Vikipedi:Köy çeşmesi (ilginize)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Köy çeşmesi bölümleri
Crystal Clear app ktip.svg Preferences-system.svg Edit-find-replace.svg Chat bubbles.svg
Teklifler +
Politikalar haricindeki tüm teklifler
Teknik +
Teknik tartışma, konu ve yardım istekleri
Politika +
Politikalarla ilgili tartışma ve teklifler
İlginize +
Diğer bölümler için uygun olmayan konular
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
ekle | izle | ara
Arşivdeki tartışmalara atıfta bulunarak devam edebilirsiniz. Arşiv sayfalarında değişiklik yapmayınız!.

Gün/yıl maddelerine fotoğraf eklenmesi[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba. İleride ideolojik çatışmalar yaşanmaması ve gün/yıl maddelerinin fotoğraf galerisi olmaması adına topluluğun dikkatini bu konuya çekmek istiyorum. Kullanıcı:Ahmet Turhan'a gönderdiğim mesajı aynen paylaşıyorum.

Ahmet Turhan gün ve yıl maddelerine açtığı biyografi maddelerini fotoğraflarla eklemeye başladı. Ben de bu kişilerin fotoğraflarıyla eklenmemesi gerektiğini söyledim ve endişelerimi şu mesajla paylaştım:

"Gün ve yıl maddelerine fotoğraf eklemek sağlıklı değil, yanlış yorumlara ve çatışmaya sebep olabilir. Fotoğraf eklerken, gerçekten o yıl doğanlar arasındaki yerini ve önemini sorgulamalısınız. Siz bir sosyalistin fotoğrafını eklerseniz birisi liberalin, biri faşistin, öbürü de bir nazinin fotoğrafını ekler. Bu ideolojik çatışma maddeyi fotoğraf galerisine çevirir, enerjimizi alır ve yıpratır. Genel teamül bu maddelerde aşırı fotograf konulmaması yönünde."

Görüleceği üzere hem maddelere bağlantı veriliyor hem de fotoğrafları ekleniyor. Eklenen kişiler genel manada Sloven partizan, Sloven kominist gibi kişilerdi. Yani eklenen gün veya yıllar için pek önemi olmayan kimselerdi. Durumu Turhan'a şu mesajla ilettim:

"Isaac Newton'un doğumu/ölümü maddelerinde ("fotoğrafla") yer alabilir çünkü önemi malumdur, veya ENIAC bilgisayarı. Ama Sloven partizanlar1-2 aynı öneme maruf değiller.

Hülâsa: Gün ve yıl maddeleri Türkçe Vikipedi'de pek gelişmiş değil ve sadece bu konuda katkı veren iki üç kullanıcı var. Çoğu gün/yıl maddesinde isimler bir elin parmağını geçmiyor. Ben okuyucuların üç ismin yer aldığı bir yıl maddesinde bir kişinin fotoğrafıyla yer almasının sorgulanacağını düşünüyorum. Burada bir öznellik söz konusu ve herkes açtığı maddedeki kişiyi gün/yıl maddesine fotoğrafıyla eklerse orası fotoğraf galerisine döner. Maddeyi mobilden okuyanlar ise sürekli fotoğraftan aşağı inmek durumunda kalır. Yukarıda Newton örneğinden bahsettim, gün/yıl maddelerinde daha evrensel düzeyde kişi ve olayların fotoğrafları yer almalı. Bir Sloven partizanın maddesini fotoğrafla xxx yılında doğanlar maddesine eklemek tamamen öznellik. Aynı endişe şurada da paylaşılıyor. İngilizce Vikipedi'de durum çok daha farklı. Gün/yıl maddeleri fazlasıyla gelişmiş durumda ve fotoğraf kullanımı buna mukabil fazla oluyor. İngilizce proje daha küresel olduğu için Newton örneğindeki gibi eklemeler fazla olabilir veya bu küreselliğin denetimi zor olduğundan Sloven partizan örneğinde kişiler "öznel bir şekilde" eklenmiş olabilir. Konu iki kullanıcı arasında olmadığından ve geri alanın reaksiyonunun sınırı ölçülmek istendiğinden buraya taşındı. Topluluğun bu konuda fikri ve genel tutumunun belirleyici olması gerekiyor.--Kingbjelica (mesaj) 19.04, 10 Eylül 2019 (UTC)

Öznelliğin ne boyutta olduğunun farkına daha iyi varılması için 1944 sayfasının şu sürümüne bir bakalım. Adaviye Efendiyeva neden 1944 yılında ölenler arasında fotoğrafıyla eklenecek kadar önem arz ediyor? Neden 18 Aralık maddesinde Josef Stalin'in fotoğrafı yok da neden Aleksandr Kodakovski'nin fotoğrafı var? İkinci maddeyi siz açtığınız için mi? İşte bu tamamen önlenemeyecek bir öznellik barındırıyor. Herkes açtığını maddenin fotoğrafıyla gün/yıl maddeleri gibi genel kapsamı olan bir maddeye eklerse bunun sonu gelmez. Hem ideolojik bir çatışma alanı doğar hem de yeni yeni fotoğraf galerileri yaratılmış olur. Burada fotoğrafların maddelerde dengeli kullanımı hakkında "Maddede görseller dengeli şekilde verilmeli" demiştiniz. İkisi arasında da benzer bir durum var.--Kingbjelica (mesaj) 19.35, 10 Eylül 2019 (UTC)

Birincisi; açtığım tüm maddeleri gün/yıl maddelerine eklemeye karar verdim. Bu sayfadan başlayarak alfabetik listeye göre ekliyorum. Tamamında hem bilgileri, hem de varsa özgür lisanslı görselleri ekliyorum. Bu kişiler Nazi de olabilir, roman yazarı da, siyasetçi de, ekonomist de, hatta 1700'lü yılların generalleri de. Burada bir ayrım yok, öncelikle bunu söyleyeyim. Nasıl bir niyet okuma ile "ileride ideolojik çatışmalar yaşanacağı" öngörülmüş, bunun açıklanması gerek. Üstelik neden eklenen bilgi yerine fotoğraf sorunu olduğu söyleniyor, orası da açıklamaya gerek duyulan diğer konu. "Eklenen kişiler genel manada Sloven partizan, Sloven komünist" denilmiş, başlangıç olarak alfabetik düzende A-G arasını yükledim, orada kaç tane bu sıfata nazır kişi var ve nasıl bir yöntemle hedef seçilmiş, açıklamaya ihtiyaç var. Biyografiler bitince sonrasında açtığım tarihi olaylar ve gelişmeler maddelerini de bilgi/görsel olarak ekleyeceğim. Bu yönde bir katkı sunmaya engel mi var? Veya eklenince çıkarılacak mı? Örneğin Burada bir Nazi generali çıkarılırken, burada Tatar bir politikacı çıkarılmış. Bu maddeler Isaac Newton maddesinden önemsiz olduğu için mi çıkarıldı?
İkincisi; hangi özgün tercihe göre fotoğraf ekleyeceğiz? Neden Isaac Newton veya ENIAC bilgisayarı ekleyebilirken Denis Çiçerin'i veya Dénes Berinkey'in görselini bu gün/yıl maddelerine ekleyemiyoruz? Önem derecesine göre bu ayrımı Kingbjelica neye göre, kime göre yaptı?
Üçüncüsü; bir gün/yıl sayfasında bir tarafın çok fazla görseli olduğu düşünülüyorsa, bunları "kaldırma" yerine neden diğer taraf olduğu düşünülen kişilerin görselleri "ekleme" yöntemine gidilmiyor? Ansiklopedimiz kaldırarak mı gelişir yoksa ekleyerek mi. Örneğin 1927 maddesinin Türkçe ve İngilizce sürümü arasındaki fark tam da anlatmak istediğim şey. Zaten kaldırma yöntemi "şevk kırma" nın yanından geçen sürümü, asla böyle bir duruma neden olmamalıyız. --Ahmet Turhan (mesaj) 19.52, 10 Eylül 2019 (UTC)
Cevap Cevap Açtığınız biyografi maddelerini gün/yıl maddelerine eklemenize yardımcı olabileceğimi söyledim. Vikipedi'de kullanıcıların hangi yönde katkı vereceğine kimse karar veremez çünkü herkes buraya ayırdığı vakitlerde sevdiği işleri yapmak istiyor. Sizin öznel şekilde eklediğiniz fotoğrafları dengelemek için kimsenin uğraş vermesini beklemeyin bu yüzden. Kişilerin kim olduğunun önemsiz olduğunu zaten zikrettim yukarıda. Sovyet partizan/komünist mahiyetinde kişiler ekleniyor derken o kişilerin Newton örneğiyle kıyaslansın diye. Fotoğraf eklerken kişilerin tanınırlık seviyesi göz önüne alınmalı. Malumunuzdur, kayda değerliliğin de seviyeleri bulunmaktadır. Newton ile Sovyet partizan burada yer alacak kadar kayda değerdir ama Newton diğerine göre daha evrensel düzeydedir. Neden ENİAC bilgisayarının yıl maddesinde olması gerektiğini ilgili maddeyi okuyarak bile öğrenebilirsiniz. İdeolojik tartışma yaratabilir öngörüsü kuvvetli bir ihtimaldir. Fotoğraf eklediğiniz yıl maddelerinde bir sürü etnik kökenden insan var. Cezri düşünen birisi neden şu kişinin fotoğrafı orada yok dese haklıdır. Fotoğraflar ilgi çekicidir, insanları yönlendirecek, maddeye çekecek düzeydedir. Bu nedenle cezri düşünen vatandaş kendi atasının fotoğrafının da konmasını, atasının da tanınmasını isteyebilir. İşte size ideolojik tartışma, işte maddelerin fotoğraf galerisine dönme ihtimali.. Umarım örnekler yeterlidir.--Kingbjelica (mesaj) 20.00, 10 Eylül 2019 (UTC)
Katkıya zorlayan unsur ve teşvik eden başka kullanıcılar değil, kişinin eleştiri verdiği yerdeki eksiklikler. "Burada neden bu yok" şeklinde eleştiri sunup diğer olanları da çıkarmak değil, hepsinin var olmasını sağlamaktır asıl katkı. Bir kullanıcı ABC maddesinde AB var C neden yok dediğinde AB'yi çıkarmaz, C'yi de ekler. Kimse C'yi ekle diye zorlamıyor, kendi eleştirmiş sonuçta. Üstelik Vikipedi'de katkı geliştirmenin pek çok yöntemi var, bu da teşvik edici diğer bir yol olur zaten, gayet de olumlu. Bir tuğla da sen taşı olumlu bir önerme yani.
Diğer konu, bir kişi bir yere baktığında etnik köken arıyorsa ve buradan ideolojik tartışma yaratıyorsa, kusura bakmasın bu bizim sorunumuz değil. Bu bakışın sonu yok ki, örneğin o bakış ana sayfada çıkan iki günün maddesine de etnik köken kaygısı güderek eleştirebilir ve "ideolojik tartışmaya" neden olabilir. Çok basit şeylere bile takılabilir yani o bakış açışı, bu tür ayrıntılar Vikipedi'yi ancak ve ancak geriye götürür. Burada da başka benzer durum oluştu zira, açtığım maddelere yönelik yaptığım katkı odağı hiç aklımda olmayan bir ideolojik tartışmanın içine çekildi. Ben burada bir eksiklik gördüğüm için kendi katkı odağımı oluşturdum ve açtığım maddelerden başladım, hepsi bu. Kötü niyet varsayılmayacak (zaten VP:İNOV uyguluyoruz) bir girişim bu. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.26, 11 Eylül 2019 (UTC)

burada mesele ideolojik olup olmaması değil, öznelliği.. yıl ve gün sayfalarında onlarca madde olduğu için galeriye dönüşmesinin önüne geçilemez, bu açıdan hiç eklememek daha doğru, görsel görmek isteyen gider maddesine bakar. bunun sonu da yok, anlam ayrım sayfalarına da mı ekleyeceğiz mesela. bunu daha önce ülke bilgi kutularında yaşadık, sürekli önceliklere göre değiştirilen fotolar ve değişiklik savaşları vikipedi'ye birşey kazandırmıyordu. --kibele 09.39, 11 Eylül 2019 (UTC)

