Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

İçindekiler

VikiProje Sovyetler Birliği Kasım ayı işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

OpenRA.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Sovyetler Birliği'nin madalya ve nişanları maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 02:11, 1 Kasım 2016 (UTC)

New Wikipedia Library Accounts Available Now (November 2016)


Hello Wikimedians!

The TWL OWL says sign up today!

The Wikipedia Library is announcing signups today for free, full-access, accounts to published research as part of our Publisher Donation Program. You can sign up for new accounts and research materials from:

Expansions

Many other partnerships with accounts available are listed on our partners page. Sign up today!
--The Wikipedia Library Team 18:30, 1 Kasım 2016 (UTC)

You can host and coordinate signups for a Wikipedia Library branch in your own language. Please contact Ocaasi (WMF).
This message was delivered via the Global Mass Message tool to The Wikipedia Library Global Delivery List.

Tartışmaya buyurun

Kıbrıs Harekâtı maddesinde bir tartışma var. Çoğu zaman birbirimizi yeterince tartışma yapmadan değişiklik gerçekleştirmekle eleştirebiliyoruz. Buyurun orada bir fark yaratalım. Kullanıcı isimleri vermek istemem ama SAS gibi tartışma sayfalarında bilgece yaklaşımları olan Vikiçizer'in, Sayfa Taşıma Taleplerini dırıltıya yol açmadan sonuçlandıran Süperyetkin'in de orada bulunması tartışmanın olumlu seyri bakımından yarar sağlayabilir. Sonuçta oydaşma olmazsa tartışmayı kapatacak başka bir hizmetli bulunur elbet. Pinnng! :) --E4024 (mesaj) 06:39, 3 Kasım 2016 (UTC)

 • Bir de Ramazan ve Ramazan maddelerinin birleştirilmesi tartışması var; ona da katılım sevindirici olur. --E4024 (mesaj) 08:39, 3 Kasım 2016 (UTC)

şablonlar, şablonlar

son zamanlarda iyiden iyiye bir şablon etiketi ekleme furyası baş gösterdi. taraflı ve kaynaksız şablonlarının okuyucu için uyarıcı bir anlamı olduğundan başta olmaları şart, ancak onun dışındaki, bilgi kutusuz, öksüz vb. olanların başta olmaları esas bilgilendirici bu şablonların etkisini de azaltıyor. düzenleme etiketleri en aşağıya ekleniyordu bir zamanlar. tıpkı onun gibi bunların da en alta eklenmesi ya da gizlenmesi iyi olur. fikirler için Şablon tartışma:Bilgi kutusuz --kibele 11:51, 4 Kasım 2016 (UTC)

Son zamanlarda değil, yıllardır yapılan şeyler bunlar. Senin açtığın maddeye de eklenince dikkatini çekti, hepsi bu. Binlerce maddede uygulanan "en tepeye yerleştirme" olayını kendi açtığın maddeye istisna tanıyarak "en alta alma" yapılıyorsa burada bir sıkıntı vardır. Bunun yapılması gerektiği önerilebilir, burada hiçbir problem yok. Ama "ben genel uygulamaları tanımam, bana göre böyle olmalı" denip, kendi yönergelerimize göre hareket edersek sıkıntı büyük.--RapsarEfendim? 11:58, 4 Kasım 2016 (UTC)
Şablon tartışma:Bilgi kutusuz'na yazdıklarından sonra aslında bu yorumunu kaldırman gerekirdi. oradan da görülebileceği gibi mart'ta açmışım o başlığı. demek ki neymiş, ansiklopediye sadece kendi açtığım maddeler üzerinden bakmıyormuşum. herkese tavsiye edilir. --kibele 12:44, 4 Kasım 2016 (UTC)
O zaman da senin tarafından açılan maddeye eklenmesiyle başlatılmış gözüküyor ama konu bu değil zaten. Laf yarıştırmanın kimseye faydası yok.--RapsarEfendim? 18:16, 4 Kasım 2016 (UTC)
12 mart'ta açılan tartışma nasıl 2 nisan'daki ekleme sonucu başlatılıyor o anlaşılamadı.. konuyu, 'Senin açtığın maddeye de eklenince dikkatini çekti' gibi kişiselleştirmeler olmadan ele almak, böyle geçmişlerin arasında dolaşarak kanıt toplamak yerine sadece ve sadece konudan bahsedebilmek mümkün olmalıydı. -kibele 19:00, 4 Kasım 2016 (UTC)
ayrıca etiketlerin tepeye eklenmesinin genel uygulama olduğu da rivayettir. Kategori:Vikipedi düzenle'de bu etiketin maddelerin altına eklenmesinin pek çok örneği görülebilir. --kibele 13:39, 4 Kasım 2016 (UTC)
(Buradaki açıklama sayın Kibele'nin ikazı üzerine ilgili yere taşınmıştır.) chansey Mesaj 12:59, 4 Kasım 2016 (UTC)

köy çeşmesi duyuru amaçlıdır. konu hakkındaki düşünceler yönlendirilen yerde belirtilmelidir. --kibele 12:46, 4 Kasım 2016 (UTC)

Bir Teklif

Ey, ahali! Az bişey diyeceğim... Facebook falan çalışmadığından yine buraya geldim. Şimdi bu futbolcu maddesi üreten araç var ya, ondan birkaç tane daha yapalım istiyorum. Şablon kategori ve taslak üretsin yine... Ama tek başıma yapamayabilirim. İstediği madde türü için şablon parametrelerini ve olası kelime haznesini çevirebilecek bir -birkaç gönüllü var mı? Siz bana şablonları vereceksiniz, çevirileri vereceksiniz, ben halihazırdaki koda adapte ederek başka türde madde oluşturan araçlar yapacağım. Daha önce Teknik kısmında yazmıştım ama pek ilgi görmedi :)--Alperen (mesaj) 19:10, 4 Kasım 2016 (UTC)

Bunu Sabri76 yanıtlayabilir bence.--RapsarEfendim? 19:18, 4 Kasım 2016 (UTC)
Madde açarken belki futbolcunun oynadığı ligi eklememiz zor ve karmaşık olur ama sadece oynadığı kulübü ve millî takımı otomatik eklenirse büyük bir iş yükünden kurtulmuş oluruz. Şablon parametresinde "Azerbaycan", "Azerbeycan" olarak çıkıyordu. Monaco kulübü ise Monako olarak çevriliyordu. Bazı basit hatalar dışında çeviri hatası yok ancak neler gerekiyorsa 22 Kasım'dan itibaren yardımcı olabilirim. Çünkü Adem20 gibi bazı kullanıcılar seri madde açarken çoğu kategoriyi eklemiyor ya da hiç kategori eklemeden otomatik şablon çeviricisini kullanarak madde açıyor...--Śαвяí¢αи76ileti 16:07, 9 Kasım 2016 (UTC)
Selam Alperen. Şu şablon için de benzer uygulama yapabilir misin. Trviki karşılığı Şablon:Basketbolcu bilgi kutusu. Şimdiden teşekkür.--Teacher0691 (mesaj) 12:28, 10 Kasım 2016 (UTC)

İş Birliği Projesi - cinsiyet dengesizliğini azaltma projesi

Selamlar herkese. Köy çeşmesinde projeye davet duyuruları yapmam pek ama bu seferki biraz daha farklı bir konu olduğundan yapmak istiyorum. Bu haftanın İş Birliği Projesi, Vikipedi'de cinsiyet dengesizliğini azaltma amacıyla "En İyi Kadın Oyuncu Cannes Film Festivali Ödülü alan oyuncu maddelerinin oluşturulması" olarak belirlendi. 2016 CEE buluşmasında sürekli dile getirilen bu konuyla ilgili projeye katılımlarınızı bekleriz.--RapsarEfendim? 10:35, 7 Kasım 2016 (UTC)

Ansiklopedi yazarlarına saygısızlık

Genelde Türkçe ansiklopedilerin girişlerinde yazar, çevirmen ve editörlerin adları olur. Bu onların emeklerini takdim etmektir. Hatta resmi sitelerine girince bazı maddeleri hangi editörlerin kaleme aldığı yazar. Buradaki bazı arkadaşlar, örneğin Kullanıcı:Mirada bu ansiklopedilerden aldığı içerikleri noktasına kadar alıp maddeler açıyor. Kendisine bir mesaj ve bir de SAS'da söyledim bunu. İçerikleri doğrudan almak bu yazarlara yapılan büyük bir saygısızlıktır. Buna izin yok sanırım? Ben mi bilmiyorum yoksa? Ansiklopedideki çoğu madde, resmi sitelerinde İngilizce olarak da yer alıyor. Şimdi resmi siteden o İngilizce metni alarak İng. Viki'de sayfa açmak neyse kağıt ansiklopedisinden de doğrudan almak aynı şeydir. Buranın kazandırdığı toplumsal fayda, böyle telif saygısızlıklarıyla gölgelenmesin istiyorum. Genel bir konu olduğu için buraya yazdım. İyi çalışmalar.--Kingbjelica (mesaj) 07:05, 9 Kasım 2016 (UTC)

Eski baskıları şu anda kamu malı. Bkz: {{1911}}. Eski baskılardan mı çeviri yapılmış? Gerçi o şablon tek başına yeterli değil. Kaynak öyle gösterilmez, cilt-sayfa numarası verilmesi lazım, içerik sürekli değiştiği için her cümleden sonra kaynak belirtmek lazım ama o başka konu. --Selahattin ilhan (mesaj) 07:22, 9 Kasım 2016 (UTC)
Hayır o kadar eski değil.. En eskisi 1985'den kalma ansiklopedilerden. Yanlış anlaşılmasın arkadaş çeviri yapmıyor. Türkçe içeriği doğrudan ekliyor. Ben orada başka bir konudan bahsettim. --Kingbjelica (mesaj) 07:34, 9 Kasım 2016 (UTC)
O hâlde oluşturulan maddelerin silinmesi gerekmekte. Aktarılan içeriğin kamu malı olduğuna veya özgürce alıntı yapılabileceğine dair bir ibare yok sanırım. Ansiklopedi elinde olanlar bir kontrol etsin, ekran gürüntüsü-fotoğraf atsın da kontrol edelim. --Selahattin ilhan (mesaj) 07:54, 9 Kasım 2016 (UTC)
Örneğin Kargış maddesi. Britaninca'nın 13. ciltinden doğrudan alınmış.--Kingbjelica (mesaj) 08:03, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Tevekkeli vaktindeki "sayfa" taleplerim hep sonuçsuz kalıyordu. (Benim sinirlenip uzaklaşmam veya konulara yüzeysel yaklaşan birileri tarafından uzaklaştırılmamı hariç tutarsak tabii... :-) --E4024 (mesaj) 08:08, 9 Kasım 2016 (UTC)
 • Birebir kopya metin olursa tabii ki de telif hakkı ihlali yaşanır ve hızlı silinmesi gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi alınan eser kamu malı ise, telif hakkı ihlali söz konusu değildir.--RapsarEfendim? 10:04, 9 Kasım 2016 (UTC)

IP vandal sorunu

Malum uzun süredir bir kişi veya kişilerce görev edinilmiş bir vandalizm hareketi var. Cinsel organ resimleri, küfürler, her türlü kötü sözler vs. belirli kullanıcılar daha sık olmak üzere her kullanıcıya saldırılıyor. En azından kullanıcıların yoğun şikayetlerine istinaden, kulalnıcılara bir nefes aldırmak ve bu kişinin vandalizminden uzak tutmak amacıyla blok IP engellemesinde bulundum. 5.47.0.0/16 bloğu o vandalın sıklıkla kullandığı bloktur. Şu an 1 hafta engellidir. Dah önce de aynı IP bloğu engellendiğinde, kendisi de bu vandalizmden muzdarip olan sadece turgut46 bloğa takılmıştı, şimdi yine yine aynı kullanıcı bloğa takıldı. Blok engeli kaldırma talebini topluluğun meylini ve fikrini almadan yapamayacağımı söyledim. Kendisi de bir süre başka bir IP ile katkı yapabileceğini söyledi. Yani 1 hafta sonra aynı IP burada olacak. Başkaca aynı vandalın kullandığı IP aralığı varsa bildirilmesini rica ederim. Topluluğa sorum şudur; bu vandalizm hakkında ne yapılabilir? Teknik olarak blok IP yaptığımızda turgut46 ile vandal arasında tercih yapmaktan kurtulmanın bir yolu var mıdır? Başkaca ne yapılabilir? ...Vikiçizer (mesaj) 20:03, 9 Kasım 2016 (UTC)

Kimsenin hakkını yemek, iftirada bulunmak istemiyorum ama hislerim bunları yazmaya zorluyor. Ben hiçbir kullanıcıyla küçük çaplı tartışmalara girmeden bir kullanıcı devriyelik başvurusunda bulundu.  Bariz kuklacılık döndürdüğüne inandığım bu kişi zamanla uslup değiştirip insanlarla alay eder oldu. Bu alaycılığına din ve yaşayış tarzlarını da kattı. Chansey gibi herkese kibar bir görünüm veren (fazlası samimi gelmiyor) biriyken Vikiçizer'den engel silsilesi uyarısı almaya başladı. Her neyse devriyelik başvurusundan sonra o kişiyle tartıştıktan sonra mesaj sayfam vandalizme uğradı. Hemen 30 dk sonra.. Henüz kimseyle bir tartışmam yokken vandalın hedefi olmam başka anlamlara da geliyo. O gün sadece bana saldırdı, son değişikliklerden görüp gelecek hali yoktu. Denetçiler de pasif.. Kolay şeyleri kapatıyorlar..  Her neyse zaten hesap olarak engellenmiş bir süreliğine. Hadi o olmasa da gerçek vandal yazılanları okuyodur elbet.. Ülkede işsiz mi yok? Böyle bir onursuzluğu kendisine yakıştırıyosa yapacak bir şey yok.--Kingbjelica (mesaj) 20:50, 9 Kasım 2016 (UTC)
Kingbjelica, bu kullanıcı yerine isim verirsen bence Vikiçizer'in işine daha çok yarayacaktır. Malum, Vikiçizer her yere yetişemiyor, her yeri göremiyor. Hatta ne söylediğini tam olarak kavrayamadım Chansey'e bir ithamda bulunmuş gibi anladım. Çok karışık. Direkt söylersen. Diğer taraftan Vikiçizer, boş bir vaktimde araştırmaya çalışacağım. Etrafımda bu işlerle meşgul olmuş kişilere soracağım. Kolay gelsin herkese. --Locos Turcos (mesaj) 20:55, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bildiğim kadarıyla yeni bir kullanıcısınız, eski arkadaşlar anlamıştır.--Kingbjelica (mesaj) 21:04, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bu tip durumlarda isim verilmesi cidden çok iyi olur, böylece kimdir nedir daha net anlaşılır. Vikiçizer, küfür olduğu bariz olan değişiklikler için değişiklik filtresi devreye sokulabilir. Tekniker olduğum dönemde birkaç ekleme de ben yapmıştım (yanlış hatırlamıyorsam 17 numaralı filtreydi). Bunun haricinde hedef kullanıcıların kullanıcı sayfalarını uzun süreli/süresiz korumaya almak iyi olacaktır (mesaj sayfaları değil tabi, onun yarardan çok zararı olabilir). Bunun dışında, seçmiş olmak veya sırf tecrübeli olduğundan ötürü değil de bu tip konularla ilgilenen ve hevesli kullanıcıları hizmetli seçmek de vandallarla hızlı ve daha iyi mücadelede yardımcı olur diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:35, 9 Kasım 2016 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

 • Katılıyorum. Aktif hizmetli ve denetçi sayımız benzer kullanıcı/değişiklik sayısına sahip vikilerin altında, vandalizmin ise üstünde olduğunu düşünüyorum, aktif hizmetli sayısını arttırmak çözüm olabilir.-- Hakan·IST 17:57, 11 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ki bahsedilen vandalizm gerçekten tek kelimeyle ahlaksızlık... Defeatle bu saçmalığa şahit oldum ve uğradım. Sağolsun kıymetli Vikiçizer mesaj sayfamda dahil olmak üzere yarı korumaya aldı, kısmen kurtuldum. Yarı koruma bu tip Vandalizm için bir çare olabilir. Zaten bu tür vandalizme uğrayan kullanıcılar toplasan 10'u geçmez. Diğer süzgeçler veya filtreler hususunda takdirin bu işi bilen siz değerli Rapsar gibi kullanıcılarımıza bırakılması gerektiğini düşünüyorum. Tabi ki otomatik bir engel çok daha işe yaratacaktır. Ayrıca kıymetli Kingbjelica nazik düşünceleriniz için teşekkürlerimi sunuyor, fikirlerinize katıldığımı belirtmek istiyorum. Bahsettiğiniz sadece sizin vandalizme uğradığınız katkı maalesef ki benim dikkatimden kaçmış bulunmakta... Dikkatinizden ötürü sizi tebrik ederim, lakin kanaatimce bu ismi topluluğumuza ve denetçilerimize bildirmelisiniz ki hem kullanıcıya cevap hakkı doğsun, hem de gerekli incelemeler yapılabilsin diye düşünmekteyim. Benim aklıma devriye başvurusu bölümünde tartışma yaşanan iki kullanıcı geldi. Kullanıcılardan birisi sayın II. Niveles diğeri ise sayın Sars... Yineliyeyim iki değerli kullanıcımızın da geçmişini sorgulamadan sadece devriyelik tartışması üzerinden isimleri aklıma geldi. Eğer şüpheleriniz bu yöndeyse bildirmenizi topluluğumuzun yararı adına istirham ederim. Saygılarımla. chansey Mesaj 21:57, 9 Kasım 2016 (UTC)
Bu tarz vandalizmlere en fazla maruz kalanlardan biriyim, belki de en fazla maruz kalanım. Ermeni karşıtlığı, homofobi ve cinsiyetçilik temelli hakaretler ve penis koyarak hakaret ettiğini sanan saçma ezik söylemler. Elimde kanıt ve isim yok ancak bazı kullanıcıların kuklası olduğu görüşündeyim. Çünkü tatlı vandalcığımız baya isim biliyor ve kim ne alanda katkı yapar onu da bilerek saldırıyor. Stalker adeta Heart.png Sayfa korumalarından başka aklıma yöntem gelmiyor ne yazık ki. -seyit. 22:13, 9 Kasım 2016 (UTC)

bütün kasaba biliyor kimin/kimlerin olduğunu.. en derin saygı ve hürmetlerimle..--kibele 09:23, 10 Kasım 2016 (UTC)

Kim Kibele? --Turgut46 19:33, 10 Kasım 2016 (UTC)
Daha önce kendisiyle sürtüştüğüm için onun hakkında yorum yapmam ne kadar doğru bilmiyorum ama sadece dikkatimi çeken şey II. Niveles'in engelinden sonra bu minik vandalımızın ortaya çıkmış olması. Belki yanılıyorumdur. Kendisi burada olmadığı için savunma yapamayacak şu an, o yüzden burada o yokken bunları söylemek ne kadar doğru bilemiyorum sadece dikkatimi çeken bir şey olduğu için yazma ihtiyacı hissettim. Yukarıda Sars adlı kullanıcıya da atıfta bulunulmuş ancak onun böyle bir "işsizlik" ile uğraşabilecek durumda olduğunu düşünmüyorum (tamamen şahsi görüşüm).--Pragdonmesaj 12:00, 10 Kasım 2016 (UTC)
Benim de şahsi kanaatim iki kıymetli kullanıcımızın da bu vandal ile ilgili olmadığı yönündedir. Sayın Sars ile çok az tartışmada bulunduk ama az çok görüşünü ve tabiri caiz ise oturaklılığını gördüm. Sayın II.Niveles ile ise hiç bir tartışmam olmadı, hatta başvurusunda görüşüm de olumlu idi... Vandalizme bende defeatle uğradım. Benim açımdan iki kullanıcı için de şüphe oluşturan bir durum söz konusu değildir. Gerçi ben genelde bu vandalın katkılarını geri almam dolayısıyla bahsedilen vandalizme uğradım. Bilemiyorum belki bir denetçimiz bir incelemede bulunabilir... Saygılarımla. chansey Mesaj 17:57, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Arkadaşlar bu neredeyse 1,5 yıldır devam eden bir Vandalizm. --İnceleme Elemanı (mesaj) 19:43, 10 Kasım 2016 (UTC)
Sayın İncelemeelemani, başka bir vandalla karıştırıyorsunuz. Bu farklı bir vandal. --Turgut46 20:02, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu konuya az biraz hakimim. Anonim olarak faaliyet gösteren benim bildiğim iki farklı vandal var ve ikisi de 1,5-2 yıldır "aktif". Teki küfür ve basit hakaret eder, penis resmi yerleştirir vs. Bu bir tık daha eski benim bildiğim. İkincisi ise süper yakışıklı, hiçbir anlam veremediğim Türk karşıtı yorumlar yazan ve kendince buradaki kullanıcıları ifşa ettiğini zanneden bir insansı. İkisi de faydasız, ikisi de lüzumsuz insanlar. Bu ikisinin de son dönemde aktif olan herhangi bir kullanıcı olduğunu zannetmiyorum, tartışma yaşasın yaşamasın ters düşsün düşmesin herkese ve her şeye karşı ateş ediyorlar. Bu ikisi dışında yine muhtemelen üçüncü, dördüncü, belki de beşinci sürekli vandallar var ve bunlar biraz daha spesifik hedeflere saldırıyorlar. Esas bu sondaki grup, son dönemde aktif olanlar hatta muhtemelen şu an da aktif olanlar arasında (hiçbir imam yok, hiçbir kanıtım yok sadece tahmin). Şu anda zaten süresiz engellenmiş olan bazı kullanıcıların da yeni hesaplarla aramızda olduğundan emin olabilirsiniz (müebbet vermiyoruz, "katkı" versin, canımı yesin :)--RapsarEfendim? 20:23, 10 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir de şu var ama "süper yakışıklı" olduğunu sanmam; öyle olsa burada bu kadar vakit geçirmezdi. Şimdi kızlar merak eder, bu bahsedilen yakışıklının bir fotoğrafı filan var mı acaba? (Yok, ben merak etmedim, bir arkadaşın isteğiyle yazıyorum. :-) --E4024 (mesaj) 08:25, 11 Kasım 2016 (UTC)

yukarıda sözü edilen vandallardan ilkinin şu anda aktif olarak buralarda olan kullanıcılarla (evet bir değil, bir çok) ortak çalıştığına ilişkin çokça kanıt mevcut. belli kullanıcıların katkılarına karşılık olarak yapılan vandalizmler mevcut. bir yıldır bu konuda epeyce konuştum, uyardım, uğraştım. bir iki kişinin dikkati yetmez, topluluğun bu konularda uyanık olması gerekiyor. eğitim çalışmalarına bile eklenebilir. şimdi bulamam ama, bu saygılı kullanıcı/küfürcü vandal işbirliğinin başladığı günlerde bir yazıya rastlamıştım toplandıkları yerlerden birinde. orada sözünü ettikleri bir davranış modeli vardı kendilerince vikipedi'yi ele geçirmek için. onun nasıl adım adım uygulandığını görmek mümkün değişikliklerinden ve üsluplarından. küçük bir örnek olarak şuradaki konuşmalar dikkatle okunabilir. kullanıcı isimlerine takılınmasın, isimler değişiyor, motivasyon, hedef, üslup aynı kalıyor. herkesi satır aralarına davet ediyorum. bütün kıymetli vikipedistlerin dikkatine sunulur, benden bu kadar.. --kibele 08:30, 11 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba, gerçekten bazı noktaları kaçırıyorum, anlamlandıramıyorum. Maksat bu Vandalın veya işbirlikçilerin deşifre olması değil mi? Neden açık açık isim kullanmıyoruz? Doğru veya yanlış eğer düşündüğünüz bir isim varsa bunu gerekçeleriyle paylaşmalısınız ki bu Vandallara DUR diyebilelim. Saygılarımla. chansey Mesaj 20:07, 11 Kasım 2016 (UTC)
Arşiv: https://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=Vikipedi:Kukla_şüphelileri&oldid=17820285 --evolutionoftheuniverse mesaj 16:16, 26 Aralık 2016 (UTC)

Arkadaşlar geçmiş dönemlerde bu tarz yoğun vandalizm dönemlerinde filtrelerle önlem aldık. Hatta belirtilen filtrelerden bazılarını bizzat ben geliştirdim (Kibele de konunun canlı şahitlerinden). Bu yüzden bu tip hareketler çoğaldığı zaman haber verildiğinde yardımcı olabilirim. Şu an aktif bir duruma rastgelmedim gerçi.--Alperen (mesaj) 16:53, 12 Kasım 2016 (UTC)

Radikal gazetesinin internet arşivi silindi

Radikal gazetesinin tüm internet arşivi dijital ortamdan silinmiş. Vikipedi'de yer alan radikal kaynaklarını arşiv bağlantılarından güncellemek gerekli. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:38, 10 Kasım 2016 (UTC)

InternetArchiveBot un kapsamına Türkçe Vikipedi'yi dahil etmek işe yarayabilir fakat archive.org'a herkes erişemeyecektir.-- Hakan·IST 11:45, 10 Kasım 2016 (UTC)
Arşiv tepkiler üzerine tekrar açılmış ! --Başak (mesaj) 13:22, 10 Kasım 2016 (UTC)
Hazır tekrar kapanmadan hemen arşivlemek mümkün müdür bu bot aracılığıyla? Hatta elimizden gelse de tüm Radikal arşivini arşivlesek. -seyit. 13:48, 10 Kasım 2016 (UTC)

Vikipedi ilginç bir şekilde basında :)

 • İlginç olsa da, Vikipedi ile ilgili çıkan basın haberi: Evrensel Basım Yayın'ı Vikipedi’den silme girişimi. Twitter yoluyla yayınlanan şu ileti daha da komik olmuş hatta :) --Ahmet Turhan (mesaj) 20:17, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu vesileyle amacı halkı bilgilendirici eserler yayınlamak olan bir yayınevi ile ilgili yayın, araştırarak haber yapmayı da öğrenir belki. Orada da kendilerince kriterler sunmuşlar da ("şunu yaptılar, kayda değer olmaz mı?" tarzı ifadelerden bahsediyorum).--RapsarEfendim? 20:38, 11 Kasım 2016 (UTC)
 • Şimdi bu haberin; "11 Kasım 2016'da Evrensel Basım Yayının Vikipedi'de silinmeye aday gösterilmesi , Evrensel'in haber sitesi tarafından konu edinildi" [25] şeklinde ilgili maddeye kaynak diye dahil edilmesinden endişe duyuyorum :) --Maurice Flesier message 22:22, 11 Kasım 2016 (UTC)
* Değerli Maurice Flesier inşallah bu şekilde bir döngüye girmeyiz :) Aslında ilgili gazetenin Halkla İlişkiler Birimine bir mail göndererek SAS ve KD'lik hakkında bilgilendirme yapılabilir. Tabi ilgilenirler mi süpheli... chansey Mesaj 22:39, 11 Kasım 2016 (UTC)
Pek ilginç değil aslında,......'ya oynanan veya bize oynanan oyunlar klişesinin modern bir safhası. Genelde reklam ve güçlü bir referans bırakmak isteyenler burada kendi sayfalarını açar ve belirli aralıklarla duruyo mu diye kontrol eder. Örneğin 5 yıldır kimsenin bir nokta bile koymadığı bir kişi maddesini sas'a taşıyın.. Sizden hemen sonra o sayfada mutlaka bir şeyleri kanîtlama amacı güden IP'ler veya yeni kullanıcılar gelecektir. Bu haber de òyle. "Dur bi bakayım sayfa duruyo mu" demişlerdir. Ayrııca o sas'da güzel bir tartışma dönüyor.--Kingbjelica (mesaj) 00:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
Maddeyi tanıtmak isteme iddası bulunan sayfayı SAS a taşıyan Rapsar buna yanıt verir elbet. Maddeyi açan kişi olarak da benim bu tür maddeleri açmamla çeşitli oyunlar oynama iddiası son derece vahim. Açtığım maddeler ve sayısı ortada, varsa bazılarına yönelik böyle iddialarınız kanıt sunun, kurgu düşüncelerle çamur at izi kalsın davranışıyla değil. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:19, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bakmak istediğiniz yerden bakmışsınız, ben biyografilerden örnek vererek neden kendilerini haber yaptıklarını açıkladım. Sizin düşündünüz gibi çamur at izi kalsın olayına girseydim Ahmet Turhan Evrenselin bir çalışanı, veya çıkarı var derdim. Ki bunu yapmadım, umarım anlatmak istediğim şimdi daha açık hale gelmiştir. --Kingbjelica (mesaj) 10:28, 12 Kasım 2016 (UTC)
Bu iletiye ve habere "ya oynanan veya bize oynanan oyunlar klişesinin modern bir safhası." olarak "oyun" diye tanımlayan sizsiniz, madde ile ilişkili kişilere, yani "oyuncu" ithamı yapılan kullanıcılara da buna yanıt vermek düşer. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
Kingbjelica'nın dediğine kısmen katılsam da ilgili kurum yine de bunu çok daha fazla dramatize edebilir, çok daha fazla saldırgan tutum sergileyebilirdi. "Bunlar şöyle bunlar böyle" diyebilirdi, dememişler ama yapılan haberin de bilgisizce yapıldığını söyledim zaten. "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak" deyimi var ya hani, bunu bari kendini eğitimli, hatta aydın olarak tanımlayan kesim yapmasın isterdim. Umarım burayı okurlar da "yeterli araştırma yapamadık ve olaylara tam hakim olamadan bu tarz haber yaptık" minvalinde bir güncelleme yahut yeni bir haber yaparlar da "helal olsun" derim şahsi olarak. İkinci olarak, Rapsar neye yanıt verecekmiş onu anlayabilmiş değilim. Bir soru mu soruldu ki?--RapsarEfendim? 10:54, 12 Kasım 2016 (UTC)
Tam tahmin ettiğim gibi. Dünkü haber, içeriğinde böyle bir ifade olmamasına rağmen çıkarım sounucu kaynak olarak maddeye eklendi. Neyse, en azından haberin kendisi KD bulunup içeriğe dahil edilmedi. Bu da bir gelişme. Kingbjelica'nın ilk yorumunu doğru ve yerinde bir tespit olarak görmekle birlikte, Chansey'in ifaderini düzeltmekte fayda var. İlgili gazetenin Halkla ilişkiler birimine mail gönderilmiş olma ihtimali, gönderilebilme ihtimalinden daha güçlü gibi! --Maurice Flesier message 12:39, 12 Kasım 2016 (UTC)
"Kasım 2016 Vikipedi'nin Evrensel Basım Yayın sayfasını silinmeye aday göstermesi skandalı" diye bir sayfa mı açsak :D -seyit. 13:38, 12 Kasım 2016 (UTC)
Açılması beni şaşırtmaz gerçekten :) --Maurice Flesier message 14:00, 12 Kasım 2016 (UTC)
Şimdi de Evrensel Basım Yayın'ın SAS tartışması sonucunda silinmesinin, Evrensel'in haber sitesi tarafından haber yapılmasından endişe duyuyorum :) --Maurice Flesier message 19:08, 12 Aralık 2016 (UTC)

Engellenme nedeni?

Merhabalar benim kullanıcı adım Mustafa0202 ip numaram 85.109.69.222, engellenme numaram #89145 Engellenme gerekçesini tam olarak anlayamadım. Kukla maddesinden anladığım kadarıyla sahte hesap olduğu iddia ediliyor. Bu hesabı ben kullanıyorum. E posta adresimi de ekledim. Ev, iş yeri ve telefonumla giriyorum genelde. IP numarasının çakışma durumu mu var? Çakışma varsa kimle var? Mesele tam olarak nedir? Bilgilendirir misiniz? Bu arada IP'yi de engellediğiniz için IP mobilden bu mesajı yazmak zorunda kaldım... Mustafaa1234567890 (mesaj) 10:04, 12 Kasım 2016 (UTC)

Bu arada hiç bir yetkiliye mesajda atamiyorum.. En azından bir açıklama yapılsa kukla nasıl olunuyor? Kimin kuklası olmusum? Katkikarimim kurallara uymayan bir yanı mı var? Eger bunlar varsa en azından uyarilmam gerekmez mi? Doğrudan engelleme doğru mudur? Hemde ulasabilecegim tüm yollar kapanarak?--Mustafaa1234567890 (mesaj) 10:41, 12 Kasım 2016 (UTC)
Kasıtlı bir engel verildiğini düşünmüyorum. Dediğiniz gibi IP çakışması olmuş olmalı. Bir hizmetli durumla ilgilenebilir. --Turgut46 13:35, 12 Kasım 2016 (UTC)
Hala cevap veren yok.. 2 gündür engelleyen ve hâlâ Elmacenderesi kimin kuklası olduğumu? Neden süresiz engellendigimi söylemedi... Vikipedi de bi tane yönetici yok mu buraya bir açıklama yapacak. İki gündür kimseye mesaj atamiyorum ip engelinden dolayı.. Ve bu durumun yaptığım katkıların birilerinin hoşuna gitmediği için bilinçli yapıldığını dusunuyorum artık... Mustafa0202

--Mıstık0202 (mesaj) 18:21, 13 Kasım 2016 (UTC)

Merhaba, belirttiğiniz konu hakkında ayrıntılı bir sebep belirtmek isterim; bahsi geçen kullanıcı, yapılan denetlemede kendisinin bulunduğu katkılarla ilişkili başlıklara katkı yapan kullanıcılar ile IP çakışması yaşamıştır. Hatta daha da ayrıntıya girelim; Kullanıcı:Mıstık0202 kullanıcısının bu başlık altında girdiği tüm içerikler, Kullanıcı:Ahmet Turhan ile çakışmakta, bu içerikler girilirken çakışan IP adresini Kullanıcı:Ahmet Turhan; 10 Eylül, 30 Eylül ve 21 Ekim tarihinde de kullanmış durumda. Denetlemeyi diğer denetçi arkadaşlar da gerçekleştirebilir. İyi geceler. --e.c. 22:01, 19 Kasım 2016 (UTC)

Kasıtlı engel ve katkı yapılan maddelere direk SAS etiketi

Arkadaşlar 2 gündür "kukla" gerekçesiyle engelliyim. Elmacenderesi adlı kullanıcı kuklamin kim olduğunu, ip nin kimle çalıştığını bile açıklamadan süresiz engelledi hesabımı.. İP engeli olduğundan farklı hesap acamiyorum. Actigim yeni hesapla mesajda gonderemiyorum denetçilere... Ve bu durumun artık katkı yaptığım maddelerin birilerinin hoşuna gitmediği için yapıldığını dusunuyorum. Katkı yaptığım bir kaç madde var ve Viki de yeni bir kullaniciyım. Eğer bir aykırı bir durum varsa uyarılabilirler mesela ama açıklama bile yapmadan engellemek ve sorduğum sorulara cevap verilmemesi bunun bilinçli yapildigina dair yargilarimi ne yazık ki güçlendirdi.. Umarım bir kişi buraya bir cevap yazar ve neden engellendigimi, kimin kuklası oldugumu, katkı yaptığım maddelere bir anda neden sas etiketi konduğunu aciklar.. Sevgiler... Mustafa0202 --Mıstık0202 (mesaj) 18:32, 13 Kasım 2016 (UTC)

İlgili arkadaşlar. Anlamak için soruyorum. Mıstık0202'ye müspet ya da menfi bir cevap verilmesi gerekmez mi? --Potkal 13:57, 19 Kasım 2016 (UTC)
 • Engeli veren Elmacenderesi'nin vermesi gerekir, bildirim gönderelim.--RapsarEfendim? 21:17, 19 Kasım 2016 (UTC)
 • Durumu öğrendiğimde, malesef şaşkınlığa kapılmakla birlikte ufak çaplı bir araştırma yaptığımda çıkan sonuç şu: Kullanıcı adı mustafa olmasından dolayı kendi interneti paylaştığım çevrede bunu sorduğumda söz konusu kişiye ulaştım. Bu kişiyle gerçek hayatta Vikipedi'ye dair söz konusu ve benzer konuları konuşmam vesilesiyle bu konuya katkıda bulunmuş ve ifadeler eklemiş. Komşu olması sebebiyle de internete erişim durumu zaman zaman çakışmış. Durum bundan ibaret. Yönergeler dâhilinde bu duruma tekabül eden durum nedir bilemiyorum ama kesinlikle kukla hesap benzeri durum söz konusu değildir, zaten tecrübem nedeniyle bu tür şeylere de gerek duymamaktayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:12, 21 Kasım 2016 (UTC)
 • Aksine inanılmıyor zaten de... Bir şey soracaktım ama sonra suçlu ben olacağım, neyse.--RapsarEfendim? 19:22, 21 Kasım 2016 (UTC)

Davet

 • Stalin kişi kültü maddesinin tartışma sayfasına görüşlerini bildirmek isteyenleri davet ediyorum. Konu bu maddede anlatım olarak cümle içinde tezâtı göstermek için Stalin'i "diktatör" tanımlamasıyla betimlemem hoşuna gitmeyen bir kullanıcının VP:TBA'yı bahane ederek madde içinden diktatör tanımlamasını tartışma karara bağlanmış gibi sürekli kaldırması. --Mskyrider ileti 13:09, 12 Kasım 2016 (UTC)

Saygı....

İki üst başlıta Kullanıcı:Mirada'nın telif ihlallerinden bahsettim. Kim (dergi, 1958) Britaninca'dan direk alinmış. Ciltinden sayfasına kadar nereden kopyalandığını silme gerekçesinde bahsettim. Rica ediyorum elinde ansiklopedi olanlar bi baksın. Açtığı Kargış maddesi de öyleydi. Mirada kaynaksiz ve telifli olarak actigi sayfayla guvenilir kullanici olurken, bana inanilmiyor. Sasirmadim.. --Kingbjelica (mesaj) 17:05, 13 Kasım 2016 (UTC)

Buyrun Sakhalinio, görüşmek üzere, sevgiler.. --Kingbjelica (mesaj) 06:24, 14 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba Kingbjelica, gerekli silme işlemleri yapılarak kullanıcıya uyarı gönderilmiştir. Desteğiniz ve işbirliğiniz için teşekkürler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 07:50, 14 Kasım 2016 (UTC)

Şifre sıfırlama

Özel kullanıcı yetkilerine sahip wiki hesaplarını (örn, hizmetliler, bürokratlar, gözetmenler,denetmenler) ele geçiren saldırganlarla ilgili sorunlar yaşamaktayız. Görünüşe göre sorun basit veya tekrar kullanılan şifreler yüzünden oluşmakta.

Vakıf nezdinde, topluluk üyeleri birden fazla ekip üyeleriyle beraber çalışarak duruma çözüm üretmeye çalışıyor.

Halihazırda, herkesin wiki hesaplarında kullanmak üzere seçtikleri şifreleri kontrol etmelerini talep ediyoruz. Eğer basit bir şifre seçtiğinizi biliyorsanız veya başka bir yerde kullandığınız şifreyi seçtiyseniz lütfen bu şifreleri değiştirin.

