Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsünü alacağı kararlaştırılır. Seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, seçkin madde kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Aday gösterme

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin. Madde daha önce de aday olmuşsa, {{SMA|2}} (ya da kaçıncı kez aday gösteriliyorsa o sayı) şablonunu kullanın.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Adaylık sayfasının en üstüne === [[aday gösterilen maddenin adı]] === satırını yerleştirin. Örnek başlık adını maddenin adıyla değiştirmeyi unutmayın.
 5. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 6. {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin adı}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    düzenle    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin adı" yerine maddenin adını yazın.

Adayların değerlendirilmesi

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SMA sayfasını değiştirebileceğiniz "düzenle" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, {{destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız {{karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz {{yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Sonuçların arşivlenmesi

 1. Adaylık alt sayfasını, değişiklik özetinde adaylığı arşivlediğinizi belirterek bu sayfadan çıkartın ve arşive ekleyin.
 2. {{Seçkin madde adaylığı arşivi}} şablonunun yanı sıra, adaylık başarılı sonuçlanmışsa {{yeni seçkin sayfalar}} şablonu ve Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını da güncelleyin.
 3. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, adaylığın sonucuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 4. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin.
 5. Adaylık başarılı sonuçlanmışsa maddeyi, Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Astatin[kaynağı değiştir]

Şuradaki ilk adaylıkta birkaç yorum ve değerlendirme gelse de herhangi bir destek ve karşı görüş gelmemişti. O süreçte ben de engellendiğimden adaylıkla ilgilenemedim, doğal olarak kararsız olarak kapatılmış.

Bu adaylık öncesinde maddeyi baştan sona tekrar okudum ve şurada da gözükebilecek düzenlemeleri yaptım. Hatta ufak bir eklemem de oldu. Güncel kaynak var mı diye kontrol ettim, ancak ek bir bilgi sunan güncel kaynak tespit edemedim. Tekrar altını çizeyim, seçkin madde olan İngilizce maddenin üzerinde bir çalışma oldu.

Orada yapılan yorum ve değerlendirmeleri de tekrar inceledim:

 1. K:Seksen iki yüz kırk beş, tıp kısmının biraz eski kalmış olduğundan bahsetmişti ve kaynak paylaşımı yapmıştı. Onları zaten o adaylık sürecinde de değerlendirmiş ve maddeye eklemeler yapmıştım.
 2. K:Assyrtiko'nun altını çizdiği noktalarla ilgili değişiklikleri o zaman yapmıştım. Yalnızca "tehlikelerinden girişte bahsedilmesi" kısmında bir görüş ayrılığı olmuştu (Dünya'da en fazla 28 gr kadar bulunduğunu da ayrıca not düşeyim). Ben tekrar baktığımda maddeye, aynı görüşümü koruyorum. Kendisi farklı görüşteyse, arzu ederse belirtebilir, konuşulabilir.
 3. K:Harald the Bard'ın yorumu geldiğinde engelliydim, dolayısıyla yanıtlama fırsatım olmadı. RSC'nin element sayfasında olup da burada olmayan erime ve noktası değerleri var. Ancak o değerler, şurada başka bir kullanıcıyla konuştuğumuz gibi güvenilir değiller. Dolayısıyla onları vermekten kaçındım (kaçındık hatta, yanlışım yoksa İngilizce Viki'de veriliyordu ama kaldırıldı bu konuşma sonrasında).

Toparlarsam, seçkin madde kriterlerini karşılayan bir çalışma olduğu kanaatindeyim.--Nanahuatl? 06.52, 11 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Nanahuatl müsadenle bilhare tekrar okuduktan sonra yeniden bir değerlendirme yapacağım. İlk adaylıkta zaten ufak tefek düzeltmeler üzerinde konuşmuştuk, adaylık ilgisiz kaldığından bir fikir birliği oluşmamıştı. Hatırlatma için teşekkürler.--Assyrtiko (mesaj) 07.23, 11 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Tabi, seve seve :) Diğer adaylıklara da bakabilirsen sevinirim hatta @Assyrtiko. Onlarda da görüş ihtiyacı var. Nanahuatl? 07.28, 11 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Yorum Yorum VP:BEKGİRİŞ yönergesine göre giriş kısmı maddenin özet niteliğinde olmalıdır. Geçen yılki başvurunda da değinmiştim. Madde içerisinde bahsedilen tehlikeler kısmı, girişte yer alan özet kısmında da bahsedilmeli.--Assyrtiko (mesaj) 00.52, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Tehlike kısmı bahsedilecek bir kapasitede değil diye de ben demiştim. Milyonda, milyarda bir şeyler onlar, mühim değil. Dünyada 30 gr kadar var olan bir element tehlike oluşturmuyor, en azından girişte yer alacak kadar değil. O VP:BEKGİRİŞ'in yazım sürecinde bizzat yer aldım, ben de oradan "en önemli noktaları özetlemelidir" alıntısını yapayım. En önemli noktalarından olmadığı için belirtilmesi de anlamsız. Nanahuatl? 01.01, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
tehlikeler, alt başlık olarak açılan bir bölüm maddede, ana başlık da bu "Kullanım alanları ve tehlikeleri". Sence de bahsedilecek kadar önemli durmuyor mu? --Assyrtiko (mesaj) 01.58, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Hayır, durmuyor. Ayırmamın nedeni de zaten "tıp" balığının çok fazla uzaması (İngilizce Vikipedi'den daha gelişmiş olduğunu söylemiştim, orada ayrılmıyor). VP:SM sayfasını açın:
Başlıklarına madde girişinde yer verilmemiş. Bu konuyla ilgili diyeceğim son şey de budur, daha ekleyeceğim bir şey bulunmamakta. Değerlendirme yapılacaksa buna göre değerlendirilebilir, teşekkürler ilgi için :) Nanahuatl? 02.07, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Sevgili Nanahuatl, örnek verdiğin Acemi Ocağı maddesini inceledim :) "Acemiler mavi renkli "dolama" adında bir elbise giyer ve sivri uçlu "serpuş" adı verilen bir başlık takardı. Acemilere her sene iki kat elbise verilirdi." özet kısmında paylaşılan ifade aynen böyle. yani yukarıda bahsettiğin "giysi" başlığı özet kısmında değinilmiş. VP:BEKGİRİŞ uygun. Sevgiler --Assyrtiko (mesaj) 02.18, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Diğerlerini de incelersin o vakit bir ara :) Sinir bozucu olmaya başladı açıkçası bu konu... Arzu edersen karşı olabilirsin, ama benim açımdan kapanmıştır. İyi günler dilerim. Nanahuatl? 02.26, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Karşı Karşı VP:BEKGİRİŞ yönergesine göre giriş kısmı maddenin özet niteliğinde olmalıdır. Geçen yıl yapılan başvuruda da değinmiştim. Madde içerisinde ana başlık ve alt başlık olarak yer verilen tehlikeler kısmı, girişte yer alan özet kısmında da bahsedilmeli. İlerleme kaydedemedik. Bu haliyle karşı olmak durumundayım. Sevgiler. --Assyrtiko (mesaj) 03.00, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Yukarıdaki görüşü okuyup da yanılgıya kapılan olmasın, ilgili yönerge "en önemli noktaları özetlemelidir" demekte ve ilgili kısım bu öneme haiz değil. Zaten yüzlerce (abartılı demiyorum, cidden VP:SM sayfası incelenirse görülecek) maddede benzer durum söz konusu. Bu yapıcı olmayan konuşma ise benim açımdan en hafif tabirle can sıkıcı... Nanahuatl? 06.53, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
VP:BEKGİRİŞ okunması yeterli olur. Giriş kısmı maddenin özeti niteliğinde mi? Özeti okuduğumda kullanım alanları ve tehlikeler konusu açıkta kalıyor. Önemsiz ise maddede neden bu kadar değinildi? Giriş daha dengeli baştan yazılmalı. En önemli noktalar özetlenmemiş söylediğimiz bu. Yeri gelmişken SM statüsü kalıcı bir statü değil, hatasız demek de değil o yüzden o SM'de de yok zaten demenin doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmüyorum. Maddeyi kendi içinde değerlendirmek daha doğru olur. Sevgiler --Assyrtiko (mesaj) 13.41, 14 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
İletişimde sıkıntı yaşıyoruz sanırım.
 1. "Madde en önemli noktaları özetlemelidir" diyor, ben de diyorum ki "bu kısım, en önemli noktalarından değil".
@Hedda Gabler Kadı, müsait olduğunuzda değerlendirme yapabilmeniz mümkün müdür maddeyle ilgili? Teşekkürler :) Nanahuatl? 14.18, 14 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Destek: @Nanahuatl'un ricası üzerine madde üzerinde teferruatlı inceleme yapılmıştır. Vikipedi'nin İngilizce sürümündeki madde incelendiğinde girizgahın tehlikeler başlığını ihtiva eder mahiyette olmadığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte Nanahuatl'ın önemlilik düzeyi ile alakalı beyanlarına iştirak ediyor maddenin seçkin madde seçilme kriterlerini haiz olduğunu değerlendiriyorum. Kadı Mesaj 15.03, 14 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Nesko Şebinkarahisar Maden İşletmesi felaketi[kaynağı değiştir]

