Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köy Çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.
Kısayol:

Discussion on synced reading lists[kaynağı değiştir]

CKoerner (WMF) (talk) 20:35, 20 Eylül 2017 (UTC)

Mecnun'dan Ücretsiz VPN Hizmeti[kaynağı değiştir]

Merhabalar Sevgili Vikidaşlar.

"Kötü komşu insanı ev sahibi yapar!" diye güzel bir atasözümüz var bilirsiniz. Malum bende bu esef verici erişim engelinden ötürü çok sıkıntı çektim ve uzunca bir zaman Viki'mizle ilgilenemedim. İnternette dolaşan vekil sunucuların, VPN'lerin pek çoğu vandallardan dolayı meta'dan engelli durumda olduğu için işe yaramıyor. DNS değiştirme işleminin de bazı ISS'lerde işlevsiz kalması da cabası.

Sözü fazla uzatmadan ilan edeyim. Kıymetli arkadaşar Vikipedi'mize sorunsuz bir şekilde erişebilmeniz adına kendi VPN sunucularımı kurdum. 1 TB internet hattı bulunan süper hızlı VPN sunucularımla Vikipedi'ye girmek işkence olmayacak. Hayet hızlı çalışıyor ve kesinlikle ücretsiz ve reklamsız. Hem sizlere minik de olsa bir ikramda bulunmak hem de yeni kullanıcıları katkı yapmaya sevk etmek için her hafta şartları taşıyan 2 kişiye çekilişle VPN hizmeti hediye edeceğim.

Çekilişe Katılma Şartları

 • En az 1.000 (BİN) değişiklik yapmış olmak.
 • Son 30 gün içinde en 100 değişiklik yapmış olmak.

1 Ekim 2017 Saat 23:00'a (TSİ) kadar bu ileti altına imzanızı atarak çekilişe katılabilirsiniz. Çekiliş aynı gün 23:45'te (TSİ) internet ortamında yapılacak olup, hesaplarınız ertesi gün teslim edilecektir. Çekiliş nefes alıp verebildiğim sürece her hafta yapılacaktır.

Not: Çekilişin yapılabilmesi için en az 15 kişilik katılımın olması gerekmektedir. Vikipedistlere mesaj göndererek teşvikte bulunmanız güzel olur.

Sonsuz Sevgilerimle... --Mecnun (mesaj) 10:29, 21 Eylül 2017 (UTC)

Katılımcılar

 1. (Katılmak için imza bırakınız.)

--Mehmet Ali Acar 11:58, 21 Eylül 2017 (UTC)

 • @Vikiçizer, böyle bir uygulama buradan yapılabiliyor mu?--RapsarEfendim? 06:34, 24 Eylül 2017 (UTC)
  • @Rapsar, malum erişim problemi kişileri değişik erişme yöntemlerine itebiliyor. @Mecnun112, buradan duyurusunu yapıp geri kalan organizasyonu mesaj sayfanızdan veya kullanıcı sayfanıza ek açacağınız bir sayfadan yapabilirsiniz. Vikiçizer (mesaj) 18:00, 30 Eylül 2017 (UTC)

Güncel Nüfus Değerleri ve Konum Tabloları[kaynağı değiştir]

Bütün iller için hazırladığım ve bir yıla yakındır il maddellerinde yer alan Güncel Nüfus Değerleri ve Konum Tablolarından İzmir'e ait olanlar, Kullanıcı BSRF tarafından: "ilçelerin kuruluş yılı, merkeze uzaklığı, mahalle sayısı, alanı gibi bilgiler içeren tablolar bu madde için gereksiz ayrıntı. ilgili maddeye taşındı." gerekçesiyle silindi. Bu konuda diğer kullanıcı arkadaşların da görüşlerini almak istiyorum. Kısa bir süre önce il maddelerinde yer alan "..ili spor kulüpleri" sayfalarını, "...'da spor" maddesi şekline getirerek taşımaya başladım. İl maddelerinde yer alan "Güncel Nüfus Değerleri" ve "Konum" Tablolarının nerede yer alması gerektiği konusundaki değerli görüşleriniz gerekiyor. Saygılar.--Mehmet Ali Acar 14:21, 23 Eylül 2017 (UTC)

Bu konuya yorumda bulunmayacağım fakat VP:İmzaya bir bakmanızı öneriyorum.--Kingbjelica (mesaj) 21:23, 25 Eylül 2017 (UTC)

Heyecan heyecan[kaynağı değiştir]

