Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı[kaynağı değiştir]

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu[kaynağı değiştir]

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv[kaynağı değiştir]

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri[kaynağı değiştir]

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum[kaynağı değiştir]

İşte böyle oldu[kaynağı değiştir]

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 6 Haziran 2006
 • Ama o benim oğlum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 6 Haziran 2006
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 7 Haziran 2006
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 8 Haziran 2006

Eldarion'u şikayet ediyorum[kaynağı değiştir]

Birçok kişide olduğu gibi ben de Eldarion'u şikayet ediyorum. Ona attığım mesajı direkt silmiş. Ve yaptığım bir değişiklikten dolayı seni uyarmadan engellerim dedi.→→Mehk63 🗽 14:19, 11 Kasım 2015 (UTC)

Eldarion Şikâyet sebebi[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik haklarını kötüye kullanarak kendisine mesaj sayfasından yazdıklarımı topluluk görmemesi için defalarca geri alarak sasür uygulayan bu kullanıcı ister hizmetlilik haklarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır.

 • Burada :

Neden siliyorsun içerigini kontrol etmeden. Görevini hakkı ile yapmak varken neden yapmıyorsun? Acil Dönüş Bekliyorum. Hangi sayfa olduğunu soracaksın dönüş yaparsan söylerim.

 • Burada Cevap vermeye tenezzül etmemiş:

Survivor All Star sayfasına da yazdım, malum madde kullanıcıların emeği doğrultusunda gayet doğru bilgilerle oluşmaktaydı. Fakat siz bu bilgileri keyfiyetle silmektesiniz, üstelik birkaç kullanıcının bu bilgileri tekrar eski hale getirmesine rağmen siz inatla geri almışsınız. Vikipedi'nin tanımını yapmama gerek yok sanırım, çünkü malum madde'de yanlış olan tek bir bilgi bile yoktu. Fakat siz bu maddeyi komple silmişsiniz, buna hakkınız yok. Gerekli incelemeyi üst yetkili vikicilerin yapması gerekmektedir. İyi vikiler.

 • Ve tabiki beni sansürlemesi ayrı bir konu.
 • İşte yazdıklatım en güzel örneğinide kullanıcı kendi verdi ve şikayet etmemin ardından 2 dakika geçmeden topluluğa sormadan devriyelik haklarımıda geri aldı.

Sonuç olarak arşivlerde kullanıcıları aşağılayan ve küçük düşüren tonlarca mesaj mevcut. Ben kendisinden haklarının geri alınmasını talep ediyorum. Mutlutopuz 19:34, 25 Haziran 2015 (UTC)

