantıklı görmüyorum. Zira özellikle bu madde gibi uzun maddelerde özette geçen bir bilginin kaynağını öğrenebilmek için okurun saniyeler veya dakikalar kaybetmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Özetteki bilgiler için aynı kaynakları göstermek bana bir sorundan ziyade önemli bir gereklilik gibi görünüyor. Ne dersiniz? --iazak (mesaj) 09:18, 27 Kasım 2017 (UTC)
Rapsar haklı, kaliteli içerikteki bir makalede giriş kısmında tüm makalenin özet bilgileri yer alır. Aşağıdaki uzun açıklamalı halde yerde yine üstte yer alan bilgilere dair daha geniş ifadelerle birlikte kaynaklar burada verilir. Giriş metni adı üzerinde konuya giriş niteliği taşıyor, yani okuyanı boğmama, direk girişte kaynaklara yönlendirmeyip konuya dair "giriş bilgileri" veren yer. İlk tanım cümlesi veya paragrafından sonra tüm konuya dair bilgiler özet şeklinde burada kaynak iliştirmeden verilmeli, aynı bilgiler aşağıda detaylandırıldığı zaman orada verilmeli. Açıkçası @Rapsar'ın söylediği iyi oldu, benim açıkçası gözümden kaçmış. Ve kaçtığı için de kendime kızdım, dikkatsizlik işte :) --Ahmet Turhan (mesaj) 10:16, 27 Kasım 2017 (UTC)
O zaman gözden kaçan binlerce uzun madde var demektir! :) Yandık...
Neyse, tahminen en son ben okumuştum, sen gözden geçirirsen düzeltmeler yapabilirsin diye düşünüyorum. Zaman ayırabilirsen iyi olur. --iazak (mesaj) 15:30, 27 Kasım 2017 (UTC)
Açıkçası maddeyi ben yazmadığım için hangi öğeleri nerde özet kullanacağım bilemiyorum, yeni baştan maddeyi okumak ve epey zaman lazım. Maddeyi siz hazırladığınız için bir özet kısmını metin haline getirin sonra düzenleme yapalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:28, 27 Kasım 2017 (UTC)
İlgili yönergeyi de şuraya bırakayım ("Giriş bölümü bir özet olduğundan bu paragrafta kaynak gösterilmeyebilir ama bu kavram içerdiği olguların madde içinde desteklendiği koşulu ile beraber çalışır.").--RapsarEfendim? 17:50, 27 Kasım 2017 (UTC)
Teşekkürler @Rapsar, ama ikna olmuştum zaten. :)
Tamam @Ahmet Turhan, haklısın üşenmemem gereken bir madde benim adıma. Bir ara tamamını tekrar okuyayım, düzgün bir giriş bölümü de yazayım, şu anki çok yetersiz. Sonra adaylığını sunalım. Kaliteli mi seçkin madde adayı mı olması gerektiğini siz değerlendirin. --iazak (mesaj) 16:00, 28 Kasım 2017 (UTC)
Merhaba @Rapsar, @Ahmet Turhan. Giriş özeti İstek yapıldı Yapıldı.
Çok doğru bir eleştiri. Tek Kurtuluş Savaşı buymuş gibi yazmışız. Herhalde madde içinde Türkiye kelimesi geçiyor diye atlamışız. Doğrusu Türk Kurtuluş Savaşı'nda Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri olmalıydı. Herkes aynı fikirde ise değiştirmek gerekiyor. --iazak (mesaj) 12:40, 4 Aralık 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Madde Kurtuluş Savaşı'ndaki lişkilerden çıkmış, Atatürk dönemindeki ilişkileri de incelemiş :) BSRF'nin dediği gibi ana madde yokken şu an bir alt madde var ve ana madde yokken alt maddelerin var olmaması gerekir. Alt maddeler de, ana madde çok uzamışsa açılır zaten. Bu sebepten ötürü net olarak kaliteli madde olmasına karşıyım şu an için. Hatta kaliteli olmasından ziyade maddenin olup olmaması dahi tartışma konusu, zira ana madde mevcut değil. Emeğe saygım sonsuz ama, yanlış anlaşılma olmasın.--RapsarEfendim? 06:09, 4 Aralık 2017 (UTC)
Yorum YorumMerhaba @Rapsar. Kolayca tahmin edileceği üzere üzerine konuştuğumuz madde hem Türk Kurtuluş Savaşı, hem Rusya-Türkiye ilişkileri maddelerinin alt maddesidir. Tabii madde oluşturulduğundan beri de bu iki madde tarafından çağrılmaktadır. Başka karşı olma nedeniniz varsa yazın lütfen, değerlendirelim. Bu arada, "SSCB-Türkiye ilişkilerinde öne çıkan kişiler" altındaki galeriyi "kişisel tercihe göre seçildiği" gerekçesiyle kaldırmışsınız. Maddenin içeriğinden bağımsız ve bizlerin fikirleriyle oluşturulmuş bir galeri değil. Hepsi kaynaklı olarak maddenin içinde geçen kişi isimleri. Bu