Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir köşesi eksik olan bu yıldız, Vikipedi'deki seçkin madde adaylarını sembolize etmektedir.
Bu sayfada Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsüne geçeceği kararlaştırılmaktadır. Seçkin maddeler, Vikipedi'nin en iyisi olarak kabul ettiğimiz maddelerdir. Bu nedenle bazı kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Eğer bu konuda şüpheniz varsa veya maddenizi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve bir seçkin içerik sorumlusu tarafından doğrulanır. Eğer yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Seçkin madde kriterlerini kontrol edin ve aday göstermeden önce maddenin bu kriterlerin tamamını karşıladığından emin olun.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Söz konusu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki SMA tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Seçkin madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin madde adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve ~~~~ kodunu ekleyerek imzalayın.
 7. Şu metni kopyalayın: {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}}. Sonrasında ise bu sayfada (yani şu anda okuduğunuz sayfada)    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

Desteklemeden veya karşı çıkmadan önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun.

 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın)
 • Eğer adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Eğer adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak sebebini ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarfedenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.
 • Görüş belirtmeden sadece maddeyi geliştirecek fikirlerinizi ifade etmek istiyorsanız *{{Yorum}} yazın ve tavsiyelerinizi ekleyin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin madde kayıtları şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin ve Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasını güncelleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Samsunspor 2019-20 sezonu[kaynağı değiştir]

Sezon bitti, istatistikler yayımlandı, alacak verecekler açıklandı. Kapsamlı bir madde oldu. (Bir önceki sezonun maddesini yorumlayanlara da sesleneyim peşinen: @Nanahuatl, Kibele, Justinianus, Emyil, Can, Seksen iki yüz kırk beş) --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.05, 3 Ağustos 2020 (UTC)

Sergey Lazarev[kaynağı değiştir]

Madde hem İngilizce hem de Rusça vikilerden çevirilerek geliştirildi. Sadece bu vikilerle sınırlı kalınmayıp çeşitli Rusça kaynaklardan ve hatta ilgili "Müzik sanatçıları" kategorisindeki seçkin maddelerden de yararlanıldı. Maddenin bütün "Seçkin Madde" özelliklerini karşıladığını düşündüğümden adaylığa sunuyorum. --Vesely35 (mesaj) 22.10, 7 Temmuz 2020 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Maddenin sıkı bir biçem el kitabına göre kontrolü gerekiyor. İtalik yazım, iç bağlantılar, noktalama işaretleri, yazım kuralları, görsel kullanımı, kaynak kullanımı gibi biçem sorunları mevcut bolca. Filmografi kısmı mesela komple bağlantısız, biçemi uygunsuz. Turneleri başlığında olmaması gereken bir adil kullanım resmi ve bilgi kutusu var. Ödüller kısmı tamamen sorunlu biçem bakımından (örnek). Diskografi kısmı ayrı madde olmalı mesela vs. Bunların yanı sıra maddede kaynaksız ifadeler de dikkat çekiyor, hatta subjektif yorumlara yer verilmiş ("Bu başarıları sonrası", "En çok satan Rus sanatçılarından biri olmasına rağmen", hangi noktada başlar en çok satma?; "dinleyicilerden çok fazla eleştiri almaktadır" [sonunda nokta dahi yok cümlenin vs). Seçkin madde kriterlerini karşılamadığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 07.20, 12 Temmuz 2020 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba @Nanahuatl, değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim. Her ne kadar makale üzerindeki yaptığım değişiklikleri kaydetmeden önce birçok defa kontrol etsem de hak verirsiniz ki bazı hatalar gözden kaçabiliyor. İlk olarak, İtalik yazım hatalarını biçem el kitabına göre düzelttim. Sadece eser isimleri üzerine uygulandı. Yazım ve imla hataları düzeltildi ve kaynaksız bilgiler silindi. Gereken yerlere de kaynak eklendi. "Başarıları" alt başlığı kaynak yetersizliğinden dolayı özet şeklinde yazılarak tekrardan düzenlendi. Bahsettiğiniz resim makaleden kaldırıldı. Subjektif cümleler silindi ("Bu başarıları sonrası" cümlesine subjektif demişsiniz ama başarı öznel midir diye takılmadım da değil. Ben yine de silip cümleleri tekrardan düzelttim.) Belirttiğim gibi her ne kadar tekrar tekrar kontrol etsem de hatalar olabiliyor. Bu sebeple değerlendirmeniz için tekrardan teşekkür ederim. Makaleyi tekrardan kontrol ederseniz ve buna göre bir geri bildirim yazarsanız sevinirim. ----Vesely35 (mesaj) 22.54, 12 Temmuz 2020 (UTC)
Değişiklikler için teşekkürler. Olumlu gelişmeler var, ancak ciddi derecede ayrıntılı ve bilen birilerinin kontrolünden geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Giriş kısmındaki kaynaklar mesela (giriş kısmı maddenin kalanının özeti niteliğinde, orada kaynak olmamalı zira altta zaten var), yahut kaynaksız paragraflar, cümleler hâlâ var. "Ses getirdi" gibi subjektif ifadeler var. "Olaylar" gibi bir başlık var, ne olduğunu anlayamadım tam olarak. Bu maddelerde tecrübeleri bulunan @MHIRM da incelese iyi olur.--NanahuatlEfendim? 08.05, 19 Temmuz 2020 (UTC)
Cevap Cevap Olumlu gelişmeler olduğuna sevindim. Subjektif cümleler düzeltildi. Kaynak belirtilmemiş cümlelere kaynak eklendi. Giriş bölümündeki kaynaklar kaldırıldı. Olaylar alt başlığı gereksiz yere başlık kalabalığı yarattığı için diğer alt başlıklarla paylaştırıldı. Değerlendirmeniz için tekrardan teşekkürler. ----Vesely35 (mesaj) 21.26, 19 Temmuz 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Nanahuatl'ın söylediklerine katılarak maddenin ciddi anlamda başlıklar halinde bölünmesi gerektiğini de eklemek istiyorum.-Caskination ? 19.34, 30 Temmuz 2020 (UTC)
Cevap Cevap Merhaba @Caskination, maddenin ciddi anlamda başlıklara bölünmesinden kastınız nedir? Birçok seçkin sanatçı maddelerinde başlıklar tıpkı bu maddede olduğu gibi oluşturulmuş. Değerlendirmenizi biraz daha ayrıntılandırmanız maddenin geliştirilmesi açısından daha iyi olacaktır. Teşekkürler. ----Veselov350 ❯❯❯ mesaj 19.43, 30 Temmuz 2020 (UTC)
Örneğin ikinci paragrafın üzerine enwiki'deki Early life benzeri başlık koyulabilir. Bu başlığın kapsamına girmeyen içerikler ise diğer başlıklara aktarılabilir. @Veselov350 -Caskination ? 19.49, 30 Temmuz 2020 (UTC)
Tekrardan merhaba, giriş bölümü maddenin özeti niteliğinde olduğundan buradaki paragraflar için ayrı başlıklar açmak zaten mantıksız olacaktır. Eğer bahsini ettiğiniz paragraf "Hayatı ve Kariyeri" başlığı altındaki ise buradaki paragraflar dönem dönem ayrıldığından enwiki'deki gibi bir "Early life" başlığı açmanın o kadar da gerekli olduğunu düşünmüyorum. @Caskination ----Veselov350 ❯❯❯ mesaj 20.06, 30 Temmuz 2020 (UTC)

