Vikipedi:Şikâyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum

İşte böyle oldu

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 29 Ocak 2015
 • Ama o benim çocuğum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 29 Ocak 2015
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 30 Ocak 2015
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 31 Ocak 2015

Kullanıcı:Mutlutopuz

Merhaba arkadaşlar, Kullanıcı:Mutlutopuz'un engelleme günlüğüne baktım fazlaca benzer sebeplerden engellendiğini gördüm. Şu an süreli engelli ancak bu durum ne kadar daha böyle sürecek? Engel süresi bittikten sonra benzer bir tavır almayacağının hiç bir garantisi yok. Devriye haklarına sahipmiş ayrıca. Ben bu arkadaşın süresiz engellenmesinden yanayım. Sizin görüşleriniz nedir? --Pragdonmesaj 13:20, 6 Ağustos 2016 (UTC)

Süresiz engellenmesini gerektirecek bir durum yok, ben daha önce 4 kez engellenmiş birisiyim (eski hesapta) kimi zaman kişisel saldırı vb.nedenlerden engellenmiştim ama süresiz engellemediler beni, sadece eski hesabıma erişmemem için önceki hesabımı kendi isteğimle engellediler, ben kuklacılık yapsaydım süresiz engelliyeceklerdi, yasal tehdit ettiğimde süresiz engelleyeceklerdi ki ha keza benim süresiz engellendiğim siteler var, yansiklopedi (ne oldu? Yasal tehdit yaptım, kuklacılık yaptım, süresiz engellediler beni) , ücretli editörlük iddaaları var belirtilen kullanıcıya ama biz ücretli editörlüğün olup olmadığını bilemeyiz, devriyeydi önceden ama sonra KD olmayan maddeler açtığı için geri aldılar, bunların cezası süresiz engel değil, bence kullanıcıda şuan duran 1 aylık engel yeterli diye düşünüyorum--Toppolila 13:39, 6 Ağustos 2016 (UTC)
ben mutlutopuz'un devriyelik haklarının elinden alınmasından yanayım. alınsın ki vikipedi'nin kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğunu öğrensin.--Dekolteli Kefen 07:12, 17 Ağustos 2016 (UTC)

FETÖ Konusu

11 Ağustos tarihinde köy çeşmesine aşağıdaki metni ekledim bu metinin silinme nedenini öğrenmek istiyorum. Her yere sızan FETÖ'nün Vikipedi'ye sızıp sızmadığı konusunda dikkat çekme amacıyla buraya hakaret içermeyen, ifade özgürlüğü kapsamında iki cümle yazıyorum ve birkaç dakika içinde yazdıklarım siliniyor. İlkinde gerekçesiz, ikincisinde eksik bilgi falan gibi bir nedenle. Yazdığım yer ansiklopedi maddesi değil Köy Çeşmesi, sayfa geçmişinden içerik görülebilir. Son bir saate yazılan FETÖ başlıklı yazıdır. Lütfen bu yazdığım burada kalsın. İnsanların fikirlerini öğrenelim. - Misafir

 • Cevap Cevap Burası özgürce kişisel fikirlerinizi yayabileceğiniz bir alan değildir. Vikipedi'nin ansiklopedi olduğunu aklınızdan çıkartmadan vikipedi politikaları dahilinde yaptığınız her değişiklik kalır. Bunlar dışındaki kişisel fikir beyanları hiç bir tartışmaya olanak vermeden silinir. Siz de özgür ansiklopediye katkı sağlamak isterseniz Vikipedi:Hakkında kısmını inceleyiniz.Pragdonmesaj 15:43, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Ayrıca Vikipedi tarafsızdır. Bu nedenle buralarda taraf tutucu değişiklikler yapamayız. Burada FETÖ vb. ifadelerin bulunmaması tarafsız bakış açısının gereğidir. --Turgut46 15:53, 15 Ağustos 2016 (UTC)
 • Uzun TBA sayfasına baktım, orada yazılanlar maddelere yönelik yazılmış. Tartışma ya da köy çeşmesi gibi alanlar için değil. Anladığım hakaret, aşağılama, küfür, önyargı içermeme gerekliliğidir. Yazdıklarımda da yoktur. Açık bir FETÖ gerçeği var ve görünen o ki ilgi alanlarında bulunan her yere sızmışlar. Burada da olma, maddeleri yanlış yönlendirme ihtimalleri olabilir mi? Belki bazıları diyebilir ki olmaz öyle şey, bazıları evet vardır, bazıları da varsa da burada yoktur derler. Belki de evet burada da vardır diyenler çıkabilir. Bunun neresi yanlış? Neresi taraflı? Mesela IŞİD taraftarları ya da başka bir zararlı grup burada bazı ilgili maddeleri kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışsalar ne yapmak gerekir? Eğer buna izin verilirse işte o zaman tarafsızlık zedelenir. Yukarıda yazılanlarda bir fikri yaymaya yönelik herhangi bir ibare var mıdır? Varsa hangi kişisel fikir yayılmaya çalışılmıştır? Lütfen gösteriniz. -Misafir
Yazınızın silinme ‌‌sebebi konunun Vikipedi'nin gelişimine yönelik olmaması. Burada FETÖ mensubu olabilir, IŞİD mensubu da vardır belki de. Bunu nereden bilelim? Kimsenin savunduklarını görüşler kimseyi ilgilendirmez. Taraflı değişiklikler olması durumunda yazılanları değiştirme hakkınız var. Bu sayfayı nasıl değiştirdiyseniz maddeleri de aynı şekilde değiştirebilirsiniz. --Turgut46 16:45, 16 Ağustos 2016 (UTC)
Bireysel özgürlükler başkalarının bireysel özgürlüklerini kısıtlamadığı takdirde geçerlidir. Burada çalışan bir şikayet mekanizması var ise yazılanların silinme nedenini dayanakları ile birlikte ortaya koymanız gerekir. Geçerli dayanak yok ise silme işlemi keyfidir, özgür ansiklopedi sloganı ile bağdaşmaz. Köy çeşmesine yazdıklarımı silen Rapsar ve II. Niveless ve Ahmet Turhan isimli kullanıcıları burada açıkça şikayet ediyorum. -Misafir
 • Sayın misafir bakın tane tane anlatıyorum. Burada yazdıklarınız viki politikalarına aykırıdır. Şikayetiniz de bu sebeple geçersizdir. Sizin veya bizim özgürlüklerimiz bu alanda viki politikaları ile kısıtlıdır. Burası keyfinizce yorum yapabileceğiniz forum sitesi değildir. Varsa ansiklopedik bir katkınız kaynaklandırarak yapınız. Hayır yok ben illa kimin hangi görüşten olduğunu öğreneceğim diyorsanız kendinize bir forum sitesi bulun çünkü yanlış yerdesiniz.Pragdonmesaj 10:26, 17 Ağustos 2016 (UTC)
Bir üstteki yazının üslubu buraya hiç yakışmıyor. Viki politikalarına aykırıdır dendiği hangi politikaya aykırı olduğunu ve nesinin keyfi olduğunu belirtiniz lütfen. Ben burada yorum yapmıyorum ve ansiklopedi maddesi de yazmıyorum neyi kaynaklandırmam lazım? Sadece bir konuya dikkat çekiyorum. Bunu ortak bir alanda belirtmeme dahi tahammül yoksa yani yazdığım siliniyorsa burada bir yanlışlık var demektir. Sözlerimi ve bu tartışmayı Ataol Behramoğlu'nun şu şiiri ile bitiriyorum; Korkan varsa konuşmaya, Anlam yükleyip susmaya, Gerek kalmadı korkmaya, Çünkü korkulan olmuştur. -Misafir

Kullanıcı:Zikreddin

Vikipedistin menfi tavırları, gerek mesaj sayfamda [1] bulunan kişisel saldırı içeren söylemleri, gerekse yaptığı ısrarlı değişim özetlerinden anlaşılmaktadır. Gereğinin yapılmasını arz ediyorum. Saygılarımla. Chansey (mesaj) 00:33, 17 Ağustos 2016 (UTC)

Kullanıcı:II. Niveles

Kişisel görüşleri ortaya dökerken ilginç bir yol izlemiş. Travesti ve türevlerinden özür dilerken aslında kendince laf giydiriyor gibi bu noktada kişisel saldırı olarak değerlendirilebilir. Travesti bir hakaret olduğu için değil kullanıcının bunu öyleymiş gibi aktardığı için. Her ne kadar manipüle ederek cümle devşirse de amaç belli. Değişikliklerinde Vikipedi prensiplerine uygun davranmaktansa duygusal hareket edip şehitlerin ruhunu yüceltme gibi nesnel olmayan gerekçelerle hareket ediyor. üslup, [1], Vikipedi'yi foruma çevirme lobicilik (kafirlere dikkat), Vandalla nutkunda Vikipedi'yi kürsü olarak kullanıyor. kullanıcı anladığım kadarıyla biraz genç ve heyecanlı. Bu heyecanını trollük yerine sadece katkı vermeye harcaması halinde ortaya güxzel şeyler çıkarabilir, ancak şu anki durumda tek amacının Vikipedi'yi geliştirmek olmadığını düşünüyorum. Katkıları ayrıntılı incelense daha bir şeyler çıkar ki bu kaçıncı hesabı. Diğer hesaplarında ne tarz değişiklikler yaptığını hiç incelemedim. Kullanıcının çeşitli nedenlerden birçok kez uyarıldığını ancak bu uyarılara kulak asmadığını gözlemlediğim için bireysel bir tartışma yaşamaktansa şikayet sayfasını kullanmayı yerinde gördüm. --Kudyaz 20:32, 20 Ağustos 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Görende beni tüm gün değişik değişik yorumlar yapmak haricinde hiç bir şey yapmayan bir zat sanacak. Neymiş ben demişim diye hakaretmiş cımbızla laf çekip ortaya koymakla olmaz bu işler. Biz bu hizmeti yaparken kimseden övgü beklemedik. Bu tür davranışlarında bana yapılacağının bilincindeydim. Bilinmelidir ki Allah'ın bahşetmiş olduğu bu değerli vakti sadece ve sadece bu kıymetli proje için harcayacağım. Prangalara vursanız da, sürgün etseniz de, en bati isnadları da üzerime fırlatsanız da bu hizmeti yapmaktan vazgeçmeyeceğim. --II. Niveles (mesaj) 17:36, 21 Ağustos 2016 (UTC)

Uyarısimge Uyarı Kullanıcının derhal uyarılması ve yönergeleri tekrar okuması önerilmelidir. Takip ettiğim, kullanıcı her platformda "kesin doğru olarak kabul ettiği" değerler üzerinden üsttencilik anlayışıyla yorumlar yapmakta. Bu da doğal olarak nefret söylemlerini doğurmakta. Bu durumun özeleştirisi kesinlikle verilmelidir. Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Pancinsiyet sayfasında pancinsiyetin bir akıl hastalığı olduğunu ve bunu dünyaca kabul görmüş bilimsel bir kaynak olan (!) yeniakit.com.tr'den vermesi, kullanıcının devamlı olarak "biz" ifadesini ısrarla kullanması (Şu veya hemen yukarıdaki gibi birçok örnek), her yorumu "üst akıl" olarak gördüğü değerleri cümlelerine yansıtarak, karşı tarafı bazen doğal bazen doğal olmadan itham etmesi (yine hemen yukarıdaki "bilinmelidir ki Allah'ın bahşetmiş olduğu bu değerli vakti.." gibi. Karşı tarafın vakti değerli bulduğu ve Allah'ın bahşettiğini kabul ettiğini kim biliyor örneğin?) gibi davranışlar kullanıcının sergilediği davranışların özetidir. Ayrıştırıcı, itham edici diller kullandığına da birçok sayfada denk geldim. Şurada olduğu gibi örneğin. Kendi karşılaştığım örnek de şurada örneğin. Kullanıcıya kendi ilgi alanıyla ilgili madde açmayla ilgili iletişim kurduğumda bu maddeler Darwinci, şu şu maddeler haçlı maddeleri gibi ithamlarda bulunuyor. Komik ama gerçek. Vikipedi, bir İslam ansiklopedisi değildir ve ansiklopedimizde İslam dahil hiçbir kavramsal yapı üst hukuk yada bir yönerge değildir. İslam dışı veya İslam'ı eleştiren maddelerin de varlığı veya tam karşıtı yüzlerce maddenin varlığı buna kanıt. Bunu kullanıcının kavraması gerekmektedir. Bir kişi X, Y, Z kavramlarını çok önemseyebilir, ilgi alanı olan maddelere katkılar sağlayabilir, çeşitli ansiklopedik katkılar verebilir, fakat yukarıdaki gibi durumlar kabul edilemez. Kullanıcı kendi içinde nefret ettiği argümanları dışa yansıtmakta ansiklopedimizi kullanmaktadır.

Kullanıcı uyarılmalı, yönergeler hatırlatılmalıdır. Ve kullanıcının kendisi de özeleştiri vermelidir. Yukarıda belirtilenler "düşünce özgürlüğü" kapsamında incelenemez. Benzer bir tartışma şurada yapılmıştı. Kullanıcılar birçok felsefik veya politik görüşe sahip olabilir, profillerine şablonlar ekleyebilir, bu ilgi alanlarına katkıda bulunabilir vb. Burada bir sorun zaten yok fakat durumlar Vikipedi politikaları ile ters düştüğü zaman ortaya çıkıyor. Bir kullanıcı düşünce özgürlüğü diyerek nefret söylemi ifadelerini veya bu ifadeleri çağrıştırıcı cümleleri kullanamaz. Bu tür söylemleri kullanmak veya ima etmek Vikipedi yönergelerine açıkça aykırı, bu kullanıcı siyasi/dini profili açısından değil, otomatik olarak saldırı olarak algılandığı içindir. Bir kişi İslam'ı fazlasıyla önemseyebilir, bu dini de benimsemiş olabilir, onun getirdiği siyasal sistemleri de isteyebilir, fakat bunu "tek kabul görecek durum" şeklinde belirtemez ve cümleleriyle bunları ima edemez.

İslam'a ilgi duymak başka, bir adım ötesini, yani karşıt gördüğü kişilere İslam ile hareket etmedi ithamını yazmak, ima etmek veya bunlarla bağlantılı aşırılıkları Vikipedi'de uygulamaya çalışmak (yorum, katkı vb.) başka. Bu durumlar direkt veya indirekt saldırı olduğundan derhal uzaklaştırılırsınız. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:27, 22 Ağustos 2016 (UTC)

Bu yorumun beş dakika sonrası: [2] --Kudyaz 22:39, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Yorum Yorum Eyy Ahmet Turhan siz görmek istediğinizi görüyorsunuz. Biz asla ve asla ayrıştırıcı bir yorumda bulunmadık. Travestiliği bir akıl hastalığı olarak değerlendirmem bir hakaret değil ilmi kaynaklara dayandırarak bir görüşü ortaya koymamdır. Mes ele travesti değil siz anlamadınız mı? Asıl mes ele II. Niveles'in yani benim şeriatçı ve Adnan Oktar cemaatine mensup olmamdan ötürü potansiyel olarak bir tehdit unsuru olarak görülmemdir. Elbette kimse benim tarafsız olacağımı düşünmeyecek ancak ben yaptığım tüm katkılarım da gerek haçlı, gerek kafir, gerekse Darwinci kişileri ayırt etmeksizin kıymetli projemize dahil ettim. En kallavi şakirtleri yaptığı taraflı değişikliklerden ötürü tarafsız bir şekilde ikaz ettim yanlışlarını düzelttim. Ben Allah'ın bahşetmiş olduğu bu değerli vakti bu hayır yurdunda harcamaktan hiç bir zaman çekinmedim. Bir takım kelime oyunları ile laf çarpıtarak hiç kimseyi zan altında bırakmaya çalışmadım. Biz net konuşuruz. Biz bir takım bahanelerle kişilerin yorumunu silmeyiz. Biz lafımızı kimseden esirgemeyiz. Biz ki Fatih'in torunları yeri gelir dedemizin yaptığı gibi en kallavi papazları sırf ilim konusunda hikmetli çalışmaları var diye baş tacı ederiz. --II. Niveles (mesaj) 22:54, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Yukarıda söylediklerime örnek şekil a. Bu söylemler Vikipedi'de yer bulamaz. Bkz: Vikipedi:Vikipedi ne değildir?. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:07, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Bende verdiğiniz bağlantılarda ki hiç bir kuralı ihlal etmediğimi haykırarak söylüyorum. Kafir, Darwinci ve haçlı kelimelerini hakaret olarak algılamanıza anlam veremiyorum. Bunu ben dediğim için mi hakaret yoksa başka bir şey mi siz açıklayın. Allah cümlemizi galat anlaşılmalardan tevakki eylesin. --II. Niveles (mesaj) 23:14, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Ey II. Niveles. "Bilim insanlarına göre Bir akıl hastasının uydurduğu kitaba inanmamızı beklemeyin. Dediklerim hatalıysa kediciklerden özür dilerim." Şimdi II. Niveles'ten beklentim bu cümleyi değerlendirmesi. Eğer kendisine böyle bir tümce kurulsa acaba tepkisi ne olurdu. Ait olduğunuz cemaate yönelik çok bilgili olduğumu söyleyemem. Ve hatta ilgilenmiyorum da. Tıpkı Ahmet Turhan'ın boyu, Khutuck'un kahvaltıda ne yediği, Superyetkin'in pizzasını nasıl sipariş ettiğiyle ne kadar ilgileniyorsam sizin politik/dini görüşünüze de ilgim aynı derecede. Ancak siz kendi görüşleriniz üzerinden diğer insanları küçümsüyor, aşağılayıcı ve ben bildimci bir dil kullanıyorsunuz. Kendi görüşlerinizi diğer insanlara empoze etmeye çalışıyor, Vikipedi'yi bir kürsü gibi kullanıyorsunuz. Bu dili bu şekilde kullanmaya devam ettiğiniz sürece diğer kullanıcılarla sorun yaşayacağınız aşikar ancak siz çözüm üretmek ve yapıcı olmaktansa "ben cemaatçiyim, ben şeriatçıyım, beni istemiyorlar" diyip manipüle ediyorsunuz. Bu mecrada birçok farklı politik/dini/cinsel/etnik kökenden insanlar var ve kişiler bu durumlarını durumları manipüle etmek için kullandıkları ana kadar bir sorun yaşamayıp kullandıkları anda sorun üretmeye başladıkları için engellendiler. Örnekleri çoktur, isterseniz birkaç örnek verebilirim. Sizden beklenen Vikipedi'yi bir kürsü olarak kullanmaktansa ilkelere bağlı kalarak güzel şeyler ortaya çıkarmanızdır. Polemik kimseye bir şey kazandırmadı ancak yapıcı tartışmalarla çok yol katettik. --Kudyaz 23:19, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Verdiğiniz örneği değerlendirdim. Ben ve dostlarım uzun seneler karşıdaki görüşü Allah'ın bahşetmiş olduğu akılla yendik. Bunu yazımında ve yayımında destekte bulunduğum Evrim Aldatmacası adlı kitapta okuyabilirsiniz. Yani ben bir görüşü okuyup sinirlenmek yerine onu akıl ve mantıkla alt etmeyi tercih ederim bunu da Allah'ın bahşetmiş olduğu nezaket ile yaparım. Ee Adem evladıyız hata yapabiliriz ama biz hata yaptıktan sonra özür dilemesini de iyi biliriz. Ki ben bir hata yapmış isem bu uyarıları ciddiye ve dost tavsiyesi olarak alır tüm travesti ve inançsız kimselere özürlerimi sunar nazik dilimi en nazik kıvama getirmek için çalışır bir daha böyle tatsız mes elelerin yaşanmaması için canla başla mücadele ederim inşallah. Selametle. --II. Niveles (mesaj) 23:31, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Yukarıda anlatılanlara örnek şekil b. "Yüce Sezar'ın bir askeri olarak, içimizdeki yüce gücün eseri olan bu dünyadaki Vikipedi nimetini kullanmaktayım." Sizin sünni bir tarikattaki şeriat kurallarını benimsemeniz bizi ne kadar ilgilendiriyorsa, yukarıdaki benzer cümleyi kuran/kuracak bir kişi de bizi o kadar ilgilendiriyor. İnşallahlarınız, selametleriniz, falankes kitaplarınız, Allah kavramından size bahşedilen durumlar da bizi ilgilendirmiyor. Savunmayı buradan yapmanız anlamsız. Bizi ilgilendiren verdiğiniz rahatsızlık. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:45, 22 Ağustos 2016 (UTC)
Kullanıcı:Ahmet Turhan Son yazdığıma bakınız ve bu olaydan ibret aldığımı inşallah bir daha tekrarlamamaya çalışacağımı ve özür dileklerimi bildirdiğimi anlamanızı beklemekteyim. Allah'ın bahşetmiş olduğu bu kıymetli vakti atışmak yerine uzlaşmayı bu uzlaşmanın tatlı dille çözüleceğine ve bu çözüm yolunda bir adım attığıma inanıyorum inşallah. --II. Niveles (mesaj) 00:08, 23 Ağustos 2016 (UTC)
 • Yukarıdaki kullanıcıların hakkı var. Kullanıcının açtığı maddeleri tek tek inceledim. Birkaç kaynak sorunu olan madde dışında bir sorun göremedim. Açtığı maddelerde ne bir telif ihlâli gördüm ne başka bir şey, ancak Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi'ni kaynak olarak kullanan maddeleri kaynak elimde olmadığı için ayrıntılı inceleme olanağım olmadı, bakabilirsem onlara da bakacağım.
Bunları neden diyorum, çünkü şunu vurgulamak istiyorum; açtığı maddelerdeki Niveles ile kullanıcılara karşı tutumu değerlendirilen, topluluğun sabrını zorlayan Niveles çok farklı.
Daha önce de engel alan kullanıcı. Niveles hesabında karşıtlık ve rahatsızlık vermek, Okyanus Hıdır hesabında iki kez kişisel saldırı ve bir kez vandalizm, II. Niveles hesabında kişisel saldırı nedeni ile engelleri var.
Uyarılarda ise bir hizmetliden gelirse mesaj sayfasında tutuyor, başkası uyarırsa çıkarıyor. Toppolila'nın samimi uyarı mesajını değişiklik özetinde arşivlediğini söyleyerek çıkardığını ancak arşiv sayfasında olmadığını, kibele'nin formal uyarısını çıkardığını görüyoruz. Ateizm Derneği SAS tartışmasında Pragdon'a karşı VP:İÜYYKÜD ihlâli olan ifadelerini çıkardığımda bunu da geri aldı, ben de bunun üzerine iletişime kapalı olduğu için Sakhalinio'ya "Bunu buraya bırakıyorum, kullanıcı iletişime kapalı." yazarak değişiklik linkini gönderdim. Engellensin diye yazmadım elbette, ancak Sakhalinio engelledi. En başta ilgili SAS tartışmasında ifadeleri çıkardığımda yolladığım formal uyarıyı [https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Kullanıcı_mesaj%3AII._Niveles&type=revision&diff=17470731&oldid=17470706 «beyhude ihtar algılandı» yazarak çıkardı. Bunun üzerine uyarı mesajlarının çıkarılmaması ile ilgili formal yazdığım uyarıyı da çıkardı. En son olarak yine kibele'nin uyarısını çıkardığını görüyoruz.
Birisi "beyhude ihtar algılandı" diyerek uyarımı çıkarıyorsa ben aynen şunu anlarım "Ben seni hiç s--lemiyorum, en doğrusunu ben bilirim, bildiğimi okumaya devam ederim."
Birkaç yerde daha rastlamıştım, şurada da bir oy avcılığı mevcut. Tabii bu mesaj da çıkarılmış, arşive dâhil edilmemiş.
Nedense arşiv sayfası da kolay erişilebilir değil, sayfanın üzerindeki ufacık \o/ yazısına tıklamanız gerekli.
Kullanıcının diğer hesaplarında da benzer durumlar vardır sanırım.
Şimdiye kadar olanlardan, buraya yazılanlardan kullanıcının uyarıları dikkat almadığını, kişisel saldırıları sürdürdüğünü, nezakete dikkat etmediğini anlıyoruz. Yukarıda da yazıldığı gibi bu sayfanın önceliği sorunları çözmek. Kullanıcı özür dilemiş, ancak tüm uyarılara rağmen testi kırıldıktan sonra bu yerinde mi tartışılır. Ne kadar samimi olduğu bir haftada anlaşılır.
II. Niveles'e uyarım, nezakete dikkat etmiyorsunuz. Sizinle aynı görüşü paylaşmayan kullanıcıları tüm uyarılara rağmen kırıyorsunuz, kişisel saldırılarda bulunuyorsunuz. Uyarıları dikkate almıyorsunuz, bildiğinizi okumaya devam ediyorsunuz. Topluluğun sabrını zorluyorsunuz. Bence bir süre tartışmalardan uzak durun, madde alanında katkılarınızı sürdürün ve öz eleştiri yapın, düşünün. Hiç kimse tavırlarınızı, hakaretlerinizi alttan almak zorunda değil. Özrünüz "tüm travesti ve inançsız kimseler" ifadesi nedeniyle samimi gözükmese de kısa zamandaki davranışlarınız bunu gösterecek.
--evolutionoftheuniverse mesaj 04:12, 23 Ağustos 2016 (UTC)
Kullanıcı:evolutionoftheuniverse Kimse beni bir şeyler yapmaya zorlayamaz. Dilediğim mesajı tutar dilediğimi silerim arşivleme Allah emri değil ya. Geçmişi gör diyen her bir mesajı görür. Eğer hatalıysam özür diledim ama siz yine suçlamaya devam ettiniz. Elhamdülillah biz özür dileyenlerin en hayırlısıyız. Büyüklük bizde kalsın dedik işe bakın boş iftiralar, karalama kampanyaları. Biz dün neysek bugünde oyuz yarında o olacağız.
Ben onu anladım, aslında onu demek istedi gibi alakasız yorumlarla suçlamakla olmaz bu işler yeğenim. --II. Niveles (mesaj) 09:18, 23 Ağustos 2016 (UTC)
Son cevabım
Hoşunuza gider gitmez arkadaş ben buradayım. İçinizden ne geliyorsa onu yapın hiç biri işlemez ;) Katkılarıma son sürat devam edeceğim ;) --II. Niveles (mesaj) 09:26, 23 Ağustos 2016 (UTC)
Bu son mesajındaki üsluptan da açıkça görüldüğü üzere, kullanıcının topluluk söylemlerini hiçe saydığı açıkça görülüyor. Kullanıcının sakinleşmesi ve yönergeleri tekrardan okuması için belli bir sure engellenmesini talep ediyorum. Dilediğini yazıp dilediğini tutacağını, ısrarla "biz" ifadesini kullanarak kamplaştırma söylemlerine devam edebileceğini, kullanıcılara "o işler öyle olmaz yeğenim", "büyüklük bizde kalsın" tarzında son derece kaba ve usturupsuz söylemleri söyleyebileceğini düşünen bir kullanıcı topluluğun sabrını zorlamakta, vaktini harcamakta, ve kullanıcıları germekte. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:29, 23 Ağustos 2016 (UTC)
Hadi bakalım sayın hizmetliler. Bu ağız birliğine inanacak mısınız yoksa adaletli davranıp bu toplu yıldırma girişimini fark edebilecek misiniz vicdanınıza bırakıyorum. Daha önce dediğim gibi dilediğiniz yapın ben katkılarıma son sürat devam edeceğim :D --II. Niveles (mesaj) 09:44, 23 Ağustos 2016 (UTC)
II. Niveles; birincisi, ben sizin yeğeniniz değilim. İkincisi, mesajımdaki linklerde yaptığınız vandalizm, sizi daha fazla ciddiye almama engel oluşturuyor. Bu da Vikipedi genelinde en azından bir süre size son sözüm.
Yukarıdaki yapıcı tüm uyarılara rağmen gülücüklerle hâlâ aynı tavrın sürdürülmesi, bu sayfada vandalizm yapılması ancak VP:TROL ile açıklanabilir. Bu nedenle bundan sonra bu şikâyet kapsamında kullanıcının mesajlarına doğrudan yanıt vermeyeceğimi topluluğun dikkatine sunarım.
Hiç kimse özel değildir. Kullanıcının kendine hiçbir şey işlemeyeceğini düşünmesi hizmetliler tarafından dikkatle değerlendirilmelidir.
Kullanıcılar mesajlarını ister arşivlerler, ister yanıt verip çıkartırlar, bu onlara kalmış. Ancak uyarı mesajlarının silinmesi Vikipedi'de olağan bir durum değildir.
--evolutionoftheuniverse mesaj 14:16, 23 Ağustos 2016 (UTC)
Ne diyeyim Evolutionoftheuniverse benim mesajımı kaldırması yani... Kendisi şuana kadar çok engel almış. Bende bu hataları çok yaptım ama artık tekrar etmiyorum. Diğerlerine kaba davranan, diğerleriyle alay eden, uyarı mesajlarını silen, kullanıcılarla hakaretli konuşan birisi bence nasıl olabilirki? Ancak tartışmalardan uzak durması iyi olur. II. Niveles şuana kadar epey çok sayıda kişinin kalbini kırmıştı. Benimde zevkimin kaçmasına neden olan kullanıcılardan bir tanesi. Eğer herşeyi en iyi ben bilirim havaları varsa bu hiç hoş değil. Bazı kullanıcıların katkılarını takip ediyor. İyi niyeti varsa hatasını anlaması gerekir. Hizmetlilerin uyarı mesajlarını kaldırmıyor. Başkalarında hata araya araya kendi hatasını hiç anlamıyor, bence bu durumdan kendisini ben biraz fazla suçladığımı düşünüyorum. Şimdi size geçelim, II. Niveles biz sizi kaybetmeye değil kazanmaya çalışıyoruz. Diğer kullanıcılarla iletişiminizi iyileştirmezseniz belki birgün siteden atılırsınız, süresiz engellenirsiniz. Katlanmanız da zor olur. Bazen sizinle iyi iletişimlerimizde oldu kötü iletişimlerde. Bence buraya bir süre ara verin madde açın madde düzeltin. VP:İÜYYKÜD politikasını anlayamadığınız yerlerde deneyimli bir kullanıcıya sorun. İyi niyetliyseniz böyle davranarak burdaki itibarınızı koruyabilirsiniz. Bu hataları bende geçmişte çok kez yaptım ama artık yapmamaya çalışıyorum. Eğer burada kendinizi korumak istiyorsanız dediklerimi yapın. Ama hayır bu hoylat tutumlarınızı sürdürüceğim derseniz gerisi size kalmış artık, ama burada iyi olmak istiyorsanız iletişiminizi düzeltin. Kolay gelsin... --Toppolila 14:40, 23 Ağustos 2016 (UTC)
ca.wikideki skandaldan kısa süre sonra Türkçe versiyonun köy çeşmesinde ay dediğim için beni muazzam resmi bir dil kullanmaya davet etmişliği var. Dillere göre muazzam muamele. -MHIRM. 19:52, 7 Aralık 2016 (UTC)

