Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!

VikiProje çılgınlığı ve birkaç konu[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

İzleme listeme bakıyorum da Vikipedi’de bir VikiProje çılgınlığı varmış gibi gözüküyor bana. Öncelikle ilgili ilgisiz birçok proje sayfası açılmış ve sayfa tartışmalarına hepsi bot yardımıyla ekleniliyor fakat benim bildiğim belli alanlarda ortak çalışmak isteyen birkaç kullanıcının bir araya gelip bu proje sayfalarını oluşturur ve böylece bu konuya ilgisi olan diğer kullanıcılar da çekilmiş olur. Bizde neredeyse tüm ülkelerin proje sayfası açılmış durumda. Ne gereği var? (Sözgelimi) Pakistan ile ilgili kaç kullanıcı var da proje oluşturulmuş durumda? Biri çıkıp “Biz sayfayı açalım, ileride ilgilenen kullanıcılar gelip burada çalışır.” diyebilir ki bu da hatalı bir ifade olacaktır. Doğmamış bebeğe don biçmeye benzer bu. O zaman her şeyin ama her şeyin proje sayfasını şimdiden açıp daha ortada olmayan kullanıcılar için şimdiden yatırım yapabiliriz. İlgili kullanıcılar, zamanı geldiğinde zaten kendileri birlikte hareket edip bir Pakistan projesi açacaklardır ki pek ihtimal de vermiyorum buna :)

Proje açmak ayrıca zaman ve emek kaybına da neden oluyor. Yazık yani kategorileri tek tek açmak bile bu kayıplardan biri. Botu da yazım hataları gibi önemli görevlerde çalıştırabilecekken bu görevlerle meşgul etmek de doğru değil. Ayrıca bazı projelerde aynı tornadan çıkmış gibi tekdüze ve aynı içerik/menü eklenmiş ve hatta “işbirliği projesi” gibi butonlar eklenmişken bazılarında “bu xxx projesidir” tarzı birkaç cümle ile madde değerlendirme tablosu eklenmiş. İngilizce Viki’de bu ülkelerin ve kavramların projesi olabilir çünkü orada eminim yüzlerce hatta binlerce Pakistanlı vardır ve proje altında birlik olup madde geliştirmek istiyorlardır ama bizde böyle bir durum yok. Oldukça genel bir kavram ve alan olan edebiyat projesi bile kullanıcı çekemiyor. Demem o ki gerçekten proje açmak çare değil ve bu duruma dur demeliyiz. Ayrıca Pakistan bir örnek. Bunun gibi daha nice projeler var.

Bir ikinci konum ise bir kullanıcı yanılmıyorsam (ki hatırlamıyorum tam olarak) AWB kullanarak “vefat etti” gibi ifadeleri “öldü” diye değiştiriyor. Bununla ilgili alınmış bir karar mı var? “Vefat” sözcüğü ansiklopedik değil midir? Neden bu ifade çıkarılıyor maddelerden? Kimin yaptığını hatırlamıyorum ama izleme listemdeki birçok sayfada bunu gördüm ve o an müdahale edemedim ve yazamadım.

Aklıma gelen son konu ise bilgi kutularına haritalar eklendi. Gayet hoş oldu ama konumları çok uzaktan gösteriyor. Örneğin x müzesini ya da y camisini neredeyse konumu görünmeyecek şekilde uzaktan gösteriyor. Bu konumları daha yakından gösterecek bir ayarımız yok mu?

Mobilden yazdığım için yazım hatası ve anlam düşüklüğü olmuş olabilir, kusura bakmayın. Kolay gelsin. — Hedda Gabler (mesaj) 12.52, 15 Ekim 2020 (UTC)

