Vikipedi:Köy çeşmesi (teklifler)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Alt başlık[kaynağı değiştir]

Bazı film maddeleri bu ve şu şekilde adlandırmaya sahip. Bunun yerine fr wikideki şu şablonu uyarlayıp kullansak nasıl olur? Şablon basitçe madde adlarının altına altyazı eklemeye yarıyor. Örnek bir görüntü --Selahattin ilhan (mesaj) 15:29, 10 Ocak 2018 (UTC)

 • Destek Destek Benzer başlıklar için sağlıklı bir şablon olacağı kanaatindeyim. --Pragdonmesaj 16:58, 10 Ocak 2018 (UTC)
 • Destek Destek Maddelerin isimlerine sadelik kazandırmış oluruz. Ayrıca bu şablonun ekleneceği maddeler için bir kriter belirleyip liste oluşturmalıyız. --By erdo can • msj 19:14, 10 Ocak 2018 (UTC)
 • Örneklerle ekran görüntüsünün alakasını anlayamadım. Filmlerin adı bu şekilde, ikinci bir ad ya da alternatif bir ad değil. Kaldı ki, birçok alternatif madde adı olan maddeler için bu şablon sıkıntı yaratacaktır.--RapsarEfendim? 19:26, 10 Ocak 2018 (UTC)
Fikir vermesi açısından, Agâh Özgüç tarafından yazılan "Ansiklopedik Türk filmleri sözlüğü"nde bu filmler şu şekilde yer alıyor: 1, 2. Bunun gibi biz de alt başlık hâlinde yazabiliriz. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:35, 10 Ocak 2018 (UTC)
Bu örneklerle Fransızca Vikipedi'den alınan ekran görüntüsü bir değil. Orada bir canlı türünün Fransızcada kullanılan adı madde adı olarak belirlenmiş, alt başlıkta da Latince ismine yer verilmiş. Verilen film örnekleri ise, filmin Türkçe adı ve devamında alternatif adı değil filmin adının bir parçası. Muro: Nalet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine gibi Mumya: Ejder İmparatoru'nun Mezarı gibi. Domaniç Yolcusu / Unutulan Sır maddesinin adı bu bağlamda Unutulan Sır: Domaniç Yolcusu, Seyyit Han (Toprağın Gelini) maddesinin adı da Seyyithan: Toprağın Gelini (Seyyithan kısmı bitişik) olmalı.--RapsarEfendim? 21:33, 10 Ocak 2018 (UTC)
O ekran görüntüsü şablon sayfada kullanılınca nasıl görünüyor onu göstermek içindi. Buradaki konuyla ilgisiz elbette. Şablonun kullanılabileceği başka maddeler de yok değil. Örneğin: Korkuyorum Anne --Selahattin ilhan (mesaj) 21:47, 10 Ocak 2018 (UTC)
 • Destek Destek --Hedda Gabler (mesaj) 21:01, 27 Ocak 2018 (UTC)
 • Destek Destek --Tunca Can (mesaj) 07.08, 22 Nisan 2018 (UTC)
 • Destek Destek Gayet uygun.--Kingbjelica (mesaj) 07.40, 28 Mayıs 2018 (UTC)
 • Yarardan ziyade yeni tartışmalara yol açacağını düşünüyorum. Yabancı filmlerde madde adı Türkçe gösterim adıyken birisi bu şekilde orijinal adını da eklemek isteyecek, öteki buna karşı çıkacak. Taksonomik kullanımı birebir bu mantık mesela. Korkuyorum Anne güzel bir örnek fakat girişteki "(veya diğer adıyla İnsan Nedir Ki?)" bilgisinin yeterli olduğunu düşünüyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.10, 8 Nisan 2019 (UTC)
 • Destek Destek --İnceleme Elemanı (mesaj) 13.22, 25 Mayıs 2019 (UTC)

IP muafiyeti ve banner[kaynağı değiştir]

Merhabalar, geçen gün ek$isözlük'ün subethası olan Ekşi Duyuru'da bir kullanıcı Vikipedi'ye VPN ile bağlandığı (ve bağlandığı hesabın IP'si engellendiği) için madde açamadığını yazmıştı. Biz de Vikipedi'de sürekli üstte gözüken bir banner ile Vikipedi'ye katkı yapmak isteyenlerin IP engelleme muafiyeti isteyebileceklerini belirtsek daha yararlı olmaz mı? Şunun gibi bir metin eklenebilir: "Merhaba! Vikipedi'ye VPN ile bağlanıyor ve katkı yapamıyor musunuz? XXX'ten IP engel muafiyeti isteyerek katkıda bulunmaya başlayabilirsiniz." filan. --Hedda Gabler (mesaj) 16.25, 9 Aralık 2018 (UTC)

