Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Haftanın iş birliği projesi

Selamlar herkese. Bir çoğunuzun bildiği gibi bu sene, Ermenistan'ın Dilican şehrinde gerçekleştirilen 2016 CEE Buluşması'na Türkçe Vikipedi kullanıcısı olarak katılan iki kullanıcıdan biriydim (Kullanıcı:Basak da diğeri). Buluşma notlarını daha sonra paylaşacağız, ama bir konu hakkında girişimde bulunmak istedim. İlgili buluşma, nasıl daha fazla insana ulaşırız, nasıl daha verimli iş birliği projeleri gerçekleştiririz gibi konular hakkında, şahsım adına çok ufuk açıcı oldu. Bu bağlamda, haftanın iş birliği projesinde birtakım yenilikler yapmak ve sorumluluk sahibi olmak (diğer sorumlularla da birlikte elbet) istiyorum. bu sayede haftanın iş birliği projesi daha verimli, daha çok katılımcılı, daha çok sonuç elde edeceğimiz bir hâle gelebilir. Konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim?--RapsarEfendim? 11:51, 1 Eylül 2016 (UTC)

"Ufuk açıcı" bilgilerden bahsettiniz. Buluşmada ne gibi yeniliklerin bahsi geçti veya sizin aklınıza neler geldi? --Ahmet Turhan (mesaj) 15:56, 1 Eylül 2016 (UTC)
Dediğim gibi buluşmada aldığımız notları paylaşacağız. Bununla ilgili olarak kabaca, sosyal medyanın kullanılması, kullanıcılara ulaşılması, teşvik edici ödüllerin verilmesi -ki burada Vikipedi içindeki barnstarlardan bahsediyorum-, iş birliği projelerinde daha kaliteli sonuçlar almaya ve olayı nicelikten çok (veya niceliğin yanında) niteliğe de yönlendiren yönelik puanlama sistemleri, projenin adeta bir spor ligi havasında geçmesini sağlayarak rekabeti arttırmak, "sporla ilgili maddeler açalım" yerine daha spesifik konulara yoğunlaşıp "1924-1948 Olimpiyatları arasında mücadele eden eskrimciler" tarzı projeler oluşturmak, projelerin takibini yapmak, sonuçlarını gözlemlemek ve bunlara göre daha verimli olabilecek projeler üretmek, çeşitliliği arttırarak "yine mi benzer proje?" gibi problemlerin önüne geçmek, proje sayfasını sadeleştirmek ve bu sayede yeni ve görece tecrübesiz kullanıcıların da kolayla katkı yapabilmesinin önünü açmak, yeni gelen kullanıcılara özel puanlamalar ve teşvik edici ödüller oluşturmak, bu yeni kullanıcılara bireysel olarak yardımcı olmak gibi şeyler söyleyebilirim.--RapsarEfendim? 16:55, 1 Eylül 2016 (UTC)
İşbirliği projelerini seven biri olarak ben de bu söylediklerinize elimden geldiğince katkı sağlayabilirim. Tartışmalar netleştikçe sunabileceğim somut katkıları da zaman geçtikçe yazarım. --Ahmet Turhan (mesaj) 16:57, 1 Eylül 2016 (UTC)
Tabi ki de :)--RapsarEfendim? 17:06, 1 Eylül 2016 (UTC)

işbirliği projesinin bu ve benzeri yeniliklere ihtiyacı var fazlasıyla. kolay gelsin. --kibele 12:20, 4 Eylül 2016 (UTC)

Çok güzel düşünmüşsünüz bende elimden geldiğince yardım etmeye çalışacağım Face-smile.svg--Krystal. ? 11:13, 11 Eylül 2016 (UTC)
Önerileriniz için teşekkürler, göz önünde bulunduracağız. Sevgili arkadaşımız Anyela23 ile birlikte bu konuda kafa yormaktayız. --Mecnun (mesaj) 11:43, 11 Eylül 2016 (UTC)

Kullanıcı af (Levent ve Lubunya)

Vikipedi'de onbinlerce kalıcı katkısı olan kukla oluşturdukları için engellenen bu ve benzeri kullanıcıların Vikipedi'ye tekrar kazandırılması gerekiyor. Bu ve benzeri kullanıcılar engellenmelerine rağmen birden fazla hesapla sırf Vikipedi'ye katkı yapmak için onlarca hesap açmışlar. (Bakınız: Levent, Lubunya) Hiçbirinde vandal ya da trol bir eylem de yok. Bu ilgi gösterdikleri alanda ustalaşan ve Vikipedi'ye cesaret, renk katana deneyimli kullanıcıların Vikipedi için bir değer olduğunu ancak hatalarının da kurbanı olduğunu görüyoruz. Vikipedi'de politikalar tavizsiz olmamalı. Vikipedi'nin geleceği için bazen bir af veya bir şans daha verilebilmeli. İlginize. 178.240.202.29 09:08, 2 Eylül 2016 (UTC)

Siz kimsiniz? --E4024 (mesaj) 09:12, 2 Eylül 2016 (UTC)
Lubunya'dır. --esc2003 (mesaj) 21:37, 3 Eylül 2016 (UTC)
Levent (-ki hiç tanımam kendisini) için bu af meselesi görüşülebilir belki, zamanında çok faydalı katkılar vermiş yöneticilik yapmış bir zat. ama Lubunya için af gelmemeli bence. açtığı troll hesaplarla yaptıkları ortada. --Dekolteli Kefen 09:29, 4 Eylül 2016 (UTC)

Ricadır

Sevgili arkadaşlar, eğer buradaki politikalardan birazcık haberiniz varsa bu listedeki kişileri inceleyerek gerekli gördüğünüz kişilere KD etiketi koyun. Bizim bu sayfaları zamanla kayda değer olduklarını tartışabilmemiz için bu gerekli. İyi çalışmalar.--Kingbjelica (mesaj) 21:11, 3 Eylül 2016 (UTC)

Hazır konu açılmışken ben de şunu sorayım. Bu arkadaş, bu bilgileri nereden bulup yazıyor? Çoğunun kaynağı yok. --Üçüncü Adam (mesaj) 21:19, 3 Eylül 2016 (UTC)
İngilizce Vikipedi'den buluyor olabilir. ekː en azından bir kısmını thecatchercintherye Mesaj 10:35, 4 Eylül 2016 (UTC)

ilgi

şuraya bir ilgi lütfen.. --kibele 11:17, 6 Eylül 2016 (UTC)

Kur'an ayetleri telifli midir sorunsalı

Az evvel ibretlik bir vaka cereyan etmiştir. Bir zat bir takım sayfalardan Kur'an ayetlerini silmek suretiyle sayfalardan telifli içerik kaldırdığını iddia etmektedir. Yaptığı işlemlerden üçünü geri aldıktan sonra işlemlerine son sürat devam etmiş kendi kararı ile toplu çıkarımlara başlamıştır. Nerede yazıyor Allah'ın yahut bir 1000 senelik kitabın telife tabii olduğu? Delili nedir? Topluluk tarafından ortak bir karar verilmiş midir? Huzurunuzda bu ihtilafın çözümü gerçekleşebilir o sebeple yorumlarınızı beklemekteyim. --II. Niveles (mesaj) 19:14, 9 Eylül 2016 (UTC)

Takip ettim, hem değişiklikleri hem geri almanızı. Muhtemelen sayın Kibele Türkçe mealin telifli olduğunu düşünerek siliyor. Zaten kendisi sayın Vikiçizer'e mesaj atarak talepte bulundu. Kısa sürede çözüm bulunacaktır. Kur'an-ı Kerim'in aslının telifli olmasının Kutsal Kitapların (Sadece Kur'an-I Kerim değil tamamı) özüne ters olduğunu düşünüyorum. Geçenlerde SAS etiketli sayfa vardı aynı olay ordada olmuştu. Muhtemelen Vikipedist mealin telifli olduğunu savunmakta... Saygılarımla Chansey (mesaj) 19:19, 9 Eylül 2016 (UTC)

"SORU: Yayınlamak istediğim kitap çeviri bir kitap, çevirmenin de iznini almam gerekir mi? CEVAP: Bir eserin tercüme edilmesi, o eserin işlenmesi anlamına gelmekte olup işleme eserlerin sahibi, asıl eser sahibinin hakkı saklı kalmak kaydıyla eseri işleyendir. Bu sebeple bir eseri tercüme eden de o eserin sahibi olduğu için bu eserin yayımlanabilmesi için çevirmenden de izin almak gerekir."--kibele 19:20, 9 Eylül 2016 (UTC)

Ee Elmalılı Hoca Efendi vefat edeli dünya 74 kere dönmüş. Bakınız verdiğiniz bağlantıda bir zat soruyor Eser sahiplerinin hakları kaç yıl süreyle korunur? Eserlerin izin almaksızın serbestçe kullanılabilmesi için kaç yıl geçmesi gerekir? diye El cevap: Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır. diye veriyor cevabı bu sebeple Elmalılı Hoca Efendinin vefatından 74 sene geçmiş ise neyin telifini soruyoruz biz. Ki Elmalılı yaşasa gelip sormaz niye çevirilerimi kullandınız diye. Biz telif nedir onuda iyi biliriz. --II. Niveles (mesaj) 19:26, 9 Eylül 2016 (UTC)

[...] Ey ahali kafasına göre telifli diyip silmek nerede görülmüştür kimdir bu telif sahibi? Silinen tüm içerikler Elmalılı hocaya aittir onunda telif iddiası yasal olarak bulunmamaktadır. --II. Niveles (mesaj) 19:31, 9 Eylül 2016 (UTC)

