Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Mecnun'dan Ücretsiz VPN Hizmeti[kaynağı değiştir]

Merhabalar Sevgili Vikidaşlar.

"Kötü komşu insanı ev sahibi yapar!" diye güzel bir atasözümüz var bilirsiniz. Malum bende bu esef verici erişim engelinden ötürü çok sıkıntı çektim ve uzunca bir zaman Viki'mizle ilgilenemedim. İnternette dolaşan vekil sunucuların, VPN'lerin pek çoğu vandallardan dolayı meta'dan engelli durumda olduğu için işe yaramıyor. DNS değiştirme işleminin de bazı ISS'lerde işlevsiz kalması da cabası.

Sözü fazla uzatmadan ilan edeyim. Kıymetli arkadaşar Vikipedi'mize sorunsuz bir şekilde erişebilmeniz adına kendi VPN sunucularımı kurdum. 1 TB internet hattı bulunan süper hızlı VPN sunucularımla Vikipedi'ye girmek işkence olmayacak. Hayet hızlı çalışıyor ve kesinlikle ücretsiz ve reklamsız. Hem sizlere minik de olsa bir ikramda bulunmak hem de yeni kullanıcıları katkı yapmaya sevk etmek için her hafta şartları taşıyan 2 kişiye çekilişle VPN hizmeti hediye edeceğim.

Çekilişe Katılma Şartları

 • En az 1.000 (BİN) değişiklik yapmış olmak.
 • Son 30 gün içinde en 100 değişiklik yapmış olmak.

1 Ekim 2017 Saat 23:00'a (TSİ) kadar bu ileti altına imzanızı atarak çekilişe katılabilirsiniz. Çekiliş aynı gün 23:45'te (TSİ) internet ortamında yapılacak olup, hesaplarınız ertesi gün teslim edilecektir. Çekiliş nefes alıp verebildiğim sürece her hafta yapılacaktır.

Not: Çekilişin yapılabilmesi için en az 15 kişilik katılımın olması gerekmektedir. Vikipedistlere mesaj göndererek teşvikte bulunmanız güzel olur.

Sonsuz Sevgilerimle... --Mecnun (mesaj) 10:29, 21 Eylül 2017 (UTC)

Katılımcılar

 1. (Katılmak için imza bırakınız.)

--Mehmet Ali Acar 11:58, 21 Eylül 2017 (UTC)

 • @Vikiçizer, böyle bir uygulama buradan yapılabiliyor mu?--RapsarEfendim? 06:34, 24 Eylül 2017 (UTC)
  • @Rapsar, malum erişim problemi kişileri değişik erişme yöntemlerine itebiliyor. @Mecnun112, buradan duyurusunu yapıp geri kalan organizasyonu mesaj sayfanızdan veya kullanıcı sayfanıza ek açacağınız bir sayfadan yapabilirsiniz. Vikiçizer (mesaj) 18:00, 30 Eylül 2017 (UTC)

Kültürlerarası Köprü değişiklik yarışması[kaynağı değiştir]

Selam herkese. Latin Amerika ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika kültürleri arasında bir köprü kurmayı amaçlayan Kültürlerarası Köprü adlı ödüllü değişiklik yarışması, 15 Ekim'de başlayacak ve 15 Kasım'a kadar sürecek. Bu süreçte Türkçe Vikipedi'de katkı yapacak kullanıcılar, yalnızca Latin Amerika ile ilgili katkı yapmak zorunda. Yarışmaya katılım, kurallar, ödüller, diğer bilgiler ve kaydolmak isteyenler Meta'daki sayfayı inceleyebilir.--RapsarEfendim? 00:48, 13 Ekim 2017 (UTC)

Güzel etkinlik, katılmayı düşünüyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:31, 13 Ekim 2017 (UTC)

Güzel bir etkinlik. Ben de katılmayı düşünüyorum. --►Cekli829 08:45, 14 Ekim 2017 (UTC)

Katkı sunacağım. Fakat konu kapsamına bir açıklık getirmemiz gerek, "Önerilen" maddeler kısmında "Yarışmada, daha önce bahsedilen ülkeler ile ilgili olmak koşuluyla aşağıdaki kategorilere dahil olan maddeler dikkate alınmaktadır: Edebiyat, Müzik, Görsel sanatlar, sinema ve televizyon, Mutfak ve gelenekler, Anıtlar" yazıyor. Bu ülkelerin tarihine dair maddeler açmak istiyordum ama şimdi proje kapsamında olmayacak mı? @Rapsar --Ahmet Turhan (mesaj) 02:48, 15 Ekim 2017 (UTC)
Maalesef :( Yalnızca bu alanlarda yapılan katkılar geçerli.--RapsarEfendim? 03:56, 15 Ekim 2017 (UTC)
Anıtlar daha önce tecrübeli olduğum bir konu, oradan başlayalım madem :) --Ahmet Turhan (mesaj) 10:40, 15 Ekim 2017 (UTC)
 • Bu yarışma duyurusunun sitenin üstündeki duyuru kısmına ekleyebilir miyiz? Hem daha çok kişinin haberi olur. Katkılar artar. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:26, 15 Ekim 2017 (UTC)
İlgili dillerde gözükecek bir banner hazırlandı :) Bende devre dışı olduğu için gözükmüyor zaten de, devreye girmemiş mi? Sorarım gün içerisinde.--RapsarEfendim? 13:58, 15 Ekim 2017 (UTC)
Banner devreye girmiş. ~ Z (m) 16:55, 15 Ekim 2017 (UTC)
Teşekkürler bildirim için :)--RapsarEfendim? 17:43, 15 Ekim 2017 (UTC)

Politika ve yönerge sayfalarında İngilizce Vikipedi'ye verilen bağlantılar[kaynağı değiştir]

Bazı politika ve yönerge sayfalarında, "daha fazla bilgi için bakınız" gibi ifadelerle İngilizce Vikipedi'de yer alan politika ve yönergelere (zaman zaman deneme yazılarına) bağlantı verilmekte. Bildiğiniz üzere her dildeki Vikipedi'nin politika ve yönergeleri kendine özgüdür, yalnızca orayı bağlar ve diğer dillerde bağlayıcılığı bulunmamaktadır (elbette beş temel taş başta olmak üzere bazıları büyük oranda benzerlikler gösterebilir). Türkçe Vikipedi'de katkı yapanlar yahut bu sayfalarda dolaşarak tecrübe edinmek isteyenler, İngilizce bilmek zorunda da değildir. Bunun yanında İngilizce Vikipedi'deki politika ve yönergelerle buradakiler arasında çelişki ve tutarsızlıklar olabilir -ki var- bu da kullanıcıları yanlış yönlendirir. Diyeceğim o ki, bunları gördüğümüz yerde kaldıralım, bizde denk bir sayfa varsa o bağlantı yerine bizdeki sayfaya bağlantı verelim.--RapsarEfendim? 21:50, 31 Ekim 2017 (UTC)

'bizde denk bir sayfa varsa o bağlantı yerine bizdeki sayfaya bağlantı verelim' kısmı tamam ama 'gördüğümüz yerde kaldıralım' konusu tartışmalıdır. zararı olmayan konularda vikipedi sayfalarını eksiltmiyoruz, kullanıcıların o çelişki ve tutarsızlıkları görmesi açısından da yararlıdır. --kibele 08:48, 1 Kasım 2017 (UTC)

Sistem veya farklı yaklaşımlara hâkim olmak adına faydalı olabilir. Ama usülde geçerli olamaz. Uülde etkisi yoksa, o zaman kaldırımalı. Eğer bir denemeye bağ veriliyorsa, bu zaten tezattır. Projenin sınırsal kuralları bellidir. Farklı bir konuya da değinmek gerek. Mesela Rapsar kendi denemesini kayda değerlik gibi yaygın kullanımı olan bir şablona eklemişti. Önceleri defalarca Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum yönerge olarak dikte edildi. Flesier İngilizce Viki'den bağ vererek -ona bunu Vito öğretmişti- birkaç SAS kapattı. Hatta ben de bir tane kapattım. Yanlıştı. İngilizce Viki esaslı yaklaşımları her zaman kabul edemeyiz, katî geçerliliği vardır da diyemeyiz. Bu sebepten daha özerk bir yapıdaki Vikipedi'yi destekliyor ve her bir usülün tartışılarak buraya entegre edilmesi gerektiğini zaruri görüyorum. Her ne kadar buradaki işleyişi kolaylaştırsa bile tartışalım diyorum. Bu gerekli. Ana konuya dönecek olursak, "bizim kurallarımız bu ama şunlarınki de geçerliliği olmamasına rağmen aklında bulunsun, bir göz atıver" der gibi bir durum var. Bunun pratikte fayda sağladığını düşünmüyorum.--Kingbjelica (mesaj) 18:49, 1 Kasım 2017 (UTC)

