Vikipedi:Şikâyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum

İşte böyle oldu

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 29 Ocak 2015
 • Ama o benim çocuğum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 29 Ocak 2015
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 30 Ocak 2015
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 31 Ocak 2015

Kullanıcı:Varto3'ü şikayet ediyorum.

Bu kullanıcı doğu anadoluda alevi vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı köy ve aşiretleri ırkçı bir prensip ile zaza-kürt kimliği ile tanıtan maddeler girmektedir. Kendi köyümü ve türkmen kökenli aşiretimi de bu maddelerden biri olarak görünce şiddetle sinirlendim. Bu şahıs kim oluyor da uyduruk kaynaklardan topladığı bilgilerle bu köy ve türkmen aşiretlerinin maddelerini kirletebiliyor. Gereğinin yapılmasını arz ederim..Bu imzasız yazı Azelhanbalcazar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şikâyette bulunan kullanıcı yasal tehditten süresiz engellenmiş, şikâyetin üzerinden de 14 ay geçmiş (yanlış yere eklendiği için işlem görmemiş). Ayrıca şikâyete konu olan kullanıcının son değişikliği de 9 ay önce. Bu noktada bir işleme gerek olmadığı kanısındayım.
Vito Genovese 10:57, 11 Nisan 2017 (UTC)

Rapsar hk. Kaynak beğendirememe.

Öncelikle yaklaşık 3 yıldır üzerinde doğru bilgileri girmeye çalıştığımız sayfayı artık mantık dışında redlerle eski ve sahte yanlış bilgilerle kalması için mahkum etmeye çalıştığını düşünmekteyim. Vikipedi'nin özgür ansiklopedi sloganının sadece sloganda kalmaması en büyük dileğim.

İşte her cümlesi kaynaklı ve doğruluğu tartışılmaz değişikliğe "(yoruma dayalı, ansiklopedik olmayan ve kaynaksız içerik eklemesi)" bahane edilerek silinmesi de artık moralleri bozan ve Vikipedi'nin dışarıya karşı - abi vikipedi'den iş mi yapılır. yorumlarına karşı duramamamızı sağlayan yegane sebep bence.

Siz inceleyin karar verin https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Deniz_%C3%9Clke_Ar%C4%B1bo%C4%9Fan&oldid=prev&diff=16847755

Umarım sesimiz duyulur artık.

(Cagdasyildiz (mesaj) 20:29, 26 Mart 2016 (UTC))

Yorum Yorum Kullanıcı:Rapsar tarafından yapılan geri alma işlemi doğru gibi görünüyor. Ben fark etseydim "yoruma dayalı" yazarak geri alırdım. Onun dışında daha önceden Kullanıcı:Cagdasyildiz tarafından eklenen içerikler Vikipedi'nin "özgür ansiklopedi" sloganının sadece slogan olmadığı için telif hakkı ihlali oluşturduğundan dolayı silinmiş. Rapsar'ın bir hatası bulunmuyor. --taysin (mesaj) 21:12, 26 Mart 2016 (UTC)

Yorum Yorum Kullanıcı:Rapsar Sevgili taysin neden bir konuda anlaşamadığımızı bir türlü çözemiyorum, hepsi kaynaklı ve direk resmi bilgiye linkli bilgi nasıl yoruma dayalı oluyor? Hukuken nasıl bir telif hakkı var bu konuda? Resmi siteden kaynak gösterilerek alınan bilginin doğru ve güvenilir olduğu konusunda şüphemiz eğer yoksa, ilgili sayfadaki gösterebileceğim 10'dan fazla yanlış ve yanıltıcı güncel olmayan bilgiyi sadece ismi geçen kişi ve kurumların resmi web sitesinden check etmek bile mümkün. Umarım anlaşabiliriz.

Öncelikle 8 katkınızı görüyorum. 6 tanesi Arıboğan ailesi ile ilgili. Bu katkılarda yazdığınız değişiklik özetleri ise söz konusu ailenin tanıtım çalışmasını yaptığınızı gösteriyor. Yukarıda sitem etmişsiniz. Ancak daha önceden geri alınan değişikliklerinize baktığımda telif hakkı ihlali yaptığınızı görüyorum. İnternetten herhangi bir kaynaktan telif hakkı belirsiz ya da telif hakkı koruma altında olan bir içerik Vikipedi'ye eklenemez, bu emek harcamak değildir, kolaya kaçmaktır. Bizler nasıl özgün, telif hakkı saklı olmayan içerikler üretiyorsak, sizde aynısını yapmalısınız. Yazdığınız cevaptan dolayı atıf ile intihalin farkını bilmediğinizi düşünüyorum. Vikipedi'nin bir çok madde de desteğe ihtiyacı var, bu sadece Arıboğan Ailesi değildir, fark edebilmenizi umarım. --taysin (mesaj) 08:49, 27 Mart 2016 (UTC)
Sn. Cagdasyildiz, kaynak olarak göstermiş olduğunuz web sitenin en altta var olan Gizlilik Politikası'nı okudunuz mu? İncelemenizi öneririm. Nitekim Gizlilik Politikasına tıklanıldığında, büyük harflerle Yasal Uyarı dedikten sonra, şöyle devam etmektedir:
Site sahibinin yazılı izin olmadan web sitesinde görüntülenen, hiçbir içerik, fotoğraf, video ve döküman herhangi bir yolla, kopyalanamaz, yüklenemez, dağıtılamaz veya değiştirilemez.
İşte telif hakkı ihlali dediğimiz tamda budur. Bu yönüyle sizinde Sn. Taysin'e hak vereceğinize eminim.--Merhabaviki (mesaj) 09:07, 27 Mart 2016 (UTC)

