Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Pillars of Eternity[kaynağı değiştir]

Madde, İngilizce Wiki'de kaliteli madde ve Türkçe'ye İngilizce'den tamamen çevrilmiş. Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kaliteli madde olması gerektiğini düşünüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:32, 31 Ağustos 2017 (UTC)

 • Destek Destek Aday gösteren kişi olarak. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:32, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi oluşturan ve çevirisini yapan olarak. --Wakeup12 (mesaj) 15:05, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Üstü kapalı kontrol ettim de noktadan hemen önce verilen kaynakları noktadan hemen sonraya taşısanız iyi olur. --Turgut46 17:41, 31 Ağustos 2017 (UTC)
@Turgut46 Evet Yapıldı-SunSoldiers (mesaj) 18:33, 31 Ağustos 2017 (UTC)
Face-smile.svg Teşekkürler--Wakeup12 (mesaj) 08:03, 1 Eylül 2017 (UTC)
 • Destek Destek-SunSoldiers (mesaj) 18:33, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Seçkin madde olan The Last of Us ile kıyasladım ister istemez. Ödüller kısmında boraz düzenleme şart, verilmesi gereken iç bağlantılar verilmemiş, İngilizce kategori adları olmamalı. Devam oyunu, genişleme paketi gibi açılması elzem olan maddeler mevcut. Görsel yönden çok yetersiz, tanıtım resmi gibi oyina dair bir bilgi sunmayan görsel kaldırılmalı. Oynanışa dair, grafiklere dair görsel olarak hiçbir bilgi alamıyoruz. Telaffuz kısmı bu şekilde değil, IPA alfabesine uygun şekilde olmalı, yoksa kaldırılmalı. Biraz daha işi varmış adaylık öncesinde.--RapsarEfendim? 18:48, 4 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar, telaffuz kısmı Evet Yapıldı. --Евунтиаmesaj 13:45, 9 Eylül 2017 (UTC)
@Rapsar Selam. Yorum icin tesekkurler. Bahsettiginiz madde seckin madde olarak isaretlenmis. Kaliteli madde adayliginin daha esnek oldugunu düsünüyordum. Ingilizce ve Türkce'deki kaliteli madde adaylik kosullari farkli mi? Cünkü ilk mesajda da belirtildigi gibi, Ingilizce madde kaliteli olarak isaretlenmis. Ingilizce kategori sorunuzu anlayamadim. Bunlar sanirim düzeltilmisti. Ayrica tanitim resmi zaten gelistirilme sirasinda yayin öncesi resmi. --Wakeup12 (mesaj) 14:59, 5 Ekim 2017 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin konusu cidden çok ilginçmiş, bilim kurgu filmi yapılabilirmiş. Maddenin çevirisi iyi fakat kırmızı bağlantılar açılırsa tadından yenmez. 26. 27. 28, 29, 47, 48, 49 vs. açıklamalı kaynakların çevirisinin yapılması taraftarıyım. Ellerinize sağlık. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:31, 18 Eylül 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski) Teşekkürler. Kırmızı bağlantıların tamamını açtım. Wakeup12 (mesaj) 08:49, 12 Ekim 2017 (UTC)
@Wakeup12, pingin gelmemiş. Yeni gördüm yorumu. Ellerine sağlık. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 12:19, 14 Ekim 2017 (UTC)