Hiçbiriyle ilgim yok ama sanırım yararlı olabilecek bir yanıt verebilirim. Vikiprojeleri K:Madrox açıyor, görebildiğim kadarıyla elle yapıyor her şeyi. Olağanüstü bir yarar getireceğini düşünmüyorum ama hiçbir zararını da görmüyorum. Zararı olmayan bir altyapı çalışmasına da şahsen ben hiçbir şey söyleme gereği duymam. Yani ortada başka bir işe koşulabilecekkken vakti çalınan bir bot söz konusu değil.
Vefat ibareleri VP:HÜSNÜTABİR uyarınca temizleniyor olmalı. İlgili yönerge, yani VP:SAKINILACAK, zamanında tartışılmış ve kabul edilmişti.
Haritalarda da çok uzak görünüm, orta mesafe görünüm ve yakın görünüm arasında geçiş yapmayı sağlayan radyo düğmeleri olmalı. Arayüz yöneticileri olarak bu düğmeleri varsayılana dönüştürmüştük. Yine de şurada "Haritalar gibi belirli içeriklerin görünümleri arasında geçiş yapacak radyo düğmeleri görüntüleyin" seçeneği seçili mi diye kontrolde yarar var. Sorun biraz daha farklıysa ve ben yanlış anladıysam, belki örnek bir madde varsa onun üzerinden konuşabiliriz. Vito Genovese 13.10, 15 Ekim 2020 (UTC)
@Hedda Gabler: Şu sayfaya istinaden ilgili düzenlemeyi gerçekleştirmiştim. "Öldü" kelimesinin doğal ve tarafsız olduğunu düşünmemle birlikte, @Khutuck tarafından yönergede belirtildiği dile getirilmiştir. Son zamanlarda inanılmaz fazla artan Vikiprojelerin, bu kadar artmasının sebebini @Madrox, maddelerdeki "Tartışma" bölümlerinin boş kalmaması amacıyla gerçekleştirdiğini söylemişti (?). Vito'nun da belirttiği üzere ben de herhangi bir zarar görmüyorum. --Victor Trevor (mesaj) 13.14, 15 Ekim 2020 (UTC)
ek vikiprojelerin oluşturulmasında bir sakınca göremiyorum. superyetkin'in, benim ve toprakm'nin tartışma sayfalarına vikiproje şablonu ekleyen botlarımız var; ve bu botlar aynı anda birden çok işi yapabilecek şekilde çalışıyorlar. botlar zaten bu gibi işler için çalışmalılar aslında :). "vefat" kelimesi de sakınılacak kelimeler yönergesinde olduğu için topluca değiştirilmesinde bir sakınca görmüyorum.--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.23, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • On Gözlü Köprü maddesinde hem bizim hem en.wiki’nin haritasına baktığımızda bizim harita çok uzaktan gösteriyor konumu. Daha geniş bir alanı çerçeve içine alıyor.
 • Vikiproje şablonları tartışma sayfalarına bot ile ekleniyor gördüğüm kadarıyla YBot kullanılıyor. Ayrıca proje sayfası açmanın mantığını yukarıda dile getirmiştim. Ortak alanda birlikte çalışmak isteyen kullanıcıların toplanma yeri gibidir. “Tartışma sayfaları boş kalmasın” demek hiç uygun değil.
 • “Vefat etmek”, “ölmek” ile eş anlamlı. Mesela biz burada “verem” sözcüğünü “ince hastalık” olarak değiştirmiyoruz ki. Ayrıca küçük bir Google aramasıyla öğrendim ki “zenci” yerine “siyahi” yazmak da buna giriyormuş. — Hedda Gabler (mesaj) 13.25, 15 Ekim 2020 (UTC)
  son kısım için, Vikipedi:Sakınılacak_kelimeler#Hüsnütabir..--evrifaessa ❯❯❯ mesaj 13.27, 15 Ekim 2020 (UTC)
Hazır Vikiprojelerin Vikipedi'de kullanıcı tuttuğuna yakinen şahidim. Temel Vikiprojeler bile mevcut değil. Vikiprojeler bireysel inisiyatiflerle başlıyor, sonrasında katılımcılarla zenginleşiyor. O katılımcılar da hep yeni katkı yapmaya başlayanlar oluyor. Herkes arzusuna göre Vikiproje oluşturabilir, bunun önünde bir engel yok. Katkı sorunu olan bir projede bunun engellenmesi zaten kendi topuğuna sıkmak olur.
Vefat etmek eş anlamlı olsa da iyi niyet içerir. Ölmek eyleminin yumuşatılmışıdır. Arapça vefa sözcüğü ile aynı kökten olup "sözünü tuttu, borcunu ödedi, görevini yerine getirdi" anlamlarına gelir. Herkes her ölüye vefa göstermeyeceğinden öldü gayet nötr ve doğrudan bir ifadedir. Ek olarak, "vefat etti" şeklinde bahsedince ölümün niteliği anlaşılmaz. Bu nitelik ölmek ya da öldürülmek olabilir. Olayın nasıl gerçekleştiğinin net anlaşılmaması; faile değil, maktüle yönelik bir yanlılığa yol açabilir. VP:HÜSNÜTABİR'in gerekçesi budur.
--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.57, 15 Ekim 2020 (UTC)
Neden "buna bir son vermeliyiz" ki sevgili Hedda. Bahsettiğiniz bu konular projeye zarar veriyor mu? Haklı olduğunuz noktalar da var, ancak başlattığım her Vikiproje'de bizzat kendimi katılımcı olarak sayıyorum. Örneğin VPR:Kazakistan'a benimle birlikte 3 kullanıcı katılmış durumda. Proje kapsamında da 23 yeni madde açıldı. Zaman kaybı olarak gördüğünüzü belirtmişsiniz lakin ben projeye büyük katkı olduğunu düşünüyorum. Emin olun ve kontrol edebilirsiniz, açtığım her Vikiproje kapsamında madde oluşturmayı es geçmem. Ama kasdettiğiniz katılımcı sayısı ise şimdilik çoğunda katılımcı olarak ben varım. Bir veya iki katılımcı var diye bu tarz Vikiprojeleri silmemiz gerekir mi?--Madrox❯❯❯ mesaj? 14.13, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Öncelikle verilen önerge de buradaki bir kullanıcı tarafından yazılmış ve %100 doğrudur diyemeyiz ve illa orada yazan şey eleştirilemez diye bir durum da yok. Vefat kelimesinin kökeni “vefa” mıdır TDK, Nişanyan ya da Dil Derneği’nde yok ama bir iki sitede yukarıda denilen bilgi kopyala yapıştır olmuş durumda. Onlar da pek güvenilir değil. Biz çıkıp Obama için zenci demiyor siyahi yazıyorsak öldü yerine vefat etti de gayet rahat yazılabilir. Zaten hangi siyahi ünlü için zenci yazıyoruz? Ya da “zenciler olay çıkardı/zenciler yürüyüş yaptı” yerine hep siyahi diyoruz. Bu tür kullanımlar da hüsnütabire giriyor ama rahatça kullanabiliyoruz. Ama verem yerine ince hastalık yazsaydık bence sorun olurdu. Ayrıca Kör yerine görme engelli demeyi de öneriyor yönerge yanlış anlamadıysam. Mesela bu bir çifte standart.
 • Projeler için dediğim de hâlâ geçerli. Projelerin amacı dışında açıldığını düşünüyorum. Vikipedi’de işbirlik içinde olan proje bile sayısı “neredeyse” yok ki biz gidip Pakistan ve Hindistan için proje açıyoruz. Temel kavramlar/alanların projeleri bile kullanıcı çekmiyor. Açalım ve kenarda dursun mantığını yukarıda da yazdım. Hem zaman/emek kaybı hem de doğmamış çocuğa don biçmeğe benzer. Evet, proje açmanın önünde engel yok ve “var” diyen de yok ama üçüncü defadır tekrarlıyorum ki projelerin amacı aynı ilgi alanlarında çalışan kullanıcıları tek çatı altında toplamaktır. İleride işe yarar ya da kenarda dursun zararı yok, ile proje açılmaz. İngilizce Viki değiliz biz. Orada en küçük ülkeler ile de projeler açılıyor ve o ülkeden insanlar birleşip çalışma yapıyor. Bizde projelerin açılma sebebi bile başlı başına yanlış. Ayrıca “projeler silin” ya da “bu tür projeler zarar veriyor” da demiş değilim. Silinse de yine silecek kullanıcılar için büyük bir emek/zaman kaybı olacaktır. Genel kavram/alanlar için “evet, açılabilir” hatta Papua Yeni Gine’yle ilgilenen beş kullanıcı bir olup burası için de açabilir fakat tüm ülkeler için herhangi bir sebep yokken proje açmak doğru değil. Ayrıca ben bu projeleri kimlerin açtığını bile bilmiyorum ve söylemlerim kullanıcılara yönelik de değil. —- Hedda Gabler (mesaj) 14.37, 15 Ekim 2020 (UTC)
Vefat konusunun VP:SAKINILACAK'ın tartışma sayfasında konuşulması lazım. Sakınılması gereken bir şey olmadığı kararı çıkarılırsa kaldırılır, ama çeşmede konuşmak suya yazı yazmak oluyor biraz.
Haritalar konusunda bizim bilgi kutusu haritayı Vikiveri'den otomatik çekiyor, enwiki elle girmiş. Enwiki'nin kodunu kopyalarak biz de aynı görüntüyü elde edebiliriz.
Projeler konusunda da bir sakınca ortaya konmazsa kimse bunların olmaması gerektiği yönünde bir karar alınması için ikna olmayacak, dolayısıyla isteyen bu projeleri açmayı sürdürecektir. Dolayısıyla sonuçsuz kalacaktır.
Vito Genovese 14.42, 15 Ekim 2020 (UTC)
Hedda, VP:SAKINILACAK köre kör diyin diyor, görme engelli demeyin diyor. Bkz. Körler Federasyonu. thecatcherintheryeileti💬 20.50, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Ortada aktif bir proje olmadan Vikiproje eklenmesi bana da gereksiz geliyor ama zararı olmayan bir iş. Arada ben de yazdıklarıma proje ekliyorum, tematik yazdığım maddeleri bir arada görebilecek bir kategori oluyor. --Khutuckmsj 15.05, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Vefatla ilgili olarak... Her zaman aynı anlamda olmuyor, gözü kapalı bir şekilde "öldü" ile değiştirmemek lazım... Hayatını kaybetti de benzer şekilde. Bazen anlatıma dinamiklik katmak için lazım oluyor mesela. Onun dışında zaten "akciğer kanserine bağlı nedenlerle öldü" yahut "hava saldırısı sonucu öldü" gibi kullanımlar eğreti duruyor. Vikiprojeler için de zaten kimsenin işine yaramadığı belli olan bir konu, kimse "ama yarar" demesin, yaramıyor. Bir kişi de çıkıp "ben bu kategorilerde dolaşıyorum" demez, diyemiyor. Kategorilerde dolaşanların tek dolaşma sebebi de kategorilendirmeleri düzenlemek, aslında "kategorileri dolaşıyorum çünkü düzenliyorum" deniliyor ama kimsenin işine yaramamakta :) Vikiprojelerin, aynı ilgi alanlarına sahip kullanıcıların toplanıp, organize olup, kararlar alacakları ve tartışmalar yürütecekleri yer olmaları yeterli (spor projesi bu konuda çok iyi mesela, adlandırma kuralları falan bile oluşturduk). İş birliği projeleri keza, siyaset projesinde gerçekleştirilen bir konu. Onun dışında tartışma sayfalarına şablon eklemenin kimseye cidden bir faydası yok, kimse de "ben kullanıyorum" demiyor, yalnızca ekleme zorunluluğunu kendilerinde hissettiği için ekliyor. @Madrox bu konuya saatlerini harcıyor ve gördüğüm kadarıyla da zevkle, severek yapıyor, emeklerine sağlık, ancak bu emeğinin karşılığının koca bir sıfır olduğunu kabul etmesi gerekiyor (ben de yapıyordum zamanında, sonradan dank etti). Tartışma sayfalarında bunlarla uğraşmak yerine, mesela kendi de belirtmiş, Kazakistan ile ilgili istenen maddelerin toplanması, düzenlemelerin organize edilmesi falan çok daha faydalı şeyler.--NanahuatlEfendim? 19.43, 15 Ekim 2020 (UTC)
 • Ben arz edeyim, talep de oluşur denilerek açılan hayalet projeler benim de canımı sıkıyor. Hedda'nın yazdıklarının altına dört tilde bırakıyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.09, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Nanahuatl'ın yazdıkları düşüncelerimi yansıtmış, altına imzamı atabilirim. Bunun yanında, İngilizce Vikipedi'de yapıldığı gibi aktif-inaktif Vikiprojelerin ayrımını bir şablonla yapmayı düşünebiliriz. Hiç kimsenin rağbet etmediği, hatta hiç üyesi olmamış, sırf dursun diye açılmış bir İngiltere Vikiprojesinin herhangi bir not olmadan varlığı, potansiyel olarak yeni kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Bunun dışında elbette bir zararı yok. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.46, 17 Ekim 2020 (UTC)
 • Merhaba, bu konudan Victor Trevor'un yaptığı değişiklik sayesinde haberdar oldum. Benden önce konuyu ele alan Nanahuatl ve diğer kullanıcıların düşündüğü gibi bu enerjinin çok daha faydalı bir alanda değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Ayrıca çeşitli farklı tasvirleri de Hüsnütabir içinde dahil edip, şabloncu bir şekilde, metindeki dil gözardı edilerek yapılan değişikliklerin de yanlış olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda örnek olsun hayatını kaybetmiştir hüsnütabir değildir ve sakınılması gereken kelimeler arasında yer almamaktadır. Bu gözlemlerimi Hüsnütabir sayfası tartışma sayfasına da ekleyerek, yanlış değişiklik yapılmasının önüne geçilmesini isteyeceğim. Bilgilerinize sunulur, iyi vikiler...эртлй ილეტი იაზ 14.38, 11 Aralık 2020 (UTC)
  Politikalarımız ve yönergelerimiz: "Öldü" kelimesinin tarafsız ve doğal olduğunu söylüyor. Buna mukabil ekleyecek olduklarımı burada belirtmiştim zaten. --Victor Trevor (mesaj) 14.51, 11 Aralık 2020 (UTC)

Vikikitap başvurusu[kaynağı değiştir]

Topluluğu ve hatta etkin hizmetlisi olmayan yegâne Türkçe proje olan Vikikitap'ta temizlik ve altyapı çalışmaları için geçici bir hizmetlilik ve arayüz yöneticiliği başvurusunda bulundum. Adaylık sayfası şurada. Projenin niteliği itibarıyla büyüme potansiyeli düşük, ama altyapı çalışmalarıyla gelecekte projeye ilgi duyacak kullanıcıların işini kolaylaştırmak niyetim. Sonrasında da devam etmeye pek istekli değilim, o zamana kadar istekli olacak en azından bir kişi çıkar diye umuyorum.

Vito Genovese 18.47, 2 Kasım 2020 (UTC)

Tartışma şablonu[kaynağı değiştir]

Şablon:Tartışma üzerinde kapsamlı bir revizyon gerçekleştirdim. Yeni şablon, bir süredir yapabildiği tartışma arşivlerinin varlığını otomatik olarak algılamaya ek olarak artık silinme tartışmalarını da otomatik algılayabiliyor, dolayısıyla {{Eski SAS}} şablonu ile kayda geçirdiğimiz eski tartışma bilgileri de doğrudan tartışma şablonunun içine girilebiliyor. Bunun dışında Şablon:Vikiproje kapsama kutusu'nun da entegre edilmesiyle Vikiproje şablonları da tartışmanın içine alınabilir ve gerekirse Şablon:YİB de görüntülenebiliyor. Tüm bu değişiklikleri Vikipedi:Botlar/İstekler#Tartışma_şablonu'nda (kalıcı bağ) açıkladım.

Bu nispeten radikal bir değişiklik olduğu için, tüm bu diğer şablonların değerlerinin Tartışma şablonu içine entegre edilmesini konu alan bot isteğimin gerçekleştirilmesi öncesinde herkesin varsa çekincelerini ifade edebilmesi için buradan bir duyuru yapmanın yararlı olacağını düşündüm. Bot operatörlerine de bir süre topluluktan görüş gelmesi için bekleme önerisinde bulundum. Eski SAS dışında herhangi bir şablonun silinmesi gerektiğini düşünmüyorum, yalnızca başta bu şablonların sıralaması olmak üzere pratik bir standartlaştırma uygulamasının yararlı olacağına inanıyorum. Ayrıntıları açıklamada bulabilirsiniz.

