Kullanıcı mesaj:Nanahuatl

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Madde kontrolü[kaynağı değiştir]

 • [1] şu ilgili maddeyi olduğu gibi sayfasından aktardım sorun nedir başka yerden içerik almadım yardımcı olurmusunuz?--Kostantin (mesaj) 08.31, 4 Haziran 2021 (UTC)
  @Kostantinopolisli Kostantinopulos, bot kaynaklı bir sorun. Botu kontrol eden kullanıcıya bildirdim durumu. Senlik bir sorun yok :) NanahuatlEfendim? 06.53, 5 Haziran 2021 (UTC)

Bir yıldız da senin için![kaynağı değiştir]

Barnstar of Busy Bee.svg Seçkin katkıların için çalışkanlık yıldızı
Hem oluşturduğun maddelerle, hem de adaylıklarda bekleyen maddeleri özenle inceleyerek yaptığın yorumlarla seçkin içeriğin oluşmasında çok büyük katkılar sağladığın için çok teşekkürler. Sevgilerimle. LostMyMind (mesaj) 10.24, 4 Haziran 2021 (UTC)
Çok teşekkür ederim @LostMyMind. Keşke daha fazlasını da yapabilsem ama elimden gelen bu :) Yalnızca aday gösteren kullanıcılar diğer adaylıklarda görüş belirtirse (tabi görüş belirtmek olmak için değil, yarım saatlerini ayırsalar her bir maddeye yeterli olur) zaten bu sistem kendi kendini döndürecek duruma ulaşır. Bu vesileyle adaylıkları bulunan @Erman Kuzu, @SAİT71, @Khutuck, @Visnelma, @Maurice Flesier, @Yzkoc, @Emre Güneş123, @Myxomatosis57, @Assyrtiko, @OvalThunder9, @Turgut46, @Elenktra, @Veselov350 ve @Danneskjöldi'ye de çağrıda bulunayım. Her aday gösteren birer ikişer maddede görüş belirtse zaten bu sistem kendi kendine döner :) NanahuatlEfendim? 06.57, 5 Haziran 2021 (UTC)

Yorumla ilgili bir soru[kaynağı değiştir]

Merhaba, Nanahuatl. Tekrar Amy Adams kaliteli madde başvurusundaki yorumlarının için teşekkür ederim. Yorumlarınla ilgili bir sorum olacaktı --

« "Girişim ikinci paragrafı, bir filmin konusunu anlatıyormuşçasına geniş zamanla başlarken bir anda görülen geçmiş zamana dönüşüyor, akışkanlık yok -ki bu da motamot çeviri kaynaklı bir sorun." »

Mot à mot çeviri konusunda haklısın ama tam olarak neyin hatalı olduğunu pek anlayamadım. Geniş zamanla geçmiş zaman neden bir arada olamıyor? Daha önce söylediğim gibi en sonra Türkiye'de 5 yaşında okuduğum içim Türkçe konusunda epey eksikliklerim var. Söylediğin konuyu internette araştırmaya çalıştım ama pek açıklayıcı bir kaynak bulamadım. Erman Kuzu (mesaj) 06.50, 5 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Erman Kuzu. Kullanılan kip sorun. Geniş zaman, bir eserin konusunu anlatılırken kullanılan bir kip genelde. "Doğar, yapar, gelir" gibi bir anlatım, filmlerin konusunu anlatılırken kullanılıyor mesela. Tabi başka birçok şekilde de kullanımı var ama böyle bir konuyu okurken sanki bir film konusu okuyormuş hissiyatı oluşuyor. Görülen geçmiş zaman kullanılsa daha uygun olacaktır. NanahuatlEfendim? 06.59, 5 Haziran 2021 (UTC)
Ah, tamam şimdi daha iyi anladım. Teşekkürler! Erman Kuzu (mesaj) 07.01, 5 Haziran 2021 (UTC)

Seçkin içerik için mentorluk programı?[kaynağı değiştir]

Selam @Nanahuatl, tekrar Amy Adams seçkin madde adaylığındaki yorumlar için teşekkür ederim. İngilizce Wikipedia'da bulunan ama sanırım Vikipedi'de bulunmayan seçkin içerik mentorluk programımız olsa çok güzel olurdu. Acaba böyle bir mentorluk programı olsa mentor olarak katılmak ister misin? Ben öğrenmeye çok hevesli olsam da Türkçe eğitimi yoksunluğu yüzünden çok da iyi bir çırak değilim ama ne kadar vakit/emek gerekirse, yapılmasını gerekenleri yapabileceğimi düşünüyorum.

