Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Kaliteli maddeler, konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekir. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin kaliteli madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{KMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen maddenin adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını maddenin adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 6. {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "düzenle" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, kaliteli içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Kaliteli madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa Vikipedi:Kaliteli madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Mansur el-Atraş[kaynağı değiştir]

Madde Good articles olarak geçen İngilizce sayfasından neredeyse birebir çevirilmiş. Bir yazım hatası vs. de gördüğüm kadarıyla da bulunmamakta. Sadece birkaç tane kırmızı bağlantı var fakat kısa bir süre sonra onların da giderileceğini düşünüyorum. Afakim (mesaj) 08.12, 1 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Başka bir kullanıcı henüz birkaç saat önce yazmış. Nezaket açısından kullanıcıya sorulsaydı, belki üzerinden geçecekti, belki seçkin madde yapacaktı geliştirip, belki de daha özensiz yazdı kaliteli madde yapma niyeti olmadan... Bu şekilde başlangıç olarak en azından doğru bir yöntem izlenmediğini düşünüyorum. Biraz beklenip üzerinden geçilse, vakit tanınsa daha iyi olacaktı.--Nanahuatl? 20.14, 1 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Merhabalar sayfayı tamamladığımı düşünüyorum. Daha fazla geliştirmeye niyetim yok. Şu anda kaliteli madde adayı olabilir. Fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim. MRTFR55 (mesaj) 13.40, 6 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Pilot (Breaking Bad)[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki KM'den çevrildi. Alttaki tabloda kalan kırmızı bağlantılar da en kısa zamanda açılacak. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum. ~stdoggo ileti 18.32, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Elinize sağlık. MRTFR55 (mesaj) 10.35, 2 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. K:St. Doggo, diziyi izlediğini varsayıyorum. Konu kısmını İngilizce Vikipedi'den direkt çevirmek yerine, gördüğümüzü aktarmak daha iyi olmaz mı? Mesela "Emilio, baskında gördüğü Walter'ı tanımasıyla birlikte ikili, Jesse ile Walter'a silah doğrultur. Bu sırada Jesse kaçarken yere düşer." kısmı kopuk kalıyor. "Jesse, sadakatini kanıtlamak için onlarla birlikte karavana döner ve burada Walter ile tanışırlar" mesela, yine kopuk kalıyor. Orada ürünün beğenilmesi, Krazy-8'in birlikte çalışma teklifi falan var. "Walter, hayatını kurtarmak için onlara nasıl metamfetamin yaptığını göstermeyi teklif eder. Bu bahaneyle fosfin gazını kırmızı fosforla sentezleyip Emilio ve Krazy-8'i bayıltır." kısmında keza kopukluk var vs. Konu kısmını çok daha iyi yazabilmek mümkün, İngilizce Viki ile aynı olması gerekmiyor :)--Nanahuatl? 07.21, 8 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Yapılıyor... ~stdoggo ileti 15.39, 16 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  İstek yapıldı Yapıldı birkaç cümle daha ekledim. ~stdoggo ileti 15.00, 17 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

1963 Suriye Darbesi[kaynağı değiştir]

Zamanında İngilizce Vikipedi'deki 1963 Syrian coup d'état sayfasından çevirdim. Orada kaliteli madde. Şahsen burada da adalığı karşıladığını düşünüyorum. Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim. MRTFR55 (mesaj) 10.23, 6 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Çok fazla gayrı ansiklopedik, sübjektif denilebilecek ifadeye denk geldim. "Üzdü", "soğudu", "Köylülük olmasaydı Suriye'de Baasçı bir devrim olamazdı" gibi... Kaynaklar, kendi kendilerine yorum katabilirler, ancak biz Vikipedi'de yorum katmamalıyız. Özellikle sıfat kullanımlarına dikkat edilmeli. Yazarların kendi görüşleri varsa da o şekilde aktarılmalı, objektif gerçekler gibi değil.--Nanahuatl? 23.25, 25 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  İstek yapıldı Yapıldı belirtilen sorunlar giderildi. MRTFR55 (mesaj) 01.18, 26 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yusuf el-Azma[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki Yusuf al-Azma sayfasından çevirdim. Orada kaliteli madde. Şahsen burada da adalığı karşıladığını düşünüyorum. Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim. MRTFR55 (mesaj) 16.40, 30 Kasım 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Dinozor[kaynağı değiştir]

