Vikipedi:Köy çeşmesi/2016/Şubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Teklifler[kaynağı değiştir]

Televizyon dizilerini ve oyuncularını koruma altına almak[kaynağı değiştir]

Dizilerin olduğu gün sanırım çoğu kişi gelip vandallık içeren değişiklik yapıyor. Şuan yayında olan dizilerin, dizide ki kişielrin, canlandırılan tarihi kişilerin vs vs koruma altına alınmasını ve bu tip maddelerde sadece üye olmuş kullanıcıların değişiklik yapmasını öneriyorum.--Kürşad Avan (mesaj) 13:12, 13 Şubat 2016 (UTC)

Ana sayfaya haberler kutucuğu önerisi[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba,

Daha önce tartışıldı mı bilmiyorum ama ana sayfada güncel olaylar ve olaylarla ilgili maddelere bağlantı verebileceğimiz bir haberler bölüm kutucuğu oluşturabilir miyiz? Bdscvr (mesaj) 20:12, 14 Şubat 2016 (UTC)

Merhabalar, ansiklopedik içerik ile portal içeriğin tanımlamaları farklı olduğundan bu söylediğinizin pek mümkün olmayacağını düşünüyorum. (bkz. VP:ND 2.3 ve 2.5 özellikle de Buradaki 6.Madde referansımız.) Sevgiler.K a h v e 6buyrun? 06:13, 25 Şubat 2016 (UTC)
Eksik anladığım kısmı farkettim ki siz olaylarla ilgili maddelere bağlantı vermekten bahsediyorsunuz. Ki keza topluluğun da güncel olayların ne olduğuna karar vermesi gerekecek, bir İBP gibi her gün ayrı gündemler ile uğraşmak ve düzenlemek durumu oluşacak. Bu da, VP:D ve VP:TBA nın sağlanmasını imkansız kıldığı için yine bir ortak nokta bulunamayacaktır :) Tekrar sevgiler, K a h v e 6buyrun? 06:17, 25 Şubat 2016 (UTC)

Türkçe Vikipedinin Arapça alfabesi[kaynağı değiştir]

Salamlar,
Siz için bir önerim vardır. Azb.wikipedia.org Güney Azerbaycanlılar (İran Türkleri) tarafından açılmış, ve Türkçe adıyla çalışıyor. İranda Türk dili eyitiminin olmadığı için, orada Türk dili kuralları oldukca düzgün riayet olunmuyor. Bu viki çok sayıda Farsça sözcükler kullanmakla Türkçeni iranda gücsüz ve bağımlı bir dil göstermektedir. Rica ederim siz de oranın yönetiminide katkıda bulunasınız.
Teşekürler ve sayğılar , Alpertunga Azerbaycanlı --آلپرتونقا آزربایجانلی (mesaj) 11:36, 15 Şubat 2016 (UTC)

Salam آلپرتونقا آزربایجانلی! Şahsen katkı sağlamak isterim ancak Fars Arap alfabesine aşina olmadığm için şimdilik katkı sunamam. Belki Fars Arap alfabesini öğrenmeye dair ipuçları, yöntemler paylaşırsan ben veya gönüllü başka bir arkadaş Fars Arap alfabesini öğrenip Vikiye katkı sağlayabiliriz. Bdscvr (mesaj) 14:21, 15 Şubat 2016 (UTC)
Bu sürüm, eğer Osmanlı Türkçesi mantığıyla yazılacaksa; Osmanlı Türkçesiyle ilgili çokça gramer kaynağı var. Bu kaynakları İnternet'ten araştırarak bulabilirsiniz.--Çalıştayileti 08:29, 16 Mart 2016 (UTC)

Şehirlerin mutfağı başlıkları[kaynağı değiştir]

Merhaba, şehirlerin mutfağı başlıkları konusunda silinmesi gerekenleri açıklayacağım. Şimdi bu linklerini vereceğim Duhok, Erbil, Süleymaniye, Kamışlı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Rojava, Suriye, Irak, Iran makalelerindeki mutfak kısımlarının hepsini incelerseniz metinlerin tamamı aynı ve kopyalanarak diğer makalelere eklenmiş. Üstelik bunların hepsi kaynaksız, bahsedilen şehri veya ülkeyi temsil etmeyen yemekler eklenmiş ve kafadan bir şekilde girilmiş. Lütfen ya bu makalelerdeki mutfak kısmını tamamen silin ya da ansiklopedik kurallara uyacak şekilde düzeltme yapın. Iraqi man10 (mesaj) 09:41, 17 Şubat 2016 (UTC)

Merhaba, siz gerekli olmadığını düşündüğünüz eksiklikleri gördüğünüze göre, neden değişiklik/ler yapmak yerine başkasından değişiklik/ler yapmasını talep ediyorsunuz merak ettim doğrusu. İlgi alanı dahilinde olan arkadaşlara iyi çalışmalar K a h v e 6buyrun? 05:58, 25 Şubat 2016 (UTC)

Reklam amaçlı kurulan haber siteleri silinsin.[kaynağı değiştir]

Herkese merhaba, şuradaki tüm maddelerin Vikipedi standartlarına uymadığını ve reklam amaçlı açıldığını düşünüyorum. Haber ajansları olsalardı bir nevi Vikipedi'de bulunmalarını anlardım fakat bunlar sadece bir site ve tek varlıkları sosyal medyadaki takipçileri. Mesela şuradaki maddeye silinmeli denmiş, bunu destekliyor ve bu maddeyle birebir aynı şartları taşıyan maddelerin de tartışılmasını istiyorum.. şuna,şuna ve şuna baksanıza. Örn. Medyatava maddesinde sitenin korsan saldırıya uğradığı yazılmış..Şaka gibi bence? İlgili arkadaşların görüşlerini bekliyorum iyi çalışmalar. --Kingbjelica (mesaj) 15:48, 25 Şubat 2016 (UTC)

İçlerinde KD olmayanlar olabilir, lakin ben silinmesi taraftarı değilim. Geniş kitlelere ulaşan ve çok atıf alan siteler var. Onedio'yu örnek olarak vermek isterim. Nasıl KD değil diyebiliriz ki. --Kudyaz 15:51, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu tartışmanın amacı nedir? Lütfen topluluğun vaktini alacak böyle bir tartışmadan önce politikaları okuyun biraz.
 1. Vikipedi:Hızlı silme G11 kriterine bakarsanız zaten "Yoğun reklam içeren sayfalar silinebilir".
 2. Vikipedi:Kayda değerlik (İnternet) sayfasındaki kriterlere uymayan maddeler olduğunu düşünüyorsanız silinmeye aday gösterebilirsiniz.
Bu "hepsi reklam, hepsini silelim" mantığı Vikipedi politikalarıyla bağdaşan bir mantık değil, burası sürekli bir başlık açılacak bir forum sitesi de değil. Lütfen biraz özen ve dikkat gösterelim.--RapsarEfendim? 16:20, 25 Şubat 2016 (UTC)

Agresif tavırlı yorumlarınızın sebebi nedir? Ben tartışılmasını istiyorum, isteyen kişi değerli vaktinden ayırır cevap verir, isteyen vermez. Konuyu büyütmenin de anlamı yok. Yeni kullanıcılara böyle cevaplar vermenin de hiç gereği yok! iyi çalışmalar. --Kingbjelica (mesaj) 16:55, 25 Şubat 2016 (UTC)

Aramaya inanmamak, okumamak, tecrübe kazanmadan bu tip tartışmalar başlatmak gibi davranışlara defalarca kez şahit oldum, olmaya da devam ediyorum. Bu gibi gereksiz başlıklar sebebiyle gerçekten önemli olan konular arka planda kalıyor. 10 dakikanızı ayırarak politikaları okumuş veya herhangi bir tecrübeli kullanıcıya bu soruyu yöneltmiş olsaydınız hiç buralara yazmaya gerek kalmayacaktı. Mesela üstte "sürüm kontrolü reformu" gibi devasa bir öneri var, bu arka planda kaldı ve yeterince tartışılamadı. Alta yeni başlıklar geldikçe eski başlıklar da gözden uzaklaşıyor. Ortada tartışılacak konu dahi yok, reklam varsa zaten hızlı siliyoruz, kayda değer değilse zaten hızlı siliyoruz, tartışmalı bir durum varsa silinmeye aday gösteriyoruz. 1 ay önce üye olmuşsunuz, hoş geldiniz, katkılarınızın artarak sürmesi en büyük arzumuz, ancak belli noktalara da dikkat edelim.--RapsarEfendim? 18:12, 25 Şubat 2016 (UTC)

Bahsedilen kategoride Altın Örümcek Ödülü almış siteler de var. Bunları da dikkate almak iyi olabilir. Alexandre M. 22:05, 26 Şubat 2016 (UTC)

 • @Rapsar'ın söylediği söz bence kişisel ve yanlış anlaşılmış. Belirtilen kategoride kayda değer içerikler de bulunabileceğinden (bulunduğundan), hepsini silmek üzerine bir tartışma başlatmayı veya genel olarak bu yönde bir yaklaşımı ben de doğru bulmuyorum. Kayda değerlik ölçütlerini sağlamadığına inanılan bir madde varsa, bunun adresi SAS'tır... İyi çalışmalar. Dr. Coalmesaj 23:42, 27 Şubat 2016 (UTC)

Artan vandalizm' e karşı yapıcı önlemler alınması[kaynağı değiştir]

Evet vandalizm en büyük sıkıntımız ve giderek büyüyen bir sıkıntı, belkide diğer dillerdeki wikipedialardan daha çok çekiyoruz bu sıkıntıyı. Artan vandalizm bize zaman ve emek kaybı yaratıyor giderek verimi düşürüyor. Önerim şu bir dizi ağır önlemler alarak bir nevi caydırıcılık unsuru katarak vandalizmin önüne geçmek bunun için yapılabilecek olanlar ;

 • Belki pop-up belki başka bir bildiri şeklinde anasayfa veya başka sayfalara herkesin anlayabileceği şekildeː

"Sayfalara zarar verilmesi durumunda zarar veren kişilerin IP numaralarının BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), gerekli mahkemelere, siber suçlar müdürlüğüne, Ulaştırma Bakanlığı gibi gerekli yerlere bildirilip haklarında gerekli cezanın verilmesi istenicektir." şeklinde bir yazı yazılabilir.

 • Vandalizm yapan IP numaraları aylık olarak yada haftalık olarak hukuka uygun şekilde gerekli kurumlara bildirilip. Kurumların olayla ilgilenip ilgilenmediği takip edilir. Eğer ilğilenmeme gibi bir durum söz konusu olursa internet gazeteciliği ve bir çok basın organının whatsapp ihbar hattı üzerinden gerekli belgelendirme ile baskı kurulabilir kurum veya kuruluş üstünde.
 • Tabiki buradaki ana unsur caydırıcılık üye olmayan kişilerin sayfa değişikliği sırasında rahat görülebilir şekilde bir uyarı yazılabilir değişiklik ekranına.

Sizin fikirlerinizide almak isterim. --Mslost, 21:35, 25 Şubat 2016 (UTC)

 • Böyle resmî bir politikamız varken bence böyle bir şey yapılması kafamıza sıkmak gibi bir şey olacak. :) Sait71 20:45, 26 Şubat 2016 (UTC)
 • Haklısın ama bunu bir şekilde yapmak sanki gerekli çünkü bakın mesela ː burada, burada, burada, burada ve daha bir çoğuna yapılan saldırılar gerçekten çok üzücü. Bunun bir şekilde önlenmesi lazım. --Mslost, 14:10, 27 Şubat 2016 (UTC)
 • Sayfalara zarar verilmesi durumunda yukarıda belirtilen bu kurumlar hangi kanunun hangi maddesi dayanağıyla ceza verecekler? Kaldı ki sayılan kurumlardan yalnızca mahkemeler adli, BTK ve Ulaştırma Bakanlığı ise yalnızca belirli koşullarda idari ceza verebilirler - bildiğim kadarıyla. Siber suçlar şube müdürlüklerinin ise cezalandırıcı bir yönü yok. Yani, zaten @SAİT71'in belirttiği politika varken insanları hukuk ile tehdit etmek olacak iş değil, fakat yapılacaksa bile bol keseden atmamak gerek bence. :) Velhasıl, buraya katkı yapmak için gelenleri böyle bir tehditle karşılamak, politikayı veya nezaketi bir yana bırakalım, Vikipedi'nin üzerine kurulu olduğu değerlere tamamen aykırıdır. Dr. Coalmesaj 23:48, 27 Şubat 2016 (UTC)

Wikimania 2016: call for posters, discussions and trainings[kaynağı değiştir]

Hi people,
the calls for posters, discussions and trainings for Wikimania 2016 are officially opened, you can find all the relevant links on the conference wiki:

https://wikimania2016.wikimedia.org/wiki/Submissions

The calls will be closed on March 20.

Posters will be reviewed just to make sure that there aren't things which are too much out of scope. Since we have a whole village we will surely find places to attach them, even if we they will be a lot!

Discussions will be managed by a guiding committee who will work on the wiki to meld all the proposals and suggestions.

Trainings will be reviewed by the programme committee. Please note that we request that each training has at least 3-5 interested attendees in order to be put in the programme.

By the beginning of April we will have a first list of all the accepted proposals.

If you have questions we suggest you to ask them on the discussion pages on wiki, so that everyone will be able to see them (and their answers, of course).

We are looking forward to read your ideas! --Yiyi (mesaj) 16:12, 29 Şubat 2016 (UTC)

Teknik[kaynağı değiştir]

Üniversite bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Üniversite bilgi kutusunda bir hata var. Sloganın görünmüyor. Sloganın görünmesi için açıklama parametresini silmek gerekiyor. Örnek --Zaitsév 15:06, 3 Şubat 2016 (UTC)

Önce iki resim sandım. Fakat şablonda tek resim seçeneği verilmiş. Bu nedenle resim seçeneğini teke düşürünce sorun çözüldü. Zaten bu hali ile iki resimde eklense, resim1 ve altyazı1 parametrelerini eklemek gerekir. --İnceleme Elemanı (mesaj) 20:32, 3 Şubat 2016 (UTC)
Gerçi üniversite logosunun altına "İstanbul Üniversitesinin logosu" diye bir açıklama yazmak da çok mantıklı değil ama --Zaitsév 22:34, 3 Şubat 2016 (UTC)

Teknisyenlik Başvurusu (İnternion)[kaynağı değiştir]

1 buçuk yıldır vikipedi üyesiyim, vikipedi'de şuanda devriye olarak katkı sağlıyorum ve vandalizmle mücadele etmeye çalışmaktayım ve bunlarla boşuna uğraşmanın yanında değişiklik filtresi yapmak veya reklam içeren özel kullanıcı CSS ve JS sayfalarına hızlı silme etiketi koymak gibi konuları yapmak benim için gurur verici olur. --İnternionmsj 18:36, 5 Şubat 2016 (UTC)

Adaylığımı geri çekiyorum --İnternionmsj 08:34, 8 Şubat 2016 (UTC)
Destek Destek kullanıcı çok olumlu katkılar yapmış 1.5 yıldır üye olmasına rağmen katkılarının %90 na yakını olumlu vandalizm mücadele eden bir kullanıcı devriyelik hak ve sorumluklarını nasıl kaldırıyorsa teknisyenliği de öyle kaldırır teknisyen olmasının vikipedinin yararına olacağına inanıyorum hak ve sorumluklarını bilen deneyimli bir kullanıcı bu görevi layığıyla yerine getire bileceğini düşüyorum umarım bu oylamanın sonucu herksin yararına olur --Doruk455 13:34, 7 Şubat 2016 (UTC)

Festival bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Şablon, veri girilmediği halde etiketleri gizleyemiyor: Örnek! Şöyle de bir durum söz konusu galiba. İlginize. --85.107.85.182 12:59, 6 Şubat 2016 (UTC)

Teşekkürler. Bu şablon fazla kullanılmadığı için çok eskide kalmış kodlar ile oluşturulmuş. Aslında şu anda İngilizce'den iki dilli olarak buraya aktarıp uyarladığım şablonda da, {{Bilgi kutusu}} şablonundan kurtulup modüle geçmek lazım. Fakat bunun için iş birliği şart. Daha hala güncelleştirdiğim {{Ülke bilgi kutusu}} şablonuna geçişteki tartışmaya bile fazla katılım olmadı. En öncelikli işlerimiz arasında yer alması gerekirken, maalesef yanaşan olmuyor. (Bende buradan da biraz dert yanmış olayım bari :) ) Bizdeki parametreleri de ekleyerek, eski düzeni bozmadan yenisini yaptım. Güle, güle kullanalım. Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 23:48, 6 Şubat 2016 (UTC)
Elinize sağlık. Teknik alan epey uzmanlık gerektiriyor ve çoğu kullanıcıya oldukça uzak konular bunlar. Sizin gibi deneyimli kullanıcıların bu alanda öncülük etmesi, Türkçe Vikipedi'nin gelişimi için gerçekten önemli. Tekrardan teşekkürler. --85.107.85.182 00:13, 7 Şubat 2016 (UTC)

Suçlu bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Kategori:Suçlular da bulunan onlarca maddede kullanılmak üzere şu şablonu kullanılabilir hale getirebilir misiniz ?

Şablon:Suçlu bilgi kutusu --Sevimleribo (mesaj) 12:50, 10 Şubat 2016 (UTC)

Şablon:Suçlu_bilgi_kutusu/belge sayfasında kullanım rehberi oluşturdum. Fakat üç parametre Türkçe'ye çevrilmemiş. --85.108.247.3 18:19, 10 Şubat 2016 (UTC)

Günün seçkin resmi[kaynağı değiştir]

Günün seçkin resmi, giriş yaptıktan sonra neden değişiyor acaba? --Zaitsév 21:09, 11 Şubat 2016 (UTC)

Zaitsév, Sunuculara aşırı yük bindirmesin diye anasayfa canlı değil. Sayfayı değişlik yapmadan tekrar kaydet de düzelir. --Mavrikantmsj 21:23, 11 Şubat 2016 (UTC)

Kategori ve kullanıcı sayfaları[kaynağı değiştir]

İki sorum var. Konuyu yanlış bir yere açtıysam özür dilerim.