Bunun dışında, eğer vaktin olursa, maddenin güncellenmiş halinde beğenmediğim bölümleri işaretleyebilir misin? Şimdiden teşekkürler. Erman Kuzu (mesaj) 18.11, 9 Haziran 2021 (UTC)

Selam @Erman Kuzu. Öncelikle beni bu pozisyona konumlandırdığın için teşekkürlerimi iletirim. Böyle bir sistem olursa bizde ne kadar verimli olur, kimler katılır, sonuçları ne olur kestiremiyorum pek. Birçok adaylıkta görüşlerimi paylaşmaya çalışıyorum ancak gerçekten bu seviyelerde madde yazan kullanıcılar belirli kişiler ve pek değişmiyorlar. Mentalite olarak, yıldızlı madde sayısını arttırma ya da böyle bir madde yazmış olma amacı güderek değil de, Vikipedi'deki en iyi içeriğe ulaşma amacıyla bunları yazmak lazım. Örneğin "iki günde İngilizce Vikipedi'den çevirdim" gibi bir gerekçeyle adaylık gelince bir kere duraksıyorum. İki günde tüm kaynaklar kontrol edildi mi, yazım ve anlatım gözden geçirildi mi, İngilizce Vikipedi'deki maddenin doğruluğu ve zaman içerisinde uğramış olabileceği zararlı değişiklikler incelendi mi gibi sorular beliriyor aklımda (çok çok kısa maddeleri ayrı tutuyorum tabi). Benzer şekilde adaylık değerlendirilmesinde de, üçer beşer dakika arayla adeta atılan oyları, maddeleri okumadan yalnızca göz gezdirerek destek vermeleri ya da karşı olanlara katılarak karşı olmaları da aynı kapsamda değerlendiriyorum. Dolayısıyla en başta, neden burada bulunduğumuzu ve seçkin içerik üretiminin ne gibi amaçlara hizmet ettiğini oturtmamız gerekiyor. Bu amaçlar oturursa, çalışmalarımıza da bu durum yansımış olacaktır. Senin soruna gelirsek, böyle bir şey olursa da elbette elimden geleni yapmaya çalışırım. Adams'ı da inceleyeceğim ilk fırsatta. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 19.41, 9 Haziran 2021 (UTC)
Merhaba, @Nanahuatl. Evet dediğini anlıyorum. Ama aynı zamanda kaliteli madde yazmak isteyen için çok detaylı bir klavuz yok. Bence dediğin şeyleri bir kontrol listesi halinde yayınlanabilir. Evet, dediğin gibi gerçekten iki gün çalışıp maddeyi aday olarak göstermişim gibi gözükmekte (aslında ondan önce on günlük offline çalışma var ama tabii ki bu madde tarihçesinde gözükmüyor). Maddeyi aday göstermemdeki amaç aslında bu süreçle beraber geri bildirim alıp, değişiklikleri daha hızlı bir şekilde yapmaktı. ABD'deki hukuk okullarında genellikle yazma süreçleri böyle işliyor. Ama söylediğin gibi süreç gördüğüm kadarıyla böyle işlemiyor ve 5 dakikada tabii ki bir madde değerlendirilemez...
Eğer bende bir gün kaliteli madde yazabilecek ve değerlendirebilecek seviyeye gelirsem, yardımcı olmaktan mutluluk duyarım. Diğer üzerinde çalıştığım ve Amy Adams maddesinden çok daha uzun maddeler var (Arjantin maddesi gibi). O yüzden Amy Adams maddesini biraz ısınma turları gibi görmekteydim... Erman Kuzu (mesaj) 21.25, 9 Haziran 2021 (UTC)
@Erman Kuzu, iyi bir madde yazmak için biçem el kitabı yönergelerinin mümkün mertebe net, bol ve detaylı olmaları lazım. Bu şekilde hem gereksiz "şöyle olsun böyle olsun" tartışmalarını minimalize ederiz hem de yazanlar, sağdan soldan duyarak değil de okuyarak öğrenmiş olur. Dolayısıyla bu tip maddeler, aday olduklarında biraz daha (en azından biçim açısından) hazır gelirler önümüze, buradan bir kazanç sağlamış oluruz.
"İki günlük çalışma" sana yönelik değildi, yanlış anlaşıldım sanırım. Genel anlamda kullandım ben onu :) Maddenin geçmişini incelemedim dahi.