Yaklaşık 2 yıldır dinozor maddesini geliştirmekle, kaynak eklemekle uğraşıyorum. 45 bin byte'a kadar çıkardım. Kırmızı bağlantıları da elimden geldiğince açıyorum en son paleontolog William Buckland'ın maddesini açtım. Genel olarak kalite madde olduğunu düşünüyorum. -Historianengineer (mesaj) 20.02, 27 Ekim 2022 (UTC)-Yanıtla[yanıtla]

 • Öncelikle emeğinize sağlık. Vikipedi'de yetersiz bir alanda katkı yapmışsınız. Ne desek az. Girişe baktım da cümleler pek anlaşılır değil ve -miş'li zaman, -di'li geçmiş, şimdiki, geniş zaman gibi farklı kipler kullanılmış. Mesela "Dinozorları ilgi çekici kılan bir diğer konu da" tarzı öznel bir üslup eklenmiş. Hedda Gabler (mesaj) 12.45, 28 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
OOUI Talk icon - Support with question.svg Şartlı destek Kırmızı maddelerin açılması durumunda destekliyorum. Kolay gelsin. MRTFR55 (mesaj) 11.29, 31 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • 🦖 Yorum öncelikle elinize sağlık. Fark ettiğim sorunlar:
 1. Aynı paragraflarda farklı zaman kiplerinin kullanılması bazı cümleleri anlaşılmaz kılıyor.
 2. "Dinozorları ilgi çekici kılan" gibi birkaç öznel ifade bulunuyor.
 3. "...nasıl çalıştığını tam olarak bilemeyiz" tarzında biten cümleler ansiklopedik değil.

Türkçe vikipedi'de çok büyük eksiklerin olduğu bir alanda çalışma yapıldığını görmek çok güzel. Bahsettiğim sorunlar düzeltilirse adaylığa desteğim tam.~stdoggo 15.41, 28 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Öncelikle hem Hedda Gabler'e hem de size çok teşekkür ederim.
Fikirleriniz çok değerli, bahsi geçen sorunlara çözüm bulmak için metni bir daha biçem ve anlatım yönünden ele alacağım. Saygılarımla -Historianengineer (mesaj) 12.04, 29 Ekim 2022 (UTC)-Yanıtla[yanıtla]
Dinozor sayfasının belirttiğiniz sorunlarını düzeltmeye çalıştım ve bir kaynak daha ekledim. Son halinin bir değerlendirmesini yapabilirseniz çok sevinirim. Saygılar. -Historianengineer (mesaj) 11.11, 19 Kasım 2022 (UTC)-Yanıtla[yanıtla]
@Historianengineer merhaba,
Bu madde İngilizce dilinde seçkin bir madde. Tüm içeriği detaylı bir biçimde çevirip, kırmızı bağlantıları da açsak? Niye kaliteli madde düzeyinde kalsın ki? İngilizce bilgine ve jeoloji bilgine güvenerek bunu boş zamanlarında kolayca yapabileceğini düşünüyorum, tabii bu fikre sıcak bakar mısın, bilemiyorum. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 20.45, 6 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Kardeşim Harald the Bard sağlıklı günler dilerim,
Öncelikle zamanında dönemedim, stajım yeni bitti, sürekli madde çevirileri vs yapıyordum bu mesajına dönmeyi unutmuşum beni affet.
Dinozor maddesi gayet yetkin ve çevrilebilecek bir madde, ama ona özel bir 7-8 gün ayırmalıyım, benden daha iyi biliyorsun çeviri robotu kimi kaynak tiplerini görmüyor vs. özel bir uğraş gerekir o çapta bir maddenin çevirisi. Mezuniyet durumum netleştikten sonra bu işe girişmek bana da cazip geliyor. Saygılarımla. -Historianengineer (mesaj) 22.30, 18 Aralık 2022 (UTC)-Yanıtla[yanıtla]

2002 Kış Olimpiyatları'nda Bosna-Hersek[kaynağı değiştir]

Madde İngilizce Vikipedi'den çevrildi. Orada kaliteli madde. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Axis (mesaj) 14.17, 12 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

