Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

İçindekiler

Kişisel rahatsızlık ve hizmetliliğin geri alınması[kaynağı değiştir]

Bu konu artık kabak tadı vermeye başladığı için yazma ihtiyacı hissettim. Kullanıcı:Citrat, açık ve net bir şekilde bana kafayı takmış ve buraya yaptığı her değişiklik artık Vikipedi'nin hayrına değil, bana karşı zarar verme ve dolayısıyla Vikipedi'ye de zarar verme amaçlı olmaya başlamıştır. Kendisinin son değişiklikleri incelendiğinde bu durum net bir biçimde görülebilir. An itibarıyla son değişikliklerinin hemen hemen hepsi ya benimle olan tartışmalarıdır ya da benim başlattığım silinmeye aday sayfa tartışması, politika tartışmasıdır. Bu durumun başlangıcını sezdiğim Ağustos 2018'i başlangıç kabul ederek somut bir istatistik verecek olursam:

 • Bu süreç içerisinde 190 değişiklik yapmış kendisi. 104'ü Vikipedi, 67'si mesaj, 7'si Vikipedi tartışma, 1'i madde ve şablon tartışma alanında. Bu süreçte madde alanında yaptığı değişiklik sayısı 10.
 • Kullanıcı mesaj sayfası değişikliklerinin 36'sı ya benimle ya da benim hakkımda olan değişiklikler (%50'sinden fazlası).
 • Silinmeye aday sayfa tartışmalarında yaptığı 56 değişikliğin 43'ü (%77) benim başlattığım adaylıklarda (ve elbette aksi yönde).
 • Vikipedi tartışma alanında yaptığı 7 değişikliğin tamamı benim başlattığım tartışmada (ve elbette aksi yönde).
 • Şikayet sayfasında yaptığı 9 değişikliğin tamamı benimle alakalı (ve elbette aksi yönde).
 • Köy çeşmesinde yaptığı 30 değişikliğin tamamı benim başlattığım tartışmada (ve elbette aksi yönde).
 • Madde alanında yaptığı 10 değişiklikten birisi, benim değişikliğimi geri alma.
 • Bunlara ek olarak, bu süreçte beni "adaletsiz" bir şekilde engelleme (onca iletişime, süreçlere müdahil olmasına rağmen; "adaletsiz" kısmını merak eden olursa anlatabilirim ayrıca).

Tüm bunlara dayanarak, ben şahsen rahatsızlık duyduğumu ve sürekli bir takip hissiyatı içinde olduğumu belirtmek isterim. Vikipedi bir ansiklopedi ise önceliğimiz, bu ansiklopedinin inşa edilmesi olmalı. Ancak kendisi, bir ansiklopedi inşa etmekten ziyade (son 190 değişikliğin 10'u madde alanında) tartışma, ortamı germe gibi aktivitelerle meşgul ediyor, bizlerin de katkı vermesini engelliyor. Birkaç ay önce sunduğum "hizmetlilik yetkilerinin geri alınması yönündeki politika" teklifinde @Vito Genovese, hizmetlilik haklarının bir suistimali, hatalı kullanımı olduğunda, böyle bir politikaya gerek kalmadan da, topluluğun kararları doğrultusunda bu hakların alınabileceğini belirtmişti. Ben de buna dayanarak böyle bir girişimde bulunmak istiyorum. Bu süreçte yapılan ihlaller veya uygunsuz davranışlar ise şu şekilde:

Tüm bunlara dayanarak kendisinin hizmetlilik yetkilerini kullanamadığını ya da Vikipedi'yi daha ileriye taşıyacak bir şekilde kullanmadığını, hizmetli olmasının Vikipedi'ye yarardan çok zarar verdiğini, hizmetli olarak değil, bir kullanıcı olarak da politika ihlalleri yaptığını gözlemlediğimden dolayı kendisinin hizmetlilik yetkilerinin alınması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 04.07, 12 Nisan 2019 (UTC)

 • Güçlü Destek Destek bu şahıs Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu'ndaki adaylık standartlarının ilk ve en önemli kriteri olan tarafsızlık ilkesini karşılamıyor. Bunu daha önce birkaç defa farklı platformlarda ve şahsına karşıda ifade ettim. Tarafsız olmadığına dair ispatın var mı diye soracak olanlara Rapsar'ın son derece haklı ve makul gerekçelerini adres olarak göstermeyeceğim. Bir madde de karşılıklı olarak yapılan üç geri dönüş kuralı konusunda bu sözde hizmetlinin sadece tarafıma yaptığı şu 3GD mesajı altında yazılanlar bile tek başına kâfi. Adalet. Bunun olmadığı bir ortamda saygınlıkta olmaz, iyi niyet varsayımı da olmaz. Yukarıdaki kullanıcıya dönük hasmane tutumu ve bir hizmetliye yakışmayacak düzeydeki kişiselleştirmeleri gerçekten rahatsızlık verici ve bir o kadar da ansiklopedinin işleyişi ve kullanıcılar arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek düzeyde endişe verici boyutlarda. Ben bu kişiyi hizmetli olarak tanımıyorum ve bu yetkiler elinden alınana kadar da tanımayacağım. Verdiği kararları, yaptığı yorumları ve değişikilkleri yok hükmünde kabul ediyorum. Umarım en doğru karar en kısa sürede verilir. --Maurice Flesier message 12.25, 12 Nisan 2019 (UTC)


 • Hemen birkaç destek alacağın kişi olduğunu bildiğim için baştan tutum almak istiyorum. Somut suç olmadan ceza olmaz. Rapsar, algı yönetmeye çalışıyorsun. Benim sende daha önce gözlemlediğim ve birkaç defa ifade ettiğim bir şeydi bu. Kullanıcılarla uğraşmak, didişmek, hatalarını bulmaya çalışmak, teşhir etmek, sonra da saldırganlaşıp hata yaptığında da ceza istemek vb. Ben bu işlerden çok sıkıldım artık. Yıllardır senin bu tür faaliyetler içinde olduğunu gördüğüm halde, bu durumlarda yapacak birşey olmadığını düşünüyorum, zira bir troll olduğunu düşünmüyorum, elinden başka birşey gelmiyor sanırım. Davranış biçimin böyle. Geçenlerde bir kullanıcı daha seninle gereksiz bir tartışmaya girdikten sonra bırakıp gitti. Daha önce bu şekilde bir faaliyetle Kibele'yi yıprattınız ve istifa ettirdiniz. Şimdi Citrat'ı mı hedef aldın? Benim önerim şudur. Kafanı biraz Vikipedi'den kaldır, dünyada bir sürü güzel şey var. Ne bileyim, doğa yürüyüşleri, sinema-tiyatro başka şeyler, spor yapmak vb. O denizler, o göller, o dağlar birer resim değil, gerçek şeyler. 7/24 bilgisayar başında, onla bunla didişerek hayatını tükettin. Daha gencecik adamsın, biraz nefes al ya. Mukaddimeileti 12.38, 12 Nisan 2019 (UTC)
Mukaddime, senin belki de hayal edemeceğin şekilde yaşamımı sürdürüyorum, o konuda kafanı yorma sen öncelikle (istersen bir e-posta at, Instagram hesabımı seve seve paylaşırım seninle. Acaba beni nasıl hayal ediyorsun ve ne bekliyorsun ama o lafları geri alacağına eminim). Yukarıdaki tüm kişisel yorumları @Vikiçizer'e havale edebilirim, sorumluluğunu yerine getiren nadir hizmetlilerden biri. Bu yorumlara bakarak sen de bana karşı dolmuşsun, senin için de yakında böyle bir girişimde bulunacağımdan şüphen olmasın. Hizmetli dediğin tarafsız olur, sen bana karşı dolmuşsun. Tarafsız olamayacağını düşünüyorsan, görevlerini ve yetkilerini bırakmanı tavsiye ederim naçizane. Yoksa zaten topluluğumuzun aklı başında üyeleri tarafından bunların senden alınmasına karar verilecektir.--RapsarEfendim? 15.51, 12 Nisan 2019 (UTC)
Ayrıca, biz burada güzel Türkçemiz için bir şeyler inşa etmeye çalışıyoruz. İnsanlarımız buraları okuyor ve bizim yazdığımız bilgileri adeta bir gerçekmiş gibi kabul ediyor. Lisans üstü eğitim almış bir kişinin zaten Vikipedi ile alakası olmaması lazım (okuyup, gerçekmiş gibi kabul etme bazında). Dolayısıyla buraya ne kadar kaliteli içerik koyarsak, insanlarımızın o kadar kaliteli olmasına ufak bir katkıda bulunuyoruz. Ben bu bakış açısıyla yaklaşıyorum Vikipedi'ye. Ve bizim hizmetli diye belirlediğimiz, "siz kurallara çok hakimsiniz, tarafsızsınız, lütfen bu ek yetkileri alın ve burayı daha iyi hale getirin" dediğimiz kullanıcılar, burayı inşa etmeye çalışan kullanıcılara kafayı takarsa; esas o hayattan zevk alması gereken bu kişiler oluyor. Ben bu bakış açısıyla bakıyorum adam/kadın gelmiş bana yok dünyayı gez bilmem ne yap diye öğüt vermeye çalışıyor. Bu kimsenin haddine değil. Kimse de burada yazan her şeyde görüş bildirmek zorunda değil, beğenmiyorsan görmezden gelmekte de serbestsin. Yukarıda denenler o kadar iğrenç ki, seni hizmetli adayı gösterdiğim güne utandım ve büyük hayal kırıklığına uğradım.--RapsarEfendim? 16.18, 12 Nisan 2019 (UTC)
 • "Bu yorumlara bakarak sen de bana karşı dolmuşsun, senin için de yakında böyle bir girişimde bulunacağımdan şüphen olmasın." Ohhh baklalar dökülmüş ne güzel, hizmetliliğin geri alma yönergesine karşı çıktığım için kendimi tebrik ediyorum, bir ara abarttım mı falan demiştim. Ciddiye alamıyorum artık, zaten burayı ciddiye aldıkça ortaya çıkıyor bu örneğini verdiğim tür davranışlar. @Elmacenderesi, 2011'deki acil kapatmanın tekrarı gerekli. @Rapsar [1] --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.49, 12 Nisan 2019 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, ciddi ciddi benim böyle bir şeyler yapabileceğimi düşünüyor musun? Gerçekten soruyorum. Yukarıda yazdıklarımda katılmadığın neresi var? İlgili hizmetlinin sunduğu gerekçeleri uygun buluyor musun bulmuyor musun? Hiçbir şekilde aktif değilken, ne zaman aktif olmaya karar verirse benimle bağlantılı herhangi bir şeyler yazması sence bir tesadüf müdür? Bak Mukaddime yukarıda olayları ne kadar iğrenç (evet, çok iğrenç ve sığ) bir şekilde kişiselleştirmiş. Bu hizmetliden biz nasıl tarafsız olmasını bekleyebiliriz?--RapsarEfendim? 23.11, 12 Nisan 2019 (UTC)

bütün hizmetlilerin hizmetliliği geri alınsın, rapsar tek hizmetli olsun! çok ciddiyim! --kibele 17.11, 12 Nisan 2019 (UTC)

 • Değerli arkadaşlarım, vikipedi içinde bulunduğum süre içinde şunu fark ettim arkadaşlarımızın %80'i diğer kullanıcılara katkı sağladığı maddelerin içerdiği fikirler yüzünden, tartışma başlatıp bu tartışmada karşı tarafın karşı tarafta olası yüzünden ya da sadece yazınsal olarak katkı sağladığımız bu platforma yazdığı yorumlar yüzünden hemen niyet sorgulama veya art niyet arama gibi eğilimler sergiliyor. Ben bu platformda ana fikirin Rapsar'ın Türkçemiz için bir şeyler inşa etmeye çalışıyoruz sözü olduğunu savunuyorum Türkçe'ye küresel çerçevede hak ettiği yeri kazandırmaya çalışıyoruz ve Türkçe konuşan insanlara da sadece bilgi vermeyi değil farklı kaynaklar göstererek insanların düşünmesini sağlamaya çalışıyoruz. Neden ergen kullanıcılara dolu bir Facebook grubundaymış gibi hareket edip Vikipedi'de bulunma amacımızdan sapıyoruz. Rapsar'ı desteklemiyorum Citrat'ı da desteklemiyorum, politika ve yönergeler ne diyorsa ona göre ölçülüp biçilip hareket edilmeli bence ama çoğu tartışma gibi bu da uzadıkça uzayacak nedeni ise uzlaşmacı olmayan dediğim dedik tutumlar tüm iyi niyetim ile diyorum ki, lütfen herkes bir işin ucundan tutsun ve burayı daha iyi bir yer yapalım sürekli sonu gelmeyen tartışmalarla vakit öldürmeden hızlıca 3-4 yorum ile çözülebilecek işleri uzatmadan vikipedi için bir şeyler yapalım. Sosyal medyada çok popüler olan 'boş yapmak' durumundan çıkıp dolu şeyler yapalım. Şimdi sözlerimde art niyet arayacaklar olursa diye önceden cevabını veriyim, Kolay gelsin arkadaşım. Hepinizi seviyorum öfke kusmayın yapıcı olun. Saygılar--By erdo can • msj 17.44, 12 Nisan 2019 (UTC)
@By erdo can, aradığım kullanıcı seviyesi budur tam olarak. Yukarıda kendilerini tecrübeli olarak tanımladığımız kullanıcıların seviyelerini görünce bu yorum gerçekten ilaç gibi geldi. O "tecrübeli"lerin son değişikliklerini açıp bakıyoruz, ansiklopedi yazmaktan ziyade tartışmalarla vakit geçiriyorlar, bak bu gerçekten çok ilginç. Burada bir ansiklopedi var, hep beraber bunu inşa etmeye çalışıyoruz; ancak bazı kullanıcılar bu ansiklopedinin inşasından başka şeylerle vakit geçiriyor ve her zaman da şen söylesin böylesine bağlanıyor olay. Gerçekten hiçbir olayı kişiselleştirmeden, yalnızca ve yalnızca politikalara dayanılarak hareket edersek hiçbir sorun kalmaz. Kişiselleştirince de böyle bir isyan etme mecburiyeti hissettim. "Tüm kuralları yok sayın" denilecek şimdi, ama orada atlanan şey "Vikipedi'yi geliştirecekse tüm kuralları yok sayın". "Kayda değerlik yönergelerini sağlamıyor" diyorum mesela, "yok sayıyorum" deniyor. Bu kafa yapısıyla tartışabilmek gerçekten mümkün değil. Her kuralı yok sayacaksak o zaman kural oluşturmayalım haha.--RapsarEfendim? 23.01, 12 Nisan 2019 (UTC)
Az önce artık tiksindiğim halde köy çeşmesi sayfasına yeniden girdim. Kabaca okudum. Kibele ve Rapsar'ın geri alma, kışkırtmaları dışında başka hiçbir şey görmedim. Türkçe Vikipedi'den beni soğutan Rapsar ile Kibele'nin tüm haklarının geriye alınsa bile durmayacaklarını anladım. Yemin ediyorum. Türkçe Vikipedi'den yalnızca Kibele ve Rapsar yüzünden soğudum. Allah rızası için Kibele ve Rapsar bir dönün de kendi davranışlarınıza bakın artık be. Haa biz sütten çıkmış ak kaşıkmıyız. Elbette değiliz. Fakat artık yordunuz. Gerçekten yordunuz. Yazık. --İnceleme Elemanı (mesaj) 10.34, 13 Nisan 2019 (UTC)
Vikipedi'nin iyi olması için çalışıyoruz. Elbette amacımız doğru bilgi vermek/vermeye çalışmak. Bunda hemfikiriz. Kimse aslını inkar edemez. Sorunlar genelde günümüz konuları ile ilgili konularda oluyor. Eski konularda bile sana karışıldığını beyan ettiğini de gördüm. Ben en ufak bir konuda (mesela şimdi I. Petro (Rusya) için) buraya uğramak zorunda kaldım. Çünkü: konuyla ilgili doğru ve özgür başka bir kaynak yok.) Burada yüksek lisans yapmış birinin Vikipedi'den araştırma yapmayacağını söylemek hatalıdır/hata olur. Eğitim olayı, kişinin araştırmayı istemesine/istememesine bağlı bir şekil olarak tanımlar isek, kişisel davranmamış oluruz. Rapsar, hepimizin instagram (ki nefret ediyorum) vb. diğer sosyal platformlarda senin gibi gayet doğal yaşantımız olduğunu bilmelisin. Elbette normal bir yaşantımız da var. Ben senin veya kibelenin bu tarzda bir yaşamının olmadığını düşünmüyorum. Bu nedenle ben hizmetliler tarafından açtığın (kaldı ki bu bir şikâyet konusu) bu başlık nedeniyle uyarılmanı ve mümkünse Türkçe Vikipedi ile bir müddet ilişkinin kesilmesini istiyorum. --İnceleme Elemanı (mesaj) 14.21, 13 Nisan 2019 (UTC)
Ben geçmişte buna benzer bir şeyi köy çeşmesinde yaptım mı? Evet yaptım. Bu bakımdan laf söyleme hakkı muhakkak bana düşmez. Ben geçmişte kibele (değişikliklerimi takip ettiğini söylemiştim, fakat günümüzde edip etmediği ile bile artık ilgilenmiyorum.) hakkında böyle bir tartışmayı dile getirmiştim. Geçen zaman içinde ben senin Vikipedi'ye katkı sağladığını, kibele'nin ise hala yalnızca yorumlara takıldığını ve bu yönde katkıda bulunduğunu katkılarınıza bakarak açıkça söyleyebiliyorum. Bu yorumum bir şeyi değiştirecek mi? Elbette hayır. Sen Rapsar sın o ise kibele. Bu değişmeyecek Fakat burası, köy çeşmesi olduğu için ikinizden de istirham ediyorum; lütfen artık Vikipedi'ye ara verin. Bırakın. --İnceleme Elemanı (mesaj) 14.36, 13 Nisan 2019 (UTC)
@İncelemeelemani, ben burada kişisel rahatsızlığımı dile getirirken kibele'nin kışkırtması şık mıdır? Kendisine de dedim, konuyla ilgili yorum yapacaksa buyursun, haksızsam desin, katılmıyorsa desin. Ama kimsenin ortamı germeye gereği yok. Sen de benzer şekilde konuyla alakasız yerlere girmişsin, yok kibeleymiş yok rapsarmış. Benim kendi açımdan hiçbir problemim yok kimseyle, kendisiyle iletişimi de deniyorum ancak kendisi beni görmezden geliyor. Olabilir, saygı duyarım. Sen de lütfen konuyla ilgili görüşlerin varsa belirt, ilgisi olmayanlarla lütfen sanki aramızda böyle bir düşmanlık varmış gibi algı oluşturma. Böyle bir şey olduğunu iddia ediyorsan da mesaj sayfam açık, lütfen kanıtlarını sun ve ben de hata yapmışsam gçrebileyim.--RapsarEfendim? 16.03, 13 Nisan 2019 (UTC)
 • Genel olarak söylemem gereken de birkaç şey var. Ne yazık ki Türkçe Vikipedi olarak öyle bir platform hâline geldik ki, ne sakin bir şekilde tartışmak mümkün oluyor ne olayları kişiselleştirmemek mümkün oluyor ne de haksızlık ve adaletsizlik olunca hak aramak mümkün oluyor. Burada iğneyi kendime çuvaldızı başkasına da batırıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir kişiyle alakalı, sırf o kişiden dolayı herhangi bir faaliyetim olduysa yarını görmek nasip olmasın. Bunu iddia eden varsa da, ispatlamak zorundadır. Herhangi bir tartışmada anlaşmazlık yaşadığım onlarca kişi oldu ve bunların hiçbiri, Rapsar bana kafayı taktı ve hep benim karşımda oluyor, beni sürekli takip ediyor gibi iddiaları "ispatlayamaz". Böyle iddialarla gelen birçok kullanıcı oldu, ancak hiçbiri ispatlayamadı, zira her zaman iletişimi açık tuttum. Yıllardır sanki benim ile kibele arasında bir husumet varmış gibi bir algı oluşturuldu, belki de yaratıldı. Arkadaşlar böyle bir saçmalık olabilir mi? Ne o beni biliyor (belki de biliyordur, bilmiyorum) ne de ben onu biliyorum. Kendisinin genele yayılan tasvip etmediğim ve uygunsuz hareketleri olabilir, ama "mümkün mertebe" önyargısız ve iyi niyetle yaklaşmaya çalışıyorum (başarılıyım, başarısızım bunu bilemem ve hepimizin insan olduğunu da unutmamak lazım). İşbu tartışmada, bunun tam aksini sezdim ve gerekçelerini de sıraladım. Arkadaşlar, hak aramam için başka bir yöntem yok! Burada kim hak arama çabasına giriştiyse, haklı olduğunu gördüğüm kısmın (kişilerin değil) arkasında durdum. Yukarıda o "kibele ile rapsar, bırakın" diyen @İncelemeelemani bilir mi ki kibele'nin @Sabri76'ya karşı açtığı şikayette, hem kibele'nin hem de Sabri76'nın arkasında durduğumu? Bilmez muhtemelen. Sabri76, bu şikayet yüzünden sessiz sedasız Vikipedi'yi bıraktığını açıkladı. Bundan haberiniz var mı? Kendisi duygusal davrandı ve hem haklı hem haksız olduğu bir konu nedeniyle böyle bir karar aldı. Şimdi burada biz kibele'ye "senin yüzünden hizmetli kaybettik, sen de bırak" mı diyeceğiz mesela? Ya da trol falan mı oldu? Hepimizin insan olduğu ve hiçbirimizin mükemmel olmadığı unutuluyor zaman zaman. Benim hayalimdeki Vikipedi, hepimizin mümkün mertebe ansiklopedi yazmaya odaklandığı, tartışmalarda mümkün mertebe kurallara uyulduğu, uyulmadığı takdirde gerekenlerin yapıldığı ve haklarını aramaya çalışanların trol ilan edilmediği bir Vikipedi. Ben burada bana yapılan haksızlıkları dile getirmeye çalışıyorum, birisi diyor "gez, tatile çık", birisi diyor "ciddiye almıyorum artık" başkası alay ediyor. Bu mu yani Vikipedi'deki seviye?--RapsarEfendim? 16.32, 13 Nisan 2019 (UTC)
 • Tartışmada ifadeleri bulunan @İncelemeelemani, @Mukaddime ve @Seksen iki yüz kırk beş aracılığıyla tüm topluluğa yazayım. "Dis baglantilari ekledim; gorulen o ki Dogu Avrupada'da populer bir oyun. KD konusu tartismaya acik. Baglantilarin da zengilenlestirimesi gerek, diger dillerede var" ifadelerini kullanan ancak "dış bağlantı" kavramını bilmeyen (dil bağlantılarını eklemiş, maddeye eklenen dış bağlantı yok); "Bir suru dizi oyuncusunu da silmemiz gerekir bu madde silinecekse" gibi bir silmeme gerekçesi sunan (o zaman hiçbir meslek grubu maddesini silmeyelim, zira hepsinin bir örneği mevcut Vikipedi'de); "KD duruyor ancak kaynak varligindan degil. "Bagimsiz ve guvenilir" kaynaklarin olmasi maddeleri KD yapmiyor. Holdingler icin KD kistaslarimiz bunun otesinde olmali" diyerek Vikipedi:Kayda değerlik gibi temel bir politikanın "çekirdeğinden" habersiz olan (bir konuyla ilgili yayımlanmış bağımsız ve güvenilir kaynaklar varsa kayda değerdir); [https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Yeni_Mesaj&curid=2405951&diff=20655585&oldid=20644444 "Kaynak sorunu "maddenin (gazetenin)" olmadigina delalet degil. Maddenin birlestirilmesi (ve yonlendirilmeis) olasi bir cozum ancak silinmesine karsiyim" diyerek kayda değerliği gazetenin var olup olmamasıyla bağdaştıran ve son olarak [https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Hami_Aksoy&curid=2405956&diff=20655557&oldid=20644477 "kaynaktan cok makamin kayda deger olup olmadigi sorun" diyerek yine kayda değerlik kavramıyla alakasız gerekçeler sunan bir hizmetlinin varlığı; Vikipedi'nin yararına mıdır zararına mıdır? Son ekledikleri yorumlar benim düşünceme göre kullanıcının kayda değerlik gibi en temel politikalardan birine hakim olmadığını açık ve net ortaya koymaktadır. Bundan dolayı kendisinin hizmetli olmasının Vikipedi'ye faydası değil, zararı vardır. Düşüncelerim bu şekildedir.--RapsarEfendim? 03.04, 27 Mayıs 2019 (UTC)
  Neden pingledin bizi Rapsar? Zaten dar olan zamanımızı ve enerjimizi belli ki, çatışma alanlarına çekmeye çalışıyorsun. Bir kere belirgin bir rahatsız etme ve karşıtlık yaratma çabası var burda. Kullanıcıyı hataları olduğu gerekçesiyle teşhir etmeye çalışıyorsun. Bence bunların hatalar olup olmadığı tartışılır, kimisinde senin yanlış anlamalarının da olduğunu düşünüyorum, ama bence bunların hiç önemi yok. Hatalar yapabilir insan, dil bağlantısı yerine dış bağlantı demiş olması dert mi yani? Sen burda bence Vikipedinin en temel politikalarından birini ihlal ediyorsun. Tartışma kurallarına uymuyorsun, nazik değilsin, kişisel saldırılarda bulunuyorsun, hatta bizleri pingleyerek, olayı köy çeşmesinde tartışarak teşhir çabasındasın. Daha önce bu çabanı gördüğüm için tartışmaya dahil olmuştum. Başka kullanıcılara da aynı şeyi yaptığın, bunu alışkanlık haline getirmiş olduğun için bir kez daha yazıyorum bu burdan son defa uyarıda bulunuyorum. Bundan sonraki teşhir, çatışma yaratma, kişisel saldırı durumlarını gördüğümde engelleme yoluna gitmek zorunda kalacağım. Bu arada şunu belirteyim ki Citrat'ı hiç tanımam, onunla hiç bir ilişkim yok. Bu yaptıklarınla Citrat'ın teşhir olmasını değil, tam tersine hataları varsa bile kalıcı hale gelmesini sağlamış oluyorsun. Bundan vazgeç artık lütfen. Bu bahsi kapatalım. Mukaddimeileti 07.34, 28 Mayıs 2019 (UTC)
Kimse burada fikrini belirtmek zorunda değil @Mukaddime. Benden bildirim almak istemiyorsan tercihlerim kısmından sırf benden bildirim almayı engelleyebilirsin öncelikle. İkinci olarak, Vikipedi'nin gelişimine zarar veren bir kullanıcının bu yanlışlarını (bunlar hata değil, yanlış) belirtmek ne zamandır Vikipedi'yi gereksiz yere meşgul etmek oldu? Üçüncüsü, bana bir ithamda bulunuyorsun, bunun için hiçbir dayanak sunmuyorsun, nerede kişisel saldırı? Yapılan yanlışları belirtmek mi kişisel saldırı? O zaman siyasetçilerin, muhalefetin tamamı trol sanırım ya da yanlışları belirten hakimler hep trol, vandal. Vikipedi politikalarından bihaber bir hizmetli olamaz. Bu kadar basit bir konu. Bu konuya dair bir şey demiyorsun, bir Rapsar'dır takılmış gidiyorsun. Benim hakkımda lütfen daha fazla yorum yapıp kırıcı olma.--RapsarEfendim? 16.45, 28 Mayıs 2019 (UTC)
 • Merhaba sevgili Vikipedistler. Mevzubahis olayların aktif olmadığım dönemde yaşanmasından mütevellit olaylara çok fazla hâkim değilim, kim haklı kim haksız muhasebesini de bu nedenle yapmayacağım. Eğer bir şikayet varsa (ki var), bunun burada tartışılmasından ziyade burada tartışılmasının daha uygun olacağını düşünmekteyim. Sonuçta bir hizmetlinin şikayet edilmesi söz konusu. Köy Çeşmesi'ni böyle bir tartışma için kullanmak, bu sayfanın genel amacına uygun düşmüyor. Buna paralel olarak, kullanılan üslup ve tartışmanın çekildiği yön itibarıyla buradaki konuşmanın da bir sonuca varmayacağı, @By erdo can'ın da çok güzel özetlediği gibi Vikipedi'de bulunma amacından uzaklaştığımız çok açık. Herkesin burada katkıda bulunurken hareket ettiği bir düstur (ve elbette politikalar) var. Bunlar kimine doğru gelebilir, kimine de yanlış gelebilir. Bunları yapıcı, sorun odaklı değil çözüm odaklı ve kibarca, kişiselleştirmeden, taciz etmeden; anlaşmazlığı gidermeye ve fikir birliğini sağlamaya yönelik bir bakış açısıyla yorumlayarak hareket etmeye çalışmalıyız. Ben eminim ki buradaki birçok kullanıcı Vikipedi'nin kurallarını biliyordur. Kayda değerlik, telif hakkı/adil kullanım, biçem, adlandırma kuralları, tarafsızlık, doğrulanabilirlik/güvenilir vesaire vesaire... Fakat başka kullanıcılarla fikir ayrılığına düştüğümüz zaman ise adeta her şeyi unutuyoruz. Yukarıdaki mesajlara bakıyorum da, engellenme sebebi olabilecek bir çok mesaj var. Yine eminim ki, buradaki herkes tartışma adabını biliyordur, anlatın dense anlatabilecektir. Ama bunu bilmek yetmiyor, başımıza geldiğimizde kullanabilmek de lazım.
Dediğim gibi, tartışma konusu olaylara vâkıf olmadığımdan bir yorum yapmayacağım. Bu mesajı yazmamın tek sebebi, zaten erişim engeli yüzünden eskisi gibi aktif olmayan Vikipedi'nin, bir de böyle tartışmalar nedeniyle az sayıda olan değerli kullanıcılarını da kaybetmemesini istememdir. Rapsar da değerli bir kullanıcı, Citrat da (keza tartışmada adı geçen/geçmeyen diğer kullanıcılar da)... Hatalar, yanlışlar olmuştur/olacaktır da. Önemli olan bunları bilerek ve isteyerek tekrarlamamak, politikalardan ve yönergelerden ayrılmamaktır. Burada hep birlikte bir kule inşa ediyoruz. Bu kulenin işçileri olarak birbirimizle tartışmak, küsmek, işi bırakmak anca kulenin inşasını geciktirir, olan kuleye olur. O yüzden lütfen bu tartışmalara bir son verelim, sıkıntılarımızı yapıcı diyaloglar kurarak çözmeye çalışalım. Hepinize sevgiler ve saygılar sunuyorum. İyi çalışmalar dilerim. --Ravages (mesaj) 12.31, 27 Mayıs 2019 (UTC)
@Ravages, düşüncelerin için teşekkürler. Şikayet sayfaları, bağımsız bir sorunun çözülmesi amacıyla kullanılmakta. Burada ise genel bir sorun mevcut ve direkt hizmetlilik haklarının kaldırılması talebiyle bir girişimde bulundum. Zaman kaybetmek istemeyen görüş belirtmez, kimse de belirtmek zorunda değil (mümkün mertebe herkes görüşünü yazarsa daha sağlıklı olur elbet :) Danışılacak pozisyondaki hizmetlilerin temel Vikipedi politikalarını bilmemesi, Vikipedi'nin inşası aşamasında yarar değil zarar sağlamaktadır takdir edersin ki. Özellikle son yazdıklarım üzerinden buna dair görüşünü belirtebilirsen sevinirim.--RapsarEfendim? 16.55, 27 Mayıs 2019 (UTC)

Teröre Terör denir.[kaynağı değiştir]

Vikiçizer'in mesaj sayfasında değil de köyçeşmesinde daha geniş kapsamlı olarak konuşulmasını (Vikiçizer isterse mesaj sayfasından buraya da taşıyabilir uygun gördüğü kısımları) daha sağlıklı buldum. Arkadaşlar 2019 Vikipedisinde ve engelli bir dil versiyonunda hala "terörizm" in tartışma konusu olduğunu ve TBA ihalali olduğunu iddia etmek utanç verici. Uzun zamandır bu tabu ve korku tartışmalara sahne oluyor burada. En son, var olan saldırı maddelerine eklediğim Portal:Terörizm ve Terörizm taslak yine aynı kullanıcıyı rahatsız etmiş. Dünyadaki onlarca ülkede, aralarında el-kaide, İŞİD, Boko Haram, Taliban.. vs. onlarca örgütün gerçekleştirdiği saldırı maddelerine dahil ettiğim şablon+taslaklar (son katkılarımdan görülebilir) her ne hikmetse 2012 Sultangazi saldırısı ve 1983 Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği saldırısı'nda rahatsızlık konusu olmuş ve geri alınmış. Bu iki maddenin geri alınmış olması tesadüfi veya rastlantı sonucu da değildir, bilgi kutusunda işleyenler parametresine bakmak kâfi. Dert terörizm değil, dert PKK ve artıkları ile DHKP-C ve benzeri komünist örgütler ve de ASALA gibi ermeni örgütlerin sadece ve sadece Türkiye'de ve Türklere karşı işlemiş olduğu saldırılar ile ilgili. Mesela Christchurch cami saldırıları maddesine dönük herhangi bir tepki göremezsiniz. Wikipedia'daki onlarca dilde bu şablon ve taslakları geçtim terör saldırısı olarak yapılan tanımlamalar oralarda TBA ihlali olmuyor da burada nasıl tarafsızlık ihlali oluyor bana aklı başında bir kullanıcı lütfen izah etsin. Terörizme terörizm denir. Nokta. Bu kişiye, örgüte ve saldırıya göre değişebilecek bir ifade değildir. Terörizm dediğimizde TBA'yı ihlal etmiş oluyoruz fakat demediğimizde TBA ihlali olmuyor mu? Kime göre diye birileri soruyor iki de bir? Evet ben de soruyorum. Kime göre terör saldırısı değil? Bunu işleyen kişi ve örgütlere göre değil doğru. Böyle mi tarafsızlık sağlanmış oluyor? Ansiklopedinin teröre terör demeyenlerin tarafında durması ile mi tarafsızlık yerleşmiş oluyor? Bu tanımı biz kendi kafamıza göre yapmıyoruz. Güvenilir kaynaklar eğer saldırıya terör saldırısı diyorsa o sansürlenmeden maddede yerini alır, yok yazılamaz onun yerine teröristlerin kendi tanımları olan fedai eylem, patlama vs. tanımlar yer alacak deniliyorsa tarafsızlık tanımını ve TBA politikasını örgütlere göre revize edelim. Ben bu hususu artık o "tek kişi" ile tartışmayacağım. Bu topluluk benim muhatabım. Bu konuda somut bir oylama yapılsın artık. Türkçe Vikipedi terörizm ve terörist aklama platformu değildir. --Maurice Flesier message 21.11, 1 Mayıs 2019 (UTC)