Kibele Yıllardır Tarafıma Sataşmaktadır

Kibele tüm katkılarımı göz altında tutmakta ve zarar vermeye çalışmaktadır.

Merhaba, on yıldan uzun süredir katkı yapmaya çabalıyorum. Bu süreçte bir kullanıcı tarafımı defalarca rahatsız etmiş ve katkılarıma zarar vermek için uğraşmıştır. Kullanıcı:kibele Daha önce defalarca şikayet( 2) etmeme ve engellenmesine rağmen tutumunu sürdürmektedir. Belki mevcut katkımın on mislini gerçekleştirecekken her seferinde zarar göreceği endişesiyle Vikipedi'den uzak kalıyorum. En son zaruri gördüğüm bir iki madde açmıştım. Bunlar da kullanıcı tarafından gözaltında tutulmaktadır. Eksik bulamayınca zarar vemeye çalışmaktadır. FATİH projesi maddesinde FATİH büyük yazılmalıdır çünkü kısaltmadır. Fatih isminden rahatsız olarak gerçeğe aykırı işlem yapmaktadır. EBA adlı milyonlarca öğrenci ve öğretmenin kullandığı platformu da bu maddeye dahil etmek istemesi vandalizmden başka bir şey değildir. Ayrıca madde içeriğinin çoğunu silmesi kullanıcıya artık bir dur demek gerektiğinin göstergesidir. Kullanıcı:Sakhalinio birleştirmenin gereksizliğini belirtmiş, ancak Kibele bu sefer kayda değerlik etiketi yerleştirmiştir. Daha önce böyle bir kaygısı yokken maddenin silinmesi yönünde harekete geçmiştir. Bunu ilk defa yapmamıştır. Daha önce sadece ben başlattım diye birçok maddeye zarar vermiştir. Sildiği madde içeriğinin geri getirilmesi ve kullanıcıya artık dur denmesi gerekmektedir. Yıllardır sadece bu isimle muhatap bırakılmak katkılarımı engellemektedir.--Kafkasmurat- 21:15, 17 Eylül 2016 (UTC)

Vikipedide büyük bir lobi faliyeti olduğuna inanıyorum. Şikayet ettiğiniz kullanıcı hiç cevap vermeyecek ama başkası onu savunacak. Yukarıdaki diğer Kibele şikayetlerine bir bakın. Kolay gelsin. MEOGLOBALBana mesaj atın 04:49, 21 Eylül 2016 (UTC)
Hangi şikayetlerden bahsediyorsunuz? 5.47.2.12 23:11, 22 Eylül 2016 (UTC)
Hangi kullanıcı bu yazıyı yazıyor? Nedir bu IP ile millete soru sorma cevap verme aşkı? MEOGLOBALBana mesaj atın 05:48, 4 Ekim 2016 (UTC)

Sina Afra'nın kişisel sayfası

Merhabalar, Sina Afra'nın kişisel sayfası 2. kez Kayda Değer olmama nedeniyle silindi. İngilizce wikipedia sayfası olan https://en.wikipedia.org/wiki/Sina_Afra Doğrulanmış -verified, 140K takipçili twitter hesabı olan https://twitter.com/SinaAfra Türkiye'nin en önemli girişimci, yatırımcı ve iş adamlarından biri olan, Markafoni gibi çok önemli bir girişimi kurup zamanının en yüksek satışını yapıp rekorlar kırmış, ödüller almış birinin nasıl kayda değer olmadığını açıklamanızı talep ediyorum. Eğer bir hata olmuş ise düzeltilmesini, düzgün ve gerekli kaynaklarla hazırlanmış sayfasının tekrar yayına alınmasını talep ediyorum. --Avoo (mesaj) 18:16, 29 Eylül 2016 (UTC)

 • Cevap Cevap Merhaba Avoo, yazdığınız maddenin İngilizce veya başka bir dildeki vikipedi sayfasında onaylanmış olması burada da onaylanacağı anlamına kesinlikle gelmemektedir. Zira politikalar açısından bölgesel farklılıklar mevcuttur. İngilizce vikide var burada da olmak zorunda gibi bir politikamız yok. Açtığınız kişi maddesi Kişi kayda değerlik kriterimizi sağlıyorsa madde kalır. Maddeyi görmediğim için üzerine yorum yapamayacağım ancak Vikipedi ne değildir? politikamızı da gözden geçirmenizi öneriyorum. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 15:42, 29 Eylül 2016 (UTC)

Merhaba Pragdon, Vikipedia politikalarını benimle paylaştığın için teşekkür ederim. İngilizce wikipedia sayfası olan birinin burda olması zorunda gibi bir düşüncem hiç olmadı. Bu nedenle diğer bilgileri de verip açıklama yaptım zaten. Ben wikipedia'yı değersiz bir kaynak olarak görmediğim için diğer savlarımın arasına koydum. Ekstra olarak Twitter hesabını örnek verdim, başarılarından bahsettim. Sonuç olarak Kayda Değerlik kriterlerinin tamamını sağlayan bir madde ne yazık ki silindi. Bu sabah Elmacenderesi'nin bu sayfayı sildiği ile ilgili kayıtlar vardı ancak şu anda göremiyorum. Elmacenderesi'nin silme kaydını ortadan kaldırdığını düşünüyorum. (Ne derece mümkün böyle birşey bilgim dahilinde değil.) Son 1 ay içinde 2 kere Kayda Değerlilik nedeniyle silinmesine rağmen şu anda sadece "17:38, 13 Mayıs 2016 Superyetkin (Mesaj | Katkılar) Sina afra sayfasını sildi (Genel 8: Temizlik işlemi)" şeklinde bir açıklama var. Bunun nedenini bana açıklayabilir misin? Ayrıca şu anda ne yapmamız gerekiyor bu yazının tekrar yayına çıkması için yol gösterirsen sevinirim. --Avoo (mesaj) 18:16, 29 Eylül 2016 (UTC)

Cevap Cevap kayıtları şu işlemleri gösteriyor:

 • 08:09, 29 Eylül 2016 Sakhalinio (Mesaj | Katkılar) Sina Afra sayfasını sildi (Madde 6: Kayda değer olmayan kişi)
 • 09:16, 13 Mayıs 2016 Elmacenderesi (Mesaj | Katkılar) Sina Afra sayfasını sildi (Madde 6: Kayda değer olmayan konuya sahip madde: .)
 • 04:38, 14 Mayıs 2016 Superyetkin (Mesaj | Katkılar) Sina afra sayfasını sildi (Genel 8: Temizlik işlemi)

Maddenin kayda değerlik kriterlerini sağladığını düşünüyorsanız, sayfayı en son silen hizmetliye (Kullanıcı:Sakhalinio) mesaj atıp geri getirmesini talep edebilirsiniz. Sakhalinio sayfayı silinmeye aday gösterebilir ve fikir birliğine göre kalabilir ya da silinebilir. Kolay gelsin. — Pınar (mesaj) 11:14, 1 Ekim 2016 (UTC)

Baştan sona PR yapılmış bir sayfa. SAS'a taşınmıştır! SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:33, 1 Ekim 2016 (UTC)
Kalmalı. Dünyada teknolojiyi etkileyen 100 kişiden biri olarak seçilmiş. (Wired dergisi.) Bu imzasız yazı Metalized (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Kullanıcı:Maurice Flesier ve Kullanıcı:Kibele

Kullanıcı devriyelik niteliklerine sahip olmadığını benim her türlü iletişim kanalını açık tutmam, karşılıklı saygıyı bozacak davranışlarda bulunmama, değişiklik savaşına girmeme rağmen her türlü değişikliğimi takip edip geri alma işlemi yaparak göstermiştir. Kesinlikle uzlaşmacı değildir ve egosuna yenik düşer şekilde hareket etmektedir. Herkesin kabul ettiği ve Vikipedi'ye aykırı olmayan kategori ekleme işlemine inatla geri almalarla karşı çıkmaktadır. Sorun karşı çıkması değildir, katkıları baltalamasıdır.YenilenebilirAdamMESAJ 23:33, 1 Ekim 2016 (UTC)

Uzlaşmacı tavra karşılık kaba tavırlar
Seslenişlere rağmen vandal umursamazlığı ile geri almalara devam
Sayın Rapsar dahi kullanıcının uzun geçmişine inanarak geri alma yaptı ancak geri aldı, o halde Maurice Flesier neden Rapsar'ın geri almasını geri almadı? (Rapsar eklenenler doğru kategori diyerek geri ekleme yaptı, bunca yıllık Rapsar arkadaşımız dahi bu meseleyi önemsemezken bu neyin inadıdır?)
Bir devriye başka bir devriyeyle bu şekilde uzlaşmacı bir tutuma sahipken geri alma saldırılarına maruz bırakamaz. Öncelikle anlaşmazlıkların giderilmesi sayfasını okumamamış belli ki. İlk tavsiye hemen geri almayınızdır. Ve görülüyor ki benim gibi uzman olduğu alanda barışcıl şekilde katkı yapan, vandallara karşı savaşan, son değişiklik devriyeliği yapan bir kullanıcıya dair bunlar yapılıyorsa... Kullanıcının genelde Ermeni Kırımı gibi maddelerde ideolojisini tahakküm etmek üzere devriyelik yetkisini aldığı açıktır ve bu göreve kesinlikle uymamaktadır. YenilenebilirAdamMESAJ 23:41, 1 Ekim 2016 (UTC)

Kibele

Bazı kullanıcıların tutumlarının Wikipedia'da bir türlü engellenememesi ya da engellenmemesi

Paragraflarca alıntı yapıp iç bağ vermeyeceğim, örnek ya da kullanıcı adı da vermeyeceğim. Sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün tartışma sayfasını özellikle sayfa geçmişindeki tartışmada bulunan kısımların bir kullanıcı ve bir hizmetli tarafından ayrı ayrı çıkarılması hakkında görüşlerinizi istiyorum. İnsanların katkı yapmasını engellemenin ya da bir şekilde susturulmanın her yerinde özgür ansiklopedi yazan bir sitede nasıl olabildiğini anlamış değilim. İster üye, editör ya da hizmetli olun lütfen sayfadaki değişikliklerle alakalı anormal bir durum görüp görmediğinizi söyleyin. Sonucundan bir şey çıkmayacağını bilsem bile yine bu sayfada kullanıcı adı ile şikayette bulunacağım. Sevgiler. MEOGLOBALBana mesaj atın 20:22, 16 Ekim 2016 (UTC)

Honeynet Project

17 Ekim 2016 tarihinde wikipedianin icerik cevirici modulunu kullanarak ingilizce wikiden turkce vikimize 3 ceviri yaptim.Fakat honeynet project konusu kayda deger olmayan etiketi ile silinmis. Ingilizce vikide varolan bir icerik hangi mantikla tr vikide kayda deger olmuyor? Honeynet konusu ingilizce wikide ezelden beri var. Cidden su son 3 gundur tr.viki gorevlileri soguttunuz.Madem konu hakkinda bilgin yok en temel prensip dokunma. Sayfanin acil geri yuklenmesini istiyorum. Cidden son 2 gundur varolan gorevlilerin tavirlari hic hosuma gitmedi. Eskiden boyle degildi buralar. Simdi korsan cd paylasan adminlere donusmus.https://en.m.wikipedia.org/wiki/Honeynet_Project Sars (mesaj) 07:20, 18 Ekim 2016 (UTC)

 • Cevap Cevap Merhaba, öncelikle sakin olunuz, bu tarz sorunlar kolaylıkla çözülebilir. Sayfaya baktığımda Sakhalinio'nun sildiğini gördüm. Konu hakkında bilgim yok ancak açtığınız veya çevirisini yaptığınız sayfa Kayda değerlik (İnternet) yönergesine uymak zorunda. Ayrıca İngilizce Wikide olması burada da olması gerektiği anlamına gelmiyor. İngilizce viki ve Türkçe viki birbiriyle bağlantılı, 2 farklı projedir. Birinde var olan bir madde diğerinde olacak diye bir yönerge yok. Oluşturulan her madde o proje kapsamındaki KD'lik kriterlerine göre değerlendirilir. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 07:40, 18 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap We expect that Content Translation will help to expand the sum of the human knowledge to more languages. The tool is targeted to users that know two or more languages.For current editors the tool will simplify the process of translating content. Currently, about 15% of users also edit a second language edition. These multilingual users were found to be more prolific than their monolingual counterparts, making about 2.3 times as many edits on average.[3] Bak wiki translate ne yazmış! Birinde olan diğerinde de olacak diye bir yönerge olması gerekmiyor. Tabiki referans noktam Wikimedia Foundation Inc. olacak.Sakinleşmem için alt yapısı dolu cevaplar verin.Ya da birşey yazmayın.Sars (mesaj) 10:16, 18 Ekim 2016 (UTC)
Yukarıdaki cevabımı tekrarlıyorum. Maddeniz geri getirildi. Düzenleyip kayda değer hale getiriniz zira şu an KD'lik etiketi bulunuyor ve yakında SAS'a taşınabilir. Kolay gelsin. --Pragdonmesaj 10:34, 18 Ekim 2016 (UTC)
Madde geri getirildi ve kayda değerlik etiketi ekledi. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 08:10, 18 Ekim 2016 (UTC)
Cevap Cevap Türkçe Vikipedi, İngilizce Vikipedinin ucuz bir tercümesi değildir. Orada olan her madde burada da olacak diye bir kural yok. Madde, Türkçe Vikipedi kayda değerlik politikasına göre değerlendirilir ve kayda değer ise kalır. --KediÇobanı🐈 12:06, 18 Ekim 2016 (UTC)
Cevap CevapUcuz olmasa bile bir kopyasıdır. Yaptığınız işte mütevazi olun o zaman ilerlersiniz. İlk imitasyon sonra inavasyon olur. Şu an imitasyon ediyoruz. Kendin sıfırdan bir fikir bulup bunu hayata geçirirsen standartları da sen belirlersin.Bak en aşağıda hangi lisansla korunuyor viki. Metin Creative Commons Atıf- Paylaşım Lisansı altındadır. Populist cvplara gerek yok.Sars (mesaj) 13:23, 18 Ekim 2016 (UTC)
Cevap Cevap Bence siz anlamanız gerekeni anladınız, bu konuda zorlamayın, eğer itirazınız varsa politika değişikliği teklifinde bulunabilirsiniz. --KediÇobanı🐈 13:36, 18 Ekim 2016 (UTC)
İmitasyon ve kopya kısmına küçük bir hatırlatma; Türkçe vikipedi, Wikimedia Foundation tarafından oluşturulmuş bir projenin koludur. Tıpkı İngilizce Wikipedia gibi, yani Türkçe bilen bir kaç kişinin bir araya gelip "aa böyle bir iş yapmışlar, biz de bunun Türkçe versiyonunu yapalım" diyerek oluşturduğu bir proje değildir. Kullanıcıları "ısırmadan" önce Hakkında kısmını ardından da Politika ve yönergeler kısımlarını okuyunuz. KediÇobanı arkadaşımızın da dediği gibi "beğenmediğiniz", itiraz ettiğiniz bir politika varsa ilgili politakanın tartışma sayfasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Wikimedia Foundation tarafından oluşturulmuş Vikipedi projesinin Türkçe koluna yeniden hoş geldiniz. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 13:58, 18 Ekim 2016 (UTC)

Cevap CevapDediğim gibi popülist cevaplara gerek yok. Bir Hukukçu olarak uzun uzun anlatırdım ama karşımda ne dediğimi anlamak istemeyen bir topluluk var. Wiki 2001'de kurulmuş Tr.Viki ise ana markanın alt kolu neyse.. İşinize gelmiyor anlamak.Benimde işime gelmiyor artık anlatmak. O yuzden kullanıcı sayfamda belirttiğim nedenlerden ötürü sizi size bırakıyorum. Isırmak demişsin benim öyle bir refleksim yok. Burada eleştiride bulunuyorum.İşine gelmiyorsa sende benim gibi vikiyi bırakabilirsin. Tartışmayı kendi açımdan bitiriyorum.Sars (mesaj) 14:14, 18 Ekim 2016 (UTC)

Cevap Cevap İşinize gelmeme mevzusu değil. Devriye başvurunuzdaki gerginliğinizi buraya yansıtıyorsunuz. Bunun yerine yapıcı olabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Maddenin silinmesine itiraz ettiniz geri geldi, maddeye bakıyorum ne bir kaynak var ne başka bir şey. İngilizce vikiye bakıyorum orada da KD'lik etiketi var. Hukukçu olmanız bir şey değiştirmiyor. Vikipedi kuralları gayet açık ve siz bu kuralları anlamamakta bir "hukukçu" olarak diretiyorsunuz. Neyse lüzumundan fazla açıklama yapıldı. Uzatmanın bir anlamı yok dediğiniz gibi. Bu arada "Isırmak" vikipedi terimidir, yukarıdaki cevabımda dediğim gibi Türkçe Vikipedi'ye hoş geldiniz. --Pragdonmesaj 14:30, 18 Ekim 2016 (UTC)


Eldarion kullanıcısının yetkilerinin silinmesi

https://tr.wikipedia.org/wiki/Kullan%C4%B1c%C4%B1_mesaj:Eldarion bu kişiyi engelleyin arkadaşlar önüne gelen şeyi boş beleş şeylerle değiştirip değiştirme sayısını arttırmaya çalışıyor. Mimarlık konusunda bilgilendiric metin ekliyorum kendisi sayfanın boş halini geri getiriyor. Biraz araştırdım Bu kişiden herkes dert yanıyor. Buna bir çözüm bulunmalı.

Örnek: https://eksisozluk.com/eldarion--335405 http://www.uludagsozluk.com/k/eldarion/ https://tr.instela.com/eldarion--52295 Bu imzasız yazı Mimaricmimar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Cevap Cevap Telif hakkı olan içerikler vikipedi de yer alamaz. Yaptığınız katkıları kendi cümlelerinizle kaynaklandırarak yapınız. Copy-Paste katkılar malesef görüldüğü an silinir. İyi çalışmalar. --Pragdonmesaj 19:47, 18 Ekim 2016 (UTC)

Kişisel saldırılara karşı değerlendirme ve yaptırım uygulama talebi

Vikiçizer'e gönderdiğim mesaj doğrultusunda, tartışmanın burada ifade edilmesinin ve ilgili görüşlerin burada tartışılmasının doğru olacağı düşünülmektedir.

Son dönemde artan ve hiçbir yaptırım uygulanmayan Vikipedi:İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil politikasının uygulanması üzerine bildirim yapmak istiyorum. Politika gereği bu tür ifadelerin Vikipedi'de asla ve asla olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu tür söylemlerle ilgilenmeme durumu artık kendi adıma katlanılmaz bir hale geldiğini ve ansiklopedimize katkı adına şevkimin kırıldığını görmekteyim ve bu sebeple duruma yönelik politika ihlalleri kapsamında gereklerinin yapılması için adım atmaya karar verdim.

Maddelerin tartışma sayfalarında, ilgilendiğim tüm konu başlıklarında, hatta dahil olduğum ve oluşturduğum Vikiprojelerde "Gizli ajandası var", "sadece kendi ilgi alanındaki maddelerle ilgileniyor", "maddelere kötü niyetli katkı yapıyor", "ideolojisine paralel tartışmalı maddeler açıyor", "kaos oluşturuyor", "dahil olduğu projeler ve açtığı bir takım maddeler kılıfı altında sistematik ve üstü-kapalı ajandasını bu ansiklopediye empoze ediyor" gibi ithamlar, artık müdahale edilmesi gereken bir noktaya evrildiğini düşünüyorum. Bir sayfaya çekince koyduğumda, konuyu ilgilendiren değerlendirmeler yerine şu, şu veya şu gibi yorumların sayfalarda bulunması son derece vahim bir durum. Bunlarla paralel olarak gelişen (üstelik tecrübeli kullanıcılarca yapılan) bu, bu, bu, bu, bu, bu, durumlara tekabül eden ithamlar da cabası.

Bu ithamlara yönelik yine şöyle bir durum ortaya çıkmış, katkılarımın belli bir amaca hizmet ettiği gibi son derece vahim iddialar dile gelmişti. Bazı kullanıcılar buradaki durumda söz konusu sayfada tepki gösterseler de, konu cılız kaldığı için devamı gelmemişti. Son tahlilde; kullanıcıların ilgi alanları, sempatileri, bilgi birikimleri ve Vikipedi katkıları sorgular hale getirilmiş, en ufak bir çekince konduğu zaman "sen aslında şu amaçla bunu yapıyorsun" gibi Viki kültürüne hiç de ait olmayan yaklaşımlarda bulunulmuştur. Bu durum halen güncel olarak da devam ediyor. Tartışma:Nazizm ile Stalinizm'in karşılaştırılması veya Tartışma:Stalin kişi kültü sayfalarına buna örnek. Kullanıcıların, maddelere ait tartışma sayfalarında bunu haklı olarak yaptığını düşünmesi de, üzerinde düşünülmesi gereken bir durum.

Çeşitli görüşlere katılınmayabilir, zaten bu çok sesliliğin bir gereği. Fakat katılmadığınız her görüş dahilinde maddelerin tartışma sayfalarında kullanıcılara ve onların katkılarına yaftalamalarda bulunmak ve özellikle kullanıcıların genel katkılarına ket vurmaya çalışmak en basit tabirle kullanıcıları Vikipediden soğutmaya çalışmaktır. Böyle bir amaç var mı bilinmez ama bende böyle bir durumun vuku bulduğu bir gerçek. Bkz. Ad hominem. Bu konuda yetkililerden ve tecrübeli kullanıcılardan yardım talep etmekteyim. Bu sayacağım konu başlıklarının çoğuna bir virgül katkı yapmamalarıyla birlikte; ilgi alanıma ait maddeler açmam "propaganda", ilgi alanım olan ve benden önce ölü durumda olan projelere katkı yapmam "ajanda", yeni projeler başlatmam "bu amaçların birer parçası", hatta her şeyi geçtim kendi kişisel madde açma projemi oluşturmam bile "propaganda" olarak ifadelendiriliyor. Aşağıda birkaç örnek daha vereceğim;

gibi. Gerekirse daha da ekleyebilir, bu algı operasyonuna daha da kanıt sunabilirim.

