Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, seçkin madde kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki seçkin madde adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Seçkin madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin madde adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin madde adaylığı arşivi şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin ve maddeyi Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Astatin[kaynağı değiştir]

Seçkin madde statüsündeki İngilizce Vikipedi'den çevrilmiş olduğunu görünce "biraz düzenleyip bizde de olur" demiştim ama çeviri o kadar kötü ve hatalıydı ki, en baştan yazmış kadar oldum. Bu vesileyle, seçkin olan İngilizcesinde de birçok hata tespit ettik ve orada kimya ile ilgili çalışmalarda bulunan bir kullanıcıyla (daha doğrusu kendisi tarafından) bu hataları giderdik. Buna ek olarak, İngilizce Vikipedi'deki bazı alakasız ya da olmaması gereken kısımları/notları kaldırmakla birlikte, orada yer almayan ve kaynaklarda geçen bazı eklemeler yaptım. Sonuç olarak benim düşünceme göre İngilizce Vikipedi'deki seçkin maddenin de üzerine çıkan bir çalışma ortaya çıktı. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 08.14, 11 Mayıs 2021 (UTC)

 • İlk bakışta yine son derece detaylı işlenmiş bir çalışma gibi gözüküyor, emeği geçen herkesin emeğine sağlık, bilim maddelerinde böyle çalışmalar görmek çok güzel. Şu an değerlendirecek fırsatım/beyin gücüm yok ama tıbbi kullanımıyla ilgili en yeni kaynağın 2013 tarihli olduğunu not düştüm, bu ay içerisinde değil ama sonrasında aradan geçen sekiz yılda yayımlanan kaynakları tarayıp güncel gelişmeler varsa eklemek isterim. Diğer bölümlerde teknik bilgim yok ama -başkaları yapmazsa- bunu yaptıktan sonra genel bir okuma yapabilirim elbette. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.53, 11 Mayıs 2021 (UTC)
Örneğin 2020 tarihli derlemeyi buraya bırakayım, maddede hep preklinik çalışmalardan bahsedilmiş, klinik denemelerden de mutlaka bahsedilmesi faydalı olacaktır. Teknik olduğunu biliyorum, dediğim gibi ben kendim de aktarabilirim ama arada çalışılmak istenirse diye bırakmak istedim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.04, 11 Mayıs 2021 (UTC)
Teşekkürler görüşün ve değerlendirmen için @Seksen iki yüz kırk beş. Ben daha çok özelliklerine yoğunlaşmıştım, güncelleme açısından bakarak ve o kısma pek bakmamıştım. Üç beş kırmızı bağlantı kaldı, onları da kısa kısa açıp bakayım oralara. NanahuatlEfendim? 23.23, 11 Mayıs 2021 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, oldukça güzel bir kaynakmış, belirtmeden geçmeyeyim. Şöyle birtakım eklemeler ve düzenlemeler gerçekleştirdim, devam ediyorum. Sen de bakabilirsen fırsat bulduğunda fena olmayacaktır. NanahuatlEfendim? 06.34, 12 Mayıs 2021 (UTC)
Güncelliyorum @Seksen iki yüz kırk beş. Şurada görülebileceği üzere yaklaşık 7,5 kB'lik ekleme yaptım (tabi çıkarmalar ve başka düzeltmeler de dahil). 5 de kaynak eklemesi olmuş. Başka kaynaklar veya eklenmesi gereken şeyler olursa belirtebilirsin, bakalım. NanahuatlEfendim? 20.18, 14 Mayıs 2021 (UTC)

? (film)[kaynağı değiştir]

Sayfayı yeni oluşturdum. Muhtemelen belki ufak tefek hatalar olabilir. Tekrardan bir incelemeye alınacaktır. Çoğu dilde madde zaten Seçkin veya Çok iyi yazılmış bir şekilde. Bende elimden geldiğince maddeyi zengin bir şekilde Türkçe Vikiye aktardım. Gerek madde hakkında yazılanlar gerek kaynaklar olsun yeterli olduğunu düşünüyorum. Tabi bu sadece benim düşüncem ile olacak bir şey değil. Yorumlar ve incelemeler sonrası sonucu bekliyorum. Ahmedhalil1222 (mesaj) 19.44, 1 Mayıs 2021 (UTC)