 • Burada maddelere terör imgesinin konulması amacına yönelik bu konu başlığı açıldı. Terör konusu değişkenlik gösterir. Birleşmiş Milletlere üye bütün devletlerdeki iktidarlar dahi terörizmin tanımını yapmakta zorluk çekmektedir. Vikipedi tarafsız bakış açısı ilkesi gereği hiçbir kişi ve grubu terörist olarak nitelendirmemekte ve sınıflandırmamaktadır. Terörizm ve devlet destekli terörizm kavramları gibi devlet terörizmi de oldukça tartışmalı kavramlardır ve üzerinde uluslararası fikir birliği yoktur. Bunun yanında çeşitli kuruluşların, ülkelerin, meclislerin ilan ettiği bazı listeler ve tanımladığı kavramlar var. Terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler listesi maddesi mevcut. Fakat hatırlatmak gerekir ki Vikipedi bu tanımlamaların hiçbirisine taraf değildir. Kişilerin veya grupların terör tanımına giren durumlarla ilgilenmez, ifadelerini buna göre oluşturmaz, herhangi bir yargılamada bulunamaz. Bu maddeler dahil olmak üzere hiçkimseyi ve hiçbir olayı terörist sıfatıyla adlandırmaz, hiçbir devletin veya mahkemenin kararlarına taraf da değildir. Tek bağımlı olduğu kendi yönergeleridir.
Örneğin Vikipedi de Hitler suç temsili bir insan değildir. Stalin de. Mustafa Kemal Atatürk de. Abdullah Öcalan da. Mehmet Ali Ağca da. Fidel Castro da. Nelson Mandela da. Dursun Karataş da. Mihraç Ural da. Ebu Bekir el-Bağdadi de. ... Daha yüzlerce binlerce isim sayılabilir. Veya IŞİD, PKK, RAF, ASALA da. Türkiye'de kurulan ve Çin, Kazakistan ve Kırgızistan'ın terörist ilan ettiği Doğu Türkistan Kurtuluş Örgütü de. Boko Haram da, Filistin İslami Cihat Örgütü de, 17 Kasım Devrimci Örgütü de, İslam Cemaati (Mısır) de, Özbekistan İslami Hareketi de. ... Yüzlerce, binlerce yapı sayılabilir.
Vikipedi Kirli Savaş'ı terör saldırıları silsilesi olarak tanımlamamalıdır, Vikipedi'ye göre Kanlı 1 Mayıs olayı terör saldırısı değildir, Nisan 2019 tarihli ABD kararı var diye İran Devrim Muhafızları Ordusu'na terörist veya onların operasyonlarına terör saldırısı diyemeyiz. 2017 Tahran saldırıları yaygın Selefi sünni inanışa göre "türbelerin putperest inancına ait olduğu" kanaatine göre, terör saldırısı değildir. İran hükûmetinin suçladığı kesimlere göre "İran, baskıcı ve anti-demokratik yasaları nedeniyle kuzeybatıda Kürtler, güneyde zengin petrol bölgesindeki Sünni Araplar ve doğuda Pakistan sınırındaki Beluçilerden oluşan bir çok silahlı örgütün saldırılarının tehdidi altında bulunuyor." İran ise bunların tamamına terörist saldırı tanımını yapıyor. İran'daki siyasal iktidarın sözcülüğünü yaparak hepsine terör demeyeceğiz. Kıbrıs Harekâtı Yunanistan tarafından terörist faaliyet olarak geçer. Şu sadece bir örnek, ancak Vikipedi olarak böyle bir tanımlamaya giremeyiz. Lübnan İç Savaşı'ndaki Güney Lübnan Ordusu, Filistin Kurtuluş Örgütü, İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hizbullah gruplarının ve yaptığı saldırıların hangisine terörizm sıfatını takacağız? Veya gerek birbirlerini gerekse farklı iktidarlarca terörist olarak nitelendirilen Kemal Canbolat, Beşir Cemayil, Musa el-Sadr'dan hangisi bu tanımlamadadır? Assata Shakur ABD'nin Most Wanted Terrorists listesinde diye Vikipedi'de terör ile ilişkilendirilemez. 15 Ağustos 1984 PKK saldırıları Türkiye'daki iktidarlar tarafından terör eylemi olarak anılır, ancak Çin marksizminin öğretildiği okullarda ve Rusya Sosyal Bilimler Enstitüsünde bu olay "Kürtlerin ilk başkaldırışı" olarak anlatılır, ancak vikipedi bu konuda hiçbir taraf seçmez. İspanya İç Savaşı'nda SSCB veya Meksika dışında ülkelerce terörist organizasyon olarak görülen Uluslararası Tugaylara ve onların saldırılarına terörizm yaftası yapıştırmıyoruz. İtalyan direniş hareketi yüzlerce saldırısı, eylemi, protestosu ve güya "terör yöntemlerini" kullandığı yığınla aktivitesi varken, savaştığı devletler terörizm sıfatını kullanıyor diye bu maddeye terörizm şablonları koymuyoruz. Aynı mantıkta 20 Temmuz suikastçıları listesinde pek çok "terörist" mevcut ve bu kişilerin eylemlerine, üye olduğu gruplara terörizm sıfatı eklemiyoruz. Onlarca hükûmete terör destekçisi sıfatı verildiğinde hükûmet maddelerine bu şablonları eklemiyoruz. 3 milyon insanın ölümüne yol açan Nazilerin Sovyet savaş esirlerine karşı işledikleri suçlar maddesinde bile Vikipedi terörizm imasında bulunamaz, tanımlama veya portal falan ekleyemez. Örnekler binlerce çoğaltılabilir.
Örneğin devlet terörü konusu kapsamında bu konunun iktidarları kapsadığını biliyoruz. Ya da devlet destekli terörizm daha güncel bir örnektir. Örneği Gülen hareketinin günümüzde terör örgütü olarak anıldığını, bu örgütün devlette yönetim mekanizmasında sözünün olduğunu, politikaları belirlediğini ve hükûmet ortaklığı olduğunu (veya sızdığını) hepimiz biliyoruz. Bu kapsamda özgün yorumlamaya giderek 62. ya da 63. Türkiye Hükûmetini terör yaftasıyla anabiliriz, FETÖ'den tutuklu Hüseyin Çapkın'ın emir verdiği tüm eylemleri vb. hepsini terör yaftasıyla anabiliriz.
Diğer dillerdeki Viki'lerdeki terör tanımlamaları örnek veriliyor, ancak bu başka dillerdeki anlık sürümlerdeki bu ifadeler, Türkçe Vikipedi'de saldırıların/grupların/kişilerin "terör" olarak kabul edeceği (zorla edeceği) anlamına gelmiyor. Üstelik neye göre/kime göre durumu önemli, bu tür ifadelerin ansiklopedik olarak okuyucuyu yönlendirmesi özgün kararlarla olacağı için burada ansiklopedik bilginin algı yönlendireceği çok açık bir hale gelir. Kategori, portal, şablon vb içeriklerde sadece birincil konular olabilir. Örneğin terörizm maddesi, devrimci terör, milliyetçi terörizm, dinî terörizm gibi alt tür olarak incelenen maddeleri veya terörle mücadele gibi olgusal maddeler konuya birincil örnek teşkil ettiğinden subjektif yorumlara neden olmaz, ama diğer türlüsü kaosun bizzat başlangıcı olur.
Vikipedi:Tarafsız bakış açısı politikası Vikipedi'deki bütün maddeler ve diğer ansiklopedik içeriklerin tarafsız bir noktadan yazılmasını sağlar. Bu politika, tartışmaya açık değildir. Tüm kullanıcılar ve maddeler bu politikaya uymalıdır. Aksi takdirde ansiklopedimize dinamit koymuş oluruz.
Not: Burada, Ağustos 2018'de aynı konuya yazılan ifadeler de burada kalsın. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.25, 1 Mayıs 2019 (UTC)
 • Terörizmin tanımı subjektif olduğundan, terör eylemleri/örgütleri de subjektif olmaya mahkumdur. Bu kadar kısa ve net bir konu aslında. Bunu, "terörizmle" alakalı seçkin/kaliteli maddeler (benim bakış açıma göre terör eylemleri zira) yazmış bir kullanıcı olarak söylüyorum. Bu "kendini falanca şekilde tanımlama" ya da "başkası tarafından filanca şekilde tanımlanma" farkları olduğu müddetçe bunlarda evrensel ve nesnel bir yaklaşım yapamayız. Yukarıda zaten irili ufaklı birçok örnek verildiği için tekrar tekrar örnek sunmak istemiyorum.--RapsarEfendim? 05.36, 2 Mayıs 2019 (UTC)
[...] Eğer bir taraf, bir kaynak bir saldırıya terör saldırısı diyorsa, bir kişiye terörist diyorsa, bir örgüte de terör örgütü olarak tanımlıyorsa o tarafın bu iddiası o maddede yer alır. Şablon ve portallerde bu kaynaklara dayanarak kendisine yer bulabilir. Diğer taraf bu tanımları demiyorsa onun iddiası da madde de yer alır kaynaklı olarak. Tarafsızlık bunu gerektirir. Yaygara koparmak beyhude. --Maurice Flesier message 10.51, 2 Mayıs 2019 (UTC)
[...] --Ahmet Turhan (mesaj) 19.06, 2 Mayıs 2019 (UTC)
Zaten bu şekilde işliyor ve işlemesi gerek düzenin. Bu bağlamda da maddenin tanım kısmına "terör eylemi" demek uygun olmuyor. Öte yandan, portal şablonunun eklenmesi konusunda da "terörizm kavramıyla bir şekilde bağlantısı olduğu için" eklenmesi gerektiğini savunmuştum. Türkiye'de ya da Avrupa'nın göbeğinde yaşanan saldırılar hadi neyse de; İran Devrim Muhafızları Ordusu'na da bu bağlamda eklenebilir, Esad maddesine de eklenebilir vs. Görece daha geniş çaplı olarak terörle bağdaştırılan olay ve örgütlerin maddelerine eklerken göze batmaz "bunlar zaten terörist" deriz de; kısıtlı olarak terörle bağdaştırılan olay, kişi ve örgüt maddelerine eklerken sıkıntı yaratacaktır.--RapsarEfendim? 16.15, 2 Mayıs 2019 (UTC)
 • @Maurice Flesier, "Türkçe Vikipedi terörizm ve terörist aklama platformu değildir." cümlesini geri almayı düşünmez misiniz? Bu cümleyi öne sürdüğünüzde farklı görüşü savunacak kişileri "terörizm ve terörist aklama" töhmeti altında bırakacağınızın farkında mısınız? Bunun bir yasal tehdit olarak dahi görülebileceğini düşünüyorum, bunlar hafif laflar değil ve normalleştirilmesi kabul edilemez. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.32, 3 Mayıs 2019 (UTC)
Bu durumun gideceği yola dair benzerleri buradaki veya buradaki olaylarda mevcut. Hatta böyle şeylerin olmasının ve hukuki durumların ortaya çıkmasının zemini bile bu yaftadan kaynaklanıyor. Buradaki gibi vahim durumların ortaya çıkmayacağını kim garanti edebilir? Bunu okuyan bir adli kurum yetkilisi kimmiş o terör aklayanlar bakalım dese, kullanıcıların hayatı kayacak, bunların önüne kim geçecek? Pardon da; Vikipedi kim oluyor da terör yaftasını belirliyor, bunlara önayak oluyor? Yukarıda "Kime göre terör saldırısı değil? Bunu işleyen kişi ve örgütlere göre değil doğru" denmiş. Bakın bu saldırılara terör demeyenler direkt olarak terör destekçisi ve o kişi/örgüt destekleyicisi ilan ediliyor. Üstelik "aynı kullanıcı", "tek kişi" falan denilen de maddelerden, portallardan, vb "rahatsız" olan da (bu ne demekse?) benim. Bizzat şahsım. Sanki yüzlerce kişi bir yana ben bir yana, sadece ben destekçiyim diğer tüm kullanıcılar karşımda yer almış ve hiçbir destekçi görüşte beyan eden yok. Bak hedef de gösterilmiş, "dert PKK ve artıkları ile DHKP-C ve benzeri komünist örgütler ve de ASALA gibi ermeni örgütlerin sadece ve sadece Türkiye'de ve Türklere karşı işlemiş olduğu saldırılar ile ilgili" denmiş. Bu tartışmaya neden olacak değişiklikleri (örneğin bahsi geçen iki saldırı maddesinde) hemen bu gönderinin öncesinde ben yaptım, ve direkt olarak bu örgüt destekçisi ilan edilme cümleleri yukarıda mevcut. Bakalım tehdit dili nereye gidecek @Vikiçizer, @Vito Genovese, @Elmacenderesi. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.25, 3 Mayıs 2019 (UTC)
Aynı konuların yıllardır defalarca gündeme çıkması ve bir aksiyon, bir önlem alınmadan sonlanması usandırıyor insanları. Bu usanan insanlar da vikipediden uzaklaşıyor. Arada da olsa Vito veya Vikiçizer kuralı düzgünce anlatıp "son söz"ü söylüyor. Bir süre sonra hiç konuşulmamış ve politikalar gerekçeleriyle birlikte açıklanmamış gibi baştan başlanıyor. Daha beteri de yukarıda örnekleri gösterilen tehdit hatta yasal tehdit cümleleri. Daha azına verilen cezaların yanında bu konunun geçiştirilmesi sıradanlaşmış durumda. Bir, iki, üç yıl önce de benzer durumlarda aynı düşünceler aklıma gelmesine rağmen yazmıyordum, değişikliğe olan inancımın olmamasından. Ama insan ümidini kaybetmemeli diye düşünüyorum artık. --iazak (mesaj) 21.39, 5 Mayıs 2019 (UTC)
Anlamadığım nokta şu: burada hizmetlilerin dedikleri resmî yazılı politika ve yönergelerden daha mı üstün yoksa daha mı ayrıcalıklı? Politikalara dayandırılan her açıklama ve bilgilendirme başımın üstünde yeri vardır ama hizmetlilerin bir kullanıcı olarak kişisel görüşleri ansiklopedinin bir ansiklopedi gibi yazılmasının önünde sadece birer görüşten ibarettir. TBA'ya aykırı deyip işin içinden sıyrılması kolay elbette. Hani, nerede yazıyor diye sorduğumda bugüne kadar tatmin edici ne bir açıklama gördüm ne de atıf yapılan bir adres. Aynı platformun başka dil versiyonlarında "teröre terör demişler" dediğimizde de bugüne kadar verilen trajikomik yanıt sadece "orası enwiki, frwiki, dewiki veya herneyse; burası ise trwiki" oldu. "Oradaki TBA politikası ile buradaki TBA politikası arasındaki 7 farkı gösterin o halde" dediğimizde ise derin bir sessizlikten başka bir şey göremedik bugüne kadar. Türkçe Vikipedinin güvenirliği ve tarafsızlığı için son derece önemli olan bu sorun somut biçimde çözüme kavuşturulmadığı sürece bu konuyu tekrar tekrar gündeme getirmekte kararlıyım. Maddelerde de kaynaklarda nasıl yer alıyorsa o şekilde yansıtmayı da devam ettireceğim (yine elle tutulur bir sonuç çıkmazsa). Zaten bütün kullanıcıların yaptığı da bu değil mi? Olduğu gibi yansıtmak. Bunu ben demiyorum, güvenilir kaynakların bir kısmı diyor. Eğer burası o kaynakların bir kısmının terörü ağzına almamasını olduğu gibi buraya yansıtıp diğer kaynakların terör tanımlamalarına hiç her vermezse zaten ortada bir TBA kalmamış oluyor otomatikmen. Türkçe Vikipedi terörizm ve terörist aklama yeri değildir ve olmamalıdır. Bu eleştiri burada yerleşmiş ve süregelmiş olan ve hiçbir politikaya da dayanmayan ritüel veya alışılagelmiş olan yapıya dönüktür. Konuyu kişiye, kullanıcıya bağlayanların iddiaları mesnetsiz ve son derece çirkin. Bahsi geçen kullanıcı hiçbir şekilde muhatabım da değildir dengim de. Gerçek maksadın meseleyi bu konudan uzaklaştırıp şahsımı yasal tehdit safsataları ve yaygarası ile uzaklaştırıp konuyu da uzunca bir süre dondurucuya koymak veya halının altına süpürmek olduğu aşikârdır. Hizmetli Vikiçizer'den uzun zamandır bu şahıs ile etkileşim yasağı istediğim malum, yasal tehdit veya şahsi itham görmek istemeyen bunu kabul edebilir her halükarda. Buradaki sorun kullanıcı(lar) arasındaki sorun değildir arkadaşlar, sistem sorunudur. Sistem sorunlu olduğu için etki-tepki olarak karşımıza kullanıcılar arasındaki değişiklik savaşı ve fikir ayrılığı çıkıyor. Bu sorunun çözümü noktasında somut düşüncelerimi yazabilirim eğer tartışma kullanıcı odaklı olmaktan çıkıp soruna eğilme level'ına evrilirse. --Maurice Flesier message 23.40, 5 Mayıs 2019 (UTC)
@İazak, hizmetlilerin görev ve sorumluluk alanları Vikipedi:Hizmetliler sayfasında belirtilmiş olup, o "son söz" olayları aslında kendilerinin bir sorumluluğu değildir. Öncelikle hepimizin bunun farkına varması, herhangi bir tartışmanın sonlanabilmesi için hizmetlilerin "hizmetli oldukları için" çağrılmaması gerekmektedir. Kendileri de hepimiz gibi kendi bakış açılarından olayları yorumlayabilirler, açıklayabilirler, görece tecrübeli oldukları için de bilgilendirebilirler. Keza birçok hizmetli, bu bahsettiğin şekilde yorum yapmaktan da kaçınıyor, elde avuçta 2-3 hizmetli kalıyor görüşlerini dinleyebileceğimiz. Topluluk olarak ne yazık ki, hizmetli olmayan "ve" tartışma safhasına dahil olmamış bir kullanıcının tartışmayı sonlandırması, gerekirse politika ve yönergelerde değişiklik yaparak bir dayanak oluşturmasına hazır değiliz. Konuşa konuşa, herkesin görüşünü net bir şekilde açıklamasıyla doğru yolu bulmamız lazım. Bunun için de her zaman dediğim -bazı kullanıcıların ısrarla katılmadığı- şekilde yönerge ve politikaların açık, net ve detaylı olması lazım. Bunlar olmazsa herkes önüne gelen şeyi savunur ve "sen haksızsın, çünkü öyle"den öte argüman olmaz (bu aşamada da "politikaları yok sayma" argümanı sürülüyor zaman zaman da neyse).
@Maurice Flesier, bahsettiğini yapan aktif bir hizmetliye ben şahsen rastlamadım (1-2 tane var, aktif değiller pek). Diğer dil sürümlerini bilmem, ama inan ki İngilizce Vikipedi göründüğü kadar tarafsız değil. Bak bana güveniyorsun değil mi? Bunun onlarca örneğini sunarım arzu edersen, ama inan ki onlardan daha tarafsız olmaya çalışan bir dil sürümüyüz biz (tek eksiğimiz kaliteli ve bilinçli kullanıcı sayısı). Sen falanca olayı "güvenilir kaynakların bir kısmı diyor" diye açıklamaya çalışıyorsun; ancak Arapça, Rusça, Çince gibi dillerdeki kaynakları inceliyor musun mesela? İncelemiyorsun. Bildiğimiz diller nedeniyle incelediğimiz kaynaklar, Türkçe ve İngilizce ile sınırlı. Yukarıda zaten onlarca örnek verilmiş, yine ve yeniden söylüyorum, görece daha geniş çevrelerce "terörist" olarak yapılan tanımlamalar belki o kadar sırıtmaz (yine de olmaması gerektiğini belirttim önceden) ama daha sınırlı bir şekilde yapılan tanımlamalar sıkıntı yaratır. İran Devrim Muhafızları Ordusu maddesine terörizm portali ekleyelim o zaman? Ya da resmî Suriye devlet başkanının maddesine? Hatta HDP maddesine? Olmaz.--RapsarEfendim? 02.01, 6 Mayıs 2019 (UTC)
Uzağa gitmeyelim, üstte bahsi geçen 2012 Sultangazi saldırısı için BBC, Reuters burada ve burada DHKP-C "leftist group" saldırı "suicide attack" olarak belirtilmiş. "The group is deemed a terrorist organisation by both the US and Turkey." olarak da not düşmüşler. En tartışmasız, herkesin kabul edeceği bilimsel ifadelerle haber yazılmış. Üzerinde görüş birliği olmayan taraflı ifadeleri kullanması BBC veye Reuters'in kalitesini düşürür elbette. Tıpkı Vikipedi'nin düşüreceği gibi. Algı yöneten Türkçe haber kaynaklarını (yani Türkçe kaynakların büyük oranını) Akit, Yeni Şafak, Milliyet, Sabah, Takvim, Güveş vb. kaynak kullanılırsa bilgi "teröristler" diye başlar "terör saldırısı" olarak biter. Buradan yola çıkarak da "kaynaklar ne diyosa onu yazarım" denilir, portal şablon falan eklenilir. İfadeler tartışmasız olmalı diyoruz, itiraz edip tartışma olduğunda da terör destekçisi, taraflı, ermenici bilmem ne oluyoruz. Resmen hedef göstermek. Hatta "dengi" olmuyoruz :)) --Ahmet Turhan (mesaj) 07.55, 6 Mayıs 2019 (UTC)
 • An itibariyle yapılan değişikliklere müdahale etmiyorum, ama inanılmaz bir şekilde kendimi tutuyorum. Bir kere burada burada tartışma devam ederken böyle girişimlerin yapılması son derece yakışıksız. 25 Nisan Halkın Günü Örgütü'nü kim terörist ilan etmiş de Kategori:Portekiz'de terörizm ekleniyor? Dönemin Portekiz hükumeti böyle kategorize etti diye böyle mi adlandıracağız? Sonuçta biri böyle demiş bu konu dahilinde incelenebilir denirse, o halde söz konusu kategorinin üst kategorisi olan "Portekiz'de suç" kategorisi neden iliştiriliyor? "Olgu maddelerine" bu kategorileri eklemek başka bir şey, kişisel kanaatler ve özgün yorumlarla saldırı ve örgüt maddelerine bunları eklemek başka bir şey. Milliyetçi terörizm maddesini Kategori:Milliyetçi terörizm kategorisine eklemek kadar doğal bir şey yok, ancak 16 Mart Katliamı'nı bu kategoriye iliştirirseniz burada tartışma çıkar. II. Dünya Savaşı'nda Nazi karşıtı bombalı saldırı yapan, pek çok silahlı eylem yapan yüzlerce komünist örgüt var, hepsini ülkelere göre ayırıp buralara mı ekleyeceğiz? En tartışmasız ve tarafsız olan içeriğin verilmesine uğraşırken bu tür faaliyetler ansiklopedinin saygınlığını son derece geriletiyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.12, 9 Mayıs 2019 (UTC)
  Kişisel düşünce mi? "Nazileri bombalayanlara da mı terörist diyeceğiz" gibisinden kıyas yapan burada maalesef sizsiniz. 25 Nisan Halkın Günü Örgütü halka açık yerlerde sivil ayrımı yapmaksızın da eylemlerde bulunmuş. Terörle anılmasındaki sebeplerden biri bu olsa gerek. Yakışıksız demişsiniz ancak yıllarca duran kategoriler bir günde eski bir hizmetli tarafından hiç tartışma başlatma zahmetinde bile bulunulmadan silinmişti. Belki de buna geç kalınmış tartışma demeliyiz. --esc2003 (mesaj) 19.55, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Evet kişisel düşünce. Sizin düşüncenize göre "sivil" değilde "askerî" hedeflere yaptığında terörizm olmuyor mu mesela? Özgür Suriye Ordusu terörist midir, eğer öyleyse destek veren günümüz Türkiye hükumetini devlet destekli terörizm kapsamına alacak mısınız? Kontralar bu saldırıyı yaparken bizzat Ronald Reagan tarafından destekleniyordu, niye devlet destekli terörizm kategorisine dönemin ABD hükumetini eklemiyoruz? Ya da direkt sivil hedef alınan Roboski Katliamı devlet terörizmi midir? Neden buralara bu kişisel düşünceler uygulanmadı mesela? --Ahmet Turhan (mesaj) 20.08, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Örneği Türkiye'den vermem gerekirse ilk canlı bomba, askerleri hedef alıyordu ve bu saldırı kaynakların işlenişi açısından terör olarak adlandırılıyor. Öyle bir ayrım var demedim. Karar mercii değiliz sonuçta değil mi? Sonradan eklediğiniz Roboski ile ilgili kısım için söylenecekleri kaynaklar söylüyor zaten. Türkiye tarafından işlenilen katliamlar diye kategori eklenmiş. Bu ve benzeri kategorilerin üst kategorisi olarak eklenebilir elbet. Ronald Reagan ile ilgili de kıyaslama eklemişsiniz birçok kez değişiklik çakışması oldu. Ama cevap vermek zorunda değilim. Hele ki Neden buralara bu kişisel düşünceler uygulanmadı mesela? gibi dayanaksız bir iddia ile bitirilmişse. Konuyu bulandırmadan tartışma yapmayı öğrendiğiniz vakit devam ederiz. Sürekli aynı yöntemle tartışmak bayıyor bir süre sonra. --esc2003 (mesaj) 21.09, 9 Mayıs 2019 (UTC)
Hangi kaynaklar terör diyor? Taraflı kaynaklar mı? Evet. Diğer dillerdeki sonsuz sayıdaki kaynaklar es geçiliyor. Yukarıda Reuters ve BBC örneğini verdim, bu gibi "düzgün" ifade edenler bizim için referans, ona buna terör diyenler değil. Sadece iki ülkedeki iktidar (ABD ve Türkiye) DHKP/C'yi terör listesine aldı diye tüm Türkçe Vikipedi'yi buna göre dizayn edilemez, o bahsi geçirilen kaynaklar tek geçerli argüman olarak dayatılamaz. Katliam başka bir şey terör başka birşey. Burada iktidarların ilan ettiği terör listelerini ansiklopedimize dayatmaya çalışıyorsunuz. Devlet terörü ve devlet destekli terör olgularına değinmiyor, sadece örgüt ve saldırı maddelerini burada tartışma konusu yapıyorsunuz. Aynı kaynaklarda terörist olarak üstüne basa basa bağırılan Gülen hareketine destek veren devlet destekli terörizm konusunu es geçiyorsunuz mesela. İtirazın ana noktası yargısal ifadeleri burada tek geçerli argümanmış gibi savunmanız. Örneğin örgütlerde "terörist örgütler" demiyoruz, terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler diyoruz. Portal/şablon'dan öte olarak sizin eklediğiniz kategorilerde ise direkt olarak özgün olarak tanımladığınız yerleri terörist olarak yaftalıyorsunuz. Bir de açıklamaya çalışıp "ama sivil öldürüyor" gibi ifadelerle ikna yoluna gidiyorsunuz. Son derece hatalı bir durum. Zilan Katliamı devlet terörü diye şimdi burada kullanıcıları ikna etmeye mi çalışayım? Terörizm oldukça tartışmalı bir kavram olup üzerinde akademik ya da uluslararası fikir birliği yoktur." demek, bu tür ifadeleri tanımlama yöntemiyle ansiklopedik bilgi olarak koyamayız demek anlamına gelir. Çünkü birinin terörizm dediğine diğeri değil demektedir. Terörizmi Destekleyen Devletler maddesini terör kategorisi, portalı, şablonu vb. içerisinde inceleyebiliriz, "Terörizm listeleri" adı altında listeyebiliriz, ancak bu listeye konulan İran'ı, Kuzey Koreyi veya Suriye'yi böyle bir şemsiyede ele alamayız, kategori, portal iliştiremeyiz. Yani böyle taraflı içerik eklendiğinde Teröre Terör denmez, çünkü fikir birliği yoktur. --Ahmet Turhan (mesaj) 05.05, 10 Mayıs 2019 (UTC)
 • An itibariyle, şimdi de YPG'ye Vikipedi nezdinde terör örgütü sıfatlandırması yapılması. Size söyledim, bunun sonu yok. Dur demediğimizde girişimler de durmaz. Hatta değişiklik özetine bakar mısınız? Direkt olarak kullanıcıyı hedef almaktan da geri durulmaz. Ayrıca gerekçe "kaynakta ne diyorsa o" denilmiş, böyle bir saçma gerekçe olur mu? Devletin resmi ajansı Anadolu Ajansına, yani direkt devlete bağlı bir ajansa "bağımsız" ve "güvenilir" denmiş 1 ve bu ajansın sıfatlandırmaları Vikipedi'ye konulma gayreti ve cürreti içine girilmiş. Gel de sinirlenme. Aman ne bağımsız yani. Ben de "kahraman direniş örgütü" diyen onlarca dilde kaynak ekleyip sıfata bunu ekleyeyim. Sonra da herkesin buna uymasını bekleyeyim. Yani; lokantada kebabı bedava yiyip garsondan yanına da utanmadan ayran isteyelim.. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.38, 28 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba,

Maurice Flesier ısrarlı VP:TBA ihlalleri ve engel günlüğünde listelenen diğer ikincil ihlalleri nedeniyle 6 ay süreyle engellenmiştir.

Vaktim sınırlı, o nedenle çok önemli bir ayrımın altını çizmekle yetineceğim: Hayatta hepimiz bir konuda merkezin solunda veya sağında, altında veya üstünde, kuzeyinde veya güneyinde, batısında veya doğusunda olabiliriz. Zaten herkesin her konuda tarafsız olması da oldukça güç. Ancak bazen (atıyorum) o kadar güneye inmiş olursunuz ki, Ekvator'da duran bile size kuzeyli gibi görünebilir. Maurice Flesier - Ahmet Turhan'ın bitmek tükenmek bilmeyen anlaşmazlıklarının bu son zincirinde, Vikipedi'ye birçok şey katmış bu iki kullanıcıdan birini engellerken diğerine hiçbir yaptırım uygulamıyor oluşum, Ahmet'in bu tartışma özelinde Ekvator'a yakın, Maurice'in ise kutuplara yakın bir konuma ulaşmış olmasından ve Ekvatorumuzu da kaydırma konusunda çok kararlı bir profil sergilemesindendir. Gerçekleştirdiği diğer ihlaller de, bu tartışmada başarılı bir iletişimin asgari gereklliklerinin ne kadar yoksayıldığının yansıması olsa gerektir.

Bu engelin temel gerekçesi, Vikipedi'nin 5 temel taşından ikincisini zedeleyen kararlı davranış örüntüsüdür ve en son şu değişiklikle tezahür etmiştir. Üçüncü temel taşı zedeleyen kararlı davranış örüntüsünde çok uzun olmayan bir zaman önce 1 yıllık bir engel verildiği hatırlanacaktır. Bu, söz konusu temel taşların ne derece önemli olduğunun göstergesidir. Türkçe Vikipedi'nin güvenilmez bulunduğu, yeni kullanıcılara olan tutumumuz nedeniyle başka platformlarda yerden yere vurulduğumuz mevcut noktada, VP:TBA'yı da delik deşik ederek mevcut sorunlar listemize belki de en büyük zararı yaratacak VP:MİLLİ sorununu eklemek, bu projeyi evrensel ölçekte benimsemiş her kullanıcının istemeyeceği bir durum olacaktır.

Önceki tartışmada yaptığım açıklamalar zinciri doğrultusunda yapılması gereken şudur:

 • Kişi, grup, oluşum, örgüt vb. maddelerinin tanım tümcelerinden terör ve terörist gibi ibareler kaldırılmalıdır.
 • Maddede kişiyi veya oluşumu kiminin terörist olarak kabul ettiğine yönelik kaynaklı bir açıklama kesinlikle uygundur. Ancak sonrasında, yukarıda ihlal örneği olarak verilen değişiklikte olduğu gibi madde içerisinde maddeye konu olan kişi veya oluşuma tümce içi bir nitelemeyle terörist diyemezsiniz. PKK olsa da diyemezsiniz, Tamil Kaplanları olsa da diyemezsiniz, Boko Haram olsa da diyemezsiniz. Bunu, silah mefhumuna ve kullanıcılarına sonsuz bir kişisel antipati besleyen bir insan olarak yazıyorum ve vurguluyorum: Vikipedi benim, senin, onun bireysel düşüncelerinin üzerindedir. Vikipedi tarafsızdır!
 • Maddelerde terör örgütü, terörist gibi kategoriler bulunamaz (terörist kabul edilen vb. ise olabilir), terör portaline bağlantı verilemez, bu sayfalar terör portalinde ancak "kabul edilen" kategorilendirmesinin üyesi olması dolayısıyla, bir ayrıntı şeklinde bulunabilir, ancak portal anasayfasında günün maddesi türevi bir sınıflandırmaya tabi tutulamaz. Terör/terörist nitelemesinin yapılacağı hiçbir kullanıma yer verilemez.

