Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumlusu tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumlusu belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Kaliteli madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Kaliteli madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa, "Adını değiştir" sekmesini kullanarak önceki KMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{KMAbaşarısız}} şablonunu {{KMAbaşarısız|Türkiye/Arşiv1}} şeklinde düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada) "değiştir" sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, Kaliteli İçerik Sorumlusu bu itirazı gözardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, bir kaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Oy kullanmadan sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından kaliteli madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, oylamanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylar[kaynağı değiştir]

Aleksios Apokaukos[kaynağı değiştir]

Maddeyi KM olan ingilizce Vikipedi'den çevirdim. Maddenin akışını etkileyebilecek iç bağlantılar tanımlandı.--Yzkoc (mesaj) 06.47, 15 Şubat 2019 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık. İlk bakışta maddedeki kırmızı bağlantıların açılması gerekliliği gözüme çarptı. Tarihî maddelerde, kimin kim olduğu, nerenin nerede olduğu, tarihî terimler vs önemli kavramlar. Yazım olarak gözden geçirilmesi gerekiyor ayrıca.--RapsarEfendim? 05.59, 22 Şubat 2019 (UTC)
@Rapsar kırmızı bağlantıların açtım. Yazım olarak birkez daha üzerinden geçtim. Ama sende tekrar bakarsan sevinirim.--Yzkoc (mesaj) 20.43, 25 Şubat 2019 (UTC)
 • Girişi ve bilgi kutusunu biraz düzenledim. Birkaç cümlede dahi anlatım bozuklukları veya imla hataları mevcuttu. İngilizce Vikipedi'deki maddelere birebir sadık kalmak, çevirmek zorunda değiliz. Çevirdikten sonra bir okunup, akıcı olup olmadığı kontrol edilse iyi olur. Resmin altyazısı dahi mesela çok bariz bir hataya sahipti, değişikliğim incelenebilirse anlaşılacaktır :) Öte yandan giriş kısmı, maddenin tamamını özetler nitelikte olmalı. Şu anki giriş kısmı oldukça yetersiz gözüküyor. Çaka Bey'in giriş kısmı fena değil, örnek alınabilir yapısı. @Kibele de maddedeki anlatımın üzerinden geçebilir.--RapsarEfendim? 06.52, 1 Mart 2019 (UTC)
@Yzkoc, hatırlatayım.--RapsarEfendim? 06.20, 5 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar, aklımda, muhtemelen yarın bakabileceğim.--Yzkoc (mesaj) 07.22, 5 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar, giriş kısmını tekrar elden geçirdim. Madde üzerinden bir kez daha geçtim.--Yzkoc (mesaj) 06.14, 6 Mart 2019 (UTC)

Gılgamış[kaynağı değiştir]

Madde en.wiki'den çevrildi. --Hedda Gabler (mesaj) 22.20, 2 Şubat 2019 (UTC)

 • @Hedda Gabler, yol yakınken seçkin madde adayı olsa? Mayıs 2018'de KM olmuş İngilizce Vikipedi'de, SM olması gündeme gelmemiş. Aday olsa reddedileceğini sanmıyorum.--RapsarEfendim? 06.02, 22 Şubat 2019 (UTC)
 • @Hedda Gabler?--RapsarEfendim? 06.44, 1 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar, çok detaylı bir karakter olduğunu için SM olabilir mi emin değilim doğrusu. Yine de maddeyi okuyup fikrini belirtirsen orada aday gösterebiliriz. --Hedda Gabler (mesaj) 14.22, 1 Mart 2019 (UTC)
@Hedda Gabler, okumadım henüz ama oldukça büyük boyutlu bir madde ve kaynak gösterimi de yerinde gözüküyor. Olmaması için bir neden göremiyorum açıkçası.--RapsarEfendim? 18.21, 1 Mart 2019 (UTC)

II. Gubaz[kaynağı değiştir]

Maddeyi en.wiki'den çevirdim. KM kıstaslarını karşıladığını düşünüyorum. Maddenin akışını etkileyebilecek tüm iç bağlantılar açık. Cem 53 mesaj 17.07, 24 Ocak 2019 (UTC)

