Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

VikiLefkoşa[kaynağı değiştir]

Nicosia Turkish Municipality logo.png
Creative grafitti describing Nicosia, passage between Arasta and Büyük Han.jpg

Merhaba sevgili Vikipedi topluluğu, güneşli Kıbrıs'tan güzel haberler var!

Başkent Lefkoşa'yı yöneten Lefkoşa Türk Belediyesi, tarihî Surlariçi bölgesinin dört bir yanına Vikipedi sayfalarına bağlantı veren karekodlar yerleştirecek. Bu karekodlarda yer alacak maddeler öncelikle Türkçe ve İngilizce olarak yazılacak. Bu kapsamda öncelikle Türkçe Vikipedi'de iki ayaklı bir iş birliği projesi düzenlenecek: tüm Vikipedi topluluğunun davetli olduğu ödüllü bir iş birliği projesi tam tarihler belli olmamakla beraber umuyorum ki önümüzdeki hafta başlayacak. Bununla eş zamanlı olarak projenin duyurulmasıyla rağbet gösteren Kıbrıslı gönüllüler madde yazacak, çevirecek, fotoğraf yükleyecek. Yeni kullanıcıların katıldığı bu ayak kapsamında çalışmalara başlandı bile!

Yazılan maddelerin sonrasında yakından takip edeceğim bir süreçte profesyonel kontrolden geçmesini hedefliyoruz. Kıbrıs Türk Rehberler Birliği projeye olan desteklerini hâlihazırda belirtmiş durumda.

Türkçe ve İngilizce maddelerin tamamlanmasının ardından maddelerin diğer dillere çevrilmesi için bir başka iş birliği projesi düzenlenecek.

İş birliği projesine katılım göstermek isteyenlerin VikiLefkoşa sayfasının katılımcılar bölümüne imzalarını bırakmalarını rica ediyorum.

Proje kapsamında Lefkoşa Türk Belediyesi sitesindeki tüm görsellerin kullanımını CC-BY-SA 4.0 lisansı altında serbest bıraktı. Bu sadece Kıbrıs maddelerini ilgilendiren bir durum değil: Özellikle belediyenin düzenlediği Kıbrıs Tiyatro Festivali dolayısıyla Türkiye'deki çok sayıda tiyatro sanatçısının da özgür lisanslı resmini elde ettiğimiz anlamına geliyor bu. Şu ana dek yüklenen dosyalara ilgili Commons kategorisinden ulaşılabilir. Çok sayıda fotoğraf olduğu için benim hepsini yüklemem mümkün değil, dolayısıyla ilgilenen herkesin site arşivlerini karıştırmasını rica ediyorum.

Madde listesinde yer alan tüm maddelerle ilgili temel bir kaynak taraması yapmış bulunmaktayım ve belirttiğim üzere son derece yüksek standartlara erişmeleri için süreci şahsen takip edeceğim. Dolayısıyla devriyelerimiz ve hizmetlilerimizden proje kapsamında aramıza katılacak arkadaşların katkılarına azami müsamaha göstermelerini rica edeceğim.

Proje planlaması sürecinde desteklerini esirgemeyen Basak, Sakhalinio ve Elmacenderesi'ne çok teşekkür ederim.

Hade be Vikipedistler, gelin Lefkoşa'yı beraber karekodlaylım!

--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.23, 2 Şubat 2019 (UTC)

Öncelikle emeklerin için teşekkürler @Seksen iki yüz kırk beş. Türkiye'de hükûmet tarafından erişime engelli iken, KKTC'de yerel yönetim destekli böyle bir çaba olması güzel. Vikipedi'nin bir ansiklopedi olduğunu hatırlatır nitelikte.
Bu tip projelerde puanlama, başlangıç tarihi, ödüllerin ne olduğunun tam olarak belirtilmesi gibi hususlar çok önemli. Mesela proje başlangıç tarihi "Şubat 2019 içerisinde" denilmiş, net bir başlangıç tarihi belirlenirse daha iyi olur zira görebildiğim kadarıyla proje başlamadan da katkılar başlamış ve bu da haksız rekabet yaratacaktır (benim için problem değil ama diğer katılımcılar için olabilir). Benzer şekilde katkı veren kullanıcı, daha önceden projeden haberdar iken birçok kullanıcının senin duyurun sonrasında haberi olacak ve bu da yine rekabetin adil olmasını engelleyecektir. Dolayısıyla başlangıç tarihini birkaç gün ya da hafta sonrasında, net bir şekilde belirtmen, yarışın adil olmasını sağlayacaktır.
Başlangıç tarihine ek olarak, bitiş tarihini de göremedim. Şu anda ucu açık ve gittikçe gider. Yine adil bir yarışma ortamı için bir bitiş tarihi eklenebilirse iyi olur. Proje bu tarih itibarıyla tamamlanmazsa ikinci kez yapmak da senin elinde zaten!
"Belediye sitesindeki görseller serbest bırakıldı" denince sitedeki lisansı değiştirdiler zannettim :/ OTRS izni ile kullanılıyormuş. Teknik olarak farkı yok elbette ama senin için iş yükü büyük olacak. Başka kullanıcılar yüklese de OTRS izni konusu problem olacak.
"Profesyonel kontrol"den kastın nedir? Bunu biraz açabilir misin? Kıbrıs Türk Rehberler Birliğinin destekleri nasıl olacak?
Banner ile bir duyuru yapmak, projenin hareketlenmesini sağlayabilir.
Son olarak, elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışacağım :) Darısı başka yerlerin başına :)--RapsarEfendim? 08.38, 2 Şubat 2019 (UTC)
Yorum için teşekkürler @Rapsar. Proje başlamadan katkıların başlamasının haksız rekabet yaratacağını düşünmüyorum zira proje başlamadan yapılan katkılar zaten ödül değerlendirilmesine alınmayacak. Yeni kullanıcıların katkılarından bahsediyorsan zaten onlar ödüllü iş birliği kapsamında faaliyet göstermiyorlar. Ödülün ne olacağını belediyeyle birkaç gün içerisinde netleştireceğiz. Maksadım aslen bunu yapmak ve sonra duyuruda bulunmaktı ancak gönüllü arkadaşların şimdiden katkıda bulunmaya başlaması sonucu topluluğa hemen duyurmayı daha doğru buldum.
Ödülün ne olduğunu belirledikten 3-4 gün sonrasını başlangıç tarihi olarak belirleyip geniş bir aralık bırakarak bir bitiş tarihi de belirleyeceğim.
Profesyonel kontrol: Takdir edeceğin üzere karekodların doğru içerik verdiğinden %100 emin olmak istiyorlar. Dolayısıyla maddeler doğruluk, herhangi önemli bir noktanın eksik olup olmaması açılarından konuyla ilgili profesyonellerin değerlendirmesinden geçecek. Bu katılımcılara bir "sınav" olarak algılanmamalı tabii ki, bunun gönüllülük esasına dayalı bir proje olduğunun gayet farkındalar ve bundan epeyi mutlular. Bu noktada herhangi bir itirazları olursa ben ilgileneceğim. Kıbrıs Türk Rehberler Birliği bu konuda yardımcı olabileceklerini belirtti, bunun yanında lojistik fizibilite açısından destek olmak istediler. Bundan da kastım, Sarayönü Meydanı'nda karekodun nereye yerleştirilmesi en sağlıklı olur gibi noktalar. Kısacası bu iş birliği projesi sırasınca bir fark yaratacak bir destek değil.
--Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.23, 2 Şubat 2019 (UTC)
 • Henüz katkılara başlamadım ama katılımcı listesine adını ilk yazan oldum; hadi siz de katılımcı listesine kendinizi ekleyin arkadaşlar!--Başak (mesaj) 13.53, 2 Şubat 2019 (UTC)
 • Ben de seve seve katkıda bulunmak isterim. Yukarıda denilen gibi başlangıç ve bitiş tarihleri eklenirse ve aradaki süre biraz uzun olursa sevinirim. Ayrıca bu, herhangi bir hafta için haftanın iş birliğine eklenebilir. Bunun için de HİB projesi sorumlularıyla görüş alışverişi yapılabilir. --Hedda Gabler (mesaj) 16.44, 2 Şubat 2019 (UTC)
 • Güncelleme: Ödüllü iş birliği projesi 7 Şubat 2019 tarihinde (UTC 00.00) başlayacak. 3 Mart 2019 tarihine dek devam edecek (UTC 23.59). --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12.57, 3 Şubat 2019 (UTC)
 • İBP'nin iki haftasını bu projeye ayırmaya karar verdik. Gelecek hafta, yani 11-18 Şubat arası ve 25 Şubat - 3 Mart arası proje konusu Lefkoşa olacak. Mukaddimeileti 12.16, 8 Şubat 2019 (UTC)
 • Daha önce buna benzer projelerde (Pera Müzesi ve Kadınlar Günü projeleri) de benzer sorun yaşandığı için belirtmek istiyorum. Proje kapsamında, Vikipedi açısından kayda değerliği "belirsiz" ya da ispatlanamayan maddeler açılıyor. İttik Dede Türbesi örneğin. Google aramasında yalnızca 25 sonuç veren, maddede tek bir kaynağın olduğu ve bu kaynağın da türbeden ziyade türbede yatan kişiyi konu aldığı bir madde. Bu maddeye eklediğim kayda değerliği "belirsiz" şablonu, projeyi oluşturan kullanıcı tarafından "projenin fizibilitesi sırasında hepsinin kayda değerliği üzerinde çalışıldı sevgili Rapsar, bu haliyle kalmayacak. yapıcı ve sabırlı olmaya davet ediyorum, dilersen kaynakları sana gönderebilirim ve ekleyebilirsin. proje tamamlandıktan sonra halen yetersiz olduğunu düşünüyorsan tartışırız" denilerek tartışıldı. Burada konu benim tatmin olmam ya da projeyi organize eden arkadaşımızın detaylı incelemelerde bulunduğuna inanmış olmam değil. Konumuz, Vikipedi kriterleri bakımından maddenin kayda değer olduğunun ispat edilememiş olması. Sırf proje sayfasında listelenmiş diye her madde kayda değer değil. He bu maddelere ilişkin kaynaklar da o proje sayfasında paylaşılır ve katılımcılar da bu kaynakları kullanırsa, daha verimli ve nicelikten çok niteliğe yoğunlaşılan bir proje gerçekleşmiş olacaktır.--RapsarEfendim? 19.54, 8 Şubat 2019 (UTC)
Selamlar @Rapsar. Görüşlerini ve değerli tecrübelerini toplulukla paylaştığın için teşekkürler. Projede listelendiği için kayda değer olduğunu iddia etmedim. Tüm maddelerle ilgili kaynak taramasını yaptığımı ve maddenin bu hâlde kalmayacağını, ilgili geliştirmenin her türlü proje kapsamında yapılacağını söyledim. Ek kaynak ekleneceği ve geliştirileceği kesin olan maddeler hakkında kayda değerlik incelemesini yaparak vakit kaybetmeyi tercih edersen buna mani olacak değilim. Bu incelemeyi çalışmalar yapıldıktan sonra yaparsan yapıcı bir diyalog içine girebiliriz, proje süresince yapılacak bu gibi yorumları dikkate almayacağım. Tüm çevrimiçi kaynakları maddelerin yanlarına ekleyecek vaktim olmadı maalesef. Çevrimdışı kaynaklarla ilgili önerini dikkate alacağım ve ilgili kullanıcıların iletişime geçmesini proje sayfasında tavsiye edeceğim. Yapıcı katkılarını dört gözle bekliyorum, sevgiler. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 01.23, 9 Şubat 2019 (UTC)
Bende biraz geç kalmamada rağmen en yakın sürede katkıda bulunacağım. Şimdiden herkesin ellerine sağlık. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 05.08, 9 Şubat 2019 (UTC)
Kıbrıs'ta yaşayan kişilerin Kıbrıs ile ilgili maddelere katkı yapmalarını isteyebiliriz. Kıbrıs'ın tarihi, ekonomisi, coğrafyası, semtleri, surları, burçları hakkında herkesin herhangi bir üyelik gerektirmeden rahatça içerik ekleyebileceği vs. bunun için çağrıda bulunabilirsin. --Hedda Gabler (mesaj) 18.33, 19 Şubat 2019 (UTC)
Bir de çektikleri resimleri eklemelerini de isteyebiliriz. --Hedda Gabler (mesaj) 18.47, 19 Şubat 2019 (UTC)
 • Projeye katılan herkese çok minnettarım. Ödüllü projeyle ilgili değerlendirmeleri tamamlayarak belediyeyi yönlendireceğim, ayrıca sayfaların İngilizce tamamlanması için çalışmalara başlayacağım. Bu daha başlangıç :) Açıkçası projeye başlarken "bunca sayfa acaba tamamlanabilir mi, acaba abarttık mı" sorusu vardı kafamda ancak bu soruları sorduğum için beni utandıran bir ay yaşadık. Kıbrıs'ta proje duyuldukça medyanın gösterdiği ilgiyse belediyeyi de etkiledi. Herkese tekrardan çok teşekkürler... --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21.49, 7 Mart 2019 (UTC)

Belediye destekli Vikiprojeler önerisi[kaynağı değiştir]