Güçlü şifreler seçin -- sekiz veya daha çok karakter uzunluğunda ve harf, rakam ve noktalama işareti içeren şifreler. Joe Sutherland (Mesaj) / MediaWiki message delivery (mesaj) 23:52, 13 Kasım 2016 (UTC)

Google Translate tarzı çeviri araçları ile madde açma

Merhaba, Google translate benzeri araçlar ile yabancı maddelerdeki içeriklerin Türkçe'ye çevrilip paylaşılması konusu daha önce ele alınmış mıydı? Mesela Windows Live Search Books maddesi çok şüpheli duruyor. Madde şuan anda iç bağlantılar, bilgi kutusu vs. ile düzgün gözükse de okuduğumu anlamakta zorlanıyorum. Volkan Yalçın (mesaj) 08:48, 14 Kasım 2016 (UTC)

Niteliksiz madde oluşturulmasına neden kimse ses çıkarmıyor yahu? Volkan Yalçın (mesaj) 11:11, 15 Kasım 2016 (UTC)

Örnek verilen madde robot çeviri değil ama kötü bir çeviri. Şimdi biraz daha okunur hale getirdim. --Cobija (mesaj) 12:16, 15 Kasım 2016 (UTC)
Örnek verdiğim maddenin İngilizce Vikipedi'den bir kaç satırı Google Translate'e koyarak kıyaslama yaptım ve Google Translate'in çevirdiği ile Türkçe maddedeki çeviriler birbirine benziyordu. Google Translate kullanılmamış ama başka bir araç kullanılmış izlenimi oluştu bende. İnsan çevirisine benzemiyor. Kullanıcının yeni maddesi Photo Booth mesela. Görsellik, iç bağlantılar, bilgi kutusu için verilen emek güzel olsa da madde anlam bütünlüğü olmayan cümlelerle kaynıyor. Belki ağır olacak ama bu şekilde madde olacağına maddenin hiç olmamasından yanayım. Türkçe Vikipedi maddelerinin kalitesiz algısını depreştiriyor. Volkan Yalçın (mesaj) 08:06, 17 Kasım 2016 (UTC)

Düzetltilebilir durumdaki makine çevirisinin silinmesine karşıyım. Özellikle maddede bilgi kutusu, kategorizasyon varsa ve düzeltilmesi gereken cümle sayısı sınırlı ise. Aksi argüman düzenleme bekleyen bütün maddelerin silinmesini de gerektirir diye düşünüyorum. Nacizane, acizane, fakirane...--Alperen (mesaj) 16:25, 18 Kasım 2016 (UTC)

 • Nöral Makine Çevirisinin tartışılması gerekiyor. Çünkü robot çeviriden oldukça iyi. En az %70-80 doğru çeviriyor diyebilirim. Ben bu konuda Alperen e biraz katılıyorum. --Zaitsév 17:28, 21 Kasım 2016 (UTC)
Merheba, sayın arkadaşlar. Özür dilerim, geç görmüşüm. İlk önce maddde isimleri ile ilgili açıklama yapıyım. Bazen teknoloji maddesi yaratırken bir az kuşkularım oluyor. Mesela "Live Search Books" bir teknoloji arama hizmetidir, ben onu "Canlı kitab araması" gibi Kabul etsem de başka eleştiri alırdım. Ve ya "Live search" "Bing" hizmetinin ilk ismiydi. Bunu " Canlı arama" gibi yapsam, bir çoklarına garip görünebilir. "Photo booth" bir Apple uygulaması ve anlamı fotograf kabini demek. Başka dillerde de isim aynı kalmışdı, ben de ismi değiştirmedim. Belki de yanlış yapmışım. Veya Windows Live ve ona bağlı başka maddeler. Bunu türkçeye "Windows Canlı" gibi çevirmek gerek mi? Hepsi yaratılmış maddeler. Windows Live Mail maddesini "Windows Canlı Posta" yapın. Bu, komik olur. Bir soru soruyum: Ben Open Live Writer uygulama maddesini yaratmak istiyorum, bunu "açık canlı yazar" gibi mi yazıyım? O zaman bilmem bana neler yazarsınız..........Belki o zaman "Play Store", "Windows Phone", "App Store", "Essentials" gibi isimleri de türkçe yapalım. Yapmayın, arkadaşlar. Yanlışlık varsa, ismini değiştirin. Başka bir şey. Benim ingilizce bilgim iyi. Makine çevirisi benim işimi kolaylaştırıyor, ama ben de eğitimliyim, ne yazdığımı iyi biliyorum. Umarım beni anladınız. Saygılarımla.--Ben.okucu (mesaj)--Ben.okucu (mesaj) 19:09, 3 Aralık 2016 (UTC)
Ben.okucu, sorun başlıklarda değil, içerikte. Bakın yukarıya yazdığınız metin bile yazım yanlışları barındırıyor. Maddelerde de durum aynı. Yazım yanlışları ve anlatım bozuklukları içeren makine çevirileri ekliyorsunuz. Makine çevirisi kullanmayın demiyoruz ama eklediğiniz metni gözden geçirerek akıcı, anlam bütünlüğü olan cümleler oluşturmaya çalışınız. --Selahattin ilhan (mesaj) 21:09, 3 Aralık 2016 (UTC)
Özür dilerim, kusura bakmayın, son zamanlarda kendi sorunlarımla ilgili üzgün durumda idim. Kendimi toparlayarak yanlışlıklarımı düzelteceyim. Teşekkür ederim sizlere--Ben.okucu (mesaj)--Ben.okucu (mesaj) 16:03, 4 Aralık 2016 (UTC)

Vikipedi maddelerinde küfür olsun mu olmasın mı mes elesi

Selamın Aleyküm kardeşler. Burayı çoluk çocuk okuyor diye bazı maddelerde değişiklik yaptım ama sansür filtresine takıldığı için geri almalar olması sebebiyle ihtilafa düştük. Küfürlü kelimeleri düzeltme maksadı ile iki değişikliğimi size sunuyorum hangisi daha münasip karar verelim inşallah.

 1. Mektuptaki küfürlü kelimeleri düzeltme
 2. 7 kirli kelimenin Türkçe manalarını düzeltme --II. Niveles (mesaj) 16:34, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Türk Sultanına Mektup Yazan Zaporojya Kazakları maddesindeki değişikliklerinizi geri aldım. Metin üzerine tartışma sayfasında oldukça görüş alışverişinde bulunulmuştu. Yaptığınız yumuşatmalar metnin ruhunu yansıtmıyor maalesef. Gerekçenizi de geçerli bulamadım. Maddenin tartışma sayfasını kullanmak gerekli. --Mskyrider ileti 16:37, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ben daha kapsayıcı tüm maddeleri kapsayan bir mes ele hakkında konuşmayı seçtim. 2. örneğe bakılabilir. --II. Niveles (mesaj) 16:38, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • İkinci maddede yaptığınız ise külliyen yanlış, o kelimelerin Türkçe çevirileri sizin verdikleriniz değil. Örneğin "shit" için "dışkı" yazmışsınız. Halbuki "shit" bok demek, "dışkı" nın İngilizcesi ise feces, offal, ya da excretion. İngilizce bilmeyen biri için yav ne tuhaf "dışkı" bile diyemiyorlar düşüncesi oluşur böyle yanlış çevirince. --Mskyrider ileti 16:49, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kullanılmasında bir sakınca görmüyorum. Yapılan değişiklik iyi niyetli güzel bir değişiklik ama orijinalliği hayli bozmakta. Özellikle 7 kirli kelime maddesinde malesef tam karşılığını vermiyor. Misal shit (dışkı) olarak düzenlenmiş ama amerikada "dışkı"nın karşılığı olan "stool", "feces" gibi kullanımlar yasak değil. Hey gidi Can Yücel hey :)--Pragdonmesaj 16:50, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Daha önce defalarca tartışıldı ve "hayır" denildi. Pussy (Türkçesi "vajina" değil, "am") gibi maddeleri de sansüre mi tabi tutacağız mesela? Bu mes eleyi tekrar tekrar tartışmak gereksiz vakit kaybı.--RapsarEfendim? 16:51, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • 2. örnekte yaptıklarınız yanlış o İngilizce kelimeler zaten tam anlamıyla küfür --By erdo can • msj 16:54, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yahu pussy yarık demektir yarılmış delinmiş manasında kullanılır ben Habeşistayken bir İngiliz turistle gezerken bir ağaç yarığına pussy dediğine şahit oldum. Şimdi yarık, delik manasının en uygunu fercdir. Pussu=ferc o sebeple yanlış bir çeviri yaptığımı düşünmüyorum. --II. Niveles (mesaj) 16:57, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Kelimeler kullanıldıkları bağlama göre farklı anlamlar alabilirler. Yerine göre doğru anlamına çevirmek gerekir. Ayrıca böyle arkaik kelimelere çevirirsek kimse anlayamaz. --Neolegen (mesaj) 17:03, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ferc kelimesi Türkçe değildir aksine Arapçadır bu nedenle Türkçeye çevrilirken kullanmamız doğru olmaz hatta yanlış olur sonuçta TDK'da çalışan profesörler uzun araştırmalar sonucu buluyor bu kelimeleri biz de uydurmuyoruz. Bu arada Türkçeyi(Türkçe vikipediyi) düzgün kullanmadığınız görüşündeyim By erdo can • msj 17:04, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • İlk örnekte alıntı kafaya göre değiştirilmiş. Alıntıların olduğu gibi yazılması gerekir. Çok yanlış bir iş yapılmış. --Neolegen (mesaj) 17:00, 15 Kasım 2016 (UTC)
Bence genel bir sansür önerisine hiç lüzum yok. Zaten sıfatlar üzerinden yeterince sansür girişimine maruz kalıyor maddeler. Bu konu daha önce defalarca konuşulmuş, tekrar tekrar tartışmak kısıtlı olan süremizin ve enerjimizin yine tartışma sayfalarında heba olmasına neden oluyor. --Maurice Flesier message 17:04, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sevgili din kardeşim elbette sansürün her bir çeşidine karşıyım diyemem ama şimdi çoluk çocuk bunları okur öğrenirse ahlaksız bir topluma dönüşümde bir kürek toprakta biz atmış olmaz mıyız? Ben yumuşatma taraftarıyım. --II. Niveles (mesaj) 17:07, 15 Kasım 2016 (UTC)
İngilizce bir kelimenin Türkçe anlamını öğrenmek nasıl bir ahlak bozukluluğuna sebep olur biraz anlatır mısınız?By erdo can • msj 17:10, 15 Kasım 2016 (UTC)
Trollüyor bence. --Neolegen (mesaj) 17:11, 15 Kasım 2016 (UTC)
Ama Türkçesi küfürlü kardeşim. Yumuşatsak sanki anlamayacaklar öyle höt diye yazınca daha iyi mi anlıyorlar? Biz çoluk çocuk öğrenmesin diye daha düzgün bir üslup kullanımı öneriyoruz. Bizim derdimiz soytarılık yapmak değildir! --II. Niveles (mesaj) 17:13, 15 Kasım 2016 (UTC)
Sayın Niveles, çoluk çocuk bu maddeyi neden okusun hadi diyelim okudu e ne güzel işte yeni kelimeler öğrendi kelime haznesi genişledi eğer sizin dediklerinizi yaparsak aslında topluma at gözlüğü takmış çocuklar yetişir ki bunuda biz istemeyiz --By erdo can • msj 17:17, 15 Kasım 2016 (UTC)
Yahu Erdoğan kardeşim ismi güzel kardeşim sen gelecekteki evladının küfürbaz, ağzı bozuk olmasını talep edebilir misin bu durumdan hoşnut olabilir misin. Daha münasip dille yazmanın kime ne zararı vardır söyleyiniz. --II. Niveles (mesaj) 17:19, 15 Kasım 2016 (UTC)
Tartışarak pek bir ilerleme kaydedemiyoruz artık tartışmanın gereği yok --By erdo can • msj 17:23, 15 Kasım 2016 (UTC)
gelecekte evladı olacağına nereden karar verdiniz, herkesin çocuğu olmak zorunda ve herkes çocuk sahibi olmayı istemek zorunda mıdır? uf yani. -seyit. 17:24, 15 Kasım 2016 (UTC)
Yahu Seyit kardeşim bir eşcinsel arkadaş evlatlık edinme girişiminde bulunduğunda ve evlatlık aldığında çocuk sahibi olma eylemini gerçekleştirmiş olmuyor mu? Kelimelere takılmayalım inşallah. Elhamdülillah benim 1 adet mevcut Allah cümlemize en hayırlısını nasip etsin inşallah.
eşcinsellik nereden geldi şimdi..... -seyit. 17:28, 15 Kasım 2016 (UTC)
Hani eşcinsel bireylerin doğal sebeplerden evladı olmaz ya o yüzden şeyettim. Elhamdülillah bizim derdimiz o bu değil derdimiz çoluk çocuk küfür öğrenmesindir. Koskoca Vikipedi'de bunu tartışarak düzeltebileceğimizi düşünüyorum. --II. Niveles (mesaj) 17:30, 15 Kasım 2016 (UTC)
Yani bâd-ı pürgû estirmeyelim diyorsunuz. İlginç. --Mskyrider ileti 17:32, 15 Kasım 2016 (UTC)
Mübahese edelim en müştailinden amirim. Bu haktır doğru yoldur. --II. Niveles (mesaj) 17:35, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • at gözlüğü olur mu beygir camekânı diyelim biz ona. --Mskyrider ileti 17:21, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Elbette olmalı, bunları değiştirmek sansür oluyor. Daha önce çok kez konuşulduğu için daha fazla yorum yapmaya gerek duymuyorum. Çoluk çocuk ifadesi kendi ahlakınızı buraya uygulamaktır, bırakalım ahlak ailelere kalsın. Vikipedi kimsenin kişisel ahlak algısının bekçisi değildir. -seyit. 17:22, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Efendim, bu kelimeleri "çocuklar görür ahlakları bozulur" mantığıyla yumuşatmamız doğru değildir. Hem bu şekilde anlam ve bilgi kaybına yol açarız. Ayrıca kullanıcımızın bahsettiği "kelimeler yerlerine göre anlamlandırılmalıdır" cümlesi çok haklı. İnternet bir deniz derya. Eğer ebeveyn internetin kullanımını, sakıncalı yönlerini gizlemek için gerekli önlemleri almıyor ise çocuğunu çeşitli yöntemlerle takip etmiyorsa zaten burada iki kelime görmüş, üç kelime okumuş farketmez. Bu kapsamda eğer ebeveyn çocuğuna gerekli bakış açısını kazandırabilmiş, zararlı yönleri gizleyebildiyse de zaten orada yazan iki kelimeyle ahlakı bozulmaz bilakis oradaki kelimeleri yukarıda bir kullanıcımızın bahsettiği gibi öğrenir ki bence bu kötü birşey değildir. Çocukların ahlakının bozulması için Vikipedi'nin zurnanın son deliği olduğunu düşünüyorum. Ettafımıza bir bakalım Vikipedi'ye kadar neler neler çocuklar için zararlı siz karar verin... Bizler burada bilgiyi doğru ve güvenilir sunmak için çabalıyoruz, amacımız bu olmalıdır. chansey Mesaj 17:32, 15 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum sansüre hayır ! --Dekolteli Kefen 06:18, 22 Kasım 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Koskoca devlet başkanına şu düzeltmeyi uygun gördüm itirazı olan geri alabilir. --II. Niveles 11:53, 7 Aralık 2016 (UTC)

ilgi

şuraya düşünceleri alabilir miyiz.. --kibele 19:39, 15 Kasım 2016 (UTC)

Google Çeviri

Çeviri algoritması güncellenmiş ve gözle görülür şekilde iyileştirilmiş. İlgili olanlar için paylaşayım dedim.

 • Linkte bir sorun var sanki şu bağlantı daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Saygılar. --By erdo can • msj 13:41, 16 Kasım 2016 (UTC)

Metro hattı maddeleri açma projesi

Selamlar herkese. Bu haftanın İş Birliği Projesi, maddesi açılmamış metro hatlarının oluşturulması olarak belirlenmişti. Katılım görece az gözüktü, buradan bir duyuru yapmak istedim. Katılmak isteyenler ilgili sayfaya adını yazıp katkılarını sıralayabilir :) İyi çalışmalar herkese.--RapsarEfendim? 17:03, 16 Kasım 2016 (UTC)

Kişisel saldırı konusu

Konunun değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması adına şuradaki konuya hakim olan ve/veya şahit olan kullanıcıların görüşlerini/eleştirilerini bekliyoruz. Kişisel saldırıya dair olan tartışma konu sonuçlandığında ya da belli bir prosedüre bağlandığında ilgili sayfaya atıf yapacağım/yapacağız. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:39, 17 Kasım 2016 (UTC)

Wikiexperiments challenge

Dear CEE friends. Sorry for writing you in English only. I would like to inform you that there is an ongoing challenge on increasing the use of 45 scientific experiments (25 in physics and 20 in chemistry) on Wikipedia in the languages spoken within the CEE region. The main goal of the challenge is to provide better illustrations of physical laws and chemical reactions in a unique way with high educational value.

All videos have appropriate descriptions in their specific pages on Wikimedia Commons and are ready to be translated, while there are lists of articles on the project page on Meta where the videos can be used. I can help you with adding the videos to the appropriate articles without descriptions and will be grateful if you help in translating the descriptions (videos about physics experiments have been already added). Please do not hesitate to contact me if any additional explanation is needed. Teşekkürler.--Kiril Simeonovski (diskuto) 14:05, 21 nov. 2016 (UTC)

Çevirisi : Wikideney daveti

Sevgili CEE dostları. İngilizce yazdığım için özür dilerim. Size şunu haber vermek istiyorum: Vikipedi'de Orta ve Doğu Avrupa bölgesi dillerinde 45 bilimsel deneyin kullanımını (25'i fizik ve 20'si kimya deneyi) arttırmak için bir davet var. Ana amaç, yüksek eğitim değeri olan kendine özgü bir yolla fizik kuralları ve kimyasal tepkimeler için daha iyi açıklamalar sağlamak.

Tüm videoaların Wikimedia Commons'ta kendi sayfalarında uygun açıklamaları var ve tercümeye hazır durumdalar ve meta'daki proje sayfasında videoların nerede kullanılabileceğine dair madde listeleri mevcut. Size videoları açıklamasız olarak uygun maddelere yerleştirmekte yardımcı olabilirim ve eğer açıklamaları çeviride yardımcı olursanız (fizik deneyleri hakkında videolar zaten eklendi) müteşekkir olurum. Eğer ilave açıklama gerekirse bana başvurmakta çekinmeyin. Teşekkürler. (Çeviri:--Başak (mesaj) 17:34, 21 Kasım 2016 (UTC))

Yurtdışından gelen misafir

Buluşma fotoğrafı

Merhaba Arkadaşlar, Wikimedia Vakfı İngiltere Organizasyonunda görevli bir kullanıcı hafta sonuna kadar İstanbul'da olacakmış. Bu süreçte Çarşamba akşamı bizlerle buluşmak istedi. Bu nedenle Çarşamba 19:00 ile 20:00 arasında başlayacak bir buluşma olacaktır. Yer ve mekan konusu daha belirlenmesede Avrupa Yakasında Beşiktaş, Mecidiyeköy, Taksim üçgeninde biryerde buluşma gerçekleşecek. Gelmek isteyen arkadaşlara en geç çarşamba günü buluşma yeri ile ilgili bilgiyi yine buradan vereceğiz. Katılacak arkadaşlar bu konuya mesaj bırakırlarsa bizde ona göre bir ayarlama yapabiliriz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18:02, 21 Kasım 2016 (UTC)

Aksilik olmazsa gelebileceğimi yazayım.--RapsarEfendim? 21:02, 21 Kasım 2016 (UTC)
Arkadaşlar, Jwslubbock ile yaptığımız konuşma sonrasında buluşma yerini Mambocino olarak belirledik. Çarşamba 18:30 19:00 araso orada olacağız. Katılım fazla olursa Beşiktaş'ta daha büyük bir mekanada geçebiliriz. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 21:33, 21 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba! Benim adim John, Wikimedia UK'dan. Sadece biraz Turkce konusuyorum, ama ogreniyorum. I am trying to arrange to meet with some other people as well as Wikimedians tomorrow and they would prefer to meet near Taksim. So I am trying to find a place that is quiet and not too busy. There is a cafe in Cihangir I like called [Heirloom] which I suggest for us all to meet. .... --Jwslubbock (mesaj) 12:18, 22 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba arkadaşlar, Yukarıda arkadaşımızın bir değişiklikle ilgili bilgisi var. Mekan Heirloom Cafe olarak güncellendi. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 13:57, 22 Kasım 2016 (UTC)
Yahu çocuk İstanbul'u bizden iyi biliyor, bari bir de karşı yakaya geçirip Fenerbahçe İşkembecisinde veya Vedat İskembe'de tuzlama ya da mumbar dolması filan yedirin de hala bilmediği şeyler olduğunu görsün; fazla havaya girmesin.:) --E4024 (mesaj) 14:03, 22 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba, kafede size bekliyorum! --Jwslubbock (mesaj) 15:53, 23 Kasım 2016 (UTC)
Güzel bir buluşma gerçekleşti. Verimli bilgi alışverişi oldu. Detayları sizlerle paylaşacağım. Teşekkürler Jwslubbock SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:43, 23 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba, keyifli ve verimli bir sohbet oldu. Teşekkürler.Ibra~28 (mesaj) 09:11, 24 Kasım 2016 (UTC)
Sakhalinio, yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, ne konuştunuz, anlatsanıza... Hem bu fotoğrafta sanki biraz yoğun bir Sakhalinio durumu var; hangisi gerçek Sakhalinio? --E4024 (mesaj) 11:30, 24 Kasım 2016 (UTC)
Bilgilendirme için teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 10:19, 30 Kasım 2016 (UTC)

Görüşme özeti

Merhabalar arkadaşlar, dünkü görüşmemizde konuştuklarımızı sizlere aktarmak isterim. Jwslubbock bize vakfın Türkçe Vikipedi'nin gelişimi için nasıl yardımcı olabileceklerini sordu. Bizim aklımıza ilk olarak geçtiğimiz aylarda gerçekleştiremediğimiz Wiki Anıtları Seviyor programında envanter bilgisi problemimizden bahsettim. Bu konuda bu yıl içerisinde yapacağımız çalışmalara destek verebileceklerini, ayrıca projeye her türlüde destek verebileceklerini belirttiler. Konuğumuzun 2 Türk arkadaşıda bizlere katıldı. Bu süreçte Jwslubbock bize İngiltere'de uyguladıkları Wikimedian in residence programından bahsetti. Bu program kapsamında Londra'daki Welcome Library'de bir görevli bulunmakta. Bu görevlinin yarı maaşı kütüphane tarafından diğer yarısı ise vakıf tarafından karşılanmakta. Bu bilgi ışığında orada bir fikir alışverişinde bulunduk ve bu programı Türkiye'deki devlet kütüphanelerinde bunu yapmamız biraz zor olacaktır ama bir üniversite kütüphanesi yada eski gazetelerde bu şekilde bir çalışma olabileceğine karar verdik. Bu konu ile alakalı Jwslubbock'un arkadaşlarından biri Boğaziçi Üniversitesi ile görüşme sağlayabileceğini belirtti. Bizde Cumhuriyet, Milliyet veya Hürriyet ile görüşür ve biriyle bile anlaşabilirsek çok verimli bir çalışma olacaktır. Programla ilgili videoyu burada izleyebilirsiniz. Jwslubbock Londra'da bir çok Türkçe bilen vikipedist arkadaşının olduğunu onlarında Türkçe Vikipedi'ye katkıda bulunması için konuşacağını belirtti. Şimdilik aktaracaklarım bunlar. Eğer benim unuttuklarım var ise HakanIST beni tamamlasın. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 18:13, 24 Kasım 2016 (UTC)

Dış bağlantı temizliği

Bağlantı Gerekçe
Özel:BağArama/friendfeed.com Kapandı *
Özel:BağArama/video.google.com Kapandı **
Özel:BağArama/sozluk.sourtimes.org VP:GÜVEN gereği kaynak-dış bağlantı olarak kullanılamaz
Özel:BağArama/http://*.uludagsozluk.com VP:GÜVEN gereği kaynak-dış bağlantı olarak kullanılamaz
Özel:BağArama/http://*.unyesil.com reklam amaçlı
Özel:BağArama/http://*.savsatli.com reklam amaçlı + ölü
Özel:BağArama/http://*.karakocannostalji.com reklam amaçlı + ölü
Özel:BağArama/http://*.alisarkoyu.com reklam amaçlı
Özel:BağArama/http://*.akcakocam.com reklam amaçlı + ölü
Özel:BağArama/http://*.sivricehaber.com reklam amaçlı
Özel:BağArama/http://*.karamanlive.com reklam amaçlı + ölü
* sosyal ağ, arşiv bağlantısını eklemek fayda sağlamaz
** bu arkadaşlar arşivlemiş sanırım: 1, 2, 3 yalnız arşivlere nasıl ulaşılır bilmiyorum. yanılmıyorsam oradaki videolar youtube'a aktarılmıştı. youtube bağlantısı mevcut ise silme yerine değiştirme yapılabilir.

→Yukarıdaki dış bağlantıları (sadece maddelerde bulunanlar) temizlemeyi düşünüyorum. Toplu bir işlem yapmadan önce topluluğa bildirmekte fayda var. Bu sebeple önce buraya yazayım dedim. İtiraz yoksa birkaç gün içinde gerekli işlemleri yaparım. --Selahattin ilhan (mesaj) 18:19, 24 Kasım 2016 (UTC)

 • Destek Destek --II. Niveles 18:21, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Bir uğraşın olduğu belli oluyor. Topluluğa danışma ve bilgilendirmenize ise bayıldım. Destekliyorum. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 19:05, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Reklam amaçlı olanlar ve güvenilir olmayanlar hızlıca temizlenebilirdi bile :) Bir problem teşkil edeceğini zannetmiyorum.--RapsarEfendim? 20:07, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • "archive.org" kayıtlarına göre şu site en son 2013 yılında aktifmiş: Özel:BağArama/http://*.sugababes.com. Link ölü durumda. Sadece ana sayfaya verilen bağlantıları kaldırıyorum. Diğerlerini arşiv bağlantıları ile değiştireceğim. Ek olarak sormak istediğim bir şey var. Bu site güvenilir mi mesela: Özel:BağArama/http://*.geocities.com. Bildiğim kadarıyla blog gibi bir şeydi bu zamanında. Neredeyse herkes bir site oluşturdu burada. Topluca kaldırsak olur mu? Kaynaklarıyla birlikte yazılmış makale gibi güvenilir yazılara rastlamamız mümkün mü? Onun dışında bu var: Özel:BağArama/http://*.turkcebilgi.com Vikipedi'den içerik alan sitelerden biri değil mi? Yanlış mı biliyorum? --Selahattin ilhan (mesaj) 20:54, 24 Kasım 2016 (UTC)
O sitenin şu anda yalnızca Japonya sürümü çalışıyor. Diğerleri 26 Ekim 2009 tarihinden bu yana uçmuş durumdalar (Bkz. en:Yahoo! Geocities). Silinebilir bence. Türkçe bilgi dediğiniz gibi geçmişte Vikipedi'den çokça içerik almıştır. Ayna sayılabilir. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 21:39, 24 Kasım 2016 (UTC)
 • Şunu awb ile temizlemek için regex rica ediyorum: * [http://www.abc123.com/ değişken] .değişken + sabit site bağlantısı, hepsi silinecek. HakanIST bakabilir misiniz? --Selahattin ilhan (mesaj) 03:07, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • Bu işe yarayabilir
   \* \[(http|https):\/\/(.*?)uludagsozluk.com(.*?)\] 
  
  -- Hakan·IST 04:39, 26 Kasım 2016 (UTC)
İşe yarıyor. HakanIST, Face-smile.svg Teşekkürler --Selahattin ilhan (mesaj) 13:27, 26 Kasım 2016 (UTC)
 • "geocities" ve "video.google" sitelerini topluca temizlemekten vazgeçtim. "blogspot", "blogcu", "tr.gg" uzantılı siteler de genel olarak güvenilir değil, büyük çoğunluğunun temizlenmesi gerekiyor ama bunları kontrol ederek elle temizlesek daha iyi olacak sanırım. "ingilizce vikipedi" güvenilir bir yer değil, birçok maddede kaynak diye gösterilmiş. temizlenmesi gerekiyor ama büyük bir iş yükü oluşturacağından o topa da girmek istemedim. --Selahattin ilhan (mesaj) 11:34, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Ben siliyorum, birileri yine ekliyor. Turkuaz1419 türkçebilgi "yayıncı" bir site değil. Ürettiği bir içerik yok. Bilgileri rehber ansiklopedisinden filan kopyalamış. Kaynak olarak kullanılması uygun değil. --Selahattin ilhan (mesaj) 08:08, 9 Aralık 2016 (UTC)

Topluluğa davet

Toplu mesajlar

 • Bunu nereye yazacağımı bilemedim. Toplu mesajlarla ilgili düzenleme yapabilir miyiz? Örneğin, kullanıcıların tartışma sayfalarını doldurmak yerine, sabit bir isim belirleyelim, eğer o isimde bir alt sayfa varsa, toplu mesajlar o sayfaya gitsin. Örneğin ben Kullanıcı mesaj:Bulgu/toplumesaj diye bir sayfa yaratmışsam, toplu mesajlar oraya gitsin. --Deniz (mesaj) 17:24, 29 Kasım 2016 (UTC)
  • Şöyle yapılabilir. --Superyetkinileti 17:32, 29 Kasım 2016 (UTC)
   • Teşekkürler. Ayrıca Özel:Diff kullanımından da haberdar olmuş oldum. --Deniz (mesaj) 18:12, 29 Kasım 2016 (UTC)
Merhaba, Bulgu, Böyle bir durum bildiğim kadarıyla sizin inisiyatifinizde. Yani bahsettiğiniz sayfayı oluşturup toplu mesajın geldiği projenin sorumlusuna bunu bildirirseniz gerekli düzenlemeyi toplu mesajı atan kullanıcımız yapar. Veya bir alternatif olarak toplu mesaj listesinden çıkabilirsiniz. Bu imzasız yazı Pragdon (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

VikiProje Sovyetler Birliği Aralık ayı işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

OpenRA.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Şablon:1917 Rus Devrimi ve Şablon:Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ndeki kırmızı bağlantılı maddelerinin oluşturulmasıdır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 13:23, 1 Aralık 2016 (UTC)

Haydi Aralık 2016 İşbirliğine!


Symbol list class.svg
VikiProje Siyaset Ayın İşbirliği
İyi günler, iyi Vikiler.
VikiProje Siyaset bünyesinde Aralık 2016 iş birliği projesi "Siyaset kategorisinde yer alan kaynaksız veya kaynağı zayıf maddelere kaynak ekleme ve kaynakları düzenlemek" olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyorum.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:11, 1 Aralık 2016 (UTC)

Hizmetli eksikliği

Ben de dahil topluluğun birçok üyesi hizmetli eksikliğinden ve halihazırda ki birçok hizmetinin etkinsizliğinden şikayet ediyoruz. Vikiçizer yine sık sık iş yükünden ve daha fazla sorumluluk almak isteyen istekli kullanıcıları seçememekten dem vuruyor. 280.000 küsür madde, yüzlerce aktif kullanıcı ve sorunları, ilgi bekleyen onlarca adaylık ve süreç karşısında mevcut 27 hizmetliden aktif statüsünde olan 7 hizmetli yetersiz kalıyor ne yazık ki. Her soru ve derdimizde Vikiçizer'e gitmekten hicap duyuyorum artık. En son hizmetli seçilen HakanIST 'ın ardından altı aydan fazla süre geçti. Artık yeni hizmetli(ler) adaylık süreçleri başlatmak gerektiğine inanıyorum. Hizmetli olabilecek potansiyele sahip, faal, tarafsız, politikalara hakim ve itidal sahibi birçok kullanıcı olduğunu düşünüyorum. Bunlardan aklıma gelenler: İncelemeelemani, Sayginer, Cobija, Chansey, Teacher0691, BSRF, Çalıştay, İazak, Basak, Totenkopf division, Turgut46, Esc2003, Bulgu..liste daha da artılabilir. Geçen aylarda Muratero'ya özel olarak adaylık süreci başlatmayı teklif ettim. Kendileri nazikçe geri çevirdiler. Rapsar'a da geçenlerde bir teklif geldi zannedersem. O da adaylık süreçlerine kişisel husumetlerin karıştırıldığını, tartışma sayfalarında çok bulunan kullanıcıların otomatik olarak damgalandığını (eğer yanlış birşeyler varsa düzeltebilirsiniz Rapsar, aklımda kalanları yazıyorum) topluluğun yeni hizmetli seçmelerinin bu yüzden zor olduğunu ifade etmişti. Doğrusu Türkçe Vikipedi'nin hizmetli seçme ve hizmetlilik yetkilerinin alınması kriterleri çok katı ve meşakkatli. Bu konuda artık 2017 yılı başlamadan birkaç adaylık başlatmamız gerektiğine inanıyorum. Umarım link verdiğim ve burada adını telaffuz etmediğim kullanıcılardan hizmetlilik sorumluluklarını almak isteyen kullanıcılar çıkar. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:15, 1 Aralık 2016 (UTC)