Yıl maddelerinin Türkçe ve İngilizce sürümlerini karşılaştırdığımda, İngilizce sayfalarda Doğumlar ve Ölümler bölümüne eşlik eden ve yalnızca addan oluşan resimaltı yazılarına sahip (yani doğum tarihi - ölüm tarihi bilgisi foto altı için gereksiz) fotoğrafların "sayfa kaldırdığı sürece", yani sayfa fotoğraflar nedeniyle uzamadığı müddetçe gayet güzel göründüğünü görüyorum. Sayfanın kaldırıyor olması anahtar, çünkü o bölümün kaldırdığından fazla fotoğraf konması da uygunsuz olacak muhakkak ki. Kapasite dâhilinde hangi fotoğrafların kullanılacağına karar verme açısından da tanınırlık, yani şöhretle hareket etmek en uygulanabilir yöntem gibi görünüyor. Fotoğrafların seçimi konusunda ideolojik bir kaygıdan ziyade maddeleri sahiplenme gibi bir kaygım var. Yani bir kullanıcı yalnızca kendi yazdığı futbolcu maddelerinin fotoğrafları için bir çalışma yapıyor olsaydı da bu eşit derecede sıkıntı potansiyelli bir hareket olurdu. Daha ünlü, yani bilinir bir kişi orada açık bir şekilde duruyorken kullanıcının mevcut boşluğu kendi futbolcu maddeleriyle doldurması bana göre madde sahiplenmedir. Bu noktada kullanıcıdan sağduyu göstermesini ve o boşluğu başka bir fotoğrafın hak ettiğini kabul ederek hareket etmesini beklemek topluluğun hakkıdır diye düşünüyorum. Yani Ahmet özelinde konuşursak, 1944 maddesinde Ölümler bölümüne gittiğinde orada Rıza Şah Pehlevi ve Erwin Rommel gibi çok daha tanınır olduğunu düşündüğüm iki kişi varken kendi açtığı maddeye konu kişinin fotoğrafını eklemeye çalışmaması, bu fotoğrafları ancak yer olduğunda ve bariz öne çıkan seçenekler kullanılmış ya da kullanılamaz olduğunda eklemesi uygun olur kanısındayım.
Vito Genovese 09.53, 11 Eylül 2019 (UTC)

VikiSalı Istanbul buluşmaları[kaynağı değiştir]

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye olarak Wikimedia projelerine meraklı kişilerin tanışıp ortak iş birliği projelerini oluşturması ve bilgi paylaşımı için 5 Kasım’dan itibaren her Salı VikiSalı buluşmalarını başlatıyoruz.

İlk buluşmamızı Kadıköy’deki Eminönü iskelesi üzerinde bulunan İstabul Büyükşehir Belediyesine ait İstanbul Kitap Kafe'de gerçekleştireceğiz. Daha sonraki buluşmaların içeriği ve yeri ile ilgili yol tayin edeceğiz. Buluşma ile ilgili güncellemeleri Space.wmflabs.org tan takip edebilirsiniz. Hadi çıkın çıkın gelin Göz kırpma

Sorularınız için Sakhalinio ve HakanIST ile iletişime geçebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 06.18, 24 Ekim 2019 (UTC)

 • İstanbul'da olmadığım için gelemeyeceğim ama gelmek isterdim. Her hafta olabilir mi bilmiyorum, olursa ne kadar verimli olur ve kadar sürdürülebilir olur emin değilim. Olursa ne âlâ :) Gelemesem de desteklerimi belirtmek isterim. Hatta bunun için bir duyuru da yapılabilir banner ile, yeni kullanıcılar çekilebilir, ilerleyen dönemlerde Vikimaratonlar organize edilerek yeni kullanıcılar çekilebilir. En azından yeni kullanıcılar, IP istisnası ile ilgili bilgilendirilebilir ve "isterseniz katkıda bulunabilirsiniz" mesajı verilebilir. Üç beş kişi derken onları çevresi derken belki birkaç yeni kullanıcı kazanırız :) Son zamanlarda yeni kullanıcı ve hatta genel anlamda aktif kullanıcı sıkıntısı çektiğimiz şu zamanlarda ilaç gibi gelecektir, emeği geçen ve elini taşın altına sokanlara teşekkürler.--NanahuatlEfendim? 04.46, 25 Ekim 2019 (UTC)
5 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşması
 • İlgisi var mı bilmiyorum ama arkadaşlık konusunda şuradaki çekinceleri paylaşan var mı ki :) enwikide çokça tartışmalara neden olduğuna rast gelmiştim geçenlerde. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.56, 25 Ekim 2019 (UTC)
  • Denemedeki o kısma kesinlikle katılmıyorum. Vikipedi buluşmalarına katılmış hemen her kullanıcıyla yüz yüze tanıştım, bir çoğuyla arkadaş oldum, bu durum diğerleriyle daha iyi iletişim kurmama ve Vikipedi'de daha iyi katkı yapmama yardımcı oldu. Arkadaşına "bak burada hata yapıyorsun" demek ve hatasını düzeltmesini sağlamak çok daha kolay. --Khutuckmsj 14.50, 25 Ekim 2019 (UTC)
  • Denemede ele alınan konu çok önemli fakat başlık bence yanlış olmuş - en azından tırnak içinde "arkadaş" yazmak daha doğru olurdu. Çünkü sorun arkadaş olmaktan değil, deyim yerindeyse çalışma etiği ile arkadaşlık kavramlarının zihinde ve pratikte iyi oturtulamamasından kaynaklanır. Örneğin, araştırmalarda Avrupa'nın kuzeyinden güneyine (Akdeniz sahillerine doğru;-) inildikçe bu sorunun arttığı görülmektedir. Bu yüzden arkadaş olmamakta değil, çalışma etiği konusunda dikkatli olmakta fayda var (Avrupa'nın güneydoğusunda;-). Örneğin, arkadaşlık adına Vikipedi'nin temel ilkelerinden ödün verilemez, verilmemelidir (bu konularda görüş ayrılıkları da aslında arkadaşlığa engel değildir). Öte yandan, arkadaşlık ilişkileri bu ilkelere bağlı kalınması konusunda yardımcı ve yararlı da olabilir. --Güvercin58 (mesaj) 11.30, 15 Kasım 2019 (UTC)
 • Toplasak 25-30 aktif Vikipedist vardır şuan en fazla ama sürekli kendi içimizde tartışmaktan yol alamadığımızı düşünüyorum umarım bu etkinliklerin buna bir katkısı olur. Denk getirebilirsem ben de katılabilirim grubun genç bir üyesi olarak :D--≈ SunSoldiers  ✉  14.57, 25 Ekim 2019 (UTC)
  • İlk buluşmamızı dün akşam gerçekleştirdik. Katılan tüm arkadaşlara teşekkürler. Başladığımız bu hızla devam etmek arzusu ile haftaya yine aynı gün, aynı saat ve aynı yerdeyiz. Bekleriz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 10.10, 6 Kasım 2019 (UTC)
 • Güzel bir buluşma oldu. ♥ --Nevit (mesaj) 11.22, 6 Kasım 2019 (UTC)
  • Buluşmalara şu anda Vikipedi'de aktif olan kullanıcılar da Vikipedi'de deneyimi olmayanlar da dahil herkes gelebilir değil mi @Sakhalinio? Olası etkinliklerde ortağımız olabilecek (örneğin derslerinde dersin konusu ile ilgili Vikipedi maddesi yazma, Vikiveri öğesi oluşturma, Commons'a resim yükleme ödevi verecek akademisyenler, öğretmenler), müzeciler, kütüphaneciler, öğrenci kulübü vb.'de etkinlik olarak Vikimaraton vs. düzenlemek isteyen öğrenciler, açık bilgi ile ilgili oluşumlarda, derneklerde aktif olan kimseler, deneyimli vikipedistlere soracak sorusu olanlar, herkes buluşup tanışmak için gelebilir; tanışmak güzel olur, bu buluşmaları başlattığınız için çok teşekkürler @Sakhalinio ve @HakanIST!--Başak (mesaj) 12.02, 6 Kasım 2019 (UTC)
 • Merhaba @Basak, elbette herkes gelebilir. Hatta dün akşam konuşmamıza kulak misafiri olan arka masamızdaki beyefendi ve hanımefendi Wikipedia'yı okuyabilmekle ilgili yardım istediler arkadaşımız da yardımcı oldu. Okumak, yazmak, bilgiyi paylaşmak ve bilgiden yararlanmak isteyen herkesi bekliyoruz. Çok güzel bir muhabbetti. 2,5 saat kadar oradaydık ve vaktin nasıl geçtiğini anlamadık. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 12.08, 6 Kasım 2019 (UTC)
  • İkinci buluşma ile ilgili Space linki şurada. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.17, 6 Kasım 2019 (UTC)
   • Umarım bir gün İstanbul'a gelmek için kendimi hazır hissedersem bende katılmayı çok isterim aranıza. Şimdilik 4 yıla girdim. Bakalım ne zaman olacak:) güzel insanlar görüyorum eklenen fotoğrafta ve güzel bir organizasyon olduğu ve olacağı belli. Almanya sınırından herkese selamlar..--Nystaléos benim? 13.38, 6 Kasım 2019 (UTC)
12 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşması
19 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşması
Yarın (12 Kasım) gelecekleri yine aynı mekanda bekliyoruz. Bazı kullanıcıları tanıdığı, gelebileceğini düşündüğü yeni ve mevcut diğer kişileri de davet etmeleri için etiketliyorum. @Nystaléos, @Basak, @Nevit, @Esc2003, @Ahmet Turhan, @Superyetkin, @Kibele, @Elmacenderesi, @SunSoldiers, @Nanahuatl, @İncelemeelemani, @Vito Genovese, @Kingbjelica, @Pragdon, @Thecatcherintherye, @𐰇𐱅𐰚𐰤, @Turgut46, @Selahattin ilhan, @Kostantinopolisli Kostantinopulos, @İazak, @Hazan, @ToprakM, @HakanIST, @SAİT71, @Sadrettin, @Aybeg, @Cem Rize, @Ali Haydar, @Ozcanoguz, @Mukaddime, @Bambi'nin annesi, @Vikiçizer, @Hedda Gabler, @Güvercin58, @Ravages, @By erdo can, @Chansey. Not: İsimleri Köy çeşmesinde son bi kaç ay boyunca değişiklik yapmış kişilere bakarak yazdım. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.26, 11 Kasım 2019 (UTC)
 • Dün ve bugün ikişer tane vizem olduğu için gelemedim maalesef. --≈ SunSoldiers  ✉  13.02, 13 Kasım 2019 (UTC)
Öncelikle geç bilgilendirme için özür dilerim. BU hafta da buluşmamız gerçekleşti ve güzel verimli bir toplantı oldu. Vikipedi'yi geliştirmek için neler yapabiliriz onlar konuşuldu. Özellikle Videolar yapmak ve sivil toplum kuruluşlarına giderek sunumlar yapmak konusunda çalışmalar yapacağız. Önümüzdeki haftada buluşmamız Salı gününde aynı yer ve aynı saatte yapılacak. @SunSoldiers bekliyoruz. Toplantıyı şuradan takviminize ekleyebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 07.48, 15 Kasım 2019 (UTC)
Arkadaşlar, WikiSalı buluşmalarının üçüncüsünüde gerçekleştirdik. Topluluğumuzu genişletmek ve Wikimedya projelerine olan katkıları atırmak en büyük hedefimiz. Gelen tüm dostlara çok teşekkür ederiz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.11, 21 Kasım 2019 (UTC)