Oganesson[kaynağı değiştir]

Seçkin statüsündeki İngilizce Vikipedi'deki maddeden iskeletini oluşturdum ve kaynaklara göre bilgi kontrollerini yaptım. Doğal olarak bazı düzeltmeler ve eklemeler gerçekleştirdim (İngilizce Vikipedi'deki maddede de gerçekleştirdim ya da gerçekleşmesine vesile oldum ama konumuz o değil). Ortaya, İngilizce Viki'deki seçkin maddenin altında kalmayan, hatta bir seviye daha iyi diyebileceğim bir çalışma çıktı diye düşünüyorum. Oradaki "Introduction başlığı burada neden yok?" diye soracaklara şimdiden cevap vereyim. O kısım, elementle alakası olmayan ve süper ağır element kavramına giriş amacı güden bir kısım. Vikipedi'nin yapısı gereği böyle bir ön bilgi vermemek gerekiyor. Onlar bunu şablon olarak yapmış ve benzer tüm maddelere aynı içeriği koymuş, ilk defa böyle bir şeye denk geldiğimi söyleyebilirim. Bir din adamı maddesini anlatırken İslam'a giriş bilgileri vermeye benzeyen, Vikipedi açısından uygunsuz bir durum. Neyse, @SAİT71'in de katkılarıyla görseller de Türkçeleştirildi, es geçmeyeyim kendisini de. Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 03.04, 7 Temmuz 2020 (UTC)

 • Hassas ve görece teknik bir konu olduğundan @Harald the Bard, @Mskyrider, @Gökhan, @Evolutionoftheuniverse, @Seksen iki yüz kırk beş, @Sayginer gibi ilgili olabilecek kullanıcıların titiz incelemelerini beklerim :)--NanahuatlEfendim? 06.20, 12 Temmuz 2020 (UTC)
 • Selamlar. Şu an kimyasal reaktör sayfası üzerinde çalışıyorum ve İngilizce sayfası kaynaksız ve düzensiz olduğundan kendim yazıyorum. Bu da epey zaman alıyor. Yakın zamanda bitireceğim, sonra da oganesson maddesini okuyup yorumumu yapacağım mutlaka. Katkıların ve özverin için teşekkür ediyorum Nanahuatl :)Harald the Bard (mesaj) 15.42, 12 Temmuz 2020 (UTC)
 • Madde adı ile giriş paragrafında kullanılan adı aynı değil. Türkçe kaynaklarda hangisi yaygın, ya da kimya literatürüne nasıl girdi?--Mskyrider ileti 17.23, 12 Temmuz 2020 (UTC)
 • Bazı sayısal ifadelerde ondalıklar virgül yerine nokta ile ayrılmış. Şablonların kullanımından geliyor herhalde.--Mskyrider ileti 17.53, 12 Temmuz 2020 (UTC)
Düzeltildiler @Mskyrider.--NanahuatlEfendim? 18.55, 12 Temmuz 2020 (UTC)
 • Nanahuatl başta olmak üzere emeği geçenlerin eline sağlık. Adım adım değerlendirmeyi planlıyorum. İlk olarak giriş bölümünde: "beş (muhtemelen altı) atomu tespit edilebildi" ifadesi eğreti duruyor. Muhtemelen altı ne demek? Altı atom gözlemlenmiş olması daha olasıysa ilk olarak bunun belirtilmesi gerekmiyor mu? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 13.06, 30 Temmuz 2020 (UTC)
Teşekkürler @Seksen iki yüz kırk beş. Kimyada, teyit edilmemiş bir keşif olunca possibly tarzı kesinlik belirtmeyen ifadeler kullanılıyor. "Keşfin teyit edilmesi" başlığının ilk paragrafında bahsedilen sentezlenmiş olması muhtemel atoma bir atıf bu. "Belki de", "bir ihtimal dahilinde" gibi ifadelerle uzatılabilir de, bu sefer daha eğreti durur :) Kulağa aşinalık yoksa böyle durabilir belki, doğrudur, ancak terminolojisi bu şekilde.--NanahuatlEfendim? 19.11, 30 Temmuz 2020 (UTC)
Hmm, anladım, açıklama için teşekkürler. "Muhtemelen" literatürde yer alan bir çeviri mi kimya özelinde "possibly" için? Zira benim kulağıma uygunsuz geliyor, "possibly" dendiğinde "bir ihtimal" tarzı bir algı oluşurken "muhtemelen" dendiğinde "büyük ihtimal" gibi anlaşılıyor. "İhtimal dâhilinde" denebilir mi mesela? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.23, 1 Ağustos 2020 (UTC)
Dediğim gibi, oradaki anlamı, deneyler sonucu gözlemlenmiş ancak çeşitli nedenlerden ötürü kesin olarak varlığı ispatlanamamış olan şeklinde. Öngörü ya da tahmin değil, "bir ihtimal" deyince bu ikinci grup anlamını veriyor. Uygun anahtar kelimeler kullanılarak arama yapılınca, güvenilir kaynaklardaki kullanımı görülecektir muhtemelen.--NanahuatlEfendim? 08.25, 2 Ağustos 2020 (UTC)