OOUI Talk icon - Support with question.svg Şartlı destek Madde içeriği iyi görünüyor ancak çok fazla kırmızı bağlantı var. Taslak olarak açılabilir. ~stdoggo 16.05, 19 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@St.doggo en kısa zamanda açacağım. Axis (mesaj) 16.48, 19 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@St.doggo İstek yapıldı Sadece 2 tane kırmızı bağlantı kaldı. Diğerleri taslak olarak açıldı.--Axis (mesaj) 17.25, 23 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Güzel bir çalışma olmuş eline sağlık. Mustafa MVC 23.56, 15 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Vikipedi:Kaliteli madde adayları/2008 Yaz Olimpiyatları'nda Benin adaylığında belirttiğim gibi, bu tip maddelerdeki yazım düzenimiz belli, seçkin maddeler örnek teşkil ediyorlar. Arada yazım ve anlatım açısından uyum alınması açısından değil, doğru ve akıcı bir şekilde yazılması açısından diyorum. Çeviri hataları çok fazla oluyor böyle olmayınca da. "Bisić yokuş aşağı koşuyu..." diye başlayan kısım var, yarım bırakılmış ve yarısı, sonraki paragrafta işlenmiş. Spora tam olarak hakim olunmadığı anlaşılıyor ama futboldan örnek vereyim: "Grup aşaması tamamlandı, kupayı Arjantin kazandı, çeyrek finalde şu oldu" sırasında bir anlatım var.

Öte yandan terminoloji tamamen hatalı. "Yokuş aşağı" diye bir disiplin yok, "iniş disiplini" denir Türkçede. "Erkekler dev slalomu" denilmiş, o da "büyük slalom". "Koşu" kavramı da keza doğru değil, birçok terim hatalı kullanılmış.

Hatalı değerlendirmem varsa, son dönemde etkin olan K:Sayginer beni düzeltebilir, ger alırım değerlendirmelerimi. Ancak şu anki hâliyle komple baştan, spora az çok hakim birisi/birileri tarafından yazılması gerekmekte.--Nanahuatl? 10.03, 30 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Erhard Heiden[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'deki kaliteli maddeden çeviri yaptım. Maddedeki kırmızı bağlantıları açtım (Stoßtrupp-Hitler, Peter Longerich, Weiler-Simmerberg). Maddeye görsel ekledim. Madde gayet sade ve anlaşılır oldu. Şimdiden görüşleriniz için teşekkürler. Nora3547 (mesaj) 17.39, 24 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Güzel bir çalışma olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık. ~stdoggo 16.08, 19 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık, ancak çok net çeviri hataları mevcut. Birkaç örnek veriyorum:
Giriş kısmında "aynı yıl idam edildi" deniyor ama idam edilme durumu yok. "Executed" ifadesinin hatalı bir çevirisi var.
"Görevinde başarılı olamadı" > sübjektif yorum. Başarı nedir? Kime göre, neye göre başarısız? Atıyorum, Kılıçdaroğlu başarılı mı başarısız mı? Sübjektif, değil mi?
"ülkenin başına bela oldu" > ansiklopedik olmayan bir üslup
"protestocular ve provokatörler" > ama özgün metinde "provokatör" diye bir şey denilmemekte. Heckler deniliyor, o da daha farklı bir anlama sahip, maddesi de şurada.
"konuşmalarını bozmaya çalıştı" > "konuşmayı bozmak" pek bir anlam ifade etmiyor, "konuşma kesmek" olur mesela Türkçede
"Parti üyelerinden oluşan daimi bir grubun mitinglerde Nazi yetkililerini korumaya ve karşıt partilerin toplantılarını dağıtmaya hizmet etmesine karar verildi" > nesne-yüklem uyumsuzluğu var ama "hizmet etmesine" motamot çeviri. "Toplantıları dağıtmaya hizmet edeceksiniz" kullanımı doğru geliyor mu?
"ilk üyelerinden biri oldu" > "ilk", birinci demek. İlk üyeleri olmaz, ilk üyesi olur (aynı anda gerçekleşmediğini varsayarak). Ama özgün ifade early, aslında "ilk" de değil. Özgün ifadesi de sorunlu, zira yine kime göre "early"? İlk 5 mi? 10 mu? 100 mü?
"Yaşamı" başlığı, şahıstan çok dönemin Almanya'sı ile Hitler'in faaliyetlerini anlatıyor. Son paragraf hele şahıstan komple bağımsız konuları işliyor. İlla hikayesi sonraki başlığa bağlanacaksa, tek cümleyle bağlanabilir.
"Tabure güvercini" > tamamıyla motamot çeviri. Sizlere ne anlam ifade ediyor mesela? Bana bir anlam ifade etmemekte.
"SS'in SA altında mücadele etmeye..." > Mücadele etme burada uymuyor, "faaliyet göstermesi" denilse örneğin düzgün bir anlatım olacaktı.

