Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Metin Akdülger[kaynağı değiştir]

Maddenin kriterleri sağladığını düşünüyorum. Vikipedi'de medya insanlarının biyografi maddelerinde çeviri olmayan kaliteli içerik oldukça az (2) maalesef, bu karşılaştırmayı kısıtlıyor. Maddeye kaynaklandırma ve arşivleme yapıldı. İyi yazılmış olduğunu düşünüyorum ama tabi farklı gözlerin okumasıyla bu daha iyi anlaşılacaktır. Alt başlıklar İngilizce maddelerde de değişkenlik gösteriyor, topluluk neye karar verirse ona göre değiştiririz. Son olarak maddede bir görsel yok, oyuncunun Vikipedi'de kullanabileceğimiz bir fotoğrafını bulamadım. Ancak KM kriterlerinde görsel kullanmak zorunlu denmemiş. --Yelester (mesaj) 16.46, 24 Şubat 2020 (UTC)

Süperstar '83[kaynağı değiştir]

Ajda Pekkan'ın Süperstar albümlerinden üçüncüsü ve Türkçe pop müzik tarihinin en önemli albümleri arasında gösteriliyor. Yazarken Beyazıt Kütüphanesi'ne gidip eski dergi ve gazete arşivlerini inceledim. Ayrıca Milliyet gazetesi online arşivi de oldukça faydalı oldu. Kaliteli içerik olmayı hak ediyor diye düşünüyorum. - MHIRM. 05.59, 20 Şubat 2020 (UTC)

 • @MHIRM emeğinize sağlık, son değişikliklerde ilgiyle takip ediyordum. Eğer arşiv taramasını da yapmışsanız, sizin gözünüzde önemli bir kapsam eksiği yoksa seçkin madde adayı da olabilir diye düşünmekteyim. Ne dersiniz? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.22, 25 Şubat 2020 (UTC)
Ben de dün göz gezdirirken benzer şeyi düşündüm. Sizce seçkin madde adayı olmak için neleri eksik? --Yelester (mesaj) 16.03, 25 Şubat 2020 (UTC)
eksiği olduğundan değil de biraz el alışkanlığı olduğundan kaliteli madde adayı göstermiş bulundum. o yıl çıkan tüm dergileri tarama fırsatım olmadığı (ve de çok iş gerektirdiği için) belki eleştiriler kısmında birkaç eleştiri eksik olabilir, eğer başka dergilerde eleştiri çıktıysa. - MHIRM. 16.16, 25 Şubat 2020 (UTC)
Anladım. Evet, maddenin "mükemmel" olması için bir eksiklik olabilir bu ama seçkin olması için mükemmel olması gerekli değil :) İlgili bölümde birkaç tane ilgili dönemden ve retrospektif eleştiriye hâlihazırda yer verildiğini gördüğümden bunun "maddenin konuyla ilgili önemli bilgileri göz ardı etmeden detaylı bir biçimde hazırlanması" noktasında bir eksik olduğunu düşünmüyorum. İngilizce Vikipedi'deki o dönem albümleriyle ilgili maddelere baktığımda da bir eksiğini görmüyorum. Hey, Renk gibi önemli yayınlara yer verilmiş zaten. Sonuçta KM-SM süreçleri içerik üretimini teşvik içinse, İstanbul'da konuyla ilgili arşiv taraması yapan biri için bile gerçekçi olmayacak bir taramanın beklenmesi bu amaca hizmet etmez diye düşünüyorum. KM'nin Girne Kapısı gibi biraz daha "üstünkörü" çalışmalar için olması gerektiğini düşünüyorum, bu çok daha üst düzey bir çalışma. Bence bu emeğe bir hafta anasayfada sergilenmesi yakışır :) Zaten adaylık süreci de şu an çok farklı olmayacağından, sizin için de uygunsa taşıyalım derim ben. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.52, 25 Şubat 2020 (UTC)
Bence de SMA yapalım. --Khutuckmsj 17.23, 25 Şubat 2020 (UTC)

Aynî hak[kaynağı değiştir]

Maddenin tamamını kendim yazdım. Bunun için doktrinde alanında tanınmış yazarlarca yazılmış beş kitaptan ve maddenin ilk hâlinde de var olan internet sitesinden yararlandım. Çok detaya girmeden, anlaşılabilecek bir şekilde maddeyi oluşturup detay okumak isteyen okuyucular için ileri okumaları gösterdim. KM kriterlerini sağladığını düşünerek takdirinize sunuyorum. – ravages | mesaj 18.18, 16 Şubat 2020 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Anlatılan kavram Ius in re midir? Dil bağlantısı yok da.--NanahuatlEfendim? 20.34, 16 Şubat 2020 (UTC)
Cevap Cevap Evet @Nanahuatl. Aday gösterdiğim sırada eklediğimi sanıyordum ama yanlış yere eklemişim, şimdi düzelttim. – ravages | mesaj 21.48, 16 Şubat 2020 (UTC)
 • Destek Destek Soluksuz okudum. Emeğinize sağlık.--Nystaléos benim? 21.34, 16 Şubat 2020 (UTC)
 • Üzerine az çalışılan bir konuyla ilgili özgün bir çalışma olması nedeniyle çok değerli, emeğinize sağlık. Henüz okumadım, kabaca birkaç yorumum olacak:
  • En azından her paragrafta metin içi kaynak olması gerekmekte. Son iki bölümde bu konuda büyük eksiklikler var. Keza liste olarak formatlanmış kısımlarda da çoğu ögenin önünde metin içi kaynak yok. Bazı yerlere durumu vurgulamak için fact etiketi ekledim.
  • Ansiklopedik bir metnin daha düz yazı ağırlıklı, anlatıma yatkın olması daha doğru olacaktır. Bu hâliyle biraz fazla ders notu havası olmuş. Liste olarak formatlanan kısımların en azından bir kısmı, madde metninin çoğu düz yazı olacak şekilde düzenlenmeli diye düşünmekteyim.
  • Keza metin içerisinde kalın yazıyla alt başlık vermek Vikipedi biçeminde yer alan bir unsur değil. Bununla da ilgili bazı değişiklikler yaptım ama maddenin tamamında gözden geçirilmesi gerekiyor.
  • İleri okumaların altta bir bölüm olarak toplanması, metin içerisinde yer almaması ve kaynak olarak yer verilen metinlere ileri okuma olarak yer verilmemesi gerekli.
  • Giriş bölümü maddedeki kaynaklı bilgilerin özeti olduğundan girişteki bilgilerin tamamının maddenin kalanında yer alması ve girişte kaynak olmaması gerekli.
 • --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.56, 25 Şubat 2020 (UTC)

