Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Seçkin ve kaliteli madde adaylıkları[kaynağı değiştir]

Bir süredir seçkin madde adaylıklarında bir hareketlilik yoktu. Beyaz Rusya arması maddesini seçkin madde olduğu Lehçe versiyonu, İngilizce versiyonu ve Katalanca versiyonundan gerekli çeviriler yaparak gelişmem suretiyle seçkin madde adaylığına sundum. Adaylık sayfasına görüşlerinizi bildirmenizi bekliyorum.

Bununla birlikte uzun süredir kaliteli madde adaylığında bulunan Anavatan Çağırıyor ve Sovyet Savaş Anıtı (Treptower Parkı) maddeleri için şu ve şu sayfalara da görüş bildirebilirsiniz.

Son tahlilde Vikipedi'deki kaliteli ve seçkin maddelerde bir artış hedefliyor ve birlikte çalışacak kullanıcılara bu vesileyle işbirliği ile birlikte hareket etme teklifi sunuyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:02, 22 Şubat 2017 (UTC)

Ansiklopedistlerin ilgisine![kaynağı değiştir]

Tartışma:Sakız Adası'nın Fethi'nde adlandırma konusunda bir tartışma devam ediyor. İtiraz eden kullanıcı Türkçe Vikipedi'de "Fetih" ve "İşgal" ile başlayan madde isimlerinin TBA ihlali olduğunu ve kullanılamayacağını iddia ediyor. Adlandırma konusunda deneyimli ve fikir beyan etmek isteyen kullanıcıları ilgili tartışmaya katılmaya çağırıyorum. --Maurice Flesier message 21:04, 23 Şubat 2017 (UTC)

4 Mart, Art&Feminism İstanbul ayağı[kaynağı değiştir]

Art+Feminizm
Kadın Eserleri Kütüphanesi

Art+Feminism topluluğunun, 8 Mart haftası boyunca dünyada 100'e yakın mekanda gerçekleştireceği Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı İstanbul'da Kadın Eserleri Kütüphanesi'nin Fener’deki tarihi binasında 4 Mart Cumartesi günü düzenleniyor.

Geçen seneki gibi mimar ve editör Yağmur Yıldırım tarafından düzenlenen ve Vakıfça desteklenen etkinlik, kadın içeriğinin artırılmasına yönelik bir vikimaraton. Etkinliğe destek vermek üzere bütün Vikipedistler davetli. Saat 14:00-20:00 arası mekânın kapısı herkese açık olacak. Vikipedistler, Vikipedi deneyimi olmayan katılımcılara destek vermek üzere özellikle bekleniyor. Katılımcılardan dizüstü bilgisayar getirmeleri rica ediliyor. Eminim ilgi duyup katılacak vikipedistler çıkacaktır.

Etkinlik ile ilgili detayları aşağıda tekrar özetliyorum.


--Başak (mesaj) 21:06, 23 Şubat 2017 (UTC)

Zamanım müsait olursa iştirak etmekten memnuniyet duyarım. Tabii erkek vikipedistlerin girmesi yasak değilse? :) --Maurice Flesier message 21:15, 23 Şubat 2017 (UTC)
Maurice Flesier, +1--MerhabaNe yapabilirim? 07:01, 24 Şubat 2017 (UTC)
Maurice Flesier, muhtemelen yasaktır fakat sayın başak "arası mekânın kapısı herkese açık olacak." ifadesine yer vermiş yasakta olmayabilir --By erdo can • msj 15:02, 24 Şubat 2017 (UTC)
Maurice Flesier, By erdo can Kadın-Erkek herkes gelebilir, sıkıntı yok :) Art+Feminism, Vikipedi'de kadın sanatçılar hakkında Vikipiedi'deki içeriği arttırmayı amaçlayan bir etkinlik o kadar... Buna ister kadınlar katkı versin ister erkekler, hiç bir kısıtlama yok..Kütüphane ise kadın konulu eserlerin derlendiği bir yer, ama bu erkek giremez anlamına gelmiyor, erkeklerin girmesi serbest...:) --Başak (mesaj) 16:26, 25 Şubat 2017 (UTC)
Herkese merhabalar, geç bir bildirim olacak ama organizasyonu gerçekleştirdik. Organizasyonla ilgili bilgilere şuradan, fotoğraflara da şuradan ulaşabilirsiniz. Katkılarından dolayı Basak ve Yagmurkozmik'e, ayrıca katılımından dolayı Maurice Flesier'e teşekkür ederim. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 10:20, 19 Mart 2017 (UTC)

