Vikipedi:Şikâyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum

İşte böyle oldu

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 29 Ocak 2015
 • Ama o benim çocuğum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 29 Ocak 2015
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 30 Ocak 2015
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 31 Ocak 2015

Kişisel saldırılar ve topluluğu rahatsız eden kullanıcı şikâyetleri

İşbu değişikliğimden önce bu sayfada yer alan "Kişisel saldırılara karşı değerlendirme ve yaptırım uygulama talebi" (kalıcı bağlantı) ve "Topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı" (kalıcı bağlantı) başlıklı şikâyetleri, birbirlerinden ayrılamaz ölçüde iç içe geçmiş olmaları nedeniyle birleştiriyorum.

Bu iki şikâyet VP:İNOV, VP:KSY, VP:N gibi birçok politikamızı sayısız kez ihlal eden yorumlar barındırdığı, bu yorumların tek tek temizlenmesi mümkün görünmediği ve bu metinler bir topluluk olarak üretkenlik ve verimimizi sekteye uğrattığı için bu metinleri şikâyet sayfasından kaldırıyorum. Şu andaki başlığın altına bir karar mutlaka yazılacak, ancak o karar yazılana dek kullanıcıların birbirleri hakkındaki ithamlar ve karşılıklı yorumlaşmalarının durması gerektiği için bu kararı alıyorum ve sayfanın arşivlemesi yapıldığı zaman şu andaki değişikliğimle silmekte olduğum tüm metinlere de gerekli bağlantıları vereceğim. Şikâyetlerle ilgili yeni bir bilgi ve bulgunuz olursa yeni bir başlık açabilir ya da hizmetlilere mesaj atabilirsiniz. Mutlaka değerlendirilecektir.

Geçmişte topluluk olmanın gerekleri birçok kez ihlal edilmiş. Katkı yerine savaşa tutuşmanın örneklerine rastlanır olmuş. Hizmetlinin görevi, ansiklopediye ve kullanıcılarına zarar verilmesini önlemektir. Bu şikâyetlerin yarattığı kaos da ansiklopediye, kullanıcılarının motivasyonuna ve zaten önemli sorunlar barındıran topluluk dinamiklerimize zarar veriyor. Bu yüzden müdahale ediyorum ve bu müdahalemi bir milat olarak görmenizi rica ediyorum. Geçmişteki ihlallerin değerlendirmesi kararda yer alır. Ancak bundan sonraki ihlalleri hoşgörmek, bu kaosa imkan vermek olur, ki beni tanıyanlar bunu yapmayacağımı bilir. Bu milat itibarıyla, lütfen diğer kullanıcılar hakkında yorum yapmaktan kati surette kaçınalım, karşımızdaki insana karşı kibar olalım, laf sokmayı bırakalım, alaycı bir üsluptan uzak duralım. Karşımızdakinin olumsuz gördüğümüz özellikleri yerine olumlu potansiyeline bakalım, bunu ortaya çıkarmanın gayreti içinde olalım.

Bu milat itibarıyla kişisel saldırıda, nezaketsizlikte ısrarcı olanı, bunu alışkanlık edinenleri üzülerek engellemek zorunda kalacağım, kalacağız. Son günlerde engellemeye son çare olarak başvurduğuma dair birçok örneğe rastladığınızı umuyorum. Lütfen hizmetlileri bu nahoş çareye başvurmak zorunda bırakmayın.

Vito Genovese 16:29, 14 Şubat 2017 (UTC)

@Vito Genovese'nin girişiminden sonra yaklaşık 1 ay daha geçti, fakat derleme toplama, iki şikayetin birleştirilmesi ve şurada şikayete konu olan katılımcıların bu durumdan görece memnun olması sonucundan başka herhangi bir sonuç ortaya çıkmadı. Dün de burada ve burada gördüğüm üzere hala düşük yoğunluklu "kişisel saldırı" ithamları devam etmekte. Hizmetliler Hizmetli duyuru panosunda bu konu belirtilmesine rağmen, isteyerek bu konuya dahil olmak istemiyorlar. Bu çok vahim. Görev ve sorumlulukları hatırlatmak yerinde olacaktır çünkü epeydir uzun süren bu durum belli aralıklarla can sıkmaya devam ediyor. Üstelik şikayet basit argümanlarla yetinmiyor, çok daha büyük durumlara tekabül ediyor. Eldarion'un bir denetçi sıfatıyla resmen kullanıcıları hedef aldığı şikayet metninde geçiyor ve halen nasıl denetçi pozisyonunda aklım almıyor. Vikipedistlerin gerçek yaşamdaki hayatlarını tehlikeye atacak yorumlar bir Vikipedi denetçisinin ağzından çıkıyor, açık açık kullanıcıları hedef gösteriyor. Hatırlatalım kendisi aynı zamanda denetçi, yani hedef aldığı kullanıcıların IP adreslerine sahip. Kullanıcıların katkı sunduğu herhangi bir ülkede hukuki sorunlarla karşılaşılabilecek bu durum son derece ciddi ve bunlar öyle geçilecek ve basite indirgenecek bir duruma kesinlikle tekabül etmiyor. Dolayısıyla ilgisizlikten kaynaklı sorumlu hizmetlilerin dolaylı olarak olaya "basit bir anlaşmazlık süsü vermek" istemesi son derece vahim. Zaten halihazırda şikayete nazır olan bir kullanıcı yakın zamanda tarafıma hukuki tehdit dolayısıyla 1 ay uzaklaştırma almıştı. İlla, şikayet konusuna dahil olduğu üzere, hizmetliler eliyle olası bir hukuki yaptırıma zemin mi hazırlayalım, bunu mu bekliyoruz? Şikayete konu olan hizmetlileri dışarıda bırakarak @HakanIST, @Uğurkent, @Sakhalinio, @Superyetkin, @Elmacenderesi, @Ahzaryamed, @Sabri76, @Yabancı, @Vikiçizer ve @Vito Genovese'e tekrar bildirim atalım. Sorumlulukları gereği bu konunun üzerine düşmelerinin zorunlu olduğunu da vurgulayalım. @Vikiçizer'in daha önce belirttiği sorumluluk sahibi hizmetliler arası bir konsensüs oluşması artık olmalı. "-malı" diyerek insiyatife bırakmak da istemiyorum, lütfen artık görev ve sorumlulukları yerine getirin. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:06, 11 Mart 2017 (UTC)

Kullanıcı:Ahmet Turhan'ın kişisel saldırıları :


Kullanıcı:MHIRM'ın kişisel saldırıları:


 • not: demek alaycı yorum? şimdi de ton polisliği... ki bu da logical fallacy oluyor. dikkate alınmaz. ha bir de topluluğu rahatsız eden kullanıcılar başlığını "şahsımı rahatsız eden" diye değiştirmeniz gerekmekte. ilk ve son cevaptır. mobbing'e karşı herkese sabır... -MHIRM. 08:36, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Hedda Gabler'ın saldırıları:

Kullanıcı:Sarv

Kullanıcın açtığı maddelerin yüzde 90'ı kayda değerlik kriterleri ile bağdaşmıyor. Az zararlı Murada vakası gibi. Hakimler, savcılar, yargıtay üyeleri, o, bu, şu vs. Defalarca köy çeşmesinde ve SAS'da konuştuk. Topluluğun zamanının boşa gitmesine neden oluyor. Bakın erişim engeli olmasına rağmen vazgeçmedi. Br sürü internet hızını yavaşlatan uygulama ile buraya giriş yapıp madde yazarken ve bu uygulamar ile googleda arama yapmak bu kadar zorken bu kullanıcının azmini nasıl açıklayabilirsiniz? Ben kendisinin bu işlerden çıkar sağladığını düşünüyorum. Bunun ilgi alanı, hobi vs ile alakası yok. Kim neden böyle bir şeyle uğraşır ki? Bunun uzun bir zaman dilimini de kapsaması önemli. Uzun süredir kayda değer olmayan maddeler açıyor. Bu maddelerin çoğu tek kaynaktan ibaret. Sadece isim olarak geçen kaynaklar ile biyografi yazdığını bile düşünüyorum. Burada ciddi bir sorun var çünkü çoğu zaman öcü olarak görülen IP'ler ve yeni kullanıcılar böylr sayfalar açsa doğrudan silinirdi. Yeni açılan sayfaların mesela @Sakhalinio tarafından sürekli takip edildiğini düşünüyorum. Ama bu kullanıcının maddelerine kimse bir şey demiyor. Sanırim kullanıcı pek dikkat çekmiyor.