Şu bir gerçek, hiç birimiz ilk başladığımız günkü gibi değiliz, hepimiz öğrendik, tecrübelendik, kendimizi geliştirdik. TBA konusunda öğrendiğim elbette çok şey oldu, fakat artık gelinen nokta her katkı sağladığımda bu çekincelerin ilgili yerler değil de, tartışma sayfalarında "kişisel saldırı" olarak ifade edilmesi. Bu kişisel saldırılara bir dur demek gerekmekte.

Yetkililerden ve ilgili kullanıcılardan kapsamlı bir inceleme ve akabinde bir değerlendirme bekliyorum. Bununla birlikte konuya hakim olan ve/veya şahit olan diğer kullanıcılar da görüşlerini/eleştirilerini belirtirlerse bu konuya açıklık kavuşması daha kolay olur. Bu konu artık, daha fazla kışkırtma, gerginlik, sorun ve bıkkınlık çıkmaması adına çözülmek zorunda, bundan sonra olması muhtemel benzer girişimlerde bu kısma referans verilmeli. Şimdiden teşekkürler. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:20, 16 Kasım 2016 (UTC)

Ek: Aynı kullanıcıdan gelen yasal tehdit söz konusudur. Şurada ifade edilen "katliam ve ayaklanma" konularındaki durum üzerine, konusu Vikipedi "Kullanım Şartları hakkında genel bilgilendirme" olan bir altbaşlıkta, şurada "toplumsal bir "olayı" "katliam" olarak lanse etmek veya karşılıklı silahlı çatışmayı "ayaklanma" olarak dayatmak, ... vs. katkıları olan kullanıcıların katkı yapmadan önce iki kere düşünmesi gerektiğini öğrenmiş olduk" denilerek bana karşı bir yasal tehditte bulunulmuştur. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:08, 5 Ocak 2017 (UTC)

Hizmetli Vikiçizer'in bunun bir yasal tehdit olmadığına dair yorumunu da bir kenara ekleyelim. Malum bazı şeyler sürekli eksik ve çarpıtmalı anlatılıyor. --Maurice Flesier message 15:24, 5 Ocak 2017 (UTC)
Cevap Cevap Tam aksine, bunun bir yasal tehdit olduğu ifade edildi. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:05, 7 Ocak 2017 (UTC)
Merhaba Ahmet Turhan. Bağlantıların hepsini okudum. Bir kısmını daha önce de görmüştüm. Uyarılarda da bulunmuştuk. Herhangi bir kullanıcının herhangi bir konuda ilgilenmesi ve sürekli bu konularda maddeler açması, geliştirmesi, işbirliği projeleri, tartışmalar vs. başlatması bana göre normal bir davranıştır. Konu siyasi ve tarihi sorunlar olunca gerilimli tartışmalar yaşanmasını sürekli görüyoruz. Ajanda yerleştirmek tabirini ağır bulduğumu daha önce de ifade etmiştim, bir kullanıcı ilgi duymadığı konuları mı zorla mı geliştirecek? Öte yandan sıklıkla bazı konularda TBA ihlalleri yaptığınızın söylendiğini görüyorum, bunları konu bazında zamanında bakmak gerekli idi, vakit isteyen işler. Böyle biriktirmeniz konunun sürekliliğini göstermesi açısından kanıt olmuş ama konu bazında ele alınması zor, üstelik hayli zaman geçmiş olanları da mevcut. Genel olarak nezaket konusunda daha dikkatli olunması aşikar. Bağlantılarda bildirilen olayların bazılarının evveliyatını yani sizin de katkılarınızı bilemediğimden tam hakim olamadım ama neticede bağlantıdaki hiç bir yazıda gerekli nezaketi göremediğimi söylemeliyim. Konuyu teke indirmek yani "Ahmet Turhan'a kişisel saldırı" gibi tek bir olayın çözülmesini istiyorsunuz gibi geldi. Bu isteğiniz kullanıcıların ve konuların çeşitliliği sebebiyle o kadar zor ki. Tek tek el alınması lazım.Zaten verdiğiniz bazı bağlantılardaki konular ilgili kullanıcıların uyarılması ile neticelenmişti. Tabi diğer kullanıcılar da görüş bildirsinler, herhangi bir linç vakasına izin veremeyiz. Bağlantılarda sıklıkla görülen iki kullanıcı aktif hizmetlidir, diğer hizmetlilerin de görüş bildirmesi yerinde olur. Ben buradan adı geçenlere ping atıyorum ama bu yazınızı ve isterseniz benim cevabımı da şikayet sayfasına (sanırım en uygun yerdir) taşımanızı ve tartışma olacaksa oradan devam etmesini istiyorum. Kendi adıma söyleyeyim; olayları/kullanıcıları tek tek sıcağı sıcağına bildirebilirseniz, kurallar çerçevesinde yapılması lazım geleni yapmaya çalışacağız. Diğer kullanıcılardan da sıklıkla sizin durdurulmanız gerektiğini okuyorum. Bu atışma/tartışmaların bitmesini ve enerjilerini ansiklopedik katkılara yoğunlaştırmayı eminim her kullanıcı ister. Genel bir çözümü sağlamca bulamasak dahi, lokal olarak olay bazında çözümler sağlamaya da bakalım. Aamir Khan Lepzerrin, Cobija, McAang, E4024, Maurice Flesier, Muratero, Mskyrider, Eldarion --Vikiçizer (mesaj) 19:49, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap İlginiz için teşekkürler Vikiçizer, fakat güncel olarak bunlar devam ettiği için basit uyarıların çözüm olmadığı görünüyor. Burada, uzun zamandır kullanıcının ilgi alanlarına ve katkılarına dair kişisel saldırı mevcut, bu durum söz konusu tartışmalarda rahatlıkla görülebiliyor. Kullanıcılar, bir diğerinin tam karşıtı olan konularla da ilgilenebilir ve ilgilenecektir. Ansiklopedimiz bu şekilde ilerleyecek, bunu hepimiz zaten biliyoruz. Buradaki konu kullanıcıların kendini ifade ettiği durumlar (kullanıcı kutuları, ilgi alanları, kişisel hobiler, görüşler, fotoğraflar vb.) üzerinden bu karşıtlığı kullanarak bir diğerine saldırı düzenlemesi ve linç kültürü oluşturmak istemesidir. Konuyu teke indirmek, kendime kişisel saldırıya indirgemekten ziyade, çok uzun süre zarfında tekrarlanan, ve ilgili yönerge kaynaklı yaptırım yapılmadığı için sürekli devam eden bir durumu bildirmektir amacım. Görüldüğü üzere bu süre zarfında hep gerçekleşti ve halen de devam ediyor. Şevkimin kırıldığını görmem üzerine artık buna dur demek istemekteyim. "Herhangi bir yaptırım olmuyor, demek ki doğru yapıyorum devam edeyim" anlayışı hakim diye düşünüyorum. Hepimizin öğreneceği şeyler var elbet ama Vikipedi'ye yeni üye olmuş ve tecrübesiz bir kullanıcı değilim, bu konuya girmek bile abes ama emek verdiğim, oluşturduğum, katkı sunduğum maddeler etkinlikler, projeler vb. ortada. Bunların saldırı konusu yapılması son derece vahim. Uzun süre zarfında tekrar etmesi daha da vahim. Vikipedi'de ilgi alanıma giren konuların eksik olduğunu ve bunlara yöneldiğimi gören kullanıcılar ne hakla bu gayreti ve emeği "propaganda" kisvesi altına sokabiliyorlar? Üstelik aylara bölünen uzun bir zaman zarfında? Bu durum Vikipedi'ye gölge düşüren bir durumdur. İlgili olduğum maddelerin tartışma sayfalarında Nezaket'e uymayan kişisel ithamlar doldu taştı. Sanki yerleri burasıymış gibi.
Bu konu hallolmadan ve belli bir prosedüre bağlanmadan katkı yapmayı da düşünmüyorum, zaten şevk nedeniyle yapamıyorum da, çünkü bu konu uzun zamandır mevcut ve yine olmayacağını ancak buradan çıkan sonuç gösterecektir. Zaten olduğunda buraya/buradan çıkan değerlendirmeye atıf yapacağız. Açtığım maddeler, gelişmesine emek verdiğim sayfalar ya da katkı sunduğum herhangi bir Vikipedi etkinliği, projesi, portalı vb.'nin yine bu tip saldırı referansı konusu yapılmayacağına, yapılırsa bir dur denileceğine ancak bu şekilde emin olacağız. Olmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:33, 17 Kasım 2016 (UTC)
 • merhaba Vikiçizer, sanki tüm kullanıcı güruhu birleşmiş de toplu bir linç vakâsı varmış gibi lanse edilmiş olay. Yukarıda verilen bağlantılar zamanında burada aktif olmadığım gibi Vikipedi'yi de yakından takip etmediğim için bilmediğim ve şu anda da geriye dönüp detaylı incelemediğim yazılar. Yukarıda tek bir sepetin içine konmuş kullanıcılar ile birlikte hareket etmediğimi açıkça söyleyebilirim. Bana biraz iğne çuvaldız diyalektiğini de gözden çıkarmamak gerekir gibi geliyor. Gerçekten de katkı yapmayı engelleyici sonuçları oldu bu tartışmaların. Karşındakini değiştiremeyeceğine göre kendini değiştirmelisin düsturunu takip etmeye çalışırım ne de olsa değişmeyen tek şey değişimin kendisi. kolay gelsin. (Not:bu arada kullanıcının mesaj sayfasında sol altta sallanan SSCB bayrağı gerçekten ne kadar Vikipedi'de katkı yapmakla, projeyle ilgilidir değerlendirmek de gerekir diye düşünüyorum. Vikipediye katkı yapmaya yaramasından çok vikipedi içinde gruplaşma oluşmasına hizmet eder nitelikte olduğunu düşünüyorum.)--Mskyrider ileti 20:09, 16 Kasım 2016 (UTC)
 • Konu siyaset olunca gerilim yüksek oluyor ve cevaplarda da ipin ucu kaçıyor. Ahmet Turhan'ın belli kullanıcılar tarafından sürekli olarak hedef alındığını/adının anıldığını gözlemliyorum. Mesela Stalin kişi kültü maddesinde ben de diktatör ifadesini, görsem, kaldırırdım ve muhtemelen bana bunlar denmezdi. Fazlasıyla kişiselleşmiş yorumlar var ve üzücüler. Özellikle öne sürülen pozitif ayrımcılık iddiasının kanıtlanması lazım. Birilerine hz. demeyince, terör örgütü demeyince, diktatör demeyince pozitif ayrımcılık yaptığımızı düşünmüyorum. Mskyrider'ın not kısmında kabul edilemez ifadeler mevcut. Sayfasına dini bayraklar, LGBT bayrağı, herhangi bir devlet bayrağı koyan pek çok kullanıcı var. Bunlar size göre bir gruplaşmaya yol açmazken(?) SSCB bayrağının gruplaşma yaratması Ahmet Turhan'ın değil ilgili kullanıcıların sorunudur. Katkılarınızın bitmemesi ve devamı dileğiyle Ahmet Turhan... İlginiz olan alanı geliştirmenizin Vikipedi yararına olduğunu düşünüyorum. Lubunya gidince de mesela LGBT maddelerine yönelik katkılar azalmıştı, kendisine de yönelik pek çok eleştiri vardı, kullanıcısı sayfasında öpüşen iki erkeğin falan olması 'ahlaksız' bulunmuştu. Her neyse, kullanıcılara yönelik bireysel yorumlar arşa çıkmış durumda ve bunu da inkâr etmek ne yazık ki imkansız. Herkese sakinlik öneriyorum, bazı kullanıcılar tartışma sayfalarında çok gergin. Tarafsızlık üzerine elbet tartışmalar dönsün bunlar güzeller ama senin sayfanda zaten SSCB bayrağı var git buradan şeklindeki yaklaşımlar, eğer varsa, çok zararlı. Sevgilerrrrr Heart.png -seyit. 19:40, 17 Kasım 2016 (UTC)
 • Belirtmeliyim ki bu tartışma ve olayların tamamen dışında, tarafsız bir göz olarak yorumunu arz edeceğim. Sayın Ahmet Turhan Vikipedi'mizde kendi ilgi alanına yönelik katkılarda bulunan değerli bir kullanıcımız. Gerek maddeler, gerek İBP'ler gerçekten bir çok madde oluşturdu, katkıda bulundu. Ben şahsen bunun bir mahzurunu görmüyorum. Hatta ve hatta SSCB ve ilgili ideolojik akım hakkında ilgim, kısmen bilgim ve tecrübem olmadığı halde bende çeviri yapmak suretiyle sayın kullanıcımızın İBP'lerine katıldım, katılıyorum ve katılacağım da.
Ben şahsi olarak Vikipedi'nin tüm ideolojik akımların, dinlerin ve görüşlerin üzerinde değerlendirilmesi gerektiği taraftarıyım. VP:TBA konusunda bazen gerçekten kendimi zorladığım, zorlayarak katkıda bulunduğum, hatta katkımdan vazgeçtiğim oluyor. Çok hassas ama bir o kadar önemli bir konu bu. Taviz verilmemeli.
Vikipedi'nin herhangi ideolojinin propagandasına alet edilmesine şiddetle karşıyım. Sayın Ahmet Turhan'ın belki konu hakkındaki bilgisinden, belki kişisel görüşlerinden dolayı bazı tartışmalarda kendi savını nezaket içinde ama epey sert şekilde savunduğunu gördüm. Örneğin (yanlış hatırlamıyorsam) SAS'ta Moskova'daki bir geçit töreni ile ilgili bir tartışmada bu yaşandı. Bu kapsamda herkes kendi ilgi alanına katkıda bulunabilir, bulunmalı lakin doğruya doğru, eğriye eğri, KD olmayana da KD değil demek gerektiğini düşünüyorum. Kullanıcılarımız maddeleri yazarken, yorumlarken, düzenlerken, oy kullanırken ve tartışırken kendi doğrularına göre değil Vikipedi ilkelerine göre düşünmek zorunda olduğu kanaatindeyim. Kendimden örnek vereyim; kişisel hayatımda umrumda olmayacak veya asla tasvip etmeyeceğim maddelerin sürüm kontrolünü yapıyorum ve elden geldiğince katkıda bulunmaya çalışıyorum. Bence Vikipedi bunu gerektiriyor.
VP:N husundaki endişeler gerçekten acil müdehale edilmesi gereken seviyede. Tüm bu olayların bilgi ve görgülerine yüksek derecede saygı duyduğum kullanıcılarımızı muhatap alması benim için ayrıca acı verici. Tartışma her daim yararlıdır, bizi doğruya yaklaştırır, düzeni buldurur. Tüm tartışmalarda bundan ötürü karşı oy/görüş bildirenlere ayrıca saygı duymak gerekir. Tabi bu saygı ve nezaket çerçevesinde olduğu sürece geçerlidir. Bu konuda ben dahil her Vikipedist kendisine bir vazife çıkarmalıdır.
Evet Sayın Ahmet Turhan'a karşı bir takım talihsiz ithamlarda bulunulduğu iddiası var. Katıldığım var katılmadığım var. Bunun Sayın Ahmet Turhan'a karşı kullanıcılarımızda olan olumsuz bir birikim sonucu olduğunu düşünüyorum. Bu durumun buraya gelmesinde hepimiz sorumluyuz. Çok geç kalındı. Bu kullanıcı bende olabilirdim. Tüm kullanıcılarımızdan ricamdır ki, olumsuz olduğuna yüzde yüz kanaat getirseniz bile bir hususta VP:İNV düşünmeniz ve nezakete önem vermenizdir. Başka türlü bu gemi yürümeyecektir. Aynı şekilde değerli hizmetlilerimiz gruplaşmaya ve çeşitli odaklar oluşmasını lütfen müsamaha göstermeyiniz.
Bu kapsamda tüm bu durumların tatlıya bağlanarak sonlanmasını içten temenni ediyorum. Uzattığım için özür dilerim. Sayın Vikiçizer nezdinde topluluğumuzun bilgilerine sunarım. Saygılarımla. chansey Mesaj 10:04, 18 Kasım 2016 (UTC)
 • konu hakkında vikiçizer'in söylediklerine katılıyorum. kullanıcının ilgi alanları dolayısıyla genel bir eleştiri/saldırı altında kaldığı görülüyor (bkz. Tartışma:Stalin kişi kültü'nde ahmet turhan'ın söylediği dikkate alınmazken pınar'ın yorumundan sonraki durum). adı geçen kullanıcıların birlikte davrandıklarına ilişkin bir kanıt bulunmuyor. ancak linç için bunun gerekmediğini, bir yerde karışıklık olunca diğerlerinin de bu iklimden yararlandıklarını biliyoruz/görüyoruz. bu kullanıcıların bazılarının her fırsatta ve hatta fırsat olmayınca, ilgisiz konularda ve durumlarda ahmet turhan'ı hedefe yerleştirdiklerini görmek için kâhin olmaya gerek yok, zaten kendileri de bunu söylemekten çekinmiyorlar. biz burada katkılarla ilgilenmek durumundayız. tekil örnekler verilmeden yapılan bu tür genellemelerin önüne geçilmeli, epeydir hizmetliler tarafından uygulanmasından vazgeçilen 'içerik üzerine yorum yap, katılımcı üzerine değil' ilkesi acilen devreye sokulmalı. burada beni, sabrı, üslubu ve tarafsız yaklaşımıyla vikipedi'nin gözbebeklerinden olduğunu düşündüğüm mskyrider'ın söylemlerinin şaşırttığını ve bunun geçici bir durum olduğuna olan inancımı belirtmeden geçmek istemem. burada 'katkı yapmayı engelleyici davranış' kimse için arzu edilen bir durum değil, umarım yavaştan geri dönüşüne olan sevincimiz yarım kalmaz. --kibele 12:00, 20 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Maddelerin tartışma sayfalarında, projelerde, değişiklik özetlerinde vb. üstüne basa basa "kullanıcıyla mücadele edeceğim" özetiyle açıkladığı yaklaşımda bulunan Maurice Flesier'in yorumları, burada bahsi geçen durumların ve kişisel saldırıların ana kaynağıdır. Zira diğer kullanıcıların oluşturmaya çalıştığı linç kültürleri, bu kişinin yorumlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Şahit olduğum durum bu. Ana konu buradan ilerlemeli, bu duruma yol açan ifadeler tek tek tespit edilip bu duruma yol açan kullanıcıya/kullanıcılara yaptırım uygulanmalıdır. Basit uyarılar işe yaramamaktadır ve bu durumu gerek ben, gerek diğer kullanıcılar açıkça görmektedir. Elbette kişisel saldırı tutumu tüm kullanıcılarca terk edilmelidir ve bu kullanıcılar da uyarılmalıdır, fakat buna yol açan kullanıcı ve kullanıcılar ekstra denetime tabi tutulmalı ve yaptırım/ceza uygulanmalıdır. Bu katkı önleyici tutum, uzun zamana yayıldığı için bir an önce çözülmelidir, çünkü çözülmediği ölçüde tekrar tekrar ihlal durumları ortaya çıkacaktır, zaten çıkıyor da. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:36, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum YorumYukarıda verilen örnekleri tek tek inceledim, bir çoğuna bundan önce şahit olmuştum zaten. Uzun uzun her birini anlatma kısmına hiç girmeyeceğim zira politikalar net, yapılanlar net. En basitinden, şimdiki SAS'a ve arşivine bakılmalı. Belli kullanıcıların açtığı maddeleri sadece belli başlı kullanıcılar SAS'a taşıyor. -Bu kısım yanlış anlaşılmasın, konu SAS'a gelecek bir şeyse ki bir çoğu öyle, zaten gelmeli- Ancak bunu sadece belli başlı kullanıcılar yapınca ciddi anlamda göze batıyor ve bilinçli yapılmış algısı yaratıyor. Bir örnek verecek olursam buradaki tartışmada nedenini anlamlandıramadığım bir şekilde Ahmet Turan kullanıcısının bir değişikliği dahil edilmeye çalışıldı ve çözülmesi gereken, usulüne uygun yürüyen bir tartışma bir anda tıkandı ve havada kaldı. Bu, bağımsız bir konuda bu hale gelirken, linç edilen kullanıcı katkısında nasıl bir etki yapacağını varın siz düşünün. Kısaca fikrim, evet ortada bir linç var ve maalesef bu furyanın içerisinde tamamen tarafsız olması beklenen hizmetliler de var. Misal; Koş Sevim, hevaller yine mağdur olmuş... yorumu bu sitede aktif olduğum süreç içerisinde gördüğüm en aşağılayıcı, linç kültürünü bu kadar yoğun hissettiren, ırkçı yorumlardan biridir. Bu konu bir an önce açıklığa kavuşturulmalı, yapılacaksa gerekli yaptırımlar hizmetli de olsa, anonim kullanıcı da olsa bir an önce gerçekleştirilmelidir. Zira hali hazırda, kullanıcılar arasındaki bu gerginlik giderek artmakta ve bu durum vikipediye zarar vermektedir. --Pragdonmesaj 12:48, 21 Kasım 2016 (UTC)
Konu ile ilişkili olarak; SAS konusunda bu söylediklerinize dair SAS adaylığındaki karmaşa başlıklı bir politika önerisinde bulunmuştum, bu konuya dair de bir adım atılmalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:54, 21 Kasım 2016 (UTC)
Troll beslemek gibi bir huyum olmadığını, defaatle farklı sayfalarda belirtmiştim buradan tekrar duyurmuş olayım. Eldarion 13:00, 21 Kasım 2016 (UTC)
Yukarıda bahsettiğim durumu yeniden tekrarlamakta fayda var: Kullanıcıların, bu tavırları maddelere ait tartışma sayfalarında haklı olarak yaptığını düşünmesi de, üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Biz de kişisel saldırı yapan kullanıcıları beslemiyoruz, böyle bir huyumuz yok. Bu yüzden buradayız. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:10, 21 Kasım 2016 (UTC)
Eldarion Bu konuyu biraz açar mısınız? Konunun Trollük ile ne tarz bir ilgisi var? --Pragdonmesaj 13:12, 21 Kasım 2016 (UTC)
Mesnetsiz iddialar ve kişisel yorumlar ile diğer kullanıcıları yersiz eleştirmek, doğrudan trollük tanımlarından biridir. Buradan detaylı bilgi alabilirsiniz. Eldarion 13:19, 21 Kasım 2016 (UTC)
Aynı kullanıcıdan "Mesnetsiz iddia" lafını defalarca duyuyoruz bu ara. "Mesnetli" iddianın yönergesi nerede yada bunun ayrımı neye göre bilmek istememiz bir yana, bir konu hakkında eleştiri alındığında mesnetsiz oluyor olabilir mesela. Aynı oranda troll suçlaması da yapılabilir. Tecrübeli kullanıcılara link fırlatma yöntemiyle troll benzetmesi veya güya bilgilendirme çalışması anca bu durumlarda yapılır zira. Çünkü şu, şu veya şu gibi aynı cümle kalıpları kullanılarak yanıt veriliyor ve karşıdakinin de bir insan ve Vikipedist olduğu unutuluyor. Hatta yeri geldiğinde kullanıcılara dolaylı hedef göstererek sıfatlandırma dahi yapılabiliyor. Yani buradaki kişisel saldırı şikayetinde de durum aynı. Yukarıdaki yorum özeti şu Pragdon: Buradaki duruma katılan ve saldırı olduğunu ifade eden kullanıcılar aslında birer troll. Yani özetle kışkırtma durumu hala hat safhada. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:28, 21 Kasım 2016 (UTC)
Yani bu bahsettiğiniz durum, ilgili "maddenin" (Ortada kesinleşmiş bir politika yok) 2.5 başlığına göre yukarıda şikayet edilen kullanıcıları ilgilendiriyor. Zira eleştiri ve tartışma uygun zeminde ve şekilde yapılıyor şu an. Aksini düşünmek ilgili politikanın ihlalini doğurur. Veya tehditi. --Pragdonmesaj 13:36, 21 Kasım 2016 (UTC)
Kişisel yorumunuz ve dayanaksız iddialarınız ile tarafıma yaptığınız yersiz "ırkçı" suçlaması, doğrudan trollük tanımına girer. Bu sebeple, trolleri beslemediğimi belirttim. Eldarion 14:04, 21 Kasım 2016 (UTC)
Beyan edilen şey ortada. Kimin yazdığı ortada. Ne yazıldığı ortada. İlkokul sıralarında yapılan bir tartışma yürütmüyoruz, hangi kelime, hangi cümle ne anlama gelir çok iyi biliyoruz. Bu, bahsin geçtiği tartışmada da dile getirildi. Bilmeyenler de ırkçılıktaki nefret söylemi kavramını iyi irdelesin. Üzerine onlarca araştırma yapılmış, tezler yazılmış, kitaplar çıkmış bir kavramın anlamına erişmek günümüzde gayet mümkün. Bu sebeple kusura bakmayın tehditinizi geri çevirmek zorundayım. Ya da üzerime alınmıyorum diyelim. Çünkü, iddiam dayanaklı (bknz: verilen linkteki söyleminiz), kişisel yorum mu? Sanmam. Bu sizin yorumunuz. Beni ikna eder bir cevap veremediniz trol suçlaması ve "bak engellerim" söyleminiz dışında. Halbuki şikayet sayfasındayız ve suçlanan kullanıcılardan biri sizsiniz. Neyse, iyi çalışmalar size. --Pragdonmesaj 15:49, 21 Kasım 2016 (UTC)
"Bak engellerim dedi" tarzı yapmadığım açıklamaları bana mal etme çabanız ilginç olmuş, zira yazdıklarım yukarıda herkes okuyabiliyor. Sizden başka bunu gören var ise göstersin lütfen. Kişisel yorum ve dayanaksız şahsi fikirlerinize devam ediyorsunuz. Irkçılık ve nefret söylemi iddialarınıza şahsi fikirleriniz dışında dayanağınız yok ise, trollük yapmaktan vazgeçin. Eldarion 16:43, 21 Kasım 2016 (UTC)
Başka kullanıcılar da benzer ifadeleri daha önce dile getirmişti. Kişisel yorum ve trollükler gitgide artıyor gibi geliyor, tavırlara tüm eleştiri veren kullanıcılara dair bir temizlik işlemi başlatılmalı sanırım.--Ahmet Turhan (mesaj) 19:51, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Burası anlaşmazlıkların çözüm yeri, bu şekilde devam edilecekse yukarda linkli linksiz bahsedilen tartışma sayfalarından ne farkı kalır? Hepimiz farklı karakterlere, Vikipedi içinde ve dışında farklı yaşanmışlıklara sahibiz. Bu durum da aynı olaylara farklı yaklaşmamıza sebep oluyor. Karşılıklı olarak biraz daha VP:İNV düşünmeliyiz. Tartışmanın bu yönde gelişmesi hiç yapıcı bir noktaya götürmeyecektir bizi. Hepiniz Vikipedi için değerli ve tecrübeli kullanıcılarsınız. Buranın hepinize ihtiyacı var. Lütfen biraz sağduyu ve empati... chansey Mesaj 16:29, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Buraya bayağı uzun bir şey yazmıştım ama sildim sonra. Burasının "bana şurada şunları yapıyorlar" yeri de "şu kullanıcı her zaman böyle yapıyor" yeri de olmasın diye çok çaba sarf edildi ama aynı noktadayız. Özetin özetini yazarsam (tamamen şahsi gözlem ve çıkarımlarımdır), Ahmet Turhan sıfıra yakın derece kişisel yorumda bulunmaktadır, katkılarında taraflı değişiklikler vardır ama abartıldığı kadar yoktur, kendi politik ve ideolojik fikirleri doğrultusunda sıklıkla katkı yapmaktadır (bu durum ne yasak ne sakıncalı) ancak ne yazık ki bu katkıları yaparken "yalnızca bunları eklerim, diğer şeylere dokunmam"cılık yaptığı için maddelerde ister istemez bir algı operasyonu yürütüldüğü izlenimi vermektedir (öyle midir değil midir orasını bilemem ama bu hareket başlı başına sakıncalı, "İslam" maddesinde "sosyalizm ve İslam" için paragraflarca içerik yazıp "Yahudilik ve İslam" için 2 cümle bırakılması gibi), politik ve ideolojik bakımdan kendi görüşlerine karşı olan bir kitle kendisine karşı istisnasız mücadele verirken, bazıları niyeti iyi ama yöntemi yanlış bir biçimde karşıt fikir savunmakta, bazıları ise istemeden kişisel yorum yapmaktadır. Son kısım için ilk kullanıcı grubunu "zararlı" olarak tanımlar, ikincisi için "doğru yolu öğrenebilir/öğretilebilir", üçüncüsü için ise "dost tavsiyesi gerekli" reçetelerini verebilirim.--RapsarEfendim? 21:00, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Ahmet Turhan 'a katılmamak elde değil. Örnekler oldukça çarpıcı. Kendisine bir linç örneği yaşatıldığı görüşüne katılıyorum. Belli projelerde, maddelerde, hatta bazen bir maddenin belli bir kısmında yoğunlaşmak bir suç değil. Düşünürsek, çoğumuz için az çok benzer durumda katkı verdiğimiz iddia edilebilir. Tabii ki tek mağdur Ahmet Turhan değil, ama bir yerden de başlamak gerek. Geçmişte de rastladığım, beni ve birçok kullanıcıyı da verimli katkıdan alıkoyan örneklere benziyorlar ne yazık ki. Türkçe vikipedinin bu açıdan yönü ne yazık ki olumsuz. Vikiçizer 'in de belirttiği üzere, hakkaniyet açısından olayların tek tek ele alınarak incelenmesi gerektiği, bunun da zaman ve emek gerektirdiği açıktır. Ama konunun önemli olduğunu ve harcanacak zamana değeceğini düşünüyorum. Bu arada, eskiden hakaret ve uygunsuz tavır içeren yorumlar tartışma sayfalarından kaldırılırdı, artık pek rastlamıyorum. Umarım bana denk gelmiyordur.iazak (mesaj) 23:37, 21 Kasım 2016 (UTC)
Bahsi geçen hizmetlilerle ters düştükten sonra böyle bir yorumda bulunulmasını ne samimi ne de iyi niyetli buluyorum. Bir yerden tee o zamanlar başlanılması, göz yumulmaması gerekiyordu. --esc2003 (mesaj) 22:26, 22 Kasım 2016 (UTC)
Esc2003 siz de tecrübeli bir kullanıcısınız, sizin kişisel saldırı konusundaki görüşleriniz nedir? Eski zamanların referansını bilemem ama şu an bu konunun çözülmesi ve artık göz yumulmaması gerektiği aşikâr. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:04, 23 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcıların hakkınızdaki düşünceleri (bazılarına katılmakla birlikte), davranışlarınızı ifade ediş şekillerinde hataları olduğu doğrudur; ancak meselenin "artık çözülmesi" gerektiğini iddia eden bir üstte de yorumu bulunan kullanıcı gibilerin isteğiyle bunun yapılması hiç doğru bir izlenim oluşturmayacaktır. Bahsi geçen hizmetlilere yönelik yapılan yorumları samimi değil. Bu hizmetlilerle son zamanlarda önemli derecede değişen ilişkiler ve yalnız bırakılma durumu nedeniyle oluşan öç alma güdüsüyle bazı yorumların yapıldığı açık. --esc2003 (mesaj) 05:50, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • kibele, Pragdon ve iazak'ın yorumlarına katılıyorum ve ortada bir mobbing vakası olduğunu düşünüyorum. 1 Eylül 2016'da şu yorumu dile getirmiştim. Hizmetliler zamanında müdahale etselerdi bu noktaya gelmeyebilirdi ama maalesef bu gibi yorumlarda bulunan hizmetlilerden meseleye tarafsız yaklaşmalarını beklemek aşırı iyimserlik olur. — Pınar (mesaj) 08:36, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Pinar, Pragdon ve Kibele'ye teşekkür ederim yalnızlığımızı giderdikleri için. Hayır, teşekkür etmek için açmadım bu paragrafı. Madem yalnız değiliz, sansür gerekçesiyle hakaretlerin silinmemesi konusunda bir gelişme talep etsek. Hizmetlilerin dikkatini bu konuyta nasıl çekebiliriz? Nasıl ifade etsem, Vito Genovese'nin aktif olduğu zamanları özlüyorum doğrusu. Bazı forum sitelerinin Vikipedi tartışma sayfalarından daha nezih olabilmesini içimize sindirmek zorunda olmamalıyız. iazak (mesaj) 18:49, 22 Kasım 2016 (UTC)
Birçok kere saldırı veya yönergelere aykırı hareketleri gördüğümüzde, bunları engellemeye yönelik hareketlerde bulunduk tecrübeli kullanıcılar olarak. Fakat karşılaştığımız duvar "sansür" savunması oldu zaman zaman. Bu noktada hizmetlilerin devreye girmesi gerekirdi yönerge uygulayıcılar olarak. Fakat sessiz kalındığı için bu durumlar belirsiz bir şekilde sonuçsuz kaldı. Maddelerin tartışma sayfalarında, SAS adaylıklarında, bu adaylıkları gerekçelendirilmesinde, ya da benzer yerlerde benzer örnekler var. Aklıma gelen örnek şu örneğin. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:37, 22 Kasım 2016 (UTC)
İazak Aslında ilgili politika sayfasında "bariz kişisel saldırıları tartışma sayfalarından silmek" (çok sık yapmamak kaydıyla) bir çözüm yolu olarak öneriliyor. Bazı durumlarda (itiraz edildiğinde veya değişiklik savaşına yol açtığında) arabulucuların ve hizmetlilerin devreye girmesi gerekiyor ama bunu nasıl teşvik edebiliriz bilemiyorum. — Pınar (mesaj) 09:25, 23 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Mr. Turhan'ın eli kaymış, dili sürçmüş olabilir lakin bu böyle görülmeyebilir. Falanca maddelerde yaptığı eylemleri doğru bulunmamış olabilir lakin belkide doğru yapmıştır. Doğru yaptığı yanlış yanlış yaptığı doğru görülebilir. Belkide 1 yanlış yaptığı için tüm doğruları sönmüş gözükebilir yada 1 doğru dediği için tüm şeyler doğru kabul edilebilir. Şimdi bunları yapma-onama yetkisi bizde yok yapmışsa yapmıştır yaptıysa laf sokmak, çarpıtmak, ali cengiz oyunlarına baş vurmak kıymetli değerimizi fuzuli mes elelere ayırmak doğru değildir. Bunun usulü nedir? Sen falanca vakit falanca işlemi yaptın bak kardeşim bu yanlıştır gel doğruyu düzgün bir şekilde arayalım olmalıdır. Adama laf atarsan, çarpıtırsan, ali cengiz oyunu yaparsan adamda gelir burada şikayetini eder. Adam haklı adama hakkını verin kardeşim. Hangi adem kulu olursa olsun laf sokmayı, laf çarpıtmayı ve ali cengiz oyunları yapanları buradan esefle kınadığımı bildiririm. Kullanıcı:Ahmet Turhan'a etiket--II. Niveles 19:19, 23 Kasım 2016 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