 1. Kategori sayfası nasıl açılır ? Örneğin ben Kategori:Ankara doğumlular diye bir sayfa açsam Kaynağı değiştir yerine tıklasam ve açılan pencereye [[Kategori:Ankara doğumlular]] şeklinde bir şey yazıp sayfayı kaydetsem kategori sayfası açılmış sayılıyor değil mi ?
 2. Kullanıcı sayfalarında ki çalışmalar veya katkılar sayfası nedir ? Örneğin ben Kullanıcı:Aranan Kan/Katkılarım veya Kullanıcı:Aranan Kan/Herhangi bir şey şeklinde bir sayfa açabilir miyim ve bu sayfaları açmak için izin almama gerek yok değil mi? --Aranan Kan (mesaj) 18:42, 20 Şubat 2016 (UTC)
İlk soru için bkz: Bir kategori oluşturmak. İkinci soru: Katkılarınız burada görünüyor: Özel:Katkılar/Aranan Kan. Kullanıcı sayfanıza bağlantısını eklemekte veya alt sayfalar (örn. kişisel çalışma sayfası) oluşturmakta özgürsünüz. --Ben sana ölüyorum (mesaj) 18:54, 20 Şubat 2016 (UTC)
Ek bilgi: Bu tür soruları Danışma Masasında sorabilirsiniz. --Ben sana ölüyorum (mesaj) 19:01, 20 Şubat 2016 (UTC)

Mobil Vikipedi[kaynağı değiştir]

Vikipediye mobilden girdiğimde Kullanıcı sayfasının en üstünde şunları gördüm ;

 • Talk
 • Contributions
 • Uploads

Talk a tıklayınca şu hatayı veriyor:

İstenen sayfa başlığı geçersiz karakter içeriyor: "%C4"

--GelecekGecmisteGizlidir 📩Mesaj 19:36, 22 Şubat 2016 (UTC)

Mediawiki, mobil arayüzü için Mobile Frontend eklentisini kullanmaktadır. Ayrıca 2015 yılında mobil arayüzün güçlendirilmesi ve güncel hale getirilmesi için çalışma başlatılmıştır. Ben hem kendi sitemde hem de burada mobil arayüzü sıkça kullanıyorum. Fakat dediğiniz şekilde bir hata ile karşılaşmadım. Bir miktar daha detaylı bilgi verebilir misiniz? --İnceleme Elemanı (mesaj) 21:25, 23 Şubat 2016 (UTC)
Kastedilen bu. --Turgut46 03:50, 24 Şubat 2016 (UTC)
Hmmm bunu @Superyetkin'e paslamak lazım. --İnceleme Elemanı (mesaj) 07:52, 24 Şubat 2016 (UTC)
enwikide de aynı durum söz konusu phabricator'da bildirim yaptım. muhtemelen javascript bug ı.-- Hakan·IST 08:38, 24 Şubat 2016 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı bug çözülmüş gözüküyor. -- Hakan·IST 07:37, 26
 • Mobil Vikipedi yine sorun veriyor. Kullanıcılara yazılan mesajlar bu sayfaya gidiyor. Birileri bildirim yapsın lütfen. --Turgut46 08:44, 3 Mart 2016 (UTC)

Teknisyenlik başvurusu/HakanIST[kaynağı değiştir]

Selamlar arkadaşlar, WMTR için 19 Şubat'ta yapılan toplantıda HakanIST arkadaşımızın teknisyenlik için uygun bir aday olabileceğini konuşmuştuk. Bu nedenle kendisini teknisyenliğe aday gösteriyorum. Umarım kendiside kabul eder. SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:58, 22 Şubat 2016 (UTC)

Teşekkürler, adaylığı kabul ediyorum. Vikiveride erişimim olan araçlara burada da erişimim olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.-- Hakan·IST 20:06, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Süper Destek Destek Benden birkaç kere teknisyenlik yetkileri gerektiren(Mediawiki sayfalarının değiştirilmesi) değişiklikler yapmamı istemişti. Şimdi kendisi yapabilir. --Mavrikantmsj 20:02, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Hayırlı olsun.- OkanfanEvet benim? 08:33, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Kolay gelsin. --İnceleme Elemanı (mesaj) 20:09, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Basit programlama bilgisine sahip ve bot çalıştırabilecek iyi niyetli bütün kullanıcıların bu görevi rahatlıkla yerine getirebileceğini düşündüğümden adaylığa olumlu bakıyorum.--Alperen (mesaj) 20:13, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Vikipedi için yararlı olacaktır.--B.S.R.F. 💬 08:41, 24 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Alexandre M. 12:11, 24 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Faydası olacaktır.--RapsarEfendim? 15:41, 24 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Gökhan (mesaj) 17:49, 24 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Teknik kullanıcılara ihtiyacımız var. --Uğurkentmesaj 15:34, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Zaitsév 21:10, 26 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Hayırlı olsun! --İnternionmsj 12:37, 27 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Kolaylıklar dilerim..--Eğitmenmsj 21:53, 27 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Sadrettin 15:00, 28 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek --Teacher0691 (mesaj) 20:18, 28 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Faydalı olacaktır...Vikiçizer (mesaj) 20:20, 28 Şubat 2016 (UTC)
 • Destek Destek Destek verecektim unutmuşum. :) Vitruvian (mesaj) 22:55, 3 Mart 2016 (UTC)
Vikipedi topluluğu HakanIST'nin teknisyenlik haklarına sahip olması konusunda görüş birliğine varmıştır. Kendisini kutluyor, kararın Vikipedi'yi daha da ileriye taşımasını diliyorum. --Superyetkinileti 18:16, 29 Şubat 2016 (UTC)

Twinkle[kaynağı değiştir]

Merhaba. Twinkle ile maddeleri silinmesi için etiketlerken, ilk kutuyu işaretlersek maddeyi oluşturan kullanıcıya uyarı gitmesi lazım. Lakin, bu fonksiyon bende çalışmıyor. Nedeni ne olabilir? Bir de twinkle'ın çalışması için twinkle.js sayfama hangi kodu eklemeliyim? şu sayfadakini mi? Yardımcı olursanız çok iyi olur. - OkanfanEvet benim? 08:33, 23 Şubat 2016 (UTC)

Mavrikant yardımcı olabilir misin? - OkanfanEvet benim? 12:03, 26 Şubat 2016 (UTC)

VisualEditor News #1—2016[kaynağı değiştir]

Elitre (WMF), 19:21, 26 Şubat 2016 (UTC)

PDF[kaynağı değiştir]

Eskiden maddeleri PDF olarak indirdiğimde düzenli bir şeklide görünüyordu. Şimdi PDF olarak indirince metinler birbirine geçmiş halde görünüyor.--Turgut46 23:51, 27 Şubat 2016 (UTC)

Bir sorun görmedim. Sadrettin 10:40, 10 Mart 2016 (UTC)
Bende, bu sayfayı bile PDF olarak indirdiğimde, herhangi bir sorun göremedim. --İnceleme Elemanı (mesaj) 12:29, 10 Mart 2016 (UTC)
@Sadrettin ve @İncelemeelemani, resmi atabilmem için bana e-posta gönderin. --Turgut46 13:44, 10 Mart 2016 (UTC)
Gönderdiğiniz PDF dosyasının iki bölüm olmasını sorun olarak yazmışsınız. Eski halini kontrol etmemiştim ve bilmiyorum. Ancak diğer dil Vikilerinde de böyle ve gayet doğal, olması gerektiği gibi gözüktü bana.--İnceleme Elemanı (mesaj) 00:02, 14 Mart 2016 (UTC)

Politika[kaynağı değiştir]

Türkçe Vikipedi için mühim bir fikir.[kaynağı değiştir]

Merhaba. İngilizce Vikipedi'nin 5 milyon, Almanca Vikipedi'nin ise 1 milyonu aşan bilgi içeriği Türkçe Vikipedi ile kıyas edildiğinde ne denli fena bir durumda olduğumuz göze çarpıyor. Vietnamca Vikipedi'nin bile 1 milyonu aşan maddeye sahip olduğu Vikipedi evreninde bizimkisi bilhassa içerik kalitesi yönüyle berbat bir halde. İnternet'te Türkçe Vikipedi'ye ilişkin yazılan yorumları okursanız, halimize ilişkin gerçekleri görürsünüz/görürüz. Pek çok kimse, maddelerin çoğundaki bilgilerin uzun olmayışından şikayet eder fakat ondan da kötü olan hususlar: 1) Türkçe dil bilgisinden haberi olmayan insanlar. Kendi dillerinin nasıl yazıldığını bilmiyorlar. Ben bir maddeye girdiğim vakit mutlaka imla hatalarını düzeltirim. Maalesef dil bilgisi konusunda epey zırcahil var. 2) Yeni sayfalar açarak veya mevcut sayfaları değiştirerek vandalizm yapan psikopatlar Türkiye yurttaşlarının bilgi inşasına ne derece katkı yapabilecek düzeyde olduğunu bize gösteriyor. 3) Vicdanlarının sesine uyarak yanlış bilgileri düzeltmek isteyen yahut ayrıntılı bilgiler ekleyen insanların yazdıkları bazen "telif hakkı" sebebiyle geri alınıyor veya beğenilmeyip siliniyor. İnsanlar bundan şikayetçi.
Şimdi, esas meseleye geliyorum. Bizim umudumuz "vicdanlarının sesine uyanlar". Biliyorsunuz, aylar önce şu bildiri ana sayfada ve sitenin diğer sayfalarında en üstte görünür haldeydi. Benim fikrim şu: Ana sayfada ve diğer sayfalarda görünecek bir ilan yayınlayacağız, bu ilanda Türkçe Vikipedi'nin başta İngilizce ve Almanca olmak üzere diğer dillerden Türkçeye çeviri yapacak gönüllüler aradığı yazılacak. İlan için yakın zamanlarda belli bir süre konmayacak, uzun yıllar orada kalabilir çünkü bu Türkçe Vikipedi'nin bir politikası olacak. Türkçe Vikipedi'ye katkı yapmak isteyen insanlar var, onları bu yolla teşvik etmeliyiz. Hele ki yurt dışında yaşayan Türkiye uyruklular bir avantaj. Sırf madde sayısı artsın diye Google Çeviri'ye metin yapıştırıp onun Türkçesini buraya koymak ancak ve ancak Türkçe Vikipedi'nin aleyhinedir.
Bu önerimin hayata geçirilmesinin Türkçe Vikipedi'ye olumlu etkileri olacağına inanıyorum. Buna ihtiyacımız var. Ullierlich 15:45, 14 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu öneriye kesinlikle katılıyorum. Hatta daha değişik bir fikrim var, Ipad ödüllü çeviri yarışması yapalım. Yarışmaya katılacak kişilerden bir seçkin maddeyi dilimize kazandırmasını ve Creative Commons ile lisanslamasını isteyebiliriz. Böyle bir motivasyon koyduğumuz taktirde bir hafta içinde 3-5 bin seçkin maddenin çevrildiğini görebiliriz :) Ödül bütçesini 20-30 kişi kendi bütçemizden karşılayabiliriz ya da vakıftan temin edebiliriz.--Alperen (mesaj) 19:00, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu tür bir katkı için bende katkıda bulunabilirim. Fakat bu bizi birazda, insanların yıllardır sorduğu; Vikipedi'nin para ile işlediğine inanan insanları yönlendirenlere koz olmaz mı? Böyle projelerde her zaman ödüllerin küçük tutulması kanaatindeyim. Bunun dışında Alperen'in sürekli katkı verdiği kısa maddelerin bot yardımı ile oluşturulmasına da her zaman olumlu gözle baktım. Ama Vietnam Vikipedisi ile Türkçe Vikipedi'nin karşılaştırılmasını tuhaf buldum. Bu konuda listede derinlik diye bir bölüm mevcut. Bu nedenle, takıntı haline getirmeden hem çeviri için ödül hem de bot ile kısa maddeler oluşturulmasını gerçekleştirebiliriz. Fakat bunda Vietnam Vikipedisi gibi Vikipedi'lere atıfta bulunmaya gerek yok. Bu başlığa özel olarak tekrarlıyorum. Hiç bir zaman ödülleri büyük tutmamalıyız. Emin olun parasından değil. Sadece WMTR üyeleri ile bile bu tür paraları kısa sürede toplarız ama bunun bu şekilde önünü açmamamız lazım.

(Bu alan ben ile ilgilidir ve bir miktar argüman sunmayı Vikipedi camiasına borç bilirim.) Unutmayın ben bir webmaster'ım ve ülkemizdeki içerik üretenlerin çoğu Vikipedi'ye yalnızca para vermediği için katkıda bulunmuyorlar. MediaWiki konusunda webmaster forumlarında sürekli aktif haldeyim. İsteyen tüm kullanıcılara bu konuda ücretsiz yardımcı olabilirim. --İnceleme Elemanı (mesaj) 21:03, 23 Şubat 2016 (UTC)

İncelemeelemani ülkemizde insanlar maalesef maddi bir motivasyon olmadan bir şey üretmeyi pek sevmiyor. Adı Anadolu Lisesi olan okullarda okuduğu halde katkı yapmak yerine Pazar günleri İnci Sözlük üzerinde toplanarak burayı vandallemeyi tercih eden binlerce genç insan var. Bu enerjiyi doğru şekilde kanalize etmemiz lazım. Bunu en güzel başarabilecek olan ödül ise bu nesil için bir cep telefonu veya tablettir. Eğer maddeler çok uzun gelir denecekse mesela iki kişilik gruplar halinde katılımı zorunlu tutabiliriz. Böylece gençleri hem birlikte çalışmaya hem de katkı yapmaya motive etmiş oluruz. Bu şekilde toplamda belki de 100 bin TL'ye mal olacak bir çıktıyı yalnızca 1000-2000 TL gibi bir bedelle elde etmiş oluruz.--Alperen (mesaj) 21:40, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Ödül fikri bence olumlu şekilde dönecektir bize. Bu konu masaya yatırılabilir. Ek olaraksa diğer maddeler içinse bot projesini tartışmalıyız.Sait71 23:22, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Merhaba arkadaşlar. Türkçe Vikipediyi vaşka Vikilerle karşılaştırırken derinliğe de bakmakta fayda var. Dil bilgimizin sınırlı olduğuna kendimi de dahil ederek katılıyorum. Telifli içeriklerin silinmesi normaldir ancak beğenmedim diye içerik silinmemeli. Çeviri için banner oluşturulmasına karşıyım çünkü prensip olarak başka Vikilerdeki bilgilerin yüzde yüz doğru olmayabileceğini kabul etmekteyiz ve sürekli Türkçe Vikipedinin başka dillerdekilerin ucuz tercümesi olduğu söyleniyor banner bu görüşteki insanların dayanaklarından biri olabilir gerçi ben de bir çok maddeyi tercüme yoluyla oluşturdum. Ödül olacaksa ödülün sembolik olması gerektiğini düşünüyorum. Bot projesine bazı şartlar ile beraber sıcak bakıyorum. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 07:23, 24 Şubat 2016 (UTC)
Türkçe Vikipedi'deki sayfa sayısının yetersiz olduğu aşikar. Ama maddelerin kaliteleri açısından, İngilizce dâhil neredeyse tüm sürümler sıkıntılı. Az önce İngilizce Viki'de random (rastgele) madde seçimini kullandım. Karşıma çıkan maddelerin çoğunluğu en fazla 3 cümlelik maddelerdi. Bunların birçoğu Türkçe Vikipedi'de olsa silinirdi belki de. Diyeceğim odur ki, çok kötü durumdayız diye düşünmektense katkı yapmaya yoğunlaşmalıyız. Herkes kendi alanında katkıyı artırırsa önemli oranda iyileşme sağlanabilir. Bunun için eskiden çokça yapılan kırmızılık giderme çalışmaları yararlı olabilir.--Çalıştayileti 20:22, 8 Mart 2016 (UTC)
Bütün kaliteli maddelerin uzun olduğu, olacağı; bütün kısa maddelerin kalitesiz veya yetersiz olduğu çok yanlış varsayımlardır. Bütün maddelerin aynı uzunlukta olabileceği ihtimali son derece geçersiz, yersiz bir yaklaşım. Charles Darwin maddesi ile geçen sene keşfedilen bir böcek türünün maddesi asla aynı uzunlukta olmayacaktır. İstanbul maddesi ile Afganistan'ın köyü maddelerini karşılaştırıp ikincisinin yetersizliğini nasıl iddia edebiliriz?--Alperen (mesaj) 19:58, 11 Mart 2016 (UTC)
 • Üstte destek görüşünü belirten kullanıcıları ve temelinde Ullierlich fikrini destekliyorum. - Burak 10:19, 15 Nisan 2016 (UTC)

Tartışma yönergesine eklenti talebi[kaynağı değiştir]

Vikipedi_tartışma:Tartışma_sayfası#Eklenti zaman ayırıp fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim. Alexandre M. 12:29, 17 Şubat 2016 (UTC)

İlginize[kaynağı değiştir]

Mr. Robot ve Vikipedi[kaynağı değiştir]

Mr. Robot adlı dizide Vikipedi ile alakalı bir şey gördüm ve toplulukla paylaşmak istedim:

"It’s no wonder Wikipedia is never accurate. Anyone can edit them. Well, not anyone. Nerds like Mobley built a lot of credit over the years with his 20,000 edits. And still people trust it, beholden to all the Mobleys of the world for their information."

