Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı[kaynağı değiştir]

Bu sayfanın amacı, hizmetlilerin kendilerine verilen yetkilerin kullanımından doğan uzlaşmazlıkları gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde diğer hizmetlilerin yetkilerini kullanması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu[kaynağı değiştir]

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv[kaynağı değiştir]

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kullanıcı:Sabri76'nın hizmetliliği kötüye kullanımı[kaynağı değiştir]

Tartışma:Batı Ermenistan sayfasındaki bir son durumdan hareketle, esasen hizmetliliği boyunca defalarca tekrarladığı bir davranışı burada 'kayıtlara geçirmek' istedim.

iki kullanıcı arasında bir metnin çıkartılması/kalması üzerine başlayan değişikliklere müdahale ediyor. önce "sadece kripto ermeniler bölgede yaşamaz. bu çok muğlak olmakla birlikte kesin bir oran dahi verilemez" diye, daha sonra "Tarafsızlık için ve bölgede sadece gizli ermeniler yaşadığı bilgisinin doğru olma ihtimali olmadığı için" diye yorumlar yaparak geri alıyor. ve o noktada tartışma sayfasına gelip şöyle bir yorum bırakıyor., yeniden eklenmesinin vandalizm olduğunu söyleyerek aba altından sopa gösteriyor. yani ne yapıyor? açıkça taraf olduğu belli olan bir içerik tartışmasında üstünlük kazanmak için hizmetliliğini öne sürüyor. (yorumun her kelimesi, cümlesi orada da söylediğim gibi yanlış, taraflı, ön yargılı, zaten yanlış okuma, yanlış anlama da var vb. ama konumuz burada o değil.) ben o yorumu görerek sayfaya geliyorum ve kaynaklandırılmasının mümkün olduğunu gördüğüm içeriği geri getiriyorum, daha sonra da kaynaklandırıyorum zaten.. o sırada 'hizmetli' ne yapıyor? önce yine geri alıyor, sonra tartışma sayfasında 'ecdat, selçuklular, ırkçı ermeniler' vb. sözlerle konuya ilişkin zihniyet haritasını ortaya koyarken bir de 'mikromilliyetçilik' diye saldırıda bulunuyor. ilk kullanıcının geri gelmesini fırsat bilerek de engel sopasını yine ortaya çıkartıyor. ne için? geç saatte iki kez 'tartışma sayfasına buyrun' demişim, kullanıcı da tartışma sayfasına yazmış, öyle kalmış. sabri76 ertesi sabah gelmiş ve buz gibi taraf olduğu sayfada arabuluculuk görüntüsüyle 3gd engeli verebileceğini ama vermediğini söyleyerek sopayı sallamış. aynı yorumda "Asimilasyon aynı soykırım gibi kanıtlanması ciddi manada zor bir kavram ve vikipedi tarfsızlığını düşünerek böyle bir riske girilmesi taraftarı değilim" gibi nereden tutsan elinde kalan ve taraflılıktan yıkılan bir cümle de kullanmış. içerik anlaşmazlığında taraf mısın, hizmetli misin? (daha sonra hizmetlileri yardıma çağırdığı mesajda kullandığı 'kontrolden çıkma', 'mantıklı düşünememe', 'Ermeni milliyetçiliği propagandası' gibi abartılı, yersiz ve kişisel yorum içeren laflar da şu ana kadar söylediklerimi kanıtlar nitelikte. hizmetli olmanın 'kontrol edebilmek' anlamına geldiği sanılıyorsa zahar.)

bu tehdit unsuru olarak kullandığı kuralı nasıl uyguladığına ilişkin bir örnek daha vereceğim: 1 ağustos 2017'de değişiklik savaşı nedeniyle bir hizmetliye şikâyet ediliyorum.. o bakıyor, birşeyler söylüyor. engelde ısrar ediliyor, bu arada etkin diğer hizmetlilere gidiliyor, onlardan da bir cevap alınmıyor. konuya dahil olan bir kuklatrol (tuğkan) belli ki vikipedi dışı ortamlarda başka hizmetlilere de ulaşıyor ve sabri76 iki gün sonra aktif olup 1 ağustos 2017 11.35'de son etkileşimi olan bir sayfadan 3 ağustos 19.42'de 1 hafta 3gd engeli veriyor.