Maddeleri değerlendirirken, malum karşımıza aday gösteren kullanıcıyı alıp da 1 saat içinde karşılıklı olarak bir değerlendirme süreci olmamakta. Bu süreç genelde uzuyor zira hem aday gösteren hem de değerlendirmede bulunanlar sürekli olarak aktif olmuyor, tekrar tekrar incelemek içinden gelmiyor vs. İlk paragrafta belirttiğim kısım aslında burayı da etkiliyor, daha az tartışma dönmesini sağlıyor. Ancak genel anlamda adaylık sayfasını hareketlendirmenin ve hızlandırmanın yolu, kullanıcıların kendi isteklerini bir kenara bırakırsak bildirim göndermekten ("x, şunlar yapılsa mı?" ya da yanıt verirken "y, bunlar yapıldı" şeklinde) başka bir şey gelmiyor aklıma.
Adaylıklara ilgi az malum. İki üst başlıkta dediğim gibi aslında her aday gösteren birer ikişer adaylığı inceleyip değerlendirse hakkını vererek, zaten bu mekanizma otomatik olarak işleyecek :) Bununla birlikte, Türkçe Vikipedi'de genel bir erişilebilirlik sorunu olduğu kanaatindeyim. Ne kadar çok etkileşim olursa o kadar çok ilgi çeker bunlar. Bu kapsamda {{kullanıcı Vikihaber}} şablonunu dahi yeniledik ve basitleştirdik geçenlerde, en azından takibi kolay olsun diye.
Kaliteli madde yazmak, seçkin madde yazmaktan çok daha kolay. Aradaki fark zaten seçkin maddede konuyu tüm yönleriyle, dibine kadar ele alırken kaliteli maddede yalnızca "yeterli" bilgiler vermek lazım. Zaten biçem, kaynak, görseller gibi konular ikisinde de aynı. Benim sana kişisel tavsiyem, mümkün mertebe dar kapsamlı maddelerle başlamak daha iyidir. Benim aklımda Meksiko var mesela ama gözüm kesmiyor :) NanahuatlEfendim? 05.30, 10 Haziran 2021 (UTC)
Ha, Nanahuatl kullanıcı adından anlaşılmalıydı :D Eğer CDMX (Meksiko) için yardım istersen elimden geleni yaparım. İspanyolca da biliyorum :D Dediğim gibi Arjantin'de yazacak ve çizecek o kadar şey var ki, daha organizasyonunu belirlemek çok zor. O yüzden zaten Amy Adams'ı seçtim ve şu an Buenos Aires'teki sarı humma salgını üzerine uğraşıyorum. İkincisinin konusu sadece Buenos Aires sadece 1871 yılı ve sadece 5 ayda ne olduğu -- ama o bile çok uzun bir madde olacak gibi durmakta. Neyse bakalım -- ben geçtiğim süreçle ilgili notlar alıyorum belki ilerde "ilk seçkin adayı gösterenler için klavuz" tarzında bir bölümde kullanılır. Erman Kuzu (mesaj) 14.02, 10 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkürler @Erman Kuzu. Aslında şunun yürüme mesafesindeyim, şunun kütüphanesi falan da çok uzak sayılmaz. Şunu ya da şunu seçkin yapmak istemiştim de, Galata Kulesi'ndeki araştırmanın benzerini İspanyolca yapmak benim altından kalkabileceğim bir şey gibi gözükmedi. Arjantin gibi geniş konularda, bu açıdan bakınca daha kolay çalışma olur, zira çok detaya girilmeyecek. Ancak iş yükü açısından bakılınca da daha fazla çalışma istiyor. Salgın maddesi İspanyolca Viki'de seçkin olduğundan daha kolay olabilir. orada da kaynak-bilgi kontrolü yapmak lazım sadece. Başka dillerden çeviri yaparken o dillerdeki maddelerin de amatörler tarafından yazıldığını unutuyoruz ve bu kontrolü yapmıyoruz pek, yapmak lazım :) Eline sağlık. NanahuatlEfendim? 18.20, 10 Haziran 2021 (UTC)
@Nanahuatl aslında benim UNAM mezunu yakın arkadaşlarım var. Onlara sorabilirim kaynak ne önerirler diye. Şu an iyi bir kütüphaneye yakın değilim. Yoksa, New York'ta Türkçe Encyclopædia Britannica bulunabildiğine göre bence herşey bulunabilir :D. Aslında Arjantinli kaynak bulmak (ABD'de) çok zor -- çünkü Arjantin'in kitap piyasası aşırı kapalı. Bu yüzden Arjantin'e ne kitap giriyor ne çıkıyor... Erman Kuzu (mesaj) 18.55, 10 Haziran 2021 (UTC)