Türkçesi için şuradan veya herhangi bir dizi sitesinden 8. dakikayı açarak bakabilirsiniz --Zaitsév 20:34, 1 Şubat 2016 (UTC)

Aha Vikipedi dedi --Mavrikant

Hizmetli arkadaşların dikkatine ![kaynağı değiştir]

Görüşülmesi tamamlandığı için, bu sayfadan, güncel olmayan görüşme kayıtlarının sanırım kaldırılma zamanı geldi..Ne dersiniz:)..--Eğitmenmsj 23:22, 1 Şubat 2016 (UTC)

Kukla şüphelileri[kaynağı değiştir]

Vikipedi topluluğunu bu tartışmada görüş bildirmeye çağırıyorum. Birbirlerini tanıdıklarını ileri süren bir grup kullanıcının yedek ya da canlı kukla hesaplar kullandığı, birbirlerini yönlendirdiği, bazı kullanıcıları hedef aldığı, oylamalarda ve tartışmalarda üstünlük sağlamak için bu yola başvurduğuna dair (kanımca kuvvetli) şüpheler var. Meselenin en kısa zamanda karara bağlanabilmesi için görüş bildirmeniz rica olunur. Teşekkürler. — Pınar (mesaj) 00:25, 3 Şubat 2016 (UTC)

Alakam olmadığı halde bana saldırmaya devam ediyorlar. Mevzuda geçen kişinin 2 kukla hesabını bildirmiştim buna karşılık kişi bana seni tanıyorum her şeyini yayarım gibi tehditlerde ve saldırılarda bulunuyor. Ιβο (mesaj) 00:32, 3 Şubat 2016 (UTC)
Burada belirtildiği gibi, Vikipedistlerin kişisel bilgilerini açıklamakla ilgili tehdit ve hareketlere izin veremeyiz. "Bu kuralı bozanlar belli bir süre için engellenebilir, böyle bir durumu farkeden hizmetli eylemi yapan kullanıcının erişimini anında engellemelidir." Şikâyette bulunmanızı tavsiye ederim. — Pınar (mesaj) 00:40, 3 Şubat 2016 (UTC)
İnceliyorum. --e.c. 00:43, 3 Şubat 2016 (UTC)
Açıkçası tartışma seviyesi epey düşmüş, söz konusu kullanıcıların kişisel savunma arenasına dönüşmüş, böyle bir durumda insanın yorum yapası gelmiyor. Yorum yapıyoruz, zaten sayfada kukla olduğu iddia edilen kişi başka bir isimle kaydolup "aa sen de falan kişiyle ile aynı düşünüyorsun, o halde sende onun kuklasısın" diyebiliyor. Seviye çok düşük. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:46, 3 Şubat 2016 (UTC)
Ahmet Turhan'a katılmakla birlikte arkadaşlar zaten ansiklopediye katkı yapmıyor pek. Pistten alalım lütfen...--RapsarEfendim? 01:03, 3 Şubat 2016 (UTC)
Kimden bahsediyoruz @Rapsar arkadaşlar dediğinin içinde bende var mıyım ? Varsam üzmüş olursun sizin gibi çok katkı yapamasak da 3-5 elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ιβο (mesaj) 01:07, 3 Şubat 2016 (UTC)
Buranın amacını kavrayamamış olan, buraya yarardan çok zarar veren kim varsa üstüne alınabilir. Son birkaç haftadır saçma sapan ve gerçekten lüzumsuz konular üzerine tartışmaktan başkalarının katkı yapma hevesini de söndürenler.--RapsarEfendim? 02:12, 3 Şubat 2016 (UTC)

Belirtilen durumla ilgili olarak yapılan incelemede aşağıda sıralanan yaptırımlar uygulanmıştır:

Vikipediyi geliştirmeye çalışırken bir daha böyle durumlarla karşılaşmamak ümidi ile saygılarımı sunuyorum. --e.c. 03:41, 3 Şubat 2016 (UTC)

Teşekkürler e.c. --Sadrettin 09:45, 3 Şubat 2016 (UTC)
@Elmacenderesi, bu canlı kukla olayının bir parçası olan sevimleribo'nun neden meseleden ayrı tutularak bir hafta engel aldığı anlaşılamadı. --kibele 12:24, 3 Şubat 2016 (UTC)
@Kibele, öncelikle ben senin düşmanın değilim, sürekli beni azarlar pozisyondasın, bir işlem yapmadan önce sana mı danışayım artık? Size verdiğim 2 günlük engel de 4 kahyanın bana yaptığı yoruma göre düşük, hatta kendileri izin verirse logları da paylaşabilirim. Kukla sayfasında yaşanan durumları ve IP adreslerini incelediğimde belirttiğin kişi bir canlı kukla gibi görünmüyordu, kaosa ortam hazırladığı belli bir kişilikti bu yüzden kendisine uygun bir engel verdim. Gaddar mı olmalıyım? Herkese iyi niyetle yaklaşıyorum, haftalardır kütüphanelerle yazışıyorum, GLAM projelerinde koordinatör olarak seçildim ve saatlerimi bu projenin fiili olarak gelişmesi için harcıyorum, eminim ki onlara da kulplar bulacaksın. Ben senin düşmanın değilim ve olmayacağım. Gerçekleştirdiğim işlemlerin yanlış olduğunu düşünüyorsan beni metaya şikayet edebilirsin, bu organizasyona hepimiz yıllarımızı verdik, bazılarımız görünür tarafta, bazılarımız görünmez tarafta. Türkçe Vikipedi adına kimlik bilgilerim vakıfta olduğundan dolayı buraya her dava açan kişi yüzünden iki elin parmakları kadar adıma ihtarname geldiğini biliyor mu kimse acaba? Ya da kim kendisini böyle bir riske atabilir? Buna karşılıksız sevgi diyoruz. Ben burası için elimden geleni yaptığımı düşünüyorum ve lütfen beni çocuk gibi bir daha azarlama. Aynı teknedeyiz, başka sözüm yok. --e.c. 23:19, 4 Şubat 2016 (UTC)
ilgili sayfada kendinize değil konuya ilişkin açıklama yapabilirseniz iyi olur. burada hiçbir karar sorgulanamaz değildir. --kibele 07:31, 5 Şubat 2016 (UTC)
Kullanıcı:Elmacenderesi zannediyorum hala bu kullanıcıyı tanıyamamışsınız. Bakınız basit bir örnek vereyim kullanıcının tarafsızlığı anlaşılsın. Burada 16 Ekim tarihinde silinmeye adaylık tartışması kapatılmış ve daha sonra burada 9 Ocak tarihinde tekrar aday gösterilmiş. Kullanıcının yorumu bu kadar kısa sürede aday göstermek Vikipedi etiğine uygun değildir olmuş. Fakat o da ne ? Bu yorumu yapan kullanıcı burada 3 Ekim tarihinde kapatılmış bir silinmeye adaylık sayfasını burada 1 Şubat tarihinde tekrar açmış. Gördüğünüz gibi kendisi son derece tarafsız bir kullanıcıdır. Eldarion 07:59, 7 Şubat 2016 (UTC)
@@Kibele , gerek bürokratlarla ilgili olarak ve gerekse biz kullanıcılarla ilgili olarak, bugüne kadar sergilediğiniz tutum ve davranışlarınızla; rahatsızlık, huzursuzluk verdiğinizi ve topluluğu bilerek-isteyerek gerdiğinizi, duyarlı bir vikipedist olarak belirtmek, görevim. Sizi, önceden olduğu gibi tekrar uyarıyorum. Öncelikle kendinizin uyması/riayet etmesi gerekli olan hususları başkalarından beklemeniz, karşı tarafa kusur yöneltmenizi de doğrusu çok komik bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim. Her fırsatta topluluğu da kendi içinden seçtiği hizmetli/bürokratlara karşı kışkırtıcı olmaya onları yermeye yönelik davranışlarınızı sürdürmeyi bırakınız..
Herkesi ilgilendirmeyen, kendi iç sorununuzu lütfen ilgililere e-posta yolu ile iletiniz. Evet, bugüne kadar kendinizce alıp, işlem uyguladığınız hiç bir karar sorgusuz kalmamalı. Topluluk huzurunda bunları yazmak istemezdim ama burada huzura ihtiyacımız var huzursuzluğa değil. Belirtmeden geçemeyeceğim. Lütfen...--Eğitmenmsj 09:28, 5 Şubat 2016 (UTC)
 • Her iki tarafı da sakin olmaya davet ediyorum. Tüm insanlığa ait olan bir ansiklopedi ancak karşılıklı sevgi ve dostlukla yazılabilir diye düşünüyorum. Vikipedi'mizin her ikinize de ihtiyacı var. Her ne kadar yazılı bir kuralımız olmasa da birbirimize karşı daha nazik ve yumuşak bir üslup kullanmamız motivasyonumuzu pekiştirici bir unsur olabilir. --Mecnun (mesaj) 20:32, 5 Şubat 2016 (UTC)

geç olsun, güç olmasın.. kişilerle değil konularla ilgilenen ve vikipedi'yi geliştirmek için çabalayan herkese teşekkürler. --kibele 12:31, 6 Mart 2016 (UTC)

beyaz liste ve devriyelik bariyerleri hakkında[kaynağı değiştir]

ilgilenenler Vikipedi tartışma:Sürüm kontrolü'nde yorum yapabilirler mi.. --kibele 19:47, 3 Şubat 2016 (UTC)

Bu haftanın iş birliği projesi sizleri bekliyor[kaynağı değiştir]

7 Şubat 2016'da son bulacak iş birliği projesi: Siyasi partilerle ilgili madelerin düzenlenmesi. — Pınar (mesaj) 01:54, 4 Şubat 2016 (UTC)

İlginiz için teşekürler Sevgili @Pinar --Mecnun (mesaj) 20:19, 5 Şubat 2016 (UTC)

Mahalle Maddeleri Olmasın![kaynağı değiştir]

Başlıkta ifade ettiğim üzere Vikipedi'mizde ki mahalle maddelerinin nitelikli içerik barındırmadığını düşünmekle beraber, hiç olmaması gerektiği kanaatindeyim. Çok kısa, yalın, kısıtlı bilgi taşıdığı gibi mahalle sakinleri tarafından ansiklopedik olmayan pekçok veri girişi yaplılıyor. (Meşhur muhtar kavgalarına hiç girmiyorum bile!) Topluluğun bu konudaki fikrini merak ediyor ve tartışmaya açmak istiyorum. --Mecnun (mesaj) 20:42, 5 Şubat 2016 (UTC)

 • Muhtar kavgaları oluyor gerekçesiyle maddeleri silmek buranın ruhuna aykırı. O zaman siyasi atışmalar oluyor diye parti maddelerini de silmek gerekiyor. Hatta oyuncu maddelerini (ki magazin sayfasına dönmekte) dahi silmeliyiz. Nitelikli içerik barındırmama konusuna gelince, yerine göre gayet nitelikli. Çoğu köyün kayda değer ne tarihi ne de kültürü mevcut. Ama kayda değer olabilecek her şeyi barındırıyorlar :) McAang 15:10, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Mahalle maddelerine sıcak bakmıyorum ve ansiklopedik bulmuyorum, bazı mahalleler kayda değer olabilirler tabi. Köy maddeleri konusu da çözülmesi zor bir konu. --KediÇobanı🐈 16:58, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Söylediğiniz şeyi kastetmediğim aşikar @McAang. İstisnaları elbette vardır ama mahalle maddelerine yazacağımız bilgi 2-3 satırı geçmez. (Yerelnet'ten alıntılanan rutin bilgiler) Mahalle maddelerine bir göz atınız derim. --Mecnun (mesaj) 17:27, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Yalnız göz ardı edilen bir durum var: 6360 sayılı kanun ile büyükşehirlere bağlı tüm köyler mahalleye dönüştü. Onlar aslında köy ama yeni adıyla mahalle. Sanırım o mahalleler kastedilmiyor burda. Ayrıca burada da belirtildiği gibi artık muhtarlık bölümleri yer almıyor köy/mahalle sayfalarında. --Teacher0691 (mesaj) 21:57, 6 Şubat 2016 (UTC)

Levent dönsün artık[kaynağı değiştir]

30 Kasım 2015'te Kullanıcı:Levent'in mesaj sayfasında değişiklik yapmasına izin verildi, mesaj sayfasında tartışma başlatıldı.

Ancak tartışmanın ilgi görmediğini farketmiş bulunuyorum, bu alelade bir konu değil. Yaptığı şeyden pişman olduğunu defalarca belirten, en kötü zamanlarını yaşayan ansiklopedimize yeni soluk getirebilecek deneyimli bir kullanıcının dönüp dönmemesi söz konusu. Eskiye nazaran iyi miyiz sizce? Üretilen seçkin madde sayısı son iki yılda tabanı görmedi mi? Her gün burada bir şeye el atan kullanıcıların sayısı azalmadı mı? 120.000 değişiklik ve sayısız hizmetli işlemi ile Vikipedi'ye muazzam katkısı olan, engelli olmasına rağmen beş yıldır dönme arzusu taşıyan Levent'e saygılarımı sunuyor; engellendiği zaman kendisini şiddetle eleştirenlerden biri olarak dönüşünü kuvvetli biçimde destekliyorum.

Levent engellenirken burada olmayan kullanıcıların da çekingen davranmamasını rica ediyorum. Bütün tartışmalar arşivlerde görülebilir. Bilenler bilir, üç buçuk yıl önce ben de süresiz engellenmiştim. Sonra geri dönmeme yeşil ışık yakıldı, fena mı oldu? Yeni KM'ler SM'ler hazırladım, zararı mı dokundu? Vaktim olduğunca revizyon değişikliği gerçekleştirdim, diğer devriyelerin yükü azalmadı mı? O zaman da benim dönüşüme 'Hayııır' diyenler oldu elbet, şimdi ne düşünürler bilemem fakat Levent'in dönüp dönmemesi konusunda Bermanya örneğini göz önünde bulundurun, ki dönmesini istediğim kişi 20 Bermanya'ya bedel katkılar yapacak birisiyken...

Cesur olalım. Kendi yarattığımız kuralların bağnaz savunucusu olarak göz göre göre bir fırsat kaçırmayalım, yeni bir sıçrama yakalamanın zamanı.

--bermanya 23:50, 5 Şubat 2016 (UTC)

 • Sevgili @Bermanya , şuradaki tartışma sayfasında görüşlerimizi belirttik. Ağırlıklı olarak dönmesi konusunda görüş bildirildi. Belki alınacaklar ama, engel kaldırılması hizmetlilerin işi biliyorsun. Özellikle engeli veren Sn. @Elmacenderesi 'nin söz konusu kullanıcının engelini açması gerekiyor. Sanırım, onun da topluluktan beklediği "..konumuz bir oylama, hadi engeli açalım şeklinde bir tartışma değil! Ne yapabiliriz ve ne yapmalıyız olmalıdır." şeklindeki ifadesinin tam karşılığı olan çözüm önerisini bizlerden alamamış olması diye düşünüyorum.. Belki yanılıyorumdur, kim bilir.. Haydi hayırlısı.. Aslında bu anlamda genel bir politika değişikliğine gidilmesi şeklinde de öneride bulunan arkadaşımız olmuş ama nedense sonuçta bir şey ortaya konulamadı. Elbetteki yetenekli ve özverili bir kullanıcının aktif olmasında yarar var. Haydi yine hayırlısı..--Eğitmenmsj 00:32, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Kullanıcıyı tanımasam da arşivlerden ve değişiklik sayılarından gördüğüm kadarıyla oldukça etkin birisi. Birçok kullanıcı tarafından sevildiğine de arşivlerden şahit oldum. Ne kadar sevildiği önemli değil. Önemli olan Vikipedi'ye faydasının dokunması... Vikipedi'ye yararı dokunacak her şeye EVET! Kullanıcı ne yapmış ne etmiş beni ilgilendirmez, Vikipedi'ye faydalı olacaksa kesinlikle destekliyorum. -Turgut46 00:43, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Ben kesinlikle @Levent'in dönmesinden yanayım. Kullanıcının Vikipedi'ye olan/olacak katkıları ve bu katkılarının bilgi olarak yansıyarak insanlara ulaşması, katı bürokrasi kurallarından çok daha önemlidir. Zira engele neden olacak davranışlarından ötürü üzüntülerini defalarca dile getirmiş. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:02, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Bende dönmesinden yanayım, çok başarılı bir hizmetliydi ve topluluğun tam desteğini alarak seçildi buda 46 destek. Engelin kaldırılıp kullanıcıya devriyelik verilmesi lazım --İnternionmsj 09:53, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu konuda ilk tartışmadaki görüşlerim hala geçerli. İsimlerden bağımsız değerlendirmek zorundayız. Levent'in dönmesinde herhangi bir fayda göremiyorum. Bu kullanıcı yaptıklarıyla Vikipedi'ye çok büyük bir zarar verdi. Topluluğu yok saydı, olabilecek en kötü şekilde kukla kullandı, görüş bildiren kullanıcıya hakaretler yağdırdı, hizmetli yetkilerini kullanarak kullanıcıları sindirdi, yapılmaması gereken ne varsa yaptı, dostça uyarıldığında dahi geri adım atmadı. Vikipedi bünyesindeki her kullanıcı mevcut politikalardan aynı ölçüde sorumludur, hangi davranışların ne tür sonuçlar doğuracağını bilmelidir. Ayrıca neye dayanarak döneceğini de anlayabilmiş değilim. Tüm bu yaşananları isimden bağımsız bir şekilde değerlendirmenizi rica ediyorum. --Gökhan (mesaj) 12:15, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Kullanıcıyı tanımadığım ve katkılarını yakından görmediğim için kullanıcı üzerinden yorum yapamam. Fakat ben süresiz engellenen kullanıcıların zamanaşımı ve iyi hal durumu nedeniyle kişisel insiyatif ile engellerinin kaldırılmasına olumlu bakmıyorum. Eğer süresiz engelleme gerekçeleri için bir politika belirlenmiş ise engelin kaldırılması içinde bir politika belirlenmiş olması gerekli. Çok katkı yapması, etkin olması veya SM açmış olması birden fazla kukla kullanımı gerçeğini değiştirmiyor. Burada Levent gibi etkin ve faydalı olma potansiyeline sahip kullanıcılarda var olduğunu görmekteyim. Maurice Flesier msj 12:31, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Kullanıcı mesaj:Levent sayfasında Elma'ya bu konuda fikir değişikliğine iten sebepleri sormuştuk. Ayrıca oraya da yazdığım üzere Levent'in geçmiş katkılarını takdir etsem de, benim ve Kullanıcı:homonihilis ile Kullanıcı:Gökhan'ın da ifade ettiği gibi durumun Levent'ten ayrı değerlendirilmesi ve süresiz engelden dönüş konusunda kurallaşmaya gidilmesi gerektiği açıktır ve vikipedi için elzemdir. Başka türlüsü hiçbir durumda, hiçbir kullanıcı için kabul edilemez...Vikiçizer (mesaj) 13:00, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Politika olmadan geri dönüş kararı verilmesine olumlu bakmıyorum. Politikasız verilen bu tür kararlar ki bu kararı topluluk vermiş olsa bile, adamına göre muamele yapıldığı anlamına gelir. İlgili kullanıcının ve başka aynı durumdakilerin sağlıklı bir şekilde geri dönebilmeleri için politika sayfasında görüş belirtelim. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 16:51, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Bende kişilerin katkılarına, tanışıklıklara bakılarak engellenen kullanıcıların ayrı değerlendirilmelerini doğru bulmuyorum. Katkılarına bakarsak sadece Levent değil engellenen birçok kullanıcı geri döndürülebilir. Kuralların olmasının bir nedeni var, Levent katkılarının yanında davranışlarıyla vikipediye zarar vermiş birisi. Bir politika oluşturulacaksa da bu politika oldu-bitti gibi değil çok detaylı bir şekilde hazırlanmalı. Kullanıcı bu sürede anonim olarak da katkı yapabilir zaten illa bir kullanıcı adının olması gerekmiyor. Özellikle şimdi; vikipedi ideolojileri doğrultusunda ya da tanışıklıkları sayesinde gruplaşan kullanıcılarla dolu. Bu gruplaşmalar iyi niyetiyle katkı yapmaya çalışan kullanıcıları dolayısıyla vikipediyi yıpratıyor. --Pinkmlover - mesaj 18:10, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu geri dönüş kararı keşke olabilse ancak böylesine bir hamle bir çok kişininde Vikipedi'ye dönebilmesinin önünü açacaktır. Sen; "x kullanıcı SM yapmıştı, çok aktifti" dersin, bense ona dayanarak; "Y kullanıcısı çok iyi kategori ekliyordu" derim. Ama bunu neye dayandıracağımız önemli. O nedenle öncelikle böyle bir geri dönüşe imkan sağlayacak bir politika hazırlanmalı ki bundan sonra da o politika topluluk tarafından kabul edilmeli. Bir kullanıcı Vikipedi'de sonucunda "süresiz engel" cezası verilen bir politikayı kasti olarak ihlal etmişse ve engel almışsa, yine bu yaptığına karşılık affedilip geri döndürülmesi içinde "çok detaylı" bir politika olmalı. Bence bu konu çok önemli bir konu.Sait71 21:53, 6 Şubat 2016 (UTC)
 • Bugüne kadar geliştireni anonim kullanıcı olduğu için silinen, KM/SM seçilmeyen bir madde olduğunu hatırlamıyorum, dolayısıyla nitelikli içerik geliştirme bağlamındaki argümanın sırrını çözemedim. Yine de topluluğun, süresiz engel almış kullanıcıları geri getirmeye yönelik bir uzlaşısı varsa, bunu bir kullanıcı özelinde yapmanın yanlış olacağını düşünüyorum. Detaylıca ve özenle hazırlanmış, hiçbir şekilde suistimale yer vermeyen bir politika gerekecektir. Artık "Vikipedi:Şartlı tahliye" mi olur, onu bilemem. Dr. Coalmesaj 22:03, 6 Şubat 2016 (UTC)
Levent zamanında vikipedi'ye çok katkı yapmış. SM geliştirmiş, yeni maddeler oluşturmuş. Lafın tam anlamıyla etkin bir kullanıcı olmuş. Arşivdeki tartışmaların hemen hemen hepsinde Levent'e rastladım. Böyle bir kullanıcının geri dönmesi vikipedi için faydalı olur. Lakin, yukarda arkadaşların da söylediği gibi bunu Levent'e özel yapamayız. Eğer engel kaldırma durumu varsa bu diğer engelli kullanıcıların Levent'in engelini kaldırdınız. Bizimkini de kaldırın. demelerine sebep olabilir. Bu yüzden önce bu konuda politika oluşturup, her şeyin buna uygun yapılmasını sağlamalıyız. - OkanfanEvet benim? 07:50, 7 Şubat 2016 (UTC)

