Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, birtakım kriterler ışığında bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen değerlendirme yapan kullanıcılara karşı nazik olun ve kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Adaylık tartışmaları iki ay sürer ve bu iki ayın sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya herhangi bir konuda fikir birliğine ulaşılamamışsa, sorumlu tarafından adaylık bir ay daha uzatılabilir. Bu sürenin sonunda adaylığın olumlu sonuçlanması yönünde bir fikir birliği oluşmamışsa, adaylık olumsuz sonuçlandırılarak arşivlenir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{SMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "adaylık sayfasında" bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada aday gösterme gerekçenizi yazın.
 4. {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm sayfayı değiştirebileceğiniz sayfanın üstündeki "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Seçkin madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa {{yeni seçkin sayfalar}} şablonu ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Japonya bayrağı[kaynağı değiştir]

Tartışma; 58 gün 8 saat 14 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 88 gün 8 saat 14 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Birçok dilde halihazırda seçkin madde olan Japonya bayrağı maddesini Türkçe Vikipedi'de de seçkin hale getirmek için bir süredir maddeyi deneme tahtamda yazdım. Tamamladığım ve adaylığa hazır olduğunu düşündüğüm için aday gösteriyorum. Kurmanbek💬 23.02, 19 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Hugo Pratt[kaynağı değiştir]

Tartışma; 35 gün 6 saat 6 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 65 gün 6 saat 6 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Uzun bir süredir uğraştığım İtalyan çizgi romancılar maddelerinin en kapsamlısı diyebilirim. İtalyanca ve İngilizce pek çok basılı kaynaktan faydalanarak yazdığım bu madde, çok sayıda İtalyan çizer ve çizgi roman dergisinin Türkçe maddelerine de iç bağlantı veriyor. Seçkin madde olarak kabul edilirse, kendimi onurlandırılmış addederim. Saygılarımla AliIsingor (mesaj) 20.54, 27 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Karşı Karşı Alt başlıklardaki çoğu paragrafta kaynak yok. Ayrıca anlatım bazı yerlerde "kurar" "eder" gibi sanki öykü anlatılıyormuş gibi yapılmış. Ne yazık ki bu haliyle SM kriterlerini karşılamıyor. ~stdoggoileti 04.17, 5 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Karşı Karşı @St. Doggo'nun dediğine ek olarak maddede birçok kırmızılık bulunmakta. Ayrıca Türkiye kısmı çıkarılmalı, tarafsız bakış açısı ilkesine uymamakta.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 11.37, 9 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Dinozor[kaynağı değiştir]

Tartışma; 35 gün 5 saat 34 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 65 gün 5 saat 34 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Ansiklopedik bir biçemle ve varsıl bir kaynakçayla madde sıfırdan kaleme alındı. Kaynakça büyük bir bölümüyle ingilizce makalelerden mürekkeptir. Seçkin madde adaylığı sürecinde çok daha gelişeceğine inancım tam. Historianengineer (mesaj) 20.22, 27 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yorum Yorum @Historianengineer, maddenin seçkin madde olabilmesi için önünde uzun bir yol var henüz maalesef. Kaynak sayısının azlığı (İngilizcesine kıyasla çok az), içerik bakımından da İngilizce sürümüne kıyasla birçok eksiklik barındırması gibi sorunlardan dolayı destek verebilmem mümkün değil. Maddenin adaylık sürecinde gelişmesi değil de, gelişmiş bir şekilde buraya gelip inceleme yapmamız lazım. Eğer maddeyi İngilizcesinden çevirdiysen, maddenin İngilizce içeriğindeki tüm bilgilere ve kaynaklara sahip olması ve hatta üstüne de bir şeyler koymuş olmamız gerekiyor. Şu aşamada maddeyi incelesek ve varsa çeviri ve biçimsel sorunlarının üzerinden geçsek dahi içerik açısından bir seçkin madde olması zor görünüyor. Tavsiyem, maddeyi önce İngilizcesinden doğru ve akıcı bir çeviriyle çevirmek, tüm kaynakların Türkçe sürümünde de var olduğundan emin olmak, varsa kendimizden de kaynaklı bilgiler eklemek ve akabinde adaylığa sunmak olur. Bunun bir örneğini benim çevirdiğim yerküre tarihi maddesinde görebilirsin.
Ellerine, emeğine sağlık, bunları emeğin boşa gitmesin diye yazdım. Bence maddenin daha çok işi var, adaylığın kapatılıp madde üzerindeki çalışmalar tamamlandıktan sonra aday göstermek daha doğru olur. Harald the Bard (mesaj) 10.51, 30 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Öncelikle merhaba yorumun için çok teşekkür ederim. Bu maddenin ingilizceden çevrilmesi doğru olabilirdi, ama tamamen bana özgü bir yöntemle kendim tez yazar gibi bu maddeyi yarattım. Yoksa çevirmek benim için oldukça kolay olurdu; ama o zaman kendi yöntemimizle kaynakları bulup hazırlamamış olurduk. Kapatılabilir adaylık, ben maddeyi kendi izleğinde geliştirmeye devam edeceğim.
Sağlıcakla. -Historianengineer (mesaj) 11.03, 30 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum @Historianengineer ve @Harald the Bard'ın dediği gibi böylesi geniş bir maddenin SM olması için oldukça geliştirilmesi gerekli. Ayrıca kaynakları SM olması için yeterli değil. Maddeyi geliştirdikten sonra ikinci bir kez aday gösterebilirsiniz.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 11.43, 9 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Katsudō Shashin[kaynağı değiştir]

