Vikipedi:Seçkin madde adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi'deki seçkin içerik adaylarını sembolize eden bir köşesi eksik yıldız

Bu sayfada, Vikipedi'deki maddelerden hangilerinin seçkin madde statüsünü alacağı kararlaştırılmaktadır. Seçkin maddeler, kullanıcılar tarafından Vikipedi'nin en iyileri olarak belirlenen maddelerdir. Bu maddeler, seçkin madde kriterlerine göre kullanışlılık, bütünlük, doğruluk, tarafsızlık ve biçem açısından bu sayfada değerlendirilirler. Eğer bu konuda şüpheniz veya maddeyi aday göstermeden önce daha da geliştirebilmek için görüş almaya ihtiyacınız varsa madde incelemesi için başvurabilirsiniz.

Maddeleri aday gösteren kullanıcılardan, itiraz edilen noktalarda düzeltmeye gidilmesi konusunda çaba göstermeleri beklenir. Eğer aday gösterdiğiniz madde üzerinde siz de çalışmışsanız, adaylık gerekçesinde bunu da belirtin. Lütfen eleştiriye pozitif bir biçimde cevap verin ve maddeyi gözden geçiren kullanıcıların hevesini kırmayın.

Bir maddenin seçkin madde statüsüne geçebilmesi için, kriterleri sağlayıp sağlamadığına bakılmalı ve fikir birliği sağlanarak karar verilmelidir. Fikir birliği, maddeyi aday gösteren ve gözden geçiren kullanıcılar arasında sağlanır ve seçkin içerik sorumluları tarafından doğrulanır. Yeterli bir süre sonunda seçkin içerik sorumluları tarafından üzerinde çalışılabilir bulunmuş eleştirilere yönelik bir çaba sergilenmemiş veya fikir birliğine ulaşılamamışsa, adaylık aşağıdaki listeden kaldırılır ve arşivlenir. Tüm adaylıkların sürelerini seçkin içerik sorumluları belirler.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Seçkin içerik:

Seçkin madde araçları:

İlişkili sayfalar:

Adaylık prosedürü

 1. Bir maddeyi aday göstermeden önce, maddenin seçkin madde kriterlerinin tamamını karşıladığından emin olun. Halihazırda açık bir madde incelemesi tartışması varsa, bunun sonlanmasını bekleyin.
 2. Aday gösterilen maddenin tartışma sayfasının en üstüne {{SMA}} şablonunu yerleştirin.
 3. Yerleştirdiğiniz şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısına tıklayın.
 4. Aday gösterdiğiniz madde daha önce de aday olmuşsa,    taşı    sekmesini kullanarak önceki seçkin madde adaylığı tartışmasını arşivleyin. Örneğin Vikipedi:Seçkin madde adayları/Türkiye sayfasını Vikipedi:Seçkin madde adayları/Türkiye/Arşiv1 ismine taşıyın. Maddenin tartışma sayfasında {{MaddeGeçmişi}} şablonundaki eski seçkin madde adaylığı bağlantısını düzeltmeyi unutmayın.
 5. Adaylık sayfasının en üstüne ===[[aday gösterilen sayfanın ismi]]=== satırını yerleştirin, örnek başlık ismini maddenin ismiyle değiştirmeyi unutmayın.
 6. Bu başlığın altına aday gösterme gerekçenizi ekleyin ve metnin sonuna ~~~~ kodunu ekleyerek imzanızı bırakın.
 7. {{Vikipedi:Seçkin madde adayları/Aday gösterilen maddenin ismi}} metnini kopyalayın ve şu anda bulunduğunuz sayfanın üzerindeki    değiştir    sekmesine tıklayarak kopyaladığınız metni aday listesinin en üstüne yapıştırın. "Aday gösterilen maddenin ismi" yerine maddenin adını yazın.

Desteklemek ve karşı çıkmak

 • Adaylıkta görüş belirtmeden önce lütfen aday gösterilen maddeyi tamamen okuyun ve kriterlere uygun olup olmadığını inceleyin.
 • Adaylıkla ilgili yorum yapmak için madde adaylık bölümünün sağındaki "değiştir" bağlantısına tıklayın (tüm SMA sayfasını değiştirebileceğiniz "değiştir" sekmesine tıklamayın). Tüm kullanıcılar, adaylıklarda görüşlerini belirtebilirler.
 • Adaylığı destekliyorsanız, *{{Destek}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerini karşıladığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Eğer maddeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşsanız bunu da belirtin.
 • Adaylığa karşı çıkıyorsanız *{{Karşı}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak ve seçkin madde kriterlerindeki hangi kriterleri karşılamadığını da ifade ederek gerekçenizi ekleyin. Tüm itirazların üzerinde çalışılabilecek spesifik bir gerekçesi olmak zorundadır. Eğer bu şart sağlanmıyorsa, seçkin içerik sorumluları bu itirazı göz ardı edebilir. Biçem ve dil bilgisi referanslarının her zaman aynı fikirde olmayacağını unutmayın. Eğer katkıda bulunan kullanıcı standart bir referans çalışmasındaki veya diğer otorite kabul edilen kaynaklardaki (Örnek: Türk Dil Kurumu) belirli bir biçemi destekleyen bir sayfayı referans olarak gösteriyorsa, bunu kabul edin.
 • Adaylıkta destek ya da karşı olmadan görüş ve önerilerinizi belirtmek isterseniz *{{Yorum}} (veya aynı anlama gelecek bir seçenek) yazarak bunları belirtebilirsiniz.
 • Maddeyi inceleyip seçkin madde statüsüne geçmesine itiraz eden kullanıcılardan, birkaç gün sonra maddeyi tekrar kontrol ederek, itirazlarının üzerinde çalışıp çalışılmadığını kontrol etmeleri beklenir. İtirazınızı geri alırken yazdıklarınızı silmek yerine üzerini çizin (<s>...</s> şeklinde). Maddenin seçkin madde statüsüne geçmesi için çaba sarf edenler, inceleyenlerin bu düzenlemeyi kendi kendilerine yapmalarına izin vermelidirler. Eğer itiraz edilen noktanın düzeltildiğine inanıyorsanız, eleştiriyi getiren kullanıcının yazdıklarının üzerini çizmek yerine, sadece eleştirilen noktaların düzeltildiğini belirtin.

Seçkin madde adayları, topluluk bir karara varıncaya kadar bu sayfada listelenir. Daha sonra seçkin madde seçilen veya seçilemeyen adaylar listeden çıkartılır ve arşivlenir. Adaylık sayfasında devam eden bir tartışma varsa adaylık sonuçlandırılmaz.

Adaylıkları arşivlemek

 1. Adaylık alt sayfasını bu sayfadan çıkartın ve değişiklik özetine adaylığı arşivlediğinizi belirten bir özet yazın.
 2. Alt sayfayı buradan kaldırıp arşive ekleyin ve hemen ardından seçkin madde adaylığı arşivi şablonunu güncelleyin.
 3. {{Yeni seçkin sayfalar}} şablonu ile Vikipedi:Seçkin madde kayıtları sayfasını güncelleyin.
 4. Maddenin tartışma sayfasındaki {{SMA}} şablonunu, tartışmanın durumuna göre madde geçmişi şablonu kullanarak güncelleyin.
 5. Maddenin seçilmesi durumunda maddeye {{Seçkin madde}} şablonunu ekleyin ve maddeyi Vikipedi:Seçkin maddeler sayfasındaki uygun başlığa ekleyin.

Adaylıklar[kaynağı değiştir]

Balinaların evrimi[kaynağı değiştir]

Uzun zamandır; birçok bağımsız kaynaktan yararlanarak, tarafsız bir bakış açısıyla geliştirdiğim sayfanın, şeçkin madde kriterlerine uyduğunu düşünüyorum. HaythamKenwai efendim? 17.45, 17 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Hadrian Kapısı[kaynağı değiştir]

3-4 satırdan ibaren olan maddeyi 5 günlük araştırmalarım sonucunda KD olan her detayınına değin geliştirdim. Öyle ki, İngilizce sürümünden bile çok daha gelişmiş hâle geldi. Gelecekte diğer dillerdeki Vikipedi'lere çeviri yapılırken bile yararlanılabilecek pek çok önemli bilgi barındırıyor. İçeriğindeki mimarî terimleri yalınlaştırdım ve mimarlık konusunda hiçbir şey bilmeyen bir okurun bile kolayca kavrayabileceği bir metin ortaya çıkardım. Değerlendirmeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. ——Amillians (mesaj) 12.16, 14 Kasım 2021

Mustafa Kemal Atatürk[kaynağı değiştir]

Seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Seçkin madde seçilmesi gerektiğini düşünüyorum.--Kadıköylü Mesaj 13.00, 27 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Kendisi hakkında yüzlerce kitap yazılan birisi hakkında sadece 9 tane basılı kaynak kullanılması büyük bir kaynak eksikliğini gösteriyor. Örneğin Atatürk hakkında yazılan en kapsamlı biyografilerden birisi olan Bir Milletin Yeniden Doğuşu'na hiç alıntı verilmemiş. O yüzden görüşüm *olumsuz*. Robin 15.28, 27 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Yüksek hızlı demiryolu[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi’deki en:High-speed rail maddesini çevirerek Türkçe maddeyi baştan sona güncelledim. Maddenin hem tarafsız ve kapsamlı bir içeriğe sahip olduğunu, hem dil olarak anlaşılır olduğunu, hem de kaynak ve medya açısından zengin olduğunu ve bu bakımından seçkin madde olma kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. Nihayetinde maddenin SMA olarak değerlendirilmesini görüşlerinize sunuyorum. Teşekkür ederim. - bluetime93 (mesaj) 16.15, 12 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Destek Destek Öncelikle emeğinize sağlık. Madde çok kapsamlı ve açıklayıcı olmuş. Kriterelerede genel olarak uygun. Quaddrant (mesaj) 19.21, 18 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Kriterlere uygun olmadığını düşündüğünüz veya eksik/hatalı bulduğunuz bir kısım varsa düzeltmeye çalışırım. - bluetime93 (mesaj) 21.16, 19 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum. Normalde kırmızı bağlantıları pek umursamam ama bir seçkin maddeye göre oldukça, hatta aşırı fazla kırmızı bağlantı var. Özelliklede giriş bölümünde. Bence kırmızı bağlantılar açılmalı. Ayrıca çoğu başlıkta kaynaksız yerler var. Kaynaklar belirtilmeli. Ve "2013 Santiago de Compostela tren kazası" başlığında bulunan "Ancak yetkililer tarafından belirtildiği gibi yüksek hızlı demiryolu güvenlik ekipmanları konvansiyonel demiryolları için de zorunlu olsaydı, bu kaza önlenebilirdi." cümlesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Burada kendi düşüncenize yer vermiş gibisiniz. Bu cümle yerine "Yetkililere göre, yüksek hızlı demiryolu güvenlik ekipmanları konvansiyonel demiryolları için de zorunlu olsaydı, bu kaza önlenebilirdi." cümlesi daha uygun olur bence. hulusi bey hadi bana mesaj at 13.14, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Yorumunuz için teşekkür ederim.
İngilizce Vikipedi'de kırmızı maddelerin hepsi bulunmakta, ileride Türkçe Vikipedi'de de bu maddeler oluşturulabilir düşüncesiyle yol göstermek amacıyla bağlantıları bıraktım. Ancak bu kadar fazla kırmızı bağlantı olmaması gerektiğinin farkındayım, bağlantıların bir kısmı silinebilir (özellikle de ülkelerle ilgili olmayan maddeler).
Kaynaklar konusuna gelince, -kaynaksız yerlerin fazla olmadığını düşünmekle birlikte- İngilizce Vikipedi'de de kaynak olmadığı için o şekilde kaldı. Ancak kaynakçanın daha da genişletilmesi gerektiği bir gerçek ve o kısımlara da zaman içinde yeni kaynaklar eklemeye gayret edeceğim.
Belirttiğiniz cümle neredeyse birebir İngilizce maddede yazıyor. Ama haklısınız cümle dediğiniz şekilde objektif hale getirilmeli, önerdiğiniz şekilde düzelteceğim. - bluetime93 (mesaj) 14.07, 24 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle. Ben bir yorumumu daha eklemek istiyorum. Şöyle ki, bir maddenin seçkin ya da kaliteli madde olması için illahi İngilizce Vikipedi'deki maddenin kopyası olması gerekmiyor. Yani "İngilizce vikipedide o kısımlarda kaynak yoksa burada da olmayabilir" düşünceniz yanlış bence. Kaynaklar gerekli yerlerde gösterilmeli ve hele hele bir seçkin maddeden söz ediyorsak, kesinlikle kaynaksız yerler olmamalı. Olsa da bi' iki tane olmalı bence. Yani eğer mümkünse, lütfen kaynak ekleyin tüm kaynaksız yerlere. Kırmızı bağlantılara gelecek olursak, "bağlantıların bir kısmı silinebilir" demişsiniz. Kırmızı bağlantıları, kırmızı bağlantıları kaldırarak veya silerek halledemezsiniz. Seçkin madde kriterlerine göre "Uygun yerlerde iç bağlantılar verilmeli ve bunlardan maddenin anlaşılırlığını etkileyen maddeler Vikipedi'de mevcut olmalıdır". Yani kırmızı bağlantılar bence silinmemeli veya kaldırılmamalı. Açılmalı. hulusi bey hadi bana mesaj at 20.41, 27 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
Sanırım ben tam olarak kendimi ifade edemedim. Maddeyi İngilizce Vikipedi'den birebir çevirmemeye ve mümkün olduğun eldeki mevcut bilgilerden yararlanarak zenginleştirmeye çalıştım, ancak bu bilgiler çok sınırlıydı maalesef.
İngilizce'de o şekilde yer aldığı için "[kaynak belirtilmeli]" şablonu ekleyerek bıraktığım 16 kısım var. Özellikle o kısımlar için, haricinde diğer kaynaksız cümleler için -ki tüm metin genelinde bakıldığında gerçekten çok az sayıdalar- boş zamanlarımda kaynak aramaya devam ediyorum. Yani, İngilizce'de kaynak yoksa Türkçe'de de olmasın gibi bir iddiam yok.
Bu arada sizinle aynı fikirdeyim, maddenin net anlaşılması için tabii ki de kırmızı bağlantılı maddeler oluşturulmalı. Silinsin derken, gereksiz tekrar eden bağlantılar silinsin demek istemiştim. Ama sıkıntı şu ki demiryolu maddeleriyle ilgilenen çok az sayıda kişi var ve bu kadar az sayıda kişiyle bu maddelerin hepsini oluşturmak epey zaman alacak. Şu sıralar okulum dolayısıyla ben de pek fazla zaman ayıramıyorum, ancak zaman buldukça maddeleri oluşturmaya çalışacağım.
Dolayısıyla eleştirdiğiniz noktalara hak veriyorum ama tahmin edersiniz ki benim de tek başına yapabileceğim şeyler maalesef çok kısıtlı. - bluetime93 (mesaj) 00.23, 28 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
O zaman ben yanlış anlamışım. Ok. hulusi bey hadi bana mesaj at 09.42, 28 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum. Öncelikle emeğinize sağlık. Madde gayet açıklayıcı. Ancak çok fazla kırmızı bağlantı olması göze batıyor. Bu kırmızı maddeler açılırsa kriterlere tam olarak uygun olur diye düşünüyorum. stdoggo (mesaj) 18.25, 30 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  • Cevap Cevap. Teşekkür ederim. Çok fazla kırmızı bağlantı olduğu ve bunun da göze battığı konusunda haklısınız. Söz konusu bağlantılar ayrı ayrı ilgilenilmesi gereken bağımsız maddeler olsa da bu maddenin anlaşılırlığını etkilediği bir gerçek. Ancak Türkçe Vikipedi'de demiryollarıyla ilgili maddeler çok az sayıda kişi tarafından düzenleniyor maalesef. Bu maddelerin hepsinin İngilizce Vikipedi'den çevrilmesi gerekiyor ve haliyle bu çok büyük bir iş yükü demek. Belki bir hafta "haftalık iş birliği projesi"nin konusu demiryollarıyla ilgili kırmızı maddeler olursa, süreç daha da kolaylaşabilir. - bluetime93 (mesaj) 02.35, 31 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Hepatit B[kaynağı değiştir]