Kullanıcı sayfası reklamları, CV'leri vs[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Şu ve şu gibi bazı anahtar kelimeler kullanılarak kullanıcı sayfalarında yapılan aramalarda çok sayıda reklam niteliğindeki içeriğe rastlamak mümkün. 3-5 ay bunlarla ilgilendim ve 500'ün üzerinde kullanıcı sayfasına sil şablonu ekledim muhtemelen ama bitecek gibi değil, önü kesilmiyor. Bunu engellemenin bir yolu var mıdır? Yeni gelen kullanıcıların, belki de otomatik onaylı olana kadar (4 gün sanırım) kullanıcı alan adına sahip sayfalarda değişiklik yapmasını önlemek gibi.--RapsarEfendim? 04:06, 25 Şubat 2017 (UTC)

Bu anahtar sözcükler bazı reklam örneklerini yakalamış gerçekten (bkz: Kullanıcı:Nlsyapi), ancak buradaki birçok sayfanın (son günlerde benzerlerinin silindiğini görüyor olmama rağmen) makul sayfalar olduğu kanısındayım. Bu konuya değinmene sevindim aslında bu nedenden dolayı.
Kullanıcı sayfalarında insanların kendilerinden bahsetmesini istiyoruz, çünkü bu sayede bu projenin bir parçası hâline gelebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Ancak elbette kişisel bilgi ile reklam arasındaki sınırı iyi çizmek gerekiyor. Birkaç örnek üzerinden gideyim:
- Kullanıcı:Orhanks: Pek bir içerik yok, kullanıcının katkısı da gelmemiş. Silsek dünyanın sonu da olmaz, ancak bu tür bir içeriği silme hakkımızın olmadığı kanısındayım.
- Kullanıcı:Mustafagozaydin: Özgeçmişvari içerik. Kullanıcının bu içerikle bir ticari kazanç elde etmesi mümkün görünmüyor. Makul görmeli ve yer vermeliyiz.
- Kullanıcı:Ceren Yoksulabakan: 2 değişiklik, onlarla da kullanıcı sayfası yazılmış. Yine özgeçmiş içeriği. Bir ticari gelir elde etmesini mümkün görmüyorum (buradaki içerikle kendisine klip senaryosu yazma teklifi gelmeyeceği açık), kalmasında sakınca olmadığını düşünüyorum.
- Kullanıcı:Esmanurcay: Doğrudan firma bilgisi, silinmesi gerektiği açık.
Demem o ki; doğrudan veya dolaylı maddi gelir yaratmayı amaçlayan içeriği VP:HS#G11'den silelim, ancak sırf başka katkı yapmadı diye diğer kişisel bilgilere dokunmayalım. Bunların sunucuya yük getirmesi gibi sorunlar tarih öncesinde kaldı ve buna teknik engel getirme olanağımız yok zaten. Üye olup 0 değişiklik yapan kullanıcılara göre bir tık daha fazla potansiyel gösteriyor yalnızca kullanıcı sayfası oluşturmuş kullanıcılar. Belki bir hoş geldin mesajıyla, belki de başka bir yöntemle bu kullanıcıları kazanabiliriz düşük oranda da olsa. Bir kişi bir kişidir.
Vito Genovese 07:35, 25 Şubat 2017 (UTC)
 • Aynı fikirde değilim Vito Genovese. Kullanıcı sayfalarında kişilerin kendilerinden bahsetmesini istememiz o kullanıcıların vikipediye olan katkılarına yönelik olarak bilgi edinmek içindir. Örneğin, Fransızca bilen kişi bunu belirttiğinde, Fransızca bilmeyen kişi ondan yardım isteyebilsin diye. Katkı yapan kişilerin bir miktar kişisel bilgiyi de vermeleri makul karşılanabilir. Ancak yukarıda verdiğin örnek sayfaların tamamının uygun olmadığını düşünüyorum. Ha özgeçmişini madde olarak girmişsin ha kullanıcı sayfası olarak. Üstüne üstlük bundan başka hiç katkısı olmamış olanların sırf vikipedide özgeçmişim bulunsun, adım geçsin diye yazmış olmaları daha büyük ihtimal. Vikipedi kullanıcı sayfalarının kişisel web sitesi gibi kullanılmasını doğru bulmuyorum. Bu nedenle bunların silinmesinin yerinde olduğunu düşünüyorum. --Mskyrider ileti 07:44, 25 Şubat 2017 (UTC)
Yukarıdaki yazımda özetle "Sorun yok" diyorum, ancak bunların silinmesinin net bir zarar getireceğini düşünmüyorum elbette. Silersek ne olur? Hiçbir şey olmaz. Bir zarar öngöremiyorum. Tek sorun, bunların silinmesinin an itibarıyla politika temelli olmaması. VP:HS#G8'den silinmelerini sorunlu buluyorum. G8'i genel olarak biraz esnetmiş durumdayız, o yüzden belki de şu anda bizde olmayan ve tam olarak bu tür sayfaları silmeye yarayacak olan en:WP:U5'e ihtiyacımız var. Kullanıcı sayfası yönergemiz de eski ve çeviri hataları barındırıyor. En azından o U5'i getirip öyle silelim, fikir birliği bunların silinmesi yönünde ise.
Vito Genovese 07:52, 25 Şubat 2017 (UTC)
1. Kişisel sayfalar oluşturma yeri değildir. Vikipedi bünyesinde yer alan Vikipedistlerin kullanıcı sayfalarının amacı kişinin Vikipedi bünyesindeki çalışmalarına yönelik bilgi içermesidir. Eğer ansiklopedik çalışma ile ilgili olmayan ve kendiniz ile ilgili bilgi vermeye yönelik (örnek: özgeçmiş) sayfaya ihtiyacınız var ise, lütfen internetteki bedava kişisel sayfa sağlayan siteleri deneyiniz.

