Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

Vikigezgin[kaynağı değiştir]

Selamlar, Vikigezgin'de bir politika adayı uzun zamandır tartışılmayı bekliyor. İlgililer bakabilir mi?--Bilmiş Profesör mesaj yaz- e-posta yolla 18.48, 29 Mayıs 2021 (UTC)

Universal Code of Conduct News – Issue 1[kaynağı değiştir]

Universal Code of Conduct News
Issue 1, June 2021Read the full newsletter


Welcome to the first issue of Universal Code of Conduct News! This newsletter will help Wikimedians stay involved with the development of the new code, and will distribute relevant news, research, and upcoming events related to the UCoC.

Please note, this is the first issue of UCoC Newsletter which is delivered to all subscribers and projects as an announcement of the initiative. If you want the future issues delivered to your talk page, village pumps, or any specific pages you find appropriate, you need to subscribe here.

You can help us by translating the newsletter issues in your languages to spread the news and create awareness of the new conduct to keep our beloved community safe for all of us. Please add your name here if you want to be informed of the draft issue to translate beforehand. Your participation is valued and appreciated.

 • Affiliate consultations – Wikimedia affiliates of all sizes and types were invited to participate in the UCoC affiliate consultation throughout March and April 2021. (continue reading)
 • 2021 key consultations – The Wikimedia Foundation held enforcement key questions consultations in April and May 2021 to request input about UCoC enforcement from the broader Wikimedia community. (continue reading)
 • Roundtable discussions – The UCoC facilitation team hosted two 90-minute-long public roundtable discussions in May 2021 to discuss UCoC key enforcement questions. More conversations are scheduled. (continue reading)
 • Phase 2 drafting committee – The drafting committee for the phase 2 of the UCoC started their work on 12 May 2021. Read more about their work. (continue reading)
 • Diff blogs – The UCoC facilitators wrote several blog posts based on interesting findings and insights from each community during local project consultation that took place in the 1st quarter of 2021. (continue reading)

--MediaWiki message delivery (mesaj) 23.06, 11 Haziran 2021 (UTC)

1000 dolar maaş kimin için?[kaynağı değiştir]

Gördüğünüz sayfada 47,800 dolarlık bir hibe başvurusu mevcut. Başvuruyu en heyecanlı kılan yerse bu sayfa. Community and Outreach Program Officer Salary ve Education and Partnerships Program Officer Salary isminde iki başlık var. Alınacak her kişi için aylık 1000 dolar maaş belirlenmiş. Ayrıca 240 + 310 dolar vergi ve sigorta bedelleri de cabası. Yani bu kişiler 1000 dolar net maaş alarak sigorta bedellerini de bu hibe kapsamına sokmuşlar. Yani vikipediyi anlatmak istediklerini söyledikleri hibe projesinin 30600 doları kendilerine maaş olarak bağlanacak. Birinci soru: Bu maaşları kim alacak? İkinci soru: 1000 dolar kime ve neye göre belirlendi? Üçüncü soru: Bu başvuru ve para hesaplarından vikipedi üyelerinin haberi var mı? Dördüncü soru: Sadece birkaç politika sayfasını birilerine anlatarak 1000 dolar maaş belirlemek nasıl bir mantık? Cevapları bekliyorum. --Daktiloseridi (mesaj) 16.33, 12 Haziran 2021 (UTC)