Cagdasyildiz lütfen maddedeki yanlış ve yanıltıcı olduğunu söylediğiniz bilgileri Tartışma:Deniz Ülke Arıboğan'da paylaşın ve eklenmesini önerdiğiniz bilgileri de kendi cümlelerinizle ekleyin. tamamını alıntılamanız ne yazık ki vikipedi'nin telif hakları konusundaki hassasiyeti nedeniyle mümkün değil. --kibele 11:26, 27 Mart 2016 (UTC)

Gerekli açıklamalar yapılmış. Gereksiz usulümüz uyarınca bence işleme gerek yoktur, diye not düşmüş olayım.
Vito Genovese 10:54, 11 Nisan 2017 (UTC)

Kişisel saldırılar ve topluluğu rahatsız eden kullanıcı şikâyetleri

İşbu değişikliğimden önce bu sayfada yer alan "Kişisel saldırılara karşı değerlendirme ve yaptırım uygulama talebi" (kalıcı bağlantı) ve "Topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı" (kalıcı bağlantı) başlıklı şikâyetleri, birbirlerinden ayrılamaz ölçüde iç içe geçmiş olmaları nedeniyle birleştiriyorum.

Bu iki şikâyet VP:İNOV, VP:KSY, VP:N gibi birçok politikamızı sayısız kez ihlal eden yorumlar barındırdığı, bu yorumların tek tek temizlenmesi mümkün görünmediği ve bu metinler bir topluluk olarak üretkenlik ve verimimizi sekteye uğrattığı için bu metinleri şikâyet sayfasından kaldırıyorum. Şu andaki başlığın altına bir karar mutlaka yazılacak, ancak o karar yazılana dek kullanıcıların birbirleri hakkındaki ithamlar ve karşılıklı yorumlaşmalarının durması gerektiği için bu kararı alıyorum ve sayfanın arşivlemesi yapıldığı zaman şu andaki değişikliğimle silmekte olduğum tüm metinlere de gerekli bağlantıları vereceğim. Şikâyetlerle ilgili yeni bir bilgi ve bulgunuz olursa yeni bir başlık açabilir ya da hizmetlilere mesaj atabilirsiniz. Mutlaka değerlendirilecektir.

Geçmişte topluluk olmanın gerekleri birçok kez ihlal edilmiş. Katkı yerine savaşa tutuşmanın örneklerine rastlanır olmuş. Hizmetlinin görevi, ansiklopediye ve kullanıcılarına zarar verilmesini önlemektir. Bu şikâyetlerin yarattığı kaos da ansiklopediye, kullanıcılarının motivasyonuna ve zaten önemli sorunlar barındıran topluluk dinamiklerimize zarar veriyor. Bu yüzden müdahale ediyorum ve bu müdahalemi bir milat olarak görmenizi rica ediyorum. Geçmişteki ihlallerin değerlendirmesi kararda yer alır. Ancak bundan sonraki ihlalleri hoşgörmek, bu kaosa imkan vermek olur, ki beni tanıyanlar bunu yapmayacağımı bilir. Bu milat itibarıyla, lütfen diğer kullanıcılar hakkında yorum yapmaktan kati surette kaçınalım, karşımızdaki insana karşı kibar olalım, laf sokmayı bırakalım, alaycı bir üsluptan uzak duralım. Karşımızdakinin olumsuz gördüğümüz özellikleri yerine olumlu potansiyeline bakalım, bunu ortaya çıkarmanın gayreti içinde olalım.

Bu milat itibarıyla kişisel saldırıda, nezaketsizlikte ısrarcı olanı, bunu alışkanlık edinenleri üzülerek engellemek zorunda kalacağım, kalacağız. Son günlerde engellemeye son çare olarak başvurduğuma dair birçok örneğe rastladığınızı umuyorum. Lütfen hizmetlileri bu nahoş çareye başvurmak zorunda bırakmayın.