Sonuç olarak devriyelik yetkilerinin elinden alınması, açtığı sayfaların hizmetlilerce tek tek incelenip silinmesi -ki bunun için hs ekliyecek kullanıcılar da olabilir- gerekiyor. --Kingbjelica (mesaj) 23:40, 5 Temmuz 2017 (UTC)

@Kingbjelica Bundan benim hiçbir çıkarım yok ben evde bulmaca çözer gibi madde açıyorum bunu altını kalın kalın çizerek söylüyorum hiçbir çıkarım yok, sadece yargıçlar konusunda bilgi sahibi olunulması ve biyografik katkı sağlanması için yapıyorum. Eskiden daha çok siyasi maddelere merak sarıyordum ve Fransızca siyasi maddelerin Türkçe'ye kazanılması ile uğraşıyordum. Yargı mensuplarının KD'liğine dair durum kesinleştiğinde malum ona dair çalışma vardı, o kesin bir hüküm alınca göreceksiniz ben de o kriterlere uygun şekilde çalışacağım. Ayrıca diyorsanız ki büyükelçilerle ilgili madde açma (Büyükelçilerin KD olduğu söylenmişti) veya Fransızca siyasi maddelerin çevirisini yapma işime devam edeyim hayhay bundan sonra ona devam ederim, bu devriyelik yetkisinin elimden alınması uyarısı çok ciddi olduğu için (bu uyarı için teşekkür ederim) şimdi daha dikkatli ve titiz olacağımı beyan eder ona göre madde açarım. Zaten şunu da belirtmek isterim 1 Ağustos'a kadar yokum. Madde açamayacağım. Ama bundan sonra yargı konusuna açılmış maddelere katkı sunma dışında el atmamaya çalışacağım. Teşekkürler -- SarvSarv 00:01, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Bu arada @Kingbjelica şu uyarınız önemli oldu bazen ben ansiklopedik metin ile biyografik metni karıştırıyorum ve ona dikkat etmem gerekir. Bu da samimi özeleştirimdir. O yazdığınız eleştiri metnini dikkatlice okuyunca bu hatırıma geldi. Teşekkürler -- SarvSarv 00:09, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Bulmaca çözer gibi madde açtığınızı görüyorum, bunun toplumsal fayda veyahut kişisel gelişime katkı yaptığını da düşünmüyorum. Fakat altını çizmem gerekiyor ki buradaki görüntünüzün farkına varabilmenize saygı duyuyorum. Evet @Chansey bu konuda bir çalışma hazırladı, okuma fırsatım olmadı. Daha sonra değerlendirmeyi umuyorum. Malumdur burada her şey biraz yavaş ilerliyor. Bu sebepten Chansey'in sunduğu içerğin tartışması bitene kadar kayda değerliğinden emin olmadıklarımız etiketli kalabilir veya SAS'a taşınabilir. Bu uygulamalar gerekli çünkü maddeye konu olan kişilerin de neden bu ansiklopedide yer aldıklarına dair en ufak bir fikri yok. Size tavsiyem: madem bu kişilerin tanınmasını istiyorsunuz o zaman bir blog açın. SEO çalışmasına gerek kalmadan en üste sizin bloğunuz çıkar. Çünkü açtığınız maddelere konu olan kişiler hakkinda elde tutulacak bir tek sonuç bile çıkmıyor. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 00:29, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Kingbjelica Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ben Fransızca siyasi maddeleri çevirmeye ve Türk ve Uluslararası büyükelçi maddelerini açma veya Türkçe'ye çevirmeye ve onun dışında açılmış maddeleri geliştirmeye yöneleyim, benim en büyük sıkıntım kuralları yaşayarak, uyarılar alarak öğrenmemdir en azından Vikipedi'de öyle. Ayrıca blog tavsiyeniz için de teşekkürler. -- SarvSarv 00:42, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • @Sarv, ilgili ve bilgili olduğunuz konularda kayda değerlik yönergelerini inceleyerek istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz. Bilgili olup sırf görevim alınır öyle olur böyle olur diye düşünmenize gerek yok. Burada ben bir kötü niyet olduğunu düşünmüyorum. Katkı vermekten asla çekinmeyiniz. @Kingbjelica, [..] elinizde tek bir kanıt olmadan bir insana bu şekilde [..] gerçekten üzücü. Elinizde en ufak bir kanıt yoksa bunu dillendirmeniz net şekilde [..]. [..] ama elinizde kanıt olsa iyi olur. Keza sizin de söylediğiniz gibi burada bir engel var ve girebilen kullanıcılar sınırlı. [..]. Sarv umarım katkılarına devam eder.--Tuğkan (mesaj) 01:30, 6 Temmuz 2017 (UTC)
[..] Köy çeşmesindeki mesajımın yerine ulaştığını ispatladın. @Kibele ve @Pragdon sizi anlıyorum arkadaşlar, başından beri.--Kingbjelica (mesaj) 01:48, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Tuğkan cesaretlendirici sözleriniz için çok teşekkür ederim. Hem uyarıları hem de tavsiyeleri dikkate alarak Vikipedi'ye katkı sunmaya devam edeceğim.-- SarvSarv 13:53, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • Sarv'ın açtığı maddelerin Mirada'nın telifli maddeleri ile kıyaslanması mantıklı gelmedi bana. Yüzlerce Fransız'ın biyografi maddesi ile dünyadaki ulusal liderlerin maddelerinin Sarv'ın elinden çıktığına birçok kez denk geldim. Bundan bir çıkarı olduğu görüşü ispat edilemediği sürece bir iddiadan öteye geçmez. Devriyelik yetkisi olmadan da KD olmayan maddeler açılabilir, yani bunun geri alınmasını talep etmek birşeyi değiştirmez. Burada kayda değer olmayan düzinelerce maddeler açan kullanıcılar tanıyorum, eğer bir yaptırım olacaksa ayrım gözetmeden olmalı. Bunun yanında Sarv'ın KD olan maddelerin yani sıra olmayan biyografiler de açtığını söylemek zorundayım. Özellikle her bürokrat, yüksek yargı mensubu, siyasetçi ve diplomatın kayda değer olmadığını düşünüyorum. Kimi zaman örneğin kaynak olarak bir atama kararnamesi görmek bu maddeler üzerinde sorgulamaya yol açabiliyor. Kendileri "Büyükelçilerin KD olduğunu" ve "yargı mensuplarının KD'liginin kesinleştiği" ne dair ifadelerine binaen, bu konuda herhangi bir tartışma/karar varsa bizimle paylaşırsa seviniriz. Son olarak sarv'ın tartışma üslubundan hepimizin öğreneceği şeyler var (benimde :)) --Maurice Flesier message 21:31, 8 Temmuz 2017 (UTC)