@Nanahuatl, bak neler oluyormuş? Vikiçizer (mesaj) 17.56, 12 Haziran 2021 (UTC)
Konuyu oluşturan @Basak'a bildirim göndereyim. K:Daktiloseridi de artık kimin kuklası bilmiyorum, bu kadar çekinmeye gerek yok, altı üstü bir internet sitesi, kendi kullanıcı adıyla da yazabilirdi. Böyle kışkırtıcı bir tavra lüzum yok.--NanahuatlEfendim? 18.55, 12 Haziran 2021 (UTC)
Evet, sorular normalde de sorulabilecek sorular, cevaplar artık bu dakikadan sonra ne kadar tatmin eder bilemem. Ben kendi adıma söyleyeyim, para meselesinden hiç haberim yoktu. Artı, haberimiz olsa ne olacaktı? Vikiçizer (mesaj) 18.59, 12 Haziran 2021 (UTC)
Yani bunlar olağan şeyler, Türkçe Vikipedi dışında sık sık karşılaştığımız şeyler. Masrafların karşılanmalarını talep etmek normal bir hak, hatta bunun üzerine maaş talep etmek bile benim açımdan bir hak (ben de bu noktada belirteyim, ne olayın bir parçasıyım ne de haberim vardı ne de katıldığım bir Wikimania ile iki CEE buluşması dışında vakıfla böyle bir etkileşimim oldu ve her iki durumda da hem öncesinde hem sonrasında bunları açık açık belirttim köy çeşmesinde: 1, 2, 3). Burada benim kafamda kalan tek nokta, bu konunun daha önce bir yerlerde açık bir şekilde (belki de bir yerlerde konuşuldu ama pek göz önünde değildi) dile getirilmemiş olması. Buradaki husus da "gizli kapalı işler dönüyor" endişesinden ziyade, eğer dile getirilmiş olsaydı, madem böyle daha üst seviye girişimler olacaktı, buna katkı yapmak isteyen başka isimler olabilirdi ve daha verimli çalışmalar ortaya çıkardı. Mesela ben bulunduğum ülke nedeniyle, varsa masraflarımın karşılanması koşuluyla İnternet üzerinden böyle faaliyetlerde bulunup bu tip girişimlere destek olabilirdim. Yahut Türkiye'de bulunan WMTR üyelerinden de ben, masraflarının karşılanması koşuluyla bu tip faaliyetlerde yer almak isteyebileceğini düşünüyorum. Bu şekilde olunca, o kullanıcıların işin içine girme fırsatı kalmadı ya da en basit tabirle durumdan haberi olmadı. Elbette "biz bu şekilde yaptık, isteyen istediği şekilde benzer yapılanmalar kurabilir ve onlar da istediği faaliyeti yürütebilir" denebilir ama bölük pörçük gruplar yerine tek bir grup üzerinden bu çalışmaların yapılması daha verimli olacaktır :) NanahuatlEfendim? 19.27, 12 Haziran 2021 (UTC)

Naçizane birkaç konuda not düşmek isterim.

Kukla olduğu ve ansiklopedi oluşturmak için burada olmadığı bariz olan Daktiloseridi hesabı süresiz engellenmiştir, benzer şekilde buradaki trol yorumu temizlenmiştir. Tek kullanımlık hesapların arkasına saklanılarak Vikipedi topluluğunun galeyana getirilmesine fırsat tanımamak önemlidir. Kimin kuklası olduğuna dair de denetçilerimizin ilgisini isteyelim: @Elmacenderesi, @Eldarion, @Uncitoyen.

Bunun dışında, daha önce WMTR projesi yürüten birkaç arkadaşa da söylediğim gibi burada da tekrarlamamda fayda var, Vikipedi topluluğu ile Wikimedia Türkiye Kullanıcı Grubu farklı kavramlar. WMTR'nin Viki üzerinde yürütmekte olduğu projeler buradaki topluluğu ilgilendirir ve bununla ilgili Vikipedi'de bir düzenli bilgilendirme mekanizması olması gerekir, sağolsunlar ki yakın zamandaki istişareler sonrasında buna dair hassasiyet gösterilmiştir. Ancak burada olduğu üzere WMTR'nin Viki dışı faaliyetleri yalnızca WMTR üyelerini ilgilendirir, topluluğun genelini ilgilendirmez.