bu örnekler kullanıcının bütün engelleri ve bu arada 3gd engelini 'ceza' olarak değerlendirdiğini açıkça gösteriyor. daha sonra mesaj sayfamdaki şu konuşma da söylediklerimi kanıtlıyor zaten. (Engeli 3 gün sonra vermemin çok önemi olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta kurallar hepimiz için mevcut. Haklı da olsak haksız da olsak uymalıyız. gibi muğlak laflarla engel verilemez! kuralın amacı kural sayfasında açıkça yazıyor: "3GK'nın amacı değişiklik savaşlarını durdurmaktır.")

şurada yıllar önce söylendiği gibi 'troll beslemek, geçerli sebep yokken kullanıcı engellemekten yana olmak' konularında herhangi bir değişim, özeleştiri, geri çekilme ya da anlama hâli görünmüyor, 'kural dışı olsa da' engelleme yapmaktan sözedebiliyor, engellemeyi hoşuna gitmeyen katkılar ve kullanıcılar için bir ceza yöntemi olarak elinin altında bulunduruyor. taraf olduğu maddelerde kendi sözünün üstüne söz söylenmemesi için hizmetliliğini öne sürüyor, engelden söz ediyor. bunlar bir hizmetli için vahim davranışlar, gözönünde bulundurulmalı, izlenmeli, uyarılmalı.. --kibele 12.16, 18 Aralık 2018 (UTC)

  • oldukça basit bir içerik tartışmasını gereksiz yere alevlendirmek, sonra da karşı tarafa ithaf edilen "propaganda" gibi sözlerle açıkça taraf olduğu bir tartışmada engel sopası göstermek... türkçe vikipedide 11 yıldır bulunan bir hizmetlinin böyle bir şey yapmaması gerekir. net bir şekilde hizmetliliğin kötüye kullanımıdır. tartışmalarda "bak seni engellemedim, görüyorsun ya ne kadar iyiyim!" denilmemeli. vikipedi hiyerarşi duygusunun pekiştirileceği bir yer değildir. şiddetle kınıyorum. -MHIRM. 13.29, 18 Aralık 2018 (UTC)
  • Bu şikayeti hayretle ve dehşetle takip ediyorum. Benzer talepleri Rapsar engellenirken de görebilseydim, şikayeti yapan kibele'nin adil bir karar verilmesi için çabaladığından emin olabilirdim, ancak görüyorum ki vikipedide bir gruplaşma var ve bu gruplaşma uğruna kim kimi engelle(ti)rse yanına kâr kalacakmış gibi tehditler havada uçuşuyor. Chansey'in hizmetlilik başvurusunda kibele'nin dirsek teması şeklinde (sanırım lafız bu şekilde idi—net hatırlayamıyorum) ifade ettiği durum burada da görülüyor. Birkaç gün önce Seraphim System'in mesaj kutusuna, engelleneceğine dair bir mesaj bırakan kibele (Seraphin System'i kim, ne sebeple engelleyecekse (!)) burada hizmetlilerden birisini (buna mükabil diğer hizmetlileri ve diğer bütün kullanıcıları da) baskı altına almaya çalışmaktadır. Hem de bunu, birkaç gün önce aba altından sopa göstererek haber vermişti (Batı Ermenistan tartışma sayfasında). Kibele'nin BBB diyerek maddeleri değiştirdiğini daha önce birçok defa gördük. Bu şikayet ile birlikte kendi görüşünde olmayan herkesi engelletmek için çabalayacağını da görmüş oluyoruz. Bu şikayete neden olan tartışmanın bir kısmında bulunduğum için durumu