Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Strateji tartışmaları 3. döngü[kaynağı değiştir]

Merhaba, Wikimedia hareketi stratejisini belirleme süreci devam ediyor! Strateji tartışmalarının 3. döngüsü başladı. Tartışmalara paralel olarak dünyanın çeşitli yerlerinde yürütülen araştırmalardan elde edilen sonuçlar vikipedistler tarafından Temmuz ayı boyunca gözden geçirip görüşülecek. Bu araştırmalarda Vikipedi'nin geleceği ile ilgili olarak ortaya çıkan öngörülmüş çeşitli sorunlar var. Strateji belirleme ekibi tarafından her hafta öngörülen sorunlardan birisi duyurulup tartışılacak, bu meselenin nasıl çözüleceği konusunda tartışmalara Türkçe Vikipedi editörlerinin de katılımı bekleniyor. Bu haftanın meselesi :"Topluluklarımız ve içeriğimiz nasıl değişen dünyayla uyumlu kalır?". Meselenin ne olduğu burada açıklanıyor. Kısaaca Vikipedi'nin mevcut ansiklopedik biçimi gereksinimleri karşılamaya yeterli görünmüyor; insanlar farklı yollar arıyorlar; sosyal medya ve mesajlaşma araçları yoluyla, kısa, metin yerine görsel ağırlıklı bilgi paylaşmayı tercih ediyorlar/edecekler. Bu sorunun nasıl üstesinden geliriz? İster Tartışma sayfasına yazarak, isterseniz bu sayfada mesajın altına görüşlerinizi ekleyerek tartışmaya katılabilirsiniz. Teşekkürler, --Başak (mesaj) 20:20, 5 Temmuz 2017 (UTC)

İkinci hafta sorusu:[kaynağı değiştir]

3. döngüde tartışılan ikinci soru şu: "Çoğu geleneksel yollarla doğrulanamadığına göre "bilginin toplamı"nı nasıl elde edebiliriz?" Kısaca, bizim Vikipedi'deki "güvenilir kaynak" tanımımız, bir çok bilgi türünün dışarıda kalmasına neden oluyor; örneğin sözel olarak paylaşılagelmiş bilgiler. Bu tür bilgiler Wikimedia sitelerine nasıl entegre edilebilir?

Tartışmaya katılmak isterseniz bu konudaki düşüncelerinizi, çözüm önerilerinizi Türkçe olarak buraya yazabilirsiniz; İngilizce olarak şuradaki tartışma sayfasında tartışmaya katılabilirsiniz. I. hafta ile ilgili olarak da halen görüş yazabilirsiniz. Teşekkürler. --Başak (mesaj) 16:00, 8 Temmuz 2017 (UTC)

Bilgiye erişim için kullanılan vikipedi kanalları, insanın bilgi arayışı içerisindeki yorgunluğunu atmada hızlı bir kaynak. Bu nedenle, bahsettiğim yorgunluğu araştırmacının kabullenerek daha derin taramalara ve kritik kaynaklara ulaşma yolunda çaba sarfetmesi gerektiğine inanmasını sağlamalıyız. Bu düşünce ile ilgili yönlendirmeler, çabuk okunabilecek ve teşvik edecek uyarılar tasarlayabiliriz. @Basak -- 07:59, 12 Temmuz 2017 (UTC)

Üçüncü hafta sorusu:[kaynağı değiştir]