Teşekkürler. Hizmetli eksiğimiz olduğu kesin ve bu durum açıkça belli olmaya başladı. Umarım Superyetkin, Vikiçizer, HakanIST, Sakhalinio gibi gönüllü ve etkin olacak kullanıcılar aday olurlar. --İnceleme Elemanı (mesaj) 09:59, 2 Aralık 2016 (UTC)
Kendimi dışarıda tutarsam, yukarıda ismi zikredilen kullanıcıların birçoğu tecrübe bakımından uygun olsa da, İncelemeelemani'nin dediği gibi gönüllü ve etkin olarak faaliyet gösteremeyecektir. Bu eksiklik veya kusur veya yanlış ya da her ne ise ondan değil, daha çok içerik üretmeye odaklı kullanıcılar var orada. Hizmetli olanların daha çok temizleme, uyarı yollama, doğru yolu gösterme, silme, düzenleme gibi işlerle meşgul olması lazım. "Bu kullanıcı yeteri kadar tecrübeye sahip, hizmetli olsun" tarzı yaklaşım olunca, kullanıcıda da ister istemez "kullanmayacağım zaten çok fazla ama cebimde kalsın" gibi bir bakış açısı oluşuyor, hizmetli olmasının hiçbir artısı olmuyor. Eski İncelemeelemani olsa desteklerdim, o da maalesef, nedenini bilemediğim şekilde azalttı faaliyetlerini. Yukarıdaki isimlerden hem tecrübe hem aktiflik hem de hizmetli gibi hizmetli -ki İncelemeelemani'nın verdiği dört hizmetli de buna uymakta- olabilecek Teacher0691 ve BSRF var "bana kalırsa". Bir de potansiyel hizmetli var tecrübelenmesi gereken biraz daha o da bende kalsın :)--RapsarEfendim? 10:21, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Öncelikle beni hizmetli olmaya layık gördüğü için Maurice Flesier'e teşekkür ederim. Bu görevi layıkıyla yerine getirebilir miyim, bilmiyorum. Eğer hizmetli seçilirsem vandalizmle ve kuklacılıkla etkin mücadele edebileceğimi düşünüyorum. Olası bir vandalizm durumunda Vikipedi'de olmadığım zamanlarda kullanıcılar e-posta gönderebilir. Ayrıca telefondan girdiğim için her an her yerde bağlanma durumum var. Koruma işine de çok fazla ihtiyaç olmuyor. Beni korkutan SAS ve Hızlı Sil işlemleri. Rapsar'ın da dediği gibi ben daha çok içerik üretmeye meyilliyim ama olası bir dizi vandalizm saldırıları durumunda önce vandalizmle mücadele ederim. Bir yandan da hizmetlilik işleri içerik üretmeme engel olabilir, belki de bir süre içerik üretir daha sonra başvuru yaparım. Ama diğer kullanıcılar hakkımda ne düşünür acaba? --Turgut46 10:33, 2 Aralık 2016 (UTC)
İki kere ping gelince yazayım dedim artık. Aynen Rapsar'ın dediği gibi içerik üretmeye öncelikli bir kullanıcıyım ben. İBP sorumluluğundan da bu yüzden ayrıldım. Yine de teşekkür ederim düşünenlere. Çok çok ilerde belki ama epeyce çok. Düzeltecek çok madde var daha. Hizmetli seçilene kadar buralarda olup seçildikten sonra kaybolanlara bir iğneleme de benden bu arada. Herkese iyi vikiler.--Teacher0691 (mesaj) 10:44, 2 Aralık 2016 (UTC)
*Yorum Yorum Değerli Topluluğumuza; öncelikle sayın Maurice Flesier'e bu göreve layık olabileceğini düşündüğü isimler arasında beni de saydığı için şükranlarımı sunarım. Bu başlığın açılması güzel oldu. Topluluğumuzda bu eksiklik malum. Sayın Rapsar'a da teklifi ben götürmüştüm, kendisi nazikçe kabul etmedi. Doğrusu hizmetlilik başvurusu için iki gündür bir metin ve sorulara cevaplara hazırlamaktayım, yukarıda belirttiğiniz bir çok gerekçe de benim metnimle paralellik gösteriyor. Son düzenlemeleri gerçekleştirdikten sonra son anda bir değişiklik yaşanmaz ise başvuruda bulunmayı düşünüyorum. En azından başvuru sayfasını hareketlendirmiş oluruz. Saygılarımla. chansey Mesaj 11:22, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Adım geçtiği için yazmam gerektiğini düşünüyorum. Teşekkür ederim beni bu göreve uygun görenlere. Daha önce de birkaç kullanıcıdan duymuştum bu yönde teklifler. Ancak hizmetli fonksiyonları bir kere verildi mi "ebediyen" geri alınamaz özellikte olmaya devam ettikçe hiçbir zaman bu fonksiyonlara sahip olmayı isteyeceğimi sanmıyorum. Bir paragraflık Vikipedi:Hizmetli haklarının geri alınması politika teklifini bile sonuçlandıramamış bir topluluk, yeni hizmetli seçerken çok dikkat etmeli. Malum, her yanlış yapan istifa etme erdemini gösteremeyebiliyor.--B.S.R.F. 💬 14:48, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın BSRF yüzde yüz haklısınız. Halihazırda 2 yıl boyunca inaktif olan kullanıcının hizmetliliği kahyalarca sonlandırılır hükmü varken dahi azledilmeyecek hizmetliler var. İnaktif süresi bence 6 aydan çok olmamalı ya da belli bir süredir inaktif olan hizmetliler topluluk nezdinde güven tazelemeli... chansey Mesaj 15:12, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Pictogram voting question.png Soru @ Kullanıcı:Teacher0691: Öğretmenim, "iğneleme" dediniz de ilgimi çekti. Bu hizmetlilik bir "görev" (olmalı), "ayrıcalık", "orun" filan değil. Zaten burada bulunmuyorsa bir kullanıcı neden bu göreve talip olur? Vikipediye ilgisi kalmadı ise neden çekilip kadro şişkinliği varmış gibi görünmesine engel olmaz? İnsanlar burada hiç katkısı olmasa bile, sokakta başkalarına "Ben VP'de hizmetliyim" mi diyorlar? Ne işlerine yarıyor bu unvan? Şimdi yazmaya başlayınca aklıma tuhaf şeyler geldi; hizmetlilik işiyle uğraşmak istemeyen, kendisinden iş talep edilmesin diye başka bir ad bulup katkılarına onunla devam eden kullanıcı filan da var mıdır acaba? --E4024 (mesaj) 14:59, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın E4024 zaman zaman bakış açınıza gıpta ettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Lütfen çok seslilik adına kral çıplak demeye devam ediniz. Lakin takıldığım bir husus var kadro durumu söz konusu olmadığı için bir şişkinlikten de bahsedemeyiz. chansey Mesaj 15:12, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yok o kadar derinlemesine bir iğneleme değildi. Sorularınızın cevabını bir hizmetliden bekliyorsunuz sanırım benden değil. Yukarıda da belirtildiği gibi 27 hizmetliden 5-6 sı aktifse geri kalan 21 hizmetliye sormalı o zaman. Sadece göreve yeni talip olanlara naçizane bir tavsiye olur belki diye yazmıştım. Hizmetli olunca hemen kaybolmasınlar. Benim için önemli bir kriter ulaşılabilir olmak. Yeni aday olacaklara başarılar.--Teacher0691 (mesaj) 15:28, 2 Aralık 2016 (UTC)
E4024, iyi dedin de burada olamayanların sebeplerini bilemediğimizden, normalde aktif olmayanlara bir şey denemez. Ama az biraz aktif olan, bu aktiflik sürelerinde ise hizmetlilik fonksiyonlarını yerine getirmeyenlerin ise bu görevlerini bırakmaları daha sağlıklı olacaktır. Daha önce de dedim, hizmetlilik, denetçilik vs sorumluluk işi. O kişiler bu sorumlulukları almaya gönüllü oluyorlar, topluluk da uygun görürse onay veriyor. Kimse zorla onları hizmetli yapmıyor, onların da "kullanmam pek ama cebimde olsun" tarzı yaklaşımlarda bulunmaması gerekiyor tabi. Vikiçizer, Pinar, Homonihilis, benim bilidiğim kadarıyla "artık sorumluluk istemiyorum" deyip hizmetlilik yetkilerinden kendi istekleriyle çekilen kullanıcılar (tamamına kişisel takdirlerimi gönderiyorum).--RapsarEfendim? 17:42, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Hizmetliye değil benim gibi burada her gün saatlerce emek harcayan muhterem azalara ihtiyaç vardır. İşinde gücünde olan kıymetli hizmetlilerimiz gün içinde ne zaman çevrimiçi olurlarsa olsunlar görevlerini layıkıyla yapmaktadır. Sanki azalar tüm gün burada canla başla çalışıyor da hizmetliler de aynı performansı göstersin. Ben şuan ki kadrodan memnunum. Şahsi görüşüm böyledir. --II. Niveles 15:32, 2 Aralık 2016 (UTC)
Niveles, burada mevcut hizmetliler ile ilgili performans değerlendirmesi yapmıyoruz. Aktiflilik devriyelik ve hizmetlilik için güzel ama 7/24 çevrimiçi olunacak diye bir şey de söz konusu olamaz. Sonuçta burada gönüllülük esas ve her kullanıcı bir insan olarak gerçek dünyada da kendi işleri ile meşgul olması çok normal. Biz gelecek perspektifine odaklanmalı, tecrübeli devriyeleri teşvik etmeli ve yeni process ler başlatmalıyız. Turgut46 ve Chansey'in olumlu yaklaşmalarını memnuniyetle karşılıyorum ve ivedilikle adaylık açmalarını tavsiye ediyorum. Bu arada Teacher0691'ın yukarıdaki eleştirisini yerinde ve doğru bir tespit olarak gördüm. --Maurice Flesier message 17:15, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Adı geçen arkadaşlarımızın hepsi hakkında görüşüm olumlu. Hepsinin de Vikipedinin kurallarını gayet iyi bildiğini düşünüyorum. Kendine güvenen herkes beri gelsin derim. :)Alperen (mesaj) 19:14, 2 Aralık 2016 (UTC)
 • Öncelikle başlığa dikkat çekmek istiyorum: Hizmetli eksikliği. Aktif hizmetli eksikliği denilse daha doğru olurdu, çok şükür 27 hizmetlimiz var. Ne zaman hizmetlilik gerektiren işler aksasa, yeni hizmetli gerekiyor denerek yeni kimseler aday gösteriliyor. Sonra ne oluyor? Hizmetli seçilen arkadaşımız hizmetli oluyor, ancak bir süre sonra ya aktif olmuyor ya da aktif olsa bile hizmetlilik cebimde dursun diyor. Sonra aktif hizmetli gerekiyor deniyor ve birileri yine talip oluyor. Bir süre sayfa siliyor, engel veriyor ama ya sonra? Arkadaşı görebilene aşk olsun. Şimdi yine aktif hizmetli gerekiyor diye başlık açılmış, ancak bu işe talip olacak arkadaşlar hevesi geçtikten sonra çekilmeyi bilecek mi? Bu döngü daha nereye kadar devam edecek? Daha önce de aktif hizmetli gerekiyor denerek tartışmalar yapıldı. Bence öyle biri hizmetli olsun ki hizmetli eksiğimiz var tartışmalarına dur desin. --Turgut46 22:46, 2 Aralık 2016 (UTC)
Bu bence olağan bir durum, insanlar bütün hayatını karşılıksız olarak bir yere adamaktan pek keyif almayabilir :). Vikipedist olarak yılda üç kere madde açsakta oluyor ama hizmetlilik farklı bir durum. Zahmeti keyfinden daha çok ve bayrak devri gerekli. Her üç-beş senede bir topluca değişim faydalı olabilir. Alperen (mesaj) 08:18, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Öncelikle teşekkür ediyorum, listeye ben de eklenmişim. {{Hizmetli kutusu}} şablonuna dönem dönem göz atan biri olarak Vikiçizer, Superyetkin gibi süper aktif hizmetli+ kullanıcılar, bu aktifliklerine devam ettikçe, en azından o şablonda yer alan konularda (HS, SKT, SAS, vs.) henüz önemli bir yeni hizmetli gereksinimi yok diye düşünüyorum. Lakin bence bu işe gereklilikten çok yeterlik açısından bakmak lazım, bu 'görev' ne yetkiler getiriyor onu da hesaba katarak. Hizmetlilik bir hedef gibi görüldükçe, bu hedefe ulaştıktan sonra aktifliğini azaltan olacaktır ve daha da kötüsü, hep o kimimizin şikayet ettiği "hiyerarşi var" zihniyeti devam edecektir; en büyük görevlerden birinin adının "kahya" olduğu bu sistemde ağalar çıkacaktır (Jimmy Wales bile kaybetmiş gibi ağalığını). Ağacılar yüzünden de, hizmetliliğin kendisi ve adaylık süreci, bir çok değerli kullanıcıyı bu görevden uzak tutacaktır.
 • Belirtilen hizmetlilik yetkileri, bence listedeki belki de kimseyi eletecek türden değil, ki yetkinliğini ve kurallara hakimliğini düşünürsek E4024 de bu listeye eklenebilir. Hiçbiri için de sorumlu olmama imasını hoş karşılayamıyorum. Esasında Basak o listede olmamalı, çünkü zannımca, eğer istemişse, çoktan hizmetlilik isteği toplulukça kabul edilmiş olmalı.
 • Belki bürokratlarda aranması gereken kriterleri bu kişilere yüklemeyelim. Kullanıcı engelleme ve SAS kapatma konuları en çok önemsenebilecek konular, ve şu dönemde o listedeki iki kullanıcı hariç hiç birisine itirazım olmaz. Biri benim. Birkaç aylık (yeni) Vikipedistliğim var; şu dönemde, eğer düşündüğüm gibi gereklilik fazla yoksa, yetkilerimden memnunum, arttırılması şu iklimde 'rahatlığımı' azaltır.
 • Dediğim gibi, işe gereklilik açısından bakacaksak, eğer çok aktif hizmetliler pasif hale geçmezse (geçerlerse bir 'dikta'ya döneriz sanırım), hizmetli sayımız yeterli gözüküyor. Benim gördüğüm eksiklik, beyaz listeye kayıtlı kullanıcı ekleme konusu. Bunun için bir bot ayarlanıp, aktif kayıtlı kullanıcılar çeşitli kriterlere göre sıralanabilir. Sonra da, sadece hizmetlilere açık bir sayfaya bir hizmetli bu tabloyu (ya da biraz daha değişiğini) aktarabilir. Hizmetliler de bu sayfada (yeterince) hızlıca inceleme yapıp beyaz listeye alma işlemini yapabilirler. Kriter olarak şimdilik sadece toplam katkı sayısı olabilir, sonra katkıların tarihsel ve kategorisel dağılımına göre kriterler ortaya konabilir, ya da hizmetliler tarafından başka ne uygun görülüyorsa.
 • Kimseye karışmamız yerinde değil. Aktifliği bırakmak bir suç gibi gösterilmemeli. Eğer hizmetlilerin aktif olmaması (ki aktif sayılanlar da ne kadar aktif ve iki sene aktif kalmayınca çıkarılmıyorlar mı zaten?), sorun yaratıyorsa, sorumluluk esasında biz diğerlerinde. Ne lazımsa onu yapalım, mesela hizmetlilik sürecini gerektiği sertlikte ve yumuşaklıkta yapalım.
 • Türkçe Vikipedi'nin o seneler önceki halinden günümüzdeki (beğenmeyenler çok olsa da) haline gelmesine önayak oldukları için, özellikle, geçmişte çok aktif olmuş kullanıcılarımızın hepsine ve katkılarına saygı duyuyorum. Vikipedi iklimin inşallah daha da güzele evrilmesi için taze kan faydalı olabilecektir. Eskiler baskılansın demek değil bu. Özgür ansiklopedi fikrinden daha da uzaklaşmayacaksak, rahatlığı öne sürmemiz lazım, yoksa haliyle rahatsızlık olacaktır. İnsanların Vikipedi'ye bakış açıları farklı olsun, normali bu. Temel kurallar çerçevesinde kendi yorumlarını uygulasınlar.--Deniz (mesaj) 19:31, 3 Aralık 2016 (UTC)
 • Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/chansey ilgi bekliyor arkadaşlar. Biraz katılım gösterelim. --Turgut46 19:02, 6 Aralık 2016 (UTC)

Anavatan Çağırıyor ve İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli kaliteli madde adaylıkları

İlgili kullanıcılara: Anavatan Çağırıyor ve İşçi ve Çiftçi Kadın Heykeli maddelerinin kaliteli madde adaylıklarına dair görüşlerinizi bekliyorum. Adaylık sayfaları şu ve şu. Maddede varsa hangi konularda eksiklik bulunduğu hususunda, varsa bu konular hakkında içerik eklemem için yardımlarınıza ihtiyacım var. Benzer olarak Juche Kulesi maddesi kaliteli madde seçildi fakat burada düzenleme konusunda aklıma bir şeyler gelmiyor :) Yardım ve görüşlerinizi bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:26, 2 Aralık 2016 (UTC)

SİS Adaylık

2016 Topluluk Dilek Listesi Anketi

Arkadaşlar Meta Vikimediada yer alan 2016 Topluluk Dilek Listesi Anketine katılıp oylarımızı belirtmemiz gerektiğini düşünüyorum zira ankette paylaşılan önerilerin trwiki için de önemi büyük --By erdo can • msj 18:11, 4 Aralık 2016 (UTC)

Kukla kavramındaki sıkıntı ve denetçiler

Selamlar. Bayağıdır dikkatimi çeken bir konu hakkında bir şeyler yazmak istiyordum, kısmet bugüneymiş. An itibarıyla Vikipedi'de, Eldarion, Elmacenderesi ve Sadrettin olmak üzere üç denetçimiz var. Bilmeyenler için kısaca bahsetmemiz gerekirse denetçiler, "bir kullanıcının hangi IP numaraları üzerinden bir vikide değişiklik yaptığının belirlenmesi" ve "Özgün bir IP'nin, oturum açtığında bile, bir viki üzerinde yaptığı değişiklikliklerin belirlenmesi" olmak üzere iki işlevi yerine getirebiliyor ve bu sayfada uygunsuz kukla kullanımlarını tespit edebiliyor. Çok kritik, önemli görevler yani.

Kukladan kasıt ne onu da alıntılarla anlatalım. "Bir Vikipedist tarafından uygunsuz bir amaçla kullanmak amacıyla açılmış farklı kullanıcı hesaplarından her biri. Kukla kullanan Vikipedistler kuklacı olarak adlandırılır." diye açıklanmakta Vikipedi:Kukla kullanımında. İlgili politikada benim kalın olarak yazdığım kısım kalın değil, normal yazıyor. Dikkat çeksin diye ben kalınlaştırdım onu. Yine politika sayfasının hemen girişimde "Çoklu hesap kullanmak çoğu durumda uygun bulunmayan bir durumdur" denmekte. Sonrasında projenin kurucusu Jimmy Wales'ten bir alıntı var (politika eski, o dönem yüksek etkisi olan Wales'in şu an hemen hemen hiçbir özel etkisi bulunmamakta). Kukla tanımına, kullanımlarına dair detayları ilgili politikadan okuyabilir dileyen.

Şimdi bizim Vikipedi'deki problem nedir, sistem nasıl işler ondan bahsetmeye çalışacağım biraz. Bu aşamadan sonra yazdıklarım tamamen benim yıllar içerisinde gözlemlediğim olaylar, benim anladığım şeyler, benim elde ettiğim tecrübeler. Yanlışım var ise bunu bildirirseniz gerekli düzeltmeleri, geri almaları yapmak isterim.

Bizde kukla tanımı, genel olarak politikayla paralel işlememekte. Kimisi "IP çakıştı, kukla hesaplar" der, kimisi "zaman içerisine yayılan IP çakışmaları mevcut" der ve iki hesabın aynı kişi tarafından yönetildiğine, yani birisinin kuklacı hesap (oluşturulma tarihi daha eski olan), diğerinin ise kukla hesap olduğu düşünülür. Bu denetlemeyi yalnızca denetçiler gerçekleştirebilir, ne devriye hizmetli ne bürokrat bu denetlemeyi gerçekleştiremez. Şu ve şu ekran görüntülerine bakabilir bu işlem nasıl yapılıyor merak edenler (şu an arayüzleri böyle midir bilemiyorum benim görmüşlüğüm yok). Peki IP çakışması yeterli midir iki hesabın aynı kişi tarafından yönetildiği için? Benim mantığıma göre hayır. Aynı ağ üzerinden, aynı işletim sistemi ve aynı tarayıcıyla giriş yapan farklı kişiler, hatta aynı bilgisayardan giriş yapan farklı kişiler olma ihtimali çok yüksek. Doğal olarak IP çakışması olacaktır, tarayıcı ve işletim sistemi çakışması olacaktır. Yanılıyor muyum? Dolayısıyla sadece IP çakışması oldu diye iki hesabın aynı kişi tarafından yönetildiğine dair yapılamaz. Büyük fikir verir mi, verir. Şüphe uyandırır mı, uyandırır. Amatör, buraya pek hakim olmayan kullanıcıları ele verir mi, verir. Ancak buraya hakim olan, daha tecrübeli kişiler için yeterli olmayacaktır bu.

İkinci husus, "kukla hesapların hepsi kötü niyetli midir?" konusu. İkinci paragrafta alıntıladım, uygunsuz bir amaçla kullanmak amacıyla açılmış farklı kullanıcı hesaplarından her biri kukladır. Dikkat çeksin diye yine kalın yazdım. Buradan yola çıkarak, A hesabıyla sürekli olarak yeni madde açan, ancak her nedense B hesabı oluşturan ve paralel olarak iki hesaptan da yeni madde açan bir kullanıcının kuklacılık faaliyeti yaptığı, politikaya göre söylenemez. Politikadaki ifade net, uygunsuz kullanım. Burada uygunsuz bir kullanım yoksa, ikisinin kukla olduğunu söyleyemeyiz. Bunu ben demiyorum, politikamız diyor. Mesela benim de çok fazla aklımda kalmamış bir konu: "Bazı kullanıcılar tartışma sayfalarında, belli bir konu hakkında kimliklerinden dolayı kişisel tartışmalara dönerek kişisel saldırıları engellemek, veya Vikipedi dışında olacak sıkıntıları engellemek için farklı kullanıcı isimleri kullanabilir", uygun bir ikinci hesap kullanımıdır (şahsi fikrim, uygun olmayabilir, tartışmaya açılabilecek bir konu). Ahmet Turhan, X madde tartışmasında fikirlerini belirtmek için sana ait bir hesap daha açabilirsin, evet. Bunu ben demiyorum, politikamız diyor. Ve bu hesabın sana ait olduğunu da belirtmek zorunda değilsin (o zaman anlamı kalmaz zaten). "Bir kullanıcı belli bir alanda çok sağlam ve doyurucu katkılar yapıyor ise, sadece o konu hakkında bilgi gelişiminde bulunmak için yeni bir hesap alabilir", politika dahilindedir. Geçenlerde bu tip hesapları, benim de desteğimle engellemiştik. Engellememeliymişiz, politika olabilir diyor. Bunlar gibi birçok durumda bir kişi, yeni hesaplar alabilir, politika dahilindedir.

Uygun olmayan kullanımlar nelerdir? "Vikipedi kullanıcıları tüm oylamalar ve benzer tartışmalar için "bir kişi, bir oy" prensibini benimsemişlerdir. Ancak bu şekilde her bireyin fikirleri adil bir şekilde sayılabilir. Bundan dolayı, sock puppetlar bir görüşü desteklemiş olma etkisi yaratmamak için kullanılmamalıdırlar." Hepimizin bildiği ve en çok tanıdığı konu. Yine "belli bir fikri kukla hesaplarla desteklemek/karşısında durmak" kullanımı da "kötü amaçlı" olarak tanımlanmış. En çok karşılaşılanlardan ve bilinenlerden biri, "engel delme amacıyla kullanım" da yasak. Bir de "hizmetlilik gibi bir görevdeyseniz yeni hesap açmamalısınız" gibi bir kullanım var ki pek karşılaşmadığımız bir durum zaten.

Bu yukarıdaki tanımlamaların, kavramların dışında bir de "canlı kukla" dediğimiz olay var ki tespiti daha zor. Aynı kişi tarafından yönetilmeyen ama dışarıda eş-dost, akraba, kanka, işveren-işçi gibi ilişkisi olan ve herhangi bir konuda Vikipedi dışından kendisine (yahut kendilerine) bir fikri destekleme konusunda çağrı yapılarak çoğunluk oluşturma gibi işlemler gerçekleştirirler. Bu çok büyük sıkıntı, tespiti çok çok zor ve detaylı incelemeler gerektiren bir konu. Denetçilere kolaylıklar dilerim bunların tespitinde.

Şimdi geleyim bu başlığı açma sebebine. Şahsi görüşüm odur ki denetçilerimiz zaman zaman hatalı kararlar vermiş, olayı yalnızca teknik denetlemelere dayandırarak, IP çakışması olan hesapları yahut birkaç hesaba sahip olan kişileri kuklacı olarak tanımlamıştır. Benim aklımda kalan ve dikkatimi çeken olaylar şu şekildedir:

 1. Berkaysnklf, 26 Şubat 2011'de Superyetkin tarafından "kukla" gerekçesiyle engelleniyor. Şurada, bizzat benim tarafımdan 21 Şubat 2011'de başlatılan bir kukla şüphelisi davası var. 24 Şubat günü Elmacenderesi tarafından sonlandırılmış, çakışma yaşandığı belirtilmiş. Hem kanıtlar sağlam hem teknik çakışmalar var, yani bariz kukla gibi gözüküyor. Burada Berkaysnklf, bürokrat Vito Genovese'ye mesaj atarak haksız yere engellendiğini, kendisini savunmaya fırsat dahi verilmediğini, Elmacenderesi'ne atılan mesajların yanıtsız kaldığını, yine hizmetlilerden Khutuck'e, Merube 89'a (Vikimoladayım demiş gerçi) attığı mesajın yanıtsız kaldığını yazmış, Superyetkin de kendisine izlemesi gereken yolu anlatmış. O mesajlar da şuradan görülebilir. Kendisi bu son mesajının ardından Vito Genovese tarafından kukla denerek engellenmiş -ki engel delme amaçlı kukla zaten. Mesaj sayfasında da Vito Genovese'nin ve Merube 89'un mesajları görülebilir. Aradaki süreç nasıl oldu, nerede konuşuldu bilemiyorum, bulamadım da ama 19 Mayıs 2012'de Superyetkin tarafından "yinelenen IP denetimi sonucunda olayın kuklacılık sayılamayacağı anlaşılmıştır" denerek engeli kaldırılmış kendisinin. Yani yaklaşık 1 yıl 3 ay sonrasında "hatalı" denerek engeli kaldırılmış. Bu konuda ne o denetçiliği yapan Elmacenderesi'nden bir açıklama ya da bilgilendirme ne de diğer denetçi Eldarion'dan herhangi bir şey görebildim (varsa gösterin ekleyelim buraya). Şu an Berkaysnklf devriye, kukla olduğu öne sürülen diğer kullanıcı ise hâlâ kukla hesap diye engelli.
 2. Bermanya, 16 Ocak 2012 tarihinde Eldarion tarafından "uygunsuz kukla kullanımı" gerekçesiyle "2 gün boyunca" engellenmiş. Engel sebebini burada mesaj olarak atmış, "Kullanıcı:KarCet adlı hesabınız engellenmiş olmasına rağmen, engel delme amacıyla bu hesabınızdan değişiklik yapmaya devam etmeniz sebebiyle engel süreniz her iki hesap için baştan başlatılmıştır." denmiş. 6 Eylül 2009'da kayıt olan Bermanya, 26 Haziran 2011'de kayıt olan KarCet, yani iddiaya göre Bermanya kukla ustası, diğer kullanıcı ise kukla hesap. Yine iddia odur ki kukla hesap engelleniyor, ama Bermanya katkıya devam ediyor diye Bermanya da engel yiyor. Madem kötü niyetli bir kukla olduğu belirtiliyor -ki o kötü niyet nedir, ikisi nerede birbirini desteklemiştir meçhul-, o zaman o kötü kukla niye süresiz engellenmemiş? Bilinmiyor. Şurada Eldarion'a, başka bir hizmetli tarafından hata yaptığına dair mesaj gelmiş, engeli de kaldırmış o mesajı atan hizmetli. Engeli, koyan hizmetli kaldırır prensibiyle bu engel geri getirilmiş haklı olarak. Bermanya da ilgili kullanıcıyla alakası olmadığına dair mesaj atmış, Eldarion'dan gelen yanıt ise gayet tatminkâr gözüküyor: "Yukarıda açıkça engellenme sebebiniz yazılmış". Aynı kişi oldukları ispatlanamıyor, velev ki aynı kişiler ise kukla politikasında yer alan o kötü niyetli kullanımlar hakkında da bir şey denmiyor. Olan tek şey, engelli olan bir kullanıcının IP'si ile çakışma yaşayan başka bir kullanıcı. KarCet şu an süresiz engelli, kukla ustası Bermanya ise devriye.
 3. Turgut46, 16 Ekim 2014 tarihinde Eldarion tarafından "uygunsuz kukla kullanımı" gerekçesiyle "süresiz olarak" engellenmiş. İddiaya göre bu hesabı kullanan şahsın diğer hesabı da Mulazimoglu. Turgut46'nın kayıt tarihi 10 Mayıs 2014 iken Mulazimoglu'nun 5 Ocak 2007, yani usta olan ikincisi, kukla hesap olan ilki. Bu engelin hangi hareketlere dayanarak verildiğine, hangi çakışmaların yaşandığına, kendisine uyarı veya bilgilendirme yapıldığına dair bir veri yok. Şurada Eldarion "kullanıcı her 2 hesabı da aktif olarak kullanıyormuş, katkılarından görebilirsiniz" söyleminde bulunsa da hangi hesaptır, ne zaman kullanmıştır, kullanmışsa da zararlı faaliyette bulunmuş mudur gibi soruların cevabı yok. Kalın yere dikkat, zararlı faaliyet varsa, yukarıda yazdığım yasaklı şeyleri yapmışsa kuklacılık yapmış kabul edilir. Buradaki katarı düzelteyim Turgut46'nın uyarısı üzerine, Eldarion mesaj dahi atmamış, Turgut46'nın kendisine anonim olarak attığı mesaj kendisi tarafından geri alınmış, hatta ikinci "neden engellendim?" mesajını da geri almış. Üstüne IP de engellenerek, açıklama yapılmadığı gibi, kullanıcının engel sebebini öğrenmesinin tüm yolları da kapanmış. Neyse, Turgut46, 24 Ekim 2014'te bir denetçi isteği başlatmış kukla olmadığını ispatlamak için ve tartışmaya katkı yapılan son tarih olan 11 Kasım 2014'ten tam iki ay sonra, 11 Ocak 2015 tarihinde bu istek Sadrettin tarafından sonuçlandırılmış: "Kullanıcılar arasında teknik anlamda benzerlik göremedim, kukla kanaatine varamadım. Daha önceki engelleme nasıl bir bilgiye istinaden verilmiş bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla kukla veya kötüye kullanım bir kuklacılığa rastlamadım". Çok yerinde bir açıklama gibi gözüktü bana. Aynı gün kendisinin engeli kaldırılmış. Sonuç? Hem hizmetli hem denetçi olan Eldarion tarafından yapılan hatalı bir kukla tanımlaması, kukla politikasındaki hiçbir şeye dayandırılamayan bir engel, konuyla ilgili bir açıklama yapılmaması (ne sırasında ne sonrasında), 3 ay kadar engelli kalan ve faydalı katkıları olan bir kullanıcı (en son hizmetli adaylığı konuşuyordu).
 4. E4024, 11 Temmuz 2012'de, Eldarion tarafından "kukla" denerek süresiz, Tapfereritter ise 1 haftalığına engelleniyor. Burada daha eski olan Tapfereritter kukla ustası, E4024 ise kukla hesap iddiaya göre. Şurada kendisine engele dair hiçbir açıklama yapılmamış, şurada ise kukla ustası olduğu belirtilen Tapfereritter'e "Vikipedi'de engellemeler hesaplara değil kullanıcılara verilir. Kukla hesabınız engellendiği halde bu hesabınızdan değişiklik yapmaya devam ediyorsunuz. Kukla hesabınız süresiz olarak engellendi. Bu hesabınız da önceki engellemeler göz önünde bulundurularak 1 hafta süre ile engellendi." mesajı atılmış. Kukla hesabın süresiz, ustanın ise 1 hafta engellenmesi ayrımı iyi yapılmış. Yapılmış yapılmasına da ikisinin kukla olması için kötü amaçlı kullanılması gerekmekte, sırf teknik çakışmalar değil, davranış benzerliklerinin de olması gerekmekte.İki kullanıcının katkılarını az-çok bilen bilir. Sağ köşede, "yalnızca" Fenerbahçe alanında katkı yapan ve hemen hemen hiçbir tartışmaya katılmayan Tapfereritter, sol köşede ise tartışmaları geçtim, değişiklik özetlerinde dahi tartışabilen bir E4024. Burada Bermanya tarafından 14 Temmuz 2012'de başlatılan bir denetçi isteği, burada Eldarion'a atılan ancak sonuçsuz kalan mesajlar (daha da atılanlar var, arşivlerden görülebilir) vs. 7 ay sonra, 6 Şubat 2013'te Eldarion tarafından "Denetçi arayüzündeki bug sebebi ile" notu düşülerek engel kaldırılmış. Teknik çakışma olabilir, kullanıcı davranışlardaki benzerliğe bakmıyor muyduk bir de? Sırf teknik çakışma var diye engel verilmiş, nottan bu anlaşılıyor. Bug olmasaydı engel verilmemiş olacaktı yani. Eldarion tarafından bu iki kullanıcıya, engel kaldırıldıktan sonra hiçbir bilgilendirme yapılmadı. İlgili ise dava kapatılmamış, denetçilerimiz ne yorum yapmış ne inceleme. Şu an iki kullanıcı da beyaz listede.
 5. Adem20, 11 Kasım 2016'da Elmacenderesi tarafından "uygunsuz kukla kullanımı" denerek engelleniyor. Kukla ustası Adem20, kukla hesap ise YenilenebilirAdam, o da süresiz olarak engelleniyor. Elmacenderesi'ne attığım mesajlar, başkalarının mesajlaşmaları, kendisinin yanıtları şuradan görülebilir. "Hangisi hangisinin kuklasi bilmiyoruz ama aralarında bir bağ olduğu teknik olarak kesin" demiş kendisi mesela. Eski olan hesap usta, yani bunun bilinmeyecek bir tarafı da yok gibi. Neyse, mesajlaşmalarda ikisi arasında teknik bağlantı olduğundan bahsedilmekte sürekli, kimsenin de buna itiraz ettiği yok, edemez de zaten, kendisi herkesin güvendiği bir kullanıcı; tek istenen davranışsal bağlantılar ve kötü amaçlı kullanım. Zira politika kötü amaçlı kullanım varsa bunlar kukladır der. Kendisi buna uyacak tek bir örnek göstermediği gibi, engelleri kaldırıyor ama azarlarcasına "Buyrun arkadaşlarınızın engellerini kaldırdım, lütfen başka bir denetçi değerlendirsin, vandalizmlerde köy çeşmesine gidip ağlamayın ama" şeklinde de yanıt yazıyor. Madem kukla olduğuna kanaat getirilmiş, o zaman bunun arkasında durulması gerekmez mi? Madem kukla, engel neden kaldırıldı? Benim (diğer kullanıcıların da) tek istediği şey, Adem20 gibi genç ve buraya faydalı kullanıcıyı kaybetmemekti, başka bir şey değil. Şuradan Adem20 ile olan mesajlaşmamız da görülebilir. Bu konuşmadan benim anladığım, kendisinin 16-17 yaşlarında temiz bir arkadaşımız olduğu. Engel kalktıktan sonra da katkılarına devam etmekte.
 6. Son olarak, bu kocaman yazıyı yazmama sebep olan şeye geleyim. Bugün bir e-posta aldım, hiçbir ikili temasımın olmadığı Dominator1453 adlı kullanıcıdan. Şurada engel olayının başlangıcı ve Elmacenderesi'nin "Dominator1453, Zekaiunserer ve ayrıca Yozer1 kullanıcıları kukla hesaplardır" yorumu mevcut. Aynı kişiye ait hesaplardır ya da daha olası şekilde canlı kukladır bilemiyorum; bu konu hakkında da bir şey diyemeyeceğim o yüzden. Davranışsal benzerlik var ise bunun yine net bir biçimde belirtilmesi, kötü amaçlı kullanımın ortaya konması lazım. Zira bir kez daha diyeceğim, politika der ki kötü amaçlı kullanım varsa kuklacılık vardır. İlgili kullanıcı bana attığı e-postada bahsettiği "keşke kurallara göre bir ikaz alsaydık" ifadesini kullanmış. Dediğim gibi kendisini ne tanırım ne katkılarına baktım. Daha önce Yozer1 ile iletişimimiz olmuştu, hatta kendisiyle e-posta yoluyla dahi konuşmuştuk (eski yazıyı okuyabiliyor, öyle birisinin yardımına ihtiyacım vardı benim de kendisi de yardım etmişti). Tabi bu pek bir kanıt sayılmaz ama iki kullanıcın da kimliği, e-posta adreslerinden belli oluyor, bunu da not düşeyim. Dominator1453'ün benim görebildiğim kadarıyla kukla faaliyeti sergileyebileceği konu şu tartışma, orada da Yozer1'in herhangi bir faaliyeti yok. Üstte olduğum kadar hakim olmadığım bir konu bu, bir kez daha belirteyim.

Toparlarsam, yukarıdaki 6 olayda da, bazı denetçilerimizin yalnızca IP çakışmalarını yahut diğer teknik çakışmaları esas alarak iki kullanıcıyı kukla olarak tanımladığı, teknik çakışma yaşanan kullanıcılar arasında davranışsal bakımdan benzerlik aranmadığı ya da aransa da bunun diğer kullanıcılara yeteri kadar gösterilmediği, politikamızda açık açık belirtilen kötü amaçlı kullanım varsa kuklacılık vardır ifadesinin zaman zaman yok sayıldığı, bu kötü kullanımların diğer kullanıcılara gösterilmediği, gerek kukla faaliyeti olduğu öne sürülen kullanıcılara gerekse diğer kullanıcılara gerekli geri dönüşlerin yapılmadığı gibi hususlar görülmektedir. Benim, şahsi olarak da tanışma fırsatı bulduğum Elmacenderesi'ne, teknik incelemelere konusunda olan güvenim tamdır. Yukarıdaki olaylarda zaman zaman bug olduğunu söyleyen zaman zamansa diğer denetçilerin yaptığı incelemelerde sonuçsuz kararı çıkan Eldarion'un yaptığı teknik incelemelerde ise, yine benim açımdan bir güvensizlik sorunu vardır. Bu gibi sorunların ileride yaşanmaması için yapılması gerektiğini düşündüğüm şeyler, ilgili kullanıcılara savunma hakkı verilmesi, denetçilerin biraz daha özen göstererek tatminkâr açıklamalarda bulunması, yalnızca teknik çakışmalar değil, davranışsal benzerliklerin de açık açık ortaya konulması (teknik çakışmalar paylaşılamaz, dolayısıyla denetçilerin de gözümüz kapalı güvenebileceğimiz kullanıcılar olması gerek), yanlış bir durum olduğunda mümkün olan en çabuk sürede harekete geçilmesi, politikanın aksine kötü amaçlı kullanım olmadığı sürece ilgili hesaplarda engelleme yapılmamasıdır. Öte yandan yukarıdaki davalara dayanarak benim Eldarion'a denetçi olarak güvenim kalmamıştır ve kendisinin denetçilik görevinden çekilmesi, Vikipedi'nin hayrına olacaktır. Yukarıdaki devasa metni okuduğunuz için teşekkürler, herkese iyi çalışmalar.--RapsarEfendim? 11:00, 6 Aralık 2016 (UTC)

 • Beni doğrudan ilgilendiren konuda (4. madde) birkaç cümle yazayım, başka da birşey söylemek istemem: Özür dilemek medeni bir davranıştır. Hatanız başkalarını etkilemişse özür dilersiniz. Size hata yapılırsa sizden özür dilenmesini beklersiniz. Eldarion adlı hizmetli beni -hiç de inandırıcı olmayan kukla iddiasıyla- aylarca Vikipediden uzaklaştırdı. Dönüşümde de talebime rağmen bir "kusura bakmayın" demeyi lutfetmedi. Merak ediyorum, ara sıra kendinizi başkalarının yerine koyuyor musunuz? Ben hizmetli olup sizi "yanlışlıkla" aylarca engelleseydim siz benden bir özür beklemez miydiniz? Ben hala bekliyorum. Geç de olsa özür dilemek takdire değer bir davranıştır. Kendinize iyi bakın. --E4024 (mesaj) 11:27, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Kıymetli denetçilerimiz geçmişte ayyar ve fatin lu’betbazları enselerinden tuttuğu gibi projemizden kapı dışarı etmiş, gelecekte de vazifelerini en iyi şekilde yapmaya devam edecektir. Her ademoğlunun hatası olabileceği gibi telafi edebilme erdemi de kendisinde bulunmalıdır. Şerefli ve erdem derecesi yüksek denetçilerimiz fenafillah makamına yükselen dervişlere taş çıkartacak seviyede ihlaslı, faziletli ve son derece itimadlı şahıslardır. Öne sürülen hadiselerde ufak tefek bozukluklar büyütülmekte, çarpıtılmaktadır. Objektif perspektiften bakıldığında hiç bir kusurları olmadığı, bir takım kimselerin yaygara kopardığı açıkla gözlenmektedir. Kıymetli denetçilerimize yöneltilen bu asılsız kelamları şahsım adına reddettiğimi bildiriyorum. --II. Niveles 11:23, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Öncelikle bir yanlışa dikkat çekmek istiyorum Rapsar, verdiğin şu bağlantıda konu ben değildim. Burada kuklacılık yapan başka bir hesaptan konuşuyorduk. Ben sadece "kullanıcı politikaları bilmiyor, o yüzden sadece kukla hesaba engel verin. Ana hesabı engellemeyin" demiştim. O da cevaben "politika bilmemek yanlış yapmayı gerektirmiyor" şeklinde cevap vermişti. --Turgut46 12:28, 6 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Bu konuda herhangi bir sorun yaşamamama rağmen, bazı olaylara şahit oldum. Değerli Rapsar'a katılıyorum, kuklacılığın; kötü amaçlı kuklanın tanımını iyi yapmak gerekiyor. Bende şahsen (politika da aynı şekilde) uygunsuz değişiklik yapılmadığı sürece kukla hesapların bir sorun teşkil etmediği kanaatindeyim. Ama bu konuda bence kukla ustası olan kullanıcı neden kukla hesap açtığını belirtmek zorunda. Bir kullanıcı neden kukla hesaba sahip olur (belirtilen istisnalar haricinde) onu da anlamıyorum.
Denetçilerimizin üslubu ve yapılan işlemlerin kişiye açıklanması hususlarında ise kişi kişi değerlendirme yapılmasının (hem denetçi hem engellediği kişi açısından) uygun olacağı kanaatindeyim. Herkesi aynı kefeye koyamayız. Saygılarımla chansey Mesaj 12:55, 6 Aralık 2016 (UTC)
chansey, "kukla" kötü kullanımın adı. Aynı kişi birden fazla hesap açtığında ve kötü kullanmıyorsa buna "kukla" denmiyor zaten. Bunu ben değil, politika demekte. Bu yeni hesapların açılabileceği durumlar da zaten politikada belirtilmiş. Ha bana sorarsanız tümden kaldırmak, kötü niyetli ise ayrı kötü niyetli değilse ayrı değerlendirmek gerekir. Bizim "iyi niyetli ikinci hesap" uygulamamız teoride var, pratikte ise izin verilmiyor.--RapsarEfendim? 13:05, 6 Aralık 2016 (UTC)
Değerli Rapsar aynı şeyi düşünüyoruz ben ifade edemedim. Bir kaç yerde daha görüşülmüştü bu hususu... chansey Mesaj 13:09, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • Bir de burada "şeytana uyup kötü amaçla kuklacılık yapmış ama uyaralım, bir daha yapmasın" tarzı bakış açısını savunduğum gibi yanlış bir şey anlaşılmasın. Kukla politikasında "Yöneticiler bu politikanın ihlali için kullanılan herhangi bir kukla hesabı zamansız engellerler ve ana hesabı da takdirlerine göre engelleyebilirler" demektedir. Burada takdir hizmetliye bırakılmış. Hizmetliler de kullanıcının zarar verici faaliyetlerine göre günlük, haftalık, aylık ya da süresiz engel verebilir yahut hiç vermeyebilir.--RapsarEfendim? 13:20, 6 Aralık 2016 (UTC)
 • E4024 adlı kullanıcının maruz kaldığı (4. maddeye konu) yanlış uygulamanın -daha kısa süreli de olsa- bir diğer mağduru benim. Bir anda karşıma çıkan engelleme sayesinde Vikipedi'de "kukla" kavramını ilk kez duymaya mazhar olmuştum. Denetçimize teşekkürü borç bilirim. Başkaca bir kullanıcı tarafından "E4024 ile benim katkılarımızın bambaşka olduğu" uyarısına bile kulak asmaya gerek duymayan sözkonusu denetçimizin iyi niyet eksikliği olduğunu düşünmüyorum, mutlaka bizim bilmediğimiz sırlara vakıftır. İtirazlara yanıt da vermemiştir, dolayısıyla özür de beklemiyorum. Haksız engellemeden sonra üyeliğimi sonlandırmayı da düşündüm; ancak gönlüm Türkçe Vikipedi'nin diğer büyük dillerden daha geride olmasını kabullenmediğimden karınca kararınca katkı vermeye devam etmeyi seçtim. Hepimiz, zamanından kısarak gönüllü ve titiz katkı veriyoruz, bir bilgiyi girerken 2-3 kaynaktan desteklemeye çalışıyoruz, insanlar doğru bilgilere ulaşsın diye. Umarım benzeri durumlarla tekrar karşılaşmayız, zira "heves" denilen şey bir ya da iki kez kırılıyor en fazla.. --Tapfereritter (mesaj) 13:42, 7 Aralık 2016 (UTC)
  • Sizin için olan kukla kategorisi duruyormuş hala. Ayrıca mesaj sayfanız E4024'ünki. --Deniz (mesaj) 15:31, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Birkaç ay önce Türker Yusuf, kötü kukla diye engellenmişti. Hâlâ denetçi sayfasında yazdığım gibi düşünüyorum. "Aynı kişi olduklarına inanıyorum da niye engellendiler? Şu an kullanıcı hesaplarında kötü kukla oldukları belirtilmiş. Tek bir maddede değişiklik yapmışlar ve değişiklikler iyi niyetli. Birden çok Wikipedia hesabı olan ama iyi niyetli katkılar yapan bir kişi gördüğüm kadarıyla. İki hesabıyla birden oylamaya da katılmamış, herhangi bir geri alma vs. savaşı da yapmamış, insanlara da sataşmamış. Müspet bir kötü/art niyet yok. İlk hesabının adını beğenmeyince yeni hesap açmış bir kişi olduğunu tahmin ediyorum." Ayrıca farklı dönemlerde kullanılmış, denetçi denetlerken eski olanı pasif durumdaymış. Kullanıcılar o dönem yeni kullanıcı idi. Eğer benzer isimlerle başka kuklalar varsa (çiftçioğlu gibi), bilemem. --Deniz (mesaj) 15:15, 7 Aralık 2016 (UTC)
  • İyi bir haber var. Türker Yusuf dahil 139 tane tespit edilmiş kuklacımız var, o kadar tekil kullanıcının içinde. Kategori:Vikipedi:Kuklacılar. Bir tanesinin 153, bir tanesinin 98, bir tanesinin 58, bir tanesinin de 57 kuklası var. 1110 kuklanın aşağı yukarı üçte biri bu dört kuklacının. --Deniz (mesaj) 15:31, 7 Aralık 2016 (UTC)
Bulgu, bakın o Türker-Yusuf olayı tam da benim üstte anlatmaya çalıştığım şeylerden. Hem o denetçi isteğini başlatan kullanıcı hem de ilgili denetçi -ki kendisi bürokrattır aynı zamanda- hem de engeli veren kimse kukla politikasını tamamen yanlış yorumlamış. Anlatmaya çalıştığım noktalardan biri de bu. Politika açık, ama uygulama politikanın zıttı.--RapsarEfendim? 18:17, 7 Aralık 2016 (UTC)

