Vikipedi:Şikâyet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu sayfa anlaşmazlıkları çözme amaçlıdır. Lütfen yapıcı olun.

Bu sayfanın amacı, belirli değişikliklerde yaşanan uzlaşmazlıkları diğer Vikipedistlerin yardımıyla gidermektir. Uzlaşmaya uygun olmayan veya Vikipedi politikalarının ağır ihlali olan değişikliklerde hizmetli yetkilerinin kullanılması gerekebilir. Vikipedi'de temel felsefe, tüm sorunların uzlaşarak çözülmesidir. Çözüm bulamadığınızda diğer kullanıcılardan yorum isteyebilirsiniz. Yorumlarınızı lütfen kısa ve konuya yönelik yapınız.

Hizmetlilerin hizmetlilik yetkilerini kötüye kullanımına dair şikâyetler için Vikipedi:Şikâyet/Hizmetli sayfası kullanılmaktadır. Eski şikâyetler ise Vikipedi:Şikâyet/Arşiv sayfasında yer almaktadır.

Genel bir not[kaynağı değiştir]

Bu sayfadaki şikâyetlerle ilgili genel bir not düşmek istiyorum.

Çok da uzak sayılmayacak geçmişte bu süreç sayfasındaki başvurular için bir noktayı milat olarak kabul edeceğimi belirten açıklamalar yazmıştım. Bunun nedeni hem şikâyet edenlerin hem de şikâyet edilenlerin aylarca geriye giden ihlallerinin olması ve yaptırım uygulamaya başlama durumunda herkesin sıradan yaptırıma tabi olmak durumunda kalacak olmasıydı. Yine aynı dönemde şikâyet edenle edilenin arasını bulmak için sayfalarca yazı yazıp dil döktüğümü, yapmayın etmeyin çizgisinde uzun uzun açıklamalar yaparak kimseye engel vermemek için çok yoğun çaba harcadığımı da hatırlayanlar eminim vardır.

Geldiğimiz noktada yine benzer bir tablonun geliştiğini görüyorum. Hem şikâyet edenin hem de şikâyet edilenin karşılıklı ihlalleri, yeminli düşmanların uzlaşma olasılığı barındırmayan çatışmaları derken bu sayfa yine kabarmış. Ben etkin değilken işlenen bu ihlaller için yine, bir kez daha bir milat uygulayacağım ve yaptırımda bulunmayacağım. Ancak söz konusu sorunlu davranış örüntülerinin sürdürülmesi durumunda eskisi gibi yaptırımdan kaçınmadan işlem yapacağım.

Bu açıklamayı yapıyorum, çünkü nezaket ihlali, kişisel yorum ihlali gibi çok sık işlenmeye başlanan bir ihlal nedeniyle yaptırımla karşılaşırsanız bu sayfayı gösterip "Neden bunları engellemiyorsun da beni engelliyorsun?" diyecek olanlara bunun nedenini peşinen açıklamak istiyorum. Tüm şikâyetleri de kapanmış kabul ederek arşivliyorum, ancak belirttiğim gibi tüm ihlallerin farkındayım.

Vito Genovese 19.52, 14 Haziran 2020 (UTC)

Yerinde olmuş. Yeminli düşmanlıklar yerine sağduyu ve karşısındakini anlayıp dinleme gerekli. Bu mümkün değilse görmezden gelme gerekli. Mevcut şikâyetler yeminli düşmanlık örneği sergilediğinden bu sayfanın işlevini imkânsız hâle getirmekte. Yerinde olan, ihlâller vuku bulur bulmaz, buraya yansımadan gereken tedbirlerin alınması, tarafların soğutulması. Engel ceza değildir, tedbirdir. Hiçbir kullanıcı salt kendisini haklı görmeyip sağduyu ile hareket ederse ve uzlaşmaya davet edene de düşmanlık beslemezse huzura kavuşabiliriz. Bunlar boş bir romantizm değil; uzlaşı, sağduyu ve VikiSevgi'nin temelidir. Bu ilkelere sahip olmayanın kendi hayatında pek çok kolobratif ve kolektif çalışmada yeri olamayacağı Vikipedi'de de yeri olamaz çünkü kolektif çalışma bunları gerektirir. Burada "yeri olamaz" ifadesi bir tehdidi değil, doğal bir süreci ifade etmektedir. Bu olgunluklara sahip olmayan kullanıcılar ancak işleyişi sekteye uğratır. Bundan böyle bir kullanıcının başka bir kullanıcıyı veya kullanıcıları süreğen bir şekilde şikâyet etmesi -ki olan şikâyet etmedir, uzlaşı değildir- karşıtlık ve rahatsızlık vermek olarak değerlendirilmelidir, kaldı ki daha önceden ifade ettiğim gibi benim değerlendirmem de bu şekildedir.
Bu sayfanın tarihe gömülmesi yerinde olacaktır @Vito Genovese. Uzlaşma olasılığı olmayan çatışmalara hizmet ettiği aşikâr.
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.29, 15 Haziran 2020 (UTC)

Kullanıcı:Evrifaessa[kaynağı değiştir]

Bu kullanıcı eklediğim kitap kaynağını sebepsiz yere çıkartıyor. Mevzubahis kişi kitap yazmıştır bana da eklemek düşer...--88.230.155.193 16.15, 10 Ağustos 2020 (UTC)

Kukla hesapların asılsız şikayetleri.. Böyle devam et Güneş. Parayla yayınlattığın kitabın da hayırlı olsun bu arada.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 16.17, 10 Ağustos 2020 (UTC)

Yorum Sonuç Evrifaessa'nın geri almalarından sonra, ToprakM'nin de buradaki değişiklik özetinde belirttiği gibi kitabın, kaynak olarak kullanılmadığı izleniminin oluşması son derece doğaldır. Zira bahse konu kaynak maddeye 88.230.155.193 tarafından eklenmiş fakat bu ekleme esnasında veya sonrasında, madde içinde bu kaynağın kullanıldığı/gösterildiği hiçbir değişiklik veya düzenleme yapılmamıştır. Buradan hareketle, şikayet edilen kullanıcı Evrifaessa'nın, bunu bir yayın tanıtımı veya reklam olarak değerlendirerek değişikliği geri almış olması olağan, anlaşılır ve kabul edilir nitelikte bir tepkidir.

Şuradaki değişiklik özetinde Vito Genovese'nin de adreslediği üzere, bu basit içerik anlaşmazlığı, maddenin tartışma sayfasında giderilebilir niteliktedir. "Cesur ol, geri al, tartış" döngüsünün tamamlanması için kullanıcıların, tartışma sayfasında ilgili politika ve yönergeler çerçevesinde inceleme ve değerlendirmelerinin ardından, maddede, uzlaşıldığı şekilde değişiklik yapılması beklenmektedir. Yine Vito Genovese'nin gösterilen değişiklik özetinde yazdığı gibi uzlaşı sağlanıncaya kadar, madde içeriğinin, ihtilaf öncesi sürümde kalması, Vikipedi teamüllerinin bir gereğidir. Zira an itibariyle geçerli kontrol edilmiş sürümde, temel içerik politikalarını ihlal eden herhangi bir husus da ortaya konmuş veya tespit edilmiş değildir.

Tüm bu gerekçeler altında; kaynak gösterilen yayının değerlendirilmesiyle ilgili olarak, maddenin tartışma sayfasını bir kez daha adres gösteriyor ve bahse konu geri alma işleminde herhangi bir ihlal bulunmadığı tespitiyle şikayeti kapatıyorum. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 22.27, 10 Ağustos 2020 (UTC)