 • Maddeyi daha okumadım ama şu resim Türkçeleştirilirse ya da Türkçesi çizilirse daha güzel olur. (bkz. Vikipedi:Grafik Laboratuvarı/İstekler) --Hedda Gabler (mesaj) 20.31, 24 Ocak 2019 (UTC)
 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Lazika maddesine göre kendisinden önce Opsite kralmış, burada sayfanın en altında I. Tsate yazılıp soru işareti konulmuş, bilgi kutusunda kesin gibi gösterilmiş. Çelişkiler mevcut. Giriş cümlesi, standart bir giriş cümlesi değil (düzelteceğim ama belirtmek istedim önce). "E"n önemli kişiliklerinden biri" demek subjektif, neye göre kime göre önemli? "Gençlik" yılları keza, hangi yaşta olunca genç oluyor mesela? İlk yılları denebilir ya da başka uygun bir seçenek varsa. Girişte "tahminen 541 yılından" yerine biraz daha açılabilir bu belirsizlik. Maddenin genelinde "ihanet etti", "gücünü arttırdı", "büyük ölçü", "stratejik önem" gibi yoruma kaçabilecek sıfatlar ve ifadeler mevcut. Bunları nesnelleştirmek mümkün.--RapsarEfendim? 07.12, 25 Ocak 2019 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi okudum, tebrik ederim yazan arkadaşımızı. Herhangi birsorun görmedim. Ufak düzenlemeler yaptım. Kolay gelsin. --Hedda Gabler (mesaj) 17.06, 2 Şubat 2019 (UTC)
 • Girişte "Lazika Savaşı'nın (541-562) merkezi kişiliklerinden biriydi" deniyor, maddede ise buna dair hiçbir bilgi yok.--RapsarEfendim? 21.05, 3 Şubat 2019 (UTC)
 • Maddeyi baştan sona okudum, birtakım düzenlemelerde bulundum. Yukarıda belirttiğim bazı subjektif ifadeleri mümkün mertebe temizledim. Hatalı olduğu düşünülen varsa konuşabiliriz. @Yzkoc, madde İngilizceden çevrildiği için bazı özel adlar İngilizceye göre yazılmış. Ben bir çoğunu düzelttim ama "Martin" var, emin değilim ne olması gerektiğinden. Sakellarios sanırım doğru, praefectura praetorio da Latince kullanımı direkt, o da doğru diye düşünüyorum. Yine de sen üzerinden geçebilir misin maddenin? Hatta adaylığı da değerlendirebilirsin. Bu arada maddedeki kırmızı bağlantılar ilgini çekerse açabilirsin de (@Cem Rize, sen de açabilirsin ama ben şahsen açılmasını zaruri görmüyorum maddenin anlaşılmasına gölge düşürdüklerini düşünmediğim için).--RapsarEfendim? 23.02, 4 Şubat 2019 (UTC)
 • Destek Destek "Martin", "Martinus" olmalı, ilgili bağlantıyı verdim. Athanasius maddesi çok zaruri olmasa da açtım. Ufak düzenlemeler yaptım. Herkesin eline sağlık.--Yzkoc (mesaj) 06.15, 7 Şubat 2019 (UTC)
 • Destek Destek Bir kez daha üzerinden geçtim, kriterleri karşıladığını düşünüyorum. @Yzkoc ya da @Cem Rize, sakellarios maddesinin, bu kavramın ne olduğunun anlaşılması açısından önemli diye düşündüğüm için açılması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 05.54, 22 Şubat 2019 (UTC)
@Rapsar sakellarios maddesi açıldı.--Yzkoc (mesaj) 08.16, 22 Şubat 2019 (UTC)

Udug[kaynağı değiştir]

en.wiki'den çevirdim ve Türkçe dış bağlantısı okunduğunda Vikipedi'deki içeriğin KM olması için yeterli olduğu anlaşılır. --Hedda Gabler (mesaj) 00.22, 23 Ocak 2019 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Maddeyi inceleyeceğim ancak eklenebilecek her bilgi eklendi ise neden seçkin madde adayı olmuyor onu anlayamadım. Bir de Muazzez İlmiye Çığ'ın herhangi bir çalışmasının kaynak olarak kullanılmaması beni üzdü (yalnızca belirtmek istedim).--RapsarEfendim? 20.13, 23 Ocak 2019 (UTC)
 • Destek Destek Okudum, bazı yerlerde dokunuşlar yaptım ve incelememi tamamladım. Tekrardan emeği geçenlerin emeğine sağlık. Gözüme çarpan herhangi bir husus olmadı. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--RapsarEfendim? 00.41, 25 Ocak 2019 (UTC)

Ben Bazen[kaynağı değiştir]

Türk şarkıcı Simge'nin ilk stüdyo albümü. Kriterleri karşılıyor diye düşünüyorum. -MHIRM. 17.23, 19 Aralık 2018 (UTC)