Blog tarzı bir yazı olmuş gibi ama güzel. Görüşlerini paylaştığın için teşekkürler Rapsar. --Sadrettin 20:13, 9 Aralık 2016 (UTC)

Blog tarzı derken? Kukla tanımı hakkında, denetçiler hakkında, engeller hakkında bir-iki kelam etseniz de sizin de bakış açınızı duymuş olsak.--RapsarEfendim? 20:32, 9 Aralık 2016 (UTC)
Açıkça söylemek gerekirse yukarıdaki metni okudum, beni fikir anlamında ileri taşımadı ve bundan sonra denetçi işlemlerime bir katkısı olabileceğini düşünmüyorum. Ancak fikir teatisi anlamında topluluğa katkısı olabilir belki. Denetçilik işlemleri, viki gibi gönüllülük esaslı bir projede olmaması arzu edilen bir işlemdir. Projeye gönül, emek, zaman vb. birçok şey vermiş olduğum için, birilerinin yapması gereken işi yapmaya çalışıyorum. Akşam işten eve geldiğimde 5 dakika, 20 dakika son değişikliklerde gözükmüyor olsa da denetçi sayfasına, denetçi loglarına bakıyorum. Metaviki checkuser grubundan anlamsız her gün onlarca e-posta alıyorum. Benim için önemli olan kimin 3-5 hesap açtığı değil, kişinin taşın altına elini koyup koymadığı, amacının katkı yapmak olup olmadığıdır. Kuklacılık ile ilgili görüşüm ise geçen gün kapadığım şu davada görülebilir. --Sadrettin 14:55, 10 Aralık 2016 (UTC)
 • Kullanıcı adım yazılınca bildirim geldi, açtım okudum. Rapsar bazı noktalarda haklı. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, engel kaydım bakkal defteri gibi olmuş. Vikipedi'ye her özellik geldi ama engel kaydını değiştirme özelliği gelmedi bir türlü, en azından engel koyma-geri alma savaşlarını temizlerdik :) Kolay gelsin. --bermanya 20:24, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Bunu yeni farkettim.Sadece benim yetkilerimin alınması talebi için, neden bu kadar harf kullanılmış anlayamadım doğrusu. Hatta tekrar okudum, tek istek yetkilerin alınması talebi, onun dışında ne bir talep var ne de iddia edilen sorunlara bir çözüm önerisi var. Topluluğun görmesi açısından faydalı olur bu yazı. --Eldarion 19:22, 13 Aralık 2016 (UTC)
En azından okuyup, politika bağlantısı vermeden cevap verdiğiniz için teşekkürler. Yukarıda denetçilerimizin kuklacılık kavramını yanlış bildiğinden ve hatalı uygulamalardan bahsettim. Bunlara karşı diyeceğiniz bir şey var mıdır? Yetkilerinizi birkaç kez hatalı olarak kullanmanızdan, bu yetkileri kullanamadığınız anlamı çıkartılıyor. Yalnız bu da değil, hatalı olduğu belirtilen uygulamalarınıza karşı gelen tepkiler için ne bir yanıt vermişsiniz ne de geri adım atmışsınız (aylar sonra atılan geri adımlar var, geç gelen adalet diyelim) Çözüm önerim benim, sorumluluğunu doğru bir şekilde yerine getiremediğiniz bu sorumluluktan çekilmenizdir. Kavramları doğru olarak kavramış, güvenilir başka bir kullanıcı elbette yapabilir bu görevi layıkıyla. En azından daha iyi yapabilir Eldarion.--RapsarEfendim? 19:44, 13 Aralık 2016 (UTC)
Politika sayfalarını okumak oldukça faydalıdır, size de tavsiye ederim öğretici olur Rapsar. İkinci olarak yapıcı tartışmalar içinde olabilen bir kullanıcı olmadığınız için sizinle tartışmanın herhangi bir faydası olacağını düşünmüyorum, zira hiç bilgi sahibi olmadığınız konularda fikir sahibisiniz. Vaktimi daha önemli konular ile değerlendirmek isterim. Kolay gelsin. Eldarion 20:06, 13 Aralık 2016 (UTC)
Halen aynı şeyi yazdığın için soruyorum; yanlış bildiğimizden nasıl bu kadar emin olabiliyorsun? Bu kurduğun cümlenin ne anlama geldiğini biliyor musun? Burada gördüğün denetçilerin tamamı herkese kapalı olan denetçi vikisinde ve irc kanalında işlemler için daima günceli takip etmekte, şahsım adına konuşmak gerekirse çoğu işlem için de Vakıf'dan destek almaktayım ve sürekli denetlenmekteyiz ve çok fazla denetçi ile fikir alışverişi halindeyiz. Yazılanların hiçbirinden hoşlanmadığın için bu yazıma da vereceğin cevabı tahmin edebiliyorum. --e.c. 20:01, 13 Aralık 2016 (UTC)
Eldarion, okuduğum için zaten bu hataları buraya yazdım. Siz de okuyun lütfen. Kukla tabirini bir denetçi olarak doğru anlamıyla öğrenmiş olursunuz hem. Sizden yine beklediğim yanıtı almam beni şaşırtmadı. Elmacenderesi, yukarıda 6 örnek dava vermişim ve bunların ilk dördünde siz denetçiler zaten yanlış yaptığınızı kabul etmişsiniz ve engellemeler kaldırılmış. Son iki davada ise ilkinin hatalı olduğunu düşündüğümü belirttim direkt size, siz tartışmak yerine geri adım attınız. Sonuncusunda da yine aynı şeyi düşünüyorum. Bakın benim demeye çalıştığım, bu kullanıcılar aynı şahıslar tarafından yürütülse dahi, politika sayfasında belirtilen kusurlu hareketleri yapmadıkları için kukla olarak tanımlanamaz. Bunu ben demiyorum, politika diyor. Ben şu an yeni bir hesap alsam ve bu hesaptan bağımsız olarak tartışmalarda fikir belirtsem -Rapsar hesabını oralara katmadan- bu kuklacılığa girmez. Bunu yazan yer bir politika sayfası. Şahsi fikrim bu konu özelinde, yapılmamasının daha sağlıklı tartışma ortamı yaratacağı ve bu kısmın ivedilikle politika sayfasından kaldırılması yönündedir. Ama hareketleri yasaya değil, yasaları hareketlere uydurmak durumundayız.--RapsarEfendim? 20:13, 13 Aralık 2016 (UTC)
Peki bu verdiğiniz örnek etik mi sizce? Kendi bireysel hesabınız varken tek ama farklı iki kişi gibi hareket etmek ne derece insan psikolojisine uyuyor? Gerçek hayatta böyle bir bireyle selamlaşır mıydınız? Bu niyetinizi anlamlandırmakta güçlük çekiyorum. Bu sayfaları nasıl bir yapıda görmek istiyorsunuz? Parayla maddeler açan çift kişilikli ansiklopedi yazarları mı? --e.c. 20:24, 13 Aralık 2016 (UTC)
Kesinlikle değil. Benim savunduğum bu zaten, burada zaten aynı şeyi düşünüyoruz. Benim yaptığım şey politika alıntısıdır yalnızca. Vikipedi:Kukla sayfasını açın, "Çoklu hesap kullanımının yasal olduğu durumlar" başlığına gidin. Orada der ki "Bazı kullanıcılar tartışma sayfalarında, belli bir konu hakkında kimliklerinden dolayı kişisel tartışmalara dönerek kişisel saldırıları engellemek, veya Vikipedi dışında olacak sıkıntıları engellemek için farklı kullanıcı isimleri kullanabilir. Örneğin, kürtaj hakkındaki bir maddenin tartışmasına katılan bir kişi, bu tartışmadaki fikirlerinin diğer katılımcıların tartışmayı genişletmesine fırsat vermesini veya o maddenin içeriğinin dışındaki ilgisiz ya da felsefi temellere dayanan tartışmalara iliştirmesini engellemek isteyebilir." Ben Rapsar olarak -tamamen atıyorum- aşırı İslamcı kimliğimle biliniyorum ve ne kadar tarafsız katkı yapmaya çalışsam da benim tarafsız olamayacağımı düşünüyor bazıları. Bunun için, sırf tartışmalarda fikir belirtmek adına bir hesap açıp o tartışmada fikir belirtebilirim, politikaya göre (altını çizelim, Rapsar olarak da bir şeyler dememem lazım dersem kuklacılık oluyor). Bir kez daha diyeyim, bu benim desteklediğim bir şey değil ama politikamız bunu diyor.--RapsarEfendim? 20:30, 13 Aralık 2016 (UTC)
IP çakışmasının tespitindeki hatalar, daha çok yazılım ile alakalı, neyi tespit edecekse onu yazacaktır. Denetçi isteklerinde, denetçiyi, neleri reddettiği ile değerlendirmemiz gerekir, bence. Bir kez kabul edildikten sonra, kimin bu IP çakışması vs. yazılımsal denetlemeyi yaptığının önemi olmaz sanki. Reddetmenin kapsamında, tutumunu bildiği kullanıcılar için iz takibi denilen durum yüzünden yazılımsal denetlemeye gerek duymadan kukla olduğunu belirtebilmesi de var. Denetçi isteğini açan kullanıcı yeterince yardımcı olmalı, gerekli bilgileri vermeli, değişiklikleri yazmalı. Denetçilik işlemini denetlemek işlemi son dokunuşu yapan bürokrata (hizmetliye?) kalmış. Bu kişinin denetçilik işini yapan kişi olmaması istenebilir, zaten benim denk geldiklerimde öyle olmuyor. Ben Eldarion'un kullanıcıları tanıma ve yetkinlik konusunda çok eksiği olduğunu zannetmiyorum. Hiçbir denetçimizin de istek gelmedikçe denetçilik yaptığını zannetmiyorum.
Sistemi bilmediğim için söylüyorum, eğer kullanıcı sayfalarına girdiklerinde çakışmalar kolayca önlerine çıkabiliyorsa, bence yeni hesaplar açsınlar ve denetçiliği sadece o hesaplarda yapsınlar. O hesaplarla da denetçilikten başka bir şey yapmasınlar. (Her mediawiki ortamında denetçilik farklı mı işliyor ki, nasıl olduğu konusunda bir gizem hâlâ var?)--Deniz (mesaj) 20:20, 13 Aralık 2016 (UTC)
Denetçilik isteği ve kuklacılık isnat etme, Mediawiki yazılımı zemini üzerinde yer alan üç ayaklı bir masa ve burada en büyük sorun kaynağı gövde, yani kuklacılar (neyse ki bunların en can sıkıcıları 5-6 kişi). Bu masaların etrafında da biz diğer değnekler duruyor, yorumlarımızla destek olabilecek. Birer metalik robot olmadığımız için (odun muyuz biz?:)), bu masaların dönem dönem sendelenmesi de normal. Eğer denetçiler, görevlerini eskisi gibi yapmıyorlarsa, ki bunu bence en iyi kendileri bilir, onları tartışırız. Tek tek hatalar olabilir. Eğer sorunlar silsilesine sebep olmuşlarsa (ki Eldarion'un aşağıdaki bölümde bahsedilen SAS tartışmasındaki yorumu böyle bir yola doğru gidiyordu, ve insanların kafasına yüklenen ya da bazılarının kafasından kaldırılan soru işaretlerinin nedeni de olabilir, olumlanacak bir tavır takınmadıkça), onu da uygun bir ortamda başka bir mes ele'ye 'sapmadan' tartışmak doğrusu olabilir. Bir yanlış da ben yapayım, hemen şimdi.
Mes ele diye yazmamın sebebi, şu an beni çok rahatsız eden bir konuya 'sapmak', eğer açılmamışsa Pandora'nın kutusunu açan bir mes ele, II. Niveles'in bir kardeş wiki projesinde (cawiki) yer alan, (E4025'e) hakaret dolu değişikliği yüzünden engellenmesi. II Niveles'in yaptığı hiç tasvip edilecek birşey değil, hatta İngilizce Vikipedi'deki gibi belki süresiz engellemek lazım (kullanıcı sayfası serbest tutularak; verilen ipi boynuna dolayacak biri değil sanırım). İngilizce wikide de Athenian'a hakaret etmiş (E4025'e hakaretin gerçekleştiği cawiki'de bir günlük engeli var, sanırım konu ile alakasız). Gene de bu sebebin hiç iyi sonuçlar doğurmayacağını düşünüyorum. Burası bir mahkeme değil ama aşağıdaki bölümde yapılması istenen gibi 'içtihat'lar ortaya çıkabilecektir. Merak ettim, baktım, başka vikilerde (yaygın, Latin bazlı alfabe kullanan kardeş vikilerde) engelli bizde engelsiz bin ton kullanıcı var (Vikiveri 46 tane, enwiki 4224 tane, dewiki 1299 tane, eswiki 437 tane, frwiki 389 tane, itwiki 482 tane, ptwiki 135 tane, svwiki 155 tane, plwiki 269 tane, azwiki 31 tane, ..., özellikle botları kontrol etmek iyi olur). Bu engellerin birçoğu da benzer konulardan. Sayı çok önemli değil, daha da fazla olsa halledilirdi, fikir ve görece özerklik önemli. Benim bu çok önemsediğim yanlış gibi yanlışlar oluyor, wikisel tahammül bir yere kadar yol versin bunlara. Problemlerin ve çözümün kaynağı çok katkı yapan Vikipedistler kitlesinin artık birbirini çok iyi tanıyor olmaları. Ev arkadaşı olmak kolay değil; kurallar kolaylaştırsa da kesin çözümü sağlamıyor. Lütfen kuralları çok iyi bilmesi gereken eskilere tahammül edelim ama yenilere karşı (gerçekten yeni iseler) çok daha tahammülkâr davranalım. --Deniz (mesaj) 21:56, 13 Aralık 2016 (UTC)

Pictogram voting question-blue.svg Öneri. Kukla kavramındaki sıkıntıyı, en azından geçici bir süreliğine, hafifleteceğini umduğum bir öneri sunmak istiyorum. Benim aklıma gelen, bir (belki iki)den fazla kuklası olanlar hariç, süresiz engelliler ve engelinin bitmesine bir haftadan fazla kalanlar için, kullanıcı sayfası değiştirme imkânı, gelecek hafta verilsin. Farklı süre dilimleri de olabilir. Aynı anda mümkünse, bu kullanıcıların sayfaları uygun seviyede bir korumaya alınsın, ip vs. karşı (30/500 ?).--Deniz (mesaj) 22:25, 13 Aralık 2016 (UTC)

100 Kadın: Kadınlar Vikipedi'yi ele geçiriyor

BBC Türkçe "100 Kadın: Kadınlar Vikipedi'yi ele geçiriyor" başlıklı bir haber yayımlamış. Habere göre Vikipedi'deki profillerin sadece yüzde 17'sini kadınlar oluşturuyor, Kadın Vikipedi editörlerinin oranı ise yüzde 30'un altında. BBC 100 Kadın sezonu kapsamında 8 Aralık günü kadınlar Vikipedi'yi ele geçirecek diye de not düşülmüş. Vikipedi'de cinsiyet dağılımındaki eşitsizliğin bir gün yok olmasını temenni ediyorum. Darısı kadın ve/veya erkek olmayan diğer cinsiyet ve cinsiyet kimliklerinin başına :) -seyit. 15:58, 7 Aralık 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Feminist ideoloji ile teşvik edilen bu girişimi reddediyorum. Vikipedi tarafsız bir mecradır azalarının benim gibi erkeği, bayanı, LGBT mensubu şeklinde ayırmak, ona göre harekette bulunmak son derece ayrıştırıcı bir eylemdir. Ne demek sadece bayanları teşvik edelim? Bayanlar yazınca daha farklı mı oluyor? O neyse bende oyum fark yoktur bu son derece ayrıştırıcı, temel politika ve amaçlarımıza ters bir girişimdir. Hadi diyelim bu pozitif ayrımcılık olarak lanse edilen bir batı gazetesinin feminist ideoloji odaklı girişimi başarılı oldu +100 adet bayan aza aramıza katıldı ne değişecek? Her gün yüzlerce aza üye olmakta bunun çok az bir kısmı aktif kalmaktadır. Vikipedinin +100 kadın üyeye değil benim gibi yarım gün mesai yapan, çalışkan, dürüst, tarafsız kaliteli üyelere ihtiyacı vardır. Bu işin erkeği kadını yoktur. Saygılar. --II. Niveles 16:09, 7 Aralık 2016 (UTC)
Dengesizliği gidermek amacıyla olması nedeniyle sonuna kadar destekliyorum. Ben de katkı verdiğim projeler ve maddelerde bunu uygulamak isterim. Bu amaçla kullanıcılar kadın kimliklerini, bu dengesizliği gidermek amacıyla kullanabilir. Bu durumu ayrımcılık olarak sıfatlardırmak hedef saptırmaya yol açar. Ek olarak kullanıcılar katkı yaparken kendilerini "ben çalışkanım, dürüstüm, tarafsızım, kaliteleyim" olarak sıfatlardırmak yerine "ben kadınım" olarak nitelendirirse ve kadin kimliklerine dair katkılar verirse, maddeler açarsa daha makul, geliştirici ve ansiklopedi için ilerici bir durum olur. Ayrıca konu ve amaç feminizm ya da buna paralel katkılar değil, ansiklopedide bir denge oluşturma çabası. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:55, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Ayrımcılık(veya Feminizm) değilde kadınlarında vikipedide söz sahibi olabilmesini amaçlayan bir davet yapmış sanırsam BBC sonuçta ne kadar fikir ayrılığı o kadar düzen getirir. --By erdo can • msj 16:58, 7 Aralık 2016 (UTC)
İş birliği projelerinin bir ideoloji doğrultusunda düzenlemesi yerine eşitlikçi, erkek kadın ayrımı olmadan düzenlenmesini teşvik ediyor, mevcut düzenlemeyi desteklemediğimi bildiriyorum. Saygılar. --II. Niveles 18:41, 7 Aralık 2016 (UTC)
Başlık kışkırtıcı, ama bizlerden değil BBC'den kaynaklanıyor. Aynı bu proje gibi. Bizden olsa idi, son gün öğrenmeseydik bir sürece girip fikirler alınsa iyi olurdu. Dıştan bize katılımı arttıracak projelere destek olmak lazım diye düşünüyorum. Burada kapılar ardına kadar açık. Her gün yeni kullanıcılar katılıyor zaten. Hepsi hoş gelir. Lakin Türkiye'den kadın diye katılanların çoğu erkek çıkar. O yüzden pozitif ayrımcılık da olamayacak. --Deniz (mesaj) 19:26, 7 Aralık 2016 (UTC)

troller ele geçirmesin de gerisi kolay.. --kibele 19:08, 7 Aralık 2016 (UTC)

 • Madem konu açıldı buraya ufaktan bilgi vereyim; Bir süredir aklımda olan bu kadın meselesi, buna bağlı olarak Vikipedideki kadın maddelerinin azlığı, "düzensizliği" gibi sorunlar çevresinde şekilleneceğini düşündüğüm WMTR etkinliği var. Buna benzer bir etkinlik geçtiğimiz yıllarda Ankara ve İstanbul'da gerçekleştirilmişti. Bu sebeple biraz sohbet biraz da vikipedi için Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile küçük bir ön görüşme yaptım. İlgiyle karşıladılar ve kesinlikle destek olabileceklerini belirttiler. Tarih aralığı netleşmemek ile birlikte (Ocak ayı içerisinde olabilir) Ankara'da 2 günlük bir etkinlik olarak düşünüyoruz şimdilik. İlk günü vikipedi eğitimine ayırıp ikinci günü vikipedideki maddelerin tespiti düzenlenmesi vs gibi bir program üzerine oturtabiliriz (gelecek fikirlere göre bambaşka bir program da çıkabilir). Yine sadece kadın maddeleri değil aynı zamanda Kaos GL ile görüşüp etkinliğin LGBTİ'leri de kapsayacak bir boyuta ulaşmasını rahatlıkla sağlayabiliriz. Ayrıca Hacettepe ve Ankara Üniversitesindeki Kadın Çalışmalarında olan hocaları ve öğrencileri de bu etkinliğe katma gibi bir planımız var. Böylece maddelerin daha akademik düzeyde incelenmesini, düzenlenmesini sağlayabiliriz. Bu konuda haliyle sizlerin de fikir ve desteğine ihtiyaç duyuyorum. Özellikle Ankara'da olan ve destek olmak isteyen kullanıcılarımız mesaj yoluyla bana ulaşırlarsa çok sevinirim :) Dediğim gibi daha projelendirme aşamasında etkinlik. Sevgili Basak ve Sakhalinio vikipedi eğitimleri konusunda tecrübeli isimler olarak bana bu konuda destek sağlayacaklarına inanıyorum :) Daha ayrıntılı bilgiyi onlarla da ayrıca paylaşacağım zaten. Şimdilik böyle bir etkinlik üzerine çalışıldığını bilmenizi istedim çünkü sayenizde bambaşka bir etkinlik haline dönüşebilir :) --Pragdonmesaj 19:46, 7 Aralık 2016 (UTC)
Muhteşem fikir Pragdon! Çok güzel olur. LGBTİ+ queer maddeler için akademik destek konusunda yardımcı olabilirim. -MHIRM. 19:57, 7 Aralık 2016 (UTC)
Çok teşekkür ederim MHIRM. LGBTİ+ ve queer maddeler için akademik desteğin olması mükemmel olur. Konu biraz daha olgunlaştığında sizinle iletişime geçeceğim muhakkak :) --Pragdonmesaj 20:08, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Her türlü projede veya etkinlikte aşırı uçların etkisini görebilmek mümkün. Bunun adı Feminizm olur, Faşizm olur, Komünizm olur vs. Aşırı uçların aktif olmadığı, ayrımcılığa mahal olmadığı sürece ben şahsen bu projeyi sonuna kadar destekliyorum. Sanmıyorum ki gerek yaptırımlar, gerek düzenlemeler veya geri almalar hususunda ayrımcılık yapılsın. Başka bir perspektiften bakarsak bu vesileyle Vikipedi'nin de tanıtımı yapılmış oluyor. Vandal veya trol olmadığı sürece buyursunlar gelsinler. Bu kampanya ile 1-2 aktif kullanıcı bile aramıza katılsa kârdır, bu hususta Sayın Bulgu'ya katılıyorum. Lakin daha önceden bilgimiz olsaydı daha farklı olabilirdi diye düşünüyorum... Değişiklik Çakışması :Ayrıca Değerli Pragdon başarılar dilerim, uzaktan da olsa yardımcı olabilmeyi isterim. Koşullar netleştirildiğinde topluluğumuzla birlikte beni de bilgilendirirseniz sevinirim:) Saygılarımla chansey Mesaj 19:52, 7 Aralık 2016 (UTC)
Teşekkür ederim chansey muhakkak size de haber vereceğim. Mesafelerin bir önemi yok desteğinizi hissetmek yeterli olacaktır eminim. :) --Pragdonmesaj 20:08, 7 Aralık 2016 (UTC)
Her konu için etkinlik düzenlemek süper bir fikir. Bizde elimizden gelen tüm desteği vermeye çalışırız. Selamlarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 20:38, 7 Aralık 2016 (UTC)
 • Herkese merhaba! Bu sabah sosyal medyada gördüğüm haberle sevinmiştim az öncede BBC Türkçe Facebook canlı yayını gördüm soluğu burada aldım :) Çok vaktim olmasa da gün içinde yardımda bulunabilirim. --Ryan O'Reily (mesaj) 09:29, 8 Aralık 2016 (UTC)
 • Merhaba, burada bahsi geçen proje yanlış anlaşıldı gibi geliyor. Vikipedi'ye 100 Kadın vikipedist kazandırmak ya da sadece kadın vikipedist sayısını arttırmak gibi bir amacı yok, kadın erkek herkesin katkı verebileceği bir proje. BBC Türkçe servisi daha farklı ifade etmiş sadece kadın editörlerin katkısı bekleniyor gibi yazmış; İngilizcesi burada. Şimdi benim anladığım, BBC'nin üç yıldır düzenlediği "100 Kadın serisi"diye bir çalışma varmış. Her yıl, 100 önemli kadın listesi belirleyip o kadınların radyo-tv ve internette daha çok görünür olmasını sağlamaya çalışıyorlar. Örneğin sene boyunca o 100 Kadın hakkında belgeseller, radyo söyleşileri hazırlanıyor. Bu sene işte bu kapsamda Wikimedia Uk ile işbirliği yapmışlar; insanları bu listedeki kadınlar hakkında vikipedi maddeleri üzerinde çalışmaya davet ediyorlar. Deneyimli vikipedistler olduğu gibi, henüz Vikipedi'de yeni olan, hatta bu haber üzerine Vikipedi'de yazmaya heveslenmiş katılımcılar da bu davete uyup çalışabilir. Yani kadın erkek isteyen herkes evinde bilgisayarını açıp katkıda bulunabilecek ama BBC'nin merkezine ve başka ülkelerdeki diğer etkinlik mekanlarına gidip daha deneyimli diğer vikipedistlerle danışarak birlikte çalışabilecek. Güzel bir proje bence. En önemlisi BBC gibi güçlü bir kanaldan insanları Vikipedi'ye katkıda bulunmaya davet etmek. Keşke haberimiz olsaydı, İstanbul'da da etkinlik düzenlendiğinden bahsediyor, nerede olduğunu yazmıyor; var mı BBC Türkçe ile iletişime geçip soracak olan? Ayrıca bugün için vikipedi'de kadın profilleri oluşturmaya kadınların zaten ilgi duyacağını düşünüyorum, ayrımcılık yapıp buradan beyleri davet ediyorum, gününüzü kadınlara ayırmaya var mısınız?--Başak (mesaj) 09:35, 8 Aralık 2016 (UTC)

Pictogram voting question-blue.svg Öneri Ufak ve önemsiz itirazlar dışında kayda değer bir itiraz şimdilik görünmüyor, bu sebeple katkılarımızı belli bir plan dahilinde yapmamız ve bu planları iş bölümü şeklinde örgütlememiz gerektiğini düşünüyorum. Somut olarak: ilgili kullanıcıların kendi ilgi alanlarına göre katkı vereceği konu başlıklarını ve iş bölümlerini şimdiden hazırlayıp bir tablo halinde tertipleyelim. Yani soyut destek vereceğim tarzı yerine somut olarak yapacaklarımızı bir projeye, bir dokümana, bir tabloya bağlayalım. Şuna benzer kadınlara ve kadın konularına özel bir işbirliği projesi hazırlayabiliriz. Şöyle bir özet proje tablosu hazırladım, böyle bir girişim yapabiliriz. Bununla birlikte ben sorumlu olduğum ve katkı sağladığım VikiProje'lerde kadın konularıyla ilgili Ocak 2017 işbirliği projeleri hazırlayabilirim. Benzer olarak Rapsar işbirliği projesinde katkı vereceği konuları yukarıda belirtmiş. Örneğin bu projelerde kadın siyasetçi konulu maddelerin açılması, kadın yazarlar maddelerinin geliştirilmesi, kadın sporcular, kadın hastalıkları gibi konulara odaklanabiliriz. Somut olarak önerim desteklenirse böyle bir proje sayfası hazırlayabilirim.

Not: Bu kapsamda açılan bazı maddeler şunlar: Hande Kader‎, Rakel Dink, Meral Akkent‎, Göksel Göksu‎, Sedef Çakmak‎, Esin Güneş‎, Fatma Bostan-Ünsal, Nurcan Akad, Zeynep Tüfekçi, Jin Haber Ajansı (JINHA), Esra Mungan, Emel Korkmaz, Ahu Öztürk. Ayrıca Lale Nerkis Hanım maddesi de telif hakkı nedeniyle silinmiş. Bu maddeleri geliştirmemiz ve Viki standartlarına ulaştırmamız da planlarımız arasında olsun. Proje ile ilgili Vİkipedi'de100 Women (BBC) maddesi de mevcut, Türkçe'ye kazandırabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:20, 8 Aralık 2016 (UTC)

 • Burada, pozitif ayrımcılık yapılarak "sırf kadın" diye kayda değer olmayan maddelerle Vikipedi'yi doldurmanın doğru olmadığını da not olarak düşelim. Şu misal, kayda değer gözükmüyor.--RapsarEfendim? 11:58, 8 Aralık 2016 (UTC)
Proje kapsamında bugün açılan maddelerin geliştirilmesi ve viki standartlara ulaştırılmasından önce bu biyografilerin kayda değerliğinin kanıtlanması gerekiyor. Şimdi biz bu maddeleri düzenlesek dahi yarın bunların SAS'a taşınmayacagı veya hızlı sil ile silinmeyeceği garanti edilemez. Maddelere göz attım birçoğu bariz kayda değer değil ve güvenilir kaynaklar ile desteklenmemiş. Eğer proje kapsamında açılacak maddelerin hepsi Türk olacak diye bir kural yoksa, Basak'ın link verdiği 100 Women 'da yer alan maddeleri açmak bu sıkıntıları önler. --Maurice Flesier message 12:07, 8 Aralık 2016 (UTC)
Ben Lale ve Nerkis Hanımlar maddesi üzerinde çalışmaya talibim....--Başak (mesaj) 13:04, 8 Aralık 2016 (UTC)

'kayda değer olmayan maddeler açılıyor' diye telaşa mahal yok. bu tür çalışmalarda, okul projelerinde filan oluyor böyle durumlar. her gün açılan her türden maddeden daha fazla sorun yaratmazlar.. umudumuz odur ki, daha ilk maddelerinde kaynak ekleyen bu kullanıcıların vikipedi'ye katkıları sürsün. --kibele 19:37, 8 Aralık 2016 (UTC)

Proje; yeni katılımcılar, yeni maddeler ve feminizm için gerçekten takdire şayan bir proje. Bu vesileyle Mariya Zaharova maddesini oluşturmuş oldum. BBC 100 Women kapsamında yer alan bir iki tane daha madde açmayı düşünüyorum. Fakat gördüğüm birkaç hatayı belirtmeden geçemeyeceğim. Rakel Dink ve JINHA gibi maddelerde üslup bozukluğu, güvenilir kaynak eksikliği ve ansiklopedik olmayan belirgin içerik mevcutken bazı devriyeler tarafından anında onaylanmasını doğru bulmadım. Açan kullanıcılar yeni olduğu ve madde düzeni konusunda bilgi sahibi olmaması mazur görülebilir bir durum fakat bir devriyenin düzen şablonları ve kaynak şablonları eklemeden önce onaylaması yanlış. --Maurice Flesier message 19:49, 8 Aralık 2016 (UTC)
kesinlikle katılıyorum, kayda değer olmayan maddeler telaşına hakikaten gerek yok. Mesela "kayda değer görünmüyor" diye yukarıda bahsi geçen ve ilk bakışta benim de kayda değer değil diye düşündüğüm madde silindi. Ardından "niye günümüzün en önemli kadın gazetecilerinden birinin maddesi silindi acaba" diye mesaj gelince biraz araştırdım ve adı kamuoyunda pek bilinmese de çok önemli bir gazeteci olduğunu, çok önemli haber programları yapıp pek çok gazetecilik ödülüne layık görüldüğünü gördüm. Çok daha az önemde işler yapmış ama televizyonda sıkça boy gösteren kimseler hakkında maddeler varken ve kimse sorun etmiyorken; bu maddeyi ilk defa Vikipedi'ye yazan tecrübesiz biri, gözümüzün içine kayda değerliği soka soka yazmayı beceremedi diye çok kolay silip atıyoruz. Biz burada bilmediğimiz, uzmanı olmadığımız konularda da karar vermek durumunda kalan insanlarız, o kararları hızlı almaya, telaş etmeye ne lüzum var? --Başak (mesaj) 03:25, 9 Aralık 2016 (UTC)
hiç lüzumu yok elbette. başak'ın yeniden açtığı maddeden de görülebildiği üzere çook tecrübeli kullanıcıların bile kayda değerlik konusunda ilk bakışta karar vermemesi gerekiyor. hani hep söyleniyor ya, 'gerekiyorsa kayda değerlik etiketi ekle ve bekle' diye.. devriyeler elbette bu maddeleri onaylayacaklar, onaylamalılar. devriyenin görevi 'vandalizm politikasına ve vandalizm olarak tanımlanan davranışların açıklandığı diğer politika ve yönergelere uygun olmayan' maddeleri elekten geçirmemektir. ne sürüm kontrolü 'üslup bozukluğu olan maddeleri vikipedi'ye sokma! der, ne de devriyelerin böyle bir sorumluluğu vardır. ondan sonrası vikipedist sorumluluğudur, herkes bildiği, anladığı kadarını yapabilir, gördüğü eksiklikleri etiketleyebilir. ki yukarıdaki örnekten görülebileceği gibi, mesela kayda değerlik öyle bir bakışta karar verilip maddenin silineceği bir şey değil. ortada bir yanlış var, o da sürüm kontrolünün bir devriye üst sınıfı varmış gibi kullanılması ve bunun dayatılması.. yeni vikipedistlere ve bu konulardaki öncü rolü nedeniyle Basak'a teşekkürler.. --kibele 11:13, 9 Aralık 2016 (UTC)
Hızlı silmelerde M6, G8 ve G4 kriterlerinin yersiz kullanımı çok oluyor gibi geliyor bana. Oradan kurtulup SAS'a varınca da, yanlışlarımız olabiliyor. Projeye dönersek, ana sayfamızda bu projeye yönelik bir değişiklik (hoş geldiniz mesajı) yapalım mı, es mi geçelim? Değişiklik yapacaksak, örneğin Ahmet Turhan'ın hazırladığı tabloyu biraz daha iyileştirip, yeni katılımcıları o tabloya ya da başka bir sayfaya yönlendirebiliriz de. Devamlı değişiklik olarak da tepedeki hoş geldiniz kısmı geliştirilebilir. --Deniz (mesaj) 11:45, 9 Aralık 2016 (UTC)
Dünkü projeyi anlamakta güçlük çekiyorum halen. BBC 100 Women listesine bakıyorum bir de dünkü açılan maddelere. Açılan maddelerin biri dahi listede yer almıyor. Ya ben anlamadım ya da proje başka bir formata evrildi. Açılması elzem "kayda değerliği sorgulanmaz durumda" onlarca kadın parlamanter, akademisyen, bilim insanı, yazar, sporcu var iken bu maddelerin açılması tesadüfi gelmedi açıkçası. Devriyelik tanımı yeniden yapıldığına göre bundan sonra "üslup problemi olmayan, ansiklopedik jargon ile yazılmış her kayda değer olmayan" maddeyi onaylamaya başlayabiliriz o zaman. Özellikle şu cümlemize kesinlikle katılıyorum: "..kayda değerlik öyle bir bakışta karar verilip maddenin silineceği bir şey değil." Bunu, ansiklopedik ve kayda değer olmayan bariz maddelerin eski bir hizmetli tarafından elekten geçirilmesinden tecrübe ettik. Bu arada proje BBC Türkçe'de yeniden haber olmuş [1]. Son kısım özellikle ilgi çekici. --Maurice Flesier message 11:50, 9 Aralık 2016 (UTC)
Proje çok iyi niyetli, katılımcılar da öyle ama yine bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan habercilerin yazıları çıkmış. Buradan BBC'deki haberi yapana seslenelim. "'Kayda değer değil' olarak etiketlenen profillerden birisi de Wikipedia'nın diğer dillerinde çoktan yazılmış olan Hande Kader'in profiliydi." demişsiniz haberde. İsterse 50 dilde olsun, farklı dillerde olması o maddenin kayda değer olduğunu ispatlamaz. Nice maddeler sildik birkaç dilde olmasına rağmen. En basitinden Azerice Vikipedi, tüm profesörleri direkt kayda değer kabul ediyor. Orada var olan ve oranın şartlarına göre kayda değer olan bu isim, ülkedeki eğitimli bir birey tarafından Rusça, İngilizce ve Türkçeye de çevriliyor, hop bir bakıyoruz 4 dilde olmuş. Rusçayı bilmiyorum ama Türkçe ve İngilizcede silinir bu madde, kayda değer değil diye. "Ama 3 dilde var" gibi bir argümanı da kabul etmiyoruz (etmiyorlar). Keza "Eşi Hrant Dink'in cenazesinde "Bir bebekten bir katil yaratmayı sorgulamadan hiçbir şey yapılamaz kardeşlerim" diyen Rakel Dink yoktu örneğin." demişsiniz. Bu demeci kullanması ile Vikipedi'de yer alması arasında hiçbir ilişki bulunmamaktadır. "Vikipedi'de cinsiyet eşitliğini artırmak için kolları sıvadı" demişsiniz. "Cinsiyet eşitsizliği" değildir o, "dengesizliğidir". Eşit haklar tanınıyor cinsiyetlere, hiçbir ayrımcılık yapılmıyor. Erkek kullanıcıların çoğunlukta olması dengesizlik yaratır, eşitsizlik değil. Dediğim gibi çok iyi niyetli ve artmasını umduğumuz hareketler bunlar, ama biraz araştırma, biraz özen, biraz dikkat.--RapsarEfendim? 12:02, 9 Aralık 2016 (UTC)

