Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

İçindekiler

Grants to improve your project

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 20:11, 30 Eylül 2016 (UTC)

Çeviri

Merhaba. Proje bağışı programı finansman için önerilerinizi bekliyor. Son gün olan 11 Ekim'e bir haftadan biraz fazla bir süre kaldı. Yazılım, çevrimdışı destek, araştırma, çevrimiçi topluluk organizasyonu gibi ve ya Wikimedia gönüllülerinin işini geliştirebilecek başka fikirleriniz varsa, projenize şimdiden başlayın! Ayrıca, uygulanabilecek fikirleri olan herkesi de lütfen destekleyin. Fikirlerinizi bağış talebine dönüştürmekte yardıma ihtiyacınız varsa, desteğimiz yanınızda.

(çeviri: --Ravages (mesaj) 13:03, 1 Ekim 2016 (UTC))

Haftanın iş birliği projesi

CEE Toplantısı sonrasında paylaştığım notlarda ve öncesinde köy çeşmesine bıraktığım yorumlarımda demiştim, haftanın iş birliği projesini daha verimli hâle getirebilirim diye. Köy çeşmesinde sorumluluk almak istediğimi belirttim, olumlu tepkiler geldi. Bu tepkiler doğrultusunda önümüzdeki hafta değil ondan sonraki haftadan itibaren haftanın iş birliği projesinde sorumluluğu paylaşacağımı belirtmek isterim. Hayırlısı olsun.--RapsarEfendim? 22:02, 30 Eylül 2016 (UTC)

Desteklerimizi şimdiden sunalım öyleyse :) Kolektif bir şekilde el birliğiyle kaliteli İBP'lere imza atacağımızdan eminim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:00, 1 Ekim 2016 (UTC)
Destek. Buraya da aday ol bence.--Teacher0691 (mesaj) 09:23, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Şurada yapılan değişiklikleri anlattım, ilgilenenlerin görüşlerini bekliyorum.--RapsarEfendim? 11:02, 4 Ekim 2016 (UTC)

Siyasi terim maddelerini oluşturma projesinde 45. gün

Hermann Berghaus.JPG

Türkçe Vikipedi'de bulunmayan gerekli siyaset konulu maddelerin oluşturulması konusundaki projede bugün itibariyle 45 gün geride kaldı. Projede şu an 1124 madde bulunmakta olup, 45 gün sonra bunlardan 170 tanesi (%15.12) oluşturulmuştur. Projede çeşitli konu başlıkları halinde listelenen maddelerin işbirliği içerisinde Vikipedi'ye kazandırması amaçlanmaktadır. Listedeki maddeler güncellenmekte ve sayısı kullanıcı katkılarıyla artmaktadır. İşbirliğinin devamı ve Vikipediye daha çok madde kazandırmaya yönelik çalışmalarımız birçok kullanıcının da katkısıyla ilk günkü gibi devam etmekte. Katkılarınızı bekliyorum, daha açacağımız çok sayıda madde bulunmakta. Proje kapsamında verilecek ödüller de sizi beklemekte.

Liste için tıklayın. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 14:13, 1 Ekim 2016 (UTC)

Haydi Ekim 2016 İşbirliğine!

PROKFlag1979-1989.svg
Flag of Cambodia.svg
VikiProje Siyaset Ayın İşbirliği
İyi günler, iyi Vikiler.
VikiProje Siyaset bünyesinde Ekim 2016 iş birliği projesi "Kamboçya Krallığı, Demokratik Kampuçya ve Kampuçya Halk Cumhuriyeti ile ilgili maddeler ve Kamboçya kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak" olarak belirlenmiştir.

Kamboçya ile ilgili bilgiler Türkçe Vikipedi'de sınırlı seviyede. Kamboçya'ya dair tarihi, politik, kültürel, coğrafi vb. konulara dair birçok madde oluşturulmayı beklemekte. Kamboçya kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak suretiyle ansiklopedimize katkıyı hedefliyoruz. Bu kapsam İngilizce kategori sayfası yardımcı olabilir. Katılımlarınızı bekliyorum.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:02, 2 Ekim 2016 (UTC)

Kategori adlarındaki çoğulluk, tekillik

Kategori:Kişiler kategorisinden gidilirse, adlandırmaların genelde aşağıdaki gibi çoğul olarak yapıldığını görüyoruz. Hangisinin tercih edilmesinden emin olamadığım için sizlerle paylaşma gereği duydum. Konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtebilir misiniz? --esc2003 (mesaj) 20:30, 3 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kategori TDKya göre Aralarında herhangi bir bakımdan ilgi veya benzerlik bulunan şeylerin tamamı, grup demek... Bu kapsamda kategori bir çokluğu işaret etmekte. Halihazırda kullanılan çoğul ifadelerin doğru olduğu kanaatindeyim. Saygılarımla. chansey Mesaj 20:33, 3 Ekim 2016 (UTC)
Sorunuz son değişikliklerinizden sonra daha açık oldu. Ben halihazırdaki kullanımın uygun olacağını düşünüyorum ama eminim ki Türkçe Dilbilgisi hususunda benden daha bilgili Vikipedist'ler mevcuttur. Onların kıymetli yorumlarını takip edeceğim. Saygılarımla. chansey Mesaj 20:51, 3 Ekim 2016 (UTC)
Tam da bununla alakalı bir kategori tartışması başlatmıştım kısa süre önce ama kimse görmedi sanırım :(--RapsarEfendim? 20:59, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çoğul olanlar kulağa daha doğru geliyor. Ufak bir örnek olacak ama burada TDK "Tarih dönemlerine göre ayrılmış felsefe tarihi" diye yazmış. — Pınar (mesaj) 02:39, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çoğul olması doğru (Mesela, "cinsiyetlerine kişiler" - "her birinin cinsiyetine göre"). --KediÇobanı🐈 08:18, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum bana da tekil olanlar doğru geliyor. çünkü cinsiyet de, defnedildiği yer de, görüş de, meslek de birer tane.. 'kişiler'in çoğul olması yanıltıyor ama doğru olan tekilidir kanımca. --kibele 17:41, 4 Ekim 2016 (UTC)
  • Aynı fikirdeyim.Tekil olması doğru gibi. Sadrettin 07:09, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum TDK'ya soralım mı? — Pınar (mesaj) 06:07, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Aslında başına "her" getirince (TDK anlamı "Önüne geldiği ismin benzerlerini “teker teker hepsi, birer birer hepsi, birer birer tamamı” anlamıyla kapsayacak biçimde genelleştiren söz") "her ülkeye göre" ("her ülkeler(in)e göre"), "her millete göre" ("her milletlerine göre") biçimlerini alıyor kullanımlar. Burada doğru kullanım ilk yazılanlar. Buradan da anlaşılabilir gibi geliyor doğru kullanım.--RapsarEfendim? 08:28, 9 Ekim 2016 (UTC)

VikiProje Veteriner Tıp

Wiki Project WetMed logo colored.svg.png VikiProje Veteriner Tıp Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Veteriner tıp alanıyla ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan VikiProje Veteriner Tıp projesine davetlisiniz.

Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız katılımcılar listesine isminizi ekleyebilir, iş bölümü ve hedefler kısmına göz atabilir ya da iş birliği projesine katkı sunabilirsiniz. Bununla birlikte çalışılan maddeleri incelemeyi ve anket ve oylamalara katılarak görüş bildirmeyi unutmayın. Ayrıca varsa proje ile ilgili isteklerinizi istek sayfasından bildirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

Hazırladığım projenin davetini de burada yapayım :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15:31, 6 Ekim 2016 (UTC)

Creative Commons 4.0

Merhaba! Size, tüm Vikimedya projeleri kapsamında CC BY-SA 3.0'dan CC BY-SA 4.0 lisansına geçilmesi önerisi üzerine geri bildirimlerinizi vermeye davet etmek için Vikimedya Vakfı'ndan yazıyorum. Müzakere, 5 Ekim'den 8 Kasım'e kadar devam edecek ve geniş ölçüde görüş ve fikir almayı umuyoruz. İlgileniyorsanız lütfen Meta-Wiki'deki tartışmaya katılın. Joe Sutherland (talk) 01:17, 6 Ekim 2016 (UTC)

İş Birliği Projesi'nde yenileme

CEE Buluşması sonrasında, birkaç haftadır İş Birliği Projesi'nde düzenlemeler, yenilemeler ve geliştirmeler yapmak istediğimi belirtiyordum. Karşı çıkan olmadı, topluluğun ve projenin mevcut sorumlularının onayını da alarak işe koyuldum ve yine diğer kullanıcıların da katkılarıyla güzel bir sonuç çıktı ortaya. Önümüzdeki haftadan itibaren proje yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. Yapılan değişiklikleri, ince detaylara da girmeden şu şekilde paylaşmak istiyorum:

 1. Mevcut proje ana sayfası şurada, yenilenmiş ana sayfa ise şurada görülebilir. İlk dikkat çeken şey muhtemelen en tepedeki başlık kısmının biraz küçültülmesi olacaktır. Gereğinden fazla yer kaplayan bu kısım biraz küçültülerek en azından 2 satırlık yer tasarrufu sağlandı.
 2. "İş birliği projesi nedir?" kısmı, mevcut düzende fazla uzun, tekrar içeren, herhangi bir amacı olmadan uzatılan ve dolandırılan cümleler içermekte ("başka bir deyişle" deyip aynı şeyi iki kez yazmak mesela). İş Birliği Projesi yeni kullanıcı kazanma konusunda faydalı olan, olması gereken bir proje. Yeni gelenlerin çoğu da -hepimiz gibi- uzun yazılar okumaktan sıkılıyor, hele hele bu yazı yeterince açık değilse ve yeni gelenlere yönelik değil de daha tecrübelilere yönelik yazılmışsa "hiç bulaşmayayım en iyisi" dedirterek uzaklaştırabiliyor. İşte bu gibi sebeplerle bu kısım toparlandı, kısaltıldı ve daha hedefe yönelik hâle getirildi.
 3. Mevcut düzende sayfanın an altında yer alan yardım(vari) kısım, hemen üst maddede bahsettiğim kısma alındı. Burada, kullanıcıların proje konusunda nasıl yardım alabileceği de belirtildi. Böylece proje giren yeni kullanıcılara yardım konusunda kolaylık sağlandı.
 4. İş birliği projelerinin net bir hedefi olmalı ve o hedefe konsantre olunarak proje gerçekleştirilmeli. Bir projede hem "madde açalım" hem "kategori ekleyelim" hem de "resim yükleyelim" olursa hedef çok genişler, katılım oranı da düşer. Giriş kısmında yer alan "kırmızılar" sayfası da tam bu hususla alakalı. Bazı projelerde "bu listedeki kırmızı bağlantıları da açabilirsiniz, bunlar da puan getirir" gibi not iliştirilmekte ve projenin hedefi kaymaktaydı. Yine buradaki "kırmızı" ifadesi, yeni kullanıcılara hiçbir anlam ifade etmeyen bir terimdi. Bu bağlantı proje sayfasından kaldırıldı.
 5. Ödül sistemi baştan aşağı yenilendi. CEE Buluşması'nda en çok üzerinde durulan konular arasında "iş birliği projelerinde teşvik ve motivasyon" vardı. Mevcut düzende haftanın ilk üç kullanıcısına ödül veriliyor, bazı tematik haftalarda ise özel ödüller verilmesi vaat ediliyor (ikinci kısım aylardır işlevsiz, kullanılmamakta). Konuyla alakalı kullanıcıların da fikri alınarak şöyle ödül listesi oluşturuldu. 29 tane ödül mevcut. "Temalı ödüller" var mesela, belli bir tema üzerine oluşturulan bir projede ("tıp" ya da "spor" örneğin) birinci olana özel bir ödül veriliyor. Birkaç proje sonrasında verilen ödüller var, birkaç projede katılım gerçekleştiren ya da bir başarı edenlere veriliyor (bu tip ödüller devamlı katılımı teşvik amaçlı). Bir haftalık özel ödüller var, o hafta belli şeyleri gerçekleştiren kullanıcılara veriliyor. Yeni katılımcı ödülü bile var, ilk kez o hafta katılan kullanıcıyı motive etmek amaçlı :) Bu ödüllerle kullanıcıların motive edilmesi amaçlanıyor.
  Alınan ödüller hafta hafta şurada sıralanıyor, böylece hem hangi hafta hangi ödül verilmiş kolayca görünebiliyor hem de kullanıcıların isimleri orada yer almış oluyor. Benzer şekilde oluşturulan koleksiyon sistemiyle ise kullanıcıların bir ödül koleksiyonu yapması amaçlanmakta. PlayStation 3/4 oynayanlar bilir, oyun tamamlansa dahi çeşitli hedefleri gerçekleştirerek oyunlara özgü ödül kazanılabilmektedir ve bazıları bu ödüllerin tamamını kazanmak için günlerini harcar. Bu sistem de, kullanıcılara bir amaç olması için tasarlandı. Şahsi düşünceme göre gayet de keyifli :)
 6. Bunlar dışında, puanlama kısmında biraz değişikliğe, sadeleştirmeye ama bir yandan da net ifadeler kullanmaya, katkı yapmaya daha teşvik edici puanlama yapılmaya gidildi (en azından çalışıldı). Yeni sistemle olacak ilk proje olan 41. hafta örneğin. "Kendisine bağlantı verilmemiş (öksüz) maddelerin bakımı" olarak seçilen projede, öksüz olan bir maddeye başka bir maddeden bağlantı verilirse +1, "öksüzlükten kurtarma amacıyla açılan madde" olursa +10 puan verilmekte. 3 cümlelik taslak olarak açılacak bir maddeyle, diğer yöntemlere kıyasla daha fazla puan kazanmak mümkün. Yalnız, bu maddeye bilgi kutusu ve kaynak eklemelerinde, hatta boyut olarak belli bir aşamayı geçmesi sonrasında verilen ek puanlar var. Bunlar, kullanıcının daha gelişmiş ve kaliteli madde yazmasını teşvik edici ek puanlar. Bu puan sistemi sayesinde, proje kapsamında yalnızca 2 madde açan bir kullanıcı 10'larca puan toplayabilir ve hatta haftanın birincisi olabilir. Bu ek puanlar verilmemiş olsaydı bir kullanıcı "ha geliştirmişim ha 3 cümlede bırakmışım, ikisi de aynı hesap" gibi düşünebilirdi.
 7. Yeni katılımcılar için "teşvik puanı" sistemi getirildi. Böylece bir kullanıcı, ilk katılımını gerçekleştirdiği hafta ek puanlar alabilecek.
 8. İş Birliği Projesi duyuruları, sitenin tepesindeki "banner"dan da yapılacak, bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşılabilecek (umarım).

Benim aklımda kalan değişiklikler bu şekilde. Konuyla ilgili her türlü yorum ve görüşü duymak isterim. Umarım ilgili projede bir atılım gerçekleşmiş olur.--RapsarEfendim? 19:37, 6 Ekim 2016 (UTC)

Aklına sağlık. Puan sisteminin netleştirilmesi çok iyi olmuş. Yeni ödül sisteminin de -ben dahil- kullanıcıları güdülemede çok daha başarılı olacağı aşikar. --Cobija (mesaj) 20:50, 6 Ekim 2016 (UTC)
Teşekkürler :)--RapsarEfendim? 21:13, 6 Ekim 2016 (UTC)

Yenileme sonrasında düzenlenen ilk İş Birliği Projesi sona erdi. Yıl içindeki en verimli ve en iyi sonuç veren projelerden biri olduğu görülebilir, sonuçlar oldukça memnun edici :) İlgili proje şuradan görülebilir. Sonuç ve hafta değerlendirmesini buraya da aktarıyım konuyla alakalı olduğundan.

Yapılan yenileme sonrasında gerçekleştirilen ilk İş Birliği Projesi oldukça verimli geçti diye düşüyorum. Hedefimiz 598 maddeyi öksüzlükten kurtararak toplam öksüz madde sayısını 6.598'den 6.000'e kadar düşürmekti. Hedefimiz gerçekleşmedi, ancak bir haftada 507 maddeyi öksüzlükten kurtarılarak hedefimiz %84,78 oranında bir başarı elde edildi. Silinmeye aday gösterilen sayfaları da eklersek %86 seviyesinde bir oran elde ediliyor, bunu da belirtelim. Buna karşın, katılımcıların öksüzlükten kurtardığı madde sayılarını incelersek 627 sayısına ulaşıyoruz, bu demek oluyor ki proje başladıktan sonra da öksüz maddeler açılmış veya halihazırda öksüz olan maddelere botlar tarafından şablon eklenmiş. Bunlar olmasaydı hedefimize ulaşmış, hatta geçmiş olacaktık :)

Yeni madde kazandırmaktan çok var olan maddelere bakım temalı bir proje olsa da, proje kapsamında bir haftada Vikipedi'ye 74 madde ve 13 dolaşım şablonu kazandırıldı (anlam ayrımı sayfaları dahil). 2016'daki projelere bakıldığında, "madde açma konulu" projeler arasında en fazla madde açılan haftada 55 madde açıldığı görülebilir. Bu açından bakıldığında da gayet verimli bir çalışma oldu denebilir. Geçen hafta 7, ondan bir önceki hafta 6, bir öncekinde 5, bir öncekinde ise 8 katılımcının olduğu projede bu hafta 10 katılımcı oldu ki 33. haftadaki 11 katılımcılı projeden sonra 2016'daki en çok katılımcılı proje oldu (o projenin oldukça açık uçlu olan "kategori ekleme" projesi olduğunu da belirtelim).

Projenin gayet tatmin edici geçtiğini düşünüyor, ileride yeni katılımcıları da görmenin güzel olacağını ve tüm katılımcılara teşekkür ettiğimi belirtiyorum.--RapsarEfendim? 11:54, 17 Ekim 2016 (UTC)

Tüm katılımcıların emeğine sağlık, projenin güncel değişimlerle birlikte daha iyi yerlere geleceğine de inancım tamdır. Yeri geldiğinde yenilikler katarak ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek daha da verimli geçecektir. Kişisel olarak işbirliği projelerine önem vermekteyim, çünkü ekip ruhuyla birlikte birçok verimli katkı sağlanabiliyor, belli bir hedefe ulaşılabiliyor. Tüm katılımcıları ve ilgilileri tekrar kutlarım. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:00, 17 Ekim 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği davet

Coat of arms of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1923-1955).svg
VikiProje Sovyetler Birliği Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, kişi, toplum vb. gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesine davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğü katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İşbirliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca çalışılan maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

Bugün tamamladığım projeye sıcağı sıcağına davetlisiniz :) Katkılarınızı bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 01:12, 8 Ekim 2016 (UTC)

Van'da Vikipedi Eğitimi

12 Ekim 2016, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van

Merhaba, Vikipedi Eğitim Programı etlkinlikleri devam ediyor. Bugün Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Sakhalinio ile birlikte Eğitim Fakültesi'nden öğrencilere Vikipedi'yi tanıttık. Detayları ve videoyu bu sayfada bulabilirsiniz: Etkinlik sayfası --Başak (mesaj) 19:37, 12 Ekim 2016 (UTC)

Başak Hanım'ın bu azmi ile bizi çok daha güzel bekliyor diye düşünüyorum. Bugün Türkiye'nin diğer ucundaki gençlere ulaşmaya çalıştık birlikte. Umarım bu ivmeyi hızlanarak devam ettireceğiz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:39, 12 Ekim 2016 (UTC)
Başak Hanım'ın Türkçe Vikipedi'nin gelişimi için Ferhat gibi dağları aştığını, nerelerden gelip istirak ettiğini son katıldığımız VikiPera etkinliğinde gördüm :) Her ikimizinde ayağına sağlık. Umarım yeni tecrübeli kullanıcılar aramıza en kısa zamanda katılır. --Maurice Flesier message 19:53, 12 Ekim 2016 (UTC)
Emeği geçen herkese teşekkürler. Yazacak çok şey var ama kısaca: Böyle teşvik edici şeylerin yapılması beni mutlu ediyor. Bu işlere vakit ayırabilmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Öncelikler değişince öneriden çok pratiğe yönelenlerden olma dileğiyle. --Kingbjelica (mesaj)
Yanlış anlaşılma olmasın, biz Van'a kadar gitmedik. Web konferans teknolojisi sağolsun; oturduğumuz yerden orada bir eğitim salonuna konuk olduk. Benzer etkinlikler düzenlendiğinde katılımcılara merhaba demek için mümkün olduğunca kalabalık bir vikipedist topluluğu organize ederiz diye düşünüyorum. Bunlar hep tecrübe...Herkesin bulunduğu yerden en fazla bir saatini ayıracağı şekilde bir şeyler düzenlemeyi deneyebiliriz..--Başak (mesaj) 21:45, 12 Ekim 2016 (UTC)

İçerik sorumlusu

Arkadaşlar, uzun zamandır bekleyen seçkin madde, liste, kaliteli madde adaylıkları var. Liste uzayıp gidiyor ve gidecek. Acil bir sorumlu seçmeniz gerekiyor. Aday olacak var mı? --Turgut46 11:42, 16 Ekim 2016 (UTC)

Bu işle Ahmet Turhan, Superyetkin, Sakhalinio, Vikiçizer, Cobija, Pinar, Maurice Flesier, HakanIST ya da Rapsar ilgilenebilir diye düşünüyorum. --Turgut46 16:50, 16 Ekim 2016 (UTC)
Kullanıcı:BSRF iyi yürütüyordu bence.--RapsarEfendim? 17:58, 16 Ekim 2016 (UTC)
Bence de, kabul ederse tekrar BSRF olsa ya. -seyit. 22:34, 16 Ekim 2016 (UTC)
Bence de Kullanıcı:BSRF iyi yürütüyordu. Ancak kendisinin de görüşünü almak gerekebilir. Yukarda adları geçen bütün kullanıcılar da bu görevi hakkıyla yürütebilecek kişiler bence. Bir başka ilgimi çeken nokta ise seçkin/kaliteli maddeler hakkındaki tartışmalar uzun süredir mevcut sayfalarında ilgi görmediği gibi bu sorunu çözmek amacıyla başlatılan bu tartışma da hak ettiği ilgiyi ne yazık ki görmemiş. Umarım bu durum en kısa sürede çözüme kavuşturulur. Saygılarımla.--Narsilien (mesaj) 09:44, 24 Ekim 2016 (UTC)

Vandalizm

Saatlerdir mesaj sayfamda farklı kullanıcılardan sürekli vandalizme uğruyorum, fakat hiç bir hizmetli ilgilenmiyor. Blok etme önceliklerim olsaydı o kullanıcıları ve IP adresleri kendim blok ederdim tabii. Lütfen bir hizmetli ilgilenebilir mi? Tşk Bambi (ileti) 16:11, 19 Ekim 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -- Hakan·IST 16:17, 19 Ekim 2016 (UTC)

Dış bağlantı yuvası olarak Vikipedi

Vikipedi Türkiye'nin en çok tıklanan sitelerinden biri. Haliyle burası kendi sitelerine bağlantı vermek, daha fazla tıklanmak isteyenler için cennet gibi bir yer. Mihribandemirel kullanıcısına bakın. İşi çözmüş. Sadece bu iş için hesap açmış. Dikkatli bakılınca eklediği dış bağlantıyı en üste koyuyor. Burada bir iyi niyet yok. Bu bağlantılsr maddeye katkı sağlamıyor. Veya burada olan içerikten daha fazla içerik barındırmıyor. Ústelik eklenen bağlantılar tamamen reklam alan sitelerden oluşuyor. İşin ticari yönü var. Tamam bir tane imdb olur anlarım ama 3-4 tane aynı şeyi yazan dış bağ. koymanın anlamı yok. Topluluk ne düşünüyo merak ediyorum.--Kingbjelica (mesaj) 09:47, 20 Ekim 2016 (UTC)