Geçen yıl E-OS tarafından yalın çevirisi yapılmış maddeyi tümüyle elden geçirdim. Tıbbi cümleleri olabildiğince anlaşılır hale getirdim. Ayrıca konuyla ilgili tüm kırmızı bağlantılar da mavileşti. Yine en.wiki'den farklı olarak Türkiye'deki son durumu anlatan bir bölüm ekledim. Nihayetinde SMA olarak görüşlerinize ve önerilerinize sunarım.--Tanyel (mesaj) 09.48, 26 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Yorum Yorum Henüz maddeyi incelemedim ancak "Türkiye'de durum" VP:MİLLÎ ihlali gibi duruyor. Türkiye varsa diğer ülkeler de olmalı, diğer ülkeler yoksa Türkiye de olmamalı. Turgut46 13.28, 26 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
İşin aslı VP:MİLLÎ ihlali nerede oluyor anlayamadım Turgut46. VP:MİLLÎ kavramı; "Topluluklarının farklılıkları sebebiyle farklı özellikleri ve yönleri bulunsa da tüm Vikipedi projeleri temelde aynıdırlar. Farklı dillerde içerik sunmaları onları o dillerle bağdaştırılan millet veya devletlerin ansiklopedisi kılmamaktadır." demekte. "Bütün maddeler her dilde tıpatıp aynı olsun" şeklinde bir ibare yok. Ya da aday gösterdiğimiz madde sadece "Türkiye ve Hepatit B" bağlamında "sadece bizim ansiklopedimizmiş" gibi bir anlamlandırma taşımıyor. Yine bu kavramın içinde değil ama herhangi bir politikada "bir maddeye o ülkeye ait veri kesinlikle eklenemez" şeklinde bir uygulama önerisi varsa görmek isterim. Üstelik maalesef bilimsel maddelerin çoğunda Amerikan verileri sunulmakta. Bunu kabul ediyorsak "milli=sadece amerika verileri" gibi bir anlama gideriz. Diğer kullanıcıların değerlendirmeleri de bu konuyu karşımıza çıkabilecek başka maddelerde de yol gösterici yapmak açısından önemlidir. Yorum için teşekkürler.--Tanyel (mesaj) 16.56, 26 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Vikipedi Türkçe dilinde evrensel içerik sunan bir ansiklopedidir. Bir Türkiye ansiklopedisi değildir. Sadece Türkiye'ye özel veriler sunamaz. Türkçe dilinde olması içeriğin Türkiye ile bağdaştırılabileceği anlamını taşımıyor. Sonuçta maddenin Türkçe bilen ancak Türkiye'de yaşamayan insanlara da hitap etmesi gerekiyor. Hastalık hakkında Türkçe ama evrensel bilgiler verilmelidir. Türkiye için ayrı bir başlık açılması Vikipedi'nin tarafsızlığına aykırıdır. Tabii Hepatit B sadece Türkiye'de görülüyorsa durum değişir. :) --Turgut46 18.26, 26 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Çıkarımına katılmıyorum. Sanırım sen "Milli" kavramına başka açıdan bakıyorsun. VP:MİLLÎ ile kastedilen bir ülkede vikipedinin sadece o ülkeye has olaylardan, projelerden oluşması, başka hiçbir olguya dayanmaması riskini belirtmek içindir. Madde içeriği ile ilgili bir sınırlama değildir. "Sadece Türkiye'ye özel veriler sunamaz" demişsin. O zaman Türkiye'de COVID-19 pandemisi, Türkiye'de genel seçimler, 2018 Türkiye genel seçimleri için yapılan anketler gibi maddelerin hepsini silmemiz mi gerekiyor? Tarafsızlık demişsin ama Türkiye verisi olmasının da tarafsızlıkla bir alakası yok. Bilimde hele ki tıp'da böyle bir tarafgirlik yoktur. Objektif veriler herkese açıktır zaten. Konu hakkında politikalara hakim ve aktif kullanıcılardan birkaçını pingliyorum ki kavram ekseninde tartışma doğru yönde sonlanabilsin. @Anerka, @Seksen iki yüz kırk beş, @Khutuck, @Assyrtiko konu hakkında değerlendirme yapabilirseniz sevinirim.--Tanyel (mesaj) 04.30, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Ben Türkiye ifadesi hiçbir yerde geçmez demedim. Türkiye'yi ilgilendiren konularda Türkiye'den bahsetmekte sakınca yok. Başka bir örnek vereyim: İngilizce Vikipedi'de Hepatit B maddesini okurken "Sitatution in Turkey" diye bir başlıkla karşılıaştınız diyelim. Nasıl karşılardınız? Sadece Türkiye için ayrı bir başlık açılmış mesela? Merak etmez miydiniz neden sadece Türkiye ile ilgili bir başlık var bir hastalık maddesinde diye. --Turgut46 17.11, 27 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Karşı Karşı Vikipedi'ye katkıda bulunduğunuz için teşekkürler ancak seçkin madde kriterlerini sağladığını düşünmüyorum tek tek yazacak olursam:
  • Giriş bölümü çok kısa ve maddeyi özetler nitelikte değil. Giriş bölümü bütün maddenin bir özeti şeklinde olmalıdır, sadece tanımdan ibaret olamaz. Öyle ki okuyucular maddenin tamamını okumadan hastalık hakkında temel bilgiler edinebilmeliler. Ayrıca giriş bölümü maddenin genel bir özeti olduğundan giriş bölümünde ve tabii bilgi kutusunda, mümkün mertebe, kaynak bulunmamalıdır. Bu yasak değil elbette ancak alt başlıklarda kaynaklandırma varsa bir de giriş bölümü ve de bilgi kutusunda göstermeye gerek yoktur. Bir de "ve" bağlacından hemen sonra kaynak gösterilmiş, hatalı.
  • Maddedeki başlıkların hiyerarşisi de epey bir karışık. "Tarihçe" başlığı çok altta kalmış mesela. Girişten hemen sonra belirtilerden bahsedilmiş. Önce hastalığın tarihi hakkında bilgi verilmeli. Sonra hastalığın yapısı, nedeni, belirtileri, teşhisi, tedavisi... şeklinde bir sıra izlenmeliydi. Bilgiler çorba olmuş. Sadece başlık sıralamasında değil. Madde içerisinde de var. Bir örnek:
Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri hayatı boyunca bir noktada enfekte olmuştur. 2017 itibarıyla en az 391 milyon kişi veya dünya nüfusunun %5'i kronik HBV enfeksiyonuna sahipti.[5] Aynı yıl 145 milyon akut HBV enfeksiyonu vakası da meydana geldi. Her yıl 750.000'den fazla insan hepatit B'den ölmektedir.[1] Bu ölümlerin yaklaşık 300.000'i karaciğer kanserinden kaynaklanır.[18] Hastalık en çok Batı Pasifik (%6,2) ve Afrika (%6,1) bölgelerinde görülür.[15] Avrupa'da bu oran %1,6 ve Amerika'da %0,7 seviyesindedir. Bu hastalık ilk keşfedildiğinde "serum hepatiti" olarak adlandırılmıştı.[19]
Son cümle önceki cümlelerden bağımsız.
  • Çok fazla kaynaksız ifade var. Örneğin:
Ayrıca nakil öncesi tüm kanın hepatit B açısından test edilmesi ve enfeksiyonu önlemek için cinsel birleşme sırasında prezervatif kullanılması önerilir. İlk enfeksiyon sırasında tedavi kişinin sahip olduğu semptomlara göre yapılır. Kronik hastalık geliştiren bireylerde interferon gibi tedaviler veya ağızdan alınan antiviral ilaçlar (tenofovir, entekavir gibi) kullanılır. Siroz ve karaciğer yetmezliği durumunda karaciğer nakli uygulanabilir.
Art arda sıralanmış çok fazla kaynaksız ifadeler... "Önerilir" denmiş. Kim öneriyor?
Aşıların çoğu, birkaç aylık bir süre içinde üç doz halinde verilir. Aşının koruyucu etki kazandırması aşılanan bireyin serumunda en az 10 mIU/ml anti-HB antikor konsantrasyonu oluşmasıyla tanımlanır. Aşı çocuklarda daha etkilidir ve aşılananların %95'i koruyucu antikor seviyelerine ulaşır. Bu oran 40 yaşındaki bireylerde yaklaşık %90, 60 yaşın üstündeki bireylerde yaklaşık %75'e düşer. Aşılamanın sağladığı koruma, antikor seviyeleri 10mIU/ml altına düştükten sonra bile uzun süre etkilidir.
Birkaç aylıktan kastedilen nedir? Dört cümlelik ifade için tek bir kaynak yok. "Akut hastalık" başlığı tamamen kaynaksız.
Hastalığın nüksetmesi serolojik profile bağlıdır; kanında HBsAg tespit edilen bireyler yüksek risk altındadır ancak çekirdek antijene karşı antikoru olan bireyler de risk altındadır. Bağışıklığa işaret ettiği kabul edilen yüzey antijenine karşı antikoru bulunan bireylerde de hastalık nüksedebilir. Profilaktik antiviral ilaçlarla tedavi HBV hastalığının nüksetmesine bağlı ölümleri ciddi ölçüde önleyebilir.
Cümle cümle ifadeler için yine tek bir kaynak dahi yok.
 • Çok sayıda iki üç cümlelik paragraflar var. "Aşı" ve "Kronik hastalık" başlığı gibi. İki de bir yeni bir paragrafa geçiliyor. Tek cümlelik paragrafları saymıyorum bile.
 • Kaynaklar cümleye bitişik olmalı. Cümle ve kaynak arasında boşluk olmamalı.
 • Göreceli ifadeler sayıca fazla. "Çok az kişide hastalık ilerleyerek akut karaciğer yetmezliğine ve bunun sonucunda ölüme gidebilir." Çok azdan kastedilen nedir? "Mevcut virüs karaciğer hücresinde sessiz kalıp..." Sessiz kalmak? "Kronik taşıyıcılar, siroz ve karaciğer kanseri riskini artırdığı için alkol tüketmekten kaçınmalıdır." Bu ifade göreceli değil ama okura tavsiye niteliğinde sanki. Vikipedi tavsiye vermez. "Hepatit B virüsünün yaşam döngüsü karmaşıktır." Bu da son örnek olsun.
 • Birçok yerde millî ifadeler var. "Türkiye'de durum" başlığı baştan sona millî. Birçok yerde Türkiye Sağlık Bakanlığına atıfta bulunulması da diğer örnekler. Vikipedi'nin Türkçe dilinde evrensel bir ansiklopedi olduğunu, Türkiye ansiklopedisi olmadığının bilinmesi lazım. Vikipedi sadece Türkiye okurlarına hitap etmez, Türkçe anlayabilen bütün okurlara hitap eder. --Turgut46 11.06, 31 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • VP:MİLLİ olayına bir şey söylemek isterim. Diğer vikilerdeki maddeler çoğu kendi ülkelerine dair bilgileri verebiliyor. en.wiki; ABD, Kanada ve BK gibi İngilizce konuşulan yerlere dair bilgiler verirken bizim de TR'ye dahil bilgi vermemizde sorun yok. Franz Kafka'nın diğer dillerdeki maddelerine bakarsanız her dilde kendi dillerine olan çevirilerine dair bilgiler bulursunuz ya da en.wiki'deki birçok maddede İngilizce olmayan eserlerin İngilizce serüveni anlatılır. Bir madde evrensel olabildiği kadar da yerellik de içermelidir ki kullanıcılar hem evrenselliğe hem yerelliğe dair bilgiler bulabilsin. --Hedda Gabler (mesaj) 07.54, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Hedda Gabler Millîlik Türkçe Vikipedi'nin resmî politikalarından biridir. Diğer projelerde durumun nasıl olduğunu bilmiyorum. Herkes değiştirebiliyor sonuçta, orada da yasaktır belki de gözden kaçmıştır. Bazı maddelerde hataların bulunması kural sayılmamalı. Veya böyle bir politika yoktur. Evrensel bilgi verilmesinde bir sakınca yok ancak burada oldukça yerel kalmış bu madde. --Turgut46 12.15, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  az önce rastladığım bir örnek. --Hedda Gabler (mesaj) 18.53, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Dediğim gibi, diğer projelerdeki hatalar genel kuralmış gibi algılanmamalı. Her madde tek tek incelenmiyor. Turgut46 19.46, 2 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]
  Verdiğiniz örnektekiyle aynı durum gibi değil Hedda Gabler, zirâ Türkçe Vikipedi'de yabancı x filminin "Türkçe" dublaj sanatçıları hakkında alt başlık açılması sıkıntı yaratmazken, aynı filmin sadece Türkiye'deki cirosu vb. değinilmesi VP:MİLLÎ açısından sıkıntı yaratabilir. Bu nedenle Türkiye'de Hepatit B başlığının VP:MİLLÎ'yi ihlâli konusunda Turgut46'ya katıldığımı belirtmek isterim. — 07 💬 13.33, 8 Ekim 2021 (UTC)[yanıtla]