Vito Genovese 22.15, 3 Kasım 2020 (UTC)

Bu sözcüğü kullanmayı sevmiyorum ama burada kullanacağım. İnovasyon örneği olmuş bu çalışma. --Sadrettin 07.57, 7 Kasım 2020 (UTC)

Yaş gününü nasıl kutlayalım?[kaynağı değiştir]

Merhaba Arkadaşlar, 15 Ocak'taki 20. yaş günü (ve Türkiye'de engelin kaldırılmasının 1. yıldönümü). Bir kutlama yapalım mı? Kutlama için neler yapabiliriz, düşüncesi olanlar buraya yazabilir mi? Ben kendi aklıma gelenleri ekliyorum --Başak (mesaj) 07.27, 4 Kasım 2020 (UTC)

20. yaş videosu :20. yaş için sosyal medyada paylaşılabilecek bir video hazırlamak istiyorum. Şu videoyu çok beğeniyorum, Türkçe Vikipedi'ye özel böyle bir şey yapabilecek olan var mı: 2019 WMF videosu Ya da veri görselleştirme araçları kullanan, şöyle bir şey yapacak olan var mı: 2015-2019 maddeler En kötü ihtimal ben, powerpoint'te bir şeyler hazırlayıp videoya çevirmeyi düşündüm ama aramızda daha iyisini yapabilecek olanlara bu işi bırakmak veya birlikte çalışmak isterim.
Hediye madde: Ben her sene yaş günü hediyesi bir Türkçe Vikipedi maddesi yazıyorum (genellik ünlü bir tablo hakkkında madde oluşturuyorum). Sembolik bir kutlama olarak aktif vikipedistler için bir Vikiproje:20. projesi yapmayı öneriyorum. Yaş günü hediyesi olarak hazırladığımız maddeleri oraya ekleyelim. Böyle naif bir hediyeleşme geldi aklıma. --Başak (mesaj) 07.27, 4 Kasım 2020 (UTC)
Merhaba @Basak Türkçe Vikipedi'nin kurulduğu 5 Aralık için de bir düşünceniz var mı? Bu sene 18 yaşında oluyoruz. :) Türkçe sürüm olarak da. --Uncitoyenmesaj 08.26, 4 Kasım 2020 (UTC)
@Uncitoyen, 5 Aralık da kutlanabilir, kısa aralıklarla üst üste kutlama yapmak yerine tüm dillerde 20.yaş günü kutlanırken ve aynı zamanda erişim engelinin kaldırılmasının yıldönümü iken o günde kutlama yapmaya odaklanmayı düşünmüştüm ama 5 Aralık ayında Türkçe Vikipedi'ye özel bir kutlama neden olmasın? Keşke en azından isteyenler kendi şehrindekilerle buluşup bayağı bayağı pasta kesip yiyebilseydi :( Belki isteyenlerle bir çevrimiçi toplantıda merhaba demek olabilir?--Başak (mesaj) 11.37, 4 Kasım 2020 (UTC)
Belki bir fikriniz vardır diye merak ettim de. Genelde İngilizce sürümün kuruluş tarihi kutlanıyor da. Çoğu aktif kullanıcının ana vikisi burası olduğu için de burasının doğum gününe özel bir şeyler yapılması ayrı bir heyecan olur. Olmadı günün şerefine bir madde yazarım. Yeteneği iyi olan arkadaşlar sayesinde bir banner ekleriz. Türkçe Vikipedi 18 yaşında, burası sizlerle büyüyor, katkıda bulunduğunuz için teşekkürler gibi--Uncitoyenmesaj 20.36, 4 Kasım 2020 (UTC)
 • Merhaba Basak ve diğer ilgilenenler. Hediye madde önerisi hoşmuş. İsteklilerin, oluşturulacak bir hediye sayfasında, kendisinin veya birkaç kişinin 2020 yılı içinde hazırladığı bir maddeyi sunması hoş olur. Kutlama için hazırlanacak banner içine de bu hediye sayfasına bağlantı konur.
Bu arada, bu maddelerin arasında nitelikli olanları ayrıca Vikipedi:Yılın maddeleri/2020 yarışmasında aday gösterebilirsiniz.
--iazak (mesaj) 10.51, 7 Kasım 2020 (UTC)
Merhaba, hediye madde fikri güzelmiş. Başak'ın önerdiği video da güzel bir fikir, ancak tek kişinin üstlenebileeğinden biraz daha fazla iş yükü göründü bana. Sahne sahne planlanırsa bu seneye dair böyle bir video hazırlayabiliriz bence, ben görev alırım böyle bir çalışmada. --Flanoz (mesaj) 07.56, 12 Kasım 2020 (UTC)
Pastalar keselim, konfetiler alalım. Bin koyun görmemiş koç, bin dişisini görmemiş dişi deve kurban edelim. Yedi gün, yedi gece toy, şenlik edelim. --Bilmiş Profesör evet? 19.43, 18 Kasım 2020 (UTC)

 Not:Sadece şaka yaptım.--Bilmiş Profesör evet? 20.14, 18 Kasım 2020 (UTC)

20. Yaş tanıtım materyaleri hakkında[kaynağı değiştir]

Şurada 20. Yaş günü tasarım materyalleri var: Materyal Pazartesi bizim saatimizle 20:00'de bir toplantı olacak ve vakfın tasarımcıları bu materyalin kullanımı ile ilgili bilgi verecek, görüş isteyeceklermiş. Bu toplantıya katılmak isteyen olur mu? Ben katılıp bu sete Nazar boncuğu, Kız Kulesi vb. eklemelerini önermek istiyorum. Katılmak isteyen olursa adres şurası:Toplantı (Mon Nov 9, 2020 9am – 10am Pacific Time - Los Angeles)--Başak (mesaj) 07.27, 4 Kasım 2020 (UTC)

Tarafsızlık şablonu[kaynağı değiştir]

Birinci Meşrutiyet maddesine "tarafsız/objektif değil" şablonu konulduğunu gördüm. Şablonda, maddenin objektifliği konusunda neden şüphe edildiğine dair tartışma sayfasında açıklama yapıldığı belirtiliyor. Sayfaya giren biri, tarafsızlık konusunda tartışmaya davet ediliyor. Sadece bu madde için değil, bu şablonun ilave edildiği tüm maddelerde (şablonda böyle bir ibareye yer verildiği için) "tartışma sayfasına bakınız, orda açıklama var" deniliyor. Ama örnek maddede olduğu gibi, kimi maddelerde şablonu koyan kişi, tartışma sayfasında bu açıklamaya gerek görmüyor.

Özetle diyeceğim şudur. Bir maddeyi okuyup da tarafsızlığı hakkında şüpheye düşen arkadaşlar, bu şablonu ilave etmeden evvel, tartışma sayfasına kuşku duydukları hususları yazsalar iyi olur. Hatta bu, mecburiyet haline getirilmeli. Zira gerekçe açıklanmazsa, makalenin taraflı olup olmadığı havada kalır, zannımca--Potkal (mesaj) 11.21, 5 Kasım 2020 (UTC)

Maddeye herhangi bir şablon eklenirken tartışma sayfasına not düşülmesi gerekir. Maddedeki sorun aşikâr ise yazılması gerekmeyebilir. Aşikâr olmayan durumlarda şablonu çıkarabilir veya tartışma sayfasından kullanıcıya bildirim yollayarak sorabilirsiniz. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 11.42, 5 Kasım 2020 (UTC)
Ayrıca aşikâr olmayan durumlarda tartışma sayfasında tarafsızlığa aykırılığın yeri ve nedeninin belirtilmesi, ilgilenecek, düzenleyecek kişilerin yönlendirilmesi açısından da önemli, gerekli. --iazak (mesaj) 10.54, 7 Kasım 2020 (UTC)
@Potkal'a kesinlikle katılıyorum. Hatta bu durum sadece tarafsızlık şablonunda değil diğer bir çok şablonda var. Şablondaki bağlantıya tıklıyorsun, karşına geleneksel tartışma şablonundan başka bir şey çıkmıyor. Hatta bazen bağlantı hiç olmuyor. Bence de böyle bir kural olması gerekir.--Bilmiş Profesör evet? 19.36, 18 Kasım 2020 (UTC)
Buna ben de çok rastlıyorum. Bunun programlı tespiti çok zor olmazdı aslında. Bununla ilgilenen bir bot olsa nasıl olurdu? Bot şunu yapar: Açıklama yoksa şablonu kaldır, ekleyen kullanıcıya bir mesaj bırak. --•gufosowa•✆• 12.17, 31 Aralık 2020 (UTC)
Bence çok güzel bir fikir. Adı da AçıklaBot olsun. Adını ben verdim, kodunu siz yapın :)--Bilmiş Profesör evet? 16.45, 31 Aralık 2020 (UTC)

Wiki of functions naming contest - Round 2[kaynağı değiştir]

22.10, 5 Kasım 2020 (UTC)

Wiki of functions adlandırma yarışması - 2. Round[kaynağı değiştir]

 Not: div'in kapanışı yapılmayınca diğer kısımlarda bozuk görüntü oluşuyor. LostMyMind (mesaj) 14.04, 22 Kasım 2020 (UTC)

Yılın maddesi seçilen sayfaların sağ üst köşesinde yıldız konması[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Yılın maddeleri sayfasının tartışma sayfasında (kalıcı bağlantı) Victor Trevor'ın bahsettiği konuyu buraya taşımak istiyorum. Yılın maddelerinden bazılarının tartışma sayfalarında (örnek) Статьи года Статья года.svg simgesi var. Neden bu simgeyi yılın maddelerinin asıl sayfalarına koymuyoruz? Üzerine üstlük madde KM veya SM ise iki yıldızın yan yana durması da hoş görünecektir.--Bilmiş Profesör evet? 20.08, 18 Kasım 2020 (UTC)

VP:MİLLÎ hk.[kaynağı değiştir]

Selamlar. VP:VND'de yer alan "Vikipedi millî ansiklopedi(niz) değildir" alt başlığındaki "niz"in uygun olmadığını düşündüm ve tartışma sayfasında düşüncelerimi paylaştım. İlgili sayfada düşüncelerinizi dile getirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar herkese. --Victor Trevor (mesaj) 20.17, 18 Kasım 2020 (UTC)

WMF'nin düzenlediği odak grup toplantıları hakkında[kaynağı değiştir]

Selamlar, Wikimedia-I Mail listesinden bir duyuru yapıldı; buradan da duyurmak isterim. Hareket Stratejisi tavsiyeleri doğrultusunda topluluklarla daha iyi iletişim kurmak, editör topluluklarının çalışmalarını ve ihtiyaçlarını daha iyi anlamak üzere Vakıf önümüzdeki aylarda gönüllülerle odak grubu toplantıları ve Ofis saatleri düzenlemek istiyor.

Odak gruplarının her biri, farklı bölgelerden gelen 10-15 kişilik gönüllülerden oluşacak, bir kolaylaştırıcının yönetimindeki 90 dakikalık bir toplantıda belli konularda paylaşmaları istenecek. Öncesinde bir soru listesi verilerek toplantıya hazırlanmaları istenecekmiş. Bu gruplarda yer almak isteyenlerin 2 Aralık'a kadar başvuru formu doldurması gerekli. Sayı sınırı olduğundan başvurudan sonra davet edilenler odak grup toplantılarına katılacak.

Odak grup toplantılarına katılmayanların İletişim bölümünün Ofis Saatlerine katılarak görüş ve fikirlerini paylaşma mümkün olacak. İlki 2 Aralık'ta İngilizce olarak şu adreste gerçekleşecek: https://meet.google.com/uvh-vxpo-dum ; son olarak detaylı olarak bir konuşmak istedikleri bir konu olan varsa kişisel veya grup olarak bir toplantı talep edip görüşme talep edebilecek.

Tüm bu buluşmalarda görüşülenler raporlanacak; rapor önceden katılımcılar tarafından incelenecekmiş.

