Vikipedi:Şikâyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum

İşte böyle oldu

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 29 Ocak 2015
 • Ama o benim çocuğum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 29 Ocak 2015
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 30 Ocak 2015
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 31 Ocak 2015

Kişisel saldırılar ve topluluğu rahatsız eden kullanıcı şikâyetleri

İşbu değişikliğimden önce bu sayfada yer alan "Kişisel saldırılara karşı değerlendirme ve yaptırım uygulama talebi" (kalıcı bağlantı) ve "Topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı" (kalıcı bağlantı) başlıklı şikâyetleri, birbirlerinden ayrılamaz ölçüde iç içe geçmiş olmaları nedeniyle birleştiriyorum.

Bu iki şikâyet VP:İNOV, VP:KSY, VP:N gibi birçok politikamızı sayısız kez ihlal eden yorumlar barındırdığı, bu yorumların tek tek temizlenmesi mümkün görünmediği ve bu metinler bir topluluk olarak üretkenlik ve verimimizi sekteye uğrattığı için bu metinleri şikâyet sayfasından kaldırıyorum. Şu andaki başlığın altına bir karar mutlaka yazılacak, ancak o karar yazılana dek kullanıcıların birbirleri hakkındaki ithamlar ve karşılıklı yorumlaşmalarının durması gerektiği için bu kararı alıyorum ve sayfanın arşivlemesi yapıldığı zaman şu andaki değişikliğimle silmekte olduğum tüm metinlere de gerekli bağlantıları vereceğim. Şikâyetlerle ilgili yeni bir bilgi ve bulgunuz olursa yeni bir başlık açabilir ya da hizmetlilere mesaj atabilirsiniz. Mutlaka değerlendirilecektir.

Geçmişte topluluk olmanın gerekleri birçok kez ihlal edilmiş. Katkı yerine savaşa tutuşmanın örneklerine rastlanır olmuş. Hizmetlinin görevi, ansiklopediye ve kullanıcılarına zarar verilmesini önlemektir. Bu şikâyetlerin yarattığı kaos da ansiklopediye, kullanıcılarının motivasyonuna ve zaten önemli sorunlar barındıran topluluk dinamiklerimize zarar veriyor. Bu yüzden müdahale ediyorum ve bu müdahalemi bir milat olarak görmenizi rica ediyorum. Geçmişteki ihlallerin değerlendirmesi kararda yer alır. Ancak bundan sonraki ihlalleri hoşgörmek, bu kaosa imkan vermek olur, ki beni tanıyanlar bunu yapmayacağımı bilir. Bu milat itibarıyla, lütfen diğer kullanıcılar hakkında yorum yapmaktan kati surette kaçınalım, karşımızdaki insana karşı kibar olalım, laf sokmayı bırakalım, alaycı bir üsluptan uzak duralım. Karşımızdakinin olumsuz gördüğümüz özellikleri yerine olumlu potansiyeline bakalım, bunu ortaya çıkarmanın gayreti içinde olalım.

Bu milat itibarıyla kişisel saldırıda, nezaketsizlikte ısrarcı olanı, bunu alışkanlık edinenleri üzülerek engellemek zorunda kalacağım, kalacağız. Son günlerde engellemeye son çare olarak başvurduğuma dair birçok örneğe rastladığınızı umuyorum. Lütfen hizmetlileri bu nahoş çareye başvurmak zorunda bırakmayın.

Vito Genovese 16:29, 14 Şubat 2017 (UTC)

@Vito Genovese'nin girişiminden sonra yaklaşık 1 ay daha geçti, fakat derleme toplama, iki şikayetin birleştirilmesi ve şurada şikayete konu olan katılımcıların bu durumdan görece memnun olması sonucundan başka herhangi bir sonuç ortaya çıkmadı. Dün de burada ve burada gördüğüm üzere hala düşük yoğunluklu "kişisel saldırı" ithamları devam etmekte. Hizmetliler Hizmetli duyuru panosunda bu konu belirtilmesine rağmen, isteyerek bu konuya dahil olmak istemiyorlar. Bu çok vahim. Görev ve sorumlulukları hatırlatmak yerinde olacaktır çünkü epeydir uzun süren bu durum belli aralıklarla can sıkmaya devam ediyor. Üstelik şikayet basit argümanlarla yetinmiyor, çok daha büyük durumlara tekabül ediyor. Eldarion'un bir denetçi sıfatıyla resmen kullanıcıları hedef aldığı şikayet metninde geçiyor ve halen nasıl denetçi pozisyonunda aklım almıyor. Vikipedistlerin gerçek yaşamdaki hayatlarını tehlikeye atacak yorumlar bir Vikipedi denetçisinin ağzından çıkıyor, açık açık kullanıcıları hedef gösteriyor. Hatırlatalım kendisi aynı zamanda denetçi, yani hedef aldığı kullanıcıların IP adreslerine sahip. Kullanıcıların katkı sunduğu herhangi bir ülkede hukuki sorunlarla karşılaşılabilecek bu durum son derece ciddi ve bunlar öyle geçilecek ve basite indirgenecek bir duruma kesinlikle tekabül etmiyor. Dolayısıyla ilgisizlikten kaynaklı sorumlu hizmetlilerin dolaylı olarak olaya "basit bir anlaşmazlık süsü vermek" istemesi son derece vahim. Zaten halihazırda şikayete nazır olan bir kullanıcı yakın zamanda tarafıma hukuki tehdit dolayısıyla 1 ay uzaklaştırma almıştı. İlla, şikayet konusuna dahil olduğu üzere, hizmetliler eliyle olası bir hukuki yaptırıma zemin mi hazırlayalım, bunu mu bekliyoruz? Şikayete konu olan hizmetlileri dışarıda bırakarak @HakanIST, @Uğurkent, @Sakhalinio, @Superyetkin, @Elmacenderesi, @Ahzaryamed, @Sabri76, @Yabancı, @Vikiçizer ve @Vito Genovese'e tekrar bildirim atalım. Sorumlulukları gereği bu konunun üzerine düşmelerinin zorunlu olduğunu da vurgulayalım. @Vikiçizer'in daha önce belirttiği sorumluluk sahibi hizmetliler arası bir konsensüs oluşması artık olmalı. "-malı" diyerek insiyatife bırakmak da istemiyorum, lütfen artık görev ve sorumlulukları yerine getirin. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:06, 11 Mart 2017 (UTC)