 • Öncelikle kullanıcının tartışma sayfalarındaki ve SAS adaylıklarındaki görüşleri ve oyları kişisel saldırı olarak lanse etmesini ve kendi kullanıcı adı altında fişlemesini üzüntü ile karşıladım. İsmi geçen kullanıcıları kışkırtmaya dönük bu saldırı sayfasını zamanında silmesinden dolayı Vikiçizer'e tekrar teşekkür ediyorum. Burada birçok kullanıcı ile birlikte özellikle tarafıma yöneltilen dayanaktan yoksun kişisel yorumlamaları yok hükmünde sayıyorum. Kullanıcıları kişisel saldırı ile itham eden söz konusu kullanıcı daha bir kaç saat önce bu kişisel saldırı ve İÜYYKÜD ihlali 'nde bulundu. Bu da şikayete konu olan başlığın ironikliğin tipik bir örneği.
Kullanıcının uzun vadeli açtığı düzinelerce kayda değersiz madde, SAS adaylıklarında sadece aynı kullanıcının açtığı ve dahil olduğu adaylıklarda süregelen uzun tartışmalar, belirli maddelerin tartışma sayfalarında sürdürülen kısır çekişmeler, taraflı etiketleri ile dolu açtığı birçok madde [3],[4], maddelerdeki taraflı içerik ve kaynak ekleme, manipülasyon, dezenformasyon vs. bu kullanıcının başlıca ihlalleri. Bunu köy çeşmesi, hizmetlilerin mesaj sayfası ve birçok platformda ifade ettim. Kullanıcın kendi ideolojik görüşleri ve ilgi alanlarında katkı sağlaması elbette doğal ve ansiklopedinin gelişimi için memnuniyet verici fakat bu TBA ihlali ile gerçekleşirse işte bu noktada sorunlar baş gösterir. Yazdıklarımı inkar etmiyorum, Vikipedi politikaları ve yönergeleri ihlal edilmeye devam ettikçe uyarmayı sürdürmeye devam edeceğim. VikiProjelerin kısa aralıklarla Komümizm, Leninizm, Sosyalizm ve benzeri ve bununla ilgili konular ve başlıklar etrafında bir araç olarak kullanıldığını ifade etmiştim. Tabi ki VikiProje Siyaset'te bu ideojiler de yer almalı fakat siz bir hafta Sovyetler Birliği, diğer hafta Kamboçya merkezli projeler açarsanız bu sizin tarafsızlığınıza gölge düşürür. Çünkü siyaset sadece bunlardan ibaret değildir.
Ahmet Turhan yaklaşık bir buçuk yıldır Türkçe ansiklopedi'nin tartışma sayfalarında, oylama süreçlerinde kaos'a neden olmakta, birçok kullanıcı arasında gerilim oluşmasına ve gruplaşmaya, kullanıcıları ansiklopedik katkı vermekten alıkoyup tartışma zeminlerine çekmesine ve subjektif bakış açısı ve katkısı ile maddeleri okuyucuların gözünde sorgulamasına sebebiyet vermektedir. Kullanıcı hakkında kısa vadede "konu yasağı" getirilmesini veya tartışılmasını, uzun vadede ise engelleme politikasının 10. maddesinin uygulanmasını önümüzdeki dönemde oluşabilecek daha büyük gerilimlerin önlenmesi için elzem görüyorum. --Maurice Flesier message 14:23, 24 Kasım 2016 (UTC)
Yukarıda ifade ettiğim gibi Kullanıcıların, maddelere ait tartışma sayfalarında bu söylemleri haklı olarak yaptığını düşünmesi de, üzerinde düşünülmesi gereken bir durum. Halihazırda Maurice Flesier'in "Burada birçok kullanıcı ile birlikte özellikle tarafıma yöneltilen dayanaktan yoksun kişisel yorumlamaları yok hükmünde sayıyorum" ifadesiyle birlikte yukarıda görüş bildiren kullanıcıların söylemlerini dikkate almadığı bir daha görülüyor. Üstelik topluluğun bu görüşlerini dikkate alınmadığı gibi yine "topluluğu" referans veren engelleme politikasının 10. maddesinine alıntı yapmak zaten başlı başına nasıl bir durumla karşı karşıya olduğumu göstermekte. Dikkat edilmesi gereken nokta; "ajanda" tabiri. Yani kendimce Vikipedi'de eksik olduğunu gördüğüm konulara dair tüm katkıların kötü bir niyete, bir amaca, bir hedefe yönelik olduğunun iddia edilmesi. Vikipedi'ye olan katkılarım bu yönde tarif edilmekte. Yukarıda yine tekrar edildiği üzere, Vikipedi'de tarafımdan açılan bazı maddelerin KD olmaması görüşü, bu maddelerdeki verilerin, aktarılması, taşınması vb. durumları veya "SAS adaylıklarında süregelen uzun tartışmalar" bile, bu bakış açısına göre suç unsuru. Üstelik Vikipedi'nin vazgeçilmezi olan tartışma kültürü "kaos" sıfatlandırmasıyla yansıtılmakta. Bu durum kişisel projelerde bile ortaya çıkıyor, yeni değil.
Vikipedi'de maddelerdeki ifadelerin düzgün cümlelerle ifade edilmesi, TBA konusundaki çekinceler, kaynaklardaki metinlerin "-e göre" cümleleriyle yazılması gibi birçok konuda hepimiz birçok şey öğrendik, halen de öğrenmeye devam ediyoruz. Fakat konu, bu durumdan çoktan çıkmış durumda. Bu sayfaya yorum yapan çeşitli kullanıcılar da bu durumun uzun süredir var olduğunu ben gibi ifade etmekteler. Elbette soğunkanlı davranmalıyız çünkü ansiklopediye katkı yaparken zevk alıyoruz. Yapıcı olmak gerektiği çok açık. (Yapıcı olmakla ilgili yine buradaki durumla ilgili açılan benzer bir başlık şurada tartışma konusu olmuştu). Bu sebeple topluluğun görüşlerini ve buradan çıkacak kararları, önerileri ve yaptırımları merakla beklemekteyim.
Ek not: Bu, içeriğe ve içerikteki kurguya ve bu kurgunun nasıl olduğuna dair bir yorumdur. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:50, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle kullanıcının tartışma sayfalarındaki ve SAS adaylıklarındaki görüşleri ve oyları kişisel saldırı olarak lanse etmesinin önüne geçmek ve üzüntüyle karşılamamak için kullandığımız üsluba dikkat etmek gerekiyor. Bir kişi -kim olduğunun önemi yok- bir cümleyi kişisel saldırı olarak algılıyorsa orada onu rahatsız eden bir üslup var demektir. Durup bir düşünmek gerekir. Bir de bu tarz bir "üzüntü"yü dile getirirken fişleme kelimesini kullanmak (bana göre hedef saptırmadır) çok da iyi niyetli bir yaklaşım olmuyor maalesef.
 • Tarafınıza yöneltilenler "dayanaktan yoksun kişisel yorumlamalar" değil. Dayanaklar, şikayetinize konu olan kendi şahsi yorumlarınızdır.
 • Kişisel saldırı diyerek verdiğiniz bu linkte herhangi bir kişisel saldırı göremiyorum. Acaba ben mi yanlış okuyorum dedim ve 4 defa okudum. Sonuç aynı, kişisel bir saldırı yok. Konu olan kullanıcı da gerekli açıklamayı üstte Ek not olarak belirtmiş zaten.
 • "Kullanıcının uzun vadeli açtığı düzinelerce kayda değersiz madde" demişsiniz. Bu açıkça vikipediye yapılan katkıyı küçümsemektir. Bu tarz yaklaşımlar katkı yapan veya yapacak kullanıcıların motivasyonunu düşürmekle kalmaz, tamamen vikipediden çekilmelerine de neden olur. Ayrıca SAS'ın ve tartışma sayfalarının amacı da tam olarak bu tartışmaların yapılabilmesidir. Eğer bundan şikayetçi isek tartışma sayfalarının ve sas'ın varlığından da şikayetçi olmak gerekecek. Sürekli aynı kullanıcılarla tartışma yapmaksa sizi üzen durum bir süre o kişinin var olduğu sayfalardan uzak durabilirsiniz. Böylece kimse gerilmemiş olur. Kişinin açtığı maddede sıkıntılı bir durum varsa bunu gören ve tartışma sayfasına taşıyacak elbet birileri olacaktır. Her madde anında düzelecek, hatasız olacak diye de bir politikamız yok.
 • "VikiProjelerin kısa aralıklarla Komümizm, Leninizm, Sosyalizm ve benzeri ve bununla ilgili konular ve başlıklar etrafında bir araç olarak kullanıldığını ifade etmiştim" demişsiniz. Çok da güzel yapmışsınız, ancak keşke bunu o sayfada da burada da hedef göstermeden, kişisel saldırı yapmadan yapsaydınız. Kendi verdiğiniz linklerle kişisel saldırılarınızı bize gösteriyorsunuz teşekkürler. Ayrıca bu durumdan şikayet eden biri olarak keşke siz de Siyaset/İşbirliği Projesi'ne "arkadaşlar bir de "şu" konuyu proje kapsamında işleyelim" deseydiniz. Hani böyle bir teklifle gidip red cevabı sonrası bunları yazsanız çok anlaşılır olacak ancak hem teklifte bulunmayıp hem de bu projeyi tek başına bir şekilde canlı tutmaya çalışan bir kullanıcıyı yermek bana samimi gelmedi maalesef.
 • "Ahmet Turhan yaklaşık bir buçuk yıldır..." diye başlayan paragrafta yazılanların yeri maalesef bu başlık değil. Zira bu başlıkta size yöneltilen şikayetler ve sizin yapmanız gereken savunmaların bulunması gerekiyor. Ahmet Turan ile ilgili bir şikayetiniz varsa ki var olduğu gözüküyor, bunu ayrı bir başlık altında yapmanız yerinde olacak, zira bu sizin deyiminiz ile açık bir manipülasyon olur, ki olmuş da. Zira üzerinize yüklenen suçlar hakkında açıklama yapmak varken şikayetçi olan kullanıcıyı suçlamışsınız. Yorumlarınız için teşekkürler. İyi çalışmalar --Pragdonmesaj 17:46, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • @Pragdon, Birkaç düzeltmede bulunmak gerekiyor. Burası bir mahkeme salonu, ben ve diğer pinglenen kullanıcılar sanık, Ahmet Turhan müddei, Vikiçizer ise hâkim değil! Şikayet arşivlerinde her 10 şikayetten 8'ine konu olan eski hizmetliler,kullanıcılar gibi cevap bile vermeyebilirdim. Fikrimi ifade ettiysem bunun tek nedeni Vikiçizer'in davetidir.
 • Bir kişi -kim olduğunun önemi yok- bir cümleyi kişisel saldırı olarak algılıyorsa orada onu rahatsız eden bir üslup var demektir. Bu cümle size ait. Şikayetçinin kendi tabiriyle "yorumu" tam olarak bu: Bu kurgu belki de kullanıcıların kişisel olarak örgütü ve üyeleri terör tanımlaması içerisinde kabul etmesinden kaynaklanıyordur, fakat bu kabulun Vikipedi'de geçerli olmadığını belirtelim. Burada zaten doğrudan bir hakaret bulunmuyor. Tercümesi tam olarak, "kullanıcı tarafından düzenlenen bu başlık tamamen bir kurgudur. Bu kurgu kullanıcının Abdullah Öcalan ve Ebubekir el-Bagdadiyi terörist olarak kabul etmesinden gelir ve tarafsız değildir." Benim alışık olduğum kelime oyunlarıdır bunlar ve bu açık bir kişisel saldırı ve öznel bir niyet okumadır. Başka kullanıcıların bunu kişisel saldırı olarak görüp görmemesi kendi yorumamalarına kalmış bir husustur.
 • Fişleme kelimesinin TDK'daki karşılığı "kişiler ve kurumlar hakkında dosya tutmak" olarak tanımlanmış. Kullanıcı adı altında listelenenlerı gördüyseniz bu tanımın ne kadar yerinde olduğunu anlarsınız.
 • Şöyle bir anlayış atmosferi oluşmuş. Sovyetler Birliği, Stalinizm, Komünizm ve diğer benzer ideolojilerde ve maddelerde hiçbir katkısı ve önerisi olmayan bir kullanıcı bunlarla ilgili tartışma sayfalarında yorum yapamaz, itirazda bulunamaz, şikayet edemez. Bu konularda bilgi sahibi olduğumu iddia etmiyorum fakat ihlalleri göremeyecek kadar da okuma-yazma problemim yok!
 • Kayda değersiz maddeler konusuna gelirsek. Hiçbir kullanıcının açtığı maddeyi ve katkılarını küçümsemiyorum. Ben, SAS adaylıklarında ve bunları aday gösterirken, Vikipedi politika ve yönergelerini, VP:KD'yi gozetiyorum. Fakat kendisini tecrübeli olduğunu savunan kullanıcının açmış olduğu onlarca KD olmayan maddenin silinmesine/taşınmasına rağmen, SAS'taki adaylıklarda halen kullanıcının açtığı maddeler önemli bir tutmaya devam ediyor. Bu da bu hususta halem ciddi yol kat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu noktada Chansey'in yukarıdaki bir yorumunu referans göstermek istiyorum: Bu kapsamda herkes kendi ilgi alanına katkıda bulunabilir, bulunmalı lakin doğruya doğru, eğriye eğri, KD olmayana da KD değil demek gerektiğini düşünüyorum. Kullanıcılarımız maddeleri yazarken, yorumlarken, düzenlerken, oy kullanırken ve tartışırken kendi doğrularına göre değil Vikipedi ilkelerine göre düşünmek zorunda olduğu kanaatindeyim.
 • Bir üst yorumdaki bir çarpıtmayı da düzelteyim. Kullanıcıların yorumları ve eleştirini linklerde kişisel saldırı olarak gören anlayışı yok hükmünde kabul ediyorum. Diğer kullanıcıların yorumlarına saygı duyuyorum ve bunların son derece memnuniyet verici ve demokratik bulduğumu ifade etmek istiyorum.
 • Yüzlerce aktif kullanıcı içerisinde tüm eleştirilerin şikayetçi üzerinde yoğunlaşmasını, endişelerini belirten birçok hizmetli ve kullanıcının aynı politika ihlallerini referans göstermesini, Vikipediye zarar veren tartışmaların aynı kullanıcının açtığı/dahil olduğu maddeler etrafında dönmesini tesadüfi bulmuyorum. Daha önce birçok kez şu soruyu sordum. 4 yanlış 1 doğruyu götürürken, bundan sonra ansiklopedi de 4 doğru 1 yanlışı mı götürecek? Bu sorunun cevabını hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz. --Maurice Flesier message 10:55, 25 Kasım 2016 (UTC)
Vikipedi tartışma:VikiProje Siyaset/İşbirliği Projesi tartışmasındaki durum sanırım Maurice Flesier'in üstünde çok durduğu bir çekince konusu olmuş. Açıklamayı tekrar yapmakta yarar görüyorum. İlk ikisi 2012 yılında kurulan ve daha sonra ilgilenilmeyen VikiProje Siyaset İşbirliği Projesine katkı yapmaya karar vermiş idim. Geçmiş ayların projelerinden görüleceği üzere 9 proje hazırladım. Dikkati çekmek isterim; daha önce hiçbir girişim, hiçbir katkı, hiçbir kıpırdanma yoktu ve ilgi alanıma paralel olarak eksik olduğunu düşündüğüm bu kısmı canlandırmak istedim. Bunları yaparken oylama sayfasında gerekli anketler ve önerilerde bulundum ve başka kullanıcıların önerilerini de dikkate aldım. Keşke Maurice Flesier de bu oylamalar esnasında görüş bildirseydi, bunu projeyi değil şunu yap, bu projede şu eksiklikler ve çekinceler oluşmakta vb. deseydi. Tek başıma projeyi canlandırmak istedim ve geçtiğimiz 8 aya bu projeleri oluşturdum.
Buradaki dikkat çeken ve bu şikayet sayfasına konu olan sav "sadece ideolojik propaganda için proje" oluşturuyor ifadesi. Bu projede ülkelere dair katkı olayını Mart ayı için düzenlenen Yugoslavya ile ilk kez Kudelski başlatmıştı. Yani bu kurgu zaten buradan çatlak başlamakta, neyse. Ülke hakkında katkı olayını devam ettirmek istedim. Ardından kişisel olarak bildiğim (bilgi birikimim olmadığı ülkelere yapamam heralde) ve Vikipedi'de eksik olduğunu düşündüğüm Laos'a dair bir projeyi Nisan ayı için hazırladım. Sonraki ayda TBA sorunlarına rastladığım Tarihte bugün sayfasına dair hazırladım. Böyle böyle 8 aya dair proje yaptım. Bu projelerin hazırlanış kısmında veya katkı kısmında, hiçbirinde Maurice Flesi yoktu. Keşke olsaydı da görüş bildirseydi. Bu kapsamda Türkçe Vikipedi'de az bilgi olan ülkelere dair madde açmak da seçimlerim arasında oldu. Bu eksikliğe sahip olan ülkelerin birçoğu Asya ve Uzak doğu ülkeleri idi. Bu ülkelerin tarihini ilgi alanım olduğu için bilmem nedeniyle işbirliği projesi düzenleyip kullanıcılarla birlikte katkı yapmak istedim. Kullanıcının üstüne basa basa örnek gösterdiği durum bundan ibaret. Sanki Vikipedi'ye kürsü kurup mitinge çıkmışım gibi TBA çekincesi konuluyor. Neyse, bunun dışında yine Düzenlenmesi gereken maddeler kategorisinde bekleyen siyaset konulu maddelerin düzenlenmesi ve Resim aranan siyasetçiler kategorisindeki maddelere görsel ekleme projelerini de oluşturdum.
Burada Vikipedi'de neyi ne için yaptığımı açıklamam bile vahimken, önerim yukarıda vücut bulan "katkıdaki niyeti sorgulama" tutumu yerine, katkı yapın, etkinliklere katılın. Benzeri şurada vuku bulmuştu. Oradaki yanıtı vereyim: Efendim, iştirak edin. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:57, 25 Kasım 2016 (UTC)
 • Üstteki yorumumu tekrarlamadan geçemeyeceğim. Evet, kendisine karşı kişisel yorumlar vardır ve bazı kullanıcılar tarafından benim tecrübelerime göre sistematik olarak yapılan ve hakarete varan yorumlar da vardır. Ancak bunların sebebi kullanıcının ideolojisi değil, Vikipedi'de yaptığı değişikliklerin "bir bölümünün" yanlı ve manipülatif olmasıdır. Şurada son örneği görülebilir. Kendisine yapılan hakaretlerin de kendisinin yaptığı bazı değişikliklerin taraflılığının da tartışmaya açık bir yanı yoktur. Geçmişe yönelik yaptırımda bulunmak yerine bu tip olaylara zamanında müdahale edilmelidir.--RapsarEfendim? 09:42, 27 Kasım 2016 (UTC)
Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Lenin ve Halk Eğitimi sayfasında vuku bulan durum düşük yoğunlukla da olsa aynı durumun devam ettiğini halen bize gösteriyor. Verilen katkıların amacını sorgulama, "şişirme amacıyla yapıldığı" ithamları, katkıları gözlemlemede titiz davranılacağı gibi kişisel söylemlerle birlikte tartışma sayfalarında açıkça yazılmaya devam ediyor ve (böyle bir amaç var mı bilinmez ama) yıldırma ve katkıdan soğutma tutumu güncel olarak devam ediyor. An itibariyle katkıdan soğudum bir madde daha ortaya çıktı zira.
Madde ile ilgili tartışma sayfalarına, kullanıcılar ile ilgili yorum yazmayınız efendim. Yazmayın, bir şey kaybetmezsiniz, yazmayın. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:31, 27 Kasım 2016 (UTC)
Pardon da neresi kişisel yorum? Yapılan "değişiklikler" doğru değildir ve "şişirmeye" yönelik yapılmıştır. Siz de yapsanız öyledir, Hasan da yapsa öyledir. Burada iş kişiseleştirilmedi, yalnızca değişiklik üzerinden yorum yapıldı.--RapsarEfendim? 13:24, 27 Kasım 2016 (UTC)
Sizin gibi tarafsızlığına güvendiğim ve nice emeklerini örnek aldığım bir kullanıcıdan, bir madde tartışmasında "Siz böyle değişiklikler yaparsanız, sizin değişikliklerinize karşı otomatik olarak gelecek önyargısal tepkiler de haklı olacaktır. Hatta kendi adıma konuşayım, ilerideki değişikliklerinizde de ben daha titiz davranmaya çalışacağım." yorumunu duymak beni gerçekten üzdü. Bu "kişiye yönelik" yorumunuzdan, sizin de burada vuku bulan durumlardan etkilendiğiniz sonucunu çıkarmak zorunda kaldığımı üzülerek belirtmek isterim. Bende yanıt olarak "Titiz davranacağınız ve sorgulayacağınız değişikler yalnızca gelecektekilere dair olmasın, geçmiştekilere de olsun." dedim. Bir maddenin tartışma sayfasında bu ifadelerin ne işi var?
Söz konusu maddenin özeline inecek olursak SAS'a taşınan bir maddenin, maddenin oluşturucusu olarak, kalması için çaba sarf ederken, kitap kriterlerini göz önüne alarak çeşitli kaynakları araştırıp konu ile ilgili bağlantı bulmaya uğraş verirken, çeşitli dillerden yazılar makaleler okurken ve kendimizce bunları maddeye ekleme çabası ve emeği içerisindeyken, bunlara manüplasyon sıfatını takıp kullanıcı madde şişiriyor ifadesini kullanırsanız, demektir ki siz de burada şikayet edilen üsluptan etkilenmişsinizdir demektir. Madde ile ilgili yorumlamalar elbet dikkate alınacak ve maddenin gelişmesi yönüne kullanılacaktır, fakat maddeye katkı verirken katkıyı yapan kullanıcılara yönelik ifadeler kesinlikle kabul edilemez durumlardır. Şu maddede de bir benzeri yaşanmıştı, maddeye kaktı sunar sunmaz hemen "şu kullanıcı böyle böyle" yorumları olmuştu. Bu tarz durumlar zaten bu altbaşlıktaki şikayet konusudur, yapmayın efendim. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:57, 27 Kasım 2016 (UTC)
Teşekkürler. En baştaki benim ifadelerim yanlış algılanmış sanıyorum ki. Orada demeye çalıştığım, "siz ideolojinize göre yanlı değişiklik yapmaya devam ederseniz, karşınızdakiler de otomatik olarak her hareketinize önyargılı yaklaşır" idi. Benzer şekilde ben de daha titiz davranacağımı belirttim, önyargısal yaklaşacağımı değil. En azından "ya yapmaz o, biliyorum" şeklinde değil. Demek istediğim buydu. Şahsınızla bir alıp veremediğim yok, kullanıcı sayfamdaki bizzat benim oluşturduğum şablondan hangi hayat görüşünü benimsediğim anlaşılabilir.--RapsarEfendim? 19:25, 27 Kasım 2016 (UTC)