Sansür bitti mi? Ben direkt bağlanıyorum şu an. --Deniz (mesaj) 13:16, 26 Eylül 2017 (UTC)

Gene gitti ve geri geldi. Birileri oynuyor herhalde. --Deniz (mesaj) 15:46, 26 Eylül 2017 (UTC)

Şöyle bir yöntem keşfettim geçenlerde. Bildiğiniz gibi diğer Wikimedia projelerindeki sansür kalktı. Şu anda sadece Wikipedia.org alanındaki siteleri ziyaret edemiyoruz. Ama mesela, ben Vikisözlük'ün anasayfasında bulunan "Vikipedi" bağlantısına tıklayarak Vikipedi'nin anasayfasına erişiyorum ve o andan itibaren Vikipedi'ye erişimim açılıyor. Ama çok uzun sürmüyor. Bir hata gibi bu, belli bir sürede tekrar tekrar yapıyorum aynı şeyi. Başka bir Wikimedia sitesinden buraya olan bağlantıya tıklayarak Vikipedi'ye kolayca giriliyor yani. Ama umarım Buranın sansürü de yakında kalkar. ~ Z (m) 17:49, 26 Eylül 2017 (UTC)
İnternet sağlayıcılarına göre değişiyor. Ben de kendi sağlayıcım üzerinden kardeş projelere bile sadece VPN ile erişebiliyordum. Sonra bir yerden bazı sağlayıcıların kardeş projeleri de engellediği ile ilgili bir yazı okumuştum. Bir keresinde bir Wi-Fi ile Vikipedi'ye VPN olmadan girebilmiştim. Ekşi Sözlük'te de kimileri VPN'siz girebildiği için sansürün kalktığını zannetmiş. Kimleri de itiraz etmiş. --Turgut46 20:30, 26 Eylül 2017 (UTC)

Wikimedia Konferansı Rusya 2017 (14-15 Ekim) için CentralNotice banner önerisi[kaynağı değiştir]

Değerli aradaşlarım, lütfen Wikimedia Konferansı Rusya 2017 duyurusu için CentralNotice banner önerisi üzerine yorum yapın: (Dünyadaki Ruslara ve Rusya'dan erişen herkese gösterilecek). Teşekkür ederim.--Frhdkazan (mesaj) 16:42, 27 Eylül 2017 (UTC)

Wikimedia Movement Strategy phase 2, and a goodbye[kaynağı değiştir]

Merhaba,

As phase one of the Wikimedia movement strategy process nears its close with the strategic direction being finalized, my contractor role as a coordinator is ending too. I am returning to my normal role as a volunteer (Tar Lócesilion) and wanted to thank you all for your participation in the process.

The strategic direction should be finalized on Meta late this weekend. The planning and designing of phase 2 of the strategy process will start in November. The next phase will again offer many opportunities to participate and discuss the future of our movement, and will focus on roles, resources, and responsibilities.

Sağ olun, SGrabarczuk (WMF) (mesaj) 12:49, 30 Eylül 2017 (UTC)

Vikiproje Sovyetler Birliği'nde tam 1 yıl geride kaldı[kaynağı değiştir]Gauntlet.png OpenRA.png
Flag-map of Soviet Union sphere of influence (1961-1989).svg VikiProje Sovyetler Birliği'nde tam 1 yıl geride kaldı
Ekim 2016 tarihinde oluşturulan VikiProje Sovyetler Birliği'nde tam bir yıl geride kaldı. Proje bir yılda katılımcıların katkılarıyla pek çok gelişmeye imza attı. Bu kapsamda;

Projeye ait toplu mesaj listesine adınızı ekleyin, siz de yeni projelerden haberdar olun. Bununla birlikte proje bülteninde de güncel gelişmeler ve yenilikler yer almaktadır. Projeye katkı sunmak için katılımcılar listesine isminizi ekleyin. Proje kullanıcı şablonu olan {{Kullanıcı VP Sovyetler Birliği}} şablonunu profilinize de ekleyebilirsiniz. Anket ve oylamalar sayfasında görüşlerinizi bildirerek gelecek işbirliği projelerinin kolektif biçimde ilerleyebilmesi için yardımcı olun.

Proje katkılarınızla büyümeye devam edecek. Bir yılın ardından yeniden iyi çalışmalar, bol Vikiler!