Kullanıcı:Ahmet Turhan'ın kişisel saldırıları :


Kullanıcı:MHIRM'ın kişisel saldırıları:


 • not: demek alaycı yorum? şimdi de ton polisliği... ki bu da logical fallacy oluyor. dikkate alınmaz. ha bir de topluluğu rahatsız eden kullanıcılar başlığını "şahsımı rahatsız eden" diye değiştirmeniz gerekmekte. ilk ve son cevaptır. mobbing'e karşı herkese sabır... -MHIRM. 08:36, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Pragdon'un kişisel saldırıları:

 • Cevap 1: "Politika hatırlatmaları saldırı değildir." Bkn:Vandalizm ve Troll.
 • Cevap 2: @Maurice Flesier'ın "İyi niyet varsaymak, iyi niyetli kullanıcılar ve niyetleri sorgulanamayacak kadar tarafsız olanlar için geçerli bir politikadır." söylemine cevaben üsluba dikkat edilmesi gerektiği konusunda bir uyarıdır. Kaldı ki hizmetlilere ping atılarak yazılmış bir UYARIDIR. Kolaylıklar. --Pragdonmesaj 12:20, 17 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sarv

Kullanıcın açtığı maddelerin yüzde 90'ı kayda değerlik kriterleri ile bağdaşmıyor. Az zararlı Murada vakası gibi. Hakimler, savcılar, yargıtay üyeleri, o, bu, şu vs. Defalarca köy çeşmesinde ve SAS'da konuştuk. Topluluğun zamanının boşa gitmesine neden oluyor. Bakın erişim engeli olmasına rağmen vazgeçmedi. Br sürü internet hızını yavaşlatan uygulama ile buraya giriş yapıp madde yazarken ve bu uygulamar ile googleda arama yapmak bu kadar zorken bu kullanıcının azmini nasıl açıklayabilirsiniz? Ben kendisinin bu işlerden çıkar sağladığını düşünüyorum. Bunun ilgi alanı, hobi vs ile alakası yok. Kim neden böyle bir şeyle uğraşır ki? Bunun uzun bir zaman dilimini de kapsaması önemli. Uzun süredir kayda değer olmayan maddeler açıyor. Bu maddelerin çoğu tek kaynaktan ibaret. Sadece isim olarak geçen kaynaklar ile biyografi yazdığını bile düşünüyorum. Burada ciddi bir sorun var çünkü çoğu zaman öcü olarak görülen IP'ler ve yeni kullanıcılar böylr sayfalar açsa doğrudan silinirdi. Yeni açılan sayfaların mesela @Sakhalinio tarafından sürekli takip edildiğini düşünüyorum. Ama bu kullanıcının maddelerine kimse bir şey demiyor. Sanırim kullanıcı pek dikkat çekmiyor.

Sonuç olarak devriyelik yetkilerinin elinden alınması, açtığı sayfaların hizmetlilerce tek tek incelenip silinmesi -ki bunun için hs ekliyecek kullanıcılar da olabilir- gerekiyor. --Kingbjelica (mesaj) 23:40, 5 Temmuz 2017 (UTC)