kullanıcıya karşı takınılan tavrın sadece değişikliklerinin niteliğiyle ilgili olduğundan, ideolojisinin ve katkı alanının bunda hiç etkili olmadığından emin değilim doğrusu (zaten rapsar'ın kendisi de önceki yorumunda 'politik ve ideolojik bakımdan kendi görüşlerine karşı olan bir kitle kendisine karşı istisnasız mücadele verirken' diyerek buna vurgu yapmıştı).. eğer öyle olsaydı, 'kayda değer' olmayan maddeler açtığı ve açtığı maddeler sas'ta çokça yer tuttuğu için ahmet turhan'ın engellenmesi talep edilirken, bir başka kullanıcı kayda değer olmayan yüzlerce madde açar ve açmayı sürdürürken, sas'ta 'hepsini sas'a getirmek zor, toplu adaylık yapmak da zor, ne yapalım' şeklinde konuşmalarla (1 ve 2, [5]) ve kullanıcının kendisinin farkına varması yönünde fikir bildirilmekle yetinilmezdi. yanlış anlaşılmasın, sarv'ın engellenmesi gerektiğini söylüyor değilim, kayda değer olmayan madde açmaya karşı takınılan tutumdaki standarda dikkat çekiyorum. hiçbir vikipedi kuralının ihlalinin yukarıdaki hakaretleri haklı çıkarmadığını eklemeye gerek yok. biliyoruz ki, kullanıcının politika ihlalleri yaptığını söyleyerek bu şikayeti 'yok hükmünde' saymak mümkün değil. bu şekilde devam edeceğini söylemekten çekinmeyen ve bence bu şikâyetin odak noktası olan maurice flesier'in öncelikli olarak yaptırım görmesini kaçınılmaz görüyorum. diğer kullanıcılardan 'zararlı' bu ilk halkaya girenleri de dikkatlice ayırmakta yarar var.. --kibele 12:18, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum İnceleme yapılırken Eldarion'un şu kişisel saldırı ve sonuçları iki taraf için de hukuksal sorunlar yaratacak ağır ithamını da ekleyelim. Yeter artık. Her şeyin bir sınırı var. --Pragdonmesaj 21:13, 13 Aralık 2016 (UTC)
Burada Pragdon kullanıcısı, tarafımı yasal olarak tehdit ediyor. Ahmet Turhan tarafından geri alınan tehdit, Rapsar tarafından tekrar ekleniyor. Topluluğun görmesi açısından bağlantıları ile buraya not düşüyorum. --Eldarion 05:30, 14 Aralık 2016 (UTC)
Siz ne dediğinizin farkında değilsiniz sanırım. Adamı PKK sempatizanı ilan ediyorsunuz, sonra burada bunu "hukuki sorun doğurabilir" diyen biri için "beni tehdit ediyor" diyorsunuz? Vikipedi'yi geçtim, yarın bu adamın evine polis dayansa sorumlusu sizsiniz. Siz ne dediğinizin farkında mısınız? Sizin hizmetli olmakla, empati yapmakla yakından uzaktan alakanız yok. Bir an önce gereken yapılsın Vikiçizer. İkidir bir kullanıcı terör sempatizanı ilan ediliyor, bu açık açık ilgili kullanıcıları hedef göstermektir. Kendisi aynı zamanda denetçi, yani bu kullanıcıların IP adreslerine falan da sahip. Bunlar ciddi konular, Vikipedi'yi geçin artık. Gereken yapılsın.--RapsarEfendim? 05:39, 14 Aralık 2016 (UTC)
Israrla, dayanaksız kişisel iddialarınız ile ithamlarınızı sürdürüyorsunuz. Kullanıcıya herhangi bir sıfat ile herhangi bir ithamda bulunmadım. Katkı yaptığı içerik ile ilgili fikir belirttim. Olmayan bilginiz ile fikir belirtmeye devam ediyorsunuz ve tarafıma yapılan yasal tehdide katılıyorsunuz gördüğüm kadarıyla. Yukarıda mobbing iddialarında bulunan kullanıcıların da fikirlerini merak ettim doğrusu. --Eldarion 06:01, 14 Aralık 2016 (UTC)
Bu altbaşlığı oluşturan kişi olarak söylemeliyim ki, yukarıdaki örnekle birlikte aynı tür ithamların devam ettiği görülüyor. Maddelerin tartışma sayfalarında kullanıcıların ne yönde katkı yaptığına dair yorumların ne işi var? Kullanıcıları karşıt ideolojik taraflarla hedef göstermenin ne gereği var? Madde ile ilgili, içerikle ilgili yorumları "bu kullanıcı zaten böyle yapıyor" şeklinde ifade etmeye ne lüzum var? Lüzumu geçtik, böyle madde içeriği mi tartışılır? Sizinle ilgili eleştiri ve yorumlara verdiğiniz cevapların neredeyse tamamında bu eleştirilerin "mesnetsiz, dayanaksız, yersiz" vb. olduğunu söylüyorsunuz ve bu üslubu tekrar tekrar yazıyorsunuz. Bu onlarca eleştirilere, hakkınızdaki onca yorumlara hiç mi kulak asmıyorsunuz? Sizinle iletişim kuran kullanıcıların yorumlarını, üstelik sayısı azımsanmayacak sayıda olan bu yorumları bu kadar ciddiyetsiz buluyorsanız ve bir iki cümlelik link fırlatma yöntemiyle yanıtlıyorsanız, iletişim gerektiren sorumluluğunuzu daha fazla sürdüremeyin. Kullanıcıların ne tür katkı yaptıkları maddelerin tartışma sayfalarında yeri yok. Varsa kullanıcı katkılarıyla ilgili çekinceniz veya sıkıntınız, buradaki gibi sayfalara bunu belirtin, bu şekilde kullanıcı ithamlarıyla değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:20, 14 Aralık 2016 (UTC)
Hâlâ "dayanaksız" deniyor. O zaman şunu verelim, dayanak 1. "PKK üyelerine devrimci sıfatıyla güzelleme yapan bir kullanıcının tarafsız bakış açısından bahsetmesi gülümsetti beni" ifadesi gerçekten konuyla çok ilgili. Kullanıcıya "PKK üyelerine güzelleme yaptığı" söyleniyor, Türkiye'de yaşayan ve terör örgütü olarak tanımlanan PKK'yı övdüğü söyleniyor. Alın size dayanak. Alın bu da ikinci dayanak. " PKK üyelerinin biyografilerine "devrimci" güzellemeleri eklediğiniz günlerden, tarafsızlık hassasiyeti gösterdiğiniz günlere gelmeniz Vikipedi açısından faydalı olur umarım" demişsiniz, yine bir kullanıcıyı PKK destekçisi ilan etmişsiniz. Alın size üçüncü dayanak, "Koş Sevim, hevaller yine mağdur olmuş" yorumu eklenmiş. Gerçekten içerik üzerine bir yorum, evet. Burada "heval" sözüyle kastedilen nedir herkes biliyor, kimseyi aptal yerine koymayın. Benim gördüğüm 3 farklı noktada, çeşitli kullanıcıları terör örgütü destekçisi olarak ilan ediyorsunuz. Denetçi yetkileriniz var, yarın sizinle adli bir kurum iletişime geçse ve "bu terör destekçisi gördüklerinizin bilgilerini verin" dese bunu yapmayacağınızın garantisini kim verebilir? Bu Vikipedi üstünde bir durum, Vikipedi'yi geçin bir kere. Adamların burada hayatları söz konusu. Bu kullanıcının hemen, en kısa sürede denetçilik ve hizmetlilik yetkilerinin alınmasını geçtim, engellenmesi gerekmektedir. Aktif hizmetliler Vikiçizer, Sabri76, Elmacenderesi, Sakhalinio, Superyetkin ve diğerleri buna şimdi müdahale etmeyecek de ne zaman edecek? Daha neyi bekliyorsunuz?--RapsarEfendim? 07:46, 14 Aralık 2016 (UTC)
Rapsar, bir süre aktif değildim. Bu hususta göremediğim birşey oldu mu? Yazılanların geri alınması, yanlış anlaşılmaya dair bir açıklama, bir hizmetlinin müdahalesi/görüşü vs. gibi bir hareket. Sabri76, Elmacenderesi, Sakhalinio, Superyetkin ve Eldarion. --Vikiçizer (mesaj) 20:07, 18 Aralık 2016 (UTC)
İkinci kez ping gelince fikrimi belirtme zorunluluğu hissettim. Konu inanılmaz derece uzamış ve dallanıp budaklanmış. Okumak sindirmek, düşünmek vs. ciddi zaman ve enerji alıyor. Tartışmaların içine pek girmeyen bir kullanıcı olarak şunu söylemek isterim ki, kibele hizmetliliği bıraktığı zaman Eldarion da bırakmalıydı. Belki o zaman bu sıkıntılar yaşanmazdı. Ahmet Turhan'ın hatasız olduğunu iddia etmiyorum, hatta katkılarının deneyimli kullanıcılar tarafından izlenmesi ve gerektiği yerde müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zira kendisi hakkında ciddi kuklacılık iddiaları da mevcuttu ve elmacenderesi bunu tespit etmişti. Sonra neden engellenmemiş anlamadım. Ancak Eldarion'un sadece Ahmet Turhan'a karşı değil, Rapsar'a karşı da buram buram kişisel saldırı kokan, kışkırtıcı ve alaycı tavırları sergilemesi cidden hoş değil. Yani Ahmet Turhan halen nasıl katkı yapabiliyor, Eldarion halen nasıl hizmetlilik fonksiyonu yerine getirebiliyor, mantığım bir türlü almıyor. Oratalık resmen savaş alanına dönmüş. Böyle tartışmalar uzayıp gittikçe katkı falan yapamayız. Zamanında Takabeg ortalığı kasıp kavuruyordu, şimdi de Ahmet Turhan...--Śαвяí¢αи76ileti 21:17, 18 Aralık 2016 (UTC)
Cevap Cevap İlginç bir yaklaşım olmuş. Kasıp kavurmak tanımı da tuhaf ve kışkırtıcı olmuş, bu tür bir durum değil, hakim olduğum konulara dair katkı yapmaktayım. Savaş alanı oluşturma değil, katkılara engel olma çabaları hakim. Bu alt-başlığın da konusu bu zaten. Ayrıca kuklacılık iddialarına nazır olan durumu, yani bilgim dışında gelişen ortam ip çakışmasını hemen altta açıkladım, bilerek isteyerek bu tür bir faaliyet içerisinde kesinlikle olmadım. Ayrıca konu, kişisel saldırılar ve algı operasyonları. --Ahmet Turhan (mesaj) 05:23, 19 Aralık 2016 (UTC)
Kasıp kavurmak deyimini TDK'deki 3. anlamıyla kullandım. Yani "Dışarıda ortalığı kasıp kavuran bir ayaz vardı." cümlesinde Vikipedi'yi şiddetli etkileyen uzun tartışmalara yol açan herkes metanetli davransa ve medeni bir şekilde tartışmaları sürdürse sıkıntı olacak bir durum olacağını sanmıyorum. Vikipedi'deki en büyük sıkıntılardan biri madde üzerinde tartışmaların kişisel husumetlere dönmesi. Millet olarak tartışmayı bilmiyorsak buradaki tartışma sayfaları her zaman savaş alanına dönecektir. Bir çıkış yolu göremiyorum.--Śαвяí¢αи76ileti 06:53, 19 Aralık 2016 (UTC)
Nazik ve sağduyulu görüşleriniz için ayrıca teşekürler. Sizin de dahil olduğunuz üzere, tartışmaları Viki yönergelerinde ifade edildiği gibi sakin ve nezaket içinde yapan kullanıcılar mevcut. Sadece birkaç kullanıcının liderliğinde başlayan ve bu iklimden yararlanan sınırlı sayıda kullanıcı olduğunu düşünüyorum. Tartışmak güzeldir, zaten Viki kültürü de bunu gerektiriyor, yalnızca bu işi tahammüllü, karşıdakinin de ansiklopediye belli emekler veren Vikipedist olduğunu unutmadan sağduyulu bir şekilde yapalım. Yoksa böyle durumlar ortaya çıkıyor. Bu da aşılamayacak, ya da sizin bahsettiğiniz gibi çıkışı olmayan bir yol değil. Zira çoğunluk kaos ya da savaş alanını değil, uzlaşı ve saygıdan yana. Bu alt-başlıkta görüş bildiren kullanıcıların yorumları da bunu kanıtlıyor diye düşünüyorum. Çözüm kolay, yeter ki isteyelim. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:15, 19 Aralık 2016 (UTC)
Rapsar'ın söylediklerine ek olarak bu durum kullanıcıları maddelere katkı yapmaktan alıkoyan, onları dolaylı korkutan bir duruma tekabül ediyor. Vikipedistler hata da yapabilirler, yanlış içerik de girebilirler, bu tur ithamları haketmezler. Varsa içerikleri tartışılır, hedef gösterilmez. Defalarca aynı şeyi yaparak da topluluğun ve muhattap kullanıcıların sabrı zorlanmaz. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:03, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum PKK güzellemesi denilen madde TKP/ML üyesi Ahmet Muharrem Çiçek maddesidir. TKP/ML 1972'de kuruluyor ve İstanbul bölge sorumlusu olan Ahmet Muharrem Çiçek de 1973'de öldürülüyor. PKK ise 1978'de kuruluyor. Siyasi tarih hakkında bilginiz yoksa veya yanlıysa gereksiz itahmalarda da bulunmayınız. Bu madde alel acele tartışma daha netleşmeden silindi. Denetlemeyi yapacak hizmetliler maddenin geçmişinden neresine "güzelleme" yapıldığını görmeleri açısından buraya bırakayım. Şimdilik göremeyenler için de maddede hali hazırda yazılı olan, kişisinin devrimci olduğunu belirten sıfatın sebepsiz kaldırılması üzerine bu tartışma yaşandı. Daha sonradan 3GD kuralına takıldıkları için de geri alamadılar. Bunun üzerine kaynak belirt şablonu eklendi ve ben de bunu kaynaklandırdım. Hemen ardından da madde silindi zaten. Bunun üzerine kendileri başka bir tartışma sayfasında bu ithamlarda bulundu. Yukarıda beni yasal tehdit ediyor söylemlerine gereken açıklamalar yapılmış. Üzerine bir şey söylemeyeceğim. Kurduğum cümlenin yasal tehdit değil bir açıklama olduğu acıkça görülmekte. Kimseye dava açarım şunu yaparım bunu yaparım demedim. Bu ağır ithamın bu tarz sonuçlara sebebiyet verebileceğinden bahsettim. Boşuna hedef saptırmaya çalışmayalım. --Pragdonmesaj 10:58, 14 Aralık 2016 (UTC)
Bir süredir bilgisayar erişimim olmadigi icin telefondan yaziyorum. İmla sikintilari icin simdiden kusura bakmayin. Yukaridaki yasal tehditte bulunuldugu carpitmasina varan olay kullanicilara yetki verirken ne kadar dikkatli olmamiz gerektiginin bir gostergesi. Aslinda bu tutuma hala sessiz kalan onca hizmetlinin varligi da hizmetlilerin gorevlerini ne kadar onemsediklerinin gostergesi (istisnai hizmetlileri tenzih ederim). Ahmet Turhan'a bu basligi actigi icin tesekku ederim, sayesinde sikayete konu kullanicilar bu baslik altinda yaptiklari yorumlarla sikayetlerin ne kadar hakli bir sekilde yapildigini ispatlamislar. Telefondan yazdigim icin linklerle yuruyemiyorum belki, ancak mesnetsiz olan kullanicinin sikayetlerinden cok bu sikayetlere neden olan tutum gibi duruyor. Ornek vermek gerekirse kullanici sayamadim kac defa -ve sadece burada da degil- isbirligi projelerindeki sol-sosyalist projelerle ilgili aciklama yapmis. Bir de ben ekleyeyim. Ahmet Turhan Siyaset isbirligi prohesini canlandirmak icin siyasetle ilgilendigi bariz kullanicilara mesaj atip fikirler aldi. Hatta ilk adim olarak bir proje baslatmami benden rica etti. Ve Yugoslavya projesiyle bu sol-sosyalist ve ulke agirlikli eylemi ben baslattim. Daha sonra isbirligi projesi icin gonulluler roller ustlendiler ancak ben dahil gorev alan kullanicilar gerekli ozeni gostermedik. Kullanici onca emek harcayip hem projeyi ayakta tutmak hem de projeye yeni gonulluler aramak konulariyla mesgul oldu ki bunu gormek zor degil. Cikip da bir kullanici bu ay su projeyi mi yapsak dese illa ki tartisilir ve buyuk ihtimalle o ayin projesi olarak secilirdi. Hem tasin altina elini koymayip hem de yargilamak vicdana sigmamali bence. Yapilabilecek bir cok yorum var, ancak kisitli teknik imkanimdan dolayi beni direkt ilgilendirdigi icin bu konuya agirlik vermek durumundayim. Umarim bu yorumdan sonra hala ayni spesifik elestiri gelmeye devam etmez cunku bu adil degil. Diger konu olan teror orgutu propogandasi yapmakla suclayan kullanicinin da gorevinin hakkini vermedigi ve yetkilerinin tarafsizligina golge dusurdugu nedeniyle yetkilerinin acilen alinmasi hatta bir sure ortamdan uzaklasip ya da uzaklastirilip soylemleriyle projeye ve kullanici olmaktan ote bir toplumun parcasi oldugu icin tehlike altina soktugu insanlarin var oldugunu gormesi acisindan oldukca elzemdir. --Kudyaz 20:01, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru Sabri76, Vikiçizer, Sakhalinio, Superyetkin bu konu üzerine bir şeyler yapılacak mı artık? Yoksa ben hala PKK sempazitanı iftirasıyla vikide var olmaya(?) devam edecek miyim? --Pragdonmesaj 14:49, 24 Aralık 2016 (UTC)
  • Tartışmanın düzgün bir şekilde gelişemediğinin farkındayım. Maalesef hizmetliler arasında bir koordinasyon ve iletişim kuramadık, belki hizmetlilerin de bu tartışmada yer alması buna sebep oldu. Geçmişte örnekleri görülen herhangi bir direksiyon savaşına yer vermemek adına hizmetlilerin de açık görüş bildirmesinden yanayım. Ancak önceliğimiz Ahmet Turhan'ın şikayeti idi. İçinde Eldarion zaten halihazırda vardı. Bu yüzden bu tartışmayı sonlandırmak üzere şikayet içinde adı geçmeyen hizmetlilerin toplu bir karar imza atmasını teklif ediyorum. Bir açıklama metni ve somut hareket üzerinde uzlaşma ve fikir birliği sağlamak üzere bir teklif ve davette bulunuyorum. Lütfen vakit ayıralım ve sonuca gidelim. Eldarion'un Ahmet Turhan'ın şikayetinden ayrı olarak Pragdon'un bahsettiği durumu acil olarak incelenmeli ise hizmetliler arasında direksiyon savaşı görmek/duymak istemediğimden zaman geçirmeksizin bu konuda da bir ortak karar alınması gerektiğini ekliyorum. Pragdon, Rapsar bilginize. Şuradan aktif olduğu gördüğüm HakanIST, Uğurkent, Sabri76, Sakhalinio, Superyetkin, Elmacenderesi, Ahzaryamed. --Vikiçizer (mesaj) 19:49, 25 Aralık 2016 (UTC)
   • Daha önce başka bir konuda şurada bir tartışma başlatılmıştı. Aynı şekilde bir yol izlenmeli ve çıkacak sonuca göre sorunun çözümü yine metada aranmasının doğru bir çözüm yolu olacağını düşünüyorum. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 00:18, 27 Aralık 2016 (UTC)
 • Eldarion için topluluğun harekete geçmesi gerektiği düşüncesindeyim. Üstü kapalı sözler ortaya atıp sonra ayy bunu demedim seni gidi trol demeleri gelenekselleşti, biliyoruz. Ama dolu taraftan bakmak lazım şimdi, trolden başka argüman da üretebiliyormuş. Çünkü kendisi de artık bir troll, galiba ondan. Ama pek yaratıcı argüman olmamış söyledikleri. Açık net hizmetliliğin h harfini hak etmeyen, günlük ve kişisel milliyetçi 21. yüzyıl devleti temelli düşüncelerini buraya aktarıp ortalığı bulandıran deneyimli bir amatör. Vereceği cevabı hadi tahmin edelim: "Bilmem troll beslemediğimi söylemiş miydim?" -MHIRM, 15:06, 24 Aralık 2016‎ (UTC)

şikayete konu olan kullanıcılardan muratero, ilgisiz maddelerin tartışma sayfalarında aynı davranışı sürdürmektedir. bu şikayete konu olan davranışlarını tehdide vardırdığı için engellenerek uzaklaştırılan kullanıcının dilinden düşürmediği bu örneği ilgisiz yerlerde gündeme getirmesine bakılırsa kullanıcıların en azından bu konuda birlikte davrandıkları göz önünde bulundurulmalı ek olarak.. --kibele 14:14, 22 Ocak 2017 (UTC)

