Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:OY sayfasından yönlendirildi)

Hizmetlilik başvuruları, Vikipedi topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik[kaynağı değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verir ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikipedi'de bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikipedistler yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları[kaynağı değiştir]

En az 1.000 değişiklik yapmış olmak ön şarttır (esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır). Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikipedi yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk, adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.

Karar aşaması[kaynağı değiştir]

Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren iki hafta (14 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar. Bunun belirlenmesi bazen güçleşmektedir ve sayısal bir ölçüm söz konusu değildir; ancak genellikle %80 düzeyinin üzeri başarılı, %70 düzeyinin altı da başarısız olmaktadır. Aradaki alan, bürokrat takdirine tabidir.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme, reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 14 günün (2 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilirler. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.

Fikir belirtmek[kaynağı değiştir]

Kullanıcı hesabı olan her Vikipedist Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikipedist yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nazik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına (bk. İngilizce Vikipedide ilgili yönerge) hoş bakılmaz. Bunun yerine hizmetli adayları kullanıcı sayfalarına {{HB-ilan}} şablonunu koyabilirler.

Bürokratlık[kaynağı değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan kullanıcılardır.

Bürokrat başvurularında izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Genel olarak fikir birliği eşiği %85 civarındadır. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikipedi:Bürokratlar ve Vikipedi:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Destek toplamak amacıyla kişilere mesaj atmak (bir nevi kamuoyu yoklaması veya başvuru propagandası/reklamı yapmak) hoş karşılanmasa da (ki örneğin İngilizce Vikipedi'de bunu yapan bazı bürokrat adaylarının başvuruları başarısız olmuştur) bazı kullanıcılar {{BB-ilan}} şablonunu, kendi kullanıcı sayfalarına koymayı faydalı bulmuşlardır. Bu tip beyanlara izin verilir.

Bürokratlığa aday olmak veya aday göstermek için de hizmetlilik adaylığı ile aynı yönergeleri takip edebilirsiniz; sadece Hizmetli ibaresini Bürokrat olarak değiştirin.

Oylamalar hakkında[kaynağı değiştir]

Vikipedi'de hizmetli, bürokrat, gözetmen ve denetçi görevlerine seçimin yanı sıra, çeşitli topluluk kararlarının alınması için oylamalar yapılabilir. Karar alımı oylamaları başlatılmadan önce konunun yeterince tartışılmış ve olağan tartışmalar sonucunda fikir birliği sağlanamamış olduğundan emin olunması gerekir. Vikipedi'nin çoğunluk demokrasisi olmadığı ve Vikipedi politika ve yönergelerine aykırı kararların oylamayla meşru kılınamayacağı unutulmamalıdır.

Vikipedi'de genel olarak verilen bir oyun geçerli olması için iki koşul vardır:

 1. Bir kişi yalnızca bir kez oy kullanabilir. Aynı hesaptan ya da farklı hesaplardan birden fazla oy kullanan kişinin tüm oyları iptal edilir.
 2. Verilen oyun geçerli olması için oy sahibinin oylama başlangıç tarihi itibarıyla en az 60 gündür Vikipedi üyesi olması ve en az 150 değişiklik yapmış olması zorunludur.

Geçmişte yapılan başvuruların tam listesi Arşiv sayfasından görülebilir.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın

Bürokratlık başvuruları[kaynağı değiştir]

Denetçilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Gözetmenlik başvuruları[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvuruları[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarısız. Oylamada dile getirilen görüşler değerlendirildiğinde, Kadıköylü'nün hizmetli olması yönünde bir görüş birliği oluşmadığı kararına varılmıştır. --Superyetkinileti 15.33, 20 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 24
 Destek: 11
 Karşı: 7
 Tarafsız: 6
 Oran: %61,11

Kadıköylü[kaynağı değiştir]

Oy verin! (0/0/0) Oylama bitiş tarihi 15:24, 20 Kasım 2021 (UTC)

Kadıköylü (MesajKatkılarİstatistikler) – Öncelikle Kadıköylü'nün aylar önceki adaylığına verdiğim olumsuz oyda kullandığım 2 Ağustos 2021, 20:39 UTC zaman damgalı Fakat gün ola ki -bu aylar sonra da olabilir yıllar sonra da- Kadıköylü bu konularda Justinianus'un belirttiği nispeten sakin ve soğukkanlı davrandığını düşündüğünde ve buna inandığımda bir gün yeniden hizmetlilik başvurusunda bulunursa bu katkı profiliyle olumlu oy verebileceğimi düşünüyorum. cümlesini burada tekrarlayarak Kadıköylü'yü ikinci defa aday gösterme gerekçeme başlamak istiyorum. Kadıköylü'nün önceki adaylıktaki yorumlara da göz atıldığında görülebileceği gibi politikalar konusunda herhangi bir noksanı bulunmamakta. Özellikle son aylarda SAS'lardaki en aktif kullanıcı(lardan biri) olan Kadıköylü, kukla ve vandalizm şebekelerinin fark edilmesinde de etkin rol oynamakta. Devriyelik haklarını da fazlaca ve doğru bir şekilde kullanan Kadıköylü'nün önceki başvurusunda sıkça dile getirilen soğuk kanlılık sorununun aksine o zamandan beri hizmetlilik için gereken yeteri sükunete artık eriştiğini düşünüyorum. Yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı ise Kadıköylü'yü artık hizmetliliğe aday göstermek istiyor ve adaylığı kabul ettiği takdirde destekliyorum.07 💬 15.19, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

@07'ye beni bu önemli göreve layık gördüğü için çok teşekkür ederim. Adaylığı kabul ediyorum. İlk 4 soruya verdiğim cevaplar eski adaylığımdan görülebilir. Başka sorularınız da olursa memnuniyetle cevaplarım. Herkese sevgilerimle. Kadıköylü Mesaj 15.24, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • Başta her ne kadar adaylığı kabul ettiğimi kısa bir açıklamayla bildirmişsem de buradan tekrar -görece uzun- bir açıklama yapmak istedim. Vikipedi'nin değerli emekçileri, ben sizden beni hizmetli ( diğer adıyla çöpçü :) ) olarak görevlendirmenizi istiyorum. Vikipedi'de aktif olduğum süre içerisinde devriyelik görevlerimi zevkle yapıyorum. Bir yandan da denetçi davalarına, engelleme, silme ve koruma işlemlerine yardımcı olmaya çalışıyorum. Vikipedi'de katkı yapan bütün kullanıcılarımızın yanındayım, kullanıcılarımızın katkılarının harcanmaması ve rahatça katkı yapabilmeleri için trollerin, vandalların ve kuklaların buradan uzaklaştırılması konusunda mevcut hizmetlilerimize destek olmaya çalışıyorum. Hizmetli seçilirsem bunlara daha kolay ve hızlı müdahale edebileceğimi düşünüyorum zira şuan devriye olduğum için bu tür durumları sadece bildirebiliyorum. Buradan net bir şekilde ifade etmek isterim, seçilmem durumunda zamanımızı çalan trollere ve kuklalara göz açtırmayacağım. Bunların yanında seçilme tarihinden 1 yıl sonra güven oylaması açmayı düşünüyorum, oylama sonucunda "Kadıköylü, sen bu görevi yapamıyorsun." denirse anında istifamı vereceğim. Bazı arkadaşlarımızın "Yetki verilince bitiyor o iş, geri alamıyoruz." şeklinde sözleri olmuştu. Ben buradan güven oylaması yapacağımı ilan ederek bu ifadeyi de yıkmaya geliyorum. Sözlerimi klişe bir seçim sloganıyla bitirmeme lütfen izin verin: "Ver yetkiyi, gör etkiyi." Lütfen değerli yorum ve görüşlerinizi belirtiniz. Hepinize sevgilerimi gönderiyorum :)--Kadıköylü Mesaj 20.45, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]Lütfen olumlu/olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikipedi çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikipedi:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[kaynağı değiştir]