Bir süredir yazmayı düşündüğüm ancak her seferinde üşenip bıraktığım maddeyi sonunda açtım. Sonrasında internette olayla ilgili bulabildiğim haber kaynakları, akademik kaynaklar (neredeyse hiç olmasa da) ve kamu kuruluşlarının kaynaklarından faydalanarak maddeyi genişlettim. Son durumda madde konunun arka planını, sebeplerini, gerçekleşme anını, sonrasında gerçekleştirilen çalışmaları ve tepkileri açıklamaktadır. Türkçe Vikipedi'nin bu konu hakkında bir seçkin madde kazanmasını istediğimden sizlerin değerli görüşlerini alıp maddeyi gerektiği takdirde geliştirmek ve sonrasında ana sayfada görmek istiyorum. Lütfen görüşlerinizi belirtmekten çekinmeyin, görüşlerinize göre maddeyi elimden geldiğince düzenleyeceğim. Şimdiden çok teşekkür ederim. Harald the Bard (mesaj) 14.44, 3 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Destek Destek Madde oldukça iyi yazılmış, iyi araştırılmış ve kapsamları bilgiler içermekte. Medya desteğini de oldukça yararlı buldum. Maddenin kriterleri karşıladığını düşünüyorum. Ben de bu konuya yönelik bir seçkin madde görmek isterim. Emeğinize sağlık. Acar2002 (mesaj) 18.36, 6 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Emeklerine sağlık @Harald the Bard. İlk bakışta maddede çok fazla adil kullanım resmi olması dikkat çekiyor. Bu tip resimlerin ana fikri, "hayati" derecede katkı sağlaması maddeye ve bu da işbu madde için maksimum 2 görsel civarında olmalı.

İkinci olarak, Vikipedi:Uzun birincil kaynakların tam metnini dahil etmeyin sayfasına ters düşen çok fazla alıntı var maddede. Bu alıntıların bir kısmına gerek dahi yok, örneğin meslek odalarının tepkilerinin tamamına gerek yok. Bunlar da keza hem telif açısından hem de bağlantısını verdiğim yönerge açısından sorun oluşturmakta.

Üçüncü olarak da VP:BEKGİRİŞ yönergesine göre giriş kısmı, maddenin özeti niteliğinde olmalı, kaynaklar burada kullanılmamalı. Hem tam olarak özetlemiyor olayı (giriş ve sonuç var) hem de kaynaklar var.

Bu üç husus sonrasında maddeyi detaylıca inceleyeceğim.--NanahuatlEfendim? 04.50, 9 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Destek Destek Elinize sağlık, seçkin madde kriterlerini karşılıyor. --Assyrtiko (mesaj) 00.20, 13 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Baasçılık[kaynağı değiştir]

Maddeyi İngilizce sayfasından çevirdim. Adaylık şartlarını karşıladığını düşünmekteyim. Düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. MRTFR55 (mesaj) 18.41, 30 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