26 Kasım VikiSalı Istanbul buluşması Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye olarak Wikimedia projelerine meraklı kişilerin tanışıp ortak iş birliği projelerini oluşturması ve bilgi paylaşımı için her Salı VikiSalı buluşmalarında buluşuyoruz. 26 Kasım’daki buluşmamıza ilk kez online katılımda mümkün olacaktır. Bu kez buluşmamızı Üsküdar Üniversitesi Merkez Kampüsünde gerçekleştireceğiz. Online katılım linkini sizlerle paylaşacağız.

Sorularınız için Sakhalinio ve HakanIST ile iletişime geçebilirsiniz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 20.11, 21 Kasım 2019 (UTC)

26 Kasım 2019 VikiSalı Istanbul buluşmasında Wikidata Talks

Aktif kullanıcılar dikkatine: @Nystaléos, @Basak, @Nevit, @Esc2003, @Ahmet Turhan, @Superyetkin, @Kibele, @Elmacenderesi, @SunSoldiers, @Nanahuatl, @İncelemeelemani, @Vito Genovese, @Kingbjelica, @Pragdon, @Thecatcherintherye, @𐰇𐱅𐰚𐰤, @Turgut46, @Selahattin ilhan, @Kostantinopolisli Kostantinopulos, @İazak, @Hazan, @ToprakM, @HakanIST, @SAİT71, @Sadrettin, @Aybeg, @Cem Rize, @Ali Haydar, @Ozcanoguz, @Mukaddime, @Bambi'nin annesi, @Vikiçizer, @Hedda Gabler, @Güvercin58, @Ravages, @By erdo can, @Chansey, @Nedim Gayet Bir, @Sayginer, @Amillians, @DieFohlen, @Teacher0691, @Cobanyastigi, @ႧႤႧႰႨ ႾႠႰႨ, @Saitcank, @Gogolplex, @Johnny281993, @Nedim Ardoğa, @Yagizhan49, @Lawlss, @MaXCoDeR, @Oltnilhn, @Gezginrocker, @Mehmet Ali Acar, @Salihhr91, @BSRF, @Therou, @Adem20, @Acar54, @CRea80, @Gufosowa, @Khutuck + Son değişikliklerde gördüklerim)

Merhaba arkadaşlar, yarın yapacağımız toplantı için online katılım linki şurada. Önemli bir hatırlatma anonim olarak online katılmak isteyen arkadaşlar anonim bir mail adresi ile bağlanması önemlidir. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 17.47, 25 Kasım 2019 (UTC)

Merhaba arkadaşlar, ilk online Salı buluşmamızı gerçekleştirdik. Hem gelen hemde online katılan arkadaşlara çok çok teşekkürler. Misafirperliği içinde Üsküdar Üniversitesi'ne çok teşekkür ederiz. Son iki toplantıda konuşmalar genelde Wikidata ve telif hakları konusunda yoğunlaştı. Önümüzdeki hafta yine Kadıköy'de herkesi bekliyoruz. Bu imzasız yazı Sakhalinio (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Merhaba arkadaşlar, buluşmalarımıza devam ediyoruz. 17 Aralık Salı günü yine Kadıköy'de katılmak isteyenleri bekliyoruz. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 14.57, 13 Aralık 2019 (UTC)

24 Aralık VikiSalı Istanbul buluşması[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar, buluşmalarımıza devam ediyoruz. 24 Aralık Salı günü katılmak isteyenleri bekliyoruz. Online link şurada. Şimdiden herkese iyi seneler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.20, 20 Aralık 2019 (UTC)

Dizi maddeleri[kaynağı değiştir]

Dizi maddelerinde yıllardır gözlemlediğim önemli bir sorun var.

Bizde bu maddeler yazılırken karakter listesinde karakterin başına ne gelmiş, hangi bölümde diziye girmiş, hangi bölümde diziden çıkmış, başına ne gelmiş, hangi yöntemle öldürülmüş filan ayrıntılı bir şekilde veriliyor. Diziyle ilgili bilgi edinmek için maddeye giren kişinin bu bilgilere maruz kalmadan düzgün bir genel bilgi edinmesi gerçekten güç. Bu duruma örnek olarak Kurtlar_Vadisi_(dizi)#Ana_karakterler ve Arka_Sokaklar_(dizi)#Oyuncu_kadrosu_ve_karakterler gibi sayfalar gösterilebilir. Bir de bu maddelerde Bitirilen Karakterler altbaşlığı var ki, gerçekten de belirttiğim bu sorunun zirve noktasını teşkil ediyor.

Olay örgüsünün karakterleri ne gibi durumlara ve sonlara sürükleyeceği bölüm maddelerinde verilmeli, karakter maddeleri ise başarılı bulduğum şu genel hatlarda olmalı diye düşünüyorum:

Karakterler bir zaman düzlemine oturtulacaksa da, şu gibi çizelgeler oldukça yararlı, ki bu da doğrudan anamaddede olmadığı için başta belirttiğim sorunu yaratmıyor:

Yani belki bir karakter ilk bölümde öldü, kalan 10 sezon ruh olarak dolaştı arkada. Oyuncu dizide, karakter dizide, ama ölü. Bunu Osman kafasına sıktı, sonra hep flashback kısımlarda oynadı diye okuyucunun gözüne sokmak okuma zevkini ciddi ölçüde etkiler diye düşünüyorum ve bunu standarda bağlamakta yarar görüyorum.

Vito Genovese 12.07, 17 Kasım 2019 (UTC)

28 Haziran 2019'dan önce sadece Kurtlar Vadisi ve Arka Sokaklar maddelerinin oyuncu kadrosu ve karakterler bölümlerini düzelttim. Sonra da diğer tüm dizi maddelerini elden geçirdim. Bazen 15 tane başrol (ki halen var) televizyon bilgi kutusunda mevcut idi. Başrolleri ve giriş paragraflarını çoğu dizi maddesinde düzenlemeler yaptım. Halen de yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim sağlığım el verdikçe. Bazı dizi trolleri ısrarla önüne geleni başrol diye eklerken bazı dizi trolleri alakasız isimler, olmayan karakter isimleri eklemekte. Bunların çoğunu süpürdüm. Artık nadiren yapmaya çalışıyorlar hatta azalmış durumda. En azindan güncel Türk dizileri için bunu söyleyebilirim. Çoğu güncel dizi maddesini ben açtım, düzenledim ve her gün güncelliyorum da lakin kimse gelip karakterler hakkında bilgi vermiyor. Tum dizileri takip etmiyorum bu arada :) takip ettiklerimi de örnek: Kurşun maddesi gibi karakterler hakkında bilgi konusu vs. zaten yazıyorum. Birkaç dizide de giriş yapan, ayrılan oyuncuları ekliyorum. Diğerlerinde de bölümleri her akşam güncellemesini yapiyorum. Neyse konumuza dönersek: Kurtlar Vadisi ve Arka Sokaklar maddelerini gözden geçirip giriş bölümlerine gore hepsini düzenleyen bendim. Hepsi karman çorman ve karma karışıktı. Insanlar Sinema filmleriyle, tv dizileriyle karistirdiklarindan ve fanatik oldukları oyuncuları hep başa koyma gibi bir atraksiyonları bulunmakta maalesef. Bu yüzden İngilizce örnekler yani onlar olayı aşmış:) Siralama ölçütüne gelirsek Oyuncuların oynadıkları karakterler oyuncu kadrosu ve karakterler tablolarında ilk giriş bölümüne gore sıralanır. Başrol olarak sonradan dahil olanlar ise baştan başrol olanlardan sonra eklenir. Jenerikte başrol olanlar zaten en fazla 4 veyahutta bilemediniz 5'tir. Arka Sokaklar gibi dizilerde bu 7'ye hatta 8'e çıkabiliyor. Her diziye göre farklıdır. Bitirilen Karakterlere gelirsek çıkış bölümleri en üstte olur. Diziden birinci bölümde ayrılanlar ise en sondan başlar ve en son ayrılanlara göre çıkar. Örnek: Kurtlar Vadisi maddesini verebiliriz. Dizi sona erdikten sonra uzunluğuna göre başrol düzenlenmesi yapılır ve televizyon bilgi kutusuna diğerleri de eklenir. Böylece karmakarışık düzen son bulmuş olur. Açıkçası ben aylardır tek başıma bu maddeleri düzenliyorum. Bundan pişman miyim hayir? Devam edeceğim elimden geldiğince. Tek başıma bunu yapmak zor oluyor lakin kimse dizi maddelerini açıkçası sallamiyor. Sakhalinio haricinde de dizi maddelerine dikkat eden de yok. Kusuruma bakmayın ama gerçek böyle. Biraz destek olan olsa mesela bana güzel olurdu. Lakin herkes bu konuda özgür kimseyi de zorlayamam. Sonunda @Sakhalinio haricinde bir Hizmetlinin konuya parmak basması ve bu konuyu açması güzel oldu. Bende içimi dökmüş oldum. Normalde fazla yazmam girmem bu toplara lakin iyi oldu. Şimdilik aklıma gelenler bunlar, teşekkür ederim @Vito Genovese.--Nystaléos benim? 12.29, 17 Kasım 2019 (UTC)

sen neymişsin be vikipedi.. :)[kaynağı değiştir]

"80'lerde gelecekten haber verselerdi, en şaşıracağımız şey Wikipedia olurdu. Yüzbinlerce insan, hiçbir maddi kaygı olmadan kolektif bir alana emek veriyor. Dünyanın dört bin yanındaki insanlar ortaklaşa bir ansiklopediyi var ediyor. Neo-liberal zihnin "insanlar para almadan, kendi çıkarlarını gözetmeden bir şey yapmaz" düşüncesini yerle bir eden bir örnek bu. Artık bazı yazarlar Wiki Devlet'ten, siyasetin wikileşmesinden söz ediyor mesela. Bunu yine pratiğin kendisi gösterecektir. İnternet büyük bir kamusal alan. Devletler ve şirketler bu alanı kontrol altına almak için her şeyi yapıyor, ancak tamamen başarılı olamıyorlar. Burada büyük bir imkân var." --kibele 09.28, 15 Aralık 2019 (UTC)