Burada elbette ilgili arkadaşlara bir cevap hakkı doğmuştur ve vereceklerdir, ama WMTR üyesi olmayan birisi olarak yukarıdaki konular beni ilgilendirmiyor ve dolayısıyla çeşmede konuşulmasından ciddi bir rahatsızlık duyuyorum. WMTR ve Dijital Bilgi Derneği kendi yönetimlerine, kendi tüzüklerine ve vakıfla kendi ilişkilerine sahip oluşumlardır; dolayısıyla bu yönetimler uygun gördükleri şekilde vakfa proje hazırlama, ödenek alma hakkına sahiplerdir ve Wikimedia UK, Wikimedia Deutschland gibi kurumsallaşmış yapıların biraz olsun yanına yanaşmaktan söz edebileceksek buradaki tarz projeler yalnızca başlangıçtır. Bu noktada elbette bu kurumların yönetimleri kendi üyelerine karşı sorumludur ancak Vikipedi topluluğuna karşı sorumlu değildir. Kendi üyeleriyle istişare için uygun kanallar olmasında fayda vardır ancak bunların konuşulabileceği platform Vikipedi köy çeşmesi değildir. Vikipedi'yle ilgili faaliyet gösteren kullanıcı grubu veya sivil toplum kuruluşları içerisinde olabilecek huzursuzluk veya eleştirilerin, topluluğun geneline yansıtılmaması önemlidir. Bu tarz kurumsal ayrımları ve davranışsal beklentileri oturtmadıkça da, sağlıklı diyalogdan ziyade burada olduğu gibi ne idüğü belirsiz "doğruluk arayıcılarının" ve trollerin topluluğu birbirine katma, emek veren arkadaşları yıpratma çabalarına zemin hazırlamış olacağız. Gündeme gelecek bir sonraki WMTR "iç meselesi"nde mesajın köy çeşmesinden temizlenmesi faydalı olacaktır.

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.03, 13 Haziran 2021 (UTC)

Üç aşağı beş yukarı katılmakla birlikte, WMTR üyesi, hem de aktif bir üyesi (VP:VB21'in Türkçe Viki organizatörü an itibarıyla) olarak benim haberim olmaması, diğer konuştuğum bazı üyelerinin haberlerinin olmaması ya da ortak iletişim kanallarında görmemem (paylaşılmış görmemiş olabilirim) benim ilgilendiğim kısım. Basak zaten başvuruyu yapan kişi, onu ayrı tutarak, yönetim kurulunun (@Khutuck, HakanIST, Elmacenderesi, Sakhalinio) mu haberi vardı acaba? Ben yalnızca "daha açık paylaşılsaydı başkaları da dahil olmak isterdi" açısından bakıyorum, zira sırf masraf yüzünden dahil olmaya çekinenler bu vesileyle daha rahat dahil olabilir. NanahuatlEfendim? 02.47, 13 Haziran 2021 (UTC)
Teşekkürler @Nanahuatl, elbetteki (@Khutuck, HakanIST, Elmacenderesi, Sakhalinio)'nın bilgisi dahilinde ve onların talebi ile proje yazma konusunda geçen seneden tecrübeli iki kişi olarak ben ve Saknalinio ve ben) yazdık bu bütçe başvurusunu. Az önce telegram kanalından da ilettiğim gibi tabi ki yıllık etkinlikleri ve bütçesini belirleme sürecinde daha geniş bir katılım süreci işletebilmek en iyisi ama bu ilk deneyimde biraz el yordamı ile ilerleme söz konusuydu; yapılacak Yarışmalar, eğitim programları, ortaklık görüşmeleri ile ilgili masraflar için bu bütçe kapsamında olan kalemlerde masrafların karşılanması tabi ki mümkün. --Başak (mesaj) 03.12, 13 Haziran 2021 (UTC)

WMF tarafından onaylanan yıllık bütçe hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, Buradan, güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Nisan sonunda yapılan ve duyurusu şurada yapılmış olan Hibe başvurusu Wikimedia Vakfı tarafından bu haftasonu itibariyle onaylandı.