 1. Kadıköylü'yü adaylığa gösteren kullanıcı olarak ve yukarıda belirttiğim sebeplere istinaden. — 07 💬 15.20, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 2. Kadıköylü adını VP:KET ve VP:SAS sayfalarında sürekli görüyorum, bu görevi yapabileceğini düşünüyorum, politikalara da hakim gibi görünüyor zamanında beni de çok uyarmıştır hatalarım konusunda zaten son açtığı davada kuklaları da tespit etmiş. Hayırlısı olsun diyorum. HayırSeverBirey (buyrun¿) 16.33, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 3. Tarafsız, güvenilir, Vikipedi politikalarına hâkim ve iyi bir kukla avcısı olduğunu düşündüğüm Kadıköylü'nün; silme, engelleme, koruma gibi yetkilerle, Vikipedi'de iyi bir hizmetli olacağına inanıyorum. HaythamKenwai efendim? 17.23, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 4. Gördüğüm kadarıyla kendisi Vikipedi'nin değerlerini ve anlayışını iyi kavramış buraya emek harcayan bir üye. Unvanlardan çok burayı nasıl daha iyi yapabiliriz kısmı önemli ve bence Kadıköylü bunu unutmayacaktır. Vikipedi'nin daha iyi işlemesi için evet oyu veriyorum. ---- (mesaj) 23.43, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 5. Gerçekten de çok başarılı bir kullanıcı. Vikipedi'nin politikalarına tamamen hakim... Eğer hizmetli olursa bu, Vikipedi'ye çok önemli bir katkı sağlar. Zaten devriye iken böyle büyük katkılar sağlayabiliyorsa, hizmetli olduktan sonra bunları ve diğerlerini çok daha iyi yapacağından eminim. Şimdiden hayırlı olsun. -- Efe7961 (mesaj) 08.12, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 6. Kadıköylü'ye güveniyorum. Hizmetli fonksiyonlarını da başarıyla yerine getireceğine inancım tamdır. Başarılar dilerim. ×Elvorixmesaj 13.43, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 7. Sevgili HayırSeverBirey'in de dediği gibi VP:KET ve VP:SAS sayfalarında aktif olarak gezinen birisi, görev yükümlülüklerini layığıyla yerine getirebileceğini düşünüyorum. Hayırlısı olsun. Efekan buyroon 17.59, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 8. Yeni kullanıcılarla oldukça ilgili, sabırlı ve her zaman tartışmalarda fikir teatisinden bıkmayan, olumlu süreç olsun diye her iki tarafı da her daim dinleyen bir yapısı olan bir Vikipedist. Ağustos ayından bu yana bu konuda her zaman tartışmaları alevlendirmek yerine yukarıda dediğim gibi olumlu bir süreç olsun diye elinden geleni yapmaktadır. Bu benim nazarımda çok iyi bir özellik. Hizmetlilik fonksiyonlarına gelince; HS, KET ve SGT'lerde oldukça aktif olduğunu görmekteyiz. Ayrıca SAS, DB (devriye başvuruları) ve köy çeşmesinde de her zaman görüşünü belirtiyor ve son dönemde kuklaları tespit konusunda oldukça iyi gidiyor. Mevcut hizmetlilerde aranan özelliklerin hepsi kendisinde fazlasıyla mevcut ve onlara da hizmetli olduğu vakit çok büyük desteği olacaktır hiç şüphesiz. Yukarıda saydığım tüm sebeplerden ötürü hizmetli olmaması için ben herhangi bir sebep görmüyorum. Vikipedi'ye hayırlı olmasını diliyorum bu başvurunun.--CanQui es-tu? 20.20, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 9. Güvenilir kullanıcı.Hesap oluşturma tarihinden dolayı biraz aklımda soru işareti bulunsa da görevini layıkıyla yerine getireceğine inanıyorum.--Yaratmayıcı (mesaj) 15.39, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 10. vikipedi'de bol bol zaman geçiren bir kullanıcı. güvenilir olduğunu düşünüyorum. hizmetli olmak için istekli olduğu aşikar. başarılı bir hizmetli olacaktır umarım--zemheri'ye yaz 21.50, 12 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 11. gösterilen gerekçelere katılarak Elenktra (mesaj) 10.02, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Olumsuz Olumsuz[kaynağı değiştir]