Gök Boğası[kaynağı değiştir]

en.wiki'den çevirmiştim. Kıstasları karşılağını düşünüyorum. Türkçede çeşitli isimlendirmeleri mevcut: Cennet(in) Boğası, Gökyüzü Boğası, Göklerin Boğası. Kendim adlandırma yapmadığıma değinmek için linkleri verdim. --Hedda Gabler (mesaj) 16.19, 12 Şubat 2020 (UTC)

 • Destek Destek Maddeyi okudum, kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Ellerinize sağlık. ----anerka'ya söyleyin 05.40, 17 Şubat 2020 (UTC)

Sd.Kfz. 8[kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'daki aynı adlı maddeden tercüme, anlatımda hatalar varsa düzeltebilir veya buraya yazabilirsiniz, hızlıca düzeltelim. Mevcut kırmızılar KM için çok gerekli değil ama hepsini hızlıca açacağım. --Khutuckmsj 06.10, 8 Şubat 2020 (UTC)

Glanville Davies olayı[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'de KM olan maddesinden çevirdim. KM kriterlerini sağladığı kanaatindeyim. – ravages | mesaj 19.50, 26 Ocak 2020 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Kayda değer olduğundan emin değilim öncelikle, üç kaynak var yalnızca maddede. Neyse, madde Vikipedi:Biçem el kitabına uygun şekilde bağlantılandırılmamış, iç bağlantı yok denecek kadar az. Bununla birlikte anlatımın düzgün olmadığını düşünüyorum. "1990 Mahkemeler ve Hukuk Hizmetleri Yasasının gerekçelerinden biri" (yasanın gerekçesi? anlamsız), "saygın bir avukat" (saygınlık? kim diyor saygın diye? subjektif), "yasal hizmetler" (hukuki denir, motomot çeviri), "Observer ve Law Society'nin kendisi" (yine motomot çeviri) vs. Şu an için KM seviyesinde olduğunu düşünmüyor, kayda değerlik açısından da değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Emeği geçenlerin tekrar emeğine sağlık.--NanahuatlEfendim? 04.10, 27 Ocak 2020 (UTC)
Cevap Cevap Yorumunuz için teşekkür ederim @Nanahuatl. Maddede çeviriden kaynaklanan bazı anlatım sorunları olabilir. Yorumunuz üzerine tekrar okuduğumda gözüme çarpan, dikkatimden kaçan ve sizin de vurguladığınız bazı noktaları düzeltmeye çalıştım (belki şu an bile gözümden kaçan vardır, bilemedim :)). İçerik Çevirmeni kullanarak çevirdiğim için İngilizce'de olup Türkçe'de olmayan maddelerin bağlantısını çeviri sırasında kaldırmıştım. Onlardan madde için önemli olduğunu düşündüğüm birkaç tanesini tekrar ekledim. Onları da açmaya çalışacağım. Teşekkürler, iyi çalışmalar. – ravages | mesaj 09.36, 27 Ocak 2020 (UTC)
Cevap Cevap @Nanahuatl ile kayda değerlik ve çeviri kaynaklı anlaşılabilirlikten kaynaklı sorunlar üzerine yaptığımız konuşmalar üzerine maddede birkaç düzenleme daha yaptım. Bir önceki cevabımda da vurguladığım üzere, @Khutuck'un da belirttiği kırmızı bağlantıları da açmaya başlayacağım. Adaylıktan sonra bunları yapmam yanlış oldu, bunu kabul ediyorum. Eğer adaylığın kapatılması gerekiyorsa kapatılabilir. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrar aday gösterebilirim. Yorumlarınız için teşekkür ederim. – ravages | mesaj 10.48, 29 Ocak 2020 (UTC)
Kapatıp tekrar açmak vakit kaybı olacak, buradan devam edelim. --Khutuckmsj 15.09, 29 Ocak 2020 (UTC)
 • Tekrar merhaba. Maddedeki kırmızı bağlantıları açtım (İngiltere ve Galler Hukuk Konseyi, İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyeti olarak açıldı), ayrıca daha önce de belirttiğim gibi maddedeki kayda değerlik sorununu ve çeviri kaynaklı anlatım bozukluklarını gidermeye yönelik çalışmalar yaptım. Müsait bir zamanınızda tekrar inceleyebilirseniz mutlu olurum @Khutuck @Nanahuatl. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. – ravages | mesaj 12.09, 1 Şubat 2020 (UTC)

Tammy Abraham[kaynağı değiştir]

Merhabalar, İngilizce KM seçilen maddeden çevrildi. Bu yüzden şu anda KM potansiyeline sahip olarak görüyorum. Mevcut hatalar ve yapılması gerekenlerle beraber hep birlikte Kaliteli Madde çıkarabiliriz. Yardımlarınızı ve sonrasında oylamalarınızı bekliyorum. --akil13ileti 15.54, 20 Ocak 2020 (UTC)

Anlayışın için teşekkürler @Akil13. Şöyle düşün, ben değerlendirmeye başlayacağım ama eksiklikleri görüp karşı diyeceğim (mesela). E bu eksiklikleri zaten sen de biliyorsun. Ben diyemem ki "tamam söz verdi hepsi düzelecek, destek". Yani buradaki sıkıntı burada :) Hani erken adaylık olursa destek de veril(e)miyor. Bence yukarıdaki maddelerin açılmamış olması, maddenin kaliteli madde olmasının önünde bir engel değil, onu da not düşeyim.--NanahuatlEfendim? 04.44, 21 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Şu anki hâliyle KM olabilir. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. – ravages | mesaj 22.13, 3 Şubat 2020 (UTC)