Pictogram voting question-blue.svg Öneri Tartışmalardan anladığım üzere projenin kapsamı hakkında bir kafa karışıklığı mevcut. Bence burada konuşulan tüm konuların birleştiği bir "Vikipedi projesi" yapalım. Salt BBC projesi değil. İşbirliği projelerinin dahil olduğu, kadın listelerinin kullanıldığı, birçok görüşün dahil olduğu özgün bir "kadın projesi" oluşturalım. Amacımız da Rapsar'ın bahsettiği dengesizliği gidermek olmalı. Bu konuyu tartışalım derim. Örneğin Ocak 2017 de kadınlarla ilgili olan 10 tane liste, 5 işbirliği projesi, 15 şablon, 25 hastalık maddesi vb. dahil olan bir proje gibi. BBC listesi de bu projeye dahil olmalı. Bence bu konuya odaklanmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:14, 9 Aralık 2016 (UTC)

İlgi biraz azaldı gibi, 10 gündür yazan olmamış, Değeceğine ve bu konunun somutlaştırılmasının gerektiğini düşünerek konuyu ve yukarıdaki önerimi konu hakkında görüş bildirenleri pingleyerek ısıtayım bari :) MHIRM, By erdo can, Rapsar, Bulgu, Kibele, Pragdon, Chansey, Sakhalinio, Ryan O'Reily, Basak, Maurice Flesier --Ahmet Turhan (mesaj) 21:31, 19 Aralık 2016 (UTC)
Vallahi ben dediğim gibi 5-6 haftada bir sırf kadınlarla alakalı proje getirmeye çalışıyorum İş Birliği Projesi'ne. Sırf bu proje sayesinde ilk projede 34, ikinci projede 37 olmak üzere toplamda 71 kadın maddesi kazandık :) Zaten bu projenin pratikte tek sorumlusuyken başka projelerde sorumluluk almak istemiyorum şahsen.--RapsarEfendim? 21:49, 19 Aralık 2016 (UTC)
Sizin katkınız zaten en somut ve örnek olanı. Bende sizden örnek alarak, ilgilendiğim VikiProje Sovyetler Birliği'nde önümüzdeki dönemlerde, talebe göre, Kategori:Sovyet kadınlar kategorisine katkı yapmayı ve aynı kategorinin diğer Vikipedi dillerinde mevcut olan maddeleri açmayı konu alan bir işbirliği projesi yapmayı planlıyorum. Böyle böyle birkaç somut adım atabilir ve kullanıcıların belirttiği birkaç hedefi ortaklaştırıp düzgün bir "Vikipedi Kadın Projesi" gibi genel bir atılım yapabiliriz. Örneğin tanıtım için bannerlar ile destekleyip, diğer dillerdeki kullanıcılarla da iletişime geçtiğimizde biraz büyüttük mü güzel bir iş yapmış oluruz diye düşünüyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:03, 19 Aralık 2016 (UTC)
Rapsar bu konuda başlı başına bir görevi üstlenmiş durumda dediği gibi. Buradan ortak proje fikri çıkmazsa önümüzdeki günlerde Rapsar'ın İş Birliği projesine destek atarak dengesizliğin giderilmesinde yardımcı olabiliriz. Haftalık proje önerileri ile veya hali hazırda var olan projelere katılarak bu gerçekleştirilebilir. Yakın zamanda durumu netleştireceğim yukarıda bahsettiğim Ankara'da gerçekleştirilecek etkinlik de bu proje(lere)ye dahil edilebilir. Bu arada geçen hafta BBC Türkçe'den Rengin ile görüştüm. Önümüzdeki yıl yeniden gerçekleştirilecek 100 kadın etkinliğinde ortak bir etkinlik çıkartabiliriz fikri oluştu. Ayrıca çok ihtiyacımız var mı bilinmez ama bizim yapacağımız buna benzer etkinlikleri de (haber değeri taşıyacak konumdaysa) haberleştirebileceklerini söyledi. Konuya tekrar dönecek olursam, 25 kadın hastalığı üzerine çalışabiliriz. Tabi bu sayı artabilir de azalabilir de. Bunun için bir çalışma sayfası hazırlayıp daha önce siyaset iş birliğinde yaptığımız gibi eksik olduğunu düşündüğümüz maddeleri yazarak tespitini yapabiliriz. Ön çalışma açısından iyi olur bu. Özellikle kadın doğum ve jinekoloji üzerine elimde bolca kaynak, textbook vs. bulunmakta bu konuda olabildiğince destek atabilirim.--Pragdonmesaj 22:17, 19 Aralık 2016 (UTC)
Aradan haftalar geçti, bu projeyi hayata geçirecekler somut olarak katkılarını sunarsa yol alabiliriz. Yoksa arpa boyu yol alamadan kalacağız arkadaşlar. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:14, 13 Ocak 2017 (UTC)

Ücretli editörlük

Değerli kullanıcılarımız buraya bir göz atabilir misiniz? Bu durumun "Ücretli editörlük" kapsamında değerlendirilip, değerlendirilmemesi hususundaki görüşlerinizi alabilir miyim? chansey Mesaj 14:18, 8 Aralık 2016 (UTC)

"Ücretli editörlük" yasak mı, bilmiyorum. Değilse yasaklanmalı. Vikipedi'nin özüne aykırı. Sanıyorum bir yasak olmamasına (var mı?) karşın insanlar bu yaptıklarından mahcuplar. Herhalde kendileri de pek benimsemiyorlar. Kullanıcı sayfasında duyuru yapan arkadaşımız nerelerde? Küsüp gitmedi herhalde. Neyse, bu yazdığım sorunuza cevap olmadı, biliyorum. Yeri geldi içimi döktüm. --E4024 (mesaj) 14:32, 8 Aralık 2016 (UTC)
Yorum Yorum Kullanıcının Vikipedi politikalarından habersiz olduğundan yapılan bir yanlışlık bu kullanıcıya gerekli bilgiler sağlanmalı--By erdo can • msj 14:37, 8 Aralık 2016 (UTC)
Sayın E4024 yorumlarınız için teşekkür ederim. Kıymetli By erdo can bu bence daha karışık bir durum... Tam anlamıyla ücretli editörlük denemez. Belki öncesinde bu tip bir durum yaşanmışsa sonucu ne oldu diye buraya yazdım. chansey Mesaj 16:44, 8 Aralık 2016 (UTC)
 • Yakın zamanda silinen Şükrü Altın maddesi Türkçe Vikipedi dahil İngilizce, Azerice ve Arapça Vikipedi'de Mutlutopuz tarafından başlatılmış. Şükrü Altın bana attığı şu mesajda "Sürekli ücret isteyen bir kişiyi de ben istemedim. Evet benden ücret istenmişti." demişti. Daha önce de ücreti editörlük yaptığı için Mutlutopuz'un devriyelik yetkisi alınmıştı. --Turgut46 18:10, 8 Aralık 2016 (UTC)
 • Bunu bir türlü anlatamadım, tek bir soru soruyorum o yüzden. Google maddesini yazan kişi ücret almış olsa idi ne yapacaktık? Kullanıcıya engel? Maddeyi silme? Katkılar olumlu olduktan sonra gerisi fasa fiso, ister para alıp yapsın ister biz kitap verelim ister firma çalışanı olsun ister firmaya yaranmaya çalışan biri isterse kişisel keyfi için. Lehçe Vikipedi'nin, Ermenicenin yaptıklarını anlattık defalarca. Biz de maddi değerlere sahip ödüller ortaya koyarak madde açtırdık. Maddi kazanç olsun olmasın, bir maddenin içeriğine bakılmalı yalnızca.--RapsarEfendim? 18:29, 8 Aralık 2016 (UTC)
  • Buradaki problem daha farklı. Zorunlu yazarlık var burada. Murat Gigin kendi gelip Vikipedi kuralları çerçevesinde bilgileri ekleyebilir. Eğer vakit ayıralacak bir yer değilse, ayırmasın kendisini de başkaları da. Bu konudaki izlenimim hiç mi hiç olumlu değil. Bu kişiler canlı kukla olarak değerlendirilip engellensin diyorum. --Deniz (mesaj) 06:16, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bulgu, bir madde kayda değer değilse, ister maddi bir çıkar karşılığında açılmış olsun ister başka amaçla, gereği zaten yapılıyor. Burada, madde açanın ya da maddenin açılma sebebinin bir önemi kalmıyor. Tek bakılması gereken içerik. Reklam mı var? Çıkar. Taraflı içerik mi var? Çıkar. Kayda değer değil mi? Sil. Tekrar söylüyorum, maddeyi açan kişi ya da açılma sebebi önemsiz kalıyor.--RapsarEfendim? 09:14, 9 Aralık 2016 (UTC)
Maddenin konusunun kayda değerliği için SAS açılmış, orada yeterince tartışılır. Ticari sebeplerle katkı yapan kullanıcılar, gördüğüm kadarı ile tartışmalı, çoğu istemiyor, kimi hoş karşılıyor. Zorunlu yazarlığın ise tartışılacak tarafını göremiyorum. Buna nasıl bir çözüm uygundur, canlı kukla gibi görmemiz doğru mudur? Böyle olaylar büyük ihtimalle geçmişte de ortaya çıkmıştır, topluluk tartışması olmuştur. Oradan hareketle, gerekirse bir güncelleme yaparız. --Deniz (mesaj) 09:22, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bunu ispat etmek imkansıza yakın, çok zor. "Maddi kazancım yok" dedikten sonra üstelemek de anlamsız, zira ortada çok iyi yazılmış ve sorunsuz madde var. Ha, sürekli olarak kayda değer olmayan madde açanlar, ister maddi kazancı olsun ister olmasın zaten zararlı kullanıcı olarak tanımlanıyor, maddeler için de gereken yapılıyor Bulgu. Yine kullanıcının neden açtığının bir önemi kalmadı. Üstte dediğim gibi, bizzat vakfın kendisi dahi bağış karşılığında madde açmıştır, para ya da maddi ödüllerin sunulduğu madde açma yarışmaları organize edilmiştir.--RapsarEfendim? 09:31, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bulunamıyorsa, yapacak bir şey yok. Kendi şüphelerimizi bir kenara koymaya çalışırız. Faili meçhul, fiili meçhul bir ticari etkinlik olarak kalır. Seri ticarici olursa nihayetinde ortaya çıkar zaten, bence Rapsar. Toplum kararı ne çıkar bilmiyorum ama manevi ya da maddi bir menfaat durumu oluşmuşsa herkes, belirlenmiş/belirlenecek kısıtlamalar ve kurallar çerçevesinde kendi vicdanına göre karar versin bence. Dağ başında da yaşıyor olsak, burada çıkar çatışması içine gireceğimiz maddeler olacaktır. Vicdan ve Vikipedist olma sorumluluğu ile hareket edilirse Vikipedi daha ileriye götürülür diye düşünüyorum. Çıkar çatışması yaşıyor olabileceğimiz maddelerde biraz daha düşünüp normalden daha sık bir şekilde tartışma sayfalarına konuyu taşımamız uygun olacaktır. Çıkar çatışması yaşadığımız maddelerde de yanlış olduğunu bildiğimizi düşündüğümüz bilgiler kaynaksız halde duruyorsa, silinebilmeli; kaynaklı ise kaynağın güvenirliği ve/ya güncelliği tartışılabilmeli. Bu tartışmanın yeterince derinine inildiğini düşünüyorsak, daha da bekletmeden sonlandırmak faydalı olacaktır. --Deniz (mesaj) 10:13, 9 Aralık 2016 (UTC)
Bakın bu söylediklerinizin tamamı, daha önce dediğim gibi sayfayı oluşturanın kim olduğu ya da motivasyon kaynağının ne olduğuna bakılmaksızın yapılabilecek şeyler. Ortaya bir soru attım, Google maddesini açın, "bu sayfayı yazan bir Google çalışanı ya da Google'dan ücret almış biri olmuş olsaydı ne yapacaktık?" dedim. Kullanıcıya engel? Maddeyi silme? Uyarı? Bu web sitesinin de sahibi olan Wikimedia Foundation ve kendisine bağlı yerel vakıflar bizzat para alıp, bu para karşılığı madde yazıyor ve ortaya maddi değere sahip ödüller koyarak madde açma yarışması düzenliyor. En basitinden halı saha maçı yapanlar bilir, ortaya konan şey 1 litre su olsa dahi motivasyon artar :) Bunlar motive edici etmenler (gerçi Basak bilir, bu tip motivasyonların kalıcılığı olmuyor ya da bahsetmeye değmeyecek kadar az). Dolayısıyla bırakın kim neden yazıyorsa yazsın, ama burada bu "çıkar çatışması" olayına izin vermeyelim, reklama izin vermeyelim, ansiklopedik olmayan içeriğe izin vermeyelim. Nedeni değil sonucu esas alalım.--RapsarEfendim? 10:19, 9 Aralık 2016 (UTC)
Mesela son dönemde şurası benim dikkatimi çekti. Girilen madde bariz bir şekilde çıkar amaçlı girilmekte (ama maddi kazanç sağlar ama kendi tanıtımını yapar onu bilemeyiz). Burada "siz maddi kazanç sağlıyorsunuz, bizim kurallarımıza göre maddi kazanç karşılığında editörlük yapılamaz" diye engelledik diyelim ya da uyarı verdik. Kullanıcı dese ki "öyle bir kazancım yok, hayranıyım kendisinin", ne yapacağız? İspat edemeyiz ki bunu. Hande Yener maddesi bir hayranı tarafından onlarca Vikipedi'de açıldı. Bu zarar verici midir? Zarar verici olan, "reklam" yapılmasıdır, taraflı içerik doldurmaktır, kayda değer olmayan bir maddeyi kayda değermiş gibi yazmak ve ıvır zıvırla doldurmaktır. Bunlarla zaten mücadele ediyoruz biz, etmeliyiz de. Ne sebepten yazılmışsa yazılsın, bu şekilde kurallara uygunsuz içerikse gereği yapılır.--RapsarEfendim? 10:26, 9 Aralık 2016 (UTC)
Benim çağrım öncelikle bu çıkar çatışması içindeki kullanıcıya ve vicdanına. Diğerleri bilemeyebilir ama herkes kendini biliyor. Orta/uzun süreli engeller gibi şamarlarla ancak Şamar oğlu dolu bir yer oluruz. Yaptırım faydalı olacaksa, ki bence olacak, kısa süreli ve hafifçe olsun derim. Diğer sebepler ve ısrarlı tutum yaptırımı arttırabilir. Küfür ve suçlarda ilk seferinde şamarlayabilelim ama ücretli yazarlığın ilk seferinde şamarlamalık bir hareket olduğunu düşünmüyorum, ense sıvazlanabilir. --Deniz (mesaj) 11:05, 9 Aralık 2016 (UTC)
Ücretli yazarlık var ya da yok, kullanıcıların yanlışları için maddeyi cezalandırmaya gerek olduğunu düşünmüyorum; kaynakların bir kez daha gözden geçirilmesi, yazıda ve kaynaklarda reklam unsurlarının giderilmesi faydalı olur. Kullanıcıyı süresiz/uzun dönem engellesek bile, onun her bir katkısını geri almıyoruz ki.
Bizi bir şey bağlıyorsa, o da Wikimedia Foundation'dır, o kesin. Aldıkların her kararın hızlıca buraya yansıyabileceğini zannetmiyorum. Buradaki yazarlar ve iklim, onların yönlendirmelerini geriden takip edecektir edecekse ve biz direkt olarak Wikimedia Foundation'ı değil de, vakfın yönlendirmeleri konusunda bilinçlendirildikten sonra buradaki toplumun ne yönde düşündüğü ön plana koyalım. Verdikleri ödüllerin değil de, hangi maddeleri bir maddiyat karşılığında açmışlarsa o maddelerin varlığının konumuzla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bu maddeleri irdeleyebiliriz. --Deniz (mesaj) 10:53, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Tekrarlıyor ve ekliyorum: "Ücretli editörlük" de "madde konusu kişi ile yakınlığı olanların (çıkar çatışması olanlar) o kişiyi yazması" da yasaklanmalı ve engellenmesi için mümkün olan yapılmalı. Bu amaçla da neyin ücretli editörlük olup olmadığı, sınırları saptanmalı. (Mesela ben süt reçeli maddesini yazmak için bir kavanoz süt reçeli kabul etmiş olsam... hayır etmedim. Bu bir sorun mu yoksa sorun ticari kazanç mı?) Ayrıca çıkar çatışmasının da sınırları saptanmalı, kimleri içerir kimleri içermez? (Örneğin Zehra Neşe Kavak maddesini saygıdeğer hocanın kendisinin açması veya sekreteri Hazal Hanımın yazması arasında fark var mı? Hazal Hanım da aslında Hazal Hanım mı? :) Elbette en önemli şey burada maddesi açılan kişiler açık ve net olarak KD mi? Çünkü o durumda zaten biri olmasa öteki açıyor maddesini; bir müddet unutulsa da bir yerlerden çıkıp geliyor KD kişiler. (Sorun KD'liği tartışmalı olanlardan ortaya çıkıyor galiba.) Neyse, bu yakınlık konusuna girmişken, ilk taşı günahsız olan atsın demiş ya Hz. İsa; yasak yoktu, kan bağım yoktu, ben doğmadan ölmüştü, o nedenlerle, aile içinde adını duyarak büyüdüğüm, "gelin" olarak sülalemize katılan bir yazarın maddesini açtım ben de. (Burada değil CA:VP'de. Ama açarken bu durumu belirttim, ilk özette. Kimseden de itiraz gelmedi, ki orada "conflicte de interessos" çok ciddiye alınan ve uygulanan bir kavram.) Benden bu kadar. --E4024 (mesaj) 08:06, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Zorunlu yazarlık hususuna katılıyorum. Ben bu duruma isim bulamamıştım. Doğru ya da değil bir zorlama da söz konusu sanırım. Kişisel olarak ben Vikipedi'de ücretlilik konusuna karşıyım. Bugün ücretli yazarlığa göz yumulması halinde, iki gün sonra ücretli devriyelik kavramı da ortaya çıkabilir. Bu durumun Özgür Ansiklopedi ruhuna aykırı olduğunu değerlendiriyorum. Peki ücretle açılan madde KD ise ne olacak sorunu bu noktada karşımıza çıkacaktır. Diyelim kullanıcı engellendi tamam, ama zaten ücretle yapılması istenen şey de yapıldı... Vikipedi bu duruma alet oldu. Toplulukça buna bir karar verilmesi gerekmektedir. Saygılarımla chansey Mesaj 08:41, 9 Aralık 2016 (UTC)
 • Başlıktan ve oluşan tartışmadan hareketle, bürokrat ve hizmetlilerden köy çeşmesinin diğer bir bölümündeki ilgili tartışmayı sonlandırmasını ya da bizleri biraz daha tartışmaya teşvik etmesini bekliyorum. Orada da değinilmiş, kabul edilirliğinin ön koşulu olarak ticari amaçlı olarak yapıldığının belirtilmesi zorunluluğu var, diğer wikilerde. Buna karşı bir yorum var mı? Eğer belirtilmişse ne yapacağız konusunu tartışalım sadece diyorum o tartışmada, eğer tartışma devam edecekse. Ben şahsen belki izin verilse bile açık çek verilmesine karşıyım, önemli kısıtlamalar olmalı (en başta bunun bildirilme zorunluluğu kısıtı). Karar alınıp uygulandıktan sonra, uygulamada sorunlar çıkıyorsa, yeni tartışma ile durum gözden geçirilir. --Deniz (mesaj) 09:32, 9 Aralık 2016 (UTC)
Kesin ve net bir biçimde ticari faaliyetlere karşı olan bir kullanıcı olarak burada başlatmış olduğumuz tartışmayı devam ettirerek kısa bir süre sonra sonuçlandıralım. Bu özgür yapıyı para denen karaktersiz mefhumdan uzak tutalım. Yoksa burada bir süre sonra; hedefleri kesecekleri faturalar olan, sahiplerine itaat eden ve kendileri için kurallar yazabilecek kadar çoğalan sözde yazarlar ile dolacak! Yine söylüyorum, kanımın son damlasına kadar bu şekilde bir yapılanmaya karşıyım, geleceğine inanmıyorum ama eğer ki para denen mefhum bu sayfalara topluluk tarafından verilecek onay ile gelecekse o gün şahsım adına burayı terk ettiğim gün olacaktır. Saygılar. --e.c. 19:08, 9 Aralık 2016 (UTC)
Katılıyorum ve destekliyorum. Konuyu netleştirelim de kalacak mıyım yoksa e.c. gibi gidecek miyim bileyim.--Potkal 19:53, 9 Aralık 2016 (UTC)
Ücreti mukabilinde içerik eklemeye karşıyım. Eğer ücretli editörlük serbest olursa benim için de Vikipedi'nin bitmiş olacağını not düşeyim. --Sadrettin 20:09, 9 Aralık 2016 (UTC)
Friedrich Engels'in konuyla ilgili olduğunu düşündüğüm ve katıldığım sözünü paylaşmak isterim: "Para her kapıyı açabilir, fakat geri kilitleyemez." Para kurallarının geçerli olduğu, samimiyetsiz çıkar kokan bilgilerin girildiği ve geri dönüşü çok zor olan bu yola kesinlikle girilmemesi gerekiyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:53, 10 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Herkese merhaba! Benim gibi düşünen kişileri görünce iyice ısındım buraya :) Aldığım gazla bir şikayette bulundum (aslında bir kaç önce bulundum ama ciddiye alınmadı) Vikipedi:Şikâyet en altta devriyelik görevini kötüye kullanan başlığına sahip bir şikayet. İncelemek, görüş bildirmek isteyen kişileri şikayet başlığıma bekliyorum. --Ryan O'Reily (mesaj) 18:45, 12 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Eğer ücretli editörlük bize daha fazla seçkin madde kazandıracaksa neden olmasın? Başka Vikipedi'de seçkin madde olan bir maddeyi çevirmek istiyorum ama dil bilgim yetersiz. O dili çok iyi bilen biri bu işi ücret karşılığında yapacaksa neden ücret ödemeyeyim? --Turgut46 18:57, 12 Aralık 2016 (UTC)
İşte bunun Vikipedi'ye olan zararını kimse açıklayamıyor Turgut46. Herkes duygusal olarak "burada gönüllü katkı yapıyoruz" modunda. Bir firma bir kullanıcıya para verip kendi maddesini açtırdı, madde kayda değer, reklam içermiyor, bolca kaynak var vs. Hiçbir sorun yok yani. Bu aşamada ne yapılacak? Bunun cevabını veren biri çıkmadı, herkes konuyu duygusallaştırmakta. Defalarca dedim, reklamı, ansiklopedik olmayan katkıyı bu ücret almayan kişiler de yapıyor. Burada belirleyici husus tamamen orada ne yazdığı, kimin hangi amaçla yazdığı değil. Reklam yasak mı? Yasak. Sen bunu ister ücret alarak yap ister keyfinden yap, yasak kardeşim. Ücret alıp almaması bunun yasak olduğunu değiştirir mi? Vikipedi'yi geliştirmek isteyen hangi motivasyonla bunu yapıyor bizi ilgilendirmez, önemli olan geliştirmesi. Buradaki sıkıntı "para aldım, kötü şey yazamam" sıkıntısıysa bunu dedik zaten, para alsa da almasa da o maddede gereken ne ise yapılacak/yapılmalı.--RapsarEfendim? 20:17, 12 Aralık 2016 (UTC)
Turgut46, gönüllü olarak Vikipediyi geliştirme işini de abartmamak lazım bence. Para vererek madde çevirttirmek? Hmmm. --E4024 (mesaj) 07:10, 13 Aralık 2016 (UTC)
Gönüllü çevirmenliği reddederse para karşılığı yapılabilir. Herkes bizim gibi gönüllü olmayabilir. --Turgut46 09:34, 13 Aralık 2016 (UTC)
Kimseyi ilgilendirmez hangi gerekçeyle, motivasyonla yaptığı. Önemli olan bilgi sunmak değil mi? Adam milyarderdir, parasını verir ve istedii sayfaları yazdırır birine (keşke olsa). Maddeler tüm kurallara uygunsa ne yapacaksınız? Bunun cevabını veremiyorsunuz işte bir türlü. Maddede problem varsa zaten ister para verip açtırsın ister kendi zevkinden dolayı açsın zaten gereği yapılıyor, neden yazdığına bakılmıyor.--RapsarEfendim? 10:26, 13 Aralık 2016 (UTC)
Rapsar kusura bakma da öyle olmaz. Bu şekilde davranan Vikipedi adına çalışan ücretli bir editör izlenimi vererek hepimizi taahhüt altına sokmuş oluyor. Sanki biz açılan o sayfayı korumak veya değiştirilmesini engellemek zorundaymışız gibi gerçekle ilgisi olmayan bir durum ortaya çıkıyor. Bunun hem böyle davranan bir yazar için hem de bu siteyi gönüllü olarak düzenleyen kişiler için hukuki ihtilaflar doğurabileceğini de düşünmek lazım. Ücret karşılığında Vikipedi'ye madde açan birisinin tarafları Vikipedi'nin kurallarından, sayfanın değiştirilebileceğinden, üzerinde tam kontrol olmadığı konusunda bilgilendirdiğinden nasıl emin olabiliriz? Yarın bir gün "ben o sayfanın kalması için falanca kişiye 3000 TL ödeme yaptım" derse durum ne olacak? Konunun asıl boyutu bu ve ben bunu Vakfın hala bütün vikilerde engellememiş olmasına hayret ediyorum. Muhtemelen Vikipedi kullanıcı sözleşmesinde vs. öyle bir madde var ve biz aylardır bu konuyu onu bile bilmeden tartışıyoruz. Bence bu kadar net bir konu. 5-10 dk. içinde bulup çıkartırsam şaşırmam.Alperen (mesaj) 20:05, 14 Aralık 2016 (UTC)
Alperen, vakfın kendisi ve yerel şubelerinin yaptığı bir şey bu. Bal gibi de oluyor yani, merak etme. Vakfın hukuki danışmanıyla bizzat görüştüm ben bunu, yüz yüze, olur ve oluyor da dedi. Bilmeden "bu kadar net bir konu" demeyelim yani.--RapsarEfendim? 20:12, 14 Aralık 2016 (UTC)
İnsanalara "ben Vikipedi editörüyüm", "maddenizi şu kadara Vikipedi'de açabilirim" demek mi serbest? Hayır efendim değil. Bu ifşa edilmek zorunda ve bu şekilde davranarak bunu yapmak zaten yasak. Burada bunu yapan insanlar tespit edildiği için bunu tartışıyoruz. Kullanıcı sözleşmesinde bu "yalan beyan" olarak geçyior ve ücret karşılığında madde açan kişinin kendisini ifşa etme zorunluluğu var. "Bir Wikimedia Proje topluluğu ücretli katkı ifşasına dair alternatif bir politika benimseyebilir" denmiş olmasını hayret verici buluyorum. "Kişi söylemezse nereden bileceksiniz" yeterli değil. Tespitinde de bu eylemin dolandırıcılık unsuru taşıdığını düşünüyorum. Sözün özü, madem yerel viki kararına bırakılmış görüşüm kesinlikle yasak olması yönünde. Alperen (mesaj) 20:30, 14 Aralık 2016 (UTC)
Ne "ben Vikipedi editörüyüm" ne de "maddenizi şu kadara Vikipedi'de açabilirim" ifadeleri "yalan beyan". Vikipedi'nin felsefesi, kuruluş amacı bakımından etik değil mi? Etik değil belki de, evet. Dediğim gibi kim hangi motivasyonla madde açıyorsa açsın fark etmez, o "madde" tüm kurallarımıza uyuyorsa kabul etmemizden başka bir şey yok. Ha uymuyor mu, "hangi sebeple açıldığına bakılmaksızın" gereği yapılıyor zaten. Dolayısıyla burada madde açan kullanıcının hiçbir işlevi kalmıyor, yok hükmünde. Ödeme karşılığında açılan sayfayı, açan kullanıcı ne kadar cansiperane savunursa savunsun aklıselim kullanıcılar zaten doğru olanı yapacaktır, yapıyorlar da. Bizim mücadele etmemiz gereken şey reklamcılar, ansiklopedik olmayan içerik ekleyenler, kullanıcı sayfalarında tanıtım yapanlar, troller, spam bağlantı ekleyenler, propaganda yapanlar vs. Tüm "maddi destek karşılığı içerik oluşturanları" elemine etseydik, bugün Wikimedia Polska'dakiler bilmem ne bakanlığı ile falanca müzesinden ödenek alıp Karpatları dolaşamazdı, falanca demiryolları firmasından "bağış" alıp, onların gönderdiği madde onlarca maddelik listede yer alan sayfaları açamazdı, Wikimedia Eesti "bilimsel fotoğraf yarışması" düzenleyemez, hatta ve hatta Wikimania düzenlenemezdi. WMF reklam almıyor, evet; ama birçok firmadan maddi destek alıyor ve bunlara da diyor ki "bakın sizden destek alıyoruz ama reklamınızı yapmayız". Reklam yapmıyorlar ama "bu firmalar bize destek verdi" deyip de facto olarak reklam yapıyorlar.--RapsarEfendim? 20:56, 14 Aralık 2016 (UTC)
Ha dersen ki "ya Rapsar bizde bunları kimse yapmıyor ki", diyecek hiçbir şeyim yok :( Vikipedi'nin bir reklam aracı olarak görüldüğü ne yazık ki gün gibi açıktır, ortadadır. Biz bu bahsi geçen değişiklik yöntemini yasaklasak da bunlar devam edecek yasaklamasak da. Serbest bırakmanın çok büyük potansiyel getirileri var, yasaklanması durumunda bu bahsi geçen türdeki katkılarla alakalı ne gibi değişiklikler olmasını umuyorsunuz mesela? Pratikte hiçbir değişiklik olmayacak muhtemelen. Bu olaylarla ilgili "serbesttir, ama Vikipedi'nin herkese açık ve ücretsiz bir platform olmadığını unutmayın" gibi "sorumluluk kabul etmiyoruz, sayfanın kalmasının ya da değişmemesinin garantisi yoktur" gibi şeyleri yazsak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.--RapsarEfendim? 21:27, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Aylar önce yazdığım şu yorum ücretli editörlüğün niçin tehlikeli olduğunu açıklıyor, en azından benim açımdan. Vikipedi topluluğunun gönüllülük esaslı bilgi paylaşımı üzerine kurulu prestijini bozma ihtimali bile ücret karşılığı katkıya karşı çıkmak için yeterli bir sebep. Kolay gelsin. --bermanya 13:50, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Bu sayfanın altında yazan Kullanım Koşullarını tıklayın. 4. Bölüm Son Kısım. --Mskyrider ileti 20:22, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Bir de burası, isterse topluluk bu konuyu kolaylaştırabilir de zorlaştırabilir de --Mskyrider ileti 20:25, 14 Aralık 2016 (UTC)
 • Ücretli editörlüğe sıcak bakmıyorum bende. İnsanlar zaten Vikipedi'ye karşı ön yargılı bakıyorlar. Gönüllü olarak yaptığımız, ömrümüzden isteyerek buraya verdiğimiz o değerli zamanlarımıza karşı insanlar saygı göstermiyorlar pek. Vikipedi'deki en ufak yanlışta vur abalıya diyorlar. Kaldıki yarın bir gün bu ücretli editörlük olayı herkesçe kabul edildiğinde bunun dışardan bakınca Vikipedi'ye yararından çok zararı olacağını düşünüyorum. Koca Vikipedi'de 10 kişi ücretli editörlük yapsa, hatta mükemmel yapsa, diğer gönüllülerin yapmış olduğu hatalardan bile sorumlu tutulacaklar. Örnek Vikipedi'dekiler para alıyorlar ama yinede rezil durumda vs. Şuan bile gönüllü olduğumuz halde bu gibi eleştiriler yapılabiliyor. İster düzgün yapsın ister yanlış eğer bir kişi para alıyorsa bu Vikipedi ruhuna aykırıdır. Düzgün olup olmaması beni ilgilendirmez. Para alıyorsa da açıklamasın bunu.Sait71 07:03, 15 Aralık 2016 (UTC)
Katılıyorum, yerel vikileri domine etmek için 10 kişilik bir paralı yazar kadrosu yeter de artar bile. Bu yüzden zaten yerel vikilerde konu daha hassas.Alperen (mesaj) 16:37, 15 Aralık 2016 (UTC)

Dış ilişkiler terminolojisi

Dışişleri Bakanlığının bir sayfası var başlıktaki gibi. Çeviri yaparak katkı sağlayanlar için yararlı olacağını düşünüyorum: http://www.mfa.gov.tr/dis-iliskiler-terminolojisi.tr.mfa --Cobija (mesaj) 19:03, 10 Aralık 2016 (UTC)

TÜBA Açık Ders Malzemeleri

Türkiye Bilimler Akademisi, Açık Ders Malzemeleri kapsamındaki içeriğini CC BY-NC-SA 4.0 ile lisanslamış. Burada ama daha ziyade Vikiversite'de kullanılabilecek güzel içerikler barındırıyor. Ankara Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi de projeye destek veriyor. --Cobija (mesaj) 19:09, 10 Aralık 2016 (UTC)

Paylaştığın güzel oldu, seviliyorsun :) İlgilenen birileri çıkacaktır mutlaka. Teşekkürler.--RapsarEfendim? 21:36, 10 Aralık 2016 (UTC)
"Türkiye Bilimler Akademisi, Açık Ders Malzemeleri" için websitesi şu: [[2]] --Noyder (mesaj) 10:55, 11 Aralık 2016 (UTC)
 • Geçenlerde aklıma gelmişti. Uygun lisanslı sitelerin bir listesini oluşturmak. Örneğin bu sitelerin / dergilerin lisansı uygun sanırım:
http://iibfdergisi.gazi.edu.tr/index.php/iibfdergisi
http://www.saujs.sakarya.edu.tr/
http://pajes.pau.edu.tr/jvi.asp
http://www.edergi.mu.edu.tr/index.php/tipdergisi
http://turkishbioethics.org/jvi.aspx
http://sefad.selcuk.edu.tr/sefad
http://iletisimdergisi.gsu.edu.tr/issue/archive
http://dergi.fsm.edu.tr/index.php/ia
http://higheredu-sci.beun.edu.tr/
http://gidbdergi.itu.edu.tr/
http://journal.dogus.edu.tr/index.php/duj
http://www.isletmeiktisat.com/index.php/iicd
http://derim.com.tr/
http://hdergi.ybu.edu.tr/index.php/e-dergi
https://www.tasnimnews.com/tr

Hazır konu açılmışken buraya yazayım dedim. Yalnız bunlardan doğrudan kopyalama yapılabiliyor mu? OTRS onayı gerekiyor mu bilmiyorum. Güzelce sınıflandırılabilirse bence işe yarar. --Selahattin ilhan (mesaj) 11:34, 11 Aralık 2016 (UTC)

Buralardaki çalışmaları kaynak göstermek suretiyle ticari amaçlar dışında kısıtlama olmaksızın kullanmak mümkün. Güzel bir liste olmuş. Hazır konu açılmışken açık kaynakları da bir elden geçirmek lazım aslında. --Cobija (mesaj) 12:42, 11 Aralık 2016 (UTC)
 • Yok artık! Basak bilir, birçok yabancı Vikipedi kullanıcısı sinekten yağ çıkarmaya çalışır, böyle kaynakları didik didik eder. Benim şahsen daha yeni haberim oluyor. Hepinize teşekkürler. Dosyaları falan Commons'a taşıyabiliriz demek oluyor bu.--RapsarEfendim? 14:17, 11 Aralık 2016 (UTC)

Ben de daha evvelinde kullanmak için tespit ettiklerimi ekleyeyim:

Daha birçoğuna da ulaşmak mümkün. --Cobija (mesaj) 14:48, 11 Aralık 2016 (UTC)

Rapsar senin de ilk aklına gelen benim aklıma olmuş, görseller ve commons :) Bence bir çalışma başlatıp kolektif olarak eklemeye başlayalım. İçerik gayet zengin gibi görünüyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:33, 11 Aralık 2016 (UTC)

 • Bakın kopyalayarak içerik oluşturuyorum, sonra bir sorun çıkmasın? Gerçi alışkanlık olmuş Face-smile.svg, yine bir miktar değiştirip yazdım: İmagoloji --Selahattin ilhan (mesaj) 18:33, 11 Aralık 2016 (UTC)
Tartışma sayfasına not düştüm. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:12, 11 Aralık 2016 (UTC)
 • Yalnızca kopyalayınca olmuyor, sonuna "Bu maddenin küçük bölümünde/büyük bölümünde/x bölümünde y lisansı altındaki z aynen/değiştirilerek tümüyle/büyük ölçüde/belli kısmı kullanılmıştır." gibi bir not düşülmesi gerekli. Örnek: en:Agathotychus. --evolutionoftheuniverse mesaj 19:48, 11 Aralık 2016 (UTC)
Ohooo, onunla mı uğraşacağız? Yine eskisi gibi kendi cümlelerimizle yazmaya devam. --Selahattin ilhan (mesaj) 19:58, 11 Aralık 2016 (UTC)
 • Arkadaşlar CC BY-NC-SA 4.0 lisansı, Vikipedi'nin Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0) lisansı ile uyumlu değildir. Başta belirtilen lisans ticari kullanımı kısıtlarken Vikipedi kısıtlamaz. Dolayısıyla iki lisans geçişken değildir. Bu kaynakların olduğu gibi kullanılması daha sonra bizden ticari kullanım yapıldığı zaman sorun oluşturur.Alperen (mesaj) 19:40, 13 Aralık 2016 (UTC)

Siyasi terim maddelerini oluşturma projesinde 4 ay geride kaldı

Hermann Berghaus.JPG

Türkçe Vikipedi'de bulunmayan gerekli siyaset konulu maddelerin oluşturulması konusundaki kişisel projede 4 ay geride kaldı. Projede şu an 1346 madde bulunmakta olup, bu süre zarfında bunlardan 367 tanesi (%27.29) oluşturulmuştur. Projede çeşitli konu başlıkları halinde listelenen maddelerin işbirliği içerisinde Vikipedi'ye kazandırması amaçlanmaktadır. Listedeki maddeler güncellenmekte ve sayısı kullanıcı katkılarıyla artmakta. İşbirliğinin devamı ve Vikipediye daha çok madde kazandırmaya yönelik çalışmalarımız an itibariyle 47 kullanıcının da katkısıyla ilk günkü gibi devam ediyor. Katkılarınızı bekliyorum, daha açacağımız çok sayıda madde bulunmakta. Proje kapsamında verilecek ödüller de sizi beklemekte.

Katkılarınızla her geçen gün büyüyen liste için tıklayın. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 21:13, 11 Aralık 2016 (UTC)

Yayınevlerinin kayda değerlik sorunu ve kıstasları

Topluluk kararlarının ve kullanıcı görüşlerinin bir nevi emsal teşkil etmesi nedeniyle Vikipedi'deki yayınevleri maddelerinin kayda değerlik konusuna açıklık getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu tartışma sonucu silinen yayınevi maddesi, diğerlerinin de durumunu sorgular hale getirmiştir. Çünkü tartışmada silinmesi yönünde ileri sürülen argümanlar Türkiye'deki yayınevleri kategorisindeki maddelere henüz uygulanmadı ve bu durum haliyle bu kategorideki onlarca maddenin şüpheli bırakılmasına yok açtı. Bu tartışma sayfasında Mukaddime'nin "Vikipedistlerin yayın dünyasına hizmet eden kuruluşlar karşısında ideolojik konumlar aldığı" ifadesi son derece çarpıcı. Hali hazırda aynı sayfada madde ile ilgili olmayan kişisel ithamlar, saldırılar ve hedef gösterme örnekleri de mevcuttu. Zira eğer bu tip Vikipedi kültürü ile ilgisi olmayan sebeplerle bir maddenin silinmesi kararı alındıysa, bu durum ansiklopedimiz için bu son derece vahim bir hale tekabül etmektedir. Bu konunun önemli olduğunu düşünüyor ve bu soruna eğilmek gerektiğini düşünüyorum.