Evet, ben gördükçe kaldırıyorum imdb dışındakileri. Şarkıcı/oyuncu sayfalarına mesela instagram, twitter, facebook sayfaları ekleniyor sürekli. Bunları da gördükçe kaldırıyorum. Zaten kişilerin resmî siteleri bunlara halihazırda bağ. veriyor. Bu konuda dikkatli olmak ve fazla dış bağlantıları kaldırmak gerek. Kolaylıklar. -seyit. 11:28, 20 Ekim 2016 (UTC)
Bu sinema sitelerinin birçoğu farklı ve daha çok/az detaylı bilgiler sunuyor. IMDb, özellikle eski dönem Türk sineması için kapsayıcı değil. Sinemalar ve Sinematürk'e kıyasla. Benzer şey futbolcu maddelerinde de geçerli (Türk futbolcular için TFF, Mackolik ve Transfermakt olmazsa olmaz mesela). Beyazperde'ye ise tam hakim olmadığımdan bir şey diyemeyeceğim ama genel olarak, "okura ek bilgi sunmayan" her tür bağlantının kaldırılması gerekiyor.--RapsarEfendim? 11:42, 20 Ekim 2016 (UTC)
Bu bağlamda örnek vermek gerekirse mesela Woody Allen sayfasın için beyazperde bir şey ifade etmiyor, bu yüzden kaldırmak gerekiyor. -seyit. 11:54, 20 Ekim 2016 (UTC)
IMDb özellikle yabancı oyuncu/film maddeleri için daha bilgilendirici bir bağlantı. Beyazperde yerine SinemaTürk, Türkiye merkezli film/dizi/oyuncu için daha kapsayıcı gibi duruyor. Magazinsel biyografiler için instagram, facebook gibi sosyal medya hesapları konusunda bir sınırlama yok zannedersem. Ama en tehlikeli olanları açık propaganda bağlantıları! --Maurice Flesier message 11:56, 20 Ekim 2016 (UTC)
Sanırım çağırıldım. Söz konusu örnekte, madde ile ilişkin bir belgesel dış bağlantılara eklendi, bu durum -yukarıdaki ifadeyi kullanacak olursam- bir tehlikeye yol açmıyor ve konumuzla ilgisi bulunmuyor. Çünkü buradaki gibi reklam kaygısı falan yok. Şu an o dış bağlantıda anlatılan ve madde konusunun bir alt maddesi ve örneği özelliğinde olan Mart 2006 Diyarbakır olayları maddesi açıldığı için sorun bulunmamakta, çünkü artık direkt iç bağlantılar kısmında veriliyor. O bağlantı "dış bağlantı" olarak verildiğinde henüz madde açılmamıştı. Ardından emek verilerek açıldı ve o bağlantıya gerek kalmadı, direkt madde bağlantısı verildi. "Tehlike!" diye korkmaya gerek yok, konuyu buraya çekmeye de. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:15, 20 Ekim 2016 (UTC)
Mesela oraya da Türkçe bir site kontenjanından eklenebilir, zira katılımcıların hepsi İngilizce bilmiyor. Burada da üç siteyi (Beyazperde, Sinemalar ve Sinematürk) eklemek ya da bunlardan en iyi bilgiyi hangisi sunuyorsa onu veya onları eklemek daha iyi olabilir. Böyle yapmak da gereksiz bir uğraş çıkaracaktır gerçi :S Kararsız kaldım, politika ve yönerge destekli görüşleri duymak iyi olabilir.--RapsarEfendim? 11:59, 20 Ekim 2016 (UTC)
Yabancı kişilerde imdb'yi bırakıp, Türklerde ise resmi site dışında sadece bir bağlantı bırakmak doğrudur.--Kingbjelica (mesaj) 12:01, 20 Ekim 2016 (UTC)
IMDb dışında Beyazperdenin var olması benim açımdan bir sakınca yaratmıyor. Zira, sinema sektöründe Türkçe veritabanı bulmak zor. Beyazperde bu eksikliği gideriyor. Bahsi geçen kullanıcı bunu reklam için yapıyor olabilir onu bilemem geçmişine baktığımda sadece buna adapte olmuş ve evet reklam algısı yaratıyor. Kullanıcı bu konuda uyarılabilir. Yukarıda sinematürkün daha kapsamlı olduğu söylenmiş ancak sinematürkün şöyle bir kötü yanı var ki herkes üye olup istediği film, oyuncu vs sayfasını kafasına göre açabiliyor. Genel anlamda kontrol altında olan bir site değil. Ancak beyazperde tüm verileri kendisi hazırlayarak üyelerine sadece yorum yapma hakkı tanıyor. Türkiye'de sinema sektörünün veritabanı oluşturma çabaları yeni yeni ortaya çıkıyor, düzene giriyor. Birinde var olan madde diğerinde sadece tek bir cümle ile geçebiliyor. Ayrıca, bu tarz fazla bağlantıların kaldırılması için öncelikle o bağlantılarının şablonlarının silinmesi gerek. O şablonlar var olduğu sürece kimseye sen bunu niye ekledin diyemeyiz. Buna twitter, facebook gibi sosyal medyaların şablonları da dahil. Dediğim gibi benim açımdan bu tarz şeylerin bir sakıncası yok. Zira buraya her bilgiyi telif vb. durumlardan kaynaklı koyamıyoruz. Bilgi veya görsel orada duruyor ama alamıyoruz. bu bağlantılar sayesinde de maddeyi okuyan, maddeyle ilgilenen kullanıcıya kolaylık sağlayıp "aa bak twitter adresi de varmış dur bir bakayım neler yazmış", "aa bak türkçe bir veya bir kaç veri tabanında bahsi geçiyor bir de oradakilere bakayım" deme fırsatı tanıyoruz.

Son olarak, IMDb de, beyazperde de siteleri üzerinden para kazanan yerler. Birini kaldırıyorsak diğerlerini de kaldırmak gerekecek. --Pragdonmesaj 13:02, 20 Ekim 2016 (UTC)

"IMDb varken diğerlerine ne gerek var?" tarzı yaklaşımlara karşı argümanlar (Türkçe site olması gerekliliği ve IMDb'nin özellikle eski dönem Türk yapımlarında yetersiz kalması) sunulmuşken, yabancı kişiler için IMDb'nin bırakılması görüşü doğru gözükmüyor. Pragdon bence gayet güzel açıklamış mevzuyu, ben katılıyorum kendisine.--RapsarEfendim? 15:13, 20 Ekim 2016 (UTC)
VP:DB sayfasında "Yabancı dilde sitelere, eğer harita, diyagram ya da tablo gibi görsel içerikte değilse bağlantı vermeyiniz." şeklinde bir uyarı var, politika ihlali yapıyoruz arkadaşlar :D Politikamızın bu kısmının değişmeye ihtiyacı var. (Ayrıca ingilizce sürümde facebook, twitter koymayın şeklinde bir uyarı koymuşlar, not düşeyim. Görünce kaldırılsın.) İngilizceye bakarsak, yine, "Bir maddedeki nitelikli ve içerikle doğrudan ilgili dış bağlantılar okuyucu için faydalı olabilir ancak bunların sayısı en aza indirilmelidir." diyor ki olması gereken de budur. Bu açıklama göz önüne alındığında benim görüşüm, mesela Woody Allen için imdb, beyazperde'ye tercih edilmeliyken Fahriye Evcen için beyazperde/sinematürk siteleri imdb'ye tercih edilmelidir. İlgili kullanıcı reklam hissi yarattı bende de, pek çok değişikliğini geri aldım. -seyit. 17:47, 20 Ekim 2016 (UTC)
Peki İngilizce bilmeyen Woody Allen hayranları ne yapacak? :) veya beyazperdede vb. türkçe kaynakta eksik olan bilgilerin imdb de olması? Evet en aza indirgenebilir (bana göre lüzumsuz bir durum) ama zaten bu veri tabanı sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte. Sosyal ağ kısmına bir düzenleme getirilebilir. En azından resmi sitesi var olan maddelere bu şablon eklenemez benzeri bir politika güncellemesi yapılabilir. Eğer ki resmi sitesi yoksa buna da gerek yok, sosyal ağ şablonunun var olması yine bir artı katacaktır maddeye. Kullanıcıyı uyarmakta fayda var kesinlikle. --Pragdonmesaj 18:22, 20 Ekim 2016 (UTC)
işte maddeden maddeye değişiyor esnek olmak gerek bence şu şu olamaz kesinlikle demek her sayfaya uymuyor. ama mesela beyazperde+sinematürk ikisi bir arada olmamalı diye düşünüyorum. bir de standardizasyon açısından aslında ikisinden biri arasında karar kılsak daha hoş olur, tabi bu da başka bir yerin tartışma konusu. -seyit. 21:20, 20 Ekim 2016 (UTC)
Kimseyi bir yerlere çağırdığımı zannetmiyorum. Burada "dış bağlantı yuvası olarak Vikipedi" başlığı altında görüşümü ifade ettim. Özel olarak İMDB konusu tartışılmaya açılmadı, sadece konu oraya evrildi. Ben de dış bağlantılar başlığı altında ilgisiz ve kayda değer olmayan YouTube kullanıcıları tarafından yüklenmiş propaganda mahiyetinde videolar ile okuyucuların yönlendirilebildiğini örnekle gösterdim. Bundan neden rahatsız olundu ve benim vermiş olduğum bağlantı ve başka bir kullanıcının yorumu o kullanıcılardan izin almadan kaldırılma yoluna gidildi anlam veremedim. Bunu tartışmak neden rahatsızlık konusu oldu bunu öncelikle ifade etmek gerekir. Ben bir devriye olarak dış bağlantılar başlığına eklenen reklam, ilgisiz içerik, yoğun link, okuyucuyu yönlendirme ve her türlü örgüt propagandası ile mücadele etmeye devam edeceğim. --Maurice Flesier message 20:41, 20 Ekim 2016 (UTC)
şimdi bir de birini bir yere çağırıp/çağırmama neden rahatsız oldun/olmadın üzerine tartışma dönsün..... -seyit. 21:20, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Kullanıcıları kışkırtmaya dönük yorumlarınızı hizmetlilere havale ediyorum. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:25, 20 Ekim 2016 (UTC)
Olan durum çeşitli kullanıcıların burada bahsettiklerinin başka bir örneği. Soğukkanlı olmak gerek, örnekler her geçen gün artıyor zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:04, 21 Ekim 2016 (UTC)
 • Şimdi oyuncular için nereye dış bağlantı veriyoruz? Karar nedir? Üç site de uygun mu? --Neolegen (mesaj) 13:14, 16 Kasım 2016 (UTC)

Kısa maddeler

Bazı konuların maddeleri doğal olarak kısa olabilir, onlardan bahsetmiyorum. Ancak bugün iki adet "kısacık" madde gördüm ki birşeyler söylemek gerekebilir.

 • Biri jant. İki cümleden oluşuyor. Kaynağı yok. Birinci cümlenin Türkçesi bozuk. Aynı maddeye İngilizce VP'den bakıyorum, çok ayrıntılı bir metin ve tonla kaynak. Olabilir, İngilizce'de "ayakyolu" yazsanız (yani Türkçe olarak bunu yazsanız) kaynak bulunuyor, yeter ki isteyin. Elbette birkaç da resim var. Benim katkıda bulunmaya çalıştığım bir diğer VP projesi olan Katalanca Vikipediye bakıyorum, daha kısa bir metin ve tek bir kaynak. Ama orada da bisiklet, jantı, motosiklet jantı, yarış otomobili jantı vd 'den oluşan güzel bir resim galerisi var. Bizimkinde -ilaç için- bir jant resmi de yok.
 • Diğer madde mercimek çorbası. Tek cümleden oluşuyor. Ya da öyle sanıyorum, zira sonuna nokta konmamış. Belki devamı gelir. Sonuçta bu "soup" hepimizin hayatı boyunca birçok kereler sofrasında gördüğü bir yemek. Görmek deyince aklıma geldi, Commons'ta ben mercimek çorbası için özel bir kategori açmıştım, ama oradan değil de "Orta Doğu"dan bir "mercimek çorbası" resmi seçilmiş. Olsun, bir mercimek çorbası resmi olsun da biz ona da razıyız. Maddemiz İngilizcedeki "lentil soups" (mercimek çorbaları) maddesine bağlanmış. Oysa ben Katalancada Türk usülü "mercimek çorbası" maddesi yapmıştım ve fotoğraf kategorisini de ona bağlamıştım. Bizimkinde ancak bir bot'un bağladığı genel kategori var. Neyse, bu madde konusunda ben de suçluyum. Herhalde Vikipediye "kırgın" olduğum bir dönemde (hep ben kıracak değilim ya Vikidaşlarımı, ara sıra ben de kırılıyorum :) Madde istekleri sayfasına ben eklemişim bu "milli" çorbamızı. Biliyorum, Vikiopedi "milli" değil ama Türkçe Vikipedi Türklere ilişkin maddelerde (mesela nasıl hep başkalarını katlettikleri filan -kara mizah yapıyorum :) diğerlerinden daha yetkin olmalı diye düşünür insanlar ister istemez.

Sözün özü, kişisel veya ansiklopedi düzeyinde "skor yapacağım", madde sayımı/zı artıracağım diye madde yapmayalım arkadaşlar. Gerçekten. Mercimek çorbasını tenzih ederim ama jantsız da yaşayabiliriz sanıyorum. Ta ki meraklı bir Vikidaşımız gelir kaynaklarıyla, resimleriyle, türleriyle güzel bir jant maddesi yapar. Hatta, Türkiye'nin değilse de Türkçe Vikipediyiz ya, bir arkadaşımız gider taksimetre daha çok yazsın diye yapılmış özel jantlardan (hani şu lastikler araçtan birer metre dışarı taşar, bir tek trafik polisleri göremez :) takılı bir taksinin fotoğrafını çeker, o konuya da değinir. İngilizce veya Fransızca ya da İspanyolca Vikipedide kimsenin hayal edemeyeceği bir ayrıntı bizim maddemizde mevcut olur. Son söz: Madde sayımız az, ama havamız yerinde olsun arkadaşlar.

Not: Örnek verdiğim maddeler sadece bugün denk geldiğim iki madde. Yoksa ne yazanlarla ne onaylayanlarla ilgisi var. Kişisel birşey değil. "Örnek" sadece. Özellikle arasak kimbilir kaç tane bulacağız. Lütfen bu "yapmış olmak için yapma" huyunu bırakalım. Kim ne öğrenecek o metinleri okumaktan? --E4024 (mesaj) 14:02, 21 Ekim 2016 (UTC)

bence alperen ilgilensin bu konuyla.. :) --kibele 14:14, 21 Ekim 2016 (UTC)
Bir maddenin hiç olmaması 0, tek cümlelik bir madde 1, 1 milyon cümlelik bir madde ise 1 milyon puan olsun. Benim bildiğim kadarıyla 1 her zaman 0'dan büyüktür, 1 milyon da bu ikisinden büyüktür. Kriterleri karşılıyorsa kimseyi ilgilendirmez. Ha isteyen o maddeleri geliştirebilir, çok da güzel olur ki buradaki çoğu kullanıcının amacının bu olduğunu zannediyorum.--RapsarEfendim? 17:37, 21 Ekim 2016 (UTC)
İş birliği projeleri veya çeşitli konu projeleri bu yüzden varlar, hangi konuda eksiklik hissedilirse o konulara ağırlık vermek ve teşvik etmekte yarar var. Örneğin yukarıdaki konular için otomobil ve yemek konuları için bu tür girişimlerde bulunulabilir. Eleştiri yapıcı ama yön kurgusu hatalı. Amaç içerik silmek değil bunları artırmak olmalı. En azından ben katkılarımı bu yönde yapıyorum. İçerik geliştirirken çeşitli zorluklardan geçiyoruz elbet, ama bir şekilde bunun yapılması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:49, 21 Ekim 2016 (UTC)

Önceliklee, uzun zamandır gündeme gelmeyen bu konuyu tekrar gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim! Şimdi, değerli meslekdaşlarım. Kısa maddelerin bir amacı da maddenin o kadar kısa olmasından rahatsızlık duyan kitleyi etrafa toplayarak maddenin gelişmesini sağlamaktır diyerek sözlerimi bitiriyorum. Herkese iyi vikiler. :)--Alperen (mesaj) 09:56, 22 Ekim 2016 (UTC)

 • 5 sene önce sokak süpürme aracı maddesini açmışım. İstesek de çok fazla gelişemeyecek bir madde. Bazı maddeleri olduğu gibi kabullenmek lazım :) --Sadrettin 15:16, 22 Ekim 2016 (UTC)
İstenilirse geliştirilebiliyor. Bilginin sınırı yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:41, 22 Ekim 2016 (UTC)

Kaliteli ve seçkin madde adaylarına yönelik atılım

Şuraya bir ilgi gerekli. Bu KM/SM durumunu sonuçlandırmamız gerek, zira aylar yıllardır hantal ilerliyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:49, 30 Ekim 2016 (UTC)

Turkish purges

Merhaba arkadaşlar, yeri burası değil ama şu iki sayfayı ilgisi olan bir kullanıcı açabilir mi? Vaktim olmadığı için ricada bulunmak istedim. Bir de "2016 Türkiye'deki tasfiyeler" uygun bir isim midir mesela? 2016 Turkish purges ve Turkey's media purge after the failed July 2016 coup d'état. İlgili okuyucular için yararlı olacağını düşünüyorum. -seyit. 15:27, 30 Ekim 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği Kasım ayı işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

OpenRA.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Sovyetler Birliği'nin madalya ve nişanları maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 02:11, 1 Kasım 2016 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (November 2016)


Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Expansions

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Sign up today!
--The Wikipedia Library Team 18:30, 1 Kasım 2016 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Tartışmaya buyurun

Kıbrıs Harekâtı maddesinde bir tartışma var. Çoğu zaman birbirimizi yeterince tartışma yapmadan değişiklik gerçekleştirmekle eleştirebiliyoruz. Buyurun orada bir fark yaratalım. Kullanıcı isimleri vermek istemem ama SAS gibi tartışma sayfalarında bilgece yaklaşımları olan Vikiçizer'in, Sayfa Taşıma Taleplerini dırıltıya yol açmadan sonuçlandıran Süperyetkin'in de orada bulunması tartışmanın olumlu seyri bakımından yarar sağlayabilir. Sonuçta oydaşma olmazsa tartışmayı kapatacak başka bir hizmetli bulunur elbet. Pinnng! :) --E4024 (mesaj) 06:39, 3 Kasım 2016 (UTC)

 • Bir de Ramazan ve Ramazan maddelerinin birleştirilmesi tartışması var; ona da katılım sevindirici olur. --E4024 (mesaj) 08:39, 3 Kasım 2016 (UTC)

şablonlar, şablonlar

son zamanlarda iyiden iyiye bir şablon etiketi ekleme furyası baş gösterdi. taraflı ve kaynaksız şablonlarının okuyucu için uyarıcı bir anlamı olduğundan başta olmaları şart, ancak onun dışındaki, bilgi kutusuz, öksüz vb. olanların başta olmaları esas bilgilendirici bu şablonların etkisini de azaltıyor. düzenleme etiketleri en aşağıya ekleniyordu bir zamanlar. tıpkı onun gibi bunların da en alta eklenmesi ya da gizlenmesi iyi olur. fikirler için Şablon tartışma:Bilgi kutusuz --kibele 11:51, 4 Kasım 2016 (UTC)

Son zamanlarda değil, yıllardır yapılan şeyler bunlar. Senin açtığın maddeye de eklenince dikkatini çekti, hepsi bu. Binlerce maddede uygulanan "en tepeye yerleştirme" olayını kendi açtığın maddeye istisna tanıyarak "en alta alma" yapılıyorsa burada bir sıkıntı vardır. Bunun yapılması gerektiği önerilebilir, burada hiçbir problem yok. Ama "ben genel uygulamaları tanımam, bana göre böyle olmalı" denip, kendi yönergelerimize göre hareket edersek sıkıntı büyük.--RapsarEfendim? 11:58, 4 Kasım 2016 (UTC)
Şablon tartışma:Bilgi kutusuz'na yazdıklarından sonra aslında bu yorumunu kaldırman gerekirdi. oradan da görülebileceği gibi mart'ta açmışım o başlığı. demek ki neymiş, ansiklopediye sadece kendi açtığım maddeler üzerinden bakmıyormuşum. herkese tavsiye edilir. --kibele 12:44, 4 Kasım 2016 (UTC)
O zaman da senin tarafından açılan maddeye eklenmesiyle başlatılmış gözüküyor ama konu bu değil zaten. Laf yarıştırmanın kimseye faydası yok.--RapsarEfendim? 18:16, 4 Kasım 2016 (UTC)
12 mart'ta açılan tartışma nasıl 2 nisan'daki ekleme sonucu başlatılıyor o anlaşılamadı.. konuyu, 'Senin açtığın maddeye de eklenince dikkatini çekti' gibi kişiselleştirmeler olmadan ele almak, böyle geçmişlerin arasında dolaşarak kanıt toplamak yerine sadece ve sadece konudan bahsedebilmek mümkün olmalıydı. -kibele 19:00, 4 Kasım 2016 (UTC)
ayrıca etiketlerin tepeye eklenmesinin genel uygulama olduğu da rivayettir. Kategori:Vikipedi düzenle'de bu etiketin maddelerin altına eklenmesinin pek çok örneği görülebilir. --kibele 13:39, 4 Kasım 2016 (UTC)
(Buradaki açıklama sayın Kibele'nin ikazı üzerine ilgili yere taşınmıştır.) chansey Mesaj 12:59, 4 Kasım 2016 (UTC)

köy çeşmesi duyuru amaçlıdır. konu hakkındaki düşünceler yönlendirilen yerde belirtilmelidir. --kibele 12:46, 4 Kasım 2016 (UTC)

Bir Teklif

Ey, ahali! Az bişey diyeceğim... Facebook falan çalışmadığından yine buraya geldim. Şimdi bu futbolcu maddesi üreten araç var ya, ondan birkaç tane daha yapalım istiyorum. Şablon kategori ve taslak üretsin yine... Ama tek başıma yapamayabilirim. İstediği madde türü için şablon parametrelerini ve olası kelime haznesini çevirebilecek bir -birkaç gönüllü var mı? Siz bana şablonları vereceksiniz, çevirileri vereceksiniz, ben halihazırdaki koda adapte ederek başka türde madde oluşturan araçlar yapacağım. Daha önce Teknik kısmında yazmıştım ama pek ilgi görmedi :)--Alperen (mesaj) 19:10, 4 Kasım 2016 (UTC)

Bunu Sabri76 yanıtlayabilir bence.--RapsarEfendim? 19:18, 4 Kasım 2016 (UTC)
Madde açarken belki futbolcunun oynadığı ligi eklememiz zor ve karmaşık olur ama sadece oynadığı kulübü ve millî takımı otomatik eklenirse büyük bir iş yükünden kurtulmuş oluruz. Şablon parametresinde "Azerbaycan", "Azerbeycan" olarak çıkıyordu. Monaco kulübü ise Monako olarak çevriliyordu. Bazı basit hatalar dışında çeviri hatası yok ancak neler gerekiyorsa 22 Kasım'dan itibaren yardımcı olabilirim. Çünkü Adem20 gibi bazı kullanıcılar seri madde açarken çoğu kategoriyi eklemiyor ya da hiç kategori eklemeden otomatik şablon çeviricisini kullanarak madde açıyor...--Śαвяí¢αи76ileti 16:07, 9 Kasım 2016 (UTC)
Selam Alperen. Şu şablon için de benzer uygulama yapabilir misin. Trviki karşılığı Şablon:Basketbolcu bilgi kutusu. Şimdiden teşekkür.--Teacher0691 (mesaj) 12:28, 10 Kasım 2016 (UTC)

İş Birliği Projesi - cinsiyet dengesizliğini azaltma projesi

Selamlar herkese. Köy çeşmesinde projeye davet duyuruları yapmam pek ama bu seferki biraz daha farklı bir konu olduğundan yapmak istiyorum. Bu haftanın İş Birliği Projesi, Vikipedi'de cinsiyet dengesizliğini azaltma amacıyla "En İyi Kadın Oyuncu Cannes Film Festivali Ödülü alan oyuncu maddelerinin oluşturulması" olarak belirlendi. 2016 CEE buluşmasında sürekli dile getirilen bu konuyla ilgili projeye katılımlarınızı bekleriz.--RapsarEfendim? 10:35, 7 Kasım 2016 (UTC)

Ansiklopedi yazarlarına saygısızlık

Genelde Türkçe ansiklopedilerin girişlerinde yazar, çevirmen ve editörlerin adları olur. Bu onların emeklerini takdim etmektir. Hatta resmi sitelerine girince bazı maddeleri hangi editörlerin kaleme aldığı yazar. Buradaki bazı arkadaşlar, örneğin Kullanıcı:Mirada bu ansiklopedilerden aldığı içerikleri noktasına kadar alıp maddeler açıyor. Kendisine bir mesaj ve bir de SAS'da söyledim bunu. İçerikleri doğrudan almak bu yazarlara yapılan büyük bir saygısızlıktır. Buna izin yok sanırım? Ben mi bilmiyorum yoksa? Ansiklopedideki çoğu madde, resmi sitelerinde İngilizce olarak da yer alıyor. Şimdi resmi siteden o İngilizce metni alarak İng. Viki'de sayfa açmak neyse kağıt ansiklopedisinden de doğrudan almak aynı şeydir. Buranın kazandırdığı toplumsal fayda, böyle telif saygısızlıklarıyla gölgelenmesin istiyorum. Genel bir konu olduğu için buraya yazdım. İyi çalışmalar.--Kingbjelica (mesaj) 07:05, 9 Kasım 2016 (UTC)