Türk Hava Yolları'nın 6491 sefer sayılı uçuşu[kaynağı değiştir]

Madde tamamen elden geçirildi; genellikle nihai rapordaki bilgilerden ve Türkçe ve İngilizce haberlerden yararlanıldı. Seçkin madde olabileceği kanaatindeyim. --ToprakM  18.24, 23 Haziran 2020 (UTC)

 • Destek Destek — Seçkin madde olması uygun. Ornek11222mesaj 16.05, 25 Haziran 2020 (UTC)
 • İlk olarak gözüme çarpan çok sayıda kaynaksız paragraf var maalesef. Giriş kısmı da yetersiz gözükmekte. VP:SMN çerçevesinde büyük eksikler olduğundan şimdilik karşı olduğumu belirtmeliyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 19.51, 30 Haziran 2020 (UTC)
  Kaynağını belirtmediğim yerlerin de kaynağını ekledim. Ayrıca giriş paragrafını da elimden geldiğince genişlettim. --ToprakM  09.38, 1 Temmuz 2020 (UTC)
  @Seksen iki yüz kırk beş tekrar gözden geçirmenizi rica edebilir miyim? --ToprakM 15.26, 7 Temmuz 2020 (UTC)
 • Destek Destek Madde güzel olmuş.Fakat ilk paragrafa da kaynak eklenebilir.--Alandizm (mesaj) 19.14, 17 Temmuz 2020 (UTC)
  Eğer yanlış bilmiyorsam uzun maddelerin zaten aşağıda detaylıca kaynaklandırıldığı için giriş paragrafında kaynaklandırma yapmıyoruz. --ToprakM 19.50, 17 Temmuz 2020 (UTC)
 • Destek Destek Elinize sağlık. Maddeyi incelediğimde herhangi bir sorun göremedim, bir kaç değişiklik yaparak iyileştirmelerde de bulundum. Seçkin madde olması için bir engel olduğu düşünmüyorum. -Caskination ? 19.30, 30 Temmuz 2020 (UTC)

Sığırcık[kaynağı değiştir]

Koala maddesinde olduğu gibi @Mskyrider tarafından seçkin olan İngilizcesinden çevrilmişti bir süre önce. Birkaç hafta boyunca üzerinden geçtik, İngilizce maddede var olan hataları ve eksik kısımları giderdik, kaynak kontrolleri, güncelleme ve eklemeler yaptık vs. Sonuçta benim görebildiğim kadarıyla İngilizce Vikipedi'deki maddenin de ötesine geçen bir çalışma ortaya çıktı. Maddenin anlaşılabilir olmasını engelleyen kırmızılar bence giderildi, var olanların açılıp açılmaması bir fark oluşturmayacaktır diye düşünüyorum ("bunu okumadan anlamam" diyen varsa o maddeler de açılabilir, problem değil). Kriterleri karşıladığını düşünüyorum.--NanahuatlEfendim? 02.33, 18 Haziran 2020 (UTC)

 • Destek Destek — Bence de kriterleri karşılıyor. Ornek11222mesaj 15.20, 23 Haziran 2020 (UTC)
 • Destek Destek Üzerinde çalışılmış olan bu madde seçkin madde olmaya uygun görünüyor.YZCTEK (mesaj) 09.33, 6 Temmuz 2020 (UTC)
 • Destek Destek Çok ilgimi çeken bir madde olmadığı için uzun boylu bakmadım ama gördüğüm kadarıyla sorunsuz, akıcı ve bütünlüklü bir madde, emeğinize sağlık. Satırdan Kahraman (mesaj) 10.15, 31 Temmuz 2020 (UTC)

Mühendislik etiği[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba, bir süredir uğraşıp didinip elimden geldiğince bu maddeyi yazmaya çalıştım. Diğer bir vikiden tercüme etmektense her zaman yaptığım (eskiden mi demeliydim? ;-)) kendim üşenmedim ve özellikle Türkçe kaynakları ve bilim adamlarının yayınlarını kullanarak maddeyi yazdım. Bütün bağlantıları kızarıklıktan kurtarıp mavileştirdim. Ayrıca Etik şablonunu da yeniden tasarlayarak içerdiği ilgili gördüğüm tüm konuları da maviş yaptım. Maddeye bir de kendimce logo gibi olması adına ve etik kavramının ikilemini çağrıştıracak resmi de tasarladım ve yükledim. Şimdi sıra sizde. Her alanda ama em çok da onlarca hatta yüzlerce ve beki de büyük sanayi tesislerini düşününce binlerce bazen de milyonlarca canı (insan ya da hayvan ya da bitki) etkilediğini düşündüğüm mühendislik mesleğinin etik konusunda Vikipedi gibi bir yerde daha dolgun bir içeriğe sahip olmasının önemli olduğunu düşündüm ve sisin de yapacağınız öneri ve katkılarla daha da iyi olacağına eminim. Yorumlar için şimdiden herkese teşekkürler. -Man•Ca 12.57, 3 Haziran 2020 (UTC)

