Vikipedi:Şikâyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Sayfanın amacı

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir.

Bu sayfada lütfen sadece tek değişiklik üzerinde tartışın. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz.

Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapın. Bu sayfanın amacı anlaşmazlıkları hızlı şekilde çözmektir.

Bu sayfayı kullanırken eski tartışmalara atıfta bulunmaktan kaçınınız. Dün dündür, bugün bugündür, yarın yarındır.

Uzlaşma formu

Lütfen uzlaşma isteğinizi aşağıdaki forma uygun şekilde yapın.

===Uzlaşma gereken değişiklik===
--Hangi kuralın ihlal edildiğini düşünüyorsunuz?
--Kullanıcıların yorumları.
--Uzlaşma sağlama.

Arşiv

Eski tartışmalara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hizmetli şikâyetleri

Hizmetlilerin hizmetlilik fonksiyonlarını Vikipedi politikalarını ihlâl ederek kullanmalarına dair şikâyetlerinizi bu sayfada bildirebilirsiniz.

Örnek Durum

İşte böyle oldu

 • Bu değişiklikte babama küfür edilerek VP:EP x kuralı ihlal edildi. --Kullanıcı:Kırıkkalpler 29 Ocak 2015
 • Ama o benim çocuğum, küfür kendime. --Kullanıcı:Şambabası 29 Ocak 2015
 • Bence o söz yanlış yorumlanmış. Kişisel saldırı değil. --Kullanıcı:Kamber 30 Ocak 2015
 • Kişisel saldırı tespit edilmiştir. Gereği yapılmıştır. --Kullanıcı:Hizmetli 31 Ocak 2015

Kullanıcı:Varto3'ü şikayet ediyorum.

Bu kullanıcı doğu anadoluda alevi vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı köy ve aşiretleri ırkçı bir prensip ile zaza-kürt kimliği ile tanıtan maddeler girmektedir. Kendi köyümü ve türkmen kökenli aşiretimi de bu maddelerden biri olarak görünce şiddetle sinirlendim. Bu şahıs kim oluyor da uyduruk kaynaklardan topladığı bilgilerle bu köy ve türkmen aşiretlerinin maddelerini kirletebiliyor. Gereğinin yapılmasını arz ederim..Bu imzasız yazı Azelhanbalcazar (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Şikâyette bulunan kullanıcı yasal tehditten süresiz engellenmiş, şikâyetin üzerinden de 14 ay geçmiş (yanlış yere eklendiği için işlem görmemiş). Ayrıca şikâyete konu olan kullanıcının son değişikliği de 9 ay önce. Bu noktada bir işleme gerek olmadığı kanısındayım.
Vito Genovese 10:57, 11 Nisan 2017 (UTC)

Rapsar hk. Kaynak beğendirememe.

Öncelikle yaklaşık 3 yıldır üzerinde doğru bilgileri girmeye çalıştığımız sayfayı artık mantık dışında redlerle eski ve sahte yanlış bilgilerle kalması için mahkum etmeye çalıştığını düşünmekteyim. Vikipedi'nin özgür ansiklopedi sloganının sadece sloganda kalmaması en büyük dileğim.

İşte her cümlesi kaynaklı ve doğruluğu tartışılmaz değişikliğe "(yoruma dayalı, ansiklopedik olmayan ve kaynaksız içerik eklemesi)" bahane edilerek silinmesi de artık moralleri bozan ve Vikipedi'nin dışarıya karşı - abi vikipedi'den iş mi yapılır. yorumlarına karşı duramamamızı sağlayan yegane sebep bence.

Siz inceleyin karar verin https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Deniz_%C3%9Clke_Ar%C4%B1bo%C4%9Fan&oldid=prev&diff=16847755

Umarım sesimiz duyulur artık.

(Cagdasyildiz (mesaj) 20:29, 26 Mart 2016 (UTC))

Yorum Yorum Kullanıcı:Rapsar tarafından yapılan geri alma işlemi doğru gibi görünüyor. Ben fark etseydim "yoruma dayalı" yazarak geri alırdım. Onun dışında daha önceden Kullanıcı:Cagdasyildiz tarafından eklenen içerikler Vikipedi'nin "özgür ansiklopedi" sloganının sadece slogan olmadığı için telif hakkı ihlali oluşturduğundan dolayı silinmiş. Rapsar'ın bir hatası bulunmuyor. --taysin (mesaj) 21:12, 26 Mart 2016 (UTC)

Yorum Yorum Kullanıcı:Rapsar Sevgili taysin neden bir konuda anlaşamadığımızı bir türlü çözemiyorum, hepsi kaynaklı ve direk resmi bilgiye linkli bilgi nasıl yoruma dayalı oluyor? Hukuken nasıl bir telif hakkı var bu konuda? Resmi siteden kaynak gösterilerek alınan bilginin doğru ve güvenilir olduğu konusunda şüphemiz eğer yoksa, ilgili sayfadaki gösterebileceğim 10'dan fazla yanlış ve yanıltıcı güncel olmayan bilgiyi sadece ismi geçen kişi ve kurumların resmi web sitesinden check etmek bile mümkün. Umarım anlaşabiliriz.

Öncelikle 8 katkınızı görüyorum. 6 tanesi Arıboğan ailesi ile ilgili. Bu katkılarda yazdığınız değişiklik özetleri ise söz konusu ailenin tanıtım çalışmasını yaptığınızı gösteriyor. Yukarıda sitem etmişsiniz. Ancak daha önceden geri alınan değişikliklerinize baktığımda telif hakkı ihlali yaptığınızı görüyorum. İnternetten herhangi bir kaynaktan telif hakkı belirsiz ya da telif hakkı koruma altında olan bir içerik Vikipedi'ye eklenemez, bu emek harcamak değildir, kolaya kaçmaktır. Bizler nasıl özgün, telif hakkı saklı olmayan içerikler üretiyorsak, sizde aynısını yapmalısınız. Yazdığınız cevaptan dolayı atıf ile intihalin farkını bilmediğinizi düşünüyorum. Vikipedi'nin bir çok madde de desteğe ihtiyacı var, bu sadece Arıboğan Ailesi değildir, fark edebilmenizi umarım. --taysin (mesaj) 08:49, 27 Mart 2016 (UTC)
Sn. Cagdasyildiz, kaynak olarak göstermiş olduğunuz web sitenin en altta var olan Gizlilik Politikası'nı okudunuz mu? İncelemenizi öneririm. Nitekim Gizlilik Politikasına tıklanıldığında, büyük harflerle Yasal Uyarı dedikten sonra, şöyle devam etmektedir:
Site sahibinin yazılı izin olmadan web sitesinde görüntülenen, hiçbir içerik, fotoğraf, video ve döküman herhangi bir yolla, kopyalanamaz, yüklenemez, dağıtılamaz veya değiştirilemez.
İşte telif hakkı ihlali dediğimiz tamda budur. Bu yönüyle sizinde Sn. Taysin'e hak vereceğinize eminim.--Merhabaviki (mesaj) 09:07, 27 Mart 2016 (UTC)

@Cagdasyildiz lütfen maddedeki yanlış ve yanıltıcı olduğunu söylediğiniz bilgileri Tartışma:Deniz Ülke Arıboğan'da paylaşın ve eklenmesini önerdiğiniz bilgileri de kendi cümlelerinizle ekleyin. tamamını alıntılamanız ne yazık ki vikipedi'nin telif hakları konusundaki hassasiyeti nedeniyle mümkün değil. --kibele 11:26, 27 Mart 2016 (UTC)

Gerekli açıklamalar yapılmış. Gereksiz usulümüz uyarınca bence işleme gerek yoktur, diye not düşmüş olayım.
Vito Genovese 10:54, 11 Nisan 2017 (UTC)

Kişisel saldırılar ve topluluğu rahatsız eden kullanıcı şikâyetleri

İşbu değişikliğimden önce bu sayfada yer alan "Kişisel saldırılara karşı değerlendirme ve yaptırım uygulama talebi" (kalıcı bağlantı) ve "Topluluğun sabrını zorlayan ve topluluğa karşı sorun çıkaran kullanıcı" (kalıcı bağlantı) başlıklı şikâyetleri, birbirlerinden ayrılamaz ölçüde iç içe geçmiş olmaları nedeniyle birleştiriyorum.

Bu iki şikâyet VP:İNOV, VP:KSY, VP:N gibi birçok politikamızı sayısız kez ihlal eden yorumlar barındırdığı, bu yorumların tek tek temizlenmesi mümkün görünmediği ve bu metinler bir topluluk olarak üretkenlik ve verimimizi sekteye uğrattığı için bu metinleri şikâyet sayfasından kaldırıyorum. Şu andaki başlığın altına bir karar mutlaka yazılacak, ancak o karar yazılana dek kullanıcıların birbirleri hakkındaki ithamlar ve karşılıklı yorumlaşmalarının durması gerektiği için bu kararı alıyorum ve sayfanın arşivlemesi yapıldığı zaman şu andaki değişikliğimle silmekte olduğum tüm metinlere de gerekli bağlantıları vereceğim. Şikâyetlerle ilgili yeni bir bilgi ve bulgunuz olursa yeni bir başlık açabilir ya da hizmetlilere mesaj atabilirsiniz. Mutlaka değerlendirilecektir.

Geçmişte topluluk olmanın gerekleri birçok kez ihlal edilmiş. Katkı yerine savaşa tutuşmanın örneklerine rastlanır olmuş. Hizmetlinin görevi, ansiklopediye ve kullanıcılarına zarar verilmesini önlemektir. Bu şikâyetlerin yarattığı kaos da ansiklopediye, kullanıcılarının motivasyonuna ve zaten önemli sorunlar barındıran topluluk dinamiklerimize zarar veriyor. Bu yüzden müdahale ediyorum ve bu müdahalemi bir milat olarak görmenizi rica ediyorum. Geçmişteki ihlallerin değerlendirmesi kararda yer alır. Ancak bundan sonraki ihlalleri hoşgörmek, bu kaosa imkan vermek olur, ki beni tanıyanlar bunu yapmayacağımı bilir. Bu milat itibarıyla, lütfen diğer kullanıcılar hakkında yorum yapmaktan kati surette kaçınalım, karşımızdaki insana karşı kibar olalım, laf sokmayı bırakalım, alaycı bir üsluptan uzak duralım. Karşımızdakinin olumsuz gördüğümüz özellikleri yerine olumlu potansiyeline bakalım, bunu ortaya çıkarmanın gayreti içinde olalım.

Bu milat itibarıyla kişisel saldırıda, nezaketsizlikte ısrarcı olanı, bunu alışkanlık edinenleri üzülerek engellemek zorunda kalacağım, kalacağız. Son günlerde engellemeye son çare olarak başvurduğuma dair birçok örneğe rastladığınızı umuyorum. Lütfen hizmetlileri bu nahoş çareye başvurmak zorunda bırakmayın.