Dbl2010'un Vikipedi'ye anlaşıp gelen ırkçı forum üyelerini sıradan ve süresiz olarak engellemesinden bugüne uzanan süreçte, birçok viki bu konuda sıkıntı yaşamaktayken Türkçe Vikipedi'nin TBA'dan taviz vermemiş olması bizim büyük bir kazanımımızdır. Bu konuda da fikir birliği sağlamış olduğumuza inanıyorum, yani herkes başka bir şey söylerken size şahsi değerlerimi dayatmaya çalıştığımı zannetmiyorum, ki bunlar benim şahsi değerlerim de değil, daha önce de vurguladığım üzere. Ben, söz konusu kazanımı feda etmeme konusunda oldukça kararlıyım ve bu nedenle ilgililerden yukarıda listelenen doğrultudaki değişiklikleri uygulamalarını rica ediyor, bu doğrultuyu saptırmaya çalışan kullanıcıların benzer yaptırımlarla karşılaşacağını belirtiyorum.

Şunu da belirteyim: Maurice'in 6 ay aramızda olmayacak olması maddelerin diğer yöne çekilmesine izin verileceği anlamına da gelmez ve söz konusu yaptırımlar bu konuda sorunlu bir örüntü sergileyecek olan herkes için geçerlidir. Maurice kendi tonundaki sertleşmenin aslen maddelerdeki bu tür bir etkiye yönelik ortaya çıkan bir tepki olduğunu ve yokluğunun bu etkiye yol vereceğini düşünüyorsa, en azından bu konuda içini ferah tutabilir.

VP:Ş sayfası ve mesaj sayfası arşivim, insanları açık ihlallerinden dolayı engellememek için göbeğimin çatladığı, artık sayısını unuttuğum örneklerle dolu, ancak ne yazık ki bu tür nasihat, soğutma, arabulmaya çalışma da bir yere kadar etkili oluyor. Şu kadar az sayıda insanın birbirlerine nefret geliştirebiliyor oluşunu anlamlandıramıyor, şahsen bu gibi sorunları bir gün çözüme kavuşturup kavuşturamayacağımızı düşündüğümde de pek iyimserlik taşıyamıyorum. Her neyse, en azından temel taşlarımızı korumaya çalışalım ki bir şeyler tepemize yıkılmasın bir gün.

Vito Genovese 12.35, 28 Mayıs 2019 (UTC)

 • Kategori:Terörizm taslakları'ndan ve Portal:Terörizm bağlantısı konulan maddelerden organizasyon ve saldırı içeriklerindeki bu sıfatlandırmaları kaldırdım. VP:TBA Türkçe Vikipedi'nin en büyük gururudur ve öyle de kalmalıdır. Keşke bu hadde gelmeseydi, ancak bu yapıyı korumamız son derece önemli. --Ahmet Turhan (mesaj) 06.37, 29 Mayıs 2019 (UTC)
  Neden özel olarak sizin kaldırdığınızı sorabilir miyim? Topluca kaldırılacaksa bir hizmetlinin yapması etik olur, zira siz tartışmada bir tarafsınız. Bununla ilgili hizmetliler bir şeyler yapmalı. --esc2003 (mesaj) 09.16, 29 Mayıs 2019 (UTC)
TBA'ya aykırı içerikleri kaldırdım. Bu taraf olduğum bir duruma tekabül etmiyor zira orada da yazdığı üzere TBA tartışmaya açık bir konu değil. Yukarıda da ansiklopedimizi koruyacak öğeler açıkça ifade edildi, iktidarların, hükümetlerin veya farklı grupların farklı terörizm listelerinin buraya dayatılması açıkça VP:MİLLİ ihlali. "Kişi, grup, oluşum, örgüt vb. maddelerinin tanım tümcelerinden terör ve terörist gibi ibareler kaldırılmalıdır." ve "Maddelerde terör örgütü, terörist gibi kategoriler bulunamaz, terör portaline bağlantı verilemez, bu sayfalar portal anasayfasında günün maddesi türevi bir sınıflandırmaya tabi tutulamaz. Terör/terörist nitelemesinin yapılacağı hiçbir kullanıma yer verilemez." gerekçeleri açıkça yazıldı, buna binaen kaldırılması gerekli, çünkü Vikipedi bunu gerektirir. Buna sığ yandaş olduğum veya gruplaştığım için falan yapmadım, tehlikeli sularda yüzersek ansiklopedimize dinamit koymuş oluruz ve kaos ortamı doğar. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.42, 29 Mayıs 2019 (UTC)
Bakın şurada şöyle demişsiniz ...Ben hepsini tek tek geri alsam gerginlik ortaya çıkacak, bu nedenle üçüncü göz olarak sana danıştım... Vito'nun açıklamasından hemen sonra bunu yapmak doğru mu? Ne olacağını tahmin edebilmenize rağmen diğer kullanıcı engellendikten sonra bunu yapıyorsunuz. Sizden bununla ilgili açıklama bekliyorum. Değişiklerinizi geri almanızı rica ediyorum. Bir karar alındıysa bunu hizmetliler yerine getirmeli. --esc2003 (mesaj) 09.55, 29 Mayıs 2019 (UTC)
 • Karar alınmış zaten, bunu A ya da Z kişisinin yapması fark yaratmıyor. Hem tartışma uzatılarak hem de aynı değişikliği geri alıp başkasına tekrar geri aldırarak çifte vakit kaybı. Verimli işlere odaklanalım lütfen.--RapsarEfendim? 16.32, 29 Mayıs 2019 (UTC)
  SMA adaylıklarını da aynı mantıkla kapatmıştın ve bayağı büyük tartışma çıkmıştı. Dolayısıyla böyle düşünmene şaşırmadım. İşlemler geri alınmasa, bir hizmetli tarafından bunlara el atılmasa bile işlemle ilgili uyarı ve izlenmesi gereken yönteme dair açıklama yapılabilir. --esc2003 (mesaj) 16.45, 29 Mayıs 2019 (UTC)
Konumuz başka bir şey ve uyarıldığın üslubu tekrar ediyorsun Esc2003, gerek var mı? O konuyla bu konunun ne alakası var? @Vito Genovese, kullanıcının üslubundan dem vurmuştum daha önce ve ısrarla bu laf sokmalar devam ediyor. Benim haklarımı korumanı rica ediyorum, bu şekilde bir tartışma ortamı Vikipedi'ye yarar sağlamıyor.--RapsarEfendim? 17.03, 29 Mayıs 2019 (UTC)
Bu gibi durumların sürekli tekrarlanmaması açısından izlenilmesi gereken yolla ilgili bir açıklama, uyarı yapılsın diyordum. Diğer kullanıcı engellenmeseydi muhtemelen engellenme pahasına bir değişiklik savaşı yaşanırdı. Bunun bolca örneği var, süresiz engellenen kullanıcılar da oldu hatta. Bir görüşle karara bağladığın örnekler dışında, karara bağladığın diğer adaylıkları başka bir kullanıcı yapsa dahi sonuç değişmiyordu. Bu durum için savunmanda belirttiğin "gereksiz bürokrasi" tanımına karşın etik savunması yapılmıştı. Şimdiki konuya yönelik tavrını buna benzettim. Verimli işlere odaklanalım lütfen bir laf sokması olarak dikkate alınırsa sevinirim. --esc2003 (mesaj) 17.31, 29 Mayıs 2019 (UTC)

İlgililerden ilgili değişikliklerini yapmalarını rica ederken, Ahmet Turhan'ın yapacağını az çok tahmin ederek bunu yaptım. Bunda da bir sıkıntı görmüyorum, çünkü burada değişiklik, "Maddenin adı A mı olsun B mi olsun?" tarzı bir içerik anlaşmazlığının ötesinde, taraflardan birinin TBA ihlali gerekçesiyle engellenmesi sonucunu doğuran bir sorunla ilintilidir. Kaldı ki engel, bu tartışmanın tarafı olma gerekçesiyle değil (o zaman Ahmet de engel almış olurdu, Maurice'inki böyle bir süreye sahipken hem de), kişisel bir ihlalle ilgilidir. Maurice'in engellenmesi, ne Vikipedi'de terörist nitelemesi yapılmalı görüşünü ifade edenlerin engelleneceği ne de fikrini savunmanın yasaklandığı anlamına gelir. Umarım bunu düşünecek kadar gerçeklikle bağını koparmış bir arkadaşımız da yoktur. Öneri olarak listelediğim değişiklikleri benim yapmamla Ahmet'in yapması arasında pek bir fark yok. Hatta benim yapmamdan daha uygun onun yapması, çünkü engeli uygulayan kişi olarak bu işlemimin uygunluğuna ilişkin yanlış bir algı yaratabilir. Ha Ahmet yapmış ha Rapsar yapmış. Bunların çok uzun zaman önce yapılması gerekiyordu, şimdi Ahmet'e değişikliklerini geri aldırıp topluluktan silme-engelleme-koruma yetkisi almış olanlardan birine aynısını yaptırmanın da somut ve/veya etik bir yararını göremiyorum, hizmetliliğin gereğini de göremiyorum üstelik.

Bu engelden önce Ahmet'in bunu yapmasının Maurice'le değişiklik savaşı doğurması elbette çok muhtemeldi, ancak engel vermemiş bile olsaydım o zaman da Ahmet'in bu değişikliklerinin geçerli olacağı şekilde bir müdahalede bulunuyor olurdum, çünkü bu konuda fikir birliğinin de oluştuğunu düşünüyorum. O açıdan çok bir fark yok arada.

Esc, konudaki hassasiyetini dile getirdiğin için de teşekkür ederim. Hiçbirimiz burada olumsuz algıların oluşmasını istemeyiz. Bir yandan projemizi ne olursa olsun korumalı, bir yandan da bu yolda yol arkadaşlarımızı duvardan duvara vurmayı sona erdirmeliyiz.

Vito Genovese 15.19, 30 Mayıs 2019 (UTC)

Merhaba,

Bu tartışmaya ASALA tarafından 1982 yılında Esenboğa havalimanında gerçekleştirilen terör eylemi ile ilgili olarak (şimdiye kadar mevcut olan!) Terörizm Portalı bağlantısının kaldırılmasını geri alma ve ayrıca bunu (İngilizce Wikipedia sayfasında olduğu gibi!) Kategoriler bölümüne ekleme çabalarım bazı devriyeler tarafından engellenerek yönlendirildim.

TBA elbette titizlikle korunması gereken temel bir ilkedir. "Terör örgütü" tanımının çok göreceli olduğu doğrudur. Hatta "terörizm" tanımında da epey sübjektif yan olabiliyor. Ama türlü çeşitli terörizm tanımlarının hiç mi ortak noktası yok?

Vikipedi'de şu veya bu örgütün "terörist" ya da "terör örgütü" olarak tanımlanmasından kaçınılması anlaşılabilir, kabul edilebilir ve açıklanabilir. Ama failleri dışında hemen tüm dünya kamuoyunun "terör eylemi", "terörist eylem" olarak tanımlamada birleştiği eylemler için bile bu tanımı kullanmaktan kaçınmak abese kaçan bir abartı olmaz mı?

Tamamen masum sivil hedeflere yönelik (son Yeni Zelanda "saldırıları" gibi) bu tür (bireysel veya örgütsel) eylemlere "terör eylemi" demekten kaçınmak TBA kabul edilebilir mi? Hele bu maddenin altında Terörizm Portalı, Terörizm Kategorisi bağlantıları eklenmesine bile engel olmak? Bu, Vikipedi'nin TBA ilkesine mesela İngilizce Wikipedia'dan daha güçlü bir bağlılık gösterdiğine mi işaret ediyor?

Sonuç olarak, tesadüfen el atmış bulunduğum "Esenboğa Havalimanı saldırısı" gibi maddelerde en azından altta Terörizm Portalı, Terörizm Kategorisi bağlantıları eklenmesinin engellenmesini çok yanlış bulduğumu esefle not etmek isterim.

Güvercin58 15.07, 31 Mayıs 2019 (UTC)

 • Merhaba. Güvercin58'in de atıfta bulunduğu Esenboğa Havalimanı saldırısı başlığında değişiklik yapan bir kullanıcı olarak konuyla ilgili görüşümü açıklamam gerektiğini düşündüm. Aslında çok fazla bir şey söylememe gerek yok, "Vito Genovese'nin açıklamalarına katılıyorum" da diyebilirim. Fakat bunun yerine kendi gerekçemi açıklamamın daha doğru olacağını düşünüyorum.
Sık sık atıfta bulunan TBA sayfası bize bu konuda nasıl hareket etmemiz gerektiğini açıklıyor. Ben de gerekçemi bu sayfadan alıntılar yaparak paylaşacağım. Maddenin ilk cümlesi aynen şöyle: "Vikipedi'nin tarafsız bakış açısı (TBA) politikasına göre her madde, tüm taraflara eşit uzaklıkta ve ön yargısız olarak, güvenilir kaynaklarda yayımlanmış doğrulanabilir bilgilerle yazılmalıdır." Yukarıda atıfta bulunulan madde üzerinden gidersek; saldırıyı düzenleyen örgütü terör örgütü olarak nitelendirmek, tüm taraflara eşit uzaklıkta olma ilkesinden uzaklaşmak anlamını taşır. Burada yapılması gereken, bu konuyla ilgili her iki görüşü de ihtiva eden, güvenilir ve doğrulanabilir kaynaklardan bilgileri eklemek olmalıdır. Burada terör örgütü olup olmadığının tespitini okuyucular yapabilir, fakat bunu tarafsız bir bilgi kaynağının yazarı olarak bizler yapamayız. Siyasi görüşlerimiz doğrultusunda "X terör örgütüdür", "Y terör örgütü değildir", "Z teröristtir" gibi düşüncelerimiz olabilir; ama bunları Vikipediye taşıyamayız.
Yine TBA sayfasından bir alıntı yapayım: "Vikipedi kesinlikle tarafsızdır. Tüm Vikipedi maddeleri ve diğer ansiklopedik içerik tarafsız bakış açısı ile yazılmalı, tüm görüşler adil, orantılı ve herhangi bir eğilimden uzak olarak sunulmalıdır." Şöyle bir soru sorayım: X örgütü için terör örgütü dersek, onun terör örgütü olduğunu düşünen tarafa yakın durmuş olmuyor muyuz? Bence duruyoruz. O zaman da tarafsızlıktan taviz vermiş oluyoruz. Tarafsızlık, Vikipedinin temel politikalarından biri, bu nedenle de tartışmaya açık değildir. Tüm kullanıcıların bu politikaya uyması ve maddeleri de bu doğrultuda düzenlemesi gerekmekte.
Sonuç olarak, yukarıda açıklamış olduğum gerekçeyle Vito Genovese'nin açıklamalarına katılmaktayım. --Ravages (mesaj) 11.20, 1 Haziran 2019 (UTC)
 • Ravages'in yukarıda yazdıklarının benim şikayetime cevaben olduğu varsayımı ile, benim şikayetimin ne olup ne olmadığını hatırlatma ihtiyacı duydum:
Benim şikayetim, "Esenboğa Havalimanı saldırısı başlığı altına ASALA'nın terör örgütü olduğunu eklemek istedim, ama bu engellendi" değil - zaten böyle bir şey yapmadım. Hatta yukarıda şu veya bu örgütü "terörist örgüt" ya da "terör örgütü" olarak nitelendirmenin Vikipedi politika ve ilkeleri açısından zor olduğunu kabul ettim. Sadece, bir örgütün bu şekilde tanımlanması doğru bulunmasa da, şu veya bu eylemin bir "terör eylemi" olarak tanımlanmasının bununla aynı olmadığı, genel mutabakat olan durumlarda (Charlie Hebdo saldırısı gibi, Yeni Zelanda'daki son cami saldırısı gibi) bundan kaçınmamak gerektiği düşüncesinde olduğumu ifade ettim. Ama benim şikayetimin konusu bu da değil.
Benim şikayetim, sayfanın altında uzun süredir duran (üstelik benim eklemediğim) "Terörizm Portalı" bağlantısının çıkarılması ve benim bunu geri alma ve/ya da "Terörizm Kategorisi" bağlantısı ekleme girişimlerinin engellenmesidir. En azından yukarıda (bkz. haber kaynakları) o kadar terör, terörizm terimleri geçiyorken, bu bağlantıların çıkarılmasının gerekçesi, "Tarafsız Bakış Açısı" olamaz, çünkü bu bağlantıyı koymak olayın faili örgütü "terörist örgüt" olarak tanımlamak değildir. -- Güvercin58 15.00, 01 Haziran 2019 (UTC)

Yaklaşık bir yıl ardan sonra yeniden bu konu hakkında kesin konsensüsün uygulanamaması nedeniyle yazı yazmak üzücü. Öncelikle @Güvercin58, sizin bahsettiğiniz mesle geçen yıl şu konuda detaylı olarak ele alındı. Sizin ve diğer başka kullanıcıların da öne sürdüğü TBA ihlali olur/olmaz tartışması neticesinde bu fikrin TBA ihlali olduğu ortak kanı olarak ortaya çıktı. Ben de ilk başta sizin gibi düşünüyordum ancak topluluğumuzun değerli üyeleri bu fikrin nerelere varabileceğini detaylı olarak açıkladılar. Ben de topluluğun kararını benim de kararım olduğunu belirttim. Şimdi dönüp bakınca benim de yaptığım eylem ve fail ayrımının çok sağın olmadığı fikrindeyim. Zaten madde adında ve tanım cümlesinde terör kelimesi ve türetilmiş sözcüklerin olması bence de doğru olmaz.

Fakat belirttiğim bir diğer nokta daha vardı ve bu konu hiç gündeme gelmemekte ve benim buraya yeniden yazma sebebim de bu tartışmada bu sorumu gündeme getirmektir. Önceki tartışmada da söylediğim gibi bir Terörizm portalimiz var. Daha önceden bu portal bağlantısının verilip verilemeyeceği ve portal etiketinin maddelere konulup konulamayacağı ele alınmıştı. Karar bu bağlantı ve etiketlerin konmasının TBA ihlali olacağı yönündeydi. Ben de bu durumda portal içeriği ve portal konusu nendeniyle eğer bu bağlantı, etiket ve maddeleştirme olmazsa portalin ne için var olacağı sorusunu sormuştum. Portal ile ilgili olan düşünce de, örnek vakalar veya kişi ve kurumlar/oluşumlar değil teorik maddelerin - Devlet terörü gibi - bulunması yönünde oldu. Fakat bu da portallerin nasıl olması gerektiği konusundaki kendi tanımlarımızla çelişmekte.

Bakınız, Vikipedi:Portal sayfasında "İdeal bir portal" başlığında ne diyor Vikipedi:

Pek çok portal şunları içerir:
Seçilmiş bir madde ve/veya resim
Konu için ana kategoriye ve mümkünse alt kategorilere bağlantı.
Konuyla alakalı genel bilgi ve mümkünse bağlantı
(Şablonlar kullanarak) diğer portallere ve kullanıcılara bağlantılar
İlgili VikiProjeye bağlantılar. Portalinizde Wikimedia'ya kardeş bağlantılar yaratmak için -Wikimedia şablonu- kullanabilirsiniz (haberlere, resimlere vs bağlantılar).
Özel madde veya işlere linkler
Haftanın/ayın işbirliği
Eğer hala yapılmamışsa, ilgili kategorileri uygun konularla doldurmak (ya da ziyaretçilerin yardım etmesi için portalin yapılacak işler listesine koymak) isteyebilirsiniz.

Burada seçilmiş madde ve resim hangi olay olacak (ki burada portalde halihazırda görünen seçilen resmin terör ile nasıl bir bağlantısı olduğunu da sormak isterim. Savaş esnasında yaşanan bir bombardıman savaş hukukunu ve uygulamalarını gerektirir, terör hukukunu değil. Bunun değerlendirmesi askerlik, savaş(lar) ve militarizm içinde olablir, terör içinde değil.) Bunu bulduk diyelim, diğer portallere bağlantı bu portalleri töhmet altına almayacak mı? Vikiproje bağlantılarında hangi haberler, resimler kullanılacak? Bu kaynakların kullanımı ve tartışması TBA içinde nasıl yürütülecek? "Saygın haber kaynağı"nı nasıl tanımlayacağız? Özel madde ve iş, Haftanın/ayın işbirliği nasıl olacak. Yine yukarıda bağlantı verdiğim Vikipedi:Portal maddesindeki "Portal ekibi" konularına ve maddelerine, tercihlerine ve uygulamalarına nasıl karar verecek? Taraflılık ve "ben daha tarafsızım" itham ve iddiaları gerekli olgunluk ve yetkinlikle giderilecek mi yoksa yeni yeni sorunlarımız mı doğacak? Bu kadar mükellef ve yoğun bir portal kaç tane teorik madde içerebilir?

Buradan bir diğer noktaya gelmek istiyorum. Vikipedi:Portal/Kılavuz maddemizde portaller hakkında daha detay bilgiler verilmektedir. Burada Lütfen portallerin amacının "okuyucular ve kullanıcılar için, belirli konulardaki benzer maddeleri izleyerek Vikipedi'de yollarını bulmalarını sağlamak" ve belli bir konunun Ana Sayfa görevini üstlenmek olduğunu unutmayınız. Bu yüzden portaller düzenli ve içerikli olmalıdırlar. amir açıklaması mevcut. Devamında "Genel" başlığı altında Bir portal okuyucular/kullanıcılar için belli bir konuda pencere görevi sağlar. Dolayısıyla bir portalin konusu ve içeriği geniş olmalıdır. ifadesi var. Ayrıca aynı maddede "İçerik nasıl olmalıdır?" başlığında içerik hakkında daha çok bilgi bulunabilir. Seçkin içerik, haberler, alıntı sözler, biyografiler, tarihte bugün/ bu ay, vb. bunun sadece birkaçı. Vikipedi:Seçkin portal nedir?'den bahsetmiyorum bile.

Bu portal daha önce silinmeye aday gösterildi. Burada benzer meseleler gündeme getirildi. Portalin kalmasına karar verildi. Benim belirttiğim "seçkin biyografi" vb. noktaların olmaması yönünde yorumlar da mevcuttur. Fakat bunların olmaması hem portali inaktif kılacağı gibi ayrıca portallerin temel niteliklerine de aykırı. Bu yüzden bu konunun portal ile bağlantısı önemli. Yanlış anlaşılmasın. Benim maksadım bozgunculuk değil. Ortada bir konsensüs var. Bu konsensüs topluluğun konsensüsü. Ve bu konu/kararla ilgili bazı yan meseleler de var. Portal bunun benim için göz önünde duran örneği. Eğer konsensüse sahip çıkacaksak bu sorunların giderilmesi gerek. Demek istediğim hem TBA ilkesinin ödünsüz savunusu var, hem de bu tür boşluklar. Eğer bunlar kapatılmazsa konsensüs devamlılık kazanamaz. Ne yazık ki tartışma portalin kalması yönünde sonuçlanmış ancak devamında nasıl olması ve işlemesi yönünde bir uzlaşı sağlanamamış. Bu durumda:

1. Portal:Terörizm silinecek (ki bu gündeme getirildi; o halde oradaki iddialar ve itirazlarla argümanlar buradaki ve önceki tartışmalar ışığında yeniden gözden geçirilmeli).
2. Portal kalmalı ama içeriği sınırlandırılmalı (ki bu burada bahsettiğim portal kurallarına ve içerik niteliklerine aykırı - eğer başka bir formül bulunamazsa-).
3. Portal kalacak ve içeriği genişletilecek (ki bu portallerin olması gereken hali ama bu da TBA konsensüsüne aykırı).
4. TBA konsensüsü gözden geçirilmeli (ki bu burada uzun uzadıya yaptığımız tartışmaları yeniden yapmak demek).

Benim kafamı kurcalayan soru(nlar) buydu. Bu nedenle önceki tartışmada da bulundum. Mesele tam olarak da bunun üzerinde dönüyor. Ama olayın yalnızca bir yönüne bakıyoruz. TBA uymamız ve kesinlikle savunmamız gereken bir ilke. Öte yandan pratikler ve diğer ilişkili durumlar var. Burada da ikisini uzlaştırarak bir noktaya varmamız gerek. Umarım aydınlatıcı yorumlar gelir ve sonuçlandırıcı bir noktaya gelebiliriz. Biraz uzun yazdım ama sorun da buna değecek kadar uzun ve önemli. İyi günler. Esenlikler.--Narsilien (mesaj) 14.22, 15 Haziran 2019 (UTC)