Tam da bu yüzden iktidar sahipleri Vikipedi'yi engelliyor ya. Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi sadece en son örneği. Egemenlikleri sarsılıyor, algı yönetimleri yerle bir oluyor, özgür düşünceye tahammül edemiyorlar. Hala kendilerinin kalıp düşüncelerini kabul etmemizi bekliyorlar. 2020'ye gireceğiz, hala ".. ama Vikipedi de şöyle şöyle yapıyor" diyenler var. Vikipedi'nin ne olduğunu en baştan anlatmaya gerek yok, zaten kendini kanıtlamış bir varlık, o yüzden içimiz çok rahat. --Ahmet Turhan (mesaj) 13.32, 15 Aralık 2019 (UTC)
Kesinlikle katılıyorum, ancak madalyonun bir de diğer yüzü var. Örneğin Kazakça Vikipedi'de devlet Vikipedi'ye adeta kucak açmış bir durumda ve Kazak Milli Ansiklopedisi bu projeye aktarılmış, üstüne de yaklaşık bu proje için 100.000 dolar harcanmış. Oluşan yapı ise Kazak hükümetinin görüşlerini yansıtan, Vikipedi ideallerinden çok uzak bir yapıda. Aynı şey kısmen Azerice Vikipedi için de söz konusu, Soykırım inkarından tutun da "seçkin" maddelerinde bile tarih kısmının devlet kaynakları kullanılarak Türkleştirilmesi gibi, tarafsız bir yapı yerine devletin veya milli Azeri görüşünün bir yansıması söz konusu. Vikipedi herhangi bir google aramasında ilk sırada çıktığı için adeta ideolojik bir silah olarak kullanılıyor.--Gogolplex (mesaj) 15.22, 15 Aralık 2019 (UTC)
 • "insanlar para almadan, kendi çıkarlarını gözetmeden bir şey yapmaz" kısmı pek o kadar geçerli değil. Sadece burada, diğer VP'lerde birçok örneğini gördüğümüz maaşlı editörler bir yana, mensubu ya da sempatizanı olduğu tedhişçi, bölücü örgütlerin propagandasını yapanlar, kendi milliyetçi tarih yorumlarını herkese empoze etmeye çalışanlar, cinsel seçimlerini VP üzerinden olumlamaya çalışanlar vd... Örnek: Her dilde ama her dilde hangi VP'yi okursa okusun, ilgisiz biri, örneğin bir Alaskalı Eskimo, Anadolu'yu yasadışı işgal eden Yunanlıların, kendi müttefikleri tarafından saptanıp Lozan Barış Antlaşmasına tazminat yaptırımı şeklinde girmiş katliamları ortada iken bu VP'lerden Türklerin Yunanlıları katlettiği izlenimiyle ayrılıyorsa, "Türk soykırımı" yerine "Yunan soykırımı" maddeleri yapılabiliyorsa, birileri kendi çıkarlarını gayet iyi gözetmekte demektir. Gerisi laf ü güzaf. E4024 (mesaj) 13.51, 15 Aralık 2019 (UTC)
Cevap Cevap Yukarıda anlatılan ve eklenebilecek 999 tane örnek, ansiklopedi yazmaya iten 999 tane sebep olabilir, hepsi de kabulümüz. Bunların hiçbirisi suç değil, hepsi birer fikir, hepsi birer idea, hepsi de dünyada var olan "ansiklopedik bir bilgi". Bize düşen kullanıcıların Vikipedi ilkelerine göre maddeleri yazmasını sağlamak ve bunun için uğraşmak. Tutup da Yunanlılar, bölücülük, Lozan vb üzerinden haklılık devşirmek değil. Gerek yok böyle uğraşlara, ansiklopedi yazıyoruz. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.32, 16 Aralık 2019 (UTC)

Burada bir değişikliğim onaylanınca, bir şeyi düzeltince veya yeni bir şeyler ekleyince çok mutlu olduğumu anımsıyorum. Gerçekten burada yazarak öğrenmek, kaynak eleştirisi, madde kritiği vs. kendi gelişimime birçok şey kattım. Herkes hayatında belirli bir çevreye dahil ama burada farklı alanda katkılar sunabilen, "sizin gibi düşünmeyen" insanlar olduğu için bir şekilde bir şeylere göz aşınalığın, bilgin oluyor. Son değişikler sayfası o kadar önemli ki.. Veya sevdiğimiz bir kullanıcı neler açıyo diye bakarken sen de öğreniyorsun. Hatta burada madde açayım diye sahaftan bir cilt ansiklopedi almıştım 5 liraya. Şimdi 3-4 takım ansiklopedim var. Pek az vakit ayırabilsem de seviyorum burayı.--Kingbjelica (mesaj) 18.40, 15 Aralık 2019 (UTC)

Son zamanlarda zaman ayırmasam da ben de çok önemsiyorum Vikipedi'yi. Tabii yukarda belirtildiği gibi burayı kendi anlayışları çerçevesinde biçimlendirmek isteyen yığınla insan ve kurum var. Kuşkusuz bunların içinde en büyük gücü elinde tutanlar da devletler oluyor. Hiç şüphesiz Türkçe Vikipedi'de de çok sayıda hem gönüllü, hem ücretli çalışan "görevli"ler vardır. Ama Vikipedi'nin kuruluş felsefesi ve anlayışı sürdüğü sürece bu türden müdahale çabaları zayıf kalır, dolayısıyla burayı kontrol altına alamayınca izlenecek tek yol kalıyor: Ulaşıma engellemek. Böylece bazı devletler bir troll ordusuna milyarlarca para dökmek yerine kullanılma olasılığını ve dolayısıyla ilgiyi azaltıyor. Tabii bir sorun da şu ki: Türkçe Vikipedi'yi kontrol altında tutmak nispeten daha kolay. 10-15 troll'le halledilir, ama İngilizce Vikipedi'yi nasıl kontrol altına alacaksın. Zor iş. --Mukaddimeileti 13.47, 19 Aralık 2019 (UTC)
 • Nasıl kitap okumak, tiyatroya gitmek gibi hayata anlam katan, insanın kendisini geliştirmesine, saygı duymasına katkıda bulunan aktiviteler varsa, birde Vikipedi var. Yani Vikipedisiz bir hayat düşünülemez gibi geliyor. Sanki aldığın müjdeli bir haberi diğer insanlarla paylaşmak, haykırmak gibi bir şey. Tabi buraya katkı yapan insanların hepsi iyi niyetli olarak katkı yapmıyor, kimisi ideolojisini yaymak, kimisi editörlük yaparak para kazanmak için çabalıyor. Ancak bu uçsuz bucaksız bilgi tarlasına, hiç bir çıkar gözetmeden bir tohum eken insanların yürekleri ne kadar büyük, ne kadar temiz bana göre. Şu şartlarda bile şurdan ayrılmayıp, milyonlarca insanın bilgi akışını kesintiye uğratmamak için çabalayan, maddeleri olabildiği kadar güncel tutma çabası içerisinde olan arkadaşlarıma çoook teşekkür ederim kendi adıma. Eskisi kadar bende aktif olamıyorum, zaman zaman aynı heyecan ve tempo ile katkıda bulunamıyorum. (Akşam 19:00'a kadar dışardayım genelde. İzinli günümde ise bir kaç saat dışında yine dışarda oluyorum. Ancak aktif olarak katkıda bulunmasam bile takip etmeye çalışıyorum.) Levent'in (Mekanı Cennet olsun) ilk zamanlarımda telif konusunda sık sık beni uyardığını hatırlıyorum, bana anlamsız geliyordu, bir türlü aklım almıyordu :) Dile kolay 12 yıl olmuş. Baya baya Vikipedi ile bir nesil büyümüş. Bir puzzle'ın bir parçası gibi hep bir arada kalmamız dileğiyle... Sait* 18.24, 20 Aralık 2019 (UTC)

2020 geliyor![kaynağı değiştir]

2019 yılı bitmek üzere. Vikipedi açısından yine engele maruz kaldığımız bir yıl oldu. Buna rağmen çok sayıda madde açılmaya devam etti, sayısız madde geliştirilmeye devam etti, projeler üretilmeye devam etti. Engel olsa da Türkçe Vikipedi yüzbinlerce kez görüntülenmeye devam etti. 2019 değerlendirmelerimizi, en akıllarda kalanları ve 2020'den beklentilerimizi/hedeflerimizi burada yazabiliriz :) --Ahmet Turhan (mesaj) 10.13, 23 Aralık 2019 (UTC)

Birkaç ay içinde engelin kalkacağını umuyorum/düşünüyorum ben. Tabii Rusya gibi ülkeler örnek alınmaz umarım. Şu aralar çoğu ülkede yerli ve milli Vikipedi'ler yaratılmak isteniyor. Elon Musk da yıllar sonra kendi sayfasını okumak için uğramış ve ben yatırımcı değilim diye dert yanmış. Yeni yılda madde yazımı ve kaynak kullanım standartlarının revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle güncel madde ve yaşayan insanların maddeleri için daha belirgin kurallar belirlenmeli. 2020'de engel kalkınca buradaki trafiği izlemeyi hayal ediyorum. Herkese mutlu/sağlıklı yıllar diliyorum.--Kingbjelica (mesaj) 19.45, 24 Aralık 2019 (UTC)

 • Tüm Vikipedi gönüllülerine mutlu yıllar diliyorum. Ayrıca yeni yıldan çeşitli nedenlerden dolayı sanal kabadayılığa başvuran insanların olmadığı, olumlu iletişim kurabileceğimiz, küfürün, hakaretin olmadığı temiz bir dünya diliyorum. --Ali Haydar (mesaj) 20.01, 24 Aralık 2019 (UTC)

"Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruyu, 26 Aralık'ta görüşecek." şeklinde haberler gördüm. İlki daha güncel. Umarım yarınki görüşmede yasak kalkar ve Türkiye'den daha fazla katkı yapmak isteyen Vikipedistler gelir. Özellikle Kingbjelica'nın dediği gibi "Güncel maddeler ve yaşayan insanların maddeleri" konusunda katkıya çok ihtiyacımız var. Bittabi Trollük yapmayanlara.