--Mskyrider ileti 07:56, 25 Şubat 2017 (UTC)

VP:VND'de böyle bir bölüm olduğuna şüphe yok, ancak işlemle ilgili politika bağlamında ele almamız gerekiyor konuyu. Bir sayfada yalnızca VP:GÖRÜŞ ihlali var diye onu VP:HS'den silmiyoruz örneğin. VP:HS ölçütlerine uygun olmayan bir şeyi VP:HS'den silemeyeceğimiz malum, zira orada da "Eğer bir hizmetli veya bürokrat, yetkisindeki fonksiyonlardan birini kullanacaksa o fonksiyona ait Vikipedi politikasına uymak zorundadır." deniyor. Şu an G8 veya KS'lerden herhangi biri bu işlemi desteklemiyor. Sonradan sıkıntı doğmaması için (o sıkıntıların ne olduğu malumun), politika güncellemesini yapalım, sonra silelim, itiraz etmiyorum.
Vito Genovese 08:02, 25 Şubat 2017 (UTC)
Son yazdıklarım doğrultusunda, şurada (kalıcı bağlantı) Hızlı Silme politikamıza yeni bir Kullanıcı Sayfası ölçütünün eklenmesi için teklif verdim.
Vito Genovese 16:36, 26 Şubat 2017 (UTC)

böyle bir ölçütün, kullanıcıları yeniler/eskiler diye ayırdığını ve doğru olmadığını düşünüyorum. kullanıcı sayfalarında olması ve olmaması gerekenler bellidir. her ne oluyorsa bunun yeni, eski kullanıcı diye ayrılması, katkı yapıp yapmamakla ilişkilendirilmesi gerekmiyor. pek çok kullanıcının sayfasında şiirler, sözler yer bulurken yeni kullanıcıların sayfalarının silinmesi tam anlamıyla ayrımcılık.. sayfa, katkıya bakılmaksızın uygunsa kalır, değilse silinir. önce kullanıcı sayfasına bir çift laf yazan ertesi gün gelir bir virgül değiştirir, bir ay sonra o sayfayı düzenler.. ilk günden sayfasını sildiğiniz kullanıcıya ise güle güle dersiniz.. doğrudan reklam, aleni cv ve saldırı dışında rahat bırakalım sayfaları..--kibele 19:03, 27 Şubat 2017 (UTC)

Portal adayları[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Portal adayları sayfasındaki adaylıkların portal sorumluluğu sistemindeki sıkıntılar nedeniyle tıkandığına dair bazı görüşler vardı. Bugün Rapsar tarafından konuyla ilgili pinglenince tartışma sayfasında bu sorumluluk sisteminin kaldırılmasıyla ilgili bir tartışma başladım. Şuradan (kalıcı bağlantı) görüş bildirebilirseniz, bu süreç sayfasına biraz daha işlerlik kazandırabileceğiz kanısındayım.

