Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin Kaliteli Madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir kaliteli içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda kaliteli içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden silinir ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini kaliteli içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Ben Bazen[kaynağı değiştir]

Türk şarkıcı Simge'nin ilk stüdyo albümü. Kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum. -MHIRM. 17.23, 19 Aralık 2018 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Sürekli bir hareket oluyor maddede, çalışma tam olarak bitince aday gösterilseydi keşke. Ya da bittiğinde buraya bir not düşülürse iyi olur, daha sağlıklı inceleme ve değerlendirme fırsatı buluruz.--RapsarEfendim? 07.43, 5 Ocak 2019 (UTC)
stabil durumda aslında, çok küçük değişiklikler yaptım aday gösterdiğimden beri. sadece klip çekilen bir şarkı 2 numaradan 1 numaraya yükselmiş, bir de yıl sonu eleştirileri geldi onları ekledim. -MHIRM. 16.34, 5 Ocak 2019 (UTC)

Cahit Sıtkı Tarancı[kaynağı değiştir]

Madde KM kıstaslarını karşıladığını düşünüyorum. Tarancı'nın hayatı ve sanatı hakkında genel bilgileri içeriyor. --Hedda Gabler (mesaj) 10.56, 20 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emei geçenlerin emeğine sağlık. @Kingbjelica; Gündüz ve İnkılapçı Gençlik dergilerinin maddeleri ilgini çeker mi (kayda değer iseler elbet)? Kaliteli madde olmasının önünde engel olduklarını düşünmesem de daddede kırmızı bağlantı kalmaması göze daha hoş gözükecektir yalnızca :)--RapsarEfendim? 07.26, 26 Temmuz 2018 (UTC)
Maalesef vaktim ve enerjim yok. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 21.17, 26 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddeyi bu noktaya getirdiğiniz için emeğinizi tebrik ederim. Maddedeki bilgilerin açık ve KM için yeterli kapsamda olduğunu düşünüyorum. Anlatımda -mış/-miş yerine -dı/-di kullanılsa daha akıcı olabilirdi. Bunların dışında birkaç noktaya değinmek istiyorum.
 1. Giriş bölümündeki "önde gelen şair" ifadesi kaynağın subjektif ifadesi, değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. "Otuz Beş Yaş Şiiri ile özdeşleşen Tarancı" ifadesi de aynı şekilde. Otuz Beş Yaş Şiiri en bilinen eseri belki de ama bu şekilde yazmak sakınılacak ifadelere girebilir.
 2. Eğitimi başlığında "gibi şiirler Tarancı'nın ilk şöhretini sağlamıştır" ifadesi için bir dayanak yok. Şöhret kazandığını nereden biliyoruz? Şiirlerin yayımlandığı bilgisi yok. Eğitimi başlığında "Çirkinliği" şairin kendisi hakkında yorumu, bu belirtilebilir.
 3. Tarancı'nın çocuğu olup olmadığı bilinmiyor mu? Yoksa olmadığı için mi bilgi verilmedi?
 4. Sanat hayatı başlığında "Lise son sınıftayken ilk şiirlerini Servet-i Fünun ve Muhit dergilerinde yayımlamıştır. Aynı dönemde Servet-i Fünun ile Galatasaray Lisesi'nin Akademi ve Galatasaray adlı dergisinde de şiirleri yayımlanmaya başlamıştır." Burada bir sıkıntı var sanırım. İlk cümledeki Servet-i Fünun dergisi ikinci cümledekiyle farklı mı? İkincisinde Servet-i Fünun edebiyatını bağlantı verilmiş. Kaldıracaktım ama netleşsin diye sormak istedim.--Yelester (mesaj) 19.35, 28 Kasım 2018 (UTC)

Cemal Süreya[kaynağı değiştir]