 1. Öncelikle kendisinin Vikide çoğu şeye hakim olduğunun farkındayım, bir çok işleme yardımcı oluyor ve kesinlikle elini taşın altına koymaya çekinmeyen veya sözünü esirgemeyen kullanıcılardan birisi. Özellikle de son zamanlardaki işlemleri bunu doğrular nitelikte. Ancak hizmetlilik iki yönlü işleyişe sahip benim anladığım veya bildiğim kadarıyla. Bunlardan birisi işlem yapma; kendisinin bu konuda süphesiz çok iyi olduğuna ve olacağına eminim. Bunu bir çok defa bizlere gösterdi. Bir önceki adaylığında Vikitozu yutmasının gerektiği belirtilmişti. O tozu yeterince yutmaya başladığını görebiliyorum kendi açımdan. Diğer kısmı ise kullanıcılarla iletişim kurma; bu kısımda birazcık daha pişmesi gerektiğini düşünüyorum. Niyet veya düşünce açısından her ne kadar sıkıntı olmasa da, kendini ifade açısından biraz daha pişmesi gerekiyor. Çünkü hizmetlilikte iletişim olmazsa olmazlardan birisi bana göre. Bu da zamanla ve zamanın getirdiği tecrübeyle olacaktır diye düşünüyorum. Zira kendisini geliştiren ve geliştirmeyi de seven bir kullanıcı. Bunun dışında öncelikle @Kadıköylü'ye Vikiyi güzelleştirmeye çalışan kullanıcılardan biri olduğu için teşekkür ediyorum, sonrasında da hizmetlilik adaylığında başarılar diliyorum. Sevgiler :) ℳelissadilara ♥෴ 18.23, 6 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 2. Vikipedi politikalarına hakim değil. Hizmetli seçilmesinin kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. Kendisi ile Vikipedi:Silinmeye aday sayfalar/Su Burcu Yazgı Coşkun sayfasında karşılaştım. FOX, ATV, Kanal D, TV8 kanallarında dizileri yayınlanan bir oyuncuya Sabah vb. gazetelerden (aynı medya grubu diye) kaynak gösterilemeyeceğini iddia ediyor. Sabah’ın ulusal bir gazete olmasını, oyuncunun uzun süre diğer kanallarla çalışmasını geçtim bir kişinin birincil kaynakları ailesi, çalışanları, patronları vs. olur. Bakınız: Vikipedi:Bağımsız kaynaklar Çalıştığı yapım şirketin çalıştığı kanalın sahip olduğu şirketin sahip olduğu gazeteye bakarsak o zaman hiçbir haber kaynağı, kimse için kullanılamaz. Ayrıca böyle durumlarda karar vermek çoğunluğun kararına da bırakılamaz. Ve iletişim becerileri de gelişmeli. Bir mesajın sonuna sevgiler yazıldı diye yapıcı ve pozitif olunmuyor.Berfu (mesaj) 20.44, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Rastgele83893, maddelerin kayda değer olmadığını belirtmenin yıkıcı olduğunu düşünmüyorum. Buradan ilgili maddenin defalarca kez M6'dan silindiği görülebilir. Ben hizmetliliğime karşı olma gerekçenizi gerçekten anlayamadım. Bir madde KD ise KD'dir değilse de değildir. Ben sizi üzmemek için KD'dir diyemem ki... Sevgiler. Kadıköylü Mesaj 05.50, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  KD tartışması yapmak çok normal. Yapma yönteminiz yanlış. Ben hizmetlilerin Güvenilir Kaynaklar ve bağımsız Kaynaklar konusunda bilgi sahibi olmasını isterim. Oyuncuları, oynadıkları dizilerin kanallarıyla fişlemeye çalışmak Vikipedi’nin amacı olmamalı. (Ki bahsi geçen oyuncunun kariyerinin büyük kısmı FOX’da) Berfu (mesaj) 15.10, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Değerli @Rastgele83893, bunu benim mesaj sayfamda veya SAS'ta tartışsak daha iyi olmaz mı? Size açıklama yapmak istiyorum bu konu hakkında zira kişinin ailesine, patronlarına, çalışanlarına vs bağımsız kaynak demişsiniz. Yapıcı her tartışmaya açık olduğumu bilmenizi isterim :) Kadıköylü Mesaj 15.15, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Bir dizide oynadı diye insanlara kanalın sahibi muamelesi yapılması herhangi bir yerde yazmıyor. Ben de zaten söylemedim. En son SAS’ta topluluğun kararına bırakmıştınız. Orada kalsın bence, daha fazla tartışmak gereksiz. Hizmetliler bence bu politikalara iyice hakim olmalı ve bazı şeyleri topluluğun kararına bırakmamalı. Çoğunluk her zaman doğru karar vermez. Berfu (mesaj) 15.47, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  "Bağımsız bir kaynak, maddede ele alınan konuyla herhangi bir ilişiği olmayan, [...] kaynaktır", Vikipedi:Bağımsız kaynaklar. Styyx (mesaj) 15.54, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Kişiler için bağımsız Kaynaklar= Gazeteler, dergiler, akademik çalışmalar. Bağımsız olmayan Kaynaklar= Kişinin kendisi,[1] aile üyeleri, arkadaşları, çalışanları, işvereni. Bahsedilen oyuncu kanalın ortağı değil, gazetenin sahibi değil. Çalışan değil, işveren değil. Bu hatanın hala savunulmasına inanamıyorum gerçekten ya. Berfu (mesaj) 16.22, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Değerli @Rastgele83893, iyi niyetli olduğunuzun farkındayım ama bunu burada tartışmamayı rica ediyorum. Mesaj sayfamda veya SAS'ta istediğiniz kadar açıklama yaparım, bunun oyunuzun rengini değiştirme amaçlı olmadığını da söylemek isterim. Benim için önemli olan sizin beni anlamanız, yapıcı olan tartışmalara açık olduğumu tekrar belirtmek isterim. Sevgiler. Kadıköylü Mesaj 16.28, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 3. Kesinlikle pozitif bir devriye. Katkıları önemli, ancak ben politikalar konusunda biraz daha pişmesi gerektiğini düşünüyorum. SAS tartışmalarında mesela https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:Silinmeye_aday_sayfalar/Rana_Elik m6 olarak işaretlemiş. Birçok daha örnek verebilirim. Bunun dışında mesela aklıma Abecesel ile yaşadıkları tartışma ve şikayet süreci geldi. Şimdilik adaylığı yeterli olgunlukta değerlendiremiyorum. Herkese sevgiler --Assyrtiko (mesaj) 22.21, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Assyrtiko, Abecesel ile ilgili olan tartışma şu açıklamamla sonlandırılmıştır, yukarıda da dediğim üzere hatalarımda ısrar eden bir yapıya sahip değilim. Sevgiler. Kadıköylü Mesaj 07.53, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 4. Kadıköylü'nün burada olması Vikipedi için gerçekten büyük bir şans. İlk hizmetli adaylığının ardından kısa sürede yakalamış olduğu olumlu ivme, politikalara artan hâkimiyeti, yaklaşımlarındaki olgunlaşma, diğer arkadaşların da değindiği gibi benim de dikkatimi çeken bir husus. Hizmetli olma konusunda gerçekten emin adımlarla ilerliyor ve bir gün de orada görmeyi gerçekten umuyorum. İngilizce Vikipedi'de bir süredir devam eden hizmetlilik reformu tartışmaları var, bilmem takip eden var mıdır ama örneğin orada Kadıköylü gibi kullanıcıların hizmetli seçilmesinin, Vikipedi'de uzun süre kalıcı olmalarında da önemli bir faktör olduğundan, bu yönde kendisini yönlendirmenin ve yardımcı olmanın da önemli olduğuna inanıyorum. Ancak henüz tam istenilen yerde olduğunu düşünmüyorum.
  Hizmetliliğin temelini oluşturan sil-koru-engelle fonksiyonları açısından, politika hâkimiyetinde hâlen pürüzler olduğunu görüyorum. Elbette hepimiz SAS'ta zaman zaman yetersiz görüş belirtiyoruz, hiçbir devriye %100 doğru etiketlemiyor, hiçbir hizmetli %100 doğru silmiyor. Ancak Kadıköylü'de bir hizmetlide görmek isteyeceğimden daha büyük bir sorun mevcut. Geçtiğimiz haftalarda örneğin, kayda değerlik etiketi içeren maddeler üzerine çalışma yaparken seri M6 etiketlemeleri yapmıştı, bunların önemli bir kısmı M6'dan silinebilecek maddeler olmadığından etiketlemelerini geri aldım. Bazıları tamamen uygunsuz etiketlemelerdi, örnek. Bazıları aslında kayda değerlik kriterlerini karşılamıyor gibilerdi ama M6'dan silmek için bir şey kaçırmadığınızdan %100 emin olmanız gerekiyor; bu noktada da Kadıköylü'nün M6'dan silme ile SAS'a gönderme arasındaki ince çizgide yeterince ihtiyatlı olacağından emin olamıyorum. Hakeza SAS tartışmalarında da, M6'dan hızlı silinmesi net olarak uygunsuz olacak maddelere sıkça "hızlı silinsin" şeklinde yorum yaptığını görmek mümkün (ki bu şekilde yorum yapıldığında ben genelde yetersiz politika hâkimiyeti göstergesi olarak değerlendirip o görüşe daha az ağırlık veriyorum). Yine bir başka temel fonksiyon olarak koruma açısından da, şurada koruma politikasına hâkimiyetini sorgulatan talepler mevcut. Dediğim gibi, bir noktada Kadıköylü'nün hizmetli olmasının Vikipedi için faydalı olacağını düşünüyorum, dolayısıyla bu gibi konularda geri bildirim isterse elimden geldiğince sağlamaya hazırım.
  Bir diğer boyutu, acelecilik-ağırbaşlılık konusu. Bu konuda da net bir iyileşme olsa da henüz görmek istediğim noktada değil. Yakın tarihli bir örneğini şurada görmemiz mümkün, Kadıköylü'nün tepkisiyle, bir hizmetliden görmeyi beklediğim Vincent Vega'nın tepkisi karşılaştırılabilir. Kadıköylü'nün ikinci tepkiyi verecek noktaya gelmesi mümkün diye düşünmekteyim, ancak an itibarıyla, özellikle provokatif konularda verdiği hızlı, tezcanlı tepkiler, troller tarafından da özellikle hedef alınmasını maalesef getirmekte. Adaylık gerekçesindeki "hız" vurgusu da bu doğrultuda pek yerinde gelmedi bana; hizmetlilerin evet çok az da olsa gerçekten acil müdahale etmesi gereken durumlar olsa da (tehditler vs.), kuklacılık, küfürler vs. de dahil olmak üzere çoğu konu aciliyet arz etmemekte. Kadıköylü'nün Leaply olayında da gördüğümüz "aciliyet" algısı -o konunun gerçekten acil bir tarafı yoktu- bir hizmetlide olması gereken ağırbaşlılığa, soğukkanlılığa an itibarıyla ters düşüyor. Bu da gerçek bir kriz olmayan anlarda, hızlı ve hatalı kararlarla kriz oluşturma potansiyeli doğuruyor maalesef. Hızlı işlem yapacak hizmetliden ziyade isabetli işlem yapacak hizmetlilere ihtiyacımız var, bu nedenle "Ver yetkiyi, gör etkiyi" aslında biraz endişe verici bir seçim sloganı olmuş. :)
  --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 20.44, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @Seksen iki yüz kırk beş, selamlar görüşün için teşekkür ederim. Leaply olayını ele almak isterim. Leaply’nin ben Niveles olduğunu birçok kez ifade etmiştim, Telegram olayında da zaten durum Ali Haydar ile birebir aynıydı. Geçtiğimiz yıl Ali Haydar, Telegramla ilgili yazılarından sonra buradaki bir Vikipedistin yaşını ifşa etmişti, ben gerçekten bunun tehlikeli ve ciddi olduğunu düşündüğümden durumun acil olduğunu belirttim. Gösterdiğiniz SAS adaylıklarında da kaynaklar sunulduktan sonra geri çektim, hizmetli seçildiğimde etiketle bekleyen maddeleri direkt M6’dan silemem zaten :) O zaman birçok KD olmayan madde olduğu için hizmetlilerin değerlendirmesi amaçlı HS eklemiştim zira hepsine SAS açtığım zaman sayfa şişiyor ve kimse görüş belirtmiyor. Görüşün için tekrar teşekkür ederim. Sevgiler :) Kadıköylü Mesaj 04.07, 11 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 5. Aşağıda verilen engel hususundaki cevabın tatmin edici olmadığını söylemeliyim. Kanımca iyi niyet varsaymak, bir hizmetli adayının en önemli unsuru olmalıdır. Ancak aşağıdaki cevapta maalesef uyarırım takmazsa engeller geçerim tarzı bir tutum görüyorum ve bu durumu iyi niyet varsaymak açısından oldukça zayıf buluyorum. Birkaç farklı tartışmada da (örneğin bir üstte de bahsedilen VP:HDP'deki tartışma) iyi niyet varsaymakta zayıf ve tezcanlı olunduğu izlenimini bırakıyor. Bu nedenle adaylığa olumsuz oy veriyorum. Umarım olur da adaylık olumsuz sonuçlanırsa, bu sorunların üstesinden gelip tekrar başvurursunuz. Adaylığın sonucunun tekrardan Vikipedi'ye hayırlı olmasını temenni ediyorum. ‒ToprakM  17.29, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  @ToprakM II. Niveles’in kuklasının iftiralarında ördekler adeta vaklarken Leaply’nin kukla olduğunu ifade etmemin (Daha sonrasında yanılmadım.) ve o cinsellik imalı lafa verdiğim cevabın VP:İNOV ihlali olduğunu mu söylüyorsunuz? Kadıköylü Mesaj 17.42, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 6. Aslında görüş bildirecek kadar donanımlı olduğumu düşünmedim fakat olduğu kadarki izlenimlerimi de aktarmasam içim rahat etmez gibi geldi. Görüşümün kendisine faydalı olabileceği ihtimali ile yazıyorum. Kadıköylü malum en çok etkin olduğunu düşündüğüm SAS tartışmalarında ön plana çıktı benim için. Dolayısı ile fikrim de o alandaki yaklaşımı üzerinde oluştu. Bu süreçte başka maddelerle ilgilenmek isterken kendimi bütün akşam internette türlü anahtar kelime kombinasyonları ile kaynak arayarak geçirdim. Ne yalan bazen kendime bu kişi için mi bu kadar çabalıyorsun? diye de sorup gülmedim değil fakat bilgi birini sevip sevmemekle ilgili değil sonuçta, engel olamadım. Eleştirim de tam da bu yönde oluştu. Aslında yeterli kaynak arayışı emek, zaman ve değeri verilirse bir SAS adayı maddenin Viki'ye kaynakları ile kazandırılabilecekken, sadece sayfanın mevcut haline bakarak karar vermek daha fazla yetki ile daha dönüşümsüz yanlışlara istemeden sebep olabilir gibi geldi. Bu süreçte bazen Vikipedi kurallarını tartışıyor değil de, bir kişiyi ikna etmeye çalışıyor hissettim. Eleştiri örneklerinde :@Seksen iki yüz kırk beş kadar başarılı olmadığımdan onun hemfikir olduğum tespitlerini referans göstermek istiyorum müsadesiyle. Diğer taraftan, bir öğrenciye sürekli 100 puan veren bir öğretmendense onu zorlayan öğretmen daha çok şey öğrenmesini sağlar. Buranın da daha kaliteli, güvenilir bir yer olmasına katkıda bulunur. Kadıköylü'den daha çok şey öğrenmeye devam etmeyi umuyorum. Belirttiğim eleştirinin sebeplerinden birinin de kısa zamanda heyecanla çok şeyi düzeltme isteği ve çabasından olduğunu zannediyorum. Bir de anlaşılmamış olduğunu düşündüren çok fazla tartışma yaşamış olabilir. Öyle ki nezaketli biri olsa da geçmiş tartışmalardan aşırı savunmacı bir refleks oluşmuş olabilir. (Bu kısım biraz fal gibi oldu :) Fazla uzatmadan... Emeklerine sağlık. Selamlar. Frock~trwiki (mesaj) 19.07, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 7. Girdiğim ikili tartışmalarda yalnızca benim kullandığım ifadelerle ilgili olarak beni uyarması, bana söylenen ifadeleri ise görmezden gelmesi tartışmalarda taraflı karar vereceği yönünde izlenim oluşturdu. --Alperen (mesaj) 19.27, 16 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Uyarı gereken bir durum olmuş ki uyarmışım, @Alperen :) Teşekkür oyun için. Kolaylıklar. Kadıköylü Mesaj 19.58, 16 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Tarafsız Tarafsız[kaynağı değiştir]

