Pankek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yabanmersinli pankek

Pankek (İngilizce: Pancake), nişasta bazlı, yumurta, süt ve tereyağı içeren bir bulamaç ile hazırlanan ve genellikle ince ve yuvarlak olan düz bir hamur işi türüdür. Kalbur veya kızartma tavası gibi sıcak ve yağlanmış yüzeylerde pişirilerek hazırlanır. Arkeolojik kanıtlar, pankek ve türevlerinin muhtemelen tarih öncesi toplumlarda yenen en eski ve en yaygın tahıl bazlı besin olduğunu göstermektedir.[1]

Pankekin şekli ve yapısı dünya çapında çeşitlilik gösterir. İngiltere'de genellikle mayasız yapılır ve krebe benzer.[2] Kuzey Amerika'da, kalın ve kabarık bir kek oluşturmak için genellikle kabartma tozu olacak şekilde bir mayalama/kabartma maddesi kullanılır. Bir crêpe ise, her iki tarafı da pişirilmiş ve ince bir Fransız kökenli Breton tava kekidir. Güneydoğu Avrupa kökenli palačinke, her iki tarafı kızartılmış ve içi reçel, krem peynir, çikolata veya öğütülmüş cevizle doldurulmuş ince bir gözleme türüdür.

Ticari olarak hazırlanmış pankek karışımları bazı ülkelerde mevcuttur. Patates, bulamacın büyük bir kısmında kullanılırsa bu keke patatesli pankek denir. Karabuğday unu kullanıldığı takdirde, Blini, Kaletez, Ploye ve Memil-buchimgae gibi pek çok hamur işini de içeren karabuğdaylı pankek hazırlanabilir.

Pankek, günün herhangi bir zamanında çeşitli malzemelerle veya dolgularla servis edilebilir, ancak Amerika'da tipik olarak bir kahvaltı yemeği olarak kabul edilir ve waffle ile benzer işleve sahiptir. Tarihsel olarak İngiltere ve İngiliz Milletler Topluluğu'nda, bozulabilir malzemelerin oruçtan önce tüketilmesi gerektiğinden genellikle "Pankek Günü" olarak da bilinen Tövbe Salısı ile ilişkilendirilir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jones, M. Feast; Why Humans Share Food, Oxford University Press, 2007
  2. ^ Nelson, Libby (29 Kasım 2015). "British desserts, explained for Americans confused by the Great British Baking Show". Vox. 2 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]