Vito Genovese 16:29, 14 Şubat 2017 (UTC)

Vito Genovese'nin girişiminden sonra yaklaşık 1 ay daha geçti, fakat derleme toplama, iki şikayetin birleştirilmesi ve şurada şikayete konu olan katılımcıların bu durumdan görece memnun olması sonucundan başka herhangi bir sonuç ortaya çıkmadı. Dün de burada ve burada gördüğüm üzere hala düşük yoğunluklu "kişisel saldırı" ithamları devam etmekte. Hizmetliler Hizmetli duyuru panosunda bu konu belirtilmesine rağmen, isteyerek bu konuya dahil olmak istemiyorlar. Bu çok vahim. Görev ve sorumlulukları hatırlatmak yerinde olacaktır çünkü epeydir uzun süren bu durum belli aralıklarla can sıkmaya devam ediyor. Üstelik şikayet basit argümanlarla yetinmiyor, çok daha büyük durumlara tekabül ediyor. Eldarion'un bir denetçi sıfatıyla resmen kullanıcıları hedef aldığı şikayet metninde geçiyor ve halen nasıl denetçi pozisyonunda aklım almıyor. Vikipedistlerin gerçek yaşamdaki hayatlarını tehlikeye atacak yorumlar bir Vikipedi denetçisinin ağzından çıkıyor, açık açık kullanıcıları hedef gösteriyor. Hatırlatalım kendisi aynı zamanda denetçi, yani hedef aldığı kullanıcıların IP adreslerine sahip. Kullanıcıların katkı sunduğu herhangi bir ülkede hukuki sorunlarla karşılaşılabilecek bu durum son derece ciddi ve bunlar öyle geçilecek ve basite indirgenecek bir duruma kesinlikle tekabül etmiyor. Dolayısıyla ilgisizlikten kaynaklı sorumlu hizmetlilerin dolaylı olarak olaya "basit bir anlaşmazlık süsü vermek" istemesi son derece vahim. Zaten halihazırda şikayete nazır olan bir kullanıcı yakın zamanda tarafıma hukuki tehdit dolayısıyla 1 ay uzaklaştırma almıştı. İlla, şikayet konusuna dahil olduğu üzere, hizmetliler eliyle olası bir hukuki yaptırıma zemin mi hazırlayalım, bunu mu bekliyoruz? Şikayete konu olan hizmetlileri dışarıda bırakarak HakanIST, Uğurkent, Sakhalinio, Superyetkin, Elmacenderesi, Ahzaryamed, Sabri76, Yabancı, Vikiçizer ve Vito Genovese'e tekrar bildirim atalım. Sorumlulukları gereği bu konunun üzerine düşmelerinin zorunlu olduğunu da vurgulayalım. Vikiçizer'in daha önce belirttiği sorumluluk sahibi hizmetliler arası bir konsensüs oluşması artık olmalı. "-malı" diyerek insiyatife bırakmak da istemiyorum, lütfen artık görev ve sorumlulukları yerine getirin. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:06, 11 Mart 2017 (UTC)

Reklam Amaçlı Değişiklik Yapan Devriye

Merhabalar efendim. Ben buradaki herkes adına devriye Cagan12'den şikayetçiyim. Çünkü Cagan12 devriye olmasına rağmen aldığı görevle çelişen eklentiler yapmaktadır. Aşağıda vereceğim örneklerde görevini kötü kullandığını kanıtlayacağım.

 • Hacettepe Üniversitesi hakkında girilen bilgi eklentisi: Örnek
Tartışmalı ifade: Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.
Tartışmalı ifade: Seçkin ürünleriyle, titizlikle kontrol edilen üretim aşamalarıyla, mükemmel kalite ve lezzet garantisiyle dikkat çeken Horeca Select, gastronomiye en yüksek kalitede çözümler sunan gıda ve gıda dışı ürünleri profesyonel mutfaklarla buluşturuyor.
Tartışmalı ifade: Şirket, günümüze kadar geçecek süreçte yüzbinlerce danışman ile gün geçtikçe devleşecek ve dünyada en çok bilinen gayrimenkul firması olma yolunda ilk büyük adımı atmış olacaktı.