 • Emeği geçenlerin emeğine sağlık. Sürekli bir hareket oluyor maddede, çalışma tam olarak bitince aday gösterilseydi keşke. Ya da bittiğinde buraya bir not düşülürse iyi olur, daha sağlıklı inceleme ve değerlendirme fırsatı buluruz.--RapsarEfendim? 07.43, 5 Ocak 2019 (UTC)
stabil durumda aslında, çok küçük değişiklikler yaptım aday gösterdiğimden beri. sadece klip çekilen bir şarkı 2 numaradan 1 numaraya yükselmiş, bir de yıl sonu eleştirileri geldi onları ekledim. -MHIRM. 16.34, 5 Ocak 2019 (UTC)
Yazılabilecek her şey yazılmış gözüküyor. Neden seçkin madde adayı değil de kaliteli madde adayı?--RapsarEfendim? 20.35, 23 Ocak 2019 (UTC)
 • Maddeyi okudum, birtakım değişiklikler yaptım (yaptıklarımı değişiklik özetlerinde açıklamaya çalıştım ancak anlaşılmayan veya uygunsuz olduğu düşünülenler varsa konuşabiliriz). Gözüme çarpan birkaç husus şu şekilde:
 1. Giriş kısmında "başta Bayraşa olmak üzere Alper Narman, Ersay Üner, Onurr ve Sezen Aksu gibi isimlerle çalıştı" kısmında bir, neden "başta" kullanılmış; iki, neden dört isim seçilmiş? Galiba kayda değer oldukları için seçilmişler ama bu şekilde seçmeceyi doğru bulmuyorum. Sırf Vikipedi açısından kayda değerler diye bunları öne çıkarmak doğru gelmiyor.
 2. "Deep house, R&B, rock, trap ve türkü" için kaynak kullanılmamış. "Genel anlamda bir dans-pop albümü" olması ne demek? Nasıl genel? Bilgi kutusunda neden bu başta saydığım türlere yer verilmemiş mesela?
 3. Kayda değer olduğu bariz olan Şeffaf Oda maddesine bağlantı verdim ve maddedeki tek kırmızı bağlantı oldu. Açılmasa da olur, bence maddenin anlaşılmasına bir engel değil açılıp açılmaması ancak not düşmek istedim.
 4. Ne "Hayat Müzik" ne de eleştirmen "Yavuz Hakan Tok" kayda değer olduğundan eleştirisine yer vermeyi uygun bulmuyorum. Ben de bie site açıp burada eleştiri yapsam, onlara da mı yer verilecek? İkisinden birisi kayda değer ise yer verilebilir elbette ama öyle bir izlenim almadım.
 5. Genel olarak maddede, yapılan bir eleştiriden alıntı yapıldıktan ya da bu eleştiriyi olduğu gibi aktardıktan sonra "şeklinde övdü", "ifadeleriyle kötüledi", "diyerek beğenmedi", "kararsız kaldı" gibi Vikipedi yazarlarının yorumları da aktarılmakta. Bunlardan kaçınmamız gerek. Biz eleştiriyi veriyoruz zaten, alıntıyı yapıyoruz ve bu alıntının nasıl algılandığını kelimelerle ifade etmememiz gerek.
 6. "Şarkı listesi" başlığında, Onur Özdemir'in sahne adını kullanırken Simge'nin tam adını kullanmışız. Bunun standardı nedir?
 7. "Yapım görevlileri" başlığında, kayda değer maddelere bağlantı verilmesi gerekmekte. Ayrıca Türkçede uzun çizginin böyle bir kullanımı yok, bu işaretler kısa çizgi (-) ile değiştirilmeli.

Bunlar dışında dikkatimi çeken bir husus olmadı. Kolayca çözülebilecek konular, kaliteli madde olmaya yakın bir madde.--RapsarEfendim? 19.51, 28 Ocak 2019 (UTC)