Basketbolcu hakkında bilgi[kaynağı değiştir]

 • [https://en.wikipedia.org/wiki/Claude_Landini Şu basketbolcu kaydeğermi ikilemde kaldım yardımcı olurmusunuz...--Kostantin (mesaj) 20.19, 9 Haziran 2021 (UTC)
  @Kostantinopolisli Kostantinopulos, genel bir açıklama yapayım. Herhangi bir konu hakkında, zamana yayılmış (yalnızca öldü, devamında da cenazesinin haberi değil mesela), bağımsız (verdiğim sayfayı okuyun) ve güvenilir (yine okuyun) kaynaklar varsa, o konu kayda değerdir. İlgili basketbolcunun Olimpiyatlarda yer alması dışında ben bir kaynak bulamadım açıkçası. Olimpiyatlarda mücadele edenler için genelde "Olimpiyatlarda yer almışsa muhtemelen kaynaklar vardır" diye düşünülüyor aslında ama ilk bakışta kaynak bulamadım. Varsa, bunları kullanarak açabilirsin :) NanahuatlEfendim? 05.18, 10 Haziran 2021 (UTC)
 • Selamlar saygılar ben sizden cevap uzun süre gelmeyince maddeyi açmıştım teşekkürler bir bakarsanız genede maddeye.--Kostantin (mesaj) 21.51, 10 Haziran 2021 (UTC)

Silinme işlemi[kaynağı değiştir]

Merhaba Emil Şahin başlıklı makalemin neden silinme adayı olduğunu söylermisiniz bana? ne yalnişlar varsa düzenleme yapalim213.172.93.26 07.23, 10 Haziran 2021 (UTC)

Merhabalar. VP:KD sayfasına uygun değildir. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 07.26, 10 Haziran 2021 (UTC)
Nanahuatl yardimci olursaniz gelistirerek kayda deger bir makele yapa biliriz.213.172.93.26 07.31, 10 Haziran 2021 (UTC)
Kayda değer olduğunu ispat edebilecek kaynaklar bulunmadığı sürece Vikipedi'de olamayacak bir madde. Enerjimizi daha kayda değer konulara sahip maddelere yoğunlaştırabiliriz :) NanahuatlEfendim? 07.35, 10 Haziran 2021 (UTC)
Tamam ben kayda değer kaynaklar yani referanslarla makaleni zenginleştirmeye çalışayım.213.172.93.26 07.41, 10 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba; Ömrüm Uzun maddesinde sizlerin talepleri doğrultusunda bir çok değişiklik yaptım. Tartışma bölümünden size yazmıştım. Son durumunu değerlendirmenizi ve yönlendirmelerinizi bekler Selam ve saygılarımı sunarım.Sinopera (mesaj) 13.13, 10 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Sinopera. Madde silindi, ilgili tartışma doğrultusunda. Son durumu değerlendirdiğimde de VP:KD yönergesine göre bir değişiklik görememiştim. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 18.06, 10 Haziran 2021 (UTC)