 • Öncelikle @Narsilien, konuyla ilgili bir tartışmaya bağlantı verdiğiniz için teşekkürler. Ben uzun süredir Vikipedi üyesiyim, Vikipedi'ye büyük değer ve önem veriyorum, ancak yeterince zaman ayıramıyorum maalesef. Şöyle hızla bir göz attığım söz konusu tartışmayı ne zaman okurum bilmiyorum. Bu vesileyle de - eğer daha geniş katılım isteniyor, sadece bu işe bol bol zaman ayırabilecek küçük bir grubun duruma hakim olması istenmiyor ise - tartışmaların azami özlü bir şekilde ve konuyu fazla dağıtmadan, dallandırıp budaklandırmadan yürütülmesine daha fazla dikkat edilmesi gereğine işaret etmek isterim.
Bir konuda daha önce her nasılsa bir konsensüs sağlanmış olması - özellikle o konsensüs yeterince sağlam gerekçelere dayanmadığında - konunun tekrar tekrar gündeme gelmesine engel teşkil etmez, edemez.
Benim naçizane kanaatim, terörizm konusunda daha önce varılmış olan konsensüs, gördüğüm kadariyle böyle olup bazen gereksiz, verimsiz, yıkıcı tartışmalara yol açabiliyor.
Bence Vikipedi Türkiye topluluğu öncelikle biraz daha mütevazı olup İngilizce Wikipedia'dan TPA konusunda, terörizm konusunda daha üstün bir başarı sergilediği hissiyle kendin hoşnut olmaktan zok kendini biraz daha sorgulayıcı ve biraz daha kuşkucu olmayı tercih ederse iyi olur.
Günümüzde insanlığın en baş belası birkaç sorundan biri olan terörizm konusunda tarafsızlık ilkesini aşırı abartıp fazla lakayt bir tavır içine girmek, bunun birileri tarafından taraflılık olarak nitelendirilmesine yol açabiliyor - görüldüğü üzere.
Burada 3 farklı tartışma konusu görüyorum:
1. Şu veya bu örgütün "terör örgütü" olarak nitelendirilip nitelendirilmemesi,
2. Şu veya bu eylemin "terör eylemi" olarak nitelendirilip nitelendirilmemesi, ve
3. Bağlantı verilen portallar ve/ya da kategoriler arasına "terörizm" eklenip eklenmemesi.
Öncelikle bunları ayrı ayrı ele almalı, birbirine karıştırmamalı ki verimli olunabilsin, somut yol alınabilsin.
Bence, ASALA'nın Esenboğa havalimanında ya da PKK'nin İstanbul'da, Ankara'da ya da IŞİD/DAEŞ'in İstanbul'da ve çeşitli Avrupa kentlerinde yaptığı saldırı eylemleri ile ilgili maddelerde ne bu örgütler ne de bu eylemler için doğrudan Vikipedi tarafından "terör örgütü", "terör eylemi" tanımlamaları yapılmıyor olmakla beraber, ister istemez bu maddelerde şu veya bu şekilde (iddialar, kaynaklar, vb. dolayısıyla) "terörizm" kavramı gündeme geldiğinden hareketle, ilgili maddenin altında (İngilizce Wikipedia'da olduğu gibi!) portallar, kategoriler, vb. şekillerde "terörizm" ile ilgili bağlantılar verilmesine karşı çıkmak, tarafsızlık ilkesinin kötü bir uygulaması sayılabilir ancak. Çünkü böyle bağlantılar verilmesi söz konusu örgütün, hatta söz konusu eylemin "terörizm" olarak tanımlanması demek değildir. Sadece ilgili madde konusunun böylesi iddialar vb. içermesinden hareketle, okuyucunun ek kaynak olarak okuyabileceği ve kendi kararını verebileceği bazı Vikipedi maddelerine işaret edilmektedir.
Sonuç olarak, şahsen, İngilizce Wikipedia'yı emsal göstererek, böylesi maddelerin altındaki portallara, kategorilere "terörizm" eklenmesi talebimi belirli aralıklarla tekrarlamayı ve gerekirse, mümkünse, zaman ayırabilirsem, bu sorunu daha yukarılara yükseltmeyi düşünüyorum. Saygılarımla... -- Güvercin58 10.00, 18 Haziran 2019 (UTC)
Aslında "terörizm konusunda tarafsızlık ilkesini aşırı abartılıp fazla lakayt (?) bir tavır içine" girilmiyor. Yalnızca başka dillerin kaynaklarına göz atılmayıp sadece Türkçe, İngilizce veya olay hangi yerde olmuşsa oranın yerel dilleri gözetilerek bu hüküm verilmiş oluyor. PKK saldırılarına Çince akademik kaynaklar ne diyor örneğin? Veya Çeçen örgütlere/saldırılarına Arapça kaynaklar? YPG'ye dair Yunanca, İspanyolca kaynaklar? Doğal olarak birileri tarafından taraflılık olarak nitelendirilmesine yol açıyor, çünkü olaylara taraf olan veya olmayan olaylar silsileleri hakkında konuşuyoruz. Vikipedi'ye yakışan dünyanın en ücra yerinden Türkçe Vikipedi'yi okuyan birine olayları düzgün ifade etmek. Bu da "olgusal" olanlar dışında taraf açıklamalarını kullanmamaktan geçiyor çünkü tüm dünyanın kabul ettiği hiçbir yapı, kuruluş, örgüt veya saldırı özelinde "terörizm" konusunda bir görüş birliği yoktur. --Ahmet Turhan (mesaj) 18.00, 18 Haziran 2019 (UTC)
Türkiye odaklı konulardan sebep terim neredeyse bütünüyle kaldırıldı. Ancak terör kelimesini kullanmadan da bir örgütün veya devletin sebep olduğu vahşetler, cinayetler aktarılabilir. Bırakalım okuyucu yorumunu kendisi yapsın. İster buna terör desin, isterse kendince söverek bunu tanımlasın. --esc2003 (mesaj) 20.24, 18 Haziran 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, burada "terörizm konusunda görüş birliği yoktur" ifadesinin tekrarlanıp durmasının dünyanın en büyük sorunlarından biri olan terörizm gerçeği karşısında bazı insanları isyan ettirdiğinin farkındasınızdır umarım. Ayrıca bu ifade de pek doğru değil aslında - bkz. https://www.unodc.org/e4j/en/terrorism/module-4/key-issues/defining-terrorism.html
Ben şahsen 1. sırada belirttiğim "terör örgütü" tanımlaması yapılmasının Vikipedi tarafsızlık ilkesi açısından çok zor olduğunu kabul ediyorum. Asıl 2. sırada belirttiğim "terör eylemi" tanımlaması konusunun daha iyi düşünülmesi ve tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Mesela, Afrika'nın en saygın ulusal kurtuluş hareketlerinden bir olarak kabul edilen ANC'nin yaptığı eylemler arasında "terör eylemi" olarak tanımlanabilecek bir-iki tane gösterilebiliyor. Hele Charlie Hebdo katliamı gibi, söz konusu Esenboğa havalimanı saldırısı gibi, Yeni Zelanda'daki katliam gibilerine sizlerce kim "hayır, bu terör eylemi değildir!" diyor merak ediyorum doğrusu.
İstemeden diğerlerine de değinmek zorunda kaldım ama benim şikayetimin konusu aslında bunlar da değildi, hatırlatırım:
En azından iddialar, kaynaklar vb. aracılığıyla bir şekilde terörizm bahsi açılan böylesi maddelerin altında, portallar, kategoriler vb. arasında terörizm ile ilgili bağlantılar verilmesine bile engel olunmasının mantığı nedir? Böyle bir bağlantı verilmesi bir tanımlama yapılması değil ki! Bırakın insanlar oralara da baksınlar, bu örgütlerin, eylemlerin terörizm kapsamına girip girmediğine karar versinler. Yoksa bazıları da çıkar "siz bu örgütlerin, bu eylemlerin terörist olabileceğinin bile gözlerden uzak tutulmasına mı çalışıyorsunuz yoksa?" diye sorarak Vikipedi'nin tarafsızlığını sorgular ve buna karşı savunma yapmak zor olur. -- Güvercin58 (mesaj) 20.55, 18 Haziran 2019 (UTC)
Cevap Cevap "Dünyanın en büyük sorunlarından biri olan terörizm gerçeği karşısında bazı insanları isyan ettirdiğinin farkındasınızdır umarım." demişsiniz. Evet isyan eden kişi veya kuruluşlar kendince bunu yapar, bize de bunu ansiklopedik olarak -e göre kalıbıyla okuyucuya aktarmak düşer. Söz konusu kaynak Vikipedi için bir yönerge değil, ben de gerek İngilizce gerekse başka dillerden yüzlerce farklı "defining" tanımlı kaynak buraya sıralayabilirim, daha önce olduğu gibi. Hatta an itibariyle güncel olarak yaşananı söyleyeyim, günümüz Suriye ve Rusya hükûmetleri tarafından İdlib'de "terörist" olarak etiketlenen çok sayıda gruba Türkiye hükûmeti destek veriyor. Hatta Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu bileşenlerinin birçoğuna çok sayıda yapı, organizasyon ve devlet terörist diyor. Bu mantıkla Türkiye hükumetine devlet destekli terörizm diyebiliriz. Neden bu kaynakları almıyoruz? Diğerlerini neden almıyorsak bunu da o yüzden. Ancak bu söylediğim şekilde madde içerisinde bahsedebiliriz, o onu böyle tanımlıyor, bu buna böyle diyor gibi. Ama biz ansiklopedi olarak okuyucuyu herhangi birinden taraf seçmesi için bir yafta seçemeyiz. "Afrika'nın en saygın ulusal kurtuluş hareketlerinden bir olarak kabul edilen" demişsiniz ya, kime göre en saygın? Hatta kime göre terörizm değil? Kürt siyasal hareketi bazı kaynaklarda ulusal kurtuluş hareketi olarak, bazı kaynaklarda ise terörizm olarak geçer. Dolayısıyla söz konusu ifadeler bizi çıkmaza getirir, kullanmayı zorlamaya gerek de yok. "Bırakın insanlar oralara da baksınlar, bu örgütlerin, eylemlerin terörizm kapsamına girip girmediğine karar versinler" şeklinde basit bir şey değil, siz herhangi bir maddede anlatılanları terörizm olarak yaftalayıp oraya bakmalı derseniz, bu tavır ansiklopedik bir tavır değil bir tarafın algı yönetimine yönelik bir tavır olur.
Son olarak hiç kimse Vikipedi'de kimseye "siz bu örgütlerin, bu eylemlerin terörist olabileceğinin bile gözlerden uzak tutulmasına mı çalışıyorsunuz yoksa?" gibi bir soru sorarak zan altında bırakamaz ve bu yöntemle dolaylı tehdit edemez. Bunun yapılması "özgür bir ansiklopedi" (bu tanımlama önemlidir) olan Vikipedi yönergelerince yasaktır ve ağır yaptırımla sonuçlanır, çünkü tıpkı Türkçe dilini konuşan birinin X dilindeki Vikipedi'den okuduğu bir madde doğrultusunda o X dilini konuşan birini "sen ülkende terörizmi mi destekliyorsun" şeklinde tehdit edemeyeceği gibi. VP:MİLLİ bunun için var. Tabi bu konuda bir örgütün veya devletin kendine "biz terör yöntemlerini kullanıyoruz" şeklinde açık beyan etmesi ayrı bir konu, o zaman işler değişir. Jakobenler bu konuya dair en bilinen örnektir. Veya Kızıl Terör maddesinde akademik bilgi vermek için Lev Troçki'nin 1920 tarihli Terörizmin Savunması adlı kitabından alıntı yapıp "Bu sınıfı koparmak ve parçalamak zorundayız. Kızıl Terör, bir sınıfa karşı kullanılan, yıkıma mahkum olmasına rağmen, yok olmak istemeyen bir silahtır." ifadesini kullanırsanız hiçbir sorun olmaz, çünkü bizzat kendi ifadelerini kullanmış olursunuz, taraflı bir bakış açısı olmaz. Ancak üçüncül tarafların ifadelerinin (örneğin son konuda Beyaz Ordu kaynaklarını kullanarak Troçki'nin terörizm savunuculuğu yaptığını ifade etmek) gerçek gibi kullanılması bilgiyi manipüle etmeye girer. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.11, 18 Haziran 2019 (UTC)
Cevap Cevap @Ahmet Turhan, cevabınız için teşekkür ederim.
1. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben genel olarak tartışmalara maç gibi yaklaşmayıp birbirini daha iyi anlama, birbirinden bir şeyler öğrenmeye çalışma ve birlikte iyi bir sonuca ulaşma çabası olarak yaklaşmayı doğru bulurum. Bu vesileyle şahsen bu tartışmada bir şeyler öğrendiğimi ve teşekkürlerimi de ifade etmek isterim.
2. Özel olarak bu tartışmada ben "terör örgütü" tanımlamasını/yaftalamasını tartışma konusu yapmadım, yapan biri de görmedim. Dolayısıyla şu veya bu örgütlerin "terörist" olarak tanımlanıp tanımlanmaması üzerinde durmak bizi hiçbir yere götürmeyen bir enerji ve zaman israfı olur.
3. Ben - en azında bu aşamada - istemediğim halde sadece hemen tüm dünya tarafından "terör eylemi" olarak görülen somut bazı "saldırıların" belki Vikipedi'de "terör eylemi" olarak tanımlanabileceğine değindim. Ama, örneğin, "Esenboğa Havalimanı saldırısı", "Chairle Hebdo saldırısı", "Yeni Zelanda Christchurch saldırısı" bir şekilde Vikipedi'de "terör eylemi" olarak tanımlanırsa buna kimin "tarafsızlık ilkesi çiğneniyor" diye itiraz edebileceğine dair bir cevap alamadım. Makul bir cevap gelirse, ikna olmaya da açığım. Zaten ayrıca bu da benim şikayetimin konusu değil, bunu siz de çok iyi biliyorsunuz. Çünkü ben buraya "Esenboğa havalimanı saldırısı" maddesi altında mevcut terörizm portalı bağlantısının silinmesine itirazım üzerine yönlendirildim.
4. Bu arada, verdiğim kaynak okunursa görülecektir ki orada Birleşmiş Milletler içinde "terörizmin tanımlanması" konusunda adım adım gelişmekte olan bir konsensüs olduğu anlatılıyor. Tüm BM üyelerinin oybirliğiyle kabul edilmiş metinlerden alıntılar yapılıyor ve bu tanımlamaların gelişme süreci anlatılıyor. Bu elbette Vikipedi için bir yönerge değil, ama "uluslararası topluluğun üzerinde mutabakata vardığı bir terörizm tanımı yoktur" cümlesinin gerçeği tam yansıtmadığını gösteriyor ve böyle bir kaçamak ifadenin (tüm dünyanın mutabakatı olduğu hallerde bile!) "teröre terör dememek" gibi (tarafsızlık adı altında taraflılık olarak nitelendirilebilecek) bir yanlışa sürüklenmenin gerekçesi olamayacağını düşündürtüyor. Bence Vikipedi'de bu konuda "kaş yapayım derken göz çıkarma" durumuna düşülmemeye daha çok dikkat edilmelidir.
5. Şikayet konumu tekrar ediyorum: Geçelim "terör örgütü" tanımlamasını, hatta geçelim "terör eylemi" tanımlamasını; söz konusu örgüt ve/ya da eylem için "terörizm tanımlaması yapılmayan" ama belirtilen kaynaklarda, iddialarda "terörizm" teriminden geçilmeyen "Esenboğa Havalimanı saldırısı" başlıklı maddenin (ve benzer maddelerin) altında portallar ve/ya da kategoriler arasında "terörizm" bağlantısı olmasını engellemenin gerekçesini biri net olarak açıklasın lütfen. Böylesi bir maddenin altında okuyucuya sadece "bu arada bakın burada terörizm hakkında genel bilgiler de edinebilirsiniz" şeklinde mesaj veren bu bağlantıların kaldırılmasını ben Vikipedi'nin tarafsızlık ilkesiyle bağdaştıramıyorum. Ve bu görüşümü destekleyen bir örnek olarak da (aynı zamanda büyük bir Ermeni nüfusun olduğu ABD'nin resmi dili olan) İngilizce Wikipedia'daki aynı maddeyi gösteriyorum. Bu konuda - hiç tatmin edici olmayan - "Türkçe Vikipedi bazı konularda İngilizce Wikipedia'dan daha tarafsız" dışında bir açıklık getirildiğini görmedim henüz. Bu bağlantıların yer alması, söz konusu bir örgütün ya da eylemin "terörizm" ile yaftalanması değildir. Tıpkı "insan hakları" portalına da bağlantı vermek, örneğin o eylemin "insan haklarının savunulması adına yapılan bir eylem" olarak yaftalanması anlamına gelmiyorsa. -- Güvercin58 (mesaj) 08.30, 19 Haziran 2019 (UTC)
"Tüm dünya tarafından "terör eylemi" olarak görülen bir saldırı yok, bende bundan bahsediyorum. Bizim bir olguyu tüm dünyanın kabul ettiğine dair algı oluşturan basın gücü, haber alma kaynaklarımızdır, bambaşka dillerde bambaşka olgular mevcuttur. Bundan öte siyasal amaçları olan örgütler birileri tarafından destek görür, sempati duyar veya bazen bilinmeyen devletlerin bilinmeyen istihbarat servisleriyle ilişki içerisindedir, bunları bilemeyiz. Duyarlılığınızı çok iyi anlıyorum, ancak örneğin "Chairle Hebdo saldırısı" için oluşan bizdeki "duyarlılık" selefiliği doğru kabul eden grup, kişi- yayın organı, iktidarlar vb. cephesinde yoktur. Çünkü bu tür olaylar zaten taraf olma işidir. Bunları öngörerek hareket etmeliyiz bundan bahsediyorum. Yukarıda Kızıl Terör örneğini bu yüzden verdim.
Diğer yandan yukarıda ifade etmiştim, Birleşmiş Milletlere üye bütün devletlerdeki iktidarlar terörizmin ortak tanımını yapmakta zorluk çekmektedir. Zira terörizm teriminin yasal farklılıklarındaki geçerliliğine rağmen, şimdiki zamana kadarki tanımı belirsizliğini halen korumaktadır. Bu tanımlamadaki sorun, terörizm tanımının pek çok kişi, kuruluş veya ülke tarafından özgürlük savaşçıları olarak tanımlanan grupların eylemleri ile nasıl sınırlandırılacağıdır.1 2 --Ahmet Turhan (mesaj) 10.22, 19 Haziran 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, bence en iyisi artık "terör örgütü" ve "terör eylemi" tanımlamalarını bir yana bırakıp benim asıl şikayet konum hakkında konuşmak: yukarıdaki 5. madde yani. -- Güvercin58 (mesaj) 11.00, 19 Haziran 2019 (UTC)
Merhaba tekrar. Beni pingleyerek adımı geçirdiğiniz için buraya yazmayı uygun gördüm @Güvercin58. Sizin yukarıda bahsettiğiniz hemen her şey bir önceki tartışmada detaylı olarak ele alındı. Şu önemli bir nokta ki eylem ve fail birbirinden ayrılamaz. Bunu ben de kabul ediyorum. Bir "terör" eylemi gerçekleştiren "terörist"tir. Bu çok açık. Bu nedenle eylemin tanımı burada faili de dolaysız olarak tanımlar. Yukarıda @Ahmet Turhan'ın belirttiği uzlaşmalı bir terör eylemi tanımı olmadığı gibi gerçekten de tüm dünya tarafından her "terörist" grup terörist olarak adlandırılmaz. Bu açıdan bu ayrımı göz önünde tutmak gerek. Diğer meseleleri atlayarak değindiğiniz 5 numaralı konuya gelirsek zaten bu konu tüm bu tartışmaların da göbeğinde bulunuyor. Ve gerçekten de eğer "özgür" bir ansiklopediden bahsediyorsak bence de olması gereken bu bağlantıların mevcudiyeti -konsensüse katıldığımı bir kere daha tekrar ediyorum (Bu arada hangi konsensüse katıldığımı da açayım. Ben geçen tartışmada tanımda "terör saldırısı" ifadesinin olması gerektiğini ve bunun açıkça kabulünü öne sürmüştüm. Fakat sonra yalnızca "-e göre" denerek böyle bir atfın olması gerektiğini kabul ettim. Ayrıştığım ve hala sorguladığım nokta portal etiket bağlantısı vb. nin olmaması). Evet, belki örgütler, gruplar, eylemler bütün dünya tarafından, özel ve tüzel kişilerce "terör eylemi, terör örgütü" olarak tanımlanmıyor olabilir. Bu gayet doğaldır. Uluslararası siyaset, çıkarlar veya ideolojiler gereğince eylemler farklı farklı tanımlanabilir. Fakat biz burada nasıl "-e göre" diyerek böyle bir iddianın varlığını yadsıyamıyorsak bizim Vikipedi olarak bulundurduğumuz ve barındırdığımız "Portal:Terörizm" bağlantısı da olmalı. Hala daha tartışmaya katılma noktam da bundan ileri gelmektedir. Bu bağlantıların bulunmaması okuyucuya engel olmaktır. Bizim Vikipedi olarak hiç bir grubu itham altına almak veya çıkarını korumak gibi bir maksadımız olamayacağı gibi okuyucularımız adına karar vermek gibi bir durumumuz ve görevimiz de yok. Bizim kimseyi memnun etmek veya "ya okumazlarsa, ya kızarlarsa" diye bir tereddüt içinde olmamızı gerektirecek bir hal de yok. Her ne kadar evrensel bir uzlaşı yoksa da -ki bunun olması hiç bir zaman mümkün değildir çünkü bugün bile dünya üzerindeki 7.5 milyar insanlık bir ortak noktada buluşsa yarın gelecek nesillerin bu uzlaşmadan ayrılabileceği çok açık- bir eylem veya örgüt özelinde belli tanımların odağı olmaktan veya onunla çokça yan yana geçmekten dolayı bu portal bağlantılarının silinmesi tarafsızlık ile bence okunamaz. Örgütlerin kendisinin veya dünyanın farklı köşelerindeki ekollerin ve siyasetlerin bir konuyu farklı farklı okuması maddenin kendisinin tarafsız olarak yazılmasında her daim aklımızda tutmamız gereken noktalar. Ve tam olarak da bu noktadan hareketle Terörizm portali bağlantısı maddeye eklenmeli. Eğer "Portal:Bağımsızlık hareketleri" veya "Portal:Direniş hareketleri" olursa onların da etiketinin olması dengeyi sağlayacağından tarafsızlığı sağlayacaktır. İçerikleri kısırlaştırmaktansa zenginleştirerek ilerle(t)mek bizim de asli görevimizdir. Benim görüşüm bu yönde. Burada zikrettiğim alternatif portallerin oluşturulması bence gayet olması gerekendir. Nasıl ki terör ifadesi uzlaşılmış bir konu olmadığı gibi bağımsızlık hareketleri ve direniş hareketleri de uzlaşılmış şeyler değil; eğer terörizm portalimiz varsa -böyle bir olgu nihayetinde olduğundan- bu portaller de açılabilmeli. Bizi özgür ansiklopedinin ruhuna uygun hareket etmeye sevk edecek de bence budur. İyi günler. Esenlikler.--Narsilien (mesaj) 13.45, 19 Haziran 2019 (UTC)
Katılıyorum, eksiklik (portal eksikliği) bizi yanlış yerlere götürüyor, farklı kesimlerin tanımlamalarına dair çeşitlilik mevcut taraflara dair alternatif oluşturacağından, maddelere dair taraflılık imgesinin oluşmasına engel olur, eşit mesafe gösterir. Örneğin PKK gibi bir maddeye salt "direniş hareketi portalı" koymak saçma olacaktır, çünkü tam aksine bu maddeye dair terörizm imgesini savunan birçok yapı mevcut. Aynı şekilde sadece terörizm portalı da koymak aynı taraflılığa yönelik bir eylem olur. Nasyonal sosyalizm maddesine karşıt görüşlerin kaynaklarını kısıp sadece Nazi argümanlarını yazmak aptalca olacaktır, bu da aynı olgu. Alternatif oluşturalım, tam karşılıklarını eşit şekilde verelim sorun kalmaz. Bu tartışma bir kullanıcının kişisel olarak olarak belirlediği saldırı ve örgüt maddelerine "terörizm portalı" koyması ile başladı, hatırlatırım. Bu yöntem son derece sorunlu ve kaos yaratıcı.
Ha ne gereği var, bu kendi başına bir tartışma. Bence hiçbir gereği yok, maddelerde yazılanlar zaten neyin ne olduğunu anlatıyor, madde içeriğini -e göre kalıbıyla zenginleştirmek varken bu tip ucuz portal bağlantıları son derece basit bir yöntem. --Ahmet Turhan (mesaj) 22.17, 19 Haziran 2019 (UTC)
@Narsilien, diğer konularda, asıl konuda hemfikiriz sanırım, ama yine konunun dağılmamasını umarak, küçük bir not düşmek isterim: terörist olmayan bir örgüt ya da kişinin her nasılsa bir terör eylemi yapması sık görülmez ama bazen görülür, unutmayalım. ANC ve Mandela örneğini bu nedenle vermiştim. Hatta PKK'nin terörist örgüt olmayıp zaman zaman terör eylemlerine başvurduğu tezi de tartışılabilir, taraftar bulabilir bir tezdir. Neyse, bunları daha fazla konuşmak konuyu saptırabiliyor. İleride ayrıca ele alınır belki. Bence ele alınmalıdır - en azından hemen tüm dünyanın fikir birliği içinde olduğu (Charlie Hebdo, Esenboğa, Christchurch gibi) bazı terör eylemlerine terör eylemi denmelidir. Sanırım bu tüm uluslararası Wikipedia topluluğunun önündeki bir meseledir.
Şimdi, belirli maddeler altında terörizm portalına/kategorisine bağlantı verilip verilmemesi meselesine odaklanacak olursak: Örneğin Esenboğa ile ilgili maddede arada bir alaka kurması oldukça zor olan İnsan Hakları Portalına bağlantı verilirken neden Terörizm Portalına/Kategorisine de verilmesin? İngilizce Wikipedia'da veriliyorken neden Türkçe Vikipedi'de verilmesin? "Bu maddedeki iddialar, kaynaklar, vb. sıkça terörizmden bahsediyor, bu konuda daha fazla bilgi için şuraya da bakabilirsiniz anlamında (bu söz konusu örgütü ya da eylemi yaftalamak değildir!) neden böylesi bağlantı verilmesin? Böylesi başka bağlantılar varsa onlar da eklenir. Ama bunların olmaması diğerinin eklenmesine engel oluşturmamalıdır. PKK altına hem terörizm, hem ulusal kurtuluş hareketleri bağlantıları eklenir tabii ki! Ama "biri yoksa, diğeri de olmasın" denemez bence. Hangisi varsa o eklenir. Bir eksiklik gören uygun şekilde onu oluşturur ve ekler, itiraz edilmez. Bu kadar basit bence mesele. Bu bağlantıların varlığını kesinlikle TBA ilkesine aykırı görmüyorum. -- Güvercin58 (mesaj) 07.00, 20 Haziran 2019 (UTC)
Hatırlatma: Bahsi geçen Charlie Hebdo, Esenboğa, Christchurch gibi saldırılara tüm dünyanın fikir birliği içinde olduğu tezi geçerli değil. Hatta Esenboğa için içerisinde sır perdesine ve tarafların açıklamalarını dair böyle veya böyle kaynakları varken. Lütfen örgütler üzerinde yapmadığımız gibi saldırılar özelinde de tüm dünyanın terörizm ile bağlantısıyla ilgili aynı şeyleri düşündüğü tezini ileri sürmeyelim.
İnsan hakları portalı ayrı bir konu, onu ayrıca tartışmalıyız. İlgili madde "İnsan haklarına aykırı saldırılar/örgütler" gibi de gösterilmek isteniyor olabilir -ki bence öyle- buna karşı da dikkatli olmalıyız. O ayrı bir altbaşlık konusu, dilenirse tartışılabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.48, 20 Haziran 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, verdiğiniz bağlantılarda (ki söz konusu kişiler o "terör eylemi" failinin avukatı, yakınları, vb.) söz konusu eylemin "terör eylemi" olmayabileceğine dair en ufak bilgi, kanıt, hatta iddia bile yok. Havalimanının yolcu salonunda bomba patlattılar, ateş ettiler, bu sırada Hollanda'ya gidecek bir göçmen işçi, havayolu personeli vb. öldürüldü. Daha sonra bir grup yolcuyu rehin aldılar. İşte ancak orada çıkan çatışma tartışmalı görülebilir. Güvenlik güçleri yeterince dikkatli davranmayıp hoyratça hareket ederek gereksiz sivil ölümlere yol açmış olabilir, hatta belki ölen 9 kişinin çoğunluğu onların kurşunuyla ölmüş de olabilir. Yaralı ele geçen eylemciye insan haklarına aykırı şekilde korkunç işkenceler yapılmış olabilir. Ayrıca, genel olarak idam cezası da çok yanlış ve çağdışı bulunabilir, vs. Tüm bunlar o eylemin "terör eylemi" olduğu konusunda en ufak kuşkuya neden olamaz. Ya Charlie Hebdo? Hele Christchurch?.. En iyisi bu tartışmaya hiç girmeyelim, devam etmeyelim, "let's agree to disagree" deyip geçelim. Buradan bir şey çıkacağı yok zaten. Anladığım kadarıyla bu Wikipedia'da daha büyük çaplı bir sorun. (Şahsen şimdilik katlanabilirim mevcut duruma - sadece geçerken değindiğim bu konuda sorun çıkarmıyorum zaten, tekrar hatırlatırım.;-)
Bunun yerine, Terörizm Kategorisi ve Terörizm Portalı bağlantıları üzerinde odaklanmayı öneriyorum:
1. Bu bağlantılar o örgütün ya da o eylemin bu şekilde yaftalanması anlamına gelmez.
2. Şu veya bu başka ("dengeleyici" görülebilecek) bağlantının da orada olup olmaması böyle bir bağlantının eklenmesine engel olmamalıdır.
3. İhtiyaç duyan herkes, konuyla uygun bir şekilde ilişkisi olmak kaydıyla, her an başka ("dengeleyici") bağlantılar ekleyebilir. -- Güvercin58 (mesaj) 15.00, 20 Haziran 2019 (UTC)
@Güvercin58 rica ediyorum olay içeriğini açıklayarak "ama bak bu terör" diyerek ikna yoluna gitmeyin. "Bu kadar sivil öldü" derseniz bir başkası "sadece asker ölse terörizm olmaz mı" diye sorar. Bir diğeri devlet binasını havaya uçurma durumunu terör olur mu olmaz mı tartışması yapar. Bir diğeri soykırımı terörizm değil midir der. Üstelik bu şekilde yaparsanız sizin tanımlarınıza uymayan ve sizin gibi düşünmeyen kullanıcıları terör destekçisi suçlamasıyla karşı karşıya bırakırsınız. Vikipedi özgür kürsü değildir, ansiklopedik maddelerin forum başlıkları gibi kullanılmamasının sebebi de budur. Tarih boyunca olagelmiş milyonlarca saldırıdan örnekler seçip "bak ama bu terör" diye inandırmaya çalışmak hoş değil, bu tavır inandırmaya çalıştığınız insanları sanki destekçisi gözüyle bakılmasına yol açabilir. Yukarıda tartışmada bu tür maddelere herhangi bir yolla terörizm ve kahraman hareket gibi imalarında bulunulamayacağı nedenleriyle birlikte açıkça belirtildi. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.32, 20 Haziran 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, hatırlatırım, ben artık "En iyisi bu tartışmaya hiç girmeyelim, devam etmeyelim, "let's agree to disagree" deyip geçelim. Buradan bir şey çıkacağı yok zaten." demiştim. Ve asıl "Terörizm Portalı" ve "Terörizm Kategorisi" bağlantılarına odaklanılmasını önermiştim. -- Güvercin58 (mesaj) 20.00, 20 Haziran 2019 (UTC)
Portal ve kategori söyleminize yönelik olarak "Yukarıda tartışmada bu tür maddelere herhangi bir yolla terörizm ve kahraman hareket gibi imalarında bulunulamayacağı nedenleriyle birlikte açıkça belirtildi." dedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.07, 20 Haziran 2019 (UTC)

Tarafsız Bakış Açısı (TBA) ve terörizm portalına, terörizm kategorisine vb. bağlantı verilmesinin engellenmesi[kaynağı değiştir]

Bir süre önce genellikle kaynak olarak başvurduğum İngilizce Wikipedia’dan faydalanarak bazı katkılar yaptığım Esenboğa Havalimanı saldırısı başlıklı maddenin altında bulunan (benim eklemediğim, önceden bulunan) “Terörizm portalı” bağlantısının silinmesi ve bunu doğru bulmayıp bunu geri alma çabalarımın bir-iki devriye tarafından engellenmesi üzerine bu “Köy Çeşmesi” başında (ve “Teröre terör denir” bölümündeki) tartışmaya yönlendirildim. Fakat orada birçok konunun birbirine karıştığı, bu şekilde meselenin içinden çıkılmaz hale geldiği, adeta “tarafsızlık” adı altında “terör, terörist, terörizm” kelimelerinin Vikipedi’den temizlenmesinin bile düşünülmesi (ki böyle bir “temizleme” bazılarınca “terörizmin aklanması” olarak yorumlanabilir) noktasına savrulma tehlikesi yarattığı için sadece bu konuda bir başlık açmak istedim.

1. Burada söz konusu olan, şu veya bu örgütün ya da kişinin Vikipedi tarafından “terör örgütü” ya da “terörist” olarak tanımlanması değildir (bu ayrı bir tartışma başlığı olabilir).

2. Burada söz konusu olan, şu veya bu eylemin Vikipedi tarafından “terör eylemi” olarak tanımlanması değildir (bu ayrı bir tartışma başlığı olabilir).

3. Burada söz konusu olan, bir maddenin içinde ve/ya da atıf yapılan kaynaklarda vb. terörizm iddiaları varsa, o maddede terörizm portalına, terörizm kategorisine vb. bağlantı verilmesinin engellenmeye başlamasıdır.

Bir maddenin içinde yer alan iddialarda, verilen kaynaklarda vb. terörizm bahsi geçiyorsa, bu maddenin Portallar, Kategoriler vb. bölümlerinde terörizm vb. bağlantılara yer verilmesi TBA ilkesine aykırı değildir – tersine tarafsız bir ansiklopedik yaklaşımın gereğidir. Çünkü söz konusu örgüt, kişi ya da eylem ile ilgili olarak terörizm iddiaları yer alıyorsa, okuyucunun ilgi duyarsa bu konuyu daha derinlemesine, daha geniş perspektifle inceleyebileceği Vikipedi sayfalarına bağlantı verilmektedir. Bu bir tanımlama ya da ima olarak yorumlanamaz. Aksi tutum, standart ansiklopedik yaklaşıma uygun olmadığı gibi, söz konusu örgüt, kişi ya da eylemin bir şekilde terörizm ile ilişkilendirilmemesi doğrultusunda tarafgir bir aşırı gayretkeşlik olarak yorumlanabilir ve bu Vikipedi’ye zarar verir. Özellikle bu konu nedeniyle mercek altında, hatta bazı kesimlerce “hedef tahtası” olunan bir dönemde bu çok zararlı bir tutumdur.

Vikipedi’nin TBA konusunda İngilizce Wikipedia’dan “daha üst seviyede bir kalite” sağladığını fazla abartmamak lazım; bazı hususlarda doğru, bazı hususlarda yanlış olabilir böyle bir değerlendirme. Bu nedenle somut olarak söz konusu “Esenboğa Havalimanı saldırısı” maddesinin Türkçe dışındaki mevcut İngilizce, Rusça, Katalanca, Azerbaycanca ve Ermenice versiyonlarına bir göz atmayı öneriyorum. Burada sadece üçünden (İngilizce dışındaki dillerde Google Translate aracılığıyla) edindiğim bazı bilgileri aktarmak istiyorum:

1. İngilizce: “Terörizm portalı” bağlantısına ek olarak “Kategoriler” arasında şu bağlantılar veriliyor: “Türkiye'deki terör olayları | 1982'de Avrupa'daki terör olayları | Ermeni militan gruplarına atfedilen terör saldırıları | Havalimanlarına terör saldırıları | 1980'lerde Türkiye'deki terör olayları | 1982'de Asya'daki terör olayları”

2. Rusça: “Ermeni Milliyetçi Terörizmi” başlıklı bir kutu içinde verilen bağlantılar arasında şunlar var: “ASALA terör operasyonları listesi | JSAG terör operasyonları listesi”. Ayrıca “Kategoriler” arasında şu bağlantılar yer alıyor: “1982 terör eylemleri | Türkiye'de gerçekleştirilen terör eylemleri | Ermeni milliyetçilerinin terör eylemleri

3. Ermenice: Madde başlığı “Karin-Erzurum askeri operasyonu”(!) olup burada bizim bildiğimizden çok farklı olarak 2’den fazla kişiden katıldığı ve hedefin TSK ve Polis olduğu bir “askeri operasyon” anlatılıyor. Ankara emniyet müdürü dahil birçok hedefin yok edildiği, sivillerin TSK özel kuvvetlerinin kurşunlarıyla öldüğü iddia ediliyor. Ve “Kategoriler” arasında şu bağlantı da yer alıyor: “Ermeni milliyetçilerinin terör eylemleri” ve bu bağlantı tıklandığında şu madde başlıkları görülüyor: “Karin-Erzurum askeri operasyonu | Ottawa’daki Türkiye Büyükelçiliği’ne saldırı| Moskova’daki patlamalar (1977) | Orly havalimanındaki patlama

Bilmiyorum - özellikle Esenboğa havalimanı saldırısı başlıklı maddenin Ermenice sayfasının nasıl işlendiği ve Kategori bağlantılarının nasıl olduğu görüldükten sonra - daha fazla söze gerek var mı...

