İçeriğe atla

Yardım:Küçük değişiklik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Küçük değişiklik" kutucuğu (daire içinde)

Küçük değişiklik kutucuğunun işaretlenmesi, güncel ve geçmiş versiyonlar arasında yalnızca yüzeysel değişiklikler bulunduğunu gösterir. Böyle değişikliklere yazım hatalarının düzeltilmesi, biçimlendirme ve sunumsal değişiklikler ve metnin üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan yeniden düzenlenmesi verilebilir. Bir küçük değişiklik, değişikliği yapanın yeniden incelenmesine gerek duyulmayacak ve asla tartışma yaratmayacak nitelikte olduğuna inandığı değişikliktir. Bu nitelikte değişiklikler sayfa geçmişinde küçük ve kalın k harfiyle işaretlenir.

Değişiklik özetini doldururken, küçük değişiklik kutucuğunu hemen işaretlemek için Tab ↹+Space + Space tuşlarına basın.

Küçük değişikliğin aksine, büyük değişiklik, uygunluğu konuyla ilgili kullanıcılar tarafından gözden geçirilmesi gereken değişikliktir. Anlamı etkileyen hiçbir değişiklik, tek bir sözcük, hatta sözcüğe gelen ek değişikliği dahi olsa, küçük değildir. Örneğin olumsuzu olumlu, olumluyu olumsuz yapan eklerin eklenmesi ve kaldırılması, küçük değişiklik oluşturmaz.

Kullanıcılar son değişiklikleri gözden geçirirken küçük değişiklikleri inceleme dışında bırakabilecekleri için, büyük ve küçük değişiklikler arasındaki fark önemlidir. Oturum açmış kullanıcılar tercihlerini küçük değişiklikleri göstermeyecek şekilde ayarlayabilir. Başka bir kullanıcının değişikliğe karşı gelme olasılığı varsa, değişiklik küçük değişiklik olarak işaretlenmemelidir. (Bir kullanıcı değişikliğini küçük ama tartışma yaratması muhtemel görüyorsa, küçük değişiklik kutucuğunu işaretlemeden değişiklik özetinde bunun küçük değişiklik olduğunu belirtebilir.)

Vikipedi'de oturum açmamış kullanıcıların potansiyel vandalizm nedeniyle değişikliklerini küçük değişiklik olarak işaretlemesine izin verilmez.[a] Değişiklikleri küçük değişiklik olarak işaretleyebilmek, hesap edinmenin pek çok sebebinden biridir.

Ne zaman işaretlemeli[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Yazım ya da gramer düzeltmelerinde
 • Basit biçimlendirmelerde (Büyük harf, noktalama değişiklikleri ya da Romeo ve Juliet gibi belli çalışmaların başlıklarının ve Türkçe olmayan Cogito ergo sum gibi sözcüklerin gereken şekilde italik yapılması gibi.)
 • Sayfanın anlamını değiştirmeyen biçimlendirmelerde (Dosyanın yerini değiştirme, tartışmalı olmayacak şekilde bir paragrafı ikiye bölme gibi.)
 • Belirgin olgusal yanlışların düzeltilmesinde ("Nixon 1874'te istifa etti" cümlesini "Nixon 1974'te istifa etti" şeklinde düzeltmek gibi.)
 • Sayfanın görünümüne ilişkin hataların düzeltilmesinde
 • İç bağlantıları ekler ya da düzeltirken ya da maddede önceden varolan kırık dış bağlantıları onarırken
 • Belirgin vandalizmleri kaldırırken

Ne zaman işaretlememeli[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bir maddeye içerik ekler ya da maddeden içerik kaldırırken
 • Bir maddeye görünür uyarı etiketleri ya da diğer şablonlar ekler ya da maddeden bunları kaldırırken
 • Bir maddeye kaynak ya da dış bağlantı ekler ya da bir maddeden bunları kaldırırken
 • Bir tartışma sayfasında ya da başka bir tartışmada yorum yaparken