Kalbime Gömerim O Zaman sayfası hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, Gökçe Kırgız sayfasını düzenlediğin için teşekkür ederim. Ben sayfayı kurtarmak adına sayfayı düzenlemiştim en son imla hatalarını da düzelttim. Ancak Kalbime Gömerim O Zaman sayfası, aynı kişi olan 151.250.246.47 ve 213.153.228.124 tarafından trollenmekte ve vandalizme uğramaktadır. Yazdıklarını incelerseniz, sayfasını ziyaret ederseniz yazdıkları o kadar saçma ve trollki. Sayfayı düzenli olarak güncelliyorum ve birinin yazdıklarımı silip, saçma sapan şeyler yazması sinirimi bozmaya başladı. Bu olayı takip ediyorum, ünlülere ilgiliyim ve Viki'yi bu alanda güncellemeyi seviyorum. Ancak artık sayfayı güncelleyesim gelmiyor gerçekten. Bu kişinin yazdıklarına son vermeyeceği açık. Son düzenlemelerimi onaylayıp, sayfayı korumaya alır mısın? Şimdiden teşekkür ederim. ExaholicPrerogative (mesaj) 19.52, 10 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @ExaholicPrerogative. Süregelen bir vandalizm, tahribat durumu olduğunda bu tip istekleri Vikipedi:Sayfa koruma taleplerinde belirtmek doğru olacaktır. Ben bir hizmetli olmadığımdan korumaya alma yetkim de bulunmuyor :) Motivasyonumuzu düşürmeden katkıda bulunmaya devam edelim. İyi günler. NanahuatlEfendim? 18.29, 11 Haziran 2021 (UTC)
Sinirden çıldıracağım sayfada 78 değişikliğin var olduğu gözüküyor ve hepsi saçma sapan vandalizm. Adam ya gerçekten akıl hastası ya da işsiz bir troll. İnanamıyorum gerçekten. Sayfayla ilgilenmek dahi istemiyorum artık. Yoruldum. 195.142.166.95 sayfasına bakın bir ya işi gücü yok Gökçe Kırgız ve Kalbime Gömerim O Zaman sayfasıyla uğraşıyor. Dediğiniz yere yazacağım. ExaholicPrerogative (mesaj) 10.23, 12 Haziran 2021 (UTC)
Merhaba sayfayı oluşturamadım, lütfen benim yerime bilgileri oluşturabilir misiniz acaba? Bu kişi ısrarla şuan online olarak düzenlemeye devam etmekte. Tam 78 değişiklik var. 78. ExaholicPrerogative (mesaj) 10.31, 12 Haziran 2021 (UTC)

Ne akıl hastalığı ya? Merve Doğan kesinlikle o dizide oynadı %80! Öbür türlü o kadının gerçek Gökçe Kırgız'ın adını çalması mümkün değil! --195.142.166.95 16.35, 12 Haziran 2021 (UTC)

Ya siz neden bana inanmıyorsunuz? Melis Sılacı oynadı da Merve Doğan neden oynamasın? Üstelik o dizi 57 bölüm sürdü, 47 bölüm değil. --195.142.166.95 16.36, 12 Haziran 2021 (UTC)

@ExaholicPrerogative, buradan @Chansey'e seslenmiş olayım, madde yarı korumaya alınırsa iyi olacaktır. İlgili maddenin SAS tartışması incelenirse bir karışıklık söz konusu ve benim gözlemlediğim kadarıyla ExaholicPrerogative'in değişiklikleri doğru. NanahuatlEfendim? 18.09, 12 Haziran 2021 (UTC)
Nanahuatl süreli yarı korumada. Kolaylıklar. chansey mesaj? 18.11, 12 Haziran 2021 (UTC)
@Chansey, "Gökçe Kırgız" maddesi için demiştim ama, şarkıyı diyorsun sen. Ben şimdi baktım da sürekli değişikliğe maruz kalan da şarkı maddesiymiş zaten, ben şarkıcı sanmıştım :) Teşekkürler. NanahuatlEfendim? 18.14, 12 Haziran 2021 (UTC)
Hepinize çok teşekkürler. ExaholicPrerogative (mesaj) 19.47, 12 Haziran 2021 (UTC)

@ExaholicPrerogative bende size teşekkür ederim. Anonim kullanıcı yine tehtit ederse bana sorabilirsiniz. İyi günler Utku580 (mesaj) 20.32, 12 Haziran 2021 (UTC)

@Utku580 176.232.30.240 numarasıyla aynı kişi sayfaya yine dadandı. Korunma süresini ben bile takip etmezken, kisi takip etmiş üstüne bir de değiştireceğinin altını çizmiş. Sayfanın bittiğinde tekrar korunmaya alınması gerekiyor. Yeni hiçbir gelişme olmadı konuyla alakalı ayrıca. Uzunca bir süre korunmaya alınmasında sakınca yok. ExaholicPrerogative (mesaj) 23.19, 18 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @ExaholicPrerogative. Bu durumu dediğim gibi VP:SKT'de belirtebilirsen daha iyi olacaktır. Benim korumaya alma yetkim bulunmamakta :) NanahuatlEfendim? 23.48, 18 Haziran 2021 (UTC)

Müsilaj konusu hakkında telifsiz resimler[kaynağı değiştir]