 • Yorum Yorum Mutlutopuz, neden devriyelik hakkınızı aldığını burada açıklamış sanırım. --Turgut46 22:45, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Turgut46 hakkın alınması ile ilgili bir sıkıntım yok. Ben bu kullanıcının diktatörce vikipediyi yönetmesine karşıyım. Ve son ana kadar karşısında olacağım. Benim devriyelik hakkımı topluluk vermiştir isterlerse geri alırlar dönüp bakmam. Benim size tavsiyem bu kullanıcıya kölelik etmeyiniz. Vikipedi Özgür Bir ansiklopediyse burayı prangaya vuran eldariondur. 5 dakika önce alsaydıya benim devriyelik haklarımı ama hayır ben ne zaman buraya şikayet ettim o zaman aldı. Sadece kendi cıkarlarını ve toplum karşısında yaptıklarını gizleyen zihniyete savaş actım. Bu arada ilgi gösterdiğin içinde teşekkür ederim Mutlutopuz 22:51, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Mutlutopuz, kimseye kölelik ettiğim falan yok. Sadece bilgilendirme amaçlı yazdım. Kullanıcı ile pek diyaloğum yoktur. Hayırlı günler. --Turgut46 23:10, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedi'de hırsının önüne geçemeyip, insanlara sürekli olarak saldırılarda bulunmanın Vikipedi'nin ana felsefeleri ile bağdaşmadığını düşünüyor, Mutlutopuz'un bu saman alevi şeklindeki saldırgan tavrının en kısa sürede değişmesini umuyorum. Teşekkürler. --Goktr 01:03, 26 Haziran 2015 (UTC)
 • Topluluk topluluk diyorsunuz, ancak köy çeşmesinde topluluk tarafından yapılan tartışmaları hiçe sahip aynı tarz maddeler açmaya, değişiklikler yapmaya devam ediyorsunuz...--RapsarEfendim? 08:22, 26 Haziran 2015 (UTC)
 • Rapsar sende kafayı takmışsın aynı tarz maddeler aynı tarz maddeler konumuz bu mu kardeş burada. Taşıyorum sas acılan maddeyi zaten topluluk kararını veriyor. Aslında benim kızdığım noktada hiç görmezsin yapılan zulmü sadece bize vurun ne güzel. Goktr001 ilk önce kişisel yorum yapmamayı öğrenininiz kendi yazdığınızı kendiniz yapmışsınız. Hiç kimse eldarion hakkında bir satır yazmasın arkadaş benim hakkımda başka bi yere başlık açın içinizde olanları oraya dökün. Mutlutopuz 11:47, 26 Haziran 2015 (UTC)
Siz bu tip madde açmamış olsaydınız o bahsettiğiniz topluluğun görüşüne uyup, zaten devriyelik yetkiniz elinizden alınmamış olacaktı (sizin deyişinizle "zulme" uğramamış olacaktınız). Hizmetlilere birtakım yetkiler veriyoruz ve onlar da bunu belli politikalar dahilinde uyguluyorlar. Sizin değişiklikleriniz de uygunsuz görülmüş -ki bu bahsettiğiniz gibi şahsi bir düşünce değil, o "topluluğun" varmış olduğu bir kanı- ve devriyelik yetkiniz ortadan alınmış. En baştan o topluluk kararına uygun davransaydınız zaten burada bunları konuşuyor olmayacaktık şu an.--RapsarEfendim? 21:30, 26 Haziran 2015 (UTC)
 • Dikkat Dikkat Şikayet formu uygun bir biçimde hazırlanmamış. (Eski usül) --Zaitsév 12:20, 26 Haziran 2015 (UTC)

Rapsar Sen gerçekten algılayamıyosun ya da bi sıkıntı var . Sen akılı adamsın yaa. Arkadaş okumuyomusun sıkıntı yok devriyelik alınması ile filan. Adam sadece benimle alakalı husumeti olduğu için mesaj sayfasına yazdıklarım dahil her şeyi geri alıyor diyorum sen bana devriyelikten bi de bilmiyomuşum gibi demogoji yapıp hizmetlilerin çalışma alanlarından bahsediyosun. bu şikayeti yaptıktan sonra da bana 2 tane telefon geldi ve insanlar ilallah demiş durumdalar bu kullanıcın yaptıklarından. Benim çalışmalarımı didik eden dedektifler nerede bir baksınlar da şurada yorum belirtsinler ama hala benim üzerimden geçmeye çalışıyorsanız diyecek laf bulamıyorum Mutlutopuz 12:27, 27 Haziran 2015 (UTC)