Derhal Türkiye'deki yayınevleri kategorisinde yer alan 65 yayınevi maddesinin aynı argümanlarla incelenmesini talep ediyor, hatta Ülkelerine göre yayınevleri kategorisinde yer alan kuruluşların aynı argümanlarla tartışılması gerektiğini ifade ediyorum. Onlarca yayınevi (birçoğu kaynaksız) bu yolla silinmeye aday gösterilmeyi bekliyor, ya hepsini sileceğiz ya da burada ortaya çıkan durumun devamına bir dur diyeceğiz. Tartışmada da ifade edildiği gibi, bu maddede çıkan karar sonucunda onlarca yayınevi maddesinde aynı referansları uygulamak zorundayız. Çünkü neredeyse tamamı kaynaksız veya şüpheli kaynaklı.

Bu konunu tartışmaya açılması çifte standartın önlenmesi açısından son derece önemli. Çünkü ideolojik nedenlerle silinme kararları verildiği iddiaları mevcut. Yayınevi maddelere dair tek tek kayda değerlik tespiti yapılması ve SAS'a çıkarılması öncesinde topluluğun görüşlerini almak istedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:34, 12 Aralık 2016 (UTC)

Her şey için ayrı ayrı kriter belirlemeye gerek yok, onlar da şirket ve Vikipedi:Kayda değerlik (organizasyonlar ve şirketler) sayfasındaki kriterlere uyması yeterli. "Kayda değerliğini ispat edecek yeteri bağımsız ve güvenilir kaynak" olması da yeterli olacaktır zaten temelde.--RapsarEfendim? 20:10, 12 Aralık 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Bu emsal karar ile buna benzer diğer tüm yayınevleri de bir an önce SAS'a taşınıp tartışılmalı. Kayda değerlikleri ispat edilmeli. --Pragdonmesaj 15:40, 13 Aralık 2016 (UTC)

New way to edit wikitext

James Forrester (Product Manager, Editing department, Wikimedia Foundation) --19:31, 14 Aralık 2016 (UTC)

Görsel düzenleyicinin yeni beta versiyonundan bahsediyor. Şablon, kaynak ekleme, resim arama/ekleme ve kaynağı değiştir kısmına geçme konusunda iyileştirmeler getirmiş, yukarıdaki metinden anladığım kadarıyla. Görsel düzenleyici, neredeyse hiç kullanmadığım bir özellik olduğu için yapılan değişikliklerin ne kadar fark yarattığını bilmiyorum. Siz de tercihler kısmında işaretleyip deneyin istiyorsanız. --Deniz (mesaj) 08:30, 15 Aralık 2016 (UTC)
Ben denedim. "Kaynağı değiştir" deyince görsel düzenleyici ile açıyor. Görsel düzenleyiciyi normalde kullanmadığım için lüzumsuz geldi, kapattım. --Selahattin ilhan (mesaj) 13:24, 15 Aralık 2016 (UTC)

Bilgi kutusu şablonları

Şablon:Oyuncu bilgi kutusu SAS tartışmasında, konu bilgi kutusu düzenlemesine evrilmiş. Bilginize. --Deniz (mesaj) 12:46, 15 Aralık 2016 (UTC)

SİS Adaylık

Davet

Herkese selam, şu sayfada listelenmiş kırmızı bağlantılı kategori bulunduran 1000 kategorinin çoğu açılması gereken kategori inanıyorum ki bunu birlikte halledebiliriz ayrıca bu listedeki kategorilerin çoğu gerekli olduğu gibi elbet alakasız olanları da vardır bunları da kategorilerden temizlemek gereklidir isteyen yardım edebilir. Saygılar.--By erdo can • msj 16:22, 18 Aralık 2016 (UTC)

Şurada istenen kategoriler zaten mevcut, hem de daha kapsamlı şekilde :) Kolay gelsin.--RapsarEfendim? 22:36, 18 Aralık 2016 (UTC)
Sayın Rapsar, bu sayfayı ilk defa görüyorum bilgilendirme için Face-smile.svg Teşekkürler --By erdo can • msj 15:21, 19 Aralık 2016 (UTC)
Mediawiki yazılımından kaynaklanan 5000 gibi bir sınırın olmadığı şu liste de kullanılabilir. --Superyetkinileti 16:54, 19 Aralık 2016 (UTC)
Aşağıda dediğime yardımcı bir araç yapabilir misiniz? Teşekkürler. --Deniz (mesaj) 17:33, 19 Aralık 2016 (UTC)

By erdo can'ın yaptığına mesela diğer vikilerde de bu kategorilerin ve üst kategorilerin yer alıp almadığını ekleriz. Kategoriler için bir sürü araç var, onları da kullanabiliriz. Keşke daha çok kategori, interwiki ile kardeş vikilerdeki eşdeğerine bağlansaydı.--Deniz (mesaj) 19:32, 22 Aralık 2016 (UTC)

Adem20

Adem20 şu an engellenmiş bir kullanıcı ve engeli 5.5 ay sonra falan bitmiş olacak. Bir işbirliği projesi sayesinde zaman zaman denk geldiğim kopyala yapıştır hatasının kaynağı kendisi ve bu hata düşündüğümden de yaygındır. Maddelerin içeriğindeki bilgiler genelde doğru olsa da (güncel olmayabilir), verdiği kaynaklar hep aynı ve yanlış (Michigan'da bir şehir için düzenlenmiş kaynakları her tarafa kopyalamış). Hatasına denk geldiğim sayfaları sonra AWB ile düzeltirim diye bir de kullanıcı alanım altında kategori oluşturdum, ama zannedersem bayağı sayfa var. Özel:SayfayaBağlantılar/United_States_Census_Bureau'dekilerden sadece ABD dışında olanlar değil ABD içinde olan bir çoğunun da düzeltilmesi lazımmış. Bilgi kutularındaki bazı bilgiler de yanlış, koordinat hatası gibi hatalar da çıkıyor. Geçici çözüm olarak AWB vs. aracılığı ile aşağıda listelediğim kaynakların silinmesini tavsiye ediyorum; AWB'yi ne için çalıştırıyorsanız, eğer yapmak istediğinize bir engel oluşturmayacaksa, find and replace kısmına bu kaynağımsıları ekleriz. Daha iyi bir çözüm, Türkiye'deki yerleşim yerleri için yaptığımız gibi veri tabanı sayfaları oluşturmak. Bu tarz sayfalar özellikle yabancı şehirler için, kardeş vikilerde de büyük ihtimalle vardır. Önemli bir kısmının verisi de zaten Vikiveri'de vardır. Bahsettiğim silinesi kaynaklar:

<ref name="2010 Pop Estimate">{{Web kaynağı | title = Population Estimates | url = http://www.census.gov/popest/data/cities/totals/2013/SUB-EST2013-3.html | publisher = [[United States Census Bureau]] | accessdate = 2010-02-12 | arşivengelli = evet}}</ref>
<ref name="GR6">{{Web kaynağı | url = http://www.naco.org/Counties/Pages/FindACounty.aspx | accessdate = 2009-11-26 | title = Find a County | publisher = National Association of Counties | arşivurl = http://web.archive.org/web/20150626142102/http://www.naco.org/Counties/Pages/FindACounty.aspx | arşivtarihi = 26 Haziran 2015}}</ref>
<ref>Population of Michigan Regions and Statistical Areas, 2000 and 2010, at www.michigan.gov</ref>

--Deniz (mesaj) 17:33, 19 Aralık 2016 (UTC) --Deniz (mesaj) 19:27, 22 Aralık 2016 (UTC)

İlgi

Kürdistan Özgürlük Şahinleri maddesinin yeniden adlandırılması için ilgili maddenin tartışma syafasında bir başlık açıldı. İlgi gösteren veya fikir belirtmek isteyen aktif kullanıcıların görüşlerine ihtiyaç bulunuyor. Topluluğun bilgisine. --Maurice Flesier message 13:41, 20 Aralık 2016 (UTC)

Erzincan Hükümeti

Erzincan Sovyeti maddesini kaynaklandırmak isteyen kullanıcılar aranıyor. Tarih ile ilgilenen kullanıcılara çağrımdır :) --Ahmet Turhan (mesaj) 22:09, 21 Aralık 2016 (UTC)

kaynaksızlık

rastgele maddeler arasında dolaşırken gördüğüm maddeleri 'kaynaksız' olarak etiketliyorum ve ne kadar çok maddenin kaynaksız olduğunu üzülerek gözlemliyorum. son yıllarda bu konuda topluluğun bir hassasiyeti oluştu, yeni maddeler bu konuda daha sorunsuz görünüyor. ancak düzensizlik, kayda değerlik, telif konularında kısmen elden geçirilen eski maddeleri bu açıdan da zenginleştirmek gerekiyor. bir seferberliğe ihtiyacımız var sanırım maddeleri kaynaklandırmak için. fikirler, öneriler, el atmalar.. --kibele 09:09, 23 Aralık 2016 (UTC)

Ben varım, bir çok maddeyi kaynaklandırsak iyi bir yol katederiz. Kaynak olmayan maddelere Kaynaksız etiketi de eklemek yan hedef olur.--Ahmet Turhan (mesaj) 09:23, 23 Aralık 2016 (UTC)
Ayrıca sorumlu olduğum projenin ilgili yerinde konu ile ilişkin kaynaksız maddeleri artırıp işbirliği projesi halinde katkı sunabilirim ya da buradaki maddelerle ilgilenebilirim. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:32, 23 Aralık 2016 (UTC)
Destek verebilirim ben de bir işbirliği projesi yapılabilir bu konuda. --Pragdonmesaj 12:10, 23 Aralık 2016 (UTC)
Herkes kendi ilgi alanına giren maddeleri kaynaklandırabilirse daha sağlıklı bir ilerleme olur diye düşünüyorum. Vakit bulursam birkaç maddeyi kaynaklandıracağım. --Turgut46 14:11, 23 Aralık 2016 (UTC)
+1. Ancak en baştan güvenilir kaynaklardan bilgilerin nasıl kaynaklandırılacağını, kaynak bulunamayan bilgilerin nasıl çıkarılacağını açıklamamız gerekir, çünkü bu tip projelerin bilinçsizce yürütülüp amacına ulaşmadığını gördüm. --evolutionoftheuniverse mesaj 11:48, 25 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje e-Spor başlangıcı

Merhaba! VikiProje e-Spor adında yeni bir proje başlattım ancak yardımınıza ihtiyacım var. Ayrıca VikiProje sayfasının tasarımını da yapamadım, ona da yardım edebilecek birine ihtiyacım var. Geri dönüş yapabilirseniz sevinirim, teşekkürler. ----Tomasson Evuntiamesaj ♫ 14:52, 23 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Azerbaycan
Flag of Azerbaijan.svg
VikiProje Azerbaycan Daveti

Flag-map of Azerbaijan.svg

Selam Vikipedi halkı,
Yeni oluşturduğum Azerbaycan VikiProjesinde ilk İşbirliği projesi 1 Ocak 2017'de başlıyor! bu ve daha sonraki projelerde yer almak istiyorsanız adınızı Buraya ekleyiniz. Eğer sizin de bir proje öneriniz var ise Gelecek aylar için proje önerileri sayfasında önerebilirsiniz. İlk proje başlamadan önce Kullanıcılara mesaj yolu ile davetler gönderilecektir. Kolay gelsin --By erdo can • msj 14:40, 25 Aralık 2016 (UTC)

İş Birliği Projesi - 11 hafta değerlendirmesi

Selamlar herkese. Çoğunuzun bildiği gibi İş Birliği Projesi'nde 10 hafta önce bir yenilemeye gidilmiş, proje sisteminde büyük yenilik ve değişiklikler yapılmıştı. Bu süreçte elde edilen verileri ve yapılanları paylaşmak istedim (bu projelere ve verilerine şuradan ulaşabilirsiniz):

 1. Projede 11 hafta geride kaldı. Bu 11 haftanın 7'sinde yeni madde oluşturma, 3'ünde var olan maddelerde düzenleme ve hata giderme, 1'inde ise görsellerle alakalı proje yapıldı.
 2. Farklı haftalarda farklı katılımcı sayıları sağlandı. "Kaynak gösterme hatalarının giderilmesi" konulu projede 12 katılımcı vardı, en çok katılımcı bu projede sağlandı. En az katılımcı ise -pek sürpriz olmayan bir biçimde- "inorganik bileşik maddelerinin oluşturulması" konulu projede sağlandı (5 katılımcı).
 3. Var olan içeriğin bakımı/düzenlemesi konulu 3 projede de en az 10 katılımcı vardı. Madde kazandırma projelerinde, üstte bahsettiğim kimya konulu proje hariç -ki herkese hitap etmemesi çok doğal- en az 8 katılımcı sağlandı. Görsellerle alakalı son projemizde ise 6 katılımcı vardı.
 4. Bu 11 proje arasında, 4 projede hedefe %100 ulaşıldı. 3 projede %75 üzeri hedefe ulaşırken, 4 projede -ki bunların ikisinde hedef ciddi anlamda yüksekti- %50'nin altında kaldık.
 5. Yalnızca madde açma konulu projeler göz önüne alındığında (7 hafta) toplam 204 madde oluşturuldu (hesap hataları, projeye katkı verse de proje sayfasına eklenmeyenler vs hariç). Hafta başına 29,1 maddeye denk geliyor bu -ki bir haftada yalnızca bir temada bu sayıda madde oluşturmak bana göre bir başarıdır. Bu maddelerin, sayfa boyutu ve kaynak kriteri olduğundan dolayı, 1-2 cümlelik ve kaynaksız maddeler olmadığını da belirtelim. Bunlara ek olarak birçok kategori ve dolaşım şablonu da oluşturuldu elbet.
 6. Yenileme öncesinde, Vikipedi'de cinsiyet dengesizliğini gidermeye yönelik, birkaç haftada bir kadınlarla alakalı proje yapılacağını belirtmiştim. 2 proje yapıldı ve toplamda 71 madde açıldı. Hafta başına ortalaması 35,5, tüm projeden yüksek yani. Bu da, yalnızca kadınlarla alakalı projelerin diğer projelerden daha iyi sonuç verdiğini gösteriyor.

Sanıyorum ki diyeceklerim bu kadar. Tüm katılımcılara teşekkürlerimi ve takdirlerimi sunuyorum. Umarım katkılarınız, artarak devam eder :) Herhangi bir yorumu, önerisi, teklifi olan varsa da duymak isterim.--RapsarEfendim? 15:14, 26 Aralık 2016 (UTC)

II. DARM Yarışmasına davet

Merhaba,

Makedon dostlar vikipedistleri yeni bir yarışmaya davet ediyorlar; benden Köy Çeşmesi'nde duyurmamı rica ettiler. Yazın ilkini düzenledikleri DARM (Makedonya Devlet Arşivi) yarışmasının ikincisi başladı. Yarışmacıların yapması gereken, Commons'ta şu kategorideki dosyaları vikipedide kullanmak: ister yeni madde oluşturur, ister taslak halindeki mevut bir maddeyi geliştirirsiniz...Katılımcıların önce adını ve daha sonra da katkılarını şuraya eklemesi gerekiyor. Herkes kendi kendini puanlıyor. Yarışma 25 Ocak'ta son bulacak; ödülü ise beş kitaplı bir kitap seti. Herkese kolay gelsin...--Başak (mesaj) 18:52, 26 Aralık 2016 (UTC)

İnce film kaplama teknikleri

Özellikle MBM alanındakilerin şu tartışmaya bakmaları iyi olabilir. --evolutionoftheuniverse mesaj 02:23, 29 Aralık 2016 (UTC)

Haftanın seçkin maddesi

İyi yıllar herkese. Gelecek hafta için olan haftanın seçkin maddesi sayfası henüz haftanın seçkin maddesi sayfasına eklenmemiş. Kolay gelsin. --Deniz (mesaj) 18:43, 30 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 geride kaldıKustodiev The Bolshevik.jpg Soviet propaganda poster, proletarian dictatorship 1918.jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 yılı geride kaldı
7 Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 yılı geride kaldı. Proje 2016 yılında katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Projeye katkı sunmak için öncelikle katılımcılar listesine isminizi ekleyin. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz. Katkı sunmak istediğiniz alanları iş bölümü ve hedefler kısmına ekleyerek diğer kullanıcılarla ortak hedeflere yönelin ve üzerinde çalıştığınız maddeleri çalışılan maddeler kısmına ekleyin. Ayrıca düzenlenmesi gereken maddeler ve madde istek sayfalarına da göz atmak isteyebilirsiniz.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Yeni yılda şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 20:58, 30 Aralık 2016 (UTC)

Kişi bilgi kutusu şablonu

Arkadaşlar merhaba, Şablon tartışma:Kişi bilgi kutusu'ndaki Oyuncu Parametreleri başlığı altındaki tartışmaya sizlerin de bir göz atmasında fayda var. Katılım sağlayıp görüş bildirirseniz iyi olur. İyi çalışmalar, iyi yıllar hepinize. --Pragdonmesaj 22:41, 30 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Sinema Ocak ayı İşbirliği daveti

Clap cinema.svg VikiProje Sinema'da Ayın İşbirliği'ne Davetlisiniz!
Merhaba arkadaşlar!
VikiProje Sinema bünyesinde Ocak 2017 iş birliği projesi Değerlendirilmemiş Sinema maddelerinin değerlendirilmesi olarak seçilmiştir.

Bu kapsamda, proje başlangıcı itibariyle değerlendirilmemiş 6.708 maddenin değerlendirilmesini sağlamak ve {{VikiProje Sinema}} şablonu olmayan maddelere bu şablonun eklenmesi hedeflenmektedir.

Bir çok işbirliği projesinde olduğu gibi bu işbirliği projesinin sonunda da pek çok ödül sizi beklemekte.

Daha ayrıntılı bilgi ve katılım için TIKLAYIN. Mutlu bir yıl geçirmeniz dileğiyle!--Pragdonmesaj 13:38, 31 Aralık 2016 (UTC)

VikiProje Elektronik sporlar 10 Ocak 2017'de başlıyor!

VikiProje Elektronik sporlar 10 Ocak 2017'de başlıyor! Bu konuda yardım edebileceğini düşünen bütün Vikipedi halkı davetlidir. İyi Vikiler!--Tom Evuntiamesaj ♫ 16:06, 31 Aralık 2016 (UTC)

Birkaç aydır projelere olan ilgi arttı, bu çok güzel bir gelişme. Elimden gelen yardımı yapmaya hazırım. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:31, 31 Aralık 2016 (UTC)

Mutlu Yıllar!

Hiçbir kâr beklentisi olmaksızın bilgi paylaşımı için emek veren bu güzel ailenin sağlık ve huzur dolu bir yıl geçirmesini diliyorum. Tez zamanda katkılarıma eskisi gibi devam ederek aranıza etkin olarak katılma dileğiyle, kolay gelsin. --bermanya 17:05, 31 Aralık 2016 (UTC)

Herkese mutlu yıllar! Bambi'nin annesi (mesaj) 19:48, 31 Aralık 2016 (UTC)
2017'nin herkese sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi temennisiyle :) Mutlu yıllar! chansey Mesaj 19:49, 31 Aralık 2016 (UTC)
Tüm vikipedi üyelerine mutluluklarla dolu dertsiz tasasız bir yıl diliyorum ve 2017 yılının bize uğur getirmesini temmenni ediyorum. Mutlu yıllar!!!--By erdo can • msj 00:23, 01 Ocak 2017 (UTC)
Tüm vikipedistlerin istediği gibi bir yıl olsun. --Uğurkentmesaj 21:29, 31 Aralık 2016 (UTC)

ilgi

Şablon tartışma:Tasavvuf.. --kibele 13:41, 1 Ocak 2017 (UTC)

Haydi Ocak 2017 İşbirliğine!link=Vikipedi:VikiProje Siyaset/İşbirliği Projesi/Ocak 2017
VikiProje Siyaset Ayın İşbirliği
İyi günler, iyi Vikiler. VikiProje Siyaset bünyesinde Ocak 2017 iş birliği projesi "Libya ile ilgili maddeler ve Libya kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak" olarak belirlenmiştir.

Libya ile ilgili bilgiler Türkçe Vikipedi'de sınırlı seviyede. Libya'ya dair tarihi, politik, kültürel, coğrafi vb. konulara dair birçok madde oluşturulmayı beklemekte. Libya kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak suretiyle ansiklopedimize katkıyı hedefliyoruz. Bu kapsam İngilizce kategori sayfası yardımcı olabilir. Katılımlarınızı bekliyorum.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN. --Ahmet Turhan (mesaj) 14:18, 1 Ocak 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği Ocak 2017 işbirliği daveti
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği Ayın İşbirliği Daveti

OpenRA.png
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her ay tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Sovyetler Birliği ile ilgili taslak maddeleri kategorisi ve taslak-sınıf Sovyetler Birliği maddeleri kategorisindeki maddelerin geliştirilmesidir.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin bu ay ki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 14:18, 1 Ocak 2017 (UTC)

Denetçilere soru/çağrı

Denetçilerimiz, şu ve şu IP'lerde değişiklik yapmış, yasal olarak suç işlemekte olan kullanıcıyı tespit edip, ilgili birimlere iletse nasıl olur? Ben bir insan olarak bundan rahatsızlık duyuyorum artık, iyi niyet falan da olduğunu düşünmüyorum.--RapsarEfendim? 18:33, 1 Ocak 2017 (UTC)

Bu değişiklikler çizilmeseydi ilgili yazıların etnik içerikli olduğu ve sözkonusu maddeyle bile ilgisi olmayan kalaşların etnik kökenine yönelik yazılar olduğu görülürdü. yani savcılığa hangi materyalle gidip suç duyurusu yapacaksınız. ortada suç mu var?88.231.61.129 17:31, 2 Ocak 2017 (UTC)
Ayrıca terörü ve terörizmi destekleyen içerikte şeyleri yazanda sizsiniz. Benim katkılarımın tekinde herhangi bir örgütü yada ideolojiyi savunan ibare gösteremezsiniz. Varsa gösterin neredeymiş o suç unsuru.88.231.61.129 17:32, 2 Ocak 2017 (UTC)
Terör suçları (kimse bana Vikipedi tarafsız olmalı, bunlara terör demiyoruz demesin, o madde için geçerli, teröre terör denir) destekleyici ifadeler, Türkleri aşağılama gırla. Yalnızca bu IP'ler değil, aylardır süren hakaretler mevcut.--RapsarEfendim? 18:47, 1 Ocak 2017 (UTC)
Terörü destekleyen ifade varsa buyrun gösterin neredeymiş, aksi halde iftiracı haline geleceksiniz. zaten elde bir materyal olmadığı için yapabileceğiniz bir şeyde yok.88.231.61.129 17:35, 2 Ocak 2017 (UTC)
Kimse demesin demeyin, ben diyorum: terör demiyoruz. Hatta zaten sadece ben değil, Vikipedi yönergeleri böyle diyor. Biz de oraya bağlıyız. Saldırı diyoruz, madde adı da böyle zaten. Konu bu değil zaten de, tam olarak kime göre ve hangi yasaya göre suç işlemiş ben anlayamadım. Yasal tehdit zaten yasak da, konuyu ve yapılan katkıyı tam olarak anlayamadım ben, çünkü içerik gizlenmiş. Şurada ve şurada denetçilerin bu tür şeyleri asla yapmamaları gerektiğini (zaten yaparsa buradan uzaklaştırılırlar) söylemiştiniz, ve ben sizin bu görüşünüze sonuna kadar katılıyorum. Bunlar hassas konular, güncel olduğu için de duygusal davranabiliyoruz hepimiz, fakat sağduyulu olmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:04, 1 Ocak 2017 (UTC)
Tarafsız bakış açısı kapsamında madde içeriğinde terör/terörist vb. ifadelerini kullanmayalım, kime göre/neye göre diyebiliriz bu hususa katılmaktayım, bu VP:MİLLİ'nin de gereğidir, bu ifadeler silinmelidir/geri alınmalıdır lakin; her ne kadar milli bir ansiklopedi olmasa da üzerinde yaşadığımız ülkenin kanunu olan TCK'ya göre suç teşkil eden ifadelerin adli makamlara intikal etmesi gerektiğini de düşünmekteyim. Yanlışım varsa bir hukukçu kullanıcımız düzeltsin; bilişim suçlarında Cumhuriyet Savcılıklarına bizzat müracaat gerekiyor, ki müracaat edenin ilkeli denetçi olmasına da gerek olmamakta. Adli makamlar ilgili bilgileri talep edebilir, denetçilerimiz gereğini bu şekilde yapar. Halk olarak bu tür konularda biraz "bananeci" davranıyoruz; haftanın en az iki-üç günü adliyede olan ben dahil tarafıma hakaret içerikli katkıda bulunan bir kullanıcı hakkındaki dilekçeyi vermekten son anda vazgeçtim... Aslında uğraşılacak, bu hakarette bulunanlar, küfür edenler tamamı cezasını bulacak. Sanal ortam nasılsa diye atıp tutmaların önüne bu şekilde geçilebileceğini düşünüyorum. Saygılarımla chansey Mesaj 19:23, 1 Ocak 2017 (UTC)
"Maddelerde" terör olarak tanımlamıyoruz, doğrudur. Burası madde olmadığı için bu olayı terör olayı, terör saldırısı olarak tanımlıyorum. Hatta başka bir şey diye tanımlardım da neyse. Türk halkına (yahut herhangi bir halka da olabilir), muhtemelen Türkiye'den giren bir şahıs aylardır hakaret ediyor. Dahası, (hadi terör demeyelim) sivillerin öldürüldüğü bir olay için provakatif söylemlerde bulunuyor. Ben bu tipleri bir insan olarak burada görmek istemiyorum. Burada açık ve net hakaretler söz konusu, hani öyle yenilir yutulur cinsten değil. Bu hakaretler, X ya da Y şahsına yapılan hakaretler de değil. Irkçılık, ayrımcılık gibi şeyler buradan uzak olmalı, bu gibi tiplerle mücadele edilmeli.--RapsarEfendim? 19:36, 1 Ocak 2017 (UTC)
(Değişiklik çakışması) Anonim, kayıtlı farketmez efendim fikrimi belirttim yukarıda. Malumunuzdur ki durum adli makamlara intikal ettiği zaman Vikipedi yönerge ve politikalarının işlemlerin yürütülmesinde hiç etkisi olmaz. Örneğin; bir yorum veya özette Suçluyu övme suçu işlenmişse adli makamlar Vikipedi de tarafsız bakış açısı var diye işlemden imtina etmezler. Sonuna kadar gidilmesi taraftarıyım... Ayrıca sayın Rapsar görüşlerinize katılmaktayım. Bu tip saldırıların dini, ırkı, dili, mezhebi yoktur. Bu düşüncem politika ihlali ise gereğinin yapılmasından da gocunmayacağım bildiririm. Saygılarımla chansey Mesaj 19:40, 1 Ocak 2017 (UTC)
Tabiki bu tip ayrımcılık kokan hareketlere Vikipedi'de izin vermeyeceğiz, bunda şüphe yok. Ama yasal olarak edilen tehdidin sonu başı yok ben bu duruma yol aşabilecek bir çekince koyuyorum hepsi bu. Ki siyasi bir söylem kullanarak terör ifadesi ile yapılacak ip tehditleri zaten başlı başına bir sorun teşkil ediyor, bundan bahsettim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:22, 1 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Rapsar, Sayın Vikiçizer'le yaptığımız görüşmede şu aşamada yönlendirmede bulunmuş gibi olabileceğini söyleyerek konuya yorum yapmayı nazikçe reddetti. Diğer sorumluluk sahibi kullanıcılarımız da bu sebeple imtina edebilirler, bilginize... (Değişiklik çakışması) Sayın Ahmet Turhan benim de kanaatim TCK'ya göre suç teşkil eden bir davranışın yasal tehditte kalmaması gerçeğe dökülmesi, gereğinin yapılmasıdır... Saygılarımla.Bu imzasız yazı Chansey (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.
Cevap Cevap TCK bizim için referans değil. Hiçbir yasa referans değil. Ansiklopedi Türkiye'nin değil çünkü. Türkçe olması bunu gerektirmiyor. VP:MİLLİ'yi askıya kaldırırız yoksa. Referans olsaydı mesela Marksizm-Leninizm ile ilgili olumlayıcı yazılar yazan veya görüş bildiren ve Türkiye'de yaşayan her Vikipedist 141 veya 142. maddeden içeri atılırdı. (maddeler hakkında bilgi). Ya da televizyon programlarında olan ve genellikle siyasiler arasında vuku bulan "teröre terör de" sohbetleri (bu konuyu tartışan kullanıcıların ifadelerindeki gibi) ya da MHP'li gibi, CHP'li gibi, HDP'li gibi, AKP'li gibi, Türkiye devleti gibi, Ermenistan devleti gibi görüşlerin olumlayıcı muhabbetleri vb vb vb. dönerdi. Neyseki bunlardan bir tarafı seçmiyor Vikipedi. Vikipedi'nin kendi yönergeleri belli, sorumlular, denetleyiciler/engelleyiciler vb. belli. Buna göre olan yaptırımlar da belli. TCK'dan yana taraf olmak son derece elzem. Ayrımcılık, hakaret, kişilerin hedef alınması, küfür vb. bunlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz çünkü bu durum Vikipedi'yi ilgilendiriyor. Ama diğer türlü bir yasayı ilgilendiriyor, bu konuda aklıselim davranmalı ve oluşabilecek hatalı politikalara zemin hazırlamamak için dikkatli olmalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:43, 1 Ocak 2017 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Ahmet Turhan Efendim bakınız, biz burada bahsettiğiniz katkılardan, maddelerden dolayı bir yorum yapmıyoruz. Elbette şu var; eğer şikayet konusu olsa belki bahsettiğiniz maddelerde TCK 141/142 kapsamında değerlendirilebilir. Dediğiniz gibi Vikipedi'yi milli kanunlar bağlamaz evet ama bir soruşturmaya konu olursa Vikipedi politika ve yönergeleri de adli makamları bağlamaz. Kısacası, X kullanıcısı savunmasında Vikipedi milli değildir, o yüzden böyle böyle yaptım demesi bir şey ifade etmez, soruşturma savcılığınca dikkate alınır/alınmaz bilemiyorum. Neyse dağıtmayayım, benim demek istediğim alanen hakarette bulunan, ırkçılık içeren söylemlerde bulunan, dili, dini ve ırkı olmayan terör eylemlerine açıkça destek veren kullanıcı/anonimlere yaptırım uygulanması. Bu terör olayları için hem Ankara garı önündeki saldırıyı, hem Kayseri patlamasını, hem dünkü saldırıyı kastediyorum. Hedef veya saldıran önemli değil... Yine biz VP:TBA ve VP:MİLLİ gözetelim madde yazarken. Bu politikalar ayrı bu eylemi övmek ayrı birşey... Terör propagandasını VP:TBA kapsamında değerlendirmemeliyiz/değerlendiremeyiz şeklinde düşünmekteyim. VP:TBA kapsamında herkes her istediğini burada yazamamalı. TBA bir perde değil, olmamalı. Saygılarımla chansey Mesaj 22:01, 1 Ocak 2017 (UTC)
Peki politik altyapısı olan saldırıları nasıl ayıracağız? Örnek verelim; şu an günümüzde Suriye'de Esad hükümetine karşı mücadele yürüten ve Türkiye'nin desteklediği Suriye Türkmen Ordusu, Esad yanlısı bir gösteride 20 kişi öldürdüğünü varsayalım. Ben bunu siyasi görüşüm nedeniyle kişisel mesajlarımda onayladım. Ne olacak? Şikayet mi edileceğim, denetçiler beni belli yerlere mi "gambazlayacaklar"? (bu ifadeyi Nazım Hikmet'in Umut şiirine atfen yazdım) Ya da Doğu Türkistan Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye'de Çin büyükelçiliğini bombaladığını falan düşünelim. Varsayalım ki ben vikipedi kişisel mesaj sayfalarımda bunları olumladım. Şimdi denetçiler beni sırf bu sebeple Türkiye'deki ilgili makamlara şikayet mi edecekler? Bir yerde Andrey Karlov suikastı'na çok sevindim, iyi ki öldü yazdım mesela. Ne olacak? Bakın sadece ayrımcılık, ırkçılık gibi Vikipedi'yi ilgilendiren şeyler yüzünden hukuki tehditten bahsetmiyorsunuz, siyasi bir söylem kullanarak "terör" diyorsunuz. Bu sıfatlandırma, yeplazenin ne kadar açılacağını bize anlatıyor.
Politik olarak söylenen her karşıtlama ve Vikipedi'de bunu "terör" imgesi altına sokmak tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. "Terör propagandası" son derece ucu açık bir kavram, akademik veya siyasi bir fikir birliği yoktur bu konuda. Gücünü ve yetkilerini görece "kötüye" kullanan devletlerin, hükümetlerin ya da iktidar sahiplerinin devlet terörizmi de işin içine girer. Yani sizin anlayacağınız, kime göre terör, neye göre terör? Irkçılık mı? Evet yönergelere göre suç. Ayrımcılık mı? Evet suç, yaptırım uygulamalı. Ama "Terörist" derseniz, bu siyasi bir ifade, orada dur demek gerekiyor.
Politik altyapısı olan "saldırıları" olumlayamaz ya da karşı çıkamayız. Kişisel olarak bu taraflardan birisine sempati duyabiliriz ama bunları Vikipedistleri şikayet konusu yapacak şekilde ele alamayız. Hele ki devletlerin yasalarına. --Ahmet Turhan (mesaj) 22:20, 1 Ocak 2017 (UTC)
Efendim ben zaten Vikipedi'nin bir ansiklopedi olarak siyasi propagandaya alet olmasına karşıyım, bu konuda beraberce yaşadıklarımız ve benim tutumum da malum. Kişisel bazda uzatmaya gerek yok, kendimi size iyi ifade edebildiğimi de düşünmüyorum. Şu noktadan sonra bırakalım da topluluğumuzdan diğer kullanıcılarımız bizim düşüncelerimize yorum yapsın. Terör kavramını, terörist kavramını üzgünüm ki sizinle ben aynı yorumlayamıyoruz, daha doğrusu ben kafamdakini size aktaramadım konunun odak noktasına giremeden etrafında dönüp durmaktayız. Mesleki hayatım dolayısıyla biliyorum ki bu tip tartışmalat maalesef ki yapıcı olmamakta... Ayrıca bu olaya ihbar, gammazlama, yaptırım artık isteyen kullanıcımız istediği gibi isimlendirebilir, lakin doğru olan tektir... Saygılarımı sunar, ilginiz için teşekkür ederim... chansey Mesaj 08:06, 2 Ocak 2017 (UTC)
Ayrıca sayın Ahmet Turhan illaki bir denetçinin bunu yapmasına da gerek yok, bir kullanıcıyı siz, ben, bir Y kullanıcısı, anonim bir kullanıcı herhangi birisi şikayet edebilir... Burada bir politika teklifinden çok denetçilere çağrı var. Etik olarak denetçilerin ilk müdehalesi bekleniyor. Bunu politika haline getirmeye, yönergeler yazmaya da kanaatimce gerek yok. Bu sadece ilgi alaka meselesi... Adliyede harcayacak vakti olan varsa yapar. Saygılarımla chansey Mesaj 08:20, 2 Ocak 2017 (UTC)
Ben de diyorum ki, bu çağrı sizin kullandığınız ifadelerle birlikte politik bir çağrıya tekabül ediyor. Vikipedi denetçilerinin bir saldırıyı olumlayan veya onu eleştiren birinin sadece bu sebeple Türkiye makamlarına şikayet etmesi çok elzem bir durum. Hatta en son yaşanan güncel örnekle somutlaştırayım, 2017 İstanbul gece kulübü saldırısı "bana göre" de alçakçadır. Hunharcadır, barbarcadır falan, sıralayabiliriz. Ama Türkçe Vikipedi'ye katkı sunan bir kullanıcı "benim kişisel görüşüme göre şeriat için bu yapılır" gibisinden bir şey söylerse (maddelerde değil elbette, mesaj sayfalarından bahsediyorum), ben ya da denetçi "bak bak bu falancayı olumladı, görür gününü" tarzında makamlara şikayet edemez/ etmemeli de zaten. Politik şeyler başka çünkü.
Örneğin bir yorumunda "Yeşil gözlüleri hiç sevmem" yazabilir birisi, fakat "Ben yeşil gözlüleri sevmiyorum, hepsi katledilmeli" gibi bir cümle kuramaz. Kurarsa engellenir. Ya da "zenginliğe karşıyım" yazabilir fakat, "zengin olanları yarın öldüreceğiz." yazamaz. Bunlar politik değil gördüğünüz gibi. Ama mesela birisi Esenboğa Havalimanı saldırısına dair "Levon Ekmekçiyan gibi düşünüyorum" yazabilir, çünkü olay politik. Ve illaki paralel düşünen vardır, siyaset zaten taraf olma işidir. Yani diyeceğim o ki Vikipedi'de politik şikayet kültürüne asla izin verilmemelidir. Tabi ki işi abartıp, hepinizi öldüreceğiz, deyip ardına küfürleri sıralarsa zaten engellenecektir. Yukarıdaki örnek de buna tekabül ediyor. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:30, 2 Ocak 2017 (UTC)
Aynı şeyi farklı cümlelerle ve yaptırımlarla cezalandırmayı öngörüyoruz efendim. Siz Vikipedi içinde kalması taraftarısınız ben ise değil. Yanlız ayrıldığımız bir nokta var ben asla demiyorum en ufak bir fikirde, düşüncede adli makamlara intikal etsin olay... Hatta bu olursa kullanıcılar üzerinde de baskı oluşur, Özgür Ansiklopedi tanımı ve çok seslilik geçerliliğini kaybeder. Bunu üzerine basarak ifade ediyorum istemem... Yukarıda iki defa belirttim şikayete konu olması gereken durumları... Aynı şeyi farklı cümlelerle ifade ediyoruz. Ayrıca diğer kullanıcılarımızdan da fikirlerini beklediğimi arz ederim. Bu şekilde olay sanki sayın Turhan'a benim aramda gibi oluyor. Saygılarımla chansey Mesaj 09:46, 2 Ocak 2017 (UTC)
Bazı kullanıcılarımızın teröre terör demediklerini ve bunu açık açık ifade ettiklerini, hatta bu ifadeyi kullanan kullanıcıların yorumlarını nasıl sansürlediklerini geçen yıl hepimiz şahit olduk. Madde de kullanılmadığı doğru (tartışmalı olduğu aşikar) fakat hiçbir kullanıcı tartışma sayfalarında, mesaj sayfalarında bu tür kişisel görüşlere müdahale edemez/üzerini çizemez bunu da söyleyeyim. Ip vandallarına gelirsek, bu trolleri muhatap alıp cevap vermek sadece bunları onurlandırır. O yüzden anında korumaya almak ve bu virüsleri uzak tutmak en mantıklı çözüm şu aşamada. --Maurice Flesier message 20:35, 1 Ocak 2017 (UTC)
Ahmet Turhan, herhangi bir tehdit söz konusu olduğunu düşünmüyorum burada. Birisi buraya gelecek ve anonimliğin arkasına sığınarak aylarca, bıkmadan usanmadan bir millete karşı hakaretlerde bulunacak, sivillerin ölümüyle sonuçlanan saldırıları övücü/destekleyici ibareler kullanacak ve biz de burada "ayrımcılık yapmamacılık" oynayacağız öyle mi? Bahsettiğiniz endişenin farkındayım, daha önce de bizzat ben dile getirdim. Buradaki durum ise alenen, açık açık hakaretlerdir, aşağılamalardır, küfürlerdir. Yani bu bir Vikipedi maddesinde devrimci, gerilla, terörist gibi değişikliklikler yapma konusu değil, onlarca kullanıcının mesaj sayfasında sürdürülen yıldırma faaliyetleri. Bunun milleti, dini ırkı yok, web sitesi yok. Ben bir insan olarak bunlarla her türlü mücadele edilmesi gerektiğine inanıyorum.--RapsarEfendim? 20:43, 1 Ocak 2017 (UTC)
Bir kez daha not düşeyim, burada bahsettiğim şeyler şahsa hakaret, küfür gibi görece basit şeyler değil. Ağır nefret suçları, ırkçılığa varan söylemlerdir.--RapsarEfendim? 20:45, 1 Ocak 2017 (UTC)
Yorum Yorum Ayrıca bu vandalın sanal ortamda terörü ve suçluyu öven ibareler kullanmasına şu dönemde şaşırdığımı belirtmek isterim. Ya kendisi gündemi takip etmiyor, ya da anonimliğin verdiği cesaret gerçekten çok yüksek... chansey Mesaj
Olabilir efendim, onu saymayı unutmuşum, Bu konuda söylenecek çok şey var ama yeri burası değil... Sayın Rapsar bam teline dokununca benimde çenem açıldı sanırım... Saygılarımla... chansey Mesaj 09:09, 2 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum IP adreslerini kontrol edin hemen hemen hepsi unutulmuş 2. sınıf VPN adreslerinin IP adresleri. Hepsini globa hizmetlilere bildirip artık ne yapmak gerekiyorsa IP adreslerini süresiz engelletmek bunun önüne geçmeye yeterli. Who is IP sitelerinden kontrol edin bir gün ABD diğer gün İngiltere, Romanya tonla farklı lokasyon çıkar. Bunun önüne geçmek çok kolay. --162.218.237.38 09:11, 2 Ocak 2017 (UTC)
Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim sayın anonim. Denetçilerimiz dikkate alacaktır... chansey Mesaj 09:17, 2 Ocak 2017 (UTC)
Denetçilerin bu anonimler konusunda artık bir adım atmasının gerektiği ortada lakin Vikipedi'de hiçbir şart altında ister anonim ister kayıtlı kullanıcı olsun yasal zeminde yaptırım ile tehdit edilemez. Kaldı ki denetçilerin görevleri Vikipedi ile sınırlı, önerildiği gibi bu işi Vikipedi dışına taşımak temel ilkelerden birine ters düşeceğinden Vikipedi içerisinde bir yaptırıma uğraması da olası. Ha ama şikayet konusu olan sayfanın ekran görüntüsüne ek olarak orijinal ve arşivlenmiş hali detaylarıyla birlikte EGM Online İhbar gibi kanallardan ilgili mercilere şikayet edilirse orasını bilemem... --Cobija (mesaj) 12:50, 2 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Cobija Vikipedi'de asla bir tehdit olmamalı buna katılıyorum, lakin bazıları artık burada en yüksek yaptırım olan süresiz engel almakla iflah olmuyor. Bir kişi için adli işlem başlatılsa diğer vandallardan bir tanesi vandalizmden vazgeçse bizim için kardır. Birde bahsettiğiniz "Vikipedi dışına taşımak" konusu hangi politikamıza ters olacaktır bunu açıklayabilir misiniz? chansey Mesaj 12:56, 2 Ocak 2017 (UTC)