 • Pictogram voting question-blue.svg Öneri Üstteki VikiLefkoşa vesilesiyle bu konuya da bi dikkat çekelim. Seçim arefesindeyiz. Belediyelere bu tür projelerle öneri götürsek ve il bazında böyle yerel çalışmalar başlatsak nasıl olur? Vikiprojeler kapsamında burada konuşmuştuk ama atıl durumda kaldı. Ne dersiniz, belediyelerin kültür birimleri ile görüşmeye var mısınız? Vikipedi'yi engelleyen iktidar partisinin belediyelerinin buna yanaşacağına sanmıyorum ama diğer partiler muhalefet için bu tür projelere destek verebilirler. İyi bir atılım olur ne dersiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 09.54, 2 Şubat 2019 (UTC)
Vallahi bu yapalım edelimlerle hiçbir şey olmuyor, defalarca yaşadık. Üstteki gibi her şeyin ayarlanıp buraya getirilmesi lazım ki daha önce de Viki dışı oluşumlarla işbirlikleri gerçekleştirdin @Ahmet Turhan. Kaldı ki Türkiye'deki yerel yönetimlerin, "şu an erişilmesi kanun dışı olan" bir siteyle işbirliğine gireceğini sanmıyorum. Hele hele seçim öncesinde odaklanacakları bir konu olduğu düşünmüyorum yoğunluklarından ötürü.--RapsarEfendim? 19.16, 3 Şubat 2019 (UTC)
Engel kalktıktan sonra (ki ne zaman kalkacağı muamma) yapılabilir. --Hedda Gabler (mesaj) 19.51, 3 Şubat 2019 (UTC)
Bence engel varken de yapılabilir, o proje düzenlememize bir engel değil. Engel kalkınca da yaparız @Hedda Gabler. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.17, 10 Şubat 2019 (UTC)
Böyle şeyler yapmak hep aklımızsa ama genelde Wikipedia dendiğinde şu anda herkes bir adım geri çekiliyor. Ben geçtiğimiz günlerde iktidarda olmayan bir partinin belediye başkanı adayının (ki kendisinin wikipedia'da mevcutta bir sayfası zaten var.) sekreteri ile görüştüm. A süper sayfayı geliştirelim, ben bi kendisinede sorayım filan dedi. Sonrasında ne randevuya riayet edildi nede telefonlara cevap verildi. Bu nedenle erişim engeli olduğu sürece bu işler biraz zor. SakhalinioBuyrun beniiiim? 05.07, 9 Şubat 2019 (UTC)

Vikikaynak[kaynağı değiştir]

Temmuz 2018'de altı ay süreli olarak edindiğim hizmetliliğimin süresi dolduğundan Vikikaynak'ta şu an için hizmetli yok. --Cobija (mesaj) 11.10, 9 Şubat 2019 (UTC)

@Cobija, bu geçici hizmetlilik nasıl oluyor? Bu şekilde mi veriliyor, yoksa 6 ay dolunca sen birisine haber veriyorsun da geri mi alınıyor? Açıklayabilir misin?--RapsarEfendim? 07.43, 5 Mart 2019 (UTC)

Altı ay süreli olarak tanımlanıyor, süre dolduğunda yetkiler otomatik olarak alınıyor. --Cobija (mesaj) 18.37, 5 Mart 2019 (UTC)

Talk to us about talking[kaynağı değiştir]

Trizek (WMF) 15.01, 21 Şubat 2019 (UTC)

2019 tartışma sayfaları istişaresi/Katılımcı grup kaydı[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Tartışma sayfaları ve daha iyi bir iletişim ile ilgili istişare hakkında Türkçe Vikipedi neler yapacak? Grup oluşturmak ve grubu yönetmek, yorumları ele alıp ardından değerlendirmek isteyen birileri var mı? Bana yollanılan mesajda düşüncelerimizi önemsediklerini belirtmişler. Dolayısı ile bu süreci yönetmek isteyen birileri çıkarsa sevinirim. En azından katılımcı az da olsa görüşlerin ortaya çıkması ve bunu tr.wiki adına dile getirmek bence önemli. Grubu oluşturmak ve yönetmek isteyen(ler)? @Superyetkin, @Rapsar, @Basak, @Kibele, @Ahzaryamed, @Sakhalinio, @Curious, @Théoden, @Nedim Ardoğa, @Maurice Flesier, @Seksen iki yüz kırk beş, @Vito Genovese, @Citrat, @Mskyrider, @Elmacenderesi, @Ahmet Turhan, @MHIRM, @Chansey, @Pragdon, @By erdo can, @Mukaddime, @Teacher0691, @Thecatcherintherye, @Vikiçizer, @Turgut46, @İazak, @Yzkoc ? en.wiki'deki ilgili tartışma sayfası.--Hedda Gabler (mesaj) 15.54, 27 Şubat 2019 (UTC)

 • @Hedda Gabler, ne olduğu bir de Türkçe olarak anlatılsa hoş olur. İngilizce bilen var bilmeyen var. Ben bilmeme rağmen bir türlü odaklanıp anlayamadım ne olduğunu mesela :)--RapsarEfendim? 19.04, 27 Şubat 2019 (UTC)
  • Verdiğim linkte Türkçesi mevcut ama kısaca özetlemek gerekirse:
   • Tartışma sayfalarını nasıl daha iyi getirebiliriz,
   • Hangi araçlar iletişimde faydalıyken hangi araçlar sizi engelliyor,
   • tartışma sayfaları yeni gelenler için işe yarıyor mu ve yeni gelenleri ne engelliyor,
   • tartışma sayfalarında yapmayı dilediğiniz fakat teknik sıkıntılardan ötürü yapamadıklarınız şeyler neler,
   • bir "viki tartışmasının" önemli yönleri nelerdir,
  • gibi soruları başta olmak üzere çeşitli görüşleri ve mümkünse önerileri dinlemek istiyorlar. Sorumlu olacak kişi bir sayfa oluşturup herkesin görüşlerini ve önerilerini dile getirecek bir ortam yaratacak ve bunları en sonunda analiz edip Wikimedia'ya aktaracak, @Rapsar. --Hedda Gabler (mesaj) 17.35, 28 Şubat 2019 (UTC)
 • Merhaba @Hedda Gabler, çağrını gördüğümü belirtmek için cevap yazmak istedim :) Ben her şeyi bir kenara bırakıp tek bir şey istiyorum, Wikimedia Vakfı ne yapsın etsin, şu engelin kaldırılmasını sağlasın. Bu işin elbet bir olur yolu vardır; o yol ne ise artık uygulansın. 80 milyonluk bir ülkenin en çok kullandığı sitelerden birisi olan Vikipedi'ye (tabii ki Türkiye'nin Vikipedi'si değiliz, ancak o ayrı konu) erişim bilmem kaç aydır engelli. Ben ille de sorumluluk Wikimedia Vakfı'ndadır diyorum. Hem, merak ediyorum, bu yasağın kaldırılması için neler yapıldı? Hangi kurumlar ile iletişime geçildi, ne cevaplar alındı? Neden engel sürüyor? Son değişiklikler sayfasına bakınca üç-beş kullanıcıdan başka hiç kimse yok! Koskoca Vikipedi! Katılımın olmadığı Vikipedi zerre ilerleyemez. SAS'ta aylardır süren adaylıklara hiç kimse yorum yapmıyor. Falan filan... -thecatcherintheryemesaj 17.45, 28 Şubat 2019 (UTC)
  • Ben de VPN ile bağlanamıyorum bu aralar @Thecatcherintherye ve bundan ötürü katkı yapamıyorum. Geçen gün yazdığım bir maddeyi tam yollayacakken VPN gitti ve içeriği geri almak için "geri dön" yapmama rağmen içerik de silinmiş oldu. Birkaç gündür giremiyorum bile. Umarım engel yakında kalkar fakat ne hükümetten ne vakıftan ne de normal insanlarımızdan ses var. Herkes kanıksamaya başladı galiba durumu. --Hedda Gabler (mesaj) 17.52, 28 Şubat 2019 (UTC)
Sezgin Tanrıkulu’nun, Wikipedia önergesine yanıt: Görüşmeler devam etmekte! @Hedda Gabler --kibele 21.17, 28 Şubat 2019 (UTC)
@Kibele, haber için teşekkürler. --Hedda Gabler (mesaj) 14.08, 1 Mart 2019 (UTC)
   • Aynı sorun bende de var. Opera VPN ile kağnı hızında Internet. Ne kaynak aramak için sayfa açabiliyoruz, ne katkı yapabiliyoruz. Yakında biz de gideriz ve in cin top oynamaya başlar artık!thecatcherintheryemesaj 18.02, 28 Şubat 2019 (UTC)
 • İlgili sayfaları okudum, hatta metinde de biraz düzenlemeler yaptım. Ancak şahsi fikrim, Türkçe Vikipedi açısından baktığımda, bizim daha öncelikli ve yerel sorunlarımızın olduğunu düşünüyorum tartışma sayfalarının kullanımı ve tartışma kültürümüz ile alakalı. Yazmaya başlasam paragraf paragraf yazarım, kendimce çözüm yollarını da belirtirim hatta :) Ancak işbu tartışmalar, "benim fikrime göre", daha karmaşık ve bizdeki "temel" problemlerin -ki birkaç örnek verecek olursak tartışma sayfalarında politika veya yönerge dışı yorumlar, politika ve yönerge eksikliklerine bağlı olarak sonuçlanamayan tartışmalar, yeterince katılımcının dahil olmaması, politika ihlali durumunda (genelde kişisel yorum) hizmetlilerin yerinde, zamanında ve dozajında müdahale edememesi/etmemesi gibi- oldukça üzerinde konular. Türkçe Vikipedi'deki tartışma ortamlarında halletmemiz gereken daha temel sorunlar varken, daha ileri seviye eksikliklere odaklanamıyorum ne yazık ki.--RapsarEfendim? 05.32, 1 Mart 2019 (UTC)
 • @Hedda Gabler'e de bu girişiminden, elini taşın altına koymasından ötürü ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Umarım önce "temel" (fundemental) problemlerimizi çözeriz, ondan sonra bu ileri seviye (advanced) konularda daha etkin oluruz.--RapsarEfendim? 05.33, 1 Mart 2019 (UTC)

THKP-C[kaynağı değiştir]

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi maddesi için elinde kaynak olup paylaşabilecek, maddeye ekleme yapabilecek veya o döneme şahit olup bilgilerini aktarabilecek var mı? Maddenin tartışma sayfasında örgütün hala olup olmadığına dair bile bir tartışma sürüyor. Gerçek dışı savcı iddianamelerinin, üçüncül devlet açıklamalarının ve türlü türlü iddianın var olduğu sayfaya katkı sunabilecek varsa lütfen katkı sağlayın derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.12, 25 Şubat 2019 (UTC)

Yerel Seçimler[kaynağı değiştir]

Herkese Merhaba.. 2019 Yerel Seçimler için Kesin Aday Listeleri YSK tarafından açıklandı (şu adreste).. Tabi el birliğiyle bu listeleri yerel seçim maddelerine aktarmamız gerekiyor.. "Herkes kendi kapısının önünü süpürürse" mantığıyla, herkes kendi şehrinin bilgilerini bile girse çok büyük yol katedeceğiz (Kendi şehrimdeki madde için Hatay'da 2019 Türkiye yerel seçimleri sayfasına göz atabilirsiniz).. Şimdiden herkese teşekkürler diler, bu konudaki soru/öneri ve eleştirilerinizi beklerim-- Emreculha (mesaj) 00.41, 5 Mart 2019 (UTC)

Büyükşehir Belediye başkan adayları tamamlanmış. Boş kalan yerlere bilgi girmeye çalışacağım. YSK listelerinden bilgi alıp aktaracağım. Önce excele aktarıp, ayrıştırıyorum. Daha pratik bir yolunuz var mı? Mehmet Ali Acar 09.59, 14 Mart 2019 (UTC)

Read-only mode for up to 15 minutes on 19 March 15:00 UTC[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

Hi everyone, a short notice. On 19 March 15:00 UTC your wiki will briefly be in read-only mode. That means that you’ll be able to read it, but not edit. This is because of network maintenance. It will last up to 15 minutes, but probably shorter. You can read more on Phabricator (phab:T217441, phab:T187960), or write on my talk page if you’ve got any questions. /Johan (WMF) (mesaj) 14.49, 5 Mart 2019 (UTC)

İdari birim ve yerleşim yeri/birimi karmaşası[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar selamlar. Aslında uzunca bir süredir benim içime sinmeyen, rahatsızlık veren bir durum var ve @Nedim Ardoğa'nın Şablon tartışma:Mersin sayfasında yazdıklarından sonra dile getirmeye karar verdim. Birçoğumuz bilir, 2012 yılında değiştirilen kanunlar sonrasında Türkiye'deki büyükşehirlerde bir değişiklik yaşanarak, "merkez ilçe" kavramı ortadan kaldırıldı ve daha önceleri yalnızca merkez ilçeden sorumlu olan belediyenin tüm ilden sorumlu olması sistemi getirildi. Somut örnek vermek gerekirse, daha önce yalnızca Mersin "merkez"den sorumlu olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, artık tüm ilden sorumlu. Aynı dönemde bu büyükşehirlerde yer alan ve köy denilen "idari birimler" de, idari bakımdan birer mahalle hâline getirildi.