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Diğer seçkin maddelerin düzeninin, yapısının incelenmesini beklerdim. Seçkinliği bir kenara bırakıp biçem el kitabının temel kısımlarını (tek eşittir [=] ile başlık var) dahi ihlal eden yerleri var. "Kavramlar" diye kavram tanımlaması yapılmış... Vikipedi, doktora tezleri gibi bu tip "etrafındaki/ilgili konu açıklamaları"nın yapıldığı bir ansiklopedi değil. Her konunun zaten kendi maddesi var, o kavramlar kendi maddelerinde açıklanıyor. Dolayısıyla bu kısım uygun değil. Bunun dışında kaynaksız birçok cümle, hatta paragraf mevcut: "19. yüzyıl ve getirdikleri" başlığının ilk paragrafı, "meslek etiği" başlığının ilk iki paragrafı, devamındaki başlıklardaki kaynaksız paragraf ve cümleler... Çok fazlalar. "Türkiye'deki örgütlenmeler" gibi bir başlık var ki tamamıyla VP:MİLLİ ihlali. Maddedeki subjektif yorum ve çıkarımlar da keza fazlasıyla göze çarpıyor, "aykırı davranışları yapmaktan kaçınmalıdır" gibi bir ansiklopedi maddesinde olmaması gereken bir kısım dahi var. Tavsiye vermek, Vikipedi'de olmaması gereken şeyler. Bu hâliyle seçkin madde olmasını geçtim, düzenle ve ek kaynak gerekli şablonlarıyla etiketlenmesi gereken bir madde.--NanahuatlEfendim? 18.41, 3 Haziran 2020 (UTC)
 • Karşı. Detaylı bir çalışmanın ürünü olduğu belli, Manco Capac başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkürler. Seçkin madde olması konusunda Nanahuatl'ın yorumuna katılmak durumundayım. Özellikle kaynaksız bölümler ve VP:MİLLİ ihlali itibarıyla sorunları/eksikleri olan bir madde şu an. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.28, 9 Haziran 2020 (UTC)
 • Karşı Karşı Yukarıdaanılan eksiklik ve aykırılıklara birçok örnek verilebilir. Satırdan Kahraman (mesaj) 10.22, 31 Temmuz 2020 (UTC)

Megadeth[kaynağı değiştir]

Üzerinde aralıklarla yaklaşık yedi yıldır çalıştığım bir madde. Büyük bir kısmı İngilizce Vikipedi'de seçkin olan maddesinden çevrilmekle birlikte, zamanında kaynaklarıyla eklediğim bilgiler de mevcut. Bununla birlikte internet üzerinden ulaşabildiğim kaynaklardan bizzat yazdığım eklemeler de bulunmakta. Madde için grubun eski üyeleri, albümleri (stüdyo albümleri hariç), turneleri ve diğer ilgili maddeleri olmak üzere kırka yakın maddeyi açtım ya da çevirdim. Şu anda İngilizce'de açılmamış durumda olan maddeler dahi Vikipedi'de bulunuyor. Bununla birlikte önceden açılmış olan maddeleri de elimden geldiği ölçüde düzenledim. Başlıklandırmayı uzun olmaması amacıyla İngilizce'deki gibi albüm albüm değil, on yıllık periyotlar hâlinde yapmayı tercih ettim. Ödülleri kısmı aslında İngilizce'de ayrı bir madde olarak da bulunuyor, fakat oradaki maddeden farklı olarak onu ayrı bir başlık altında gizlenebilir tablo hâlinde vermeyi tercih ettim. Nedeni ise, grubun aldığı ödül ve adaylıkların, diskografi gibi uzun ve fazla yer kaplayan bir görünüme sahip olmaması.

Madde İngilizce aslına nazaran boyut olarak daha büyük olmasına rağmen daha az kaynak içeriyor. Bunun nedenini izninizle açıklayayım. Maddede verilen bazı kaynak kitaplara internet üzerinden ulaşamadım. Ayrıca, maddenin %100 saf çeviri olmasını istemedim. Bu yüzden maddeyi direkt çevirmek yerine ulaşabildiğim kaynaklardan kendi eklediğim bilgilerin yanına, İngilizce sürümde yer alan bilgileri eklemek istedim. Bu nedenle, İngilizce versiyonu ile kıyaslandığında, bazı kısımlar daha detaylı ve uzun, bazı kısımlar ise daha az detaylı ve kısa olarak yer alıyor. Ancak daha az detaylı dediğim bu kısımlarda bile en azından konuyu yeterince açıklayacak ölçüde ve kaynaklı bilginin bulunması için elimden gelen çabayı sarf ettim. Sadece İngilizce değil, ulaşabildiğim Türkçe kaynaklarla da maddeyi mümkün olduğu kadar zenginleştirmeye çalıştım.