Kullanıcı:Kibele: Sistematik yanlılık, karşıtlık verme ve mobbing

Kibele adlı kullanıcı hizmetlilik döneminden bugüne tarafımın katkılarını izleme listesinde tutmakta, müdahil olduğum tartışmalarda kişisel husumete dönüşen engellemelerde bulunmakta, karşıtlık ve rahatsızlık vermektedir. Özellikle Kürt, PKK ve Ermeni merkezli maddelerde ve tartışma sayfalarında açık tarafsızlık ihlallarinde bulunmakta ve bu maddelerde pozitif ayrımcılıkta bulunmaktadır. Kullanıcının birden fazla politika ihlallerini gerek hizmetlilerin mesaj sayfasında doğrudan, gerek tartışmalarda pingleyerek gerekse burada şikayet sayfasında birçok kez bildirdim fakat bu kullanıcının TBA ihlalleri ve sistematik yanlılığı en ufak bir yaptırıma uğramadı. Hemen hemen hergün bu kullanıcının mobbing faaliyetleri, otoriter tavrı ve üslubu ve de sansürcü zihniyeti artık birşeyler yapılmasını elzem kılıyor. Aşağıdaki ihlaller sonucunda kullanıcıya Kürt-PKK-Ermeni merkezli tüm maddelerde topic-ban uygulanması gerektiğine inanıyorum. --Maurice Flesier message 22:35, 17 Temmuz 2017 (UTC)

 1. PKK uzantısı örgütlerin yaygın adlarına taşıma talebinin her birinde ayrı suni engelleme ve statüko koruma gayretleri.(Bakınız: Tartışma:YPG, Tartışma:PYD, Tartışma:PJAK, Tartışma:KCK, Tartışma:Sivil Savunma Birlikleri, Tartışma:HPG (örgüt), Tartışma:TAK (örgüt)). Tabii iş Tartışma:Özel Harekat Daire Başkanlığı, Olağanüstü Hal, Tartışma:BDDK, Irak ve Şam İslam Devleti gibi maddelere gelince yaygınlı gereği taşınması gerekli oluyor elbette. Üstüne üstlük bir de topluluk kararıyla yaygın adına taşınan maddeleri eski adında tutma gayretlerinide bir kenera not düşelim. [1][2]
 2. Pervin Buldan maddesinde yer alan Hakkında açılan dava ve soruşturmalar başlığı altındaki kaynaklı bütün içerik sansürlenmiş, Vikiçizer'in görüşü doğrultusunda yeniden eklenmişti.
 3. Halkların Demokratik Partisi maddesinde bulunan PKK bağlantısı iddiaları alt başlığı altında bulunan yine tüm kaynaklı bilgiye uzun süre boyunca engel olmaya çalıştı. Tartışma sayfasındaki yorumlarına bakmak, taraflılığını görmek için bizlere ayna oluyor.
 4. Özgür Gündem gazetesindeki PKK yanlısı yayın iddiaları başlığında keza ciddi bir sansürleme girişiminde bulunmuştu. [3]
 5. PKK'nın düzenlediği, 18 kişinin öldüğü ve 154 kişinin yaralandığı bir bombalı saldırıyı uzun süre boyunca "2008 Güngören patlaması" nda tutmak için çok direndi.[4] Tarafsız kullanıcıların yorumları ve konsensüs sonucunda saldırı olarak taşındı. Bakınız: (ilgili tartışma)
 6. Kullanıcı açtığı Amedspor Direniş Taraftar Grubu maddesinde "Direniş grubu, yoksul ailelerin çocukları için kampanyalar düzenlemektedir." ifadesine yer verirken [5], Teksas (taraftar grubu) maddesinde "Ünitimsah grubuyla köy okullarındaki yardıma muhtaç öğrencilere yardım edilmesi." ifadesini "ansiklopedik olmadığı" gerekçesi ile çıkarmıştır. [6] Bu çelişki ile ilgili diğer kullanıcıların yorumları için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Amedspor Direniş Taraftar Grubu
 7. Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları maddesindeki, örgütün düzenlediği bombalı saldırı ve suikastlerin yer aldığı "Saldırıları" başlığını "Eylemleri" olarak değiştirmesi. Ayrıca ilgili bir şablonda Ermeni adı saldırı ifadesinden duyulan rahatsızlık.[7]
 8. Canan Kaftancıoğlu maddesindeki PKK soruşturmasına dair kaynaklı bilginin sansürlenmesi

 • Yorum Yorum Öncelikte TBA konusunda kullanıcının kendini tek doğruyu uygulayan tavrının son derece rahatsız edici olduğunu söyleyeyim. Tartışma sayfalarında sırf bizim gibi düşünmüyor diye bu tür ifadeler kullanmak fazlasıyla hedef gösterici. Yukarıda açık açık yazılmış, Kürt/PKK/Ermeni maddeleri diye. Böyle bir hedef gösterme, böylesine kullanıcıyı zan altında bırakıcı ifadeler kınıyorum. Aynısını daha önce gerek bana gerekse benzer çeşitli konularda katkı veren kullanıcılara yaptığı ve hedef gösterdiği topluluğun gördüğü bir durum.
Diğer kullanıcılar Maurice Flesier'e "neden bu konulara özellikle katkı sunuyorsun" demiyor, zaten diyemez de. Fakat kullanıcı her defasında kullanıcıları belli maddelere kanalize ederek bilerek hedef göstermekte ve durumu terörize etmekte. Buna paralel olarak gelişen "konu bazlı uzaklaştırma" önerisini tekrar hayretler içinde okuyorum. Böylelikle söz konusu maddeleri kendi himayesine alacağını bize düşündürüyor.
Söz konusu maddelerin birçoğuna yakınına ben de katkı sundum ve tartışma sayfalarında görüşlerimi bildirdim. Keza kibele de. Bunları böylesine alenen hedef göstermek son derece vahim.
Bunların yanında "maddelerde pozitif ayrımcılıkta bulunmaktadır." ifadesinin açıklanması gerekiyor. Maddelere pozitif ayrımcılık nasıl yapılır? Kişilerin ilgi alanı olan maddelere pozitif ayrımcılık (?) yapması o maddelere daha fazla araştırma yapıp katkı sunması demektir. Kürt/Ermeni/PKK ile ilgili (bu ifade bile son derece kışkırtıcı) bir kullanıcı, elbette o maddelere katkı verecektir, nitekim ben de zaman zaman bu maddelere katkıda bulunuyorum. Zira kibele de. Fakat öyle sanıyorum ki bundan ve madde içeriğinin zenginleşmesinden rahatsız olunuyor. Çünkü hep bu konudaki maddeler özelinde bu tür tartışmalar çıkıyor ve gerek kibele gerekse ithama maruz kalan diğer kullanıcılar (bu başlığa yorum yapacaklardır, eminim) "ideolojik propaganda yapıyor" kisvesi altında hedef gösteriliyor. Bir daha hatırlatıyorum, kaynaklar taraf olmak için üretilir ve biz de bunları dengeli bir şekilde maddelere ekleriz. Dengeyi sağlamak için de karşıt iddiaları maddelere aktarırız. Burada karşıt iddiaları ekleyecek kişilere görev düşmekte. Örneğin Ermenileri anlatan tarihsel ya da politik bir maddede hem ermeni tarafının kaynakları olur hem de karşıt tarafın (örneğin Türkiye kaynakları gibi). Burdan tutupta "bu bu kullanıcılar Ermeni maddelerine pozitif ayrımcılık yapıyor" denmez. Denilemez efendim, katkı sağlayan kullanıcı bulmuşken (ki kibele bu konuda son derece deneyimlidir) onu da güya ilgi duyduğu konulardan uzaklaştırma çabası, ban önerisi ve topluluk nezdinde suçlu göstermek son derece yanlış bir tutum. Ortak ilgi alanlarına yapılan katkı "tarafımın katkılarını izleme listesinde tutuyor" olarak tarif edilmiş, son derece vahim. Hedef göstermenin başka bir hali zira.
Kullanıcının "statüko" ifadesi aslında anahtar kelime. Statüko teriminin ansiklopedik bir karşılığı yok, herşey tartışılır ve topluluk paralelinde faaliyetlerde bulunulur. Eski durumun kalma kararı sonrası bu kelimeyle durumu açıklamaya çalışmak durumu siyasal bir tartışma durumuna iter. Statüko korumayalım diye bir gerekçe olamaz, burası bir ansiklopedi, açık oturum değil.
Sonuç olarak bu şikayetin kibele'ye olan görüş farklılığından açıldığını düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:27, 18 Temmuz 2017 (UTC)
 • Okuyucusu elinden alınmış, hareketliliğine son verilmiş, yasaklanmış ve hatta doğrudan söylemek gerekirse mahvedilmiş bir Vikipedi'de hâlâ mı bu tartışmalar dönüyor ya... Enerjinize hayranım, benim enerjim yok edildi şahsen. VPN ile giriyoruz işe bak. Türkiye merkezli tartışmalardan çoğumuzun bıktığını düşünüyorum. Nefes alalım biraz, birbirimizi yıpratmaktan vazgeçelim artık. -MHIRM. 19:35, 20 Temmuz 2017 (UTC)
 • Adına ne dersiniz bilmiyorum, böyle kaosa sürükleyecek, böyle trollce, böyle kışkırtıcı mesajları da var. Niveles'e verilen engelden sonra, topluluğu kışkırtan troll kullanıcıların engellenebileceğini gördük. Bu tip hareketler sürerse topic-ban yetersiz kalır gibi. --Tuğkan (mesaj) 15:46, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Maurice Flesier hakkında;