galerinin yer almasının alternatifi, bu isimlerin geçtiği alt başlıkların içlerinde bu resimleri eklemektir. Maddenin içini bu kadar çok resimle bezemeyi tercih etmem doğrusu. Herkesin görüşünü alalım, ardından bu iki yöntemden birini uygulayalım. --iazak (mesaj) 13:17, 4 Aralık 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Benim görüşüm eğer bu kişilerin bahsi geçtiği yerlerde başka görsel yok ise, bu kısımlara aktarılmalı. Tarihsel öğeler ilgili altbaşlığın altında mini galeri şeklinde verilebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:23, 4 Aralık 2017 (UTC)
Yorum Yorum Buna itirazım yok, diğer görüşleri de alalım, uygulamayı ben yapabilirim. --iazak (mesaj) 14:05, 4 Aralık 2017 (UTC)
@İazak, Rusya ile SSCB'yi ayrı değerlendirmek gerekmiyor mu? SSCB malum Rusya'nın da aralarında olduğu çeşitli devletlerden meydana gelmekte ve Rusya'dan daha geniş kapsamlı bir konuya sahip olması gerekmekte. İlgili galeri ise "öne çıkan kişi" kavramının belirsizliği ve hiçbir zaman objektif olamayacak olması sebebiyle kaldırıldı. Burada başka bir kullanıcı "bu kişi öne çıkmıyor" diyerek birisini kaldırır, berisi "bu kişi de öne çıkmış" diyerek birisini ekler, kimse de bunu sorgulayamaz. Zira burada "öne çıkma" kavramı subjektif. Kaldı ki bu şahısların fotoğraflarını topluca görmek, bu maddeyi okuyan birisine pek bir şey katmamakta. Alternatif olmadığı zaman bu tip "görsel olsun diye görseller" eklenebilir elbet (burada bunun yanlış bir davranış olduğunu savunmuyorum ama örnekse 2015 çıkışlı bir şarkı maddesine, şarkının söz yazarının 1988'deki fotoğrafını eklemenin de pek bir faydası yok) ama sırf konuyla alakası var diye okurlara "konuyla alakalı" bir şey katmayan görsellerin eklenmemesi lazım (ayrıca bkz. Vikipedi:Vikipedi ne değildir?#Vikipedi bağlantı verme, dosya depolama yeri değildir).--RapsarEfendim? 17:28, 4 Aralık 2017 (UTC)
Yorum Yorum Merhaba @Rapsar. Türkiye'nin Anadolu Selçuklu ve Osmanlı'nın devamı olduğundan daha da çok Rusya SSC Rusya ile aynı ülkedir. (Bu arada ayrı değerlendirmek gerekmediği kararına da zamanında varılmış ve ilk Türkiye-Sovyetler Birliği İlişkileri maddesi 9 yıl önce Rusya-Türkiye ilişkileri maddesine yönlendirilmişti.) Burada da çok büyük çoğunlukla RSSC ile ilişkiler söz konusu doğal olarak. SSC'leri ayırmaya kalksak anlamlı olmazdı. Hem dışişlerindeki özerklikleri belli bir süre devam edebildi, aslında merkezi Moskova egemenliği vardı malum. Yani özetle geniş kapsamlı olan SSCB değil, Rusya. Kategori:Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri‎ kategorisinin Kategori:Rusya-Türkiye ilişkilerinin alt kategorisi olmasının nedeni de aynı. Tabii Rusya-Türkiye ilişkileri maddesinde bir alt başlık olarak "Sovyetler - Türkiye ilişkileri" bulunması da doğal.
Madde okununca hangi kişini neden öne çıktığı anlaşılıyor, önemli olan bu. Birinin girip metinde geçmeyen Nazım Hikmet'i eklemesine subjektif denmesi anlaşılabilir, metine anlamlı bir biçimde girmeyi başaramadıkça da yer bulması doğru olmaz elbette. Hele "Kurtuluş Savaşı'nda ..." alt maddesinde tamamen anlamsız bir zorlama olur maddeye dahil etmeye kalkmak. Ama buradaki örneklerin böyle olmadığı açık. Örneğin o dönemki bir dışişleri bakanının temasları anlatılmışken kimse "öne çıkan kişi" tanımlamasını tartışmaz. Okur için okuduğu paragrafın yanında ilgili kişinin fotoğrafını görmesi de fazlalık değil zenginlik olur ancak. Ahmet Turhan'ın yazdığı gibi altta bir galeri şeklinde değil, ilgili yerinde olduğunda "konuyla ilgisiz" diyecek kimse de çıkmaz zaten. (Bu arada "2015 çıkışlı şarkının söz yazarının 1988'deki fotoğrafı" örneğini vermenize memnun oldum, kaldırmadan önce baktıysanız, kişilerin fotoğraflarında ilgili döneme ait olanları özellikle seçtiğimi görmüşsünüzdür.)
İki konuyu da yeterince açıklayabildim mi? Başka görüş yoksa Ahmet Turhan'ın yazdığını uygulayacağım yarın akşam.