Elisa Lam[kaynağı değiştir]

Seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünerek aday gösteriyorum. Elisa Lam'in özel hayatıyla veya geçmişiyle ilgili pek bilgi bulamadım. Kayboluşuyla ve ölümüyle ilgili çok sayıda bilgi var. Zaten kişiyi kayda değer yapan da bu. Turgut46 05.35, 17 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum; Öncelikle bu esrarengiz olayı seçkin madde statüsüne yükseltme çabası için Turgut46'ya teşekkürler. Ben de geçen haftalardaki İBP çerçevesinde bu maddenin 3-4 kırmızı bağlantısını (özellikle ilaçları) mavileştirerek katkı sağlamaya çalışmıştım. Ancak metinde halen geliştirilmesi gereken cümleler var kanaatindeyim. Örneğin ikinci paragrafta cümle her ne kadar en.wiki'den birebir tercüme edilmiş olsa da daha uygun bir anlatım olabilirdi; "vücudu çıplaktı ve kıyafetleri yanında yüzüyordu" yerine "...tamamen çıplaktı ve kıyafetleri de suda yanındaydı" gibi. Diğer bir örnek yine birebir tercümede yanlış gözükmeyen "Cecil'in konukları" ifadesi. Onun yerine "Cecil'de o dönem konaklayanlar" şekli cümlenin daha şık anlamlanmasını sağlayabilir; "Cecil'in konukları olay hakkında oteli dava etti" yerine "Cecil'de o dönem konaklayanlar olay nedeniyle otele dava açtılar". Diğer bir örnekte yine havada kalan bir cümle ile ilgili; "Otelin yangın çıkışı bu güvenlik önlemlerini atlatmasına imkân tanıyabilirdi; koku izi, ona bağlı bir pencerenin yanında kayboldu. " "Koku izi" ve "ona bağlı pencere" kavramlarını zihnimizi çok yorarak anlamlandırabiliyoruz. Nihayetinde benzer başka cümleler de olduğu için metnin yeniden gözden geçirilmesi sağlıklı olacaktır. --Tanyel (mesaj) 13.12, 22 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

@Tanyel Birebir çeviri yapmadığımı belirteyim öncelikle. Maddeyi kendi cümlelerimle daha anlaşılır hâle getirmek için çaba sarf ettim. Her kaynağı da tek tek kontrol ettim. Dediğiniz şekilde düzenlemeler yaptım. --Turgut46 11.30, 3 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Subaraknoid kanama[kaynağı değiştir]

Geçen yıl K:DrSorrowMD tarafından açılan madde üzerinde geliştirmeler, düzenlemeler yaptım. Metin dili ve imla konusunda halen gözümden kaçmış noktalar olabilir. Sadece bir iki kırmızı bağlantı noktası kaldı, sanırım onlar da değerlendirmeleriniz süresince mavileşmiş olacak. Vikipedi içeriğinde çok az tıp maddesi seçkin madde ünvanını almış. Madde, muhakkak ki teknik bir içeriğe sahip olduğu için bazı noktalarda anlaşılırlığı sorgulanabilir. O kısımları da geri bildirimler sonrası daha anlaşılır bir hale getirebilirim. --Tanyel (mesaj) 13.30, 15 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Maddede emeği geçen herkese teşekkürler, yakından incelemeye çalışacağım. Konuyla ilgili teknik bilgi sahibi olduğumdan genel kitleye anlaşılırlığı incelemek için en uygun kişi ben değilim, yine de bu doğrultuda bazı müdahalelerde bulundum. Teknik terim olduğunda italikle vermek yerine daha fazla bilgi edinilebilecek maddelere bağlantı veriyoruz. Bu bağlantıları verdiğimde, labetalol, endovasküler koilleme gibi bu madde için önemli maddelerin henüz olmadığını gördüm. Seçkin madde olması için bunların öncelikle açılmaı gerekli diye düşünüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.36, 26 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

Maddeler için çok teşekkürler @Tanyel. En kısa sürede okuyup değerlendirmemi sunacağım. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.27, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Parça parça okuyarak devam ediyorum. Açılması gereken birtakım maddeler daha olacak. Yalnız kaynak kullanımı konusunda biraz endişelerim var. İngilizce madde 2008 yılında SM seçilmiş, o dönemden sonra revize edilen kısımlar olsa da çoğunlukla o dönemin kaynaklarına dayanıyor. Bu her bölüm için sorun olmasa da bazı bölümlerde ciddi bir revizyon ihtiyacı doğuruyor. Mesela nöbet profilaksisiyle ilgili paragrafı baştan yazmak durumunda kaldım, eskimiş kaynaklara dayandırılıyordu. 2012 AHA/2013 ESO guideline'ları maddede hiç kaynak gösterilmemişti ki çok ciddi eksiklik, son değişikliklerimde ekledim. NICE da yönetmelik üzerinde çalışıyor ama hâlihazırda yalnızca taslağı yayımlandı, resmî yayın yapılınca o da eklenir. Biz de burada SM seçtikten sonra kolay kolay elden geçmeyecek, o yüzden mutlaka sıkı bir şekilde elden geçirmek, güncelleme ihtiyacı olan yerleri tespit edip yönetmelikler/olabilecek en yeni (systematic) review makaleleriyle güncellemek gerekiyor. Ben yavaş yavaş yapabilirim ama @Tanyel Gogolplex de ilgili olabilecek etkin kullanıcılar olduğundan pingleyeyim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 15.49, 10 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Teşekkürler Seksen iki yüz kırk beş, haklısın. Ben de son nöroşirürji derleme ve yayınlarına bakmaya devam edip ek kaynaklarla maddeyi desteklerim. Yeni kırmızı bağlantılarla da ilgilenmeye başlıyorum--Tanyel (mesaj) 06.14, 11 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Hoşyar Kadın Çeşmesi[kaynağı değiştir]

Halihazırda seçkin madde statüsündeki Mısırlı Osman Ağa Çeşmesi (Kadıköy), Sineperver Valide Sultan Çeşmesi (Fatih) ve Hasan Rıza Paşa Çeşmesi (Osmanağa) maddeleriyle aynı durumda. Eklenebilecek her şey eklendi, restorasyona girmediği için bir tık daha az bilgi var hâliyle.--NanahuatlEfendim? 08.06, 28 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