gözlemlediğimi düşündüğüm için bu sayfada görüş belirtme gereksinimi duydum. Sabri76, citrat'ın kibele ve rapsar arasındaki tartışmada rapsar ile arasında bir gerginlik bulunuyor iken, rapsar'a ceza vermesi durumunda olduğu gibi, tartışmalı olduğu kibele'ye medeni bir insan gibi tartışmak yerine çat(!) diye 3gd kuralından ötürü engeli verseydi, herhalde bu şikayet de burada yer almıyor olacaktı. Ancak sabri76 engel vermek yerine yapılan davranışların yanlış olduğunu usulüne uygun ve en kibar hali ile söylemeye çalışmış, ne yazık ki (!) hata etmiştir. Ben bu şikayeti abesle iştigalden öte görmediğimi belirtiyorum. Bilakis, şikayeti yapan ve destekleyen kullanıcılar kendilerini sorgulamalıdır. Herhalde kibele, geçmiş yıllardaki tecrübesi ile deneyimsiz kullanıcıların üzerinde görmektedir kendisini, (mesela benden), bu konuda haklılık payı da olabilir, ancak vikipedideki hiçbir madde hiç kimseye ait değildir. Bu şikayete neden olan da bir madde sahiplenme meselesidir. Bunu Batı Ermenistan maddesinin geçmişinde gözlemlemekteyiz. Ayrıca, tartışma benim açımdam gereksiz enerji kaybına neden olacağı için tartışma sayfasında görüş belirtmeyi bıraktım. Çünkü ne zaman konu benzer şekilde bir tartışmaya gelse susturuluyorum (dileyene arşivi açabilirim). Bu nedenle burada da bu mesajı gönderip kabuğuma çekiliyorum. Eminim ki Sabri76 kendisi ile ilgili ithamlara benim gönderimden daha makul açıklamalar yapacaktır. thecatcherintheryemesaj 21.19, 18 Aralık 2018 (UTC)
  • kibele'nin ufak bir tartışmayı (orta yol bulunsa bile niyetimi istediği gibi okuduğu için olayı abartmak suretiyle) sonunda buraya da taşımasına hiç şaşırmadım. Çünkü iyi niyetimin bazı zamanlar bazı kullanıcılar tarafından kötü niyetle okunduğu ilk kez fark ettiğim bir gerçek değil. şurada kendisinin sinirlerini kontrol edemediği için saldırgan bir tutum izlediğini aktif olarak gördüğüm 3 hizmetliye de haber vermeme rağmen fazla ciddiye alınmadığını gördüm. Batı Ermenistan maddesini 5 sene önce ben açtım ve eğer ben bazı şeyleri abarttıysam kibele'nin de abartarak ufak bir sorunu buraya kadar taşıması abartmak değil de nedir ki? Tartışmanın sonradan çözüldüğü ve kibele'nin tartışmada desteklediği Nushirevan11 de oldukça sakin ve yapıcı yorum ve katkılarıyla tartışmada bir uzlaşma sağlanması hususunda çok katkı sağlamışken kibele'nin meseleyi bir ölüm-kalım savaşı haline getirip dört koldan saldırmaya çalışması cidden üzüntü vericiydi. Verdiğim mantıklı örnekleri kendi milliyetçi çizgisiyle yorumladığı takdirde asla tarafsız bir bakış açısıyla olaylara bakamayacağı için açıkçası kendi iddialarına karşılık ne yazarsam yazayım empati yapmadan direkt saldırıya geçmek için sebep olarak kullanacağını bildiğimden bu yersiz şikayete fazla zaman ayırmak istemesem de 3GD ihlali için geçmişte verdiğim engelin hiçbir şekilde