 1. @Melissadilara'nın görüşlerine katılmakla birlikte ek olarak @Kadıköylü her ne kadar sert çıkışlara sahip olsa da aynı zamanda mantıksal da yaklaşıyor, özellikle VP:ÖRDEK konusunda sert yaklaşımları olabiliyor, tüm bunların dışında özellikle dikkat ettiğim konular şunlardır dosya yüklemelerine etiketlemelerine ve kullanıcıları uyarmaya çok dikkat ediyor bu durumdan anlıyoruz ki Kadıköylü sadece VP:HS değil aynı zaman da VP:Adil kullanım gibi politikalara da hakim, VP:KET, VP:SAS, VP:SKT ,VP:Dİ bölümlerinde en aktif kullanıcılardan birisi, engelleme, silme ve koruma gibi yetkiler için uygun yeterlilikte olduğunu düşünüyorum. Kendisi işbirlikçi bir kullanıcıdır, VP:STKA çevirisi sırasında bu yönünü bizlere göstermiştir, Kullanıcılara karşı biraz daha yumuşak yaklaşmasında fayda olacaktır. Kendisine adaylıkta başarılar diliyorum. İş birliği de yaptığımız için böyle bir adaylıkta tarafsız olmanın daha uygun olacağını düşünüyorum. 𝗩𝗶𝗸𝗶𝗽𝗼𝗹𝗶𝗺𝗲𝗿 18.28, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 2. Biraz denilenleri tekrarlamış gibi olacağım ama neyse. Kadıköylü SAS, SKT, KET gibi sayfalarda çok aktif bir kullanıcı. Bu nedenle hizmetli fonksiyonlarını (Sil-Koru-Engelle) yerine getirebilmek için yeterli deneyime sahip olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Berfu'nun yaptığı SAS yorumuna katılmıyorum, oyu biraz çocuksu bir "X'te aynı fikre sahip değiliz, bu yüzden artık seni sevmiyorum"a benziyor. Resmen SAS'ı HB'ye taşımış durumda. Fakat beni tarafsıza sürükleyen şey davranışları: biraz tartışmayı devam ettirmeye yönelik. Örnek olarak gösterebileceğim şey mesaj sayfamda olan şu başlık. Bana gelen nazik olmayan yorumu ben "İyi günler dilerim :)" diyerek geçiştirdim. Bu durumdan sonra konu benim için kapanmış durumda, araya girmeye, devam ettirmeye gerek yok. Bu konuda biraz daha soğukkanlı olması gerek (ki olmaya başlıyor, geçenlerde hatırlayamadığım, biraz kişiselleşen bir SAS'ta "tartışmaya devam etmek istemiyorum" demişti). Adaylıkta kendisine başarılar diliyorum. Styyx (mesaj) 14.34, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 3. Önceki adaylığındaki yorumlarımı gözden geçirdiğimde ileriye doğru atılan büyük bir adım olduğunu görmemek mümkün değil. Fakat yorumumdaki çekincelerimin tamamen giderildiğini de bu aşamada söyleyemeyeceğim. Bu yüzden şu anda elim ne olumluya ne de olumsuza gidiyor. Nihai kararımı verebilmek için biraz daha zaman geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Şu aşamada çekimserim. --justinianus | mesaj 08.25, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 4. Son dönemdeki aktivitesiyle dikkatimi çeken bir kullanıcı, hatta kuklacı tespiti konusunda da asla üşenmemesi artı bir puan ancak bir engel talebi mesajının sonuna "saygılarımla" ifadesini koyması ufak bir olay olsa da hizmetliliği saygı duyulan bir makam olarak mı gördüğü hususunda şüphe duymama sebep olmuştu. Kendisine akabinde bu ifadenin genellikle iş hayatında hiyerarşik olarak üstte olan kişiden bir ricada bulunmada kullanıldığını iletmiştim. Sırf bu nedenden ötürü elim olumlu oya gitmedi. Ben de bu hususun @Justinianus gibi zamanla çözülebileceği taraftarıyım.--Śαвяí¢αи76ileti 18.02, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Selamlar, @Sabri76. Görüşünüz için çok teşekkür ederim. "Saygılarımla" ifadesini insanlarla yazışırken çok kullanırım zira konuşma esnasında karşılıklı saygının önemli olduğunu düşünürüm. Hizmetliliği gerçekten makam olarak görmüyorum, adaylık açıklamamda "Vikipedi'nin değerli emekçileri, ben sizden beni hizmetli ( diğer adıyla çöpçü :) ) olarak görevlendirmenizi istiyorum." demiştim. Günümün 10+ saatini burada geçiriyorum, devriye olduğum için bunlara hemen müdahale edemiyorum sadece bildirebiliyorum. Amacım bu ansiklopediye daha fazla katkı sağlamak, bu nedenle adaylığı kabul ettim. Sevgilerimle :) Kadıköylü Mesaj 18.15, 10 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 5. Daha önceki adaylığında negatif oy vermiştim. Olumlu gelişmeler olduğu muhakkak. Bu nedenle iki adaylık arasında geçen kısa sayılabilecek bu sürede benim de görüşüm tarafsız duruma geçti. Başarılar diliyorum.--Tanyel (mesaj) 06.35, 13 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 6. VP:HB'de yazdığı üzere "Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikipedi yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir." Elbette günümüz Vikipedi’sinde kullanıcıların beklentisi doğrultusunda buna ilave kriterler de eklendiğini görüyoruz. Kadıköylü'nün aşağıda sorduğum sorulara verdiği net ve açıklayıcı açıklamaları için (ilk yanıtı hariç) teşekkür ediyorum. Bazı kriterleri halihazırda karşılasa bile tamamına hakim olmadığını da üzülerek belirtebilirim. Özellikle fevri çıkışları ve aceleye getirilmiş yanıtları için bence zaman en güzel geliştirme yöntemidir. Politikalara tam hakimiyet konusunda da eksiklikleri olduğunu diğer kullanıcılara verdiği yanıtlarda anlaşılabiliyor. Biraz tecrübe ve zaman ile bunları aşacağını ve daha güçlü bir aday olabileceğini öngörüyorum. Tamamen olumsuz düşünmediğim gibi olumlu da bakamıyorum mevcut koşullarda. Başarılar. --Maurice Flesier message 12.02, 19 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Geçersiz Geçersiz[kaynağı değiştir]

 1. Daha önceki şikayet konularında karşılaştığım üzere siyasi pozsiyonlar alıp belirli bir ideoloji ve düşünce üzerine makalelere katkı sağlamaya çalışmaktadır. Kendi ideolojisine yakın kaynaklar bir terör örgütü yayın organı olsa dahi kabul ederken başka kaynakları sorgulamaktadır. Bu zihniyette olan birisi tarafsızca hizmet edemez.Fullstackdev (mesaj) 22.59, 11 Kasım 2021 (UTC) VP:OY kriterini karşılamıyor. Styyx (mesaj) 06.44, 12 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Yorum Yorum[kaynağı değiştir]

Sorular Sorular[kaynağı değiştir]

Hizmetlilik başvurusu, hizmetli olarak görev alarak Vikipedi'ye katkıda bulunmak istediğin için teşekkürler. Görüş bildirecek kullanıcılara kılavuzluk etmesi için aşağıdaki sorulara yanıt vermeni rica ediyoruz.