Maddenin KM kriterlerini karşıladğını düşünüyorum. SM olabilecek durumda değil. İkinci Yeni ya da şiirlerine, sanatına dair pek ayrıntılı bilgi yok. Bunun dışında Süreya'nın hayatını ve sanatını genel itibariyle anlatmaktadır. Birkaç kırmızı bağlantı kaldı, onları da bulamadım. --Hedda Gabler (mesaj) 09.23, 27 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık, en kısa sürede okuyup değerlendirmemi yapacağım. "Kırmızı bağlantıları bulamadım" kısmını anlayamadım. Kayda değer değilse bağlantı verilmese de olur, kayda değer olanların ise şöyle genel bir baktığımda, maddenin anlaşılabilirliğine gölge düşürmediğini düşündüğüm için açılmalarının bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum (bazı ödüller yönlendirme yapılıp, ilgili kurumun maddesinde bahsedilebilecek nitelikte olabilir mesela).--RapsarEfendim? 18.02, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • @Hedda Gabler, kırmızıları mesele ediyorsan ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Sen de odaklanırsan, hatta @Kingbjelica da el atarsa birkaç güne hallederiz ve aradan çıkar.--RapsarEfendim? 05.56, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Benim gördüğüm üç bağlantı varmış zaten, Yeni Dergi maddesinin geri getirilmesini talep ettim, onunla ben ilgileneceğim.--RapsarEfendim? 06.00, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Yeni A Dergisi (derginin adı Yeni A değil de bu şekilde geçiyor yanlışım yoksa), @Kingbjelica'nın ilgisini çekebilecek bir konu gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 06.29, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Yeni A veya Yeni A Dergisi adlandırması tartışılacak cinsten, sondaki -si'lerin kullanılmadığını çoğu okumalarımda gördüm. Ayrıca Yeni a Dergisi kullanımı da mevcut. Bu sade ad proje için daha sağlıklı bence. Yönlendirme yapmak yeterli bence. Pek de önemli bir tartışma olmasa gerek.--Kingbjelica (mesaj) 12.19, 15 Temmuz 2018 (UTC)
@Kingbjelica ve @Rapsar açtığınız maddeler için teşekkürler. --Hedda Gabler (mesaj) 12.55, 17 Temmuz 2018 (UTC)
Estağfurullah, Vikipedi için emek veriyoruz hepimiz :) Maddeyi de en kısa sürede inceleyip görüşlerimi belirteceğim.--RapsarEfendim? 17.29, 17 Temmuz 2018 (UTC)
 • Destek Destek %80'lik kısmını okudum, kaliteli madde standartlarına fazlasıyla uyduğunu düşünüyorum. Emeğine sağlık Hedda Gabler.--Kingbjelica (mesaj) 13.03, 15 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Olması gerektiği gibi maddenin tamamını okudum, gözüme çarpan hususlar şu şekilde:
 1. "Cemal Süreya" adını kullanmadığı dönemde kendisinden Cemal Süreya olarak bahsetmek doğru mudur? Aklıma Lady Gaga geldi mesela, o maddede böyle kullanılmamış.
 2. Kronolojik olarak birtakım problemler gözüktü. Mesela "ailesi ve çocukluğu" başlığının son paragrafında, son eşinin desteğiyle Kürtçe öğrendiğinden bahsediliyor. Ne ailesi ne de çocukluğu kapsamında.
 3. Maddenin çeşitli yerlerinde, kendisinin bulunduğu makamların büyük harfle başladığını gördüm. Büyük yazılması için bir neden yok. Dikkat ettiklerimi düzelttim ama burada da belirtmek istedim.
 4. "Süreya'nın anne ve baba tarafının Kürt olmasına rağmen evde Türkçe konuşmaları onun bu dile ne derece önem verdiğinin göstergesidir" çok fena bir çıkarım (sayfayı yazanın değil, kaynağın yazarının). Belki mecburdu? Belki başka sebepler vardı? Her Kürt evinde Kürtçe mi konuşmak zorunda? Bu, yazarın yorumu olarak gösterilecekse kalmalı aksi hâlde bir ansiklopedi maddesinde yeri yok (çıkarım yapma, subjektif yorum olma sebebiyle).
 5. Vikipedi'de kullandığımız bazı madde adlarının, madde içinde farklı biçemlerde kullanılmasını anlamlandıramadım. Madde adı Osmanlı Türkçesi, bu maddeye bağlantı verilerek maddede Osmanlıca denmiş. Madde adı divan edebiyatı, yine bağlantı verilerek eski edebiyat denmiş. Bu kavramların en uygun adları bunlar, o yüzden madde adları bu şekilde zaten.
 6. "Büyük bir keyif alması" gibi kişinin kendi duygularını tanımladığı kısımlar tırnak içinde yazılmazsa, yanlış anlam çıkar. Zaman zaman tırnaklar kullanılmış ama zaman zaman kullanılmamış. Ben de gördüklerimi ekledim.
 7. "Sanat hayatı" başlığı neden "hayatı" başlığında değil anlam veremedim. Tarzı, takma adı gibi kısımlardan bahsetmiyorum; faaliyetlerinden bahsediyorum. Bunlar hayatının bir parçası değil midir? Öyledir. Ayrı şekilde işlenmesinin nedeni nedir? Diğer sanatçı maddelerinde bu durumu göremiyoruz.