emekler için teşekkürler. birkaç ufak düzenleme yaptım, hataları fark ettikçe yine düzenleyeceğim ve buraya yazacağım. öncelikle seçkin bir madde, konu hakkında hiçbir şey bilmeyen bir kişi için bile açık ve anlaşılır olmalıdır. bu yüzden maddeye son kez göz atarken konu hakkında fransız olan bir okur olarak kendimizi hayal etmeliyiz. bir maddede tabii ki her şeyi sıfırdan anlatmaya başlamayacağız, gerektiği yerlerde iç bağlantı vererek okuyucuyu bilgilendirmeliyiz ki mühim kavramları anlayabilsin. ilk olarak "Arsuzi, savaşlar arası dönemde Arap milliyetçisi siyasetiyle ilişkilendirilen İskenderunlu bir Araptı." yazan bir cümle var ama Zeki el-Arsuzi maddesinde doğum yeri lazkiye olarak gözüküyor. yakında birkaç eleştiride daha bulunacağım. --zemheri'ye yaz 17.52, 30 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Teşekkür edeirm yorumlarınız için. MRTFR55 (mesaj) 18.26, 30 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Yorum Yorum @MRTFR55 merhaba. Emeklerin için çok teşekkür ederim kendi adıma, böyle maddelere hep ihtiyacımız var. Maddenin seçkin madde olması için getirebileceğim genel bir yorum olacak sadece. Baasçılık kesinlikle bir bilgim olmadığı bir konu. Maddede yazım konusunda alakalı büyük sorunlar göremedim ancak bilgi konusunda daha genişletilebilir gibi. Maddedeki en güncel kaynak şu an yanlış görmediysem 2012'den. 2012 nispeten güncel bir tarih de olsa, hızlı bir tarama yaptığımda daha güncel bir sürü kaynağa ulaştım. Maddenin seçkin madde olabilmesi için bu çevirinin üstüne güncel bilgiler ve araştırmalardan faydalanan bazı bölümlerin eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunlar eklendiği takdirde tekrar gözden geçirip yorumumu yapacağım. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 15.04, 3 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Önemli bir konu, hassas bir konu, dikkatli ve özenli yazılması gereken bir konu. Karşı olma gerekçem ikiye ayrılıyor:
 1. İlki anlatım. Şimdiki zaman kullanımı oldukça yorucu, uygun değil. Bununla birlikte sık sık kip geçişleri de bu akışkanlığı düşürüyor. Benzer şekilde çeviri açısından da akışkanlığı önleyen ifadeler var. Örnekse claim için ilk karşılığı olan "iddia edilme" kullanılmaz direkt. "Ofra Bengio ... iddia ediyor" Türkçe açısından oldukça uygunsuz. "Öne sürer" denilse örneğin gayet uygun olacak. "Eflak, bugün Baas hareketinin kurucusu veya en azından onun en önemli katkıcısı olarak kabul ediliyor", kabul eden kim? {{Kim}} diye bir şablonumuz dahi var :) Benzer şekilde "...gibi bazıları..." denilmiş, kim onlar? Bunlar yalnızca örnekler, "bunları yaptım, şimdi bakılabilir mi?" denilmesin lütfen, maddenin geneline yayılıyor bu durumlar.
 2. İkinci ana gerekçem de maddenin kapsamı. Kaliteli madde adayı olsaydı bu kapsam ziyadesiyle yeterliydi. Ancak Beşşar Esad gibi ana bir figürden, maddenin girişi dışında bahsedilmiyor örneğin, yahut Suriye İç Savaşı'na değinilmemiş -ki oldukça önemli bu da. Sudan, Filistin, Ürdün, Lübnan gibi diğer Arap ülkelerinden hiç bahsedilmiyor.

Tüm bunları toparladığımda, oldukça değerli bir çalışma olduğunu düşünsem de "en iyi çalışmalarımızdan biri mi?" sorusuna evet yanıtı vermekte zorlanıyorum.--NanahuatlEfendim? 04.33, 10 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Haklısınız belki de kaliteli madde adaylığı daha iyi olabilir. Teşekkür ederim yorumlarınız için. MRTFR55 (mesaj) 07.11, 10 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

2009 FIFA Konfederasyonlar Kupası Finali[kaynağı değiştir]

Maddenin kriterlere uyduğunu düşünüyorum. Madde, İngilizce versiyonuna benzerdir ve İngilizce versiyonu kaliteli madde seçilmiştir. Maddenin metni oldukça anlaşılır, akıcı ve tarafsızdır (Kendi fikrimce çeviri hataları bulunmamaktadır.). Maddedeki bilgiler, kapsamlı ve kaynaklar güvenilirdir. Biçem el kitabına uygundur ve medyalar, telif hakkı kurallarına uymaktadır. Bu özelliklerle; maddenin, seçkin madde olabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla. Acar2002 (mesaj) 10.35, 23 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

 • Yorum Yorum Futbol terminolojisine uygun olarak birtakım düzeltmeler yaptım. Rahat KM seçilir ama SM için eksikleri mevcut. SM olan 2014 Türkiye Kupası Finali ve 2010 FIFA Dünya Kupası Finali maddelerini baz alırsak "Maç sonrası"ndan sonra gelen "Tepkiler" başlığı eksik. "Maç sonrası" kısmında ülkelerin gazete manşetlerine, teknik adamların ya da futbolcuların görüşlerine yer verilebilir. "Maç detayları"ndan sonra "İstatistikler" başlığına ekleme yapılmalı.--Śαвяí¢αи76ileti 13.53, 7 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  Görüş belirttiğiniz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi "Maç sonrası" kısmına teknik direktörlerin yorumlarını ve gazete manşetlerini ekledim. "Detaylar" kısmından sonra da "İstatistikler" kısmı ekledim. Bahsettiğiniz "Tepkiler" kısmı için diğer örneklere baktım fakat bu maç özelinde bu başlık altına yazılacak bilgiler bulamadım. Tekrar incelerseniz çok memnun olurum. Ayrıca, topluluk kararı ile maddeyi SM yerine KM için aday gösterebilirim. Acar2002 (mesaj) 15.20, 2 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kapsam bakımından yukarıda K:Sabri76'nın dediği hususlara katılıyorum. Bununla birlikte çeviri ve akışkanlık konusunda, yazım konusunda büyük sorunlar söz konusu. Birkaç örnek vermem gerekirse:
 1. "Stadyumun sahası, turnuvanın başlamasından iki hafta önceki uluslararası bir ragbi maçı nedeniyle hasar gördü ve saha görevlileri tarafından saha üzerinde acil bir çalışma yapılması gerekti" oldukça kötü bir anlatım/çeviri. "Ragbi maçı nedeniyle hasar görmek" ya da "acil bir çalışma yapılması" ya da "stadyumun sahası"...
 2. Başlı başına "yer" başlığı dahi kulak tırmalamakta. İngilizcedeki venue kelimesinin karşılıklarından biri evet, ancak burada eğreti durmakta.
 3. "...orta saha oyuncusu Marc-Vivien Foé'yi onurlandırdı">"onurlandırdı" keza motamot çeviri.
 4. "diziliş kullanmak">yine motamot çeviri.
 5. "Jonathon Spector'ın kullandığı serbest vuruşta Clint Dempsey'in topa sağ ayağıyla vurmasıyla 10. dakikada öne geçti.">anlaşılmıyor bu cümle. Serbest vuruşu biri kullanıyor, biri de sağ ayağıyla vuruyor. Anlamsız.
 6. "ABD kalecisi Tim Howard'ın yaptığı kritik kurtarışlarla avantajını koruyan ABD">"kritik kurtarış" zaten sübjektif ama ne olmuş ne kurtarmış belirsiz. "Avantajı korumak" ile skor kastediliyor ama böyle ifade edilmemeli.
 7. "Pozisyon tekrarları, topun çizgiyi geçtiğini gösteriyordu fakat hakemler tarafından Brezilya lehine bir karar verilmedi">çizgiyi geçtiğini iddia eden kim?
 8. Özet kısmı komple yetersiz, Brezilya'nın kaleyi bulan 13 şutu var sırf ancak üstteki "kritik kurtarış" dışındaki bir şeyden bahsedilmemekte.
 9. "A grubu galibi">grubun galibi olmaz, birincisi olur.
 10. "2-0'lık sürpriz bir galibiyetle">"sürpriz" kısmı kişisel yorum.
 11. "Kaká, beşinci dakikada üç defans oyuncusunu aşırtmalarla geçerek maçın ilk golünü attı">"aşırtmalarla geçme" uygunsuz bir ifade, golü de izleyince böyle bir durum olmadığı görülüyor -ki nasıl geçtiği zaten gereksiz bir ayrıntı.