Daha önceleri "Mersin şehrini anlatan bir madde" ile "Mersin ilini anlatan bir madde" olmak üzere iki farklı maddemiz vardı. Nisan 2014'te, köy çeşmesinde gerçekleştirilen şu tartışma sonrasında, bu değişen yasalar gereğince, "artık merkez ilçe kavramı yok" denilerek bu şehir maddeleriyle il maddeleri tek bir madde hâlinde birleştirildi. Birleştirildi birleştirilmesine de, oradaki tartışmada bir husus ya yeterince dile getirl(e)medi, ya atlandı ya da yeterince destek görmedi. O tartışmada idari birim ile yerleşim birimi (bizde maddesi yok, İngilizcesi) kavramlarının farklılığı hususu atlandı. Şöyle ki, "Mersin" olarak adlandırılan bir şehir (eskilerin merkez ilçesi olan), şu anda Vikipedimizde sindirildi. Merkez ilçe diye "idari bir birim" yok ama ya Mersin şehri? Kanunla birlikte merkez belediyelerin sınırları il sınırıyla eşitlendi eşitlenmesine ama bu eşitleme "idari" bakımdan. Oradaki Mersin şehri, bir kanunun değişmesiyle bir gecede 5 katına çıkmadı! Büyükşehirlerde yer alan "köyler" (burada yerleşim birimi olarak kullanıyorum), idari birim olarak adı "mahalle" olarak değiştirilince, köy olmaktan çıkmadı, buralar halâ köy! Ancak seri olarak o kadar hızlı ve fazla değişiklik yapıldı ki, bu köy maddelerinin hepsi, sanki bir şehrin parçası olan mahalleler gibi gözüküyor. Mahalle bir yerleşim yeri değildir, bir idari birimdir. Bakın mahalle maddesinde dahi "köylere bağlı olan mahalleler vardır" denmekte. Bu "köy" konumundaki yerleşim birimleri "idari birim" olarak bir kanunla "ilçe" olsa, bunlara köy demeyecek miyiz?

Dolayısıyla, yıllardır süregelen büyük bir karmaşa mevcut. Önceki tartışmada @Sayginer'in, @Mskyrider'ın, @Sadrettin'in ciddi karşıt görüşleri olmuş ve pek de bir destek görmemiş olmasına karşın şehir ve idari birim maddeleri birleştirilmiş (belki de başka bir tartışma sonucu birleştirildi, ama benim bulabildiğim tartışma bu, değilse belirtin lütfen). Topluluğumuzun görüşleri nelerdir?--RapsarEfendim? 07.40, 7 Mart 2019 (UTC)

İdari birim ile yerleşim birimi hakkındaki bilgilerin aynı maddede anlatılabileceğini düşünüyorum. Bu uygulamamız sadece büyükşehir olan illerde değil, ilçe maddelerinde de bu şekilde. Örneğin yüzölçümü en büyük ilçe olan Siverek için bile tek maddemiz var. Yerleşim birimi olan Siverek'in idari birim olan Siverek'te kapladığı alan eminim ki çok düşüktür. Ancak içerikleri birbirine benzeyen 3-4 cümlelik iki maddemiz olacağına tek maddede daha ansiklopedik bir içerik yazamaz mıyız? Yine örnek olarak Felemenkçe Vikipedi'de ilçeler için açılan iki ayrı maddeye bakılabilir (Siverek (stad) ve Siverek (district)). İl-şehir maddelerinin birleştiği dönemde birleştirilen maddelerin pek çok alt başlığının aynı içeriğe sahip olduğunu da hatırlıyorum.
Eskiye dönülmesi durumunda örneğin Tekirdağ ile ilgili nasıl hareket edebiliriz? Tekirdağ ilinin merkez ilçesi Tekirdağ'ın adı Süleymanpaşa oldu. Tekirdağ ili, Tekirdağ şehri ve Süleymanpaşa diye 3 maddemiz mi olacak? Öyle olursa Tekirdağ şehri ve Süleymanpaşa aynı yeri anlatmış olmayacak mı? Ya da il sınırları ile belediye sınırları 2004'ten beri aynı olan İstanbul'u nasıl ayıracağız? Şehir olan İstanbul'un sınırlarını kafamıza göre mi çizeceğiz? Yine örnek olarak İngilizce Vikipedi'deki Istanbul Province maddesi 6 cümle ve bir tablodan ibaret. Biz ne yapmışız? Bunu İstanbul maddesinde birleştirmişiz. 2014'teki tartışma sırasında Viyana örneğini verdiğimi hatırlıyorum. Hem şehir hem de eyalet ve sınırları aynı. Tek maddede pekala anlatıyoruz. İlçeleri bile ikiye ayıran Felemenkçe Vikipedi nedense Viyana'yı (Wenen) ayırmamış. Sonuç olarak büyükşehir olan il ve tüm ilçe maddelerinde öncelikle giriş cümlesinde maddenin idari birim ve yerleşim birimi hakkında olduğunu açıkça belirterek iki konuyu da ele alabiliriz. Maddeleri ayırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.--BSRF 💬 09.57, 7 Mart 2019 (UTC)
@BSRF, "birbirine benzeyen 3-4 cümlelik iki maddemiz olacağına tek maddede daha ansiklopedik bir içerik yazamaz mıyız?" demişsin. Bu, her madde için geçerli değil. Genel olarak idari birim maddeleri zaten çok gelişmiş olmuyor/olamıyor, zira ABD'nin eyaletleri gibi görece büyük yapılar yok Türkiyede (koskoca ABD'ye bölünürken Türkiye 81'e bölünmekte). Mersin ili maddesini anlatırken Mersin şehrinden, Tarsus'tan Anamur'dan, köylerinden, kasabalarından vs bahsedilecek çooook şey var. Tarihçe başlığının yanı sıra siyaset, ulaşım, turistik yerler, coğrafya, idari yapı gibi başlıklar benim ilk aklıma gelenler. Bunların içerikleri hemen hemen tamamen farklı olacak (tarihçe başlığı idari bakımdan tarihçe elbette). Flemenkçe örneği aslında teoride doğru olsa da, bu en başta alıntı yaptığım husus aslında burada geçerli olacak bir şey. Tekirdağ örneği vermişsin. İdari bakımdan "merkez ilçe" kavramı kalmadı, ama yerleşim yeri bakımından orası halâ Tekirdağ :) Tekirdağ şehri, ili ve üç merkez ilçe için birer madde olur, olması da gerekir. Süleymanpaşa dediğin yer yerleşim yeri değil, idari birim. O da, Siverek ilçesi gibi idari bir madde ve ona göre anlatacak konusunu. Viyana örneğini bilmem, ama aklıma ilk gelen örnek Meksiko burada da mesela tam tersi bir durum var, şehir devam ederken idari sınırlar birden şak diye kesiliyor. İdari birim 8 milyon kadar nüfusa sahipken, esas şehir 20 milyona dayanmakta. O zaman en:Greater Mexico City kavramını çöpe atmış oluyoruz. İstanbul için ise Çatalca örneğin, İstanbul merkeze dahil değil (Çatalca'dan merkeze giderken "İstanbul'a x km" demiyor mu?). Vs.--RapsarEfendim? 16.38, 7 Mart 2019 (UTC)
Köy konusu Büyükşehir yasası Belediyenin yetkilerine ilişkin bir yasadır. Türkçe kelimeleri tarif eden bir yasa değildir. Yasa bugün 30 ilde köylere mahalle diyor. Yarın bütün iller kapsama alınırsa köy kelimesi sözlükten çıkarılacak mı ? Oysa köy ve mahalle birbirlerinden çok farklı yerleşim birimleridir. TDK sözlüğünde köy" Yönetim durumu, toplumsal ve ekonomik özellikleri veya nüfus yoğunluğu yönünden şehirden ayırt edilen, genellikle tarımsal alanda çalışılan, konutları ve öteki yapıları bu hayata uygun yerleşim birimi" olarak mahalle ise "Bir şehrin bir kasabanın, büyükçe bir köyün bölündüğü parçalardan her biri" olarak tanımlanıyor. TDK Bu durumda büyük bir köyün mahallesi varsa bunu nasıl açıklayacağız ? "Mahallenin mahallesi olarak mı ?" Lütfen yapmayalım. Resmi tanım ne olursa olsun köye mahalle demek dilimzi ve ifade gücümüzü zayıflatır.Nedim Ardoğa (mesaj) 14.16, 7 Mart 2019 (UTC)
İl merkezi konusu: Büyükşehir yasasının 1983 yılındaki ilk halinde il merkezi kavramı korunuyordu. hem Ankara kenti, hem Ankara ili hem de Ankara ilindeki Çankaya, Altındağ, Yenimahalle gibi ilçeler vardı. Ancak daha sonra önce İstanbul ve Kocaeli, daha sonra ise diğer büyükşehirlerde bütün il Büyükşehir belediyesine bağlandı. Bu yasal bir düzenleme. Ama il merkezi varlığını sürdürüyor. Bu durumda il merkezi kent dokusunun birbirine bağladığı merkez ilçeler toplamıdır. Ankara dendiği zaman akla gelen ilin tamamı değil Ankara kentidir. Zaten kamuya ait resmi ulaşım kurumlarda da il merkezi esas alınır. DDY den bilet aldığımız zaman tren Altındağ'a ya da Çankaya'ya değil, Ankara'ya gider. Kısacası il merkezi vardır. İl merkezini yok saymamız, yani madde tasarrufu yapıp il ile il merkezini birleştirmemiz yanlıştır. Ansiklopedi olarak olabildiğince geniş bilgi vermemiz gerekirken yasadaki bir ifadeye takılıp il merkezini yok saymamız ansiklopedi amacına da ters düşer.Nedim Ardoğa (mesaj) 14.32, 7 Mart 2019 (UTC)
 • Yorum Yorum O gün yazdıklarımı okudum; 5 yıl sonra hâlâ aynı noktadayım diyebilirim. Şehir maddelerinin bir şekilde korunması gerekiyordu. (Not: Botla bütün bağlantılar taşındığından ifadeler neredeyse anlaşılmaz hâle gelmiş. Ne zamandır ve niye maddelere yapılan bütün yönlendirme bağlantılarını botla veya AWB ile taşıma diye bir adetimiz var?) --Sayginerv-posta 08.18, 8 Mart 2019 (UTC)
 • Rapsar'ın tespitine kesinlikle katılıyorum ve gündeme getirdiği için teşekkür ediyorum. Her zaman sıkıntılı bulduğum, gündeme getirmek istediğim ama vakit bulamadığım bir uygulamaydı. Vikipedi resmî ansiklopedi değildir ve dolayısıyla coğrafya maddelerinin her daim değişebilecek idari birimlerce belirlenmesi doğru olmaz. Ereğli, Konya maddesinin giriş cümlesi durumu âdeta özetliyor: "Ereğli, Konya ilinin güneydoğusunda yer alan, Aksaray, Niğde, Karaman ve Mersin'e sınırı olan ve Konya'ya 147 km uzaklıkta bulunan ilçe." Burada Sayginer'in belirttiği, yönlendirme bağlantılarının AWB aracılığıyla "temizlenmesi" uygulamasının sıkıntısını da görüyoruz. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 12.29, 12 Mart 2019 (UTC)
Vikipedi madde sayısı 324000 üstünde. Yani madde sayısından tasarruf etme zorunluluğumuz yok. O zaman niçin ülkemizin başkenti Ankara gibi çok önemli bir maddeyi Ankara ili ile birleştirdik ? İl başka il merkezi başka. Belki Türkiye nüfusunun beşte birini çok küçük bir yüz ölçümüne sıkıştıran İstanbul'un her noktası kent dokusu sayılabilir ama diğer illerde durum böyle deyil. Bu sebepten ben 30 büyük şehirde yeniden il ve il merkezinin ayrı maddeler haline gelmesini öneriyorum. Tabii bu arada mahalle adını alan köyler de yeniden köy olarak adlandırılmalı. Nedim Ardoğa (mesaj) 14.35, 12 Mart 2019 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, Ereğli örneğini verdiğiniz için soruyorum. İlçe maddelerinin de idari birim ve yerleşim yeri olarak ikiye ayrılması gerektiğini mi söylüyorsunuz? Yoksa @Nedim Ardoğa gibi yalnızca 30 büyükşehir maddesinin mi ayrılmasını öneriyorsunuz? Yukarıda ben de Siverek üzerinden Felemenkçe Vikipedi'nin uygulamasını örnek vermiştim. İdari birim/yerleşim yeri kaygısı taşıyan birisinin yalnızca iller ayrılsın demesi tutarlı değil. Benim görüşüm farklı ama maddeler ayrılacaksa ilçeler dahil hepsinin ayrılması gerekmez mi? Ayrıca maddelerin ayrılması durumunda şehir maddelerinde hangi ilçelerden bahsedileceğinin nasıl belirlenmesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Örneğin Rapsar yukarıda Çatalca'nın İstanbul şehrinde olmadığını söyledi. Başka birisi gelse "hayır Çatalca İstanbul'dadır" dese ne yapacağız? Bunun objektif bir kriteri olacak mı?--BSRF 💬 15.02, 12 Mart 2019 (UTC)
Bir şeyi düzeltelim @BSRF. Kırklareli'nden İstanbul iline giriş yaptığınızda "İstanbul il sınırı" der ve Çatalca ilçesine girmiş oluruz. Ancak bir süre sonra "İstanbul-x km" tabelası da görürüz. Bu olay dünyanın her yerinde böyledir. Yani "Rapsar Çatalca'nın İstanbul şehrinde olmadığını söyledi" dedin ya, bu benim şahsi düşüncem değil :)--RapsarEfendim? 17.14, 12 Mart 2019 (UTC)
@Rapsar, ayrım için objektif kriter önerin karayolu trafik levhaları mı? İlçe maddelerinin ayrılması konusundaki görüşün nedir? Yukarıdaki Süleymanpaşa ilçesi-Tekirdağ şehri için ayrı madde önerine bakılırsa ilçelerin de ayrılmasını destekliyorsun ama emin olmak için soruyorum.--BSRF 💬 18.07, 12 Mart 2019 (UTC)
Elbette ki hayır :) Ancak bunun için kaynaklar illa ki vardır, konunun uzmanı değilim. İlçelerin ayrılıp ayrılmaması konusunda bir standarttan bahsedilemez. Beşiktaş ilçesi, İstanbul şehrinin bir parçası mesela, ayrı bir yerleşim yeri değil. Ancak Tarsus, ayrı bir yerleşim yeri, bir kasaba. Dolayısıyla Tarsus ve Tarsus (ilçe) şeklinde iki ayrı madde olma "ihtimali" varken, Beşiktaş ve Beşiktaş (ilçe) şeklinde iki ayrı madde olma imkanı bulunmuyor. Bu konu ayrıca tartışılabilir, burada ben yalnızca geçmişte yaptığımız bu birleştirme konusunu dile getirmek istemiştim. Bir de kesinlikle yanlış anlamanı istemem, bir sorun daha olacak. Bu birleştirme işlemleri, yukarıda bağlantı verdiğim tartışmaya dayanılarak mı yapıldı yoksa sonrasında bir tartışma daha mı oldu? Zira orada ben birçok itiraz görüyorum. Kesinlikle yanlış anlama bu sorduğumu :)--RapsarEfendim? 18.55, 12 Mart 2019 (UTC)
O zaman topluluğun karşısına böyle bir öneriyle çıktın madem öncelikle objektif ayrımın nasıl yapılması gerektiğini ortaya koyman gerekmez mi :) "Beşiktaş ilçesi, İstanbul şehrinin bir parçası mesela, ayrı bir yerleşim yeri değil. Beşiktaş ve Beşiktaş (ilçe) şeklinde iki ayrı madde olma imkanı bulunmuyor." demişsin ancak iki ayrı madde olmasını önerdiğin Süleymanpaşa ilçesi-Tekirdeğ şehri de Beşiktaş gibi bulunduğu şehrin parçası/merkezi. Burada bir çelişki yok mu? Birleştirme tartışması köy çeşmesi dışında bir başka yerde daha yapıldı mı hatırlamıyorum. Fikir birliği sağlandığını düşünüp birleştirme işlemini yapan hizmetliler yanıt verebilir isterlerse.--BSRF 💬 19.25, 12 Mart 2019 (UTC)
Öneriyle çıkmadım, daha önce önerilen şeyin geri alınmasıyla karşısına çıktım. Hatta topluluğun düşüncelerini sorma amacıyla yola çıktım, zira benim bilgi ve birikimim kadarıyla var olan düzen uygun değildi. Görebildiğim kadarıyla birçok kullanıcı da aynı şeyi düşünüyormuş. Tekirdağ örneğin doğru değil, benim verdiğim örneğe denk örnek "Süleymanpaşa ve Süleymanpaşa (ilçe) maddelerinin olmaması" şeklinde olmalıdır. Beşiktaş'ın İstanbul şehrinin bir parçası olması gibi (aynı zamanda İstanbul ilinin bir ilçesi) Süleymanpaşa da Tekirdağ şehrinin bir parçasıdır (aynı zamanda Tekirdağ ilinin bir ilçesi). Birleştirme işlemini hangi hizmetliler yaptı ya da fikir birliğinin sağlandığını hangi hizmetliler belirtti @BSRF? Yine yanlış anlaşılmamamı ümit ediyorum :)--RapsarEfendim? 22.34, 12 Mart 2019 (UTC)
Daha önce önerilen ve uygulanan şeyin geri alınmasıyla çıkmak da bir öneridir. O zaman topluluk farklı bir şey önermezse 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun öncesindeki düzene dönülmesini destekliyorsun. Tekirdağ örneği doğru değil diyorsun ama yukarıda "İdari bakımdan 'merkez ilçe' kavramı kalmadı, ama yerleşim yeri bakımından orası halâ Tekirdağ :) Tekirdağ şehri, ili ve üç merkez ilçe için birer madde olur, olması da gerekir. Süleymanpaşa dediğin yer yerleşim yeri değil, idari birim." diyerek Tekirdağ şehri ve Süleymanpaşa ilçesi (ikisi de aynı yer) ayrı maddeler olması gerektiğini söylemişsin. Yine "üç merkez ilçe" olarak adlandırdığın ilçeler hangileri, bunları nasıl belirledin bilmiyorum ama 2012 öncesinde maddeler ayrıyken Tekirdağ maddesinin içeriği yalnızca bugün Süleymanpaşa olan yer ile ilgiliydi. Yine aynı şekilde Aydın şehri maddesi Efeler oldu, Ordu şehri maddesi Altınordu oldu. Bunlar da eskiye dönülmesi hâlinde ikişer madde mi olacak ve önceki durumun aksine şehir maddelerine başka ilçeler eklenecek mi, eklenecekse hangi kriterler göz önünde tutulacak? Beşiktaş-İstanbul örneğinde haklısın zira İstanbul şehri pek çok ilçeyi kapsıyor. Ben tek ilçeyi kapsayan şehirler açısından soruyorum. Birleştirme işlemlerini kimlerin yaptığını madde geçmişlerine tek tek bakarak görebilirsin (Öreğin İstanbul (il)). Her seferinde yanlış anlama demene gerek yok ayrıca :)--BSRF 💬 05.35, 13 Mart 2019 (UTC)
Tekirdağ merkez, ilgili kanun sonrasında Süleymanpaşa, Ergene ve Kapaklı olmak üzere üç ilçeye ayrılmış yanlış görmediysem. Yani Tekirdağ merkezin adı değişerek Süleymanpaşa olmamış direkt. Nasıl ki Beşiktaş ilçesi İstanbul şehrinin (merkezinin) bir parçası, bu içi de Tekirdağ şehrinin bir parçası. Dolayısıyla ayrı madde olacaklar elbette. Yanlış anlama diyorum zira bazen yanlış anlaşılabilirim, değer verdiğim ve takdir ettiğim bir kullanıcısın ve ters bir durum yaşanmasını istemiyorum :)--RapsarEfendim? 05.51, 13 Mart 2019 (UTC)
Bu arada, Aydın merkez örneğin, direkt olarak adı "Efeler" olarak değiştirilmiş. Efeler ilçesi ile Aydın olarak belirtilen şehrin sınırlarının aynı olup olmadığı da meçhul.--RapsarEfendim? 05.59, 13 Mart 2019 (UTC)
Tekirdağ'ın Kapaklı ilçesi Çerkezköy'den, Ergene ilçesi ise Çorlu'dan ayrılmış. Yani eskinin Tekirdağ şehri ile ilgisi yok. Kafa karıştırıyorsa yine yukarıda belirttiğim gibi Efeler ve Altınordu örnekleri de var. Eski sisteme dönülmesi hâlinde aynı yeri anlatan bu ilçeler/şehirler hakkında iki madde olması ne kadar mantıklı? Merak etme yanlış anlamıyorum ve anlamam. Burada kimsenin kötü bir niyeti yok.--BSRF 💬 06.05, 13 Mart 2019 (UTC)
Hayır @BSRF; ama bunun onun için bir emsal olacağını düşünüyorsanız bilahare tartışırız. Rapsar'ın belirttiği üzere bunlar ayrı meseleler ve farklı nüansları var. İlçe maddelerinin ayrı olması fikrine de kapalı değilim, KKTC için pratikte yaptığımız bu ne de olsa. Hangi ilçenin, nerenin "metropoliten bölge" parçası olduğu konuyla ilgili akademik literatür, şehir planlama çalışmaları vs. kullanılarak tespit edilebilir. Herhangi bir bilgide olduğu üzere VP:D ve VP:ÖAYV politikalarımız uygulanır. Kendi çalışmalarımdan örnek vermem gerekirse, Kuzey Lefkoşa'nın metropoliten bölge sınırlarını idari kaynaklardan ziyade imar planından tespit etmiştim. Sınırlarını kesinleştirecek bulamamamız yine de ortada bir şehir kavramı olduğu gerçeğini değiştirmez. Burada İstanbul ve Kocaeli'ne dair bir not düşmek isterim. 2014'te yapılan reform öncesi büyükşehir sınırlarının il sınırlarına denk olduğu biliyorsunuz tek bu iki şehirdi, dolayısıyla bu uygulamaya emsal olan zamanında bu iki ilde il ve şehir maddelerinin birleştirilmesiydi. İlgili tartışmada öne çıkan nokta "idari birimler böyle, dolayısıyla böyle olmak zorunda"dan ziyade iki ilin de büyük ölçüde kentleşmiş olmasından ötürü ortada pratikte bir fark kalmadığına ilişkindi. Yine de ben karşı çıkmıştım ve hâlen de görüşümünü arkasındayım. Ancak Konya gibi koskoca, ovalık ili şehir maddesiyle bir tutmak durumu iyice absürtleştiriyor benim gözümde. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.30, 13 Mart 2019 (UTC)
Maddeler ayrılacaksa öncelikle her madde özelinde hangi ilçelerin şehir, hangi ilçelerin il maddesinde işleneceğinin, hangi alt başlıklara yer verileceğinin vs. belirlenmesi gerekmez mi? Yoksa ayıralım da elbet biri yıllar sonra da olsa gelir ilgilenir mi diyeceğiz? Yukarıda da belirttiğim gibi birleştirme işlemini yaparken pek çok alt başlığın ve bunların içeriklerinin birebir aynı olduğunu görmüştüm. 2004'ten beri il sınırları ile şehir sınırları aynı olan İstanbul ve Kocaeli maddelerinin ayrılmaması gerektiğini mi düşünüyorsunuz? 2011'deki tartışmayı okumak için tartışma sayfasına uğradığımda maddelerin ayrılmasını öneren Rapsar'ın şu, şu ve şu yorumlarını da gördüm :)--BSRF 💬 05.35, 13 Mart 2019 (UTC)