ceza niyetiyle vermediğimin altını çizmek istiyorum. kibele'nin verdiği bağlantıda engeli tamamen iyi niyetle verdiğimi Lütfen bir daha yapmayın. Vikipedimizin her ikinizin de naçizane katkılarına ihtiyacı var. 1 haftalık engeli mola olarak düşünün ve döndüğünüzde olumlu katkılarınıza devam edin ve her daim sakinliğinizi koruyun. ibaresi net bir şekilde açıklıyor. Ayrıca Ağustos 2017'de o engeli verirken ping verilen hiçbir aktif hizmetlinin de engele dair herhangi bir yorum yapmamasını da zaten iyi niyetimin farkında olmalarına bağladım. Zaten kötü niyetli ve cezalandırma amaçlı engellemeler yapma ve kibele'yi engellemek için fırsat kollamak gibi bir amacım olsaydı onu ve diğer kullanıcıları cezalandırmak için sürekli tetikte bekleyen birisi olmam içten bile değildi. 3GD tartışmalarında bazen etkisi birkaç gün bile taze kalabilirken hizmetliler her saat her dakika atkif olup muhtemel çatışmalarda arabuluculuk fonksiyonunu her zaman zamanında yerine getiremeyebiliyor. Açıkçası Ağustos 2017'de eğer böyle bir hata yapmış olsaydım hizmetliliğim boyunca birçok kullanıcının davranışını o kadar çok iyiniyet olduğunu saymazdım. Eğer tek bir kullanıcının bile iyi olan niyetini kötü olarak algılamışsam burada hizmetlilik fonksiyonumu kötüye kullandığıma dair deneyimli viki kullanıcılarının yorumunu almak isterim ve talep ederlerse de hizmetlilikten istifa eder yersiz suçlamalara maruz kalmaktan kurtulurum. Müdahil olmaktan ötürü pişman değilim ve eğer biz iyi niyetli kullanıcılar politikalara aykırı gördüğümüz noktalarda sessiz kalırsak vikipedi belli bir dünya görüşünün egemenliği altına girip TBA başta olmak üzere tüm politikaların altı yavaş yavaş oyulur ve biz nerede yanlış yaptık diye dizimizi dövmeye devam ederiz. Tez ve antitez her daim uzlaşmacı bir tavır içerisinde bir arada bulunmalı ve sonra da sağduyu çerçevesinde sonuca ulaşmalı. Ancak bu şekilde değişir, gelişir ve daha iyi bir ansiklopediye sahip olabiliriz.
  • Ayrıca, açıklığa kavuşturulmasının elzem olduğu hususa dönmek istiyorum. Batı Ermenistan maddesinde tartışmaya müdahil olmama sebep olan ve kibele'nin mutlak surette kalması için uzun süre çaba harcadığı metin şu şekildeydi: Bugün bölgede sadece asimile olmuş ve gizli Ermeniler kalmıştır. Bu metni yoldan geçen 100 kişiye okutsanız anlayacağı şey Batı Ermenistan olarak tabir edilen bölgede (tabir edilen diyorum çünkü resmi bir kullanım değil ve şu an oranın resmi adı Doğu Anadolu. Ancak bu durum tarafsızlık gereği toprak talebi olan milliyetçi Ermenilerin o bölgeyi o şekilde adlandırmasına engel teşkil etmiyor ve zaten bu durumdan rahatsız olsaydım o maddeyi açmakla ilgilenmezdim bile) yaşayan herkes aslında Ermenidir fakat bir kısmı asimile olup bunun farkında değildir, diğer bir kısmı da bunun farkına sonradan varmaktadır. Açıkçası böyle Ermeni