SANDÜRLENDİM ARKADAŞLAR + mobbing... buraya not edeyim. -MHIRM. 21:37, 2 Ağustos 2017 (UTC)
 • Buradaki tartışmadan bağımsız olarak, bir bilgi vermek isterim. Mevcut engel politikamız topic-ban ile ilgili hiçbir bölüm içermemektedir. Ek olarak engelleme arayüzünde böyle bir seçenek de mevcut değildir. Bu konuda talebi olan kullanıcılar var ise, öncelikle ilgili politikanın tartışma sayfasında topluluğun fikirlerini almalarını tavsiye ederim. --Eldarion 08:05, 18 Ağustos 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Tartışmalarda ifade edilen "rahatsızlıklar" ne zamandır şikayet oluyor? Gerekçeye bakar mısınız: "ilgili bir şablonda Ermeni adı saldırı ifadesinden duyulan rahatsızlık". Evet, birçok kullanıcı böyle düşünüyordur belki, ne zamandır düşünceler suç oldu Vikide. Yukarıda söyledim, bir daha söylüyorum, yine daha önce yapılan fişlemeler yapılıyor böyle katkılar ve ifadeler öne çıkarılarak. Yarın birgün kullanıcının başının belaya girmesine kadar uzanır bu silsile. Böyle bir şeye ön ayak olmak ne zamandır maruz görülüyor? Ki daha önce hukuki tehditten mimlenmiş (kullanıcı) bir durumda, bu olayların devamını görüp susmak resmen içler acısı.. O ocu, bu bucu, ee? Bunu söyleyenler de kahraman oluyor haliyle. Oh ne ala! --Ahmet Turhan (mesaj) 17:57, 18 Ocak 2018 (UTC)
Bu sayfanın şu an için etkinliğine inanmadığım ve sayfayı başlı başına hazzetmediğim için yazmıyordum ama olmayacak. @Ahmet Turhan buradaki son yorumdan sonraki değişiklikler ve hizmetli başvurum esnasındaki sizinde ciddi ciddi kaygı duyduğunuz (dilerseniz bağlantıyı ve yorumunuzu yapıştırırım buraya), adaylığımı baştan sona manüple eden ithamların unutulup gitmesi hakkındaki görüşünüz nedir? Herkese soruyorum sadece size değil, @Pragdon, @Maurice Flesier ve diğerleri. Sizce mobbing nedir? Nasıl yapılır ve neden yapılır? chanseyMesajYaz 20:21, 18 Ocak 2018 (UTC)
Kimse lütfen iyi niyetten bahsetmesin. Nezaketten, diyalogdan, tartışmanın çözüm getireceğinden dem vurmasın rica ediyorum. Davulun göbeğine vurmaktan başka çare göremiyorum.chanseyMesajYaz 20:34, 18 Ocak 2018 (UTC)
 • Bugüne dek kişisel görüşlerimi bu konuda kendime sakladım uğraşmayıp, belki de saklamamalıydım... Mümkün olduğunca kısaca duruma ilişkin kişisel bakışımı aktaracağım, üstüne yorum falan yapılırsa peşinen söyleyeyim ki cevap vermekle uğraşacak bir durumda değilim.
 • @Kibele'nin trol olduğuna ilişkin yapılan suçlamalara kesinlikle ve kesinlikle hak vermiyorum.
 • İhlal çetelesi, sabıka kaydı falan tutmak hiçbir işe yaramıyor. Altında yatan sorunu Vito'nun sözleriyle ifade edeceğim gene:
Üretimi bıraktık, birbirimize düştük; iletişimi bıraktık, birbirimize küstük; VikiSevgi'yi bıraktık, bir Şikayet kültürü yarattık.

Neden oldu peki bu? Söyleyeyim neden olduğunu. İletişim konusunda özen gösterilmemesi, karşıdaki kullanıcı için empati kurulmaması, yapıcı değil yıkıcı bir tartışma tarzı benimsenmesi, viki felsefesinin özü olan "uzlaşma" değil, "yenme" felsefesinin gözetilmesiyle oldu.