Yukarıdaki durumlar maddenin geneline yayıldığı için "Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri" olarak değerlendirmemekteyim.--NanahuatlEfendim? 05.02, 9 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Bizans donanması[kaynağı değiştir]

SM olan İngilizce Vikipedi'den çevirdim. Kıstaslarını karşıladığını düşünüyorum. Maddenin akışını etkileyebilecek tüm iç bağlantılar açık.--Yzkoc (mesaj) 08.55, 9 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Yorum Yorum Henüz tamamını okuyamasam da maddeyi biraz inceledim, göze çarpan bazı yazım ve çeviri hataları mevcut. Şurada yaptığım değişikliklerde ufak tefek bazı düzeltmeler yaptım ama maddenin tamamının incelenerek hatalı kısımların düzeltilmesi gerekli. (Muhtemelen find/replace yapılarak "lang" ifadesinin geçtiği yerler "Dil" olarak değiştirilmiş, "başlangıç" kelimeleri "başDilıç" olarak değişmiş, başka bu tip find/replace hataları var mı diye de bakmak lazım)
Çeviri bakımından da tam oturmayan cümleler var, örneğin birkaç tanesi:
 • "Mihail'in çabaları 80 gemilik güçlü bir donanma doğurdu.",
 • "Tam olarak kurulma tarihi belirsizdir, bir bakış yaklaşık 719 olarak belirtirken bir diğeri ise yaklaşık 727 olarak belirtir."
 • "Kesin tarih bilinmemektedir, 650'ler/660'lar aralığı tahminleri, Zâtüssavârî Muharebesine karşılık, ya da 672-678 yılları arasında süren Konstantinopolis'in uzun ilk Arap Kuşatmasının ardından."
 • "bu saldırılarda ilk defa İtalyan şehir devletleri'nden gemileri destek vermişlerdir,"
Yazım hataları ve çeviriler açısından tekrar gözden geçirilmeli diye düşünüyorum. --LostMyMind (mesaj) 07.45, 10 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Cümlelerin üzerinden tekrar geçtim.--Yzkoc (mesaj) 17.17, 11 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Madde Türkçe anlatım açısından çok kötü. İlk iki paragrafta cümleleri okuyunca anlamdığım için okumayı bıraktım. Hedda Gabler (mesaj) 13.45, 11 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Hedda Gabler'e katılıyorum. Anlatım bozuklukları çok sık. Üzerlerinden geçilmesi lazım. — 07 💬 15.59, 16 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Daha önce okumuş ancak gelebilecek yorumları görmek istemiştim. Yukarıda denildiği gibi çeviri, anlatım, akışkanlık ve imla açısından ciddi sorunları mevcut. Dolayısıyla olumlu bakmıyorum.--NanahuatlEfendim? 04.20, 10 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Albert Agarunov[kaynağı değiştir]

Birkaç ay önce Azerice Wikipedia'daki bu maddeyi güvenilir kaynaklarla genişletip "Yaxşı məqalə" (Good article) seviyesine getirdim. AzWiki'de bununla yetindim çünkü Seçkin madde genellikle mezmunu uzun makalelere veriliyor. Maddeyi Azericeden Türkçeye çevirdim ve yeterli düzeyde olduğunu düşünüyorum. --► Saygıyla: SolaVirum 17.35, 5 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Ancak Azerice Vikipedi gibi daha yerel Vikilerde gözlemlediğim "bizden olanı övme" sorunu burada da var. Maddede kişi o kadar çok övülmüş ki aşırı bir taraflılık yaratmış. "Agarunov'un mirası Azerbaycan'da önem arz etmektedir" gibi (bu cümle ayrıca anlamlı değil), "Agarunov, Azerbaycan'da en çok anılan savaş kahramanlarından biridir" gibi "burada tanktan inerek tank şoförüne cesetlerin üzerinden geçilmemesi üzere eşlik ettiği sırada Ermeni bir keskin nişancı tarafından öldürülmüştür" gibi ifadeler ve anlatımlar aşırı taraflı, övücü nitelikte. Bunun yanında Türkçe dil bilgisi açısından sorunlar var, akıcılık konusunda büyük sorunlar var, okurken oldukça fazla yoruyor. Kaynak-bilgi uyumunu kontrol etmedim henüz ancak anlatım ve yazık konusundaki sıkıntılar benim için baştan yazılması gerektiğini işaret etmesi için yeterli.--NanahuatlEfendim? 19.14, 25 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  @Nanahuatl, taraflı olduğunu düşünmüyorum, çünkü hepsinin kaynağı var:
  Dil bilgisi konusunda pek birşey söyleyemem. --► Saygıyla: SolaVirum 18.16, 30 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  Kaynak olmaması ayrı tarafsız olması ayrı konular yalnız :) Ben bunu net bir şekilde görebiliyorum, gerekçelerimi de belirttim. Başka kullanıcılar değerlendirme yapabilirler elbette, tek benim görüşümle seçilmeyecek en nihayetinde :) İyi günler dilerim. NanahuatlEfendim? 18.24, 30 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Madde, tarafsız gelmedi ve VP:BEK'e uygun olmayan birçok şey var. Hedda Gabler (mesaj) 13.49, 11 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Karşı Karşı Maddede fazlaca VP:TBA ihlâlleri yapılmış. SM kriterlerini karşılamıyor, bilâkis taraflı şablonu eklenebilir. — 07 💬 16.00, 16 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

2008 Brezilya Grand Prix[kaynağı değiştir]

İngilizcedeki SM'den çevrildi, SM kriterlerini karşıladığına inanıyorum. — 07 💬 16.25, 21 Aralık 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