IRC de sohbet eden ve herkese mail yazanlar dönsün. Bu istek kısaca budur, kimse kimseyi kandırmasın.--85.103.54.165 08:00, 7 Şubat 2016 (UTC)

Hizmetlilerden ses yok[kaynağı değiştir]

Sayın kullanıcılar hepinizi saygıyla selamlıyorum: bir tartışmada üçüncü taraf gibi yardımcı olmaları için en aktif beş hizmetliye (Superyetkin, Sakhalinio, Zaitsév, Uğurkent, Sabri76) mesaj yazdım, anlamadım neden fakat zannımca mesajlarım görmezden gelindi (sayın Uğurkent ve Sabri76 zaten 2 gündür aktif değiller). Nedenini sormak hakkım diye mecbur buraya yazıyorum. Neden ?--Sabuhi from Baku (mesaj) 13:27, 7 Şubat 2016 (UTC)

 • Hizmetlilerin sorumluluğu değil de ondan. Fazladan yetkiye sahip olmaları onları her konuda bilgin bireyler yapmaz ;)--RapsarEfendim? 17:23, 7 Şubat 2016 (UTC)
Sayın Rapsar o meseleye yorum yazmak için konuya hakim olmak gerekmiyor, her şey zaten apaçık ortada. Karşı taraf kaynakları göstermeme rağmen bilgiyi manipüle ediyor: yetkili birisi arkadaşımızın yalnış yaptığını yazmalıydı. Benim yardım olarak istediğim de budur zaten.--Sabuhi from Baku (mesaj) 17:44, 7 Şubat 2016 (UTC)
Rapsar gerekeni söylemiş @Sabuhi from Baku. Bu tür uyuşmazlıkları maddelerin tartışma sayfasında uzlaşı sağlayarak çözümlenmesi en doğru olanıdır. Hizmetlileri birer kolluk kuvveti olarak algılammak gerek. VP:GÖRÜŞ'ü de bir ara mutlaka inceleyin derim. İyi akşamlar. -- (mesaj) 19:33, 7 Şubat 2016 (UTC)
Sayın Mecnun mümkünse bir göz atın tartışmaya. 8 yıldır kullanıcı olan birisi sizce kuralları bilmiyormu ? Karşı taraf benimle dalga geçer gibi yorum yazmış soruma cevap olarak. VP:GÖRÜŞ'ü incelemeği bana değil diğer tarafa tavsiye etmeniz gerekirdi.--Sabuhi from Baku (mesaj) 19:43, 7 Şubat 2016 (UTC)
 • Kullanıcı:Rapsar'ın temas ettiği gibi her kullanıcının her konuda görüş belirtmesi beklenemez. Yine Kullanıcı:Mecnun112'nin tartışma sayfalarını kullanmanız yönündeki tavsiyesi çok doğru. Özellikle tartışma sayfalarının işlevsel bir biçimde kullanımı konusu, topluluğun öncelik ve ehemmiyet vermesi gereken en temel Vikipedi problemlerinden biri diyebilirim. Sizin yaşadığınız problem özelinde konuşmak gerekirse... Bir de Vikipedi:Üçüncü görüş işlergesini deneyimleyin derim. "Etkin anlaşmazlıklar" bölümüne, örnekte gösterildiği şekilde bir girdi girerek, anlaşmazlık bildiriminde bulunun. --85.108.249.119 09:16, 8 Şubat 2016 (UTC)

Geri dönebilme politikası olsun mu?[kaynağı değiştir]

Merhabalar sayın Vikipedistler, geri dönebilme konusunda yapılan tartışmalar ve bir yönerge taslağı mevcut. politika sayfasında bununla ilgili oylama katılımlarınızı beklemektedir, sonuca göre gerekeni birlikte yaparız. Saygılarımla. --KediÇobanı🐈 12:13, 8 Şubat 2016 (UTC)

Bu haftanın iş birliği projesi sizleri bekliyor[kaynağı değiştir]

14 Şubat 2016'da son bulacak iş birliği projesi: Maddelere bilgi kutusu eklenmesi.--Teacher0691 (mesaj) 21:36, 8 Şubat 2016 (UTC)

İstanbul'da Ukraynalı bir Vikipedist[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Ukraynalı bir Vikipedist arkadaş 13-14 Şubat tarihlerinde İstanbul'da olacağını ve mümkünse birkaç Türk Vikipedist ile görüşebileceğini belirtti bana. Görüşmek isteyen, konuyla ilgilenenler var mıdır? Bana mail atarsanız arkadaşın Facebook hesabını verebilirim, sonra bir buluşma ayarlarsınız.--RapsarEfendim? 17:20, 10 Şubat 2016 (UTC)

Sen gelmez misin Rapsar --Sadrettin 18:23, 11 Şubat 2016 (UTC)
Gelmeyi isterdim elbet ancak yurt dışındayım :( Yok mu ilgilenen?--RapsarEfendim? 18:57, 11 Şubat 2016 (UTC)
Ben Cumartesi 10-15 arasında Eminönü civarında olacağım. Vakti olursa bir kahve içeriz kendisi ile. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:56, 11 Şubat 2016 (UTC)
Hello my Turkish friends! I'm still open for propositions to meet during Saturday (any time) or on Sunday (until 16:00). I am writing from tablet so sorry for not logging in. Please write here if you'll be near the Fatih during the weekend. Thank you! 88.234.212.87 06:09, 13 Şubat 2016 (UTC)
As I wrote on facebook my program changed. I can't come to Istanbul this weekend. I am so sorry. I hope someone give response. Have good weekend. SakhalinioBuyrun beniiiim? 07:39, 13 Şubat 2016 (UTC)

Vikipedi Eğitim Programına davet....[kaynağı değiştir]

APS (Psikolojik Bilimler Derneği) sitesinde şöyle bir duyuru gördüm. Geçen sene bir kaç katılımcı ile yapılan uygulama, bayağı ciddiyetle ilgilenilen bir konu imiş, gördüm... Yok mu önümüzdeki eğitim döneminde sınıfında vikipedi eğitim programı uygulayacak bir vikipedist akademisyen? Psikolog, biyolog, antropolog hiç farketmez tüm alanlar için aynı şekilde önemli. :)

Türkçe özetle deniliyor ki: "APS üyesi akademisyenler ve öğrencilerinden oluşan 3300'den fazla kişi APS Vikipedi Girişimine (APSWI) katıldı.

APSWI, Vikipedi'de psikoloji alanında bilginin mümkün olduğunca tam ve doğru olması için başlatılmış bir girişim. İnternette psikoloji ile ilgili konularda genel bir arama yapan kişilerin karşısına en üst sıralarda Vikipedi madelerinin gelmesi nedeniyle psikolojik bilimler alanında çalışan bilim insanlarının Vikipedi’yi mümkün olduğunca güvenilir bilgi içeren bir yer haline getirme konusunda sorumluluk hissetmelerinden ötürü ortaya çıkmıştır.

Öğrencilere ödev olarak geleneksel tarzda ödevler yerine Vikipedi maddesi yazma görevinin verilmesinin Vikipedi’yi psikoloji alanında geliştirmenin en kolay yolu olduğu düşünülmüş. Bu yolla öğrencilerin şu becerileri geliştireceği ifade ediliyor: genel okuyucuya yönelik yazma, alıntıları doğru kaynaklandırma, mantıksal bir akış içinde ve net şekilde yazıyı yapılandırma, eleştirmenlerden gelen yorumları yanıtlama.

Tüm APS üyeleri Vikipedist olmaya ve derslerinde Vikipedi ödevi vermeye davet edilmektedir." --Başak (mesaj) 14:01, 12 Şubat 2016 (UTC)

Adlandırma "Osmanlı'da kadının toplumdaki yeri" mi yoksa[kaynağı değiştir]

 • Yorum Yorum "Osmanlı" adı bir hanedan adını temsil etmekte. Dolayısıyla bence "Osmanlı'da kadının toplumdaki yeri" denildiğinde hanedan ve aile yapısına referans verildiği düşünülebilir. Türkçe Vikipedistlerin bazıları bunu belki devlet olarak anlayabilir fakat Osmanlı tarihine hakim olmayan diğer dillerdeki kullanıcılar bir karmaşa yaşar bence. Burada anlatılmak istenen bir devlet yapısında yaşayan kadınları anlatmak olduğuna göre bence "Osmanlı İmparatorluğu'nda kadının toplumdaki yeri" daha uygun bir tanımlama. --Ahmet Turhan (mesaj) 12:33, 15 Şubat 2016 (UTC)

Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler[kaynağı değiştir]

Bildiğiniz gibi başlıktaki adlara gelen eklerde kesme işareti kullanılmıyor. Ansiklopedide Osmanlı İmparatorluğu'nda kölelik, Türkiye Cumhuriyeti'nin 50. yılı anma pulları, Kategori:Kıbrıs Cumhuriyeti'nde posta, Şablon:Bizans İmparatorluğu'nda isyanlar ve ayrılıkçı hareketler, 1182–1205 gibi çok sayıda hatalı başlık, şablon ve kategori var. Bunları düzeltsek ya? --cobija 11:51, 14 Şubat 2016 (UTC)

Fakat verdiğiniz örnekler ülke isimlerini içeriyor. O sebeple, özel isimler için geçerli kuralın uygulanması gerekmiyor mu yine? --85.108.82.187 16:46, 14 Şubat 2016 (UTC)

Aklıma yalnızca bunlar geldiği için bunları yazdım. TDK'dan buraya kopyalayayım ilgili örnekleri: Türkiye Büyük Millet Meclisine, Türk Dil Kurumundan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığının; Bakanlar Kurulunun, Danışma Kurulundan, Yürütme Kuruluna; Türkiye Büyük Millet Meclisinin 112’nci Birleşiminin 2’nci Oturumunda; Mavi Köşe Bakkaliyesinden vb. --cobija 16:50, 14 Şubat 2016 (UTC)

 • IP'ye katılıyorum. TDK, "Kurum, kuruluş, kurul, birleşim, oturum ve iş yeri adlarına gelen ekler kesmeyle ayrılmaz." diyor. Ülkeler, bu sayılanlar arasında değil. Dr. Coalmesaj 16:51, 14 Şubat 2016 (UTC)
Ek olarak: "Özel adlara getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Kurtuluş Savaşı’nı, Atatürk’üm, Türkiye’mizin, Fatih Sultan Mehmet’e, Muhibbi’nin, Gül Baba’ya, Sultan Ana’nın, Mehmet Emin Yurdakul’dan, Kâzım Karabekir’i, Yunus Emre’yi, Ziya Gökalp’tan, Refik Halit Karay’mış, Ahmet Cevat Emre’dir, Namık Kemal’se, Şinasi’yle, Alman’sınız, Kırgız’ım, Karakeçili’nin, Osmanlı Devleti’ndeki, Cebrail’den, Çanakkale Boğazı’nın, Samanyolu’nda, Sait Halim Paşa Yalısı’ndan, Resmî Gazete’de, Millî Eğitim Temel Kanunu’na, Telif Hakkı Yayın ve Satış Yönetmeliği’ni, Eski Çağ’ın, Yükselme Dönemi’nin, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’na vb." Dr. Coalmesaj 16:53, 14 Şubat 2016 (UTC)

Evet, kurum ve kuruluş isimlerine gelen ekler kesme işaretiyle ayrılmaz; fakat büyük harfle yazılırlar. Ülkeler bu kapsamda değerlendirilmez. Kurum ve kurtuluştan kasıt üniversiteler, belediyeler, bakanlıklar vb. yapılardır. Ayrıca ansiklopedide sıklıkla yapılan bir diğer yanlış da "2'şer, 3'er..." şeklindeki yazımlar. Doğrusu "ikişer, üçer, dörder..." şeklindedir, rakam kullanılmaz. Hannahannah (mesaj) 20:08, 14 Şubat 2016 (UTC)

Valla ben anayasanın yalancısıydım ama kurumun sitesinde şöyle bir gezinince gördüm ki ülkeler ayrılıyormuş. --cobija 21:08, 14 Şubat 2016 (UTC)

Ceset resimlerinin/görsellerinin maddelere eklenip-eklenmemesi[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar, başlıkla ilgili tartışma sayfasında görüş bildirmeniz beklenilmektedir. Bilginize..--Eğitmenmsj 20:20, 15 Şubat 2016 (UTC)

İnceleme bekleyen sayfalar[kaynağı değiştir]

Devriyeler tarafından yeterince ilgi gösterilmediğine inanıyorum. Birkaç gündür meşgul olduğum işler olduğundan, maddelerle ilgilenemiyorum ve değişiklikler gitgide artıyor. Her aktif devriye 50 yada 100 sayfa incelese sorun kalmıyacak zaten 340 kullanıcı devriye bulunmakta. HasmetlihasmetHasmetlimesaj 10:00, 16 Şubat 2016 (UTC)

Evet haklısınız. --Kingbjelica (mesaj) 16:40, 16 Şubat 2016 (UTC)

 • Bense tüm devriyeleri tebrik ediyorum! 18 bin küsür bekleyen sayfadan 1500'e indik, 120-130 gün olan bekleme süresi bir haftaya düştü. Süper gidiyoruz, herkesin ellerine sağlık! --Khutuckmsj 22:14, 16 Şubat 2016 (UTC)
Anlıyorum iyi becerdik ama şuan bekleyen değişiklikler yükseliyor, benim kanaatim her zaman düşüşte olmalı HasmetlihasmetHasmetlimesaj 22:48, 16 Şubat 2016 (UTC)
 • Kanaatleriniz her devriyenin ajandasına uymuyor demek ki. Herkes elinden geleni yapıyor... Dr. Coalmesaj 00:22, 17 Şubat 2016 (UTC)
Bu biraz da herkesin ayrı ilgi alanları olmasından kaynaklı. Futbolcu maddelerinde sürekli bir değişiklik oluyor ve incelemek mümkün olmuyor mesela. Yeni açılan maddeler için de aynı durum söz konusu. Ben yapılan vandalizm mi yoksa içeriği geliştirme mi çoğu zaman ayırt edemediğimden başkalarına paslıyorum. :) İsterseniz konuyu iş birliği projesi olarak önerin. Saygılar. --Kudyaz 00:27, 17 Şubat 2016 (UTC)
 • Bir devriye olarak kendimi sorumlu hissettim, yeni madde oluşturmaya yoğunlaştığım için sürüm kontrolü görevini ikinci plana itmek zorunda kaldım, aslında bu konuyla ilgilenmeyi çok isterim ama işin gücün arasında anca bu kadar oluyor dostlar bir de futbolcu, şarkıcı, oyuncu, manken maddelerinde fazlaca değişiklikler yapılıyor. --KediÇobanı🐈 06:54, 17 Şubat 2016 (UTC)
Ben kendi adıma söyleyebilirim ki, madde oluşturmak, onarmak ve genişletme işlerinin yanı sıra elimden geldiğince sürüm kontrolü yapıyorum. Sürüm kontrolü, yukarda da dendiği gibi devriyelerin ilgi alanına göre yapılıyor. Mesela, ben eklenen bilginin doğru yoksa yanlış olduğunu bilmiyorsan incelemiyorum. - OkanfanEvet benim? 08:41, 18 Şubat 2016 (UTC)

Vikihaber'de etkin hizmetli kalmadı[kaynağı değiştir]

Vikihaber'de etkin hizmetli kalmadığından, korumaya alınmış sayfalar üzerinde değişiklik yapabilecek kimse de kalmadı. Ana sayfa tasarımında manşet haberler için 3 çerçeve ayrılmış fakat bu şablonlar korumalı olduğundan o bölümler maalesef boş kalmakta ve görüntü hiç hoş değil. Çözüm önerileri:

 1. Ana sayfa tasarımı değiştirilebilirse o boşluklar göze çarpmaz. Çerçeve sistemi yerine daha basit olan sütun sistemine geçilsin. Misal!
 2. Vikihaber'e devriyelik sistemi getirebilinse, manşetler için haber önerileri onay sistemiyle çözülebilir diye düşünüyorum.
 3. Şuradaki eski haberlerin listelenmesi sorununa şöyle bir çözüm getirdim. 3 gün, 1 hafta ve 2 hafta haber eklenmediğinde uyarı verip, eski haberleri listeleyebiliyor.