Eski baskıları şu anda kamu malı. Bkz: {{1911}}. Eski baskılardan mı çeviri yapılmış? Gerçi o şablon tek başına yeterli değil. Kaynak öyle gösterilmez, cilt-sayfa numarası verilmesi lazım, içerik sürekli değiştiği için her cümleden sonra kaynak belirtmek lazım ama o başka konu. --Selahattin ilhan (mesaj) 07:22, 9 Kasım 2016 (UTC)
Hayır o kadar eski değil.. En eskisi 1985'den kalma ansiklopedilerden. Yanlış anlaşılmasın arkadaş çeviri yapmıyor. Türkçe içeriği doğrudan ekliyor. Ben orada başka bir konudan bahsettim. --Kingbjelica (mesaj) 07:34, 9 Kasım 2016 (UTC)
O hâlde oluşturulan maddelerin silinmesi gerekmekte. Aktarılan içeriğin kamu malı olduğuna veya özgürce alıntı yapılabileceğine dair bir ibare yok sanırım. Ansiklopedi elinde olanlar bir kontrol etsin, ekran gürüntüsü-fotoğraf atsın da kontrol edelim. --Selahattin ilhan (mesaj) 07:54, 9 Kasım 2016 (UTC)
Örneğin Kargış maddesi. Britaninca'nın 13. ciltinden doğrudan alınmış.--Kingbjelica (mesaj) 08:03, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Tevekkeli vaktindeki "sayfa" taleplerim hep sonuçsuz kalıyordu. (Benim sinirlenip uzaklaşmam veya konulara yüzeysel yaklaşan birileri tarafından uzaklaştırılmamı hariç tutarsak tabii... :-) --E4024 (mesaj) 08:08, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Birebir kopya metin olursa tabii ki de telif hakkı ihlali yaşanır ve hızlı silinmesi gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi alınan eser kamu malı ise, telif hakkı ihlali söz konusu değildir.--RapsarEfendim? 10:04, 9 Kasım 2016 (UTC)

IP vandal sorunu

Malum uzun süredir bir kişi veya kişilerce görev edinilmiş bir vandalizm hareketi var. Cinsel organ resimleri, küfürler, her türlü kötü sözler vs. belirli kullanıcılar daha sık olmak üzere her kullanıcıya saldırılıyor. En azından kullanıcıların yoğun şikayetlerine istinaden, kulalnıcılara bir nefes aldırmak ve bu kişinin vandalizminden uzak tutmak amacıyla blok IP engellemesinde bulundum. 5.47.0.0/16 bloğu o vandalın sıklıkla kullandığı bloktur. Şu an 1 hafta engellidir. Dah önce de aynı IP bloğu engellendiğinde, kendisi de bu vandalizmden muzdarip olan sadece turgut46 bloğa takılmıştı, şimdi yine yine aynı kullanıcı bloğa takıldı. Blok engeli kaldırma talebini topluluğun meylini ve fikrini almadan yapamayacağımı söyledim. Kendisi de bir süre başka bir IP ile katkı yapabileceğini söyledi. Yani 1 hafta sonra aynı IP burada olacak. Başkaca aynı vandalın kullandığı IP aralığı varsa bildirilmesini rica ederim. Topluluğa sorum şudur; bu vandalizm hakkında ne yapılabilir? Teknik olarak blok IP yaptığımızda turgut46 ile vandal arasında tercih yapmaktan kurtulmanın bir yolu var mıdır? Başkaca ne yapılabilir? ...Vikiçizer (mesaj) 20:03, 9 Kasım 2016 (UTC)

Kimsenin hakkını yemek, iftirada bulunmak istemiyorum ama hislerim bunları yazmaya zorluyor. Ben hiçbir kullanıcıyla küçük çaplı tartışmalara girmeden bir kullanıcı devriyelik başvurusunda bulundu.  Bariz kuklacılık döndürdüğüne inandığım bu kişi zamanla uslup değiştirip insanlarla alay eder oldu. Bu alaycılığına din ve yaşayış tarzlarını da kattı. Chansey gibi herkese kibar bir görünüm veren (fazlası samimi gelmiyor) biriyken Vikiçizer'den engel silsilesi uyarısı almaya başladı. Her neyse devriyelik başvurusundan sonra o kişiyle tartıştıktan sonra mesaj sayfam vandalizme uğradı. Hemen 30 dk sonra.. Henüz kimseyle bir tartışmam yokken vandalın hedefi olmam başka anlamlara da geliyo. O gün sadece bana saldırdı, son değişikliklerden görüp gelecek hali yoktu. Denetçiler de pasif.. Kolay şeyleri kapatıyorlar..  Her neyse zaten hesap olarak engellenmiş bir süreliğine. Hadi o olmasa da gerçek vandal yazılanları okuyodur elbet.. Ülkede işsiz mi yok? Böyle bir onursuzluğu kendisine yakıştırıyosa yapacak bir şey yok.--Kingbjelica (mesaj) 20:50, 9 Kasım 2016 (UTC)
Kingbjelica, bu kullanıcı yerine isim verirsen bence Vikiçizer'in işine daha çok yarayacaktır. Malum, Vikiçizer her yere yetişemiyor, her yeri göremiyor. Hatta ne söylediğini tam olarak kavrayamadım Chansey'e bir ithamda bulunmuş gibi anladım. Çok karışık. Direkt söylersen. Diğer taraftan Vikiçizer, boş bir vaktimde araştırmaya çalışacağım. Etrafımda bu işlerle meşgul olmuş kişilere soracağım. Kolay gelsin herkese. --Locos Turcos (mesaj) 20:55, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bildiğim kadarıyla yeni bir kullanıcısınız, eski arkadaşlar anlamıştır.--Kingbjelica (mesaj) 21:04, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bu tip durumlarda isim verilmesi cidden çok iyi olur, böylece kimdir nedir daha net anlaşılır. Vikiçizer, küfür olduğu bariz olan değişiklikler için değişiklik filtresi devreye sokulabilir. Tekniker olduğum dönemde birkaç ekleme de ben yapmıştım (yanlış hatırlamıyorsam 17 numaralı filtreydi). Bunun haricinde hedef kullanıcıların kullanıcı sayfalarını uzun süreli/süresiz korumaya almak iyi olacaktır (mesaj sayfaları değil tabi, onun yarardan çok zararı olabilir). Bunun dışında, seçmiş olmak veya sırf tecrübeli olduğundan ötürü değil de bu tip konularla ilgilenen ve hevesli kullanıcıları hizmetli seçmek de vandallarla hızlı ve daha iyi mücadelede yardımcı olur diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:35, 9 Kasım 2016 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

 • Katılıyorum. Aktif hizmetli ve denetçi sayımız benzer kullanıcı/değişiklik sayısına sahip vikilerin altında, vandalizmin ise üstünde olduğunu düşünüyorum, aktif hizmetli sayısını arttırmak çözüm olabilir.-- Hakan·IST 17:57, 11 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ki bahsedilen vandalizm gerçekten tek kelimeyle ahlaksızlık... Defeatle bu saçmalığa şahit oldum ve uğradım. Sağolsun kıymetli Vikiçizer mesaj sayfamda dahil olmak üzere yarı korumaya aldı, kısmen kurtuldum. Yarı koruma bu tip Vandalizm için bir çare olabilir. Zaten bu tür vandalizme uğrayan kullanıcılar toplasan 10'u geçmez. Diğer süzgeçler veya filtreler hususunda takdirin bu işi bilen siz değerli Rapsar gibi kullanıcılarımıza bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki otomatik bir engel çok daha işe yaratacaktır. Ayrıca kıymetli Kingbjelica nazik düşünceleriniz için teşekkürlerimi sunuyor, fikirlerinize katıldığımı belirtmek istiyorum. Bahsettiğiniz sadece sizin vandalizme uğradığınız katkı maalesef ki benim dikkatimden kaçmış bulunmakta... Dikkatinizden ötürü sizi tebrik ederim, lakin kanaatimce bu ismi topluluğumuza ve denetçilerimize bildirmelisiniz ki hem kullanıcıya cevap hakkı doğsun, hem de gerekli incelemeler yapılabilsin diye düşünmekteyim. Benim aklıma devriye başvurusu bölümünde tartışma yaşanan iki kullanıcı geldi. Kullanıcılardan birisi sayın II. Niveles diğeri ise sayın Sars... Yineliyeyim iki değerli kullanıcımızın da geçmişini sorgulamadan sadece devriyelik tartışması üzerinden isimleri aklıma geldi. Eğer şüpheleriniz bu yöndeyse bildirmenizi topluluğumuzun yararı adına istirham ederim. Saygılarımla. chansey Mesaj 21:57, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bu tarz vandalizmlere en fazla maruz kalanlardan biriyim, belki de en fazla maruz kalanım. Ermeni karşıtlığı, homofobi ve cinsiyetçilik temelli hakaretler ve penis koyarak hakaret ettiğini sanan saçma ezik söylemler. Elimde kanıt ve isim yok ancak bazı kullanıcıların kuklası olduğu görüşündeyim. Çünkü tatlı vandalcığımız baya isim biliyor ve kim ne alanda katkı yapar onu da bilerek saldırıyor. Stalker adeta Heart.png Sayfa korumalarından başka aklıma yöntem gelmiyor ne yazık ki. -seyit. 22:13, 9 Kasım 2016 (UTC)

bütün kasaba biliyor kimin/kimlerin olduğunu.. en derin saygı ve hürmetlerimle..--kibele 09:23, 10 Kasım 2016 (UTC)

Kim Kibele? --Turgut46 19:33, 10 Kasım 2016 (UTC)
Daha önce kendisiyle sürtüştüğüm için onun hakkında yorum yapmam ne kadar doğru bilmiyorum ama sadece dikkatimi çeken şey II. Niveles'in engelinden sonra bu minik vandalımızın ortaya çıkmış olması. Belki yanılıyorumdur. Kendisi burada olmadığı için savunma yapamayacak şu an, o yüzden burada o yokken bunları söylemek ne kadar doğru bilemiyorum sadece dikkatimi çeken bir şey olduğu için yazma ihtiyacı hissettim. Yukarıda Sars adlı kullanıcıya da atıfta bulunulmuş ancak onun böyle bir "işsizlik" ile uğraşabilecek durumda olduğunu düşünmüyorum (tamamen şahsi görüşüm).--Pragdonmesaj 12:00, 10 Kasım 2016 (UTC)
Benim de şahsi kanaatim iki kıymetli kullanıcımızın da bu vandal ile ilgili olmadığı yönündedir. Sayın Sars ile çok az tartışmada bulunduk ama az çok görüşünü ve tabiri caiz ise oturaklılığını gördüm. Sayın II.Niveles ile ise hiç bir tartışmam olmadı, hatta başvurusunda görüşüm de olumlu idi... Vandalizme bende defeatle uğradım. Benim açımdan iki kullanıcı için de şüphe oluşturan bir durum söz konusu değildir. Gerçi ben genelde bu vandalın katkılarını geri almam dolayısıyla bahsedilen vandalizme uğradım. Bilemiyorum belki bir denetçimiz bir incelemede bulunabilir... Saygılarımla. chansey Mesaj 17:57, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Arkadaşlar bu neredeyse 1,5 yıldır devam eden bir Vandalizm. --İnceleme Elemanı (mesaj) 19:43, 10 Kasım 2016 (UTC)
Sayın İncelemeelemani, başka bir vandalla karıştırıyorsunuz. Bu farklı bir vandal. --Turgut46 20:02, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu konuya az biraz hakimim. Anonim olarak faaliyet gösteren benim bildiğim iki farklı vandal var ve ikisi de 1,5-2 yıldır "aktif". Teki küfür ve basit hakaret eder, penis resmi yerleştirir vs. Bu bir tık daha eski benim bildiğim. İkincisi ise süper yakışıklı, hiçbir anlam veremediğim Türk karşıtı yorumlar yazan ve kendince buradaki kullanıcıları ifşa ettiğini zanneden bir insansı. İkisi de faydasız, ikisi de lüzumsuz insanlar. Bu ikisinin de son dönemde aktif olan herhangi bir kullanıcı olduğunu zannetmiyorum, tartışma yaşasın yaşamasın ters düşsün düşmesin herkese ve her şeye karşı ateş ediyorlar. Bu ikisi dışında yine muhtemelen üçüncü, dördüncü, belki de beşinci sürekli vandallar var ve bunlar biraz daha spesifik hedeflere saldırıyorlar. Esas bu sondaki grup, son dönemde aktif olanlar hatta muhtemelen şu an da aktif olanlar arasında (hiçbir imam yok, hiçbir kanıtım yok sadece tahmin). Şu anda zaten süresiz engellenmiş olan bazı kullanıcıların da yeni hesaplarla aramızda olduğundan emin olabilirsiniz (müebbet vermiyoruz, "katkı" versin, canımı yesin :)--RapsarEfendim? 20:23, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir de şu var ama "süper yakışıklı" olduğunu sanmam; öyle olsa burada bu kadar vakit geçirmezdi. Şimdi kızlar merak eder, bu bahsedilen yakışıklının bir fotoğrafı filan var mı acaba? (Yok, ben merak etmedim, bir arkadaşın isteğiyle yazıyorum. :-) --E4024 (mesaj) 08:25, 11 Kasım 2016 (UTC)

yukarıda sözü edilen vandallardan ilkinin şu anda aktif olarak buralarda olan kullanıcılarla (evet bir değil, bir çok) ortak çalıştığına ilişkin çokça kanıt mevcut. belli kullanıcıların katkılarına karşılık olarak yapılan vandalizmler mevcut. bir yıldır bu konuda epeyce konuştum, uyardım, uğraştım. bir iki kişinin dikkati yetmez, topluluğun bu konularda uyanık olması gerekiyor. eğitim çalışmalarına bile eklenebilir. şimdi bulamam ama, bu saygılı kullanıcı/küfürcü vandal işbirliğinin başladığı günlerde bir yazıya rastlamıştım toplandıkları yerlerden birinde. orada sözünü ettikleri bir davranış modeli vardı kendilerince vikipedi'yi ele geçirmek için. onun nasıl adım adım uygulandığını görmek mümkün değişikliklerinden ve üsluplarından. küçük bir örnek olarak şuradaki konuşmalar dikkatle okunabilir. kullanıcı isimlerine takılınmasın, isimler değişiyor, motivasyon, hedef, üslup aynı kalıyor. herkesi satır aralarına davet ediyorum. bütün kıymetli vikipedistlerin dikkatine sunulur, benden bu kadar.. --kibele 08:30, 11 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba, gerçekten bazı noktaları kaçırıyorum, anlamlandıramıyorum. Maksat bu Vandalın veya işbirlikçilerin deşifre olması değil mi? Neden açık açık isim kullanmıyoruz? Doğru veya yanlış eğer düşündüğünüz bir isim varsa bunu gerekçeleriyle paylaşmalısınız ki bu Vandallara DUR diyebilelim. Saygılarımla. chansey Mesaj 20:07, 11 Kasım 2016 (UTC)

Arkadaşlar geçmiş dönemlerde bu tarz yoğun vandalizm dönemlerinde filtrelerle önlem aldık. Hatta belirtilen filtrelerden bazılarını bizzat ben geliştirdim (Kibele de konunun canlı şahitlerinden). Bu yüzden bu tip hareketler çoğaldığı zaman haber verildiğinde yardımcı olabilirim. Şu an aktif bir duruma rastgelmedim gerçi.--Alperen (mesaj) 16:53, 12 Kasım 2016 (UTC)

Radikal gazetesinin internet arşivi silindi

Radikal gazetesinin tüm internet arşivi dijital ortamdan silinmiş. Vikipedi'de yer alan radikal kaynaklarını arşiv bağlantılarından güncellemek gerekli. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:38, 10 Kasım 2016 (UTC)

InternetArchiveBot un kapsamına Türkçe Vikipedi'yi dahil etmek işe yarayabilir fakat archive.org'a herkes erişemeyecektir.-- Hakan·IST 11:45, 10 Kasım 2016 (UTC)
Arşiv tepkiler üzerine tekrar açılmış ! --Başak (mesaj) 13:22, 10 Kasım 2016 (UTC)
Hazır tekrar kapanmadan hemen arşivlemek mümkün müdür bu bot aracılığıyla? Hatta elimizden gelse de tüm Radikal arşivini arşivlesek. -seyit. 13:48, 10 Kasım 2016 (UTC)

Vikipedi ilginç bir şekilde basında :)

 • İlginç olsa da, Vikipedi ile ilgili çıkan basın haberi: Evrensel Basım Yayın'ı Vikipedi’den silme girişimi. Twitter yoluyla yayınlanan şu ileti daha da komik olmuş hatta :) --Ahmet Turhan (mesaj) 20:17, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu vesileyle amacı halkı bilgilendirici eserler yayınlamak olan bir yayınevi ile ilgili yayın, araştırarak haber yapmayı da öğrenir belki. Orada da kendilerince kriterler sunmuşlar da ("şunu yaptılar, kayda değer olmaz mı?" tarzı ifadelerden bahsediyorum).--RapsarEfendim? 20:38, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Şimdi bu haberin; "11 Kasım 2016'da Evrensel Basım Yayının Vikipedi'de silinmeye aday gösterilmesi , Evrensel'in haber sitesi tarafından konu edinildi" [25] şeklinde ilgili maddeye kaynak diye dahil edilmesinden endişe duyuyorum :) --Maurice Flesier message 22:22, 11 Kasım 2016 (UTC)
* Değerli Maurice Flesier inşallah bu şekilde bir döngüye girmeyiz :) Aslında ilgili gazetenin Halkla İlişkiler Birimine bir mail göndererek SAS ve KD'lik hakkında bilgilendirme yapılabilir. Tabi ilgilenirler mi süpheli... chansey Mesaj 22:39, 11 Kasım 2016 (UTC)
Pek ilginç değil aslında,......'ya oynanan veya bize oynanan oyunlar klişesinin modern bir safhası. Genelde reklam ve güçlü bir referans bırakmak isteyenler burada kendi sayfalarını açar ve belirli aralıklarla duruyo mu diye kontrol eder. Örneğin 5 yıldır kimsenin bir nokta bile koymadığı bir kişi maddesini sas'a taşıyın.. Sizden hemen sonra o sayfada mutlaka bir şeyleri kanîtlama amacı güden IP'ler veya yeni kullanıcılar gelecektir. Bu haber de òyle. "Dur bi bakayım sayfa duruyo mu" demişlerdir. Ayrııca o sas'da güzel bir tartışma dönüyor.--Kingbjelica (mesaj) 00:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
Maddeyi tanıtmak isteme iddası bulunan sayfayı SAS a taşıyan Rapsar buna yanıt verir elbet. Maddeyi açan kişi olarak da benim bu tür maddeleri açmamla çeşitli oyunlar oynama iddiası son derece vahim. Açtığım maddeler ve sayısı ortada, varsa bazılarına yönelik böyle iddialarınız kanıt sunun, kurgu düşüncelerle çamur at izi kalsın davranışıyla değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:19, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bakmak istediğiniz yerden bakmışsınız, ben biyografilerden örnek vererek neden kendilerini haber yaptıklarını açıkladım. Sizin düşündünüz gibi çamur at izi kalsın olayına girseydim Ahmet Turhan Evrenselin bir çalışanı, veya çıkarı var derdim. Ki bunu yapmadım, umarım anlatmak istediğim şimdi daha açık hale gelmiştir. --Kingbjelica (mesaj) 10:28, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bu iletiye ve habere "ya oynanan veya bize oynanan oyunlar klişesinin modern bir safhası." olarak "oyun" diye tanımlayan sizsiniz, madde ile ilişkili kişilere, yani "oyuncu" ithamı yapılan kullanıcılara da buna yanıt vermek düşer. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
Kingbjelica'nın dediğine kısmen katılsam da ilgili kurum yine de bunu çok daha fazla dramatize edebilir, çok daha fazla saldırgan tutum sergileyebilirdi. "Bunlar şöyle bunlar böyle" diyebilirdi, dememişler ama yapılan haberin de bilgisizce yapıldığını söyledim zaten. "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" deyimi var ya hani, bunu bari kendini eğitimli, hatta aydın olarak tanımlayan kesim yapmasın isterdim. Umarım burayı okurlar da "yeterli araştırma yapamadık ve olaylara tam hakim olamadan bu tarz haber yaptık" minvalinde bir güncelleme yahut yeni bir haber yaparlar da "helal olsun" derim şahsi olarak. İkinci olarak, Rapsar neye yanıt verecekmiş onu anlayabilmiş değilim. Bir soru mu soruldu ki?--RapsarEfendim? 10:54, 12 Kasım 2016 (UTC)
Tam tahmin ettiğim gibi. Dünkü haber, içeriğinde böyle bir ifade olmamasına rağmen çıkarım sounucu kaynak olarak maddeye eklendi. Neyse, en azından haberin kendisi KD bulunup içeriğe dahil edilmedi. Bu da bir gelişme. Kingbjelica'nın ilk yorumunu doğru ve yerinde bir tespit olarak görmekle birlikte, Chansey'in ifaderini düzeltmekte fayda var. İlgili gazetenin Halkla ilişkiler birimine mail gönderilmiş olma ihtimali, gönderilebilme ihtimalinden daha güçlü gibi! --Maurice Flesier message 12:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
"Kasım 2016 Vikipedi'nin Evrensel Basım Yayın sayfasını silinmeye aday göstermesi skandalı" diye bir sayfa mı açsak :D -seyit. 13:38, 12 Kasım 2016 (UTC)
Açılması beni şaşırtmaz gerçekten :) --Maurice Flesier message 14:00, 12 Kasım 2016 (UTC)

Engellenme nedeni?

Merhabalar benim kullanıcı adım Mustafa0202 ip numaram 85.109.69.222, engellenme numaram #89145 Engellenme gerekçesini tam olarak anlayamadım. Kukla maddesinden anladığım kadarıyla sahte hesap olduğu iddia ediliyor. Bu hesabı ben kullanıyorum. E posta adresimi de ekledim. Ev, iş yeri ve telefonumla giriyorum genelde. IP numarasının çakışma durumu mu var? Çakışma varsa kimle var? Mesele tam olarak nedir? Bilgilendirir misiniz? Bu arada IP'yi de engellediğiniz için IP mobilden bu mesajı yazmak zorunda kaldım... Mustafaa1234567890 (mesaj) 10:04, 12 Kasım 2016 (UTC)

Bu arada hiç bir yetkiliye mesajda atamiyorum.. En azından bir açıklama yapılsa kukla nasıl olunuyor? Kimin kuklası olmusum? Katkikarimim kurallara uymayan bir yanı mı var? Eger bunlar varsa en azından uyarilmam gerekmez mi? Doğrudan engelleme doğru mudur? Hemde ulasabilecegim tüm yollar kapanarak?--Mustafaa1234567890 (mesaj) 10:41, 12 Kasım 2016 (UTC)
Kasıtlı bir engel verildiğini düşünmüyorum. Dediğiniz gibi IP çakışması olmuş olmalı. Bir hizmetli durumla ilgilenebilir. --Turgut46 13:35, 12 Kasım 2016 (UTC)
Hala cevap veren yok.. 2 gündür engelleyen ve hâlâ Elmacenderesi kimin kuklası olduğumu? Neden süresiz engellendigimi söylemedi... Vikipedi de bi tane yönetici yok mu buraya bir açıklama yapacak. İki gündür kimseye mesaj atamiyorum ip engelinden dolayı.. Ve bu durumun yaptığım katkıların birilerinin hoşuna gitmediği için bilinçli yapıldığını dusunuyorum artık... Mustafa0202

--Mıstık0202 (mesaj) 18:21, 13 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba, belirttiğiniz konu hakkında ayrıntılı bir sebep belirtmek isterim; bahsi geçen kullanıcı, yapılan denetlemede kendisinin bulunduğu katkılarla ilişkili başlıklara katkı yapan kullanıcılar ile IP çakışması yaşamıştır. Hatta daha da ayrıntıya girelim; Kullanıcı:Mıstık0202 kullanıcısının bu başlık altında girdiği tüm içerikler, Kullanıcı:Ahmet Turhan ile çakışmakta, bu içerikler girilirken çakışan IP adresini Kullanıcı:Ahmet Turhan; 10 Eylül, 30 Eylül ve 21 Ekim tarihinde de kullanmış durumda. Denetlemeyi diğer denetçi arkadaşlar da gerçekleştirebilir. İyi geceler. --e.c. 22:01, 19 Kasım 2016 (UTC)

Kasıtlı engel ve katkı yapılan maddelere direk SAS etiketi

Arkadaşlar 2 gündür "kukla" gerekçesiyle engelliyim. Elmacenderesi adlı kullanıcı kuklamin kim olduğunu, ip nin kimle çalıştığını bile açıklamadan süresiz engelledi hesabımı.. İP engeli olduğundan farklı hesap acamiyorum. Actigim yeni hesapla mesajda gonderemiyorum denetçilere... Ve bu durumun artık katkı yaptığım maddelerin birilerinin hoşuna gitmediği için yapıldığını dusunuyorum. Katkı yaptığım bir kaç madde var ve Viki de yeni bir kullaniciyım. Eğer bir aykırı bir durum varsa uyarılabilirler mesela ama açıklama bile yapmadan engellemek ve sorduğum sorulara cevap verilmemesi bunun bilinçli yapildigina dair yargilarimi ne yazık ki güçlendirdi.. Umarım bir kişi buraya bir cevap yazar ve neden engellendigimi, kimin kuklası oldugumu, katkı yaptığım maddelere bir anda neden sas etiketi konduğunu aciklar.. Sevgiler... Mustafa0202 --Mıstık0202 (mesaj) 18:32, 13 Kasım 2016 (UTC)

İlgili arkadaşlar. Anlamak için soruyorum. Mıstık0202'ye müspet ya da menfi bir cevap verilmesi gerekmez mi? --Potkal 13:57, 19 Kasım 2016 (UTC)
 • Engeli veren Elmacenderesi'nin vermesi gerekir, bildirim gönderelim.--RapsarEfendim? 21:17, 19 Kasım 2016 (UTC)
 • Durumu öğrendiğimde, malesef şaşkınlığa kapılmakla birlikte ufak çaplı bir araştırma yaptığımda çıkan sonuç şu: Kullanıcı adı mustafa olmasından dolayı kendi interneti paylaştığım çevrede bunu sorduğumda söz konusu kişiye ulaştım. Bu kişiyle gerçek hayatta Vikipedi'ye dair söz konusu ve benzer konuları konuşmam vesilesiyle bu konuya katkıda bulunmuş ve ifadeler eklemiş. Komşu olması sebebiyle de internete erişim durumu zaman zaman çakışmış. Durum bundan ibaret. Yönergeler dâhilinde bu duruma tekabül eden durum nedir bilemiyorum ama kesinlikle kukla hesap benzeri durum söz konusu değildir, zaten tecrübem nedeniyle bu tür şeylere de gerek duymamaktayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:12, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Aksine inanılmıyor zaten de... Bir şey soracaktım ama sonra suçlu ben olacağım, neyse.--RapsarEfendim? 19:22, 21 Kasım 2016 (UTC)

Davet

 • Stalin kişi kültü maddesinin tartışma sayfasına görüşlerini bildirmek isteyenleri davet ediyorum. Konu bu maddede anlatım olarak cümle içinde tezâtı göstermek için Stalin'i "diktatör" tanımlamasıyla betimlemem hoşuna gitmeyen bir kullanıcının VP:TBA'yı bahane ederek madde içinden diktatör tanımlamasını tartışma karara bağlanmış gibi sürekli kaldırması. --Mskyrider ileti 13:09, 12 Kasım 2016 (UTC)

Saygı....