milliyetçiliği kokan bir ifadenin (hele ki kaynak gösterilmeden) özellikle maddede tutulmasına yönelik ısrarlı girişimi TBA dolayısıyla maddede tutmaya çalışmak bende farklı düşüncelere yol açtı ve tartışmaya giriştim. Farklı kullanıcıların da katkılarıyla maddede uzlaşılan değişiklik metni ise şu şekilde oluştu: Bölgede geçmişte yaşayan Ermenilerden bir kısmı günümüzde asimile olmuş ve gizli Ermeni olarak hayatına devam etmektedir. Bu cümlede tarafsızlık açısından hiçbir sorun yok ve eminim eğer tartışmaya müdahil olmasaydım 2 kullanıcının değişiklik savaşları apayrı bir boyuta varacaktı ve belki de TBA delindikten sonra "nasılsa her zaman benim dediğim doğru oluyor, karşı çıkan da yok hep ben haklıyım" düşüncesiyle benzer davranışlar benzer konudaki maddelerde de yaşanacaktı. Vikipedi'de hizmetli olmak bazen şahsi düşmanlıklara, ufak yanlış anlaşılmaların bu nedenle büyümesine ve yersiz ithamlara maruz kalmak şeklinde vuku bulabiliyor. Bu sıkıntılar da özgür ansiklopedi kapsamında inandığın değerler ışığında göğüs gelmek gerekebiliyor. Bu sorumluluğu ve ağır yükü bilerek böyle bir sorumluluğa girmeye niyetlenmiştim. Eğer bu sorumluluğu kaldıramıyorsam ve kişisel çıkarlarım için istismar ediyorsam, lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin. Bugüne kadar kimseye kin tutmadım ve tutmam da. Anlayışla karşılarım her daim. Fikir birliği oluşursa bu şikayeti gerekçe göstererek hizmetlilikten çekilirim. Sonuçta bu değerli ansiklopedi için üstlendiğimiz ufak bir fonksiyondan başka bir şey değil ki... Eğer şahsi amaçlarım için bana verilen sorumluluktan istifade etmişsem, bu dış dünyadaki kendi karakterimle de çelişki yaşadığımı gösterir ve bu platformda geçirdiğim her saniyenin buraya zarar verdiği anlamına gelir ki, çok saygı duyduğum bu ansiklopediye bu kötülüğü yapmaya vicdanım hiçbir şekilde elvermez.--Śαвяí¢αи76ileti 06.50, 19 Aralık 2018 (UTC)
  • Ek olarak daha iyi anlaşılmama katkı sağlaması adına maddenin tartışma sayfasında uzun bir açıklamada bulundum.--Śαвяí¢αи76ileti 21.34, 20 Aralık 2018 (UTC)
  • Bu tip şikayetlerin, tartışmaların sonuçsuz ve ilgisiz kalmasından sıkça yakınan biri olarak görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle şikayette kullanılan "(...) esasen hizmetliliği boyunca defalarca tekrarladığı bir davranış (...)" ifadesini Kibele'den ispatlamasını, göstermesini rica edelim, edelim ki "bir sıkıntı varsa" ve bu "hizmetliliği boyunca defalarca tekrarlanmış" ise o zaman Sabri76'nın hizmetliliği gözden geçirilmeli. Ama bir sıkıntı var mı yok mu ona bakalım önce. Şikayete konu olan ilk değişikliğinde kaynaksız ifadeleri kaldırmış, ben bir problem göremiyorum burada. Devamında da tartışma sayfasında meramını açıklamaya çalışmış (önceki iki kullanıcı ufak çaplı bir değişiklik savaşına girişmiş ve tartışma sayfasında hiçbir