Oldukça doğru noktalar... Bizde geçerliliği olmayan sayfalara bakınız demek kafa karışıklığından başka bir şey yaratmayacaktır. Ek olarak böyle, İngilizce Vikipedi en iyi, en üstün Vikipedi'dir, oraya da bakın demiş oluyoruz. Mesela neden Almanca ya da İspanyolcaya bağlantı verilmiyor?--RapsarEfendim? 01:01, 2 Kasım 2017 (UTC)

Adlandırma kuralları politikasında değişiklikler[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Adlandırma kuralları politikasında bariz bir şekilde var olan eksiklikleri gidermek adına, %90'dan fazlasını İngilizce Vikipedi'deki denk politikadan çevirerek oluşturduğum Kullanıcı:Rapsar/Adlandırma kuralları sayfasına tüm kullanıcıları beklerim. İlgili sayfa henüz politika teklifi değildir, ön tartışmaları yaapmak içindir. Orada gerekli bilgiler mevcut zaten. Buradan @Vikiçizer, @Superyetkin, @Sakhalinio, @Sayginer, @Sabri76, @Basak, @Cobija, @Ahmet Turhan, @MHIRM, @Maurice Flesier, @Nushirevan11, @Chansey, @Kingbjelica ve konuyla ilgili diğer kullanıcıları, görüşlerini bildirmek üzere ilgili çalışma sayfasının tartışma sayfasına davet edeyim.--RapsarEfendim? 08:09, 1 Kasım 2017 (UTC)

Eline sağlık @Rapsar, gerçekten ihtiyaç vardı. Ben de; @Vito Genovese, @HakanIST, @Kibele, @Teacher0691, @Esc2003, @Yzkoc, @Sarv, @Thecatcherintherye, @Kemal K., @Akil13, @Bulgu, @BSRF, @Hedda Gabler (eski), @Cekli829, @Bambi'nin annesi, @Seksen iki yüz kırk beş, @Pragdon, @Okanfan, @Ertly, @Turgut46 ve yakında döneceğini söyleyen @Docbaba'ya ping yazayım. --Vikiçizer (mesaj) 08:35, 1 Kasım 2017 (UTC)
@Rapsar teşekkürler ben de olumlu düşünüyorum, gayet açıklayıcı ve üslup açısından da gayet öğretici olarak düşünüyorum. --SarvSarv 19:10, 1 Kasım 2017 (UTC)
@Sarv ve @Vikiçizer, görüşlerinizi ilgili sayfanın tartışmasında paylaşmanızı rica ediyorum :) Daha çok kullanıcı, daha rahat fikir birliği demek.--RapsarEfendim? 00:09, 2 Kasım 2017 (UTC)

Vikiproje Sinema İBP daveti[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba, Vikiproje sinemada yeni bir işbirliği projesi başladı. Katılmak, destek olmak isteyen kullanıcıları proje sayfasına bekliyoruz. --Pragdonmesaj 12:31, 1 Kasım 2017 (UTC)

Küresel engel[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar VPN nedeniyle commons başta olmak üzere vikidata ve benzeri projelerde engelim var. Dolayısı ile açtığım maddelere dil bağlantıları ekleyemiyorum. Commons'a fotoğraf yüklemek istiyorum yine engelle karşılaşıyorum. Sürekli bir çözümü var mıdır bunun?Sait71 19:47, 3 Kasım 2017 (UTC)

Küresel IP Engelleme muafı diye bir grup var sanırım --TmѰ e12 19:59, 3 Kasım 2017 (UTC)
Var, var da pek işe yaramıyor. Çoğu zaman İngilizce Viki'de düzenleme yapamıyorum. Commons, vikidata, vikisoz vb. icin de engel yok galiba. Sahiden bu projenin önemsendigini mi dusunuyorsunuz? 300 bin olduk, aferin mi dediler? 1 milyon olsak da demezler. Pekala gerekli mi bu? Hayir. Yaninizdayiz gibi ici bos, pratige dokulemeyen seylerin benim icin onemi yok. Proje kurucusu mesajlara cevap bile vermiyo. Biz de 300 bine gorsel seciyoruz. Arkadaslar su kadar dilde projemiz var deniyo. Projeyi bilmeyenlerin vay canina dedigi bu mottoya ancak nitelik sorgulamayanlar inanir. Demem su ki kac ay olmus, ne bir haber, ne de bir bilgilendirme var. Booking.com kendi engelini asmak icin neler yapiyoken, ve de bunda ilerleme kaydedemiyoken; engelin kaldirilmasi icin hicbir sey yapmayan; kendi topluluguna bile aciklama yapmayi zul gorenlerin iyimser olmasini beklemiyorsunuz degil mi? Bilgisayardan giremedigim icin maddeyi pcde yazip, sonra drivea kaydedip gelip mobilden aciyorum. Ve artik farkina vardim ki bu boyle uzunca devam edecek. Bu engelin kaldirilmasi biraz zor bana gore. Insanlarin bir anda insafa gelmesi bekleniyor galiba. Eleştiri hakkimizin bir kismini da kendimize saklyalim. Mesela otrs ekibi proje arkasinda bu konuda neler oluyo? Bircok proje odagi olan @Basak, @Elmacenderesi, @Taysin, @Vito Genovese, biraz da @Vikiçizer, @Sakhalinio ve de son olarak destekledigimiz kazanilmis haklara sahip @HakanIST bir seyler soylemeyi dusunuyorlar mi? Veya cesitli sehirlerde burayi temsil etmis @Rapsar ve @BSRF ??? Ben sadece merak ediyorum.--Kingbjelica (mesaj) 21:18, 3 Kasım 2017 (UTC)
 • Birkaç saat önce yetkili birisine sordum ne yapılması gerektiğini kullanıcı grubu yazışma ortamında, cevap gelince ekleyeceğim buraya.--RapsarEfendim? 00:24, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Bir kaç kez engelin kalktığına denk gelip dil bağlantısı eklemişliğim oldu ama çok nadir oluyor bu. Sürekli bir engel var.Sait71 07:51, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • @SAİT71 , hesabına küresel muhafiyet verdim. Yerel bir engel yoksa sorunsuz çalışacaktır, yerel engellerde ilgili vikilerdeki prosedür işlemek zorunda.-- Hakan·IST 08:00, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • @HakanIST teşekkürler. Şuanda engel kalkmış görünüyor. Sait71 08:07, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Diğer projelerde de bu yönde bir talepte bulunmak gerekiyormuş. Sıkıntı yaşayan olursa @HakanIST yardımcı oluyor, ona mesaj atabilirsiniz. @Cobija da bu durumdan muzdaripti.--RapsarEfendim? 09:05, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Arkadaşlar, engelin kaldırılması hakkında söylenenlere bilebildiğim bir kaç şey eklemek isterim. Türkiye'deki engelin kaldırılması Vakıf için sadece Türkçe VP'ye verilen önemle ilgili bir durum değil; böyle bir engelin ileride başka hükumetlere örnek teşkil etmesi bakımından yani tüm projelerin geleceği açısından bu konuda gelişme sağlayabilmek çok önemli. O yüzden gerçekten de konunun birincil öncelikte bir mesele olarak ele alındığına kesinlikle eminim; bence bu konuda kimsenin endişelenmesine gerek yok. Ancak şu da var: Vakıf yetkilileri, bu konuda yapılan görüşmelerin ve çalışmaların kamuoyunda duyulmasının sürece zarar vereceğinden endişe ediyor ve gizliliği tercih ediyor. Topluluğa sadece "Sizinleyiz" şeklinde destek mesajı verilmesinin, başka bilgilendirme yapılmamasının sebebi bu. Ayrıca kullanıcıların zarar görmesi, baskıya uğraması endişesinden ötürü de sürece topluluktan hiçbir kullanıcının dahil olması istenmiyor; bilgi paylaşılmıyor. Vikipedi engelinde durum, Booking.com veya diğer engellenen sitelerdeki durumdan farklı. Bu, maalesef daha yavaş işleyen bir durum. Herhangi birimizin gelişmeler hakkında başka bir bilgiye ulaşma şansı olursa bunu topluluğun tamamıyla paylaşır. Ben, çözüme ulaşılacağından umutluyum. Lütfen moralimizi yüksek tutalım.--Başak (mesaj) 10:31, 4 Kasım 2017 (UTC)

şurada da güncel bir açıklama var. özetle 'ben yapmadım, miki yaptı!' denmiş. --kibele 11:09, 4 Kasım 2017 (UTC)