İp çakışması

Sayın Ahmet Turhan burada hakkınızda bir IP çakıışması mevcut ki aynı madde ile ilgili bahsi geçen kullanıcıda oy kullanmış. Bu konuda yorumunuz ne olacaktır? Ayrıca Sayın Sadrettin ve Eldarion ilgili iddiaları sizde denetleyebilir misiniz? Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18:24, 21 Kasım 2016 (UTC)
Sakhalinio durumu öğrendiğimde, malesef şaşkınlığa kapılmakla birlikte ufak çaplı bir araştırma yaptığımda çıkan sonuç şu: Kullanıcı adı mustafa olmasından dolayı kendi interneti paylaştığım çevrede bunu sorduğumda söz konusu kişiye ulaştım. Bu kişiyle gerçek hayatta Vikipedi'ye dair söz konusu ve benzer konuları konuşmam vesilesiyle bu konuya katkıda bulunmuş ve ifadeler eklemiş. Komşu olması sebebiyle de internete erişim durumu zaman zaman çakışmış. Durum bundan ibaret. Yönergeler dâhilinde bu duruma tekabül eden durum nedir bilemiyorum ama kesinlikle kukla hesap benzeri durum söz konusu değildir, zaten tecrübem nedeniyle bu tür şeylere de gerek duymamaktayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:11, 21 Kasım 2016 (UTC)
İbretlik komşusu olduğunu iddia ediyor. --II. Niveles 19:13, 21 Kasım 2016 (UTC)
Yukarıdaki sıfatlandırma da kişisel saldırı ve linç kültürü örneği olsun, yukarıdaki örneklere eklendi. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:21, 21 Kasım 2016 (UTC)
Ne yaptığınızı söylemem sıfatlandırma, kişisel saldırı ve lince giriyorsa pes diyorum. --II. Niveles 19:23, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Ahmet Turhan yukarıda "yönergeler dâhilinde bu duruma tekabül eden durum nedir" diye sormuşsunuz: burayı okuyarak öğrenebilirsiniz. Politikada "Tartışmalı Vikipedi maddeleri için dışarıya haber vermek veya birisinin tartışmayı canlandırmak veya başlatmak istemesi büyük oranda uygunsuz ve kabul edilemezdir" der. Tabii sizin hangi şartlar altında, nasıl bir yaklaşım içinde olduğunuzu bilemiyorum. Bilgi istediğiniz için bu bağlantıyı veriyorum, bu bilgiyi de "kişisel saldırı" olarak algılamazsanız sevinirim.--Mskyrider ileti 19:44, 21 Kasım 2016 (UTC)
Böyle bir duruma neden olan durum için tekrar şaşkınlığımı ifade etmemle birlikte, ilgili yerde yazılı olan "birilerini çağırma, teşvik etme, kaos ortamı sağlama vb." amaçların söz konusu olmadığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Yukarıda gerçekleştiğini anladığım durumu ifade ettim ve buna kanıt olarak verebileceğim durum, bundan önceki katkılarım ve bu tür tartışmalı ifadelerdeki veya SAS adaylıklarındaki tutumumdur. Böyle bir konu kuklacılık, sahtecilik vb. ile gündeme gelmenin ve itham edilmenin de üzüntüsünü ayrıca yaşamaktayım, tüm kullanıcılara bildirmek isterim. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:50, 21 Kasım 2016 (UTC)
Sayın Ahmet Turhan, durum kuklacılık tanımlarına uymakta. Mskyrider verdiği linktede bu anlatılmakta. Aynı konu hakkında aynı IP olmasına gerek kalmaksızın "birilerini çağırma, teşvik etme, kaos ortamı sağlama vb." ifadesine sizin durumunuzu tanımlamaktadır. Bu nedenle detaylı denetleme için gerekli olacak bir dava başlatılacaktır. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:22, 21 Kasım 2016 (UTC)
Kullanıcı "birini çağırdığını" değil "bu kişiyle gerçek hayatta Vikipedi'ye dair söz konusu ve benzer konuları konuşmam vesilesiyle bu konuya katkıda bulunmuş ve ifadeler eklemiş" demekte. Bu durumda ben diken üstündeyim sanırım, aile üyelerimden biri girip de herhangi bir şey yaparsa büyük sıkıntı :) Şaka bir yana böyle basit şeyleri tecrübeli kullanıcıların yapacağını hiç zannetmiyorum.--RapsarEfendim? 20:26, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Sakhalinio, Rapsar ile aynı fikirdeyim. Zaten kullanıcının beyanı ortada, farklı bir konu çıkacağını düşünmüyorum. Diğer kullanıcı üzerinde değişiklik yapması için bir baskı olduğu kanısında değilim. Zaten kanıtlaması da zor böyle bir konuyu. --Mskyrider ileti 20:29, 21 Kasım 2016 (UTC)
Dava sürecine elbette bir itirazım olamaz fakat yukarıda ifade ettiğim gibi, benzer tartışma sayfalarındaki tutumlarım, madde yorumlarım, SAS itirazlarım/savunmalarım/tartışma yöntemim söylediklerimin kanıtı ve söylemlerimin örneğidir.
Ek bir konu olarak; alt-başlık olarak açılan bu durum, yukarıda ifade edilen kişisel saldırı tartışmalarını haksıza çıkarmamalı ve durumun üstüne gölge düşürmemelidir. Böyle bir algı, tutum veya görünüm olabilir zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:35, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Sakhalinio hazır buradayken yukarıdaki kişisel saldırı konusunda da düşüncelerinizi alabilir miyiz bir hizmetli ve eski bir kullanıcı olarak? --kibele 20:32, 21 Kasım 2016 (UTC)
Sayın Kibele, yukarıda benden önce birçok kullanıcı onlarca görüş bildirilmiş, yorumlar yazılmış. Bu nedenle ben bu konuda hiçbir yorum yapmayacağım. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:57, 21 Kasım 2016 (UTC)
pekala, öyleyse bu ip konusunu, konuşulacak başka yerler varken burada açmanızı iyi niyetli bulmadığımı söylemek durumundayım. --kibele 21:04, 21 Kasım 2016 (UTC)
Sayın Kibele bunca yıldır demekki kendimi tanıtamamışım. SakhalinioBuyrun beniiiim? 21:11, 21 Kasım 2016 (UTC)
ben kullanıcıya değil katkıya göre konuşuyorum. yukarıdaki konuyu kesintiye uğratacağı aşikar bu konuyu açmak zaten konuya ilişkin yorum yapmak oluyor, keşke yorumunuzu daha açıkça yapsaydınız. ek olarak, şikayet edenin şikayet edilen tarafından denetlenmesini, üstelik bu sayfada istemenin adaletle, iyi niyetle bağdaşan bir yanı olduğunu düşünmüyorum. kolay gelsin. --kibele 21:17, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu alt-başlıkta yer alan konudan bağımsız olarak belirtiyorum; sanıyorum açıklanması gereken "kişisel saldırı" konu başlığına, şikayet eden kullanıcıya dair başka bir konuyu eklemek ve ardından "bu konuda hiçbir yorum yapmayacağım" deme durumu. Buradaki ifade, şöyle bir uzaktan bakınca, şüphelere yol açmıyor değil. Kişisel saldırı konusu ile ilgili yorum yoksa, diğer konular diğer ilgili yerlere yazılmalıydı diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:30, 21 Kasım 2016 (UTC)
Kişisel saldırıların yapılma sebeplerinin başı sizin ideolojinize göre taraflı değişiklikler yapmanız iddiaları. Bununla ilintili bir kukla hesap olabileceğini burada gündeme getirmek pek alakasız olmasa gerek. Burada kişisel hiçbir husumetini görmediğim, hiçbir şekilde kişiye göre hareket ettiğine şahit olmadığım bir kullanıcının iyi niyetinden şüphe etmek ise -bana göre- esas iyi niyetli olmayan hareket.--RapsarEfendim? 21:37, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Sakhalinio'nun IP çakışması hususunu ortaya sürmesini, Sayın Ahmet Turhan'ın şikayete konu katkılarının çeşitli yerlerde desteklenmesi kapsamında değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. Yani bence burada durumun belirtilmesi ve saygı çerçevesinde tartışılmasının bir kötülüğü olamaz. Yorum yapacaklara, fikir beyan edeceklere bir kere daha düşünme fırsatı yakalanmış olur. Burada olumlu veya olumsuz sayın kullanıcımızın her açıdan katkı ve maruz kaldıklarını değerlendiriyoruz. Evet bu durum Sayın kullanıcımızı olumsuz etkileyebilecek bir nokta. Olabilir, değerlendirme topluluğumuzundur. Satır aralarında art niyet aramamak lazım. Kişisel kanaat olarak ben Sayın Ahmet Turhan'ın herhangi bir kuklacılık faaliyetinde bulunduğunu da düşünmüyorum. Tabi dava süreci de işlemelidir ki iddia doğru ise yaptırım uygulansın, yanlış ise kullanıcımız aklansın. Saygılar. chansey Mesaj 07:36, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kullanıcı:Mustafa0202'nin Elmacenderesi tarafından uygunsuz kukla kullanımı gerekçesi ile engellenmiş. Şimdi bu kullanıcının kimin kuklası olduğunun açıklanması ve soru işaretlerinin giderilmesi gerekiyor. Doğrudan bir kukla kullanılmadığı iddia edilsede meatpuppet kullanımı çok açık şekilde vuku bulmuş. Mustafa0202'nin 2015 Ankara saldırısı maddesindeki yaptığı birçok değişiklik [6], [7] Ahmet Turhan tarafından onaylanmış. Maddenin "Dava süreci" alt başlığına bakılırsa büyük çoğunluğu ansiklopedik olmayan bilgi eklentisi, tarafsız bakış açısı ihlali içeren üsluptan yoksun cümleler ve Evrensel'den oluşan 11 kaynak. Bu doğrultuda devriyelik yetkilerinin kötüye kullanımı da hizmetliler tarafından değerlendirilmelidir. --Maurice Flesier message 16:22, 28 Kasım 2016 (UTC)
Kukla kullanımının veya kuklacılık faaliyeti yürütmenin, en basit tabirle, acizlik olduğunu gayet iyi gören, gözlemleyen ve gözlemlediğimi gören kullanıcıların var olduğu (yukarıdaki gibi) bilen biri olarak, katkı yaptığım maddelere dair yapılan değişiklikleri gözlemleyerek onaylamak gayet doğal bir davranış. Burada bu durum yazılana kadar bihaber olduğum bu durum sonrasında gönül rahatlığı ile söylemek isterim ki bu tür yollara zaten gereksinim duymamaktayım ve duyacağımı hiç sanmıyorum.
İddia olunduğu üzere başka hesaptan katkı yapıp/yaptırıp, bir de bunu kendi hesabımdan onaylayacak kadar aciz hareketlerde bulunmayacağımı, topluluğun ve benim katkılarımı bilen kullanıcıların iyi bilecegini düşünüyorum. Söz konusu maddelere başka hesap açarak katkı vermek yerine katkılarımı kendim olarak birikim ve araştırmalarımla birlikte savunduğum, geçmiş katkılarımdan belli. (hatta bu durum yukarıda çeşitli kullanıcılarca ateşli ve sert savunucu tabiriyle ifade edilmiş)
Ayrıca tekrar belirtmek isterim ki, bu talihsiz olayı kullanarak veya fırsat bilerek yukarıdaki durumlardan aklanma tutumu, ve hatta "açığını yakaladım, linç etmeye devam edeyim" tarzı yaklaşımların olduğunu sezdiğimi ifade ediyorum. Tıpkı bir alt şikâyet konusundaki, katkı sunmayan fakat karşıtlıkları görüp hemen tartışmaya giren hesaplar gibi (Rapsar'ın bu yerinde tespiti gayet yerinde). Burada şikayet konusu olan kullanıcıların buraya odaklanmak yerine yukarıdaki durumları tekrar etmeyeceğine dair söylemleri söylemesi gerekiyor. Her ne kadar mücadeleye devam edeceğim dese de, bir umut besliyoruz. Ben ve bu yönde temennisi olan tüm kullanıcılar olarak. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:17, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Burası (ip çakışması olan mekan) nasıl bir yer anlamadım. Kişi ortak internet paylaşımı olan bir yerde, gerçek hayatta tanıdığı bir kişiyle vikipedia ile ilgili konuşuyor sonra o kişi belli (malum) maddelerde değişiklik yapıyor, AhmetTurhan tarafından kurulan Kullanıcı:Ahmet Turhan/VikiProje Sovyetler Birliği toplu mesaj listesi ne giriyor ama birbirlerinden haberleri yok. Bu Mustafa0202 kuklacılıktan ceza almış,kimin kuklasıymış ki?--Muratero 17:11, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Tartışma:Hasan Asker Özmen burada da ilginç bir giriş dikkatimi çekti şimdi. Kullanıcı açık açık Ahmet Turhan'ı savunmuş, maddeye bakarsanız Ahmet Turhan ile aramızda kaynak meselesi hakkında maddeyi geliştirmeye yönelik bir tartışma olduğunu görebilirsiniz. Verdiğim bağlantıda da bu konuda tartışmıştık. IP'leri çakışan Mustafa0202'de bu sayfaya gelip böyle bir değişiklik yapmış. Kuklacılık politiklarına göre net şekilde kuklacılığa giriyor bu. Eldarion, Elmacenderesi, Sadrettin inceler misiniz?--Locos Turcos (mesaj) 20:13, 17 Aralık 2016 (UTC)

evolutionoftheuniverse'ün genel değerlendirmesi

Bu sorunların hepsi, Vikipedi'de VP:İNOV kültürünü oluşturmamamaktan, yapıcı tartışmadan daha çok karşıdakini alt etmeye yönelik tartışma kültüründen kaynaklanıyor.

Vikipedi'de gönüllülük esas. Bir kullanıcı bilgisi dahilinde, ilgi alanı dahilinde katkıda bulunabilir. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Bir konu birisi tarafından beğenilsin ya da beğenilmesin, güvenilir kaynaklar varsa, kayda değerlik kriterlerini sağlıyorsa burada yer alabilir, hangi konu olursa olsun. Burası belli bir konu hakkında okuyuculara kendi essaylerinizi yazabileceğiniz bir yer değil. X inciniyor diye literatürde kendine yer edinmiş hiçbir şey sansür edilemez. Bir konu hakkında bir şey sunmak, katkıda bulunmak da gönüllü, okumak da. Vikipedi'deki içeriğin standartlara uygunluğunu denetlemek de gönüllü, kimse zorunda değil. Bilmediğin konu mu, dokunma. Hakkında güvenilir kaynaklar var ama bir nedenden dolayı hazmedemiyor musun, dokunma, okuma. Bırak. Kimse zorla okutmuyor.

Burası siyaset meydanı değil. Siyaset meydanı değil demek siyaset literatürü yer alamaz demek değil, zira bunun akademik düzeyde bilim dalları var. Ucuz siyasetsel hitabet teknikleri ile kullanıcılara hitap edebileceğiniz, tartışabileceğiniz bir yer değil demek.

Bir sürü şey söylenmiş, kalpler kırılmış. Gereksiz tartışmalar olmuş. Yolda gördüğünüz insana nazik olduğunuzu varsayıyorum, karşıdakinin yüzü gözükmüyor, yan yana değil diye her şeyin söyleyebileceği mübah görülmüş. Burada kimse kimseyi tanımıyor, hepimiz yoldan geçiyoruz. VP:N ilkesine özellikle dikkat edin. Tanımadığınız insanlarla konuşmayı bilin. Kimse babanızın uşağı değil. Diyalog kurmayı bilmiyorsanız, tartışmalara katılmayın.

Görülüyor ki yine olaylar tekil değerlendirilememiş, konu sapmış. Şu oldu, ama şu da var, yeri gelmişken şunu da söyleyeyim... Sonu yok bunun.

Ahmet Turhan, Vikipedi full-time bir iş olmasın. Yıpranmış görünüyorsunuz, Vikitatil iyi gelecektir. Vikipedi hiçbirimizden önemli değil, kutsal değil. Bunu diğer kullanıcılar da uygulamalı.

Hizmetli listesindeki kullanıcılar, verilmesi gerekli engeller varsa vermekten sakınmasınlar. Farklı kullanıcı listelerinden kullanıcılar taraf olmuş. Ancak bu listeler kimseye ayrıcalık tanımamalı. Bu konuda takdir hizmetli listesindeki kullanıcıların.

--evolutionoftheuniverse mesaj 20:54, 24 Aralık 2016 (UTC)

Topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı: Kullanıcı:Ahmet Turhan

 • Vikipedi topluluğu, az önce konu başlığında adı geçen kullanıcının ansiklopedik kaydadeğerliği olmadan yalnızca kendi siyasal görüşleri doğrultusunda vikipediyi kullanarak propaganda amaçlı açtığı on maddeyi VP:SAS'a aday gösterdim: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Sovyet Gücü Nedir?, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Partisiz İnsanlar ve Sovyet Gücü, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yemek Vergisi Hakkında, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Béla Kun ile Telsiz Görüşmeleri, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Yoldaş Yakov Mihailoviç Sverdlov Anısına, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Kızıl Ordu'ya Çağrı, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Demiryollarında Çalışmak, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Çalışma Disiplini Hakkında, Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Üçüncü Komünist Enternasyonal (Lenin), Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Anti-Yahudi Katliamları (Lenin). Neden bu maddeleri doğrudan hızlı sil ile silmedim. Yukarıda aynı kullanıcı tarafından şahsına saldırıda bulunduğum iddiasıyla şikayet edildiğim için. Bir süredir vikipediden uzak idim. Yeniden döndüğümde tek amacım yarım kalmış bazı maddelerdeki işlerimi bitirmekti. Ancak nasıl olduysa özellikle bu kullanıcının vikipedide yaratmış olduğu kaos ortamının içine çekildim ve planladığım işleri yapamıyorum. Açık ve seçik olarak bu kullanıcının Stalinci olduğu ve vikipediyi kendi amaçları doğrultusunda propaganda malzemesi olarak kullanmak istediği artık bu son kaydadeğer olmayan maddeleri girmesiyle bende oluşan kanıyı pekiştirdi. Bu kullanıcının amacı kesinlikle ve kesinlikle "özgür bilginin" yayılması değil. Amacı yalnızca ve yalnızca siyasal görüşlerini yani Stalinci ve Hocacı görüşlerinin yayılması. Bunun dışında bir amaçla projeye katıldığını düşünmüyorum. Vikipedi her zaman tarafsız olmaya çalışmaktadır. Ancak dünyaya belirli bir ideolojik at gözlüğünden bakan şahısların "tarafsızlık" kelimesinin ne olduğunu anladıklarını düşünmüyorum. Bu kullanıcı, belirgin bir trol davranışı sergileyerek vikipedi içinde gereksiz bir tartışma başlamasına neden olmuş ve yukarıda şikayette yazıldığı üzere yaptığı değişikliklere karşı olan her türlü yorumu kişisel addetmiştir. Bu kullanıcının Vikipedi topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı olarak değerlendirilmesi ve engellenmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer bu kullanıcının değişikliklerinden ve vikipedi içinde nezaketten uzak, bir tek kendisinin doğru bildiğini düşünen tavrından rahatsız olan, kullanıcının taraflı değişiklikleriyle vikipedi içinde propaganda yaptığını düşünüyorsanız lütfen aşağıya bildiriniz. --Mskyrider ileti 21:26, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Yaklaşık 3 yıldır burada katkı yapan birisinin bu tip hatalara düşmesi ne üzücü. Mskyrider'e katılıyorum. Kullanıcının bir kaos yaratma planı olduğunu düşünüyorum. Kısa süre önce de Kullanıcı:Ahmet Turhan/Kişisel saldırı böyle bir sayfa açmış, bu sayfada belirli kişileri hedef göstererek "kişisel saldırı" yaptıklarını iddia etmiş, 1 yıl önceki değişikliklere kadar inmiştir. Hizmetlilerimizde sayfanın kopyası elbette vardır. Ulaşmak isteyen, buna göre yorum yapmak isteyen varsa takdiri değerli hizmetlilerimize bırakıyorum. Yukarıda ki siyasi maddeler ortada, tartışma sayfalarında yapılan siyasi, taraflı girişler ortada, bir de böyle bir sayfa açması, üstüne 1 yıl önceye kadar inmesi, kullanıcının neyi amaçladığını gerçekten çözemiyorum. Kendisi Vikipediye birçok katkıda bulunmuş bir kullanıcı, çokta tecrübeli. Fakat böyle hatalar yapması onu tehlikeli kullanıcı statüsüne sokuyor benim gözümde, görüşümde. Bu yüzden, burada bu yorumu yapmak zorundayım. Bir hakaret, saldırı varsa hizmetlilerimiz bununla ilgileniyor. Şahsen, yaptığım değişiklikler sorunlu olmasa bile üslubum yanlış olduğu için beyaz liste haklarım alındı ve son uyarıyı da aldım, bir daha yaparsam engelleneceğim. Hizmetlilerimiz ilgilenmiyor desek, ilgilendiklerine dair en güçlü kanıt benim. Mesaj sayfam, Vikiçizer'in mesaj sayfası, duruyor. Bakabilirsiniz. Yani hizmetlilerimizde ilgileniyorken böyle bir sayfaya ne gerek vardı? 1 yıl öncesini ortaya döküp belirli kullanıcıları yazmaya ne gerek vardı? fakat bu işin hizmetli işi olduğunu düşünmemekteyim. Artık bu duruma topluluk karar vermeli. Uzun süredir kişisel işlerim yüzünden bura ile ilgilenemiyordum. Geldiğimde gördüğüm manzara ile şaştım. Ahmet Turhan aynı IP'den bir kullanıcı ile kendisini savunmuş kuklacılık yapmış. Savunması daha üzücü, komşum, ben yapmam bilen biliyor gibisinden konuşmuş. Ben burada açık açık Adem20'ye haksızlık olduğu görüşündeyim. Adem20'de bir çakışma üstüne engellendi ve engeli açıldı. Hala dava sürüyor ve tedbir amaçlı devriyelik görevleri kendisinden alındı. Aynı durumda olan Ahmet Turhan ise davaya dahi alınmamış, hala devriye. Eğer kendisi gerçekten suçsuzsa bu zaten ortaya çıkar. Ama kuklacı sıfatıyla suçlanan bir kullanıcının devriye haklarının olması beni endişelendiriyor. Sonuçta, politikaları bilmesine rağmen böyle bir şey ile suçlanan kullanıcı tehlikelidir. Bunu yukarıya da yazabilirdim ama yukarının ilgisiz olduğunu düşünmekteyim. IP çakışması kısmı burada incelenirse daha iyi olur. Hatta bir denetçi açılırsa daha iyi olur. Görüşlerim bu şekilde. Umarım hem kullanıcı için, hem bizim yani Vikipedi topluluğu için hayırlısı olur. Herkesi saygıyla selamlıyor, iyi çalışmalar diliyorum. --Locos Turcos (mesaj) 22:06, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum "Eğer bu kullanıcının değişikliklerinden ve vikipedi içinde nezaketten uzak, bir tek kendisinin doğru bildiğini düşünen tavrından rahatsız olan, kullanıcının taraflı değişiklikleriyle vikipedi içinde propaganda yaptığını düşünüyorsanız lütfen aşağıya bildiriniz." Ben şimdilik böyle düşünmüyorum ama affınıza sığınarak buraya bir kaç şey bildirmek istedim. Ancak illa öyle düşünenler yazsın diyorsanız söylediklerimi dikkate almayınız. Hatta direkt buradan kaldırabilirsiniz de gocunmam.
 • Değilim ama aklıma takıldı (bunu niye belirtme ihtiyacı hissettiysem artık), Stalinci olmak vikipedi kuralları gereği suç mu? Yukarıda özellikle üstüne basa basa belirtmişsiniz de. Suç ise hangi politikamız bunu destekliyor? Suç değilse, niye özellikle belirtme ihtiyacı hissettiniz?
 • "Ancak dünyaya belirli bir ideolojik at gözlüğünden bakan şahıslar" kısmı kişisel saldırıya girmiyor mu?
 • "Bu kullanıcı, belirgin bir trol davranışı sergileyerek vikipedi içinde gereksiz bir tartışma başlamasına neden olmuş ve yukarıda şikayette yazıldığı üzere yaptığı değişikliklere karşı olan her türlü yorumu kişisel addetmiştir." demişsiniz ancak, bu durum ile ilgili sadece bahsi geçen kullanıcı değil ben dahil birden fazla kullanıcımız aynı şekilde düşünüyor. Yani sadece Ahmet Turan değil yukarıda yorum yapanların bir kısmı da bunların kişisel saldırı olduğunu ve sizin "gereksiz" dediğiniz tartışmanın birden fazla kullanıcının rahatsız olduğu konuya değindiğini belirtmek isterim. Pragdonmesaj 22:31, 27 Kasım 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Öncelikle, uzun süredir katkılara ara verdikten sonra Mskyrider'in tekrar aramıza katılmasıyla birlikte ilk kez Tartışma:Stalin kişi kültü ve Tartışma:Nazizm ile Stalinizm'in karşılaştırılması maddelerinde çekince koymam sonucunda böyle bir algı başladığını ifade etmek isterim (karşıt bir tartışma olmadığını varsayarak burayı ve burayı saymaz isek). Yukarıda da belirtildiği üzere kendisi burada yok iken çeşitli tartışmalar dönmüş, yukarıda birçok kullanıcının da ifade ettiği üzere birçok kişisel saldırı yöntemleri uygulanmıştı. Şanstır ki, bilmeden de olsa aynı tutum kendisi için de vuku bulmuştur. Maddelerin tartışma sayfalarında kişisel söylemlere yanıt vermeme ve yukarıda aynı yöntemle tekrar edilen "ocu-bucu-şucu" gibi kullanıcıların kendini ifade ettiği kişisel özelliklerinin itham edildiği durumları tartışma konusu yapmama tavrımı burada da koruyacağımı bildiriyorum. Dolayısıyla "yalnızca kendi siyasal görüşleri doğrultusunda vikipediyi kullanarak propaganda amaçlı açtığı on maddeyi", "açık ve seçik olarak bu kullanıcının Stalinci olduğu" , "Vikipediyi kendi amaçları doğrultusunda propaganda malzemesi olarak kullanmak istediği", "siyasal görüşlerini yani Stalinci ve Hocacı görüşlerinin yayılması" gibi ithamlara asla yanıt vermemekteyim. Bir üstte yer alan konubaşlığındaki şikayette yine konu olduğu üzere, kullanıcıların katkılarını hangi amaçla yaptığı sorgulanır hale getirildiği ve ilgi alanından uzaklaştırılma tutumunu üzülerek olsa devam ettiğini gözlemlemekteyim. Çeşitli kullanıcı ilgi alanlarına ve ansiklopediye katkı verme ye önayak olacak durumlara örnek vermem gerekirse; meslek, tuttuğu takım, oturduğu mahalle, bilgi birikimi, çevresinde gelişen olaylar, ideolojik yakınlık, felsefik birikim, çalıştığı kurum, hobiler, tecrübeler, ilgilendiği spor, üye olduğu sivil toplum kuruluşları, kişisel aktiviteler, ilgilendiği bilim dalı, sektör, sinema-müzik-tiyatro gibi dallar vb. gibi birçok amaç ile oluşabilir. Ansiklopedimizde "çok seslilik" ile ifade edilebilecek bu durum nedeniyle an itibariyle 286.467 madde açıldı. Kendi alanıma ait olarak şimdilik 423 maddeyi kendim açtım. Vahim olmakla birlikte iddia odur ki, bu maddeleri açma nedenlerim burada tarafımca tek tek özetlenebilir. Diğer kalan onbinlerce maddeyi de hangi amaçlarla açıldığı konusu burada devam etsin. Yukarıda ifade edilen katkılarımın belli bir amaca hizmet ettiği gibi son derece vahim iddialar bu sebeple şahsım adına yanıt verilecek durumda değildir. "Kullanıcı at gözlüğünden bakıyor" ithamı, maddelere çekince koyarak tartışmam "trol davranışı" ve "gereksiz tartışma başlangıcı" söylemleri de buna dahildir.
Katkılarımın taraflı olduğuna dair ithamın daha kolay incelenmesi adına katkı özetlerimin bazıları şöyledir;
 1. Açtığım maddeler, şablonlar, konuların tamamı
 2. Hazırladığım kişisel proje, açılmasına önayak olduğum -an itibariyle- 329 madde, şablon vb.
 3. Oluşturduğum Sovyetler Birliği VikiProjesi açılmasına önayak olduğum maddeler, projeler, etkinlikler vb.
 4. VikiProje Siyaset kapsamında Mart 2016'dan bu yana her ay hazırladığım ve katkı sunduğum 9 işbirliği projesi
 5. Büyük oranda katkı sunduğum bazı maddeler
 6. Kaliteli ve seçkin madde olması için çalıştığım ve aday gösterdiğim maddeler
 7. Katkı sunduğum 49 işbirliği projesi
Bununla birlikte Vikipedi'ye eklediğim katkıların tamamının listesine buradan (an itibariyle 21,922) ve tüm katkı istatistiklerime buradan ve buradan ulaşılabilir. Katkılara ve içeriğine dair kullanıcıların yorumlarını, burada itham edilen durumların yorumlanmasını ve buradan çıkacak sonucu ben de merakla bekliyorum.
Not 1: Burada vuku bulan durumun yine bir üst başlıkta yer alan durum ile bağlantılı olduğunu üzülerek de olsa belirtmek isterim.
Not 2: Yukarıda bahsi geçen makalelere benzer bir tartışma Ocak 2016'da şurada da gerçekleşmişti. Yukarıda bahsedilen SAS'a gerek duymadan hızlı silme yöntemi uygulanmış, fakat itiraza uğrayıp veri kaybı olmaması sebebiyle bazıları Vladimir Lenin bibliyografyası maddesine aktarılmıştı. Konu hakkındaki en uzun tartışmalardan biri de burada gerçekleşmişti. Öylece kimseye danışmadan hızlı silme tutumuna dair yukarıda bahsi geçen duruma örnek teşkil ettiği için bu anektodu ekleme gereği duydum. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:02, 27 Kasım 2016 (UTC)

