Vikipedi:Kaliteli madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız
Vikipedi'deki kaliteli madde adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin kaliteli madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Kaliteli maddeler; kullanıcılar tarafından konuları hakkında iyi yazılmış, nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahip, kalıcı olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, birtakım kriterler ışığında bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen değerlendirme yapan kullanıcılara karşı nazik olun ve kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin kaliteli madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Adaylık tartışmaları iki ay sürer ve bu iki ayın sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya herhangi bir konuda fikir birliğine ulaşılamamışsa, sorumlu tarafından adaylık bir ay daha uzatılabilir. Bu sürenin sonunda adaylığın olumlu sonuçlanması yönünde bir fikir birliği oluşmamışsa, adaylık olumsuz sonuçlandırılarak arşivlenir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin kaliteli madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{KMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{KMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "adaylık sayfasında" bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada aday gösterme gerekçenizi yazın.
 4. {{Vikipedi:Kaliteli madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm KMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve kaliteli madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, kaliteli içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip kaliteli madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin kaliteli madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Kaliteli madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra kaliteli madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Kaliteli madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa Vikipedi:Kaliteli madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{KMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Kaliteli madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Kaliteli maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti[kaynağı değiştir]

Tartışma; 15 gün 2 saat 33 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 45 gün 2 saat 33 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Kaliteli madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. hulusi bey hadi bana mesaj at 10.50, 15 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Stegosaurus[kaynağı değiştir]

Tartışma; 14 gün 6 saat 5 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 44 gün 6 saat 5 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Stegosaurus ile ilgili görece kısa, ama derli toplu bir madde. Yabancı dilde makale ve kitaplardan oluşuyor kaynakçası. Hem de maddenin gelişimine katkıda bulunur bu süreç. Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler. Historianengineer (mesaj) 14.22, 14 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Türk Hava Yolları'nın kullandığı uçaklar listesi[kaynağı değiştir]

İngilizce'de çok güzel hazırlanmış bir madde. Eksik, yanlış kısımlar varsa düzeltebilirim.Sait* 08.09, 7 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Çeviri için teşekkür ederim SAİT71. Burada SM olabilir diye düşünüyorum aslında. İngilizce maddeyi ben yazmıştım ve asıl hedef kademeli kademeli orada da SM yapmaktı, fakat maalesef şu sıralar gerekli düzeltmeleri yapmak için pek vaktim yok. Bu arada Dünden Bugüne Türk Hava Yolları dışında bütün kaynaklara halen erişimim var. Erişemediğin kaynaklar üzerine bir soru/kaygı gelirse ben yardımcı olabilirim. Çeviri doğru mu diye bakmadım ama şu anlık ben maddede iki sorun görüyorum:
  • Madde ismi bu haliyle yanlış. Eskiden listeydi bu doğru ama artık pek değil, olsaydı zaten KMA yerine SLA açılması gerekirdi. :) İngilizce Vikipedi'de "X fleet" maddelerinin bazıları çok kısa ve tablo dışında fazla şey içermedikleri için liste olarak sınıflandırılmışlar (örn. Air France fleet, American Airlines fleet vs.), bu yüzden ben de ne olarak sınıflandıracağımı şaşırmıştım. Hem Viki-içi hem Viki-dışı aldığım cevaplar bunun kesinlikle bir liste olmadığı yönündeydi. Türk Hava Yolları'nın filosu (veya -uçak filosu) gibi bir ad daha mantıklı ama başka katılımcıların düşüncelerini beklemekte fayda var.
  • Maddede şu an 10 kez kullanılan Simple Flying hakkında geçtiğimiz haftalarda sonuçlandırılan bir tartışmada güvenilir olmadığı fikir birliğine varıldı. Kesinlikle KM/SM maddelerde kullanılmaması gereken bir site yani. Benim de geriye dönüp bir çok maddeyi düzeltmem gerekiyor. Bunun için ben dün ve bügün enwiki'de düzeltmeler yaparak bunların yerine başka sitelerden kaynaklar buldum (ve bazı verileri güncelledim). Bunları şuradan görebilirsin. Bu maddeye benzer değişikliklerin yapılması faydalı olacaktır.
Dolaylı olsa da maddeye katkıda bulunduğum için "Destek" veya "Karşı" gibi görüş belirtmeyeceğim. Adaylıkta başarılar. Styyx (mesaj) 20.34, 12 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Hmm inan bilmiyordum senin yazdığını, tebrik ederim gerçekten harika bir madde yazmışsın. Dünden "Bugüne Türk Hava Yolları" isimli kitabı bakmıştım, sırf madde için değil THY CEO'sunun neler yazdığını merak ettiğim için almayı düşünüyorum. Yalnız sahaflarda var yalnızca. Madde ismi konusu tartışılabilir, ancak "... listesi" şeklinde adlandırılan maddeler listenin dışında alt başlıklar içeriyorsa SM veya KM olarakta değerlendirilebilir. Ancak görüşülüp Türk Hava Yolları filosu olarakta adlandırılabilir. Kullandığı uçaklar listesi biraz sol elle sağ kulağı tutmak gibi oluyor. Gerekli değişiklikleri yapabilirim. Eğer isterse4n bahsedilen basılı kaynağa erişim yaptıktan sonra da sana SM yapabilmen için yardımcı olabilirim. Vaktin olursa her iki maddeyi SM seviyesine de çıkarabiliriz. @Styyx :) Sait* 16.14, 13 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
O kitaptan buraya daha fazla eklenecek çok şey yok diye hatırlıyorum. Her yıl için 2-3 sayfada o yıl değişenleri, hangi uçaktan kaç tane var, kaç çalışan var vs. gibi bilgileri içeriyor. Tabi fotoğraflar falan da var. Eskiden web.archive.org'da scan'i olduğunda (madde'nin eski sürümlerinde link duruyor) içeriği eklemiştim, fakat büyük ihtimalle teliften dolayı kaldırılmış. Ben aslında Abdullah Nergiz'in yazdığı 3 kitaptan bir şey çıkabilir diye düşünüyorum, siparişlerini yeni vermiştim. SM için çok uzak bir yolu yok iki madde'nin de. Enwiki için özel olarak bütün başlıkları da çevirmem gerek o kadar. Styyx (mesaj) 23.19, 13 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Abdullah Nergiz'in 3 kitabı da dönemleri anlatıyormuş. Gerçekten tam işine yarayacak ve kapsam bakımından gerekli olan bilgileri verecek kaynaklar. Sait* 08.09, 14 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]