Rapsar'a katılıyorum. Maddelerin içerik tekrarına düşmesi konusunda ise il maddelerini daha idari, daha resmiyetle ilgili konularla sınırlı tutmak gibi bir çözüm getirebiliriz sanıyorum. Yani belki de şöyle bakmak lazım. Yarın gelse biri X şehrini/ilini işgal ederek Türkiye'nin elinden alsa (ihtilaflar, hukukdışılıklar filan, bunlardan bağımsız düşünüyoruz tabii), bu durumda o yerleşim biriminin illiği sona erecek, ancak şehirliği devam edecektir. Yaşama dair her şeyi şehir maddelerinde, resmiyete dair şeyleri de il maddelerinde tutmak belki mümkün olabilir. Konunun uzmanı olmadığımı da not düşmeliyim tabii, daha deneyimli kullanıcıların görüşleriyle daha sağlıklı bir çözüm ortaya çıkabilir.

Vito Genovese 17.27, 12 Mart 2019 (UTC)

@Vito Genovese, "il maddelerini daha idari, daha resmiyetle ilgili konularla sınırlı tutmak gibi bir çözüm getirebiliriz" kısmını doğru bulmuyorum. Burada bizim kafamızı karıştıran en büyük husus, Türkiye gibi görece küçük diyebileceğimiz bir ülkenin 81 idari birime ayrılmış olması. Bu da, idari birimlerin boyut bakımından görece küçük olması ve merkez şehir/kasaba ile il idari sınırları arasında pek bir fark gözükmemesi sonucunu doğuruyor. Oklahoma da Bavyera da Santa Fe (eyalet) de Nuevo León da birer idari birim; ancak bu ülkeler daha az idari birime ayrıldığından içerikler daha çeşitli oluyor ve bu bahsettiğin endişe minimuma iniyorç. Yine de şöyle bir bakınca, yeteri kadar farklı içerik olabileceğini düşünüyorum Türkiye'nin illeri ve merkez şehirleri arasında. BSRF de bu endişeden bahsediyor haklı olarak; ancak büyükşehir olmamasına karşın Kilis, Yalova, Osmaniye gibi küçük illerde de benzer endişe söz konusu. Endişeler kesinlikle haklı, ama sırf bu yüzden "benzer içerik yerleşim yeri maddesinde var, il maddesinden kaldıralım" dersek il maddesini okuyup da bilgi edinmek isteyenleri yok saymış oluruz.--RapsarEfendim? 19.01, 12 Mart 2019 (UTC)
Anladım, ortaya attığım bir fikir yalnızca, çok güçlü gerekçeleri yok görüldüğü üzere. Herkesi memnun eden çözüm en iyi çözümdür her zaman.
Vito Genovese 19.37, 12 Mart 2019 (UTC)
Elbette, hepimizin kafasını karıştıran şey, Türkiye'deki idari bölünmenin sayıca çok fazla olması. En çok da İstanbul için kafalar karışıyor mesela, ama büyük şehir olmayan küçük illerden kimse bahsetmiyor. Benzer durum onlarda da geçerli, çok hassas davranmamız lazım maddeleri yazarken.--RapsarEfendim? 22.26, 12 Mart 2019 (UTC)
Bence birleştirmek yanlış olmuş. İl merkezi ile il farklı idari birimlerdir. Yukarda yazdım. İstanbul'da bu farkı görmek zor olabiir. Ama Konya örneğine bakalım. Konya'nın yüzölçümü Hollanda kadar. Nasıl olur da ülke büyüklüğünde bir ili bir kentle bir tutabiliriz ? Aynı ismi taşıyan ABD nin New York kenti ve eyaletini ayrı maddelerde gösterirken, Türkiye'deki büyük şehirlerde kent ve ili aynı medde içinde incelemek çok yanlış. Dilerim il ve il merkezi maddeleri birbirlerinnden ayrılır. Nedim Ardoğa (mesaj) 20.14, 12 Mart 2019 (UTC)
İl maddesi kaldırılmasın, ilin ismi sayfa adı olsun: Örnek ‘Kırşehir (il)’ olmasın, ‘Kırşehir’ olsun. Bu il sayfası demek olacak. Bütün ilçeleri için bilgileri kapsayacak. Ayrıca Kırşehir’in ilçe sayfaları, Mucur, Kaman vb. arasında Kırşehir Merkez de olacak.

