Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin kaliteli madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki kaliteli madde adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski kaliteli madde adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, kaliteli içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Arakan Soykırımı[kaynağı değiştir]

Maddeyi İngilizce dilinden çevirdim, 112 adet kaynak var, yaklaşık olarak 90 kilobayt ve maddenin kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Eren💬 09.21, 5 Mayıs 2021 (UTC)

Kimse bakmıyor aklıma gelenlere sesleneyim bari. @Styyx, @Nanahuatl, @Leaply, @Jelican9, @Robingunes, @Visnelma Eren💬 08.17, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Robingunes, @Kemalcan, @Leaply, @Victor Trevor ve @Uncitoyen maddeyi düzenledim şuan ki haliyle km olmaya uygun mu sizce ? --Eren💬 08.39, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Herkes tartışmadan haberdar zaten. Her seferinde seslenmene gerek yok. Robingunes; 09.10, 7 Mayıs 2021 (UTC)
Görmeniz için seslenmiştim, bildirim gitmediğini düşündüm. --Eren💬 13.09, 7 Mayıs 2021 (UTC)
@Robingunes, @Kemalcan, @Leaply, @Victor Trevor aradan 11 gün geçti sizce madde şuanki haliyle km olmaya uygun mu ? --Eren💬 13.24, 16 Mayıs 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Kaynaksız kısımlar çok fazla. Uluslararası tepkiler başlığının 4 paragrafıda kaynaksız. Mülteci krizi başlığınında tamamı kaynaksız. Medya kapsamının tüm alt başlıkları kaynaksız. Günümüz Arakan Soykırımı başlığınında tamamı kaynaksız. Madde aceleye gelmiş biraz. Robingunes; 08.43, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Robingunes Günümüz Arakan Soykırımı bölümüne kaynak ekleyecektim orayı unutmuşum. Ekliyorum. Eren💬 10.04, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Öncelikle teşekkürler. Robine katılıyorum. Kaynaksız çok bölüm var. Soykırım konusu cidden zor bir madde seçimi, özellikle her ifadenin iyi bir şekilde kaynaklandırılması lazım. VP:BEK açısındanda tekrar incelenmeli. İnglizce versiyonda 208 kaynak varken ( ve halen kaynak gerektiren yerlere ihtiyacı var) bizde 82'de kalmış... --Kemalcan (mesaj) 10.38, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • @Kemalcan, @Robingunes kaynakları ekledim. (kaynak eklemeyi unutmuştum) Eren💬 10.41, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Eren456123 İngilizce olarak çevirmeden kopyalamışsınız ?--Kemalcan (mesaj) 10.45, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Kemalcan çalışma devam ediyor. Biraz sonra hallederim. Eren💬 10.55, 6 Mayıs 2021 (UTC)
Şöyle bir sayfamız daha var, incelemenizi öneririm. Vikipedi:Madde_incelemesi --Kemalcan (mesaj) 11.03, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Kemalcan, @Robingunes kaynak ekledim şimdi değerlendirebilirsiniz. Eren💬 11.16, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Şimdilik karşıyım. Yukarıda kaynak sıkıntısından bahsedildiği için ben başka bir noktaya değiniyim. Değineceğim konu gördüğüm yazım hataları; nokta, kaynaklardan sonra konulmuş, kaynaklardan sonraki cümleye başlarken boşluk bırakılmamış, arka plan başlığının giriş kısmında hatalar var, % işaretinden sonra boşluk bırakılmış. Yani şu an birçok hata var. Bu hatalar giderilirse madde daha iyi olabilir. Ayrıca herkese bir sorum var "Arakan'lıyı" kelimesi gibi birçok kullanım var burada kesme işareti kullanılmalı mı? Leaply 💬 12.12, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Leaply yazım hatalarını düzelttim, kaynakları inceledim hepsi noktalama işaretlerinin sonunda. (eski bir sürüme bakıyor olabilir misiniz ?) --Eren💬 12.24, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Eren456123 Arakanlı yazım hatasını düzeltmişsin lakin diğer dediklerim hâlâ duruyor. Birkaçını örnek göstereyim 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve bu bilgi kutusundan 7 bu hatalar giriş kısmından, alt tarafa bakmadım. Leaply 💬 12.41, 6 Mayıs 2021 (UTC)
@Leaply gördüğüm tüm hataları düzelttim. --Eren💬 13.10, 6 Mayıs 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle emeği geçenlerin eline sağlık. Yukarıdaki incelemelere ek olarak bir detay hakkında bahsetmeliyim. Giriş bölümü, maddenin tamamının özeti niteliğinde olmasından ötürü bu bölümde kaynak olmaması gerekmekte. Burada yer alan her içerik ilerleyen kısımlarda kaynaklı bir şekilde olmalı. --Victor Trevor (mesaj) 12.54, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Victor Trevor giriş bölümündeki kaynakları sildim, madde bu haliyle nasıl sizce ? --Eren💬 13.14, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  Madde, İngilizce Vikipedi'den çevrildiği için giriş bölümündeki kaynaklı bilgilerin metin içerisinde tekrar edilmediğini varsayabiliriz (ki çoğu zaman giriş bölümüne kaynak eklenmesinden bu sonucu çıkartabiliriz, sadece Enwiki özelinde değil). Gördüğüm kadarıyla oradaki bilgilerin ilgili başlıklarda tekrar edilmiyor. Dolayısıyla silinmemesi gerekmekte. Bunun yerine oradaki bilgilerin makaleye eklenmesi tercih edilmeli, bu da ancak "bilen" kişiler tarafından yapılması ve yukarıda bahsedilen sorunların giderilmesi durumunda adaylıkla ilgili yorum yapabilirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar. --Victor Trevor (mesaj) 13.41, 7 Mayıs 2021 (UTC)
  Maddeyi iyice gözden geçirdim özet bölümündeki bilgiler aşağıda da yer almakta. --Eren💬 15.28, 7 Mayıs 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Bir kaliteli maddenin anlatımın anlaşılır olması ve mümkün olduğunca yazımının iyi olması gerekir. Maddenin sadece il paragraflarını okumakla beraber bazı cümlelerin zor anlaşıldığını gördüm. Ayrıyeten Budist, Müslüman vb. gibi özel isim niteleyen kelimelerin de küçük harfler ile başladığını gördüm. Eğer kaliteli madde olması gerekiyorsa genel olarak bu tip hataların da düzeltilmesi gerekir. --Uncitoyenmesaj 13.27, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  @Uncitoyen anlatım bozukluğu olan cümleleri düzenledim. --Eren💬 13.48, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  Bu arada madde hakkında daha kapsamlı bir yorum yapmam için geneline bakmam gerekir. Göze çarpanları düzelttiğiniz teşekkürler. --Uncitoyenmesaj 14.05, 6 Mayıs 2021 (UTC)

Slice of Life[kaynağı değiştir]

Herkese selamlar. İlk kez buralara geldim. Maddeyi dün İngilizce'den çevirdim. Diğer KM bölümlere baktığımda yaklaşık benzer içeriği bulunmakta. @Huluxsi ve @Robingunes'ten az olumlu görüş alınca buraya getirmek istedim. ~Styyx Evet? 20.31, 27 Nisan 2021 (UTC)

Yorum Yorum giriş BEK'e uyuumsuz, çok fazla kırmızı bağlantı var ve hala bir cümlede kaynak belirtilmeli etiketi bekliyor.--Visnelma (mesaj) 10.45, 28 Nisan 2021 (UTC)
@Visnelma, biraz gereğinden uzun sürse de düzelttiğimi düşünüyorum. ~Styyx Evet? 18.39, 5 Mayıs 2021 (UTC)
BEK maalesef hala uygun değil çünkü giriş kısmında kaynak kullanmıyoruz BEK'e göre.--Visnelma (mesaj) 18.41, 5 Mayıs 2021 (UTC)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Düzeltildi. @Nanahuatl, kusuruma bakma sesleniyorum, madde hakkındaki görüşlerin nedir? ~StyyxEvet? 18.15, 12 Mayıs 2021 (UTC)

Rica ederim @Styyx. Bir madde üzerinde uzunca bir süredir çalışmam var, onu tamamlayınca komple adaylıklara tek tek bakmaya çalışacağım. NanahuatlEfendim? 18.50, 12 Mayıs 2021 (UTC)

Palanka[kaynağı değiştir]

@Nanahuatl önceki adaylıkta giriş kısmının sorunlu olmasından ve alt başlık seçimlerinin garipliğinden bahsetmişti. Başlıkları İngilizce Vikipedi'de seçkin madde olan Castle maddesinden esinlenerek yeniden düzenledim ve giriş kısmının maddenin önemli noktalarını özetlemesini sağlamaya çalıştım. Değerlendirmenize sunarım.--Visnelma (mesaj) 19.15, 28 Mart 2021 (UTC)--Visnelma (mesaj) 14.30, 28 Mart 2021 (UTC)

Karşı Karşı Madde fena değil ancak bilgilerin yinelendiğini düşünüyorum. Ayrıca bir anda geçmiş zamanlı cümle kurarken şimdiki zamana geçilmiş, dolayısıyla bu da akıcılığı etkilemiş. Başka bir düşüncem ise etimoloji başlığının altında fransızca da bilmem ne diye yazılan yer, bana kalırsa gereksiz ayrıntı en nihayetinde olabildiğince duru bir anlatım olması gerekiyor. Şimdilik kararım karşı. Başkalarının kararını merakla bekliyorum. Leaply 💬 21.57, 30 Nisan 2021 (UTC)
Hangi bilgilerin yinelendiğini, hangi kısımda geçmiş zaman hangi kısımda şimdiki zaman kullanıldığını yazarsanız gerekli düzeltmeyi yapabilirim. Fransızca ile başlayan kısıma diğer kullanıcılarda itiraz ederse kaldırılmasında bir sakınca görmüyorum. Yahut gerekli gördüğünüz düzenlemeleri siz de yapabilirsiniz. Teşekkür ederim.--Visnelma (mesaj) 17.26, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Visnelma Öncelikle giriş kısmını ve sonda gördüğüm yazım hatalarını elimden geldiğince düzelttim. Sen bakabilirsin hoşuna gitmeyen yerleri düzeltebilir veya hepsini geri alabilirsin... Ayrıca terminoloji kısmında örnek olarak gösterdiğin kişilerin kim olduğunu kısaca belirtebilirsin. Terminloji kısmında Radushev kişisinin düşüncesi yer alıyor, internette net bir kaynak bulamasam da sanırım bir yazar. Sen bunun doğrusunu kısaca belirtebilirsin. Mesela bunu son satırda "Türk öykü yazarı" diye belirtmişsin. İyi çalışmalar dilerim. Leaply 💬 19.01, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Hem Vikipedi'de gördüğüm diğer maddelerde hem aldığım derslerde, hem de okuduğum makalelerde genellikle atıfta bulunulan yazarlarının soyadının verildiğini görüyorum. Ömer Seyfettin ise maddede kaynak olarak atıfta bulunulan birisi değildi. Yine de isteğiniz üzerine daha detaylı bilgi vermek için kişilerin tam adıyla unvanlarını ekledim.--Visnelma (mesaj) 10.11, 2 Mayıs 2021 (UTC)
@Leaply Başka gözüne çarpan bir sıkıntı var mı?--V. E. (mesaj) 17.07, 13 Mayıs 2021 (UTC)
Göremiyorum @Visnelma. Diğer kişilerin yorumlarını bekleyeceğim. İyi çalışmalar. Leaply 💬 19.49, 14 Mayıs 2021 (UTC)

Sultaniye (yat)[kaynağı değiştir]

Seçilen benzer gemi maddelerini ve enwiki sürümünü referans alarak yazdım ve geliştirdim. Kaynakça düzenlemesi ve değerli yardımları olan @Khutuck'da boş geçmeyeyim :) Son kırmızı bağlantılarını da açtım. KM kriterlerini karşıladığını düşünüyor ve topluluğun değerlendirmesine sunuyorum. --Maurice Flesier message 19.37, 22 Şubat 2021 (UTC)