Detroit: Become Human[kaynağı değiştir]

1.5 yıl önce kaliteli madde seçilen İngilizce Vikipedi'deki maddenin çevirisi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 18.21, 24 Aralık 2019 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Maddedeki kırmızı bağlantıların bir kısmı, maddenin anlaşılması açısından açılmalı diye düşünüyorum. İngilizce Vikipedi'de 26 kaynak fazla var, neden acaba?--NanahuatlEfendim? 21.38, 24 Aralık 2019 (UTC)
Kırmızıların çoğunu yakın zamanda mavileştireceğim, elimde başka işler olduğundan şimdilik böyle kaldı. İngilizcedeki bazı kaynakları ve değerlendirme ile geliştirme kısımlarındaki birer cümleyi eledim, ondan olsa gerek. Bazı yerlerde aynı içeriğe sahip birden fazla kaynak art arda verilmiş, cümle kalabalığı yapılmıştı. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.11, 24 Aralık 2019 (UTC)
Teşekkürler. O zaman şu an için sembolik olarak karşı olduğumu belirteyim. Daha önce başka adaylıklarda da demiştim (senin başlattığın adaylıklar değil), bu aşamaya kadar bir madde gelmişse, %100 hazır olduğu düşünülerek gelmiş olmalı. Burada yaptığım(ız) değerlendirmeler de maddenin güncel durumuna göre oluyor malum. Hiçbir adaylıkta "tamam, kırmızılıkları açacağına söz verdi", "kaynak eksiği var ama yapacakmış", "şu başlık eksik ama seneye tamamlayacağım dedi" gibi ifadelerle adaylığı destekleme fikri doğru değil. Dolayısıyla eksiklikler giderilsin, ondan sonra yaparım değerlendirmemi.--NanahuatlEfendim? 20.03, 25 Aralık 2019 (UTC)
@Nanahuatl Şahsi görüşüm, kırmızı bağlar farklı maddeler oldukları için SM/KM sürecinde "şunlar da açılsın" şartıyla destek verilmesi bence uygun, süreç daha hızlı ilerler. Kırmızılar işin en kolay kısmı, zaten hepsini listeliyorum ve adaylığı sonlandırmadan önce durumuna bakıyorum, hatta eksik 1-2 tane kalmışsa maddeleri de açarım. Bir maddede metin ve kaynaklar KM için yeterliyse "şartlı destek - kırmızılar açılmalı" diyebilirsin, kaynaklarda da ufak eksikler varsa "şartlı destek - eklediğim [kaynak belirtilmeli] tamamlanmalı" denmesine de açığım. Şahsi görüşüm KM/SM adaylarının %100 değil de kabaca %95 hazır olmasının yeterli olduğu yönünde; metin ve kaynaklar %95; kırmızılar, detay formatlama, ek 1-2 kaynak kalan %5. Madde %95 hazırsa burayı son ütü için kullanmamızda çok sakınca görmüyorum. Bu arada senin KMA'larda ne kadar destek verdiğinin farkındayım, teşekkürler. --Khutuckmsj 14.54, 27 Ocak 2020 (UTC)
@Khutuck, kırmızılara olan bakış açımı zaten biliyorsun: maddenin anlaşılmasını engellemiyorsa açılmamış olmaları benim için sorun teşkil etmiyor. Aşağıdaki kırmızılara bakınca mesela, "gölgelendirme" kavramını bilmediğimiz takdirde bu maddeyi okuyan ve konuyla hiçbir bilgisi olmayan kişiler burada anlatılmak isteneni anlayamazken; Develop maddesinin açılmamış olması bu kapsamda değerlendirilememekte. Neyse, benim dikkat çekmek istediğim husus şu: madde bu aşamaya gelmişse, hazır olduğu düşünüldüğü için gelmiştir. "Kırmızılar sorun ama açacağım", "kaynaklar eksik ama ekleriz", "anlatım kötü ama düzeltiriz" gibi gerekçelerle geldiği vakit, benim geleceği görerek "ya tamam düzeltilir bir ara" deme lüksüm bulunmuyor. Şu anki durumuna göre değerlendirme yapmak zorundayız, ben de şu anki durumuna göre bu şekilde değerlendirdim. Göz göre öre "eksikler var ama şimdilik aday olsun" demenin bir kazancını göremiyorum. Vikipedi:Seçkin madde adayları/Elektron neden görece kısa sürede kapatıldı? Çünkü madde hazır gelmişti. Adaylıklar neden uzuyor ve paragraf paragraf tartışma dönüyor? Çünkü hazır olmadan geliyorlar. 1 ay oldu mesela işbu adaylık açılalı, hâlâ hazır olduğu düşünülmüyor. 1 ay daha verelim hadi, 2 ay sırf boşa geçmiş oluyor. 2 ay sonra hazır gelmiş olsa, bu 2 aylık adaylık süreci yaşanmamış olacak.--NanahuatlEfendim? 18.39, 27 Ocak 2020 (UTC)
@Nanahuatl yok çok iyi anlıyorum. Anlatım kötüyse KM olmaz, o ayrı mevzu. Belirtmek istediğim nokta SİS olarak "Şartlı Destek: x, y, z açılması ve [kaynak belirtilmeli] tamamlanması gerekli" gibi mekanik işlevlerle alakalı şartlar eklenen oylara açık olduğum; bunları ya yazara hatırlatırım ya da kendim düzeltirim. Böylece 3 "şart yüzünden karşı", 1 "destek" almış madde düzeltildiğinde "x sebebinden ötürü" karşı oy verenlere bir daha ulaşıp "karşı demişin ama x düzeltilmiş, destek verecek misin" diye sormam gerekmez, işler hızlı yürür. Burası her ne kadar oylama değil tartışma olsa da ek seçenek vermek iyi olur. Altta kırmızılara yer vermem de benzer sebepten, tamamen pratik yaklaşım.--Khutuckmsj 19.04, 27 Ocak 2020 (UTC)