Kibele'nin gösterdiği bağlantı gayet yerinde olmuş. II. Niveles lütfen sakin olalım, yanlış birşey yok. Kutsal kitapların dahi kapaklarında çeviri olduğu zaman "Bütün baskı hakları X Yayıncılık'a aittir. İzinsiz kullanılamaz, alıntı yapılamaz, taklit edilemez." yazmaktadır. Bugüne kadar gözden kaçırılmış olması düzeltilemeyeceği anlamına gelmiyor. Biliyorsunuz ki aynı kutsal kitabın birden çok çevirmeni olabiliyor, bu çevirmenler veya murisleri telif haklarını takip ediyor. Son dönemde çevirilerin hatalı sadeleştirilmesinin dahi ceza hukukuna girdiğini medyadan okumuşsunuzdur. Dolayısıyla bu değişikliklere tepki göstermek değil destek olunması gereklidir. Telif hakkı serbest kalmış ise bu tercümelerin kimin olduğu, hatalı bir sadeleştirmeye sahip olunup olunmadığı ve telifin serbest kaldığına dair kaynaklandırma yapılmalıdır. Bunlar yoksa hatalı bir sadeleştirmeyi vikipedide kimse görmek istemez. Vikiçizer (mesaj) 19:32, 9 Eylül 2016 (UTC)
Hikmetli bir yorum. O zaman kaynaklarıyla birlikte tekrar ekleyene kadar ne kadar telif durumu tehlikeli yazı var ise silinsin. --II. Niveles (mesaj) 19:35, 9 Eylül 2016 (UTC)
Evet. Bilhassa Elmalılı çevirileriyle ilgili cezai ve idari takibat yapılırken bu içeriklerin vikipediden tüm internet okuruna servis edilmesi yanlıştır. Kibele'ye gerek internet okuru gerekse Türkçe vikipedi için tehlikeli ve zararlı sayılabilecek bir durumu engellemeye çalıştığı için teşekkür etmek gerek. Sahih bir çeviri ve düzgün bir sadeleştirme kaynağıyla birlikte sunulursa buna da kimse itiraz etmez...Vikiçizer (mesaj) 19:40, 9 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Başlık sorusuna itafen: Çeviricisine göre teliflidir. Bir ayetin Türkçe'ye tek bir çevirisi yoktur. Çünkü orjinali Arapça. Bir çok fıkıhçının farklı çevirileri mevcut, hepimiz güncel olarak bu durumu takip edebiliyoruz. Ve bu çeviriler piyasa ekonomisine göre zaten halihazırda satılıyor. Bu da telifi doğuruyor. Yani evet, telifli. Çevirinin kaynağı maddede bildirilmeli ve kaynakta telif sorunu olmadığı açıkça belirtilmelidir. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:51, 9 Eylül 2016 (UTC)
açıklama için teşekkürler vikiçizer. 'Sahih bir çeviri ve düzgün bir sadeleştirme kaynağıyla birlikte sunulursa' için bir not düşmek isterim. burada ansiklopedik olan bilgi, bu isimlerin hangi ayette geçtiğidir, ayetin kendisi değil. bu açıdan herhangi bir çeviriyle de eklenmeleri ansiklopedik olmaz kanısındayım. --kibele 19:55, 9 Eylül 2016 (UTC)
Katılıyorum. Mealler çok büyük tartışmalarında merkezini oluşturmaktadır. Bir ayetin mealinde, Allah'ın kudreti mi yoksa direkt Allah'ın eli mi diye verilmesinden başlayım da, belki çevremizde en çok bilinen ayetlerin bile Türkçesinde çok önemli tartışmalar dönebilmektedir. Bu yüzden, şunun altını çizmem gerekirse, Diyanet meali de dahil olmak üzere, Vikipedi'de hangi meal çevirisi verilirse verilsin yine bir tartışma olacaktır.
Asıl konuya gelinirse, telifli içerik konusunda caferilik.com örneğini vermek istiyorum. Türkçe meallerinde Abdülbaki Gölpınarlı kullanılmakla beraber, sitede ki her içeriği İslam yolunda sitedeki her türlü içerik (kaynak göstermeden) yayınlanabilir diye vermektedir. Tabi Abdülbaki Gölpınarlı'nın çevirisinde ki telif sorunu aşılmış mı yada nasıl aşılmış emin değilim ama, bir şekilde aşılmış görünüyor, böylece mealini bizde bu yolla geçici de olsa kullanabileceğimiz kanaatindeyim. --MerhabaNe yapabilirim? 22:18, 9 Eylül 2016 (UTC)
Ek olarak söyleyelim, örneğin "Süleyman Ateş'in çevirisine göre" şekliyle çevirinin bulunduğu maddede kesinlikle belirtilmeli. Yegane gerçek çeviri oymuş gibi bir anlam ortaya çıkmaması için bu şart. Yukarıdaki örnekte olduğu üzere Caferilere ait bir web sayfasındaki çeviriyi yegane doğru olarak kabul edersek, Sünni kişiler bunu kabul etmeyebilir. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:50, 10 Eylül 2016 (UTC)
Kesinlikle haklısınız. Önerim, belki telifsiz bir meal kullanmak istersek, Vikipedi için geçici bir çözüm sunabilir, o kadar. Yoksa hak veriyorum. Evet, site ne kadar telifsiz kamu malı içeriklere sahip olsa da, sitenin kullanılmaması bence de daha uygun. Dediğim gibi, telifsiz meal kullanabilmek için sadece bir süreliğine geçici bir öneridir.
Sahih çeviri konusunda bir noktayı belirtmek isterim. Aslına bakılırsa, çeşitli sebeplerle hiçbir çeviri sahih veya tam güvenilir olmayacak bir başkasına göre. Bir tartışmada bahsetmiştim. Eğer Selefi akidesine bağlıysanız, zaten Mealciliğe karşısınızdır da, yani en başta Bismillahirahmanirahim derken bile, anlamında Rahman ve Rahim... demenin bidat olduğunu, yani direkt Rahman Rahim dememiz gerektiğini çünkü Arapça teleffuzunda ve bağlacının olmadığını söylen de var. Buna göre Rahman ve Rahim... diye başlayan bütün çeviriler en başta sahih değillerdir. :) Üzgünüm ama sahih olarak kabul görmüş Türkçe de ortak bir meal yok. Belki de olmayacak. Herkesçe tanınan Elmalı Hamdi Yazır'ın meali bile çoğu kez kritik edilir, düzeltilir. Hem bir başka meal yazarı ise benim mealim neden sahih değil deyip karşımıza çıkması kuvvetle muhtemeldir.
Yani bu sahih meal kavramını biraz daha açmamıza ihtiyaç var.--MerhabaNe yapabilirim? 12:04, 10 Eylül 2016 (UTC)
yukarıda da söylediğim gibi meallerin ansiklopedide çok ender durumlar dışında yeri yok, telifli ya da telifsiz olarak. ama bu konuşmalar vikikaynak için yararlı. oradaki duruma da bir bakmak gerek. şurada konuşulabilir. --kibele 12:29, 10 Eylül 2016 (UTC)
Yeri gelmişken söyleyeyim, Vikikaynakta yer alan sure çevirilerin hiçbirisinde ne isim ne bir kaynak var. Bu sorun da aşılmalı. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:49, 10 Eylül 2016 (UTC)
 • Kibele'nin her maddedeki ayetleri kaldırdığını gördüm. Bu tutum doğru değildir. O çevirileri yapan kişiler maddelerde belirtilmemiş. Belki telif hakkı süresi doldu? Belki çeviren kişi kamu malı olarak yayınladı? Belki buraya ekleyen kullanıcı çevirdi? Bunlar bilinmeden her ayet kaldırılmaya başlandı.--RapsarEfendim? 10:58, 11 Eylül 2016 (UTC)
 • Ayrıca yukarıda belirtilmiş, Elmalılı Hamdi Yazır'ın vefatının üzerinden 70 yıl geçti. Dolayısıyla kendisinin çevirileri artık kamu malı, kullanılabilir telif hakkı ihlali sıkıntısı olmadan.--RapsarEfendim? 11:02, 11 Eylül 2016 (UTC)
telif şüphesi, çıkartılması yönünde kullanılır. kalması için bu söylenenlerin kaynaklandırılması gerekiyor. --kibele 11:01, 11 Eylül 2016 (UTC)
"şüpheli değil, ya öyledir ya değildir. Telifli olduğunu ispat edersen kaldırılsın" denmiş değişiklik özetinde. şurayı gösterelim o zaman: "G9. Telif hakkı ihlali oluşturan sayfalar silinebilir. Telif hakları saklı bir kaynaktan alındığı kesin olarak belirlenen ya da bu konuda ciddi şüpheler bulunan her türlü içerik için hızlı silme işlemi uygulanabilir. Eğer telif hakkı ihlali taşıyan içerik küçük bir kısımsa veya sayfanın belirli bir kısmına eklenmişse, sayfanın hızlı sil ile silinmesinden ziyade ilgili kısımların çıkarılması tavsiye edilebilir." --kibele 11:13, 11 Eylül 2016 (UTC)
Belki küçük bir noktayı kaçırıyoruz. Biz piyasada Elmalı Hamdi Yazır'ın mealini okumuyoruz. Çünkü biz sadeleştirilmiş mealini okuyoruz. Yani yayıncılar, ikinci kez Türkçeleştirip sunuyor. Bu yüzden de, hemen altında veya üstünde Sadeleştirilmiş/Sadeleştirilmiştir yada Günümüz Türkçesine uygun hale getirildi gibi ibareler vardır. Genellikle İlahiyat Profesörlerinin gözetiminde gerçekleştirilen bu işlem yayıncılara, orijinal hali yerine sadeleştirilmiş halini kullandıkları için, ortaya çıkan bu yeni eserin, kendilerine ait olduğuna yönelik bir hak sunabilir. Yani, telifli diye bahsettiğimiz eser değil de, çünkü telif süresi dolmuş, sadeleştirme sonucu çıkan yeni içerik mi diye de sormadan edemiyorum. Bu konuda hukuki bilgisi olanlar yardımcı olabilirse memnun oluruz.--MerhabaNe yapabilirim? 17:53, 11 Eylül 2016 (UTC)
bu konu önemli merhabaviki haklısınız. bir de çıkartılan bütün meallerin elmalı'ya ait olduğu yönünde bir yanlış anlaşılma olmaması için şu örneği paylaşmak isterim, burada da ali bulaç meali kullanılmış site doğru söylüyorsa. --kibele 18:07, 11 Eylül 2016 (UTC)

RevisionSlider

Birgit Müller (WMDE) 15:08, 12 Eylül 2016 (UTC)

topluluğa..