 • Maurice Flesier Maddeyi incelerken iki kaynak arasındaki temel bir bilgi farkı dikkatimi çekti. Padişahı Fransa'ya götüren Sultaniye yatı, padişahı Tuna nehrinden değil, Varna limanından karşılamış. Padişah Viyana'dan Sultaniye ile değil nehir vapuruyla ayrılmış. Şurda detaylı anlatıyor. 1 birde zaten maddede yer alan şu kaynak bunu destekliyor. 2 Bence 3 bu kaynakta yazan bilgi yanlış. Zaten Fransa/Toulan'da Padişahı indiren sultaniye yatının Tuna boyunca Viyana'ya gelmesi mantıklı da değil. İkinci bulgum ise Padişahın seyahatine 22 Haziran'da değilde 21 Haziran'da cuma namazı sonrası çıkmış olması, gene verdiğim kaynaklarda var. Sende bir inceler misin? Madde bu arada oldukça keyifliydi. Eline sağlık. --Kemalcan (mesaj) 13.04, 17 Mart 2021 (UTC)
  @Maurice Flesier, bakabilecek misiniz buraya müsait olduğunuzda? NanahuatlEfendim? 09.29, 9 Nisan 2021 (UTC)
  @Maurice Flesier Bakabildiniz mi? --Kemalcan (mesaj) 11.56, 12 Nisan 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıdaki haklı ve kritik değerlendirmelere yönelik herhangi bir şey yapılmadığından şu hâliyle kriterleri karşılamadığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 10.13, 16 Mayıs 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Aylar evvelki düzenlemelerim dışında pek detaylı ilgilenme fırsatım olmadı ama maddenin genel hatları başarılı, üstte yer alan detayları düzenlersek KM olabilir. --Khutuckmsj 04.47, 18 Mayıs 2021 (UTC)

Home Sweet Homediddly-Dum-Doodily[kaynağı değiştir]

Maddeyi kaliteli madde olan enwikiden @Huluxsi ile beraber çevirdik. Konu kısmını bölümü izleyip yazmam haricinde metin enwiki haliyle aynı. Bunun yanı sıra maddenin ruwikideki halinde bulunan bilgi kutusundaki resmi de buraya yükledik. Ayrıca bölümden bir kareyi de yükleyip maddeye koyduk. Güzel bir çalışma oldu.--Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 13.10, 21 Şubat 2021 (UTC)

Sesleniş: @Nanahuatl @Jelican9 @Khutuck @Yzkoc Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 13.16, 21 Şubat 2021 (UTC)
Kaynakların yeterli olduğunu düşünmüyorum.. --Jelican9💬 13.27, 21 Şubat 2021 (UTC)
Bence kaynaklar yeterli @Jelican9. Yeterli olmasaydı İngilizce Vikipedi'de kaliteli madde olmazdı. hulusi bey hadi bana mesaj at 13.34, 21 Şubat 2021 (UTC)
Ona bakılırsa benim de KMA yaptığım ancak reddedilmiş olan çevrilmiş maddeler var. --Jelican9💬 14.30, 21 Şubat 2021 (UTC)
Maddeye 2 kaynak ekledim yeterlimi sizce? hulusi bey hadi bana mesaj at 15.04, 21 Şubat 2021 (UTC)
@Jelican9 an itibarıyla tüm ifadeler kaynaklandırılımış, Üzerine üstlük 12 farklı kaynak var. Bu yeterli değil mi? Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 15.12, 21 Şubat 2021 (UTC)
 • @Jelican9, "kaynakların yeterli olduğunu düşünmüyorum" yorumuna nazaran, hangi açıdan yeterli olmadığını belirtebilir misin? Sayıca yetersiz olduğunu mu kastediyorsun yoksa içerikte kaynaksız kısımlar mı mevcut?--NanahuatlEfendim? 18.23, 21 Şubat 2021 (UTC)
Bazı göndermelerde kaynakların olmadığını görüyorum, onlar da tamamlanırsa bence olabilir. --Jelican9💬 19.43, 21 Şubat 2021 (UTC)
@Jelican9 Yine kendi maddenden bahsetmişsin fakat senin KMA madden 4 kaynak ile adaylığa sunulmuştu. Robingunes 19.42, 21 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl Senin görüşün nedir? hulusi bey hadi bana mesaj at 18.25, 21 Şubat 2021 (UTC)
Kendisinin ne anlatmak istediğini anlayamadan böyle bir görüşte bulunamam :) NanahuatlEfendim? 18.46, 21 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl Yok öyle değil. Şimdilik Karşı Karşı mısınız yoksa Destek Destekmi veriyorsunuz? hulusi bey hadi bana mesaj at 19.40, 21 Şubat 2021 (UTC)
Okumam lazım, incelemem lazım. NanahuatlEfendim? 19.48, 21 Şubat 2021 (UTC)
Öncellikle emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Şimdilik basit bir inceleme yaptım, kaynakların içeriğini vb. kontrol etmedim ancak şimdiden gözüme üç şey çarptı. Birincisi, konu başlığında sadece 1 kaynak olması. İngilizce'de şöyle bir politika varmış, ancak bu Türkçe'de geçerli mi bilmiyorum, ve geçerli olsa bile benim görüşüm KMA adayı bir maddede konu başlığının da diğer yerler gibi sık bir şekilde kaynaklandırılması gerektiği. İkincisi, göndermeler başlığında iki tane kaynaksız ifade var gibi görünüyor. Ek olarak bir de kolaylıkla çözülebilecek bir sıkıntı farkettim, çok fazla iç bağlantı verilmiş. Örneğin her Homer denilen yerde Homer Simpson maddesine bağlantı vermeye gerek yok (zaten öyle yapılmamış, ancak yinede aşırı bağlantı verildiği bir gerçek). Şuraya dikkat edilerek yeniden düzenlenirse çözülecek basit bir problem.---ǿtura Flag of Turkey.svg 14.40, 22 Şubat 2021 (UTC)
@Saotura Bazı gereksiz bağlantıları kaldırdım ve konu kısmına 2 kaynak ekledim. Yeterli mi sizce? hulusi bey hadi bana mesaj at 15.58, 22 Şubat 2021 (UTC)
Kastım sayı olarak 1 kaynak olmasından ziyade ilk 2 paragrafın kaynaksız olmasıydı. 2. paragraf hala öyle. Göndermeler başlığındaki kaynaksız ifadeler de duruyor.---ǿtura Flag of Turkey.svg 19.23, 22 Şubat 2021 (UTC)
@Saotura Maddeyi en wikiden çevirdik ve en wikide orada kaynak yoktu. {{Kaynak ara}} şablonuyla kaynak aramaya da çalıştım. Ama o göndermeler hakkında başka kaynak bulamadım. Bayağı zorlarsam detaylı bir kez bakarsam konu kısmına bir kaç daha kaynak ekleyebilirim bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 20.44, 22 Şubat 2021 (UTC)
Genel bir prensip olarak not düşeyim, konuyla ilgili kaynak gösterilmesine gerek yok zira bölümü izlemekle doğrulanabilecek bir bilgi :) Madde içeriğindeki tüm bilgiler güvenilir kaynaklardan doğrulanabiliyorsa kaç kaynak olduğu önemli değil. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.05, 22 Şubat 2021 (UTC)
Sizin görüşünüz nedir @Seksen iki yüz kırk beş? hulusi bey hadi bana mesaj at 21.14, 22 Şubat 2021 (UTC)
Zaten dediğim gibi, benim derdim kaynak sayısı değil hiç kaynak belirtilmeyen yerlerdi. Hala o göndermeler bölümündeki yerlere kaynak eklenmesi, eklenemiyorsa da silinmesi gerektiğini düşünüyorum.---ǿtura Flag of Turkey.svg 22.29, 22 Şubat 2021 (UTC)
 • Öncelikle emeği geçenlerin emeklerine sağlık.
 1. Tırnak işareti ile italik yazımlar konusunda bir sıkıntı var. Dizi, film, albüm, kitap gibi eserler italik yazılırken şiir, şarkı, bölüm gibi daha küçük eserler ise tırnak içinde yazılır. İkisi birlikte olmamalı zaten :)
 2. Giriş ve bilgi kutusu, maddenin özeti niteliğinde olmalı. Buralarda yer alan yayın tarihi, kara tahta şakası gibi kısımlar maddede anılmıyor.
 3. Göndermelerde kaynak eksiklikleri mevcut.
 4. Tepkiler kısmında biraz yazım toparlaması lazım. Groening'in ifadelerinin yılını vermezsek o kısım eksik kalır. DVD Verdict kim? Kayda değer olmayan bir yayın/site, kişi de öyle. Benim kendi sitemde değerlendirme yapıp ona yer vermekten bir farkı olmaz bunun :)
 5. Yine çeviri hataları var birtakım ama bunları toparlayabilirim sonradan.--NanahuatlEfendim? 08.05, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl. İnanınki çok denedim ama göndermeler kısmına doğru düzgün kaynak bulamadım hiç. hulusi bey hadi bana mesaj at 08.12, 24 Şubat 2021 (UTC)
Öncelikle emeği geçen herkesin eline sağlık. Maddeyi İngilizcesiyle birlikte okudum inceledim ve referans açısından diğer kaliteli medya maddeleriyle karşılaştırdım. Doğrudan incelemeye gireceğim.
 1. İyi yazılmıştır.: Madde akıcı ve ikna edici bir şekilde yazılmış olsa da -benden de kaynaklanabilir bilmiyorum- anlayamadığım birkaç yer var. Örneğin giriş kısmındaki Bölümün konusu, kısaca Simpsonlar'ın çocuklarının, Ned ve Maude Flanders'e evlatlık verilmesi ve Homer ile Marge Simpson'ın çocuklarını geri alabilmek için bir "ebeveynlik eğitimi" almak zorunda kalmalarıdır. cümlesi daha anlaşılır bir hâle getirilebilir. Ttam olarak ne anlatılmaya çalışıldığını anlayamadığım için bir öneride bulunamayacağım maalesef. Yanıt olarak yazarsanız yardımcı olabilirim. Bir de "Konu" başlığında Okul çekimleri diye bir şey var o tam olarak ne oluyor? Geriye kalan sorunlar yukarıda bahsedilmiş zaten. Bunların dışında pek fazla yazım ve anlatım bozukluğuna rastlamadım.
 2. Nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahiptir.: Kaynak konusuna gelirsek maddedeki kaynakların bir medya maddesine göre yeterli olduğunu düşünüyorum. Sadece @Jelican9'ın da dediği gibi "Göndermeler" başlığında yazılanların doğrulanabilmesi için biraz daha kaynaklandırılması gerek. Eğer bulabilirsem ben de eklerim. Onun dışında diyebileceğim bir şey yok. Film/medya maddelerinin "Konu" başlıklarında çok fazla kaynak olmuyor gördüğüm kadarıyla.
 3. Gereksiz ayrıntıya girmeden konuya odaklıdır: Burada bir sıkıntı yok. Açılan başlıklar yeterince iyi ve kapsamlı.
 4. Tarafsız bakış açısı politikasına uygundur.: Burada da bir sıkıntı yok.
 5. Kalıcıdır.:Madde düzenleme savaşlarına maruz kalmamış. Burada da sıkıntı yok.
 6. Madde görsel öğelerle desteklenmiştir.: Burada da bir sıkıntı göremedim. Adil kullanım içeren görsel uygun bir şekilde kaynaklandırılmış.