Karşımızdakini ezmekten, aşağılamaktan, küçük düşürmekten hiç çekinmedik. Çünkü tek önemli olan kendimizdik. Tek önemli olan bizim görüşümüzdü. Tek olması gereken bizim savunduklarımızdı. Bunlar olmadığında huysuzlaştık. Bunlar olmadığında zıtlaştık. Bunlar olmadığında kapıları kapattık. Ne oldu sonuçta? Tüm felsefe çöpe gitti. Tüm gözetilenler lafta kaldı.
 • Kibele olaylara belli bir lensten yaklaşan bir kullanıcı benim gördüğüm. Kibele olaylara belli bir lensten yaklaşan tek kullanıcı değil. Vikipedi farklı bakış açılarına sahip kullanıcıların sinerjisiyle büyür. Bir lensten yaklaşan kullanıcıları engellemek, engellemeye çalışmak buraya sadece kaybettirir.
 • İlgi alanlarım gereği İngilizce Vikipedi'de sağcı-solcu, seküler-İslamcı, farklı milliyetlerin milliyetçisi sayısız insanla etkileşim kurma ve beraber çalışma şansım oldu. İlk başlarda toyluk vardı tabii, değişiklik savaşları, sinir bozuklukları, engeller bilmem neler geldi. Sonra buradan engellenince birkaç yıl tamamen soğudum Vikipedi'den, 2015'te Özgecen Aslan cinayetinin uyandırdığı feveranla geri döndüm, İngilizce maddeyi yazdım, anasayfaya çıkardım, sonrasında da eski konulara, milliyetçilerle tartışmalara geri döndüm.
 • Sivri dilli, önyargılı, halen geçinemediğim kullanıcılar da var, sırf örgüt propagandası yapmak için üye olmuş gibi davrandığını düşündüklerim de, tüm farklılıklara rağmen yeni yıl mesajı attıklarım da. Bugüne dek olumlu sonuç veren, dengeli, mümkün olduğunca kusursuz maddelerle sonuçlanan etkileşimlerim hep karşılıklı anlayış çerçevesi içerisinde oldu, ilk bahsettiğim türden kullanıcılarla bile. Burada da üstünde çalışmamız gereken budur. Ah oturmuş bir arabuluculuk mekanizmamız olacaktı ki...
 • Benim gördüğüm şudur ki, Kibele Vikipedi için en iyisi olduğunu düşündüğünü yapmaya çalışıyor. Bu beş yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle. Aynısını @Maurice Flesier için de söyleyebilirim, Rapsar için de, Chansey için de. Allah aşkına yahu, bir avuç insanız şuracıkta, engellenmiş, suyu çekilmiş bir sitede yazıyoruz. Ne olacak bir madde ille de istediğimiz gibi olursa? Böyle der İngiliz.
 • Kibele'nin en iyiye ilişkin görüşü farklıdır, Maurice'in farklı, bilmem kimin farklı. Bundan daha doğal olanı yok. Günün sonunda birbirimizi sevmek zorunda bile değiliz; ama tahammül etmek zorundayız. Trol gördüğümde açık açık belirtir, kovalar engelletirim, Türkçe ve İngilizce arşivlerden görülebilir. Eski trol olmanın getirdiği suçluluk hissiyatı belki :) Trol olmayan kullanıcıya trol denilmesini ise kesinlikle kabul edilebilir bulmam, tekrar tekrar söylenmesini kınarım. Son günlerde @Nushirevan11 hakkında da benzer ithamlar okudum, kendisiyle son tartışmaya girmiş olmam yanıltmasın, bu gibi ithamların sonuna kadar karşısındayım. O da buraya büyük faydası olan, en iyisi olduğunu düşündüğünü yapmaya çalışan biri.
 • @Pinar'ın da söylediği gibi Kibele bir evvelden sivri üslubuyla malumdur. Öte yandan kendisinin geçmişte benim de önderlik ettiğim çok ciddi, psikolojik olarak da yıpratıcı bir mobbing kampanyasına uğradığını, çok kez hedef tahtasına oturtulduğunu unutmamak gerek. Ben şahsen bunların izlerinden bağımsız olarak değerlendiremiyorum davranışsal örgülerini, kesinlikle doğru bulmadığım noktaları olsa da...
 • Burada yayımlanmayan ve yayımlanamayacak e-postalara atıfta bulunulması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil, gizlilik ihlali, etik dışı, profesyonellik dışı, yersiz töhmet altında bırakan bir durum. @Rapsar'ın bunlara olan atıfları kaldırmasını rica ediyorum kendisinden.
 • Ancak şu çok önemli noktayı da vurgulamalıyım: bu belirttiklerimin tamamından ayrı olarak değerlendirdiğim nokta, Kibele'nin @Chansey'in hizmetlilik başvuru sürecinde yaptığı yorumdur. Buna aslında o dönem belki de daha sert tepki vermeliydim... Bir kullanıcının belli bir organizasyon çerçevesinde burada olduğunu söylemek, oradaki gibi dayanaksız yorumlar ve çıkarımlarda bulunmak kesinlikle, kesinlikle kabul edilemez, kesinlikle etik dışıdır. Chansey gibi buraya son derece faydalı bir kullanıcıyı bir nevi soğutma girişimidir, bırakın soğutmayı, sonuçları kullanıcının trolleşmesine kadar gidebilirdi, hoşgörülü ve ılımlı yaklaşımı için Chansey'e teşekkür etmeli.
 • Biz tüm renklerimizle, hep beraber güçlü olacağız arkadaşlar, birbirimizle çalışmayı öğreneceğiz. @Elmacenderesi'nin hep yaptığı kutlu mecra vurgusunu yapmak isterim... Gerekirse ara vereceğiz, gerekirse belli konulardan uzaklaşacağız, soğuma arası verip döneceğiz, sakin olacağız, tahammül edeceğiz... Ve hep beraber çalışacağız. Bunun aksi türlü çözümü en iyi ihtimalle tatsız bir etkileşim yasağıdır, en kötü ihtimalle eriyip gitmemizdir. Buraya inanan bir insan kaybetmeye bile tahammülüm yok benim şahsen. Eriyip gitmemize yol açabilecek çağrıların da her zaman karşısında olacağım.
 • Herkese kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:41, 20 Ocak 2018 (UTC)

Kullanıcı:Kibele'nin kafasına göre Vikipedia sayfalarını düzenlemesi

Merhabalar,
Amacım Berkin Elvan sayfasındaki gereksiz sözcükleri silmek ve sayfayı daha düzenli yapmaktı. Fakat @Kibele adlı kullanıcı yaptığım değişikliği geri aldı. Neden geri aldığına dair hiç bir açıklama eklememiş en azından neyde hata yaptıysam bana mesaj gönderebilirdi ve bende ona göre düzenleye bilirdim. Kafasına göre değişikliği geri aldı.

Ayrıca şimdik fark ettim nedense II. Niveles tartışmasını buradan kaldırmış. Tamam bende Niveles'in Vikipedi sitesindeki tutumunu sevmiyorum fakat adam orada kendi görüşlerini yazmış sen ne hakla silebiliyorsun. Bugün onunkini silen yarın benim mesajlarımı siler.--Hile19 21:30, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sarv'ın KD olmayan maddeler açması

Merhabalar, daha önceden @Kingbjelica Sarv hakkında şikayette bulunmuş ve dikkat edeceğini söylemiş ancak değişen hiçbir şey yok. Hepimiz burda hatalar yapıyoruz ancak SAS'larda bunca tartışmadan sonra hâlâ kayda değer olmayan maddelerin kayda değer olduğunu iddia etmeye devam etmek ve kayda değer olmayan maddeler açmak Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesinin anlaşılmadığını ve anlaşılmayacağını gösteriyor. Önceleri yüzlerce kayda değer olmayan madde açmış. Yine kayda değer olmayan Mehmet Yaşar Özgül ve Kaymakam Kadir Çakır maddelerini açmış. Bir kişi müsteşar, kaymakam olunca kayda değer olmuyor, bu çok açık. Ancak bu durumu anlamamakta hala diretiyor. Devriyelik hakkının elinden alınmasını talep ediyorum.--Nushirevan11 19:50, 13 Ocak 2018 (UTC)