Teşekkürler değişiklikler için.
1. Bayraşa yapım görevlileri kısmında da görüleceği üzere albüme en çok katkı sunmuş kişi. Bu yüzden "başta" diye vermekte sorun görmedim. Bu kişilerden albümle ilgili röportajlarda kendisi de sürekli bahsediyor, bu kişiler daha ünlü olduğu için albüm değerlendirmelerinde bu kişilerin adları daha çok geçiyor. Bayraşa, Alper, Onur ve Ersay albümde en çok ismi geçen kişiler. Sezen bir şarkıda var, ondan da sürekli bahsedildiği için ekledim. Sezen'i çıkarabilirim ancak albümün öne çıkan isimlerinden biri o da.
2. Tarzlarla ilgili olarak Naim Dilmener, Hikmet Demirkol ve Yavuz Hakan Tok kaynakları bu tarzlardan bahsediyor. kaynağı bir sonraki cümlenin peşinde. dilmener albüme "pop ve dansın ortaklığı" demiş. albümdeki şarkılar farklı müzik tarzlarından altyapılara yer veriyor (aşkın olayım'da deep house, kalp kırmak'ta trap var) ama özünde bir pop albümü. "genel anlamda bir dans-pop albümü" ifadesi dilmener'in tanımına istinaden. olmamış bu denirse pop albümü denebilir ancak eleştirilerde dans-pop yönüne vurgu dikkatimi çektiği için böyle yazmıştım. hangi tarz albümün geneline hakimse onu bilgi kutusuna ekliyoruz.
4. Yavuz Hakan Tok kayda değer diye düşünüyorum. NTV'de çıkan çeşitli Türkçe pop tarihi belgeselleri var. Ayrıca Milliyet Sanat dergisinde de yazıları çıkıyor.
6. Albüm kitapçığı baz alınıyor. Albüm kitapçığında öyle yazılmış [1].
7. Çizgileri kısalttım. Yukarıda zaten bağlantı veriliyor hepsine. Tekrarlamaya gerek yok bence. -MHIRM. 16.13, 12 Şubat 2019 (UTC)
1. Bu "başta" biraz şahsi yorum olmuş. Senin (ya da x kişisinin) şahsi gözlemi. Bir albümde ek bir şarkının sözü ya da bestesi öne çıkar mesela ve diğerlerini geride bırakır, o zaman sırf en çok şarkıda adı geçiyor diye arka plandaki bir kişiye "başta" demek anlamsız kalacaktır. Bu ifade kullanılmasa bir şey kaybetmetiz, kaldırabiliriz. Bak mesela böyle düşününce Aksu mantıksız gözüktü sana da :) Kimseyi ön plana çıkarmayalım Vikipedi açısından kayda değerliklerine bakarak. Daha tarafsız, nötral ifadeler kullanalım.
2. Bilmediğim bir konu, yalnızca sormak istemiştim. Düzenlemeye ihtiyaç duyulması gerekiyorsa düzenleyebilirsin.
4. Nerede yazılarının çıktığının bir önemi yok. VP:KD yönergelerini karşıladığı düşünülüyorsa bağlantı verilmesi lazım. Hatta maddesi de açılırsa iyi olur, kayda değer olduğunun ispat edilmesi ilerisi için de faydalı olacaktır.
6. Tamamdır.
7. Hepsine bağlantı verilip verilmediğini bilmiyorum ama şarkı listesinde de aynı bağlantılar verilmiş mesela. Ana metnin dışında liste ve tablolarda bağlantıların her daim verilmesi taraftarıyım.--RapsarEfendim? 20.52, 13 Şubat 2019 (UTC)
1. Kaldırdım.
4. Nerede yazılarının çıktığının önemi var aslında, herhangi bir müzik yazarı olmadığını gösteriyor. Maddesi açılacak kadar bilgi yok elimizde. Kayda değerlik yönergeleri doğrudan madde içeriğini kısıtlamaz. Tok'un Milliyet Sanat'taki yazıları. -MHIRM. 12.25, 14 Şubat 2019 (UTC)
7. Şarkı listesi ve yapım görevlileri alt alta listeler. İç bağlantı yönergesine göre aynı bağlantılar birbirinden çok uzaktaysa tekrarlanmalı. Şarkı listesinde de diğer bağlantılar çok yukarıda kaldığı için tekrarlıyorum. -MHIRM. 12.25, 14 Şubat 2019 (UTC)
 • Madde güzel olmuş, elinize sağlık. Rapsar'ın yorumlarına ek olarak yorumlarım:
 1. "(...) Simge'yi "Miş Miş" şarkısındaki hareketli ve oryantal tarzdan kopararak bestesi yavaş sözleri hikâye anlatan bir müzikal tarza doğru götürdü." bu cümleye kaynak verilen iki linki de okudum, ama bu cümleye yakın bir şey bulamadım. Acaba kaynaklardaki ifadeleri gözden mi kaçırdım?
 2. Giriş kısmındaki "Şarkı sözleri aşk hikâyelerini anlatan bir kadına yer verdi ve bu kadın kimi şarkılarda pes etmediğinden kimisinde ise yaşadığı yerin bunalımından kaçmak istediğinden bahsetti." cümlelerinde bahsedilen konu tüm şarkılar için aynı mı? Bence bu kısım girişten çıkarılabilir. Bunun yerine sözler kısmındaki ----->Simge, çalışmanın genelinde bir hikâye oluşturmaya çalıştığını belirterek albümü "Bu albüm pes etmeyen, bazen gitmek isteyen bir kızın hikâyelerinden oluşan bir kitap gibi... İçinde birçok ruh ve duygu barındırıyor." sözleriyle anlattı<----- bölümü düzenlenip eklenebilir.
1. hareketli ve oryantal tarzdan kopma cümlesi Suat Kavukluoğlu yazısındaki ""Yankı", "Prens & Prenses" ve "Üzülmedin mi?" teklileriyle başlayan yeni müzik/ sound arayışını bu harika albümle taçlandırıp" ifadesiyle Simge'nin maddede alıntılanmış cümlesinin birleşimi. düzelttim.
2. Girişte doğrudan alıntı yapmaya gerek yok gibi. Zaten girişteki cümle Simge'nin bu ifadesinin dolaylı anlatımlı hali. küçük bir düzeltme. -MHIRM. 18.29, 13 Şubat 2019 (UTC)
 • Destek Destek Son yorum ve değişiklikler sonrasında kıvama gelmiş gözüküyor. Tekrardan emeğine sağlık diyorum emeği geçenlerin. Keşke seçkin madde adayı olsaydı.--RapsarEfendim? 07.48, 21 Şubat 2019 (UTC)

