Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Yarışmada son durum[kaynağı değiştir]

Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa - Bahar 2016 yarışması Mart sonunda başlamıştı.

 • Bugüne kadar 14 Vikipedist, yarışmaya katılan 30 ülkenin 25’i hakkında 65 maddeyi geliştirdi ya da oluşturdu.
 • En çok Başkurdistan Başkurdistan, Sırbistan Sırbistan, Arnavutluk Arnavutluk, Letonya Letonya üzerinde çalışıldı.
 • Henüz Hırvatistan Hırvatistan, Macaristan Macaristan, Sırp Cumhuriyeti Sırp Cumhuriyeti, Slovakya Slovakya, Yakutistan Yakutistan maddeleri üzerinde hiç çalışan olmadı.
 • Hediyeler sahiplerini bekliyor. Yarışma 31 Mayıs’ta sonlanacak.

İyi viki'ler, --Başak (mesaj) 15:35, 27 Nisan 2016 (UTC)

Bilim ve Eğitimde Kadın haftası[kaynağı değiştir]

2 Mayıs haftasının Orta ve Doğu Avrupa Bahar yarışması için "Bilim ve Eğitimde Kadın" haftası olduğu duyuruldu. Bu haftada amaç, bölgede bilim ve eğitim alanında çalışmaları ile tanınan belli başlı kadınlara ilişkin maddelerin oluşturulması. Tüm bölgedeki katılımcılardan bu konuya ilişkin en çok bilgi ekleyenlere hediyeler var. Katılımcılar yazılmış kelime sayısının çokluğuna göre sıralanacak (sadece asgari 300 kelimeli yeni oluşturulmuş maddeler dikkate alınıyor). Kurallar ve daha fazla bilgi şurada. --Başak (mesaj) 10:48, 2 Mayıs 2016 (UTC)

Mayıs ayının VikiProje Siyaset iş birliği projesi sizi bekliyor[kaynağı değiştir]

Society.svg

VikiProje Siyaset'in yeni 1-31 Mayıs 2016 tarihleri arasındaki işbirliği projesi: Doğu Timor ile ilgili maddeler ve Doğu Timor kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekliyorum --Ahmet Turhan (mesaj) 17:26, 3 Mayıs 2016 (UTC)

Translating Ibero - America: 1-31 Mayıs 2016[kaynağı değiştir]

İngilizce Vikipedi'de, İber Yarımadası ile Amerika kültüründeki birtakım maddelerin açılmasını hedefleyen Translating Ibero - America adlı bir madde açma yarışması başlatılmış. Her dilde katkı yapılabilmekte. İlgilenen varsa bağlantısını verdiğim sayfadan daha fazla bilgi alabilir, şuradaki katılımcı listesine kendisini de ekleyebilir.--RapsarEfendim? 02:32, 10 Mayıs 2016 (UTC)

A new "Welcome" dialog[kaynağı değiştir]

Hello everyone. Apologies for using English on this page. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.. Teşekkürler!

This is a heads-up about a change which is going to be announced in Tech News: Add the "welcome" dialog (with button to switch) to the wikitext editor.

In a nutshell, this will provide a one-time "Welcome" message in the wikitext editor which explains that anyone can edit, and every improvement helps. The user can then start editing in the wikitext editor right away, or switch to the visual editor. (This is the equivalent of an already existing welcome message for visual editor users, which suggests the option to switch to the wikitext editor. If you have already seen this dialog in the visual editor, you will not see the new one in the wikitext editor.)

 • I want to make sure that, although users will see this dialog only once, they can read it in their language as much as possible. Please read the instructions if you can help with that.
 • I also want to underline that the dialog does not change in any way current site-wide and personal configurations of the visual editor. Nothing changes permanently for users who chose to hide the visual editor in their Preferences or for those who don't use it anyway, or for wikis where it's still a Beta Feature, or for wikis where certain groups of users don't get the visual editor tab, etc.
  • There is a slight chance that you see a few more questions than usual about the visual editor. Please refer people to documentation or to the feedback page, and feel free to ping me if you have questions too!
 • Finally, I want to acknowledge that, while not everyone will see that dialog, many of you will; if you're reading this you are likely not the intended recipients of that one-time dialog, so you may be confused or annoyed by it—and if this is the case, I'm truly sorry about that. Please feel free to cross-post this message at other venues on this wiki if you think it will help avoid that users feel caught by surprise by this change.