Emeğini geçenlerin tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 03.32, 27 Temmuz 2018 (UTC)

@Rapsar, uzun bir süre giremeyeceğim. Yorumların için teşekkürler. Elimden geldiği kadar düzeltmeye çalışacağım birazdan. --Hedda Gabler (mesaj) 13.51, 27 Temmuz 2018 (UTC)
{{yapma ya @Hedda Gabler :/ Zaten kaliteli içerik yazan az....--RapsarEfendim? 17.17, 27 Temmuz 2018 (UTC)
 • Maddeyi baştan aşağı okuyup gerekli düzenlemeleri yaptım ancak şu hususlar dikkatimi çekti:
  • Süreya'nın babası Hüseyin Bey'in ölümü sonrasında Süreya'yla Seniha Hanım yeniden birleşmiş fakat bu beraberlik de uzun sürmemiştir.
   Birleşmiş derken? Burada kastedilen nedir? Evlilikse evlilik olduğu belirtilmeli, bu gibi ucu açık ve her yöne çekilebilecek kelimeler kullanılmaktan kaçınılmalı. Ayrıca "uzun sürmemiştir" derken kime ve neye göre uzun? Göreceli bir ifade kullanılmış. Kesin iafedelerle değiştirilmeli cümle.
  • Halasının oğluyla yazma eskizlerine başlayan şair, küçük düşmekten ve beğenilmemekten korktuğu için yazdıklarını kimseyle paylaşmamıştır.
   Burada bir çıkarım yapılmıştır.
  • 12 Mart Muhtırası'nın yayın hayatını durdurması sonrası "aç kalan" Süreya...
   Bu ifade VP:HÜSNÜTABİR gibi geldi.
  • ...eşinin hastanede kaldığı 12-24 Temmuz 1972 tarihlerini kapsayan on üç gün boyunca Onüç Günün Mektupları'nı kaleme almıştır.
   Verilen tarih aralığıyla sonraki ifade birbirini tutmuyor. Tarih aralığı 12 gün iken sonraki ifadede 13 gün olarak geçmiş. Tutarsız bilgi... --Turgut46 13.10, 29 Eylül 2018 (UTC)
@Turgut46, kaldırdıkların da dahil tırnak işareti içindeki ifadeler Süreya'nın kendi yorumlamaları, bir bunları objektif bilgi olarak değil de zaten Süreya'nın subjektif görüşlerini öğrenme adına maddede tutabiliriz (elbette ki Süreya'nın görüşü olduğu da eklenirse okurlar için daha açık olacaktır).--RapsarEfendim? 17.28, 29 Eylül 2018 (UTC)
@Rapsar Kastettiğim de bu. 12 Mart Muhtırası'nın yayın hayatını durdurması sonrası "aç kalan" Süreya... ifadesi tırnak içinde bile olsa taraflı bence. Süreya'nın kendi yorumu mu yoksa ifadeye vurgu mu yapılmak istenmiş pek anlaşılmıyor. Üstelik bu cümleye gösterilen kaynak Süreya'ya da ait değil. Kaynak yazarının kişisel değerlendirmesi de olabilir. Eğer kendi ifadesiyse bu açıkça belirtilmeli diye düşünüyorum. 12 Mart Muhtırası'nın yayın hayatını durdurması sonrası aç kaldığını ifade eden Süreya... gibi bir cümle daha uygun. Tabi kaynak da bunu doğruluyorsa. --Turgut46 19.24, 29 Eylül 2018 (UTC)
@Turgut46, öncelikle "taraflı" ile "subjektif" kavramlarını ayıralım bir :) İfade subjektif bir ifade mi? Elbette ki. Dediğimiz gibi kendi ifadeleri yazarın, o yüzden tırnak içinde ama bir şekilde Süreya'nın kendi ifadesi olduğu belirtilmeli, yoksa hem okurlar yanılabilmekte hem de kimin ifadesi olduğu muğlakta bırakılmakta. @Hedda Gabler bu konularda tecrübeli bir kullanıcı, dokunuşları olacaktır maddeye.--RapsarEfendim? 00.23, 30 Eylül 2018 (UTC)