Cahit Sıtkı Tarancı[kaynağı değiştir]

Madde KM kıstaslarını karşıladığını düşünüyorum. Tarancı'nın hayatı ve sanatı hakkında genel bilgileri içeriyor. --Hedda Gabler (mesaj) 10.56, 20 Temmuz 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emei geçenlerin emeğine sağlık. @Kingbjelica; Gündüz ve İnkılapçı Gençlik dergilerinin maddeleri ilgini çeker mi (kayda değer iseler elbet)? Kaliteli madde olmasının önünde engel olduklarını düşünmesem de daddede kırmızı bağlantı kalmaması göze daha hoş gözükecektir yalnızca :)--RapsarEfendim? 07.26, 26 Temmuz 2018 (UTC)
Maalesef vaktim ve enerjim yok. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 21.17, 26 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddeyi bu noktaya getirdiğiniz için emeğinizi tebrik ederim. Maddedeki bilgilerin açık ve KM için yeterli kapsamda olduğunu düşünüyorum. Anlatımda -mış/-miş yerine -dı/-di kullanılsa daha akıcı olabilirdi. Bunların dışında birkaç noktaya değinmek istiyorum.
 1. Giriş bölümündeki "önde gelen şair" ifadesi kaynağın subjektif ifadesi, değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. "Otuz Beş Yaş Şiiri ile özdeşleşen Tarancı" ifadesi de aynı şekilde. Otuz Beş Yaş Şiiri en bilinen eseri belki de ama bu şekilde yazmak sakınılacak ifadelere girebilir.
 2. Eğitimi başlığında "gibi şiirler Tarancı'nın ilk şöhretini sağlamıştır" ifadesi için bir dayanak yok. Şöhret kazandığını nereden biliyoruz? Şiirlerin yayımlandığı bilgisi yok. Eğitimi başlığında "Çirkinliği" şairin kendisi hakkında yorumu, bu belirtilebilir.
 3. Tarancı'nın çocuğu olup olmadığı bilinmiyor mu? Yoksa olmadığı için mi bilgi verilmedi?
 4. Sanat hayatı başlığında "Lise son sınıftayken ilk şiirlerini Servet-i Fünun ve Muhit dergilerinde yayımlamıştır. Aynı dönemde Servet-i Fünun ile Galatasaray Lisesi'nin Akademi ve Galatasaray adlı dergisinde de şiirleri yayımlanmaya başlamıştır." Burada bir sıkıntı var sanırım. İlk cümledeki Servet-i Fünun dergisi ikinci cümledekiyle farklı mı? İkincisinde Servet-i Fünun edebiyatını bağlantı verilmiş. Kaldıracaktım ama netleşsin diye sormak istedim.--Yelester (mesaj) 19.35, 28 Kasım 2018 (UTC)

Cemal Süreya[kaynağı değiştir]

Maddenin KM kriterlerini karşıladğını düşünüyorum. SM olabilecek durumda değil. İkinci Yeni ya da şiirlerine, sanatına dair pek ayrıntılı bilgi yok. Bunun dışında Süreya'nın hayatını ve sanatını genel itibariyle anlatmaktadır. Birkaç kırmızı bağlantı kaldı, onları da bulamadım. --Hedda Gabler (mesaj) 09.23, 27 Haziran 2018 (UTC)