Büyükşehirlere örnek olarak: ‘Eskişehir (il)’ yerine ‘Eskişehir’ sayfası ve metropol ilçeleri, Odunpazarı ile Tepebaşı, diğer ilçeri Sivrihisar, Çifteler vb.gibi ayrı sayfalar olmalıdır.

Eskişehir’in merkezinde oturduğunu söyleyen kişi, Odunpazarı ya da Tepebaşı’nda oturduğunu belirtir. Kırşehir merkezde oturan ise, Kırşehir Merkez ilçede oturduğunu belirtmiş olur.

Kırşehir, ve Kırşehir (il) gibi iki sayfa gereksizdir. Kırşehir, Kırşehir Merkez, Mucur, Kaman vb sayfalar olmalıdır. ‘Kırşehir’in ilçeleri’ sayfası, ‘Kırşehir’ sayfası ile birleştirilebilir. Mehmet Ali Acar 22.50, 12 Mart 2019 (UTC)

 • İl maddelerinin içi boş kalacağı için ayrı maddeler açılmasını pek anlamlı bulmuyorum. Çatalca, İstanbul değil elbette ama Tekirdağ da değil. İstanbul (il) maddesi dolabilir ama bir Yozgat (il) maddesi fazlalık gibi. Önerim, böyle bir şey isteniyorsa ilgili maddelere "İdari yapı", "İdari bölünme" gibi bir başlık açılarak oraların doldurulması. Ya da buna alternatif olarak ilgili maddelere "Şehir merkezi" gibi bir alt başlık konabilir ve orada Çatalca'nın İstanbul olmadığı minvalinde bir şeyler söylenebilir. -MHIRM. 07.40, 13 Mart 2019 (UTC)
Benzer olarak Tekirdağ'ın ilçeleri şeklinde her il için ayrı maddelerimiz var. Tekirdağ şehri-Tekirdağ ili madde ayrımına gidilirse Tekirdağ ili maddesinde Tekirdağ'ın ilçeleri maddesi elbet işlenecek. Yine aynı konuyu anlatan birden fazla maddemiz olacak ya da "X'in ilçeleri" maddelerine gerek kalmayacak.--BSRF 💬 08.04, 13 Mart 2019 (UTC)
  • 51 il için zaten sorun yok. İl merkezi ayrı il ayrı. Tartışmamız 30 büyük şehir için. Büyük şehirlerde genellikle merkezde iç içe bir kaç merkez ilçe var (Yanılmıyorsam Aydın ve Malatya hariç). Ankara'da Çankaya, Altındağ; Eskişehir'de Odunpazarı, Tepebaşı; İzmir'de Konak, Bornova gibi. Ama hepsi kent dokusu içinde. Şu anda bütün kenti kapsayan hiç bir madde yok. Daha doğrusu böyle maddeler vardı ama Büyükşehir yasasının son halinden sonra il ile il merkezleri birleştirilmiş. Tamamen gereksiz bir birleştirme olduğunu düşünüyorum. Bu birleştirmeden sonra Vikipedide Kenya 'nın başkenti var; Türkiye'nin başkenti ise yok, daha doğrusu il maddesi içinde erimiş. 30 büyük şehir için maddeleri yeniden ikiye ayıralım. Belki şöyle yapabiliriz. İl bütünüyle ilgili bilgileri "X in ilçeleri" maddesine taşıyıp madde ismini de "il" olarak değiştirir ve "X " maddesinde sadece merkezden bahsedebiliriz. Nedim Ardoğa (mesaj) 09.17, 13 Mart 2019 (UTC)
Bu mantıkla Almanya ve Avusturya'nın da başkenti de yok :) Zira Berlin ve Viyana maddeleri de hem idari birim hem yerleşim yeri hakkında. Bu maddelerde iki konunun birlikte işlenmesi nedeniyle bir sıkıntı var mı sizce?--BSRF 💬 10.28, 13 Mart 2019 (UTC)
Bu Türkçe WP nin sorunu. Bakın Almanca WP ye. Kent ve metropoliten bölge (Groß) için ayrı maddeler var. Nedim Ardoğa (mesaj) 14.09, 13 Mart 2019 (UTC)
Sonuç: Tartıştık ama bu sonuçsuz bir tartışma oldu. Maddelerin birleştirilmesine yol açan önceki tartışma sırasında VP de değildim. Tartışan vikipedistleri ve gerekçelerini bilmiyorum. Onları da tartışma platformuna davet ederek görüşlerini almayı öneriyorum. Belki maddelerin yeniden ayrılması yolunda bir karar alınabilir. Nedim Ardoğa (mesaj) 07.43, 20 Mart 2019 (UTC)
 • Tartışma sona ermiş, herkes diyeceğini demiş gözüküyor. @Vikiçizer, sen bu tartışmaya dahil olmamış tecrübeli bir kullanıcı olarak, tartışmayı sonlandırabilir misin? Alınan karara göre harekete geçelim.--RapsarEfendim? 06.16, 30 Mart 2019 (UTC)

**@Rapsar, ben de eski tartışmalara katılmış olabilirim. Yine de okumaya çalışacağım ilk fırsatta. --Vikiçizer (mesaj) 17.01, 30 Mart 2019 (UTC)

ÖNEMLİ: Hizmetli etkinliği incelemesi[kaynağı değiştir]

Merhaba. 2013 yılında küresel topluluğun fikir birliği sonucunda "ileri düzey hakların" (hizmetli, bürokrat, vb.) alınmasıyla ilgili bir politika benimsenmiştir. Bu politikaya göre, kâhyalar, etkin olmama politikasına sahip olmayan tüm Wikimedia Vakfı vikilerinde hizmetlilerin etkinliklerini incelemektedir. Bildiğimiz kadarıyla sizin vikinizde etkin olmayan hesapların "ileri düzey haklarının" alınmasına yönelik resmî bir süreç bulunmamaktadır. Yani, hizmetli etkinliği incelemesi uyarınca bu konuyla kâhyalar ilgilenecektir.

Aşağıdaki kullanıcıların etkin olmama ölçütlerini (2 yıldan uzun bir süre boyunca değişiklik ve günlük işlemi yapmamış olma) sağladığını belirlemiş bulunuyoruz:

 1. Merube 89 (hizmetli)
 2. Reality006 (hizmetli)

Bu kullanıcılar kısa bir süre içerisinde bir bildirim alacaktır ve bu bildirimde bu hakların bazılarını veya tamamını ellerinde tutmak istiyorlarsa topluluk nezdinde bir tartışma başlatmaları istenecektir. Kullanıcılar yanıt vermezse, bu durumda ileri düzey hakları kâhyalar tarafından alınacaktır.

Ancak bir topluluk olarak küresel politikanın yerine geçecek kendi etkinlik incelemesi sürecinizi oluşturmak isterseniz, etkin olmayan bu hak sahipleri konusunda başka bir karar alma arzusundaysanız ya da bizim görmediğimiz bir politikaya zaten sahipseniz, vikinizdeki hakların incelenmesini gerçekleştirmememiz gerektiğini anlayabilmemiz için lütfen Meta Viki üzerinde kâhyaları bilgilendirin. --Base (mesaj) 01.02, 10 Mart 2019 (UTC)

SAS'a ilgi[kaynağı değiştir]

Merhabalar, daha önce de yinelediğim üzere Silinmeye aday sayfalar'da birçok adaylık gerekli fikir birliği oluşamadığından aylardır sonlandırılamamakta. Değerli kullanıcıların boş vakitlerinde adaylıklara ilgilerini tekraren rica ediyorum. --Théoden ileti 12.00, 10 Mart 2019 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (March 2019)[kaynağı değiştir]

Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials on the Library Card platform:

 • Kinige – Primarily Indian-language ebooks - 10 books per month
 • Gale – Times Digital Archive collection added (covering 1785-2013)
 • JSTOR – New applications now being taken again

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page, including Baylor University Press, Taylor & Francis, Cairn, Annual Reviews and Bloomsbury. You can request new partnerships on our Suggestions page.

Do better research and help expand the use of high quality references across Wikipedia projects: sign up today!
--The Wikipedia Library Team 17.40, 13 Mart 2019 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Selamlar herkese. İlk olarak 2015 yılında düzenlenen, Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı Vikibahar adlı madde açma/geliştirme yarışmasının 2019 sürümünün sayfası hazırlandı! Buradan Türkçe Vikipedi'deki sayfaya, buradan ise Meta üzerindeki İngilizce sayfaya ulaşabilirsiniz.

@Basak ile birkaç saat önce iletişime geçtiğimde, yarışmayı Türkçe Vikipedi'de organize etmek için kimsenin gönüllü olmadığını söyledi. Ben de şans eseri Facebook üzerinde görmüştüm ve Türkçe Vikipedi'de hiçbir hareket olmadığından dolayı kendisine bu soruyu yöneltmiştim. Oldukça kısa bir sürede proje sayfasını oluşturdum, gerekli düzenlemeleri elimden geldiğince yapmaya çalıştım (umarım eksiklikler yoktur).

Her kullanıcı, proje sayfasından gerekli bilgileri alabilse de burada da projenin ne olduğundan kısaca bahsetmek isterim. Vikibahar, üstte de belirttiğim gibi yalnızca Orta ve Doğu Avrupa'da konuşulan dillerin Vikipedilerinin katıldığı uluslararası bir madde açma ve geliştirme projesidir. İsteyen her kullanıcı, proje sayfasında belirtilen kurallara uygun bir biçimde, Türkiye dışındaki herhangi bir ülke, bölge ya da toplulukla alakalı maddeler açabilir. Proje başlangıcı normalde 21 Mart olmasına rağmen, son günde katılım sağladığımız için, bu seneye mahsus proje başlangıcı 23 Mart olarak uyarlanmıştır. 23 Mart 2019 0.00 OAZD ve 31 Mayıs 2019 23.59 OAZD tarihleri arasında projeye katılım mümkündür. Proje sona erdiğinde organizatör(ler) tarafından yapılan puanlama ve değerlendirmeler sonrasında ilk beş sırayı alan katılımcı, birtakım ödüllerle (projeye katılımın gecikmesi sebebiyle henüz belirlenmedi, üzerinde çalışıyorum ve belirlendiğinde hem buradan hem de proje sayfasından duyuracağım) ödüllendirilecektir. Tüm topluluğumuzun, bu faydalı ve eğlenci projeye katılımını beklemekteyiz :) Herkese başarılar diliyorum.--RapsarEfendim? 23.51, 20 Mart 2019 (UTC)

Ödüller konusu
 • Bu sene bize ayrılan bütçeyle, en yüksek puanı toplayan beş kullanıcı, D&R hediye kartıyla ödüllendirilecektir. Bunun dışında genel anlamda katılımcılar için sürpriz ve küçük kapsamlı hediyeler olabilir, bunun için ayrıca uğraşmaktayım. Herhangi bir önerisi ya da görüşü olan varsa, projenin Türkiye/Türkçe Vikipedi organizatörü olarak bana ulaşabilir :)--RapsarEfendim? 07.29, 1 Nisan 2019 (UTC)
Bu sene renkli geçsin, herkese güzel çalışmalar diliyorum :) --Ahmet Turhan (mesaj) 07.02, 21 Mart 2019 (UTC)
CEE sayfasını görmüş ve bizdeki durum konusunda Basak'a mesaj yazmaya niyetlenmiştim; teşekkürler @Rapsar. Elimden geldiğince katkı yapmaya çalışacağım.--Sayginerv-posta 15.24, 22 Mart 2019 (UTC)

Her kese başarılar dilerim. --►Cekli829 16.57, 23 Mart 2019 (UTC)