Bu arada -tam yeri bu sayfa olmasa da- Rusya-Türkiye ilişkileri maddesinin hakkının hiç verilmemiş olduğuna değinmek istiyorum, bu maddeden daha da gelişkin olmalı. El atmak isteyenler için geniş olanaklar, kaynaklar var. --iazak (mesaj) 23:25, 4 Aralık 2017 (UTC)
Burada ülkelerin devamı birbirinin devamı olması olayı başka birşeydir. "Yasal halef" konusu burada geçerli olan. Yani borçların sahiplenilmesi ve kısmi olarak tarihsel miras olarak "devamı" olunur, yoksa iki ülke aynı olmadığı gibi ilişkiler de aynı değil. Sovyetler Birliği Rusya Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'nin de dahil olduğu 15 cumhuriyetlik bir birlik. Dağılmadan önce diğer 14 cumhuriyet ile de ilişkiler SSCB-Türkiye ilişkileri kapsamında. Sonradan Kazakistan-Türkiye, Ukrayna-Türkiye ve Rusya-Türkiye diye ayrılıyor. Ve ayrılması da lazım. Bu yüzden Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri maddesinin başlı başına ayrı bir madde olması gerek. Rusya'ya indirgenmesi genel olarak en büyük cumhuriyet olması ve Sovyet merkezlerinin Moskova'da olmasından ileri geliyor. Ha ancak Rusya SFSC-Türkiye ilişkileri Rusya-Türkiye ilişkileri maddesinde incelenebilir, örneğin Sovyet cumhuriyeti olan Türkmenistan SSC bu kapsamda incelenilmez. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:23, 5 Aralık 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu projeye 3 kisi katilmis ve ben sonuncu olmustum. Ilk katki 2k icerik ile bana aitti. Sonrasinda iazak ucurmustu sayfayi. (Burada destek oyu vermesi hos durmamis ama) Turhan da ekledi baya bi seyler. Telif sorunu mu vardi sayfada? Bi seyler oldu ama takip edemedim. Yoktur herhalde. Sayfayi okumadim ama cok zor bi adaylik, yani baya zor. Rapsar'dan gecseniz bile sizi bekleyen @Seksen iki yüz kırk beş var :) Şaka bir yana her iki kullanici da caliskan. Zamana yayilarak, biraz da kirpilarak, bazi kaynaklar da duzeltilerek km/sm olacagina inaniyorum. Genel bir degerlendirmeyi cok sonra yapmayi umuyorum. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 17:42, 4 Aralık 2017 (UTC)

Pictogram voting question.png Soru @BSRF'nin yerinde bulduğum madde adı uyarısına başka yorum yazan olmamış. Ne diyorsunuz @Ahmet Turhan @Rapsar, @Kingbjelica? --iazak (mesaj) 23:33, 4 Aralık 2017 (UTC)

Bence de değişmeli. Sayfaya verilen tüm iç bağlantılarda dúzeltilmeli tabi. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 05:31, 5 Aralık 2017 (UTC)
Başka yorum gelmediğine göre @BSRF'nin isim değişikliği ve @Ahmet Turhan'ın fotoğrafların yerinin değiştirilmesi önerilerini gönüllü olarak gerçekleştiriyorum. --iazak (mesaj) 18:07, 5 Aralık 2017 (UTC)
 • @İazak Yeni eklenen içerikte "Türkiye'de işçi sınıfının, hatta burjuva sınıfının bile yeterince gelişmiş olmaktan uzak olması" ifadesi yer alıyor. Özgün araştırma veyahut eser yorumu gibi duruyor, bu konuda kaynak var mı? Türkiye Komünist Partisi kaynaklarından hatırladığım kadarıyla o dönem Türkiye'sinde bu iki sınıfın belirgin bir şekilde var olduğu belirtiliyor. Giriş cümlesi için fazla iddialı olmuş gibi, bu konuyu alt başlıklarda ele alsak daha uygun sanki. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:21, 5 Aralık 2017 (UTC)
Yanıt Yanıt Giriş özetinde kaynakları kaldırınca da bu sorun oluyor, ne yapalım. Yerini tarif edeyim, 104 nolu kaynaktan okuyabilirsin. Bunun gibi sayısız kaynak bulunabilir. Tersi yani gelişmiş işçi sınıfı olduğunu iddia eden ise tek bir kaynak bulunamaz. (Fes fabrikasının işçileri devrim yapmaya yetmez!) Ama buna "özgün araştırma" ve "iddialı ifade" demen beni şaşırttı. Bu çok çok net bir bilgidir. Hatta literatür o dönem Rusya'nın işçi sınıfının gelişmişlik düzeyini bile yetersiz bulur, o yüzden de ilk komünist devrim Almanya'da beklenmiştir. --iazak (mesaj) 20:00, 5 Aralık 2017 (UTC)
Aynı ifadeleri metinde aradığımda göremedim, varsa tamam, ondan söyledim :) Evet Almanya ile ilgili bu söylediğiniz bilgi de doğru, yani doğru dediğim kaynaklarda geçiyor ben de çok denk geldim. Ama TKP kaynaklarında Türkiye işçi sınıfının örgütlenme üzerine yeterli seviyede olduğu ile ilgili broşür, kitapçık falan okumuştum, ama şimdi nereden bulurum bilemiyorum. Biraz özgün araştırma gibi durmuyor mu sizce de? Yani -e göre kalıbını kullanmamız bu yargı için daha doğru gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:17, 5 Aralık 2017 (UTC)
İlk konuda anlaştık o zaman. Sınıfların gelişmişliği konusuna gelince, "-e göre" kalıbı çoğu yerde benimsememiz gereken kalıptır, ama burada değil. İnanın bu konu hiç tartışılır bir unsur değil, bu kadar emin olmasam ısrar etmezdim. Hatta nerdeyse bir aritmetik işlemi kadar sabit bir konu bu Osmanlı sosyolojisi içinde. Bu kadar üzerinde fikir birliği olan bir cümlede "-e göre" kalıbını kullanırsak, kısa sürede bir kullanıcı görüp silecektir zaten. --iazak (mesaj) 05:42, 6 Aralık 2017 (UTC)
-e göre kalıbı bir cümleye düşüklük kazandırmıyor ki, o nerden çıktı :) Örneğin bu yargıyı kurduktan sonra "Nitekim Bülent Ecevit'in xx adlı eserinde burjuva sınıfının gelişmediği ifade edilmiştir." Şeklinde olguyu sağlamlaştırırız. Aksi iddia da bulursan "Buna karşın xx adlı eserde başka tespitlerde bulunulmuştur" diyebiliriz. -e göre kalıbı kaynaklandırdığı sürece bir kullanıcının çıkarabileceği birşey değil ki. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:07, 6 Aralık 2017 (UTC)
 • Madem müşkülpesent yorumcu olarak pinglendik, biraz değerlendirelim :) Maddeye harcanan emek çok belli, tüm emeği geçenlerin eline sağlık. Henüz okumadım, ilginç bir konu olması itibarıyla ilgiyle okuyacağımı tahmin ediyorum. Okumaya geçmeden gözüme çarpan önemli noktalar var:
  • Yer yer kaynaksız paragraflar ve cümleler mevcut. Bunlar mutlaka kaynaklandırılmalı.
