Vikipedi:Botlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
VP:BOT, buraya yönlendirilmiştir. Aradığınız Vikipedi:Bot politikası olabilir.
A man is shaking hands with a robot
Botlar Vikipedi'ye yardım eder.

Botlar, Türkçe Vikipedi'de yer alan 360.589 maddenin bakımı amacıyla tekrarlanan olağan işlemleri gerçekleştiren otomatik ya da yarı otomatik araçlardır. Botlar çok hızlı bir şekilde değişiklik yapabilmekte ve uygun şekilde tasarlanmamaları ya da çalıştırılmamaları durumunda Vikipedi'ye zarar verebilmektedir. Bu nedenle bir bot politikası hazırlanmıştır.

Botlar normal kullanıcı gibi Vikipedi'nin web arayüzünden bağlanıp kullanıcı tarafından atanan görevine göre ilgili sayfalarda değişiklikler yaparlar. İşlemin büyüklüğüne göre çok kısa sürede yüzlerce hatta binlerce değişiklik yapabilirler. Örnek olarak, en çok bilinen ve kullanılan bot türü interwiki botlarıdır. Bu botlar Vikipedi'deki tüm sayfaları dolaşarak o sayfanın diğer dillerle olan bağlantılarını kontrol eder ve sonuçlara göre bağlantıları ekler ya da çıkartır.

Vikikitap
Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var:

Robotlar çok kısa sürede çok değişiklik yaptığından dolayı normal kullanıcılardan farklı bir statüde değerlendirilmektedirler. Topluluğun görüşüne sunulmuş bot topluluk tarafından yararlı görülüp onaylanınca bot statüsü verilir. Bu sayede botların yaptığı değişiklikler son değişiklikler kısmında gözükmez ve botlar normal kullanıma engel olmazlar.

Şu anda Türkçe Vikipedi'de bot statüsü almış 177 bot hesabı bulunmaktadır, ancak bunların tümü sürekli etkin bir şekilde çalışmamaktadır.

Bot politikası[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de kullanılacak botların zararsız ve kullanışlı olmaları, onay almaları, operatöründen farklı kullanıcı adı altında işlem yapmaları ve sorumlu bir şekilde çalıştırılmaları esastır. Bir botun topluluk tarafından hangi kriterler doğrultusunda kabul göreceğini ve bot statüsünü nasıl elde edip değişiklikler yapmaya başlayabileceğini görmek için Vikipedi:Bot politikasına bakabilirsiniz.

Bot operatörlerinden istekler[kaynağı değiştir]

Bot yardımına ihtiyacınız olduğu durumlarda kendiniz bir bot geliştiremiyorsanız ve topluluktan bu konuda bir yardım isterseniz İstekler bölümüne yazabilirsiniz.

Botluk onay başvurusu[kaynağı değiştir]

Botunuz için bot statüsü almak üzere başvuru yapmak için Başvurular bölümünü kullanabilirsiniz.

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Kategoriler

Meta