Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı[değiştir]

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu[değiştir]

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv[değiştir]

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri[değiştir]

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum[değiştir]

İşte böyle oldu[değiştir]

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 6 Haziran 2006
 • Ama o benim oğlum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 6 Haziran 2006
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 7 Haziran 2006
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 8 Haziran 2006

Eldarion[değiştir]

Şikâyet sebebi[değiştir]

Hizmetlilik haklarını kötüye kullanarak kendisine mesaj sayfasından yazdıklarımı topluluk görmemesi için defalarca geri alarak sasür uygulayan bu kullanıcı ister hizmetlilik haklarını kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktadır.

 • Burada :

Neden siliyorsun içerigini kontrol etmeden. Görevini hakkı ile yapmak varken neden yapmıyorsun? Acil Dönüş Bekliyorum. Hangi sayfa olduğunu soracaksın dönüş yaparsan söylerim.

 • Burada Cevap vermeye tenezzül etmemiş:

Survivor All Star sayfasına da yazdım, malum madde kullanıcıların emeği doğrultusunda gayet doğru bilgilerle oluşmaktaydı. Fakat siz bu bilgileri keyfiyetle silmektesiniz, üstelik birkaç kullanıcının bu bilgileri tekrar eski hale getirmesine rağmen siz inatla geri almışsınız. Vikipedi'nin tanımını yapmama gerek yok sanırım, çünkü malum madde'de yanlış olan tek bir bilgi bile yoktu. Fakat siz bu maddeyi komple silmişsiniz, buna hakkınız yok. Gerekli incelemeyi üst yetkili vikicilerin yapması gerekmektedir. İyi vikiler.

 • Ve tabiki beni sansürlemesi ayrı bir konu.
 • İşte yazdıklatım en güzel örneğinide kullanıcı kendi verdi ve şikayet etmemin ardından 2 dakika geçmeden topluluğa sormadan devriyelik haklarımıda geri aldı.

Sonuç olarak arşivlerde kullanıcıları aşağılayan ve küçük düşüren tonlarca mesaj mevcut. Ben kendisinden haklarının geri alınmasını talep ediyorum. Mutlutopuz 19:34, 25 Haziran 2015 (UTC)

Savunma[değiştir]

Diğer kullanıcıların yorumları[değiştir]