Vito Genovese 16:29, 14 Şubat 2017 (UTC)

@Vito Genovese'nin girişiminden sonra yaklaşık 1 ay daha geçti, fakat derleme toplama, iki şikayetin birleştirilmesi ve şurada şikayete konu olan katılımcıların bu durumdan görece memnun olması sonucundan başka herhangi bir sonuç ortaya çıkmadı. Dün de burada ve burada gördüğüm üzere hala düşük yoğunluklu "kişisel saldırı" ithamları devam etmekte. Hizmetliler Hizmetli duyuru panosunda bu konu belirtilmesine rağmen, isteyerek bu konuya dahil olmak istemiyorlar. Bu çok vahim. Görev ve sorumlulukları hatırlatmak yerinde olacaktır çünkü epeydir uzun süren bu durum belli aralıklarla can sıkmaya devam ediyor. Üstelik şikayet basit argümanlarla yetinmiyor, çok daha büyük durumlara tekabül ediyor. Eldarion'un bir denetçi sıfatıyla resmen kullanıcıları hedef aldığı şikayet metninde geçiyor ve halen nasıl denetçi pozisyonunda aklım almıyor. Vikipedistlerin gerçek yaşamdaki hayatlarını tehlikeye atacak yorumlar bir Vikipedi denetçisinin ağzından çıkıyor, açık açık kullanıcıları hedef gösteriyor. Hatırlatalım kendisi aynı zamanda denetçi, yani hedef aldığı kullanıcıların IP adreslerine sahip. Kullanıcıların katkı sunduğu herhangi bir ülkede hukuki sorunlarla karşılaşılabilecek bu durum son derece ciddi ve bunlar öyle geçilecek ve basite indirgenecek bir duruma kesinlikle tekabül etmiyor. Dolayısıyla ilgisizlikten kaynaklı sorumlu hizmetlilerin dolaylı olarak olaya "basit bir anlaşmazlık süsü vermek" istemesi son derece vahim. Zaten halihazırda şikayete nazır olan bir kullanıcı yakın zamanda tarafıma hukuki tehdit dolayısıyla 1 ay uzaklaştırma almıştı. İlla, şikayet konusuna dahil olduğu üzere, hizmetliler eliyle olası bir hukuki yaptırıma zemin mi hazırlayalım, bunu mu bekliyoruz? Şikayete konu olan hizmetlileri dışarıda bırakarak @HakanIST, @Uğurkent, @Sakhalinio, @Superyetkin, @Elmacenderesi, @Ahzaryamed, @Sabri76, @Yabancı, @Vikiçizer ve @Vito Genovese'e tekrar bildirim atalım. Sorumlulukları gereği bu konunun üzerine düşmelerinin zorunlu olduğunu da vurgulayalım. @Vikiçizer'in daha önce belirttiği sorumluluk sahibi hizmetliler arası bir konsensüs oluşması artık olmalı. "-malı" diyerek insiyatife bırakmak da istemiyorum, lütfen artık görev ve sorumlulukları yerine getirin. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:06, 11 Mart 2017 (UTC)

Kullanıcı:Ahmet Turhan'ın kişisel saldırıları :

Reklam Amaçlı Değişiklik Yapan Devriye

Merhabalar efendim. Ben buradaki herkes adına devriye Cagan12'den şikayetçiyim. Çünkü Cagan12 devriye olmasına rağmen aldığı görevle çelişen eklentiler yapmaktadır. Aşağıda vereceğim örneklerde görevini kötü kullandığını kanıtlayacağım.

 • Hacettepe Üniversitesi hakkında girilen bilgi eklentisi: Örnek
Tartışmalı ifade: Hacettepe Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversitelerden biri olarak bilim, teknoloji ve sanat alanlarında toplumsal kalkınmaya ve evrensel değerlere katkılarını sürdürmektedir.
Tartışmalı ifade: Seçkin ürünleriyle, titizlikle kontrol edilen üretim aşamalarıyla, mükemmel kalite ve lezzet garantisiyle dikkat çeken Horeca Select, gastronomiye en yüksek kalitede çözümler sunan gıda ve gıda dışı ürünleri profesyonel mutfaklarla buluşturuyor.
Tartışmalı ifade: Şirket, günümüze kadar geçecek süreçte yüzbinlerce danışman ile gün geçtikçe devleşecek ve dünyada en çok bilinen gayrimenkul firması olma yolunda ilk büyük adımı atmış olacaktı.

Yukarıdaki örnekler sadece benim bir kaç önce bu devriyeyi şikayet ederken ek olarak sunduğum kanıtlardı. 1500 küsür değişikliğinde bu tür onlarca reklam içeren değişiklik olduğuna inanıyorum. Yetkililerden isteğim bu kişiyi titizlikle incelemeleri ve görevini kötüye kullandığı için görevinden alınmasıdır. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 18:41, 12 Aralık 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı Söz konusu maddelerdeki reklam içerikleri kaldırıldı.--Ahmet Turhan (mesaj) 19:03, 12 Aralık 2016 (UTC)
Çok teşekkür ederim sn. Ahmet Turhan, geriye sadece kullanıcıyı incelemek, görevini sorgulamak kaldı. Devriye olarak bu örnek davranışınızı kutluyorum. --Ryan O'Reily (mesaj) 19:07, 12 Aralık 2016 (UTC)
 • Reklamdan ziyade direkt telif hakkı saklı içerik ekliyor galiba. O içerik de ilgili kurumların sitesinden eklendiği için otomatikman taraflı ve reklam içeriyor. Devriyeliği, hatta beyaz liste üyeliği gözden geçirilmeli.--RapsarEfendim? 20:31, 12 Aralık 2016 (UTC)

Kişisel Nedenlerle Katkılarıma Zarar Vermektedir

Kullanıcı:Pragdon tarafıma saldırı amaçlı düzenlemelere gitmektedir. Ben katkı yaptım diye maddeleri silmeye çalışmaktadır. Bu tutumu bağlantıda görüldüğü gibi siyasi maddelerdeki sert tavrından ileri gelmektedir. Topluluk daha önce kullanıcının benzer eylemlerine şahit oldu. Bir kere ben katkı yaptığım için bir maddenin silinmeye çalışılması VP:MM politikasının ihlalidir. Tarafsızlık politikasından haberi olduğunu da sanmıyorum. VP:TBA Tabi ki VP:İÜYYKÜD İçerik üzerine değil kullanıcılar üzerine çalışmaktadır. Benzer silinme adaylıklarında Vikipedi:Silme politikasının da ihlal edildiğini belirtmeliyim. Devriye adaylığında olumlu görüş belirtmiştim. Zaman geçtikçe yetkisini kötüye kullanmaya başladı. Kullanıcının zarar verici eylemlerine dikkat etmeliyiz.--Kafkasmurat- 14:11, 2 Ocak 2017 (UTC)

İçerik üzerine olmayan, kişisel itham ve saldırıları ayrı bir şikayet konusu yapmaya gerek var mı? Madde kaynaksız basit bir tv programı. Kaynak var mı hayır. KD mi? Kaynaklandırılsın değerlendirilir.--Pragdonmesaj 15:12, 2 Ocak 2017 (UTC)

Bir kullanıcı kötü niyetle maddeleri silmeye çalışsa bile, topluluk bir usulsüzlük durumunda buna engel olur. Sözü geçen sayfa SAS'a çıkmış ve topluluk da maddenin silinmesi kararı almış. Dolayısıyla işlem gerektiren bir ihlal olduğunu düşünmüyorum. Bunun dışında lütfen kullanıcı üzerine değil, içerik üzerine yorum yapalım.--Vito Genovese 13:11, 31 Ocak 2017 (UTC)

Revert speedy nomination of BS Player

Please, revert the last revision of the article BS Player. It's the cross-wiki campain for speedy deletion. --Janezdrilc (mesaj) 18:56, 28 Şubat 2017 (UTC)

Done, thank you.
Vito Genovese 19:06, 28 Şubat 2017 (UTC)

Kişisel Saldırı, Kopyala-Yapıştır ve Kuklacılık: Kullanıcı:Waxt

Kullancıyı kuklacılıktan dolayı şurada Vikipedi:Kukla şüphelileri/Waxt bildirmiş durumdayım. Ancak kullanıcı Kullanıcı:Waxt şahsıma hakaretler etmekte ve kişisel saldırıda bulunmaktadır. En son saldırısı ve hakaretleri şurada görüldüğü gibidir. Bir diğer konu da bu kullanıcı sürekli kopyala-yapıştır yöntemiyle madde oluşturmaktadır. Örneğin eklediği kaynakların çoğunu görmediği halde, kopyala-yapıştır tekniğiyle internetteki "taraflı" birçok yazıyı maddelere yapıştırıyor ve orada geçen kaynakları sanki kendisi incelemiş gibi bu maddelere ekliyor. Örneğin Şuradaki değişiklikte eklenen cümleler şu sitedeki yazıdan kopyala-yapıştır şeklinde birebir aktarılmıştır, ama kullanıcı o siteyi değil, o sitenin kendince referans gösterdiği "Mackenzie D, s. 68-86" şeklindeki kaynağı göstererek "hile" yapmaktadır. Çünkü site ve yazarı tarafsız değiller, ama kullanıcı "hile" yaparak bizi yanıltmaktadır. Denetçiler de kişinin Mackenzie'yi araştırmış ve buraya ondan yararlanarak bir bilgi eklediğini sanmaktadır. Umarım bu küçük örnekle anlatabildim meseleyi. Bütün katkıları %99 bu şekildedir.
Kukla davası sonuçlanıncaya kadar kişinin kısa süreli olarak engellenmesi, en azından kişsel saldırılarını ve kopyala-yapıştırlarını durdurabilir diye düşünüyorum. Neribij (mesaj) 07:38, 27 Mart 2017 (UTC)

Kuklacılıktan süresiz olarak engellenmiş.
Vito Genovese 10:57, 11 Nisan 2017 (UTC)

Kullanıcı:Mirada'ya tolerans tanınmamalı

Bu kullanıcının ansiklopedilerden noktasına kadar alıp burada açtığı maddeler "emek hırsızlığı" kapsamına girmektedir ve suçtur. Yasal olarak bunun sorunlarıyla da uğraşabiliriz. Köy çeşmesine yazdım, Nisan 2016 civarlarında ilk uyarılarımı yaptım, birkaç sayfasını @Sakhalinio'ya sildirdim. Uyarılar aldı. Bunları iyi niyet ekseninde değerlendiriyodum fakat bu uyarılardan sonra aldırış etmedi. Yakın tarihli Georg Friedrich Grotefend maddesini uyarılara rağmen sayfa geçmişinden (@Sabri76) görüleceği üzere telifli olarak açmış. Ayrıca Sabrican'ın şöyle bir çalışması mevcut. @Vito Genovese Adana Görüşmesi maddesi için kendisiyle iletişime geçti ama cevap yok. Kullanıcı açık açık emek hırsızlığı yapmakta, iyi niyet göstermemekte, insanları ve uyarıları alaya almaktadır. VP:TROL ve telif kapsamında topluluktan ivedili olarak uzaklaştırılması, sadece "güvenilir kullanıcılara verilmesi" gereken devriyelik görevinin de alınmasında yarar görüyorum..--Kingbjelica (mesaj) 13:42, 29 Mart 2017 (UTC)

Buraya da not düşelim: Özel:KalıcıBağ/18384648#Mirada'da açıklanan hususlar uyarınca 1 yıl süreyle engellendi.
Vito Genovese 15:25, 4 Nisan 2017 (UTC)