Yukarıda bahsettiğim toplantılara katılım başvurusu için detaylara şuradan erişilebilir: https://meta.wikimedia.org/wiki/Movement_communications_insights --Başak (mesaj) 09.22, 19 Kasım 2020 (UTC)

Community Wishlist Survey 2021[kaynağı değiştir]

SGrabarczuk (WMF)

18.15, 20 Kasım 2020 (UTC)

Global bot policy proposal: invitation to a Meta discussion[kaynağı değiştir]

Küresel bot politikası teklifi: Meta tartışmasına davet[kaynağı değiştir]

Çeviri: ‒ToprakM  13.27, 24 Kasım 2020 (UTC)
Özet: ListeriaBot ve InternetArchiveBot gibi botlara küresel bot yetkisi verilmesine olanak sağlayan bir küresel bot politikası teklifi var. Türkçe Vikipedi'de küresel botlara izin verildiği için burayı da ilgilendiriyor. Wikidata'nın devreye girmesinden sonra interwiki küresel botlarının yokluğu ve yalnızca çift yönlendirme düzenleyen botların varlığı ile bot politikasının eskidiği savunuluyor. Tartışma burada. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 13.20, 24 Kasım 2020 (UTC)

Wikimedia en havalı araç ödülleri 2020[kaynağı değiştir]

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Wikimedia en havalı araç ödülleri 11 Aralık'ta düzenlenecek çevrimiçi bir etkinlikte dağıtılacak. Zaten kullandığınız araçların ödül aldığını görmek veya hiç bilmediğiniz havalı araçlarla tanışmak için iyi bir fırsat. --Flanoz (mesaj) 10.20, 26 Kasım 2020 (UTC)

Merhabalar, tarih yaklaştı. Ödül törenini izlemek için 11 Aralık'a takvimlerinizi ayarlayın. https://meta.wikimedia.org/wiki/Coolest_Tool_Award --Flanoz (mesaj) 16.54, 9 Aralık 2020 (UTC)

Wikidata descriptions changes to be included more often in Recent Changes and Watchlist[kaynağı değiştir]

Kulacahisar'ın Fethi[kaynağı değiştir]

Sorry for writing in English.... The article Kulacahisar'ın Fethi was translated to the English Wikipedia, and we are concerned that it may be a hoax. See the comment at en:Talk:Ottoman conquest of Kulucahisar Castle. The author of this article also created several similar articles in Turkish, so those articles probably should be examined as well. Thanks for any investigation that you can do! Calliopejen1 (mesaj) 04.05, 3 Aralık 2020 (UTC)

Tercüme/Translation: İngilizce yazdığım için üzgünüm. Kulacahisar'ın Fethi maddesi İngilizceye tercüme edildi; maddenin bir aldatmaca/sahte madde olabileceği konusunda endişeliyiz. Tartışmaya en:Talk:Ottoman conquest of Kulucahisar Castle sayfasından ulaşbilirsiniz. Maddenin yazarı Türkçe Vikipedi'de buna benzer bir çok madde oluşturmuş, dolayısıyla bu maddelerin de incelenmesi iyi olacaktır. Her türlü araştırma/incelemeniz için şimdiden teşekkürler! @Calliopejen1 --Khutuckmsj 06.00, 3 Aralık 2020 (UTC)
 • At the moment I have no idea if this article is a hoax or not, but mainstream Turkish media seems to use Vikipedi as their main source for historical information...
  Bu maddenin aldatmaca olup olmadığı hakkında şu an bir fikrim yok, ancak ana akım Türk medyası Vikipedi'yi tarih konusunda ana kaynakları olarak kullanıyor gibi görünüyor... --Khutuckmsj 06.00, 3 Aralık 2020 (UTC)
 • Konuya baktım, en:Talk:Ottoman conquest of Kulucahisar Castle sayfasında belirttiğim üzere gerçek gibi görünüyor. İslamansiklopedisi.org.tr Osman I maddesi ve Âşıkpaşazâde'nin Târih eserinde 1285'te "Kulaca Hisar"'da gerçekleşen bir çatışmadan bahsedilmiş; maddede geçen kaynaklara ulaşamadım. --Khutuckmsj 06.43, 3 Aralık 2020 (UTC)
 • Maddede kullanılan iki kaynak da bende var. İlk kaynaktaki sayfadan aynen aktarıyorum:
  • Osman Gazi’nin ilk muvaffakiyeti: Kulaca-Hisar’ın fethi
Ermeni - Beli pususundan intikam almak istiyen Osman Gazi’nin İnegöl’e bir iki fersah mesafede ve Emirdağı eteğinde bulunan bu hisarı 300 kişilik bir kuvvetle bir gece baskını yaparak fethettiği rivayet edilir. —Osmanlı tarihinde ilk kale fethi sayılması lâzım gelen bu muvaffakiyetin 1284=683, 1286=685 veyahut 1288=687 tarihinde elde edildiğinden de bahsedilir.— Osman Gazi’nin Ertuğrul Gazi’den vâris olduğu Söğüt-Domaniç mâlikânesi işte bu Kulaca-Hisar fethi üzerine İznik gölü istikametinde şimale doğru genişlemiye başlamıştır.
 • Bu da ikinci kaynaktan aynen:
  • Kolca'lılar pusudan beklediklerini alamadılarsa da Kayî Han aşireti atlılarının da bir kısmı öldüğü gibi, Kolca'ya baskına imkan kalmadığından kalenin üzerine gidilmeyerek geriye dönülmüştü.
Fakat hicri 685 yılı ilkbaharında Osman Bey, buraya ait evvelki düşüncelerini hatırlayarak, biraz daha ihtiyatlı hareketle kaleyi üç yüz atlısı ile bastı. Hristiyan ahali, Osman Bey'in her dediğini kabul edeceklerini bildirerek aman diledi. Osman Bey, kale'yi tahrip etmekle beraber halkın canlarını bağışladı ve kendilerini esir etti.
--𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.55, 5 Aralık 2020 (UTC)
 • Osman Gazi'nin bu kaleyi vergi vermemek için fethettiğini, kayı boyu için bunun ilk kale fethi olduğu, amcası Dündar Bey'in bu fetih ile çevredeki diğer tekfurlar ile anlaşmazlığa sebep olacağından bu fethe karşı çıktığını, amcası Dündar Bey'in katline gidecek ilk ciddi anlaşmazlığın böyle başladığını lisedeyken tarih dersinde öğrendiğimi hatırlıyor gibiyim. Belki lisede okuduğum bir tarih kitabı da olabilir. --Sadrettin 13.37, 8 Aralık 2020 (UTC)

2020 Coolest Tool Award Ceremony on December 11th[kaynağı değiştir]


Merhabalar, tarih yaklaştı. Ödül törenini izlemek için 11 Aralık'a takvimlerinizi kurun. https://meta.wikimedia.org/wiki/Coolest_Tool_Award --Flanoz (mesaj) 16.55, 9 Aralık 2020 (UTC)

Sonuçlanmış yarışmalara bilgi kutusu eklenmesi[kaynağı değiştir]

Selamlar. Bildiğimiz gibi zaman zaman yarışmalar yapılıyor ve çeşitli ödüller veriliyor. Yarışmanın başlaması, maddelerin oluşturulması ve geliştirilmesi, puan hesaplaması gibi unsurların nihayetinde yarışma sona eriyor ve kazananlar duyuruluyor. Daha önceki yapılan yarışmalara baktığımda, yarışmanın açıklandığına dair yarışma sayfasında herhangi bir bilgi bulamadım, harekete geçmeliyim diye düşündüm ve en son yapılan VKS yarışmamıza bir bilgi kutusu eklenmesini uygun gördüm. Sizce bu ekleme yerinde miydi? Bilgi kutusu geliştirebilir mi veya böyle bir düzenlemeye gerek var mıydı? Görüşlerinize ve tavsiyelerinize göre önceki yarışmalara da benzer kutu ekleyebilirim. İlgili yarışma sayfası 100.000 gösterimi geçmişti, bu da demek oluyor ki pek çok kullanıcı görmüş. Aylar sonra akıllarına gelip veya yarışma bitiminde "Bu yarışma ne durumda?" gibi sorular akıllarına gelebilir. Bu bağlamda, bilgi kutusu eklenmesinin kullanıcılara fayda sağlayacağını düşünüyorum. Ne düşünüyorsunuz? --Victor Trevor (mesaj) 14.04, 8 Aralık 2020 (UTC)

Vikikaynak hizmetlilik başvurusu[kaynağı değiştir]

Herkese iyi çalışmalar

Vikikaynak'ta bir hizmetli seçme oylamasına başladık. Burayı tekrar tekrar meşgul etmeyelim diyerek bu adaylık sonucunda desteğinizle süresiz yetkilendirme alabiliriz.El rehberine göre en az 5 oy ve %80 destek gerekiyor. Olumlu, olumsuz ya da yorum içerikli tüm değişikliklerinizi bekliyor, iyi çalışmalar diliyorum. Unutmadan bağlantı da şu: s:Vikikaynak:Hizmetlilik başvurusu/Justinianus (2. Başvuru) --Satırdan Kahraman (mesaj) 10.00, 11 Aralık 2020 (UTC)

2021 Topluluk İstek Listesi Anketinde[kaynağı değiştir]

SGrabarczuk (WMF)

15.55, 11 Aralık 2020 (UTC)

VikiProje Kürdistan ve Ermenistan etiketlemeleri[kaynağı değiştir]

Ybot'un yapmış olduğu birçok VikiProje etiketlemeleri ne yazık ki enwiki referans alınarak yapılmış. Bu konuyu @Superyetkin'e bildirdim. O da Vikiproje Kürdistan'ı otomatik listeden çıkardığına dair bir geri bildirimde bulundu. VikiProje Kürdistan ile Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusundaki birçok yerleşim yeri bu listelere gelişigüzel ilgili-ilgisiz serpiştirilmiş. Aslında kızdığım nokta ne bot ne de Yetkin. Bu botun onlarca dil varken neden İngilizce Wikipedia'yı seçtiği. Orada bu projelerin ne türden kullanıcılar tarafından ne amaçla bu maddelere yerleştirildiği deneyimli kullanıcıların malumu zaten. Bir de VikiProje Ermenistan var. Van iline, Vakıflı, Samandağ köyü ile veya İlber Ortaylı'nın Ermenistan ile ne ilgisi var? VikiProje Ermeniler diye bir proje olsa eyvallah ta. Bu projede keza Kaliforniya’dan finanse edilen enwiki’deki troller tarafından sistematik ve bilinçli olarak yapılmış etiketlemeler. Ya bunlar başka bir bot yardımıyla tamamen ilgisiz tartışmalardan çıkarılsın ya da ben yapacağım. @Vito Genovese. Bence geri aldığınız değişiklikler tartışmaya son derece açık. Ben şimdilik daha fazla bot değişikliğini geri almayacağım. İsterseniz burada diğer kullanıcıların görüşlerine bir başvuralım. Ona göre nasıl bir yol izlenmesi gerekiyorsa ona göre hareket edelim. --Maurice Flesier message 14.38, 12 Aralık 2020 (UTC)