Yardımlarınızla tasarımı kotarabilsek hiç yoktan iyidir. İlginize... --85.107.115.156 00:14, 17 Şubat 2016 (UTC)

Önceleri biraz ilgilendim. Ama sonra bu projenin güncelliğini kaybettiğini gördüm. 19 Şubat WMTR İstanbul Buluşmasında bu gibi konuların da konuşulması iyi olur. --►Cekli829 19:27, 18 Şubat 2016 (UTC)

Tartışmalar kısmının silinmesi[kaynağı değiştir]

2016 Ankara saldırısı maddesinde açtığım tartışma sayfasında maddeyi açan şahıs veya başka bir devriye kendi görüşlerini uymadığı için benim yorumlarımı silmiş! Tartışma sayfasında tartışmaktan kaçınarak yorumlarımın sansürlenmesi hangi Vikipedi kuralına uyuyorsa lütfen bu konuda bilgilendiriniz. Oluşturduğum tartışma sayfasının silinmesine dair tarafıma herhangi bir mesaj gönderme ihtiyacı da güdülmemiştir.. şurada açtığım tartışma sayfasının silinmesini görebilirsiniz. Daha önce 8 olan silinen değişiklik sayım bununla birlikte 9 olmuştur ve ileride herhangi bir devriyelik başvurumda senin şu kadar silinen değişikliğin var görüşüm olumsuz gibi eleştirilere hedef olacağımı biliyorum.

Velhasıl kelam Kişiye mesaj atmadan yorumlar sansürlenmemeli! --Kingbjelica (mesaj) 11:12, 18 Şubat 2016 (UTC)

@Kingbjelica silinen içeriği merak ettim, çok sakıncalı değilse paylaşabilir misiniz? --kibele 14:36, 19 Şubat 2016 (UTC)

@Kibele Olay yerine ambulanslar gitmeden Vikipedi'de olay maddesi açıldı. Ayrıca sayfada kullanılan şablonda alay edermiş gibi taraflar kısmı yazılmış bir tarafa Türkiye diğer tarafa ise soru işareti konmuştu sanki ortada bir savaş varmış gibi.. Kullanılan şablonu rezillik olarak nitelendirdiğimi belirtip sildim. Ortada bir savaş durumu yok mağduriyet ve insanlık suçu var.. Ayrıca Vikipedi kullanıcılarının güncel olaylar üzerindeki değişiklik yarışlarını diğer maddelere de göstermeleri gerektiğinden de bahsettim.

Tartışma kısmında eleştiriler olup ana düşünce ise kullanıcıların diğer güncel olaylara katkıda bulunmayıp bunun gibi ani gelişen olaylarda ise birbirleriyle değişiklik yarışına girmeleriydi. Tartışma sayfası silinmiş, geçmişten bakınca da kimin sildiği gözükmüyor. Üslup olarak kişisel saldırı ve hakaret kesinlikle yoktu sadece değişiklik yarışını genel olarak rezillik olarak nitelendirdim hepsi bu.. Belki tartışmayı silen kullanıcının haklı sebepleri vardır fakat bana bir mesaj gönderilmeliydi, direk olarak silinmesi sansür ve en büyük vandallık örneği. --Kingbjelica (mesaj) 15:27, 19 Şubat 2016 (UTC)

teşekkürler. silen kullanıcı isterse açıklama yapar. ancak genel olarak maddeyi geliştirmeye yönelik olmayan tartışma sayfaları siliniyor, temizleniyor. düşüncelerinizi paylaşırken 'rezillik' gibi kelimeler kullanmamaya özen gösterin lütfen. --kibele 15:32, 19 Şubat 2016 (UTC)
Sayfayı silen benim. Yazan yorum aynen şu şekilde idi: Ambulanslar olay yerine gitmeden madde açılmış.. Keşke güncel olaylar üzerindeki yetkinliğinizi diğer maddelere de verseniz! Utanmadan birde şablon kullanılıp taraflar yazılmış...Birazdan taraflara Recep Tayip Erdoğan, Hulisi Akar vb. karşısına da YPG/PKK/DAEŞ falan yazın.. Gerçekten rezil bir durum var. Bu yorumunda maddeyi geliştirmekle ilgili bir durum içerdiğini düşünmüyorum. Selamlarımla, iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 15:54, 19 Şubat 2016 (UTC)

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) resmen kuruldu![kaynağı değiştir]

WMTR üyeleri; Başak, elmacenderesi, Galaksidekiotostopcu, HakanIST, İncelemeelemani, KediÇobanı, Khutuck, Mavrikant, Rapsar, Sakhalinio, SiLveRLeaD, Superyetkin, Vikiçizer, kibele, Pinkmlover, Sadrettin, SAİT71, Théoden ve Türkçe Vikipedi topluluğuna duyurulur: Uzun süren bir başvuru sürecinin ardından, 9 Şubat 2016 tarihinde tanınırlığı İştirak Komitesi tarafından duyurulan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye resmen kurulmuş oldu. Başvuru sürecine paralel olarak yürütülen, logo için alınması gereken lisans başvurusunda da son aşamaya gelindi. Ticari Marka Komitesi ile yapılan görüşmeler tamamlandı ve kullanılacak logo, onaylanması için İletişim Departmanı'na gönderildi. --WikiBronze [M] 13:17, 18 Şubat 2016 (UTC)

Hayırlı olsun! --►Cekli829 19:29, 18 Şubat 2016 (UTC)
Hayırlı olsun. --İnceleme Elemanı (mesaj) 00:47, 19 Şubat 2016 (UTC)

Google Groups ve Hangouts Chat uygulaması[kaynağı değiştir]

WMTR'nin grupiçi iletişimini sağlamak için kurulan Google grubu ve Hangouts grubuna üyelerin katılımının gerçekleştirilebilmesi için gmail adreslerini, kullanıcı isimleriyle beraber wikimediaturkey@gmail.com adresine en kısa zamanda göndermeleri ve gönderenlerin, bu mesajın altına "Gönderildi" şeklinde imza atmaları önemle rica olunur. --WikiBronze [M] 13:17, 18 Şubat 2016 (UTC)

WMTR İstanbul Buluşması - 19 Şubat 2016 Cuma[kaynağı değiştir]

WMTR toplantısı1 (19 Şubat 2016).JPG
WMTR toplantısı2 (19 Şubat 2016).JPG

Grubun kurulmasıyla birlikte bir sonraki aşamada yapılacak ve atılacak adımların konuşulması, organizasyonuna girişilecek projeler hakkında fikir alışverişi, planlama ve görev dağılımı yapılması adına, bir seri toplantı ve buluşma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu dogrultuda, grubun kurulmasına istinaden yapılacak olan toplantıların ilki olarak yarın akşam buluşulması planlanıyor. Bu toplantının aceleye geldiğinin farkındayız, ancak biran önce bir araya gelmek istememizin iki ana sebebi var. Birincisi, kullanıcı grubunun izleyeceği yol hakkında ve üzerinde çalışmaya başlayacağı projeler hakkında fikir alışverişi ve planlamanın vakit kaybetmeden gerçekleştirilmesi; İkincisi, bu hafta İstanbul'a gelen grup üyesi Mavrikant ile birebir tanışma fırsatı. Toplantının ana konusu WMTR olacaktır. WMTR bünyesinde hangi projelere öncelik verileceği, görev dağılımı, projeler için ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılacak görüşmeler vb. konular hakkında konuşulması planlanıyor. Bu buluşma açık oturum bir toplantıdır ve sadece WMTR üyeleri değil, tüm Türkçe Vikipedi topluluğu davetlidir. İstanbul dışında ikamet eden WMTR üyelerinin toplantıya çevrimiçi bağlanmaları sağlanacaktır. Yer ve saat olarak Beşiktaş, 20:00 öneriyorum. Önerileriniz doğrultusunda yer ve saat konusunda değişiklikler yapılabilir. --WikiBronze [M] 13:17, 18 Şubat 2016 (UTC)

 • İstanbula gelemem ama çevirim içi görüşmeye katılabilirim. Kullanıcı grubu hayırlı olsun, emeği geçenlere teşekkürler. --KediÇobanı🐈 13:58, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Bir çevrimiçi katılımcı da benim. --Başak (mesaj) 15:20, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Kullanıcı grubu hayırlı olsun, emeği geçenlere teşekkürler. Ben de üye oldum, hayırlı olsun! Şuan Azerbaycan'da olduğum için İstanbula gelemem. Hepinize başarılar dilerim! --►Cekli829 19:17, 18 Şubat 2016 (UTC)
Öncelikle hayırlı olsun. Eğer bir aksilik olmazsa yarın katılacağım. Selamlar SakhalinioBuyrun beniiiim? 19:40, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Bulunduğum yer ile Türkiye arasında 8 saat fark var, toplantının başlangıcı burada öğlen 12'ye denk geliyor. Muhtemelen katılamamam ama kalbim sizinle :P Toplantıyı kaydetmeniz mümkün mü? Daha sonra izlemek isterim.--RapsarEfendim? 19:48, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Malum uzaktayım. Çevrim içi olarak katılmaya çalışacağım. --İnceleme Elemanı (mesaj) 00:47, 19 Şubat 2016 (UTC)
 • Arkadaşlar, geleceğim diyen tüm arkadaşlarla iletişime geçilerek buluşma saati 19:00'a alınmıştır. Buluışma yerinde değişiklik yoktur. Buradan okuyup gelmeyi düşünen arkadaşlara bildirilir. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 14:45, 19 Şubat 2016 (UTC)
Lütfen kaydedin görüşmeyi, ben canlı olarak katılamayacağım.--RapsarEfendim? 15:17, 19 Şubat 2016 (UTC)
 • Görüşmeye katılamadım ancak ne kararlar alındı ya da kaydı var mı arkadaşlar merak ediyorum? --KediÇobanı🐈 16:46, 20 Şubat 2016 (UTC)
 • Arkadaşlar, toplantı notları derleniyor ve toplantı raporu hazırlanıyor. Hazır olduğunda burada paylaşacağız. Sevgiler. --WikiBronze [M] 15:34, 21 Şubat 2016 (UTC)

Buluşma içeriği hakkında topluluğu bilgilendirme raporu[kaynağı değiştir]

Buluşma yeri: Beşiktaş, İstanbul
Katılımcılar: Basak (Çevrimiçi), HakanIST, Ibra~28, Khutuck, Mavrikant, Sakhalinio, WikiBronze
Buluşma oturum formatı: Açık oturum, Çevrimiçi katılım formatı: Kapalı oturum (sadece WMTR üyeleri)
Toplantı notu: Bir sonraki WMTR İstanbul Buluşmasının T.C. Üsküdar Üniversitesinde yapılması kararlaştırıldı.
Konu başlıkları:
 • Grubun E-mail adresi
 • İletişim
 • Projede öncelik
 • Görev dağılımı
 • Facebook ve Twitter
 • Kartvizit

Email adresi

Grubun dış dünyayla bağlantı için kullanacağı bir e-mail adresine ihtiyacı var. Grup kurulmadan önce, edinilecek daha resmî görünümlü bir adrese alternatif olarak wikimediaturkey@gmail.com adresinin alındığı bildirildi. Mümkünse Wikimedia.org adresi altında bir e-mail adresine sahip olmanın, projelerle ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçildiğinde resmî bir görüntü sağlayacağı bu nedenle grup açısından daha iyi olacağı konusunda görüş bildirildi. Bu konuda vakıfla iletişime geçme ve diğer gruplardaki uygulamaları öğrenip görüş almak mümkün.

İletişim

WMTR iletişiminde kullanılacak uygulamalar görüşüldü.
WMTR çevrimiçi toplantılarında Skype; WMTR buluşmalarındaki çevrimiçi bağlantılarda (tele/video), konferanslarda ve webinarlarda Hangouts uygulamasının kullanılması kararlaştırıldı.

Projelerde öncelik

Vikipedi Eğitim Programı (VEP), Vikipedi Kütüphanesi (VK), Konuşan Vikipedi (KV) ve GLAM projelerine öncelik verilmesi ve bu projelerin organizasyonu için plan-program toplantılarının en kısa zamanda yapılması kararlaştırıldı.

Görev dağılımı: Proje Koordinatörü (PK) - Proje Temsilcisi (PT)

WMTR’ın gerçekleştireceği projelerde WMTR üyesi olmayan gönüllülerin de görev alabileceği, ancak WMTR bünyesinde yürütülen her projeye en az bir WMTR üyesinin proje koordinatörü olarak atanması konularında daha önceki toplantılarda edinilmiş olan görüş birliği yinelendi. Öncelikli projeler için daha önce seçilmiş proje koordinatörleri ve proje temsilcilerine ilave olarak yeni koordinatörler ve temsilciler belirlendi.
VEP: Khutuck (PK), Basak (PK), Rapsar (PT), KediÇobanı (PT), Mavrikant (PT), HakanIST (PT)
VK: Rapsar (PK), elmacenderesi (PT), WikiBronze (PT)
KV: elmacenderesi (PK), HakanIST (PT)
GLAM: elmacenderesi (PK), WikiBronze (PT), Sakhalinio (PT)

Facebook & Twitter

Facebook’ta Türkçe Vikipedi ile ilgili mevcut iki hesap:
3000 üyeli “Vikipedi
1000 üyeli “TR.Vikipedi
Bu iki sayfanın birleştirilmesi için daha önce Facebook ile yazışıldığı, Türkçe dil seçeneğinde henüz böyle bir birleştirmenin mümkün olmadığı bilgisi paylaşıldı.

Sosyal medyada günlük paylaşımın zorlukları nedeniyle Facebook ve Twitter sayfalarında oto-paylaşım sisteminin kurulması görüşüldü. Günlük olarak otomatik paylaşılacaklar için daha sonra aralarından seçim yapmak üzere beyin fırtınası yapıldı. Öneriler:

 • Geçen haftanın/ayın/günün en çok okunan maddesi
 • Günün seçkin maddesi
 • Günün seçkin resmi
 • Commons günün seçkin resmi
 • Haftanın İş Birliği Projesi (İBP)
 • İBP Haftanın birincileri

Botlarla paylaşılacak bilgiler dışında WMTR sosyal ağ hesaplarında düzenlenen projelere ilişkin bilgiler, yürütülmekte olan projelerin durumu ile ilgili duyurular ve fotoğrafların paylaşılması görüşüldü.

Kartvizit

WMTR üyelerinden, projeler için kurum ve kuruluşlarla görüşmelere gidecek kişilere vermek üzere çok sade bir (ortak) kartvizit hazırlanması görüşüldü. İlgisiz kimseler tarafından taklit edilip kullanılmaması için karekod eklenmesi uygun görüldü.