Genel anlamda maddenin KM olmaya uygun olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğim ufak sorunlara göz atarsanız sevinirim. Maddede fark ettiğim başka şeyler olursa onları da eklerim buraya. İyi çalışmalar. --Veselov350💬 19.10, 2 Mart 2021 (UTC)

@Veselov350. Bu değerlendirmeniz için teşekkürler. Şöyle diyeyim. Göndermeler kısmına başka, doğru düzgün bir kaynak bulamadım. Okul çekimlerinin ne olduğuna gelirsek, okul çekimi, bildiğiniz okul çekimi işte. Hani sene bitince hatıra olarak tüm sınıfça bir fotoğraf çekiliriz ya o herhalde. hulusi bey hadi bana mesaj at 19.24, 2 Mart 2021 (UTC)
Tamam anladım şimdi, dediğim cümlede ne anlatılmak isteniyor peki? O konuda yardımcı olabilirim sanırım. Noktalama hatasından kaynaklanan bir sorun gibi görünüyor. --Veselov350💬 19.28, 2 Mart 2021 (UTC)
@Veselov350. Orada bölümü direkt kısa bir şekilde özetlemeye çalışmıştık. Fakat tekrar gözden geçirince biraz olmamış sanki. Orayı tekrar baştan yazayım bari. hulusi bey hadi bana mesaj at 19.31, 2 Mart 2021 (UTC)
Giriş kısmını baştan yazmaya gerek yok dediğim cümlede sorun var sadece. Bölüm, Çocuk Esirgeme Kurumunun verdiği karar neticesinde Simpsonlar'ın çocuklarını Ned ve Maude Flanders'e evlatlık vermesini ve sonrasında çocuklarını geri alabilmek için "ebeveynlik eğitimi" almak zorunda kalmalarını işlemektedir. şeklinde düzeltmeye çalıştım uygunsa değiştirebilirsin. --Veselov350💬 19.38, 2 Mart 2021 (UTC)
@Nanahuatl. Tırnak işareti ile italik yazımları biraz düzeltmeye çalıştım. Kaçırdığım veya yanlış yaptığım bir yer varsa düzeltir misiniz? Ayrıca Tepkiler kısmında dediğiniz gibi noktalama yanlışlarını biraz düzeltmeye çalıştım. hulusi bey hadi bana mesaj at 19.41, 2 Mart 2021 (UTC)
Nanahuatl kusra bakmayın, bir süredir buraya bakmamıştım, Huluxsi'nin kaçırdığı bir şeyler varsa ben de orayı düzelteyim.--Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 06.07, 3 Mart 2021 (UTC)
Konusu kısmının çevirisi maalesef uygunsuz. "Çocuk Esirgeme Kurumu" ne en basitinden, Türkiye mi orası :D "Okul çekimleri" nedir? Spa, kaplıca diye çevrilmiş, hatalı. "Çocuk Esirgeme Kurumu Simpsonlar'ın evine gider", kurum komple eve mi gidiyor? "Evlatlık verme" durumu hatalı yine, "foster family" denilen kavram "koruyucu aile" demek. "300 m" nereden çıktı bilmiyorum ama kaynakta yer almıyor. Bu tarz hatalı/zayıf çeviriler maalesef çok fazla. NanahuatlEfendim? 06.13, 3 Mart 2021 (UTC)
@Nanahuatl. Spa kaplıca demek yani başka ne olarak çevirebiliriz ki. Bu arada, dediğiniz bazı çeviri hatalarını düzeltmeye çalıştım. hulusi bey hadi bana mesaj at 06.27, 3 Mart 2021 (UTC)
Spa ve kaplıca maddeleri incelenebilir. NanahuatlEfendim? 06.35, 3 Mart 2021 (UTC)
@Nanahuatl konu kısmını bölümü izleyerek yazdım :D Anladığım kadarıyla onlardaki bu kurum, Çocuk Esirgeme Kurumu'nun ABD hali. Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 07.00, 3 Mart 2021 (UTC)
@Nanahuatl Şu değişikliklerle nasıl? Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 07.10, 3 Mart 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Konu bölümünü adeta baştan aşağı yazdım. Diğer bölümlere de geçip oralarda da düzenlemelere başlamıştım ki bu düzenlemelerin aşırı fazla olacağını fark ettim. Mesela şuradaki cümlede çok basit bir çeviri hatası vardı. Zaten her bölüm aileyi konu alıyor :) "Centering", "konu almak" olarak çevrilmiş ve doğru çevirisi "merkezli, merkeze oturtulan" şeklinde olmalı. Devamında gelen cümlede "'story treat' yöntemiyle kurgulandı" deniyor. Özgün cümlede kullanılan ifade "pitch", "kurgulamak" ("editing") ile ilgisiz bir şey. Yine hatalı bir çeviri. Kaldı ki "story treat" çevrilememiş ve İngilizce bırakılmış. Terminolojik olarak karşılığını bilmesen de benim anladığım, birkaç kişi birleşiyor ve fikir teatisi yapıyor. Böyle bir ifadeyi İngilizce bırakmak doğru değil. Devamındaki cümlenin İngilizcesi "Story retreats were held twice a year at a hotel room close to the studio lot, where all the writers gathered to pitch their ideas" şeklindeyken "Bu yöntemde, yazarlar çekim stüdyosunun yakınındaki bir otel odasında görüşlerini paylaşıyorlardı" diye aktarılmış. "Yılda iki kez" kısmı aktarılmadığından eksik kalmış, anlaşılmıyor. Her gün sanki toplantı yapıyorlar gibi algılanıyor yahut sırf bu bölüm için birkaç kez toplantı yapıyormuş anlamı çıkıyor -ki "yazar" değil "senarist" denilmeli, o da ayrı bir nokta. Devamındaki cümle "Seventeen episodes were pitched at this particular story retreat" şeklinde, çevirisi ise "'Story treat' yöntemiyle o zamana kadar 17 bölüm çekilmişti" şeklinde yapılmış. Tamamen hatalı. "Sırf bir buluşmada ortaklaşa çıkan fikirlerle 17 bölümün temelinin atıldığı"ndan bahsedilirken çeviriyle bambaşka anlam verilmiş. Çeviri ve anlatım konusundaki kabul edilemez sorun ve eksikliklerden dolayı kriterleri karşılamadığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 22.09, 8 Nisan 2021 (UTC)
  @Nanahuatl. Biz şahsen story retreat'i bir türlü çeviremedik bir yerde doğru düzgün karşılığını bulamadık. @Prof.Bilmiş'de yazarken o yüzden öyle çevirmeden bırakmış olmalı. Madem düzeltmemizi söylüyorsunuz türkçesini söyler misiniz acaba? Ondan sonra ise burada dediğiniz çeviri hatalarını düzeltmeye çalıştım. hulusi bey hadi bana mesaj at 05.51, 9 Nisan 2021 (UTC)
  @Huluxsi, maddenin ilk hâline bakınca, çeviri yapacak kadar dile hakim olmadığınız görülüyor. Bunu yanlış anlama sakın, ben kendimin de tam olarak hakim olduğunu düşünmüyorum mesela, kötü bir şey değil bu. Hakim olunmayan bir dilden çeviri yapılınca, ben ne kadar hatalı ve yanlış dersem diyeyim, doğru sonuç elde edilebilir mi? Sonuçta yapacağınız düzeltmelerde birden dile hakim olmayacaksın(ız), dolayısıyla ortaya çıkan sonuç da doğru olmayacak. Ben şimdi bu maddeyi düzenlemesine düzenlerim benim için 20 dakikalık iş, ancak bunu yapınca, benzer bir adaylık tekrar gelecek buraya. Doğru olmadığı kanaatindeyim bunun. Dediğim gibi yanlış anlama, iyi niyetle çalışma yapıyorsunuz ancak iyi niyet yeterli olmuyor. Bu hatalı çeviriler "fena değil" desem yalan söylemiş olurum, iyi olduğunu düşünürsünüz ve kendinizi geliştirmez, bunun yeterli olduğu kanaatiyle devam edersiniz. O yüzden yanlış anlama, iyi bir çeviri değil ve dile hakim olmayan herhangi birisi de bunu düzeltemez, zira ana metin tam olarak anlaşılamıyor. Bu değişiklikleri yapmışsın. "Perdelendi" ne demek mesela? Sen anladıysan bana da açıklayabilirsin, ben bir okur olarak anlayamıyorum."'Story treat' yöntemiyle o zamana kadar 17 bölümün temeli atılmıştı" hâlâ hatalı, "o zamana kadar" olmadığını demiştim yukarıda. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Dile hakim birisi gelir düzenlemeler yapar, o zaman tekrar incelerim seve seve. NanahuatlEfendim? 06.53, 9 Nisan 2021 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi adeta sil baştan yazmış oldum. Açık ve net konuştuğum için tekrar edeyim, maddenin çevirisi kabul edilemez bir durumdaydı. Anlaşılmaz yerleri geçtim, direkt yanlış çeviriler ve muhtemelen çevrilmekte zorlanıldığı için atlanan ya da kısa kesilerek kısmen çevrilen yerler vardı. Böyle bir madde ile tekrar karşılaşmam durumunda şahsen hızlı sil ile işaretleyeceğimi şimdiden belirteyim, kabul edilemez bir durum. Burada amacımız okurlara doğru bilgi sunmak, yanlış ve anlaşılmaz olduktan sonra bu amaca hizmet edilmemiş oluyor.

Her neyse, maddeyi adeta en baştan yazmış oldum bu vesileyle. Şu anki hâliyle kriterleri karşıladığı kanaatindeyim. Umarım ileride, dile hakim olunmadan çeviri yapılmaya çalışılmaz. Çeviri ile madde oluşturmak, Vikipedi'ye katkı yapmanın tek yolu değil. Hakim olmadığım bir dilden ben de çeviri yapamam, bunda utanılacak sıkılacak bir şey de yok. Umarım yanlış anlaşılmaz.--NanahuatlEfendim? 07.54, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Madde adaylığa konulduğundan beri 30'a (bot hariç) yakın değişiklik yapılmış (dediğin gibi bazı yerleri baştan yazmışsın https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Home_Sweet_Homediddly-Dum-Doodily&type=revision&diff=25478122&oldid=24930493). Bu durum "Kalıcıdır. Günden güne önemli değişikliklere ve süregelen düzenleme savaşlarına maruz kalmamıştır." kriterimizle çelişmiyor mu @Nanahuatl?Bu imzasız yazı Robingunes (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Şu an kalıcı sürüme üç aşağı beş yukarı ulaşmış diye düşünüyorum. Artık yapılacak bir şey yok, sürekli devam eden değişiklikler olurken adaylık kapatılabilirdi ve kapatılmadığına göre, şu an kararlı sürüme ulaştığına göre gerisi gereksiz bürokrasi olacaktır.--NanahuatlEfendim? 23.46, 17 Mayıs 2021 (UTC)
@Robingunes Kalıcılık kriteri o anlamda değil. Örneğin "COVID-19 Salgını" maddesi şu anda KM/SM olamaz çünkü salgın devam ediyor, maddede kapsamlı değişiklikler olabilir. 2020-2021 Türkiye Süper Lig Sezonu 2 gün önce KM/SM olamazdı, şampiyonj belli değildi; bugün olabilir. Bu madde de kalıcılık açısından KM olabilir, olmuş bitmiş bir konuyu inceliyor. --Khutuckmsj 01.25, 18 Mayıs 2021 (UTC)

Hedwig Potthast[kaynağı değiştir]

İngilizce'deki kaliteli maddeden çevrildi. Fazla detay olduğunu düşündüğüm iki küçük içeriğin kaldırılması dışında İngilizce ile aynı. Sade ve anlaşılır. -ǿtura Flag of Turkey.svg 02.59, 7 Şubat 2021 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Maddeyi okuyup birtakım düzenlemeler yapmaya başlamıştım ki, ifadelerin aktarımları konusunda sıkıntılar olduğunu tespit ettim. "Himmler ve Potthast, 1938 Noel'inde birbirlerine olan aşklarını ilan ettiler" kısmını nasıl biliyoruz mesela? "Platonik tuttuklarını, sonrasında cinsel bir hâl aldığını" nasıl biliyoruz? Bunlar için aynı kaynak var, ama esas kaynak nedir? "Potthast ayrıca Himmler'in sağ kolu Reinhard Heydrich'in eşi Lina Heydrich ve Martin Bormann'ın eşi Gerda Bormann ile de arkadaş olarak görülüyordu" keza aynı, kaynağımız nedir? İfadelerin aktarılması konusunda birtakım düzenlemeler şart bence.--NanahuatlEfendim? 21.25, 4 Mart 2021 (UTC)
@Nanahuatl Öncelikle endişeniz haklı, ancak bilgileri nereden bildiğimizi metin içinde belirterek problemi basit bir şekilde düzelttim. Maddede aynı sebeple düzeltilmesini gerekli gördüğünüz başka yer var mı?---ǿtura Flag of Turkey.svg 06.18, 5 Mart 2021 (UTC)
Teşekkürler, mesela şu an çok daha iyi oldu. Özellikle bu "platonik" kısmı mesela, arkadaşının ifadesiymiş :) NanahuatlEfendim? 06.48, 5 Mart 2021 (UTC)

Julius Schreck[kaynağı değiştir]

İngilizce'deki kaliteli maddeden çevrildi ve ek bir kaynak ile görsel eklendi. Sade ve anlaşılır. ---ǿtura Flag of Turkey.svg 22.07, 26 Ocak 2021 (UTC)

