Kullanıcı mesaj:Kingbjelica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Aşırı ve hatalı kategorilendirme[kaynağı değiştir]

Yararlı bir çalışma olacaktır. Teşekkürler, iyi vikiler. --Superyetkinileti 17.11, 22 Eylül 2020 (UTC)

Daha önce çalıştırdığım benzer bir yarı otomatik yordam mevcut. Uyarlamaya çalışacağım. --Superyetkinileti 17.13, 23 Eylül 2020 (UTC)

YKS sayfası[kaynağı değiştir]

Ben düzenleme yapmıştım. Yanlış bir bilgiyi düzeltmiştim. Onu geri aldınız YDT YKS'de 3. oturumdur. Lütfen sayfayı geri eski hâline çevirin... Probateur (mesaj) 14.37, 10 Ekim 2020 (UTC)

Probateur her öğrenci 3 oturuma girmek zorunda değil, orayı 3 yapınca ilk defa bu sınava girecek öğrenciler bu yanılgıya düşebilirler. Çoğu öğrenci 100-150 sayfalık kılavuzu okumak yerine internetten bilgi ediniyor, Vikipedi'de de ilk baktıkları yerler arasında. Her ne kadar kılavuzda 3 oturum dense de bu bir öğrencinin 3 sınava da isterse girebileceği manasına geliyor. YDT, AYT'yle aynı niteliğe sahip olup dil puanı ile öğrenci kabul eden bölümler için girilmesi gereken bir sınav. Genelde öğrenciler TYT ve AYT'ye girdikleri için orada oturum sayısını 3 yapmanın bir faydası yok. Puanlamada TYT+AYT+YDT diye bir durum da yok, YDT diğer iki sınavı etkileyen bir şey değil. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 09.33, 16 Ekim 2020 (UTC)

Kebikeç[kaynağı değiştir]

Merhaba Kingbjelica. :) Verdiğim sözü tutmak için bugün biraz çalıştım madde üstüne ama fazla kaynak bulamadım maalesef. En azından şimdilik taslak boyutunda bir şeyler çıktı ortaya. Bu arada araştırırken öğrendim; "kebikeç"in bir dergi ismi olmasının yanı sıra aynı zamanda bir mitolojik karakter ve bir bitkinin de halk dilindeki adı olduğu için maddeyi Kebikeç (dergi) diye açmanın daha iyi olabileceğini düşündüm. İleride bunların da sayfaları açılırsa "Kebikeç (mitoloji)", "Kebikeç (bitki)" vs diye bir ayrım yapılabilir. :) Görüşmek üzere, iyi Viki'ler! --Gargarapalvin (mesaj) 17.38, 18 Ekim 2020 (UTC)

Emeğine sağlık @Gargarapalvin, isimlendirme de yerinde olmuş. Maalesef böylesi bağımsız yayınlar için internet ortamında çokca kaynak bulunmuyor, basılı eserlerde hakkında birçok yazı var elbette. Bir sahaftan dinlemiştim, hikâye budur ya bir fare de gelip kitapta sadece "ya hafız ya kebikeç" yazan yeri kemirmiş :) Teşekkür ederim tekrar. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 18.46, 18 Ekim 2020 (UTC)

Geçmiş olsun[kaynağı değiştir]

İzmir'de yaşayan ya da İzmirli olan @BSRF, @BlueTime93, @Chansey ve @Maurice Flesier'e gecikmeli de olsa geçmiş olsun dileklerimi buradan ileteyim. Ferahlık ve iç huzur diliyorum herkese.--Kingbjelica (mesaj)`

Çok teşekkür ederim Kingbjelica. İzmir'de değilim. Sevgiler. chansey mesaj? 20.57, 2 Kasım 2020 (UTC)
Teşekkür ederim Kingbjelica. - bluetime93 (mesaj) 21.40, 2 Kasım 2020 (UTC)
Düşünmen yeterli, teşekkürler King. Ben de İzmir’de değildim. İzmirli ve orada yaşayan Vikipedistlere geçmiş olsun, Allah başka felaket göstermesin. --Maurice Flesier message 22.17, 5 Kasım 2020 (UTC)

Şüpheli ve sanık[kaynağı değiştir]

Selamlar! Maddedeki değişikliği görünce buradan yazmak istedim. "Şüpheli sanık", hukuk terimcesi yönünden karşılığı olan bir ifade değil. Şöyle ki; cumhuriyet savcısının soruşturması süresince sadece şüphelidir kişi, mahkemece iddianamenin kabulü ve davanın açılması ile kovuşturma aşaması başlar, soruşturmanın şüphelileri de bu noktadan itibaren sanık olarak anılır. Dolayısıyla maddedeki ilgili kısım "soruşturmada şüpheli, kovuşturmada sanık" diye düzenlenerek o kısım toparlanabilir diye düşünüyorum. Tabii suçluluk hükmü verildiğinde de gerek resmi evraklarda gerekse akademik çalışmalarda bu kişilerden "hükümlü" olarak bahsediliyor, bildiğim kadarıyla, "suçlu" sözcüğünün kullanıldığını pek görmedim sanırım şimdiye dek. Tabii bir de "tutuklu" var, biliyorsunuz, onlar gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında olabilir; tutuklu şüpheli veya tutuklu sanık olarak. Ben tabii adli bilimlerden aşinayım ama Justinianus da terimce yönünden bakmak isteyebilir ilgili maddeye. Son olarak, bu gibi konularda hassasiyetiniz zaten benim malumumdu, o nedenle ayrıca teşekkür etmek isterim bu değerli katkınız için. İyi çalışmalar dilerim. Dr. Coalmesaj 21.42, 9 Aralık 2020 (UTC)