Raporu hazırlayanlar: Basak ve WikiBronze --WikiBronze [M] 18:13, 22 Şubat 2016 (UTC)

Oldu bittiye getirilen kategori adı değişiklikleri[kaynağı değiştir]

"Bilim adamı" adlandırması cinsiyetçi olarak değerlendirildiği için bazı kullanıcılar tarafından bilim insanı olarak değiştirilmek isteniyor. Biyografi maddelerinde farklı adlandırmaların kullanılmasında hiçbir sorun bulunmamakla birlikte meslek dalını anlatan maddenin adında ve konuyla ilgili kategorilerde bu sorun ediliyor. Bunun tek başlık altında kullanılması için birkaç kez tartışma yapıldı; ancak ortak bir karar çıkmadı. Kategorilerde adlandırma iki şekilde de bulunuyor(du). Geçen yıl Kibele ve dünden itibaren de Kudelski tarafından kategoriler ortak bir karar çıkmamasına rağmen alelacele taşınmaya başlandı. Tartışmalarda görüş bildirip zaman ayıran kullanıcılara saygısızlık olarak değerlendirdiğim bu tavrı topluluğa duyurmak istiyorum. --esc2003 (mesaj) 17:58, 18 Şubat 2016 (UTC)

İlgili sayfanın tartışma sayfasına bakıldığı zaman topluluğun konu üzerine görüşleri öğrenilebilir. Oldu bitti denen şey 3 yıllık bir tartışmanın sonucudur ve manipüle etmek çok anlamsız. --Kudyaz 18:11, 18 Şubat 2016 (UTC)
Verdiğiniz linklerden biri 2012 tartışması. Topluluğun görüşleri her zaman kalıcı değildir diye hatırlatmakta yarar var diyip ben de şu tartışmaya bakılmasında yarar var diyorum. --Kudyaz 18:30, 18 Şubat 2016 (UTC)
Evet. Aynı yorumların o tartışmada da yapıldığı yine görülebilir. Ortak karar alınmış değil, sadece "hadi karara bağlayalım" deyip kendince hareket edenler var. --esc2003 (mesaj) 18:55, 18 Şubat 2016 (UTC)
Bu gibi konularda ortak karar almak hiç de kolay olmuyor. Ama yine de topluluğa duyurmak ve ortak bir karar çıkması için konu üzerine olumlu görüşler gerekir. Çok fazla tartışma da hiç de her zaman iyi sonuçlanamıyor. O yüzden küçük oylamalar yaparak sorunu çözmek en iyi yoldur. --►Cekli829 19:10, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Türkiye'de akademik çevrelerde daha çok bilim insanı ifadesi kullanılıyor. Bilim adamı diye söyleyenlerde (bazen bende), eskiden kalma ağız alışkanlığını devam ettiriyor. Bilim insanı ifadesi de yakın zamanda kullanılmaya başladı sayılır. Bilim adamı gibi alışa geldiğimiz kalıplar değiştirilince ilk başlarda sıkıntı olabiliyor. Burada da bu durum söz konusu gibi, bilim insanı ifadesi benim kulağıma normal geliyor ancak başkasında kulak tırmalayıcı oluyor anlaşılan.--Muratero 19:32, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Ben de "bilim insanı" ifadesini, daha önce kalıplaşmış ve uzunca bir süre kullanılmış olan "bilim adamı"ndan cinsiyet anlamında daha tarafsız ve daha doğru buluyorum. Dr. Coalmesaj 19:41, 18 Şubat 2016 (UTC)
 • Yakın dönem (son 5 yıl) bile dikkate alınsa "bilim adamı" ifadesi "bilim insanı" ifadesine göre iki kat daha fazla kullanımda (bkz:Google Scholar). Daha önceki tartışmada da tekrarladım. Vikipedi'nin yaşayan dile yön vermek gibi bir misyonu yok. Dil ne şekilde kullanımdaysa Vikipedi onu takip etmek zorunda. Google genel sonuçlarında da Bilim Adamı'nın daha fazla kullanımda olduğu bariz. Bu şekilde bir oldu bittiyi anlamak güç.--Alperen (mesaj) 19:46, 18 Şubat 2016 (UTC)

Seçkin portal adayları[kaynağı değiştir]

Seçkin portal adayları sayfasına bakılacak olursa 2014'ten beri bekleyen iki adaylık var. Vikipedi'de genel olarak portallara karşı bir ilgisizlik varken SPA'lara oy verilmemesi çok da şaşırtıcı değil, lakin mevcut SP'lerin kontrolü ne derece yapılıyor, SP statüsünü kaldırmalı mıyız ya da geliştirmek için neler yapabiliriz bir düşüncesi olan var mıdır? Saygılar. --Kudyaz 19:10, 18 Şubat 2016 (UTC)

SP statüsünü kaldırma tartışma konusu olmamalı. Geliştirmek için bi şeyler yapmamız gerekiyor. Ama ne? Sorun bu. --►Cekli829 19:23, 18 Şubat 2016 (UTC)

Asıl 2013'ten beri açık olan Seçkin/Kaliteli maddelikten ihraç adayları var.--B.S.R.F. 💬 06:07, 19 Şubat 2016 (UTC)

Aguzer[kaynağı değiştir]

Selamlar,

Kullanıcı:Aguzer, Vakfa engelinin kaldırılması için bir başvuruda bulunmuş, bu başvuru bizlere resmi kanallardan iletildi ve gerekli tartışmanın yapılması istendi, ben de görevim gereği bu sayfaya siz topluluğun görüşlerine açarak değerlendirmenizi istiyorum. Kendisine IP olarak bir defaya mahsus cevap verme hakkı da veriyoruz, böylelikle tartışma sırasında kendisine yöneltilecek sorulara cevap verebilecek, topluluğu kaosa sürükleyecek bir tartışma yaşanmaması dileği ile bilginize sunuyorum. Sevgiler. --e.c. 15:01, 20 Şubat 2016 (UTC)

İsteyenler metadaki RfC üzerinden yorum yapabilir, Kullanıcı:Aguzer orada engelli değil. -- Hakan·IST 16:14, 20 Şubat 2016 (UTC)

Yorum Yorum Kim bu kullanıcı, ne yapmış? Engellenirken topluluğa yeterince bilgi verilmiş mi? Topluluk hangi donelere bakarak tartışacak?

 • Türkçe Vikipedi'nin en temel sorunu işte bu. Misal en basitinden değişiklik özetini bile doğru düzgün kullanmıyoruz. Yapılan değişiklik doğru olabilir, hatta topluluk tarafından alınmış bir karara da dayanabilir. Ama siz o özet kutucuğunu boş bıraktığınızda, insanlar müneccim değil ki ne yaptığınız anlasın. Anonim, kayıtlı kullanıcı, beyaz liste, devriye, hizmetli, bürokrat hiç fark etmez. Madde yararına yaptığınız her değişikliği açıklamakla yükümlü olmanız gerekir. İkinci bir husus tartışma sayfalarının işlevsel bir şekilde kullanılmaması. Diyelim ki değişiklik özeti kutucuğuna topluluk kararı yazıp geçtiniz. Yine bir faydası yok. Hangi karar? Bağlantısı nerede? Tartışma sayfasına bu konuya ilişkin bir özet yazıp, hiç olmazsa ona bağlantı verseniz. Yok olmaz, uzun iş değil mi? Bunun adı bota bağlamaktır. Maalesef bu durum işletmen görevine getirdiğimiz hizmetlilere de sirayet edebiliyor. Netice de aynı toplumdan geliyoruz zaten değil mi? Kural kitapçığına gerektiğinden fazla değer veriyoruz. Halbuki insana, fikre değer vermemiz gerekir. Burada bir işletmen Vikipedi'nin işleyişinden sorumludur, verilen engeller de ceza için değil önleyici olduğundan veriliyormuş. Muş diyorum çünkü herkes gibi onaların da bota bağlaması muhtemel olduğundan bundan emin olamıyorum. M6'lardan, açıldığı gibi silinen maddelerden; düzenlenmesi, kayda değerliğin ispatlanması için fırsat verilmemesinden bahsetmiyorum bile. Bota bağlamanın en iyi örneği bunlar aslında. Neyse bu başka bir tartışmanın konusu.
 • Gelelim bu kullanıcı özeline. Engel günlüğüne bakınca, yine aynı niyet okuma hadisesi cereyan edecek. Nezaket ihlali, kişisel saldırı, uygunsuz kukla kullanımı. Ne demiş, kime saldırmış, hangi kuklayı hangi amaçla kullanmış onu göremiyoruz. Varsa bunları açıklayan bir sayfa, bakalım fakat sanmıyorum. Kuralda yazan neyse o uygulanmış fakat toplulukla paylaşma lüzumu görülmemiş. Şimdi ise vakıftan gelen talep doğrultusunda topluluktan fikir isteniyor. Topluluk bu konunun detaylarını bilmiyor ki! Kullanıcının kızgınlıkla yaptığı davranışlar ne, hizmetlilerin yaklaşımı nasıl? Acaba kukla kullanımının neticeleri konusunda doğru bir biçimde uyarıldı mı? Burada kastettiğim doğruluk şu: Topluluk yararına uyarılmak. Misal... 1) Sakin olun: Kızgınlıkla yaptığınız davranışlarınızın neticesi şu olabilir gibi. 2) Engel süresinin bitmesini bekleyin: Kukla kullanımı engelin süresini katlar, hatta süresiz olabilir gibi. 3) Topluluk yararını gözetin: Engeliniz önleyici olarak verilmekte, topluluk sizi kaybetmek istemez gibi. Yani çoğunlukla kızgınlıkla yapılan şeyler bunlar ve oldukça da çocukça şeyler. İşletmen olarak bu davranışları değiştirmek için çaba sarf etmek gerekir. Yoksa hata yaptı, üstünü çiz gibi bir zihniyet zaten topluluk yararına değil. İngilizce Vikipedi'de koşullu engel kaldırmalar filan getirilmiş. Örneğin kişisel saldırı varsa, o kişiyle muhattap olmaması koşulu. Etkileşim yasağı ya da sayfa yasağı ya da konu yasağı gibi. Tabii İngilizce'ye hakim olmadığımdan (tamam ya süslemiyeyim bilmediğimden :D) tam emin olamıyorum. Fakat nasıl ki çocuk koruma politikası gibi politikaları çevirip kullanıma sokmak için tartışıyorsak, engelleme politikası ile ilgili bu tip yararlı gelişmeleri de takip edip, tartışmak gerektiğini düşünüyorum. Yine süresiz engel ve kalıcı engel arasındaki ayırımın, tanımların yapılması gerekiyor.
 • Yine bu kullanıcı özeline gelirsek... (Bir türlü gelemiyorum çünkü sorun çok daha genel gördüğünüz gibi.) Konu topluluğa sunulmuş fakat engellemeleri veren hizmetlilerin bu bahsettiklerim doğrultusunda topluluğu yönlendirmeleri gerekiyor. Bu kullanıcının kişisel saldırıları, nezaketsizliği gerekçesiyle verilen önleyici engeli, durum ortadan kalktığı gerekçesiyle kaldırılabilir. Yine kuklacılık sebebiyle verilen engelin gerekçesi hizmetliler tarafından topluluğa yalın bir şekilde açıklanmalı. Ben engel günlüğünden bu kullanıcının oylamaları etkileme, tartışmalarda aldatma yapma amacıyla kukla kullanarak süresiz engellendiğini göremiyorum. Aksi varsa açıklansın yoksa kullandığı kuklalar hesap geri almak için, haksızlığa uğradığını düşündüğü için filan sanırım. Tekrarlamaması koşuluyla affedilsin diye düşünüyorum.
 • Son olarak Kullanıcı:Levent için tartışma sayfasında görüş bildirebilmesi için engel açılmışken, neden bu kullanıcının ip olarak katılması uygun görülüyor? Her kim olursa olsun eşit fırsat tanınması gerektiğini düşünüyorum. Saygılar sunuyorum, iyi niyet varsayacağınızı umuyorum. :). --85.108.67.178 18:18, 20 Şubat 2016 (UTC)
Ben @Urungu97 olarak kişinin tamamen haklı olduğunu görüyorum. Belirli kişilerle arasında olaylar olmuş görüşü farklı olduğu için saldırıya uğramış, tahrik edilmiş. Bir şans daha verilmeli, benim arkadaşa tek soracağım şey şu, bu engel konusu için vakıfa nasıl başvuruyoruz?37.155.212.173 12:28, 21 Şubat 2016 (UTC)
 • Bu konuda yorum yapabilmek için kullanıcının neden engellendiğini ve engelleme sürecinde yaşananları bilmek gerek. --KediÇobanı🐈 13:08, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Aguzer ile sadece bu projede değil, bir başka kardeş projede de ortak katkıları olan ve bu sayede onu daha yakın gözlemleme şansına nail olmuş biri olarak kısaca şu kadarını söyleyebilirim ki geri dönmesi durumunda engellendiği dönemlerde neler yaptıysa aynı şeyleri çok kısa bir zaman sonra tekrar edeceğini tahmin ediyorum. Hatta kesin gözüyle bakıyorum. Burada insanların enerjilerini olmadık şeylere harcamaları herkes için en büyük zararı oluşturuyor. Didişmelerle dolu bir Vikipedi'yi makul göremeyeceğim için doğal olarak dönüşüne karşıyım. Vitruvian (mesaj) 13:22, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Her engellenen kullanıcı için bunu ayrı ayrı tartışacak mıyız gerçekten? Kısa bir süre önce kişisel değerlendirilmelerin doğru olmadığı belirtildi bir çok kullanıcı tarafından. Artık vakit ve enerji kaybı oluyor bu konu topluluk için. Eğer engellemeyi doğru bulmayan varsa bunu tartışalım direkt. --Pinkmlover - mesaj 13:32, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Vitruvian'a katılarak "hiç gerek yok" diyorum.--RapsarEfendim? 16:25, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • @Vitruvian ve @Pinkmlover'e katılarak, @Rapsar'ın söylediği gibi: "Hiç gerek yok." - Yakında bu "temyiz başvurularına" yorum yapmaktan kimse ne katkı ne de sürüm kontrolü yapabilecek. Dr. Coalmesaj 21:52, 22 Şubat 2016 (UTC)
 • Bir süre önce Kullanıcı:Levent üzerinden başlatılan iyi niyetli tartışmaların fırsat olarak değerlendirilmesini görmek şaşırtmadı, şimdi anlaşılıyor ki daha almamız gereken çok yol var. Yıkıcı ve radikal tutumları itibariyle bu şahsın dönüşüne karşıyım. Kolay gelsin. --bermanya 00:51, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • "Hiç gerek yok." Fazla söze ne hacet: Arkadaş, aşağıda engellenmesinin sebeplerini yeterince anlatmış. sebep-sonuç uyumlu.. | ɾɐsǝɯ zoɯɐʞɐʎ | 14:14, 24 Şubat 2016 (UTC)

Açıklama[kaynağı değiştir]

Herkese selamlar.

 • Engel Süreci
- Vikipedi'de süresiz engele giden yolum Hizmetlilik başvurumda başladı. Orada bir çok kullanıcı ile tartıştım. Tartışmamın iki ana sebebi vardı, Nefret Söylemi suçlaması ve TBA İhlali suçlaması. Ben bu ikisini kesinlikle yapmadığım için şiddetli bir savunma yapınca tartışmaların ardı arkası kesilmedi. Şu an gördüğüm kadarıyla ana sebepler tüm Türkçe Vikipedi'de devam ediyor. Yani kullanıcılar bazı şeyleri tartışıyor. Tekerrür.
 • Nefret Söylemi Suçlaması ve TBA
- Bu suçlamanın kaynağı @Lubunya'ya ve önceki adı Cano58 olan sonradan @İdvadimela olarak adı değiştirilen kullanıcıya attığım mesaj. O mesajlara silindikleri için ulaşamadım ama benim gönlüm rahat olduğu için ne dediğimi söyleyeceğim. Zaten Hizmetlilik Başvurusu sayfamda kırıntılarını da cevaplarımı da okuyacaksınızdır.

Durumu da şu. Lubunya isimli kullanıcıya mesajda şuna gelen bir şey söyledim: "Bakın ben bunu kesinlikle iyi niyetle söylüyorum yanlış anlamayın. Türkiye'de eşcinselliğe bakış açısı malumunuzdur. Kullanıcı sayfanızda bu kadar önplana çıkartmazsanız eğer, bazı kullanıcılar sizinle daha rahat ve iyi bir şekilde iletişime geçebilir. Bu tamamen iyi niyetli bir geribildirim." dedim. Şimdi diyebilirsiniz ki sana ne? Evet haklı olabilirsiniz. Fakat ben burada herhangi bir hakaret veya tehdit, kısıtlama içeren bir şey yazmadım. Kaldı ki o mesajı kendisi dahil hiç kimse Hizmetlilik Başvurusu yapana kadar kimse önüme koymadı. Ben hiç bir şeyi gizlemiyorum. Türkiye'nin bir gerçeği üzerinden kullanıcıya öneri sundum. Silinmiş olduğuna göre şu an yalan da söyleyebilirdim.. - Diğer kaynak ise Cano58 adlı kullanıcıya attığım mesaj ki onunla direkt bir alakası yok. Net hatırlamıyorum ama bir konu hakkında yazışıyorduk. Herkes bilir ki ben Şeriatçıyım. Tıpkı diğer bir çok kullanıcının siyasi görüşlerini belirtmesi gibi sayfalarında. Bunda bir sorun yok zaten. Hatta buna Teokratım da diyebilirim. Buna binaen kimse ile bir alakası olmayan bir durumda yazışırken Cano58 ile ben Şeriatın doğal kuralları olarak: Nasıl ki hainler asılmalı, bunlar da idam edilmeli. dedim. Buna kimse yine bir şey demedi. Fakat o başvuru da bunu koz olarak kullandılar. Halbuki ben hiç kimseye karşı bunun üzerinden bir davranışta bulunmadım. Ayrıca sadece 1 kere belirttim. Ve yine ayrıca Şeriatçı olan birisi bunlara nasıl karşı çıkabilir ki? Ama sıkıntı burada. Bunu tüm davranışlarıma vurdular. Halbuki yukarıda belirttiğim gibi Lubunya'ya attığım mesaj böyle olmadığını kanıtlıyor. Maddelere Hz. eklenmesine bile izin vermeyen birisi olarak. İşte iki bana göre iftira ve cevabım budur. Aynı konu TBA'yı da içeriyor zaten.

 • Tüm bunlar olurken tartışmalar üzerine bana beni anlamadıkları için engel verildi. Verilen engelin haklı bir şekilde verildiğini düşünelim. Ki herhalde Hizmetli olsam bende verebilirdim bu kişiye. Ama sadece tartışmaktan dolayı. Hadi hepsinde haksız olarak görülmüş olayım ve ona engel verildi.

Ama bu engel 50 Dk. içerisinde sırasıyla 1 Ay, 6 Ay ve Süresiz olarak güncellendi. Peki bu engel verme biçimi haksız değil mi? ve bu aradan 3 yıldan fazla zaman geçti. Ben o ilk engellerde anonim giriş yaparak çok kızdığım için beni engelle mi korkutacaksınız gibisinden karşı çıktım. Çünkü engel var, engel var. Aynı dönemde Meta'da tartışmalar alevlendi. Ben bir blog açarak haksız gördüğüm engelleri yayınladım falan. Zaten şu an o blog yayında değil.

 • Kukla Kullanımı

Şahsen hiç bir şeyi gizlemediğim için ve daha öncede belirttiğim gibi bunları da net bir şekilde ortaya koyuyorum. Ve tekrar etmiş olayım. Ben @MutluOlYetmez ve @Postyorum'u açtım kullandım engellendim. Kötü niyetli olmadığım için net bir şekilde ifade ettim. Ama benim üzerimden adeta bir kara hesap aklama şöleni yapılmış. Ben de itiraz ettim. Ondan sonra da kuklam diye kullanılan olmuş. Liste zaten var. Ben her şeyi açıkça söylüyorum zaten. Bu kabul ettiğim kullanıcılar dışındaki hiç bir hesap bana ait değil. Bunun farkında olan kullanıcılar da var gördüğüm kadarıyla. Diğer Denetçi Davaları arasında görebilirsiniz. Demek ki Cadı Avına uğradık.