Selam @Nanahuatl. Bu maddeyi yeni açtım, geliştirilebilecek çok yanı var ancak resim konusu tamamen eksik. Açıkçası resimler konusunda çok bilgili olduğumu söylersem yalan olur. Kendi araştırmalarım sonucunda telifsiz bir resme rastlayamadım. Konuyla ilgili resim bulabilecek/çekebilecek/edinebilecek birileri var mıdır Viki'de? Telifsiz resim sitelerinde maddeye ekleyebileceğim medya bulamadım açıkçası. Konuyla ilgili olarak yardımcı olsan güzel olur, çevre sorunlarımız hakkında önem arz eden bir madde olduğunu düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim. Harald the Bard (mesaj) 10.53, 11 Haziran 2021 (UTC)

Selam @Harald the Bard. Dün gördüm ben de eline sağlık, güzel bir çalışma olmuş. Telegram grubunda bir yazayım, çıkar umarım birileri. NanahuatlEfendim? 18.06, 11 Haziran 2021 (UTC)
@Harald the Bard, görmüşsündür zaten de, birkaç dosya yüklendi. Birkaç kullanıcı da fırsat bulduklarında fotoğraf çekeceklerini iletti. İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 23.28, 11 Haziran 2021 (UTC)
@Nanahuatl selam, eklemeleri ve yüklenen dosyaları gördüm, çok teşekkür ederim ilgilendiğin için. İyi ki yazmışım sana. Umarım ilerleyen zamanlarda daha da gelişir madde.
İyi günler dilerim :) Harald the Bard (mesaj) 09.53, 12 Haziran 2021 (UTC)
Rica ederim @Harald the Bard, ne demek :) İyi çalışmalar. NanahuatlEfendim? 18.08, 12 Haziran 2021 (UTC)

'Kiss the Girl'[kaynağı değiştir]

Kiss the Girl şarkısı 2006'da Ashley Tisdale tarafından seslendirdi. Aynı albüm adı altında. Ancak şarkı 1980lerde başka biri tarafından yazılmış ve okunmuş. Ashley'nin diskografik şarkılarını incelerken fark ettim. Ben sayfaya Ashley içinde bir girdi ekledim. Geçmişten görülebilir. Ancak şarkı Ashley ile daha çok duyuldu. İki ayrı sayfa mı açmalı yoksa ilgili maddeyi geliştirmeli miyim? Yeni olduğum için sorum saçma gelebilir ama kusura bakmayın :) ExaholicPrerogative (mesaj) 21.25, 12 Haziran 2021 (UTC)

@ExaholicPrerogative, normal bir soru, saçma değil :) Bu tip şarkı maddelerinde benim gözlemlediğim kadarıyla, şarkının ilk çıkışını baz alarak bir giriş yaptıktan sonra diğer seslendirenlere ve kayıt yaparak yayımlayanlara yer veriyoruz. Maddenin İngilizce sürümünü inceleyebilirsin, o şekilde düzenleyebilirsin. Bu tip konularda yoğun katkısı bulunan tecrübeli kullanıcı K:BSRF, daha detaylı bir şeyler lazımsa kendisi daha çok yardımcı olabilir. NanahuatlEfendim? 02.53, 13 Haziran 2021 (UTC)

Altay Alsancak Stadyumu[kaynağı değiştir]

Merhabalar, geçen hafta çarşamba günü "Altay Alsancak Stadyumu" tartışma sayfasına sizi etiketledim. Son dönemde çok fazla gündeme geldiğinden dolayı biraz araştırma yaptım ve stadın isminin Alsancak Stadyumu olduğunu ve Altınordu, İzmirspor gibi pekçok İzmir Kulübünün bu stadı kullandığını, halihazırda Altınordu'nun stadı kullanma hakkı olduğunu öğrendim. Bu sebepten ötürü sayfanın isminin değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Sayfanın tartışma sayfasında sizin de görüşlerini görmek isterim. Müsait olduğunuz bir vakitte görüşlerinizi eklerseniz çok sevinirim. İyi günler dilerim. --KDYilmaz (mesaj) 09.32, 14 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @KDYilmaz. Birilerine seslenirken, o seslenme şablonu ile birlikte imza da atman lazım aynı değişiklikte, yoksa seslenme gelmez :) Mesela orada yaptığında imza atmamışsın, gelmedi. Hatalı bir seslenme yapınca da düzeltirken yine tekrardan imza atman lazım aynı değişiklikte. Bakacağım tartışmaya. NanahuatlEfendim? 19.18, 14 Haziran 2021 (UTC)

Aa, kusura bakmayın gerçekten bilmiyordum. Bilgilendirme için çok teşekkürler. :) KDYilmaz (mesaj) 19.26, 14 Haziran 2021 (UTC)

Rica ederim @KDYilmaz:) İyi günler. NanahuatlEfendim? 19.27, 14 Haziran 2021 (UTC)