 • Karşı Karşı Maddede çok fazla kırmızı bağlantı var ve daha giriş cümlesinden anlaşılıyor maddenin çeviri hatalarıyla dolu olduğu. Mesela "Filmin yönetmen koltuğunda Hanung Bramantyo oturmaktadır." yerine "Film Hanung Bramantyo tarafından yönetildi" desek daha doğru olmaz mı? Ayrıca İngilizce vikide 52 kaynak varken bizde sadece 30 kaynak var. Bunun nedeni nedir? hulusi bey hadi bana mesaj at 20.46, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Örnek verdiğin cümledeki çeviri hatası ne @Huluxsi :D? Kırmızı bağlantıların açılması içinde süre verilebilir diye düşünüyorum. Robingunes; 20.54, 1 Mayıs 2021 (UTC)
Yani bende cümlede bi anlam bozukluğu felan görmüyorum. Kırmızı olan bağlantıları oluşturma işleminin üstüne olucam zaten. Kaynak konusuna gelince bazı metinleri her ne türlüde çevirmiş olsam anlam olmuyordu o yüzden eklem zorunluluğu görmedim. Bu yüzdende onların kaynakları eksik. Ahmedhalil1222 (mesaj) 22.32, 1 Mayıs 2021 (UTC)

Avrupa dilleri[kaynağı değiştir]

Seçkin madde kriterlerini sağlamasının yanında, birçok yönlendirme opsiyonunu içerdiği için önemli bir ana konu. Aynı zamanda içerdiği birçok minör dillerin Türkçe sayfasının bulunmadığı düşünüldüğünde, nispeten minör dillerin Türkçe sayfalarının oluşturulması hususunda teşvikte bulunacaktır. Güncellik konusunda, ana İngilizce maddeden çevrildiği için bir problem bulunmamaktadır. Öte yandan, Türkçe dil kullanımına da dikkat etmeye çalıştım. Dil bilimi çerçevesinde incelendiğinde, gerçekten çok temel kavramları içerdiğini söylemek mümkün. Sadece Hint-Avrupa, Slav dil aileleriyle sınırlı kalmayıp birçok son okuyucunun farkında olmadığı dil aileleri hakkında da detaylı bilgi vermektedir. Mineistan (mesaj) 19.35, 26 Nisan 2021 (UTC)Mineistan

 • Karşı Karşı Ciddi kaynak ve içerik eksikliği var. Ana İngilizce maddeden çevrildi demişsiniz ancak İngilizcede 227 kaynak varken bizimkinde 16 kaynak var. Ayrıca madde İngilizceden çevrildi diye sorunsuz madde olacak diye birşey yok sonuçta orada da bizim gibi insanlar yazıyor. Adaylık hızlıca kapansın. Robingunes; 06.33, 27 Nisan 2021 (UTC)
 • Karşı Karşı. Çok az kaynak var ve İngilizce vikipedideki "List of languages" ve bazı başlıklar çevrilmemiş. Bence de SM olmamalı. hulusi bey hadi bana mesaj at 08.34, 28 Nisan 2021 (UTC)

Acemi Ocağı[kaynağı değiştir]

Kısıtlı vaktimde geliştirmeye çalıştığım bir maddeydi. Osmanlı İmparatorluğu'nun direk sultana bağlı olan Kapıkulu ordusunun temel asker ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturulmuş bir teşkilat, bir nevi spor kulübünün alt yapısı gibi :). Elimden geldiği kadar düzeltmeye çalıştım, çeki düzen vermeye çalıştım. Bugüne bitsin diye uğraştım, eksik, yanlış, fazla, gereksiz vb. olduğu düşünülen kısımlar belirtilirse elimden geldiği kadar düzeltmeye çalışırım.Sait* 19.31, 25 Nisan 2021 (UTC)

 • Destek Destek Oldukça iyi hazırlanmış harika bir orijinal madde. Seçkin olmaması yönünde bir engel göremedim. Belki giriş kısmı biraz daha kısaltılabilir ve bazı kısımların okuması daha kolay hale getirilebilir. Ancak bunları seçkin olmanın önünde bir engel olarak görmüyorum. --Orfur (mesaj) 01.13, 16 Mayıs 2021 (UTC)

Ankara Muharebesi[kaynağı değiştir]

Yıllar öncesinden geliştirmeye niyetlenip hep ertelediğim, Osmanlı tarihindeki konular arasında; kişisel olarak sürekli hakkında araştırmalar yaptığım, Osmanlı tarihine ilgi duyan ancak "özellikle bu ilginç muharebeye daha çok ilgi duyan birisi" olarak, geliştirip bitirmek bugüne nasip oldu. Öncelikle akşam arta kalan 1-2 saatlik vaktimde mümkün olduğunca toparlamaya çalıştım. Anlatımda bozukluk vb şeyler belki olabilir. Madde ile ilgili yanlış görülen, eksik olduğu düşünülen kısımları belirtirseniz en azından açıklamasını yaparım veya eksiğini tamamlarım. Değerlendirecek arkadaşlar için bir kaç kısa bilgi vermekte fayda olabilir.