  • "Sonuç" başlığı bir ansiklopediden ziyade bilimsel bir makalede yer alacak bir başlık. Başlığı yeniden yapılandırmak veya içeriğini başka bölümlere yedirmek mümkün müdür?
  • "Türk Kurtuluş Savaşı sonrası" tam olarak bu maddenin konusu değil. Oldukça uzun geldi, detayların başka maddeye alınıp burada özetlenmesi ve ana madde şablonunun kullanılması lazım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15:33, 9 Aralık 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Sevgili @Ahmet Turhan, maddeye şöyle bir göz attığımda
  1. Siyasi ilişkiler alt başlığı haddinden fazla uzun olmuş. Bunu kendi içinde parçalara bölebilirsin.
  2. Madde görsel olarak beni çok yordu. Metnin sağında solunda fotoğraflar var. Fotoğraf kullanmak güzeldir ama her yerden fışkıran bir tasarım maddeyi de bizi de yorar. {{Çoklu resim}} ile madde daha derli toplu olur.
  3. Birçok paragraf tek cümlelik. Bunun yerine konu bütünlüğü olan cümlelerden paragraf oluşturmak daha doğru olur.
  4. Cümlelerdeki kipler sürekli değişmiş. Bu da olumsuz bir durum.
  5. Tablo mevcut, o tablo orada öyle sırıtmış durumda. Bu tür durumlarda tabloyu görsel olarak hangisi iyiyse ya sağa ya sola almak daha mantıklıdır. class=wikitable align= kısmında "align" kısmına right ya da left yazmak yeterlidir kanımca.
 • Kısacası madde VP:BEK'e uygun değil. İçeriği yorumlamadım daha. --Hedda Gabler (mesaj) 19:56, 26 Ocak 2018 (UTC)
  • Yanıt Yanıt Yorumlarınız için teşekkürler @Hedda Gabler. 1, 2 ve 5. maddeler İstek yapıldı Yapıldı. Sonra devam edeceğim. iazak (mesaj) 15.08, 17 Şubat 2018 (UTC)

Dragon Age: Origins[kaynağı değiştir]

Madde İngilizce'den Türkçe'ye çevrildi. Maddede geçen tüm kırmızı bağlantılar açıldı. İngilizce vikide kaliteli madde olduğundan, burada da kaliteli madde olması gerektiğini düşünüyorum. --Wakeup12 (mesaj) 10:45, 25 Ekim 2017 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğinize sağlık. Karşı olmamın sebebi çok fazla yazım hatası, imla hatassı, çeviri hatası ve akışkan olmayan bir anlatıma sahip olması. Bunlardan "birkaç örnek" sunuyorum sadece, bundan daha fazlası mevcut maddede. Video oyunu konulu diğer kaliteli ve seçkin maddeler keşke incelense çalışmalarda, çok daha kaliteli maddelere sahip olacağız.
 1. "Dragon Age: Origins, bir aksiyon rol yapma oyunudur." Aksiyon rol yapma?
 2. "destekçi karakterler"?
 3. Zaman zaman kullanılan ifadelerin İngilizceleri verilirken zaman zaman ya İngilizce ya da Türkçelerinin seçilmesi.
 4. "Oyun Thedas'ın kurgusal dünyasında birçok ülkeden biri olan Ferelden'de bulunuyor" anlatım bozuklukları var
 5. "Oyuncu avatarının ilk adını seçebilirken, karakter genellikle diğer karakterler ve oyunun anlatımı tarafından "Muhafız" olarak anılır." avatar ile isim farklı şeyler, hatalı çeviri var sanıyorum ki
 6. Karakterler başlığı komple kaynaksız.
 7. "Oyunun ilk demosunun geliştirilmesi Kasım 2002'de başladı". Oyun demosu mu geliştirliyor? Oyun demosu, oyundan bir parçayı içeren ve son sürümü olmayan bir sürüm olmalı.
 8. " E3 2004'te resmi şekilde sadece Dragon Age olarak açıklandı" - resmî bir şekilde açıklama?
 9. Maddenin tamamında kip uyumsuzlukları mevcut. Bir geniş zaman, bir geçmiş zaman, sonra tekrar geniş zaman, sonra geniş zamanın hikayesi derken oldukça karmaşıklaşıyor ve akıcılıktan uzaklaşıyor metin.
 10. "fantezi ortamını seçtiklerini söyledi" - fantastik denmekte Türkçede. Birçok yerde kullanılmış.