Yukarıdaki örnekler sadece benim bir kaç önce bu devriyeyi şikayet ederken ek olarak sunduğum kanıtlardı. 1500 küsür değişikliğinde bu tür onlarca reklam içeren değişiklik olduğuna inanıyorum. Yetkililerden isteğim bu kişiyi titizlikle incelemeleri ve görevini kötüye kullandığı için görevinden alınmasıdır. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 18:41, 12 Aralık 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Söz konusu maddelerdeki reklam içerikleri kaldırıldı.--Ahmet Turhan (mesaj) 19:03, 12 Aralık 2016 (UTC)
Çok teşekkür ederim sn. Ahmet Turhan, geriye sadece kullanıcıyı incelemek, görevini sorgulamak kaldı. Devriye olarak bu örnek davranışınızı kutluyorum. --Ryan O'Reily (mesaj) 19:07, 12 Aralık 2016 (UTC)
 • Reklamdan ziyade direkt telif hakkı saklı içerik ekliyor galiba. O içerik de ilgili kurumların sitesinden eklendiği için otomatikman taraflı ve reklam içeriyor. Devriyeliği, hatta beyaz liste üyeliği gözden geçirilmeli.--RapsarEfendim? 20:31, 12 Aralık 2016 (UTC)

Kişisel Nedenlerle Katkılarıma Zarar Vermektedir

Kullanıcı:Pragdon tarafıma saldırı amaçlı düzenlemelere gitmektedir. Ben katkı yaptım diye maddeleri silmeye çalışmaktadır. Bu tutumu bağlantıda görüldüğü gibi siyasi maddelerdeki sert tavrından ileri gelmektedir. Topluluk daha önce kullanıcının benzer eylemlerine şahit oldu. Bir kere ben katkı yaptığım için bir maddenin silinmeye çalışılması VP:MM politikasının ihlalidir. Tarafsızlık politikasından haberi olduğunu da sanmıyorum. VP:TBA Tabi ki VP:İÜYYKÜD İçerik üzerine değil kullanıcılar üzerine çalışmaktadır. Benzer silinme adaylıklarında Vikipedi:Silme politikasının da ihlal edildiğini belirtmeliyim. Devriye adaylığında olumlu görüş belirtmiştim. Zaman geçtikçe yetkisini kötüye kullanmaya başladı. Kullanıcının zarar verici eylemlerine dikkat etmeliyiz.--Kafkasmurat- 14:11, 2 Ocak 2017 (UTC)

İçerik üzerine olmayan, kişisel itham ve saldırıları ayrı bir şikayet konusu yapmaya gerek var mı? Madde kaynaksız basit bir tv programı. Kaynak var mı hayır. KD mi? Kaynaklandırılsın değerlendirilir.--Pragdonmesaj 15:12, 2 Ocak 2017 (UTC)

Bir kullanıcı kötü niyetle maddeleri silmeye çalışsa bile, topluluk bir usulsüzlük durumunda buna engel olur. Sözü geçen sayfa SAS'a çıkmış ve topluluk da maddenin silinmesi kararı almış. Dolayısıyla işlem gerektiren bir ihlal olduğunu düşünmüyorum. Bunun dışında lütfen kullanıcı üzerine değil, içerik üzerine yorum yapalım.--Vito Genovese 13:11, 31 Ocak 2017 (UTC)

Revert speedy nomination of BS Player

Please, revert the last revision of the article BS Player. It's the cross-wiki campain for speedy deletion. --Janezdrilc (mesaj) 18:56, 28 Şubat 2017 (UTC)

Done, thank you.
Vito Genovese 19:06, 28 Şubat 2017 (UTC)

Kişisel Saldırı, Kopyala-Yapıştır ve Kuklacılık: Kullanıcı:Waxt

Kullancıyı kuklacılıktan dolayı şurada Vikipedi:Kukla şüphelileri/Waxt bildirmiş durumdayım. Ancak kullanıcı Kullanıcı:Waxt şahsıma hakaretler etmekte ve kişisel saldırıda bulunmaktadır. En son saldırısı ve hakaretleri şurada görüldüğü gibidir. Bir diğer konu da bu kullanıcı sürekli kopyala-yapıştır yöntemiyle madde oluşturmaktadır. Örneğin eklediği kaynakların çoğunu görmediği halde, kopyala-yapıştır tekniğiyle internetteki "taraflı" birçok yazıyı maddelere yapıştırıyor ve orada geçen kaynakları sanki kendisi incelemiş gibi bu maddelere ekliyor. Örneğin Şuradaki değişiklikte eklenen cümleler şu sitedeki yazıdan kopyala-yapıştır şeklinde birebir aktarılmıştır, ama kullanıcı o siteyi değil, o sitenin kendince referans gösterdiği "Mackenzie D, s. 68-86" şeklindeki kaynağı göstererek "hile" yapmaktadır. Çünkü site ve yazarı tarafsız değiller, ama kullanıcı "hile" yaparak bizi yanıltmaktadır. Denetçiler de kişinin Mackenzie'yi araştırmış ve buraya ondan yararlanarak bir bilgi eklediğini sanmaktadır. Umarım bu küçük örnekle anlatabildim meseleyi. Bütün katkıları %99 bu şekildedir.
Kukla davası sonuçlanıncaya kadar kişinin kısa süreli olarak engellenmesi, en azından kişsel saldırılarını ve kopyala-yapıştırlarını durdurabilir diye düşünüyorum. Neribij (mesaj) 07:38, 27 Mart 2017 (UTC)