Sonuç olarak, Vikipedi’nin esenliği açısından, Esenboğa Havalimanı saldırısı ve benzeri maddelerdeki Terörizm portalı ve Terörizm kategorisi gibi bağlantıların çıkarılması ve bunların eklenmesinin engellenmesi kararının Vikipedi’nin TBA ilkesi açısından yeniden serinkanlılıkla, şu veya bu yönde aşırılıklardan uzak durmaya özen gösterilerek yeniden gözden geçirilmesini, ayrıca, bu konunun enine boyuna yeniden düşünülmesi ve tartışılması sürecinde öncelikle ve ilk (“ara/geçici çözüm”) olarak Terörizm portalına bağlantı verilmesinin onaylanmasını öneriyorum. Saygılarımla... -- Güvercin58 (mesaj) 09.25, 21 Haziran 2019 (UTC)

Anladığım kadarıyla iş tamamen çığırından çıkmış durumda, kullanıcılar sahip oldukları düşünceleri TBA kapsamında haklı çıkarmaya çalışmakta, bu işin artık bir noktada kesinleşmesi gerekmekte. Arkadaşlar eğer bir devlet, kurum, kuruluş bahsedilen eylemi, hareketi, davranışı "terör" adı altında değerlendirmişse, eylemi gerçekleştiren taraf kendisini ne olarak tanımlarsa tanımlasın vikipedi olarak "onlar kendilerine öyle demiyor, terörle alakaları yok" diyemeyiz. Bir eylem veya bir grup herhangi bir taraftan terörle ilişkilendirilmişse onun terörle alakası vardır. Dolayısıyla terör portalına verilen bağlantının kaldırılması objektif olarak bakarsak sansürden başka bir şey değildir. Herkesi vikipedinin özgürlüğü altında objektif olmaya davet ediyorum aksi halde gidişat hiç de iyi görünmüyor. Hizmetliler bu konuda politika ve yönergelerden şaşmaması ve kullanıcıları da politika ve yönergeler doğrultusunda uyarmalı. Altını dikkatinizi çeksin diye fosforluyla çiziyorum, saygılar --By erdo can • msj 12.09, 21 Haziran 2019 (UTC)
Hatırlatayım, konu kapsamı sadece örgütler veya eylemler değildir; hükümetler, devletler, iktidarlar ve onların ilişkileri de terörizm konusuna buna dahildir. Gülen hareketinden tutun da onlara destek veren iktidar sahiplerine, veya İran'ın resmi silahlı kuvvetlerinden ABD destekli gruplara kadar. Bir kesimin iddiası varda dediğinizde Kıbrıs Harekatı'ndan tutun da toplu ölümlerden sorumlu devlet operasyonlarına ya da, bilmem kaçıncı hükumet maddelerine kadar madde bu konuyu kapsamaktadır. Nasıl olsa bir taraf bir tarafı terörizm ile suçlamaktadır, hepsine portal veya kategori yoluyla imalarda bulunabiliriz.
"eğer bir devlet, kurum, kuruluş bahsedilen davranışı "terör" adı altında değerlendirmişse, terörle alakaları yok" diyemeyiz." denmiş. Bu ifadenin kapsadığı anlamın ansiklopedimiz açısından "dehşet verici" olduğunu söylesem az söylemiş olmam. Neden sadece devlet, işin içinde akademi var, insan hakları kuruluşları var, muhalif örgütler, dernekler, vakıflar hatta kendi siyasal durumlarını değiştirmek için mücadele yürüten organizasyonlar var. Akademi camiası ya da devletlerke ilişkili olmayan bu sayısız yapılar yüzlerce iktidara terörizm suçlaması yapar. Yani iş sadece devlet söylemleri değildir. Devletler nezdinde ise; bu ifadeler herhangi bir ülkedeki yargının vereceği kararlardır, Vikipesi hiçbir devletin yasalarına veya içerisindeki siyasilerin söylemleriyle hareket etmez.
Üstelik bir devletin diğer devlete olan terörizm desteği suçlamaları var, hala güncel ve Türkiye hükumeti veya devleti suçlamalar bakımından bu konuya bir güncel örnek (Suriye konusu gibi).
Ancak bu yöntem Vikipedi'nin altına dinamit koymak ve kaos ortamı yaratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu nedenle bu konuda portal veya kategori yoluyla "pandoranın kutusunu" açmamalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.11, 21 Haziran 2019 (UTC)

Öncelikle @Ahmet Turhan, fikrime katıldığınıza ve destek vermenize sevindim. Bir yıldan sonra ortak bir noktada buluşmak sevindirici. Ancak bu portal bağlantılarını gereksiz ve ucuz olarak nitelemeyi sizin gibi tecrübeli bir kullanıcıya yakıştıramadığımı belirtmek isterim. Sizin de bildiğiniz üzere bu bağlantılar ilgili maddelere konulmalı. Bunun zıddı Vikipedi ruhuyla bağdaşmaz. Latife yaptığınızı düşünmek istiyorum. @Güvercin58, eğer doğru anladıysam zaten 20 Haziran saat 7'de yazdığınız yazı için diyecek bir şeyim yok benim. Aynı kanıdayım. Eylem = fail. O halde portal bağlantısı yine verilebilmeli. Şu örnek belki aydınlatıcı olabilir. Vikipedi bir milli değeri referans almadığı gibi bir dini değeri ve inancı da referans alamaz. Bu nedenle Muhammed sayfası hiç bir şekilde içinde Hz. sıfatını içeremez çünkü biz böyle bir saygınlık atfı tanımıyoruz Vikipedi olarak. Ancak sayfa içinde pek çok İslami portal veya kategori/şablon bağlantısı var. Bu bizi Vikipedi olarak İslam/tektanrıcılık/Teizm propogandası yaptığımız anlamına gelmez. Pekala da o bağlantılar yerinde durur. Aman ne derler, suçlarlar mı diye bir kaygı duymamıza sebep yoktur çünkü dileyen okumayabilir. Burası Vikipedi ve bizim kendi kurallarımız var. Her ne kadar terör eylemini tanımlamıyorsak da iddia edildiğinden cevap vermek istedim: bir eylemin teör eylemi olup olmadığı sivil-asker ölümü, devlet-sivil bina/mekan hedefi, vb. gibi şeylerden değil eylemin genel olarak şiddetli bir tedhiş duygusu yaratmasından kaynaklanır. Soykırım da terörizm değildir, diğer şeyler de. Bu kavram kargaşası olur ve bunun içinden çıkamayız. Hakeza İnsan Hakları ihlali ve ona yönelik saldırılar da bu türdendir. Konuya dönecek olursak bir de Vikipedi içinden bir referans vereyim. Vikipedi diyor ki "Vikipedi azınlık düşüncelerin korunması için sansür edilemez:" Vikipedi kimi okuyuculara göre saldırgan ya da taraflı nitelendirilebilecek yazılar içerebilir. Okuyan herkes içeriği değiştirebildiğinden dolayı, Vikipedi, maddelerin ya da resimlerin çocukların ya da belli bir sosyal grubun okumasına uygun olacağını garanti edemez. Genelde ilgisiz içerik ve bağlantılar diğer okuyucular tarafından temizlense de, bazı maddeler tartışmaya açık yazı, resim, grafik veya bağlantı içerebilir. Genel yorumlar karşısında azınlık olan düşünceler yine madde içinde tutulabilir. Bence sorun olmaz. Portal bağlantısı da TBA ihlali olmaz. Ve evet, tüm dünya saldırıların terör saldırısı olduğu yönünde bir ittifak yoktur. Üç noktanızdan birincisine kısmen katılırken ikincisine katılmıyorum. Biz burada gerçekten çok uzun bir aradan sonra bir ortak nokta bulduk ve buna varırken de amiyane tabirle göbeğimiz çatladı. Üçüncü noktanıza da tamamen katılıyorum. Ayrı bir başlık altında yazdığınız üç noktanın ilk ikisi hiç bir hal ve şart altında bizim tartışarak karar verebileceğimiz bir şey olamaz. Esenboğa saldırısı ile ilgili diğer vikilerden verdiğiniz bilgi daha önce "terör" kelimesinin etimolojik kökeni üzerinde de bir tartışma geçen yaz dönmüştü. Orada da İngilizce ve Fransızca gibi dillerde terör kavramının ifade ettiği anlamla bizdeki anlamının aynı olmadığı savunulmuştu. Her ne kadar Türkçe'de tedhiş kelimesi varsa da terör kelimesi bunun yerini almıştır. Bu durumda tedhiş kelimesinin terör ile eşanlamlı olarak kullanılması ve terör ifadesi yerine kullanıldığında bir TBA sorunu olup olmayacağı bir soru işareti ise de bence burada diğer kullanıcılar, özellikle @Vito Genovese açıklama yapabilir. Ayrıca Ermenice vikipedi eğer iddia ettiğiniz içeriklere sahipse orada bir VP:MİLLİ ihlali var demektir. Devamla, Kıbrıs Barış Harekatı, Barbarossa Harekatı, Pearl Harbor Saldırısı teör saldırısı değildir, savaş içindeki birer harekat ve saldırıdır. Savaş hukuku içinde değerlendirilir, terör hukuku içinde değil. bunun dışında devlet terörü ve devlet destekli terörizm olabilir. Keza askeri birlik ve kuvvet maddesine terörizm portalı eklemek saçma ve haksız olmaz çünkü onlar da "terörle" mücadele içindedirler. En azından bu açıdan sorunlu olmaz. Sanırım @By erdo can'ın demek istediği "-e göre" şeklinde bir alaka. Aksi zaten kabul edilemez. Elbette her kesimin yorumu bir tartışmada değerlidir. Sadece devletler vb. dikkate alınamaz. Fakat portal bağlantısı koymak ne ucuz bir davranıştır, ne de "pandoranın kutusunu açmak." Rica ederim. İyi günler. Esenlikler.--Narsilien (mesaj) 17.25, 21 Haziran 2019 (UTC)

 • Bu konuyla ilgili daha önceden açıklama yapmış olmakla birlikte, bir kez daha hatırlatmak ve kendi bakış açımı paylaşmak istiyorum. Vikipedi millî ansiklopedi değildir. Bu sadece vatandaşı olduğumuz veyahut yaşadığımız ülkeyi kapsamıyor. Buna bütün ülkeleri dahil etmek gerekmektedir. Vikipedi hiçbir devletin/topluluğun ansiklopedisi değildir. Bir ya da birden fazla devletin/topluluğun terör olarak kabul ettiği bir meseleyi sırf buna dayanarak terörle bağdaştırmak - ister madde içerisinde bu nitelemeyi yaparak, ister terörle ilgili portal/kategori/şablon eklemeleri yaparak - Vikipedi'nin millî bir ansiklopedi olmadığı yönündeki politikaya aykırılık teşkil edecektir. Bununla birlikte mevzubahis terör bağdaştırması aynı gerekçeyle TBA ihlâli de yaratacaktır. Bu hususa ek olarak, buradaki tartışmada sıkça vurgu yapılan terörizm portalının da bahsi geçen iki politikaya aykırılık teşkil ettiği kanaatinde olduğumu da belirtmek istiyorum.
Tarafsız bakış açısı bilindiği üzere temel bir politikadır, tartışmaya açık değildir. Tarafsızlık politikasına aykırı yapılan değişikliklerin düzeltilmesi bizler için büyük bir sorumluluktur. Bu bilinçle bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili naçizane kanaatimi aşağıda maddeler halinde özetlemek istiyorum:
 1. Öncelikle, TBA politikamızın teröre karşı bakış açısı hususunda topluluk olarak bir fikir birliği sağlanmalıdır.
 2. Fikir birliği sağlanan bu karar, TBA sayfasında ya da bu sayfanın tartışma sayfasında veyahut yeni bir madde olarak Vikipedi'de yer almalı ve TBA sayfasında da bununla ilgili bir açıklama yer almalıdır.
 3. Bu karar doğrultusunda maddelerde gerekli düzenlemeler yapılmalı; ilgili portal/şablon/kategori gibi unsurlar, TBA ihlâli oluşturduklarına kanaat getirilirse Vikipedi'den silinmelidir.
Görünen o ki, buradaki tartışmaların ana kaynağı, terörün tanımından ve kapsamından doğmakta. Yukarıda da vurgulandığı üzere, terörün tüm dünyaca üzerinde uzlaştığı bir tanımı olmadığı gibi, nesnel bir bakış açısıyla bir olayın/durumun terör olarak değerlendirilmesi de mümkün değildir. Bu yüzden de öncelikli olarak yapılması gerekenin, Vikipedi politikaları doğrultusunda terör konusunda yapılması gerekenin ne olduğunu açık ve net olarak tespit etmek ve bunu uygulamaya geçmektir. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum. Saygılarımla. --Ravages (mesaj) 20.13, 21 Haziran 2019 (UTC)
 • Bu konuyla benzer şekilde bir soru da ben yönelteyim. Kendisini "komünist" olarak tanımlayan ama farklı kaynaklar tarafından "hadi oradan, neren komünist?" denen kişiler de komünizm ile alakalı kategorilere ekleniyor. Benzer şekilde inanç kategorileri de var (Selefilere göre Şiiler Müslüman değil mesela). Bu konularda da görüşlerinizi paylaşabilirseniz iyi olur :)--RapsarEfendim? 03.00, 22 Haziran 2019 (UTC)
Benzer olarak, saçma bulsak da, İslam'ı terörizm kaynağı olduğuna dair bir sürü kaynağın olduğunu görüyoruz. İslam'ı terörizm ile ilişkilendirenler var diye İslam maddesine ve bağlantılı maddelere kategori/portal ekleme yolunu açar bu yöntem. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.04, 22 Haziran 2019 (UTC)

Sık sık "tüm dünyanın üzerinde uzlaştığı bir terör ve terörizm tanımı yoktur" şeklinde "yarı-yanlış, yarı-doğru" bir tartışmalı ifadeye dayanarak neredeyse "terör", "terörist" ve "terörizm" kelimelerinin Vikipedi'nin tüm dillerinden çıkarılmasını talep eden bir bakış açısı, açıkça görülmektedir ki Vikipedi genelinde "Tarafsız Bakış Açısı" olarak kabul görmüş değildir.

Bu zayıf gerekçede iddia edilenin aksine, terörizm konusunda uluslararası konsensüse dayalı nihai bir hukuki tanım noktasına henüz gelinmemiş olmakla beraber, Birleşmiş Milletler içerisinde bu konuda şimdiye dek sağlanan ve adım adım gelişmekte olan konsensüs konusunda daha fazla bilgi edinilmesinde yarar var. Bu konudaki kaynaklardan sadece bir örnek olarak, https://www.unodc.org/e4j/en/terrorism/module-4/key-issues/defining-terrorism.html adresindeki belgede çeşitli BM kararlarında ve belgelerinde bu yönde bazı tanımlar bulunduğu, bu doğrultuda BM'nin "Terörizmle Mücadele Komitesi" kurduğu, 1999 yılında "Terörizmin Finanse Edilmesinin Önlenmesi İçin Uluslararası Anlaşma" imzalandığı vb. görülebilir.

İleri sürülen gerekçe son derece zayıf olduğu için, böylesine zayıf temellere sahip bir gerekçe ile hareket edilmesi, özellikle Türkçe Vikipedi'yi şu an terörizm konusunda öylesine kötü bir duruma düşürmüş bulunmaktadır ki Esenboğa Havalimanı saldırısının "askeri bir operasyon" olarak anlatıldığı Ermenice Vikipedi'de bile bu madde "Ermeni milliyetçilerinin terör eylemleri" kategorisinde listelenirken Türkçe Vikipedi'de, bırakalım benzer şekilde terörizm kategorisine eklenmesini, sadece ek bilgi amaçlı olarak, Terörizm portalına bağlantı verilmesi bile "aman terörizm iması anlamına çekilebilir" şeklinde engellenebilmektedir.

Tarafsızlığın aşırı abartılarak bir başka taraflılık algısına yol açılan bu durumdan çıkış yolu önerisi:

 1. Öncelikle bu tür maddelere Terörizm portalı bağlantısının eklenmesinin engellenmesine son verilmelidir.
 2. Kategorilere terörizm ve türevi bağlantıların eklenmesi hususu her bir olay, söz konusu madde somutunda (ör. o maddenin tartışma sayfasında) tartışılıp uluslararası konsensüs olan durumlarda (Esenboğa, Charli Hebdo, Christchurch, vb.) böylesi bağlantılar da eklenebilmelidir.

Saygılarımla... -- Güvercin58 (mesaj) 09.15, 22 Haziran 2019 (UTC)

Bu konudan öte Birleşmiş Milletler kaynağında da en altta tüm girişimlere rağmen kapsayıcı bir tanımlamasının olmadığı ve her bölgeye/ulusa göre farklılık gösterdiği açıkça belirtilmiş;
« As has been mentioned, there are numerous examples, where the term terrorism has been defined at a national level in the absence of agreement regarding a universal definition. Some examples of different national approaches are included in the suggested reading for this module. »

--Ahmet Turhan (mesaj) 10.50, 22 Haziran 2019 (UTC)

Öncelikle @Rapsar'a teşekkürler aydınlatıcı örneği için. @Ravages, açıklamanız Ahmet Turhan'ın görüşünü destekler nitelikte. Görüş bildirdiğiniz için size de çok teşekkürler ancak açıklamanıza yukarda ve bir önceki tartışmada ziyadesiyle fazla yorum yapıldığını ifade etmek isterim. @Güvercin58, birinci önerinize katılıyorum. İkinci öneriniz kategori özelinde olduğundan ve benim kategoriler konusunda bilgim olmadığından -bu benim cehaletim- yorum yapamayacağım. @Ahmet Turhan, açıkçası ne demek istediğinizi anlayamadım. Eğer Dini Teörizm varsa, hem kavram hem realite hem olgu hem de eylem üst başlığı olarak var, elbette böyle bir portal/kategori vb. açılmalı veya "Ayrıca bakınız" başlığı altında yer almalıdır. Zenginleştirmek bunu gerektirmez mi? Ve her ne kadar yukarıda "azınlık düşüncelerin korunması için Vikipedi sansür edilemez" ifadesi Vikipedi'nin bir kuralı olsa da bence sorun değil. Gereği diğer kullanıcılarca da görüşülebilir, değerlendirilebilir. Ve niçin yukarıdaki katılma noktanızdan saptınız (eğer doğru anladıysam)? If we are still on the same page, bu alternatif portallerin açılması için bir iş birliği fena olmazdı. İyi günler. Esenlikler.--Narsilien (mesaj) 16.24, 22 Haziran 2019 (UTC)

@Rapsar'a aydınlatıcı ve düşündürücü örneği için çok teşekkür ederim. Şimdi, daha önce bu konuda verdiğim diğer dillerdeki örneklere ek olarak, bizzat Türkçe Vikipedi'den bu örneğe de bir bakalım.

Bazılarımızın "Terör", "Terörizm" ve "Terörist" terimlerine yaklaşımları ile "Komünizm" ve "Komünist" ile ilgili portal, kategori, vb. bağlantılar konusunu karşılaştıralım. "Komünizm" ve "Komünist" tanımları konusunda evrensel bir konsensüs var mı? HAYIR. Örneğin, "Marksist" ve "Marksist olmayan" farklı tanımlar var (gerçi Marksist tanımı da tartışmalı ya), Sovyetik ve Maoist farklı tanımlar var (Çin yönetiminin SSCB'yi "sosyal-emperyalist baş düşman" ilan edip ABD ile, Pinochet cuntası ile, Şah rejimi ile ittifaka girdiğini hatırlatırım). Hele "Komünist" için, bunların yanında, bir geniş tanım var, bir de "ancak Komünist Partisi üyesi olan kişiye Komünist denir" tanımı var. Buna benzer şekilde, ancak Komünist Enternasyonal (III. Enternasyonal) üyesi ve bunların devamı niteliğindeki partilerin "Komünist Partisi" olarak tanımlanabileceği görüşü de oldukça ağır basmakta. Bilindiği üzere, uluslararası komünist hareket, 1960, 1969 vb. "dünya komünist ve işçi partileri toplantıları" şeklinde devam etti.

Hatta bir de "Sosyalizm" ve "Sosyalist" terimlerini düşünelim. Hitler'in 'Nasyonal Sosyalist Partisi'nin de sosyalizmin bir alt kolu olduğu görüşü liberal çevrelerde yaygın ve güçlü argümanları da mevcut. İsmi bir yana bırakalım, Mussolini'nin Faşist Partisinin kuruluşunda bazı sosyalistler de yer aldı ve epey bir süre hem ideolojik-politik olarak birbirine yakın, hem yaygın görülen "sol içi çatışma" kapsamında değerlendirilen bir sert rekabet içinde görüldü bu iki farklı akım.

Peki, tüm bunlara rağmen, Vikipedi'nin bu konulardaki (Komünizm, Sosyalizm) uygulaması nasıldır? Evet, mükemmel olmaktan uzaktır, muhtemelen mercek altına alınsa, birçok "tadilat" gerekir. Ama "terörizm" konusunda tanık olduğumuz "aşırı hassasiyet" buralarda da gösterilecek olursa, belki @Ahmet Turhan'ın dahil olduğu Sovyetler Birliği ile ilgili katkıların çoğunun silinmesi gerekebilir. ;-) Bunu SSCB'de 1917-1991 arasında sosyalizm olduğu görüşünde biri olarak söylüyorum.

Yine @Ahmet Turhan'ın "İslam ile terörizm bağlantısı" belki bazı kesimlerin tepkisine neden olabilse de, bence son derece mantıklıdır. Eğer ilgili bir madde içinde böylesi iddialar, kaynaklar vb. yer alıyorsa, maddenin altındaki bağlantılar arasında elbette Terörizm portalı de yer almalıdır. İsteyen okuyucu ayrıca genel terörizm hakkında ek bilgiler edinebilir ve bunların sonucunda söz konusu iddiaların gerçekçi mi yoksa mesnetsiz mi, iftira mı, vb. olduğuna dair kendi kanaatini oluşturur. Ama elbette ki İslam maddesinin ve genel olarak hiçbir din hakkındaki maddenin Terörizm kategorisine dahil edilmesi kabul edilemez. Ama belki şu veya bu dini tarikat ya da örgüt dahil edilebilir. Hele şu veya bu dini tarikat ya da örgütün şu veya bu eylemi çok daha rahat dahil edilebilir. Bence edilmelidir.

 1. Bence en kolay konsensüs sağlanabilecek ve uygulanabilecek olan, (iddialar, kaynaklar vb. şekillerde) belirli bir miktar "terörizm atfı" içeren tüm maddelerde Terörizm portalı bağlantısı eklenebilmesidir. Çünkü (ek bilgi amaçlı) bu bağlantı kesinlikle imalı, zımni ya da dolaylı bir tanımlama, yaftalama, vb. anlamına gelmez - böyle algılanmalıdır.
 2. Kategoriler konusu ise daha zor ve karmaşık.
  1. Elbette örgütler ve gruplar daha zor olanı. Bu konuda yapılabilecek bir şey, mevcut listelerin tümünde, ya da sadece BM listesinde, vb. yer alan örgütlerle ilgili maddelerin altında bu kategori bağlantısının yer almasıdır ya da hiçbir örgüt veya grubun (sanırım giderek ben bu son şıkkı en uygun bulma eğilimindeyim). Bence en iyisi bu konuda tüm dillerde ortak bir Vikipedi politikasının belirlenmesidir.
  2. Tek tek eylemlerin şu veya bu şekilde terörizm kategorisine dahil edilmesine ilişkin konsensüs ve uygulama bu kadar zor olmasa gerek. Tabii çok kolay da değil, tek tek söz konusu eylem somutunda tartışmak gerekir. Konsensüs sağlanabilen eylemler (ör. Esenboğa, Charlie Hebdo, Christchurch, vb.) neden böyle bir kategoriye dahil edilmesin? Allah aşkına, kimsenin Türkçe Vikipedi'yi Esenboğa havalimanı saldırısının terörizm kategorisine dahil edilip edilmemesi konusunda Ermenice Vikipedi'den daha "tarafsızlık aşığı" konumuna düşürmeye hakkı olmadığını kabul etmemek bu kadar zor olmamalı.

Not: Ben şimdiye kadar Vikipedi'ye hiç bu kadar zaman ayıramamıştım. Bundan sonra da ayırabileceğim meçhul. Vikipedi'de bazı yetkiler edinmek için bunun peşine düşecek halim hiç yok. Vikipedi kullanımı hakkında daha bilgili olmaya bile yeterince zaman ayıramadım. Bu yüzden, şu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum lütfen: Ben Türkçe Vikipedi'de bu konuda vahim ve tehlikeli bir hata yapıldığını düşünüyorum. Ve bu kaygımı daha üst seviyelere taşımak (problem escalation) istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim, bu konuda nereden bilgi edinebilirim? Şimdiye kadar gördüğüm, devriyeler seviyesinde tıkandı, kilitlendi şikayetim. Bu terörizm sorununu gerekirse Wikimedia Foundation CEO'suna kadar götürmek istiyorum - herhalde böyle bir hakkım ve imkanım vardır, öyle değil mi?.. Saygılarımla... -- Güvercin58 (mesaj) 09.10, 23 Haziran 2019 (UTC)

 • Aylar önce bu konu tartışılmış, ancak bir fikir birliğine varılmamıştı. Bir fikir birliine varılmadan bir hizmetli tarafından konunun karara bağlanmasını şiddetle reddediyorum. Hele hele böyle bir kararın arkasına saklanılarak Maurice Flesier'e alt aylık uzaklaştırma cezası verilmesini ise şiddetle kınıyorum. Burası bir hizmetlinin bir karar alacağı ve bu kararı kimseye sormadan uygulamaya koyacağ bir yer değildir. Karıt görüş gelmesin diye insanları susturmaya çalışılmasını reddediyorum. Bu karar ve ardından uygulananlar daha önceki tartışmada da belirttiğim hususlarca yanlıştır ve geri alınmalıdır. Ortak bir karara varılmadan bu kararı almaya ve yürürlüğe koymaya çalışanlar karşıt görüşleri dinlememiş ve keyfi bir uygulamayı seçmişlerdir. Bu karar ve ardından yapılan bütn değişikliklerin geri alınmasını ve yüksek katılımlı bir tartışmanın ardından alınan kararların uygulanmasını; @Maurice Flesier'e verilen cezanın kaldırılmasını talep ediyorum.thecatcherintheryemesaj 06.26, 25 Haziran 2019 (UTC)
 • Vikipedi'nin iç dünyasını, "mutfak" kısmını ya da "perde arkasını" bilmeyen biri olarak benim kafamdaki bazı soru işaretleri sanki biraz cevaplarını bulmaya başladı gibi... Bana durum gitgide daha vahim görünüyor. Benim gibi "hem oldukça yaşlı, hem de oldukça tecrübesiz ve bilgisiz" bir Vikipedi üyesinin varsa kusuruna bakmamaları dileğiyle, gözüme ilişen hizmetlilerden @Vikiçizer, @Vito Genovese, @Elmacenderesi, @Théoden, @Sakhalinio bir-ikisi (tarafsızlık açısından birden fazla olması tercih edilir) yukarıda dile getirdiğim düşünce, öneri, şikayet, soru (en azından "sorun yükseltme" konusunda) hakkında kısa bir açıklama alabilirsem çok mutlu olacağım. Gereksiz zamanınızı aldıysam özür dilerim. Sevgi ve saygılarımla... Güvercin58 (mesaj) 07.35, 25 Haziran 2019 (UTC)
 • Vikipedi sizin yüzünüzden engelliymiş Türkiye'de, pü size 👿 --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 09.46, 9 Temmuz 2019 (UTC)
 • @Khutuck uzun zamandır burada değildi, tartışmadan uzak olabilir, Burada aktarmaya çalıştım, ancak Atatürk Havalimanı saldırısına terörizm portalı koyarak, bu yönteki geri almaları dikkate almayarak ve maalesef tartışma yöntemini kullanmayarak yeniden bu kaosun alevlenmesine yol açabilecek zincirin halkasını ekliyor gibi görünüyor. Açıkça tekrar ediyorum: Bu tür maddelerde terör imalarında bulunulmamalıdır. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.03, 7 Eylül 2019 (UTC)
 • Ahmet Turhan uzak falan değilim. Yaptığım düzenlemelerin ardından yazdığınız mesajların tonuna ve ince ince laf sokmaya çalışmanıza bakılınca kaosu yaratanın siz olduğu ortaya çıkıyor. Tüm tartışmayı okudum. Üstteki tartışmada uzun uzun yazmanız topluluğun fikir birliğine vardığını göstermiyor.
Maurice Flesier, esc2003, Güvercin58, By erdo can, Sakhalino, Thecatcherintherye gibi bir çok kullanıcı (hatta tartışmaya katılan kullanıcıların sayıca çoğunlukta olanı) farklı düşünüyor. Hatta globalde Vikilerin çoğu da farklı düşünüyor. Örneğin Almanca Wiki'de Atatürk Havalimanı saldırısı maddesinin adı 'Terroranschlag in Istanbul am 28. Juni 2016',yani '28 Haziran 2016 İstanbul terör saldırısı' şeklinde. İngilizce Wiki'de giriş cümlesi 'The Atatürk Airport terrorist attack,'; İspanyolca Wiki saldırıyı yapanı "al grupo terrorista Estado Islámico" diye tanımlıyor, Fransızca Wiki'de en altta 'Portail du terrorisme' bağlantısı var, Danimarkacada başlık "Terrorangrebet", Hırvatçada başlık "Teroristički napad", Fince başlık "terrori-isku", İtalyanlar ilk cümlede "attentato terroristico" demiş. Bizim hala "terör portalına bağlantı TBA olmaz" dememiz komik, dünyadaki tek tarafsız Viki biziz galiba.
Tartışmada iddia edilen şey klasik 'kaygan zemin/slippery slope' argümanı. 'Ama biz birine terörist dersek hepsine dememiz lazım' şeklinde. Biz Vikipedi olarak kimseye terörist demiyoruz, ama dünyanın çoğunun "terör eylemi" dediği şeyi yazmaktan kaçınamayız. IŞİD gibi dünyadaki her ülke, uluslararası teşkilat, organizasyon, kurum, kuruluş, hatta okul aile birliği tarafından terörist ilan edilen bir oluşuma 'ama terörik diyemeyik' diye terör portalı bağlantısı çıkartmak taraf tutmak olur, TBA'ya aykırıdır. Sivil bir havalimanına kalaşnikof ve intihar yeleğiyle saldırıp kendini patlatmayı dünyadaki tüm ülkeler, teşkilatlar, kurumlar ve kornişon turşucular terör eylemi olarak nitelemektedir; kendini patlatmayan hemen hemen herkes tarafından terör eylemi olarak nitelenen bir eylemde terör portalı bağlantısını kaldırmak taraflılık olur.
"Turşu sirkeyle mi yapılır, limonla mı" tartışmasında ideal Viki maddesi "Turşu A[1], B[2], C[3] tarafından limonla yapılırken, X[4], Y[5], Z[6] tarafından sirkeyle yapılmaktadır" şeklindedir. Bu madde Limon ve Sirke portallerine eklenebilir, eklenmelidir. Kategorilerinde Limon ve Sirke yer alabilir, almalıdır. Viki limon veya sirkenin tarafını tutmaz, üçüncü kaynaklarda yazanları (ekşi bile olsalar) ansiklopedik şekilde aktarır.
"Konsensüs olmayanları ne yapacağız" sorusunun cevabı da gayet basit. "A[1], B[2], C[3] tarafından terör eylemi olarak nitelendirilmiştir" yazıyoruz, oluyor. Bilgi mi, bilgi. Tarafsız mı, tarafsız. Vikipedi tarafından terör eylemi olarak nitelendirilmiş değil, koca ülke tarafından nitelendirilmiş. Bizim işimiz kim terörist, kim değil konusunda karar vermek değil. Bizim işimiz ansiklopedik madde yazmak; dünyanın neredeyse tamamının "terör saldırısı" dediği şeyde bunu yazmaktan kaçınmak en hafif şekilde eksik bilgiyi viki standardı haline getirmektir. Örnek olarak yaptığım bu değişiklik maddeyi güçlendiren, tanımı geliştiren ve tarafsız bir değişiklik. IŞİD açıklama yapsaydı ve 'bu terör saldırısı değil' deseydi ona da maddede yer verebilirdik. TBA'nın arkasına saklanarak otosansür uygulayamayız.
Sevgiler, saygılar. Özlemişim Viki'yi :) --Khutuckmsj 15.55, 7 Eylül 2019 (UTC)

Question about transcribers for Ottoman Turkish?[kaynağı değiştir]

Sorry for posting in English! I was able to find folks to transcribe Greek for a series on some postcards and images from the Ottoman Empire: File:Enver Bey Vive Patrie - Vive la Nation. Vive la Liberté. 24 Juillet 1908.jpg and File:Greek lithograph celebrating the Ottoman Constitution.png . I'm wondering if there are some Wikipedians interested in trasncribing the Ottoman text so they can be annotated into the images? (Modern Turkish annotations would be nice too!)

Thanks, WhisperToMe (mesaj) 11.44, 17 Mayıs 2019 (UTC)

1. Enver Bey
2. Ḳartpostal
3. Ne efsûnkâr imişsiñ âh ey dîdâr-ı hürriyet!
Esîr-i aʾşkıñ olduk gerçi ḳurtulduḳ esâretten..
Kemâl Bey
4. Yaşasın vaṭan
5. Yaşasın millet
6. Yaşasın hürriyet
7. 11 Temmuz 1324
 1. Hürriyet
 2. Müsâvat
 3. Uḥuvvet
 4. Yaşasın Ḳānūn-ı Esâsî
 5. Midḥat
 6. Ṣabaḥaddin
 7. Fuaʾd
 8. Kemâl
 9. Niyazi
 10. Enver

Bilimsel transkripsiyonunu yaptım. Dili dönen birisi açıklarsa daha iyi olur. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.13, 17 Mayıs 2019 (UTC)

Thank you so much for this! I really appreciate it! I am adding these to the annotations. I am using "tr" as the label, though if they differ in Ottoman Turkish, please let me know so I can assign it the ost label instead. In the case of Perso-Arabic script (for Ottoman) it would be cool to have that readily available too! WhisperToMe (mesaj) 14.57, 19 Mayıs 2019 (UTC)

@𐰇𐱅𐰚𐰤 if you're OK with doing more annotations of text, I found some that I've gotten transcriptions of in other languages:

Also of some notable figures:

There are many others at Commons:Category:Postcards_of_the_Ottoman_Empire so I don't want to issue so many at a time. If you want a queue or if you know others interested, please let me know! WhisperToMe (mesaj) 19.52, 8 Haziran 2019 (UTC)

Türkiye'deki Vikipedi engelini kaldırmada sonraki adım / The next step to lift the Wikipedia block in Turkey[kaynağı değiştir]

Sevgili Türkçe Vikipedi kullanıcıları,

Son iki yıl, bu topluluğun gücünün sınandığı bir dönem oldu. Vikipedi geçmişindeki en kapsamlı engele maruz kaldınız ve bu süreç boyunca Türkiye'ye ve dünyaya özgür bilgiyi ulaştırmayı sürdürdünüz.

Sizin de bilebileceğiniz üzere, Wikimedia Vakfı gerek Türkiye mahkemelerindeki yasal girişimler, gerek Türk makamlarıyla iyi niyet gözetilerek yapılan görüşmeler, gerekse engelin hem Türkiye hem de dünyanın geri kalanına olan etkisi konusunda farkındalık yaratmaya yönelik sosyal medya kampanyaları da dâhil olmak üzere, çeşitli yollardan engeli kaldırmak için çalışıyor.

Bugün, bu kampanyada bir sonraki adıma gelinmiş durumda. Türkiye'de Vikipedi'ye getirilen ve iki yıldan uzun bir süredir devam eden engelin kaldırılması için, Avrupa Konseyi’ne bağlı insan hakları ihlali vakalarıyla ilgilenen uluslararası mahkeme olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuruda bulunduğumuzu duyurmak istiyoruz. Başvurumuzda, Vikipedi'ye erişimi engellemenin temel ifade özgürlüklerini ihlal ettiğini öne sürüyoruz. Türkiye'deki bu engelden etkilenmiş olan 80 milyonun üzerindeki kişi ve sizlerin bakış açısından mahrum kalan dünyanın geri kalan kısmı bu özgürlüklerinden mahrum kılınmıştır.

Bu adımın Türk halkıyla birlikte özgür bilgiyi korumamıza olanak sağlayacağına inanıyoruz. AİHM ve başvurumuzla ilgili bir blog gönderisi hazırladık. Bu gönderinin Türkçe sürümünü şu adreste bulabilirsiniz.

Ayrıca bir sosyal medya kampanyası yoluyla, Türkiye'de bu hareketin temel kuralı olan “bilgi bir insan hakkıdır”ı güçlendirme konusunda bize katılmaları için bağlı oluşumlara, topluluğa ve dünyanın geri kalanına davette bulunuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki gönüllülerin de katılımını ve metni kendi dillerine çevirmesini rica ediyoruz: https://meta.wikimedia.org/wiki/Communications/Unblock_campaigns

Erişim engelinin kaldırılması ve Türkiye'de bilginin özgür kılınması için sizinle birlikte çalışma konusundaki kararlılığımız sürüyor. --ELappen (WMF) (mesaj) 14.36, 23 Mayıs 2019 (UTC)


Dear editors of Turkish Wikipedia,

The past two years have been a test in strength for this community. You have been subjected to the most expansive block in Wikipedia’s history and yet, during this time, you have continued to bring free knowledge to Turkey and to the world.

As you may know, the Wikimedia Foundation has been working to lift the block through a range of efforts, including legal action in Turkish courts, good faith conversations with Turkish authorities, and social media campaigns to raise awareness of the block and its impact on both Turkey and the rest of the world.