@Kingbjelica Bundan benim hiçbir çıkarım yok ben evde bulmaca çözer gibi madde açıyorum bunu altını kalın kalın çizerek söylüyorum hiçbir çıkarım yok, sadece yargıçlar konusunda bilgi sahibi olunulması ve biyografik katkı sağlanması için yapıyorum. Eskiden daha çok siyasi maddelere merak sarıyordum ve Fransızca siyasi maddelerin Türkçe'ye kazanılması ile uğraşıyordum. Yargı mensuplarının KD'liğine dair durum kesinleştiğinde malum ona dair çalışma vardı, o kesin bir hüküm alınca göreceksiniz ben de o kriterlere uygun şekilde çalışacağım. Ayrıca diyorsanız ki büyükelçilerle ilgili madde açma (Büyükelçilerin KD olduğu söylenmişti) veya Fransızca siyasi maddelerin çevirisini yapma işime devam edeyim hayhay bundan sonra ona devam ederim, bu devriyelik yetkisinin elimden alınması uyarısı çok ciddi olduğu için (bu uyarı için teşekkür ederim) şimdi daha dikkatli ve titiz olacağımı beyan eder ona göre madde açarım. Zaten şunu da belirtmek isterim 1 Ağustos'a kadar yokum. Madde açamayacağım. Ama bundan sonra yargı konusuna açılmış maddelere katkı sunma dışında el atmamaya çalışacağım. Teşekkürler -- SarvSarv 00:01, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Bu arada @Kingbjelica şu uyarınız önemli oldu bazen ben ansiklopedik metin ile biyografik metni karıştırıyorum ve ona dikkat etmem gerekir. Bu da samimi özeleştirimdir. O yazdığınız eleştiri metnini dikkatlice okuyunca bu hatırıma geldi. Teşekkürler -- SarvSarv 00:09, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Bulmaca çözer gibi madde açtığınızı görüyorum, bunun toplumsal fayda veyahut kişisel gelişime katkı yaptığını da düşünmüyorum. Fakat altını çizmem gerekiyor ki buradaki görüntünüzün farkına varabilmenize saygı duyuyorum. Evet @Chansey bu konuda bir çalışma hazırladı, okuma fırsatım olmadı. Daha sonra değerlendirmeyi umuyorum. Malumdur burada her şey biraz yavaş ilerliyor. Bu sebepten Chansey'in sunduğu içerğin tartışması bitene kadar kayda değerliğinden emin olmadıklarımız etiketli kalabilir veya SAS'a taşınabilir. Bu uygulamalar gerekli çünkü maddeye konu olan kişilerin de neden bu ansiklopedide yer aldıklarına dair en ufak bir fikri yok. Size tavsiyem: madem bu kişilerin tanınmasını istiyorsunuz o zaman bir blog açın. SEO çalışmasına gerek kalmadan en üste sizin bloğunuz çıkar. Çünkü açtığınız maddelere konu olan kişiler hakkinda elde tutulacak bir tek sonuç bile çıkmıyor. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 00:29, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Kingbjelica Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ben Fransızca siyasi maddeleri çevirmeye ve Türk ve Uluslararası büyükelçi maddelerini açma veya Türkçe'ye çevirmeye ve onun dışında açılmış maddeleri geliştirmeye yöneleyim, benim en büyük sıkıntım kuralları yaşayarak, uyarılar alarak öğrenmemdir en azından Vikipedi'de öyle. Ayrıca blog tavsiyeniz için de teşekkürler. -- SarvSarv 00:42, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • @Sarv, ilgili ve bilgili olduğunuz konularda kayda değerlik yönergelerini inceleyerek istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz. Bilgili olup sırf görevim alınır öyle olur böyle olur diye düşünmenize gerek yok. Burada ben bir kötü niyet olduğunu düşünmüyorum. Katkı vermekten asla çekinmeyiniz. @Kingbjelica, [..] elinizde tek bir kanıt olmadan bir insana bu şekilde [..] gerçekten üzücü. Elinizde en ufak bir kanıt yoksa bunu dillendirmeniz net şekilde [..]. [..] ama elinizde kanıt olsa iyi olur. Keza sizin de söylediğiniz gibi burada bir engel var ve girebilen kullanıcılar sınırlı. [..]. Sarv umarım katkılarına devam eder.--Tuğkan (mesaj) 01:30, 6 Temmuz 2017 (UTC)
[..] Köy çeşmesindeki mesajımın yerine ulaştığını ispatladın. @Kibele ve @Pragdon sizi anlıyorum arkadaşlar, başından beri.--Kingbjelica (mesaj) 01:48, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Tuğkan cesaretlendirici sözleriniz için çok teşekkür ederim. Hem uyarıları hem de tavsiyeleri dikkate alarak Vikipedi'ye katkı sunmaya devam edeceğim.-- SarvSarv 13:53, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • Sarv'ın açtığı maddelerin Mirada'nın telifli maddeleri ile kıyaslanması mantıklı gelmedi bana. Yüzlerce Fransız'ın biyografi maddesi ile dünyadaki ulusal liderlerin maddelerinin Sarv'ın elinden çıktığına birçok kez denk geldim. Bundan bir çıkarı olduğu görüşü ispat edilemediği sürece bir iddiadan öteye geçmez. Devriyelik yetkisi olmadan da KD olmayan maddeler açılabilir, yani bunun geri alınmasını talep etmek birşeyi değiştirmez. Burada kayda değer olmayan düzinelerce maddeler açan kullanıcılar tanıyorum, eğer bir yaptırım olacaksa ayrım gözetmeden olmalı. Bunun yanında Sarv'ın KD olan maddelerin yani sıra olmayan biyografiler de açtığını söylemek zorundayım. Özellikle her bürokrat, yüksek yargı mensubu, siyasetçi ve diplomatın kayda değer olmadığını düşünüyorum. Kimi zaman örneğin kaynak olarak bir atama kararnamesi görmek bu maddeler üzerinde sorgulamaya yol açabiliyor. Kendileri "Büyükelçilerin KD olduğunu" ve "yargı mensuplarının KD'liginin kesinleştiği" ne dair ifadelerine binaen, bu konuda herhangi bir tartışma/karar varsa bizimle paylaşırsa seviniriz. Son olarak sarv'ın tartışma üslubundan hepimizin öğreneceği şeyler var (benimde :)) --Maurice Flesier message 21:31, 8 Temmuz 2017 (UTC)