 • @Nanahuatl, ellerine sağlık, diğer emsalleriyle üç aşağı beş yukarı aynı seviyede. Kitabeyi günümüz Türkçesi ile de verebilir miyiz? Bu konuda daha önce yaptığı gibi @Satirdan kahraman belki yardımcı olabilir.Sait* 17.10, 30 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
  Teşekkürler @SAİT71. Aynen, kendisi bakabilirse yerinde olacaktır :) NanahuatlEfendim? 22.54, 30 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
bakacağım hocam, bilgilendirme için teşekkür ederim. 21.36, 4 Temmuz 2021 (UTC)
 • Destek Destek Güzel bir madde olmuş, seçkin madde kriterlerini karşıladığını düşünüyorum. ×Elvorixmesaj 14.46, 11 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Tamamlanma yılının 1840 veya 1841 olarak verilmesinin sebebi nedir? Eğer hicri takvimden çeviri söz konusuysa hicri yılı da vermek faydalı olacaktır. Yok eğer farklı kaynaklarda farklı tarih veriliyorsa, kimin ne dediğini söylemekte fayda var. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.35, 23 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Hicri takvim. Çevrilerek verilmesinde bir sakınca yok sanırım, bir anlamı da olmadığı kanaatindeyim. Sonuçta tam değeri veriliyor. NanahuatlEfendim? 06.30, 24 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Anlaşılması için miladi olması gerekiyor elbette metin içinde, ama miladi karşılık verildiğinde 24 aylık bir pencere oluyor, hicri yıl verildiğinde ise inşaatın gerçekleşmiş olabileceği pencere 12 aya daraltılıyor. Vermenin başka avantajlarını da düşünebiliyorum. Eklenmesi sorun olmaz dersen ufak dokunuşlar yaparken TTK çeviricisinden bakıp ben de ekleyebilirim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.30, 26 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Not ekledim K:Seksen iki yüz kırk beş. NanahuatlEfendim? 05.32, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Destek Destek Değerli bir çalışma olmuş lakin eski alfabeyle yazılan metnin transkripsiyonu bu harflerle gösteriliyor. Metin yanlış değil ama sadeleştirilmiş transkripsiyon kullanılmış. Turgut46 07.53, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Tekrar kontrol edince gördüm ki metinde çeviri hataları ve yanlış transkripsiyonlar varmış. Turgut46 08.08, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Kaynaktan aktarım @Turgut46. K:Keivan.f bakabilir misin bir? NanahuatlEfendim? 08.17, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Kaynağı kontrol eder misin? İki defa cinan yazmışsın. İkinci cinan yanlış. Turgut46 08.18, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Baktım, bu şekilde yazmakta K:Turgut46. Keivan.f bakabilir müsait olunca :) NanahuatlEfendim? 09.02, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Nanahuatl Merhabalar. Öncelikle emeğine sağlık. Çok iyi bir madde olmuş. Biraz önce çeşmenin üzerindeki yazıyı okudum ve elimden geldiği kadar sayfadaki metni düzeltmeye çalıştım. Evet @Turgut46 haklı. Cinan kelimesi sadece bir kere kullanılmış. İkinci kelime “عفرانیان” ve bildiğim kadar transkripsiyonu “afraniyan” şeklinde olmalı. Bunun dışında ufak tefek bazı şeyleri de düzelttim. Sanırım artık bir sorun kalmadı. Eğer yine yardıma ihtiyacınız varsa söyleyin. İyi çalışmalar :) Keivan.f (mesaj) 17.22, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Metin kaynaktan aktarıldığı için müdahale etmek ne kadar doğru olur, bilemedim. Yoksa düzeltilmesi gereken kısımlar yok değil. Ama kaynak ile metin arasında farklılık olmaması adına müdahale etmiyorum. Turgut46 18.47, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Keivan.f ben mi yanlış görüyorum yoksa görselde ilk kelimede "شاهنشاه" değil de "شهنشاه" mı yazıyor? Görsel biraz bulanık ama arada elif olmadığı belli bence. Net görsel olsa daha iyi yorum yapabilirim. Yanıltmayayım kimseyi. Turgut46 18.53, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Daha net görsele baktığımızda tam tersine ilk elif var ancak ikinci elif yokmuş ki bu durumda aktarılan metin yine yanlış. :) Turgut46 18.55, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46 Gördelde “شاهنشه” yazıyor. Farketmemiştim. Aslında Farsçada her iki kelime, yani “شاهنشه” ve “شاهنشاه”, padişah anlamına gelir. Hemen düzleteceğim. Keivan.f (mesaj) 19.03, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Farklı yazımı olabilir ama çeşmedeki yazı o değil. Bir de böyle yaparak kaynağı haksız çıkarmış gibi olmuyor muyuz? :) Turgut46 19.10, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46'ya dikkatinden, @Keivan.f'e de ilgisinden ötürü teşekkür ediyorum :) Eski yazıyla metin baz alınabilir, transkripsiyonda hata olmuş olabilir kaynakta. NanahuatlEfendim? 19.42, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Nanahuatl Eski yazıda da yanlış var. Onu konuşuyoruz şu an. Hem transkripsiyon hatalı hem de eski yazıyla aktarılan metin ile çeşmedeki metin uyuşmuyor. Yazar eski metni yazıya geçirirken fazladan olmayan bir harf eklemiş. Turgut46 21.12, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
@Turgut46, gerek Word dosyasına aktarırlarken gerek Vikipedi'ye aktardığımda gerekse burada biçimsel düzenleme yaparken metnin eli yüzü kayabiliyor. İsterseniz kaynağı inceleyin direkt, internet üzerinden erişilebilir durumda. NanahuatlEfendim? 22.02, 27 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Kelimenin çeşmenin üzerinde “شاهنشه” şeklinde yazılmış olduğundan eminim. Kaynakta neden bu hatalar mevcut bilmiyorum, fakat makalenin bütünlüğünü bozulacak bir şey olmadığının kanaatindeyim. Keivan.f (mesaj) 03.43, 28 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]

Anlatıma yönelik düzenlemelerde bulundum. Bu düzenlemelerle birlikte tüm kriterleri karşıladığı görüşündeyim, destekliyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.13, 1 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]

Amy Adams[kaynağı değiştir]

İngilizce Wikipedia'daki kaliteli maddenin Türkçe'ye çevrilmiş hali. İki bölüm ("2013–2017" ve "2018–günümüz" bölümleri) halen toparlanma sürecinde ama özellikle diğer bölümlerle ilgili eleştirilerinizi bekliyorum. İngilizce yazılmış olan maddede şahsen akıcı olmadığını düşündüğüm yerlerde küçük değişiklikler yaptım. Bu değişiklikler maddede anlam değişikliğine neden olmasa da, Türkçe çevirinin bire bir çeviri olmadığının altını çizmek istedim. Erman Kuzu (mesaj) 08.57, 30 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

Bazı küçük notlar:

 1. İngilizce'de bahsedilen bazı konuların anlamı ve önemi benim çevirimde anlaşılmadığını düşünüyorum. Mesela, Amy Adams Hooters'da garsonluk yaptığı diyince Türkçe okuyan biri Hooters'ın çok pespaye bir yer olduğunu ve en çok bilinen özelliğinin yemeklerin açık seçik kızlar (genellikle sütyen ve mini etek giyerek) tarafından sunulduğunu bilmemesi çok normal.
 2. İngilizce maddede bulunan bazı bölümleri çıkarmaya karar verdiğim için Türkçe'de 166, İngilizce'de 194 kaynak kullanılmaktadır. Çıkarılan bölümlere örnek olarak "In 2015, she collaborated with Max Mara to design and promote a line of handbags" ve "The following year, she attended a charity event at the UCLA Medical Center, Santa Monica, to raise funds for sexually abused children" gösterebilirim. Bir akşam yemeğine katılmasının veya 2015 yılında çanta tasarım projesinde çalışmasının ansiklopedik bilgi olduğunu düşünmüyorum.
 3. "the summer I grew into myself"'in Türkçe'sini bilemedim. "kendime büyüdüğüm yaz" komik olsa da şimdilik bu çeviriyi kullanıyorum.
 4. Genellikle cümle-cümle yerine paragraf-paragraf çevirdiğim için bazı çevirilerde örneğin İngilizce'de 1. 5. ve 7. cümleler birleştirelerek Türkçe yazımında 2. cümle olabiliyor. Böyle bir değişikliğe gittiğim yerlerde genellikle paragrafın mantıksal bütünlülüğüne bakıyorum. İngilizce sayfadaki bazı paragraflar veya bölümler bana çok düzensiz ve dağınık geldi.
 5. Bazı basit İngilizce cümleler, özellikle Türkçe'de farklı çağrışıma neden olan durumlarda, kaynak gösterilen metinlere bakılarak Türkçe'ye çok daha genişletilmiz bir şekilde çevrildi. Bunun bir örneği
« called Adams's performance "transfixing" »

Türkçe'de

« The New York Times'tan James Poniewozik Adams'ın canlandırdığı karakterin çetrefilli kişiliğini överken, Adams'ın performansının derinliğinin "sersemletici" olduğunu ve seyirciyi koltuklarında "kıpırdayamaz halde bıraktığını" belirtti »

olarak çevrildi. Türkçe'ye direk çeviri yapıldığında ve "afallatan" veya "şaşkına çeviren" İngilizce ve Türkçe'de çok değişik çağrışımlara (connotation) neden oluyor.

 • Karşı Karşı Emeği geçenlerin emeklerine sağlık öncelikle. Son zamanlardaki adaylıklarda artık maalesef sıkça gördüğümüz, genelde makine çevirisi kaynaklanan niteliksiz/hatalı/motamot/anlaşılmaz çeviri sorunları burada da bolca mevcut. Artık maalesef ben de sürekli aynı şeyleri demekten sıkıldım şahsen, direkt karşı olacağımı belirtmiştim en son. Birkaç (kalın yazıyorum, sonra "bunlar düzeltildi, başka var mı?" denilmesin, maddenin genelinde var bunlar) örnek verelim:
 1. "Övgülerinin arasında...">Motamot çeviri, Türkçede anlamsız oluyor.
 2. "Balerin olmak için eğitim almıştır...">Kulak tırmalayan, motamot çeviri.
 3. Girişim ikinci paragrafı, bir filmin konusunu anlatıyormuşçasına geniş zamanla başlarken bir anda görülen geçmiş zamana dönüşüyor, akışkanlık yok -ki bu da motamot çeviri kaynaklı bir sorun.
 4. "Adams'ın neşeli bir peri masalı prenses karakteri canlandırdığı müzikal fantezi filmi...">tam bir motamot çeviri örneği. "Fantezi filmi" zaten denilmez, fantastik film denir Türkçede. "Neşeli bir peri masalı prenses karakteri" ifadesinde tamlayan ve tamlanan kısımlar kaynaklı anlatım bozukluğu mevcut. Anlaşılır olmaktan uzak.
 5. "Dört erkek ve iki kız kardeşi olan Adams, ailenin ortancasıdır">"Ailenin ortancası olmak"?
 6. "Adams'ın ailesi çocukluğunda fakirdi">Fakir? Kime göre? Çöpten yemek mi topluyorlardı? Açlıktan kardeşlerini mi kaybetti? Devamında "tatile gitmek yerine ailece kamp kurdukları"ndan bahsediliyor, fakirlik buysa... Sübjektif ifade aynen korunmuş, hatalı.
 7. "Adams hiçbir zaman güçlü dini inançları sahip olmadığını belirtti, ancak Mormonizm sayesinde diğer insanları sevmeyi ve onlara şefkat göstermeyi içselleştirdiğini belirtti">iki kez "belirtti" fiili kullanımı...
 8. "Akademik olarak eğilimli değildi">?
 9. "bu dönem balerin olma hırsıyla yerel David Taylor Dance Company'de çırak olarak bale eğitimi gördü">?