Bunlar yalnızca örnek, çok daha fazlası da mevcut. Tüm bunları topladığımda, kaliteli madde kriterlerini karşılamadığı kanaati oluştu. Bir şeyin altını çizeyim kalın yazıyla. Buraya gelen adaylıkların kusursuz olması beklenmez, hiçbir kullanıcının kusursuz madde oluşturması da beklenmez. Ancak %90-95 oranında hazır gelmesi beklenir. Bu düzeyde gelen adaylıklarda ben elimden geleni şahsen yapıyorum (burada öyle olmasa dahi yaptım, burada öyle gelmişti, burada da vs). Ancak çok fazla sorun olan örneklerde komple baştan tek tek inceleyip yazma gibi bir durumum olamaz. Dolayısıyla acele etmeden, sakin sakin, zamana yayarak maddenin üzerinden geçmekte şahsen fayda görüyorum.

Emekleriniz için tekrar teşekkürlerimi sunarım.--Nanahuatl? 08.14, 7 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Johann Joachim Winckelmann[kaynağı değiştir]

Başlığı ingilizceden çevirdim, fakat mot a mot bir çeviri yapmadım: Türkçeye daha akıcı bir şekilde kazandırmak için çevirinin yansıttığının dışına çıkmamak kaydıyla yorumlara başvurdum. Çevirisini yaptığım bu maddenin kaliteli madde standartlarına uyduğunu düşünüyorum. İlgilenecek, görüşlerini bildirecek arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum. Marji.98 (mesaj) 22.39, 4 Ağustos 2022 (UTC) marji.98Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Daha tanım cümlesinde dahi çeviri sıkıntısı göze çarpmakta ("...bir Alman sanat tarihçisi ve arkeoloğudur", "Alman arkeoloğu?"). Birkaç örnek verecek olursam:
"Brandenburg Margraviate'deki (?) Stendal'da yoksulluk içinde (kime göre yoksul?) doğdu"
"akademik ilgileri onu ileriye taşıdı" >?
"Daha sonra Roma'da ünlü bir bilgin olduğunda şöyle yazmıştı" > Ünlü bir bilgin olmak?
"iyice içine gömüldüğüm Yunan literatürüne" > içine gömülmek?
"kısa süre sonra antik sanat hakkında rakipsiz bir birikim elde etti" > rakipsiz olduğu kimin yorumu?
"kısa süre sonra Avrupa edebiyatına sarsılmaz bir yer edindi" > sarsılmaz kimin yorumu?

Böyle çok fazla uygunsuz kısım var. Kriterleri net bir şekilde karşılamadığı kanaatindeyim.--Nanahuatl? 07.51, 7 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2008 Yaz Olimpiyatları'nda Tuvalu[kaynağı değiştir]

Maddenin KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Arka plan başlığı niye en wikideki başlığa göre daha az bilgi içeriyor derseniz en wikideki başlıkta çok gereksiz bilgiler vardı. Örneğin Tuvalu'nun nasıl bir ülke olduğundan ve Tuvalu'nun daha önce katıldığı etkinlikler gibi bilgiler içeriyor. Bu bilgilerin bu madde için gereksiz olduğunu düşünüyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 12.16, 13 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Benzer gerekçeyle... Şablon belli, oldukça kolay. Ona rağmen benzer hatalar söz konusu. İmla ve çeviri hatalar çok fazla.--Nanahuatl? 20.11, 1 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl Giriş ve arka plan bölümünü senin dediğin maddeye bakarak tekrardan düzenledim. Diğer başlıkları ise senin düzenlediğin 2008 Yaz Olimpiyatları'nda Benin sayfasından kopyala yapıştır yaparak değiştirdim. Tekrar gözden geçirir misin? hulusi bey hadi bana mesaj at 08.40, 7 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • OOUI Talk icon - Support with question.svg Şartlı destek Teşekkürler, ben de bir üstünden geçtim. Kaynaklardaki eksik parametrelerin (yayıncı, tarih gibi bilgiler) giderilmesi şartıyla kriterler karşıladığını düşünüyorum.--Nanahuatl? 20.43, 7 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2016 Yaz Olimpiyatları'nda Tuvalu[kaynağı değiştir]