 • PlayStation 4 ile Xbox One sürümleri ile ilgili bilgiler eklenebilir mi? Bir de "manevi takipçi" terimi kullanılan bir terim değil, bunun için illa ki yerleşmiş bir terim vardır, sektörü takip edenler bilir muhtemelen :)--RapsarEfendim? 06:31, 24 Ekim 2017 (UTC)
@Rapsar Eklenmesini istediğin belirli bir şey var mı? Maddenin özgün dilinde tarihler dışında bir şey yok. Onları da eklemiştim :). Manevi takipçi terimini doğrudan çevirerek kullandım. Ama anlamı: "temsili devam oyunu." Mesela, oynanışı aynı, ancak aynı oyunun serisi değil. Örneğin, Grand Theft Auto oyunlarının her sonraki sürümü, devamı. Ancak bana göre Saints Row GTA'nın bir manevi takipçisi. Aynı şekilde görevler, araç kullanımı vs. var. Tabii kelime önerilerine açığım. Ardından spiritual successor maddesini de açabiliriz. Wakeup12 (mesaj) 12:04, 25 Ekim 2017 (UTC)
Yayın bilgisi, farklılıklar vs. Ne anlama geldiğini biliyorum, Red Dead Redemption maddesinde de karşıma çıkmıştı :) Türkçe kaynaklara bakmak lazım.--RapsarEfendim? 16:34, 25 Ekim 2017 (UTC)
@Rapsar BioShock sayfasında, fikren devamı diyor. Bu nasıl? Wakeup12 (mesaj) 16:33, 3 Kasım 2017 (UTC)
 • Destek Destek Madde son derece okunaklı ve bana kalırsa gerekli şartları sağlıyor. Emeğinize sağlık.--By erdo can • msj 19:53, 2 Şubat 2018 (UTC)
 • Karşı Karşı Şu an için olumlu bakmıyorum. İmla hataları, tutarsızlıklar, yazım hataları, biçem el kitabına aykırı içerikler çok fazla. Bazı oyun kavramları Türkçeye çevrilmiş, bazıları çevrilmemiş, tutarsızlıklar var (oyun terimi olanlar çevrilebilir ama becerileri anlatan kısım çevrilmemeli mesela). "Kağıt Kalem RYO Sürümü" nedir mesela? "nostaljik bir hayran kitlesine hitap ederken, kendi liyakatinde "mükemmel" bir rol yapma oyunu olduğunu ve ayrıca "yıllardır" çıkan en iyi izometrik rol yapma oyunu olduğunu belirtti." çok anlamsız bir cümle, çok zorlama çeviri. "Obsidian'ın şimdiye kadar en iyi oyununu Pillars of Eternity ile yaptığını ve bunun ilham aldığı oyunların layık bir türevi olduğunu yazdı" keza öyle. Eleştiriler kısmı her zaman zordur, birebir çeviri yapmamak gerekmekte, yeri gelir ekleme yapılır yeri gelir çıkarma yapılır yeri gelir cümleler bölünür vs. "Sağlık havuzu" denmiş, Türkçede kullanılan bir ifade değil kesinlikle. "Kabaca İspanya'nın büyüklüğünde bir alanda gerçekleşir" derken, gerçek bir yer ile nasıl kıyaslanabilir? Kıyaslama zaten gereksiz, o başka (kafamıza göre İspanya ile benzer yerleri de ekleyelim mesela). "Eora'nın her yerinde tarafları bölen büyük bir faktör, ruhların sadece metafizik soyutlamalar olmadığı; aktarılabilir, depolanabilir veya kalıplanabilir nitelendirilebilir ve ölçülebilir nesneler olduğunun yeni bilimsel keşfidir" ifadesi yine başka bir örnek, anlaşılamayan bir cümle. Bu gibi sıkıntılar maddenin genelinde mevcut olunca madde anlaşılamıyor.--RapsarEfendim? 20.19, 7 Mart 2018 (UTC)
Tekrar bakacagim. Yorumlar icin tesekkurler :). --Wakeup12msj 08.47, 3 Mayıs 2018 (UTC)