Tartışma; 35 gün 3 saat 45 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 65 gün 3 saat 45 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Maddeyi halihazırda SM olan İngilizcesinden çevirerek geliştirdim. Her ne kadar SM için kısa bir madde olmasına rağmen, İngilizcesi ile hemen hemen aynı büyüklükte ve hakkındaki bilgilerin çoğu maddede mevcut. Dört saniyelik bir film için yeterli. Ek olarak kırmızı bağlantılarda giderilerek maviye dönüştürüldü, bilgi kutusu ve görsel gibi birkaç öğe daha eklendi. Maddenin SM kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 18.33, 27 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Eline sağlık @Beşiktaşlı48! Bilgiler 3 saniyelik bir film için gayet yeterli görünüyor ancak çevirisi üzerinde biraz daha çalışılması gerek diye düşünüyorum. Ben, giriş bölümündeki çeviri üzerinde biraz değişiklikler yaptım ama daha anlaşılır hale getirmek halen biraz daha düşünmek gerek. Aynı şekilde geri kalan çeviri üzerinde de biraz daha çalışılırsa çok güzel olacak.--Başak (mesaj) 15.55, 9 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Üzerinde ufak bir değişiklik yaptım, anlaşılması zor olan kısımları tam olarak söyleyebilirseniz güzel olur, onları düzeltmeye çalışırım. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 19.24, 9 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Nuckelavee[kaynağı değiştir]

Tartışma; 25 gün 10 saat 30 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 55 gün 10 saat 30 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

İngilizcesinden çeviri yapılmış bu maddenin VP:SMK'ni karşıladığını düşünüyor ve bu nedenle aday gösteriyorum.
Doǵu ( m ) 01.18, 18 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Destek Destek Ellerinize sağlık gayet güzel bir madde olmuş. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 13.24, 30 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]


Gaffar Okkan[kaynağı değiştir]

Tartışma; 17 gün 19 saat 36 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 47 gün 19 saat 36 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Gaffar Okkan'ın biyografisiyle ilgili derin bir araştırma yaptım. Birçok kaynağa ulaşıp maddeyi genişlettim ve zenginleştirdim. SM olabileceğini düşünüyorum, o olmazsa dahi KM olmasını isterim. Ölüm yıldönümünün de yaklaşması vesilesiyle maddesinin bu kategoriye girmesini arzuluyorum. Maddede kusurlar varsa da düzeltmeye her zaman hazırım. Mors et Vita (mesaj) 10.24, 10 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yorum Yorum Madde iyi hazırlanmış ancak bazı kırmızılıklar göze çarpmakta. Onların halledilmesi gerek. Birde popüler kültür kısmında kendisinden oldukça bahsedilen Deli Yürek: Bumerang Cehennemi de eklenmeli.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 11.45, 30 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
@Beşiktaşlı48, söylediğiniz bilgiyi ekledim. Bahsettiğiniz kırmızılıklar da yalnızca popüler kültür kısmında var, ilerleyen zamanda onları da halledeceğim. Mors et Vita (mesaj) 16.24, 30 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek Öyleyse başka bir iş kalmadığına göre SM olmaya hazırdır. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 19.31, 30 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum: Elinize emeğinize sağlık. Kesinlikle seçkin madde olarak görmek isteyeceğim bir madde. İnceleyip dönüş yapacağım. Detaylı bir şekilde yorumlarımı madde madde vermeye çalışacağım. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 06.53, 1 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Teşekkürler @Harald the Bard. Yorumlarınızı bekliyor olacağım :) Mors et Vita (mesaj) 16.45, 6 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Şenay Aybüke Yalçın[kaynağı değiştir]