Ahmet Turhan, yapmış olduğunuz katkılar için teşekkürler ama bu katkılar sizi kimse tarafından soyutlamıyor. "Şunun şu kadar değişikliği var, politikadan uzak kalsın." gibisinden bir tutum söz konusu değil. Politikayı delen herkes ceza alır. Değişikliği ne olursa olsun, konumu, makamı ne olursa olsun. Vikipedi söylüyor bunu.--Locos Turcos (mesaj) 23:35, 27 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Katkı özeti, siz de dahil olmak üzere ilgili kullanıcılar itham edilen katkıları kontrol edebilsinler diye eklendi Locos Turcos. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:59, 27 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu tip konularda hani ortada çok görülmeyen, "katkı" yapmayan (değişiklik çok katkı yok) hesaplar gelir ya "hani nerede linç?" diyerek. Onları bir kere yok sayalım, görmezden gelelim. Bunlar katkı yapan kullanıcı değil, hesap. Katkı yapan anonimler gelsin, onlar dahi ciddiye alınır ama bu hesapları almayalım lütfen. İkincisi, şikayet mekanizmasının bir önceki şikayet ve bu şikayet gibi olmaması yönünde çok çaba harcandığını belirtmiştim, ama yine bu şekilde kullanıma devam ediliyor. Bir kullanıcının Vikipedi tarihindeki tüm hareketlerinin dökümü niteliğinde değil de, anlık anlaşmazlıkların çözümü için kullanılmalı burası. Ahmet Turhan'ın faaliyetleri için yukarıda birçok şey yazdım, aynısını tekrar etmeye lüzum görmüyorum. Müdahil olmayan bir hizmetlinin de bu işi daha da fazla uzamadan çözmesini temenni ediyorum.--RapsarEfendim? 08:39, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • "Madde açarak propaganda yapmak" olayına ise katılmadığımı belirteyim. Ahmet Turhan, bariz bir biçimde kendi ideolojisine yönelik maddeler açmıştır, evet. Tek başına kayda değer olmadığı anlaşılabilen Lenin'in makalelerini de açmıştır, evet. Bunların kayda değerliğinin ispatlanamadığına ise körü körüne karşı çıktığına ya da bu silinmeye aday göstermeler sonrasında tekrar açtığına, hatta açılmamış olanları açtığına da şahit olmadım ben (aksi olmuşsa gösterebilirsiniz). Dolayısıyla ben burada propagandadan çok, ilgili alan dahilindeki tüm konular hakkında içerik eklemek faaliyetleri olduğunu düşünüyorum ki bunun da kötü hiçbir yanı yok. Bir önceki başlıkta dediğim gibi zaman zaman ideolojisinden bağımsız değişikliklikler yapmamışlığı da olmuştur, olmaktadır; ancak bunlar da aklıselim tartışmalarla çözüme kavuşturulabilir, kavuşturulmuştur ve kavuşturulmaktadır zaten. Kendisinin kabahati olduğu kadar, kendisine körü körüne saldıran kullanıcıların (Mskyrider'i dışında tutuyorum) da kabahati vardır.--RapsarEfendim? 08:45, 28 Kasım 2016 (UTC)
Bu altbaşlıkta şikayet konusu olan ifadelerin, bu belirttiğiniz konuların dışında olduğunu ve bu ifadelerin dışarıda tutulması gerektiği hiç sanmıyorum Rapsar. Bizzat yukarıdaki altbașlıkta anlatılan iklimden kaynaklı benzer suçlayıcı ifadeler. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:56, 28 Kasım 2016 (UTC)
Abdullah Öcalan maddesinin geçmişinde, sana ait olan şu sözü 1984'teki ödülün sahibiyle kıyaslamak yersiz, okuru belli bir düşünceye sevk edici hatırlatmak istiyorum Rapsar. Durumu açıklayan çok güzel bir cümle kurmuştun. Nobel'e aday gösterilmesiyle ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını değişiklik özetlerinde belirttim. (1, 2) Tekrar eklediğinde kendisine de mesaj göndererek yanlış olduğunu açıkladım. Ancak kendisi bu iddiayı başka yanlışlarla birlikte daha sonra tekrar ekledi. --esc2003 (mesaj) 18:13, 29 Kasım 2016 (UTC)
Esc2003, kullanıcının her değişikliğinin tarafsız olmadığından, "ben kendime uyanları ekleyeyim de diğerlerini başkaları eklesin"cilik yaptığından yukarıda bahsettim. Hatalı olduğu belirtilen değişikliklere anlık müdahale edilmesi, kişisel yoruma geçiş yapıldığında konuşmayı uzatmak yerine direkt üçüncü şahısların müdahalesinin istenmesi gerekmekte. Defalarca dediğim gibi tartışmadaki her iki tarafın da hatası var bana kalırsa.--RapsarEfendim? 18:36, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • esasen burada usulden bir sıkıntı var. kendisi hakkında bir şikayet varken bunu açmak doğru değil, ki yukarıda, mskyrider'ı bu aylardır süregelen durumun dışında tuttuğumu ben de söylemiştim. doğrusu, yukarıdaki hakaretamiz sözler konusunda ne düşündüğünü merak ederdim, ama bu şikayetteki kişisel yorumlardan sonra çok gereği kalmadı sanırım. --kibele 09:28, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Mskyrider'in en üstteki yorumunu şahsen hayretler içinde okudum. Kısaca ifade etmek istiyorum:
 • Mskyrider'in silinmeye aday gösterdiği maddeler Ekim 2015‎ ve Aralık 2015'te açılmış. Ahmet Turhan Vikipedi'ye düzenli olarak katkıda bulunmaya Ağustos 2015'te başlamış. Kayda değerlik kriterlerini yeterince kavramadığı dönemde bu maddeleri açmış olma ihtimali yok mu? Söz konusu komünist katılımcılar olunca iyi niyet varsayılmaz diye bir kuralımız mı var?
 • Kendini "komünist" olarak tanımlayanlar, komünizm ile ilgili konular hakkında madde yazamaz mı? Bu maddelerin içeriği taraflı mı ki "kendi siyasal görüşleri doğrultusunda vikipediyi kullanarak propaganda amaçlı" açıldıkları iddia ediliyor?
 • "Bu kullanıcının vikipedide yaratmış olduğu kaos ortamı" genellemesini kesinlikle yanlış buluyorum. Böyle ciddi bir iddiada bulunmak için somut örnekler verilmelidir.
 • "Açık ve seçik olarak bu kullanıcının Stalinci olduğu ve vikipediyi kendi amaçları doğrultusunda propaganda malzemesi olarak kullanmak istediği" yorumuna ne denir bilemiyorum. Stalinci olduğunu nereden biliyorsunuz? Stalinci olsa bile, bu Vikipedi'de yasak mı ve konuyla ne alakası var? Komünizm ile ilgili konulara katkıda bulunmak ne zaman propaganda sayılıyor? Vikipedi'de faşist, anti faşist, Hitler hayranı, anti komünist, anti laik, anti militarist, şeriatçı, İslamcı, ateist, anarşist vs. olduğunu söyleyen yüzlerce kişi katkıda bulunuyor. Kendi inanç ve ideolojileri ile ilgili maddelerde katkıda bulunmalarını engelleyelim de hiç tartışmayalım öyleyse. Tartışmadan bu ansiklopedi nasıl gelişir acaba?
 • "Amacı yalnızca ve yalnızca siyasal görüşlerini yani Stalinci ve Hocacı görüşlerinin yayılması" yorumu da bir önceki gibi son derece sorunlu. Hangi maddenin içeriğine kendi kişisel görüşlerini yansıtmış, tek bir örnek verilmemiş. Bir kullanıcıya "Stalinci ve Hocacı" diye hitap etmek, bana göre kişisel saldırı niteliğindedir.
 • "vikipedi içinde gereksiz bir tartışma başlamasına neden olmuş ve yukarıda şikayette yazıldığı üzere yaptığı değişikliklere karşı olan her türlü yorumu kişisel addetmiştir" ifadesi de yanlış. Yukarıdaki şikâyette, benim gibi görüş bildiren ve Ahmet Turhan'a az ya da çok hak veren kullanıcılar için "gereksiz" bir tartışma olduğunu hiç düşünmüyorum. Her türlü yorumu kişisel addettiği de doğdu değil. Kendisine yöneltilen yorumlardan sadece bazılarını bu sayfada sıralamış ve gayet doğru bir şekilde topluluğun fikrini sormuş. Bu sayfanın amacı bu zaten. Yorum yapmak istemeyen bir şey söylemek zorunda değil ama başkalarını da engelleyemez.
 • Ahmet Turhan'ın "nezaketten uzak" olduğunu iddia etmek için kendisine yöneltilen kişisel yorumlara nasıl sakince ve tek tek yanıt verdiğinden bihaber olmak gerekir. Onun yerinde ben olsam bu kadar sakin kalamazdım gerçekten.
Netice itibariyle "kullanıcının Vikipedi topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı olarak değerlendirilmesi ve engellenmesi gerektiğini" kesinlikle düşünmüyorum. — Pınar (mesaj) 09:34, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Maddelere baktım ancak içlerinde bir propaganda unsuru göremedim. Bu hâlde propaganda amacıyla açıldıkları kanısına nereden vardık? Ahmet Turhan'ın topluluğu zorladığı görüşü kişisel görüştür; topluluğun fikri alınarak söylenmemiştir. Daha önce pek çok kullanıcıyla tartışma sayfalarında tartıştım bazen geri adım attım bazen geri adım attırdım ancak kimseye topluluğun sabrını zorlama etiketi yapıştırmadım ki yapıştırılmamalı da bence. Vikipedi'de açık seçik Stalinci, Faşist, Troçkist olmanın bir zararını görmüyorum. Bu kullanıcı bir Stalinci de, Troçki maddesinde vandalizm mi yaptı mesela? Stalinistim şeklinde beyanını aldık mı? Beyan esastır gerisi çıkarımdır. İlk üye olduğumda sevdiğim şarkıcının neredeyse tüm şarkı maddelerini açmıştım burada, ama kimse bana bu propaganda yapıyor/birilerinin çıkarları için burayı kullanıyor suçlamasıyla gelmedi :) Yine konu siyaset olduğundan yaşanan bir gerilim. "Kaos planı", "lobi faaliyeti" vs. vs. lütfen bu tarz ne idüğü belirsiz siyaset söylemlerine burada yer vermeyelim hepimiz ansiklopedik katkı için uğraşıyoruz. Bir de yukarıdaki "hizmetlilerimiz" tarzı yorumlardan asla hoşlanmadığımı ve çok rahatsız olduğumu belirtmek istiyorum. Karşıt görüşünüzdeki bir kullanıcıya direkt hizmetli sopasını göstermek ve hizmetlilere özel saygı atfeden bir şekilde konuşmak burada bir otorite olduğunu kabullenip bundan hoşlanarak bunu sindirmektir. Hiç hoş değil. Kolay gelsin. -seyit.
 • Yorum Yorum Köy çeşmesi'ndeki davet üzerine buraya geldim, çok şaşkınım. Ben şikayet sayfalarını, tartışma sayfalarını vs. takip eden bir kullanıcı değilim. Buranın uzlaşmazlıkları gidermek üzere Vikipedistlerin birbirine yardımcı olduğu bir yer olduğunu sanıyordum; ancak şikayetin başlığına bakınca bir konu için değil, bir kullanıcı hakkında uzlaşma çağrısı gördüm, şaşkınlığım o yüzden. Yanılıyorsam lütfen açıklayın, üzerinde uzlaşmazlık olan, uzlaşmaya varılması gereken nedir tam olarak? "Ahmet Turhan kullanıcısının topluluğunun sabrını zorladığı ve topluluğa karşı sorun çıkardığı" veya öyle olmadığı konusunda bir uzlaşmaya varmamız mı gerekiyor? Sorunu bu şekilde ortaya koymak feci yanlış olmuş. Öncelikle belirteyim ki bir kullanıcıyı bu şekilde yargılamayı reddediyorum.
Elbette anlıyorum ki bu şikayet, üstteki şikayetle bağlantılı ve birikmiş bir öfke ile yazılmış. Karşılıklı olarak birbirinden şikayetçi olma söz konusu. Buradaki talihsiz başlığı, Myskider kullanıcının birikmiş öfkesine verip görmezden gelmeyi deniyorum; şikayetin içeriğini anlamaya çalışıyorum. Şikayet şu mudur?
"Ahmet Turhan kulllanıcısı Vikipedi'ye "doğru" amaçla katkıda bulunmuyor. Doğru amaç, "özgür bilginin yayılması" olmalı. Onu katkıları bu yönde değil. Bu yüzden engellenmelidir."
Benim görüşüm şu;
 •Herkes hangi konuda birikimi varsa, hangi konuda katkı vermeye isteği varsa Özgür Ansiklopedi'ye o konuda katkıda bulunur. Katkıda bulunduğu konulara bakarak bir kullanıcı için "onun amacı özgür bilgiye katkı değildir" demeye hakkımız yok. Kimi kullanıcıların kendi memleketini, köyünü kasabasını tanıtmak üzere katkıda bulunduğunu, kimi kullanıcıların belli bir konuda kendisinin uzmanlaştığı çok spesifik bir alan hakkında katkılarda bulunduğunu, kiminin - seyit gibi :) - sevdiği şarkıcının şarkılarını eklemek üzere katkılar yaptğını görüyoruz. Birbirimizin hangi motivasyonla katkıda bulunduğu, neden o konu hakkında yazıp bir başka konu hakkında katkıda bulunmadığını sorgulamaya hiçbirimizin hakkı yok.
 •Siyasal konularda yazmak; hep belli bir siyasi görüşe mensup politikacılar, sanatçılar hakkında veya hep benzer bir dünya görüşünü yansıtan sanat eserleri, kitaplar vb. hakkında madde oluşturmak, geliştirmek; doğal bir şeydir, propaganda yapmak veya tarafsızlık ilkesini ihlal etmek anlamına gelmez. Önemli olan maddelerin taraflı bakış açısı ile yazılıp yazılmamasıdır. Eğer tartışmalı konularda karşı görüşe yer verilmiyorsa, ya da görüşleri çarpıtılıyorsa; maddenin dili, üslubu taraflı ise...tarafsızlık bakış açısı ihlal edilmiş olur. Varsa bu tür ihlaller şikayete konu olmalıdır.
Acaba, şikayet şu mudur?
"Ahmet Turhan kullanıcısının sürekli kaydadeğerliği tartışmalı konularda madde açmasından şikayetçiyim, ceza olarak kullanıcının engellenmesini istiyorum."
Ahmet Turhan'ın oluşturduğu çok sayıda maddenin Mskyrider tarafından SAS'a taşınmasının başlıca uzlaşmazlık konusu olduğunu anlıyorum. Aktif bir kullanıcı olmama rağmen, takip ettiğim konularla ilgili olmadıkça SAS'a taşınan maddelerle fazla ilgilenmediğimi itiraf etmeliyim (belki de bu konuda hatalı davranıyorum, şimdi farkettim). Yüzeysel olarak şöyle bir bakıp bu şikayet haklıdır, haksızdır demek istemiyorum; kullanıcı gerçekten çok sayıda kaydadeğer olmayan madde oluşturmuş olabilir. Yalnız görebildiğim kadarıyla söz konusu SAS adaylıkları "kişisel olarak kaydadeğer bulup vikipediyi kullanarak propaganda amaçlı açılmış madde." gibi yorumlarla oluşturulmuş. SAS adaylığı için "madde genel veya o konuya özel kayda değerlik kriterlerini karşılıyor mu, kaynaklandırılmış mı, varsa kaynaklar güvenilir mi, yoksa kaynaklandırılması mümkün müdür" biraz incelenmesi, o madde üzerinde emek verip sonra SAS'a aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer propaganda amaçlı açıldığı iddia ediliyorsa bu iddianın neye dayandığı da ifade edilmeli. Dışarıdan birine çok önemsiz görünen bir maddenin, o dünyanın içindekiler için (örneğin "amatör ressamlar dünyası", "motosikletçiler dünyası" ) ansiklopedide olmazsa olmaz madde olarak görüldüğünü biliyorum. O yüzden SAS'a gitmeden veya oy vermeden önce biraz "içeriden" bakmaya çalışmak gerek. Bunu yapmadığım için Ahmet Turhan'ın oluşturduğu maddelerin kayda değerliği konusunda yorum yapamam.
Benim anladığım kadarıyla şikayeti baştan Mskyrider'in asıl kaygısı şu: "Belli bir dünya görüşüne ilişkin maddelerin oluşturulması, örneğin yoğun olarak Sovyetler Birliği'nin, Doğu Bloku ülkelerinin tarihi, politikası üzerine maddelerin oluşturulması, Vikipedi'nin tarafsızlığına zarar veriyor". Bu kaygıyı biraz anlayabiliyorum sanırım; farklı siyasal görüştekilerin önemsedği maddelerin sayısal olarak dengeli bir şekilde üretilmesi mümkün olsa keşke! Bunu sağlamanın yolu, çok sayıda madde üreteni engellemek değil. Farklı görüşlerdeki çok sayıda kullanıcının varlığını ve üretmesini sağlamak gerek. Bu yüzden keşke birbirimizi bu şekilde yormasak da maddeler için yorulsak, biraz Vikipedi'nin tanıtımı, yeni yazar adaylarını kazanmak için etkinlikler düzenlemekle yorulsak..--Başak (mesaj) 12:16, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Tartışma daveti çok iddialı. Ama yorumları okuduğum zaman, Ahmet Turhan'ın herkes tarafından, iddia edildiği üzere Topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı olarak addedilmediğini anlıyorum. Nasıl ki LGBT konularında madde açan kullanıcılar "vikipedi'ye eşcinsel yaşam tarzını dayatmak istiyor, eşcinsellik propagandası yapıyor" diye suçlanamazsa, burada da aynı şey geçerli olmalı. Herhangi bir madde kayda değer değilse siliniyor zaten. Kullanıcıların dünya görüşü üzerinden yürütülecek tartışmalar, bizi ancak sansür ve yasaklamaya götürür zannımca. --Potkal 13:39, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Siyasi içerikli madde oluştururken tarafsız bir bakış açısı ile yazmak çok önemli bir nokta. Daha öncede belirttiğim üzere, hepimizin farklı yaşanmışlıkları, farklı tecrübeleri mevcut. Bundan ötürü aynı olay üzerine farklı şekilde ve değişik hassasiyetlerle yaklaşıyoruz. Ülkücü, komünist, Stalinci, Maoist vs. vs. olabiliriz, ama tarayıcımızda Vikipedi'yi açtığımız anda bu gömleğimizi çıkarmalı, bu hassasiyetlerimizi unutmalıyız. Örnek vermek gerekirse; Stalin'den Abdullah Öcalan'dan veya Alparslan Türkeş'ten nefret ediyor olabiliriz. Maddelerin burada bulunmasından dahi hazmetmiyor olabiliriz, lakin eğer o maddede uygun bir değişiklik yapıldıysa (devriyeler için söylüyorum) revizyonu kabul etmek zorundayız. Gözlemlerime dayanarak söylüyorum çoğu değişiklik hoşumuza gitmeyebilir, bu bilgilerin doğruluğunu etkilemiyor. Çok ağırımıza giderse maddeyi olduğu gibi bırakalım doğrusuyla yanlışıyla bir başka kullanıcı ilgilensin. İşte bunun gibi Sayın Ahmet Turhan'ın açtığı çoğu madde hoşumuza gitmiyor olabilir. İçeriği doğruysa ve propaganda içermiyorsa yapacak pek bir şey bulunmamakta. En kötü ihtimalle tartışma sayfalarında hassasiyetimizi belirtmemizin yeterli olacağı kanaatindeyim. Şahsi algılanmasın lakin burada da durumun hemen hemen aynı olduğunu düşünüyorum. Neticede Vikipedi'de Komünizmle ilgili sayfalar bulunamaz diye bir mevzuat yok. Çoğu söz konusu madde de kanaatimce ansiklopedik... Olmayanları zaten siliyoruz.
Propaganda demişken ben ilgili maddelerde bir propaganda unsuru göremedim. Propagandadan çok sayın Turhan'da maddeleri sahiplenme duygusu olduğunu düşünüyorum. Bazı SAS'larda bu tartışmalara şahit oldum. Bu durumun kullanıcımızı sivrilten nokta olduğunu tekrar belirtiyorum. Bu sahiplenme madde ve içeriğine yakınlık, sempati, harcanan emek dolayısıyla olabilir. Bunun doğruluğu tartışılır ayrı.
Kullanıcılarımız Vikipedi'nin komünist bir yaklaşıma kaydığı kanaatindeyseler buyursunlar anti-komünist maddeleri açsınlar, hep beraber geliştirelim. Sadece komünizm değil bu durumu herhangi bir siyasi yaklaşım için de söyleyebiliriz. Maksat yeter ki üzüm yemek olsun. Bunu söylememdeki amacım topluluğumuzu bölmek asla değil. Sorun "bunca X görüşünden madde oluşturuldu, Y görüşünden bir tane bile yok "kaygısı gizli veya aleni yaşayan kullanıcılarımız varsa onlar için belirtiyorum. Bölünmek bize ve Vikipedi'ye zarar verecektir. Bu hususta tüm kullanıcılarımızın dikkatlerini tekrar çekmek isterim.
Geri döndürülemez kaynak olan zamanımızı Vikipedi için daha faydalı konularda değerlendirebileceğimizi düşünüyorum.
Ayrıca bu tartışmaların her iki tarafında tecrübeli ve Vikipedi'de yoğun emekleri bulunan kullanıcılarımızın olması beni gerçekten üzmekte. Bu denli kıymetli kullanıcılarımızın bazı ifadelerini VP:N kapsamında değerlendirmek gerçekten çok zor.
Topluluğumuza saygıyla sunarım. chansey Mesaj 14:04, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru "Topluluğun sabrı" ifadesinin de açıklanması gerektiğini düşünüyorum. "Herkes ben gibi düşünüyor" ya da "bu ifadeyle algı oluştururum" durumu var mı acaba? Affınıza sığınarak; burada şimdiye kadar topluluktan boyle bir izlenim edinmediğim için sorma gereği duymaktayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:48, 28 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Şikayete konu kişinin hareketleri herkes tarafından görülmekte. Kendisiyle ortak dünya görüşüne sahip kişiler tarafından sevilebilir hatta ben dahil bazı vikipedistler yukarıda şikayet edelirken sanki burası sadece destek yeriymiş gibi kendisine destek mesajları atarak ve şikayet edilenlerle tartışacak derecede bile sevilebilir. Hizmetlilere baskı kurma çabaları da ayrıca tuhaf. Ama burası ideolojik birliktelik mekanı değil. Şikayete konu kişinin çoğu oluşturduğu ve eklemelerde bulunduğu maddelerde kendi dünya görüşünü empoze etme çabası içerisinde olduğu görülmekte. Genelde bir baskınlık kurma çabasıyla vikipedistlerde bıkkınlık verdirme hedefi var. Mesela tartışma sayfalarında kendisi gibi düşünmeyen kişi yorumlarının daha az görülmesi için her yorumumuzun arkasından alakalı alakasız uzun uzadıya açıklamalar yapmakta. Tartışma sayfalarında yorumların yerini bile değiştirdiği görülmüştür. Mesela beni şikayet ederken, 8 ay önce başkasına yazdığım cevabı ekleyebiliyor? Sonra bunu yüzüne vurunca silinmeye aday sayfalardaki yorumuma yaptığı tuhaf yorumuna verdiğim bir cevabı keserek, algı operasyonu çerçevesinde istediği şekilde görülecek şekilde sonradan şikayet sayfasına koyuyor. Topluluğa rahatsızlık verdiği ortada, burada tek soru buna ne kadar daha tahammül edilecek artık. --Muratero 16:57, 29 Kasım 2016 (UTC)
Cevap Cevap Muratero, bahsi geçen kullanıcılar ile "birlikte" çalıştığımız, bir yakınlık olduğu veya dünya görüşüne ortak olduğu iddiaları doğru değildir, ve bu da ayrı bir kişisel saldırıdır. Destek mesajları atmak bu kişileri de hedef göstermeyi gerektirmez, ve hatta Vikipedi kültürü gereği bu yaklaşım da terk edilmelidir. Zira söz konusu kullanıcıların ilgi alanları ve katkı alanları benden bağımsız ve çoğu ile ilgisizdir, geçmiş katkılardan görülebilir. Burada sorun şikayet yaklaşımı.
Pictogram voting question.png Soru Bunun birlikte, sizce bir kullanıcıya "Stalinci", "liberal", "Sezarcı", "Napolyon yanlısı" ifadelerini kullanmak ve şikayeti buradan şekillendirmek doğru mudur? Ha eğer "kullanıcı maddelere Stalinci, liberal, Abraham Lincolncü, Erdoğancı vb. ideolojide cümleler katıyor" gibi bir şikayet varsa, bunun somut kanıtını görmek istemekteyiz. Tepkiler buradan ileri geliyor çünkü. "Topluluk rahatsızlığı" deniyor ya, bu rahatsız "topluluğu" gerçekten görmek istiyoruz, şimdiye kadar pek çıkmadı da. Yukarıda tüm katkı özetlerimi bizzat ben sundum, eğer varsa iddiaları somut şekilde ortaya koymakta fayda var diye. Çünkü şikayet konusu "Kullanıcı Stalinci katkılar yapıyor" özetinde. Sizce bu durum doğru mu? --Ahmet Turhan (mesaj) 12:10, 1 Aralık 2016 (UTC)
Şikayet sayfasının başında "Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir." denmekte. Burası destek sayfası değil, yorumlar uzlaştırmaya yönelikte değil. Destek olabilirler ama bunu Hizmetlilere baskı kurma amacını güdemezler. Bende böyle bir izlenim oldu. Onu da bu şekilde ifade ediyorum. İşi bu noktaya siz getirdiniz, kendi tahrik edici yorumlarınızı görmezden gelip verilen cevaplardan rahatsız olmanız hareketlerinizin bir sonucu. Sizin rahatsız oluyorsunuz diye her şey kişisel saldırı olacak diye kural yok olsa gerek. Benim sizi şikayet sebebim yukarıda yazmakta. başkalarının şikayetini bana sormayın, onu Hizmetli arkadaşlarımız değerlendirir.Bu arada 8 ay önce başkasına yazdığım yorum yüzünden beni şikayette bulunmanız tuhaf, keşke o arkadaşa deseniz de o beni şikayet etseydi. Artık nasıl kişisel saldırı varsa. --Muratero 15:41, 1 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Burada yazılan yorumları anlık takip edenler için sorun olmayabilir ama tartışmayı toptan okumak isteyenler için herkesin kişisel yeti ve tercihleri düşünülerek yazıları yazmak daha iyi olabilir. Rapsar'ın bahsettiği, yanlış olduğu düşünülen her bir hareket için ayrı ayrı şikayetlerde sorun olmaz, ama böyle toplu şikayetlerde bence biraz daha farklı davranmak lazım (Denetçi istekleri bir istisna). Başka sayfalara yönlendirmek normalde tercih edilecek bir durum değil ama bu durumda olabilir. Örneğin, şikayetler çeşitli başlıklar altında toplanır, başka başka sayfalarda, burada en özet halleri verilir. --Deniz (mesaj) 17:56, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • En yukarıdaki şikayet, şu şekli ile benim düşünceme göre bayağı bir sorunlu (son cümlesi özellikle). Şikayet edileni tartışmadan önce şikayetin kendisini bir tartışalım, düzeltilene kadar. Ayrıca, herkesin ilgi alanı ve görüşü farklı, katkı yapabileceği maddeler de farklı. Maddelerin içeriği mi taraflı, madde başlıklarında kötücül bir ısrar mı var, kayda değer olmayan madde açma konusunda bir ısrar mı var? Zannedersem sonuncusu olduğu iddia ediliyor, farklı zamanlarda açılan ve bir madde serisi olarak düşünülebilecek ve henüz hakkında silinsin diye karar verilmemiş maddeler için. Bir yerlere gidip gelmiş biri olarak söyleyeyim, bu çok da önemli değil. Buranın ağası yok. Hepimiz gayet önemliyiz. Melek olmamız da şart değil, cüce olmamız da (ki cüce olabilmek isteyen biriyim), dev olmamız da. --Deniz (mesaj) 17:56, 29 Kasım 2016 (UTC)
 • Vikipedi:En çok Şu linklere göz atın ve eski kuklacı levent ile Nasıl bir propaganda yürüttüklerini öğrenin:
Vikisosyalizm adlı Vikipedi'nin çakması olan bu sitede eski Vikipedi suçluları bulunmaktadır ve hepsinin amacı aynıdır. Mesela Levent. Aramızda onu hala sevenler var olsa bile bunu belirteceğim:
Bu Levent değil ya da Ahmet Turhan değil mi diyorsunuz:
Erasmus'a teklif (Levent'ten)(Hem de 2014'te):
(İçeriklerden Merhaba'ya tıklayın.)
IP konusu hakkında pek bir bilgi sahibi değilim. Belki oradan da tespit edilebilir bu Vikipedi'yi kendi çıkarları doğrultusunda kullanan kişi.--HKN DRN MesajKatkılar 19:17, 17 Aralık 2016 (UTC)
Cevap Cevap Her yere aynı mesajı yazmamak adına, yukarıdaki ifadelere yanıt şurada, kendi mesaj sayfamdadır. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:10, 17 Aralık 2016 (UTC)
Şöyle desek daha iyi olacak sanırım: Kullanıcı mesaj:Ahmet Turhan--HKN DRN MesajKatkılar 20:34, 17 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kim, sanal alemde, hangi sitede, hangi müstearla, hangi değişiklikleri yapmakta. Tüm bunları takip edip, nihayetinde bunu tr.wikipredia'ya bağlamak. Gerçekten takdire şayan gayret. Velev ki öyle. Ahmet Turhan tr.vikipedi'de değişiklik yaptığı için, komünist mi olduk? "Ama o kukla hesap diyorsanız", ayrı bir başlıkta şikayet edin, gerekçeleri ortaya koyun. Mekanizma işlemekte zaten. --Potkal 20:41, 17 Aralık 2016 (UTC)
Adamın hangi sitede ne yaptığı önemli değil. Komünist olup olmaması da önemli değil. Önemli olan Levent ile birliktelik kurup Vikipedi'yi kendi amaçları doğrultusunda kullanması. Levent bir kuklacı değil mi? Evet öyle.--HKN DRN MesajKatkılar 08:53, 18 Aralık 2016 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