İki üst başlıta Kullanıcı:Mirada'nın telif ihlallerinden bahsettim. Kim (dergi, 1958) Britaninca'dan direk alinmış. Ciltinden sayfasına kadar nereden kopyalandığını silme gerekçesinde bahsettim. Rica ediyorum elinde ansiklopedi olanlar bi baksın. Açtığı Kargış maddesi de öyleydi. Mirada kaynaksiz ve telifli olarak actigi sayfayla guvenilir kullanici olurken, bana inanilmiyor. Sasirmadim.. --Kingbjelica (mesaj) 17:05, 13 Kasım 2016 (UTC)

Buyrun Sakhalinio, görüşmek üzere, sevgiler.. --Kingbjelica (mesaj) 06:24, 14 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba Kingbjelica, gerekli silme işlemleri yapılarak kullanıcıya uyarı gönderilmiştir. Desteğiniz ve işbirliğiniz için teşekkürler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 07:50, 14 Kasım 2016 (UTC)

Şifre sıfırlama

Özel kullanıcı yetkilerine sahip wiki hesaplarını (örn, hizmetliler, bürokratlar, gözetmenler,denetmenler) ele geçiren saldırganlarla ilgili sorunlar yaşamaktayız. Görünüşe göre sorun basit veya tekrar kullanılan şifreler yüzünden oluşmakta.

Vakıf nezdinde, topluluk üyeleri birden fazla ekip üyeleriyle beraber çalışarak duruma çözüm üretmeye çalışıyor.

Halihazırda, herkesin wiki hesaplarında kullanmak üzere seçtikleri şifreleri kontrol etmelerini talep ediyoruz. Eğer basit bir şifre seçtiğinizi biliyorsanız veya başka bir yerde kullandığınız şifreyi seçtiyseniz lütfen bu şifreleri değiştirin.

Güçlü şifreler seçin -- sekiz veya daha çok karakter uzunluğunda ve harf, rakam ve noktalama işareti içeren şifreler. Joe Sutherland (Mesaj) / MediaWiki message delivery (mesaj) 23:52, 13 Kasım 2016 (UTC)

Google Translate tarzı çeviri araçları ile madde açma

Merhaba, Google translate benzeri araçlar ile yabancı maddelerdeki içeriklerin Türkçe'ye çevrilip paylaşılması konusu daha önce ele alınmış mıydı? Mesela Windows Live Search Books maddesi çok şüpheli duruyor. Madde şuan anda iç bağlantılar, bilgi kutusu vs. ile düzgün gözükse de okuduğumu anlamakta zorlanıyorum. Volkan Yalçın (mesaj) 08:48, 14 Kasım 2016 (UTC)

Niteliksiz madde oluşturulmasına neden kimse ses çıkarmıyor yahu? Volkan Yalçın (mesaj) 11:11, 15 Kasım 2016 (UTC)

Örnek verilen madde robot çeviri değil ama kötü bir çeviri. Şimdi biraz daha okunur hale getirdim. --Cobija (mesaj) 12:16, 15 Kasım 2016 (UTC)
Örnek verdiğim maddenin İngilizce Vikipedi'den bir kaç satırı Google Translate'e koyarak kıyaslama yaptım ve Google Translate'in çevirdiği ile Türkçe maddedeki çeviriler birbirine benziyordu. Google Translate kullanılmamış ama başka bir araç kullanılmış izlenimi oluştu bende. İnsan çevirisine benzemiyor. Kullanıcının yeni maddesi Photo Booth mesela. Görsellik, iç bağlantılar, bilgi kutusu için verilen emek güzel olsa da madde anlam bütünlüğü olmayan cümlelerle kaynıyor. Belki ağır olacak ama bu şekilde madde olacağına maddenin hiç olmamasından yanayım. Türkçe Vikipedi maddelerinin kalitesiz algısını depreştiriyor. Volkan Yalçın (mesaj) 08:06, 17 Kasım 2016 (UTC)

Düzetltilebilir durumdaki makine çevirisinin silinmesine karşıyım. Özellikle maddede bilgi kutusu, kategorizasyon varsa ve düzeltilmesi gereken cümle sayısı sınırlı ise. Aksi argüman düzenleme bekleyen bütün maddelerin silinmesini de gerektirir diye düşünüyorum. Nacizane, acizane, fakirane...--Alperen (mesaj) 16:25, 18 Kasım 2016 (UTC)

 • Nöral Makine Çevirisinin tartışılması gerekiyor. Çünkü robot çeviriden oldukça iyi. En az %70-80 doğru çeviriyor diyebilirim. Ben bu konuda Alperen e biraz katılıyorum. --Zaitsév 17:28, 21 Kasım 2016 (UTC)
Merheba, sayın arkadaşlar. Özür dilerim, geç görmüşüm. İlk önce maddde isimleri ile ilgili açıklama yapıyım. Bazen teknoloji maddesi yaratırken bir az kuşkularım oluyor. Mesela "Live Search Books" bir teknoloji arama hizmetidir, ben onu "Canlı kitab araması" gibi Kabul etsem de başka eleştiri alırdım. Ve ya "Live search" "Bing" hizmetinin ilk ismiydi. Bunu " Canlı arama" gibi yapsam, bir çoklarına garip görünebilir. "Photo booth" bir Apple uygulaması ve anlamı fotograf kabini demek. Başka dillerde de isim aynı kalmışdı, ben de ismi değiştirmedim. Belki de yanlış yapmışım. Veya Windows Live ve ona bağlı başka maddeler. Bunu türkçeye "Windows Canlı" gibi çevirmek gerek mi? Hepsi yaratılmış maddeler. Windows Live Mail maddesini "Windows Canlı Posta" yapın. Bu, komik olur. Bir soru soruyum: Ben Open Live Writer uygulama maddesini yaratmak istiyorum, bunu "açık canlı yazar" gibi mi yazıyım? O zaman bilmem bana neler yazarsınız..........Belki o zaman "Play Store", "Windows Phone", "App Store", "Essentials" gibi isimleri de türkçe yapalım. Yapmayın, arkadaşlar. Yanlışlık varsa, ismini değiştirin. Başka bir şey. Benim ingilizce bilgim iyi. Makine çevirisi benim işimi kolaylaştırıyor, ama ben de eğitimliyim, ne yazdığımı iyi biliyorum. Umarım beni anladınız. Saygılarımla.--Ben.okucu (mesaj)--Ben.okucu (mesaj) 19:09, 3 Aralık 2016 (UTC)
Ben.okucu, sorun başlıklarda değil, içerikte. Bakın yukarıya yazdığınız metin bile yazım yanlışları barındırıyor. Maddelerde de durum aynı. Yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları içeren makine çevirileri ekliyorsunuz. Makine çevirisi kullanmayın demiyoruz ama eklediğiniz metni gözden geçirerek akıcı, anlam bütünlüğü olan cümleler oluşturmaya çalışınız. --Selahattin ilhan (mesaj) 21:09, 3 Aralık 2016 (UTC)
Özür dilerim, kusura bakmayın, son zamanlarda kendi sorunlarımla ilgili üzgün durumda idim. Kendimi toparlayarak yanlışlıklarımı düzelteceyim. Teşekkür ederim sizlere--Ben.okucu (mesaj)--Ben.okucu (mesaj) 16:03, 4 Aralık 2016 (UTC)

Vikipedi maddelerinde küfür olsun mu olmasın mı mes elesi

Selamın Aleyküm kardeşler. Burayı çoluk çocuk okuyor diye bazı maddelerde değişiklik yaptım ama sansür filtresine takıldığı için geri almalar olması sebebiyle ihtilafa düştük. Küfürlü kelimeleri düzeltme maksadı ile iki değişikliğimi size sunuyorum hangisi daha münasip karar verelim inşallah.

 1. Mektuptaki küfürlü kelimeleri düzeltme
 2. 7 kirli kelimenin Türkçe manalarını düzeltme --II. Niveles (mesaj) 16:34, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Türk Sultanına Mektup Yazan Zaporojya Kazakları maddesindeki değişikliklerinizi geri aldım. Metin üzerine tartışma sayfasında oldukça görüş alışverişinde bulunulmuştu. Yaptığınız yumuşatmalar metnin ruhunu yansıtmıyor maalesef. Gerekçenizi de geçerli bulamadım. Maddenin tartışma sayfasını kullanmak gerekli. --Mskyrider ileti 16:37, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ben daha kapsayıcı tüm maddeleri kapsayan bir mes ele hakkında konuşmayı seçtim. 2. örneğe bakılabilir. --II. Niveles (mesaj) 16:38, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • İkinci maddede yaptığınız ise külliyen yanlış, o kelimelerin Türkçe çevirileri sizin verdikleriniz değil. Örneğin "shit" için "dışkı" yazmışsınız. Halbuki "shit" bok demek, "dışkı" nın İngilizcesi ise feces, offal, ya da excretion. İngilizce bilmeyen biri için yav ne tuhaf "dışkı" bile diyemiyorlar düşüncesi oluşur böyle yanlış çevirince. --Mskyrider ileti 16:49, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kullanılmasında bir sakınca görmüyorum. Yapılan değişiklik iyi niyetli güzel bir değişiklik ama orijinalliği hayli bozmakta. Özellikle 7 kirli kelime maddesinde malesef tam karşılığını vermiyor. Misal shit (dışkı) olarak düzenlenmiş ama amerikada "dışkı"nın karşılığı olan "stool", "feces" gibi kullanımlar yasak değil. Hey gidi Can Yücel hey :)--Pragdonmesaj 16:50, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Daha önce defalarca tartışıldı ve "hayır" denildi. Pussy (Türkçesi "vajina" değil, "am") gibi maddeleri de sansüre mi tabi tutacağız mesela? Bu mes eleyi tekrar tekrar tartışmak gereksiz vakit kaybı.--RapsarEfendim? 16:51, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • 2. örnekte yaptıklarınız yanlış o İngilizce kelimeler zaten tam anlamıyla küfür --By erdo can • msj 16:54, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yahu pussy yarık demektir yarılmış delinmiş manasında kullanılır ben Habeşistayken bir İngiliz turistle gezerken bir ağaç yarığına pussy dediğine şahit oldum. Şimdi yarık, delik manasının en uygunu fercdir. Pussu=ferc o sebeple yanlış bir çeviri yaptığımı düşünmüyorum. --II. Niveles (mesaj) 16:57, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kelimeler kullanıldıkları bağlama göre farklı anlamlar alabilirler. Yerine göre doğru anlamına çevirmek gerekir. Ayrıca böyle arkaik kelimelere çevirirsek kimse anlayamaz. --Neolegen (mesaj) 17:03, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ferc kelimesi Türkçe değildir aksine Arapçadır bu nedenle Türkçeye çevrilirken kullanmamız doğru olmaz hatta yanlış olur sonuçta TDK'da çalışan profesörler uzun araştırmalar sonucu buluyor bu kelimeleri biz de uydurmuyoruz. Bu arada Türkçeyi(Türkçe vikipediyi) düzgün kullanmadığınız görüşündeyim By erdo can • msj 17:04, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • İlk örnekte alıntı kafaya göre değiştirilmiş. Alıntıların olduğu gibi yazılması gerekir. Çok yanlış bir iş yapılmış. --Neolegen (mesaj) 17:00, 15 Kasım 2016 (UTC)
Bence genel bir sansür önerisine hiç lüzum yok. Zaten sıfatlar üzerinden yeterince sansür girişimine maruz kalıyor maddeler. Bu konu daha önce defalarca konuşulmuş, tekrar tekrar tartışmak kısıtlı olan süremizin ve enerjimizin yine tartışma sayfalarında heba olmasına neden oluyor. --Maurice Flesier message 17:04, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sevgili din kardeşim elbette sansürün her bir çeşidine karşıyım diyemem ama şimdi çoluk çocuk bunları okur öğrenirse ahlaksız bir topluma dönüşümde bir kürek toprakta biz atmış olmaz mıyız? Ben yumuşatma taraftarıyım. --II. Niveles (mesaj) 17:07, 15 Kasım 2016 (UTC)
İngilizce bir kelimenin Türkçe anlamını öğrenmek nasıl bir ahlak bozukluluğuna sebep olur biraz anlatır mısınız?By erdo can • msj 17:10, 15 Kasım 2016 (UTC)
Trollüyor bence. --Neolegen (mesaj) 17:11, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ama Türkçesi küfürlü kardeşim. Yumuşatsak sanki anlamayacaklar öyle höt diye yazınca daha iyi mi anlıyorlar? Biz çoluk çocuk öğrenmesin diye daha düzgün bir üslup kullanımı öneriyoruz. Bizim derdimiz soytarılık yapmak değildir! --II. Niveles (mesaj) 17:13, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sayın Niveles, çoluk çocuk bu maddeyi neden okusun hadi diyelim okudu e ne güzel işte yeni kelimeler öğrendi kelime haznesi genişledi eğer sizin dediklerinizi yaparsak aslında topluma at gözlüğü takmış çocuklar yetişir ki bunuda biz istemeyiz --By erdo can • msj 17:17, 15 Kasım 2016 (UTC)
Yahu Erdoğan kardeşim ismi güzel kardeşim sen gelecekteki evladının küfürbaz, ağzı bozuk olmasını talep edebilir misin bu durumdan hoşnut olabilir misin. Daha münasip dille yazmanın kime ne zararı vardır söyleyiniz. --II. Niveles (mesaj) 17:19, 15 Kasım 2016 (UTC)
Tartışarak pek bir ilerleme kaydedemiyoruz artık tartışmanın gereği yok --By erdo can • msj 17:23, 15 Kasım 2016 (UTC)
gelecekte evladı olacağına nereden karar verdiniz, herkesin çocuğu olmak zorunda ve herkes çocuk sahibi olmayı istemek zorunda mıdır? uf yani. -seyit. 17:24, 15 Kasım 2016 (UTC)
Yahu Seyit kardeşim bir eşcinsel arkadaş evlatlık edinme girişiminde bulunduğunda ve evlatlık aldığında çocuk sahibi olma eylemini gerçekleştirmiş olmuyor mu? Kelimelere takılmayalım inşallah. Elhamdülillah benim 1 adet mevcut Allah cümlemize en hayırlısını nasip etsin inşallah.
eşcinsellik nereden geldi şimdi..... -seyit. 17:28, 15 Kasım 2016 (UTC)
Hani eşcinsel bireylerin doğal sebeplerden evladı olmaz ya o yüzden şeyettim. Elhamdülillah bizim derdimiz o bu değil derdimiz çoluk çocuk küfür öğrenmesindir. Koskoca Vikipedi'de bunu tartışarak düzeltebileceğimizi düşünüyorum. --II. Niveles (mesaj) 17:30, 15 Kasım 2016 (UTC)
Yani bâd-ı pürgû estirmeyelim diyorsunuz. İlginç. --Mskyrider ileti 17:32, 15 Kasım 2016 (UTC)
Mübahese edelim en müştailinden amirim. Bu haktır doğru yoldur. --II. Niveles (mesaj) 17:35, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • at gözlüğü olur mu beygir camekânı diyelim biz ona. --Mskyrider ileti 17:21, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Elbette olmalı, bunları değiştirmek sansür oluyor. Daha önce çok kez konuşulduğu için daha fazla yorum yapmaya gerek duymuyorum. Çoluk çocuk ifadesi kendi ahlakınızı buraya uygulamaktır, bırakalım ahlak ailelere kalsın. Vikipedi kimsenin kişisel ahlak algısının bekçisi değildir. -seyit. 17:22, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Efendim, bu kelimeleri "çocuklar görür ahlakları bozulur" mantığıyla yumuşatmamız doğru değildir. Hem bu şekilde anlam ve bilgi kaybına yol açarız. Ayrıca kullanıcımızın bahsettiği "kelimeler yerlerine göre anlamlandırılmalıdır" cümlesi çok haklı. İnternet bir deniz derya. Eğer ebeveyn internetin kullanımını, sakıncalı yönlerini gizlemek için gerekli önlemleri almıyor ise çocuğunu çeşitli yöntemlerle takip etmiyorsa zaten burada iki kelime görmüş, üç kelime okumuş farketmez. Bu kapsamda eğer ebeveyn çocuğuna gerekli bakış açısını kazandırabilmiş, zararlı yönleri gizleyebildiyse de zaten orada yazan iki kelimeyle ahlakı bozulmaz bilakis oradaki kelimeleri yukarıda bir kullanıcımızın bahsettiği gibi öğrenir ki bence bu kötü birşey değildir. Çocukların ahlakının bozulması için Vikipedi'nin zurnanın son deliği olduğunu düşünüyorum. Ettafımıza bir bakalım Vikipedi'ye kadar neler neler çocuklar için zararlı siz karar verin... Bizler burada bilgiyi doğru ve güvenilir sunmak için çabalıyoruz, amacımız bu olmalıdır. chansey Mesaj 17:32, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum sansüre hayır ! --Dekolteli Kefen 06:18, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Koskoca devlet başkanına şu düzeltmeyi uygun gördüm itirazı olan geri alabilir. --II. Niveles 11:53, 7 Aralık 2016 (UTC)

ilgi

şuraya düşünceleri alabilir miyiz.. --kibele 19:39, 15 Kasım 2016 (UTC)

Google Çeviri

Çeviri algoritması güncellenmiş ve gözle görülür şekilde iyileştirilmiş. İlgili olanlar için paylaşayım dedim.

 • Linkte bir sorun var sanki şu bağlantı daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Saygılar. --By erdo can • msj 13:41, 16 Kasım 2016 (UTC)

Metro hattı maddeleri açma projesi

Selamlar herkese. Bu haftanın İş Birliği Projesi, maddesi açılmamış metro hatlarının oluşturulması olarak belirlenmişti. Katılım görece az gözüktü, buradan bir duyuru yapmak istedim. Katılmak isteyenler ilgili sayfaya adını yazıp katkılarını sıralayabilir :) İyi çalışmalar herkese.--RapsarEfendim? 17:03, 16 Kasım 2016 (UTC)

Kişisel saldırı konusu

Konunun değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması adına şuradaki konuya hakim olan ve/veya şahit olan kullanıcıların görüşlerini/eleştirilerini bekliyoruz. Kişisel saldırıya dair olan tartışma konu sonuçlandığında ya da belli bir prosedüre bağlandığında ilgili sayfaya atıf yapacağım/yapacağız. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:39, 17 Kasım 2016 (UTC)

Wikiexperiments challenge

Dear CEE friends. Sorry for writing you in English only. I would like to inform you that there is an ongoing challenge on increasing the use of 45 scientific experiments (25 in physics and 20 in chemistry) on Wikipedia in the languages spoken within the CEE region. The main goal of the challenge is to provide better illustrations of physical laws and chemical reactions in a unique way with high educational value.

All videos have appropriate descriptions in their specific pages on Wikimedia Commons and are ready to be translated, while there are lists of articles on the project page on Meta where the videos can be used. I can help you with adding the videos to the appropriate articles without descriptions and will be grateful if you help in translating the descriptions (videos about physics experiments have been already added). Please do not hesitate to contact me if any additional explanation is needed. Teşekkürler.--Kiril Simeonovski (diskuto) 14:05, 21 nov. 2016 (UTC)

Çevirisi : Wikideney daveti

Sevgili CEE dostları. İngilizce yazdığım için özür dilerim. Size şunu haber vermek istiyorum: Vikipedi'de Orta ve Doğu Avrupa bölgesi dillerinde 45 bilimsel deneyin kullanımını (25'i fizik ve 20'si kimya deneyi) arttırmak için bir davet var. Ana amaç, yüksek eğitim değeri olan kendine özgü bir yolla fizik kuralları ve kimyasal tepkimeler için daha iyi açıklamalar sağlamak.

Tüm videoaların Wikimedia Commons'ta kendi sayfalarında uygun açıklamaları var ve tercümeye hazır durumdalar ve meta'daki proje sayfasında videoların nerede kullanılabileceğine dair madde listeleri mevcut. Size videoları açıklamasız olarak uygun maddelere yerleştirmekte yardımcı olabilirim ve eğer açıklamaları çeviride yardımcı olursanız (fizik deneyleri hakkında videolar zaten eklendi) müteşekkir olurum. Eğer ilave açıklama gerekirse bana başvurmakta çekinmeyin. Teşekkürler. (Çeviri:--Başak (mesaj) 17:34, 21 Kasım 2016 (UTC))

Yurtdışından gelen misafir

Buluşma fotoğrafı

Merhaba Arkadaşlar, Wikimedia Vakfı İngiltere Organizasyonunda görevli bir kullanıcı hafta sonuna kadar İstanbul'da olacakmış. Bu süreçte Çarşamba akşamı bizlerle buluşmak istedi. Bu nedenle Çarşamba 19:00 ile 20:00 arasında başlayacak bir buluşma olacaktır. Yer ve mekan konusu daha belirlenmesede Avrupa Yakasında Beşiktaş, Mecidiyeköy, Taksim üçgeninde biryerde buluşma gerçekleşecek. Gelmek isteyen arkadaşlara en geç çarşamba günü buluşma yeri ile ilgili bilgiyi yine buradan vereceğiz. Katılacak arkadaşlar bu konuya mesaj bırakırlarsa bizde ona göre bir ayarlama yapabiliriz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18:02, 21 Kasım 2016 (UTC)

Aksilik olmazsa gelebileceğimi yazayım.--RapsarEfendim? 21:02, 21 Kasım 2016 (UTC)
Arkadaşlar, Jwslubbock ile yaptığımız konuşma sonrasında buluşma yerini Mambocino olarak belirledik. Çarşamba 18:30 19:00 araso orada olacağız. Katılım fazla olursa Beşiktaş'ta daha büyük bir mekanada geçebiliriz. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 21:33, 21 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba! Benim adim John, Wikimedia UK'dan. Sadece biraz Turkce konusuyorum, ama ogreniyorum. I am trying to arrange to meet with some other people as well as Wikimedians tomorrow and they would prefer to meet near Taksim. So I am trying to find a place that is quiet and not too busy. There is a cafe in Cihangir I like called [Heirloom] which I suggest for us all to meet. .... --Jwslubbock (mesaj) 12:18, 22 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba arkadaşlar, Yukarıda arkadaşımızın bir değişiklikle ilgili bilgisi var. Mekan Heirloom Cafe olarak güncellendi. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 13:57, 22 Kasım 2016 (UTC)
Yahu çocuk İstanbul'u bizden iyi biliyor, bari bir de karşı yakaya geçirip Fenerbahçe İşkembecisinde veya Vedat İskembe'de tuzlama ya da mumbar dolması filan yedirin de hala bilmediği şeyler olduğunu görsün; fazla havaya girmesin.:) --E4024 (mesaj) 14:03, 22 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba, kafede size bekliyorum! --Jwslubbock (mesaj) 15:53, 23 Kasım 2016 (UTC)
Güzel bir buluşma gerçekleşti. Verimli bilgi alışverişi oldu. Detayları sizlerle paylaşacağım. Teşekkürler Jwslubbock SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:43, 23 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba, keyifli ve verimli bir sohbet oldu. Teşekkürler.Ibra~28 (mesaj) 09:11, 24 Kasım 2016 (UTC)
Sakhalinio, yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, ne konuştunuz, anlatsanıza... Hem bu fotoğrafta sanki biraz yoğun bir Sakhalinio durumu var; hangisi gerçek Sakhalinio? --E4024 (mesaj) 11:30, 24 Kasım 2016 (UTC)
Bilgilendirme için teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 10:19, 30 Kasım 2016 (UTC)

Görüşme özeti

Merhabalar arkadaşlar, dünkü görüşmemizde konuştuklarımızı sizlere aktarmak isterim. Jwslubbock bize vakfın Türkçe Vikipedi'nin gelişimi için nasıl yardımcı olabileceklerini sordu. Bizim aklımıza ilk olarak geçtiğimiz aylarda gerçekleştiremediğimiz Wiki Anıtları Seviyor programında envanter bilgisi problemimizden bahsettim. Bu konuda bu yıl içerisinde yapacağımız çalışmalara destek verebileceklerini, ayrıca projeye her türlüde destek verebileceklerini belirttiler. Konuğumuzun 2 Türk arkadaşıda bizlere katıldı. Bu süreçte Jwslubbock bize İngiltere'de uyguladıkları Wikimedian in residence programından bahsetti. Bu program kapsamında Londra'daki Welcome Library'de bir görevli bulunmakta. Bu görevlinin yarı maaşı kütüphane tarafından diğer yarısı ise vakıf tarafından karşılanmakta. Bu bilgi ışığında orada bir fikir alışverişinde bulunduk ve bu programı Türkiye'deki devlet kütüphanelerinde bunu yapmamız biraz zor olacaktır ama bir üniversite kütüphanesi yada eski gazetelerde bu şekilde bir çalışma olabileceğine karar verdik. Bu konu ile alakalı Jwslubbock'un arkadaşlarından biri Boğaziçi Üniversitesi ile görüşme sağlayabileceğini belirtti. Bizde Cumhuriyet, Milliyet veya Hürriyet ile görüşür ve biriyle bile anlaşabilirsek çok verimli bir çalışma olacaktır. Programla ilgili videoyu burada izleyebilirsiniz. Jwslubbock Londra'da bir çok Türkçe bilen vikipedist arkadaşının olduğunu onlarında Türkçe Vikipedi'ye katkıda bulunması için konuşacağını belirtti. Şimdilik aktaracaklarım bunlar. Eğer benim unuttuklarım var ise HakanIST beni tamamlasın. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18:13, 24 Kasım 2016 (UTC)

Dış bağlantı temizliği

Bağlantı Gerekçe
Özel:BağArama/friendfeed.com Kapandı *
Özel:BağArama/video.google.com Kapandı **
Özel:BağArama/sozluk.sourtimes.org VP:GÜVEN gereği kaynak-dış bağlantı olarak kullanılamaz
Özel:BağArama/http://*.uludagsozluk.com VP:GÜVEN gereği kaynak-dış bağlantı olarak kullanılamaz
Özel:BağArama/http://*.unyesil.com reklam amaçlı
Özel:BağArama/http://*.savsatli.com reklam amaçlı + ölü
Özel:BağArama/http://*.karakocannostalji.com reklam amaçlı + ölü
Özel:BağArama/http://*.alisarkoyu.com reklam amaçlı
Özel:BağArama/http://*.akcakocam.com reklam amaçlı + ölü
Özel:BağArama/http://*.sivricehaber.com reklam amaçlı
Özel:BağArama/http://*.karamanlive.com reklam amaçlı + ölü
* sosyal ağ, arşiv bağlantısını eklemek fayda sağlamaz
** bu arkadaşlar arşivlemiş sanırım: 1, 2, 3 yalnız arşivlere nasıl ulaşılır bilmiyorum. yanılmıyorsam oradaki videolar youtube'a aktarılmıştı. youtube bağlantısı mevcut ise silme yerine değiştirme yapılabilir.