Vito Genovese 07:20, 25 Şubat 2017 (UTC)

Bot başvuruları[kaynağı değiştir]

Kullanıcılarımızın Vikipedi:Botlar/Başvurular sayfasını da izleme listenizde tutmanızı rica ediyorum. Bu sayfadaki başvurular ilgisizlikten beklemek durumunda kalıyor.

Vito Genovese 10:31, 27 Şubat 2017 (UTC)

Vito Genovese, bu hesabı beyaz listeye alabilir misiniz? Biraz son değişikliklerde boy gösterirse başvuru ile ilgilenen olabilir. 1 haftayı doldurmasını bekledim beyaz liste için, fazla değişiklik yapamadım o yüzden. Yaptığım her şeyi kontrol edildi olarak işaretlemem gerekiyordu. --Selahattin ilhan (mesaj) 15:53, 27 Şubat 2017 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı
Vito Genovese 16:27, 27 Şubat 2017 (UTC)

Vikipedi:Botlar/Başvurular/İyi aile botu Babür sayfasına ilginiz beklenmektedir. Başvurunun başarılı olabilmesi için 10 kişinin görüş bildirmesi gerekiyor en az.

Vito Genovese 16:38, 27 Şubat 2017 (UTC)

Kadın projeleri[kaynağı değiştir]

Yakın geçmişte daha önce tartışılan fakat somut bir karara bağlan(a)mayan köy çeşmesinde ifade edilen kadınlar ile ilgili proje konusunu tekrar gündeme getirmek istiyorum. Konunun somutlaştırılması adına hazırlanan faaliyetlere dair şurada bir taslak proje şablonu oluşturdum, geçmişte ifade edilen ve güncel olarak devam eden projelerin, katkıların ve diğer çeşitli girişimlerim somut olarak listelenmesi için girişimde bulundum, bu gibi bir faaliyetten belki bir yol haritası çıkarabiliriz. Somut görüşlerinizi bekliyorum ve kadınlarla ilgili maddelerin daha fazla ilgi görmesi adına ilgili kullanıcıları burada görmek isterim. Kadın hastalıkları, tarihteki iktidarlardaki kadınlar, ya da güncel konularda kadınlara ait konular gibi pek çok proje hedefi yapabiliriz.

Daha önce bu konuya ilgi gösteren, görüşlerini paylaşan ve ilgili olduklarını düşündüğüm kullanıcıları da burada tekrar etiketleyeyim MHIRM, By erdo can, Rapsar, Bulgu, Kibele, Pragdon, Chansey, Sakhalinio, Ryan O'Reily, Basak, Maurice Flesier, Vikiçizer, Vito Genovese, Mskyrider.

--Ahmet Turhan (mesaj) 11:54, 27 Şubat 2017 (UTC)

16 African Women Translate-a-thon diye bir şey de var, ilgilenen olursa.
Vito Genovese 10:27, 1 Mart 2017 (UTC)
Çok güzel, umarım daha fazla katılım olur ve farklı fikirler ile birlikte projeyi daha fazla değiştiririz Pragdon. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:15, 1 Mart 2017 (UTC)

2017 Kahya Seçimleri[kaynağı değiştir]

2017 Kahya Seçimleri bugün itibarıyla tamamlanmıştır.

 1. Defender
 2. HakanIST
 3. Matiia
 4. Sjoerddebruin

Bu kullanıcıların komite tarafından kahya seçildiği açıklanmıştır. HakanIST'ı ve diğer kullanıcıları seçildikleri için kutlarım, Vikipedi ve diğer viki projeleri için umarım iyi işler çıkarırlar. --Uğurkentmesaj 17:04, 28 Şubat 2017 (UTC)

Movicon2-bravo.gif
Vito Genovese 17:10, 28 Şubat 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği Birinci Mart 2017 işbirliği daveti[kaynağı değiştir]

VikiProje Sovyetler Birliği'nin "Sovyet kadınlar kategorisine ait maddeler ve alt kategoriler oluşturulması" konulu ilk Mart 2017 işbirliği projesi belirlendi. Daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped).jpg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu Sovyet kadınlar kategorisine ait maddeler ve alt kategoriler oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 23:01, 28 Şubat 2017 (UTC)

Vikiproje Sinema tartışmasına davet[kaynağı değiştir]