Maddenin KM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 08.55, 11 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Benzer gerekçeyle... Şablon belli, oldukça kolay. Ona rağmen benzer hatalar söz konusu.--NanahuatlEfendim? 22.27, 11 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl Bu maddede de senin şablon olarak belirttiğin maddeden kopyala yapıştır yapıp değiştirerek düzenleme yapmaya çalıştım. Yalnızca atletizmde sporcunun genel sıralamadaki yerini bulamadım nedense. Hiçbir yerde yazmıyordu bulamadım. Bence bu düzenlemelerden sonra kriterleri karşılıyor. Tekrar gözden geçirir misin? hulusi bey hadi bana mesaj at 13.43, 8 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Destek Destek Teşekkürler dönüş ve çalışmalar için. Ben de birkaç dokunuş yaptım. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--Nanahuatl? 22.40, 8 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Bob Lazar[kaynağı değiştir]

Maddenin KMA kriterlerini sağladığını düşünüyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 09.28, 23 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Maddeyi inceledim. KM kriterlerini karşılıyor. Emeği geçen herkesin emeğine sağlık. — 07 💬 15.55, 16 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek --Yzkoc (mesaj) 08.07, 18 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Emeği geçenlerin eline sağlık. stdoggomsj 17.32, 24 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum Giriş kısmının VP:BEK'e göre düzenlenmesi gerekiyor. Küçük yazım yanlışlarını düzelttim ama bazı sorunlu çeviriler var, örneğin "dünya dışı teknolojiyi tersine mühendislik yapmak", "İddiasına göre doğduğu hastanede doğum belgesi de bulunmamaktadır", gibi. Bu kısımların da düzenlenmesi gerekiyor. --LostMyMind (mesaj) 20.00, 25 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yanıt @LostMyMind rica etsem verdiğin örnek kısımların düzenlenmesi gereken çevirilere bir örnek verir misin :) mesela alternatif olarak ne yazabilirim?
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 08.51, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Selam @Vikipolimer, "İddiasına göre doğduğu hastanede doğum belgesi de bulunmamaktadır" cümlesine göre, iddia ettiği şeyin doğum belgesinin bulunmaması olduğu anlamı çıkıyor, anlatım bozukluğu mevcut. O hastanede doğduğunu iddia etmiş ama orada doğum belgesi bulunmuyor, bunu ifade edecek şekilde düzenlenmesi lazım. Örneğin, "Doğduğunu iddia ettiği hastanede doğum belgesi bulunmamaktadır" benzeri bir ifade daha uygun olabilir. "dünya dışı teknolojiyi tersine mühendislik yapmak" ifadesi için uygun bir karşılık bulamadım ama bu şekilde cümle yapısı olarak doğru görünmüyor, literatürde böyle bir kullanım var mı bilmiyorum ama "X'i tersine mühendislik yapmak" şeklinde bir kullanım yerine "X üzerinde/konusunda/vs. tersine mühendislik yapmak" ifadesi daha anlamlı olabilir. --LostMyMind (mesaj) 09.15, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yanıt @LostMyMind evet ilk cümlede iddia ettiği şey tam olarak zaten "bulunmaması" ikinci cümlede ya da ilk cümlede ben hiçbir çeviri hatası göremedim, anlatımlar özgündür anlatım ile ilgili bir itirazın varsa senin zevkine ya da terchine uygun bir anlatımı maalesef ben sağlayamam, anlatımlar özgündür. Dilersen ilgili cümlelerdeki değişiklikleri kendin uygulayabilirsin fakat şu hali ile her iki cümlenin de anlamını ifade edebildiğini düşünüyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 09.54, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Vikipolimer, ben burada kendi zevkimden veya tercihimden söz etmiyorum, bu böyle güzel olmamış şöyle olmuş demiyorum, hatalı olduğunu düşündüğüm şeyleri söylüyorum. Dikkat ettiysen karşı ya da destek görüş de belirtmedim, değişmesi gerektiğini düşündüğüm şeyleri yorum olarak yazdım sadece. Değiştirip değiştirmemek konusu sana kalmış. --LostMyMind (mesaj) 10.30, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yanıt @LostMyMind o halde yorumun için teşekkür ederim, eğer madde VP:KMİ kriterlerini sağlamıyorsa adaylığı olumsuz olarak sonuçlandırabilirsin, şu anda düzenleme yapacak vaktim yok maalesef.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 11.25, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@07, yukarıdaki yorumlardan sonra başka bir SİS'in bakması daha uygun olacaktır. Adaylığı sen inceleyebilir misin? Tersine mühendislik konusu dışındaki yorumumu yok sayabilirsin, o kısmı ben yanlış yorumlamışım, tersine mühendislik konusunda ise ifadenin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 13.11, 26 Aralık 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Kaşkalar[kaynağı değiştir]