Kiraz Mevsimi (dizi)[kaynağı değiştir]

Maddenin kaliteli madde kriterlerini taşıdığını düşünüyorum. Belki dizinin yapımcı ve yönetmeninin maddelerinin olması bir sorun oluşturabilir. Ama o kişiler henüz KD olmadığından maddelerini de oluşturmak pek de doğru olmaz. Onun dışında bir sorun olmadığı kanaatindeyim... ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:01, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kaynaksız kısımlar kaynaklandırılmalı. İlk bölümde var mesela birçok kaynaksız yer, ödüllerde var vs. Kırmızı bağlantılar giderilmeli, kişiler KD değilse eğer verilen bağlantılar kaldırılmalı; ama KD ise bağlantılar açılmalı. Kültürel tepki'de çok uzun alıntılar var; doğrudan anlatımdan kaçınılarak bunlar dolaylı anlatım şekline getirilmeli ve tek paragrafa maksimum iki paragrafa düşürülmeli. Kaynakça Chicago Manual Style vb. kullandığımız kaynakça yöntemlerine göre düzenlemeli/gözden geçirilmeli; gazete isimleri hem kaynakçada hem de madde içinde italik olmalı. -MHIRM. 22:42, 15 Şubat 2017 (UTC)
  MHIRM, gazete isimlerini italik yaptım. Kültürel tepki'deki alıntıların uzun olanlarını dolaylı anlatıma çevirdim ve iki paragrafa düşürdüm. Kaynakça düzenlemeleri derken ne dediğinizi anlamadım, bütün kaynaklar kaynak şablonları ile yapıldığı için düzenleme yapılmasına pek gerek yok gibi. Kırmızı bağlantılar ile ilgileneceğim. Karakterlere bir kaynak ekledim karakterlerin açıklamalarının bulunduğu. Ama ben karakter açıklamalarını ve hikaye özetini kendim yazdığım için daha önce kaynak göstermemiştim. ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:28, 19 Şubat 2017 (UTC)
Gazeteciler.com ve haberler.com gibi sitelerin çok mecbur kalınmadıkça kullanılmaması gerekiyor çünkü bunlar haber üreten değil haber kopyalayan siteler. Haberlere Milliyet, Hürriyet her neyse gibi görece daha güvenilir kaynaklardan ulaşmak gerek. İç bağlantı kuralları gereğince Türk, müzisyen gibi sayfaya herhangi bir şey katmayan iç bağlantılar kaldırılmalı. Aynı şekilde Mynet de. "İkinci sezonun geri kalan bölümleri ise yine İstanbul'da çekilmeye devam etmiştir." diye bir kısım var mesela kaynak gösterilmemiş. Daha böyle çeşitli kaynaksız yerler mevcut, gözden geçirilse iyi olur. -MHIRM. 14:48, 24 Şubat 2017 (UTC)
@MHIRM, maddenin şu anki hali hakkında fikir belirtir misiniz acaba? ~ HastaLaVi2 (mesaj) 20:53, 26 Mart 2017 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Yapım kısmında diğer ülkelerle alakalı içerik var, o içerik uluslararası dağıtım kısmında yer alsa daha uygun olmaz mı?--RapsarEfendim? 18:18, 22 Ağustos 2017 (UTC)
  Yapıldı. ~ Z (m) 21:02, 22 Ağustos 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaliteli madde kriterlerini karşılıyor. Kırmızı bağlantıların kişilerin KD olmadığını düşününce pek bir sorun yaratacağını düşünmüyorum. --Tom Evuntiamesaj ♫ 13:37, 31 Ağustos 2017 (UTC)
 • Uluslararası dağıtım kısmında çelişkiler ve hatalar var. Metni bölüp, tabloyu araya koymak doğru değil. Malezya, Vietnam gibi ülkeler Uzak Doğu değil. Orada Pakistan demiş, Vietnam demiş ama tabloda bu bilgiler yok. Rusya, Bulgaristan, Polonya vs yayınları hakkında kaynak yok.--RapsarEfendim? 21:35, 13 Eylül 2017 (UTC)
  @Rapsar, o başlık gerçekten de bir karmaşa içerisindeymiş. Ama gerekli düzenlemeleri hem metinde hem de tabloda yaptım. Ülkelerde yayınlanma kaynakları olarak Türkçe yazılı kaynak bulamadığım için her diziyi yerel adıyla o dilin Google'ında arattım ve yerel kaynaklardan ekledim. Yani orada bulunan kaynaklar hep farklı dillerde. Zaten tek baktığım şey yayınlanma tarihi ve kanalı olduğu için Google çeviri yardımcı oldu. ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
 • Karşı Karşı Maddeki bilgiler ile kaynaklar uyuşmuyor gibi. Mesela dizinin saatinin 9 olacağı kaynağında yazmıyor. Ayrıca yazım dili de ansiklopedik gelmedi bana. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:24, 16 Eylül 2017 (UTC)
  @Hedda Gabler (eski), orada öyle bir sorun varmış. Zaten dizi 9'da yayınlanmıyordu ki. Aynı saatte devam etti. Tam olarak nerelerde tam olarak ansiklopedik olmamış yazım dili birkaç örnek verebilir misiniz acaba? ~ Z (m) 17:41, 16 Eylül 2017 (UTC)
  Kusura bakmayın ancak cevap verebildim. Öncelikle şunu söyleyeyim "Ellerinize sağlık." Madde gerçekten gelişmiş durumda. Maddeyle çok haşır neşir olunca insan bazen yinelenen kelimeleri, anlam düşüklüklerini filan fark edemiyor. Mesela:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'de yayınlanmaya başlamıştır.[12] "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra ise Cumartesi günleri yayınlanmaya başlamıştır.[13] Bunun sebebi ise 2 sezondur sürmekte olan Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayına dönmesidir. Karagül dizisinin asıl yayın günü cuma olduğu için Kiraz Mevsimi cumartesi gününe taşınmıştır.[14] Dizinin ikinci sezonu, Milliyet'in yazdığına göre 12 Eylül'de,[15] Sözcü'nün yazdığına göre 19 Eylül'de başlaması bekleniyordu.[16] Ama sezon 3 Ekim 2015 Cumartesi 20.15'te yayınlanmaya başlamıştır. 59. bölümde final kararı alınmıştır. Dizi, eski reytinglere ulaşamadığı için 59. bölümü ile kanal yönetimi tarafından yayından kaldırılma kararı alınmıştır.[17] Dizinin ilk sezonundaki reyting ortalaması 5.9 iken bu sezonda 3.11'e düşüş yapmıştır. Final bölümü 28 Kasım 2015 Cumartesi günü yayınlanmıştır.[18]