 • Reob arkadaş ben topluluğun sabrını zorlasam ne olacak zorlamasam ne olacak. Gideceği yere kadar gider sen merak etmeye devam et. Hava cıva muhabbetini anlamadım ama yakından takip ediyorsun devam. Magazin programlarınıda bu şekilde takip ediyormusum merak ettim doğrusu. Bak şöyle yapalım senin belirleyeceğin bir yerde seninle buluşalım bir kahve içeriz ben sana facebookta mesaj kutumdaki iletileri okutuyum sen tatmin ol hem rahat uyursun. telefon kayıtları ile alakalı yapabileceğim bir şey yok kusuruma bakma ÜSTAD. Bak bak bi de nasıl konuyu sinsice yörüngesinden saptırmışsın yok devriyelik hakkıda uzun süreli kullanıcıymışda nasıl bilmiyomuşta ... Haksızca alındı diyorum arkadaşım bence öyle ne yapcan fikrimi mi değiştireceksin. yoksa bende biliyorum ki hizmetliler diktatörlük hakları vardır devriye haklarını alabilirler, verebilirler... ÖZGÜR ANSİKLOPEDİ burası Kibelesi Eldaryonu filan at koşturur istediği gibi sakın ha bir şey yazmayın kimsenin hakkında engellenirsin saniyeler içerisinde. Bende şimdi ansiklopedide sükse yapmak için bana dalandın , laf attın filan yazardım ama senin meşrebin bende yok. He yazıyı bitirmeden vikipedinin sahte saygı ifadelerinden birini kullanmayı unutmayayım. İyi akşamlar iyi çalışmalar . Mutlutopuz 21:54, 14 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Bugün bir anonim kullanıcıyı sırf bir değişikliği geri aldığı için engellemiş. Kullanıcı olumlu katkılar yapıyordu. --Zebraacıkmesaj 13:35, 29 Eylül 2015 (UTC)

Politikaları kendince yorumlayıp kişisel mücadele içerisine girmektedir.[kaynağı değiştir]

 • Kibele'den aynı şekilde başka bir örnek. Sansürleme ve görevi suistimal.

Mlkp başlığındaki sansürü

Görevini suistimal etmesi

unknowledge (mesaj) 13:02, 5 Eylül 2015 (UTC)

 • Merhaba unknowledge ilginiz için teşekkür ederim. İki aydır siteye giriş bile yapmıyorum. Görünce yolumu değiştirmeme sebep olan bürokratik düzenin bize zarar verdiğini düşünüyorum. Neyi savunursak savunalım hepimiz katkı yapmak için buradayız. İnsanları kırmadan, aşağılamadan çalışmak zor olmasa gerek. On yıldır sürekli bir umut besledim, ama imkan tanınmıyor. Tahkir mekanizmasının kimin işine yaradığını sorgulamalıyız. Zarar vermek isteyen ile hoşumuza gitmeyen aynı muameleyi görmemeli.Kafkasmurat- 19:22, 7 Eylül 2015

Merhaba Kibele'yi şikayet etmek için bu sayfaya girmiştim ki baktım pek çok kişi bu şahıstan şikayetçi. Kibele'nin kasıtlı olarak sildiği, iptal ettiği sayfaları da inceledim ve bu kişinin ideolojik hareket ettiğini fark ettim. Yaptığım pek çok katkıyı ayıklama yapmadan, incelemeden tümüyle siliyor. Bu konuda kendisiyle konuşmaya çalıştım ancak cevap vermiyor. Haksız olduğunun farkında olduğu için yaptıklarına geçerli bir sebep bulamıyor. Örneğin Moskova Antlaşması ile ilgili önceki bilgileri silmeden ekleme yaptım, ancak o kasıtlı olarak tüm yazdıklarımı silmiş. Kendisine yanlış ya da taraflı bulduğun kısımlar varsa silebilirsin dedim. Ama o buna cevap bile vermedi. Hakeza Kurtuluş Savaşı'nda Moskova Antlaşması mutlaka anlatılmalıdır. Buradaki katkımı da tümüyle sildi. Peki beğenmiyorsan sen katkı yap, ama mutlaka bu antlaşma Kurtuluş Savaşı sayfasında olmalı dedim. Ben Tarih öğretmeniyim. Olayları objektif bir biçimde anlatmaya çalışırım. Ama öyle görülüyor ki Kibele denilen şahıs ısrarla tarihi gerçekliği reddetmeye çalışıyor. Bu hizmetli bulunduğu konumu istismar ediyor, vikipedi'yi şahsi mülkü gibi kullanarak, yaptığımız katkıları engellemeye çalışıyor. Bu kişinin değişiklikleri incelenirse ideolojik tavrı çok net olarak fark edilecektir.Orhan 1917-Orhan 1917 21:44, 06.10.2015 (UTC)