şey konuşulmamış). Şikayette "yeniden eklenmesinin vandalizm olduğunu söyleyerek aba altından sopa gösteriyor. yani ne yapıyor? açıkça taraf olduğu belli olan bir içerik tartışmasında üstünlük kazanmak için hizmetliliğini öne sürüyor." demiş Kibele. Hemfikirim, böyle yapmaması gerekir kendisinin, tartışmada hem taraf olup hem de bu şekilde söylemi olmamalı hizmetlilerin (taraf olabilir elbette, demek istediğim anlaşıldı sanıyorum ki). Sabri76'nın 1. yanlışı. Bundan sonra, şikayette de belirtildiği gibi Kibele, Sabri76'nın çıkardığı ifadeyi "bkz. tartışma sayfası" gerekçesiyle geri alıyor, tartışma sayfasına da "bu içerik rahatlıkla kaynaklandırılabilir" yazmış ama kaynaklandırmamış. Kaynaksız iddialar hiçbir zaman maddeye gelişigüzel eklenmez. Öyle her önüne gelen "kaynak bulunabilir ya" diyerek içerik eklese hâlimiz ne olurdu? Kibele'nin 1. yanlışı. Kibele'nin kaynak eklemesi ise bu geri almadan 3 saat sonra hemen hemen. Madem kaynak var (kaynakların niteliğine falan girmek istemiyorum), ya kaynakla beraber o içerik tekrar eklenirdi ya da biraz beklenirdi, kaynaklar bulunduktan sonra geri alma yapılırdı. Bu şekilde ortalığı kızıştırmanın anlamı yok kesinlikle. Sabri maddeye "kaynaksız" etiketi eklemiş, halbuki maddede kaynaklar var ve bu etiket hiçbir kaynak olmadığında eklenir. Sabri76'nın 2. yanlışı. Yorumunda "Ermeni mikromilliyetçiliği mi yapıyoruz yoksa tarafsız bir ansiklopedi mi yazıyoruz Tanrı aşkına?" ifadesi bulunan Sabri76, ne yazık ki (gerçektir değildir o ayrı, bilemem) kişiye yönelik yorum yapıyor ve Sabri76'nın 3. yanlışına yol açıyor. He bu arada Kibele de "ısrarlı çıkartma da vandalizme girer herhalde" diyerek "ya ön yargılı bir okuma var ya da okunan anlaşılmamış" diyerek "okuduğunuzu anlamamanız sizin sorununuz" diyerek yine Sabri76 gibi kişisel yorum yapmama ve nezaket pollitikaları ihlallerinde bulunuyor. Kibele'nin 2 yanlışı. Devamında Sabri76, Kibele'nin burada da dediği gibi, içinde bulunduğu bir tartışmada engel verebileceği imasında bulunuyor, net bir politika ihlali. Sabri76'nın 4. yanlışı. Devamında Kibele, "3gd kuralından bihaber olduğunu daha önce de kanıtlamıştın" gibi bir iddia ortaya atıyor, ne alakası var? Kışkırtıcı, provake edici. Burada madde tartışılır, Sabri76'nın politikalara hakim olup olmadığı değil. "burada vermeye kalkacağın herhangi bir engelin geçmiş bütün ihlallerini de ekleyerek peşine düşeceğimden emin olabilirsin. önce okuduğunu anlamaktan, her ermeni gördüğün yere 'iddia' eklemekten vazgeçmekten başlayabilirsin" kısımları ise net kişisel yorum ihlalleri, hatta ilk kısım tamamıyla tehdit (Sabri76'nın tehditine karşı tehdit diyelim). Kibele'nin 3. yanlışı. Devamında, Sabri76'nın hizmetlileri çağırdığı yorumda, yine burada da belirtildiği gibi kişisel yorum yapma ihlalleri var, çok açık. Sabri76'nın 5. yanlışı.