Pardon ama @Nushirevan11 hukukçu, yargıç maddeleri söz verdiğim üzere hiç açmadım sadece açmış olduklarıma kaynaklarla beraber ek bilgi koydum ki kayda değer olabilirse katkı sunayım diye ama hiç hakim ve savcı, yargıtay ve danıştay üyesi şikayet gündeme geldikten sonra yeni madde olarak açmadım. Müsteşar maddelerinin pek çoğunu bu tartışmalar yaşanmadan önce açmıştım, bir tek örnek müsteşara Mehmet Yaşar Özgül o da dediğiniz gibi kaymakam, ayrıca mülki idare amirlerinin (vali, kaymakam) kayda değer olmadığına dair bir madde göremedim bunun üzerine kaymakam Kadir Çakır maddesini de açtım ve tartışma yaşandıysa dahi ben farkına varmadım özür dilerim benim eksikliğimdir ama büyükelçiler konusunda sizin SAS yaptığınız maddelerde büyükelçilerin KD olduğuna karar verildiği için "büyükelçiler KD'dir" diye ben de bunun üzerine büyükelçi ve uluslararası örgütlerde görev yapmış diplomatların maddesini açtım. Ayrıca daha önce de belirttim "Vikipedi Özgür Ansiklopedi" maddelerde KD olanların dışına çıkmazsak illa şu şu olacak bunun dışında hiçbir madde olmazsa özgürlüğümüz nerede kalacak? KD olmayanların listesi yok ki hani bu şey gibi: "kanun yoksa suç da yoktur ceza da" prensibi gibi aynen. --SarvSarv 21:23, 13 Ocak 2018 (UTC)
Ayrıca Büyükelçilerin tartışma sayfalarını paylaşıyorum: Can Dizdar, Tanju Bilgiç, Mehmet Kemal Bozay ve Ahmet İhsan Kızıltan'ın tartışmalarındaki sonuçlara binaen büyükelçiler kısmına yönelip daha çok büyükelçi maddelerini açtım. Yanlışsam bir daha büyükelçi maddeleri de açmam.--SarvSarv 21:39, 13 Ocak 2018 (UTC)

Sürekli kendi kitaplarını kaynak olarak gösteren yazar

Bariz bir şekilde reklam yaptığını düşündüğüm için buraya yazmaya karar verdim. Söz konusu kullanıcı Macukali. Namıdiğer Özhan Öztürk (bakınız: https://prnt.sc/idetm1) . Kullanıcının katkılarına göz attığımızda sürekli kendi kitaplarını kaynak olarak gösterdiğini görüyoruz. Şu anda 100'den fazla sayfada "özhan öztürk" geçiyor. Şu, Şu, Şu gibi (Özhan Öztürk'e göre...) ifadeler de mevcut. Son olarak kendi maddesindeki kayda değerlik etiketini bağımsız kaynak eklemeden kaldırmış. Sayfa diğer dillerde de mevcut ama onları da kendi yazmış. Reklamın her türlüsü Vikipedi'de yasaktır. Bu kuralı ihlal ettiği için kullanıcıyı şikayet ediyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 01:56, 12 Şubat 2018 (UTC)

Kaynakların güvenilir olup olmadığı hususu bir kenera, İlber Ortaylı gelip kendi kitaplarını kaynak gösterse sıkıntı olur muydu? "Kendi eserlerini kaynak göstermek" reklam yapmak değil gibi. Bilgi ansiklopedik, kaynak güvenilirse sıkıntı yok.--RapsarEfendim? 02:46, 12 Şubat 2018 (UTC)
Yeri geliyor ben de aynı kaynağı 3-5 maddede kullanıyorum. Elime bir kitap geçiyor, hazır geçmişken ilgili sayfalara ekliyorum. İyi, güvenilir bir kaynaksa birçok maddede kullanılabilir elbette. Bizzat yazarı tarafından da eklenmesinde sakınca yoktur. Lakin, burada sözünü ettiğimiz kaynaklar 100'den fazla maddeye aynı kişi tarafından eklenmiş, daha önce silinmeye aday gösterilip, bağımsız kaynakların olmaması sebebiyle ayrı madde olarak kalamamış kitaplar (bkz: 1, 2, 3). --Selahattin ilhan (mesaj) 03:07, 12 Şubat 2018 (UTC)

Kişisel saldırı, ithamlar, hakaretler

Burayı hemen hemen hiç kullanmayan bir kullanıcı olarak, artık başka yol kalmadığı için kullanmak zorunda kalıyorum. Öncelikle aktif hizmetliler @Elmacenderesi, @Eldarion, @Superyetkin, @Vikiçizer, @Sakhalinio, @Sabri76'yı da fikirlerini belirtmeleri için davet ediyorum. @Kibele, şu sayfada önce "Vikipedi'nin belli alanlarını dirsek teması içindeki kullanıcıların kontrol altında tutmalarının doğru olmadığını düşünüyorum" diyerek gerek SİS adayı @BSRF'yi gerekse kendisine destek olan ben, @Seksen iki yüz kırk beş, @Ahmet Turhan ile bu yorum sonrasında kendisine destek olan @Chansey ve @Maurice Flesier'i zan altında bırakmış; bu kullanıcıların tamamı ya da bir kısmının Vikipedi'yi kendi mülkiyeti gibi kullandığını net bir biçimde ifade etmiştir. Sonrasında ise "direkt şahsımı hedef alarak "şimdilerde vikipedi'nin ıssızlığı ve 7/24 burada olmasının da yardımıyla vikipedi'yi de domine etmeye çalıştığı pek çok kişinin malûmu" gibi, "bir çok kullanıcı püskürtüldü" gibi ifadelerde bulundu. Vikipedi:İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil net bir biçimde delik deşik edildi. Bu konunun çözüme kavuşması şart. Ben buraya kimseye kin gütmeye ya da birilerinin bana kin gütmesi için gelmedim. Kimsenin kişisel takıntısı olmak ya da birilerini takıntı yapmak durumum da olmamalı. Kimse de kullanıcı adlarının anonimliğine gizlenerek bana bu şekilde hakaret edemez. Vikipedi'de bir düzen varsa, bu düzen karşılıklı saygı ve belli sınırların aşılmadan işlemek zorundadır. Benim de zaman zaman sınırları aştığım görülmüştür, ancak hiç kimse çıkıp da birisini "kayırdığımı" ya da tam aksi şekilde birisine takıntılı olduğumu ispat edemez, etmeye çalışırsa da aksi örneklerini çok rahat gösterebilirim. "Dirsek teması" olduğum belirtilen BSRF'nin ise gerçek adını dahi bilmem, WMTR kullanıcı grubunda, WMTR üyesi herkesin görebileceği konuşmalara ek olarak tek bir konuşmamız olmuştur, onda da kendisinin SİS adayı olmasını tavsiye etmişimdir (konuşmalar da bende var). Onun dışında herhangi bir sosyal medyada vs bağlantımız da bulunmamaktadır. Böyle mesnetsiz, kanıtsız iftiralar her iki kullanıcının "şahıslarına" da Vikipedi'ye de zarar vermektedir. Orayı okuyan kullanıcılar üzerinde "ya bu Rapsar ile BSRF kanka zaten" fikri empoze edilmeye çalışılmıştır, iki kullanıcı da zan altında bırakılmış ve topluluk kışkırtılmıştır. Politika ihlalleri nettir ve gereğinin yapılması gerekmektedir.--RapsarEfendim? 17.32, 7 Ağustos 2018 (UTC)