@Khutuck, takip ediyorum zaten, sıkıntı değil :) Bak mesela aday olduktan sonra ne kadar değişiklik yapılmış. Kendisinin başlattığı diğer adaylıkların aksine "hazır" olarak gelmemiş bir adaylık, yalnızca şerh koydum ve olası yeterince derinlemesine yapılmayan değerlendirmelerin önüne geçmeye çalıştım kendimce. Dediğim gibi, "emeğine sağlık" diyerek destek vermek kolay zaten, önemli olan o emeklere değer vererek o maddeyi enine boyuna değerlendirmek ve incelemek bence. Okumadan, yalnızca uzunluğa ve kırmızı bağlantı olup olmamasına bakarak "eline sağlık" desteği bence bu kadar emeğe saygısızlık oluyor.--NanahuatlEfendim? 19.17, 27 Ocak 2020 (UTC)
@Nanahuatl Bu örnekte yapılan değişiklikler gayet iyi bence, ben son açtığım adaylıkta madde adını bile tutturamamışım :) Neyse anladın sen benim derdimi, emeğe saygı+rep! :) --Khutuckmsj 20.02, 27 Ocak 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Selamlar, öncelikle elinize sağlık :) madde bilgi açısından KM olmak için bence yeterli, ancak yazım açısından gözüme takılan kısımlar var, bunların ek olarak okumayı zorlaştırdığını da düşünüyorum. Aşağıda bunlardan bazılarını listeledim, eğer değerlendirmelerime katılıyorsanız maddenin kalanı için değerlendirme yapmaya devam edebilirim. Madde dili nedeniyle şimdilik oy kullanmıyorum.
 1. "Oyun, Quantic Dream'in 2012 yılındaki Kara adlı teknoloji gösterisine dayanıyor olup hikâye Detroit şehrinde geçmektedir." cümlesi Türkçe'nin doğru bir kullanımı olsa da okunuşu zorlaştıracak bir yapıya sahip. Duraksamama sebep oldu. O yüzden "Oyun, Quantic Dream'in 2012 yılındaki Kara adlı teknoloji gösterisine dayanmakta, hikâye ise Detroit şehrinde geçmektedir." şeklinde bir değişiklik öneriyorum.
 2. Takip eden cümlede de benzer şekilde bir önerim var:"Şehrin oyuna doğru şekilde aktarılabilmesi için geliştiricilerce keşif turları yapılmış, oyunun senaryosu aynı zamanda yönetmeni de olan David Cage tarafından yapay zekâ uzmanlarına danışılarak iki yılda tamamlanmıştır." yerine "Şehrin oyuna doğru şekilde aktarılabilmesi için geliştiriciler tarafından keşif turları yapılmış, oyunun senaryosu aynı zamanda yönetmeni de olan David Cage tarafından yapay zekâ uzmanlarına danışılarak iki yılda tamamlanmıştır."
 3. "Philip Sheppard, Nima Fahrara ile John Paesano tarafından aynı sırayla Kara, Connor ile Markus sahnelerinin müzikleri hazırlanmıştır." yerine "Kara, Connor ve Markus sahnelerinin müzikleri aynı sırayla Philip Sheppard, Nima Fahrara ve John Paesano tarafından hazırlanmıştır." (Burada "ile" kullanımı ile sadece ikisinin beraber olduğu sahneler mi anlatılmaya çalışılıyor? O durumda önerim doğru olmayacaktır, ancak konunun ne olduğunun kişilerden önce belirtilmesi okunuşu ve kavrayışı kolaylaştırır diye düşünüyorum :) )
 4. "Oyun, eleştirmenlerden büyük çoğunlukla olumlu geri dönüş aldı." yerine "Oyun, eleştirmenlerden genellikle olumlu geri dönüşler aldı." desek olur mu? Daha doğal geliyor :) Burada eleştirmenlerin çoğundan mı olumlu geri dönüş aldı yoksa geri dönüş anlamında yapılan eleştirinin büyük bir kısmı mı olumluydu o pek anlaşılmıyor, takip eden cümleden eleştirinin büyük kısmının olumlu olduğunu anlayabiliyoruz ama.
 5. "Detroit: Become Human, kontrol edilebilir üçüncü şahıs bakış açısına sahip bir macera oyunudur.[5][6][7]" --> burada bir anlam kayması oluyor sanki, üçüncü şahıs mı kontrol edilebiliyor yoksa bakış açısı mı? Kamera açısı mı? :)
 6. "Birden çok oynanabilir karakter mevcut olup karakterlerin ölmesi mümkündür, buna karşın "game over" ekranı bulunmamakta ve herhangi bir karakterin ölümüyle oyun diğer karakterlerin üzerinden devam edebilmektedir.[8][9][10]" --> "Birden çok oynanabilir karakter mevcut olup oyunda karakterlerin ölümü nedeniyle gösterilen bir "game over" ekranı bulunmamaktadır, dolayısıyla herhangi bir karakterin ölümü sonrasında oyun diğer karakterlerle devam eder.[8][9][10]" şeklinde olur mu?
 7. "Bazı sahnelerde oyuncuyu hızlı düşünmeye ve hareket etmeye zorlayan geri sayımlar bulunmakta olup her bölümün belirli mekânlarına oyuncuların okuması için oyun dünyasında neler olduğuna dair bilgiler içeren dergiler bırakılmıştır.[14][15] Oynanabilir üç karakter bulunmakta olup bunlar, programlanmış davranış biçimlerinin dışına çıkan androidleri avlamakla görevlendirilen ve polisle birlikte çalışan soruşturma androidi Connor, yapay bilinç geliştiren ve bir çocuğun güvenliğinden sorumlu olan hizmet tipi android Kara, bilinç kazandıktan sonra kendisini diğer androidlerin özgürleşmesi davasına adayan bakıcı tipi android Markus'tur.[16][17][18]" --> İki defa bulunmakta olup yazmak yerine ikinci cümlede "Oynanabilir üç karakter vardır ve bunlar..." şeklinde gidelim derim.
 8. "Fail ile karşı karşıya gelen Markus programlandığı sınırların ötesine geçer ve böylece düşünce ile eylemleri üzerinde tam özgürlüğe sahip olan, "aykırı" olarak nitelenen bir android haline gelerek eve varan polisler tarafından vurulur.[24]" --> "Fail ile karşı karşıya gelen Markus programlandığı sınırların ötesine geçer, düşünce ve eylemleri üzerinde tam özgürlüğe sahip, "aykırı" olarak tanımlanan bir android haline gelir ve bu eve gelen polisler tarafından vurulmasıyla sonuçlanır.[24]"