 • Bu muharebe ile ilgili en önemli kaynaklar, Şamî ve Yezdî adlı iki çağdaş Timurlu tarihçisinin Zafernâme adlı eserleri ile İbn Arabşah'ın Acâibül-makdûr eseridir. Bunların hepsinden yararlanma fırsatım oldu. Bunun yanında madde de bir kaç tane akademik makale kullandım. Bu konu üzerinde araştırma yapan Ömer Halis Bıyıktay, Yılmaz Öztuna ve Alexandrescu gibi bilimsel eser veren yazarları da kullandım. Halil Çetin'in doktora tezi olan Ankara Savaşı ve Timur'un Anadolu Seferi adlı kitabı da önemli bir kaynaktı. Bu saydığım bilimsel eserlere değinmek istedim. Bunun dışında Timur'un Bayezid'e demir kafese koydurduğu, ata binerken binek taşı olarak kullandığı gibi iddialar bazı kaynaklarda geçiyor. Ancak yukarıda bahsettiğim iki Timurlu kaynağı bundan hiç bahsetmemiş. Muharebe sonrasında Bayezid'in kaçırılma teşebbüsünden sonra Timur'un güvenlik önlemlerini artırdığı şeklinde sade bir bilgi girildi. Onun dışında bu bilgiye dip not olarak bu iddialar eklenebilir. Bunu da belirteyim.
 • Muharebedeki kayıplarla ilgili kesin rakamlara ulaşamadığım için, eski sürümdeki mesnetsiz bilgileri kaldırdım. Hoş asker sayıları, muharebenin tam yeri gibi konularda bile çeşitli iddialar varken, kaç bin askerin öldüğü bilgisine tarihçiler fazla önem vermemiş galiba. O nedenle bu konularda tarafsızlığı sağlayabilmek ve kişisel yorumumuzu katmamak için kayda değer iddialara ayrı başlık altında yer verdim. Ayrıca Timur'un komutanları altındaki isimlerin nasıl olması gerektiği ile ilgili fikirleri de söylerseniz o maddeleri de oluşturabilirim. Mesela Timurluların başındaki Han soyundan gelen Mahmud Han'ın ismi Sultan Mahmud (Timur) şeklinde. Bence doğru bir isimlendirme değil gibi. Gerisi değerlendirecek arkadaşlara kalmış artık.Sait* 21.29, 15 Mart 2021 (UTC)
Öncelikle emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Henüz okumadım, yalnızca göz gezdirdim. Giriş kısmı bir tık fazla geldi, çok uzun. Neyse ki birçok Osmanlı konusunun aksine iki taraf da Türk hanedanı olduğu için kaynaklar daha bol. Öte yandan şunu da buraya bırakmak isterim -ki bu sadece Türkiye'de yayımlanmış çalışmalar :) NanahuatlEfendim? 06.02, 21 Mart 2021 (UTC)
Teşekkürler, fazla olduğu düşünülen kısımları traşlayabiliriz. Yayımlanan kaynaklar daha çok Timur maddesi için bulunmaz bir nimet. İçlerinde Anadolu seferini ve Ankara Muharebesi'ni konu alan çok az. Görebildiğim kadarıyla İsmail Aka ve Halil Çetin'in eserlerini kullandım. Genelde bir çok akademik eserde dönemin çağdaş kaynaklarından yararlanıyor ve hepsi birbirini tekrarlıyor. İlgin için çok teşekkürler @Nanahuatl :) Sait* 06.28, 21 Mart 2021 (UTC)