Kullanıcı:Kibele: Sistematik yanlılık, karşıtlık verme ve mobbing

Kibele adlı kullanıcı hizmetlilik döneminden bugüne tarafımın katkılarını izleme listesinde tutmakta, müdahil olduğum tartışmalarda kişisel husumete dönüşen engellemelerde bulunmakta, karşıtlık ve rahatsızlık vermektedir. Özellikle Kürt, PKK ve Ermeni merkezli maddelerde ve tartışma sayfalarında açık tarafsızlık ihlallarinde bulunmakta ve bu maddelerde pozitif ayrımcılıkta bulunmaktadır. Kullanıcının birden fazla politika ihlallerini gerek hizmetlilerin mesaj sayfasında doğrudan, gerek tartışmalarda pingleyerek gerekse burada şikayet sayfasında birçok kez bildirdim fakat bu kullanıcının TBA ihlalleri ve sistematik yanlılığı en ufak bir yaptırıma uğramadı. Hemen hemen hergün bu kullanıcının mobbing faaliyetleri, otoriter tavrı ve üslubu ve de sansürcü zihniyeti artık birşeyler yapılmasını elzem kılıyor. Aşağıdaki ihlaller sonucunda kullanıcıya Kürt-PKK-Ermeni merkezli tüm maddelerde topic-ban uygulanması gerektiğine inanıyorum. --Maurice Flesier message 22:35, 17 Temmuz 2017 (UTC)

 1. PKK uzantısı örgütlerin yaygın adlarına taşıma talebinin her birinde ayrı suni engelleme ve statüko koruma gayretleri.(Bakınız: Tartışma:YPG, Tartışma:PYD, Tartışma:PJAK, Tartışma:KCK, Tartışma:Sivil Savunma Birlikleri, Tartışma:HPG (örgüt), Tartışma:TAK (örgüt)). Tabii iş Tartışma:Özel Harekat Daire Başkanlığı, Olağanüstü Hal, Tartışma:BDDK, Irak ve Şam İslam Devleti gibi maddelere gelince yaygınlı gereği taşınması gerekli oluyor elbette. Üstüne üstlük bir de topluluk kararıyla yaygın adına taşınan maddeleri eski adında tutma gayretlerinide bir kenera not düşelim. [1][2]
 2. Pervin Buldan maddesinde yer alan Hakkında açılan dava ve soruşturmalar başlığı altındaki kaynaklı bütün içerik sansürlenmiş, Vikiçizer'in görüşü doğrultusunda yeniden eklenmişti.
 3. Halkların Demokratik Partisi maddesinde bulunan PKK bağlantısı iddiaları alt başlığı altında bulunan yine tüm kaynaklı bilgiye uzun süre boyunca engel olmaya çalıştı. Tartışma sayfasındaki yorumlarına bakmak, taraflılığını görmek için bizlere ayna oluyor.
 4. Özgür Gündem gazetesindeki PKK yanlısı yayın iddiaları başlığında keza ciddi bir sansürleme girişiminde bulunmuştu. [3]
 5. PKK'nın düzenlediği, 18 kişinin öldüğü ve 154 kişinin yaralandığı bir bombalı saldırıyı uzun süre boyunca "2008 Güngören patlaması" nda tutmak için çok direndi.[4] Tarafsız kullanıcıların yorumları ve konsensüs sonucunda saldırı olarak taşındı. Bakınız: (ilgili tartışma)
 6. Kullanıcı açtığı Amedspor Direniş Taraftar Grubu maddesinde "Direniş grubu, yoksul ailelerin çocukları için kampanyalar düzenlemektedir." ifadesine yer verirken [5], Teksas (taraftar grubu) maddesinde "Ünitimsah grubuyla köy okullarındaki yardıma muhtaç öğrencilere yardım edilmesi." ifadesini "ansiklopedik olmadığı" gerekçesi ile çıkarmıştır. [6] Bu çelişki ile ilgili diğer kullanıcıların yorumları için bakınız: Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Amedspor Direniş Taraftar Grubu
 7. Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları maddesindeki, örgütün düzenlediği bombalı saldırı ve suikastlerin yer aldığı "Saldırıları" başlığını "Eylemleri" olarak değiştirmesi. Ayrıca ilgili bir şablonda Ermeni adı saldırı ifadesinden duyulan rahatsızlık.[7]
 8. Canan Kaftancıoğlu maddesindeki PKK soruşturmasına dair kaynaklı bilginin sansürlenmesi