Tartışma; 9 gün 18 saat 45 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 39 gün 18 saat 45 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Zamanında iki kaynak düzeltip çıkayım diye girip çıkamamıştım. Şimdi maddenin tarafsız, iyi yazılmış ve araştırılmış, ilgili konusu doğrultusu noktasında ekleyecek bir şey kalmaması saikleriyle SM olabileceğini düşünüyorum. Satirdan kahraman (mesaj) 09.33, 2 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Yorum Yorum Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Hatırası kısmına birkaç kaynak daha ekledim. Eklenecek bir şey kalmadı denmiş ancak görüldüğü gibi hala genişletilebilir duruyor, o yüzden şimdilik destek/karşı oy vermeyeceğim. Kafama takılan bir konu var; birçok kaynakta kişinin adı "Aybüke Yalçın" ya da "Aybüke öğretmen" diye geçiyor, "Şenay" adı çok yerde es geçilmiş. Bunu maddedeki kaynaklardan ya da basit google aramasından görebiliriz. Anısına yapılan filmin isminde "Aybüke" kullanılmış. Bu sebeple yaygın ad politikasına göre maddenin "Aybüke Yalçın" başlığı adı altına taşınması gerektiğini düşünüyorum. ~stdoggoileti 15.40, 26 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
'ancak görüldüğü gibi hala genişletilebilir duruyor' tam olarak ne şekilde genişletilebiliir? Başka bir şey anlatan kaynak gösterebilir misiniz? 88.225.224.19 12.18, 6 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Hatırası kısmında eksik olan kurumlar bulunuyor. Bir tane daha buldum mesela. ~stdoggoileti 18.28, 10 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Destek Destek @St. Doggo'nun dediği gibi maddenin adı Aybüke Yalçın olarak değiştirilmesi uygun olur. Bunun dışında maddenin SM olması konusunda başka bir engel olmadığını düşünüyorum.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 11.30, 9 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

Mustafa Fehmi Kubilay[kaynağı değiştir]

Tartışma; 5 gün 20 saat 17 dakika sonra kapatılabilir. (yenile)
Bu süre sonunda fikir birliği sağlanamamışsa ek süre verilerek 35 gün 20 saat 17 dakika sonra kapatılmalıdır. (yenile)

Üstünde detaylı bir çalışma yürüttüm elimden geldikçe tüm kaynakları taradım ve taradığım tüm kaynakları kaynak olarak gösterdim. Maddenin SM olması için herhangi bir engel göremiyorum. Kızıltoprak‬ (msg) 11.05, 29 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Maddede neredeyse hiçbir kitap kaynağı yok, ağırlık dönem gazetelerinde gözüküyor. Hakkında birçok kitap yazılmış bir konu. Popüler kültüre etkisi (aslında her yere, sırf popüler kültür değil) dahi çok daha iyi olabilir. Yargı süreci hiç yok mesela, sıfır. KM olan İzmir Suikastı maddesinin incelenmesini tavsiye edebilirim naçizane. Nanahuatl? 17.15, 29 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Yargı sürecini Menemen Olayı sayfasında anlatılması daha doğru olmaz mı?@Nanahuatl Kızıltoprak‬ (msg) 09.13, 30 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  Hmmm. Aslında bu açıdan bakınca maddelerin birleştirilmesi de düşünülebilir gibi, oldukça iç içe konular. Komple tüm Menemen Olayı, zaten Kubilay'ın öldürülmesi. O maddede kendisinin biyografisine de yer verilebilir. "Öldürülmesi", "cezalandırılanlar" ve "popüler kültüre etkisi" başlıkları zaten komple o olaya dair. Kalan kısım da zaten önceki hayatı. Dolayısıyla maddelerin birleştirilmesi düşünülebilir. Yani bir Şeyh Said İsyanı ile Şeyh Said ayrımı gibi bir ayrım yok. Nanahuatl? 09.24, 30 Aralık 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
 • Yazım noktasında sorunlar var: askerî, hâl vb. kelime yanlışlıkları yapılmış. hatalı virgül ve bağlaç kullanımları toparlanmalı. Zaman kaymaları, hatalı kip kullanımları da mevcut. Paragraf düzeni yok.

  Ceza başlığı çok uzun ve şu hâliyle anlamsız. Giriş kısmı biraz daha açılmalı, maddeyi özetlemiyor. Aşağıda birkaç ağ sayfasının bağlantısı var ama bunlar dış bağlantı mı genel kaynakça mı?

  Biri Gazi Paşa birisi İnönü olmak üzere iki kişinin tepkisi isim, iki nokta biçiminde verilmiş. Burasının bütünlüğü sağlanmalı ya da madde içerisine yedirilmeli. Popüler kültürde bu kadar olduğuna emin miyiz? Başkaca göndermeler yok mu? Dağlarca'nın Kubilay Destanı'nın nereye oturtacağız örneğin?

