Siad Barre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Siad Barre
محمد زياد بري
Somali Cumhurbaşkanı
Görev süresi
21 Ocak 1969 - 26 Ocak 1991
Başkan Yardımcısı Muhammad Ali Samatar
Yerine geldiği Mukhtar Mohamed Hussein
Yerine gelen Ali Mahdi Muhammad
Kişisel bilgiler
Doğum 6 Ekim 1919
Shilavo, Ogaden
Ölüm 2 Ocak 1995 (75 yaşında)
Lagos, Nijerya
Partisi Yüksek Devrim Konseyi
Somali Devrimci Sosyalist Parti
Evlilik(ler) Khadija Maalin and Dalyad Haji Hashi
Dini Sünni İslam

Mohamed Siad Barre (Somalice: Maxamed Siyaad Barre), (d. 6 Ekim 1919 – ö. 2 Ocak 1995), askerî diktatör ve 1969'dan itibaren 1991'e kadar Somali Demokratik Cumhuriyeti devlet başkanı oldu. İktidarı sırasında kendisini Jaalle Siyaad ("Yoldaş Siad") olarak tanıttı.

İktidara gelen Barre liderliğindeki askerî cunta, bilimsel sosyalizmin Somali ihtiyaçlarına adapte olacağını söylemiştir. Gönüllü işgücü hasat ve ekilen bitkileri, yollar ve hastaneler inşa edildi. Hemen hemen tüm sanayi, bankalar ve işletmeler kamulaştırıldı. Kooperatif çiftlikleri terfi edildi. Hükûmet aşiretliği yasakladı ve merkezî otoriteye bağlılığını vurguladı. Somali dili için tamamen yeni bir yazı komut dosyası sunuldu.

İktidara dönmek için askerî bir sefer başlattı. İki kez Mogadişu'yu geri almak için çalıştı ancak Mayıs 1991'de General Mohamed Farrah Aidid tarafından yenildi ve sürgüne gitmeye zorlandı. Barre, başlangıçta Kenya'nın başkenti Nairobi'ye taşındı ama varlığı ile muhalefet grupları protesto etti ve Kenya hükûmeti de buna destek verdi. Baskı ve düşmanlıklara yanıt olarak iki hafta sonra Nijerya'ya taşındı. Barre, bir kalp krizi sonucu Lagos'ta 2 Ocak 1995'te öldü. Naaşı Somali'de GEDO bölgesinin Garbahaarreey ilçesinde toprağa verildi.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Sheikh Mukhtar Mohamed Hussein
Somali Devlet Başkanı
1969–1991
Sonra gelen:
Ali Mahdi Muhammad