 • Yorum Yorum Öncelikte TBA konusunda kullanıcının kendini tek doğruyu uygulayan tavrının son derece rahatsız edici olduğunu söyleyeyim. Tartışma sayfalarında sırf bizim gibi düşünmüyor diye bu tür ifadeler kullanmak fazlasıyla hedef gösterici. Yukarıda açık açık yazılmış, Kürt/PKK/Ermeni maddeleri diye. Böyle bir hedef gösterme, böylesine kullanıcıyı zan altında bırakıcı ifadeler kınıyorum. Aynısını daha önce gerek bana gerekse benzer çeşitli konularda katkı veren kullanıcılara yaptığı ve hedef gösterdiği topluluğun gördüğü bir durum.
Diğer kullanıcılar Maurice Flesier'e "neden bu konulara özellikle katkı sunuyorsun" demiyor, zaten diyemez de. Fakat kullanıcı her defasında kullanıcıları belli maddelere kanalize ederek bilerek hedef göstermekte ve durumu terörize etmekte. Buna paralel olarak gelişen "konu bazlı uzaklaştırma" önerisini tekrar hayretler içinde okuyorum. Böylelikle söz konusu maddeleri kendi himayesine alacağını bize düşündürüyor.
Söz konusu maddelerin birçoğuna yakınına ben de katkı sundum ve tartışma sayfalarında görüşlerimi bildirdim. Keza kibele de. Bunları böylesine alenen hedef göstermek son derece vahim.
Bunların yanında "maddelerde pozitif ayrımcılıkta bulunmaktadır." ifadesinin açıklanması gerekiyor. Maddelere pozitif ayrımcılık nasıl yapılır? Kişilerin ilgi alanı olan maddelere pozitif ayrımcılık (?) yapması o maddelere daha fazla araştırma yapıp katkı sunması demektir. Kürt/Ermeni/PKK ile ilgili (bu ifade bile son derece kışkırtıcı) bir kullanıcı, elbette o maddelere katkı verecektir, nitekim ben de zaman zaman bu maddelere katkıda bulunuyorum. Zira kibele de. Fakat öyle sanıyorum ki bundan ve madde içeriğinin zenginleşmesinden rahatsız olunuyor. Çünkü hep bu konudaki maddeler özelinde bu tür tartışmalar çıkıyor ve gerek kibele gerekse ithama maruz kalan diğer kullanıcılar (bu başlığa yorum yapacaklardır, eminim) "ideolojik propaganda yapıyor" kisvesi altında hedef gösteriliyor. Bir daha hatırlatıyorum, kaynaklar taraf olmak için üretilir ve biz de bunları dengeli bir şekilde maddelere ekleriz. Dengeyi sağlamak için de karşıt iddiaları maddelere aktarırız. Burada karşıt iddiaları ekleyecek kişilere görev düşmekte. Örneğin Ermenileri anlatan tarihsel ya da politik bir maddede hem ermeni tarafının kaynakları olur hem de karşıt tarafın (örneğin Türkiye kaynakları gibi). Burdan tutupta "bu bu kullanıcılar Ermeni maddelerine pozitif ayrımcılık yapıyor" denmez. Denilemez efendim, katkı sağlayan kullanıcı bulmuşken (ki kibele bu konuda son derece deneyimlidir) onu da güya ilgi duyduğu konulardan uzaklaştırma çabası, ban önerisi ve topluluk nezdinde suçlu göstermek son derece yanlış bir tutum. Ortak ilgi alanlarına yapılan katkı "tarafımın katkılarını izleme listesinde tutuyor" olarak tarif edilmiş, son derece vahim. Hedef göstermenin başka bir hali zira.
Kullanıcının "statüko" ifadesi aslında anahtar kelime. Statüko teriminin ansiklopedik bir karşılığı yok, herşey tartışılır ve topluluk paralelinde faaliyetlerde bulunulur. Eski durumun kalma kararı sonrası bu kelimeyle durumu açıklamaya çalışmak durumu siyasal bir tartışma durumuna iter. Statüko korumayalım diye bir gerekçe olamaz, burası bir ansiklopedi, açık oturum değil.
Sonuç olarak bu şikayetin kibele'ye olan görüş farklılığından açıldığını düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:27, 18 Temmuz 2017 (UTC)
 • Okuyucusu elinden alınmış, hareketliliğine son verilmiş, yasaklanmış ve hatta doğrudan söylemek gerekirse mahvedilmiş bir Vikipedi'de hâlâ mı bu tartışmalar dönüyor ya... Enerjinize hayranım, benim enerjim yok edildi şahsen. VPN ile giriyoruz işe bak. Türkiye merkezli tartışmalardan çoğumuzun bıktığını düşünüyorum. Nefes alalım biraz, birbirimizi yıpratmaktan vazgeçelim artık. -MHIRM. 19:35, 20 Temmuz 2017 (UTC)
 • Adına ne dersiniz bilmiyorum, böyle kaosa sürükleyecek, böyle trollce, böyle kışkırtıcı mesajları da var. Niveles'e verilen engelden sonra, topluluğu kışkırtan troll kullanıcıların engellenebileceğini gördük. Bu tip hareketler sürerse topic-ban yetersiz kalır gibi. --Tuğkan (mesaj) 15:46, 12 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Maurice Flesier hakkında;