Türkçe kelimeleri Arapçaya çeviren devriye

Devriye Kullanıcı:Sae1962, küçük değişiklikler özetiyle maddelerdeki Türkçe kelimeleri Arapça benzerleriyle değiştiriyor, ve devriye olduğu için gözden kaçıyor. Bu bence gizli vandalizmdir. Kullanıcı engellenmeli ya da Vikipedi:Otomatik onaylanmış kullanıcılar grubuna alınmalıdır. [1] [2] [3] Son örnekte bariz olarak gelenek'i anane'ye çevirmiştir. Örnekler çoğaltılabilir.--❣Paseyn ileti 11:12, 13 Nisan 2017 (UTC)

Yanlışsınız. Türkçe dili Türk, Arap ve Fars kökenli kelimelerden oluşur. Geçen yüzyılda Fransız kökenli kelimeler girdiği gibi, son zamanlarda İngilizce kökenli kelimeler de girmektedir. Türkçede geçmişte yapılan yozlaşma, Türkçeyi zenginleştirmek yerine fakirleştirmiştir. On binlerce kelimelik bir dili birkaç binlik dile indirgemiştir. Günlük kullanılan kelime sayısına bakacak olursak zaten halimiz perişan: birkaç yüzü geçmiyor. Bir topluluğun kültürel zenginliği, dilindeki zenginliğiyle de ölçülür. Dominator1453 (mesaj) 04:37, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Özgür yazılımın yerine hür yazılım diye bir şey uydurulması gerçekten fantastikmiş. --Cobija (mesaj) 09:56, 19 Nisan 2017 (UTC)
Bence uydurulan dil bizim bugün kullandığımız dildir. Eskisi zamanla, doğal bir şekilde gelişmiştir. Dominator1453 (mesaj) 11:22, 19 Nisan 2017 (UTC)
Bunun bencesi yok. Hür yazılım diye bir terim var mı? Yok. Bu kadar. --Cobija (mesaj) 12:10, 19 Nisan 2017 (UTC)
Yukarıda siz bahsettiğiniz için sayenizde de oldu. Hür yazılım. Siz de kullanmaya devam ederseniz alışırsınız. :) -Dominator1453 (mesaj) 12:59, 19 Nisan 2017 (UTC)
hür yazılım sözlüğe girmiştir.--Sae1962 (mesaj) 21:29, 19 Nisan 2017 (UTC)
Siz eklemişsiniz öyle girmiş. --Cobija (mesaj) 10:05, 20 Nisan 2017 (UTC)
Yine bunu sizin ya da benim kullanmamız, alışmamız bir şey değiştirmez. Sizin alışmanız, ilgili devriyenin kullanması uydurulmuş bir tabir olduğu gerçeğini değiştirmiyor çünkü. Konu üzerine hazırlanmış kayda değer kaynaklarda kullanılması lazım. Konu uzadı madem asıl düşüncemi söyleyeyim, bitireyim: Bir kullanıcının sırf kelime seçimleri nedeniyle devriye hakları elinden alınamaz, alınmaması da lazım fakat güncel kelimeleri kullanmaya da özen göstermek lazım. Dolayısıyla kelimesi dururken binaenaleyh yazmayalım mesela. Yayınevleri örneğin Nutuk'u güncel Türkçe ile boşuna basmıyorlar, anlaşılır olmak gerek. --Cobija (mesaj) 13:24, 19 Nisan 2017 (UTC)

@Sae1962'nin bu üç düzenlemede uyguladığı değişiklikler birden fazla türe ayrılabilir:

 1. Sözcükleri Arapça ve Farsçadan ödünçleme sözcüklerle değiştirme (uğraş -> meşgûliyet; imleç -> işaretçi; yaratma -> meydana getirme, çeşitli -> muhtelif, engel olmak -> mâni olmak; nitekim -> mamafih, yıl -> sene vb.)
 2. Doğru yazım hatası düzeltmeleri (kar -> kâr, hal -> hâl, sunlar -> şunlar, askeri -> askerî, alem -> âlem vb.) [demiryolu -> demir yolu ve arabirim -> ara birim düzeltmeleri de TDK destekli olsa da, TDK'nın yanıldığı örnekler kapsamında değerlendiriyorum bunları şahsen]
 3. Yanlış yazım hatası düzeltmeleri (web -> Web (her web Web değildir), silah -> silâh (TDK da bunu desteklemiyor))
 4. Biçimsel düzeltmeler (Kaynakça -> Kaynaklar, ki uygun değil, çünkü Kaynakça adında standart oluşturmuş durumdayız ve bunun akademik kullanımı da böyledir - ardından birkaç biçimsel düzeltme daha)

Öncelikle belirtmek isterim ki, bu bir vandalizm değil ve bu yüzden Sae1962’nin devriyeliğini alacak değilim. Kendisinin Arapça ve Farsça sözcüklere sevgisi malumumdur. Kendisi Vikipedist’ten ziyade çok değerli bir Vikisözlükçüdür ve projelerimize önemli katkıları vardır. Sözcüklerin Arapça ve Farsça ödünçleme alternatifleriyle değiştirilmesi konusunda da bildiğim kadarıyla bir politika veya yönergemiz bulunmuyor. İngilizce Vikipedi’de de benzer olarak aklıma gelen, Kuzey Amerika İngilizcesi ve Britanya İngilizcesi kullanımı konusunda bir kural vardı bir ara, muhtemelen hâlâ vardır: Hangisiyle yazarsanız yazın, yeter ki tutarlı olsun deniyordu. Bu kural da bizim durumumuza pek uygun değil gibi görünüyor.

Diğer politikalarımız üzerinden şöyle bir yorumlama yapabiliriz belki: Madde adlarını belirlerken yaygınlık ve kullanım gibi etkenleri benimsediğimize göre, böyle durumlarda da belki daha yaygın, daha bilinir sözcükler tercih edilebilir. Ne de olsa bilimsel terimler değil bunlar, tamamen yaygınlık odaklı hareket etmek mümkün gibi görünüyor. Benzer bir ödünçleme sözcük yoğunluğu Sae1962’nin bugün açtığı Zayıf hadis maddesinde de gözüme çarptı hatta.

Hür yazılım konusunda da, Vikisözlük’ü karıştırmadan şu anda bir yönlendirme olarak mevcut olan Hür yazılım sayfası özelinde bir not düşeyim. Cobija’nın da kaydettiği üzere böyle bir kullanım an itibarıyla mevcut değil, dolayısıyla, özgür yazılım maddesinin girişinde kalın yazılı ikinci bir alternatif ad olarak kullanılması uygunsuz olabilirdi. Ancak bir yönlendirme olarak kalmasında şahsen sakınca görmüyorum. Bu bir icat bile olsa, hür ve özgür sözcüklerinin eşanlamlı olmalarından ötürü, bu yönlendirmeden zarar değil olsa olsa yarar gelecek ve bir tane bile okuyucunun ilgili maddeye ulaşmasını sağlasa bile bize kâr getirecektir. Özellikle Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin bu yönlendirmeyi kullanma olasılığı olduğunu düşünüyorum.

Sözcüklerin değiştirilmesi konusuna geri dönecek olursam, bu konuda @Rapsar, @Vikiçizer ve @Yabancı’nın da görüşlerini paylaşmasını çok isterim. Adı geçen arkadaşlarımın biçem el kitabımıza hakim kullanıcılar olarak aydınlatıcı görüşler sunabileceklerine inanıyorum.

Vito Genovese 18:16, 19 Nisan 2017 (UTC)

Sözcük ve/veya kelime bazında her kullanıcının hata yapma ihtimali vardır. Değişiklik bazında değerlendirme yapılmalı diye düşünüyorum. Arapça, İngilizce veya Türkçe kökenli kullanımda en uygun olanı kullanmaya gayret ediyoruz. Zaten uygun olmayan kendi kendine sırıtıp bir şekilde diğer kullanıcıların da dikkatini çekiyor. Öyle olduğunda üçüncü kullanıcıları da katarak en uygun kullanımı tartışabiliriz. Yerleşmiş Türkçe kökenli kelimeleri Arapça kökenli ile, veya yerleşmiş Arapça kökenli kelimeleri Türkçe kökenli ile özel ve sürekli bir uğraş içinde olmak, gizli bir ajandaya da işaret edebilir, subjektif zevklere/ilgilere de işaret edebilir ama doğru bir iş değilse saikin de çok bir önemi yok. Uygunluk olup olmadığına bakılmalıdır. Vikipedi'deki yüzlerce "dolayısıyla" kelimesi "binaenaleyh" ile değiştirilmiş olsa bunu normal karşılamam. "Binaenaleyh"in de kullanılacağı yer vardır ama tek doğru gibi tüm Vikipedi üzerinde toplu bir "binaenaleyh" değişikliği işine girişmeyi topluluk kararı ve/veya meyli olmadan doğru bulmuyorum, metinde gerekli olduğu düşünülüyorsa/metne daha iyi anlatım katacaksa bu tip köken değişikliği yapılmalıdır. Tüm "binaenaleyh"ler "dolayısıyla"ya çevrilmeye çalışılsa aynı fikirdeyim. Sae1962 için söylemiyorum, bu kelimeler için söylemiyorum. Her kullanıcı için ve muhtemel her kelime için söylüyorum. Ama Sae1962 kendi niye yaptığını söylerse amacını anlayacağız.--Vikiçizer (mesaj) 18:43, 19 Nisan 2017 (UTC)
Merhaba arkadaşlar! Bazı maddelerde Google'la kıyaslama yaparken ender olan kelimelerin yoğun olarak kullanıldığını son sene fark ettim. Bu kelimelerin ilki astronomi yerine gökbilim kullanılması idi. Ayrıca aklıma gelen edebiyat bilimi yerine yazınbilim, galaksi yerine gökadadır; örnekler kısmen Vikisözlük’ten de olabilir. Çok daha yaygın olmasına rağmen sanki bazı makaleler, ilk kelimeyi kullanarak yayılmasına âdeta hizmet ediyormuş gibi bir his uyandı. Bu tür kelimeler, şu an örnek veremesem de bazı makaleleri en azından orta yaşlı okurlarımız için yabancılık, hatta konuyu anlamamaya ya da Vikipedi'yi kendine kaynak almamaya götürebilecek derecede gibiydi. Bu sadece benim fikrim değil, bazı akraba ve arkadaşlarımdan duyduğum bir tenkitti. Belki Vikipedi'yi biraz daha anlaşılır yapmaya çalışırken gereğinden fazla hevesli olduğum günler oldu. Prensip olarak yukarıda yazılanlara katılıyorum. Devriyeliğin herhangi bir devriyeden kaldırılmasına gelince bu konuda kesin prensiplerin Vikipedi:... sayfalarında sıralanmalı. Ve devriyeliye (geçici olarak ya da süresiz) son verildiğinde "şu ve şu maddeleri x kere ihlâl etti" şeklinde bir gerekçe gösterilmeli derim. Bu da bu konudaki acizane görüşümdür--Sae1962 (mesaj) 21:16, 19 Nisan 2017 (UTC)
30 yaş üzeri insanlar "sözcük" kelimesini bilmiyor mu? [4]. Neden kelimesini neden değişti 2007'de? [5] Yoksa gerek kelimesi mi bilinmiyor ki icap ile değiştirdiniz? [6] Benim art niyet şüphem yeterince giderilemedi malesef.--❣Paseyn ileti 20:06, 19 Nisan 2017 (UTC)
30 yaş üzeri için genel birşey söyleyemem ama 50 yaş üzeri dahi sözcük kelimesini bilir: söz + cük olarak. Ne yalan söyleyeyim, bugüne kadar bana akran veya arkadaşlarımdan birinin "kelime" yerine "sözcük" dediğini duyduğumu hiç hatırlamıyorum. --Sae1962 (mesaj) 21:25, 19 Nisan 2017 (UTC)