Kuklacılıktan süresiz olarak engellenmiş.
Vito Genovese 10:57, 11 Nisan 2017 (UTC)

Kullanıcı:Mirada'ya tolerans tanınmamalı

Bu kullanıcının ansiklopedilerden noktasına kadar alıp burada açtığı maddeler "emek hırsızlığı" kapsamına girmektedir ve suçtur. Yasal olarak bunun sorunlarıyla da uğraşabiliriz. Köy çeşmesine yazdım, Nisan 2016 civarlarında ilk uyarılarımı yaptım, birkaç sayfasını Sakhalinio'ya sildirdim. Uyarılar aldı. Bunları iyi niyet ekseninde değerlendiriyodum fakat bu uyarılardan sonra aldırış etmedi. Yakın tarihli Georg Friedrich Grotefend maddesini uyarılara rağmen sayfa geçmişinden (Sabri76) görüleceği üzere telifli olarak açmış. Ayrıca Sabrican'ın şöyle bir çalışması mevcut. Vito Genovese Adana Görüşmesi maddesi için kendisiyle iletişime geçti ama cevap yok. Kullanıcı açık açık emek hırsızlığı yapmakta, iyi niyet göstermemekte, insanları ve uyarıları alaya almaktadır. VP:TROL ve telif kapsamında topluluktan ivedili olarak uzaklaştırılması, sadece "güvenilir kullanıcılara verilmesi" gereken devriyelik görevinin de alınmasında yarar görüyorum..--Kingbjelica (mesaj) 13:42, 29 Mart 2017 (UTC)

Buraya da not düşelim: Özel:KalıcıBağ/18384648#Mirada'da açıklanan hususlar uyarınca 1 yıl süreyle engellendi.
Vito Genovese 15:25, 4 Nisan 2017 (UTC)

Türkçe kelimeleri Arapçaya çeviren devriye

Devriye Kullanıcı:Sae1962, küçük değişiklikler özetiyle maddelerdeki Türkçe kelimeleri Arapça benzerleriyle değiştiriyor, ve devriye olduğu için gözden kaçıyor. Bu bence gizli vandalizmdir. Kullanıcı engellenmeli ya da Vikipedi:Otomatik onaylanmış kullanıcılar grubuna alınmalıdır. [1] [2] [3] Son örnekte bariz olarak gelenek'i anane'ye çevirmiştir. Örnekler çoğaltılabilir.--❣Paseyn ileti 11:12, 13 Nisan 2017 (UTC)

Yanlışsınız. Türkçe dili Türk, Arap ve Fars kökenli kelimelerden oluşur. Geçen yüzyılda Fransız kökenli kelimeler girdiği gibi, son zamanlarda İngilizce kökenli kelimeler de girmektedir. Türkçede geçmişte yapılan yozlaşma, Türkçeyi zenginleştirmek yerine fakirleştirmiştir. On binlerce kelimelik bir dili birkaç binlik dile indirgemiştir. Günlük kullanılan kelime sayısına bakacak olursak zaten halimiz perişan: birkaç yüzü geçmiyor. Bir topluluğun kültürel zenginliği, dilindeki zenginliğiyle de ölçülür. Dominator1453 (mesaj) 04:37, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Özgür yazılımın yerine hür yazılım diye bir şey uydurulması gerçekten fantastikmiş. --Cobija (mesaj) 09:56, 19 Nisan 2017 (UTC)
Bence uydurulan dil bizim bugün kullandığımız dildir. Eskisi zamanla, doğal bir şekilde gelişmiştir. Dominator1453 (mesaj) 11:22, 19 Nisan 2017 (UTC)
Bunun bencesi yok. Hür yazılım diye bir terim var mı? Yok. Bu kadar. --Cobija (mesaj) 12:10, 19 Nisan 2017 (UTC)
Yukarıda siz bahsettiğiniz için sayenizde de oldu. Hür yazılım. Siz de kullanmaya devam ederseniz alışırsınız. :) -Dominator1453 (mesaj) 12:59, 19 Nisan 2017 (UTC)
hür yazılım sözlüğe girmiştir.--Sae1962 (mesaj) 21:29, 19 Nisan 2017 (UTC)
Siz eklemişsiniz öyle girmiş. --Cobija (mesaj) 10:05, 20 Nisan 2017 (UTC)
Yine bunu sizin ya da benim kullanmamız, alışmamız bir şey değiştirmez. Sizin alışmanız, ilgili devriyenin kullanması uydurulmuş bir tabir olduğu gerçeğini değiştirmiyor çünkü. Konu üzerine hazırlanmış kayda değer kaynaklarda kullanılması lazım. Konu uzadı madem asıl düşüncemi söyleyeyim, bitireyim: Bir kullanıcının sırf kelime seçimleri nedeniyle devriye hakları elinden alınamaz, alınmaması da lazım fakat güncel kelimeleri kullanmaya da özen göstermek lazım. Dolayısıyla kelimesi dururken binaenaleyh yazmayalım mesela. Yayınevleri örneğin Nutuk'u güncel Türkçe ile boşuna basmıyorlar, anlaşılır olmak gerek. --Cobija (mesaj) 13:24, 19 Nisan 2017 (UTC)