3. döngüde tartışılan üçüncü mesele, yanlış bilginin yayılması üzerine. "Wikimedia olarak 2030'a doğru bakarken artan yanlış bilgilendirme düzeylerini nasıl giderebiliriz" sorusu tartışılıyor. Bu konuda Vakfın yaptırdığı araştırma şuradan okunabilir: |Yanlış Bilgilendirme, Doğrulama Propaganda ve dünyanın güvenilir, özgür ve tarafsız bilgi arayışına nasıl yardımcı olabileceğimiz düşüncelerii ifade etmek için Tartışma Sayfası veya burası kullanılabilir. Özellikle şu konuda belki düşünmüş olan, içimizden bir şeyler paylaşmak isteyen olabilir diye tahmin ediyorum. "Wikimedia içeriğini sansürleme eğilimleri azalmakta fakat bazı hükûmetler (Çin ve Türkiye gibi) sansüre geniş çapta devam ediyor. "HTTPS" teknolojisinin kullanımı tek tek sayfaları engellemeyi güçleştirdi. Bu kısa dönemde faydalı oldu fakat yeni sansür-karşıtı araçlar ve yöntemlerin geliştirilmeye devam etmesi gerekli."--Başak (mesaj) 16:58, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Dördüncü hafta sorusu[kaynağı değiştir]

Bu hafta tartışılan soru şu: Bilginin oluşumu, sunumu, dağıtımı değişirken Wikimedia dünya için mümkün olduğunca kullanışlı olmayı nasıl sürdürür?

Vakfın yaptırdığı araştırmaların ortaya koyduğu eğilimlere göre 2030'da teknolojide, insanların bilgiyle iletişim biçiminde değişimler olacak. Bu değişimlerin sunduğu fırsatlar ve olumsuzluklar söz konusu. Wikiedia ne yapsın? Mobil çözümler geliştirmeye mi odaklansın? Yapay zeka ve otomatikleştirilmiş sistemlere daha fazla ağırlık versin mi? Sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik gibi teknolojilere dayalı kardeş projeler mi üretsin? Tüm bunların yaratabileceği olumsuzluklarla nasıl başa çıksın (kullanıcıların edilgen tüketici rolüne geri dönmesi tehlikesi, aşırı bilgi yükü nedeniyle bilgiyi işleme becerilerinde düşüş olması, önyargıların yapay zeka tarafından sürekli yeniden üretilmesi...gibi) Haftanın tartışma konusu hakkında şurayı okuyabilirsiniz' ve Tartışma sayfasına veya bu mesajın altında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. --Başak (mesaj) 10:51, 26 Temmuz 2017 (UTC)

Accessible editing buttons[kaynağı değiştir]

Whatamidoing (WMF) (talk) 22:23, 10 Temmuz 2017 (UTC)

Üçüncü göz[kaynağı değiştir]

Sivil Savunma Birlikleri adlı maddeyi benzerlerinde olduğu gibi hemen hemen her zaman kısa adı kullanılan YPS'ye taşıdım. Fakat öncekilerde olduğu gibi bu madde de aynı birkaç kullanıcının itirazı oldu. İlgili tartışma sayfasında şu anda bir gerekçesiz itiraz, bir kişisel bakış açısı içeren yorum, bir de sunî gerekçe bulunuyor. Bu nedenle tartışma sayfasında özellikle ve özellikle TARAFSIZ kullanıcıların görüşlerine ihtiyaç bulunuyor. İlginize. --Maurice Flesier message 00:00, 16 Temmuz 2017 (UTC)

Yorum yapanlar olarak TARAFLI oluyoruz sanırım. Üstüne basa basa belirttiğinize göre. Neyse Kişisel ithamlarıın tartışılacağı yer burası değil diyerek iyi çalışmalar diliyorum. --Pragdonmesaj 00:20, 16 Temmuz 2017 (UTC)
Taraf olunduğu için itiraz ediliyor, tartışma sayfaları zaten tartışmalara taraf olma işidir. Zaten ne hikmetse her zaman Maurice'ye itiraz edenler kişisel görüş barındıran taraflı kişilikler oluveriyor. Ayrıca"Fakat öncekilerde olduğu gibi bu madde de aynı birkaç kullanıcının itirazı oldu." cümlesinden size itiraz edenlerin hedefe oturtulduğu anlamını her zamanki gibi kolaylıkla çıkarabiliriz. --Ahmet Turhan (mesaj) 06:49, 16 Temmuz 2017 (UTC)
Kullanıcılarımız madde tartışma sayfalarını taraf olma/olmama, karşıt görüşlü kullanıcıya yüklenme, ithamlarda bulunma, isim vermeden belirtme, ima etme vb. amaçlardan çok Vikipedi için tarafsız olanı bulma için kullanırsa bir yere varabileceğimizi düşünüyorum. chansey Mesaj 08:35, 18 Temmuz 2017 (UTC)
Esasında birbirimizi yıpratacak kadar tartışmalı bir konu olmadığını düşünüyorum, kısaltmasını veya normal okunuşunu yönlendirebiliriz. Ya da bu konuda bir politika belirleriz daha iyi olur. --KediÇobanı🐈 14:46, 18 Temmuz 2017 (UTC)