 • Yorum Yorum Mutlutopuz, neden devriyelik hakkınızı aldığını burada açıklamış sanırım. --Turgut46 22:45, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Turgut46 hakkın alınması ile ilgili bir sıkıntım yok. Ben bu kullanıcının diktatörce vikipediyi yönetmesine karşıyım. Ve son ana kadar karşısında olacağım. Benim devriyelik hakkımı topluluk vermiştir isterlerse geri alırlar dönüp bakmam. Benim size tavsiyem bu kullanıcıya kölelik etmeyiniz. Vikipedi Özgür Bir ansiklopediyse burayı prangaya vuran eldariondur. 5 dakika önce alsaydıya benim devriyelik haklarımı ama hayır ben ne zaman buraya şikayet ettim o zaman aldı. Sadece kendi cıkarlarını ve toplum karşısında yaptıklarını gizleyen zihniyete savaş actım. Bu arada ilgi gösterdiğin içinde teşekkür ederim Mutlutopuz 22:51, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Mutlutopuz, kimseye kölelik ettiğim falan yok. Sadece bilgilendirme amaçlı yazdım. Kullanıcı ile pek diyaloğum yoktur. Hayırlı günler. --Turgut46 23:10, 25 Haziran 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Vikipedi'de hırsının önüne geçemeyip, insanlara sürekli olarak saldırılarda bulunmanın Vikipedi'nin ana felsefeleri ile bağdaşmadığını düşünüyor, Mutlutopuz'un bu saman alevi şeklindeki saldırgan tavrının en kısa sürede değişmesini umuyorum. Teşekkürler. --Goktr 01:03, 26 Haziran 2015 (UTC)
 • Topluluk topluluk diyorsunuz, ancak köy çeşmesinde topluluk tarafından yapılan tartışmaları hiçe sahip aynı tarz maddeler açmaya, değişiklikler yapmaya devam ediyorsunuz...--RapsarEfendim? 08:22, 26 Haziran 2015 (UTC)
 • Rapsar sende kafayı takmışsın aynı tarz maddeler aynı tarz maddeler konumuz bu mu kardeş burada. Taşıyorum sas acılan maddeyi zaten topluluk kararını veriyor. Aslında benim kızdığım noktada hiç görmezsin yapılan zulmü sadece bize vurun ne güzel. Goktr001 ilk önce kişisel yorum yapmamayı öğrenininiz kendi yazdığınızı kendiniz yapmışsınız. Hiç kimse eldarion hakkında bir satır yazmasın arkadaş benim hakkımda başka bi yere başlık açın içinizde olanları oraya dökün. Mutlutopuz 11:47, 26 Haziran 2015 (UTC)
Siz bu tip madde açmamış olsaydınız o bahsettiğiniz topluluğun görüşüne uyup, zaten devriyelik yetkiniz elinizden alınmamış olacaktı (sizin deyişinizle "zulme" uğramamış olacaktınız). Hizmetlilere birtakım yetkiler veriyoruz ve onlar da bunu belli politikalar dahilinde uyguluyorlar. Sizin değişiklikleriniz de uygunsuz görülmüş -ki bu bahsettiğiniz gibi şahsi bir düşünce değil, o "topluluğun" varmış olduğu bir kanı- ve devriyelik yetkiniz ortadan alınmış. En baştan o topluluk kararına uygun davransaydınız zaten burada bunları konuşuyor olmayacaktık şu an.--RapsarEfendim? 21:30, 26 Haziran 2015 (UTC)
 • Dikkat Dikkat Şikayet formu uygun bir biçimde hazırlanmamış. (Eski usül) --Zaitsév 12:20, 26 Haziran 2015 (UTC)

Rapsar Sen gerçekten algılayamıyosun ya da bi sıkıntı var . Sen akılı adamsın yaa. Arkadaş okumuyomusun sıkıntı yok devriyelik alınması ile filan. Adam sadece benimle alakalı husumeti olduğu için mesaj sayfasına yazdıklarım dahil her şeyi geri alıyor diyorum sen bana devriyelikten bi de bilmiyomuşum gibi demogoji yapıp hizmetlilerin çalışma alanlarından bahsediyosun. bu şikayeti yaptıktan sonra da bana 2 tane telefon geldi ve insanlar ilallah demiş durumdalar bu kullanıcın yaptıklarından. Benim çalışmalarımı didik eden dedektifler nerede bir baksınlar da şurada yorum belirtsinler ama hala benim üzerimden geçmeye çalışıyorsanız diyecek laf bulamıyorum Mutlutopuz 12:27, 27 Haziran 2015 (UTC)

 • Mutlutopuz çok güzel bir şekilde topluluğun sabrını zorlamaya devam ediyor. Nereye kadar gidecek merakla bekliyorum. Kendisine de bir hava veriyor telefonla aramışlar da illallah edilmiş. Ansiklopedi dışında yapılan dedikodular kimseyi ilgilendirmez, eğer o illallah eden kullanıcılar buradaysa çıkar yazarlar aksi takdirde boşa konuşmaktan öteye geçmiyor. Devriyelik hakkı hizmetliler tarafından verilir ve uygun görüldüğünde de alınır. Topluluk sadece yorum yapar, bunca yıldır burada olan birisinin bunu bilmemesi de işin bir diğer ilginç yönü.reob 21:41, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Karar[değiştir]

Kibele'nin Konumunu Kötüye Kullanması[değiştir]

Politikaları kendince yorumlayıp kişisel mücadele içerisine girmektedir.[değiştir]