 11. "BioWare, doğrusal olmayan seçimin eğlence endüstrisinde video oyunlarına özgü bir unsur olduğunun farkındaydı" - Bu bir yorum. Kimin yorumu? Bir şirket bir şeyin farkında nasıl olabiliyor?
 12. Verilmesi gereken iç bağlantıların birçoğu verilmemiş.
 13. "oyun dergisi Game Informer tarafından bir konsol sürümü ilan edildi" - sanıyorum "announced" kullanılmış İngilizcesinde. İlan edildi değil, duyuruldu olmalı mesela.

Yukarıdakiler gibi çokça hata mevcut ve ben bunların büyük engeller olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden görüşüm olumsuz.--RapsarEfendim? 02:03, 30 Kasım 2017 (UTC)

Yorum Yorum: Öncelikle detaylı inceleme için teşekkürler. Kaç defa okusam da, bu kadar hata olduğunu farketmemiştim. Kipler hariç diğer tüm yazılanları düzelttim. Ancak Fantezi kelimesine dokunmadım. Bu şekilde bir madde mevcut. Aynı zamanda TDK'da da buradan görebilirsiniz. Kipleri de düzelttikten sonra tekrar buraya yorumumu ekleyeceğim. Wakeup12 (mesaj) 17:05, 30 Kasım 2017 (UTC)
Fantezi kelimesinin varlığından ziyade kullanımı sıkıntılı. Fantastik edebiyat maddesini kısa süre önce bu ada taşıdık mesela. "Fantezi dünyası" değil de "fantastik dünya" Türkçede daha yerleşmiş bir kullanım.--RapsarEfendim? 06:16, 4 Aralık 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı Yukarıdaki yorumların tamamı düzeltildi ve tüm madde baştan okundu.Wakeup12 (mesaj) 11:30, 4 Aralık 2017 (UTC)
 • Destek Destek Rapsar'ın belirttiklerinin düzenlenmesinden sonra madde kaliteli madde olmaya daha elverişli olmuş. Emeğinize sağlık --By erdo can • msj 19:49, 2 Şubat 2018 (UTC)
 • @Rapsar'ın yorumunun ardından şu şekilde hatırı sayılır bir düzenleme yapılmış. Tekrar bir inceleme rica etmekte fayda var. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.29, 9 Mart 2018 (UTC)
Teşekkürler bildirim için, maddeyi okuyacağım.--RapsarEfendim? 19.05, 9 Mart 2018 (UTC)
 • Maddeyi tekrar inceledim ancak yine hatalar var çokça. Ben birkaç tanesini düzeltmeye çalıştım mesela, yalnızca giriş kısmında dahi birçok sıkıntı mevcuttu. Olumsuz görüşüm devam etmekte.--RapsarEfendim? 19.44, 3 Nisan 2018 (UTC)

Pillars of Eternity[kaynağı değiştir]

Madde, İngilizce Wiki'de kaliteli madde ve Türkçe'ye İngilizce'den tamamen çevrilmiş. Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kaliteli madde olması gerektiğini düşünüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:32, 31 Ağustos 2017 (UTC)

 • Destek Destek Aday gösteren kişi olarak. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:32, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi oluşturan ve çevirisini yapan olarak. --Wakeup12 (mesaj) 15:05, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Üstü kapalı kontrol ettim de noktadan hemen önce verilen kaynakları noktadan hemen sonraya taşısanız iyi olur. --Turgut46 17:41, 31 Ağustos 2017 (UTC)
@Turgut46 Evet Yapıldı-SunSoldiers (mesaj) 18:33, 31 Ağustos 2017 (UTC)
Face-smile.svg Teşekkürler--Wakeup12 (mesaj) 08:03, 1 Eylül 2017 (UTC)
 • Destek Destek-SunSoldiers (mesaj) 18:33, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Seçkin madde olan The Last of Us ile kıyasladım ister istemez. Ödüller kısmında boraz düzenleme şart, verilmesi gereken iç bağlantılar verilmemiş, İngilizce kategori adları olmamalı. Devam oyunu, genişleme paketi gibi açılması elzem olan maddeler mevcut. Görsel yönden çok yetersiz, tanıtım resmi gibi oyina dair bir bilgi sunmayan görsel kaldırılmalı. Oynanışa dair, grafiklere dair görsel olarak hiçbir bilgi alamıyoruz. Telaffuz kısmı bu şekilde değil, IPA alfabesine uygun şekilde olmalı, yoksa kaldırılmalı. Biraz daha işi varmış adaylık öncesinde.--RapsarEfendim? 18:48, 4 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, telaffuz kısmı Evet Yapıldı. --Евунтиаmesaj 13:45, 9 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar Selam. Yorum icin tesekkurler. Bahsettiginiz madde seckin madde olarak isaretlenmis. Kaliteli madde adayliginin daha esnek oldugunu düsünüyordum. Ingilizce ve Türkce'deki kaliteli madde adaylik kosullari farkli mi? Cünkü ilk mesajda da belirtildigi gibi, Ingilizce madde kaliteli olarak isaretlenmis. Ingilizce kategori sorunuzu anlayamadim. Bunlar sanirim düzeltilmisti. Ayrica tanitim resmi zaten gelistirilme sirasinda yayin öncesi resmi. --Wakeup12 (mesaj) 14:59, 5 Ekim 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin konusu cidden çok ilginçmiş, bilim kurgu filmi yapılabilirmiş. Maddenin çevirisi iyi fakat kırmızı bağlantılar açılırsa tadından yenmez. 26. 27. 28, 29, 47, 48, 49 vs. açıklamalı kaynakların çevirisinin yapılması taraftarıyım. Ellerinize sağlık. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:31, 18 Eylül 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski) Teşekkürler. Kırmızı bağlantıların tamamını açtım. Wakeup12 (mesaj) 08:49, 12 Ekim 2017 (UTC)