 • şu ayrıntıyı herkes ile (bilakis ne olduğunu anlamayanlar için) hatırlatmak isterim;
wikipedia.org alan adına yönelik erişimin engellenmesi ya da var olan engelin kaldırılması hususunda; Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının veya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun yapabileceği herhangi bir şey yoktur. Vikipedi Türkçe sürümü/Vikimedia Türkiye Topluluğu olarak da muhatabımız değildirler. Hiç bir şekilde de müdahil olamazlar. Çünkü bu bahsi geçen kurumlar; Türkiye Cumhuriyeti Devleti Mahkemelerince verilen kararları uygulamada birer aracı, işleme koymada birer emir kulu konumundadırlar. İsmini zikrettiğimiz ilgili kurumlar; isteseler de bizlere yardımcı olmazlar, olamayacaklardır. Bu yüzden Sn. Bakanın söylemi makul ve anlaşılır bir cevaptır. Bu süreçte bizlerin asıl muhatabı, bu kararı veren mahkemedir, mahkemelerdir. Şimdilik bizlere düşen, bu konunun çözümünde çalışan arkadaşların çalışmalarını sonuçlandırmasını beklemek olacaktır. Ayrıca ilgili kurumların, kendi kendilerine yaptığı iç yakınmaları, aslında önemli adımlar atıldığını göstermektedir.
Şu an için Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurumları ile Vikimedia Türkiye arasında kaynana-gelin gibi bir küsmüş rolü oynansa da, mesela bütün bu sorunlar bittiğinde; Wiki Anıtları Seviyor projesi kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müşterek bir çalışma olacağına ve herkesin o masadan memnun olarak kalkacağına kesinlikle eminim.
Hem, @Kingbjelica arkadaşımızın dediği gibi; ya bizlerin hukuki yeterliliği olmadığından yahut kişiler olarak doğrudan davaya müdahil değil olmadığımızdan ötürü, gerçekten de yaşananları iyi bir şekilde inceleyemiyor ve istesek de yardımcı olamıyoruz. Bu da, bazılarımızda motivasyon eksiliğine götürmüş. Bu çok normal. Böyle bir durumda bireyler olarak birbirimize asıl yardımı, kendimizi biraz şımartarak yapabiliriz. @Başak Hocam, bahsedeceğim konuda çok büyük bir emek sarf ettiniz. Gerçekten de pek çoğumuz yanınızda olamadık. Ancak öğrenmek isterim; acaba bu eğitim programlarına, davetlere ne oldu? Sorum biraz garip karşılanabilir ama; görünür de herhangi bir etkinlik var mı?
İnanıyorum ki; karşılaştığımız tüm problemlerimizi en güzel şekilde aşacağız. Çünkü geçmişe baktığımızda şu anlarımız, sadece birer dinlenme aramız olmuş olacak. Hem bir yönden de, tekrardan sahneye çıkmaya hazırlık yapmamız hepimize iyi gelecek.--MerhabaNe yapabilirim? 14:55, 4 Kasım 2017 (UTC)
siyaset-hukuk ilişkileri bilgilendirmesi için teşekkürler, cidden çok aydınlatıcı oldu.. @Merhabaviki --kibele 17:10, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Selamlar. Köy Çeşmesi ahalisi için Vakıf'tan Asaf Bartov da bir şeyler yazmak istedi ama Abusefilter yüzünden siteye yazamayıp şuraya yazmış, bir kaç saat offline olacakmış paylaşmamı rica etti: https://meta.wikimedia.org/wiki/User:Asaf_(WMF)/tmp
Yes, we (the Wikimedia Foundation) are actively working on it. We invest a significant amount of time and effort to end the government ban. As you can imagine, we will not compromise our principles, so it takes time and repeated explanations of how Wikipedia works (which is strange and new to the government) to move closer toward a possible unbanning. As Basak says, at this point, we ask for your trust and further patience; we are working on it, we haven't forgotten the serious impact of denying 80 million people access to free knowledge, and we will keep on fighting for free knowledge in Turkey.
(translation appreciated!)
Evet bizler (Wikimedia Vakfı) bunun üzerinde aktif olarak çalışmaktayız. Engeli sonlandırmak için büyük zaman ve çaba harcamaktayız. Tahmin edebileceğiniz gibi, ilkelerimizden taviz vermeyeceğiz; bu yüzden engelin kaldırılması olasılığına doğru giden süreç zaman alıyor ve Vikipedi'nin nasıl işlediği konusunda (hükümet için çok garip ve yeni olan bir konuda) defalarca açıklama yapmak gerekiyor. Basak'ın dediği gibi bu noktada sizlerin güvenine ve sabrına ihtiyacımız var; bizler bu konu üzerinde gerçekten çalışmaktayız; 80 milyon kişinin özgür bilgiye erişiminin engellenmesinin ciddi sonuçlarını unutmuş değiliz ve Türkiye'de özgür bilgi için mücadele etmeye devam edeceğiz.
(çeviriniz!)
 • @Kingbjelica, yukarıda Basak'ın da belirttiği gibi vakıf bu konuya önem veriyor ve mümkün olan çözüm yollarını deniyor. En son paylaştıkları yazıda Anayasa Mahkemesi'ne başvurdukları bilgisi yer alıyor. İç hukuk yolları tükendiğinde AİHM başvurusu da söz konusu olabilir. Geçmişte AİHM, YouTube yasağından sonra verdiği Cengiz ve diğerleri kararıyla hak ihlali olduğu sonucuna varmıştı. Vikipedi engeliyle ilgili olarak da benzer bir kararın çıkması çok olası.--BSRF 💬 12:09, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Bilgilendirmeler icin tesekkurler: Basak, BSRF, Rapsar vd. Engelin kalktigi gun ortaya cikacak istatistikler simdiden ilgi uyandiriyo bende. Umarım her sey umdugumuz gibi kisa surede duzelir. Iyi vikiler herkese.--Kingbjelica (mesaj) 22:19, 4 Kasım 2017 (UTC)
 • Konuşulan her şeyi okuyacak kadar vaktim yok ama aynı engele bende takılıyorum maalesef Türkçe Vikipedi dışında değişiklik yapamıyorum Commons'da da engelli gözüküyorum bazen. Sıkıldım bu durumdan.≈ SunSoldiers  ✉  15:07, 4 Kasım 2017 (UTC)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Ayrıca bilgilendirme yapmış olayım, küresel engeller Meta'yı kapsamıyor. Muafiyet talepleri meta üzerinde SRGP sayfasından yapılan başvurular üzerine sonuçlandırılıyor. Türkiye için geçici olduğunu umduğumuz özel bir durumu söz konusu olduğu için Meta'da benim veya herhangi bir kahya'nın mesaj sayfasına yazarak, stewards@wikimedia.org'a email göndererek ya da IRC üzerinden talep ederek hızlı bir şekilde hesabınıza muafiyet tanımlattırabiliriz.-- Hakan·IST 19:25, 4 Kasım 2017 (UTC)

Статус Автодосматривающего[kaynağı değiştir]

Пожалуйста снимите с меня флаг автодосматривающего. Я языка не знаю и мои правки лучше проверять. Да! И пользуясь случаем поздравляю с 300.000! Молодцы. --Schekinov Alexey Victorovich (mesaj) 01:13, 8 Kasım 2017 (UTC)

ideoloji[kaynağı değiştir]

Şablon tartışma:Siyasi parti bilgi kutusu şurada, bütün parti maddelerini ilgilendiren bir konu var. --kibele 20:07, 8 Kasım 2017 (UTC)

Changes to the global ban policy[kaynağı değiştir]

Hello. Some changes to the community global ban policy have been proposed. Your comments are welcome at m:Requests for comment/Improvement of global ban policy. Please translate this message to your language, if needed. Cordially. Matiia (Matiia) 00:34, 12 Kasım 2017 (UTC)

Bilim Fotoğrafları Yarışması Devam Ediyor..[kaynağı değiştir]

2015 Mikroskop kategorisi birincisi

Kasım ayı boyunca, Vikipedi maddelerinde kullanılmak üzere çektiğimiz "bilimsel" fotoğrafları Commons'a yükleyip Viki-Bilim Yarışması'na katılmaya davetlisiniz. İster laboratuvarda mikroskop altında çekilmiş fotoğraflar, ister biliminsanlarının görüntüleriyle hatta istenirse bir araştırma sonucunu gösteren ses kaydı veya videoları paylaşarak yarışmaya katılmak mümkün.

Astronomi, zooloji, X-ışını görüntüleri, arkeoloji...her bilim alanında katkı yarışmaya dahil.

Yarışmaya katılım için kendi çektiğiniz "bilimsel" fotoğrafları özgür kullanım lisansı (veya kamu malı) lisansı ile ve detaylı bir İngilizce açıklama ile (nasıl, nerede çekildi, fotoğrafta dikkat edilmesi gerekenler nedir) Wikimedia Commons'a yüklemeniz yeterlidir.