Sesleniş: @Nanahuatl @Jelican9 @Khutuck @Yzkoc Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 08.01, 10 Şubat 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. "Nazi Partisi içinde sevilen birisiydi ve öldüğünde Hitler perişan haldeydi" gibi ifadeler malum, sübjektif (kaynaklarda sübjektif olarak bahsedilen şeyler) ifadeler. Atatürk için mesela, onlarca kişi anısını yazmıştır ve birçoğu da kendi açılarından, farklı persfektiflerden bakar. Bu ifadeni kaynağı Charles Hamilton. Kendisi bu ifadeyi neye dayandırarak kurmakta? Bu gibi ifadeleri de "şu kişi şunu aktarır" gibi yazmak lazım. Örneğin X kişisi Atatürk için "Y ölünce çok üzüldü" yazınca, biz bunu direkt olarak, bir gerçekmiş gibi aktarır mıyız? Rıza Nur'un anıları geliyor aklıma, bunları bu şekilde aktarma ihtimali geliyor... Mesela "Himmler, Schreck'ten 'Adolf Hitler'in ilk SS adamı' diyerek bahsetti" ifadesi gibi olmalı, bunu "Schreck, Adolf Hitler'in ilk SS adamıydı" diye aktarmamışlar. Bu gibi durumlarda kaynakları incelemek lazım, İngilizce Vikipedi'yi doğru gibi kabul etmek yerine. Bu konuya değinmişken mesela "Nazi devlet cenazesi" de İngilizce Viki'den aktarım. Devlet cenazesinin Naziliği mi oluyor bilmiyorum ama bana doğru gözükmedi. Kaynakların metinle uyumunu bir kontrol etmek fena olmayacaktır.--NanahuatlEfendim? 09.50, 10 Şubat 2021 (UTC)
  Maddede ufak bir düzenleme yaptım, bununla birlikte kaynakta "Nazi devlet cenazesi" (Nazi state funeral) ifadesi kullanılıyor.-ǿtura Flag of Turkey.svg 10.56, 10 Şubat 2021 (UTC)
 • Destek Destek Birtakım düzenlemelerde bulundum. Gayet akışkan, konusunu yeterince iyi anlatıyor, iyi kaynaklandırılmış. Yalnızca Freikorps Epp maddesinin açılması, ne olduğunu anlamamız açısından fena olmazdı @Saotura :) Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 00.27, 18 Mayıs 2021 (UTC)
  Freikorps Epp maddesi açıldı.---ǿtura Flag of Turkey.svg 01.38, 18 Mayıs 2021 (UTC)
 • Destek Destek Güzel madde olmuş. Çok ufak düzenlemeler yaptım, KM için uygun olduğunu düşünüyorum. --Khutuckmsj 04.38, 18 Mayıs 2021 (UTC)

Stilianos Zaucis[kaynağı değiştir]

Maddeyi KM olan ingilizce Vikipedi'den çevirdim. Maddenin akışını etkileyebilecek iç bağlantılar tanımlandı.--Yzkoc (mesaj) 11.35, 18 Ocak 2021 (UTC)

Bu sayfa için bir çağrı geçeyim, şimdiden teşekkürler: @Nanahuatl, Seksen iki yüz kırk beş, Satirdan kahraman, SAİT71, Can, Robingunes, Khutuck, İazak, Madrox, Gogolplex--Yzkoc (mesaj) 09.59, 9 Şubat 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Yalnız maddede, biraz fazla sübjektif ifade ve sıfatların varlığı söz konusu. "Önemli"ler, "ön plana çıkma"lar gibi basit ifadelerin yanında birçok yerde aslında bu durum göze çarpmakta. Tarihî kaynaklar, yazarlarının kendi bakış açılarını sunduğundan bunları biraz titiz işlemek gerekiyor. Örneğin maddede geçen "Böylece Vita Euthymii, Zaucis'i, başarılı general olan Nikiforos Fokas'ın ordudan görevden alınmasının yanı sıra Bulgaristan ile 893'te meydana gelen düşmanlıklardan sorumlu olmakla suçlar [...]" gibi bir ifade gayet uygun, tarihî kaynak verilmiş ve o kaynağın nasıl bir yorum yaptığını aktarmış. Ancak "Samonas cömertçe ödüllendirildi" derken bu hususa dikkat edilmiyor mesela, yahut "Bununla birlikte, tüm bunlar, Zaucis yönetiminin dış ve askeri işlerde etkisiz kaldığı algısının kalıcı olmasına yol açtı" derken. Genel anlamda bu noktalara dikkat edilerek düzenlemeler yapılmasında (yalnızca verdiğim örnekler değil, maddenin genelini kastediyorum) fayda var.--NanahuatlEfendim? 19.23, 9 Nisan 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Değerlendirmelerimle ilgili herhangi bir şey yapılmaması yahut yanıt verilmemesi nedeniyle şu hâliyle kriterleri sağlamadığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 09.37, 16 Mayıs 2021 (UTC)

En İyi Klasik Müzik Performansı, Opera veya Koro Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

bir başka grammy kategorisi daha, km kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.--Elenktra (mesaj) 14.14, 17 Ocak 2021 (UTC)

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Birtakım düzenlemelerde bulundum, kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 09.20, 10 Nisan 2021 (UTC)

İnebolu bombardımanları[kaynağı değiştir]

Maddeyi son 1-2 gün içinde yaptığım kaynak taramasıyla son haline getirdim, konu hakkında yazılabilecek her şeyi yazdım. Şartları da karşıladığını düşünüyorum. Emre Güneş123 (mesaj) 19.06, 13 Ocak 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Çok güzel bir çalışma. Yorumlarım: Giriş bölümünü maddenin genelini özetleyecek şekilde genişletebilir miyiz? Alt başlık sayısı çok fazla geldi, tek paragraf için başlık açmadan düzenleyebilir miyiz? "İngiltere" yazan kısımları da "Birleşik Krallık" olarak güncellemek gerekli, aslında gemiler ve görevliler Birleşik Krallık'ı temsil ediyor. Bir de kaynaklar uygun olsa da buradaki gibi kdş şablonunu kullanarak daha da iyi hale getirebiliriz. --Khutuckmsj 00.36, 14 Ocak 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Khutuck'a katılıyorum. Maddenin KM olması için kendisinin zaten belirttiklerinden başka bir engel göremedim. ---ǿtura Flag of Turkey.svg 11.42, 14 Ocak 2021 (UTC)
  Hepsi halledildi. Emre Güneş123 (mesaj) 13.27, 14 Ocak 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Elinize sağlık. Madde adında "Bombardımanları" B ile mi, b ile mi olmalı kısmı aklıma takıldı, @Nanahuatl Seksen iki yüz kırk beş'e de soralım. --Khutuckmsj 13.35, 14 Ocak 2021 (UTC)
Bir de "en:Greek destroyer Panthir (1912)" gemisinin Türkçesi "Panter" mi "Pantir" mi başka bir şey mi olmalı? Madde içinde adı bir çok kez geçiyor, doğru ismi kullanmamız iyi olur. --Khutuckmsj 13.57, 14 Ocak 2021 (UTC)
Kaynaklara tekrardan baktım hepsinde "Panter" şeklinde kullanmışlar. "Pantir" olarak kullanan bir kaynağa rastlamadım. Biz de Panter olarak kullanabiliriz. Emre Güneş123 (mesaj) 14.08, 14 Ocak 2021 (UTC)
Panter (muhrip) maddesi de benden :) --Khutuckmsj 16.13, 14 Ocak 2021 (UTC)
Madde adı kaynaklarda da özel ad olarak kullanılıyorsa büyük harfle, VP:ADK gereği betimleyici ad olarak tercih edilmişse küçük harfle yazılmalı. Geminin isminin doğru transkripsiyonu İngilizcesiyle aynı, "Panthir" (theta harfini th olarak geçiriyoruz). Ama Türkçe kaynaklara Panter olarak yerleşmişse öyle kalmasında bir beis görmüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.22, 18 Ocak 2021 (UTC)
Kaynakları tekrardan kontrol ettim başlıklar dışında hep "b" ile yazılmış. O zaman maddeyi taşımalıyız. --Emre Güneş123 (mesaj) 20.26, 18 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Madde düzenlenmiş gördüğüm kadarıyla. İsmi konusunda ise pek emin değilim, ancak benim gördüğüm kadarıyla bu tarzdan bombardıman maddelerinde bombardıman kelimesi büyük B ile başlıyor (Samsun Bombardımanı, Dresden Bombardımanı, Milas Bombardımanı, Tokyo Bombardımanı vs.), o yüzden sanırsam standart böyle. -ǿtura Flag of Turkey.svg 15.32, 14 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Bu haliyle uygundur. Emeği geçenlere teşekkürler.--Yzkoc (mesaj) 11.36, 18 Ocak 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bir Türk olarak o dönemde Türk tarafında yer alsaydım, anca bu kadar yazabilirdim :) Zaten sıkıntılı olan da bu, olayların tamamı bu bakış açısından anlatılıyor. En basitinden bilgi kutusundaki "komutanlar ve liderler" kısmında, Türk tarafında sekiz kişinin ismi varken Yunan tarafında "Yunan Filo Kumandanlığı" denilerek kurum adı verilmiş. Komutanlar yok mu? "Bombardımanlar" başlığı keza, İnebolu'da olsak bu şekilde anlatırdık, ama Vikipedi'de bu şekilde anlatmamak lazım. "Bu akıştan rahatsız olan Yunanlar, bölgeyi bombalamaya karar vermişlerdi" gibi, "İnönü zaferlerinden bu yana nakil işleri hız kazanmıştı" gibi, "Bu duruma rağmen oldukça büyük çaba gösteren..." gibi hem taraflı hem yorum içeren ifadeler mevcut çok sayıda. Buna ek olarak aşırı iç bağlantı tekrarı, uygunsuz başlıklandırmalar (tek başlık varken bir de tek alt başlık olması, birer cümlelik paragraflar vs) gibi biçimsel sorunlar da söz konusu. Kaliteli madde olması için, baştan aşağı tekrar yazılması gerektiği kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 08.08, 19 Ocak 2021 (UTC)
  Yunan filo komutanlığı yazmamın sebebi gerçekten de olay içinde bulunan Yunan komutanların ismine dair hiçbir şey bulamamam. Verdiğiniz diğer örnekler de düzeltilebilir şeyler, şimdi ilgileneceğim. --Emre Güneş123 (mesaj) 12.24, 19 Ocak 2021 (UTC)
  Alt başlıkları düzenlendi. Fazladan iç bağlantıları çıkartıldı. Gördüğüm taraflı cümleleri düzelttim. Maddenin genel olarak taraflı olduğu konusunda biraz haklı olabilirsiniz zira kaynaklar yunan tarafına çok az değindiğinden ekleyecek bir şey bulamadım desem yeridir. Yine de son kısımda "basına şu şekilde yansıdı" diyerek o tarafın tavrını da belirtmeye çalıştım.
  Başlık konusunda kalması taraftarıyım çünkü olay tam olarak bu, ilçe bombalanıyor. Belki saldırılar olarak değiştirebiliriz ama bu sefer de spesifik bir olay yerine kapsamı genişletmiş oluruz diye düşünüyorum. --Emre Güneş123 (mesaj) 15.13, 19 Ocak 2021 (UTC)
  Türkçe kaynaklar kullanmışsınız, doğaldır sanıyorum ki :) Yunancayı geçtim, İngilizce ya da herhangi başka bir dilde kaynaklar dahi yok maddede. Elbette Türkçe kaynaklarla da yazılabilir belki, ama yazım dili ve bakış açısı Türk tarafından tamamıyla. Ben şu değişikliklerde bunu giderebilecek bir şey göremedim (biçem açısından biraz toparlanmış). @Seksen iki yüz kırk beş gibi kullanıcılar ne düşünürler? NanahuatlEfendim? 22.13, 26 Ocak 2021 (UTC)
  Zor bir durum. Kıbrıs konularında çalışırken Yunanca kaynaklardan faydalanan Türkçe veya İngilizce kaynaklar olduğundan bu gibi sorunlar pek olmuyor ama sanırım burada iki literatür arasında direkt etkileşim olmaması durumu var. Daha önce kısaca bakmıştım bu yorumları görünce İngilizce ve özellikle Yunanca kaynak bulabilir miyim diye. Çevrimiçi olarak bulmak pek mümkün olmadı, bir tek bazı kaynaklarda Rum Kırımı olarak tabir edilen olaylarda bu bombardımana tepki olarak tehcir faaliyetlerinin yürütüldüğü bilgisi var. Eksiklikler sadece bazı operasyonel detaylar vs. olsa gözardı edilebilir diyeceğim. Ama Yunan komutanların isimlerinin falan yer almaması maalesef ciddi bir sistemik yanlılık sorunu ve bu hâliyle maalesef KM statüsü almasının önünde bence de engel teşkil ediyor. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.36, 26 Ocak 2021 (UTC)
  Konu hakkında elimdeki Yunan yazarlar tarafından yazılmış kitaplara baktım, pek bir şey bulamadım. JSTOR'da da (Warship International da dahil) "Kilkis, Panter/Panther/Pantir ve İnebolu" kelimelerinden kayda değer bir şey bulamadım. Konuyla alakalı elimde "TÜRK DONANMASI VE FAALİYETLERİ (1914-1925)" başlıklı Umut Cafer Karadoğan tarafından yazılmış bir yüksek lisans tezinde bir bölüm var, ama o da yerli kaynaklar kullanmış. YÖK tez aramada çıkıyor, tez no 191084 (Üstü çizili kısım farklı bir makale üzerinden maddede varmış). Kilkis'in komutanının adını eklemek iyi olur, Yunan kuvvetinin denizdeki komutanı o olmalı, zaten ismi bulunca büyük olasılıkla yanında yazacaktır. Türk komutanları azaltabiliriz, tüm silsile var gibi geldi bana. --Khutuckmsj 01.06, 27 Ocak 2021 (UTC)
  Bir şey yanlış anlaşılmasın, "Yunanca kaynaklardan da yararlanalım, yoksa tarafsızlık yakalanamaz" gibi bir bakış açım yok. Şöyle düşünün, Yunan ve Türk tarafları arasında geçen olayda Türk tarafının kaynakları bu tarafla alakalı oldukça detaylı bilgi sunarken Yunan tarafıyla alakalı bu kadar detaya gir(e)miyor. Benzer şey Yunan tarafı kaynakları için de geçerli olacaktır, yani oradaki kaynaklar da orası hakkında daha fazla detaya girdiğinden, metinde bir denge yakalanacaktır. Şu an o denge, Türk tarafının oldukça ağır basması sonucunda sağlanamıyor. NanahuatlEfendim? 01.17, 27 Ocak 2021 (UTC)
  Yok anladım, Beyrut Muharebesi (1912) maddesinde de benzer bir durum vardı zaten. Şahsen Kurtuluş Savaşı hakkında yabancı dilde detaylı kaynak bulmakta zorlanıyorum (Yunanca bilmemem ve Yunanca arşivlere erişimim olmaması da bir etken tabii), Türkçe kaynaklar da Türk tarafına doğal olarak daha fazla ağırlık veriyor. Bir de Yunanların kaybettikleri savaş hakkında çok fazla kitap yazmamaları (ve bunların Türkçe/İngilizceye çevrilmemesi) da bir etken tabii ki. Yunan İsyanı/Yunan Bağımsızlık Savaşı hakkında da Türkçe kaynak bulmak zor. --Khutuckmsj 02.22, 27 Ocak 2021 (UTC)
  Konuyu inceleyenler sadece Türk araştırmacılar anlaşılan. Şurada (sanıyorum ki sonuncusuna) bombardımana yapılan bir cümlelik atıfla ve şurada yine 1-2 cümlelik bir atıf dışında hiçbir şeye rastlayamadım ben de. Komutanların isimlerine eğer dönemin komutanını yazacaksak şu liste yardımcı olabilir. Emre Güneş123 (mesaj) 12.23, 27 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek KM olmaya uygun olduğunu düşünüyorum. --Khutuckmsj 04.52, 18 Mayıs 2021 (UTC)