6.Madde Keyfiyeti[kaynağı değiştir]

Eldarion eklemis oldugum Vehbi Kadri Kamer ve birebir ingilizce tercumesi yayinda olan Yargida Birlik Dernegi sayfalari icin 6.Madde kayda deger olmayan kisi ve topluluk bedeniyle icerikleri kaldirmis. Bircok atifta bulunulan ve ingilizce metni uygun gorulmus uluslararasi toplulugun ve yuzlerce makalesi, 7 kitabi olan haberleri hem devlet hem de ulusal haber sitelerinde yayinlanan bir yazar/yonetici nin icerik kaldirilmasinin incelenmesini talep ediyorum. Bu imzasız yazı Burcuburcuburcu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kullanıcı:Kibele tarafından yapılan politikalar dışı engelleme[kaynağı değiştir]

Öncelikle fikir belirtecek kullanıcılardan ricam, lütfen beş dakikanızı ayırıp da tüm metni okuyun. Biliyorum, biraz uzun oldu, hatta sıkılacaksınız ancak tamamını okuduktan sonra yazılan yorumlar inanın daha değerli, daha faydalı.

 1. 4 Ekim 2015'te Kibele tarafından mesaj sayfama yapılan ilk uyarı. Uyarının sebebi ise şurada yapılan taşımalar.
 2. 23 Ekim 2015'te Kibele tarafından mesaj sayfama yapılan ikinci uyarı. Uyarının sebebi ise şurada yapılan değişiklikler.
 3. 29 Ekim 2015'te Kibele tarafından mesaj sayfama yapılan üçüncü uyarı ve engellenmem. Sebep olan değişiklikler ise şurada yaptığım değişiklikler.
"Prosedür bakımından" direkt engel verilmemesi ve iki kez yapılan uyarıdan sonra engel verilmesi yanlış olmayan bir şey. Burada yanlış olan konu, üç geri dönüş kuralı politikasının yanlış yorumlanması ve uygulanması. Değişiklikler üzerinden gidilecek olursa:
İlk ihlale giden yol
 1. 18 Nisan 2015'te Kullanıcı:Kemal60, "2013 Taksim Gezi Parkı protestoları" adlı maddeyi "sadeleştirme" özetiyle "Gezi Parkı protestoları" olarak taşıyor.
 2. 21 Eylül 2015'te ben, "parkın adı bu şekilde zaten" özetiyle madde adını "Gezi Parkı protestoları"ndan "Taksim Gezi Parkı protestoları" olarak taşıyorum. Buradaki amaç, Taksim Gezi Parkı maddesinin adıyla bir uyum sağlamak.
 3. Aynı gün Kibele, bu yaptığım taşıma işlemini "parkın değil olayın adını veriyoruz maddeye" özetiyle geri alıyor.
 4. 4 Ekim 2015'te ben tekrar "tartışma sayfasındaki fikir birliği yıl kısmının kaldırılması yönünde, buna rağmen..." (devamı vardı da çıkmamış, hatırlamıyorum da) özetiyle taşıma yapıyorum.
 5. Aynı gün Kibele "fikir birliği olmayan keyfi isim değişikliği geri. tartışma sayfasnda argümanları duyalım" özetiyle tekrar geri alıyor ve tartışma sayfasına taşıyor konuyu.
 6. Aynı gün ben, "anlatamadım sanırım, fikir birliği "yıl" kısmının atılması yönündeydi, "Taksim" de at..." (devamı çıkmamış yine ama "atılmıştı" gibi bir şey sanırsam) geri alıyorum.
 7. Aynı gün Kibele, "kullanıcı tartışma sayfasını kullanmadan geri almaması yönünde uyarıldı" özetiyle benim taşımamı geri alıyor.
 8. Tartışmada, eski tartışmalara atıfta bulunarak yıl kısmının atılması gerektiği yönünde bir birlik olduğunu ifade ediyorum ve bu sebeple yalnızca yıl kısmını attığımı belirtiyorum. Bu noktadan sonra farklı fikirler geliyor, yapılması gereken şey ise basit, yeni bir tartışma başlatmak. Önceki tartışmanın sonucu nedir? "Taksim Gezi Parkı protestoları". Bu sonucu elde ettikten bir süre sonra yine itiraz geliyorsa, madde adı bu iken tartışılma yapılması gerekir. Ancak anlayamadığım bir şekilde önce madde adından "Taksim" atılıyor, ondan sonra tartışma yapılıyor.
 • Konu hakkındaki değerlendirmem bu şekilde. Buradan kendimce çıkardığım sonuçlar:
 1. Sayfa geçmişinde "bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde üçten fazla (dört veya üzeri) geri dönüş işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politika" olan Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı ihlali gören var mıdır? Ne ben ne de bir başkası bu politikayı ihlal etmiştir. Değişiklik savaşı olmuş mudur? Evet, olmuştur. Tartışmalarda alınan karara göre yaptığım taşımayı geri alan Kibele ile benim aramda bir değişiklik savaşı olmuştur. İhlal var ise, her iki kullanıcının da ihlali vardır. Politikalar bazı kişiler değil, her kullanıcı içindir.
 2. Kibele, bu tartışmadaki taraflardan birisidir ve taraf olan bir hizmetli bir kullanıcıyı engelleyemez. Bu, o kullanıcıya uyarı yapabileceği anlamı mı taşır? Konuya dahil olmayan bir hizmetlinin uyarması gerekemez mi? Bu, hizmetliliğin tartışmalarda avantaj yaratmak için kullanımı değil midir? Herhangi bir hizmetliyle tartışırken, daha önce çeşitli kez uyarılmış ve/veya engel almış bir kullanıcı mesela, tartıştığı hizmetli tarafından engellenebilir mi? Bizde ne yazık ki bu sayfa yok, İngilizce Vikipedi'den şu kısmı vereyim, isteyen okuyabilir, "ek okuma olarak" verelim.
İkinci uyarıya giden yol
 1. Şahıs maddesini konu alan Jean-Paul Gaultier maddesinden lüks markalar kategorisini şu değişiklikle kaldırdım. Dikkat edin, "şahıs" maddesi "markalar" kategorisine eklenmişti. Basit bir mantıkla, bir kişi maddesi neden markaları toplayan bir kategoride yer alsın ki?
 2. Bu değişiklik Kibele tarafından "gerekçe?" özeti girilerek geri alındı. Sebebi aslında bariz, şahıs maddesi neden marka kategorisinde yer alsın?
 3. Bu geri almayı geri aldım ve "Şahıs maddesi, şirket değil. Şirket için ayrı madde açılabilir, o da kayda değer yeterince" özetini girdim, hemen sonrasında ise şöyle bir içerik ekledim ki şirket maddesine de bir şekilde bağlansın ve okurları açmaya teşvik etsin. Hakikaten de kayda değer bir maddeydi, Fransızca, Katalanca ve Korece Vikilerde maddeleri vardı ve kullanılan kaynaklarla kayda değerliği ispat edilmişti. Burada da açılabilecek bir maddeydi (maddedir).
 4. Kategoriyi Kibele, "kişiler markalarıyla bütünleştikleri için böyle kategorilendiriliyor.bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Luxury_brands" gerekçesiyle tekrar ekledi. Buradaki soru şu: Neden İngilizce Vikipedi'deki kategori "mutlak doğru" gibi sunuluyor? Örnek gösterilebilir, İngilizce şöyle yapıyor biz de yapalım denebilir, bu ayrı bir konu. Ancak burada yapılan o değil. "İngilizcede böyle yapılmış, böyle kategorilendiriliyor" deniyor. Bu tamamen farklı bir olay. Başkasının da gelip öteki türlü değişiklik yapsa ve İspanyolca Vikipedi'deki bir kategoriye bağlantı verse işin içinden çıkamayız.
 5. Kategoriyi tekrar kaldırıyorum "İngilizce değil Fransızcaya bakın isterseniz, şirket kayda değer. Gereksiz değişiklik yapmayınız" özetiyle. Şirket açılırsa -ki açılabilir, kayda değer- oraya eklenmeli kategori.
 6. Kibele önce tartışma sayfasına taşıyor konuyu, hemen sonrasında ise bir kez daha ekliyor kategoriyi "ne diyorduk? cesur ol değiştir, geri al konuş.." özetini yazarak.
 7. İş tartışma sayfasına taşınınca bu konuyla ilgili olarak maddede ikimizin de değişikliği olmuyor.