Vito'nun belirttiği gibi bu meseleye dair bir yönerge bulunmuyormuş. Sae1962'nin değiştirdiği kelimeler Türkçe sözlüklerde yer alan Arapça ve Farsça menşeli Türkçe kelimelerdir. Bu kelimeler bilinmeyen çok eskimiş kelimeler değildirler. Mülevves, müzepzep gibi dizelerde kalmış kelimeler değildirler. Şuur, icap gibi kelimeler her daim kullanılır ve dil açısından eş anlamlı kelimelerin varlığı zenginliktir. Misal avukat yerine muhami kelimesi noter yerine katibi adil kelimesi kullanmak uygun olmaz çünkü bu kelimeleri kitlenin çoğunluğu bilmez. Vikipedinin dili anlaşılır olmalıdır ve bu da günümüzde kullanılan kelimelerle mümkün olur ancak bu demek değildir ki bütünüyle avami bir dil kullanalım.--Nushirevan11 ☾★ 20:22, 19 Nisan 2017 (UTC)

yönlendirmelerin maddelere ulaşımı sağladığı için kalmasından yanayım ben de, ancak 'hür yazılım' deyince karşımıza sadece vikipedi çıkıyorsa, böyle maddeler açılıyorsa ve 'Siz de kullanmaya devam ederseniz alışırsınız' deniyorsa bir durup düşünmek gerekiyor.. hep söylüyoruz, vikipedi böyle bir alıştırma, yerleştirme yeri değil diye.. genel kullanım konusunda vikiçizer'in söylediklerine katılıyorum.. değiştirilen kelimeleri bırak 30 yaşı, 70 yaşındakiler bile anlarken, yerine konulanların kaç kişiye hitap ettiği de ayrı sorun.. --kibele 20:53, 19 Nisan 2017 (UTC)--Sae1962 (mesaj) 21:29, 19 Nisan 2017 (UTC)

Gerekçeniz için aksini söylemek mümkün: hür yazılım sözlüklere girmiştir.--Sae1962 (mesaj) 21:32, 19 Nisan 2017 (UTC)
Bu eklemeniz amacınızın kötü niyetli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Belirtiğiniz bağlantının kaynağı Wiktionary, oraya ise bu terimi 2012 yılında ekleyen sizsiniz.--❣Paseyn ileti 21:41, 19 Nisan 2017 (UTC)
Kelime Wiktionary'ye ekleyen benim. Ancak maalesef kaynakları eklememişim. Dolayısıyla sayfanın kalitesini daha iyi yapmalıymışım. Ama artık bu kavram, ender de olsa sözlüklere hapsolmaktan kurtulmuştur ve artık benim dışımda başkaları tarafından kullanılmaktadır. İngilizce Vikisözlük’teki {{rfv}}'ye işaret ettiğiniz için teşekkürler. Bir örnek ekleyerek o maddeyi sayenizde düzeltebildim.--Sae1962 (mesaj) 22:05, 19 Nisan 2017 (UTC)

İlgili devriye hala Kaynakçaları kaynaklar olarak değiştiriyor ve Arapçayı yayma operasyonunu sürdürüyor.--❣Paseyn ileti 12:48, 24 Nisan 2017 (UTC)

Sae1962, "hür yazılım" ile ilgili verdiğiniz ikinci örnekteki yazı, bir makine tarafından çevirilmiş. "hür yazılımlar hala yaygınlaşmış durumda yok" , "öteki bir niçin ise" gibi... --Hatas (mesaj) 15:43, 27 Nisan 2017 (UTC)

İlgili devriye hala kelimeleri Arapça kökenli kelimelerle değiştirmeye çalışıyor. Örnek1. Ayrıca 2017'nin başından beri de sadece 18 sürüm kontrolu incelemesi yapmış. İlgili devriyenin kayıtlı kullanıcı (confirmed) grubuna alınmasının Vikipedi'yi korumaya yardımcı olacağını düşünüyorum--❣Paseyn ileti 18:11, 11 Mayıs 2017 (UTC)

 • Bu tarz düzenlemelerden eskiden II. Niveles isimli kullanıcı yapardı oda Türkçe kelimeleri Osmanlıcaya dönüştürürdü bir kere geri alma savaşına bile girmiştim bu yüzden. Benim görüşüm Türkçe vikipedinin Türkçe vikipedi olarak kalmasıdır. Sırf bu yüzden awb ile birkaç şablonu da İngilizceden Türkçeye çevriyorum. Bu kullanıcının şu sayfada bilinç kelimesini ki kelime zaten Türkçe, Arapça şuur ile değiştirmesi tepkimi çekti doğrusu ayrıca aynı sayfada Türkçe yıl kelimesini de Arapça sene olarak değiştirmiş. Fakat kullanıcının desteklemediğim değişikliklerinin yanı sıra desteklediğim değişiklikleri de var. Bu nedenle kullanıcının yetkisini almak yerine düzenleme tarzı konusunda kendisini uyarmamız gerektiğini düşünüyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Saygılar --By erdo can • msj 19:08, 11 Mayıs 2017 (UTC)
 • İddia olunan bahis fasaryadan ibadettir. Kıymetli devriye Sae1962 dilimizi en iyi şekilde müdafaa etmektedir. Özgür uydurma bir kelimedir, hür ise hakiki Türkçe bir kelimedir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyenler Üstad Kadir Mısıroğlu'nun kelime listesine göz atarak neyin hakiki Türkçe neyin uydurma olduğunu görebilir. --II. Niveles 17:53, 8 Haziran 2017 (UTC)
  İlk olarak eğer bünyesinde alanında uzman dil bilimciler, profesörler, çeşitli akademisyenler bulunduran Türk Dil Kurumu'na göre belirtmek isterim ki Hür kelimesi Arapçadır kaynak belirtmeden uydurma dediğiniz Özgür kelimesi ise Türkçedir bunda bir kararlaşalım. Belirttiğiniz site adeta bir Türkçe/Arapça sözlük, üstad olarak nitelendirdiğiniz sayın Kadir Mısıroğlu boykot ederken biraz aşırıya kaçmış herhalde.--By erdo can • msj 09:24, 11 Haziran 2017 (UTC)


 • Yukarıdaki mesajları okumadan birkaç bir şey demek istiyorum. Biliyorsunuz Birleşik Krallık ve ABD İngilizceleri arasında kelimelerim yazılımı ve hatta grammer kurallarında bile birçok farklılık var. İnglizce konuşan diğer ülkelerinde de kendilerine has kelime yazılışlar/kullanımları var. Ama İngilizce Vikipedi bir tane. Bu tür kavgaları önlemek içn bir politika hazırlamışlar. (en:Wikipedia:Manual_of_Style#National_varieties_of_English) Kendiniz içerik eklerden istediğiniz gibi İngilizceyi kullanabiliyorsunuz ama geriye dönük olarak başkalarının eklediği içerikleri sistematik bir şekilde kendi kullandığınız kelimeler ile değiştirmeniz yasak. Bence tek çıkar yok ve bizim de yapmamız gereken tam olarak bu. Yoksa tek tek kelimeleri inceleyip hepsine "olur" mührü veremeyiz.--Mavrikantmsj 22:34, 11 Haziran 2017 (UTC)

İlgili devriye kelimerleri Arapça'ya çevirmeye devam ediyor. Burada. --❣Paseyn ileti 00:03, 14 Haziran 2017 (UTC)

İlgili devriye "çalışmalarına" devam ediyor. Burada. Birçok sorun gibi bu sorun da yetkililerin izlemesiyle devam ediyor -izlenmiyor bile olabilir-. Hala bir yetkili ne engelledi, ne de kullanıcının yetkilerini azalttı. Yeter artık, bu vandalizm devam edecekse; en azından söyleyin, artık uğraşmayalım; bırakıp gidelim Viki'yi ne olacaksa olsun. Bu durumu protesto ediyorum. Son 24 saat içinde aktif olan hizmetlileri ping eyliyorum. @Superyetkin @Sakhalinio--❣Paseyn ileti 23:49, 9 Temmuz 2017 (UTC)

2.kez "Yeter artık!". Daha neyi bekliyoruz bu vandaldan kurtulmak için? Hür bitti tabii'ye başladı şimdi.

@Vikiçizer@Superyetkin@Sabri76@Sakhalinio@HakanIST --❣Paseyn ileti 21:49, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Devriye yetkisi geri alınması

Merhaba, MHIRM'nın devriye yetkisinin iptal edilmesini öneriyorum. Sayfasındaki resim ve mesaj tarafsızlık ilkelerine aykırıdır. Devriyeler günlük politik hayatlarını Vikipedi'ye taşımamaları gerekir. Mesela bilgi ve zenginlik katan bir resimi kaldırmışlar şurada. Teşekkürler, Dominator1453 (mesaj) 04:45, 19 Nisan 2017 (UTC)

Somut örneklerinizi öğrenebilir miyiz @Dominator1453? VP:BBB olarak yorumlanmaması için şikayetinizi konu olan somut örnekleri daha fazla görmemiz gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:41, 19 Nisan 2017 (UTC)
Sayın Ahmet Turhan, gerek yok. Çok da önemli değil. -Dominator1453 (mesaj) 11:28, 19 Nisan 2017 (UTC)
Sözümü geri alıyorum, buraya ve buraya bakınız. -Dominator1453 (mesaj) 11:31, 19 Nisan 2017 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Burada kaynak eklenmiş, sizin şikayetçi olduğunuz durum nedir onu anlamadım. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:36, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Her kullanıcı kendi sayfasını istediği gibi düzenlemekte özgürdür. Tarafsızlık ilkesi madde içeriğindeki katkılara bağlı olarak işler. Somut veri yoksa Ahmet Turhan'ın belirttiği noktaya geliyor durum. --Cobija (mesaj) 09:59, 19 Nisan 2017 (UTC)
Elbette. -Dominator1453 (mesaj) 11:28, 19 Nisan 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Tarafsızlık dediğiniz olay insanların kendini ifade etmesinin önünü kapatmak değildir. Ansiklopedik madde yazımında tarafsız cümleler yazılması veya kaynaklardaki tarafların dengeli bir şekilde aktarıldığı bir üslup kullanılmalıdır hepsi bu. Tartışma sayfaları ve kullanıcı sayfaları kişilerin kendini "olduğu gibi" ifade etmeleri için var. Beğensek de beğenmesek de. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:33, 19 Nisan 2017 (UTC)
Mutabığız. -Dominator1453 (mesaj) 12:00, 19 Nisan 2017 (UTC)