Yorum Yorum Orta Çağ savaşlarında 200-300 bin kişilik orduların olması dönemin lojistik sistemi dikkate alınınca çok inandırıcı gelmiyor. Ancak tabii ki görüş olarak aktarılabilirler. Asker sayıları aktarılırken 1930'lardan kalma kaynaklar kullanılmış, İngilizce Vikipedi'de böyle kaynakları koyunca obselete source etiketini ekliyorlar. Asker sayılarının konu hakkında günümüze daha yakın dönemde yazılmış kaynaklara göre belirlenmesinin uygun olacağını düşünüyorum.--Visnelma (mesaj) 15.18, 28 Mart 2021 (UTC)

Yorum için teşekkürler öncelikle. Asker sayıları ile ilgili farklı iddialar mevcut zaten. Hemen hepsine yer verdim. Buradaki ana iddialar zaten dönemin ya da döneme çok yakın tarihçilerin verdikleri iddialar. Bunun dışında günümüz tarihçilerinin de bu konu hakkındaki iddialarını ve çağdaş kaynakları değerlendirmelerini eklemeye çalıştım. Zaten 200-300 binli ordu sayıları inandırıcı değil. Osmanlıların 70.000 civarında Timurluların ise bunun iki katı kadar tahminen 140.000 dolaylarında bir kuvvete sahip oldukları muhtemel. Ancak ortada dönemin tarihçilerinin her ne sebeple olursa olsun (abartılı) yazdıkları rakamlar mevcut. (Zaten bu iddiaları akademik olarak ele alan Yılmaz Öztuna, Ömer Halis Bıyıktay gibi isimlerin değerlendirmeleri de mevcut) Bunların verilmeyip günümüzdeki kaynakları kullanmak subjektif bir yaklaşım olacaktır. Zaten "sadece bu muharebe üzerinde özgün araştırma yapan" çalışmalar bahsedilen dönemlere ait. Günümüzdeki akademik eserlerde hem dönemin çağdaş kaynaklarını hem de bu konu hakkında 20. yüzyılın başlarındaki belirtilen obselete source kaynakları kullanıyorlar. Kullanılabilecek kaynakların hepsini sanıyorum kullandım. Eğer eksik olduğu; kullanılması lazım geldiği düşünülen kaynaklar, tarihçiler varsa bunların belirtilmesi durumunda ilgili kaynağı temin edip kullanmaya çalışırım. Sait* 16.55, 28 Mart 2021 (UTC)
Halil Çetin'in doktora tezinden basılan 2012 yılı basımı Ankara Savaşı ve Timur'un Anadolu Seferi adlı eserinde de asker sayıları için, İsmail Aka, Schiltberger, Yakubovskiy, İbn Arabşah, Şamî gibi isimlerin iddialarına yer verirken, benim kullandığım gibi Ömer Halis Bıyıktay ve Alexandrescu ikilisinin iddialarına yer vermişti. Akademisyen başlı başına bu konuyu irdelemesine rağmen kullandığı kaynaklar dönemin çağdaş kaynakları ve kendisinin "günümüz tarihçileri" olarak ifade ettiği Bıyıktay ve Alexandrescu gibi isimledir. "Günümüze daha yakın dönemde yazılmış kaynaklar" da bu şekilde olduğu için belirtilen gerekçe bir sorun teşkil etmemektedir diye düşünüyorum. Bunun dışında yukarıda da belirttiğim gibi konu hakkında ayrıntılı bilgi edinilebilecek Şamî ve Yezdî gibi Timurlu tarihçileri ile İbn Arabşah'tır. Ayrıca konu hakkında akademik düzeydeki son yayınlar yine 1934'te Ömer Halis Bıyıktay ve 1942'de Alexandrescu-Dersca tarafından kaleme alındığı düşünülürse, kullanılan kaynakların bu konu hakkında mühim olduğu varsayılır. Sait* 17.15, 28 Mart 2021 (UTC)

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı[kaynağı değiştir]

 • Maddeyi yaklaşık bir hafta önce açtım ama öncesinde uzun süre kaynak taraması yaptım. Zamana yayılmış kaynaklardan bulabildiğim bütün bilgileri ekleyerek derli toplu bir şekilde sunmaya çalıştım. Gerek kapsam açısından gerekse BEK açısından SM kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 07.39, 2 Mart 2021 (UTC)

Yorum Yorum Öncelikle emeği geçenlerin eline sağlık. Giriş kısmındaki 4. ve devamındaki paragraflarda kaynağa ihtiyaç var. Yapısı kısmında tasarım, yerleşim planı gibi detaylar görsellerle desteklenebilir.--ahzaryamedileti 15.06, 12 Mart 2021 (UTC)