--Ahmet Turhan (mesaj) 18:57, 2 Ekim 2017 (UTC)

presenting the project Wikipedia Cultural Diversity Observatory and asking for a vounteer in Turkish Wikipedia[kaynağı değiştir]

Hello everyone,

My name is Marc Miquel and I am a researcher from Barcelona (Universitat Pompeu Fabra). While I was doing my PhD I studied whether an identity-based motivation could be important for editor participation and I analyzed content representing the editors' cultural context in 40 Wikipedia language editions. Few months later, I propose creating the Wikipedia Cultural Diversity Observatory in order to raise awareness on Wikipedia’s current state of cultural diversity, providing datasets, visualizations and statistics, and pointing out solutions to improve intercultural coverage.

I am presenting this project to a grant and I expect that the site becomes a useful tool to help communities create more multicultural encyclopaedias and bridge the content culture gap that exists across language editions (one particular type of systemic bias). For instance, this would help spreading cultural content local to Turkish Wikipedia into the rest of Wikipedia language editions, and viceversa, make Turkish Wikipedia much more multicultural. Here is the link of the project proposal: https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:Project/Wikipedia_Cultural_Diversity_Observatory_(WCDO)

I am searching for a volunteer in each language community: I still need one for the Turkish Wikipedia. If you feel like it, you can contact me at: marcmiquel *at* gmail.com I need a contact in your every community who can (1) check the quality of the cultural context article list I generate to be imported-exported to other language editions, (2) test the interface/data visualizations in their language, and (3) communicate the existance of the tool/site when ready to the language community and especially to those editors involved in projects which could use it or be aligned with it. Communicating it might not be a lot of work, but it will surely have a greater impact if done in native language! :). If you like the project, I'd ask you to endorse it in the page I provided. In any case, I will appreciate any feedback, comments,... Thanks in advance for your time! Best regards, --Marcmiquel (mesaj) 21:02, 9 Ekim 2017 (UTC) Universitat Pompeu Fabra, Barcelona

Çeviri: Vikipedi Kültürel Çeşitlilik Gözlemevinin sunumu ve Türkçe Vikipedi'de gönüllü arayışı[kaynağı değiştir]

Herkese Merhaba, Adım Marc Miquel ve Barselona'da (Pompeu Fabra Üniversitesi'nde) araştırmacıyım. Doktoram sırasında kimliğe dayalı motivasyonun editör katılım açısında önemli olup olmayacağını inceledim ve 40 Vikipedi dil sürümünde editörlerin kültürel bağlamını temsil eden içeriği analiz ettim. Bir kaç ay sonra Vikipedi'nin mevcut kültürel çeşitlilik, veriseti sağlama, görselleştirme ve istatistik ile kültürler arası kapsamı geliştirmeye dair çözümleri göstermedeki durumuna ilişkin farkındalık yaratmak üzere Vikipedi Kültürel Çeşitlilik Gözlemevi fikrini sunuyorum.

Bu projeyi bir hibe için sunmaktayım ve sitenin toplulukların çok-kültürlü ansiklopediler oluşturmak ve dil sürümleri arasındaki kültürel boşlukları (sistemik ön yargının bir türü) doldurmada köprü olmak için kullanışlı bir araç haline gelmesini umuyorum. Örneğin bu, Türkçe Vikipedi'deki yerel kültürel içeriğin geri kalan Vikipedi dil sürümlerine yayılması ve diğer yandan Türkçe Vikipedi'nin daha çok-kültürlü hale gelmesine yardımcı olabilir. Proje teklifinin linki burada: https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:Project/Wikipedia_Cultural_Diversity_Observatory_(WCDO)

Her bir dil topluluğunda bir gönüllü arıyorum: Halen Türkçe Vikipedi için birine ihtiyacım var. Eğer isterseniz bana şuradan ulaşabilirsiniz: marcmiquel *at* gmail.com

Her bir toplulukta şu nitelikte bir kontak kişisine ihtiyacım var: (1) diğer dil sürümlerine taşınmak üzere oluşturduğum kültürel bağlam maddesi listesinin kalitesine kontrol edebilecek, (2) kendi dilindeki arayüz/veri görselleştirmesini test edebilecek ve (3) dil topluluğuna sunmaya hazır hale geldiğinde aracı/siteyi özellikle onu kullanabilecek projelerde yer alan editörlere duyuracak.