 9. "Eğer hayatta kalırsa, Markus ve diğerleri son bir yürüyüş düzenleyerek ya iç savaşın patlak vermesine ya da başkanın barış müzakerelerini başlatmasına neden olurlar.[32]" --> "Markus'un hayatta kaldığı senaryoda, Markus ve diğerleri son bir yürüyüş düzenler ve ya iç savaşın patlak vermesine ya da başkanın barış müzakerelerini başlatmasına neden olurlar.[32]"
 10. "...androidlerden nefret eden bir alkolik olan Teğmen Hank Anderson'a..." --> ""...androidlerden nefret eden, alkolik Teğmen Hank Anderson'a..." ----anerka'ya söyleyin 21.26, 31 Ocak 2020 (UTC)
 • @Anerka Genel bir not olarak yazayım, buraya yazmak yerine maddeyi de güncelleyebilirsiniz. Daha hızlı ilerlememizi sağlayabilir. Örneğin bu SMA maddede @Nanahuatl neredeyse benim yazdığımdan fazla düzenleme yaptı :) Sevgiler. --Khutuckmsj 21.30, 31 Ocak 2020 (UTC)
@Anerka, çoğu noktaya hak verip değişiklikleri yaptım. Yalnız 5. cümlede kontrol edilebilen şey kamera açısı. Yani üçüncü şahısta kalarak karakterin ister önüne ister arkasına bakış atabiliyoruz. 6. cümle önerisi de doğru olmayacak çünkü "game over" yalnızca karakterin ölümüyle değil yanlış hamle yapıldığında da gösterilebiliyor. Oyunda hiçbir şekilde "game over" yok, istediğini yapabiliyorsun. Karakterin biri ölürse de oyunun sonunu görebiliyorsun, yanlış hamle yaparsan da. 2. öneride yalnızca "-ce" yerine "tarafından" önerilmiş ama o zaman da aynı cümlede arka arkaya iki kez "tarafından" diyoruz. O zaman daha kötü oluyor bence. Bunların haricinde önerdiğin cümleleri aktardım fakat arka arkaya gelip birbirlerine bağlanan sıralı cümleleri bölmek için virgül değil noktalı virgül kullandım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 22.07, 31 Ocak 2020 (UTC)
@Khutuck, alışkanlık olmuş, eskiden de böyle yapardım, çünkü daha önce adaylıklarda ve başka yerlerde birilerinin maddeleri çok sahiplendiğine şahit oldum. Dolayısıyla emek verenin de haklı bulduğu değişiklikleri yapma amacıyla listeliyorum :) Yinede bundan sonra daha çok değiştiririm.
@𐰇𐱅𐰚𐰤
2. cümleyi yazarken dikkat etmemişim, evet. Kullanıcı adınızla seslen şablonu kullanmak çok zormuş belirtmeden geçemedim. :D
Şu değişiklikleri yaptım, kontrol edebilir misiniz? ----anerka'ya söyleyin 12.55, 2 Şubat 2020 (UTC)
Teşekkür ederim, anerka. Madde daha akıcı hâle geldi bu değişikliklerle. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 12.57, 2 Şubat 2020 (UTC)
 • Destek Destek Madde güzel ve kapsamlı, yukarıdaki yorumumda dikkatimi çeken her şeyi listeledim/değiştirdim ki bunlar da maddenin okunuşunu biraz etkilemek dışında sorun yaratacak noktalar değil. Hatta oy ve yorumlardan anladığım kadarıyla etkisi kalan kullanıcıların dikkatini çekip rahatsız etmemiş bile. Kalan 2 kırmızı bağlantının madde anlaşılırlığına olumsuz bir etkisi olmadığına inanıyorum. Ellerinize sağlık tekrardan ----anerka'ya söyleyin 12.55, 2 Şubat 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Elinize sağlık.
 1. Türkçe'de deluxe içerikler lüks olarak mı çevriliyor satılan yerlerde? Ben delüks görmüştüm yalnızca.
 2. Oyundaki tüm karakterler oyuncu sanırım, 6 tanesinin adı dışında diğerleri (hikaye kısmında adı geçen diğer karakterler) çok az yer aldıkları için mi oyuncu isimleri verilmedi? Ya da film maddelerindeki gibi tüm oyuncuları listelememiz gerekir mi, fikriniz nedir?
 3. Şu cümle anlaşılmaz geldi bana: "Carter, iyi eleştirilerine karşılık yönetmenin detaylara verdiği önemi sorgulayarak Theseus'un gemisi paradoksuna takıldığını belirtmiştir./Conversely, Carter criticised the game's "surface level exploration" of the Ship of Theseus, questioning the director's subtlety. Ben bu cümleden oyunda Theseus'un gemisi paradoksu yaratılmaya çalışılırken yönetmenin yetersiz kaldığını düşündüğünü anlıyorum. Daha doğru bir çevirisi nasıl olabilir başka? --Yelester (mesaj) 15.38, 25 Şubat 2020 (UTC)
Açılımını tercih ettim, o da kullanılıyor yer yer. Üç tane oynanabilir karakter var, hikâyede anlamlı bir yere sahip yardımcı karakter sayısı da üç-beşi geçmiyor. SM sürecinde olsak kesinlikle gerekir derdim. Son olarak çevirinin hatalı olduğu konusunda eminseniz düzeltmeyi yapın lütfen. O yönde çok da iddialı değilim açıkçası. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.13, 25 Şubat 2020 (UTC)
Madde genel olarak çok uzun cümlelerden oluşuyor. Bir cümlede çok fazla bilgi verilmesi okumayı zorlaştırıyor ve anlatım da zorlama duruyor bu yüzden. Bu sebeple maddenin baştan düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. --Yelester (mesaj) 18.06, 25 Şubat 2020 (UTC)