En İyi Enstrümantal Performans Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

Bulabildiğim bütün kaynakları kullanarak maddeyi km düzeyi getirdiğimi düşünüyorum. Maddedeki bütün kırmızıları adaylık sürecinde açacağım (ki zaten uzuuuun bir süre yorum gelmiyor). Bu da maddenin enwiki'deki hali --Elenktra (mesaj) 18.34, 13 Ocak 2021 (UTC)

 • Her zaman olduğu gibi emeği geçenlerin emeğine sağlık. Tablo kısmını En İyi Solo Kadın Rap Performansı Grammy Ödülü ile uyumlu yapabilir miyiz?--NanahuatlEfendim? 22.13, 8 Nisan 2021 (UTC)
 • Destek Destek Birtakım düzenlemeler yaptım. Vikipedi'nin yapısı gereğince mümkün mertebe konuya odaklanmakta fayda var. Bu ödülü kazanan şarkıcıların kazandığı diğer ödüller, bu maddenin konusu değil. Bu maddede bu ödül anlatılıyor, gerisi fazla. Vikipedi değil de başka bir yerde olsa elbette bahsedilirdi, başka şeylerden de bahsedilirdi :) Ama kendi maddeleri var malum, oralarda bahsedilebilir. Her neyse, kriterleri karşılıyor gördüğüm kadarıyla. Emeği geçenlerin tekrar emeklerine sağlık.--NanahuatlEfendim? 19.08, 9 Nisan 2021 (UTC)

Tiger 131[kaynağı değiştir]

Günümüzde çalışan son Tiger I tankı, ayrıca Fury filminde de rol aldı. Geçen sene yazıp, sonra unuttuğum bir madde :) İngilizcedeki madde temel alınarak hazırlandı, üzerine çeşitli eklemeler yapıldı. --Khutuckmsj 09.56, 10 Ocak 2021 (UTC)

 • Aylardır bakan eden olmamış, sonunda adaylıkları inceleme fırsatı buldum. Öncelikle emeği geçenlerin ellerine sağlık. Şurada görülen birtakım değişiklikler yaptım. Kaliteli madde açısından incelendiğinde kapsam olarak yeterli olduğu kanaatindeyim. Yalnızca ele geçirilmesini anlatan başlıkta, Alman hizmetiyle alakalı kısım bir üst başlığa alınabilir mi diye düşünüyorum. Bence fena olmazdı.
Kaynaklandırma yeterli, yalnızca kaynak gerektiren bir yer ile kitap sayfası lazım olan bir yer var, işaretledim.
Üçüncü olarak, Arapça yer isimlerini @Nushirevan11'in kontrol etmesini rica edeyim. İngilizce/Fransızca hâlleriyle kalmasınlar.
"2012 ve sonrasında..." diye başlayan paragraf aklıma takıldı. "Ortaya çıkarıldı" diye başlansa da hangi anlatımın doğru olduğunu biliyor muyuz? Daha iyi yüklem tercihleri olabilir belki.
Filmde yer aldıkları son cümleyi tam anlayamadım. Bu filmlerde Tiger 131 mi yer almış yoksa herhangi bir Tiger I mi?
Son olarak, girişteki iki kırmızı bağlantının, girişte olmalarından ötürü açılmaları gerektiğini düşünüyorum. Onlar dışındaki kırmızılar önemli değil bence.--NanahuatlEfendim? 09.36, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Nanahuatl "Djebel Djaffa" için @Nushirevan11 veya başka bir kullanıcı doğru Türkçeleştirme konusunda destek olursa çok sevinirim. Alman hizmetiyle ilgili pek bir bilgi yok, eldekileri ekledim. Eksik kaynakları ekledim, restorasyon bloguna bağ verdim. "2012 ve sonrasında" kısmını elden geçirdim. Fury'de Tiger 131 yer alıyor, orayı netleştirdim. 1945'teki bir Tiger I tankını canlandırıyor, başka tank olsa bu maddede neden yer verelim ki :). 48. Kraliyet Tank Alayı ve Bovington kırmızları dışında eksik kalmamış olmalı. --Khutuckmsj 20.33, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Khutuck, halihazırda metinde yer alan kısmın, bir üst başlığa alınmasını demeye çalışmıştım :) Yoksa zaten 1-2 haftalık süre için bir aktivite yoktur, kaydı tutulmuş mudur olsa da o da soru işareti, ek bir bilgi sunulmasını aramıyorum. Filmler için de, o filmlerde Tiger 131 mi kullanılmış yoksa herhangi bir Tiger I mi? O kısım net değil. Herhangi bir Tiger I ise, 1946'daki filme atıfta bulunulmadan "en son 1950 filminde kullanılmıştı" denirdi diye düşünüyorum. Britanya filmleri olduğundan ben, Tiger 131 kullanıldığı sonucuna vardım. Ayrıca BBC kaynağında bu filmlerin adı geçmiyor, oraya da ek bir kaynak lazım. NanahuatlEfendim? 20.46, 16 Mayıs 2021 (UTC)
Mesela güvenilirliği sorgulanabilir olan şu kaynakta, 1950 filminde Tiger 131'in kullanıldığından bahsedilmekte. Diğer filmdeki Tiger I'in ise Tiger 131 olduğuna dair bir kaynak bulamadım.--NanahuatlEfendim? 20.50, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Nanahuatl Hmm, güzel nokta. Güvenilir olmayan kaynaklarda referans buldum ama daha güvenilir şeyler bakıyorum. --Khutuckmsj 20.55, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Khutuck, benim verdiğim site gibi yerler Vikipedi'den almış olabiliyorlar. Ondan dikkatli olmak lazım. İngilizce Vikipedi'ye şurada ve şurada görülen değişikliklerle, kaynaksız/hatalı kaynaklandırmayla girmiş bunlar. NanahuatlEfendim? 21.02, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Nanahuatl Belki bu kitapta vardır da, 800TL :( Bulursan yollarsın, ben de olmadı müzeye yazıp sorayım bari. Bu arada 1950'den beri kayda değer filmlerde Tiger I'in yer almadığına dair bir çok farklı yerde bilgilere (pek güvenilir olmasa da) denk geldim, verilerin yanlış olduğunu düşünmüyorum ama tabii ki güvenilir kaynakla desteklemek lazım. --Khutuckmsj 21.06, 16 Mayıs 2021 (UTC)
@Khutuck, o kısımları kaldıralım o zaman şimdilik, kaynaksız bilgi durmasın. Filmlerde Tiger I yer almış o bariz de en son film midir Tiger 131 ile ilişkisi nedir gibi konular bilinmediğinden kaldıralım en iyisi. Hatta İngilizce Vikipedi'den de kaldıralım elimiz değmişken. NanahuatlEfendim? 21.09, 16 Mayıs 2021 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Konu bütünlüğü olması açısından bu "ele geçirilmesi kısmındaki bir bölümün üst başlığa alınması" görüşümü geri çekiyorum. Girişteki kırmızıların açılmaları ve Arapça özel adların Türkçe transkripsiyonlarının yazılmaları şartıyla kriterleri karşıladığı kanaatindeyim. Bunlar gerçekleşince otomatik olarak desteklediğimi düşünebilir kapatacak olan sorumlu.--NanahuatlEfendim? 21.25, 16 Mayıs 2021 (UTC)

En İyi Solo Erkek Rap Performansı Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

enwikiden çeviri ama bu sefer En İyi Solo Kadın Rap Performansı Grammy Ödülü adaylığı sürecindeki feedbackleri iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Maddedeki bütün kırmızılar ve arşivleme işleri adaylık sürecinde halledilecektir.--Elenktra (mesaj) 16.23, 8 Ocak 2021 (UTC)

 • Destek Destek Kadın kategorisiyle tam uyumlu hâle getirdim, kriterleri karşıladığı kanaatindeyim. Emeği geçenlerin emeklerine sağlık.--NanahuatlEfendim? 09.23, 10 Şubat 2021 (UTC)
 • Yorum Yorum Elenktra Öncelikle emeğine sağlık. İngilizce sayfasında "genişletilmiş tarih" kısmında yer verilen birçok konuya değinilmemiş gözüküyor. Haliyle kaynak ve içerik anlamında daha geri kalmışız gibi görüyorum, acaba atladığım bir nokta mı var, özellikle mi çevirmemeyi tercih ettin? --Kemalcan (mesaj) 10.27, 6 Mayıs 2021 (UTC)
  • @Kemalcan O kısımları ilk etapta çevirmiştim ancak daha sonradan maddeyle ilgisi olmadığından kaldırdım. --Elenktra (mesaj) 10.09, 13 Mayıs 2021 (UTC)

En İyi Enstrümantal Aranjör, Besteci, Orkestra veya Koro Lideri Pop Performansı Grammy Ödülü[kaynağı değiştir]

Bulabildiğim bütün kaynakları kullandım, ödül sadece bir kez verildiği için maddesi de kısa oldu ama kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Ben düzenleme yapmadan önce, enwiki'deki hali--Elenktra (mesaj) 11.09, 8 Ocak 2021 (UTC)