şu ve benzeri maddelerde yıllardır kullanılan yönergelerin uygulanmasına karşı çıkılıyor kişisel bir tavırla. topluluğun ya bu yönergelerin uygulanmasının yolunu açması ya da ilgili yerlerin tartışma sayfalarında itirazını belirterek düzeltilmesini sağlaması gerekiyor. değilse kural ihlalidir, değişiklik savaşına çağrıdır. --kibele 12:26, 13 Eylül 2016 (UTC)

Hedef göstermeyiniz efendim. İlgili bağlantı ne diyor? "Aşağıdaki metin, Vikipedi için bir süreç, politika veya yönerge teklifidir. Teklif halen geliştirilme, tartışma veya fikir birliği oluşturulma aşamasında olabilir. Bu sayfaya yapılan referans ve bağlantılar, sayfa onaylanana kadar "politika" olarak tanımlanmamalıdır." Dolayısıyla sizin silmenizle benim geri almam tamamen kişisel.. Topluluk karar versin teklif politika olsun.. Politika herkes için geçerlidir, katı kuraldır.. teklifler öyle değildir.. tartışımalıdır.. Politika olsun sonra silersiniz.--Kingbjelica (mesaj) 12:28, 13 Eylül 2016 (UTC)

Çifte standarta yer yok

Köy çeşmesinin politika adaylıkları kısmında Vikipedi'de ticari faaliyetler yasaktır şeklinde bir politika adaylığı sundum. Bu politika adaylığının başında "teklif" yazıyor, yıllardır kullanıldığı söylenen bu teklifte de... Yıllar önce yazıldığı için mi bayraklar konusundaki teklife uyuyorsunuz? Adı üstünde teklif.. Öneri.. Ben kendi politika teklifime göre Vikipedi üzerinden para kazananları köy çeşmesine sunsam, hizmetli de engellese? Ne kadar yanlış bir tutum olurdu.. Bu sebepten tekliflere göre değil, politikalara ve kabul edilen yönergelere göre hareket edilmeli.. Doğru olan budur. Konuyu köy çeşmesinde tartışıp, politika adaylıklarında kabul gördürürseniz benim kabulümdur. Buyursunlar.--Kingbjelica (mesaj) 13:04, 13 Eylül 2016 (UTC)

 • Agresif tutumlara gerek yok, sakince yürütülebilir tartışma. Yıllardır süregelen düzen bu şekilde, yönerge olsun-olmasın. O yönerge bir nevi malumun ilanı. Teklif "aşamasında" gibi gözükse de yıllardır ne dokunan var ne süregelen bir tartışma. İçindeki bazı konular tartışmalı olabilir, itiraz gelebilir belki, bunları da konuşabiliriz.--RapsarEfendim? 13:35, 13 Eylül 2016 (UTC)

CEE 2016 Toplantı Notları

Merhaba,

2016 Orta ve Doğu Avrupa Toplantısı'na ilişkin Rapsar ve benim izlenimlerimizi; yapılan sunumların slaytlarını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Sorularınızı, düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniriz.

CEE Toplantı Notları

--Başak (mesaj) 12:29, 15 Eylül 2016 (UTC)

Temel siyasi terim maddelerini oluşturma projesi - 100 madde

100-dyn.png

Türkçe Vikipedi'de bulunmayan gerekli siyaset konulu temel maddelerin oluşturulması konusundaki projede bugün itibariyle 100 madde oluşturuldu. 18 Ağustos 2016'da ilk maddenin oluşturulduğu projede, tam bir ay sonra 18 Eylül 2016'da 100 madde geride kaldı. İşbirliğinin devamı ve Vikipediye daha çok madde kazandırmaya yönelik çalışmalarımız birçok kullanıcının da katkısıyla ilk günkü gibi devam etmekte. Katkılarınızı bekliyorum, daha açacağımız çok sayıda madde bulunmakta.

Liste için tıklayın. --Ahmet Turhan (mesaj) 19:15, 18 Eylül 2016 (UTC)

Vikipedi GLAM projesi basında

Vikipedi:GLAM/Pera Müzesi projesine basında rastladım. Evrensel gazetesinde karşılaştığım şu haber, projeyi "Pera Müzesi ile Vikipedi iş birliğinde hazırlanan #VikiPera 20 Eylül'de yayına başlıyor" başlığıyla vermiş. Paylaşayım dedim. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:27, 19 Eylül 2016 (UTC)

İlgi.

Şuraya bir ilgi. Şurada olduğu üzere "onlar, biz, siz" gibi ifadeleri çeşitli sayfalarda tekrar tekrar gördüğümde, buraya taşımamın uygun olacağını düşündüm. Zira ben dahil birçok kullanıcı bu yöntemle gerilmekte. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:51, 22 Eylül 2016 (UTC)

VikiProje Breaking Bad

Dizi izleyicisi olan üyelerin dikkatine. Dizinin Vikipedi Türkçe'de eksik karakter, bölüm, sezon vb. açılması ve geliştirilmesi gereken maddeleri mevcuttur ilgilenenlerin Vikipedi:VikiProje Breaking Bad projesine dahil olması rica olunur. --II. Niveles (mesaj) 09:01, 22 Eylül 2016 (UTC)

vikikaynak'a ilgi..

vikikaynak'ta etkin kullanıcı bulunmuyor ve son günlerdeki durum budur. hizmetli olmaması da ayrı sorun tabii ki. bir haber vereyim dedim.. --kibele 18:29, 24 Eylül 2016 (UTC)

Para Birimleri

Para birimleri Türkçe'de önde yazılmaz bu keyfi bir uygulamadır. Diğer tüm maddelerde de değişmesi gerekiyor. İngilizce'de 10% diye yazılıyor diye öyle yazmıyor %10 yazıyoruz. Para birimininde de durum farklı değildir. YenilenebilirAdamMESAJ 12:04, 24 Eylül 2016 (UTC)

Lütfen elinize bir fatura veya benzeri belgeyi alın bakın. YenilenebilirAdamMESAJ 12:11, 24 Eylül 2016 (UTC)
Sonunda tartışma sayfasını kullanmaya yanaştığınız için teşekkürler. Mesaj sayfamda da açıkladığım üzere cesur ol, geri al, tartış politikası gereği maddedeki değişikliğinizi son kez geri alacağım. Buradaki tartışmadan bir sonuç çıkana kadar tartışmalı değişikliğiniz maddede yer almamalı. Yine mesaj sayfamda belirttiğim gibi köy çeşmesinde yapılan şu tartışmada para birimi sembollerinin rakamın solunda yer alması yönünde fikir birliği oluşmuştu. Lütfen kişisel kanaatlerinize göre hareket edip dayanağı olmayan değişiklikler yapmayın.--B.S.R.F. 💬 12:18, 24 Eylül 2016 (UTC)
Pes doğrusu: VP:İÜYYKÜD içerik üzerine yorum yapınız, devriye olanların bunu bilmesi gerekir. Herhangi bir tartışma da oluşan fikir birliği Politika ya da Yönerge değildir. Fi tarihinde yapılan bir tartışmayı hiçbir devriye bilmek zorunda değildir. En başta tartışma sayfasına yazmanız gerekirdi. Aşağıdakiler yeterli mi?
Öncelikle bağlantı verdiğiniz politikanın ihlal edilmediğini bilmenizi isterim. Tartışma sayfalarında soğukkanlı olmakta yarar var. Ben de burada sembolün solda kullanıldığı onlarca maddeye bağlantı verebilirim ancak bu hiçbir şeyi değiştirmez. Gösterdiğiniz maddelerde o şekilde kullanılmış olması, o kullanımın doğru olduğu anlamına gelmez. Görüşünüzü destekleyen kaynaklar varsa burada bizimle paylaşmanızı rica edeceğim.--B.S.R.F. 💬 13:02, 24 Eylül 2016 (UTC)
Türkçe'de sadece para birimi değil tüm herşeyin birimi rakamın sonunda yazılır. Biz ilkokuldan beri böyle öğrendik. Ve ayrıca bu kadar büyütülecek bir mevzuda değil. Geri alınmadan da burada tartışılıp karara bağlanabilirdi. Her zaman sakin olmakta fayda var. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:38, 24 Eylül 2016 (UTC)
Sayın Sakhalinio bu basit konuya 2. bir ses olduğunuz için teşekkürler, neyse ki. Bütün maddelerde bu yönde düzenlemeye gidilecek.YenilenebilirAdamMESAJ 20:01, 24 Eylül 2016 (UTC)
Sakhalinio, fazla iddialı bir açıklama olmuş sanki :) Bu açıklamaya göre YenilenebilirAdam'ın kişisel görüşü doğrultusunda para birimi sembolleriyle ilişkilendirmeye çalıştığı % işaretini de mi sonuna koyacağız? Merkez Bankası'nın da belirttiği gibi[1] para birimi sembolleri uluslararası uygulama gereği sola konur ve arada boşluk da bırakılmaz çünkü bunlar bir sözcük veya kısaltma değildir. Köy çeşmesindeki tartışmada da bu yönde görüş birliği oluşmuştu. YenilenebilirAdam'ın da bir kullanıcı kendisine destek çıktı diye "bütün maddelerde bu yönde düzenlemeye gidilecek" açıklamasını hangi politikaya dayandırarak yaptığını merak ediyorum.--B.S.R.F. 💬 04:59, 25 Eylül 2016 (UTC)
BSRF, vakit kaybetmek istemediği halde uzun uzun herkes için açıklamalı yazan biriyim. Nasıl % işaretiyle ilişkilendirmeye çalıştığım çıkarıldı hayret. Halbuki tam tersini söylüyorum. % işaretini örnek veriyorum doğru olan o zaten argümanı mı desteklemek için kullanıyorum. Diyorum ki İngilizce'de % işareti sonda çünkü (ten percent) şeklinde ifade ediliyor biz de ise önde çünkü (yüzde on) diye ifade ediliyor bu doğru zaten bunda birşey yok, diyorum ki nasıl % işaretinde kendimize göre kullandıysak bunda da öyle kullanmalıyız. Çünkü merkez bankası ABD ye uymak için öyle diyor. Ancak Avrupa ülkeri de benim dediğim gibi kullanıyor. Çünkü $20 $200 sayı gibi görünüyor insan zihni soldan okumaya başladığı karıştırılabiliyor, ancak 20$ 200$ dediğinizde daha net görülüyor bunu ben söylemiyorum bu ülkeler bu sebeple kullanıyor. Farklı tartışmanın konusu ancak genel olarak Vikiyi etkiliyor atıfta bulunacağım: Formatnum meselesinde de ayrı bir durum var çünkü bu okuma kolaylığı ya da birimler ile ilgili değil bu rakamların bilimsel yazılışı ile ilgili. Dünya üzerindeki yayınların büyük çoğunluğu İngilizce olduğu için kullanış (1,000,000.12) bu yönde.YenilenebilirAdamMESAJ 20:59, 26 Eylül 2016 (UTC)

 • Geçerli itiraz yok ise madde de düzenlemeye gideceğim. YenilenebilirAdamMESAJ 20:17, 27 Eylül 2016 (UTC)