Reşadiye sınıfı zırhlı[kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'daki en:Reşadiye-class battleship maddesinin tercümesi. İngilizcede Kaliteli Madde, Türkçede eksiklerini tamamlayarak hızlıca KM yapabiliriz.--Khutuckmsj 01.02, 18 Ekim 2019 (UTC)

 • İlk dikkatimi çeken başlık oldu. "Reşadiye sınıfı zırhlı", ama ne? Bu madde bir savaş gemisi hakkında. Savaş gemisi zaten "zırhlı" olur. "kesmeyen bıçak", "zırhsız tank" olmayacağı gibi, bir savaş gemisi hakkında ayrıca "zırhlı" denmesine gerek yok. Madde başlığının da "Reşadiye sınıfı savaş gemisi" şeklinde düzeltilmesini öneririm. Maddenin aslı olan İngilizcesinde de "Reşadiye-class battleship" deniliyor. Nedim Gâyet Bir (mesaj) 22.27, 17 Kasım 2019 (UTC)
Madde adındaki "zırhlı", savaş gemisinin türünü (İngilizcede Battleship) belirtiyor. Türkçe kaynaklarda battleship için genellikle zırhlı kelimesi kullanılıyor. "Muharebe gemisi" de bir diğer kullanım ama daha az yaygın Google Books, ayrıca dretnot -adını HMS Dreadnaught'tan alan, sadece büyük toplarla donatılmış zırhlı türü- adı da kullanılıyor. Benzer şekilde "battlecruiser" da "muharebe kruvazörü" olarak Türkçeye geçmiş (zaman zaman battlecruiser'lar "zırhlı" olarak adlandırılıyor, battlecruiser kabaca battleship'in daha az zırhlı ama daha hızlı versiyonu). "Savaş gemisi" (İngilizce "warship") ise daha genel bir kavram, zırhı olmayan destroyerler, fırkateynler, hücumbotlar; zırh kaplı zırhlılar ve muharebe kruvazörleri, kısmen zırhlı uçak gemileri ve korumalı kruvazörler gibi tüm gemi sınıflarını içine alıyor. --Khutuckmsj 01.10, 18 Kasım 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum - Maddedeki kırmızı bağlantılar: Amiralliğin Birinci Lordu --Khutuckmsj 16.31, 20 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek konuya hakim değilim dolayısı ile okuduklarıma göre madde genel itibariyle km şartlarını karşılıyor kanımca. --Hedda Gabler (mesaj) 16.55, 31 Ocak 2020 (UTC)

Abdülkadir (zırhlı)[kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'daki en:Ottoman battleship Abdül Kadir maddesinin tercümesi. İngilizcede Kaliteli Madde, Türkçede eksiklerini tamamlayarak hızlıca KM yapabiliriz.--Khutuckmsj 00.59, 18 Ekim 2019 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Henüz okumadım maddeyi, en kısa zamanda okuyup, inceleyip, değerlendirmemi yapacağım. İlk bakışta dikkatimi, bazı kritik bağlantıların açılmamış olması dikkatimi çekti. Vikipedi:Kaliteli madde nedir? sayfasında belirtilen kriterlerden "Gerekli olan teknik terimler ve jargon, maddenin içinde kısaca açıklanmıştır veya bununla ilgili bir bağlantı konmuştur" kısmı için gerekli olduğunu düşünüyorum, zira metni tam olarak anlamak için bazı maddelere de bakmak gerekiyor. Yanlışım yoksa an itibarıyla beş kırmızı bağlantı var (maddeyi gözden geçirdikten sonra artabilir), tamamı da konunun anlaşılması için gerekli bana kalırsa (dergi, albüm gibi maddeler olsaydı mesela önemli olmayacaktı benim düşünceme göre). Kaynakçadaki kitapların şuradaki biçemde düzenlenmesi hem bunların standart gözükmesini sağlayacak hem de okurlar için büyük kolaylık olacaktır. Detaylı incelemeye girmeden önce bunları belirtmek istedim :)--NanahuatlEfendim? 06.16, 19 Ekim 2019 (UTC)
@Nanahuatl Bu değişiklik uygun mudur? Düzgün göründü ama teknik bir hata varsa düzeltelim. --Khutuckmsj 04.08, 20 Ekim 2019 (UTC)
Doğru gözüküyor, çok daha hoş olmuş :)--NanahuatlEfendim? 05.19, 20 Ekim 2019 (UTC)
 • Bir de yanılmıyorsam madde adı "Abdülkadir" şeklinde olmalı, zira Türkçede bu kelimeleri ayrı yazmıyoruz. Şu aramada kaynaklar çıkarken bunda çıkmıyor zaten.--NanahuatlEfendim? 06.35, 19 Ekim 2019 (UTC)
Düzenlemeler için teşekkürler @Nanahuatl. Maddeyi Abdülkadir (zırhlı) adına taşıdım. Kırmızıları da gideriyorum.--Khutuckmsj 16.22, 19 Ekim 2019 (UTC)
 • Destek Destek Madde KM olabilecek seviyede. Konuya pek hakim değilsem de kriterleri karşılıyor kanımca.
 • Girişteki çizim Türkçeleştirilse?
 • Çok fazla "...olacaktı" ifadesi art arda gelmiş.
--Hedda Gabler (mesaj) 17.44, 20 Ocak 2020 (UTC)
Olmuştur sanırım @Hedda Gabler --Khutuckmsj 02.40, 22 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi okudum, inceledim ve birtakım değişiklikler yaptım. Umarım hatalı bir şey yapmamışımdır :) Kırmızı bağlantıların açılmasını gerekli görmüyorum şahsen, maddenin anlaşılmasına engel değiller. Yalnızca silahlarının daha sonradan değiştirildiği yazılı, bilgi kutusunda ise yalnızca ilk sürümün silah bilgileri yer almakta. Oraya öncesi ve sonrası eklenebilirse (şurada bir deneme yaptım) bence daha uygun olacaktır. Hayırlısı olsun.--NanahuatlEfendim? 05.04, 22 Ocak 2020 (UTC)
Düzenlendi. --Khutuckmsj 20.03, 26 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Ellerinize sağlık hepinizin. Maddeyi okudum, gözüme çarpan büyük bir hata olmadı. Zaten düzenlemeler yapılmış ben okuyana kadar. Tek gözüme çarpan kısım, giriş kısmındaki Osmanlılar tarafından on yıldan uzun zaman inşasına başlanan..., cümlesi oldu. On yıldan uzun bir süre sonra gibi bir cümle mi olmalı, tam anlayamadığım için düzenleme yapmadım. Burda belirtmek istedim. Kaliteli madde olmasını destekliyorum.Sait* 06.10, 27 Ocak 2020 (UTC)
@SAİT71 "On yıldan uzun bir aranın ardından Osmanlılar tarafından inşasına başlanan ilk büyük gemi olan Abdülkadir" diye değiştirdim, daha iyi öneriniz vars alabilirim. Osmanlılar on seneden uzun süre büyük gemi yapmamışlar, sonra Abdülkadir'e başlamışlar. --Khutuckmsj 14.37, 27 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Soluksuz okudum. Emeğinize sağlık.--Nystaléos benim? 05.13, 30 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Bir KM için gayet ideal. Herhangi bir sorun da göremiyorum. – ravages | mesaj 13.59, 11 Şubat 2020 (UTC)