El-Nasr madded adı hk.[kaynağı değiştir]

Selamlar Nanahuatl,

2019'da El-Nasr (Suudi Arabistan) maddesini En-Nasr olarak değiştirmişsin. Geçenlerde bunu birisi tekrar El Nasra çekmiş. Doğrusunun hangisi olduğunu bilmediğim için ellemedim. Sen ilgilenirsen sevinirim. --Tekask1903mesaj 18.40, 18 Haziran 2021 (UTC)

Selam @Tekask1903. Taşımayı yapan K:Konsercigo55'in de haberi olsun. Şemsî harfler sayfasına bakılması yeterli olacaktır sanırım :) NanahuatlEfendim? 19.38, 18 Haziran 2021 (UTC)

Çeviri hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba Nanahuatl, en:List of paintings by Thomas Cole maddesini açacağım da şu alt başlıkları nasıl çevirmeliyim aklıma bir şey gelmedi belki bir fikriniz vardır;

 • Dated works
  • Undated works
 • Preparative works

OvalThunder9💬 12.53, 19 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @OvalThunder9. Şu şekilde:
 • Tarihi belli eserleri
  • Tarihi belirsiz eserleri
 • Hazırlanma amaçlı eserleri NanahuatlEfendim? 19.14, 19 Haziran 2021 (UTC)
Çok teşekkürler. OvalThunder9💬 06.59, 20 Haziran 2021 (UTC)

Anlamsız Madde[kaynağı değiştir]

Selamlar @Nanahuatl, şöyle bir madde var 2 gündür dikkatimi çekiyor. Sürekli eklemeler yapılıyor ama mantıklı gelmiyor. Böyle bir akım mı var ondan da emin değilim fakat akım varsa bile ansiklopedik bir değeri olduğunu düşünmüyorum. Buna benzeyen farklı fikirleri de temsil eden sayfalar açılmış. Bu konuda fikrinizi almak istedim lakin dikkatimi çok çekiyor bir süredir--Dilasariman (mesaj) 21.07, 21 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Dilasariman. Güvenilir kaynaklarda geçmeyen bir şey, kayda değer değil. İyi günler. NanahuatlEfendim? 21.28, 21 Haziran 2021 (UTC)

HS İşaretli Bir Madde[kaynağı değiştir]

Maddeleri kontrol ederken şöyle bir maddeye geldim. Diskografi diye belirtilmiş projelerin kişiye ait olduğunu haber kaynakları doğruluyor. Ek olarak birçok proje wiki'de KD sayılmış ve maddeler halinde yer alıyor. Kişinin M6 ile işaretlenmesinde gözümden kaçan sebep nedir? Diğer maddelere bakarken de göz önünde bulundurayım.--Dilasariman (mesaj) 06.02, 22 Haziran 2021 (UTC)

@Dilasariman, öncelikle diğer Vikilerin bir bağlayıcılığının olmadığını belirterek başlayayım. İkinci olarak, "Kişi hakkında gösterilen ikincil kaynakların konuyu sıradan bir şekilde işlemiş olması kayda değerliği belirlemek için yeterli değildir" ve "sıradan" ile "Sıradan sayılmamak, yayımlanmış eserin derinliğinin bir ölçüsüdür. Basit bir rehber girdisi ve ayrıntıya girmeden laf arasında bir değinme sıradan sayılır. Bir kişinin hayatının ayrıntılı bir şekilde nakleden 200 sayfalık bir bağımsız biyografi sıradan değildir. Bir nüfus kaydı veya bir seçim pusulasında bir satırlık bir sıralama sıradandır" kastedilir. Dolayısıyla maddedeki kaynaklar da bu doğrultuda kayda değerliğin ispatı konusunda yetersiz kalmakta. NanahuatlEfendim? 06.07, 22 Haziran 2021 (UTC)
@Nanahuatl Şu madde bir devriye tarafından onaylanmış fakat KD olduğunu düşünmüyorum. İncelemeniz mümkün mü?--Dilasariman (mesaj) 08.54, 22 Haziran 2021 (UTC)
@Dilasariman, kayda değerliği belirsiz veya şüpheli olan maddeleri {{kayda değerlik}} şablonuyla etiketleyebilirsin :) NanahuatlEfendim? 19.34, 22 Haziran 2021 (UTC)

Onaylanması gereken sayfalar[kaynağı değiştir]

Merhaba :) Emre Altuğ kişi kutusunda başlıktaki adı kendisinin doğum adıydı, sahne adıyla değiştirdim. Gökçe Kırgız sayfaya yeni bilgiler ve bağımsız kaynak eklendi. Arnavutlar sayfasında nüfus kısmındaki hatayı kaynak göstererek gidermeye çalıştım ancak beceremedim bir el atarsanız güzel olur. Krisko kişi kutucuğunu geliştirdim. Bir de birisi kişinin kayda değerliğini sorgulayan balon eklemiş ancak verdiğim kaynaklar Bulgaristan için bağımsız kaynaklar.