@Dr. Coal selamlar, hem dikkat hem de nezakatiniz için ayrı teşekkür ederim. Sayfada ufak bir duzeltmede bulundum, kaynakta böyle -olması gerektiği gibi- geçiyormuş, bir tanesini atladığımdan absürd bir durum ortaya çıkmış oldu. Zamanınızı da biraz çalmış oldum! Çok teşekkürler. Saglıcakla..--Kingbjelica (mesaj) 21.55, 9 Aralık 2020 (UTC)
Estağfurullah, zaman çalmak olur mu hiç?.. Bu gibi maddelere naçizane katkıda bulunmanın benim için de yeri ayrı. Önerimi maddeye uyguladım, eğer uygun bulmadığınız veya tartışmak istediğiniz yerler olursa her zaman her yerden seslenebilirsiniz. Ek olarak, planladığım bir çalışma için son 6 yılın TCK 102/103'ten yargılanan sanık ifadelerini inceliyorum ben de bugünlerde, o nedenle ilerleyen günlerde çok daha detaylı bakıp katkı sunmaya çalışacağım. Tekrar iyi çalışmalar dilerim, sağlıcakla kalın. Dr. Coalmesaj 22.03, 9 Aralık 2020 (UTC)
  • Merhaba Kingbjelica. @Dr. Coal'ın çağrısı üzerine maddeye bir göz attım. Kişisel yoğunluğum nedeniyle bu aralar Vikipedi'den bir hayli uzak kaldım, bu yüzden bu önemli konudaki değerli çalışmanızdan haberdar değildim. Ben de öncelikle bu çalışmalarınız için teşekkür ediyorum. Maddede sehven hatalı kullanıldığını düşündüğüm birkaç terimi düzelttim. Bunun dışında yardımcı olabileceğim bir husus varsa elimden geleni yapmaya hazır olduğumu belirtmek isterim. Tekrar teşekkür ve saygılarımla. Esenlikler dilerim. --justinianus | mesaj 13.28, 10 Aralık 2020 (UTC)

Umarell[kaynağı değiştir]

Merhaba, nasılsınız görüşmeyeli? Merakıma yenik düşerek sormak istiyorum, siz de TSİ 24 Aralık, 02:05 zamanlı tweet ile mi tanıştınız sözcükle? :) Maddeyi oluşturma konusunda geç kalmışım, elinize sağlık. Dr. Coalmesaj 23.42, 29 Aralık 2020 (UTC)

Merhaba @Dr. Coal iyiyim çok şükür umarım sizde de durumlar yerindedir. Evet ilk o tweetle tanıştım :) "Ortamlarda satılacak bir bilgi"...--Kingbjelica (mesaj) 10.47, 30 Aralık 2020 (UTC)
Çok teşekkür ederim, tahmin edersiniz, survival modunda devam. :) Bilginin niteliği hakikaten ancak öyle tanımlanabilir sanıyorum! Tarihler dolayısıyla acaba sizinle farkında olmadan Twitter'da karşılaştık mı diye de düşünmedim değil. Amca/dayı tabiri dışında benim de aklıma muhtar metaforu gelmişti ancak Türkçe toplumdilbilim çalışmalarının durumunu biliyorsunuzdur siz de, kaynak bulamadığım için yazamıyorum. Sanıyorum önce kaynak yazmak gerekecek... :) İyi akşamlar ve sağlıklı günler diliyorum. Dr. Coalmesaj 14.57, 30 Aralık 2020 (UTC)
@Dr. Coal kusura bakmayın yeni fark ettim benim denk geldiğim tweet buymuş, TSİ 24 Aralık 02.05 olanını az önce buldum, bu daha fazla etkileşim almış :) Sözcüğün anlamı üzerine düşünmek/tartışmak bazen o konuda saatlerce konuşmaktan daha etkli olacak ki bir hocam ufak bir kağıda yazdığı sözcüklerle dersi bitirir, hiçbir şey anlatmazdı. "Önce kaynak yazmak gerekecek"... yeni yılın daha üretken/verimli bir yıl olması dileğiyle diyelim o halde.. Sağlıcakla.--Kingbjelica (mesaj) 15.27, 30 Aralık 2020 (UTC)
Tekrar merhaba! Mesajınız bana Locke'nin “Kelimelerin Suistimali”ni hatırlattı, hakikaten köken ve anlam üzerine düşünmek hem insanın ufkunu genişleten hem de entelektüel tatmin sağlayan türden bir etkinlik. Sanırım “durup düşünme” üzerine daha fazla düşünmek ve buna -günlük yaşam pratiklerine rağmen- daha fazla zaman ayırmak gerekiyor. Bir mesajla neler yaptınız! :) İyi seneler dilerim. 🎄 Dr. Coalmesaj 10.15, 31 Aralık 2020 (UTC)

Rezmî[kaynağı değiştir]

Merhaba. Galata Kulesi üzerindeki çalışma sırasında Rezmî kırmızısı çıktı. İlgi alanına girdiği için bakabilirsin belki :) Madde adından tam emin olamadım ama en çok bu şekilde tanındığı için bu şekilde olabilir sanırım. İyi günler dilerim.--NanahuatlEfendim? 09.24, 12 Ocak 2021 (UTC)

Merhaba @Nanahuatl, bilgisayara geçince ilgileneceğim. Kolaylıklar.--Kingbjelica (mesaj) 17.22, 12 Ocak 2021 (UTC)