SANDÜRLENDİM ARKADAŞLAR + mobbing... buraya not edeyim. -MHIRM. 21:37, 2 Ağustos 2017 (UTC)
 • Buradaki tartışmadan bağımsız olarak, bir bilgi vermek isterim. Mevcut engel politikamız topic-ban ile ilgili hiçbir bölüm içermemektedir. Ek olarak engelleme arayüzünde böyle bir seçenek de mevcut değildir. Bu konuda talebi olan kullanıcılar var ise, öncelikle ilgili politikanın tartışma sayfasında topluluğun fikirlerini almalarını tavsiye ederim. --Eldarion 08:05, 18 Ağustos 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Tartışmalarda ifade edilen "rahatsızlıklar" ne zamandır şikayet oluyor? Gerekçeye bakar mısınız: "ilgili bir şablonda Ermeni adı saldırı ifadesinden duyulan rahatsızlık". Evet, birçok kullanıcı böyle düşünüyordur belki, ne zamandır düşünceler suç oldu Vikide. Yukarıda söyledim, bir daha söylüyorum, yine daha önce yapılan fişlemeler yapılıyor böyle katkılar ve ifadeler öne çıkarılarak. Yarın birgün kullanıcının başının belaya girmesine kadar uzanır bu silsile. Böyle bir şeye ön ayak olmak ne zamandır maruz görülüyor? Ki daha önce hukuki tehditten mimlenmiş (kullanıcı) bir durumda, bu olayların devamını görüp susmak resmen içler acısı.. O ocu, bu bucu, ee? Bunu söyleyenler de kahraman oluyor haliyle. Oh ne ala! --Ahmet Turhan (mesaj) 17:57, 18 Ocak 2018 (UTC)
Bu sayfanın şu an için etkinliğine inanmadığım ve sayfayı başlı başına hazzetmediğim için yazmıyordum ama olmayacak. @Ahmet Turhan buradaki son yorumdan sonraki değişiklikler ve hizmetli başvurum esnasındaki sizinde ciddi ciddi kaygı duyduğunuz (dilerseniz bağlantıyı ve yorumunuzu yapıştırırım buraya), adaylığımı baştan sona manüple eden ithamların unutulup gitmesi hakkındaki görüşünüz nedir? Herkese soruyorum sadece size değil, @Pragdon, @Maurice Flesier ve diğerleri. Sizce mobbing nedir? Nasıl yapılır ve neden yapılır? chanseyMesajYaz 20:21, 18 Ocak 2018 (UTC)
Kimse lütfen iyi niyetten bahsetmesin. Nezaketten, diyalogdan, tartışmanın çözüm getireceğinden dem vurmasın rica ediyorum. Davulun göbeğine vurmaktan başka çare göremiyorum.chanseyMesajYaz 20:34, 18 Ocak 2018 (UTC)
 • Bugüne dek kişisel görüşlerimi bu konuda kendime sakladım uğraşmayıp, belki de saklamamalıydım... Mümkün olduğunca kısaca duruma ilişkin kişisel bakışımı aktaracağım, üstüne yorum falan yapılırsa peşinen söyleyeyim ki cevap vermekle uğraşacak bir durumda değilim.
 • @Kibele'nin trol olduğuna ilişkin yapılan suçlamalara kesinlikle ve kesinlikle hak vermiyorum.
 • İhlal çetelesi, sabıka kaydı falan tutmak hiçbir işe yaramıyor. Altında yatan sorunu Vito'nun sözleriyle ifade edeceğim gene:
Üretimi bıraktık, birbirimize düştük; iletişimi bıraktık, birbirimize küstük; VikiSevgi'yi bıraktık, bir Şikayet kültürü yarattık.

Neden oldu peki bu? Söyleyeyim neden olduğunu. İletişim konusunda özen gösterilmemesi, karşıdaki kullanıcı için empati kurulmaması, yapıcı değil yıkıcı bir tartışma tarzı benimsenmesi, viki felsefesinin özü olan "uzlaşma" değil, "yenme" felsefesinin gözetilmesiyle oldu.