Aleksios Apokaukos[kaynağı değiştir]

Maddeyi KM olan ingilizce Vikipedi'den çevirdim. Maddenin akışını etkileyebilecek iç bağlantılar tanımlandı.--Yzkoc (mesaj) 06.47, 15 Şubat 2019 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. İlk bakışta maddedeki kırmızı bağlantıların açılması gerekliliği gözüme çarptı. Tarihî maddelerde, kimin kim olduğu, nerenin nerede olduğu, tarihî terimler vs önemli kavramlar. Yazım olarak gözden geçirilmesi gerekiyor ayrıca.--RapsarEfendim? 05.59, 22 Şubat 2019 (UTC)
@Rapsar kırmızı bağlantıların açtım. Yazım olarak birkez daha üzerinden geçtim. Ama sende tekrar bakarsan sevinirim.--Yzkoc (mesaj) 20.43, 25 Şubat 2019 (UTC)
 • Girişi ve bilgi kutusunu biraz düzenledim. Birkaç cümlede dahi anlatım bozuklukları veya imla hataları mevcuttu. İngilizce Vikipedi'deki maddelere birebir sadık kalmak, çevirmek zorunda değiliz. Çevirdikten sonra bir okunup, akıcı olup olmadığı kontrol edilse iyi olur. Resmin altyazısı dahi mesela çok bariz bir hataya sahipti, değişikliğim incelenebilirse anlaşılacaktır :) Öte yandan giriş kısmı, maddenin tamamını özetler nitelikte olmalı. Şu anki giriş kısmı oldukça yetersiz gözüküyor. Çaka Bey'in giriş kısmı fena değil, örnek alınabilir yapısı. @Kibele de maddedeki anlatımın üzerinden geçebilir.--RapsarEfendim? 06.52, 1 Mart 2019 (UTC)
@Yzkoc, hatırlatayım.--RapsarEfendim? 06.20, 5 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar, aklımda, muhtemelen yarın bakabileceğim.--Yzkoc (mesaj) 07.22, 5 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar, giriş kısmını tekrar elden geçirdim. Madde üzerinden bir kez daha geçtim.--Yzkoc (mesaj) 06.14, 6 Mart 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddenin giriş bölümünü okuyabildim sadece ancak burada bile çok fazla noktalama hatası vardı. Bunun dışında Yunanca'nın transkripsiyonunda okunduğu gibi yazılıyor dile yerleşmiş bir karşılığı yoksa diye biliyorum, buna uymayan adlandırmalar mevcut. Okuması da birazcık zor açıkçası, @Rapsar'ın da belirttiği gibi İngilizceden direkt çevrilmiş bazı yerler ve ben çeviriyim diye bağırıyor biraz. Anlaşılmayı güç kılıyor. Ama ufak bir düzenlemeyle hallolabilecek gibi duruyor. @Yzkoc teşekkürler çeviri için, eğer ilgilenecek vaktin olursa adaylığa destek vermek isterim. --Kudyaz 15.22, 29 Nisan 2019 (UTC)
@Kudelski, tüm metni tekrar elden geçirdim. Sende tekrar gözden geçirirsen sevinirim. Teşekkürler.--Yzkoc (mesaj) 13.11, 4 Temmuz 2019 (UTC)
 • Destek Destek Bazı yerlerde üslup, noktalama ve yazım düzenlemeleri yaptım. Bütün Yunanca rütbeler yatık yazılmıştı, özellikle belirtilen terimler dışında kelimelerin bu şekilde yazılması tercih edilmiyor Türkçede. Yine fonetik işaretler vardı, madde adı nasılsa o şekilde yazılmalı diye düşünüyorum. Madde adında belirtilmediği müddetçe fonetik işaretler bu gibi dilbilim harici ilgisiz maddelerde detaya kaçmak oluyor. Çoğu yerde yerleşim yerlerinin Bizans dönemindeki adı verilmişken bir iki yerde günümüzdeki adı verilmişti, onları da Bizans dönemindeki şekliyle değiştirdim. KM olmasına bir engel olduğunu sanmıyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.30, 18 Ağustos 2019 (UTC)
@Rapsar, @Kudelski, @Kibele maddeye bakarsanız sevinirim.--Yzkoc (mesaj) 09.00, 25 Eylül 2019 (UTC)

okumaya başladım, hemen gözüme çarpan bir şeyi sorayım. eğitim olanaklarına seçkin olmayanların ulaşamaması nedeniyle olduğunu anlıyorum ama yine de 'sıradan' aile vurgusunu yapmak gerekli midir? ya da başka bir tanım kullanılabilir mi? --kibele 13.53, 25 Eylül 2019 (UTC)