 8. Tartışma sayfasına geçilirse, Kibele'nin "konuyla ilgili" olarak yazdığı şey şu (tırnak içine aldım zira konu dışında da yazdıkları var, onları almıyorum): "modacılar çoğu zaman markalarıyla özdeşleştikleri için bu şekilde değerlendirilir. ingilizce, almanca sayfalardaki durum belliyken...". İngilizce veya herhangi bir Vikipedi projesinin herhangi bir sistemi uygulaması bizim de aynı şeyi uygulayacağımız anlamına gelmez. Her Vikipedi'nin sistemi, politikaları kendisine özgüdür, bunu da kendisinin bildiğini düşünüyorum zaten. İngilizce ve Almanca Vikipedi şahsı bu kategoriye eklemiş, evet; ancak bu, bizim veya diğer projelerin aynı şeyi benimsemesi gerektiği anlamına gelmez. Zira bu, maddeyi "yaşayan insanlar" veya "Fransız tasarımcılar" kategorilerine eklemek gibi bir olay değil.
 9. Tartışma sayfasında Kullanıcı:Khutuck "Lüks markalar kategorisinde olması bence doğru. Jean Paul Gaultier isim-marka (en:Personal branding, aslında biraz daha geniş) kapsamında değerlendirilebilir." diyerek kategori eklenmesine katıldığını belirtti. Ben ise şirketin maddesinin çeşitli Vikilerde olduğunu, maddenin açılabileceğini ve kategorinin oraya ekleneceğini belirttim. Tartışmanın gerisi kategori konusuyla birebir alakalı değil, isteyen bakabilir oradan.
 • Konu hakkındaki değerlendirmem bu şekilde. Buradan kendimce çıkardığım sonuçlar:
 1. Sayfa geçmişinden görülebileceği üzere değişikliklerimi 3 kez geri alan Kibele kendisinin bir politika ihlali yapmasından söz etmezken, 2 kez geri alan benim politika ihlali yaptığımı nasıl iddia eder? Kaldı ki, Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı değişiklik savaşını önlemek için oluşturulan bir politikadır. Hadi ben ihlal ettim ve savaşa girdim diyelim -ki yalnızca iki kez geri aldım-, üç kez geri alan kibele neden bu savaşa girmemiş gibi gözükmektedir? Ben savaşa girdim de kimle girdim? Politikalar neden yalnızca tek taraf için işlemektedir? İlgili politika sayfasında "bir sayfa üzerinde en az dört geri dönüş yapmak 3GK sınırının aşımıdır." cümlesinin defalarca yazdığını da not düşeyim.
 2. Yukarıda belirttiğim "dahil olan hizmetliler" konusu burada da mevcut. Tartışmanın taraflarından biri olan Kibele, diğer taraf olan bana uyarı göndermiştir.
Üçüncü uyarı ve engele giden yol
 1. Üç geri dönüş kuralı politikası ihlali yaptığım öne sürülen madde I. Süleyman maddesi, ancak olayı birkaç gün öncesinden almak daha iyi olacak. İlk olarak Kullanıcı:Keivan.f, benim izleme listemde olan Mahidevran Sultan maddesinden şu değişiklikle birlikte kaynaklı bilgileri kaldırıyor. Doğal olarak değişikliği geri alıyorum ve "kaynaklı bilgiyi kaldırmayınız" diye özet yazıyorum.
 2. Kendisi hemen mesaj sayfama geliyor ve durumu izah ediyor. Kaynakta böyle bir ifade geçmediğinden bahsediyor kendisi. Doğru da söylüyor(muş), buna paralel olarak I. Süleyman maddesinde de değişiklikler yapıyor. Bu madde de izleme listemde. Kendisi durumu açıkladığı için doğal olarak bunu geri almıyorum elbet :) Konu burada sonlanıyor.
 3. 23 Ekim 2015'te Kullanıcı:Ruzigar, Mahidevran Sultan maddesine tam da Keivan.f ile konuştuğumuzun aksi yönünde bir ekleme yapıyor. Keivan.f bu değişikliği 27 Ekim'de geri alıyor "bu kaynak Raziye annesinin adını sağlamaz" özetiyle.
 4. 28 Ekim 2015'te Kullanıcı:Gungunseli, I. Süleyman maddesine tam da Keivan.f ile konuştuğumuzun aksi yönünde bir ekleme yapıyor. Mesaj sayfasına da neden geri aldığını açıkladığı İngilizce bir mesaj atıyor. Aynı gün Keivan.f'in değişikliği Gungunseli tarafından geri alınıyor. Şurada görülebileceği gibi ben Gungunseli'nin değişikliklerini 2 kez, o da benim değişikliklerimi 3 kez geri alıyor. Sayfa geçmişi incelenirse, iki gün içerisinde maddedeki "vandalizm"e müdahale eden Kullanıcı:Sakhalinio'nun değişiklikleri dahil, Gungunseli ve Ruzigar kullanıcıları tarafından tam 5 kez geri alma işlemi yapılıyor.