@Rapsar ben projelerde Vikipedi'de kaynak olarak kullanılmasında önemli olarak gördüğüm için kaynak kitap ödülü verilmesi taraftarıyım. Hem şık, hem de Vikipedi'nin gelişmesine bir katkı. Örneğin proje konuları kapsamında olan bölgelerin/halkların tarihi hakkında olabilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.49, 1 Nisan 2019 (UTC)
D&R'dan isteyen, istediği kitabı alabilir. Kişilere, ilgilerini çekmeme ihtimali olan kitapları göndermek yerine bu daha mantıklı gözüktü. Ayrıca ödüller için ayrılan bütçenin, kargo için harcanması konusu da var. Bu şekilde daha ekonomik kullanacağız. Onun dışında adres ya da kişi bilgisi sunmayı reddedip, anonim kalmak isteyen kullanıcılarımız da var, bu da ödül gönderiminde problem yaratmaktadır.--RapsarEfendim? 16.37, 1 Nisan 2019 (UTC)
@Rapsar uğraşın için teşekkürler. Bu sene pek katkı veremeyeceğim, ancak organizasyon kısmını bilmiyorum işin. Ben iki defa ödül kazandım, ikisinde de kitap aldım hepsine. Yarışmacıların talepleri ne yönde olur bilmem ancak görüş birliği olursa kitapyurdu bu konuda çok daha uygun fiyat konusunda. Ben kitap alırsam sadece ordan alıyorum. Dediğim gibi içeriğini bilmiyorum ama sadece seçenek olarak yazayım dedim.Sait* 17.34, 2 Nisan 2019 (UTC)
@SAİT71, rica ederim. Bu seneki puanlama sistemi "ne kadar kaliteli içerik, o kadar fazla puan" prensibi üzerine kurulu olduğundan, uzun ve detaylı yazdığın birkaç maddeyle ilk beşe girmen mümkün :) D&R dedim yukarıda ama o da olabilir elbette. Hatta belki de daha iyi olur, zira D&R'da kitaptan çok daha fazlası var ve bu hediye kuponlarıyla "kokulu mum" ya da "masa oyunu" alınmasını istemem :)--RapsarEfendim? 17.45, 2 Nisan 2019 (UTC)

Seçkin içerik çalışmaları[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Birkaç yıl öncesine kadar bazı kullanıcılar arasında seçkin içerik oluşturma amacıyla iş birlikleri olurdu ve böylece hem bu maddeler iki farklı kişinin kontrolüne girerdi hem de iş yükü paylaşılırdı. Şimdi görüyorum da hiçbir kullanıcı iş birliğine yanaşmıyor, @Ahmet Turhan dışında bu tarz girişimlerde bulunan dahi yok. Gerçi seçkin içerik çalışmalarıyla ilgilenen dahi yok. En azından birkaç kullanıcı tepki verse bu başlıkta, iş birliğine açık olduğunu belirtse, seçkin içerik adaylıklarını değerlendirse falan da sayımızı bilsek. Kişisel olarak şu an futbol, parçacık fiziği, Nobel ödülleri ve yüzme alanlarında bekleyen/devam eden çalışmalarım olduğunu da not düşeyim, ilgili olan varsa bana yazabilir.--RapsarEfendim? 06.02, 28 Mart 2019 (UTC)

Hatalı yönlendirmeler[kaynağı değiştir]

Uzun bir süredir aktif değildim. Yeniden buraya geldiğim son birkaç ayda, fazla değil ama rahatsız edecek kadar fazla sayıda hatalı yönlendirmeyle karşılaşıyorum. Doğru verilmiş madde adlarını yanlış ada yönlendirmelerimiz bile var. Hatalı bir yönlendirme başka maddeleri de bozuyor. Madde adı değiştirmeye varan yönlendirmeler ciddi bir iştir, dikkatli olunmalı, düşünerek, yeterince araştırılarak yapılmalıdır. Elimizde çok çok geniş bir kaynak var, internet. Basit bir araştırma bile yapmadan (öyle görünüyor), "ben böyle biliyorum" havasında madde adı değiştirilmemeli. Vikipedi'de bir şeyler yapmanın bir sorumluluğu olmalıdır, işi ciddiye almak, özen göstermek, baştan savma iş yapmamak sorumluluğu. Avam internette arama yapmak pek anlamlı değil, "aranacak sözcük" - boşluk - site:edu.tr olarak aramak daha doğru, akademik yayınların dökümü yapılır. Lütfen madde adı değiştirirken ya çok dikkatli olalım, ya da daha iyisi hiç olmazsa maddenin tartışma sayfasına öneri olarak yazalım. Konuyla ilgili olan, dolayısıyla izleme listesinde bu madde olan bir kullanıcı konuya dahil olabilir.--Makedon (mesaj) 12.14, 2 Nisan 2019 (UTC)

@Makedon, yaygın yanlış ya da görece daha az yaygın adlar da maddelere yönlendirilmeli. Unutmamak lazım ki yönlendirmelerin amacı, o maddeye ulaşmak isteyen kullanıcıların işini kolaylaştırmak. Öte yandan madde adlarının, özellikle son haftalarda yoğun bir biçimde, değişiklik özeti yazmadan ya da tartışmaya gerek dahi duyulmadan taşındıklarına ben de şahit oluyorum. Taşımalar yapılsın elbette, her taşıma için bir tartışmaya gerek yok; ama değişiklik özetleri, bu taşımanın gerekçesini anlatacak şekilde doldurulsun. Yeterli değilse, tartışma sayfasına not düşülsün. Şurada mesela bariz bir hata olmasına rağmen, seçkin liste olduğu için tartışma başlatma ihtiyacı hissettim. Şu madde hatalı bir gerekçeyle taşınmıştı, geri alıp tartışma olması gerektiğinin altını çizdim. Şu da hatalı, direkt taşımak yerine fikirleri duymak istedim. Burada mantıklı bir açıklama yapmaya çalıştım değişiklik özeti vasıtasıyla. Burada başka bir kullanıcı, aslında direkt hatalı olduğunu bildiği hâlde fikirleri duymak istemişti. Bunlar benim hemen bulabildiğim birkaç örnek. Zaman zaman çoğumuz, herkesin katkısına açık bir alanda olduğumuzu unutarak, tamamen iyi niyetle bu tip taşımalar yapıyor; ancak o zaman göremediğimiz ya da yanlış bildiğimiz, gözden kaçırdığımız noktalar olabilir. Hem diğer kullanıcıları bilgilendirmek hem de bir itiraz gelirse, tartışma kapısını açık tutmak faydalı olacaktır.--RapsarEfendim? 17.41, 2 Nisan 2019 (UTC)
Ayrıca @Makedon, hatalı olduğunu düşündüğün bir taşıma varsa, VP:ADK politikasına dayanarak bunu geri alabilir ve neden hatalı olduğunu düşündüğünü tartışma sayfasında belirtip, bir tartışma ortamı yaratabilirsin. Hatta böyle yapmalısın :)--RapsarEfendim? 17.52, 2 Nisan 2019 (UTC)
İyi güzel de Rapsar, işim gücüm yok, Anadolu Selçuklu için 129 makale okumak gerekti, 290 MB., insanlar hatalı yönlendirme yapsın, iş bana düşsün. Yapılmasa daha iyi olmaz mı, yukarda yapılmaması için ne yapılması gerektiğini kendimce anlattım, mesele bu. Diğer yandan, madde adı değişikliği gibi, benim ciddiye aldığım bir meseleyi, en az bir, iki kişinin de görüşünü almadan, kendi kararımla değiştirmeyi uygun bulmuyorum. Bu benim kişisel tutumum, kuralım. Öte yandan, dediğini birkaç kez denedim, ben beceremiyorum anlaşılan. Bir arkadaş çıkıp düzeltmek zorunda kaldı, madde geçmişi kayıplara karışıyormuş. Kalk şimdi bir de bunu öğren. Öfff --Makedon (mesaj) 19.07, 2 Nisan 2019 (UTC)
"Yönlendirme"den kastını tam olarak anlayamadım sanırım. Bir maddeye yapılmış yönlendirmelerden mi bahsediyorsun? Madde adı konusu da, dediğim gibi hassas bir konu ve burada bir topluluk olduğunun unutulmaması gerekiyor harekete geçilmeden önce. Madde geçmişi konusu ise, yukarıdaki "taşı" butonuna tıklamadan yapılan taşımalarda problem yaratıyor, onun dışında bir problem ortaya çıkmıyor. Bizim yapabileceğimiz bir şey yok zaten, hizmetli müdahalesi şart o durumlarda (Şablon:Geçmiş birleştirden daha çok bilgi alabilirsin).--RapsarEfendim? 19.34, 2 Nisan 2019 (UTC)
Pardon, sayfa taşıma mı demem gerekiyordu. Başka bir maddeye yönlendirme diye geldi aklıma. Varolmayan bir madde açılıyor, üzerinde konuştuğum örneklerde hatalı adlandırmayla, sonra esas madde buna yönlendiriliyor. Benim demek istediğimi çekinmeden açıkça ifade etmişsin, burası bir topluluk, kendi başıma hareket etmeyi hem doğru bulmuyorum, hem de topluluğa saygısızlık kabul ediyorum. Böyle düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Madde taşıma talepleri sayfasına yaz diyebilirsin. On üç yılı geçkin süredir buradayım, bu tarz sayfaların ilgisizlikten örümcek ağı bağladığını biliyorum. Bu yüzden bunu iş görücü bir çözüm olarak görmedim, maddenin tartışma sayfaları daha uygun geldi bana, bunu önermemin nedeni bu.--Makedon (mesaj) 19.51, 2 Nisan 2019 (UTC)
Yönlendirme dediğimiz olay şu. Kullanıcılarımızın büyük oranda sağ duyulu olduğunu düşünüyorum, "topluluğu yok sayma" değil de "topluluğun pek fazla ilgili ol(a)madığı için usanma" durumu olabilir. Amaç da en nihayetinde buraya zarar vermek değil, katkı sağlamak. Konuşarak, tartışarak, başka kullanıcıları tartışmalara davet ederek üstesinden gelebiliriz @Makedon :) Hatta somut örnekler de gösterebiliesen daha verimli ilerleyebiliriz.--RapsarEfendim? 19.58, 2 Nisan 2019 (UTC)

Tamam, vardığımız alt başlıklar; diğer kullanıcılarla nezaketi esas alan işbirliği, madde adları konusunda titizlenmek ve ciddi bir araştırma yapmak. Gösterdiğin sayfalar için ayrıca çok teşekkür ederim. Örnek vermek uygun olmaz, insanlar bir tarafta kalsın, genel olarak konuşalım.--Makedon (mesaj) 20.23, 2 Nisan 2019 (UTC)

DHKP/C[kaynağı değiştir]

İki aydan daha uzun zamandır Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi maddesinin adının DHKP-C olarak kısaltmasına taşınmasına dair bir tartışma başlattım. Gerekçelerim orada da yazıldığı gibi ilgili politikamız olan VP:ADK ve arama sonuçlarına dayanan yaygınlık ve bilinirlik oldu. Birçok kullanıcı da görüş bildirdi. Olumlu görüş bildiren ve politikalara göre hareket eden kullanıcılara ve ezici çoğunluğun kararına göre iki defa Vikipedi:Sayfa taşıma talepleri'ne taşınması için başvuruda bulundum fakat hizmetliler yapılan yorumları analiz edip nitelik olarak incelemek yerine, Vikipedi'de sık sık yapılan ve bir o kadar da şikayet edilen "kafa sayfa" yolunu seçtiler ve fikir birliği olmadığını iddia ettiler. Topluluğun görüş bildirmeyen üyelerinden ricam, uygun olduğunuz bir zamanda lütfen sizlerde görüş bildirirmisiniz. İstirhamım şudur ki; eğer olumsuz görüş bildirecekseniz kişisel tercihlerinize göre değilde orada gerekçelendirilen politika ve yönergelere göre yorum yapmanız. Yani -bu politikaya veya bu arama sonuçlarına itiraz ediyorum, çünkü şu şu sebeplerden dolayı- tarzı değerlendirmelere ihtiyaç duyuyoruz. İyi çalışmalar. --Maurice Flesier message 10.44, 7 Nisan 2019 (UTC)

Read-only mode for up to 30 minutes on 11 April[kaynağı değiştir]

10.56, 8 Nisan 2019 (UTC)

Kişisel rahatsızlık ve hizmetliliğin geri alınması[kaynağı değiştir]

Bu konu artık kabak tadı vermeye başladığı için yazma ihtiyacı hissettim. Kullanıcı:Citrat, açık ve net bir şekilde bana kafayı takmış ve buraya yaptığı her değişiklik artık Vikipedi'nin hayrına değil, bana karşı zarar verme ve dolayısıyla Vikipedi'ye de zarar verme amaçlı olmaya başlamıştır. Kendisinin son değişiklikleri incelendiğinde bu durum net bir biçimde görülebilir. An itibarıyla son değişikliklerinin hemen hemen hepsi ya benimle olan tartışmalarıdır ya da benim başlattığım silinmeye aday sayfa tartışması, politika tartışmasıdır. Bu durumun başlangıcını sezdiğim Ağustos 2018'i başlangıç kabul ederek somut bir istatistik verecek olursam:

 • Bu süreç içerisinde 190 değişiklik yapmış kendisi. 104'ü Vikipedi, 67'si mesaj, 7'si Vikipedi tartışma, 1'i madde ve şablon tartışma alanında. Bu süreçte madde alanında yaptığı değişiklik sayısı 10.
 • Kullanıcı mesaj sayfası değişikliklerinin 36'sı ya benimle ya da benim hakkımda olan değişiklikler (%50'sinden fazlası).
 • Silinmeye aday sayfa tartışmalarında yaptığı 56 değişikliğin 43'ü (%77) benim başlattığım adaylıklarda (ve elbette aksi yönde).
 • Vikipedi tartışma alanında yaptığı 7 değişikliğin tamamı benim başlattığım tartışmada (ve elbette aksi yönde).
 • Şikayet sayfasında yaptığı 9 değişikliğin tamamı benimle alakalı (ve elbette aksi yönde).
 • Köy çeşmesinde yaptığı 30 değişikliğin tamamı benim başlattığım tartışmada (ve elbette aksi yönde).
 • Madde alanında yaptığı 10 değişiklikten birisi, benim değişikliğimi geri alma.
 • Bunlara ek olarak, bu süreçte beni "adaletsiz" bir şekilde engelleme (onca iletişime, süreçlere müdahil olmasına rağmen; "adaletsiz" kısmını merak eden olursa anlatabilirim ayrıca).