 • Tartışmaya Örnek

@Vitruvian sağolsun kulağımı çınlatmış. Ben bir çok Hizmetli'ye, Steward'a ve hatta @Jimbo Wales'a kadar bu konuyu ilettim. Haksız olsam bunu yapmazdım. Vikisöz için'de Vitruvian'a ilettim. %90'ından geri dönüş alamadım. Şimdi en son Vitruvian beni neden engelledin? Güya tartışıyorum diye değil mi? Peki neyi tartıştım. Vikisöz'de hesabımın ve Köy Çeşmesinin arşivlerinde görebilirsiniz. En sonu söyleyeyim. Vikisöz için Oylama Politikası oluşturmaya başladım. Hazırladım tabi ki katkıda bulunan arkadaşlar oldu. Orda pek aktif olmayan kullanıcılar ile birlikte yapmaya çalıştık ve oldu da. En son tam kullanıma açacağız @Vito Genovese geldi ve acele etmeyelim falan dedi. Ama çok aktif kullanıcı yoktu ve Vitruvian dahil oradaki etkin çoğunluk destek vermişti zaten. Ve ben açtım. Çalıştım ve taslak halden çıkartıp resmi politika olarak ayarladım. Sonra bu değişikliğimi Vito geri aldı. Ve bir geri alma münakaşasına girdik. Ona göre daha da tartışmak lazımdı, bana göre zaten az kullanıcı var hepsi de mutabık çıksın'dı. Vito hepsini Vandalizm diyerek geri alıyordu. En sonunda bir Steward çağırdı ve sayfayı korumaya aldı. Bende bir sağa baktım bir sola baktım engellenmişim. Peki ne oldu benim bu vandalizmim? Olduğu gibi yürürlüğe girdi. Ne var yani tartışmaktan zarar gelmez.

 • Zararlı mıyım?

Ben Vikisöz ve Vikihaber'de bir çok şablon ve Türkçeleştirme çalışması yaptım. Mesela Viki Söz ve Haberde Genel Sorumluluk Reddi sayfaları bile yoktu. Ben tek başıma çeviri yapmaya çalışarak yaptım. Vikisöz'e Köy Çeşmesi arşivi kazandırıp Köy Çeşmesi için özel logo hazırladım. Yaptığım şablonlara girmeye gerek yok isteyen zaten katkıları görebiliyor. Mesela yine Söz'e Devriyelik Başvurusu sayfasını taşıdım. Yani zarar ile ne alakam var? Özelden bulunan yanlış varsa hemen genele vurmak acımasızlıktır.

 • Yani @Rapsar'cım "Hiç gerek yok" bu nasıl bir tanımlama? Yani sanki beni hiç tanımıyorsun? Yahu tartışmalarımda haksız görebilirsin de bu kadar katkıyı nasıl görmezden gelebilirsin.
 • Türkçe Vikipedi'ye de bir çok madde, görsel, çeviri vs. kazandırdım. Ben zararlı değilim. Zararlı demek kötü niyetli demek. Kötü niyetli demek önüne geleni inkar etmek demek. Ben her şeyi açıkça beyan ettim ve açıklamasını da yaptım. Benim Viki'ye zararım değil katkım var. Burada Hizmetliler ile diğer kullanıcılar arasında oluşan sorunlarında zamanında daha kolay çözülebilmesi için Adalet Masası projesini başlatmıştım. Daha doğrusu taslak olarak bir portal benzeri bir şey yapmaya çalıştım. Şurada yapıyordum. Beyanatlar da oldu (Selam Kardeş başlığı). Aynı şeyi kullanıcıların daha kolay ve etkin bir biçimde bot üretebilmesi ve kullanabilmesi konusunda da yapmaya çalışmıştım. Böylece Vikipedi'ye muhteşem bir dinamizm gelebilirdi. Zaten şu görseli de onun için hazırlamıştım. Daha yazacak çok şeyim olabilir. Zarar vermek isteyen, kötü niyetli olan bunları yapmaz. Ama şimdilik bu kadar. Saygılar.

Küçük Bir Not: Benim burada engelimin tartışması direkt olarak bana Vakıftan bildirildi. Yoksa ben Hizmetliler ile e-postalaşarak çözmeye çalıştım, anlatmaya çalıştım.
Not: Bu değişikliği anonim olarak yapmam için izin verildi lütfen silmeyin. (Aguzer)78.184.18.113 00:03, 23 Şubat 2016 (UTC)

 • Uzun zaman oldu ve tartışmalara yapılan her katkıyı okuyorum. Benim Levent ve Aguzer'e önerim: yok olma haklarını kullanmaları. Yani bu kadar zaman geçmiş olması nedeniyle yeni bir kullanıcı adı alarak yollarına devam etmeleri. Durum bu kadar basit. Aynı kullanıcı adı ile devam etme zorunluluğu yok. Geçmişten bahsetmedikleri sürece kimse kendilerine neden yeniden geldin demeyecektir. Böyle bir politika İngilizce Vikipedi'de var. Bunları tartışmanın hiç bir anlamı yok. Konu hakkında artık söyleyeceğim son şey budur. --İnceleme Elemanı (mesaj) 20:23, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Ek: Yukarıda belirttiğim bu satırı tekrar belirtmekte fayda var.
  Ama bu engel 50 Dk. içerisinde sırasıyla 1 Ay, 6 Ay ve Süresiz olarak güncellendi. Peki bu engel verme biçimi haksız değil mi? ve bu aradan 3 yıldan fazla zaman geçti. Ben o ilk engellerde anonim giriş yaparak çok kızdığım için beni engelle mi korkutacaksınız gibisinden karşı çıktım. Çünkü engel var, engel var. Aynı dönemde Meta'da tartışmalar alevlendi. Ben bir blog açarak haksız gördüğüm engelleri yayınladım falan. Zaten şu an o blog yayında değil.

88.227.176.56 20:41, 24 Şubat 2016 (UTC)

 • Bu başlığı gereksiz bir meşguliyet olarak gördüğümü ifade etmek isterim. Yazan kişiye de okuyan kişiye de yazık. --Sadrettin 10:32, 27 Şubat 2016 (UTC)

yayın kurulur mu?[kaynağı değiştir]

kategori adı için bir tartışma açmadan önce bir iki fikir alalım mümkünse.. --kibele 12:56, 21 Şubat 2016 (UTC)

Wikipedia, 'iç savaşın' yaşandığı ülkelere Türkiye'yi de ekledi[kaynağı değiştir]

Sputnik'te dolaşırken şu haber dikkatimi çekti. Nedir, ne değildir? McAang 15:55, 23 Şubat 2016 (UTC)

Turkish Insurgency Detailed Map 'den bahsediyor.-- Hakan·IST 16:35, 23 Şubat 2016 (UTC)
2015'te yenilenmiş Hakan'ın bahsettiği harita. Ama bu File:PKK-Conflict-de.png harita olabilir. 26 Ocak 2016'ta yenilenmiş.Alexandre M. 16:39, 23 Şubat 2016 (UTC)
Alexandre Manette'nin bahsettiği dosya değil bence. Çünki haberde İstanbul'un Sultangazi ve Maltepe ilçelerinin mahallerinin de işaretlendiği söyleniyor. Dosyada ise bu noktalar yok. Sputnik muhabiri hangi dosyayı kastetdiğini de yazsaydı iyi olurdu. Biz de dosya aramazdık burada. - OkanfanEvet benim? 17:32, 23 Şubat 2016 (UTC)
 • Birgün gazetesi'de haber yapmış. Resim olarak bir harita kullanılmış. Haber --Mavrikantmsj 23:37, 24 Şubat 2016 (UTC)
 • HARİTAYI BULDUM! Wiki ile bağlantısı çözemedim. --Mavrikantmsj 00:07, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • @Mavrikant: Klasik Sputnik haberiymiş desenize :D McAang 19:26, 27 Şubat 2016 (UTC)
Bahsi geçen harita şu sanırım. Harita hiçbir somut ve bağımsız kaynağa dayanmıyor. Referansı ise İngilizce Vikipedi'de ki PKK rebellion (2015–present). Bunun bilinçli bir algı ve medyaya yönelik dikkat çekme girişimi olduğu aşikâr. Geçmiş kayıtlarına ve katkı yapan kullanıcıların katkılarına bir göz atılırsa durumun vahameti ortaya çıkıyor. Vikipedi giderek daha az tarafsız olmaya doğru gidiyor. Maalesef bunu yanlış algılayan kullanıcılarda bir kullanıcının oluşturduğu svg dosyası ve ardından gelen haberleri referans alarak bunu belirli maddelere dahil etmeye gayret ediyor. Umarım en kısa zamanda bu kasvetli bulutlar dağılır TR Vikipedide. 😞 Maurice Flesier msj 00:11, 7 Mart 2016 (UTC)

Kullanıcı sayfalarında reklam[kaynağı değiştir]

Varan 2, varan 3, varan 4, varan 5, varan 6, varan 7, varan 8, varan 9, varan 10, varan 11. --İnceleme Elemanı (mesaj) 21:44, 24 Şubat 2016 (UTC)
Hizmetliler görmüştür, 1,5-2 ay kadar önce 200'ün üzerinde kullanıcı sayfasını silinmesi için işaretlemiştim. Sırf şirket değil, kişisel tanıtım amacıyla da çok fazla kullanılıyor. Bazı anahtar kelimelerle kullanıcı sayfaları arasında arama yapılarak (forum, sitemiz, web, satılık gibi) birçok reklam amaçlı kullanıcı sayfası bulunabilir hâlâ.--RapsarEfendim? 23:10, 24 Şubat 2016 (UTC)
Normal bir vatandaş gibi Wiki'de linkleri nofollow olduğunu, bir işe yaramadığını yorum olarak yazmak en iyisi. Olayın ahlaki açısını hiç dikkate almıyorlar. Birkaç yer bence böyle yorum yazmıştım. Nofollow olduğunu söyleyince ikna oldular sadece. --Mavrikantmsj 23:40, 24 Şubat 2016 (UTC)
 • Ben de bugün bu ve bu sayfalara rastladım. Acaba diğer Vikipedi projelerinde de insanlar kendilerini bu kadar ansiklopedik hissediyorlar mı diye düşünmeden de edemedim. Dr. Coalmesaj 09:40, 27 Şubat 2016 (UTC)
 • Yeri gelmişken, bazı kullanıcılar, bazılarının oluşturduğu KD olmayan maddelerdeki biyografileri alıp kullanıcı sayfasına taşıyor. Bu da yapılmasın. O sayfaların oluşturulma amacı kendi reklam/tanıtımları zaten.--RapsarEfendim? 17:01, 27 Şubat 2016 (UTC)

VikiProje Siyaset hakkında[kaynağı değiştir]

Vikiproje:Siyaset projesini yeniden canlandırmak istiyorum. Katkı sağlayabilecekler ile gelecekte neler yapabileceğimiz hakkında konuşmamız gerektiği inancındayım. Projenin tekrar hayata geçirilmesi şart, çünkü fazlasıyla ilgisiz kalmış. Konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz kişileri projeye dahil etmek de dahil olmak üzere, ne yapabileceğimizi konuşmalı ve plan/program yapmalıyız diye düşünüyorum.

Açıkçası benim fikrim, ilk önce katkı sunabileceğini düşündüğümüz kullanıcılara haber vermeli ardından Vikiproje:Siyaset kapsamında son derece geri kalan yerlerin düzenlenmesi adına birtakım işbirliği projeleri hazırlanmalı. Yani bu işbirliğinde katkı sağlayan/sağlayacak kullanıcıları projenin kendisine çekmeye çalışmalı. Hatta Vikipedi:İş birliği projesindeki gibi sorumlular belirleyip, puanlama/ödül mantığından sorumlu kişilerle iş birliği yapıp teşvik konusunda bir şeyler yapalım. Ben bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım. İlgili sayfada bu projeye yönelik adımlar da atabiliriz. Ben VikiProje Siyaset'deki "taslak" ve "başlangıç" seviyesindeki maddeleri geliştirmek adında bir işbirliği projesi önermiştim ve buna benzer geliştiriciler bence dikkatleri buraya çekebilir.

Bununla birlikte proje kapsamında, ilgisizlik kaynaklı bir ton güncel olmayan bilgi mevcut, yüzlerce madde proje kapsamında değerlendirilmeyi beklemekte ve projenin planlanması açısından birçok yenilik konmayı beklemekte. Projeyi yeniden canlandırmak için girişim olarak ne yapılabilir, birlikte çalışacak arkadaşlar var mı? --Ahmet Turhan (mesaj) 22:07, 27 Şubat 2016 (UTC)

El birliği ile projeye katkı sağlayacak hiç kimse yok mu? Tam 15 gündür yanıt veren olmamış. --Ahmet Turhan (mesaj) 09:49, 12 Mart 2016 (UTC)
Ahmet Turhan ben de Tıp Projesi için aynı çağrıyı yapmıştım ama malesef aynı durum oldu. --KediÇobanı🐈 19:42, 12 Mart 2016 (UTC)

Belki şöyle bir oylama projeye katkı sağlayacak kulalnıcıları çekebilir. Bu ayın işbirliği projesi bittiğinde yenilerini gerçekleştireceğiz;

Society.svg VikiProje Siyaset İşbirliği Oylama
Siyaset Projesi'nde ayın işbirliğini görüşünüzü ve oyunuzu belirtmek için TIKLAYIN. --Ahmet Turhan (mesaj) 00:33, 21 Mart 2016 (UTC)

Hizmetlilik başvurusu[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar Şuradaki başvuru görüş ve oylarınızı beklemektedir. Bilgilerinize..--Eğitmenmsj 14:35, 28 Şubat 2016 (UTC)

Reklam taktikleri[kaynağı değiştir]

<Sayfa geçmişine bakınız> sayfasında bir kullanıcı önce bilgi vermiş sonrada link olarak sayfada bahsedilen sistemi satın alabileceğiniz bir internet sitesini yönlendirmeye çalışmış. Bir tür şaşırtma olarak değerlendirebiliriz devriyelerin ve hizmetlilerin dikkat etmesini öneririm.

 • Daha iyi anlaşılması için ... şeklinde yazarak durumu manipüle etmeye çalışmış --Aranan Kan (mesaj) 22:08, 28 Şubat 2016 (UTC)
Bağlantı vermeye gerek yok. Silinmesi için işaretlemişsiniz zaten. İlginiz için teşekkürler. --İnceleme Elemanı (mesaj) 22:15, 28 Şubat 2016 (UTC)

vikipediye denetçi gerek[kaynağı değiştir]

vikipedi tarihinin en kuklalı günlerini yaşıyor. kuklacılık, bağımsız kullanıcıların oluşturma gayreti içinde olduğu adil vikipedi içeriğine ve ortamına bir tehdit oluşturmakta ve son derece önemli. bu kullanıcılardan bazıları için açılan denetçi isteklerinin haftalarca beklemesinin ve birlikte çalıştığını itiraf eden kullanıcıların yaptırıma tabi tutulmamasının da kuklacıları yüreklendirdiğini görmek mümkün. hem olası zararların bir an önce önlenmesi açısından hem de ilgili kullanıcıların şaibe altında kalmamaları için denetçi sisteminin daha çabuk işlemesi, topluluğun da bu konularda gözleyici, sorgulayıcı olmasında yarar var. yeni denetçi/ler seçilmesi de sistemin işlerlik kazanması açısından zorunlu görünüyor. --kibele 18:22, 29 Şubat 2016 (UTC)

isim vermeyeceğim ama, bazı kullanıcıların kukla olduğu çok bariz. kibele'ye katılıyorum. --Fikirmsj 21:00, 29 Şubat 2016 (UTC) 1. ^ Etkinlik sütunu, görevlilerin son 30 gün içinde gerçekleştirdiği işlem sayısına göre etkinlik durumunu göstermektedir. 0-4 işlem "etkin değil", 5-49 işlem "yarı etkin", 50 ve üzeri işlem ise "etkin" ile ifade edilmiştir.
Bunları söylerken denetçi yetkilerine sahip kullanıcılar hakkında bilgi vermek gerek...Denetçi yetkisi için en az 25-30 kullanıcının onay oyu ve (70%-80% oranında) destek oranı gerek, iki kullanıcının eşgüdümle çalıştığı bir sistem var. Başka daha iyi yapacak talipli kimse yoksa mevcutlarla veya eşgüdümlü yeni seçileceklerle görev almak isterim. Kuklacılık düşmanı bir kullanıcı olarak bu konuda sıkı çalışılması gerektiğini düşünüyorum, aktif denetçi sayımız en az 4'e çıkmalı. Vikiçizer (mesaj) 21:19, 29 Şubat 2016 (UTC)
 • @ @Vikiçizer , O zaman size zahmet başvuru sayfasında gerekli başvurunuzu başlatın, biz de bu konudaki görüşlerimizi orada ifade edelim :) Hali hazırda zaten hizmetlilik oylaması yapılmakta, bu iş de zaman kaybetmeden hallolmuş olur ..--Eğitmenmsj 21:47, 29 Şubat 2016 (UTC)
  • Teşekkür ederim @Eğitmen:) İki sorumluluk/oylama farklı yetkiler üzerine ve aynı oylamada birleştirilemez. Denetçi olmak için hizmetli olmaya gerek yoktur. Birbiriyle birleşmesi zorunlu yetkiler değiller. Herhangi bir kullanıcı yeterli oyu alırsa denetçi olabilir. O yüzden ikili eşgüdümle çalışabilecek daha iyi bir talipli yoksa taşın altına elini sokma misali yapabilirim diyorum. Ama bunun için bir şekilde olabilirliğini, topluluğun isteğini görmek gerek, iki oylamayı aynı anda yürütmenin kolaylığı değil zorluğu olur diye tahmin ediyorum, o yüzden en azından hizmetlilik oylaması sonrası aday olunabilir kendi açımdan. Olabilirliği görülmezse, denetçi seçme yeterli oyunu almak için oylamalar uzatılıp, rica minnet oy toplanmak zorunda kalınıyor. Başka bir aday/adaylar varsa değerlendirelim, destekleyelim...Yoksa olabilirliği varsa ben yapmaya çalışırım kısacası.Vikiçizer (mesaj) 22:05, 29 Şubat 2016 (UTC)
Selamlar, denetlemelerle ilgili bir bilgilendirmek yapmak isterim. Biliyorsunuz artık IP değiştirmek çok basit ve saniyeler içinde hallediliyor. Bu sebeplerden dolayı bazı kukla denetlemelerinde IP arayüzünün verdiği sonuçlara göre hareket edemezsiniz. IP çakışması bulunmayan isteklerde katkıları incelemek için çok tecrübeli olmak gerekiyor. Şöyle söylemeliyim, saatlerinizi ayırıp hangi dil bilgisi kurallarına göre hareket ettiğinden tutun da, yaptığı hataları derlemeye kadar giden uzun bir süreç var ortada. Dikkat ve zaman isteyen bir işten bahsediyoruz. Eldeki önemli verilerden en önemlisi de olmayınca sonuçlandırmak bazen günler, haftalar alabiliyor. 7 sayfa not tutarak sonuçlandırdığım bir denetleme oldu. Bu yüzden oy oranı, katılım ve özellikle güven çok önemli. Sorunsuz bir denetleme geçmişimiz var ki, Vakıf tarafından gerçekleşen denetleyeni denetleme kısmında tebrik ve takdirler alıyoruz. Olayın bir de böyle bir kısmı var çünkü, denetleme yapıyorsun, kuklanın IP adreslerini denetlerken karşına birkaç tane deneyimli kullanıcının IP adresi çıkıyor, bunları değerlendirmek, hesabını verebilecek yetkinlikte olmak, gün boyu IRC denetci kanalinda online olmak, hukuki yaptirimin altina girmek, Vakıf'tan gelen destan gibi elektronik postaları incelemek ve geri dönüşte bulunmak, hayatınızın bir bölümünü ciddi anlamda bu işe ayırmak demek. VPN ile ilgili yaptığım bilgilendirmeyi de incelerseniz sevinirim. Saygılarımla. --e.c. 22:24, 29 Şubat 2016 (UTC)
Yani denetçiye ihtiyaç yok mu, kukla mı yok, işin zor olduğunu biliyoruz, bilgi sahibi olmadan atlamıyoruz, şimdi ne anlayalım?..Vikiçizer (mesaj) 22:27, 29 Şubat 2016 (UTC)
Cirit atmak demeyelim ama şunu söyleyebilirim eski dostum, bazı kullanıcılar var, feci özgüvene sahipler, hatta öyle ki; sayfalarında emek ve demokrasinin yüceliğine deyinen, hak yemenin en büyük erdemsizlik olduğunu öğütleyen yazarların sözlerine, gravürlerine yer veriyorlar. Eğer bu ve buna benzer kullanıcıları buraya dökersek, basit ve buradan on gün sonra sıkılıp gidecek kuklalarla değil, daha profesyonelleriyle uğraşmamız gerektiğini göreceksiniz. Kişinin bilgisel karakter dizgisi kendisini daima ele verir. Şöyle söyleyeyim, yazı şeklini değiştirebilirsin ama zaafların asla değişmez, bu yüzden bir kullanıcı kukla ise elimizden kaçması çok zor. Ortalıkta nitelikli şekilde profesyonel kuklalar var evet, ama bir elin birkaç parmağı kadar, cirit atacak sayıda amatör kuklamız ise yok, olanları yakalıyoruz zaten. Denetçiye ihtiyaç olmadığı kanaatindeyim. Ancak, bu özellik benim/birilerinin şahsi malı değil, topluluk, bu iş yapılamıyor yetersizsiniz diyerek mahremini güvenebileceği parmaklara bırakırsa saygı duyarım. --e.c. 22:48, 29 Şubat 2016 (UTC)
Mahremimizi güvenebileceğimiz parmaklara bırakalım tabi:) Tamam ihtiyaç yoksa yoktur ama tarihin en kuklalı günleri diyemesem de tuhaf bir yeni kullanıcı yoğunluğunu görüyoruz, kuklanın biri bir oylamada seçilirse şaşırmam, öte taraftan yoğunluk yanlış anlaşılıyor da olabilir. Kafalar karışık, umarım açıklaman tatmin edicidir. Benden yana sorun yok, anladım. Kukla olduğundan şüphelendiğimiz varsa da bunları denetçilere bildirmekte fayda var. Vikiçizer (mesaj) 22:59, 29 Şubat 2016 (UTC)