Son olarak madde için kırmızı bağlantılı maddelerin açılmasında emeği geçen ve madde için fikirleriyle bana yol gösteren, yardımcı olan @Nystaléos ve @Khutuck'a teşekkür ederim. – ravages | mesaj 10.39, 26 Şubat 2020 (UTC)

Seçkin madde olmasını destekliyorum.--Veyselsahinli (mesaj) 10.40, 26 Şubat 2020 (UTC)

 • Yorum Yorum Megadeth'i yıllarca dinledim, hala da dinlerim. Bu yüzden ilgi alanımı epey kapsayan dair bir madde, seve seve baştan aşağı okuyacağım ve varsa hata birlikte düzelteceğiz. İlk bakışta baktığımda madde kaynaklarda sorunlar mevcut. Kategori:Ölü dış bağlantıları olan maddeler kategorisinde, kaynakları kontrol edip ölü bağlantıları temizleyelim ve kaynaklara dair arşiv bağlantısı ekleyelim ki ileride web kaynakları kapandığında erişimde sıkıntı olmasın. Bazı kaynaklarda direkt link verilmiş, bunların kaynak gösterme şablonlarıyla standarta kavuşturulması yerinde olur. Bir de mümkünse "kdş" kodu kullanalım derim, yani {{Kdş|James|2015|p=102}} ve ilgili kaynakta "CITEREFJames2015" şeklinde , kaynaklara hemen dipnot şeklinde ulaşılması için kolaylık sağlıyor, bu şekilde mesela "MUSTAINE, s. 370" yazan kaynağı epey bir aramak zorunda kaldım ve hala da bulamadım nereyi referans veriyor diye. Georgiy Çiçerin maddesinde bu kaynak kodunun kullanımına dair örnekler var, incelenebilir. Bir de bazı kaynaklar "not" şeklinde kurgulanmış, yani metnin kaynağını belirtmiyor, mesela bir yerde kaynak olarak "Mustaine, konser alanında sahte Megadeth tişörtleri satan bir satıcı görmüş, onunla konuştuğunda satıcının bu tişörtleri "davası (The Cause)" için sattığını öğrenmiştir. Bunun üzerine bu "davayı" desteklemek istemiş ve şarkıyı da buna ithafen çalmak istemiştir. Bu söz, kaynağını Paul McCartney'nin Give Ireland Back to the Irish isimli şarkısından almıştır" ifadesi var, bunları "Notlar" şeklinde açacağımız altbaşlıkta toplayalım, örneği yine Çiçerin maddesinde var. Kaynak sorunları hallolsun, her vaktim olduğunda baştan okuyup teyit ederek zevkle tek tek inceleyeceğim. Sonuçta Megadeth :)--Ahmet Turhan (mesaj) 11.46, 26 Şubat 2020 (UTC)
Ek olarak maddenin giriş paragrafı maalesef özgün ifadelerle dolu, bunları da düzeltmemiz gerek. "Metallica, Slayer ve Anthrax ile birlikte thrash metal'in gelişiminde ve popüler hale gelmesinde önemli rol oynayan dört büyük gruptan biridir" ifadesi özgün araştırma. Veya "Peace Sells... But Who's Buying? ile dikkatleri üzerinde toplamaya başlayan grup" subjektif bir yorumlama. Ya da "adından söz ettirmeyi başarmak" nedir mesela? Bunlar ansiklopedik ifadelerden ziyade daha çok web sitelerindeki tanıtım ifadeleri. Maddede yapılacak şey çok gibi görünüyor, kaynak sorunları hallolsun, hepsine zaman ayırırız. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.53, 26 Şubat 2020 (UTC)
Cevap Cevap Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim @Ahmet Turhan. Benim gibi bu grubu seven birini görmek ne güzel :). Yorumunuzda belirttiğiniz kaynak sıkıntısını giderdim. Şu anda verilen bütün kitap bağlantıları {{Kdş|Yazar|Yıl|Sayfa}} formatına dönüştürüldü. Ayrıca bahsettiğiniz notlar için Notlar başladığı açıldı ve notlar oraya aktarıldı. Bulamadığınızı belirttiğiniz kaynak kitabı ise kaynakları eklerken eklediğimi sanıyordum ama eklememişim, o yüzden göremediniz :). O sorun da şu an itibarıyla çözümlendi. Arşiv bağlantıları ise bot marifetiyle halledildi. Gözümden kaçan bu detaylar için teşekkür ederim.
Özgünlük konusundaki yorumunuz için ise şöyle cevap vereyim: Maddenin giriş kısmı özet olduğu için buradaki bütün bilgiler maddenin içerisinde de yer alıyor. Yani oradaki bilgiler özgün araştırma veyahut subjektif yorumlar değil. Diğer başlıklarda giriş kısmındaki açıklamaların tamamı kaynaklı bir şekilde yer alıyor. Özet olduğu için o kısımda herhangi bir kaynağa yer vermedim. Aynı şey bilgi kutusu için de geçerli. Yine de, subjektif olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa düzeltebilirsiniz ya da düzeltmem için bildirebilirsiniz. Yorumlarınız için bir kez daha teşekkür ederim. Saygılarımla. – ravages | mesaj 15.01, 26 Şubat 2020 (UTC)
Subjektiflik şu şekilde: Mesela "adından söz ettirmeyi başarmak" örneği için, "adından söz ettirmek bir başarı mıdır?" sorusuna verilecek yanıt kişisel farklılıklar barındırır. Olgularla hareket etsek daha iyi olur, örneğin bu albüm şu kadar sattı şeklinde, bu daha ansiklopedik bir anlatım olur. Ya da altta bir yerde "Megadeth; Metallica, Slayer ve Anthrax ile birlikte thrash metal'in büyük dörtlüsü (The Big Four) olarak tanındı." Kim tanıdı? Bunu -e göre kalıbıyla eklemeliyiz. Bununla birlikte genel anlamda ansiklopedik bir maddede çok, büyük, aşırı, ünlü, oldukça gibi kişiden kişiye değişebilecek miktar ve abartı ifadelerini kullanmamaya özen göstermeliyiz. Vakit bulduğumda ben cümlelere dair genel bir düzenleme yaparım. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.54, 26 Şubat 2020 (UTC)