Hızlı sil şablonunu kaldıran devirye

Hızlı sil şablonunu tartışma sayfasına düşünce eklemeksizin 3 defa kaldıran bir @Hedda Gabler (eski) var. Burada. Bu ilgili durumun tartışılmasını engelliyor. Durum Vikipedi:Ben_bunu_beğenmiyorum'a benziyor ve Vikipedi:Üç geri dönüş kuralı ihlali gibi gözüküyor. Gereğinin yapılmasını istiyorum. Not düşeyim, şablonu ekleyen ben değilim, ancak şablonun kaldırılmasını ben tespit ettim ve geri aldım--❣Paseyn ileti 11:34, 12 Mayıs 2017 (UTC)

öncelikle ben bunu beğenmiyorum gibi bir ithamda bulunmayın. Maddenin hızlı silme kriterlerine uymadığını silinmeye aday göstermenizi önerdim. Kolay gelsin. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:43, 12 Mayıs 2017 (UTC)
ayrıca bana tartışma sayfasını kullanın, diyorsunuz ama kendiniz bile kullanmadınız. En azından size mesaj atıp durumu belirttim. madfe hızlı silme özellikle m6, m11'e uymuyor bile. Bunu belirtmeme rağmen inatla dediğim dedik tavrını sergilediniz.--Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:46, 12 Mayıs 2017 (UTC)
Tekrar ediyorum. Ben sizin tarışmasız olarak üç kez şablonu çıkartmanızdan şikayetçiyim. Hızlı sil ile ilgili bir sıkıntınız varsa lütfen tartışma sayfasına ekleyin. Üç kez geri aldınız. İlkinde sizin mesaj sayfanızda belirttim. Lütfen tartışın diye. Siz kaynaklı o sayfa, öyle olmaz, bekletmeli silinme için aday gösterin dediniz. İkincide neye dayanarak dedim? Siz o zaman tüm maddelere hızlı sil ekleyin gibi yapıcı olmayan bir şekilde geri aldınız, hala tartışma sayfasına bir ekleme yapmadınız ve bana neye dayanarak geri aldığınızı göstermediniz. Üçüncüde ben 10 yıldır buradayım, lütfen okuyun öğrenin dediniz. Burada kaynak/kural gösterme sorumluluğu sizde. Bknz en:Hitchans's Razor Neden kaldırdığınızı ne bana söylediniz, ne de tartıştınız.--❣Paseyn ileti 11:57, 12 Mayıs 2017 (UTC)
cümlelerde işinize geleni ekliyorsunuz buraya. Maddede kaynak var ve dış bağlantılarda epsilon yayınlarından bir pdf var. Demek ki kayda değerliği sağlıyor, madde reklam değil çünkü alakasız bir kriter. İnci Sözlük'ün kendi maddesi varken neyin reklamı. Demek ki madde hızlı silme kriterlerini karşılamıyor evet deneyimliyim ansiklopedik olmayacak bir maddeyi eklemem ve size hızlı silme politikasına bakmanızı önerdim. Yapıcı olan buydu. Neyse benden bu kadar. En başından beri iletişim kuran da benim. Kolay gelsin size. Mobilden ancak bu kadar yazıyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 12:15, 12 Mayıs 2017 (UTC)

Kullanıcı:Bora

Merhabalar arkadaşlar,şimdi burda oturup 1 yıl önceki olayları yazmak biraz garip olabilir ama zaten ben bunun için geri döndüm. Şikayetimi 8 maddede açıklıyorum.

 1. Bundan 1 yıl önce vikipedide toplumu gereksiz yere meşgul eden bir şikayeti geri aldım [7]. Hatta geri almadan 3 ay önce böyle bir iş için şikayet sayfasının kullanılmasının da bir gereği olmadığı yorumunu atmıştım. Ama Bora onu geri aldı [8]. Bende olayı açıkladım [9]. Ama o beni şikayet etme tehdidi ediyor [10]. Bende bu tepkiyi verdim [11].
 2. Ardından Bora beni şikayet etti [12] ve dikkatinizi çekti mi? Kendisi şu mesajını şikayette bağlantı olarak eklememiş. Sonradan bana bu mesajı gönderdi ve şikayette Boran sadece benim hakkımdaki şikayeti ve o mesajında haklı. Bende özür diliyorum [13].
 3. Bana gönderdiği şu mesajına rağmen hala yersiz eleştirme yapıyor. Ben mesaj sayfasından saldırılı mesajımı sildim [14] ama Bora onu geri aldı [15] ve mesaj sayfama şu mesajı attı [16] başkalarının mesaj sayfalarında izinsiz değişiklik yapılmaz ama kendi mesajım silinebilir. Hergün bu olayı ağzına alan,bunun için beni şikayet eden kullanıcının onu silince bile beni uyarması ilginç.
 4. Bende 3. ve 1.maddeyle aynı konu hakkında 2 mesaj gönderdim. [17][18] ama hiç cevap gelmiyor ve arşivleniyor [19] hele birde mesajımdan sonra arşivleniyor. Ama kendisi "Vikicüce :)" değişiklik özetleriyle maddelere devam ediyor.
 5. Çok saçma düşünceleri var. Daha önce engellenmiş kullanıcı devriye olamazmış gibi [20]. Düşüncelerinin yanlış olduğunu savunan tek ben değilim. [21][22][23]. Birde bana çoğu devriyelik değerlendirmesinde dikkatsizsiniz diyor. Değerlendirmelerde dikkatsiz değilim, davetlerde de biraz. Doğru da olsa sizin kadar değil.
 6. Yersiz eleştirmeye devam ediyor. Basit şu mesajıma [24] bile [25] şöyle bir mesaj atıyor. Sansürlenince de topluma haber veriyor [26]. Benim birşey öğretmem için öğretmen olmama gerek yok. Bu kelimelerinin içinde eleştiri kabul ettiğimiz küstah ifadesi var diye olayı topluma eleştiri diye yutturmaya çalışıyor [27]. Eleştirmeyi seviyor ama eleştirilmeyi sevmiyor. Birde topluma eleştirilmeyi kaldıran biri görüntüsü vermeye çalışıyor [28]. Ben olayı ne kadar anlatsamda anlamıyor ve beni tartışması sonuçsuz ve sağlıksız biri olmakla ardından da kuklacılıkla suçluyor. [29][30].
 7. KediÇobanı'nı bana karşı dolduruyor [31] bu yazımda KediÇobanı hakkında bir şikayet değildir. Bora'yla olan yazışmaları yazılıdır. KediÇobanı'nı taciz etmediğime dair kanıtları buraya yazacak vaktim yok. Zaten bir dünya kanıt var. O olayı abartacak çok şey yokmuş aslında, çünkü KediÇobanı'nın yaptığı sadece cahillik ama Bora'nın yaptığı trollük. Bu yazım bir kişisel saldırı değildir. Çünkü ne kadar olayları anlatsamda anlamaması trol kelimesini söylememi serbest kılıyor. Olayı ben artık hizmetliye anlatıyorum [32] oda Bora'yı uyarıyor. Bende tüm savunmalarımı yapıyorum [33] ama Bora beni yasal tehdit ediyor! [34]
 8. Adımı hiç kullanmayın nedir? Kendinize başka savlar bulun nedir? Şu ana kadar tüm yaptıklarınız; VP:EP#13-2-6. "Israrlı yürüttüğünüz taciz artık beni bunaltmaya başladı. Bu durumu sürdürmeniz halinde, bana karşı yaptığınız ağır hakaret (y**akasın şeklinde olan hakaret) sonrası dilediğiniz özürü kabul etmeyeceğim ve haklarımı korumak adına gerekli işlemleri başlatacağım." demişsiniz! Haklarımı korumak derken? Sizden borç isteyen mi oldu? Tacize devam edersem mi işlemleri başlatacaksınız? Hiç durma... Ben sizi taciz etmiyorum, hattatam tersi siz beni taciz ediyorsunuz! Beni taciz etmiyorsanız öyle olmadığını kanıtlayın. Zaten bu tehdidinizi bir hizmetliye söyleyeceğim. Sizden asla korkmuyorum... Hodri Meydan! --Toppolila 4 (mesaj) 22:27, 13 Haziran 2017 (UTC)
 • Toppolila haksız, Bora haksız. Zihinleri boş şeylerle meşgul etmektense katkıya odaklanın, hayırlısı budur. --II. Niveles 22:35, 13 Haziran 2017 (UTC)
 • Zaten internette kişisel meseleler yüzünden kimse dava açamaz. Bora'nın beni taciz etmesinden çoktan bıktım zaten. Daha ben o tehdide uğradığım ilk günden bunu yazacaktım. Ama yazmadım, Bora'yla benim artık bir derdim kalmadı. Kalan tek derdim adaletin yerini bulması. Bora istediği şeyi atsın buraya ben cevap vermeyeceğim. Vikipedide bir kullanıcıyı yasal tehditle korkutarak özgürce kendini savunmasını engellemek suçtur. Artık o olay geride kaldığı gibi adaletin yerini bulup gerekli işlemin yapılması iyi olur. Zaten 10 yıllık geçmişi olan kullanıcı süresiz engel verilmez ama belirli bir engel verilebilir. Bu konuda bir hizmetliye mesaj atmam bile tamamıyla olayı bitirir. Ondan sonra ben hiç bu olay hakkında bir değişiklik yapmam, katkılarıma devam ederim.--Toppolila 4 (mesaj) 23:26, 13 Haziran 2017 (UTC)
 • Aynı zamanda eğer onun istediğini yapmazsam beni trol-kukla-kişiye yönelik yorum tarzından şeylerle suçluyor. Yok sen benim adımı istemediğim halde kullanmışsın bu herkesin hakkı. Ben orda kendimi savunuyor düşüncelerimi belirtiyorum. Onun istediği olmazsa önceden ettiğim basit bir hakaret yüzünden mahkemeyle mı görüşeceğim? Para cezası verilir biraz belki yüksek oranla oda verilmez. --Toppolila 4 (mesaj) 14:42, 18 Haziran 2017 (UTC)
 • Yine aynısı oluyor ve ben şaşırmadım. Buyurun Vikiçizer, en son tartışmada burada yazdıklarınız tam da bu gibi durumlar için değil miydi? --KediÇobanı🐈 06:10, 23 Haziran 2017 (UTC)
Olayı okumadan kanıya varıyorsunuz ve bende buna şaşırmadım @KediÇobanı siz onu benim külahıma anlatın. Olayı açıklamaya da gerek yok. Sizin yalanlarınız önemsiz şeyler. Siz halisülasyon da görüyor olabilirsiniz kayıtlarda olmayan şeyler söylediğiniz göre. Aslında Bora'nın yaptığı da önemsiz. Sadece ben çok takıyorum. Eminim siz bu yazıları yazarken şikayeti incelemediniz yada anlamadınız. Ben sizi taciz etmediğim gibi bu yazılar sizin hakkınızda değil. Artık zaten anlatmaktan bıktım usandım. Zaten hiçbir zaman kendi hatasını kabul etme erdemliliği göstermemiş birisiniz.Ben burda 3 yıllık bir kullanıcıyım ve kullanıcılarla olan mesajlaşmalarımda ben nezaketi ve yardımseverliği eksik etmem. Ama siz bu tarz hareketler yapınca ben çok kızıyorum. Bakın @KediÇobanı bir kullanıcıyı trol etiketlemek kişisel bir yargıdır, bu konuda toplum doğru kararı vermelidir. Siz böyle şeyler görmeyince (yıldız, kedi) tarzından saçma şeyleri bahane ediniyorsunuz ve düşüncenizi canhıraş şekilde savunmanız yanlış yerde olduğunuzu kanıtlıyor zaten. Ben kullanıcıların her yaptığını geri alıp uyarı andan ve kafaları sürekli ütüleyip 1001 çeşit kullanıcıyı engellemiş biri değilim. Zaten diğer kullanıcıları gerçek manada taciz edenlere diyorlar (bu kullanıcı beni taciz ediyor) diye rahatsızlıklarını belirtiyorlar, o meselenin arka planını öğrenmeden kanıya varan dediğiniz kişiler bile. Beni bu tarz şekilde (beni taciz ediyor) şikayetiyle gelen tek kullanıcı tipi sizin gibi eleştirilince-yanlışları gösterisinde kaldıramayanlar. Ve bu tarz kullanıcı tipleri diğer kullanıcılara da aynı şekilde davranıyor. Muratero dediğin kullanıcı da taciz suçlamaları gördü ukala kullanıcı tiplerinden. Çok kişi gördü zaten. Yinede onlar birşey yapamadı. Ama basit şeyler bunlar sizin yaptıklarınızı ukalalık olarak değerlendirirsek doğru olur. Gerçek trollükle başa çıkın, düşüncenizi değiştirmek zorunda değilsiniz. Ben katkılarının %99.8'i yapıcı olan biriyim. Siz cahlilliğinizden yapıyorsunuz diye bakmayın siz kötü niyetli olmasanız siz de az değilsiniz. Ben bundan sonra hep size yardım etsem iyi davransam bu sefer "Daha önce beni taciz ediyordu şimdi iyi davranmaya çalışıyor" diyecekseniz bu sefer ve beni yine delirteceksiniz biliyorum sizin bu huyunuzu onun için boşveriyorum sizi. Sizin yazdıklarınıza birdaha cevap vermeyeceğimi de açıklıyım. Sizden ricam hizmetliler yasal tehditte gerekli kararı versin, katkılarımıza devam edelim. Tartışmayı başlatmak istemediğim için yazılarınıza da cevap vermeyeceğim. --Toppolila 4 (mesaj) 17:27, 26 Haziran 2017 (UTC)
Bir ekleme yapmak istiyorum: Bir kullanıcının sürekli kendisini suçlayan birini şikayet etmesi doğaldır. Ve Vikiçizer'e gönderdiğim mesaj yaşadığımız anlaşmazlık hakkında değil ilgili kullanıcının beni hukuki tehdit etmesi hakkındadır. --Toppolila 4 (mesaj) 18:47, 26 Haziran 2017 (UTC)