Ben Tartışma:Laletepe ve Tartışma:Bingöl sayfalarındaki sırasıyla Ermenistan ve Kürdistan şablonlarını geri aldım, not düşeyim. Elbette bot işlemi olunca Turgut Özal, İbrahim Tatlıses gibi birçok maddeye eklenmiş. Şüphesiz ki her eklendiği yerde kalacak diye bir şey yok. Ancak Bingöl gibi bir madde Kürdistan projesinde olmayacaksa projede kapsam diye bir şey olmaz. Laletepe de 1994-2016 arasında Ermenistan'ın elinde olmuş bir coğrafi madde olarak projenin kapsamına uygun görünüyor. 70 yıl önce Almanya'ya ait olup şimdi Polonya'nın elinde bulunan bir yerin Almanya projesinde olması kadar doğal bir şey bu. Laletepe Ermenistan projesi olunca bu toprak parçası Ermenistan'a aittir, demiş olmuyoruz zira. Dolayısıyla neyi tartışmaya açık bulduğunu anlamadım açıkçası.
İlgisizlerden elbette kaldırılabilir ve evet, enwiki son derece ciddi taraflılık sorunlarına sahip bir projedir. Bunlara itirazım yok.
Vito Genovese 14.47, 12 Aralık 2020 (UTC)
Ek olarak, her dil sürümündeki Vikiprojelerin kapsamları ve çeşitlilikleri farklı. İngilizce Vikipedi bazlı etiketlemeler bir referans olarak kabul edilebilir ama aynı olmak zorunda değil. İlgili Vikiprojenin sayfasında açıklanan kapsam ile örtüşmüyorsa bot ile eklenen şablonlar çıkarılabilir.
Vikiproje:Kürdistan sayfasına bakınca kullanılan bayrak ve ikonlar bana projenin Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile ilgili olduğunu anlatıyor. Bir diğer taraftan ise "Kürdistan Projesi, jeokültürel bir bölge olan Kürdistan ile ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan bir Vikiprojedir." ifadesi var ve bu durum bayrak ve ikonlar ile çelişiyor. Eğer ki proje Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile ilgiliyse projenin adı bu yönde değiştirilmeli ve coğrafî Kürdistan projeleri için olan wikidata:Q17496852 öğesine bağlanmamalı. Proje coğrafî Kürdistan ile ilgili ise mevcut durum korunarak proje sayfasındaki bayrak, ikon ve benzeri şeyler düzeltilmeli. Proje ile ilgili kullanıcılar şu anda etkin olmadığından projenin kapsamı için onları pingleyemiyorum. İlgili olanlar bu konuyu netleştirirse durumu çözebiliriz. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.03, 12 Aralık 2020 (UTC)
 • Çok doğru ya, gerçekten Van iline neden Ermenistan projesi eklenmiş :) Ermenistan projesi demek sadece günümüz Ermenistan topraklarını içermesi demek olmalı. Geçmişte Van’ın Ermenistan ile ne bağı olmuş olabilir? — Hedda Gabler (mesaj) 15.29, 12 Aralık 2020 (UTC)
Van'ın veya doğudaki herhangibir ilin etnik olarak Ermeniler ile elbette doğrudan bir bağı var. Buna itiraz edecek olan da yoktur zaten. Fakat 90'ların başında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkenin VikiProje'sinin 1923’te ilan edilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti ile hiçbir alakası yoktur. Şöyle bir alaka kuran olabilir: Günümüz Ermenistan Batı Ermenistan iddiası ile başka bir ülkenin topraklarını kendi toprağı olarak görüp göz dikmiş olabilir. Lakin biz her ülkenin gözünü diktiği toprakların sahibi olduğu ülkeye göz diken ülkenin VikiProjesine mi ekleyeceğiz? 250-300 yıl önce Osmanlı İmparatorluğuna ait olup şimdi Cezayir'in elinde bulunan Vahran veya aynı şekilde bir zamanlar Osmanlı hakimiyetinde olan fakat şimdi Macaristan’ın bir parçası olan Budin'e Osmanlı İmparatorluğu VikiProjesinin olması da doğal o vakit. Ben bu mantığın birbirinden farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış yerleşim yerleri ve birçok kimliğe/vatandaşlığa/milliyete sahip biyografi maddelerinin tartışma sayfalarının kaosa gebe olduğunu hatırlatmak isterim. Doğu ve güneydoğudaki iller ve yerleşim yerlerinde Kürdistan VikiProjesinin dahil edilmesini doğru bulmuyorum. Çünkü bu adın bir resmiyetinin olmamasının yanı sıra (Irak ve İran'daki yerleşim yerleri için normal mesela çünkü resmi olarak bu adda bölgeler var) bu tanımın bir coğrafi bölgeyi mi, dört ülkeyi kapsayan egemenlik iddiasını mı yoksa Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetiminimi kapsadığı net değil. Doğu ve Güneydoğu il/şehir/ilçe/köy vs. için Kürtler adında bir VikiProje çok doğal ve uygun fakat Kürdistan VikiProjesine dahil edilmelerine şiddetle karşıyım. --Maurice Flesier message 15.52, 12 Aralık 2020 (UTC)
Ermenistan Vikiprojesi ile ilgili duruma katılıyorum, Kürdistan Vikiprojesi için ise Vito Genovese'in yorumunun altına yazdığım konu netleştirilmeli. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.10, 12 Aralık 2020 (UTC)

Van Ermenistan projesine dâhil edilebilir, Vahran ve Budin Osmanlı projesine dâhil edilebilir, bunlar gayet doğal. Sözünü ettiğimiz şehir Van, Güney Afrika'da bir yer değil ne de olsa. Ermenistan bu bölgede hak iddia ediyorsa, projeye eklenebilir. Bunu şehri Ermeni şehri olarak etiketlemiş gibi görmemek gerekiyor. Vikiprojeler konusunun ilgilendirdiği her şeyi kapsamına alır. Diyarbakır'dır, Bitlis'tir, Batman'dır, her biri coğrafi kavramı konu alan Kürdistan kavramı ile ilintili takdir edersiniz ki. Van Kürdistan'la da ilgili olabilir, Ermenistan'la da ilgili olabilir. Bunun önünde bir sınır yok. Neticede 80 tane farklı proje eklenecek değil. Projeler çalışma alanlarıdır, bu maddeler de bu alanlarla ilgilidir. Budin'e de gidip Osmanlı proje şablonu koymaktan daha doğal bir şey olamaz aynı şekilde. Türkiye şablonu değil ne de olsa, Osmanlı şablonu. Alternatif olarak, Türkiye'nin Musul'da bir hak iddiası varsa, Musul'a da Türkiye şablonu konabilir, bunda bir şey yok. Kimse Van'ın Kürdistan denen coğrafi bölgenin de Armenian Highlands'in de kapsamında olduğunu inkar edemez sanırım.

Bayrak konusuna gelirsek de, okuduğum kadarıyla (çok anladığım konular değil itiraf etmek gerekirse) yüz yıl önceki isyanlarda üretilmiş, sonra genel olarak benimsenmiş, bölgesel yönetim de bu bayrağı kullanmaya karar vermiş. Yani bölgesel yönetimi olduğu kadar halkı da temsil ediyor gibi. Ama çok iyi bilmiyorum, yanılıyor olabilirim. Projede metin olarak coğrafi bölgenin konu edinildiği belirtilmiş zaten, ki kapsamı bölgesel yönetimle kısıtlamak son derece anlamsız olurmuş gerçekten de.

Vito Genovese 16.38, 12 Aralık 2020 (UTC)

Vito Genovese, bu tür etnik grup ile ilgili konularda pek çok bayrak ortaya çıkabildiğinden yanlılığa neden olmamak gerekli. Elbette ki durum bazında bakmalı. Mahabad Cumhuriyeti bayrağı aklıma gelen ilk örnek. Yakın zamanda Süryaniler maddesindeki değişiklik savaşında bayrak konusu da vardı, bu da diğer bir örnek. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 16.57, 12 Aralık 2020 (UTC)
Vikiproje:Kürdistan sayfasında kullanılan ikonlardan biri bayrak dolgulu Kürdistan Bölgesel Yönetimi haritası. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.33, 12 Aralık 2020 (UTC)

Vikiprojelerin kapsamı o projeye katkı sunan topluluk tarafından belirlenir, proje dışındakileri de ilgilendirmez. Van maddesinin tartışma sayfasında Vikiproje Ermenistan şablonu olunca Van Ermenistan olmuyor, bu alanda çalışacak kullanıcıların koordinasyonu için yalnızca bu şablonlar. Buradaki durumun kaynağı, kullanıcı tabanı olmayan Vikiprojelerin "bulunsun" diye açılması - ki bu olumsuz bir olay değil aslında ama bu durumda normalde gerçekleşmeyecek bir tartışmaya yol açmış. Ermenistan Vikiprojesindeki sorun İngilizce ve Türkçe kapsamın farklı olması. İngilizce projede Ermenistan ve Ermeniler ile ilgili tüm konular işlenirken Türkçe projede yalnızca Ermenistan'ın işlendiği belirtilmiş. Bunun altında niyet aramaya gerek yok, benzer şekilde Türkiye Vikiprojesinin da kapsamı geniş olduğundan en.wiki'de Kıbrıs'la ilgili maddelere de Türkiye Vikiprojesi ekleniyor. Kürdistan Vikiprojesiyle ilgili ise yukarıda da verilen tanım doğrultusunda bir sorun göremiyorum, Kürdistan maddesinde Kuzey Kürdistan başlığında ele alınan bölgeler proje kapsamında. Vikiprojenin tanım ve kapsamı değiştirilmek isteniyorsa bu oranın tartışma sayfasında gündeme getirilmeli ve proje oluşturucusuyla konuşulmalı. YBot'u projeler için görevlendirmeden önce kapsam farklılıklarına dair bir bakılması en doğrusu olacak gibi. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.40, 12 Aralık 2020 (UTC)