 • Genel hatlarıyla oldukça başarılı bir çalışma, ayrıca ilgi alanıma giren bir madde olduğundan okumaktan ve düzenlemeler yapmaktan keyif aldım. Bazı yerlerde çeviriden kaynaklı olduğunu tahmin ettiğim ufak ifade düşüklükleri vardı, görebildiklerimi düzelttim. Yine çeviriye esas alınan metinde yer alan ve yorum içeren, bu yönüyle TBA ihlali yaratabilecek bazı ifadeleri de düzenlemeye çalıştım. Şu aşamada anlatım açısından bir eksikliği kalmadı zannediyorum.
Madde açısından bir sorun/eksiklik olmamakla birlikte, bazı bilgiler için birden fazla kaynak kullanıldığını görüyorum. Tartışmalı ya da yoruma açık bir ifade olmadıkça birden fazla kaynak kullanımı yanlış olmamakla birlikte bence fazlalık oluşturuyor, bu nedenle temizlenmeleri düşünülebilir (temizlenmese bir sorun olur mu, olmaz tabi). Yine giriş kısmında kaynak kullanılmış. BEK:GİRİŞ'e aykırı bir durum olmasa da, tartışmalı ya da yoruma açık bir ifade olmadıkça kaynak kullanımına aslında gerek yok. Zaten aynı bilgileri madde içerisinde yine kaynağıyla birlikte verdiğimiz için tekrara düşmemek açısından buradaki kaynaklar da temizlenebilir belki. Ancak temizlenmemesi de bir sorun yaratmaz.
Neticeten, SM olmaya oldukça yakın bir madde. Ancak nihai görüşümü maddeyi İngilizce aslı ile karşılaştırmalı bir şekilde okuyup kaynakları teyit ettikten sonra belirtmek istiyorum. --justinianus | mesaj 06.25, 14 Şubat 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
@07, değerlendirmeyi bir incele istersen müsait olduğunda :) NanahuatlEfendim? 06.32, 28 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Burası ile en kısa sürede ilgileneceğim, buraya not düşeyim :) — 07 💬 15.03, 8 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
@Nanahuatl@Justinianus Girişteki kaynakları temizledim, şu hâliyle SM kriterlerini karşıladığına inanıyorum. Tekrar incelerseniz sevinirim. — 07 💬 15.09, 8 Haziran 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Yüksek hızlı demiryolu[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi’deki en:High-speed rail maddesini çevirerek Türkçe maddeyi baştan sona güncelledim. Maddenin hem tarafsız ve kapsamlı bir içeriğe sahip olduğunu, hem dil olarak anlaşılır olduğunu, hem de kaynak ve medya açısından zengin olduğunu ve bu bakımından seçkin madde olma kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Nihayetinde maddenin SMA olarak değerlendirilmesini görüşlerinize sunuyorum. Teşekkür ederim. --bluetime93 💬 16.15, 12 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