Teşekkürler Ahzaryamed. Giriş kısmı kalan başlıkların özeti, o yüzden oradaki içerik madde içinde kaynaklı olarak yer alıyor fakat gözümden kaçan bir yer olabilir. Bu yüzden kaynaksız gördüğünüz bir kısım var ise bunu işaretlerseniz ben de gerekli düzenlemeyi yaparım. Adliyenin içerisi gün içerisinde çok uygun olmadığından istediğim gibi fotoğraflar çekemiyorum, resmî sitesindeki içeriğin de telif hakkı saklı. Bu yüzden çok fazla görsel ekleyemedim ama fırsat buldukça fotoğraf çekmeye ve eklemeye çalışacağım. Adliyenin yapısı ile ilgili belki bilgisayar ortamında özgür lisanslı bir içerik üretilebilir, bunun için ilgili ve bilgili kullanıcılardan yardım isteyeceğim. --justinianus | mesaj 06.24, 13 Mart 2021 (UTC)

Yorum Yorum Yanlış hatırlamıyorsam giriş kısmının en fazla 4 paragraf olması gerekiyor. Buna uyulmamakta.--Visnelma (mesaj) 15.44, 28 Mart 2021 (UTC)

Yorum Yorum @Justinianus Giriş kısmında biraz düzenleme yaptım, çıkarttığım fazla bir şey var mıdır? COVID kısmına girişte yer vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bazı ek detayları kaldırdım, madde metninde yer alıyorlar. --Khutuckmsj 16.39, 28 Mart 2021 (UTC)

 • Cevap Cevap Yorumlarınız için teşekkür ederim @Khutuck ve @Visnelma. Giriş kısmının en fazla dört paragraf olması bir zorunluluk değil. Politika sayfasında giriş kısmının "genellikle en fazla dört paragraf olduğu" belirtilmekte fakat zorunluluk olarak belirtilmemiş. İçeriğe bağlı olarak giriş kısmının dört paragrafı geçmesi de mümkün. Girişte yapılan değişikliklere ise bir itirazım yok Khutuck, teşekkürler. --justinianus | mesaj 11.17, 29 Mart 2021 (UTC)
 • @Justinianus Eğer maddeye katkı sağlayacaksa buradaki planı çizebiliriz. Ya da varsa başka bir planı daha onu da çizebiliriz.Sait* 18.33, 27 Nisan 2021 (UTC)
  Şöyle başlamıştım çizmeye.Sait* 18.36, 27 Nisan 2021 (UTC)
  Elimde bu planın daha basit ve anahatlarıyla var olan bir hali mevcut, eğer yardımcı olabilirim derseniz bunu size ulaştırabilirim SAİT71. --justinianus | mesaj 09.06, 28 Nisan 2021 (UTC)
  Eğer varsa yapalım bence.Sait* 15.05, 28 Nisan 2021 (UTC)
 • @Justinianus Yükledim :))Sait* 11.20, 1 Mayıs 2021 (UTC)
 • Elinize emeğinize sağlık. Güzelce kaynaklandırılmış, biraz bakındığımda eli alınmamış bir nokta, kullanılmamış tek kaynak vardı ancak devamında bir belge de bulamadım. Sadece soru olarak mı kalmış, denk geldin mi buna? Şu haliyle biraz kuru bir anlatıma sahip, SM yetkinliğinde madde olarak görünüyor. Merak ettiğim nokta, bir punduna getirip biraz daha iç mekan çekimi yapılabilir mi, o koridorların insansız olması beklenmiyor elbette ama güzel bir anlatıma sahip fotoğraf bulunup commons:File:Fukushima 1 Power Plant control room (crop).jpg gibi yüzleri de buzlayabiliriz. Satırdan Kahraman (mesaj) 21.23, 9 Mayıs 2021 (UTC)
  Verdiğiniz bağlantıdaki soru önergesine verilen cevapların olduğu meclis tutanağını bulmamız gerekiyor Satirdan kahraman. Bazı soruların cevapları kısmen maddede yer alıyor, kalanların ise bazıları yer almıyor, bazıları ise pek maddede yer alabilecek türden bir içeriğe sahip değil. Görsel konusunda ise adliye şu anda kapanma nedeniyle yarı kapalı durumda, bu nedenle çekim fırsatı bulamıyorum. --justinianus | mesaj 15.32, 10 Mayıs 2021 (UTC)