Düzenlemeleri onaylar mısınız acaba size uygun görünen? Ben bazı sayfalarda tam düzenleme yapabiliyorum ancak bazılarında sanırım daha üst birinin onayı gerekiyor. ExaholicPrerogative (mesaj) 19.32, 22 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @ExaholicPrerogative. Bekleyen değişiklikler bir havuza düşüyor ve er ya da geç kontrol edilirler, merak etme :) Kayda değerlik sağlayan kaynaklar için de yalnızca bağımsız olmaları gerekmiyor, VP:KD ile Vikipedi:KD (kişi) sayfalarında detaylı bir şekilde anlatılmakta konular. Merak etme, olumlu değişiklikler onaylanır, problem değil :) İyi katkılar. NanahuatlEfendim? 19.37, 22 Haziran 2021 (UTC)
Merhaba Nanahuatl, Emre Altuğ sayfasını geliştirdim. Bilgiler 2000'lerden kalmış. Hatta en son albüm bilgisi olarak 2011'de yayınladığı EP sunulmuş. Nasıl fark edemedim bilmiyorum, sayfa düzenini değiştirdim. Bir hatam varsa inceler misin? Kendisinin sıkı takipçisiyim ve hemen hemen çoğu kariyer güncellemesini eklediğimi düşünüyorum, imla sıkıntısı bazen yazarken yaşayabiliyorum. İyi günler. ExaholicPrerogative (mesaj) 14.27, 23 Haziran 2021 (UTC)

Onaylama Hk.[kaynağı değiştir]

Merhaba sevgili @Nanahuatl, onayladığın Kadir Akbulut (yazar) sayfasındaki kaynaklar KD değil. Ayrıca ödüllü kısa film haberinde rejisör olarak geçmekte kişi. Bilgilerin doğrulanması için güvenilir haber kaynaklarını içermiyor. Yanlış bir işlem yaptığını düşünüyorum fakat maddede sorun yoksa neden onayladığını açıklayabilir misin? Sonraki maddeleri incelerken göz önünde bulundurarak hareket edeyim.--Dilasariman (mesaj) 22.33, 23 Haziran 2021 (UTC)

Merhaba @Dilasariman. Sil şablonu ekledikten sonra onaylıyorum ki arada o şablon çıkarılmasın :) Şimdi o şablon çıkarılırsa o değişiklik direkt olarak yayımlanmayacak ve bekleyecek. İyi günler. NanahuatlEfendim? 22.35, 23 Haziran 2021 (UTC)
İşleyişi şu an daha iyi anladım, bana yeni bir bilgi kattığın için teşekkür ediyorum, iyi vikiler--Dilasariman (mesaj) 22.37, 23 Haziran 2021 (UTC)
Rica ederim @Dilasariman, her zaman :) İyi çalışmalar. NanahuatlEfendim? 22.58, 23 Haziran 2021 (UTC)

Sayfa Taşıma[kaynağı değiştir]

Tekrardan merhaba, Joker (1987 doğumlu müzisyen) sayfasını Joker (Mete Erpek) sayfasına taşımak daha mantıklı olabilir. Bu sayede anlam bütünlüğü korunmuş olabilir.--Dilasariman (mesaj) 23.24, 23 Haziran 2021 (UTC)

@Dilasariman, parantez içlerinde, aynı adı taşıyabilecek diğer maddelerden ayrım sağlayan özellikler yer almakta. Kişi maddeleri için ilk etapta uğraş geliyor (müzisyen-siyasetçi), oradan ayrım sağlanamazsa millet geliyor (Türk müzisyen-Kanadalı müzisyen), oradan olmazsa doğum yılı (o da aynıysa ayı) ve uğraş geliyor (işbu örnekteki gibi). Burada millet aşaması atlanmış, o yönde taşıma yapacağım. NanahuatlEfendim? 23.28, 23 Haziran 2021 (UTC)