 • Destek Destek Öncelikle emeğinize sağlık. Madde çok kapsamlı ve açıklayıcı olmuş. Kriterelerede genel olarak uygun. Quaddrant (mesaj) 19.21, 18 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Kriterlere uygun olmadığını düşündüğünüz veya eksik/hatalı bulduğunuz bir kısım varsa düzeltmeye çalışırım. --bluetime93 💬 21.16, 19 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Yorum Yorum. Normalde kırmızı bağlantıları pek umursamam ama bir seçkin maddeye göre oldukça, hatta aşırı fazla kırmızı bağlantı var. Özelliklede giriş bölümünde. Bence kırmızı bağlantılar açılmalı. Ayrıca çoğu başlıkta kaynaksız yerler var. Kaynaklar belirtilmeli. Ve "2013 Santiago de Compostela tren kazası" başlığında bulunan "Ancak yetkililer tarafından belirtildiği gibi yüksek hızlı demiryolu güvenlik ekipmanları konvansiyonel demiryolları için de zorunlu olsaydı, bu kaza önlenebilirdi." cümlesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Burada kendi düşüncenize yer vermiş gibisiniz. Bu cümle yerine "Yetkililere göre, yüksek hızlı demiryolu güvenlik ekipmanları konvansiyonel demiryolları için de zorunlu olsaydı, bu kaza önlenebilirdi." cümlesi daha uygun olur bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 13.14, 24 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Yorumunuz için teşekkür ederim.
İngilizce Vikipedi'de kırmızı maddelerin hepsi bulunmakta, ileride Türkçe Vikipedi'de de bu maddeler oluşturulabilir düşüncesiyle yol göstermek amacıyla bağlantıları bıraktım. Ancak bu kadar fazla kırmızı bağlantı olmaması gerektiğinin farkındayım, bağlantıların bir kısmı silinebilir (özellikle de ülkelerle ilgili olmayan maddeler).
Kaynaklar konusuna gelince, -kaynaksız yerlerin fazla olmadığını düşünmekle birlikte- İngilizce Vikipedi'de de kaynak olmadığı için o şekilde kaldı. Ancak kaynakçanın daha da genişletilmesi gerektiği bir gerçek ve o kısımlara da zaman içinde yeni kaynaklar eklemeye gayret edeceğim.
Belirttiğiniz cümle neredeyse birebir İngilizce maddede yazıyor. Ama haklısınız cümle dediğiniz şekilde objektif hale getirilmeli, önerdiğiniz şekilde düzelteceğim. --bluetime93 💬 14.07, 24 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Ben bir yorumumu daha eklemek istiyorum. Şöyle ki, bir maddenin seçkin ya da kaliteli madde olması için illahi İngilizce Vikipedi'deki maddenin kopyası olması gerekmiyor. Yani "İngilizce vikipedide o kısımlarda kaynak yoksa burada da olmayabilir" düşünceniz yanlış bence. Kaynaklar gerekli yerlerde gösterilmeli ve hele hele bir seçkin maddeden söz ediyorsak, kesinlikle kaynaksız yerler olmamalı. Olsa da bi' iki tane olmalı bence. Yani eğer mümkünse, lütfen kaynak ekleyin tüm kaynaksız yerlere. Kırmızı bağlantılara gelecek olursak, "bağlantıların bir kısmı silinebilir" demişsiniz. Kırmızı bağlantıları, kırmızı bağlantıları kaldırarak veya silerek halledemezsiniz. Seçkin madde kriterlerine göre "Uygun yerlerde iç bağlantılar verilmeli ve bunlardan maddenin anlaşılırlığını etkileyen maddeler Vikipedi'de mevcut olmalıdır". Yani kırmızı bağlantılar bence silinmemeli veya kaldırılmamalı. Açılmalı. hulusi bey hadi bana mesaj at 20.41, 27 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
Sanırım ben tam olarak kendimi ifade edemedim. Maddeyi İngilizce Vikipedi'den birebir çevirmemeye ve mümkün olduğun eldeki mevcut bilgilerden yararlanarak zenginleştirmeye çalıştım, ancak bu bilgiler çok sınırlıydı maalesef.
İngilizce'de o şekilde yer aldığı için "[kaynak belirtilmeli]" şablonu ekleyerek bıraktığım 16 kısım var. Özellikle o kısımlar için, haricinde diğer kaynaksız cümleler için -ki tüm metin genelinde bakıldığında gerçekten çok az sayıdalar- boş zamanlarımda kaynak aramaya devam ediyorum. Yani, İngilizce'de kaynak yoksa Türkçe'de de olmasın gibi bir iddiam yok.
Bu arada sizinle aynı fikirdeyim, maddenin net anlaşılması için tabii ki de kırmızı bağlantılı maddeler oluşturulmalı. Silinsin derken, gereksiz tekrar eden bağlantılar silinsin demek istemiştim. Ama sıkıntı şu ki demiryolu maddeleriyle ilgilenen çok az sayıda kişi var ve bu kadar az sayıda kişiyle bu maddelerin hepsini oluşturmak epey zaman alacak. Şu sıralar okulum dolayısıyla ben de pek fazla zaman ayıramıyorum, ancak zaman buldukça maddeleri oluşturmaya çalışacağım.
Dolayısıyla eleştirdiğiniz noktalara hak veriyorum ama tahmin edersiniz ki benim de tek başına yapabileceğim şeyler maalesef çok kısıtlı. --bluetime93 💬 00.23, 28 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
O zaman ben yanlış anlamışım. Ok. hulusi bey hadi bana mesaj at 09.42, 28 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Yorum Yorum. Öncelikle emeğinize sağlık. Madde gayet açıklayıcı. Ancak çok fazla kırmızı bağlantı olması göze batıyor. Bu kırmızı maddeler açılırsa kriterlere tam olarak uygun olur diye düşünüyorum. stdoggo (mesaj) 18.25, 30 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Çok fazla kırmızı bağlantı olduğu ve bunun da göze battığı konusunda haklısınız. Söz konusu bağlantılar ayrı ayrı ilgilenilmesi gereken bağımsız maddeler olsa da bu maddenin anlaşılırlığını etkilediği bir gerçek. Ancak Türkçe Vikipedi'de demiryollarıyla ilgili maddeler çok az sayıda kişi tarafından düzenleniyor maalesef. Bu maddelerin hepsinin İngilizce Vikipedi'den çevrilmesi gerekiyor ve haliyle bu çok büyük bir iş yükü demek. Belki bir hafta "haftalık iş birliği projesi"nin konusu demiryollarıyla ilgili kırmızı maddeler olursa, süreç daha da kolaylaşabilir. --bluetime93 💬 02.35, 31 Ekim 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Yorum Yorum Öncelikle emeğinize sağlık. Madde oldukça geliştirilmiş görünüyor. Ancak yine de iki önemli eksiklik bulunuyor. Birincisi bu kırmızı bağların düzeltilmesi gerekmekte, özellikle intervikisi çok olanların. İkincisi söz konusu maddedeki resimleri küçültmek lazım yani küçükresim haline getirilmesi. Bunlar halledilirse o zaman SM olmaya uygun olacaktır.--Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 19.24, 29 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Malumunuz, kırmızı bağlantıların her biri bağımsız birer madde ve İngilizce Vikipedi'den tek tek çevrilmesi gerekiyor. Bu konuda bir işbirliği projesi önerdim ama destek görmedi. Ne yazık ki şu sıralar tüm bu maddeleri çevirmek için fazla vaktim yok ama zamanla maddeleri oluşturmaya çalışacağım. Resimlerin boyutlarına gelince, birkaçı dışında tüm resimler "300x300px" boyutunda, tam olarak hangi resimleri kastettiğinizi söylerseniz tabi ki düzenlerim. --bluetime93 💬 20.21, 29 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
   İntervikisi az olan kırmızılarla uğraşmanıza gerek yok. Resimlere gelince kastım resimlere thumb yani küçükresim yazılması. 300x300px fazla büyük bir boyut. Birde yüksek hızlı demiryolu hattı bulunan ülkeleri gösteren bir harita lazım. Beşiktaşlı48 ❯❯❯ mesaj 20.38, 29 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
   Resimleri hem "küçükresim" parametresi hem de boyut açısından kontrol edeceğim. Madde içinde harita bulunuyor ama yine de bir göz atarım. -- bluetime93 💬 20.52, 29 Mart 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Yorum Yorum :@Bluetime93, gerçekten ellerine sağlık, maddeye çok emek verdiğin aşikar. Benim için iki ana sorun söz konusu -ki diğer kullanıcılar da bunları dile getirmişler- kaynaklar ve kırmızı bağlantılar. Yüksek hızlı demiryolu akademik anlamda çok fazla veri bulunabilecek bir konu. Dolayısıyla kaynaksız bilgilerin ya çıkarılması ya da kaynaklarla desteklenmesi gerekiyor maddenin bir seçkin madde olması için. Ek olarak kırmızı bağlantıların kaldırılması değil, açılması gerekmekte. Eğer kırmızı bağlantıların her biri kayda değerlik kriterlerini karşılıyorsa, bu maddelerin mutlaka açılması gerekir. Kaldırmak doğru bir yaklaşım olmaz zira bir maddeyi seçkin yapan kriterlerden biri de, okurların maddeyi okurken merak ettiği diğer bilgilere kolayca erişebilmesi. Ancak bir paragraftan oluşan, pek açıklama barındırmayan ve kayda değer bir katkısı olmayacak maddelerle uğraşmak zaman kaybettirebilir. Kısaca önem arz eden kırmızı bağlantılar açılmalı.
Özetle, eğer kaynaksız kısımlar kaynaklandırılırsa, kırmızı bağlantıların da büyük çoğunluğu açılırsa niye seçkin madde olmasın? Anlayışın için teşekkür ederim, maddenin seçkin olmasını dört gözle bekliyorum. Selamlar, Harald the Bard (mesaj) 14.55, 3 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Her iki durumunda da farkındayım. Haklısınız, hem kaynak sayısı daha da artırılmalı hem de kırmızı bağlantılar açılmalı. Ancak bu konuyla ilgilenen pek fazla kimse olmadığı için ben de sadece vaktim olduğunda ilgilenebiliyorum. Konu hakkında bir işbirliği projesi davetinde bulundum ama maalesef hiç ilgi görmedi. Yine de ben elimden geldiğince katkı vermeye devam edeceğim. İyi niyetiniz için tekrardan teşekkür ederim. :) --bluetime93 💬 16.13, 3 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Elisa Lam[kaynağı değiştir]

Seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Elisa Lam'in özel hayatıyla veya geçmişiyle ilgili pek bilgi bulamadım. Kayboluşuyla ve ölümüyle ilgili çok sayıda bilgi var. Zaten kişiyi kayda değer yapan da bu. Turgut46 05.35, 17 Ağustos 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Yorum Yorum; Öncelikle bu esrarengiz olayı seçkin madde statüsüne yükseltme çabası için Turgut46'ya teşekkürler. Ben de geçen haftalardaki İBP çerçevesinde bu maddenin 3-4 kırmızı bağlantısını (özellikle ilaçları) mavileştirerek katkı sağlamaya çalışmıştım. Ancak metinde halen geliştirilmesi gereken cümleler var kanaatindeyim. Örneğin ikinci paragrafta cümle her ne kadar en.wiki'den birebir tercüme edilmiş olsa da daha uygun bir anlatım olabilirdi; "vücudu çıplaktı ve kıyafetleri yanında yüzüyordu" yerine "...tamamen çıplaktı ve kıyafetleri de suda yanındaydı" gibi. Diğer bir örnek yine birebir tercümede yanlış gözükmeyen "Cecil'in konukları" ifadesi. Onun yerine "Cecil'de o dönem konaklayanlar" şekli cümlenin daha şık anlamlanmasını sağlayabilir; "Cecil'in konukları olay hakkında oteli dava etti" yerine "Cecil'de o dönem konaklayanlar olay nedeniyle otele dava açtılar". Diğer bir örnekte yine havada kalan bir cümle ile ilgili; "Otelin yangın çıkışı bu güvenlik önlemlerini atlatmasına imkân tanıyabilirdi; koku izi, ona bağlı bir pencerenin yanında kayboldu. " "Koku izi" ve "ona bağlı pencere" kavramlarını zihnimizi çok yorarak anlamlandırabiliyoruz. Nihayetinde benzer başka cümleler de olduğu için metnin yeniden gözden geçirilmesi sağlıklı olacaktır. --Tanyel (mesaj) 13.12, 22 Ağustos 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