Madde üzerinde bir süredir çalışıyordum, son defa düzenleyip kaynak taraması yaparak eksik kısımları tamamladım. Artık kaliteli madde olabileceğini düşünüyorum.ArastirmanıÖneriyorum34 (mesaj) 22.06, 6 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Girişe birkaç cümleye bakarak söylemem gerekirse yazım ve noktalama açısından yeniden düzenlenmeli. İç içe parantez kullanılmaz. Rağmen’den sonra virgül gelmez, büyük harfli kısaltmalarda T.C. ve Türkçenin T.si dışında nokta yazılmaz. — Hedda Gabler (mesaj) 19.57, 7 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Fark edebildiğim kısımları düzeltmeye çalıştım. Şimdi bir sorun var mı? ArastirmanıÖneriyorum34 (mesaj) 21.44, 7 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Değerli araştırma için teşekkür ederim. Fakat lütfen alıntıların kullanımını azaltabilir misiniz? Mesela, "İmparatorluk devri" başlığı altındaki metin alıntılarla dolu. Bu alıntıları ansiklopedik metne dönüştürmek çok zahmetli olmayacak diye düşünüyorum. Ayrıca, gelecekte alıntılar için {{Alıntı}} şablonunu kullanmayı önermek isterim. --► Saygıyla: SolaVirum 19.38, 9 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Alıntıların tamamının veya neredeyse tamamının gereksiz olduğu kanaatine vardım. Alıntılar genellikle önceki metinde açıklanıyor zaten. --► Saygıyla: SolaVirum 22.34, 13 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Alıntıların hemen hemen hepsini metne çevirdim, kalanlarda ise önerdiğiniz şablonu kullandım. Son olarak İmparatorluk devri başlığını ansiklopedik olarak genişlettim. şimdiki fikriniz veya önerileriniz nelerdir @Solavirum? ArastirmanıÖneriyorum34 (mesaj) 15.16, 22 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Maddeyi geliştirdiğiniz için teşekkür ederim. Sıradaki sorum ";"nin yoğun kullanımı hakkında olacak ("Belgeye göre Kaşkalar; ...", "Bir sonraki yıl; Zihhariya ülkesindeki Kaşkalar ...", "... Arzawa ve Hatti arasındaki bölgede olduğu; daha sonraları ..." ve b.) , ancak Türkçe dilbilgisi konusunda uzman değilim, bu yüzden diğer kullanıcıların yorum yapmasını bekleyeceğim. Başka bir sorun görmüyorum, o yüzden Destek Destek --► Saygıyla: SolaVirum 15.49, 22 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Uyarı için teşekkürler @Solavirum. Noktalı virgülü bu kadar fazla kullandığımı siz söyleyince fark ettim açıkçası. Bunun sebebi daha fazla virgül kullanmak istememem ve cümleleri birleştirerek daha akıcı okunabilmesini sağlamaktı. Gözüme gereksiz görünenleri temizledim. — ArastirmanıÖneriyorum34 (mesaj) 16.11, 22 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bence gayet değerli bir çalışma olmuş, yalnızca biraz elden geçmesi gerekmekte:
Bazı tarihçi görüşleri, herkesin kabul ettiği gerçekmiş gibi verilmiş. Bu da bir Vikipedi maddesinin sahip olması gereken anlatımın dışına kaçmış. Örneğin, "bu durum, Kaşkaların daha ileri dönemlerde bir kral/prens idaresi kurmuş olabileceklerini göstermektedir" gibi tarihçi yorumlarının "şuna göre" tarzında, yorum katılmadan verilmesi lazım. "Kaşkaların kendi ellerinden çıkma maddi kalıntıları oldukça nadirdir", "nadir" gibi sıfatlar, bu şekilde kullanıldığında sübjektifliğe girmekte, kaçınmak, yine benzer şekilde tarihçi görüşü ya da kıyaslamayla vermek lazım. "Bu isim, büyük olasılıkla Hititler tarafından bölgenin yerlilerine sonradan verilmiş bir isim olmalıydı" keza örnek teşkil ediyor.
Giriş kısmının VP:BEKGİRİŞ'e göre elden geçmesi lazım (kaynak kullanımı, maddenin özeti niteliği taşıması vs).
Kaynaksız paragraf sonları var, kaynaksız bilgi olarak gözüküyorlar şu an.
Kipler biraz sadeleştirilse, hatta geçmiş zamanla yazılsa (bkz) daha uygun olacaktır. En azından "-mektedir" yerine "-ir" yazılsa dahi akıcılık artırılır diye düşünüyorum.
Verilmemiş iç bağlantılar var. Samuha, Hatti, Arzawa (Türkçeye göre yazmak lazım, w olmadan), Turhal gibi birçok bağlantı atlanmış.
Sevgiler.--Nanahuatl? 07.43, 7 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Bask Bölgesi arması[kaynağı değiştir]