Böyle uzar gider. Ne yazık ki seçkinliği geçtim, {{kötü çeviri}} şablonu eklenmeli.--NanahuatlEfendim? 07.05, 1 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorumun için teşekkür ederim! Örnekler için de sağol. 5 yaşından beri yurtdışında olduğum için neyin kulak tırmaladığını pek kestiremiyorum. Türkçe'min çok iyi olmadığının farkındayım ama eğer daha iyi yazmamda yardımcı olunursa, Vikipedi'ya büyük katkılar yapabileceğimi düşünüyorum. Haftada 40 sf.lık hukuk makalesi yazabiliyorsam, bu kısa ve kıytırık maddede isterse 20.000 hata olsun, çok kolay bir şekilde düzeltebileceğimi düşünüyorum.

@Nanahuatl, fakirlik konusunda oyuncak alamamak Amerika'da aşırı fakirlik olarak görülmekte. Her ülkenin kendi kıstası olabilir. Amerika dünyadaki çocukları %4'e sahip olsa da dünya satılan oyuncakların %40'ı ABD'de satılıyor. & Average child gets $6,500 worth of toys in their lifetime Erman Kuzu (mesaj) 08.28, 1 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

Galata Kulesi[kaynağı değiştir]

Uzunca bir süredir üzerinde çalıştığım bir madde. Kulenin tarihini konu alan Galata Kulesi tarihi maddesi, kısa bir süre önce seçkin madde statüsüne kavuşmuştu. İşbu maddede de tarihçeye ek olarak birçok kısım yer almakta, bu bağlamda da tarihçe kısmında görece daha önemli ve temel bilgiler yer almakta. Oldukça önemli ve sembolik bir yapı olduğundan, yapıcı tüm eleştirileri duymak ve gerekirse maddeye katkıda bulunulmasını isterim.--NanahuatlEfendim? 08.58, 24 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

Astatin[kaynağı değiştir]

Seçkin madde statüsündeki İngilizce Vikipedi'den çevrilmiş olduğunu görünce "biraz düzenleyip bizde de olur" demiştim ama çeviri o kadar kötü ve hatalıydı ki, en baştan yazmış kadar oldum. Bu vesileyle, seçkin olan İngilizcesinde de birçok hata tespit ettik ve orada kimya ile ilgili çalışmalarda bulunan bir kullanıcıyla (daha doğrusu kendisi tarafından) bu hataları giderdik. Buna ek olarak, İngilizce Vikipedi'deki bazı alakasız ya da olmaması gereken kısımları/notları kaldırmakla birlikte, orada yer almayan ve kaynaklarda geçen bazı eklemeler yaptım. Sonuç olarak benim düşünceme göre İngilizce Vikipedi'deki seçkin maddenin de üzerine çıkan bir çalışma ortaya çıktı. Kriterleri karşıladığı kanaatindeyim.--NanahuatlEfendim? 08.14, 11 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

 • İlk bakışta yine son derece detaylı işlenmiş bir çalışma gibi gözüküyor, emeği geçen herkesin emeğine sağlık, bilim maddelerinde böyle çalışmalar görmek çok güzel. Şu an değerlendirecek fırsatım/beyin gücüm yok ama tıbbi kullanımıyla ilgili en yeni kaynağın 2013 tarihli olduğunu not düştüm, bu ay içerisinde değil ama sonrasında aradan geçen sekiz yılda yayımlanan kaynakları tarayıp güncel gelişmeler varsa eklemek isterim. Diğer bölümlerde teknik bilgim yok ama -başkaları yapmazsa- bunu yaptıktan sonra genel bir okuma yapabilirim elbette. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.53, 11 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Örneğin 2020 tarihli derlemeyi buraya bırakayım, maddede hep preklinik çalışmalardan bahsedilmiş, klinik denemelerden de mutlaka bahsedilmesi faydalı olacaktır. Teknik olduğunu biliyorum, dediğim gibi ben kendim de aktarabilirim ama arada çalışılmak istenirse diye bırakmak istedim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 23.04, 11 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Teşekkürler görüşün ve değerlendirmen için @Seksen iki yüz kırk beş. Ben daha çok özelliklerine yoğunlaşmıştım, güncelleme açısından bakarak ve o kısma pek bakmamıştım. Üç beş kırmızı bağlantı kaldı, onları da kısa kısa açıp bakayım oralara. NanahuatlEfendim? 23.23, 11 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
@Seksen iki yüz kırk beş, oldukça güzel bir kaynakmış, belirtmeden geçmeyeyim. Şöyle birtakım eklemeler ve düzenlemeler gerçekleştirdim, devam ediyorum. Sen de bakabilirsen fırsat bulduğunda fena olmayacaktır. NanahuatlEfendim? 06.34, 12 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Güncelliyorum @Seksen iki yüz kırk beş. Şurada görülebileceği üzere yaklaşık 7,5 kB'lik ekleme yaptım (tabi çıkarmalar ve başka düzeltmeler de dahil). 5 de kaynak eklemesi olmuş. Başka kaynaklar veya eklenmesi gereken şeyler olursa belirtebilirsin, bakalım. NanahuatlEfendim? 20.18, 14 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Öncelikle emeği geçenlerin eline sağlık. Özellikle "kabul görmeyen ya da teyit edilmemiş keşif iddiaları" bölümü 2 nolu kaynağa çok bağlı. Buradaki bazı paragrafların tamamı olduğu gibi 2 nolu kaynağa refere edilmiş durumda gözüküyor. Metinde yer alan şu ifade "Elementi, birkaç yıldır devam eden II. Dünya Savaşı'na atfen, Rumencede "[barışa olan] hasret" anlamına gelen "dor" olarak adlandırdı." Kaynağa gittiğimde II.Dünya savaşına atfen bilgisi bulunmuyor, ismin ise "kuvvetle muhtemelen" Rumencede barışa olan hasret anlamına gelen Dor kelimesinden türetildiği belirtilmiş. --Kemalcan (mesaj) 13.04, 21 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
  İncelemen ve değerlendirmen için teşekkürler @Kemalcan. Aslında kaynaktaki tabloda buna dair bir ipucu olsa da ek kaynak eklemesi yaptım. NanahuatlEfendim? 19.22, 21 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Yorum Yorum Giriş bölümü tüm maddenin özeti niteliğinde olmalı. Mesela tıp bölümü sadece bir kelime ile geçiyor. Tehlikeleri alt başlığından ise hiç bahsedilmemiş. Elden geçmesi elzem. --Kemalcan (mesaj) 08.34, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Kemalcan, tıp kullanımı zaten kısıtlı, giriş için yeterli olacaktır. Fazlası çok detay. NanahuatlEfendim? 08.37, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Tehlikeleri kısmı? orası hiç bahsedilmemiş. Bu arada maddeye baktığım zaman kabaca %20'si olşturan bir bölüm zaten kullanımı kısıtlıysa bu kadar madde de detaylandırılmalı mıydı? Soru işareti. --Kemalcan (mesaj) 08.54, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Zaten alt başlık orası da, dolayısıyla bahsedilmiş oluyor :) Bununla birlikte maddedeki her başlığın girişte bahsedilmesi gibi bir zorunluluk bulunmamakta. Türkiye gibi ülke maddelerinin giriş kısmının çoğunluğu coğrafya, tarihçe ve siyasete ayrılırken spordan, mutfaktan vs bahsedilmez mesela. Anıtkabir gibi bir seçkin maddede, görece çok az yer kaplayan 5. ve 7. başlıklardan girişte görece uzun bahsediliyor, zira kritik önem taşıyorlar. Ancak kültürel etkilerinden bahsedilmiyor. Aynı statüdeki oganessonda, bileşiklerden bahsedilmiyor. Yahut senin oluşturduğun Zinfandel maddesinin girişinde yasal sorunlardan bahsedilmiyor. Giriş kısmı, kritik önem taşıyan temel şeylerden bahsetse yeter. Tıp kullanımı günümüzde her yerde yaygın olarak kullanılan, çığır açan bir kullanıma sahip değil. Tek biz izotopun dar kapsamlı bir kullanımı mevcut ve tek cümleyle geçiştirilmesi yeterli. NanahuatlEfendim? 19.13, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Hatırlarsan zinfandel maddesine yasal sorunlar kısmını eklemiştim, tekrar bakabilirsin :) Burada adaylığa konu olan Astatin maddesine dönecek olursam maddede çeviri yapılırken değişiklik yapılmış, mesela tarih kısmı oldukça genişletimiş durumda. Özete bu durumun yansıtıldığını göremiyorum. Diğer kısımlar içinde özette aynı oranda yer verilmediğin belirttim zaten. Benim görüşüm bu şekilde. Sevgiler. --Kemalcan (mesaj) 06.21, 23 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Tamam varmış, "diğer" başlığı diyelim o zaman :) Demek istediğim şey, her başlığın özetinin olmasının gerekli/zorunlu olmadığı. Özet, özet zaten. Tarihçe kısmı genişletildi diye buranın genişletilmesi gerekmiyor -ki İngilizceyle kıyaslarsan genişletildiği görülecektir, orası direkt keşfinden başlıyor, iki cümle fazla var bizde. NanahuatlEfendim? 06.48, 23 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
"Giriş:onuyu dengeli bir şekilde özetleyen ve okuyucuyu sonraki bölümlerde karşısına çıkacak yüksek seviyede detaya hazırlayan, makul uzunluktaki bir giriş bölümü." Elbette özet, özet zaten, ancak ilgili özet, okuyucuyu "Kullanım alanları ve tehlikeleri" bölümünde karşısına çıkacak yüksek seviyede detaya hazırlıyor mu? Benim cevabım hayır, onu belirtiyorum. Sevgiler --Kemalcan (mesaj) 07.27, 23 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Peki tamamdır, görüşün öyle olsun :) Maddede aylarca çalışan biri olarak az biraz bilgim olduğunu düşünüyorum konuyla ilgili ve görüşünün doğru olmadığını düşünüyorum. Sevgilerimle. NanahuatlEfendim? 08.25, 23 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Kullanılan görsellerin boyutlandırılmasında bir tutarlık bulunmuyor. Bazen 250 bazen 180 bazen 150 genişlik tercih edilmiş. Bir standart yakalanırsa daha estetik bir görünüm olacaktır. Örn:Bileşikleri kısmındaki resimlerin birisi 150 biri 180 ikisi de aynı olmalı. Özelliklerinden,bileşiklerine kadar olan kısım görsel öğeden yoksun. Sağ tarafa dayalı alakalı bir görsel eklenirse güzel olur. --Kemalcan (mesaj) 09.16, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
  Bir standart olması gerekmiyor bu konuda. Her görselin ölçüleri farklı, özellikleri farklı. Periyodik tablo görselini büyük yapmak lazım, zira okunabilir olmuyor. Posta pulu görseli enlemesine geniş, boyutu büyültürsek çok yer kaplıyor. Neptünyum bozulma zinciri keza okunabilir olmuyor çok küçük yapınca. "Görsel boyutu tutarlılığı" zaten benim bildiğim kadarıyla yönergelerimize işlenmiş bir husus da değil. Daha elementin bir görseli yok, alakalı bir görsel varsa eklenebilir. NanahuatlEfendim? 19.15, 22 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
@Nanahuatl madde için müsait olduğum ilk vakit rica ettiğin üzere incelememi yapacağım, engelinin de kalkacağını düşünüyorum zaten. @Kemalcan, astatin gibi elementlerin risk ve tehlikeleri hakkında bir bilgi edinmek net bir şekilde zordur. Zira bu element günlük hayatta kullandığımız ve bol bulunan bir element değil, aksine kullanım alanı oldukça sınırlı. Dolayısıyla bir MSDS bulmak epey zor olur. Şimdillik Royal Society of Chemistry sitesinde yazılan üç beş cümlelik birkaç bilgi buldum, eklenebilir. Güvenliği ve tehlikeleriyle ilgili ek bir şeyler bulabilirsem yollarım buradan. Bu tarz elementlerde bilimsel literatürden daha çok bilgi edinebilir zira dediğim gibi, yaygın kullanım alanı olmayan ve nadir elementler üzerine yapılan çalışmalar da az oluyor. Harald the Bard (mesaj) 10.33, 6 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı[kaynağı değiştir]