@Tanyel Birebir çeviri yapmadığımı belirteyim öncelikle. Maddeyi kendi cümlelerimle daha anlaşılır hâle getirmek için çaba sarf ettim. Her kaynağı da tek tek kontrol ettim. Dediğiniz şekilde düzenlemeler yaptım. --Turgut46 11.30, 3 Eylül 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
@Carotisque Düzenlemeler yaptım, tekrar inceler misiniz? --Turgut46 03.27, 1 Şubat 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Merhaba, Carotisque dikkat çekmiş, Otelin yangın çıkışı bu güvenlik önlemlerini atlatmasını sağlamış olabilir; Elisa'nın kokusu ona bağlı bir pencerenin yanında kayboluyordu. bu cümle ile ne anlatılmak istendiğini anlamadım. Çatıya nasıl çıktığı sorusunun yanı sıra tanka kendi başına girip giremeyeceğini de soruldu. Kim sormuş? Belki de bu cümle, Çatıya nasıl çıktığı sorusunun yanı sıra tanka kendi başına girip giremeyeceği de sorulan sorular arasındaydı.. gibi bir hale çevrilebilir. Adaylığı başlatmadığım için dokunuş yapmak istemedim, yoksa illa ki kendime göre doğru gördüğüm şekilde cümlelere müdahale ederdim. Belki de Yasa dışı uyuşturucuların etkisi altında olduğu teorisinin bazı savunucuları, toksikoloji taramasının temiz çıkmasına rağmen fikir değiştirmemişlerdi cümlesi Yasa dışı uyuşturucuların etkisi altında olduğunu iddia eden bazı teorisyenler, toksikoloji taramasının temiz çıkmasına rağmen fikirlerini savunmaya devam ettiler. gibi bir hale çevrilebilir. Maddenin dikkatimi çeken küçük bir kısmından hareketle metnin bir kez daha gözden geçirilmesinin uygun olduğu kanaatindeyim. çavdartarlasındakiçocuk 14.55, 14 Şubat 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
@Thecatcherintherye Teşekkürler. Vaktim olursa bu gece baştan sona bir kez daha okuyacağım. Turgut46 19.49, 14 Şubat 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Carotisque ve Thecatcherintherye Şu şekilde bir düzenleme yaptım. Bu düzenlemenin ardından tekrar incelemenizi istiyorum. Turgut46 13.05, 16 Şubat 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Kaynaklandırma konusunda ilk etapta bir sıkıntı gözükmüyor. Ancak akışkanlık konusunda aynı şeyi söyleyemeceğim ne yazık ki. Birçok kısım biraz akışkanlığı düşüren ve İngilizce özgün metne birebir sadık kalma hissedilmesinden ötürü anlaşılabilir olmaktan uzak.

Örnekse "Mayıs 2013'te "Watershed" bölümü, bir New York polis dedektifi ve bir gizem romancısı olan baş karakterin suçları araştırdığı ABC dizisi Castle'ın o yılki sezon finali olarak yayımlandı." cümlesi çok daha akıcı bir şekilde kurulabilecekken adeta tersten başlanmış. "ABC dizisi Castle'ın Mayıs 2013'te yayımlanan sezon finali "Watershed"de, bir New York polis dedektifi ile bir gizem romanı yazarı olan ana karakter suçları araştırmaktaydı" olur mesela ("baş karakter" yerine "ana", "romancı" yerine "roman yazarı" demek bile fark ediyor bayağı).

"Ölümünden sonra bile güncellenmeye devam eden Tumblr blogu, kullanıcı yokken gönderilerin otomatik olarak yayınlanmasına izin veren Tumblr's Queue seçeneği ile güncellenmiş olabilirdi." keza, anlatılmak istenen anlaşılabiliyor ama akıcı değil, hem öğelerin dizilişi hem de daha sade bir anlatıma sahip olabilecekken cümlenin uzatılması buna neden olmuş. "Tumblr blogunun ölümünden sonra da güncellenmeye devam etmesi, kullanıcı yokken gönderilerin otomatik olarak yayımlanmasına izin veren Tumblr's Queue seçeneği ile gerçekleşmesi olasıdır." gibi çok ufak bir dokunuş dahi o akıcılığı arttırıyor bana kalırsa.

"Bazı konuklar sularının siyah renkte olduğunu ve alışılmadık bir tada sahip olduğunu iddia ettiler." yine, İngilizcedeki claimed sözcüğünün ilk anlamı tamam "iddia etmek", ama burada oturmuyor bu. "Söylediler" dese o çiğlik olmaz, anlatabiliyor muyum?

Toparlarsam, maddenin yazarı dahi İngilizce Vikipedi'yi bir kenara bırakarak maddeyi okursa zaten kendisi de bunları fark edecektir. Bunların oldukça normal olduğunu, şöyle kısa maddede bile seçkin madde olmasından sonra dahi buna benzer düzenlemeler yaptığımı da belirteyim. Onun ardından ben de keyifle üzerinden geçerim elbette, zaten seçkin olabilecek bir madde gibi duruyor :)--NanahuatlEfendim? 06.22, 28 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