Merhaba herkese, Vikipedi:VikiProje Sinema/Tartışmalar kısmının Portal Sinema Haber bölümü başlığındaki tartışma için konuya ilgili kullanıcıların görüşlerine ihtiyaç duyulmakta. Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. --Pragdonmesaj 15:09, 1 Mart 2017 (UTC)

8 Mart, Art&Feminism Ankara ayağı[kaynağı değiştir]

Art+Feminizm

Art+Feminism topluluğunun, 8 Mart haftası boyunca dünyada 100'e yakın mekanda gerçekleştireceği Vikimaraton etkinliklerinin İstanbul ayağı sonrası Türkiye'deki ikinci durağı Ankara. Ankara'daki Vikimaraton, Cer Modern Sanatlar Merkezi'inde 8 Mart Çarşamba günü düzenleniyor.

Ankara'daki bu etkinlik, Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği'nin kız çocuklarının pozitif bilimlerde daha etkin rol alması ve toplumsal cinsiyet dinamikleri içinde daha eşitlikçi konumlanmasını temel alan "Girls Can STEM" adlı projesi kapsamında ABD'nin Ankara Büyükelçiliği desteğiyle düzenlenmektedir. Ayrıca, Wikimedia Vakfı'nca da desteklenmektedir.

Bu etkinlik, Vikipedi'deki özellikle bilim ve teknoloji alanındaki kadın içeriğinin artırılmasına yönelik bir vikimaratondur. Art+Feminism'den mimar ve editör Yağmur Yıldırım ile birlikte ben de orada olacağım. Saat 10:00 - 14:00 arası Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşecek etkinliğe destek vermek isteyen tüm Vikipedistler davetli.

Vikipedistler, İstanbul ayağında olduğu gibi Vikipedi deneyimi olmayan katılımcılara destek vermek üzere özellikle bekleniyor.

Ek olarak; katılımcılardan dizüstü bilgisayarlarını getirmeleri aktif katılım için özellikle rica ediliyor.

 • Not: Vikimaraton sonrası etkinlik ile ilgili bir de panel düzenlenecek. İsteyen herkes, panele de katılabilecek.

--Pragdonmesaj 16:07, 2 Mart 2017 (UTC)

Yeni maddeleri kontrol eden kullanıcılara / devriyelere toplu bir mesaj gönderelim bence. Sayfalara hızlı sil etiketi koymak, silinmeye aday göstermek için acele etmesinler. Daha önce benzer sorunlar yaşandı, yine yaşanmasın. --Selahattin ilhan (mesaj) 17:08, 2 Mart 2017 (UTC)
Etkinlik esnasında katılımcılara, açılan maddelerin tartışma sayfalarına "Art&Feminism etkinliği kapsamında oluşturulmuştur." notunun düşülmesini önermeyi düşünüyorum. Böylece maddeleri denetleyecek olan arkadaşlarımız da bu konuda aceleci davranmamış olurlar. --Pragdonmesaj 17:25, 2 Mart 2017 (UTC)
Basit bir ikaz şablonu da iş görebilir Pragdon. Hatta {{çalışma}} şablonu da kullanılabilir. chansey Mesaj 17:29, 2 Mart 2017 (UTC)
Katılıyorum. Özellikle son günlerde yeni oluşturulan bir maddenin üzerinden 3dk geçmeden alelecele hızlı sil ile etiketleme, kayda değerlik şablonları koyma ve SAS'a çıkarma furyası oluşmuş durumda. Bu konuda bir cümle de olsa emeğe saygı göstermeli ve zamana fırsat vermeliyiz. Umarım bu tür olumsuz sıkıntılar yaşanmaz etkinlik süresince --Maurice Flesier message 17:32, 2 Mart 2017 (UTC)
"Çalışma" şablonu daha makul geldi bana da chansey. Ben de orada bulunacağımdan gerekli acil müdahaleleri orada da sağlayabilirim. Tabi çalışma şablonu daha sağlıklı bir işleyiş yaratır. --Pragdonmesaj 19:54, 2 Mart 2017 (UTC)
 • Etkinlik başladı. Çoğunluğu ortaokul öğrencisi (80 kişi kadar) katılıyor. Maddelere çalışma şablonu ekletiyorum. Şimdilik beklemede kalmakta fayda var :) Pragdonmesaj 09:05, 8 Mart 2017 (UTC)
  • Eliniz, gönlünüze sağlık. Harika bir çalışma olmuş gibi görünüyor. 80 çocukla başbaşa Vikipedi maddesi yazmayı öğretmek hiç kolay değil!--Başak (mesaj) 19:56, 8 Mart 2017 (UTC)