Düzelterek yazayım paragrafı:

Dizinin ilk sezonu 4 Temmuz 2014 Cuma akşam Saat 20.15'te yayınlandı. Cuma günleri gösterilen Fox dizisi Karagül'ün tekrar yayınlanmasıyla dizinin yayın günü "Aşk Çıkmazı" bölümünden sonra cumartesiye alındı. Dizinin ikinci sezonu 3 Ekim 2015'te Cumartesi 20.15'te başladı ve 28 Kasım 2015'te 59. bölüm ile final yaptı. Dizi, ilk sezonda 5.9; ikinci sezonda 3.11 reyting ortalamasına sahiptir.

--Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:20, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • Geç olsa da cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Şu anda hatamı çok net görüyorum. Bu maddeyi kaliteli hale getirmek için bayağı uğraştım ve kaynak bulmaya çalıştım. Çok da fazla yerde bahsi geçen bir dizi değildi yani kaynak bulma sorunu da vardı benim için. Ama en kısa zamanda bütün maddeyi baştan sona tekrar okuyup düzenlemeler yapmaya başlayacağım. Tekrar hatamı gösterdiğiniz için teşekkürler. ~ Z (m) 18:37, 18 Eylül 2017 (UTC)
 • @Hedda Gabler (eski), @Rapsar. Maddenin şu anki hali ile ilgili fikirleriniz neler? ~ Z (m) 23:25, 4 Ekim 2017 (UTC)
 • Bir türlü içime sinmedi madde :( Adam akıllı bilgi sunan kaynak azlığı doğrudur, katılmamam mükün değil; ancak maddede de detaylı bilgi sunulduğunu söyleyemem. Mesela yayından kalkış kısmı detaylandırılmış iyice, ama genel olarak yapım kısmı zayıf kalmış. Yine de kaliteli madde olamaz diyemem, okumam lazım bir kez daha.--RapsarEfendim? 06:48, 24 Ekim 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlere teşekkürler. Madde oldukça doyurucu içeriğe sahip. Kaynak kullanımı ise süper. Okurken hayran kaldığımı itiraf ediyorum. Ancak "Karakterler" başlığında “Öykü, hayata hep iyi tarafından bakmaktadır ve hiç pes etmeyen bir kişiliği vardır.” gibi bir ifade var ancak kaynakta böyle bir bilgi yok. "Hikâye" başlığında ise “İstanbul'un tipik orta hâlli bir mahallesi, baş karakterlerin çıkış noktası olmanın ötesinde direnmekte olduğu değişim ile olayların merkezindedir. Öykü'nün çocukluk aşkı Mete ve onun ortağı Ayaz arasında yaşadığı aşk ikilemi, yakın arkadaşı Şeyma'nın gizli oyunları ile iyice içinden çıkılmaz bir hâl alır. Çapkın bekâr Ayaz için ise Öykü'nün dünyasına girmesi gönlünü kaptırma riski de taşıyan eğlenceli bir oyun hâlini almıştır.” gibi madde yazarının kişisel değerlendirmesi olarak algılanabilecek ifadeler bulunuyor. Bu gibi sorunlar halledildiğinde kaliteli madde olmaması için engel göremiyorum. --Turgut46 01:43, 4 Şubat 2018 (UTC)