@Kibele Alexios was of humble origin. Soylu değil. Bizans devlet yönetiminin özellikle orta ve son döneminde soylular ve özellikle iktidardaki imparatorun akrabaları üst kademelerde görev almışlardır. Bu anlamda Aleksios az sayıdaki istisnadan biridir. "Asil olmayan" denilebilir mi?--Yzkoc (mesaj) 05.57, 26 Eylül 2019 (UTC)
@Yzkoc "Avam" veya "avam sınıf" belki? --Khutuckmsj 17.01, 20 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Şunların düzeltileceğini var sayıp destek veriyorum.
 • Girişteki dil şablonunda Modern Yunanca: Grekçe: kısmı nasıl oluyor? İki dil iç içe girmiş.
 • İç Savaş başlığındaki "Kantakuzinos kendisi için taht iddiasında bulunmuyor ama ölen imparator ile olan yakın ilişkisine dayanarak naipliği talep ediyordu ve başkentte bulunan birliklerin desteği ile naipliğini güvence altına aldı." cümlesini yeniden yazar mısın?
 • Ailesi başlığında "Megas stratopedarchis" kısmı Türkçeleştirilemiyor mu?
(1) "Megas stratopedarchis", Megas stratopedarhis olarak düzeltildi, (2) "Kantakuzinos kendisi için taht iddiasında bulunmuyor ama ölen imparator ile olan yakın ilişkisine dayanarak naipliği talep ediyordu ve başkentte bulunan birliklerin desteği ile naipliğini güvence altına aldı.", Kantakuzinos, kendisi için bir taht iddiasında bulunmuyordu ama ölen imparator ile olan yakın ilişkisine dayanarak, oğlunun naipliğini kendisi için talep ediyordu; sonuçta başkentte bulunan birliklerin desteğiyle bunu güvence altına aldı. olarak düzeltildi. (3) Dil şablonu Grekçe ile düzeltildi. (4) 'humble' için 'sıradan' yerine Avam sınıfı kullanıldı --Yzkoc (mesaj) 19.58, 20 Ocak 2020 (UTC)
 • Destek Destek Maddenin gözden geçirilmiş halini ancak okuyabildim. ...ve yakın arkadaşı Kantakuzinos'u başbakanlıkla... ifadesi İngilizcesinde chief minister olarak geçmiş. Başbakan ifadesi yerine daha uygun bir ifade bulunmalı görüşündeyim ancak ne olmalı ben de bilemedim. Bunun dışında aday olduğu dönemdeki hatalar giderilmiş olduğu için destek veriyorum. --Kudyaz 13.49, 24 Ocak 2020 (UTC)
@Kudelski Başbakan yerine baş saray nazırı nasıl?--Yzkoc (mesaj) 18.06, 3 Şubat 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum - Maddedeki tek kırmızı bağlantı Manuil Apokaukos, çok da önemli bir bağ değil. --Khutuckmsj 15.24, 27 Ocak 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Maddeyi okudum, birtakım dokunuşlarda da bulundum. Görüşlerim şu şekilde:
 1. Öncelikle "avam sınıfı" ifadesi göreceli bir ifade, kimin ne kadar zengin, eğitimli, fakir vs olduğunu tanımlamanın objektif bir yöntemi yok. Keza devamında gelen "rağmen" de ilgili cümleye bir yorum katıyor: "fakirseniz, iyi bir eğitim alamazsınız" ya da tersi "zenginseniz, iyi bir eğitim alırsınız" gibi. Vikipedi:Sakınılacak kelimeler#Kişisel yorumlar kısmında da durum açıklanıyor zaten. Komple "avam aile" ve "iyi eğitim" ifadelerinin kaldırılması lazım.
 2. "Yakın arkadaşı" keza subjektif. "Neye göre yakın?" sorusu sorulabiliyor.
 3. Vikipedi:Biçem el kitabı#Yabancı dillerden alınan sözcükler yönergesine göre Türkçe olmayan ifadeler eğik yazılmalı. Thema'dan tutup unvanlara kadar birçok ifade var eğik yazılması gereken.
 4. Maddede ani kip değişimleri var. -muştur, -mıştır diye giderken bir anda -di'ye dönüyor. Metin içinde mümkün mertebe uyumlu hâle getirdim. Girişte hep ilk biçimde kullanılmış olduğundan dokunmadım ama geçmiş zamanı anlatan metinlerde görülen geçmiş zamanı kullanıyoruz genel olarak.
 5. "Genel görünüm naiplik lehine gözüküyordu", gören kim?
 6. "Haklarında çok az bilgi bulunan" kısmını kaldırdım, az ya da çok bilgi olması bahse değer bir şey değil. Bir de "kardeşi vardır" denilmiş, yüzyıllar önce yaşamış biri için geniş zaman kullanılmamalı :)
 7. Adı bilinmeyen kızları için kullanılan kaynaklar standart biçimde düzenlenirse iyi olur.
 8. "Değerlendirme" başlığı ne kadar doğru bilemiyorum, tarihi şahsiyetlerde bu tip başlıklar var mıdır?--NanahuatlEfendim? 22.54, 3 Şubat 2020 (UTC)
1- Modern dönemlere dek iyi eğitim genelde soylulara özgüydü, yeterince objektif bence. Ekleri düzelttim.
2- Yakın arkadaşı ifadesini de yeterince objektif buluyorum.
3- Düzenledim.
4-6 Yapılmış.
5- Bence sorun yok, savaşta avantajlı taraf anlamında.
7- Düzenlenirse iyi olur ama şu anki hali de kabul edilebilir.
8- Bölüm uygun, 700 sene önceki tarihin modern zamana nasıl aktarıldığını güzel anlatıyor, belki başlık değişebilir ama bilemedim. --Khutuckmsj 17.10, 25 Şubat 2020 (UTC)
Neyin "iyi" neyin "kötü" olduğu subjektif aslında :D Kimin "yakın" kimin "uzak" olması gibi. @Yzkoc bakabilir belki.--NanahuatlEfendim? 18.48, 25 Şubat 2020 (UTC)