Hiç üşenmedim ve bağlantıları ile beraber şikayeti inceledim. Ortada iki tarafın da haksız olduğu durumlar mevcut. Şimdiye kadar bu tip durumlarda şikayet sayfasını temizleyerek hadi yeni bir sayfa açalım dedim ama hiç işe yaramadı. Demek ki kuralları uygulamak en iyisi, vereceğim çift taraflı engel sizleri çok etkilemeyecek ancak engel kaydınıza baktığınızda biraz daha durulmanızı sağlayacaktır belki. Umarım bu belki kısmı göreceli evrende en düşük ihtimal olur ve ders çıkartırsınız. Hukuki tehdit tam olarak belli olmuyor, burada mı işlem başlatacak yoksa hukuki bir sürece mi girecek kısmı çok muallakta, bu tip cümleler çok tehlikeli, Bora çok tecrübeli bir kullanıcı ve daha dikkatli olması gerekmekte. Adı geçen iki kullanıcıya da birer hafta engel veriyorum. Mesaj sayfalarınızı kullanabileceksiniz. İyi çalışmalar. --e.c. 22:27, 29 Haziran 2017 (UTC)

@Elmacenderesi, öncelikle teşekkür ederim. Burada dikkatimi birkaç şey çekti. Kullanıcı:Toppolila'nın Kullanıcı:Toppolila 4 ile aynı kişi olduğunu belirten bir ibare yok. Toppolila birden Vikipedi'yi bırakmış, bir süre sonra Toppolila 4 gelmiş ve aynı kişi olduğunu iddia etmiş falan. Bu kullanıcının geçmişi incelendiğinde sürekli, gereksiz bir biçimdehesap değiştirdiği görülüyor. Toppolila 4'ün değişiklikleri incelendiğinde de ansiklopediye katkı vermekten ziyade kişisel çatışmalarla uğraştığı görülüyor. Bu tip kullanıcıları buradan süresiz uzaklaştırmak buranın daha yararına olmaz mı? Ne hizmetliler ne de diğer kullanıcılar böyle boş şeylerle vaktini harcamak zorunda değil.--RapsarEfendim? 17:13, 30 Haziran 2017 (UTC)
Sayın viki-dostlar, ben de her 4-5 ayda bir bu tarz sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyorum. Hiç alakam olmadığı halde yine adım geçmiş burada. Topollila sürekli birileriyle dalaşıyor ve araya bir yerlere benim adımı yerleştiriyor. Sanırım bu benim bir parçam ve artık bununla yaşamayı öğrenmem gerekiyor :D --KediÇobanı🐈 18:08, 1 Temmuz 2017 (UTC)
Bu olay hakkında fazla yazı yazmak istemiyorum, sadece katkılarına devam edeceğim. Hesapta da sıkıntım yok. Herkese iyi çalışmalar --Toppolila 4 (mesaj) 22:27, 6 Temmuz 2017 (UTC)
Niye trip atıyorsunuz ki, yazı yazın diye sizi zorlayan mı var? Sanki insanların zamanını çalan siz değilmişsiniz de başkaları sizin zamanınızı çalıyormuş gibi davranıyorsunuz. İnsanları rahatsız ediyorsunuz, kullanıcıları birbirine karşı fitlemeye çalışıyorsunuz, şikayet sayfasını sürekli işgal ediyorsunuz ve sıkışınca hep aynı kelimeleri kullanarak kaçıyorsunuz. Sonra yine aynı şeyler. Tüm bunlara rağmen sizin engelleneceğiniz yok bari insanlara öğüt vermeyi bırakın, kendinize ve katkılarınıza odaklanın. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 22:00, 15 Temmuz 2017 (UTC)
Yine aynısını söylüyorsunuz, yine benim ne söylediğine bakmıyor kanıya varıyorsunuz. Evet kimseye hesap vermek zorunda degilim. Sadece yazınızda genel geçiyorsunuz, diğerlerini durmadan rahatsız ediyorsunuz derken link yok, herkes tartışır biri haklı haksızdir, kim haklı kim haksız demeden direk bana "sataşıyor" diyorsunuz. Kullanıcıları birbirine karşı fitlemeye çalışıyormuş, sürekli kullanıcıları taciz ediyor diye insanlardan yorumlar bekleyen, kimse böyle şeyler demeyince de altından yalan dolan hediyelerle tavlama çıkarmaya çalışan kimdi? Ben sanki hiç katkım yok, ben vikicuceyim çok amacım ansiklopedi değil ama vandalizmle mücadele eder ve köy maddelerinde küçük değişiklikler yaparım. 2-3 gün önce yaşanan olay mesela ona da kesin diyorsunuz ki "Toppolila onu rahatsız ediyor" kim olayı başlatmış nolmuş yok. Dediğim gibi ben size cevap veririm ama asla kendimi kanıtlamaya çalışmam. Çünkü burada siz tıp alanında buraya faydanız varmış diye kinaye yapmayın. Benim sizle tartışma amacım yok. Önceki yazılarıma da İnternion bana nasıl karşılık veriyor diye düşünmeyip aynı kelimeler. Her yaptığımı farklı yöne çekmeyi de başarıyorsunuz. Bu tarz tartışmalarla vakti giden tek siz degilsiniz. Benimde vaktim gidiyor, önceden sizden cevap bekleyip anlarsıniz beni diye düşündüğüm için katkılarıma devam ederdim. Ama sizin anlama niyetiniz yok işte o zaman benimde vaktim gider. Onun için ben bu tarz şeyler için boşuna kanat çırpmayacağım. İyi çalışmalar. --Toppolila 4 (mesaj) 20:10, 16 Temmuz 2017 (UTC)
Evet katkılarınız belli, 133 değişikliğin %47 %36'sı Kullanıcı Mesaj, %36 %27'si Köy Çeşmesi, Şikayet. Kullanıcıları fitlediğiniz söylemimi, buraya şikayette bulunup sonra şikayet edilen sizmişsiniz gibi diğer kullanıcılara yolladığınız mesajlar ispatlıyor. Ayrıca bu şikayette Bora haklı, aşağıdaki şikayette Paseyn haklı. Link istemişsiniz, link fırlatmaktan usandım. Sizin süresiz ya da uzun süreli engellenmeniz lazım ve burada karşılıklı atışmamamız lazım fakat ilgili arkadaşlar ilgisiz davrandıkları için bu tartışmaların sonu diyaloğa dönüşüyor. Şimdi yine birisi gelir haklı haksız aramadan çocuk büyütür gibi ikimize de bir haftalık engel verir, e nerede adalet, benim göz nuru döküp yazdığım maddelere, yüklediğim görsellere, emeklerime saygı nerede. --KediÇobanı🐈 20:54, 16 Temmuz 2017 (UTC)
Aşağıdaki şikayette Paseyn haklıymış, hiç şaşırmadım. Benim sadece hizmetlilere kişisel saldırıda bulunan dalga geçen birini dürüstçe uyarmama taciz ve tehdit diyen kullanıcıyı haklı görmek. Başkası olsa saçmalama der. Diğerlerini fitlemekmiş, burada da kim haklı kim haksız bakmaz direk karşı tarafı haklı görün. %47'si değil 36'sı mesajlarda. Vikipedi alanındaki kadar madde alanında katkım da var. Hatta o ad alanlarında vandalizmle mücadele de var. Neden sizden bide sizin gibilerden baska kimse benden şikayetçi değil? Altından birşey aramaya çalışıp kendinizi haklı çıkarmaya çalısıyorsunuz. Ukala olmanızdan kaynaklı bu. Ne kadar madde açarsan aç ne kadar dosya yüklersen yükle kimse size buraya katkıda bulunmayın demiyor. Ama tartışmalarda haksız yere birilerini suçlarsanız bilinki ukalasınız da cahilsiniz de. Ben yazacaklarımı yazdım, buraya zararım yok benim. Eğer doğru kararları hep sizin verdiğinizi düşünüyorsak sizi hizmetli yapalım. Tüm söyledikleriniz doğru size karışanın aklı yok. Sıkıntı yok. Ama ben böyle saçmalıklarla uğraşmıyacağım. --Toppolila 4 (mesaj) 21:48, 16 Temmuz 2017 (UTC)
Yaklaşık birbuçuk seneden beri orda burda bana karşı "cahil", "ukala", "tecrübesiz" vb. kelimeler sarfediyorsunuz bakın bakalım size karşı bu şekilde nezaketsiz bir tek kelimem var mı? Sizi bir kere bile şikayet etmedim. Lütfen artık böyle saçmalıklarla uğraşmayın, saçmalıklar burada bitsin. --KediÇobanı🐈 22:53, 16 Temmuz 2017 (UTC)
Nezaketsiz de nezaketsiz :), ukala ve cahil olduğunuz söylemlerimi "Lafımın nereye gittiğini iyi biliyorum", "Ben ne yapıp yapmayacağımı iyi bilirim", "Benim görüşlerim daha kıymetli", "Bu yüzden gerçek bir yorum yapmaktan çekindiler", "Biliyorum 1-2 ay sonra yine beni taciz edecek", "Kullanıcıları fitlediğiniz söylemimi... ispatlıyor" kelimeleriniz ispatlıyor. Ayrıca size tecrübesiz demiyorum, tecrübelisiniz ama tartışma sayfalarında bilginize yakışır davranmıyorsunuz. --Toppolila 4 (mesaj) 10:44, 23 Temmuz 2017 (UTC)
Bundan sonrasını topluluğun vicdanına havale ediyorum. --KediÇobanı🐈 13:29, 23 Temmuz 2017 (UTC)

