Vikipedi:Kaliteli madde kriterleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaliteli madde yıldızı

Kaliteli madde, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 1. İyi yazılmıştır. Bu bağlamda:
  • İkna edici ve kapsamlıdır.
  • Bir mantık çerçevesi içerisinde yazılmıştır; önce konuyu sonra ilgili özelliklerini açıklar niteliktedir. Konuyu bütünlüğüyle özetleyen bir giriş bölümüne sahiptir ve maddenin diğer bölümleri de hiyerarşik bir sistemle düzenlenmiştir (özellikle de uzun maddeler için bu durum geçerlidir).
  • Biçem el kitabına uygundur.
  • Gerekli olan teknik terimler ve jargon, maddenin içinde kısaca açıklanmıştır veya bununla ilgili bir bağlantı konmuştur.
 2. Nesnel gerçekliğe ve doğrulanabilirliğe sahiptir. Bu bağlamda:
  • Madde içerisinde kullanılan olgular ve yorumlar için kaynakça bulunur.
  • Alıntıların kaynakları verilmiştir. Genelde Vikipedi içerisinden yapılan alıntılar tercih edilir ancak bu bir zorunluluk değildir.
  • Kaynak gösterme kılavuzuna uygun kaynaklar kullanılmıştır.
  • Madde daha önce yayınlanmamış kavramlarla oluşmaz (bakınız: Maddenin kaynağı).
 3. KM olacak maddenin ideali gereksiz ayrıntıya girmeden konuya odaklı olandır (Bu koşul seçkin maddelerde istenen “kapsamlılık” koşulundan biraz daha farklıdır ve daha kısa maddelere, geniş konuların sade bir tanıtımının yapılabilmesine olanak sağlar).
 4. Tarafsız bakış açısı politikasına uygundur. Bu bağlamda:
  • Bakış açıları net ve önyargısızca sunulmuştur.
  • Konuya dair bütün önemli bakış açıları açıkça belirtilmiş ancak herhangi biri vurgulanmamış, savunulmamıştır. Özellikle de konu hakkında tartışmalı görüşler bulunuyorsa, bu kurala özen göstermek çok önemlidir.
 5. Kalıcıdır. Günden güne önemli değişikliklere ve süregelen düzenleme savaşlarına maruz kalmamıştır. Bu koşul vandalizm ve vandalizmin sonuçlarından korunmayı ya da madde içeriğinin ayrılması/birleştirilmesi ile ilgili değildir.
 6. Uygun olan durumlarda, konuyu daha iyi açıklamak adına görsel öğelerle desteklenmiş olmalıdır. Bu bağlamda:
  • Kullanılan grafikler yazı içinde açıklanmalı (yazıdan bağımsız kullanılan grafikler olmamalı) ve basit, açıklayıcı bir görselliğe sahip olmalıdır.
  • Görsel öğelerin kullanılmaması bir maddenin “Kaliteli Madde” olma hakkını yitirmesine sebep olmaz.

"Kaliteli" ile "seçkin" madde arasındaki fark nedir?[kaynağı değiştir]

Yukarıdaki kriterler, seçkin madde kriterlerine oldukça yakındır. Ancak kaliteli madde kriterleri, öncelikli olarak kısa maddeler için ortaya konmuştur. Kaldı ki, kısa maddelerin seçkin madde sınıfına kabul edilmesi çok ender rastlanan bir durumdur. Bununla birlikte kaliteli madde kriterlerini sağlayan uzun bir maddenin, seçkin madde statüsünü kazanması mümkündür ve seçkin madde kriterlerini bir şekilde sağlıyordur.

Sayfa uzunluğu[kaynağı değiştir]

İyi bir madde, konunun önemli yönlerini düzgün bir biçimde içerdiği sürece, herhangi bir uzunlukta olabilir. Ancak, editörler, kısa maddelerin genişletilmesinin uygunluğunu göz önünde bulundurmalıdırlar. 20 KB’tan uzun olan maddeler için, daha iyi bir bakış açısı sağlayabilecek Peer review ve Featured article candidates sayfalarında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.