Sae1962'nin bu üç düzenlemede uyguladığı değişiklikler birden fazla türe ayrılabilir:

 1. Sözcükleri Arapça ve Farsçadan ödünçleme sözcüklerle değiştirme (uğraş -> meşgûliyet; imleç -> işaretçi; yaratma -> meydana getirme, çeşitli -> muhtelif, engel olmak -> mâni olmak; nitekim -> mamafih, yıl -> sene vb.)
 2. Doğru yazım hatası düzeltmeleri (kar -> kâr, hal -> hâl, sunlar -> şunlar, askeri -> askerî, alem -> âlem vb.) [demiryolu -> demir yolu ve arabirim -> ara birim düzeltmeleri de TDK destekli olsa da, TDK'nın yanıldığı örnekler kapsamında değerlendiriyorum bunları şahsen]
 3. Yanlış yazım hatası düzeltmeleri (web -> Web (her web Web değildir), silah -> silâh (TDK da bunu desteklemiyor))
 4. Biçimsel düzeltmeler (Kaynakça -> Kaynaklar, ki uygun değil, çünkü Kaynakça adında standart oluşturmuş durumdayız ve bunun akademik kullanımı da böyledir - ardından birkaç biçimsel düzeltme daha)

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu bir vandalizm değil ve bu yüzden Sae1962’nin devriyeliğini alacak değilim. Kendisinin Arapça ve Farsça sözcüklere sevgisi malumumdur. Kendisi Vikipedist’ten ziyade çok değerli bir Vikisözlükçüdür ve projelerimize önemli katkıları vardır. Sözcüklerin Arapça ve Farsça ödünçleme alternatifleriyle değiştirilmesi konusunda da bildiğim kadarıyla bir politika veya yönergemiz bulunmuyor. İngilizce Vikipedi’de de benzer olarak aklıma gelen, Kuzey Amerika İngilizcesi ve Britanya İngilizcesi kullanımı konusunda bir kural vardı bir ara, muhtemelen hâlâ vardır: Hangisiyle yazarsanız yazın, yeter ki tutarlı olsun deniyordu. Bu kural da bizim durumumuza pek uygun değil gibi görünüyor.

Diğer politikalarımız üzerinden şöyle bir yorumlama yapabiliriz belki: Madde adlarını belirlerken yaygınlık ve kullanım gibi etkenleri benimsediğimize göre, böyle durumlarda da belki daha yaygın, daha bilinir sözcükler tercih edilebilir. Ne de olsa bilimsel terimler değil bunlar, tamamen yaygınlık odaklı hareket etmek mümkün gibi görünüyor. Benzer bir ödünçleme sözcük yoğunluğu Sae1962’nin bugün açtığı Zayıf hadis maddesinde de gözüme çarptı hatta.

Hür yazılım konusunda da, Vikisözlük’ü karıştırmadan şu anda bir yönlendirme olarak mevcut olan Hür yazılım sayfası özelinde bir not düşeyim. Cobija’nın da kaydettiği üzere böyle bir kullanım an itibarıyla mevcut değil, dolayısıyla, özgür yazılım maddesinin girişinde kalın yazılı ikinci bir alternatif ad olarak kullanılması uygunsuz olabilirdi. Ancak bir yönlendirme olarak kalmasında şahsen sakınca görmüyorum. Bu bir icat bile olsa, hür ve özgür sözcüklerinin eşanlamlı olmalarından ötürü, bu yönlendirmeden zarar değil olsa olsa yarar gelecek ve bir tane bile okuyucunun ilgili maddeye ulaşmasını sağlasa bile bize kâr getirecektir. Özellikle Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin bu yönlendirmeyi kullanma olasılığı olduğunu düşünüyorum.

Sözcüklerin değiştirilmesi konusuna geri dönecek olursam, bu konuda Rapsar, Vikiçizer ve Yabancı’nın da görüşlerini paylaşmasını çok isterim. Adı geçen arkadaşlarımın biçem el kitabımıza hakim kullanıcılar olarak aydınlatıcı görüşler sunabileceklerine inanıyorum.