 • Maddeyi yaklaşık bir hafta önce açtım ama öncesinde uzun süre kaynak taraması yaptım. Zamana yayılmış kaynaklardan bulabildiğim bütün bilgileri ekleyerek derli toplu bir şekilde sunmaya çalıştım. Gerek kapsam açısından gerekse BEK açısından SM kriterlerini sağladığını düşünüyorum. --justinianus | mesaj 07.39, 2 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum Öncelikle emeği geçenlerin eline sağlık. Giriş kısmındaki 4. ve devamındaki paragraflarda kaynağa ihtiyaç var. Yapısı kısmında tasarım, yerleşim planı gibi detaylar görsellerle desteklenebilir.--ahzaryamedileti 15.06, 12 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]

Teşekkürler Ahzaryamed. Giriş kısmı kalan başlıkların özeti, o yüzden oradaki içerik madde içinde kaynaklı olarak yer alıyor fakat gözümden kaçan bir yer olabilir. Bu yüzden kaynaksız gördüğünüz bir kısım var ise bunu işaretlerseniz ben de gerekli düzenlemeyi yaparım. Adliyenin içerisi gün içerisinde çok uygun olmadığından istediğim gibi fotoğraflar çekemiyorum, resmî sitesindeki içeriğin de telif hakkı saklı. Bu yüzden çok fazla görsel ekleyemedim ama fırsat buldukça fotoğraf çekmeye ve eklemeye çalışacağım. Adliyenin yapısı ile ilgili belki bilgisayar ortamında özgür lisanslı bir içerik üretilebilir, bunun için ilgili ve bilgili kullanıcılardan yardım isteyeceğim. --justinianus | mesaj 06.24, 13 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum Yanlış hatırlamıyorsam giriş kısmının en fazla 4 paragraf olması gerekiyor. Buna uyulmamakta.--Visnelma (mesaj) 15.44, 28 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum @Justinianus Giriş kısmında biraz düzenleme yaptım, çıkarttığım fazla bir şey var mıdır? COVID kısmına girişte yer vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Bazı ek detayları kaldırdım, madde metninde yer alıyorlar. --Khutuckmsj 16.39, 28 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Cevap Cevap Yorumlarınız için teşekkür ederim @Khutuck ve @Visnelma. Giriş kısmının en fazla dört paragraf olması bir zorunluluk değil. Politika sayfasında giriş kısmının "genellikle en fazla dört paragraf olduğu" belirtilmekte fakat zorunluluk olarak belirtilmemiş. İçeriğe bağlı olarak giriş kısmının dört paragrafı geçmesi de mümkün. Girişte yapılan değişikliklere ise bir itirazım yok Khutuck, teşekkürler. --justinianus | mesaj 11.17, 29 Mart 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Justinianus Eğer maddeye katkı sağlayacaksa buradaki planı çizebiliriz. Ya da varsa başka bir planı daha onu da çizebiliriz.Sait* 18.33, 27 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
  Şöyle başlamıştım çizmeye.Sait* 18.36, 27 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
  Elimde bu planın daha basit ve anahatlarıyla var olan bir hali mevcut, eğer yardımcı olabilirim derseniz bunu size ulaştırabilirim SAİT71. --justinianus | mesaj 09.06, 28 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
  Eğer varsa yapalım bence.Sait* 15.05, 28 Nisan 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Justinianus Yükledim :))Sait* 11.20, 1 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Elinize emeğinize sağlık. Güzelce kaynaklandırılmış, biraz bakındığımda eli alınmamış bir nokta, kullanılmamış tek kaynak vardı ancak devamında bir belge de bulamadım. Sadece soru olarak mı kalmış, denk geldin mi buna? Şu haliyle biraz kuru bir anlatıma sahip, SM yetkinliğinde madde olarak görünüyor. Merak ettiğim nokta, bir punduna getirip biraz daha iç mekan çekimi yapılabilir mi, o koridorların insansız olması beklenmiyor elbette ama güzel bir anlatıma sahip fotoğraf bulunup commons:File:Fukushima 1 Power Plant control room (crop).jpg gibi yüzleri de buzlayabiliriz. Satırdan Kahraman (mesaj) 21.23, 9 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
  Verdiğiniz bağlantıdaki soru önergesine verilen cevapların olduğu meclis tutanağını bulmamız gerekiyor Satirdan kahraman. Bazı soruların cevapları kısmen maddede yer alıyor, kalanların ise bazıları yer almıyor, bazıları ise pek maddede yer alabilecek türden bir içeriğe sahip değil. Görsel konusunda ise adliye şu anda kapanma nedeniyle yarı kapalı durumda, bu nedenle çekim fırsatı bulamıyorum. --justinianus | mesaj 15.32, 10 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