Geçerli itiraz elbette var. "İnsan zihni karıştırıyor" vb kişisel yorumlarla hareket etmeye devam ediyorsunuz. Kaynak sunabilmiş değilsiniz. Köy çeşmesindeki görüş birliği geçerliliğini korumakta.--B.S.R.F. 💬 20:29, 27 Eylül 2016 (UTC)
Kişisel yorum değil, kişisel yorumlarla hareket etmemeyi bilirim; neden böyle olduğunu anlayasınız diye yazdım. Sizin kaynak dediğiniz sadece merkez bankası, merkez bankası tdk gibi bir kurum mu niye onu alıyoruz? Dünya'da kaç tane ülkenin nasıl kullandığını açıkladım daha ne kaynağı istiyorsunuz?YenilenebilirAdamMESAJ 21:41, 27 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Ekonomi ilminde para birimi sonda yazılır. --II. Niveles (mesaj) 09:53, 28 Eylül 2016 (UTC)
Yaptığım araştırmada bu konuda ulusal düzeyde bir yetkili olan Merkez Bankası Başkanının bir ifadesine rastladım. Bu yazıya göre de Merkez Bankası ile Türk Dil Kurumu arasında bir anlaşmazlık yaşanmış. Ayrıca Ankara Ticaret Odası solda kullanımı hususunda dikkatli olunması yönünde görüş bildirmiş.
Bütün bu haberleri geçersek bu bağlantıda Merkez Bankasının Resmi sitesinde kullanımla ilgili gayet net bir açıklamada bulunulmuş. Ben Vikipedi'de daima alışılagelmişliklerden çok resmî kayıtların bulunması gerektiğine inanıyorum. Para hususunda ülkemizdeki en yetkin kurumun açıklaması linktedir. Türk Dil Kurumu'nun bu konuyla ilgili bir sayfasını bulamadım. Eğer bulabilen olursa lütfen buraya belirtsin. Şu aşamada kanaatimce fazla söze hacet yoktur... Bende yanlış kullanıyormuşum solda olmalıymış...
Ayrıca bir hususa değinmeden geçemeyeceğim, tartışma esnasında VP:İNV ve VP:İÜYYKÜD ilkelerinin daima zihnimizin bir köşesinde bulunmasını istirham ediyorum. Hepimiz Vikipedi'mizi geliştirmek için buradayız değil mi? Saygılarımla... chansey Mesaj 10:56, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Benim görüşüm: "TL kısaltması para miktarını belirten rakamların sağında kullanılır."
  1. Merkez Bankasının sitesinde sıkça sorulan sorular kısmında "Uluslararası uygulamalara paralel olarak simge, rakamın (parasal tutarın) solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılır." diye yazılı. Öncelikle daha rakam ile sayı arasındaki farkı idrak edememiş TCMB sitesine bu cevabı yazanın dediğini kural olarak algılayacak olursak o zaman TDK'yı hepten boşlamamız gerekir diye düşünüyorum. Kaldı ki burada yalnızca simgeden bahsediliyor, kısaltma hakkında cevap yok.
  2. TDK'ya bu soruyu bilgi isteme yolu ile sorarsanız alacağınız cevap "Türkçe yazımda para biriminin simgesi rakamlardan önce kullanılmamaktadır." olacaktır. İsteyen sorabilir.
  3. Yaygınlaşmış kullanımın TL kısaltmasının sağda olduğu hakkında şüphesi olan yoktur sanırım.
  4. Bir de devletin resmî kullanımından örnek vereyim: T.C. Resmî Gazeteye tıklayın. İster bugünün nüshasına ister geçmiş nüshalara bakın. En altta "T.C. Merkez Bankasınca Belirlenen Döviz Kurları ve Devlet İç Borçlanma Senetlerinin Günlük Değerleri" bağlantısına tıklayın. Orada "100 .-TL" gibi kullanıldığını görebilirsiniz. Ayrıca "ARTIRMA, EKSİLTME VE İHALE İLÂNLARI" bölümü olur genellikle, buradan da istediğiniz ilanı seçerseniz "390.000,00 TL (Üç Yüz Doksan Bin Türk Lirası )" gibi kullanıldığını görebilirsiniz.
  Dolayısıyla benim görüşüm: "TL kısaltması para miktarını belirten rakamların sağında kullanılır." --Mskyrider ileti 12:06, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Sayın Mskyrider'ın açıklamasına istinaden; eskiden simgemiz olmadığı için TL yazıyorduk ve her zaman her yerde bu sayının sağında oldu (100 TL), şimdi onun yerine simgemiz oldu, ne değişti? Gene (100 ₺) şeklinde olmalı.YenilenebilirAdamMESAJ 13:11, 28 Eylül 2016 (UTC)
Naçizane kanaatimce önce simge ve kısaltma kavramlarını tanımlamak gerekir. Burada mevzu bahis malumunuzdur ki simgedir. Tıpkı $=USD gibi. TCMB sitesinde de bundan bahsetmektedir. Dikkatinizi celbettiğine eminim aynı S.S.S. bölümünde şu ibare mevcut:" "TL", Türk lirasının kısaltması, "₺" ise Türk lirasının simgesidir. Türk lirasını ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre, aynı anda kullanmamak koşuluyla ya simge ya da kısaltma kullanılabilir. Metinlerde ve resmi yazışmalarda açıkça yazılması (Türk lirası) veya kısaltmasının (TL) kullanılması tercih edilirken grafik, tablo vb. yerlerde simgenin (TL) kullanılması tavsiye edilir." Burada kısaltmayla ilgili bir açıklama olmadığından dolayı ben simge üzerinden kanaat arz ettim.
Şimdi bizim TDK'yı boşvermek gibi bir lüksümüz Yok, olamaz da. Yukarıda da bahsettiğim üzere ben solunda olması yönünde görüşte bulunurken, bizzat kendimin de sağında kullandığımı ifade ettim. Yaygın kullanımın ise her zaman doğru olamayabileceği kanaatindeyim. Saygılarımla. chansey Mesaj 17:02, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Yorum YorumBir de TCMB'nin "uluslararası uygulamalar..." olarak belirtmesi üzerine olan görüşlerim:
  1. İngiltere ve Amerika'da para birimi simgesi solda iken Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya gibi diğer ülkelerde para birimi sağdadır. Para birimi simgesini sağda kullanan tek ülke biz değiliz.
  2. Uluslarası uygulamalardan kasıt uluslarası bankacılık, ticaret gibi işlemlerde kullanılması olabilir.
  3. Dolayısı ile bu ulusal kullanımı bağlamaz, ya da Türkçe yazımı bağlamaz.
 • Ayrıca, chansey bu bağlamda yaygın kullanım doğru değildir çıkarımı konu ile ilgisizdir ki doğru da değildir. Yaygın kullanım sağdadır. Yaygın kullanımın yanlış olduğunu neden düşünüyorsunuz pek anlayamadım açıkçası. --Mskyrider ileti 18:10, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Değerli Mskyrider; efendim para birimini sağda kullanan tek ülke biziz gibi bir cümle kullanmadım ki, herhangi bir incelemede de bulunmadım, eminim ki tespitiniz doğrudur... Ben sadece TCMB'nin sitesindeki bilgiyi ortaya koydum ve kişisel olarak benim bu şekilde düşündüğümü ve bu konudaki düşüncemi ifade ettim. İkinci olarak "Yaygın kullanımın ise her zaman doğru olamayabileceği kanaatindeyim." cümlemin konuyla ilgisini arz edeyim; TCMB'nin kullanımı ile halkımızın yaygın kullanımı arasında fark bulunmaktadır. Benim kanaatimde TCMB ile paralel olduğuna göre yine kişisel olarak yaygın kullanımın hatalı olduğuna kanaat getirdim. Ayrıca bende tespitinize katılıyorum, yukarıda da tekrar ve tekrar ifade ettim ki yaygın kullanım sağdadır. Neticede burası bir tartışma sayfası ve bende kişisel görüşlerimi kıymetli nezdinizde topluluğumuza ifade ettim... Doğru veya yanlıştır yukarıda yaptığınız yorumdan da anlaşıldığı üzere kişilere göre farklılık gösterebilir. Bu doğaldır.
Bu bağlamda konu ile ilgisizdir cümlenize üzüldüğümü söylemeden geçemeyeceğim. Emin olunuz ki ben Vikipedi'de yaptığım her yorumu en az iki defa düşünmekteyim. Saygılarımı sunuyorum... chansey Mesaj 18:47, 28 Eylül 2016 (UTC)
chansey bir yukarıdaki yorumumun son kısmında yalnız size bir soru sordum. Yorumun başındaki kısım sizin yorumunuzla ilgili değil. benim görüşlerim. Ayrıca üzülmenize gerek yok, demek istediğim konu ile ilgisizdir çünkü asıl olan yaygın kullanım nedir o önemlidir anlamında. Doğru da değildir çünkü bir kırlangıçla bahar olmaz. TCMB'nin kendine göre önerdiği kullanım yaygın olarak kabul görmemiş. TCMB'yi kaynak gösterip Türkçe yazımının doğrusu budur demek ise kanaatimce hiç doğru değildir. --Mskyrider ileti 19:09, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Sayın Mskyrider; görüşlerinize saygım sonsuzdur. Bu düzenlemenin biraz daha beklemesi de uygun olabilir, çünkü TDK ve TCMB gibi iki önemli kurumunuz elbette ki ortak bir doğru yolda buluşacaktır. Siz ve naçizane ben görüşlerimizi ifade ettik, ben kendi namıma kararı topluluğa bırakıyorum. Saygılarımla... chansey Mesaj 19:54, 28 Eylül 2016 (UTC)
Sonda yazılmasını destekliyorum. Nasıl ki %10 diye yazıyorsak, 10 TL diye yazıyorsak bu böyledir. Kişisel egolar yüzünden gerçekleri görmezden gelmek bana göre yanlış. Ben öyle dedim, öyle olmazsa olmaz demek çok çok yanlış. Düzenlemeye bence de gidilmeli. Saygılarımı sunarım. --Locos Turcos (mesaj) 19:59, 28 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın İncelemeelemani sizde hoş geldiniz! Elbetteki bol bol tartışılmalı ben hep tartışılmasından yanayım, o sebeple konuyu köy çeşmesine getirdim. Benim istediğim daha efektif tartışılmasıydı. Yani tartışmanın hızlı ilerlemesi değil, saygıdeğer Vikipedist arkadaşlarımızın katılımını arttırmak tartışmayı göz önüne çıkartmak için. Saygılar. YenilenebilirAdamMESAJ 19:06, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Sayın Eğitmen'in açıklaması aslında simgenin solda kullanılması destekler şekilde olmuş Sayın İncelemeelemani. Dil Derneği konuyu gayet net ortaya koymuş. Simgeyi yeniden icat etmedik sonuçta, paraya gelen simgenin diğer simgelerden farklı değil.YenilenebilirAdamMESAJ 19:11, 29 Eylül 2016 (UTC)
 • Simgenin sayının sağında (100 ₺) yazılmasına geçerli itiraz var mıdır? Yoksa görüş birliği sağlanmıştır açıklaması yapacağım.YenilenebilirAdamMESAJ 22:37, 1 Ekim 2016 (UTC)
Yukarıdaki itirazlar sizin için geçerli değil midir? Sağında veya solunda tartışması bir yana üstteki yorumunuzda "100 ₺" şeklinde verdiğiniz örnek, parasal tutar ile simge arasında boşluk bırakıldığı için yine doğru değil. Mskyrider TCMB'nin görüşünü eleştirirken "Öncelikle daha rakam ile sayı arasındaki farkı idrak edememiş TCMB sitesine bu cevabı yazanın dediğini kural olarak algılayacak olursak o zaman TDK'yı hepten boşlamamız gerekir diye düşünüyorum." demiş. Ancak rakam sözcüğünün bir anlamının da sayı olduğunu gözden kaçırdığı için yanlış bir yorumda bulunmuş. Ayrıca kısaltma hakkında yanıt olmadığını belirtmiş. Aradığı yanıt şurada.[2] Son olarak da "Dolayısıyla benim görüşüm: "TL kısaltması para miktarını belirten rakamların sağında kullanılır." demiş. Buna itiraz eden yok zaten. Burada kısaltmayı değil, simgeyi tartışıyoruz. Yaygın kullanım simgenin sağda olması diyenler bunu örneklerle ortaya koyabilirler mi? Örneğin geçenlerde gazetede gördüğüm bir market reklamında simge soldaydı.[3]--B.S.R.F. 💬 06:02, 2 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Bir argüman ileri sürersiniz cevap alırsınız, karşılığında yeni bir argüman sürmez iseniz itiraz geçerli değildir, tartışma böyle olur, karşılıklı olur. Kısaltmayı simge olmadığı için kullanıyorduk, şimdi simge oldu ne gerek var sağdan sola taşımaya? TCMB değil, temel insan mantığı önce bu soruya cevap verebilmeli... DİL DERNEĞİ yazısı gayet mantığa sesleniyor. YenilenebilirAdamMESAJ 16:30, 2 Ekim 2016 (UTC)

Grants to improve your project

Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin.:

Greetings! The Project Grants program is currently accepting proposals for funding. There is just over a week left to submit before the October 11 deadline. If you have ideas for software, offline outreach, research, online community organizing, or other projects that enhance the work of Wikimedia volunteers, start your proposal today! Please encourage others who have great ideas to apply as well. Support is available if you want help turning your idea into a grant request.