Vito Genovese 18:16, 19 Nisan 2017 (UTC)

Sözcük ve/veya kelime bazında her kullanıcının hata yapma ihtimali vardır. Değişiklik bazında değerlendirme yapılmalı diye düşünüyorum. Arapça, İngilizce veya Türkçe kökenli kullanımda en uygun olanı kullanmaya gayret ediyoruz. Zaten uygun olmayan kendi kendine sırıtıp bir şekilde diğer kullanıcıların da dikkatini çekiyor. Öyle olduğunda üçüncü kullanıcıları da katarak en uygun kullanımı tartışabiliriz. Yerleşmiş Türkçe kökenli kelimeleri Arapça kökenli ile, veya yerleşmiş Arapça kökenli kelimeleri Türkçe kökenli ile özel ve sürekli bir uğraş içinde olmak, gizli bir ajandaya da işaret edebilir, subjektif zevklere/ilgilere de işaret edebilir ama doğru bir iş değilse saikin de çok bir önemi yok. Uygunluk olup olmadığına bakılmalıdır. Vikipedi'deki yüzlerce "dolayısıyla" kelimesi "binaenaleyh" ile değiştirilmiş olsa bunu normal karşılamam. "Binaenaleyh"in de kullanılacağı yer vardır ama tek doğru gibi tüm Vikipedi üzerinde toplu bir "binaenaleyh" değişikliği işine girişmeyi topluluk kararı ve/veya meyli olmadan doğru bulmuyorum, metinde gerekli olduğu düşünülüyorsa/metne daha iyi anlatım katacaksa bu tip köken değişikliği yapılmalıdır. Tüm "binaenaleyh"ler "dolayısıyla"ya çevrilmeye çalışılsa aynı fikirdeyim. Sae1962 için söylemiyorum, bu kelimeler için söylemiyorum. Her kullanıcı için ve muhtemel her kelime için söylüyorum. Ama Sae1962 kendi niye yaptığını söylerse amacını anlayacağız.--Vikiçizer (mesaj) 18:43, 19 Nisan 2017 (UTC)
Merhaba arkadaşlar! Bazı maddelerde Google'la kıyaslama yaparken ender olan kelimelerin yoğun olarak kullanıldığını son sene fark ettim. Bu kelimelerin ilki astronomi yerine gökbilim kullanılması idi. Ayrıca aklıma gelen edebiyat bilimi yerine yazınbilim, galaksi yerine gökadadır; örnekler kısmen Vikisözlük’ten de olabilir. Çok daha yaygın olmasına rağmen sanki bazı makaleler, ilk kelimeyi kullanarak yayılmasına âdeta hizmet ediyormuş gibi bir his uyandı. Bu tür kelimeler, şu an örnek veremesem de bazı makaleleri en azından orta yaşlı okurlarımız için yabancılık, hatta konuyu anlamamaya ya da Vikipedi'yi kendine kaynak almamaya götürebilecek derecede gibiydi. Bu sadece benim fikrim değil, bazı akraba ve arkadaşlarımdan duyduğum bir tenkitti. Belki Vikipedi'yi biraz daha anlaşılır yapmaya çalışırken gereğinden fazla hevesli olduğum günler oldu. Prensip olarak yukarıda yazılanlara katılıyorum. Devriyeliğin herhangi bir devriyeden kaldırılmasına gelince bu konuda kesin prensiplerin Vikipedi:... sayfalarında sıralanmalı. Ve devriyeliye (geçici olarak ya da süresiz) son verildiğinde "şu ve şu maddeleri x kere ihlâl etti" şeklinde bir gerekçe gösterilmeli derim. Bu da bu konudaki acizane görüşümdür--Sae1962 (mesaj) 21:16, 19 Nisan 2017 (UTC)
30 yaş üzeri insanlar "sözcük" kelimesini bilmiyor mu? [4]. Neden kelimesini neden değişti 2007'de? [5] Yoksa gerek kelimesi mi bilinmiyor ki icap ile değiştirdiniz? [6] Benim art niyet şüphem yeterince giderilemedi malesef.--❣Paseyn ileti 20:06, 19 Nisan 2017 (UTC)
30 yaş üzeri için genel birşey söyleyemem ama 50 yaş üzeri dahi sözcük kelimesini bilir: söz + cük olarak. Ne yalan söyleyeyim, bugüne kadar bana akran veya arkadaşlarımdan birinin "kelime" yerine "sözcük" dediğini duyduğumu hiç hatırlamıyorum. --Sae1962 (mesaj) 21:25, 19 Nisan 2017 (UTC)