Terminoloji[kaynağı değiştir]

Aramızda İngilizce'den çeviri yapan arkadaşların ilgisini çekebilir diye düşündüm. T.C. Dışişleri Bakanlığı Tercüme Dairesi Başkanlığı'nın terminoloji kaynaklarından faydalanabiliyoruz:

Pınar (mesaj) 03:08, 14 Kasım 2017 (UTC)

SAS'lar ve kayda değerlik[kaynağı değiştir]

Son 15 gün içindeki hizmetlilerce kapatılan birkaç adaylık dikkatimi çekti. Tarafımca açılan Hatice Karahan maddesi SAS süreci sonucu ilk önce @Vikiçizer tarafından silindi. Bugün izleme listeme baktığımda başka bir kullanıci tarafından yeniden açılmış. Onu da @Eldarion telif hakkı ihlali gerekçesi ile siliyor. Sorum şu. Telif hakkı ihlali olmasaydı madde kalacakmıydı? İkinci olarak benzer bir madde Şebnem Günaydın fikir birliği yok diye kalmasına karar verildi. Yani bir iki kaynakta atanma haberi dışında hiçbir kaynağı olmayan madde ansiklopedide. Bu çelişkiyi ne yapacağız şimdi? Ne zaman bu adaylkılarda kafa sayma yerine politikalar gözetilerek kararlar verilecek? Ne zaman 9 silinsin, 1 kalsın değerlendirmesi yapılan bir sayfaya "kalması" yönünde; 9 kalsın, 1 silinsin olan bir adaylıkta silinmesi yönünde karar verilecek? Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Amedspor Direniş Taraftar Grubu gibi süreçlerde konuşulan bir ton laf, taraflılığın verilen örneklerle ayaklar altında olduğu bariz ortada iken basit bir "fikir birliğine varılamadı" kararı yeterli olabiliyor. Oradaki bir yardım kampanyası ansiklopedik olabilirken, burada olamıyor? --Maurice Flesier message 16:52, 14 Kasım 2017 (UTC)

Tartışma sonucu "kayda değer olmadığı kararlaştırılarak silinen", ancak sonradan tekrar açılan maddeleri gösteren bir yol var, @Superyetkin yapmıştı bunu. Belli aralıklarla kontrol etmekte fayda var. Başka sebeplerden ötürü silinmişse, tekrar açılabilir ya da ilerleyen zamanda kayda değer olmuş olabilir. Tartışma sonlandırırken de Vikiçizer'in yaptığı gibi tek tek yorumları okuyup, değerlendirip ona göre geçersiz gerekçeye sahip olanları elemek. Bu adaylık özelinde veya bir hizmetliye yönelik konuşmuyorum, en kolayı "garanti" adaylıkları sonlandırmak ve uzun tartışmalar yaşananları "kararsız" olarak kapatmak.--RapsarEfendim? 17:27, 14 Kasım 2017 (UTC)
İlgili sorgu sayfasına şuradan ulaşılabilir. --Superyetkinileti 18:03, 14 Kasım 2017 (UTC)
Benzer meseleleri Rapsar'la bayağı konuşup, kurallara uygun bir sisteme de oturtmaya çalışmıştık, oy saymak yerine gerekçeyi değerlendirmek ve 40 kullanıcı silinsin derken 1 kullanıcı kalsın diyorsa ve haklıysa onu uygulamak, aslında bu Vikipedi'nin işleyiş temelinde var olan bir mantıktır ama zamanla zayıflamış ve unutulmuş, bir ara sıklıkla bu tip sonuçlandırmalar olunca kullanıcılardan gelen tüm tepkilere özenle ve ayrıntılı cevaplar verdim. Maalesef hizmetliler arasında mevcut kopukluk ve iletişimsizlik hatta üstü kapalı anlaşmazlık, SAS sonuçlarında herkesçe görülebiliyor. (Belki sadece ben kopuğumdur, onu da parantez olarak söyleyeyim) Ben kendi adıma kapanmış SAS tartışmasını da şüpheye yer vermemek adına tekrar açıyorum. Başka bir hizmetlinin inceleyip kapatması amacıyla Amedspor Direniş Taraftar Grubu tartışmasını da geri getirebilirim. Bu vesileyle, gerçekten aktif ve bu işlere kafa yorup mesai harcayacak hizmetliler seçip desteklememiz gerektiğini de araya sıkıştırayım. Neticede, Maurice Flesier'ın eleştirisi yeni veya çözüm aranmamış bir olay değil ama gündemde de tutulup ilgilenilmesi gereken bir arızadır. --Vikiçizer (mesaj) 20:32, 14 Kasım 2017 (UTC)
Estağfurullah, şüphe duymadım hiçbir zaman. Yeniden tartışmaya açılması yönünde bir talebim de olmadı. Böyle bir düşüncede olsaydım 2. adaylığı SAS'a taşırdım zaten. Benim burada adil bulmadığım nokta, Teksas (taraftar grubu) maddesinde "ansiklopedik değil" gerekçesi ile çıkarılan içeriğin adaylığı sonlandıran hizmetli tarafından kapatıldıktan sonra yapılacak ilk işlemin olması gerektigi idi. Hatice Karahan/Şebnem Günaydın maddeleri arasındaki çelişki zaten dediğiniz gibi kopukluğun, ne olup bittiğini bilmemekten ileri geliyor. Açtığım madde kayda değer de olmayabilir, her insan hata yapabilir. Bu kopukluk sizle alakalı değil, bu konuda müsterih olabilirsiniz Vikiçizer. Sizinle ve diğer tecrübeli kullanıcılar ile iletişimi asgari düzeyden sürdüren diğer hizmetliler ile alakalı. Soru sorarım yanıt vermez, bir maddeye müdahale etmesini rica ederim mesaj sayfasından yorum siler.. bunları geçmişte tecrübe ettik maalesef. Ama SAS adaylıklarında şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Karşılıklı olarak aleyhte veya lehte oy kullanan ve kişisel husumet yaşamış kullanıcılar var. Neye "kalsın" dediğini dahi bilmeyen, "hayır" için hayır oyu kullanan kullanıcıları hizmetliler yabana atmasın lütfen adaylıkları sonlandırırken. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:30, 14 Kasım 2017 (UTC)
O SAS için sonuçlandırma işlemlerimi geri aldım. Başka bir hizmetli tekrar bakıp değerlendirebilir, tekrar ben değerlendirmeyeceğim. Anlattıklarınızdan yine "süreli hizmetlilik" aklıma geliyor, başka bir yolu yok bu işleri düzeltmenin. --Vikiçizer (mesaj) 22:18, 14 Kasım 2017 (UTC)
 • Detaylı yorum yapmadım, incelemeye vakti olmadı da semantik şu karışıklığı düzeltmek isterim: "Şebnem Günaydın fikir birliği yok diye kalmasına karar verildi" denmiş. Silinmesine karar verilmediği gibi kalmasına da karar verilmedi. Silinmesine veya kalmasına dair fikir birliği yok. Fikir birliği olmadığı durumlarda standart olduğu üzere tartışma öncesi durum korunuyor. Karşılaştırmaya veya emsal yaratmaya mahal verecek bir durum yok yani. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22:37, 14 Kasım 2017 (UTC)
Maalesef iki madde de aynı kapıya çıkıyor. "Fikir birliği yok" gerekçesi ile kapatılan bir adaylık dondurucuya konmuyor, tam aksine silinme etiketleri kaldırılıp eski SAS şablonu tartışma sayfasına konulup ansiklopediye dönüş yaptırılıyor. Yani pratikte "kalsın" oluyor o. Bir daha artık kim ne zaman aday gösterene kadar. Silinen maddenin içeriğinin ve kaynaklarınin ise bundan daha iyi olduğunu garanti edebilirim. Bu konuda ciddi bir çarpıklık var ve bunun adil olmadığı su götürmez. --Maurice Flesier message 23:01, 14 Kasım 2017 (UTC)
@Maurice Flesier, işte o yüzden bence de yukarıda belirtildiği üzere gerekçelendirmek önemli. Gerekçesiz yapılan yorumların dikkate dahi alınmamasın hakkı olduğunu düşünüyorum. Kararsız kapatılan SAS maddelerinin pratikteki durumunda ise haklısınız. Ama hizmetlilerimizi de anlayışla karşılamak lazım; bu engel hepimizi yordu, üzdü ve gerdi. Bir kullanıcıyla bu durum hakkında yaşadığım iki satırlık/sonuçsuz kalan diyaloğu buraya bırakayım. chanseyMesajYaz 05:06, 15 Kasım 2017 (UTC)

konu başlığı 'sas'lar ve kayda değerlik ve kibele'nin taraflı olduğu gerçeği' olmalıymış, gölgede kalmış o kısım.. bir allahın kullanıcısı da 'yahu arkadaş taraflılıkla sas kapamanın ne ilgisi var, her yerde bunu söylemen kişisel yorum oluyor' dememiş. yüz kere söyleyince gerçek olacağını sanıyorlarsa zahar.. her neyse hayırlı işler.. kibele 08:51, 15 Kasım 2017 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği ikinci ödüllü işbirliği projesi[kaynağı değiştir]