Duyuru çok büyük bir iş olmayabilir fakat anadilde yapıldığında kesinlikle daha büyük etkisi oalcaktır! :) Eğre projeyi sevdiyseniz, verdiğim sayfada destekleyiniz Herhalükarda, her türlü geribildiriminizi, yorumlarınızı bekliyorum. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. Saygılar, Çeviren:--Başak (mesaj) 01:08, 10 Ekim 2017 (UTC)

Thanks for the translation :) Could you write me to my e-mail? I'd need a volunteer for Turkish Wikipedia.--Marcmiquel (mesaj) 15:16, 16 Ekim 2017 (UTC)

300.000 madde[kaynağı değiştir]

300.000 maddeye ulaşmamıza yalnızca 101 madde kaldı (299.899'dayız şuan). Her hangi bir logo uygulaması olacak mı, tartışılıyordu burada ama karar alındı mı tam anlayamadım. Bence gündem oluşturur logo koymamız. Çünkü erişim engeli olmasına rağmen hızla büyüdüğümüzü farketmeleri açısından iyi olur.Sait71 08:18, 12 Ekim 2017 (UTC)

Şurada bir oylama gerçekleşti ama net bir karar alındımı bilmiyorum.≈ SunSoldiers  ✉  14:03, 12 Ekim 2017 (UTC)
Öncelikle 300000 hepimiz için kutlu olsun. Logo vakit kaybetmeden değiştirildi. Fakat mobilden girince logo gözükmüyor. Bunun için şu madde sayısına ulaştık diye bir sitenotice yapabilir miyiz?--Uğurkentmesaj 23:22, 13 Ekim 2017 (UTC)

Gürcü Vikipedisi adına Sizi samimi kalpten tebrik ediyor ve uğurlar diliyorum, daima başarılar dileğiyle --Mehman 97 23:30, 13 Ekim 2017 (UTC)

Herkesi tebrik ediyorum. Engelsiz, yasaksız nice maddeler yazmak ümidiyle--Başak (mesaj) 12:20, 14 Ekim 2017 (UTC)

 • Herkesin eline sağlık. Umarım nice yüz binlerce maddeyi sansürsüz yazabiliriz. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 12:23, 14 Ekim 2017 (UTC)

Herkesin eline sağlık. Bu arada SAİT71'in dediklerine katılıyorum ve hatta bence Türk basınında Vikipedi'nin 300.000 maddeyi geçmesiyle ilgili bir basın duyurusu yayınlansa çok iyi olur. Bambi'nin annesi (mesaj) 12:50, 14 Ekim 2017 (UTC)

 • Bende logoyu mobilde görebiliyorum PC üzerinden göremiyorum.≈ SunSoldiers  ✉  14:40, 14 Ekim 2017 (UTC)
 • Sitenotice değiştirilmiştir. Tercihen 10 gün kalsa iyi olur. Topluluk ne zaman isterse kaldırılabilir. SunSoldiers mobilde nasıl gözüküyor ben onu anlamadım. --Uğurkentmesaj 14:54, 14 Ekim 2017 (UTC)
@Uğurkent Mobilden masaüstü görünümüne geçtiğimde görünüyor fakat bilgisayarımdan girince görünmüyor.≈ SunSoldiers  ✉  14:56, 14 Ekim 2017 (UTC)
Mobilde öyle yapınca gözüküyor. Önbelleği mi temizleseniz?--Uğurkentmesaj 15:01, 14 Ekim 2017 (UTC)

Herkesin emeğine sağlık. Telif sorunu nedeniyle en az 6 bin maddenin silindiğini hesaba katarsak iyi bir gelişim. Ama yeterli mi? Hayir. Daha fazla insani buraya kakiya davet etmek gerekiyor. Var olan maddelerin guncelligi ve durumu ayrica ele alinmali. Bu arada engel ile beraber Vikipedi isleyisi hakkinda insanlar daha fazla bilgi sahibi oldu. Bircok site, forum vb. gibi yerler tanitim yazilari yazdi. Engel sonrasinda projeye olan ilginin artacagina hic suphem yok. Umuyorum tez vakitte bu absürd ve ters tepki yaratan engelleme son bulur. Burayı ve ozgur bilgiyi seviyoruz.--Kingbjelica (mesaj) 21:35, 14 Ekim 2017 (UTC)

Vikikaynak'taki hizmetli ihtiyacı[kaynağı değiştir]