Yorum olarak belirteyim, Megadeth, Metallica, Slayer ve Anthrax "Big Four" olarak nitelenir, özgün araştırma değil, kaynaklandırmak yeterli. "Big 4" nitelemesini kullanan rastgele birkaç kaynak koyayım, [1] [2] [3] [4], ayrıca metal müzikle ilgili kitaplarda mutlaka bu ifade vardır. --Khutuckmsj 15.57, 26 Şubat 2020 (UTC)
Ben de büyük dörtlü olayına hakimim aslında, ama kaynağıyla birlikte -e göre kalıbıyla vermezsek Vikipedi bunu bildirmiş, duyurmuş veya kabul etmiş gibi olur. Ben de mesela neden Testament yok, aslında Büyük Beşli olması gerek diye sorarım mesela :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15.59, 26 Şubat 2020 (UTC)
Testament'i dörtlünün yanına koyuyorsanız çok hakim değilsiniz demektir :P Şaka bir yana subjektif olarak algılanma riski olan ifadelerde kaynak eklenmesi gerekli, katılıyorum. --Khutuckmsj 16.17, 26 Şubat 2020 (UTC)
Bahsettiğiniz subjektif değerlendirmeleri yukarıdaki cevabımda da belirttiğim gibi maddenin içerisinde kaynaklı olarak ayrıca belirttim, yalnızca özet kısmında kaynak yer almıyor. Fakat buraya da kaynak koyulması gerektiğini düşünüyorsanız konabilir. – ravages | mesaj 17.59, 26 Şubat 2020 (UTC)
Anlatım da kaynağın varlığı kadar önemli, kaynaklarla ilgili düzenlemeniz bittiyse üslupla ilgili iyileştirme çalışmasına başlarım uygun olduğumda. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.32, 26 Şubat 2020 (UTC)
@Ahmet Turhan Çalışmalarım çoktan bitti, değerlendirmelerinizi bekler Face-smile.svg. – ravages | mesaj 13.14, 13 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi aday gosterilmeden once 2 defa bastan sona okudum ve cok begendim. Bu yuzden son ana kadar beklemeye gerek yok. Hayirlisi olsun.--Nystaléos benim? 08.16, 27 Şubat 2020 (UTC)
 • Ek açıklama: Maddede düzenleme ve adaylıkta yorum yapan tüm kullanıcılara teşekkür ederim. Maddeye göz attığım zaman özellikle @Nanahuatl ve @Ahmet Turhan tarafından tespit edilen ve kısmen düzeltilen eksiklikler ile ilgili düzenlemeler yaptım. Maddeye yeni kaynakları arşiv bağlantıları ile beraber ekledim. Ayrıca son güncellemeleri de gerçekleştirdim. Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla. --ravages | mesaj 11.49, 21 Mart 2020 (UTC)
Aklımda, bölük pörçük olmasın diye kısa kısa şeylere bakmamak için genel olarak uzun vakit ayırıp bakacağım vakit olunca. -- Ahmet Turhan (mesaj) 13.22, 21 Mart 2020 (UTC)
 • Maddede birçok kaynaksız ifade var, bunun yanında subjektif ifadeler çok fazla. Şu konuya bir açıklık getirmek isterim, bir eleştiride örneğin "tarihin en iyi gruplardan biri" deniyorsa, biz bu eleştiriyi kaynak gösterip "tarihin en iyi gruplarından biri" yazmayız. Şunu yazarız: "falanca eleştiri(ler)de tarihin en iyi gruplarından biri olarak tanımlanmaktadır". Bu bağlamda, "Megadeth, "oldukça geniş" ve "sadık" bir hayran kitlesine sahip bir grup olarak tanınmakla" ifadesi için Joyner'in 2003'teki bir kitabı kaynak gösterilmiş. Bu, yazarın kendi düşüncesi. Grup ikinci kez faaliyete geçmeden önce bunu yazmış mesela. Son 16 yılda durum aynı mıdır? "Bu eleştiriler ağırlıklı olarak Dave Mustaine'in "kışkırtıcı" açıklamalarına" denilmiş ve kaynak olarak burası gösterilmiş. Orada kendisinden alıntılar var, laflarının kışkırtıcı olduğu yazılmamış. VP:ÖA politikasına göre kaynağı aktarmak lazım, kaynaktan çıkarım yapmamamız lazım. "Bu nedenle grubun Ozzy Osbourne gibi "kötü şöhretli" olmadığı yorumları yapılmaktadır" deniyor, "kötü şöhret"ten kasıt nedir? Yahut Osbourne ile neden kıyas yapılmaktadır? "Grubun yaptığı müzik ve ürettiği görsel içerikler, birçok günümüz thrash metal grubunu da etkilemiştir" gibi yuvarlak bir ifade yerine bunları saymak daha iyi olmaz mı? "Mustaine, şarkı sözlerinde genel olarak edebiyattan, özellikle de George Orwell'in romanlarından ilham aldığını belirtmektedir" denilmiş ve kaynak gösterilmiş. Kaynakta kendisinin 1984 romanına atıfta bulunuyor, ona yönelik şarkılar yazdığını söylüyor hatta. Çok daha verimli bir şekilde kullanmak mümkün bu bilgileri, kısaca "özellikle de George Orwell'in romanlarından ilham aldığını belirtmektedir" diyerek geçiştirmekten ziyade.