→Yukarıdaki dış bağlantıları (sadece maddelerde bulunanlar) temizlemeyi düşünüyorum. Toplu bir işlem yapmadan önce topluluğa bildirmekte fayda var. Bu sebeple önce buraya yazayım dedim. İtiraz yoksa birkaç gün içinde gerekli işlemleri yaparım. --Selahattin ilhan (mesaj) 18:19, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek --II. Niveles 18:21, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir uğraşın olduğu belli oluyor. Topluluğa danışma ve bilgilendirmenize ise bayıldım. Destekliyorum. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 19:05, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Reklam amaçlı olanlar ve güvenilir olmayanlar hızlıca temizlenebilirdi bile :) Bir problem teşkil edeceğini zannetmiyorum.--RapsarEfendim? 20:07, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • "archive.org" kayıtlarına göre şu site en son 2013 yılında aktifmiş: Özel:BağArama/http://*.sugababes.com. Link ölü durumda. Sadece ana sayfaya verilen bağlantıları kaldırıyorum. Diğerlerini arşiv bağlantıları ile değiştireceğim. Ek olarak sormak istediğim bir şey var. Bu site güvenilir mi mesela: Özel:BağArama/http://*.geocities.com. Bildiğim kadarıyla blog gibi bir şeydi bu zamanında. Neredeyse herkes bir site oluşturdu burada. Topluca kaldırsak olur mu? Kaynaklarıyla birlikte yazılmış makale gibi güvenilir yazılara rastlamamız mümkün mü? Onun dışında bu var: Özel:BağArama/http://*.turkcebilgi.com Vikipedi'den içerik alan sitelerden biri değil mi? Yanlış mı biliyorum? --Selahattin ilhan (mesaj) 20:54, 24 Kasım 2016 (UTC)
O sitenin şu anda yalnızca Japonya sürümü çalışıyor. Diğerleri 26 Ekim 2009 tarihinden bu yana uçmuş durumdalar (Bkz. en:Yahoo! Geocities). Silinebilir bence. Türkçe bilgi dediğiniz gibi geçmişte Vikipedi'den çokça içerik almıştır. Ayna sayılabilir. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 21:39, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Şunu awb ile temizlemek için regex rica ediyorum: * [http://www.abc123.com/ değişken] .değişken + sabit site bağlantısı, hepsi silinecek. HakanIST bakabilir misiniz? --Selahattin ilhan (mesaj) 03:07, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu işe yarayabilir
   \* \[(http|https):\/\/(.*?)uludagsozluk.com(.*?)\] 
  
  -- Hakan·IST 04:39, 26 Kasım 2016 (UTC)
İşe yarıyor. HakanIST, Face-smile.svg Teşekkürler --Selahattin ilhan (mesaj) 13:27, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • "geocities" ve "video.google" sitelerini topluca temizlemekten vazgeçtim. "blogspot", "blogcu", "tr.gg" uzantılı siteler de genel olarak güvenilir değil, büyük çoğunluğunun temizlenmesi gerekiyor ama bunları kontrol ederek elle temizlesek daha iyi olacak sanırım. "ingilizce vikipedi" güvenilir bir yer değil, birçok maddede kaynak diye gösterilmiş. temizlenmesi gerekiyor ama büyük bir iş yükü oluşturacağından o topa da girmek istemedim. --Selahattin ilhan (mesaj) 11:34, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Ben siliyorum, birileri yine ekliyor. Turkuaz1419 türkçebilgi "yayıncı" bir site değil. Ürettiği bir içerik yok. Bilgileri rehber ansiklopedisinden filan kopyalamış. Kaynak olarak kullanılması uygun değil. --Selahattin ilhan (mesaj) 08:08, 9 Aralık 2016 (UTC)

Topluluğa davet

Toplu mesajlar

 • Bunu nereye yazacağımı bilemedim. Toplu mesajlarla ilgili düzenleme yapabilir miyiz? Örneğin, kullanıcıların tartışma sayfalarını doldurmak yerine, sabit bir isim belirleyelim, eğer o isimde bir alt sayfa varsa, toplu mesajlar o sayfaya gitsin. Örneğin ben Kullanıcı mesaj:Bulgu/toplumesaj diye bir sayfa yaratmışsam, toplu mesajlar oraya gitsin. --Deniz (mesaj) 17:24, 29 Kasım 2016 (UTC)
  • Şöyle yapılabilir. --Superyetkinileti 17:32, 29 Kasım 2016 (UTC)
   • Teşekkürler. Ayrıca Özel:Diff kullanımından da haberdar olmuş oldum. --Deniz (mesaj) 18:12, 29 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba, Bulgu, Böyle bir durum bildiğim kadarıyla sizin inisiyatifinizde. Yani bahsettiğiniz sayfayı oluşturup toplu mesajın geldiği projenin sorumlusuna bunu bildirirseniz gerekli düzenlemeyi toplu mesajı atan kullanıcımız yapar. Veya bir alternatif olarak toplu mesaj listesinden çıkabilirsiniz. Bu imzasız yazı Pragdon (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

VikiProje Sovyetler Birliği Aralık ayı işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

OpenRA.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Şablon:1917 Rus Devrimi ve Şablon:Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ndeki kırmızı bağlantılı maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 13:23, 1 Aralık 2016 (UTC)

Haydi Aralık 2016 İşbirliğine!


Symbol list class.svg
VikiProje Siyaset Ayın İşbirliği
İyi günler, iyi Vikiler.
VikiProje Siyaset bünyesinde Aralık 2016 iş birliği projesi "Siyaset kategorisinde yer alan kaynaksız veya kaynağı zayıf maddelere kaynak ekleme ve kaynakları düzenlemek" olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyorum.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:11, 1 Aralık 2016 (UTC)

Hizmetli eksikliği

Ben de dahil topluluğun birçok üyesi hizmetli eksikliğinden ve halihazırda ki birçok hizmetinin etkinsizliğinden şikayet ediyoruz. Vikiçizer yine sık sık iş yükünden ve daha fazla sorumluluk almak isteyen istekli kullanıcıları seçememekten dem vuruyor. 280.000 küsür madde, yüzlerce aktif kullanıcı ve sorunları, ilgi bekleyen onlarca adaylık ve süreç karşısında mevcut 27 hizmetliden aktif statüsünde olan 7 hizmetli yetersiz kalıyor ne yazık ki. Her soru ve derdimizde Vikiçizer'e gitmekten hicap duyuyorum artık. En son hizmetli seçilen HakanIST 'ın ardından altı aydan fazla süre geçti. Artık yeni hizmetli(ler) adaylık süreçleri başlatmak gerektiğine inanıyorum. Hizmetli olabilecek potansiyele sahip, faal, tarafsız, politikalara hakim ve itidal sahibi birçok kullanıcı olduğunu düşünüyorum. Bunlardan aklıma gelenler: İncelemeelemani, Sayginer, Cobija, Chansey, Teacher0691, BSRF, Çalıştay, İazak, Basak, Totenkopf division, Turgut46, Esc2003, Bulgu..liste daha da artılabilir. Geçen aylarda Muratero'ya özel olarak adaylık süreci başlatmayı teklif ettim. Kendileri nazikçe geri çevirdiler. Rapsar'a da geçenlerde bir teklif geldi zannedersem. O da adaylık süreçlerine kişisel husumetlerin karıştırıldığını, tartışma sayfalarında çok bulunan kullanıcıların otomatik olarak damgalandığını (eğer yanlış birşeyler varsa düzeltebilirsiniz Rapsar, aklımda kalanları yazıyorum) topluluğun yeni hizmetli seçmelerinin bu yüzden zor olduğunu ifade etmişti. Doğrusu Türkçe Vikipedi'nin hizmetli seçme ve hizmetlilik yetkilerinin alınması kriterleri çok katı ve meşakkatli. Bu konuda artık 2017 yılı başlamadan birkaç adaylık başlatmamız gerektiğine inanıyorum. Umarım link verdiğim ve burada adını telaffuz etmediğim kullanıcılardan hizmetlilik sorumluluklarını almak isteyen kullanıcılar çıkar. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:15, 1 Aralık 2016 (UTC)

Teşekkürler. Hizmetli eksiğimiz olduğu kesin ve bu durum açıkça belli olmaya başladı. Umarım Superyetkin, Vikiçizer, HakanIST, Sakhalinio gibi gönüllü ve etkin olacak kullanıcılar aday olurlar. --İnceleme Elemanı (mesaj) 09:59, 2 Aralık 2016 (UTC)
Kendimi dışarıda tutarsam, yukarıda ismi zikredilen kullanıcıların birçoğu tecrübe bakımından uygun olsa da, İncelemeelemani'nin dediği gibi gönüllü ve etkin olarak faaliyet gösteremeyecektir. Bu eksiklik veya kusur veya yanlış ya da her ne ise ondan değil, daha çok içerik üretmeye odaklı kullanıcılar var orada. Hizmetli olanların daha çok temizleme, uyarı yollama, doğru yolu gösterme, silme, düzenleme gibi işlerle meşgul olması lazım. "Bu kullanıcı yeteri kadar tecrübeye sahip, hizmetli olsun" tarzı yaklaşım olunca, kullanıcıda da ister istemez "kullanmayacağım zaten çok fazla ama cebimde kalsın" gibi bir bakış açısı oluşuyor, hizmetli olmasının hiçbir artısı olmuyor. Eski İncelemeelemani olsa desteklerdim, o da maalesef, nedenini bilemediğim şekilde azalttı faaliyetlerini. Yukarıdaki isimlerden hem tecrübe hem aktiflik hem de hizmetli gibi hizmetli -ki İncelemeelemani'nın verdiği dört hizmetli de buna uymakta- olabilecek Teacher0691 ve BSRF var "bana kalırsa". Bir de potansiyel hizmetli var tecrübelenmesi gereken biraz daha o da bende kalsın :)--RapsarEfendim? 10:21, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Öncelikle beni hizmetli olmaya layık gördüğü için Maurice Flesier'e teşekkür ederim. Bu görevi layıkıyla yerine getirebilir miyim, bilmiyorum. Eğer hizmetli seçilirsem vandalizmle ve kuklacılıkla etkin mücadele edebileceğimi düşünüyorum. Olası bir vandalizm durumunda Vikipedi'de olmadığım zamanlarda kullanıcılar e-posta gönderebilir. Ayrıca telefondan girdiğim için her an her yerde bağlanma durumum var. Koruma işine de çok fazla ihtiyaç olmuyor. Beni korkutan SAS ve Hızlı Sil işlemleri. Rapsar'ın da dediği gibi ben daha çok içerik üretmeye meyilliyim ama olası bir dizi vandalizm saldırıları durumunda önce vandalizmle mücadele ederim. Bir yandan da hizmetlilik işleri içerik üretmeme engel olabilir, belki de bir süre içerik üretir daha sonra başvuru yaparım. Ama diğer kullanıcılar hakkımda ne düşünür acaba? --Turgut46 10:33, 2 Aralık 2016 (UTC)
İki kere ping gelince yazayım dedim artık. Aynen Rapsar'ın dediği gibi içerik üretmeye öncelikli bir kullanıcıyım ben. İBP sorumluluğundan da bu yüzden ayrıldım. Yine de teşekkür ederim düşünenlere. Çok çok ilerde belki ama epeyce çok. Düzeltecek çok madde var daha. Hizmetli seçilene kadar buralarda olup seçildikten sonra kaybolanlara bir iğneleme de benden bu arada. Herkese iyi vikiler.--Teacher0691 (mesaj) 10:44, 2 Aralık 2016 (UTC)
*Yorum Yorum Değerli Topluluğumuza; öncelikle sayın Maurice Flesier'e bu göreve layık olabileceğini düşündüğü isimler arasında beni de saydığı için şükranlarımı sunarım. Bu başlığın açılması güzel oldu. Topluluğumuzda bu eksiklik malum. Sayın Rapsar'a da teklifi ben götürmüştüm, kendisi nazikçe kabul etmedi. Doğrusu hizmetlilik başvurusu için iki gündür bir metin ve sorulara cevaplara hazırlamaktayım, yukarıda belirttiğiniz bir çok gerekçe de benim metnimle paralellik gösteriyor. Son düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra son anda bir değişiklik yaşanmaz ise başvuruda bulunmayı düşünüyorum. En azından başvuru sayfasını hareketlendirmiş oluruz. Saygılarımla. chansey Mesaj 11:22, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Adım geçtiği için yazmam gerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim beni bu göreve uygun görenlere. Daha önce de birkaç kullanıcıdan duymuştum bu yönde teklifler. Ancak hizmetli fonksiyonları bir kere verildi mi "ebediyen" geri alınamaz özellikte olmaya devam ettikçe hiçbir zaman bu fonksiyonlara sahip olmayı isteyeceğimi sanmıyorum. Bir paragraflık Vikipedi:Hizmetli haklarının geri alınması politika teklifini bile sonuçlandıramamış bir topluluk, yeni hizmetli seçerken çok dikkat etmeli. Malum, her yanlış yapan istifa etme erdemini gösteremeyebiliyor.--B.S.R.F. 💬 14:48, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın BSRF yüzde yüz haklısınız. Halihazırda 2 yıl boyunca inaktif olan kullanıcının hizmetliliği kahyalarca sonlandırılır hükmü varken dahi azledilmeyecek hizmetliler var. İnaktif süresi bence 6 aydan çok olmamalı ya da belli bir süredir inaktif olan hizmetliler topluluk nezdinde güven tazelemeli... chansey Mesaj 15:12, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru @ Kullanıcı:Teacher0691: Öğretmenim, "iğneleme" dediniz de ilgimi çekti. Bu hizmetlilik bir "görev" (olmalı), "ayrıcalık", "orun" filan değil. Zaten burada bulunmuyorsa bir kullanıcı neden bu göreve talip olur? Vikipediye ilgisi kalmadı ise neden çekilip kadro şişkinliği varmış gibi görünmesine engel olmaz? İnsanlar burada hiç katkısı olmasa bile, sokakta başkalarına "Ben VP'de hizmetliyim" mi diyorlar? Ne işlerine yarıyor bu unvan? Şimdi yazmaya başlayınca aklıma tuhaf şeyler geldi; hizmetlilik işiyle uğraşmak istemeyen, kendisinden iş talep edilmesin diye başka bir ad bulup katkılarına onunla devam eden kullanıcı filan da var mıdır acaba? --E4024 (mesaj) 14:59, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın E4024 zaman zaman bakış açınıza gıpta ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Lütfen çok seslilik adına kral çıplak demeye devam ediniz. Lakin takıldığım bir husus var kadro durumu söz konusu olmadığı için bir şişkinlikten de bahsedemeyiz. chansey Mesaj 15:12, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yok o kadar derinlemesine bir iğneleme değildi. Sorularınızın cevabını bir hizmetliden bekliyorsunuz sanırım benden değil. Yukarıda da belirtildiği gibi 27 hizmetliden 5-6 sı aktifse geri kalan 21 hizmetliye sormalı o zaman. Sadece göreve yeni talip olanlara naçizane bir tavsiye olur belki diye yazmıştım. Hizmetli olunca hemen kaybolmasınlar. Benim için önemli bir kriter ulaşılabilir olmak. Yeni aday olacaklara başarılar.--Teacher0691 (mesaj) 15:28, 2 Aralık 2016 (UTC)
E4024, iyi dedin de burada olamayanların sebeplerini bilemediğimizden, normalde aktif olmayanlara bir şey denemez. Ama az biraz aktif olan, bu aktiflik sürelerinde ise hizmetlilik fonksiyonlarını yerine getirmeyenlerin ise bu görevlerini bırakmaları daha sağlıklı olacaktır. Daha önce de dedim, hizmetlilik, denetçilik vs sorumluluk işi. O kişiler bu sorumlulukları almaya gönüllü oluyorlar, topluluk da uygun görürse onay veriyor. Kimse zorla onları hizmetli yapmıyor, onların da "kullanmam pek ama cebimde olsun" tarzı yaklaşımlarda bulunmaması gerekiyor tabi. Vikiçizer, Pinar, Homonihilis, benim bilidiğim kadarıyla "artık sorumluluk istemiyorum" deyip hizmetlilik yetkilerinden kendi istekleriyle çekilen kullanıcılar (tamamına kişisel takdirlerimi gönderiyorum).--RapsarEfendim? 17:42, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Hizmetliye değil benim gibi burada her gün saatlerce emek harcayan muhterem azalara ihtiyaç vardır. İşinde gücünde olan kıymetli hizmetlilerimiz gün içinde ne zaman çevrimiçi olurlarsa olsunlar görevlerini layıkıyla yapmaktadır. Sanki azalar tüm gün burada canla başla çalışıyor da hizmetliler de aynı performansı göstersin. Ben şuan ki kadrodan memnunum. Şahsi görüşüm böyledir. --II. Niveles 15:32, 2 Aralık 2016 (UTC)
Niveles, burada mevcut hizmetliler ile ilgili performans değerlendirmesi yapmıyoruz. Aktiflilik devriyelik ve hizmetlilik için güzel ama 7/24 çevrimiçi olunacak diye bir şey de söz konusu olamaz. Sonuçta burada gönüllülük esas ve her kullanıcı bir insan olarak gerçek dünyada da kendi işleri ile meşgul olması çok normal. Biz gelecek perspektifine odaklanmalı, tecrübeli devriyeleri teşvik etmeli ve yeni process ler başlatmalıyız. Turgut46 ve Chansey'in olumlu yaklaşmalarını memnuniyetle karşılıyorum ve ivedilikle adaylık açmalarını tavsiye ediyorum. Bu arada Teacher0691'ın yukarıdaki eleştirisini yerinde ve doğru bir tespit olarak gördüm. --Maurice Flesier message 17:15, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Adı geçen arkadaşlarımızın hepsi hakkında görüşüm olumlu. Hepsinin de Vikipedinin kurallarını gayet iyi bildiğini düşünüyorum. Kendine güvenen herkes beri gelsin derim. :)Alperen (mesaj) 19:14, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Öncelikle başlığa dikkat çekmek istiyorum: Hizmetli eksikliği. Aktif hizmetli eksikliği denilse daha doğru olurdu, çok şükür 27 hizmetlimiz var. Ne zaman hizmetlilik gerektiren işler aksasa, yeni hizmetli gerekiyor denerek yeni kimseler aday gösteriliyor. Sonra ne oluyor? Hizmetli seçilen arkadaşımız hizmetli oluyor, ancak bir süre sonra ya aktif olmuyor ya da aktif olsa bile hizmetlilik cebimde dursun diyor. Sonra aktif hizmetli gerekiyor deniyor ve birileri yine talip oluyor. Bir süre sayfa siliyor, engel veriyor ama ya sonra? Arkadaşı görebilene aşk olsun. Şimdi yine aktif hizmetli gerekiyor diye başlık açılmış, ancak bu işe talip olacak arkadaşlar hevesi geçtikten sonra çekilmeyi bilecek mi? Bu döngü daha nereye kadar devam edecek? Daha önce de aktif hizmetli gerekiyor denerek tartışmalar yapıldı. Bence öyle biri hizmetli olsun ki hizmetli eksiğimiz var tartışmalarına dur desin. --Turgut46 22:46, 2 Aralık 2016 (UTC)
Bu bence olağan bir durum, insanlar bütün hayatını karşılıksız olarak bir yere adamaktan pek keyif almayabilir :). Vikipedist olarak yılda üç kere madde açsakta oluyor ama hizmetlilik farklı bir durum. Zahmeti keyfinden daha çok ve bayrak devri gerekli. Her üç-beş senede bir topluca değişim faydalı olabilir. Alperen (mesaj) 08:18, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Öncelikle teşekkür ediyorum, listeye ben de eklenmişim. {{Hizmetli kutusu}} şablonuna dönem dönem göz atan biri olarak Vikiçizer, Superyetkin gibi süper aktif hizmetli+ kullanıcılar, bu aktifliklerine devam ettikçe, en azından o şablonda yer alan konularda (HS, SKT, SAS, vs.) henüz önemli bir yeni hizmetli gereksinimi yok diye düşünüyorum. Lakin bence bu işe gereklilikten çok yeterlik açısından bakmak lazım, bu 'görev' ne yetkiler getiriyor onu da hesaba katarak. Hizmetlilik bir hedef gibi görüldükçe, bu hedefe ulaştıktan sonra aktifliğini azaltan olacaktır ve daha da kötüsü, hep o kimimizin şikayet ettiği "hiyerarşi var" zihniyeti devam edecektir; en büyük görevlerden birinin adının "kahya" olduğu bu sistemde ağalar çıkacaktır (Jimmy Wales bile kaybetmiş gibi ağalığını). Ağacılar yüzünden de, hizmetliliğin kendisi ve adaylık süreci, bir çok değerli kullanıcıyı bu görevden uzak tutacaktır.
 • Belirtilen hizmetlilik yetkileri, bence listedeki belki de kimseyi eletecek türden değil, ki yetkinliğini ve kurallara hakimliğini düşünürsek E4024 de bu listeye eklenebilir. Hiçbiri için de sorumlu olmama imasını hoş karşılayamıyorum. Esasında Basak o listede olmamalı, çünkü zannımca, eğer istemişse, çoktan hizmetlilik isteği toplulukça kabul edilmiş olmalı.
 • Belki bürokratlarda aranması gereken kriterleri bu kişilere yüklemeyelim. Kullanıcı engelleme ve SAS kapatma konuları en çok önemsenebilecek konular, ve şu dönemde o listedeki iki kullanıcı hariç hiç birisine itirazım olmaz. Biri benim. Birkaç aylık (yeni) Vikipedistliğim var; şu dönemde, eğer düşündüğüm gibi gereklilik fazla yoksa, yetkilerimden memnunum, arttırılması şu iklimde 'rahatlığımı' azaltır.
 • Dediğim gibi, işe gereklilik açısından bakacaksak, eğer çok aktif hizmetliler pasif hale geçmezse (geçerlerse bir 'dikta'ya döneriz sanırım), hizmetli sayımız yeterli gözüküyor. Benim gördüğüm eksiklik, beyaz listeye kayıtlı kullanıcı ekleme konusu. Bunun için bir bot ayarlanıp, aktif kayıtlı kullanıcılar çeşitli kriterlere göre sıralanabilir. Sonra da, sadece hizmetlilere açık bir sayfaya bir hizmetli bu tabloyu (ya da biraz daha değişiğini) aktarabilir. Hizmetliler de bu sayfada (yeterince) hızlıca inceleme yapıp beyaz listeye alma işlemini yapabilirler. Kriter olarak şimdilik sadece toplam katkı sayısı olabilir, sonra katkıların tarihsel ve kategorisel dağılımına göre kriterler ortaya konabilir, ya da hizmetliler tarafından başka ne uygun görülüyorsa.
 • Kimseye karışmamız yerinde değil. Aktifliği bırakmak bir suç gibi gösterilmemeli. Eğer hizmetlilerin aktif olmaması (ki aktif sayılanlar da ne kadar aktif ve iki sene aktif kalmayınca çıkarılmıyorlar mı zaten?), sorun yaratıyorsa, sorumluluk esasında biz diğerlerinde. Ne lazımsa onu yapalım, mesela hizmetlilik sürecini gerektiği sertlikte ve yumuşaklıkta yapalım.
 • Türkçe Vikipedi'nin o seneler önceki halinden günümüzdeki (beğenmeyenler çok olsa da) haline gelmesine önayak oldukları için, özellikle, geçmişte çok aktif olmuş kullanıcılarımızın hepsine ve katkılarına saygı duyuyorum. Vikipedi iklimin inşallah daha da güzele evrilmesi için taze kan faydalı olabilecektir. Eskiler baskılansın demek değil bu. Özgür ansiklopedi fikrinden daha da uzaklaşmayacaksak, rahatlığı öne sürmemiz lazım, yoksa haliyle rahatsızlık olacaktır. İnsanların Vikipedi'ye bakış açıları farklı olsun, normali bu. Temel kurallar çerçevesinde kendi yorumlarını uygulasınlar.--Deniz (mesaj) 19:31, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/chansey ilgi bekliyor arkadaşlar. Biraz katılım gösterelim. --Turgut46 19:02, 6 Aralık 2016 (UTC)