Bekleyen değişiklikli ve incelenmemiş maddeler[kaynağı değiştir]

Tebrikler. Bir süre önce Sayfa inceleme istatistikleri sayfasına baktığımda hem bekleyen değişikli hem de incelenmemiş madde sayısı 0, yazıyla sıfır idi. Bir iki tane eklenince onları da hallettik. Bu günleri de görecek miydik? :) --Deniz (mesaj) 20:33, 19 Temmuz 2017 (UTC)

Şikayet sayfası[kaynağı değiştir]

Hizmetliler bile aylardır ilgilenmediğine göre buradan rahatlıkla duyuru yapabiilirim. Vikipedi:Şikâyet sayfasında epey bir sorun, içerik çıkarma, tartışma, üsul, ilgisizlik gibi pek çok alanda sorun var. Sayfa geçmişinden de görülebilir. İlgili arkadaşlara duyurulur. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:15, 20 Temmuz 2017 (UTC)

Ceviz kabuğunu doldurmayacak bir durum yüzünden birbirinize ve Vikipedi'ye zarar vermektesiniz. Çağrımı buradan da tekrarlıyorum değerli @Maurice Flesier ve @Ahmet Turhan, lütfen sakin olun ve Vikipedi'ye mola verin. Ricamı göz önüne alırsanız mutlu olacağım... chansey Mesaj 17:20, 20 Temmuz 2017 (UTC)
Üçüncü gözünüz için teşekkürler, önerinizi kalbimle kabul ediyorum @Chansey :) Fakat sayfaya ilginin zorunlu olduğu bir gerçek. --Ahmet Turhan (mesaj) 17:23, 20 Temmuz 2017 (UTC)
 • Şikayet sayfasındaki sorunun sebebi, kibelenin şikayet edildiği bölüme başka bir kullanıcıyı şikayet etmeye çalışmanızdan kaynaklı, (...). Başka bir şey değil. --Tuğkan (mesaj) 19:56, 20 Temmuz 2017 (UTC)
Değerli @Tuğkan, yatışmış olan bir tartışmanın üzerine bu şekilde tepki vermenin emin olun ki hiç birimize, daha da önemlisi projemize faydası bulunmamakta. Şu an için kıymetli yorumunuzdaki tartışmaya yön vermeyecek, yapıcı olmadığını değerlendirdiğim, sizin yaptırıma uğramanıza sebebiyet verebilecek bölümü görmezden gelelim ne dersiniz? Eminim kendinizi çok daha iyi şekilde ifade edebilirsiniz. Neticede tartışma bitti ve uzatmaya gerek yok. Kolay gelsin. chansey Mesaj 20:06, 20 Temmuz 2017 (UTC)

Page Previews (Hovercards) update[kaynağı değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 22:32, 20 Temmuz 2017 (UTC)

Vikiprojeleri ve işbirliği projelerini canlandırmak üzere öneri[kaynağı değiştir]

Kullanıcı:Ahmet Turhan'ın Vikiprojeleri canlandırmak üzere teklif ettiği öneriler ve diğer kullanıcıların yorumları için lütfen ilgili sayfaya göz atınız ve fikirlerinizi belirtiniz. --Maurice Flesier message 22:14, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Reklamlı (engelsiz) Vikipedi[kaynağı değiştir]