Çalışma için Justinianus ve diğer emeği geçenlere çok teşekkürler. İlk dikkatimi çeken husus, işlevsel açıdan binanın betimlemesi detaylıca yapılırken, mimari özelliklerine değinilmemiş olmasıydı. Konuyla ilgili biraz tarama yaptığımda bunun felsefi boyutuna, bu eksendeki eleştirilere yer verilmemiş olduğunu da gördüm. Örnek kaynakları buraya bırakayım: [1] [2] [3] [4]. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.30, 16 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Yorumlarınız için teşekkür ederim Seksen iki yüz kırk beş. Bahsettiğiniz hususlarla ilgili bir çalışma yapabilmek için şu anda yeterli zamanım yok. Bu hafta itibarıyla yaklaşık bir ay aktif olamayacağım. Döndüğümde bu hususlarda bir çalışma yapabilirim. Bu yüzden şu aşamada buna ilişkin net bir şey söyleyemiyorum. Seçkin içerik sorumlularımız için de bu notu düşeyim. Bu aşamada maddenin SM kriterlerini taşımadığı görüşü hasıl olursa oylama kapatılabilir. Gerekirse ben sonradan tekrar aday gösterebilirim. Açık kalırsa da çalışmalarımı uygun zamanımda yaparım. --justinianus | mesaj 18.41, 17 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Cevap için teşekkürler @Justinianus. Benim de bu önümüzdeki ay içerisinde tam teşekküllü bir SM değerlendirmesi yapma fırsatım olmayacaktır zaten. Bu nedenle benim açımdan durum bir fark yaratmamakta. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.08, 17 Mayıs 2021 (UTC)[yanıtla]
Gösterdiğiniz kaynaklardan eklemeler gerçekleştirdim Seksen iki yüz kırk beş, yorumunuz için tekrar teşekkür ederim. Uygun olduğunuz zaman dilerseniz tekrar değerlendirirsiniz (elbette diğer kullanıcılar da). Bunlar dışında eklenebilecek bir şey var mı diye baktığımda, kendi adıma bir şey göremiyorum ama elbette diğer kullanıcıların görüşleri de önemli (mesela bir hususu Seksen tespit etti, sağolsun). Maddede bir eksiklik var ise, gidermekten memnuniyet duyarım. Bu hususlar dışında, görsel destek konusunda yapılan yorumlara şöyle bir cevap vermek istiyorum: Daha önce de dile getirmiştim ancak tekrar etmem gerekirse, gerek kendi kişisel yoğunluğum gerekse adliyenin içerisindeki insan sirkülasyonu nedeniyle fotoğraf çekmek kendi açımdan çok da kolay olmuyor. Bu yüzden maddeyi görsel anlamda yeterince destekleyememiş olabilirim. Fırsat bulabilirsem fotoğraf çekip yükleyeceğim. --justinianus | mesaj 13.32, 17 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]
Çalışmanız için çok teşekkürler Justinianus. Sizin için de uygunsa, yer yer biraz liberal dokunuşlarda bulunarak okumayı umuyorum; burada da denk geldiğim noktaları ekleyeceğim. İlk olarak, başlık düzeni konusunda: Burada, diğer yapı seçkin maddelerinde kullandığımız başlık isimlerine yakınlaştırılarak bir standartlaştırma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin "Mimari özellikleri" yerine "Mimari", muğlak duyulan "Yapısı" başlığının isminin "Bloklar" olarak değiştirilip "Mimari" başlığının alt başlığı yapılması, son derece kısa olan "Mülhakatlar" ve "Konumu ve ulaşımı" başlıklarının uygun olduğu şekilde birleştirilmesi veya başka başlıklara yedirilmesi. Keza "Eleştiriler" başlığı da istisnai durumları tenzih ederek pek tercih edilen bir başlık değil (örneğin eleştirilere haksız derecede dikkat çektiği iddia edilebilir), bu eleştirilerin de ilgili bölümlere yedirilmesi doğru olacaktır. "Sonrası" başlığı konusunda Sadrettin'in aşağıda yazdıklarına katılıyorum. Diğer bir nokta, "dünyanın en büyük adliyesi olarak bilinmektedir" cümlesi. Bu cümle otomatik olarak tabii "kim tarafından" sorusunu doğuruyor. Evrensel olarak bu şekilde anılıyorsa direkt "dünyanın en büyük adliyesidir" diyelim, bu belli kaynakların iddiasıysa alt başlıklarda onlara atıfta bulunalım, eğer Türk medyasında geçen ancak dışarıdan doğrulanamayan bir ifadeyse "Türk medyasına göre" demek daha doğru olabilir. Bir de bu tespitin yapıldığı yılı belirtmek önemli, zira o kaynakların yayımlanış tarihinden itibaren dünyada daha büyük adliye yapımının takip edilmesinin zor olduğunu tahmin ediyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.58, 3 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Elinize sağlık. İlk bakışta aklıma gelen soruları kısaca yazayım. İyi vikiler.
 • Binadaki eksiklikler için kimin veya hangi kurumun suç duyurusunda bulunduğu belirtilmemiş.
 • Hazırlanan bilirkişi raporu daha ayrıntılı sunulabilirdi. Yolsuzluk yapılmış mı, yapılmamıştı ikna olamadım açıkçası.
 • Adliye'de çalışan taşeron işçilerin haberlerine rastladım. Adliye'nin çalışan profili en azından özet olarak sunulabilir.
 • Geçmişte Adli yıl açılışlarından bir tanesi, binadaki konferans salonunda yapılmış. Böyle önemli etkinlikleri yapabilecek büyük salonlar var ise maddede sunulabilir. Maddede yazıyor ama ne kadar büyük belirtilmemiş.
 • "Sonrası" ismindeki başlık çok muğlak. İçinde covid de var, eleştiriler de var. Başlık ismi değiştirilip, gerekirse daha çok başlık oluşturulabilir. Adliye'nin mimari özellikleri ayrı, eleştiriler ayrı sunulabilir mesela.

-- Sadrettin 18.13, 27 Haziran 2021 (UTC)[yanıtla]

 • Cevap Cevap Öncelikle geç gelen cevabım için özür diliyorum @Sadrettin ve @Seksen iki yüz kırk beş. Yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Cevaplarımı şöyle aktarayım. Tarihçe kısmı adliyenin yıllar içerisinde geçirmiş olduğu değişimi kronolojik olarak içeren başlık, bu nedenle içinde maddi olaylar, eleştiriler vs. de yer alıyor. Bu nedenle içinde farklı konularda içerikler yer alıyor. Yapısı ve birimlere ilişkin başlıkları mimari başlığının altına alt başlık olarak yerleştirdim. Seksen'in yorumunda dile getirdiği "dünyanın en büyük adliyesi" ifadesine de bir dokunuş gerçekleştirdim.
Sadrettin'in yorumlarına ise kolaylık olması için kendisinin yaptığı gibi madde madde cevap vereyim.
 • Suç duyurusunda bulunan kişi ya da kurumları tespit edemediğim için buna ilişkin bir bilgi ekleyemiyorum.
 • Bilirkişi raporu ile ilgili detayları, raporu haberleştiren kaynaklardan bulabiliyorum yalnızca. Buna ilişkin bazı detaylar az da olsa mevcut fakat bunların yer almasına şahsen gerek görmedim. Zira gereksiz yere fazla detay olacağını düşündüm. Ama önemli olan başka kullanıcıların da yorumları olduğundan birkaç detay daha ekledim.
 • Adliyede çalışan işçilerle ilgili bilgilerin maddeye ne katabileceği noktasında çekincelerim mevcut. Ayrıca burada kastettiğiniz inşaatta çalışanlar mı, yoksa şu anda çalışanlar (katipler, idari görevliler vs.) mı, anlayamadım.
 • Konferans salonlarıyla ilgili eklenebilecek bir şeyler var mı, biraz daha derin araştırma yapmam gerekiyor. Ufak bir ekleme yaptım ama bir şeyler daha çıkabilir.
 • Seksen'in yorumlarıyla birlikte "Sonrası" başlığını toparladım.
Şimdilik diyebileceklerim bunlar. Gelecek yeni değerlendirmeler(iniz) doğrultusunda maddeyi tekrar elden geçiririm. --justinianus | mesaj 19.28, 8 Temmuz 2021 (UTC)[yanıtla]
Bence tamamdır, SM olması için gayetle yeterli. Satırdan Kahraman (mesaj) 19.49, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Adaylığın kapatılmasını rica ediyorum. Bu noktadan itibaren maddenin (varsa) eksik noktalarını tamamlayabilecek isteğim ve motivasyonum bulunmuyor. Teşekkürler. --justinianus | mesaj 20.05, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
"İnce" okumada mutlaka ufak noktalar çıkacaktır ama son düzenlemeler sonrası "kaba" okumada buraya yazacak husus bulamamıştım, dolayısıyla bir yönde kapatılacaksa olumlu yönde olmasını tercih ederim. Yavaşlık nedeniyle @Justinianus'un da affını diliyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.08, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
Adaylığın nasıl kapatılacağı şu anda beni çok da ilgilendirmiyor. Zaten kapatılmasını isteme sebebim de yavaşlık değil @Seksen iki yüz kırk beş. Yine de yorumunuz için teşekkürler, artık top sorumlularda. --justinianus | mesaj 20.28, 2 Ağustos 2021 (UTC)[yanıtla]
İki aya yakın bir süre önce kapatma talebinde bulunmuştum, adaylık da yaklaşık yedi aydır açık. Şu anda birkaç yorum mevcut, bunlara göre SİS'ler değerlendirebilirse sevinirim. --justinianus | mesaj 07.01, 27 Eylül 2021 (UTC)[yanıtla]