 • Bu maddenin bir liste olduğunu düşünmüyorum. SM veya KM adaylığı daha uygun olacaktır. Robingunes 16.33, 8 Ocak 2021 (UTC)
@Elenktra Oh, Grammy Ödülü ile karıştırdım galiba. Kusura bakmayın, hiç görüşümü bildirmemiş gibi varsayalım :) Robingunes 16.44, 8 Ocak 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Bu ve diğer ödül kategorileri arasında dolaşım yapmamıza olanak sağlayacak şablon olsa nasıl olur? İngilizce Vikipedi'deki maddede şablon var ama bağlantı verilmemiş. Şu örnekte olduğu gibi eski kategorileri koyabiliriz Grammy şablonuna. Öte yandan, elbette bunu güvenilir bir kaynak diye sunmuyorum ama en basit anlatım burada olduğundan veriyorum, "veya" aslında "ve/ya da" anlamına geldiğinden, "ve/veya" değil de "veya" demek yeterli olacaktır hem metinde hem madde adında.--NanahuatlEfendim? 07.39, 8 Nisan 2021 (UTC)
  • Çok fazla eski kategori var. Belki bunları türlerine göre ayırıp şablonlandırabiliriz. Maddenin adı da değiştirilebilir eğer hatalıysa. --Elenktra (mesaj) 10.30, 8 Nisan 2021 (UTC)
   Yapaydın bari @Elenktra, aday gösteren sensin :D Yaparım sorun değil de bu tip adaylıklarda burada en ince detayına kadar yazıp aday gösterenden yapması (uygun olanları elbette) bekleniyor. Şurayı incelersen, bir virgül bir harf değişimi bile yapmıyorlar. NanahuatlEfendim? 21.03, 8 Nisan 2021 (UTC)
 • Destek Destek Birtakım düzenlemeler yaptım, kriterleri karşıladığı kanaatindeyim. Tekrardan emeği geçenlerin emeklerine sağlık.--NanahuatlEfendim? 21.22, 8 Nisan 2021 (UTC)
Yorum Yorum @Nanahuatl "Yalnızca 1973'teki 15. Grammy Ödülleri kapsamında verilmesinin ardından kaldırılmıştı." cümlesi biraz garip geldi. Bir el atar mısın? --Khutuckmsj 04.42, 18 Mayıs 2021 (UTC)
@Khutuck, düzelttim. NanahuatlEfendim? 05.45, 18 Mayıs 2021 (UTC)

Uyuşmazlık Mahkemesi[kaynağı değiştir]

Elimde var olan kaynaklar, internetten ulaştığım kaynaklar ve tabi kanunlar ile madde içeriğini elimden geldiği ölçüde toparladım ve zenginleştirmeye çalıştım. Maddedeki kırmızı bağlantıların anlaşılmayı engellediğini düşünmüyorum fakat aksi kanaat hasıl olursa gereken maddeleri açarım. BEK ve diğer KM kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 22.57, 1 Ocak 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Uyuşmazlık yargısı maddesinin açılması gerektiğini düşünüyorum. Robingunes 23.15, 1 Ocak 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Yanlışım yoksa kanun adları eğik yazılmamalı, gazete adları ise eğik yazılmalı (bu ikincisi kesin :D). Biraz yazım düzenlemelerine ihtiyacı var maddenin. Kullanılan kipler beni okurken biraz yordu açıkçası, "-maktadır" gibi kip kullanımı yerine "-r" desek çok daha akışkan olacaktır. Bununla birlikte kesinlikle bir iç bağlantı eksikliği söz konusu, tarihçe başlığında yalnızca özel adlara bağlantı verilmiş mesela ve koskoca başlıkta yanlış saymadıysam 7 iç bağlantı var. Sistem "başlık>içerik>alt başlık" şeklinde olunca, sanki o "içerik" kısmı, "alt başlık" kısmının özetiymiş gibi algılanıyor. Araya bir alt başlık daha atarak "başlık>alt başlık>içerik>alt başlık>içerik" şeklinde olması gerekiyor. Bunların yanı sıra "konumu" kısmı, daha uygun bir başlıkla birlikte, mahkeme binasını anlatacak şekilde genişletilebilir diye düşünüyorum (nasıl uygunsa artık). Üyelerin hepsi kayda değer gözükmüyor (başkanları bilmiyorum), bağlantılar temizlense fena olmaz. Bunlar kaynaksız ayrıca :) "Üyeler" kısmına bir de hangi tarih itibarıyla olduğu mu yazılsa?--NanahuatlEfendim? 19.42, 2 Mart 2021 (UTC)
Teşekkür ederim Nanahuatl. Yorumların doğrultusunda birkaç değişiklik gerçekleştirdim. Kanun isimlerini yanılmıyorsam BEK doğrultusunda eğik yazılmalı. Nitekim önceden aday olarak gösterdiğim Hâkimler ve Savcılar Kurulu maddesinde de kanun isimleri eğik olarak yazıyor. O yüzden şimdilik ona ilişkin olarak bir değişiklik yapmadım ama diğer kısımlara bir dokunuş gerçekleştirdim.
İç bağlantı olarak mümkün olduğu ölçüde iç bağları artırmaya çalıştım. Tarihçe bölümüne bir alt başlık ekledim. Tarihçe bölümünde kullandığım kipleri genel anlatıma uyumlu olacak şekilde düzenledim. Üyelerin hepsini resmi sitesinden kaynaklarla güncelleyip bağlantılarını kaldırdım. Başkanlarda da aynı çalışmayı yapacağım fakat gerek eski olması gerekse de mahkemenin çok fazla kaynakta işlenmiyor olması nedeniyle bilgi bulmak zor olabilir. Belki Sarv yardımcı olabilir. --justinianus | mesaj 12.18, 6 Mart 2021 (UTC)
 • Uzun zaman sonra tekrar inceleme fırsatı bulabildim, baştan sona bir kontrol yaptım. Şu anda bence giriş kısmı oldukça yetersiz. Tarihçe kısmı (ikinci paragraf) yalnızca kuruluşundan ve işleyişinin tekrar düzenlendiği kanunlardan bahsediyor. Biraz daha özet yapılabilirse yerinde olacaktır. Keza üçüncü paragraf da yine ana hatlardan, fazla detaya girmeden biraz daha özetleyici nitelikte olmalı. Giriş kısmını okuyan kullanıcılar, ana hatlarıyla mahkemenin tarihini ve görevlerini, yetkilerini, yapısını öğrenebilmeli. Bu konunun yanı sıra bir yere "kim" etiketi ekledim, oraya da bakılabilir. Bu hususlar dışında bence bir sorun gözükmüyor.--NanahuatlEfendim? 07.45, 16 Mayıs 2021 (UTC)
  Yorumların için teşekkürler Nanahuatl. Özeti kısa tutmamın gerekçesi, giriş kısmını mahkemenin işleyiş usulüne ilişkin bazı detaylarla şişirmek istememem ve o özetin de maddenin içeriğini özetlemeye yeterli olduğunu düşünmemdi. Aslında şu an da aynı fikirdeyim ama elbette başkalarının da maddeyi nasıl gördüğü önemli. Bu nedenle özeti genişlettim. "Kim?" şablonunu koyduğun yerde aslında kaynak da kullanmıştım ama belki de o kaynaklar, kullandığım ifadenin ("... görüşleri ileri sürüldü" ifadesinin) kaynağı olarak anlaşıldı. O yüzden o kısma not ekleyip kaynakları da notta belirttim. Bunlar dışında benim şu an için gördüğüm tek eksiklik, başkanlar kısmında birkaç eski başkanın görev süreleri ile ilgili bir kaynak bulamamam. Bununla ilgili elimden geldiği ölçüde araştırma yaptım ama maalesef bir sonuca ulaşamadım. Bizzat mahkeme ile de görüşmeye çalıştım ama bir sonuç alamadım. Bunun dışında diyebileceğim bir şey şu an için yok. --justinianus | mesaj 15.14, 16 Mayıs 2021 (UTC)
  Şimdi de çok uzun oldu mesela :D Kısa kesmekte fayda var, çok fazla detaya girmemek lazım aynı zamanda. Mesela yapısının değişimi yaşandığında "değişti" diyerek geçiştirmek yeterli. Binlerce yıllık tarihe sahip ülke maddelerinde bile oldukça kısa özetler yapıyoruz. NanahuatlEfendim? 23.54, 17 Mayıs 2021 (UTC)

Zamanda sonlu farklar yöntemi[kaynağı değiştir]

Merhaba,
Anten mühendisliği ve fizikte sıklıkla kullanılan FDTD yöntemi ile ilgili içerik ekledim. İngilizce Vikipedi'deki maddeyi bazı kısımlarda referans alsam da madde içeriğini direkt konuyla ilgili önemli kitap kaynakları ve akademik makaleler üzerinden düzenledim. Aşırı teknik formülleri eklememeye özen gösterdim; bunun dışında bazı ilgili görselleri ve Türkçe yazılı grafikleri ekledim. Ayrıntıların yeterli seviyede olduğunu ve ilgili temel konseptlerin büyük bir çoğunluğunun linklendiğini düşünüyorum. Görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Myxomatosis57 21.01, 1 Ocak 2021 (UTC)

 • Yorum Yorum Ellerinize sağlık. Sanki İngilizce Vikipedi'deki maddede bizimkinden çok bilgi var, özgün araştırma vs. olduğu için bilinçli olarak mı eklemediniz? Eğer öyle değilse içeriğin geliştirilmesi adına biraz çeviri yaparsanız iyi olur, ve oyumu desteğe çeviririm. Bundan başka bir şey göremedim. -ǿtura Flag of Turkey.svg 12.00, 6 Ocak 2021 (UTC)
  • Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Açıkcası İngilizce makaleyi bazı açılardan sorunlu ve eksik bulduğum için giriş bölümü dışında direkt bir çevirisini yapmak istemedim; örnek olarak kronoloji tablosu ve "popularity" bölümü her ne kadar maddede referans gösterilse de kelimesi kelimesine Taflove ve Hagness'in konu ile ilgili kitabından alınmış ve bazı kısımlarda bahsettiğiniz gibi özgün araştırma ile kaynaksız ifadeler var. Bu ifadeleri daha çok özet bir şekilde uygulama ve yöntem bölümlerine yedirmeye çalıştım; buna karşın yöntemin avantaj ve dezavantajları ile ilgili daha detaylı içerik ekleyebilirim ve uygulama kısmını fazla teknik detaya girmeden daha genişletebilirim. Myxomatosis57 18.05, 6 Ocak 2021 (UTC)
  Myxomatosis57 Kusuruma bakmayın, yazdığınızı şimdi görüyorum. Bir dahakine beni pinglerseniz bildirim gelir, hızlı bir yanıt veririm. Biraz içerik eklemişsiniz zaten, ama şuanki yorgunluğumla gözümden kaçırmıyorsam dediklerinizi henüz yapmamışsınız. İngilizce Vikipedi'deki maddeye de bir göz gezdirdim, eğer dediğiniz gibi yöntemin avantaj ve dezavantajları ile ilgili daha detaylı içerik ekler ve uygulama kısmını genişletirseniz maddenin KM standartlarına ulaşacağına inanıyorum. Bu durumda ben de maddeye hakettiğini düşündüğüm destek oyunu vereceğim. -ǿtura Flag of Turkey.svg 18.12, 8 Ocak 2021 (UTC)
 • Destek Destek Maddede daha sonra yapılan gelişmeler neticesinde artık KM standartlarını karşıladığını düşünüyorum. Ellerinize sağlık. -ǿtura Flag of Turkey.svg 19.18, 9 Ocak 2021 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. VP:BEK'e uygunsuz olan kısımlar var; birçok iç bağlantı atlanmış, birçok kavramın İngilizce karşılıkları verilmiş (bunlar kesinlikle kaldırılmalı, Türkçe Vikipedi'deyiz). Giriş kısmı yetersiz gözüktü, maddenin tamamını özetleyici şekilde olması lazım (biçem açısından da Vikipedi:Biçem el kitabı/Giriş bölümü sayfasının incelenmesinde fayda var).--NanahuatlEfendim? 09.11, 10 Şubat 2021 (UTC)
  • Nanahuatl, yorumlarınız için teşekkür ederim. Bazı kilit kelimelerin İngilizce karşılıklarını vermemin nedeni bu konuda Türkçe akademik literatürün yok denecek kadar az olması ve terimlerin genel literatüre İngilizce kısaltmaları ile geçmesiydı. Önerileriniz doğrultusunda maddeden kaldırdım.
Giriş kısmını ise önerileriniz doğrultusunda genişlettim. İç bağlantıları olabildiğince linklemeye ve eksik maddeleri tamamlamaya çalıştım; iç bağlantıların büyük ölçüde linklendiğini düşünüyorum. Biçem el kitabına uymayan diğer kısımları biraz daha açabilirseniz o doğrultuda düzeltmeler yapabilirim. Myxomatosis57 14.56, 13 Şubat 2021 (UTC)
 • Uzun bir zaman sonra maddeyi okudum, birtakım düzenlemeler yaptım. Zaten konuyu ele alış biçimi ve kaynakların kullanımı bakımından kusursuza yakın. Böyle maddelere ihtiyacımız var. Bu alanlarda diyebileceğim bir şey, ekleyebileceğim bir husus bulunmamakta -ki zaten yetkin de değilim. Yanlışım yoksa @Superyetkin ile @Sayginer'in ilgisini çekebilecek bir konu olduğundan kendilerine de bildirim göndermek isterim, isterlerse değerlendirme yaparlar.