Ne yapılması gerekiyor? Anlamadım. --Selahattin ilhan (mesaj) 20:10, 28 Temmuz 2017 (UTC)
Vikipedi'de her ne şekilde olursa olsun birilerinin maddi çıkar sağlamasına karşıyım, ama şu son dönemde sadece ben 6-7 kişi biliyorum Vikipedi'ye (okuma maksatlı) girmek için bu siteyi kullanan... Şu anda VPN vs. yöntemleri kullanamayanlar için tek çare bu site. chansey Mesaj 07:46, 29 Temmuz 2017 (UTC)
Sadece okuma maksatlı değil, değişiklik yapmak için de kullanılıyor. Örneğin bu IP adresini o siteden gelenler kullanıyor: Özel:Katkılar/62.75.242.127. Politika gereği engellenmesi gerekiyor aslında. Meseleyi tam olarak anlamadım. Konu maddi kazanç ise, Vikipedi maddeleri ticari web siteleri de dahil olmak üzere yeniden kullanım için lisanslanmıştır. Hiç kimse insanları bu siteyi kullanmaları için zorlamamaktadır. Bu sebeple (bence) herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. --Selahattin ilhan (mesaj) 15:42, 29 Temmuz 2017 (UTC)
Ayrıca bu site, tekel değildir. İstemeyen kullanmasın. Reklamsız alternatifleri de bulunmaktadır: https://tr.vikipedi.pw, http://tr.wiki.admicos.cf/ .Hatta şurada bahsedildiği gibi çeşitli yöntemler kullanılarak, Vikipedi bağlantısına tıkladığınızda doğrudan o sitelere yönlendirme yapılabilir. --Selahattin ilhan (mesaj) 16:39, 29 Temmuz 2017 (UTC)
Burada rahatsız olunan hususun "reklam" olduğu kanaatindeyim; başlıktan bu anlaşılabiliyor. Yoksa zaten açık proxy hususunda politika net... chansey Mesaj 18:24, 29 Temmuz 2017 (UTC)
@Selahattin ilhan denilen kullanıcıya cevaben yazıyorum. Çok kısa ifadeyle başlangıç olarak bir tür bildirim ve bilgilenme niyetine köy çeşmesine taşıdığım konunun amacını anlamadıysan daha düz cevaplarla, varsa ve biliyorsan meselenin sakıncalarına değinerek izahını yapar, geçersin. "İstemeyen kullanmasın", gibi cevaplar verirsen, "hayrola anlamadıysan bu konuşma/yazışma tarzı nedir" diye karşılığını alırsın. Gerginlik yaratmak maksadıyla yola çıkan kimseyi eli boş bırakmamak lazım. Ayıp olur sonra. Sen de zamanla nasibini alırsın bu kafayla devam edersen. "İlgilenen" kullanıcılar ise arama geçmişi kaydedilen bu reklamlı sitenin kullanımı noktasında özellikle kayıtlı kullanıcılar açısından bir sorun kaynağı veya benzeri bir duruma neden olur mu sorusuna bir cevap verebilirse memnun olurum. Bilgilenmiş oluruz, önlem de alınır belki. @Chansey görüş için teşekkürler, ben de benzer düşünüyorum aslında ama güvenlikle alakalı bir probleme sebep oluyorsa reklam gerekçesi ile bir şeyler yapılabilir diye düşündüm. Zamansız olduğum için bildirim şeklinde tuttum en başta. Kolay gelsin. Vitruvian (mesaj) 20:07, 29 Temmuz 2017 (UTC)
 • Merhaba Vitruvian, aslında Selahattin ilhan çok iyi niyetli ve uzlaşmacı bir kullanıcıdır, bir iletişim kazası olduğunu düşünüyorum. Asıl meseleye gelecek olursak, bu internet sitesinin reklam yapması sorun değil bence ancak güvenlik zafiyeti varsa, güvenlik gerekçesiyle bir şeyler yapılmalı. Saygılar. --KediÇobanı🐈 21:47, 29 Temmuz 2017 (UTC)
Evet güvenlik hususunda bende bazı mahsurlar duymuştum lakin bu konuda üzgünüm ki teknik bilgim yetersiz. Belki değerli @Mavrikant yardımcı olabilir? chansey Mesaj 07:24, 30 Temmuz 2017 (UTC)
 • Ben başta bu siteyi kullanmaya çalıştım. Giriş yaptım fakat değişiklik yapamadım. IP adresimin engellenmiş olduğunu görünce şaşırdım hatta Vito'ya IP engeli için attığım mesajda da bunu belirttim. Bu siteyi, bizle bağlantılı bir site zannediyorum ama Vitruvian'ın bizi bilgilendirdiği kadarıyla bizle ilgisi yok ve güvenlik için hiç iyi gözükmüyor. Üstüne, reklam alınıp bundan bir kazanç elde ediliyorsa hukuki süreçte başlamalı şahsi fikrim. Bunun için vakıf ile gerekli temaslara bürokratlar geçebilirse iyi olur, ben de gidip şifremi değiştireyim eğer burayı kullanmaya çalışan başka kullanıcı varsa, onlar da değiştirirseler kendi yararlarına olur. Uyarı için teşekkürler. Vitruvian'ın buraya yazması bunu iyi oldu. Gerginliğe anlam verememekle birlikte Vitruvian'a tekrar teşekkür ediyorum. --Tuğkan (mesaj) 11:33, 31 Temmuz 2017 (UTC)
Ben de geçersiz bir sebepten dolayı ip engeline takıldım bir günlük. Bu adresten giriyordum Viki'ye zaman zaman da VPN ile. VPN'nin sağladığı ip ile ilgili bir sorun oldu da engellendim herhalde diye düşündüğümden durumu @VikiÇizer'e anlattım ve ip engel muafiyeti verildi. Köy çeşmesine bakınırken bu mesajı görünce endişelenmedim değil. 0wikipedia.org gizlilik ve hesap açısından güvenli değil mi ve ip engelinin bununla bağlantısı olabilir miydi? Çünkü engel geçmişinde herhangi bir engelleme yer almıyor. Lütfen biri bilgilendirsin. HicBitmeyenAkbil