Today marks a next step in this campaign. We are announcing that we have filed a petition in the European Court of Human Rights (ECHR), the international court hearing cases of human rights violations within the Council of Europe, in an attempt to lift the more than two-year block of Wikipedia in Turkey. In our filing, we argue that denying access to Wikipedia violates fundamental freedoms of expression. These freedoms have been denied to the more than 80 million people in Turkey who have been impacted by the block, and to the rest of the world, who has lost out on your perspectives.

We believe that this next step will help us protect free knowledge side by side with the citizens of Turkey. We’ve posted a blog about the ECHR and our filing, which is now available in Turkish.

We are also inviting the affiliates, community, and the rest of the world to join us in amplifying the guiding basis for this action in Turkey, “knowledge is a human right,” through a social media campaign. Volunteers from around the world are encouraged to participate and to translate into their languages: https://meta.wikimedia.org/wiki/Communications/Unblock_campaigns

We remain committed to working with you to lift the block and set knowledge free in Turkey. --ELappen (WMF) (mesaj) 14.36, 23 Mayıs 2019 (UTC)

 • Bu konudaki adımların (maalesef) bizler tarafından değil de, yabancı kişi-kurumlarca atılıyor oluşunu görmek çok üzücü. Açıkçası gerekçesi dahi açık ve net olarak ortaya konmayan, çözümü için bir adım dahi atılmayan bu erişim engeli sorununun bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor. Umarım bir şekilde Vikipedi'nin önündeki erişim engeli ortadan kaldırılır. Bu başvurunun güzel sonuçlar getirmesini temenni ediyorum. --Ravages (mesaj) 22.58, 23 Mayıs 2019 (UTC)
 • İşte tepki böyle olmalı. Adeta sansürü veren devlet kurumlarını desteklercesine "içerikleri kaldıralım" veya "engele neden olabilecek içerikleri eklemeyelim" gibi çözümlerin bile önerildiği trwiki'ye örnek olsun.. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.44, 24 Mayıs 2019 (UTC)
 • Sevindirici bir haber. Verilen emeklerin çok az kişiye ulaşması şevk kırıyordu. Umarım mutlu sona ulaşılır. @Ravages, @Ahmet Turhan inanın düşündüğünüz gibi değil :) esc2003 (mesaj) 10.36, 24 Mayıs 2019 (UTC)
 • Bazı kullanıcılar, Türkçe Vikipedi'nni yalnızca bir web sitesi olduğunu, Wikipedia projelerini Türkiye'de temsil eden bir kurumun olmadığını unutuyorlar galiba. Biz gidip toplanıp böyle bir girişimde bulunsak dahi resmî olarak Türkçe Vikipedi'yi temsil etmiş olmayız arkadaşlar. He çok istiyorsanız, siz de böyle bir girişim başlatabilir ya da bizzat kendiniz AİHM başvurusunda bulunabilirdiniz. Yok biz niye yapmadık, biz yapsaydık ya diyen kullanıcıların bunu dikkate alması lazım.--RapsarEfendim? 16.10, 24 Mayıs 2019 (UTC)
 • Gerçekleştirilen faaliyet 1, 2, 3, 4, 5, 6,7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ve 17 olmak üzere çok daha fazla sayıda Türkçe haber kaynağına, 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7 gibi yabancı haber kayaklarına konu edilmiştir. Bu nedenle emeği geçen herkese şahsım adına teşekkür ederim. --İnceleme Elemanı (mesaj) 17.03, 24 Mayıs 2019 (UTC)
 • Hi everyone, thanks for your comments. Apologies for posting only in English, but I'm unfortunately not a Turkish speaker (I had some great support in translating the above message). As you have mentioned, the issue is complex and we understand the concerns that have been raised here. After talking with experts both in and outside of Turkey, the Foundation felt this was the best way to continue to draw attention to the issue and move the effort forward to restore access to Wikipedia in Turkey. We are eager to see what comes of this petition to the European Court of Human Rights and will keep you all informed.--ELappen (WMF) (mesaj) 21.20, 24 Mayıs 2019 (UTC)
 • Maalesef ülkedeki adalet anlayışı ve düzeninin pek sağlıklı olmaması nedeniyle iki yıldır saçma bir şekilde engelli durumda. Ha Türk (?) yetkililer AİHM'ni pek tınlar mı? Hiç sanmıyorum. En azından bizim emeklerimizin farkında olan ve hakkımızı savunan birilerinin olduğunu görmek güzel bir duygu.Sait* 16.40, 25 Mayıs 2019 (UTC)
 • @ELappen (WMF), I think this issue shouldn't have come to the present stage at all. I don't have enough information about the details of the talks with the authorities in Ankara, who might have a point in deed especially concerning the wide coverage of allegations against Turkey implying collaboration with ISIL/IS/DAESH in a very biased and unbalanced manner, without at least including responses to such allegations as well as counter-allegations. This requires the Wikipedia community to pay more attention to its own policies and principles like Neutral point of view, and I think this principle has been grossly violated in a number of topics that caused the authorities in Ankara to take such a drastic measure, which I personally do not find right because they could as well seek and find a solution otherwise. However, as I see it, so much time has been lost unfortunately due to lack of positive and constructive action on both sides. But recently I think a number of unacceptable and biased parts have been finally corrected. Now all we need might be a nudge to make the authorities in Ankara to reconsider their decision, and this step might hopefully serve this purpose. However, I would like to stress that you should also be in a constructive communication with them, listening to their complaints in earnest and showing them that things might have changed since their original decision as they should - through normal processes within the Wikipedia Community. -- Güvercin58 (mesaj) 09.49, 01 Haziran 2019 (UTC)
 • Thanks a lot for your support, action and efforts @ELappen (WMF)... ChanSey 12.30, 1 Haziran 2019 (UTC)
 • Güvercin58, the Foundation would welcome any opportunity to re-engage in constructive conversation with Turkish authorities around this, and we agree with you that an honest, open dialogue would be very helpful in reaching a resolution. As you’ve said, editors on Turkish Wikipedia have done outstanding work ensuring that articles are up to standard. We have passed this information along to the authorities on many occasions. We remain hopeful that they will respond to our requests or take the steps to begin another conversation.--ELappen (WMF) (mesaj) 00.40, 4 Haziran 2019 (UTC)
 • ELappen (WMF), how about making the first move now and contacting the authorities in Ankara again for a possible "out-of-court settlement", when they are more eager to make some popular moves before an important local election in Istanbul on June 23rd? They can be told (and shown) that a lot has changed in the past 2 years, also concerning the entries they were complaining about, that Wikipedia is always open to further improvements in the editorial quality of its contents through its open and democratic channels, and that WMF will be more than happy to withdraw its application to the European Court of Human Rights in favor of an "out-of-court settlement." I just cannot understand how such a win-win solution cannot come true. I hope this bizarre and illogical situation (considering, for instance, we in Turkey have full access to Facebook, YouTube, etc.) will finally come to an end soon - thanks to your constructive efforts... --Güvercin58 (mesaj) 16.02, 04 Haziran 2019 (UTC)

Tartışmaya davet[kaynağı değiştir]

 • Merhabalar. Buradaki tartışmaya katılıp fikrinizi belirtebilirsiniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim. --Ravages (mesaj) 15.43, 25 Mayıs 2019 (UTC)
@Ravages, tüm Vikipedi'yi baştan aşağıya ilgilendiren bir tartışma değil, üzerinden haftalar geçse de yeteri kadar ilgi görmemiş ve çıkmaza girmiş bir tartışma da değil. Başlattığımız her tartışmayı bir de buraya yazarsak burasının esas işlevi yerine getirilememiş olur, öyle değil mi? :) Aklında bulunsun.--RapsarEfendim? 16.25, 25 Mayıs 2019 (UTC)

Is the text of the Tehcir law of 1915 available (officially) in French or other languages?[kaynağı değiştir]

Back in the late Ottoman Empire French was the common foreign language (in regards to relations with Western Europeans), and I read that government documents were sometimes published in French.

 • See: Strauss, Johann. "Language and power in the late Ottoman Empire" (Chapter 7). In: Murphey, Rhoads (editor). Imperial Lineages and Legacies in the Eastern Mediterranean: Recording the Imprint of Roman, Byzantine and Ottoman Rule (Volume 18 of Birmingham Byzantine and Ottoman Studies). Routledge, 7 July 2016. ISBN 1317118448, 9781317118442. Google Books PT192 and PT193. // These pages discuss the role of French in the late Ottoman Empire and state that many Ottoman government documents were published in French. Many translations into Armenian, Greek, and Ladino (Judaeo-Spoanish) came from French, and not from Ottoman Turkish.

File:Ottoman-Tehcir Law.jpg is the version of the law in Ottoman Turkish. I wonder if there was ever a French translation or a translation in other languages made by the Ottoman authorities.

WhisperToMe (mesaj) 17.24, 1 Haziran 2019 (UTC)

DUYURU - Kadın Vikipedistler ile ilgili bir araştırma[kaynağı değiştir]

Biz Galatasaray Üniversitesi Medya ve İletişim Çalışmaları Tezli Yüksek Lisans öğrencileri olarak, hocamız Doç. Dr. Tolga Çevikel ile birlikte, kadın Vikipedistler ile ilgili akademik bir araştırma yürütüyoruz. Bu araştırmamız kapsamında, kimliklerini saklı tutacağımız kadın Vikipedistler ile en fazla 30 dakika civarında süreceğini tahmin ettiğimiz görüşmeler yapmak ve onlarla Vikipedi’deki yazarlık deneyimleri üzerine sohbet etmek istiyoruz. Bu görüşmeleri İstanbul içindeyseniz yüz yüze, değilseniz sizin tercih edeceğiniz WhatsApp, Skype vb. bir online platform üzerinden gerçekleştirebiliriz. Araştırmamıza katkıda bulunmak isterseniz, gokceuysall@gmail.com ya da gulumcansekerr@gmail.com adreslerine mail atarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden çok teşekkürler, sevgiler. Gökçe Uysal & Gülümcan Şeker Gokce1234 (mesaj) 13.56, 2 Haziran 2019 (UTC)

 • Harika bir çalışma alanı seçmişsiniz. Kutlarım sizi sevgili @Gokce1234. Aynı alanın öğrencileri sayılırız. Aklıma gelen hanımefendi vikipedistleri pingleyeceğim. Üzerime düzen bir şey varsa elimizden geleni yapmaya çalışırız. İyi çalışmalar dilerim. --Mecnun (mesaj) 20.51, 14 Haziran 2019 (UTC)

Vikipedi İstanbul Kampı'19[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Türkçe Vikipedi gönüllülerinin tanışması ve bilgi alışverişinde bulunabilmesi için, Türkiye'nin tüm şehirlerinden rahat ulaşım sağlanabilecek İstanbul’da bir wiki-kamp düzenlemek arzusundayız. Kampı Eylül veya Ekim ayında bir hafta sonunda gerçekleştirmek istiyoruz. Vikipedi’de uzmanlığı doğrultusunda bilgi ve deneyim paylaşmak isteyen arkadaşlarımızın sunum yapma imkanı bulacağı kampa şehir dışından katılacak arkadaşlarımızın yol ve konaklama giderlerini Wikimedia Vakfı'ndan alacağımız hibe vasıtası ile karşılamayı planlıyoruz.

Olası katılımcı sayısını belirleyebilmek ve takribi bütçeyi çıkartabilmek için kampa katılmak isteyen arkadaşlarımızın kullanıcı adını ve hangi şehirden katılmak istedikleri bilgisini paylaşmak üzere şu adresteki formu doldurmalarını rica ediyoruz:

Vikipedi İstanbul Kampı'19 Talep Formu

Şu an için bir katılımcı sınırımız yok. Bu yapacağımız ilk Wiki kampın Türkçe Vikipedi için bir kilometre taşı olacağı inancındayız.

Saygılarımızla,

WMTR adına

e.c. 21.11, 15 Haziran 2019 (UTC)

Umarım katılım oranı yüksek olur. --Hedda Gabler (mesaj) 15.36, 28 Haziran 2019 (UTC)
Umarım sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. --≈ SunSoldiers  ✉  20.36, 30 Haziran 2019 (UTC)

Ben de basvurdum. 2 kere duzenleme yapmak zorunda kaldim, umarim ulasmistir size basvurum. Eylul sonu veyahutta Ekim'de olursa gelmem daha kolay olacak :) ve hepinize Kolay gelsin. --Bijoupicsou (mesaj) 12.32, 2 Temmuz 2019 (UTC)

Formla ilgili gördüğüm bir eksikliği paylaşmak istiyorum. Form sonradan değiştirilebiliyor ama iptal edilemiyor. Diyelim ki kullanıcının o dönemde işi çıktı ve gelemeyecek, kampa katılım talebini iptal edemiyor. Bu durum kampla ilgili harcamaların gereğinden fazla yapılmasına neden olabilir. Ayrıca başvuruların ne zamana kadar süreceği belirtilmemiş. Cem 53 mesaj 05.43, 5 Ağustos 2019 (UTC)

Merhabalar, Özgür Yazılım Derneği olarak etkinliğin organizasyonu aşamasında elimizden gelen yardımı sağlamak istiyoruz. Yasal altyapı vb. durumları da üstlenebiliriz. ozcan {guzela} oyd.org.tr adresinden e-posta atabilirsiniz. Ozcanoguz (mesaj) 14.23, 1 Ağustos 2019 (UTC)

Kamp gerçekleşecek mi? Eylül ayını geride bıraktık.--≈ SunSoldiers  ✉  10.35, 8 Ekim 2019 (UTC)
Kamp ile ilgili detaylı şekilde görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Nerede, ne zaman ve ne şekilde yaparız sorularına net cevaplar arıyoruz. Katılımla ilgili oldukça fazla talep aldık. İlk defa böyle bir organizasyon gerçekleştireceğimiz için sorunsuz bir altyapı hazırlamaya çalışıyoruz. Bu detaylar belli oldukça sizleri bilgilendireceğiz. İlginiz ve sabrınız için teşekkür ediyoruz. Sevgiler. e.c. 19.39, 8 Ekim 2019 (UTC)

Vikibahar 2019 sonuçlandı![kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Herkese selamlar! Birçoğunuzun bildiği üzere, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri hakkında maddelerin oluşturulması ve bu ülkelerin Vikipedistleri arasındaki ilişkileri güçlendirme amacıyla 23 Mart-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenen Vikibahar 2019 yarışması sonuçlandı! Yarışma kapsamında yapılan katkılar, başlangıç öncesinde belirtilen kurallara göre tek tek incelendi ve puanlamalar, yarışmanın Türkçe Vikipedi sorumlusu olan bendeniz (Rapsar) tarafından yapıldı.

Katılımcılar kısmına yarışmanın sona erdiği anda 38 kişi adını yazmıştı. Ancak bu kullanıcılardan 20'si, yarışmaya katkı hedefiyle somut değişiklikler gerçekleştirdi. Bu kullanıcıların 4'ünün yaptığı katkıların tamamı, yarışma kurallarına uygun olmadığı için geçersiz sayıldı. Sonuç olarak toplamda 16 kullanıcı, yarışma kurallarına uygun olacak şekilde katkılarını gerçekleştirdi. Bazı kullanıcılar yarışma dahilinde katkı yapmak için kendisini listeye eklemiş, ancak katkılarını eklememişti. Bu kullanıcıların katkıları da tek tek incelenerek, yarışma kapsamındaki katkıları tespit edilerek tabloya eklendi.

Yarışma süresince, kurallara uygun olacak biçimde toplam 261 yeni madde açıldı, var olan 3 madde ise geliştirildi. 2018'deki yarışmada 250, 2017'deki yarışmada 129, 2016'daki ilk yarışmada ise 126 madde açılmış. Her yıl olduğu gibi bu yıl da katkı sayısında artış gözlemlenmiş :) Buna karşın tüm dillerdeki istatistikler henüz girilmemiş olduğu için diğer dillerle henüz kıyaslama yapamıyorum (projenin sonuç sayfasına ekleyeceğim mümkün olduğunda). Yarışma kapsamındaki ülke, bölge, topluluk ya da dillerin tamamından en az bir madde açıldı. Açılan maddelerin hangi ülke, bölge, topluluk ya da dile dahil oldukları tek tek incelendi. Bazı maddeler doğal olarak birden fazla gruba dahil olduğundan, her bir gruba birer sayı eklenerek şu tablo oluşturuldu:

Ülke/Bölge Açılan madde Geliştirilen madde
 Arnavutluk 21
 Avusturya 18
 Azerbaycan 10
 Başkurdistan 5
 Beyaz Rusya 4
 Bosna-Hersek 13 2
 Bulgaristan 13
 Çekya 10
Don Bölgesi 3
 Ermenistan 10
Erzyanca 2
Esperanto 2
 Estonya 5
 Gürcistan 6
 Hırvatistan 6
 Karadağ 9
 Kazakistan 10
Kırım Özerk Cumhuriyeti Kırım Tatarları 7
 Kosova 10 1
 Kuzey Makedonya 12
 Letonya 7
 Litvanya 5
 Macaristan 11
 Polonya 9
 Moldova /  Romanya 11
 Rusya 41
 Sırbistan 12
 Sırp Cumhuriyeti 1
 Slovakya 15
 Slovenya 18
Sorblar 4
 Tataristan 3
 Ukrayna 12
 Yunanistan 8

Rusya, 41 maddeyle hakkında en çok madde açılan ülke olurken (bazı bölge, topluluk ve diller de Rusya dahilinde olduğundan hem bunlara hem Rusya'ya birer madde eklendi); hakkında en az madde açılan bölge, 1 maddeyle Sırp Cumhuriyeti oldu.

Puanlama sistemi, birçoğumuzun Vikipedi:İş birliği projesinden alışkın olduğu gibi "ne kadar kalite/emek o kadar puan" sistemi üzerinden yapıldı. Bu sayede daha çok emek veren kullanıcıların bu emeklerinin karşılıklarını almaları, aynı zamanda Vikipedi'nin kazandığı maddelerin "nicelik değil nitelik" bakımından olması amaçlandı.

Yapılan puanlama sonucunda, 5403 puan toplayan @Ahmet Turhan, yarışmayı birinci sırada tamamladı. 2184 puanla @Gogolplex ikinci sırada, 2004 toplamayı başaran @Yolbilir üçüncü, 1991 puanla @Nushirevan11 dördüncü, 1342 puanla @SAİT71 ise beşinci sırada yer aldı. Bu beş arkadaşımız, yarışma kuralları gereğince ödül kazanma hakkını elde ettiler. Puanlamalar, mümkün olan en titiz bir şekilde yapılsa da hepimiz birer insanız, hatalar yapabiliriz. Gözden kaçan ve puan verilmesi gereken yerleri atlamış olabilirim, fazla puaan vermiş olabilirim, kurallarla çelişen puanlama olabilir, toplama hatası olabilir vs. Herhangi bir yerde hata olduğunu düşünen olursa, ikinci kez bakabilirim sorumlu olarak. Özellikle ilk dört sıradaki @Gogolplex, @Yolbilir ve @Nushirevan11'in puanları çok yakın olduğundan kendilerinden ekstra bir ilgi isterim, kimsenin hakkı yenmesin :)

Son olarak listedeki her topluluk hakkında en az bir madde oluşturan tek kullanıcımız olan @Ahmet Turhan'ın adı, projenin Ünlüler Geçidi'ne eklendi.

Şimdilik diyeceklerim bu kadar. Projeye katkı sağlamış ya da girişiminde bulunmuş olan İazak, Ahmet Turhan, Ali95Acar, On 15, Gogolplex, By erdo can, Gargarapalvin, Hazan, Rüfət Həsənli, Sayginer, SAİT71, Nushirevan11, Sakhalinio, Basak, BSRF, Jelican9, Yolbilir, Chelik99, Onurkd ve UtkuuM kullanıcılarına çok teşekkür ederim. Yine çeşitli sebeplerden ötürü katkı sağlamak isteyip de sağlayamamış kullanıcılara da teşekkürler. Seneye, yine aynı yarışmada görüşürüz :)--RapsarEfendim? 20.15, 25 Haziran 2019 (UTC)

 • 26 Temmuz 2019 duyurusu: @Yolbilir, ödülün takdimi için gereken bilgileri haftlardır sunmadığından ödül sıralamasından çıkartılmış ve puanlamaya göre @İazak, ödül almaya hak kazanmıştır. Bu durumda @Nushirevan11 üçüncü, @SAİT71 dördüncü, @İazak ise beşinci sırada tamamlamış farz edilerek ödüller verilecektir.--RapsarEfendim? 19.22, 26 Temmuz 2019 (UTC)
 • 7 Ağustos 2019 duyurusu: @Ahmet Turhan, @Gogolplex, @Nushirevan11, @SAİT71 ve @İazak; ödülleri verecek olan Wikimedia Avusturya yetkilileri ile ödülün verilmesi konusunda birtakım problemler olduğundan verilmesi gecikti. Bunun çeşitli nedenleri var, bu nedenlere ek olarak onlardan da çok geç yanıt aldığım için (2-3 gün sonra) bu süreç olması gerekenden fazla uzadı. Anlayışınızı bekliyorum, en kısa sürede, birkaç gün içerisinde bu problemleri çözeceğimizi belirtiyorum :)--RapsarEfendim? 18.18, 7 Ağustos 2019 (UTC)
 • 4 Eylül 2019 duyurusu: Ödüllerin dağıtım süreci, benim elimde olmayan nedenlerden ötürü oldukça gecikti. @İazak ile @SAİT71'in ödülleri takdim edildi, @Ahmet Turhan, @Gogolplex ve @Nushirevan'ın ödülleri ise henüz takdim edilmedi. Sürecin takipçisiyim, merak edilmesin. Normalde bu yarışmaya katılmıyorduk, son gün katılmadığımızı görünce o gece tüm sayfaları hazırlayıp 1-2 gün geç katıldık, tekrar hatırlatmak isterim. Sorumlu olmayı istemedim, kimse olmayınca ihale bana kaldı (ben de boş verebilirdim tabi). Bu yüzden apar topar oldu her şey, anlayış bekliyorum :)--RapsarEfendim? 06.59, 4 Eylül 2019 (UTC)
 • 24 Eylül 2019 duyurusu: Yarışmada ödül almaya hak kazanan beş kullanıcının (@İazak, @SAİT71, @Ahmet Turhan, @Gogolplex ve @Nushirevan) ödülleri takdim edildi. Son kez bildirim gönderiyorum ki ödülünü alamayanlar varsa geri dönüş yapsın. Tüm ödüller, kendilerinin D&R hesaplarının bağlı olduğu e-posta adresleri aracılığıyla gönderildi. Bu dağıtımda yardımcı olan @Basak'a da teşekkürlerimi sunuyorum.--NanahuatlEfendim? 19.53, 24 Eylül 2019 (UTC)
 • Yarışmanın kurallar kısmında en yüksek puan alan 5 kullanıcı ödüllendirilecek yazıyor ancak 3 kişinin ödülü aldığı belirtilmiş.Nushirevan11 18.38, 26 Haziran 2019 (UTC)
 • Ayrıca puanlama hesaplanırken hata yapılmış, benim açmış olduğum maddelerdeki listeler hesaba katılmamış. O listeleri emek vererek oluşturdum ve ayrıca oluşturmadan önce Rapsar'a sordum. @Rapsar, Vikipedi tartışma:Vikibahar 2019#Kaynak başlığında örnek vererek sorduğum soruya "bu liste kabul liste maddesi kabul değil" demişsin. Ben liste maddesi oluşturmadım. Vermiş olduğun cevap ile çelişmişsin. Ben o cevap üzerine maddeler açmaya devam ettim. Lütfen hesaplamayı düzeltir misin?--Nushirevan11 18.51, 26 Haziran 2019 (UTC)
@Nushirevan11, dikkatin için teşekkürler, ilk beş kullanıcı ödüllendirilecektir en başta belirtildiği gibi. Orada bir düzeltme yaptım. İkinci paragrafta "Ayrıca puanlama hesaplanırken hata yapılmış, benim açmış olduğum maddelerdeki listeler hesaba katılmamış" demişsin. Kurallar kısmında açık ve net bir şekilde "Oluşturulan liste, şablon ya da kategoriler, yarışma kapsamı dışındadır" diye belirtildi, ayrıca yarışma başladıktan sonra tüm katılımcılara "kurallara dikkat edin" minvalinde toplu bir mesaj da gönderdim. Listeler dahil edilseydi, "Ukraynalı fizikçiler listesi" gibi onlarca kopyala-yapıştır madde açılıp kolay yoldan puanlar toplanabilir olacaktı ve bu da adil olmayan bir yarış yaratacaktı. Puanlama yaparken ben yine de, listeler dışında hemen hemen hiçbir içerik içermeyen maddeleri komple yarışma dışı tuttum. Bunun dışında komple yarışma dışı tuttuğum listeler olmadı. Birçok maddede, doğal olarak listeler yer aldı ve bu listeler, basit listelemeler dışında hiçbir içerik barındırmıyorsa "3.000 baytlık ekleme" kriterinin dışında tutuldu. İçerik barındıran listeler ise, yine adil bir yarış olması açısından, bu içerik kısımları puanlamaya dahil edildi.--RapsarEfendim? 02.13, 27 Haziran 2019 (UTC)
@Rapsar Parmak bastığım konuya cevap vermemişsin. Ben madde listesi oluşturmadım. Sana sorduğum maddeyi kabul etmişsin ancak daha sonra madde içerisindeki listeyi puanlamaya dahil etmemişsin. Ukrayna Ermenileri maddesindeki ve diğer maddelerdeki listeleri de kabul etmemişsin. Lütfen tekrar gözden geçirir misin?-Nushirevan11 15.53, 27 Haziran 2019 (UTC)
@Nushirevan11, Puanlama yaparken ben yine de, listeler dışında hemen hemen hiçbir içerik içermeyen maddeleri komple yarışma dışı tuttum. Bunun dışında komple yarışma dışı tuttuğum listeler olmadı. Birçok maddede, doğal olarak listeler yer aldı ve bu listeler, basit listelemeler dışında hiçbir içerik barındırmıyorsa "3.000 baytlık ekleme" kriterinin dışında tutuldu. İçerik barındıran listeler ise, yine adil bir yarış olması açısından, bu içerik kısımları puanlamaya dahil edildi. dedim. "Liste"den kasıt "x listesi" adını taşıyan maddeler değildir, listelemelerdir. Senin katkılarına özgü bir durum değildir, herkes için geçerlidir. Buradan görülebileceği üzere, maddedeki "dağılım" kısmında basit bir listeleme yapılmıştır ve bu basit listeleme yalnızca "3.000 baytlık puan" kriterinin geçersiz olmasına yol açmıştır. Yine aynı sayfada şu maddenin puanlamasını incelersen Tablo ve listeler projeye dahil edilmese de, tablolarda basit listelemenin yanı sıra bilgi aktarımı da var. O yüzden "3.000 baytlık ekleme" kriterinden yalnızca bir puan düşülmüştür notu düşülerek, basit liste ve tablo dışındaki içeriğe puanlar verilmiştir (hatta ek 120 puan).--RapsarEfendim? 16.00, 27 Haziran 2019 (UTC)
Burada, yine benzer şekilde bazı maddeler bu tip listeler içermiş ve bu listeler kaldırıldığında 3.000 baytın altına düşse dahi, metin içerdikleri için yarışma kapsamında sayılmıştır (örnek). Benzer şekilde senin tarafından açılan şu ve şu gibi maddelerde de yine listeler puanlamaya dahil edilmiştir. Üstte dediğim gibi yalnızca, metin içinde basit listeleme yapılarak boyutları devasa hâle getirmek mümkün, bu gibi durumlarda adaletsizliğin önüne geçmek için "3.000 baytlık ekleme" kriteri devre dışı bırakılmıştır. Yoksa bir futbol kulübü açıp, kayda değer oyuncular, teknik direktörler, başarıları, başkanları, sezon istatistikleri derken, bir cümlelik tanım ile ve kopyala-yapıştır içerikle onlarca puan almak mümkün olacak ve bir adaletsizliğe yol açacaktı. Buradan da, bu şekilde metin içermeyen ve sadece basit listelerden oluşan maddelerin ise yarışmaya dahil edilmediğinin örnekleri görülebilir.--RapsarEfendim? 16.12, 27 Haziran 2019 (UTC)
@Rapsar, Vikipedi tartışma:Vikibahar 2019#Kaynak'ta kabul demişsin ancak sonra puanlamaya dahil etmemişsin. Bu çelişki değil mi? Madde listesi oluşturmak başka bir şey madde içerisinde liste olması başka bir şey. Kural açık hüküm içermiyor ve ayrıca sana sorduğum zaman maddeyi kabul ettin. Puanlaman adil değil.-Nushirevan11 16.17, 27 Haziran 2019 (UTC)
Orada tatmin edici açıklama yapamamışım sanıyorum ki, benim kabahatin, özür dilerim. Adil değil mi? Herkese aynısı yapıldı, kurallarda bir "uygunsuzluk" ya da açık olmayan kısımlar görüyorsan da yarışma sorumlu olarak da sorumlusu benimdir. Ancak bir adaletsizlikten söz edilemez, zira herkes için aynı puanlama yapıldı. Örnek verilen şu maddeden ise, basit listeleme sayılamayacak kısımları dahil edip, ilgili kriterden puan veriyorum ama, birtakım ekstralar mevcut. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 16.23, 27 Haziran 2019 (UTC)
Bana karşı yapılan bir şey değil biliyorum. Ancak o kural açıklayıcı değil bence. Kabul dediğin maddemdeki bütün listelerin puanı eklenmeli. Ermenilere dair maddelerdeki dağılım listeleri de kabul edilmeli çünkü madde ile ilişkili ve o maddeler kısa değil. Bu arada ödül ne zaman verilecek. :))-Nushirevan11 16.39, 27 Haziran 2019 (UTC)
"Listeler puanlamaya dahil değildir" denirse aslında listeleri komple kaldırıp hesaplamak lazım, buna rağmen dediğim gibi sadece basit, kopyala yapıştır tarzı listeleri dahil etmedim. Aslında dahil etmeyeceğim deyip yine de ekstra katkı olarak puan vermedim. "Adil değil" sözüne takıldım ben, herkese aynı şeyi yapmışsam nasıl adil olmadığımı anlayamadım. Neyse, kalan kısımlar için takvim incelenebilir.--RapsarEfendim? 05.28, 28 Haziran 2019 (UTC)
 • Katılan ve dereceye giren herkese tebrikler. --Ali Haydar (mesaj) 18.52, 27 Haziran 2019 (UTC)
 • Katılan herkesi tebrik ederim. --Hedda Gabler (mesaj) 15.37, 28 Haziran 2019 (UTC)
 • Tüm katılımcıların emeğine sağlık. Ayrıca alt proje olan Vikibahar 2019 Kadın projesinde de Türkçe olarak 48 madde açıldı. 2020 için tüm kullanıcılara çağrımızdır, trwiki olarak damgamızı vuralım derim :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15.51, 28 Haziran 2019 (UTC)

Invitation to Contest[kaynağı değiştir]

Dear Wikipedians! Wikimedia UG Georgia has launched a new contest, the goal of which is to create as many articles as possible in various Wikipedia about the cultural heritage of Georgia. Join the competition, create as many articles in your Wikipedia as possible and win prizes! Timeline: from July 1 to August 31, 2019. For more, please visit contest page. Kindly, --Mehman 97 16.28, 2 Temmuz 2019 (UTC)

Türkçe: Sevgili Vikipedistler! Wikimedia Gürcistan Kullanıcı Topluluğu Gürcistan'ın kültürel mirası hakkında mümkün olduğunca çok makale oluşturmak amacıyla çeşitli Vikipedi'lerde yeni bir yarışma başlattı. Yarışmaya katılın, Vikipedi'nizde mümkün olduğunca çok makale oluşturun ve ödüller kazanın! Zaman aralığı: 1 Temmuz-31 Ağustos 2019. Daha fazlası için lütfen yarışma sayfasını ziyaret edin. İyilikle kalın. --Ahmet Turhan (mesaj) 16.51, 2 Temmuz 2019 (UTC)

AWB[kaynağı değiştir]

Bu listedeki istekler ile ilgilenilmesini rica ediyorum. – Ullierlich 10.52, 5 Temmuz 2019 (UTC)

Heeey, yöneticimiz uyuyor mu? Ben de rica ediyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.29, 19 Ağustos 2019 (UTC)

Fransızca Vikipedi'de "kukla" olma ithamıyla engellenmem[kaynağı değiştir]

Bunun nasıl olduğunu anlamadım ama Fransızca Vikipedi'deki bir yetkili tarafından "kukla hesap" olduğum gerekçesiyle değişiklik yapmaktan men edildim. Bu olay aylar önce yaşandı. Fransızca Vikipedi'nin bir hizmetlisine Commons üzerinden mesaj attım ama geri dönüş olmadı. Bir hizmetlimiz oranın köy çeşmesinde bu konuya dair başlık açabilir mi? Veya bir hizmetliyle iletişime geçebilir mi? Bu engelden ötürü Meta'da kullanıcı adımı değiştiremiyorum. – Ullierlich 15.18, 11 Temmuz 2019 (UTC)

Konunun araştırılması için girişimde bulunuldu. --Superyetkinileti 16.01, 11 Temmuz 2019 (UTC)

Vikiproje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım![kaynağı değiştir]Gauntlet.png OpenRA.png
Flag-map of Soviet Union sphere of influence (1961-1989).svg VikiProje:Sovyetler Birliği'ni canlandıralım!
Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje:Sovyetler Birliği'nde 2 yıl 9 ay geride kaldı. Proje katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Proje kapsamında 3'ü ödüllü olmak üzere toplam 28 adet işbirliği projesi oluşturuldu. Bu kapsamda toplam 46 katılımcı işbirliği projelerine katkı sağladı, yüzlerce madde periyodik olarak düzenlenen işbirliği projeleri kapsamında oluşturuldu ve düzenlendi. Bunun yanında pek çok yeni kategoriler ve şablonlar meydana getirilerek proje ile ilgili maddeler geliştirildi. (detaylı istatistik) Proje kapsamında Rusya Federasyonu Devlet Marşı ve George Koval seçkin madde olarak Vikipedi'ye kazandırıldı. Sovyetler Birliği liderleri listesinin adaylığı ise devam etmekte.