2020 yılı umarım Vikipedi için yasağın kalktığı bir yıl olur. Tek temennim bu. Herkesin şimdiden Noël ve yeni yılını kutlarım. Saygılar ve sevgiler.--Nystaléos benim? 01.54, 25 Aralık 2019 (UTC)

 • Her ne kadar engel olsa da biz burada yinede bir şeyler yapmaya çabalıyoruz. Eskiden milyon kez görüntülenen sayfalar, şuan binlere düştü. Onlara düşse bile önemli değil, biz yine ömrümüzün ve sağlığımızın elverdiği müddetçe, kendi insiyatifimizle burada olacağız. Şaşırtıcı şekilde yeni madde konusunda baya iyiyiz. Bende bir konudan başka bir konuya atlaya atlaya, eksik olan maddeleri kazandırmaya, önemli sayılabilecek çarpık maddeleri ise geliştirmeye çalışıyorum. Hepimizin özel/iş hayatına ayırdığı vakit dolayısı ile buraya katkı sürelerimiz değişkenlik gösterebiliyor. 2013-2014 yıllarındaki o heyecanlı, aktif, katılımcısı çok ortamı aramıyor değilim. Ancak, inşallah 2020 yılı; öncelikle engelin kalkması ve akabinde ise yeni kullanıcıların aramıza katılması ile birlikte gelir. Kişisel olarak 2020 yılında, ilgi alanıma giren, halen çalışmasını sürdürdüğüm maddelerin içerik geliştirmesi ve kaynaklandırma işini tamamlamayı ve arta kalan vaktimde de, Vikipedi'de oldukça atıl durumda olan, neredeyse hiç bir kullanıcının aktif olarak katkı sağlamadığı konularda, en azından 3-5 bin bayt büyüklüğünde de olsa yeni maddeler kazandırmayı plânlıyorum. Şimdiden herkesin yeni yılını kutlarım. Öncelikle kişisel hayatlarında başarı ve mutluluk dilerim. Daha sonra ise bu kutsal platforma yaptıkları katkıların ise artarak devam etmesini temenni ederim.Sait* 16.01, 25 Aralık 2019 (UTC)
 • Evet sevgili Vikipedi arkadaşlarım, hepimiz bir seneyi daha birlikte ve burada devirmek üzereyiz. Yıl boyunca tüm erişim ve hareket engellerine rağmen Vikipedi'ye katkı yapan herkese çok teşekkür ederim şahsım adına. Yine kişisel olarak konuşacak olursam ufak tefek sürtüşmeler yaşadığım, bir madde veya konu hakkında tartışmalar yaptığım kişiler de oldu; yardıma ihtiyaç duyduğumda bir şablonu, haritayı veya herhangi başka bir şeyi nasıl kullanabileceğimi öğretenler de. Bir yıl daha geçip giderken istemeden de olsa kalbini kırdıklarım varsa özür diliyor; yardımı dokunan herkese de minnetlerimi sunuyorum. Dilerim 2020 hepimiz için çok güzel bir yıl olur ve Vikipedi'nin daha da geliştiğine, özgürleştiğine, herkesin erişebildiği bir yer olduğuna hep birlikte şahit oluruz. :) Hepinize mutlu yıllar! --Gargarapalvin Mesaj 16.09, 31 Aralık 2019
 • Hoşgeldin 2020! --Khutuckmsj 04.59, 1 Ocak 2020 (UTC)
 • Türkçe Vikipedi'de 2019'un en çok okunan maddeleri burada. Engele rağmen değişen gündemlere göre söz konusu konular epey bi okunmuş. (ikinci olan "-" maddesindeki teknik hata olarak düşündüğüm şey dışında :) ) 2020 hedefleri için belki bir referans olabilir :) --Ahmet Turhan (mesaj) 20.28, 12 Ocak 2020 (UTC)

hazır mıyız arkadaşlar! IoI[kaynağı değiştir]

anayasa mahkemesi wikipedia erişiminin yasaklanmasının hak ihlali olduğuna karar verdi ve erişimin açılmasını istedi. gelişmeleri vakfın avukatının twitter adresinden izlemek mümkün.@GurkaynakGonenc hadi vira! --kibele 13.09, 26 Aralık 2019 (UTC)

 • Biri Gönenç Gürkaynak maddesini oluşturabilir mi? --Esc2003 (mesaj) 13.33, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • 2020'ye bomba gibi gireceğiz desenize! --Ahmet Turhan (mesaj) 14.33, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • Yeni bir suru kisi bekliyorum, aralarinda cabucak uyumsaglayanlar olacagi gibi bir suru egitim de gerekecek. Su anki katilimcilarin sabirli ve yardimci olmalari gerek. Vikipedi negatif bir izlenime girmemesi gerek. Hepimize kolay gelsin! Citrat (mesaj) 15.04, 26 Aralık 2019 (UTC)
Tebrikler!--Turkmen mesaj 15.53, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • Biz yıllardır hazırız :)Sait* 16.38, 26 Aralık 2019 (UTC)
2 gun evvel icime dogdu demek ki. Haberi paylasmistim burada. Haydi hayirlisi:).--Nystaléos benim? 16.48, 26 Aralık 2019 (UTC)

tabii yerel mahkemenin anayasa mahkemesinin kararına uymaması gibi bir sonuca da hazırlıklı olmak gerek ki olmamış şey değil.. yine de gönlümüzü ferah tutalım. :) --kibele 16.56, 26 Aralık 2019 (UTC)

Projeye gelecek trafiği izlemek için sabırsızlanıyorum! Özlemişiz. --Kingbjelica (mesaj) 18.32, 26 Aralık 2019 (UTC)

 • Hazırız, hazırız. Bekliyoruz, VPN uygulamalarını makinelerimizden kaldıracağız! --Başak (mesaj) 19.16, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • kibele'yi görüyor ve bir halk ozanından alıntı yaparak artırıyorum: Hayatta iyi şeyler olmaz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.54, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • Hadi, birkaç gün daha geçsin ama 1.000'inci gün geçmeden yasak kalksın artık. Klişe ile bitirelim: "Ay hadi inşallah!"thecatcherintheryemesaj 05.10, 27 Aralık 2019 (UTC)
 • Şimdi gördüm haberi, çok heyecanlandım. Vikipedi'ye sorunsuz ulaşmayı, son değişiklikler'deki yoğun akışı özlediğim geldi aklıma açıkçası. Özgürlüğü özlemişim. Umarım bu sefer olumlu sonuçlar alınır da boşuna umutlanmış olmayız. — HazanEvet benim? 10.42, 27 Aralık 2019 (UTC)
 • "3 yıldır özlüyoruz" gelmeden kalkar umarım artık. Ara verilmiş projelere destek verecek yeni insanlar gelir umarım.--≈ SunSoldiers  ✉  12.20, 27 Aralık 2019 (UTC)

9 gün oluyor karar verileli. Bu süreç kararın onanması için yeterli normalde. Hâlâ ses seda yok. Sulh Ceza Hakimliği AYM'nin kararını önemser umarım. — HazanEvet benim? 08.33, 5 Ocak 2020 (UTC)

"Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararı açıklayınca Wikipedia açılacaktır." demiş.. hukuken buna gerek bulunmuyor, karar açık ama.. --kibele 08.20, 10 Ocak 2020 (UTC)

Yorum Yorum Usulen böyledir. Gerekçeli kararın hazırlanması ve tebliği gerekiyor. İlaveten bu kararın ESB'ye (Erişim Sağlayıcılar Birliği)'ne de intikal ettirilmesi gerekli. Minik bir dipnot: Önce Wikiquote'e girip sonra bildirim sekmesinden Vikipedi'ye tıklarsanız VPN vb. kullanmadan Vikipedi'ye girmiş olursunuz. --Mecnun (mesaj) 17.01, 10 Ocak 2020 (UTC)

Günün seçkin resmi sorumluluğu[kaynağı değiştir]

Haziran 2014'te, şurada yapılan bir tartışmayla "günün seçkin resmi sorumlusu" diye bir pozisyon yaratılmış ve Kullanıcı:Ömer Berkay bu işin sorumlusu olarak seçilmiş. Şuradan görülebileceği üzere kendisi 2015 Ağustos'una kadar (yaklaşık 1 yıl 1 ay) bu sorumluluğu yapmış, ancak o zamandan sonra bu işleri çeşitli kullanıcılar yerine getirmiş. Şimdi ise ben geri döndüm, sorumlu benim diyor kendisi. Birincisi, böyle bir sorumluluk pozisyonu yoktu ama olmayan bir pozisyonun sorumlusu seçilmiş. İkincisi, aktif olmayan bir kullanıcıyı oraya "sorumlu budur, bilgi almak ya da sorun bildirmek için ona başvurun" demek yanıltıcıdır. Bu mekanizma zaten şu an yanlışım yoksa botlarla ya da @Sakhalinio gibi hizmetlilerin yardımıyla yıllardır yürütülüyor. 5,5 yıl önce seçilip, yalnızca 1 yıl süreyle bu "sorumluluğu" yerine getiren bir kullanıcının o sayfada sorumlu olarak yer almasını doğru bulmuyorum. Sorumluya gerek var mı yok mu, bu işlerle uğraşmak isteyen kullanıcılar varsa bunlar kendi başlarına istedikleri şekilde günün seçkin resmini belirleyebilir mi gibi konuları konuşmak lazım gerektiğini düşünüyorum. Kullanıcının elini taşın altına koymak istemesini takdir etsem de, 4,5 yıldır bunu yapmayıp bir anda "yapacağım" demesini şahsen doğru bulmadım.--NanahuatlEfendim? 19.20, 26 Aralık 2019 (UTC)