1. Hizmetlilik görevlerinden hangilerine daha yoğun, hangilerine ise daha sınırlı katkıda bulunabileceğini öngörüyorsun? Şu anda yaptığın katkılarla hizmetlilik görevleri arasında nasıl bir denge kurmayı düşünüyorsun?
C: Bütün işlemleri (Silme, Koruma, Engelleme) yoğun olarak gerçekleştirmeyi planlıyorum, hepsine ağırlık vereceğim. Gün içinde yaklaşık 10 saat buradayım, 6 saatini hizmetli işlemlerine diğer 4 saatini ise madde düzenlemeye ve oluşturmaya ayıracağım.
2. Bugüne kadar yaptığın katkılar arasında en çok hoşnut olduğun hangisi ve neden?
C: Yaptığım bütün katkılardan hoşnutum, insanların bilgiye ücretsiz ve kolayca ulaşmasını sağlıyoruz. Bundan dolayı bu ansiklopediye katkı verme şerefine nail olduğum için çok mutlu ve gururluyum.
3. Bugüne kadar başka kullanıcılarla etkileşiminde herhangi bir sorun yaşadın mı ve bununla ilgili bir özeleştirin var mı? Yaşadığın sorunlar seni nasıl etkiledi? Gelecekteki benzer durumlarda nasıl hareket edersin?
C: Üslubumun sert ve fevri olduğu hakkında eleştiri aldım. Yanlış anlaşılmalar olduğu zaman özrümü diledim ve ilgili kullanıcılarımıza kendimi açıkladım. Eleştiren kullanıcımızdan da açıklamam sonucu teşekkür aldım. Yaşadığım bu tür şeyler beni geliştirdi diyebilirim. Hatalı davranmışsam özrümü dilerim zira özür dilemek bir erdemdir. Ayrıca, son 3 ay içerisinde tarafıma birçok vandal ve kukla tarafından saldırı yapıldı, küfürler edildi, tehditler aldım. Eski Kadıköylü olsam fevri cevap verebilirdim ama artık cevap vermiyorum, sakin kalabiliyorum eski adaylığımdaki görüşleriniz sayesinde...
4. Trollük ve süresiz engelleme konularında ne düşünüyorsun? Trollüğü nasıl belirlersin? Trollük veya politikalarda değinilmiş başka bir ağır ihlal durumunda süresiz engelleme verir misin, yoksa inisiyatif kullanarak süreli bir engeli mi tercih edersin?
C: Trollerin burada beslenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Trollük yapan kullanıcıyı ilk olarak 24 saat engellerim, davranışları üzerinde düşünsün isterim. Engel süresi bittikten sonra devam ederse -e posta seçeneğini açık bırakarak süresiz olarak engellerim. E postadan bana ulaşıp trollük yapmayacağını beyan etmesi durumunda son bir şans vererek engelini kaldırırım. Devam ederse, bir daha şans vermem, süresiz olarak engellerim. Kuklacılık durumunda ilk olarak mesaj sayfası açık kalacak şekilde süresiz engellerim. Mesaj sayfasından engel kaldırma talebinde bulunması halinde bir daha kuklacılık yapmayacağına dair söz alarak engelini açarım. Tekrar devam ederse mesaj ve -e posta gönderme seçeneğini devre dışı bırakarak süresiz olarak engellerim. Kişisel bilgi ifşası, tehdit ve çocuk koruma politikasını ihlal etme durumlarında direkt hiçbir şans vermemek üzere süresiz olarak engellerim. Kullanıcılarımızın güvenliklerini her şeyin üzerinde tutarım. Başka sorularınız olursa lütfen sorunuz, memnuniyetle cevaplarım.

Vincent Vega soruları:
Öncelikle adaylığın hayırlı olsun Kadıköylü bir kaç sorum olacak;

1. Viki içinde bir kaç yerde tesadüf ettiğim üzere meşru veya değil çeşitli durumlarda agresifleştiğini görebiliyorum. Sert ve dahi zaman zaman kişiye yönelik yorumların olabiliyor. Ayrıca bazen tartışmalarda normalin üzerindeki bir hızla cevap verdiğini, hızlı davranmaktan çekinmediğini görüyorum. Dilersen link veririm bakmam gerek. Bu gibi durumlarda soğukkanlı olabileceğini bizlere nasıl gösterebilirsin?

2. VP:ÖRDEK’in mümkün mertebe dar yorumlanması gerektiğine inanan ve bu durumu zaman zaman eleştiren bir kullanıcı olarak, hizmetli seçilmen durumunda olası tespitlerinde yol haritan ne olacak? VP:ÖRDEK senin açından hangi derecede bir donedir?

Cevaplarsan memnun olurum. Kolaylıklar. Vincent Vega mesaj? 21.24, 7 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

İyi dileğin ve bu soruları sorduğun için çok ama çok teşekkür ederim, @Vincent Vega. Cevaplarımı açıklamak isterim :)
 1. Ağustos ayındaki adaylığımın bana çok şey kattığını söyleyebilirim. O dönem gerçekten heyecanlıydım ani kararlarım olabiliyordu. Justinianus'a oradaki olumsuz oyu ve yol göstermesi nedeniyle teşekkür etmek isterim zira yorumlarından çok şey öğrendim. İnsanların hatalarına gülebilmesinin önemli bir bulgu olduğunu düşünüyorum, şimdi tekrar dönüp o adaylıkta bahsedilen bağlantılara baktığımda yazdığım agresif yazılara hem gülüyorum hem üzülüyorum. Hata yaptığım ifade edildiğinde ısrarcı olmadım, önerilerinizden hep kendime bir şeyler katmaya çalıştım, hatalarımı körü körüne savunmadım. Özrümü diledim. Heyecanlılık konusuna da değinmek isterim: Eski Kadıköylü olsaydı burada bu sorular sorulduğunda olağanüstü hal ilan eder, her ne olursa olsun 3 dakika içinde hızlıca cevaplarını yazardı. Ama şimdi böyle bir durum olmadı, sakinleştim çünkü. Bir insan 3 ayda değişebilir mi ki? demeyin, oluyor :) Özetle, eleştirileriniz sayesinde ben kendimi sorgulama fırsatı elde ettim ve agresif davranışların kendime ve sizlere katkı sağlamayacağının farkına vardım. Başka bir yönden de yazılarıma bakıldığı zaman yazışma dilinde jest, mimik gibi unsurların olmamasından dolayı sert anlaşılabildiğini hissettim, bunun önüne geçmek amaçlı yazılarıma gülücük koymaya başladım.
 2. VP:ÖRDEK kararlarımı verirken hesapların kelime seçme tarzlarını ve ilgilendiği konuları inceliyorum. Durum bariz bir şekilde ortadaysa KET talebi giriyorum. Daha fazla delil bulmam gerekirse şüphelendiğim kuklacının ifadelerini başka bir sekme açıp tekrar okuyorum ve karşılaştırıyorum. Buradan da VP:ÖRDEK için yeterli done elde edemezsem kukla şüphelilerinde başlık açıyorum. VP:ÖRDEK'i seviyorum ama dediğin gibi dikkatli kullanılması gerektiğini düşünüyorum. VP:ÖRDEK'i sevmemin nedeni ise biz emekçilere zaman kazandırması, dava yoluna gidildiğinde süreç uzuyor ve denetçilerimiz de yoruluyor. Bu süreç içerisinde de kuklalar trollük yapmaya başlayıp zamanımızı çalıyorlar.
Sorularına ilişkin cevaplarım bu şekildedir. Sevgiler. :) Kadıköylü Mesaj 14.30, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Maurice Flesier'in soruları:
Belirli tartışmalarda belirli kişilerin bulunduğu ortamlarda denk geldim Kadıköylü'ye, o yüzden katkı geçmişini pek bilmiyorum. Kendisi 2.5 ay önce yine aday olmuş ve sonrasında gerekçe belirtmeden çekilmiş. Geçen bu süre zarfında, kendisini yeniden hizmetli olarak layık bulmasına gerekçe olarak gösterecek ne gibi değişimler oldu topluluk olarak görmek isteriz yorumlarınızı. Adaylık gerekçeleri zira tatmin edici olmaktan son derece uzak. Devriyelik konusuna özellikle değindinizi görüyorum satırlar arasında, ona istinaden şunu sorayım. Bir devriyenin iki hizmetlinin istişaresi ile alınan yetkileri sonrasında size şöyle bir soru sormuştum verdiğiniz yanıtlarda ise bu sorulara karşılık gelen herhangibir yorumunuz olmamıştı. Yani orada iki hizmetlinin kararını nasıl yorumladığınızı sormuştum. Hizmetli olarak benzer bir vaka için size başvuru yapıldığında nasıl bir yol izlersiniz? Daha 10 gün önce kukla bir hesap ile karşılıklı yorumlarınız sebebiyle @Dr. Coal kullandığınız ifadeleri VP:N gerekçesi ile kısıtladı. Gerçekten bir hizmetli adayı olarak soğukkanlı olduğunuzu, politik ve akılcı davrandığınızı ve kullanıcılar ile (sonradan her ne kadar kukla çıksa bile) iletişim beceriniz yeterli sevide olduğunuzu düşünüyor musunuz? Köy çeşmesi Teknikte @Kibele'nin bir yorumu için şu ifadeyi kullanmışsınız: "Görüldüğü halde soruma cevap verilmemesi nedeniyle Kibele'nin görüşü dikkate alınmamalıdır. İlgili görüş bu haliyle temelsizdir. Bilgilerinize." gerçekten bir kullanıcının yorumunuza geri dönüş sağlamaması ve sizi pinglememesi, o kişinin bir kullanıcı olarak değerlendirmesini yok saymaya ve tanımamaya karşılık gelir mi? Bu noktada benim bir hizmetlide ve hizmetli adayında olmazsa olmaz en kritik özellik olarak gördüğüm tarafsız bakış açısı politikasının bir rolü var mıdır size göre? --Maurice Flesier message 22.38, 8 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