State Emblem of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg Roj emblem.svg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında
Sovyetler Birliği'nde Kürtler konulu 50 madde oluşturma konulu ikinci ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının periyodik olarak ödüllü projeler gerçekleştirme kararı sonrasında gerçekleşen birinci projenin ardından ikinci proje olarak "Sovyetler Birliğİ'nde Kürtler" konulu 50 madde oluşturma konulu 15 gün süreli iş birliği projesi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 16 Kasım 2017 Perşembe günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 1 Aralık 2017 Cuma günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan 15 günlük süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara proje sorumluları imzalı olarak verilecek hediyeler:
 • Birinci: Toplam altı adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Ehmed Huseyni - Berhemên Gıştî-I  • Ehmed Huseyni - Berhemên Gıştî-I  • Mela Bırhanê Tarînî - Medrese, Ji Her Aliyî Ve Medreseyên Me  • Newaf Mîro - Du Kes Yek Mırov  • Dilawer Zeraq - Nexşên Li Giyan  • Ahmedê Hepo - Bawerî

 • İkinci: Toplam beş adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Memo Şahin - Çîroka Koçberên Bêparêzer, Kurdên Elmanyayê  • Mahmut Baran - Êdî Navê Min Bêrîvane  • Sirri Ayhan - Dansa Berber  • Ali Yüzen - Dengê Felsfeyê  • Eküp Kıran - Pilingê Serhedê

 • Üçüncü: Toplam dört adet Kürtçe dilinde yazılmış kitap ödülü;

 • Şiwan Osman Mıstefa - Kurdistan Û Prosesa Îslamkırına Kurdan  • Lokman Ayabe - Gava Heyatê  • Özgür Kıyak - Rêwıyên Bê Welat  • Celadet Alî Bedirxan - Ferheng

 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz. Ayrıca açılacak maddelerde bu kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 14:07, 15 Kasım 2017 (UTC)

Etkinliğin bitmesine son 1 hafta kaldı, fakat katılımcı görünmüyor. İlgilileri tekrar davet ediyorum :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17:23, 24 Kasım 2017 (UTC)

III. DARM Yarışmasına davet[kaynağı değiştir]

DARM logo

İlk ikisi geçen sene düzenlenen DARM (Makedonya Devlet Arşivi) yarışmasının üçüncüsü başladı. Yarışmacıların yapması gereken, 15 Kasım- 15 Aralık tarihlerinde Commons'ta şu iki kategorideki DARM 2016; DARM 2017 dosyaları vikipedide kullanmak.

Seçtiğiniz fotoğrafları örneğin şurada vikiveri ögesi listelenen maddelerde kullanılabilirsiniz. Uygun gördüğünüz başka maddelere de eklenebilir. Ayrıca yeni madde oluşturup orada da kullanabilirsiniz. Türkçe Vikipedi'de Makedonya arşivinden fotoğraflarla zenginleştirilebilecek çok madde bulunabileceğini/oluşturulabileceğini sanıyorum.

Katılım için şuraya adınızı ve katkılarınızı eklemek gerekiyor. Yarışmanın ödülü beş kitaplı bir kitap seti. Herkese kolay gelsin. Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız...--Başak (mesaj) 07:37, 16 Kasım 2017 (UTC)

Mevcut madde listesine şuradan ulaşılabilir. Katkılarınız için teşekkürler. --Superyetkinileti 17:47, 16 Kasım 2017 (UTC)

Bilgi için teşekkürler, ben de katılmaya karar verdim. Arşivlerin bu tip uygulamalara katılması ne kadar güzel! Saitcank (mesaj) 12:00, 17 Kasım 2017 (UTC)

New print to pdf feature for mobile web readers[kaynağı değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 22:07, 20 Kasım 2017 (UTC)

Levent[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar selamlar,

Eski kullanıcılarımızın yakından tanıdığı Kullanıcı:Levent'den bir e-posta aldım. Kendisine akciğer kanseri teşhisi konulmuş ve şu an medikal cihazlar yardımı ile hayatını sürdürmek zorunda. Eli ve zihni yettiği kadar da yine bu sayfalara katkıda bulunmak istediğini belirtti. Engelini açma noktasında daha önce de konuşmuş ve oldukça olumlu dönüşler almıştık ama neden aksiyona geçmedik bilemiyorum. Kullanıcının yeterince engelli kaldığını düşünerek, engeli veren kişi olarak an itibarı ile hesabını aktif hale getiriyorum. Kendisine tüm vikipedistler adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sevgiler. --e.c. 19:28, 22 Kasım 2017 (UTC)

Çok üzüldüm, umarım tez zamanda sağlığına kavuşur. Geçmiş olsun, diyorum kendisine. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 19:44, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • Çok geçmiş olsun diyorum. Üzücü bir durum :(Sait71 19:45, 22 Kasım 2017 (UTC)
 • Çok geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur. ~ Z (m) 21:05, 22 Kasım 2017 (UTC) 
 • Çok üzüldüm Üzgün. Geçmiş olsun! Bambi'nin annesi (mesaj) 21:56, 22 Kasım 2017 (UTC)
  • Herkese merhaba.. Bir süre alışma devresi yaşayacağım sanıyorum. Çok değişiklik olmuş. Büyük bir sevinç ve moraldir bu gelişme. Öncelikle bu konuda desteklerini esirgemeyen ElmaCenderesi ve Vito ile, şu an adlarını sayamadığım dostlara teşekkür ediyor, geçmişte kırdığım insanlardan özür diliyorum. Bundan sonra pek fazla geçmişi irdeleyecek zaman bulamayacağım, tek amacım "Vikipedi'ye nasıl en iyi şekilde katkıda bulunabilirim?" sorusunu karşılamak. Başka hiç bir konuda beklentim yok. Eski dostlara da tekrar merhaba buradan. Herkese sevgiler, saygılar.. İyi çalışmalar.  Levent İleti Katkılar   01:35, 23 Kasım 2017 (UTC)
 • Çokça geçmiş olsun, katkılarını dört gözle bekliyoruz abi :) Ayrıca hizmetliler arkadaşlar Kullanıcı:Levent İp engelleme muafı grubuna eklesin, hala engel kalkmadığı için sorun yaşayacaktır. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:56, 23 Kasım 2017 (UTC)
Levent hala katkı sunamıyor, hizmetliler tarafından IP engeli muhafiyeti grubuna eklenmesi gerek @Superyetkin, @Sakhalinio @Vikiçizer @Elmacenderesi @Vito Genovese. --Ahmet Turhan (mesaj) 11:41, 24 Kasım 2017 (UTC)
 • Geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin. Vikipedi ailesine tekrar hoş geldiniz. --KediÇobanı🐈 11:01, 23 Kasım 2017 (UTC)
 • Çok geçmiş olsun. Tekrar hoş geldiniz aramıza. Umarım sağlıklı günler de bir an önce gelir. :) --Pragdonmesaj 11:49, 23 Kasım 2017 (UTC)
 • Acil şifalar diliyorum, hoşgeldiniz. chanseyMesajYaz 13:39, 23 Kasım 2017 (UTC)
 • Geçmiş olsun, hoşgeldiniz.-- TugsataydinMesaj 05:04, 24 Kasım 2017 (UTC)
 • Geçmiş olsun. --Hancer i figan (mesaj) 12:13, 24 Kasım 2017 (UTC)
 • Geçmiş olsun. Bir gün hepimiz bu dünyadan göçüp gideceğiz ancak katkılarımız baki kalacaktır...--Śαвяí¢αи76ileti 18:21, 24 Kasım 2017 (UTC)
  • Tekrar merhaba. İyi niyet dilekleriniz için hepinize tekrar teşekkürler. Günün 20 saati oksijen üreten cihaza bağlı yaşamam gerektiği için bol bol zamanım olacak. Bunu izlenmesi gereken film, belgesel, diziler, yapılması gereken işler ve Vikipedi olarak üçe böleceğim. İşin Vikipedi kısmında aradan geçen yedi yılı telafi ederek, gerçekleşen onlarca gelişmeyi tanımaya çalışmam şart. Bu konuda arada bir deneyimli arkadaşlara danışacağım. Geride bıraktığımız veriler, bu dünyadaki gerçek mirasımız olacak. Hele ki bilginin yayılacağını, çoğalacağını ve gelişeceğini de düşünürsek, bu kutsal bir hale bürünmüş oluyor. Hepinize kolaylıklar diliyorum. Sevgiler, saygılar.  Levent İleti Katkılar   20:04, 24 Kasım 2017 (UTC)
 • Tekrar hoş geldiniz ve geçmiş olsun. Hatalar insanlar içindir, bir gecede bu engelin kalkıvermesi de umarım Vikipedi'ye kazanç olarak döner ki dönecektir de :)--RapsarEfendim? 20:25, 24 Kasım 2017 (UTC)
 • Çok geçmiş olsun @Levent. Bu durumlarda morali yüksek tutmak önemli. Vikipedideki başarılar da moral için gayet uygun. Bol ve uzun viki-mesailer diliyorum sana. Siyaset toplu mesaj listesine de hemen ekliyorum, beklerim. --iazak (mesaj) 23:34, 27 Kasım 2017 (UTC)
 • Tek tek herkese teşekkürle zaman harcamak istemiyorum; yazan yazmayan hepiniz var olun. Sağlığım şu an iyiye gidiyor, sorunum evdeki 10 m2'lik alana bağımlı kalmak. Solunum cihazından en fazla yarım saat ayrılabiliyorum. Saf oksijen de sürekli uyku hali yaratıyor. Çok yeniyim, elbet bir düzene gireceğim. Vikipedi çalışmalarıma henüz net olarak başlayamadım; çünkü çok değişiklik var, bir alışma sürecinden sonra elimden geleni yapacağım, burası sonu olmayan bir sevda romanı gibi.. Tekrar herkese çok teşekkür ederim.  Levent İleti Katkılar   12:07, 28 Kasım 2017 (UTC)
 • @Levent, geçmiş olsun, umarım sağlığınıza kavuşursunuz. --Vikiçizer (mesaj) 18:41, 29 Kasım 2017 (UTC)