Biçimsel olarak bazı düzenlemelerde bulundum. Birçok noktada aynı kelimeler sık sık tekrar ettiğinden çok az akışkanlık problemi vardı yer yer, elimden geldiğince giderdiğimi düşünüyorum. Uygunsuz olduğu düşünülen yerler olursa konuşuruz, problem değil. Spesifik olarak, "Kane S. Yee, Maxwell denklemleri için geliştirdiği kafes algoritması ile ilgili makaleyi 1966 yılında IEEE Transactions on Antennas and Propagation dergisinde yayımlanmıştır" cümlesinin yeri konusunda emin olamadım. Tarihçe başlığında olsa daha uygun olmaz mıydı? Keza halihazırda bulunduğu başlıkta daha çok teknik konulardan bahsedilmekte.

Akleman kaynağı ne kadar güvenilirdir böyle bir konuda? Doktora tezi olsa tamam derdim de yüksek lisans olunca güvenilir gelmedi. Alternatif, daha güvenilir kaynaklar illa ki vardır, bence değiştirilmesi daha yerinde olacaktır.

"Mükemmel eşlenmiş katman" (en:Perfectly matched layer), maddenin tam olarak anlaşılabilmesi adına açılsa fena olmaz bence.

Son olarak, dış bağlantılar kısmındaki açık kaynak yazılımların kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Zira dış bağlantılar kısmı, bir konu hakkında okurlara ek bilgi sunan bağlantıların derlendiği bir başlık. Bu şekilde okura ek bilgi sunmuyor, daha çok bir rehber görevi görüyor. Ansiklopedik açıdan bakıyorum, yoksa bir ansiklopedi olmasak elbette faydalı olacaktı :) Sosyal medya maddesinde Facebook, Twitter gibi sitelerin listelenmesine benzettim.--NanahuatlEfendim? 23.41, 8 Nisan 2021 (UTC)

Zinfandel[kaynağı değiştir]

Merhaba, önemli şaraplık üzüm çeşitlerinden birisi olan "Zinfandel" üzümünü bu maddede detaylı bir şekilde ele almaya gayret gösterdim. Kaliteli madde olan İngilizce sayfası temel alınarak madde çevirisi, tüm kaynaklar tekrar taranarak ve ek kaynaklar, bilgiler eklenerek genişletilmiştir. Madde'de kullanılan veriler mümkün olduğunca en güncel veriler kullanılarak yenilenmiştir. Görüşlerinize saygılarımla sunulur. --Kemalcan (mesaj) 11.42, 22 Kasım 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. İlk bakışta, giriş kısmı gözüme çarptı. Giriş kısmı, maddenin tamamının bir özeti niteliğinde olmalı, dolayısıyla burada yer alan bilgilerin alt kısımlarda da yer alması lazım, kaynak gösterimi olmaması lazım. 3 numaralı kaynak mesela sadece girişte var, ilerleyen kısımlarda yok. VP:BEK'e göre bağlantı düzenlemeleri yapılmalı (bağlantı verilmeyen maddeler var, sık tekrarlanan bağlantılar var). Bunların yanı sıra, kaynaksız kısımlar göze çarpıyor, zaten kolayca görülebilir bu kısımlar. Özellikle aromalar ve tatlardan çokça bahsedildiği için kullanılan dilin, ifadelerin özenle seçilmesi ve subjektiflikten kaçınılması lazım. Kısacası, bilen birisi ya da birilerinin tedrisatından geçmesi şart diye düşünüyorum maddenin :)--NanahuatlEfendim? 08.09, 8 Aralık 2020 (UTC)
Nanahuatl Yorum ve değerli değerlendirmelerin için çok teşekkürler. İlk fırsatta bahsettiğin noktaları iyileştirmeye çalışacağım. --Kemalcan (mesaj) 08.41, 8 Aralık 2020 (UTC)
Arkadaşlar, Nanahuatl'un bahsettiği değerlendirmeler üzerine bazı iyileştirmeler yaptım. 5 yeni kaynak, kaynaksız yerlere kaynak ekleme, girişi biraz toplama madde içi bağlantıları düzenleme vs... Okuyan arkadaşlar lütfen değişiklik yapmakta çekinmesinler. Diğer dillerden daha kapsamlı ve güncel bir madde oluyor. Şimdiden Herkesin emeğine sağlık.--Kemalcan (mesaj) 13.54, 11 Aralık 2020 (UTC)
Teşekkür ediyorum. Giriş kısmı aynı, oraya dokunulmamış. Bazı kaynaklandırmalar var, kaynak biçimlerinin standart bir şekilde düzenlenmeleri gerekiyor yalnız, kaynak gösterimi bir "külfet" olarak değil, "nizami gösterilmesi gereken bir zorunluluk" olarak algılanmalı (yayımcı "web.archive.org" denilmiş, yazar bilgileri, sayfa bilgileri girilmemiş çoğu yerde vs). NanahuatlEfendim? 16.59, 27 Aralık 2020 (UTC)
Haklısın Nanahuatl, kaynak biçimlerini yarın halledeceğim. Çok teşekkürler. Değişiklikleri yapınca tekrar bilgilendirme yaparım. --Kemalcan (mesaj) 16.59, 28 Aralık 2020 (UTC)
Nanahuatl Kaynakçayı düzenledim ve girişi biraz topladım. Müsait bir zamanda inceleyebilirsen çok sevinirim. Teşekkürler. --Kemalcan (mesaj) 10.13, 30 Aralık 2020 (UTC)
 • Ara ara bakıyordum. Emek verdiğim bir madde oldu ancak değerli Nanahuatl dışında bir yorum alamadım. Açıkçası bu sayfalarda yorum yapan katılımcı sayısını bir şekilde arttırmak lazım. Bu bölümler topluluğun atar damarları. Gördüğüm kadarıyla bir yorum gelmeyecek, şimdilik ilgili sorumlu adaylığı kapatabilir. Teşekkürler... --Kemalcan (mesaj) 18.20, 4 Şubat 2021 (UTC)
  @Kemalcan, siz de diğer adaylıkları okuyup incelerseniz en azından bir adım atılmış olunur bu konuda. Ben elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum ama her konuya doğal olarak hakim olmayan birisiyim ve elimden geldiğince, anladığım kadarıyla değerlendirmeye çalışıyorum. Ne kadar çok kişi gözden geçirirse kalitemiz o kadar yükselecektir :) NanahuatlEfendim? 18.45, 4 Şubat 2021 (UTC)
 • KMA reformunu yapmasak dahi tek bir detaylı görüşle KMA'ların kapatılabilmesi gerektiğini düşünüyorum aslında. @Nanahuatl, senin son görüşün ne yönde? Tamamdır dersen ben de bir çabucak okuyayım, ben de tamam dersem sorumlulara sesleneyim. Konusu değişik ve ilginç bir KM, anasayfaya kazandıralım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.06, 4 Şubat 2021 (UTC)
  Bir süre sonra okuyabilirim şu an o berraklıkta değil aklım :D NanahuatlEfendim? 19.09, 4 Şubat 2021 (UTC)
  Konu itibarıyla berrak olmayan kafayla en iyi okunur aslında :) Tamamdır, bu günlerde okuyacak olursan pinglersin beni. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.11, 4 Şubat 2021 (UTC)

Yorum Yorum Kemalcan öncelikle eline sağlık. Birkaç düzenleme yaptım, kontrol edersen iyi olur. Birkaç da sorum mevcut.

 1. " 2001 yılında Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan DNA araştırması sonucunda, Hırvatistan'ın Dalmaçya kıyılarında keşfedilen ve yerel halk tarafından" şeklinde başlayan cümledeki araştırmayla takip eden cümledeki Plavac Mali'yle ilgili yapılan araştırma aynı mı? Ona göre bir düzenleme yapmak istiyorum akıcılık açısından.
 2. "Avrupa (MÖ 6000 - 1870)" başlığında Primitivo yeni bir paragrafta olduğu ve Hırvat üzümü oluşuna direk dikkat de çekilmediği için çok kopuk kalıyor. Neden orada olduğunu anlamak için gidip "Primitivo, Crljenak Kaštelanski ve Tribidrag ile olan ilişkisi" başlığına baktım. Özette kısaca geçmiş ama çok fazla tanıdık olmayan kelime bir noktadan sonra takip etmeyi zorlaştırıyor diye düşünüyorum. Primitivo paragrafının başına "Diğer eşdeğer çeşidinin de adı olan Primitivo terimi..." benzeri bir bağlama yapabilir miyiz?
 3. Bir üzüm çeşidini başka bir bölgeye dikince bunu klonlamak diye mi tabir ediyoruz?
 4. "Sullivan, William Robert Prince'in" şeklinde başlayan cümledeki Sullivan daha önce geçmiyor metinde, bu kişi soyadıyla direk tanınması gereken biri mi? Değilse ilk geçtiği yerde en azından adını da vermek daha iyi olabilir.

Konu güzel olmakla birlikte çeviri konusunda bazı sıkıntılar olduğuna inanıyorum. Konuya hakim değilim ancak bazı ifadelerde kimin ne dediğini anlamak zor oldu. Şimdilik düzenleme yaptığım yere kadar okuyabildim ama genel bir tekrar okuma ve düzenleme iyi olacak gibi hissediyorum. ----anerka'ya söyleyin 18.30, 8 Şubat 2021 (UTC)