Vikisözlük değişiklikleri[kaynağı değiştir]

Vikisözlük:Köy çeşmesi'nde de belirttiğim üzere Vikisözlük projesinde genel kapsamda yapılması gereken bazı öneriler bütün kullanıcıların fikirlerine sunulmuştur. İlgili olan kullanıcılar göz atabilir. ~ Z (m) 10:50, 31 Temmuz 2017 (UTC)

Sinema maddelerindeki filmlerin önem atamaları[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar merhaba, sinema maddelerindeki filmlerin önem atamalarının bir standarda çekilmesi için Vikiproje Sinemada bir tartışma yürütülüyor. Sizler de fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. --Pragdonmesaj 17:00, 1 Ağustos 2017 (UTC)

Madde adı[kaynağı değiştir]

Merhaba, buradaki madde adı ile ilgili tartışmada fikirlerinizi bekliyoruz. --Pragdonmesaj 07:56, 3 Ağustos 2017 (UTC)

Hizmetli adaylığı[kaynağı değiştir]

Burada ikinci defa başvurduğum hizmetli adaylığı oylaması devam etmektedir. Gözden kaçmaması adına topluluğumuzun bilgilerine sunarım. chanseyMesajYaz 10:34, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Oylama devam etmektedir; olumlu/olumsuz yorum, görüş ve oylarınız için şimdiden teşekkürler... Bilgilerinize sunarım. chanseyMesajYaz 19:12, 13 Ağustos 2017 (UTC)

Tür mü tarz mı?[kaynağı değiştir]

Genel olarak İngilizce kategorilerden çevrilen, içerisinde "genre" kelimesi geçen birçok kategori bulunmakta. Bunların yarısı "tür" olarak yarısı da "tarz" olarak çevrilmiş. Artık buna bir standart bulsak? Bütün genre kategorilerini ya tür ya da tarz olarak değiştirelim. Bütün kullanıcıların fikirlerini bekliyorum. ~ Z (m) 10:48, 5 Ağustos 2017 (UTC)