@Maurice Flesier, bu soruları sorduğun için çok teşekkür ederim. Cevaplarımı açıklamak isterim izninle,
Sorduğunuz sorunun içerisinde "...devriyeliğin iptalinden önce detaylı bir uyarı verilmeliydi hizmetliler tarafından." ifadem geçiyor. Öncesinde uyarılması gerektiğini belirtmiştim. Kullanıcıları her zaman kazanma taraftarıyım. Direkt yetkilerini almak yerine onları uyararak bilgilendirerek ilerlemelerine katkıda bulunmanın gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum.
Kukla hesapla olan olaya değinmenize çok sevindim. Dr. Coal orada benim yazımı "Kaldırılan VP:N ihlaline yanıt." diyerek gizledi. Ardından da şu açıklamayı yaptı. Oradaki sözün gerçekten çirkin olduğunu ve cinsellik ima ettiğini söylemek isterim. Orada kullandığım söz kullanıcıya değil ifadesineydi. Size sormak isterim: Tartışma esnasında size böyle çirkin bir söz söylenseydi siz ne yapardınız?
Kibele'nin görüşünü ben gerçekten anlayamadım, gerekçelerini okumak isterdim. Teknik konularla devriyelik arasındaki bağı açıklamasını istedim ama yapmadı. Sadece gerekçelerini açıklamadan ifade etmesi nedeniyle dikkate alınmamalı dedim çünkü neden böyle dediğini bilemiyoruz, anlayamıyoruz. Cevap vermek istemiyorsa da "Size cevap vermek istemiyorum." diyebilirdi. Ben karşımdaki bana bir soru sorduğunda ona olan saygımdan dolayı cevap vermeye çalışıyorum. Örneğin, dün Vega'nın sorularına geç cevap vermek zorunda kaldım, Vega yanlış anlamasın diye ona teşekkür gönderdim. Gerçekten insan bir şey sorduğunda ve cevap alamadığında üzülüyor.
Sorularınız için teşekkür ederim, başka herhangi bir soru, anlayamadığınız bir yer olursa lütfen buradan yazın, memnuniyetle cevaplarım. Sevgiler. Kadıköylü Mesaj 06.06, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • @Maurice Flesier, ben tarafsız bakış açısı konusunu ayrı bir mesajda ele almak istedim, izninizle cevaplarımı açıklamak isterim:
Benim Vikipedi'de bulunan emekçilere karşı hiçbir önyargım yok, husumetim de yok. Sizinle son birkaç tartışmada farklı taraflarda yer aldık, lütfen Kadıköylü'nün bana önyargısı var şeklinde anlamayın bunu, üzersiniz :) Size karşı bir önyargımın olmadığını şuradan çıkarabilirsiniz.
Size 4-5 ay önce bana yapıldığı gibi çirkin bir imada bulunulmuştu ve buna ben VP:KSY uyarısı yaparak şiddetle karşı çıkmıştım. Bütün saldırıların karşısındayım, saldırıya uğrayan kişinin haklarını korurum, bu tür durumlara müsamaha göstermem.
Yine 4-5 ay önce devriyelikle ilgili size haksızlık olacağı gerekçesiyle tartışma başlatmıştım, fikir teatisi yapıldı, konuşuldu, anlaşıldı.
Bu dediklerim Kibele için de geçerli, ilk mesajımda anlattığım üzere Kibele'ye verdiğim cevap ona karşı bir önyargımın olduğu şeklinde yorumlanmasın. Topluluğumuzun emekçi üyelerine sevgi ve selamlarımla. Kadıköylü Mesaj 20.12, 9 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Kaçamak cevaplarınız için teşekkürler Kadıköylü, bir kez daha tatmin edici olmaktan uzak cevaplar oldu. O ilk sorduğum soruya hala yanıt alabilmiş değilim. Diyorum ki, o iki hizmetinin kararını nasıl yorumluyorsunuz? Evet çok yerinde bir karar veya hayır yanlış bir karar. Bu kadar basit cevapları olan bir soruydu. Siz kararın öncesine dair bir yorumda bulunuyorsunuz ve uyarılabilirdi diyorsunuz. Aslında bir hizmetli tarafından üç kez uyarıldığını bilseydiniz ve başka kullanıcıların bu konudaki şikayetlerini inceleyebilseydiniz sorunun cevabını da bulmuş olurdunuz Kadıköylü. Öteki sorularıma verilen yanıtlar bir hizmetli adayı için güven vermedi bana. Size son bir soru. [1] buradaki değişiklik özetinde bana “tacizci” ifadesi kullanıldı ve bunun gizlenmesi için bir hizmetliye başvurdum ve olumsuz yanıt aldım. Daha sonra VP:SGT taleplerine ekledim, orada da beklemede. Siz bir hizmetli olsaydınız ve ben size bunun gizlenmesi için başvuru yapsaydım nasıl bir işlem uygulardınız. Bu tür ifadelerin sıradanlaşmasının kullanıcıların haklarını ihlal ettiğini ve öteki kullanıcılara kötü örnek olduğunu düşünüyormusunuz? Bir kez daha ilgisiz cevaplar vermek ve düz yol dururken dolambaçlı yollardan yanıt vermezseniz sevinirim. Netlik güzeldir. --Maurice Flesier message 11.25, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Merhaba, @Maurice Flesier. Karar yerinde, sorun yok ama ben biraz daha toleranslı olunmalıydı demeye çalıştım zira kullanıcı eski bir kullanıcı değil. Zaten karara ilgili kullanıcı da itiraz etmemiş, benim karar hakkında bir eleştiride bulunmak haddime değil zaten :) Verdiğiniz fark bağlantısında politikalar ihlal edilmiş ve gizlenmesi gerekiyor. Eğer hizmetli olsaydım gizlerdim tabiki, bu ifadelerin sıradanlaşmaması gerekiyor. Ve ayrıca kötü örnek olduğunu da düşünüyorum. Umarım bu cevabım sizi tatmin etmiştir. Sevgiler… Kadıköylü Mesaj 14.12, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Kadıköylü şu cümlen; "benim karar hakkında bir eleştiride bulunmak haddime değil zaten :) " dikkatimi çekti, neden "haddine" değil? Kendini ne tip konularda eleştiri yapabilir, ne tip konularda yapamaz görüyorsun? --anerka'ya söyleyin 15.21, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Anerka, Devriyeliği alınan kullanıcı kararı kabul etmiş. Bu nedenle herhangi bir eleştiride bulunmam haddime değil dedim :) Sevgilerimle… Kadıköylü Mesaj 15.27, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Bende bunu soracaktım. Anerka sağolsun evvel davranmış. Bir çok tartışmada epey aktif ve hatta hızlı reaksiyon veren bir profiliniz var Kadıköylü. Cevabı takipteyim. Vincent Vega mesaj? 15.28, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Vincent Vega, üstte cevabı ekledim. Bununla ilgili yine sorunuz olursa lütfen sorun. Sevgilerimle… Kadıköylü Mesaj 15.31, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Kadıköylü sorunun ikinci kısmı için belirtmek istediğin bir şeyler mevcut mu? Yani kendini ne tip konularda eleştiri yapabilir, ne tip konularda yapamaz görüyorsun? --anerka'ya söyleyin 15.47, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Anerka, yanlış olduğunu düşündüğüm her konuda görüşümü açıklarım, eleştirimi de yaparım. Ama bir tartışma sonlanmışsa ve taraflar da alınan kararları kabul etmişse burada eleştiri yapmamın lüzumsuz olduğunu düşünürüm. Sevgilerimle… Kadıköylü Mesaj 16.13, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Hizmetli yetkileri almış iki kullanıcı "taciz", "tacizci" ifadelerinin sürüm gizlemeye gerekçe olamayacağını ilan ederek bu ifadelerin başka kullanıcılar tarafından değişiklik özetlerinde özgürce kullanmalarına kapı araladılar. Siz bir aday olarak bu legalleştşrmeyi doğru buluyor musunuz Kadıköylü? “İhlal var ama yaptırım yok” politikası sizce sonuç getirebilir mi? Bu yorumunuzdan sonra nihai oyumu kullanacağım. --Maurice Flesier message 17.42, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Yukarıdaki yönlendirme maksatlı soruyu okuyan herkese; ilgili değişikliğin hiçbir yerinde "tacizci" sözcüğünün geçmediğini, "taciz" sözcüğünün kullanıldığını, aşağıdaki soru-cevap ekseninde ise "taciz" sözcüğünün "tacizci"ye yol açmadığı ve VP:Taciz kapsamında kullanılmış olabileceğinin değerlendirildiğini bildiririm. "Tacizci" sözcüğü, her durumda hem sürüm gizleme hem engelleme gerektirirdi, onu da not düşeyim. Dr. Coalmesaj 17.57, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Maurice Flesier, tartışmada ben herhangi bir taciz unsuru göremedim bu nedenle kullanılması uygunsuz, zaten üç nokta ile gizlenmiş. Ben hizmetli olsaydım gizlerdim. İyi vikiler dilerim. Kadıköylü Mesaj 18.33, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Tanyel soruları:
Adaylığının hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim Kadıköylü. Üç sorum var;