Bu tartışma ile günün seçkin resim sorumlusu diye bir şey yaratılmadı. Daha önceden bu görevi mukaddime'nin aday göstermesiyle incelemeelemani devraldı. Sonra da benim ilgi göstermem üzerine incelemeelemani beni aday yaptı ve seçildim. Aynı şekilde başkası bir şey yaratmadı ama siz 'kaldırıldı' diyerek olmayan bir karar yarattınız. Evet yıllar boyu yoktum fakat şimdi ilgileniyorum ve bir anda yapacağım da demedim bu tartışma başlamadan önce zaten başlamıştım. Eğer bu bir sorunsa tekrar seçilirim veya der ki vikipedi kullanıcıları buna gerek yok biri yapsın yeter, o zaman ben de seve seve kabul ederim. Araştırmıyorsunuz, başkalarının sizin gibi uydurduğunu düşünüyor ve değişiklik savaşına giriyorsunuz. Ömer Berkaymesaj 22.32, 26 Aralık 2019 (UTC)
Sevgili @Ömer Berkay öncelikle geri hoşgeldin. Umarım burada hep birlikte Vikipedi'nin gelişmesi katkıda bulunmaya devam ederiz. Sevgili @Nanahuatl, seninde dediğin gibi Ömer Berkay burada uzun süredir yoktu ve 2 yıl belki biraz daha uzun bir süredir @HakanIST'in oluşturduğu bir dosya üzerinden tarih sırasına göre en eski GSR olmuş resmi GSR yapmak gibi bir yol izleyerek ben şablonları oluşturuyorum. Ama banada bu görevi kimse vermedi. Kimse yapmadığı için ben yapmaya başladım ve devam ediyordum, ediyorum. Bencede şu anda bir GSR sorumlusu yok, aktif birkaç kullanıcı olduğu sürecede böyle bir sorumluya gerek yok. İstenirse excel dosyayı sizlerle de paylaşabilirim. Selamlar ve iyi vikiler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 19.44, 26 Aralık 2019 (UTC)
 • @Ömer Berkay tekrar aramıza hoşgeldiniz, umarım katkılarınıza devam edip Vikipedi'nin gelişimine katkı sunmaya devam edersiniz. Sorumlu aslında hissetmekle ilgili bir durum, bürokratik bir iş değil. Elbette bu konuda sorumluluğu istediğiniz zaman alabilirsiniz, bu konuda görüşler belirtebilir ve GSR için aktivite yürütebilirsiniz. Ama daha ilk katkıda ana sayfaya sorumlu olduğunuzu yazmak ve kendinize atıf yapmak kötü bir izlenim oluşturur. @Sakhalinio ve @HakanIST de bir çok iş yaptı ama hiçbiri bu tür kendine atıf veren bir yazı yazma gereği duymadı. Bu bürokratik isim yerleştirme olayı sonrası biraz tepkiyle karşılandı sanıyorum. Siz yine katkınızı verin, buna bir engel yok ki? Sonuçta asıl amacımız zaten Vikipedi, onun için buradayız. Sorumlu işini de tartışarak hallederiz ve en uygunu neyse topluluk ona karar verir zaten. "Hisseden sorumludur" der geçeriz yani :) İhtiyaç olursa da sorumlu sekmesi oluşturup seçim yaparız yeniden, çok da önemli değil gibi bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.55, 27 Aralık 2019 (UTC)
Bu 14 Temmuz 2014 tarihinden beridir duruyor. Ben ilk katkıda böyle bir şey yazmadım. Sorumlu seçilmem üzerine yazdım. Açıkçası da hiç hoş gelmedim. Buradaki yazarlar okumadan yargılamak gibi bir huy edinmiş. Biri olmayan kararlar yaratıyor, uydurulmuş bu diyor biri de ilk katkıda böyle bir şey yapman hoş değil diyor. Herkes görüyor ve bir şey şeyler yazayım diyor. Ne diyebilirim. Ömer Berkaymesaj 14.01, 27 Aralık 2019 (UTC)
Bence kişilerle ilgilenmeyelim, olgularla ilgilenelim. Yazarlar muhattap değil, Vikipedi normları muhattap olsun yani. Her daim olan Vikipedi çünkü, yazarlar gelir geçer. Katkı yapmanıza kimse engel değil, Vikipedi deniz derya olarak burada. Bahsi geçen GSR sorumluluğu konusunda itiraz biraz sert olmuş geldi bana, daha makul bir üslupla söylenebilirdi bence, orada sizi anlıyorum. Ancak konumuz kişiler değil olgular, bu nedenle bu konu özelinde tartışmalarla değil katkılarla yolumuza devam etmek daha uygun. Topluluk onayı ile sorumlu seçilmişsiniz ne güzel, bu sorumluluğa devam edin ve uzun süre geçtiği için yeniden topluluk onayına başvuralım, bunda yanlış bir şey yok @Ömer Berkay. --Ahmet Turhan (mesaj) 11.40, 27 Aralık 2019 (UTC)
 • Oncelikle Ömer Berkay hos geldin diyeyim. Ahmet Turan'in dedigine katiliyorum, konuya odaklanalim. Uslup konusunda da hem fikirim, gereksiz bir tartisma. Ola ki Ömer Berkay "kasten" olumsuz davranista bulunur, o zaman sorun olarak bakabiliriz. Sistemi taniyan ve hizmet etmek icin gelen kisiler Vikipedi'nin en buyuk gucudur. Yukarida yazistigimiz gibi, eger Vikipedi'nin engeli kalkacak ise, gerek eski gerekse yeni gelecek kisileri sisteme en sorunsuz sekilde katmayi rutin hale getirmeliyiz. Bu da gerekirse herkesi tek tek selamlayip, kaynaklara yonlendirmeyi gerektiriyor. Tekrar hos geldin Ömer! Citrat (mesaj) 15.02, 27 Aralık 2019 (UTC)
 • Günü gününe ilgilenilmesi gereken bir sorumluluk ve kullanıcı iki haftadır aktif değil. Sanırım artık kaldıralım kendisinin ismini de "herhangi bir durumda kendisiyle iletişime geçilmeli" ibaresi durmasın... @Sakhalinio?--NanahuatlEfendim? 18.26, 10 Ocak 2020 (UTC)
İki kaftadır katkı sağlanmaması üzerine; demek ki neymiş, katkı sağlamak esasmış, statü hiçbir şeymiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 21.44, 10 Ocak 2020 (UTC)

Women in red projesi, yerelleştirme fikirleri[kaynağı değiştir]

Wikipedia'da cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi amacıyla yürütülmekte olan, İngilizce Wikipedia'daki adıyla, Women in Red isimli bir proje mevcut. Wikipedia maddelerinde kendilerinden bahsedilmiş olan ancak haklarında bir madde bulunmayan kadınlarla ilgili içeriklerin tamamlanmasını hedefleyen bu proje, sayfasındaki diller bölümüne bakacak olursak 23 dilde var. Türkçe'de de yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Kırmızılı linklerin envanterinin çıkarılması, bu listelerin güncelliğinin takibi, proje sayfasının çevrilmesi ve projenin sürdürülmesi konularında sorumluluk almaya hazırım. Proje ile ilgilenen diğer kişilerle de bu başlık altında buluşmayı umuyorum.

Projenin adı ne olsun? Proje sayfasındaki bağlantılra göre Women in Red adını kelimesi kelimesine çevirip kullanan diller olduğu gibi, yereleştiren veya daha geniş projeler altında ele alan diller de olmuş. Fikir vermesi açısından bazı dillerdeki kullanımlar şu şekilde:

Türkçe için önerilerim:

 • Kırmızı kadınlar
 • Kırmızılı kadınlar
 • Sayfasız kadınlar
 • Görünmez kadınlar

Bence Women in Red projesine de selam olsun demek için isme sadık kalalım. Zaten halihazırda ilgi çekici bir adlandırma olduğunu düşünüyorum. Vikikadınlar gibi daha geniş bir başlık altında ele almak yerine, ortak bir dil üzerinden ilerlemek taraftarıyım. Siz neler düşünüyorsunuz? --Flanoz (mesaj) 15.53, 3 Ocak 2020 (UTC)

VikiKadın altında Women in Red ya da Kırmızılı Kadınlar.. --kibele 19.23, 3 Ocak 2020 (UTC)

 • Men in Black, Siyah Giyen Adamlar ise, Women in Red, "Kırmızı Giyen Kadınlar" olsun.thecatcherintheryemesaj 19.58, 3 Ocak 2020 (UTC)
 • "Red" bir sıfat olarak "Kızıl" olarak kullanılıyor, kırmızı değil yani. Benim önerim "kızıl kadınlar" olarak kullanılmasında. Bakınız Kızıllar --Ahmet Turhan (mesaj) 21.52, 3 Ocak 2020 (UTC)
Türkçe olması açısından VikiKadın altında Kırmızılı Kadınlar, güzel bir seçim olacağını düşünüyorum. Sakhalinio (mesaj - e-posta) 22.04, 3 Ocak 2020 (UTC)
 • Bu oluşumu kadın vikiprojesi kapsamında bir görev gücü olarak konumlandırma seçeneği de mevcut. --Superyetkinileti 16.01, 4 Ocak 2020 (UTC)
 • Kırmızılı kadınlar ismi hoş duruyor. Manası da güzel. Ayrı ya da viki proje kapsamında bir oluşum yapılırsa bende mümkün mertebe katkı sağlarım.Sait* 16.30, 4 Ocak 2020 (UTC)
 • "Kırmızılı Kadınlar" ismi güzel duruyor. Adı ne olursa olsun cinsiyet eşitsizliği gibi önemli bir konuda böyle bir amaca hizmet eden görece az saylı projelerden olacağı için önemli olduğunu düşünüyorum, yolu açık olsun. — HazanEvet benim? 08.07, 5 Ocak 2020 (UTC)
 • Genel eğilime göre "Kırmızılı kadınlar" seçilmiş gibi görünüyor. Kadın vikiprojesi kapsamında görev gücü olarak konumlandırmak için tam olarak ne yapmak gerekiyor, ilişkili dökümanı ekleyebilir misiniz @Superyetkin ?--Flanoz (mesaj) 12.24, 5 Ocak 2020 (UTC)
 • Proje kapsamında açılması istenen maddeler listesine 153 adet madde isteği ekledim. Eklediğim tüm madde istekleri Türk kadın futbolculardan oluşuyor. İlgilenen Vikiproje:Kadın/Kırmızılı kadınlar#İstenen sayfalar kısmında maddelere ulaşıp eksik maddeleri oluşturabilir. --Ali Haydar (mesaj) 17.24, 10 Ocak 2020 (UTC)

Devriyelik[kaynağı değiştir]

Bu devriyelik başvurusuna neden kimse bakmıyor!?? Mehk63 Mesaj 16.25, 4 Ocak 2020 (UTC)

Kimse bakmıyor demeyelim. Ben baktm, mesela. Ama görüş belirtmek için kendimce veri elde edememiş olmalıyım ki görüş belirtmeyi uygun bulmamışım. Sanırım dier kullanıcılardan bazıları da bu görüşte olmalı ki onlar da görüş belirtmemiş. Neyse. Siz bence beklemeye devam edin. Yazdıklarınızı illa ki birileri görüyor.thecatcherintheryemesaj 21.23, 4 Ocak 2020 (UTC)

Amerika Birleşik Devletleri geleneksel birimleri[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar. Wiki'de çoğu maddede fit, mil, inç gibi Amerika Birleşik Devletleri geleneksel birimlerine dönüşüm şablonları aracılığıyla yer veriyoruz. Örneğin Tambora Dağı maddesini düzenlerken "çapı 60 km (37 mil), yüksekliği 4.300 metre (14.100 ft)" gibi bilgiler yer aldığını görüyorum. Sizce ABD ölçü birimlerine her zaman yer vermeli miyiz? Bu birimler günümüzde ABD dışında hiçbir ülkede kullanılmıyor, Türkçe okuyucuların ihtiyaç duyduklarını düşünmüyorum, madde yazımı esnasında da zaman zaman sorun çıkartıyorlar. Konu içeriğinde özellikle gerekmediği sürece bu dönüşümleri kaldıralım mı? Diğer Viki'ler bu konuda ne yapıyor? --Khutuckmsj 00.46, 5 Ocak 2020 (UTC)

 • Bence kaldırılmalılar. Diğer Viki'ler genelde ABD ölçü birimlerini kullanmıyor. Cem 53 mesaj 06.23, 5 Ocak 2020 (UTC)
 • SI dışındaki birimleri kullanacaksak, hangi birimleri kullanacağımızı nasıl seçtiğimiz zaman zaman kafama takılıyor. Termodinamik ve benzeri bilim dallarında celcius'un yanı sıra kelvin kullanılıyor ya da denizcilikte deniz mili kullanılıyor mesela özel olarak, bunları ayrı tutuyorum. Ancak bir futbolcunun boyunu bir de inç ve fit cinsinden vermenin bir faydasını göremiyorum. Madem öyle, tarihlerde de Hicrî takvim değerini verelim (ve diğer bir ton takvim değeri). Yahut hacim için, kütle için vs şuradaki ya da şuradaki, hatta ve hatta şuradaki birimleri de verelim, illa "evrensel" olacaksak. Birim ve ölçü maddelerinde bunlardan bahsedilebilir ama alakalı alakasız her maddede olmaması gerektiği konusunda hemfikirim açıkçası. İngilizce Vikipedi'de konuyla alakalı bir yönerge bölümü mevcut bu arada, ilgili olanlar inceleyebilirler (bizdeki denk sayfada birimler kısmı yok). --NanahuatlEfendim? 06.33, 5 Ocak 2020 (UTC)
 • Kullanmanın bir faydası olduğunu düşünmüyorum.Sait* 07.43, 6 Ocak 2020 (UTC)

İBP 2019'a Dair[kaynağı değiştir]