İngilizce KM temel alınarak oluşturuldu. KM kriterlerini karşıladığına inanıyorum. — 07 💬 17.25, 6 Şubat 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık, tatlı bir madde olmuş :) "Bölümleri" kısmındaki altyazılar bayağı bayağı bilgi veriyor, metin hâlinde olamazlar mı? Bir de bu armabilimde bir terminoloji var, örneğin "bölüm" dediğimiz yer aslında şu, yahut "kalkan" dediğimiz de şu. Bunların mutlaka Türkçe karşılıkları vardır terminolojik olarak. Onları tam olarak verebilirsek çok daha iyi olacaktır, benim bilgim yok konu hakkında.--NanahuatlEfendim? 20.13, 1 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl Yorumun için teşekkür ederim. Bahsettiğin heraldik terimlerinin Türkçe karşılıklarını maddeyi ilk yazarken aramıştım fakat bulamadığım için Tureng'de verilen direkt anlamını kullanmıştım. Galeri kısmındaki bilgiyi de azaltarak bilgiyi yeni bir alt başlığa aktardım. — 07 💬 14.36, 2 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • ::Karşı Karşı Madde için değerli editöre teşekkür etmek istiyorum. Maddenin EnWiki versiyonu 2007'de Good article olmuştur. Fakat birkaç güvenilmez kaynaklardan yararlanmaktadır. Blogspot sitesi, es.geocities.com, bunlar hiç güvenilir kaynaklar değil. --► Saygıyla: SolaVirum 18.27, 9 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Solavirum Tekrar inceler misiniz lütfen? — 07 💬 19.49, 9 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  07, güvenilmez kaynakları maddeden çıkardığınız üçün teşekkür ederim. Fakat şimdi de "1936'da, ilk lehendakari José Antonio Aguirre'nin başkanlığındaki Bask Geçici Hükûmeti..." ile başlayan paragraf kaynaksız kalmış. Alternatif kaynak bulmanız mümkün mü? Bu sorunun çözüldüğü takdirde maddeni KM olmasıdan yana olacağım. --► Saygıyla: SolaVirum 20.43, 9 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Solavirum İstek yapıldı Yapıldı07 💬 20.48, 9 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Destek Destek Sorunu çözdüğünüz için teşekkür ederim. Geride bir sorun görmüyorum. Diğer kullanıcıların fikirlerini bekliyorum. --► Saygıyla: SolaVirum 20.52, 9 Haziran 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Bir yıla yaklaşan bir adaylık olduğu için oldukça üzgünüm ilk olarak. Kullanıcıların verdiği emeklerin bu kadar uzun süre boyunca ilgi çekmemesi beni ziyadesiyle üzmekte. Emekler için çok teşekkür ediyorum.
Maddenin giriş kısmı, konusunu tam olarak özetlemiyor. Armanın ortaya çıkışı, kabul tarihi, tarih boyunca yapılan değişiklikler gibi kısımlara ufak bir şekilde değinilmesi gerekirdi.
Kaynak kullanımı, nitelikli bir şekilde yapılmamış. "Aquitaine - Chapter 18" (iki kere kullanılmış), "Armas de la Provincia de Vizcaya" gibi kaynaklar var, ne oldukları, yayıncıları, yazarları vs belirsiz. Kaynakların da metnin anlaşılması için nizami şekilde kullanılmaları gerekir, biçimlerinin de düzgün ve anlaşılır olmaları gerekir.
"Bölümleri" kısmı yeterince içerik sunmuyor, eksik içerik sunuyor. Kaliteli madde demek, konusunu "eksik" olmadan, iyi bir şekilde anlatması demek. Şu kısımda birçok öğe varken, yalnızca deniz kısmına değinilmiş örneğin.
İspanyolca madde KM statüsünde olmasa dahi daha nitelikli bilgi sunmakta. Tekrar ediyorum, KM olacağı için derinlemesine işlenmesi aranmaz, ama eksiklik ile derinlemesine işleme arasında da fark var.
1978 yılındaki yasa değişikliği kısmında madde madde sıralama yapılmış ama onların tamamı o yıla ait değil.