 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık, en kısa sürede okuyup değerlendirmemi yapacağım. "Kırmızı bağlantıları bulamadım" kısmını anlayamadım. Kayda değer değilse bağlantı verilmese de olur, kayda değer olanların ise şöyle genel bir baktığımda, maddenin anlaşılabilirliğine gölge düşürmediğini düşündüğüm için açılmalarının bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum (bazı ödüller yönlendirme yapılıp, ilgili kurumun maddesinde bahsedilebilecek nitelikte olabilir mesela).--RapsarEfendim? 18.02, 29 Haziran 2018 (UTC)
 • @Hedda Gabler, kırmızıları mesele ediyorsan ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Sen de odaklanırsan, hatta @Kingbjelica da el atarsa birkaç güne hallederiz ve aradan çıkar.--RapsarEfendim? 05.56, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Benim gördüğüm üç bağlantı varmış zaten, Yeni Dergi maddesinin geri getirilmesini talep ettim, onunla ben ilgileneceğim.--RapsarEfendim? 06.00, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Yeni A Dergisi (derginin adı Yeni A değil de bu şekilde geçiyor yanlışım yoksa), @Kingbjelica'nın ilgisini çekebilecek bir konu gibi gözüküyor.--RapsarEfendim? 06.29, 15 Temmuz 2018 (UTC)
Yeni A veya Yeni A Dergisi adlandırması tartışılacak cinsten, sondaki -si'lerin kullanılmadığını çoğu okumalarımda gördüm. Ayrıca Yeni a Dergisi kullanımı da mevcut. Bu sade ad proje için daha sağlıklı bence. Yönlendirme yapmak yeterli bence. Pek de önemli bir tartışma olmasa gerek.--Kingbjelica (mesaj) 12.19, 15 Temmuz 2018 (UTC)
@Kingbjelica ve @Rapsar açtığınız maddeler için teşekkürler. --Hedda Gabler (mesaj) 12.55, 17 Temmuz 2018 (UTC)
Estağfurullah, Vikipedi için emek veriyoruz hepimiz :) Maddeyi de en kısa sürede inceleyip görüşlerimi belirteceğim.--RapsarEfendim? 17.29, 17 Temmuz 2018 (UTC)
 • Destek Destek %80'lik kısmını okudum, kaliteli madde standartlarına fazlasıyla uyduğunu düşünüyorum. Emeğine sağlık Hedda Gabler.--Kingbjelica (mesaj) 13.03, 15 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeği geçenlerin emeğine sağlık öncelikle. Olması gerektiği gibi maddenin tamamını okudum, gözüme çarpan hususlar şu şekilde:
 1. "Cemal Süreya" adını kullanmadığı dönemde kendisinden Cemal Süreya olarak bahsetmek doğru mudur? Aklıma Lady Gaga geldi mesela, o maddede böyle kullanılmamış.
 2. Kronolojik olarak birtakım problemler gözüktü. Mesela "ailesi ve çocukluğu" başlığının son paragrafında, son eşinin desteğiyle Kürtçe öğrendiğinden bahsediliyor. Ne ailesi ne de çocukluğu kapsamında.
 3. Maddenin çeşitli yerlerinde, kendisinin bulunduğu makamların büyük harfle başladığını gördüm. Büyük yazılması için bir neden yok. Dikkat ettiklerimi düzelttim ama burada da belirtmek istedim.
 4. "Süreya'nın anne ve baba tarafının Kürt olmasına rağmen evde Türkçe konuşmaları onun bu dile ne derece önem verdiğinin göstergesidir" çok fena bir çıkarım (sayfayı yazanın değil, kaynağın yazarının). Belki mecburdu? Belki başka sebepler vardı? Her Kürt evinde Kürtçe mi konuşmak zorunda? Bu, yazarın yorumu olarak gösterilecekse kalmalı aksi hâlde bir ansiklopedi maddesinde yeri yok (çıkarım yapma, subjektif yorum olma sebebiyle).
 5. Vikipedi'de kullandığımız bazı madde adlarının, madde içinde farklı biçemlerde kullanılmasını anlamlandıramadım. Madde adı Osmanlı Türkçesi, bu maddeye bağlantı verilerek maddede Osmanlıca denmiş. Madde adı divan edebiyatı, yine bağlantı verilerek eski edebiyat denmiş. Bu kavramların en uygun adları bunlar, o yüzden madde adları bu şekilde zaten.
 6. "Büyük bir keyif alması" gibi kişinin kendi duygularını tanımladığı kısımlar tırnak içinde yazılmazsa, yanlış anlam çıkar. Zaman zaman tırnaklar kullanılmış ama zaman zaman kullanılmamış. Ben de gördüklerimi ekledim.
 7. "Sanat hayatı" başlığı neden "hayatı" başlığında değil anlam veremedim. Tarzı, takma adı gibi kısımlardan bahsetmiyorum; faaliyetlerinden bahsediyorum. Bunlar hayatının bir parçası değil midir? Öyledir. Ayrı şekilde işlenmesinin nedeni nedir? Diğer sanatçı maddelerinde bu durumu göremiyoruz.