Topluluğumuzun ekip ruhuyla çalışıp güzel işler çıkardığı İş Birliği Projesi'nde 2019 yılı da genel itibarıyla konulan hedeflere ulaştığımız bir yıl oldu. Haftalar öncesinden birinciliği garantileyen, İBP'nin can simidi olarak gördüğüm @İazak, güzel katkılarıyla ikinci olan @Superyetkin, üçüncü olan @Akil13 ve diğer tüm katılımcıları can-ı gönülden tebrik ediyor, tüm Vikipedistlerin İBP'ye katılımlarını diliyorum. (Bkz. 2019 Maratonu) --Mecnun (mesaj) 09.55, 11 Ocak 2020 (UTC)

Engel sona eriyor[kaynağı değiştir]

Wikipedia'ya erişim açıldı. Şimdilik böyle ama birkaç saat içinde açılacakmış. Hadi gözümüz aydın. — HazanEvet benim? 09.46, 15 Ocak 2020 (UTC)

 • Bende gördüm açıldı haberlerini ancak vpn olmadan giriş yapılamıyor hala. Elimiz mouse'ta bekliyoruz heyecanla, bir an önce vpn özelliğini kapatmak istiyorum. :)) Vikipedi sunucularına yapılması gereken ayar varmış, bir an önce yaparlar umarım. Ek olarak artık 2 yıldır özlüyoruz logosu yerine, anlamlı herkesi kucaklayan bir logoyu en az bir iki hafta boyunca kullanmalıyız. Sait* 16.06, 15 Ocak 2020 (UTC)
Katılıyorum, hatta ilk düşündüğüm şeylerden biriydi logo değişimi. 300.000+ madde logosu gibi engel kalkmasının ardından konulabilecek logo için bir oylama mı düzenlesek? Tabi diğer kullanıcılar da destek verirse.--Gogolplex (mesaj) 16.43, 15 Ocak 2020 (UTC)
Türk Telekom'la erişimde bir sorun yok şu an. Logo fikri güzel. Erişim tamamen açılsın, daha yapacak çok iş var. — HazanEvet benim? 18.56, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Şu an VPN olmadan bağlanıyorum. Çok sevindim ^___^ —Hedda Gabler (mesaj) 20.07, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • :çok şükür. sonunda açıldı :) Dekolteli Kefen 20.08, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Açılmış :) :) :) -thecatcherintheryemesaj 20.23, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • 1 senedir gormedigim hareketliligi goruyorum su an :)) Haydi hayirli olsun herkese :) --Nystaléos benim? 20.24, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Yıllar sonra ilk kez vpn olmadan girebildik :) Sanki hapishaneden tahliye olmuş gibiyim :))Sait* 20.28, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Son bir dakika içerisinde (TSİ 23:31-23:32) 60'a yakın yeni kullanıcı hesabı açıldı. Millet resmen "hurraaa" site siteye yüklendi. Uzun zaman sonra girebiliyoruz ama biraz yavaşlık var gibi yüklenmeden dolay :)--Śαвяí¢αи76ileti 20.34, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • ❤️ Kumul (mesaj) 20.35, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Onu diyecektim yahu, resmen patladı son değişikliklerde sadece yeni üye kayıtları var, buraya yazdığım mesaj bile en altlara düşüyor 1 dakika geçmeden :))Sait* 20.37, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Gözümüz aydın, kavuştuk :) Logo fikri gerçekten çok güzel bu arada, vakit kaybetmeden uygulamaya geçirilmesi güzel olur. --SiLveRLeaD mesaj 20.51, 15 Ocak 2020 (UTC)

Yanlış saymadıysam 2 saatte yaklaşık 5000 kişi üyelik açmış. Ve halen akın akın üye oluyorlar.:)) Logo konusunda ise bence hızlı olmalıyız. Hemen uygulamaya koyalım etkisini göstermesi için. Benim tavsiyem, Vikipedi, "yeniden" özgür ansiklopedi kullanımı mantıklı ve anlamlı olabilir. Sait* 21.09, 15 Ocak 2020 (UTC)

Eski bikaç kullanıcıyı da yeniden görmek en az engelin kalkması kadar sevindirdi beni. Selamlar herkese ve kocaman İYİ VİKİLER Sakhalinio (mesaj - e-posta) 21.22, 15 Ocak 2020 (UTC)

Yaşasın özgür bilgi, yaşasın özgür ansiklopedi.--Kingbjelica (mesaj) 21.26, 15 Ocak 2020 (UTC)

Uyumadan evvel internete gireyim derken tıkladım ve Viki'nin açılmış olduğunu gördüm. Çok garip geldi nedense. :) Kaldığımız yerden devam... Vitruvian (mesaj) 21.32, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Gerçekten çok sevindim. Face-smile.svg Face-smile.svg Face-smile.svg -- Curious (mesaj) 21.35, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Selamlar. Engelin kalkmasına çok sevindim. Bu tasarımı hazırladım, tasarım hazırlayan başka kullanıcılar da var. Tüm Vikipedistleri tebrik ederim.
  Vikipedi'yeKavustuk
  - - KediÇobanı🐈 21.39, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Elinize sağlık Kedi Çobanı, logo değişimi için şöyle bir teklifte bulundum, orada tartışılması daha uygun olabilir.--Gogolplex (mesaj) 21.55, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Selam KediCobani, diger resimlere de link verebilirsen sevinirim ama en azindan gosterdigim resmi begendim diyeyim. Bir an once karar verip degistirelim derim logoyu! Bu arada akin akin yeni kullanici geliyor, insanlara {{subst:Hoşgeldiniz}} sablonu ile karsilamak iyi bir fikir gibi geliyor bana. Hem ortama alismalarini kolaylastirir, hem de maddeler uzerinde olacak deneme sayisini azaltir. Tekrar herkese kutlu olsun! Citrat (mesaj) 22.00, 15 Ocak 2020 (UTC)
"* {{subst:Hoşgeldiniz}}" eklemesini bot ile yapsak daha pratik olacak sanirim. Bunun uzerine tartisma olmusmuydu daha onceden? Citrat (mesaj) 22.30, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Nihayet eski günlere döneceğiz. Logo harika.--ahzaryamedileti 22.10, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Ellerine sağlık Kedi Çobanı, logo çok güzel. Engelin kalkması da gayet güzel oldu -- Tymnt410 (mesaj) 22.16, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Muhteşem haberler! Enfes logonun üstüne ayrıca Sitenotice'ten katkı vermeye özendirici veya yardım sayfalarımıza yönlendirecek bir şeyler eklesek de fena olmaz gibi. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 22.23, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Uzun bir aradan sonra herkese merhaba! @KediÇobanı'nın hazırladığı görsel çok keyifli, ellerinize sağlık! Kullanımını destekliyorum. Dr. Coalmesaj 22.34, 15 Ocak 2020 (UTC)
Teşekkür ederim arkadaşlar, diğer tasarımı Basak biliyor. Eminim o da çok zevkli ve güzeldir, onu bekleyip karar vermek daha isabetli olur bence. Ben bunu hikayemde falan paylaşmak için hızlıca yaptım. --KediÇobanı🐈 22.42, 15 Ocak 2020 (UTC)
 • Herkese geçmiş olsun. Logo güzel duruyor @KediÇobanı. Benim de aklımda bir logo fikri var. Hemen şimdi hazırlamayı düşünüyorum. Yalın logoyu nereden bulabilirim? --•gufosowa•✆• 23.46, 15 Ocak 2020 (UTC)
Kardelenli geri dönüş logosu.
Ben de kardelen temalı bir logo hazırladım. Yeniden doğuşu ve zorlu şartlarda hayatta kalmasıyla bilinen bir çiçek. Çizim bana ait, telif sıkıntısı yok. --•gufosowa•✆• 00.33, 16 Ocak 2020 (UTC)
buradan, aldım Gufosowa. --KediÇobanı🐈 06.54, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Welcome back! It's been a long time... :) Lofhi (mesaj) 02.23, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Herkese merhaba! Engelin kalmasına çok sevindim. Eskisi gibi tekrar etkin olmaya çalışacağım. LuCkY ileti 05.27, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum, Büyük bir yoğunluk yaşanacağı aşikar o yüzden devriyeler olduğundan fazla görevde olmalı.Hasmetlihasmet--Msj✔ 05.32, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Merhabalar arkadaşlar! Henüz birkaç saat içinde sitenin reytingi 'uçtu'. :) "Kavuştuk" logosunun yürürlüğe konmasını destekliyorum, gerçekten çok güzel olmuş. – Aybeg 06.18, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Hayırlı olsun! --ToprakM 07.56, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Çocukluk ve ilk gençlik yıllarımın güzel sitesi... Sonunda tekrar kavuştuk.--Narsilien (mesaj) 09.16, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Merhabalar, uzun zamandır hangi VPN'e güveneceğimi bilemediğim için giriş yapamıyordum ve uzaktan takip edebiliyordum anca. Umarım hep beraber çok güzel işlere imza atarız, saygılarımla. :) --EddieGuerrero 12.56, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Çok mutluyum çok. Bilgi ile kalalım. Pivox (mesaj) 16.29, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • 10 yıl önce tanıştığım kullanııcların hala değişiklik yapması sevindirici -- Son kahraman ileti 16.58, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Herkese selaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam :))))))) --KevinselfNR 17.50, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Uzun bir zamandır ilk defa bu kadar hareketlilik görüyorum. Umarım bu platform daha da büyür. Engelsiz günler temennisiyle herkese iyi vikiler. --Uğurkentmesaj 18.02, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Arkadaşlar nihayet kavuştuk . Söz artık ben de daha sık geleceğim. Hizmetliliği kaybetmişiz ama olsun belki çalışır yeniden hakederim. Herkese sevgiler selamlar. Daha çok çalışalım.--Man•Ca 19.05, 16 Ocak 2020 (UTC)
 • Vaybe 2,5 sene dile kolay! Nihayet özgürlük! Artık özgür ansiklopedimizi okuyabilir, değiştirebilir, katkı sunabiliriz. Umarım iktidar sahipleri bundan sonra buraların değerini bilirler..--BIYIKLI 05.53, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Sonunda geri döndük. Sizinle yeniden buluşmak çok güzel :) --Jimqode (mesaj) 09.04, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Acaba farklı servis sağlayıcılardan bazılarının engeli kaldırmadığı ile ilgili bilgimiz var mı? Örneğin, farklı bir ISP ile ve farklı bir mobil servis sağlayıcı ile erişim sağlamaya çalıştığımda girebildiğim Vikipedi'ye şu anda erişmeye sağladığım servis sağlayıcı ile giriş yapamıyorum (sanıyorum ki bu servis sağlayıcı Vodafone). Benzer soru yaşayan olsa illa ki buradan paylaşırdı, ama, bu sorunu ben neden yaşıyorum (bu mesaj VPN ile gönderildi).-thecatcherintheryemesaj 15.57, 17 Ocak 2020 (UTC)
@Thecatcherintherye, engel kalktı denilen ilk saatlerde erişim sıkıntısı vardı ama şu an tüm isp'lardan erişiliyor. Vodafone'da da sorun yok. Sende hâlâ devam ediyor mu? —  HazanEvet benim? 21.18, 17 Ocak 2020 (UTC)
@Hazan Maalesef bende durum bu... -thecatcherintheryemesaj 22.34, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Hâlâ layıkıyla dönen çarklar olduğunu hissettirdi bu adım bana, umarım daha çok kullanıcıyı kalıcı şekilde burada tutabiliriz. Herkese kolay gelsin --By erdo can • msj 18.54, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Çok güzelsiniz. Hepimize geçmiş olsun. --bermanya 19.56, 17 Ocak 2020 (UTC)
 • Çok ama çok sevindim. Umarım artık daha az kavga edilir, daha çok iş yapılır. İyi çalışmalar herkese :) -MHIRM. 06.49, 18 Ocak 2020 (UTC)

Wikimedia Vakfı’ndan Tebrikler / Congratulations from the Wikimedia Foundation[kaynağı değiştir]

Hepinizin bildiği (ve yukarıda aktif şekilde tartıştığınız!) üzere, Anayasa Mahkemesi’nin 26 Aralık kararına dair tam yazılı kararın açıklanmasının ardından, Wikipedia’ya Türkiye’den erişim yeniden sağlanmaya başladı. Türkiye’ye Wikipedia’ya yeniden hoş geldin demekten çok mutluyuz.