 • Bu çağrının denetçilere yapılmasının pek de bir anlamı yok. Kontrol ettikleri bilgileri paylaşmaları mümkün değil. Bu konunun asıl muhatabı Wikimedi Vakfı'dır. Aşağıda ayrı bir başlıkta Vikipedi ve yasalar hakkında "Kullanım Şartları"ndan bazı alıntılar verdim. Burada da olası durum hakkında "Gizlilik Politikası"ndan alıntı yapayım:
Yasal Nedenlerle

Sadece yasal olarak geçerli olanın bu olduğuna inandığımız zaman bir resmi hukuki sürece yanıt olarak bilginizi açıklayabiliriz. Mümkünse bu tür istekler konusunda sizi bilgilendireceğiz. Geçerli ve yasal yaptırımı olan celp, mahkeme emri, yasa veya yönetmelik ya da başka adli veya idari emir nedeniyle gerekli olduğuna makul olarak inanmanız halinde bilginize erişebilir, onu koruyabilir veya açıklayabiliriz. Bununla birlikte bir kullanıcının bilgisinin açıklanmasına dair böylesi bir talebin hukuken geçersiz veya hukuk sistemini istismar edici olduğunu ve etkilenen kullanıcının bilgisinin açıklanmasına kendisinin karşı çıkmaya istekli olmadığını düşünmemiz halinde, bu konuda elimizden geldiği kadar mücadele edeceğiz. Eğer mümkünse sizi, kişisel bilginizi bir yasal talep üzerine açıklamadan önce e-posta yoluyla en az 10 takvim günü öncesinden uyarmaya kararlıyız. Ne var ki, ancak eğer sizinle iletişime geçmemiz hukuken kısıtlanmadıysa; bu isteğin açıklanması ile ortaya çıkan veya artan hayati veya bedensel bütünlüğe yönelik bir tehdit olmadığı sürece ve bize bir e-posta adresi vermişseniz size bildirim sağlayabiliriz.

Bu Gizlilik Politikası'ndaki hiçbir şey üçüncü bir tarafın talebi ile (gerek sivil, gerek cezai ya da resmi olsun) bilginizi açıklamaya yönelik herhangi bir yasal itirazı veya savunmayı kısıtlamayı amaçlamamaktadır. Eğer sizinle ilişkin böylesi bir talep varsa hemen bir yasal danışmanın tavsiyesini almanızı öneririz.

Daha fazla bilgi için Celp FAQ sayfasına bakınız.

Celp ile ilgili metadaki sayfa Türkçeye henüz çevrilmemiş: Subpoena_FAQ

Yani, yasal işleyişi daha iyi bilenler benden daha iyi yorum yapabilir ama, anladığım kadarıyla Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunda, savcılık eğer kovuşturmaya gerek duyarsa mahkeme celbi ile Wikimedia Vakfı'ndan kullanıcıların kişisel bilgilerini ister, Vakıf da buna cevap verir. Türkiye'de Vakfı temsil eden tüzel bir kişilik olmadığına göre nasıl işler bilmiyorum. --Mskyrider ileti 15:46, 2 Ocak 2017 (UTC)


 • Burada anlatıldığı gibi, örneğin Türkiye mahkemelerinden Wikimedia Vakfı'na bir talep veya celp gönderilirse, Vakıf bu talebi veya celbi tanımayabilir ve ABD mahkemelerine başvurmalarını söyleyebilir. "As a general rule, the Wikimedia Foundation may not recognize a foreign subpoena or order. Foreign parties will be asked to obtain a U.S. equivalent before we recognize such a subpoena." ABD'de ifade özgürlüğü, Türkiye dahil bir çok ülkeye nazaran daha geniştir ve Vakıf, ifade özgürlüğünü korumak amacıyla diğer ülkelerin yasalarına uymayabilir ama editörlerin kendi ülkelerinde yargılanmalarını önleyemez. "The Wikimedia Foundation strongly supports free speech throughout the world. The Wikimedia Foundation accordingly does not agree with many countries' restrictive laws on content. That said, local courts may try to impose local norms. For that reason, the Wikimedia Foundation should advise editors and administrators who do not comply with their local laws that they do so at their own risk." IP'si belli olan anonim kullanıcıları Türkiye'de polise şikâyet etmek isteyen editörler varsa bu onların bileceği iştir ama Vikipedi:Hukuki tehditler yasaktır politikasını unutmamalıyız. Anonimler Vikipedi politikalarını ihlal ediyorlarsa engellenebilirler. Bunun ötesinde denetçilerin bu anonimleri polise şikayet etmek için kimliklerini, yerlerini veya diğer bilgilerini tespit etmek gibi bir görevi yok ve olmamalı da. — Pınar (mesaj) 09:30, 3 Ocak 2017 (UTC)
vandallarla mücadele amacıyla başlatılmış gibi görünen başlık, burada ve aşağıda kullanıcılara tehdide kadar vardırılmış, aman ne güzel! böylece uzun zamandır aba altından gösterilmekte olan sopa basbayağı sallanmaya da başlanmış oluyor. sevgiler, saygılar, kibar sözlerle üstü örtülmeyecek kadar bariz biçimde hem de.. vikipedi'de yasal tehdit yasaktı öyle değil mi? kullanıcıların başına geleceklerden bunları söyleyenler kadar bu iklimi yaratanlar da sorumludur, onlar da bunu bilerek devam etsinler. sağduyulu kullanıcılara önerim bu tür tehditlere kulak asmadan ansiklopedik katkılarını sürdürmeleri ve ortamı 'terörize' eden bu kullanıcılarla muhatap olmamalarıdır. --kibele 12:08, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Dikkat Dikkat Yazdıklarınızdan kimi kastettiğinizi anlamak için dahi olmaya gerek yok sayın kibele. Yukarıda da belirttiğim gibi kimse tartışmaya karışmayınca ihale bana kaldı, oysa şikayet sayfasıda sayın Turhan'ın destekleyenlerden birisi de bendim. Şahsım üzerine yorum yapmayınız, kimseye sopa salladığım da yok, yapılacak olsa çoktan yapılırdı, olay gereksiz yere bu kadar uzadı. Derseniz ki ben sizi kastetmiyorum, o zaman bir zahmet isim belirtin de yanlış anlamaya mahal vermeyelim. Ayrıca üslubumla bir sorununuz varsa lütfen sıkıntınızı doğrudan yazınız... Saygılarımla. chansey Mesaj 15:38, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Burada birileri aklına başına almalı. Ben vikipedist olarak insanlar vikipediadan daha düzgün faydalansın diye varım. Türkçe vikipediadan da Türkiye'de yaşayan insanlar faydalanıyor. Öyle TCK bizi bağlamaz muhabbetlerine gerek yok, burası bağımsız ansiklopedi olabilir ama terör örgütlerinin propagandasına, hizmetine alet olacak bir ansiklopedi de hiç değil. Yarın Türkiye'de vikipedia yasaklandı mı insanların büyük kısmı Türkçe vikipediadan faydalanamayacak. Yoksa burada terör örgütü yanlısı yayınları, iddiaları propaganda yapmak amacıyla maddelere yerleştirmeye çalışanlar ceza aldı mı bunda kendime sorumluluk çıkarmam. Ancak tek endişem bu kişiler yüzünden vikipedianın zarar görme ihtimalidir. Bunu sorun etmeyen varsa vikipediadaki amacı farklıdır.--Muratero 08:37, 6 Ocak 2017 (UTC)
Pictogram voting question.png Soru Hangi "terör örgütlerini" kastediyorsunuz? Yerel, başka yerlerdeki yerel veya uluslararası, hangileri yukarıda söylediğiniz örgütleri kapsıyor? Terör örgütü yanlısı yayınlar hangileri mesela? Ya da size göre hangileri, en azından somut olarak söylerseniz kullanıcılar da dikkatli (?) olur. Ya da aklını başına (?) alır. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:57, 6 Ocak 2017 (UTC)
Vikipedi belli ülkelerdeki yasalar neticesinde yasaklanacak diye buradaki katkıları gözden geçirme önerisini de ilgililerin dikkatine sunarım. Sorgulanması gereken sansürdür, katkıların özgürlüğü değil. Ayrıca kaynaklar taraf olsun diye üretilir, bir kuruluşun ya da onlara yakın yayınları sansürlemek, hele ki "yasaklanacağız" korkusuyla bunu önermek, özgür ansiklopediye hiç yakışmıyor. Hatta bunun dile gelmesi bile vahim. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:03, 6 Ocak 2017 (UTC)

Yılın ilk iş birliği

2017'nin ilk iş birliği projesi, ilginizi bekliyor.--evolutionoftheuniverse mesaj 15:16, 2 Ocak 2017 (UTC)

Benim açımdan bu haftanın konusu için lütfen bakınız]. :) chansey Mesaj 15:22, 2 Ocak 2017 (UTC)

Vikipedi Kullanım Şartları hakkında genel bilgilendirme

 • Yukarıdaki tartışmada bazı kullanıcıların Vikipedinin her sayfasının altında yer alan "Kullanım Şartları"nı tam olarak okumadığını ve yanlış bilgilere sahip olarak Vikipedi'de kullanıcıların yaptıkları katkıların yasaların üzerinde olduğunu ve hiçbir yasanın tanınmayacağına yönelik görüşlere sahip olduğunu gördüm. Genel olarak bir hatırlatma yapmak amacıyla, kullanım şartlarından şu alıntıları buraya koyuyorum:
Lütfen Amerika Birleşik Devletleri yasaları ve (yaşadığınız ya da içeriği gördüğünüz veya düzenlediğiniz yerin yasalarını da içerebilecek) diğer geçerli yasalar uyarınca tüm katkılarınız, düzenlemeleriniz ve Wikimedia içeriğini kullanımınızdan yasal olarak sorumlu olduğunuzu unutmayın. Bu, içerik gönderirken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Bu sorumluluk ışığında, neleri gönderemeyeceğiniz konusunda bazı kurallarımız bulunmaktadır ve bunların çoğu, ya sizin korunmanız ya da sizin gibi diğer kullanıcıların korunması içindir. Lütfen barındırdığımız içeriğin sadece genel bilgi amaçları için olduğunu ve (tıbbi, yasal ya da finansal sorunlar gibi) belirli bir soruda uzman görüşüne ihtiyaç duymanız halinde, lisanslı ya da kalifiye bir profesyonelin yardımına başvurmanız gerektiğini unutmayın. Başka önemli bildirim ve sorumluluk retlerimiz de bulunmaktadır; bu yüzden lütfen işbu Kullanım Koşullarını baştan sona okuyun.
 • Kendi eylemlerinizden sorumlusunuz: Wikimedia Projelerindeki düzenlemeleriniz ve katkılarınızdan yasal olarak sorumlusunuz. Bu nedenle kendi iyiliğiniz için dikkatli olmalı ve herhangi bir geçerli yasa uyarınca cezai ya da hukuki sorumluluk ile sonuçlanabilecek herhangi bir içeriği eklemekten kaçınmalısınız. Her ne kadar bu eylemlere katılmasak da, makamların yaşadğınız ya da içeriği gördüğünüz veya düzenlediğiniz yerlerin yerel yasaları gibi diğer ülke yasalarını size uygulamaya çalışabileceği konusunda editör ve katılımcıları uyarmaktayız. WMF, genellikle herhangi bir koruma, garanti, dokunulmazlık ya da tazminat sağlayamamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken yerler "yaşadğınız ya da içeriği gördüğünüz veya düzenlediğiniz yerlerin yerel yasaları" ve " Wikimedia Projelerindeki düzenlemeleriniz ve katkılarınızdan yasal olarak sorumlusunuz." Vikipedi, yasaların üzerinde bir oluşum değildir. Yaptığınız katkılarda yalnızca yaşadığınız ya da içeriği görüntülediğiniz yerel yasalara karşı değil ayrıca ABD yasalarına karşı da sorumlusunuz. Yani burada "ben yerel ya da ABD yasalarına aykırı katkılarda bulunurum, bundan da sorumlu olmam" düşüncesi bir şehir efsanesinden ibarettir.

Genel olarak tüm kullanıcıların bilgisine... --Mskyrider ileti 15:30, 2 Ocak 2017 (UTC)

Mazur görün ama, bunun açıklaması, katkı yaparken ikin kere düşünün gibi birşey mi? Yönergelerde açık açık belirtilmiş ötekileştirici, ayrımcı, ırkçı, hakaret, küfür vb. ifadeler dışında yer alan rejim, iktidar, politika, hukuk gibi olguların eleştirisel yaklaşımları, bunlara dair akademik yorumlar, atıflar ve en önemlisi söz konusu bilgilerin mevcut yerel yasalarla çelişmesi veya bu yasalara, politikalara, iktidarlara dair eleştirisi nasıl sonuçlanmaktadır? Ben yukarıdaki ifadeden "katkı yapmadan önce iki kere düşünün, kişisel bilgileriniz, ansiklopedik katkılarınız ile birlikte başınızı ağrıtabilir." anladım. Gönüllü katılım, böyle bir durumda ciddi zarar görecektir, bunu da belirteyim. Yani özetle "Özgür ansiklopedi, aslında yerel yasa ansiklopedisi mi?" --Ahmet Turhan (mesaj) 17:04, 2 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Mskyrider bilgilendirme ve ilginiz için teşekkürler. Sayın Ahmet Turhan yukarda yazılanlar bir yorum değil, vakfın kullanım koşullarıdır. Bizim burada uyguladığımız politikaların yerel yasalardan üstün olduğu zaten düşünülemez, yukarıda da belirtilmiş. Bu şartların sizin gibi, bu tip vandallıklarda işi olmayan kullanıcılarımız için bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum, elbette şunu belirtmeden geçemeyeceğim siz katkılarınızıdan ötürü yoğun şekilde eleştiri almış bir kullanıcısınız, bu tür endişelerinizin kişisel veya ansiklopedinin geneli olarak olması doğaldır. Ben yukarıdaki metinden naçizane şunu çıkartıyorum -izninizle sizden alıntılayarak- Vikipedi yalnızca değiştir butonuna basılarak değişim yapılan bir ansiklopedi değildir. Vikipedi'ye katkı yaparken üç defa düşünün... Bu kapsamda Özgür Ansiklopedi kavramını sorgulamak gerekir. Kanaatimce özgür tanımı her önüne gelenin, geldiği gibi, kafasına göre, başkalarının yasal haklarını hiçe sayarak katkıda bulunduğu" şeklinde algılanmamalıdır. Saygılarımı sunarım. chansey Mesaj 17:42, 2 Ocak 2017 (UTC)
Burada beni örneklendirmeniz gerçekten ilginç olmuş, ben bu alt-başlığa konu olan adli konulara değil, politikaya dair söylemlerimi söyledim. Adli konulara, hakaretlere karşı hepimizin tavrı aynı, ben çitanın siyasi ötekileştirmemeye varmaması için nacizane uyarılarımı yapıyorum, çünkü geçmişte bunlar yaşandı ve aynı örneklerin tekrarlanmamasını diliyorum.. Sadece ilgi alanı siyaset veya siyasî tarih olan kullanıcı ben değilim. Ki bunları söylemek için ilgi alanına sahip olmak da gerekmez, hiçbir Vikipedist politikaya dair katkılarına dair otekilestirilemez, şikayet konusu yapılamaz. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:19, 2 Ocak 2017 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Turhan neden ilginç olsun, siz ötekileştirmeye maruz kaldığınızı, kişisel saldırılara uğradığınızı iddia etmediniz mi efendim? Bunlar hep katkılarınız ve içeriği dolayısıylaydı. Yukarıdaki diğer başlıkta kendi katkılarınızın da bu minvalde ileride şikayete konu olabileceğini de örneklerle yine siz belirttiniz. Bende bu yüzden -kırıldıysanız özür dilerim- sizi örnek verdim. Yine odağı kaçırıp özün etrafında dönmeye başlamak istemiyorum ama burada belirtilen Vikipedi politikaları değil, yaptığı tüm katkılardan kullanıcının bizzat yasal zeminde sorumlu olduğu... Yerel kanunların bağlayıcılığının olduğu... chansey Mesaj 18:26, 2 Ocak 2017 (UTC)
Cevap Cevap Bu durumu bir örnekle açıklayayım sanırım yeterli olur Chansey. Türkiye'deki yerel kanunlar son birkaç yıldır Türkiye'de gerçekleşen saldırılara dair haberlere derhal yayın yasağı getiriyor. Oysa Vikipedi'de bu maddeler derhal açılıyor ve yerli yabancı kaynaklarla saldırılar hakkında maddeler oluşturuluyor. Bir denetçi "yayın yasağını deldi" diye güncel katkı yapan Vikipedistleri savcılığa verse ve bu kişiler ceza alsa ne olur? Ne mi olur, bu katkı sağlayanların hiçbirisi artık katı sağlamayaz olur. Bu siz de olabilirsiniz ben de, buraya yorum yapan tüm kullanıcılar da. Umarım açıklayıcı olmuştur. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:15, 2 Ocak 2017 (UTC)
Naçizane yorumumu altta belirttim efendim. Eğer yayın yasağı esnasında bir paylaşım yapılırsa, bunu hakimlik kararının içeriğini dikkate alarak kapsam içindeyse suç teşkil edebileceğine dikkatinizi çekmek isterim. Bence kelimesini burada kullanmayı sevmiyorum, hoş bir durum mu değil mi tartışılır... chansey Mesaj 21:26, 2 Ocak 2017 (UTC)
 • Netleştirme için teşekkürler Mskyrider. Bu ırkçılık yapan, terör eylemlerini öven ve kendini anonim sanan şahıs da görmüştür umarım bunları. Bu tip varlıklara karşı hep birlikte mücadele vermemiz gerekiyor.--RapsarEfendim? 18:07, 2 Ocak 2017 (UTC)
Bu altbaşlıkta da üstteki durum devam ediyor. "Terör" derseniz konu politik görüşlerin sorgulanmasına döküleceğinden "terör eylemlerini öven" ifadesini kullananların bu konuyu açmanızı isteriz. Efendim kime göre terör olan övülüyor? Kendi görüşüne göre olan mı? Devlet terörü övülmesi de aynı kapsam da mı mesela? Türkçe Vikipedi'de pek çok tartışmaya neden olan bir konudan örnek verirsek, Şu haritada beyaz olarak görülen ülkelerin "terör" demediği olgular övülürse ne olacak mesela? Varsayalım ben bir Rusya, Çin, Zambiya, Moğolistan, Brezilya, Hindistan veya bu haritada beyaz olarak görülen bir ülkenin vatandaşıyım ve listede görüldüğü üzere ülkemin terör olarak görmediği bir oluşumun saldırısını Türkiye'den bağlanarak övdüm, ne olacak? Denetçiler beni şikayet edecek ve bunun sonucunda adli kovuşturmalara mı tabi tutulacağım? Vikipedi böyle bir ayrıma gidebilir mi? Hayır böyle bir ayrım varsa peşinen söyleyelim de herkes bilsin bu durumu. Vikipedi'nin bir terör listesi mi var, ya da bu konuda bir taraf mı ki "terörü övenleri" cezalandırsın? Bu tür hedef göstermelerden bıkmadı mı artık Vikipedistler. Bu ansiklopedi "Türkiye ansiklopedisi" değil, "Türkçe ansiklopedi" olduğunu bir daha hatırlatmamız gerekiyor. Terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler listesini bir inceleyin, Birleşik Krallık topraklarında Vikipedi'ye katkı sunsam ve Belucistan Kurtuluş Ordusu'nun saldırılarını kişisel yorumumda öven bir kullanıcı , ilgili makamlara şikayet mi edilecek? Hamas'ı övsek İsrail topraklarında hapse mi atılacağız? Böyle mi ansiklopedik katkı arayan gönüllüler bulacağız biz? Kişisel hakaretler, ırkçılıklar, ayrımcılıklar başka, kendi kişisel görüşlerine göre şekillenen terör övücü sıfatıyla yaftalamak başka. Bu tür hedef göstermeler kullanıcıları ansiklopediden soğutmak dışında hiçbir işe yaramaz. Ben uyarımı tekrarlayayım. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:02, 2 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Ahmet Turhan kanaatimce yukarıdaki açıklamalara itirazınız varsa bunu burada değil vakıf sorumlularıyla paylaşmanız gerekecek, çünkü bahsedilen içerik bir politika değil. Tespitinizin son derece doğru olduğu kanaatindeyim; "ABD, içeriği değiştirdiğiniz veya içeriğin görüntülendiği ülkeler" tanımı açık. Evet Türkiye'de PKK'yı, Birleşik Krallık'ta Belucistan'ı, İsrail'de Hamas'ı veya Kuzey Kutbunda ABD'nin terör örgütü olarak gördüğü bir oluşumu överseniz hukuki yaptırımla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunun VP:MİLLİ ile alakası hususunda tereddütteyim, vakıf söylüyor bunu küresel bir durum söz konusu. Katkı yapan her kullanıcı "Kullanım Koşullarını" kabul etmiş sayıldığına göre yasal zeminde sorumludur, şeklinde yorumlamak gerekir. Şu var kullanım koşullarına uymayacak şahıslar da gönüllü olmasınlar, bu da benim yorumum değil, vakfın kullanım koşullarının gereği... Hatam varsa bir hukukçu kullanıcımız düzeltsin lütfen. Yaftalamak kelimesini doğru bulmuyorum, kimse kimseyi yaftalamıyor burada, övücü içerik açıktır; sorumluluğunu alan her kullanıcı istediği paylaşımı yapar, olası sonuçlarını da göğüsler. İçerik açık, yorumlamak topluluğumuza kalmış... Saygılar... chansey Mesaj 21:22, 2 Ocak 2017 (UTC)
"Terör övmek" ifadesiyle vuku bulan ve direkt "terör sıfatıyla" ilişkili olması sebebiyle State-sponsored terrorism maddesinde yer alan durumlar ve maddenin içerdiği ülkeler nazarında hangi yerel kanunun hükmü var, doğrusu merak ediyorum, bilgisi olan varsa paylaşabilir. Bu listede yer alan bir ülkede, aynı ülkeye katkı yapsak demek ki Vikipedi maceramız ve gönüllü olarak katkı sağlamamız nedeniyle bundan sonraki katkı yaşamımız aniden son bulacak. Gayet vahim ve ibretlik bir durum, kullanıcıları yerel politik kanunlara aykırı -adli suç değil, politik suça (?) dair katkılar- katkı sunmamaya yönelik bir çağrı yapalım o zaman derhal. İnsanların hayatlarıyla oynamayalım, insanların hayatları söz konusu. --Ahmet Turhan (mesaj) 21:33, 2 Ocak 2017 (UTC)
Sayın Ahmet Turhan öncelikle bu konudaki değerlendirmeleriniz ve ilginiz için teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyetindeki yürürlükteki mevzuatta TCK 4 "Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz" hükmünü amirdir. Keza kullanım koşullarını bilmemenin de mazeret sayılmayacağı kanaatindeyim. Bizlerin kimseyi uyarmanıza gerek yok, kaldı ki burada bilinçli bir katkı söz konusu. Bunun TBA ihlali olarak değerlendirilmesini hiç ama hiç istemem ama bunların Özgür Ansiklopedi ve tarafsız bakış açısı tanımının arkasına sığınarak yapılmış kasıtlı şeyler olduğu kanaatindeyim. Evet Kral Çıplak diyorum. Ben burada naçizane kuralı yorumluyorum efendim, şikayet edilir, edilmez; yaptırımı olur veya olmaz bunu bilemem... Ayrıca bu şikayetçi/müştekinin illa denetçi olmasına da gerek yok, herhangi birisi sizi, beni, X kullanıcısını şikayet eder; yetkili makam gerekli görürse vakıftan ilgili bilgileri ister (denetçiden değil), vakıf değerlendirir. Her propaganda yapan şikayet edilecek veya edilmeyecek diye bir kural da yok. Ben burada edilebilir diyorum... Saygılarımla chansey Mesaj 21:53, 2 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bilgilendirme için teşekkürler Mskyrider. Bu konu daha önceki Metin Feyzioğlu davasını aklıma getirdi. Amerika Birleşik Devletleri'ne kadar uzanan bir sürecin nasıl vukuu bulduğunu Elmacenderesinden öğrenmiştik. Artık kaynaklar ve üslup konusunda daha ihtiyatlı davranmama neden oldu. Umarım bu uyarı IP veya kayıtlı kullanıcılar için kulağa küpe olur. "Saldırı" yerine "patlama" kelimesini ısrarla savunmak, toplumsal bir "olayı" "katliam" olarak lanse etmek veya karşılıklı silahlı çatışmayı "ayaklanma" olarak dayatmak, militanlara veya örgüt mensuplarına devrimci sıfatı yapıştırmak, belirli ülkeler tarafından terör örgütü olarak tanınan maddelerde "yasadışı" ifadesini halının altına süpürmek vs. katkıları olan kullanıcıların katkı yapmadan önce iki kere düşünmesi gerektiğini öğrenmiş olduk. --Maurice Flesier message 22:04, 2 Ocak 2017 (UTC)
Maurice yaptığın kendi düşüncelerin etrafında açık net bir sataşma, gelenekselleşen bir sataşma özelliğin var ve ne yazık ki VP:İNOV yapmak imkansız. Kolay gelsin. -MHIRM. 12:52, 3 Ocak 2017 (UTC)
Mesele şu, hemen kendilerini belli etme ve yerel yasalardan yana taraf gösterenler ve buralardan güç alıp haklı olduğunu sanma durumları ortaya çıkıyor hepsi bu :) Kendilerini haklı çıkarma stratejileri de "sen şunu şunu yaptın" tarzı. Üstelik kendilerinin yaşadığı yerdeki yerel kanunların görece desteğini aldığını düşünerek. Yani bir nevi sevinç söz konusu. Şekil a sadece. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:03, 3 Ocak 2017 (UTC)
Ayrıca belirteyim, kullanıcıların görüşlerini suç ilan ederek belli konularda haklı çıkmaya çalışmayın. Olguyu tartışın. Burada benzer bir tartışma vardı örneğin. Mesela ben de yasa-dışılık konusunda Pragdon gibi düşünüyorum ve bunu ilgili sayfada da belirttim. Diğer tartışmalarda da keza benzer. Konuları tartışmak yerine, kendinden farklı fikirleri güya "alt etmek" için böyle yasal tehditle yaklaşmak ya da yasalardan güç almak son derece gülünç ve faydasız. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:32, 3 Ocak 2017 (UTC)
Yukarıda tonlarca açıklama yaptım sayın Ahmet Turhan, maddeyi/kuralı yorumlayalım, üzerinde bir şey söylemenin yeri burası değil. Kimsenin burada haklı çıkmak, çıkmamak, karşıt görüşü ezmek, bir yerlerden güç alıp "Güç Bende Artık!" diye bağırmak gibi bir niyeti olduğunu düşünmüyorum. Kuralı yazan yazmış, yorumu ben, siz, sayın Pragdon, sayın Maurice Flesier, sayın Rapsar yaptı, diğer kullanıcılarımız da yapacaktır, ister göz önüne alır kullanıcılarımız ister almaz kendi bileceği iş. Bu durumun burada bu kadar uzamasına anlam veremiyorum açıkçası... chansey Mesaj 08:33, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Konu nerelere gelmiş... İsteyen istediğini yazsın ama mesuliyeti kendisindedir, olay bu. İsteyen terör olarak tanımlasın, isteyen başka bir şey olarak tanımlasın, isteyen bunları lanetlesin, isteyen helal çeksin ama sonra gelip de "ben mesuliyet kabul etmem" demesin diye bu kullanım şartları. Bunları maddelere yansıtmayın yeter.--RapsarEfendim? 08:49, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Amacımın kimseyi incitmek olmadığı kuralı yorumlamak, değerli kullanıcılarımızla istişare etmek amaçlı katıldığım bu tartışmanın yapıcı ilerlemeyeceğini -gerçek yaşantımda da defalarca gördüm- değerlendirdiğim için kendi açımdan burada noktalıyorum. Takipteyim, teşekkür ederim. chansey Mesaj 08:51, 3 Ocak 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Bazı ülkeler tarafından terör örgütü olarak kabul edilen organizasyonların üyelerine devrimci diyebilmek için güvenilir ve bağımsız kaynaklar göstermek yeterli. Fakat, hiçbir ölümün olmadığı toplumsal bir olayı katliam olarak açmak için yakın siyasi tarih bilgisinin yanı sıra gazete küpürlerinden daha fazlasını bilmek gerektiği muhakkak. Kullanıcıları kişisel saldırı adı altında yorumlarını fişleyen ve bunu şikayete taşıyan kullanıcı, diğer kullanıcıları "yasalardan güç alıyor", "seviniyor", "kendini haklı çıkarıyor", "yerel yasalardan yana taraf oluyor" gibi son derece vahim ifadeler ile kişiler üzerinden öznel yorumlarda bulunuyor. Bu gülünç ötesi kişisel saldırıları her zamanki gibi hizmetlilere havale ediyorum. Ayrıca, TCK 216'nın burada belirtilme gerekçesini açıklayabilir misiniz? Zira ben yasal tehdit sezdim de fıkraları görünce. --Maurice Flesier message 12:58, 3 Ocak 2017 (UTC)
Yeni sataşma konularımız hayırlı olsun. Bu alt-başlığa yazılmasıyla ilişki açısından, yukarıda ifade edilen, beğenilmeyen, ya da en iyi tabirle çekince konulan herşey sanırım yasal olarak şikayete nazır şeyler. Hayırlı olsun. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:08, 3 Ocak 2017 (UTC)
Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinin 1. ve 2. maddesine atıf yapma gerrekçenizi lütfedecekmisiniz Pragdon? Aksi halde bunu yasal tehdit olarak kabul edip bir hizmetliye rapor etmek zorundayım. Bilgilerinize. --Maurice Flesier message 23:33, 3 Ocak 2017 (UTC)

Şablonlara düzenlenen vandal saldırı

Merhaba herkese, şu aralar sevimsiz anonim vandalımız şablonlar üzerine saldırmaya başladı ve bu yöntemle de birden fazla sayfaya aynı anda zarar vermekte biliyorsunuz. Bu sebeple özellikle saldırı yapılan Şablon:Coord/display/inline, Şablon:Areadisp vs vs gibi sayfaları anonim kullanıcılara kapatmayı öneriyorum siz ne dersiniz? --Pragdonmesaj 20:06, 3 Ocak 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Fikriniz için tebrik ediyor ve kesinlikle destekliyorum, kısmen uzun süreli yarı koruma işe yarayacaktır... Şablona katkıda bulunmak isteyen bir anonim zaten gerekli kullanıcılarımıza bilgi verecektir. chansey Mesaj 20:09, 3 Ocak 2017 (UTC)

Oyuncu bilgi kutusu geri getirilmeli

SAS sonrasında silinen ve Şablon:Kişi bilgi kutusuna aktarılan oyuncu bilgi kutusu kesinlikle geri getirilmeli. İlgili SAS sonrasında Hastalavi2 tarafından Kişi Bilgi Kutusundaki değişiklikler sayfalara görsel anlamda zarar verdi. Her şey daha karma karışık ve içinden çıkılmaz halde. Keza yeni kullanıcıların en genel bilgi kutusu olan ve her sayfada kullanılabilecek Kişi Bilgi Kutusunu kullanması daha da zor hale gelmiş. Son düzenlemeden sonra bilgi kutularında iki tane gereksiz "Diğer", "Genel Bilgiler", ayrılmış vaziyette olan bir "İlişkiler" başlığı vs... İlgili SAS'da aktarılsın diyen bazı kullanıcılar bile gelip bu tartışmada düzensizlikten bahsetmiş. O tartışmadan madde imli olarak yazdığım şeyleri uzun vadede hayata geçirilmesi taraftarıyım. Tartışmaya katılım gerekli olduğu için ikinci kez de buradan davet ediyoruz. İyi çalışmalar. --Kingbjelica (mesaj) 08:06, 4 Ocak 2017 (UTC)

Ben de desteklemiştim; ama ödüller kısmı falan çok karışık olmuş. --Neolegen (mesaj) 14:27, 4 Ocak 2017 (UTC) -14:27, 4 Ocak 2017 (UTC)
Silinen bilgi kutusunu geri getirmeye gerek yok. Yalnızca kişi bilgi kutusundaki iyi niyetli değişiklikleri geri almak yeterli olacaktır.--B.S.R.F. 💬 16:13, 4 Ocak 2017 (UTC)
Bu kadar insan bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsa geri alınmalı. --Pragdonmesaj 17:26, 4 Ocak 2017 (UTC)
Geri alınması yerine, {{Kişi bilgi kutusu}}nun uygun şekilde düzenlenmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. --CosmosAwaymesaj 17:54, 4 Ocak 2017 (UTC)

II. Niveles'in engellenmesi yazmamı istediği mesaj

Selamlar Niveles şu mesajı bura yazmamı istedi, mesaj:
Global engelleme yetkisi olmayan hizmetli
"Türkçe Vikipedi hizmetlisi Sakhalinio 7 Aralık 2016 tarihinde beni Katalan Vikipedide ettiğim bir hakaretten dolayı 6 ay engellemiştir. Global bir engel yetkisi olmayan bu kullanıcının haklarını kötüye kullanması sebebiyle metada şikayet başlatacağım. Ancak bu usülsüz engellenmenin kaldırılması ve yapılan hatalı engellenmenin ortadan kaldırılmasıyla bundan vazgeçebileceğimi söyleyebilirim. Pek sayın Vikiçizer'in de dediği gibi bazı üst yetkililer hariç hiç bir hizmetlinin global olarak engelleme hakkı bulunmamaktadır. Bu usülsüz engelin kaldırılması gereklidir." --II. Niveles (mesaj) 15:32, 4 Ocak 2017 (UTC)
Nivelesin yazmamı istediği mesaj bu şekildeydi. Kolay gelsin --By erdo can • msj 15:39, 4 Ocak 2017 (UTC)