Anavatan Çağırıyor ve İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli kaliteli madde adaylıkları

İlgili kullanıcılara: Anavatan Çağırıyor ve İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli maddelerinin kaliteli madde adaylıklarına dair görüşlerinizi bekliyorum. Adaylık sayfaları şu ve şu. Maddede varsa hangi konularda eksiklik bulunduğu hususunda, varsa bu konular hakkında içerik eklemem için yardımlarınıza ihtiyacım var. Benzer olarak Juche Kulesi maddesi kaliteli madde seçildi fakat burada düzenleme konusunda aklıma bir şeyler gelmiyor :) Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:26, 2 Aralık 2016 (UTC)

SİS Adaylık

2016 Topluluk Dilek Listesi Anketi

Arkadaşlar Meta Vikimediada yer alan 2016 Topluluk Dilek Listesi Anketine katılıp oylarımızı belirtmemiz gerektiğini düşünüyorum zira ankette paylaşılan önerilerin trwiki için de önemi büyük --By erdo can • msj 18:11, 4 Aralık 2016 (UTC)

Kukla kavramındaki sıkıntı ve denetçiler

Selamlar. Bayağıdır dikkatimi çeken bir konu hakkında bir şeyler yazmak istiyordum, kısmet bugüneymiş. An itibarıyla Vikipedi'de, Eldarion, Elmacenderesi ve Sadrettin olmak üzere üç denetçimiz var. Bilmeyenler için kısaca bahsetmemiz gerekirse denetçiler, "bir kullanıcının hangi IP numaraları üzerinden bir vikide değişiklik yaptığının belirlenmesi" ve "Özgün bir IP'nin, oturum açtığında bile, bir viki üzerinde yaptığı değişiklikliklerin belirlenmesi" olmak üzere iki işlevi yerine getirebiliyor ve bu sayfada uygunsuz kukla kullanımlarını tespit edebiliyor. Çok kritik, önemli görevler yani.

Kukladan kasıt ne onu da alıntılarla anlatalım. "Bir Vikipedist tarafından uygunsuz bir amaçla kullanmak amacıyla açılmış farklı kullanıcı hesaplarından her biri. Kukla kullanan Vikipedistler kuklacı olarak adlandırılır." diye açıklanmakta Vikipedi:Kukla kullanımında. İlgili politikada benim kalın olarak yazdığım kısım kalın değil, normal yazıyor. Dikkat çeksin diye ben kalınlaştırdım onu. Yine politika sayfasının hemen girişimde "Çoklu hesap kullanmak çoğu durumda uygun bulunmayan bir durumdur" denmekte. Sonrasında projenin kurucusu Jimmy Wales'ten bir alıntı var (politika eski, o dönem yüksek etkisi olan Wales'in şu an hemen hemen hiçbir özel etkisi bulunmamakta). Kukla tanımına, kullanımlarına dair detayları ilgili politikadan okuyabilir dileyen.

Şimdi bizim Vikipedi'deki problem nedir, sistem nasıl işler ondan bahsetmeye çalışacağım biraz. Bu aşamadan sonra yazdıklarım tamamen benim yıllar içerisinde gözlemlediğim olaylar, benim anladığım şeyler, benim elde ettiğim tecrübeler. Yanlışım var ise bunu bildirirseniz gerekli düzeltmeleri, geri almaları yapmak isterim.

Bizde kukla tanımı, genel olarak politikayla paralel işlememekte. Kimisi "IP çakıştı, kukla hesaplar" der, kimisi "zaman içerisine yayılan IP çakışmaları mevcut" der ve iki hesabın aynı kişi tarafından yönetildiğine, yani birisinin kuklacı hesap (oluşturulma tarihi daha eski olan), diğerinin ise kukla hesap olduğu düşünülür. Bu denetlemeyi yalnızca denetçiler gerçekleştirebilir, ne devriye hizmetli ne bürokrat bu denetlemeyi gerçekleştiremez. Şu ve şu ekran görüntülerine bakabilir bu işlem nasıl yapılıyor merak edenler (şu an arayüzleri böyle midir bilemiyorum benim görmüşlüğüm yok). Peki IP çakışması yeterli midir iki hesabın aynı kişi tarafından yönetildiği için? Benim mantığıma göre hayır. Aynı ağ üzerinden, aynı işletim sistemi ve aynı tarayıcıyla giriş yapan farklı kişiler, hatta aynı bilgisayardan giriş yapan farklı kişiler olma ihtimali çok yüksek. Doğal olarak IP çakışması olacaktır, tarayıcı ve işletim sistemi çakışması olacaktır. Yanılıyor muyum? Dolayısıyla sadece IP çakışması oldu diye iki hesabın aynı kişi tarafından yönetildiğine dair yapılamaz. Büyük fikir verir mi, verir. Şüphe uyandırır mı, uyandırır. Amatör, buraya pek hakim olmayan kullanıcıları ele verir mi, verir. Ancak buraya hakim olan, daha tecrübeli kişiler için yeterli olmayacaktır bu.

İkinci husus, "kukla hesapların hepsi kötü niyetli midir?" konusu. İkinci paragrafta alıntıladım, uygunsuz bir amaçla kullanmak amacıyla açılmış farklı kullanıcı hesaplarından her biri kukladır. Dikkat çeksin diye yine kalın yazdım. Buradan yola çıkarak, A hesabıyla sürekli olarak yeni madde açan, ancak her nedense B hesabı oluşturan ve paralel olarak iki hesaptan da yeni madde açan bir kullanıcının kuklacılık faaliyeti yaptığı, politikaya göre söylenemez. Politikadaki ifade net, uygunsuz kullanım. Burada uygunsuz bir kullanım yoksa, ikisinin kukla olduğunu söyleyemeyiz. Bunu ben demiyorum, politikamız diyor. Mesela benim de çok fazla aklımda kalmamış bir konu: "Bazı kullanıcılar tartışma sayfalarında, belli bir konu hakkında kimliklerinden dolayı kişisel tartışmalara dönerek kişisel saldırıları engellemek, veya Vikipedi dışında olacak sıkıntıları engellemek için farklı kullanıcı isimleri kullanabilir", uygun bir ikinci hesap kullanımıdır (şahsi fikrim, uygun olmayabilir, tartışmaya açılabilecek bir konu). Ahmet Turhan, X madde tartışmasında fikirlerini belirtmek için sana ait bir hesap daha açabilirsin, evet. Bunu ben demiyorum, politikamız diyor. Ve bu hesabın sana ait olduğunu da belirtmek zorunda değilsin (o zaman anlamı kalmaz zaten). "Bir kullanıcı belli bir alanda çok sağlam ve doyurucu katkılar yapıyor ise, sadece o konu hakkında bilgi gelişiminde bulunmak için yeni bir hesap alabilir", politika dahilindedir. Geçenlerde bu tip hesapları, benim de desteğimle engellemiştik. Engellememeliymişiz, politika olabilir diyor. Bunlar gibi birçok durumda bir kişi, yeni hesaplar alabilir, politika dahilindedir.

Uygun olmayan kullanımlar nelerdir? "Vikipedi kullanıcıları tüm oylamalar ve benzer tartışmalar için "bir kişi, bir oy" prensibini benimsemişlerdir. Ancak bu şekilde her bireyin fikirleri adil bir şekilde sayılabilir. Bundan dolayı, sock puppetlar bir görüşü desteklemiş olma etkisi yaratmamak için kullanılmamalıdırlar." Hepimizin bildiği ve en çok tanıdığı konu. Yine "belli bir fikri kukla hesaplarla desteklemek/karşısında durmak" kullanımı da "kötü amaçlı" olarak tanımlanmış. En çok karşılaşılanlardan ve bilinenlerden biri, "engel delme amacıyla kullanım" da yasak. Bir de "hizmetlilik gibi bir görevdeyseniz yeni hesap açmamalısınız" gibi bir kullanım var ki pek karşılaşmadığımız bir durum zaten.

Bu yukarıdaki tanımlamaların, kavramların dışında bir de "canlı kukla" dediğimiz olay var ki tespiti daha zor. Aynı kişi tarafından yönetilmeyen ama dışarıda eş-dost, akraba, kanka, işveren-işçi gibi ilişkisi olan ve herhangi bir konuda Vikipedi dışından kendisine (yahut kendilerine) bir fikri destekleme konusunda çağrı yapılarak çoğunluk oluşturma gibi işlemler gerçekleştirirler. Bu çok büyük sıkıntı, tespiti çok çok zor ve detaylı incelemeler gerektiren bir konu. Denetçilere kolaylıklar dilerim bunların tespitinde.

Şimdi geleyim bu başlığı açma sebebine. Şahsi görüşüm odur ki denetçilerimiz zaman zaman hatalı kararlar vermiş, olayı yalnızca teknik denetlemelere dayandırarak, IP çakışması olan hesapları yahut birkaç hesaba sahip olan kişileri kuklacı olarak tanımlamıştır. Benim aklımda kalan ve dikkatimi çeken olaylar şu şekildedir:

 1. Berkaysnklf, 26 Şubat 2011'de Superyetkin tarafından "kukla" gerekçesiyle engelleniyor. Şurada, bizzat benim tarafımdan 21 Şubat 2011'de başlatılan bir kukla şüphelisi davası var. 24 Şubat günü Elmacenderesi tarafından sonlandırılmış, çakışma yaşandığı belirtilmiş. Hem kanıtlar sağlam hem teknik çakışmalar var, yani bariz kukla gibi gözüküyor. Burada Berkaysnklf, bürokrat Vito Genovese'ye mesaj atarak haksız yere engellendiğini, kendisini savunmaya fırsat dahi verilmediğini, Elmacenderesi'ne atılan mesajların yanıtsız kaldığını, yine hizmetlilerden Khutuck'e, Merube 89'a (Vikimoladayım demiş gerçi) attığı mesajın yanıtsız kaldığını yazmış, Superyetkin de kendisine izlemesi gereken yolu anlatmış. O mesajlar da şuradan görülebilir. Kendisi bu son mesajının ardından Vito Genovese tarafından kukla denerek engellenmiş -ki engel delme amaçlı kukla zaten. Mesaj sayfasında da Vito Genovese'nin ve Merube 89'un mesajları görülebilir. Aradaki süreç nasıl oldu, nerede konuşuldu bilemiyorum, bulamadım da ama 19 Mayıs 2012'de Superyetkin tarafından "yinelenen IP denetimi sonucunda olayın kuklacılık sayılamayacağı anlaşılmıştır" denerek engeli kaldırılmış kendisinin. Yani yaklaşık 1 yıl 3 ay sonrasında "hatalı" denerek engeli kaldırılmış. Bu konuda ne o denetçiliği yapan Elmacenderesi'nden bir açıklama ya da bilgilendirme ne de diğer denetçi Eldarion'dan herhangi bir şey görebildim (varsa gösterin ekleyelim buraya). Şu an Berkaysnklf devriye, kukla olduğu öne sürülen diğer kullanıcı ise hâlâ kukla hesap diye engelli.
 2. Bermanya, 16 Ocak 2012 tarihinde Eldarion tarafından "uygunsuz kukla kullanımı" gerekçesiyle "2 gün boyunca" engellenmiş. Engel sebebini burada mesaj olarak atmış, "Kullanıcı:KarCet adlı hesabınız engellenmiş olmasına rağmen, engel delme amacıyla bu hesabınızdan değişiklik yapmaya devam etmeniz sebebiyle engel süreniz her iki hesap için baştan başlatılmıştır." denmiş. 6 Eylül 2009'da kayıt olan Bermanya, 26 Haziran 2011'de kayıt olan KarCet, yani iddiaya göre Bermanya kukla ustası, diğer kullanıcı ise kukla hesap. Yine iddia odur ki kukla hesap engelleniyor, ama Bermanya katkıya devam ediyor diye Bermanya da engel yiyor. Madem kötü niyetli bir kukla olduğu belirtiliyor -ki o kötü niyet nedir, ikisi nerede birbirini desteklemiştir meçhul-, o zaman o kötü kukla niye süresiz engellenmemiş? Bilinmiyor. Şurada Eldarion'a, başka bir hizmetli tarafından hata yaptığına dair mesaj gelmiş, engeli de kaldırmış o mesajı atan hizmetli. Engeli, koyan hizmetli kaldırır prensibiyle bu engel geri getirilmiş haklı olarak. Bermanya da ilgili kullanıcıyla alakası olmadığına dair mesaj atmış, Eldarion'dan gelen yanıt ise gayet tatminkâr gözüküyor: "Yukarıda açıkça engellenme sebebiniz yazılmış". Aynı kişi oldukları ispatlanamıyor, velev ki aynı kişiler ise kukla politikasında yer alan o kötü niyetli kullanımlar hakkında da bir şey denmiyor. Olan tek şey, engelli olan bir kullanıcının IP'si ile çakışma yaşayan başka bir kullanıcı. KarCet şu an süresiz engelli, kukla ustası Bermanya ise devriye.
 3. Turgut46, 16 Ekim 2014 tarihinde Eldarion tarafından "uygunsuz kukla kullanımı" gerekçesiyle "süresiz olarak" engellenmiş. İddiaya göre bu hesabı kullanan şahsın diğer hesabı da Mulazimoglu. Turgut46'nın kayıt tarihi 10 Mayıs 2014 iken Mulazimoglu'nun 5 Ocak 2007, yani usta olan ikincisi, kukla hesap olan ilki. Bu engelin hangi hareketlere dayanarak verildiğine, hangi çakışmaların yaşandığına, kendisine uyarı veya bilgilendirme yapıldığına dair bir veri yok. Şurada Eldarion "kullanıcı her 2 hesabı da aktif olarak kullanıyormuş, katkılarından görebilirsiniz" söyleminde bulunsa da hangi hesaptır, ne zaman kullanmıştır, kullanmışsa da zararlı faaliyette bulunmuş mudur gibi soruların cevabı yok. Kalın yere dikkat, zararlı faaliyet varsa, yukarıda yazdığım yasaklı şeyleri yapmışsa kuklacılık yapmış kabul edilir. Buradaki katarı düzelteyim Turgut46'nın uyarısı üzerine, Eldarion mesaj dahi atmamış, Turgut46'nın kendisine anonim olarak attığı mesaj kendisi tarafından geri alınmış, hatta ikinci "neden engellendim?" mesajını da geri almış. Üstüne IP de engellenerek, açıklama yapılmadığı gibi, kullanıcının engel sebebini öğrenmesinin tüm yolları da kapanmış. Neyse, Turgut46, 24 Ekim 2014'te bir denetçi isteği başlatmış kukla olmadığını ispatlamak için ve tartışmaya katkı yapılan son tarih olan 11 Kasım 2014'ten tam iki ay sonra, 11 Ocak 2015 tarihinde bu istek Sadrettin tarafından sonuçlandırılmış: "Kullanıcılar arasında teknik anlamda benzerlik göremedim, kukla kanaatine varamadım. Daha önceki engelleme nasıl bir bilgiye istinaden verilmiş bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla kukla veya kötüye kullanım bir kuklacılığa rastlamadım". Çok yerinde bir açıklama gibi gözüktü bana. Aynı gün kendisinin engeli kaldırılmış. Sonuç? Hem hizmetli hem denetçi olan Eldarion tarafından yapılan hatalı bir kukla tanımlaması, kukla politikasındaki hiçbir şeye dayandırılamayan bir engel, konuyla ilgili bir açıklama yapılmaması (ne sırasında ne sonrasında), 3 ay kadar engelli kalan ve faydalı katkıları olan bir kullanıcı (en son hizmetli adaylığı konuşuyordu).
 4. E4024, 11 Temmuz 2012'de, Eldarion tarafından "kukla" denerek süresiz, Tapfereritter ise 1 haftalığına engelleniyor. Burada daha eski olan Tapfereritter kukla ustası, E4024 ise kukla hesap iddiaya göre. Şurada kendisine engele dair hiçbir açıklama yapılmamış, şurada ise kukla ustası olduğu belirtilen Tapfereritter'e "Vikipedi'de engellemeler hesaplara değil kullanıcılara verilir. Kukla hesabınız engellendiği halde bu hesabınızdan değişiklik yapmaya devam ediyorsunuz. Kukla hesabınız süresiz olarak engellendi. Bu hesabınız da önceki engellemeler göz önünde bulundurularak 1 hafta süre ile engellendi." mesajı atılmış. Kukla hesabın süresiz, ustanın ise 1 hafta engellenmesi ayrımı iyi yapılmış. Yapılmış yapılmasına da ikisinin kukla olması için kötü amaçlı kullanılması gerekmekte, sırf teknik çakışmalar değil, davranış benzerliklerinin de olması gerekmekte.İki kullanıcının katkılarını az-çok bilen bilir. Sağ köşede, "yalnızca" Fenerbahçe alanında katkı yapan ve hemen hemen hiçbir tartışmaya katılmayan Tapfereritter, sol köşede ise tartışmaları geçtim, değişiklik özetlerinde dahi tartışabilen bir E4024. Burada Bermanya tarafından 14 Temmuz 2012'de başlatılan bir denetçi isteği, burada Eldarion'a atılan ancak sonuçsuz kalan mesajlar (daha da atılanlar var, arşivlerden görülebilir) vs. 7 ay sonra, 6 Şubat 2013'te Eldarion tarafından "Denetçi arayüzündeki bug sebebi ile" notu düşülerek engel kaldırılmış. Teknik çakışma olabilir, kullanıcı davranışlardaki benzerliğe bakmıyor muyduk bir de? Sırf teknik çakışma var diye engel verilmiş, nottan bu anlaşılıyor. Bug olmasaydı engel verilmemiş olacaktı yani. Eldarion tarafından bu iki kullanıcıya, engel kaldırıldıktan sonra hiçbir bilgilendirme yapılmadı. İlgili ise dava kapatılmamış, denetçilerimiz ne yorum yapmış ne inceleme. Şu an iki kullanıcı da beyaz listede.
 5. Adem20, 11 Kasım 2016'da Elmacenderesi tarafından "uygunsuz kukla kullanımı" denerek engelleniyor. Kukla ustası Adem20, kukla hesap ise YenilenebilirAdam, o da süresiz olarak engelleniyor. Elmacenderesi'ne attığım mesajlar, başkalarının mesajlaşmaları, kendisinin yanıtları şuradan görülebilir. "Hangisi hangisinin kuklasi bilmiyoruz ama aralarında bir bağ olduğu teknik olarak kesin" demiş kendisi mesela. Eski olan hesap usta, yani bunun bilinmeyecek bir tarafı da yok gibi. Neyse, mesajlaşmalarda ikisi arasında teknik bağlantı olduğundan bahsedilmekte sürekli, kimsenin de buna itiraz ettiği yok, edemez de zaten, kendisi herkesin güvendiği bir kullanıcı; tek istenen davranışsal bağlantılar ve kötü amaçlı kullanım. Zira politika kötü amaçlı kullanım varsa bunlar kukladır der. Kendisi buna uyacak tek bir örnek göstermediği gibi, engelleri kaldırıyor ama azarlarcasına "Buyrun arkadaşlarınızın engellerini kaldırdım, lütfen başka bir denetçi değerlendirsin, vandalizmlerde köy çeşmesine gidip ağlamayın ama" şeklinde de yanıt yazıyor. Madem kukla olduğuna kanaat getirilmiş, o zaman bunun arkasında durulması gerekmez mi? Madem kukla, engel neden kaldırıldı? Benim (diğer kullanıcıların da) tek istediği şey, Adem20 gibi genç ve buraya faydalı kullanıcıyı kaybetmemekti, başka bir şey değil. Şuradan Adem20 ile olan mesajlaşmamız da görülebilir. Bu konuşmadan benim anladığım, kendisinin 16-17 yaşlarında temiz bir arkadaşımız olduğu. Engel kalktıktan sonra da katkılarına devam etmekte.
 6. Son olarak, bu kocaman yazıyı yazmama sebep olan şeye geleyim. Bugün bir e-posta aldım, hiçbir ikili temasımın olmadığı Dominator1453 adlı kullanıcıdan. Şurada engel olayının başlangıcı ve Elmacenderesi'nin "Dominator1453, Zekaiunserer ve ayrıca Yozer1 kullanıcıları kukla hesaplardır" yorumu mevcut. Aynı kişiye ait hesaplardır ya da daha olası şekilde canlı kukladır bilemiyorum; bu konu hakkında da bir şey diyemeyeceğim o yüzden. Davranışsal benzerlik var ise bunun yine net bir biçimde belirtilmesi, kötü amaçlı kullanımın ortaya konması lazım. Zira bir kez daha diyeceğim, politika der ki kötü amaçlı kullanım varsa kuklacılık vardır. İlgili kullanıcı bana attığı e-postada bahsettiği "keşke kurallara göre bir ikaz alsaydık" ifadesini kullanmış. Dediğim gibi kendisini ne tanırım ne katkılarına baktım. Daha önce Yozer1 ile iletişimimiz olmuştu, hatta kendisiyle e-posta yoluyla dahi konuşmuştuk (eski yazıyı okuyabiliyor, öyle birisinin yardımına ihtiyacım vardı benim de kendisi de yardım etmişti). Tabi bu pek bir kanıt sayılmaz ama iki kullanıcın da kimliği, e-posta adreslerinden belli oluyor, bunu da not düşeyim. Dominator1453'ün benim görebildiğim kadarıyla kukla faaliyeti sergileyebileceği konu şu tartışma, orada da Yozer1'in herhangi bir faaliyeti yok. Üstte olduğum kadar hakim olmadığım bir konu bu, bir kez daha belirteyim.