1- Bir önceki adaylığının arkasından çok da uzun süre geçmemişken yeniden aday gösterildin ve kabul ettin. Yukarıdaki açıklamalarından anlaşıldığı kadarı ile de bu sürede bir "olgunluk" dönemi geçirdiğini ve artık hazır olduğunu ifade ediyorsun. Eğer ki aday gösterilmeseydin önceki adaylıktan sonra geçen sürenin yeterli olduğunu düşünüyor ve kendin de tekrar şu sıralar adaylığını koymayı düşünüyor muydun? Cevabın "hayır" ise sen tekrar aday olmak için bu açıdan kendine ne kadarlık bir zaman dilimi ayırmıştın ?

2- Bir yıl sonra güven oylaması değişik, tartışılabilir ve ilginç bir kavram. Ama hizmetli olursan bunun tüm pozisyonu etkileyebilecek bir eylem olacağı için yazılı politikalara dönmeden uygulanması güç gözüküyor. Bir seçkin madde adaylığının bile aylar sürdüğü göz önüne alındığında da bunun politika haline gelmesi yılları bulabilir. Ayrıca bir yıl sonra bugünle aynı kişilerin değerlendirme yapmayacağı da muhakkak. Bu durumda güven oylaması yerine önce istifa edip sonra yeniden aday olma gibi bir durum alternatifi de vaatlerin arasında olabilir mi?

3- Sert ve hızlı kabul edilen davranış ve söylemlerden uzaklaşmaya çalıştığını yazmışsın. Ben de genel anlamda bu çabanı görüyorum. Ama adaylığın sonrası bu konuyu yeniden gözden geçirmek üzere SAS tartışmalarına baktım. Yazı dili maalesef ki gerçek duyguları veremiyor, haklısın. Sonuna gülücük koymak da yeterli olmuyor bazen. Ancak hali hazırda görülebilen sayfada, özellikle Tarkovsky ile yaptığın tartışmalarda arogan bir dil görülüyor(örnek). Benim hissiyatım da olabilir ama bu dil özellikle yeni kullanıcılarda negatif etkiler yapabilir. Tek tek tartışmalar bazında değil ama üslup ve bunun karşıya verebileceği hissiyatları değiştirme/geliştirme açısından düşüncelerin nedir ?

Cevapların için şimdiden teşekkürler--Tanyel (mesaj) 05.17, 11 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Değerli @Tanyel, bu soruları sormana sevindim. Sizlerden gelen soruları yanıtladıkça mutlu oluyorum, teşekkür ederim.
 1. Ben sürenin kişiden kişiye göre değişebileceğini düşünüyorum, şöyle ki bazıları birkaç yılda öğrenirken bazıları birkaç ayda öğreniyor. Bu nedenle ben zamanın bir problem oluşturacağını düşünmüyorum. Önceden de bahsettiğim gibi olumsuz oylarınız bana çok şey kattı. Ben olgunlaştığımı düşünüyorum ama bunun önceki adaylığımda olumsuz görüş bildiren bir kullanıcı tarafından söylenmesine gerçekten sevindim, aday gösterildim, kabul ettim. 2. Kere kendim aday olmayı şu sıralar düşünmüyordum çünkü gelişimimin başka kullanıcılar tarafından görülmesini istedim. Dolayısıyla, belirli bir zaman dilimim yoktu.
 2. Ben hizmetliliğe bu ansiklopediye daha fazla katkı verebilmek için aday oldum. Eğer 1 yıl sonunda yapamıyorsun denilirse ben istifa ederim, benim amacım katkı vermek. Sakhalinio geçmişte bir güven oylaması açmış. Ben de güven oylamasının önemli olduğunu düşünenlerdenim. Güven oylaması yapamasam bile işlemlerim birçok kişi tarafından yanlış bulunuyorsa yine istifa ederim. Dediğim gibi benim amacım katkı vermek. :)
 3. Tarkovsky ile olan tartışmada sakindim sadece gülücük koymamışım. Bir şeyleri ona açıklamaya çalışıyordum. Yazı dilinde gerçekten bu sorun var. İnsanlar yanlış anlayabiliyor. Bu nedenle zaten iyi çalışmalar veya başka bir şey demek yerine sevgiler demeyi tercih etmeye başladım.
Soruların için çok teşekkürler, sevgiler. Kadıköylü Mesaj 05.34, 11 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
ToprakM'den bir soru

Öncelikle adaylığın sonucunun Vikipedi'ye şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum. Benim de bir sorum olacak. Cevap için şimdiden teşekkürler.

 • Politika ihlali yapan bir kullanıcı gördüğünü varsayalım. Bu kullanıcıya karşı ilk adımın ne olur? Bu adımdan sonra devam edilirse hangi adımları izlersin? ‒ToprakM  11.50, 11 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Değerli @ToprakM, sorun için çok teşekkür ederim. Cevaplarımı açıklamak isterim izninle.
Politika ihlali yapan kullanıcı yeni kullanıcıysa detaylı bir uyarı mesajı gönderirim. Uyarımdan sonra devam ederse 24-48 saat 1 hafta şeklinde ilerlerim. Yeni kullanıcıların kukla politikasını ihlal ettiklerini tespit ettiğimde kuklaları süresiz olarak engellerim, ana hesaba bir engel vermem uyarmayı tercih ederim zira yeni kullanıcılar kuklacılığı bilmeden yapıyorlar. Çocuk koruma politikasının ihlali, kişisel güvenliği tehlikeye atan tehditler ve kişisel bilgi ifşası durumlarında süresiz olarak engellerim, bu konuda netim zira Vikipedi emekçilerinin güvenliği her şeyin üstündedir. Tecrübeli kullanıcılarda ise ilk olarak uyarmayı tercih ederim, uyarıma rağmen devam edilmesi halinde süreli engelleri tercih ederim. Eğer ihlaller karşılıklı ise bu iki kullanıcıya etkileşim yasağı getiririm. Uyulmaması halinde engel uygularım. Buna ek olarak yukarıda söylediğim çocuk koruma, tehdit, ifşa konusundaki tavrım tecrübeli kullanıcılar için de geçerli olacaktır.
Başka herhangi bir sorun olursa lütfen sor, memnuniyetle cevaplarım. Sevgiler :) Kadıköylü Mesaj 13.43, 11 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Seksen iki yüz kırk beş'ten ek soru