Maalesef sorumlu eksikliği nedeniyle projeye ara vermek zorunda kalmıştık. Ağustos 2019 itibariyle projeyi tekrar canlandırmak istiyoruz. Proje bülteninde yapılan gelişmeler ve yenilikler yer almakta. Projeyi tekrar canlandırmak için sizin katkılarınıza ihtiyacımız var. Anket ve oylamalar sayfasında görüşlerinizi bildirerek gelecek işbirliği projelerinin kolektif biçimde ilerleyebilmesi için yardımcı olun, Sovyetler Birliği ile ilgili maddelerin geliştirilmesine katkıda bulunun. Birlikte çalışmak için iletişime geçebilirsiniz. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Yeniden canlanmak umuduyla iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 11.25, 17 Temmuz 2019 (UTC)

Other versions of Ottoman constitution of 1876 available online?[kaynağı değiştir]

Hi, guys! I want to know if there are the following versions of the en:Ottoman constitution of 1876 available online? I got the English translations available. However I would also like the following:

 • Original Ottoman Turkish versionİstek yapıldı Yapıldı
 • Modern Turkish versionsİstek yapıldı Yapıldı
 • A scan of the actual document of the original French version (I found copies of French version in annual reports published by the French Ministry of Foreign Affairs) İstek yapıldı Yapıldı (Gregory Aristarchis version)
 • Minority language versions, such as Arabic, Armenian, Bulgarianİstek yapıldı Yapıldı, Greekİstek yapıldı Yapıldı, Judaeo-Spanish, Persian, etc.

Thank you, WhisperToMe (mesaj) 09.31, 18 Temmuz 2019 (UTC)

Türkiye'deki Vikipedi engelini kaldırmak için AİHM'e yapılan başvuru hakkında gelişmeler / An update on the ECHR filing to lift the Wikipedia block in Turkey[kaynağı değiştir]

Tekrar merhaba sevgili Türkçe Vikipedi Yazarları,

Size Türkiye’de iki yıldan uzun bir süredir devam eden Vikipedi engelini kaldırmak için Wikimedia Vakfı'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvurunun durumu hakkında bilgi vermek için yazıyorum.

Belki biliyorsunuzdur, AİHM'e başvurusu yapılan davaların çoğu AİHM'de görülmez ve duruşma yapılsa bile, bir karara varma süreci yıllarca sürebilir. Dilekçeyi sunduğumuzda bunu dikkate aldık, ancak Mahkeme'nin davanın kamu için önemini takdir edeceğini ümit ediyorduk.

AİHM bu olayda son derece hızlı hareket etti. 2 Temmuz'da davaya "işlem önceliği" verdi ve bu durumu hem bize hem Türkiye yetkililerine resmî bir yazı göndererek bildirdi. Şimdi, Türk hükûmetinin dava hakkında kendi görüşlerini Mahkeme'ye bildirmek için 24 Ekim'e kadar vakti var. Bunun, davanın ne denli ciddiye alındığını açıkça gösterdiğini düşünüyoruz.

Duyurunun tamamının Wikimedia Vakfı web sitesinde Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Bu gelişme konusunda iyimseriz ve sizlerle yeni gelişmeleri paylaşmayı dört gözle bekliyoruz. --ELappen (WMF) (mesaj) 16.13, 22 Temmuz 2019 (UTC)


Hello again editors of Turkish Wikipedia,

I am writing to provide an update on the status of the petition that the Wikimedia Foundation filed with the European Court of Human Rights (ECHR) in May to lift the more than two-year block of Wikipedia in Turkey.

As you may know, many petitions brought before the ECHR are not granted a hearing by the Court, and, even when the hearing is granted, the process of reaching a resolution can take years. We understood these considerations when we filed the petition, but were hopeful that the Court would recognize the public importance of the case.

The ECHR has acted extremely quickly in this case. On July 2, the Court responded to the petition by giving the case “priority treatment”, and sending official correspondence to us and to Turkish authorities with notification of this designation. The Government of Turkey now has until October 24 to respond by submitting their own observations on the case to the Court. We feel this is a clear indication that the case is being taken seriously.

You can read the full announcement on the Wikimedia Foundation website, now available in Turkish.

We are optimistic about this development and look forward to sharing any future updates with you. --ELappen (WMF) (mesaj) 16.13, 22 Temmuz 2019 (UTC)

For those interested in reading more, there is also a blog post about this development. We are working with some outstanding volunteers to have the announcement and the blog post translated into Turkish. --ELappen (WMF) (mesaj) 16.17, 22 Temmuz 2019 (UTC)

AİHM, Wikimedia Vakfı tarafından yapılan başvuruyla ilgili olarak 66. Türkiye Hükûmetine erişim yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu olduğunu kanıtlaması için Ekim ayı sonuna kadar süre verdi. Bilginize. Sansürün dayanağını nasıl oluşturacaklar bakalım. İlgili gelişmeleri burada paylaşırız. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.53, 21 Ağustos 2019 (UTC)

Request for comment on the display of the capitals of the Ottoman Empire on Wikidata[kaynağı değiştir]

Please see wikidata:Talk:Q12560 for a request for comment on how the capitals of the Ottoman Empire should be displayed on Wikidata. WhisperToMe (mesaj) 09.44, 24 Temmuz 2019 (UTC)

Kullanıcı:Levent hayatını kaybetti[kaynağı değiştir]

Elveda Levent. (Ortada)
Stokholm Üniversitesi, Wikimania 2019
 • 24 Temmuz 2019 günü, yani bugün Vikipedi'nin emektarı Kullanıcı:Levent hayatını kaybetmiş. Mail yoluyla öğrendim. Son zamanlarda tekrar katkı yapmak üzere girişimde bulunmuştu, ancak sağlığı elvermemişti. Başımız sağolsun.
23 Şubat 2007 - 15 Temmuz 2019 tarihleri arasında Vikipedi'ye yaptığı katkıların grafiği burada, açtığı yüzlerce madde ise burada. Gurur vesilesi olarak burada kalsın.
Kendisinin söylediği gibi: Biz hayata çok güzel şarkılar söyledik; elbet karşılıksız kalmayacak. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.35, 24 Temmuz 2019 (UTC)
 • Çok üzüldüm şahsen. Huzur içinde uyusun. --Hedda Gabler (mesaj) 13.33, 24 Temmuz 2019 (UTC)
 • Böyle bir durumun geleceğini biliyordum -kendisi belirtmişti- ancak daha geçen günlerde son değişikliklerde ismini görünce şaşırmıştım ve sevinmiştim :/ Galiba bildiğimiz kadarıyla aramızdan ayrılan ilk Türkçe Vikipedi kullanıcısı oldu kendisi :/ Allah rahmet eylesin.--RapsarEfendim? 16.54, 24 Temmuz 2019 (UTC)
 • Başımız sağolsun. Vikipediye gerçekten gönül vermiş bir arkadaşımızdı, çok seviyordu vikipediyi. Levent'in anısı hep aklımda kalacak... --Vikiçizer (mesaj) 17.11, 24 Temmuz 2019 (UTC)
 • Çok çok üzüldüm :( Hepimizin başı sağolsun.Sait* 20.12, 24 Temmuz 2019 (UTC)
 • Çok üzüldüm şimdi :(. Nur içinde yatsın. Bambi'nin annesi (mesaj) 22.28, 24 Temmuz 2019 (UTC)
 • Maaelsef çok üzücü bir haber. Nur içinde yatsın. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.52, 25 Temmuz 2019 (UTC)
 •  :( Çok çok üzüldüm. Mekanı cennet olsun. — HazanEvet benim? 11.22, 25 Temmuz 2019 (UTC)
 • Çok üzücü bir haber. Huzur içinde uyusun. Sevenlerinin başı sağolsun.thecatcherintheryemesaj 18.18, 25 Temmuz 2019 (UTC)
 • Tanıma fırsatım olmamıştı ne yazık ki. Ne kadar acı bir kayıp, camiamızın, ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun. Mukaddimeileti 19.22, 25 Temmuz 2019 (UTC)
 • Kendisi bu sayfalara yüzlerce katkı yaparak ölümsüzleşmiştir. İnsanlar onun eklediği her bilgiyi okuduğunda bunu hissedeceğini düşünüyorum. Üzüntümü tarif edemem. Vikipedi'nin başı sağolsun... e.c. 22.42, 25 Temmuz 2019 (UTC)
 • Değerli Levent ağabeyimiz, son olarak tam bir yıl önce Ankara Ün. Siyasal Bilgiler eski dekanı Cevat Geray'ın 23 Temmuz 2018'de vefatı üzerine hemen maddesini açmış. Yine özenli, düzgün, kaynaklı olarak. Bu çalışma tarzını bize vasiyeti kabul edelim. Sevenlerine sabırlar diliyorum. Vikipedi'nin başı sağolsun. --iazak (mesaj) 08.10, 27 Temmuz 2019 (UTC)
 • Vikiye ilk katkı yaptığım zamanlarda bana ilk geribildirim yapan kişilerdendi, belki de ilk kişiydi. Üzüldüm, gözlerim nemlendi. Bazı insanlar vardır ki, onların sayısı artsın isteriz, artsın ki güzellikler çoğalsın, herkese ulaşabilsin isteriz. Tüm samimiyetimle söylüyorum, Levent aklıma ilk gelenlerden. Allah rahmet eylesin. Sadrettin 11.11, 11 Ağustos 2019 (UTC)
 • Başımız sağolsun. Kullanıcı:Levent, Stokholm Üniversitesi'nde gerçekleştirilen 2019'da, bu sene hayatını kaybeden adını bildiğimiz/bilmediğimiz vikipedistler için oluşturulan yas köşesinde anıldı.--Başak (mesaj) 12.28, 21 Ağustos 2019 (UTC)
 • Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. --İnceleme Elemanı (mesaj) 09.46, 18 Eylül 2019 (UTC)

Sovyet casusları projesi[kaynağı değiştir]

"Sovyet casuslar şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerinin oluşturulması" konulu VikiProje Sovyetler Birliği'nin Ağustos 2019 işbirliği projesine hepiniz davetlisiniz. Daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

KGB Symbol.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında belli periyotlarla tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Ağustos 2019'un proje konusu Sovyet casuslar şablonundaki kırmızı bağlantılı maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay bir planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 10.03, 29 Temmuz 2019 (UTC)

Projenin kendi sayfası var, onlarca da katılımcısı var zaten. Herkesi ilgilendiren bir konu değil, sürekli burayı bu tip aylık/haftalık proje duyurularıyla meşhul etmeyelim lütfen. Burası, tüm Vikipedi topluluğunu ilgilendiren konuların tartışıldığı bir bölüm.--RapsarEfendim? 16.08, 29 Temmuz 2019 (UTC)
Daha önce de aynı tartışmayı yürüttük, burası uzun zaman sonra aktifleştirdiğim projeyi ilgiye sunacağımı düşündüğüm yer, meşgul olmak olarak tarif etmiyoruz. Keşke bu vikiproje duyurularına köy çeşmesinde ihtiyaç olmadığında herkes hemfikir olsa, ama değil daha önce bu yaklaşıma itirazları biliyorsunuz. İtirazlarımızı ve düşüncelerimizi başka bir platformda biçimsel olarak yapabiliriz, ancak yöntem bence hatalı. Vikipedimizi geliştirme konusunda duyarlılığa gerek var, bu tür ilanlara da. Zaten kullanıcıları "meşgul etmek" için kullanıyoruz, önemsizmiş gibi anlaşabilecek sözlerden kaçınalım rica ediyorum. Keşke 50 Vikiprojemiz olsa da burası dolup taşsa, daha ne isteriz? Uzun zaman sonra heves edip yeniden başlatmaya giriştim, daha ilk cümleden böyle yaklaşmayalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.26, 29 Temmuz 2019 (UTC)
@Sakhalinio, @Superyetkin, hizmetli olarak ne düşünüyorsunuz?--RapsarEfendim? 00.53, 30 Temmuz 2019 (UTC)

ben 'hizmetli olmayarak' şöyle düşünüyorum. :) daha önce de konuşuldu, metin gizlenerek burada iki satır duyuru yapılması, her seferinde bu kadar uzatılıp meşgul edilmesinden kat kat ansiklopedik bir davranış.. zaten üç buçuk kişi var, özel dertlerimizi bile konuşabiliriz köy çeşmesinde ortalık şenlensin diye, o kadar söyleyeyim. tüm vikipedi topluluğu buralara doluşana kadar bu konu rafa kalksın lütfen. vikipediyle ilgili herşey köy çeşmesinde yer alabilir. --kibele 10.00, 30 Temmuz 2019 (UTC)

Aynı endişeyi taşıyoruz @Kibele, ancak bakış açımız farklı :) Zaten az kullanıcı var, tüm Vikipedi'yi alakadar eden geniş konular (Vikipedi İstanbul Kampı'19, Teröre Terör denir. gibi başlıklar) tartışması gereken ortamda böyle dar kapsamlı konuları (Fransızca Vikipedi'de "kukla" olma ithamıyla engellenmem, Other versions of Ottoman constitution of 1876 available online? gibi başlıklar) başlatınca, bu esas tartışılması gereken konular arkada kalıyor ve yeterince konuşulmuyor (ya da tartışılması şart değil, dikkat çekmiyor diyelim). Mesele dikkat çekmekse, zaten projedeki büyük yükü çeken Ahmet Turhan, projeye katkı verenlere ya da onu geçtim, ilgili olabilecek potansiyele sahip kullanıcılara tek tek mesajla ulaşan bir kullanıcı. Ben de isterim her proje canlı olsun, her yerde ilgili kullanıcılarımız olsun ama ne yazık ki yok ve sayfaları, amaçları dışında kullanınca da genel anlamda yarardan çok zarar (esas konuşulması gereken yerlerin geride kalması) veriyor diye düşünüyorum. Tartışma:Martinik, Tartışma:Virunga Millî Parkı‎, Tartışma:El-Ehli (Cidde)‎ gibi tartışmaları ayrı ayrı buradan duyurmama benziyor :)--RapsarEfendim? 17.25, 30 Temmuz 2019 (UTC)

Türkçe Vikipedi Telegram grubu[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. Bir süredir aklımdaydı ama olur mu acaba diye düşünüyordum. Şurada diğer wikilerin telegram gruplarının olduğu listeyle karşılaşınca bizde neden olmasın dedim ve topluluğa sormaya karar verdim. Türkçe Vikipedi için bir Telegram grubu kuralım mı? Ne dersiniz? Neden başka bir uygulama değil de özellikle Telegram diye soracaksınız muhtemelen. Masaüstünden de erişilebiliyor olması, kendi bulut sistemi ile dosya başına 1,5 gb paylaşıma izin vermesi, gizliliğe önem vermesi ve diğer başka artıları mevcut. Kurulacak grupta sohbet edebilir, soru sorabilir ya da mesela ihtiyaç duyulan kitapları burada paylaşabiliriz. Sohbet için IRC kanalı var halihazırda ama artık çok fazla kullanan kalmadı sanıyorum. Dün girdiğimde #wikipedia-tr kanalında ben dahil 11 kişi vardı. Bunların bir kısmı bot, bir kısmı yabancı kullanıcı, bir kısmı da aktif değildi. --Selahattin ilhan (mesaj) 19.17, 1 Ağustos 2019 (UTC)

 • Vikipedi gönüllerinin birbirleriyle daha hızlı iletişim kurması yararlı olacaktır. --Ali Haydar (mesaj) 19.25, 1 Ağustos 2019 (UTC)
Neyse, konuyla ilgilenen pek yok sanıyorum. Şimdilik rafa kaldıralım. Daha sonra tekrar gündeme gelirse diye şunu not edeyim arşivde bulunsun:  Telegram botları oldukça işe yarayabilir. Örneğin; bir sayfa, bekletmeli silinmesi için etiketlenmişse, bir bot bunu gruba bilgi olarak gönderebilir. Benzer şekilde, Vikipedi ile ilgili hemen her şey, gruba otomatik olarak mesaj gönderilecek şekilde ayarlanabilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 19.23, 6 Ağustos 2019 (UTC)

Diğer projeler hakkında[kaynağı değiştir]

Vikisöz'e Felecita kullanıcı adıyla katkı sağlıyor ve bilhassa değişiklikleri denetliyordum. Bugün kısa süre önce oraya ara verme kararı aldım. Vikisöz'le en etkin şekilde ilgilenen kişi olarak ara vermem o projenin başı boş kalmasına sebep olacak. Vikisöz'ün yanı sıra Vikikitap ve Vikikaynak'la etkin halde ilgilenecek, değişiklikleri denetleyecek birileri lazım. – Ullierlich 19.25, 8 Ağustos 2019 (UTC)

İlgili projelerin vakfın bile ilgisi dahilinde olmadığını düşünüyorum. Engel yüzünden buraya olan ilgi de düştü ve bunu -ben dahil- editörlerin ilgisizliği takip ediyor.--Kingbjelica (mesaj) 20.45, 8 Ağustos 2019 (UTC)

 • Yazık... Keşke daha çok vaktim olsa da bu güzel projelere de katkı sağalyabilsem. Sadece bize özgü değil, Vikipedi etkinliklerinde de tecrübe ettiğim kadarıyla bu projeler zaten bir nevi Vikipedi'nin yan projeleri gibi görülüyor ve oldukça az bir grup kullanıcının ilgisini çekiyor. Özel bir ilgimiz yoksa çok katkı yapan çıkmaması ne yazık ki normal bir durum. O katkı yapanların da emeklerine sağlık.--RapsarEfendim? 00.02, 9 Ağustos 2019 (UTC)
 • Vikikaynak'ta hizmetli olarak mekanik değişiklikler (vandalizm, hatalı taşıma vb.) yapıyordum ama altı ayda bir hizmetlilik oylaması yapılması zorunluluğundan bezince bir daha istekte bulunmamıştım. Bu arada Nutuk ve Fatih Kanunnâmesi gibi katkılar da yapmıştım. Açıkçası Felecita'nın etkin olması ve vandalizm kontrolü yapması da projeyi bırakırken elimi rahatlatmıştı. Hiç değilse vandalizmi temizlemek için yeniden orayla ilgilenebilirim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 23.33, 9 Ağustos 2019 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, daha önce sordum ama yanıt almadım diye hatırlıyorum, bu "6 aylık hizmetli" muhabbeti bir politikaya mı dayanıyor? Öyleyse eğer onu değiştirelim direkt?--RapsarEfendim? 04.52, 10 Ağustos 2019 (UTC)
Benim de bir fikrim yok açıkçası. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 07.16, 10 Ağustos 2019 (UTC)
Topluluk boyutu yeterince büyük olmayan projelerde yürürlükteki uygulama kalıcı hizmetli yetkisi verilmemesi şeklinde. İlgili sayfa.-- Hakan·IST 11.57, 12 Ağustos 2019 (UTC)
@HakanIST, ilgili sayfayı okudum. "Topluluk boyutu yeterince büyük olmayan" ifadesine rastlayamadım. Sen tam olarak gösterebilir misin? Hatta tam aksine, "There must be a minimum of two permanent admins locally at all times for oversight" ifadesi yer alıyor ve bu, bizim bazı projelerimiz için geçerli bir husus değil. @𐰇𐱅𐰚𐰤 gibi tecrübeli ve daha da önemlisi ilgili bir kullanıcımız var. Başvuruda bulunup, en az iki sabit hizmetliden birisi olmasının önünde bana göre hiçbir engel bulunmuyor.--RapsarEfendim? 16.35, 12 Ağustos 2019 (UTC)
"The local community must also be large enough. Large will be determined by stewards" ifadesi kâhya takdirini vurgulamakta. Öte yandan, daha önce hizmetli olarak görev yapmış bir kullanıcının sonraki başvurularında görev süresinin uzatılabileceği düşüncesindeyim. --Superyetkinileti 17.57, 12 Ağustos 2019 (UTC)
Ben Vikisöz'de ilk hizmetli oluşumda 6 aylık verilmişti. 6 ayım bitmesine yakın 2. başvurumu yapmıştım. O da olumlu sonuçlanınca Meta'daki başvurumda kahyadan bu sefer süresiz vermesini istemiştim, süresiz verildi. Muhtemelen size de aynı şeyi yaparlar --ToprakM 22.35, 14 Ağustos 2019 (UTC)
 • O hâlde görünen o ki ne Meta'da ne de bu diğer projelerin politika ve yönergelerinde "6 aylık seçilir" ifadesi yer almıyor. Meta'da, hizmetliliğin süreli verilebileceğinden bahsediliyor yalnızca. En büyük projemiz olan Vikipedi'de uygulamıyoruz, diğerlerinde de uygulamamızın bir mantığı gözükmüyor. @𐰇𐱅𐰚𐰤 tekrar aday olabilirsen, bu sefer süresiz seçilmemen için bir neden bulunmuyor.--RapsarEfendim? 00.32, 15 Ağustos 2019 (UTC)
Şurada tekrar hizmetlilik başvurusunda bulundum. Bu arada Vikihaber ve Vikikitap'ta (Bekiroflaz altı aydır aktif değilmiş) da hizmetli yok. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.49, 16 Ağustos 2019 (UTC)

Havacılık[kaynağı değiştir]

Havacılık konusunda katkı sağlayan veya katkı sağlamak isteyen olursa yeni oluşturduğum Vikiproje Havacılık'a davet ediyorum. --ToprakM 01.23, 10 Ağustos 2019 (UTC)

Tarihi devlet adları[kaynağı değiştir]

Çözüme kavuşması açısından şurada belirttiğim konu hakkında görüş bildirebilir misiniz? --esc2003 (mesaj) 00.54, 17 Ağustos 2019 (UTC)

 • Bahsi geçen adlandırma değişikliklerini doğru buluyorum. Basılı ansiklopedilerde de değinildiği gibi geçiyor.--Kingbjelica (mesaj) 16.46, 17 Ağustos 2019 (UTC)

Wikimania 2019'dan[kaynağı değiştir]

14-18 Ağustos'ta Kullanıcı:HakanIST ile Wikimania 2019 konferansındaydık. Henüz toplantı notları hazır değil ama kapanış töreninine ilişkin videoyu beklemeden buradan paylaşmak istedim: Video Salondakilerin, Türkiye'de devam eden erişim engeline rağmen Vikipedi'ye katkılarına devam eden Türkiye'deki kullanıcıları alkışlaması çok garip duygular uyandırdı (1:09:20'den itibaren görülebilir). Bu alkışları sahiplerine buradan ulaştırmış olmayı umuyorum.--Başak (mesaj) 12.53, 21 Ağustos 2019 (UTC)

New tools and IP masking[kaynağı değiştir]

14.18, 21 Ağustos 2019 (UTC)

Yeni araçlar ve IP gizleme[kaynağı değiştir]

14.18, 21 Ağustos 2019 (UTC)

Çeviri: --ToprakM 15.37, 24 Ağustos 2019 (UTC)

Vikipedi neden kapatıldı?[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şöyle bir yazıya denk geldim. Bağlantıya Ekşi Sözlük'teki bu entry yoluyla ulaştım. İlgili kullanıcılara cevap hakkı doğduğunu düşündüğümden yorumsuz olarak buraya aktarıyorum. --Selahattin ilhan (mesaj) 03.51, 25 Ağustos 2019 (UTC)

Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi diye bir maddemiz var. Niye diye soranlar orayı okuyabilirler. Sorun TSK'nın karalanmasıysa eğer, Gülen cemaati ile ters düşene kadarki süreçte besleme basının kaynak olarak kullanılmasıyla gelen içerikten dolayı Vikipedi'nin engellenmemesi bir mucizeydi. Halbuki o zamana kadar yalnızca Vikipedi'nin şeylerini: vajina, penis maddelerini engelliyorlardı. --esc2003 (mesaj) 11.53, 25 Ağustos 2019 (UTC)
Bu üfürükçüleri tanımıyoruz etmiyoruz, neyse de "araştırmacı gazeteci" olarak tanınan kişiler bile aynı saçmalıkları dillendiriyorlar. Bazı maddelerdeki tartışmaların ideolojik tabana kaydığını reddetmek kafamızı kuma gömmek olur, Vikipedi'nin engellenmesinden önce de görüp biliyorduk, böyle tartışmalara denk geldiğimde iyi olan kazansın deyip ilgi alanımda olsa da görüş bildirmekten kaçınıyorum. Ancak söz konusu tespitlerin doğru olup olmamasından bağımsız olarak bunların koca ansiklopediyi engellemek için bir neden olarak sunulması saçmalıktan başka bir şey değil. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.00, 25 Ağustos 2019 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤, ilk dediğin hakikaten çok sinir bozucu bir durum. O videoyu ben tesadüfen izledim ve Vikipedi konusuna girince "aha şimdi farkını ortaya koyacak" dedim ama kulaktan dolma, aslını astarını bilmeyen yorumlar yaptı kendisi. Hem bilmiyorsun hem de yorum yapıyorsun ve bir tweet serisine dayandırıyorsun tüm bilgini. Kendisine hemen hemen tüm sosyal medya ortamlarından ulaşmayı denedim günlerce, birkaç kez aynı mesajı gönderdim (gelin size anlatayım, 10 yıldır buradayım, size yakışmıyor yanlış konuşmak vs) ama geri dönüş alamadım. Eline klavye alan, kamera alan her kes bilip bilmeden sallıyor malum ve daha da ilginci "gelin size bilmediğinizi anlatacağım" diyerek sıkanlar daha da çok kabul görüyor.--RapsarEfendim? 18.36, 25 Ağustos 2019 (UTC)

Kullanıcı uyarı şablonu enflasyonu[kaynağı değiştir]

Kategori:Kullanıcı uyarı şablonları kategorisinde aynı amacı güden, farklı tonlarda ya da üsluplarda yazılmış, farklı biçemlerle oluşturulmuş bir ton uyarı şablonu mevcut. Şablon yardımcısı, Huggle gibi araçlar nedeniyle oluşturulanlar da eklenince ortaya bir kullanıcı uyarı şablonu enflasyonu çıkmış. Bu kadar şablona cidden gerek var mı? Her isteyen, her istediği üsluba göre şablon oluşturacaksa işimiz var, sonu gelmez bunların. Kaldı ki "sen öyle uyar, ben böyle uyaracağım" demek ne kadar sağlıklı ve doğru? Ben gidip de "bir daha yaparsan engellenirsin" diye korkutucu bir şablon oluştursam, bunun faydası değil zararı olabilir. Bunları gözden geçirmek lazım.--RapsarEfendim? 21.45, 27 Ağustos 2019 (UTC)

 • Gözden geçirilmesi fikrine katılıyor, bu konuda Rapsar Bey ile aynı kaygıları taşıyorum. --Ali Haydar (mesaj) 22.08, 27 Ağustos 2019 (UTC)

kurallar dahilinde isteyen istediği gibi bilgilendirir, isteyen istediği gibi uyarır.. vikipedi sunucularında yer var yeterince.. --kibele 21.18, 28 Ağustos 2019 (UTC)

Elbette. Ancak kişisel tarzlarımız ve zevklerimiz için şablon oluşturmuyoruz.--RapsarEfendim? 21.22, 28 Ağustos 2019 (UTC)

Şablonları korkutucu bulduğumdan nadiren birisini bilgilendirmem gerektiğinde elle yazıyorum. Mükerrer şablonların silinmesi gerektiğine katılmakla birlikte temizlikten sonra da üslupların iyileştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Yani, yeni bir kullanıcı olsam ve çok basit bir hatadan dolayı birisi bana {{imza atma}} dese o saatten sonra pek de cesur olamazdım herhalde :) Babil gibi zevkler ve renklerle ilgili şablonlardan bahsediyor olsak Kibele'ye katılırdım ama şu konuda katılamıyorum. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.17, 29 Ağustos 2019 (UTC) https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:%C3%96ks%C3%BCz - Bunuda kaldırılması için bahsıgeçen yerde oylanmasını rica ediyorum... Kaynaksız şablonu var zaten... Yeni ölüm farzedin kaldırdınız bana göre gerekliydi tabiki karar sizlerinde bende bu şablon için istekte bulunuyorum...--Kostantinopulos 05.33, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Başlık, kullanıcılara gönderilen uyarı mesajları. Konuyla alakası bulunmuyor :) Ayrıca öksüz ile kaynaksız kavramları farklı, bir maddeye hiçbir maddeden bağlantı verilmemişse öksüz; o maddede hiçbir kaynak kullanılmamışsa kaynaksız deniyor @Kostantinopolisli Kostantinopulos.--RapsarEfendim? 06.02, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Seçkin/kaliteli içerik incelemeleri[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Seçkin madde incelemesi, Vikipedi:Seçkin liste incelemesi ve Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi sayfalarında neredeyse iki yıla dayanmış incelemeler mevcut. Bunları incelemek ve değerlendirmek, seçkin/kaliteli içerik adaylarını incelemek ve değerlendirmekten daha kolay. Kullanıcıların birkaç dakikasını ayırarak bu adaylıkları incelemeleri mümkün. Zaman bulabilen ve ilgisini çeken kullanıcıların bu sayfalara uğramasını rica ediyorum.--RapsarEfendim? 06.55, 29 Ağustos 2019 (UTC)

Görmedim, duymadım, bilmiyorum[kaynağı değiştir]

Öncelikle etkin tüm hizmetlilere sesleniyorum ki şimdiye kadar olduğu gibi görmedim, duymadım, bilmiyorum demeyin: @Elmacenderesi, @Vito Genovese, @Superyetkin, @Sakhalinio, @HakanIST, @Mukaddime Vikipedi'deki bu başınızı kuma gömme durumu ne zaman sona erecek acaba, tahminî bir tarih verebilir misiniz?

Şurada sordum: "Şu an içinde olduğumuz durum Vikipedi'deki normal işleyiş, maruz kaldığımız tavır Vikipedi'deki istendik davranışlar mıdır?" Cevap verme zahmetine gireniniz olmadı, oradaki davranış biçimine dair en ufak bir eleştiri gelmedi. Oradaki durumdan sonra tekrar takınılan tavır bu. Oradaki rahatlıktan sonra takınılan tavırlar yine sırasıyla bu ve bu. @Esc2003'ün takındığı bu izansızlık, kullanıcılara ayar verme, had bildirme, üstten konuşma tavrının hiçbir izahı yok. Hiçbir bahanesi de olamaz. Hele hele şu nedir?