Kullanıcı:Sarv

Kullanıcın açtığı maddelerin yüzde 90'ı kayda değerlik kriterleri ile bağdaşmıyor. Az zararlı Murada vakası gibi. Hakimler, savcılar, yargıtay üyeleri, o, bu, şu vs. Defalarca köy çeşmesinde ve SAS'da konuştuk. Topluluğun zamanının boşa gitmesine neden oluyor. Bakın erişim engeli olmasına rağmen vazgeçmedi. Br sürü internet hızını yavaşlatan uygulama ile buraya giriş yapıp madde yazarken ve bu uygulamar ile googleda arama yapmak bu kadar zorken bu kullanıcının azmini nasıl açıklayabilirsiniz? Ben kendisinin bu işlerden çıkar sağladığını düşünüyorum. Bunun ilgi alanı, hobi vs ile alakası yok. Kim neden böyle bir şeyle uğraşır ki? Bunun uzun bir zaman dilimini de kapsaması önemli. Uzun süredir kayda değer olmayan maddeler açıyor. Bu maddelerin çoğu tek kaynaktan ibaret. Sadece isim olarak geçen kaynaklar ile biyografi yazdığını bile düşünüyorum. Burada ciddi bir sorun var çünkü çoğu zaman öcü olarak görülen IP'ler ve yeni kullanıcılar böylr sayfalar açsa doğrudan silinirdi. Yeni açılan sayfaların mesela @Sakhalinio tarafından sürekli takip edildiğini düşünüyorum. Ama bu kullanıcının maddelerine kimse bir şey demiyor. Sanırim kullanıcı pek dikkat çekmiyor.

Sonuç olarak devriyelik yetkilerinin elinden alınması, açtığı sayfaların hizmetlilerce tek tek incelenip silinmesi -ki bunun için hs ekliyecek kullanıcılar da olabilir- gerekiyor. --Kingbjelica (mesaj) 23:40, 5 Temmuz 2017 (UTC)

@Kingbjelica Bundan benim hiçbir çıkarım yok ben evde bulmaca çözer gibi madde açıyorum bunu altını kalın kalın çizerek söylüyorum hiçbir çıkarım yok, sadece yargıçlar konusunda bilgi sahibi olunulması ve biyografik katkı sağlanması için yapıyorum. Eskiden daha çok siyasi maddelere merak sarıyordum ve Fransızca siyasi maddelerin Türkçe'ye kazanılması ile uğraşıyordum. Yargı mensuplarının KD'liğine dair durum kesinleştiğinde malum ona dair çalışma vardı, o kesin bir hüküm alınca göreceksiniz ben de o kriterlere uygun şekilde çalışacağım. Ayrıca diyorsanız ki büyükelçilerle ilgili madde açma (Büyükelçilerin KD olduğu söylenmişti) veya Fransızca siyasi maddelerin çevirisini yapma işime devam edeyim hayhay bundan sonra ona devam ederim, bu devriyelik yetkisinin elimden alınması uyarısı çok ciddi olduğu için (bu uyarı için teşekkür ederim) şimdi daha dikkatli ve titiz olacağımı beyan eder ona göre madde açarım. Zaten şunu da belirtmek isterim 1 Ağustos'a kadar yokum. Madde açamayacağım. Ama bundan sonra yargı konusuna açılmış maddelere katkı sunma dışında el atmamaya çalışacağım. Teşekkürler -- SarvSarv 00:01, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Bu arada @Kingbjelica şu uyarınız önemli oldu bazen ben ansiklopedik metin ile biyografik metni karıştırıyorum ve ona dikkat etmem gerekir. Bu da samimi özeleştirimdir. O yazdığınız eleştiri metnini dikkatlice okuyunca bu hatırıma geldi. Teşekkürler -- SarvSarv 00:09, 6 Temmuz 2017 (UTC)

Bulmaca çözer gibi madde açtığınızı görüyorum, bunun toplumsal fayda veyahut kişisel gelişime katkı yaptığını da düşünmüyorum. Fakat altını çizmem gerekiyor ki buradaki görüntünüzün farkına varabilmenize saygı duyuyorum. Evet @Chansey bu konuda bir çalışma hazırladı, okuma fırsatım olmadı. Daha sonra değerlendirmeyi umuyorum. Malumdur burada her şey biraz yavaş ilerliyor. Bu sebepten Chansey'in sunduğu içerğin tartışması bitene kadar kayda değerliğinden emin olmadıklarımız etiketli kalabilir veya SAS'a taşınabilir. Bu uygulamalar gerekli çünkü maddeye konu olan kişilerin de neden bu ansiklopedide yer aldıklarına dair en ufak bir fikri yok. Size tavsiyem: madem bu kişilerin tanınmasını istiyorsunuz o zaman bir blog açın. SEO çalışmasına gerek kalmadan en üste sizin bloğunuz çıkar. Çünkü açtığınız maddelere konu olan kişiler hakkinda elde tutulacak bir tek sonuç bile çıkmıyor. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 00:29, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Kingbjelica Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Ben Fransızca siyasi maddeleri çevirmeye ve Türk ve Uluslararası büyükelçi maddelerini açma veya Türkçe'ye çevirmeye ve onun dışında açılmış maddeleri geliştirmeye yöneleyim, benim en büyük sıkıntım kuralları yaşayarak, uyarılar alarak öğrenmemdir en azından Vikipedi'de öyle. Ayrıca blog tavsiyeniz için de teşekkürler. -- SarvSarv 00:42, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • @Sarv, ilgili ve bilgili olduğunuz konularda kayda değerlik yönergelerini inceleyerek istediğiniz kadar değişiklik yapabilirsiniz. Bilgili olup sırf görevim alınır öyle olur böyle olur diye düşünmenize gerek yok. Burada ben bir kötü niyet olduğunu düşünmüyorum. Katkı vermekten asla çekinmeyiniz. @Kingbjelica, [..] elinizde tek bir kanıt olmadan bir insana bu şekilde [..] gerçekten üzücü. Elinizde en ufak bir kanıt yoksa bunu dillendirmeniz net şekilde [..]. [..] ama elinizde kanıt olsa iyi olur. Keza sizin de söylediğiniz gibi burada bir engel var ve girebilen kullanıcılar sınırlı. [..]. Sarv umarım katkılarına devam eder.--Tuğkan (mesaj) 01:30, 6 Temmuz 2017 (UTC)
[..] Köy çeşmesindeki mesajımın yerine ulaştığını ispatladın. @Kibele ve @Pragdon sizi anlıyorum arkadaşlar, başından beri.--Kingbjelica (mesaj) 01:48, 6 Temmuz 2017 (UTC)
@Tuğkan cesaretlendirici sözleriniz için çok teşekkür ederim. Hem uyarıları hem de tavsiyeleri dikkate alarak Vikipedi'ye katkı sunmaya devam edeceğim.-- SarvSarv 13:53, 6 Temmuz 2017 (UTC)
 • Sarv'ın açtığı maddelerin Mirada'nın telifli maddeleri ile kıyaslanması mantıklı gelmedi bana. Yüzlerce Fransız'ın biyografi maddesi ile dünyadaki ulusal liderlerin maddelerinin Sarv'ın elinden çıktığına birçok kez denk geldim. Bundan bir çıkarı olduğu görüşü ispat edilemediği sürece bir iddiadan öteye geçmez. Devriyelik yetkisi olmadan da KD olmayan maddeler açılabilir, yani bunun geri alınmasını talep etmek birşeyi değiştirmez. Burada kayda değer olmayan düzinelerce maddeler açan kullanıcılar tanıyorum, eğer bir yaptırım olacaksa ayrım gözetmeden olmalı. Bunun yanında Sarv'ın KD olan maddelerin yani sıra olmayan biyografiler de açtığını söylemek zorundayım. Özellikle her bürokrat, yüksek yargı mensubu, siyasetçi ve diplomatın kayda değer olmadığını düşünüyorum. Kimi zaman örneğin kaynak olarak bir atama kararnamesi görmek bu maddeler üzerinde sorgulamaya yol açabiliyor. Kendileri "Büyükelçilerin KD olduğunu" ve "yargı mensuplarının KD'liginin kesinleştiği" ne dair ifadelerine binaen, bu konuda herhangi bir tartışma/karar varsa bizimle paylaşırsa seviniriz. Son olarak sarv'ın tartışma üslubundan hepimizin öğreneceği şeyler var (benimde :)) --Maurice Flesier message 21:31, 8 Temmuz 2017 (UTC)

Kullanıcı:Rapsar tarafından şahsıma ve inançlarımı aşağılama

Kullanıcı:Rapsar, şahsım hakkındaki görüşleri beni doğrudan rahatsız etmemektedir, ancak iş nefret söylemine ve inançlarımı aşağılamaya kadar ilerlemiştir.

Altta verdiğim bağlantılarda Müslüman kimliğimden dolayı beni aşağıladığı, etiket içine soktuğu, ayrıştırdığı görülmektedir bunları tüm topluluğun görmesi ve gerekenin yapılması gerekmektedir, kimse dini kimliğinden dolayı aşağılanmaya, hor görülmeye ve alenen hakaret edilmeyi hak etmemektedir.

 1. şahsımın görüşlerini kaale alınmayacak derecede küçük gösterme
 2. yalancılıkla, ortalığı kızıştırmakla suçlama
 3. Kimliğimden dolayı hedef gösterme
 4. dini kimliğim dolayısıyla yaptığım bir yorum neticesinde engel talebinde bulunma
 5. şahsımı aşağılamaya devam eden bir örnek daha
 6. özel olarak hizmetliden engel talebinde bulunma
 7. sırf kimliğimden dolayı engelletmeyi görev edindiğini belirten ifadesi
 8. Bir başka projede yakın arkadaşına özel engel talebinde bulundurup beni daha önce hiç ceza almama rağmen süresiz engelletmesi

Kullanıcı:Rapsar, dini kimliğimden dolayı beni etiketlere sokmakta, hakaret etmekte, görüşlerimi aşağılamaktadır, hizmetlilere özel talepte bulunup değişiklik yapma hakkımı elimden almaya çalışmaktadır. Objektif ve tarafsız bir Vikipedi hizmetlisinin bu duruma son vermesine, hiç kimsenin dini kimliğinden dolayı aşağılanıp, katkı yapmasının engellenmeye çalışılmasına izin verilmemesini talep ediyorum. Vikipedi özgür bir platform ancak bu kimsenin dini görüşünden dolayı aşağılanmasına, dini görüşünün aşağılanmasına izin vermemektedir!