Açılan maddelerin değerlendirilmesi[kaynağı değiştir]

Etkinlik kapsamında açılan maddeleri şurada değerlendirdim. 7 adet geliştirilmeyi bekleyen bariz kayda değer sayfa mevcut, 2 adet kayda değerliği olası maddede var. Geriye kalan 12 maddenin 8'i telifli diğerleri ise M6 (Kayda değerlik) ve M1 (Taslak kriterlerini sağlamayan madde) gerekçeleriyle silinebilir. İlgilenecek hizmetli ve diğer üyelerimize buradan duyurmuş olayım. Saygılarımla... --Ryan O'Reily (mesaj) 10:53, 8 Mart 2017 (UTC)

Maddeleri genellikle orta okul çocukları açtıkları için madde isimlerinde veya içeriklerde sıkıntılar var. Bu akşam hepsini tek tek gözden geçirip gerekli düzenlemeleri yaparak kaynaklandıracağım. Çalışma şablonu koyulan maddelerin tamamı bu etkinlik kapsamında açıldı. Çalışma devam ediyor. --Pragdonmesaj 10:56, 8 Mart 2017 (UTC)
Fotoğrafları gördüm ve kıskandım. Şimdiye kadar yapılmış en renkli vikimaraton etkinliğini kaçırmışım.Başak (mesaj) 19:54, 9 Mart 2017 (UTC)
 • ABD Büyükelçiliği resmi internet sitesinde etkinlik ile ilgili haber ve bir de video-röportaj yayınlandı. İlgili arkadaşlar buradan ulaşabilir. --Pragdonmesaj 13:35, 15 Mart 2017 (UTC)

FETÖ/PDY ve Gülen Hareketi[kaynağı değiştir]

FETÖ/PDY ve Gülen Hareketi olarak isimlendiirlen iki maddenin içerdiği konulara dair ilgisi olan kullanıcılar eminim vardır ve olacaktır. FETÖ/PDY maddesinin tartışma sayfasında bu iki madde arasındaki ilişki ve ayrım konusunda fikrimi ifade ettim ve ilgili kullanıcıların görüşlerini almak isterim. FETÖ/PDY ifadesi "sistem yanlı" olarak devletin adlandırdığı ve iddia ettiği savları kapsıyor. Gülen Hareketi de son dönemlerde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ifadesiyle anılıyor, fakat bu yapı 1960'lardan bu yana faaliyet göstermekte ve bu isimle anılmamakta idi. Yapının siyasi ayrılıklar nedeniyle "terör" kisvesine büründürülmesi ve şu anki durumuna evrilmesi hassas, ince ve bir o kadar da dikkatli olunması gereken bir konu, kullanıcıların konuya dair görüşlerini ve katkılarını bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:06, 5 Mart 2017 (UTC)

Sahte Ankara arması[kaynağı değiştir]

Maalesef başta İngilizce interwiki olmak üzere, birçok interwiki'de Ankara arması diye sahte bir şekil sunulmakta. O sahte resmin silinmesi için Commons'ta isteğimi belirttim, bakarsınız. OnurT 19:40, 5 Mart 2017 (UTC)

Vikikaynak hizmetliliği[kaynağı değiştir]

12 Ekim 2016'da Vikikaynak'ta altı aylığına hizmetliliği devralmıştım. Projedeki vandalizm seviyesi altı ay öncesine oranla başta HakanIST olmak üzere küresel hizmetlilerin de projeye göz kulak olmasıyla azalmış durumda. 3 gün sonra hizmetliliğimin süresi doluyor. Eğer Vikikaynak'ta hizmetli olmayı düşünen varsa lütfen başvuru yapsın zira her ne kadar küresel hizmetliler kontrol ediyor olsa da projeye yerel bir hizmetli şart. --Cobija (mesaj) 09:22, 9 Mart 2017 (UTC)

Yok öyle yağma! :)
Vito Genovese 20:15, 9 Mart 2017 (UTC)

İlginize..[kaynağı değiştir]

Tekrar tekrar burayı işgal etmek ve başınızı ağrıtmak istemezdim fakat artık her taşıma işlemi öncesinde buradan onay almam ve sizleri uzun bir tartışma girdabına çekmem gerekiyor galiba :)Tartışma:Kürdistan Özgür Yaşam Partisi başlığının PJAK olarak taşınması ve Tartışma:Ermeni tehciri'nde adlandırmanın Ermeni Kırımı maddesine yönlendirilmesi konusunda bir itiraz söz konusu. İlgi duyan ve fikir belirtmek isteyen kullanıcıların görüşlerine ihtiyaç duyuluyor. --Maurice Flesier message 18:30, 9 Mart 2017 (UTC)

Overview #2 of updates on Wikimedia movement strategy process[kaynağı değiştir]

Note: Apologies for cross-posting and sending in English. This message is available for translation on Meta-Wiki.