Karşımızdakini ezmekten, aşağılamaktan, küçük düşürmekten hiç çekinmedik. Çünkü tek önemli olan kendimizdik. Tek önemli olan bizim görüşümüzdü. Tek olması gereken bizim savunduklarımızdı. Bunlar olmadığında huysuzlaştık. Bunlar olmadığında zıtlaştık. Bunlar olmadığında kapıları kapattık. Ne oldu sonuçta? Tüm felsefe çöpe gitti. Tüm gözetilenler lafta kaldı.
 • Kibele olaylara belli bir lensten yaklaşan bir kullanıcı benim gördüğüm. Kibele olaylara belli bir lensten yaklaşan tek kullanıcı değil. Vikipedi farklı bakış açılarına sahip kullanıcıların sinerjisiyle büyür. Bir lensten yaklaşan kullanıcıları engellemek, engellemeye çalışmak buraya sadece kaybettirir.
 • İlgi alanlarım gereği İngilizce Vikipedi'de sağcı-solcu, seküler-İslamcı, farklı milliyetlerin milliyetçisi sayısız insanla etkileşim kurma ve beraber çalışma şansım oldu. İlk başlarda toyluk vardı tabii, değişiklik savaşları, sinir bozuklukları, engeller bilmem neler geldi. Sonra buradan engellenince birkaç yıl tamamen soğudum Vikipedi'den, 2015'te Özgecen Aslan cinayetinin uyandırdığı feveranla geri döndüm, İngilizce maddeyi yazdım, anasayfaya çıkardım, sonrasında da eski konulara, milliyetçilerle tartışmalara geri döndüm.
 • Sivri dilli, önyargılı, halen geçinemediğim kullanıcılar da var, sırf örgüt propagandası yapmak için üye olmuş gibi davrandığını düşündüklerim de, tüm farklılıklara rağmen yeni yıl mesajı attıklarım da. Bugüne dek olumlu sonuç veren, dengeli, mümkün olduğunca kusursuz maddelerle sonuçlanan etkileşimlerim hep karşılıklı anlayış çerçevesi içerisinde oldu, ilk bahsettiğim türden kullanıcılarla bile. Burada da üstünde çalışmamız gereken budur. Ah oturmuş bir arabuluculuk mekanizmamız olacaktı ki...
 • Benim gördüğüm şudur ki, Kibele Vikipedi için en iyisi olduğunu düşündüğünü yapmaya çalışıyor. Bu beş yıl önce de böyleydi, şimdi de böyle. Aynısını @Maurice Flesier için de söyleyebilirim, Rapsar için de, Chansey için de. Allah aşkına yahu, bir avuç insanız şuracıkta, engellenmiş, suyu çekilmiş bir sitede yazıyoruz. Ne olacak bir madde ille de istediğimiz gibi olursa? Böyle der İngiliz.
 • Kibele'nin en iyiye ilişkin görüşü farklıdır, Maurice'in farklı, bilmem kimin farklı. Bundan daha doğal olanı yok. Günün sonunda birbirimizi sevmek zorunda bile değiliz; ama tahammül etmek zorundayız. Trol gördüğümde açık açık belirtir, kovalar engelletirim, Türkçe ve İngilizce arşivlerden görülebilir. Eski trol olmanın getirdiği suçluluk hissiyatı belki :) Trol olmayan kullanıcıya trol denilmesini ise kesinlikle kabul edilebilir bulmam, tekrar tekrar söylenmesini kınarım. Son günlerde @Nushirevan11 hakkında da benzer ithamlar okudum, kendisiyle son tartışmaya girmiş olmam yanıltmasın, bu gibi ithamların sonuna kadar karşısındayım. O da buraya büyük faydası olan, en iyisi olduğunu düşündüğünü yapmaya çalışan biri.
 • @Pinar'ın da söylediği gibi Kibele bir evvelden sivri üslubuyla malumdur. Öte yandan kendisinin geçmişte benim de önderlik ettiğim çok ciddi, psikolojik olarak da yıpratıcı bir mobbing kampanyasına uğradığını, çok kez hedef tahtasına oturtulduğunu unutmamak gerek. Ben şahsen bunların izlerinden bağımsız olarak değerlendiremiyorum davranışsal örgülerini, kesinlikle doğru bulmadığım noktaları olsa da...
 • Burada yayımlanmayan ve yayımlanamayacak e-postalara atıfta bulunulması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil, gizlilik ihlali, etik dışı, profesyonellik dışı, yersiz töhmet altında bırakan bir durum. @Rapsar'ın bunlara olan atıfları kaldırmasını rica ediyorum kendisinden.
 • Ancak şu çok önemli noktayı da vurgulamalıyım: bu belirttiklerimin tamamından ayrı olarak değerlendirdiğim nokta, Kibele'nin @Chansey'in hizmetlilik başvuru sürecinde yaptığı yorumdur. Buna aslında o dönem belki de daha sert tepki vermeliydim... Bir kullanıcının belli bir organizasyon çerçevesinde burada olduğunu söylemek, oradaki gibi dayanaksız yorumlar ve çıkarımlarda bulunmak kesinlikle, kesinlikle kabul edilemez, kesinlikle etik dışıdır. Chansey gibi buraya son derece faydalı bir kullanıcıyı bir nevi soğutma girişimidir, bırakın soğutmayı, sonuçları kullanıcının trolleşmesine kadar gidebilirdi, hoşgörülü ve ılımlı yaklaşımı için Chansey'e teşekkür etmeli.
 • Biz tüm renklerimizle, hep beraber güçlü olacağız arkadaşlar, birbirimizle çalışmayı öğreneceğiz. @Elmacenderesi'nin hep yaptığı kutlu mecra vurgusunu yapmak isterim... Gerekirse ara vereceğiz, gerekirse belli konulardan uzaklaşacağız, soğuma arası verip döneceğiz, sakin olacağız, tahammül edeceğiz... Ve hep beraber çalışacağız. Bunun aksi türlü çözümü en iyi ihtimalle tatsız bir etkileşim yasağıdır, en kötü ihtimalle eriyip gitmemizdir. Buraya inanan bir insan kaybetmeye bile tahammülüm yok benim şahsen. Eriyip gitmemize yol açabilecek çağrıların da her zaman karşısında olacağım.
 • Herkese kolay gelsin... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 02:41, 20 Ocak 2018 (UTC)

Kullanıcı:Kibele'nin kafasına göre Vikipedia sayfalarını düzenlemesi

Merhabalar,
Amacım Berkin Elvan sayfasındaki gereksiz sözcükleri silmek ve sayfayı daha düzenli yapmaktı. Fakat @Kibele adlı kullanıcı yaptığım değişikliği geri aldı. Neden geri aldığına dair hiç bir açıklama eklememiş en azından neyde hata yaptıysam bana mesaj gönderebilirdi ve bende ona göre düzenleye bilirdim. Kafasına göre değişikliği geri aldı.