İş Birliği Projesi[kaynağı değiştir]

Kaynaksız maddelerin kaynaklandırılması İş Birliği Projesi burada başlamıştır. Toplam 13.000 kadar maddemiz kaynaksızdır. Vikipedi’nin tecrübeli/tecrübesiz her kullanıcımızın katılımına ihtiyacı var. Herkese kolay gelsin... chanseyMesajYaz 14:38, 28 Kasım 2017 (UTC)

Become a Tech Ambassador today[kaynağı değiştir]

Hello. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. Teşekkürler!

Do you have a passion for technology? Do you enjoy supporting this community in things like figuring out software changes and communicating with the developers, or maybe you would consider doing it, but you don't know where to start?

The Community Liaisons team at the Wikimedia Foundation is looking for active tech ambassadors in this community. We would like to help make this volunteer role an attractive and low-barrier contribution path in our movement. You can add your name to the table on Meta, or you can let me know about someone else who should really, really be in that list.

Please, do not assume that you are not "fit", that you lack the skills, or the experience etc. If you have doubts, questions, etc., let's chat. Thank you for your attention! --Elitre (WMF) (mesaj) 17:51, 29 Kasım 2017 (UTC)

Seçkin liste çalışması - Vikiproje Sovyetler Birliği işbirliği[kaynağı değiştir]

"Sovyetler Birliği liderleri listesi ve Sovyetler Birliği başbakanları listesi maddelerini Türkçe Vikipedi'ye seçkin liste olarak kazandırma" konulu VikiProje Sovyetler Birliği'nin Aralık 2017 işbirliği projesi belirlendi. Daha fazla bilgi için sağdaki genişlet'e tıklayın.
WorkerLogo.png
Sovyetler Birliği İşbirliği Daveti

Red Star Emblem.svg
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili konularda katkı sağlamayı amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesi kapsamında her iki haftada bir tekrarlanan Sovyetler Birliği İşbirliği Projesine davetlisiniz.

Bu ayın proje konusu Sovyetler Birliği liderleri listesi ve Sovyetler Birliği başbakanları listesi maddelerini Türkçe Vikipedi'ye seçkin liste olarak kazandırmaktır.

Her ay planlı bir şekilde Sovyetler Birliği ile ilişkin farklı bir hedefe odaklanan işbirliği projesinin dönemki ayağına siz de katılım sağlayın. Projeye katılmak için proje sayfasının en altında yer alan katılımcılar bölümüne isminizi eklemeniz ve katkı sunmanız yeterli. Proje kapsamında verilen pek çok ödül sizi bekliyor.

Ayrıca anket ve oylamalara katılarak gelecek işbirliği projeleri için öneri ve görüş bildirebilirsiniz.

Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 09:28, 1 Aralık 2017 (UTC)

Commons'dan Foto silinmesi[kaynağı değiştir]

Bir milletvekili ile hazırladığım Türkçe Vikipedi maddesinde TBMM siteinden aldığım Cprigt bilgisini bilmiyorum dediğim Dosya:Kadri Yıldırım adlı dosya silinmiş. [1] Bu tür doyaların silinmemesi içn Commons.wikimedia.org'da Copright bilgisi olarak ne girmeliyiz?

Doğumgünü Kutlaması.[kaynağı değiştir]

Kutlama videosu

Merhaba Arkadaşlar! Türkçe Vikipedi'nin doğumgünü imiş. Doğımgünü kutlu olsun, bu projeye emek veren herkes mutlu olsun :) Wikimedia Vakfı Genel Müdürü Katherine Maher bir kutlama videosu kayetmiş; Türkçe altyazı ile izlenebilir. Sevgiler..--Başak (mesaj) 13:28, 5 Aralık 2017 (UTC)

Nice nice 15 senelere, tüm Viki emekçilerine selam olsun :) --Ahmet Turhan (mesaj) 14:36, 5 Aralık 2017 (UTC)

WMCON 2018 Delege belirleme[kaynağı değiştir]

Wikimedia Conference logo black.svg

Berlin'deki yıllık WMCON Konferansı için kayıt süreci başladı. Konferansa başvurmak isteyenlerin önce bir kullanıcı grubu tarafından delege adayı olarak seçilmiş olması gerekiyor. Wikimedia Kullanıcı Topluluğu Türkiye (WMMTR) iki delege adayı belirleyebiliyor. Delege adayı belirlemek için sayfa şurada oluşturulmuştur: Delege Belirleme--Başak (mesaj) 14:33, 10 Aralık 2017 (UTC)

Yurttaş Tete kuklalarına ilişkin duyuru[kaynağı değiştir]

Vakanivius... adlı kullanıcıyı engelledim. Yurttaş Tete adlı kullanıcının en belirgin özelliği maddeleri açarken bazı noktalama hataları yapması ve hep yeni ölmüş kişilerin maddesini açması. Yeni ölmüş kişilerin maddesini açma hususunda o kadar büyük bir saplantıya sahip ki, maddenin kayda değer olup olmadığıyla hiç ilgilenmiyor. Açıkçası açtığı her 10 maddenin biri net olarak kayda değer değilken kalan 9 maddenin ikisi de kayda değerlik şüphesi gösteriyor. Sonuç olarak, açtığı yeni ölmüş kişi maddelerinin yarıdan çoğu Vikipedi kurallarına uygun olduğu için geçmişteki küfürlerden ve kuklacılıktan engellenmesinden dolayı kendisini engellemeyip açıkça KD olmayan maddelerini siliyordum. Ancak son iki gündür sildiğim maddeleri tekrar tekrar ısrarla açtığını ve sanki farklı bir hesap açtığını anlamayacakmışım gibi manidar bir adla (Sadri31) farklı bir hesaptan mesaj sayfama hakaret etmesi üzerine kendisini bu kez engelledim ve bundan sonra yeni bir hesap açıp açmadığını yeni maddeler listesinden kontrol edip sıfır toleransla direkt kuklacılıktan engel vermeye devam edeceğimi tüm Vikipedistlere beyan ederim. Bu beyanı da durumu bilmeyip güzel katkılar yapan bir kullanıcıyı neden engelliyorsun diye başka bir vikipedistin tepki gösterebilme ihtimaline karşı yapıyorum. Zaten Yurttaş Tete'nin kukla listesinin katkılarını incelerseniz madde açarken "(d. 30 Kasım 1976) ,Fransız aktör" gibisinden bir kullanım şekli olduğunu ve bu hatayı ne kadar kukla hesabı açarsa açsın yıllardır değiştirmediğini fark edebilirsiniz. Kendisi bu yazımı görüp madde açarken büyük ihtimalle bu tarzını değiştirecektir ancak yine de seri bir biçimde özellikle ölmüş kişilerin maddelerini açmasıyla kolayca yakayı eleverecektir. Sizlerden ricam, eğer ben fark edemezsem Yurttaş Tete kuklalarını tespit ettiğinizde bana bildirmeniz şeklindedir. Keşke olay bu noktaya gelmeseydi ve katkılarının %70'i Vikipedi için fayda sağlamaya devam etseydi ancak son yaptıklarını görünce fazla iyi niyetli ve toleranslı davrandığımı fark ettim. Herkese göstereceği anlayış için ve şu zor zamanlarımızda Vikipedi'ye katkı için zamanınızı ayırdığı için özgür bilgi adına teşekkürü borç bilirim. Sağlıcakla kalın...--Śαвяí¢αи76ileti 13:47, 12 Aralık 2017 (UTC)