@Wakeup12, pingin gelmemiş. Yeni gördüm yorumu. Ellerine sağlık. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 12:19, 14 Ekim 2017 (UTC)
 • PlayStation 4 ile Xbox One sürümleri ile ilgili bilgiler eklenebilir mi? Bir de "manevi takipçi" terimi kullanılan bir terim değil, bunun için illa ki yerleşmiş bir terim vardır, sektörü takip edenler bilir muhtemelen :)--RapsarEfendim? 06:31, 24 Ekim 2017 (UTC)
@Rapsar Eklenmesini istediğin belirli bir şey var mı? Maddenin özgün dilinde tarihler dışında bir şey yok. Onları da eklemiştim :). Manevi takipçi terimini doğrudan çevirerek kullandım. Ama anlamı: "temsili devam oyunu." Mesela, oynanışı aynı, ancak aynı oyunun serisi değil. Örneğin, Grand Theft Auto oyunlarının her sonraki sürümü, devamı. Ancak bana göre Saints Row GTA'nın bir manevi takipçisi. Aynı şekilde görevler, araç kullanımı vs. var. Tabii kelime önerilerine açığım. Ardından spiritual successor maddesini de açabiliriz. Wakeup12 (mesaj) 12:04, 25 Ekim 2017 (UTC)
Yayın bilgisi, farklılıklar vs. Ne anlama geldiğini biliyorum, Red Dead Redemption maddesinde de karşıma çıkmıştı :) Türkçe kaynaklara bakmak lazım.--RapsarEfendim? 16:34, 25 Ekim 2017 (UTC)
@Rapsar BioShock sayfasında, fikren devamı diyor. Bu nasıl? Wakeup12 (mesaj) 16:33, 3 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Madde son derece okunaklı ve bana kalırsa gerekli şartları sağlıyor. Emeğinize sağlık.--By erdo can • msj 19:53, 2 Şubat 2018 (UTC)
 • Karşı Karşı Şu an için olumlu bakmıyorum. İmla hataları, tutarsızlıklar, yazım hataları, biçem el kitabına aykırı içerikler çok fazla. Bazı oyun kavramları Türkçeye çevrilmiş, bazıları çevrilmemiş, tutarsızlıklar var (oyun terimi olanlar çevrilebilir ama becerileri anlatan kısım çevrilmemeli mesela). "Kağıt Kalem RYO Sürümü" nedir mesela? "nostaljik bir hayran kitlesine hitap ederken, kendi liyakatinde "mükemmel" bir rol yapma oyunu olduğunu ve ayrıca "yıllardır" çıkan en iyi izometrik rol yapma oyunu olduğunu belirtti." çok anlamsız bir cümle, çok zorlama çeviri. "Obsidian'ın şimdiye kadar en iyi oyununu Pillars of Eternity ile yaptığını ve bunun ilham aldığı oyunların layık bir türevi olduğunu yazdı" keza öyle. Eleştiriler kısmı her zaman zordur, birebir çeviri yapmamak gerekmekte, yeri gelir ekleme yapılır yeri gelir çıkarma yapılır yeri gelir cümleler bölünür vs. "Sağlık havuzu" denmiş, Türkçede kullanılan bir ifade değil kesinlikle. "Kabaca İspanya'nın büyüklüğünde bir alanda gerçekleşir" derken, gerçek bir yer ile nasıl kıyaslanabilir? Kıyaslama zaten gereksiz, o başka (kafamıza göre İspanya ile benzer yerleri de ekleyelim mesela). "Eora'nın her yerinde tarafları bölen büyük bir faktör, ruhların sadece metafizik soyutlamalar olmadığı; aktarılabilir, depolanabilir veya kalıplanabilir nitelendirilebilir ve ölçülebilir nesneler olduğunun yeni bilimsel keşfidir" ifadesi yine başka bir örnek, anlaşılamayan bir cümle. Bu gibi sıkıntılar maddenin genelinde mevcut olunca madde anlaşılamıyor.--RapsarEfendim? 20.19, 7 Mart 2018 (UTC)

Kiraz Mevsimi (dizi)[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini taşıdığını düşünüyorum. Belki dizinin yapımcı ve yönetmeninin maddelerinin olması bir sorun oluşturabilir. Ama o kişiler henüz KD olmadığından maddelerini de oluşturmak pek de doğru olmaz. Onun dışında bir sorun olmadığı kanaatindeyim... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:01, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynaksız kısımlar kaynaklandırılmalı. İlk bölümde var mesela birçok kaynaksız yer, ödüllerde var vs. Kırmızı bağlantılar giderilmeli, kişiler KD değilse eğer verilen bağlantılar kaldırılmalı; ama KD ise bağlantılar açılmalı. Kültürel tepki'de çok uzun alıntılar var; doğrudan anlatımdan kaçınılarak bunlar dolaylı anlatım şekline getirilmeli ve tek paragrafa maksimum iki paragrafa düşürülmeli. Kaynakça Chicago Manual Style vb. kullandığımız kaynakça yöntemlerine göre düzenlemeli/gözden geçirilmeli; gazete isimleri hem kaynakçada hem de madde içinde italik olmalı. -MHIRM. 22:42, 15 Şubat 2017 (UTC)
