İçeriğe atla

Vikipedi:Botlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
A man is shaking hands with a robot
Botlar Vikipedi'ye yardım eder.

Botlar, Türkçe Vikipedi'de yer alan 612.510 maddenin bakımı amacıyla tekrarlanan olağan işlemleri gerçekleştiren otomatik ya da yarı otomatik araçlardır. Botlar çok hızlı bir şekilde değişiklik yapabilmekte ve uygun şekilde tasarlanmamaları ya da çalıştırılmamaları durumunda Vikipedi'ye zarar verebilmektedir. Bu nedenle botların kullanımı çok dikkatli ele alınması gereken bir konudur.

Botlar normal kullanıcı gibi Vikipedi'nin web arayüzünden bağlanıp kullanıcı tarafından atanan görevine göre ilgili sayfalarda değişiklikler yaparlar. Bu hesaplar çok kısa sürede çok değişiklik yaptığından dolayı normal kullanıcılardan farklı bir statüde değerlendirilmektedirler. Bot statüsü almak için başvuru yapan operatörler bürokratların onayını alarak botlarını çalıştırmaya başlarlar. Bot statüsü sayesinde botların yaptığı değişiklikler son değişiklikler kısmında gözükmez ve botlar normal kullanıma engel olmazlar.

Şu anda Türkçe Vikipedi'de bot statüsü almış 34 bot hesabı bulunmaktadır.

Bot politikası[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de kullanılacak botların zararsız ve kullanışlı olmaları, onay almaları, operatöründen farklı kullanıcı adı altında işlem yapmaları ve sorumlu bir şekilde çalıştırılmaları esastır. Vikipedi:Bot politikası sayfasında bu konuya ilişkin esaslar yer almaktadır.

Bot operatörlerinden istekler[kaynağı değiştir]

Bot operatörlerinin destek verebileceği bir işlem için Vikipedi:Botlar/İstekler sayfasına yazabilirsiniz.

Botluk onay başvurusu[kaynağı değiştir]

Botunuz için bot statüsü almak ya da yeni görev başvurusu yapmak için Vikipedi:Botlar/Başvurular sayfasını kullanabilirsiniz. Etkin olarak görev yapan bot hesaplarının listesi Vikipedi:Botlar/Başvurular/Arşiv sayfasında verilmektedir.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Kategoriler

Meta