Toparlarsam, yukarıdaki 6 olayda da, bazı denetçilerimizin yalnızca IP çakışmalarını yahut diğer teknik çakışmaları esas alarak iki kullanıcıyı kukla olarak tanımladığı, teknik çakışma yaşanan kullanıcılar arasında davranışsal bakımdan benzerlik aranmadığı ya da aransa da bunun diğer kullanıcılara yeteri kadar gösterilmediği, politikamızda açık açık belirtilen kötü amaçlı kullanım varsa kuklacılık vardır ifadesinin zaman zaman yok sayıldığı, bu kötü kullanımların diğer kullanıcılara gösterilmediği, gerek kukla faaliyeti olduğu öne sürülen kullanıcılara gerekse diğer kullanıcılara gerekli geri dönüşlerin yapılmadığı gibi hususlar görülmektedir. Benim, şahsi olarak da tanışma fırsatı bulduğum Elmacenderesi'ne, teknik incelemelere konusunda olan güvenim tamdır. Yukarıdaki olaylarda zaman zaman bug olduğunu söyleyen zaman zamansa diğer denetçilerin yaptığı incelemelerde sonuçsuz kararı çıkan Eldarion'un yaptığı teknik incelemelerde ise, yine benim açımdan bir güvensizlik sorunu vardır. Bu gibi sorunların ileride yaşanmaması için yapılması gerektiğini düşündüğüm şeyler, ilgili kullanıcılara savunma hakkı verilmesi, denetçilerin biraz daha özen göstererek tatminkâr açıklamalarda bulunması, yalnızca teknik çakışmalar değil, davranışsal benzerliklerin de açık açık ortaya konulması (teknik çakışmalar paylaşılamaz, dolayısıyla denetçilerin de gözümüz kapalı güvenebileceğimiz kullanıcılar olması gerek), yanlış bir durum olduğunda mümkün olan en çabuk sürede harekete geçilmesi, politikanın aksine kötü amaçlı kullanım olmadığı sürece ilgili hesaplarda engelleme yapılmamasıdır. Öte yandan yukarıdaki davalara dayanarak benim Eldarion'a denetçi olarak güvenim kalmamıştır ve kendisinin denetçilik görevinden çekilmesi, Vikipedi'nin hayrına olacaktır. Yukarıdaki devasa metni okuduğunuz için teşekkürler, herkese iyi çalışmalar.--RapsarEfendim? 11:00, 6 Aralık 2016 (UTC)

 • Beni doğrudan ilgilendiren konuda (4. madde) birkaç cümle yazayım, başka da birşey söylemek istemem: Özür dilemek medeni bir davranıştır. Hatanız başkalarını etkilemişse özür dilersiniz. Size hata yapılırsa sizden özür dilenmesini beklersiniz. Eldarion adlı hizmetli beni -hiç de inandırıcı olmayan kukla iddiasıyla- aylarca Vikipediden uzaklaştırdı. Dönüşümde de talebime rağmen bir "kusura bakmayın" demeyi lutfetmedi. Merak ediyorum, ara sıra kendinizi başkalarının yerine koyuyor musunuz? Ben hizmetli olup sizi "yanlışlıkla" aylarca engelleseydim siz benden bir özür beklemez miydiniz? Ben hala bekliyorum. Geç de olsa özür dilemek takdire değer bir davranıştır. Kendinize iyi bakın. --E4024 (mesaj) 11:27, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kıymetli denetçilerimiz geçmişte ayyar ve fatin lu’betbazları enselerinden tuttuğu gibi projemizden kapı dışarı etmiş, gelecekte de vazifelerini en iyi şekilde yapmaya devam edecektir. Her ademoğlunun hatası olabileceği gibi telafi edebilme erdemi de kendisinde bulunmalıdır. Şerefli ve erdem derecesi yüksek denetçilerimiz fenafillah makamına yükselen dervişlere taş çıkartacak seviyede ihlaslı, faziletli ve son derece itimadlı şahıslardır. Öne sürülen hadiselerde ufak tefek bozukluklar büyütülmekte, çarpıtılmaktadır. Objektif perspektiften bakıldığında hiç bir kusurları olmadığı, bir takım kimselerin yaygara kopardığı açıkla gözlenmektedir. Kıymetli denetçilerimize yöneltilen bu asılsız kelamları şahsım adına reddettiğimi bildiriyorum. --II. Niveles 11:23, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle bir yanlışa dikkat çekmek istiyorum Rapsar, verdiğin şu bağlantıda konu ben değildim. Burada kuklacılık yapan başka bir hesaptan konuşuyorduk. Ben sadece "kullanıcı politikaları bilmiyor, o yüzden sadece kukla hesaba engel verin. Ana hesabı engellemeyin" demiştim. O da cevaben "politika bilmemek yanlış yapmayı gerektirmiyor" şeklinde cevap vermişti. --Turgut46 12:28, 6 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamama rağmen, bazı olaylara şahit oldum. Değerli Rapsar'a katılıyorum, kuklacılığın; kötü amaçlı kuklanın tanımını iyi yapmak gerekiyor. Bende şahsen (politika da aynı şekilde) uygunsuz değişiklik yapılmadığı sürece kukla hesapların bir sorun teşkil etmediği kanaatindeyim. Ama bu konuda bence kukla ustası olan kullanıcı neden kukla hesap açtığını belirtmek zorunda. Bir kullanıcı neden kukla hesaba sahip olur (belirtilen istisnalar haricinde) onu da anlamıyorum.
Denetçilerimizin üslubu ve yapılan işlemlerin kişiye açıklanması hususlarında ise kişi kişi değerlendirme yapılmasının (hem denetçi hem engellediği kişi açısından) uygun olacağı kanaatindeyim. Herkesi aynı kefeye koyamayız. Saygılarımla chansey Mesaj 12:55, 6 Aralık 2016 (UTC)
chansey, "kukla" kötü kullanımın adı. Aynı kişi birden fazla hesap açtığında ve kötü kullanmıyorsa buna "kukla" denmiyor zaten. Bunu ben değil, politika demekte. Bu yeni hesapların açılabileceği durumlar da zaten politikada belirtilmiş. Ha bana sorarsanız tümden kaldırmak, kötü niyetli ise ayrı kötü niyetli değilse ayrı değerlendirmek gerekir. Bizim "iyi niyetli ikinci hesap" uygulamamız teoride var, pratikte ise izin verilmiyor.--RapsarEfendim? 13:05, 6 Aralık 2016 (UTC)
Değerli Rapsar aynı şeyi düşünüyoruz ben ifade edemedim. Bir kaç yerde daha görüşülmüştü bu hususu... chansey Mesaj 13:09, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Bir de burada "şeytana uyup kötü amaçla kuklacılık yapmış ama uyaralım, bir daha yapmasın" tarzı bakış açısını savunduğum gibi yanlış bir şey anlaşılmasın. Kukla politikasında "Yöneticiler bu politikanın ihlali için kullanılan herhangi bir kukla hesabı zamansız engellerler ve ana hesabı da takdirlerine göre engelleyebilirler" demektedir. Burada takdir hizmetliye bırakılmış. Hizmetliler de kullanıcının zarar verici faaliyetlerine göre günlük, haftalık, aylık ya da süresiz engel verebilir yahut hiç vermeyebilir.--RapsarEfendim? 13:20, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • E4024 adlı kullanıcının maruz kaldığı (4. maddeye konu) yanlış uygulamanın -daha kısa süreli de olsa- bir diğer mağduru benim. Bir anda karşıma çıkan engelleme sayesinde Vikipedi'de "kukla" kavramını ilk kez duymaya mazhar olmuştum. Denetçimize teşekkürü borç bilirim. Başkaca bir kullanıcı tarafından "E4024 ile benim katkılarımızın bambaşka olduğu" uyarısına bile kulak asmaya gerek duymayan sözkonusu denetçimizin iyi niyet eksikliği olduğunu düşünmüyorum, mutlaka bizim bilmediğimiz sırlara vakıftır. İtirazlara yanıt da vermemiştir, dolayısıyla özür de beklemiyorum. Haksız engellemeden sonra üyeliğimi sonlandırmayı da düşündüm; ancak gönlüm Türkçe Vikipedi'nin diğer büyük dillerden daha geride olmasını kabullenmediğimden karınca kararınca katkı vermeye devam etmeyi seçtim. Hepimiz, zamanından kısarak gönüllü ve titiz katkı veriyoruz, bir bilgiyi girerken 2-3 kaynaktan desteklemeye çalışıyoruz, insanlar doğru bilgilere ulaşsın diye. Umarım benzeri durumlarla tekrar karşılaşmayız, zira "heves" denilen şey bir ya da iki kez kırılıyor en fazla.. --Tapfereritter (mesaj) 13:42, 7 Aralık 2016 (UTC)
  • Sizin için olan kukla kategorisi duruyormuş hala. Ayrıca mesaj sayfanız E4024'ünki. --Deniz (mesaj) 15:31, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Birkaç ay önce Türker Yusuf, kötü kukla diye engellenmişti. Hâlâ denetçi sayfasında yazdığım gibi düşünüyorum. "Aynı kişi olduklarına inanıyorum da niye engellendiler? Şu an kullanıcı hesaplarında kötü kukla oldukları belirtilmiş. Tek bir maddede değişiklik yapmışlar ve değişiklikler iyi niyetli. Birden çok Wikipedia hesabı olan ama iyi niyetli katkılar yapan bir kişi gördüğüm kadarıyla. İki hesabıyla birden oylamaya da katılmamış, herhangi bir geri alma vs. savaşı da yapmamış, insanlara da sataşmamış. Müspet bir kötü/art niyet yok. İlk hesabının adını beğenmeyince yeni hesap açmış bir kişi olduğunu tahmin ediyorum." Ayrıca farklı dönemlerde kullanılmış, denetçi denetlerken eski olanı pasif durumdaymış. Kullanıcılar o dönem yeni kullanıcı idi. Eğer benzer isimlerle başka kuklalar varsa (çiftçioğlu gibi), bilemem. --Deniz (mesaj) 15:15, 7 Aralık 2016 (UTC)
  • İyi bir haber var. Türker Yusuf dahil 139 tane tespit edilmiş kuklacımız var, o kadar tekil kullanıcının içinde. Kategori:Vikipedi:Kuklacılar. Bir tanesinin 153, bir tanesinin 98, bir tanesinin 58, bir tanesinin de 57 kuklası var. 1110 kuklanın aşağı yukarı üçte biri bu dört kuklacının. --Deniz (mesaj) 15:31, 7 Aralık 2016 (UTC)
Bulgu, bakın o Türker-Yusuf olayı tam da benim üstte anlatmaya çalıştığım şeylerden. Hem o denetçi isteğini başlatan kullanıcı hem de ilgili denetçi -ki kendisi bürokrattır aynı zamanda- hem de engeli veren kimse kukla politikasını tamamen yanlış yorumlamış. Anlatmaya çalıştığım noktalardan biri de bu. Politika açık, ama uygulama politikanın zıttı.--RapsarEfendim? 18:17, 7 Aralık 2016 (UTC)

Blog tarzı bir yazı olmuş gibi ama güzel. Görüşlerini paylaştığın için teşekkürler Rapsar. --Sadrettin 20:13, 9 Aralık 2016 (UTC)

Blog tarzı derken? Kukla tanımı hakkında, denetçiler hakkında, engeller hakkında bir-iki kelam etseniz de sizin de bakış açınızı duymuş olsak.--RapsarEfendim? 20:32, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Kullanıcı adım yazılınca bildirim geldi, açtım okudum. Rapsar bazı noktalarda haklı. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, engel kaydım bakkal defteri gibi olmuş. Vikipedi'ye her özellik geldi ama engel kaydını değiştirme özelliği gelmedi bir türlü, en azından engel koyma-geri alma savaşlarını temizlerdik :) Kolay gelsin. --bermanya 20:24, 9 Aralık 2016 (UTC)

100 Kadın: Kadınlar Vikipedi'yi ele geçiriyor

BBC Türkçe "100 Kadın: Kadınlar Vikipedi'yi ele geçiriyor" başlıklı bir haber yayımlamış. Habere göre Vikipedi'deki profillerin sadece yüzde 17'sini kadınlar oluşturuyor, Kadın Vikipedi editörlerinin oranı ise yüzde 30'un altında. BBC 100 Kadın sezonu kapsamında 8 Aralık günü kadınlar Vikipedi'yi ele geçirecek diye de not düşülmüş. Vikipedi'de cinsiyet dağılımındaki eşitsizliğin bir gün yok olmasını temenni ediyorum. Darısı kadın ve/veya erkek olmayan diğer cinsiyet ve cinsiyet kimliklerinin başına :) -seyit. 15:58, 7 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Feminist ideoloji ile teşvik edilen bu girişimi reddediyorum. Vikipedi tarafsız bir mecradır azalarının benim gibi erkeği, bayanı, LGBT mensubu şeklinde ayırmak, ona göre harekette bulunmak son derece ayrıştırıcı bir eylemdir. Ne demek sadece bayanları teşvik edelim? Bayanlar yazınca daha farklı mı oluyor? O neyse bende oyum fark yoktur bu son derece ayrıştırıcı, temel politika ve amaçlarımıza ters bir girişimdir. Hadi diyelim bu pozitif ayrımcılık olarak lanse edilen bir batı gazetesinin feminist ideoloji odaklı girişimi başarılı oldu +100 adet bayan aza aramıza katıldı ne değişecek? Her gün yüzlerce aza üye olmakta bunun çok az bir kısmı aktif kalmaktadır. Vikipedinin +100 kadın üyeye değil benim gibi yarım gün mesai yapan, çalışkan, dürüst, tarafsız kaliteli üyelere ihtiyacı vardır. Bu işin erkeği kadını yoktur. Saygılar. --II. Niveles 16:09, 7 Aralık 2016 (UTC)
Dengesizliği gidermek amacıyla olması nedeniyle sonuna kadar destekliyorum. Ben de katkı verdiğim projeler ve maddelerde bunu uygulamak isterim. Bu amaçla kullanıcılar kadın kimliklerini, bu dengesizliği gidermek amacıyla kullanabilir. Bu durumu ayrımcılık olarak sıfatlardırmak hedef saptırmaya yol açar. Ek olarak kullanıcılar katkı yaparken kendilerini "ben çalışkanım, dürüstüm, tarafsızım, kaliteleyim" olarak sıfatlardırmak yerine "ben kadınım" olarak nitelendirirse ve kadin kimliklerine dair katkılar verirse, maddeler açarsa daha makul, geliştirici ve ansiklopedi için ilerici bir durum olur. Ayrıca konu ve amaç feminizm ya da buna paralel katkılar değil, ansiklopedide bir denge oluşturma çabası. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:55, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Ayrımcılık(veya Feminizm) değilde kadınlarında vikipedide söz sahibi olabilmesini amaçlayan bir davet yapmış sanırsam BBC sonuçta ne kadar fikir ayrılığı o kadar düzen getirir. --By erdo can • msj 16:58, 7 Aralık 2016 (UTC)
İş birliği projelerinin bir ideoloji doğrultusunda düzenlemesi yerine eşitlikçi, erkek kadın ayrımı olmadan düzenlenmesini teşvik ediyor, mevcut düzenlemeyi desteklemediğimi bildiriyorum. Saygılar. --II. Niveles 18:41, 7 Aralık 2016 (UTC)
Başlık kışkırtıcı, ama bizlerden değil BBC'den kaynaklanıyor. Aynı bu proje gibi. Bizden olsa idi, son gün öğrenmeseydik bir sürece girip fikirler alınsa iyi olurdu. Dıştan bize katılımı arttıracak projelere destek olmak lazım diye düşünüyorum. Burada kapılar ardına kadar açık. Her gün yeni kullanıcılar katılıyor zaten. Hepsi hoş gelir. Lakin Türkiye'den kadın diye katılanların çoğu erkek çıkar. O yüzden pozitif ayrımcılık da olamayacak. --Deniz (mesaj) 19:26, 7 Aralık 2016 (UTC)

troller ele geçirmesin de gerisi kolay.. --kibele 19:08, 7 Aralık 2016 (UTC)

 • Madem konu açıldı buraya ufaktan bilgi vereyim; Bir süredir aklımda olan bu kadın meselesi, buna bağlı olarak Vikipedideki kadın maddelerinin azlığı, "düzensizliği" gibi sorunlar çevresinde şekilleneceğini düşündüğüm WMTR etkinliği var. Buna benzer bir etkinlik geçtiğimiz yıllarda Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilmişti. Bu sebeple biraz sohbet biraz da vikipedi için Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile küçük bir ön görüşme yaptım. İlgiyle karşıladılar ve kesinlikle destek olabileceklerini belirttiler. Tarih aralığı netleşmemek ile birlikte (Ocak ayı içerisinde olabilir) Ankara'da 2 günlük bir etkinlik olarak düşünüyoruz şimdilik. İlk günü vikipedi eğitimine ayırıp ikinci günü vikipedideki maddelerin tespiti düzenlenmesi vs gibi bir program üzerine oturtabiliriz (gelecek fikirlere göre bambaşka bir program da çıkabilir). Yine sadece kadın maddeleri değil aynı zamanda Kaos GL ile görüşüp etkinliğin LGBTİ'leri de kapsayacak bir boyuta ulaşmasını rahatlıkla sağlayabiliriz. Ayrıca Hacettepe ve Ankara Üniversitesindeki Kadın Çalışmalarında olan hocaları ve öğrencileri de bu etkinliğe katma gibi bir planımız var. Böylece maddelerin daha akademik düzeyde incelenmesini, düzenlenmesini sağlayabiliriz. Bu konuda haliyle sizlerin de fikir ve desteğine ihtiyaç duyuyorum. Özellikle Ankara'da olan ve destek olmak isteyen kullanıcılarımız mesaj yoluyla bana ulaşırlarsa çok sevinirim :) Dediğim gibi daha projelendirme aşamasında etkinlik. Sevgili Basak ve Sakhalinio vikipedi eğitimleri konusunda tecrübeli isimler olarak bana bu konuda destek sağlayacaklarına inanıyorum :) Daha ayrıntılı bilgiyi onlarla da ayrıca paylaşacağım zaten. Şimdilik böyle bir etkinlik üzerine çalışıldığını bilmenizi istedim çünkü sayenizde bambaşka bir etkinlik haline dönüşebilir :) --Pragdonmesaj 19:46, 7 Aralık 2016 (UTC)
Muhteşem fikir Pragdon! Çok güzel olur. LGBTİ+ queer maddeler için akademik destek konusunda yardımcı olabilirim. -MHIRM. 19:57, 7 Aralık 2016 (UTC)
Çok teşekkür ederim MHIRM. LGBTİ+ ve queer maddeler için akademik desteğin olması mükemmel olur. Konu biraz daha olgunlaştığında sizinle iletişime geçeceğim muhakkak :) --Pragdonmesaj 20:08, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Her türlü projede veya etkinlikte aşırı uçların etkisini görebilmek mümkün. Bunun adı Feminizm olur, Faşizm olur, Komünizm olur vs. Aşırı uçların aktif olmadığı, ayrımcılığa mahal olmadığı sürece ben şahsen bu projeyi sonuna kadar destekliyorum. Sanmıyorum ki gerek yaptırımlar, gerek düzenlemeler veya geri almalar hususunda ayrımcılık yapılsın. Başka bir perspektiften bakarsak bu vesileyle Vikipedi'nin de tanıtımı yapılmış oluyor. Vandal veya trol olmadığı sürece buyursunlar gelsinler. Bu kampanya ile 1-2 aktif kullanıcı bile aramıza katılsa kârdır, bu hususta Sayın Bulgu'ya katılıyorum. Lakin daha önceden bilgimiz olsaydı daha farklı olabilirdi diye düşünüyorum... Değişiklik Çakışması :Ayrıca Değerli Pragdon başarılar dilerim, uzaktan da olsa yardımcı olabilmeyi isterim. Koşullar netleştirildiğinde topluluğumuzla birlikte beni de bilgilendirirseniz sevinirim:) Saygılarımla chansey Mesaj 19:52, 7 Aralık 2016 (UTC)
Teşekkür ederim chansey muhakkak size de haber vereceğim. Mesafelerin bir önemi yok desteğinizi hissetmek yeterli olacaktır eminim. :) --Pragdonmesaj 20:08, 7 Aralık 2016 (UTC)
Her konu için etkinlik düzenlemek süper bir fikir. Bizde elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışırız. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:38, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Herkese merhaba! Bu sabah sosyal medyada gördüğüm haberle sevinmiştim az öncede BBC Türkçe Facebook canlı yayını gördüm soluğu burada aldım :) Çok vaktim olmasa da gün içinde yardımda bulunabilirim. --Ryan O'Reily (mesaj) 09:29, 8 Aralık 2016 (UTC)
 • Merhaba, burada bahsi geçen proje yanlış anlaşıldı gibi geliyor. Vikipedi'ye 100 Kadın vikipedist kazandırmak ya da sadece kadın vikipedist sayısını arttırmak gibi bir amacı yok, kadın erkek herkesin katkı verebileceği bir proje. BBC Türkçe servisi daha farklı ifade etmiş sadece kadın editörlerin katkısı bekleniyor gibi yazmış; İngilizcesi burada. Şimdi benim anladığım, BBC'nin üç yıldır düzenlediği "100 Kadın serisi"diye bir çalışma varmış. Her yıl, 100 önemli kadın listesi belirleyip o kadınların radyo-tv ve internette daha çok görünür olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Örneğin sene boyunca o 100 Kadın hakkında belgeseller, radyo söyleşileri hazırlanıyor. Bu sene işte bu kapsamda Wikimedia Uk ile işbirliği yapmışlar; insanları bu listedeki kadınlar hakkında vikipedi maddeleri üzerinde çalışmaya davet ediyorlar. Deneyimli vikipedistler olduğu gibi, henüz Vikipedi'de yeni olan, hatta bu haber üzerine Vikipedi'de yazmaya heveslenmiş katılımcılar da bu davete uyup çalışabilir. Yani kadın erkek isteyen herkes evinde bilgisayarını açıp katkıda bulunabilecek ama BBC'nin merkezine ve başka ülkelerdeki diğer etkinlik mekanlarına gidip daha deneyimli diğer vikipedistlerle danışarak birlikte çalışabilecek. Güzel bir proje bence. En önemlisi BBC gibi güçlü bir kanaldan insanları Vikipedi'ye katkıda bulunmaya davet etmek. Keşke haberimiz olsaydı, İstanbul'da da etkinlik düzenlendiğinden bahsediyor, nerede olduğunu yazmıyor; var mı BBC Türkçe ile iletişime geçip soracak olan? Ayrıca bugün için vikipedi'de kadın profilleri oluşturmaya kadınların zaten ilgi duyacağını düşünüyorum, ayrımcılık yapıp buradan beyleri davet ediyorum, gününüzü kadınlara ayırmaya var mısınız?--Başak (mesaj) 09:35, 8 Aralık 2016 (UTC)

Pictogram voting question-blue.svg Öneri Ufak ve önemsiz itirazlar dışında kayda değer bir itiraz şimdilik görünmüyor, bu sebeple katkılarımızı belli bir plan dahilinde yapmamız ve bu planları iş bölümü şeklinde örgütlememiz gerektiğini düşünüyorum. Somut olarak: ilgili kullanıcıların kendi ilgi alanlarına göre katkı vereceği konu başlıklarını ve iş bölümlerini şimdiden hazırlayıp bir tablo halinde tertipleyelim. Yani soyut destek vereceğim tarzı yerine somut olarak yapacaklarımızı bir projeye, bir dokümana, bir tabloya bağlayalım. Şuna benzer kadınlara ve kadın konularına özel bir işbirliği projesi hazırlayabiliriz. Şöyle bir özet proje tablosu hazırladım, böyle bir girişim yapabiliriz. Bununla birlikte ben sorumlu olduğum ve katkı sağladığım VikiProje'lerde kadın konularıyla ilgili Ocak 2017 işbirliği projeleri hazırlayabilirim. Benzer olarak Rapsar işbirliği projesinde katkı vereceği konuları yukarıda belirtmiş. Örneğin bu projelerde kadın siyasetçi konulu maddelerin açılması, kadın yazarlar maddelerinin geliştirilmesi, kadın sporcular, kadın hastalıkları gibi konulara odaklanabiliriz. Somut olarak önerim desteklenirse böyle bir proje sayfası hazırlayabilirim.