 • Yorum Yorum Bir üstteki başlık altında, kişisel saldırılara yaptırım talep eden ve kullanıcıları fişleyen kullanıcın şikayetlerinin revizyon geçirerek kendisi hakkında şikayetlere dönüştüğünü gördük. Mskyrider'in endişe ve eleştirilerine sonuna kadar katılmakla birlikte, bu kullanıcının ihlallerinin sadece ideolojik maddelerle sınırlı olduğunu söylemek zor. PKK ve bununla ilgili maddelerde her türlü özgün araştırma, kaynaksız bilgi ekleme, güvenilir olmayan kaynak ekleme kelimeler üzerinden değişiklik savaşları ve oyunlarını görebilirsiniz. En son Tartışma:Kürdistan Özgürlük Şahinleri maddesinde başlatılan kaos, yeni bir Tartışma:2015-16 Şırnak çatışmaları'na adaydır. Sürekli aynı örgütsel maddeler etrafında gerçekleşen taraflı değişikliklerine ne zamana kadar sessiz kalınmaya devam edilecek merak ediyorum. Bu kullanıcının politika ihlalleri İngilizce Vikipedi'de olsaydı uzun süre önce süresiz engel almış olacağını söyleyebilirim. Kullanıcı açtığı madde ve şablonları, katıldığı projeleri göstererek diğer ihlallerini gölgelemeye çalıştığı aşikar. Burada, inceleme günlüğünde onayladığı ve birçok politika ihlali içeren maddeleri söylemiyorum bile. Yukarıda kukla hesabı tarafından 2015 Ankara saldırısı'nın dava süreci başlığa altına eklenen içeriğin aynı kullanıcı tarafından onaylanması bunlardan sadece biri. Kullanıcının ansiklopediye zarar verdiğini görmek için, açtığı ve tamamına yakını kendisi tarafından yazılan 2015-16 Şırnak çatışmaları'nı baştan aşağıya bir kere okumak yeterli. Yukarıda Sabri76'nın ifade ettiği gibi Ahmet Turhan halen nasıl katkı yapabiliyor, mantığım bir türlü almıyor. Bu konuda artık hizmetlileri elini taşın altına koymaya ve Türkçe Vikipedi'yi uzun bir süredir kaosa sürekleyen kullanıcıya yaptırım uygulamaya davet ediyorum. --Maurice Flesier message 15:41, 20 Aralık 2016 (UTC)

evolutionoftheuniverse'ün genel değerlendirmesi, 2

Yukarıdaki konu ile bir şekilde ilişkisi olabileceğinden, orada yazdıklarıma ek olarak;

 1. Vandallık ve trollük konuları dışında —ki bu durumlar var olduğu zaman kendini belli ediyor ve gereken yapılıyor— Vikipedi ne sanılıyor ki bir kullanıcının tek derdi akşam bilgisayarı eline alıp "Vikipedi'de nasıl kaos yaratayım bugün, ben Filipinler'deki kelebeğin kanadının Amazon'da yarattığı kasırgası istiyorum, ben kaos istiyorum zuhahaha!!!" olsun? VP:İNOV ne oldu?
 2. VP:TBA, VP:BBB gerekçesi olamaz. TBA özünde güvenilir kaynaklarda, literatürde ne varsa onu yansıtmak iken sansür mekanizması olarak kullanılabiliyor, sonrasında örneğin Ermeni Kırımı gibi ucubeler ortaya çıkabiliyor. Bir insan taraf olmak için kaynak üretir, bu kaynak güvenilir kaynak ise bir ansiklopedinin görevi güvenilir kaynaklardan bilgileri derlemektir, Bakkal Mehmet Amca'nın düşüncelerini değil. TBA, hangi bakış açısına sahip olursa olsun güvenilir kaynaklarda yayımlanmış kayda değer bilgileri maddeye yansıtmaktır.
 3. Topluluğun sabrını zorlama, trol ile ilişkilendirilebilir. Anlaşmazlık yaşanan her kullanıcıyı şikâyet etme gerekçesi olamaz.

Bu tip şikâyetlerin hiçbir yere varamayacağını topluluk defalarca gördü.

--evolutionoftheuniverse mesaj 21:30, 24 Aralık 2016 (UTC)

Reklam Amaçlı Değişiklik Yapan Devriye

Merhabalar efendim. Ben buradaki herkes adına devriye Cagan12'den şikayetçiyim. Çünkü Cagan12 devriye olmasına rağmen aldığı görevle çelişen eklentiler yapmaktadır. Aşağıda vereceğim örneklerde görevini kötü kullandığını kanıtlayacağım.

 • Hacettepe Üniversitesi hakkında girilen bilgi eklentisi: Örnek
Tartışmalı ifade: Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.
Tartışmalı ifade: Seçkin ürünleriyle, titizlikle kontrol edilen üretim aşamalarıyla, mükemmel kalite ve lezzet garantisiyle dikkat çeken Horeca Select, gastronomiye en yüksek kalitede çözümler sunan gıda ve gıda dışı ürünleri profesyonel mutfaklarla buluşturuyor.
Tartışmalı ifade: Şirket, günümüze kadar geçecek süreçte yüzbinlerce danışman ile gün geçtikçe devleşecek ve dünyada en çok bilinen gayrimenkul firması olma yolunda ilk büyük adımı atmış olacaktı.

Yukarıdaki örnekler sadece benim bir kaç önce bu devriyeyi şikayet ederken ek olarak sunduğum kanıtlardı. 1500 küsür değişikliğinde bu tür onlarca reklam içeren değişiklik olduğuna inanıyorum. Yetkililerden isteğim bu kişiyi titizlikle incelemeleri ve görevini kötüye kullandığı için görevinden alınmasıdır. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 18:41, 12 Aralık 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Söz konusu maddelerdeki reklam içerikleri kaldırıldı.--Ahmet Turhan (mesaj) 19:03, 12 Aralık 2016 (UTC)
Çok teşekkür ederim sn. Ahmet Turhan, geriye sadece kullanıcıyı incelemek, görevini sorgulamak kaldı. Devriye olarak bu örnek davranışınızı kutluyorum. --Ryan O'Reily (mesaj) 19:07, 12 Aralık 2016 (UTC)
 • Reklamdan ziyade direkt telif hakkı saklı içerik ekliyor galiba. O içerik de ilgili kurumların sitesinden eklendiği için otomatikman taraflı ve reklam içeriyor. Devriyeliği, hatta beyaz liste üyeliği gözden geçirilmeli.--RapsarEfendim? 20:31, 12 Aralık 2016 (UTC)

Kişisel Nedenlerle Katkılarıma Zarar Vermektedir

Kullanıcı:Pragdon tarafıma saldırı amaçlı düzenlemelere gitmektedir. Ben katkı yaptım diye maddeleri silmeye çalışmaktadır. Bu tutumu bağlantıda görüldüğü gibi siyasi maddelerdeki sert tavrından ileri gelmektedir. Topluluk daha önce kullanıcının benzer eylemlerine şahit oldu. Bir kere ben katkı yaptığım için bir maddenin silinmeye çalışılması VP:MM politikasının ihlalidir. Tarafsızlık politikasından haberi olduğunu da sanmıyorum. VP:TBA Tabi ki VP:İÜYYKÜD İçerik üzerine değil kullanıcılar üzerine çalışmaktadır. Benzer silinme adaylıklarında Vikipedi:Silme politikasının da ihlal edildiğini belirtmeliyim. Devriye adaylığında olumlu görüş belirtmiştim. Zaman geçtikçe yetkisini kötüye kullanmaya başladı. Kullanıcının zarar verici eylemlerine dikkat etmeliyiz.--Kafkasmurat- 14:11, 2 Ocak 2017 (UTC)

İçerik üzerine olmayan, kişisel itham ve saldırıları ayrı bir şikayet konusu yapmaya gerek var mı? Madde kaynaksız basit bir tv programı. Kaynak var mı hayır. KD mi? Kaynaklandırılsın değerlendirilir.--Pragdonmesaj 15:12, 2 Ocak 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sakhalinio'nun girdileri rastgele silmesi

 • Sakhalinio sistematik olarak makaleleri tek taraflı olarak silmektedir. Bununla ilgili çok sayıda yorum ve geri bildirimi Kullanıcı_mesaj:Sakhalinio sayfasında görebilirsiniz. Örnek olarak Zeynel Lüle sayfasına bakabilirsiniz. Bu sayfayı ben yarattım. Zeynel Lüle'yi kişisel olarak tanırım. Türk basınında 30 yılını harcamış, daimi basın kartı üyesi deneyimli bir gazeteci ve yazardır, ki yazarı olduğu kitabın Vikipedi'de oluşturulmuş bir makalesi mevcuttur. Sakhalinio bu makaleyi 8 Aralık'ta herhangi bir tartışma açmadan, kendiliğinden silmiştir (gerekçe: Madde 6: Kayda değer olmayan kişi.). Bunun üzerine mesaj sayfasına bu konuda özel olarak bir yorum bıraktım, ve çeşitli argümanları sıraladım. Bir süre bu argümanlara herhangi bir cevap vermesini bekledim, bu gerçekleşmedi. Bunun üzerine yaklaşık bir ay sonra aynı girdiyi tekrar yaratıp Sakhalinio'nun sayfasına bununla ilgili bir not bıraktım ve bir çekincesi varsa cevap vermesini istedim. Notuma herhangi bir cevap almadığım gibi, bu girdi yine kendisi tarafından silindi. Bu noktada bunu 'rastgele sildi' olarak tanımlıyorum. Bir girdinin Vikipedi kriterilerine uygun olup olmadığı tek kişinin keyfi kararında olmamalı. Zeynel Lüle girdisi Vikpedi için gerekli olmayabilir, bu gerekliyse tartışılır ve bir sonuca bağlanır. Ama emek verip referanslarla desteklenmiş bir makalenin hiç bir tartışma olmadan sadece bir vikipedistin kişisel görüşü dahilinde silinmesi en hafif tabiriyle nezaketsizlik, tekrar devam etmesi ise saygısızlık. -- Kullanıcı_mesaj:Ahmet Arslan 2004 12 Ocak 2017
hizmetliler tartışma açmadan silebilirler maddeleri, cevap verip açıklama yapmak da kişilere kalmış bir durum. kayda değerliğine karar verebilmemiz için metni görmekte yarar var. Sakhalinio maddeyi geri getirerek bunun görülmesini sağlayabilir ya da sas'a götürerek topluluğun kararına bırakabilir. --kibele 16:16, 13 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Ahmet Arslan 2004, burada kişiler için kayda değerlik kriterleri mevcut. Sayfanın içeriğini bilmesek dahi sayın hizmetlinin silme gerekçesi bu kriterlere dayanmakta. Kriterleri inceleyerek hangi kritere uygun olduğunu belirtirseniz, sayın hizmetli ve kullanıcılar için yönlendirici olacaktır. Saygılarımla chansey Mesaj 16:23, 13 Ocak 2017 (UTC)
Sayfa kayda değerlik etiketi konarak geri getirilmiştir. Saygılarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:08, 13 Ocak 2017 (UTC)
Geri dönüm, referanslar ve aksiyon için teşekkürler. Kişi ve müzik kriterleri dahilinde Zeynel Lüle sayfanın 'kayda değer kişilik' kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --Ahmet Arslan Mesaj 19 Ocak 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sakhalinio

 • Yarattigim "Dogus Cabakcor" sayfasini silmistir kendisi ve yollanan mesajda biyografi olarak girdi yapmayin yazmistir. Ancak bilmenizi isterim ki ben bir kadinim ve kendisini uzun yillardir takip eden bir hayraniyim. Bugune kadar en iyi DJ odulunu iki kez almis, dunya capinda up & coming djler listesine girmis, bir cok gazetede roportajlar vermis ve londra olimpiyat oyunlarinda sahneye cikarak kendi bransinda kayda degerliligini sagladigini dusunuyorum. En azindan SAS'a tasinarak karar verilebilinir. Tesekkurler -- Kullanıcı_mesaj:Turkishwiki 15 Ocak 2017
Sayın Turkishwiki, sayfa daha yeni silinmiş SAS sonucu. SakhalinioBuyrun beniiiim? 15:20, 15 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Sakhalinio, SAS'a eklenirken bahsedilen konu referanslar olmamasiydi, bu problem giderildi ancak sonrasinda yetkililer tarafindan iyilestirme yapilmadi. Ayrica tarafima yolladiginiz mesajda biyografinizi eklemeyin seklinde yazmissiniz, bu bilgiyi ne sekilde ogrendiniz acaba? Turkishwiki02:53, 17 Ocak 2017 (UTC)
Lütfen hizmetlilerin yetkilerine buradan göz atınız. Bununla birlikte Vikipedi:Vikipedi ne değildir? ile Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar ve Özgeçmiş şablonunun neleri kapsadığına göz atınız. İyi vikilemeler.--İnceleme Elemanı (mesaj) 20:10, 19 Ocak 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sakhalinio'nun ve Kullanıcı:OmerFarukDemir'in rastgele silmesi

 • Sakhalinio düzenli olarak makaleleri tek taraflı şekilde silmektedir. Bu konu ile ilgili çok sayıda şikayet eleştiri feedback Kullanıcı_mesaj:Sakhalinio sayfasında var. Örnek olarak Uğur Kobaş sayfasını ve [8] sayfasını kontrol edebilirsiniz. AYRICA GEÇEN YIL KAMUYA MAĞAL OLMUŞ PARAMPARÇA DİZİSİNİN OYUNCU İLE İLGİLİ SAYFA OLUŞTURDUM Bahtiyar Demir hakkında Bu sayfaları ben oluşturdum. Uğur Kobaş Türkiye'yi bırakın Dünya'ca takdir görmüş alanında tek bizi temsil eden tek kişi Dünya Karate Federasyonu Hakem Kuruluna giren ilk Türk'dür. Basında toplumda bilinirliliği aşikardır heykeli dikilecek başarılara sahip bir milli değerimiz hakemimiz antrenörümüz şampiyon olmuş sporcumuzdur. Kişisel olarak da tanırım. Kendisi ileride ülkemiz için daha farklı pozisyonlarda faydalı olmayı düşünmektedir bu sebep ile vikipedi sayfasını yıllardır oluşturmaya çalışmakta ve beklemektedir halada oluşturmaya çalışıyoruz devamlı red yiyoruz milli değerlerimiz Dünya hakem federasyonuna giren ilk Türk hakemimiz ansiklopedik kayda değer madde olmayacak ne olacak Allah aşkınıza derdi nedir Sakhalinio'nun biz yeni kullanıcılar ile eski bir kullanıcı olarak yeni kullanıcılara böyle gayri resmi hakedilmedik kayda değer olduğu halde kayda değer değil şeklindeki engellemeleri ile kendi yerinimi sağlama almak için mi yapıyor bizler gelince daha çok yazınca daha çok madde ekleyip vikipedimizi geliştirip tüm dünya insanlığına katkılarda bulundukça vikipedide Sakhalinio zarar mı edecek bir kişi için bir dünya insanlığı neden kaybediyor yenilikçi olun eskiler yenileri sevmiyor lütfen bizlerin önünü açın yazalım yahu ben bir stk'nın yönetim kurulu üyesi akademisyen aynı zamanda yeni köşe yazarı oldum daha yeni olmama rağmen sakarya'da her gün her basın kuruluşunda haberlerim görsellerim yazılarım çıkıyor gazetede köşe yazılarım bir kaç saat içerisinde binin üzerinde okunabiliyor, yazıyorum yeni de olsa vikipedi sayfası açıyorum Sakhalinio engelliyor bizler bu ülkenin değerleri eğitimli insanlarız akademik makalelerde yazar vikipedi sayfalarıda yazar oluşturur köşe yazılarıda yazarız biz yazdıkça Tüm dünya insanlık barışı kazanır gelecek nesillerimiz kazanır Tüm dünya ülkelerinden arkadaşlarım var yüzyüze görüştüğüm acaba yurtdışında sizce vikipedi sayfaları bu kadar engel yiyor mu bu şekilde eski kullanıcılar yüzünden Sakhalinio Türk Karatesine yıllarını vermiş, Avrupa şampiyonu olmuş gururumuz dünyada tek Türk hakemimiz şu an günümüzde hala federasyon görevlisi olan her gün gazetelerde benim gibi görselleri haberleri çıkan aktif turnuvalarda baş hakem yöneticilik yapan Uğur Kobaş hocamızı ansiklopedik görmüyor Uğur Kobaş olmayacak kim ansiklopedik olacak, Sakhalinio herhangi bir tartışma açmadan, mesaj yazmadan uyarmadan direkt kendiliğinden siliyor her oluşturduğumuz sayfaları lütfen ilgilenin rica ediyorum hümanizm tüm dünya geleceği adına bu bir ansiklopedimiz var o da vikipedimiz objektif davransınlar Bizlerin köşe yazarları dünya karate federasyonu hakem kurulu üyeleri olarak farkları var emin olun sizlerin vikipedi denetmenlerininde VİKİPEDİ AİLEMİZDE FARKI VAR HERKESTEN FARKLISINIZ SAYGINSINIZ HEPİMİZ BU AİLENİN FERTLERİYİZ HİÇ BİRİMİZİN BİRBİRİMİZ İLE DERDİ YOK LÜTFEN SİZE KARŞI OLAN İNANCIMIZI GÜVENİMİZİ RENCİDE ETMEYİN HER YAZDIĞIMIZ KELİMEYE REFERANS VEREBİLİYORUZ YALAN SÖYLEMİYORUZ OYUN OYNAMIYORUZ BİZLER ÖNEMLİ OLMASAK NEDEN SİZ ÖNEMLİ DEĞERLİ KİŞİLER İLE BU DİYALOKLARI KAMU YARARI ADINA KURALIM? KENDİMİZİ GEÇTİK BİNLERCE BU ŞEKİLDE ANSİKLOPEDİK İNSAN VAR ENGELLENEN 1944 DOĞUMLU ALMANYADA YAŞAYAN RESSAM İLE DİĞER KÖŞE YAZARLARI İLE DİĞER SPORCULAR İLE BİZİM NE FARKIMIZ VAR AYRIMCILIK OLMASIN YA HEPSİNİ SİLİN AYNI TÜR KAYDA DEĞER KİŞİLERİ YADA SİTENİZİ KAPATIN ARAMA MOTORLARINDAN LİNK KALDIRMA YAPIN BİZ MİLLİ ANSİKLOPEDİK SÖZLÜĞÜMÜZÜ OLUŞTURALIM LÜTFEN ÇÖZÜM ÜRETİN HEPİMİZ VİKİPEDİ AİLESİNİN FERTLERİYİZ KİMİLERİMİZ ÜYE OLMASADA GÖNÜL VERMİŞ KİMİLERİMİZ ÜYE KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞAN SİZLER İSE YÖNETİCİ POZİSYONUNDASINIZ PROFESYONEL DÜŞÜNÜN VE LÜTFEN OBJEKTİF HAKKANİYETLİ DAVRANINKullanıcı_mesaj:Mehmet.guler

Bu ansiklopedi milli bir yapıya sahip değildir. Bu sayfadan temel açıklamaları inceleyebilirsiniz. --Sidney Eric Wolf (mesaj) 08:37, 17 Ocak 2017 (UTC)

 • Oluşturduğunuz maddeler hizmetli tarafından kayda değerlik kriterlerini karşılamadığı için silinmiş. Lütfen şikayet etmeden önce Kayda değerlik yönergesini inceleyiniz; maddelerin hangi kriterleri karşıladığını belirtiniz. "Kişisel olarak tanımak", "ülkemiz için faydalı olmayı düşündüğünü bilmek ve bu sebeple ansiklopedi maddesinin oluşturulması gerektiğini düşünmek", "köşe yazılarının birkaç saat içinde binin üzerinde okunması" gibi özellikler Vikipedinin kayda değerlik kriterlerinin karşılandığını göstermiyor. Lütfen unutmayın, kayda değerlik "şöhret" ya da "önemlilik" ile de eş anlamlı değildir. Kişiler için kayda değerlik kriterlerini buradan inceleyebilirsiniz.--Başak (mesaj) 10:03, 17 Ocak 2017 (UTC)