I JethroBT (WMF) (talk) 20:11, 30 Eylül 2016 (UTC)

Çeviri

Merhaba. Proje bağışı programı finansman için önerilerinizi bekliyor. Son gün olan 11 Ekim'e bir haftadan biraz fazla bir süre kaldı. Yazılım, çevrimdışı destek, araştırma, çevrimiçi topluluk organizasyonu gibi ve ya Wikimedia gönüllülerinin işini geliştirebilecek başka fikirleriniz varsa, projenize şimdiden başlayın! Ayrıca, uygulanabilecek fikirleri olan herkesi de lütfen destekleyin. Fikirlerinizi bağış talebine dönüştürmekte yardıma ihtiyacınız varsa, desteğimiz yanınızda.

(çeviri: --Ravages (mesaj) 13:03, 1 Ekim 2016 (UTC))

Haftanın iş birliği projesi

CEE Toplantısı sonrasında paylaştığım notlarda ve öncesinde köy çeşmesine bıraktığım yorumlarımda demiştim, haftanın iş birliği projesini daha verimli hâle getirebilirim diye. Köy çeşmesinde sorumluluk almak istediğimi belirttim, olumlu tepkiler geldi. Bu tepkiler doğrultusunda önümüzdeki hafta değil ondan sonraki haftadan itibaren haftanın iş birliği projesinde sorumluluğu paylaşacağımı belirtmek isterim. Hayırlısı olsun.--RapsarEfendim? 22:02, 30 Eylül 2016 (UTC)

Desteklerimizi şimdiden sunalım öyleyse :) Kolektif bir şekilde el birliğiyle kaliteli İBP'lere imza atacağımızdan eminim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08:00, 1 Ekim 2016 (UTC)
Destek. Buraya da aday ol bence.--Teacher0691 (mesaj) 09:23, 1 Ekim 2016 (UTC)
 • Şurada yapılan değişiklikleri anlattım, ilgilenenlerin görüşlerini bekliyorum.--RapsarEfendim? 11:02, 4 Ekim 2016 (UTC)

Siyasi terim maddelerini oluşturma projesinde 45. gün

Hermann Berghaus.JPG

Türkçe Vikipedi'de bulunmayan gerekli siyaset konulu maddelerin oluşturulması konusundaki projede bugün itibariyle 45 gün geride kaldı. Projede şu an 1124 madde bulunmakta olup, 45 gün sonra bunlardan 170 tanesi (%15.12) oluşturulmuştur. Projede çeşitli konu başlıkları halinde listelenen maddelerin işbirliği içerisinde Vikipedi'ye kazandırması amaçlanmaktadır. Listedeki maddeler güncellenmekte ve sayısı kullanıcı katkılarıyla artmaktadır. İşbirliğinin devamı ve Vikipediye daha çok madde kazandırmaya yönelik çalışmalarımız birçok kullanıcının da katkısıyla ilk günkü gibi devam etmekte. Katkılarınızı bekliyorum, daha açacağımız çok sayıda madde bulunmakta. Proje kapsamında verilecek ödüller de sizi beklemekte.

Liste için tıklayın. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 14:13, 1 Ekim 2016 (UTC)

Haydi Ekim 2016 İşbirliğine!

PROKFlag1979-1989.svg
Flag of Cambodia.svg
VikiProje Siyaset Ayın İşbirliği
İyi günler, iyi Vikiler.
VikiProje Siyaset bünyesinde Ekim 2016 iş birliği projesi "Kamboçya Krallığı, Demokratik Kampuçya ve Kampuçya Halk Cumhuriyeti ile ilgili maddeler ve Kamboçya kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak" olarak belirlenmiştir.

Kamboçya ile ilgili bilgiler Türkçe Vikipedi'de sınırlı seviyede. Kamboçya'ya dair tarihi, politik, kültürel, coğrafi vb. konulara dair birçok madde oluşturulmayı beklemekte. Kamboçya kategorisine yeni alt kategoriler oluşturmak suretiyle ansiklopedimize katkıyı hedefliyoruz. Bu kapsam İngilizce kategori sayfası yardımcı olabilir. Katılımlarınızı bekliyorum.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN. --Ahmet Turhan (mesaj) 07:02, 2 Ekim 2016 (UTC)

Kategori adlarındaki çoğulluk, tekillik

Kategori:Kişiler kategorisinden gidilirse, adlandırmaların genelde aşağıdaki gibi çoğul olarak yapıldığını görüyoruz. Hangisinin tercih edilmesinden emin olamadığım için sizlerle paylaşma gereği duydum. Konu hakkındaki düşüncelerinizi belirtebilir misiniz? --esc2003 (mesaj) 20:30, 3 Ekim 2016 (UTC)

 • Yorum Yorum Kategori TDKya göre Aralarında herhangi bir bakımdan ilgi veya benzerlik bulunan şeylerin tamamı, grup demek... Bu kapsamda kategori bir çokluğu işaret etmekte. Halihazırda kullanılan çoğul ifadelerin doğru olduğu kanaatindeyim. Saygılarımla. chansey Mesaj 20:33, 3 Ekim 2016 (UTC)
Sorunuz son değişikliklerinizden sonra daha açık oldu. Ben halihazırdaki kullanımın uygun olacağını düşünüyorum ama eminim ki Türkçe Dilbilgisi hususunda benden daha bilgili Vikipedist'ler mevcuttur. Onların kıymetli yorumlarını takip edeceğim. Saygılarımla. chansey Mesaj 20:51, 3 Ekim 2016 (UTC)
Tam da bununla alakalı bir kategori tartışması başlatmıştım kısa süre önce ama kimse görmedi sanırım :(--RapsarEfendim? 20:59, 3 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çoğul olanlar kulağa daha doğru geliyor. Ufak bir örnek olacak ama burada TDK "Tarih dönemlerine göre ayrılmış felsefe tarihi" diye yazmış. — Pınar (mesaj) 02:39, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum Çoğul olması doğru (Mesela, "cinsiyetlerine kişiler" - "her birinin cinsiyetine göre"). --KediÇobanı🐈 08:18, 4 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum bana da tekil olanlar doğru geliyor. çünkü cinsiyet de, defnedildiği yer de, görüş de, meslek de birer tane.. 'kişiler'in çoğul olması yanıltıyor ama doğru olan tekilidir kanımca. --kibele 17:41, 4 Ekim 2016 (UTC)
  • Aynı fikirdeyim.Tekil olması doğru gibi. Sadrettin 07:09, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum TDK'ya soralım mı? — Pınar (mesaj) 06:07, 9 Ekim 2016 (UTC)
 • Aslında başına "her" getirince (TDK anlamı "Önüne geldiği ismin benzerlerini “teker teker hepsi, birer birer hepsi, birer birer tamamı” anlamıyla kapsayacak biçimde genelleştiren söz") "her ülkeye göre" ("her ülkeler(in)e göre"), "her millete göre" ("her milletlerine göre") biçimlerini alıyor kullanımlar. Burada doğru kullanım ilk yazılanlar. Buradan da anlaşılabilir gibi geliyor doğru kullanım.--RapsarEfendim? 08:28, 9 Ekim 2016 (UTC)

VikiProje Veteriner Tıp

Wiki Project WetMed logo colored.svg.png VikiProje Veteriner Tıp Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Veteriner tıp alanıyla ilgili maddelerin kolektif bir şekilde düzenlenmesini, geliştirilmesini ve konu ile ilgili yeni maddeler açmayı amaçlayan VikiProje Veteriner Tıp projesine davetlisiniz.

Eğer siz de projeye katkıda bulunmak istiyorsanız katılımcılar listesine isminizi ekleyebilir, iş bölümü ve hedefler kısmına göz atabilir ya da iş birliği projesine katkı sunabilirsiniz. Bununla birlikte çalışılan maddeleri incelemeyi ve anket ve oylamalara katılarak görüş bildirmeyi unutmayın. Ayrıca varsa proje ile ilgili isteklerinizi istek sayfasından bildirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

Hazırladığım projenin davetini de burada yapayım :) --Ahmet Turhan (mesaj) 15:31, 6 Ekim 2016 (UTC)

Creative Commons 4.0

Merhaba! Size, tüm Vikimedya projeleri kapsamında CC BY-SA 3.0'dan CC BY-SA 4.0 lisansına geçilmesi önerisi üzerine geri bildirimlerinizi vermeye davet etmek için Vikimedya Vakfı'ndan yazıyorum. Müzakere, 5 Ekim'den 8 Kasım'e kadar devam edecek ve geniş ölçüde görüş ve fikir almayı umuyoruz. İlgileniyorsanız lütfen Meta-Wiki'deki tartışmaya katılın. Joe Sutherland (talk) 01:17, 6 Ekim 2016 (UTC)

İş Birliği Projesi'nde yenileme

CEE Buluşması sonrasında, birkaç haftadır İş Birliği Projesi'nde düzenlemeler, yenilemeler ve geliştirmeler yapmak istediğimi belirtiyordum. Karşı çıkan olmadı, topluluğun ve projenin mevcut sorumlularının onayını da alarak işe koyuldum ve yine diğer kullanıcıların da katkılarıyla güzel bir sonuç çıktı ortaya. Önümüzdeki haftadan itibaren proje yenilenmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. Yapılan değişiklikleri, ince detaylara da girmeden şu şekilde paylaşmak istiyorum:

 1. Mevcut proje ana sayfası şurada, yenilenmiş ana sayfa ise şurada görülebilir. İlk dikkat çeken şey muhtemelen en tepedeki başlık kısmının biraz küçültülmesi olacaktır. Gereğinden fazla yer kaplayan bu kısım biraz küçültülerek en azından 2 satırlık yer tasarrufu sağlandı.
 2. "İş birliği projesi nedir?" kısmı, mevcut düzende fazla uzun, tekrar içeren, herhangi bir amacı olmadan uzatılan ve dolandırılan cümleler içermekte ("başka bir deyişle" deyip aynı şeyi iki kez yazmak mesela). İş Birliği Projesi yeni kullanıcı kazanma konusunda faydalı olan, olması gereken bir proje. Yeni gelenlerin çoğu da -hepimiz gibi- uzun yazılar okumaktan sıkılıyor, hele hele bu yazı yeterince açık değilse ve yeni gelenlere yönelik değil de daha tecrübelilere yönelik yazılmışsa "hiç bulaşmayayım en iyisi" dedirterek uzaklaştırabiliyor. İşte bu gibi sebeplerle bu kısım toparlandı, kısaltıldı ve daha hedefe yönelik hâle getirildi.
 3. Mevcut düzende sayfanın an altında yer alan yardım(vari) kısım, hemen üst maddede bahsettiğim kısma alındı. Burada, kullanıcıların proje konusunda nasıl yardım alabileceği de belirtildi. Böylece proje giren yeni kullanıcılara yardım konusunda kolaylık sağlandı.
 4. İş birliği projelerinin net bir hedefi olmalı ve o hedefe konsantre olunarak proje gerçekleştirilmeli. Bir projede hem "madde açalım" hem "kategori ekleyelim" hem de "resim yükleyelim" olursa hedef çok genişler, katılım oranı da düşer. Giriş kısmında yer alan "kırmızılar" sayfası da tam bu hususla alakalı. Bazı projelerde "bu listedeki kırmızı bağlantıları da açabilirsiniz, bunlar da puan getirir" gibi not iliştirilmekte ve projenin hedefi kaymaktaydı. Yine buradaki "kırmızı" ifadesi, yeni kullanıcılara hiçbir anlam ifade etmeyen bir terimdi. Bu bağlantı proje sayfasından kaldırıldı.
 5. Ödül sistemi baştan aşağı yenilendi. CEE Buluşması'nda en çok üzerinde durulan konular arasında "iş birliği projelerinde teşvik ve motivasyon" vardı. Mevcut düzende haftanın ilk üç kullanıcısına ödül veriliyor, bazı tematik haftalarda ise özel ödüller verilmesi vaat ediliyor (ikinci kısım aylardır işlevsiz, kullanılmamakta). Konuyla alakalı kullanıcıların da fikri alınarak şöyle ödül listesi oluşturuldu. 29 tane ödül mevcut. "Temalı ödüller" var mesela, belli bir tema üzerine oluşturulan bir projede ("tıp" ya da "spor" örneğin) birinci olana özel bir ödül veriliyor. Birkaç proje sonrasında verilen ödüller var, birkaç projede katılım gerçekleştiren ya da bir başarı edenlere veriliyor (bu tip ödüller devamlı katılımı teşvik amaçlı). Bir haftalık özel ödüller var, o hafta belli şeyleri gerçekleştiren kullanıcılara veriliyor. Yeni katılımcı ödülü bile var, ilk kez o hafta katılan kullanıcıyı motive etmek amaçlı :) Bu ödüllerle kullanıcıların motive edilmesi amaçlanıyor.
  Alınan ödüller hafta hafta şurada sıralanıyor, böylece hem hangi hafta hangi ödül verilmiş kolayca görünebiliyor hem de kullanıcıların isimleri orada yer almış oluyor. Benzer şekilde oluşturulan koleksiyon sistemiyle ise kullanıcıların bir ödül koleksiyonu yapması amaçlanmakta. PlayStation 3/4 oynayanlar bilir, oyun tamamlansa dahi çeşitli hedefleri gerçekleştirerek oyunlara özgü ödül kazanılabilmektedir ve bazıları bu ödüllerin tamamını kazanmak için günlerini harcar. Bu sistem de, kullanıcılara bir amaç olması için tasarlandı. Şahsi düşünceme göre gayet de keyifli :)
 6. Bunlar dışında, puanlama kısmında biraz değişikliğe, sadeleştirmeye ama bir yandan da net ifadeler kullanmaya, katkı yapmaya daha teşvik edici puanlama yapılmaya gidildi (en azından çalışıldı). Yeni sistemle olacak ilk proje olan 41. hafta örneğin. "Kendisine bağlantı verilmemiş (öksüz) maddelerin bakımı" olarak seçilen projede, öksüz olan bir maddeye başka bir maddeden bağlantı verilirse +1, "öksüzlükten kurtarma amacıyla açılan madde" olursa +10 puan verilmekte. 3 cümlelik taslak olarak açılacak bir maddeyle, diğer yöntemlere kıyasla daha fazla puan kazanmak mümkün. Yalnız, bu maddeye bilgi kutusu ve kaynak eklemelerinde, hatta boyut olarak belli bir aşamayı geçmesi sonrasında verilen ek puanlar var. Bunlar, kullanıcının daha gelişmiş ve kaliteli madde yazmasını teşvik edici ek puanlar. Bu puan sistemi sayesinde, proje kapsamında yalnızca 2 madde açan bir kullanıcı 10'larca puan toplayabilir ve hatta haftanın birincisi olabilir. Bu ek puanlar verilmemiş olsaydı bir kullanıcı "ha geliştirmişim ha 3 cümlede bırakmışım, ikisi de aynı hesap" gibi düşünebilirdi.
 7. Yeni katılımcılar için "teşvik puanı" sistemi getirildi. Böylece bir kullanıcı, ilk katılımını gerçekleştirdiği hafta ek puanlar alabilecek.
 8. İş Birliği Projesi duyuruları, sitenin tepesindeki "banner"dan da yapılacak, bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşılabilecek (umarım).

Benim aklımda kalan değişiklikler bu şekilde. Konuyla ilgili her türlü yorum ve görüşü duymak isterim. Umarım ilgili projede bir atılım gerçekleşmiş olur.--RapsarEfendim? 19:37, 6 Ekim 2016 (UTC)

Aklına sağlık. Puan sisteminin netleştirilmesi çok iyi olmuş. Yeni ödül sisteminin de -ben dahil- kullanıcıları güdülemede çok daha başarılı olacağı aşikar. --Cobija (mesaj) 20:50, 6 Ekim 2016 (UTC)
Teşekkürler :)--RapsarEfendim? 21:13, 6 Ekim 2016 (UTC)

Yenileme sonrasında düzenlenen ilk İş Birliği Projesi sona erdi. Yıl içindeki en verimli ve en iyi sonuç veren projelerden biri olduğu görülebilir, sonuçlar oldukça memnun edici :) İlgili proje şuradan görülebilir. Sonuç ve hafta değerlendirmesini buraya da aktarıyım konuyla alakalı olduğundan.

Yapılan yenileme sonrasında gerçekleştirilen ilk İş Birliği Projesi oldukça verimli geçti diye düşüyorum. Hedefimiz 598 maddeyi öksüzlükten kurtararak toplam öksüz madde sayısını 6.598'den 6.000'e kadar düşürmekti. Hedefimiz gerçekleşmedi, ancak bir haftada 507 maddeyi öksüzlükten kurtarılarak hedefimiz %84,78 oranında bir başarı elde edildi. Silinmeye aday gösterilen sayfaları da eklersek %86 seviyesinde bir oran elde ediliyor, bunu da belirtelim. Buna karşın, katılımcıların öksüzlükten kurtardığı madde sayılarını incelersek 627 sayısına ulaşıyoruz, bu demek oluyor ki proje başladıktan sonra da öksüz maddeler açılmış veya halihazırda öksüz olan maddelere botlar tarafından şablon eklenmiş. Bunlar olmasaydı hedefimize ulaşmış, hatta geçmiş olacaktık :)

Yeni madde kazandırmaktan çok var olan maddelere bakım temalı bir proje olsa da, proje kapsamında bir haftada Vikipedi'ye 74 madde ve 13 dolaşım şablonu kazandırıldı (anlam ayrımı sayfaları dahil). 2016'daki projelere bakıldığında, "madde açma konulu" projeler arasında en fazla madde açılan haftada 55 madde açıldığı görülebilir. Bu açından bakıldığında da gayet verimli bir çalışma oldu denebilir. Geçen hafta 7, ondan bir önceki hafta 6, bir öncekinde 5, bir öncekinde ise 8 katılımcının olduğu projede bu hafta 10 katılımcı oldu ki 33. haftadaki 11 katılımcılı projeden sonra 2016'daki en çok katılımcılı proje oldu (o projenin oldukça açık uçlu olan "kategori ekleme" projesi olduğunu da belirtelim).

Projenin gayet tatmin edici geçtiğini düşünüyor, ileride yeni katılımcıları da görmenin güzel olacağını ve tüm katılımcılara teşekkür ettiğimi belirtiyorum.--RapsarEfendim? 11:54, 17 Ekim 2016 (UTC)

Tüm katılımcıların emeğine sağlık, projenin güncel değişimlerle birlikte daha iyi yerlere geleceğine de inancım tamdır. Yeri geldiğinde yenilikler katarak ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek daha da verimli geçecektir. Kişisel olarak işbirliği projelerine önem vermekteyim, çünkü ekip ruhuyla birlikte birçok verimli katkı sağlanabiliyor, belli bir hedefe ulaşılabiliyor. Tüm katılımcıları ve ilgilileri tekrar kutlarım. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:00, 17 Ekim 2016 (UTC)

VikiProje Sovyetler Birliği davet

Coat of arms of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1923-1955).svg
VikiProje Sovyetler Birliği Daveti
İyi günler, iyi Vikiler.
Sovyetler Birliği ile ilişkili tarih, politika, bilim, coğrafya, ekonomi, askeriye, hukuk, eğitim, felsefe, kişi, toplum vb. gibi konularda maddeler açmayı ve var olan maddeleri düzenleyerek kaliteli hale getirmeyi amaçlayan VikiProje Sovyetler Birliği projesine davetlisiniz.

Projeye katkıda bulunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin, iş bölümü ve hedefler kısmına yapmayı düşündüğü katkıları yazarak benzer ilgi alanına sahip kişilerle birlikte hareket edin. Bununla birlikte bu ayın iş birliği projesine katılarak projenin gelişmesine katkıda bulunun. İşbirliği projesinde pek çok ödül sizi beklemekte.

Ayrıca çalışılan maddeleri inceleyebilir veya anket ve oylamalara katılarak görüş bildirebilirsiniz.

Proje hakkında daha fazla bilgi ve katılım için TIKLAYIN.