Hâlihazırda oy kullandığım için bu soruyu mazur görmeni rica ediyorum. Yukarıda sürüm gizlemeyle ilgili olan soruya cevabın dikkatimi çekti: "Verdiğiniz fark bağlantısında politikalar ihlal edilmiş ve gizlenmesi gerekiyor. Eğer hizmetli olsaydım gizlerdim tabiki, bu ifadelerin sıradanlaşmaması gerekiyor." Söz konusu durumda talebi reddeden hizmetli bendim, ilgili diyalog da şuradan okunabilir. Yorumundan ilgili işlem reddinin hatalı olduğu anlamı çıkıyor -bunda bir sıkıntı yok- ki bu noktada da cevap hakkı oluşuyor. Kişilerin içinde bulunduğu spesifik olaylarla yorum istemeyi çok faydalı bulmuyorum, ama prensip açısından pozisyonunu netleştirmekte faydalı görüyorum. An itibarıyla bu konuda bağlayıcı bir politika olmadığından maalesef hizmetli takdirine kalıyor ve bu da yorum farklarına, eşitsizlik eleştirilerine sebebiyet verebiliyor. Kullandığın ifadeden yola çıkarak sence küfür/tehdit dışında VP:N/VP:İÜY ihlali olan her yoruma sürüm gizleme işlemi mi uygulanmalı? Örneğin "(...)" ile değiştirilen her yoruma sayfa geçmişinden ayrıca RevizyonSil ile gizleme mi yapılmalı? Eğer her yoruma yapılmayacaksa, sınırı nerede çizersin? Yaklaşımını nasıl bir çerçeve üzerine kurgularsın? --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 16.49, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Değerli @Seksen iki yüz kırk beş, estağfurullah, sorularınızı zevkle yanıtlıyorum. Her sürümün gizlenmemesi gerektiğini düşünüyorum zira herkes beğenmediğini gizletmeye çalışırsa sansür yapmış oluruz. Ama buradaki durum farklı, kullanıcı Maurice Flesier’e tartışma esnasında tacizci şeklinde ithamda bulunmuş. Bu söz kişinin argümanını konu almıyor direkt kendisine yöneltilmiş. Tartışma esnasında tartışmacının şahsını hedef alan ifadelerin gizlenmesi taraftarıyım. Tartışmada bu yorumların zararlı ve kışkırtıcı olduğunu düşünüyorum, geçmişte göründüğü zaman da kötü örnek olduğunu düşünüyorum. Sizin takdiriniz bu şekilde olmuş, buna elbette bir politika olmadığı için herhangi bir söz söyleyemem ama ben müdahale etseydim gizlerdim. İyi vikiler dilerim. :) Kadıköylü Mesaj 17.23, 14 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Seksen iki yüz kırk beş'in bu ek sorusuna verdiğin yanıta karşılık ben de ek ek bir soru yöneltmek isterim, Kadıköylü. Sence ilgili değişiklik özetindeki "taciz" sözcüğü Vikipedi:Taciz sayfasında açıklanan davranışa -haklı veya haksız, doğru veya değil- gönderme midir, yoksa kullanıcının kişiliğine yapılmış bir saldırı ve "tacizci" yakıştırması mıdır? Hazır soruyu sormuşken, doğrusu, ben de Seksen'in orada yazdığı her bir satıra katıldığımı belirtmeliyim. Zira aksi durumda, örneğin bir tartışmayı temizlerken değişiklik özetine veya bir kullanıcının mesaj sayfasına VP:N notu bıraktığımızda, karşımızdakine "saygısız, terbiyesiz" demeyi kastettiğimiz de varsayılabilir, pekala. Dr. Coalmesaj 15.01, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
@Dr. Coal, selamlar. Maurice Flesier gözlemlerime göre üslubu sert bir kullanıcımız, argümanlarını ortaya koyarken sert bir üslup kullanıyor. VP:İNOV’u işleterek tartışan kullanıcı Maurice’in üslubu hakkında uyarıda bulunabilirdi, direkt tacizci demesi kışkırtıcı olabilir. VP:N uyarısını yaparken ben böyle varsayılacağını düşünmüyorum çünkü bu uyarılarda Vikipedi’nin kuralları anlatılıyor veya hatırlatılıyor. “Sen terbiyesizsin, bu üslubu bırak.” Şeklinde bir açıklama da olmuyor, nazikçe uyarı yapılıyor. Arkadaşlar taciz kelimesi birçok anlamı olan bir kelime, ben bu nedenle dikkatli bir şekilde kullanılması gerektiğini düşünüyorum. İlgili olayda bir taciz olduğunu düşünmediğimden ilgili ifadenin gizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım açıklayıcı olmuşumdur. İyi vikiler dilerim :) Kadıköylü Mesaj 15.27, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Fark da bu, kimseye "tacizci" denmiyor. Madem VP:İNOV'u işletmekten bahsediyoruz, o hâlde kullanıcının kişiliğine yönelik bir hakaret olduğunu nereden çıkardık? Aynı İNOV'u kullanıp bunu VP:Taciz sayfasıyla bağdaştırmamak neden? Bunu ortaya koymak gerekir. Bu ortaya konmadıkça da sürüm gizleme şartı oluşmamıştır ve buna rağmen yapılan gizleme de sansür olur, tıpkı burada belirttiğim gibi. Tekrar edeyim; "taciz" söylemine "tacizci"yi bağlıyorsak, "nezaket" söylemine de "saygısız" ve "terbiyesiz"i bağlayabiliriz aynı mantıkla. Burada yazılan şeyi savunduğum veya makul bulduğum da düşünülmesin elbette, Seksen'in konuyla ilgili yazdıklarına katıldığımı belirtmiştim, ancak bu koşullar altında sürüm gizleme hata olur. O zaman her hizmetli "yanlış bulduğunu" gizler... Dr. Coalmesaj 16.40, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Kimseye tacizci denmiyor mu? Taciz nedir? “Taciz son bulduğuna göre” yazarken o kişi ne demek istedi diye sordu mu bir hizmetli? Taciz suçlaması yapmak ve bunu cicileştirmek bu kadar basit mi gerçekten? Bir hizmetlinin ana görevi politika ve yönergeleri gözetmek, VP:N, VP:İÜY'deki kişileştirme örneklerini önlemek, kışkırtıcı söylemlere müdahale ederek Vikipedi’de işleyişi aksatıcı yorumlaşmalara engel olmak ve kullanıcıları katkı alanına döndürmeyi teşvik etmektir. Orada ben iyi niyet göstererek yorumlarımı kaldırmıştım halbuki ama taciz ithamı buna rağmen yapıldı ve 2 aydır orada duruyor ve bir hizmetli adaylığında bile tartışmaya yol açmasına bile sebep oluyor. VP:SGT’deki duruma göre farklı bir yola başvuracağımı da ayrıca bildireyim. @Kadıköylü bu arada kusura bakmayın sizin adaylığınızı tatsız bir örnek ile dinamitlemek istememiştim ama söz hakkı doğdu. Dilerseniz silebilirsiniz. --Maurice Flesier message 17.04, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Sürüm gizleme şartlarının oluşmadığından bahsettim. Seksen'in yazdıklarına katılırken, bunun bir ihlal olduğu görüşüne de katılıyorum elbette. Söylediğim şey, basitçe, gizleme şartının oluşmadığı. Dr. Coalmesaj 17.28, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
 • (...) ×Elvorixmesaj 17.21, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
  Bir örnek üzerinden sürüm gizlemeye yönelik olarak adayın görüş ve düşüncelerini öğreniyoruz, Elvorix. Sizin tartışma veya uyuşmazlığınızın çözüleceği ya da tartışılacağı yer burası değil, bunu pekala her birimiz biliyordur. Maurice Flesier'in yazdıkları öyle bir izlenim uyandırmış olabilir ancak burada benim ilgilendiğim tek konu, adayın sürüm gizlemeye ilişkin tutumu. Sizin anlaşmazlığınızı tartışıyor değilim. Dr. Coalmesaj 17.32, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
(...) ×Elvorixmesaj 17.42, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
"Sansür"ü tartışırken muazzam örnek verdiniz Elvorix, teşekkürler. Lütfen adaylıkla ilgisi olmayan konularda uygun kanalları (sayfaları) kullanınız. Dr. Coalmesaj 17.46, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Örneği gündeme getirmekle ilgili eleştiri ve taleplerin muhatabı ben değilim, zira konuyu gündeme ben getirmedim, bağlantı zaten verilmişti. Ortada kişisel bir yorum bulunmadığı gibi, özellikle genel prensipler üzerine bir yorum talep etmiştim, ki hizmetlilik başvurularında spesifik olaylar üzerinden genele yönelik yorum yapmak standart bir uygulamadır. Yukarıda konuşulmuş olsa dahi, şu anda da olayın spesifik boyutları üzerine bir yorum yapmayacağım. Tüm tarafların onayıyla ilgili metinler tamamen çıkarılabilir, benim açımdan sorun olmaz; veya hedef alındığınızı düşünüyorsanız ilgili Vikipedi prosedürlerini çalıştırabilirsiniz. Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 17.58, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Elvorix'in değişikliğini geri aldım zira Kadıköylü'nün adaylık süreci için sürüm gizlemeye yaklaşımının önem arz ettiği kanaatindeyim. Buna ilişkin olarak yer verdiğim yorum ve görüşlerin kaldırılmasını da kabul etmediğimi tekrar beyan ediyorum. Eğer bunları kaldırmak için bir ihlal öne sürülecekse, o hâlde hakkımda ilgili şikayet süreci başlatılabilir. Dr. Coalmesaj 18.13, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]
Değerli arkadaşlar hepinizden sakin kalmanızı rica ediyorum. Tartışmanın taciz boyutuna ulaşmadığını ve bu sözün topluluğu gereksiz yere kışkırttığını düşündüğümden gizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Elbette her sözün gizlenmeyeceğini, gizlendiği takdirde sansür yapılmış olacağını biliyorum. Arkadaşlar hepimiz sükunetimizi koruyalım, hep beraber ansiklopedi inşasına devam edelim! Hepinize iyi vikiler dilerim. Kadıköylü Mesaj 18.21, 15 Kasım 2021 (UTC)[yanıtla]

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.