”Ermenistan bu bölgede hak iddia ediyorsa, projeye eklenebilir”! Nerede yazıyor bu? Ya da nerede karar verildi böyle ilişkilendirmeye? Benim bildiğim VikiProjeler ortak paydada ve ilgi alanında farklı kullanıcıların işbirliği yaptığı ve maddelerin geliştirildiği alanları organize etmek ve bu maddeleri kategorize etmek için var, kaos çıkarmak ve tartışma yaratmak için değil. Eğer yok diyorsanız, bu başlık bile başlı başına bu hususun tartışmalı olduğunun kanıtı. Spratly Adaları üzerinde 7 farklı ülkenin hak iddiası var. 7 farklı ülke VikiProjesi mi eklemek yoksa sadece Adalar gibi genel bir VikiProje sayfası eklemek mi o maddeyi daha çok geliştirir? “ Vikiprojeler konusunun ilgilendirdiği her şeyi kapsamına alır.” Tamamen katılıyorum. Mesela botların fütursuzca örnek aldığı Enwiki’de WikiProject Terrorism diye bir proje sayfası var. Ve proje dahiline binlerce madde eklenmiş. Başta, bir tarafın terör saldırısı olarak addettiği saldırı maddelerine eklenebilir. Sonuçta bu proje sayfasını ekleyince o maddeye terörizm demiş olmuyoruz yukarıdaki mantığa paralel gidersek. Öyle değil mi. --Maurice Flesier message 18.06, 12 Aralık 2020 (UTC)
Enwiki'nin Ermenistan ve Kürdistan söz konusu olduğunda taraflı, terörizm söz konusu olduğunda tarafsız olduğu düsturuyla yazarsan, insanlar da VP:MİLLİ sorunundan söz etmeye başlar. Bence o noktaya gitmek pek yarar getirmez.
Projelerin çok temel bir mantığı var: Osmanlı tarihiyle ilgili uzmanlığı, bilgisi veya ilgisi olan bir kullanıcıyım diyelim. Bu durumda benim Fetret Devri maddesine olduğu kadar Budin maddesine de yarar sağlayabilirim. Tarihini geliştirebilirim, Osmanlı döneminden kalma eserler varsa mimariyle ilgili geliştirebilirim. Bu maddede bir Osmanlı dokunuşu var demektir. Bu durumda da Osmanlı sevdalısı kullanıcıları bir araya getiren bir "task force" bu maddeye ilgi duyacaktır kaçınılmaz olarak. Burada amaç o projeye ulaşmış kullanıcıyı yapabilecekleriyle, verebileceği destekle ilgili bilgilendirmek, fikir sahibi yapmak. Aynı doğrultuda bakacak olursak bu Ermenistan için Kürdistan için niye farklı olsun? Ben Ermenistan ile ilgili olsam Ağrı Dağı ile ilgili yazacak çok şeyim olurdu herhâlde. Burada politize edilecek bir şey yok. Tamamen insanları nereye nasıl sevk edebileceğimizle ilgili bu. Sözün özü, Misak-ı Milli savunmuyoruz, ansiklopedi yazıyoruz.
Vito Genovese 18.57, 12 Aralık 2020 (UTC)
Maurice, "Mesela botların fütursuzca örnek aldığı Enwiki’de WikiProject Terrorism diye bir proje sayfası var. Ve proje dahiline binlerce madde eklenmiş. Başta, bir tarafın terör saldırısı olarak addettiği saldırı maddelerine eklenebilir. Sonuçta bu proje sayfasını ekleyince o maddeye terörizm demiş olmuyoruz yukarıdaki mantığa paralel gidersek. Öyle değil mi." demişsin, evet buna katılıyorum, beis görmüyorum. Bir tek kişi maddelerinde terörizmin tartışma sayfasında bahsi dahi VP:YİB ihlaline girebileceğinden kaçınılabilir, bu da elbette istisnai bir durum. Esasen bir konu üzerine çalışan bir grup kullanıcı bir bağlam belirlemişse ve "bu bağlamda bu madde de iş birliği alanımıza giriyor" diyorlarsa "Hayır!!! Giremez!!" demenin de anlamını görmüyorum. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.22, 12 Aralık 2020 (UTC)
 • Eklenmemeli elbette Ermenistan falan, Ermenistan ve Türkiye kategorilerinde dolaşılırsa neden eklenmemesi gerektiği görülebilir. Bu mantıkla Osmanlı kontenjanından Viyana'ya da ekleyelim, kuşattılar zira :) Yahut Belgrad olur, Kuzey Afrika şehirleri olur vs... He ama zaten bu Vikiproje şablonlarının eklenmesinin bir faydası yok, işin köküne indiğimizde... Ancak ekleme çıkarma var, kimseye yararını göremedik, göremiyoruz.--NanahuatlEfendim? 18.19, 12 Aralık 2020 (UTC)
Enwikinin Ermenistan ve Kürdistan VikiProjelerinde tarafsız, Terörizm VikiProjesinde ise taraflı olduğu düsturuyla gidildiğinde de insanlar VP:MİLLİ, hatta ve hatta VP:TBA sorunundan bahseder mesela. “Vikiprojeler konusunun ilgilendirdiği her şeyi kapsamına alır.” sizin sözünüz. İş terörizme gelince yine kapsamı alanı dışına giriyor değil mi? Evet her konuda olduğu gibi çözümü de “topluluk” verecek. Topluluk üyelerinin bu konuya zarar-yarar tarafından ve tarafsız bakış açısı tarafından ele alacağına eminim. --Maurice Flesier message 19.42, 12 Aralık 2020 (UTC)
 • Şu haliyle eklenmemesi gerektiği kanaatindeyim, projenin kapsamı tam olarak belirli değil, bu tip projelerin konusu çok geniş. Eğer projenin kapsamı net olarak belirlenirse "Ermenistan coğrafyası, Ermenistan tarihi vb." o zaman ayrıca değerlendirilebilir. Varsayımlar üzerinden değil realist bakmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Vikipedi'ye gelmiş konuyla ilgili katkı yapabilecek biri zaten bu şablonlara gerek duymaksızın gereken maddeye gidip katkı yapar. (Yani Nanahuatl ile aynı görüşteyim şablonun eklenmesinin faydası yok). Bitmek tükenmek bilmeyecek bir potansiyeli olan "kime göre, neye göre" tartışması yapılarak enerji ve daha önemlisi zaman kaybedileceğine eklenmemesi daha faydalı olacaktır. chansey mesaj? 19.57, 12 Aralık 2020 (UTC)
  Kategori:Vikiproje Fransa Az-önemli Başlangıç-sınıf sayfalar gibi bir kategoriye baktığımızda Fransız futbolculardan Bakü'deki Fransız liselerine kadar Fransız kültürüyle ilgili ne varsa proje kapsamına alındığını görüyoruz. Tüm Vikiprojeler için benzer örnekler bulmak mümkün. Bu projeler için hiç kimse Fransa coğrafyası ve Fransa tarihi gibi spesifikleştirmeye yönelik talepler ortaya koymamış. Koymak da bir getiri sunmazdı zaten. Fransa'ya ilgisi olan proje katılımcısının tüm bu maddelere katkı potansiyeli var, az ya da çok.
  Tüm proje şablonlarını kaldıralım derseniz itiraz etmem. Projeler kendi içinde listelemeyi başka türlü de yapabilir elbet. Ancak tüm projeler sorunsuzca eklenirken Kürdistan ve Ermenistan sorun olursa bu bir VP:MİLLİ sorunu teşkil eder. Bizim için Mozambik neyse Kürdistan ve Ermenistan da o olmak zorunda.
  Vito Genovese 20.11, 12 Aralık 2020 (UTC)
  Not olarak yazıyorum. Buradaki tartışmadan bağımsız lakin hepsinin kaldırılması mantıklı duruyor. Böylece subjektif önem derecesi veya başlangıç mı C mi gibi ikilemlere de gerek kalmaz. chansey mesaj? 20.41, 12 Aralık 2020 (UTC)
  Vikipedi'deki aşağı yukarı tüm maddeleri etkileyen bir değişiklik olduğu için güçlü bir katılımın olacağı bir tartışmayla kaldırılabilir, ben de dediğim gibi itiraz etmem. Fikir birliği sağlaması biraz zor gibi geliyor ama belki sonrasındaki bir oylamayla sonuç alınabilir.
  Vito Genovese 20.47, 12 Aralık 2020 (UTC)
  Vikiproje işleyişi ile ilgili bu tür merkezî yaklaşımları uygun bulmuyorum. Proje katılımcıları istiyorlarsa İngilizce Vikipedi'den alınan WP 1.0'ın sınıflandırmasını uygulayabilirler, başka sınıflandırmalar üretebilirler. Örnek olarak Vikiproje:Türkiye yerleşim birimleri'nin kullandığı Şablon:VikiProje Türkiye yerleşim birimleri köy, mahalle, il vb. sınıflandırmaya da sahip. Vikipedi'deki içeriği geliştirecek her şeyin önünü açmak gerekli. Madde geliştirme konulu projelerde elbette ki maddelerin ilerlemesini görmek için sınıflandırma olmalıdır.
  WP 1.0 sınıflandırması Vikipedi:Vikiproje Madde Değerlendirmesi sayfası ve alt sayfalarında ele alınıyor ve güncellenmesi gerekli. Önem cetveli burada, sınıf cetveli burada yer alıyor. WP 1.0 sınıflandırması Vikiprojeler için bir öneridir ve Vikiprojeler elbette kendi ihtiyaçlarına göre çözümler geliştirebilir. -- [evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.57, 12 Aralık 2020 (UTC)
 • Projelere dahil edilen maddelere göz atıyorum da, gerçekten gülünç ötesi ilişkilendirmeler ve hiç alası dahi olmayan maddeler projeye dahil edilmiş. Şimdiki Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'ın VikiProje Ermenistan ile ne ilgisi var dedim. Meğer bu politikacı Ermeni Soykırımı iddialarını reddediyormuş, he bu arada bu bilgi kesin bir dille de ifade edilmiyor. Yani adamın ağzından dökülen bir red yok yani. Keza Yusuf Halaçoğlu için de benzer tablo söz konusu :) Merak ettiğim ağzına Ermenistan ifadesini alan her KD kişinin tartışma sayfasına VikiProje Ermenistan mı eklenecek. Enwikiyi referans alan botlara bırakırsak bu işi vay halimize. --Maurice Flesier message 20.09, 12 Aralık 2020 (UTC)
  Frank-Walter Steinmeier salt soykırım reddi nedeniyle projeye eklenmişse elbette ki çıkarılır. Kategorilendirme için kategorilendirmeden kaçınılmalı. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.16, 12 Aralık 2020 (UTC)