Bugün tamamladığım projeye sıcağı sıcağına davetlisiniz :) Katkılarınızı bekliyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 01:12, 8 Ekim 2016 (UTC)

Van'da Vikipedi Eğitimi

12 Ekim 2016, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Van

Merhaba, Vikipedi Eğitim Programı etlkinlikleri devam ediyor. Bugün Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Sakhalinio ile birlikte Eğitim Fakültesi'nden öğrencilere Vikipedi'yi tanıttık. Detayları ve videoyu bu sayfada bulabilirsiniz: Etkinlik sayfası --Başak (mesaj) 19:37, 12 Ekim 2016 (UTC)

Başak Hanım'ın bu azmi ile bizi çok daha güzel bekliyor diye düşünüyorum. Bugün Türkiye'nin diğer ucundaki gençlere ulaşmaya çalıştık birlikte. Umarım bu ivmeyi hızlanarak devam ettireceğiz. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:39, 12 Ekim 2016 (UTC)
Başak Hanım'ın Türkçe Vikipedi'nin gelişimi için Ferhat gibi dağları aştığını, nerelerden gelip istirak ettiğini son katıldığımız VikiPera etkinliğinde gördüm :) Her ikimizinde ayağına sağlık. Umarım yeni tecrübeli kullanıcılar aramıza en kısa zamanda katılır. --Maurice Flesier message 19:53, 12 Ekim 2016 (UTC)
Emeği geçen herkese teşekkürler. Yazacak çok şey var ama kısaca: Böyle teşvik edici şeylerin yapılması beni mutlu ediyor. Bu işlere vakit ayırabilmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Öncelikler değişince öneriden çok pratiğe yönelenlerden olma dileğiyle. --Kingbjelica (mesaj)
Yanlış anlaşılma olmasın, biz Van'a kadar gitmedik. Web konferans teknolojisi sağolsun; oturduğumuz yerden orada bir eğitim salonuna konuk olduk. Benzer etkinlikler düzenlendiğinde katılımcılara merhaba demek için mümkün olduğunca kalabalık bir vikipedist topluluğu organize ederiz diye düşünüyorum. Bunlar hep tecrübe...Herkesin bulunduğu yerden en fazla bir saatini ayıracağı şekilde bir şeyler düzenlemeyi deneyebiliriz..--Başak (mesaj) 21:45, 12 Ekim 2016 (UTC)

İçerik sorumlusu

Arkadaşlar, uzun zamandır bekleyen seçkin madde, liste, kaliteli madde adaylıkları var. Liste uzayıp gidiyor ve gidecek. Acil bir sorumlu seçmeniz gerekiyor. Aday olacak var mı? --Turgut46 11:42, 16 Ekim 2016 (UTC)

Bu işle Ahmet Turhan, Superyetkin, Sakhalinio, Vikiçizer, Cobija, Pinar, Maurice Flesier, HakanIST ya da Rapsar ilgilenebilir diye düşünüyorum. --Turgut46 16:50, 16 Ekim 2016 (UTC)
Kullanıcı:BSRF iyi yürütüyordu bence.--RapsarEfendim? 17:58, 16 Ekim 2016 (UTC)
Bence de, kabul ederse tekrar BSRF olsa ya. -seyit. 22:34, 16 Ekim 2016 (UTC)

Vandalizm

Saatlerdir mesaj sayfamda farklı kullanıcılardan sürekli vandalizme uğruyorum, fakat hiç bir hizmetli ilgilenmiyor. Blok etme önceliklerim olsaydı o kullanıcıları ve IP adresleri kendim blok ederdim tabii. Lütfen bir hizmetli ilgilenebilir mi? Tşk Bambi (ileti) 16:11, 19 Ekim 2016 (UTC)

İstek yapıldı Yapıldı -- Hakan·IST 16:17, 19 Ekim 2016 (UTC)

Dış bağlantı yuvası olarak Vikipedi

Vikipedi Türkiye'nin en çok tıklanan sitelerinden biri. Haliyle burası kendi sitelerine bağlantı vermek, daha fazla tıklanmak isteyenler için cennet gibi bir yer. Mihribandemirel kullanıcısına bakın. İşi çözmüş. Sadece bu iş için hesap açmış. Dikkatli bakılınca eklediği dış bağlantıyı en üste koyuyor. Burada bir iyi niyet yok. Bu bağlantılsr maddeye katkı sağlamıyor. Veya burada olan içerikten daha fazla içerik barındırmıyor. Ústelik eklenen bağlantılar tamamen reklam alan sitelerden oluşuyor. İşin ticari yönü var. Tamam bir tane imdb olur anlarım ama 3-4 tane aynı şeyi yazan dış bağ. koymanın anlamı yok. Topluluk ne düşünüyo merak ediyorum.--Kingbjelica (mesaj) 09:47, 20 Ekim 2016 (UTC)

Evet, ben gördükçe kaldırıyorum imdb dışındakileri. Şarkıcı/oyuncu sayfalarına mesela instagram, twitter, facebook sayfaları ekleniyor sürekli. Bunları da gördükçe kaldırıyorum. Zaten kişilerin resmî siteleri bunlara halihazırda bağ. veriyor. Bu konuda dikkatli olmak ve fazla dış bağlantıları kaldırmak gerek. Kolaylıklar. -seyit. 11:28, 20 Ekim 2016 (UTC)
Bu sinema sitelerinin birçoğu farklı ve daha çok/az detaylı bilgiler sunuyor. IMDb, özellikle eski dönem Türk sineması için kapsayıcı değil. Sinemalar ve Sinematürk'e kıyasla. Benzer şey futbolcu maddelerinde de geçerli (Türk futbolcular için TFF, Mackolik ve Transfermakt olmazsa olmaz mesela). Beyazperde'ye ise tam hakim olmadığımdan bir şey diyemeyeceğim ama genel olarak, "okura ek bilgi sunmayan" her tür bağlantının kaldırılması gerekiyor.--RapsarEfendim? 11:42, 20 Ekim 2016 (UTC)
Bu bağlamda örnek vermek gerekirse mesela Woody Allen sayfasın için beyazperde bir şey ifade etmiyor, bu yüzden kaldırmak gerekiyor. -seyit. 11:54, 20 Ekim 2016 (UTC)
IMDb özellikle yabancı oyuncu/film maddeleri için daha bilgilendirici bir bağlantı. Beyazperde yerine SinemaTürk, Türkiye merkezli film/dizi/oyuncu için daha kapsayıcı gibi duruyor. Magazinsel biyografiler için instagram, facebook gibi sosyal medya hesapları konusunda bir sınırlama yok zannedersem. Ama en tehlikeli olanları açık propaganda bağlantıları! --Maurice Flesier message 11:56, 20 Ekim 2016 (UTC)
Sanırım çağırıldım. Söz konusu örnekte, madde ile ilişkin bir belgesel dış bağlantılara eklendi, bu durum -yukarıdaki ifadeyi kullanacak olursam- bir tehlikeye yol açmıyor ve konumuzla ilgisi bulunmuyor. Çünkü buradaki gibi reklam kaygısı falan yok. Şu an o dış bağlantıda anlatılan ve madde konusunun bir alt maddesi ve örneği özelliğinde olan Mart 2006 Diyarbakır olayları maddesi açıldığı için sorun bulunmamakta, çünkü artık direkt iç bağlantılar kısmında veriliyor. O bağlantı "dış bağlantı" olarak verildiğinde henüz madde açılmamıştı. Ardından emek verilerek açıldı ve o bağlantıya gerek kalmadı, direkt madde bağlantısı verildi. "Tehlike!" diye korkmaya gerek yok, konuyu buraya çekmeye de. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:15, 20 Ekim 2016 (UTC)
Mesela oraya da Türkçe bir site kontenjanından eklenebilir, zira katılımcıların hepsi İngilizce bilmiyor. Burada da üç siteyi (Beyazperde, Sinemalar ve Sinematürk) eklemek ya da bunlardan en iyi bilgiyi hangisi sunuyorsa onu veya onları eklemek daha iyi olabilir. Böyle yapmak da gereksiz bir uğraş çıkaracaktır gerçi :S Kararsız kaldım, politika ve yönerge destekli görüşleri duymak iyi olabilir.--RapsarEfendim? 11:59, 20 Ekim 2016 (UTC)
Yabancı kişilerde imdb'yi bırakıp, Türklerde ise resmi site dışında sadece bir bağlantı bırakmak doğrudur.--Kingbjelica (mesaj) 12:01, 20 Ekim 2016 (UTC)
IMDb dışında Beyazperdenin var olması benim açımdan bir sakınca yaratmıyor. Zira, sinema sektöründe Türkçe veritabanı bulmak zor. Beyazperde bu eksikliği gideriyor. Bahsi geçen kullanıcı bunu reklam için yapıyor olabilir onu bilemem geçmişine baktığımda sadece buna adapte olmuş ve evet reklam algısı yaratıyor. Kullanıcı bu konuda uyarılabilir. Yukarıda sinematürkün daha kapsamlı olduğu söylenmiş ancak sinematürkün şöyle bir kötü yanı var ki herkes üye olup istediği film, oyuncu vs sayfasını kafasına göre açabiliyor. Genel anlamda kontrol altında olan bir site değil. Ancak beyazperde tüm verileri kendisi hazırlayarak üyelerine sadece yorum yapma hakkı tanıyor. Türkiye'de sinema sektörünün veritabanı oluşturma çabaları yeni yeni ortaya çıkıyor, düzene giriyor. Birinde var olan madde diğerinde sadece tek bir cümle ile geçebiliyor. Ayrıca, bu tarz fazla bağlantıların kaldırılması için öncelikle o bağlantılarının şablonlarının silinmesi gerek. O şablonlar var olduğu sürece kimseye sen bunu niye ekledin diyemeyiz. Buna twitter, facebook gibi sosyal medyaların şablonları da dahil. Dediğim gibi benim açımdan bu tarz şeylerin bir sakıncası yok. Zira buraya her bilgiyi telif vb. durumlardan kaynaklı koyamıyoruz. Bilgi veya görsel orada duruyor ama alamıyoruz. bu bağlantılar sayesinde de maddeyi okuyan, maddeyle ilgilenen kullanıcıya kolaylık sağlayıp "aa bak twitter adresi de varmış dur bir bakayım neler yazmış", "aa bak türkçe bir veya bir kaç veri tabanında bahsi geçiyor bir de oradakilere bakayım" deme fırsatı tanıyoruz.