@Nanahuatl Sözünü ettiğin düzenlemeleri yaptım. Turgut46 09.54, 29 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
Teşekkürler @Turgut46, yalnız ben birkaç örnek üzerinden maddenin tamamı hakkında konuşuyordum. Sen bir anlatım açısından üzerinden geç istersen sakince, ondan sonda ben de geçeyim. İki çift gözden geçsin :) NanahuatlEfendim? 18.51, 29 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
@Nanahuatl Çeşitli düzenlemeler yaptım. Yazarken veya bitirdikten sonra tekrar okuduğum hâlde bunları nasıl göremediğime hayret ettim. Baştan sonra tekrar okuyup düzenledim, bir göz atıp değerlenirirsen iyi olur. Fazla uzadı bu adaylık. Turgut46 16.14, 2 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
@Turgut46, aynen öyle oluyor :) Benim için de oluyor, tam olarak bunu anlatmaya çalışmıştım. Teşekkürler olumlu dönüşün için, ben en kısa fırsatta komple üzerinden geçeceğim. NanahuatlEfendim? 19.17, 2 Mayıs 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
 • @Turgut46, kişi değil de ölüm olayı kayda değer olduğundan "Elisa Lam'ın ölümü" olarak değiştirelim mi madde adını?--NanahuatlEfendim? 04.18, 10 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  @Nanahuatl Konumuz bu değil. İsmi düşünürüz. Şimdilik maddenin seçkin olup olmadığına karar versek? 1 yıl oldu neredeyse. Ne zaman bir maddeyi aday göstersem üzerinden en az 1 sene geçmeden sonuçlanmıyor. Bir keresinde 2 sene beklemiştim. --Turgut46 16.41, 13 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  Maddenin adı uygunsuz ise seçkin olamaz ki :) NanahuatlEfendim? 16.49, 13 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  @Nanahuatl tartışırız, sıkıntı yok da 1 yıldır sonuçlanmayan bu tartışmaya, en azından içerik bazında, görüş bildirseniz? Bir de isim tartışmasına girersek biraz daha bekler. İsmi başka bir zamanda tartışalım. Turgut46 11.09, 18 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]
  @Turgut46, ancak fırsat bulabildim bu adaylıkları değerlendirmeye. İçeriği düzenleyecektim ancak madde adının belirsizliği, girişi düzenlememe engel oluyor. NanahuatlEfendim? 04.39, 9 Ağustos 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

Subaraknoid kanama[kaynağı değiştir]

Geçen yıl K:DrSorrowMD tarafından açılan madde üzerinde geliştirmeler, düzenlemeler yaptım. Metin dili ve imla konusunda halen gözümden kaçmış noktalar olabilir. Sadece bir iki kırmızı bağlantı noktası kaldı, sanırım onlar da değerlendirmeleriniz süresince mavileşmiş olacak. Vikipedi içeriğinde çok az tıp maddesi seçkin madde ünvanını almış. Madde, muhakkak ki teknik bir içeriğe sahip olduğu için bazı noktalarda anlaşılırlığı sorgulanabilir. O kısımları da geri bildirimler sonrası daha anlaşılır bir hale getirebilirim. --Tanyel (mesaj) 13.30, 15 Ağustos 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Maddede emeği geçen herkese teşekkürler, yakından incelemeye çalışacağım. Konuyla ilgili teknik bilgi sahibi olduğumdan genel kitleye anlaşılırlığı incelemek için en uygun kişi ben değilim, yine de bu doğrultuda bazı müdahalelerde bulundum. Teknik terim olduğunda italikle vermek yerine daha fazla bilgi edinilebilecek maddelere bağlantı veriyoruz. Bu bağlantıları verdiğimde, labetalol, endovasküler koilleme gibi bu madde için önemli maddelerin henüz olmadığını gördüm. Seçkin madde olması için bunların öncelikle açılmaı gerekli diye düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.36, 26 Ağustos 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Maddeler için çok teşekkürler @Tanyel. En kısa sürede okuyup değerlendirmemi sunacağım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.27, 1 Eylül 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Parça parça okuyarak devam ediyorum. Açılması gereken birtakım maddeler daha olacak. Yalnız kaynak kullanımı konusunda biraz endişelerim var. İngilizce madde 2008 yılında SM seçilmiş, o dönemden sonra revize edilen kısımlar olsa da çoğunlukla o dönemin kaynaklarına dayanıyor. Bu her bölüm için sorun olmasa da bazı bölümlerde ciddi bir revizyon ihtiyacı doğuruyor. Mesela nöbet profilaksisiyle ilgili paragrafı baştan yazmak durumunda kaldım, eskimiş kaynaklara dayandırılıyordu. 2012 AHA/2013 ESO guideline'ları maddede hiç kaynak gösterilmemişti ki çok ciddi eksiklik, son değişikliklerimde ekledim. NICE da yönetmelik üzerinde çalışıyor ama hâlihazırda yalnızca taslağı yayımlandı, resmî yayın yapılınca o da eklenir. Biz de burada SM seçtikten sonra kolay kolay elden geçmeyecek, o yüzden mutlaka sıkı bir şekilde elden geçirmek, güncelleme ihtiyacı olan yerleri tespit edip yönetmelikler/olabilecek en yeni (systematic) review makaleleriyle güncellemek gerekiyor. Ben yavaş yavaş yapabilirim ama @Tanyel Gogolplex de ilgili olabilecek etkin kullanıcılar olduğundan pingleyeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.49, 10 Eylül 2021 (UTC)Reply[yanıtla]

Teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş, haklısın. Ben de son nöroşirürji derleme ve yayınlarına bakmaya devam edip ek kaynaklarla maddeyi desteklerim. Yeni kırmızı bağlantılarla da ilgilenmeye başlıyorum--Tanyel (mesaj) 06.14, 11 Eylül 2021 (UTC)Reply[yanıtla]
 • Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bilgilerin doğruluğu ve kaynaklarla uyumluluğu hakkında yorum yapabilecek kapasitede değilim. Aslında verilen bilgileri kaynaklarla elbette kontrol edebilirim ama neler eksiktir, neler eskide kalmıştır ve güncellenmelidir, hangi noktalara gereksiz ağırlık verilmiştir gibi değerlendirmelerde bulunamam. İlk izlenimlerin naçizane şu şekilde:
 1. Maddede anlam ayrımı sayfalarına bağlantılar var (Vikipedi:Araçlar/Bağlantı kontrolü aracını bilmeyen varsa öneririm, oldukça faydalı). Bunların düzeltilmesi lazım.
 2. Vikipedi:Biçem el kitabı/Giriş bölümü gereğince maddenin giriş kısmı, kalanının özeti olmalı. Bundan ötürü kaynak kullanımına da gerek yok (bilgi kutusu da dahil).
 3. Bir kaynak hatası var, bakılırsa iyi olur (kaynaklar güvenilir gözüküyor, yukarıdaki güncel kaynaklar konusu hakkında bilgi verilebilirse iyi olur).
 4. "Popüler kültür" kısmı bana ansiklopedik değil gözüktü. Kanser maddesinde bunu geçirenleri yazarsak mesela... Sonu gelmez. Dört olay olmamıştır sanıyorum bunu geçiren :)

Bunlar bir gözden geçirildiğinde komple okuyayım, öyle ilerleyelim.--NanahuatlEfendim? 06.08, 28 Nisan 2022 (UTC)Reply[yanıtla]

 • Karşı Karşı Yukarıdaki konularda bir gelişme olmadığını görüyorum aylardır. O zaman şu anki hâliyle karşı olduğumu belirteyim. Adaylık süreçleri bu kadar uzamamalı.--NanahuatlEfendim? 04.16, 10 Temmuz 2022 (UTC)Reply[yanıtla]