Bunların yanı sıra, aynı maddeye sık sık bağlantı verilmesi, albüm ve genel olarak eser adlarının italik yazılmadığı, şarkı adlarının tırnak işareti içinde yazılmadığı yerlerin olması, aşırı uzun başlıklar (1990'lar örneğin) gibi VP:BEK'e aykırı noktalar var, elden geçirilmesi lazım.

Dikkat çekmeye çalıştığım noktaların büyük kısmı, özgün metinde olan noktalar elbette, burada büyük oranda çeviri yapılmış. Çok daha iyi, çok daha iyi bir dille yazılabilecek bir konu. Kaliteli ve tecrübeli kullanıcıların çalışmasıyla buraya çok hazır bir şekilde gelebilir, çok daha iyi yerlerde olabilir diye düşünüyorum. Şu an için yapılması gerekenler çok fazla, komple bir elden geçmesi lazım. Örnek göstermem gerekirse, kuark maddesinin şu sürümü İngilizceden çevrilmişti ve "SM olmaya hazır, kırmızılıkların giderilmesi lazım" görüşü hâkimdi. Madde boyutu aynı kaldı hemen hemen, ancak onlarca düzenleme yapıldı ve SM olmaya hazır hâle geldi. Şahsi düşünceme göre bu madde de ona benzer. Şu an SM olmaya yakın, ancak ham ve ince bir şekilde işlenmesi lazım :) Naçizane görüşlerim bu yönde.--NanahuatlEfendim? 21.37, 21 Mart 2020 (UTC)