@Anerka Öncelikle çok teşekkürler Anerka, akıcılık konusunda sizin gibi tecrübeli vikipedistlerin desteğiyle bazı cümle yapılarını değiştirerek çözebiliriz. Şimdi sorularınız bir kısmına cevap vermeye çalışacağım. Diğer sorularınıza daha berrak bir zihinle cevap verebileceğim, lütfen kusuruma bakmayın.
 • Plavac Mali ile Zinfandel ilişkili. Bu araştırma sonucunda aslında Zinfandelin Plavac Mali'nin atası olduğu ortaya çıkıyor. Oluşturduğum şu maddeden bakabilirsiniz. [1] Ayrıca ilişki şu kısımdan detaylı okunabilir. "Primitivo, Crljenak Kaštelanski ve Tribidrag ile olan ilişkisi"
 • Üzüm çeşidinin farklı klonları olabiliyor. Verim, şarap stili, bölgelere uyum açısından farklı özelliklere sahipler. Bu klonlar genelde sayı ile ifade edilir, atıyorum mesela Cabernet Sauvigonon'un 19 kayıtlı klonu var (Cabernet 15, Cabernet 170 vs). Kısaca bir bölgeye o üzüm çeşidini ekince klonlamak demek olmuyor. O üzüm çeşidinin o klonu o bölgeye daha iyi uyum sağladığı için ::seçiliyor. --Kemalcan (mesaj) 19.11, 8 Şubat 2021 (UTC)
 • Avrupa (MÖ 6000 - 1870)" başlığı... Bu bölüme önerin üzerine bir cümle ekleyerek bağlantı kurmaya çalıştım, müsait bir zamanda bağlantı kurma açısından bakarsan sevinirim.
 • Sullivan'ın adı metine eklendi. (Ek okumalarda kitap olarak verdiğim için gözümden kaçmış.)
@Anerka Yukarıda açıkladığım klon sorun üzerine bende metine tekrar göz attım, tüm metinde bazı yerlerde sehven yanlış yazdığım tür ifadelerini çeşit olarak güncelledim. (Tür Vitis Vinifera, çeşit Zinfandel vs.) Teşekkürler.--Kemalcan (mesaj) 03.17, 9 Şubat 2021 (UTC)
 • Maddeyi inceledim. Biçim açısından kesinlikle VP:BEK ile Türkçe dilbilgisi ve imla kurallarına hakim birisinin ya da birilerinin elinden geçmesi gerekiyor. Öncelikle, "zinfandel" kelimesindeki "z" harfinin büyük yazılması için bir neden bulunmuyor. Tüm üzüm/şarap türleri için bu hataya düşülmüş. Bununla birlikte italik yazılmış olanlar da var, yazılmalarını gerektirecek bir durum yok. Giriş kısmı, tüm maddenin özeti niteliğinde olmalı, dolayısıyla buradaki bilgiler alt kısımlarda da yer almalı ve bu yüzden giriş kısmında kaynak kullanımı gereksiz. Giriş bölümü maddeyi özetliyor mu? Soru işareti. Mesela tarihinden bahsedilmemekte, hukuki sorunlarına değinilmemekte. Ayrıca girişteki paragraflandırmada sorunlar var, konu devam ederken paragraf ayrılmış mesela ve akıcılık düşmüş. Kip kullanımlarında sorunlar var, "-mektedir"ler, "-yor"lar, "-di"ler çok karıştırılmış, akıcılık düşmüş yine ("gene" değil :). "Sinonimler" gibi "diğer" gibi başlıklar ile içerikleri uygunsuz, bir-iki cümlelik (ilkinde cümle bile yok) başlıklar oluşturmamak lazım. Madde kapsam açısından gayet yerinde bence, burada bir sorun göremedim. Yalnızca yazım konusunda eksiklikleri mevcut ve bayağı bir eksiklik mevcut. İtalya'daki yayılımından neden bahsedildiğini de anlayamadım (konunun uzmanı değilim, uzaktan yakından alakamın olmadığını da not düşeyim).--NanahuatlEfendim? 08.49, 23 Şubat 2021 (UTC)
Nanahuatl Çok teşekkürler Nanahuatl, İtalya'daki yayılım çok önemli üzümün kökeni araştırılırken önceleri Zinfandelin İtalya'dan Amerika'ya getirildiği (İtalya'daki adı Primitivo) düşünülüyordu. Hırvat köken çalışmaları sonrasında bu görüş geçersiz oldu, ayrıcı üzümün ana üretim bölgesi olduğu için detaylandırılmış durumda. Tarih kısmından direk paylaşıyorum;
"Adı, üzümün diğer çeşitlerden daha erken olgunlaşma eğilimine atıfta bulunan primativus veya primaticcio terimlerinden türemiştir. Bu ismin, Zinfandel teriminin ilk belgelenmiş kullanımından 40 yıl sonra ortaya çıkması, daha önceleri Primitivo'nun Atlantik'in ötesinden (Kaliforniya), İtalya'ya getirildiğini öne sürmekteydi, ancak bu hipotez, asmanın Hırvat kökeninin keşfedilmesinden sonra geçersiz olmuştur."
Dil ve yazım konusunda Nanahuatl'ın değindiği konulara başka bir gözde bana yardımcı olursa çok sevinirim. Ben fırsat buldukça elimden geldiği kadarıyla değinilen hataları düzeltmeye çalışacağım.--Kemalcan (mesaj) 11.53, 24 Şubat 2021 (UTC)
Not: Çeşit adlarının baş harfi düzeltildi. --Kemalcan (mesaj) 12.45, 24 Şubat 2021 (UTC)
@Nanahuatl, çeşit isimleri için neden küçük harf kullanılmalı? Bildiğim/görebildiğim kadarıyla şarapçılık literatüründe çeşitler özel isim olarak kullanılıyor. Bir Sauvignon blanc'ın, bir Chardonnay'nin küçük harfle yazıldığını hele hiç düşünemiyorum. Bir dek TDK "öküzgözü" falan gibi küçük harfle kullanmakta ancak onlar da tek referans kaynağımız değil malum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.49, 3 Mart 2021 (UTC)
Zira takson adlarının Türkçe karşılıkları büyük harfle başlamıyor Türkçede. İngilizcede başlıyor mesela. @Mskyrider diyebilir yanılıyorsam. NanahuatlEfendim? 05.52, 3 Mart 2021 (UTC)
Eğer neye değindiğini yanlış anlamıyorsam İngilizcede de takson adları büyük harfle başlamıyor. Burada bizim için önemli olan Türkçe ziraat/şarapçılık literatürü değil mi? Bunlarda da üzüm çeşitleri hep büyük harfle başlatılıyor görebildiğim kadarıyla. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.51, 5 Mart 2021 (UTC)
Aktif gördüğüm için Fagus'da cevap verebilir belki. --Kemalcan (mesaj) 11.57, 11 Mart 2021 (UTC)
Ekilmek sözcüğü yerine dikilmek kullanmak daha doğru olur neden: çünkü tohum ekilir, belirtilen üzüm çeşidinin tohumu direk toprağa atılarak yetiştirilmiyor. Daha çok bu çeşitler çelik ve daha az yaygın olarak aşıyla üretilir. Latince tür adları italik yazılır daima iki kelimeden oluşur ve ilk kelimesinin baş harfi yani cins adı daima büyük harfli olur. --Fagusmsj 12.32, 11 Mart 2021 (UTC)
Fagus çok teşekkürler, burada merlot, cabernet sauvignon, shiraz vs. gibi dikilmiş çeşit adlarını cümle içinde nasıl yazmalıyız. Büyük harfle mi küçük harfle mi kullanılmalı? Kesme işaretleri ayrılmalı mı? Sizin bu konuda bir görüşünüz var mı? --Kemalcan (mesaj) 12.40, 11 Mart 2021 (UTC)
çeşit veya kültivarın (botanikçiler kültivar terimini kullanılır, örneğin mavi ladinin bir çeşidi denmez mavi ladinin kültivarı denilir ziraat ürünlerinde çeşit terimini kullanmak uygundur.) baş harfi her zaman büyük yazılmalı ama italik olmamalı. Eğer tür adıyla birlikte kullanılacaksa örneğin Vitis vinifera 'Zinfandel' şeklinde yazılmalıdır. --Fagusmsj 12.47, 11 Mart 2021 (UTC)
 • Sinonimler yerine madde başında terminoloji gibi bir başlık daha uygun olacaktır. Burada da terimleri sırayla dizmek yerine cümle haline getirilmesi gerekir. Örneğin "x, y, z A dillerinde bu şarap için kullanılan terimlerdir" gibi--Visnelma (mesaj) 13.58, 28 Mart 2021 (UTC)
Visnelma Bilimsel sınıflandırmada sinonim kullanılır. Şuradan inceleyebilirsin.Sinonim (taksonomi) Teşekkürler --Kemalcan (mesaj) 10.42, 30 Mart 2021 (UTC)
@Kemalcan Vikipedi'de sinonim diye bir başlığın kullanıldığını hiç görmedim, üstelik bir açıklamada bulunmadan kelimeleri yan yana sıralamak pek bir şey ifade etmiyor. Bunun için bilgi kutusunu kullanman daha uygun olabilir.--Visnelma (mesaj) 11.18, 30 Mart 2021 (UTC)
Ayrıca "Primitivo, Crljenak kaštelanski ve Tribidrag ile olan ilişkisi" gibi bir başlığın konu hakkında daha önceden bilgisi olmayan birine çok bir şey ifade edeceğini düşünmüyorum. Daha uygun bir başlık seçilebilir.--Visnelma (mesaj) 11.21, 30 Mart 2021 (UTC)
Visnelma Merhaba neriniz üzerine tüm sinonimleri bilgi kutusuna aldım. İkinci öneriniz ile ilgili ise başlıktan ziyade başlığın altındaki bölümü okuduklarında ilişkiyi anlayacaklardır. Okuduklarında anlaşılmıyorsa sizin önerilerinizi alabilirim. --Kemalcan (mesaj) 11.38, 30 Mart 2021 (UTC)
Ne kadar anlaşıldığı konusunda diğer Vikipedistler de yorum yaparsa öne göre karar verelim.--Visnelma (mesaj) 11.42, 30 Mart 2021 (UTC)
Zinfandel ya da Primitivo, şarap yapımında kullanılan kırmızı bir üzüm çeşididir. MÖ 6000 civarında yetiştirilmeye başlanan Vitis vinifera türü içerisinde yer alan Zinfandel, DNA analizleri neticesinde, genetik olarak Hırvat üzümleri Crljenak kaštelanski ve Tribidrag ile 18. yüzyıldan beri Puglia, İtalya'da geleneksel olarak yetiştirilen Primitivo çeşidine eşdeğer olduğu ortaya konulmuştur. Maddenin ilk giriş cümlesi. --Kemalcan (mesaj) 11.43, 30 Mart 2021 (UTC)
 • Uzun zaman sonra adaylıklara dönebiliyorum, aradaki kopukluk için özür dilerim öncelikle. Detaylı bir incelemeyi en sonunda gerçekleştirme fırsatı bulabildim. Dikkatimi çeken hususlar şu şekilde (aynı şeyleri söylersem görmezden gelin, tekrar okumak istemedim yukarıda yazanları ve şu sürüm üzerinden konuşuyorum):
 1. Giriş kısmının Vikipedi:Biçem el kitabı/Giriş bölümüne uygun olarak düzenlenmesi şart. Girişler, tüm maddenin özeti niteliğinde olmalı. Bu da demek oluyor ki orada yer alan içerik, zaten alt kısımlarda daha detaylı bir şekilde yer almakta. Bundan ötürü kaynak kullanımına gerek yok, kullanılmaması lazım. İkinci olarak, konu akışı devam ederken paragraf ayrımı yapmamak (ikinci ve üçüncü paragraflara lafım). Bununla birlikte ilk paragraf, tanımın yanı sıra en temel bilgilerin yer alması gereken bir paragraf olması gerekirken tarihçe kısmı anlatılmış. Giriş kısmında paragraf düzeni:
  Tanım ve ana bilgiler
  Tarihçe
  Üretimi ve yayılımı/türleri
  Varsa diğer kısımlar
  şeklinde olabilir (maddenin genel başlık düzenine uygun olarak).
 2. Göreller, biraz fazla büyük gözüktüler ve başlıklarla ilişkisiz yerde bazıları. Uygun yerlere, "kullanıcılara görsel açıdan ek bilgi sağlayacak şekilde" yani tekrara düşmeden, Anıtkabir'daki galeriler gibi galeri kullanımları da uygulanması düşünülebilir.
 3. Web kaynaklarının, ileride erişilemez olmalarını önleme amacıyla kaynakların arşiv bağlantıları eklense iyi olur.
 4. Yiyecek-içecek maddelerini ansiklopedik ve objektif dil kullanarak yazmak zordur, anlarım. Hele şarapla alakalı bir maddeyse biraz daha da fazla olur bu durum. Ancak "damakta tatlı bir bitişi vardır" gibi, "damakta sulu ve erken içim olgunluğuna ulaşması ile ünlüdür" ifadeler biraz fazla. "Ünlüdür" denilmez mesela, kişisel yorumdan kurtarılabilir o ifade. Mesela "Bu olgun tam gövdeli şaraplarda, tatlı çilek reçeli, kır çiçekleri ve siyah böğürtlen aromaları hissedilir" ifadesi uygun, "hoş bir aroma bırakır" gibi yoruma girilmemiş.
 5. "Sonoma, San Joaquin" ile başlayan kısım kaynaksız.
 6. Şarap türlerinin yazımında bir kafa karışıklığı, tutarsızlık söz konusu sanıyorum. Türkçe olmayan cins adları, Vikipedi'de italik yazılıyor. Türkçede, yabancı cins adlarına gelen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılıyor (özel adlara gelenler zaten ayrılıyor). Maddede bir italik bir düz, bir kesme işaretli bir işaretsiz yazımlar var. Bir standart yakalanması lazım.
 7. Ani kip geçişleri çok fazla ve bu da akışkanlığı ciddi oranda düşürmekte. "... olabilir ... edilmiştir", "sürer ... sürülüyor ... durulabilir", "etti ... göstermektedir" gibi çok keskin geçişler mevcut. Bunlarda mümkün mertebe standart yakalanırsa daha akışkan bir metin olacaktır.--NanahuatlEfendim? 07.44, 15 Mayıs 2021 (UTC)