 • Yorum Yorum Tartışılmaz uygunsuz davranışlar ayrı bir konu olarak bir kenara alırsak, yukarıda bu ifade geçtiği için görüş bildirmek istedim: Yeni ölmüş kişilerin maddelerinin açılması bir saplantı değil. Ben aynı kullanıcının başka bir kuklası olan Kostantinopulos...'un katkılarına arada denk geldiğimde kontrol ediyordum ve bir çoğu interwiki bağlantıları kayda değer kişilerin idi. Yani atmasyon kişiler değil, bir çoğu tarihi kişilik. Yekaterina Furtseva, Aleksander Tšutšelov, Zoya Bulgakova, Aleksey Batalov gibi örnekler mevcut. Hatta Elena Rzhevskaya tarzı daha iyi içerikli maddeleri de var. Aynı noktalama işaretleri burada da gözümüze çarpıyor :) Sadece bu konu özelinde söylüyorum, bu tür yeni maddeler Vikipedi'ye birer kazanımdır. Yukarıdaki hesaplamaya göre 10 maddeden 7'si kayda değer :)
Dediğim gibi kuklacılık zaten başlı başına bir suç, hakaretler ayrı telden çalıyor ve bu konular tartışılmaz. Ama katkılar konusunda saplantı olduğu görüşüne maalesef katılmıyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:26, 12 Aralık 2017 (UTC)
 • Yorum Yorum Aynı şekilde bir iki (daha sonra engellenmiş) kuklayı madde izi dolayısıyla bende raporlamıştım; lakin engellenmedi. KD madde açması güzel ve faydalı bir şey ama ara ara bu küfür, hakaret vb. bu katkıları gölgelemekte. Sabri76’ya olduğu gibi benim mesaj sayfama da bir vandal saldırı oldu. Taviz verilmemesi kanaatindeyim. En azından kendisiyle görüşülüp bu tip davranışlarda bulunmaması hususu netleştirilene kadar. Şu da var; çok çok öncelerini bilmiyorum muhtemelen verilmiştir ama belki tek bir hak daha tanınabilir; hata insanlar içindir. chanseyMesajYaz 16:50, 12 Aralık 2017 (UTC)
Elbette Kemal Uzun gibi en.wiki'de bulunmayan ya da Anna Stewart (iş kadını) gibi sadece en.wiki'de bulunup 3 kez silmeme rağmen açtığı KD'liğinin ispatlanmasının nerdeyse imkansız olduğu apaçık ortadayken neden silsem bile bu maddeyi yeniden açacağı hissine kapılıyorum? Yıllardır farklı kullanıcı hesaplarından açtığı onlarca hatta yüzlerce KD'liği şüpheli olup KD olmadığı henüz tespit edilmemiş maddeler mevcut. İyi maddeler giriyor diye KD'liği umursamadan sadece öldüğü için bu insanların maddesini açarken KD'liği neden düşünmüyor? Güvenilir kaynaklarla desteklenmeyen maddelerinde neden kaynakların yeterli olduğunu düşünüyor? Olumlu katkılarının ağır basması Vikipedi'ye faydalı olması için onunla konuyu görüşme umudu oluştursa da, Tony Hakaoro adında Cook Adaları'nda tanınan ve sadece en.wiki'de yer alan bir talk show'cu maddesini sıkı bir şekilde sahiplenip şurada verdiğim silinin oyu nedeniyle bana hakaret içeren bir mesaj yazdı. Kendisine nazik bir biçimde anlatmama karşın yazdığı şu cevaba göre "Kukla" politika sayfasını okumayan ve muhtemelen "Kayda Değerlik" politika sayfalarından bihaber olup açtığı her maddeyi Vikipedi'ye katkı olarak görüp silindiğinde ise çılgına dönen bir insandan bahsediyoruz. "Saplantı" sözcüğünü bu nedenle kullandım ve katılmazsanız saygı duyarım elbette. Kukla olarak açtığı hesaptan diğer hesabından yaptığı hakareti reddedip hiçbir şekilde politikaları öğrenmeye tenezzül etmeyen ve hesaplarının neden engellendiğinin dahi farkında olmayıp bazı maddelerin defalarca silinmesine rağmen "arkadaş bu maddeyi neden siliyorsun" diye istişare etmek yerine inat ederek aynı maddeyi aynı içerikle defalarca açan birisi ile sağlıklı bir iletişim kurulabileceğini düşünmüyorum. Fırsat buldukça farklı hesaplardan mesaj sayfama saldırmasını ise açtığı KD olmayan maddeleri sildikçe beni suçlu olarak görüp hıncını alma girişimi olarak görüyorum. Burada normal olmayan davranışlarla belki de psikolojik destek alması gereken birinden söz ediyoruz. Vikipedi'de yıllardır çok farklı tipte kullanıcı gördüm ancak bu kişi artık her kimse nev'i şahsına münhasır bir karakter sergiliyor. Vikipedi'ye katkı mı yapacağız yoksa kendisine defalarca mesajlar yazıp nezaket çerçevesinde iletişim kurup Vikipedi politikalarına uygun davranmasını mı öğretmeye çalışacağız? Gönüllü varsa buyursun, yeni açacağı hesabı engellemeyeyim ve kendisiyle iletişim kurmaya ve Vikipedi politikalarına uygun davranmasını sağlamaya çalışsın. Kimsenin sonucu belirsiz böyle bir girişimle uğraşacağını da düşünmüyorum. İçeriğini buradan görebileceğiniz Stephen Toulouse maddesini 5 kez silmeme rağmen başka bir hesapla yeniden açtı. Kullanıcının katkı döngüsünü şu şekilde tanımlayabiliriz: hizmetlinin açtığı yeni hesaba bir şans vermesi → kayda değer olmayan maddeler nedeniyle maddelerin silinmesi → bu nedenle hakarete başlaması → engellenmesi → kukla hesap açması → bunu fark eden hizmetlilerin çok fazla olumlu katkı yaptığı için bir şans daha verilmesi→... Bu nedenle adı geçen kullanıcının ihya olmayacağını ve kendisine hiçbir şekilde şans verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Normalde cevap yazmayacaktım ama belki bir umutla onu ihya edecek biri olur ya da ihya etmeyi aklından geçirebilecek biri olursa diye yazdım, bir açık kapı bırakmak istedim--Śαвяí¢αи76ileti 18:57, 12 Aralık 2017 (UTC)
Yok yok @Sabri76 yazmakla iyi ettiniz. Yoksa Burada bir çok noktada tartışmayı bırakın, konuşamıyoruz bile. Bakalım başka görüş gelecek mi? chanseyMesajYaz 20:25, 12 Aralık 2017 (UTC)÷
 • Şayet kullanıcı bu satırları okuyorsa, ki elbet okuyordur, bildirmek isterim ki; Vikipedi'nin işleyişi "ısrar", "kavgacılık", "suçlama" "aynı hareketi defalarca yapma" gibi durumlar değil. Eğer katkıya devam etmek istiyorsanız lütfen sizden daha tecrübeli insanlara talimat vermek, suçlamak, hor görmek veyahut küçük düşürmek yerine sorun nerededir acaba diye sakince tartışmalara katılın. Bu hiddetle zaten istenmeyen kişi olursunuz, sizle iletişime geçen kişileri yok sayarak aynı hareketlere devam etmek zaten Vikipedi kültürüne fazlasıyla uzak. Sizin de bunları kusurlu olarak tarif edebileceğimiz davranışları yapmayıp iletişim halinde hataları görerek katkı sunmaya etmeniz en mantıklısı. Yapmayağım diyorsanız zaten bir çok kişi sizi savunsa da savunamaz hala gelecektir. Dost tavsiyeleri kıymetlidir, benden bir dost tavsiyesi. --Ahmet Turhan (mesaj) 15:23, 15 Aralık 2017 (UTC)
Yolladığı mesajda maddenin diğer dillere bağlantıları olmasını kayda değerlik kıstas olarak gösterip bana farklı ithamlarda bulunup kukla olmadığını iddia ediyor. Daha önceden paylaştığım mesajlardaki politika linklerini okusa belki bilgilenip kendisini savunacak, yaptığı yanlışı kabul edip biz de yanlış yapıyorsak ortaya dökecek ancak bir hesapla bana ithamda bulunup sildiğim madde konusunda ısrarını sürdürürken aynı gün açtığı başka bir hesapla da sanki hiçbir şey olmamış gibi katkılarına devam eden ve üstüne üstlük kayda değerlik sıkıntısı olmayan başka bir maddeyi de anonim hesapla açıp sonradan yeni açtığı kullanıcı hesabıyla maddede değişiklik yapan birisinden bahsediyoruz. Büyük ihtimalle ona garezim olduğunu düşünüp maddeleri de çaktırmadan açmaya çalışıyor yer yer ama zaten taş çatlasa açtığı maddelerin %5'ini silmişimdir. Bu işin sonu nereye kadar gidecek bakalım...--Śαвяí¢αи76ileti 23:24, 15 Aralık 2017 (UTC)