Bu ve benzeri hususlarla, 1 yıla yakın süren adaylığın kaliteli madde kriterlerini karşılamadığı görüşündeyim. Tekrardan emeğinize sağlık.--Nanahuatl? 20.35, 1 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

2002 Kış Olimpiyatları'nda Fiji[kaynağı değiştir]

Maddenin km kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Kırmızı bağlantıları kma sürecinde açacağım. hulusi bey hadi bana mesaj at 21.38, 27 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Anlatım aslında standart ama niye her adaylıkta değişiyor anlayamadım :) Kırmızılar açılmasa da olur bence, kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 08.04, 4 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Willa Brown[kaynağı değiştir]

Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum.
𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 10.42, 18 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. İlk etapta:
 1. Girişim VP:BEKGİRİŞ'e uygun olarak düzenlenmesi gerek. Kaynaklara yer verilmemeli.
 2. Genel olarak, kurum adlarına gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. Kurum adları, okullar vs yine eğik yazılmaz.
 3. Bazı maddelere iç bağlantı verilmemiş, onların verilmesi yerinde olacaktır (Tuskegee Airmen açılmış mesela ama bağ. verilmemiş, Sivil Pilot Eğitim Programı, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kolorduları vs).--NanahuatlEfendim? 22.44, 11 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İstek yapıldı Yapıldı @Nanahuatl bahsettiğin kısımların üzerinden tekrar geçtim, rica etsem inceler misin müsait olunca. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 23.12, 11 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: @Nanahuatl, K:Vikipolimer yukarıda sana seslenmiş ama imzalamadığı için bildirim gitmemiştir diye bu sefer ben sesleniyorum, tekrar inceleyebilir misin? İmzayı da kendim ekledim. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 12.19, 15 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Emeği geçenlerin eline sağlık. Bağlantı verilmemiş bir madde vardı taslak olarak açtım. ~stdoggo ileti 16.02, 16 Ocak 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Canton Sinagogu[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki KM'den çevrildi. KM kriterlerini karşıladığına inanıyorum. — 07 💬 17.28, 3 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Maddeyi okudum, çeviri hatası veya başka bir hata göremedim. Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 06.39, 13 Ocak 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Detaylı okumadan önce, kaynaklardaki İngilizce kısımlar ({{web kaynağı}} gibi şablonlar kullanılabilir) düzeltilebilir mi? İkinci olarak, VP:BEKGİRİŞ gereğince giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde olduğundan orada kaynak olmaması lazım (aynı bilgi aşağıda var zira, kaynak da orada var). Bununla birlikte giriş kısmının biraz daha genişletilmesi gerektiği kanaatindeyim. Mimarisinden ya da tarihçesinden yeteri kadar bahsedilmiyor. Tarihî bir yapı olduğundan örnek veriyorum, Hoşyar Kadın Çeşmesi maddesinde örneğin kısa tarihi ve mimarisi daha da kısa, yalnızca önemli noktalara değinilerek anlatılıyor. Yahut Galata Kulesi de incelenebilir (bu da tabi görece daha uzun kalıyor).--NanahuatlEfendim? 20.06, 1 Mayıs 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Karşı Karşı Yukarıda altını çizdiğim noktalarla ilgili (girişteki kaynaklar dışında) 3 aydır hareket olmadığından.--NanahuatlEfendim? 07.39, 5 Ağustos 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 SİS notu: @07, madde üzerinde belirtilen konularda çalışman olup olmadığını bildirirsen sevinirim. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 14.20, 13 Eylül 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Destek Destek Büyük Alman Sinagogu ve İtalyan Sinagogu sayfalarına defalarca bağlantı verilmiş, kaynaklar bölümünde de varolmayan bir şablon kullanılmış. Bu gibi küçük sorunlar dışında maddenin yazımı ve içeriği açısından KM standartlarına uygun olduğunu düşünüyorum. --Kudyaz 09.42, 2 Ekim 2022 (UTC)Yanıtla[yanıtla]