Bu başvuru, Ocak 2020'de Vikipedi'ye erişim engelinin kalkmasından bu yana "proje" adıyla sürdürülen faaliyetlerin artık vakıftan yıllık bütçe tahsis edilerek sürdürülmesi için yapılmış bir başvuru idi. Engelin kalkmasının hemen ardından Wikimedia Vakfı Topluluk Geliştirme Ekibi (Community Development Team)'nin bir an önce Vakıf'tan yıllık bütçe tahsis edilerek Türkiye'de bu tür faaliyetlere başlanması şeklindeki tavsiyesi üzerine resmî bir dernek kurulması sürecine girilmişti. Yıllık bütçe için başvuru vakti geçmiş olduğu için "Reintroducing to Turkey" adlı proje yazılmış ve Dijital Bilgi Derneği ile Vakıf arasında proje hibe sözleşmesi yapılmıştı.

Bu mesajla onaylandığını duyurmakta olduğum başvuru ise bir yıl boyunca gerçekleştirilecek yarışmalarda verilen ödüllerin, şu pandemi inşallah sona erdiğinde düzenlenecek yüz yüze etkinliklerde yapılacak masrafların (ikram, yer), gerçekleştirilecek seyahat masrafları ve benzerlerinin her bir etkinlik için ayrı ayrı projelendirip farklı zamanlarda talep edilmesi yerine Vakıf'tan yıllık olarak bir bütçe tahsis edilmesi talebi idi. Bu kapsamda çalıştırılacak personelin, ödenecek kira, aidat, muhasebeci vb. genel masrafların karşılanması için gerekli tutarları da içeren; temelde geçen seneki "Reintroducing to Turkey" adlı projenin bu sene yıllık bütçe tahsisi ile aynen devam ettirilmesine dair bir öneri idi. Başvuru kapsamındaki yıllık aktiviteler, bütçe, iş tanımları, strateji planı gibi her türlü detay burada: Başvuru sayfası. Başvuru, önce Vakfın uzmanları, ardından gönüllülerden oluşan Hibe Komitesi tarafından incelendi ve nihayet hafta sonunda onaylandı.

Bu ilk bütçe başvurusunun kabul edilmesi çok önemliydi. Önümüzdeki senelerde de bu tür faaliyetlere düzenli bir bütçe sağlanmasının yolu açılmış oldu. Köy Çeşmesi'nin daha fazla bu konuların detayıyla meşgul etmek istemiyorum; ama topluluğu sevindirecek bir haber olduğundan paylaşmak istedim.--Başak (mesaj) 02.55, 13 Haziran 2021 (UTC)

Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları[kaynağı değiştir]

WPWP logo 1.png

Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları yarışması 1 Temmuz 2021'de başlıyor.

Yarışma 1 Temmuz 2021 00:01'de başlayıp 31 Ağustos 2021 23:59'a (UTC) dek sürecek.

Bu yarışma, Wikimedia topluluğu tarafından düzenlenen çeşitli fotoğraf yarışmalarından, fotoğraf yürüyüşlerinden toplanan dijital medya dosyalarının Vikipedi maddelerinde kullanımını teşvik etmek içindir. Fotoğraflar, okuyucunun dikkatini bir metni daha iyi kavramaya, içeriği görselleştimeye ve maddeyi okuyucular için daha öğretici ve ilgi çekici hale getirmeye yardımcı olur.

Ancak bu fotoğrafların nispeten azı Vikipedi maddelerinde kullanılmıştır. Günümüzde Wikimedia Commons milyonlarca fotoğrafa ev sahipliği yapmaktadır, ancak bunların yalnızca küçük bir kısmı Vikipedi maddelerinde kullanılmaktadır. Bu, WPWP kampanyasının gidermeyi amaçladığı büyük bir eksiktir.