  "(...) izleri toplumsal bellekte yer etmiş ve Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, "Devrim Şehidi" olarak simgeleşmiştir. Her sene 23 Aralık'ta Kubilay Olayı ile ilgili olarak çeşitli yayın organlarında konu ile ilgili makaleler yayımlanmakta, olay lanetlenmekte ve Mustafa Fehmi Kubilay için anma törenleri düzenlenmektedir" birincisi kaynaksız. İkincisi genel metin bağlamını koparıyor. Bunun kaynaklı hâlinin madde sonuna doğru kısaltılıp alınması daha iyi. Anma törenlerine ayrıca değinilmeli, böylece çok havada. Nerede, kim, kaç kişi, her sene mi? Keza her sene tam 23 Aralık'ta mı makale yayımlanıyor, topluca mı basılıyor, bugüne kadar yayımlanmış makaleler nerede?

  Bütün Bunlar okunurluğu çok düşük bir madde yaratmış. İlk elden zaman, yazım ve kompozisyon toplanmalı. Madde içerisindeki kaynak kullanımı kötü, kaynaksız yerler var ama genel olarak kaynak taraması iyi yapılmış. İçerisinde kaynaksız kısımlar var, mutlaka her yer kaynaklandırılmalı. Satirdan kahraman (mesaj) 19.02, 1 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

  @Satirdan kahraman, üstte aslında birleştirilebileceğini ifade etmiştim. Senin fikrin nedir? Bu Menemen Olayı zaten başlı başına kendisinin öldürülmesi, hani geniş çaplı bir isyan esnasında öldürülen kişilerden birisi değil ki ayrı maddesi açılsın (diğer iki bekçi bu kadar öne çıkmadığı için diyorum). İçerik ayrılamıyor, oldukça iç içe giren bir içerik var. %90'ı aynı olmalı madde içeriklerinin. Nanahuatl? 20.06, 1 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl Bunun üzerine düşünmek için zaman ayırdım, o yüzden ilk elden bu konuya değinmedim. Şimdi Kubilay, ikonik bir isim. "devrim şehidi" olarak anıldığı yerler var. Adanmış eserlerden önce bizzat anıtı var. Menemenen olayı ve sonrası, "ölümü ve sonrası" başlığı altında birkaç paragrafta özetlenir başına da ana maddde şablonu konulur. iki maddenin aynılığı ortadan kalkar. Peşinen de maddenin devamlılığını ve özgünlüğünü sağlayacak kısmı gelir: atıflar, adanan eserler, ismi verilmiş yerler, siyasîlerin söylemlerinde örnek vermeleri. Arkasından varsa ve/veya yapılırsa kişinin ikonikliğini, zaman içerisinde neyin simgesi olup olmadığı üzerine çalışmalar eklenir. Bu yüzden ikonik bir isim olarak ve içeriğinin genişleyeceği düşüncesiyle müstakil madde olmalı. Bu yapıldığında da çok güzel SM olur. Satirdan kahraman (mesaj) 23.46, 1 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Kızıltoprak, siz ne düşünüyorsunuz? @Satirdan kahraman, dediklerine katılıyorum, şu açıdan bakıyorum ben. Tüm bu anıtlar, ismi verilen yerler vs zaten Menemen Olayı kaynaklı. Bu olay=Kubilay aslında. Kubilay'a atıfta bulunan her şey, bu olaya da atıfta bulunuyor. Kubilay anısına yapılan bir anıttan Menemen Olayı'nda da bahsedilmeli misal, zira atıfta yapılan şey aynı zamanda bu olay. Bilmiyorum, ilk bakışta ayrı madde olması normal gözükse de Kızıltoprak'ın yargı sürecine verdiği yanıt, beni bu düşünceye itti. Nanahuatl? 05.25, 5 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
  @Nanahuatl Ben birleştirilmesinden daha çok Kubilay maddesinin içeriğinin düzenlenmesi ve gereken yerlerin menemen olayı maddesine aktarılması şeklinde düzenlenebilir. bununla ilgilenecektim fakat bazı hayati sebeplerden dolayı maddeyi düzenleyemiyorum. Kızıltoprak‬ (msg) 21.38, 5 Ocak 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Yorum Yorum @Kızıltoprak'ın dediği gibi gereken yerlerin Menemen Olayı maddesine aktarılması, Kubilay maddesinde ise kendi hayatı ile ilgili konular eklenmeli. Aynı zamanda içeriği @Satirdan kahraman'ın dediği gibi düzeltilmeli.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 11.09, 9 Şubat 2024 (UTC)Yanıtla[yanıtla]