Tüm bunlara dayanarak, ben şahsen rahatsızlık duyduğumu ve sürekli bir takip hissiyatı içinde olduğumu belirtmek isterim. Vikipedi bir ansiklopedi ise önceliğimiz, bu ansiklopedinin inşa edilmesi olmalı. Ancak kendisi, bir ansiklopedi inşa etmekten ziyade (son 190 değişikliğin 10'u madde alanında) tartışma, ortamı germe gibi aktivitelerle meşgul ediyor, bizlerin de katkı vermesini engelliyor. Birkaç ay önce sunduğum "hizmetlilik yetkilerinin geri alınması yönündeki politika" teklifinde @Vito Genovese, hizmetlilik haklarının bir suistimali, hatalı kullanımı olduğunda, böyle bir politikaya gerek kalmadan da, topluluğun kararları doğrultusunda bu hakların alınabileceğini belirtmişti. Ben de buna dayanarak böyle bir girişimde bulunmak istiyorum. Bu süreçte yapılan ihlaller veya uygunsuz davranışlar ise şu şekilde:

Tüm bunlara dayanarak kendisinin hizmetlilik yetkilerini kullanamadığını ya da Vikipedi'yi daha ileriye taşıyacak bir şekilde kullanmadığını, hizmetli olmasının Vikipedi'ye yarardan çok zarar verdiğini, hizmetli olarak değil, bir kullanıcı olarak da politika ihlalleri yaptığını gözlemlediğimden dolayı kendisinin hizmetlilik yetkilerinin alınması gerektiğini düşünüyorum.--RapsarEfendim? 04.07, 12 Nisan 2019 (UTC)

 • Güçlü Destek Destek bu şahıs Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu'ndaki adaylık standartlarının ilk ve en önemli kriteri olan tarafsızlık ilkesini karşılamıyor. Bunu daha önce birkaç defa farklı platformlarda ve şahsına karşıda ifade ettim. Tarafsız olmadığına dair ispatın var mı diye soracak olanlara Rapsar'ın son derece haklı ve makul gerekçelerini adres olarak göstermeyeceğim. Bir madde de karşılıklı olarak yapılan üç geri dönüş kuralı konusunda bu sözde hizmetlinin sadece tarafıma yaptığı şu 3GD mesajı altında yazılanlar bile tek başına kâfi. Adalet. Bunun olmadığı bir ortamda saygınlıkta olmaz, iyi niyet varsayımı da olmaz. Yukarıdaki kullanıcıya dönük hasmane tutumu ve bir hizmetliye yakışmayacak düzeydeki kişiselleştirmeleri gerçekten rahatsızlık verici ve bir o kadar da ansiklopedinin işleyişi ve kullanıcılar arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek düzeyde endişe verici boyutlarda. Ben bu kişiyi hizmetli olarak tanımıyorum ve bu yetkiler elinden alınana kadar da tanımayacağım. Verdiği kararları, yaptığı yorumları ve değişikilkleri yok hükmünde kabul ediyorum. Umarım en doğru karar en kısa sürede verilir. --Maurice Flesier message 12.25, 12 Nisan 2019 (UTC)


 • Hemen birkaç destek alacağın kişi olduğunu bildiğim için baştan tutum almak istiyorum. Somut suç olmadan ceza olmaz. Rapsar, algı yönetmeye çalışıyorsun. Benim sende daha önce gözlemlediğim ve birkaç defa ifade ettiğim bir şeydi bu. Kullanıcılarla uğraşmak, didişmek, hatalarını bulmaya çalışmak, teşhir etmek, sonra da saldırganlaşıp hata yaptığında da ceza istemek vb. Ben bu işlerden çok sıkıldım artık. Yıllardır senin bu tür faaliyetler içinde olduğunu gördüğüm halde, bu durumlarda yapacak birşey olmadığını düşünüyorum, zira bir troll olduğunu düşünmüyorum, elinden başka birşey gelmiyor sanırım. Davranış biçimin böyle. Geçenlerde bir kullanıcı daha seninle gereksiz bir tartışmaya girdikten sonra bırakıp gitti. Daha önce bu şekilde bir faaliyetle Kibele'yi yıprattınız ve istifa ettirdiniz. Şimdi Citrat'ı mı hedef aldın? Benim önerim şudur. Kafanı biraz Vikipedi'den kaldır, dünyada bir sürü güzel şey var. Ne bileyim, doğa yürüyüşleri, sinema-tiyatro başka şeyler, spor yapmak vb. O denizler, o göller, o dağlar birer resim değil, gerçek şeyler. 7/24 bilgisayar başında, onla bunla didişerek hayatını tükettin. Daha gencecik adamsın, biraz nefes al ya. Mukaddimeileti 12.38, 12 Nisan 2019 (UTC)
Mukaddime, senin belki de hayal edemeceğin şekilde yaşamımı sürdürüyorum, o konuda kafanı yorma sen öncelikle (istersen bir e-posta at, Instagram hesabımı seve seve paylaşırım seninle. Acaba beni nasıl hayal ediyorsun ve ne bekliyorsun ama o lafları geri alacağına eminim). Yukarıdaki tüm kişisel yorumları @Vikiçizer'e havale edebilirim, sorumluluğunu yerine getiren nadir hizmetlilerden biri. Bu yorumlara bakarak sen de bana karşı dolmuşsun, senin için de yakında böyle bir girişimde bulunacağımdan şüphen olmasın. Hizmetli dediğin tarafsız olur, sen bana karşı dolmuşsun. Tarafsız olamayacağını düşünüyorsan, görevlerini ve yetkilerini bırakmanı tavsiye ederim naçizane. Yoksa zaten topluluğumuzun aklı başında üyeleri tarafından bunların senden alınmasına karar verilecektir.--RapsarEfendim? 15.51, 12 Nisan 2019 (UTC)
Ayrıca, biz burada güzel Türkçemiz için bir şeyler inşa etmeye çalışıyoruz. İnsanlarımız buraları okuyor ve bizim yazdığımız bilgileri adeta bir gerçekmiş gibi kabul ediyor. Lisans üstü eğitim almış bir kişinin zaten Vikipedi ile alakası olmaması lazım (okuyup, gerçekmiş gibi kabul etme bazında). Dolayısıyla buraya ne kadar kaliteli içerik koyarsak, insanlarımızın o kadar kaliteli olmasına ufak bir katkıda bulunuyoruz. Ben bu bakış açısıyla yaklaşıyorum Vikipedi'ye. Ve bizim hizmetli diye belirlediğimiz, "siz kurallara çok hakimsiniz, tarafsızsınız, lütfen bu ek yetkileri alın ve burayı daha iyi hale getirin" dediğimiz kullanıcılar, burayı inşa etmeye çalışan kullanıcılara kafayı takarsa; esas o hayattan zevk alması gereken bu kişiler oluyor. Ben bu bakış açısıyla bakıyorum adam/kadın gelmiş bana yok dünyayı gez bilmem ne yap diye öğüt vermeye çalışıyor. Bu kimsenin haddine değil. Kimse de burada yazan her şeyde görüş bildirmek zorunda değil, beğenmiyorsan görmezden gelmekte de serbestsin. Yukarıda denenler o kadar iğrenç ki, seni hizmetli adayı gösterdiğim güne utandım ve büyük hayal kırıklığına uğradım.--RapsarEfendim? 16.18, 12 Nisan 2019 (UTC)
 • "Bu yorumlara bakarak sen de bana karşı dolmuşsun, senin için de yakında böyle bir girişimde bulunacağımdan şüphen olmasın." Ohhh baklalar dökülmüş ne güzel, hizmetliliğin geri alma yönergesine karşı çıktığım için kendimi tebrik ediyorum, bir ara abarttım mı falan demiştim. Ciddiye alamıyorum artık, zaten burayı ciddiye aldıkça ortaya çıkıyor bu örneğini verdiğim tür davranışlar. @Elmacenderesi, 2011'deki acil kapatmanın tekrarı gerekli. @Rapsar [1] --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.49, 12 Nisan 2019 (UTC)
@Seksen iki yüz kırk beş, ciddi ciddi benim böyle bir şeyler yapabileceğimi düşünüyor musun? Gerçekten soruyorum. Yukarıda yazdıklarımda katılmadığın neresi var? İlgili hizmetlinin sunduğu gerekçeleri uygun buluyor musun bulmuyor musun? Hiçbir şekilde aktif değilken, ne zaman aktif olmaya karar verirse benimle bağlantılı herhangi bir şeyler yazması sence bir tesadüf müdür? Bak Mukaddime yukarıda olayları ne kadar iğrenç (evet, çok iğrenç ve sığ) bir şekilde kişiselleştirmiş. Bu hizmetliden biz nasıl tarafsız olmasını bekleyebiliriz?--RapsarEfendim? 23.11, 12 Nisan 2019 (UTC)

bütün hizmetlilerin hizmetliliği geri alınsın, rapsar tek hizmetli olsun! çok ciddiyim! --kibele 17.11, 12 Nisan 2019 (UTC)