elmacenderesi 'bu işi başka kimse yapamaz' deyip topluluğun önünü kesmeden önce 'denetçi istekleri neden haftalarca bekliyor?'un cevabını vermeli. vikipedi'de hiçbir görev adaylığının önü -hele de o görevi yıllardır yapanlarca- 'gerek yok' denerek kesilemez. --kibele 07:43, 1 Mart 2016 (UTC)

Elmacenderesi'nin yazdıklarını 'bu işi başka kimse yapamaz dedi' diyerek özetlemek gerçekten bambaşkaymış, hayran kaldım. --Eldarion 10:38, 1 Mart 2016 (UTC)
 • Kibele'nin her iki yorumuna da katılıyorum. Sorumluluk almak isteyip, sorumluluğu alıp, sonrasında ise "şöyle şöyle sorumluluklarım var" diyerek anlatılmasını da doğru bulmuyorum açıkçası. Kimse o sorumlulukları zorla vermedi, sizin isteğiniz ve topluluğun onayı sonrasında verildi. Bunlardan vazgeçmek de çok kolay. Her fırsatta bunların dile getirilmesini ben şahsen doğru bulmuyorum. Denetçi eksikliği bariz, siz bu sorumluluğa sahip olmak için gönüllü olduysanız ve topluluk olarak bu sorumluluğu verdiysek gerekeni yerine getirmeniz lazım. Yok eğer yapmak istemiyorsanız veya başka nedenlerden dolayı yapamıyorsanız, yetkilerden feragat edebilirsiniz. Tartışmaları ne kadar yakından takip ediyorsunuz bilmiyorum ama ben elimden geldiğince takip eden biri olarak net bir biçimde söyleyebilirim ki şu an farklı hesaba sahip basit kuklacıların yanı sıra daha önceleri aktif olarak katkı yapmış ve belli nedenlerden dolayı engellenmiş kullanıcılar ve Vikipedi dışı ortamlarda iletişim hâlinde olup burada tek vücut olarak hareket eden kullanıcılar mevcut.--RapsarEfendim? 15:35, 1 Mart 2016 (UTC)
Burada paragraflar dolusu tartışmak yerine, gayet basit bir şekilde herhangi bir kullanıcıyı denetçiliğe aday gösterebilirsiniz. Çok zor bir prosedür değil. İkinci olarak Elmacenderesi'nin 'bu işi başka kimse yapamaz' dediği kısmı tam olarak gösterebilirseniz, mesnetsiz iddialarınızdan öteye geçebilirsiniz zannediyorum. --Eldarion 15:48, 1 Mart 2016 (UTC)
Ben de "..Vikipedi dışı ortamlarda iletişim hâlinde olup burada tek vücut olarak hareket eden kullanıcılar mevcut." cümlesini kullanan kullanıcının, bu iddiasına en kısa sürede açıklık getirmesini istiyorum. Aynı iddia, bana karşı şahsımı suçlayıcı nitelikte bir maddenin tartışma sayfasında yine aynı kullanıcı tarafından ve aynı kelimeler kullanılmak suretiyle yapılmıştı. Vikipedi dışı ortamda iletişim halinde olup, burada tek vücut hareket eden(ler), kim bunlar? Kaldı ki, vikipedi bir topluluk.. Bu anlamda kullanıcıların uluslararası buluşmalarına yönelik programlar dahi düzenleniyor, malum.. Bu sayfanın üst kısmında, bu anlamda bir araya gelen arkadaşlarımızın buluşma haberi ve bununla ilgili resim ve açıklamalar da var. Söz konusu iddia mantığıyla hareket edersek; onları suçlamamız gerekiyor, ama ne münasebet? Kimin haddine? Kendilerini kutluyorum. Ne kadar iyi yapmışlar.. Şimdi gelelim asıl mevzuya; dediğim gibi, bahsettiğim ifadeleri kısa bir süre önce aynı kullanıcı benimle tartışırken de kullanmıştı. Bu konuda derhal bir açıklama yapması gerekiyor. Kim, kiminle Vikipedi dışı ortamlarda iletişim halindedir? İletişimleri gereği burada tek vücut olarak hareket edenler kimlerdir? Derhal açıklanmalı, aksi halde kendisini topluluğumuzun huzurunda müfteri ilân ediyorum. Bu şekilde iddiada bulunarak, topluluğun sabrını zorlayan kullanıcı(lar) için de gereği en kısa sürede yapılmalıdır. Orada da söylediğim gibi, kimsenin hiç bir şekilde huzur bozmaya, insanları töhmet altında bırakmaya hakkı yoktur..--Eğitmenmsj 16:58, 1 Mart 2016 (UTC)
Kullanıcı:Eldarion ve Kullanıcı:Eğitmen'in görüşlerine katılarak düşünce belirtmek isterim. Söz konusu tartışmada ve kullanıcının iddialarında ve yapmış olduğumuz katkılara/düzenmelere sürekli müdahale edilerek, tarafsızlık ilkesini tekzip eden yönde unsurlar eklenerek/geri alınarak revize edilmektedir. Yapılmış olan uyarılar nedeniyle, magazinsel üslup (bu bunla buluşmuş, şu şunla görüşmüş, dışarıda kim kimle buluşmuş, kimle kim ne yapmış) gibi ve diğer yandan maddelerde tarafsızlık ilkesine uygun, yeniden düzenmiş olan yeni hallleri; devamlı olarak değiştirilip, tarafsızlık şablonu vb. eklenmektedir. Tartışma bölümünde yapılan bu uygunsuz durumu tartışmalarda belirtildiği/dile getirildiği zaman; adeta sabote edilmek ister bir tavırla karşılık bulmaktadır. Sorunu tartışarak uzatmadan çözme gayretlerimiz, bu önyargılı tutum ve davranışlar nedeniyle sonuçsuz kalmaktadır. Elinizi vicdanınıza koyarak, nezaketsiz ve ortamı bozan kimlerdir siz karar verin. Jumpeax (mesaj) 18:22, 1 Mart 2016 (UTC)
Kesinlikle katıldığım bir konu var, evet buraya bir denetçi kesinlikle lazım. Nasıl yapılır nasıl halledilir bilmiyorum ama bir şekilde bir denetçi şart. Burada herkes istediğine istediği iftirayı atabilecek bu denetçi olmadığı sürece ve bahane olarakta denetçi yok, siz kuklasınız diyebilecek. Çok emin konuşan kullanıcılar var nasıl oluyor anlamıyorum yani bu kadar emin nasıl konuşulur. İşte kuklalar birinci haftada beyaz liste, ikinci haftada devriye, birinci ayda hizmetli oluyor diyorlar. bu kadar emin olmak için bunu yapmak lazım der insan. Yukarda yine bir kullanıcı arkadaş tek vücut olmuş demekte. Nereden biliyorsunuz bu kadar emin konuşuyorsunuz? Elinizde tutacağınız bir kanıt yok ama sallıyorsunuz habire Bu kukla! Bu vandal! Bu şunun kuklası! (1 gün sonra da belki demişim ama başına diyerek kukla değilmişsiniz kusura bakmayınları saymıyorum bile, kaybolan motivasyonun hesabını, izi kalan çamurun hesabını kim verecek?) Bir de bu sohbette olmayan şeyler uyduruluyor. Ben kişinin mesajını okuyorum. Altında ki cevapta, mesajda geçmeyen saçma sapan cümleler kullanılıyor. İyi niyetle söylenen şeylere karşı resmen düşmanlık kesilmiş bu kişiler. Bu politikaların değişmesi lazım. Sende aynısın bende! Sende buraya katkı veriyorsun, bende! Sen 10 yıllık kullanıcısın diye kimseyi haksız yere, kanıtsız kukla diye suçlayamazsın! Bu hakkı kimse vermiyor sana, bahane olarakta denetçi yok denmesi yok mu? İnsan delirecek noktaya geliyor resmen! Kesinlikle bence de lazım, şuan varsa kendisinden özür diliyorum çünkü belirli kullanıcılar bas bas yok diye bağırmakta. Bu yüzden olmadığını sanıyorum. Eğer varsa tekrardan ondan özür dilerim. --Kürşad Avan (mesaj) 19:03, 1 Mart 2016 (UTC)
 • Denetçiye ihtiyacımız olduğunu Temmuz 2015'te fark etmiştim. O zaman tek aktif Denetçi Eldarion olduğun için ona Vikipedi tartışma:Denetçi isteği sayfasında ve mesaj sayfasına not bırakmıştım.. Denetçilik ile ilgili bütün dökümanları okuyup incelemiştim. Başvuru yapacaktım fakat gerekli oy oranını sağlayamam diyerek vazgeçmiştim. Şimdi daha fazla kişi Denetçiye ihtiyacımız olduğunu düşünüyor ve ben daha bilinen bir kullanıcı olduğun için şimdi başvurumu yapıyorum. Bu başlık altına troller bile gelmeye başlamış ve toplulukta da paronoya başlamışken Denetçi olarak yardımcı olabileceğimi inanıyorum. --Mavrikantmsj 17:17, 2 Mart 2016 (UTC)
 • Ben aday olmayı düşündüm kısa süre önce ancak çoğu tartışmada taraf olmam ve teknik konulara çok fazla hakim olmamam sebebiyle çok da sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyeceğim muhtemelen. Mavrikant'ın olmasına ise sıcak baktığımı belirteyim.--RapsarEfendim? 17:21, 2 Mart 2016 (UTC)
 • Mavrikant'ın paylaştığı linki görünce şaşırdım. Kuklaların bu kadar rahat davranması, emrimizde bu kadar devriye şu kadar beyaz liste üyesi var demesi durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor. Topluluğu adeta tehdit eden bu not rahatsız edici, hatta korkutucu. Önceleri kuklalar, kuklacıklar gizli gizli hareket ederlerdi aman ifşa olmayalım diye. Şimdiki bu rahatlık meydanı boş görmelerinden kaynaklanıyor. Bence bu işi yapabileceğine inan kullanıcılar denetçilik için aday olsunlar. Bu mesele ile ciddi bir şekilde alakadar olmak gerekir. Kim bu devriyeler, BL üyeleri bir an önce tespit edilip engellenmeli. Ayrıca bir kullanıcı niye bu kadar hesap yönetmek istiyor. Vandalizm yapmak için mi, fazladan oy kullanabilmek için mi? Gördüğüm kadarıyla engellenen kullanıcıların bazıları vandallık yapmamış, şimdilerde birkaç oy kullanılması gereken adaylık da yok. İhtiyaç duyana tarafsız, kaynaklı, kar amacı gütmeden doğru bilgi ulaştırma gibi, topluma ve dünyay küçük bir iyilik yapma güzel bir şans varken niye trollük yapıyorsunuz? Niye bu kukla sevdası? 10 devriyen olacakta ne olacak? Taraflı bir değişikliği kabul edeceksiniz geri alınacak, taraflı bilgi ekleyeceksiniz silinecek. Bunları bile bile niye altından değerli zamanınızı boşa harcıyorsunuz? Neyin hırsı bu? Süperyetkin, Eldarion, Uğutkent, kibele ve diğer benzer isimler alarak hakaret ettiğiniz bu kullanıcılar size ne yaptı? Kukla ordusu, bunları cevaplayabilir misiniz? Kafamda bir sürü soru. - OkanfanEvet benim? 18:35, 2 Mart 2016 (UTC)
@Okanfan Kukla değil, Trol o. Sen de ağa yakalandın. Hırsın kaynağı Vikipedi'nin toplumun kolektif aklı olması. Vikipedi'yi değiştirirsen toplumu da değiştirirsin. --Mavrikantmsj 18:49, 2 Mart 2016 (UTC)
@Mavrikant Ne ağına yakalandım? - OkanfanEvet benim? 20:14, 2 Mart 2016 (UTC)
@Okanfan Trol ortaya bir şey attı sende gerçekmiş gibi kabul ettin. --Mavrikantmsj 20:17, 2 Mart 2016 (UTC)
Gerçek yada değil. Böyle bir şeyin rahatça söylenilebilmesi bile durumun iyi olmadığını gösteriyor. - OkanfanEvet benim? 20:28, 2 Mart 2016 (UTC)

üstlendiği görevi yerine getiren denetçiye ve trolleri beslememe konusundaki hassasiyet nedeniyle topluluğa teşekkürler. durumun iyi olması ancak böyle mümkün. --kibele 12:39, 6 Mart 2016 (UTC)

VPN[kaynağı değiştir]

Denetçi mevzuları açılmışken belirtmekte fayda gördüğüm bir konuya değineceğim; Kukla denetlemeleri yaparken önümüze gelen listede zaman zaman ilginç çakışmalar meydana geliyor. VPN kullanan kullanıcıların kullanıcı sayfalarına olmasa bile mesaj sayfalarının üst tarafında küçük fontlarla da olsa bu kullanıcı zaman zaman VPN kullanmaktadır yazması önem arz ediyor. Direkt örnek vermek gerekirse en son denetlememde bir bürokrat, bir hizmetli ve iki editörün IP adresleri çakışıyordu. İşin acı tarafı bu kullanıcılar kuklacılık yapan kişi ve kişilerle aynı listede önümüze geliyor. Biz bunların ayrımını yapabiliyoruz, ancak zaman zaman Vakıf'dan gelen denetçiler durumu çözemeyebilir ve dertsiz başınıza dert alabilirsiniz. Bu tip durumların önüne en baştan geçmek için gerekli bilgilendirme notunuzu sayfalarınıza ekleyin, başka denetçiler bizlerle elektronik posta ile iletişime geçtiğinde sizin sayfanızı referans gösterebilelim ve gerekli savunmayı yapabilelim. Bilgilerinize sunuyorum. Sevgiler. --e.c. 22:00, 29 Şubat 2016 (UTC)

Bu ilginç çakışmaların kullanıcılarına özel olarak bilgi veriyorsunuz sanırım, VPN'den bağlanan sonuçta yine VPN'den bağlanacak, onları özel uyarırsanız VPN ibaresini kullanabilir, sürekli çakışmada çıkmak kimse istemez. Bir de bir üstteki duruma yorumunuz/görüşünüz bence çok önemli. Kuklalar cirit mi atıyor, nedir? El atmaya ihtiyaç var mı?...Vikiçizer (mesaj) 22:18, 29 Şubat 2016 (UTC)
Elma, kusura bakma bu dediğin çok saçma. Önce bunu kuklalar yapar zaten. IP adreslerini gizlemek için VPN vs. kullanmaları şart. Herkesin sayfasını bunu eklemesi bize bir şey kazandırmaz. Aynı bilgisayarı kullanan kişiler (kardeş vs..) bununla ilgili bir not düşüyorlar zaten. Bilişim araçları geliştikçe denetçilerin araçları daha yetkisiz kalmaya ve görevleri zorlaşmaya devam ediyor. --Mavrikantmsj 16:59, 2 Mart 2016 (UTC)
VPN kullananlar değişiklik yapamıyor sanırım. Küresel olarak engellenmiş olsa gerek o IP adresleri. McAang 17:55, 3 Mart 2016 (UTC)
Yapılabiliyor. Küresel olarak engellenmemiş IP'ler bulmak mümkün. --Zaitsév 19:06, 3 Mart 2016 (UTC)