Katılım[kaynağı değiştir]

Neden katılmalıyım?
 1. Vikipedi'de oturum açın veya yeni bir hesap oluşturun
 2. Fotoğraf gerektiren bir madde bulun (Burada yardımcı olabilecek bazı araçlar yer alıyor)
 3. Commons'tan uygun resmi seçin
 4. Seçtiğiniz resmi uygun maddeye ekleyin
 5. Resim eklenen tüm maddelerin düzenleme özetine #WPWP ve #WPWPTR hashtaglerini ekleyin. (Örnek olarak: "+görsel #WPWP #WPWPTR")
 • Maddelere eklediğiniz dosya sayısı değil, dosya eklediğiniz madde sayısı sayılacaktır.
 • Ayrıca Commons'da bulunan kaliteli fotoğraflar için madde oluşturarak da yarışmaya katılabilirsiniz.
 • Lütfen Vikipedi maddelerini fotoğraflarla doldurarak okunamaz hale getirmeyin.
 • Tüm dillerdeki Vikipedi maddelerine fotoğraf ekleyerek kampanyaya katılabilirsiniz. Ancak akıcı konuşamadığınız bir dildeki maddelere fotoğraf eklemeniz önerilmez.

Daha fazla bilgi için Meta'da bulunan kampanya anasayfasını, katılıma rehberini ve kampanya kurallarını okuyabilirsiniz.

Uluslararası ödüller[kaynağı değiştir]

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren ilk üç kullanıcı için ödüller:

 1. Birincilik ödülü - 200 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika
 2. İkincilik ödülü - 150 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika
 3. Üçüncülük ödülü - 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini ses dosyalarıyla geliştiren kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini videolarla geliştiren kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren "yeni" kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

Ayrıca Viki Afrika'yı Seviyor kapsamında yüklenen resimlerle en çok maddeyi geliştiren kullanıcıya da 100 ABD doları hediye kartı ve ilk üç kullanıcıya WLA hatıra eşyası verileceği açıklandı. Ancak detaylar henüz açıklanmadı. Bir maddeyi Viki Afrika'yı Seviyor kapsamında yüklenen bir resimle geliştiriyorsanız #WPWP hashtagini eklediğiniz gibi değişiklik özetine #WLA eklemelisiniz. Daha fazla bilgi için buraya ve buraya bakabilirsiniz. ‒ToprakM  23.24, 13 Haziran 2021 (UTC)

Vikibahar 2021 geçici sonuçları[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Vikibahar 2021 yarışmasındaki geçici puanlamayı tamamladım. Yarışmaya katılıp da puan almış ya da puan alamasa da yarışma kapsamında katkıda bulunmaya çalışmış olan @ArdaGurcan, Ata Barış, Aybkky, Ayratayrat, Bambi'nin annesi, Basak, BSRF, Darkblue06, Dazed or confused, Dr. Vikipedist, Pamfilyalı, Fatih Müftüoğlugil, Firatlal, Gürcü1234, Hasnickter, Huluxsi, İazak, Kingbjelica, Kralayolverin, Lirtastya, @Math34, Maurice Flesier, Mehmet İlkman, Nushirevan11, OvalThunder9, Robingunes, Sayginer, Sevda Kale, Sezencik, Tanyel, Tarih, Thecatcherintherye, TheFraxdeS, ToprakM, Veselov, Victor Trevor, Zemxer'den, aşağıdaki maddeleri okumasını rica ediyorum:

 1. Öncelikle, katkı yapan ya da yapma amacı güden herkese teşekkürler. Proje kapsamında açılan ya da genişletilen yaklaşık 700'ün üzerindeki maddeyi tek tek inceledim ve yarışma kurallarına göre puanlandırdım. Buna göre de, yarışmanın ana sayfasında görülebilen tablo ortaya çıktı.
 2. Kurallardan herhangi birisini karşılamayan maddeler, yarışma kapsamı dışında tutuldu. Katılımcılardan ilk ricam, burada hatalı bir puanlandırma olup olmadığına bakmaları.
 3. Kurallara uygun olan maddeler, proje ana sayfasında "puanlama" başlıklı tabloda belirlenen kriterlere göre puanlandı. Yarışma kurallarındaki "oluşturulan ya da maddeye eklenen liste, tablo, şablon ya da kategoriler yarışma kapsamı dışındadır. Liste ya da tablolar, basit bir listelemenin ötesinde, metin içerdikleri takdirde puanlamaya dâhil edilecektir" kriteri, adil bir yarış olması açısından konulmuştu (kolayca kopyala-yapıştır ile bol bol puan almanın adaletsizlik yarattığı düşünülerek), puanlamalar da buna göre yapıldı ve bu kısımlar görmezden gelindi (buralardaki kaynaklar kabul, yahut basit bir listelemenin ötesindeki metinler de kabul). İkinci ricam, kendi ya da başka katılımcıların puanlamalarında bir hata olup olmadıklarını kontrol etmeleridir.
 4. Üçüncü ricam, toplamada hatalar olabilir, onlara bakmalarıdır.
 5. Oraya imza atan her kullanıcı, yarışmaya katılmış kabul edilmiş ve oraya katkılarını eklememiş olsa dahi yarışma süresince yarışma kurallarına uygun maddeler açmış ya da geliştirilmişse (bunu incelemem mümkün değil elbette) onlar da yarışma kapsamında değerlendirildi. Benim dikkatimden kaçan var mı diye kontrol edilmesini rica ederim.
 6. Tüm bu hatalar, yanlışlar, tartışmalı kısımların katkı sayfalarının tartışma sayfalarında, mümkünse bana seslenerek belirtilmesi rica olunur. Mesaj atmayınız :)
 7. Son olarak, puanlama ve değerlendirme, Haziran 2021 sonuna kadar sürecektir. Dolayısıyla itirazlar ve düzeltmeler de o tarihe kadar geçerlidir, o tarihten sonra herhangi bir düzenleme yapılmayacaktır.

Saygılarımı sunarım :)--NanahuatlEfendim? 00.22, 14 Haziran 2021 (UTC)

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti seçimleri hakkında duyuru[kaynağı değiştir]

 • Herkese merhaba. Bu sene gerçekleştirilecek vakıf mütevelli heyeti seçimleri hakkında bir duyuru yapmak istiyorum. Daha önce şurada da konuşulduğu üzere, Vakıf aslında geçen sene yapılması planlanan seçimleri bu sene yapacak ve toplamda dört koltuk için üye seçilecek. Buna ilişkin detaylı açıklamama bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Vakıf geniş bir topluluktan adayların bu seçimlere katılmasını ve yine geniş bir katılımcı çevresinden seçmenlerin oy kullanmasını istiyor. Böylelikle Vakıf, Wikimedia Hareketinin daha doğru ve verimli bir şekilde işleyebilmesi ve misyonuna devam edebilmesi için gerekli olan tecrübe ve bakış açılarını bulabileceğine inanıyor.
Meta'da bu konuyla ilgili adaylara bir çağrı yapıldı. Bu çağrının çevirisine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz (hatalı çeviri varsa lütfen düzeltiniz). Bu sayfada, adaylardan ne beklendiği, adayların taşıması gereken nitelikler, seçilmeleri halinde yüklenecekleri sorumluluklar gibi hususlara ilişkin bilgiler yer alıyor. Eğer bizim topluluğumuzdan da adaylar çıkacak ise bu sayfaları okumaları elzem. Başvurunun nereden ve nasıl yapılacağına ilişkin de yine bu sayfada bilgi yer alıyor. Gelişme oldukça topluluğa çeşmeden ve Telegram kanalımızdan bilgi vermeye devam edeceğim. Saygılarımla. --justinianus | mesaj 11.02, 17 Haziran 2021 (UTC)