Bugün itibarıyla Vikikaynak'ta altı aylık iki devre hâlinde sürdürdüğüm hizmetliliğim sonlanmış bulunuyor. Adaylık için Vikikaynak:Hizmetlilik başvurusu/Cobija sayfasına, süre uzatma oylaması için Vikikaynak tartışma:Hizmetlilik başvurusu/Cobija sayfasına göz atabilirsiniz. Bir yıl evvel vandalizm sorunundan müzdariptik, mevcut durumda vandalizm oranı çok azalmış hâlde. Önümüzdeki altı ay boyunca mecburi sebeplerden dolayı internet erişimim çok seyrek olacağından yeniden aday olmayıp bir adım geride kalmayı tercih ediyorum. Öncesinde olduğu gibi projeyle ilgili birisi olmazsa "hiç yoktan iyidir" diyerek hizmetliliği seve seve sürdürebilirim. --Cobija (mesaj) 17:49, 12 Ekim 2017 (UTC)

 • Neden geçici süreyle veriliyor?--RapsarEfendim? 00:49, 13 Ekim 2017 (UTC)

Kültürlerarası Köprü değişiklik yarışması[kaynağı değiştir]

Selam herkese. Latin Amerika ile Orta Doğu ve Kuzey Afrika kültürleri arasında bir köprü kurmayı amaçlayan Kültürlerarası Köprü adlı ödüllü değişiklik yarışması, 15 Ekim'de başlayacak ve 15 Kasım'a kadar sürecek. Bu süreçte Türkçe Vikipedi'de katkı yapacak kullanıcılar, yalnızca Latin Amerika ile ilgili katkı yapmak zorunda. Yarışmaya katılım, kurallar, ödüller, diğer bilgiler ve kaydolmak isteyenler Meta'daki sayfayı inceleyebilir.--RapsarEfendim? 00:48, 13 Ekim 2017 (UTC)

Güzel etkinlik, katılmayı düşünüyorum. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 18:31, 13 Ekim 2017 (UTC)

Güzel bir etkinlik. Ben de katılmayı düşünüyorum. --►Cekli829 08:45, 14 Ekim 2017 (UTC)

Katkı sunacağım. Fakat konu kapsamına bir açıklık getirmemiz gerek, "Önerilen" maddeler kısmında "Yarışmada, daha önce bahsedilen ülkeler ile ilgili olmak koşuluyla aşağıdaki kategorilere dahil olan maddeler dikkate alınmaktadır: Edebiyat, Müzik, Görsel sanatlar, sinema ve televizyon, Mutfak ve gelenekler, Anıtlar" yazıyor. Bu ülkelerin tarihine dair maddeler açmak istiyordum ama şimdi proje kapsamında olmayacak mı? @Rapsar --Ahmet Turhan (mesaj) 02:48, 15 Ekim 2017 (UTC)
Maalesef :( Yalnızca bu alanlarda yapılan katkılar geçerli.--RapsarEfendim? 03:56, 15 Ekim 2017 (UTC)
Anıtlar daha önce tecrübeli olduğum bir konu, oradan başlayalım madem :) --Ahmet Turhan (mesaj) 10:40, 15 Ekim 2017 (UTC)
 • Bu yarışma duyurusunun sitenin üstündeki duyuru kısmına ekleyebilir miyiz? Hem daha çok kişinin haberi olur. Katkılar artar. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:26, 15 Ekim 2017 (UTC)
İlgili dillerde gözükecek bir banner hazırlandı :) Bende devre dışı olduğu için gözükmüyor zaten de, devreye girmemiş mi? Sorarım gün içerisinde.--RapsarEfendim? 13:58, 15 Ekim 2017 (UTC)
Banner devreye girmiş. ~ Z (m) 16:55, 15 Ekim 2017 (UTC)
Teşekkürler bildirim için :)--RapsarEfendim? 17:43, 15 Ekim 2017 (UTC)

AWB istekleri[kaynağı değiştir]

Halihazırda AWB istekleri mevcut ve bunların çoğu uzun zamandır ilgilenilmeden duruyor. Düzenlemelerin yapılmasını rica ediyorum. - Ullierlich 06:17, 14 Ekim 2017 (UTC)

Engel DNS ile aşılabiliyor[kaynağı değiştir]

 • Merhaba, DNS adreslerinizi 8.8.8.8 - 8.8.4.4 değil de 8.8.8.8 - 4.2.2.1 yaptığınız takdirde engel kaldırılabiliyor. Paylaşmak istedim. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 22:01, 17 Ekim 2017 (UTC)
 • Bende işe yaramadı :(Sait71 07:49, 18 Ekim 2017 (UTC)
 • Ben girebiliyorum DNS ile artık. ~ Z (m) 10:20, 18 Ekim 2017 (UTC)