If you want to learn more, please see https://phabricator.wikimedia.org/T133800; if you have feedback or think you need to report a bug with the dialog, you can post in that task (or at mediawiki.org if you prefer).

Thanks for your attention and happy editing, Elitre (WMF) 12:33, 15 Mayıs 2016 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Bu, yakında Tech News sayfasında duyurulacak: Wiki metin düzenleyiciye "Hoşgeldiniz" diyaloğunu (değiştirme butonu ile birlikte) ekleyin değişikliğinin uyarısıdır.

Kısaca, bu sayede wiki metin düzenleyicisinde "herkesin düzenleme yapabileceği, her katkının faydası olduğu"na dair tek seferlik bir "Hoşgeldiniz" mesajı olacak. Kullanıcı hemen wiki metin düzenleyici ile düzenleme yapmaya başlayabilir veya görsel düzenleyiciye geçebilir.(bu, viki metin düzenleyiciye geçiş seçeneğini öneren mevcut görsel düzenleyici kullanıcıları için hoşgeldiniz mesajının eşdeğeridir.)

 • Kullanıcılar bu diyaloğu sadece bir kez görecek olsa da kendi dillerinde mümkün olduğunca çok okuyabildiklerinden emin olmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz Lütfen talimatları okuyunuz
 • Ayrıca görsel düzenleyicinin gerek site genelindeki gerekse kişisel mevcut ayarları hiçbir şekilde değiştirmediğini vurgulamak istiyorum. Seçeneklerde görsel düzenleyiciyi gizlemeyi tercih eden veya hiçbir zaman kullanmayan kullanıcılar veya bunun halen bir Beta Özellik olduğu wiki’ler veya belli bazı grup kullanıcılar için görsel düzenleyici sekmesi olmayan wiki’ler vb. için kalıcı olarak değişen bir şey yok
  • Düşük bir ihtimalle görsel düzenleyici hakkında normalden fazla birkaç soru daha görebilirsiniz. Lütfen insanları dokümantasyona veya geri bildirim sayfasına yönlendirin ve sorularınız varsa bana bir ping atın!
 • Son olarak, herkes görmezken çoğunuzun bu diyaloğu göreceğini kabul ediyorum; eğer bunu okumakta iseniz bu tek seferlik diyaloğun hedef alıcısı değilsiniz demektir – o yüzden kafanız karışmış veya kızmış olabilirsiniz – ve eğer durum buysa, gerçekten üzgünüm. Lütfen bu mesajı bu wiki’de kullanıcıların bu değişiklik ile karşılaşıp şaşırmalarına engel olabilecek başka yerlere eklemekten çekinmeyiniz.

Daha fazla bilgi için lütfen burayı ziyaret edin https://phabricator.wikimedia.org/T133800; eğer geribildiriminiz varsa veya diyalog ile ilgili bir hata bildirecekseniz buraya ekleyebilirsiniz (veya isterseniz mediawiki.org’a ). (Çeviri:--Başak (mesaj) 14:55, 17 Mayıs 2016 (UTC))

Daha fazla hizmetliye ihtiyaç var[kaynağı değiştir]

Aktif görünen 4 hizmetli var, mesaj sayfalarındaki vandalizmler, bekleyen sas oylamaları.. Bütün yük bu 4 kişinin üstünde. Daha fazla hizmetli olsa hem iş yükü azalır, hem vandalizmler daha kısa sürede halledilir. Zaman zaman polemikler olsa da burada katkıları gözardı edilemeyecek arkadaşları bu görev için başvurmaya davet ediyorum. Uygun görünen kişileri aday göstermek de önemli. İyi çalışmalar. --Kingbjelica (mesaj) 13:28, 17 Mayıs 2016 (UTC)

Portal sorumlusu[kaynağı değiştir]

Selam millet!