Vikiproje:Ermenistan'ın sayfasında "Ermenistan ile ilgili her şey" olarak belirtilmiş. Bu, Ermenistan tarihini de kapsar. Ermenistan Krallığı projeye dahilse Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti yerleşim birimleri de dahildir. Salt olarak "hak iddiası" olarak bakmamak gerekli. Eğer ki konu hak iddiası ise hak iddiasının kayda değer olup olmadığı göz önüne alınmalı. Aynı şekilde; Vikiproje:Rusya kapsamında tarih varsa Kars ve Ardahan da projenin kapsamındadır. VP:MİLLÎ hususuna ve yanlılık oluşturabilecek hususlara dikkat etmek gerekli. Vikiprojeler çeşitlendiğinde elbette ki Vikiprojelerin kapsamına giren maddeler de değişecektir. Örneklerimiz farazî olduğunda yanlış anlamalar artıyor, bu nedenle ya farazî örneklerden kaçınalım ya da farazî olduğunu net bir şekilde ifade edelim.--[evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.15, 12 Aralık 2020 (UTC)

Rusya örneğine ek olsun: Kars tarihi şeklinde bir madde oluşturulmuşsa Kars maddesi değil, Kars tarihi maddesi Rusya Vikiprojesi'nin kapsamına girer. Çünkü Kars'taki Rus hâkimiyeti konusunun ele alındığı madde değişmiştir. [evolutionoftheuniverse] @trwiki 20.25, 12 Aralık 2020 (UTC)

Hiçbir VikiProje şablonunun silinmesi veya kaldırılmasına dair bir talebim yok. Sadece mantıklı, ilgili ve ihtilaf yaratmayacak bir etiketleme olması gerektiğini dile getirdim. İlk 2015-16 Şırnak çatışmaları tartışmasına eklenen Kürdistan VikiProjesi ile fark ettim. Bugün de VikiProje Ermenistan’daki çarpık ilişkilendirmeleri. Yani eminim bu diğer VikiProje sayfalarındaki etiketlemelerde de vardır, hiç bakmadım. İkide bir VP:Milli hatırlatmasına lüzum yok yani. Ben bu ikisibdeki itirazlarımı dile getiriyorum, isteyen başka VikiProje sayfalarında doğru olmayan kategorizasyonlar varsa dile getirebilir. Buna itirazım da yok şerhim de. VikiProje Terörizm yazınca da hop oturulup hop kalkılmasına da gerek yok. Bu tartışılamaz/yasak bir konu değil bildiğim kadarıyla. Yoksa yanılıyor muyum. VikiProjelerin kapsamı ve ilişkilendirme kıstasları net ve kesin olarak yazılmalı. Aksi halde enwikiden botlarla devşirme etiketleme işleri hiçbir yere taşımaz ana projemiz olan Vikipediyi. --Maurice Flesier message 20.37, 12 Aralık 2020 (UTC)

Vikipedi 20. Yaş[kaynağı değiştir]

Vikipedi 20 - tr.svg

Sevgili Köy Ahalisi! Vikipedi 20 yaşına giriyor. Eğer bu vesileyle Vikipedi'ye armağan olarak bir madde yazayım diyen varsa şuraya şurayı ziyaret edebilir: Vikipedi 20. 2021'ye bir çok yeni maddeyle girelim, hem kendimizi hem Vikipedi'nin 20. yaşını kutlayalım :) --Başak (mesaj) 12.28, 27 Aralık 2020 (UTC)

İBP 2021[kaynağı değiştir]

Herkese merhabalar. Bu hafta yeni yıla giriyoruz malum, öncelikle herkesin yeni yılını şimdiden kutlarım. Bu hafta İBP bakımından 2021'in 1. haftası ve yeni yılla birlikte getirdiğimiz küçük bir değişikliğin duyurusunu yapmak istiyorum. Bu haftadan başlamak üzere, her bir İBP katılımcısının kaç haftalık katılım serisi yaptığı bilgisini de tutmaya başlıyoruz (Seri, ilk katıldığınız hafta bitiminde 1 olur ve üstüste katıldığınız her haftanın bitiminde 1'er artarak devam eder, katılmadığınız bir hafta olduğunda 0'lanarak ilk katılımınızla birlikte tekrar başa döner). Henüz boş olsa da 2021 arşiv sayfamızda görebileceğiniz gibi bu bilgiyi hem koleksiyonda, hem de kişisel sayfanızda kullanabileceğiniz ödül şablonunda sergileyeceğiz. İlgililere duyurulur. Sevgiler, iyi vikiler. --LostMyMind (mesaj) 07.44, 28 Aralık 2020 (UTC)

Mutlu yıllar...[kaynağı değiştir]

Sevgili Viki ailesi, herkesin yeni yılını kutlar 2021'de sağlık, mutluluk ve başarı dilerim. Sevgiler...эртлй ილეტი იაზ 11.54, 31 Aralık 2020 (UTC)

Tüm insanlık için güzel bir yıl dileğiyle :)--Bilmiş Profesör evet? 16.49, 31 Aralık 2020 (UTC)

Herkese mutlu ve güzel yıllar diliyorum. --LostMyMind (mesaj) 12.01, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • İyi, huzurlu senelere. 🙂 Vitruvian (mesaj) 18.26, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • Mutlu yıllar... Şu an trt2'de Berlin Filarmoni Orkestrası ve yarın Viyana Filarmoni Orkestrası yeni yıl konserini dinlerken Vikide bir madde yazmak isteyebilirsiniz belki :) -- Sadrettin 18.38, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • Sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle. Mutlu yıllar...--Muratero 19.12, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • Tüm Vikipedistlere mutlu ve sağlıklı yıllar dilerim. --Uncitoyenmesaj 20.47, 31 Aralık 2020 (UTC)
Son 3...--Bilmiş Profesör evet? 20.57, 31 Aralık 2020 (UTC)
2...--Bilmiş Profesör evet? 20.58, 31 Aralık 2020 (UTC)
1... --LostMyMind (mesaj) 20.59, 31 Aralık 2020 (UTC)
Face-smile.svg --LostMyMind (mesaj) 21.01, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • Geçen seneyi dün gibi hatırlıyorum.--Bilmiş Profesör evet? 21.18, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • yılın ilk değişikliğini yapmaya çalışan herkesi tebrik ederim. mutlu yıllaarr --zemheri 'ye yaz 21.34, 31 Aralık 2020 (UTC)
 • Mutlu yıllar! --Victor Trevor (mesaj) 00.12, 1 Ocak 2021 (UTC)
 • Mutlu yıllar :) --•gufosowa•✆• 13.47, 1 Ocak 2021 (UTC)
 • Herkese mutlu yıllar :) Ornek11222mesaj 17.02, 1 Ocak 2021 (UTC)
 • Herkesin yeni yılını kutlarım. Uzun süredir buralarda değilim. Artık az da olsa gelip düzenlemeler yapıyorum. Buğrakara (mesaj) 13.30, 5 Ocak 2021 (UTC)

Çatışma bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablon:Çatışma bilgi kutusu şablonundan sebep parametresinin kaldırılması konusunda tartışma var ve görüş bekliyor. Mogulgomez (mesaj) 17.25, 31 Aralık 2020 (UTC)

Vikipedi'nin 2021'i[kaynağı değiştir]

Merhaba, bir düşüncem var. Neden 2021 yılı içerisinde Vikipedi'nin ilklerini, yaşadıkları önemli olayları vs. Vikipedi:Vikipedi'nin 2021'i gibi bir başlık altında toplamıyoruz? Örneğin yılın ilk değişikliğini (galiba bu daha erkenini bulamadım) koyabiliriz.--Bilmiş Profesör evet? 12.01, 1 Ocak 2021 (UTC)

 • oldukça güzel bir fikir dostum, ancak ne kadar uğraşsam da yılın ilk değişikliği benimki değil. dün gece şöyle bir ekran görüntüsü aldım zemheri 'ye yaz 12.35, 1 Ocak 2021 (UTC)
 • Yılın ilk değişikliğini veya son değişikliğini tespit etmek için değişiklik idlerini kullanmak gerekli. Son değişiklikler sayfasına bakmak listeye botlar dahil edilmediği için sağlıklı değil. Bu linkin sonundaki sayı değişiklik idsi oluyor. Linkin geri kalanını değiştirmeden sondaki sayıyı bir azaltırsak bir önceki değişikliği görürüz. Yılın ilk değişikliği olarak gösterilen Zemxer'in değişikliği ilk 10'a bile girememiş maalesef. Yılın 2., 3., 4., 6., 7. ve 8. değişikliklerini ise Kullanıcı:Arşivleyici yapmış. Buradan kendisini tebrik ediyorum. 2021 botların yılı olacak. Ⓛⓐⓩ mesaj 13.08, 1 Ocak 2021 (UTC)

Yılın ilk üç değişikliği Arşivleyici'ye ait. Birincisi Özel:Fark/24522710. UTC tabii, TSİ değil.

Vito Genovese 13.35, 1 Ocak 2021 (UTC)

Laz Bu yöntemi bilmiyordum, teşekkür ederim.--Bilmiş Profesör evet? 14.12, 1 Ocak 2021 (UTC)

2020'de Seçkin ve Kaliteli İçerikler[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. 2020'de Vikipedi'de içerik kalitesinin önemli ölçüde arttı. Bu artışın en net görüldüğü alan olan Seçkin/Kaliteli içerikler hakkında 2020 verilerini paylaşmak istiyorum.

 • Kaliteli Madde alanında Vikipedi tarihinin en iyi yılını geçirdik. 2020 boyunca toplam 61 yeni Kaliteli Madde seçtik. Daha önceki rekorumuz 56 yeni KM ile 2013 yılındaydı.
 • Seçkin Madde alanında da Vikipedi tarihinin en iyi ikinci yılını geçirdik. Bu yıl toplam 39 yeni Seçkin Madde seçtik ancak 2008'deki 45 SM'lik rekoru kıramadık.
 • Seçkin Liste alanında da 2020, Vikipedi tarihinin en iyi ikinci yılı oldu. Seçtiğimiz toplam 25 yeni Seçkin Liste ile iyi bir yıl geçirdik ancak 2013'teki 62 SL'lik rekoru kıramadık.
 • 2020 ayrıca Seçkin Konu ve Kaliteli Konu alanında açık ara en iyi yılımız oldu. Yıla başladığımızda elimizde 2013 ve 2016'da seçilen birer Kaliteli Konu vardı; yıl içerisinde 3 Seçkin Konu ve 3 Kaliteli Konu ürettik.

Tabii 2020'de seçtiğimiz Kaliteli/Seçkin içeriklerin kalitesinin 5-10 yıl önceki çalışmalara kıyasla daha da iyi olduğunu belirtmek isterim.