Destek Destek Bence yerinde bir uygulama. --ToprakM 17.40, 11 Aralık 2018 (UTC)
Destek Destek - Bunun ne kadar büyük ölçüde yapılabileceğini bilmiyorum ama en azından insanlara bunun yapılabileceğini herkese duyurabilecek bir uygulama gerekli erentar 02.17, 8 Mart 2019 (UTC)
Destek Destek Böyle bir duyurunun yararı olacaktır. 3-5 demeden, bir kişiyi bile bilgilendirmenin şu dönemde bize faydası olacaktır. Bu konuda hakkında bilgisi olmayanlar, katkı yapmayı bırakabilirler.Sait* 14.59, 3 Mayıs 2019 (UTC)
 • Çekimser Çekimser Bu enerjimizi Türkiye iktidarının verdiği engeli kaldırmak için kullansak daha iyi olmaz mı? Yani engel olup İP muafliyeti ile girsek ne olacak, yaptıkları saçmalık hala devam edecekse neye yarar? Kullanıcıların girmesi ve maddeler açması, değişiklik yapması engel olduğu sürece bence genel pencerede pek de anlam taşımıyor.. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.38, 3 Mayıs 2019 (UTC)
 • "Biz engeli kabullendik, bundan sonra böyle olacak." demeye getirmiş oluruz. Destek olamayacağım bu duyuru önerisine. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 18.55, 20 Mayıs 2019 (UTC)
Destek Destek 2 sene boyunca bir çok şey yapıldı ve engel kaldırılmadı. Dürüst konuşursak engelin kaldırılacağını düşünmüyorum. Bu durumda her türlü katkıya ihtiyacımız var.--KevinselfNR 19.53, 24 Mayıs 2019 (UTC)
Destek Destek Ahmet gibi değerlendiriyordum fakat diğerlerinin de dediği gibi bir kişi bile bunu öğrenerek, uygulasa... kafidir. --İnceleme Elemanı (mesaj) 13.23, 25 Mayıs 2019 (UTC)

Anasayfa tasarımı[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Bizim anasayfamız hem tasarım hem içerik açısından oldukça eski. İspanyolca ve Rusça vikileri tasarım olarak aynı ve hem sade hem şık. Bunu bize uygulasak olmaz mı? Ayrıca Vikiveri tasarımı da güzel. Tasarım oluşturmak isteyen olur diye buraya yazayım dedim. --Hedda Gabler (mesaj) 16.10, 31 Mayıs 2019 (UTC)

Ben hâlâ şu tasarımdayım. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.32, 7 Haziran 2019 (UTC)
"Tasarım açısından eski" derken ne kastediliyor? Neresi eski ya da eskimiş tasarım nasıl oluyor? "İçerik açısından eski" derken yine ne kastediliyor? Örnek verilen İspanyolca Viki'nin tasarımı esas 90'ların sonundaki basit web sitelerinin tasarımı gibi, benim şahsi düşünceme göre :D İki günün maddesi olması dışında (belki biliyor musunuz köşesi de olabilir ama ne yeterli içerik ne de aktif kullanıcı var) bir falsosu yok bizim sayfanın bana göre (he bir de, zaman zaman tarihte bugün kısımları çok Türkiye ağırlıklı oluyor, bu da her kullanıcının düzeltebileceği bir husus).--RapsarEfendim? 03.13, 7 Haziran 2019 (UTC)
Rapsar eski derken görmüyor musun tabloların kenarları filan pörsümüş, çerçevelerinin rengi solmuş, başlıklar canlılıklarını yitirmiş. Şaka gibi şeyler yazıyorsun resmen. Eski derken yıllardır değişmediğinden dem vuruluyor. Bunu illa bilale anlatır gibi anlatmak mı gerekiyor. vikipedi ortamı cdden gittikçe tuhaflaşıyor. --Hedda Gabler (mesaj) 10.20, 7 Haziran 2019 (UTC)
Haha ne bileyim canım? Google da eski mesela bu açıdan bakılınca. İngilizce de yıllardır aynı bu mantıkla bakınca. Vikipedi'nin belli bir yapısı var zaten ve bunun dışına çıkamıyoruz pek. Çerçeveleri değiştirince tasarım "yeni" mi oluyor? Örnek verilen Rusça, 10 yıl önce de hemen hemen aynıymış mesela. Şahsi olarak zaten sık kullanılan ve o şekilde popüler olan web sitelerinde olağanüstü değişiklikleri olumlu karşılamam (bkz. Mackolik). Ne tür değişiklikler olması gerektiği belirtilirse net olarak onlar üzerinden konuşalım.--RapsarEfendim? 14.50, 7 Haziran 2019 (UTC)
 • Zamanında bir çok tasarım yapıldı, ancak nihai sonuca ulaşamadık. Fransızca sürümündeki tasarımı uyarlamıştım, güzel durmuştu. Çok fazla ana hatların dışına çıkılmadan yeni bir tasarım yapılabilir. Ancak bundan önce biliyor muydunuz tarzı yeni bir köşe yapılabilir. Fakat bunun içinde ortam pek müsait değil gibi.Sait* 16.06, 7 Haziran 2019 (UTC)

Androit ile Madde üretim[kaynağı değiştir]

Kayıtlı kullanıcıyım ve cok sayıda madde başlattım. Androit ile madde üretme imkani var mi ? Varsa nasıl Teşekkürler Nedim Ardoğa (mesaj) 09.45, 28 Haziran 2019 (UTC)

Android uygulamasını dener misin? @Nedim Ardoğa. --Hedda Gabler (mesaj) 15.35, 28 Haziran 2019 (UTC)

Yerleşim yeri[kaynağı değiştir]

Yerleşim yerlerinin siniflandırılmasinda bir sorun yaşanıyor. Lütfen Ören maddesine bakınız. Burada ayni nitelikte yerler bazan belediye bazen mahalle bazen de köy olarak nitelemiş. Bu gibi yerler icin mahalle ismi yanlıştır Mahalle sadece kent dokusunun parçaları için kullanılmalıdır Öte yandan BŞ olan illerde belde belediyeleri de kaldırıldı. En iyisi hepsine yerleşim yeri demek. Nedim Ardoğa (mesaj) 07.28, 1 Temmuz 2019 (UTC)