Hatırlanması gerekenler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bir büyük değişikliği küçük olarak işaretlemek, özellikle de değişiklik metnin belli oranda kaldırılmasını kapsıyorsa, Vikipedi adabını bilmemek olarak değerlendirilir.
 • Bu nedenle, değişikliğin küçük olup olmadığı konusunda şüpheliyseniz, onu küçük olarak işaretlememek her zaman daha güvenlidir.
 • Bir sayfayı geri döndürmek çoğu durumda küçük değişiklik olarak değerlendirilmez. Sayfanın durumu tartışmalıysa, özellikle de bir değişiklik savaşı başlamak üzere gibi görünüyorsa, en iyisi hiçbir değişikliği küçük olarak işaretlememektir. Açık vandalizmlerin geri alınması, bu kuralın istisnasıdır.
 • Bir değişikliği yanlışlıkla küçük olarak işaretlediyseniz, ikinci bir değişiklik daha yaparak, ikinci değişikliğin özetine bir önceki değişikliğin küçük değişiklik olmadığını (ya da büyük değişiklik olduğunu) yazmalısınız. Bu ikinci değişiklikte sayfa üzerinde hiçbir değişiklik yapılmamışsa, değişiklik algılanmayacaktır; bu nedenle sayfada önemsiz bir değişikliğin yapılması gerekir. Buna ek olarak, sayfanın HTML açısından sunumunu değiştirmeyen, bir satırın sonuna bir boşluk eklemek ya da sayfanın en altına boş bir satır eklemek gibi belli değişiklikler de algılanmayacaktır. Bu durumlarda değişiklik iptal olur ve dolayısıyla değişiklik özeti görünmez. Öte yandan, örneğin iki sözcüğün arasına bir boşluk daha eklemek mümkündür. Bu durumda, sayfanın görünümü değişmeyecek de olsa, metin vikitekstte korunacak ve bir değişiklik olarak kaydedilecektir. Bu gibi değişiklikleri (dummy edit) küçük değişiklik olarak işaretlemeyiniz.
 • Bir değişikliğin küçük olup olmadığıyla ilgili herhangi bir anlaşmazlık için, kullanıcıyla tartışma sayfasından ya da mesajla iletişime geçmeye değer; ancak değişikliği yapana değil değişikliğe odaklanmaya özen gösterilmelidir. ("Değişikliğinizin küçük değişiklik olmaktan daha öte olduğunu düşündüm, ben mi fazla hassas davranıyorum dersiniz?) Küçük ve büyük değişiklikler arasında bir gri bölge vardır ve çoğu katılımcı değişikliklerini doğru değerlendirip değerlendirmediklerine ilişkin geri bildirimin kıymetini bilecektir.
 • Değişikliğinizi küçük olarak işaretlemek, bunların bazı izleme listelerinde nasıl göründüğünü etkiler. Örneğin tartışma sayfalarında yorum yaptığınız değişikliklerinizi küçük olarak işaretlerseniz, yorumunuzu daha az kullanıcı fark edecektir.
 • Bir değişikliğin küçük ya da büyük olarak işaretlenmesi, o değişikliği yaparken ne kadar uğraşıldığını yansıtmaz. Örneğin referansların biçimlendirilmesine ilişkin sorunları bulmak ve çözmek için saatlerinizi de harcamış olsanız, yine de bu küçük bir değişikliktir. Kullanıcılar değişikliklerini küçük olarak işaretlemenin çabalarının değerini düşürdüğü hissine kapılmamalıdır.

Hizmetliler ve devriyeler, son kullanıcının değişikliğini (ya da değişikliklerini) geri döndür komutuyla yarı otomatik şekilde geri alabilirler; böyle geri almalar, viki yazılımı tarafından küçük olarak işaretlenir. Geri döndürme (rollback) özelliği vandalizm olayları için tasarlanmıştır. Dolayısıyla herhangi bir vandalizmin geri alınması küçük değişiklik olarak değerlendirilir (ve son değişikliklerde görünmemesi sağlanabilir).

Bunlara ek olarak, botlar da genellikle değişikliklerini küçük değişiklik olarak işaretler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Küçük değişiklik kutucuğu anonim kullanıcılar bakımından Ocak 2003'te, bot değişiklikleri ve son değişikliklere ilişkin bir tartışmanın ardından devre dışı bırakıldı.