Katmer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meşhur "Sivas katmeri", yarısı yenmiş durumda.

Katmer, Türk mutfağında ve Orta Asya'da yaygın olarak yapılan, hamurun yaklaşık 2 mm kalınlığında açılıp arasına yağ, haşhaş, tahin ya da antep fıstığı konulup 4-5 kez katlanarak saçta pişirilmesi ile elde edilen hamur işi yiyecektir.

Anadolu'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Katmer Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde özellikle Gaziantep ve civarında tatlı olur ve antep fıstığıyla yapılır. Ege Bölgesinde tuzlu bir hamurişidir ve genellikle tahinle yapılır. Uzun yıllar sadece haşhaş ekimine onay verilen Afyon ve Uşak illerinde haşhaş ezmeli katmer yaygınken son yıllarda haşhaş ezmesinin diğer illerde de rahatlıkla elde edilebilmesinden dolayı haşhaş ezmeli katmer bu illerin dışında da sıklıkla görülür. Afyon, Kütahya ve Uşak'ın kendilerine has hamur işlerinden biridir.

Sivas Katmeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas katmeri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. [1]

Antep Katmeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Antep katmeri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır. [2]

Kilis Katmeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kilis Katmeri yüzyıllardan beri Kilis İlinde geleneksel olarak üretilen bir tatlı çeşididir. Elle serpme tarzında açılan zar halindeki hamur içerisine, Kilis Keçisi ve İvesi ırkı koyunlardan sağılan sütten yöreye özgü yöntemle elde edilen katmanlar halindeki kaymak konulur, kare şeklinde kapatılıp yörede üretilen sadeyağda çift taraflı kızartılır. Kızartılan katmer dilimlenerek üzerine önceden kaynatılmış ve soğutulmuş şerbet dökülür. Pudra şekeri, çekilmiş fıstık ve tarçın serpilerek sıcak servis yapılır. Kilis katmeri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiş ve coğrafi işaret almıştır.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]