Kibele geçtiğimiz yıldan bir örnek vermiş, orada da uygun olmayan bir durum "olabilir" ama bu konuyla bağlantısını anlayamadım (engelle tehdit etme ya da müdahil olduğu bir konuda engel verme durumları gözükmüyor, ekstradan kişisel yorum yapma ihlali de gözükmüyor). "engellemeyi hoşuna gitmeyen katkılar ve kullanıcılar için bir ceza yöntemi olarak elinin altında bulunduruyor. taraf olduğu maddelerde kendi sözünün üstüne söz söylenmemesi için hizmetliliğini öne sürüyor, engelden söz ediyor" demiş Kibele, Sabri76 takdir ettiğim bir kullanıcı olsa da Kibele'nin dediklerine katılmamak elde değil, gerçek bu ne yazık ki. Her iki kullanıcının da birkaç politika ihlali var, umarım hizmetliler zamanında müdahil olurlar.--RapsarEfendim? 07.23, 19 Aralık 2018 (UTC)

  • Bu arada @Thecatcherintherye, hay ağzına sağlık. Bir yerde yanlış varsa, kimin kime yaptığından bağımsız olarak çat çat çat çat konuşmak lazım. Yok o benden yok o benden değil diye hareket edilirse bir gün sen de haksızlığa uğrarsın, arkanda da kimse durmaz. Fazla da konuşmak istemiyorum, o şikayette yakınılan ve daha birkaç gün önce başıma gelen "birden bire çıkıp engel veren hizmetli mucizesi"nin tekrar başıma gelmesini istemiyorum.--RapsarEfendim? 07.27, 19 Aralık 2018 (UTC)
  • He bir de kimse bahsetmemiş, "tartışmalı bir içerik eklenirse bu içerik kaldırılıp öyle tartışılır" ilkesine ne oldu? E tartışmalı içerik eklenmiş ve Sabri76'da bunu kaldırmış, bu şekilde tartışılması gerekmez miydi Kibele? Sen de derdin bunu hep, şimdi nereye gitti bu ilke? Hani tarafsızlık falan deniyor ya, işte bu tarafsız olmamanın önde gideni, bayrak sallayanı bir davranıştır.--RapsarEfendim? 07.30, 19 Aralık 2018 (UTC)

bu hizmetlinin yukarıda ve tartışma sayfasında uzuun uzun yazdıklarını okullarda 'totoloji' nedir diye okutsalar yeridir. 'ceza niyetine versem ceza niyetine verirdim', 'iyi bir hizmetliyim çünkü iyi bir hizmetliyim', 'tarafsızlık için uğraşıyorum çünkü tarafsızım' minvalinde yazdıklarını geçiyorum.. hâlâ burada milliyetçilik filan diye konuyu tartışmaya çalışarak kendini aklama çabasını da geçiyorum.. şu abartılı kişisel yorumları nasıl bu kadar yoğun ve sürekli olarak yapabildiğini de geçiyorum.. ("sinirlerini kontrol edemediği için saldırgan bir tutum izlediğini", "bir ölüm-kalım savaşı haline getirip dört koldan saldırmaya çalışması", "kendi milliyetçi çizgisiyle".. neyse sıkıldım, örnekleri sürdürmeyeceğim, yazının tamamını alıntılamak gerek.. ) onca yıldır burada olan ve hizmetli olan birinin, hâlâ neden sözedildiğini anlamayarak ya da anlamazlıktan gelerek yaptığı yorumları okuduktan sonra bunu ilk kez yapmış olma ihtimali var mı acaba diye bir soru sorup çekiliyorum. (içinde olduğu tartışmada bunu yapamayacağının söylendikten sonra farkına vardı, daha ne olsun!) bu sabri76'nın davranış biçimidir, hizmetliliği hiyerarşik bir konum olarak algıladığı için üstünlük kurmak için kullanmıştır, keyfi engeller vermiştir. içerik tartışmalarına hizmetli cübbesi ile dalamayacağını ve engel tuşlarını tehdit unsuru olarak kullanamayacağını yeniden hatırlatıyorum. --kibele 09.55, 21 Aralık 2018 (UTC)

  • Uzun zamandır özel işlerim yüzünden aktif olamadığım Vikipedi'ye baktığımda hiçbir şeyin değişmediğini gördüm. @Kibele adlı kullanıcı yine paranoid bir biçimde benim dışarıda hizmetliler ile görüştüğümü ileri sürmüş; Vikipedi'de çoğu hizmetli "etliye sütlüye bulaşmayayım" derken Niveles gibi bir vandalı temizlemiş Sabri76'ya sırf kendi yaptığı vandallıkları engellediği için hayasızca iftira atıyor. Konuyu okuyacak vaktim yok açıkçası. İsmim geçtiği için aratıp baktım, yine paranoid cümleler gördüm. Her defasında tartıştığı insanları "ekip kurmakla" veya "Vikipedi dışında hizmetli ile iletişime geçmekle" suçlayan Kibele'nin bu tavırları tesadüf değil diye düşünüyorum. Daha önce devriyelik görevi alınmış olduğunda katkılarına devam etmiş, daha sonra hakkına kavuşmuş bir devriyemizin bir sözü vardı "kişi kendinden bilir işi" diye. Sadece bunu söylemek istiyorum. Kibele alakalı alakasız herkesi ekip olmakla suçluyor. Kendi yaptığı vandallıkları, yıpratmaları engelleyen kişileri de dışarıda görüşmekle suçluyor. Bunun herkese aynı şekilde olması tesadüf değil. Acaba herkese bu şekil bakmasının sebebi nedir?