Yaklaşık 4 ay önce iki portal taslağı oluşturup nihai portal olarak kabul edilmesi niyetiyle aday göstermiştim. Adaylık sayfasında portal adaylarının seçilebilmeleri ve fikir birliğine ulaşılması için en fazla 2 ay bekletileceği belirtilmiş ve bu süre hayli hayli geçti. Portal sorumlusuna 3 ay evvel mesaj atmama rağmen halen yanıt alamadım. Yeni bir portal sorumlusu mu seçmeli, yoksa portal adaylık sistemini gözden mi geçirmeli? Ne dersiniz? Bdscvr (mesaj) 15:36, 17 Mayıs 2016 (UTC)

2 aylık süre fazlasıyla aşıldığı ve sorumlulardan ses seda çıkmadığına göre iş başa düşüyor. Her iki portal adaylığımı çekmeye karar vermiş bulunmaktayım. Her iki portalın adaylığına görüş bildiren, oy beyan eden arkadaşlarım, Ιβο , Okanfan, Beyazaltın, Ahmet Turhan, Vikiçizer, Osman4466, Mecnun, İnternion, Doruk455, KediÇobanı, By Erdo Can, B.S.R.F., HakanIST, Kingbjelica, Niveles ve coolland, hepinizden içtenlikle, samimiyetle özür diliyorum. Saatlerce emek harcayıp, umutla, hevesle bir noktaya getirmeye çalıştığım bu çalışmaları silmek beni epey üzüyor ama dedim ya, yapacak başka birşey yok. Bdscvr (mesaj) 10:04, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Anlamadım, seçilemedi mi portaller? Gerekli fikir birliği mi sağlanmadı? Gerekli fikir birliği büyük ölçüde sağlandı ise sen de onaylayabilirsin, illa portal sorumlusu aramaya gerek yok. Çünkü Vikipedi'de yaz ayları daha düşük bir nüfusla ilerliyoruz. VP:Cesur ol Alexandre M. 10:32, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Konu dışı, bu sayfadaki yazıların büyüklük küçüklüğünde bir sıkıntı var. Çözemedim. Alexandre M. 10:35, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Alexandre M. Şimdi nasıl görünüyor, aynı sıkıntı devam ediyor mu? Bdscvr (mesaj) 10:53, 21 Mayıs 2016 (UTC)
İmzalarla alakalı değilmiş. Yıldız ile birlikte kullanılar small kodu yapıyormuş. Düzelttim sayenizde. Teşekkürler. Alexandre M. 13:57, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Eğer burada tanınan biri değilseniz maalesef sizinle, projelerinizle, şikayetlerinizle ve isteklerinizle pek ilgilenilmiyor. Adaylıkları çekmenize hak veriyorum, İyi çalışmalar. --Kingbjelica (mesaj) 18:27, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Kingbjelica Tanınmamamın etkisi olabilir, doğru ama durumu tek başına açıklamaya yetmez. Türkçe Vikipedi'deki mevcut portallara baktığımızda, çoğu maalesef güncelliğini yitirmiş. Benim buradan çıkardığım, Türkçe Vikipedi'nin portala ihtiyacı olmadığı. Mevcut portallar güncellenmiyor, yeni portal adayları epeyce (4 ay kadar) bekletiliyor. Bence portalların geleceğini tartışmalıyız. Böyle çöp niyetine ortada kalmasındansa, ya elden geçirelim topluca, ya da portal müessesesini (ve tabii halihazırda portalların alayını) toptan kaldıralım. Tabii son karar evelallah sonra topluluğundur. Bdscvr (mesaj) 20:28, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Mükemmel bir noktaya değindiniz, benim en çok üzüldüğüm eğitim portalı'dır yanılmıyorsam en son 2011 haberleri eklenmiş. Son portal adaylarından "Güney Kore" adaylığına yaptığım yorum tüm portallar için geçerli, keşke bunlarla ilgilenilse.