 • Kibele'nin gördüğüm en büyük hatası hizmetli oylaması sırasında kendisi ve birkaç kişiyle birlikte e-posta aracılığıyla konuşup karar almasıdır. Böyle birşeyi çıkıp savunması da hoş değildi ama genele bakıldığında kibele'nin konumunu kötüye kullandığını düşünmüyorum ve ansiklopedinin işlerliğini sürdürebilmesi için iyi katkıları var. İnsanları devamlı eleştirip soğutmaya çalışmayalım ve anlayışlı olalım derim. reob 21:49, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Sitedeki kutsal ittifak[değiştir]

 • Kibele Muratero hakkındadaki şikayetime bir cevap bile yazmadı.Muratero vikipedinin en temel kurallarını ihlal ediyor ve görevini tamamen suistimal ediyor. Kendi görüşlerini dayatan bir zihniyet içerisinde. Bu örtülü işbirliğine Fenerli1978 de dahildir. Kendisi beni engellemek suretiyle susturma yoluna gitmiştir. hizmetli seviyesine ulaşmasına rağmen değişiklik savaşına girmekten çekinmiyor buraya bakabilirsiniz. Sitedeki bu zihniyetin, benim gibi çok sayıda kişiyi uzaklaştırdığı ve haklı ya da haksız yere provake ederek engellediğine eminim. Bu kişiler kendi zihniyetindeki kullanıcılara destek çıkma yetki verme ve kendilerinden olmayanı bertaraf etme çabası içerisindedir. Açıkçası bu kadar taraf olan ve görevlerini suistimal eden kişilerin üst yetkilere ulaşabilmesi bürokratların ya da genel olarak Türkçe vikipedinin eğiliminin de farklı olmadığını gösteriyor. Vikipedinin saygınlığına zarar veriyorsunuz. Savunduğunuz ifade özgürlüğü, demokrasi, eşitlik gibi kavramları hiçe sayıyorsunuz. Hoşgörüyü değil dayatma yolunu tercih etmeniz bu savunduğunuz değerlerle de örtüşmüyor. Genel çoğunluğa muhalefet etme, marjinal tutum içerisinde olma çabanız sizi eleştirdiğiniz kesimden ayırmıyor. Reelde kaybedenler sizler olacaksınız. Mevcut güce muhalif olup güce tapan bu zihniyetiniz hiçbir kesim tarafından sahiplenilmeyecek ve yok olacaktır. Teşekkürler iyi vikiler.

unknowledge (mesaj) 21:21, 17 Ağustos 2015 (UTC)

Taraflı hizmetli, yetkiyi kötüye kullanma[değiştir]

 • unknowledge'un dediklerine kısmen katılıyorum. Fenerli1978 adlı üye her seferinde açtığım sayfaları siliyor. "Adamın" işi gücü benimle uğraşmak sanki. 2 tane sayfa açtım, ansiklopedik ve kaynaklar ekledim. Her seferinde aynı alaksız neden. (Madde 8: Düzen ve ansiklopediklik açısından uygun olmayan madde). Mesajlarıma da cevap vermiyor. Nasıl bir düzensizliktir bu, anlayamıyorum... koskoca Wikipedia! Bu imzasız yazı Ajan1919 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
 • İlgili kullanıcıya mesaj yoluyla bilgi verildi. Selamlar ve iyi vikiler, Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:58, 18 Ağustos 2015 (UTC)

6.Madde Keyfiyeti[değiştir]

Eldarion eklemis oldugum Vehbi Kadri Kamer ve birebir ingilizce tercumesi yayinda olan Yargida Birlik Dernegi sayfalari icin 6.Madde kayda deger olmayan kisi ve topluluk bedeniyle icerikleri kaldirmis. Bircok atifta bulunulan ve ingilizce metni uygun gorulmus uluslararasi toplulugun ve yuzlerce makalesi, 7 kitabi olan haberleri hem devlet hem de ulusal haber sitelerinde yayinlanan bir yazar/yonetici nin icerik kaldirilmasinin incelenmesini talep ediyorum. Bu imzasız yazı Burcuburcuburcu (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.