Sahi neden bu kadar alttan alındığını anlamıyorum. Kendisi kullanıcı püskürtmekten bahsetmiş nasıl bir ironiyse artık. "Dirsek teması" sözü için ayrıntıya girmiyorum ancak kişi kendinden bilir işi burası için çok uygun. --esc2003 (mesaj) 09.12, 8 Ağustos 2018 (UTC)
@Rapsar, belirtigin tartismayi basindan beri takip ediyorum. Kullanicinin gosteridigin sayfada ne kisisel bir ifade ne de bir saldirisi soz konusu degildir. Her yorum hosunuza gitmeyebilir ama size direk hitap etmiyorsa, lutfen kisisel algilamayin. Otesi, tartismayi o sayfada yapmaniz konuyu degisik alanlara cekmektedir. Bu tur yaklasimlardan kacininiz; hem konu bolunmekte hem de verim ve katilim dusmektedir. Diger hizmetlilerin ek yorumu yok ise, bu sikayet burada kapanmıștır. Tesekkurler, Citrat (mesaj) 15.41, 11 Ağustos 2018 (UTC)
@Citrat, sizi, şikayete konu olan kullanıcıyla olan temaslarınız yüzünden taraflı buluyorum desem, ne yaparsınız?--RapsarEfendim? 19.10, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Kisisel dusuncelerinde ozgursun Rapsar. Baska hizmetlilerden de gorus isteyebilirsin ancak kararimi verdim. Resmi gorusumdur. Citrat (mesaj) 20.54, 11 Ağustos 2018 (UTC)
@Rapsar ve @Citrat konudan bağımsız yorum yapmamanız tartışmanın ana eksenden kaymaması için önemli. Her ikinizin de yorumları üzgünüm ki şahsiye kayıyor. Biz bunlardan çok çektik, Rapsar ve Citrat benden eski kullanıcısının ve daha iyi bilirsiniz. Gelin şu son iki yorumunuzu çizin ve olaya dışardan bakmayı deneyin. Kendi aranızdaki geçmiş meselelerin bu tartışmalara yansıması Vikipedi’yi geliştirmez aksine zarar verir. İlla devam edecekseniz burada değil mesaj sayfalarınızda devam edebilirsiniz (geçen olduğu gibi). Haklı haksız yorumunu yapacak ben değilim, şikayet hakkında da konuşmuyorum sadece siz iki kullanıcının tartışmasından rahatsız olan bir Vikipedist olarak ricamı iletiyorum... chanseyMesajYaz 19.20, 11 Ağustos 2018 (UTC)
@Chansey, ben ve BSRF'ye denen şeyin aynısını Citrat'a dedim. Kendisine böyle bir ithamım kesinlikle olmadı, kendisi böyle bir şeyle karşılaşsa ne yapardı onu sormak istedim. Yoksa ne Citrat'ı ne de diğer kullanıcıyı tanımıyorum (o diğer kullanıcı bizi nasıl tanıyor o da muamma)--RapsarEfendim? 19.24, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Burasi sikayet sayfasi Chansey. Bu sayfalara bakilmiyor diye sikayet etti bir kullanici, o yuzden el attim. Yoksa Rapsar'a ozel gelmedim. Kisisel davrandigimi dusunuyorsan, bir baksa hizmetliden yardim isteyebilirsin. Asagida Rapsar'in soyledigi gibi, kendisini gecen aya kadar tanimiyordum. Citrat (mesaj) 20.54, 11 Ağustos 2018 (UTC)
@Rapsar o tartışma orada kaldı, kıyas yapmamızın uygun olmadığını hep sen söylersin ve haklısın da bu konuda.
Biliyorum şikayet sayfası ve ben sadece gördüğümü ve hissettiğimi söyledim @Citrat, yanılmış olabilirim; ayrıca topluluk nazarında hizmetli seçilmiş bir kullanıcıya karşı başka bir hizmetli müdehalesini istemek benim için nezaketsizliktir. Derdim olursa ilgili sayfaya yazarım zaten, siz (ya da Rapsar) kadar olmasa bile yeterince işleyişi bildiğimi düşünüyorum. chanseyMesajYaz 21.17, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Peki o zaman, şikayete konu olan kullanıcının bana itham ettiği şeyin aynısını, @Citrat'a iletmek isterim. Yani kibele ile sizin dirsek temasınız var ve değerlendirmenizi taraflı buluyorum. Elbette ki ikinizi de tanımıyorum, buna dair bir kanıtım da yok ama Citrat'ın kendi görüşlerine göre bu sözler bir sorun teşkil etmiyor, herhangi bir yaptırımı da yok. Dolayısıyla böyle bir çamur atmak da yine aynı şekilde bir problem yaratmıyor (yarattığı bariz aslında ama Citrat'ın bu yönde bir endişesi yoksa...).--RapsarEfendim? 21.30, 11 Ağustos 2018 (UTC)
Bu tartisma ozele kayiyor ve burada uzatmak istemiyorum. Yalniz dikkat et, kullanici Kibele bazi gruplarin yakinligindan sikayet etmis. Bu sikayeti herkes yapabilir; bu suc degil. Kibele'yi kayirdigimi dusunuyorsan, tabii ki ek gorus isteyebilirsin. Citrat (mesaj) 00.47, 12 Ağustos 2018 (UTC)
Değerli @BSRF, o tür etkilemeler zaten kullanıcıda alışkanlık olmuş gibi, hiç kimse de birşey demiyor, bende demedim (bu belkide bu paragraf hakkındaki ilk yorumum :)) siz de demeyin... Hoş deseniz de birşey farketmiyor. chanseyMesajYaz 08.29, 12 Ağustos 2018 (UTC)
Sanirim net ifade edemedim. Bazi kullanicilar birbirleri ile yakin olabilir ve birlikte calisabilirler, yada boyle gozukebilirler. Ne bunu ifade etmek, ne de birlikte calismak, (diger vikipedistleri olumsuz etkilemeddigi surece) bir sorundur. Bu sekilde elestri almak normaldir; keza bu tur elestrileri gerek himzetliler gerekse ayni konu uzerinde calisanlar almistir, ve hala alacaktir. Grubun disaridan nasil gorundugunu, ne tur bir imaj verdigini her zaman objectif olarak bilmesi mumkun degildir. Ayni sekilde, elestiren kisi(ler) de grubun ic dinamiginin gozuktugunden farkli olabilecegini bilmesi gerekir. Bu tur elestrileri daha cok yapici algilamak gerekir, aciklik eksikligine isaret eder. Ancak her elestriye de cevap vermek zorunda degildir kullanicilar. Birlikte calismak itham degildir ancak kayirma, kisisel amaclara yonelme yada grubun disariya kapali olmasi sorun olabilir. Bu oldugu zaman hizmetlilere sikayet edilir ve mudahele gerekir. Daha once olmustur, tekrar yapilir. Yoksa sirf kullaniclarin yakinligi bir sorun teskil etmemekle birlikte calisma verimi icin yararli birle olabilir. Son sozum, elestilere daha esnek yaklasalim olacaktir. Saygilar, Citrat (mesaj) 16.44, 12 Ağustos 2018 (UTC)
@Citrat, size sorduğum soru ile verdiğiniz yanıt çok ilgisiz. Sorumu tekrar okumanızı rica ediyorum. Sorum gerçekte olmayan şeylerin gerçekmiş gibi topluluğa sunulması ile ilgili. Ayrıca @Vikiçizer, @Sakhalinio ve @Superyetkin'e de bildirim göndereyim. Belki onlar yanıtlamak ister.--BSRF 💬 17.04, 12 Ağustos 2018 (UTC)
Soruyu yanitladim ama herhalde konuya cok yakindan baktigin icin fark edemedin. Gereksiz dallandirmaya girmenin geregi yok; ayni sekilde katilimcilarin (yukaridaki mesajlarin ornegin) irdelenip farkli anlamlara cekilebilir. Bundan kacinin. Citrat (mesaj) 17.07, 12 Ağustos 2018 (UTC)
Birbirimizi tanımadığımız için bana siz diye hitap etmenizi tercih ederim. Yalan söyleyerek topluluğu yönlendirmeyi eleştiri olarak görüyorsanız diyecek bir sözüm yok. Bu eylem sümen altı edilebilecek kadar basit olmamalı. Diğer hizmetlilerin yorumlarını da merak ediyorum.--BSRF 💬 17.11, 12 Ağustos 2018 (UTC)
@BSRF, şikayete konu olan kullanıcının gizli ve anlamlandıramadığım bir dokunulmazlığı var sanki. Burada hiç kimse, ama hiç kimse bir başkasının tribini, laf sokmasını, iftiralarını çekmek zorunda değil. Kim yaparsa yapsın (benim yaptıımda görülürse aynı şekilde lütfen, uyarın da, ama işi kişiselleştirerek değil) gerekiyorsa engeli de verin. Buraya gelmişsek uyum içerisinde, ansiklopedi yazmak için geldik. Değişiklik özetleri vasıtasıyla laf sokma yarışına girmeye değil. Ben de yaptım zamanında, hiç bir faydası, getirisi olmuyor. Her yazılanı kişisel yorum olarak tanımlayan Citrat'ın da burada bir kişisel yorum görememiş olmasını da anlamlandıramadığımmı not düşeyim.---RapsarEfendim? 19.22, 12 Ağustos 2018 (UTC)