Emeğini geçenlerin tekrar emeğine sağlık.--RapsarEfendim? 03.32, 27 Temmuz 2018 (UTC)

@Rapsar, uzun bir süre giremeyeceğim. Yorumların için teşekkürler. Elimden geldiği kadar düzeltmeye çalışacağım birazdan. --Hedda Gabler (mesaj) 13.51, 27 Temmuz 2018 (UTC)
{{yapma ya @Hedda Gabler :/ Zaten kaliteli içerik yazan az....--RapsarEfendim? 17.17, 27 Temmuz 2018 (UTC)
 • Maddeyi baştan aşağı okuyup gerekli düzenlemeleri yaptım ancak şu hususlar dikkatimi çekti:
  • Süreya'nın babası Hüseyin Bey'in ölümü sonrasında Süreya'yla Seniha Hanım yeniden birleşmiş fakat bu beraberlik de uzun sürmemiştir.
   Birleşmiş derken? Burada kastedilen nedir? Evlilikse evlilik olduğu belirtilmeli, bu gibi ucu açık ve her yöne çekilebilecek kelimeler kullanılmaktan kaçınılmalı. Ayrıca "uzun sürmemiştir" derken kime ve neye göre uzun? Göreceli bir ifade kullanılmış. Kesin iafedelerle değiştirilmeli cümle.
  • Halasının oğluyla yazma eskizlerine başlayan şair, küçük düşmekten ve beğenilmemekten korktuğu için yazdıklarını kimseyle paylaşmamıştır.
   Burada bir çıkarım yapılmıştır.
  • 12 Mart Muhtırası'nın yayın hayatını durdurması sonrası "aç kalan" Süreya...
   Bu ifade VP:HÜSNÜTABİR gibi geldi.
  • ...eşinin hastanede kaldığı 12-24 Temmuz 1972 tarihlerini kapsayan on üç gün boyunca Onüç Günün Mektupları'nı kaleme almıştır.
   Verilen tarih aralığıyla sonraki ifade birbirini tutmuyor. Tarih aralığı 12 gün iken sonraki ifadede 13 gün olarak geçmiş. Tutarsız bilgi... --Turgut46 13.10, 29 Eylül 2018 (UTC)
@Turgut46, kaldırdıkların da dahil tırnak işareti içindeki ifadeler Süreya'nın kendi yorumlamaları, bir bunları objektif bilgi olarak değil de zaten Süreya'nın subjektif görüşlerini öğrenme adına maddede tutabiliriz (elbette ki Süreya'nın görüşü olduğu da eklenirse okurlar için daha açık olacaktır).--RapsarEfendim? 17.28, 29 Eylül 2018 (UTC)
@Rapsar Kastettiğim de bu. 12 Mart Muhtırası'nın yayın hayatını durdurması sonrası "aç kalan" Süreya... ifadesi tırnak içinde bile olsa taraflı bence. Süreya'nın kendi yorumu mu yoksa ifadeye vurgu mu yapılmak istenmiş pek anlaşılmıyor. Üstelik bu cümleye gösterilen kaynak Süreya'ya da ait değil. Kaynak yazarının kişisel değerlendirmesi de olabilir. Eğer kendi ifadesiyse bu açıkça belirtilmeli diye düşünüyorum. 12 Mart Muhtırası'nın yayın hayatını durdurması sonrası aç kaldığını ifade eden Süreya... gibi bir cümle daha uygun. Tabi kaynak da bunu doğruluyorsa. --Turgut46 19.24, 29 Eylül 2018 (UTC)
@Turgut46, öncelikle "taraflı" ile "subjektif" kavramlarını ayıralım bir :) İfade subjektif bir ifade mi? Elbette ki. Dediğimiz gibi kendi ifadeleri yazarın, o yüzden tırnak içinde ama bir şekilde Süreya'nın kendi ifadesi olduğu belirtilmeli, yoksa hem okurlar yanılabilmekte hem de kimin ifadesi olduğu muğlakta bırakılmakta. @Hedda Gabler bu konularda tecrübeli bir kullanıcı, dokunuşları olacaktır maddeye.--RapsarEfendim? 00.23, 30 Eylül 2018 (UTC)
@Rapsar ve @Turgut46, maddeyi yeniden gözden geçirir misiniz?
Turgut'un belirttiği bazı kısımlar özellikle tırnak içindekiler şaire ait sözlerdir. (aç kalması filan..) 12-24 arasında 13 gün var, 12'yi de alırsanız:
12-13-14-15-16-17-18-19-20-21-22-23-21
1---2---3---4---5---6---7--8--9--10-11-12-13 (Zaten kitabın adı "Onüç Günün Mektupları")
--Hedda Gabler (mesaj) 18.00, 2 Şubat 2019 (UTC)
Özel hayatı da işi de hepsi de hayatı içine giriyor. Farklı bir başlığa gerek yok. Diğer maddelerde yapıldı diye bunu "zoraki" standartlaştırmaya da gerek yok. Mesela Franz Kafka maddesinde de böyle yapılmış. --Hedda Gabler (mesaj) 14.12, 22 Şubat 2019 (UTC)
Kafka maddesi halihazırda seçkin madde değil ve seçkin maddeler, Vikipedi'nin örnek maddeleri. "Diğer maddelerde yapıldı diye bunu "zoraki" standartlaştırmaya da gerek yok" önergesi doğru değil, zira bizde birkaç yönerge olsa da İngilizce Vikipedi'de her bir konuya dair maddelerin nasıl yazılması, nasıl başlıklandırması gerektiğine dair yönergeler mevcut (arzu eden olursa bağlantıları da verebilirim, şu an konumuz bu değil). Dolayısıyla bir ansiklopedi olan Vikipedi'de de, belli standartlar çerçevesinde maddeler yazmalıyız. Bu standartları biz henüz belirlememiş olsak da, Vikipedi'nin en iyi çalışmaları olarak belirlediğimiz seçkin maddelerin düzenini baz almakta bir sakınca görmüyorum. "Özel hayatı da işi de hepsi de hayatı içine giriyor" ifadesini anlayamadım. Maddede "hayatı" diye bir başlık yok, "özel hayatı" başlığında "memuriyeti" anlatılıyor. Memuriyeti, özel hayatı mıdır?--RapsarEfendim? 17.49, 22 Şubat 2019 (UTC)
Başlık değiştirilmiş bu arada, "hayatı" yapılmış. Böyle olunca da "sanat hayatı, hayatına dahil değil mi?" sorusu gündeme geliyor.--RapsarEfendim? 17.55, 22 Şubat 2019 (UTC)
@Rapsar, sanat hayatını sanatı olarak değiştirmiştim. standart bir başlık yapısı yoksa bunu diğer maddeleri örnek almaya zorlamamalıyız bence. --Hedda Gabler (mesaj) 18.04, 22 Şubat 2019 (UTC)