Not: Bu kapsamda açılan bazı maddeler şunlar: Hande Kader‎, Rakel Dink, Meral Akkent‎, Göksel Göksu‎, Sedef Çakmak‎, Esin Güneş‎, Fatma Bostan-Ünsal, Nurcan Akad, Zeynep Tüfekçi, Jin Haber Ajansı (JINHA), Esra Mungan, Emel Korkmaz, Ahu Öztürk. Ayrıca Lale Nerkis Hanım maddesi de telif hakkı nedeniyle silinmiş. Bu maddeleri geliştirmemiz ve Viki standartlarına ulaştırmamız da planlarımız arasında olsun. Proje ile ilgili Vİkipedi'de100 Women (BBC) maddesi de mevcut, Türkçe'ye kazandırabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:20, 8 Aralık 2016 (UTC)

 • Burada, pozitif ayrımcılık yapılarak "sırf kadın" diye kayda değer olmayan maddelerle Vikipedi'yi doldurmanın doğru olmadığını da not olarak düşelim. Şu misal, kayda değer gözükmüyor.--RapsarEfendim? 11:58, 8 Aralık 2016 (UTC)
Proje kapsamında bugün açılan maddelerin geliştirilmesi ve viki standartlara ulaştırılmasından önce bu biyografilerin kayda değerliğinin kanıtlanması gerekiyor. Şimdi biz bu maddeleri düzenlesek dahi yarın bunların SAS'a taşınmayacagı veya hızlı sil ile silinmeyeceği garanti edilemez. Maddelere göz attım birçoğu bariz kayda değer değil ve güvenilir kaynaklar ile desteklenmemiş. Eğer proje kapsamında açılacak maddelerin hepsi Türk olacak diye bir kural yoksa, Basak'ın link verdiği 100 Women 'da yer alan maddeleri açmak bu sıkıntıları önler. --Maurice Flesier message 12:07, 8 Aralık 2016 (UTC)
Ben Lale ve Nerkis Hanımlar maddesi üzerinde çalışmaya talibim....--Başak (mesaj) 13:04, 8 Aralık 2016 (UTC)

'kayda değer olmayan maddeler açılıyor' diye telaşa mahal yok. bu tür çalışmalarda, okul projelerinde filan oluyor böyle durumlar. her gün açılan her türden maddeden daha fazla sorun yaratmazlar.. umudumuz odur ki, daha ilk maddelerinde kaynak ekleyen bu kullanıcıların vikipedi'ye katkıları sürsün. --kibele 19:37, 8 Aralık 2016 (UTC)

Proje; yeni katılımcılar, yeni maddeler ve feminizm için gerçekten takdire şayan bir proje. Bu vesileyle Mariya Zaharova maddesini oluşturmuş oldum. BBC 100 Women kapsamında yer alan bir iki tane daha madde açmayı düşünüyorum. Fakat gördüğüm birkaç hatayı belirtmeden geçemeyeceğim. Rakel Dink ve JINHA gibi maddelerde üslup bozukluğu, güvenilir kaynak eksikliği ve ansiklopedik olmayan belirgin içerik mevcutken bazı devriyeler tarafından anında onaylanmasını doğru bulmadım. Açan kullanıcılar yeni olduğu ve madde düzeni konusunda bilgi sahibi olmaması mazur görülebilir bir durum fakat bir devriyenin düzen şablonları ve kaynak şablonları eklemeden önce onaylaması yanlış. --Maurice Flesier message 19:49, 8 Aralık 2016 (UTC)
kesinlikle katılıyorum, kayda değer olmayan maddeler telaşına hakikaten gerek yok. Mesela "kayda değer görünmüyor" diye yukarıda bahsi geçen ve ilk bakışta benim de kayda değer değil diye düşündüğüm madde silindi. Ardından "niye günümüzün en önemli kadın gazetecilerinden birinin maddesi silindi acaba" diye mesaj gelince biraz araştırdım ve adı kamuoyunda pek bilinmese de çok önemli bir gazeteci olduğunu, çok önemli haber programları yapıp pek çok gazetecilik ödülüne layık görüldüğünü gördüm. Çok daha az önemde işler yapmış ama televizyonda sıkça boy gösteren kimseler hakkında maddeler varken ve kimse sorun etmiyorken; bu maddeyi ilk defa Vikipedi'ye yazan tecrübesiz biri, gözümüzün içine kayda değerliği soka soka yazmayı beceremedi diye çok kolay silip atıyoruz. Biz burada bilmediğimiz, uzmanı olmadığımız konularda da karar vermek durumunda kalan insanlarız, o kararları hızlı almaya, telaş etmeye ne lüzum var? --Başak (mesaj) 03:25, 9 Aralık 2016 (UTC)
hiç lüzumu yok elbette. başak'ın yeniden açtığı maddeden de görülebildiği üzere çook tecrübeli kullanıcıların bile kayda değerlik konusunda ilk bakışta karar vermemesi gerekiyor. hani hep söyleniyor ya, 'gerekiyorsa kayda değerlik etiketi ekle ve bekle' diye.. devriyeler elbette bu maddeleri onaylayacaklar, onaylamalılar. devriyenin görevi 'vandalizm politikasına ve vandalizm olarak tanımlanan davranışların açıklandığı diğer politika ve yönergelere uygun olmayan' maddeleri elekten geçirmemektir. ne sürüm kontrolü 'üslup bozukluğu olan maddeleri vikipedi'ye sokma! der, ne de devriyelerin böyle bir sorumluluğu vardır. ondan sonrası vikipedist sorumluluğudur, herkes bildiği, anladığı kadarını yapabilir, gördüğü eksiklikleri etiketleyebilir. ki yukarıdaki örnekten görülebileceği gibi, mesela kayda değerlik öyle bir bakışta karar verilip maddenin silineceği bir şey değil. ortada bir yanlış var, o da sürüm kontrolünün bir devriye üst sınıfı varmış gibi kullanılması ve bunun dayatılması.. yeni vikipedistlere ve bu konulardaki öncü rolü nedeniyle Basak'a teşekkürler.. --kibele 11:13, 9 Aralık 2016 (UTC)
Hızlı silmelerde M6, G8 ve G4 kriterlerinin yersiz kullanımı çok oluyor gibi geliyor bana. Oradan kurtulup SAS'a varınca da, yanlışlarımız olabiliyor. Projeye dönersek, ana sayfamızda bu projeye yönelik bir değişiklik (hoş geldiniz mesajı) yapalım mı, es mi geçelim? Değişiklik yapacaksak, örneğin Ahmet Turhan'ın hazırladığı tabloyu biraz daha iyileştirip, yeni katılımcıları o tabloya ya da başka bir sayfaya yönlendirebiliriz de. Devamlı değişiklik olarak da tepedeki hoş geldiniz kısmı geliştirilebilir. --Deniz (mesaj) 11:45, 9 Aralık 2016 (UTC)
Dünkü projeyi anlamakta güçlük çekiyorum halen. BBC 100 Women listesine bakıyorum bir de dünkü açılan maddelere. Açılan maddelerin biri dahi listede yer almıyor. Ya ben anlamadım ya da proje başka bir formata evrildi. Açılması elzem "kayda değerliği sorgulanmaz durumda" onlarca kadın parlamanter, akademisyen, bilim insanı, yazar, sporcu var iken bu maddelerin açılması tesadüfi gelmedi açıkçası. Devriyelik tanımı yeniden yapıldığına göre bundan sonra "üslup problemi olmayan, ansiklopedik jargon ile yazılmış her kayda değer olmayan" maddeyi onaylamaya başlayabiliriz o zaman. Özellikle şu cümlemize kesinlikle katılıyorum: "..kayda değerlik öyle bir bakışta karar verilip maddenin silineceği bir şey değil." Bunu, ansiklopedik ve kayda değer olmayan bariz maddelerin eski bir hizmetli tarafından elekten geçirilmesinden tecrübe ettik. Bu arada proje BBC Türkçe'de yeniden haber olmuş [1]. Son kısım özellikle ilgi çekici. --Maurice Flesier message 11:50, 9 Aralık 2016 (UTC)
Proje çok iyi niyetli, katılımcılar da öyle ama yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan habercilerin yazıları çıkmış. Buradan BBC'deki haberi yapana seslenelim. "'Kayda değer değil' olarak etiketlenen profillerden birisi de Wikipedia'nın diğer dillerinde çoktan yazılmış olan Hande Kader'in profiliydi." demişsiniz haberde. İsterse 50 dilde olsun, farklı dillerde olması o maddenin kayda değer olduğunu ispatlamaz. Nice maddeler sildik birkaç dilde olmasına rağmen. En basitinden Azerice Vikipedi, tüm profesörleri direkt kayda değer kabul ediyor. Orada var olan ve oranın şartlarına göre kayda değer olan bu isim, ülkedeki eğitimli bir birey tarafından Rusça, İngilizce ve Türkçeye de çevriliyor, hop bir bakıyoruz 4 dilde olmuş. Rusçayı bilmiyorum ama Türkçe ve İngilizcede silinir bu madde, kayda değer değil diye. "Ama 3 dilde var" gibi bir argümanı da kabul etmiyoruz (etmiyorlar). Keza "Eşi Hrant Dink'in cenazesinde "Bir bebekten bir katil yaratmayı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim" diyen Rakel Dink yoktu örneğin." demişsiniz. Bu demeci kullanması ile Vikipedi'de yer alması arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır. "Vikipedi'de cinsiyet eşitliğini artırmak için kolları sıvadı" demişsiniz. "Cinsiyet eşitsizliği" değildir o, "dengesizliğidir". Eşit haklar tanınıyor cinsiyetlere, hiçbir ayrımcılık yapılmıyor. Erkek kullanıcıların çoğunlukta olması dengesizlik yaratır, eşitsizlik değil. Dediğim gibi çok iyi niyetli ve artmasını umduğumuz hareketler bunlar, ama biraz araştırma, biraz özen, biraz dikkat.--RapsarEfendim? 12:02, 9 Aralık 2016 (UTC)

Pictogram voting question-blue.svg Öneri Tartışmalardan anladığım üzere projenin kapsamı hakkında bir kafa karışıklığı mevcut. Bence burada konuşulan tüm konuların birleştiği bir "Vikipedi projesi" yapalım. Salt BBC projesi değil. İşbirliği projelerinin dahil olduğu, kadın listelerinin kullanıldığı, birçok görüşün dahil olduğu özgün bir "kadın projesi" oluşturalım. Amacımız da Rapsar'ın bahsettiği dengesizliği gidermek olmalı. Bu konuyu tartışalım derim. Örneğin Ocak 2017 de kadınlarla ilgili olan 10 tane liste, 5 işbirliği projesi, 15 şablon, 25 hastalık maddesi vb. dahil olan bir proje gibi. BBC listesi de bu projeye dahil olmalı. Bence bu konuya odaklanmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:14, 9 Aralık 2016 (UTC)

Ücretli editörlük

Değerli kullanıcılarımız buraya bir göz atabilir misiniz? Bu durumun "Ücretli editörlük" kapsamında değerlendirilip, değerlendirilmemesi hususundaki görüşlerinizi alabilir miyim? chansey Mesaj 14:18, 8 Aralık 2016 (UTC)

"Ücretli editörlük" yasak mı, bilmiyorum. Değilse yasaklanmalı. Vikipedi'nin özüne aykırı. Sanıyorum bir yasak olmamasına (var mı?) karşın insanlar bu yaptıklarından mahcuplar. Herhalde kendileri de pek benimsemiyorlar. Kullanıcı sayfasında duyuru yapan arkadaşımız nerelerde? Küsüp gitmedi herhalde. Neyse, bu yazdığım sorunuza cevap olmadı, biliyorum. Yeri geldi içimi döktüm. --E4024 (mesaj) 14:32, 8 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Kullanıcının Vikipedi politikalarından habersiz olduğundan yapılan bir yanlışlık bu kullanıcıya gerekli bilgiler sağlanmalı--By erdo can • msj 14:37, 8 Aralık 2016 (UTC)
Sayın E4024 yorumlarınız için teşekkür ederim. Kıymetli By erdo can bu bence daha karışık bir durum... Tam anlamıyla ücretli editörlük denemez. Belki öncesinde bu tip bir durum yaşanmışsa sonucu ne oldu diye buraya yazdım. chansey Mesaj 16:44, 8 Aralık 2016 (UTC)
 • Yakın zamanda silinen Şükrü Altın maddesi Türkçe Vikipedi dahil İngilizce, Azerice ve Arapça Vikipedi'de Mutlutopuz tarafından başlatılmış. Şükrü Altın bana attığı şu mesajda "Sürekli ücret isteyen bir kişiyi de ben istemedim. Evet benden ücret istenmişti." demişti. Daha önce de ücreti editörlük yaptığı için Mutlutopuz'un devriyelik yetkisi alınmıştı. --Turgut46 18:10, 8 Aralık 2016 (UTC)
 • Bunu bir türlü anlatamadım, tek bir soru soruyorum o yüzden. Google maddesini yazan kişi ücret almış olsa idi ne yapacaktık? Kullanıcıya engel? Maddeyi silme? Katkılar olumlu olduktan sonra gerisi fasa fiso, ister para alıp yapsın ister biz kitap verelim ister firma çalışanı olsun ister firmaya yaranmaya çalışan biri isterse kişisel keyfi için. Lehçe Vikipedi'nin, Ermenicenin yaptıklarını anlattık defalarca. Biz de maddi değerlere sahip ödüller ortaya koyarak madde açtırdık. Maddi kazanç olsun olmasın, bir maddenin içeriğine bakılmalı yalnızca.--RapsarEfendim? 18:29, 8 Aralık 2016 (UTC)
  • Buradaki problem daha farklı. Zorunlu yazarlık var burada. Murat Gigin kendi gelip Vikipedi kuralları çerçevesinde bilgileri ekleyebilir. Eğer vakit ayıralacak bir yer değilse, ayırmasın kendisini de başkaları da. Bu konudaki izlenimim hiç mi hiç olumlu değil. Bu kişiler canlı kukla olarak değerlendirilip engellensin diyorum. --Deniz (mesaj) 06:16, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bulgu, bir madde kayda değer değilse, ister maddi bir çıkar karşılığında açılmış olsun ister başka amaçla, gereği zaten yapılıyor. Burada, madde açanın ya da maddenin açılma sebebinin bir önemi kalmıyor. Tek bakılması gereken içerik. Reklam mı var? Çıkar. Taraflı içerik mi var? Çıkar. Kayda değer değil mi? Sil. Tekrar söylüyorum, maddeyi açan kişi ya da açılma sebebi önemsiz kalıyor.--RapsarEfendim? 09:14, 9 Aralık 2016 (UTC)
Maddenin konusunun kayda değerliği için SAS açılmış, orada yeterince tartışılır. Ticari sebeplerle katkı yapan kullanıcılar, gördüğüm kadarı ile tartışmalı, çoğu istemiyor, kimi hoş karşılıyor. Zorunlu yazarlığın ise tartışılacak tarafını göremiyorum. Buna nasıl bir çözüm uygundur, canlı kukla gibi görmemiz doğru mudur? Böyle olaylar büyük ihtimalle geçmişte de ortaya çıkmıştır, topluluk tartışması olmuştur. Oradan hareketle, gerekirse bir güncelleme yaparız. --Deniz (mesaj) 09:22, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bunu ispat etmek imkansıza yakın, çok zor. "Maddi kazancım yok" dedikten sonra üstelemek de anlamsız, zira ortada çok iyi yazılmış ve sorunsuz madde var. Ha, sürekli olarak kayda değer olmayan madde açanlar, ister maddi kazancı olsun ister olmasın zaten zararlı kullanıcı olarak tanımlanıyor, maddeler için de gereken yapılıyor Bulgu. Yine kullanıcının neden açtığının bir önemi kalmadı. Üstte dediğim gibi, bizzat vakfın kendisi dahi bağış karşılığında madde açmıştır, para ya da maddi ödüllerin sunulduğu madde açma yarışmaları organize edilmiştir.--RapsarEfendim? 09:31, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bulunamıyorsa, yapacak bir şey yok. Kendi şüphelerimizi bir kenara koymaya çalışırız. Faili meçhul, fiili meçhul bir ticari etkinlik olarak kalır. Seri ticarici olursa nihayetinde ortaya çıkar zaten, bence Rapsar. Toplum kararı ne çıkar bilmiyorum ama manevi ya da maddi bir menfaat durumu oluşmuşsa herkes, belirlenmiş/belirlenecek kısıtlamalar ve kurallar çerçevesinde kendi vicdanına göre karar versin bence. Dağ başında da yaşıyor olsak, burada çıkar çatışması içine gireceğimiz maddeler olacaktır. Vicdan ve Vikipedist olma sorumluluğu ile hareket edilirse Vikipedi daha ileriye götürülür diye düşünüyorum. Çıkar çatışması yaşıyor olabileceğimiz maddelerde biraz daha düşünüp normalden daha sık bir şekilde tartışma sayfalarına konuyu taşımamız uygun olacaktır. Çıkar çatışması yaşadığımız maddelerde de yanlış olduğunu bildiğimizi düşündüğümüz bilgiler kaynaksız halde duruyorsa, silinebilmeli; kaynaklı ise kaynağın güvenirliği ve/ya güncelliği tartışılabilmeli. Bu tartışmanın yeterince derinine inildiğini düşünüyorsak, daha da bekletmeden sonlandırmak faydalı olacaktır. --Deniz (mesaj) 10:13, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bakın bu söylediklerinizin tamamı, daha önce dediğim gibi sayfayı oluşturanın kim olduğu ya da motivasyon kaynağının ne olduğuna bakılmaksızın yapılabilecek şeyler. Ortaya bir soru attım, Google maddesini açın, "bu sayfayı yazan bir Google çalışanı ya da Google'dan ücret almış biri olmuş olsaydı ne yapacaktık?" dedim. Kullanıcıya engel? Maddeyi silme? Uyarı? Bu web sitesinin de sahibi olan Wikimedia Foundation ve kendisine bağlı yerel vakıflar bizzat para alıp, bu para karşılığı madde yazıyor ve ortaya maddi değere sahip ödüller koyarak madde açma yarışması düzenliyor. En basitinden halı saha maçı yapanlar bilir, ortaya konan şey 1 litre su olsa dahi motivasyon artar :) Bunlar motive edici etmenler (gerçi Basak bilir, bu tip motivasyonların kalıcılığı olmuyor ya da bahsetmeye değmeyecek kadar az). Dolayısıyla bırakın kim neden yazıyorsa yazsın, ama burada bu "çıkar çatışması" olayına izin vermeyelim, reklama izin vermeyelim, ansiklopedik olmayan içeriğe izin vermeyelim. Nedeni değil sonucu esas alalım.--RapsarEfendim? 10:19, 9 Aralık 2016 (UTC)
Mesela son dönemde şurası benim dikkatimi çekti. Girilen madde bariz bir şekilde çıkar amaçlı girilmekte (ama maddi kazanç sağlar ama kendi tanıtımını yapar onu bilemeyiz). Burada "siz maddi kazanç sağlıyorsunuz, bizim kurallarımıza göre maddi kazanç karşılığında editörlük yapılamaz" diye engelledik diyelim ya da uyarı verdik. Kullanıcı dese ki "öyle bir kazancım yok, hayranıyım kendisinin", ne yapacağız? İspat edemeyiz ki bunu. Hande Yener maddesi bir hayranı tarafından onlarca Vikipedi'de açıldı. Bu zarar verici midir? Zarar verici olan, "reklam" yapılmasıdır, taraflı içerik doldurmaktır, kayda değer olmayan bir maddeyi kayda değermiş gibi yazmak ve ıvır zıvırla doldurmaktır. Bunlarla zaten mücadele ediyoruz biz, etmeliyiz de. Ne sebepten yazılmışsa yazılsın, bu şekilde kurallara uygunsuz içerikse gereği yapılır.--RapsarEfendim? 10:26, 9 Aralık 2016 (UTC)
Benim çağrım öncelikle bu çıkar çatışması içindeki kullanıcıya ve vicdanına. Diğerleri bilemeyebilir ama herkes kendini biliyor. Orta/uzun süreli engeller gibi şamarlarla ancak Şamar oğlu dolu bir yer oluruz. Yaptırım faydalı olacaksa, ki bence olacak, kısa süreli ve hafifçe olsun derim. Diğer sebepler ve ısrarlı tutum yaptırımı arttırabilir. Küfür ve suçlarda ilk seferinde şamarlayabilelim ama ücretli yazarlığın ilk seferinde şamarlamalık bir hareket olduğunu düşünmüyorum, ense sıvazlanabilir. --Deniz (mesaj) 11:05, 9 Aralık 2016 (UTC)
Ücretli yazarlık var ya da yok, kullanıcıların yanlışları için maddeyi cezalandırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum; kaynakların bir kez daha gözden geçirilmesi, yazıda ve kaynaklarda reklam unsurlarının giderilmesi faydalı olur. Kullanıcıyı süresiz/uzun dönem engellesek bile, onun her bir katkısını geri almıyoruz ki.
Bizi bir şey bağlıyorsa, o da Wikimedia Foundation'dır, o kesin. Aldıkların her kararın hızlıca buraya yansıyabileceğini zannetmiyorum. Buradaki yazarlar ve iklim, onların yönlendirmelerini geriden takip edecektir edecekse ve biz direkt olarak Wikimedia Foundation'ı değil de, vakfın yönlendirmeleri konusunda bilinçlendirildikten sonra buradaki toplumun ne yönde düşündüğü ön plana koyalım. Verdikleri ödüllerin değil de, hangi maddeleri bir maddiyat karşılığında açmışlarsa o maddelerin varlığının konumuzla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu maddeleri irdeleyebiliriz. --Deniz (mesaj) 10:53, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Tekrarlıyor ve ekliyorum: "Ücretli editörlük" de "madde konusu kişi ile yakınlığı olanların (çıkar çatışması olanlar) o kişiyi yazması" da yasaklanmalı ve engellenmesi için mümkün olan yapılmalı. Bu amaçla da neyin ücretli editörlük olup olmadığı, sınırları saptanmalı. (Mesela ben süt reçeli maddesini yazmak için bir kavanoz süt reçeli kabul etmiş olsam... hayır etmedim. Bu bir sorun mu yoksa sorun ticari kazanç mı?) Ayrıca çıkar çatışmasının da sınırları saptanmalı, kimleri içerir kimleri içermez? (Örneğin Zehra Neşe Kavak maddesini saygıdeğer hocanın kendisinin açması veya sekreteri Hazal Hanımın yazması arasında fark var mı? Hazal Hanım da aslında Hazal Hanım mı? :) Elbette en önemli şey burada maddesi açılan kişiler açık ve net olarak KD mi? Çünkü o durumda zaten biri olmasa öteki açıyor maddesini; bir müddet unutulsa da bir yerlerden çıkıp geliyor KD kişiler. (Sorun KD'liği tartışmalı olanlardan ortaya çıkıyor galiba.) Neyse, bu yakınlık konusuna girmişken, ilk taşı günahsız olan atsın demiş ya Hz. İsa; yasak yoktu, kan bağım yoktu, ben doğmadan ölmüştü, o nedenlerle, aile içinde adını duyarak büyüdüğüm, "gelin" olarak sülalemize katılan bir yazarın maddesini açtım ben de. (Burada değil CA:VP'de. Ama açarken bu durumu belirttim, ilk özette. Kimseden de itiraz gelmedi, ki orada "conflicte de interessos" çok ciddiye alınan ve uygulanan bir kavram.) Benden bu kadar. --E4024 (mesaj) 08:06, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Zorunlu yazarlık hususuna katılıyorum. Ben bu duruma isim bulamamıştım. Doğru ya da değil bir zorlama da söz konusu sanırım. Kişisel olarak ben Vikipedi'de ücretlilik konusuna karşıyım. Bugün ücretli yazarlığa göz yumulması halinde, iki gün sonra ücretli devriyelik kavramı da ortaya çıkabilir. Bu durumun Özgür Ansiklopedi ruhuna aykırı olduğunu değerlendiriyorum. Peki ücretle açılan madde KD ise ne olacak sorunu bu noktada karşımıza çıkacaktır. Diyelim kullanıcı engellendi tamam, ama zaten ücretle yapılması istenen şey de yapıldı... Vikipedi bu duruma alet oldu. Toplulukça buna bir karar verilmesi gerekmektedir. Saygılarımla chansey Mesaj 08:41, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Başlıktan ve oluşan tartışmadan hareketle, bürokrat ve hizmetlilerden köy çeşmesinin diğer bir bölümündeki ilgili tartışmayı sonlandırmasını ya da bizleri biraz daha tartışmaya teşvik etmesini bekliyorum. Orada da değinilmiş, kabul edilirliğinin ön koşulu olarak ticari amaçlı olarak yapıldığının belirtilmesi zorunluluğu var, diğer wikilerde. Buna karşı bir yorum var mı? Eğer belirtilmişse ne yapacağız konusunu tartışalım sadece diyorum o tartışmada, eğer tartışma devam edecekse. Ben şahsen belki izin verilse bile açık çek verilmesine karşıyım, önemli kısıtlamalar olmalı (en başta bunun bildirilme zorunluluğu kısıtı). Karar alınıp uygulandıktan sonra, uygulamada sorunlar çıkıyorsa, yeni tartışma ile durum gözden geçirilir. --Deniz (mesaj) 09:32, 9 Aralık 2016 (UTC)
Kesin ve net bir biçimde ticari faaliyetlere karşı olan bir kullanıcı olarak burada başlatmış olduğumuz tartışmayı devam ettirerek kısa bir süre sonra sonuçlandıralım. Bu özgür yapıyı para denen karaktersiz mefhumdan uzak tutalım. Yoksa burada bir süre sonra; hedefleri kesecekleri faturalar olan, sahiplerine itaat eden ve kendileri için kurallar yazabilecek kadar çoğalan sözde yazarlar ile dolacak! Yine söylüyorum, kanımın son damlasına kadar bu şekilde bir yapılanmaya karşıyım, geleceğine inanmıyorum ama eğer ki para denen mefhum bu sayfalara topluluk tarafından verilecek onay ile gelecekse o gün şahsım adına burayı terk ettiğim gün olacaktır. Saygılar. --e.c. 19:08, 9 Aralık 2016 (UTC)
Katılıyorum ve destekliyorum. Konuyu netleştirelim de kalacak mıyım yoksa e.c. gibi gidecek miyim bileyim.--Potkal 19:53, 9 Aralık 2016 (UTC)
Ücreti mukabilinde içerik eklemeye karşıyım. Eğer ücretli editörlük serbest olursa benim için de Vikipedi'nin bitmiş olacağını not düşeyim. --Sadrettin 20:09, 9 Aralık 2016 (UTC)
Friedrich Engels'in konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm ve katıldığım sözünü paylaşmak isterim: "Para her kapıyı açabilir, fakat geri kilitleyemez." Para kurallarının geçerli olduğu, samimiyetsiz çıkar kokan bilgilerin girildiği ve geri dönüşü çok zor olan bu yola kesinlikle girilmemesi gerekiyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:53, 10 Aralık 2016 (UTC)