--II. Niveles 00:03, 11 Temmuz 2017 (UTC)

 • Bu talep bir engel talebi değil, hoşnut olmayan davranışların sonlandırılması talebidir, biz kimseyi engelletmeye çalışmayız, biz kin tutmayız, biz dünya işlerini kafamıza takmayız. --II. Niveles 00:11, 11 Temmuz 2017 (UTC)
@II. Niveles genelde buraya ilk katıldığı anlarda karşılaştığım biridir. Ama üslubundan dolayı da eleştirdiğim biridir de. Yinede bu şikayette ona hak veriyorum. [35] hizmetli tarafından haklıca geri alınan değişikliği trol gerekçesiyle geri almasını hoş bulmadım açıkçası. --Toppolila 4 (mesaj) 09:30, 11 Temmuz 2017 (UTC)
Haklısın amirim, herkese bir kulp takmıyor mu? Senin katkılarını küçümseyip sadece kavga etmek için hesap açmış diyen kimdi? Seni beni küçümseyen kim sen söyle? Toppolila 4 --II. Niveles 09:33, 11 Temmuz 2017 (UTC)
İslami kimliğinizden dolayı olduğuna nereden vardınız? --Turgut46 10:50, 11 Temmuz 2017 (UTC)

Kullanıcı:Toppolila 4

İlgili kullanıcı mesaj sayfasını görünmez hale getiriyor ve kendisine yakın zamanda yapılan uyarılar, kullanıcının yakın zamanda engellendiği ve ilgili konuşmalar gizleniyor. Arşivleme önerisine yanıt vermiyor. Engel kaydı Silinen1, Silinen2 --❣Paseyn ileti 14:54, 13 Temmuz 2017 (UTC)

Şurada da ilgili konuda ben eskiyim, iyi bilirim denerek taciz ve tehdit ediliyorum.--❣Paseyn ileti 14:56, 13 Temmuz 2017 (UTC)

Bu tarz boş şeylerle vaktini harcamayacağım. İlgili kullanıcıya hakaret ettiğim yok. Şöyle yaparım, böyle yaparım diye tehdidim de yok. Sadece yaptığı bir alaycı mesajı sansürleyip onu düzgünce uyarmışım. Mesaj sayfası konusunda ise istersem siler istersem arşivlerim bu benim kararım. Kimseye hesap vermek zorunda değilim. Her neyse ben böyle basit bir şey için zamanımı yemeyeceğim. --Toppolila 4 (mesaj) 15:01, 13 Temmuz 2017 (UTC)

Skandal ve gereksiz şikayetler açan kullanıcı

Kullanıcı:Paseyn gereksiz sebeplerle dün beni şikâyet etmiş ve engelleme taleplerine VP:EP#2 ve 6 sebepleriyle eklemiştir. Sadece bu olsaydı belki biraz hafif ve anlayışlı davranabilirdik. Ama böyle haksız nedenlerle şikayet ettiği tek kullanıcı ben değilim. @Sae1962, @Hedda Gabler (eski) kullanıcıları da bu tarz şeylerden şikayet edildi. Aynı zamanda Hizmetliler için kullanılan şikayet sayfasında 2 hizmetliye "İstifa edin derhal" demiş. Belki kullanıcı yüksek ihtimalle kötü niyetle yapmıyor bunları. Ama gereksiz yere şikayet sayfasında gereksiz işgal şikayetlerin bulunmasına sessiz kalmayacağım. Umarız Paseyn bu hatalarından ders çıkarır. --Toppolila 4 (mesaj) 10:07, 14 Temmuz 2017 (UTC)

Kullanıcı:Kibele: Sistematik yanlılık, karşıtlık verme ve mobbing

Kibele adlı kullanıcı hizmetlilik döneminden bugüne tarafımın katkılarını izleme listesinde tutmakta, müdahil olduğum tartışmalarda kişisel husumete dönüşen engellemelerde bulunmakta, karşıtlık ve rahatsızlık vermektedir. Özellikle Kürt, PKK ve Ermeni merkezli maddelerde ve tartışma sayfalarında açık tarafsızlık ihlallarinde bulunmakta ve bu maddelerde pozitif ayrımcılıkta bulunmaktadır. Kullanıcının birden fazla politika ihlallerini gerek hizmetlilerin mesaj sayfasında doğrudan, gerek tartışmalarda pingleyerek gerekse burada şikayet sayfasında birçok kez bildirdim fakat bu kullanıcının TBA ihlalleri ve sistematik yanlılığı en ufak bir yaptırıma uğramadı. Hemen hemen hergün bu kullanıcının mobbing faaliyetleri, otoriter tavrı ve üslubu ve de sansürcü zihniyeti artık birşeyler yapılmasını elzem kılıyor. Aşağıdaki ihlaller sonucunda kullanıcıya Kürt-PKK-Ermeni merkezli tüm maddelerde topic-ban uygulanması gerektiğine inanıyorum. --Maurice Flesier message 22:35, 17 Temmuz 2017 (UTC)

 1. PKK uzantısı örgütlerin yaygın adlarına taşıma talebinin her birinde ayrı suni engelleme ve statüko koruma gayretleri.(Bakınız: Tartışma:YPG, Tartışma:PYD, Tartışma:PJAK, Tartışma:KCK, Tartışma:Sivil Savunma Birlikleri, Tartışma:HPG (örgüt), Tartışma:TAK (örgüt)). Tabii iş Tartışma:Özel Harekat Daire Başkanlığı, Olağanüstü Hal, Tartışma:BDDK, Irak ve Şam İslam Devleti gibi maddelere gelince yaygınlı gereği taşınması gerekli oluyor elbette. Üstüne üstlük bir de topluluk kararıyla yaygın adına taşınan maddeleri eski adında tutma gayretlerinide bir kenera not düşelim.
 2. Pervin Buldan maddesinde yer alan Hakkında açılan dava ve soruşturmalar başlığı altındaki kaynaklı bütün içerik sansürlenmiş, Vikiçizer'in görüşü doğrultusunda yeniden eklenmişti.
 3. Halkların Demokratik Partisi maddesinde bulunan PKK bağlantısı iddiaları alt başlığı altında bulunan yine tüm kaynaklı bilgiye uzun süre boyunca engel olmaya çalıştı. Tartışma sayfasındaki yorumlarına bakmak, taraflılığını görmek için bizlere ayna oluyor.
 4. Özgür Gündem gazetesindeki PKK yanlısı yayın iddiaları başlığında keza ciddi bir sansürleme girişiminde bulunmuştu.

 • Yorum Yorum Öncelikte TBA konusunda kullanıcının kendini tek doğruyu uygulayan tavrının son derece rahatsız edici olduğunu söyleyeyim. Tartışma sayfalarında sırf bizim gibi düşünmüyor diye bu tür ifadeler kullanmak fazlasıyla hedef gösterici. Yukarıda açık açık yazılmış, Kürt/PKK/Ermeni maddeleri diye. Böyle bir hedef gösterme, böylesine kullanıcıyı zan altında bırakıcı ifadeler kınıyorum. Aynısını daha önce gerek bana gerekse benzer çeşitli konularda katkı veren kullanıcılara yaptığı ve hedef gösterdiği topluluğun gördüğü bir durum.
Diğer kullanıcılar Maurice Flesier'e "neden bu konulara özellikle katkı sunuyorsun" demiyor, zaten diyemez de. Fakat kullanıcı her defasında kullanıcıları belli maddelere kanalize ederek bilerek hedef göstermekte ve durumu terörize etmekte. Buna paralel olarak gelişen "konu bazlı uzaklaştırma" önerisini tekrar hayretler içinde okuyorum. Böylelikle söz konusu maddeleri kendi himayesine alacağını bize düşündürüyor.
Söz konusu maddelerin birçoğuna yakınına ben de katkı sundum ve tartışma sayfalarında görüşlerimi bildirdim. Keza kibele de. Bunları böylesine alenen hedef göstermek son derece vahim.
Bunların yanında "maddelerde pozitif ayrımcılıkta bulunmaktadır." ifadesinin açıklanması gerekiyor. Maddelere pozitif ayrımcılık nasıl yapılır? Kişilerin ilgi alanı olan maddelere pozitif ayrımcılık (?) yapması o maddelere daha fazla araştırma yapıp katkı sunması demektir. Kürt/Ermeni/PKK ile ilgili (bu ifade bile son derece kışkırtıcı) bir kullanıcı, elbette o maddelere katkı verecektir, nitekim ben de zaman zaman bu maddelere katkıda bulunuyorum. Zira kibele de. Fakat öyle sanıyorum ki bundan ve madde içeriğinin zenginleşmesinden rahatsız olunuyor. Çünkü hep bu konudaki maddeler özelinde bu tür tartışmalar çıkıyor ve gerek kibele gerekse ithama maruz kalan diğer kullanıcılar (bu başlığa yorum yapacaklardır, eminim) "ideolojik propaganda yapıyor" kisvesi altında hedef gösteriliyor. Bir daha hatırlatıyorum, kaynaklar taraf olmak için üretilir ve biz de bunları dengeli bir şekilde maddelere ekleriz. Dengeyi sağlamak için de karşıt iddiaları maddelere aktarırız. Burada karşıt iddiaları ekleyecek kişilere görev düşmekte. Örneğin Ermenileri anlatan tarihsel ya da politik bir maddede hem ermeni tarafının kaynakları olur hem de karşıt tarafın (örneğin Türkiye kaynakları gibi). Burdan tutupta "bu bu kullanıcılar Ermeni maddelerine pozitif ayrımcılık yapıyor" denmez. Denilemez efendim, katkı sağlayan kullanıcı bulmuşken (ki kibele bu konuda son derece deneyimlidir) onu da güya ilgi duyduğu konulardan uzaklaştırma çabası, ban önerisi ve topluluk nezdinde suçlu göstermek son derece yanlış bir tutum. Ortak ilgi alanlarına yapılan katkı "tarafımın katkılarını izleme listesinde tutuyor" olarak tarif edilmiş, son derece vahim. Hedef göstermenin başka bir hali zira.
Kullanıcının "statüko" ifadesi aslında anahtar kelime. Statüko teriminin ansiklopedik bir karşılığı yok, herşey tartışılır ve topluluk paralelinde faaliyetlerde bulunulur. Eski durumun kalma kararı sonrası bu kelimeyle durumu açıklamaya çalışmak durumu siyasal bir tartışma durumuna iter. Statüko korumayalım diye bir gerekçe olamaz, burası bir ansiklopedi, açık oturum değil.
Sonuç olarak bu şikayetin kibele'ye olan görüş farklılığından açıldığını düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:27, 18 Temmuz 2017 (UTC)
 • Okuyucusu elinden alınmış, hareketliliğine son verilmiş, yasaklanmış ve hatta doğrudan söylemek gerekirse mahvedilmiş bir Vikipedi'de hâlâ mı bu tartışmalar dönüyor ya... Enerjinize hayranım, benim enerjim yok edildi şahsen. VPN ile giriyoruz işe bak. Türkiye merkezli tartışmalardan çoğumuzun bıktığını düşünüyorum. Nefes alalım biraz, birbirimizi yıpratmaktan vazgeçelim artık. -MHIRM. 19:35, 20 Temmuz 2017 (UTC)