Hailemariam Desalegn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hailemariam Desalegn
Hailemariam Desalegn - Closing Plenary- Africa's Next Chapter - World Economic Forum on Africa 2011.jpg
Haile Mariam Desalegne Dünya Ekonomik Forumu'nda, 2011
Doğum Hailemariam Desalegn Boshe
19 Temmuz 1965 (1965-07-19) (54 yaşında)
Evlilik(ler) Roman Tesfaye (e. 1989)

Haile Mariam Desalegne (d. 19 Temmuz 1965, Boloso Sore, Etiyopya), 2010 yılından beri Dışişleri Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak Etiyopya hükümetinde görev yapan Etiyopyalı bir politikacı. Başbakan Meles Zenawi'nin 20 Ağustos 2012'de ölümünden sonrası geçici olarak başbakan olan Desalegne, 2015 yılındaki gerçekleştirilen seçimler sonucu resmen başbakan olarak makama gelmiş ve bu görevi istifa ettiği 2018 yılına kadar sürdürmüştür. Etiyopya tarihinde hükümetin ilk Protestan Hristiyan (Pentay) başbakanıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Haile Mariam Desalegne 1988 yılında, Addis Ababa Üniversitesi inşaat mühendisliği dalında lisans derecesi aldı. Akabinde Arba Minch Su Teknolojisi Enstitüsü'nde (şimdi Arba Minch Üniversitesi) asistan olarak çalıştı. Bu kapasite ile çalışmasının ardından iki yıl sonra, Finlandiya'daki Tampere Teknoloji Üniversitesi'nde bir burs kazandı ve sanitasyon mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Etiyopya'ya döndükten sonra 13 yıl boyunca Su Teknolojisi Enstitüsü Dekanı da dahil olmak üzere farklı akademik ve idari kapasitelerde görev yaptı.

Haile Mariam, Etiyopya'nın Wolayta etnik grubundandır.

Etiyopya Halkı Devrimci Demokratik Cephesi ve Siyasi kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'ların sonu ve 2000'lerin başında, EPRDF (Etiyopya iktidar partisi) üyesi olarak siyasete dahil oldu ve SNNPR Başkanvekili oldu. Yolsuzluk suçlamalarıyla iktidardan uzaklaştırılan Kisho Abate'nin yerine göreve başladı.

Kasım 2001 - Mart 2006 tarihleri arası Southern Nations, Nationalities ve Halk Bölgesi (SNNPR) Başkanı oldu. 2010 yılı Ekim ayında Dışişleri Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak atandı.

SNNPR Başkanı olarak görev yaptıktan sonra Haile Mariam, Sosyal İşler ve Sivil Örgütler ve iki yıl boyunca ortaklıkları üzerine danışman olarak Başbakanlıkta çalıştı. 2010 yılında Haile Mariam, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak ikili bakanlık görevlerinde bulundu.

Ülke genelinde yaşanan gösteriler ve huzursuzluk neticesinde görevinden istifa Hailemariam, görevi 2 Nisan 2018 tarihinde yeni başbakan Abiy Ahmed Ali'ye devrederek makamdan ayrılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Meles Zenawi
Etiyopya Başbakanı
Vekalaten

2012–günümüz
Sonra gelen
Abiy Ahmed Ali