Cevap Cevap Değerli yorumların için teşekkür ederim @Nanahuatl. Maddeyi okuyunca belirttiğin noktalarda eksiklikler olduğunu fark ettim ve bunlarla ilgili düzenlemeler yaptım. Albüm ve şarkı isimlerinde italik olmayanları, tırnak işareti olmayanları düzenledim. Subjektif ifadelerle ilgili bahsettiğin yönde düzenlemeler yapmaya çalıştım (sanırım Ahmet Turhan'ın söylemek istediği de buydu). Başlıklandırmayı gerekçede de belirttiğim gibi "fazla alt başlık olmaması" için on yıllık periyotlara böldüm. Fakat İngilizce sürümdeki gibi "albüm albüm" bölme yapmam önerilirse, onu da yapabilirim.
Bazı bilgiler birkaç cümle peş peşe olacak şekilde kaynağından alındı. Bu yüzden maddede bazı yerler kaynaksız gibi görülebilir, fakat özellikle de tartışmalar ve etkilendikleri bölümlerinde mümkün olduğunca kaynaksız bilgi bırakmamaya çalıştım. Yine de, kaynaksız olarak gördüğünüz yerler varsa (bunu sadece senin için değil, okuyan/yorum yapmak isteyen herkes için söylüyorum) bunları belirtebilirsiniz. Teşekkürlerimle. --ravages | mesaj 13.24, 22 Mart 2020 (UTC)
 • Destek Destek Maddeyi bir süredir okuyorum, bu gece bitirme fırsatım oldu ancak. Bu süreç içinde bazı değişiklikler yaptım, uzun bir zamana yayıldığı için tek tek bağlantı vermeyeceğim. Bence güzel toparlanmış bir madde ve kapsamadığı konu aklıma gelmiyor, ellerinize sağlık.
 1. Şunu değiştirmeme rağmen çözemedim. "25 Kasım 2014'te Chris Broderick ve Shawn Drover, yaptıkları açıklamalarla gruptan ayrıldıklarını bildirmişlerdir. Broderick, "artistik ve müzikal farklılıklar", Drover ise "kendi müzikal yönelimlerinin peşinden gitmek için" gruptan ayrıldıklarını açıklamışlardır.""açıklandı açıklandı vb. gözüme batıyor ama basiretim bağlandı, düzenleyemedim, toparlayabilirseniz harika olur. Ancak genel anlamda destekliyorum. ----anerka'ya söyleyin 22.21, 7 Mayıs 2020 (UTC)
Cevap Cevap Desteğiniz için teşekkür ederim @Anerka. Cevabımın gecikmesi nedeniyle kusuruma bakmayın. Açıkçası cümlede dikkatinizi çeken nokta neresi anlayamadım Face-smile.svg. Bu cümleleri oluşturduğum dönemde bizzat yerli ve yabancı kaynaklardan gelişmeleri takip etmiştim ve tam olarak da yapılan açıklamalara paralel bir ekleme gerçekleştirmiştim. Broderick ve Drover, birlikte bir grup kurarak o grupla faaliyetlerine devam ettiler, öncesinde de Mustaine ile sorunlar yaşadıklarına dair forum, sözlük tarzı sitelerde yorumlar okumuştum. Hatta Mustaine de grupta olduğu zamanlarda öve öve bitiremediği Broderick'i sonradan bir röportajında yaptığı "grupta birlikte çaldığı en iyi gitaristler" listesinde sondan bir önceye koydu Face-smile.svg. Bu nedenle grupla bu ikilinin yaşadığı sorunları daha farklı bir şekilde açıklayamadım. Ayrıca direkt kendi açıklamalarını eklemenin daha iyi olacağını düşündüm, hatta bunu ekstra bir iki kaynakla desteklememin daha iyi olacağını düşünerek o cümlelere iki-üç kaynak gösterdim. Yine de düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorsanız, düzenleme yapmaya çalışayım.
Adaylıkla ilgili @Nanahuatl ve Ahmet Turhan'dan yorum bekliyordum, Ahmet Turhan engellendiği için ondan maalesef bir yorum alamayacağız. Fakat Nanahuatl'in yorumlarını merak ediyorum. Son yorumundan sonra bahsettiği konularla ilgili birtakım düzenlemeler gerçekleştirmiştim, hatta aradan geçen süreçte başka eklemeler de yaptım. Bunlar ışığında görüşlerini merak ediyor, maddede gözümden kaçan bir eksiklik/yanlışlık var mı, varsa söylemesi için affına sığınarak kendisine bir kez daha sesleniyorum. --justinianus 16.18, 25 Mayıs 2020 (UTC)
 • Yorum Yorum Emeğinize sağlık öncelikle. Genel olarak seçkin bir çalışma bana göre. Aklıma takılan birkaç şey var ancak:
Aşağıdakilerin kaynaklı bir şekilde yer aldığından emin olamadım. Kaynaklı olup da ben gözden kaçırmış olabilirim:
  • 19 Eylül 1986'da grubun ikinci albümü Peace Sells... But Who's Buying? piyasaya sürüldü.
  • Üçüncü albüm So Far, So Good... So What! 1988'de piyasaya çıktı. Albümdeki "Set The World Afire" isimli şarkı, Dave Mustaine'in Metallica'dan kovulduktan sonra yazdığı ilk şarkılardan biridir.
  • Ardından Pantera ile birlikte kendi turnelerine çıktılar.
  • Grup, albümde ayrıca Sex Pistols'ın "Anarchy in the U.K." adlı şarkısını da yeniden yorumlamıştır.
  • ... grup 1994 yılında yeni bir albüm için stüdyoya girdi. Aynı yılın sonlarına doğru grubun altıncı stüdyo albümü Youthanasia piyasaya çıktı.
  • Albüm, önceki albümlere göre daha yavaş, daha melodik şarkılar içeriyordu.
  • Fransızca nakaratlı "A Tout le Monde", bir insanının yaşamının son anlarının anlatıldığı bir parçadır. Bunun dışında diğer sosyal sorunlarla ilgili parçalar da albümde yer almaktadır. Tecavüz ve ensest ("Family Tree"), mitoloji ("Elysian Fields" ve "Blood of Heroes"), nükleer savaş ("Black Curtains") ve kumar ("Train of Consequences"), albümde işlenen sorunlardan bazılarıydı. Albümün son parçası "Victory" ise, grubun daha önceki şarkılarının isimlerinden oluşturulmuştur.
  • ... ve Black Sabbath için yapılan saygı albümü Nativity in Black'e grubun "Paranoid" parçasını yeniden yorumlayarak katıldı.
  • Megadeth, dünya turnesi sonrasında Dave Mustaine’nin MD.45 adlı yan projesine yönelmesiyle bir süreliğine dinlenmeye çekildi.
  • Albüm için dünya turnesine çıkan grup, turnenin Avrupa ayağında Iron Maiden ile birlikte yer aldı.
  • Kasım ayında Sanctuary Records ile anlaşma sağlandı.
  • Vinnie Colaiuta ve Jimmy Sloas ile 2003 yılı Ekim ayı içerisinde kayıtlar yaptı.
  • Drover, sonradan grubun kalıcı üyesi oldu.
  • Grubun on birinci stüdyo albümü United Abominations, planlandığı gibi 2007 Mayısında piyasaya çıkarıldı. Albümde yer alan şarkılarda, daha çok siyasi konulardan bahsedilmiştir. Albümün ismi de, Birleşmiş Milletler'e (United Nations) bir gönderme yapmaktadır. Türkçeye çevrildiğinde, United Abominations Birleşmiş İğrençlikler anlamına gelmektedir.
  • Grup bu kadrosuyla ilk konserini Helsinki'de verdi.
  • Albümde, yeni şarkıların yanı sıra, eski şarkılar da bulunmaktadır.
  • Disturbed ve Device vokalisti David Draiman, "Dance in the Rain" isimli şarkıda konuk vokalist olarak yer almıştır. Ayrıca, Thin Lizzy şarkısı "Cold Sweat"da albümde yeniden yorumlanmıştır.
  • Grubun kalan üyeleri, Mustaine'in tedavisi sürecinde yeni albüm ile ilgili çalışmalar yapmaya devam etti.
  • ikinci gruptan ise bu türün öncülerinden kabul edilen Iron Maiden, Judas Priest, Diamond Head, Venom ve Motörhead örnek verilir.
  • Megadeth'in müziğinin çok büyük bir kısmının mimarının Dave Mustaine olduğu belirtilmektedir.
Diğer:
  • "https://www.billboard.com/artist/310366/megadeth/chart?f=305" ölü url ve wayback machine'de yer almıyor. yer alıyor ancak kaynak gösterildiği bilgiyi doğrulamıyor (Cryptic Writings'in onuncu olması).
  • anatolianrock.com güvenilir bir kaynak mı?
  • Bazı albümlerin tarihleri sadece yıl olarak verilmiş, tam tarih verilmesi daha iyi olabilir: "1992 yılında Countdown to Extinction isimli beşinci stüdyo albümünü çıkardı" "Bu kadroyla grubun dördüncü albümü Rust in Peace, 1990 yılında piyasaya sürüldü." "Üçüncü albüm So Far, So Good... So What! 1988'de piyasaya çıktı." "1995 yılında ise Hidden Treasures isimli derleme albüm piyasaya sürüldü."
  • Başlıklardaki albüm isimleri eğik yazılabilir.
  • Megadeth sahneye çıkarken Metallica'nın "Master of Puppets" şarkısını çaldı, bu da grubun hayranlarının tepkisine neden oldu. - Bu cümleyi anlamadım.
Maddenin tamamını incelemedim henüz. Devam edeceğim.--Dijkstra·ileti 06.28, 30 Temmuz 2020 (UTC)
Devam edildi. --Dijkstra·ileti 04.26, 31 Temmuz 2020 (UTC)
 • @Justinianus Dijkstra'nın belirttiği noktalar üzerine çalışacak mısınız? Adaylık uzun zamandır açık, kapatalım artık :) --Khutuckmsj 20.00, 30 Temmuz 2020 (UTC)
@Dijkstra siz de bazı kısımları hallederseniz çok makbule geçer :) Gördüğüm kadarıyla üzerinde çalışıyorsunuz, teşekkürler! --Khutuckmsj 05.56, 31 Temmuz 2020 (UTC)
@Khutuck, ilgileneceğim, teşekkürler. Dijkstra·ileti 07.40, 31 Temmuz 2020 (UTC)