Ray of Light[kaynağı değiştir]

-seyit. 23:16, 14 Nisan 2016 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeğine sağlık. Genel olarak çok zorlama ve motomot çeviri hakim, beni çok rahatsız etti okurken. Daha önceki adaylıklarda bunu birçok kez belirttim, birçok kez tüm madde genelinde değişikliler de yaptım. Ancak aynı şey sürekli olarak karşım(ız)a çıkıyor. Biraz daha dikkat edilse, o kadar emek heba olmasa... Girişte düzenleme yaptım, orada bile bunlar var. Mesela "maceraperest" yerine "maceracı" gibi bir zorlama ifade kullanılmış. "Donanım"lı cümle, ille İngilizcedeki cümle yapısına sadık kalmak zorunluluğumuz yok, daha rahat bir cümle yapısı kurulabilir. "Kaydı olarak gelişti" yine birebir bir çeviri, zorlama duruyor ve rahatsız edici, gerek yok. "Albüm yayımlandıktan sonra, şarkıcının yeni müzikal yönüyle birlikte dünya genelinde takdir edildi." mesela, "müzikal yönü" kısmı birebir çeviri ve Türkçede pek bir şey ifade etmiyor. "Ticari anlamda Almanya, Avustralya, Birleşik Krallık ve Kanada gibi birçok ülkede bir numaraya yükseldi", yine birebir çeviri. "Ticari anlamda"? "Satış rakamları göz önüne alındığında" dedim, daha iyi bir anlam veriyor. Birebir çeviri olması zorunlu değil dediğim gibi. Maddenin tamamında bu hava hakim. Neyse, gözüme çarpan diğer husus da ambient müzik Türkçede kullanılan bir kavram mı? Ambiyans (ya da doğru yazımı nasıl ise o) kullanılıyor olmasın? Son olarak kaynakların arşivlenmesi lazım. Tekrar tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 19:13, 21 Nisan 2016 (UTC)
Yine mi gol olmadı be... -seyit. 21:24, 30 Nisan 2016 (UTC)
 • Destek Destek. Kapsamlı ve düzenli bir madde olmuş. Kaliteli madde olması önünde bir engel göremiyorum. --esc2003 (mesaj) 23:02, 31 Ekim 2016 (UTC)
 • Destek Destek Maddeye daha önce bakmıştım, KM olabilir. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 15:54, 13 Nisan 2017 (UTC)
 • Destek Destek Kaliteli madde olabilir. Elinize sağlık.--By erdo can • msj 19:58, 2 Şubat 2018 (UTC)
 • Pictogram conditionally voting support.svg Şartlı destek Madde oldukça güzel hazırlanmasına rağmen birkaç yerde düzeltmeler yaptım. Şu an tek sıkıntısını çok fazla kırmızılık olarak görüyorum. Elbette bağlantıların tamamının mavi olmasını bekleyemeyiz ancak kırmızı bağlantıların ciddi oranda azaltılması şart.--Śαвяí¢αи76ileti 09.05, 26 Şubat 2018 (UTC)