dokunulmazlığım var evet.. çünkü, kitle psikolojisine kapılmadan ve tribünlerden gelen seslere aldırmadan, vay şu beni desteklemez, aman şunla aramı iyi tutayım gibi dürtülerle hiç işim olmadan doğru bildiğimi her durumda söyleyebilmek gibi bir özgürlüğüm var ve bu da beni dokunulmaz kılıyor. (...) 'dur naapıyosun, bir süre ortadan kaybol, devam etsin hizmetliliğin' denecek bir durumda istifa edebilmek gibi bir 'dokunulmazlık'.. yıllar önce şikayetlere konu olan 'vicdan muhasebesi' çağrısının yerini bulduğunu görmenin verdiği vicdan rahatlığının yarattığı bir dokunulmazlık. bugün işaret ettiği ama ilgilenilmeyen, itiraz edilen, tepki gösterilen noktaların yarın bir gün kabul edilme/ortaya çıkma ihtimali olduğunu bilmenin getirdiği bir dokunulmazlık.. bir süre manevi olarak hayatında biraz fazla yer verse de maddi hiç bir karşılığının olmadığı bir platformda olduğunu bilmenin rahatlığının getirdiği bir dokunulmazlık. anlamlandırılamaması doğaldır.. kibele 12.46, 14 Ağustos 2018 (UTC)

@Kibele, "dokunulmazlık"tan kastım senin faaliyetlerin sebebiyle değil, birçok hizmetlinin sana karşı tutumunda duyduğu anlamlandıramadığım çekince sebebiyledir. Yoksa hizmetlilikten feragat etmen müthiş bir örnekti, örnek alınası bir harekettir. Senden tek bir ricam var, bu şikayetin (adı şikayet, amacım ise anlaşmazlık çözümüdür) sebebi de bana veya başkasına karşı takındığın, olayları kişiselleştiren tutumundur. Hiç ima yapmadan, direkt olarak soruyorum: benim, senin dediğim gibi "baskın olmaya çalışmak" ile amacım ne olabilir? Benim herhangi bir siyasi, dinî, ideolojik, etniksel bir etkinliğimi gördün mü mesela? Ya da "Vikipedi'yi kontrol altına almaya çalışıyor" yönündeki düşüncen ile kazanacağım ne olabilir? Bak net bir şekilde soruyorum, lütfen net bir şekilde cevap alayım. Ben bu kişisel ithamlardan gerçekten yoruldum, ne sana ne de harhangi bir kullanıcıyla kişisel hiçbir problemim yok, hiçbir kullanıcının da benimle olmamasını istiyorum. Dirsek temasıymış falan, bunların gerçek olduğuna sen inanıyor musun? Seçkin içerik sorumlusu olsam bana ne gibi bir faydası var mesela? Benim buradaki tek amacım, burayı okuyanların en iyi, doğru ve sağlıklı bilgiye ulaşması; tüm çabam bu yönde. Seçkin içerikle ilgili özel bir ilgim var, bunun nedeni de bu maddelerin en iyi maddelerimiz olmasından kaynaklanmaktadır. En iyi olarak etiketlenen maddemiz ne kadar çok olursa, okurlar için o kadar faydalı bir durum. Ben de emek verip, en iyi içeriği oluşturmaya çalışıyorum; ilgisizlikten ya da kişisel takıntılardan ötürü önüme taş koyulunca da insan ister istemez bıkıyor, belki de agresifleşiyor. Zaten bir avuç kullanıcı bu seçkin içerik üretme ya da değerlendirme konusunda yetkin, onların da birçoğu yalnızca kendi ürettiği içerikle ilgileniyor, başkalarıyla alakalı değerlendirme yapmıyor, yapılan değerlendirmeleri zaman zaman kişisel algılayıp agresifleşebiliyor vs. Kısacası benim en çok ilgimi çekenlerden, en çok önem verdiğim alanlardan biri; farklı sebeplerden ötürü işlemez hâle geliyor. Bunun işler hâle getirilebilmesi için birlikte hareket etmemiz şart, birlikte hareket edince de "dirsek teması" diyorsun. O dirsek teması dediğin olay burayı daha iyi yerlere getirebilmek için, yoksa bizim bunlardan ne gibi bir çıkarımız olabilir? O dirsek temasının alasını ben @Sakhalinio ile @Basak ile ve sayısız kullanıcıyla yapıyorum. En çok tartışmayı da Sakhalinio ile yapmışımdır belki, o dirsek teması dediğin olay ile ne o beni ne de ben onu "kayırmışımdır", kendisi de burada, açık açık belirtebilir görüşünü. Diyeceğim o ki @Kibele, lütfen bana bu tip kişisel ithamlarda bulunma, senden tek isteğim o. İstediğin gibi istediğin yerde görüş belirt, ama buranın gelişmesine engel olma (amacın bu değil belki ama bu ithamlardan ben bunu anlıyorum), karşında da Vikipedi'yi geliştirmeye emek veren bir insan olduğunu unutma lütfen.--RapsarEfendim? 20.09, 14 Ağustos 2018 (UTC)

zamanım olursa uzunca yazarım, ama aslında cevabı içinde gizli bu yorumun/sorunun. her cümlesi analizi hakediyor diye düşünüyorum. (ama uzun zamandır rastladığım en uzlaşmaya yakın yorumun olduğunu da ekleyeyim.) şimdilik iki şey söyleyeyim kısaca. ilki, aslında yıllardır pek çok kullanıcı benzer şeyler söyledi/söylüyor bu konuda. sadece şu son birkaç haftada değişik kullanıcıların farklı konulardaki yorumlarına bakarsan görürsün. yani bu sorunun tek muhatabı ben değilim, sen böyle görmek ya da böyle göstermek istesen de. ikincisi ise son cümleni uygulamada unuttuğunu düşünüyorum, hatırlamanda yarar var: 'karşında da Vikipedi'yi geliştirmeye emek veren (insanlar) olduğunu unutma'.. kibele 06.33, 18 Ağustos 2018 (UTC)