Erişimin yeniden sağlanması uzun bir süreç oldu, Vakıf ekibi olarak bunu sizlerle beraber çalışarak başarmaktan onur duyduk.

Gelecekte hem Türkiye içinde, hem de diğer yerlerde özgür bilgiye ve Wikipedia’ya erişimi korumaya devam etmek istiyoruz. Bu amaçla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki davamızla ilgili gelecek adımları değerlendirmeye devam ediyoruz.

Ayrıca gelecek dönemde sizleri nasıl destekleyebileceğimizi öğrenmek istiyoruz. Engel süresince bir çoğunuzun ne kadar ne kadar çaba sarf ettiğini biliyoruz, diğerlerinin de sizlere katılması için yardımcı olmak istiyoruz. Lütfen Türkçe Vikipedi’yi ve yazarlar topluluğunu büyütmek ve genişletmek için size nasıl yardımcı olabileceğimize dair düşünceleriniz ve fikirlerinizi bizlerle paylaşın.

Teşekkürler ve tebrikler! --ELappen (WMF) (mesaj) 04.38, 16 Ocak 2020 (UTC)

As you all know (and are actively discussing above!), after the full written decision was made available by the Turkish Constitutional Court regarding their 26 December ruling, access to Wikipedia in Turkey is starting to be restored. We are so happy to welcome Turkey back to Wikipedia.

It has been a long road to restore access, and we at the Foundation are honored to have worked together with you to get it done.

We want to continue to safeguard free knowledge and access to Wikipedia, both in and outside of Turkey, into the future. For this reason, we are continuing to evaluate next steps in our case before the European Court of Human Rights.

We also want to ask how we can best support in this next phase. We know how involved many of you have remained during the block, and we want to make sure others are encouraged to join you. Please let us know if you have any thoughts or ideas on how we can help support efforts to grow and expand Turkish Wikipedia and its community of editors. Thank you and congratulations! --ELappen (WMF) (mesaj) 04.38, 16 Ocak 2020 (UTC)

Hi @ELappen (WMF), Thanks for your message. Despite the three-year ban, we did not leave Vikipedi. We worked, we worked, we worked more, when even no one is here. We missed enthusiastic crowds. We wanted the latest changes to flow faster than we could follow. Finally, the day we waited, came. Now the foundation should give us - the users who didn't leave - a present, which we deserved. What do you think? :) :) :) -thecatcherintheryemesaj 12.39, 16 Ocak 2020 (UTC)

Vive la Turquie ![kaynağı değiştir]

Mike Coppolano (mesaj) 08.34, 16 Ocak 2020 (UTC)

Merci beaucoup. --KediÇobanı🐈 10.16, 16 Ocak 2020 (UTC)

C'est gentil! Vive la liberté d'écriture!:) --Nystaléos benim? 10.20, 16 Ocak 2020 (UTC)

I am glad that Turkey has access to Wikipedia again :). Warm regards from France. Jules78120 (mesaj) 11.25, 16 Ocak 2020 (UTC)
+1 !!! Alcide talon (mesaj) 11.52, 16 Ocak 2020 (UTC)
Excellent news ! Tpe.g5.stan (mesaj) 12.10, 16 Ocak 2020 (UTC)
Content que les Turcs aient de nouveau un plein accès à Wikipédia ! Türklerin Wikipedia'ya tam erişime sahip olmasından memnunum ! TCY (mesaj) 15.34, 16 Ocak 2020 (UTC)
+1--Fuucx (mesaj) 17.09, 16 Ocak 2020 (UTC)
+1 Kropotkine 113 (mesaj) 17.25, 16 Ocak 2020 (UTC)
Bonjour. Je vous souhaite une très bonne année 2020, et suis heureux de vous savoir à nouveau libres de contribuer. --Consulnico (mesaj) 17.58, 16 Ocak 2020 (UTC)
Good continuation Face-smile.svg. —Jackrs (discuter) 18.31, 16 Ocak 2020 (UTC)
☺ Donkey Chott (mesaj) 18.55, 16 Ocak 2020 (UTC)♦
Congratulation Turks, and long live the freedom of information ! --ManuRoquette (mesaj) 19.36, 16 Ocak 2020 (UTC)
We missed you ! Pradigue (mesaj) 21.07, 16 Ocak 2020 (UTC)

Vikipedi Telegram Grubu[kaynağı değiştir]

Merhaba arkadaşlar,

Türkçe Vikipedi topluluğunun kolayca bir araya gelmesi ve anlık iletişime geçebilmesi için WMTR olarak herkese açık bir Telegram grubu kurduk. Hem yeni kullanıcıları, hem de deneyimli yazarlarımızı davet ediyoruz. Grubun tek amacını genel konularda hızlı şekilde iletişim kurabilmek olarak belirledik. Grup herkese açıktır, herkes katılabilir. Grupta yazılanlar geçmişi herkese açıktır. Grupta daha kolay iletişim için kullanıcı adınızı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Grup WMTR gönüllüleri tarafından organize edilmektedir, Wikimedia Foundation ile bağı bulunmamaktadır. Grupta paylaşılacak her şey sadece bilgi amaçlı olacaktır. Grupta yazılanlar Vikipedi işleyişini hiçbir şekilde bağlamaz, grubun hiçbir resmi işlevi yoktur. Grup içerisindeki tüm konuşmalarda Vikipedi'nin Dostane alan politikaları ve tüm genel Vikipedi kuralları geçerlidir.

Gruba katılmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Herkese iyi çalışmalar diliyorum. --Khutuckmsj 17.07, 16 Ocak 2020 (UTC)

@Selahattin ilhan ve @Ali Haydar yanılmıyorsam sizlerin de böyle bir talebi vardı.-- Hakan·IST 18.01, 16 Ocak 2020 (UTC)
Önceden istiyordum ancak şuan Discord kullanıyorum. Yeni kullanıcılar için Discord'un daha kullanışlı ve ulaşılabilir bir platform olduğunu düşünüyorum.--Ali Haydar (mesaj) 18.16, 16 Ocak 2020 (UTC) --Ali Haydar (mesaj) 18.16, 16 Ocak 2020 (UTC)

Engel sonrası atılım: Ödüllü projeler[kaynağı değiştir]

Ana sayfa istatistiklerine baktığımızda engel süresince 50-60 bin civarında ziyaret varken, 15 Ocak'ta 622 bin, 16 Ocak'ta ise 836 bin ziyaret var. Bir sürü yeni üye kaydı ve katkı da cabası. Bomba gibi geleceğiz, kimsenin şüphesi olmasın!

Bir öneri olarak; bence deneyimli kullanıcılar bu atılıma paralel olarak projeler oluşturmaya, işbirliği etkinlikleriyle birlikte atılım yapmaya hazır olsunlar derim. Hatta dernek, vakıf ve yerel kuruluşlarıyla iletişime geçip "ödüllü projeler" tasarlayalım. Burada böyle bir girişim başlatmıştık, ama engel olması nedeniyle pek ilerleme kaydedememiştik, tekrardan bu girişime devam edelim ve bu engel kaldırılışını Vikipedi'yi geliştirme yolunda kolektif bir işbirliğine dönüştürelim arkadaşlar. Hatırlayanlar bilir, 2017 yılında Vikiproje:Sovyetler Birliği kapsamında 3 ödüllü işbirliği projesi yapmıştım. Bir sürü görüşmeler gerçekleştirmiş, pek çok ödül dağıtmıştık. Söz konusu üç proje bu sayfadan görüntülenebilir. Daha önce ilgili tartışmada yazdıklarımı tekrar buraya aktarıyorum;

"Düşünsenize Vikiproje:Spor kapsamında ödüllü bir yarışma düzenlense, 50 katılımcı katkılar çeşitli yapsa ve tüm katılımcılara bir spor derneğinin futbol tarihi ile ilgili kitap hediye ettiğini. Mesela birinciye imzalı poster verdiğini vb. Ya da Vikiproje:İstanbul kapsamında bir işbirliği projesi düzenlense, proje sorumluları ya da "Vikiproje Konseyi" belediyelerle iletişime geçse ve bu belediyeler destek verip proje sonucunda katılımcılara somut teşvik ödülleri verse. "Vikipedi:Vikibahar 2016" kapsamında Bursa Belediyesi bana bu eserleri göndermişti mesela. Ve bunun gibi kampanyaların onlarca Vikiproje'de olduğunu. En basitinden "Vikiproje Konseyi" katılımcılara kartpostal bile gönderse somut bir hatıra ödülü olmuş olur. Makedonya'dan gelen bu kartpostalı ben saklıyorum mesela. Eğer sıkı bir çalışmayı öngörürsek çok iyi bir atılım olacağına kesin gözüyle bakıyorum."

Belediyelere, tiyatro kuruluşlarına, hayvan derneklerine, kültür/sanat ile ilgilenen kuruluşlara, üniversitelere, hatta kafelere ya da bilgisayar oyunlarıyla ilgili dergilere kadar, iletişime geçenler olmuştu diye hatırlıyorum. Haydi tekrar el birliği ile çalışmalar örgütleyelim. Kuruluşların Vikipedi'nin erişime açılmasının verdiği gündemle bizi destekleyeceklerine eminim. Sadece kurgulayalım, örgütleyelim ve başaralım. Kuruluşlarla iletişime geçmek amacıyla istekli olan kullanıcılar için, konularına göre tüm Vikiprojeler şu şekilde;

--Ahmet Turhan (mesaj) 17.20, 17 Ocak 2020 (UTC)

Wiki Loves Folklore[kaynağı değiştir]

WLL Subtitled Logo (transparent).svg

Hello Folks,

Wiki Loves Love is back again in 2020 iteration as Wiki Loves Folklore from 1 February, 2020 - 29 February, 2020. Join us to celebrate the local cultural heritage of your region with the theme of folklore in the international photography contest at Wikimedia Commons. Images, videos and audios representing different forms of folk cultures and new forms of heritage that haven’t otherwise been documented so far are welcome submissions in Wiki Loves Folklore. Learn more about the contest at Meta-Wiki and Commons.

Kind regards,
Wiki Loves Folklore International Team
— Tulsi Bhagat (contribs | talk)
sent using MediaWiki message delivery (mesaj) 06.15, 18 Ocak 2020 (UTC)