 5. Politika ihlali yaptığım öne sürülen I. Süleyman maddesine dönersek, Gungunseli'nin iki kez ard arda yaptığı "vandalizm" işlemi benim tarafımdan geri alınıyor (esasen Keivan.f'in yaptığı "katkıyı" geri alan Gungunseli'nin geri almalarını geri alıyorum, maddeyi korumaya çalışıyorum kendimce). Bu 2 geri alma işlemi sonrasında Kibele, "bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde üçten fazla (dört veya üzeri) geri dönüş işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politika" olan üç geri dönüş kuralı politikasına dayanarak beni engelliyor, daha önce kendisinin de bir taraf olduğu tartışmalar sırasında bana yaptığı uyarıları da hatırlatarak.
 6. Kibele'nin engel mesajında "kullanıcıların değişikliklerini açıklama yapmadan geri döndürmeyi sürdürdüğünüz için" ifadesi de var. Halbuki Keivan.f tarafından uyarılan Ruzigar ile Gungunseli aynı kişi. Gungunseli, 30 Ekim günü Kullanıcı:Eldarion tarafından Ruzigar'ın kuklası olduğu gerekçesiyle süresiz engelleniyor. Hatta denetçi isteği yapılırsa bu kullanıcının daha önce defalarca anonim olarak vandalizm yaptığı ispatlanabilir. Şu geçmiş incelenirse sayfanın (hatta sayfaların) defalarca vandalizme maruz kaldığı, kullanıcılara defalarca uyarı gönderildiği, açıklamalar yapıldığı görülebilir.
 • Konu hakkındaki değerlendirmem bu şekilde. Buradan kendimce çıkardığım sonuçlar:
 1. Vandalizmi geri almanın üç geri dönüş kuralı politikasının ihlaline girmediği politika sayfasında belirtilmişken, bu politikanın ihlal edildiği nasıl iddia edilebilir? Üstelik "bir kullanıcının 24 saat içerisinde bir Vikipedi sayfasının bütünü ya da bir kısmı üzerinde üçten fazla (dört veya üzeri) geri dönüş işlemi yapmaması gerektiğini ifade eden bir politika" gibi bir açıklaması varken.
 2. İddia edildiği gibi bir politika ihlali varsa, neden yalnızca tek taraf için işlemektedir? Aynı "ihlal" -ki ihlal yok ortada- Ruzigar, Keivan.f, Gungunseli ve hatta Sakhalinio tarafından da yapılmıştır sayfa geçmişlerinden görülebileceği üzere.
 3. Mesaj sayfamda; hizmetlilerden Kullanıcı:Khutuck, Kullanıcı:Superyetkin, Kullanıcı:Uğurkent ve Sakhalinio, hizmetli olmayan kullanıcılardan ise Kullanıcı:Turgut46, Kullanıcı:Ozankra, Kullanıcı:HakanIST, Kullanıcı:SiLveRLeaD verilen engelin doğru olmadığı yönünde fikir beyan etmesine karşın; engelin sürdürülmesi konusunda neden ısrarcı olunmuştur (dipnot, hizmetli Kullanıcı:Mukaddime engeli doğru olarak değerlendirmiş ve engellemeleri "ceza" olarak gördüğünü beyan ederek "cezanın arttırılması" talebinde bulunmuştur)? Kibele burada tek başına karar alan bir merci midir? Topluluğun ve diğer hizmetlilerin fikirleri neden hiçe sayılmaktadır?
 • Tüm bu noktalar göz önüne alındığında şahsi fikrim; Kibele'nin, bazı politikaları doğru olarak değerlendiremediği ve uygulama konusunda doğru kararlar vermediği yönündedir. Hizmetlilik statüsünün topluluk tarafından gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Mümkün olduğunca bu engel ve engele giden yol üzerinde durmaya çalıştım, umarım gelen yorumlarda da bu konu dışına çıkılmaz.--RapsarEfendim? 14:12, 31 Ekim 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Burda kural ihlali var mı bilmiyorum ama engel gerektirecek bir durum varsa bile bunu başka bir hizmetli yapmalıydı. --Turgut46 14:32, 31 Ekim 2015 (UTC)