Bence de buna artık bir kesinlik getirilmeli. Bu sorunu en çok video oyunu maddelerinde bilgi kutularında görüyorum. Karışıklık çok fazla. Kimi türe çok oyunculu yazıyor kimi tarza. Kimi türe birinci şahıs nişancı yazıyor kimi tarza. Bu konunun kesinlik kazanması şart. -SunSoldiers (mesaj) 12:18, 5 Ağustos 2017 (UTC)
Sözlük anlamı olarak Genre her iki kavramı da karşılıyor. Toplulukça bir standart belirlemeliyiz. Güzel bir noktaya değindiniz HastaLaVi2! chanseyMesajYaz 12:21, 5 Ağustos 2017 (UTC)
Müzik tarzı ve film türleri adlı sayfalarımız var. Bu sayfalarda yaptığımız seçime katılıyorum, yani müzik ile ilgili konularda tarz, sinema ile ilgili konularda tür sözcüklerini kullanalım (ikisi birden varsa ayrı ayrı incelenir). --Deniz (mesaj) 22:08, 5 Ağustos 2017 (UTC)
müzik için açık ve net bir şekilde tarz önde. -MHIRM. 20:27, 7 Ağustos 2017 (UTC)

dır, dir[kaynağı değiştir]

Son zamanlarda tanım cümlesindeki -dır,-dir,-dur,-dür eklerini bilerek (veya bilmeyerek) silen (veya geri alan) arkadaşlara ve bu konuda bilgisi olmayanlara Vikipedi sözlük değildir yönergemizi hatırlatmak isterim. Bu konudaki teklif 2011 yılında kabul edilmiş ve halen yürürlüktedir. Ben kendi ilgilendiğim maddelerdeki tanım cümlelerini bu yönde değiştirmeye devam ediyorum. Lütfen siz de herhangi bir maddedeki tanım cümlesini -dır, dir Ek fiilleri ile tamamlayınız.--Teacher0691 (mesaj) 20:31, 5 Ağustos 2017 (UTC)

bu derin bir konu. böyle kestirip atılamaz. sözlük değil politikasını yanlış anlamışsınız. geri alan kullanıcılar doğru yapıyor. -MHIRM. 20:27, 7 Ağustos 2017 (UTC)

WikiProject Language samples: Help needed![kaynağı değiştir]

Pieter Bruegel the Elder - The Tower of Babel (Vienna) - Google Art Project - edited.jpg

Hello,

Sorry for writing English – I only speak English and German. I search for someone with Turkish as their mother language, willing to help me with my project WikiProject Language samples:
The Wikipedia exists in many languages, in which we have articles about many languages. We already have a lot of high quality Wikipedia-articles about languages in which you can find information about the number of speakers, the vocabulary, stem and grammar of the language. But often one very natural question about a language is still left unanswered: "How does this language sound?". This is what I want to change with this project – I collect audio recordings of the same text (first article of the Universal Declaration of Human Rights) in as many languages as possible. Therefore I hope for someone of you could make a recording of the following text and upload the audio-file to Wikimedia Commons:

"Madde 1

Bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler."

You find some tips for recording on the project page. Also you could include the recordings already existing (~60!) to the articles of your Wikipedia or help me organize more language recordings. Thank you! -- MichaelSchoenitzer (mesaj) 13:10, 6 Ağustos 2017 (UTC) PS: If there is a better place for this message please feel free to move/copy it.