Vito'nun belirttiği gibi bu meseleye dair bir yönerge bulunmuyormuş. Sae1962'nin değiştirdiği kelimeler Türkçe sözlüklerde yer alan Arapça ve Farsça menşeli Türkçe kelimelerdir. Bu kelimeler bilinmeyen çok eskimiş kelimeler değildirler. Mülevves, müzepzep gibi dizelerde kalmış kelimeler değildirler. Şuur, icap gibi kelimeler her daim kullanılır ve dil açısından eş anlamlı kelimelerin varlığı zenginliktir. Misal avukat yerine muhami kelimesi noter yerine katibi adil kelimesi kullanmak uygun olmaz çünkü bu kelimeleri kitlenin çoğunluğu bilmez. Vikipedinin dili anlaşılır olmalıdır ve bu da günümüzde kullanılan kelimelerle mümkün olur ancak bu demek değildir ki bütünüyle avami bir dil kullanalım.--Nushirevan11 ☾★ 20:22, 19 Nisan 2017 (UTC)

yönlendirmelerin maddelere ulaşımı sağladığı için kalmasından yanayım ben de, ancak 'hür yazılım' deyince karşımıza sadece vikipedi çıkıyorsa, böyle maddeler açılıyorsa ve 'Siz de kullanmaya devam ederseniz alışırsınız' deniyorsa bir durup düşünmek gerekiyor.. hep söylüyoruz, vikipedi böyle bir alıştırma, yerleştirme yeri değil diye.. genel kullanım konusunda vikiçizer'in söylediklerine katılıyorum.. değiştirilen kelimeleri bırak 30 yaşı, 70 yaşındakiler bile anlarken, yerine konulanların kaç kişiye hitap ettiği de ayrı sorun.. --kibele 20:53, 19 Nisan 2017 (UTC)--Sae1962 (mesaj) 21:29, 19 Nisan 2017 (UTC)

Gerekçeniz için aksini söylemek mümkün: hür yazılım sözlüklere girmiştir.--Sae1962 (mesaj) 21:32, 19 Nisan 2017 (UTC)
Bu eklemeniz amacınızın kötü niyetli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Belirtiğiniz bağlantının kaynağı Wiktionary, oraya ise bu terimi 2012 yılında ekleyen sizsiniz.--❣Paseyn ileti 21:41, 19 Nisan 2017 (UTC)
Kelime Wiktionary'ye ekleyen benim. Ancak maalesef kaynakları eklememişim. Dolayısıyla sayfanın kalitesini daha iyi yapmalıymışım. Ama artık bu kavram, ender de olsa sözlüklere hapsolmaktan kurtulmuştur ve artık benim dışımda başkaları tarafından kullanılmaktadır. İngilizce Vikisözlük’teki {{rfv}}'ye işaret ettiğiniz için teşekkürler. Bir örnek ekleyerek o maddeyi sayenizde düzeltebildim.--Sae1962 (mesaj) 22:05, 19 Nisan 2017 (UTC)

İlgili devriye hala Kaynakçaları kaynaklar olarak değiştiriyor ve Arapçayı yayma operasyonunu sürdürüyor.--❣Paseyn ileti 12:48, 24 Nisan 2017 (UTC)

Devriye yetkisi geri alınması

Merhaba, MHIRM'nın devriye yetkisinin iptal edilmesini öneriyorum. Sayfasındaki resim ve mesaj tarafsızlık ilkelerine aykırıdır. Devriyeler günlük politik hayatlarını Vikipedi'ye taşımamaları gerekir. Mesela bilgi ve zenginlik katan bir resimi kaldırmışlar şurada. Teşekkürler, Dominator1453 (mesaj) 04:45, 19 Nisan 2017 (UTC)

Somut örneklerinizi öğrenebilir miyiz Dominator1453? VP:BBB olarak yorumlanmaması için şikayetinizi konu olan somut örnekleri daha fazla görmemiz gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:41, 19 Nisan 2017 (UTC)
Sayın Ahmet Turhan, gerek yok. Çok da önemli değil. -Dominator1453 (mesaj) 11:28, 19 Nisan 2017 (UTC)
Sözümü geri alıyorum, buraya ve buraya bakınız. -Dominator1453 (mesaj) 11:31, 19 Nisan 2017 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Burada kaynak eklenmiş, sizin şikayetçi olduğunuz durum nedir onu anlamadım. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:36, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Her kullanıcı kendi sayfasını istediği gibi düzenlemekte özgürdür. Tarafsızlık ilkesi madde içeriğindeki katkılara bağlı olarak işler. Somut veri yoksa Ahmet Turhan'ın belirttiği noktaya geliyor durum. --Cobija (mesaj) 09:59, 19 Nisan 2017 (UTC)
Elbette. -Dominator1453 (mesaj) 11:28, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Tarafsızlık dediğiniz olay insanların kendini ifade etmesinin önünü kapatmak değildir. Ansiklopedik madde yazımında tarafsız cümleler yazılması veya kaynaklardaki tarafların dengeli bir şekilde aktarıldığı bir üslup kullanılmalıdır hepsi bu. Tartışma sayfaları ve kullanıcı sayfaları kişilerin kendini "olduğu gibi" ifade etmeleri için var. Beğensek de beğenmesek de. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:33, 19 Nisan 2017 (UTC)
Mutabığız. -Dominator1453 (mesaj) 12:00, 19 Nisan 2017 (UTC)