 • Değerli arkadaşlarım, vikipedi içinde bulunduğum süre içinde şunu fark ettim arkadaşlarımızın %80'i diğer kullanıcılara katkı sağladığı maddelerin içerdiği fikirler yüzünden, tartışma başlatıp bu tartışmada karşı tarafın karşı tarafta olası yüzünden ya da sadece yazınsal olarak katkı sağladığımız bu platforma yazdığı yorumlar yüzünden hemen niyet sorgulama veya art niyet arama gibi eğilimler sergiliyor. Ben bu platformda ana fikirin Rapsar'ın Türkçemiz için bir şeyler inşa etmeye çalışıyoruz sözü olduğunu savunuyorum Türkçe'ye küresel çerçevede hak ettiği yeri kazandırmaya çalışıyoruz ve Türkçe konuşan insanlara da sadece bilgi vermeyi değil farklı kaynaklar göstererek insanların düşünmesini sağlamaya çalışıyoruz. Neden ergen kullanıcılara dolu bir Facebook grubundaymış gibi hareket edip Vikipedi'de bulunma amacımızdan sapıyoruz. Rapsar'ı desteklemiyorum Citrat'ı da desteklemiyorum, politika ve yönergeler ne diyorsa ona göre ölçülüp biçilip hareket edilmeli bence ama çoğu tartışma gibi bu da uzadıkça uzayacak nedeni ise uzlaşmacı olmayan dediğim dedik tutumlar tüm iyi niyetim ile diyorum ki, lütfen herkes bir işin ucundan tutsun ve burayı daha iyi bir yer yapalım sürekli sonu gelmeyen tartışmalarla vakit öldürmeden hızlıca 3-4 yorum ile çözülebilecek işleri uzatmadan vikipedi için bir şeyler yapalım. Sosyal medyada çok popüler olan 'boş yapmak' durumundan çıkıp dolu şeyler yapalım. Şimdi sözlerimde art niyet arayacaklar olursa diye önceden cevabını veriyim, Kolay gelsin arkadaşım. Hepinizi seviyorum öfke kusmayın yapıcı olun. Saygılar--By erdo can • msj 17.44, 12 Nisan 2019 (UTC)
@By erdo can, aradığım kullanıcı seviyesi budur tam olarak. Yukarıda kendilerini tecrübeli olarak tanımladığımız kullanıcıların seviyelerini görünce bu yorum gerçekten ilaç gibi geldi. O "tecrübeli"lerin son değişikliklerini açıp bakıyoruz, ansiklopedi yazmaktan ziyade tartışmalarla vakit geçiriyorlar, bak bu gerçekten çok ilginç. Burada bir ansiklopedi var, hep beraber bunu inşa etmeye çalışıyoruz; ancak bazı kullanıcılar bu ansiklopedinin inşasından başka şeylerle vakit geçiriyor ve her zaman da şen söylesin böylesine bağlanıyor olay. Gerçekten hiçbir olayı kişiselleştirmeden, yalnızca ve yalnızca politikalara dayanılarak hareket edersek hiçbir sorun kalmaz. Kişiselleştirince de böyle bir isyan etme mecburiyeti hissettim. "Tüm kuralları yok sayın" denilecek şimdi, ama orada atlanan şey "Vikipedi'yi geliştirecekse tüm kuralları yok sayın". "Kayda değerlik yönergelerini sağlamıyor" diyorum mesela, "yok sayıyorum" deniyor. Bu kafa yapısıyla tartışabilmek gerçekten mümkün değil. Her kuralı yok sayacaksak o zaman kural oluşturmayalım haha.--RapsarEfendim? 23.01, 12 Nisan 2019 (UTC)
Az önce artık tiksindiğim halde köy çeşmesi sayfasına yeniden girdim. Kabaca okudum. Kibele ve Rapsar'ın geri alma, kışkırtmaları dışında başka hiçbir şey görmedim. Türkçe Vikipedi'den beni soğutan Rapsar ile Kibele'nin tüm haklarının geriye alınsa bile durmayacaklarını anladım. Yemin ediyorum. Türkçe Vikipedi'den yalnızca Kibele ve Rapsar yüzünden soğudum. Allah rızası için Kibele ve Rapsar bir dönün de kendi davranışlarınıza bakın artık be. Haa biz sütten çıkmış ak kaşıkmıyız. Elbette değiliz. Fakat artık yordunuz. Gerçekten yordunuz. Yazık. --İnceleme Elemanı (mesaj) 10.34, 13 Nisan 2019 (UTC)
Vikipedi'nin iyi olması için çalışıyoruz. Elbette amacımız doğru bilgi vermek/vermeye çalışmak. Bunda hemfikiriz. Kimse aslını inkar edemez. Sorunlar genelde günümüz konuları ile ilgili konularda oluyor. Eski konularda bile sana karışıldığını beyan ettiğini de gördüm. Ben en ufak bir konuda (mesela şimdi I. Petro (Rusya) için) buraya uğramak zorunda kaldım. Çünkü: konuyla ilgili doğru ve özgür başka bir kaynak yok.) Burada yüksek lisans yapmış birinin Vikipedi'den araştırma yapmayacağını söylemek hatalıdır/hata olur. Eğitim olayı, kişinin araştırmayı istemesine/istememesine bağlı bir şekil olarak tanımlar isek, kişisel davranmamış oluruz. Rapsar, hepimizin instagram (ki nefret ediyorum) vb. diğer sosyal platformlarda senin gibi gayet doğal yaşantımız olduğunu bilmelisin. Elbette normal bir yaşantımız da var. Ben senin veya kibelenin bu tarzda bir yaşamının olmadığını düşünmüyorum. Bu nedenle ben hizmetliler tarafından açtığın (kaldı ki bu bir şikâyet konusu) bu başlık nedeniyle uyarılmanı ve mümkünse Türkçe Vikipedi ile bir müddet ilişkinin kesilmesini istiyorum. --İnceleme Elemanı (mesaj) 14.21, 13 Nisan 2019 (UTC)
Ben geçmişte buna benzer bir şeyi köy çeşmesinde yaptım mı? Evet yaptım. Bu bakımdan laf söyleme hakkı muhakkak bana düşmez. Ben geçmişte kibele (değişikliklerimi takip ettiğini söylemiştim, fakat günümüzde edip etmediği ile bile artık ilgilenmiyorum.) hakkında böyle bir tartışmayı dile getirmiştim. Geçen zaman içinde ben senin Vikipedi'ye katkı sağladığını, kibele'nin ise hala yalnızca yorumlara takıldığını ve bu yönde katkıda bulunduğunu katkılarınıza bakarak açıkça söyleyebiliyorum. Bu yorumum bir şeyi değiştirecek mi? Elbette hayır. Sen Rapsar sın o ise kibele. Bu değişmeyecek Fakat burası, köy çeşmesi olduğu için ikinizden de istirham ediyorum; lütfen artık Vikipedi'ye ara verin. Bırakın. --İnceleme Elemanı (mesaj) 14.36, 13 Nisan 2019 (UTC)
@İncelemeelemani, ben burada kişisel rahatsızlığımı dile getirirken kibele'nin kışkırtması şık mıdır? Kendisine de dedim, konuyla ilgili yorum yapacaksa buyursun, haksızsam desin, katılmıyorsa desin. Ama kimsenin ortamı germeye gereği yok. Sen de benzer şekilde konuyla alakasız yerlere girmişsin, yok kibeleymiş yok rapsarmış. Benim kendi açımdan hiçbir problemim yok kimseyle, kendisiyle iletişimi de deniyorum ancak kendisi beni görmezden geliyor. Olabilir, saygı duyarım. Sen de lütfen konuyla ilgili görüşlerin varsa belirt, ilgisi olmayanlarla lütfen sanki aramızda böyle bir düşmanlık varmış gibi algı oluşturma. Böyle bir şey olduğunu iddia ediyorsan da mesaj sayfam açık, lütfen kanıtlarını sun ve ben de hata yapmışsam gçrebileyim.--RapsarEfendim? 16.03, 13 Nisan 2019 (UTC)
 • Genel olarak söylemem gereken de birkaç şey var. Ne yazık ki Türkçe Vikipedi olarak öyle bir platform hâline geldik ki, ne sakin bir şekilde tartışmak mümkün oluyor ne olayları kişiselleştirmemek mümkün oluyor ne de haksızlık ve adaletsizlik olunca hak aramak mümkün oluyor. Burada iğneyi kendime çuvaldızı başkasına da batırıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir kişiyle alakalı, sırf o kişiden dolayı herhangi bir faaliyetim olduysa yarını görmek nasip olmasın. Bunu iddia eden varsa da, ispatlamak zorundadır. Herhangi bir tartışmada anlaşmazlık yaşadığım onlarca kişi oldu ve bunların hiçbiri, Rapsar bana kafayı taktı ve hep benim karşımda oluyor, beni sürekli takip ediyor gibi iddiaları "ispatlayamaz". Böyle iddialarla gelen birçok kullanıcı oldu, ancak hiçbiri ispatlayamadı, zira her zaman iletişimi açık tuttum. Yıllardır sanki benim ile kibele arasında bir husumet varmış gibi bir algı oluşturuldu, belki de yaratıldı. Arkadaşlar böyle bir saçmalık olabilir mi? Ne o beni biliyor (belki de biliyordur, bilmiyorum) ne de ben onu biliyorum. Kendisinin genele yayılan tasvip etmediğim ve uygunsuz hareketleri olabilir, ama "mümkün mertebe" önyargısız ve iyi niyetle yaklaşmaya çalışıyorum (başarılıyım, başarısızım bunu bilemem ve hepimizin insan olduğunu da unutmamak lazım). İşbu tartışmada, bunun tam aksini sezdim ve gerekçelerini de sıraladım. Arkadaşlar, hak aramam için başka bir yöntem yok! Burada kim hak arama çabasına giriştiyse, haklı olduğunu gördüğüm kısmın (kişilerin değil) arkasında durdum. Yukarıda o "kibele ile rapsar, bırakın" diyen @İncelemeelemani bilir mi ki kibele'nin @Sabri76'ya karşı açtığı şikayette, hem kibele'nin hem de Sabri76'nın arkasında durduğumu? Bilmez muhtemelen. Sabri76, bu şikayet yüzünden sessiz sedasız Vikipedi'yi bıraktığını açıkladı. Bundan haberiniz var mı? Kendisi duygusal davrandı ve hem haklı hem haksız olduğu bir konu nedeniyle böyle bir karar aldı. Şimdi burada biz kibele'ye "senin yüzünden hizmetli kaybettik, sen de bırak" mı diyeceğiz mesela? Ya da trol falan mı oldu? Hepimizin insan olduğu ve hiçbirimizin mükemmel olmadığı unutuluyor zaman zaman. Benim hayalimdeki Vikipedi, hepimizin mümkün mertebe ansiklopedi yazmaya odaklandığı, tartışmalarda mümkün mertebe kurallara uyulduğu, uyulmadığı takdirde gerekenlerin yapıldığı ve haklarını aramaya çalışanların trol ilan edilmediği bir Vikipedi. Ben burada bana yapılan haksızlıkları dile getirmeye çalışıyorum, birisi diyor "gez, tatile çık", birisi diyor "ciddiye almıyorum artık" başkası alay ediyor. Bu mu yani Vikipedi'deki seviye?--RapsarEfendim? 16.32, 13 Nisan 2019 (UTC)


Wikimedia Foundation Medium-Term Plan feedback request[kaynağı değiştir]

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.

The Wikimedia Foundation has published a Medium-Term Plan proposal covering the next 3–5 years. We want your feedback! Please leave all comments and questions, in any language, on the talk page, by April 20. Teşekkürler! Quiddity (WMF) (talk) 17.35, 12 Nisan 2019 (UTC)

"Kibris turk devleti"[kaynağı değiştir]

Bu, Vikipedi'ye ve kardeş projelere biri veya birileri tarafından yazılıyor. Bu nedir? Anlayan var mı? Bir program kullanıcısı tarafından bot aracılığıyla mı yazılıyor? – Ullierlich 07.11, 17 Nisan 2019 (UTC)

Başka sitedeki içeriği kopyalama[kaynağı değiştir]

Merhaba,

Acaba buradaki içeriği siteyi kaynak göstererek direkt siteye eklemede sorun yaşar mıyız? CC BY 3.0 ile lisanslanmış, herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum ama görüş almak istedim. --Hedda Gabler (mesaj) 15.25, 19 Nisan 2019 (UTC)

Normal şartlar altında, eğer kaynak böyle bir uygun lisans seçmiş ve her şey de yolunda olsa, ilgili siteyi (ve en önemlisi Geçmiş sekmesini, yani kimlerin emeğinin geçtiğini) atıf göstererek istediğimizi alıp kullanabiliriz. Ancak bu site özelinde bir sorun var: Sitenin Türkçe sürümü maddelerini İngilizce sürümden çevirerek oluşturmuş gibi görünüyor. İngilizce sürüm CC-BySa lisanslı, Türkçe sürüm ise CC-By lisanslı. CC-BySa demek, By atıf koşulu, SA ise "Beni değiştirirsen yine aynı lisansla lisanslamak zorundasın" koşulu. Türkçe sürüm CC-By kullanarak CC-BySa lisansını ihlal etmiş. Yani İngilizce sürümü kullanıp yeni çeviri yapabiliriz, Türkçe sürümü kullanamayız gibi bir sonuç çıkıyor.
Şu an kendimi Gözlüklü Şirin gibi hissediyorum ve hiç mutlu değilim. :/
Vito Genovese 15.47, 19 Nisan 2019 (UTC)
Teşekkürler yanıt için. --Hedda Gabler (mesaj) 16.15, 19 Nisan 2019 (UTC)
Güvenilir kaynak olmadığını, Vikipedi gibi herkesin değişikliğine açık olduğunu ve bu nedenle kaynak olarak kullanılamayacağını da ben eklemiş olayım.--RapsarEfendim? 16.54, 19 Nisan 2019 (UTC)
Yine de içerik tamamen doğru. Hatalı ve yanlış bilgi yok. --Hedda Gabler (mesaj) 17.13, 19 Nisan 2019 (UTC)
Cevap Cevap Yinede de yazılı bilgileri destekleyici gerçek kaynaklarla doğrulasak sorun kalmaz diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.55, 19 Nisan 2019 (UTC)
Yanlış ya da doğru olmasından ziyade, güvenilir kaynak değil. Oradaki bilgiler güvenilir kaynaklarla teyit edilebilirse kullanılabilir ama orayı kaynak göstermenin uygun olmayacağını belirtmek istedim. IMDb de benzer yapıda mesela, çıkış noktası olarak kullanabiliriz ama direkt orayı kaynak göstermek doğru değil -ki hatalı verilere de denk geldim.--RapsarEfendim? 00.01, 20 Nisan 2019 (UTC)

@Vito Genovese, biraz ahmak sorusu gibi olabilir, ama hem İngilizce hem Türkçe sürümü beraber kaynak göstererek sorunu aşamaz mıyız? Pratikte biraz biri bizim için bir çeviri yapmış ve "benim çevirdiğimi söylediğiniz sürece istediğiniz gibi kullanın" demiş olmuyor mu? Yoksa yapılan iş direkt hukuksuz olduğundan tamamen uzak mı durmamız gerekiyor? :) @Rapsar, gördüğüm kadarıyla içeriği bizdeki maddelerdeki özet kısımlarında yer alacak türden. Bunlar için özel kaynak istemiyoruz, biliyorsun, dolayısıyla aktaran kullanıcı konuya hâkim olduğu sürece o yönden sıkıntı göremedim. Telifi tamam olsa tek uyuşmazlık ansiklopedik üslup olabilir gibi. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.19, 20 Nisan 2019 (UTC)

Estağfurullah. Burada tartışma biraz bölünmüş. Rapsar kaynak göstermeden bahsediyor, ama sanırım bunu bağımsız bir olgu olarak dile getiriyor. Hedda'nın asıl sorusuysa içeriği olduğu gibi kullanma üzerineydi (diye anladım en azından ben). Kaynak "göstermek" ayrı bir konu ve tabii o bağlamda Rapsar haklı.
Genel olarak, en azından bildiğim kadarıyla, çevirilerin de teliflenmesi gibi bir durum söz konusu. Yani atıyorum, özgün kaynak CC-By olsaydı, çeviri kaynak CC-BySA olsaydı, hiçbir sorun yoktu. Çünkü asıl kaynak yalnızca atıf koşulu koymuş olurdu, çeviri kaynak öncelikle buna uymuş, sonra da kendi çevirisini AtıfBenzerPaylaşım ile lisanslayarak "Kullanacaksan aynı lisansı koyacaksın" demiş olurdu. Biz de lisansımız aynı olduğu için istediğimiz gibi kullanırdık. Ama asıl kaynak CC-BySa, bunu alıp kullanan ikinci kaynak BY'a uyuyor ama SA'ya uymuyor ve yeni bir eser türetiyor (Derivative Work). Benim görebildiğim, çeviriler de her zaman bire bir yapılmamış. Lord Commander Sr.'ın maddesinden gördüğüm kadarıyla en azından. Yani Türkçe kaynak topu taca atmakla kalmamış, şarampole de yuvarlamış. Temiz, berrak suyu bulandırmış.
Vito Genovese 09.22, 20 Nisan 2019 (UTC)
Benim amacım, içeriği ufak düzenlemelerle Viki'ye aktarmaktı. --Hedda Gabler (mesaj) 19.57, 20 Nisan 2019 (UTC)