şablon: madde adı[kaynağı değiştir]

Madde adı şablonu tartışma sayfasında şablonun kullanımına yönelik son zamanlarda çoğalan giden ve anlaşmazlık yaratan durumla ilgili tartışmada yorumlara ihtiyaç var. Görüş bildirmeniz daha iyi olacaktır. -MHIRM. 20:30, 7 Ağustos 2017 (UTC)

Share your thoughts on the draft strategy direction[kaynağı değiştir]

Merhaba! I'm sorry that I'm not writing in Turkish. Lütfen kendi dilinize çevirmeye yardım edin. (@Basak, I'd be grateful if you helped out :)

At the beginning of this year, we initiated a broad discussion to form a strategic direction that will unite and inspire people across the entire movement. This direction will be the foundation on which we will build clear plans and set priorities. More than 80 communities and groups have discussed and gave feedback on-wiki, in person, virtually, and through private surveys[strategy 1][strategy 2]. We researched readers and consulted more than 150 experts[strategy 3]. We looked at future trends that will affect our mission, and gathered feedback from partners and donors.

In July, a group of community volunteers and representatives from the strategy team took on a task of synthesizing this feedback into an early version of the strategic direction that the broader movement can review and discuss.

The first draft is ready. Please read, share, and discuss on the talk page. Based on your feedback, the drafting group will refine and finalize this direction through August.

 1. ^ Cycle 1 synthesis report
 2. ^ Cycle 2 synthesis report
 3. ^ New Voices synthesis report

SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 17:32, 8 Ağustos 2017 (UTC)

Çeviri[kaynağı değiştir]

Yılın başında hareket genelinde insanları birleştirmek ve ilham vermek için bir stratejik yön belirlemek üzete geniş bir tartışma başlattık. Bu yön vakfın net planlar yapacağı ve öncelikleri belirleyeceği yön olacak. Seksenden fazla topluluk ve grup viki üzerinde, kişisel olarak, sanal olarak veya özel anketleri yanıtlayarak tartıştı ve geribildirim verdi.[strategy 1][strategy 2] Okuyucular üzerinde araştırma yaptık ve 150den fazla uzmanın görüşünü aldık. Misyonumuzu etkileyecek eğilimlere baktık ve ortaklar ile bağışçılardan geribildirim topladık. [strategy 3]

Temmuzda Strateji ekibinden bir grup topluluk gönüllüsü ve temsilcisi geribildirimleri birleştirip hareketin genelinin inceleyip tartışabileceği bir stratejik yön metni haline getirmeyi üstlendi.

İlk taslak hazır. Lütfen okuyun, paylaşın, ve tartışma sayfasında tartışın. Geribildiriminize bağlı olarak taslak ekibi Ağustos'ta bu yön metnini düzenleyip son halini verecek. (Çeviri:--Başak (mesaj) 18:46, 9 Ağustos 2017 (UTC))

 1. ^ Döngü1 sentez raporu
 2. ^ Döngü 2 sentez raporu
 3. ^ Yeni Sesler Sentez raporu

VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla ödüllü işbirliği projesi[kaynağı değiştir]