madde "Cemalettin Seber veya tanınan adıyla Cemal Süreya" diye başlıyor. madde adı başta olmalı ve "Cemal Süreya" ya da asıl adıyla Cemalettin Seber" diye başlamalı, öyle değil mi? --kibele 18.29, 22 Şubat 2019 (UTC)

@Kibele, Rapsar değiştirdi o kısmı. ben böyle yapmıştım. --Hedda Gabler (mesaj) 18.46, 22 Şubat 2019 (UTC)

bir sorum daha var şimdilik, gerisini sonra okurum: 'annesi bir zazanın kızıdır' denmiş, neden 'zazadır' değil? --kibele 18.29, 22 Şubat 2019 (UTC)

@Kibele, kaynaklar öyle yazmış olduğu için. Herhangi bir değişiklik yapmadım. --Hedda Gabler (mesaj) 18.50, 22 Şubat 2019 (UTC)
kaynaklar 'zaza kızı' diyor. 'türk kızı' deyince 'türkün kızı yazmadığımıza göre.. :) --kibele 18.56, 22 Şubat 2019 (UTC)
Giriş kısmı için Madonna, Lady Gaga, Beyoncé gibi maddelere bakılabilir. Ayrıca ilgili yönergemiz de Birleşik Krallık örneği ile aynı şeyi işaret etmektedir.--RapsarEfendim? 18.51, 22 Şubat 2019 (UTC)

'Konunun adıyla sayfanın adı genellikle aynıdır, bununla birlikte başlıktaki kullanımıyla küçük farklılıklar ya da çeşitlilikler gösterebilir' diyor yönerge.. takma adlar, tanınan adlar için bir şey söylemiyor. birleşik krallık örneği burada kullanılamaz. Cüneyt Arkın'da olduğu gibi.. --kibele 19.03, 22 Şubat 2019 (UTC)

Üstte öne sürdüğün "madde adı başta olmalı" önermesinin geçerli olmadığını belirtmek için bundan söz ettim. Bahsettiğin önerme, doğru değil ve yönergemiz de bunu işaret ediyor. Kaldı ki ben seçkin ya da kaliteli maddelerden örnek gösterirken, sen herhangi bir statüsü olmayan ve topluluk kontrolünden geçmemiş bir madde örnek gösteriyorsun. Yanlış düzene sahip bir maddeyi örnek gösterip, yönergeleri ya da Vikipedi'nin en iyi çalışmaları dediğimiz maddeleri bir kenara atmak doğru değil. Tutup da Sting gibi maddeleri örnek göstermiyorum yani.--RapsarEfendim? 19.41, 22 Şubat 2019 (UTC)