Synalpheus pinkfloydi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Synalpheus pinkfloydi
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Arthropoda
Alt şube: Crustacea
Sınıf: Malacostraca
Takım: Decapoda
İnfra takım: Caridea
Familya: Alpheidae
Alt familya: Synalpheus
Anker, Hultgren, De Grave, 2017
Tür: ''S. pinkfloydi''

Synalpheus pinkfloydi veya Pink Floyd tabanca karidesi, Synalpheus familyasında yer alan bir tabanca karidesi türü. Synalpheus pinkfloydi ilk kez 2017 yılında İngiliz zoolog Sammy de Grave tarafından keşfedildi. De Grave keşfettiği yeni türe parlak pembe-kırmızı kıskacından dolayı hayranı olduğu İngiliz rock grubu Pink Floyd'un adını verdi.

Keşfi[değiştir | kaynağı değiştir]

Synalpheus pinkfloydi Panama'nın Pasifik kıyısında keşfedildi ve 1909 yılında tanımlanan batı Atlantik kardeş türü S. antillensis ile yakından ilişkili olduğu belirtildi. Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi'nden zoolog Dr. Sammy de Grave tarafından 2017 yılı içerisinde tanımlandı ve pembe kıskacı nedeniyle rock grubu Pink Floyd'a ithaf edilerek "Synalpheus pinkfloydi" adı seçildi. Grave, "Ben 1979'da 14 yaşındayken çıkan 'The Wall' albümünden beri Pink Floyd dinliyorum. Canlı olarak onları birçok kez izledim. Ayrıca 2005'te yeniden bir araya geldikleri Hyde Park'taki Live 8 konserini de canlı izledim. Tabanca karideslerinin yeni türüne ad vermek, sonunda benim favori grubuma bir saygı duruşunda bulunmanın harika bir fırsatını sağladı" ifadelerini kullandı.[1] Pembe kıskaçlı karides ayrıca Pink Floyd'un Animals ve The Wall albümlerinin kapak resimlerine montajlandı. Animals albümünün orijinal kapağında pembe bir domuz Londra'daki Bettersea Güç İstasyonu üzerinde uçuyordu. Yeni kapakta ise pembe kıskaçlı karides istasyonun tepesine çıkmış olarak yer aldı.[2] Ayrıca, S. pinkfloydi "pembe kıskaçlı karides" tanımıyla Zootaxa'ya kaydedildi.[3]

Tanımlanması[değiştir | kaynağı değiştir]

Synalpheus pinkfloydi'nin, biri diğerinden çok daha büyük olan iki kıskacı bulunmaktadır. Pinkfloydi türü kıskacını açıp kapatarak çıkarttıkları olağanüstü yükseklikte ses ile avlarını felç etme özelliğine sahiptirler. Kıskaçtan çıkan ve yüksek basınçlı bir kabarcık oluşturan bu ses dalgası 210 desibele kadar ulaşabilmektedir.[4] Ses dalgası kabarcıkları, yaklaşık olarak 1 salise kadar 4400 santigrat derecelik sıcaklık ile güneş yüzeyindeki sıcaklıkla eşit bir ısı üretmektedir. Tabanca sesinden ve ortalama bir rock konserinden daha yüksek olan bu ses küçük balıkları felç edip öldürebilmektedir. Tabanca karideslerinin bazı türleri aynı zamanda ses dalgası silahlarını bazalt kayaçlarda oyuklar açmak için de kullanmaktadırlar. Türün ayırt edici özellikleri arasında devasa kıskacının pembe renkte olması yer almaktadır.[5]

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

S. pinkfloydi Panama'nın Büyük Okyanus açıklarında yayılmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pink Floyd has shrimp species named after it that emits a high-pitched snap". The Independent. 12 Nisan 2017. 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 
  2. ^ "Rock'n'roll shrimp named after Pink Floyd because of its deafening vocal ability". The Daily Telegraph. 12 Nisan 2017. 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 
  3. ^ "Vol 4254, No 1". Zootaxa. 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 
  4. ^ "New shrimp species named after Pink Floyd". BBC. 12 Nisan 2017. 12 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017. 
  5. ^ Billings, Scott (12 Nisan 2017). "Which One's Pink?". Oxford Üniversitesi. 13 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2017.