Son olarak şunları eklemek istiyorum: Bazı insanlar bir şey üstüne emek veren, mücadele eden insanların emeklerine, mücadelesine iftira atabilir. Bu şerefle, haysiyetle, karakterle ilgilidir. İnsanda bunlar olmadığı zaman bu tip iftiralar kaçınılmazdır. Kişi bu arsız iftiraları atarken çekinmez, utanmaz. Örneği mevcut. Artık kendimi geçiyorum, benim vaktim az olduğu için katkı sunamıyorum. Ömrünün yedide birini bu mecra için harcamış @Sabri76'nın bu tip iftiralara maruz kalması hoş değil. Görüyorum ki şöyle bir değişiklik ile de veda etmiş. Bu çok üzücü.
Belki bu değişikliğimde yazdığım şeyler yüzünden engelleneceğim, belki uyarı alacağım. Ben zaten aylardır yokum, bundan önce olduğum süreç içerisinde de çok sık değişiklik yapmadım. Benim gitmem sizce sorunu çözecek mi? 2 yıllık Vikipedi hayatımda Kibele'nin kimlerle kimlerle kavga edip buradan soğuttuğunu gördüm. Ana karakter hep aynı, karşısındaki kullanıcı değişiyor ama bu insanlığın vandallığına kim dur demek isterse mobbing ile buradan uzaklaştırılıyor. Arşivleri okumak için vaktim yok, olsa Kibele'nin tartışığı ve Vikipedi'den çaldığı onlarca kullanıcı bulacağıma eminim. Son olarak da bir hizmetliye aşağılık ithamlar ile saldırmış.
Artık sorunun kaynağına gitmek gerekiyor. Aylardır olmadığım mecrada benim ismimi "kukla" diye yazan, beni kışkırtan bu vasıfsıza ben kulak asmıyorum, artık gözünü bütün Vikipedi'ye dikti. Bizim buradaki görevimiz katkı sunmak. Kavga etmek, savaşmak, ideolojimizi kabul ettirmek, propaganda yapmak değil. Kavga eden, Vikipedi'yi savaş alanına çeviren, ideolojisini bütün siteye kabul ettirmeye çalışan ve sürekli propaganda yapan bu kişi, onlarca kişiyi de kendi yoluna sürükleyerek Vikipedi'ye zarar vermektedir. Buraya normal olarak katkı yapmaya gelen kişiler propagandayı engellemek isterken bu kişi tarafından savaş alanına çekilmektedir. Aslında her şey zincirleme gidiyor.
Eminim ki birçok insan Vikipedi'den vakti olmadığı için değil, bir şeylerin düzelmeyeceğine emin olduğu için gitti ama hiçbir şey için geç değil. Sorun belli, çözümü belli. Türkçe Vikipedi'yi geliştirmek ve insanların bilgiye ulaşması için uğraşan, didinen, vakit ayıran herkese sevgiler. --Tuğkan (mesaj) 03.17, 9 Şubat 2019 (UTC)