Coat of arms of the Soviet Union.svg
Flag of the Soviet Union (1936-1955).svg RedSquare SaintBasile (pixinn.net).jpg
OpenRA.png VikiProje Sovyetler Birliği ve Rus Kültür Derneği ortaklığıyla
Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu ilk ödüllü işbirliği projesi
Vikiproje:Sovyetler Birliği sorumlularının Ağustos 2017'de Ankara merkezli Rus Kültür Derneği ile yaptıkları görüşme neticesinde periyodik olarak ortaklaşa ödüllü projeler gerçekleştirme kararı alındı. Bu kapsamda ilk proje olarak Rusya ve SSCB konulu 250 madde oluşturma konulu bir ay süreli işbirliği projesi düzenlenmesi kararlaştırıldı. Projeye BURADAN ulaşabilirsiniz.
 • 14 Ağustos 2017 Pazartesi günü UTC ile saat 00:01'de başlayacak ve 14 Eylül 2017 Cumartesi günü UTC ile saat 23:59'da bitecek olan bir aylık süre zarfında katkılarıyla en çok puan alan üç katılımcıya ödül verilecektir. Bununla birlikte her katılımcıya projeye özgü sürpriz bir teşekkür armağanı gönderilecektir.
 • Etkinlik sonunda puanlama sonucu sıralamada ilk üçte yer alan katılımcılara Rus Kültür Derneği tarafından imzalı olarak verilecek hediyeler:
  • Birinci: Toplam 1000 ruble (yaklaşık 60 ) değerinde üç kitap ödülü;
   • 650 ruble (yaklaşık 39 ₺) değerinde Aleksandr Soljenitsin'nin Gulag Takımadaları adlı eserinin Rusça basımı (Александр Солженицын - Архипелаг Гулаг)
   • 220 ruble (yaklaşık 13 ₺) değerinde Boris Pasternak'ın Doktor Jivago adlı eserinin Rusça basımı (Борис Пастернак - Доктор Живаго)
   • 130 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Cengiz Aytmatov'un Gün Olur Asra Bedel adlı eserinin Rusça basımı (Чингиз Айтматов - И дольше века длится день)
  • İkinci: Toplam 500 ruble değerinde (yaklaşık 30 ₺) değerinde iki kitap ödülü;
   • 360 ruble (yaklaşık 22 ₺) değerinde Joseph Brodsky'nin Küçük İşler adlı eserinin Rusça basımı (Антон Чехов: Малое собрание сочинений)
   • 140 ruble (yaklaşık 8 ₺) değerinde Mihail Bulgakov'un Usta ile Margarita adlı eserinin Rusça basımı (Михаил Булгаков - Мастер и Маргарита)
  • Üçüncü: Toplam 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde bir kitap ödülü;
   • 250 ruble (yaklaşık 15 ₺) değerinde Ilf ile Petrov'un Altın Buzağı ve On İki Sandalye adlı eserlerinin toplu Rusça basımı (Илья Ильф, Евгений Петров - Двенадцать стульев. Золотой телёнок)
 • Projeye katılmak için katılımcılar bölümüne isminizi ekleyin, kendinize proje için bir alt sayfa oluşturun ve bu sayfada oluşturduğunuz maddelerin başına # işareti koyarak maddeleri alt alta yazın.
 • Açılması, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve kaynak eklenmesi gereken maddeler burada listelenmiştir. Listede yer alan kırmızı bağlantılı herhangi bir maddeyi açabilirsiniz.

Periyodik olarak ödüllü işbirliği projeleri devam edecek ve katkılarınızla büyümeye devam edecek. Şimdiden iyi çalışmalar, bol Vikiler! --Ahmet Turhan (mesaj) 15:26, 11 Ağustos 2017 (UTC)

Vikiproje:Edebiyat[kaynağı değiştir]

Merhaba, edebiyata ilgi duyan herkesi edebiyat projesine bekliyorum. Elimden geldiği kadar projeyi düzenlemeye çalıştım. Daha aktif olması için tartışma sayfasında görüşlerinizi yazabilirsiniz ya da madde istekleri kısmına madde ekleyebilirsiniz., proje sayfasında değişiklik yapabilirsiniz. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:29, 12 Ağustos 2017 (UTC)

İlgi[kaynağı değiştir]

Uludere olayı maddesine eklenen gazete manşetlerinin ansiklopedik içerik olduğu öne sürülüyor. Bağımsız yargıda bulunabilecek kullanıcıların görüşlerine ihtiyaç bulunuyor. Lütfen ilgili tartışmaya katılınız. --Maurice Flesier message 12:54, 15 Ağustos 2017 (UTC)

bağımsız yargıda bulunabilecek kullanıcılar diye bir liste yayımlayın da kullanıcılar ona göre yorum yapsın ya da yapmasın. bağımsız yargıda bulunamayanlar ve halihazırda tartışma sayfasına yorum yapan bağımlı yargılılar da böylece haddini bilsin. sevgiler... -MHIRM. 16:31, 16 Ağustos 2017 (UTC)
Kısacası söz konusu tartışmada Flesier'in kendini bu şekilde tanımladığı bağımsız görüşlerine benzer bağımsızlıkta veya tartışmada ona yakın görüşlere ihtiyaç var da diyebiliriz :) --Ahmet Turhan (mesaj) 17:24, 16 Ağustos 2017 (UTC)