As we mentioned last month, the Wikimedia movement is beginning a movement-wide strategy discussion, a process which will run throughout 2017. This movement strategy discussion will focus on the future of our movement: where we want to go together, and what we want to achieve.

Regular updates are being sent to the Wikimedia-l mailing list, and posted on Meta-Wiki. Each month, we are sending overviews of these updates to this page as well. Sign up to receive future announcements and monthly highlights of strategy updates on your user talk page.

Here is a overview of the updates that have been sent since our message last month:

More information about the movement strategy is available on the Meta-Wiki 2017 Wikimedia movement strategy portal.

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Wikimedia Foundation, 19:43, 9 Mart 2017 (UTC) • Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.Get help

Kayda değer olmayan madde[kaynağı değiştir]

Merhaba, açtığım Salih Seçkin Sevinç başlığı M6: Kayda değer olmayan konulu madde gerekçesiyle silme listesine alınmış. Bu kayda değerlilik durumu neye göre değerlendiriliyor? Önemli kitapçılarda yazdığı kitapları rahatça bulunan birisinin hakkında başlık eklenememesinin sebebini öğrenebilir miyim? Teşekkürler--edanurg 19:10, 10 Mart 2017 (UTC)

Merhaba. Kriterlerimiz için, bu sayfayı okuyabilirsiniz. --thecatcherintheryemesaj 20:06, 10 Mart 2017 (UTC)

Kişisel saldırı şikayeti[kaynağı değiştir]

Blinking exclamation mark.gif

Kişisel saldırılara dair şikayet sayfasındaki durum aylardır sonuçlanmayı bekliyor. Lütfen daha önce görüş bildiren ve tartışmaya dahil olan katılımcılar dahil olmak üzere ilgili Vikipedi'yi son derece etkileyen bu duruma dair sonuçlanması adına yardımcı olun. Ayrıca hizmetlilere aylardır sessiz kalarak durumu buraya iten, hala gerçekleştirilmemiş sorumluluklarını tekrar hatırlatmak isterim. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:14, 11 Mart 2017 (UTC)

Vikikitap hizmetlilik başvurusu[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Arşivlerdeki gözden kaçmış uygunsuz sayfaları silebilmek, başta Yemek: ad alanı ve dil kitapları olmak üzere raflarda (kısayolsuz taşıma işlemleriyle arkamda çerçöp bırakmadan) düzenleme yapabilmek ve tüm Türkçe projeleri sırayla gezerek seri küfür eden vandala (yeni IRC takip sistemi sayesinde) engel ve sürüm gizleme işlevleri sayesinde hızlı müdahalede bulunabilmek için Vikikitap'ta 6 aylık geçici hizmetlilik başvurusunda bulundum. 6 ay sonunda süre otomatik olarak dolacak, devam etmek istiyorsam yeniden topluluktan onay almam gerekecek. b:Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu/Vito Genovese sayfasındaki başvuruya ilginizi rica ediyorum.

Vito Genovese 18:12, 13 Mart 2017 (UTC)

Seçkin madde çalışması - VikiProje Sovyetler Birliği işbirliği[kaynağı değiştir]

Bu ay sonunda VikiProje Sovyetler Birliği İşbirliği Projesi kapsamında Rusya Ulusal Marşı maddesini Türkçe Vikipedi'ye seçkin madde olarak kazandırmak istiyoruz. Katılmak ve daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın ikinci proje konusu Rusya Ulusal Marşı maddesini Türkçe Vikipedi'ye seçkin madde olarak kazandırmaktır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 10:59, 16 Mart 2017 (UTC)

We invite you to join the movement strategy conversation (now through April 15)[kaynağı değiştir]

05:09, 18 Mart 2017 (UTC)