Son olarak, IMDb de, beyazperde de siteleri üzerinden para kazanan yerler. Birini kaldırıyorsak diğerlerini de kaldırmak gerekecek. --Pragdonmesaj 13:02, 20 Ekim 2016 (UTC)

"IMDb varken diğerlerine ne gerek var?" tarzı yaklaşımlara karşı argümanlar (Türkçe site olması gerekliliği ve IMDb'nin özellikle eski dönem Türk yapımlarında yetersiz kalması) sunulmuşken, yabancı kişiler için IMDb'nin bırakılması görüşü doğru gözükmüyor. Pragdon bence gayet güzel açıklamış mevzuyu, ben katılıyorum kendisine.--RapsarEfendim? 15:13, 20 Ekim 2016 (UTC)
VP:DB sayfasında "Yabancı dilde sitelere, eğer harita, diyagram ya da tablo gibi görsel içerikte değilse bağlantı vermeyiniz." şeklinde bir uyarı var, politika ihlali yapıyoruz arkadaşlar :D Politikamızın bu kısmının değişmeye ihtiyacı var. (Ayrıca ingilizce sürümde facebook, twitter koymayın şeklinde bir uyarı koymuşlar, not düşeyim. Görünce kaldırılsın.) İngilizceye bakarsak, yine, "Bir maddedeki nitelikli ve içerikle doğrudan ilgili dış bağlantılar okuyucu için faydalı olabilir ancak bunların sayısı en aza indirilmelidir." diyor ki olması gereken de budur. Bu açıklama göz önüne alındığında benim görüşüm, mesela Woody Allen için imdb, beyazperde'ye tercih edilmeliyken Fahriye Evcen için beyazperde/sinematürk siteleri imdb'ye tercih edilmelidir. İlgili kullanıcı reklam hissi yarattı bende de, pek çok değişikliğini geri aldım. -seyit. 17:47, 20 Ekim 2016 (UTC)
Peki İngilizce bilmeyen Woody Allen hayranları ne yapacak? :) veya beyazperdede vb. türkçe kaynakta eksik olan bilgilerin imdb de olması? Evet en aza indirgenebilir (bana göre lüzumsuz bir durum) ama zaten bu veri tabanı sayısı bir elin parmaklarını geçmemekte. Sosyal ağ kısmına bir düzenleme getirilebilir. En azından resmi sitesi var olan maddelere bu şablon eklenemez benzeri bir politika güncellemesi yapılabilir. Eğer ki resmi sitesi yoksa buna da gerek yok, sosyal ağ şablonunun var olması yine bir artı katacaktır maddeye. Kullanıcıyı uyarmakta fayda var kesinlikle. --Pragdonmesaj 18:22, 20 Ekim 2016 (UTC)
işte maddeden maddeye değişiyor esnek olmak gerek bence şu şu olamaz kesinlikle demek her sayfaya uymuyor. ama mesela beyazperde+sinematürk ikisi bir arada olmamalı diye düşünüyorum. bir de standardizasyon açısından aslında ikisinden biri arasında karar kılsak daha hoş olur, tabi bu da başka bir yerin tartışma konusu. -seyit. 21:20, 20 Ekim 2016 (UTC)
Kimseyi bir yerlere çağırdığımı zannetmiyorum. Burada "dış bağlantı yuvası olarak Vikipedi" başlığı altında görüşümü ifade ettim. Özel olarak İMDB konusu tartışılmaya açılmadı, sadece konu oraya evrildi. Ben de dış bağlantılar başlığı altında ilgisiz ve kayda değer olmayan YouTube kullanıcıları tarafından yüklenmiş propaganda mahiyetinde videolar ile okuyucuların yönlendirilebildiğini örnekle gösterdim. Bundan neden rahatsız olundu ve benim vermiş olduğum bağlantı ve başka bir kullanıcının yorumu o kullanıcılardan izin almadan kaldırılma yoluna gidildi anlam veremedim. Bunu tartışmak neden rahatsızlık konusu oldu bunu öncelikle ifade etmek gerekir. Ben bir devriye olarak dış bağlantılar başlığına eklenen reklam, ilgisiz içerik, yoğun link, okuyucuyu yönlendirme ve her türlü örgüt propagandası ile mücadele etmeye devam edeceğim. --Maurice Flesier message 20:41, 20 Ekim 2016 (UTC)
şimdi bir de birini bir yere çağırıp/çağırmama neden rahatsız oldun/olmadın üzerine tartışma dönsün..... -seyit. 21:20, 20 Ekim 2016 (UTC)
 • Cevap Cevap Kullanıcıları kışkırtmaya dönük yorumlarınızı hizmetlilere havale ediyorum. İyi geceler. --Maurice Flesier message 21:25, 20 Ekim 2016 (UTC)
Olan durum çeşitli kullanıcıların burada bahsettiklerinin başka bir örneği. Soğukkanlı olmak gerek, örnekler her geçen gün artıyor zira. --Ahmet Turhan (mesaj) 04:04, 21 Ekim 2016 (UTC)

Kısa maddeler

Bazı konuların maddeleri doğal olarak kısa olabilir, onlardan bahsetmiyorum. Ancak bugün iki adet "kısacık" madde gördüm ki birşeyler söylemek gerekebilir.

 • Biri jant. İki cümleden oluşuyor. Kaynağı yok. Birinci cümlenin Türkçesi bozuk. Aynı maddeye İngilizce VP'den bakıyorum, çok ayrıntılı bir metin ve tonla kaynak. Olabilir, İngilizce'de "ayakyolu" yazsanız (yani Türkçe olarak bunu yazsanız) kaynak bulunuyor, yeter ki isteyin. Elbette birkaç da resim var. Benim katkıda bulunmaya çalıştığım bir diğer VP projesi olan Katalanca Vikipediye bakıyorum, daha kısa bir metin ve tek bir kaynak. Ama orada da bisiklet, jantı, motosiklet jantı, yarış otomobili jantı vd 'den oluşan güzel bir resim galerisi var. Bizimkinde -ilaç için- bir jant resmi de yok.
 • Diğer madde mercimek çorbası. Tek cümleden oluşuyor. Ya da öyle sanıyorum, zira sonuna nokta konmamış. Belki devamı gelir. Sonuçta bu "soup" hepimizin hayatı boyunca birçok kereler sofrasında gördüğü bir yemek. Görmek deyince aklıma geldi, Commons'ta ben mercimek çorbası için özel bir kategori açmıştım, ama oradan değil de "Orta Doğu"dan bir "mercimek çorbası" resmi seçilmiş. Olsun, bir mercimek çorbası resmi olsun da biz ona da razıyız. Maddemiz İngilizcedeki "lentil soups" (mercimek çorbaları) maddesine bağlanmış. Oysa ben Katalancada Türk usülü "mercimek çorbası" maddesi yapmıştım ve fotoğraf kategorisini de ona bağlamıştım. Bizimkinde ancak bir bot'un bağladığı genel kategori var. Neyse, bu madde konusunda ben de suçluyum. Herhalde Vikipediye "kırgın" olduğum bir dönemde (hep ben kıracak değilim ya Vikidaşlarımı, ara sıra ben de kırılıyorum :) Madde istekleri sayfasına ben eklemişim bu "milli" çorbamızı. Biliyorum, Vikiopedi "milli" değil ama Türkçe Vikipedi Türklere ilişkin maddelerde (mesela nasıl hep başkalarını katlettikleri filan -kara mizah yapıyorum :) diğerlerinden daha yetkin olmalı diye düşünür insanlar ister istemez.

Sözün özü, kişisel veya ansiklopedi düzeyinde "skor yapacağım", madde sayımı/zı artıracağım diye madde yapmayalım arkadaşlar. Gerçekten. Mercimek çorbasını tenzih ederim ama jantsız da yaşayabiliriz sanıyorum. Ta ki meraklı bir Vikidaşımız gelir kaynaklarıyla, resimleriyle, türleriyle güzel bir jant maddesi yapar. Hatta, Türkiye'nin değilse de Türkçe Vikipediyiz ya, bir arkadaşımız gider taksimetre daha çok yazsın diye yapılmış özel jantlardan (hani şu lastikler araçtan birer metre dışarı taşar, bir tek trafik polisleri göremez :) takılı bir taksinin fotoğrafını çeker, o konuya da değinir. İngilizce veya Fransızca ya da İspanyolca Vikipedide kimsenin hayal edemeyeceği bir ayrıntı bizim maddemizde mevcut olur. Son söz: Madde sayımız az, ama havamız yerinde olsun arkadaşlar.

Not: Örnek verdiğim maddeler sadece bugün denk geldiğim iki madde. Yoksa ne yazanlarla ne onaylayanlarla ilgisi var. Kişisel birşey değil. "Örnek" sadece. Özellikle arasak kimbilir kaç tane bulacağız. Lütfen bu "yapmış olmak için yapma" huyunu bırakalım. Kim ne öğrenecek o metinleri okumaktan? --E4024 (mesaj) 14:02, 21 Ekim 2016 (UTC)

bence alperen ilgilensin bu konuyla.. :) --kibele 14:14, 21 Ekim 2016 (UTC)
Bir maddenin hiç olmaması 0, tek cümlelik bir madde 1, 1 milyon cümlelik bir madde ise 1 milyon puan olsun. Benim bildiğim kadarıyla 1 her zaman 0'dan büyüktür, 1 milyon da bu ikisinden büyüktür. Kriterleri karşılıyorsa kimseyi ilgilendirmez. Ha isteyen o maddeleri geliştirebilir, çok da güzel olur ki buradaki çoğu kullanıcının amacının bu olduğunu zannediyorum.--RapsarEfendim? 17:37, 21 Ekim 2016 (UTC)
İş birliği projeleri veya çeşitli konu projeleri bu yüzden varlar, hangi konuda eksiklik hissedilirse o konulara ağırlık vermek ve teşvik etmekte yarar var. Örneğin yukarıdaki konular için otomobil ve yemek konuları için bu tür girişimlerde bulunulabilir. Eleştiri yapıcı ama yön kurgusu hatalı. Amaç içerik silmek değil bunları artırmak olmalı. En azından ben katkılarımı bu yönde yapıyorum. İçerik geliştirirken çeşitli zorluklardan geçiyoruz elbet, ama bir şekilde bunun yapılması gerek. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:49, 21 Ekim 2016 (UTC)

Önceliklee, uzun zamandır gündeme gelmeyen bu konuyu tekrar gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim! Şimdi, değerli meslekdaşlarım. Kısa maddelerin bir amacı da maddenin o kadar kısa olmasından rahatsızlık duyan kitleyi etrafa toplayarak maddenin gelişmesini sağlamaktır diyerek sözlerimi bitiriyorum. Herkese iyi vikiler. :)--Alperen (mesaj) 09:56, 22 Ekim 2016 (UTC)

 • 5 sene önce sokak süpürme aracı maddesini açmışım. İstesek de çok fazla gelişemeyecek bir madde. Bazı maddeleri olduğu gibi kabullenmek lazım :) --Sadrettin 15:16, 22 Ekim 2016 (UTC)
İstenilirse geliştirilebiliyor. Bilginin sınırı yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 18:41, 22 Ekim 2016 (UTC)