2020'deki başarılı performansımızı 2021'de daha da ileri taşıyarak bir kez daha tüm yılların rekorlarını kıracağımızı umut ediyorum. Madde yazımında, geliştirilmesinde ve incelenmesinde emeği geçen tüm kullanıcılara teşekkür ediyorum. --Khutuckmsj 04.27, 2 Ocak 2021 (UTC)

Emeği geçenlerin emeklerine sağlık. Bu süreçlerde bir tık akışkanlık eksikliği var bence hâlâ. Bir şekilde kullanıcıları değerlendirme yapmaya çekmemiz lazım. Öte yandan 2010-11 öncesi ile günümüzdeki seçkin içerik kalitesi arasındaki farkı da atlamamak lazım. NanahuatlEfendim? 05.34, 2 Ocak 2021 (UTC)
Hepinizin ellerine sağlık, özellikle de kaliteli madde alanında tek başına 10 kişilik orduya bedel Khutuck'a! Rekorun ne kadarı sana ait? Bu açıklama vesilesiyle içeriklere yorum da yapalım, seneye hızlıca başlamış olalım. Nanahuatl haklı süreçlerde boy gösterecek insanlara ihtiyaç var ve de boy göstermek derken olumlu/olumsuz/yapıcı görüş belirtmekten bahsediyorum. Yorum yapmak için iyi bir okuyucu olmanın ve de kriterlere göz gezdirmiş olmanın yeterli olduğunu da yazayım, daha önce seçkin/kaliteli içerik yazmadım, anlamam demeyin, kriterler açık ve burada olduğunuza göre hepiniz okuyorsunuz. :) Bir süredir ben de oraya az ilgi gösteriyordum, birkaç tane madde için yorum yapmaya heveslendim şimdi. ----anerka'ya söyleyin 10.18, 2 Ocak 2021 (UTC)

Sürüm Kontrolleri[kaynağı değiştir]

Merhabalar, sürüm kontrolleriyle alakalı bu kadar birikmesi ve bir koordinasyon ile sıfıra indirilmesi lazım değil mi ? 300 küsür devriye var ama 53 gündür incelenmemiş madde var. Yani insanın madde yazası çeviri yapası gelmiyor lütfen dikkate alın. H.H  ✉  11.03, 5 Ocak 2021 (UTC)

 • Merhaba @Hasmetlihasmet, aslında hali hazırda bizde bu konuları tartışıyoruz. Burada görüldüğü gibi. Herkes elinden geleni aslında yapıyor ama kimseyi zorlamaya hakkımız yok öyle değil mi ? Çünkü vikipedistler gönüllü kullanıcılardır, ki zaten vikipedi de bu esasa dayanır. Ama doğrusu birikmişliği epeydir devam ediyor 3000 altına inmek lazım. Bazı devriyelerimize bir seslenelim.

Sevgili, @Victor Trevor, @Anerka, @Robingunes, @Ornek11222, @Kemalcan, @Seksen iki yüz kırk beş, @Zemxer, @Kadıköylü, @LostMyMind @Abecesel, @Akil13, @Anyela23, @Basak, @Birburqwe, @BSRF, @By erdo can, @Can, @Caskination, @ChiefBera, @Diyot, @EmreOsm95, @Euvonia, @Evrifaessa @Evolutionoftheuniverse, @Furkan, @HastaLaVi2, @Hedda Gabler, @Henrymorgan92, @Homonihilis, @İazak, @Jelican9, @Justinianus, @Kibele, @Kingbjelica, @Kullanici71612, @Laz, @Madrox, @Onur, @SAİT71, @Sadrettin, @Satirdan kahraman, @Sayginer, @Sayz, @SiLveRLeaD, @Tekask1903, @Thecatcherintherye @Vikiturta, @Yzkoc, @𐰇𐱅𐰚𐰤. ve adını sayamadığım diğer tüm devriye vikipedist dostlarıma selam olsun. Buradan LostMyMind'e bir teşekkür edeyim Burada ki devriye listesinden ufak bir kopyaladım :). 𝐊𝐞𝐩𝐥𝐞𝐫-𝟒𝟓𝐛 𝖒𝖊𝖘𝖆𝖏 ? 11.22, 5 Ocak 2021 (UTC)

 • Ben gün içinde kontrol edebildiğim kadar maddeyi kontrol etmeye çalışıyorum. Ama gerçekten 3994 çok fazla bir rakam. Bekleyen değişiklik sayısı neredeyse 4000 olacak. 3000’in altına inmek lazım. Cedreon (mesaj) 11.14, 5 Ocak 2021 (UTC)

300 küsür devriyemiz var ama yarısı aktif değil. Cedreon (mesaj) 11.18, 5 Ocak 2021 (UTC)

 • Herkesin elinden geleni yaptığına inanmıyorum. H.H  ✉  13.51, 5 Ocak 2021 (UTC)

Evet aktif olmasına rağmen hiç değişiklik kontrol etmeyen devriyeler de var. Ayrıca belki yarısından bile daha fazla aktif olmayan vardır. 2014 den beri aktif olmayan devriyeler var. Cedreon (mesaj) 13.53, 5 Ocak 2021 (UTC)

Sürüm kontrolü ile ilgili seksen iki yüz kırk beş ile bir diyaloğumuz oldu. Temel olarak en:Deletionism and inclusionism in Wikipedia maddesinde bahsedilen fikir çatışması oldu. en:Wikipedia:An unfinished house is a real problem sayfasında bir hikaye ile anlatılan exclusionism (dışlayıcılık) ve deletionism (silicilik) görüşlerinde olduğum için büyük ölçüde sürüm kontrolü yapmaya ara verdim. Çünkü @Hasmetlihasmet, biçem el kitabına uymayan veya doğru kaynaklandırılmamış değişiklikler reddedilirse yine "insanın madde yazası çeviri yapası gel[meyecek]".--EmreOsm95 (mesaj) 14.11, 5 Ocak 2021 (UTC)

 • @EmreOsm95 Vikipedinin biçem el kitabını bilen, doğru kaynaklandırmayı gerçekleştirebilen vikipedistleri tenzih etmelisiniz çünkü, vikiye girip izlediği dizi filmden karakterleri doğru ya da yanlış kaynağa ya da biçem el kitabına aklına gelmeden yazıyor. Bu da tek taraflı haklı olduğunuzu gösteriyor. H.H  ✉  14.42, 5 Ocak 2021 (UTC)
  Uygulamanın ne olup ne olmadığı konusunda elbette Seksen tamamen haklı, ancak kontrol yapmaya ara vermek de önemli bir olgunluk göstergesi. Tebrik ederim, EmreOsm95.
  Vito Genovese 15.42, 5 Ocak 2021 (UTC)
Konu dönüp dolaşıp aynı yere geliyor, sürüm kontrolü için bekleyen maddelerin çokluğu emin olun ki hepimizi rahatsız ediyor, birçok yerde bunları yazıp çizdik grafiklerle gösterip üstüne düşündük çözüm aradık vs, köy çeşmesi haricinde de defalarca konuşuldu aynı konu, ama bu çözümü zor bir problem. Burada değişiklik yapan kimse de babamızın oğlu değil ve yaptığı değişikliğe gözü kapalı inanıp onaylayacak değiliz. Teyit edebildiğimiz veya açıkça yapıcı olduğu görülen değişiklikleri elbette ki onaylıyoruz, ya da basit bir google aramasıyla bazılarının doğru mu yanlış mı olduğu hemen bulunuyor, ama bazı değişiklikler var ki doğru mu yanlış mı ara da bul saatlerce vaktin varsa. Evet devriyelik vandalizmle mücadele için var, ama vandalizm sadece maddeye küfürlü içerik yazmakla falan sınırlı değil. Keşke tüm vandallar vandalizm olduğu açıkça belli olan şeyler yazsalar, biz de onları reddedip geri kalan herşeyi onaylasak, bekleyen 4000 maddeyi 4 güne kalmadan yer bitiririz öyle olsa. Ama sinsi vandalizm, dezenformasyon gibi kavramlar var, kasıtlı olarak yanlış veya taraflı bilgiyi süsleyip püsleyip tutarlı ve doğruymuş gibi bir havada sunarak girmeye çalışanlar var, neyin vandalizm olup olmadığını muğlaklaştıran durumlar ortaya çıkıyor. Ben kendi adıma elimden geldiğince çaba harcıyorum sürüm kontrolü için, ama bir bilgiyi de bir şekilde teyit edememişsem onaylamıyorum. Herkes de kendi imkanları ölçüsünde, Viki dışında yaşadığı hayat ve Viki'de yapmak istediği diğer işlerden kalan vakti ölçüsünde elinden geleni yapıyordur. Devriyelerin işini yapmadığı gibi suçlayıcı tarzda konuşmalar bu işi bir adım ileriye götürmüyor bence. --LostMyMind (mesaj) 14.47, 5 Ocak 2021 (UTC)
+1--Anyela. 16.18, 5 Ocak 2021 (UTC)
LostMyMind'ın dediklerine katılıyorum. Bazı değişiklikleri rahatlıkla kontrol edebilirken, özellikle yerleşim yerleri ve parça parça yapılmış katkılar insanın kafasını çok karıştırıp çıkmaza sokuyor. Tabi yine dediği gibi gizli vandalizm ile de karşılaşabiliyoruz. --Jelican9💬 16.35, 5 Ocak 2021 (UTC)
LostMyMind'ın dediklerine ben de katılıyorum. Elimden geldiğince sürüm kontrollerini gerçekleştirmeye çalışsam da bazı maddelerde yapılan değişikleri onaylayıp onaylamama konusunda tereddütte kalıyorum, özellikle de yerleşim birimleri hakkındaki maddelere yapılan kaynaksız eklemelerin olduğu sürümlerde. Yeni kullanıcıların biçem el kitabına uygun olmayan değişiklikleri de kafamı karıştırıyor onun için pas geçiyorum genelde. Sinsi vandalizm, dezenformasyon, telif gibi olası ihlaller nedeniyle bu tür kontrollerin aceleye getirilmemesi gerekiyor diye düşünüyorum. --Veselov350💬 08.37, 7 Ocak 2021 (UTC)

20. Yaş Günü Kutlamaları[kaynağı değiştir]

Wikipedia20 - Wikimedia Turkey Promotional materials.jpg

Merhaba! Vikipedi'nin 20. Yaş Gününe günler kaldı. Bir kaç duyuru paylaşmak istiyorum:

 1. 15 Ocak Günü 19:00'da Youtube'da Global Parti olacak: Global Parti
 2. Bizler Türkiye'de 18 Ocak'ta bir çevrimiçi kutlama planladık. 19:00'da biraraya gelip bir yılda yaptıklarımızı konuşalım, kendimizi alkışlayalım, istiyoruz. Katılmak isteyenler, kutlama öncesinde bağlantı adresi iletilmesi için şuraya talep bıraksın lütfen: 18 Ocak'a davet
 3. Vikipedi'ye yaş günü armağanı olarak bir madde hediye etmek isteyenler hediyelerinizi şuraya bırakınız: Hediye vermek istiyorum (Madde hediye eden katılımcılara da Vikipedi'nin ufak hediyeleri olacak!)--Başak (mesaj) 17.37, 8 Ocak 2021 (UTC)