Hi, I'm a Meta Strategy Coordinator. My task is to ensure that all online communities are aware of the Wikimedia movement strategy discussion and can participate in it. The best place for a big community to talk is a local page. I've noticed that there's no Turkish interwiki for d:Q28937817. Would you like to set up such a page and facilitate the talk? There are some guidelines for coordinators. I'd be grateful for any help. Ask me in case or any questions or doubt. Thanks in advance! SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 12:46, 24 Mart 2017 (UTC)

Merhaba, ben bir Meta Strateji Koordinatörüyüm. Görevim, tüm çevrimiçi toplulukların Wikimedia hareketi strateji tartışmasından haberdar olmasını ve katılabilmesini sağlamak. Büyük bir topluluğun tartışabilmesi için en iyi yer de yerel bir sayfadır. d:Q28937817 için Türkçe interviki olmadığını fark ettim. Böyle bir sayfa oluşturup tartışmayı kolaylaştırmak ister misiniz? Koordinatörler için bazı kılavuzlar mevcut. Her türlü yardım için minnettar olacağım. Herhangi bir sorunuz veya şüpheniz olursa lütfen bana sorun. Şimdiden teşekkürler! SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 12:46, 24 Mart 2017 (UTC)

dizi oyuncuları kategorilerinin taşınmasına ilişkin[kaynağı değiştir]

dizi oyuncuları kategorileri televizyon oyuncuları kategorilerine taşınmış.. buna ilişkin bir fikir teatisi oldu mu bilemiyorum ama pek türkçede kullanılıyor gibi görünmüyor. --kibele 13:59, 18 Mart 2017 (UTC)

VikiProje Sinema Mart ayı iş birliğinde sona geliyoruz![kaynağı değiştir]

Herkese merhaba, 1 Mart'ta başladığımız VikiProje Sinema İş birliği'nde son 12 güne girdik. Kadın film yönetmenleri listesi'ndeki kırmızı bağlantıların 50'sini açmayı hedeflemiştik ve şu ana kadar 15 maddeyi Türkçe Vikipedi'ye kazandırmış bulunmaktayız. 31 Mart'ta sonlanacak projeye katılım için hala geç değil. İlgili arkadaşları İş birliği'ne bekleriz. --Pragdonmesaj 09:46, 19 Mart 2017 (UTC)

Yayımlanmamış materyaller için kayda değerlik[kaynağı değiştir]

Vikipedi tartışma:Kayda değerlik (müzik) sayfasında yayımlanmamış materyallerin kayda değerliğiyle ilgili bir öneride bulundum. İlgilenen arkadaşlar da görüş bildirirlerse sevinirim.--Emir Özen mesaj 12:23, 19 Mart 2017 (UTC)

ABD'liler vs. Amerikalılar[kaynağı değiştir]

Kategori tartışma:ABD'liler'de adlandırma konusunda bir tartışma başlatıldı. Olası taşıma işlemi öncesi bir fikir alışverişi olması, sonrasında oluşabilecek itirazları önleme açısından önem arz etmektedir. İlgilenen kullanıcılar görüşlerini belirtirse müteşekkir kalırız. Bilgilerinize. --Maurice Flesier message 20:25, 19 Mart 2017 (UTC)

Wikimedia CEE Spring 2017[kaynağı değiştir]

Wikimedia CEE Spring 2017 Türkçe olarak çevrilmeli ve katılım sağlanmalı. Buradan duyurayım dedim. Basak daha kapsamlı bir duyuru yapabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:48, 24 Mart 2017 (UTC)

 • Haklısınız Ahmet Turhan, yarışma sayfasını yayına almada geç kaldım, benim hatam. Yarışmaya Türkçe Vikipedi olarak katılıyoruz tabi ki! Yarışma sayfası burada:CEE Spring 2017. Ben geciktim, siz gecikmeyin, hadi hemen katılımları bekliyorum. İlgileneceğini düşündüğüm bir kaç kişiyi pingliyorum...--Başak (mesaj) 13:52, 24 Mart 2017 (UTC)

Ayratayrat, Bulgu, Chansey, Cekli829, By erdo can, Ghetto, Huunta, İncelemeelemani, KediÇobanı, Kibele, Mclovinx, Maurice Flesier, Merhabaviki, Mskyrider, MHIRM, Murat Güneş Altuntaşoğlu, Narsilien, Okanfan, Potkal, Pragdon, Rapsar, Ryan O'Reily, Saitcank, Sakhalinio, Sayginer, SiLveRLeaD, Uğurkent, Vikiçizer, Vito Genovese