Proje banner[kaynağı değiştir]

Herkese selamlar. Ödüllü projelere dair vaktiyle köy çeşmesinde bir tartışma yapmıştık, sonrasında burada taşındı. Diğer dillerdeki Vikilerde işbirliği projelerine ve ödüllü projelere çok rastlıyorum ve inanılmaz duyurular yapıp katılımcı sayısını artırıp çok kaliteli atılımlar yapıyorlar. Teşvik ödülleri vererek bunu güzel bir hale getiriyorlar. Bilenler bilir ben de işbirliklerini sevdiğimden kendi ilgi alanımla ait konularda işbirlikleri düzenleyerek ilgili katkılar yapıyorum/yaptırmaya gayret ediyorum. Son olarak 3. kere bir ödüllü proje hazırlamaya giriştim. Linki burada. Üç ayrı kurum ile, Moskovskiy Dom Sootechestvennikov (Moskova Yurttaşları Evi), Rus Kültür Derneği ve Kor Yayınevi ile iletişime geçtim ve desteklerini sunacaklarını ifade ettiler ve böylelikle bir proje ortaya çıktı. Hatta bu kapsamda Vyaçeslav Molotov'un torunu ve aynı zamanda Rusya Duma milletvekili olan Vyaçeslav Nikonov'un bir kitabının orjinaline ve yerelde kaynak olarak kullanılabilecek kitaplara ödül olarak vermeyi ulaşmayı başardık. Bu gibi etkinliklere katılımın artması adına diğer Vikipedilerde olan "banner" uygulamasını talep ediyorum. Vikipedi'de çalışmayı gerçekten seviyorum, ama katılım az olduğunda bu biraz sekteye uğruyor. Vikipedi özelinde katılımların artması için bu tip ödüllü işbirliklerine banner uygulaması yaparak kullanıcıları duyurmak çok yararlı olacaktır. --Ahmet Turhan (mesaj) 10:23, 15 Aralık 2017 (UTC)

Banner uygulamasını açıklayabilir misiniz? Ne yazık ki aktif Vikipedist sayısı çok az bir an önce erişim engelinin kaldırılması gerek.≈ SunSoldiers  ✉  14:45, 15 Aralık 2017 (UTC)

Ödüllü Sovyet işbirliği projesi[kaynağı değiştir]


State Emblem of the Soviet Union.svg

Kustodiev The Bolshevik.jpg

Meeting at the Blagovescenskaya Square.jpg

Manifestación-petrogrado-diciembre-1917--russianbolshevik00rossuoft.png

Митинг на Путиловском заводе (1917).jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği kapsamında
Ekim Devrimi'nin 100. yılı projesi konulu üçüncü ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının periyodik olarak ödüllü projeler gerçekleştirme kararı sonrasında gerçekleşen birinci ve ikinci projenin ardından üçüncü proje olarak "100. yıla 100 madde" şiarıyla Ekim Devrimi'nin 100. yılına vesilesiyle 100 madde açma konulu 45 gün süreli iş birliği projesi düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 18 Aralık 2017 Pazartesi günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 4 Şubat 2017 Cumartesi günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan 45 günlük süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.

Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara Moskovskiy Dom Sootechestvennikov (Moskova Yurttaşları Evi), Rus Kültür Derneği ve Kor Yayınevi tarafından imzalı olarak verilecek hediyeler:

 • Birinci;
  • Rus Kültür Derneği tarafından verilecek Vyaçeslav Molotov'un torunu ve aynı zamanda Rusya Duma milletvekili olan Vyaçeslav Nikonov'un Ekim 2017 tarihinde İzdatelstvo E Yayınevi tarafından basılan Ekim 1917 isimli kitabı (Rusça)
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek 4 adet kitap;
  • Kor Yayınevi editörleri tarafından verilecek Ekim Devrimi özel baskılı çanta
 • İkinci;
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek Maksim Gorki'nin 3 adet kitabı;
   • Makar Çudra, Mujik ve Bozkırda adlı eserler
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek Ekim Devrimi özel baskılı çanta
 • Üçüncü;
  • Kor Yayınevi tarafından verilecek 2 adet kitap;
  • Kor Yayınevi editörleri tarafından verilecek Ekim Devrimi özel baskılı çanta

 • Tüm katılımcılara ödüller

 • Projede en yüksek puan alan ilk 10 katılımcıya Moskovskiy Dom Sootechestvennikov (Moskova Yurttaşları Evi) tarafından projeye özgü hatıra ödülleri verilecektir.
 • Projeye katkı sağlayan tüm katılımcılara Kor Yayınevi tarafından Marksizm ve Dil ve Sosyalizm ve Din adlı eserleri hediye olarak verilecektir.
 • Ödül verilecek eserler hakkında ayrıntılı bilgi proje ana sayfasında yazılıdır.
 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol ödüller, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 17:11, 15 Aralık 2017 (UTC)

Alumni/mezun[kaynağı değiştir]

Selamlar. İngilizce Vikipedi'de sıkça kullanılan alumni kavramını biz mezun olarak uyarlamışız (kategorilere özellikle). Ancak o maddeye bakarsan "former student, and commonly a graduate of a university" ifadesini görebilirsin. Özellikle birden fazla üniversitede okuyan ve birini tamamlayan yahut herhangi bir üniversiteyi tamamlayamayan kişiler için de bu kategorileri ekliyor onlar, biz eklemiyoruz. Birçok kişi için de gerçekten mezun olup olmadığını tespit etmek de zor :) Bu kategorileri "mezunları" değil de "öğrencileri" ya da daha uygun bir şekilde değiştirmek gerekmez mi?--RapsarEfendim? 04:57, 14 Aralık 2017 (UTC)

Tespitin için eline sağlık @Rapsar, aydınlandım cidden, bunca yıldır kafamda "alumnus/a = graduate" diye oturmuştu, şimdi bakınca cidden "alumnus/a" olmak için mezun olmak gerekmiyormuş :) Mesela Cambridge Üniversitesinin de Alumni Card'ını almak için mezun olmak değil sırf üniversiteye kaydolup eğitim görmüş olmak yeterliymiş. Şimdi düşününce Latince kökene baktığımızda "alma mater"i tarafından "beslenmiş" herkes "alumnus" veya "alumna" oluyor mantıken. Bu aslında çeviri hatası olmuş o zaman, dediğin sorunlar da doğal olarak ortaya çıkmış. İngilizce Vikipedi'de de tam bu sebepten "graduates" değil de "alumni" olduğunu düşünüyorum. Taşıma yapılmalı, "X öğrencileri" anlamı istediğimiz gibi karşılıyor (Malala gibi hâlen eğitim görenler de girecek işin içine tabii ama onu ayıracak kadar kasmaya gerek yok). --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 21:28, 14 Aralık 2017 (UTC)
Hemfikir olduğumuza sevindim :) Bu oldukça geniş kapsamlı bir tartışma olduğundan köy çeşmesine taşıyorum konuyu.--RapsarEfendim? 23:49, 14 Aralık 2017 (UTC)
 • Selamlar. İngilizce Vikipedi'de kullanılan ve bizim Türkçe Vikipedi'de "mezun" olarak kullandığımız "alumni" kavramının kullanımı hatalı. Şöyle ki, İngilizce Vikipedi'de yapılan tanımda "former student, and commonly a graduate of a university", yani "bir üniversitenin eski öğrencisi, genelde mezunu" olarak tanımlandığı görülebilir. Üste, @Seksen iki yüz kırk beş ile mesajlaşmamızı kopyaladım. Buradan yola çıkarak gerek maddelerde gerekse ve özellikle kategorilerde "... mezunları" yerine "... öğrencileri" kullanımını benimsememiz gerektiğini düşünüyorum. @Vikiçizer, @Chansey, @Ahmet Turhan, @Pragdon, @Maurice Flesier ve konuyla ilgilenebilecek diğer kullanıcılar fikir belirtirse iyi olur.--RapsarEfendim? 20:56, 15 Aralık 2017 (UTC)