rapsar'a madde geçmişlerini aktarmak konusunda gösterdiği bu özeni ve zamanı değişiklik özeti ve tartışma sayfası kullanmak konusunda da göstermesini, vikipedi'de tek başına değişiklik yapmadığını hatırında bulundurmasını ve eski/yeni kullanıcılarla olan diyaloğunu buna göre geliştirmesini öneriyorum. dileğimiz odur ki bu engelleme yukarıda gördüğümüz kendi kendisini doğrulama konusunda yetkin metnin dışında bir özeleştiriye de yol açmış olsun. --kibele 14:49, 31 Ekim 2015 (UTC)

 • Kullanıcı: Rapsar kendilerine de beni engelleyen görevliye de defalarca dedim, söz konusu kullanıcıların benimle farklı zamanlarda aynı değişiklikleri yapması benim kukla kullandığıma kanıt olmaz. IP kayıtlarını istedim gelmedi, mesaj sayfamda da tartıştık. Kullanıcı: Rapsar'ın fazla antidemokratik davrandığını düşünüyorum. Vikipedi kimsenin malı değil, Mahidevran Sultan sayfasında değişiklik yapan söz konusu kullanıcıları tanıyorum, akrabalık iddiaları vardı, zamanında röportaj yapmıştık. Şimdi çalıştığım üniversitede panele davetliler. Benden sayfa için yardım istediler fakat buradaki dogmalardan ötürü artık bir katkı sağlayacağımı düşünmüyorum. Sizler de görevliler olarak lütfen kullanıcılara karşı anlayışlı olun ve suçlayıcı tavırlara girmeyin. --ruzigar (mesaj) 09:04, 5 Kasım 2015 (UTC)