Devriyeler bu konuyla ilgili görüş belirtmek istemeyebilir, ilgilerini çekmeyebilir fakat hizmetli olduğunuzda ta en başında üstlendiğini sorumluluklarınız nedeniyle sizlerin bu duruma göz yumma, ilgilenmeme gibi bir lüksünüz yok @Elmacenderesi, @Vito Genovese, @Sakhalinio, @HakanIST ve @Mukaddime. Senin bile yok @Superyetkin. Ya sorumluluğunuzun gereğini yapmanız gerekli ya da yapmayacaksanız bunun nedenini belirtmeniz. Tekrar soruyorum: "Şu an içinde olduğumuz durum Vikipedi'deki normal işleyiş, maruz kaldığımız tavır Vikipedi'deki istendik davranışlar mıdır?" Değilse keyfi şekilde Vikipedi süreçlerinin felç edilmesine neden göz yumuyorsunuz. Tartışma:Memlûk Devleti gibi kara mizah olaylarının meydana gelmesine neden sebep oluyorsunuz ve ben neden bunlarla uğraşıp zaman kaybetmek zorundayım? Eğer bu davranışlar normalse, Vikipedi'de orman kanunlarına geçildiyse resmî bir ilanını yapın, biz de ona göre tavır alalım. Tartışma falan yok, kim kime diş geçirebilirse onun dediği oluyor demek ki artık. Bu durumda da bu kullanıcıyla 3GD gibi sorunlar yaşandığında bu ne ilgili kullanıcının ne de ona karşı çıkan kullanıcının değil, sizin eserinizdir. İleride eserinizle gurur duyup duymayacağınız da burada takınacağınız tavra bağlı olacak. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.23, 30 Ağustos 2019 (UTC)

esc'nin kendisine karşıt fikir sunma cür'etini gösteren hadsiz kullanıcılara sağlı sollu hakaretamiz cevaplar verip VP:N, VP:İNOV vb. politikaları işaret etmesinin komikliğini de eklemeden geçemedim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 17.28, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Yukarıda haksızlığa uğradığı izlenimi oluşturmaya çalışan kullanıcının takındığı üslubu, nezaket dışı konuşmalarını daha önce @Superyetkin'e bildirdim. İlgilenmek istemese de yorumlarda küçük kırpmalar yaptı. Şurası da okunabilir. Bunun öncesinde gidişatı gördüğüm için bizzat kendim de ricada bulundum. Burada dahi üste çıkma, altta alta laf sokulduğu görülebilir. Dünkü tartışmada zaten kendi ağzıyla bunu söyledi: Sonra biz bunları yazınca VP:N var. E varsa var. Sergilenen davranışı yazıyorum, vay efendim sen bunları nasıl söylersin... Yapmak serbest, yapılanı yazmak suç Yukarıdaki kullacının da dediği gibi artık seyirci olmak yerine müdahil olsanız. Bunu yapmayıp son raddede engel vermek daha mı makul geliyor yoksa? Dün Rapsar adlı kullanıcıyla birlikteki şu saldırılarından sonra benden nezaket beklenmesi küfür etmekten farksız olurdu. Bu noktaya gelinmesi hizmetlilerin ilgisizliğinden kaynaklanıyor. Bazı kullanıcılar nedense hizmetli müdahale etmediği zaman doğru yolda olduğunu zannediyorlar. --esc2003 (mesaj) 18.02, 30 Ağustos 2019 (UTC)
Kullanıcının sonradan yaptığı eklemeden de çarpıtma yaptığı görülebiliyor. kendisine karşıt fikir sunma cür'etini gösteren hadsiz kullanıcılara sağlı sollu hakaretamiz cevaplar verip ben yazarken utanırdım bunu. Burada her şey yazılı ve takip etmesi hiç de zor değil. Rapsar'a haddini bilmesini, kendisine çeki düzen vermesini daha yeni söyledim. Buraya komik bir gönderme yapılmış. Zıvanadan çıkmamı bekliyorlardı, istedikleri buydu. İnceldiği yerden kopsun dedim. Anladıkları dil de bu zaten. Sorunun benle sınırlı olmadığını sevgili hizmetlilerimiz zaten biliyorlar. Göz göre göre kural ihlalleriyle ilgili işlem yapmamanızı vicdanınıza bırakıyorum. --esc2003 (mesaj) 18.08, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Şurada tespitini yaptığım "bana böyle yaparsan ben de sana işte böyle yaparım" davranışının geç de olsa itirafı mı demeli buna :) Tespitlerin haklı ya da haksız olmasından ayrı olarak keşke bunun için Vikipedi'yi felç etmek yerine burada yaptığım gibi ısrarla ilgi çekilseydi. Bir de esc'nin neden kendisine karşı gizli bir örgütmüşüz ve onu bitirmek için hareket ediyormuşuz gibi düşündüğünü anlamıyorum. Buradaki ifadelerine ek olarak STT'de "İkinizin de amacını görebiliyorum. Kusura bakmayın gitmeyi düşünmüyorum." diye bir cümlesi de vardı. Tanımam, etmem. İlk defa böyle bir şeyle karşı karşıyayım, garip yani. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 18.16, 30 Ağustos 2019 (UTC)

 • Bir süre önce başlığı açan şahsın tarafıma VP:N ihlali uyguladığını düşünmüş, beni umursamadığını üzülerek gördükten sonra konuyla ilgili kendisine nazik bir şekilde ikinci bir mesaj göndermiştim. Bunun üzerine aklı olanın gayet de anlaması gerektiği gibi bir anlama gelecek şekilde aşağılayıcı bir tavırla bir cevap yazmıştı. Ben de bu üslup bozukluğundan dolayı kullanıcı ile iletişime girmemeye özen gösterdim. Bütün Vikipedi'nin işleyişi ile alakalı olduğu için buraya bir mesaj gönderilmiş; hislerime tercüman olduğu için ben de görüş belirtmek istedim. Cobija'nın yazdıklarının altına imzamı atıyorum... "...gibi kara mizah olaylarının meydana gelmesine neden sebep oluyorsunuz ve ben neden bunlarla uğraşıp zaman kaybetmek zorundayım? Eğer bu davranışlar normalse, Vikipedi'de orman kanunlarına geçildiyse resmî bir ilanını yapın, biz de ona göre tavır alalım. Tartışma falan yok, kim kime diş geçirebilirse onun dediği oluyor demek ki artık. Bu durumda da bu kullanıcıyla 3GD gibi sorunlar yaşandığında bu ne ilgili kullanıcının ne de ona karşı çıkan kullanıcının değil, sizin eserinizdir. İleride eserinizle gurur duyup duymayacağınız da burada takınacağınız tavra bağlı olacak... " Vikipedi'nin işleyişinde ciddi sıkıntılar var. Gidiyorum, geliyorum, hala devam ediyor. Çok şey değil istediğim; adalet istiyorum, şahsım adına. Şu bazı kişilerin sırf birbirleri ile eskiden gelen yakın arkadaşlıkları adalet mekanizmasının bozulmasına neden olmasın, çok mu şeydi istediğimiz? Hayır, James Walles miydi adı, ne, Vikipedi'nin kurucusuna söyleyelim o vakit de trwiki'yi birkaç kişiye satsın, onlar da bizi şutlasın, bize kin güdenler de rahatlasın, biz de rahatlayalım... Son sözüm; burada tartışma kültürü kalmamış: Ben de burada tartışalım da bir fikir birliğine varalım demiştim, ancak gelen ilk yorum tartışmanın yapılamayacağı yönünde idi. Neymiş? Tartışmaya açık değilmiş. Yukarıda mevzu bahis tartışmaların bir bölümünü okudum da; aklıma o günkü yorum geldi, not düşmek istedim... -thecatcherintheryemesaj 18.49, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Şurada karşıt görüş belirttikten sonra buradaki gibi "fikri olmadan zikri olan" diye başlayıp "utanmalısınız" diye biten bir mesaj alıyorsam o mesaj koftur, içi boştur. İkinci çoğul şahısla yazıp aralara lütfen serpiştirmek bir şey değiştirmiyor. O millî park tartışmasını da yine başka bir kullanıcıyla başka bir tartışmanın uzantısı olarak geliştirdiğinizin de farkındayız. Üzerine tartışma olan bir konuyu STT'ye taşımanın yanlışlığı ve ısrar üzerine ısrar edilmesi ise konuyu buralara getiriyor işte. STT'de neden tartışılamayacağını çok ama çok açık şekilde ifade etmiştim zaten. Aslında bu tartışmanın benimle ilgisi bile yoktu. Hizmetlilerin müdahale edip demesi gerekeni ben dedim diye "bana böyle dedi" şikayeti alıyorum. Evet, dedim ve hala da dediğim doğru. STT tartışma açabileceğiniz, tartışmalı adları taşıyabileceğiniz bir mecra değildir. Buna rağmen bu tavır sürdüğüne göre bir gelişme yok. Neyse, öyle olsun. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 19.00, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Mesele de oydu zaten. Binden fazla madde açmışım, 20 binden fazla değişikliğim var; bir tane vandalizm içeren değişikliğim yok (beni şahsen tanısanız olmamasına da hak verirdiniz, kanımca). Milli park tartışmasını netleştirmek için topluluğun görüşünü almak istedim (belki usul hatası da yapmış olabilirim, orası ayrı); aldım; konuyu kapattım, uzatmadım yani. Ancak siz beni art niyetli olmakla suçladınız. Buna sebebiniz neydi? Sizinle bu konuyu mesaj sayfanızda görüşmek istemiş, mesaj göndermiştim, ancak cevap vermeye tenezzül etmediniz. Rapsar ile önceden gelen bir arkadaşlığınız mı, bana önyargı ile yaklaşmanızın sebebi idi? Adalet bir gün herkese lazım olur. Benim için bir süre önce lazım idi. Şahsen, burada adil bir ortam olmadığını düşündüm ve katkılarımı sıfıra yaklaştırdım. Şimdi de siz bu düşüncedesiniz. Umarım benim bir zamanlar hissettiklerimi anlayabilirsiniz. Topluluğu da malayani görüşlerimle meşgul ettiğim için özür dilerim. Son ek: Sizin yaptığınız gibi, ben de aktif gördüğüm bütün hizmetlileri pinglemiş ve hepine tepkimi göstermiştim. Sesimiz birçok hizmetlinin kulağına gitmiyormuş, demek ki! -thecatcherintheryemesaj 19.26, 30 Ağustos 2019 (UTC)

Kısaltma, açılabilen metin, değiştirilen resimler vs[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Bir yerde konusu geçince ve son dönemde daha çok karşılaşınca bu konuyu dile getirmek istedim. Şablon:Kısaltma diye bir şablonumuz var ve şurada ya da şurada görülebildiği tarzda kullanımı mevcut. Benzer şekilde bazı şablonlardaki açılır-kapanır özelliğinin otomatik olarak kapanır olması durumu söz konusu (örneğin). Yahut Şablon:Kaydırmalı galeri şablonumuz var, tek bir dosya kaplayacak bir boşlukta birden fazla dosya göstermeye yarıyor. Neyse, İngilizce Vikipedi'de şöyle bir sayfa var (bizde tabi ki de yok). Girişte bir alıntı yapmış "Vikipedi'de ayrımcılığa yer vermeme" temalı. Orada diyor ki kısaca Vikipedi'ye herkesin erişmeye hakkı vardır, bu engellenemez ya da engellenmeye çalışılamaz. Bu tip şablonları arkadaşlar, tam da Vikipedi'nin her yerde, her şekilde erişilmesini engelleyen şablonlar. "Ne alaka?" diyecekler olabilir, İngilizcesi yeterli seviyede olanların bağlantısını verdiğim sayfayı bir incelemesini rica ederim. Yetersiz olanlar için ise o sayfada madde yapısı, metinler, bağlantılar, renkler, listeler, tablolar, kısacası "Vikipedi'deki her şeyin her şekilde erişilebilir olması" gerektiği anlatılıyor ve bazı noktalar üzerinde duruluyor. Bu bahsettiğim şablonlar, birincisi, mobil sürümde sıkıntı yaratmaktadır (fare ve imleç yok, imleci üzerine getirip bekletince açık adı görülen kısaltmalar işlevsiz). İkincisi, sayfayı PDF olarak kaydetmek ya da yazdırmak istediğimizde, sayfadaki her içeriği görmemiz mümkün değildir (kısaltmalar, açılır-kapanır metinlerin "varsayılan olarak" kapalı olması, kaydırmalı galeri ya da metin vs). Üçüncüsü, JavaScript ile ilgili birtakım sorunlar söz konusudur bazılarında (kaydırmalı galeri). Dolayısıyla bu tip şablonları yavaş yavaş, adım adım kaldırmamız gerekiyor. Bunu bir "öneri" şeklinde sunmuyorum, zira Vikipedi'nin kendi ilkelerinden biriyle zaten çelişiyorlar :) Bu tip kullanımları kaldırıp alternatif kullanımları (normal galeri kullanımı, dipnot kullanımı, açık adın kullanımı vs) tercih etmemiz lazım.--RapsarEfendim? 05.37, 31 Ağustos 2019 (UTC)

Tespit yerinde, ancak ucu çok açık. Ben de ilgilendiğim maddelerde bu tip şablonları kullanmamaya gayret ediyorum. Ancak alternatif düşünmemizde yarar var sanki. Örneğin bir dipnotu okuyamayan mobil sürüm kullanıcıları için mobil sürümde yapılacak bir güncelleme, çoklu galeride tek görsel gösterme yerine ufak bir uyarı göstergesi ile burada daha fazla görsel olduğu ve indirildiğinde tamamının inmesini sağlama gibi teknik konuları çözmek gerek. Bu tür kolaylık sağlayan "fırsat şablonlarını" kaldırırsak bence abartmış oluruz.
Ben açık ve uzun halini kullanmayı yeğliyorum, birden fazla görsel var ise Çoklu resim şablonunu kullanıyorum, veya dipnotu imleç üzerinden değil de madde altında yazıyorum falan, bunun yapılmasını da öneririm zaten. Ama bunları kaldırmak yerine mobil sürüm güncellemesinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum, kısaltma kullanım bir fırsat önerisi, isteyen kullanır isteyen kullanmaz, isteyen kısaltma kullanılmış içeriği uzunuyla değiştirir falan. Biz sadece teknik altyapıyı erişilebilirlik konusunda eşitlik ölçüsüne getirelim sorun çözülür. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.00, 31 Ağustos 2019 (UTC)
@Ahmet Turhan, PDF olarak görüntüleyememe kısmını atlamayalım :)--RapsarEfendim? 08.07, 31 Ağustos 2019 (UTC)
PDF formatı oluşturma da teknik bir konu. PDF oluştururken albüm şeklindeki galeriyi çoklu görsel şekline getirme veya imleç versiyonunu madde sonu dipnot şekline çevirme vb. gibi. Bence metada dile getirilecek kadar kapsamlı bir konu hatta. Kaldırmak yıkıcı göründü, düzenlemek daha ilerici. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.13, 31 Ağustos 2019 (UTC)
Yaygın olarak kullanılan bu tip şablonların neredeyse hepsi mobil versiyonda zaten sorunlu. Ya hiç gözükmüyor ya da Kaydırmalı galeride olduğu gibi tüm resimleri alt alta göstererek amacını yitiriyor. Bilgisayar ortamında PDF olarak kaydedileceği zaman, Ahmet Turhan'ın dediği gibi, bir uyarı olması, açılır - kapanır şablonların kapalı olduğunun hatırlatılması gibi teknik düzenlemeler yapılması mantıklı geliyor.— HazanEvet benim? 09.55, 31 Ağustos 2019 (UTC)

Seri/Dizi[kaynağı değiştir]

Kategori:Televizyon dizileri, bu kategorinin alt ve üst kategorileri oldukça karışmış durumda. Kategori:Dizi serileri adlandırmasının doğruluğu konusunda şüphelerim var, aynı veya çok yakın anlama gelen iki sözcüğün bir arada kullanılmasıyla oluşturulmuş gibi. Aynı işlevi gören birden fazla kategori var, biçimsel birlik maalesef yok. Konu biraz çetrefilli olduğu için paylaşmak istedim. --esc2003 (mesaj) 19.53, 1 Eylül 2019 (UTC)

Yerinde bir tespit. Seri, dizi, televizyon dizisi, program, televizyon programı gibi birçok kullanım iç içe girmiş. Terminolojiye hakim olduğum söylenemez ama "seri" ifadesini günlük yaşamda kullanmadığımızı söyleyebilirim.--RapsarEfendim? 20.57, 1 Eylül 2019 (UTC)
Dizi (anlam ayrımı) sayfasındaki diğer diziler ile karıştırmayacaksak ilgili tüm kategorileri sadece "dizi" diyerek standart hale getirelim derim ben. Böyle yaparsak kafa karışıklıklarının da önüne geçip daha sağlıklı bir kategorilendirme gerçekleştirebiliriz. Bunun dışında "dizi serileri" günlük hayatta kullanılmayan bir ifade. Bu kategoriyi silebiliriz. Kullanışsız, anlamsız bir halde. --Pragdonmesaj 09.50, 2 Eylül 2019 (UTC)
Seri zaten Dizi demek bu yüzden ayni anlama cikiyor. Seri ile alakali kategorilere gerek yok. Bence de silinsin.--Can benim? 12.20, 2 Eylül 2019 (UTC)
İngilizce vikideki television series by franchise ulamına karşılık olarak oluşturulmuş. Silinmemeli, ancak bu adla kalması da uygun değil. --Superyetkinileti 15.34, 2 Eylül 2019 (UTC)
"franchise" karşılığı olarak "imtiyaz" kullanılmış kategorilerde. bkz: Özel:Ara/kategori:imtiyaz.  Bu durumda, "television series by franchise" için "imtiyazlarına göre televizyon dizileri" denilebilir belki.--Selahattin ilhan (mesaj) 17.39, 2 Eylül 2019 (UTC)
O zaman "imtiyazlarına göre televizyon dizileri" diyebiliriz bence? tasinabilir oraya :) ayrica Kategori:Medya imtiyazları diye dolu dolu bir kategori de var. Ornek vereyim:Marvel Sinematik Evreni hem tum filmleri ve dizileri kapsiyor. Imtiyaz sahibi: Marvel oluyor ozetle. --Can benim? 17.47, 2 Eylül 2019 (UTC)

Duran seçkin ve kaliteli içerik sistemini canlandırma[kaynağı değiştir]

Başlıkta adı geçen konuyu bu sayfadan takip edebilirsiniz. e.c. 21.12, 4 Eylül 2019 (UTC)

Kullanıcıların öz imzalarının olduğu tartışmaları başka bir sayfaya taşımanın doğru olmadığını düşünüyorum @Elmacenderesi. Siz tartışma sayfasına taşırken Rapsar da ilgili yere taşıyıp adaylık başlığı ekledi. Böylece her şey daha karmaşık oldu, anlam bütünlüğü bozuldu. Rapsar konuyla ilgili önerilerini yazıp kullanıcıları teşvik etmek istiyordu, birkaç kişi de bu öneriler üzerine yorum yaptı. Resmi niteliği olacak bir adaylığın yeri de köy çeşmesi değildi. Belki o kullanıcılar Rapsar'ın ilk içeriğini genel ve köy çeşmesini ilgilendiren mahiyette olduğu için yorum yapmıştı, adaylık tartışması olacağını bilselerdi belki de olaya ilgisiz kalacaktı. Şu anki tartışmada çok mühim olmasa da içerik taşımanın suistimal edilebileceğini, içerik ve imzalarla oynanabileceği ve tüm bunların gözlerden kaçabileceği hesaba katılmalı. Projedeki tartışmalarda anlam ve geçmiş bütünlüğü bozulmamalı. Kolay gelsin.--Kingbjelica (mesaj) 19.59, 5 Eylül 2019 (UTC)
@Kingbjelica, aslında evet, ben aday oldum olmasına ama tartışmayı daha geniş kapsamlı düşünmüştüm dediğin gibi. @Ahmet Turhan da tartışmanın oraya taşınması gerektiğinden bahsetmiş, senin dediklerine benzer bir yanıt verince o da devam etmemişti bu isteğine (belki de görmedi yanıtı, bu vesileyle görmüş de olur :) @Elmacenderesi'nden de seçkin içerik sorumluluğu ile alakasız kısımların kaldırılmasını rica etmiştim, o tartışmayı toptan başka yere taşımış :) Benim açımdan bir sorun yok taşınmasının, yalnızca basit bir seçkin içerik sorumlusu adaylığı olarak anlaşılmasın, fazlası vardı zira.--RapsarEfendim? 23.29, 5 Eylül 2019 (UTC)
Bu söylenlenler seçkin madde konusundan bağımsız değil. Varsa olumsuz bir eleştiri tamamı olmalı. Paralı madde iddiası seçkin madde yaratmaya da varır çünkü, bunu çözmemiz gerek. Ama ilgili sayfada tabi ki. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.37, 6 Eylül 2019 (UTC)

Gün/yıl maddelerine fotoğraf eklenmesi[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. İleride ideolojik çatışmalar yaşanmaması ve gün/yıl maddelerinin fotoğraf galerisi olmaması adına topluluğun dikkatini bu konuya çekmek istiyorum. Kullanıcı:Ahmet Turhan'a gönderdiğim mesajı aynen paylaşıyorum.

Ahmet Turhan gün ve yıl maddelerine açtığı biyografi maddelerini fotoğraflarla eklemeye başladı. Ben de bu kişilerin fotoğraflarıyla eklenmemesi gerektiğini söyledim ve endişelerimi şu mesajla paylaştım:

"Gün ve yıl maddelerine fotoğraf eklemek sağlıklı değil, yanlış yorumlara ve çatışmaya sebep olabilir. Fotoğraf eklerken, gerçekten o yıl doğanlar arasındaki yerini ve önemini sorgulamalısınız. Siz bir sosyalistin fotoğrafını eklerseniz birisi liberalin, biri faşistin, öbürü de bir nazinin fotoğrafını ekler. Bu ideolojik çatışma maddeyi fotoğraf galerisine çevirir, enerjimizi alır ve yıpratır. Genel teamül bu maddelerde aşırı fotograf konulmaması yönünde."

Görüleceği üzere hem maddelere bağlantı veriliyor hem de fotoğrafları ekleniyor. Eklenen kişiler genel manada Sloven partizan, Sloven kominist gibi kişilerdi. Yani eklenen gün veya yıllar için pek önemi olmayan kimselerdi. Durumu Turhan'a şu mesajla ilettim:

"Isaac Newton'un doğumu/ölümü maddelerinde ("fotoğrafla") yer alabilir çünkü önemi malumdur, veya ENIAC bilgisayarı. Ama Sloven partizanlar1-2 aynı öneme maruf değiller.

Hülâsa: Gün ve yıl maddeleri Türkçe Vikipedi'de pek gelişmiş değil ve sadece bu konuda katkı veren iki üç kullanıcı var. Çoğu gün/yıl maddesinde isimler bir elin parmağını geçmiyor. Ben okuyucuların üç ismin yer aldığı bir yıl maddesinde bir kişinin fotoğrafıyla yer almasının sorgulanacağını düşünüyorum. Burada bir öznellik söz konusu ve herkes açtığı maddedeki kişiyi gün/yıl maddesine fotoğrafıyla eklerse orası fotoğraf galerisine döner. Maddeyi mobilden okuyanlar ise sürekli fotoğraftan aşağı inmek durumunda kalır. Yukarıda Newton örneğinden bahsettim, gün/yıl maddelerinde daha evrensel düzeyde kişi ve olayların fotoğrafları yer almalı. Bir Sloven partizanın maddesini fotoğrafla xxx yılında doğanlar maddesine eklemek tamamen öznellik. Aynı endişe şurada da paylaşılıyor. İngilizce Vikipedi'de durum çok daha farklı. Gün/yıl maddeleri fazlasıyla gelişmiş durumda ve fotoğraf kullanımı buna mukabil fazla oluyor. İngilizce proje daha küresel olduğu için Newton örneğindeki gibi eklemeler fazla olabilir veya bu küreselliğin denetimi zor olduğundan Sloven partizan örneğinde kişiler "öznel bir şekilde" eklenmiş olabilir. Konu iki kullanıcı arasında olmadığından ve geri alanın reaksiyonunun sınırı ölçülmek istendiğinden buraya taşındı. Topluluğun bu konuda fikri ve genel tutumunun belirleyici olması gerekiyor.--Kingbjelica (mesaj) 19.04, 10 Eylül 2019 (UTC)

Öznelliğin ne boyutta olduğunun farkına daha iyi varılması için 1944 sayfasının şu sürümüne bir bakalım. Adaviye Efendiyeva neden 1944 yılında ölenler arasında fotoğrafıyla eklenecek kadar önem arz ediyor? Neden 18 Aralık maddesinde Josef Stalin'in fotoğrafı yok da neden Aleksandr Kodakovski'nin fotoğrafı var? İkinci maddeyi siz açtığınız için mi? İşte bu tamamen önlenemeyecek bir öznellik barındırıyor. Herkes açtığını maddenin fotoğrafıyla gün/yıl maddeleri gibi genel kapsamı olan bir maddeye eklerse bunun sonu gelmez. Hem ideolojik bir çatışma alanı doğar hem de yeni yeni fotoğraf galerileri yaratılmış olur. Burada fotoğrafların maddelerde dengeli kullanımı hakkında "Maddede görseller dengeli şekilde verilmeli" demiştiniz. İkisi arasında da benzer bir durum var.--Kingbjelica (mesaj) 19.35, 10 Eylül 2019 (UTC)

Birincisi; açtığım tüm maddeleri gün/yıl maddelerine eklemeye karar verdim. Bu sayfadan başlayarak alfabetik listeye göre ekliyorum. Tamamında hem bilgileri, hem de varsa özgür lisanslı görselleri ekliyorum. Bu kişiler Nazi de olabilir, roman yazarı da, siyasetçi de, ekonomist de, hatta 1700'lü yılların generalleri de. Burada bir ayrım yok, öncelikle bunu söyleyeyim. Nasıl bir niyet okuma ile "ileride ideolojik çatışmalar yaşanacağı" öngörülmüş, bunun açıklanması gerek. Üstelik neden eklenen bilgi yerine fotoğraf sorunu olduğu söyleniyor, orası da açıklamaya gerek duyulan diğer konu. "Eklenen kişiler genel manada Sloven partizan, Sloven komünist" denilmiş, başlangıç olarak alfabetik düzende A-G arasını yükledim, orada kaç tane bu sıfata nazır kişi var ve nasıl bir yöntemle hedef seçilmiş, açıklamaya ihtiyaç var. Biyografiler bitince sonrasında açtığım tarihi olaylar ve gelişmeler maddelerini de bilgi/görsel olarak ekleyeceğim. Bu yönde bir katkı sunmaya engel mi var? Veya eklenince çıkarılacak mı? Örneğin Burada bir Nazi generali çıkarılırken, burada Tatar bir politikacı çıkarılmış. Bu maddeler Isaac Newton maddesinden önemsiz olduğu için mi çıkarıldı?
İkincisi; hangi özgün tercihe göre fotoğraf ekleyeceğiz? Neden Isaac Newton veya ENIAC bilgisayarı ekleyebilirken Denis Çiçerin'i veya Dénes Berinkey'in görselini bu gün/yıl maddelerine ekleyemiyoruz? Önem derecesine göre bu ayrımı Kingbjelica neye göre, kime göre yaptı?
Üçüncüsü; bir gün/yıl sayfasında bir tarafın çok fazla görseli olduğu düşünülüyorsa, bunları "kaldırma" yerine neden diğer taraf olduğu düşünülen kişilerin görselleri "ekleme" yöntemine gidilmiyor? Ansiklopedimiz kaldırarak mı gelişir yoksa ekleyerek mi. Örneğin 1927 maddesinin Türkçe ve İngilizce sürümü arasındaki fark tam da anlatmak istediğim şey. Zaten kaldırma yöntemi "şevk kırma" nın yanından geçen sürümü, asla böyle bir duruma neden olmamalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.52, 10 Eylül 2019 (UTC)
Cevap Cevap Açtığınız biyografi maddelerini gün/yıl maddelerine eklemenize yardımcı olabileceğimi söyledim. Vikipedi'de kullanıcıların hangi yönde katkı vereceğine kimse karar veremez çünkü herkes buraya ayırdığı vakitlerde sevdiği işleri yapmak istiyor. Sizin öznel şekilde eklediğiniz fotoğrafları dengelemek için kimsenin uğraş vermesini beklemeyin bu yüzden. Kişilerin kim olduğunun önemsiz olduğunu zaten zikrettim yukarıda. Sovyet partizan/komünist mahiyetinde kişiler ekleniyor derken o kişilerin Newton örneğiyle kıyaslansın diye. Fotoğraf eklerken kişilerin tanınırlık seviyesi göz önüne alınmalı. Malumunuzdur, kayda değerliliğin de seviyeleri bulunmaktadır. Newton ile Sovyet partizan burada yer alacak kadar kayda değerdir ama Newton diğerine göre daha evrensel düzeydedir. Neden ENİAC bilgisayarının yıl maddesinde olması gerektiğini ilgili maddeyi okuyarak bile öğrenebilirsiniz. İdeolojik tartışma yaratabilir öngörüsü kuvvetli bir ihtimaldir. Fotoğraf eklediğiniz yıl maddelerinde bir sürü etnik kökenden insan var. Cezri düşünen birisi neden şu kişinin fotoğrafı orada yok dese haklıdır. Fotoğraflar ilgi çekicidir, insanları yönlendirecek, maddeye çekecek düzeydedir. Bu nedenle cezri düşünen vatandaş kendi atasının fotoğrafının da konmasını, atasının da tanınmasını isteyebilir. İşte size ideolojik tartışma, işte maddelerin fotoğraf galerisine dönme ihtimali.. Umarım örnekler yeterlidir.--Kingbjelica (mesaj) 20.00, 10 Eylül 2019 (UTC)
Katkıya zorlayan unsur ve teşvik eden başka kullanıcılar değil, kişinin eleştiri verdiği yerdeki eksiklikler. "Burada neden bu yok" şeklinde eleştiri sunup diğer olanları da çıkarmak değil, hepsinin var olmasını sağlamaktır asıl katkı. Bir kullanıcı ABC maddesinde AB var C neden yok dediğinde AB'yi çıkarmaz, C'yi de ekler. Kimse C'yi ekle diye zorlamıyor, kendi eleştirmiş sonuçta. Üstelik Vikipedi'de katkı geliştirmenin pek çok yöntemi var, bu da teşvik edici diğer bir yol olur zaten, gayet de olumlu. Bir tuğla da sen taşı olumlu bir önerme yani.
Diğer konu, bir kişi bir yere baktığında etnik köken arıyorsa ve buradan ideolojik tartışma yaratıyorsa, kusura bakmasın bu bizim sorunumuz değil. Bu bakışın sonu yok ki, örneğin o bakış ana sayfada çıkan iki günün maddesine de etnik köken kaygısı güderek eleştirebilir ve "ideolojik tartışmaya" neden olabilir. Çok basit şeylere bile takılabilir yani o bakış açışı, bu tür ayrıntılar Vikipedi'yi ancak ve ancak geriye götürür. Burada da başka benzer durum oluştu zira, açtığım maddelere yönelik yaptığım katkı odağı hiç aklımda olmayan bir ideolojik tartışmanın içine çekildi. Ben burada bir eksiklik gördüğüm için kendi katkı odağımı oluşturdum ve açtığım maddelerden başladım, hepsi bu. Kötü niyet varsayılmayacak (zaten VP:İNOV uyguluyoruz) bir girişim bu. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.26, 11 Eylül 2019 (UTC)

burada mesele ideolojik olup olmaması değil, öznelliği.. yıl ve gün sayfalarında onlarca madde olduğu için galeriye dönüşmesinin önüne geçilemez, bu açıdan hiç eklememek daha doğru, görsel görmek isteyen gider maddesine bakar. bunun sonu da yok, anlam ayrım sayfalarına da mı ekleyeceğiz mesela. bunu daha önce ülke bilgi kutularında yaşadık, sürekli önceliklere göre değiştirilen fotolar ve değişiklik savaşları vikipedi'ye birşey kazandırmıyordu. --kibele 09.39, 11 Eylül 2019 (UTC)

Yıl maddelerinin Türkçe ve İngilizce sürümlerini karşılaştırdığımda, İngilizce sayfalarda Doğumlar ve Ölümler bölümüne eşlik eden ve yalnızca addan oluşan resimaltı yazılarına sahip (yani doğum tarihi - ölüm tarihi bilgisi foto altı için gereksiz) fotoğrafların "sayfa kaldırdığı sürece", yani sayfa fotoğraflar nedeniyle uzamadığı müddetçe gayet güzel göründüğünü görüyorum. Sayfanın kaldırıyor olması anahtar, çünkü o bölümün kaldırdığından fazla fotoğraf konması da uygunsuz olacak muhakkak ki. Kapasite dâhilinde hangi fotoğrafların kullanılacağına karar verme açısından da tanınırlık, yani şöhretle hareket etmek en uygulanabilir yöntem gibi görünüyor. Fotoğrafların seçimi konusunda ideolojik bir kaygıdan ziyade maddeleri sahiplenme gibi bir kaygım var. Yani bir kullanıcı yalnızca kendi yazdığı futbolcu maddelerinin fotoğrafları için bir çalışma yapıyor olsaydı da bu eşit derecede sıkıntı potansiyelli bir hareket olurdu. Daha ünlü, yani bilinir bir kişi orada açık bir şekilde duruyorken kullanıcının mevcut boşluğu kendi futbolcu maddeleriyle doldurması bana göre madde sahiplenmedir. Bu noktada kullanıcıdan sağduyu göstermesini ve o boşluğu başka bir fotoğrafın hak ettiğini kabul ederek hareket etmesini beklemek topluluğun hakkıdır diye düşünüyorum. Yani Ahmet özelinde konuşursak, 1944 maddesinde Ölümler bölümüne gittiğinde orada Rıza Şah Pehlevi ve Erwin Rommel gibi çok daha tanınır olduğunu düşündüğüm iki kişi varken kendi açtığı maddeye konu kişinin fotoğrafını eklemeye çalışmaması, bu fotoğrafları ancak yer olduğunda ve bariz öne çıkan seçenekler kullanılmış ya da kullanılamaz olduğunda eklemesi uygun olur kanısındayım.
Vito Genovese 09.53, 11 Eylül 2019 (UTC)

The consultation on partial and temporary Foundation bans just started[kaynağı değiştir]

-- Kbrown (WMF) 17.14, 30 Eylül 2019 (UTC)

Meksika yerlisi kadınlar Vikimaraton'u[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. 19 Ekim günü Meksika'nın başkenti Meksiko'da, Meksiko Kadınlar Sekreterliği tarafından Vikipedi'deki cinsiyet dengesizliğini giderme amacıyla Meksika yerlisi kadınlar temalı bir Vikimaraton organize edilecek. Ben de muhtemelen katılacağım ve Türkçe olarak katkılarımı sunacağım. Bireysel olarak bu alandaki etkinliklerimi de yalnızca o gün değil, 18-20 Ekim günlerine yaymayı ve bu üç gün boyunca Vikipedi'ye yapacağım katkıları bu alanda yoğunlaştırmayı hedefliyorum (vakit buldukça). Konuyla ilgili olan kullanıcılar varsa buraya bir şeyler yazabilir (elbette çevrimiçi katılımı kastediyorum), katkılarını burada belirtebilir, İspanyolca Vikipedi ile ufak bir yarışa dahi girebiliriz :) Bu vesileyle de Wikimedia México ile yüzyüze temaslarda bulunup, ilerisi için ortak yarışmalar düzenleme fikrini de tartışmak istiyorum hatta (daha önce daha geniş kapsamlı bir şekilde Kültürlerarası Köprü yarışmasını organize etmiş ve ilk yarışma için iyi denilebilecek sonuçlar elde etmiştik). İlginize, bilginize.--NanahuatlEfendim? 07.29, 15 Ekim 2019 (UTC)

Feedback wanted on Desktop Improvements project[kaynağı değiştir]

07.18, 16 Ekim 2019 (UTC)