Konu ile ilgili diğer hizmetlilerde değerlendirmede bulunabilirler. Kullanıcı Türkçe Vikipedi'deki gerçekleştiremediği bir eylemi başka bir vikipedide gerçekleştirmiştir. Saygılarımla, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:11, 4 Ocak 2017 (UTC)
Sakhalino ne yazık ki yanlış olduğunu düşünüyorum. Katalanca Vikipedi'de hakarette bulunmuş olabilir fakat Türkçe Vikipedi'de engellenmesini gerektirmez. Bunu sadece kahyalar yapabilir onlar da tüm Wikimedia projeleri için engel verir genellikle. İngilizce veya diğer vikilerde hizmetli adayı olan bazı kullanıcılar diğer birkaç projede engel alan bile insanlar olabiliyor tabi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Türkçe vikiler bile birbirini etkilemez. Ben burada kuklacılık yapsam. Vikisöz'de hesabım olsa bile orada kukla olaylara karışmadığım sürece engel almamı gerektirmez. Bazı çok üst derece kuklalar bu ender durumun dışında tutularak engel alabiliyor. Geçen sene bir kullanıcıyı adında reklam olarak anlaşabilecek bir internet sitesi olduğu için engellemiştim fakat 3 ay sonra gibi bir sürede kullanıcı adının gerçek ismi olduğunu söyleyen e-posta attı. Kullanıcıdan bir hizmetli olarak 3 ay engellendiği için özür diledim. Bunun üzerine hemen engelini kaldırdım. Verdiğin engeli bir daha gözden geçirirsen iyi olabilir. --Uğurkentmesaj 21:23, 4 Ocak 2017 (UTC)
 • Kaç defa dendi ama anlaşılamıyor sanırım. Vikipedi:İçerik üzerine yorum yapınız, katılımcı üzerine değil politikasında ""Kişisel saldırı yok" politikası ilgili katılımcılarca yaratılacak bir ansiklopediye vesile olması amacıyla tasarlanmıştır. Bu bağlamda, Vikipedi kullanıcılarının - bahsi geçen yönergenin bertaraf edilmesi amacıyla - başka ortamlarda (çevrim içi forumlar ve kişisel web siteleri gibi) birbirlerine yapacakları kişisel saldırılar da bu yönergenin ihlali sayılacak ve "karşıtlık ve rahatsızlık vermek" (engelleme kuralları) kapsamında değerlendirilecektir." der. Bahsi geçen kullanıcı, buradaki bir kullanıcıya "ibne" gibi bir hakarette bulunmuştur (bir daha uğraşıp bakmadım, dahası da var). Kullanıcının amacı katkı vermek değil, başka şeyler.--RapsarEfendim? 21:26, 4 Ocak 2017 (UTC)
Söyledğinde haklısın Rapsar. Vikipedi bir forum sitesi ya da kişisel web sitesi mi? Diğer vikilerdeki etkinliklerinden dolayı bir kullanıcının engellenmesini gerektiren bir politika da yazmıyor. Engel politikasında yazıyor mu? Diğer vikilerdeki etkinliğinden dolayı bir kullanıcı engellenir diye bir kural olsa tamam da ortada yok. Söylediğin politikaya göre Facebook ya da Twitter gibi yerlerde hakaret eden kullanıcıların engellediği olmuştur. Niveles engellenmesin demiyorum. Hangi vikide ne tür yanlış yaptıysa ona göre engeli hak eder. --Uğurkentmesaj 21:45, 4 Ocak 2017 (UTC)
Konuyla ilgili daha önceki yazdıklarımı tekrar veya ilk kez okumak isteyenler için buraya kopyalıyorum.
Eğer tehdit veya tehdit sayılabilecek davranışlar varsa Vikipedi dışında yapılmış olsa da etki ediyor. Hakaret ve küfür davranışlarını da aynı şekilde ispatı mümkün olduğu müddetçe Vikipedi dışında olmuş ise dahi engelleme politikası içerisinde kabul ediyorum. Ama diğer Vikipedilerde kurallara aykırı hareket edildiğinde durum değişiyor. Tehdit, hakaret vs. durumlarda global bir engelleme tercih edilmiyor, zaten bu tip engellemeleri sadece kahyalar yapabiliyor. Kabahati işlediği Yerel Vikipediden kullanıcının uzaklaştırılması sistemi var. Doğru veya yanlış. Biz de burada bir engel verdiğimiz de Türkçe sözlük veya diğer Türkçe projelerde bile etkisi olmuyor. Aynı şekilde herhangi bir Vikipedide bir kullanıcı süresiz engellenmiş bile olsa diğer vikipedilerde tekrar uzaklaştırma yapılmıyor. Aynı suçtan mükerrer ceza verilemeyeceğine dair bir hukuk ilkesine dayandığını düşünüyorum. Tabi bunu eleştirebiliriz ama bununla ilgili bir politika yok, engelleme politikasının zayıf yerleri olduğu aşikar. Yani kısacası II. Niveles başka bir Vikipedide engel gerektiren bir kabahat işlemişse o Vikipedide gerekenin yapılması gerekiyor, Vikipedi dışı bir kabahat işlemiş olsaydı Türkçe Vikipediyi etkilediği kabul edilerek engel verilebilirdi. Ama II: Niveles çok kez uyarmamıza rağmen kullanıcılarla düzgün bir iletişim kuramadığınızı maalesef yine gözlemliyorum. Velev ki size bir saldırı var, sabredip geleceğiniz yer yine hizmetliler olmalı. Cevap vermeye çalıştığınızda bu üslupla iyi bir sonuca varamayacağınızı çok kez gördük. O yüzden "ayak oyunu yapmayın" gibi VP:KSY ihlali sayılan yazınız sebebiyle engellenmede bulunacaktım ki Sakhalinio'nun 6 ay engellediğini gördüm. Yanlış görmüyorsam Rapsar'ın bahsettiği Katalanca'daki konu nedeniyle. Orada bu kabahati nedeniyle Katalanca hizmetlileri tarafından 1 hafta engellenmiş. II. Niveles'in engellenmesi gerekiyor, tamam ama zaten burada mevcut kabahatleri vardı, mükerrer bir engelleme olabileceğini hem bu konu açısından hem de gelecekteki benzer olaylar için bir açıklama yapma zarureti hissettim. Bunu isterseniz konuşalım, düzeltelim. Sakhalinio uygun görürseniz, engeli oradaki değil, buradaki kabahatler sebebiyle düzeltebilirsiniz, engel sebebi/açıklaması her zaman değiştirilip düzeltilebilir. Bir de II. Niveles'in de karşı bir şikayeti vardı. Rapsar ve Ahmet Turhan'a yönelik. İnternet soytarısı denilen yeri bulamadım, kullanıcı kendisi üstü kapalı söyleniyor demiş. Bu yazıyı yazarken devriyelik başvurusunun da arşivlenmiş olduğunu gördüm. Tartışmadaki VP:KSY ve VP:N ihlallerini tartışmayı kapatan Mskyrider'ın incelemiş olduğunu kabul edeceğiz.
Ben kural doğrudur demiyorum, sadece kural böyledir diyorum. Eleştirebiliriz, düzeltmeye çalışabiliriz ama yazılı kuralı yanlış da olduğunu düşünsek uygulamaya çalışmalıyız. Türkçe Vikipedide bununla ilgili kaynak yok, özellikle İngilizce vikipedi daha tecrübeli bu konularda. Ben II: Nİveles'in engellenmesine karşı değilim yanlış anlaşılmasın, sadece Katalanca'da yaptığı sebebiyle halihazırda oradaki hizmetlilerin takdiri ile engellenmişti, aynı sebeple burada engellemek kurallara aykırıdır diyorum. Zaten kullanıcının burada yeterli engellenme sebebi mevcutken üstelik. Sadece engelin açıklaması değiştirilirse, kurallara uygun bir engelleme yapmış ve kahya görevi olan global bir engellemeye kalkışmamış oluruz. Kurallar eksik olabilir, yetersiz olabilir. Diğer vikipedilerde de global kullanıcılar olmanın engellemeye etkisi tartışılmıyor değil. Bahsettiğiniz gibi global vandallar yok da değil. Onlarla da mücadele yerel ve global bazda yapılıyor ama sonuca olumlu etkisi tabi ki tartışmalı.
"Vikipedi dışı" ile kastedilen açık açık Vikipedi dışıdır. Öyle olmasaydı oraya açık açık diğer vikipedi dilleri gibi bir ifade konulması zor değildir. Bizler belli bir Vikipediyi ana vikipedi olarak kabul eden global kullanıcılarız. Bana İngilizce vikipedide hakaret eden bir kullanıcıyı burada engelleyemem. Birçok kullanıcımız diğer vikipedilerde çeşitli sürelerde hatta süresiz engellidir, yaptıkları kabahatlerin çoğu dolaylı ve dolaysız ana vikipedileri kabul edilen Türkçe vikipedi ile alakalıdır. Ancak burada engelleri yoktur. Burada engellenen de diğer vikilerde engellenmez. A kişisi Türkçe sözlükte hakaret etse, iki kullanıcı da Türkçe vikipedide aktif olduğundan burada da mı engellenecektir? Tabi ki engellenmeyecektir. Global engellemenin de şartları bellidir, yetki aşımına gerek yok. Bahsettiğiniz kuralın devamını da okuyalım; "Vikipedi, İnternet'i kişisel saldırıları saptamak ve önlemek amacıyla denetlemez ve denetlemeyi amaçlamaz. Bu yönergenin amacı Vikipedi kurallarının kapsadığı alanı genişletmek de değildir. Bu sadece kullanıcıları Vikipedi sınırları içinde sorumlu tutabilmek ve kuralların bertaraf edilmesini engellemek amaçlı bir yöntemdir." Yani 400 den fazla Vikimedya projesinde bulunan kullanıcıların davranışları kişisel saldırıları saptamak amacıyla denetlenemez. Başka vikilerde olan kişisel saldırıların sadece o vikipediyi olumsuz etkileyeceğini düşünmek gereklidir. Sizinki yorumu geniş tutmak olmuş, oysa kuralı yazarken bilerek dar tutulmuş. Maalesef bence engel açıklaması hala yanlış. --Vikiçizer (mesaj) 21:51, 4 Ocak 2017 (UTC)
 • İlgili politikanın amacı, politika sayfasında çok net ifadelerle belirtilmiş: "Eğer Vikipedi kullanıcılarından biriyseniz, diğer kullanıcılara yönelik kişisel saldırılarda bulunmayınız. Bu tartışılmaz bir kuraldır". Bitti. Ötesi yok. Vikipedi kullanıcısı başka bir kullanıcıya hakarette bulunmuş. Üstelik Wikimedia Foundation'a ait siteleri geçtim, çevrim içi forumlar ve kişisel web siteleri gibi diğer platformlar dahi bu politikaya dahil edilmiş. Yukarıda deniyor "bu sayılanlar arasında diğer diller yok ama". Kullanılan "gibi" ifadesini geçtim, diğer platformları dahil edip de bizzat Vikipedi'yi dahil etmemeyi akıl mantık nasıl alıyor? Ben size diğer 200 küsür projeden ayrı ayrı küfürleri yağdırayım o zaman, nasılsa buraya yansımayacak. Mantığınız alıyor mu? Bakın burada "İngilizce Vikipedi'de taraflı değişiklikten engellendi, burada da engelleyelim" durumu yok. Burada katkı veren bir kullanıcıya, başka dilde edilen küfürler var. Kibele de der bir şeyler belki.--RapsarEfendim? 07:28, 5 Ocak 2017 (UTC)
ben diyeceğimi mesaj sayfamda dedim: 'trolleri besleme, besletme!' hangi birini söyleyeyim.. zaten ve havada karada engellenmesi gerekenin buradaki faaliyetlerine göz yumup sadece küfür yüzünden engel verilebiliyormuş gibi yapmak yanlış. bu engeli savunmayıp sessiz kalmak yanlış. vikiçizer'in önerisine uyarak engel nedenini değiştirmeyip buralara kadar uzamasına yol açmak yanlış. engellenen kullanıcının sözcülüğü yapılarak burada yer verilmesi yanlış. mesajı kaldırmak ve konuyu lokalleştirmek yerine uzatmak da uzatmak yanlış. meselenin sadece bu kullanıcı adından ibaret olduğunu düşünüp, ortada cirit atan trol ordusunu görmezlikten gelmek yanlış. --kibele 08:27, 5 Ocak 2017 (UTC)
 • Sayın Rapsar, anladığım kadarıyla bu iş kuralı dar veya geniş yorumlama meselesi. Bu yorumu hizmetlimiz Sakhalinio geniş yaptı, kullanıcının geçmiş engel safahati, TrViki içindeki durumu, topluluğun düşünceleri vs. bunda etkili olmuş olabilir. Kuralın burada kasten bu kadar açık bırakıldığını düşünüyorum. Uygulayıcılara kapalı bir inisiyatif (Vikipedi dışındaki cümlesindeki kastı yorumlamak üzere) tanıyor. Vikipedi de yaptırımlar hesaplara değil, kullanıcılara uygulanır karinesinden hareketle kanaatimce yaptırımın şeklen yerinde olduğu. Yaptırım ikaz olur 1, 3. 6 ay engelleme olur onu bilemiyorum. chansey Mesaj 10:45, 5 Ocak 2017 (UTC)
Kullanıcıyı burada olmadığım sürece köy çeşmesindeki yazılarından dolayı çok sık kullanıcıların üzerine yorum yaparak görmüş idim. Topluluğu rahatsız edici değişiklikleri vardır. Engel açıklamasının yanlış olduğunu düşünüyorum. Anlaşamadığımız konu da kuralı dar ya da geniş tuttuğumuzdan dolayı. Örneğin İngilizce Viki'de, Meta'da veya diğer projelerde beni rahatsız eden kullanıcıları burada engellesem nasıl tepki verirsiniz. Bu durum yetki aşımına girer, çünkü hizmetliler sadece bir viki için seçilir. Bir viki adına işlem yapabiliriz. Ya da ben İngilizce Viki'de oranın hizmetlisine küfrettim burada engel almamı gerektirecek mi? Kullanıcının Katalanca sürümde de rahatsızlık vermek için katkı yaptığı açıkça görülüyor. Bir kullanıcı hem burada size hakaret edip hem de birkaç Türkçe projede hakaret etse bunu zaten kahyalar küresel olarak engelleyebiliyor. Kullanıcı Meta'ya şikayet etti diyelim sonrası zaten ayrı bir dert. Engel açıklaması buradaki hareketlerinden dolayı yapılırsa sıkıntı kalacağını düşünmüyorum. Belki kullanıcı böyle yaparak topluluğa daha da zarar vermek istiyor olabilir. --Uğurkentmesaj 15:24, 5 Ocak 2017 (UTC)

Hakaretin içeriği nedir bilmiyorum, okumadım. Ama ortada bir hakaret varsa düşüncem şudur. Burada, bilgisayar başında katkı yapanlar birer insan. Ruhu ve kalbi olan birer insan. Hakaret varsa, nerede olursa olsun, uygulanacak yaptırım bellidir. Bu nedenle kişinin metavikiden engellenmesi veya Sakhalinio'nun engellemesi benim için önemli değil. Ayrıca bu başlığı bir trol faaliyeti olarak görüyorum. Bu nedenle başka bir mesaj eklemeyeceğim. İyi vikiler. --Sadrettin 19:55, 5 Ocak 2017 (UTC)

 • Engel gerekçesinin yanlışlığı/doğruluğu tartışılır ancak kullanıcının engellenmesi gerektiğini zaten biliyorduk. Düşüncem bu şekilde. -MHIRM. 09:10, 6 Ocak 2017 (UTC)
 • Eline sağlık Sakhalinio, yapılan doğrudur. Kolay gelsin. --bermanya 18:09, 13 Ocak 2017 (UTC)
 • Kullanıcının bugün Katalanca Vikipedi'de rahatsızlık vermesi burada da rahatsızlık verebileceğine sağlam bir delildir. Geniş yorumu ileride benzer davranışları engelleyebileceği ihtimalinin üzerinde durarak destekliyorum. Zaten Katalanca bilmeyen ve katkı yapmayan birinin orada işi ne anlamak mümkün değil. Sonra Türkçe Vikipedi neden gelişemiyor...--Śαвяí¢αи76ileti 19:27, 14 Ocak 2017 (UTC)
 • Burayı daha fazla uzatmak istemezdim ama kullanıcı, trolleme faaliyetlerine Vikisöz'de de devam ettiği için süresiz olarak engellendi. Engellenmenin doğru-yanlışlığını bıraktım, kendisine neden müsamaha gösterilerek 6 aylığına engellendiğini merak eder oldum. Kullanıcı onaylı, tasdikli bir trol, verin süresiz engeli.--RapsarEfendim? 19:34, 14 Ocak 2017 (UTC)
 • Kısaca ben de söylemiş olayım. Vikisöz'e gelince diğer projelerde olanlara takılmadan derhal devriyeliğini aktifleştirdiysem de asıl amacının trollük olduğunu görünce süresiz engel verdim. Vitruvian (mesaj) 19:46, 14 Ocak 2017 (UTC)
Aslında yorum meselesi değildi, ama anlatamadık sanırım. Rapsar'a hitaben kuralı yanlış yorumladığını anlatmak için "geniş yorumlama" vs. demiştim. Yoksa kural yoruma açık bir kural değil. Engel gerekçesi hala yanlıştır, basitçe düzeltilebilirdi. Rapsar'ın dediği de tüm internet üzerineydi. Ama vikipedi politikaları açık bir şekilde vikimedya dahil bu tür denetlemeyi desteklemez. Ancak ispatlanabildiği sürece diğer web üzerinde de yapılan hakaretin vikipediye etki etmesi gerektiğini söyledim. Ama vikimedya bunu kabul etmiyor ve bir global engelleme politikasını ortaya koyuyor. Velhasılı bunu yorumla filan aşamayız. Engellenen kullanıcının davranışları sebebiyle açık bir hatayı göremiyoruz ve O'na kahyaya gitme imkanı veriyoruz, oysa diğer kabahatleri veya "topluluğun sabrını zorlayan kullanıcılar" işlemiyle kurallara uygun olarak engellenebilirdi ki yıllar sonra bu sistemi tekrar canlandırmak gereklidir, ihtimal üzerine engel düşünmemeliyiz. Niveles'in engeli tabi ki bu hata üzerine kalkmayacak, gerekçe düzeltmesi yapılacak engel devam edecek. Neyse neticede, bunu düzeltmek benim için oldukça kolaydı ve Sakhalinio bunu söylemişti. Ama o kadar vikimedya politikasını inceleyip, vikimedyadan sorup soruşturup ilgili kullanıcılara gelecekte de gerçekleşebilecek benzer olaylar için paylaşım yapayım derken, anlatamadığımızı görüyorum. Burada destek veya karşı olmak gibi bir oluşum içine girmemeliyiz, esasında hizmetliler arasında görüşülmesi gereken teknik bir konudur. İlk başta yapmadığımızı en sonunda yapıp düzeltmede bulunmalıyız. Vikimedyanın neden böyle bir politika oluşturduğu hakkında vardığım kanı, ansiklopedik katkıyı ve projenin ansiklopedik anlamda ilerlemesini herşeyden üstün tutması ile ilgilidir. Bu yüzden yerel bir vikipedide engellenen kullanıcı diğer bir vikipedide katkılarına devam edebilir. Sınırlı olmak kaydıyla kahyalar global engel verebilirler ve bu mükerrer engel sayılmaz. Diğer internet sitelerinde yapılan tehdit/hakaret türü kabahatler için ispatlanabildiği sürece en makul vikipediden engel verilebilir, veya kullanıcı aynı derecede aktifse -yine ispatlanabildiği sürece- birkaç vikipediden engel verilebilir. Mesela kişi Türkçede aktiftir, vikipedi dışında başka bir internet sitesinde tehdit/hakaret de bulunmuştur, ispatlanabildiyse Türkçeden engel verilebilir, hem Türkçede hem İngilizcede aynı derecede aktifse her iki vikipediden de engellenebilir. Ama mesela İngilizcede hakaret/tehdit etti ise orada engellenir, diğer vikilerde katkısına devam eder. "Topluluğun sabrını zorlayan kullanıcılar" arasına girerse süresiz engellenebilir. Daha öncede söylediğim gibi beğenelim beğenmeyelim, Niveles'e kızalım kızmayalım politika budur. Bu konuda da düzeltmeyi öyle ya da böyle yapacağız. Son olarak, dışarıdan tehdit ve/veya hakarete uğrayan varsa ispatıyla hizmetlilere konuyu getirecek ve hizmetli o kullanıcıyı engelleyecektir. Başka bir vikipedide tehdit ve/veya hakarete uğrayan varsa ilgili vikipedinin hizmetlilerine durumu bildirecektir. Her vikipedide devam eden bir tehdit ve/veya hakarete uğrayan varsa kahyaya bildirilecek ve kahya kullanıcının global engellenmesine karar verebilecektir. Vikiçizer (mesaj) 20:08, 14 Ocak 2017 (UTC)

İş Birliği Projesi

Bu haftanın İş Birliği Projesi'ne şu ana kadar katılım olmadı :( Sayısal maddelerden bu kadar mı uzağız cidden? Türkçe kaynak bakımından eksikliği pek olmayan konular. İlgili arkadaşların katılımları rica olunur.--RapsarEfendim? 12:02, 6 Ocak 2017 (UTC)

 • Zor konu seçmişsin cidden:) --Muratero 20:56, 6 Ocak 2017 (UTC)

Wikimania 2017

Wikimania 2017 için burs başvuruları bugün itibariyle başlamıştır. Son tarih 20 Şubat 2017. Başvuru adresi için tıklayınız. Türkçe Vikipedi'den en az bir kişinin Wikimania'ya gitmesi topluluğumuz orada temsil edilmesi adına iyi olur. Türkçe Vikipedi'den kimse gitmeyince de neden gelmediniz gibi laflarla karşılaşmayalım. Ayrıntılar için Wikimania 2017. Kanada yolcusu kalmasın. --Uğurkentmesaj 14:39, 6 Ocak 2017 (UTC)

Portal adayları

Hala oylamalar neticesinde açılmayı bekleyen portal adayları var. Hizmetlilerin portal oylamalarını sonuçlandırması lazım. 78.188.155.105 13:43, 8 Ocak 2017 (UTC)

yerleşim maddelerinin boşaltılması

köy maddelerinin standartlaştırılması, içeriğin boşaltılmasının gerekçesi değildir. itiraz olan durumlarda belli kullanıcıların düzenlemesi gerekçe gösterilerek bu içerikler çıkartılmaz, kaynaklandırılması istenir. kullanıcının yaptığı değişiklikleri geri alıyorum. --kibele 14:35, 12 Ocak 2017 (UTC)

şurada da görüleceği gibi standartlaştırma adı altında diğer etnik içerik yok edilmekte.. --kibele 16:56, 12 Ocak 2017 (UTC)
Yeni katılan arkadaşlar için Türkiye yerleşim birimleri/Bitirme projesi diye bir projenin olduğunu belirtirim. Bağlıca, Çat maddesi de bu kapsamda "Hizmetli" bir arkadaşımız tarafından burada cevap olacak şekilde düzenlenmiştir. Vikpedistler bunu da inceleyerek değişiklikleri yapabilirler. --Muratero 17:04, 12 Ocak 2017 (UTC)

ne bir projede konuşulanlar ne de hizmetlinin (niye tırnak içindeyse artık..) yaptığı değişiklik bu taraflı ve maksatlı değişikliklere göz yumdurtmaz, yumulmayacak. köy maddeleri de vikipedi maddeleridir ve kimse 'Kültür başlığı kesin olarak yer almaz' gibi ifadeler kullanamaz, buna dayanarak ve üstelik yanlı biçimde maddelerin içini boşaltamaz. --kibele 17:52, 12 Ocak 2017 (UTC)

Kişisel saldırı içeren ifadeleriniz buranın konusu değil. İşinize gelip gelmemesi buranın konusu hiç değil. --Muratero 17:59, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • Kibele haklı maddeyi değiştirenin hizmetli olup olmaması fark etmiyor ancak 2014 yılından beri başlatılmış bir yerleşim birimleri projesi var ve az ya da çok bu alana katkı sağlayan birçok kullanıcı mevcut. Başköy, Çat maddesini proje kapsamında standartlaştırdım. Herkes kendi köyünde girip falanca yemeğimiz var, geleneğimiz var yazabilir ancak zaten birçok köyün geleneği benzerdir. Zaten Adıyaman yöresi halk kültürü gibi maddeler bu yüzden var. Teacher0691 de bu projeyle son zamanlarda yakından ilgileniyor. Onun da görüşünü almak isterim. Burada anlamadığım Kibele'nin geçmişte bu projeyle ilgilenen bir grup kullanıcının kararına tek başına aykırı hareket etmesi. Elbette üzerinden 2,5 sene geçtiği için yeni aktif olan kullanıcılarla yerleşim birimleri maddeleriyle ilgili konular görüşülebilir ancak bunun yeri köy çeşmesi değil, proje sayfası olmalıydı. Madem burada konu açıldı, o zaman köylerin kültür bilgileri hakkında etnik köken ya da mezhep içeren ifadelerin kaynaksız içerikler ise vandalizme davetiye çıkaracaklarını ve bu da projede gereksiz bir iş yüküne yol açacağı için karşı olduğumu söylemek isterim. Bu durum projeyle ilgilenmeyen kullanıcıları da sürüm kontrolü yaparken epey tereddütte bırakacaktır. Ancak kaynak gösterilerek bilgi eklentisi elbette bulunabilir. Erzurum yöresi halk kültürü maddesi açılarak farklı etnik kökenlilerin ve farklı mezheplere sahip olanların kültürlerinin bilgisi bu madde içerisinde verilebilir. Ayrıca köy ahalisinin verdiği bu köyü falancalar kurmuştur gibi bilgiler için de kaynak bulmak cidden zordur. Köyle ilgisi olan ya da olmayan herkesin köyün tarihi hakkında uydurduğu ya da kulaktan doğma dolduruğu bilgilere "fact" şablonu ekleyip geçeceksek cidden işimiz var demektir.--Śαвяí¢αи76ileti 18:31, 12 Ocak 2017 (UTC)
 • 3 gündür ilk ve son katkım bu konuda. Protesto ediyorum. Vikiçizer gibi boşluk kaldırmak &nbsp koymak dışında hiç bir katkım olmayacak bundan sonra köy/mahalle maddelerine. 1,5 yıldır bu maddelerle ilgili ne yaptıysam yukarıda belirtilen proje kapsamında yaptım. Tıkandığım yerde de Sadrettin, Sabri, Mavrikant, Süperyetkin gibi kullanıcılara danıştım hep. İstediğiniz gibi geri alabilirsiniz katkı sayfama bakmanız yeterli yaklaşık 40000 köy/mahalle maddesindeki katkılarımı silmek için. Spor maddeleri dışındaki katkılarımı kesiyorum.--Teacher0691 (mesaj) 21:57, 12 Ocak 2017 (UTC)

Tartışma:Başköy, Çat'da devam edebiliriz. --kibele 16:26, 13 Ocak 2017 (UTC)

Bu başlığın, Vikipedi'deki köy maddelerinin gelişimi açısından bir katkı sağlayacağını düşünmüyorum. Adıgeçen Başköy, Çat köyünün kültürel özellikleri beni ilgilendirmiyor. Ermeni veya müslüman köyü olup olmaması benim için önemli değil. Köy maddelerine katkı yapan, yukarıda Teacher0691'in saydığı isimlerin de, Başköy, Çat köyünün ermeni veya müslüman olup olmadığıyla ilgilendiğini düşünmüyorum. Özellikle Teacher, bu maddelere çok emek harcadı. AWB'nin de yardımıyla binlerce değişiklik yapıldı. 40bin maddeden söz ediyoruz ancak bu başlıkta 1 madde üzerinden yapılan emekler eleştiriliyor. Üzüldüm açıkçası. --Sadrettin 16:11, 14 Ocak 2017 (UTC)
tam olarak nerede "yapılan emekler eleştiriliyor" ve teacher'ın emekleriyle konunun ilgisi nedir Sadrettin? --kibele 18:57, 14 Ocak 2017 (UTC)

Kaynaklandırma hk.

Burada topluluğumuza yöneltmiş olduğum soruya görüş ve cevaplarınızı belirtmenizi rica ediyorum... chansey Mesaj 19:03, 13 Ocak 2017 (UTC)

Doğum günü kutlaması

Vikipedi'nin 16. yaş günü. Doğum günü hediyesi niyetine bir madde oluşturmak için hâlâ geç değil. Var mı bugün hediyelik madde yazacak olan? --Başak (mesaj) 15:19, 15 Ocak 2017 (UTC)

Haftaya Vikipedi ile bağlantılı bir İş Birliği Projesi mi yapsak?--RapsarEfendim? 17:26, 16 Ocak 2017 (UTC)
Bu çerçevede, direkt Vikipedi üzerine olmasa da, {{Açık dolaşım}} şablonundaki kırmızıları mavileştirmeyi, mavileri masmavileştirmeyi öneriyorum. --Deniz (mesaj) 10:51, 17 Ocak 2017 (UTC)
İyi fikir. {{Vikipedi}} şablonu üzerinde de çalışılabilir. --Başak (mesaj) 11:11, 17 Ocak 2017 (UTC)

İşbirliği duyuruları ve köy çeşmesi

Vikipedi'yi büyütmek için var olan belli konu başlıklarına ait işbirliği projeleri ile ilgili duyuruları köy çeşmesinde ilgili kullanıcılara duyuramayacaksak, yeni kullanıcıları katamayacaksak, ansiklopedik katkı açısından gelişme rolü üstlenen öğeleri burada yazmayacaksak köy çeşmesinin ne anlamı var? Projelerin büyük bir çoğunluğu ölü ve aktif olmaya çalışan yalnızca birkaç proje mevcut. Bunlara ilişkin bilgilerin ve duyuruların da köy çeşmesinde yazılması kanımca Vikipedi'nin gelişmesi için son derece olumlu. Olumsuz olarak atfedilen bir durum var ise bunu burada tartışalım derim. Vikipedi'deki çeşitli faaliyetlerde bulunan kullanıcıların burada kendini ifade etmesinin ne gibi bir zararı bulunmaktadır, toplulukça tartışalım. Burası aynı zamanda ilgilileri Vikipedi'ye katkıya çağırma yeri değil midir. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:08, 16 Ocak 2017 (UTC)

 • Köy çeşmesi, topluluğu ilgilendiren konuları tartışmak için. Ancak siz, burayı ilgili Vikiprojenin duyuru sayfası gibi kullanıyorsunuz. İş Birliği Projesi'nin başlaması tüm topluluğu alakadar etmez. Zaten projeyle ilgili kişilere topluca mesaj gönderme yetkiniz var ve bunu da sonuna kadar kullanıyorsunuz. 30 proje aktif olduğunda, sürekli olarak oradaki aktiviteleri buradan mı öğreneceğiz? Proje alt sayfaları bunun için var. Topluluğun tümünü ilgilendiren bir değişim yaşanırsa bunu elbette duyuralım ama bu şekilde yapınca, burada konuşulması gereken esas konular göz önünde olmuyor, gereksiz bir şişme yaşanıyor sayfada.--RapsarEfendim? 17:25, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Rapsar'ın görüşlerine katılıyorum. Yeni bir VikiProje başlatıldığında buradan duyurulmasını normal karşılıyorum. Ancak Ahmet Turhan'ın projenin işbirliği kısmı için sürekli olarak buradan duyuru yapmasını normal karşılamıyorum. Bu sayfanın kullanım amacının dışına çıkarak "ilgili Vikiprojenin duyuru sayfası gibi" kullanılma durumu ile karşı karşıya kalıyoruz. Halbuki, Vikipedi:VikiProje Sovyetler Birliği/İşbirliği Projesi sayfası zaten proje ile ilgilenen kullanıcılara bu konuda duyuru yapılması için var. Ayrıca Vikipedi:VikiProje#İletişim başlığı'nda proje ile ilgili duyuruların proje sayfasında yapılması önerilmiş. Ahmet Turhan projeye yeni kullanıcıları katmak için genellikle kullanıcıların mesaj sayfalarını kullanıyor zaten. Toplu mesaj atma yetkisi de var. Vikiproje'de "çeşitli faaliyetlerde bulunan kullanıcıların" "kendini ifade etmesi" için varolan Vikiproje sayfalarını kullanmaları tercih edilmelidir. Bir başka yöntem de {{Kullanıcı VH}} sayfasına aktif Vikiprojelerin işbirliği proje sayfaları bağlantısının konması olabilir. --Mskyrider ileti 17:46, 16 Ocak 2017 (UTC)
 • Bence, verilen katkıda "şöyle şöyle yeterli katılım olmadı/oldu ama daha fazla olsun, hadi siz de gelin" gibi bir mesajla, bir başlık ve birkaç satırla duyurulsaydı, çok da sık yapılmadığı sürece, bir sakınca olmazdı. "İlginize" sayfasında ilgimize sunulmuş olurdu. Yukarıda "VikiProje Sovyetler Birliği'nde 2016 geride kaldı" başlığındaki gibi ilgi dağıtıcı olmasın; kısaca değinilebilir, şablonun kendisinin konmasının/subst edilmesinin yerine, şablona ve ilgili sayfalara bağlantı verilebilir. Zaten VikiProje'lerin yıl bazında değerlendirilmesinin yeri de burası değildir. --Deniz (mesaj) 11:03, 17 Ocak 2017 (UTC)
 • Benim tuhafıma giden başka bir şey var burda, kimse ona dikkat etmemiş. Rapsar bu sayfadan Ahmet Turhan'ın duyuru mesajını siliyor. Gerekçesini "Her proje aktivitesini burada duyurmayalım" şeklinde yazmış. Sonra Ahmet Turhan yeniden çağrı metnini koyuyor, Rapsar yeniden kaldırıyor. Sonra Ahmet Turhan bu mesajı yazıyor. Burda herşeyden önce Rapsar'ın hareketi bence VP:N çerçevesinde kusurlu bir hareket. Bir Vikipedist'in paylaşımını bir başka Vikipedist'in kendi kafasına göre silmemesi gerekir. Hakaret, küfür vs. oluyorsa tamam, zaten o durumda herkes silecektir o girişi. Ama rapsar otorite sahibi adam edasıyla sanki bir Vikipedi kuralı uyguluyormuş gibi bunu yapıyor. Yapabileceği şey yeni bir başlık açıp, köy çeşmesini sürekli Vikiprojelerin çağrıları ile meşgul etmemek gerektiğini söylemek ve diğer Vikipedistlerin düşüncelerini istemek olabilirdi. Zira bildiğim kadarıyla bu konuda bir Vikipedi politikası yok. Rapsar'a bu silme işlemini neye, hangi yetkiye dayanarak yaptığı sorulmalı. Aksi takdirde herkes bir diğerinin mesajını şu ya da bu gerekçeyle silmeye başlayacaktır. Rapsar'a önce bu söylenmeli. Bence bu tür hareketlerin teşvik edilmemesi, uyarılması lazım. Ahmet Turhan'a gelince, çok fazla enerji ile ve kendine belli bir misyon edinerek çalıştığını görüyorum. Ama bu çalışkanlığı fazla abartmadan, insanları rahatsız etmeden sürdürmek lazım. Ben pek aktif olmadığım için mesaj sayfama da pek yazan olmuyor son zamanlarda. Benim mesaj sayfama baktım, son kısım Sovyetler Birliği Vikiprojesinin duyurularıyla dolu. Sorun etmiyorum, projeye karşı da değilim, ama ilgim yada fırsatım olmadığı için katılmadığım bir projenin duyurularının bu kadar çok olması biraz abartılı değil mi? Mukaddimeileti 13:08, 17 Ocak 2017 (UTC)
Mukaddime, toplu mesaj listesinde olduğunuz için tüm mesajlar otomatik olarak size aktarılıyor, eğer bunu istemiyorsanız listeden isminizi çıkarabilir, şu gibi bir toplu mesaj listesi oluşturabilir veya şurada sağ üstte görüldüğü gibi bir yöntem izleyebilirsiniz. Bunların yöntemi çok elbet, fakat bu konu başlığındaki konu yöntemin sorunlu oluşu. Üstelik gerekçe "her projede sürekli faaliyet oluyor, burayı proje sayfalarıyla dolduramayız." türü. Sanki onlarca proje var da ve her gün onlarca mesaj bırakılıyor izlenimi oluşturulmaya çalışılmış gibi. --Ahmet Turhan (mesaj) 13:47, 17 Ocak 2017 (UTC)
Teşekkürler Ahmet Turhan, listeden adımı sildim, zira katılamayacağım. Deniz'in sözlediği ile ilgili de bir şey söylemek isterim. Ben kendi adıma burda yıl sonlarında Vikiprojeleri yürütenlerin birer bilanço çıkarıp, özet şeklinde sunmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak her bir projeyi takip etmiyorum, ama bu sayfayı takip ediyorum. Birçok Vikipedistin de aynı şeyi yaptığını sanıyorum. Aktif olan projelerle ilgili bir yıl sonu değerlendirmesi yararlı olur. Böylece hangi projelerin aktif olduğunu ve nasıl yürüdüğünü görmüş oluruz. Bir zamanlar İş Birliği Projesini yürütürken böyle bir şey yapmıştım. Mukaddimeileti 12:54, 18 Ocak 2017 (UTC)
Ben yılsonundan ekstra olarak ilgili konubaşlıklarına dair planlı katkı sunmayı hedefleyen aylık işbirliği projelerinin de burada duyurulmasının son derece faydalı olduğunu düşünüyorum. Son tahlilde amaç ve sonuç Vikipedi'nin genişlemesine bir şekilde katkıda bulunmak. Ayda bir kere yapılacak duyurular, öyle söylenildiği gibi çok da yer kaplayan şeyler değil. Yer kaplamak ifadesi bile Vikipedi için vahim ve kişisel bir tanımlama hatta. Kime göre, neye göre? Burada bu duyuruları yapınca kimseyi projelere zorla katılımcı yapmıyoruz. İlgililere ve katkı vermek isteyenlere duyuruyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:29, 18 Ocak 2017 (UTC)

Invitation to Wikimedia CEE Spring 2017

Sorry for writing in English.

Dear Turkish community,

Last year your community participated at CEE Spring in Turkey and we invite you to participate in this year's contest! Local organisers, please subscribe to the mailing list at https://lists.wikimedia.bg/mailman/listinfo/ceespring-localorganisers, add your community at the Meta page with the participants and discuss this year's edition of the contest on its talk page (Talk:Wikimedia CEE Spring 2017/Participants). There you will also find information on some of the things expected from the local organisers. We are looking forward to reading from you soon!

On behalf of the international organisers, -- Ата (mesaj) 22:20, 16 Ocak 2017 (UTC)

Vandalizmle İlgili Bir Teklif

Merhaba, bildiğiniz gibi bir süredir yoğun bir şekilde vandalizme maruz kalıyoruz. "Flood" olarak tabir edilen çok sayıda sayfa oluşturma ya da çok sayıda değişiklik içeren bu değişiklikler için kalıcı bir tedbir olarak anonim ve yeni kayıtlı kullanıcılara değişikliğin 120 saniyede 1 değişiklik ile sınırlı tutulmasını topluluğun değerlendirmesini sunuyorum. Bir sayfayı düzenlemekle geçen sürenin bundan aşağıda kalması normal koşullarda çok olası bir durum değildir. Seri değişiklik yapmak isteyen yeni kullanıcılar da bir zahmet bir süre beklesin. Bunu sürekli hale getirmek zorunda olmadığımızı da hatırlatmak isterim.--Alperen (mesaj) 15:08, 18 Ocak 2017 (UTC)

120 saniye değil 5 dakika daha mantıklı bence. Uyarı olarak karşısına gelir değişiklik yapmak isteyen kullanıcının "Bir sonra ki değişikliği ancak 5 dakika sonra yapabilirsiniz." diye veya saat vererek atıyorum 18:15'de yaptı bir değişikliği 18:20'de yapabilirsiniz gibisinden. Mesela ben şu an sayfa taşımak isteyince yetkimin olmadığını görüyorum. Bu mantıklı bir uygulama. Yeni kullanıcıların veya IP kullanıcılarının buna alınacağını düşünmüyorum. Çoğu ne olduğunu bile bilmiyor. Bu şekilde vandalizmin önüne geçilebilir. Yine de 5 dakikada bir de olsa saldırıya devam edecek işsizler var orası ayrı. --Locos Turcos (mesaj) 15:18, 18 Ocak 2017 (UTC)
Süre çok fazla. 1-2 kendini bilmez için Vikipedi'nin en ana prensiplerinden birinden taviz vermeye lüzum yok. Bu şeyler açık proxy kullanmıyor mu (öyle deniyor sanırım şu Zenmate tipi eklentilere, bilgim yok çok)? Onlar da zaten engelleniyor. Versek Meta yetkililerine de engellese?--RapsarEfendim? 17:07, 18 Ocak 2017 (UTC)