Ayrıca şimdik fark ettim nedense II. Niveles tartışmasını buradan kaldırmış. Tamam bende Niveles'in Vikipedi sitesindeki tutumunu sevmiyorum fakat adam orada kendi görüşlerini yazmış sen ne hakla silebiliyorsun. Bugün onunkini silen yarın benim mesajlarımı siler.--Hile19 21:30, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sarv'ın KD olmayan maddeler açması

Merhabalar, daha önceden @Kingbjelica Sarv hakkında şikayette bulunmuş ve dikkat edeceğini söylemiş ancak değişen hiçbir şey yok. Hepimiz burda hatalar yapıyoruz ancak SAS'larda bunca tartışmadan sonra hâlâ kayda değer olmayan maddelerin kayda değer olduğunu iddia etmeye devam etmek ve kayda değer olmayan maddeler açmak Vikipedi:Kayda değerlik (kişiler) yönergesinin anlaşılmadığını ve anlaşılmayacağını gösteriyor. Önceleri yüzlerce kayda değer olmayan madde açmış. Yine kayda değer olmayan Mehmet Yaşar Özgül ve Kaymakam Kadir Çakır maddelerini açmış. Bir kişi müsteşar, kaymakam olunca kayda değer olmuyor, bu çok açık. Ancak bu durumu anlamamakta hala diretiyor. Devriyelik hakkının elinden alınmasını talep ediyorum.--Nushirevan11 19:50, 13 Ocak 2018 (UTC)

Pardon ama @Nushirevan11 hukukçu, yargıç maddeleri söz verdiğim üzere hiç açmadım sadece açmış olduklarıma kaynaklarla beraber ek bilgi koydum ki kayda değer olabilirse katkı sunayım diye ama hiç hakim ve savcı, yargıtay ve danıştay üyesi şikayet gündeme geldikten sonra yeni madde olarak açmadım. Müsteşar maddelerinin pek çoğunu bu tartışmalar yaşanmadan önce açmıştım, bir tek örnek müsteşara Mehmet Yaşar Özgül o da dediğiniz gibi kaymakam, ayrıca mülki idare amirlerinin (vali, kaymakam) kayda değer olmadığına dair bir madde göremedim bunun üzerine kaymakam Kadir Çakır maddesini de açtım ve tartışma yaşandıysa dahi ben farkına varmadım özür dilerim benim eksikliğimdir ama büyükelçiler konusunda sizin SAS yaptığınız maddelerde büyükelçilerin KD olduğuna karar verildiği için "büyükelçiler KD'dir" diye ben de bunun üzerine büyükelçi ve uluslararası örgütlerde görev yapmış diplomatların maddesini açtım. Ayrıca daha önce de belirttim "Vikipedi Özgür Ansiklopedi" maddelerde KD olanların dışına çıkmazsak illa şu şu olacak bunun dışında hiçbir madde olmazsa özgürlüğümüz nerede kalacak? KD olmayanların listesi yok ki hani bu şey gibi: "kanun yoksa suç da yoktur ceza da" prensibi gibi aynen. --SarvSarv 21:23, 13 Ocak 2018 (UTC)
Ayrıca Büyükelçilerin tartışma sayfalarını paylaşıyorum: Can Dizdar, Tanju Bilgiç, Mehmet Kemal Bozay ve Ahmet İhsan Kızıltan'ın tartışmalarındaki sonuçlara binaen büyükelçiler kısmına yönelip daha çok büyükelçi maddelerini açtım. Yanlışsam bir daha büyükelçi maddeleri de açmam.--SarvSarv 21:39, 13 Ocak 2018 (UTC)

Sürekli kendi kitaplarını kaynak olarak gösteren yazar

Bariz bir şekilde reklam yaptığını düşündüğüm için buraya yazmaya karar verdim. Söz konusu kullanıcı Macukali. Namıdiğer Özhan Öztürk (bakınız: https://prnt.sc/idetm1) . Kullanıcının katkılarına göz attığımızda sürekli kendi kitaplarını kaynak olarak gösterdiğini görüyoruz. Şu anda 100'den fazla sayfada "özhan öztürk" geçiyor. Şu, Şu, Şu gibi (Özhan Öztürk'e göre...) ifadeler de mevcut. Son olarak kendi maddesindeki kayda değerlik etiketini bağımsız kaynak eklemeden kaldırmış. Sayfa diğer dillerde de mevcut ama onları da kendi yazmış. Reklamın her türlüsü Vikipedi'de yasaktır. Bu kuralı ihlal ettiği için kullanıcıyı şikayet ediyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 01:56, 12 Şubat 2018 (UTC)

Kaynakların güvenilir olup olmadığı hususu bir kenera, İlber Ortaylı gelip kendi kitaplarını kaynak gösterse sıkıntı olur muydu? "Kendi eserlerini kaynak göstermek" reklam yapmak değil gibi. Bilgi ansiklopedik, kaynak güvenilirse sıkıntı yok.--RapsarEfendim? 02:46, 12 Şubat 2018 (UTC)
Yeri geliyor ben de aynı kaynağı 3-5 maddede kullanıyorum. Elime bir kitap geçiyor, hazır geçmişken ilgili sayfalara ekliyorum. İyi, güvenilir bir kaynaksa birçok maddede kullanılabilir elbette. Bizzat yazarı tarafından da eklenmesinde sakınca yoktur. Lakin, burada sözünü ettiğimiz kaynaklar 100'den fazla maddeye aynı kişi tarafından eklenmiş, daha önce silinmeye aday gösterilip, bağımsız kaynakların olmaması sebebiyle ayrı madde olarak kalamamış kitaplar (bkz: 1, 2, 3). --Selahattin ilhan (mesaj) 03:07, 12 Şubat 2018 (UTC)