--Kingbjelica (mesaj) 20:32, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Karışmaması için küçük bir yönlendirme yapmak istiyorum Kingbjelica, Eğitim Portalı, Vikipedi'de değil, Vikihaber'de yer almaktadır.Face-smile.svg Öte yandan, hassasiyetin içinde teşekkür ederim.--MerhabaNe yapabilirim? 20:54, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Kingbjelica ben kendi payıma Internet portalı ile ilgilenmeye talibim. Duruma göre Siyaset ve Fenerbahçe portallarına el atabilirim. Bir yerden başlamak lazım. (Bu arada ping müessesesi çalışmıyor, Ahmet bana ping atmış ama hiçbir bildiri gelmedi, belki Firefox üzerinde pasif kalıyor, bunu da not düşmeli bi kenara.) Bdscvr (mesaj) 10:17, 23 Mayıs 2016 (UTC)
Bdscvr, kaldırmak yerine sorumluluk almak ve gerekli çağrılarda bulunmak daha olumlu gibi duruyor. Örneğin Vikipedi:VikiProje Siyaset da bu şekilde ilgi görmeyen bir proje idi, İşbirliği Projeleri ile bu projeye olan ilgiyi artırmaya çalıştık ve arşivde olan projelerden ve yeni eklediğim kullanıcı iş bölümü kısımlarından görüleceği üzere ufaktan atılımlar yapmaya başladık. Portal da böyle; ilgi, duyuru ve emek istiyor. Siz emek vermeye gönüllü birisiniz, bu belli. Sizin gibi emek verecek kişilerle iletişime geçebilirsiniz, ben bu yöntemi izlemiştim. --Ahmet Turhan (mesaj) 20:37, 21 Mayıs 2016 (UTC)
Ahmet Turhan portal adaylıklarını duyurmak ve bunlara dair görüşlerin belirtilmesini, oy verilmesini sağlamak adına boş durmadığıma inanıyorum: Köy çeşmesine yazdım. (Rapsar geldi sildi; önünü alamayız demiş de bunu yazdığım Ocak 2016'dan beri kaç portal adaylığı gösterilmiş (bkz. VP:POA); sanki yüzlerce, binlerce portal adaylığı gösteriyoruz da, neyse efenim.) Buralarda aktif olan, görüş veya oy beyan edebilecek arkadaşlara mesajlar attım. Portal sorumlusuna mesaj attım. Daha ne yapabilirdim, gücümün yettiği ne varsa bu yolda, yapardım. Bundan sonra yapacağım ne derseniz, mevcut (ve aktif tutulmaya çalışılan) portallara, vikiprojelere destek vermek; maddeleri geliştirmek (hoş o konuda kötüyüm kendi namıma:( ), vb. İnşallah ömrümüz yeterse tabii. Bdscvr (mesaj) 10:47, 22 Mayıs 2016 (UTC)

Üzerine Nobel Ödülü verilmiş alandaki maddeler[kaynağı değiştir]

En güncel olarak, 2015 Nobel Kimya Ödülü'nden dolayı DNA onarımı maddesinin düzene sokulup seçkin hâle getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Başta bu madde olmak üzere bu tip maddelere biraz daha ilgi gösterilebilir eğer yapabilecek varsa. Hatta bu tip maddeler için işbirliği başlatılabilir. Önerisi olan? --Evolutionoftheuniverse (mesaj) 16:17, 23 Mayıs 2016 (UTC)

ansiklopedik dikkat[kaynağı değiştir]

adı kulislerde geçmeye başladığından beri binali yıldırım maddesine başbakan eklemeleri yapılıyordu, şu anda da hükümet listesi üzerine değişiklikler yapılıyor. bütün bunlar birer formaliteden ibaret olsa da ülkede hâlâ bir parlamento işliyor ve resmi gazetede yayımlanmadan şu anda gazetelerde yayımlanan hükümet listesi de ansiklopedik olarak hükümsüz. vikipedistlerden bu konuda özen göstermelerini ve beklemelerini rica edelim. --kibele 09:27, 24 Mayıs 2016 (UTC)