  MHIRM, gazete isimlerini italik yaptım. Kültürel tepki'deki alıntıların uzun olanlarını dolaylı anlatıma çevirdim ve iki paragrafa düşürdüm. Kaynakça düzenlemeleri derken ne dediğinizi anlamadım, bütün kaynaklar kaynak şablonları ile yapıldığı için düzenleme yapılmasına pek gerek yok gibi. Kırmızı bağlantılar ile ilgileneceğim. Karakterlere bir kaynak ekledim karakterlerin açıklamalarının bulunduğu. Ama ben karakter açıklamalarını ve hikaye özetini kendim yazdığım için daha önce kaynak göstermemiştim. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:28, 19 Şubat 2017 (UTC)
Gazeteciler.com ve haberler.com gibi sitelerin çok mecbur kalınmadıkça kullanılmaması gerekiyor çünkü bunlar haber üreten değil haber kopyalayan siteler. Haberlere Milliyet, Hürriyet her neyse gibi görece daha güvenilir kaynaklardan ulaşmak gerek. İç bağlantı kuralları gereğince Türk, müzisyen gibi sayfaya herhangi bir şey katmayan iç bağlantılar kaldırılmalı. Aynı şekilde Mynet de. "İkinci sezonun geri kalan bölümleri ise yine İstanbul'da çekilmeye devam etmiştir." diye bir kısım var mesela kaynak gösterilmemiş. Daha böyle çeşitli kaynaksız yerler mevcut, gözden geçirilse iyi olur. -MHIRM. 14:48, 24 Şubat 2017 (UTC)
@MHIRM, maddenin şu anki hali hakkında fikir belirtir misiniz acaba? ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:53, 26 Mart 2017 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yapım kısmında diğer ülkelerle alakalı içerik var, o içerik uluslararası dağıtım kısmında yer alsa daha uygun olmaz mı?--RapsarEfendim? 18:18, 22 Ağustos 2017 (UTC)
  Yapıldı. ~ Z (m) 21:02, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kırmızı bağlantıların kişilerin KD olmadığını düşününce pek bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:37, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Uluslararası dağıtım kısmında çelişkiler ve hatalar var. Metni bölüp, tabloyu araya koymak doğru değil. Malezya, Vietnam gibi ülkeler Uzak Doğu değil. Orada Pakistan demiş, Vietnam demiş ama tabloda bu bilgiler yok. Rusya, Bulgaristan, Polonya vs yayınları hakkında kaynak yok.--RapsarEfendim? 21:35, 13 Eylül 2017 (UTC)
  @Rapsar, o başlık gerçekten de bir karmaşa içerisindeymiş. Ama gerekli düzenlemeleri hem metinde hem de tabloda yaptım. Ülkelerde yayınlanma kaynakları olarak Türkçe yazılı kaynak bulamadığım için her diziyi yerel adıyla o dilin Google'ında arattım ve yerel kaynaklardan ekledim. Yani orada bulunan kaynaklar hep farklı dillerde. Zaten tek baktığım şey yayınlanma tarihi ve kanalı olduğu için Google çeviri yardımcı oldu. ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Maddeki bilgiler ile kaynaklar uyuşmuyor gibi. Mesela dizinin saatinin 9 olacağı kaynağında yazmıyor. Ayrıca yazım dili de ansiklopedik gelmedi bana. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:24, 16 Eylül 2017 (UTC)
  @Hedda Gabler (eski), orada öyle bir sorun varmış. Zaten dizi 9'da yayınlanmıyordu ki. Aynı saatte devam etti. Tam olarak nerelerde tam olarak ansiklopedik olmamış yazım dili birkaç örnek verebilir misiniz acaba? ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
  Kusura bakmayın ancak cevap verebildim. Öncelikle şunu söyleyeyim "Ellerinize sağlık." Madde gerçekten gelişmiş durumda. Maddeyle çok haşır neşir olunca insan bazen yinelenen kelimeleri, anlam düşüklüklerini filan fark edemiyor. Mesela:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'de yayınlanmaya başlamıştır.[12] "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra ise Cumartesi günleri yayınlanmaya başlamıştır.[13] Bunun sebebi ise 2 sezondur sürmekte olan Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayına dönmesidir. Karagül dizisinin asıl yayın günü cuma olduğu için Kiraz Mevsimi cumartesi gününe taşınmıştır.[14] Dizinin ikinci sezonu, Milliyet'in yazdığına göre 12 Eylül'de,[15] Sözcü'nün yazdığına göre 19 Eylül'de başlaması bekleniyordu.[16] Ama sezon 3 Ekim 2015 Cumartesi 20.15'te yayınlanmaya başlamıştır. 59. bölümde final kararı alınmıştır. Dizi, eski reytinglere ulaşamadığı için 59. bölümü ile kanal yönetimi tarafından yayından kaldırılma kararı alınmıştır.[17] Dizinin ilk sezonundaki reyting ortalaması 5.9 iken bu sezonda 3.11'e düşüş yapmıştır. Final bölümü 28 Kasım 2015 Cumartesi günü yayınlanmıştır.[18]

Düzelterek yazayım paragrafı:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'te yayınlandı. Cuma günleri gösterilen Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayınlanmasıyla dizinin yayın günü "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra cumartesiye alındı. Dizinin ikinci sezonu 3 Ekim 2015'te Cumartesi 20.15'te başladı ve 28 Kasım 2015'te 59. bölüm ile final yaptı. Dizi, ilk sezonda 5.9; ikinci sezonda 3.11 reyting ortalamasına sahiptir.

--Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:20, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • Geç olsa da cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Şu anda hatamı çok net görüyorum. Bu maddeyi kaliteli hale getirmek için bayağı uğraştım ve kaynak bulmaya çalıştım. Çok da fazla yerde bahsi geçen bir dizi değildi yani kaynak bulma sorunu da vardı benim için. Ama en kısa zamanda bütün maddeyi baştan sona tekrar okuyup düzenlemeler yapmaya başlayacağım. Tekrar hatamı gösterdiğiniz için teşekkürler. ~ Z (m) 18:37, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • @Hedda Gabler (eski), @Rapsar. Maddenin şu anki hali ile ilgili fikirleriniz neler? ~ Z (m) 23:25, 4 Ekim 2017 (UTC)
 • Bir türlü içime sinmedi madde :( Adam akıllı bilgi sunan kaynak azlığı doğrudur, katılmamam mükün değil; ancak maddede de detaylı bilgi sunulduğunu söyleyemem. Mesela yayından kalkış kısmı detaylandırılmış iyice, ama genel olarak yapım kısmı zayıf kalmış. Yine de kaliteli madde olamaz diyemem, okumam lazım bir kez daha.--RapsarEfendim? 06:48, 24 Ekim 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlere teşekkürler. Madde oldukça doyurucu içeriğe sahip. Kaynak kullanımı ise süper. Okurken hayran kaldığımı itiraf ediyorum. Ancak "Karakterler" başlığında “Öykü, hayata hep iyi tarafından bakmaktadır ve hiç pes etmeyen bir kişiliği vardır.” gibi bir ifade var ancak kaynakta böyle bir bilgi yok. "Hikâye" başlığında ise “İstanbul'un tipik orta hâlli bir mahallesi, baş karakterlerin çıkış noktası olmanın ötesinde direnmekte olduğu değişim ile olayların merkezindedir. Öykü'nün çocukluk aşkı Mete ve onun ortağı Ayaz arasında yaşadığı aşk ikilemi, yakın arkadaşı Şeyma'nın gizli oyunları ile iyice içinden çıkılmaz bir hâl alır. Çapkın bekâr Ayaz için ise Öykü'nün dünyasına girmesi gönlünü kaptırma riski de taşıyan eğlenceli bir oyun hâlini almıştır.” gibi madde yazarının kişisel değerlendirmesi olarak algılanabilecek ifadeler bulunuyor. Bu gibi sorunlar halledildiğinde kaliteli madde olmaması için engel göremiyorum. --Turgut46 01:43, 4 Şubat 2018 (UTC)

Ray of Light[kaynağı değiştir]

-seyit. 23:16, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Genel olarak çok zorlama ve motomot çeviri hakim, beni çok rahatsız etti okurken. Daha önceki adaylıklarda bunu birçok kez belirttim, birçok kez tüm madde genelinde değişikliler de yaptım. Ancak aynı şey sürekli olarak karşım(ız)a çıkıyor. Biraz daha dikkat edilse, o kadar emek heba olmasa... Girişte düzenleme yaptım, orada bile bunlar var. Mesela "maceraperest" yerine "maceracı" gibi bir zorlama ifade kullanılmış. "Donanım"lı cümle, ille İngilizcedeki cümle yapısına sadık kalmak zorunluluğumuz yok, daha rahat bir cümle yapısı kurulabilir. "Kaydı olarak gelişti" yine birebir bir çeviri, zorlama duruyor ve rahatsız edici, gerek yok. "Albüm yayımlandıktan sonra, şarkıcının yeni müzikal yönüyle birlikte dünya genelinde takdir edildi." mesela, "müzikal yönü" kısmı birebir çeviri ve Türkçede pek bir şey ifade etmiyor. "Ticari anlamda Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık ve Kanada gibi birçok ülkede bir numaraya yükseldi", yine birebir çeviri. "Ticari anlamda"? "Satış rakamları göz önüne alındığında" dedim, daha iyi bir anlam veriyor. Birebir çeviri olması zorunlu değil dediğim gibi. Maddenin tamamında bu hava hakim. Neyse, gözüme çarpan diğer husus da ambient müzik Türkçede kullanılan bir kavram mı? Ambiyans (ya da doğru yazımı nasıl ise o) kullanılıyor olmasın? Son olarak kaynakların arşivlenmesi lazım. Tekrar tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 19:13, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yine mi gol olmadı be... -seyit. 21:24, 30 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek. Kapsamlı ve düzenli bir madde olmuş. Kaliteli madde olması önünde bir engel göremiyorum. --esc2003 (mesaj) 23:02, 31 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Maddeye daha önce bakmıştım, KM olabilir. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:54, 13 Nisan 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaliteli madde olabilir. Elinize sağlık.--By erdo can • msj 19:58, 2 Şubat 2018 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Madde oldukça güzel hazırlanmasına rağmen birkaç yerde düzeltmeler yaptım. Şu an tek sıkıntısını çok fazla kırmızılık olarak görüyorum. Elbette bağlantıların tamamının mavi olmasını bekleyemeyiz ancak kırmızı bağlantıların ciddi oranda azaltılması şart.--Śαвяí¢αи76ileti 09.05, 26 Şubat 2018 (UTC)